Κατρούγκαλε, χαλάρωσε τα φυσεκλίκια…
22/07/2015 16:00
Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατρούγκαλε, χαλάρωσε τα φυσεκλίκια…

Πήγατε, τάχα, με τις μπότες του Βελουχιώτη και γυρίσατε με γερμανικό πέδιλο κι άσπρη κάλτσα. Τόσο απλό είναι...

Σύντροφε Κατρούγκαλε, άλλο ο αντάρτης κι άλλο ο δανειολήπτης. Άλλη η καπνιά της πυρίτιδας που μαυρίζει το πρόσωπο του Ελασίτη, που παραδίδει ηττημένος τα όπλα του κι άλλο το αντηλιακό με άρωμα καρύδα του συριζαίου που πήγε για κολύμπι στο Yabanaki. Κι αυτό στη Βάρκιζα είναι. Μνημόνιο φαρδύ, πλατύ φέρατε, χωρίς χωριστική ανταρσία κι οδοφράγματα. Ούτε καν ιδρώσατε, διότι οι αίθουσες στις συνόδους κορυφής και στα Eurogroup είναι κλιματιζόμενες κι οι μπουφέδες πλούσιοι. Χωρίς μπομπότα κι εγγλέζικο κορν μπιφ κονσέρβα. Το μόνο κοινό με τα Δεκεμβριανά και την Βάρκιζα είναι πως υπάρχει και τώρα όμηρος. Ένας και μόνον. Ολόκληρος ο λαός. Δεν τον παραδώσατε στον Λιόλιο και στον Μακαρώνα στην ΟΥΛΕΝ, ούτε τον στείλατε πορεία θανάτου. Απλά φορτώσατε μερικές δεκάδες δισεκατομμύρια στις πλάτες των γνωστών υποζυγίων, ζημιά προϊόν της μη διαπραγμάτευσης, της θεωρίας καψοκαλύβικων παιγνίων του ψωνισμένου Γιάνη. Ένας ολόκληρος λαός όμηρος της ανικανότητας, του τυχοδιωκτισμού και της αβελτηρίας σας.

Κι η εξουσία δεν είναι «όπλο» της αριστεράς, όπως είπες, ούτε της δεξιάς. Κανενός. Είναι εντολή από τον λαό κατόπιν εκλογών, με ημερομηνία λήξης, για την διαχείριση του κράτους υπέρ των εθνικών συμφερόντων, στα πλαίσια του Συντάγματος και των Νόμων. Κι αν την βλέπετε σαν όπλο, αυτό το όπλο το στρέψατε ενάντια σε όλους τους Έλληνες, ενάντια στην όλη Πατρίδα.

Κομπάζετε πως μας σώσατε από την χρεωκοπία, στην οποία εσείς μας οδηγήσατε στο παρά ένα κι από το Grexit, το οποίο επίσης ετοιμάζατε ως «εναλλακτική».

Κι ύστερα τρομάξατε από το μέγεθος της ζημιάς που ήδη κάνατε στην οικονομία και από την καταστροφική θύελλα που θα έφερνε η «εναλλακτική» σας, αυτήν που περίμενε το λόμπυ της δραχμής και οι γύπες των αγορών, για να αγοράσουν τζάμπα την χώρα μετά την ανατίναξη του κράτους. Είδατε στο βάθος του ορίζοντα τον προσωπικό σας εφιάλτη, «γουνάκια», χωροφύλακες, βραχιόλια και προαυλισμό στον Κορυδαλλό. Δεν μπορεί να μην σας τα είπε ο Σαγιάς. Γράμματα γνωρίζει.

Κι έτσι κάνατε διπλό loop. Αεροπλανικό. Ξεφτιλίζοντας όλες τις ντουντούκες στα ΜΜΕ και στο διαδίκτυο. Κατάπιατε όλες τις λοιδορίες σας προς κάθε πολιτικό αντίπαλο. Και το Μνημόνιο ξανάγινε Μνημόνιο, χωρίς γλωσσικές περικοκλάδες κι οι Θεσμοί έγινε πάλι Τρόϊκα.

Μας καταντήσατε να μας λυπούνται, να μιλούν για ανθρωπιστική βοήθεια, να μας κογιονάρουν Αλβανοί, Βούλγαροι και Μαλτέζοι.

Εσείς παίξατε το παιχνίδι του Σόϊμπλε, που μας έδινε και χαρτζηλίκι 50 δις, για να του αδειάσουμε την γωνιά. Βρίσατε όλη την αντιπολίτευση, όποιον ψήφισε ή υποστήριξε άλλη άποψη, βρίσατε και απλούς ανθρώπους, τους συκοφαντήσατε, γιατί έβλεπαν και πριν το δημοψήφισμα, αυτό που εσείς ανακαλύψατε μετά, μαζί με τον γκροτέσκο συνεταίρο σας, που παίζει με ζωντανά στρατιωτάκια, όσο σας φυλάει τσίλιες, οπαδός κι αυτός του Groucho Marx: «Αυτές είναι οι αρχές μου κι αν δεν σας αρέσουν, έχω κι άλλες».

Δεν μας ενδιαφέρουν τα ιστορικά σας συμπλέγματα. Δεν μας ενδιαφέρει η μαϊμού «δικαίωση» της πιο άθλιας, αιματοβαμμένης και διχαστικής περιόδου της αριστεράς.

Ως τώρα απολαμβάνετε στήριξη κι ανοχή, που βασίζεται στο θυμικό, με το οποίο παίξατε. Στο τέλος όμως μετράνε τα αποτελέσματα, πάντα στο ταμπλό της Ιστορίας μετράνε τα αποτελέσματα. Οι προθέσεις, οι κορώνες και οι ηρωϊκές πομφόλυγες χάνονται σαν πρωϊνή πάχνη.

Τώρα αρχίζουμε όλοι να γευόμαστε στην τσέπη μας τις πρακτικές συνέπειες της συμφωνίας. Μοιραία λοιπόν θα αρχίσουν οι συγκρίσεις των εφαρμοσμένων πολιτικών σας με τις υποσχέσεις σας.

Πήγατε, τάχα, με τις μπότες του Βελουχιώτη και γυρίσατε με γερμανικό πέδιλο κι άσπρη κάλτσα. Τόσο απλό είναι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/07/2015 14:30:59

    Παρ'ό,τι ψήφισαν το πρώτο και σκληρότερο μνημόνιο της αριστεράς,εκείνοι βρήκαν τρόπο να συνεχίζουν να το παίζουν αντιμνημονιακοί. Το δήλωσε και ο Πετράκος σήμερα στα ''Παραπολιτικά fm.'': Εμείς λέει,ακολουθούμε την σωστή αρχική γραμμή του ΣΥΡΙΖΑ χωρίς να παρεκκλίνουμε απ' αυτήν και όχι όλοι οι υπόλοιποι που ψήφισαν το νέο μνημόνιο... Συνεπώς και ψηφίζουν νέα μέτρα και αντιπολιτεύονται ως αντιμνημονιακοί στα νέα μέτρα και μνημόνιο και αντιμνημόνιο,και κυβέρνηση και αντιπολίτευση,όλα μαζί σε ένα πακέτο. Τί μπορούν να κάνουν οι υπόλοιποι που παρακολουθούν ανήμποροι να αντιδράσουν; Τα νταούλια μπορεί να μην τα χόρεψαν οι αγορές,αλλά φαίνεται ότι τα παίζουν τούτοι εδώ κι εμείς μεθυσμένοι θα τα χορεύουμε μέχρι να βαρεθούν...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/07/2015 23:57:37

      Φιλε Κυθηριε....εδω περασαν το δημοψηφισμα που ηταν καθαρο ΟΧΙ και το εκαναν ΝΑΙ και συ ψαχνεις να δεις αν βαρεθουν? Σε ποια αλλη χωρα θα ειχε δημοψηφισμα 62% ΟΧΙ και την αλλη ωρα θα το εκανε ΝΑΙ ο πρωθυπουργος και δεν θα τον περνανε με της πετρες? Απο το αρθρο κρατα μονο αυτο...
      Μας καταντησατε να μας λυπουνται....να μας κογιοναρουν ΑΛΒΑΝΟΙ, ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ,ΜΑΛΤΕΖΟΙ

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Vassilis 22/07/2015 00:07:57

        Φίλε Βασίλη μαζί σου. Εννοώ το ατελέσφορο του πράγματος με το ''μέχρι να βαρεθούν''... Κρατώ αυτό που λές,όπως και το ότι ο λαός είναι τόσο μπερδεμένος,που πολύ φοβάμαι ότι από δώ και μπρός οι λανθασμένες κρίσεις και αποφάσεις του μπροστά στην κάλπη θα είναι το μόνο σίγουρο πως θα συμβαίνει...

  2. Vassilis avatar
    Vassilis 21/07/2015 14:32:25

    Μπραβο Φαηλο.

  3. dikastisdredd avatar
    dikastisdredd 21/07/2015 15:57:28

    Συνταγματολόγος ? Εργατολόγος ? Καθηγητής Πανεπιστημίου ? Δικηγόρος ? Υπουργός ? Διανεμητής φυλλαδίων για υποβολή προσφυγών κατα του δημοσίου? Απειλών (δημοσιογράφο) ? Υποσχόμενος Μαυρογιαλούρος ? Άρχων της Σοφιστείας ? Πού να σας στείλω το ....μπουκέτο με τα λουλούδια ?

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 21/07/2015 18:00:26

    Ανέγγιχτοι από τη φθορά κι απρόσβλητοι απ΄την περιρρέουσα χυδαιότητα.... Μπορούμε την Υπέρβαση, τώρα που όλοι πια μας έχουνε για ξεγραμμένους. Τώρα που υπέγραψαν άπαντες, την καταδίκη μας.....
    https://www.youtube.com/watch?v=m9rOkmTKFHI

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 21/07/2015 18:49:44

    Σε ότι αφορά το λαϊκό αίσθημα, δεν έχει υπάρξει πιο ταπεινωτική, πιο εξευτελιστική περίοδος στην ζωή του κάθε ένα Έλληνα πολίτη από αυτή που ζήσαμε τον Ιούλιο του 2015 με κυβέρνηση Συριζανελ. Ποτέ, μα ποτέ, καμία μεταπολιτευτική κυβέρνηση δεν διέσυρε τον Ελληνικό λαό, στον εγκληματικό βαθμό που το διέπραξαν οι απίθανοι Συριζα και Ανελ. Σε ότι αφορά την επιβάρυνση της οικονομίας και του δημόσιου χρέους, προτείνω να υπολογιστούν οι ζημίες που προκάλεσαν (πιθανόν με δόλο κάποιοι) και να πληρωθούν στο κράτος από τους υπαίτιους κυβερνώντες, με δήμευση των περιουσιακών τους στοιχείων.

  6. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 21/07/2015 19:58:23

    Καί νά ἦταν μόνο ἡ τσέπη μας, κ. Κρανιδιώτη. ᾿Εδῶ κινδυνεύει ἡ ᾿Εθνική μας ὕπαρξη καί ἀσφάλεια ἀπό τήν ἀθρόα εἰσαγωγή μελλοντικῶν ψηφοφόρων τοῦ ἀλέξη καί τῆς κερά τασίας.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Φωτεινή 21/07/2015 20:05:32

      και το χειρότερο ... η αντιπολίτευση δεν αντιδρά...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ουδέτερος 21/07/2015 21:39:13

        Φωνή βοῶντως, Οὐδέτερε. Δέν ξέρω ἄν τήν ὀργή πού αἰσθάνομαι τήν συμμερίζοντε ἄλλοι.

  7. Αριστος avatar
    Αριστος 21/07/2015 22:11:26

    όλα αυτά καλά, διότι δρυός πεσούσης...αλλά γιατί ΤΩΡΑ αυτοί οι άτιμοι οι γερμαναράδες λένε πως μόνο ο τσίπρας μπορεί να κάνει μεταρρυθμίσεις και οι σοφοί παπούδες Ντελόρ και Πρόντι ότι αυτή η Ευρώπη είναι λάθος?

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Αριστος 22/07/2015 01:02:48

      Γιατί μόνο οἱ ἀριστεροί μποροῦν νά βάζουν φόρους, φόρους, φόρους καί νά ὑπογράφουν μνημόνια ἀσήκωτα! Φόροι καί κρατισμός ἡ ἀριστερίστικη ἰδεολογία. ῞Οσο γιά τίς μεταρρυθμίσεις πρέπει ὁ ἀλέξης νά περάση ἀπό τό πτῶμα τῆς λαφαζάνειας πλατφόρμας πρῶτα. ῾Ο Ντελόρ καί ὁ Πρόντι εἶναι ἀδελφικά κόμματα, τί περίμενες; ῎Ας πάρουν πρωτοβουλίες γιά τήν σωστή Εὐρώπη. ΜΗΝΜΟΝΙΟ 3, ΕΡΧΕΤΑΙ καί εἶναι καί τό πλέον κερδοφόρο γιά τούς γερμαναράδες ὅπως τούς ἀποκαλεῖς.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Αριστος 22/07/2015 02:29:28

      Τα ίδια δεν έλεγαν και για τον ΓΑΠ; Δεν είναι σύμπτωση. Ο Τσίπρας και ο ΓΑΠ κολακεύουν το ίδιο καλά τα γερμανικά συμπλέγματα ανωτερότητας. "Υπενθυμίζουν" στους Γερμανούς με την δική τους κατωτερότητα, πόσο "ανώτεροι" είναι τάχα αυτοί έναντι ημών. Άρα, γίνονται έτσι οι καλύτεροι φίλοι των Γερμανών. Τι περιμένουμε άραγε; Να παραδεχθούν οι Γερμανοί ότι οι Έλληνες με έναν Σαμαρά επικεφαλής είναι το ίδιο καλοί, αν όχι καλύτεροι από αυτούς; Αστεία πράγματα. Ο Γερμανός ζει για να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του απέναντι στους άλλους λαούς. Με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Όσο για τους "παππούδες", αυτοί με τρόμο βλέπουν τη γερμανική επέλαση και δεν ξέρουν πώς να αντιδράσουν, παρά μόνον λέγοντας ότι "αυτή η Ευρώπη είναι λάθος". Εντάξει ρε παλικάρια, εσείς τη φτιάξατε. Πάμε παραπέρα τώρα...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Διογένης 22/07/2015 07:25:49

        ΆΨΟΓΟΣ!

    • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
      Να΄χαμε να λέγαμε @ Αριστος 22/07/2015 12:43:48

      Λένε οι Γερμανοί πως μονάχα ο Τσίπρας μπορεί να κάνει ...μεταρρυθμίσεις, γιατί παρά τα πρώτα νάζια του, έπεσε τελικά στα τέσσερα και βροντοφώναξε με οίστρο, το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥΣ. Σε λίγο, θα τον κάνουνε και πρωτοσέλιδο στα περιοδικά τους (άραγε με μαγιό;) τον ...επιτυχημένο. Μα πόση κομματική αφέλεια διαθέτουμε πια;

  8. Αριστος avatar
    Αριστος 21/07/2015 22:17:34

    και για τον ομολογημένο εικονικό πνιγμό Σόϊμπλε, απαύγασμα της δημοκρατικής Ευρώπης? Μόκο?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αριστος 22/07/2015 07:27:09

      Αυτός ήταν γνωστός χρόνια τώρα. Οι Κατρούγκαλοι είναι νέο "φρούτο" όμως και τον επιλέξαμε εμείς οι ξύπνιοι (όχι εγώ ευτυχώς)...

  9. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 22/07/2015 00:57:12

    Ευθύς , ειλικρινής , ξεκάθαρος.Πάντα λέτε την αλήθεια.Για τον λόγο αυτόν και έχετε και θα έχετε πάντα ξεχωριστή θέση στην καρδιά της βάσης της ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ.

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 23/07/2015 10:53:31

    Τι περιμένετε από ένα διεθνές "αδερφατο";να ενδιαφερθεί για πατρίδα και ιδανικα; άλλα τους απασχολουν και όταν κάνουν "κονέ" με το ντόπιο, τα βρίσκουν και βγάζουν το άχτι τους.... Πάσης φύσεως λέσχες, κλειστά φόρουμ και "λαγούμια " έχουν βγει στην επιφάνεια σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους και όσο εθελοτυφλουμε σκάβουμε το λάκκο ημών και των απογόνων μας.... Θα μας "σιχαθει" κι ο Θεός έτσι που καταντήσαμε. ...