#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2011 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταρρέει το ΠΑΣΟΚ: 11,5 μονάδες η διαφορά από τη ΝΔ

[caption id="attachment_126944" align="alignnone" width="600" caption="Δημοσιεύεται αύριο στα Επίκαιρα"][/caption]

(Ανανεωμένο). Κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ κάτω από το 20% καταγράφεται στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής της εταιρείας Vprc για τον μήνα Οκτώβριο 2011 (π. Επίκαιρα, 13/10/11) με αποτέλεσμα το προβάδισμα της ΝΔ να φτάνει στις 11,5 μονάδες. Στην ίδια έρευνα, οι απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που αποτιμούν τη συγκυρία, δηλώνουν με τον πιο σαφή και κατηγορηματικό τρόπο τη διογκούμενη δυσαρέσκεια των πολιτών στις επιλογές και τη διαχείριση της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ. Πρόκειται ουσιαστικά για μαζική κατακραυγή της κοινωνίας κατά της κυβέρνησης.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, το καθολικό πλέον ποσοστό του 93% δηλώνει τη δυσαρέσκειά του για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης από τη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και αντίστοιχα το 92% θεωρεί ότι η οικονομική κατάσταση της χώρας τον τελευταίο χρόνο έχει χειροτερεύσει. Με άλλα λόγια, η πολιτική του Μνημονίου και το μπαράζ των μέτρων που υφίσταται η κοινωνία, όχι μόνο δεν έχουν φέρει κανένα απολύτως αποτέλεσμα, αλλά η κατάσταση χειροτερεύει.

Αυτό αισθάνονται οι πολίτες, χωρίς να διαβλέπουν μάλιστα καμία προοπτική για το μέλλον, με το 80% να εκτιμά ότι τον επόμενο χρόνο τα πράγματα θα χειροτερεύσουν ακόμα περισσότερο, έναντι μόλις του 6% που απάντησε το αντίθετο.

σ

Μαζικά αρνητική είναι επίσης η κοινωνία και στα νέα μέτρα που εξαγγέλλονται. Το 90% απάντησε ότι διαφωνεί με την κατάργηση της Εθνικής γενικής συλλογικής σύμβασης εργασίας και το 88% ότι διαφωνεί με τη μείωση του αφορολόγητου στις 5.000, ενώ το 62% απάντησε ότι συμφωνεί με την άρνηση πληρωμής της νέας έκτακτης εισφοράς των ακινήτων, δεδομένου ότι το 55% δηλώνει ότι δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να την πληρώσει. Γενικότερα άλλωστε, το 81% δηλώνει ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία να ανταποκριθεί στις οικονομικές του υποχρεώσεις με το σημερινό του εισόδημα.
Με αυτά τα δεδομένα, το προβάδισμα της ΝΔ στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής φτάνει στις 11,5 μονάδες, συγκεντρώνοντας 31% έναντι 19,5% που αναλογεί στο ΠΑΣΟΚ. Ακολουθούν, ΚΚΕ 13,5%, ΣΥΡΙΖΑ 8,5%, ΛΑΟΣ 8%, Οικολόγοι-Πράσινοι 4,5% και Δημοκρατική Αριστερά 4%, ενώ κάτω από το όριο εισόδου στη Βουλή είναι η εκτίμηση για τη Δημοκρατική Συμμαχία (2%), το Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών (2%) και διάφορα άλλα κόμματα που συγκεντρώνουν συνολικά 7%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 12/10/2011 18:06:54

    ...όσο νυχτώνει η διαφορά μεγαλώνει...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ blue nile 12/10/2011 18:12:09

      Και η αυτοδυναμία άρχισε να ξημερώνει...!

      • gram avatar
        gram @ ΕΥΑ 13/10/2011 11:13:16

        Σωστά και καλά όλα αυτά αλλά επισημαίνω ότι 31% η ΝΔ ήτανε στη δημοσκόπιση της VPRC και το ΜΑΙΟ...

    • Ευα avatar
      Ευα @ blue nile 12/10/2011 23:13:20

      Αυτο φοβαμαι κι εγω!!!! Τα καθεστωτα, ιστορικα, ποτε δεν "πεφτουν" αναιμακτα....!!!!!!

      • Lampros avatar
        Lampros @ Ευα 13/10/2011 08:49:04

        +10000
        Ειδικα αυτοί εοχυν δείξει αιμα, ακομα και οταν ηταν στην αντιπολίτευση.

  2. anonymous avatar
    anonymous 12/10/2011 18:17:25

    Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ 1% και η Χρυσή Αυγή 1,5%. Το 1,5% σημαίνει κρατική χρηματοδότηση. Το ίδιο βέβαια ισχύει για Ντόρα, Δημαρά και όσους είναι πάνω από 1,5%.
    Επίσης όλοι οι αριστερόστροφοι μαζί πλην ΚΚΕ πιάνουν 36,5% που είναι σαφώς πάνω από το ποσοστό της ΝΔ.

  3. Tem avatar
    Tem 12/10/2011 18:25:49

    Αλλά το ΜΠΑΤΣΟΚ δεν παραδίδει με τίποτα την εξουσία. Θα πέσει σε μονοψήφιο αριθμό και ακόμα θα κυβερνά. Δυστυχώς και κρίμα για την πατρίδα μας.

    • Lampros avatar
      Lampros @ Tem 13/10/2011 08:48:27

      και μολις την παρει την εξουσια η ΝΔ, ετοιμαστείτε για επανεμφανιση ταραχών, τρομοκρατίας, 17Ν κοκ...

      • blue nile avatar
        blue nile @ Lampros 13/10/2011 12:11:29

        ...μην είσαι τόσο σίγουρος Λάμπρο...όλοι θα κάτσουν στα αυγά τους όταν δουν ότι ο Αντώνης δεν θα φάει πρόλογο...εδώ την πρώτη χρονιά με τον Καραμανλή όλοι είχαν κουρνιάξει και περίμεναν να πέσουν οι σφαλιάρες...μέχρι και ο Παναθηναικός πήρε πρωτάθλημα από τη περιδεή παράγκα...μετά είδαν ότι ο Καραμνλής εγκλωβισμένος στις επικοινωνιακές παρλαπίπες του Λούλη αδράνούσε και του κατσικώθηκαν στο κεφάλι...

        • προβοκατορας avatar
          προβοκατορας @ blue nile 13/10/2011 17:25:50

          Λες να μην φαει προλογο? Ως συμμαθητης και φιλος του ΓΑΠ πιστευω οτι θα φαει κι αυτος προλογο και μαλιστα πολυ! απο ποτε εχεις να ακουσεις για κατσαρολες με εκρηκτικα, για σεχτες, σκισμενα ''κορανια'' και ''θανατους'' αλλοδαπων σε αστυνομικα τμηματα? να΄ναι 1,5 χρονος? απο τον Μαη του 2010 δηλαδη. Για μενα αυτο λεει πολλα

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Tem 16/10/2011 14:35:47

      δυστυχως για μας τους μαλακες τους ελληνες!!!εμεις τι κανουμε;;frape και χαβαλε;ετσι θα φυγει;;καλα χριστουγεννα!!!εγω ειμαι απο επαρχια,και τρωγω ραδικακια,και τα κηπικα μου για πολυ καιρο,εσεις στην αθηνα;;φγειτε λοιπον απο τα σπιτια σας και πια στε κατι αλλο στα χερακια σας,ΟΧΙ FRAPE!!και κανετε αυτο που οι προγονοι μας εκαναν με ΑΙΜΑ!,για να εχουμε αυτα που χασαμε!!!ΑΝΤΕ ΛΟΙΠΟΝ!!

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/10/2011 18:28:27

    Επιμένω: Και αυτή η δημοσκόπηση απλά αποδεικνύει πως συνεχίζει να υπάρχει ένα 19,5% μαζοχιστών και ηλιθίων, ανάμεσά μας.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Strange Attractor 12/10/2011 19:04:30

      Δεν είναι ηλίθιοι. Απλά έχουν την κουτάλα ακόμη ή προσπαθούν να περισώσουν όσα περισσότερα μπορούν.

      Πάντως μόλις τώρα έκλεισα το τηλ με φίλο και μου είπε ότι περιμένουν μείωση περί το 50% σε σχέση με τις καλές εποχές και ότι στο οικονομικών έχασαν 2/3 του μισθού. Από 2200 τους κατέβασαν στα 750.

    • GSV avatar
      GSV @ Strange Attractor 12/10/2011 19:18:45

      Πες οτι υπαρχουν μαζοχες, βολεμενοι και οτι αλλο θες και στηριζουν το ΠΑΣΟΚ. Και πες οτι χωρις την αναγωγη το ποσοστο του ειναι στο 15%. Η ΝΔ μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν μπορει να ξεκολλησει απο το 25%?

      Βασικα πρεπει να καταλαβουμε με τι χαιρομαστε. Με τη πολιτικη καταστροφη του ΠΑΣΟΚ? Με το γεγονος οτι οι δημοσκοπησεις δειχνουν οτι η χωρα ακομα και εαν ξεφορτωθει τους ανικανους που μας κυβερνουν, θα εισελθει σε πολιτικη ασταθεια?

      Ολοι μας περιοριζομαστε στο δεντρο που ειναι το ΠΑΣΟΚ και τη κατρακυλα του στις δημοσκοπισεις , και δεν βλεπουμε το δασος που λεει οτι ο Σαμαρας με τα σημερινα δεδομενα θα γινει απλως ενας πρωθυπουργος που δεν θα μπορει να κυβερνησει. Με 25% (ακομα και 30%) δεν κυβερνας, περιοριζεσαι σε διαξιφισμους και μετριοπαθεις πολιτικες.

      Ωρες ωρες εχω την αισθηση οτι μας ενδιαφερει περισσοτερο να κατστραφει το ΠΑΣΟΚ παρα να βρουμε τροπο να σωσουμε τη χωρα απο τη καταστροφη.

      Ε δεν νομιζω στη τελικη το στομαχι μας να γεμισει απο την ευχαριστηση οτι το ΠΑΣΟΚ ελαβε 15%.

    • Antonis avatar
      Antonis @ Strange Attractor 12/10/2011 21:39:03

      Ενώ οι του 31% δεν είναι;

    • personalitte avatar
      personalitte @ Strange Attractor 12/10/2011 23:00:10

      ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:
      ΝΔ=40,9%
      ΚΚΕ=10%
      ΣΥΡΡΙΖΑ=10%
      ΔΗΜΑΡ=5%
      ΠΑΣΟΚ=2,9%
      ΛΑΟΣ=2,1%
      ΔΗΜΣΥΜ=1,9%
      ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!!!!!!!

      • elli19 avatar
        elli19 @ personalitte 13/10/2011 01:23:52

        Το ΛΑΟΣ να δω να συντρίβεται και τί στον κόσμο.
        Θα βγώ στον δρόμο και θα κερνάω όποιον βρίσκω μπροστά μου!

  5. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 12/10/2011 18:36:00

    Και (ακόμα) αγκυρωμένων και βολεμένων...

  6. giorgos avatar
    giorgos 12/10/2011 18:37:17

    attractor το 19 προκυπτει με αφαιρεση αποχης λευκου και ακυρου και με αναγωγη των αναποφασιστων.το ποσοστο που δηλωνει οτι θα ψηφισει πασοκ ειναι κοντα στο 10.

  7. σακος μ απίδια avatar
    σακος μ απίδια 12/10/2011 18:38:36

    19.5+31+13.5+.... δεν ξερεις πρόσθεση; ή δεν έχεις μνήμη;

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/10/2011 18:38:57

    Διόρθωση τότε: 10% ηλίθιοι!

    • Tem avatar
      Tem @ Strange Attractor 12/10/2011 18:41:07

      στόκοι είναι

      • A.M. avatar
        A.M. @ Tem 12/10/2011 18:45:36

        Απλά παρτάκηδες, βολεμένοι.
        Το 10% των πολιτών το βόλεψε πολύ καλά το πασοκ εδώ και 30 χρόνια και ΘΑ ΨΗΦΊΖΕΙ ΠΆΝΤΑ πασοκ.
        Ούτε μαζοχιστές ούτε ηλίθιοι είναι.
        Ξέρουν πολύ καλά ΤΙ ψηφίζουν και ΓΙΑΤΙ το ψηφίζουν.

        • Tem avatar
          Tem @ A.M. 12/10/2011 18:47:59

          Και όμως. Μέσα στ0 ποσοστό αυτό υπάρχουν και ηλίθιοι!

          • A.M. avatar
            A.M. @ Tem 12/10/2011 19:06:55

            Αναμφισβήτητα.
            Στα ποσοστά όλων των κομμάτων σίγουρα κρύβονται και κάποιοι ηλίθιοι.
            Εξ άλλου ο ηλίθιος είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να υπάρχει ο έξυπνος και ως φαινόμενο ήταν πάντα και παραμένει βασικό συστατικό κάθε κοινωνίας.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ A.M. 12/10/2011 19:00:19

          Υπάρχουν κολλημένοι μεταξύ 60-80, παλιοί πρασινοφρουροί και πρασινοφουφούδες των 80's, που θα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ μέχρι να πάνε στα κυπαρισσάκια. Ενα σημαντικό ποσοστό είναι αυτοί, που το '80 ήταν μεταξύ 30 και 50 και βαμμένοι πρασινοφρουροί. Πολλοί από αυτούς είναι παιδιά παλιών Εαμιτών. Γνωρίζω πολλούς τέτοιους.

          • gloup avatar
            gloup @ ΒΙΣ 12/10/2011 19:06:38

            ακριβώς, αλλά επίσης και αρκετών παλιών χουντικών

  9. George avatar
    George 12/10/2011 18:50:10

    ΌΤΑΝ ΠΡΟΚΗΡΎΞΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΓΑΠ Η ΝΔ ΘΑ ΠΆΡΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΊΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΊΝΑΙ ΣΕ ΣΤΆΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΘΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΎΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΣΥΝΕΧΌΜΕΝΗ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΉ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΆ ΠΑΛΙΆ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΕΡΓΑΡΕΟΙ ΘΑ ΜΠΟΎΝΕ ΣΤΟ ΠΆΓΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΝΈΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΊΑ ΟΙ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΘΑ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΟΎΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΜΑΖΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ . ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.

    • PANOS avatar
      PANOS @ George 13/10/2011 00:12:51

      Συμφωνώ. Αντώνη Αντώνη η Ελλάδα μας ενώνει.

  10. andreas avatar
    andreas 12/10/2011 19:08:38

    Και η δημοσκοπηση αυτη δειχνει οτι ο Σαμαρας δεν βγαινει αυτοδυναμος και πρεπει να παει σε κυβερνηση συνεργασιας.

  11. GSV avatar
    GSV 12/10/2011 19:08:40

    Η διαφορα ειναι οτι εαν ηταν το ΠΑΣΟΚ στην αντιπολιτευση με τετοια διαφορα οχι απλως θα ειχε εκβιασει εκλογες, αλλα θα ειχε βιασει ολο τους θεσμους της δημοκρατιας για να το επιτυχει.Κατι εξαλλου που εκανε μεσω του εκβιασμου για την εκλογη του προεδρου της δημοκρατιας!

    Η Νεα Δημοκρατια δεν μπορω να καταλαβω τι περιμενει ακομα? Γιατι δεν καταθετει επισημως προταση μομφης στη κυβερνηση για να αποδειξει εμπρακτα οτι ζητα εκλογες? Να πιστεψει ο κοσμος οτι οντως θελει να κυβερνησει! Οτι οντως εχει την εναλλακτικη και οτι οντως λειτουργει για το καλο του λαου!

    Δεν μπορουν να καταλαβουν επιτελους οτι οσο περναει ο καιρος ειναι εναντιον τους? Οσο θα βουλιαζει το ΠΑΣΟΚ, θα παρασυρει μαζι του και τη ΝΔ, στρεφοντας τους αγανακτησμενους ψηφοφορους στα μικροτερα κομματα. Ειναι το σχεδιο επιβιωσης του ΠΑΣΟΚ. Να κρατησει τη ΝΔ μακρια απο την αυτοδυναμια!

    Η ΝΔ τι περιμενει? Να δει στα γκαλοπ ποσοστο αυτοδυναμιας? Αυτο δεν προκειται να γινει στον αιωνα των αιωνων! Τη συσπειρωση, την προσελκυση την πετυχαίνεις μονο σε κλιμα προεκλογικης περιοδου, εκει που τα δινεις ολα για ολα! Εκει που αφηνεις στην ακρη μετριοπαθειες, ευγενιες και βαρας στο ψαχνο! Εκει που παρουσιαζεις το αληθινο σου προσωπο. Ειτε λαοπλανηστικο ειτε πατριωτικο!

    Πρεπει να καταλαβουν στη Συγρου οτι ο λαος οσο βουλιαζει στην ανεχεια θα ξεχασει μαζι με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και θα αναζητησει πιο ακραιους τροπους εκφρασης. Οταν η πεινα και η εξαθλιωση χτυπησει κοκκινο οι δημοκρατικοι θεσμοι θα πανε περιπατο!

    Ακομα και αν οι δηλωσεις του Σαμαρα ειναι προς τη σωστη κατευθυνση, ο λαος πλεον εχει κορεστει. Δεν θελει αλλα λογια αλλα πραξεις!

    Η ΝΔ πρεπει να βγει απο το ταμπουρι της και να ρισκαρει τα παντα! Η ταν η επι τας!

  12. ikaros avatar
    ikaros 12/10/2011 19:12:11

    και το 8% του Καρατζαφέρη πολύ μου φαίνεται. Όταν έρθει η ώρα θα μειωθεί δραματικά και το ξέρει και ο ίδιος για αυτό τρέχει από κανάλι σε κανάλι να αποδείξει πόσο αντιμνημονιακός είναι. Αλλά είπαμε ο Έλληνας από εδώ και πέρα δε θα ξεχνά τόσο εύκολα κ. Γιώργο, δυστυχώς για εσάς.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ikaros 13/10/2011 00:40:14

      Παιδιά εδώ θα είμαστε: Ο Καρατζαφέρης θα πάρει μετά βίας 3% αν το πάρει. Δεν υπάρχει κανένας λόγος οι πιο δεξιοί να ψηφίζουν τον ΛΑγΟΣ. Ο Σαμαράς καλύπτει όλα τα θέματα που κυρίως τους ενδιαφέρουν (εθνικά θέματα-εξωτερική πολιτική, λαθρομετανάστευση και εθνική παιδεία) με καλύτερο, δυναμικότερο και ρεαλιστικότερο τελικά τρόπο που μπορεί μάλιστα να εφαρμοστεί και θα εφαρμοστεί (ΑΟΖ, σχέσεις με Ρωσία, κατάργηση λαθρονόμου και ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2, επαναφορά εθνικής παιδείας στα σχολεία - εισαγωγή της μη αριστερής γενιάς του '30 στην λογοτεχνική και φιλοσοφική εκπαίδευση). και τον οποίο ο Καρατζαφέρης λόγω και ανεπαρκούς παιδείας δεν μπορεί να τον προσεγγίσει καν. Με λίγη επιμονή από πλευράς ΝΔ και Σαμαρά ο Καρατζαφέρης θα λουφάξει οριακά στο 3% αν όχι πιο κάτω παρέα με τη Ντόρα. Αν τώρα, η Ντόρα αποσυρθεί τελειώς και δεν κατέβει στις εκλογές (για να μην συντριβεί) τότε λόγω μητσοτακικού παρελθόντος Καρατζαφέρη μπορεί να τσιμπήσει κανένα ψηφαλάκι από εκεί αλλά τίποτα σπουδαίο.

  13. Παύλος Δαπέρης avatar
    Παύλος Δαπέρης 12/10/2011 19:15:19

    Πόσες έδρες βγάζει στο 31% στην επτακομματική βουλή;

  14. ataktos avatar
    ataktos 12/10/2011 19:23:47

    το "χρυσό παιδί" του συστήματος θα μας τα πει όλα .. αποφεύγοντας επιδεικτικά και ξεδιάντροπα ... το "δεξιό" Στανο του Δημοσθένη.. ...http://antigoldgreece.wordpress.com/2011/10/09/tsipras-halk/..χιχχι

  15. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 12/10/2011 19:24:15

    ..Το ΠαΣΟΚ μυρίστικε ..πετρέλαιο και φυσικό αέριο , σιγά μην παραδώσει την εξουσία ,έστω και αν έχει πιάσει πάτο! Εξάντληση της 4ετίας ( και του Ελληνικού Λαου) σημαίνει για αυτούς ίσως υπογραφή συμβάσεων για τους υδρογονάνθρακες και πολύ μεγάλες μίζες . Ας τα πάρουμε εμείς σκέπτονται αφού έτσι ή αλλοιώς εχουμε τελειώσει, Μακάρι να βγω ψευτης!!!!

    • Lampros avatar
      Lampros @ nickname@taleftaiparhoun.gap 13/10/2011 08:54:03

      Τελειώνουν, το ξέρουν και θα μειουν γατζωμενοι μέχρι να αρπαξουν και τα τελευταία και να φυγουν για Minessota.

  16. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 12/10/2011 19:33:26

    Εγώ επιμένω, για να βγει τέτοιο αποτέλεσμα σπρώχνουν τον κόσμο στην αποχή.
    Από μια προσωπική έρευνα, στο μικρό μου περίγυρο, υπάρχουν αναποφάσιστοι ψηφοφόροι. Η αριστερά έχει σπρώξει προπαγανδιστές ακόμη και σε επίπεδο καφενείου. Για να πείσουν τον μέσο ΠΑΣΟΚΟ να στραφεί αριστερά, του πασάρουν το επιχείρημα: "η δεξιά φταίει". Βέβαια στα πιο μορφωμένα επίπεδα άρχισαν να ψάχνονται .Σήμερα μου εξηγούσε ένας διευθυντής ΔΕΚΟ, πως το ΠΑΣΟΚ έδιωξε τις βιομηχανίες από την Ελλάδα.Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο Σαμαράς και τα στελέχη του πρέπει να κατεβούν στο λαό:
    - σε αυτούς που είναι αναποφάσιστοι
    - σε αυτούς που είναι διαβασμένοι ή ενημερώνονται τώρα
    Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι όλοι ψάχνουν την παράδοση, επιστροφή στις ρίζες, ελληνική παιδεία και να επιστρέψουν στα χωριά τους.
    Η αριστερά δεν μπορεί να τα προσφέρει αυτά... Ενώ η ΝΔ χωρίς να προσπαθήσει, τα έχει στην ιδεολογία της. Αρκεί να εξηγήσει τον "κοινωνικό φιλελευθερισμό" ...

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 13/10/2011 12:09:18

      Σωστό. Στο μόνο σημείο που (δείχνει να) πάσχει η ΝΔ, είναι η παρουσία στο δρόμο. Τα διάφορα αριστερά ρεύματα επελαύνουν σε καφενεία και πλατείες, στις δε τελευταίες, έχουν μείνει μόνοι τους μεν (αφού εδιωξαν τους πάντες), αλλά επηρεάζουν όσους καλοπροαίρετους συνεχίζουν να έρχονται.

      Εκανα κάτι παρόμοιες καφενειο-βόλτες, μιλώντας για τον Σαμαρά προσωπικά. Αλλωστε αυτός είναι το χαρτί. Για τον λαό, οι υπολοιποι της ΝΔ ειναι ανύπαρκτοι, πλην του να συνδέονται με κάποιο φιάσκο της καραμανλικής περιόδου. Μια επιφύλαξη, λοιπόν, που την ακούω συχνά, είναι: "καλός φαίνεται ο Σαμαράς αλλά με ποιον θα κυβερνήσει....". Δεν νομίζω πως αυτό ξαφνιάζει κανέναν εδώ μεσα. ΑΠό την άλλη, απέναντι στο χαρτί "Σαμαράς", η Αριστερά δεν επενδύει ΚΑΝ σε πρόσωπα (πλην Τσίπρα), αλλά στη γνωστή αοριστολογία περί σοσιαλιστικών παραδείσων. Αυτό σε μια πρόχειρη συζητηση καταπίπτει εύκολα όταν θυμίζουμε σε όλους πως ο Παπουτσής κάποτε το έπαιζε "μπατσοκυνηγός", πως ο Γιωργάκης το έπαιζε διαδηλωτής με τη γροθιά υφωμένη, πως η Δαμανάκη μας έπρηξε με τα 2 διαγγέλματα που έβγαλε επειδή βρέθηκε στο Πολυτεχνείο και πως γενικά όλοι όσοι πουλούν σημερα επανάσταση, θα ειναι ένα μελλοντικό ΠΑΣΟΚ.

      Χρειάζεται λοιπόν 5 σημεία καίρια, που στη συνείδηση του μέσου πολίτη χτίζουν την ταυτότητα ενός κόμματος, να γίνουν καθημερινή συζήτηση του δρόμου. Λίγο επιτελική δουλειά στη Συγγρού χρειάζεται γι'αυτό, με τους σωστούς συνομιλητές φυσικά, όχι ανθρώπους που δεν ξέρουν που πέφτει η Δραπετσώνα.

  17. of8almos avatar
    of8almos 12/10/2011 19:34:30

    Για να μην πω κατι για τα μεγάλα κόμματα θα κάνω μια παρατήρηση. 8% ποσοστό στο Λαος το σκουπίδι της Βουλής και 4,5 στο Τσίπρα που άσχετα με τις πολιτικές του καθενός είναι αξιοπρεπέστατος και ο μόνος που κάνει κριτική με επιχειρήματα για το ξεπούλημα.

    ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου, ρε καλά μας κάνουν πη..τε μας κι'άλλο....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ of8almos 12/10/2011 19:52:43

      Συμφωνώ ότι τα ποσοστά του Λάος είναι φουσκωμένα - για ευνόητους λόγους.

      Σχετικά με τον Σύριζα όμως, ας πρόσεχε ο Τσίπρας να μην βαράει παλαμάκια (το λιγότερο...) στα πορτοκαλί Δεκεμβριανά. Εμείς καιγόμασταν, κι αυτός ηδονιζότανε.

      Μερικά πράγματα δεν ξεχνιένται, όση αντιμνημονιακή τζάμπα-μαγκιά και ρητορεία κι αν μεσολαβήσει από τον κύριο Τσίπρα (ο οποίος ποτέ δεν θα κληθεί να κυβερνήσει, σε αντίθεση με τον Σαμαρά που αναζητά ρεαλιστικούς τρόπους απεμπλοκής από το μνημόνιο).

      Επίσης, η λαθρολαγνεία του Σύριζα τον καταδικάζει εκ των πραγμάτων σε χαμηλά εκλογικά ποσοστά. Εκτός άν λογαριάζει ότι θα βρίσκει τα ψηφαλάκια από τους λαθρομετανάστες (οπότε ποιος νοιάζεται για τους ιθαγενείς). Κούνια που τον κούναγε όμως, αν συμβεί αυτό, γιατί τότε η επανάσταση που θα ακολουθήσει θα είναι ισλαμική και όχι ... ταξική (και λοιπές φενάκες).

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ of8almos 12/10/2011 23:19:53

      Ρε φίλε, που να μη σε λέγανε και οφθαλμό δηλαδή ... 8.5% έχει ο Συριζα, το 4.5% είναι των οικολόγων. Αυτό σημαίνει ότι είναι πάνω από το Λάος μετά από πολύ καιρό, άσχετα αν ο Βερναρδάκης πάντοτε τον σπρώχνει λίγο. Είχες βέβαια ένα παράπλευρο όφελος, την ανάλυση του ΚΜ που σου εξηγεί γιατί παίρνει 4.5% (αυτό είναι στην κυριολεξία ιδεολογική "τύφλωση").

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ τηλέμαχος αναγνώστου 13/10/2011 00:16:23

        Κύριε Αναγνώστου, το 4,5 είναι πλησιέστερα στην πραγματικότητα από το φουσκωμένο 8,5 για το οποίο επιχαίρετε. Κατά τα άλλα, ιδεολογική τύφλωση έχουν όσοι, 20 χρόνια τώρα, δεν λενε να καταλάβουνε ότι το έρμο ψόφησε!

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ ΚΜ 13/10/2011 00:58:56

          Εσύ δηλαδή το είδες το 8.5% αλλά είπες, με το χάρισμα που διαθέτεις ότι μπα, 4.5% είναι στην πραγματικότητα, ας το εξηγήσω στον "οφθαλμό" που έτυχε να μη το δει καλά αλλά έπεσε μέσα στο πραγματικό ποσοστό του σύριζα και έγραψες το ανωτέρω πόνημα;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ τηλέμαχος αναγνώστου 13/10/2011 01:05:24

            Όχι, υπέθεσα ότι όντως ήταν 4,5! Προσβληθήκατε;

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ ΚΜ 13/10/2011 01:36:39

            Κοίτα, δεν είμαι σύριζα και πρώτος εγώ είπα ότι ο Βερναρδάκης έτσι κι αλλιώς τα φουσκώνει λίγο τα ποσοστά του. Παρότι πολιτικά έχουμε αντιδιαμετρικές απόψεις η παρούσα διαφωνία δεν έχει να κάνει με αυτό και είναι απλώς θέμα κοινής λογικής. Εγώ ας πούμε αν είχα διαβάσει κάποια νούμερα λάθος και έπειτα ανέλυα τους κοινωνικοπολιτικούς λόγους για τους οποίους η νδ κέρδισε τις εκλογές του 2000, όταν το καταλάβαινα θα παραδεχόμουν ότι έκανα μια πατάτα και θα τελείωνε το θέμα. Τόσο απλό είναι.

    • PANOS avatar
      PANOS @ of8almos 13/10/2011 00:15:30

      Λαος το σκουπίδι της Βουλής.Πολύ σωστά.

  18. μχ avatar
    μχ 12/10/2011 19:35:34

    Πρεπει να καταλαβουν στη Συγρου οτι ο λαος οσο βουλιαζει στην ανεχεια θα ξεχασει μαζι με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και θα αναζητησει πιο ακραιους τροπους εκφρασης. Οταν η πεινα και η εξαθλιωση χτυπησει κοκκινο οι δημοκρατικοι θεσμοι θα πανε περίπατο!

    Δίκιο έχεις ....

  19. Krax avatar
    Krax 12/10/2011 19:40:07

    Το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ δεν με εδιαφέρει,στα τσκίδια, γιατί έτσι του αξίζει.
    Αυτό που με στεναχωρεί είναι το ποσοστό της ΝΔ που με τον νέο καθαρό αρχηγό της, με τις σύγχρονες ιδέες ,θα έπρεπε να είναι στο 47+% σαν το παλιό καλό καιρό και δεν είναι.
    Η ΝΔ παράγει πολιτική,δεν μεταφέρεται όμως απο τα αρμόδια όργανα της προς τα έξω όπως θα έπρεπε.
    Ο Αντώνης να δει το οργανωτικό προσωπικά.

  20. Dr3D avatar
    Dr3D 12/10/2011 19:48:45

    Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους η ΝΔ ειναι σταθερη στο ποσοστο της (δεν κερδισε τιποτα) και το ΠΑΣΟΚ καταποντιστηκε ...

  21. kwstas avatar
    kwstas 12/10/2011 19:49:34

    Υπάρχουν και οι κολλημένοι λεμε!Εχω μπάρμπα πρώην δημόσιο υπάλληλο με μεγάλη (παλια!!!)συνταξη και παρόλο που του μειωσανε την σύνταξη του φορολογησανε τα σπίτια που εχει αυτος εκει δεν αλλαζει κ το ιδιο και η γυναίκα του. Τουλάχιστον ο γιος τους που μπήκε με την αξια του στο δημοσιο(εδω γελάμε με μέσο μπήκε...) δήλωσε μετά τις μειώσεις βέβαια οτι δεν ξαναψηφίσει ποτέ πασοκ!

  22. σταμάτης avatar
    σταμάτης 12/10/2011 19:56:29

    Η μεγαλη εκπληξη των εκλογων θα ειναι ο Τσιπρας(εχει στρογγυλευσει το λογο του και ασκει συστηματικη αυστηρη κριτικη),το Πασοκ θα ειναι μονοψηφιο,η Νεα Δημοκρατια πρωτη αλλα χωρις αυτοδυναμια.Ενας συνασπισμος δυναμεων (ΣΥΡΙΖΑ-ΔΗΜΑΡ-ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ)θα δημιουργουσε ενα ισχυρο αριστερο πολο του 20-25%

  23. xzetta avatar
    xzetta 12/10/2011 19:57:23

    το πιο τραγικό είναι οτι το ΑΕΠ και το βιοτικό επίπεδο των ελλήνων πέφτουν πολύ ταχύτερα από την δημοφιλία του πασοκ. το καθεστώς μάλλον έχει ακόμη ισχύ.

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 12/10/2011 19:57:38

    1)Οι δημοσκοπήσεις αυτές δεν καταγράφουν τις ψήφους των ελληνοποιημένων μεταναστών. Επειδή σίγουρα θα υπάρξει μεγάλη αποχή απο τους Έλληνες, προσθέστε εως και 5% + απο τους μετανάστες για το ΠΑΣΟΚ. Για να μην πούμε πολύ παραπάνω.
    2)Πριν τις εκλογές θα παραδοθεί η σκυτάλη στο Βενιζέλο και θα πέσει το σύνθημα πως επιστρέφουμε στο παλιό ΠΑΣΟΚ, κάναμε λάθος κλπ. Επομένως θα συσπειρωθούν και άλλο.
    3)Η κόρη του Δράκουλα δεν έχει πει ακόμα την τελευταία της λέξη και τα δυνατά της χαρτιά τα κρατά λογικά για την τέλική ευθεία. Η ΝΔ σίγουρα θα αιμοραγήσει, έστω και λίγο.
    4)Αποκλείεται το ΑΝΤΑΡΣΥΑ, οι οικολόγοι κλπ να πιάσουν αυτά τα ποσοστά. Σίγουρα πάντως οι αριστεροί και τα άτομα με (υποτίθεται) οικολογική συνείδηση δεν πρόκειται να ψηφίσουν ΝΔ.
    5)Αν όντως μπουν τόσο πολλά αριστερά κόμματα στη Βουλή και αν η ΝΔ βγει πρώτη και με αυτοδυναμία, θα δυσκολευτεί απίστευτα όχι απλώς να κυβερνήσει, αλλά να περάσει έστω και ένα μέτρο. Και φυσικά με τον κόσμο να έχει φτάσει στα όρια του τότε δεν προβλέπεται μεγάλη περίοδος χάριτος.
    5)Με βάση την όλη κατάσταση, τα μέτρα κλπ η ΝΔ βρίσκεται απίστευτα χαμηλά. Προφανέστατα δεν έχει πείσει ακόμα πως δίνει κάτι καινούργιο. Στις αρχές της εκλογής Σαμαρά τα πήγαινε πολύ καλύτερα.
    6)Το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ είναι απίστευτα υψηλό ακόμα και έτσι και σοβαρολογώ.
    ΥΓ:Στα υπόψιν οτι διενεργείται δημοσκόπηση και για λογαριασμό άλλης μεγάλης εφημερίδας.

  25. kolokotronis avatar
    kolokotronis 12/10/2011 20:02:54

    Άντε, λίγο ακόμα.
    Ένα -3% πιό κάτω το ΠΑΣΟΚ και ένα +3% πιό πάνω το ΚΚΕ,
    και θα δούμε το μεν ΠΑΣΟΚ τρίτο κόμμα,
    το δε ΚΚΕ αξιωματική αντιπολίτευση!
    Η εκδίκηση της Ιστορίας!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kolokotronis 12/10/2011 20:06:20

      Κάτι παρόμοιο είχε γίνει στα τέλη των `50ς με την ΕΔΑ, και έσπευσαν τα "κέντρα" να συστήσουν τον δούρειο ίππο της Ένωσης Κέντρου, για να προλάβουν τα χειρότερα.
      Εντ δε ρεστ ιζ χίστορυ, που λένε και οι Ισπανοί.

      • kolokotronis avatar
        kolokotronis @ Strange Attractor 12/10/2011 20:12:01

        Οι Ισπανοί... χαχαχα!
        Πάντως, αυτό ακριβώς εννοούσα.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 12/10/2011 20:43:33

        Για να μην αρχίσουμε τα περί Λαμπράκη και Ανενδότου και λοιπά. Με τις "εκλογές βίας και νοθείας" πετύχαν διπλό στόχο, από τη μία "ρίξανε" στο μέτρημα την ΕΔΑ και από την άλλη ξαποστείλανε τον Καραμανλή που πήγαινε να τους σηκώσει αμανέ με το Σύνταγμα και στη θέση του φέρανε τα πρακτοράκια τους στην εξουσία.

  26. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/10/2011 20:12:19

    Ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση που απεικονίζει τη δεδομένη στιγμή.Θα επαναλάβω ό,τι έγραψα,όταν είδε το φως της δημοσιότητας προηγούμενη δημοσκόπηση,προ ολίγων ημερών,και έδειχνε τη διαφορά περί 9-10 μονάδων.Ο Οκτώβριος είναι γεμάτος γεγονότα.Τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου,μόλις καθίσει ο κουρνιαχτός,θα εξαχθούν ασφαλέστερα συμπεράσματα και κυρίως θα φανεί η προοπτική δυναμικής που θ'αναπτύξει η ΝΔ.Οψόμεθα.

  27. kirdou avatar
    kirdou 12/10/2011 20:13:45

    σύριζα,κουβέλης,οικολόγοι,άρμα πολιτών και ανταρσία είναι δεύτερο κόμμα....

    • kolokotronis avatar
      kolokotronis @ kirdou 12/10/2011 20:17:47

      Τώρα, πώς προσθέτεις τον Κουβέλη και την Ανταρσία,
      μόνο εσύ το ξέρεις.
      Με την ίδια λογική, η ΝΔ, το ΛΑΟΣ και η Μπακογιάννη,
      έχουν σίγουρη αυτοδυναμία!!!

      • kirdou avatar
        kirdou @ kolokotronis 12/10/2011 21:56:21

        Ολοι χωράνε.Περίμενε εσύ τον Αντώνη να σε σώσει!

        • kolokotronis avatar
          kolokotronis @ kirdou 12/10/2011 23:04:57

          Εγώ τον Αντώνη;;;
          Μάλλον δεν παρακολουθείς το ιστολόγιο.

  28. tpe avatar
    tpe 12/10/2011 20:34:56

    Νομίζω πως εδώ έχουμε την απάντηση για όσα συζητάμε:
    http://www.parapolitika.gr/ArticleDetails/tabid/63/ArticleID/282485/Default.aspx

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ tpe 12/10/2011 20:54:55

      Ναι αλλά στο προηγούμενο Ειδικό Δικαστήριο έκανε ό,τι μπορούσε για να απλλάξει το Ανδρέα. Και ψάξε και τις σχέσεις του με τον Μητσοτάκη για να μην τσιμπάς άδικα

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ tpe 12/10/2011 22:08:40

      Βασιλης Κοκκινος
      με 30 υπογραφες βουλευτων της αντιπολιτευσης,η παραπομπη
      Παπανδρεου.Αδα η Ροδος αδα και το λαγκεμα.

  29. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/10/2011 20:36:08

    Προσέξτε τι είδους πατσαβούρια είναι οι ΠΑΣτοΚοι!
    Στην Παράσταση Νίκης, ακόμα και αν δεχτούμε ότι η αύξηση κατά 3% της ΝΔ, ωφείλεται σε ψήφους μονο του ΠΑΣΟΚ και με δεδομένο ότι μόνο το 3,6 των ΠΑΣΟΚων πιστεύει στην ΝΙΚΗ, το υπόλοιπο 12,9% υποστηρίζει το "κανένα από τα δύο"!
    Τόσο ελεεινή και τρισάθλια είναι αυτή η συνομοταξία της Πράσινης Αμοιβάδας.
    Δικαίωμά τους να μην ψηφίσουν την ΝΔ.
    Αλλά να απαρνούνται το Κόμμα τους με τόσο σκαιό τρόπο;!
    Αχ βρε οχιές διμούτσουνες!
    "...Κι ένα πρωί σε μια γωνιά στην Κοκκινιά
    είδα το μπόγια το ληστή και το φονιά
    του 'χανε δέσει στο λαιμό του μια τριχιά
    και του πατάγαν το κεφάλι σαν οχιά..."
    Άμποτες και είθε!

    • τάσος avatar
      τάσος @ Σταύρος 12/10/2011 20:46:30

      πολύ οξυδερκής παρατήρηση για ψυχοπαθή. κάνουν θαύματα τα σημερινά φάρμακα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ τάσος 12/10/2011 21:57:25

        Tiramola κι εσύ?

        • τάσος avatar
          τάσος @ (A)θανάσης 12/10/2011 22:26:16

          με πήρες πρέφα τσάκαλε.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ τάσος 13/10/2011 00:51:40

        Τι πίνω και δεν σας δίνω σε εσάς τους υπόλοιπους;!
        Jameson σε χαμηλό χωρίς πάγο!
        Το μυστικό είναι να το πίνεις σε θερμοκρασία χώρου!

  30. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 12/10/2011 20:43:59

    Γιατί να φύγουν; δεν είναι εποχές για ανεργία... θα περιμένουν την απόλυση μήπως δουν και αποζημίωση...

  31. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 12/10/2011 21:04:48

    ΠΑΝΤΩΣ ΣΗΜΕΡΑ 12/10 ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΕΝΕΓΚΡΙΝΕ ΤΟ ΤΑΧΑ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΦΙΜΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΧΑΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ.

    • Κρης avatar
      Κρης @ Κατερίνα 12/10/2011 21:34:04

      Ποιοι χρειάζονται το Νόμο για την «ξενοφοβία» και τον «ρατσισμό»;
      24-2-11
      h**p://www.antinews.gr/2011/02/24/87407/

      μπορει να γινει μια επικαιροποιημενη ανάρτηση επι του θεματος ;
      η ''εχθροπαθεια'' αλλαξε σε ''μίσος''

  32. tpe avatar
    tpe 12/10/2011 21:13:31

    Όλα γνωστά, καλά κάνεις και τα γράφεις για να μαθαίνουν όλοι. Αλλά βλέπεις άλλα πράγματα που μπορούν να γίνουν;

  33. android.K. avatar
    android.K. 12/10/2011 21:20:45

    καλε μου Νικο, μαλλον καιρος να ξυπνησεις!
    Ο Σαμαρας θα ειναι αυτοδυναμος σε αυτες τις εκλογες!!!!!!!

  34. βασίλης avatar
    βασίλης 12/10/2011 21:54:55

    Πρός Κ Αντώνη Σαμαρά
    Αρχηγέ της Ν.Δ και της Αξιωματικής Αντιπωλήτευσης.
    Εχω την εντύπωση οτι οχι μόνον έφθασε η ωρα ΜΗΔΕΝ αλλά είμαστε στο +5
    για πολιτικές αλλαγές και είναι στο χέρι σας.
    1.Ο Κ Κόκκινος έδειξε τον δρόμο (με τριάντα βουλευτές έχετε την δυνατότητα
    να οδηγήσεται τον Κ παπανδρέου στο δικαστήριο για εσχάτη προδοσία)
    2.Να ζητήσεται απο τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να προβεί στις απαραίτητες
    ενέργειες για προκύρηξη εκλογών (Αρνηση υπογραφής Αντισυγματικών
    Νομοσχεδίων-να τεθεί τοζήτημα της εθνικής κυριαρχίας πρός τον προθυπουργό-εως τέλος παραίτηση)
    3.Απόσυρση ολων τωνβουλευτών ολης της αντιπολήτευσης απο την βουλή.
    4.Διάγγελμα πρός τον ελληνικό λαό τονίζοντας ολα οσα πρέπει στον
    ελληνικό λαό (Κατάργηση συντάγματος - ττην βία της αστυνομίας πρός
    τους αγανακτισμένους έλληνες - την εγκληματικότητα και άλλα πολλά)
    τέλος σε άλλες ενέρειες που κρίνονται σωστές απο εσάς και πρός το συμφέρον
    του λαού διότι ειρικρινά ο λαός οχι μόνον υποφέρει αλλά είναι και παρά πολύ
    στεναχωρημένος-νιώθει αβεβαιότητα για το αύριο-είναι οχι μόνο αγανακτισμένος αλλά εξοργισμένος με ολα αυτά που γίνονται.

  35. avanti avatar
    avanti 12/10/2011 22:57:59

    Σήμερα σε ταξί που ήμουν μπήκε και ένας στρατιωτικός, ερχόταν μάλλον από Σάμο ή Χίο, είπε ότι είναι συνέχεια επιφυλακή και ότι θα έχουμε εκλογές στις 5 Δεκεμβρίου..... ξέρει κανείς κάτι? ή απλά τους λένε διάφορα.

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ avanti 13/10/2011 17:35:04

      5 δεκεμβριου? μα το παρτι ξεκιναει στις 8!

  36. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 12/10/2011 23:03:32

    Θα ήθελα να χαρώ μαζί σας αλλά δεν μπορώ, γιατί μόλις είδα το παρακάτω...
    h__p://alexpolisonline.blogspot.com/2011/10/blog-post_12.html
    Τον Έβρο τον πονάω γιατί υπηρέτησα εκεί, δε μπορώ να ακούω τέτοια ανθελληνικά πράγματα...
    Αν η ΝΔ υποστηρίζει τέτοιους τύπους, μη σώσει και βγεί...

  37. Γιαγκ avatar
    Γιαγκ 12/10/2011 23:22:46

    Για τα "πορίσματα" (αναγωγές κλπ.) των δημοσιευόμενων δημοσκοπήσεων έχω ξαναγράψει. Δεν χρειάζεται να επανέλθω.
    Το ζήτημα που τίθεται είναι το γιατί να ψηφίσει κάποιος ένα από τα αναφερόμενα κόμματα και κυρίως:
    α] ΤΟ ΛΑΟΣ. Με τόσο επαμφοτερίζουσα συνεχώς στάση και μόνο ζήτημα αιχμής ουσιαστικά το μεταναστευτικό, που το και αυτό το θέτει εντελώς μονοδιάστατα (σαν το tea party), για ποιό λόγο να το εμπιστευτεί κανείς συντηρητικός ψηφοφόρος; Επίσης ως προς το θέμα του πατριωτισμού, δεν το άκουσα ποτέ να καταγγέλλει ανοικτά τις ΗΠΑ ή το ΝΑΤΟ (δεν μα ςέχουν κάνει και τα καλύτερα). Είναι εμφανές ότι "προικοδοτείται" συνεχώς δημοσκοπικά.
    β] Τη ΔΗΣΥ: Από πού συνάγεται ότι πιάνει έστω και 2% στο εκλογικό σώμα, τη στιγμή που ο νεοφιλελευθερισμός αποτελειώνει την κοινωνία;
    γ] Τη ΔΗΜΑΡ: Αλλος συνεχώς "επιδοτούμενος" δημοσκοπικά φορέας. Τις προάλλες στο δημόσιο ραδιόφωνο ερωτάτο ο Κουβέλης γιατί δεν συμπράττει σε αριστερό μέτωπο και έλεγε ότι με το ΚΚΕ, το ΣΥΡΙΖΑ και την ΑΝΤΑΡΣΥΑ τον χωρίζει το χάος (ενώ με τον ΓΑΠ μένουν στην ίδια "πολυκατοικία") και γύριζε σε συνθήματα της εποχής Ζακ Ντελόρ. Κάτι περισσότερο θα γνωρίζουν οι Οικολόγοι και το "Αρμα Πολιτών" που δεν ενέδωσαν μέχρι σήμερα στα συνεχή φλέρτ του.
    δ] Τους Οικολόγους-Πράσινους: Μήπως γιατί διαχώρισαν ευθέως τη θέση τους από τους Πράσινους της Γερμανίας, που συγκαταλέγονται στο "τροϊκανό" τόξο, καθόσον είναι γνωστό ότι στη Γερμανία μόνον το Κόμμα της Αριστεράς έχει εντελώς αντίθετη θέση με την επίσημη γερμανική. Μήπως το 4,5% είναι αρκετά υψηλό για τις μέχρι τώρα δραστηριότητές τους και για τις μέχρι τώρα διατυπωμένες (αρκετά ασαφείς) θέσεις τους;
    Από τα παραπάνω τα ποσοστά που βρίσκονται μάλλον πιο κοντά στην πραγματικότητα μάλλον είναι αυτά που αποδίδονται σε ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ.
    Δύσκολα να πέσει η ΝΔ κάτω από 28-30% (ο πυρήνας της παράταξης), δύσκολα επίσης το ΠΑΣΟΚ να βρίσκεται κάτω από 18% (έχει σκληρό πυρήνα γύρω στο 20%, έστω και σε αυτήν την περίοδο) και το ΚΚΕ βρίσκεται γύρω εκεί στο 11-12%, λόγω της ανθενωτικής στάσης του, παρά την ιδεολογικπολιτική του συνέπεια (άσχετα εάν είναι ορθή ή όχι). Πολύ κοντά στο ΚΚΕ (ίσως και λίγο πιο πάνω) βρίσκεται και ο ΣΥΡΙΖΑ, που μάλλον πληρώνει παλιότερες αμαρτίες.
    Ερωτήματα που τίθενται είναι γιατί δεν συνεργάζονται ή συνενώνονται οι τροϊκανοί ΛΑΟΣ-ΔΗΣΥ, η ΔΗΜΑΡ με το ΠΑΣΟΚ και "Αρμα Πολιτών", Οικολόγοι και ΑΝΤΑΡΣΥΑ με τον ΣΥΡΙΖΑ. Ό,τι και να διακινείται δημοσκοπικώς οι μόνοι σίγουροι για τη Βουλή είναι ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ και εξαιρετικά ασθμαίνον το ΛΑΟΣ, εκτός εάν προκύψει και κάποιος άλλος νέος πόλος (αντιμνημονιακός).

  38. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 13/10/2011 00:04:54

    Για τρία πράγματα είμαι σίγουρος.
    1. Οι εκλογές θα γίνουν σύντομα.
    2. Η Ντορίτα με το ζόρι θα ξεπεράσει το 1%
    3. Η ΝΔ θα πάρει αυτοδυναμία.

    Δεν είμαι σίγουρος για ένα πράγμα
    Αν η ΝΔ θέλει να κυβερνήσει...

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ Θοδωρής 13/10/2011 00:15:20

      Κι' εγώ έτσι νομίζω πως μάλλον δεν θέλει.Αν ήθελε πραγματικά σε ένα μήνα θα είχαμε εκλογές.Είναι όμως απορίας άξιον γιατί δεν το κάνει.Έτσι κινδυνεύει να παραλάβει όσο αργεί να το κάνει μία χαοτική κατάσταση από την οποία δύσκολα θα διαχειριστεί.

  39. vaggelis avatar
    vaggelis 13/10/2011 00:41:24

    η διαφορα των 11 μοναδων το 2009 ηταν 50000 ψηφοι πιο πολοι ψηφοι για το πασοκ του 2004 οι νεοδημοκρατες δεν πηγαν να ψηφισουν το 2009 ο αντωνης εχει απο τωρα αυτοδυναμια κουβελης οικολογοι και φυσικα κορη θα κοιτανε απο εξω ο αντωνης τωρα δεν μπορει να φωναξει η προταση μομφης γιατι θα συσπειρωσει το πασοκ ετσι και αλιως διαλυονται μονοι τους

  40. Y. avatar
    Y. 13/10/2011 00:53:24

    Μην αυταπατάσθαι
    Στις 40 προεκλογικές μέρες, τα πράγματα θα πολωθούν κοινωνικά και όχι απαραίτητα κομματικά
    Το πολιτικό κέρδος θα το έχει ΚΚΕ (το 13% είναι ρεαλιστικό, που αποτελεί και τη πραγματική του δύναμη), ο Σύριζα (και αυτού το 8,5 ρεαλιστικό), και φυσικά η ΝΔ με Σαμαρά στο ± 40.
    Η μεγαλοκοπέλα, κόρη του μπαμπά, ....κια κλάμα η κυρία. Ο Καρατζαφύρερ θα παλαίψει για το ± 5. Το Μπατσόκ, κάτω από το 20
    Τα υπόλοιπα, οι υπόλοιποι + αποχή/λευκά

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 13/10/2011 00:56:56

      ...οι εκλογολόγοι ας βγάλουν τις έδρες

  41. kapoios avatar
    kapoios 13/10/2011 01:13:03

    Πόσο θέλω να δω ΚΚΕ δεύτερο κόμμα και το ΠΑΣΟΚ να ακολουθεί...
    Να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους μετά τις ταρζανιές και τις "κολοβές" αναγνωρίσεις του '80

  42. φωνη avatar
    φωνη 13/10/2011 02:09:33

    10 με 13 μονάδες είναι φούσκωμα του συνόλου των μικρών κομμάτων. Είναι πολύ φουσκωμένα τα μικρά κόμματα
    *Οι οικολόγοι δε θα μπουν καν στη βουλή -2
    *Κουβέλης το ίδιο -2
    *ΚΚΕ δεν παίζει να πάρει 13, μάλλον 10-11...-2
    *Τσίπρας 5 αν δεν πάει καλά, 7 αν πάει καλά....-3.5 έως -1.5
    *ΛΑΟΣ 5,6......-3,-2

  43. ΚΜ avatar
    ΚΜ 13/10/2011 02:41:09

    Μα το παραδέχτηκα!

    Ωστόσο, εμμένω ότι τα δύο ζητήματα (τον πορτοκαλί Δεκέμβρη και το λαθρομεταναστευτικό) δεν θα πάψουν να τα βρίσκουν μπροστά τους.

  44. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 13/10/2011 02:44:28

    Τί κάνουν τα Αμερικανάκια όταν πέφτουν τα ποσοστά τους? Πόλεμο.
    Για συσπείρωση περί την εθνική κυβέρνηση κλπ κλπ.
    Ο ΓΑΠ είναι αμερικανάκι ως γνωστόν.
    Αμέσως μετά θα ξαναευχαριστήσουμε τους Αμερικάνους για τη ...δίκαιη μοιρασιά του Αιγαίου που θα επιβάλλουν καθώς θα έχουμε πάρει εμείς το 60% και οι Τούρκοι μόνο το 40.
    Και οι Αμερικάνοι το 100% της εκμετάλευσης των υδρογονανθράκων, όπου με τα προκαταβεβληθέντα ποσοστά που θα μας αναλογούν θα ξεπληρώνουμε και το δημόσιο χρέος.
    Στο μεταξύ θα έχει κουρευτεί και το χρέος κάμποσο -που ως κατόρθωμα του ΓΑΠ θα διαφημιστεί- (επίσης τα cds δεν καταβάλλονται σε έκτακτες συνθήκες όπως οι πολεμικές συρράξεις -κατά πληροφορίες- οπότε θα χαρεί και η Goldman Sachs που θα γλυτώσει πάρα πολλά δις) και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. (Και οι ψηφοφόροι).
    Τα παραπάνω είναι ένα ευφάνταστο αλλά όχι απίθανο σενάριο, που απλά θέλει να δείξει ότι τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν ξαφνικά με τρόπους αναπάντεχους), γιατί αλλιώς δεν εξηγείται και αυτή η εκνευριστική ανεμελιά του ΓΑΠ και οι βόλτες με κανώ και τα τραλαλά τραλαλό...

  45. basilio E. avatar
    basilio E. 13/10/2011 08:06:02

    Αυτό το μπλοκ έχει την έμπνευση και το προνόμιο να βρίσκεται πάντα μπροστά από τα γεγονότα. Από εβδομάδα μέχρι εξάμηνο… Έτσι και τώρα βρίσκεται στη μετάΠΑΣΟΚ εποχή, γεμάτη σκεπτικισμό αλλά και θλιβερές διαπιστώσεις. Όχι τόσο για το αν θα διωχθούν ποινικά όλοι αυτοί που με δόλο έσυραν τη χώρα στο ΔΝΤ (φέρνοντας το παράλληλα και στην Ευρώπη) αλλά για το τι μπορεί να διορθώσει ή να περισώσει η νέα (υπό τον Αντώνη) κυβέρνηση που οσονούπω θα προκύψει.
    Οι ανατροπές στα εργασιακά δικαιώματα κατά πρώτον είναι τόσες πολλές που σχεδόν μηδενίζουν τα δικαιώματα αυτά. Οι ανατροπές στην παιδεία και στην υγεία είναι τέτοιες που σχεδόν ευτελίζουν τον δημόσιο χαρακτήρα των δύο αυτών βασικών πυλώνων της κοινωνικής πολιτικής ενός σύγχρονου Ευρωπαϊκού κράτους, οι φορολογικές ανατροπές είναι καταστροφικές για την ανάπτυξη και καθαρές συνταγές ύφεσης.
    Έλα όμως που η λαομίσητη αυτή (απερχόμενη) κυβέρνηση πρόλαβε να τα περάσει από τη βουλή όλα αυτά και να τα κάνει νόμο του κράτους… Έλα που ένας ύποπτα άβουλος πρόεδρος της δημοκρατίας που ο κύριος και μοναδικός λόγος της ύπαρξης του είναι να προασπίζει το σύνταγμα, προσυπόγραψε τα νομοσχέδια αυτά καίτοι αντισυνταγματικά καραμπινάτα…
    Ίσως λοιπόν από εδώ πρέπει η Κυβέρνηση Σαμαρά να αρχίσει δουλειά. Να πάρει όλα τα νομοσχέδια της τελευταίας διετίας και να τα επανεξετάσει από άποψης συνταγματικής. Πράγμα που φυσικά θα προτάξει και στην επαναδιαπραγμάτευση με τους δανειστές μας και το ΔΝΤ. Επαναδιαπραγμάτευση σοβαρή και όχι διαπραγμάτευση κατεβασμένων παντελονιών που έκανε η απερχόμενη κυβέρνηση με τους δανειστές-σπόνσορες της.
    Και είναι πολλά που πόνεσαν, συνέτριψαν και εξαθλίωσαν το λαό αυτό τα τελευταία 2 χρόνια. Σε κάθε κλάδο, σε κάθε κοινωνική ομάδα. Πραγματικά κοινωνικά αγκάθια. Είναι κραυγαλέα η αδικία που υπέστησαν μισθωτοί και συνταξιούχοι αφού μόνο από αυτούς μπορούσε να πάρει λεφτά η ανίκανη κυβέρνηση. Λεφτά τα οποία αυτοί με τη σειρά τους στέρησαν από την αγορά και φούντωσε η ύφεση. Είναι τρελό και παράλογο να εισπράττεις κεφαλικό φόρο μέσα από λογαριασμό ενός κοινωνικού αγαθού (ηλ. Ρεύμα). Είναι αρρωστημένα ανάλγητοι όλοι αυτοί που σκέφτηκαν , ψήφισαν και πάνε να υλοποιήσουν μια τέτοια απόφαση.
    Σε περιμένει πολλή δουλειά Αντώνη μου, δε είναι ένα και δυο τα κακώς κείμενα που άφησε πίσω της η λαίλαπα του ΠΑΣΟΚ. Ίσως σε σένα να χρειάζεται περισσότερο η γνωστή φράση (με τη Φινλανδική αξανς) του Όλυ Ρεν: «kalo kouragio»

  46. Lampros avatar
    Lampros 13/10/2011 09:08:53

    Το ΠΑΣΟΚ, παραδοσιακά ειχε και τωρα θα εχει εφεδρείες για να το στηρίξουν στην ψηφο. αρχικα με τους κομματικος στρατους του Δημοσίου, μετα με μεταφορές ψηφοφόρων, με ελληνοποιήσεις και τώρα με λαθρομετανάστες. Και το κακό ειναι πως αυτοί θα πάνε όλοι (μονοκουκι που λεμε στο χωριό μου) να ψηφισουν. Αρα μεγάλο πρόβλημα της ΝΔ ειναι και η αποχή.
    Απο την άλλη, τα ποσοστά της ΝΔ ειναι χαμηλά, αλλα με αυξητικές τάσεις, και επιπλέον τωρα ειμαστε μια ιδιαίτερη φαση -πολύ κρίσιμη- όπου ο λαός απομυθοποιεί το ΠΑΣΟΚ το κόμμα που ηγεμονευσε την χωρα επι 35 χρονια. Εκτιμω πως πρωτα θα δουμε την διάλυσή του, και μετα την αναζήτηση νεου χωρου πολιτικής εκφρασης απο τον Λαό. Σε εκεινη την φαση θα πρέπει να εχει κρατήσει αντοχές η ΝΔ για να αυξήσει ποσοστά τα οποια θα ειναι διατηρίσιμα.Δυστυχως, πρέπει να κάνουμε υπομονή. Θα περάσουμε αυτή την δυσκολή φάση όπου το πασόκ ψυχοραγώντας θα καταστρεφει την ελλάδα, και μετα θα δουμε ποσοστά αυτοδυναμίας.

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ Lampros 13/10/2011 11:47:40

      Δυστυχώς φίλε Lampro, συμφωνώ με την αναλυση σου.
      Δυστυχώς...

  47. zoppas avatar
    zoppas 13/10/2011 10:04:17

    36 % Δεν απαντω-κανείς- απέχω

    Χωρίς την αυθαίρετη αναγωγή των «αρνητών ψήφου» τα ποσοστά είναι περίπου:

    ΝΔ 19.9%
    ΠΑΣΟΚ 12.5%
    ΚΚΕ 8,7%
    ΣΥΡΙΖΑ 5,5%
    ΛΑΟΣ 5,1 %
    ΟΙΚΟ 2.9%
    ΔΗ.ΑΡΙ 2.6%
    ΔΗΣΥ 1,3%

    Η πτώση του ΠΑΣΟΚ είναι μη αντιστρεπτή. Ήδη είναι μονοψήφιο στις λαϊκές γειτονιές και στα χαμηλά εισοδηματικά στρώματα και ο κίνδυνος για ξαφνικό κλακάζ που θα το αφήσει εκτός Βουλής είναι όλο και πιο ορατός.
    Η ΝΔ φαίνεται πως είναι κολλημένη στο 20% που τής αποδίδουν σταθερά εδώ και πολλούς μήνες όλες οι δημοσκοπήσεις .

  48. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 13/10/2011 11:55:54

    Μαυρίστε αυτούς που μας μαυρίζουν τη ζωή μας τόσα χρόνια(ΠΑΣΟΚ και ΝΔ)!!!! ψήφο στηνΑριστερά να δούμε λίγο φώς στη ζωή μας!!!
    Υ.Γ. Κρίμα που η αριστερά δεν είναι ενωμένη τουτη την κρίσιμη ώρα για τον τόπο...

    • Tassos avatar
      Tassos @ Μιχάλης 13/10/2011 12:45:04

      Την μαυρίλα του ΣΥΝ και του ΚΚΕ δεν την βλέπεις φίλε? Αόμματος είσαι? Τράβα στην Αφρική αν θες να ζεις με τις 12 φυλές του Ισραήλ. Εδώ μένει ένα έθνος και όχι πληθυσμοί όπως ονειρεύονται οι αριστεροί. Και εν πάσει περιπτώσει ΥΠΕΡ του μνημονίου είναι ΚΚ και ΣΥΝ για να εξαθλιώνεται ο λαός και να παίρνουν ψηφαλάκια.

  49. Tassos avatar
    Tassos 13/10/2011 12:02:58

    Η δύναμη της ΝΔ εμφανίζει συσσώρευση πριν την τελική εκτόξευση. Εγώ προβλέπω ποσοστό για την ΝΔ που θα συγκλονίσει την μεταπολίτευση. Η μόνη λύση που θα έχει ο πολίτης μπροστά στην κάλπη είναι: ΝΔ ή Σοβιέτ. Ε, δεν τον έχω και για τόσο μαλάκα τον Ελληνα. Να σταθεί όμως αντάξιος της Ιστορίας ο Σαμαράς και να απαλλαγεί από Παυλόπουλους και οτιδήποτε θυμίζει την άθλια διακυβέρνηση Καραμανλή και Μητσοτάκη. Η υπέρβαση που δεν επιτεύχθηκε το 93 του κρούει την θύραν...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Tassos 13/10/2011 13:23:49

      Ξεκόλλα με τον Παυλόπουλο. Ένα λάθος έκανε τον Δεκέμβριο του 2008. Κατά τ' άλλα ήταν καλός υπουργός και αξιοπρεπής. Πιό καλός από τους υπόλοιπους και δεν έγλυφε την "αγία" οικογένεια και δεν έπαιρνε μίζες ούτε ήταν νόμιμος και ηθικός. Για τον βασικό μέτοχο δεν ευθύνεται αυτός όσο ότι δεν είχε γίνει κεντρικός σχεδιασμός σωστός ώστε να μην βάλει εμπόδια η ίδια η ΕΕ. Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.

      Αυτούς που πρέπει να διώξει ο Σαμαράς είναι τα ντοράκια και οι ντιντίδες.

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 13/10/2011 23:39:03

        Αυτόν και τον Χυτήρη ΔΙΑΛΕΞΕ ο Λαμπράκης να κατεβάσουν την τροπολογία που τους άνοιγε τον δρόμο. Τον θυμάμαι να την καταθέτει τρέμοντας από συγκίνηση...Οσο για τα άλλα, ναι μωρέ ένα λαθάκι έκανε και έκαψε την Αθήνα, άβουλος και μοιραίος. ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΡΕ ΦΙΛΕ? Αυτός δεν είπε ότι αν φύγει ο Κουρασμένος θα παραιτηθεί? Κάποιοι τα παντελόνια τα έχουν για να μην κρυώνουν και όχι γιατί έχουν κάτι να κρύψουν.

    • Ειλωτας avatar
      Ειλωτας @ Tassos 13/10/2011 14:06:02

      Τους Ελληνες που ξεραται ξεχαστε τους

  50. καθηγητής avatar
    καθηγητής 13/10/2011 12:38:05

    Μπείτε στη σελίδα του Αλαφουζοκάναλου και στα σχόλια σχετικά με την είδηση για τους υποσιτισμένους μαθητές και δείτε σχόλια ΠΑΣΟΚΩΝ περί ψευδών πληροφοριών και ευθυνών των γονιών!!! Από εδώ και πέρα όπου σας βρίσκω θα σας κάνω τη ζωή κόλαση τέρατα!!!

  51. Κάποιος avatar
    Κάποιος 13/10/2011 13:10:45

    Κόμματα, παρατάξεις και πολιτικοί που στηρίζουν και ψηφίζουν μνημόνια,μεσοπρόθεσμα είτε στο σύνολο τους. είτε σε επιμέρους άρθρα και αρνούνται λογιστικό έλεγχο του παράνομου εξωτερικού ελληνικού χρέους δεν πρόκειται να κυβερνήσουν για πολύ.
    Οι δημοσκοπήσεις αφορούν μόνο τους πολιτικάντηδες και τα κομματόσκυλα τους και δεν εκφράζουν την θέληση του ελληνικού λαού.
    "Συνέχεια" δεν έχει μόνο το ελληνικό κράτος αλλά και η μνήμη και η οργή του λαού για όσους ευθύνονται για την καταλήστευση και την διάλυση του ελληνικού κράτους εδώ και δεκαετίες.

  52. Σίμος avatar
    Σίμος 13/10/2011 14:08:56

    Σαμαρά εμπρός στον δρόμο που χάραξε ο Βικτωρ Ορμπάν της Ουγγαρία για να ξαναγίνουμε περήφανοι και να βγαίνεις με 50% εφ όρου ζωής. Κάτι σαν τον Πούτιν δηλαδή που διαδέχθηκε το ρώσο παπανδρέου (βλ. γιελτσιν). ζούμε για να δείξουμε το δάκτυλο στην Μέρκελ.

  53. noldor avatar
    noldor 13/10/2011 14:19:32

    Από τα Επίκαιρα της προηγούμενης και αυτής της εβδομάδας μόνο το θέμα της δημοσκόπησης έχετε να σχολιάσετε; Κανένα άλλο θέμα δεν είναι άξιο σχολιασμού;

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ noldor 13/10/2011 17:40:48

      ασε τους φιλε, τωρα βλεπουν μονο την κουταλα. εχουν δε, μοιρασει και τις θεσεις τους στην αυτοδυναμη!!!!!!! κυβερνηση σαμαρα!

  54. BlueSky avatar
    BlueSky 13/10/2011 18:31:08

    Στα πασόκια ταιριάζει η φράση: ''Πίνω, πίνω, πίνω και δεν ομορφαίνεις''.
    Λοιπόν αμερικανογερμανοτσολιάδες πασόκια μαζέψτε τα και μπουχός, γιατί θα φάτε πολλές ''φάπες''.

  55. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 13/10/2011 19:14:43

    ένα δημοσίευμα που βγήκε πριν από λίγες ημέρες στο Έθνος για τα οικονομικά της Νέας Δημοκρατίας, στη σύντομη αναζήτηση που έκανα, δεν έτυχε ανάλογης απάντησης από το οικονομικο επιτελείο του συγκεκριμένου κόμματος που θα κληθεί να κυβερνήσει μεθαύριο.
    Και στις άγριες εποχές που ζούμε πλέον δεν θα κερδίζεις την εμπιστοσύνη του κόσμου παρά μόνον με τη χρηστή οικονομική διοίκηση και στα ...του οίκου σου και στα του δήμου σου.
    Αντιθέτως διάβασα μια λεπτομέρεια η οποία είναι απογοητευτική και για το σήμερα του συγκεκριμένου κόμματος... σας την μεταφέρω αυτούσια από το φόρουμ του παθ:
    "Εγώ γνωρίζω τον Λευτέρη Παπαγεωργόπουλο, που είναι συνάδελφος και πρώην βουλευτής της ΝΔ και τα δήμαρχος Χαλκίδας.

    Ο Κωστάκης ο Καραμανλής του εμπιστεύθηκε τον ΟΓΑ και ο άνθρωπος αποδείχθηκε ικανότατος κι άφησε έργο. Νοικοκύρεψε, μηχανοργάνωσε κλπ, τόσο, που και η κυβέρνηση του Πασόκ του έδωσε εύσημα και τον κράτησε.

    Πλην όμως, αυτή η σουπιά ο Μαρκόπουλος, τον έπεισε να παραιτηθεί, για να τον προτείνει το κόμμα για υποψήφιο δήμαρχο.

    Αυτός «τσίμπησε» και παραιτήθηκε και μετά τον πουλήσανε, προτείνοντας άλλον.

    Τον εκδικήθηκαν έτσι, για τα ρουσφέτια που ΔΕΝ τους έκανε και τον εξουδετέρωσαν πολιτικά (προσωρινά), ως ικανό εσωκομματικό αντίπαλο.

    • factorx avatar
      factorx @ Β.Κ.Σ. 13/10/2011 19:57:30

      Καλά τώρα μας μεταφέρεις τι λέει το ΕΘΝΟΣ για τα οικονομικά της ΝΔ; Αν θες να είσαι αντικειμενική γιατι δεν αναφερεις και την σημερινή δήλωση του Λυκουρέζου οτι το πρόβλημα ξεκινά από τον Μητσοτάκη και οτι η κυβερνηση δεν δίνει στα κομματα τις εποχπρηγήσεις για να πάιζει παιχνιδάκια;

  56. ΚΜ avatar
    ΚΜ 13/10/2011 19:24:03

    Εσύ ειδικά θα αφήσεις το φουαγκρά και θα πιάσεις το καρυοφύλι!

  57. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 13/10/2011 21:43:07

    Tην δήλωση αυτή δεν έχω προλάβει να τη διαβάσω αλλα δυο τρεις μέρες τώρα ακούω ανθρώπους να λένε πως η νέα δημοκρατία δεν είναι ικανή να κάνει κουμάντο στο σπίτι της, άρα οι πασοκοι δουλεύουν "καλά"...

  58. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/10/2011 00:37:44

    Αυτό που λες, γενικότερα ισχύει: στην πραγματικότητα επιχαίρουν και εξάπτονται με την εξαθλίωση γιατί, με τα μυαλά τους, θα επισπεύσει την ... ταξική επανάσταση.

    Όμως, ακόμα κι αν το αγνοήσουμε αυτό και τους κρίνουμε βάσει των διακηρύξεών τους και μόνο, δεν δικαιούνται να αυτοπροβάλονται ως αντιμνημονιακά κόμματα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν προτείνουν καμιά ουσιαστική λύση απεμπλοκής από το μνημόνιο. Όλο ρητορική και «τζάμπα μαγκιά» είναι (εσχάτως επικαλούνται και τον πατριωτισμό, που κατά τα άλλα τον έχουν δαιμονοποιήσει) αφού άλλωστε δεν θα κληθούν ποτέ από τον λαό να κυβερνήσουν. Αντιθέτως, ο Σαμαράς προσπαθεί να μας βγάλει από το μνημόνιο χωρίς στάση πληρωμών (που δεν θα έβλαπτε μόνο τους Γερμανούς αλλά κι εμάς τους ίδιους, ειδικά μετά την αφαίμαξή των νοικοκυριών επί ΓΑΠ).

  59. palegio avatar
    palegio 18/10/2011 18:48:21

    Αν περιμενετε να αλαξει κατι με την ΝΔ οταν υπουργοι θα γινουν παλι οι αλογοσκουφης,παυλοπουλος,χατζηδακης,μηταρακης,παπαθανασιου,μητσοτακης,σιουφας.μειμαρακης,μαριετα,μπενακη,σπηλιοπουλος,σπηλιωτοπουλος, και λοιπα λιμα τοτε καλυτερα να μεινη η συμμορια του πασοκ. ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΗ. Ο Σαμαρας για να πετυχει πρεπει να βαλει στην πρωτη γραμμη της κυβερνησης του ανθρωπους σαν τον Καμμενο τον Νικολοπουλο και αλλους πατριωτες πλαισιωμενους απο νεα παιδια με ορεξη,ηθικη και αγαπη προς την πατριδα και την ορθοδοξια.