#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2010 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταιγίδα μέτρων μέχρι το 2014 !!!

Το κείμενο που ακολουθεί το έλαβα σήμερα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου απο φίλο.

Για ευνόητους λόγους δεν μπορώ  να αποκαλύψω το όνομά του.

Αν θέλει, ας παρέμβει στη συζήτηση, όπως το επιθυμεί.

Επειδή το κείμενο το έγραψε μάλλον οργισμένος, πήρα την πρωτοβουλία να αφαιρέσω κάποιες φράσεις που δεν αλλοιώνουν το νόημα.

Τα σχόλια είναι δικά του.

Ο φίλος  μελέτησε το΄Μνημόνιο με προσοχή. Και για να πείσει και τους άπιστους Θωμάδες παρουσιάζει τον πίνακα με τα μέτρα που έχουν συμφωνηθεί  μέχρι το 2014!

Αυτά για τον Πρωθυπουργό, που το βράδυ της Κυριακής μας ...διαβεβαίωνε οτι το 2013 θα βγούμε από το Μνημόνιο!

Οι φίλοι αναγνώστες ας δούν προσεκτικά  τι προβλέπεται για τις συντάξεις.

Κώστας Ροδινός.

" Εχω βαρεθεί να ακούω πολιτικούς, δημοσιογράφους, τα κανάλια, το κόσμο στα καφενεία, παντού να μιλάνε για το Μνημόνιο.

Ξέρετε την αλήθεια;

Σήμερα θα παρουσιάσω μόνο τον πίνακα 1, σελίδα 1349 του νόμου 3845, ΦΕΚ 65/2010.

Ο Πίνακας λέει τα δημοσιονομικά μέτρα που περιλαμβάνει το πρόγραμμα.

Πάμε λοιπόν να δούμε τα μέτρα για το 2010.

Οπως βλέπετε από τα μέτρα του 2010, θα εξοικονομήσουμε 5800 εκατομύρια.

Τελειώσαμε; Οχι βέβαια, έρχεται το 2011.

Πάρτε τα μέτρα του 2011, για να καταλάβετε



Αν δεν καταλάβατε ακόμα το 2011, θα εξοικονομήσουμε άλλα 9650 εκατομύρια, δηλαδή υπεδιπλάσια από το 2010, δηλαδή το αγγούρι θα είναι διπλάσιο το 2011. Για δείτε:

Πάγωμα των συντάξεων!

Μείωση των υψηλότερων συντάξεων!

Αύξηση του  ΦΠΑ

Περαιτέρω αύξηση στα καύσιμα, στα ποτά και στα τσιγάρα!

Φορολόγηση αυθαίρετων κτισμάτων!

Πράσινα τέλη!

Αύξηση αντικειμενικών αξιών 400 εκατομύρια

Εξοικονόμηση πόρων από τον Καλλικράτη 500 εκατομύρια.

Και μετά από αυτά έρχεται το 2012.

Πάρτε και το 2012 να το έχετε.



Ζείτε ακόμα;

Για δείτε τι λέει για το 2012.

Πάγωμα συντάξεων!

Διεύρυνση φορολογικής βάσης ΦΠΑ!

Μείωση προσλήψεων δημοσίων υπάλλήλων πέραν του 5 προς 1!!

Αυτό για όσους σας τάζουν θέσεις στο δημόσιο.

Ανάπτυξη θέλετε.

Πάρτε μείωση δημόσιων επενδύσεων 500 εκατομύρια.

Προσέξτε τώρα και το τελευταίο.

Μη καθορισμένα μέτρα για λειτουργικά έξοδα  900 εκατομύρια!!!

Αντέχετε;;

Ε, πάρτε και το 2013



Βλέπετε τι λέει;

Πάγωμα συντάξεων και το 2013!

ΜΗ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕΤΡΑ 4200 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ,δηλαδή το 2013, θα πάρουνε μέτρα που θα πρέπει να αποδώσουν όσο ΟΛΕΣ οι περικοπές του 2010!!!

Ακόμα αναπνέετε, και δεν σας έχουν φορολογήσει;

Δεν πειράζει.

Υπομονή.

Εσεις οι 500.000 Ελληνες που έχετε καταφέρει να ζείτε, θα δείτε τα βάσανα σας να τελειώνουν το .... 2015, γιατί ακόμα υπάρχει το 2014, που έχει και αυτό μέτρα.

Πάρτε και το 2014.


Προσέξτε τώρα.

Το 2014, και μόνο τότε θα σταματήσει τη φορολογία των κερδοφόρων επιχειρήσεων, χάνοντας 600 εκατομύρια, αλλά προβλέπει εξοικονόμηση από μη καθορισμένα ακόμα μέτρα 4700 εκατομυρίων!!!

ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ.

ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2014 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΘΟΥΝ 30 ΔΙς ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΟΥΝΤΑΙ 5,8!!!

Από σήμερα λοιπόν ό,τι  ακούτε από οποιονδήποτε, θα μπορείτε να ρίχνετε μια ματιά στους λογαριασμούς και να ξέρετε τι σας περιμένει.

Αν έχετε τάσεις αυτοκτονικές διαβάστε όλο το νόμο ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ!!!

Κι ενώ ο νόμος γράφει όλα αυτά, έχεις τον έναν και τον άλλον, να διαμορφώνουν γνώμη, για τον 15χρονο που θα δουλεύει με 400 ευρώ, ή τη ποσόστωση ναυτικών στο Ζενίθ, "κρύβοντας" με την έντονη δημοσιοποίηση τέτοιων περιπτώσεων, το εγκληματικό σύνολο.

Ε, λοιπόν.

Οσοι τα λένε αυτά, ή ξέρουν και μας δουλέυουν, ή είναι βλάκες, ή και τα δύο.

Αντε καληνύχτα, συνάδελφοι  μελλοθάνατοι....

Υ.Γ. Οσοι μπορείτε, διακινήστε τα παραπάνω στοιχεία, με οποιονδήποτε τρόπο. Ετσι κι αλλιώς δεν μου φαίνεται ότι θα τολμήσει κανένα επίσημο μέσον να τα δημοσιοποιήσει ευρέως."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sta_a avatar
    Sta_a 11/11/2010 20:37:03

    Γειά χαρά. Λοιπόν για το 2011, για την πρόταση "Λογιστικός προσδιορισμός εισοδήματος", αυτός ο όρος έχει αποδοθεί λανθασμένα (σκόπιμα?). Στο αγγλικό κείμενο (καταβάστε το απο το imf.org) αποδίδεται ως εξής:
    Means test unemployment benefit. Εντάξει? Ξέρετε τι σημαίνει αυτό? Αυτό σημαίνει πως για όποιον μένει άνεργος και πρέπει να πάρει επίδομα ανεργίας τότε θα γίνεται έλεγχος (means test) αν θα πρέπει να το πάρει. Πχ αν έχει ακίνητα στο ονομά του μπορεί να μην πάρει όλο το ποσό ή καθόλου. Απο τον ΟΑΕΔ είδα πως απο το 2011 και έπειτα ζητάνε να τους πας και το Ε9 αν κάνεις αίτηση για επίδομα ανεργίας.
    Συγχαρητήρια στα ποσόκια που υπόγραψαν τον μνήμονιο σωτηρία του έθνους. και έχουν και το θράσος να το λένε στα κανάλια(Χρησοχοίδης)

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Sta_a 11/11/2010 23:06:19

      Δηλαδή πως να το κάνουμε τώρα. Αν δεν υπάρχουν λεφτά πως θα παίρνουν όλοι επίδομα ανεργίας; Δες τι κάνει η Αγγλία, που κυβερνά το συντηρητικό κόμμα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ mitsosms 12/11/2010 00:22:47

        Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ ακολουθεί την πολιτική των Συντηρητικών της Αγγλίας;
        Αντε, να δούμε και το ξεπούλημα των δασών που εισηγήθηκε ο Κάμερον..

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Sta_a 12/11/2010 14:20:22

      Και αυτό η αναφορά των "επιλεγμένων θεμάτων¨έχει το ενδιαφέρον της.
      http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2009/cr09245.pdf
      Ημερομηνία: 02/07/2009

  2. donaE avatar
    donaE 11/11/2010 20:42:30

    Σαν τραινακι του τρομου .

  3. victoria avatar
    victoria 11/11/2010 20:43:00

    Στη Βουλή μέσα, και ο Σαμαράς παντού, έχει πει μήνες τώρα ότι δεν ψηφίζει ένα Μνημόνιο που προβλέπει 11 δις Ευρώ περικοπές από μη προ-καθορισμένα μέτρα.

    Τώρα γιατί αυτό δεν μπορεί να «γίνει γνωστό», γιατί δεν μπορεί να περάσει στον κόσμο, δεν το λένε τα κανάλια μαζικής αποβλάκωσης, είναι ερωτήματα στα οποία νομίζω ξέρουμε την απάντηση.

    Καλά κάνετε και τα ξανατονίζετε. Ας το πάρουν κι άλλες ιστοσελίδες, μπας και. Τα ΦΕΚ είναι δωρεάν πια, αν κάποιος έχει οποιαδήποτε αμφιβολία ας το δει μόνος του στο εθνικό τυπογραφείο w*w.et.gr Έχουμε ευθύνη να ενημερωθούμε και ως κοινωνία πολιτών, ακόμα κι αν δεν το λένε τα κανάλια.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ victoria 11/11/2010 21:45:45

      Victoria.
      Οσο περισσότερο το προβάλλουμε, τόσο περισσότετοι ενημερώνονται!

      • pikras57 avatar
        pikras57 @ Κώστας Ροδινός 11/11/2010 22:38:54

        Κώστα
        βλέπω τα μέτρα του 2011.
        Κάνε τα αθροίσματα και δες τα αριθμητικά λάθη στις προσθέσεις και τα % στο ΑΕΠ.
        Οι παραπάνω πίνακες έχουν συνταχθεί κυριολεκτικά ....στο πόδι και έχουν γίνει νόμος του κράτους!
        Κανείς δεν τα είδε?
        Τόσοι υπουργοί, νομικοί, σύμβουλοι, παρασύμβουλοι..
        Φαντάσου τι άλλο έχουν κάνει μέσα στο Μνημόνιο!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ pikras57 11/11/2010 22:50:27

          Τι να πώ;
          Ειλικρινά αμφιβάλλω αν το έχει μελετήσει κανένας στα σοβαρά.
          Υποθήκευσαν τη χώρα και ακόμα δεν ξέρουμε τι συμφώνησαν.

        • Λεωνίδας avatar
          Λεωνίδας @ pikras57 11/11/2010 23:41:26

          Φοβερό! Το 9650 είναι 9150!! Λαθάκι μισό δισ!!! Ευχαριστούμε πίκρα.

          • pikras7 avatar
            pikras7 @ Λεωνίδας 12/11/2010 08:22:32

            δες και το άλλο!
            Τα 500 εκ ευρώ από τις δημόσιες επενδύσεις και τα αντίστοιχα 500 από τον Καλλικράτη , αποτελούν το 0,2% του ΑΕΠ ή το 0,4%???????????????

            Με τέτοιους υπολογισμού νύχτα μας έδεσαν στο Μνημόνιο!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Λεωνίδας 12/11/2010 10:48:36

            Pikras
            όλα τα αυτά τα μέτρα,προφανώς γράφτηκαν για να γραφούν.
            Δε νομίζω οτι έχουν καμμιά σχέση με την οικονομική πραγματικότητα της χώρας και είναι ήδη υπό αναθεώρηση.
            Απλά,όπως,είπες στο πρώτο του σχόλιο επιβεβαιώνεται οτι όντως, πρέπεινα γράφτηκαν στο πόδι.

        • ΕΛΛΗΝ avatar
          ΕΛΛΗΝ @ pikras57 12/11/2010 13:04:57

          @ pikras57

          Προφανώς τα νούμερα βγαίνουν έτσι λόγω στρογγυλοποίησης π.χ 0,49% γίνεται 0% ή 0,251% γίνεται 0,3%
          Αν δείς τα 300εκ και τα 250εκ τα μεταφράζει σε 0,1% ή τα 50εκ σε 0% κ.ο.κ

          Αν έχουμε φτάσει και σ΄ αυτό το σημείο δλδ να γράφουνε ότι θέλουν τότε είμαστε για κλάματα.

    • cockfosters avatar
      cockfosters @ victoria 12/11/2010 13:54:11

      Δεν μας λες εσυ που τα ξερεις, απο που θα τα βρει ο Μαγος Σαμαρας.
      Και -μη βιαστεις-, γιατι δεν υπαρχει ανθρωπος στην Ελλαδα που να σιχαινεται περισσοτερο απο μενα το Παsok, τον αρχηγο του και τους πραιτωριανους του.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/11/2010 21:21:03

    Στο "δελτίο" του Χατζηλαλάκη απόψε, ο γνωστός και μη εξαιρετέος Κώνστας επαναλάμβανε θριαμβευτικά ότι η τρόικα θέλει να δει αίμα δημοσίων υπαλλήλων, ενώ μετέδωσε και ηχογραφημένη δήλωση του βουλευτή Ρεθύμνης του ΠΑΣΟΚ Μ. Όθωνα, σύμφωνα με την οποία δεν έχει κανένα πρόβλημα να πει ότι οι "υπεράριθμοι" δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να "απομακρυνθούν".

    Το καθολικό μαύρισμα των μνημονιακών υποψηφίων, καθίσταται αναγκαία προϋπόθεση για όποιον δημόσιο υπάλληλο δεν θέλει κάποτε να δει το όνομά του σε λίστα-διαβατήριο προς τη μόνιμη, μακροχρόνια ανεργία -αφού, ας μην κρυβόμαστε, ένας απολυμένος δημόσιος υπάλληλος δεν έχει την παραμικρή εργασιακή προοπτική στις σημερινές συνθήκες της ύφεσης και της απορρυθμισμένης αγοράς εργασίας.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Αυριανιστής 11/11/2010 23:16:08

      Γι' αυτό λοιπόν πρέπει να τους κρατήσουμε όλους για να πέσει ακόμα πιο έξω το Κράτος ε; Εγώ λέω να προσλάβουμε κανά εκατομμύριο ακόμα αφού δεν δεν έχουν εργασιακή προοπτική. Τι λες;

      • GUS P avatar
        GUS P @ mitsosms 12/11/2010 10:10:29

        Είσαι σίγουρος ότι θα έλεγες και πίστευες(;;;) τα ίδια άν αυτά ανακοινώνονταν 2 χρόνια πριν. Όψιμοι νεοφιλελεύθεροι όλοι σας ξαφνικά. Οι χειρότεροι όλων είναι αυτοί με αριστερή συνείδηση (λέμε τώρα) που είναι πλήρως ενταγμένοι στο Σύστημα και καρπώνονται τα όποια οφέλη και δεν αναφέρομαι σε υποστηρικτές του ΚΚΕ. Είναι αυτοί που αντιδρούσαν τόσα χρόνια σε όποια αλλαγή ακι τώρα πιστεύουν πιο ακραία πράγματα από τν Μάνο και τον Ανδριανόπουλο. Παράνοια.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ GUS P 12/11/2010 13:57:26

          Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. "Αριστεροί" και "σοσιαλιστές", με τσέπη όχι απλώς δεξιά, αλλά ακροδεξιά. Και εκεί που βρωμούσε το χνώτο τους και δεν τους ήξερε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους, τώρα σβήνουν τα Κοχίμπα στο τασάκι της Καγιέν, καθ' οδόν προς το "Ντα Κάπο" και τη "Βιβλιοθήκη"...

      • cockfosters avatar
        cockfosters @ mitsosms 12/11/2010 13:57:32

        Πεστα ρε Μεγαλε!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ cockfosters 12/11/2010 14:01:45

          Μάλλον δεν καταλαβαίνετε τι επωάζετε όλοι εσείς οι μνημονιολάγνοι. ΕΜΦΥΛΙΟ επωάζετε, στο λέω καθαρά. Οι εκατοντάδες χιλιάδες απολυμένοι, να είσαι σίγουρος ότι κάποτε θα βγουν στους δρόμους από την απελπισία. Κρατώντας ματσέτες, όπως οι Χούτου της Ρουάντα...

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Αυριανιστής 12/11/2010 14:33:51

            Έχεις δίκιο....οι φίλοι και οι γνωστοί της κυβέρνησης - (αντι) (συμ)πολίτευσης του μνημονίου θα αντιμετωπιστούν ακραίως στο μέλλον. Ήδη από εμένα χαρακτιρίζονται, δημοσίως και ανοικτά ως προδότες και πουλημένοι. Το είπα και στον Μπουτάρη αυτοπροσώπως όταν ήρθε για την χειραψία μου....

  5. Tsaxpinogargaliarhs avatar
    Tsaxpinogargaliarhs 11/11/2010 21:28:20

    Πράσινα τέλη...

  6. loretta avatar
    loretta 11/11/2010 21:31:21

    Αγαπητε κε Ροδινε

    ο εν λόγω φιλος μας αυτα τα εχει τρεξει εδω και καιρο περιπου ενα μηνα αν δεν κανω λαθος και καλα εκανε !!εγω εχω την εξής απορια....γιατι κανενα μεσο δεν ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ??? τοσο μα τοσο υποδουλοι και δοσιλογοι ειναι ολοι τους (Δημοσιογραφοι καναλια εφημεριδες)????

    αν δεν κανω λαθος αυτη την καταστροφη ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ loretta 11/11/2010 21:36:51

      Loretta,
      Και εσύ και εγώ την ξέρουμε την απάντηση.
      Οπως βλέπεις εδώ δημοσιεύονται όλα.
      Εγω το έλαβα σήμερα.
      Τα ίδια μου είπε και ο φίλος που το έστειλε.

  7. aristos avatar
    aristos 11/11/2010 21:36:02

    Τα χειρότερα έρχονται..
    Διαβάστε τι προβλέπει το " πρόγραμμα οικονομικής προσαρμογής για την Ελλάδα "
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/07/blog-post_10.html

  8. Capital avatar
    Capital 11/11/2010 21:42:28

    Τα μέτρα που βλέπω και που ανακοινώνονται δεν πρόκειται να λύσουν το πρόβλημα, ενώ θα καταστρέψουν εντελώς την Ελλάδα. Η μοναδική λύση είναι η ανάπτυξη μέσα από τη μείωση των φόρων και τη στήριξη της οικονομίας. Όλες οι χώρες έχουν προβλήματα και όχι μόνο η Ελλάδα http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2223.aspx

  9. Misha avatar
    Misha 11/11/2010 21:46:59

    Στοιχηματίζω πως δε θα προλάβει να πάρει κανένα μέτρο...

    Εδώ θα γίνει ο τάφος της ληστοσυμμορίας του ΓΑΠ και όποιου άλλου τολμήσει να μιλήσει για «δεσμεύσεις του μνημονίου οι οποίες πρέπει να τηρηθούν».

    Κυριακή με κατάμαυρο χέρι στην κάλπη, Δευτέρα στο Σύνταγμα και Τετάρτη στο Πολυτεχνείο για την ελεύθερη πατρίδα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 11/11/2010 21:53:49

      Θα έπρεπε να είχε ήδη γίνει εδώ και μήνες ο τάφος εκείνου που υποδύεται τον αντιπρόεδρο και μίλησε πρώτος ανοιχτά για απολύσεις, καθώς και του νεοφιλελεύθερου ρεθυμνιώτη σήμερα. Όμως, φύλλο δεν κουνήθηκε τότε, φύλλο δεν βλέπω να κουνιέται και τώρα...

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ Αυριανιστής 11/11/2010 22:29:08

        αυριανιστη..μην απογοητευεσε! τα καλυτερα ερχονται..αυτοι τα ξερουν και πολυ φοβαμαι οτι ειναι ετοιμοι για τα χειροτερα .....εμεις??

  10. 11888 avatar
    11888 11/11/2010 22:17:06

    Eφω εχω την περιεργεια να δω πως θα ανακοινωθουν οι αυξησεις φορων και οι μειωσεις μισθων.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ 11888 12/11/2010 00:35:43

      Ελπίζω να μην επιλέξουν ξανά το....Καστελόριζο!

      • 11888 avatar
        11888 @ Κώστας Ροδινός 12/11/2010 01:45:17

        Λογικα λογω χειμωνα και γιορτων θα διαλεξουν κανενα στολισμενο χιονοδρομικο κεντρο με τον ΓΑΠ ντυμενο Αι Βασιλη και τον Παπα/νου ντυμενο καλικατζαρο.
        Το θεμα ειναι τι θα σκαρφιστει η κοινωνικη μηχανικη για να τα πλασαρει, αποτερεποντας τον κοσμο απο το να κατεβει στο δρομο(και να τα κανει λιμπα).
        Εχω τρελη περιεργεια γιατι τα πυρομαχικα τους, εχουν αρχισει να τελειωνουν.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ 11888 12/11/2010 08:58:11

          11888
          Μη τους δίνεις ιδέες, γιατί προβλέπω να σε ....προσλαμβάνουν στο επικοινωνιακό επιτελείο του Μαξίμου!

  11. anonymous avatar
    anonymous 11/11/2010 22:19:49

    Πριν 6 μήνες λέγαμε καλή ώρα ότι η Ελλάδα αντιμετωπιζόταν ως σαν να είχε πτωχεύσει. Το κλειδί ήταν η πρόσκληση της Ελβετίας στις συζητήσεις για το μνημόνιο.
    Το μνημόνιο θα μας πάει τουλάχιστον μέχρι το 2020 και τα μέτρα θα πέφτουν βροχή.

    Να θυμάστε επίσης κάτι.
    Ο γερμ. προϋπολογισμός είχε έσοδα 319 δις και αν το διαιρέσεις δια του πληθυσμού της Γερμανίας δηλ. 80 εκ βγαίνει κατά κεφαλήν έσοδο 4.000 ανά κάτοικο.
    Στην Ελλάδα οι κάτοικοι είναι 10 εκ. με έσοδα προϋπολογισμού 50 δις δηλ. το κράτος έχει έσοδα 5.000 ανά φοροκλέφτη κάτοικο.

  12. φουκαρας avatar
    φουκαρας 11/11/2010 22:20:55

    Παρ'όλα αυτά δεν γίνεται τίποτα.Πλήρης απάθεια! Πολύ σωστά γράφτηκε σε άλλο θέμα με αφορμη την απεργία της ΓΣΕΕ το Δεκέμβριο,πως καλύτερα να γίνει τα Χριστούγεννα.
    Σωστά λεει ο γιωργάκης πως δεν θα παρθούν νεα μέτρα.Είναι ήδη αποφασισμένα και ψηφισμένα...
    Πως θα τα μάθει αυτά ο κοσμάκης?Γιατί δεν τα λέει ο Σαμαράς?

    • victoria avatar
      victoria @ φουκαρας 11/11/2010 22:35:06

      Σαμαράς, Βουλή των Ελλήνων, 6 Μαϊου 2010.

      «Αλλά θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να βγούμε από το μηχανισμό μία ώρα αρχύτερα. Πράγμα που το προβλέπει άλλωστε και η Συμφωνία. Γιατί αυτοί οι όροι όπως αποδέχεται και το ίδιο το Νομοσχέδιο, έχουν τον μεγάλο κίνδυνο- και αυτό δεν το λέω εγώ, το λέει το Νομοσχέδιο- να οδηγήσουν σε ακόμη μεγαλύτερη ύφεση και σε ακόμη πιο σκληρά μέτρα. Και στόχος μας είναι να βγει η Ελλάδα από το μηχανισμό, μία ώρα αρχύτερα.

      Από την άλλη πλευρά, μας ζητάτε και να ψηφίσουμε και εκείνα που δεν ξέρουμε, διότι από τα 30 δισεκατομμύρια της προσαρμογής σε μία τετραετία, τα 11 δις , δηλαδή πάνω από το 1/3 αφορούν μέτρα που δεν έχουν ακόμη καθοριστεί.

      Και αυτά να θέλετε να σας τα εγκρίνουμε από τώρα, χωρίς να ξέρουμε ποια είναι. Και ύστερα να περνούν με Προεδρικά Διατάγματα χωρίς για μας να υπάρχει κανένας λόγος. Χώρια που υπάρχουν προβλέψεις για πρόσθετα μέτρα ανά πάσα στιγμή που επίσης θα πρέπει να εγκρίνουμε εν λευκώ από τώρα. Ακόμη τα μέτρα αυτά, το γνωρίζετε ότι πυροδότησαν κοινωνική έκρηξη. Για να αποτραπεί η έκρηξη, για να μην πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις, οι πολίτες αυτής της χώρας κάπου -κατά την άποψή μου- πρέπει να πιστεύουν, κάποιος πρέπει να εκφράσει όχι απλώς την αγωνία τους αλλά και την ελπίδα να νιώσουν ότι υπάρχει διέξοδος παρά τις πρόσκαιρες δυσκολίες.»

  13. victoria avatar
    victoria 11/11/2010 22:39:53

    Και το link (ομιλία κατά την ψήφιση του Μνημονίου)

    h**p://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=61253&Itemid=486

  14. aurora3363 avatar
    aurora3363 11/11/2010 22:40:49

    Φίλοι μου δεν υπάρχει περίπτωση..θα γίνει οχι απλώς επανάσταση αλλα φοβάμαι οτι θα γίνει εμφύλιος!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ aurora3363 11/11/2010 22:54:42

      Προς το παρόν, εγώ μόνο την "επανάσταση των... σταχτοδοχείων" βλέπω να έχει γίνει. Οι σοβαρές επαναστάσεις δεν είναι για την πάστα του νεοέλληνα.

      • 11888 avatar
        11888 @ Αυριανιστής 12/11/2010 01:52:00

        Καλα με αυτα που ερχονται φοβαμαι τα σταχτοδοχεια θα αποκτησουν αλλη χρησιμοτητα.

  15. yiannis avatar
    yiannis 11/11/2010 22:53:38

    Χθες ο Προβοπουλος μιλησε για εκμεταλλευση της ακινητης περιουσιας.Το αξιοποιησε καθολου το επικοινωνιακο επιτελειο της Ρηγιλλης?Θυμαστε την ειρωνεια,τα σχεδον απαξιωτικα σχολια εναντιον του Σαμαρα οταν απο την βουλη μιλησε γι αυτο τον Δεκ 09?Ειναι λυπηρο ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι θεσεις του Σαμαρα να δικαιωνονται και να μην υπαρχει ο στοιχειωδης επικοινωνιακος μηχανισμος υποστηριξης.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ yiannis 11/11/2010 23:01:09

      Γιάννη,

      Καλά κάνεις και το επισημαίνεις.
      Οντως έτσι είναι.

      • yiannis avatar
        yiannis @ Κώστας Ροδινός 11/11/2010 23:16:50

        Ευχαριστω για την απαντηση.Ομως πραγματικα κατι πρεπει να γινει.Καναλια κ ραδιοφωνα οχι απλως δεν 'παιζουν' ΝΔ,αλλα υπονομευουν με τον πιο αισχρο τροπο.Εφημεριδες πλην ΕΛ.ΤΥΠΟΥ, γιοκ.Πως θα φτασει το μηνυμα Σαμαρα στο κοσμο?Μια εμφανιση στην ΔΕΘ ανεστρεψε λασπη μηνων κ εδωσε ωθηση.Πιστευω πως η επικοινωνιακη καμπανια του Σαμαρα αρκει-πραγματικα- σε μια λεξη.ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ...μονο αυτο.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ yiannis 11/11/2010 23:24:26

          Γιάννη,
          Με τα υπάρχοντα ΜΜΕ, δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Τα περισσότερα είναι υπερχρωμένα. Φέτος η διαφημιστική πίττα θα είναι μειωμένη κατά 50%, θα το βλέπεις υποθέτω στην τηλεόραση.
          Τα περισσότερα εξ αυτών περιμένουν την κρατική διαφήμση για να ζήσουν.
          Η Εθνική Τράπεζα πρόσφατα έκανε μια συμφωνία με το ΔΟΛ για το κτίριο και το συγκρότημα ανέπνευσε κάπως.
          Ανέφερα ένα παράδειγμα.
          Σ΄αυτό τη φάση στηρίζουν κυβερνηση.
          Μόνον όταν αλλάξει δραματικά το κλίμα και έχουμε ανατροπή των πολιτικών συσχετισμών θα σταματήσουν το λιβάνισμα.

          • yiannis avatar
            yiannis @ Κώστας Ροδινός 11/11/2010 23:39:31

            Συμφωνω,ουτως η αλλως τα μεσα ειναι εξοχως καιροσκοπικα και θα αναγκαστουν καποια στιγμη να 'παιξουν' Σαμαρα.Πρεπει ομως να υπαρξει αντιδραση απο πλευρας επικοινωνιακου σχεδιασμου.Οι εξελιξεις ,ολοι συμφωνουμε ,οτι θαναι ραγδαιες.Πρεπει να προλαβουμε!

  16. mitsosms avatar
    mitsosms 11/11/2010 23:02:08

    Δεν είπε ότι θα βγούμε από το μνημόνιο αλλά ότι θα επιστρέψουμε σε θετική ανάπτυξη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ mitsosms 11/11/2010 23:09:56

      Ειλικρινά πιστεύεις ότι με αυτά τα μέτρα (και τα πολύ αυστηρότερα που θα υποχρεωθούν εκ των πραγμάτων να πάρουν επειδή είναι ήδη εκτός στόχων) μπορεί να υποστηριχθεί ανάπτυξη;

      Θα πρόκειται για θαύμα!

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Κώστας Ροδινός 11/11/2010 23:17:13

        Όχι δεν μπορεί. Χρειάζονται πολλές αλλαγές. Όμως όλα πρέπει να γίνουν εντός του μνημονίου. Όπως ξέρεις δεν είναι κάτι στατικό αλλά μεταβάλλεται δυναμικά.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ mitsosms 12/11/2010 00:24:02

          δυστυχώς μεταβάλλεται προς το χειρότερο για μας.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ mitsosms 11/11/2010 23:26:55

      Κοιμάσαι όρθιος Μήτσο αγόρι μου.

      Μόνο εσύ, ο τιραμόλα, η Βάλια Πετούρη και τίποτα μισοπεθαμένα ανδριανοπουλοειδή πιστεύουν στο μνημόνιο ακόμα...

      Οι πρώτοι που το αμφισβητούν μάλιστα είναι η ίδια η πράσινη συμμορία του Γοδεφρείδου.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/11/2010 23:49:49

    Πολιτικά, ή πολιτικάντικα, ή ανθρωπιστικά, ή εγωιστικά, κανένας δεν θέλει να πει για τους δημοσίους υπαλλήλους (και αυτούς των ΟΤΑ).

    Και συγγνώμη που θα το πω εγώ, αλλά -- με πολλές εξαιρέσεις -- υπάρχει αριθμός δημοσίων υπαλλήλων που ντε φάκτο και ντε γιούρε είναι σε ταμείο αεργίας, ανεργίας ή δεν ξέρω τι. Αν οι τόκοι είναι 15 δις τον χρόνο και οι 800.000 ΔΥ κοστίζουν 30 δις τον χρόνο, νομίζω ότι όλοι σφυρίζουν κλέφτικα, αφήνουν τον Κώνστα να τα λέει , αλλά αυτό έχουν κατά νου.

    Να παρακινδυνέυσω ένα σενάριο; Το 2011 θα μας πη_ήξουν σε φόρους. Θα φτύσουμε φόρους. Το 2012 θα πούνε σε χ δημοσίους υπαλλήλους πάρε ό,τι παίρνεις /2 για 2 χρόνια, και 1/3 εφεξής και σπίτι σου.... ή παραλλαγές σε τέτοια μοτίβα. Και όταν οι ιδιωτικοί θα είναι εξαθλιωμένοι, κανεις δεν θα επι κιχ.

    Λυπάμαι όσους δεν είναι από χωριό ή δεν μπορούν να την κάνουν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 11/11/2010 23:59:07

      Αρχαίε,

      Το ΔΝΤ πρίν ακόμα υπογραφεί το Μνημόνιο πρότεινε την απόλυση δημοσίων υπαλλήλων απο την Κεντρική Κυβέρνηση και τους ΟΤΑ. Τότε μιλούσαν για πάνω από 150 χιλιάδες. Αν θυμάμαι καλά είχε ένα σχετικό πρωτοσέλιδο τον περασμένο Μάρτιο το ΒΗΜΑ.
      Κάτι παρόμοιο με αυτό που πήγαν να κάνουν στη Ρουμανία.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 12/11/2010 00:11:15

        Το 30 δισ (σε σχέση με το 15) με έχει ξεράνει λιγάκει... Και το 15 είναι με τωρινά επιτόκια. Για κάνε το +600-900, +1200 -1300... Δεν είναι πια οι αριθμοί, είναι οι τάξεις μεγέθους. Και τι τους κάνεις όλους αυτούς τους ανθρώπους; ταγματα ...εργασίας; Ή θα τους πάρει η "πράσινη" ανάπτυξη;

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 12/11/2010 00:28:23

          Λυπούμαι, αλλά δεν έχω απάντηση σ΄αυτό.

  18. daimonaki avatar
    daimonaki 11/11/2010 23:51:41

    @ Κώστας Ροδινός.....το έγγραφο για τα έτη 2010-2011-2012-2013 που παρουσιάζετε, ΔΕΝ είναι καθόλου μυστικό....είναι μέρος του Μνημονίου Οικονομικής και Χρηματοπιστωτικής Πολιτικής(το γνωστό μας Μνημόνιο) παράρτημα ΙΙΙ του Ν.3845/2010 με τίτλο "Μέτρα για την εφαρμογή του μηχανισμού στήριξης της ελληνικής οικονομίας από τα κράτη−μέλη της Ζώνης
    του ευρώ και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο" και περιλαμβάνει τα δημοσιονομικά μέτρα που περιλαμβάνει το πρόγραμμα για έτη 2010-2011-2012-2013.

    (σελίδες 1349-1352 ΦΕΚ 65/Τεύχος πρώτο/06-05-2010

    http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/aa/06/d2/aa06d2420a5f76de0c4ba96522b14636b56bcc1a/application/pdf/20100100065.pdf)

    Είναι δηλαδή Νόμος του κράτους.

    Σε λίγο θα μας πείτε ότι δεν γνωρίζατε ότι το Μνημόνιο εμπεριέχει σημαντικές μειώσεις & περικοπές δαπανών ή σημαντικές αυξήσεις εσόδων για έτη 2011-2012-2013.

    Και βέβαια οι μειώσεις συντάξεων & μισθών για έτη 2011-2012-2013 ΔΕΝ θα είναι ΕΠΙΠΛΕΟΝ μειώσεις, είναι αυτές που ήδη έγιναν και προκύπτουν από το 2010(δηλαδή τα ποσά των μισθών & συντάξεων που έγιναν περικοπή το 2010, θα εμφανιστούν ως περικοπές και τα έτη 2011-2012-2013........δεν πρόκειται να γίνουν νέες ΕΠΙΠΛΕΟΝ μειώσεις ή περικοπές).

    Όσο για την αύξηση του ΦΠΑ, είναι γνωστό ότι η κυβέρνηση βλέποντας ότι ΔΕΝ μπορεί να μεταφέρει πολλά προιόντα (π.χ τρόφιμα) από τον χαμηλό συντελεστή(11%) στον υψηλό συντελεστή(23%) όπως αναφέρει το Μνημόνιο(αν δεν κάνω λάθος το Μνημόνιο αναφέρει μεταφορά του 30% των προιόντων από τον συντελεστή ΦΠΑ 11% στον συντελεστή ΦΠΑ 23%), προσπαθεί να βρει τα χρήματα από άλλες πηγές (π.χ περαίωση,επιπλέον περικοπές σε επιχορηγήσεις ασφαλιστικών ταμείων, μείωση ιατροφαρμακευτικής δαπάνης μέσω ηλεκτρονικής συνταγογράφησης κτλ).

    'Ολοι γνωρίζουμε εξάλλου εξαρχής ότι θα πάγωναν οι μισθοί και οι συντάξεις για κάποια χρόνια.
    Δεν νομίζω κανένας να περίμενε αυξήσεις σε τόσο δύσκολη οικονομική περίοδο.

    Αλλά ας δούμε τώρα πως πάει το πρόγραμμα δημοσιονομικών μέτρων, βάση του οποίου πρέπει να πιάσουμε τον συγκεκριμένο στόχο μείωσης του ελλείμματος για το 2010.

    Σύμφωνα με τα διαθέσιμα στοιχεία εκτέλεσης του κρατικού προϋπολογισμού για το δεκάμηνο Ιανουαρίου – Οκτωβρίου 2010, σε δημοσιονομική βάση, το έλλειμμα περιορίστηκε στα 17,405 δις ευρώ από 24,833 δις ευρώ (μείωση δηλαδή 7,428 δις ευρώ) το αντίστοιχο διάστημα του 2009, σημειώνοντας μείωση 29,91% έναντι στόχου μείωσης στο δεκάμηνο με βάση το Πρόγραμμα Οικονομικής Πολιτικής κατά 32% (επικαιροποιημένος στόχος Αυγούστου) και ετήσια εκτίμησης για μείωση – όπως αποτυπώνεται στο Προσχέδιο του Προϋπολογισμού – κατά 36,9%.

    http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/4c904ae7-a5ef-435a-9eb3-f08f9fa99d2d

    Ασφαλώς δηλαδή υπάρχει το πρώτο δεκάμηνο του 2010 μια απόκλιση από τον στόχο μείωσης του ελλείμματος για όλο το 2010, η οποία όμως δεν οφείλεται σε απόκλιση της μείωσης των δαπανών, αφού στη μείωση αυτή του ελλείμματος (29,91% για το πρώτο δεκάμηνο του 2010) συντελεί κυρίως η μείωση των δαπανών.

    Πιο συγκεκριμένα, στην μείωση του ελλείμματος στο πρώτο δεκάμηνο του 2010 κατά 29,91%, συντελεί κυρίως η μείωση των δαπανών του τακτικού προϋπολογισμού κατά 7% και ειδικότερα των πρωτογενών δαπανών κατά 11% για το δεκάμηνο Ιανουαρίου – Οκτωβρίου 2010, έναντι ετήσιας εκτίμησης για μείωση κατά 9,2%, που αποτυπώνεται στο Προσχέδιο του Προϋπολογισμού ενώ οι τόκοι αυξήθηκαν κατά 5,5% έναντι ετήσιας πρόβλεψης για αύξηση κατά 7,2%.

    http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/d6/74/bb/d674bb4fec407ed251e0e1366a3b7595874783e9/application/pdf/101110_Prosorino_DELTIO+10_GR_09-11-2010+%281%29.pdf

    Η απόκλιση δηλαδή ως τώρα στον στόχο μείωσης των ελλείματος, οφείλεται στην μικρή αύξηση των εσόδων για το πρώτο δεκάμηνο του 2010 (αύξηση μόνο 3,7% έναντι ετήσιου στόχου 8,7%).

    Πιο συγκεκριμένα, τα καθαρά έσοδα του τακτικού προϋπολογισμού αυξήθηκαν κατά 3,7% το δεκάμηνο Ιανουαρίου – Οκτωβρίου 2010 σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του προηγούμενου έτους, και ενώ ετήσιος στόχος είναι το 8,7%.

    http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/d6/74/bb/d674bb4fec407ed251e0e1366a3b7595874783e9/application/pdf/101110_Prosorino_DELTIO+10_GR_09-11-2010+%281%29.pdf

    Επιγραμματικά για όλο το 2010 πρέπει να μειώσουμε το έλλειμμα κατά 11,393 δις ευρώ σε σχέση με το 2009 (δηλαδή από 30,866 δις ευρώ το 2009 σε 19,473 δις το 2010....συνολική μείωση 36,90%), και το πρώτο δεκάμηνο του 2010(Ιανουάριος-Οκτώβριος 2010) το έλλειμμα μειώθηκε κατά 7,428 δις ευρώ σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2009(δηλαδή από 24,833 δις ευρώ το πρώτο δεκάμηνο του 2009 μειώθηκε σε 17,405 δις ευρώ το πρώτο δεκάμηνο του 2010....μείωση κατά 29,91%).

    http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/d6/74/bb/d674bb4fec407ed251e0e1366a3b7595874783e9/application/pdf/101110_Prosorino_DELTIO+10_GR_09-11-2010+%281%29.pdf

    Υ.Γ : Ασφαλώς και είμαστε η μόνη χώρα της Ε.Ε που ως τώρα έχει μειώσει τόσο πολύ το έλλειμά της σε 10 μόνο μήνες, λαμβάνοντας τόσο σκληρά και επώδυνα μέτρα.
    Και τα μέτρα αυτά πλήττουν κυρίως τα φτωχότερα κοινωνικά στρώματα και τους εργαζόμενους.

    Με εντατικοποίηση των φορολογικών ελέγχων στα υψηλά εισοδήματα, θα υπάρξουν και σημαντικά έσοδα από την μείωση της φοροδιαφυγής(την οποία κυρίως δεν κάνουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι), με συνετή και προσεκτική διαχείριση και αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας(όχι δηλαδή πώληση δασών,δασικών εκτάσεων,ακτών και αιγιαλών για οικοδόμηση κατοικιών ή
    γενικότερα κτισμάτων καθώς και δημιουργία ιδιωτικών παραλιών) θα υπάρξουν ικανοποιητικά έσοδα σε βάθος χρόνου(τουλάχιστον σε 1-2 χρόνια), η έστω μερική πάταξη του λαθρεμπορίου εμπορευμάτων και καυσίμων θα επιφέρει σοβαρά έσοδα για το δημόσιο, η έστω μερική πάταξη της διαφθοράς θα ανακουφίσει οικονομικά τους πολίτες κτλ.

    Όλα τα παραπάνω (καθώς και άλλα μέτρα που δεν αναφέρω) θα συμβάλλουν στην σημαντική αύξηση των δημόσιων εσόδων και θα οδηγήσουν στην υλοποίηση του προγράμματος των δημοσιονομικών μέτρων για έτη 2010-2011-2012-2013.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ daimonaki 12/11/2010 00:24:02

      To κράτος είναι σε στάση πληρωμών δαιμονάκι, όσοι κινούμεστε στην αγορά βλέπουμε, το κραχ είναι θέμα μηνών, τα άλλα είναι ανοησίες.... στα νοσοκομεία μειώνεται το κόστος γιατί διώχνουν τον κόσμο, δεν περικόψανε εκείνα τα ωραία ΦΕΚ με τις 50πλάσιες τιμές στα υλικά, αλλά αρχίσαμε να κάνουμε περικοπές στο βαμβάκι.... η αγορά καταρρέει και με την περαίωση μη σου πω τι θα πάρουνε, κανείς δεν πάει να πληρώσει... Τσάμπα καταναλώνεις ενέργεια, κι οι λίγοι χαζοχαρούμενοι που μείνανε έχουν αρχίσει να τρομάζουν.... Η πτώχευση είναι εδώ πολύ απλά, εκτός από τους μισθούς το κράτος χρωστάει σε όλη την κρατικοδίαιτη αγορά (πασοκάρα αθάνατη, να πεθάνει το κεφάλαιο, να τρώνε όλοι από μας να τους κρατάμε στο χέρι) και φυσικά η κρατικοδίαιτη αγορά πεθαίνει.... Η απαίτηση για απολύσεις του ΔΝΤ έχει τελικά υλοποιηθεί σε όλες τις χώρες όπου πήγε, οπότε περίμενε.......

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ daimonaki 12/11/2010 00:26:47

      Είπαμε εμείς ο,τι δεν είναι νόμος τους κράτους;
      Με μια οικονομία σε ύφεση, είναι αδύνατον να έχεις αύξηση των εσόδων.
      Αυτό ούτε ο ....Χουντίνι μπορεί να το καταφέρει...

    • man8os avatar
      man8os @ daimonaki 12/11/2010 00:29:06

      Το τοσο πολυ, που το ειδατε?
      Απο 10 σε 9,4 ειναι 0,6 μολις!!!
      Κια δεν πιστευω στις δημιουργικες λογιστικες, το διευκρινιζω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ daimonaki 12/11/2010 00:33:23

      άκρες μέσες κάτι ήξερα, και βασικά, ότι πιστέυετε σε φόρους και όχι σε αυτοκατάργηση. Εσείς товарищ, το Κράτος, είστε το πρόβλημα. Το 30 δις το βρήκα. Με τι το διαιρώ για να βρώ το μέσο κόστος;

      Όταν φορολογήσετε τους πλούσιους, η Ελλάδα θα έχει μόνο φτωχούς, και θα βάφουμε ο ένας τον άλλο πράσινο να περνάει η ώρα. Πολύ ωραίο και σοσιαλιστικό, και δείχνει αυτό που μου λένε να γράψω και να σχολιάσω για το "σύμπλεγμα του ριγμένου συγγενή", και δεν το κάνω για να μην γίνει προσωπικό το θέμα, if you know what I mean.

      Όσο για την γλώσσα των τελευταίων παραγράφων, μας τα είπαν και άλλοι. Και ο ...Μητσοτάκης τα έλεγε.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ daimonaki 12/11/2010 00:37:55

      Ο Άη Βασίλης το '12 ή το '13 θα μας επισκεφτεί, δαιμονάκι?
      Τι λέει το μνημόνιο επ'αυτού?

      Ποιος είπε ότι πρόκειται περί μυστικού? Απλά δεν έχει γίνει αντιληπτό το μέγεθος της τραγωδίας.

      Σε 1-1,5 χρόνο το πολύ θα είναι κοινή ομολογία ότι το μνημόνιο είναι σκέτη ματαιοπονία, ΑΦΟΥ θα έχουμε αλλάξει και καναδυό κυβερνήσεις, και θα έρθει (στο πολλαπλάσιο) αυτό που υποτίθεται ότι θ αποτρεπόταν από το μνημόνιο.
      Και κερατάδες και δαρμένοι δηλαδή...

      Όλη η ιστορία είναι ο "κοινωνικός μετασχηματισμός" και η υποδούλωση που θα προκύψει. Τα "οικονομικά" του θέματος είναι για εύπιστους χαρτογιακάδες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ daimonaki 12/11/2010 00:38:46

      Δαιμονακι,

      Ανακαλύψατε και την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας του δημοσίου;
      Οταν το πρωτοανέφερε ο Σαμαράς τον λοιδορούσατε όλοι,

    • petros avatar
      petros @ daimonaki 12/11/2010 01:00:16

      Από λογιστικά σκίζεις, δαιμονάκι.
      Στην ουσία τώρα. Αν ο κ. Παπανδρέου και οι υποστηρικτές του ( βουλευτές, υπουργοί, δήμαρχοι, περιφερειάρχες ,κομματικά στελέχη, εργατοπατέρες, + ο Μητσοτάκης, η Ντόρα, ο Σημίτης, ο Καραμανλής κλπ + οι μεγαλοκαναλάρχες, μεγαλοδημοσιογράφοι και τα λοιπά στηρίγματα του καθεστώτος ) αποφάσιζαν να ζουν με 4000 μηνιαίως ( ως οικογένεια,εννοώ ) και με 100.000 ευρώ καταθέσεις, μετοχές, ομόλογα, αμοιβαία και με 3 ακίνητα, 2 αυτοκίνητα, ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ( κινητή και ακίνητη περιουσία τους μέχρι τρίτου βαθμού συγγενείς ) ΤΑ ΧΑΡΙΖΑΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ,τότε θα στήριζα και άλλα σκληρά μέτρα.
      Αλλά να απαιτούν να ζούμε εμείς ( με παιδιά και τόσα έξοδα )με λιγότερα χρήματα και οι νέοι και οι συνταξιούχοι με 700 ή 1000-ευρώ, ε τότε να βράσω και τα λογιστικά σας και τα νούμερά σας. ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΤΕ ότι ενδιαφέρονται για το καλό της Ελλάδας, όταν έχουν τόσα χρήματα να φάνε και τα τρισέγγονά τους,ενώ τα δικά μου τα παιδιά ή των Ελλήνων θα φεύγουν μετανάστες στη Γερμανία ή αλλού. Ντροπή πια να στηρίζετε αυτό το άνισο, άθλιο καθεστώς των τζακιών που μας έφερε σε αυτό το χάλι. Δηλαδή, αυτοί μας έφεραν στο χάλι, αλλά εμείς θα πληρώσουμε ΠΑΛΙ τη νύφη ; Αυτοί δεν θα στερηθούν ; Φάγανε τα λεφτά των ταμείων, φάγανε τα λεφτά των επιδοτήσεων της ΕΟΚ και της ΕΕ, φάγανε τις αποταμιεύσεις του κοσμάκη με το Χρηματιστήριο, φάγανε τα λεφτά των δημόσιων ταμείων με τα δημόσια έργα και τους Ολυμπιακούς αγώνες και τις μίζες , ΚΑΙ ΠΑΛΙ πρέπει εμείς να πληρώσουμε ; Ναι, να πληρώσω όσα μου αναλογούν,αλλά να δώσει και ο Πάγκαλος στο δημόσιο ταμείο τα 800.000 ευρώ, και να ζει με 50.000 ευρώ μηνιαίως. Να δώσουν όλα τα τζάκια τους περίσσιους μισθούς και τις περίσσιες καταθέσεις, εντός και εκτός Ελλάδας. Άντε πια με τους σφουγγοκωλάριους της εξουσίας. Νισάφι.

      • cockfosters avatar
        cockfosters @ petros 12/11/2010 14:03:00

        @petros
        Γεια στο στομα σου αδελφε.

      • Misha avatar
        Misha @ petros 12/11/2010 14:07:08

        ++++++ Πέτρο

    • pikras7 avatar
      pikras7 @ daimonaki 12/11/2010 08:52:46

      κε εκπρόσωπε του υπουργείου οικονομικών!
      Σε παρακαλώ να δεις με τη δέουσα προσοχή τα εξής:
      Κάθε φορά που ξεφεύγουμε από το στόχο του ελλείμματος που προβλέπει το αναθεωρημένο Μνημόνιο (μείωση 39,5% σε σχέση με το 2009) συμβαίνουν τα εξής:
      1. Μειώνεται το Πρόγραμμα Δημοσίων επενδύσεων
      2 Καθηλώνεται ο στόχος για τα έσοδα (τελευταία αναθεώρηση 8,7% σε σχέση με το 13,7% του Προγράμματος Οικονομικής πολιτικής -ΠΟΠ)
      3. Σε αντίδοτο του (2) αναθεωρούν και τις δαπάνες που στο τελευταίο δελτιο του Οκτωβρίου αρχίζουν να παρουσιάζουν πρόβλημα γιατί ο ετεροχρονισμός τους ασκεί πιέσεις το τελευταίο δίμηνο!

      Σου λέω απλά τα έσοδα του 2010 υπολείπονται μέχρι σήμερα κατά 3,7 δις με βάση το ΠΟΠ .
      Το ΠΔΕ σήμερα ανύπαρκτο (μείωση κατά 25%) και προβέπεται νέα αναθεώρησή του μέχρι το τέλος του έτους.
      Στο δημόσιο δεν πληρώνονται οι μετακινήσεις, τα λειτουργικά έξοδα, πολλές υποχρεώσεις βρίσκονται "σε πίστωση"... (θα είχει ενδιαφέρον να μάθουμε τα απλήρωτα του Δημοσίου γιατί η ιστορία αυτή μάλλον επεναλαμβάνεται)

      Δεν βλέπεις τελικά οτι ....ξεφύγαμε???
      Δεν έχεις αντιληφθεί ότι οι οριζόντιες περικοπές μισθών και συντάξεων και οι περαιώσεις δεν αποτελούν διαρθρωτικές παρεμβάσεις και δεν δίνουν λύση στο πρόβλημα?????

  19. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/11/2010 00:28:51

    Η διάρκεια και το μέγεθος της ελληνικής κρίσης, η πολιτική αστάθεια ως αποτέλεσμα της πολιτικής φθοράς που υπέστη η κυβέρνηση Παπανδρέου, η ελαχιστοποίηση των εναλλακτικών επιλογών εξαιτίας της πολιτικής που επιβάλει το μνημόνιο, η aνεξέλεγκτη διαφθορά, η κακοδιαχείριση των κονδυλίων, το πελατειακό κράτος κ.α. οδηγούν τη χώρα σε καταστροφή επικών διαστάσεων.

  20. daimonaki avatar
    daimonaki 12/11/2010 00:43:46

    @ Κώστας Ροδινός .......ασφαλώς και δεν πρέπει να είσαι γνώστης των οικονομικών θεμάτων, για αυτό μου γράφεις "Με μια οικονομία σε ύφεση, είναι αδύνατον να έχεις αύξηση των εσόδων"......

    Τα μέτρα (σημαντικής) αύξησης των δημόσιων εσόδων που αναφέρω στο υστερόγραφο, ΔΕΝ έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την ύφεση της οικονομίας, ούτε είναι ανεφάρμοστα......πολιτική ΒΟΥΛΗΣΗ να υπάρχει και ΔΙΑΘΕΣΗ για μείωση φοροδιαφυγής-διαφθοράς, για συνετή και αποτελεσματική αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας, για πάταξη του λαθρεμπορίου καυσίμων κτλ, για εντατικοποίηση φορολογικών ελέγχων σε υψηλά εισοδήματα, για πάταξη παραεμπορίου κτλ........
    Σκέψου μόνο :
    - παραοικονομία το 50% του ετήσιου ΑΕΠ της χώρας
    - παραεμπόριο περίπου 20 δις ευρώ το χρόνο
    - διαφθορά που αντιστοιχεί στο 8% του ετήσιου ΑΕΠ της χώρας(περίπου 20 δις ευρώ)
    - εκτεταμένο λαθρεμπόριο καυσίμων από το οποίο το κράτος χάνει δις ευρώ το χρόνο.
    Φαντάζεσαι λοιπόν τι τεράστια χρηματικά ποσά μπορεί να μαζέψει το κράτος ΑΝ αποφασίσει ποτέ να επικεντρωθεί και να ασχοληθεί επισταμένα με τους παραπάνω τομείς?
    (χωρίς μάλιστα να επιβαρύνει ούτε ένα ευρώ τους έντιμους φορολογούμενους).

    Αυτό που μάλλον εννοείς -και έχεις δίκιο - είναι ότι ασφαλώς και δεν μπορείς να αυξήσεις ικανοποιητικά τα δημόσια έσοδα σε περίοδο οικονομικής ύφεσης, όσο αφορά τους έμμεσους φόρους(π.χ ΦΠΑ, ειδικός φόρος κατανάλωσης κτλ) εφόσον υπάρχει μείωση κατανάλωσης καθώς και όσο αφορά τους άμεσους φόρους (διότι δεν μπορεί να αυξήσεις φορολογικούς συντελεστές αφού υπάρχει μείωση εισοδημάτων....μάλιστα πρέπει να μειώσεις τους φορολογικούς συντελεστές των εταιρειών για να προσελκύσεις επενδύσεις και επενδυτικά κεφάλαια και για να αποτρέψεις αποεπενδύσεις από την χώρα.).

    • blue nile avatar
      blue nile @ daimonaki 12/11/2010 01:07:46

      Ξεχνάς ότι λόγω αυτής ακριβώς της ύφεσης που προαναφέρεις οι εφοριακοί έχουν κυρήξει λευκή απεργία και δεν διενεργούν τους ελέγχους που πρέπει ή κωλυσιεργούν εκκρεμείς υποθέσεις.
      Οπότε όποια και να είναι η πολιτική βούληση δεν θα βρει συμμάχους τους ελεγκτικούς μηχανισμούς για να εφαρμοστεί γιατί πολύ απλά με το καλημέρα άρχισε να κόβει μισθούς συντάξεις και επιδόματα αντί να κινηθεί στη σωστή κατεύθυνση της μείωσης της κρατικής σπατάλης, του περιορισμού της υστέρησης των εσόδων με την πρόσληψη ορκωτών λογιστών που θα φροντίζουν για τη δέουσα επιβολή ποινών στους παρανομούντες.
      Έπειτα η παραοικονομία το παραεμπόριο η διαφθορά και το λαθρεμπόριο καυσίμων ελέγχονται ως επί το πλείστον από κολλητούς της σημερινής κυβέρνησης, πως θα τους πλήξει ξαφνικά?
      Καλή η διατύπωση όποιας θεωρίας οικονομικής ή μη όσο όμως ολόσωστη και να φαίνεται αν δεν εφαρμοστεί στη πράξη δεν είναι δυνατό να προβλέπονται ακριβώς τα αποτελέσματα της.

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ daimonaki 12/11/2010 01:08:47

      Ελικρινά απορώ με τι προσόντα είσαι λογιστής ,όταν γράφεις τέτοιες παπαριές

      "' Σκέψου μόνο :
      - παραοικονομία το 50% του ετήσιου ΑΕΠ της χώρας
      - παραεμπόριο περίπου 20 δις ευρώ το χρόνο
      - διαφθορά που αντιστοιχεί στο 8% του ετήσιου ΑΕΠ της χώρας(περίπου 20 δις ευρώ)
      - εκτεταμένο λαθρεμπόριο καυσίμων από το οποίο το κράτος χάνει δις ευρώ το χρόνο.
      Φαντάζεσαι λοιπόν τι τεράστια χρηματικά ποσά μπορεί να μαζέψει το κράτος ΑΝ αποφασίσει ποτέ να επικεντρωθεί και να ασχοληθεί επισταμένα με τους παραπάνω τομείς?
      (χωρίς μάλιστα να επιβαρύνει ούτε ένα ευρώ τους έντιμους φορολογούμενους). '

      Ολα αυτά αθροίζονται πάνω από 65% του ΑΕΠ !


      Δέν είσαι Λογιστής.. Ενας σύγχρονος Μυνχάουζεν είσαι.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ο παγωτατζής 12/11/2010 01:15:04

        ή η οικονομολογική εκδοχή της κας Ξενογιαννακοπούλου... Κάπως έτσι την φαντάζομαι να τα λέει, με το ένα χέρει να κρατάει το άλλο, και ευγενικό χαμόγελο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ daimonaki 12/11/2010 01:12:05

      Δαιμονάκι,

      Ομολογώ οτι είμαι παντελώς άσχετος με τα οικονομικά της Κυβέρνησης Παπανδρέου.
      Αδυνατώ να τα κατανοήσω, αν και προσπάθησα πολύ!

    • zackii avatar
      zackii @ daimonaki 12/11/2010 13:29:02

      Εσύ λοιπόν που είσαι γνώστης των οικονομικών θεμάτων διάβαζε:
      1.Λαθρέμποροι καυσίμων: Όλοι οι μεγαλόσχημοι-μεταξύ τους και εφοπλιστές- σπόνσορες φυσικά του πολιτικού συστήματος μαζί με τους οποίους τα περισσότερα στελέχη της κυβέρνησης κάνουν διακοπές στα γνωστά..νησιά.
      2.Παραεμπόριο: Αν δεν το ξέρεις το εξασκούν λαθρομετανάστες κυρίως, δηλαδή πιό προστατευμένο είδος στην Ελλάδα και από την τίγρη της Σιβηρίας. Άσε που αν τους καταργήσεις το εμπόριο που κάνουν θα πιάσουν τα όπλα γιά να ζήσουν και ....τότε χαίρεται.
      3.Διαφθορά: Πιστεύεις πραγματικά ότι ο πχ υπουργός οικονομικών είναι τόσο ηλίθιος που δεν ξέρει ότι οι εφοριακοί τα παίρνουν? Θεωρείς ότι απλά..τους κάνει τον τροχονόμο?..η πιστεύεις και συ στην ...ανεξάρτητη δικαιοσύνη?
      4.Παραοικονομία: Από που νομίζεις ότι κινούνται τα εναπομείναντα μαγαζιά? Από τους τεράστιους μισθούς? Αν σταματήσει η παραοικονομία έτσι που έχει καταντήσει η πραγματική οικονομία..τελειώσαμε.
      Ανοίξτε λοιπόν τα μάτια σας και καταλάβετε τι γίνεται και τι όχι

  21. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 12/11/2010 00:46:00

    μεταρρυθμισεις δεν βλεπω πουθενα...ενταξει η μειωση αλλα μεταρρυθμιση στην διοικηση και στις δεκο που ειναι?στο συστημα υγειας κτλ?
    εκει χωλαινει το πραγμα

  22. daimonaki avatar
    daimonaki 12/11/2010 00:48:24

    @ man8os...την δημιουργική λογιστική των προηγούμενων κυβερνήσεων της ΝΔ πάντως την δεχόσουν ασυζητητί και την πίστευες.....γιατί η ΝΔ έλεγε αρχικά για μικρό έλλειμμα το 2009 και μετά από αρκετές αναθεωρήσεις φτάνουμε τελικά στο περίπου δυσθεώρητο 15,5%.....πάντως εγώ σου παραθέτω στο πρώτο σχόλιό μου συγκεκριμένα στοιχεία, συγκεκριμένους επίσημους πίνακες......

    • noldor avatar
      noldor @ daimonaki 12/11/2010 01:20:03

      Δηλαδή θες να πιστέψουμε ότι την Δευτέρα που θα μας ανακοινώσουν ότι το έλλειμα θα είναι π.χ. 9,5% θα είναι το τελικό και ότι τον Ιανουάριο, Φεβρουάριο που θα έχουν τα απολογιστικά στοιχεία δεν θα είναι 10,5%, 11%, 11,5%, 12%; Και αν τότε είναι 12% δεν θα πρέπει να συσταθεί Εξεταστική Επιτροπή για τα ψευδή στοιχεία που θα μας έχει δώσει ο Χάρρυ Πότερ;

  23. blue nile avatar
    blue nile 12/11/2010 00:50:23

    Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα.
    Δε θέλει πολλή οικονομική γνώση για να καταλάβει κανείς ότι είναι αδύνατο να εφαρμοστούν αυτά τα μέτρα.
    Τα πρώτα που ελήφθησαν έφεραν μια άνευ προηγουμένου οικονομική ασφυξία, τα επερχόμενα θα αποτελειώσουν τη κοινωνία.
    Το μέλλον διαγράφεται ζοφερό για όλους ενώ για κυβέρνηση στο βάθος της σκέψης της προέχει πάση θυσία να δικαιολογήσει τη προσφυγή στο μνημόνιο αφενός για να εισπράξει τη μικρότερη δυσαρέσκεια αφετέρου για να προκαταβάλει τη κοινή γνώμη σε περίπτωση αυριανών αποδόσεων ποινικών ευθυνών.
    Οι αυτοδιοικητικές εκλογές είχαν μια κεντρική ιδέα.
    Ο Αντώνης Σαμαράς θα είναι ο επόμενος πρωθυπουργός πολύ πιο γρήγορα από ότι αρχικά προβλεπόταν.
    Αυτός όμως τις μάγισσες θα τις κυνηγήσει.

  24. daimonaki avatar
    daimonaki 12/11/2010 00:52:13

    @ Κώστας Ροδινός...εγώ συγκεκριμένα για την πρόταση του κυρίου Σαμαρά περί αξιοποίησης δημόσιας περιουσίας, έλεγα ότι θα αποφέρει έσοδα για το κράτος σε βάθος χρόνου (τουλάχιστον 1-2 χρόνια) και θα πρέπει να είναι προσεκτική και συνετή αυτή η αξιοποίηση (για να μην καταλήξουν δάση για οικοδομήσιμα οικόπεδα και ξενοδοχεία και ακτές-αιγιαλοί ιδιωτικές παραλίες και παραθαλάσσια κτίσματα)
    Δεν με ενδιαφέρει τι έλεγαν οι διάφοροι άλλοι που επικαλείσαι.

  25. 11888 avatar
    11888 12/11/2010 02:22:26

    Πασοκdemon εισαι ο μεγαλυτερος προπαγανδιστης-φαφλατας που εχω διαβασει εδω και καιρο.Προκαλεις απιστευτο γελιο με την αγωνια σου να πεισεις οτι ο γαιδαρος πεταει.Ε λοιπον πεταει αλλα για απαντησε πως μετριεται η παραοικονομια και το μαυρο χρημα?
    Υπαρχει διεθνως κανενας κατοχυρωμενος δεικτης ή απλα τα σαινια σηκωνουν το δαχτυλο στον αερα(οπως παπατζιδικα υπολογισε το Στουρναρι τα ωφελη απο το ανοιγμα των κλειστων επαγγελματων)?
    Και αφου μπορουν να την εντοπισουν και να την μετρησουν με ακριβεια γιατι τοσα χρονια δεν μπορουν να την παταξουν?
    Εδω χρωστουμενους φορους δεν καταφεραν να μαζεψουν και εσυ μιλας για μαυρο χρημα?.Ουτε στο Αμερικα των πανισχυρων κατασταλτικων και μυστικων μηχανισμων δεν εχουν καταφερει να βαλουν χερι στο μαυρο χρημα θα το καταφερει η κυβερνηση τσιρκο Μεντρανο?

    Οι μειωσεις μισθων και συνταξεων δεν εχουν τελειωσει.Υπολογιζονται ξεκαθαρα και ποσοτικα για το 11 στο μνημονιο.Παψε να μας θεωρεις βλακες και τον εαυτο σου αλεπου.Το ιδιο θυμα με μας εισαι και εσυ.Και το κυριοτερο σταματα να μας βαζεις λινκ απευθειας απο το IMF.Τι περιμενεις δηλαδη να γραφει εκει.Οτι το μνημονιο δεν κανει ουτε για κ@λοχαρτο και οι ελληνες εχουν αξια λιγο παραπανω απο μια αμοιβαδα?

  26. man8os avatar
    man8os 12/11/2010 02:56:22

    Δαιμονακι,
    Ηταν ψευδες το ελλειμα του 6% για το 2009 που εδωσε η ΝΔ, συμφωνοι.
    Ηαν αληθες το ελλειμα 12,6 που εδωσε το ΠΑΣΟΚ?
    Γιατι αυτο προσφατα εγινε 15,1?
    Θα φτασει παραπανω? Θα ειναι εγκυρο αυτο? Δεν θα εχει γινει μεσω μαγειρεματος?
    Πολυ βρομια αυτο το 2009...
    Ποιες δαπανες υπολογιστηκαν στο 6? Τι επιπλεον δαπανες υπολογιστηκαν στο 12,6?
    Στο 15,1?
    Υπηρξε κανα λογιστικο τρικακι, καμια λογιστικη προεισπραξη εσοδων τα οποια δεν εισπραχτηκαν?Υπηρξε μεταφορα δαπανων του 2010 στο 2009?
    Γιατι το μνημονιο αναφερει ελλειμα 8,5 για φετος?
    Κια εφοσον η περσινη χρονια ειχε κλεισει γιατι ο στοχος δεν επετευχθει?
    Και η αναθεωρηση του ελλειματος δεν μας δειχνει ασχετοσυνη αυτων που συνεταξαν το μνημονιο?
    Ο φιλος μου ο techie chan, σχολιαζοντας στο μπλογκ του το γραφημα του ελλειματος και της αναπτυξης που προβλεπει το μνημονιο εφη : Η καρα του αγιου Σουλπικιου!
    Παιξαν λιγο στοιχημα, ειπαν μερικα νουμερακια, τα μαγειρεψαν για να ειναι ευπεπτα και τα κοτσαραν στο χαρτι. Τι σοβαρη κυβερνηση! Τι απιθανοτεραστιοι οικονομικοι αναλυτες του ΔΝΤ.
    Ξερετε κατι? Και εγω μπορω να το κανω αυτο.
    Τωρα δαιμονακι δικαιολογησε μου τα παραπανω. Τι εγινε με το ελλειμα?
    Γιατι η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ το αναθεωρησε 3 φορες? Μηπως για να μην παραδεχτει καμια απο τις 3 την αδιεξοδη πολιτικη της?
    Και το ελλειμα του 2010 θα αναθεωρητε και αυτο επ απειρο μεχρι να κατσει η μπιλια? Μιλαμε δηλδη για πολιτικη παρεμβαση στα στατιστικα?
    Και απο που συναγεις τα αυθαιρετα δεδομενα περι παραοικονομιας?
    Οσο για το ερωτημα περι το ελλειμα ειναι κατι που χρηζει εξεταστικης.
    Επισης οποιος συνσχολιαστης εχει καποιο στοιχειο θα παρακαλουσα νατο καταθεση ωστε να μας διαφωτισει.

  27. daimonaki avatar
    daimonaki 12/11/2010 03:29:48

    @ 11888...θεωρώ λογικό να αμφισβητείς τα λεγόμενά μου, ή έστω να διατηρείς ζωηρές επιφυλάξεις.....το δέχομαι λοιπόν......
    Για αυτό θα σου αναφέρω στοιχεία για κάθε ένα από αυτά που προανέφερα σε προηγούμενο σχόλιό μου.......

    1) Για παραοικονομία(που είναι πάνω σίγουρα από 60 δις ευρώ)

    http://www.makthes.gr/news/economy/55618/

    Τα στοιχεία αφορούν τα έτη 2008-2009 και προβλέψεις για το 2010 και προέρχονται από επίκαιρη έρευνα του καθηγητή του Πανεπιστημίου Johannes Kepler της Αυστρίας Φρίντριχ Σνάιντερ, του κορυφαίου ειδήμονα σε θέματα σκιώδους οικονομίας(παραοικονομίας) στον κόσμο. Η έρευνα του καθηγητή Σνάιντερ παρουσιάστηκε τον Μάιο του 2010 σε διεθνές συνέδριο που διοργανώθηκε στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.

    Αν όντως η παραοικονομία είναι πάνω από 60 δις ευρώ, τα διαφυγόντα έσοδα του Δημοσίου ανέρχονται μάλλον σε διψήφια δις ευρώ.

    Ασφαλώς και είναι αδύνατο να εντοπιστεί όλη η παραοικονομία και να υπολογιστεί-εισπραχθεί φόρος για όλη την αποκρυβείσα φορολογητέα ύλη, αλλά σίγουρα αν μειωθεί αρκετά η παραοικονομία, η εμφάνιση μεγάλης αποκρυβείσας φορολογητέας ύλης θα αποδώσει σημαντικούς φόρους στο δημόσιο (ίσως και δις ευρώ).

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1138468

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=134000

    Από αρχαιοτάτων χρόνων ελληνικό «προϊόν» η παραοικονομία, η οποία ανθεί ιδιαίτερα στις μέρες μας και σύμφωνα με εκτιμήσεις ειδικών βρίσκεται τουλάχιστον στο 35% του ΑΕΠ, δηλαδή περίπου 85 δισεκατομμύρια ευρώ. Σύμφωνα με τον πρώην υπουργό Οικονομικών Γιώργο Αγαπητό, «η παραοικονομία συνοδεύεται από μεγάλη φοροδιαφυγή, με αποτέλεσμα τον περιορισμό των εισπραττόμενων φορολογικών εσόδων και των εισφορών κοινωνικής ασφάλισης. Ετσι εξηγείται γιατί τα μη εισπραττόμενα φορολογικά έσοδα υπερβαίνουν το 40% των εισπραττομένων».

    Πριν από λίγους μήνες, βάσει στοιχείων από την έρευνα του καθηγητή του Πανεπιστημίου Γιοχάνες Κέπλερ του Λιντς, Φρίντριχ Σνάιντερ, στην οποία διατυπώνονται εκτιμήσεις για την έκταση της «μαύρης αγοράς» σε 21 χώρες-μέλη του Οργανισμού για την Οικονομική Συνεργασία και Ανάπτυξη (ΟΟΣΑ), η χώρα μας εμφανίζεται ως πρωταθλήτρια, καθώς το 25% της παραγωγής διακινείται χωρίς παραστατικά, με αποτέλεσμα το κράτος να χάνει έσοδα αρκετών δισεκατομμυρίων ευρώ, τα οποία όχι μόνο θα έφταναν και θα περίσσευαν για την κάλυψη των ετήσιων ελλειμμάτων του κράτους, αλλά και θα επέτρεπαν ακόμη και το μηδενισμό του δημόσιου χρέους μέσα σε λίγα χρόνια.

    http://www.skai.gr/news/finance/article/143938/anoleia-esodon-ano-forodiafugi-eisodimaton-/

    Στα 50 δισεκατομμύρια ευρώ ανέρχονται τα εισοδήματα που φοροδιαφεύγουν σύμφωνα να με τις εκτιμήσεις της Εθνικής Τράπεζας.
    Η φορολόγησή τους θα μπορούσε να αποφέρει στα δημόσια ταμεία 9 δισεκατομμύρια ευρώ επιπλέον.

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4602408

    2.250 ιδιώτες και νοσοκοµειακοί γιατροί έχουν τραπεζικούς λογαριασµούς σε Ελλάδα και εξωτερικό με καταθέσεις από 1 έως και 10 εκατ. ευρώ.
    Μάλιστα ορισµένοι από αυτούς, υπερβαίνοντας κάθε όριο προκλητικότητας, δήλωναν στην Εφορία εισοδήµατα ακόµα και κάτω από το αφορολόγητο όριο (12.000 ευρώ) εξασφαλίζοντας έτσι και επιστροφή φόρου.

    Ας υποθέσουμε ότι αυτοί οι 2.250 γιατροί έχουν μέσο όρο τραπεζικών καταθέσεων 1.000.000 ευρώ.
    Οπότε μιλάμε για καταθέσεις 2,25 δις ευρώ!!!!!!!
    Που το μεγαλύτερο μέρος αυτών των χρημάτων δεν δηλώθηκε ποτέ στην εφορία και δεν φορολογήθηκε ποτέ!!!!!!

    2) Για διαφθορά (που υπολογίζεται σε 8% του ΑΕΠ, περίπου 20 δις ευρώ)

    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=27949167

    Μελέτη του Brooklings Institution δείχνει πως οι δωροδοκίες, η πελατειακή σχέση κράτους - πολιτών και άλλες εκδηλώσεις δημόσιας διαφθοράς συμβάλλουν σημαντικά στην επιδείνωση του χρέους, ψαλιδίζοντας ετησίως από το ελληνικό κράτος το αντίστοιχο του 8% του ΑΕΠ - περισσότερα από 20 δισ. ευρώ ετησίως.

    «Εάν η Ελλάδα είχε μεγαλύτερο έλεγχο της διαφθοράς- όχι στον βαθμό της Σουηδίας, αλλά έστω της Ισπανίας- θα είχε μικρότερο δημοσιονομικό έλλειμμα κατά 4% του ΑΕΠ κατά μέσο όρο την τελευταία 5ετία», επισημαίνει ο Ντάνιελ Κάουφμαν, κορυφαίο στέλεχος του Brooklings που συνέταξε την εν λόγω έκθεση.
    Σύμφωνα με τα συμπεράσματα της έρευνας, εάν πλησίαζε τη Φινλανδία, τότε θα πετύχαινε ελάττωση του δημοσιονομικού ελλείμματος κατά 7 ποσοστιαίες μονάδες του ΑΕΠ.

    Σύμφωνα ακόμα με την συγκεκριμένη έρευνα, εάν ο δημόσιος τομέας της Ελλάδας ήταν τόσο «καθαρός και διαφανής» όσο της Σουηδίας ή της Ολλανδίας, η χώρα θα παρουσίαζε την τελευταία 10ετία δημοσιονομικά πλεονάσματα!!!!!

    3) Για παρεμπόριο (που υπολογίζεται περίπου στα 20 δις ευρώ)

    http://www.trikalanews.gr/article/18628/

    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=72745147

    Η χώρα μας είναι στην πρώτη θέση της ΕΕ σε ό,τι αφορά τον αριθμό των εμπορευμάτων που κατασχέθηκαν στα τελωνεία, ενώ ο τζίρος του λαθρεμπορίου υπολογίζεται γύρω στα 20 δις ευρώ, δηλαδή περίπου στο 1/6 του δανείου που συνήψε πρόσφατα η Ελλάδα με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, την Ευρωπαϊκή Ενωση και την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.

    Τα στοιχεία αυτά παρουσίασε η Εθνική Συνομοσπονδία Ελληνικού Εμπορίου, με τον πρόεδρό της, Β. Κορκίδη, να τονίζει τις αρνητικές επιπτώσεις τόσο στην απώλεια δημόσιων εσόδων (ΦΠΑ, φοροδιαφυγή κ.λπ.), που εκτιμάται σε 5 δις ευρώ, όσο και στη βιωσιμότητα των επιχειρήσεων καθώς και την απασχόληση.

    (τα διαφυγόντα δηλαδή έσοδα για το Δημόσιο υπολογίζονται στα 5 δις ευρώ).

    4) Για λαθρεμπόριο καυσίμων

    http://www.skai.gr/news/finance/article/154287/terasties-oi-apoleies-apo-to-lathreborio-kaysimon-/

    (διαφυγόντα έσοδα για το δημόσιο πάνω από μισό δις ευρώ)
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100012_20/06/2010_405226

    http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=8&artid=62267

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4594380

    Συμπερασματικά από όλα τα παραπάνω, το κράτος αν πραγματικά έχει την βούληση, μπορεί να εισπράξει πολλά δις ευρώ και σίγουρα αρκετά παραπάνω (δις ευρώ) από τις πρόσφατες μειώσεις και περικοπές μισθών και συντάξεων, που είναι και η εύκολη λύση(όπως πάντα το κράτος είχε εύκολη λύση να φορτώνει φορολογικά βάρη στους μισθωτούς και συνταξιούχους μέσω των άμεσων και έμμεσων φόρων).

    Για να προσπαθήσει όμως το κράτος να εισπράξει δις ευρώ από παραοικονομία, διαφθορά, φοροδιαφυγή, παραεμπόριο, λαθρεμπόριο καυσίμων
    πρέπει εκτός από πολιτική βούληση να έχει και την γνώση ότι θα συγκρουστεί με πανίσχυρα οργανωμένα συμφέροντα που θα πιέσουν αφόρητα να μην θιχτούν καθόλου.

  28. daimonaki avatar
    daimonaki 12/11/2010 03:48:22

    @ 11888....1) οι σύνδεσμοι που έβαλα(εσύ τα λες linkς) είναι από το υπουργείο Οικονομικών......από το γεγονός και μόνο που μου γράφεις να μην βάζω συνδέσεις από το ΔΝΤ, φαίνεται ότι δεν αξιώθηκες να μπεις σε καμιά σύνδεση να δεις τα επίσημα στοιχεία που παραθέτω.
    Γιατί δεν έβαλα καμιά σύνδεση από το ΔΝΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Μάλλον την φαντάστηκες..............

    2) τουλάχιστον δεν λέω λόγια στον αέρα......παραθέτω συνέχεια επίσημα στοιχεία και δεδομένα....καθώς και τις επίσημες πηγές τους........

    3) μάλλον δεν ξέρεις τίποτα για την εφορία στην Αμερική...την περίφημη IRS.....μόνο το 2008 η IRS πέτυχε να συγκεντρώσει πάνω από 2,5 ΤΡΙΣ (όχι δις) δολλάρια (για την ακρίβεια 2.691.538.000.000 δολλάρια) από βεβαιωμένους φόρους!!!!!!!!!!!
    Διάβασε λίγο για αυτήν για να ενημερωθείς.....

    http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=58696

    4) κατά την γνώμη μου καμιά ελληνική κυβέρνηση τουλάχιστον από το 1990 και μετά δεν είχε την πολιτική βούληση να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά φοροδιαφυγή,παραοικονομία,διαφθορά,λαθρεμπόριο καυσίμων,παραεμπόριο.

    • 11888 avatar
      11888 @ daimonaki 12/11/2010 17:36:03

      Ποτε θα καταλαβεις οτι τα διαφορα υπολογιστικα μοντελα βασιζονται σε εκτιμησεις και δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.Οσο μεσα επεσαν στην προβλεψη της κρισης αλλο τοσο πεφτουν και στον υπολογισμο του μαυρου εμποριου.Τα ακριβοπληρωμενα και σπουδασμενα στα καλυτερα πανεπιστημια σαινια της τροικας ,πεσαν εξω στον υπολογισμο του πλυθωριμου κατα 300% σε μολις εξι μηνες και εσυ μου μιλας για τους υπολογισμους των παπατζιδων?
      Εσυ πως πιστευεις οτι υπολογιζουν πχ το εμποριο ναρκωτικων.Υπαρχει καποιο δεδομενο για το ποσες ποσοτητες διακινουνται,τις τιμες πωλησης ,το κερδος που μοιραζεται απο τον μεταφορεα ως το βαπορακι ή απλα βρισκονται σε ανοιχτη συνδεση με τις ζουγκλες της Κολομβιας και υπολογιζουν επακριβως την παραγωγη.Σε λιγο θα μας γραψεις και τα ποσα που θα κερδιζε το κρατος αν εβαζε ΦΠΑ στην πρεζα.
      Μιλας για μαυρο χρημα και παρεμποριο και μου φερνεις στο τραπεζι σαν παραδειγμα τις επιτυχιες της αμερικανικης εφοριας.Ξεκαθαρισε μεσα σου πρωτα τι σημαινει φοροδιαφυγη και τι μαυρο χρημα και μετα ελα να συζητησουμε.
      Σε αλλο σημειο αναφερεις για τα παρανομα καυσιμα.Αληθεια πως εισαγωνται αυτα ?Με μπετονακια ή με τανκερ?Και πως διακινουνται με υδροφορες και ΡΕΟ?

      • 11888 avatar
        11888 @ 11888 12/11/2010 17:42:09

        (καταραμενο enter)
        Θα το γραψω για τελευταια φορα σε περιπτωση που δε θελεις να καταλαβεις.Το κρατος ΔΕΝ μπορει να βγαλει κερδος απο το μαυρο χρημα για τον απλουστατο λογο οτι ειναι ΜΑΥΡΟ και δε μπορει να υπολογιστει αλλα ουτε και να φορολογηθει.
        Εκτος αν νομιμοποιησει το εμποριο ναρκωτικων,οπλων ,καυσιμων ,τσιγαρων,ανθρωπων κ.τ.λ.
        Γιαυτο σταματα να μας δειχεις παπαροερευνες απο "εγκριτους" οικονομικους αστρολογους.

        • 11888 avatar
          11888 @ 11888 12/11/2010 17:47:34

          Τα τσιγαρα δεν κολλανε με τα αλλα....
          lol
          (βιασυνη γαρ)

  29. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 07:13:51

    Και ρωτάω όλους εσάς τους "αντιμνημονιακούς".......

    Το τεράστιο δημόσιο χρέος της Ελλάδας που ανέρχεται σε 320 δις ευρώ και είναι δυσβάστακτο βάρος για αυτήν και μας απειλεί με πτώχευση, το δημιούργησε το Μνημόνιο?
    Όχι βέβαια........
    Μάλλον ευθύνονται για αυτό το τεράστιο δημόσιο χρέος οι άφρονες και καταστροφικές πολιτικές των ελληνικών κυβερνήσεων, που προέβησαν για δεκαετίες σε κατασπατάληση,κακοδιαχείριση,διασπάθιση τεράστιων δημόσιων πόρων και κοινοτικών κονδυλίων.
    Που δανείστηκαν αλόγιστα, χωρίς σχέδιο και προγραμματισμό για να καλύψουν τις ολοένα αυξανόμενες κρατικές δαπάνες, μεγάλο μέρος των οποίων εξυπηρετούσαν τις πελατειακές σχέσεις τους( π.χ αύξηση κρατικών δαπανών κατά 30 δις ευρώ την πενταετία 2004-2009).
    Που δεν κυνήγησαν ποτέ σοβαρά την φοροδιαφυγή και δεν πήραν ποτέ αποτελεσματικά μέτρα για την πάταξη της διαφθοράς.
    Που δεν δημιούργησαν ποτέ τις αυστηρές διαφανείς διαδικασίες και τις απαραίτητες ασφαλιστικές δικλείδες για την προστασία του δημόσιου χρήματος και του δημόσιου συμφέροντος(έτσι ώστε ακόμα και να ήθελαν κάποιες εταιρείες π.χ γερμανικές, να κερδίσουν σχετικούς διαγωνισμούς και πάρουν μεγάλα έργα με παράνομες προμήθειες και δωροδοκίες, ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΕΦΙΚΤΟ εξαιτίας αυτών των ασφαλιστικών δικλείδων και των αυστηρών διαφανών διαδικασιών).
    Που δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ σοβαρά για την μείωση της πολυδαίδαλης γραφειοκρατίας και του τεράστιου και δυσκίνητου δημόσιου τομέα.
    Που τους ένοιαζε μόνο το ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ και η επανεκλογή τους.
    Που ο κυβερνητισμός είχε γίνει ο ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ τους.
    Που δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ σοβαρά για τα προβλήματα των πολιτών.
    Που δεν έλεγξαν ποτέ αποτελεσματικά τα οικονομικά των ΔΕΚΟ,των ΟΤΑ, των δημοτικών επιχειρήσεων και των νοσοκομείων και άφησαν για χρόνια ανεξέλεγκτες τις δαπάνες τους.
    Που δεν δημιούργησαν τους απαραίτητους εξειδικευμένους ελεγκτικούς μηχανισμούς για την πάταξη ή τουλάχιστον μείωση των φαινομένων φοροδιαφυγής-διαφθοράς-διαπλοκής-παραεμπορίου-λαθρεμπορίου.
    Που ακόμα και όταν δημιουργήθηκαν κάποιοι εξειδικευμένοι ελεγκτικοί μηχανισμοί για την πάταξη ή τουλάχιστον μείωση των φαινομένων φοροδιαφυγής-διαφθοράς-διαπλοκής-παραεμπορίου-λαθρεμπορίου ΔΕΝ υπήρξε ΠΟΤΕ η ανάλογη ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ και οι καλές προθέσεις πήγαν “στράφι”, πήγαν χαμένες….
    Που ψήφιζαν νόμους και δεν τους εφάρμοζαν ποτέ – εν γνώσει τους-.
    Που γνώριζαν ότι υποθήκευαν το μέλλον των πολιτών και της χώρας ,αλλά δεν έλαβαν ποτέ κανένα σοβαρό μέτρο, “πετώντας το μπαλάκι των ευθυνών” στην επόμενη κυβέρνηση.

    Και κατά τα άλλα, μας φταίει το κακό "Μνημόνιο", το οποίο και δαιμονοποιούμε σήμερα.

    • blue nile avatar
      blue nile @ δαιμονάκι 12/11/2010 10:25:02

      Οι διαπιστώσεις σου είναι σε μεγάλο βαθμό σωστές.
      Νομίζω ότι όσοι αντιτίθενται με το μνημόνιο αναγνωρίζουν το μέγεθος του προβλήματος της οικονομίας μονο που δεν βλέπουν το μνημόνιο ως λύση αλλά ως διάλυση. Και έχουν δικαιωθεί.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ δαιμονάκι 12/11/2010 17:03:42

      @δαιμονακι
      Μπορεί να διαφωνώ σε μερικά σημεία των προηγουμένων τοποθετήσεων σου, αλλα ομολογώ ότι αυτή η τοποθέτηση σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
      Ομως τι κάνουμε τώρα ? Ακόμα και αυτό το σκληρό μνημόνιο ποιοί θα το εφαρμόσουν ? Αφού δεν έκαναν τίποτα μέχρι σήμερα, και ακόμα μεσα στην φοβερή σημερινή οικονομική κατάσταση, αυτοί που πρέπει να κάνουν κάτι - κυβέρνηση και αντιπολίτευση- ασχολούνται με μικροπολιτικές σκοπιμότητες...
      Σε τι λοιπόν ελπίζουμε ?

  30. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 07:18:56

    εγώ προσωπικά πιστεύω ότι η Ελλάδα δεν είχε άλλη σοβαρή-αξιόπιστη-εναλλακτική επιλογή από το δάνειο των 110 δις ευρώ του ευρωπαικού μηχανισμού, το οποίο όμως χορηγήθηκε με βασική προυπόθεση την αποδοχή εκ μέρους της Ελλάδας του Μνημονίου.
    Οι χώρες της Ε.Ε που θα μας δάνειζαν το τεράστιο χρηματικό ποσό των 110 δις ευρώ, ήθελαν να διασφαλίσουν ότι δεν θα πάνε χαμένα τα χρήματά τους, ήθελαν να διασφαλίσουν-εξασφαλίσουν ότι θα επιβληθεί στην Ελλάδα ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ.
    Χωρίς Μνημόνιο ΔΕΝ θα μας χορηγούσαν το συγκεκριμένο δάνειο των 110 δις ευρώ.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 12/11/2010 10:04:04

      Τι ακριβώς το κάνουμε αυτό το δάνειο?

      Ανάπτυξη?
      Επενδύσεις?
      Συντάξεις?


      Γιατί ΑΛΛΟ είναι να χρησιμοποιήσουμε το ζεστό αυτό χρήμα για ανάπτυξη και να "εξυπηρετήσουμε" το χρέος όπως και όσο καλύτερα μπορούμε από μόνοι μας, και άλλο το να μεταμορφώνουμε το χρέος μας από την "βραδυφλεγή" μορφή που έχει το χρέος όλων των "πολιτισμένων" χωρών στο χρέος-υποδούλωση που αποκτούν όλες οι μπανανίες μετά την άλωση από το ΔΝΤ.

      Κόφ' το δούλεμα Δαιμονάκι...
      Ούτε εσύ τα πιστεύεις αυτά που αφήνεις να εννοηθούν (περί πιθανότητας επιτυχίας του "μνημονίου", προθέσεις του IMF κλπ...)
      ούτε εμείς τα καταπίνουμε.

    • petros avatar
      petros @ δαιμονάκι 12/11/2010 11:12:55

      δαινομάκι,λες μπαρούφες.
      Για ποια δημοσιονομική πειθαρχία μιλάς ;
      Γι'αυτήν των 6.000.000 ευρώ σε αερομετακινήσεις ;
      Γι'αυτήν των εξεταστικών επιτροπών γίνονται για να γίνονται
      Ποιος από τους υπέρμαχους του μνημονίου τηρεί τη δημοσιονομική πειθαρχία ; Θες να βοηθήσεις τη πατρίδα σου ;ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ ΟΣΑ "ΕΚΛΕΨΕΣ" εσύ και η οικογένειά σου ( σύμφωνα με τον Πάγκαλο ) για την απόσβεση του δημοσίου χρέους ΤΩΡΑ. Δώσε το μισό μισθό σου, τις μισές αποταμιεύσεις σου, τα μισά ακίνητά σου. Φτάνουν οι ρητορείες και η θεωρητική αποδοχή του μνημονίου. Όταν στη "καταπράσινη"νησιωτικη Ελλάδα οι ίδιοι οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ δεν κόβουν αποδείξεις και ζουν "μεγάλη ζωή"με μαύρο χρήμα από τον τουρισμό και μετά, με παραγεμάτες τις τσέπες, ψηφίζουν μνημόνιο ,δηλαδή την οικονομική εξόντωση όλων των άλλων Ελλήνων που δεν έχουν άδηλους πόρους, αυτό είναι ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ και "πατριωτισμός"; Είναι ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ να βγάζει ο Πάγκαλος ( και ο κάθε Πάγκαλος του ΠΑΣΟΚ, της Ντόρας και των άλλων υποστηρικτών του μνημονίου ) μόνο το 2008 οικογενειακό εισόδημα 850.000 ευρώ , όσα θα βγάλω εγώ μετά από 40 χρόνια δουλειάς ; Πόσα έδωσε για την απόσβεση του δημοσίου χρέους ; Μόνο λόγια, λόγια, λόγια. Βαρεθήκαμε ! Ο πολύς κ. Προβόπουλος δήλωσε το 2008 4.000.000 ευρώ εισόδημα. Μαγκιά του θα ήταν να δώσει τα 3.900.000 κάθε χρόνο στην απόσβεση του χρέους και να ζει με 100.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα. Το κάνουν ; Στο τάφο θα τα πάρουν μαζί τους ; ΟΧΙ. Τρώνε, τρώνε, τρώνε.
      Και ζητάνε από εμάς τους μισθωτούς, απολύσεις, περικοπές, θυσίες. Κάντε βρε koprodogs του μνημονίου, εσείς, ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΕΙΣ θυσίες, δωρίζοντας κινητή και ακίνητη περιουσία σας στο ταμείο απόσβεσης δημοσίου χρέους ( και μιλάμε για χιλιάδες ανθρώπους ,σε υψηλές θέσεις του δημοσίου που για 30 χρόνια έτρωγαν, για τους μεγαλοεργολάβους-μεγαλοκαναλάρχες, τους μεγαλοδημοσιογράφους κλπ ) και μετά ελάτε να υποστηρίξετε το μνημόνιο. Φτάνει πια η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ. Ξεχείλισε η αγανάκτηση. Δεν είμαστε ούτε νούμερα, ούτε αριθμοί. Η κ. Ντόρα όσα λεφτά ξόδεψε και ξοδεύει για να φτιάξει το κόμμα της, θα είχε βοηθήσει με αυτά τη χώρα και θα την ευγνωμονούσαμε σήμερα. Αντί αυτού, προτιμά να την σκυλοβρίζει το 80% του πληθυσμού, ακόμα και εκείνοι που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ την Κυριακή, επειδή έπεσαν στην παγίδα του εκβιασμού...

  31. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 07:29:37

    Δεν δέχομαι να κατηγορώ την Ε.Ε που μας επέβαλλε το Μνημόνιο και μας χορήγησε το δάνειο των 110 δις ευρώ, με σκοπό να μην πτωχεύσουμε εξαιτίας του τεράστιου δημόσιου χρέους, και να μην κατηγορώ την κυβέρνηση που την πενταετία 2004-2009 αύξησε τις δαπάνες κατά 20-30 δις ευρώ και τα έσοδα μόνο 7 δις ευρώ, που την πενταετία 2004-2009 αύξησε το δημόσιο χρέος κατά 113,77 δις ευρώ!!!!!

    Πιο συγκεκριμένα :

    Το δημόσιο χρέος 31/3/2004 ήταν 184,51 δις ευρώ
    Το δημόσιο χρέος 30/09/2009 ήταν 297,920 δις ευρώ

    Δηλαδή σε 5,5 χρόνια το δημόσιο χρέος από 184,15 δις πήγε στα 297,92 δις ευρώ
    (αύξηση κατά 61,78%)

    http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/contentTypes/genericContentResourceObject,fileResourceObject,arrayOfFileResourceTypeObject/topicNames/publicDebtBulletin/pageNumber/1/resourceRepresentationTemplate/contentObjectListAlternativeTemplate

    Και αυτό κυρίως συνέβη, γιατί αυξήθηκε υπέρμετρα ο κρατικός δανεισμός για να καλυφθούν τα ελλείμματα, που δημιούργησαν οι δαπάνες που εκτοξεύθηκαν σε σχέση με τα έσοδα.

    Οι πρωτογενείς δαπάνες του τακτικού προυπολογισμού του 2009 είναι αυξημένες κατά περίπου 20 δις ευρώ (συγκεκριμένα 19,713 δις ευρώ) σε σχέση με τις πρωτογενείς δαπάνες του τακτικού προυπολογισμού του 2003..........

    http://www.minfin.gr/budget/2003/eis/1.4.pdf
    (σελίδα 9)

    http://www.mof-glk.gr/proypologismos/2010/pro/pro.pdf
    (σελίδα 28)

    Τα επίσημα στοιχεία είναι αποκαλυπτικά και συντριπτικά!!!!!!!!!!!

    • petros avatar
      petros @ δαιμονάκι 12/11/2010 11:14:02

      Αν ο κ. Παπανδρέου και οι υποστηρικτές του ( βουλευτές, υπουργοί, δήμαρχοι, περιφερειάρχες ,κομματικά στελέχη, εργατοπατέρες, + ο Μητσοτάκης, η Ντόρα, ο Σημίτης, ο Καραμανλής κλπ + οι μεγαλοκαναλάρχες, μεγαλοδημοσιογράφοι και τα λοιπά στηρίγματα του καθεστώτος ) αποφάσιζαν να ζουν με 4000 μηνιαίως ( ως οικογένεια,εννοώ ) και με 100.000 ευρώ καταθέσεις, μετοχές, ομόλογα, αμοιβαία και με 3 ακίνητα, 2 αυτοκίνητα, ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ( κινητή και ακίνητη περιουσία τους μέχρι τρίτου βαθμού συγγενείς ) ΤΑ ΧΑΡΙΖΑΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ,τότε θα στήριζα και άλλα σκληρά μέτρα.
      Αλλά να απαιτούν να ζούμε εμείς ( με παιδιά και τόσα έξοδα )με λιγότερα χρήματα και οι νέοι και οι συνταξιούχοι με 700 ή 1000-ευρώ, ε τότε να βράσω και τα λογιστικά σας και τα νούμερά σας. ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΤΕ ότι ενδιαφέρονται για το καλό της Ελλάδας, όταν έχουν τόσα χρήματα να φάνε και τα τρισέγγονά τους,ενώ τα δικά μου τα παιδιά ή των Ελλήνων θα φεύγουν μετανάστες στη Γερμανία ή αλλού. Ντροπή πια να στηρίζετε αυτό το άνισο, άθλιο καθεστώς των τζακιών που μας έφερε σε αυτό το χάλι. Δηλαδή, αυτοί μας έφεραν στο χάλι, αλλά εμείς θα πληρώσουμε ΠΑΛΙ τη νύφη ; Αυτοί δεν θα στερηθούν ; Φάγανε τα λεφτά των ταμείων, φάγανε τα λεφτά των επιδοτήσεων της ΕΟΚ και της ΕΕ, φάγανε τις αποταμιεύσεις του κοσμάκη με το Χρηματιστήριο, φάγανε τα λεφτά των δημόσιων ταμείων με τα δημόσια έργα και τους Ολυμπιακούς αγώνες και τις μίζες , ΚΑΙ ΠΑΛΙ πρέπει εμείς να πληρώσουμε ; Ναι, να πληρώσω όσα μου αναλογούν,αλλά να δώσει και ο Πάγκαλος στο δημόσιο ταμείο τα 800.000 ευρώ, και να ζει με 50.000 ευρώ μηνιαίως. Να δώσουν όλα τα τζάκια τους περίσσιους μισθούς και τις περίσσιες καταθέσεις, εντός και εκτός Ελλάδας!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ petros 12/11/2010 12:17:02

        Μην ασχολείστε με τους δοσίλογους, βρε παιδιά. Αφήστε τους να λένε τις νεοφιλελεύθερες αρλουμπολογίες τους, στους κύκλους των μνημονιολάγνων που ηδονίζονται στη σκέψη των εκατοντάδων χιλιάδων ανέργων...

    • victoria avatar
      victoria @ δαιμονάκι 12/11/2010 11:41:22

      Τα στοιχεία είναι συντριπτικά πράγματι. Από το 1981 (ή να πω 1974 με τα 100 εκατ. δολάρια για την ίδρυση του πασοκ), πάλι ξεχνάς ότι απευθύνεσαι σε νοήμονες.
      Η Σχολή Δανεισμού, Κρατισμού και Ωχαδερφισμού, πράγματι έχει αποκαλυφθεί σε όλους μας, έχει όνομα και χρώμα Greek Passokus Politikantus School of Economics and Sociology.

      Υπήρξαν βέβαια και κάποιοι (κακοί ως επί το πλείστον) μαθητές από άλλα κόμματα. Οι πρώτοι διδάξαντες και τα μεγάλα ταλέντα όμως, είναι αναγνωρισμένα και τους περιγράφεις πολύ καλά λίγο πιο πάνω (7.13). Η κληρονομιά είναι ακόμα γύρω μας, φτάνει.
      Εσύ είσαι του "νέου" πασοκ θα μου πεις. Άσε.

    • pikras7 avatar
      pikras7 @ δαιμονάκι 12/11/2010 12:26:41

      Δες σε παρακαλώ και την εκδοχή αυτή.
      Μήπως τελικά δεν πρέπει μονομερώς να βλέπεις τα δεινά στην περίοδο 2004-2009???? Το δε 2009 με τις δύο εκλογικές αναμετρήσεις και την καταστροφική ολιγωρία της σημερινής κυβέρνησης το Δ τριμ του 2009 μην το χρεώνεις στη ΝΔ!
      Λοιπόν!

      Όταν πρωτοανέλαβε το ΠΑΣΟΚ τη διακυβέρνηση, το χρέος της χώρας ήταν μόλις 32% του ΑΕΠ.
      Η Ελλάδα ήταν από τις λιγότερο χρεωμένες χώρες της Ε.Ε.
      Το 1989, όταν το ΠΑΣΟΚ έχανε την εξουσία, το Χρέος είχε φτάσει το 61,5%!
      Μέσα σε οκτώ χρόνια είχε αυξηθεί δύο φορές!

      Κι ύστερα το 1993, επί διακυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας, έφτασε το 110%! Αλλά αυτό συνέβη, γιατί στο μεταξύ κατέπεσαν οι εγγυήσεις του δημοσίου για δάνεια που είχαν συναφθεί πριν το 1989, από ΔΕΚΟ και Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Κι έτσι τα θαλασσοδάνεια» αυτά που πάρθηκαν επί εποχής ΠΑΣΟΚ κατέπεσαν και «χρεώθηκαν» στη διακυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας της περιόδου 1990-1993.

      Με άλλα λόγια, το ΠΑΣΟΚ καταχρέωσε τη χώρα.
      Τι απέγινε μετά;
      Πολύ απλά, η επόμενη διακυβέρνηση ΠΑΣΟΚ δεν μείωσε το Χρέος αισθητά, καθώς αυτό σταθεροποιήθηκε πάνω από το 100%.
      Τελικά η Νέα Δημοκρατία το παρέλαβε γύρω στο 108% και οι κυβερνήσεις της κατάφεραν να το κατεβάσουν το 2007 στο 105%.

      Όταν χτύπησε η διεθνής κρίση ανέβηκε και πάλι στο 110%, γιατί αυξήθηκε κατά 60 δισ.

      Ο μέσος ετήσιος ρυθμός αύξησης του Χρέους κεντρικής κυβέρνησης κατά την περίοδο 2004-2008 ήταν 7,5% (ο χαμηλότερος ρυθμός αύξησης από το 1981 μέχρι σήμερα, όταν στη χρυσή εποχή 1981-89 του ΠΑΣΟΚ ο αντίστοιχος ρυθμός ήταν 33,6% ).

      Οι γενεσιουργές αιτίες της αύξησης του χρέους κατά την περίοδο 2004-2008 αναλύονται ως εξής:

      1. Συνολικό Πρωτογενές έλλειμμα 8,8%. Η ευθύνη αφορά αποκλειστικά τη διαχείριση των Κυβερνήσεων της Νέας Δημοκρατίας.

      2. Πληρωμές για τόκους του χρέους που μας παρέδωσε το ΠΑΣΟΚ 62,5%, δηλαδή περίπου 50 δισ. ευρώ!

      3. Πληρωμές για εξοπλιστικές δαπάνες 12,5%, δηλαδή περίπου 10 δισ. ευρώ! Πληρωμές από αλόγιστες προμήθειες για εξοπλισμούς που διενήργησε το ΠΑΣΟΚ στην περίοδο 2000-2003 και αναμένεται να βαρύνουν ακόμα περισσότερο τον Ελληνικό Λαό τα
      επόμενα 3 χρόνια με το ποσό της τάξης των 3 δισ. ευρώ.

      4. Χρέη Νοσοκομείων 3,3%, δηλαδή περίπου 2,6 δισ. ευρώ, που αφορά την περιβόητη τρίτη ρύθμιση των χρεών των Νοσοκομείων (χρέη που είχαν δημιουργηθεί μέχρι το 2004).

      5. Υποχρεώσεις στην Κοινωνική Ασφάλιση 8,9%, δηλαδή περίπου 7 δισ. ευρώ.
      Υποχρεώσεις που με νόμους οι οποίοι ψηφίστηκαν πριν το 2003 (Νόμος Βερελή για ΔΕΗ – ΟΤΕ, Νόμος Χριστοδουλάκη για ΙΚΑ και ΟΓΑ και άλλοι νόμοι για λοιπά ταμεία) δημιούργησαν και εξακολουθούν να δημιουργούν κάθε χρόνο οικονομική αιμορραγία στον προϋπολογισμό. Αυτή είναι η περίφημη λύση του ασφαλιστικού των Κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ.

      6. Λοιπές υποχρεώσεις 4,0%. Περιλαμβάνουν διάφορες πληρωμές και το καθαρό αποτέλεσμα από έσοδα αποκρατικοποιήσεων,αγορές μετοχών, καταπτώσεις εγγυήσεων κ.λπ. που έστω ότι θα μπορούσαν να αποδοθούν στη διαχείριση της Νέας Δημοκρατίας.

      Προκύπτει λοιπόν από την πιο πάνω ανάλυση, ότι το 87,2% των 80 δισ. ευρώ, δηλαδή σχεδόν 70 δισ. ευρώ της αύξησης του χρέους κατά την περίοδο 2004-2008 πήγαν σε υποχρεώσεις με τις οποίες το ΠΑΣΟΚ είχε φροντίσει να επιβαρύνει την περίοδο αυτή, σε μία ύστατη προσπάθεια να κρατηθεί στην εξουσία.

      Με την αλόγιστη και ανεύθυνη πολιτική του είχε υπονομεύσει το μέλλον του Ελληνικού Λαού και είχε κυριολεκτικά αφήσει χωρίς ουσιαστικές επιλογές τις Κυβερνήσεις της Νέας Δημοκρατίας αφού της άφηνε ένα περιθώριο για δράση της τάξης του 12,8% μόνο σε όλη την περίοδο.

    • sic et non avatar
      sic et non @ δαιμονάκι 12/11/2010 12:47:56

      @daimonaki
      Άστο ρε φίλε δεν πείθεις κανέναν πλέον..
      Ξέρεις πολύ καλά ότι το χρέος δεν μετριέται σε απόλυτα νούμερα,
      αλλά πάντα σε ποσοστό επί του ΑΕΠ.

  32. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/11/2010 12:38:29

    Επειδή στη ζωή όλα κύκλους κάνουν, και επειδή μπορεί να ξαναβρούμε μπροστά μας την προτροπή "πουλήστε την Ακρόπολη για να βρείτε λεφτά", θέλω να κάνω ένα υποθετικό ερώτημα.

    Αν -λέω, ΑΝ- μετά από 2-3 χρόνια το μνημόνιο και οι τροποποιήσεις του καταλήξουν, ως αναμένεται, στο μοιραίο (δηλαδή τη χρεωκοπία), και έρθει τότε ο Τζέφρυ και μας πει "οι εταίροι μας ζητάνε να τους δώσουμε την Ακρόπολη για να απαλλαγούμε οριστικά από το βραχνά των επαχθών δανείων, οπότε γιατί να μην έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα αλλά να κοιμόμαστε ήσυχοι και να ζούμε με ευημερία;", ερωτώ λοιπόν: ΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Αυριανιστής 12/11/2010 16:00:37

      "Θέλετε και το ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο?"

      Είχα φρικάρει όταν σε κοντινό μας χωριό, οι περισσότεροι στο καφενείο ήταν της άποψης "Ε, ας πάρει και κανά νησί η Τουρκία, τι τα κάνουμε? Ούτε κατσίκια δεν έχουνε.". Αγρότες που "ανδρώθηκαν" τη δεκαετία του '80...'nuff said...

  33. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 12:42:26

    @ petros...η διαφορά μας είναι ότι εγώ πιστεύω ότι πάντα σπαταλούσαν πολλοί απερίσκεπτα δημόσιο χρήμα, κάτι που φαίνεται ότι γίνεται ακόμα και σήμερα, όπως οι περιπτώσεις που αναφέρεις.
    Και σε ρωτάω : για το δημόσιο χρέος των 320 δις ευρώ ποιος ευθύνεται?
    Το Μνημόνιο ή οι πολιτικοί που μας κυβέρνησαν?

    Αναμενόμενο δεν ήταν κάποια στιγμή η Ε.Ε (δηλαδή η Γερμανία) να θέλει να μας επιβάλλει δημοσιονομική πειθαρχία?

    Μήπως γενικά οι πλούσιες χώρες του ευρωπαικού Βορρά(με μπροστάρη την Γερμανία) θέλουν να επιβάλλουν δημοσιονομική πειθαρχία στις χώρες του ευρωπαικού Νότου επειδή έχουν μεγάλα δημοσιονομικά ελλείμματα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δαιμονάκι 12/11/2010 12:47:39

      Όταν όμως μπροστά σε αυτά τα ελλείμματα έκαναν επί πολλά χρόνια τα στραβά μάτια για να αγοράζουμε τα Καγιέν τους και τα οπλικά τους συστήματα, ήταν καλά, ε;

  34. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 12:51:55

    @ petros......μπορεί να ισχυρίζομαι ότι το Μνημόνιο ήταν την δεδομένη στιγμή η μοναδική αξιόπιστη-βιώσιμη λύση, αλλά αν ψάξεις να βρεις ένα προηγούμενο σχόλιό μου σχετικά με διαφθορά-παραοικονομία-φοροδιαφυγή-παραεμπόριο , θα διαπιστώσεις ότι τα διαφυγόντα έσοδα για το Δημόσιο από την γιγάντωση αυτών των εκφυλιστικών φαινομένων ανέρχονται σε διψήφιο αριθμό δις ευρώ ετησίως.
    Άρα σε αυτούς τους τομείς πρέπει επιτέλους το κράτος να επικεντρωθεί, να έχει την απαραίτητη πολιτική βούληση και την διάθεση να πάρει αποτελεσματικά μέτρα που θα αποφέρουν πολλλά δις ευρώ στα ταμεία του - και σαφώς πολύ περισσότερα από τα 4 δις ευρώ της μείωσης και περικοπής μισθών και συντάξεων.
    Ας αποφασίσει το κράτος επιτέλους να προσπαθήσει να μειώσει δραστικά την παραοικονομία, την διαφθορά, την φοροδιαφυγή, το παραεμπόριο και το λαθρεμπόριο καυσίμων.
    Ή ακόμα και να τα πατάξει αυτά τα φαινόμενα.
    Να βάλει λοιπόν το κράτος πάνω από όλα τους έντιμους πολίτες-φορολογούμενους και όχι να προσφεύγει στην εύκολη λύση της
    μετατόπισης των φορολογικών βαρών στους μισθωτούς και συνταξιούχους.

    • 11888 avatar
      11888 @ δαιμονάκι 12/11/2010 20:08:59

      Εξηγησε μας επιτελους πως θα βγαλει χρηματα απο την διαφθορα και την παραοικονομια.Θα φορολογισει την πρεζα και τα παρανομα καυσιμα?Εξακολουθεις να γραφεις οτι να ναι.Λιγη κοινη λογικη δεν υπαρχει?

  35. Minnie avatar
    Minnie 12/11/2010 12:56:34

    Δε βαριεστε ρε παιδια, αφηστε το δαιμονακι να γραφει.
    Ενδεχομενως να επιτελει θεαρεστον εργον.
    Εγω τουλαχιστον, αν διαβασω ενα-δυο δαιμονακεια σεντονια ακομα, θα αρπαξω το μπλαστρι και θα βγω στους δρομους αλαλαζοντας.
    Αφου κανεις δεν μας καλει επισημως να βγουμε στους δρομους, θα καταληξουμε να το κανουμε επειδη καποια δαιμονακια μας ανεβαζουν την πιεση.

    • victoria avatar
      victoria @ Minnie 12/11/2010 13:18:25

      ++

      • petros avatar
        petros @ victoria 12/11/2010 15:12:39

        ++++++

        • ΝΑΥΤΗΣ avatar
          ΝΑΥΤΗΣ @ petros 12/11/2010 17:49:10

          @minnie, victoria, petros
          Σε τι ακριβώς διαφωνείται στο συγκεκριμμένο σχόλιο του "δαιμονάκι".
          Ας μην τα βλέπουμε όλα υπό το πρίσμα μνημόνιο-αντιμνημόνιο. Ακόμα και οι αντιμνημονιακοί θα πρέπει να υποστηρίξουν αυτές τις θέσεις που έπρεπε χρόνια τώρα να έχουμε υλοποιήσει...

          • victoria avatar
            victoria @ ΝΑΥΤΗΣ 12/11/2010 18:37:04

            Δεν διαφωνούμε με το συγκεκριμένο, αλλά δεν μας λέει κάτι η τακτική του πετάμε και κοινώς αποδεκτές γενικολογίες για να πιάνει η υπόλοιπη προπαγάνδα. Διάβασε και τα άλλα σχόλια κι αν βγάλεις συμπέρασμα...

            Αντιμνημονιακός δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αλλάξουν πράγματα σε αυτή τη χώρα, αρχής γενομένης από το να ξεχωρίζουμε την ήρα από το στάρι.
            Πολλοί άνθρωποι που έχουν ατζέντες ή φιλοδοξία χωρίς ουσία, είναι ιδιαίτερα επικοινωνιακοί και πειστικοί. Αν δεν ήταν, δεν θα είχαμε και πρόβλημα. Ήρθε η ώρα να ξεχωρίζουμε κίνητρα, προθέσεις και μετά αποτελεσματικότητα.

  36. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 13:05:51

    @Αυριανιστής...1) δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει εσένα ποιος έφτασε την Ελλάδα στο χείλος του γκρεμού, ποιοι συνέβαλαν καθοριστικά στην εκτόξευση του δημόσιου χρέους στα 320 δις ευρώ και μας οδήγησαν ουσιαστικά στους επαχθείς όρους του Μνημονίου.
    Προφανώς όλα για εσένα ήταν μια χαρά και ήρθε απλώς το κακό Μνημόνιο.

    2) Δηλαδή αν υποθετικά εσύ μου εμπιστευθείς τα οικονομικά σου και εγώ εκμεταλλευτώ την εμπιστοσύνη σου και πάρω στο όνομά σου δάνειο 1.000.000 ευρώ, το οποίο και σπαταλήσω άκριτα και απερίσκεπτα, όταν θα έρθει η τράπεζα να σου κάνει κατάσχεση, επειδή δεν θα μπορείς να πληρώσεις τα υψηλά τοκοχρεολύσια του δανείου, εσύ θα βρίζεις την τράπεζα που σου κάνει κατάσχεση και όχι εμένα που εκμεταλλεύτηκα την εμπιστοσύνη σου και δανείστηκα ένα τεράστιο ποσό στο όνομά σου και το οποίο μάλιστα σπατάλησα!!!!!!!!
    (το παράδειγμα με την τράπεζα είναι πολύ συγκεκριμένο - μην αρχίσετε να γράφετε γενικά για τις τράπεζες).
    Κάτι παρόμοιο δεν έκαναν τόσες δεκαετίες και οι ελληνικές κυβερνήσεις στους πολίτες?

    3) Και άνεργοι (και μάλιστα εκατοντάδες χιλιάδες άνεργοι) δεν υπήρχαν ποτέ σε αυτή την χώρα.
    Τώρα πρωτοεμφανίστηκαν με την επιβολή του Μνημονίου.

    ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΔΕΝ ΩΦΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δαιμονάκι 12/11/2010 13:22:10

      Δαιμονάκι, με τα παραπάνω που γράφεις προφανώς δεν βλέπεις ότι ΟΙ ΙΔΙΟΙ που τώρα το παίζουν κήνσορες και σκληροί τιμωροί ήταν που ΕΝΘΑΡΡΥΝΑΝ την υπερχρέωση της χώρας για να αγοράζουμε τα καταναλωτικά σκουπίδια που μας μοσχοπουλούσαν.

      Αφού λοιπόν δεν είσαι σε θέση να δεις το προφανές, γιατί δεν γράφεις κι εσύ κανα μήνυμα παρόμοιο με αυτά που γράφει ο ομοϊδεάτης σου ο "Φιλόσοφος", να γελάσουμε και λίγο παραπάνω; Πού είναι ο "Φιλόσοφος" βρε σύντροφοι; Μου λείπει, μου λείπουν οι ατάκες του, τα στυλ Al-Jamahiriya κείμενά του, έλα λοιπόν "Φιλόσοφε", ελθέ και σκήνωσον εν ημίν, με έχει πιάσει το στερητικό! Το δαιμονάκι προσπαθεί, αλλά δεν τα καταφέρνει τόσο καλά...

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ δαιμονάκι 12/11/2010 17:14:44

      Σωστές οι προτροπές ... ομως πόσοι τις ακούνε ?

  37. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 13:16:52

    @ pikras7.....το έχω γράψει παλιότερα....ασφαλώς ΚΑΙ έχουν τεράστιες ευθύνες ΚΑΙ οι κυβερνήσεις των ετών 1981-1990........από εκεί βέβαια άρχισε ο εκτροχιασμός της ελληνικής οικονομίας......να καταλάβουμε όλοι ότι για αυτό το σημερινό χάλι της οικονομίας μας ευθύνονται διαχρονικά όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις από το 1981 και μετά.......

    Δεν μου αρέσει να κατηγορούμε το Μνημόνιο, με το οποίο μας επιβάλλει η Ε.Ε καλώς ή κακώς μια σοβαρή δημοσιονομική πειθαρχία, που ΠΟΤΕ δεν εφαρμόσαμε μόνοι μας (αξιόπιστα και αποτελεσματικά), και να έχουμε ταυτόχρονα στο "απυρόβλητο" τις κυβερνήσεις, τους πολιτικούς που διαχρονικά φόρτωσαν στο ελληνικό κράτος δάνεια εκατοντάδων δις ευρώ, με αποτέλεσμα το δημόσιο χρέος κάποια στιγμή να εκτιναχθεί στο ιλιγγιώδες και αστρονομικό ποσό των 320 δις ευρώ.

    Το Μνημόνιο είναι για εμάς μια θεραπεία - ενδεχομένως μια κακή θεραπεία.
    Οι "γιατροί μας" (Ε.Ε) μας το επέβαλλε.
    Δεν πρέπει όμως να αναζητήσουμε τα αίτια που μας "αρρώστησαν", που μας ανάγκασαν να υποστούμε αυτή την επώδυνη θεραπεία?
    Δεν πρέπει δηλαδή να καταλογίσουμε τεράστιες και ιστορικές ευθύνες σε όσους ουσιαστικά έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για την επιβολή του Μνημονίου?

    • victoria avatar
      victoria @ δαιμονάκι 12/11/2010 13:19:27

      Και η λοβοτομή θεραπεία θεωρείτο.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 12/11/2010 13:23:18

      Το μνημόνιο δεν είναι θεραπεία...
      Είναι "ξεπάστρεμμα" για να πάρουν την κληρονομιά της γρια-Λένγκως.

      Και δεν είναι καν ευθανασία. Μαρτυρικός θάνατος την περιμένει τη γρια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δαιμονάκι 12/11/2010 13:23:45

      Άμα έχουμε χάσει χέρια και πόδια λόγω της "θεραπείας" και μένει μόνο το κεφάλι, τι να το κάνουμε;

    • pikras7 avatar
      pikras7 @ δαιμονάκι 12/11/2010 13:38:02

      Για την αναγκαιότητα του Μνημονίου σηκώνει αγαπητέ μεγάλη κουβέντα. Έχω άλλη άποψη.
      Χαίρομαι που αναγνωρίζεις τις διαχρονικές ευθύνες του πολιτικού συστήματος, στον επιμερισμό διαφωνούμε!
      Θα συμφωνείς όμως ότι θα πρέπει να καταλογίσουμε μεγάλες ευθύνες στη σημερινή κυβέρνηση που έδειξε απροετοίμαστη, ανεύθυνη, με παλινωδίες πισωγυρίσματα και "επικοινωνισμούς".

    • man8os avatar
      man8os @ δαιμονάκι 12/11/2010 17:51:27

      Διστυχως, ο ασθενης απεθανε εις την χειρουργικη κλινη...
      Οι γιατροι τον σκοτωσαν.

  38. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 13:24:03

    @ Αυριανιστής...."στραβά μάτια" έκανε πάντα η Ε.Ε όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά και για άλλες χώρες(π.χ Ιρλανδία που έχει έλλειμμα πάνω από 20%), λόγω της περίφημης "πολιτικής αλληλεγγύης" που εφαρμόζεται απρόσκοπτα στα πλαίσια των διαδικασιών της Ε.Ε
    Όσο αφορά την Ελλάδα το "παρακάναμε" με τα greek statistics και ο "κόμπος έφτασε στο χτένι" κάποια στιγμή........όσο αφορά τις άλλες χώρες, εξαιτίας της οικονομικής κρίσης η Ε.Ε αποφάσισε να σταματήσει να κάνει τα "στραβά τα μάτια" και να απαιτήσει από αυτές την λήψη σοβαρών μέτρων για την δραστική μείωση των ελλειμμάτων(βλέπε Ιρλανδία, Ισπανία,Πορτογαλία κτλ)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δαιμονάκι 12/11/2010 13:26:36

      Σε καλό δρόμο είσαι... αλλά απέχεις ακόμα πολύ από το ανυπέρβλητο στυλ του "Φιλόσοφου"...

  39. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 13:29:17

    @ (A)θανάσης....κάνεις λάθος.....το "ξεπάστρεμμα" είναι τα 320 δις ευρώ του δημόσιου χρέους που είναι πραγματική θηλιά στο λαιμό της χώρας.....αν πτωχεύσουμε τελικά δεν θα φταίει το Μνημόνιο(η "κακή" κατά εσένα θεραπεία θα έχει αποτύχει)....θα φταίει το δυσθεώρητο δημόσιο χρέος.................αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε, δικό σας πρόβλημα.

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 12/11/2010 13:38:53

      Δαιμονάκι

      Το «χρέος» αυτό που επικαλείσθε είναι στην πραγματικότητα ανύπαρκτο, και αποτελείται μόνο από τοκογλυφικά πανωτόκια.
      Πείτε μας ακριβως σε ποιους χρωστάμε , πόσα στον καθένα και πόθεν προέκυψε η «οφειλή».
      Κι εκεί θα φανεί ότι αυτή η νεοφιλελεύθερη κομπανία που επικαλείται «δημοσιονομικές εξυγιάνσεις» είναι στη ρίζα της γιγάντιας απάτης με κατασκευασμένα χρέη και εκατομμύρια νεόπτωχους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 12/11/2010 13:48:30

        Τα κτήνη του νεοφιλελευθερισμού, μόνο μια γλώσσα καταλαβαίνουν. Κι αυτή προς το παρόν κρύβεται μέσα στις σπηλιές του Πακιστάν...

        • Misha avatar
          Misha @ Αυριανιστής 12/11/2010 14:37:54

          Φίλε μου Αυριανιστή αναρωτιέμαι κατά καιρούς γιατί κάποιος από τους δεκάδες που αυτοκτονούν λόγω χρεών δεν στρέφει την οργή του ενάντια στον νομιμοφανή τοκογλύφο ...
          Ίσως είναι η κουλτούρα της καταθλιπτικής υποταγής που μας περνούν τα ΜΜΕ

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Misha 12/11/2010 15:02:15

            Μάλλον ο αυτόχειρας φοβάται ότι οι κληρονόμοι του νομιμοφανούς τοκογλύφου θα στραφούν μετά (για τη ζωοκτονία) σε βάρος της γυναίκας ή των παιδιών του.

            Γι' αυτό λοιπόν, ο μόνος δρόμος είναι μερικές αεροπειρατείες και βουρ πάνω σε κάποια κτίρια...

      • Minnie avatar
        Minnie @ Misha 12/11/2010 13:51:39

        Ακομα πιο διασκεδαστικο γινεται αν αθροισουμε ολο το χρεος του δυτικου κοσμου και κανουμε την αφελη ερωτηση... Ποιος ακριβως χρωσταει Ποσα ακριβως σε Ποιον ακριβως.

        • Enzo avatar
          Enzo @ Minnie 12/11/2010 14:31:27

          αμα το βρεις κερδιζεις μια γκοφρετα απο τις παλιακες, τις κουκουρικου!

        • Στάθης Δ avatar
          Στάθης Δ @ Minnie 12/11/2010 14:56:05

          @ Μinnie

          Xρωστάμε λένε, είτε άμεσα είτε έμμεσα, οι πολίτες του πλανήτη 150 τρις δολλάρια στις "αγορές", όταν το παγκόσμιο ΑΕΠ εκτιμάται σε ~60 τρις. Δηλαδή ο αέρας είναι (τουλάχιστον) δυόμιση φορές απάνω. Οι οποίες αγορές αποτελούνται από (λιγους) πολίτες επίσης, λίγο πιό ίσιους από την πλέμπα. Που θα συνεχίσουν (οι αγορές), καλοπροαίρετα πάντα, να μας δανείζουν. Με ένα μικρό επιτόκιο, να βγάζουν κάτι και αυτοί για τον κόπο τους (να μην εκλείψει o homo helotus). Οπως θα συνεχίσουν και οι εκάστοτε κυβερνώντες να "αγωνίζονται" . Για το καλό μας κι' αυτοί, αλλοίμονο, ασε που ως άντρες τιμάμε την υπογραφή μας

          [http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-11-12-00-20-05-2010111230261/]

          [http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2009/02/weodata/weorept.aspx?sy=2009&ey=2009&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=%2C&br=1&pr1.x=39&pr1.y=10&c=001%2C163%2C998&s=NGDPD&grp=1&a=1]

        • Minnie avatar
          Minnie @ Minnie 12/11/2010 15:33:54

          @Enzo
          Οι κουκουρουκου εμφανιστηκαν οταν ημουν πλεον φοιτητρια.
          Ειμαι πολυ πιο παλιακη απο οσο νομιζεις =]


          @Στάθης Δ

          Θα δεχτω να νουμερα, δεν εχω ιδεα ποσα ειναι, ουτε εχει σημασια.

          Η ουσια ειναι οτι δεν μιλαμε για πραγματικο χρημα, καμμια "αγορα" δεν φορτωνει γαιδουρακια με σακκουλια γεματα χρυσο για να τα στειλει στον δανειζομενο.

          Μιλαμε για απλες λογιστικες εγγραφες.
          Δεν δανειζουν καν χρημα, δανειζουν δικαιωμα πιστωσης.

          Αν αυριο προσγειωθει στην Γη ενα UFO, κι'ενα σκανταλιαρικο alien κουνησει ενα μαγικο ραβδακι και διαγραψει απο την μνημη των ανθρωπων την εννοια του διεθνους χρεους, η Γη θα διαλυθει στα εξ'ων συνετεθη?
          Δεν νομιζω.

  40. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 14:38:12

    @ pikras7….ΑΣΦΑΛΩΣ και πρέπει να καταλογίσουμε μεγάλες ευθύνες ΚΑΙ στη σημερινή κυβέρνηση που έδειξε απροετοίμαστη, ανεύθυνη, με παλινωδίες πισωγυρίσματα και “επικοινωνισμούς”.

    @ Misha….το δημόσιο χρέος της Ελλάδας δυστυχώς δεν είναι ανύπαρκτο...αν έτσι σε βολεύει να πιστεύεις, δικό σου πρόβλημα....

    Κάποτε πρέπει να μάθεις τι πραγματικά συμβαίνει….τα κράτη κυρίως δανείζονται από την διατραπεζική αγορά εκδίδοντας ομόλογα….π.χ μια χώρα για να πάρει 2 δις ευρώ δάνειο, προχωρεί στην έκδοση ομολόγου αντίστοιχης αξίας και ας πούμε ότι είναι 5ετούς διάρκειας και έχει ετήσιο επιτόκιο 4%.
    Αυτοί που αγοράζουν το ομόλογο αυτό (π.χ τράπεζες, επενδυτικά-χρηματοπιστωτικά κεφάλαια) δίνουν στην προαναφερόμενη χώρα τα 2 δις ως δάνειο.
    Τα οποία 2 δις θα εισπράξουν(ολική εξόφληση δανείου) στο τέλος της λήξης του ομολόγου(5 χρόνια).
    Και πληρώνονται κάθε χρόνο ΜΟΝΟ τον ετήσιο τόκο του ομολόγου.

    Την συνολική αξία του ομολόγου (που αντιστοιχεί στο δάνειο 2 δις ευρώ) δηλαδή θα την πληρωθούν οι δανειστές της χώρας όταν λήξει το ομόλογο που έχει 5ετή διάρκεια.

    Βέβαια αν η χώρα δεν έχει να πληρώσει τα 2 δις ευρώ της λήξης του ομολόγου, δηλαδή δεν έχει να αποπληρώσει το δάνειο, μπορεί να δανειστεί ξανά εκδίδοντας νέο ομόλογο.
    Και με τα χρήματα αυτού του δανείου να εξοφλήσει το παλιό δάνειο.

    Μέχρι το δάνειο των 110 δις ευρώ, η Ελλάδα χρωστούσε ως εξής :

    http://www.pdma.gr/(S(pq12wo55lkvcckiwsq1obebv))/ODDHX/StaticPage1.aspx?pagenb=442

    και οι λήξεις των ομολόγων(οπότε και πρέπει να εξοφλήσει τους δανειστές)

    http://www.pdma.gr/(S(pq12wo55lkvcckiwsq1obebv))/ODDHX/StaticPage1.aspx?pagenb=436

    Η Κατανομή τίτλων (ομολόγων) 2005-2010 κατά την έκδοσή τους είναι η ακόλουθη :

    http://www.pdma.gr/(S(pq12wo55lkvcckiwsq1obebv))/ODDHX/StaticPage1.aspx?pagenb=430

    (μέχρι τον Απρίλιο 2010, το 43% του δημόσιου χρέους της Ελλάδος είχαν τράπεζες, 22% διαχειριστές κεφαλαίων,15% ασφαλιστικά ταμεία & εταιρείες).

    Βέβαια αυτοί που αγοράζουν ομόλογα δίνοντας δάνεια σε χώρες, έχουν την δυνατότητα να μεταβιβάζουν σε άλλους τα ομόλογα, εισπράττοντας όλη ή ένα μέρος της αξίας τους.

    Αν θέλεις περισσότερη πληροφόρηση να απευθυνθείς στον ΟΔΔΗΧ.

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 12/11/2010 14:52:15

      Δαιμονάκι

      Επειδή εσύ έχεις απευθυνθεί και γνωρίζεις ως φαίνεται (τρομάρα σου) πες μας ποια είναι αυτές «οι τράπεζες, επενδυτικά-χρηματοπιστωτικά κεφάλαια » , ποια φυσικά πρόσωπα βρίσκονται πίσω τους και πόσο χρωστάμε στον καθένα.
      Και πόθεν προέκυψε η οφειλή σε ένα έκαστο.
      Για να δουμε τελικά αν υπάρχει πράγματι χρέος, πόσο είναι και προς ποιους ή είναι μια φαντασιακή κατασκευή με σκοπό την υποδούλωση της χώρας.

  41. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 12/11/2010 14:39:35

    http://ribandsea.com/waves/458-2010-11-11-06-54-51.html

  42. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 14:49:36

    @ pikras7...τον Μάιο του 2010 έπρεπε η Ελλάδα να εξοφλούσε 9-10 δις ευρώ για ομόλογα που έληγαν.
    Αν δεν γινόταν αυτή η εξόφληση, θα υπήρχε "στάση πληρωμών", κανείς δεν θα μας δάνειζε ξανά μπροστά σε ενδεχόμενο να χάσει τα χρήματά του (όπως αυτοί με τα 9-10 δις ευρώ που δεν θα είχαμε εξοφλήσει τον Μάιο) και το αποτέλεσμα θα ήταν πτώχευση της χώρας.
    Εκείνη την εποχή η ΝΔ μίλαγε για κάποια οικονομικά μέτρα, που όμως δεν είχαν άμεση απόδοση(π.χ αξιοποίηση δημόσιας γης που όμως μπορεί να αποδώσει σημαντικά έσοδα μόνο σε βάθος χρόνου) , που δεν θα γέμιζαν τα δημόσια ταμεία άμεσα με τα 9-10 δις ευρώ που ήθελε η Ελλάδα για να πληρώσει στην λήξη των ομολόγων και να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις της.
    Μπροστά στην πτώχευση ασφαλώς και προτίμησα τότε την επιβολή του Μνημόνιου(που και βέβαια έχει σκληρά και επώδυνα μέτρα -προφανώς γιατί δεν έγινε σωστή διαπραγμάτευση με την Ε.Ε).
    Το Μνημόνιο μας επιβλήθηκε ως ο αναγκαίος και υποχρεωτικός όρος για να πάρουμε το δάνειο 110 δις ευρώ.
    Το Μνημόνιο μας επιβλήθηκε για να πετύχουμε αποτελεσματικά δημοσιονομική πειθαρχία.
    Εκείνη την εποχή δεν υπήρχε δυστυχώς άλλη αξιόπιστη-ρεαλιστική-βιώσιμη-εναλλακτική λύση.
    Μόνο προτάσεις ακόμα και εξειδικευμένες που όμως θα απέδιδαν σημαντικά έσοδα τουλάχιστον σε 1 χρόνο.

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 12/11/2010 14:55:08

      Αν η Ελλάδα έλεγε δεν πληρωνω διαλυόταν η Ευρωζώνη, επιστρέφαμε στη δραχμή και αρχίζαμε να ρυθμίζουμε τα του οίκου μας χωρίς το άχθος των 320 δις πλασματικού χρεους
      Το μνημόνιο το μονο που κάνει είναι να υποθηκεύει τη γη μας.Αποκλειστικά και μόνο αυτό.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 12/11/2010 15:12:11

      Δηλαδή πράγματι μας επεβλήθει το Μνημόνιο για 9-10 δις.
      Τα οποία μπορούσαμε να τα βρούμε παντοιοτρόπως (αν θέλαμε) και να είμαστε σήμερα Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία κλπ.

      Συνέχισε...

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ δαιμονάκι 12/11/2010 16:37:12

      αγαπητέ
      έφθασες στον Μάιο του 2009 ξεπερνώντας όλη την προηγούμενη περίοδο που θα μπορούσαμε να κάνουμε το κουμάντο μας όταν μπορούσαμε να δανεισθούμε υποφερτά από τις αγορές.
      Οφείλεις να παραδεχθείς την ολιγωρία της σημερινής κυβέρνησης που πελαγοδρομούσε και "κατέδιδε" την προηγούμενη....

  43. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 14:54:26

    @ (A)θανάσης....διάβασα τον σύνδεσμο που έβαλες......έχω βαρεθεί να ακούω,διαβάζω ότι για όλα φταίνε οι Εβραίοι, οι Τούρκοι,οι Πορτορικανοί κτλ......
    Εμείς δηλαδή ΔΕΝ φταίμε ποτέ για τα χάλια μας?
    Πάντα θα μας φταίνε οι άλλοι?
    Εμείς είμαστε "άσπιλοι","αθώοι","μωρές παρθένες" και δεν φταίμε ποτέ?

    Δυστυχώς δεν έχουμε βάλει μυαλό ακόμα........

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δαιμονάκι 12/11/2010 14:59:47

      Το "μυαλό" που θέλει με το στανιό να βάλουμε ο υπερεθνικός χυλός της Μέρκελ, του Eurogroup και των "δανειστών", δηλαδή το μυαλό της υποταγής, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το βάλουμε ποτέ. Πιο πιθανό είναι να αποτινάξουμε το ζυγό όπως οι Μαγυάροι, και να τους πετάξουμε στη θάλασσα.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 12/11/2010 15:09:46

      Δεν λέει τέτοια πράγματα εκει.
      ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ βρίζει τους Έλληνες (νεοέλληνες) αποκαλώντας τους σκ@τόμυαλους.

      Για την ταμπακιέρα κάτι?
      Το argumentum ad hominem είναι ένδειξη έλλειψης επιχειρημάτων ξέρεις...

  44. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 14:57:44

    @ Misha....τράβα στον ΟΔΔΗΧ και στο υπουργείο Οικονομικών και ζήτα επίσημα αναλυτική κατάσταση κατόχων ελληνικών δημόσιων ομολόγων.
    Διάβασε όλες τις οικονομικές καταστάσεις των ελληνικών τραπεζών για να μάθεις πόσα ελληνικά δημόσια ομόλογα έχουν στο χαρτοφυλάκιό τους.
    Ζήτα επίσημη πληροφόρηση από την ΕΚΤ(Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα) πόσα ελληνικά δημόσια ομόλογα έχει στο χαρτοφυλάκιό της.

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 12/11/2010 15:05:28

      Δαιμονάκι, επειδή έτυχε να διαβάσω αυτά που λες εδώ και καιρό, σου λέω πως όλα είναι ένας σκέτος χαρτοπόλεμος.Το έγκλημα γινεται τώρα με τα ενυπόθηκα «δάνεια», τα οποία αντικαθιστούς την άνευ πραγματικού αντικρυσματος χαρτούρα.

  45. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 15:03:56

    Υποθετικά η Ελλάδα φεύγει από την ευρωζώνη και υιοθετεί πάλι την δραχμή.

    Μια τέτοια κίνηση (έξοδος από ευρωζώνη) θα επιφέρει πολύ χειρότερες καταστάσεις.

    Αν είμαστε τώρα φτωχοί, θα μας κάνει κατά πολύ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΥΣ!!!!!!

    Και κάθε μέρα που θα περνάει θα μας κάνει πιο φτωχότερους…..

    Η δραχμή θα πιέζεται συνέχεια, με αποτέλεσμα μια διαρκή διολίσθησή της και συχνές επαλαμβανόμενες υποτιμήσεις, που σταδιακά θα εξανεμίσουν και τα χρήματα που θα μας έχουν απομείνει.

    Και η ακρίβεια δεν θα υποχωρήσει καθόλου…μάλλον θα αυξηθεί -και αρκετά – λόγω των εισαγόμενων προιόντων & εμπορευμάτων που θα ακριβαίνουν συνέχεια λόγω της διαρκούς υποτίμησης του αδύναμου νομίσματός μας(δραχμή) έναντι του ευρώ ή άλλων ισχυρών νομισμάτων.

    Και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να ανεβαίνει συνέχεια ο πληθωρισμός.

    Και όταν θα είμαστε πολύ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ(αφού μόνο με την αρχική υποτίμηση 50% όταν βγούμε από την ευρωζώνη, θα χάσουμε τα ΜΙΣΑ χρήματά μας) και η ακρίβεια τουλάχιστον θα μένει στα ίδια επίπεδα, λόγω πολύ μικρότερης αγοραστικής δύναμης θα αγοράσουμε και πού λιγότερα πράγματα.

    Οπότε και μείωση κατανάλωσης και νέα λουκέτα σε επιχειρήσεις και νέα δραματική αύξηση της ανεργίας….

    Επιγραμματικά, θα μπούμε σε μια πολύχρονη ύφεση, πολύ χειρότερη από την σημερινή.

    Αν δεν γνωρίζετε οικονομικά, ΜΗΝ γράφετε ό,τι θέλετε.

  46. Misha avatar
    Misha 12/11/2010 15:08:49

    Επίσης θα πέσει πάνω μας ο Δείμος και ο Φόβος, οι δορυφόροι του Αρη , και ύστερα θα ακολουθήσουν αλλεπαληλες πανδημίες σαν αυτη που μας «αποδεκάτισε» πέρυσι τέτοιο καιρό .

    Τα οικονομικά που ξέρεις είναι επιπέδου Δασκαλόπουλου του ΣΕΒ και τα τρωμε στη μάπα από το νεοφιλελέυθερο συρφετο εδώ και δυο δεκαετιες.

    • 11888 avatar
      11888 @ Misha 12/11/2010 17:59:43

      Λιγα ειπες.Τους μπολσεβικους που θα σφαξουν τον κοσμο τους ξεχασες.

  47. Ο Απο Μηχανης Φτωχος avatar
    Ο Απο Μηχανης Φτωχος 12/11/2010 15:41:27

    Μα ποση δυναμη εχει ενα δαιμονακι να μας βαζει μεσημεριατικα να γραφουμε κατεβατα με τα αυτονοητα. Απαντωντας σε τι? Ο ανθρωπος η το πιστευει βαθεια το παιδικο παραμυθακι η πληρωνεται με τη λεξη. Οι καλοπιστοι συνσχολιαστες περιλαμβανομενου κ εμου δεχομαστε την πρωτη εκδοχη. Σε αυτη τη περιπτωση καποιος ειδικος αναγνωστης ας μας διαφωτισει κατω απο ποιο συμπλεγμα και υπο ποιες συνθηκες, ενας οχι ηλιθιος ανθρωπος, οπως προφανως ειναι ο μικρος δαιμων της ιστοριας μας, αναγκαζει τον εαυτο του να πεισθει.
    Μιλαμε για επιχειρηματα αναλογα του προεκλογικου του γαπ, οταν δηλωνε πως θα παρει 30 δις απο ανεισπρακτα βεβαιωμενα χρεη λες και αυτα τα λεφτα υπηρχαν καπου κ απλως ο Καραμανλης βαριοταν να παει να τα μαζεψει. Ως γνωστον το να χρωσταει καποιος δεν σημαινει πως εχει να πληρωσει κ πως αυτα τα λεφτα υπαρχουν κ καποτε θα εισπραχτουν.
    Με αντιστοιχης σοβαροτητας και ακριβειας υπολογισμους πορευομαστε μεχρι σημερα. Με πληθος κατασκευασμενων κ ευρεως διαδεδομενων ανακριβειων, ψεματων και αποκρυψης των γεγονοτων. Ειναι γεγονος πχ, για να αναφερω ενα μονο απ τα πολλα, πως οι Ιρλανδοι βλεποντας τις μελλοντικες δυσκολιες, καλυψαν εγκαιρως τις δανειακες τους αναγκες για τα επομενα 2 χρονια με αποτελεσμα αυτη τη στιγμη να ανθιστανται στην υπαγωγη τους στον οποιο μηχανισμο, ενω εμεις αρνηθηκαμε να κανουμε το ιδιο εχοντας σοβαρες υποχρεωσεις σε λιγους μολις μηνες! (Βγηκαμε με ομολογα Γεναρη κ ειχαμε σοβαρες αποπληρωμες Μαϊο του 2010).
    Ορισμενοι σχολιαστες προσπαθησαν να απαντησουν στο σουρεαλ αυτο σεναριο παραθετοντας ομιλιες κ δηλωσεις Σαμαρα. Ο Αντωνης τα ειπε λενε. Δεν περναει το μυνημα γιατι δεν το αφηνουν τα μμε.
    Να με συμπαθατε αλλα εμενα μου μενει η εντυπωση πως δε τα πε αρκετα φωναχτα, με οσες γωνιες κ οσες φορες θα πρεπε, δεδομενης της σοβαροτητας της καταστασης. Σαν σχεδον να τα ψυθιρισε για αλοθι. Για να μπορει καποιος να μας παραπεμψει με ενα λινκ στην ημερομηνια των δηλωσεων. Και μιλωντας για ημερομηνιες θα ειμουν υπερβολικος αν ειχα την απαιτηση απο τον αρχηγο της αντιπολιτευσης που δεν ψηφισε το μνημονιο, να κανει τη φασαρια απο την ανοιξη πριν την υπογραφη του?
    Κατανοω τα ελαφρυντικα. Υπαρχουν ομως ισοροπιες και τακτικες που ειναι αξιακα πανω απ την αληθεια?

    • victoria avatar
      victoria @ Ο Απο Μηχανης Φτωχος 12/11/2010 19:09:24

      Σε αυτό που λες φίλε από μηχανής φτωχέ για το λινκ επειδή εγώ το παρέθεσα, ήθελα να σου πω ότι δεν δουλεύω για καμία νδ. Παρακολούθησα από το ίντερνετ την ομιλία και μου έκανε από τότε κλικ το 11 δις Ευρώ «μέτρα που δεν ξέρουμε». Το έψαξα και στο σάιτ του υπουργείου και τα διάβασα στο μνημόνιο, το λέγαμε και στο αντινιους τότε μέχρι να κάτσουμε να κάνουμε τη μετάφραση του μνημονίου γιατί άλλα έλεγε στα αγγλικά, άλλα στα ελληνικά, μήνες συζητάμε, κάνε γκουγκλ να τα βρεις.

      Τι θέλω να πω, έχω 'τσακωθεί' πολλές φορές με φίλους, ιδιαίτερα τους νέους (με γνώσεις ίντερνετ κλπ) και δεν θεωρώ σωστό να μας φταίνε μια ζωή άλλοι. Ακόμα κι αν δεν το λένε τα μμε, ας διαβάσει ο καθένας μόνος του κι ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
      Πάντως ο Σαμαράς ΤΑ ΕΙΠΕ. Στη Βουλή των Ελλήνων, το ξαναείπε στο Ζάππειο, το ξαναείπε στη ΔΕΘ, ψάξτα δες. Πού να το πει πιο θεσμικά, πιο επίσημα; Σε μπαλκόνι θα σε έπειθε; Τι θες να κάνει, να το στείλει στον καθένα σπίτι του μαζί με τα κοινόχρηστα; Βγήκε κι έκανε διάγγελμα για το Μνημόνιο, τόση έμφαση έδωσε, δεν την καταλάβαμε τη σοβαρότητα του θέματος;

      Στη Βουλή δεν έχει ψιθυρίζω. Τα είπε στο Κοινοβούλιο και πάλι ζητάμε τα ρέστα, δεν τα 'φώναξε'; Επειδή δεν έχει το στυλ του τραμπουκολαϊκιστή που τσιρίζει στην Τρέμη δεν το πιάσαμε το υπονοούμενο; Τόσο πολύ μας έμαθαν στις φωνές χωρίς αντίκρυσμα, που όταν μιλά κάποιος σοβαρά πνίγεται; Τα ψιθύρισε; Αν όλοι εμείς δεν καταλαβαίνουμε, ή δεν δίνουμε σημασία παρά αν το γράψει τρέιλερ στην τιβι, ή κι εγώ δεν ξέρω τι, ο Σαμαράς δεν φταίει ίσως όχι και τα μμε! Τη δουλειά τους μπορεί να κάνουν αυτοί, εμείς τι κάνουμε; Όταν το θέμα καίει, Ε, ας ψαχτούμε λίγο παραπάνω. Έχουμε δικαίωμα ΚΑΙ υποχρέωση.

      • Ο Απο Μηχανης Φτωχος avatar
        Ο Απο Μηχανης Φτωχος @ victoria 13/11/2010 02:07:20

        Αγαπητη(ε) victoria σ ευχαριστω για τη μακροσκελη απαντηση. Δεν υπενοησα τιποτα αναφερομενος στο λινκ, ουτε μου περασε απ το μυαλλο οτι καποιος δουλευει για καποιον. Η ανεπαρκης εκφραστικη μου ικανοτητα φταιει που αυτο αντεληφθεις κ ζητω συγνωμη.
        Απο κει και περα φοβαμαι πως υπερεκτιμας το διαδυκτιο και εχεις υπερβολικες απαιτησεις απ τον πολιτη. Μιλαμε για το συνολο του πλυθισμου ηλικιακα και γεωγραφικα. Ναι τα ειπατε εδω στο antinews και αλλου. Αναλυτικα συγκροτημενα η και αποσπασματικα η πληροφορια υπαρχει. Πλεει. Αλλα ας μην ανοιξουμε εδω την κουβεντα για τη διεισδητικοτητα των blogs και πολυ περισοτερο των πασης φυσεως κεντροδεξιων μεσων σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Υστερουν.
        Και καλως εχουμε απαιτησεις απ τον πολιτη. Δεν οφειλουμε και δεν δικαιουμεθα να χουμε υψηλοτερες ακομα απ τον ηγετη? Η προκληση κ η ευθυνη απεναντι στην ιστορια δεν ειναι ανεξαρτητως δυσκολιων να ορισει τις εξελιξεις με εθνικα επωφελη τροπο?
        Τι αλλο θελω να κανει??? Μα..... οτι ειναι απαραιτητο.
        Καταληγω στο προηγουμενο σχολιο μου με μια κατανοηση κ ενα αξιακο ερωτημα-προτροπη. Αυτο ειναι το περιεχομενο που θα ευχομουν να μεταδιδουν τα λογια μου. Προτρεπτικο. Δεν μηδενιζω. Δικαιωνει ο Σαμαρας. Εστω πιο διακριτικα κ οχι οσο αμεσα εγω και πολλοι αλλοι θα ηθελαν. Εγιναν λαθη. Επιεικως τα κρινουμε αναγνωριζοντας τη δυσκολια του εγχειρηματος. Το σαπιο περιβαλλον και τα σαθρα υλικα.
        Ομως την ανατροπη δεν ζηταμε απ τον Σαμαρα? Την αφυπνιση και επανεκκινηση της Ελληνικης κοινωνιας? Αλλιως σε τι να ελπιζουμε?
        Γινεται η ανατροπη με ισσοροπιες και τακτικες, η με αληθεια αξιες και ρηξη? Τι να το κανουμε το "τα ειχε πει ο Σαμαρας" αν τα χειροτερα σεναρια επαληθευτουν? Θα γραψει ιστορια? η μονο μια μικρη παραγραφο, ως ευγενης μα ατελεσφορη προσπαθεια?
        Κραταμε την ανασα μας και ελπιζουμε.Στηριζουμε και ελεγχουμε. Εχουμε υψηλες προσδοκιες και προτρεπουμε. Μου μοιαζει ωφελιμη σταση.

        • victoria avatar
          victoria @ Ο Απο Μηχανης Φτωχος 13/11/2010 12:44:44

          Φίλε αμφ, θεώρησα ότι μιλάς καλοπροαίρετα, ακριβώς γιαυτό διευκρίνισα με δική μου πρωτοβουλία, εσύ δεν υπαινίχθηκες τίποτα.

          Τώρα μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά δεν μπορεί να είμαστε φουλ στις απαιτήσεις από τον ηγέτη, ενώ οι ίδιοι σε πλειοψηφία (;) δεν είμαστε ικανοί να κρίνουμε ή δεν το παλεύουμε να δούμε και να ασχοληθούμε πριν κρίνουμε, αυτό λέω κι εγώ. Δηλαδή ο Σαμαράς ο θεός να είναι, αν απευθύνεται σε μονοσήμαντα κολλημένους ανθρώπους, σε νοοτροπίες του χτες βαθιά ριζωμένες, ή σε διαρκή τρέντυ αδιαφορία από τη νέα γενιά για τα 'πολιτικά', πόσο νομίζεις θα πετύχει; Και θα φταίει εκείνος;
          Την ανατροπή και την αφύπνιση ζητάω στο Σαμαρά. Αλλά να μας πάει από την αρχή όλους σχολείο δεν γίνεται. Και μην ξεχνάς πώς έχει μεγαλώσει (αξιακά) η γενιά της μεταπολίτευσης. Πρέπει να έχουμε και μια ωριμότητα τουλάχιστον να τον ακούσουμε και να ελέγξουμε μόνοι μας. Ας προσπαθήσει κι αυτός, βεβαίως έχει ευθύνη να περάσει το μήνυμά του, αλλά και τα αυτιά που ακούν όσο να 'ναι, όσο μπορούν...

          Όσο για το ερώτημα που έθεσες, είμαι πολύ λίγη να σου απαντήσω, έχουν γραφτεί πολλά... Προσωπικά, οι ισορροπίες δεν μου κάνουν ιδιαίτερα, και πιστεύω στο να παίρνει θέση κανείς. Νομίζω είναι θέμα διαβάθμισης, μπορεί να κάνω καμιά ισορροπία για να κάνω τη δουλειά μου πού και πού, γιατί έχω ένα σκοπό πιο πάνω, αλλά στα μεγάλα μπαίνει μαχαίρι, ή από εδώ, ή από 'κει. Όλα μαζί δεν γίνονται σε θέματα αρχής.

  48. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/11/2010 15:43:11

    "Misha….τράβα στον ΟΔΔΗΧ και στο υπουργείο Οικονομικών και ζήτα επίσημα αναλυτική κατάσταση κατόχων ελληνικών δημόσιων ομολόγων."

    Πολύ θα την ήθελα κι εγώ να την δω αυτή την κατάσταση. Και εκείνη των δανειστών του δημοσίου εν γένει. Γιατί άραγε δεν υπάρχουν; Στη σημερινή εποχή της άπλετης διαφάνειας;

    Γοερές όλες αυτές οι οιμωγές, αλλά λιγάκι καθυστερημένες. Κάποιοι δεν έχουν ακόμη καταλάβει απλά πραγματάκια, που έχουν ειπωθεί εδώ και χρόνια:

    Δεκέμβριος του 2008: Ευτυχώς επτωχεύσαμεν! http://tinyurl.com/383m7ek

    Φεβρουάριος του 2010: Μόνη λύση σήμερα η αναστολή πληρωμών. http://tinyurl.com/yfn5swb

    Μάρτιος του 2010: Υπάρχει θέμα χρεωκοπίας για την Ελλάδα; http://tinyurl.com/yhqgs56

    Ιούνιος 2010: Μόνη λύση η έξοδος από το ευρώ! http://tinyurl.com/yhqgs56

    Καλημέρα.

  49. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 15:48:58

    @ Misha....1) δεν θα σε ακολουθήσω στον ολισθηρό δρόμο.....μάλλον δεν έχεις επιχειρήματα για αυτό και αναφέρεσαι στους δορυφόρους του Άρη.....ίσως όμως είναι καλύτερα να ασχοληθείς με την αστρονομία........

    2) δες το πάλαι ποτέ ισχυρό νόμισμα της στερλίνας που μέσα σε λίγα χρόνια η ισοτιμία με το ευρώ από 1 στερλίνα = 2 ευρώ έγινε 1 στερλίνα = 1,2 ευρώ.

    Φαντάζεσαι τι έχει να πάθει η αδύναμη δραχμούλα (ως αδύνατο νόμισμα) σε ένα διεθνοποιημένο οικονομικό περιβάλλον όπου ισχυρά νομίσματα όπως το ευρώ θα την πιέζουν συνέχεια?

    3) Και αν υποθετικά σταματήσεις να εξοφλείς το δημόσιο χρέος, (που σημαίνει όμως ότι και κανείς δεν θα σου δανείζει πια), πως θα τα βγάζεις πέρα ως χώρα, αφού έχεις ήδη περισσότερες κρατικές δαπάνες κατά 20 δις ευρώ περίπου από τα κρατικά έσοδα?

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ δαιμονάκι 12/11/2010 17:34:40

      @δαιμονάκι
      Βλέπεις ότι οι παραινέσεις σου δεν πιάνουν τόπο ?
      Κανείς δεν απάντησε στις παρατηρήσεις σου για τα αίτια της καταστασης μας.
      Μήπως όμως και η λύση του μνημονίου είναι μιά συνέχεια της ανικανότητας που επέδειξε όλο το σύστημά μας, και που ακόμα και σήμερα δεν μπορεί να χωρίσει δυό γαιδάρων αχυρα ?
      Πρέπει να προτείνουμε ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ επεμβάσεις προς τους ανίκανους που μας κυβερνάνε εδώ και πολλά χρόνια δυστυχώς...

  50. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/11/2010 18:49:18

    Ρωτήστε, ποιός λέει ότι θα καταστραφούμε και θα πέσουν πάνω μας οι πληγές του φαραώ αν διαγράψουμε το χρέος και βγούμε από το ευρώ και ξαναβρούμε τη δυνατότητα να κόβουμε δικό μας νόμισμα;

    Θα σας πουν, ο τάδε και ο δείνα σοφός οικονομολόγος.

    Ρωτήστε, πρόβλεψαν λοιπόν αυτοί οι σοφοί την τωρινή κρίση; Πότε; Και αν όχι, τότε πώς αξιώνουν να πάρουμε στα σοβαρά τις τωρινές προβλέψεις τους;

    Να δούμε τι θα σας πουν.

  51. yiannos avatar
    yiannos 12/11/2010 18:52:07

    η Ελλάδα δεν διαθέτει επαρκείς δημοσιονομικές ή αναπτυξιακές δυνατότητες εξόδου από την παρούσα οικονομική διάλυση. πρόκειται για ένα τριτοκοσμικών ικανοτήτων κράτος με βαλκάνιους πολίτες.

    η Ελλάδα θα "σωθεί" μόνο μέσα από μια μοιρασιά του Αιγαίου με την Τουρκία και από κοινού αξιοποίηση των όποιων φυσικών πόρων βρίσκονται εκεί. θεωρώ ότι το αργότερο μέχρι το 2014 η σχετική συμφωνία θα επέλθει με πλήρη στήριξη των ΗΠΑ και πιθανότατα με κάποιο ευρωπαϊκό επικάλυμμα.

    • man8os avatar
      man8os @ yiannos 12/11/2010 19:26:01

      Κανεις λαθος μεγαλο. Μπαινεις στο τρυπακι που σου επιβλουν τα ΜΜΕ για το ξεπουλημα του εθνικου πλουτου.
      Και οταν ξεπουληθει ολος. τοτε τι θα εχει μεινει?

  52. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 19:16:48

    @ ΝΑΥΤΗΣ.....μπορεί να έχεις δίκιο........πάντως πλην 1-2 ίσως φωτεινών εξαιρέσεων,οι περισσότεροι προσπέρασαν ασυζητητί τα πραγματικά αίτια που μας οδήγησαν σε αυτή την δεινή οικονομική θέση, που μας επέβαλλαν το Μνημόνιο.
    Γιατί δεν τους συμφέρει πραγματικά η συζήτηση......γιατί πιθανόν δεν τους αρέσει-συμφέρει η απόδοση τεράστιων ευθυνών στα 2 μεγάλα κόμματα εξουσίας που κυβέρνησαν την χώρα μετά το 1981........γιατί έχουν βρει ήδη για τα χάλια της ελληνικής οικονομίας "τους αποδιοπομπαίους τράγους".....η κακιά "Ε.Ε", το κακό "Μνημόνιο"........

    Και κάποιοι εντελώς απερίσκεπτα έγραψαν "ας πτωχεύαμε τότε"...αλλά κανένας δεν μου απάντησε πως η Ελλάδα αν πτώχευε(οπότε δεν θα μπορούσε να δανειστεί) πως θα εξυπηρετούσε τις πρωτογενείς δαπάνες της(σε αυτές δεν υπολογίζονται οι τόκοι) που μόνο το 2009 ήταν περίπου κατά 10 δις ευρώ περισσότερες από τα κρατικά έσοδα του τακτικού προυπολογισμού(και δεν υπολογίζουμε το έλλειμμα από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων).

    σελίδες 52 και 60

    http://www.minfin.gr/budget/2010/proyp/index.html

    Γιατί ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ό,τι θέλει, αλλά σε κάποια σοβαρά πράγματα χρειάζεται μια πραγματικά τεκμηριωμένη απάντηση.

    • victoria avatar
      victoria @ δαιμονάκι 12/11/2010 19:59:37

      Κακά τα 2 μεγάλα κόμματα, αυτοδήλωση κεντροδεξιός, Ντόρα με τρέλα και κορδέλα.
      Δικαίωμά σου, αλλά με ρέγουλα το προμόσιον... Αν καμιά φορά δεν απαντάμε, καταλαβαίνεις γιατί.

  53. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 19:26:46

    @ 11888....σου απάντησα αναλυτικά και διεξοδικά σε προηγούμενό μου σχόλιο πως το κράτος μπορεί να βρει έσοδα ύψους πολλών δις ευρώ ετησίως, και να ελαφρύνει ανάλογα τους μισθωτούς -συνταξιούχους που κάθε χρόνο φορτώνει και νέα φορολογικά βάρη.
    Αρκεί βέβαια το κράτος να αποφασίσει επιτέλους (ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ) να πάρει αποτελεσματικά & δραστικά μέτρα για την πάταξη παραοικονομίας-φοροδιαφυγής-παραεμπορίου-λαθρεπορίου καυσίμων-διαφθοράς.
    Αρκεί να δημιουργήσει τους απαραίτητους φοροελεγκτικούς μηχανισμούς.
    Αρκεί να δημιουργήσει τους διαφανείς μηχανισμούς και τις δικλείδες ασφαλείας που ΔΕΝ θα επιτρέπουν τις προμήθειες και τις δωροδοκίες στους δημόσιους διαγωνισμούς.

    Και δεν μου απάντησες καθόλου.........αλλά για να γράφεις εξυπνάδες "περί αιμοδιψών μπολσεβίκων που θα σφάξουν κόσμο" είσαι ικανός.....

    • Enzo avatar
      Enzo @ δαιμονάκι 12/11/2010 20:05:45

      Αρκεί βέβαια το κράτος να αποφασίσει επιτέλους (ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ) να πάρει αποτελεσματικά & δραστικά μέτρα για την πάταξη παραοικονομίας-φοροδιαφυγής-παραεμπορίου-λαθρεπορίου καυσίμων-διαφθοράς. μπλα μπλα μπλα.

      πες το βασικοτερο! να διωξετε κοσμο απο την καταβοθρα του δημοσιου και των ΔΕΚΟ που εσεις δημιουργησατε!!!!

    • 11888 avatar
      11888 @ δαιμονάκι 12/11/2010 20:41:19

      Κανεις το χαζο ή σου εχουν κανει λοβοτομη.Εχω απαντησει ουκ ολιγες φορες και δε μπορω να σε κυνηγαω στα σχολια για να σου απαντησω τα αυτονοητα.

      Για τελευταια φορα.

      Αυτα που γραφεις περι παραεμποριου και μαυρου χρηματος αν τα παταξεις(ουτοπια αλλιως οι φορολογικοι παραδεισοι δεν θα ειχαν νοημα) θα σταματησουν να υφιστανται αλλα το κρατος δεν θα εχει εσοδα γιατι απλουστατα η παραοικονομια αφορα παρανομες δραστηριοτητες(γιαυτο και ειναι πρακτικα μη μετρησιμο μεγεθος,απλα ξερεις οτι υπαρχει).Πως ακριβως λοιπον θα εισπραξει το κρατος?Θα βαλει φορο στον παρανομο τζογο?Θα νομιμοποιησει το εμποριο ναρκωτικων και θα βαλει ΦΠΑ στους εμπορους?
      Ακομα και αν το κρατος καταφερει καποιες παρανομες δραστηριοτητες να τις εξαλειψει πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ο παρανομος τζογαδορος π.χ θα στραφει στον κρατικο ΟΠΑΠ και δεν θα ξαναπαιξει παρανομα.Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι η παταξη του λαθρεμποριου στα καυσιμα θα ανεβασει τα εσοδα.Απο τους φορους που θα εισεπρατε αν ηταν νομιμα?Πες μου λοιπον με ποιον τροπο να μαθω και εγω.
      Το πολυ πολυ να μπει φυλακη κανενας πρατηριουχος κανενα διυλιστηριο(ιδιοκτητης) κανενας εφοπλιστης(λεμε και καμμια μ@λακια να περασει η ωρα).

  54. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 19:34:18

    @ Σπύρος....ψάξε και διάβασε το σχόλιό μου που αναρτήθηκε "12/11/2010 στις 3:03 pm" και αναφέρεται στην υποθετική περίπτωση αποχώρησης της Ελλάδας από την ευρωζώνη(και επαναφορά της δραχμής).
    Διάβασε προσεκτικά ένα προς ένα τα γεγονότα που σίγουρα θα συμβούν λόγω του αδύνατου νομίσματος που θα έχουμε(δραχμή).
    Απλά οικονομικά είναι....όχι πυρηνική φυσική!!!!!!

    Και δες το πάλαι ποτέ ισχυρό νόμισμα της στερλίνας που μέσα σε λίγα χρόνια η ισοτιμία του με το ευρώ από 1 στερλίνα = 2 ευρώ έφτασε 1 στερλίνα = 1,2 ευρώ.
    (συνεχόμενη διολίσθηση στερλίνας έναντι ευρώ - που στην πραγματικότητα είναι μια πιο αργή υποτίμηση).

    Φαντάζεσαι λοιπόν τι έχει να πάθει η αδύναμη δραχμούλα (ως αδύνατο νόμισμα) σε ένα διεθνοποιημένο οικονομικό περιβάλλον όπου ισχυρά νομίσματα όπως το ευρώ θα την πιέζουν συνέχεια, όπως το ευρώ πιέζει την στερλίνα?

    Μήπως η Ελλάδα διαθέτει πιο ισχυρή οικονομία από την Αγγλία?
    Γιατί έχεις την εντύπωση ότι η δραχμή θα είναι πιο ισχυρό νόμισμα από την στερλίνα και θα αντέξει την πίεση του ευρώ?
    Το ευρώ σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα δεν έχει υπερνικήσει και το δολλάριο?
    Την δραχμούλα δεν θα μπορέσει να συμπιέσει?

  55. george avatar
    george 12/11/2010 19:48:51

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=202072&cid=6

  56. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 20:09:29

    @ victoria....δηλαδή εσύ δεν πιστεύεις ότι τα 2 κόμματα εξουσίας έχουν τεράστιες ευθύνες για την δεινή οικονομική θέση της Ελλάδας και για το δημόσιο χρέος που εκτοξεύτηκε στο αστρονομικό ποσό των 320 δις ευρώ......προφανώς θα πιστεύεις ότι φταίει μόνο το Μνημόνιο για όλα ακόμα και για αυτά που συνέβησαν το διάστημα 1981-2009!!!!!!

    • victoria avatar
      victoria @ δαιμονάκι 12/11/2010 20:41:39

      Αυτό που σίγουρα δεν πιστεύω είναι ότι η αγανάκτησή σου είναι γνήσια και ανιδιοτελής!!!!!!!! Σόρρυ.

      Και να σου πω κάτι με την ευκαιρία τώρα που είναι νωρίς, στη Ντόρα εγώ δεν χρέωσα μόνο το ..μπαμπά της, την είχα για καλύτερη από το μπαμπά της κάποτε, όπως όλος ο κόσμος μέχρι τη συμπονούσα επί του προσωπικού δράματος. Όμως τίποτα πιο επικίνδυνο από τη σοβαροφάνεια, μετά είδα ότι δεν κάνει και το καταπληκτικό έργο, μετά ότι έχει ατζέντα και τρελή φιλοδοξία, υπονόμευση Καραμανλή, και τέλος βεβαιώθηκα ότι τα συμφέροντα που υποστηρίζει μπορεί να είναι τα δικά της, πολλών άλλων, αλλά πάντως όχι των απλών πολιτών. Είχε το περιθώριο να βοηθήσει τη χώρα, δεν θα μας μιλήσει για κακό δικομματισμό τώρα. Αλλά θα έχουμε καιρό να τα πούμε αυτά.

  57. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 12/11/2010 20:17:20

    @ Enzo....στο συγκεκριμένο σημείο αναφέρομαι μόνο σε μέτρα σημαντικής αύξησης των κρατικών εσόδων χωρίς να επωμισθούν νέα φορολογικά βάρη οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.....πάντως για να σου απαντήσω,προσωπική μου άποψη είναι να μειωθεί δραστικά ο αριθμός των εργαζόμενων στο Δημόσιο και τις ΔΕΚΟ...όχι όμως με απολύσεις αλλά με μετατάξεις όπου υπάρχει ανάγκη και με πρόσληψη 1 ατόμου για κάθε 3-4-5 συνταξιοδοτήσεις....και όλες οι προσλήψεις υποχρεωτικά μέσω ΑΣΕΠ.....και να υπάρξει και αυστηρός εσωτερικός έλεγχος στην μισθοδοσία του δημοσίου και των ΔΕΚΟ....να καταργηθούν οι πλασματικές υπερωρίες, τα όποια επιδόματα προκαλούν την κοινωνία κτλ.
    Και μπορούν να υπάρξουν και άλλα μέτρα για την μείωση των κρατικών δαπανών(δεν εννοώ ασφαλώς μείωση μισθών-συντάξεων).
    Και πρέπει να ληφθούν ΑΜΕΣΑ.

  58. A.M. avatar
    A.M. 12/11/2010 21:16:11

    Που πάμε;

    Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
    Εγώ δεν γνωρίζω.

    Απ το 1984 και μετά συνεχώς ακούω να μιλάνε ΌΛΟΙ για λιτότητα,
    ΌΛΟΙ να λένε για σφίξιμο του ζωναριού.
    ΌΛΟΙ να τάζουν καλύτερες μέρες που ΠΟΤΕ μέχρι σήμερα δεν ήρθαν για τα μή - κομματόσκυλα.
    ΌΛΟΙ!

    Και η αλήθεια ποιά είναι;;;

    Ότι απ το 1981 μέχρι σήμερα - και απ ότι φαίνεται για πολλά χρόνια ακόμα - θα έρχονται συνεχώς ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΈΡΕΣ, πέτρινα χρόνια, δυστυχία, φτώχεια, ανεργία, ξεπούλημα της χώρας και παραχωρήσεις κυριαρχικών δικαιωμάτων της, αμορφωσιά, κράτος χωρίς κοινωνική μέριμνα, με ανύπαρκτη υγεία, ανασφάλεια, εγκληματικότηα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος.

    Ας σκεφτεί κάποιος που ήταν σε ηλικία να θυμάται εκεί γύρω στο 1980 τι ήταν η Ελλάδα, πως ζούσαμε, την παιδεία, τον δημόσιο τομέα, τον στρατό, την Εκκλησία, την αστυνόμευση, την εργασία.

    Και ας απαντήσει στον εαυτό του με το χέρι στην καρδιά:
    Είμασταν χειρότερα τότε από σήμερα ή καλύτερα;

    Και μετά ας σκεφτεί και ας απαντήσει και πάλι στον εαυτό του:
    Ποιοί κυβέρνησαν από τότε μερι σήμερα;
    Πόσα έταξαν;
    Τι απ όσα έταξαν έγινε;
    Πόσο βελτιώθηκε η ζωή μας; (όσων δεν είμασταν κοντά στο «μέλι» βέβαια)
    Ποιοί βολεύτηκαν όλα αυτά τα τριάντα χρόνια;;; και από ένα μηδέν έγιναν κράτος εν κράτει;

    ΔΕΝ είμαι άνθρωπος αυταρχικών τάσεων ούτε μου αρέσουν τα ολοκληρωτικά καθεστώτα και η ανελευθερία.
    Αναπολώ όμως μετά μεγάλης νοσταλγίας την ζωή την πρό του 1980 και για νάμαι ειλικρινής αναπολώ ακόμη περισσότερο την ζωή κατά την περίοδο της δικτατορίας.
    Χωρίς να εγκρίνω την αστυνομοκρατία την προτιμώ απ την αναρχία.
    Χωρίς να συμφωνώ με την ανελευθερία την προτιμώ απ την ασυδοσία.
    Χωρίς να συμφωνώ με με την κρατική βία την προτιμώ απ την ανεξέλεγκτη εγκληματικότητα.

    Λυπάμαι αλλά δεν πάμε καθόλου καλά!
    Και λυπάμαι γιατί ΔΕΝ βλέπω διέξοδο.
    Και δυστυχώς ΔΕΝ βλέπω καλύτερες μέρες για την πατρίδα μου και τους συμπατριώτες μου.

    Και ξαναρωτάω:

    Που πάμε;;;;;

    • Misha avatar
      Misha @ A.M. 12/11/2010 21:55:03

      A.M.

      Πάμε προς παγκόσμια χρηματοπιστωτική χούντα με αριθμοποιημένους πρώην πολιτες, κολλίγους (ενίοτε με γραβάτες) στα κολχόζ των τραπεζών καταναλωτες μεταλλαγμένων τροφίμων και υποκουλτούρας.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Misha 12/11/2010 22:02:25

        Δυστυχώς.
        Νομίζω πως βαδίζουμε ολοταχώς προς τα εκεί.

  59. A.M. avatar
    A.M. 12/11/2010 21:20:14

    Όχι, δεν αναφέρομαι στο τι θα ψηφίσουμε στο προηγούμενο πόστ μου.
    Σε καμμία περίπτωση!
    Αυτό είναι εύκολο να το απαντήσει κάποιος που έχει έστω και ένα μικρό ενδιαφέρον για την πατρίδα του.
    ΔΕΝ θα ψηφίσει υποψήφιους του ΠΑΣΟΚ, του ΛΑΟΣ και της ΝΤΟΡΑΣ.
    ΔΕΝ!
    Αυτό είναι δεδομένο.

    Αυτό όμως ΔΕΝ αναιρεί τίποτε απ όσα μόλις έγραψα στο προηγούμενο πόστ μου.

  60. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 16/11/2010 22:17:52

    όλοι εσείς που μιλάτε για το κακό μνημόνιο, πουμας έκοψε 13ο και 14ο μισθό κλπ, πείτε μας πρώτα και πως θα πληρώνατε τους 12, έστω κουτσουρεμένους, μισθούς και συντάξεις.
    Στο σπίτι σας τι κάνετε, αν βρεθείτε χρεωμένοι γιατί η γυναίκα σας φόρτωσε τις κάρτες χωρίς να το πάρετε είδηση, ή το παιδί σας σπατάλησε τα πάντα; Πως θα πληρώσετε τα χρέη; πως θα ζήσετε;
    Αν είχαμε δραχμή και αντιμετωπίζαμε το ζήτημα με μια υποτίμηση, πάλι μείωση της αγοραστικής μας δύναμης δεν θα ήταν το αποτέλεσμα; ότι δηλαδή και με το μνημόνιο;
    Η μόνη αντίρρηση που έχω με το μνημόνιο, είναι ότι η κυβέρνηση το αντιμετώπισε με οριζόντια μέτρα επί δικαίων και αδίκων. Έπρεπε πρώτα να αρχίσει να ξεριζώνει τα λαμόγια σε όλα τα επίπεδα (από τους λεφτάδες μεσάζοντες που είναι γεμάτοι με άτιμα λεφτά μέχρι και "εργαζόμενους" του δημόσιου τομέα). Μετά θα δεχόμουν και σφίξιμο ζωναριού για όλους.
    Δεν τα φάγαμε όλοι μαζί. Δυστυχώς όμως πρέπει να τα πληρώσουμε όλοι μαζί.

  61. Eleni avatar
    Eleni 25/11/2010 21:52:20

    Προσωπικά, αυτά που βλέπω και ακούω, είναι πως θα διασκεδάσουν οι Ελληνες, τι χρώμα βαφής θα πάρουν οι γυναίκες, τα πολυκαταστήματα είναι γεμάτα, τα μπουζούκια (από ότι μου λένε) επίσης...κοίτα λίγο γύρω σου...ακόμη δεν έχει κάνει αίσθηση το μνημόνιο...απλά έσφιξαν τα πράγματα...το θέμα είναι τα κεφάλια να σηκωθούν...κάποτε...
    Αν και, όποιος πιστεύει στις Γραφές όλα οδεύουν κατά δ.......ου.
    Δυστυχώς.....
    Δεν θα μπορούμε οι μέσοι πολίτες να επιβιώσουμε...οι υπόλοιποι στους δρόμους...
    Τα πεπραγμένα το δείχνουν.

  62. giannis avatar
    giannis 09/12/2010 14:53:05

    κοιτα να δεις που αμα δε πληρωσεις μια κληση η κατι τετοιο σε βαζουν κατω και σε γ....ε και ολους αυτους τους κλεφτες που εχουμε για πολιτικους τους εχουνε να βλεπουν τη θεα απο τις βιλλες τους.
    μια βομβα χρειαζονται ολοι αυτοι,να δουμε μετα ποιος θα τολμησει να ξαναφαει λεφτα.
    απλο,λιτο,βαρβαρο.
    οχι θανατος τους αξιζει μονο....δε ξερω και γω τι αλλο...
    τοσος κοσμος ψοφαει εξ αιτιας τους.αλλοι αυτοκτονουν,αλλοι εξαθλιωνονται.
    τιποτα δεν δουλευει σωστα.
    οποιος δεν εχει κατι να τον κραταει εδω,προτεινω να τα ζυγισει και να το παλεψει να φυγει σε αλλη χωρα.
    το να καθεται ο καθενας να λεει το μακρυ του και το κοντο του μου φαινεται ανουσιο...γιατι οσα ειναι να γινουν εχουν ηδη αποφασιστει...απλα δεν τα λενε ακομη.δεν εχει αν το ενα,αν το αλλο.
    μας κανουν ο,τι θελουν και εμεις τους αφησαμε.
    τι να πρωτοθιξεις;

    επανασταση;χμ...νομιζω πως το τι χρωμα νυχια εχει η Σαυρουλα απ το big brother ειναι πιο σημαντικο...ε;
    ναι...
    για να το δειχνουν ολα τα καναλια και οι εκπομπες...
    καλα κρασα ρε.
    αντε γεια.