03/10/2009 01:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καραμανλής: ο στόχος των υποκλοπών ήμουν εγώ



 Τελικά, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ο Καραμανλής τα είπε όλα σε αυτήν την εκλογική μάχη. Και θα έπρεπε ίσως – για τις ημέρες που έρχονται να ξαναδούμε πιο λεπτομερώς μερικές από τις ομιλίες του και δηλώσεις του και κυρίως την σημειολογία τους. Όπως όταν κάλυψε τον Ζαγορίτη και έδωσε γραμμή «μαυρίσματος» εκείνων που «πλήγωσαν την παράταξη». Πως θα το ερμηνεύσουν άραγε αυτό οι "καραμανλικοί" που αποτελούν τον κορμό της βάσης της ΝΔ;

Επισημαίνουμε επίσης όσα είπε στην διαδικτυακή συνέντευξή που έδωσε την Πέμπτη, απαντώντας σε ερωτήσεις πολιτών. Και έχουν πολύ μεγάλη σημασία επειδή η μεγάλη στροφή προς τα κάτω της κυβέρνησης αρχίζει με τις υποκλοπές το 2005.

Δεύτερη ερώτηση: Τι απαντάτε σε εκείνους που πιστεύουν ότι είστε δέσμιος συμφερόντων, ειδικά μετά τις υποκλοπές;
 

Καραμανλής: Ας ξεκινήσω, καταρχήν, με το συγκεκριμένο που θέτετε.

Στις υποκλοπές, φαντάζομαι όλοι το έχουν καταλάβει, ο στόχος ήμουν εγώ. Η Κυβέρνηση βεβαίως και άλλα μέλη της, αλλά ο κύριος στόχος ήμουν εγώ.

Κατά συνέπεια είναι βέβαιο ότι αυτός που τις έκανε ή αυτοί που τις έκαναν, δεν ήθελαν να εξυπηρετήσουν ούτε τα συμφέροντα της χώρας, ούτε τα συμφέροντα της Κυβέρνησης και ακόμα λιγότερο εμού, την δική μου, ας το πούμε, πολιτική.

Εγώ δεν δικαιούμαι να κάνω ούτε υπαινιγμούς ούτε εικασίες, γιατί έχω μία πολύ υπεύθυνη θέση. Κατά συνέπεια, εκείνο που αμέσως επέλεξα να κάνω είναι βαθιά και δικαστική και αστυνομική έρευνα.

Μέχρι στιγμής δεν βρέθηκε ποιος ή ποιοι το έκαναν, που σημαίνει ότι αυτός ή αυτοί που το έκαναν είχαν πολύ προηγμένη τεχνολογική δυνατότητα. Αυτή είναι η αλήθεια.

Εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια θα βγει κάποια στιγμή και θα με δικαιώσει.

Εκείνο, όμως, που θέλω να ξέρουν οι πάντες είναι ότι όχι μόνο υπάρχει κάτι που ξέρω και δεν το λέω, αλλά επαναλαμβάνω ο βασικός στόχος των υποκλοπών, με συγχωρείτε που μιλάω για τον εαυτό μου, ήταν ο ομιλών.

Τώρα στο ευρύτερο ζήτημα.

Ακούστε, εγώ έχω μία άποψη και την έχω πει πολλές φορές και επιμένω σε αυτή και δεν κουνήθηκα ούτε μία σπιθαμή από αυτή. Το να έχεις παραπάνω χρήματα ή το να έχεις ιδιοκτησία σε εφημερίδες, σε Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας, δεν σου δίνει το δικαίωμα να έχεις μεγαλύτερη επιρροή στα πολιτικά πράγματα της χώρας από κάθε άλλο πολίτη. Την ψήφο σου μόνο έχεις.

Αυτό το πλήρωσα και το πληρώνω, βλέπετε συχνά την μεταχείριση που υφίσταμαι από διάφορες πλευρές. Αν παρακολουθήσει κανένας την δημοσιότητα στην χώρα, θα νόμιζε ότι η Νέα Δημοκρατία είναι προ καταποντισμού, ενώ δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η Νέα Δημοκρατία θα τις κερδίσει τις εκλογές την Κυριακή.

Αλλά δείχνει πως, οι όποιοι νομίζουν ότι έχουν επιρροή, συμπεριφέρονται. Και ξέρετε γιατί συμπεριφέρονται έτσι; Γιατί στα χρόνια τα δικά μου ούτε συγκυβέρνησαν, ούτε συγκυβερνούν, δεν είναι καν συνομιλητές μου. Ούτε θα είναι ποτέ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2009 15:42:06

    Μάλιστα.
    Απορίες:

    -να μαυρίσουμε όσους πλήγωσαν αλλά τους έβαλε μέσα; πάλι εμείς να κάνουμε τη δουλειά δηλαδή;
    -διέταξε έρευνα που δεν κατέληξε κάπου. Ανθρώπινα αποδεκτό, κανείς δεν έχει την απαίτηση ούτε να έχει το αλάθητο κάποιος ούτε να είναι ο superman. Μπορεί να μου πει την μετέπειτα πορεία των πολιτικών προϊσταμένων όσων είχαν την πολιτική ευθύνη, από το 2005 - 04/09/2009; γιατί όχι μόνο τους κάλυπτε αλλά και τους τοποθετούσε σε άλλες κυβερνητικές θέσεις.
    Γιατί υποκλοπές έγιναν, ένοχοι δεν βρέθηκαν, κάποιος δεν έκανε καλά την δουλειά του. Ο Πρωθυπουργός κατευθύνει και ελέγχει δεν περιμένει να ...δικαιωθεί
    - λυπάμαι δεν θα μιλήσω για τα κουφά δημόσια έργα, αλλά αν ενθυμούμαι ούτε παραλήπτης υπήρξα με μεταφορείς DVD ούτε υποψήφιος είμαι. Αντε να δεχτώ ότι υπήρξε μια άτυχη προσωπική στιγμή του οποιουδήποτε. Πως στο διάολο δεν στέλνεις πακέτο στη δικαιοσύνη όποιον σου μεταβιβάζει προσωπικά δεδομένα άτυχων προσωπικών ιστοριών;

    ΥΓ

    Αλλά είπαμε και το ξανά λέω, ορισμένοι πιστεύουν ότι όλοι οι δεξιοί είμαστε σαν τους σφουγκοκωλάριους που τους περιτριγυρίζουν και που επιζητούν καρέκλες.
    Λυπάμαι αλλά ορισμένοι και περήφανοι είμαστε που αυτοαποκαλούμαστε δεξιοί και έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε, από την εποχή που κάποιος αποκαλούσε στο Καλλιμάρμαρο Κουριάδα ένα συγκρότημα, από τότε που υπήρχε ένας ΕΤ του κ Βουδούρη και όχι της ...Γιάννας και διαβάζαμε την κα Βλάχου και όχι τα χέλια του κάθε παπά...
    Η παράταξη που έχει δικαιωθεί σε όλες τις μεγάλες επιλογές της, απολογείται για νομιμότητες και ηθικότητες.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 15:51:34

    Εφοσον δεν ηταν 1ο θεμα απο 2005 στην κυβερνηση... σε καθυμερινη βαση, τωρα ακουω περιγραφες.

    Βρες ποιος κρυφακουγε και στειλτον αδιαβαστο. Κανε σημαια της χωρας την καθαροτητα και το αδιαπραγματευτο των εθνικων συμφεροντων. Στην ιδια ζυγαρια ειναι ολα τα εθνικα θεματα με βαρυτερο αυτο των υποκλοπων!!. Διαφωνει κανεις???????????
    Καμια αλλη προτερεοτητα. Μην τρελλαθουμε, να παρακολουθειται ο Πρωθυπουργος μας και να το ξεχναμε 1 χρονο μετα !!!! γαργαρα και οι φυλλαδες και τα μεσα. Τι περιμενουμε μετα ? Ρωτω τι ?? ΝΑ πας πουν οι Ψυχαρηδες, Αλαφουζοι και Τεγοπουλινες ποιον θα παρακολουθουν στο μελλον??


    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. ΕΛΕΟΣ.

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 16:01:04

      Μα ξέρουμε ποιόν, τον επόμενο καταλληλότερο.
      Αυτή είναι και η εκδίκηση του ΚΚ του Β΄ στο σύστημα, φαντάσου τον δύσμοιρο που θα παρακολουθεί διαλόγους του επομένου εκτός κειμένου, θα αυτοκαταστραφεί ο μηχανισμός ;-)

      ΥΓ

      Μην τον ενοχλείς τον ΚΚ τον Β, το ξανά έγραψα προσπαθεί να διασφαλίσει ότι δεν θα βγει. Ενδόμυχα φοβάται και σκέφτεται λες να , οπότε σε κάθε "επιτυχία" του αντιπάλου (ξένοι σύμβουλοι, οικονομία, πράσινα άλογα και 0 στο πηλήκιον) προσπαθεί να τον διασώσει: δηλώσεις Ζαγορίτη, αύξηση των διοδίων, κλπ μόνο στον Μπαιρακτάρη δεν πήγε πάλι....ακόμα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 02/10/2009 16:38:18

        Σαν να μην εχεις αδικο !!!....

        θελει κ αυτος να γελασει στο χειλακι του.. και τι καλυτερη ευκαιρια απο ΓΑΠΠ Πρωθυπουργο ζωσμενο με μουστακια και στο αρμα με τα πρασινα αλογα ....

        ΠΠ

  3. mareli avatar
    mareli 02/10/2009 16:09:45

    Σας θυμίζω το πρωτοσέλιδο του Πρώτου Θέματος τότε:
    " Γκάλοπ της ALCO: To 72% των πολιτών ιστεύει ότι τις υποκλοπές έκανε η κυβέρνηση!!!!"
    Αφήστε, λοιπόν, τα δήθεν επαναστατικά και ψάξτε τα πρωτοσέλιδα της εποχής για να δείτε ότι ΟΛΟΙ προσπαθούσαν να πουν ότι η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΦΤΑΙΕΙ που...
    παρακολουθεί τον εαυτό της!!!
    Ο Καραμανλής ήξερε ότι αυτοί ήξεραν και "πρωτοσελίδιαζαν" ως συνένοχοι των Λανγκλεϋανών κατοίκων της Μπουσμπαρούμπα...
    Σε παρτίδα με σημαδεμένα χαρτιά τι κάνεις; συνεχίζεις να παίζεις;
    Μόνο ο Αντρέας ήταν ικανός να σημαδέψει την τράπουλα και να χρησιμοποιήσει τους ίδιους ΜΜΕδες για να πείσει το λαό ότι τον παρακολουθούσαν οι Αρειανοί!!!!
    Άντε να κάνεις επανάσταση όταν τους λες:" ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ!!!" κι εκείνοι λένε:"ΑΥΤΟΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΑΙ"!!! Το χειρότερο;; Βάζουν το GAP να κάνει 10 ερωτήσεις στη Βουλή για ν' αποδείξει ότι τις υποκλοπές τις έκανα η κυβέρνηση...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ mareli 02/10/2009 16:40:17

      Μαρελι..

      μη μας φορτωνεις αλλο !!! πλιζ. αχχαχαα

      ”ΑΥΤΟΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΑΙ” vs ” ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ!!!”

      *&%)*!&%$)&#!@^%$*&@!#%^_$&%_#@!^$_@#*!^$_(*@#!^$_(*@^!#_*$^!#@(*$
      ( το εσωσα ΦΞ !! )

      ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ mareli 02/10/2009 20:54:15

      μαρέλι, με κούφανες... τι έπαθες? Παρασκευή είναι ακόμα.

  4. tiramola avatar
    tiramola 02/10/2009 16:51:09

    Το αφιερώνω στον Καραμανλή..
    Ο ορισμός του κόμματος

    "Ομάς ανθρώπων ειδότων ν΄αναγιγνώσκωσι και ν΄ανορθωγραφώσιν εχόντων χείρας και πόδας υγιείς , αλλά μισούντων πάσαν εργασίαν , οίτινες , ενούμενοι υπό ένα οιονδήποτε αρχηγόν , ζητούσι ν΄αναβιβάσωσιν αυτόν δια παντός μέσου εις την έδραν πρωθυπουργού , ίνα παράσχη αυτοίς τα μέσα να ζώσι χωρίς να σκάπτωσι"

    Ροίδης 08/06/1875

    • outis avatar
      outis @ tiramola 02/10/2009 17:15:43

      PASOK = Ομάς ανθρώπων ειδότων ν΄αναγιγνώσκωσι και ν΄ανορθωγραφώσιν εχόντων χείρας και πόδας υγιείς , αλλά μισούντων πάσαν εργασίαν , οίτινες , ενούμενοι υπό ένα οιονδήποτε αρχηγόν , ζητούσι ν΄αναβιβάσωσιν αυτόν δια παντός μέσου εις την έδραν πρωθυπουργού , ίνα παράσχη αυτοίς τα μέσα να ζώσι χωρίς να σκάπτωσι

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 02/10/2009 17:28:24

      Επειδή η σκέψη πρέπει να έχει συνέχεια:

      ...και να κάνουν κανένα δωράκι στον εαυτό τους αλλά όχι και 500,000,000


      Α Παπανδρέου

      ;-)

      YG

      απ΄την Κική και την Κοκό πια να διαλέξω δεν μπορώ...

  5. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 02/10/2009 20:39:00

    Σωστός, είμαι αφελής νόμιζα ότι επιλέγαμε πρωθυπουργό της χώρας, για να διαχειριστεί τις αναποδιές, όχι διαπραγματευτή, αν είναι έτσι ας ψηφίσουμε κανένα δικηγόρο....
    Στη νηνεμία και ο 5χρονος καλός είναι.
    Στα πχ Ιμια σκαλώνουμε.

    ΥΓ

    Ο Κυριάκος είναι το πρόβλημα; Μάλιστα
    Ο Αλογοσκούφης; Ο υποψήφιος συνομιλητής κομιστών; Ο κουφός αυθαίρετος; Ο Δαιλάκης; Να σου αναφέρω και άλλους;
    Θυμάμαι κάποτε είχε δείξει την ηγετική του στόφα όταν είχε διαγράψει κάποιον που είπε το αυτονόητο: ότι και στη ΝΔ υπάρχουν κάποιοι που τα πιάνουν. Θυμάσαι;

  6. t avatar
    t 03/10/2009 08:38:01

    Η συγκάλυψη της υπόθεσης των υποκλοπών και ο μυστήριος θάνατος του Κων. Τσαλικίδη

    Όπως έχει καταγραφεί, το πρωί της 9ης Μαρτίου του 2005 βρέθηκε νεκρός στο διαμέρισμά του το μέχρι τότε στέλεχος της Vodafone Κωνσταντίνος Τσαλικίδης, σχεδιαστής δικτύου και Διευθυντής Τεχνολογίας της εμπλεκόμενης στο σκάνδαλο των υποκλοπών εταιρείας Vodafone. Την αμέσως επόμενη μέρα ακολούθησε μυστική συνάντηση της ηγεσίας της Κυβέρνησης Καραμανλή με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Vodafone με θέμα το παράνομο λογισμικό συνακροάσεων στο δίκτυο της εταιρείας και μετά από μυστική διαχείριση, ερήμην των αρμοδίων ανεξάρτητων αρχών όπως η Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών και συγκάλυψη της υπόθεσης για 11 ολόκληρους μήνες, Υπουργοί της Κυβέρνησης Καραμανλή, σε πανηγυρική συνέντευξη Τύπου, ανακοίνωσαν στον Ελληνικό λαό την δική τους εκδοχή για το διαβόητο πλέον και ανεξιχνίαστο μέχρι σήμερα σκάνδαλο των υποκλοπών.

    Δυστυχώς, η υποτιθέμενη διερεύνηση της υπόθεσης των υποκλοπών σφραγίστηκε από την Κυβερνητική συγκάλυψη.

    • Barrman avatar
      Barrman @ t 03/10/2009 09:31:44

      Να βοηθήσω λίγο στη διατύπωση:

      "Δυστυχώς, η υποτιθέμενη διερεύνηση της υπόθεσης των υποκλοπών σφραγίστηκε από την ΔΙΑΚΟΜΑΤΙΚΗ συγκάλυψη."

      Διότι αγαπητέ "t", το γεγονός ότι δεν επρόκειτο να αντιπαρατεθεί η ελληνική δικαιοσύνη με την... υπηρεσία που διενέργησε τις υποκλοπές, ήταν γνωστό και συμφωνημένο.

      Απλώς κάποιοι αποφάσισαν ότι μπορούσαν εκ των υστέρων να φωνάξουν και λίγο για "δικαιοσύνη" και δε συμμαζεύεται. Ετσι, για το χαβαλέ... Στο κάτω κάτω, αυτός που θα τσουρουφλιζόταν απ' την σε βάθος έρευνα, θα ήταν ο Καραμανλής.

      ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ: Ο Παπανδρέου μήπως δήλωσε πουθενά, έστω και προεκλογικά, ότι την επομένη που θα σχηματίσει κυβέρνηση, θα κάνει ΑΜΕΣΗ και σε βάθος έρευνα για τις ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ; Εστω, μόνο και μόνο ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Και ας έχουν παραγραφεί. Που δεν νομίζω ότι παραγράφηκαν, αλλά ας το καταπιούμε κι αυτό.

  7. s8p avatar
    s8p 03/10/2009 08:38:59

    Ο Καραμανλής δεν μπόρεσε να κυβερνήσει μ´ αυτό που δείχνει τώρα για τρεις λόγους:1) Δεν είχε μεγάλη πείρα
    2) Ηταν ερμαιος της μικρής πλειοψηφίας 151 βουλευτές) και
    3) Ηταν όμηρος του Μητσοτακέϊκου.
    Ηθελε χρόνο γιατί αν τραβαγε μπροστά και διέγραψε θα έπεφτε και δεν θα ξανά σηκωνότανε γιατί ο λαός δεν τον γνώριζε.
    Σ´ αυτόν τον προεκλογικό αγώνα φάνηκε το μπόι του Καραμανλή. Τώρα θα δείξει αν φυσικά κυβερνήσει. Και προσωπικά πιστεύω πως ο Καραμανλής με μια επανεκλογή του θα άφηνε εποχή.
    Σπύρος Π

    • χαλκιδικιωτης avatar
      χαλκιδικιωτης @ s8p 03/10/2009 11:18:33

      ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΦΗΝΕ ΕΠΟΧΗ ...ΑΦΟΥ ΘΑ "ΞΕΠΑΣΤΡΕΥΕ" ΤΗΝ ΗΔΗ ΠΑΡΑΠΑΙΟΥΣΑ "ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ" ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ...

  8. Δυτικα Προαστεια avatar
    Δυτικα Προαστεια 03/10/2009 09:07:20

    Όπως δεν μπορεί να διώξει τον Κυριάκο κλπ, έτσι δεν μπορεί να διώξει τον Ζαγορίτη κι όλους τους άλλους που Ο ΙΔΙΟΣ εγκατέστησε σε θέσεις- κλειδιά και αποδείχθηκαν ελαφρότεροι του φελλού. Είναι κομματικός μηχανισμός αυτός για ένα σύγχρονο κόμμα του 21ου αιώνα; Κι ο Λευτεράκης δεν πρέπει να εισπράξει τα επίχειρα της ανεπάρκειάς του; ή θα μπούμε στη λογική της αναπαραγωγής του καραμανλικού στρατού, στο όνομα του... Καραμανλή; Ε! όχι δεν είμαστε ΚΝίτες...

  9. Barrman avatar
    Barrman 03/10/2009 09:20:12

    Δεν ξέρω ούτε με νοιάζει ποιος ήταν ο στόχος των υποκλοπών.
    Ετσι όπως κατάντησαν τη ΚΥΠ και τις υπηρεσίες ασφαλείας, ας τα λουστούν και ας πάνε στο διάολο όλοι μαζί.

    Σ' αυτό όμως που συμφωνώ με τον Καραμανλή είναι ότι ΟΛΑ τα ΜΜΕ έχουν καταδικάσει τη ΝΔ. Απόλυτη τάυτιση συμφερόντων.
    Αρα εμένα με κυριεύει ο φόβος.

    Σκέφτομαι: Από που κι ως που τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ συμφέροντα (αν ψήφιζα ΠΑΣΟΚ) προσκλίνουν στα συμφέροντα του Λαμπράκη, του Μπόμπολα, του Νταλάρα και των άλλων παιδιών;

    Από που κι ως που;

  10. Solo avatar
    Solo 03/10/2009 09:45:00

    ''Καραμανλής: ο στόχος των υποκλοπών ήμουν εγώ'':sniff.......

  11. Hot Bird avatar
    Hot Bird 03/10/2009 09:51:25

    Σε λιγο θα μας το παιξει ..αντιστασιακος!!

    • χαλκιδικιωτης avatar
      χαλκιδικιωτης @ Hot Bird 03/10/2009 11:20:12

      ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΥΤΟ ! ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  12. ratus avatar
    ratus 03/10/2009 09:52:14

    Τις υποκλοπές & όλη την προπαγάνδα εναντίον της κυβέρνησης της ΝΔ την έκαναν οι αμερικάνοι. Κύριος στόχος τους ήταν η εξωτερική πολιτική της Ελλάδος σε θέματα όπως Μπουργκας Αλεξανδρούπολη & Σκοπιανο + το Αιγαίο... Μεγαλοκαναλάρχες & εκδότες τύπου Μπόμπολα εκάναν πάρτυ επι ΠΑΣΟΚ & συνέχισαν ίσως με ποιο έντονους ρυθμούς επί Νεας Δημοκρατίας. Μόνο ο Μπομπολας για την επόμενη τετραετία έχει εξασφαλίσει έργα αξίας 4 δις ευρώ. Επομένως αποκλείεται να είναι οι εκδότες και οι κατασκευαστές απο μόνοι τους που θέλουν να ρίξουν τη ΝΔ. Έρχονται δύσκολες ημέρες, ο ΓΑΠ είναι πολύ soft τύπος και θα κάνει υποχωρήσεις κυρίως σε θέματα εξωτερικής πολιτικής. Μακάρι να διαψευστώ αλλά επίκειται θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο & ήττες με υποχωρήσεις στο Σκοπιανό...

    • Solo avatar
      Solo @ ratus 03/10/2009 09:54:38

      sniff…….

  13. t avatar
    t 03/10/2009 10:09:34

    10 Mαρτίου 2005
    Ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας κ. Γ. Κορωνιάς ενημερώνει τον Πρωθυπουργό της χώρας παρουσία εισαγγελέα, για τις υποκλοπές. Mεταξύ των παρακολουθούμενων τηλεφώνων είναι και αυτό του Πρωθυπουργού όπως και όλων των Yπουργών της Kυβέρνησης, Bουλευτών της αντιπολίτευσης, και εξωκοινοβουλευτικών παραγόντων. Επίσης αναφέρει και την αυτοκτονία, χωρίς να την συνδέει άμεσα με το θέμα της παρακολούθησης.
    Tον επόμενο χρόνο στα πλαίσια της εισαγγελικής έρευνας που άρχισε από την 8η Φεβρουαρίου του 2006 ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας κ. Γ.Κορωνιάς υποστήριξε ότι είχε την πλήρη έγκριση της Kυβέρνησης για τις πράξεις του, και προσωπικά του Πρωθυπουργού.Tο θέμα θεωρήθηκε από την κυβέρνηση υψίστης εθνικής ασφάλειας και άκρως απόρρητο.

    • χαλκιδικιωτης avatar
      χαλκιδικιωτης @ t 03/10/2009 11:29:34

      ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΥΠΟΚΛΟΠΩΝ ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..ΟΥΤΕ Η ΝΔ ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ !

      ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΑ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΔΥΚΤΙΟ ΤΗΣ ΒΟΝΤΑΦΟΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ! ...ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ..!

  14. Tim Elliott avatar
    Tim Elliott 03/10/2009 11:27:23

    Και κάπου σε αυτό το χρονικό διάστημα ο διευθύνων συμβουλος της Vodafone παραλαμβάνει το νέο του σκάφος αναψυχής αξίας 19 εκατομυριων ευρώ (tatianna per siempre).

  15. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/10/2009 11:42:20

    Πάντως, πρέπει να παραδεχτούμε το εξής:

    Ο ψηφοφόρος τής ΝΔ έχει σαφώς περισσότερο ήθος από τον ψηφοφόρο τού ΠΑΣΟΚ.

    Ο ΝεοΔημοκράτης δεν δικαιολογεί τα σκάνδαλα της ΝΔ και τη μαυρίζει εύκολα στις εκλογές, μπας και ο κομματικός μηχανισμός βάλει μυαλό.

    Ο ΠΑΣΟΚτσής με χαρά δηλώνει συνένοχος των πράσινων λαμόγιων που λυμαίνονται την χώρα όταν κυβερνά το ΠΑΣΟΚ. Αν βγει αύριο ο Πρωθυπουργός Γιωργάκης και διατάξει όλοι οι Έλληνες να κυκλοφορούμε γυμνοί, και με τη μύτη πασαλειμμένη μαρμελάδα βερύκοκο, οι ψηφοφόροι τού ΠΑΣΟΚ όχι μόνο θα υπακούσουν πειθήνια, αλλά θα προσπαθούν να μας πείσουν πόσο καλό και σοφό είναι αυτό που διέταξε ο Παντισάχ.

    • χαλκιδικιωτης avatar
      χαλκιδικιωτης @ Στέργιος 03/10/2009 13:01:55

      ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΠΑΛΛΗΚΑΡΕ ΜΟΥ !!!

      ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ ! .....

  16. Baroso avatar
    Baroso 03/10/2009 16:44:21

    Παίζει και αυτό το σενάριο βέβαια:

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100017_28/02/2006_175505

  17. Baroso avatar