#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/02/2010 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλωσορίσατε στη Δανία του Νότου με τη σφραγίδα του ΔΝΤ



Σφιχτό πλαίσιο, σφιχτή παρακολούθηση, επιτήρηση... όμορφες λέξεις θα χρησιμοποιήσει η κυβέρνηση προκειμένου να καταπιούμε τις αποφάσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ελληνική οικονομία. Μη γελιέστε, μην ξεγελαστείτε από τα χαμόγελα του κ. Παπανδρέου από τις Βρυξέλλες και τις πιθανές δηλώσεις για περήφανη νίκη, διπλωματική επιτυχία και άλλα τέτοια.

Η ΕΕ αποφάσισε στην ουσία να μας παραπέμψει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Αυτό θα λάβει τις αποφάσεις για τα μέτρα που θα πρέπει να λάβουμε άμεσα (όχι αυτά που ανακοινώθηκαν, άλλα σκληρότερα). Η τριπλή εποπτεία ΕΚΤ, Κομισιόν και ΔΝΤ είναι το χειρότερο σενάριο που θα μπορούσε να μας συμβεί αφού το ΔΝΤ που ξέρει από πτωχεύσεις και επιτηρήσεις, θα πει τι και πώς πρέπει να γίνει στην Ελλάδα. Κι όπως όλοι γνωρίζουν καλά, το ΔΝΤ δεν αστειεύεται και το κυριότερο δεν “μασάει”, δεν βλέπει την κοινωνία και τους πολίτες, τη φτώχεια και την ανεργία. Θα θέσει ένα ασφυκτικό πλαίσιο στην Ελλάδα κοιτώντας μόνο τα νούμερα του χρέους και τους ελλείμματος κι όχι τους ανθρώπους. Μονεταριστές του χειρίστου είδους θα βάλουν θηλιά στην Ελλάδα με τις ευλογίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Έτσι, θα ευχαριστηθούν οι αγορές, θα χαρούν οι ξένες τράπεζες που έχουν δισ. ευρώ επενδύσεις σε ελληνικά ομόλογα, θα πανηγυρίσουν οι τραπεζίτες γιατί δε θα χάσουν το βόλεμά τους.

Αυτοί που θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ είναι όλοι εμείς που θα υποστούμε ακόμη χειρότερα μέτρα μείωσης του εισοδήματος, μικρότερων συντάξεων, αύξησης των ορίων συνταξιοδότησης, υψηλότερων φόρων, ανεργίας κ.λπ.

Καλωσορίσατε λοιπόν στη Δανία του Νότου με τη σφραγίδα του ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Siopilos avatar
    Siopilos 11/02/2010 16:21:26

    "Δανεία του Νότου"...

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Siopilos 12/02/2010 11:15:01

      Μα, δεν το είχατε καταλάβει από τα αρχικά;

      ΔΝΤ = Δανία του ΝόΤου

  2. anonymous avatar
    anonymous 11/02/2010 16:35:25

    Πρέπει να καταλάβουμε ένα πράγμα. Η κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι χειρότερη από αυτή της Ισπανίας και μιας σειράς άλλων Ευρωπαϊκών κρατών.
    Προφανώς η όλη φασαρία γίνεται για να βγάλουν από εμάς ότι μπορέσουν καθώς και να μας βάλουν για τα καλά στο χέρι.
    Να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε με δαύτους.

  3. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 11/02/2010 16:36:06

    Κάθε μέρα που περνάει ξεβρακώνεται περισσότερο ο βασιλιάς της μπούρδας.
    Όλες ανεξαιρέτως οι προεκλογικές του εξαγγελίες ήταν κούφιες και λόγια του αέρος (ρωτήστε τον Προβόπουλο να γελάσουμε).
    Εύγε χαραμοφάη Γιωργάκη, την καβάτζωσες την πρωτιά στο Βιβλίο Γκίνες σαν ο μεγαλύτερος πολιτικός απατεώνας που έχει περάσει από τούτη τη χώρα.

  4. Προεδρική Δημοκρατία avatar
    Προεδρική Δημοκρατία 11/02/2010 16:39:22

    Τι δουλειά έχει το ΔΝΤ;
    Έχουμε την αίσθηση ότι ΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕ!!!!!!!!!!!!, αλλά δεν το λέμε.

  5. alterego avatar
    alterego 11/02/2010 16:44:46

    Η πιο σοβαρή οικονομική ανάλυση την τελευταίων 50 χρόνων...
    http://www.youtube.com/watch?v=0FXuT4Gh0Ik

  6. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 11/02/2010 16:58:40

    Από FT:
    "Traditionally the EU’s paymaster, Berlin is acutely conscious that the German public is unlikely to welcome any initiative open to the interpretation that German taxpayers would pick up the bill for decades of Greek profligacy, manipulation of financial statistics, public sector corruption and tax evasion."

    Ορίστε τόσες Cayennes, τόσες 911, τόσα Audi αγοράσαμε και στο τέλος ούτε ένα ευχαριστώ.

    Τς, αχάριστοι Γερμαναράδες...

  7. argoscholosaristros avatar
    argoscholosaristros 11/02/2010 17:07:11

    Κύριε Φάκτορα αυτό είναι το αποτέλεσμα των υπερήφανων εθνικών πολιτικών που εφαρμόστηκαν από τις κυβερνήσεις της πατρίδος μας μετά το τέλος του εμφυλίου πολέμου . Από μικρός πέρα από το σχολείο το ποδόσφαιρο ,το μπάσκετ και τον ολυμπιακό μαθαίναμε λέξεις όπως μπίζνα, τούνελ, χρυσά κουτάλια, περήφανη νίκη , μεσογειακά προγράμματα, μεταβιομηχανική ανάπτυξη, σκληρός πυρήνας χωρών Ευρώπης , κόκκινη γραμμή και τώρα τελευταία πράσινη ανάπτυξη. Κανείς δεν μίλησε για ανισόμετρη ανάπτυξη, πέρα από κάποιους που οι έξυπνοι πολιτικοί μας τους θεώρησαν και θεωρούν ξεπερασμένους και παραδοσιακούς. Οι περισσότεροι συμπατριώτες μου αδίστακτοι καταναλωτές πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να είναι σε ισότιμη βάση με χώρες όπως η Γερμανία ή Γαλλία που παράγουν . Οι έξυπνοι ευρωπαίοι καπιταλιστές αφού πρόσφεραν απλόχερα για περισσότερα από 20 χρόνια επιδοτήσεις για να διαλυθεί κάθε μεταποιητική ή κάθετη βιομηχανία και να μεγαλώσουν τα κομμάτια των αγορών τους τώρα επιβάλουν και μια διεθνή επιτήρηση για να καταλάβουν οι νεοέλληνες τι σημαίνει εθνική ανεξαρτησία. Πάντως όπως έγραψα και σ’ένα άλλο post ο Φλωράκης δικαιώνεται . Από το Μάιο η τουριστική αγορά θα έχει ανάγκη από γκαρσόνια

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ argoscholosaristros 11/02/2010 17:32:27

      Προσυπογράφω το σχόλιο.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ argoscholosaristros 11/02/2010 18:07:47

      Πολύ σωστά!

    • popolaros avatar
      popolaros @ argoscholosaristros 11/02/2010 21:26:25

      "Οι έξυπνοι ευρωπαίοι καπιταλιστές αφού πρόσφεραν απλόχερα για περισσότερα από 20 χρόνια επιδοτήσεις για να διαλυθεί κάθε μεταποιητική ή κάθετη βιομηχανία και να μεγαλώσουν τα κομμάτια των αγορών τους τώρα επιβάλουν και μια διεθνή επιτήρηση για να καταλάβουν οι νεοέλληνες τι σημαίνει εθνική ανεξαρτησία."

      Σωστός!
      Οι κουτόφραγκοι είχαν πλάνο και δεν πείραζαν τσάμπα επιδοτήσεις.
      Από παραγωγοί και αυτάρκεις σε καταναλωτές και γκαρσόνια.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ argoscholosaristros 11/02/2010 21:27:38

      υπαλληλοι αλληλων

      ΠΠ

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ argoscholosaristros 11/02/2010 23:34:48

      αυτη η καθετη και μεταποιητικη βιομηχανια που αναφερεις θα εξαφανιζοταν νομοτελειακα, λογω ελειψης ανταγωνιστικοτητας (βλ. αναδυομενες αγορες με σχεδον μηδενικου κοστους εργατικο δυναμικο κλπ)
      και στις δυτικες χωρες χαθηκαν δουλειες κα ολοκληρες κοινοτητες διαλυθηκαν/μεταλλαχτηκαν.
      (χωρις να ειμαι πολυ αισιοδοξος) ελπιζω το γκαρσον να μην ειναι μονοδρομος και να υπαρξουν ευκαιριες για επιχειρειν και εγχωρια παραγωγη πλουτου

  8. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 11/02/2010 17:16:20

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα πούλμαν γιά την υποδοχή του μαγεμένου ποδηλάτη,θα ξεκινήσουν 4μμ,από :α)Κουμουνδούρου,5 πούλμαν β)Πανδρόσου,22 πούλμαν γ)Περισσό, 5 πούλμαν δ)Ρηγίλλης, 5 πούλμαν και ε)Ιπποκράτους ,666 πούλμαν,200 ποδήλατα,45 ιστιοσανίδες πάνω σε ροδάκια,δύο μπάντες με κρουστά,20 ξυλοπόδαροι,7 γαιτανάκια κι ένα Βραζιλιάνικο μπαλέτο με 30 λαχταριστές μουλάτες που θα χορεύουν σάμπα-σάμπα,πιό ψηλά τη γάμπα.Χατζηλαλάκης,Καμπουροοικονομείς κλπ συγγενείς,θα ποζάρουν χαμογελαστοί κι αυτάρεσκοι, πάνω στο άρμα του βασιληά Καρνάβαλου.Ο δε Τσιαμτσίκας θα πετάει σοκολάτες από αερόστατο.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 11/02/2010 19:12:13

      Ξέχασες το μπαλέτο με τις ελληνοποιημένες Πακιστανές με τη μπούργκα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 11/02/2010 21:32:53

      Οφείλουμε μεγαλιώδη υποδοχή στον ηγέτη GAP, που μάχεται για τα συμφέροντα της χώρας μας.

  9. nasos avatar
    nasos 11/02/2010 17:27:52

    2,5 δισ για φρεγάτες,άλλα 4 δισ για Eurofighter και τι πήραμε σαν αντάλλαγμα;
    Τον Παπαδήμο για να ελέγχει την εκτέλεση του προϋπολογισμού.
    Κατά άλλα ετοιμαστείτε για διθυραμβικά άρθρα των πασοκοκρατούμενων ΜΜΕ για το πως ο Τζέφρυ έσωσε την Ελλάδα.
    Δεν αλλάζει ο Έλληνας
    μια φορά μακάκας,μια ζωή μακάκας.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/02/2010 17:38:19

    Ο όποιος έλληνας τοποτηρητής καλό θα ήταν να το ξανασκεφτεί αν δεν θέλει να αναφέρεται το όνομά του στα βιβλία της ιστορίας ως κουίσλινγκ μετά από καμιά 30αριά χρόνια.

    Δεν θα έλεγα το ίδιο αν ο τοποτηρητής ήταν ξένος.

    Όμως τώρα διορίζεται έλληνας για να ισομοιραστεί η ευθύνη και το ανάθεμα του Ελληνικού λαού.

  11. nasos avatar
    nasos 11/02/2010 17:49:53

    Ένα βουνό ευρώ έναντι μερικών δηλώσεων στήριξης και του Παπαδήμου για γενικό δερβέναγα.
    Πράγματι ο Γιώργος διαθέτει οξύ επιχειρηματικό πνεύμα όπως λέει και ο Πρωθυπουργικός αδελφός,Νίκος στην LE Temps.
    Πιο φτηνά θα μας έρχονταν να αγοράζαμε τους Financial Times

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ nasos 11/02/2010 19:10:20

      Όντως διαθέτει οξύ επιχειρηματικό πνεύμα ο GAP: Αφού ετοιμάζεται να στήσει ολόκληρη φάμπρικα ελληνοποιήσεων.
      Το Πακιστάν έχει 180 εκατομμύηρια πληθυσμό, το Μπαγκλαντές λίγο λιγότερους. Δεν θα μας έρθει εδώ, λοιπόν, από 1 εκατομμύριο από την κάθε χώρα; Εξειδικευμένο προσωπικό: Ξέρουν να μαζεύουν λάχανα, να πλένουν τζάμια αυτοκινήτων, να πουλάνε "αμπρέλα" άμα βρέχει (έτσι τις λένε) και λοιπά.
      Οπότε η φάμπρικα Ελληνοποιήσεις Α.Ε. του GAP θα έχει μέλλον λαμπρό. Δεν θα σταματήσει ποτέ.
      Είδατε ο άνθρωπος επιχειρηματικό πνεύμα που έχει;

  12. stelios avatar
    stelios 11/02/2010 17:55:56

    Kαι γιατι Κουισλιγκ αλενακι?
    Επειδη θα ελεγχει ωστε τα χρηματα να πηγαινουν εκει που πρεπει και οχι στα λαμογια?

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ stelios 11/02/2010 18:14:25

      Απο παρθενογέννεση μας προέκυψαν οι τοποτηρητές?
      Τα μέχρι χθες - μέχρι σήμερα λαμόγια άθικτα ε?
      _________________________________________

      Δλδ τραβάμε μια γραμμή με blanco σαν την παραπάνω, "λευκαίνουμε" τα λαμόγια και στίβουμε τα συνήθη υποζύγια.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ stelios 11/02/2010 18:14:38

      Στις σωστές τσέπες δηλαδή...

      Για να μην τρελαθούμε εντελώς αγοράσαμε:

      -6 φρεγάτες
      -60 αεροσκάφη
      -μερικά όπλα ακόμα
      -τον Παπαδήμο

      και μας στοίχισαν μέχρι τώρα 7,5 δις που θα τα πληρώσουμε στην Γερμανία και Γαλλία για να εξοικονομήσουμε 4,7 δις για να πέσει στο 8,7 % το 2010.
      Χρεώνεις δηλαδή το μεθαύριο 7,5 δις για να κερδίσεις ΙΣΩΣ αύριο 4,7
      Για να το πετύχεις αυτό σου βάζουν και ένα τοποτηρητή

      Μεγάλη επιτυχία; Γιατί εμένα και με μπακάλικη αφαίρεση μου φαίνεται ότι είμαι μέσα 2,8 δις με το καλημέρα, χωρίς να υπολογίσω τα επιτόκια των δανείων που θα μας δώσουν επειδή ψωνίσαμε 7,5 δις.
      Αλλά αυτά είναι ανώτερα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/02/2010 18:00:17

    Στη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία δεν πρέπει να έχει υπάρξει άλλη τέτοια περίπτωση προσπάθειας συρρίκνωσης του ελλείμματος μιας χώρας από το 13 στο 3 τοις εκατό του ΑΕΠ μέσα σε τρία μόνο χρόνια.
    Η επίτευξη αυτού του στόχου προεξοφλείται ως σχεδόν αδύνατη, ακόμα και αν είχε τη συναίνεση του ελληνικού λαού εν τοις πράγμασι και όχι τη δημοσκοπική που θέλουν να παρουσιάσουν.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 11/02/2010 18:10:14

      Με την πρυποθεση βεβαια οτι το ελλειμμα ειναι παραγματικο και οχι φουσκωμενο για τις αναγκες του ΠΑΣΟΚ.
      Πιστευω οτι το στοχο της πρωτης χρονιας μεχρι τα 8,5 θα τον πετυχουμε ακριβως γιατι ειναι φουσκωμενο.Απο εκει και περα δε χαλασε ο κοσμος.Και στο 6 να παμε τη δευτερη αντι για το 5 ποιος ζει και ποιος πεθαινει ως τοτε,οι αγορες μαλλον θα ασχολουνται με αλλους.

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 11/02/2010 18:01:40

    Καί έχει μιά σκασίλα,γιά το πώς θά αναφέρεται τό όνομά του στά βιβλία τής Ιστορίας μετά από 30 χρόνια.Αρχές,αξίες καί τά υπόλοιπα,αλλενάκι,είναι γιά σένα,γιά μένα καί γενικώς τό πόπολο.Αυτοί είναι γιά άλλα,δέν καταλαβαίνουν από δύσκολα καί ανεκτίμητα εύγε.By the way,πού θά έλεγε καί τό ΓΑΠ,ό τοποτηρητής θά διαβάση τούς Οξυρρυγχείους Παπύρους πρίν νά μας κατσικωθή;Θά τού χρειασθούν.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Kὀριννα 11/02/2010 18:25:09

      Κόριννα, νομίζω ότι χρειάζεται αυτή τη στιγμή να βρεθεί ένας και να λειτουργήσει ως πρότυπο μη συμμόρφωσης. Τότε οι εξελίξεις μπορεί να γίνουν χιονοστιβάδα. Δεν περιμένω φυσικά απο τους συγκεκριμένους...

  15. yangoolash avatar
    yangoolash 11/02/2010 18:03:53

    Εύγε χαραμοφάη Γιωργάκη

  16. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/02/2010 18:18:11

    Πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός, το ΠΑΣΟΚ δείχνει το πραγματικό του πρόσωπο.
    Ο πραγματικός κουίσλινγκ στην Ελλάδα είναι το κέντρο και ο σημερινός διάδοχός του το ΠΑΣΟΚ και όχι ο Παπαδήμας.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/02/2010 18:49:34

    http://www.nytimes.com/2010/02/12/business/global/12union.html?hp

    οι Ευρωπαίοι έβαλαν τα λόγια και τα χαμόγελα και την αποφαστστικότητα (έναντ ανταλλαγμάτων) για να μας παραπέμψουν στους ειδικόυς του IMF ή ΔΝΤ.

    Επτωχέυσαμεν

    Αλλά δεν το λέμε, το λέμε «Θρίαμβος, έπεσε το σπρεντ από 400 σε 270» (Αυτό το έχω ακούσει από πασόκο υπουργό: «όταν χάνουμε θα λέμε ότι κεδίζουμε».

  18. Orestios avatar
    Orestios 11/02/2010 19:14:29

    Το GAP σίγουρα δάκρυσε γιατί δεν θα γίνουμε Δανία του Νότου αλλά, όπως είπε ο Αρχαίος, Υεμένη του Βορά.
    Προσέξατε τα ματάκια του? Κατακόκκινα από το.... δάκρυ που έχυσε.

  19. Orestios avatar
    Orestios 11/02/2010 19:31:54

    Έχετε δεί πιο ικανό πρωθυπουργό?
    Με όραμα για την Ελλάδα, να έχει τη θέση που της αξίζει. Με όραμα για τους Έλληνες, για πρόοδο, ανάπτυξη και δικαιοσύνη.
    Τί αποτυχία είναι αυτή? Τί φιάσκο!
    Στην χώρα του σουρεαλισμού αυτό λέγεται επιτυχία.
    Στην χώρα του ρεαλισμού θα μιλούσαμε για παταγώδη πολυεπίπεδη αποτυχία. Τόσο στην εσωτερική, οικονομική, περιβαλλοντική, αναπτυξιακή, εξωτερική πολιτική. Μια παταγώδης αποτυχία που ανάλογή της έχουμε να βιώσουμε εδώ και έναν αιώνα περίπου. Μια αποτυχία ενός ανίκανου πολιτικάντη που συνεχίζει να κρύβεται από τον λαό. Ενός ανεύθυνου ανθρώπου με πλεονάζον μίσος για τους Έλληνες.
    Αυτή είναι η πραγματικότητα στην χώρα της φαιδρής πορτοκαλέας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 11/02/2010 19:38:01

      Τουλάχιστον ο άχρηστος δεν χαχανίζει. Φαίνεται ότι είναι σαν να εχει φάει ξύλο. Τα μήντια προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι «μεγάλη επιτυχία»

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 11/02/2010 19:54:40

      Επιτυχημένο φιάσκο Αρχαίε.
      Πως λέει ο Καραγκιόζης: "Έφαγα πολλές αλλά μου ρίξανε κιόλας". Δόγμα Καραγκιόζη. Ο πρώτος διδάξας στις μαριονέτες.

      Τί να χαχανίζει? Μετά από τόσα χρόνια δεν μπορεί να χαχανίζει. Αυτό συμβαίνει στα πρώτα χρόνια.

  20. ataktos avatar
    ataktos 11/02/2010 19:50:42

    η χρεοκοπία στην οποία έχει οδηγηθεί η χώρα έχει θέσει εξ αντικειμένου ζήτημα βιωσιμότητας και προοπτικής της εθνικής οικονομίας;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ataktos 11/02/2010 19:58:24

      Φίλε μου ξεκινάς με λάθος ερώτημα καθώς ποτέ η χώρα δεν είχε εθνική οικονομία, παρασιτική και κομματική κονόμα είχαμε ανέκαθεν

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 11/02/2010 20:43:06

    " Δάνεια του Νοτου"

  22. kanis avatar
    kanis 11/02/2010 20:53:42

    orengov criteria :

    o Γαμπρίτσος μέλος εταιρίας που ξέπλενε τα "μαυρα πρόβατα" ...
    λέει το
    http://nonews-news.blogspot.com/2010/02/blog-post_1552.html

    !!!!!!!!!!!

  23. Νίκος avatar
    Νίκος 11/02/2010 20:55:23

    ακου "εθνικη" οικονομια, αχαχαχαχαχα! ωραιο αστειο. θα σε ακουσουν οι ιερειες και ιερεις του νεοταξικου ραγιαδισμου και θα σε εξοβελισουν στο πυρ το (προοδευτικον) εξωτερον.

  24. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 11/02/2010 21:13:49

    παρατηρήστε την αναρτημένη φωτογραφία.
    Βρε καλώς το πελατάκι!
    περάστε παρακαλώ!

  25. t avatar
    t 11/02/2010 21:14:18

    Το ΔΝΤ θα βάλει θηλιά στην Ελλάδα με τις ευλογίες της ΕΈ.

  26. popolaros avatar
    popolaros 11/02/2010 21:31:34

    Η φώτο τα λέει όλα.
    Τον πηγαίνουν 5 χαμογελαστοί και αυτός στη μέση με κατεβασμένο το κεφάλι.

  27. t avatar
    t 11/02/2010 21:38:41

    Μήπως το παιχνίδι είναι γύρω από τα εξοπλιστικά, δηλαδή αν θα πάρουμε από Γαλλία 6 φρεγάτες, τη Γερμανία 30 eurofighter,
    ή από την Αμερική, που προτιμάει ο ΓΑΠ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ t 11/02/2010 21:41:13

      απο αμερικη παιρνουμε τα δανεια !!! μεγκα μπανκα φιλε μου.

      Να παρουμε τα οπλικα και να κυρηξουμε πτωχευση αλλα Μπατατουδη.. εεε ΓΑΠ ?? Βασω τι λες εσυ??

      ΠΠ

  28. popolaros avatar
    popolaros 11/02/2010 21:46:38

    Στο αφελές ερώτημα 'Για ποιούς τελικά δουλεύει ο πρωθυπουργός εξωτερικών Forest Gap', ποιά θα ήταν η απάντηση;
    Θα απαντούσα ως εξής.
    Ποιοί χαμογελάνε τώρα και ποιοί κλαίνε.
    Πως γίνεται να χαίρετε ο κάθε ξένος που έχει οποιαδήποτε σχέση με την Ελλάδα και την ίδια στιγμή να λυπάται ο κάθε Έλληνας.
    Να το πω πιο ξεκάθαρα λοιπόν.
    Μήπως δουλεύεται μόνο για τους ξένους ;

  29. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 11/02/2010 21:51:41

    Γιατί εγώ ανησυχώ ιδιαίτερα όταν ακούω τον ΓΑΠ να επαναλαμβάνει τα περί παραχώρησης εθνικής κυριαρχίας?
    Ερχονται τίποτα περίεργες "διευθετήσεις" που θα πρέπει να παρουσιασθούν-διακριτικά βέβαια- ως αποτέλεσμα οικονομικής δυσπραγίας και πιέσεων όσων μας βοηθούν να απαλλαγούμε από αυτήν?
    Και κάτι άλλο:Το να έχεις μια προβληματική οικονομία αποτελεί στον σημερινό παγκόσμιο χωριό ούτως ή άλλως περιορισμό της εθνικής κυριαρχίας. Και γι αυτήν την προβληματικότητα έχει τεράστιες ευθύνες και το ΠΑΣΟΚ και εσχάτως ο κ Παπανδρέου προσωπικά. Η επιτήρηση και η "τεχνική βοήθεια"(όπως λέει ο κ Παπανδρέου την ζήτησε ο ίδιος προ διμήνου)αποτελούν απλώς λογικές συνέπειες της ήδη μειωμένης εθνικής κυριαρχίας και απόδειξη ότι οι άλλοι δεν σε εμπιστεύονται οτι θα κάνεις αυτά που λες και ο ίδιος δεν είσαι σε θέση να ελέγξεις τα αποτελέσματα αυτών που κάνεις.

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΑΡΗΣ Θ 11/02/2010 22:02:02

      Φίλε, όντως κάτι τρέχει με την εθνική κυριαρχία μας.
      Το έργο GAP έχει και δεύτερο μέρος και ανησυχώ τα μάλα.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ ΑΡΗΣ Θ 11/02/2010 23:49:59

      Εαν συνεχιστεί η προδιαγεγραμμένη σήμερα πορεία σε καμμιά εικοσαριά χρόνια η Ελλάδα θα είναι αγνώριστη.

      Θα έχουμε κανένα 4αρι εκατομμύρια από τους κατοίκους γκετοποιημένους σε 3-4 μειονότητες (αλβανική-μουσουλμανική-αφρικανική-ρωσοβαλκανική) οι οποίες θα εκλέγουν η κάθε μία τους δικούς τους αντιπροσώπους, θα διατηρούν τις γλώσσες και τις συνήθειες τους και σίγουρα δεν θα είναι αφομοιωμένοι με εμάς.

      Η Θράκη θα είναι αποσχισμένη και ανεξαρτητοποιημένη και να ευχόμαστε να μην έχουμε χάσει και κανένα νησί στο ενδιάμεσο. Για μεγάλο νησί λέμε γιατί τα μικρά σε λίγο θα είναι ήδη γκρίζες ζώνες.

      Επίσης πιθανότατα θα έχουμε υιοθετήσει το λατινικό αλφάβητο αφού ήδη τα περισσότερα νέα παιδιά greeklish χρησιμοποιούν οπότε κάποια "Δραγώνα" της εποχής θα αποφασίσει ότι είναι μάταιο να χρησιμοποιούμε το ελληνικό αλφάβητο και να χρεώνουμε και παραπάνω τις Βρυξέλλες για να υποστηρίζουν μια γλωσσα παραπάνω.

      Βέβαια το αντάλλαγμα για όλα αυτά θα είναι ότι το ποσοστό του δημοσίου χρέους ως προς το ΑΕΠ θα είναι γύρω στο 100% οπότε η ΕΕ θα είναι ευχαριστημένη και εμείς μαζί με τους υπόλοιπους ιθαγενοποιημένους λαθρομετανάστες θα είμαστε ευχαριστημένοι με τη μιζέρια μας και θα μυρίζουμε τις κλανιές ο ένας του άλλου αφού η φασολάδα θα ξαναγίνει το εθνικό φαγητό μας...

  30. Fotini avatar
    Fotini 11/02/2010 23:50:45

    Βρε παιδια με την κριτικη μας αλλαζει τιποτα; Πραξεις, εργα--ειμαι ολο αυτια!!

    Διαβαζω μηνες τωρα για την καταντια της Πατριδας, αλλα δεν εχω διαβασει τον τροπο που θα ξεκουμπιστουν τα πρασινα λαμογια απο το τιμονι της Ελλαδας ΜΑΣ!!

    Anyone, suggestions??

  31. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/02/2010 02:05:36

    Οσο διαβάζω τά ΄εκσυγχρονιστήρια΄και όλους αυτούς που λοιδωρούσαν τήν έννοια ΄Πατρίδα΄παριστάτοντας τούς ΄πεφωτισμένους΄,νά καλούν σέ ΄Εθνική Συσπείρωση΄επειδή κινδυνεύει η ΄Πατρίδα΄,με πιάνουν τά γέλια..
    Ξαφνικά ολοι οι Παγκοσμιοποιητές γινανε Πατριώτες και ζητάνε νά πληρώσει ο Λαός..Και από δίπλα και ο άλλος μέγα ΄πατριώτης΄,ο μπάρμπα Γιώργος τού ΛΑΟΣ εμφανίζει το αληθινό του πρόσωπο τού υποστηρικτή τών Ισχυρών..
    Βέβαια και οι Μαυραγορίτες στην Κατοχή υπέρ ΄Πατρίδος΄μιλούσαν..
    Μονον που η δικιά τους η ΄πατρίδα΄δέν εχει καμιά σχέση με την άλλη Πατρίδα...

  32. JOHN avatar
    JOHN 12/02/2010 02:08:50

    Μεσα απο τον αντιαμερικανισμο μας,μεχρι καποιοιου σημειου δικαιολογιμενα,ειδαμε τους Ευρωπαιους σαν κουλτουρα,γεναιοδωρους,ομοαιματους,φιλικους και γενικα σωτηρες απο τη παλια κακια μαμα τις ΗΠΑ.Ιστορικα πεσαμε εξω.Οι Ευρωπαιοι εχουν πολυ μεγαλυτερη πειρα στην αποικιοκρατια.Ας δουμε τι εκαναν οι σταυροφοροι στο Βυζαντιο,οι Ισπανοι στη Λατινικη Αμερικη,οι Αγγλοι οι Γαλλοι αλλου και θα συνηδητοποιησουμε τι μας περιμενει,και τι σημαινει εξοντωση χωρις οπλα.Οι Αμερικανοι ειναι μαθητες τους και σε πολλες περιπτωσεις οχι και τοσο καλοι,μονο στα οπλα και τη βια βασιζονται σε αντιθεση μα τους Ευρωπαιους που οτι κανουν παντα με το γαντι,γι αυτο συνηθως επιτυγχανουν οπου οι Αμερικανοι τα κανουν μουσκεμα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ JOHN 12/02/2010 06:55:06

      Ο αντιαμερικανισμός, ξεκίνησε σαν ρωσική προπαγάνδα, έδωσε βαρύ έρεισμα με τον Αντρέα την Χούντα και την Κύπρο, και από τότε είναι οι Γερμανικές Μυστικές Υπηρεσίες. Αυτές που ποτέ δεν ακούγονται.

  33. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/02/2010 07:50:28

    Μιά εικόνα,χίλιες λέξεις.Τι μοιάζει να σκέφτεται ο μαγεμένος ποδηλάτης;Αυτό δεν μπορώ να το εικάσω,διότι απλά...είναι μαγεμένος.Αλλά θα μπορούσε να σκέφτεται,πως μιά ψυχή που είναι να βγεί....Οι πέριξ του όμως;Εύγλωττο το σαρδώνειο χαμόγελό τους !!!!!(Ολοι μας έχουμε δεί ντοκιμαντέρ της NOVA : Τα τσιτάχ,γύρω από το τρομοκρατημένο γκνού).

    • zonitis avatar
      zonitis @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 12/02/2010 12:47:22

      Νασαι καλα... Με εκανες και γελασα..χαχαχα

  34. gEO75 avatar
    gEO75 12/02/2010 08:41:09

    Τριπλή Εποπτεία: ΕΚΤ, Κομισιόν και ΔΝΤ

    Μου ακούγεται σαν άσχημη γερμανική τσόντα με την Ελλάδα στον κεντρικό ρόλο και τρεις μαντραχαλάδες να βάζουν όλο το κομπλεξικό άχτι τους....
    Αλλά το χειρότερο είναι, ότι τα ελληνικά ΜΜΕ χαίρονται που "...at least we are getting some!"
    Ανοίγεις τα πόδια σου διάπλατα και χαίρεσαι που βρέθηκε έστω ένας να στον καρφώσει. Τέτοια κατάντια!!!

    Δεν πάει άλλο