#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2013 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλή η Χρυσαυγιάδα, με τα υπόλοιπα το θα γίνει;



Ασφαλώς η Χρυσαυγιάδα είναι ένα πολύ σοβαρό σίριαλ που μπορεί να παίξει και την… επόμενη σεζόν. Ασφαλώς και όταν κάποια «κατακάθια» της κοινωνίας, στηριζόμενα και χρηματοδοτούμενα από επιφανείς επιχειρηματίες ήθελαν να καταλύσουν το δημοκρατικό πολίτευμα, αυτό είναι πολύ σημαντικό θέμα. Που μας απασχόλησε πολύ και θα μας απασχολήσει ακόμη περισσότερο τις επόμενες εβδομάδες.

Όμως, τα προβλήματα που έχει η Ελλάδα είναι πολλά και δεν πρέπει να τα λησμονούμε. Και σίγουρα δεν τα λησμονεί κανείς στην κυβέρνηση διότι, αν το κάνει, σίγουρα θα γυρίσει μπούμερανγκ.

Η χώρα δεν έχει πολυτέλειες για να κρύβει τα προβλήματα κάτω από το χαλάκι, ούτε να τα σκεπάζει με το σεντόνι της Χρυσής Αυγής. Είπαμε, άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Και η οικονομία, η καθημερινότητα, ο φόβος για το μέλλον, η απαισιοδοξία είναι ζητήματα που δεν ξεχνιούνται τόσο εύκολα.

Μόλις προχθές η έκθεση της Eurostat έδειξε ότι τρεις στους 10 Έλληνες (31%) ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας. Είναι δηλαδή 3 στους 10 που πεινάνε και που φυσικά δε θα «φάνε» για πολύ Χρυσή Αυγή ή ό,τι άλλο. Θα αναζητήσουν άλλη τροφή, θα φωνάξουν, θα επικρίνουν, θα εξοργιστούν. Μην απορούμε λοιπόν που ακόμη και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι οι Χρυσαυγίτες είναι εγκληματίες.

Η ανεργία είναι στο 27%, η κυβέρνηση λέει ότι θα μειωθεί στο 26%, αλλά η ΓΣΕΕ εκτιμά ότι θα φτάσει το 34%. Τραγικό. Σχεδόν 3 στους 10 Έλληνες (όπως και όσοι πεινάνε. Τυχαίο;) δεν έχουν μια δουλειά ενώ πάνω από τους μισούς νέους αναζητούν να κάνουν οτιδήποτε.

Σύμφωνα με το προσχέδιο του προϋπολογισμού, και παρά τις φιλόδοξες προβλέψεις ότι θα υπάρξει επιστροφή στην ανάπτυξη και πλεόνασμα 2,8 δις ευρώ, οι Έλληνες θα πληρώσουν περισσότερα από 2 δις ευρώ νέους φόρους. Πώς; Ρώτησε η κυβέρνηση από ποιους και πώς;

Σύμφωνα με προχθεσινή έκθεση της ΤτΕ, οι τιμές των ακινήτων έπεσαν μέσα σε πέντε χρόνια κατά 40%. Δηλαδή το τελευταίο καταφύγιο του Έλληνα κατέρρευσε. Η ακίνητη περιουσία του, το σπίτι, το κατάστημα, το γραφείο έχει πλέον απαξιωθεί και εκατομμύρια ιδιοκτήτες έχουν χάσει μεγάλο μέρος των χρημάτων που επένδυσαν.

Η υγεία και η παιδεία πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο. Το προσχέδιο λέει ότι θα υπάρξουν και νέες μειώσεις στις δαπάνες. Μέχρι που θα φτάσουμε δηλαδή; Και πώς άραγε θα πληρώνουμε 25 ευρώ για νοσηλεία, 5 ευρώ στα εξωτερικά ιατρεία, 1 ευρώ για κάθε συνταγή στο φαρμακείο;

Κάποιοι μας προετοιμάζουν για νέες μειώσεις στις συντάξεις διότι, όπως λένε, καταρρέουν τα ταμεία. Θα κοπούν οι επικουρικές για πάνω από 100.000 συνταξιούχους που είναι κάτω από 65 ετών, παρ’ ότι πλήρωσαν αδρά γι’ αυτή τη ρημάδα τη σύνταξη.

Η τρόικα δεν έρχεται στην Ελλάδα και μας… κρατάει μούτρα γιατί δεν έχουν προχωρήσει θέματα όπως το τι θα γίνει με τα Ταμεία, με τις αποκρατικοποιήσεις, με τα χρέη του Δημοσίου, με την απελευθέρωση των επαγγελμάτων.

Από την άλλη, οι ξένοι Γερμανοί και ΔΝΤ τσακώνονται για το ποια θα είναι η καλύτερη λύση για το ελληνικό χρέος. Ο Σόιμπλε λέει όχι σε κούρεμα, η Λαγκάρντ το σκέπτεται, αλλά όλοι έχουν στο νου τους νέα μέτρα. Δεν τους φτάνει τόσο αίμα. Σαν τους βρυκόλακες.

Η κοινωνία σε βαθιά κατάθλιψη. Δείτε τις δημοσκοπήσεις όπου η συντριπτική πλειοψηφία δε βλέπει φως στο τούνελ.

Όλα αυτά και πολλά άλλα είναι πραγματικά προβλήματα, μη αντιμετωπίσιμα. Και είναι αυτά που ο κόσμος δεν ξεχνά. Ζει καθημερινά με το άγχος και την ανασφάλεια. Με την οικογένειά του στα κάγκελα και δεν αντέχει άλλο.

Αν, επομένως, κάνουν το λάθος οι πολιτικοί να ξεχάσουν τι περνά ο κόσμος, τότε θα το πληρώσουν ακριβά. Είπαμε. Άλλο η Χρυσή Αυγή, άλλο οι εγκληματίες και άλλο η διαχείριση του σοκ της κρίσης.

«Εγέρθητι», λοιπόν, για την οικονομία και τη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου. Τα χρυσαυγίτικα κωθώνια θα σαπίσουν στη φυλακή. Ας μη σαπίσουμε κι όλοι εμείς στην καθημερινή κόλαση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. parsifal avatar
    parsifal 09/10/2013 11:30:18

    Τίποτε ! Η μάλλον οτι επιτρέψουν οι εισηγηθέντες και απαιτήσαντες και την Χρυσαυγιάδα.
    Δεν υπάρχουν αλλα περιθώρια "ελιγμών". Δια στόματος Moody's η διεθνής χρηματοπιστωτική μαφία εκαθόρισε το πλαίσιο στο οποίο οφείλουν να κινηθούν οι "αρχουσες" (λέμε τώρα ...) ελίτ του Νότου. Η λοιπόν πάμε σε "Κούγκι", με αξιοποίηση ΟΛΩΝ των μοχλών πιέσεως της χώρας, αρχής γενομένης απο το γεωπολιτικό - ενεργειακό, αεροναυτικές βάσεις και τελειώνοντας στα δικαιώματα που εχομε ως μέλη της Ευρωζώνης, η τα κεφάλια μέσα, συντάξεις 360 €, μισθοί 500 € και οτι γίνει (πιθανώς εσωτερικό μπάμ !)
    Η τετριμμένη δικαιολογία "μα πώς θα πληρωθούν οι μισθοί και οι συντάξεις ..." δεν παίζει. Δηλαδή για να πληρώνονται 23 του μηνός μισό εκατομμύριο δημοσιοι κηφήνες, πελατάκια των κομμάτων θα εξαθλιώσωμε ΟΛΟΥΣ τους υπολοίπους ;
    Ας μήν πληρωθούν στην ωρα τους, ας γευθούν τις ληξιπρόσθεσμες υποχρεώσεις τέλος του μήνα, ας αποστερηθούν τα καταναλωτικά δάνεια επί τη επικλήση της δημοσιουπαλληλικής ιδιότητος. Ασε που πολλοί εξ αυτών θα ... επιζήσουν με τα μαύρα και τα εξωσχολικά...
    Οτι είχε να δώσει το υπερθέαμα με την ΧΑ, η ανιστόρητη μπουρδολογία περί "Αξονος" με το Ισραήλ και η δήθεν ΑΟΖολογία τελείωσαν.
    ANΑΚΟΥΦΙΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ, ΖΟΡΙΚΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ "ΕΥΡΩΠΗ" ΤΩΡΑ. Σε πολύ λίγο θα είναι αργά.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ parsifal 10/10/2013 02:31:36

      Είναι ήδη αργά φοβάμαι

    • Κωνσταντίνος Σπ avatar
      Κωνσταντίνος Σπ @ parsifal 10/10/2013 16:18:36

      μήπως έχει ακούσει κάποιος σε δελτίο ειδήσεων τίποτε για την επίσκεψη Σαμαρά στα Ιεροσόλυμα και το Τελ Αβίδ?
      Γιατί προσωπικά μόνο σε blogs και ειδησεογραφικά sites την έχω δεί....

  2. blue nile avatar
    blue nile 09/10/2013 11:37:28

    Πολύ καλή περιγραφή της κατάστασης.

    Όμως όσο ακολουθούμε το μνημονιακό δρόμο μην περιμένετε να αλλάξει τίποτα.
    Ήρθε ο καιρός για το μεγάλο ΟΧΙ.
    Και δεν έχουμε τίποτα να να φοβόμαστε περισσότερο από αυτά που παθαίνουμε τώρα και τα άλλα που θα πάθουμε στο μέλλον.
    Γιατί το μνημόνιο δεν είναι μια δυσάρεστη θεραπεία που πρέπει να την υποστούμε για να γίνουμε καλά.
    Είναι μια μεθοδική αυτοχειρία που συντελείται σε δόσεις.

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ blue nile 09/10/2013 13:09:05

      Το μεγαλο ΟΧΙ δεν μπορουν να το πουν ανθρωποι (και κυβερνησεις) που ειναι συνηθισμενοι (νες) να λενε διαρκως ΝΑΙ.

  3. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 09/10/2013 11:46:24

    σκεφτήκαμε μήπως πόσο περισσότερο κόσμο θα φέρναμε κοντά μας με τη μείωση στο φόρο πετρελαίου;

  4. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 09/10/2013 11:46:53

    Εύγε! Πέστα Χρυσόστομε!

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/10/2013 11:47:37

    Λησμόνησες τα εξής:
    1) τις "αποκρατικοποιήσεις" (οράτε ιδιωτικοποιήσεις) που δεν είναι "ξεπούλημα". Όπως είπαμε, ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΑΓΚΗ, όπως τώρα.
    2) Την λίστα Λαγκάρντ, και άλλες λίστες

    • Hawk avatar
      Hawk @ Νίκος Αργεάδης 09/10/2013 12:48:07

      Αλήθεια τι να γίνεται με την λίστα Λαγκάρντ, φαίνεται πως όποιος την πιάνει στα χέρια του στοιχειώνει, μέχρι και ο Κακλαμάνης την είπε χθες στον Στουρνάρα, φανταστείτε που φτάσαμε να ζητάνε τα ρέστα αυτοί που είχαν την λίστα στα παντελόνια τους και την γυροφέρνανε από πελάτη σε πελάτη, τώρα να το παίζουν μάγκες. Βέβαια εμάς μας ενδιαφέρει να πληρώσουν όσοι το .... απέφυγαν μέχρι σήμερα, αρκετά έχουμε ξεπουπουλιαστεί όλοι εμείς.

      • Αιρετικός avatar
        Αιρετικός @ Hawk 09/10/2013 12:52:11

        Aν αληθεύει ότι οδηγούμαστε σε παραγραφή για την λίστα Λ., μήπως πρέπει να κινηθεί αυτεπάγγελτα και κανένας Εισαγγελέας για τους χειριστές της υπόθεσης?

      • blue nile avatar
        blue nile @ Hawk 09/10/2013 15:28:54

        Το θέμα δεν είναι η λίστα Λαγκάρντ...
        Το θέμα που καίει είναι η λίστα της Siemens.
        Άραγε θα μάθουμε ποτέ ποιοι τα πήραν;

        • Hawk avatar
          Hawk @ blue nile 09/10/2013 17:27:59

          Αυτές οι λίστες είναι που μας έχουν καταστρέψει, πάνω σε αυτές πατάνε και οι Βρυξελιώτες και μας βγάζουν το λάδι.

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 09/10/2013 12:27:30

    Ξεφουσκώνει ποιό γρήγορα απ΄ότι φούσκωσε.Προσπαθεί ο Κεδίκογλου να την κρατήσει σαν θέμα ........κάνει τα απάντα ο ντερπεντέρης, αλλά........ οι δημοσκοπήσεις άλλα λένε.... ότι δεν πείθουν . Οσο βλέπουν οι δεξιοί αγκαλιά Σαμαρά βενιζέλο.........δύσκολα το ποθούμενο.

  7. Κώστας Γιαννιώτης avatar
    Κώστας Γιαννιώτης 09/10/2013 13:03:55

    "Ασφαλώς και όταν κάποια «κατακάθια» της κοινωνίας, στηριζόμενα και χρηματοδοτούμενα από επιφανείς επιχειρηματίες ήθελαν να καταλύσουν το δημοκρατικό πολίτευμα, αυτό είναι πολύ σημαντικό θέμα."

    Εάν είναι πολύ σημαντικό θέμα, γιατί δεν ασχολείται η κυβέρνηση με τις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ των οποίων ο μοναδικός "καημός" είναι η κατάλυση του πολιτεύματος;;;
    Εκεί να δείτε "επιφανείς" επιχειρηματίες...
    Επιχειρηματίες που έχουνε "πελάτη" το κράτος (ενίοτε και αντίστροφα)...

  8. Valter avatar
    Valter 09/10/2013 13:14:12

    Χωρίς να θέλω να ισχυριστώ ότι οι Έλληνες δεν υποφέρουν από την κρίση έχω μια παρατήρηση.
    Το όριο της φτώχειας δεν είναι όριο πείνας.
    Επίσης το όριο της φτώχειας δεν είναι κοινό για όλο τον κόσμο , δεν υπάρχει διεθνώς αναγνωρισμένος τρόπος για τον καθορισμό του δηλαδή.
    Το λέω γιατί πολλές φορές ακούω κόσμο αλλά και δημοσιογράφους να λένε ότι γίναμε Ζιμπάμπουε ή δεν ξέρω εγώ πια άλλη Αφρικανική χώρα μιας και δήθεν οι Έλληνες πολίτες κάτω από το όριο της φτώχειας ως ποσοστό είναι ίδιοι σχεδόν με αρκετές Αφρικανικές χώρες.
    Αυτό είναι ψέμα , ο τρόπος που οι χώρες στην Αφρική μετράνε το όριο της φτώχειας είναι εντελώς διαφορετικός με τον δικό μας , αυτοί μετρούν όριο πείνας , εμείς όχι. Με τον δικό μας τρόπο μέτρησης αυτοί θα έβγαζαν 98% κάτω από το όριο της φτώχειας , ενώ εμείς με τον δικό τους θα βγάζαμε 0,5% ή κάτι παρόμοιο.
    Με εκφράσεις του τύπου "3 στους 10 Έλληνες πεινάνε" απλά συντηρούμε αστικούς μύθους απαισιοδοξίας , δημιουργούμε την ατμόσφαιρα ότι τα πράγματα είναι δέκα φορές χειρότερα από ότι πραγματικά είναι.
    Εγώ δεν ξέρω κανέναν Έλληνα να πεινάει , δεν ξέρω εσείς αν ξέρετε κάποιον και αν τον ξέρετε γιατί δεν τον βοηθάτε?

    • Δημητρης avatar
      Δημητρης @ Valter 09/10/2013 21:25:45

      Φυσικα δεν πειναει....μηπως πρεπει να πας καμμια μερα στα συσσιτια αυτα που εχουν απαγορεψει να δειχνουν τα καναλια να δεις ποσες χιλιαδες ανθρωποι φυτοζωουν ?

      • Valter avatar
        Valter @ Δημητρης 10/10/2013 01:44:26

        Εσύ Δημήτρη έχεις πάει στα συσσίτια? Η τα κανάλια που συνωμοτούν τα κρύψαν και από εσένα?
        Δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν υπάρχουν συμπολίτες μας που φυτοζωούν λόγω της κρίσης, αλλά άλλο αυτό όμως και άλλο ότι τρεις στους δέκα Έλληνες πεινάνε.

    • Οι Απέναντι avatar
      Οι Απέναντι @ Valter 09/10/2013 21:42:48

      Ακόμη ένας .....Εξωγήϊνος ανάμεσά μας!! Για όποιον είχε αμφιβολίες πως υπάρχουν....

      • Valter avatar
        Valter @ Οι Απέναντι 10/10/2013 01:41:49

        Γιατί κούκλα μου πρέπει να απαντάς με τόση δριμύτητα?
        Δεν μπορείς να θέτεις τις αντιρρήσεις σου χωρίς να προσβάλεις?
        Λέγεται πολιτισμός, τόσο δύσκολο είναι?

    • George avatar
      George @ Valter 09/10/2013 22:06:44

      Σωστά είναι το όριο σχετικής φτώχειας (και όχι απόλυτης) και μετράει πόσοι είναι κάτω του 60% (αν θυμάμαι καλά) του μέσου εισοδήματος. Σχεδόν παντού είναι γύρω στο 20%. Πιό πάνω δείχνει αποτυχία των προγραμμάτων πρόνειας, πιό κάτω επιτυχία. Με το όριο σχετικής φτώχειας του Λουξεμβούργου όλοι οι Ελληνες είναι φτωχοί και με της Ζιμπάμπουε όλοι οι Ελληνες είναι πλούσιοι. Φτωχοί και πλούσιοι ταυτόχρονα! Αλλά γιατί Valter να αφήσουμε την πραγματικότητα να μας χαλάσει μια ωραία ιστορία? :-)

  9. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 09/10/2013 13:16:29

    Αγαπητέ φακτορ,
    όμορφη και γλαφυρή η περιγραφή της όλης κατάστασης, πλην, έχω την εντύπωση ότι, ακριβώς επειδή συμβαινουν όλα αυτά, ναι μεν απέθανε η Χρυσή Αυγή, όμως, εντός ολίγου, πλείστοι όσοι θα φωνασκούν και πάλι, Ζήτω η (κάποια) Αυγή !! Διότι όλα όσα περιγράφεις αγαπητέ, αποτελούν και τα αίτια γιγάντωσης της Χρυσής Αυγής, τα οποία παραμένουν κι επιμένουν φορτικά, ανελέητα για τον κοσμάκη και συνεπώς εάν δεν τα περιορίσεις, σίγουρα θα χεις κάποια άλλη Αυγή για την οποία θα τρέχεις πάλι κ.ο.κ.!! Τον άνεργο, φάκτορ, τον συνταξιούχο, τον ακόμη εργαζόμενο και αγρίως φορολογούμενο πλέον, τον άρρωστο που χρήζει περιθάλψεως νοσοκομειακής, ΟΥΔΟΛΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, Ο ΝΑΖΙΣΜΟΣ, Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ και άλλα τέτοια ωραία και υψηλά ή χαμερπή Ιδανικά!! Όπως έλεγε κι ο παππούς μου ο μακαρίτης "τα Ιδανικά κερδίζουν πολέμους κι η πραγματικότητα εκλογές!" Αυτό ας το βάλει καλά στο μυαλό του ο Πρωθυπουργός κι ας ενεργήσει αναλόγως!
    Μετά τιμής

  10. Οι Απέναντι avatar
    Οι Απέναντι 09/10/2013 13:27:22

    '' Το ρόλο μας τον διαλέξαμε οι ίδιοι εμείς – την πρώτη μέρα
    που διστάσαμε να πάρουμε μια απόφαση ή που σταθήκαμε εύκολοι
    σε μιαν αναβολή.
    Όλα όσα αρνηθήκαμε – αυτό είναι το πεπρωμένο μας. ''
    (Στέφανος) - Τάσος Λειβαδίτης

  11. tzager avatar
    tzager 09/10/2013 14:24:12

    Φάκτορα,

    Αξιοσημείωτη και ευστοχότατη περιγραφή της κατάστασης.

    Όμως¨γνωρίζεις καλύτερα από όλους εμάς ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.

    Η συγκυβέρνηση έχει δεσμευτεί να εφαρμόσει το πρόγραμμα το οποίο η Βουλή έχει ψηφίσει.

    Οι ευκαιρίες για 'μεγάλα ΟΧΙ' έχουν περάσει ανεπιστρεπτί ανεκμετάλευτες από την κυβέρνηση και κυρίως από το κοινοβούλιο.

    Ο κόσμος έχει επιδείξει μέχρι σήμερα ιδιαίτερη ωριμότητα, σοφρωσύνη, υπομονή και ανέχεια.

    Κανείς δεν μπορεί αυτή τη στιγμή να προδικάσει τις όποιες προσεχείς εξελίξεις.

    Η χώρα αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε μία ιδιότυπη πολιτική αστάθεια με πρωτόγνωρα χαρακτηριστικά. Οι κατάσταση στην πραγματική οικονομία είναι ζοφερή, παρά τα όποια υπαρκτά ή επίπλαστα μακροοικονομικά success stories.

    Και η Χ.Α. παρά τον ορυμαγδό δυσφημηστικών και συγκλονιστικών αποκαλύψεων καλά κραττεί. Ο κόσμος είναι απερίγραπτα χολωμένος με το πολιτικό σύστημα και συνειδητά αρνείται να καταπιεί αμάσητα την 'πραγματικότητα' που αφιδώς του προσφέρουν τα κανάλια...

    Δεν είναι ψευδαίσθηση η ανατροπή που μπορεί να προκαλέσει μία σπίθα...

  12. Σ Μ avatar
    Σ Μ 09/10/2013 15:35:37

    Μαζὶ μὲ τὸ εὐτυχὲς μπουζούριασμα τῶν νεοναζιστῶν βιώνουμε καὶ τὴν ἐπαναβάπτιση τῆς Μεταπολίτευσης ὡς τῆς Ἁγίας "καλύτερης Δημοκρατίας τοῦ τόπου", καὶ τοῦ πολιτικοῦ προσωπικοῦ της ὡς τοὺς «θεσμοφύλακες» φιλοσόφους-βασιλεῖς, ποὺ ἔχουν ὡς μόνη ἐναλλακτικὴ τὸν ναζισμὸ καὶ τὸ χάος. Δηλαδή, «νὰ βλέπετε τὸν Μεϊμαράκη καὶ τὸ ΠΑΣΟΚ καὶ νὰ λέτε κι εὐχαριστῶ». Ὅπως ἔλεγε καὶ ὁ Πρετεντέρης ἀπὸ τηλεοράσεως, «στὶς κοινοβουλευτικὲς δημοκρατίες τὸ Σύστημα εἶναι ἡ δημοκρατία, καὶ ὅποιος εἶναι ἐνάντια στὸ Σύστημα εἶναι ἐνάντια στὴ Δημοκρατία». Περιττὸ νὰ πῶ, πρόκειται γιὰ βλακῶδες ἐγχείρημα. Ναὶ μὲν ὁ κόσμος τρώει κουτόχορτο, ἀλλὰ ὄχι σὲ τόσο μεγάλες ποσότητες καὶ ὄχι σὲ τόσο μεγάλη συμπύκνωση.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ Σ Μ 09/10/2013 15:58:33

      Παρότι διαφωνούμε σε άλλα, στα βασικά (όπως το συγκεκριμένο) συμφωνούμε πλήρως.

    • Πλαστήρας avatar
      Πλαστήρας @ Σ Μ 10/10/2013 00:26:31

      Ο κόσμος αγαπητέ τρώει και θα συνεχίσει να τρώει κουτόχορτο όσο υπάρχουν στάνες και τσοπάνηδες.
      Το κουτόχορτο είναι όπως το χασίσι.
      Σε ''φτιάχνει''.

  13. Κώστας Γιαννιώτης avatar
    Κώστας Γιαννιώτης 09/10/2013 17:24:15

    «νὰ βλέπετε τὸν Μεϊμαράκη καὶ τὸ ΠΑΣΟΚ καὶ νὰ λέτε κι εὐχαριστῶ»

    Όλα τα λεφτά... :)

  14. daresome avatar
    daresome 09/10/2013 18:16:10

    Πολύ σωστά όλα όσα λέτε, για ένα μόνο έχω αμφιβολία : "Και σίγουρα δεν τα λησμονεί κανείς στην κυβέρνηση (σσ. τα προβλήματα της Ελλάδας) διότι, αν το κάνει, σίγουρα θα γυρίσει μπούμερανγκ." Είμαστε σίγουροι ότι δεν τα λησμονούν ? Αλλά ακόμα κι αν δεν τα λησμονούν, σίγουρα δεν τα αντιμετωπίζουν και προπάντων δεν τα λύνουν. Όποιος παρακολούθησε τον Στουρνάρα προχτές στην εκπομπή του Χατζηνικολάου στο enikos, νομίζω το κατάλαβε και με το παραπάνω.

    Και τι δεν είπε ο υπουργός, ότι κάποια πράγματα δεν είναι όπως τα νομίζουμε.
    - Για τις αυτοκτονίες δεν φταίει η φορολογία, σίγουρα είναι θλιβερό, αλλά δεν φταίνε οι φόροι !
    - Οι εφορίες έχουν εντολή όταν κάποιος αποδεδειγμένα δεν μπορεί να πληρώσει, να μην το πιέζουν !! Προφανώς η λέξη κλειδί είναι το "αποδεδειγμένα" ... Έτσι εξηγούνται οι απευθείας κατασχέσεις μισθών και ποσών από ενοίκια κλπ. στις Τράπεζες ... Αφού παίρνεις μισθό ή ένα νοίκι, μπορείς να πληρώσεις. Προφανώς δεν τα χρειάζεσαι για να φας, αλλά για να πληρώσεις τους φόρους σου. Έτσι εξηγούνται επίσης και οι αναγκαστικές εκτελέσεις σε ακίνητα ... Αφού έχεις ακίνητα, έχεις και να πληρώσεις ... Ή μάλλον καλύτερα : "αυτό περιμέναμε κι εμείς να μην έχεις να πληρώσεις, για να σου πάρουμε το ακίνητο" !!
    - Ο νέος φόρος ακινήτων δεν είναι αυτός που νομίζουμε, γιατί ενώ θα βεβαιωθούν 3,5 δις, θα εισπραχθούν 2,9 δις ... Το ότι θα "βεβαιωθούν" στις πλάτες κάποιων και θα κυνηγάνε μ΄αυτά τον κοσμάκη εσαεί, το αντιπαρερχόμαστε ....
    - Οι βουλευτές δεν παίρνουν όσα νομίζουμε, παίρνουν πολύ λιγότερα ... Πόσα δηλαδή ακριβώς ? (Δεν είπε) Όταν ετέθη δε το θέμα των απαλλαγών, των προνομίων και των επιδομάτων, εγένετο γαργάρα ....
    - Η ανεργία δεν είναι 2 εκ., είναι 1 εκ. ..... Τι να σχολιάσεις εδώ ?
    - Η μεγάλη φοροδιαφυγή έχει ανακαλυφθεί και κυνηγιέται (και εισπράττεται να υποθέσω ? ), οι οφσορ έχουν εντοπιστεί όλες και αποδίδουν τα οφειλόμενα, οι λίστες Λαγκάρντ και Λουξεμβούργου σιγά σιγά (αλλά εννοούμε πολύυυυυ σιγά σιγά ...) εξολοθρεύονται ... Ε, τότε να, αφού τα παίρνεις όλα από κει υπουργέ μου, γιατί δεν μας αφήνεις στην ησυχία μας, που μας έχετε γδάρει κυριολεκτικά ??

    Αυτά και άλλα πολλά μας είπε ο κ. υπουργός, τα οποία όλα ήταν στο ίδιο μήκος κύματος : αόριστες δηλώσεις, επιχειρήματα-καραμέλα, γενικολογίες και πλήρες μεταμεσονύκτιο για την ελληνική πραγματικότητα !!

    Και να μην το ξεχάσω : αναφέρετε κι εσείς οι ίδιοι στο άρθρο σας για την καταβαράθρωση των αξιών των ακινήτων, της τάξης του 40% .Πού είναι η επαφή με την πραγματικότητα της κυβέρνησης, όταν υπολογίζει τους φόρους των ακινήτων με αξίες και κριτήρια που δεν έχουν καμία σχέση με την παραγματική αξία των ακινήτων? Δεν φτάνει που καλούμαστε να πληρώνουμε δεκαπλάσιους και βάλε φόρους για την ακίνητη ιδιοκτησία, τους πληρώνουμε και επί φανταστικής αξίας αυτής ...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ daresome 10/10/2013 23:32:53

      Μαλλον επειδη ενας απ τους Στοχους ειναι η δημευση της μεσαιας σε Αξια ακινητης περιουσιας του Μεσου Ελληνα.

  15. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/10/2013 18:30:49

    να πως τους έχουν στο χέρι και τους κατάντησαν ΝΑΙανθρώπους, yesmen επί το Κρεολοελλαδικότερον.

  16. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 09/10/2013 18:47:07

    Η περιγραφή της καταστρεπτικής κατάστασης που γίνεται στο άρθρο μου θυμίζει τις προειδοποιήσεις του 2011 και 2012: μην πάμε σε δραχμή και μονομερή διαγραφή χρέους γιατί τραγικά πράγματα θα μας συμβουν!

    Λοιπόν είμαστε ήδη αγκαλιά με τα τραγικά πράγματα ενώ το χρέος είναι ακόμη εδώ!

    Μακάρι να ρθει ανάπτυξη απο το 2014. Αλλά μία ισχνή ανάπτυξη του 1% δεν προκειται να ανακουφίσει άμεσα τα εκατομμύρια των ανέργων και των φτωχών όσο θα έχουμε ένα απίστευτο ένα τερατώδες χρέος να παίζουμε μαζί του.

  17. patriotis avatar
    patriotis 09/10/2013 21:49:17

    Ήθελα να ξέρα,θα ασχοληθεί ποτε η δικαιοσύνη με τη συμμορία του πασόκ και απο τους τρομολάγνους,ομοφυλολάγνους ανθέλληνες του σύριζα?

  18. epifanios avatar
    epifanios 09/10/2013 22:55:13

    μονο ενωμενοι θα τα καταφερουμε

  19. fwtias avatar
    fwtias 10/10/2013 07:50:17

    Ο Παπακωνσταντίνου κατηγορείται ότι είχε 9 μήνες τη λίστα και δεν έκανε τίποτα.
    Όλοι αυτοί που την έχουν 1,5 χρόνο τώρα θα κατηγορηθούν?