Καλά, δεν έχουν Τσίπ(ρ)α;
03/02/2015 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καλά, δεν έχουν Τσίπ(ρ)α;

Όταν θα περάσει το επικοινωνιακό μπαράζ υπέρ της κυβέρνησης, όταν θα έρθουν και τα σκληρά μέτρα λιτότητας (γιατί θα έρθουν) τότε όλοι μαζί θα ψάχνουμε για ώμο να κλάψουμε για τη χώρα που εξευτελίζεται από τους "αριστερούς" της ψευτιάς και της απάτης.

Από εδώ και στο εξής, όταν θα θέλουμε να κάνουμε κάποιον να ντρέπεται για την συμπεριφορά του, για την ξεφτίλα του ή για την παντελή έλλειψη οτιδήποτε αληθινού μέσα του θα λέμε: «Δεν έχει Τσίπ(ρ)α».

Μέσα σε μία εβδομάδα η κυβέρνηση της χαράς απέδειξε αυτά που γράφαμε καιρό τώρα. Ότι πρόκειται για άθλιους ψεύτες, κάλπικους οπορτουνιστές που έκαναν τα πάντα να πάρουν την κουτάλα. Χρησιμοποιώντας όλα τα μέσα, ακόμη και το ψέμα σε τόσο μεγάλες δόσεις.

Χθες ο Βαρουφάκης, για όσους τον ξέρουν… Μπαρουφάκης, άφησε τις μπαρούφες κατά μέρος και συντάχθηκε με όσα έλεγε κι έκανε η προηγούμενη κυβέρνηση. Η περίφημη διαγραφή χρέους είναι παρελθόν. Το σχέδιο του ΣΥΡΙΖΑ είναι πλέον νεκρό και το κλαίνε οι χήρες και οι παντρεμένες.

Μια μπαρούφα προεκλογική ήταν, ένα τόσο μικρό… ψεματάκι για να πιστέψουν οι κοιμισμένοι ψηφοφόροι και να ρίξουν δαγκωτό Τσίπρα.

Τι έλεγε μέχρι προχθές ο πρωθυπουργός και τα στελέχη του; Διαγραφή χρέους δεν έλεγε; Στις 19 Δεκεμβρίου ο κ. Τσίπρας σε συνέντευξή του τόνισε ότι η Ευρώπη θα έπρεπε να «μειώσει ή να διαγράψει» ένα μεγάλο μέρος του χρέους της Ελλάδας σε ένδειξη αλληλεγγύης, όπως είχε συμβεί το 1953, όταν οι διεθνείς πιστωτές είχαν διαγράψει μεγάλο χρέος των πολεμικών χρεών της Γερμανίας.

Που είναι η διεθνής διάσκεψη; Που είναι η διαγραφή; Που είναι το μοντέλο του 1953; Τα πήρε ο Βαρουφάκης πίσω, λόγια του αέρα ήταν, τώρα που τα πράγματα ζόρισαν επέστρεψε ο ΣΥΡΙΖΑ στο ρεαλισμό.

Ξέρετε με τι θα αντικαταστήσει τη διαγραφή ο ροκ σταρ κατά τύχη οικονομολόγος; Με… αέναα ομόλογα είπε χθες στους FT. Ο άνθρωπος είναι μεγάλος παπατζής.

Ο Πάνος Καμμένος μόλις στις 4 Ιανουαρίου κατηγορούσε τον Σαμαρά και ζητούσε διαγραφή χρέους και σεισάχθεια (λες και ξέρει τι σημαίνει η λέξη). Έλεγε τότε: «Πρέπει να απαντήσει τώρα (ο κ. Σαμαράς), επιθυμεί ή όχι τη διαγραφή του χρέους; Είναι ποτέ δυνατόν να προχωρήσει η Ελλάδα με ένα χρέος της τάξεως των 540 δισεκατομμυρίων ευρώ της κεντρικής κυβέρνησης και του υπόλοιπου δημόσιου τομέα; Αν όχι, ας σταματήσει να λέει ψέματα στον ελληνικό λαό».

Τι έχει να πει τώρα για το συνεταιράκι του τον κωλοτούμπα. Μαζί θα κάνουν πιρουέτες στο Σύνταγμα;

Από την άλλη, ο Τσακαλώτος πάλι χθες από το Mega έλεγε ότι δεν θα υλοποιήσουν υποσχέσεις μέχρι το Μάιο οι οποίες θα έχουν δημοσιονομικό κόστος. Όπερ σημαίνει ότι… πάπαλα οι αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις. Έλεγαν καμιά μα… ια για να περνά η ώρα όταν υποστήριζαν ότι θα προσλάβουν χιλιάδες κόσμου ή ότι θα καταργήσουν φόρους και άλλα τέλη. Ξεχάστε τα κύριοι εσείς που ψηφίσατε για να δείτε τον αριστερό παράδεισο της χώρας.

Ο δε Βαρουφάκης πάλι είπε ότι δεν μπορεί να πάρουμε πίσω τις ιδιωτικοποιήσεις που έχουν γίνει, ενώ δεν θα κρατικοποιηθούν και οι τράπεζες. Το είπε σε στελέχη του Σίτι. Άραγε τι λέει ο Λαφαζάνης που απαιτούσε να γίνουν κρατικές οι τράπεζες;

Κάθε μέρα και θα αποκαλύπτονται τα ψέματα του ΣΥΡΙΖΑ. Κάθε μέρα και θα καταλαβαίνει ο κόσμος που ψήφισε πόσο κορόιδο πιάστηκε. Κι όταν θα περάσει το επικοινωνιακό μπαράζ υπέρ της κυβέρνησης, όταν θα έρθουν και τα σκληρά μέτρα λιτότητας (γιατί θα έρθουν) τότε όλοι μαζί θα ψάχνουμε για ώμο να κλάψουμε για τη χώρα που εξευτελίζεται από τους "αριστερούς" της ψευτιάς και της απάτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kosvag avatar
    kosvag 03/02/2015 08:25:36

    Τα σκληρά μέτρα λιτότητας γιατί να έρθουν? Άλλα λέει ο Ομπάμα, για ανάπτυξη.

  2. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 03/02/2015 10:52:03

    Οι εξαποδώ επέβαλλαν την ομάδα τσίπρα για να συνετισθούν επιτέλους οι γερμανοί ή οι Έλληνες? Κάτι ψεκαμμένοι θεωρούν ότι έγινε για να σπάσει ο τσαμπουκάς των γερμανών και να μπεί ο αλέξης με άσπρο άλογο καβάλα στο Βερολίνο. Αλλιώς έχουν τα πράγματα. Το τρίτο μνημόνιο πρέπει να έχει υπογραφή της αριστεράς. Το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας πρέπει να υπογράψει στο σύνολο του την παραμονή της χώρας στη δύση και στην ΕΕ. Οι Έλληνες θα καταλάβουν επιτέλους ότι δεν υπάρχουν ευρόδενδρα. Ακόμη μια φορά θα δοκιμάσουμε να πουλήσουμε το παραμύθι των μεταρυθμίσεων, φορολογικού συστήματος, καταπολέμησης διαφθοράς και άλλα φαιδρά. Ακόμη μια φορά θα ανοίξουν το πορτοφόλι οι γερμανοί όμως.. Θα απαιτήσουν και θα επιβάλλουν σκληρές αποφάσεις , τις οποίες ο φοβερός μπαρουφάκης θα περάσει με μεγάλη άνεση. Αν τελικά ο σύριζα καταφέρει να λύσει το ασφαλιστικό με δραστικές αποφάσεις (συνένωση όλων των ταμείων), βάλει χέρι στο χρήμα που έβγαλαν έξω όλοι (και οι δικοί του λάκηδες και λαλάλκηδες), άμεσα και στο 50% το πρώτο τρίμηνο, συνδέσει τις ταμιακές μηχανές με εφορία στο πρώτο εξάμηνο, θα μακροημερεύσει στην εξουσία. Δύσκολο να γίνει αλλά όχι αδύνατο. Η ανοχή του κόσμου και η ζαλάδα των αριστερών θα διαρκέσει ένα εξάμηνο. Μέσα εκεί πρέπει να γίνουν όλα. Μετά θα έχει μπλεχτεί στα γρανάζια της γραφειοκρατίας και..απο δώ παν και οι άλλοι. Ενα ακόμη τρόπαιο θα κρεμαστεί στην Αίθουσα τροπαίων του ελληνικού λαμογιστάν. Οι πρώτες κινήσεις (το ΣΔΟΕ θα βγεί στη γύρα για να ψάχνει κουλουρτζήδες, καφενεία στα χωριά και καφετέριες) δείχνουν ότι οι παλιές καλές μέρες ξαναγυρίζουν...Ετσι θα συλλάβουν την φοροδιαφυγή και τον μεγάλο πλούτο? Και οι έλεγχοι των ληστών και λιστών? Ποιος θα τις κάνει? Η καραμέλα της έλλειψης προσωπικού είναι πολύ γλυκειά... Βέβαια Υπάρχει και υπουργός αρμόδιος...Ενας στρατάρχης, χωρίς στρατό χωρίς καν επιτελείο να κραδαίνει τις σημαίες ως φόβητρο. Ένα τρομαχτικό φόβητρο...Μόνο που τα κοράκια κάθονται πάνω στο σκιάχτρο πριν ορμήσουν στα καλαμπόκια.. Ξέρουν καλά από που κινδυνεύουν. Καυμένη Ελλάδα...Πόσο μα πόσο εύκολα χειραγωγείται...

    • Hunter avatar
      Hunter @ ορεσείβιος 03/02/2015 14:41:06

      Ορεσείβιε, συμφωνώ με αυτά που γράφεις με δύο παρατηρήσεις: 1.) Η φοροδιαφυγή ΔΕΝ είναι μόνο στον "μεγάλο πλούτο". Πας στις καφετέριες στις 15:00 και σου φέρνουν απόδειξη που γράφει απλώς "καφές", την κοιτάς και είναι βγαλμένη στις 10:28 ας πούμε... Πολλές ταβέρνες είναι όλη μέρα γεμάτες και δηλώνουν ταμείο 150 Ευρώ... Περίπτερα καταλαμβάνουν 45τ.μ. πεζοδρομίου, είναι 24 ώρες ανοιχτά και δηλώνουν τζίρο 25 Ευρώ ημερησίως... Τα "ιδιαίτερα" στο σπίτι ζουν και βασιλεύουν, απλώς το ωρομίσθιο από τα 40 Ε (!!!) κατέβηκε στα 15-20 Ε... Ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, μερεμέτια κτλ. γίνονται κατά 85% μαύρα... Πας στους γιατρούς και η τιμή διαμορφώνεται σύμφωνα με το "με απόδειξη ή χωρίς;"... Πας στους δικηγόρους, το ίδιο... Όλοι αυτοί ΔΕΝ είναι "μεγάλος πλούτος"... Το 60% ανά επαγγελματικό κλάδο (!!!) φοροδιαφεύγει συστηματικά, με το πρόσχημα "πιάστε πρώτα τους πλούσιους"... 2.) Ουδεμία τύχη έχει η οποιαδήποτε κυβέρνηση εάν ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων δεν κατέβει στις 300.000 και εάν οι συντάξεις ανθρώπων που δούλεψαν μόνο 20-25 χρόνια συνεχίσουν να είναι τόσο υψηλές. Είναι δυσβάσταχτος (διψήφιος) αριθμός δισεκατομμυρίων που πληρώνεται ετησίως στους "παραπανίσιους" (συν την παγκόσμια πρωτοτυπία του "εφάπαξ" και τους συνταξιούχους 50άρηδες), ο οποίος δεν καλύπτεται με το 50% των 15 Δις που βγήκαν στο εξωτερικό (χωρίς να σημαίνει μάλιστα ότι όλα ήταν μαύρα)... Καμία ελληνική κυβέρνηση δεν μπορεί να "εφευρίσκει" ετησίως 15 Δις (και άνω) για να πληρώνει 400-500 χιλιάδες μισθούς ΤΖΑΜΠΑ και ΣΤΟ ΒΡΟΝΤΟ... Εκτός φυσικά εάν δεχτεί ο υπόλοιπος λαός, να τα καλύπτει αυτός μέσω του ΕΝΦΙΑ, του τέλους επιτηδεύματος, τις εισφορές αλληλεγγύης, του χιλιάρικου στο ΤΕΒΕ (τη στιγμή που θα πάρει σύνταξη 500) κτλ.... Αν δεχτεί οικειοθελώς να τα πληρώσει ο ιδιωτικός τομέας, τότε καλά να κάνει κι ο Τσίπρας να προσλάβει κι άλλες 200.000.......

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Hunter 03/02/2015 16:04:20

        Τον κρυφό πλούτο και την φοροδιαφυγή θα την βρείς, στους λογαριασμούς της τράπεζας και στα ακίνητα, δεν χρειάζεται να τρέχεις στην ανω κολοπετινίτσα για να δείς αν ο καφετζής κόβει απόδειξη. Ούτε καν έπρεπε να ασχοληθείς με τον καφετζή. Φτιάξε το σύστημα με έσοδα έξοδα στους πολίτες και άσε τους καφετζήδες στην ησυχία τους. Φέρε την ηλεκτρονική απόδειξη και άσε τους πολίτες να μαζεύουν και να ελέγχουν για λογαριασμό σου το σύστημα. Αν ο ταβερνιάρης έκλεψε το κράτος όλα αυτά τα χρόνια και τα λεφτά του τα έφαγε στα μπουζούκια και στα φαγητά χαλάλι του. Αν τα έκανε καταθέσεις, οφ σόρ και ακίνητα δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να τα βρείς και να τα φορολογήσεις.

        • Βασιλειος avatar
          Βασιλειος @ ορεσείβιος 03/02/2015 16:17:27

          δλδ είναι αξιέπαινος κατ εσε αυτός που έφαγε τα λεφτά του στα μποθζούκια απ αυτόν που έφτιαξε ένα σπιτάκι και κατ επέκταση έδωσε δουλειά στον μπετατζή, τον ηλεκτρολόγο, τον υδραυλικό κλπ. Αυτός τώρα πρέπει να πληρώσει ε? ώραία λογική

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Βασιλειος 03/02/2015 23:11:26

            Μάλλον δε κατάλαβες σωστά.Εννοεί,ότι αν τα έφαγε στα μπουζούκια,τι να πιάσεις να φορολογήσεις,τα φαγωμένα; Ενώ αν τα κλεψιμέϊκα έγιναν καταθέσεις,ακίνητα ή οφ σόρ,μπορούν να φορολογηθούν...

        • Hunter avatar
          Hunter @ ορεσείβιος 03/02/2015 16:33:02

          Ορεσείβιε, πρωτίστως είναι θέμα νοοτροπίας και μετά ελεγκτικών μηχανισμών, "καταστολής" ή συστήματος εσόδων-εξόδων κτλ.
          Ο Κεντροευρωπαίος (στη συντριπτική πλειοψηφία) λέει "δεν κλέβω γιατί δεν κάνει"... Ο Έλληνας (και ο Ιταλός, ο Ισπανός) λέει "δεν κάνει να κλέψω αλλά αν δεν με βλέπουν θα το κάνω (κι αν με πιάσουν θα βάλω τον δικό μου να καθαρίσει)"... Αυτό πώς αλλάζει;;;;;;

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ ορεσείβιος 03/02/2015 18:55:34

          Ορεσειβιε, φανταζομαι εχεις δει τι γινεται το καλοκαιρι στα νησια απο την φοροδιαφυγη. Εχεις δει τι γινεται απο τα εξοχικα και τους οικονομικους μεταναστες Αλβανους που ζουν εκει. Ποσες χιλ. ειναι ? Τι δηλωνουν σαν εισοδημα οι Αλβανοι πχ. Μηπως δουλευουν χωρις ασφαλεια η με το μινιμουμ ? Τα τελευταια 10 χρονια εχουν οικοδομησει σαν εργατες αγνωστων αφεντικων κατασκευαστων 10δες χιλ. εξοχικα. Τα υλικα εφταναν με μαιμου παραστατικα . Οι περισσοτεροι ντοπιοι εργολαβοι δηλωναν-νουν αγροτες και ψαραδες ασφαλισμενοι στον ΟΓΑ. Καμια κριση δεν τους ακουμπησε. Εκει στους τουριστικους προορισμους δεν υπαρχει κριση. Και ολοι αυτοι δεν εχουν καταθεσεις στις τραπεζες . Τα εχουν 'μπαουλιασει'. Δυστυχως καποιοι Θεοχαρηδες αντι να δουν το δασος ειδαν μονο ενα θαμνακι. Αληθεια ποσο δυσκολο ειναι να βρεθουν καποιοι αδιαφθοροι και να δουν τα τελευταια 15 ετη ποσες αδειες οικοδομων βγηκαν, ποσοι εγραψαν καποια ενσημα στις οικοδομες αυτες, ποιοι ηταν οι τοπικοι κατασκευαστες, που ειναι τα παραστατικα και τα τιμολογια για την ξυλεια , τα υδραυλικα , τα ηλεκτρολογικα? Πως ειναι δυνατον οι τοπικοι ταβερνιαρηδες και επιχειρηματιες να δουλευουν 2-3 μηνες και μετα να καθονται? Ποτε ζητηθηκαν στοιχεια απο τις αεροπορικες εταιριες να αξιοποιηθουν ποιοι και πσο συχνα ταξιδευαν σε ακριβους προορισμους χωρις να εχουν τα απαραιτητα εισοδηματα? Ολα τα ανωτερω εχουν γινει και στην Ολλανδια και στην Γερμανια και στην Αμερικη κατα καιρους. Σε διαβεβαιω οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι οπαδοι του ΣΥΡΙΖΑ και τ. ΠΑΣΟΚ......

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Hunter 03/02/2015 19:47:16

        "Ουδεμία τύχη έχει η οποιαδήποτε κυβέρνηση εάν ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων δεν κατέβει στις 300.000" Είσαι βαριά κολλημένος! 330 χιλιάδες είναι μόνο σε υγεία, παιδεία, άμυνα και σώματα ασφαλείας. Και δήμοι, περιφέρειες και υπουργεία με ασφαλιστικά ταμεία άλλες τόσες. Πως θα κατέβεις στους μισούς με τόσες ελλείψεις σε σχολεία και νοσοκομεία; Απλή αριθμητική είναι...

        • Hunter avatar
          Hunter @ Γεώργιος Τ. 04/02/2015 01:34:26

          Πώς να μην υπάρχουν "ελλείψεις" από τη στιγμή που στους 330.000 σε υγεία, παιδεία, άμυνα και σώματα ασφαλείας, το 70% είναι "διοικητικοί" και μόνο το 30% "επιχειρησιακοί"... Το ίδιο γίνεται και στους Δήμους, στις ΔΕΚΟ κτλ. Στα μεγάλα νοσοκομεία, αν εργάζονται 3.000 άνθρωποι, οι 2.000 είναι "διοικητικοί υπάλληλοι"... Στο εξωτερικό πάω και ζητάω ένα χαρτί σε μια υπηρεσία και ο υπάλληλος που το έχει μπροστά του μου το δίνει με μία υπογραφή. Στην Ελλάδα πρέπει να πάω σε ένα υπάλληλο να κάνω αίτηση ότι θέλει το συγκεκριμένο χαρτί, σε δεύτερον υπάλληλο να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου και σε τρίτον υπάλληλο για να μου το δώσει... Είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεθεί ποιοι υπάλληλοι δεν έχουν ουσιαστικό αντικείμενο! Απλή αριθμητική είναι στην τελική... 300.000 με τον σωστό καταμερισμό εργασίας, θα έχουνε το Δημόσιο να δουλεύει σαν ρολόι ελβετικό... Ένα πρώτο βήμα είναι η ιδιωτικοποίηση των ΔΕΚΟ. Παρακάτω σου παραθέτω αποσπάσματα από έκθεση για τον ΟΣΕ που έγινε από νευραλγική κυβερνητική υπηρεσία πριν τέσσερα χρόνια και δημοσιεύτηκε εν μέρει (όχι όλη). ΟΣΕ: Ζημιές 9 δισεκατομμύρια!
          Ο Οργανισμός κατέχει σήμερα τον τίτλο του μεγαλύτερου μηχανισμού χρεών στην Ελλάδα, μετρώντας περισσότερα από 9 δισεκατομμύρια ευρώ συσσωρευμένες ζημίες.
          Χωρίς μέχρι σήμερα να έχουν υπάρξει αλλαγές στη διοίκηση του προβληματικού Οργανισμού, συνεχίζουν να επικρατούν τα φαινόμενα κακοδιαχείρισης και κατασπατάλησης του δημόσιου χρήματος, συνθέτοντας τη μόνιμη εικόνα ασυδοσίας στην πλέον ζημιογόνα ΔΕΚΟ με ένα ιλιγγιώδες χρέος δισεκατομμυρίων ευρώ.
          Κυκλώματα υπαλλήλων που λυμαίνονταν τον Οργανισμό στήνοντας φάμπρικα πλαστογραφήσεων και κλοπής χιλιάδων ταυτοτήτων και υπηρεσιακών σημειωμάτων, τα οποία παρέχουν προνόμια έκπτωσης εισιτηρίων και απεριόριστων διαδρομών με τα τρένα του Οργανισμού, συμβάσεις με πρώην υπαλλήλους του ΟΣΕ για παροχή υπηρεσιών έκδοσης εισιτηρίων με υπερβολικά υψηλές προμήθειες, που προκαλούν αν μη τι άλλο ερωτηματικά, αλλά και υπέρογκες απολαβές τεχνικών και διοικητικών υπαλλήλων του Οργανισμού, που θυμίζουν αμοιβές των «golden boys», αποτυπώνουν την εικόνα απαξίωσης, διοικητικού χάους και ασυδοσίας στον ΟΣΕ.
          Ο Οργανισμός κατέχει σήμερα τον τίτλο του μεγαλύτερου μηχανισμού χρεών στην Ελλάδα, μετρώντας περισσότερα από 9 δισεκατομμύρια ευρώ συσσωρευμένες ζημίες. Ενδεικτικό μάλιστα της ραγδαίας επιδείνωσης της οικονομικής κατάστασης του ΟΣΕ τα τελευταία χρόνια είναι το γεγονός ότι ενώ το ετήσιο έλλειμμα το 2003 ανερχόταν σε 370 εκ. ευρώ, το 2009 το ετήσιο έλλειμμα ανήλθε σε 850 εκ. ευρώ!!! Καθημερινά, δηλαδή, ο ελληνικός σιδηρόδρομος καταγράφει ζημίες που υπερβαίνουν τα 2 εκατομμύρια ευρώ.
          Την ίδια στιγμή ...με συνεδρίες χαλάρωσης λύνουν τα τεράστια προβλήματα του ΟΣΕ τα ανώτατα στελέχη μιας εκ των θυγατρικών του εταιρειών.
          Τα εταιρικά σεμινάρια του Οργανισμού γίνονται στο spa «Αλατοσπήλαιο» (!!!) που βρίσκεται στην οδό Φιλελλήνων, με τον ΟΣΕ να διαφημίζεται από το site του ως «εταιρικός πελάτης»....
          Ένα από τα μεγαλύτερα όμως παράδοξα που συνέβαιναν όλα αυτά τα χρόνια στον Οργανισμό ήταν η μείωση των εσόδων από επιβάτες, παρά τη σημαντική αύξηση στο διάστημα αυτό της επιβατικής κίνησης.
          Συγκεκριμένα, το 2003 τα έσοδα για τον ΟΣΕ από τους επιβάτες ανέρχονταν σε 67 εκ. ευρώ. Παρά το γεγονός της ενσωμάτωσης προ δύο περίπου ετών του προαστιακού στην ΤΡΕΝΟΣΕ, του οποίου τα έσοδα από επιβάτες υπολογίζονται σε περίπου 10 εκ. ευρώ, σε συνδυασμό με την αύξηση κατά 35% της συνολικής επιβατικής κίνησης στον ΟΣΕ όλα αυτά τα χρόνια, τα έσοδα πέρυσι δεν ξεπέρασαν τα 62 εκ. ευρώ.
          Ενώ δηλαδή η επιβατική κίνηση σημειώνει αύξηση όλα αυτά τα χρόνια, τα έσοδα του ΟΣΕ εμφανίζουν πτώση. Μέρος της λύσης του «αινίγματος» αυτού μοιάζει να «κρύβεται» πίσω από μια υπόθεση κλοπής και πλαστογράφησης χιλιάδων ταυτοτήτων του ΟΣΕ και υπηρεσιακών σημειωμάτων απεριορίστων διαδρομών που μέχρι σήμερα στον Οργανισμό την κρατούσαν επτασφράγιστο μυστικό.
          Την ίδια ώρα, οι απολαβές των τεχνικών και των διοικητικών υπαλλήλων ενός Οργανισμού που βουλιάζει ολοένα και περισσότερο σε συσσωρευμένες ζημίες δισεκατομμυρίων ευρώ θυμίζουν βασικά τους μισθούς των περίφημων «golden boys».
          Στο φως αντίγραφα της μισθοδοσίας υπαλλήλων του ΟΣΕ που αποκαλύπτουν την οικονομική «αφαίμαξη» του Οργανισμού.
          Είναι χαρακτηριστικό ότι η ετήσια μισθολογική δαπάνη του Οργανισμού, συμπεριλαμβανομένων και των αμοιβών των στελεχών του ΟΣΕ, αγγίζει σήμερα τα 430 εκατομμύρια ευρώ, ποσό υπέρογκο για τον υπερχρεωμένο ελληνικό σιδηρόδρομο. Το παράδοξο, μάλιστα, είναι ότι ενώ σήμερα το προσωπικό του ΟΣΕ ανέρχεται σε 7.800 άτομα, το 2003 που απασχολούνταν επιπλέον 2.500 άτομα, το κόστος μισθοδοσίας του Οργανισμού δεν ξεπερνούσε τότε τα 260 εκ. ευρώ!
          Από τα αντίγραφα γίνεται αντιληπτός ο τρόπος με τον οποίο εκτοξεύονται στα ύψη οι μισθοδοσίες των υπαλλήλων του ΟΣΕ. Είναι χαρακτηριστική η περίπτωση ενός διοικητικού υπαλλήλου που ενώ οι μηνιαίες μεικτές αποδοχές του ανέρχονται σε 2.918 ευρώ, το σύνολο των αποδοχών του φθάνει τις 11.496 ευρώ! Με τον βασικό του μισθό να ανέρχεται στα 1.108 ευρώ, εμφανίζεται να έχει δουλέψει 60 ώρες υπερωρία για τις οποίες λαμβάνει περί τα 800 ευρώ. Πέραν αυτών όμως έχει εργαστεί 3 αργίες για τις οποίες λαμβάνει περί τα 350 ευρώ. Μάλιστα, αμείβεται με επιπλέον 60 ευρώ για έξτρα υπερωρίες που εμφανίζεται να έχει απασχοληθεί στις αργίες αυτές.
          Στη μακρά λίστα των επιδομάτων ακολουθεί αυτό των διαχειριστικών λαθών. Πρόκειται για ένα επίδομα που θεσπίστηκε τη δεκαετία του ‘80 για κάποιες κατηγορίες εργαζομένων που διαχειρίζονταν χρήματα του ΟΣΕ.
          Και αν όλα αυτά θεωρούνται σύννομες επιπλέον αμοιβές, κάθε άλλο παρά νόμιμα χορηγούνται κάποια από τα επιδόματα που ακολουθούν στη λίστα με την ανάλυση των αποδοχών.
          Για παράδειγμα, λαμβάνει «ένα τακτικό λειτουργικό επίδομα», το οποίο δικαιούνται όσοι δεν έχουν εργαστεί εκείνο τον μήνα σε τρένο. Μόνο που στη συγκεκριμένη μισθοδοσία, ο υπάλληλος λαμβάνει το λεγόμενο επίδομα επικίνδυνης εργασίας, το οποίο δικαιούνται όσοι εργάζονται στα τρένα.
          Τρελά κέρδη ημετέρων σε θολές συμβάσεις.
          Ενδεικτικό της εικόνας ασυδοσίας και κακοδιαχείρισης αποτελεί η ιστορία μιας σύμβασης ανάθεσης έκδοσης εισιτηρίων σε ιδιώτη σε έναν σταθμό του ΟΣΕ στον Νομό Πιερίας. Στα τέλη Μαΐου του 2009 έκλεισε ο σταθμός του ΟΣΕ κοντά στον Πλαταμώνα στον Νομό Πιερίας, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί η εξής τραγελαφική εικόνα: Οι επιβάτες από τους Νέους Πόρους με κατεύθυνση προς Λάρισα και προορισμό τον Πλαταμώνα έμπαιναν στο τρένο χωρίς εισιτήριο. Ο υπάλληλος όμως του ΟΣΕ δεν προλάβαινε να κόψει εισιτήρια σε όλους τους επιβαίνοντες μέχρι το τρένο να φτάσει στον σταθμό του Πλαταμώνα, χάνοντας καθημερινά κάποια έσοδα. Ετέθη το ζήτημα με τη μορφή καταγγελίας και η διοίκηση αποφάσισε να αναθέσει με σύμβαση παροχής υπηρεσιών την έκδοση των εισιτηρίων σε συγγενικό πρόσωπο νυν υπαλλήλου του ΟΣΕ! Για την έκδοση των εισιτηρίων χρησιμοποιούνται οι κτιριακές εγκαταστάσεις στον σταθμό που είχε νωρίτερα κλείσει, χωρίς την καταβολή κάποιου ενοικίου, ενώ το ποσοστό προμήθειας επί του συνολικού ποσού ακαθάριστων εισπράξεων από την πώληση-έκδοση εισιτηρίων έχει καθοριστεί σε 17,5%, ποσοστό ασυνήθιστα υψηλό σε σχέση με άλλες αντίστοιχες συμβάσεις. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι κατά περίεργο τρόπο η συγκεκριμένη σύμβαση έχει υπογραφεί έναν μήνα μετά την έναρξη ισχύος της!
          Eξαιτίας του οργανωτικού αλαλούμ και του διοικητικού χάους που επικρατεί χρόνια τώρα στον OΣE, το κύκλωμα που είχε στήσει φάμπρικα πλαστογράφησης και κλοπής εισιτηρίων, ταυτοτήτων και υπηρεσιακών σημειωμάτων με προνόμια απεριόριστης χρήσης των τρένων δρούσε, όπως φαίνεται, κυριολεκτικά ανεξέλεγκτα.
          Xιλιάδες παράνομες ταυτότητες και υπηρεσιακά σημειώματα που δηλώθηκαν ότι εκλάπησαν κυκλοφορούν ακόμη και σήμερα σε χέρια ιδιωτών που εμφανίζονται να είναι υπάλληλοι του OΣE ή συγγενικά τους πρόσωπα.
          H υπόθεση σήμερα βρίσκεται στο στάδιο της αστυνομικής έρευνας, έχοντας ήδη κληθεί για ανάκριση κάποιοι υπάλληλοι του OΣE.
          Eνδεικτική μάλιστα της δράσης του κυκλώματος αυτού είναι και μία πρόσφατη αναφορά από τη Γενική Διεύθυνση Xρηματικής και Eμπορικής Διαχείρισης του OAΣA, βάσει της οποίας προκύπτει ότι για τα δρομολόγια του Προαστιακού (έχει απορροφηθεί από τη θυγατρική TPAINOΣE του OΣE) Aθήνα - Mαγούλα και Aθήνα - Kορωπί το 2007 είχαν κλαπεί 16.000 εισιτήρια, αξίας 50.000 ευρώ.
          Aξίζει βέβαια να σημειωθεί ότι, κατά περίεργο τρόπο, ενώ η επιβατική κίνηση σημειώνει σημαντική αύξηση την τελευταία πενταετία, με αποκορύφωμα τα τελευταία δύο χρόνια που έχει ενσωματωθεί ο Προαστιακός, τα έσοδα του OΣE από την επιβατική κίνηση εμφανίζουν πτώση. Όπως βλέπεις Γεώργιε Τ., ο οργανισμός έχει 62 εκατομμύρια έσοδα και 850 εκατομμύρια έξοδα!!! Δυστυχώς έχω δεσμευτεί έναντι ανθρώπων σε διάφορες υπηρεσίες να μην δημοσιεύσω κάποιες εκθέσεις τις οποίες είτε βοήθησα (συνήθως ερευνητικά) να συνταχθούν είτε έλαβα γνώση ότι υπάρχουν, αλλιώς ειλικρινά σου λέω, αν έγραφα κάποια στοιχεία για το Δημόσιο, μέχρι και οι πιο σκληροί κομμουνιστές θα φώναζαν αηδιασμένοι να ιδιωτικοποιηθεί ακόμη και ο αέρας που αναπνέουμε στην Ελλάδα...

        • Canadian avatar
          Canadian @ Γεώργιος Τ. 04/02/2015 07:07:31

          Καναδας: 35.000.000 κατοικοι 270.000 δημοσιοι υπαλληλοι ;;;;;; Δεν υπαρχουν καν κτιρια για εφοριες, μονο κεντρικο, ολα γινονται ηλεκτρονικα. Για να βγαλεις ΑΦΜ: 15 λεπτα. Καρτα υγειας: 15 λεπτα.

  3. blue nile avatar
    blue nile 03/02/2015 12:00:12

    Τον Βαρουφάκη δεν τον έχω ακούσει να μιλάει ποτέ για διαγραφή χρέους. Πάντα έλεγε ότι το χρέος πρέπει να κουρευτεί αλλά με τρόπο που οι λοιποί εταίροι θα μπορούσαν να το περάσουν από τα κοινοβούλια τους. Επίσης έλεγε ότι το χρέος όσο μεγάλο και αν είναι δεν είναι το πρόβλημα, πρόβλημα είναι ο τρόπος αποπληρωμής του. Ο μόνος τρόπος αποπληρωμής που μπορεί να είναι αποτελεσματικός χωρίς να καταστρέψει την κοινωνική οικονομία είναι η περιβόητη ρήτρα ανάπτυξης. Η οποία ουσιαστικά ισοδυναμεί με ένα μεγάλο κούρεμα το οποίο όμως δεν φαίνεται. Όσο για τα αέναα ομόλογα είναι μια πάγια πρακτική της Βρετανίας. Η ΕΚΤ επί Τρισέ είχε κάνει μέγιστο λάθος αγοράζοντας ελληνικά ομόλογα τα οποία αν τα άφηνε θα τα κούρευαν PSI και επαναγορά ομολόγων κατά 90%. Τώρα λόγω της άστοχης κίνηση του Τρισέ πρέπει να τα αποπληρώσουμε στο ακέραιο. Η ΕΚΤ ουσιαστικά ξέρει το λάθος της αλλά δεν μπορεί να γράψει αυτά τα χρήματα στο παθητικό της. Για αυτό προτείνει ο Βαρουφάκης να εκδόσουμε αέναα ομόλογα ύψους 7,5 δις (τα ομόλογα που έχει η ΕΚΤ δηλαδή και μόνο αυτά, όχι χρέη προς κράτη ή ΔΝΤ) να τα βάλει η ΕΚΤ στα συρτάρια της . Με ένα επιτόκιο της τάξης του 0,2% και τα πληρώνουμε το 2350 περίπου... Είναι μια πολύ έξυπνη ιδέα αν τελικά την κάνουν αποδεκτή στην ΕΚΤ (που δεν βλέπω τον λόγο να μη την κάνουν)

    • Hunter avatar
      Hunter @ blue nile 03/02/2015 14:58:49

      "Η οποία ουσιαστικά ισοδυναμεί με ένα μεγάλο κούρεμα το οποίο όμως δεν φαίνεται." Εφόσον δεν "φαίνεται" ας ελπίσουμε λοιπόν να μην το "δούνε" οι χαζοί Ευρωπαίοι και προπάντων οι Λαζογερμανοί...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ blue nile 03/02/2015 15:03:30

      Με ένα επιτόκιο της τάξης του 0,2% και τα πληρώνουμε το 2350 περίπου.
      Το 2350...και γιατι το 2350 και οχι το 4500 παραδειγμα. Το Αλλο με τον Τοτο και της μπανανες το ξερετε?

    • τάσος avatar
      τάσος @ blue nile 03/02/2015 15:20:30

      1 ευρώ ανάπτυξης είναι 2,5 ευρώ χρέους. λέει εδώ και χρόνια ο δραγασάκης.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ blue nile 03/02/2015 16:40:40

      Δέν ξέρω τί είπε ο Βαρουφάκης, αλλά ξέρω ότι τόν επέλεξε γιά υπουργό ο μεγάλος φύλαρχος τής αριστεράς Alexis. Στήν προεκλογική εκστρατεία ο μεγάλος φύλαρχος δήλωνε μέ περισσή μεγαλοπρέπεια ότι τό κούρεμα δέν τό συζητάμε κάν. Θά γίνει καί θά είναι τουλάχιστον 60%!!! Καί στήν ερώτηση, άν δέν συμφωνήσει η Μέρκελ (λές καί συμφωνούσαν a priori οι υπόλοιποι); Η απάντηση ήταν (μέ κάθε σοβαροφάνεια) ότι δέν υπάρχει περίπτωση νά τό αρνηθεί, ούτε μιά στό εκατομμύριο!!! Έχει απόλυτο δίκιο ο ορεσείβιος. Τήν υπογραφή τής αριστεράς θέλουνε οι πιστωτές γιά νά κλείσει μιά γιά πάντα τό θέμα. Στούς ιθαγενείς θά μοιραστούν καθρεπτάκια (γιά πολλαστή φορά) καί στόν φύλαρχο φτερά παγωνιού. Όσον αφορά τόν Βαρουφάκη θά παραμείνει Γιά(ν)νης μέ ένα νί. Είναι πολύ μοδάτο.

  4. aris. aold avatar
    aris. aold 03/02/2015 14:57:10

    Η Γερμανία αποδείχτηκε τελείως αναξιόπιστη και ασυνεπής. Ενώ η κυβέρνηση Σαμαρά έκανε αυτά που είχαν συμφωνηθεί με την Μέρκελ με αντάλαγμα την ελάφρυνση τους χρέους και την υποβοήθηση της Ελληνικής ανάπτυξης η Γερμανία στο τέλος υπαναχώρησε και ανάγκασε την κυβέρνηση Σαμαρά να πάει σε εκλογές με ιδιαίτερα δυσμενής συνθήκες, που τελικά έχασε. Αποτελεί ερώτημα γιατί η Γερμανία συμπεριφέρθηκε με τέτοιο τρόπο σε μια κυβέρνηση που εκτέλεσε υποδειγματικά τις δεσμεύσεις που είχε αναλάβει απέναντι στην Ευρωπαική Ενωση και προσπάθησε σκληρά. Μια εξήγηση είναι ότι η Γερμανία μεθυσμένη από την μονοκρατορία της μέσα στην Ευρωπαική Ενωση πιστεύει ότι μπορεί να καθυποτάξει και να φέρει στα μέτρα της τον οποιοδήποτε άρα και μια να στραπατσάρει με μεγάλη ευκολία μια κυβέρνηση Σύριζα. Μια δεύτερη εξήγηση μπορεί να είναι ότι προτιμά να κάνει μια συμφωνία με τον Σϋριζα γιατί μια τέτοια συμφωνία θα περάσει με πάνω από 180 ψήφους από την βουλή αφού είναι πολύ πιθανό να ψηφιστεί και από τα υπόλοιπα κόμματα πλην ΚΚΕ και Χρυσής Αυγής. Η Γερμανία από ότι φαίνεται τουλάχιστον σε Ευρωπαικό επίπεδο είναι στην κορύφωση της πολιτικής και οικονομικής δύναμης της και και πλησιάζει το μέγεθος της υπερδύναμης. Γερμανική πολιτική υπερδύναμη, σημαίνει πέρα από την επιβολή των απαιτήσεων στα υπόλοιπα ευρωπαικά κράτη, και την εξασφάλιση από πλευράς Γερμανίας της οικονομικής ευμάρειας αλλά και εδαφικής κυριαρχίας των δορυφόρων της. Αν δούμε όμως σήμερα την παραγματική εικόνα θα δούμε: Η Ελλάδα παρά το γεγονός ότι είναι σε πρόγραμμα εξυγίανσης Γερμανικής εμπνεύσεως κάθε χρόνο φθίνει οικονομικά και διολισθαίνει σε χειρότερες εποχές και άρα η οικονομική ευμάρεια που πρέπει να εξασφαλίζει η ηγέτιδα δύναμη (Γερμανία) δεν ισχύει. Αντίστοιχα χώρες όπως η Λιθουανία, Εσθονία, Λετονία, Πολωνία οι οποίες έχουν αντιρωσσικά συνδρομα και είναι απόλυτα προσδεμένες στο Γερμανικό άρμα βλέπουν την αδυναμία της Γερμανίας να εξασφαλίσει την εδαφικη ακεραιότητα της Ουκρανίας και να την προστατεύσει αποτελεσματικά από την Ρωσσική επιθετικότητα. Οπως λένε και στα χωριά τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους. Η Γερμανία σήμερα θεωρητικά μπορεί να πατάει σε δύο νάρκες που αμφισβητούν ευθέως αυτό που είναι. Μια νάρκη είναι η χρόνια όπως εξελίσσεται ελληνική οικονομική κρίση που η Γερμανία αδυνατεί να δώσει λύση σε ένα οκονομικό πρόβλημα που ανακυκλώνεται. Και μια δεύτερη νάρκη είναι η Ουκρανική κρίση που αποδεικνύει την πολιτική και στρατιωτική αδυναμία της Γερμανίας να προστατεύσει τους γειτονικούς και διασυνδεδεμένους με αυτήν πληθυσμούς. Παράληλα η υπεροπτική αλλαζονική με χαρακτηριστικά οδοστρωτήρα έκφραση της Γερμανικής δύναμης είναι σίγουρο ότι έχει αρχίσει να ενοχλεί όλους τους υπόλοιπους μικρούς και μεγάλους παίχτες. Δημιουργούνται λοιπόν αντισυσπειρώσεις και πολυποίκιλα διεθνή συμφέροντα που θα ήθελαν μια ανάσχεση συγκράτηση της Γερμανικής εκτόξευσης που έγινε κύρια μέσα από το ευρώ. Με δεδομένη την Γερμανική αφερεγγυότητα αλλαζονεία και διάθεση ισοπέδωσης των εταίρων της η μόνη περίπτωση να βρεθεί λύση στο ελληνικό πρόβλημα είναι να μπορέσει η Ελλάδα να εκμεταλλευτεί την διάθεση των μεγάλων δυνάμεων να κοντύνουν την Γερμανική δύναμη και αισιοδοξία. Είναι ένα παιχνίδι ιδιαίτερα και δύσκολο και επικίνδυνο και με πολύ μεγάλους κινδύνους αλλά είναι το μόνο που μπορεί να μας οδηγήσει πιθανόν σε κάποια λύση. Αλλιώς θα βαρεθούμε να βλέπουμε κάθε έξι μήνες τον μονίμως βλοσυρό και οργισμένο κύριο στο καρότσι να μας απειλεί και να μας χλευάζει στο διηνεκές. Και επειδή πέρα απο τα οικονομικά θέματα υπάρχουν θέματα αισθητικής αλλά και το πως φαντάζετε ο καθένας μας τον κόσμο αποτελεί ερώτημα αν θέλουμε να καθοδηγούμαστε από τέτοιες φάτσες.

    • Hunter avatar
      Hunter @ aris. aold 03/02/2015 16:24:45

      Ο κύριος στο καρότσι κάνει (οικονομικά) κουμάντο με μαεστρία 85 εκ. πληθυσμό και κολοσσούς όπως Mercedes, BMW, Thyssen-Krypp, Hochtief, Siemens, Rheinmetall, Audi, VW, Bosch, AEG, Miele, ALDI, Lidl κτλ. κτλ. κτλ. Βγάζει οικονομικά "διατάγματα" στη χώρα του και τα σκυλιά δεμένα...! Άλλοι είναι όρθιοι και τους κάνουν (οικονομικά) κουμάντο ο Φωτόπουλος, 150 διοικητικοί υπάλληλοι των ΑΕΙ/ΤΕΙ, ο Χριστόδουλος Ξηρός, 200 καθαρίστριες, οι γονείς του Ρωμανού και η Κούνεβα... Τι να λέμε τώρα... Υ.Γ.: ποιες είναι οι "μεγάλες δυνάμεις" που θα κοντύνουν τη Γερμανία;;; Οι φαληριμένες Η.Π.Α ή η Ρωσία που μετά τεσσάρων ημερών "βομβαρδισμού" του ρουβλίου εκλιπαρούσε δημόσια να την λυπηθούν;;; Ποια υπερδύναμη θα ενδιαφερθεί να χάσει αγορά 85 εκατομμυρίων ευημερούντων πολιτών για να "κερδίσει" μια αγορά με 10 εκατομμύρια φαληριμένους;;; Ή μήπως θα πουλήσουμε "υδρογονάνθρακες", "γεωπολιτική θέση" και την ύπαρξη Νεφελίμ;;;;; Διότι αυτά όπως βλέπουμε, σταμάτησαν να τα "αγοράζουν" τα κορόιδα που ψάχνουμε...

      • KOSTAS70 avatar
        KOSTAS70 @ Hunter 03/02/2015 17:08:35

        "Φαληριμένες ΗΠΑ"; Τότε, γιατί οι αγορές συνεχίζουν να τους δανείζουν, με χαμηλά επιτόκια και δεν απαιτούν την εφαρμογή προγραμμάτων λιτότητας, απολύσεις ΔΥ, περικοπές μισθών στον ΙΤ κτλ κτλ κτλ; Γιατί είναι πλήρως ελεγχόμενες από αυτούς! Γιατί έχουν ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ισχύ που ούτε τη φαντάζονται οι "ευημερούντες" - σε βάρος ΟΛΩΝ των άλλων Ευρωπαίων - Γερμανοί. Αλήθεια, ποια είναι ακριβώς η πολιτική της Γερμανίας και των δορυφόρων της έναντι της Ρωσίας; Γιατί κρύβονται πίσω από "ομόφωνες" (είδαμε την προηγούμενη εβδομάδα πως εννοούν την ομοφωνία - αυτοί αποφασίζουν και οι άλλοι απλώς προσυπογράφουν) αποφάσεις της ΕΕ; Κάτι πήγε να ψελλίσει ο φουκαράς ο Σόιμπλε το περασμένο καλοκαίρι, και από το μούγκρισμα της αρκούδας έπεσαν και οι σοβάδες στην καγκελαρία. Από τότε ΣΙΩΠΗΣΑΝ, και άφησαν τους Αμερικανούς και τις πλήρως ελεγχόμενες από αυτούς αγορές να τα βάλουν με τη Ρωσία. Απελπισμένοι και "εκλιπαρούντες" οι Ρώσοι, απλώς σαρώνουν ξανά τους νεοναζί Ουκρανούς, σύμμαχους της Ευρώπης (!!!) Η Ευρώπη "ΣΑΣ" είναι στρατιωτικός νάνος, και κατά συνέπεια πολιτικός νάνος. Αφήστε μας, λοιπόν, να "πουλάμε γεωστρατηγική" σε αυτούς που μπορούν να την εκτιμήσουν, να τη χρειαστούν και κυρίως να την "αγοράσουν".

        • Hunter avatar
          Hunter @ KOSTAS70 03/02/2015 18:57:06

          Οι Ευρωπαίοι που αγοράζουν 85% του ρωσικού φυσικού αερίου, κρατάνε την Ρωσία από τα ούμπαλα και ΟΠΟΤΕ γουστάρουν της κάνουν ότι της έκαναν πριν μερικές εβδομάδες με το ρούβλι, που την ΓΟΝΑΤΙΣΑΝ και πάγωσαν και τα λεφτά Ρώσων μεγιστάνων με το έτσι θέλω... Πιο νάνος στρατιωτικά από τη Ρωσία πεθαίνεις...υπό άλλες συνθήκες και σε άλλες εποχές, η Ρωσία ήθελε 5 Ουκρανίες για πρωινό. Τώρα κρύβεται πίσω από αυτονομιστές λέγοντας στην Ευρώπη ότι "δεν είναι ο στρατός μας αλλά οι ανεξέλεγκτοι αυτονομιστές που κάνουν ταραχές"..... Η Ρωσία είναι στρατιωτικά (και οικονομικά) νάνος...δυστυχώς. Αν αυτό εμάς σαν Έλληνες μας αρέσει/συμφέρει ή όχι, είναι άλλη ιστορία... Όσο για την "τρομακτική ισχύ" των ΗΠΑ, φαίνεται εδώ και 20 χρόνια στο εξαθλιωμένο Αφγανιστάν, στο Πακιστάν, στο Ιράκ κτλ. Αλήθεια, γιατί δεν απευθύνεται στην Ρωσία η Ελλάδα να ζητήσει 50 Δις ετησίως (τα οποία κατόπιν θα κουρεύονται) για να πληρώνει μισθούς και συντάξεις;;; Τι είναι 50 "ψωροδις" για τέτοιον γίγαντα...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Hunter 03/02/2015 19:26:30

            Φίλε, δεν αντέχουν σε κριτική αυτά που λες. Ειλικρινά, δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Το ότι πασχίζουν να την αναγκάσουν να επέμβει στην Ουκρανία οι Αμερικάνοι και τα χατζατζαράκια τους, αποδεικνύει από μόνο του ότι με το να κάνει κάτι τέτοιο, θα έπαιζε το παιχνίδι τους. Όσο για τις κυρώσεις, η Ρωσία αντέχει πολύ περισσότερο πόνο από τους Ευρωπαίους, που τους έσφαξαν στο γόνατο οι Αμερικάνοι, προκειμένου να πλήξουν τη Ρωσία. Ολλανδούς τους πέρασες τους Ρώσους; Δεν είναι μαλλιά τα γένια.

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΚΜ 04/02/2015 01:37:56

            ΚΜ, στο γάλα είχες δίκιο, εδώ όχι... Οι Ρώσοι μόνο στην Ευρώπη μπορούν να πουλήσουν τα προϊόντα τους...Εννοώ στις υγιείς οικονομικά χώρες της Ευρώπης φυσικά...

          • KOSTAS70 avatar
            KOSTAS70 @ Hunter 03/02/2015 21:29:54

            Ας σταματήσουν, λοιπόν, οι Ευρωπαίοι να αγοράζουν Φ.Α. από Ρωσία για να τους γονατίσουν. Και μετά, απλώς οι "σκληροί" Ευρωπαίοι θα ΠΑΓΩΣΟΥΝ! Αν δεν το πήρατε στας Ευρώπας χαμπάρι, πλέον, κατασκευάζεται αγωγός μεταφοράς Φ.Α. προ Κίνα μεριά. Θα πάρει μερικά χρόνια, για να γίνει οπότε τώρα μαζέψτε όσο γίνεται περισσότερη ζέστη, γιατί έρχεται ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ! Την Κριμαία που ήθελε πάρα πολύ, την πήρε η Ρωσία, χωρίς να πέσει μια ντουφεκιά. Σε ένα διεθνές σύστημα, όμως, πρέπει να κρατά τα προσχήματα, να γίνεται και καμιά συναλλαγή πίσω από κλειστές πόρτες, πάνω σε κανένα τσιγαρόκουτο, κατά τα γνωστά...Έτσι, αφήνει τους αυτονομιστές να κάνουν τη βρώμικη δουλειά (τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει) και αν κάτι δεν πάει καλά, λέει και ένα "σβαρνούτ" και νίπτει τας χείρας (τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει). Κλασική, κυνική πολιτική υπερδύναμης. Να μας δώσει λεφτά; Ζητήσαμε; Τι ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΑΜΕ; Τι ΖΗΤΗΣΕ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ; Και οι ΗΠΑ; Απλώς θα μας βλέπουν, ε; Τι να πω, πραγματικά για ΗΠΑ...Όποιον θέλουν, οπουδήποτε στον κόσμο, βομβαρδίζουν, ισοπεδώνουν, καταστρέφουν και ΚΑΝΕΝΑΣ δε τολμά να τους ζητήσει ούτε καν το λόγο. Πράγματι, αδύναμοι στρατιωτικά...

          • Hunter avatar
            Hunter @ KOSTAS70 04/02/2015 01:41:07

            Έχεις πάει ποτέ στη ζωή σου στη Ρωσία;;; Εγώ πηγαίνω συνέχεια...

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/02/2015 18:39:30

    Δεν χρειάζεται να διαφωνείτε.Η Γερμανία εξαρτάται αμυντικά απόλυτα από τις ΗΠΑ.Αυτές την καλύπτουν έναντι της Ρωσίας.Όμως - και αυτό δεν έχουν καταλάβει πολλοί στην Ελλάδα - οι ΗΠΑ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν στρατιωτική ισχύ για να εκβιάσουν οικονομικές αποφάσεις συμμάχων.Αυτό είναι αμερικανικό δόγμα για να παραμείνουν οι σύμμαχοι σύμμαχοι.

  6. Chr avatar
    Chr 03/02/2015 23:07:44

    Απ'ότι βλέπουμε η ζώνη του ευρώ εχει μετατραπεί σε ένα είδος πυραμίδας .Οι πυραμίδες πάντα έχουν την ίδια κατάληξη ,ρωτήστε και τους αλβανούς .....Ηδη με τον αποπληθωρισμό έχουν αρχίσει και φαίνονται τα προβληματα .Θα είναι αρκετή η ποσοτική χαλάρωση ή θα πάμε και σε τύπωμα χρήματος ? Ουσιαστικά η σχέση €/$ το αποτυπώνει και θα διαλύσει την προσπάθεια της ΕΕ να γίνει το ευρώ αποθεματικό νόμισμα.Οι ροές κεφαλαίων θα αντιστραφούν και οι ΗΠΑ ,πολύ πιο συγκροτημένες σε πλανητικό επίπεδο , στρατωτικά ,πολιτικά θα κατασπαράξουν ότι απέμεινε. Σε αυτή την ευαίσθητη περίοδο μπορεί η Ελλάς να διεκδικήσει αρκετά ,το ζήτημα όμως είναι το εάν σε μερικά χρόνια βυθιστεί με τους υπόλοιπους. Η Γερμανία εξάγει κυρίως εντός της ΕΕ ,είναι δύσκολο να βρεί νέες αγορές ,δεν θα προλάβει . Για αυτό και ο Νταουσεμπλουμ (το είπα καλα?),έφτιαξε σχέδιο Β με φιορίνι για την Ολλανδία ,μαζί με κάτι κρατικοποιήσεις για σχετική επάρκεια του κράτους.Δια παν ενδεχόμενο ,το παγόβουνο είναι πλέον ορατό .....







  7. Than avatar