#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2010 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα στις οθόνες σας το Ενιαίο Αγωνιστικό Μητσοτακέϊκο



Την ημέρα ίδρυσης του ΕΑΜ επέλεξε η Ντόρα για να πει ότι θα ιδρύσει κόμμα. Το Ενιαίο Αγωνιστικό Μητσοτακέϊκο.

Μετά τις εκλογές όμως. Γιατί προφανώς δεν μας παίρνει να αναμετρηθούμε τώρα, στις εκλογές για την Αυτοδιοίκηση, ε κ. Ντόρα;

Μόνο ως μειοψηφία Χανίων – Ευρυτανίας τολμάμε να κατεβούμε τώρα, όπως αντιλαμβάνομαι.

Επίσης, άλλο μικρότερης ασφαλώς σημασίας ιστορικό γεγονός από την ίδρυση του δωρο-κόμματος είναι η υπογραφή για την συμφωνία του Άξονα (Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία) πριν από επτά δεκαετίες.

Ο Τσολάκογλου μας λείπει για να είμαστε κομπλέ.

Δηλαδή πόσα δεξιά κόμματα να χωρέσει το Κοινοβούλιο: ΛΑΟΣ, ΠΑΣΟΚ το της Ντόρας.

Τελικά η ΝΔ θα είναι το πιο δεξιό από τα αριστερά κόμματα. Και το μόνο κατά της μνημονιακής μνημειώδους σύμβασης.

Πως θα πλασαρισθεί το νέο κόμμα;

Έμβλημα το πλυντήριο και ύμνος -παράφραση το σουξέ της Έφης Σαρρή: «τροϊκανέ, τροϊκανέ, δώσε κι άλλα φράγκα βρε»

Στο δελτίο του Άλτερ έχουν διαρκείας ο Καρατζαφέρης και η Ντόρα;

Η Ντόρα θα βγαίνει μετά τα Αθλητικά και τα Φαρμακεία, ή πριν;

Όμως ο Καρατζαφέρης δήλωσε ότι τον χωρίζει άβυσσος με τη Ντόρα στα εθνικά θέματα.

Έχουν τις εκπληκτικές διαφορές των δύο όψεων του ίδιου νομίσματος, όπως βλέπετε στην φωτογραφία.

Μαμά είναι αλήθεια ότι όσο πάει η Ντόρα μοιάζει με τον Καρατζαφέρη;

Αυτά βλέπει ο Άδωνις και θα ξηγηθεί κι αυτός ένα κόμμα. Θα είναι και πιο όμορφο στην τελική

Μικρός Οδυσσέας

Υ.Γ.

Άλλη φορά οι σύμβουλοι της κ. Μπακογιάννη να την προετοιμάζουν καλύτερα για να επιτεθεί στον Σαμαρά. Όσα ανάφερε σήμερα ήταν απο συνέντευξή του Μαρτίου 2010. Πολύ πριν δηλαδή το Μνημόνιο και τα νέα δεδομένα που δημιουργήθηκαν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 27/09/2010 20:38:05

    Το όνομα του νέου κόμματος της...Πεισθεταίρας θα είναι Νεφελοκοκκυγία!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Γιάννης Φαίλτωρ 27/09/2010 22:32:17

      lol

      Ειχε δίδυμη αδελφή ο Πεισθέτερος;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Θραξ Αναρμόδιος 28/09/2010 05:53:54

        Και ο Τσαλαπετεινός. Αμέ! (χα, χα, χα)
        Θα μας φάνε οι Όρνιθες Θραξ!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 28/09/2010 09:55:09

        @Γιάννης Φαίλτωρ

        Εχει χρόνια που διάβασα την κωμωδία. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση και θυμάμαι μετά από τόσον καιρό, είναι πως στην αρχή του έργου οι δύο πρωταγωνιστές, ο Πεισθέταιρος με τον Ευελπίδη, συζητάνε για τους λόγους που θέλουν να φύγουν από την πόλη τους και αναφέρουν προβλήματα και αιτίες, που είναι τόσο όμοιες με τα δικα μας τα σημερινά.

        Ιδίως εκεί που λένε πόσο δικομανείς είναι οι συμπολίτες τους. Σαν και μας κάτι.

        Και βέβαια οι "θεοί" οι τοτινοί μόνο για ένα πράγμα νοιάζονταν. Μη χάσουν την "μίζα" από τις θυσίες. Την τσίκνα. Μη γίνει δηλαδή κάτι και τους αποκόψουν από το φαγοπότι. Απαράλλαχτα σαν και τους δικούς μας "θεούς" σήμερα. Μόνο που "θυσία" σήμερα είμαστε εμείς οι ίδιοι.

        Στο τέλος όμως ο Πεισθέταιρος παντρεύεται το κορίτσι το καλό. Και όλα τελειώνουν με γλέντι.

        Για DNA δεν ξέρω, αλλά από κουσούρια είμαστε ολόϊδιοι με εκείνους, τους παλιούς.

        Θραξ Αναρμόδιος

        ΥΓ. Κι ο Τσαλαπετεινός ήτανε κάποτε άνθρωπος. Ο Τηρέας. Βασιλιάς της Θράκης. Πατριωτάκι μου.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Θραξ Αναρμόδιος 28/09/2010 10:30:54

        @θράξ

        Νομίζω ότι στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ υπάρχει μια παράσταση που διδάχθηκε στο φεστιβάλ της Επιδαύρου του 1975 σε σκηνοθεσία του Κουν φυσικά. Οι θεατρόφιλοι λένε ότι η πρώτη παράσταση του 1959 σε σκηνοθεσία πάλι του Κουν έμεινε ιστορική. Η παράσταση αυτή απαγορεύθηκε από τον τότε υπουργό πολιτισμού Κ. Τσάτσο (βλέπεις πως ακόμα και ένας τόσο μορφωμένος άνθρωπος υποπίπτει σε τέτοιου είδους σφάλματα υπό την επήρεια του δηλητηρίου της κομματοκρατίας)

        Ας είναι καλά ο μανιάτης φιλόλογος που είχα στη δευτέρα Λυκείου ο οποίος, δεν ξέρω πως, μας την είχε βάλει να την παρακολουθήσουμε σε ασπρόμαυρο βίντεο τότε, μέσα στην τάξη!

  2. nick avatar
    nick 27/09/2010 20:44:47

    Όλα τα λεφτά η φωτογραφία!

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ nick 28/09/2010 00:55:38

      Ευχαριστω, αν και σηκωνει βελτιωση

  3. lpap avatar
    lpap 27/09/2010 20:51:09

    Διαβάζω πως πολύ συχνά εδώ μέσα γίνεται αναφορά στην Ντόρα και στο υπό ίδρυση, αν τελικά το κάνει, κόμμα της.
    Σίγουρα η στάση της, όπως ήταν αναμενόμενο, θα ταν αντιπολιτευτική απέναντι στον Σαμαρά. Θα μου επιτρέψετε όμως να πω την άποψή μου η οποία είναι η παρακάτω: νομίζω πως το πρόβλημα του Σαμαρά και της ΝΔ δεν είναι η Ντόρα. Δυστυχώς για το Σαμαρά ανέλαβε ένα κόμμα το οποίο είχε μεγάλη φθορά και ταυτόχρονα η συγκυρία δεν είναι και η πιο θετική για την πολιτική και τους πολιτικούς. Εκτιμώ πως δεν έκανε τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις, για μένα τουλάχιστον, ώστε να υπάρξει ανανέωση. Λυπάμαι που θα το γράψω αλλά η ΝΔ μυρίζει πτωμαΐνη!! Εκεί πρέπει να εστιάσει ο Σαμαράς και οι τριγύρω. Κι ακόμη δε νομίζω πως υπάρχει έστω κι ένας δεξιός που πιστεύει πως ερχομός της ΝΔ σημαίνει κι απαλλαγή από το μνημόνιο. Η επικοινωνιακή πολιτική του κόμματος πάσχει πάρα πολύ.
    Αυτή είναι η εκτίμησή μου και θαρρώ πως η πολύ ενασχόληση, αυτή τη χρονική στιγμή, με τη Ντόρα της δίνει πόντους..
    Εγώ δεν είμαι ευχαριστημένη παρότι αναγνωρίζω από τη μια καλές προθέσεις κι από την άλλη κάποια πολεμική.

    • Factorx avatar
      Factorx @ lpap 27/09/2010 21:11:28

      με συγχωρείς πολύ αλλά δεν κατάλαβα καθόλου τι θέλεις να πεις

      • lpap avatar
        lpap @ Factorx 27/09/2010 21:24:37

        Είναι απλό: ας μην ασχολείται η ΝΔ με τη Ντόρα και να κοιτάξει να διορθώσει και να αλλάξει όσο μπορεί το σπίτι της, είτε γκρεμίζοντάς το είτε ανακαινίζοντάς το..
        Ακόμη είπα πως η συγκυρία δε βοηθά το Σαμαρά κι ακόμη πως δεν πιστεύω πως αν αύριο η Νδ βγεί κυβέρνηση πως η ζωή μου θα αλλάξει θεαματικά θετικά και πως θα αρθεί το μνημόνιο!! Αυτά..δε βλέπω δυσκολία..

      • lpap avatar
        lpap @ Factorx 27/09/2010 21:29:58

        Επίσης δε θεωρώ τη Ντόρα πρόβλημα..μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα εσωτερικά της ΝΔ.. Η Ντόρα θα πάρει ελάχιστα σε εκλογική αναμέτρηση.

    • chrisss avatar
      chrisss @ lpap 27/09/2010 22:50:19

      Δεν θυμάμια να πολυασχολείται η ΝΔ με την Ντόρα. Επίσης έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι η Ντόρα δεν είναι δα και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Είναι άδικο για τον Σαμαρά να λές πως δεν πιστεύεις ότι εννοεί αυτό που έχει κάνει σημαία του..την αντιμνημονιακή στάση δηλαδή.

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 27/09/2010 20:53:43

    Πάλι στο νικάλος μας σήμερα με το γλειώδες χαμόγελο της. Πως την έχει ο χατζηνικόλας μία χέρι χέρι μία ντόρα το πάει.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 27/09/2010 20:54:16

      Νικόλα μας*

  5. ευτυχια avatar
    ευτυχια 27/09/2010 20:59:59

    το κολαζ της φωτογραφίας είναι Α-Π-Α-Ι-Χ-Τ-Ο!!!!

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ ευτυχια 28/09/2010 00:54:51

      Ευχαριστω πολυ

  6. Y. avatar
    Y. 27/09/2010 21:11:22

    Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δε την προετοιμάζουν οι σύμβουλοί της. Βεβαίως και ήξερε ότι αυτά ήταν το Μάρτιο. Λέγε-λέγε στο τέλος κάτι θα μείνει
    Να βγει ΑΥΡΙΟ η Οικονομική Επιθεώρηση (το περιοδικό, όχι η ΝΔ), με Δελτίο Τύπου που θα το μοιράσει παντού, αναφέροντας τις ημερομηνίες

  7. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 27/09/2010 21:14:53

    Μικρέ Οδυσσέα, μπράβο για μια ακόμα φορά!
    Πρωτίστως πρέπει να συγχαρώ, για την τέλεια «φωτογραφία», τον άγνωστο καλλιτέχνη! Πάντως δεν σου κρύβω, πως μου φαίνεται ολίγον «ψιλομητσοτακικός», γιατί ομολογουμένως διάλεξε ωραιότατη φωτογραφία του παρελθόντος της belle epoque! Τότε που το καρφιτσωμένο χαμόγελο ήταν σε ημερήσια διάταξη και τότε που «καθόταν» (στον ύπνο της ασφαλώς), στη θέση αρχηγού κόμματος!
    Αφού της χάλασε το «όνειρο» η 29η/11, την βλέπω να μένει με το forum πολιτικού ακτιβισμού και λιθοβολισμού κατά του Aντώνη, παρά να φιλοδοξεί να ξεκινήσει από το μηδέν, με μαγιά την μειοψηφία των Χανίων και το ξεπουπουλιασμένο κόμμα του αδελφού Καρατζαφέρη!

    • Y. avatar
      Y. @ Αφροδίτη 27/09/2010 21:25:06

      Επι του αισθητικού, άψογες οι παρατηρήσεις σου. Επί του πολιτικού, πρόσθεσε και εν υπνώσει θύλακες που διατηρεί εντός ΝΔ. Και ξέρεις, η οικογένεια έχει νοου-χάου στους βουλευτές που φεύγουν από ένα κόμμα να παν σε άλλο

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Y. 27/09/2010 22:25:11

        Υ. Σ' ευχαριστώ από καρδιάς! Όσον αφορά στους εν υπνώσει θύλακες, επειδή υπνοβατούν και ακροβατούν κατά καιρούς, είναι γνωστοί άπαντες! Θα δούμε στο εγγύς μέλλον αν το "αίσθημα" υπερνικήσει το «συμφέρον» ή θα συμβεί το αντίθετο! Για ορισμένους εκτιμώ πως το αίσθημα αυτοσυντήρησης είναι ισχυρότερο και κάνουν ήδη την πάπια.

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 27/09/2010 22:42:46

        Αφροδίτη. Βέβαια κάνουν τη πάπια. Δε τους παίρνει εξ άλλου να βγουν ανοικτά γιατί εκτός από πάπιες είναι και κότες. Όταν δε έρπουν και γλύφουν, είναι και σαλιγγάρια. Το καλό, οι περισσότεροι είναι σεσημασμένοι, οπότε, να έχουν γνώση οι φύλακες (συμπληρώσεις επί του εκ ζωϊκού βασιλείου παραλληλισμών, πολύτιμες)

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Y. 27/09/2010 23:12:55

        Υ. Ξέχασες το τρίτο προσόν του σαλιγκαριού και θα στο πω με μια "ιστορία": Ρώτησε έκπληκτος ό αετός κάποτε ένα σαλιγκάρι, το πώς κατάφερε να ανεβεί στην αετοφωλιά του και εκείνο απάντησε βαριεστημένα «έρποντας, γλύφοντας και με τα κέρατά μου»!

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 27/09/2010 23:25:25

        Αφροδίτη... Applause!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Αφροδίτη 27/09/2010 21:30:14

      Ο καλλιτέχνης όντως κέντησε.
      Εγώ σε ευχαριστώ για την άοκνη και συνεχή υποστήριξη και ενθάρρυνση.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ μικρός οδυσσέας 27/09/2010 22:41:47

        Μικρέ μου Οδυσσέα, υποστηρίζω πάντα αυτούς που με κερδίζουν!
        Όσο για την ενθάρρυνση, θαρρώ πως δεν την έχεις ανάγκη, γιατί συνήθως «αναποδογυρίζεις» τα τραπέζια όταν αποφασίσεις να γράψεις! Γράφε πιο τακτικά, για να βρίσκουμε έδαφος να ρίχνουμε κι εμείς τις γυροβολιές μας!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 27/09/2010 22:47:46

        Και τι γυροβολιές...΄Με τα πανέρια τα γαρύφαλλα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 27/09/2010 22:56:01

        Πρόσεξε μη στραμπουλίξεις τίποτα πάνω στις γυροβολιές, Οδυσσεύ.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 27/09/2010 22:57:57

        Πιο τακτικά γράφω στην ενότητα "αθλητικά". Μην τρομάξεις να μπεις, έστω κι αν βλέπεις μπάλα και βγάζεις σπυριά. Είμαι βέβαιος ότι δεν θα πλήξεις. Όλα τα λεφτά τα σχόλια

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 27/09/2010 23:03:56

        Τράκτορα, οι γυροβολιές είναι της κυρίας Αφροδίτης. Μην ανησυχείς για μένα, την υπέρταση σου μη ξεχνάς

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Αφροδίτη 27/09/2010 22:44:40

      Πάντως δεν νομίζω ότι ήταν ποτέ απολύτως σίγουρη ότι θα πάρει το κόμμα.

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ Αφροδίτη 28/09/2010 00:56:31

      Να ευχαριστησω για τα καλα σου λογια , ειμαι ο γνωστος αγνωστος :D

  8. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 27/09/2010 21:59:07

    η φωτο και το υστερόγραφο επεσκίασαν το κείμενο!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ DeltaLamda 27/09/2010 22:37:28

      Καλώς τον διαφημιστή μου

    • Anatolios avatar
      Anatolios @ DeltaLamda 28/09/2010 00:57:33

      Τοσο πολυ γουσταρετε να βλεπετε την ντορα με μερικα κιλακια παραπανω? Ευχαριστω πολυ παντως :D

  9. aris. A avatar
    aris. A 27/09/2010 22:26:33

    Πολύ καλός όπως πάντα.

    Η Ντόρα είναι σίγουρη ότι θέλει να ανοίξει κόμμα και όχι τηλεοπτικό κανάλι.

    Με τις ώρες που έχει περάσει στο μικρόφωνο γιατί νομίζω ότι θα σημειώσει μεγάλη επιτυχία.

    Αφού η πολιτική δεν την σηκώνει γιατί δεν δοκιμάζει κάτι άλλο.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ aris. A 27/09/2010 23:12:58

      Ευχαριστώ Aris.

  10. KyrMitsos avatar
    KyrMitsos 27/09/2010 22:27:18

    ΝΔόρα η μικρή Σαμαροπνίχτρια!
    Φκιάνει κόμμαααα!

    Με σύνθημα δυνατό, Καρατζαφερνικό!

    Δωστε την ΝΔόρα στον ΛΑΟ!
    Της αξίξει και του ταιριάζει!"

    Το να λοξοκοιτάξει ο λαός του Λαός την ΝDόρα, είναι μάλλον επιστημονική φαντασία!
    Ο κυρ Κωλοτουμπας ο Σφοντύλας, ξέρει καλά ότι οι ψηφοφόροι του ακούν Ντόρα και φτύνουν. Κι αν νομίζει ότι μπορεί να τους χαλιναγωγήσει και να τους ποδηγετήσει, καλά θα κάνει να ακούσει τί λένε οι οπαδοί του και όχι τα ΜΜΕ-Μονίτορινγκ, που του χαρίζουν ποσοστά,…πλάσματα κυριολεκτικά οργισμένης φαντασίας!
    Επαναπαύεται στον Παρονομαστή του Κλάσματος που ορίζει την Εξουσία!
    Μειούμενος από την απαρέσκεια και την στοχευμένη απαξίωση της πολιτικής, θα του ξεναδώσει(;) ένα ποσοστό που δεν του ανήκει και πάλι!
    Η προσπάθεια του αποσκοπεί να πείσει τους εχ-ψηφοφόρους του ότι έβγαζαν φλύκταινες στο άκουσμά της και στη θέα της, λόγω της υπουργίας της στο ΥΠεχ και οχι για τις “ικανότητες και τα προσόντα της”!
    “Δεν έχουμε να πουμε ποτέ τίποτα για την Ντόρα εκτος Υπεχ. Ποτέ δεν την ξανακρίναμε απ΄ όταν έφυγε από το Υπ Εξωτερικών!”

    Δηλαδή κυρ Καρατζαφέρη, για να καταλάβουμε , θα άλλαζε τις επιλογές της
    στο θέμα της Κυπρου,
    στο θέμα της Τουρκίας,
    στο Θέμα της Μακεδονίας,
    στο Θέμα της θράκης,
    σε ζητήματα σαν αυτό της εισόδου του ΔΝΤ στη χώρα,
    στη υποδούλωσή της για πάντα, ως αρχηγός της ΝΔ ή ενός άλλου κομματικού φορέα;
    Δεν θα ήταν η ίδια, απαράλλαχτη, ΝδΟΡΑ;
    …Δεν θάλεγε πάλι ΝΑΙ στο αισχροΣχέδιο ΑΝΝΑΝ;
    …Δεν θα επικροτούσε πάλι την υπογραφή του συμβολαίου για τη παράδοση των τίτλων ιδιοκτησίας της ΙΣτορίας;
    …Θα ασκούσε Βετο για την ένταξή της Φυρομ, στα Φορα του Νατο και της Ευρώπης;
    …Θα έστεργε ξανά η όχι στην αντιπυραυλική των Βαλκανίων;
    …Θα συνέτρεχε στην πολιτική των αγωγών;
    …Θα αντιστεκόταν στην αφελληνοποίηση της Θράκης;
    …Θα αντιδρούσε στην εισβολή και την νομιμοποίηση των εισβολαίων Λαθρομεταναστών με αποστολή την διάρρηξη του κοινωνικού και εθνικού ιστου;
    …Μηπως Δεν έτρεξε να προσυπογράψει με ένα ΝΑΙ την υποδούλωση της Ελλάδος και την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των Δανειστών;
    Τί, που να πάρει η ευχή ή η κατάρα αυτού του τόπου, έχει για να την κάνει καλλίτερη ως επιλογή, απέναντι από το ΠΑσόκ,
    προσφιλή για τον ΝεοΔημοκράτη


    Απορίες ψαλτών…Δεξιών και μή…
    Και προπάντων, μη ΝΕΟταξιτών!!!!

  11. nefeli avatar
    nefeli 27/09/2010 22:34:14

    Ο επίτιμος καλά είναι στην υγεία του;
    Καιρό έχει να κάμει δήλωση για την διάσωση του έθνους!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ nefeli 27/09/2010 22:42:10

      Άσε τον άνθρωπο στην ησυχία του. Θες να μας τρομοκρατήσεις νυχτιάτικα

      • nefeli avatar
        nefeli @ μικρός οδυσσέας 27/09/2010 22:47:03

        βρε ακου που σου λέω...

  12. KyrMitsos avatar
    KyrMitsos 27/09/2010 22:40:35

    Ο επίτιμος θα τύχει της θείας δίκης να ζήσει τόσο ώστε να δεί τον Σαμαρά Πρωθυπουργό!!!!

    Ναι η τιμωρία είναι σκληρή! Αλλα δίκαιη!!! Για να γελάσει ο κάθε πικραμένος!

    • nefeli avatar
      nefeli @ KyrMitsos 27/09/2010 22:52:10

      ...η δικαιότερη!

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 27/09/2010 23:03:10

    Πεισθεταίρα + Ευελπίδης = Τα δύο Αυτοεξόριστα της Ελλάδος Κοιμητήρια

  14. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 28/09/2010 00:28:22

    Της παει το κουρεμα της Ντορας....

    Οπως στο Παρισι το 1944....Τις κουρευαν οσες ειχαν τακιμιασει με τον ενα η τον αλλο τροπο με οτν εχθρο...

  15. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 28/09/2010 00:35:47

    Δεν ξέρω αν έχει νόημα να σχολιάσει κανείς ένα άρθρο που εγγίζει τα όρια της σάτιρας. Επίσης να σημειώσω προκαταρκτικά ότι δεν συμμερίζομαι καθόλου τον γενικότερο αντιμητσοτακικό χαρακτήρα της ιστοσελίδας. Εκείνο λοιπόν που με ενδιαφέρει είναι ορισμένα σχόλια σε σχέση με πιθανές πολιτικές λειτουργίες ενός κόμματος της Μπακογιάννη. Αν ενδιαφέρουν ανθρώπους που μεριμνούν για την πολιτική τύχη της ελλαδικής κεντροδεξιάς (κι αν έχουν κάτι να πούν τα σχόλιά μου βέβαια).

    Εκτιμώ ότι με τη στάση της έχει περιέλθει σε αδιέξοδο. Κατανοώ την αδυναμία της να συνυπάρξει σε ένα κόμμα του οποίου ηγείται ο Σαμαράς. Στην περίπτωσή τους η εχθρότητα έχει τον χαρακτήρα μιας υπαρξιακής αντιπαράθεσης. Το καλύτερο όμως, για την ίδια, θα ήταν να αποχωρήσει από την πολιτική, εφόσον, πάντα, δεν μπορεί να συμβιώσει με τον Σαμαρά. Ακόμη περισσότερο η τακτική της ίδιας και των συνεργατών της (θέλω να πιστεύω ότι) αποξενώνει μεγάλη μερίδα ψηφοφόρων της Ν.Δ. ακόμη κι αυτών που τη στήριξε στις εσωκομματικές εκλογές. Η ίδια, εκτιμώ πάντα, ότι το γνωρίζει και για τούτο θα επενδύσει σε έναν πολιτικό λόγο που θα απευθύνεται στη σύνολη κοινωνία κι όχι ειδικά στους νεοδημοκράτες. Ο λόγος της ολοένα και περισσότερο θα εκφράζει μιά φιλελεύθερη ορθοδοξία.

    Από την άλλη πλευρά, μολονότι δεν θα διαθέτει ιδιαίτερο πολιτικό βάρος η κίνησή της πιστεύω ότι είναι πιθανόν να ανασχέσει μερίδες φιλελεύθερων στους κόλπους της Ν.Δ. που αυτοκατανοούνται ως "σοβαροί" και οι οποίοι ίσως να βλέπουν θετικά την μνημονιακή πολιτική του ΠΑΣΟΚ και με δυσπιστία την πρόταση της Ν.Δ. Εδώ θυμίζω ότι από τις αναλύσεις ψήφου του 1996 υπήρχε μία σχετικά σημαντική μετακίνηση ψηφοφόρων της Ν.Δ. προς τον Σημίτη. Φυσικά ο Σαμαράς έχει πολύ μεγαλύτερο πολιτικό εκτόπισμα από τον Έβερτ. Όμως οι καιροί δεν είναι τόσο σταθμίσιμοι και πιστεύω ότι έρχονται αναδιατάξεις στο πεδίο των κοινωνικοπολιτικών συμμαχιών.

    Υπό την παραπάνω έννοια δεν αποκλείεται η δημιουργία κόμματος από την Μπακογιάννη να έχει θετικές επιπτώσεις για τη Ν.Δ. Επειδή εκτιμώ ότι αφ' ενός δεν θα έχει σημαντική διείσδυση στους ψηφοφόρους της Ν.Δ. κι αφ' ετέρου μπορεί να συγκρατήσει ψήφους που θα πήγαιναν στο ΠΑΣΟΚ. Τέλος μπορεί να γίνει υποδοχέας μερίδων που αξιώνουν μια πιο ξεκάθαρη φιλελεύθερη τοποθέτηση κι όχι δήθεν ενοχικούς πασόκους που εφαρμόζουν μιαν ορισμένη πολιτική.

    Και μια τελευταία παρατήρηση που γίνεται με καλή διάθεση. Η ιστοσελίδα του ANTI, αν έχω καταλάβει καλά, αξιώνει να είναι μία ιστοσελίδα πολιτικής ανάλυσης και παραγωγής πολιτικών ιδεών από την σκοπιά της Ν.Δ. (της Ν.Δ. του Αντώνη Σαμαρά τουλάχιστον). Δεν νομίζω ότι βοηθούν άρθρα σαν τα παραπάνω που βασίζονται σε οπαδικούς ψυχολογισμούς και κολακεύουν την επιθετικότητα πολλών αναγνωστών της. Το γόνιμο θα ήταν η ανάλυση να γίνεται ολοένα και πιο εκλεπτυσμένη κι όχι πιο χονδροκομμένη.

    • Y. avatar
      Y. @ Λεωνίδας 28/09/2010 08:53:48

      Με την άδεια σου, ορισμένες σημειώσεις.
      1. Ναι, υφίσταται αδυναμία συνύπαρξης. Ποιά όμως η βάση της? Βεβαίως το παρελθόν και το εγώ τα οποία θα ήταν διατεθειμένη να παρακάμψει, αν αποδεχόταν το πιό ουσιαστικό. Την αλλαγή του μοντέλου διοίκησης της ΝΔ (που γνώριζε ότι θα επιβάλλει ο Σαμαράς), που ως κόμμα εξουσίας πρέπει και οφείλει να αναδιοργανώνεται, ανάλογα με το εξελισσόμενο περιβάλλον, και τη χρονική συγκυρία (ίσως και τις ισορροπίες). Και δεν ήταν διατεθειμένη, για μοντέλο άλλο από αυτό του ΚΚ2
      2. Κανένας δε βλέπει θετικά τη μνημονιακή πολιτική του Πασόκ και αντίστοιχα με δυσπιστία την πρόταση της Ν.Δ.. Οι κρίσεις προκύπτουν είτε από τη τσέπη, ή από τη προσήλωση στη κομματική άποψη. Στη πρώτη περίπτωση, η προσωπική μου στατιστική στο πεζοδρόμιο βγάζει 90% κατά των αποτελεσμάτων που έφερε το μνημόνιο, και δυνητικά κατά του μνημονίου. Στη δεύτερη, πιθανόν να πάνε όχι μερίδες φιλελεύθερων, αλλά νεοφιλελεύθερων, σαν αυτούς που μαγεύτηκαν από τη πλατφόρμα τυο Μάνου (δλδ. ελάχιστοι), συν μερίδα αφοσιωμένων Κρητικών (δε πιστεύω και πολλοί), και τέλος όσοι έλαβαν, ή πιστεύουν ότι θα λάβουν σιτηρέσιο (θα πρέπει να κάνουμε ριγκρέσιον ανάλυση για να τους προσδιορίσουμε)
      3. Στη τελευταία παράγραφο θα πρόσθετα και την ιδιότητα της μνήμης, που στη βάση της σύγχρονης βιολογικής τάσης να ανεβαίνουν τα ποσοστά του αλτσχάϊμερ, καλό είναι να υπάρχει (η μνήμη)

  16. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 28/09/2010 00:52:47

    Ενδεχομενως ο Αντιμητσοτακισμος - οπως εγραψες - και το συμφερον του τοπου για το οποιο πασχιζουμε και οι δυο να ειναι εννοιες ταυτοσημες...

    Δεν ειναι σατιρα το να εκθετεις Χ περιπτωσεις που εχει εκθεσει (ο Μητσοτακισμος) το Εθνικο μας κυρος ειτε σε θεματα εξωτερικης πολιτικης ειτε σε διαπλεκομενα....Τσιμεντα....Τηλεπικοινωνιες κ.λ.π. ριχνοντας τονους λασπης στον Αντωνη Σαμαρα !!! Και οικονομικου αλλα και δηθεν...ακροδεξιου χαρακτηρα...Αυτος για τον οποιο ο Ανδρεας Λεντακης ειπε, στο διαμαντι δεν κολλαει λασπη !!!
    Και που τον αγκαλιασε ο Οδυσσεας Ελυτης....

    Το μονο που με βρισκει συμφωνο ειναι το να αποσυρθει η Ντορα απο την πολιτικη...Αλλα φευ...
    Εξ αλλου ψηλοφερνει του Ισιδωρου ο Καρατζαφερης !

  17. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 28/09/2010 05:15:41

    ΚΑΠΟΤΕ, ΤΟ 1990 ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΑΓΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

  18. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 28/09/2010 05:41:39

    τι κόμμα θα ιδρύσει ,τρομάρα της στις δημοσκοπήσεις στην Κρήτη , που θέτει το αποτέλεσμα ως πρόκριμα , ο εκλεκτός της κος Γιαννουλάκης έρχεται τρίτος με διαφορά από τον δευτερο Πλάκιωτάκη..18% με 8% (Αρναουτάκης 42% και αναποφάσιστοι 25%)

  19. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 28/09/2010 06:10:56

    Η κα Μητσοτάκη αρχηγός του εαυτού της. Όποιος ασχολείται μαζί της χάνει πολύτιμο χρόνο.

    • AUD avatar
      AUD @ Νίκος Θ. 28/09/2010 09:22:05

      ξουτ.... ξουτ.... πίσω σ' εχω σατανά....

      μακριά απο μας η "κυρία"....


      και λίγα λεω!!!!

  20. Μακεδών avatar
    Μακεδών 28/09/2010 08:31:21

    Το μονταζ εκπληκτικό!
    Όσο για την ντοράκλα και τον κωλοτουμπιάρη δεν αξίζει πλέον να ασχολείται κανείς στα σοβαρά, παρά μόνο έτσι γελοιοποιώντας όπως τους αξίζει.

  21. DIMITRIS avatar
    DIMITRIS 28/09/2010 10:26:15

    Ραμολιμέντα της πολίτικης , δευτεροκλασάτοι και αχρείοι αποτελούν πλέον τον εσμό της πορφυρογέννητης Ντόρα - κουλας , ομοούσιο τέκνο και ακριβές φωτοαντίγραφο του εφιάλτη δράκουλα ..
    Την αποταγμένη Ντόρα οι υποτακτικοί δημοσυντήρητοι κομματάρχες ,λοβοτομημένοι δημοσιογράφοι , κάλαμο - καβαλάρηδες της REAL φαυλοκρατίας , την προσκυνάνε ακόμη .

    Δεν έχουν καταλάβει ότι πέρασε η ημερομηνία λήξης της ντόρο - κρατιας .. .

    Στην πραγματικότητα η Ντόρα , όχι μόνο κόμμα δεν μπορεί να ιδρύσει άλλα ούτε απόκομμα .

    Στην ουσία δεν αξίζει τώρα δεκάρα , ούτε για ανακύκλωση , της απομένει μονό η εθελούσια απόσυρση από το πολιτικό σκηνικό της χωράς ...

  22. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/09/2010 11:50:19

    Καποιοι απο το χωρο του ΛΑΟΣ ,εκ του πονηρου κανουν λογο για ενιαιο κεντροδεξιο μετωπο με ηγετη τον Καραμανλη.Ο κεντροδεξιος χωρος εχει αρχηγο και αυτος ειναι ο Αντωνης Σαμαρας.Τον Καραμανλη τον αγαπησαμε τον στηριξαμε 13 χρονια που ηταν αρχηγος.Τωρα ομως υπαρχει αρχηγος εκλεγμενος απο 800.000ψηφοφορους.ΤΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΧΑΣΤΕΙ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.

    • Y. avatar
      Y. @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 28/09/2010 17:26:51

      Εκτος από σχολιασμό, βγάζεις και είδηση. Μήπως τελικά από εκεί προέρχεται η προβοκάτσια των δέκα κλακαδόρων στον ΚΚ, μετά τη ΔΕΘ?

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Y. 28/09/2010 21:54:00

        Εκανε δηλωση ο Βοριδης σε σημερα σε ραδιοφωνικο σταθμο των Αθηνων.

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 28/09/2010 22:27:49

        Έξω από το Καραμανλή αυτό το στυλάκι πολιτικής. Ο Κ είναι παραταξιακός και δημοκράτης, άρα αποδέχεται και στηρίζει τις επιλογές των ψηφηφόρων. Αυτά είναι παιχνίδια που οργανώνονται από το τρίπολο Μητσοτακέϊκο-Καραγκιοζογιοφυρέρης-Πασόκ, επικουρούμενο από ενοίκους πέριξ της πλ. Μαβίλη και της Μιχαλακοπούλου.-

  23. CLYKOS avatar
    CLYKOS 28/09/2010 13:15:10

    Όταν η οικογενειοκρατία , η απληστία και η αναλγησία για την καρέκλα γίνεται νόμος ,η καταψήφιση μας και το γιουχάρισμα γίνεται καμιά φορά καθήκον μας ... .

    Ποιος εχέφρων πολίτης μπορεί να προσδοκά κάτι απo την γρια Ντορα.???

    Ντορα σε πήρανε τα χρονια έφτιαξες και κατι–φόρα ,σε πηρε η κατηφορα ,αεί στο κάλο σου τωρα..

  24. athamas avatar
    athamas 28/09/2010 14:54:36

    Αν έχετε την καλοσύνη βγάλτε αυτό το .. δεν ξέρω πως να το περιγράψω που δείχνει η φώτο.
    Είναι πράγματι εμετικό και δεν .. δεν παλεύεται ούτε για αστείο να το βλέπει κάποιος.

    Θερμή παράκληση να αλλαχτεί η φώτο.

    Βάλτε κάτι άλλο, βάλτε τον μπαμπά της Ντορίτσας στην χειρότερη
    Αλλά όχι αυτό!

  25. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/09/2010 17:12:26

    Η Ντόρα με ..καμπούρα!! Να το βλέπουν τα παιδάκια και να τρώνε 5 πιάτα από το φόβο μην έρθει να τα πάρει..!!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/09/2010 23:34:51

      Γιάννη

      Το θέμα είναι που θα βρεθούν τα 5 πιάτα.

      Γιατί τα 4,5 τα έφαγε το παιντί της Μargaret.

  26. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 28/09/2010 17:25:41

    Η μοιραία Μητσοτακοοικογένεια δεν εννοεί να συνειδητοποιήσει οτι ο Ελληνας ψηφοφόρος δεν πρόκειται να τους δώσει αυτό που με τέτοια ύπουλα μέσα προσπαθούν να υποκλέψουν.

    • ενοχλητικός avatar
      ενοχλητικός @ Nίκος Θ. 28/09/2010 17:30:31

      τους δωσαμε 45 % το '93 και τωρα τους βρίζουμε

      • Enzo avatar
        Enzo @ ενοχλητικός 28/09/2010 19:05:31

        ενταξει ρε ενοχλητικε,
        εχουμε κανει εμεις αγωνα για τον μητσοτακη αστα να πανε.τον μητσοτακη τον ακουγαμε οταν ηταν βουλευτης ακομα σε κατι κατσικοχωρια.
        και τον σαμαρα το 93 αυγα του πετουσαμε στην επαρχια οταν επεσε η κυβερνηση μητσοτακη.
        αλλα οταν περνανε τα χρονια και μαθανεις και μερικα πραγματα τοτε χρειαζεσαι αλλαγη.
        φτανει το μητσοτακεικο πια.

  27. DIMITRIS avatar
    DIMITRIS 29/09/2010 11:53:13

    Ντόρα συνεντευξιαζόμενη !!! ( στην παραπολιτική )
    (Ν.= Ντόρα –Δ.= δημοσιογράφος -Β.=blokers.)
    Δ. Μετά από τόσα χρόνια στην Πολιτική, πιστεύετε ότι υπήρξατε πάντα ειλικρινής;
    Ν. Θα έλεγα ευθέως ότι η αναλογία είναι 80%-20%. Στο 20% των περιπτώσεων που σας ανέφερα, δεν είναι ότι είπα πράγματα που δεν πίστευα, απλώς δεν μίλησα.

    Δ. Τι πιστεύετε δηλαδή ότι είναι το καινούριο που φέρνετε; Ποιο κενό καλύπτεται από αυτήν σας την προσπάθεια;
    Ν. Καλύπτεται το κενό της ποιότητας της επαφής στον τρόπο με τον οποίο λέγονται ορισμένα πράγματα, στην καθαρότητα δηλαδή των σχέσεων και των θέσεων.

    Δ. Είστε ικανοποιημένη με την πορεία του Sore για την Ελλάδα κι από τους ανθρώπους που έχουν συσπειρωθεί γύρω σας;
    Ν. Είναι πολύ πιο ενθαρρυντικός ο αριθμός σε σχέση με αυτό που περίμενα, κάτι που αποδεικνύει ότι στην Πολιτική δεν πρέπει να είσαι ποτέ κυνικός.

    Δ. Κατά καιρούς σας έχουν καταλογίσει σχεδόν τα πάντα...
    Ν. Και πολλές φορές αναρωτιέμαι το γιατί.???

    Δ. Το επώνυμο σας δεν βοηθά;
    Ν. Νομίζω ότι μια μερίδα της κοινής γνώμης δεν θα μου συγχωρήσει ποτέ ότι είμαι η κόρη του Μητσοτάκη. Ίσως όμως να πληρώνω κι ένα κομμάτι του αναρχικού μου χαρακτήρα. Δεν το βάζω εύκολα κάτω. Δεν είμαι ο άνθρωπος που θα κάνει πολλές υπόγειες συμφωνίες, παρά την εικόνα που μου λένε ότι έχω. Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα διαπλεκόμενα μέσα κατά τη διάρκεια της εσωκομματικής αναμέτρησης της Ν.Δ με πολέμησαν.

    Β. Έχω μόνο μια ακόμα ερώτηση, καθαρά προσωπική. Μετά από όλα αυτά τα ψέματα πόσο εύκολο είναι να πέσει το γιαούρτωμα !!!
    Ν. Αυτό όχι μονό το σκέπτομαι συνέχεια άλλα το περιμένω και σύντομα...
    Β. Καλομελέτα το και σου έρχεται νερουλό και ξινισμένο….

  28. athamas avatar
    athamas 29/09/2010 20:35:13

    Επί του ...πιεστηρίου:

    Η Ντόρα στην ΕΤ3
    ..«με κατηγόρησαν για οπαδό του ..Τσέ και των ..Τουπαμάρος!» :lol:

    Το ..θρίλλερ συνεχίζεται ..