#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2010 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα η μυστική ατζέντα με τον Ερντογάν: τα πετρέλαια του Αιγαίου

 

Η επόμενη «κόκκινη γραμμή» που θα σπάσει θα είναι στο Αιγαίο

Δεν είναι προφανώς καθόλου τυχαίο ότι τις ίδιες ώρες που ο Γιώργος Παπανδρέου παρέδιδε την διακυβέρνηση της χώρας στο ΔΝΤ, ανακοινωνόταν και η επίσημη επίσκεψη του Τούρκου πρωθυπουργού Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα, συνοδευόμενου μάλιστα από το … μισό τουρκικό υπουργικό συμβούλιο.

Η επίσκεψη ορίστηκε για τις 14 και 15 Μαΐου. Ο Ταγίπ Ερντογάν θα συνοδεύεται από επιτελείο 10 υπουργών της κυβέρνησής του, που θα συμμετάσχουν στην 1η Σύνοδο του Ανώτατου Συμβουλίου Συνεργασίας των δύο χωρών.

Θα ακούσετε και θα διαβάσετε πολλά για την επίσκεψη αυτή. Οι πληροφορίες όμως του antinews επιμένουν ότι ένα είναι το θέμα που θα κυριαρχήσει: η συνεκμετάλλευση της υφαλοκρηπίδας και των πετρελαϊκών κοιτασμάτων της. Η εκχώρηση δηλαδή κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας στην Τουρκία.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες την εκμετάλλευση του πετρελαίου του Αιγαίου θα αναλάβει αμερικανικό κονσόρτσιουμ με την συμμετοχή Ελλήνων εφοπλιστών. Ήδη έχουν αγοραστεί 17 γεωτρύπανα. Η αξία των κοιτασμάτων σε πετρέλαιο και φυσικό αέριο εκτιμάται σε 9 τρισεκατομμύρια δολάρια, από τα οποία η Ελλάδα και η Τουρκία θα μοιραστούν το 40%.

Θυμάστε την επίσκεψη στον Ομπάμα διαμέσου ΔΝΤ;

Καταλαβαίνετε λοιπόν τι παίζεται, με αφορμή την οικονομική κρίση.

Αν οι πληροφορίες μας επιβεβαιωθούν τότε θα βρουν εξήγηση και πολλά από τα μεγάλα ερωτηματικά που συνοδεύουν τις τελευταίες δράσεις και της ελληνικής κυβέρνησης και της τουρκικής στην περιοχή.

Θα εξηγηθεί πρωτίστως το γιατί η κυβέρνηση Παπανδρέου άφησε να δημιουργηθεί τόσο μεγάλος πανικός με τα ομόλογα, ενώ την ίδια περίοδο μη Τουρκία κλιμάκωνε τις προκλήσεις της στο Αιγαίο. Θα εξηγηθούν επίσης οι κουβέντες του Βενιζέλου για μείωση των εξοπλισμών και όσα άλλα περίεργα έγιναν τις ημέρες που πέρασαν (πχ η προβοκάτσια με τους ΟΥΚάδες).

Ορίστε, θα πουν στον δύσμοιρο ελληνικό λαό. Σας προσφέρουμε ειρήνη και λεφτά.

Το έχουμε ξαναπεί: Χρησιμοποιούν την κρίση και την προπαγανδιστική τρομοκρατία για να μας το βουλώσουν.

Ο Γιώργος νομίζει ότι με όπλο τον ΦΟΒΟ θα τα περάσει όλα

Θα το δεχθούμε κι αυτό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GrennHorses avatar
    GrennHorses 24/04/2010 06:53:29

    Το θέμα είναι μην υπάρχει γενική συνεκμετάλλευση στο Αιγαίο και όχι μόνο στα πετρέλαια!

  2. μέτοικος avatar
    μέτοικος 24/04/2010 07:28:30

    Ενδιαφέρουσα αν και αναμενόμενη κάποτε ανάρτηση. Μακάρι να το κάνει. Χρειαζόμαστε άλλωστε την σταγόνα πού θα ξεχειλίσει το ποτήρι. Αρκετά πλέον, αντι γιά άμεσα οικονομικά μέτρα ο ΓΑΠ επέλεξε ως πρώτη αντίδραση στην κρίση την πολιτογράφηση παρανόμων "μεταναστών". Μόνο μία θα είναι τελικά η απάντηση Φάκτωρ σε δαύτους: 114 (νυν Αρθρο 120 του Συντάγματος).

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ μέτοικος 24/04/2010 07:37:40

      Συγγνωμη φιλε μου 40-40 με Τουρκια μιλας σοβαρα???
      Διαπραγματευομαστε τα δικα μας χωρικα υδατα???
      Μα καλα ειμαστε σοβαροι????
      Θα τα πουλησουμε ολα επιτελους σε αυτην την χωρα???
      Επειδη ειμαστε κοτες δεν σημαινει οτι πρεπει να διαπραγματευτουμε σε αυτο το τομεα!!!
      Ελεος πια τι θα ακουσουμε σε αυτη τη χωρα???
      Ειμαστε στη μειονεκτικοτερη θεση των τελευταιων ετων και τωρα παμε σε διαπραγματευση????????
      Ο Καραμαν καλα εκανε και τους ειχε απο μακρια γι αυτο και δεν ζητησαν τπτα 5 χρονια και ετσι πρεπει. οχι οτι αυτοι δεν ηταν κοτες αλλα τουλαχιστον δεν πουληθηκαμε.

      • Paris avatar
        Paris @ akatanomastos 24/04/2010 14:47:32

        Φίλε μου akatanomaste,
        φοβάμαι ότι θα σε στενοχωρήσω αλλά αν προσέξεις, το άρθρο λέει "Η αξία των κοιτασμάτων σε πετρέλαιο και φυσικό αέριο εκτιμάται σε 9 τρισεκατομμύρια δολάρια, από τα οποία η Ελλάδα και η Τουρκία θα μοιραστούν το 40%."
        Από αυτό καταλαβαίνω οτι μάλλον θα πάρουμε 40% εμείς και η Τουρκία μαζί. Που σημαίνει ότι στην καλύτερη (και πιο απίθανη) περίπτωση, θα πάρει από 20% η καθεμία...
        Μας έχουν ξεπουλήσει πολύ πιο φθηνά και πολύ περισσότερο από όσο φανταζόμαστε...

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 24/04/2010 07:36:32

    Φάκτωρ το πιασες το υπονοούμενο βλέπω. Μάλιστα θα αρχίσει οσονούπω και καταιγισμός "αναλύσεων" στα ΜΜΕ για το πόσο συνηθισμένη είναι μια τέτοια πρακτική διεθνώς - η συνεκμετάλλευση πλουτοπαραγωγικών περιοχών από χώρες που έχουν διαφορές - ως μέσο προσέγγισης τους που αποφέρει κέρδη και συνεννόηση.
    Θα ακούσεις αναλύσεις για το πόσο θα βοηθήσει κάτι τέτοιο στην μείωση των εντάσεων, την μείωση των εξοπλισμών - ώστε να μην αναγκαστούν να σου κόψουν και τον 12ο μισθό - και την ανάπτυξη των νησιών μας και την οικονομίας μας.
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ όσον αφορά αυτόν τον άνθρωπο. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 24/04/2010 07:40:43

    Παπανδρέου: Στόχος μας να απελευθερώσουμε την Ελλάδα από τις επιτηρήσεις.
    Αυτός ο τίτλος υπήρχε στο κάτω μέρος της οθόνης την ώρα που τα νταβατζοΜΜΕ πρέβαλαν την εικόνα του ΓΑΠ να αναγγέλλει από το Καστελόριζο την υπαγωγή μας στην μητέρα των επιτηρήσεων.
    Αλήθεια έχουμε πέσει τόσο χαμηλά σαν λαός, σαν κοινωνία, σαν Πατρίδα;
    Είναι μεγάλη οδύνη να συνειδητοποιείς ότι η Πατρίδα μας είναι ένα προτεκτοράτο, με φυτευτές ηγεσίες και μέσα ενημέρωσης εξαγορασμένα ομαδικά και ολοκληρωτικά από την Πρεσβεία.
    Τόσο απελπιστικά ρηχή η Δημοκρατία μας 43 χρόνια μετά την χούντα (έκαναν δειλά και αφιερώματα προχτές) και 37 χρόνια μετά την ‘φωνή’ του Πολυτεχνείου;
    Αυτό ήταν το αποτέλεσμα; Η ξεδιάντροπη,ολοφάνερη πρακτορική δράση σε όλα τα επίπεδα;
    Και πώς να μην είναι ρηχή (ανύπαρκτη καλύτερα) η Δημοκρατία, όταν η ενημέρωση, ψυχή της Δημοκρατίας, είναι αυτό που παρακολουθούμε όλοι μας.
    Το μόνο που δεν μας είπαν ακόμα ήταν ότι είχαμε μία Κυβέρνηση που μοίραζε αφειδώς αυξήσεις και μια αντιπολίτευση που μάταια την καλούσε να συγκρατηθεί. Και ο λαός, τιμώντας την υπευθυνότητά της, τους ψήφισε.
    Όταν ενημέρωση είναι τα διατεταγμένα νταβατζοΜΜΕ να ξεσκίζουν τον Καραμανλή (ενοχλούσε πολλούς και πολύ έ;) και τώρα αυτός ο εμετός.
    Αλήθεια ψάχνουν τώρα να βρούν μήπως κάποιος Υπουργός έχει ανασφάλιστο Ινδό κηπουρό να μάς το κάνουν μονοθεματικό δελτίο για μια βδομάδα ή αν κάποιος Γενικός γραμματέας Υπουργείου έχει σχέση με καμιά εποχιακή να μας το κάνουν μονοθεματικά δελτία για δύο μήνες (τον υιό Διώτη πάντως ούτε μονόστηλο του αφιέρωσαν). Στις πρόσφατες συλλήψεις γιατί δεν μιλούν για ‘συνήθεις υπόπτους’ και ‘κατασκευές της αστυνομίας’;
    Στα 100000 € του Παυλίδη αφιέρωσαν ένα μήνα, στα 50 εκατ. δραχμές του Σηφουνάκη ούτε λεπτό;
    Όσο για το ζήτημα της μοιρασιάς στο Αιγαίο, δεν παρακολουθείτε τη σειρά εκπομπών Χαρδαβέλλα που πασχίζει να μας κάνει γνωστό τον πλούτο (και τι ωραία μαλώνει με τον φίλο του τον Πάγκαλο που δεν θέλει ντε να αποκαλυφθεί το πράγμα) και ο καλός συνεταίρος ανοίγει πιό απροκάλυπτα το δρόμο, κραυγάζοντας δια του Βελόπουλου κάθε μεσημέρι, να ρθούν όποιοι να είναι Εβραίοι, Αμερικανοί,Ρώσοι(ο φερετζές) να τα εκμεταλλευτούν και να ξεχρεώσουμε.

  5. mara avatar
    mara 24/04/2010 08:16:52

    Όχι τυχαία... νομίζετε ο κύριος Χαρδαβέλας έκανε το τελευταίο διάστημα σειρά εκπομπών γι΄αυτά τα θέματα.
    Τάχα μου... και δήθεν... αγανακτισμένος για τον ανεκμετάλλευτο πλούτο της χώρας. Τώρα τον έπιασε ο πόνος???
    Όταν τα φώναζε και τα έγραφε χρόνια τώρα, ο Σοφιανόπουλος της ΧΡΩΠΕΙ τον λοιδωρούσαν, τον χλεύαζαν και τον έλεγαν γραφικό.
    Τελικά αυτό το ALTER είναι κανονικότατο παράρτημα συγκεκριμένης... πρεσβείας. Από τον πρώτο... δημοσιογράφο μέχρι και τον τελευταίο...

  6. aengus avatar
    aengus 24/04/2010 08:29:41

    ΣΥΝΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ και ΣΥΓΚΥΡΙΑΡΧΙΑ.

    • aengus avatar
      aengus @ aengus 24/04/2010 08:31:26

      ΥΓ. Μπράβο στον Φάκτορα για την ανάρτηση.

  7. iketis avatar
    iketis 24/04/2010 08:40:47

    Ο πρωθυπουργός της χώρας κατάφερε και παρέδωσε την Ελλάδα στην δυνάμεις της παγκόσμιας οικονομίας. Σε άλλες εποχές αυτό θα το έλεγαν εσχάτη προδοσία και η ιστορία θα τελείωνε σ' ένα τοίχο σκοπευτηρίου.

    Ο πρωθυπουργός έγινε πρωθυπουργός αφού φώναζε ότι λεφτά υπάρχουν. Σήμερα σ' ένα νησί που ούτε νερό δεν έχουν οι κάτοικοί του, αφού κατηγόρησε τους προκατόχους του μας είπε ότι ξεκινά η Οδύσσειά μας.

    Λοιπόν... οι κλέφτες του λαού έχουν και όνομα και διευθύνσεις. Τι περιμένουμε ;

    Χαιρετίσματα στο σπίτι Αδέλφια.

    Η ΦΥΛΗ ΤΩΝ ΟΠΟΥ ΦΥΓΕΙ ΦΥΓΕΙ 4/23/10

  8. lewnidas avatar
    lewnidas 24/04/2010 08:42:26

    συγνωμη παιδια αλλα ο γαπ το εχει δηλωσει ευσαρθως "για να μην εχεις προβληματα με τον γειτωνα καλο ειναι να του δωσεις και λιγο απο την αυλη σου".
    οταν διοικεις ιθαγενεις χεστηκες για την ιστορια τους το πραγματικο τους συμφερων.

  9. Salmonellas avatar
    Salmonellas 24/04/2010 09:06:14

    Με συγχωρειτε, αλλα απο την πτωχευση, προτιμω την συνεκμεταλλευση. Ετσι κι' αλλοιως, εκμεταλλευση δεν υπηρξε στην ουσια για τριαντα χρονια τωρα. Οσο για το Αιγαιο, αυτο εχει μοιραστει εδω και πολλα χρονθα, αλλα η χαμηλη τιμη του πετρελαιου εκανε την εκμεταλλευση ασυμφορη.Τωρα οι τιμες εχουν ανεβει. Η Ελλαδα, οπως και η Αγγια και η Νορβηγια, θα οφεληθει απο τα εξτρα εσοδα. Οσο για τη μεθοδευση, καποιος μαλακας την υπαγορευσε, νομιζοντας οτι εχει να κανει με καφρους, επειδη εχει ακομα καποια δολλαρια. Να δουμε για ποσ ακομα.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Salmonellas 24/04/2010 09:45:41

      Στο σπίτι σου έχεις κάτι κοσμήματα που δεν τα φοράς. Να έρθω να πάρω τα μισά να τα φοράω εγώ που τα θέλω; Και κάνε τα δικά σου μισά ότι θέλεις.
      Πως σου φαίνεται η λογική;

      • Salmonellas avatar
        Salmonellas @ Ηλίας 24/04/2010 13:53:43

        Kαλη, διοτι οταν δεν τα φοραω, δεν ευχαριστιεται κανενας.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Salmonellas 24/04/2010 16:21:53

      @ Salmonellas

      «Τι θα πει ραγιάς; Ραγιάς είναι εκείνος που τρέμει από τον φόβο τον Τούρκο, που είναι σκλάβος του φόβου του, που θέλει να ζήσει όπως και να είναι. Που κάνει τον ψόφιο κοριό για να μην τον πατήσει κάποιος. Την ραγιαδοσύνη του την ονομάζει αναγκαία φρονιμάδα»

      Ίων Δραγούμης

  10. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 24/04/2010 09:13:47

    Δεν λυπάμαι καθόλου.
    Αυτοί είμαστε αυτοί μας αξίζουν.
    Αυτούς ψηφίζουμε αυτοί μας κυβερνούν.

    Ακόμη και τώρα , κάποιοι συγκρίνουμε σκάνδαλα , ΠΑ.ΣΟ.Κ και Ν.Δ . και ποια εκ των δύο προβάλλονται περισσότερο στα Μ.Μ.Ε.

    Εκεί κολλημένοι με τα κόμματά μας , καλά να πάθουμε.
    Δυστυχώς αυτά μας αξίζουν.

    (Συμφωνώ απολύτως με την mara 24/04/2010 at 10:16 )

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/04/2010 09:35:42

    Το ερώτημα που προκύπτει και δεν έχω απάντηση... Πόσο αποχαυνωμένοι είμαστε;

    Η Κυβέρνηση, αποδεδειγμένα, ξεχαρβαλώνει και ξεπουλάει.

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 24/04/2010 09:47:50

      archaeopteryx-ναι αλλά τον ΓΑΠ και τα παπαγαλάκια του... επικαλείτο συνεχώς τα 3.0000.000 "μοσχάρια" που την έχουν αναδείξει ,εμείς εδώ άιντε καμιά δεκάρια είμαστε ..αιντε 100 …ποιος «σώφρον» μας παίρνει στα σοβαρά υπόψη...

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 24/04/2010 09:37:08

    Χαχαχαχα!
    Αλλο παραμυθι η συνεκεμεταλλευση.
    Η συνεκμεταλλευση προυποθετσι την ισορροπια μεταξυ Ελαδας-Τουρκιας. Επομενως, ειναι ΠΑΡΑΜΥΘΙ. Η Τουρκια θα αποφασιζει ΜΟΝΗ ΤΗΣ και η Ελλαδα θα χρειαζεται την γνωμη της Τουρκιας για να κανει ακομα και ασημαντες αποφασεις.

    τα δεδομενα αυτο δειχνουν μεχρει τωρα:
    Μπορει η ελλαδα να επεκτεινει τα χωρικα της στα 12 ν.μ. ΔΙΧΩΣ να ρωτησει την Τουρκια, δλδ τις ΗΠΑ-Βρετανια; ΟΧΙ
    μπορει η Ελλαδα να εκμεταλλευθει τον πλουτοι του Αιγαιου διχως να ρωτησει τους ως ανω δυο; ΟΧΙ.

    Μιλαμε για κανονικη ΔΟΡΥΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ.

  13. GrennHorses avatar
    GrennHorses 24/04/2010 09:37:20

    Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες, «λαϊκή κυριαρχία εθνική ανεξαρτησία»!!!

  14. scarab avatar
    scarab 24/04/2010 09:39:35

    Δεν μου λες ρε αρρώστια του κοτόπουλου άρχισες την προπαγάνδα από εδώ ή απλώς θες κάτι να πεις
    Μήπως είσαι διατεθειμένος να συνεκμεταλλευτούμε και τις οικογένειες μας ??
    Δεν έχουμε δικαίωμα να δωρίσουμε τίποτα από αυτά που μας παρέδωσαν άξιοι πρόγονοι να φυλάμε.
    Που το είδες εσύ ότι το αιγαίο έχει μοιραστεί ??? Από τις μαλακίες του Νατο ???
    Αν αυτό το ξόανο θέλει να τα πουλήσει όλα να πάει στο διάολο σήμερα κιόλας, και όλοι όσοι τον υποστηρίζουν ακόμα.
    Φωτιά και τσεκούρι ρε
    Θα τους γ@μ@σουμε τα πρέκια.
    Τσογλάνια
    Εδώ δεν έχουμε να φάμε και ο π@π@ρας διπλασίασε τους μισθούς των προέδρων.
    Κλείστε ρε την τηλεόραση και σταματήστε να αγοράζετε τις κωλοφυλάδες τους

  15. Δ Παπάς avatar
    Δ Παπάς 24/04/2010 09:48:01

    Παιδιά μην αγχώνεστε: υπάρχει ένα κείμενο που λέγεται ΣΥΝΤΑΓΜΑ!

    Οποιαδήποτε απόφαση όπως η προσφυγή στο ΔΝΤ ή η συνεκμετάλλευση κοιτασμάτων, τα οποία αποτελούν per se περιορισμό στην άσκηση της εθνικής κυριαρχίας, εμπίπτει στο εξής:

    'Αρθρο 28 - (Κανόνες του διεθνούς δικαίου και διεθνείς οργανισμοί)
    3. H Eλλάδα προβαίνει ελεύθερα, με νόμο που ψηφίζεται από την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών, σε περιορισμούς ως προς την άσκηση της εθνικής κυριαρχίας της, εφόσον αυτό υπαγορεύεται από σπουδαίο εθνικό συμφέρον, δεν θίγει τα δικαιώματα του ανθρώπου και τις βάσεις του δημοκρατικού πολιτεύματος και γίνεται με βάση τις αρχές της ισότητας και με τον όρο της αμοιβαιότητας.

    ΣΥΝΕΠΩΣ: από τη στιγμή που ο Υπ. Οικονομικών έβαλε υπογραφή για το ΔΝΤ δεν σημαίνει ότι είμαστε στο ΔΝΤ - χρειάζεται, όπως είναι προφανές από το ανωτέρω, απόφαση από το 100% των βουλευτών: άσε να πάρουμε το μετρητό που το χρειαζόμαστε τώρα, και τους ενημερώνουμε ευγενικά ότι είναι αντισυνταγματική αυτή η απόφαση αργότερα...

    Ακόμα και αν, για οποιοδήποτε λόγο, κάποιοι δεν σεβαστούν το Σύνταγμα της χώρας (δηλαδή προσπαθήσουν να καταλύσουν το δημοκρατικό πολίτευμα με αντισυνταγματικές αποφάσεις), αυτό θα σημάνει 2 πράγματα:
    (α) ότι διάφορες κρατικές υπηρεσίες οι οποίες ευθύνονται για την προστασία του πολιτεύματος θα (πρέπει να) δραστηριοποιηθούν, και
    (β) ότι, βάσει του Συντάγματος, :

    'Αρθρο 120 - (Ακροτελεύτια διάταξη)
    4. H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.

    Όποιος πήγε στρατό, ορκίστηκε να υπηρετεί το Σύνταγμα.

    Συνεπώς μην αγχώνεστε: κανείς δεν είναι τόσο τρελός ούτως ώστε να προβεί σε λήψη δεσμευτικών για τη χώρα αντισυνταγματικών αποφάσεων.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Δ Παπάς 24/04/2010 10:01:16

      Δεν μου λες βρε φίλε η Βουλή όπως έγραψα και αλλού μπορεί να νομοθετήσει για την οικονομία και την κοινωνία (ανάπτυξη, εργασιακό, ασφαλιστικό, παροχές, κλπ) χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του κηδεμόνα; ή απλά παραδοθήκαμε και μιλάμε απλά για τους όρους της συνθηκολόγησης;

      Ποια κυριαρχία όταν η Βουλή πλέον θα νομοθετεί μετά την έγκριση ΔΝΤ και ΕΕ για τις ζωές των πολιτών και τον πλούτο της χώρας;

    • scarab avatar
      scarab @ Δ Παπάς 24/04/2010 10:06:37

      Ωραία τα λες
      Άλλα να ρωτήσω:
      Οι άλλες χώρες στις οποίες μπήκε το ΔΝΤ δεν είχαν τέτοιο κειμενάκι ??
      Η επέμβαση που προτείνεις προϋποθέτει κάποια στρατιωτική υποστήριξη ??
      Εγώ θα προτιμούσα ένα απλό δημοκρατικό Δημοψήφισμα και μετά όπως είναι φυσικό εκλογική διαδικασία.

      • Δ Παπάς avatar
        Δ Παπάς @ scarab 24/04/2010 12:47:50

        1. Η Βουλή μπορεί βεβαίως να νομοθετήσει αλλά κανένας νόμος δεν είναι υπεράνω του Συντάγματος = δεν μπορεί να νομοθετήσει για την εκχώρηση δικαιωμάτων άσκησης εθνικής κυριαρχίας χωρίς τη συμφωνία ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ των βουλευτών. Συνεπώς δεν παραδοθήκαμε και δεν μιλάμε για όρους συνθηκολόγησης.
        2. Ας περιμένουμε να δούμε το ακριβές κείμενο της συμφωνίας Ελλάδας-ΔΝΤ και μετά θα συγκεκριμενοποιηθεί το (a priori δεδομένο) εύρος της αντισυνταγματικότητας.
        3. Ούτε δημοψήφισμα ούτε εκλογές προβλέπονται για τέτοια περίπτωση από το Σύνταγμα - ούτε θα οφελήσουν σε τίποτα και σε κανέναν πλην των κερδοσκόπων.
        4. Ας μη φτιάχνουμε σενάρια στρατιωτικής παρέμβασης (δείτε που φτάσαμε: το '67 η χούντα κατέλυσε το Σύνταγμα και τώρα μας περνάει από το μυαλό η στρατιωτική επέμβαση για να μην καταλυθεί...): εσείς πιστεύετε ότι θα ξυπνήσει το πρωΐ ο Διοικητής του ΚΕΤΘ και θα βγάλει τα αμάξια βόλτα; δεν γίνονται αυτά και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να γίνουν. Έχουμε δημοκρατία και, βάσει του υπάρχοντος Συντάγματος, όλα -ελπίζω- θα λειτουργήσουν όπως προβλέπει η λαϊκή κυριαρχία η οποία ενσαρκώνεται στο Σύνταγμα. Δύο πράγματα μόνο φοβάμαι έως την επίλυση του θέματος της αντισυνταγματικότητας: (α) τον κλεφτοπόλεμο στο κέντρο της Αθήνας και αλλού, επεισόδια κτλ τα οποία θα μας κάνουν πρωτοσέλιδο σε όλο τον κόσμο, και (β) μην αρχίσει κανείς από το εξωτερικό και διαβάζει τα κείμενα που έχουν βγει για δημόσια διαβούλευση σχετικά με την αναπτυξιακή στρατηγική, γιατί δεν θα μπει στον κόπο ούτε να γελάσει μαζί μας - και οι Αφγανοί λαθρομετανάστες θα αρνούνται το άσυλο...

    • ataktos avatar
      ataktos @ Δ Παπάς 24/04/2010 12:51:18

      θα πρόκειται για τελευταίο ρομαντικό σε τούτων το ντουνιά !!!

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Δ Παπάς 24/04/2010 16:49:54

      Δ Παπά
      Το λέω εδώ και καιρό ότι η απόφαση πρέπει να περάσει από τη Βουλή και μάλιστα με την αυξημένη πλειοψηφία του 28παρ2, λόγω της χορήγησης κρατικών αρμοδιότητών σε όργανα του ΔΝΤ. Σε κάθε πρίπτωση πάντως πρέπει να πάει έστω και με το 28παρ3. Αλλά πέρα από κάποιες αόριστες αναφορές, κανείς δεν το θίγει.
      Πάνω στην κρίσιμη στιγμή απεβίωσε και ο Τσάτσος.

      • Δ Παπάς avatar
        Δ Παπάς @ πολίτης 25/04/2010 10:35:40

        Τίποτα δεν είναι τυχαίο... Αλλά το συγκεκριμένο θέμα είναι αυτονόητο και σε πρωτοετή φοιτητή της νομικής, δεν χρειάζεται ο Τσάτσος. Είδα σήμερα ότι η Real το αναφέρει αλλά το κάνει γαργάρα, αφήνοντας να εννοηθεί ότι η έγερση θέματος αντισυνταγματικότητας είναι θέμα επιλογής των κομμάτων: πόσα λίγα ξέρει... Τελικά σε αυτή τη χώρα φτιάχνουμε εκπληκτικά κείμενα αλλά μάλλον κουραζόμαστε τόσο πολύ να τα φτιάξουμε που μετά βαριόμαστε να τα εφαρμόσουμε... Τέλος πάντων, το πρόβλημα ΔΕΝ είναι το ΔΝΤ αλλά η έλλειψη αναπτυξιακής στρατηγικής, δεδομένο το οποίο θα αχρηστέψει τους στόχους του λεγόμενου ΠΣΑ, άρα τα μέτρα τα οποία θα επιβάλλει το ΔΝΤ θα χειροτερεύουν συνεχώς...

  16. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 24/04/2010 09:57:38

    Σε λίγο καιρό θα καταλάβουμε αν η επανάληψη φράσεων όπως «είμαστε σε κηδεμονία» οφείλεται σε βλακεία (σε ΚΑΜΙΑ χώρα που πήρε λεφτά από το ΔΝΤ δεν είπαν κάτι τέτοιοι οι ηγέτες της) ή σκοπιμότητα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Γιάννης Σ. 24/04/2010 13:13:43

      ετσι! - ερχεται να προστεθει στα αλλα περι 'κυριαρχιας'
      η κοινωνια κοιταει το φως που πλησιαζει και σε λιγο θα ρωτανε τι ακριβως μας χτυπησε
      με εξοργιζει περισσοτερο το πως χειριστηκαν την κατασταση (σε επιπεδο επικοινωνιας και δηλωσεων να το δεις αρκει ..) παρα το αποτελεσμα
      και ακομα πιο πολυ οτι παραμενουν στη θεση τους

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/04/2010 09:58:30

    Εγώ απορώ τι έρχεται να κάνει ο Ερντογάν στην Αθήνα. Μια επίσκεψη άνευ ουσίας είναι αφού κατά δήλωσή του η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ τελεί υπό κηδεμονία.
    Ας μιλήσει με τον κηδεμόνα του ΓΑΠ.
    Εκτός αν έρχεται για να βοηθήσει τον φίλο του.


    ΥΓ

    Πολύ σωστά λέει ο scarab Φωτιά και τσεκούρι, αυτό μας άφησε ο γέρος ως παρακαταθήκη και όχι την ...κηδεμονία

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Ιθαγενής 24/04/2010 10:10:57

      Ιθαγενή, τι απορίες έχεις: όταν κάποιος έρθει στη δυσάρεστη θέση να ζητήσει δάνειο από τον τοκογλύφο ή τη τράπεζα [το ίδιο είναι] ο δεύτερος του ζητάει ΠΡΩΤΑ να υποθηκεύσει ότι έχει και δεν έχει, να ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ αν χρειαστεί και μετά ο τοκογλύφος θα σκεφτεί αν θα αρχίσει να του ρίχνει με το σταγονόμετρο το ποσό που χρειάζεται.

      Οσο ισχυρότερος είναι αυτός ο τοκογλύφος τόσο περισσότερα είναι αυτά που μπορεί να απαιτήσει.

      Υπάρχουν βεβαια και ορισμένοι που ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟ.

      Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ!
      [η νεωτερικη μετεξέλιξη του συνθήματος του πατρος: Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες]

      χα χα χααααα!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ αλλενάκι 24/04/2010 10:19:55

        χαχαχα έχεις δίκαιο φίλε μου για τους ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ

        Απλά δεν μπορώ να θυμηθώ καμία άλλη δήλωση Πρωθυπουργού στην χώρα ότι τελεί υπό κηδεμονία...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 24/04/2010 10:29:19

        Αναρωτιέσαι: "εκτός αν έρχεται να βοηθήσει το φίλο του"

        Αυτό θα φανεί αν δεις τα spreads να τα "ΡΙΧΝΟΥΝ"... πρόσκαιρα εκείνες τις δύο ημέρες...

  18. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 24/04/2010 10:01:01

    Ξεκινᾶ καί ἡ Οδύσσεια ἡ δική του.
    Γνωρίζει ὁμως τί γίνεται στήν ραψωδία χ μέ τίτλο Μνηστηροφονία; Ἀς τήν μελετήση,εἶμαι σίγουρη πώς τό τέλος αὐτῶν πού οἰκιοποιήθηκαν περιουσία καί γυναῖκα τοῦ Ὀδυσσέως,δέν θά τοῦ ἀρέση καθόλου.
    Καμμιά φορά πράγματι ἡ Ἱστορία ἔχει κέφια καί ἐπαναλαμβάνεται.

  19. RealGreek avatar
    RealGreek 24/04/2010 10:08:13

    Ο υπάλληλος του μήνα Απριλίου 2010

    http://realgreek.wordpress.com/2010/04/24/goldman-sachs-imf-employee-of-the-month-april-2010/

  20. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 24/04/2010 10:10:29

    Φίλοι μου λυπάμαι αλλά δεν ξέρουμε τι μας γίνεται.
    Εμείς εδώ μέσα καθόμαστε και μιλάμε για πατρίδα, δημοκρατία και άλλα ωραία. Και λοιπόν;;
    Εμείς εδώ ονειρευόμαστε ένα νέο Σύνταγμα, που θα δίνει φωνή και εξουσία σε όλους τους πολίτες. Και λοιπόν;;
    Την ίδια στιγμή η κρατικοδίαιτη άρχουσα τάξη μας έχει γραμμένους στα ....... της.
    Θα μείνουμε εμείς, τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας να κάνουμε όνειρα και σχέδια και με αυτά θα μείνουμε.
    Αντίσταση λοιπόν τώρα ή ποτέ.
    Οι συνθήκες και οι ευκαιρίες θα δοθούν στο λαό, έτσι όπως θα εξελιχθούν τα πράγματα.
    Φτάνει να είμαστε έτοιμοι και να ξέρουμε τι θέλουμε. Διαφορετικά, με αντιφατικές και αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις, άλλοι πάλι θα είναι οι κερδισμένοι.

    • mara avatar
      mara @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 24/04/2010 11:00:15

      Καλά όλα αυτά που γράφεις κ Χασάπη. Μη νομίζεις, όλοι πανέτοιμοι είμαστε (μέχρι και αυτοί που δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα), μία σπίθα περιμένουμε.
      ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ όμως δεν βλέπω....
      Θέλει ο Αντώνης να γράψει ιστορία και να τα παίξει όλα για όλα για την πατρίδα??? ΝΑΙ ή ΟΧΙ???

      Αν ΝΑΙ, ας το πράξει τώρα με θάρρος, χωρίς να υπολογίζει ούτε πολιτικό μέλλον ούτε τίποτα. Τώρα είναι ιστορική η ευκαιρία που του δίνεται. Τέτοιες κινήσεις θέλουν λίγο τρέλλα και φυσικά διάθεση αυτοθυσίας. Να μην σε νοιάζει ο ευατός σου καθόλου. Αυτοί είναι οι ηγέτες που γράφουν ιστορία. (Αν αρχίζεις και ζυγίζεις.... )

      Αν ΟΧΙ, μην είναι και πολύ σίγουρος ότι θα τον αφήσουνε κάποιοι να γίνει πρωθυπουργός έτσι απλά. (Έχει "βεβαρημένο" παρελθόν σε ότι αφορά τα εθνικά και αυτοί που δρομολογούνε τις πολιτικές εξελίξεις μόνο πατριώτες δεν θέλουνε, γι΄αυτό και δεν τον εμπιστεύονται καθόλου. Φοβάμαι ότι τον "κοιμίζουνε" εξ΄ου και η μετριοπάθεια του).
      Ο κόσμος δεν του έδωσε λευκή επιταγή. Υπάρχει ημερομηνία λήξης. Μετά ως γνωστόν σφραγίζεται και ΤΕΛΟΣ....

  21. lewnidas avatar
    lewnidas 24/04/2010 10:11:56

    τι σχεση εχουμε με την αγγλια και την νορβηγια. υπαρχει διεθνες δικαιο και ο γιωργακης θελει να το καταλησει.παντως ποσο τραγηκοι ειμαστε ζητουν οι τουρκοι υφαλοκρηπιδα για την Ιωννια

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ lewnidas 24/04/2010 14:23:16

      Γιατί, έχουμε πάει στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης και μου ξέφυγε;
      Και είσαι σίγουρος οτι θα μας συνέφερε;

  22. sofi avatar
    sofi 24/04/2010 10:29:39

    Γι'αυτά που πολέμησαν και σκοτώθηκαν χιλιάδες έλληνες....τα ξεπουλάει ο κύριος ΓΑΠ τόσο εύκολα....
    Καταλαβαίνω ότι είμαστε σε κρίση, καταλαβαίνω ότι έχουμε ανάγκη τα χρήματα αλλά τόσο εύκολα ...τόσο γρήγορα?

  23. NM avatar
    NM 24/04/2010 10:37:32

    Τετοιες καταστασεις οδηγουν τον κοσμο σε ακραιο θυμο.

    Αν ειχαμε οικονομικη δυναμη, και λιγες πηρυνικες βομβες, ουτε 5% συνεκμεταλλευση δεν θα επαιρνε η Τουρκια. ΑΛλα αυτοι που ελεγχουν τις οικογενειες που μας κυβερνουν ηθελαν να ειναι η χωρα αδυνατη, χωρις βιομηχανια, χωρις παραγωγη, γι αυτο μας βαλανε στο αρμα του υπαρκτου σοσιαλισμου (Μεγαλο Κρατος κτλ), την ιδια ωρα (αρχες 80) που ξερανε οτι σβηνει το κερακι του παντου...Εμεις, σαν μ@λ@κες, και ξελιγωμενοι φτωχοι, το πιστεψαμε. Τωρα, φατε "σοσιαλισμο", ανοητοι. Εθνικη κυριαρχια σημαινει να εχεις και τα κοτσια να την υπερασπιστεις. Αλλα δεν ακουσα ουτε μια καλη κουβεντα, ουτε μια, εδω και 35 χρονια, για την αστυνομια και το στρατο μας (ΥΓ. δεν υποστηριζω ΛΑΟΣ, θελω απλα μια λογικη αντιμετωπιση). Ισως να εγινε ολη αυτη η προπαγανδα ωστε να ειναι αδυναμη η χωρα, να μην εχει κοινωνικη συνοχη, με την τοσο εκτεταμενη και διαστρεβλωμενη αριστερα. Ποιος θα παει τωρα να σταματησει την επελαση της Τουρκιας, που γινεται μαλιστα σημερα με την συμβολη της προδοτικης μας κυβερνησης? Ελπιζω να αποδειχθει μεγαλη η διαθεση των πραγματικων Ελληνων να σπασουν τη μουρη των ανθελληνων και δοσιλογων Πασοκατζηδων.

    Αλλα εστω οτι στη Νεα Ταξη του παγκοσμιοποιημενου συστηματος δεν υπαρχουν συνορα. Αν ειχαμε τουλαχιστον την οικονομικη δυναμη να αγορασουμε καποιες τουρκικες επιχειρησεις, δεν θα υπηρχε προβλημα. Αλλα αυτοι ερχονται για να "επενδυσουν" στην Ελλαδα, θα μας αγορασουν οι εχθροι μας, αυτοι που επιβουλευονται τον τοπο μας! Και αυτο επειδη οι μισοι ελληνες (οι τεμπεληδες) θελανε καλοπεραση στην πλατη των αλλων μισων (αυτων που δουλευανε). Μονοι μας σκαψαμε το λακο μας, με τιμημα ενα ξεροκομματο (και που και που κι ενα ρολεξακι, ενα ταξιδακι στο Bali, αντε και μια Posrche...)

    Και μην νομισετε οτι η ΕΕ θα μας σωσει. Ζω στο εξωτερικο και το νοιωθω αυτο. Ο μεσος ευρωπαιος τουριστας ειναι ενας μεροκαματιαρης ανθρωπος, που πηζει 11 μηνες το χρονο, και θελει κι αυτος εναν μηνα το χρονο να του φερονται καλα και να αισθανεται οτι εχει υπηρετες, οτι παει καπου που ειναι κατωτεροι του οι ντοπιοι ιθαγενεις. Εμεις ειμαστε περηφανοι πλεον, δεν του το προσφερουμε αυτο. Αλλα αν ανηκαν τα νησια του Αιγαιου στην Τουρκια? Αλλαζει το πραγμα, εμεις τοτε θα ειχαμε παλι ψυχη υπηρετη, και αυτο θα τον βολευε παρα πολυ. Εκτος απο τα πετρελαια, οι ευρωπαιοι-αμερικανοι θελουν το Αιγαιο τουρκικο και για αυτον τον λογο, πιστευω. Και τη στροφη στο 'Ορθοδοξο μπλοκ', στη Ρωσια (που θα μπορουσε ισως να βοηθησει να υπαρχει μια πιεση προς την αντιθετη κατευθυνση ωστε να ζησουμε σε μιαν ισορροπια), την σταματησαν με την καταρρευση του Καραμανλη.

    Ο Θεος να βαλει το χερι του, ειναι πολυ εκρηκτικα τα πραγματα.

    • what avatar
      what @ NM 24/04/2010 11:16:23

      Μ'άλλα λόγια αυτοί που με το Πολυτεχνείο δεν φέραν τη δημοκρατία αλλά τον Ιωαννίδη, φέραν σήμερα το Γιωργάκη και το ΔΝΤ.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ what 24/04/2010 15:46:45

        Με άλλα λόγια what δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

    • Χα! avatar
      Χα! @ NM 24/04/2010 16:49:28

      Άρμα του υπαρκτού σοσιαλισμού?
      Μάλλον θάθελες να πείς του υπαρκτού καπιταλισμού, που το εύχομαι.
      Αλλοιώς φίλε μου, λυπάμαι που θα στο πώ, τάχεις χαμένα...
      Οι δε πραγματικοί έλληνες που επικαλείσαι, καναλάρχες, βιομήχανοι, κρατικοδίαιτοι εργολάβοι, ελληναράδες μπουμπούκοι κλπ, σ έχουν όπως κι όλους μας, χεσμένο.
      Αμ το άλλο? Άκου ορθόδοξο μπλόκ...
      Τι παίρνεις και δεν μας δίνεις?

  24. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 24/04/2010 10:44:23

    Διαφωτιστικό το κύριο άρθρο.

    Αν όντως ισχύουν τα δεδομένα που αναφέρονται (αξία κοιτασμάτων σε πετρέλαιο και φυσικό αέριο 9 τρισεκατομμυριων δολαρίων, από τα οποία η Ελλάδα και η Τουρκία θα μοιραστούν το 40% ενώ τα υπόλοιπα 60% το
    αμερικανικό κονσόρτσιουμ) στην Ελλάδα αναλογεί το 20% δηλαδή 1,8 τρις δολάρια.
    Αντίθετα αν η Ελλάδα υπέγραφε διακρατική συμφωνία με την Τουρκία χωρίς μεσάζοντες(αμερικανικό κονσόρτιουμ) για την συνεκμετάλλευση των κοιτασμάτων στο Αιγαίο θα της αναλογούσε το 50% δηλαδή 4,5 τρις δολάρια.
    Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να έχουμε την αποκλειστική εκμετάλλευση αλλά μια τέτοια λύση θα ήταν εφικτή με βάση τα υπάρχοντα γεωπολιτικά δεδομένα ;

    Αν τώρα εφαρμοστεί το σχέδιο που αναφέρεται στο κύριο άρθρο και πάρουμε μόνο το 20% στην καλύτερη των περιπτώσεων όπως εξελίσσονται τα πράγματα, τι θα κάνουν όλοι αυτοί που κόπτονται δικαίως υπέρ των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων.
    Θα παρατήσουν τα πληκτρολόγια για να πάνε να πολεμήσουν τον 6ο στόλο ή την στρατιά του Αιγαίου ;

    Μάλλον πολύ αργά και με πίκρα θα ανακαλύψουμε πάλι ότι τα δικαιώματα δεν εκχωρούνται αλλά κατακτιούνται.
    Ο αδύναμος απέναντι στον ισχυρό δεν έχει κανένα δικαίωμα αν δεν μπορεί να το υπερασπιστεί, παρά μόνο αν του το επιτρέψει ο ισχυρός.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κάποιος. 24/04/2010 11:11:50

      Από που και ως που συνεκμετάλλευση για 50-50 με τη γείτονα, είτε με απευθείας διαπραγμάτευση είτε μέ διαμεσολαβητή/μεσάζοντα.

      Αυτό συνιστά ντε φακτο παραχώρηση εθνικής επικράτειας [χωρικά ύδατα].

      Αυτού του είδους οι προτάσεις δε, καλλιεργούν το έδαφος για να δημιουργήσουν ΗΘΙΚΟ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΟ.

      Δε τρελαθήκαμε ακόμα.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ αλλενάκι 24/04/2010 11:13:24

        Διάβασες ολόκληρο το κείμενο μου ;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 24/04/2010 11:16:10

        Το διάβασα ολόκληρο, αναφέρεσαι στον αδύναμο και στον ισχυρό προφανώς.

        Αυτή τη στιγμή όμως προέχει η ΜΗ διασπορά ηττοπαθών σκέψεων.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ αλλενάκι 24/04/2010 11:19:17

        Δεν θα μας ρωτήσουν.
        Θα μας το επιβάλλουν!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 24/04/2010 11:24:05

        "Ο αδύναμος απέναντι στον ισχυρό δεν έχει κανένα δικαίωμα αν δεν μπορεί να το υπερασπιστεί, παρά μόνο αν του το επιτρέψει ο ισχυρός"

        Αυτή τη ΨΟΦΟΔΕΗ αποψη επιχειρούν να μας περάσουν χρόνια τώρα.
        Αν δε δοκιμαστείς στον αγώνα δε θα μάθεις ποτέ ποια θα ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να είναι τα όριά σου.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 24/04/2010 11:27:37

        Eξάλλου το νόημα της ανάρτησης ΔΕΝ ειναι τα υποτιθέμενα τρισεκατομμύρια πετρελαϊκού πλούτου.
        Άλλωστε η Ελλάδα θα μπορούσε και χωρίς τα πετρέλαιά της να είναι μια πραγματικά ευημερούσα χώρα αν το πολιτικό σύστημα δεν ήταν παρασιτικό και αν λειτουργούσαν οι νόμοι για όλους.

        Το νόημα της ανάρτησης είναι ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ;

      • ataktos avatar
        ataktos @ αλλενάκι 24/04/2010 11:31:36

        αγαπητέ αλλενάκι ...και το δούλεμα παει σύννεφο ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 24/04/2010 11:32:41

        Ασφαλώς μας δουλεύουν αγαπητέ Άτακτε, αυτό κι αν είναι τυράκλα στη φάκα.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ αλλενάκι 24/04/2010 12:55:55

        Διαβάστε Θουκυδίδη. Οι Αθηναίοι χλεύαζαν τους πολιορκημένους Μηλίους...

        «Δίκαια μεν εν τω ανθρωπείω λόγω από της ίσης ανάγκης κρίνεται, δυνατά δε οι προύχοντες πράσσουσι και οι ασθενείς ξυγχωρούσιν.»

        Κοινώς, όταν είσαι από κάτω, δεν μπορείς να φωνάζεις για αδικίες.

  25. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/04/2010 10:58:26

    Το Αιγαίο, όπως και η ελληνική ιθαγένεια, ανήκει σε όλον τον πλανήτη.

  26. fit for fun avatar
    fit for fun 24/04/2010 11:14:38

    Πολύ σωστά. Ακόμη και τα 12 μίλια χωρικά ύδατα δεν είναι αυτονόητο δικαίωμα που απορρέει από το διεθνές δίκαιο. Είναι μια δυνατότητα που προσφέρεται σε μια χώρα μόνο αν μπορεί να την υποστηρίξει και αυτό αναφέρεται με χαρακτηριστική διατύπωση στο δίκαιο της θάλασσας.

  27. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 24/04/2010 11:23:19

    Φάκτωρα,

    Ποίες είναι οι δημοσιευμένες πηγές όσων ισχυρίζεσαι; Πως διασταυρώνει κανείς τις πληροφορίες γιά στολίσκο 17 (!) γεωτρύπανων; Με βάση πιά οικονομική και τεχνική αποτίμηση κοιτασμάτων προκύπτουν τα $ που αναφέρεις; Πως γνωρίζεις τα ποσοστά της "μοιρασίας"; Και από πού προκύπτει ότι συν-εκμετάλλευση ισοδυναμεί με εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων;

    Με συγχωρείς, αλλά άν δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τα παραπάνω, τουλάχιστον δώσε την παραπομπή όπου τα βρήκες.

    Τυχαίνει να γνωρίζω δυό-τρία πράγματα περί πετρελαίου και περί συνεκμεταλλεύσεων υδογοναθράκων διεθνώς. Και περί του τί γίνεται στην γειτονία μας....[βλ κειμενα μου στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού Στρατηγική, καθώς και στη Καθημερινή της περασμένης Κυριακής (18/4).]

    .....και λυπούμαι που στο λέω, αλλά τα όσα αναφέρονται στο κείμενο που δημοσίευσες πολύ απέχουν από την πραγματικότητα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Σταύρος Πετρολέκας 24/04/2010 12:08:11

      χα χα χαααα

      θέλεις να σου πούμε και τις πηγές μας αγαπητέ; Μηπως εσυ εχεις λάθος πηγές ή κατευθύνσεις εκεί ποθυ γράφεις;

      Και σου υπενθυμίζω πως ο,τι έχουμε γρεαψει εχει επιβεβαιωθεί

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Σταύρος Πετρολέκας 24/04/2010 12:17:35

      "με την συμμετοχή Ελλήνων εφοπλιστών."

      Έχουμε πολλούς. Ως και'γω άμα ψάξω θα ξέρω κανέναν κ. Πετρολέκα.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Σταύρος Πετρολέκας 24/04/2010 12:31:12

      @@ κ. Στ. Πετρολέκα

      Η εφημερίδα στην οποία γράφεις είναι εχθρική στην οποιαδήποτε σθεναρή υπεράσπιση της εθνικής κυριαρχίας και δη των χωρικών υδάτων καθότι στηρίζεται σε εφοπλιστικό κεφάλαιο και έχει αμερικανικά ερείσματα και ανθρώπους όπως ο Διευθυντής της. Λοιπόν, άσε τα τζούφια και δες αν μπορείς να περάσεις στους ανθρώπους εκεί στην εφημερίδα που συναναστρέφεσαι το μήνυμα ότι το να δεθεί κανείς στο άρμα ξένων συμφερόντων δεν εγγυάται ευημερία εσαεί. Όταν δεν θα σε έχουν ανάγκη θα σε κάνουν πέρα και αυτό ισχύει από τον πιο μικρό δημοσιογράφο μέχρι και τον εκδότη του μέσου.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Σταύρος Πετρολέκας 24/04/2010 21:24:23

      @ Σταύρος Πετρολέκα

      Καλῶς τον! ῎Αργησες. . .

  28. gloup avatar
    gloup 24/04/2010 11:54:24

    Δύο πρωθυπουργοί εχθρικοί για τα ελληνικά συμφέροντα είναι πολλοί. Ας εμποδίσουμε τουλάχιστον τον ένα να προσγειωθεί επί ελληνικού εδάφους....μέχρι να φύγει ο άλλος.

  29. anonymous avatar
    anonymous 24/04/2010 12:15:12

    Για συνεκμετάλλευση είχε μιλήσει πρώτος ο Μητσοτάκης και τον πήραν με τις πέτρες. Έχει τη λογική, ότι αφού μόνοι μας δε μπορούμε να τα βγάλουμε ας τα μοιραστούμε.

    Ο κίνδυνος που υπάρχει είναι ότι μόλις διαπιστωθεί το μέγεθος το κοιτασμάτων οι απέναντι αμέσως θα επιτεθούν με κάποιο πρόσχημα.

    Τους μαλάκες εδώ θα τους αγοράσουν για να μη μιλάνε. Ο Έλληνας ούτως ή άλλως είναι πουλημένος εκ γενετής. Με το λαθρονόμο του πήραν το κράτος και δε μίλησε. Μόλις του έκοψαν μερικά Ευρώ μισθό έκανε λες και του χουν σκοτώσει τον πατέρα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 24/04/2010 14:48:10

      Δείτε και το παρακάτω απόσπασμα που είναι αναδημοσίευση από την Κυπριακή εφημερίδα ''Φιλελεύθερος''


      Η εκτίμηση του USGS, είναι ότι στη λεκάνη της Λεβαντίνης, υπάρχουν «122 τρισεκατομμύρια κυβικά πόδια, ανακτήσιμου φυσικού αερίου» όπως «περίπου 1,7 δισεκατομμύριο βαρέλια, τεχνικά ανακτήσιμου πετρελαίου».

      Να σημειωθεί ότι η λεκάνη της Λεβαντίνης μοιράζεται κυρίως μεταξύ Κύπρου, Συρίας και Λιβάνου, με τις δύο πρώτες χώρες, να βρίσκονται στο στάδιο δεύτερου γύρου διαγωνισμού για παραχώρηση δικαιωμάτων έρευνας και εξόρυξης. Ωστόσο, η Κύπρος ουσιαστικά παγοποίησε τη διαδικασία αυτή μετά τις τουρκικές αντιδράσεις.

      http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_1643.html

  30. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 24/04/2010 12:34:44

    @ ανώνυμε

    Δεν του πήραν το κράτος ακόμα. Το λαθρονομοσχέδιο ψηφίστηκε αλλά η κυβέρνηση θα πέσει γρήγορα και θα προλάβει να το εφαρμόσει σε όχι απειλητικό αριθμό μεταναστών και όσον αφορά στις εκλογές οι μετανάστες που θα υπαχθούν θα ψηφίσουν μόνο στην τοπική αυτοδιοίκηση. Από του χρόνου η κυβέρνηση Σαμαρά θα το ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ. Και αν δεν το κάνει θα φάει αυτή το ξύλο που δεν έφαγε ο Παπανδρέου.

    • anonymous avatar
      anonymous @ MΑΝΩΛΗΣ Μ 24/04/2010 14:51:03

      Εύχομαι να έχεις δίκιο. Χτεσινές δημοσκοπήσεις έδιναν +16% στο ΠΑΣΟΚ. Φίλος μου δεξιός μέχρι τώρα συμφωνεί με την πολιτική του ΓΑΠ και την επόμενη φορά θα τον ψηφίσει.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ anonymous 24/04/2010 21:36:13

        Κατάλαβα. . .ἀπό τήν ἄλλη πλευρά "φίλος σου δεξιός". Πάντως λιγοστεύουν αὐτοῦ τοῦ εἴδους οἱ "δεξιοί". Τhank God!!!!

  31. emerson avatar
    emerson 24/04/2010 13:47:20

    Σήμερα στον ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟ της Κύπρου

    Λευκωσία: Ο βυθός της λεκάνης της Λεβαντίνης στην Ανατολική Μεσόγειο, μέρος της οποίας ανήκει στην οικονομική ζώνη της Κύπρου, αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα φυσικού αερίου στον κόσμο, ενώ διόλου αμελητέα είναι και τα κοιτάσματα πετρελαίου που έχουν εντοπιστεί. Τα ευρήματα ανακοίνωσε το Κέντρο Γεωλογικών Μελετών των Ηνωμένων Πολιτειών (USGS) και η ανακοίνωση έκανε το γύρο του κόσμου.

    http://www.philenews.com/main/1,1,22,0,34854-.aspx

    • ataktos avatar
      ataktos @ emerson 24/04/2010 13:53:39

      Λες τώρα ο ΓΑΠ με την σουίτα του να πέσει όπως ο Kaczynski Της Πολωνίας από κανένα αεροπλάνο.. κύριε Boush ζεις εσύ μας οδηγείς..

    • anonymous avatar
      anonymous @ emerson 24/04/2010 14:54:15

      Λέει κι άλλα πιο κάτω, ότι η Τουρκία απειλεί και ότι η Κύπρος πάγωσε τα πάντα. Τα έχω αφήσει και σε σχόλιο αλλά δεν έχει βγει ακόμη.

      Το ερώτημα είναι εμείς τι θα κάνουμε; Συνεκμετάλλευση με τον κίνδυνο της πλήρους απώλειας, ή καθόλου εκμετάλλευση;

  32. dim avatar
    dim 24/04/2010 14:13:04

    AMHN..........

  33. bugtrottel avatar
    bugtrottel 24/04/2010 14:15:23

    Η συμμετοχή της μαμάς, μέσω του τεθνεόντος μπαμπά, ποιά θα είναι άραγε.

  34. SoToS avatar
    SoToS 24/04/2010 14:27:28

    Εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία να τους κρίνω αν είναι άσχετοι αδιστακτοι η ανίκανοι … Το μόνο που ξέρω είναι ότι αυτοί δεν έχουν τσίπα επάνω τους …είναι σε εντεταλμενη υπηρεσία να ξεπουλησουν οσο όσο αυτή τη χώρα που λεγετε Ελλάδα … Για μένα αυτή η κρίση δεν έχει να κάνει με την οικονομία …είναι πάνω από όλα γεωπολιτική …ποιος σοβαρός άνθρωπος ανοίγει εθνικά θέματα σε αυτή την κατάσταση που βρισκόμαστε … Το ΔΝΤ ηταν αναπόφευκτο … Το είχε στο μυαλό του εδώ και πολύ καιρό απλώς περίμενε την καταληλλη στιγμή να χτυπήσει …ο ΓΑΠ ξέρει παρά πολύ καλά τι κάνει … Δεν είναι ασχετος ούτε ανίκανος …ετσι νόμιζε και ο Κωστακης και την πάτησε …οπως την πατάμε και εμείς τώρα…Όλα είναι σχεδιασμένα μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια …ανέβηκε στην εξουσία με αυτόν τον σκοπό να τα διαλύσει όλα και να φυγει… Να παει εκεί που τον γέννησε η μανούλα του …αφήνοντας μιας μια κληρονομιά που θα την φυσαμε και δεν θα κρυωνει…θα φοβόμαστε να λέμε ότι είμαστε Μακεδονες για να μην παρεξηγηθουν οι Σκοπιανοι μιας και θα έχουν ολοκληρωτικά για πάρτη τους το όνομα … Θα φοβόμαστε μήπως φυσηξει κάνενας αέρας και μας παρασύρει με το κανό πέρα από τον 25 μεσημβρινο και μας τσακωσουν οι Τούρκοι … Όλα αυτά δεν θα τα πάρει κανένας χαμπαρι όταν έρθει η ωρα να γίνουν …γιατί η οικονομική τρομοκρατία που μας ασκούν τώρα δεν θα αφήνει περιθώρια σκέψης για τίποτα άλλο …έχουμε υποδουλωθει ήδη ως κράτος ως έθνος και δεν υπάρχει τρόπος να ξεφύγουμε με τίποτα …αν δεν ξυπνήσουμε γρήγορα …και κάτι για την ιστορία 23/04/1941 υπογράφτηκε η παράδοση της Ελλαδος στους Γερμανους …σας θυμίζει κάτι η ημερομηνία ;;; Και κάτι τελευταίο … Το ΔΝΤ δεν είναι μονόδρομος για την Ελλαδα ποτέ δεν ήταν ακόμα και αυτή τη στιγμή ….βάλτε φύλακη τους τραπεζίτες της Goldman Sachs
    η πεταξτε τους από την Ελλαδα έξω … κρατικοποιηστε όλες της Ελληνικές τράπεζες και μετά τα λέμε αν υπάρχει η όχι άλλος δρόμος ….για την κατάντια αυτής της χώρας ΟΛΟΙ φταίμε … Και για να επανορθωσουμε πρέπει να ξυπνήσουμε ΟΛΟΙ….

    • ataktos avatar
      ataktos @ SoToS 24/04/2010 14:31:21

      ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ... ΥΠΑΛΗΛΛΑΚΟ …ΑΙΝΤΕ ΑΛΛΑΓΗ ΒΑΡΔΙΑΣ ..!!!

  35. Τάνταλος avatar
    Τάνταλος 24/04/2010 14:30:10

    http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_1632.html


    "Επειδη θεωρω οτι δεν κρυβεις πραγματα,δεν εισαι διαπλεκομενος φιλε μου troktike ακου.Ειμαι κρατικος λειτουργος-αλλα συνηθως εμεις μιλουμε οταν μας διωχνουν απο τη θεση μας-και επειδη θελω να εχω τη συνηδειση μου ησυχη ως ενα βαθμα θα σου πω οτι η αποψη των περισσοτερων υπουργων και αλλων ειναι οτι ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ....



    παιζει ΚΑΘΑΡΑ και ΑΝΟΙΚΤΑ το παιχνιδι των ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ.βιαστηκε να προσφυγει στο μηχανισμο στηριξης της ΕΕ και ΔΝΤ επειδη στο τελος του μηνα θα ερχοταν προταση βοηθειας απο την ΡΩΣΙΑ υψους 50 δις ΕΥΡΩ με σταθερο επιτοκιο 4% για παντα και χωρις ανταλλαγματα.Επισης υπαρχει πακετο 60 δις απο την ΚΙΝΑ για επενδυσεις στην Ευρωπη και ενδιαφερον για εξαγοΡα του ΟΣΕ.Ελαβα μερος σε συζητησεις υψηλου επιπεδου και υπηρχε η διαπιστωση οτι με ορισμενες στοχευμενες κινησεις θα λυνοταν το οικονομικο προβλημα της ελλαδος,ομως η ισχυρη αντιδραση του ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ και της ομαδας του δεν αφηνε περιθωρια,ηταν σιγουρη η αιτηση βοηθειας.εγω θεωρω προδοσια και εγκλημα την αποφαση και σε λιγες μερες η παραιτηση ! μου θα κανει θορυβο.Τωρα ειμαι ανωνυμος αναγνωστης.Πιστευω να το αναρτησεις,αν οχι να εισαι καλα και να με θυμηθεις σε λιγες μερες.

  36. fit for fun avatar
    fit for fun 24/04/2010 14:50:01

    Μιας και μιλάτε για πετρέλαια, γιατί στα βενζινάδικα κόβουν πλέον αποδείξεις, κάτι που δεν είχε καταφέρει κυβέρνηση στο παρελθόν;

  37. panos avatar
    panos 24/04/2010 15:10:29

    το Δ.Ν.Τ ειναι μονο η αρχη κ η αρχη εγινε στην ελλαδα γιατι ειμαστε μια χωρα αναρχικη κ δυσκολοκυβερνητη κατα τα λεγομενα του ακατανομαστου HENRY.
    δειτε εδω κ ισως να εξηγηθουν καπως τα πραγματα
    http://www.futureworldcurrency.com/Default.asp

  38. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 24/04/2010 15:11:04

    Μην ξεχνάμε και τις ΑΟΖ Ελλάδας-Κύπρου που εφάπτονται γιατί υπάρχει το... Καστελόριζο!


    Σημερινό!


    http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=155186

    Στην αποκλειστική οικονομική ζώνη της Κύπρου ανήκει ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα φυσικού αερίου

    Θησαυρός στον κυπριακό βυθό

    Ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα φυσικού αερίου που έχουν εντοπιστεί στον κόσμο βρίσκεται στο βυθό της λεκάνης της Λεβαντίνης στην Ανατολική Μεσόγειο, μέρος της οποίας ανήκει στην αποκλειστική οικονομική ζώνη (ΑΟΖ) της Κύπρου.

    Παράλληλα, διόλου αμελητέα είναι και τα κοιτάσματα πετρελαίου, που έχουν εντοπιστεί στην ίδια περιοχή.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιάννης Σ. 24/04/2010 15:37:21

      Και πιστεύεις εσύ ότι το Καστελόριζο των 300 κατοίκων θα εμποδίσει 70.000.000 Τούρκους από το να πάρουν το ''μερίδιό'' τους στο φυσικό αέριο;

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ anonymous 24/04/2010 17:14:03

        Αν δεν το κατάλαβες, ήταν σπόντα για το χτεσινό σόου...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ anonymous 24/04/2010 20:00:32

        Ας μην λέμε ότι να'ναι. Δεν υπάρχει νομικός τρόπος να πάρει η Τουρκία το Καστελόριζο. Ακόμη κι αν το καταλάβει με πόλεμο, το Καστελόριζο και η ΑΟΖ του θα παραμείνουν ελληνικές. Εδώ μετράει 100% το νομικό.

  39. loretta avatar
    loretta 24/04/2010 15:25:37

    Φακτορα

    εν διαφερον θα ειχε επισης να μαθουν επιτελους οι ελληνες γιατι τοσο χρονια καθομασταν πανω στα πετρελαια μας και ποιοι ειναι αυτοι οι ελληνες εφοπλιστες που τελικα τωρα πηραν το οκ και προχωρανε και το γιατι.(κοινως ποιος ελληνας ειναι ο συνδετικος κρικος...εκτος απο τον ΓΙΩΡΓΑΚΗ)

    το πολυ lobbying ...να που οδηγει!!..ελεος με την σοσιαλιστική υποκρισια !!!

  40. loretta avatar
    loretta 24/04/2010 15:34:14

    Φακτορα

    αυτο το διαβασατε? ...πολυ περιεργο μου ακουγετε...το παραπεμπω

    http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_1632.html

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ loretta 24/04/2010 17:18:04

      Όπως έγραψα χτες, «ο άνθρωπός μας στην Ευρώπη». Γι' αυτό και η εκλογική πελατεία στο λαθρονομοσχέδιο. Δεν υπάρχει κανείς ανθρωπιστικός λόγος να ψηφίσουν όσοι δεν έχουν την ιθαγένεια, όμως τους δίνει το δικαίωμα. Έτσι, αναπληρώνει το κενό από τους Έλληνες που θα χάσει. Μέχρι το Σεπτέμβριο θα δούμε ΠΟΛΛΑ.

  41. ντριλαντά avatar
    ντριλαντά 24/04/2010 15:36:48

    Λυπούμαι που σας σπάω τη σαπουνόφουσκα, αλλά αν όντως ισχύουν όλα αυτά που δεν το πιστεύω, καλύτερη η συνεκμετάλλευση παρά η μονομερής εκμετάλλευση από την Τουρκία σε 50 χρόνια. Όποιος ξέρει τι γίνεται πέρα από τη μύτη του, ξέρει ότι η Τουρκια αναπτύσσεται δυναμικά, έχει ξεπεράσει την Ελλάδα κατά πολύ, ενώ η Ελλάδα χρεωκοπεί από κάθε άποψη. Η διαφορ΄σα αυτή αυξάνεται συνεχώς και σε μερικές δεκαετίες ο συσχετισμός δυνάμεων (και μιλάω για ουσιαστική ισχύ, οικονομική, κοινωνική δυναμικότητα, εκπαίδευση κ.λ.π. όχι για στρατιωτική ισορροπία δυνάμεων στα χαρτιά) θα είναι συντριπτικός υπέρ της Τουρκίας. Ότι προλάβουμε συνεπώς.

    • Κρης avatar
      Κρης @ ντριλαντά 24/04/2010 15:41:44

      αποποιούμαστε και την ΑΟΖ ;

      γιατί συνεκμετάλευση ;

      http://www.antinews.gr/?p=37388&cpage=1#comment-411378

      @@@

  42. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 24/04/2010 15:51:13

    Τα κοίτασματα της Λεβαντινής Λεκάνης υπάρχουν, αλλά άλλο το εικαζόμενο μεγεθός τους, άλλο οι προσδοκόμενες αντλήσιμες ποσότητες. Αυτές παραμένουν άγνωστες μέχρις να ερευνηθεί περισσότερο και γίνουν καποιες γεωτρήσεις. Τέτοιες ερευνες και γεωτρήσεις έγιναν πρόσφατα στο Ισραηλινό κομμάτι της λεκάνης.....και φανηκε ότι καλύπτουν τη ζήτηση σε φυσικό αέριο του Ισραήλ γιά τα επόμενα 25/30 χρόνια!

    Πάντως ιδού το link στο αρχέτυπο κείμενο του USGS:

    http://pubs.usgs.gov/fs/2010/3014/pdf/FS10-3014.pdf

    Η Λεκάνη που ενδιαφέρει εμάς και την Τουρκία (και εν μέρη την Κύπρο, καθώς καιτην Αίγυπτο και την Λιβύη), και όπου καταγράφονται τα αντιτιθέμενα σχέδια ΑΟΖ στη Μεσόγειο είναι αυτή του Ηροδότου.

    ......που είναι και αυτή κοιτασματοφόρος.

  43. sirmar avatar
    sirmar 24/04/2010 16:41:11

    Αμάν ακόμη δεν τον ερευνήσαμε συνεκμετάλλευση και τα ποσοστά βγάλαμε .
    Άμα ήταν έτσι γιατί δεν τα βγάζουμε εδώ και οι αραβικές χώρες που έχουν οιλ
    Μαζί με τα αμερικανάκια τα βγάζουν και οι κατέχοντες τα οιλ παίρνουν ψίχουλα
    Ο ΚΚ δεν νομίζω να ήταν μ@@λ φώναζε ο άνθρωπος αλλά τίποτα τα κομματόσκυλα και οι εργατοπατέρες και το επιστημονικό των ελλήνων των έγραφαν κανονικά.
    Νομίζω και ΓΑΠ το ίδιο έπαθε έτσι είστε φέρνει διαχωριστές και όλα στη φόρα.
    Να ξεσηκωθούμε αλλά μη τα βάλουμε με τους διαχειριστές να τα βάλουμε με τα κομματόσκυλα να φωνάξουμε έλεγχος τον βουλευτών γενικών γραμματέων συνδικαλιστών δημοσιογράφων δικαστικών και επιχειρηματιών όλα στη φόρα και πίσω τα χρήματα
    Ακόμη και αυτοί τα πήγαν έξω να τα κατασχέσει και να βγάλουν ονόματα και όχι να επικαλούνται προσωπικά δεδομένα.
    Ξεσηκωμός τώρα φέρτε πίσω τα χρήματα
    Όσο για τον εντοργαν εάν μπορέσουμε και τον τουμπάρουμε με κανένα κόλπο γρόσο που ξέρουν και κάνουν τα κομματόσκυλα κάτι μπορεί να βγει. Μη ξεχνάμε έχουμε και κουμπαριά με τον ΚΚ.
    Υπομονή και καλό κουράγιο και πρώτη οι βουλή να κάνει 40% μείωση.

  44. loretta avatar
    loretta 24/04/2010 17:05:29

    ...καποια στιγμη σε ανυποπτο χρονο ο ΓΑΠ ειχε ζητησει να τροποποιηθουν οι αρμοδιοτητες του πρωθυπουργου στους τομεις ληψης και εφαρμογης αποφασεων....δεν θυμαμαι τελικα την τυχη αυτης της προτασης του ...αλλα τελικα το ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ λειτουργει παντα εκ του πονηρου..!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ loretta 24/04/2010 17:16:12

      loretta..μην αμφιβάλεις ...!!!

  45. Jimbaran avatar
    Jimbaran 24/04/2010 17:30:01

    Θα σας είναι πλέον γνωστό ότι το παραμύθι με το γιωργάκης ,παιντί Αμερικανάκι κτλ είναι όλα γελοία πραγματικά φαιδρα ο άνθρωπος είναι πανέξυπνος ,παμπόνηρος ανήκει στον αστερισμό του διδυμου έχει σχέδιο και βάση αυτού πορεύεται σιγά σιγά και με το μαλακό είναι άκρως κρυψίνους μανούλα σε παραμύθι είναι περίφημος διπλωμάτης, χαρακτηριστικό των διδυμων είναι ότι λένε υπερβολικά ψέματα και μιλάμε για μεγάλα χοντρα και χωρις Αιδω ψέματα έχουν όμως το χάρισμα να τα πλασάρουν με σχέδιο ξέρει πολύ καλά τι κάνει ο Γιωργάκης τελικά χαμπάρι δεν πήραμε το τι έγινε τους τελευταίους μήνες ίσως μετά από χρονια από κανένα αρχείο του εγγλέζικου γραφείου θα μάθουμε θα μας το μεταδωση κανενας Τουρκος Εκφωνητης!!! ο άνθρωπος θα μας πουληση και θα είναι μέρα μεσημέρι είναι βεβαιότατον κάποιος να τον σταματήσειπριν ειναι αργα...

  46. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 17:34:14

    Αποκλειστικη Ζωνη Εκμεταλευσης. Ας αρχισουν απο εκει. Τωρα τα λεω στον ΓΑΠ και τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ... εεε που να τα πω ? Στην αντιπολιτευση ή στους εφοπλιστες που ειναι ετοιμοι να παρουν τη δουλεια?? Γεωτρησεις...!!!

    Ας αρχισουν απο Δυτικα οπου εχουμε οριοθετησει με Ιταλια. Νοτια Κρητης μη μας τα φανε οι Λυβιοι και οι Αιγυπτιοι. Ανατολικα οτι κατσει.

    ΠΠ

  47. Μούσα avatar
    Μούσα 24/04/2010 18:03:05

    http://www.youtube.com/watch?v=d9BQiAwtD0s

    Kατα το 'υπάρχουν λεφτά'.

  48. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 24/04/2010 18:17:30

    Ἡ θέσι τῆς χώρας μας στό Διεθνές Δίκαιο εἶναι ἀρχιπελαγική.Τά γειτνιάζοντα στό ἠπειρωτικό κομμάτι νησιά ἐμπίπτουν στόν ὁρισμό τοῦ παρακτίου ἀρχιπελάγους,ὅπως αὐτό φωτογραφίζεταιστό ἄρθρο 7 τῆς συμβάσεως τοῦ 1982 γιά τό δίκαιο τῆς θαλάσσης..........Ἡ ἐφαρμογή τοῦ ἄρθρου 7 εἶναι μονομερής ἀπευθυντέα πρᾶξις,δέν χρειάζεται δλδ συμφωνία μέ κάποιο ἄλλο κράτος,παρά μόνο ἀποδεκτή χάραξι καί κατάθεσι σέ διεθνεῖς ὀργανισμούς ὅπως τόν ΟΗΕ καί τόν Παγκόσμιο Ναυτιλιακό Οργανισμό(ΙΜΟ).....Ἐπικύρωσι θά μποροῦσε νά ἀποτελέση μία συμφωνία σέ παρευξείνιο ἤ καί σέ εὐρύτερο νοτιοανατολικό ἐπίπεδο,ἀντίστοιχης ἐκείνης τοῦ Μοντρέ γιά τό στενό τῶν Δαρδανελίων.

    Αὐτό εἶναι ἕνα μέρος ἀπό ὅσα μπορεῖτε νά βρῆτε στό WWW.aigaio.org
    Διαβάζοντάς το θά συνειδητοποιήσετε καί τό μέγεθος τῆς προδοσίας.

    Ἄλλωστε ἡ λέξις "Ἀρχιπέλαγος" εἶναι Ἑλληνική σέ ὅλες τίς γλῶσσες πρᾶγμα πού δείχνει ὅτι τό πρῶτο καί τυπικό "Ἀρχιπέλαγος" εἶναι τό Ἑλληνικό.
    Ὅμως αὐτοί οὔτε τά 12 μίλια δέν τολμοῦν νά ἐπεκτείνουν καί τό μοιράζονται μέ τούς τόσων αἰώνων σφαγεῖς μας.Μᾶς ἀνέφερε ποτέ κανείς τήν λέξι Ἀρχιπέλαγος; ὄχι βέβαια.Μή τήν ἀναφέρετε ποτέ,ζητώντας πληροφορίες γιά τό τί κάνει ἡ Ἑλλάδα ὡς πρός αὐτό,ἀπό πρεσβεία μας τοῦ ἐξωτερικοῦ γιατί ἡ ἀπάντησις θά εἶναι.....περιμένετε εἰς τό ἀκουστικό σας.
    Καταλαβαίνετε λοιπόν; δίνουν ἔδαφος ΜΑΣ.
    Μοιρἀζουν τά ἱμάτια τῆς πατρίδος μας,καί οἱ πολιτικοί...χτενίζονται.Τό αἶσχος τους.Δέν γράφω αἴδώς Ἀργείοι,διότι ἡ Αἰδώς ἔφυγε καί ἀνέβηκε στόν Ὀλυμπο,ἀφοῦ ἐδῶ δέ κατοικοῦν Ἑλληνες πιά.

  49. gloup avatar
    gloup 24/04/2010 18:22:31

    Κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '80 έσκασε μια μεγάλη απάτη με ξέπλυμα χρήματος, διαρροές κεφαλαίων,off-shore εταιρίες κα., μέσω έκδοσης πλαστών διαβατηρίων της Αντίγκουα. Εντύπωση είχε κάνει το σχετικά νεαρό της ηλικίας του εγκέφαλου της κομπίνας και η μεγάλη έκταση της απάτης. Το τζιμάνι αυτό είχε διαφύγει στο εξωτερικό. Αργότερα ο αδελφός του Γιώργος διετέλεσε ευρωβουλευτής της ΝΔ επί Μητσοτάκη.

    Πρόκειται για τον Στέλιο Ζαββό!

    Στη δημοσίευση 'Και πίσω από όλα ο … Σόρρος' | ANTI WEBLOG, 10 Απριλίου 2010', γίνεται μια ωραία παρουσίαση της σημερινής κατάστασης του τότε πολυμήχανου νεαρού.Μεγαλεία!

    Οι δραστηριότητές του τώρα φαίνεται να συγγενεύουν με αυτές που λέμε κερδοσκοπικές, μετά την κρίση του 2008.Εχει και επαγγελματικές σχέσεις με τούρκους επιχειρηματίες. Για τον Σόρος, δεν συζητιέται, κολλητοί!

    Εχει και σχέσεις με τον πρωθυπουργό, για το καλό του χρόνου.

    Πολλές επισκέψεις φιλίας δεχόμαστε τον τελευταίο καιρό. Ξέρω και γω...

  50. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 24/04/2010 18:36:47

    Θουκυδίδου Ξυγγραφή, βιβλίο Ε΄

    Διάλογος Αθηναίων – Μηλίων.

    Απόσπασμα.
    Μιλούν οι Αθηναίοι:

    " Έχουμε την απαίτηση να επιδιώξουμε πιο πολύ να επιτύχουμε τα δυνατά από όσα κι οι δυο μας αληθινά έχουμε στο νου μας, αφού ξέρετε και ξέρουμε ότι κατά την κρίση των ανθρώπων το δίκαιο λογαριάζεται όταν υπάρχει ίση δύναμη για την επιβολή του κι ότι, όταν αυτό δε συμβαίνει, οι δυνατοί κάνουν ό,τι τους επιτρέπει η δύναμή τους κι οι αδύναμοι υποχωρούν κι αποδέχονται".

  51. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2010 19:42:52

    ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΑΡΜΕΝΙΩΝ .... ΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΣΗΜΕΡΑ....

    ΠΠ

  52. anonymous avatar
    anonymous 24/04/2010 19:47:46

    Ο Ψυχραιμία είχε δίκιο. Θέλουν να μας αποσπάσουν από την Ευρώπη και να μας κολλήσουν στη Μέση Ανατολή παρέα με τους Μουσουλμάνους. Αυτό πάει παρέα με τα ενεργειακά. Θα δημιουργήσουν μια περιοχή που θα παράγεται η παγκόσμια ενέργεια, οι ιθαγενείς θα παίρνουν το κατιτίς τους και το υπόλοιπο θα το μοιράζεται η παγκόσμια νομενκλατούρα δηλ. οι Αμερικάνοι που θα ελέγχουν την περιοχή. Θα απομονώσουν τους Ρώσους από τα στενά και πάνω και όλα καλά. Οι δικοί μας με το 10% των κερδών από τα πετρέλαια και με μερικές ωραίες γκόμενες που θα κάνουν εισαγωγή δε θα μιλάνε. Τι άλλο θέλουν! Η καλύτερή τους.

    • ataktos avatar
      ataktos @ anonymous 24/04/2010 20:07:33

      anonymous-Δεν μου φαίνεται απίθανο ...

  53. g p avatar
    g p 24/04/2010 20:04:18

    Ο Δρούτσας άρχισε την τηλεοπτική ενημέρωση για την επίσκεψη του ΤΟΥΡΚΟΥ με την φράση "ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ" και αμέσως μετά διέκοψε δεν ολοκλήρωσε και άρχισε να αναφέρει άσχετα πράγματα.
    ΤΙ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ;;;;;;;;;

  54. scarab avatar
    scarab 24/04/2010 20:39:32

    Και αφού η συζήτηση έφτασε στα πετρέλαια να σας δώσω και μερικά παλιά δυσεύρετα link
    με ιστορική παρακολούθηση της υπόθεσης Ελληνικά πετρέλαια, αξίζουν για τους νεότερους αλλά και για όσους δεν τα έχουν διαβάσει:
    http://web.archive.org/web/20080330080843/http://www.geocities.com/anaxfiles/forum/aegean_oil.html

    http://web.archive.org/web/20080420220422/www.aegeantimes.gr/oil.htm

  55. BlueSky avatar
    BlueSky 24/04/2010 21:09:47

    Οι υποτιθέμενες δημοσκοπήσεις σχηματίζονται από τα πασοκικά ΜΜΕ, που είναι το 95% στη χώρα μας. Εν συνεχεία, ο ολίγον πρωθυπουργός την 200οστή ημέρα της ολίγης πρωθυπουργίας του, εγκαθίδρυσε την οικονομική χούντα, όπως είχε υποσχεθεί προεκλογικά. Δεν κυβερνά αυτός. Εγώ γνωρίζω, ότι κυβερνά αυτός που έχει την πίτα και την μοιράζει. Αυτός όμως δεν έχει μία να μοιράσει στον Λαό, οπότε η παρουσία του είναι τυπική.Για τα γκάλοπ,ας τολμήσουν να κάνουν εκλογές, για να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.Όσο για τα πετρέλαια....Ξεχάστε το! Όσο υπάρχει πασόκ στην ελλάδα, δεν πρόκειται να πάρει σεντ η χώρα. Έχουμε καταντήσει καρπαζοεισπράκτορες των αμερικάνων. Η ελλάδα δεν πρόκειται να ξελασπώσει με τίποτα, από τη στιγμή που εκχωρήθηκε στον Δο.Νη.Τη. Αφού ξεζουμίσουν ότι έχει απομείνει, έρχεται η σειρά της χρεωκοπίας. Ούτως η άλλως, η Μέρκελ δήλωσε σήμερα ότι, δεν είναι αναγκάία η παρουσία της ελλάδας στην ευρωπαική ένωση, άραγε τι έχει κατά νου;; Διαγράφεται το χρονικό μιας προαναγγελθείσας χρεωκοπίας...

  56. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 21:30:43

    ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟ ΣΤΟ ΤΡΟΚΤΙΚΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΣΗΜΕΡΙ ΣΤΙΣ 15.50 ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΤΟ Η ΚΑΤΑΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 21:50:19

      ηδη το σχολιο αυτο αναρταται απο σοβαρα ελληνικα μπλογκ και κυκλοφορει σε μεγαλα ξενα σαιτ
      ο Μεντβιεντεβ κατι ηξερε που του εδειξε την πορτα

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ anonymous 24/04/2010 21:55:47

        Και γιατί δεν μας το λές;
        Αφού και καλά, κυκλοφορεί σε "σοβαρά" μπλόγκ και σάϊτς...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ anonymous 24/04/2010 21:58:37

        γιά πιό σχόλιο λέτε; Για τις μίζες της Deutsche Bahn στην Ελλάδα; Έχουν πουλήσει τίποτα οι Γερμανοι στην Ελλάδα χωρίς μίζα;

        Ή για τον Ομπάμα που κούρδισε τους Τούρκους;

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ anonymous 24/04/2010 22:06:57

        Η ιστορία είναι για δήθεν περίπου 100 δις που θα μας δάνειζαν εντός ολίγου οι ρώσοι και οι κινέζοι με χαμηλά επιτόκια. Το ήξερε υποτίθεται ο ΓΑΠ και παρ'ολα αυτά πήγε στο ΔΝΤ.

        Θα πρέπει γενικά να είμαστε προσεκτικοί ανώνυμε με ότι γράφεται ιδίως από τυχαίους και αγνώστους σε blogs ποικίλης ύλης.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 24/04/2010 22:16:02

        εδω αναδημοσιευθυκε

        http://alkimosarchive.wordpress.com/2010/04/24/national_treason/

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 21:53:35

      Και 100 δις ευρώ, όχι να μας δανείσουν, να μας χαρίσουν, με αυτή την πολιτική ηγεσία πάλι σε 2-3 χρόνια θα χρεοκοπήσουμε.

      Είναι συστημικό το πρόβλημα μας και θέλει γενναία και σοβαρή ηγεσία για να το ξεπεράσουμε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 22:31:31

      Εάν είναι αλήθεια είναι όντως "προδοτική πράξη", αλλά εντάσσεται και αυτή μέσα στα πλαίσια της κραυγαλαία φιλο αμερικανικής στάσης και πολιτικής του ΓΑΠ, η οποία αποσκοπεί σε ένα μελλοντικό κόσμο που επιθυμούν οι Αμερικανοί (βλ. οικονομικό κατεστημένο) και στον οποίο η Ελλάδα, όπως την ξέρουμε εδώ και 150 χρόνια, δεν έχει καμία θέση.
      Τώρα αν δεν είναι αλήθεια... ίδωμεν.

  57. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/04/2010 21:38:07

    Τι καταγγέλλει; Ότι δεν βρίσκει το ντιβιντι της Τζούλιας;

  58. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 22:02:18

    ΣΤΟ defencet.gr ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΣΚΗΣΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΩΣΗΣ ΣΤΟΝ 25 ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΑΙΓΑΙΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΔΩΣΕ ΑΔΕΙΑ Η Υ.Π.Α. ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Η ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΧΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ. ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ ΟΙ ΑΝΑΧΑΙΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 22:05:48

      ναι, στο Ιόνιο, για την προστασία των τουρκικών συμφερόντων στον αγωγό.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 24/04/2010 22:14:43

      Αυτό ήταν όλο; Και γω ανησύχησα μην έπαθε κάτι η Τζούλια. (Τρωκτικό δεν μας ανέφερες;)

  59. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 24/04/2010 22:14:05

    40 χρόνια τώρα ακούω για τα κοιτάσματα πετρελαίου στο Αιγαίο και μόνο μια Ρουμάνικη εταιρεία ενδιαφέρθηκε για τον Πρίνο.
    Το χρήμα που έτρεξε στο Αιγαίο και αυτό που θα τρέξει είναι λιγότερο από 1.5 τρις;
    Αφήστε τη συνομοσιολογία, στις παραλίες και στα ζεστά νερά είναι τα λεφτά, εκεί που η αστακομακαρονάδα κάνει 150 ευρώ, όχι στο αργό των 70 $ το βαρέλι!

  60. tina avatar
    tina 24/04/2010 22:16:11

    Ετσι εξηγούνται τα πάντα.Αυτό είναι καλό όμως.Τον προδότη μπορείς να τον ξεσκεπάσεις και να τον πολεμήσεις.Τον ηλίθιο όχι.Είναι ανίκητος.

  61. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 24/04/2010 22:45:21

    Έχει τύχει να κάνω αναφορά στο παρελθόν στα τεράστια αποθέματα πετρελαίου που υπάρχουν στο Αιγαίο, πριν τεθεί θέμα εντατικής άντλησης.
    Η Ελλάδα είναι μια από τις πλουσιότερες χώρες του κόσμου σε ορυκτό πλούτο. Όταν ο Πρωθυπουργός έκανε λόγο για (ηθελημένο) περιορισμό της εθνικής κυριαρχίας, στο διαδίκτυο έγιναν επανειλημμένες καταγγελίες για την εκχώρηση αυτού του πλούτου μπιρ παρά στους εντολοδότες του πολιτικού κατεστημένου.
    Εδώ δυο σημαντικοί σύνδεσμοι για τα κοιτάσματα πετρελαίου στο Αιγαίο:

    http://web.archive.org/web/20080319031929/www.aegeantimes.gr/article.asp?id=2688&type=4

    http://web.archive.org/web/20071118132206/www.aegeantimes.gr/article.asp?id=2729&type=4

    • scarab avatar
      scarab @ Μποτίλια στο πέλαγος 24/04/2010 23:45:04

      Μποτίλια ψάξε και σε αυτά που έδωσα πιό πάνω, έχει και μερικά που μπορεί να μην τα έχεις διαβάσει.
      Κρατάς και εσύ αρχείο βλέπω :)

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ scarab 25/04/2010 10:38:01

        @ scarab
        Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη. Ζητώ συγγνώμη που δεν πρόσεξα τους συνδέσμους που έδωσες, πριν παραθέσω άλλους, οι οποίοι είναι παρόμοιοι. Με αυτήν την έννοια οι παραπομπές μου ήταν περιττές.
        (Εκτός από αρχείο κρατάω και ανοιχτό λογαριασμό).

    • scarab avatar
      scarab @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 11:19:50

      Χθες μελετούσα πελαγοφίαλο
      Είχα καιρό vα περάσω από εκεί... πολύ καλές οι αποβιβάσεις (εν αναμονή της τρίτης)
      και η της 12/3
      -Χάσαμε και τον gpr με τα οικονομικά του.
      gn..

  62. Maya avatar
    Maya 24/04/2010 22:46:04

    "Σας προσφέρουμε ειρήνη και λεφτά."

    Και ασφάλεια.
    Τώρα που πιάσανε την συνέχεια της 17Ν... τι άλλο να ζητήσει κανείς.

    Οπότε, κάτι πληροφορίες που συνέδεαν τον ΕΑ με την Τουρκία, σε συνδυασμό με μελέτες που επισημαίνουν πως το δίκτυο τρομοκρατίας στα Βαλκάνια χρηματοδοτείται από αραβικά κεφάλαια... τα οποία αραβικά κεφάλαια όμως προωθούν τον νεο-οθωμανισμό ως κύριο, θρησκευτικό και πολιτικό, εκπρόσωπο της ευρύτερης περιοχής στην Δύση (η "ειδική σχέση" που λένε Τουρκίας-ΕΕ), κρίνονται πλέον ως "κακόβουλα σχόλια".

    Άλλωστε δεν τις είπε και ποτέ το μέγκα, άρα είναι σίγουρο ότι δεν έχουν ίχνος πραγματικότητας.

  63. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/04/2010 23:37:48

    Ο G.A.P. παντως μονον κρετίνος δεν ειναι..
    Είναι πιό επικίνδυνος μαζί μέ τά παραφερνάλιά του ακόμα και απο τον Μητσοτακη..
    Η Νέα Κατοχή πού έφερε στην Χώρα ήταν εντελώς στημένη.
    Εξαπάτησε πλήρως τον ελληνικό λαό μέ τις προεκλογικές διακηρύξεις του και αποδεικνύεται αδίστακτος καθώς έχει πλήρως αποδεχτεί να μετατρέψει την χώρα σε πείραμα καταστολής και περιστολής κάθε εργασιακού δικαιώματος και φυσικά νά εξαλείψει κάθε έννοια εθνικής ανεξαρτησίας.

    Η θά υπάρξει αντίσταση στην Νέα Κατοχή ή θα γυρίσουμε πολλά χρόνια πίσω..
    Και ειχε ο άνθρωπος και το θράσος να δηλώνει στην Κρεμαστή Ροδου,όπου τού χάριζαν εικόνες τού Αη-Γιώργη(περαστικά και τού Αη-γιώργη αλλά και αυτών πού τις χάριζαν):'Oλοι μαζί να νικήσουμε τούς δράκους και να φυγουμε μπροστά΄...Για γέλια και για κλάματα.(Τοχε η Καθημερινή το ανέκδοτο)
    Η Σοσιαλδημοκρατία τής πλάκας,υποταγμένη πλήρως στά αφεντικά και οι πολίτες μέ σπασμένη ραχοκοκκαλιά..

  64. Nick avatar
    Nick 25/04/2010 08:00:18

    Δ. Δρούτσας:

    Η θέση της Ελλάδας είναι, νομίζω, όπως πάντα σε όλα τα θέματα ξεκάθαρη: η Ελλάδα έχει το δικαίωμα να επεκτείνει τα χωρικά της ύδατα έως τα 12 ναυτικά μίλια, όπως προβλέπουν το Διεθνές Δίκαιο και το Δίκαιο της Θάλασσας.

    http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=21230

    Ικανούς τους έχω να το τραβήξουν μέχρι τέλους...

  65. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 25/04/2010 08:34:18

    Οι Ρώσσοι δανείζονται για την πάρτη τους.

    Που θα βρούν 100 δις € , για μάς ?

    Νομίζω πως ο ΓΑΠ είναι ότι χειρότερο για την Χώρα μου την συγκεκριμένη κρίσιμη περίοδο ,
    όμως δεν μου αρέσει να παραμυθιάζομαι.
    Ελπίζω να είναι αληθινή η είδηση και να φύγει μια ώρα αρχύτερα , αλλά ...δεν το νομίζω.


    Ευρω-ομόλογο ύψους 5,5 δισ. δολ. πούλησε η Ρωσία
    Παρασκευή, 23 Απρίλιος 2010 10:13

    Την πώληση του πρώτου της ευρω-ομολόγου (συνολικής αξίας 5,5 δισ. δολαρίων) σε διάστημα μεγαλύτερο της δεκαετίας και με τη ζήτηση να είναι πενταπλάσια της προσφοράς, πραγματοποίησε χθες η Ρωσία, διασφαλίζοντας χαμηλή τιμολόγηση, όπως επισημαίνουν έγκυρες πηγές.
    Οι επενδυτές περίμεναν ότι η συνολική αξία της έκδοσης θα ανερχόταν στα επτά δισ. δολάρια, όμως το ρωσικό υπουργείο Οικονομικών προτίμησε να «θυσιάσει» μέρος του όγκου ώστε να εξασφαλίσει χαμηλότερη τιμολόγηση για το πρώτο ευρω-ομόλογο από το 1998, εποχή κήρυξης στάσης πληρωμών σε χρέος.
    Η τιμολόγηση θέτει τις αποδόσεις των ρωσικών δεκαετών ομολόγων σε επίπεδα χαμηλότερα έναντι της απόδοσης του κρατικού χρέους Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας, ελαφρώς όμως υψηλότερα έναντι της Πορτογαλίας και της Ιρλανδίας.
    Η Ρωσία ενδεχομένως να δανεισθεί μέχρι και 17,8 δισ. δολάρια μέσω της έκδοσης ομολόγων σε ξένο νόμισμα. Αλλά και η Ισπανία πώλησε ομόλογα, ύψους 2,1 δισ. ευρώ και με λήξη το 2025, καταβάλλοντας χαμηλότερο premium έναντι της δημοπρασίας του Φεβρουαρίου.

  66. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/04/2010 13:45:19

    Πάρτε και το θεωρητικό πλαίσιο που ντύνει την επίσκεψη:

    kathimerini.gr

    "Καθώς περιμένουμε την επίσκεψη Ερντογάν, είναι καιρός για τους δύο λαούς και τις αντίστοιχες ηγεσίες τους να αναλογιστούν ότι η οικονομική δυσπραγία στις δύο χώρες συνηγορεί στην εξεύρεση μιας συνολικής, πραγματικά ιστορικής, λύσης στις μόνιμα ταραγμένες σχέσεις τους από το 1955 μέχρι σήμερα
    Tου Θεόδωρου Kουλουμπή*

    Kαθώς η επικαιρότητα κυριαρχείται από τις διακυμάνσεις της οικονομικής μας κρίσης και από την επιτυχή επιχείρηση εξάρθρωσης των υπολειμμάτων της τρομοκρατίας, σταθερή παραμένει για τη χώρα μας η τουρκική πρόκληση. Λίγες μέρες πριν από την επίσημη επίσκεψη του πρωθυπουργού της Τουρκίας, Ταγίπ Ερντογάν, ένας ενδοελληνικός διάλογος συνεχίζεται με γνώριμους ρυθμούς αλλά και υψηλούς τόνους.
    Από τη μια μεριά τοποθετούνται αρκετοί απαισιόδοξοι στοχαστές, που πιστεύουν ότι η ελληνική διπλωματία πάσχει εδώ και δεκαετίες από ένα έντονο «φοβικό σύνδρομο». Σχεδόν αντανακλαστικά, η Ελλάδα υποχωρεί, κατά τη γνώμη τους, απέναντι στις κλιμακούμενες τουρκικές απαιτήσεις, που την οδηγούν σε καθεστώς πλήρους «φινλανδοποίησης» (εδώ ζητούμε συγγνώμη από τους πολίτες της εύρωστης αυτής ευρωπαϊκής χώρας). Χαρακτηρισμοί, όπως κατευνασμός, συμβιβασμός, υποχωρητικότητα, αναβλητικότητα και παθητικότητα, χρησιμοποιούνται σχετικά με τις πράξεις και παραλείψεις όλων των ελληνικών κυβερνήσεων της χώρας μας, μετά την αποκατάσταση της δημοκρατίας το 1974.
    Οι επικριτικοί αναλυτές (πανεπιστημιακοί, δημοσιογράφοι, συνταξιούχοι διπλωμάτες και στρατιωτικοί, κληρικοί και στελέχη κομμάτων) αυτοανακηρύσσονται σε επιτηρητές του πατριωτισμού των Ελλήνων και καταδικάζουν τη μόνιμη ηττοπάθεια της πολιτικής και διπλωματικής μας μηχανής. Ιδιαιτέρως, θεωρούν ότι το λεγόμενο εθνικό κέντρο έχει εγκαταλείψει τους Ελληνοκυπρίους στη μοίρα τους, αδιαφορώντας για τη διαιώνιση της τουρκικής κατοχής σε ένα κράτος-μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Επίσης, μέμφονται τον παθητικό τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζονται οι κλιμακούμενες τουρκικές παραβιάσεις στο Αιγαίο, και ιδίως οι υπερπτήσεις πάνω από κατοικημένα ελληνικά νησιά όπως το Αγαθονήσι και το Φαρμακονήσι. Προσφάτως μάλιστα, με εξέπληξε η δημοσιευμένη άποψη εθνικιστή διανοούμενου που υποστήριξε ότι η ελληνική κυβέρνηση σκοπίμως διεκτραγωδεί το μέγεθος της τρέχουσας οικονομικής κρίσης, με στόχο να προετοιμάσει την κοινή γνώμη για πρόσθετες υποχωρήσεις στις υποθέσεις του Αιγαίου και του ονόματος της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας.
    Ολες οι παραπάνω απόψεις θα ήταν απόλυτα σεβαστές εάν οι εκφραστές τους απαντούσαν συγκεκριμένα στο ερώτημα «τι πρέπει να γίνει που σήμερα δεν γίνεται». Για παράδειγμα, όταν ερωτώ εάν μια πιο ενεργητική και αντεπιθετική στάση απέναντι στην Τουρκία συνεπάγεται στρατιωτική εμπλοκή ή κλιμάκωση τύπου Ιμίων (π.χ., αν θα έπρεπε να καταρριφθεί ένα τουρκικό αεροπλάνο που υπερίπταται ελληνικού εδάφους), η απάντηση είναι «όχι, όχι, όχι, και μην κάνεις προβοκατόρικες ερωτήσεις».
    Το γενικό μου συμπέρασμα είναι ότι η νοοτροπία των υπερπατριωτών μπορεί να μετατραπεί σε μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία που θα εμπλέξει την Ελλάδα σε μια αιματηρή πολεμική περιπέτεια με τη γείτονα ή -στην καλύτερη περίπτωση- θα διατηρεί στο Αιγαίο και στην Κύπρο μια κατάσταση ελεγχόμενης έντασης, προς τέρψη των προμηθευτών των οπλικών μας συστημάτων.
    Από την άλλη πλευρά του διαλόγου βρίσκονται αυτοί (και μαζί τους ο γράφων) που πιστεύουν ότι ο δρόμος της σύνεσης (το κορυφαίο χαρακτηριστικό του πολιτικού ρεαλισμού) πρέπει να βασίζεται σε μία απλή συνταγή: προώθηση διπλωματικού διαλόγου με την Τουρκία για την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας του Αιγαίου (διμερώς ή με προσφυγή στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης) και συγχρόνως υποστήριξη, με αυστηρές προϋποθέσεις, της τουρκικής ένταξης στην Ευρωπαϊκή Ενωση. Πάντως, με δεδομένη τη σημερινή αμφιθυμία στο πολιτικό σκηνικό της Τουρκίας ανάμεσα στον επιθετικό αναθεωρητισμό και μια πολιτική καλής γειτονίας, η διατήρηση μιας επαρκούς ισορροπίας στρατιωτικών δυνάμεων παραμένει εκ των ων ουκ άνευ για τη διατήρηση της αποτροπής και την εξασφάλιση της εδαφικής μας ακεραιότητας.
    Διαδοχικές ελληνικές κυβερνήσεις μετά την κυπριακή καταστροφή του 1974 (που ήταν, δεν πρέπει να ξεχνούμε, προϊόν του φραστικού και απερίσκεπτου υπερεθνικισμού της χούντας του Ιωαννίδη) έχουν υιοθετήσει τη στρατηγική τής σύνεσης, η οποία βασίζεται σε ένα αμάλγαμα διαλόγου, στρατιωτικής αποτροπής και θεσμικής ενσωμάτωσης στον εσωτερικό πυρήνα της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Αντί να υπερτιμά τις ικανότητες της τουρκικής διπλωματίας (κάτι που συστηματικά υποστηρίζουν οι υπερπατριώτες στοχαστές, ορισμένοι εκ των οποίων προτείνουν Τούρκους ηγέτες - π.χ., Ερντογάν, Νταβούτογλου- ως πρότυπα προς μίμηση), η σχολή της σύνεσης υπενθυμίζει κορυφαίες επιτυχίες της ελληνικής διπλωματίας, όπως η ένταξη της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα το 1981 και στην Ευρωζώνη το 2001, και η ένταξη της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ενωση το 2004 χωρίς προϋποθέσεις και δουλείες.
    Καθώς περιμένουμε την επίσκεψη Ερντογάν, είναι καιρός για τους δύο λαούς και τις αντίστοιχες ηγεσίες τους να αναλογιστούν ότι η οικονομική δυσπραγία στις δύο χώρες συνηγορεί στην εξεύρεση μιας συνολικής, πραγματικά ιστορικής, λύσης στις μόνιμα ταραγμένες σχέσεις τους από το 1955 μέχρι σήμερα. Η λύση αυτή θα μας επιτρέψει -Ελληνες και Τούρκους- να μειώσουμε ισόρροπα τις υπέρογκες εξοπλιστικές μας δαπάνες που απλά υποσκάπτουν τις οικονομίες μας, ενώ χρυσώνουν τις τσέπες των προμηθευτών πανάκριβων και εξεζητημένων οπλισμών από κράτη παραγωγούς όπως οι ΗΠΑ, Βρετανία, Γαλλία, Γερμανία και Ρωσία.
    Ο Βενιζέλος και ο Ατατούρκ, οκτώ μόλις χρόνια μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή, κατάφεραν να συνάψουν ένα ελληνοτουρκικό σύμφωνο ειρήνης και φιλίας. Οι σημερινοί ηγέτες, Παπανδρέου και Ερντογάν, έχουν μια παρόμοια ευκαιρία. Νομίζω ότι πενήντα πέντε χρόνια συνεχούς έντασης είναι αρκετά."

    * Ο Θεόδωρος Κουλουμπής είναι ομότιμος καθηγητής Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών και αντιπρόεδρος του Ελληνικού Ιδρύματος Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής

  67. Δ Παπάς avatar
    Δ Παπάς 25/04/2010 15:01:07

    2 ερωτήσεις - αν ξέρει κανείς, παρακαλώ να με διαφωτίσει:

    [1] Ο κ. Θεόδωρος Κουλουμπής είναι έλληνας υπήκοος;
    [2] Ποιοί είναι οι χρηματοδότες του ΕΛΙΑΜΕΠ;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δ Παπάς 25/04/2010 15:08:52

      [2]: Σωρος

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 25/04/2010 15:16:43

        παμ' κ' παρακάτ':

        • Bertelsmann Foundation,
        Gütersloh
        • Carnegie Endowment for
        International Peace,
        Washington DC
        • Commemorative Association
        for the Japan World Exposition
        (1970), Tokyo
        • Council of Europe, Strasbourg
        • Eleni Nakou Foundation, London
        • Embassy of the United States,
        Athens
        • EU Institute for Security Studies,
        Paris
        • European Bank for
        Reconstruction and
        Development (EBRD), London
        • European Commission, Brussels
        • European Human Rights
        Foundation, Brussels
        • European Parliament, Brussels
        • European Science Foundation,
        Strasbourg
        • Ford Foundation, New York
        • Friedrich Ebert Stiftung, Bonn
        • Friedrich Naumann Stiftung,
        Königswinter
        • Fund for an Open
        Society- Serbia, Belgrade
        • German Marshall Fund of the
        United States, Washington DC
        • Haniel Stiftung, Hannover
        • Hellenic Resources Institute,
        Cambridge MA
        • Institute for East-West Studies,
        New York
        • Japan External Trade
        Organisation (JETRO), Tokyo
        • Japan Foundation, Tokyo
        • John D. and Catherine
        T. MacArthur Foundation,
        Chicago
        • Körber Stiftung, Hamburg
        • Kosovo Foundation
        for Open Society – Prishtina
        • Michael Marks
        • NATO Public Diplomacy
        Division, Brussels
        • Open Society Foundation – Sofia
        • Open Society Foundation
        for Albania, Tirana
        • Open Society Fund – Bosnia
        and Herzegovina, Sarajevo
        • Open Society Fund – Lithuania,
        Vilnius
        • Open Society Georgia
        Foundation, Tbilisi
        • Open Society Institute – FYROM,
        Skopje
        • Open Society Institute – Russia,
        Moscow
        • Philip Morris Institute for Public
        Policy Research, Brussels
        • Rockefeller Foundation,
        New York
        • Royal Ministry of Foreign
        Affairs, Oslo
        • Soros Foundation – Hungary,
        Budapest
        • Soros Foundation – Latvia, Riga
        • Speros Basil Vryonis Center
        for the Study of Hellenism,
        Rancho Cordova CA
        • Stability Pact for Southeastern
        Europe, Working Table I on
        Democratisation and Human
        Rights, Brussels
        • United States Institute of Peace,
        Washington DC
        • Volkswagen Stiftung, Hannover
        • World Bank, Washington DC

    • Maya avatar
      Maya @ Δ Παπάς 25/04/2010 15:17:37

      "Ακτινογραφία του ΕΛΙΑΜΕΠ από το περιοδικόν ΑΡΔΗΝ"

      http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11692&Itemid=139

  68. Dimi avatar
    Dimi 26/04/2010 10:23:10

    Αναδημοσίευση από το ΒΗΜΑ 7/3/2009
    «ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ»

    «Οι Τούρκοι ανακινούν θέμα προέλευσης του λαϊκού ήρωα»
    του Ν. ΧΑΣΑΠΟΠΟΥΛΟΥ

    “Γκρίζα Ζώνη» ο Καραγκιόζης"

    «Νέο σημείο «τριβής» στις ελληνοτουρκικές σχέσεις βρίσκεται σε εξέλιξη με αφορμή τον… Καραγκιόζη. Οι Τούρκοι άρχισαν να ανακινούν «θέμα Καραγκιόζη» και να ζητούν από τους Ελληνες να τον αφήσουν ήσυχο και να μην τον οικειοποιηθούν, όπως επιχείρησαν να κάνουν με τον… μπακλαβά, τον καφέ, το λουκούμι, ακόμη και με το ούζο!

    Το θέμα της προέλευσης του Καραγκιόζη προέκυψε αιφνιδίως στον τουρκικό Τύπο, με την εφημερίδα «Γενί Σαφάκ» να γράφει «Προσοχή να μη μας αρπάξει ο Ελληνας και τον Καραγκιόζη» και να υπενθυμίζει στους αναγνώστες της ότι η Ελλάδα είχε δημιουργήσει στο παρελθόν αντιδικίες με το σήμα κατατεθέν του λουκουμιού, το οποίο, σύμφωνα με την εφημερίδα, ανήκει αποκλειστικά στην Τουρκία.

    Ο φόβος της «υφαρπαγής» του Καραγκιόζη από τους Ελληνες φαίνεται να προξένησε σημαντικό άγχος στη γειτονική χώρα, αφού στο άψε σβήσε δημιουργήθηκαν σωματεία για την προστασία όχι μόνον του Καραγκιόζη, αλλά και του… Χατζηαβάτη, ενώ σε πρώτη φάση φαίνεται πως δεν τους απασχολεί καθόλου ο Κολλητήρης και ο τόπος καταγωγής του, τον οποίο φαίνεται ότι μας… χαρίζουν.

    Ετσι ιδρύθηκε ο Σύνδεσμος Ερευνας και Ανάπτυξης της Κουλτούρας του Καραγκιόζη, με πρόεδρο έναν παλαιό καραγκιοζοπαίκτη, ονόματι Οτσάλ, που επέστησε την προσοχή των Τούρκων ότι η Ελλάδα εδώ και χρόνια εργάζεται αθορύβως για να κατοχυρώσει ως Ελληνα τον Καραγκιόζη.

    Υπέδειξε μάλιστα ότι «εάν δεν λάβουμε μέτρα, τότε και ο Καραγκιόζης θα μεταναστεύσει από εμάς και θα εγκατασταθεί στην Ελλάδα». Δεν έμεινε όμως στις δηλώσεις, αλλά «αποκάλυψε» ότι η Ελλάδα έχει ιδρύσει ακόμη και Μουσείο Καραγκιόζη και τα τουριστικά φυλλάδιά της δείχνουν και τον Καραγκιόζη και τον Χατζηαβάτη.

    Το θέμα πέρασε και στον ελληνοκυπριακό Τύπο με τον «Πολίτη» να γράφει ότι ο τούρκος πρόεδρος του Σωματείου δεν παρέλειψε να σημειώσει ότι στην Ελλάδα υπάρχουν περί τους 400 καραγκιοζοπαίκτες, ενώ στην Τουρκία κανένας!

    Πριν από λίγους μήνες οι Τούρκοι άνοιξαν «πόλεμο» με τους Κυπρίους για την αυθεντικότητα του… μπακλαβά, όταν οι Κύπριοι ανακοίνωσαν σε ευρωπαϊκό φόρουμ ότι ο μπακλαβάς έλκει την καταγωγή του από την Κύπρο.

    Ο «πόλεμος» ήταν σκληρός, με ανταλλαγή ανακοινώσεων, ενώ σε κάποια στιγμή ενεπλάκη στη διαμάχη και ο Λίβανος και τελικά αναγκάστηκαν οι Τούρκοι να προσφέρουν τους μπακλαβάδες τους σε κάθε τουριστική έκθεση στο εξωτερικό.»

  69. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 07/05/2010 12:44:12

    http://www.elora.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=2155%3A2010-04-28-17-33-57&catid=14%3Aeconomy&Itemid=4

  70. Γιωργος Βλαχοπουλος avatar
    Γιωργος Βλαχοπουλος 10/05/2010 22:15:33

    Μαθήματα εθνικής μειοδοσίας απο την ελληνική Κυβέρνηση. Και οι αμνοί....δηλ. οι Νεοέλληνες, πνιγμένοι απο τα οικονομικά προβλήματα και τους προπηλακισμούς της "φιλέλληνος" Ευρώπης αφήνουν για μια ακόμα φορά...όπως το 1821 ...να συγκαταλέγονται στους .......τρομοκράτες της διεθνούς ησυχίας και να καλούν τους λύκους -γκρίζους ή όχι- να τουες φυλάνε.

    ΟΧΙ. Δεν υπηρέτησα στο περήφανο ελληνικό Ναυτικό για να αντιμετωπίζω σήμερα αυτή τη προδοσία. Και ειναι μόνο η αρχή.....


    H Τουρκία αναλαμβάνει τον έλεγχο ασφαλείας του Αιγαίου !

    Τουρκική κυριαρχία στο Αιγαίο υπό την σιωπηρή συγκατάθεση της Ελληνικής κυβέρνησης.

    H Άγκυρα έχει εξαγγείλει διεθνώς και μονομερώς από τις αρχές του χρόνου ότι αναλαμβάνει τον έλεγχο ασφαλείας των θαλάσσιων μεταφορών, συμπεριλαμβανομένης και της διακίνησης πετρελαίου στην περιοχή του Αιγαίου και της νοτιοανατολικής Μεσογείου, εναντίον της τρομοκρατίας....


    Με τη ναυτική αναγγελία NAVTEX 101/10 η Tουρκική κυβέρνηση ενημέρωσε τη διεθνή κοινότητα ότι θα εκτελεί σε μόνιμη βάση την επιχειρησιακή αποστολή με τίτλο «Ασπίδα του Αιγαίου και της Μεσογείου» (Agean- Mediteranian Shield), κατά της τρομοκρατίας στην περιοχή αυτή.

    Με άλλα λόγια, η Τουρκία ανέλαβε αυτοβούλως στρατιωτικές και ναυτικές ενέργειες στη θαλάσσια περιοχή του FIR Αθηνών και Λευκωσίας, με το πρόσχημα "εναντίον της τρομοκρατίας" !

    Μέχρι στιγμής η Ελληνική κυβέρνηση εξακολουθεί να σιωπά, αφού δεν έχει αντιδράσει διεθνώς και επισήμως στην προσπάθεια αυτή της Αγκύρας, αν και έχει ήδη πάρει «πρόγευση» των διαθέσεων της Τουρκίας, με τις πρόσφατες «κρουαζιέρες» των τουρκικών πολεμικών πλοίων σε απόσταση αναπνοής από την Αθήνα.

    Αντιθέτως, από Ελληνικής πλευράς, τα γεγονότα αυτά υποβαθμίστηκαν με εμφανή στόχο να ξεχαστούν γρήγορα.

    Με τη σχετική NAVTEX 101 10. η Τουρκία δηλώνει διεθνώς άτι είναι η μόνη δύναμη στο Αιγαίο και στην νοτιοανατολική Μεσόγειο, που παρέχει προστασία στα πλοία, με παράλληλο έλεγχο και πρόληψη της ρύπανσης της θάλασσας.

    Σε σύνοδο για την ασφάλεια των θαλάσσιων μεταφορών. που έγινε τον Φεβρουάριο στην Ιταλία, ο εκπρόσωπος της Τουρκίας, πλοίαρχος Κενάνογλου, δήλωσε ότι με βάση σχετική απόφαση του Συμβουλίου Ασφαλείας, την 1η Απριλίου 2006, η Τουρκία έχει αναλάβει επιχειρήσεις εναντίον της τρομοκρατίας για την προστασία των θαλάσσιων μεταφορών στην περιοχή του Αιγαίου και τη ζ νοτιοανατολικής Μεσογείου με την επωνυμία «Ασπίδα της Μεσογείου».

    Ανέφερε επιπλέον ότι πρέπει -και παρακαλούνται όλα τα πλοία, εμπορικά και πολεμικά, να δίνουν πληροφορίες στα τουρκικά πολεμικά πλοία που εκτελούν επιχειρήσεις «Ασπίδα της Μεσογείου», προκειμένου να διευκολύνονται οι προσπάθειες της Τουρκίας κατά της τρομοκρατίας.