#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2014 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καιρός η Ελλάδα να σηκώσει το ανάστημά της



Διαβάζουμε κι ακούμε διάφορους προβληματισμούς για την δημοσκοπική πτώση της ΝΔ, για την άνοδο του ΣΥΡΙΖΑ και την υποτιθέμενη άνοδο της ΧΑ, για την πολυδιάσπαση του πολιτικού σκηνικού και τι ρόλο θα παίξουν όλοι αυτοί οι παράγοντες στις επερχόμενες εκλογές κάθε είδους (αυτοδιοικητικές, ευρωβουλευτικές, βουλευτικές κλπ). Γνωρίζουμε επίσης ότι η πολυδιάσπαση της Κεντροδεξιάς και η συνεχιζόμενη απειλητική παρουσία της ΧΑ είναι ίσως το κύριο θέμα που απασχολεί το Μαξίμου αυτήν την εποχή και ενόψει αυτών των εκλογών.

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται βαθυστόχαστες αναλύσεις για να εξηγήσουμε τις συμβαίνει στην ελληνική κοινωνία και πως αυτό αντανακλά στην πολιτική. Τα πράγματα είναι απλά γι αυτό και τα λόγια πρέπει να είναι απλούστερα. Το φαινόμενο λέγεται "νέα μεταπολίτευση", "πλήρης αλλαγή του πολιτικού σκηνικού", "θάψιμο του παλιού και γένεση του καινούργιου", "μπουρδέλο", "χάος" - πέστε το όπως θέλετε, μέσα θα είστε. Οι αιτίες είναι πολλές αλλά η κυρίαρχη είναι μία: ΟΡΓΗ. Οργή για την φτώχεια, για την εθνική ταπείνωση, για την απώλεια των σταθερών που ρύθμιζαν χρόνια τώρα την ζωή μας, για την πτώση του βιοτικού επιπέδου, για την γίδα του γείτονα κλπ κλπ. Όλοι είναι οργισμένοι για κάτι. Και επειδή η κρίση έπεσε στην ελληνική κοινωνία ξαφνικά σαν ηλεκτροσόκ, επειδή το πολιτικό σύστημα αιφνιδιάστηκε και δεν ξέρει τι να κάνει, επειδή είναι ακόμα νωρίς, η οργή εκτονώνεται όπου νάναι: Στον Καμμένο, στην Ζωή, στα Χρυσαύγουλα, στην Ραχήλ, στον Χαστουκιάρη, τον Χαϊκάλη, στον Φούφουτο.  Θα έρθει κάποια ημέρα που θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε - όσοι δεν θα έχουμε μετακομίσει στο μεταξύ στους προγόνους μας- αλλά  σήμερα το κωμικό με το τραγικό ταυτίζονται γι αυτό και η κατάσταση είναι επικίνδυνη.

Πάμε λοιπόν στο δια ταύτα: Ο κ. Σαμαράς είναι ευγενής άνθρωπος, όπως και αρκετοί από τους συνεργάτες του και όσους έχουν τους τελευταίους 18 μήνες στα χέρια τους την τύχη της οικονομίας. Όπως ο κ. Στουρνάρας που χαρακτηρίζεται από ευγενικούς τρόπους, come il faut, όπως θα λέγαμε αν ήμασταν Γάλλοι. Αλλά επειδή είμαστε Έλληνες λέμε ότι με τρόπους… Κολωνακίου η χώρα δεν σώζεται .

Γίνεται προκοπή όταν στις Βρυξέλλες και στο Στρασβούργο έχεις να κάνεις με λύκους και ύαινες κι εσύ πας να τους αντιμετωπίσεις με το Savoir Vivre;

Είδαμε πριν μερικές ημέρες τον Πρωθυπουργό, να προσπαθεί να πείσει τους ευρωβουλευτές για τις θυσίες του ελληνικού λαού. Και με «χαλαρή» κριτική να προσπαθεί να αποδείξει ότι τα λάθη της τρόικας έχουν κοστίσει στην Ελλάδα και πρέπει γι’ αυτό να υπάρξουν διορθώσεις. Ακριβώς γι αυτούς τους ευγενικούς τρόπους κάτι τύποι σαν τον Ν. Φάρατζ ξεσπάθωσαν και επιτέθηκαν με μένος κατά της Ελλάδας.

Ο κ. Σαμαράς θα είναι πρόεδρος της Ευρώπης για έξι μήνες. Το αν είναι ευχή ή κατάρα, αυτό θα φανεί στο χειροκρότημα του τέλους. Αλλά όπως το βλέπουμε εμείς είναι μια χρυσή ευκαιρία να πατήσει επιτέλους πόδι η Ελλάδα. Να αφήσει τους Κολωνακιώτικους τρόπους και να μιλήσει στα ίσια με τους Ευρωπαίους. Όπως πρόσφατα είπε η Μέρκελ, η έξοδος της Ελλάδας από την ΕΕ θα μπορούσε να σημάνει και τη διάλυσή της. Επομένως, πρέπει να τους πούμε ότι μας χρωστάνε κι από πάνω, όχι να σκύβουμε το κεφάλι. Ότι εμείς είμαστε πιο Ευρωπαίοι από αυτούς γιατί εμείς θυσιαστήκαμε για να σωθεί η Ευρώπη. Αυτοί τι έκαναν; Αβγάταιναν τα κέρδη των τραπεζών τους από τα ομόλογα; Αν αυτή η κυβέρνηση δεν έπαιρνε τα μέτρα που πήρε η Ελλάδα θα είχε χρεοκοπήσει από καιρό με ότι αυτό συνεπάγεται για την Ευρώπη. Κι αντί να το πούμε αυτό σε όλους τους τόνους , αντί να το φωνάξουμε, παρακαλάμε για νέα δάνεια και νέα μέτρα. Αντί να απαιτήσουμε, να πατήσουμε πόδι, να βάλουμε τις φωνές ανεχόμαστε τους υπαλλήλους των δανειστών να μας κουνάνε και το χέρι.

Από την άλλη, ο κ. Σαμαράς έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Επί ελληνικής προεδρίας θα γίνουν οι Ευρωεκλογές. Και όλα τα στοιχεία συνηγορούν στο γεγονός ότι η ακροδεξιά και οι ευρωσκεπτικιστές θα «σαρώσουν» παντού ως μήνυμα των πολιτών ότι δεν πάει άλλο με τη λιτότητα, με τα σκληρά μέτρα, με τη φτωχοποίηση, με το λαθρομεταναστευτικό που δε λύνεται. Τρέμει η Ευρώπη με την προοπτική αυτή. Η Μέρκελ, ο Ολάντ, οι Ολλανδοί, οι Φινλανδοί και οι άλλοι «σκληροί» φοβούνται την έκρηξη της ακροδεξιάς και ένα ευρωκοινοβούλιο που θα αποτελείται από μετριοπαθείς ακροδεξιούς αλλά και από εξτρεμιστές, έτοιμους να πυρπολήσουν τα πάντα.

Αυτό το κλίμα πρέπει να εκμεταλλευτεί η ελληνική προεδρία. Πάνω σε αυτό πρέπει να πατήσει και αντί να συνεχίζει να «χαϊδεύει» τους Ευρωπαίους να τους πει στα ίσια: «Μάγκες, ενώ εσείς συνεδριάζετε στα πολυτελή γραφεία σας χάνονται η Ευρώπη και η δημοκρατία, διαλύεται η Ένωση κι εσείς έχετε βάλει κάτω την Ελλάδα και την πατάτε; Και μας έχετε βάλει να περιμένουμε πότε θα έρθει η τρόικα, πότε θα μας δώσει την επόμενη δόση, αν θα συμφωνήσει με τη μείωση του ΦΠΑ και άλλα τέτοια;Για αλλάξτε παρακαλώ μυαλά και τακτική"

Στο κάτω – κάτω σε μας το χρωστάνε που δεν διαλύθηκε η ΕΕ και από εμάς κρέμονται ώστε να αλλάξει το κλίμα και να μη γίνει στις Ευρωεκλογές του ακροδεξιού το κάγκελο.

Ας αφήσει λοιπόν η κυβέρνηση τη χαλαρή πολιτική και την τακτική να μας έχουν οι Ευρωπαίοι στο «περίμενε». Άλλωστε, αν το καλοσκεφτούμε δεν έχουμε τίποτε άλλο να χάσουμε. Έχουμε πιάσει πάτο, δεν πάει πιο κάτω, μόνο να κερδίσουμε έχουμε. Καλό, λοιπόν, το Κολωνάκι, καλό και το Κολέγιο με τους αβρούς τρόπους που διδάσκουν εκεί, αλλά εδώ διακυβεύεται το μέλλον των επόμενων γενεών Ελλήνων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George Ν avatar
    George Ν 22/01/2014 07:44:22

    Εντάξει να τους την πούμε Πειραιώτικα αλλά να φτιάξουμε και λίγο κράτος παράλληλα :-)

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/01/2014 08:15:27

    Κανεις δεν σου χρωσταει.Εντελως αντιθετα ειναι τα πραγματα.Η ΕΕ βαραγε μυγες μεχρι το φθινοπωρο του 2009 οταν ξαφνικα ο Παπανδρεου ανακοινωσε οτι παει για χρεωκοπια και αρχισε τις πιρουεττες.Η Ελλαδα δημιουργησε στη φαντασια πολλων το προβλημα και εσυ λες οτι σου χρωστανε;
    Ή μηπως νομιζεις οτι δεν θα βρισκοταν ενας τροπος να συνεχισει η ΕΕ εαν τελικα εφευγε η Ελλαδα;
    Οσο για τους ευρωσκεπτικιστες,ακροδεξιους κλπ που ανεβαινουν στην Ευρωπη,ολοι αυτοι ζητουν ουτε δεκαρα δανεια και βοηθεια σε κανενα.
    Ειναι εντελως λαθος η αντιληψη που καλλιεργειται στην Ελλαδα οτι μπορει αν βγει και απο πανω.Συμπαθεια για οσα εγιναν υπαρχει και σταδιακα υπερκαλυπτει την οργη για τα ψευτικα στατιστικα και το προβλημα που δημιουργηθηκε αλλά αυτη η συμπαθεια θα εξαφανισθει εαν πας να τους παρεις λεφτα με τσαμπουκα.Μονο με διπλωματια θα ελαφρυνθει το χρεος.
    Δυστυχως οι επικοινωνιακες αναγκες του "αδικημενου" φεσαδορου δεν μπορουν να καλυφθουν εύκολα.

    • Φασολαδα avatar
      Φασολαδα @ ψυχραιμια 22/01/2014 13:41:34

      Στο 171,8% του ΑΕΠ διαμορφώθηκε το δημόσιο χρέος της Ελλάδας στο τέλος του τρίτου τριμήνου του 2013, παραμένοντας το υψηλότερο στην Ε.Ε., σύμφωνα με στοιχεία που δόθηκαν στη δημοσιότητα από τη Eurostat.

      115% ηταν το 2009.......κατά τ΄αλλα ........ψυχραιμία.........

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Φασολαδα 22/01/2014 19:48:51

        Προφανώς δεν γνωρίζει γιατί το ΑΕΠ αυξήθηκε.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/01/2014 08:17:37

    Ἡ ἐπίθεση τοῦ Φάραντζ στό Σαμαρᾶ,φαίνεται ὅτι εἶναι ὁ τρόπος πού πρέπει νά χρησιμοποιήσουμε κι ἐμεῖς στίς συνομιλίες μέ τούς εὐρωπαίους...

    • tak avatar
      tak @ Κυθήριος 22/01/2014 09:11:35

      Φίλε μου Κυθήριε καλημέρα...
      Δυστυχώς τι ανάστημα να σηκώσεις, όταν δεν έχεις...
      Κι εδώ χρειάζεται ο ηγέτης...
      «Ο ηθικός χαρακτήρας του ηγέτη είναι ο άνεμος. Ο ηθικός χαρακτήρας των υποτελών του είναι το χορτάρι. Όταν ο άνεμος φυσά, το χορτάρι λυγίζει».
      Αυτά έλεγε ο Κομφούκιος και σώζονται στα "Ανάλεκτα".
      Ο δικός μας ηγέτης έχει ηθικό χαρακτήρα...
      Και πνοή έχει...
      Ας την αφήσει λοιπόν να βγει σαν άνεμος...
      Και τότε όλα γίνονται...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ tak 22/01/2014 09:54:25

        Καλημέρα φίλε Τάσο.
        Δέ φοβᾶμαι τόν ἠγέτη,ἐμᾶς τό ''χορτάρι'' φοβᾶμαι...

        • Άφαντη avatar
          Άφαντη @ Κυθήριος 22/01/2014 11:34:55

          Αφήστε το το ...χορτάρι. Ποδοπατήθηκε, κάηκε, σχεδόμν ξεράθηκε εντελώς απ΄τους ''σωτήρες''. Χρειάζεται πολλή φροντίδα για να ξαναφυτρώσει παχύ και υγιές, απαλλαγμένο από παράσιτα και ζιζάνια.
          Εδώ απαιτείται ένας πολύ ΕΠΙΜΟΝΟΣ ΚΗΠΟΥΡΟΣ.

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Κυθήριος 22/01/2014 11:39:49

          Καλημερα Κυθηριε, εγω φοβαμαι και τα δυο...Οταν το χορταρι ειναι κιτρινισμενο η και σαπιο, "προσαρμοζεται" αναλογα και ο ηγετης. Που να στηριχτει στον καθε Ελληνα που εχει διαφορετικη γνωμη; Που αλαλαζει συμφωνα με το πως του χτυπανε το ντεφι; Ξερει κι αυτος το βιός του κι αναλογα πορευεται. Οσακις βαδισαμε ενωμενοι σαν εθνος, μεγαλουργησαμε. Τωρα δεν ζουμε τετοια χρονια. Φροντισαν εδω και αρκετα χρονια να ζουμε την απολυτη παρακμη. Εδω φοβασαι να πεις οτιδηποτε περιεχει τη λεξη "εθνικο" και ονειρευομαστε ηρωϊσμους;
          Εσυ γνωριζεις πολυ καλα ποιοι καταφεραν να γινουν εθνεγερτες, τι πιστευαν αλλα και τι τιμημα ειχε αυτο. Υπαρχουν σημερα τετοιοι;

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Ρηνα 22/01/2014 15:23:41

            [ Εδω φοβασαι να πεις οτιδηποτε περιεχει τη λεξη “εθνικο”]

            Ρήνα, νά συμπληρώσω καί "Χριστιανός ᾿Ορθόδοξος"

    • Ήμερος Αγριόλυκος avatar
      Ήμερος Αγριόλυκος @ Κυθήριος 22/01/2014 10:37:06

      Αγαπητέ μου Κυθήριε, έχετε ακούσει το καταπληκτικό τραγούδι των Χάρη και Πάνου Κατσιμιίχα, με τίτλο : ''Η συνέλευση των ποντικών'';
      Ακούστε το. Απαντά στους προβληματισμούς σας με τρόπο απόλυτο....
      Καταλήγει :
      ''Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες
      τότε και μόνο όταν είναι εφικτές.
      Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις
      άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.''

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ Κυθήριος 22/01/2014 10:38:21

      Ακριβώς έτσι. Παράδειγμα: στα διάφορα βίντεο από το ευρωκοινοβούλιο, που δείχνουν τον "διάλογο" Φαράτζ-Σαμαρά ΔΕΝ υπάρχει παρά μόνο ένας-δύο σχολιαστές υπέρ Σαμαρά, του Ελληνα πρωθυπουργού δηλαδή, έναντι δεκάδων υπέρ Φαράτζ... Τι διάολο, δεν έχει ΔΕΚΑ ανθρώπους η ΝΔ να κάνουν αντιπροπαγάνδα; Τα ίδια με το 2009 συμβαίνουν και σημερα, επικοινωνιακά βλέπω να την χάνει την παρτίδα...

      • tak avatar
        tak @ Βατάτζης 22/01/2014 13:27:35

        Στον τομέα ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ - ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ- ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ - κλπ. η κυβέρνηση παίρνει "ΜΗΔΕΝ" ενώ το κόμμα της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ παίρνει την ... μπούτσκα με τον κύπρο! (για τους μυημένους!)

  4. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 22/01/2014 08:40:07

    Πρέπει να ειναι κάποιος πολυ ηλίθιος ωστε να μην εχει καταλάβει ακόμα πως το Βερολινο και η ΕΚΤ μας οδηγούν εκβιαστικα εκτος ευρω.........

    Ηδη ειναι αργα.........

    • Μωρίας εγκώμιον avatar
      Μωρίας εγκώμιον @ Δημοκράτης 22/01/2014 11:10:57

      Μακάρι να το έκαναν και μάλιστα αύριο, και αν μας διαγράψουν και 50% του χρέους ακόμη καλύτερα και αν μας δώσει η Γερμανία και αυτά που μας χρωστά από το πολεμικό δάνειο νομίζω ότι λύνουμε μεγάλο μέρος του προβλήματος. Τι το θες φίλε το ευρώ αφού δεν παράγεις ούτε στραγάλια, να αγοράζεις ανταλλακτικά για την μερσεντές?

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/01/2014 09:03:23

    Πολύ σωστά και αυτονόητα!
    Στον παρόντα χώρο ,τα λέγαμε αυτά και πολλά άλλα, εδώ και δύο χρόνια, δεχόμενοι τις επικρίσεις των φανερών αλλά και κρυφών Μνημονιακών και έτσι με την τακτική του "yes man", αφήσαμε τον κάθε Τσίπρα να αλωνίζει τη πολιτική σκηνή και πολλές φορές χωρίς αντίπαλο!
    Κατανοώ ότι η Κυβέρνηση προδόθηκε από τους ...φίλους και εταίρους μας, ποντάροντας στη διαβεβαίωση ότι μετά τις Γερμανικές εκλογές , η ΕΕ θα προχωρήσει στην επίλυση του Ελληνικού προβλήματος.
    Οι γνωρίζοντες την Γερμανική νοοτροπία είχαμε επισημάνει και μάλιστα με όλους τους τρόπους, το "μέλλον γενέσθαι", δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε.
    Αυτά που πρέπει να γίνουν τώρα αναφέρονται στο άρθρο, διαφορετικά θα γίνουν από τον ΣΥΡΙΖΑ με πολλές πιθανότητες επιτυχίας!
    Πλην όμως με σοβαρές "παράπλευρες" επιπτώσεις, που θα υποστεί η Ελλάδα, λόγω της ανερμάτιστης και εθνομηδενιστικής πολιτικής που προσδοκά να εφαρμόσει και τότε η ΝΔ θα είναι υπόλογη απέναντι στους οπαδούς της , αλλά και στην Ιστορία!!

  6. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 22/01/2014 09:52:42

    Δηλαδη η "σωτηρια μας " αν καταλαβα καλα,θα εξαρτηθει απο το ποσο υψηλα θα παει στις ευρωεκλογες η Χρυση Αυγη και τα αλλα ακροδεξια ευρωπαικα κομματα;
    ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΜΑΣ ΤΟΤΕ!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 22/01/2014 12:43:11

      Κι όμως όσο κι’αν φαίνεται τρελό, τελικά έτσι είναι. Μόνο αν, χυδαιστί , «κλ*σουν μαλί» οι Ευρωπαίοι ηγέτες, μπορεί να σοβαρευτούν. Μην ξεχνάς πως μιλάμε για ανθρωπάκια, δε μιλάμε για Αντενάουερ ή Ντε Γκώλ! (αν έβλεπε ο Ντε Γκώλ το ανέκδοτο τον Ολάντ πρόεδρο της Γαλλίας…).

      Αλλιώς ,αν επιβραβευθούν στις κάλπες για την μπακαλίστική πολιτική τους ,άντε μετά να διαπραγματευθείς.

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 22/01/2014 14:23:54

      Δεν νομίζω οτι υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο περίπτωση η Χ. Α. να φτάσει ως τη μέση του ΣΥΡΙΖΑ. Επομένως, όπως λέει κι ο φίλος ΣΤΕΛΙΟΣ εδώ παρακάτω, οι Ευρωπαίοι ηγέτες τους οποίους ο Χέλμουτ Σμίτ που τους ξέρει πολύ καλά, αποκαλεί ουσιαστικά σφουγγοκωλάριους των Μεγαλοραπεζιτών, θα «κλ*σουν μαλί», οσο υψηλα θα παει στις ευρωεκλογες ο ΣΥΡΙΖΑ, η Χρυση Αυγη και τα αλλα Αριστερά και ακροδεξια ευρωπαικα κομματα που διαφωνούν με την Γερμανική ΕΕ των Μεγαλοτραπεζιτών.

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 22/01/2014 10:05:05

    Πως θα τα πούμε όλα αυτά τα "δυναμικά" , αφού η πληρωμένη απάντηση που θα πάρουμε είναι : "Εμείς έχουμε βάλει κάτω την Ελλάδα και την πατάμε , ή εσείς μας δουλεύετε ψιλό γαζί , κι'εμάς και τον Ελληνικό λαό μαζί, για να προστατεύσετε την ιερή αγελάδα του Συστήματος στην Ελλάδα ,το Δημόσιο?"

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 22/01/2014 10:25:49

    “Όταν ο άνεμος δεν βοηθάει, πιάνω τα κουπιά”, έλεγε o βιοπαλαιστής παππούς μου, από την ακριτική Λήμνο.

    • Jonnie Doe avatar
      Jonnie Doe @ η Dimi 22/01/2014 12:38:58

      Σημαντική είναι και η επίδραση του "πράσινου" στη διαμόρφωση των ανεμολογικών συνθήκων στο μικροκλίμα. Μια εδαφοκάλυψη κατά 10% από πεσμένες έστω και σαπισμένες δρύες, συνεπάγεται μείωση της ταχύτητας του ΑΣ ανέμου κατά 10-20% και το μικροκλίμα ό,τι και να κάνεις -ειδικά στα προάστια της β'- επηρεάζεται, μοιάζει να έχει άπνοια, πνίγει. Κι άλλα πνευμόνια, μεγάλε, ίσως και μια οριστική απόφασή σου να πιάσουν δουλειά επιτέλους υγιείς και σε μυαλό υλοτόμοι και μεις οι άλλοι ...άντε, καιρός να πιάνουμε κουπιά, που έλεγε κι ο παππούς της Dimi

      • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
        ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Jonnie Doe 22/01/2014 15:51:13

        Πιάστε εσείς τα κουπιά και αυτοί το σακκούλι με τα φράγκα...

  9. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 22/01/2014 11:00:06

    δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο οσο το περιγραφεις στο αρθρο...με διαλυμενο αργοκινητο κομματικο κρατος δεν μπορεις να τσαμπουκαλευτεις στα συγχρονα ευρωπαικα κρατη...μεγαλυτερο προβλημα θα εχουμε εμεις απο οσο θα προκαλεσουμε...αναστημα σηκωνεις με πραξεις και εργα και οχι με λογια....

  10. Κωστας avatar
    Κωστας 22/01/2014 11:08:59

    Να κανω μια χαζη ερωτηση.Αν μας ρωτουσαν πριν 10 χρονια θελετε να ειμαστε στην Ε.Ε αλλα δεν θα συγκλινουμε με τις βορειοευρωπαικες χωρες αλλα με βουλγαρια-ρουμανια-λετονια τι ποσοστο θα επαιρνε το υπερ να παραμεινουμε σε ενα πιθανο δημοψηφισμα ?

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Κωστας 22/01/2014 11:38:52

      Oσο θα πάρει τώρα το Μάη, που μας το θέτουν ευθέως. (με ατυχές καμουφλάζ που όλοι τόχουν καταλάβει) .

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Κωστας 22/01/2014 14:08:18

      Tοτε ειχαμε τα πεντοχιλιαρα μας και τα δεκαχιλιαρα μας που δεν χρειαζονταν ουτε καν να μετατραπουν σε συναλλαγμα, τα παιρναν ετσι!
      Τωρα χωρις νομισμα και να κανουμε τον καμποσο; που πας καραβακι με τετοιο καιρο θα μοιαζουμε....

      • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
        ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Ρηνα 22/01/2014 15:58:50

        Τόχε πεί κάποτε κι ο Μίκης που τά'ζησε αυτά αγαπητή Ρήνα. "Ηρωας γίνεσαι όταν σου έχουν κλείσει όλους τους δρόμους και είσαι με την πλάτη στον τοίχο...Τότε ορμάς μπροστά κι όποιον πάρει ο χάρος." Ας αναλογιστούν και αυτοί τις συνέπειες όταν οδηγούν τον εταίρο τους στην απόγνωση. Εμείς αρκετά τα αναλογιστήκαμε όλα και αυτομαστιγωθήκαμε μέχρι τελικής πτώσεως. Λύση δεν υπάρχει, όπως ομολόγησε ο Σαμαράς με 175% του ΑΕΠ χρέος.
        Δεν μπορεί να εργάζεσαι σκληρά όταν ξέρεις πως όσα περισσότερα κερδίσεις τόσο περισσότερα θα σου παρουν οι ξένοι. Απλά τα παρατάς...

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ Ρηνα 22/01/2014 18:38:01

        Ρηνα οχι.Πριν 10 χρονια ευρουλακια ειχαμε γρηγορα πεθυμησες τα δεκαχιλιαρα μου φαινεται.

    • cp avatar
      cp @ Κωστας 22/01/2014 16:02:59

      Κώστα τα είπες όλα! Αυτή είναι η μεγαλειώδης απάτη!

  11. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 22/01/2014 11:13:18

    Τα ίδια λέμε εδω κ´ μήνες αλλά;;;;

  12. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 11:20:43

    Καιρός η Ελλάδα να σηκώσει το ανάστημά της να ζητήσει κούρεμα του χρέους κατά 50% τουλάχιστον, επιστροφή αυτών που μας χρωστά η Γερμανία από το πολεμικό δάνειο και έξοδο από το Ευρώ. Η χώρα δεν παράγει απολύτως τίποτα και αυτά τα οποία παράγει μπορεί να τα προωθήσει μόνο με ταπεινή δραχμούλα, τον τουρισμό της μπορεί να τον προωθήσει με δραχμούλες και να γίνει ανταγωνιστική απέναντι στην Τουρκία, στην Ισπανία και τις άλλες χώρες. Η χώρα έχει ναυτιλία και την συμφέρει η δραχμούλα .... επίσης. Δηλαδή η Δανία και η Σουηδία που δεν μπήκαν στον κοινό νόμισμα, χώρες τεχνολογικά εξελιγμένες, τι είναι ηλίθιοι και εμείς είμαστε οι έξυπνοι? Δραχμούλα και πάλι δραχμούλα για να βρούμε μιά ισορροπία και να ξεκινήσει η ανάκαμψη της οικονομίας.

    • foros1 avatar
      foros1 @ Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 13:16:26

      το ευρω είναι ΚΑΙ δικο μας νομισμα.
      πολυ ευκολα "σημαινεις οπισθοχωρηση".
      εναλλακτικα, θα μπορουσαν καποιοι αλλοι, αν δεν τους συμφερει, να φυγουν...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 13:35:00

      O τουρισμος εχει μεγαλη αυξηση χωρις καμμια δραχμη.

    • tak avatar
      tak @ Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 13:36:55

      Μας χρωστάει η Γερμανία; Μπας και κάποιοι έχουν βάλει υπογραφές στο παρελθόν, στο πλαίσιο της μυστικής διπλωματίας και συμψηφίσθηκαν τα κατοχικά της χρέη;

      • Μαύρος Καβαλάρης avatar
        Μαύρος Καβαλάρης @ tak 22/01/2014 13:43:36

        Ας μας το πούνε επισήμως τουλάχιστον να το μάθουμε και μεις. Για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος... ακόμη και στον άλλο κόσμο.

        • tak avatar
          tak @ Μαύρος Καβαλάρης 22/01/2014 13:49:48

          Το ... πιάσαμε το υπονοούμενο!

          • Yiannis avatar
            Yiannis @ tak 22/01/2014 20:31:38

            Ο μύθος αυτός έχει κατ' επανάληψη διαψευσθεί. Θυμηθείτε και πρόσφατες σχετικές ενέργειες του πρώην ΥΠΕΞ Αβραμόπουλου.

      • Grenade avatar
        Grenade @ tak 22/01/2014 13:48:05

        Δε νομίζω να είναι νόμιμο και ισχύον συμφωνητικό που ...εν κρυπτώ το έχουνε υπογράψει κάποιοι τυχάρπαστοι χωρίς να εξουσιοδοτηθούν από τον Ελληνικό λαό. Ένας λόγος παραπάνω να τα απαιτήσουμε για να αναγκαστούν οι τοκογλύφοι να μας ''δώσουν'' τους προδότες εάν υπάρχουν.

        • Μωρίας εγκώμιον avatar
          Μωρίας εγκώμιον @ Grenade 22/01/2014 15:46:49

          Φαίνεται όμως πως και το κόμμα Die Linke στην Γερμανία που είχε αρχικά αντίθετη γνώμη, και τόσο στεναχώρησε τους συριζαίους, έχει τώρα τεθεί θετικά στο να εξεταστεί η επιστροφή χρημάτων στην Ελλάδα από το κατοχικό δάνειο. Αυτό σημαίνει ότι οι Γερμανοί δεν το έχουν διαγράψει ή δεν έχουν κάτι χειροπιαστό. Υποσχέσεις μπορεί να είχαν πολλές. ΄Η μπορεί να θεωρούν ότι έχουν πατσίσει με τις μίζες που έδωσαν όλα αυτά τα χρόνια στους πάσης φύσεως πολιτικούς μας. Τώρα όμως τα λεφτά αυτά τα χρειαζόμαστε και πρέπει να τα διεκδικήσουμε.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 14:14:14

      Σε κανα δυο γενιες μπορει να βρουμε την ισορροπια μας. Αυτο κυριως ειναι που αποκρυπτουν οσοι επιθυμουν επιστροφη στη δραχμη, τη μεγαλη περιοδο φτωχοποιησης και βεβαια δε θελει ΚΑΝΕΙΣ να τη χρεωθει κι ετσι ο ενας πεταει το μπαλακι στον αλλο. Και ενδιαμεσα βεβαια οι μυριοι κινδυνοι....

      • Μωρίας εγκώμιον avatar
        Μωρίας εγκώμιον @ Ρηνα 22/01/2014 14:52:34

        Ενώ τώρα με το ευρώ θα μας έρθει η ανάπτυξη κατακούτελα. Μα δεν παρατηρείτε ότι δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη για επενδύσεις ούτε από τους Ελληνες κατέχοντες ούτε από το εξωτερικό όσο κρατά αυτή η αβεβαιότητα? Ποιός σώφρων άνθρωπος θα κάνει τοποθετήσεις σε μιά χώρα με ένα εξωπραγματικό χρέος? Ποιός αλήθεια είναι τόσο κουζουλός να επενδύσει στην Ελλάδα της υψηλής φορολογίας και των πέντε φορολογικών νομοσχεδίων ανά έτος? Δραχμούλα +κούρεμα + πόνος = σταδιακή αποκλειμάκωση της κρίσης και επιστροφή στην ανάκαμψη.

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 17:46:21

          Το ιδιο λεμε, απλα τον πονο κανεις δεν τον αποφασιζει μονος του, κανεις δεν μπηγει τη συριγγα μονος, περιμενει μεχρι το τελος μπας και τον γλυτωσει....
          Εκει που διαφωνουμε ειναι οτι η αθροιστικη πραξη που παρουσιαζετε θελει πολυ χρονο για να λειτουργησει και κανεις δεν τον αποφασιζει και επιμενω στους ενδιαμεσους κινδυνους που μπορει να προκυψουν απο μια μεγαλη περιοδο αποσταθεροποιησης.

    • Geros avatar
      Geros @ Μωρίας εγκώμιον 22/01/2014 21:39:23

      Νόμιζα ότι ο αστικός μύθος γύρω από τα ..... τρισεκατομμύρια που μας χρωστάνε είχε αρχίσει να ξεθωριάζει , λάθος όμως έκανα. Όπου υπάρχει Ελληναράς η μπουρδολογία ανθίζει!
      Πρώτα από όλα αν λέτε γνωστές μπαρούφες να τις λέτε με το όνομα τους, ΚΑΤΟΧΙΚΟ είναι το δάνειο και όχι πολεμικό , έτσι επικράτησε να το λέμε και σωστά , δεν πάρθηκε σε καιρό πολέμου αλλα στην κατοχή.

      Το δάνειο είναι υπαρκτό , ως εδώ καλά , από εκεί και πέρα οι απαιτήσεις που υποτίθεται μπορούμε να έχουμε σήμερα βάση αυτού του δανείου είναι στην σφαίρα του φανταστικού.
      Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες που νομίζω θα σας μπερδέψουν χειρότερα (πόσα πήραν , πόσα γύρισαν , πόσα είχαν δικαίωμα να πάρουν βάση των λεγομένων εξόδων κατοχής ...) αλλα πρέπει να ξέρετε ότι οι σοβαρές εκτιμήσεις για τα πόσα μπορούμε να πάρουμε ξεκινάνε από το μηδέν και καταλήγουν σε μερικά δις.
      Μηδέν μπορεί να είναι αν τελικά το δάνειο θεωρηθεί ότι συμπεριλαμβανόταν στην συνθήκη του Λονδίνου και μερικά δις αν αναγνωριστεί ως πραγματική υποχρέωση και μπούμε σε μια διεθνή διαιτησία για το ύψος του ποσού.
      Όσοι νομίζουν ότι σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνεις το αρχικό ποσό , το τοκίζεις για 70 χρόνια και στέλνεις τον λογαριασμό, έχουν μάθει οικονομικά διαβάζοντας Mickey Mouse όταν ήταν παιδιά.
      Το πόσοι πολιτικοί μας αναμασούν την μπούρδα αυτή εντός κοινοβουλίου δεν πρέπει να σας κάνει να πιστέψετε ότι η μπούρδα είναι αληθής , μόνο ότι το Mickey Mouse ήταν πολύ διαδεδομένο περιοδικό ....

      Φίλε μου αφού εσύ ξέρεις τον τρόπο να τους πείσεις να μας χαρίσουν το 50% του χρέους δεν τους λες να μας χαρίσουν και το υπόλοιπο 50% ? Τσιγκουνιές θα κάνουμε τώρα?
      Κάντο όπως στο γνωστό ανέκδοτο τύπε! Ξέρεις αυτό με αυτόν που έπεφτε με το αλεξίπτωτο και αυτό δεν άνοιγε, και στο τέλος του λένε "αφού μείναν 2 μετρα πηδά να τελειώνουμε"
      Να τους το κουρεύουμε συνεχώς και στο τέλος να τους πούμε "για δυο χιλιάδες ευρώ κάνετε έτσι? Διαγράψτε και αυτό να τελειώνουμε"

      Πέρα από την πλάκα , δυνατότητα για κούρεμα υπάρχει αλλα δεν είναι όμορφο πράγμα , όπως κατάλαβε και ο Στουρνάρας και τώρα όπου σταθεί λέει ότι δεν θέλουμε κούρεμα ....

      • Μωρίας εγκώμιον avatar
        Μωρίας εγκώμιον @ Geros 23/01/2014 09:29:15

        Μερκελο-holic προσοχή!! θα σε πειράξει στο σηκώτι.

        • Geros avatar
          Geros @ Μωρίας εγκώμιον 23/01/2014 18:05:48

          Δεν είμαι εξαρτημένος με την Merkel , με την πραγματικότητα είμαι εξαρτημένος.
          Δυστυχώς για εσάς έχετε πάρει διαζύγιο από την πραγματικότητα καιρό τώρα ....

          • Μωρίας εγκώμιον avatar
            Μωρίας εγκώμιον @ Geros 24/01/2014 12:30:00

            Ναι, ναι την πραγματικότητα των καημένων των δανειστών, που μας δάνειζαν και μας δανείζουν χαρτάκια για να πάρουν πίσω - μιάς και δεν θάχουμε να ξεπληρώσουμε- την Κρήτη, την Κέρκυρα, ποιός ξέρει και την Ζάκυνθο... έχει λένε εκεί κοντά και κάτι υδρογονάνθρακες. Και για να μην μαλλιοτραβιώμαστε άδικα, το χρέος δεν σβήνεται με χρέος όταν έχει ξεφύγει. ΄Η διαγράφεται ή ξεπουλάς ότι έχεις. Τώρα αγαπητέ, πως & πότε πιστεύετε ότι θα ξεχρεώσουμε 330 δις με 600 εκατ. πρωτογενές πλεόνασμα τον χρόνο άντε να τα κάνω 4 δις τον χρόνο, δεν ξέρω.

  13. θηραία avatar
    θηραία 22/01/2014 13:25:01

    Η μεγαλύτερη και μακροβιότερη κοινωνική ομάδα στην Ελλάδα είναι εκείνη των κατόχων ακινήτων. Η συστηματική αποδυνάμωσή της,των τελευταίων ετών, την έχει οδηγήσει στο μηδενισμό πολιτικών και άλλων αξιών της… Σε μία χώρα,όπου επί δεκαετίες τα νοικοκυριά επένδυαν στα ακίνητα σαν μόνη σταθερή αξία επιβίωσης, δεν γίνεται αποδεκτή η μετάλλαξη της σταθερότητας σε αχίλλειο πτέρνα…

    Είναι,τουλάχιστον,αντεθνική η συστηματική κατά κεφαλή υπερφορολόγηση των ακινήτων, με αντικειμενικές αξίες εποχών ευημερίας, με όλο και περισσότερα ανεκμετάλλευτα ακίνητα, με βαρύτατα πρόστιμα για καθυστερήσεις πληρωμών και με την σημερινή εξαγγελία επιβολής φόρου υπεραξίας (τουλάχιστον ειρωνικής)σε κάθε πώληση ακινήτου,σε μια αγορά όπου ΑΝ πουληθεί ακίνητο είναι πολύ κάτω της αντικειμενικής αξίας. Υπερφορολόγηση… η οποία βέβαια δεν αφορά τις offshore με τις σημαντικές μεγάλες περιουσίες, που αδυνατούν να τις αγγίξουν, είτε από πρόθεση είτε από άγνοια.

    Το ελάχιστο καθήκον των δημοσίων λειτουργών είναι ο σεβασμός των αναγκών των ομάδων που υπηρετούν και η εξεύρεση πολιτικών λύσεων προς το συμφέρον και την διαφύλαξη της εθνικής ενότητας… κι όχι προς την διάλυση του κοινωνικό ιστού.

    Οι κάτοχοι ακινήτων δεν είναι δυνατόν να στραγγαλίζονται καθημερινά με τις απανωτές απαιτήσεις των υπερβολικών φόρων. Ο πολιτικός δεν μπορεί να εμμένει στο ξεπερασμένο «λεφτά υπάρχουν» στη συγκεκριμένη περίπτωση. Οφείλει να βρει λύση, αλλιώς ας πάει σπίτι του κι όχι σε ανώτερες θέσεις του χρηματοπιστωτικού συστήματος, ως επιβράβευση της διαλυτικής του συμβολής.

    Το δημόσιο χρέος μετατρέπεται σε ιδιωτικό χρέος,με την υπερφορολόγηση των ακινήτων. Εγγραφές λογιστικές,δηλαδή.. δημιουργική λογιστική. Οταν όμως είναι αδύνατη η καταβολή ρευστών, οφείλει να παρέχει εναλλακτικές. Δεν μπορεί να επισείει την απειλή των κατασχέσεων, που διαιωνίζουν κι ανακυκλώνουν το πρόβλημα με τους ανατοκισμούς των απαιτητών ποσών. Οφείλει να δέχεται τις εκχωρήσεις ακινήτων έναντι των όποιων οφειλών. Ετσι,εγγράφοντας την αντικειμενική αξία στα λογιστικά τεφτέρια ισοσκελίζει τις όποιες οφειλές. Γιατί τελευταία στιγμή ο υπ οικ πήρε πίσω την σχετική διάταξη Αν το πρόβλημα είναι, ποιος θα είναι ο αρμόδιος υποδοχέας αυτών των ακινήτων, λύσεις υπάρχουν: 1. Ο φορέας διαχείρισης ακινήτων του δημοσίου, 2. Ο δήμος όπου ανήκει το κάθε ακίνητο, 3. Η τράπεζα γης, 4. Ε, ας σκεφτεί κάτι κι ο αρμόδιος… κι ας λύσει το πρόβλημα που δημιούργησε στην Ελληνική κοινωνία !

    Θέλουμε να αλλάξουμε την μορφή των επενδύσεων των μικρομεσαίων ιδιοκτητών, σε άλλες μορφές…; Αυτό δεν γίνεται εν μία νυκτί και πατώντας σε πτώματα. Αυτός ο δημοσιονομικός βολονταρισμός είναι που θα φέρει τα πάνω κάτω….

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ θηραία 22/01/2014 13:39:24

      Τα ακινητα ησαν παρασιτικος τροπος αποταμιευσης συνδυασμενος με πληθωριστικο χρημα.Απο τη στιγμη που η Ελλαδα επελεξε ευρω δεν ηταν δυνατον να συνεχισει η ανοδος τους.
      Ηδη απο το 1992 ο Μανος ειχε προειδοποιησει οτι οι τιμες των ακινητων θα πεφτουν και στην Ελλαδα.Και θα πεφτουν γιατι με μηδενικο πληθωρισμο ή πληθωρισμο 1% δεν εχουν λογο να ανεβουν σε χωρα με υπογεννητικοτητα δηλαδη χωρις νεες αναγκες κατοικιας.
      Σταθεροτητα στη ζωνη του ευρω δεν ειναι τα ακινητα : ειναι τα ιδια τα λεφτα οπως καποτε οι χρυσες λιρες.Το ιδιο το ευρω ειναι η μονη σταθερα και αυτο περιλαμβανεται στο καταστατικο της Ευρωπαικης Κεντρικης Τραπεζας.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ ψυχραιμια 22/01/2014 14:55:59

        .."Παρασιτικός";...όχι"ο"ιδιαίτερα δυναμικός,στη
        σύγχρονη οργάνωση της οικονομίας ίσως! ..."παρασιτικός"
        είναι ο χρηματοπιστωτικός τζόγος που,εκτός των άλλων,
        κάνει βιαιότατη αναδιανομή εισοδημάτων προς τα πάνω...
        τα δυό-τρία ακίνητα του μικρομεσαίου,εκτός του ό,τι
        κινούσαν μια αγορά εργασίας και μεταποίησης,ήταν ο
        μόνος δρόμος που απέμεινε στα νοικοκυριά της
        εποχής της ανοικοδόμησης....και η όποια στροφή στην
        οικονομική ζωή δεν γίνεται με τόσο τυχοδιωκτισμό..άσε
        που,οι κερδισμένοι του "τζόγου",επανεπενδύουν σε ακίνητα,όχι μόνο στην 'Ολντ Μπόντ Στρήτ,αλλά αγοράζοντας με πενταροδεκάρες τα "μικρά εκπλειστηριασμένα"....αλλά ξέχασα! ο κ.Μάνος μας
        είχε προειδοποιήσει!...ο "καθ'ημάς" μέντορας της
        δυναμικής οικονομίας...!,επιστρέφοντας στους
        νεοκλασσικούς των αρχών του 20ου αιώνα..΄Αλφρεντ
        Μάρσαλ και κομπανία!...τους μικροαστούς ιδιοκτήτες
        θα κοιτάμε;...στο "Μιχαλολιάκο και στον Κουτσούμπα"
        να πάνε,περνώντας για λίγο απο τους Τσιπραίους....
        οι αλλαγές σε μιά οικονομία δεν γίνονται με ξαφνικό θάνατο,γιατί ανοίγουν κερκόπορτες ανεξέλεγκτες,
        κύρ-Ψύχραιμε!... αλλά,πού μυαλό!

        • cp avatar
          cp @ βαγόνι 22/01/2014 16:16:34

          Εχω την εντύπωση ότι με το ευρώ δημιουργείται μια νέα οικονομική θεωρία,βαγόνι.Που ανήκει στο χώρο του ευρω-λαμογιστάν .Τα δικά σου , δικά μου και τα δικά μου , δικά μου.Αποτυχημένοι πολιτικοί (Μάνος) ,τραπεζίτες τραγικά αποτυχημένοι που έγιναν οικονομικοί και πολιτικοί παράγοντες κυνηγούν τα ακίνητα για να ετοιμάσουν τους επενδυτές από τον πλανήτη αρη και τον σείριο ,να επενδύσουν στο σίλικον βάλευ της πατρίδας μας .
          Θεωρίες που εκπορεύονται από το Βερολίνο για χοχόλους !

          • θηραία avatar
            θηραία @ cp 22/01/2014 19:00:32

            "Αποτυχημένοι πολιτικοί (Μάνος)..."

            ...που έγιναν πολιτικοί, αφού πρώτα απέτυχαν σαν επιχειρηματίες,
            για να μην ξεχνάμε κιόλας...

      • George Ν avatar
        George Ν @ ψυχραιμια 22/01/2014 15:36:51

        Δογματισμοί και προκαταλήψεις! Και καθόλου ψύχραιμες. Σχεδόν όλες οι οικονομικές δραστηριότητες χρειάζονται. Ακόμα κι αν όντως δεν χρειάζεται κάτι δεν το καταστρέφεις χωρίς να έχεις κάτι άλλο για να το αναπληρώσεις. Άλλο σκάσιμο φούσκας κι άλλο σχεδιασμένη παύση οικονομικής δραστηριότητας. Άλλο εξορθολογισμός κι άλλο κλονισμός εμπιστοσύνης. Άλλο διαφορετική κατεύθυνση επενδύσεων κι άλλο σκέτη νέτη αποεπένδυση στο σύνολο της οικονομίας. Άλλο κατασκευή πρώτης κατοικίας (που όντως έχει περιορισμούς αύξησης πληθυσμού) κι άλλο κατασκευή εξοχικής/παραθεριστικής που δεν έχει πληθυσμιακά όρια μια και δυνητικά αφορά όλη την ανθρωπότητα παρά μόνο οικολογικά.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ψυχραιμια 24/01/2014 11:48:13

        Τι ψάχνετε αγαπητέ ψυχραιμία, βρίσε τη μάνα τους, χούφτωσε τη γυναίκα τους και σφαλιάρισε τα παιδιά τους, τα ντουβάρια τους μόνο μην τους θίξεις. Το ότι η μεγαλύτερη οικονομική ηλιθιότητα απ' αρχής του νεοσύστατου ελληνικού κράτους ήταν η λαγνεία απέναντι στις φυλακές και καταβόθρες ρευστότητας των ακινήτων θα πάρει γενιές για να εισχωρήσει στις ανώτερες έστω στοιβάδες του εγκεφάλου του μέσου Έλληνα. Επένδυση κάτι που δεν παράγει κέρδος και απλά σαπίζει, και την υπεραξία του οποίου πρέπει να χρηματοδοτούμε όλοι μαζί (από τη ρευστότητα των στεγαστικών δανείων μέχρι την ύπαρξη των δομών προστιθέμενης αξίας, όπως δίκτυα και δρόμοι), μόνο ο Γκρέκους Εκονόμικους Οτινάνους μπορεί να το αιτιολογήσει.

        • ΑΡΗΣ avatar
          ΑΡΗΣ @ TopGunZ 24/01/2014 14:20:54

          Χαζός νομίζεις είναι ο καθηγητής οικονομικών Τσακλώτος που αντί για ντουβάρια επένδυσε σε μετοχές της Black Rock? Αμφιβάλλεις οτι αυτοί οι Μαρξιστές οικονομολόγοι, ξέρουν καλύτερα τον Καπιταλισμό ακόμα κι απ' τους ίδιους τους Καπιταλιστές?
          Ελα όμως που μόλις τους έδειξε το δρόμο ο "Μεγάλος κοντός" εκσυγχρονιστής πέσαν με τα μούτρα στις μετοχές και τους τις μάζεψαν τα Μεγαλολαμόγια, αφήνοντάς τους τις ταπετσαρίες...

  14. θηραία avatar
    θηραία 22/01/2014 13:53:23

    Οπως ο Μάνος προειδοποιούσε για την πτώση των τιμών των ακινήτων,
    άλλοι προειδοποιούσαν για άλλα....
    Σημασία έχει ποιά είναι η σημερινή κατάσταση!
    Οταν έχεις καρκίνο, δεν σε ενδιαφέρει, αν φταίει το τσιγάρο ή το τσέρνομπιλ!
    Σε ενδιαφέρει πως θα θεραπευτείς...!

    • θηραία avatar
      θηραία @ θηραία 22/01/2014 13:54:10

      @ψυχραιμια στις 1:39 pm

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ θηραία 22/01/2014 15:14:43

      What goes up must come down
      spinning wheel got to go round
      Talking about your troubles it's a crying sin
      Ride a painted pony
      Let the spinning wheel spin

      http://www.youtube.com/watch?v=kK62tfoCmuQ

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Uncle Stgm 22/01/2014 19:17:11

        Το αγαπημένο μου συγκρότημα, τότε! Στίχοι με σημασία! Και το υπέροχο "I love you more than you'll ever know"...
        Για να σηκώσει η Ελλάδα κεφάλι πρέπει πρώτα να το σηκώσουν οι Έλληνες, απέναντι στον θίασο της πολιτικής μας σκηνής. Κάθε μέρα που περνάει νοιώθω, όλο και πιο πολύ, ότι μας κυβερνούν οι αίσχιστοι του Έθνους, από καταβολής, αφού κάθε μέρα κάνουν (σαν ομάδα, ένας κούκος δεν...) και από μιά βλακεία (δεν θα χαρακτηρίσω "λάθος" το εξοργιστικό λάθος, πάνω από 1-2 φορές). Άλλωστε, έχει ακούσει κανείς κουβέντα για Εθνική Αξιοπρέπεια στο κοινοβούλιό μας -πλην "Ναζιστών"; Για ποιό κεφάλι μιλάμε;
        ΕΡΧΕΤΑΙ ΘΥΕΛΛΑ !

      • θηραία avatar
        θηραία @ Uncle Stgm 22/01/2014 21:14:08

        Ah, people asking questions lost in confusion
        Well I tell them there's no problem, only solutions…
        WATCHING THE WHEELS
        John Lennon

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ θηραία 22/01/2014 16:00:27

      Ενώ ξέρεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να θεραπευτείς...

  15. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 22/01/2014 14:03:14

    Παντα στην Ελλαδα καποιοι αλλοι φταινε για τη καταντια μας......Φταιει η Τροικα η Μερκελ ο Σοιμλε ο Ρεν......Ξυπνηστε γιατι ειναι πολυ αργα πλεον.

  16. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 22/01/2014 15:12:16

    Να το σηκώσουν το ανάστημα, αλλά πρώτα άς "σηκώσουν" καμμιά περιουσία μεγαλοφοροφοροφυγά (απο λίστες κτλ)...
    Έτσι γιανα κάνουν και μπράτσα.
    Παρεπιμπτόντως, με εκείνες τις οφσόρ στο Κρανίδι κτλ (που είναι και εντός συνόρων, άρα "του χεριού μας"...) τι γίνεται;
    "Σηκώνουν ανάστημα" οι αρμόδιοι;

  17. Ζήσης Χ. Πατσίκας avatar
    Ζήσης Χ. Πατσίκας 22/01/2014 16:15:31

    Πόσες φορές έχουν κείμενα σαν το παραπάνω στο antinews? Όλοι εδώ μέσα και αρκετά εκατομμύρια απ'έξω, συμφωνούμε, επαυξάνουμε και περιμένουμε υπομονετικά να έρθει αυτή η μέρα! Στην πραγματικότητα όμως τι εισπράξαμε; Παπαδήμους και μνημόνια. Και τώρα, όπως γράφεται, μας ράβουν το κουστούμι και για το επόμενο. Ακόμα και ο πιο καλοπροάιρετος παρατηρητής (γιατί αν είσαι παθών Έλληνας πολίτης... δεν το συζητάμε) αρχίζει και προβληματίζεται για το εάν όλο το παιχνίδι είναι αγαθών προθέσεων, για την προβληματική μας οικονομία. Κοντολογίς, όταν σε λίγους μήνες (μπορεί και εβδομάδες) έλθουμε ενώπιον του νέου μνημονίου, εκεί πιστεύω ότι θα τελειώσουν τα ψέματα.

  18. Constantine the Great avatar
    Constantine the Great 22/01/2014 16:20:44

    Ας ξεκινήσει η κυβέρνηση να ορθώνει το αναστημά της στο εσωτερικό πρώτα και ύστερα ας προχωρήσει και εκτός συνόρων. Ας μεταρρυθμίσει επιτέλους τον κρατικό μηχανισμό και να πάψει να υπερασπίζεται τους κομματικούς στρατούς και τους αγαπημένους της ολιγάρχες, επίσης να αποφασίσει να ελέγξει τα 300 δις περίπου ευρώ των εμβασμάτων που έχουν βγει στο εξωτερικό όπως και όλες τις λίστες τύπου Λαγκάρντ.

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 22/01/2014 16:35:17

    «Ήδη, σας το είπα. Είναι η βαρβαρότητα. Τη βλέπω να 'ρχεται μεταμφιεσμένη, κάτω από άνομες συμμαχίες και προσυμφωνημένες υποδουλώσεις. Δεν θα πρόκειται για τους φούρνους του Χίτλερ ίσως, αλλά για μεθοδευμένη και οιονεί επιστημονική καθυπόταξη του Ανθρώπου. Για τον πλήρη εξευτελισμό του. Για την ατίμωσή του.

    Οπότε αναρωτιέται κανείς: για Τι παλεύουμε νύχτα μέρα κλεισμένοι στα εργαστήριά μας; Παλεύουμε για ένα Τίποτα, που ωστόσο, είναι το Παν. Είναι οι Δημοκρατικοί Θεσμοί, που όλα δείχνουν ότι δεν θ' αντέξουν για πολύ. Είναι η Ποιότητα, που γι' αυτή δεν δίνει κανείς πεντάρα. Είναι η Οντότητα του Ατόμου, που βαίνει προς την ολική της έκλειψη. Είναι η Ανεξαρτησία των μικρών λαών, που έχει καταντήσει ήδη ένα γράμμα νεκρό. Είναι η αμάθεια και το σκότος. Ότι οι λεγόμενοι «πρακτικοί άνθρωποι» -κατά πλειονότητα, οι σημερινοί αστοί – μάς κοροϊδεύουν, είναι χαρακτηριστικό.

    Εκείνοι βλέπουν το Τίποτα. Εμείς το Παν. Που βρίσκεται η Αλήθεια; θα φανεί μια μέρα, όταν δεν θα είμαστε πιά εδώ. Θα είναι, όμως, εάν αξίζει, το Έργο κάποιου απ' όλους εμάς. Και αυτό θα σώσει την Τιμή Όλων μας – και της Εποχής μας.»

    ~Οδυσσέας Ελύτης, σε συνέντευξη Τύπου στο ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία, στις 19 Οκτωβρίου 1979, με αφορμή την αναγγελία Βράβευσής του με το Νόμπελ Λογοτεχνίας.

  20. Dimos avatar
    Dimos 22/01/2014 17:48:58

    Η Ελλάδα για να σηκώσει ανάστημα και κυρίως για να πείσει ότι προτίθεται να το κάνει, πρέπει να προχωρήσει σε τέτοιες αλλαγές που κατά τη γνώμη μου, ούτε η ελληνική πολιτική και οικονομική ελίτ τις θέλει, ούτε και μεγάλο μέρος της κοινωνίας. Πολύ σωστά, έγραψε κάποιος προηγουμένως ότι είμαστε πιο ευρωπαίοι και από τους γερμανούς,θα προσθέσω ακόμη και από τους ελιτίστες και πλουσιοπάροχα αμοιβόμενους γραφειοκράτες των Βρυξελών. Είμαστε σαν τους ανθρώπους που από το χωριό τους βρέθηκαν ξαφνικά στο Παρίσι χωρίς να περάσουν καν από την Αθήνα, και έμειναν άφωνοι. Και ορκίστηκαν από τότε ότι θα γίνουν γάλλοι με κάθε θυσία, χωρίς να θέλουν να θυμούνται ούτε το χωριό τους ούτε τη χωρα τους. Σε αυτό ευθύνεται η στρεβλή παιδεία των ευρωπαϊκών στερεοτύπων, η οποία είναι παιδεία καθαρά ιδεολογική. Είναι παιδεία που θέλει να εντάξει ιδεολογικά τις κοινωνίες στη λεγόμενη Δύση.Μάθαμε να έχουμε ταυτότητα σαν έλληνες, όχι μέσω μιας ελληνικής αφήγησης της ιστορίας μας (όχι απαραιτήτως εθνικιστική) αλλά μέσω μιας ευρωπαϊκής (κυρίως μετά τη μεταπολίτευση). Η Ελλάδα για να κάνει ξανά αισθητή την παρουσία της θα πρέπει να αμφισβητήσει αυτή την "ευρωπαϊκότητά της", ακόμα κι αν θέλει να μείνει στην ΕΕ. Τότε μόνο θα αποδείξει ότι θέλει την παραμονή της στην ΕΕ με ελληνικούς όρους και όχι αποκλειστικά με ευρωπαϊκούς, με την έννοια ότι όλα τα κουσούρια μας να θέλουμε να τα κρύβουμε πίσω από τη συμμετοχή μας στην ΕΕ. Πάρτε για παράδειγμα την κυρίαρχη ιδεολογία της Ελλάδας αυτή τη στιγμή. Πρώτος στόχος η παραμονή στο ευρώ, στην ευρωζώνη να μείνουμε και όλα τα αλλα διορθώνονται... Δηλαδή, αν μείνουμε στο ευρώ τα πετύχαμε όλα αφού και να μη διορθώσουμε εμείς τίποτα θα μας το κάνουν οι ευρωπαίοι με τη βία. Και μετά λέμε ότι θέλουμε να ζούμε σε ανεξάρτητη χώρα και ότι θέλουμε να λεγόμαστε ελεύθερη κοινωνία. Με την υποτέλεια που δείξαμε μάλιστα την περίοδο της κρίσης, ακόμα κι αν εκδηλώσουμε τάσεις ανάτασης, δύσκολα θα μας πιστέψουν οι λεγόμενοι εταίροι. Άρα, για να γίνουμε πιστευτοί, αν βέβαια θέλουμε να σηκωθούμε, πρέπει να κάνουμε σαν χώρα ριζικά νέες κινήσεις σε οικονομικό, πολιτικό ακόμα και γεωπολιτικό επίπεδο. Πάντως ενδείξεις για κάτι τέτοιο δεν υπάρχουν οπότε οι υπόλοιποι εταίροι μπορούν να μας θεωρούν δικαίως σαν δεδομένους και κυρίως ανίκανους να πάρουμε μόνοι μας πρωτοβουλίες ανόρθωσης.
    Όσον αφορά τα ακίνητα, είναι ένα ζήτημα που απσχολεί σε επίπεδο άρθρων και βιβλιογραφίας, την ΕΕ από τη δεκαετία του΄90. Μάλιστα, στις αντιλήψεις των ευρωπαίων αξιωματούχων και του φιλελευθερισμού, οι επενδύσεις σε ακίνητα είναι ακριβώς όπως ειπώθηκε από ένα φίλο πιο πάνω, αντιπαραγωγικές. Στην ΕΕ θέλουν το κεφάλαιό σου να το ρίχνεις ποικιλοτρόπως στην αγορά και όχι μόνο σε έναν κλάδο, και από την άλλη να μην έχεις στη διάθεσή σου τη σίγουρη επένδυση που βρέξει χιονίσει "δεν θα χάσει την αξία της". Με άλλα λόγια ο κόσμος της λεγόμενης ελεύθερης αγοράς θεωρεί την αβεβαιότητα κίνητρο δράσης, ενώ την όποια σιγουριά οπισθοδρόμηση σοβιετικού τύπου που φτιάχνει "δημόσιους υπάλληλους". Εμείς μάλλον τόσα χρόνια είχαμε καταλάβει λάθος τον νεο φιλελευθερισμό και τον υποστηρίζαμε ή μάλλον τον είχαμε καταλάβει όπως μας συνέφερε.

  21. Ρηνα avatar
    Ρηνα 22/01/2014 18:59:21

    Κωστα, τα πεθυμησα με την αξια που ειχαν τοτε-πριν 11 χρονια-οχι οπως μπορει να ξαναρθουν στην αξια μονο του χαρτιου τους...

  22. Ρηνα avatar
    Ρηνα 22/01/2014 19:06:23

    Dimos μιλατε για υποτελεια λες και η χωρα εχει χορτασει αυτοδιαθεση....
    Οσο για τη δραχμη μην ανησυχειτε, θα γινει το πειραμα, απλα δεν θαχετε υπολογιστη τοτε ουτε ιντερνετ για να μας περιγραψετε τις εντυπωσεις σας....

    • ΑΡΗΣ avatar
      ΑΡΗΣ @ Ρηνα 22/01/2014 22:17:39

      Kαι αξίζει να θυσιάσουμε την αξιοπρέπειά μας για τον υπολογιστή και το ιντερνετ αγαπητή Ρήνα?

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ ΑΡΗΣ 23/01/2014 12:49:25

        Αρη καταλαβαινεις πολυ καλα οτι ηταν ενα σχημα λογου τουλαχιστον για μενα που δεν εζησα τη ζωη μου με διαδικτυο. Δεν γνωριζω την ηλικια σου αλλα αν εισαι νεος σε σενα θα λειψει, θα μπορεις βεβαια και χωρις αυτο, αρκει να καταφερεις να τρως με αξιοπρεπεια, να σπουδαζεις με αξιοπρεπεια, να βαφεις το σπιτι σου, να ασφαλτοστρωνεις τους δρομους σου, να εχεις επαρκεια ρευματος και αλλα παμπολλα κι οχι να μοιασουμε σαν μαυροασπρη Ελληνικη ταινια του 50. Και τοτε δεν ξερανε και προχωρουσαν σιγα σιγα στην αναπτυξη και τη χαιροντας κιολας. Εμεις που γνωρισαμε τον πολιτισμο, αμα παμε κατρακυλα στον.....τσαγκαρη για σολιασμα, ε δε νομιζεις οτι καπως θα μας επηρεασει; εκει να δεις αυτοκτονιες....
        Ουτε μπορουν ολοι να σκαψουν το χωραφι για να ζησουν αλλα ουτε και ξερουν. Γι αυτο ειπα σε σχολια παραπανω οτι θα χρειαστουν γενιες να χαραμιστουν προκειμενου αμα κατρακυλισουμε κι αλλο, να ανεβουμε λιγακι μετα, γιατι εκει θα παμε με τη σημερινη δραχμη, το λενε σε ολους τους τονους οσοι καταλαβαινουν τι γινεται. Το να μας στηριξουν αμα φυγουμε απο το ευρω για να διαμορφωσουμε εθνικο νομισμα με τους ορους που εξυπηρετουν εμας, το βλεπω χλωμο εως απιθανο. Και ξερεις γιατι; ολοι καποιο κοκκαλο θελουν να βουτηξουν και στη καταλληλη ευκαιρια ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.....

  23. Ελλην Πολίτης avatar
    Ελλην Πολίτης 22/01/2014 19:24:39

    Τώρα έχουμε μία σταθερά το ΕΥΡΩ.
    Δεν έχουμε πληθωρισμό, υποτιμήσεις, διαφορά συναλλάγματος στις μετατροπές.
    Μην σκεπτόμαστε νέο νόμισμα που θα γίνει εργαλείο για ψηφοθηρία των λαϊκιστών δημαγωγών, των παλαιοκομματικών πολιτικών των πελατειακών σχέσεων.
    Το πρόβλημα της χώρας μας είναι οι πελατειακές σχέσεις, η διαφθορά και γραφειοκρατεία στο δημόσιο.
    Με άλλα λόγια πρέπει να φτιάξουμε σύγχρονο κράτος με υγιείς δομές, την πληροφορική παντού (και την άμεση εξυπηρέτηση του πολίτη).
    Χρειαζόμαστε δυστυχώς σε ορισμένους τομείς βοήθεια ξένων, όπως στην ερμηνεία των οδηγιών που ενσωματώνονται στο δίκαιό μας (πχ άδειες κρατουμένων). Δυστυχώς οι νομικές μας ΔΕΝ έχουν πτυχιούχους ικανούς να προστατεύσουν μόνοι τους το δημόσιο συμφέρον.
    Χρειαζόμαστε ένα φοροεισπραχτικό μηχανισμό βασισμένο στους υπολογιστές που θα εισπράττει πράγματι τους φόρους (πέρα απο τα νομικίστικα κολπάκια).
    Χρειαζόμαστε ξένους να μας διοικήσουν τα δημόσια ΑΕΙ για να βάλουν κάποια τάξη στο χάος και να τα αναβαθμίσουν διεθνώς, γιατί η μυωπία και ο κομματισμός δεν μας αφήνει να δούμε το σωστό.
    Χρειαζόμαστε ξένους να μας προστατεύσουν απο την τρομοκρατία γιατί ο μηχανισμός μας έχει τρύπες παντού. Η χώρα διασύρεται διεθνώς λόγω Ξηρού απο ηλίθιες ή πουλημένες αποφάσεις δημοσίων υπαλλήλων.
    Χρειαζόμαστε Γερμανό διοικητή στις φυλακές Κορυδαλλού για να μην τις διοικούν οι εγκληματίες.
    Χρειαζόμαστε κάποιον να μας πεί ότι για την αναδιοργάνωση του δημοσίου ας πάρουμε τον ποιό έξυπνο και αριστούχο απόφοιτο της σχολής Δημόσιας διοίκησης.
    Χρειαζόμαστε κάποιον να μας πεί ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή!! ΔΕΝ έχει σημασία τι παλιόχαρτο έχει πάρει ο καθένας, σημασία έχει τι αξία έχει στην αγορά εργασίας.
    Η κρίση είναι και ευκαιρία να οργανώσουμε καλύτερο και πιό αποδοτικό κράτος, να καλλιεργήσουμε τα χωράφια μας για να θρέψουμε τους κατοίκους της χώρας μας. Να καινοτομήσουμε και να πουλήσουμε προϊόντα και υπηρεσίες στην μεγάλη Ευρωπαϊκή αγορά. Να επαναφέρουμε την επιχειρηματικότητα στη χώρα που την γέννησε καταπολεμώντας την τεμπελιά και τον κρατικισμό.
    Η ΕΕ ευτυχώς η δυστυχώς περιορίζει την αυθαιρεσία, την κουτοπονηριά, το φακελάκι και το ρουσφέτι κάποιων κατοίκων αυτής της χώρας που ασχολούνται με την πολιτική.

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Ελλην Πολίτης 22/01/2014 20:02:46

      Ποιοι πολιτικοί στην Ελλάδα θα κάνουν όλα αυτά τα αυτονόητα τη στιγμή που βάζουν τα κόμματα πάνω από τη Πατρίδα???? Αυτή τη δεδομένη στιγμή ο.....κανένας. Όλα στη χώρα μας λειτουργούν γύρω- γύρω από το κράτος πατερούλη είτε λέγετε δημόσιο είτε κρατικοδίαιτος ιδιωτικός τομέας. Όλοι αυτοί οι φαύλοι πολιτικοί έχουν ως άλλοθι την Τρόικα και τους....άλλους Ευρωπαίους, και κρύβονται πάντα για να κρύψουν τις αδυναμίες τους και την ανικανότητα τους.

  24. ελεος avatar
    ελεος 22/01/2014 20:15:50

    το ευρω ηρθε για να χρυσωσει το παραμυθι της "ισχυρης Ελλαδας" που μας πουλαγε ο δικομματισμος 30 χρονια ... η χωρα χρειαζεται επανεκκινηση γιατι δεν ειναι ισχυρη αλλα διαλυμενη και με το ευρω δεν θα την εχει ποτε , ειναι σε κωμα και επιμενουμε να την κραταμε εκει αντι να φαει ενα ισχυρο σοκ και να ξυπνησει .... τα υπολοιπα οτι δεν θα εχουμε να φαμε η δεν θα εχουμε ιντερνετ ειναι παραμυθες , ειτε με ευρω ειτε με δραχμη παλι θα αγοραζεις , κρατικοποιηση τραπεζων και συνενωση σε μια εθνικη , σβησιμο δανειων απο ενα επιπεδο εισοδηματων και κατω , προνομια να επιστρεψουν οι επιχειρησεις που φυγανε στις αλλες βαλκανικες χωρες , επανεκκινηση και χρηματοδοτηση της αγροτικης παραγωγης για καλυψη των αναγκων μας σαν κοινωνια και πολλα αλλα που επρεπε να γινουν χθες ... και πανω απο ολα παυση πληρωμων στους δανειστες για ενα διαστημα μεχρι να ορθοποδησουμε και τα χρηματα αυτα να πανε στην εσωτερικη αγορα και στο ξανανοιωμα της οικονομιας και αποδοση δικαιοσυνης σε αυτους που κατεστρεψαν και πλιατσικολογησαν την χωρα

  25. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 22/01/2014 20:16:48

    "Έχουμε πιάσει πάτο, δεν πάει πιο κάτω, μόνο να κερδίσουμε έχουμε."

    ο συλλογισμός αυτός έχει δύο σημεία τα οποία επιεικώς θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως αφελής πεποιθήσεις:

    1ον δεν έχουμε πιάσει πάτο όλοι. Αυτοί οι οποίοι τα φάγανε μαζί (και δεν μιλάω μόνο για μερικές εκατοντάδες ή χιλιάδες άτομα) κατόρθωσαν αντιθέτως να διατηρήσουν τα προνόμια και τις καταθέσεις των. Συνεπώς υπάρχουν τεράστια περιθώρια ακόμα,

    2ον μόνο να κερδίσουμε θα είχαμε από μια τέτοια τακτική εάν γινόταν κοινή για εμάς και τους εταίρους η πεποίθηση, ότι η συνεχιζόμενη κρίση και οι συνέπειες της δημοσιονομικής προσαρμογής οφείλονται στην πολιτική της τρόικας απέναντί μας, κάτι το οποίο πιστεύω ότι ούτε στην Ελλάδα δεν το πιστεύουν όλοι (είναι γελοίο να υποστηρίζουμε ότι το πρόβλημα βρίσκεται στην τρόικα, όταν οι ίδιοι παραδεχόμαστε ότι δεν έχει γίνει ούτε μία μεταρρύθμιση).

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ο Λούμπεν 24/01/2014 13:32:23

      Παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο δεν εχουμε πιασει πατο ακομα. Πατο επιασαν αυτοι που τα εφερναν βολτα ισα βαρκα ισα νερα...
      Το τι golden boys και εισοδηματιες και κεφαλαιουχοι και αλλα τετοια ...ειδη υπαρχουν, χωρια τους πολιτικους και τους πλουτισαντες κατα τα τελευταια χρονια αεριτζηδες. Πατο θα πιασουμε οταν θα ρθουν γεγονοτα που θα αδειασουν τα σουπερ μαρκετ και τα βενζιναδικα και θα ριχνουν ανθρωπιστικη βοηθεια τα ελικοπτερα. Αυτος ειναι ο πατος. Η ανεργια και το μη υπαρκτο μελλον των νεων ειναι μια ΜΕΓΑΛΗ δυσκολια αλλα δεν ειναι ακομα ο πατος. Πατος ισον πεινα γενικη, λιμος...

      • ΑΡΗΣ avatar
        ΑΡΗΣ @ Ρηνα 24/01/2014 14:32:19

        Εγω αγαπητή Ρήνα πιστεύω οτι πάτο θα πιάσουμε όταν οι Τράπεζες ολοκληρώσουν τους πλειστηριασμούς.
        Αυτά που λες εσύ δεν γίνονται στην Ελλάδα. Για τους Ελληνες ακόμα και η διαδήλωση είναι πλέον χαμένος κόπος. (Δεν έχουμε άδικο).
        Μην περιμένεις Κούγκια και αιματοχυσίες...Εκτος αν προηγηθούν πάλι οι Πορτογάλοι και οι Ισπανοί και σηκώσουν πάλι πανώ που θα γράφουν "Ελληνες πάλι κοιμάστε?" . Αλλά δεν το βλέπω, Να, λίγο πριν απο τις Ευρωεκλογές, οι "έντιμοι δανειστές", μας βγάζουν σπρώχνοντας απ΄τα μνημόνια με 30% ανεργία! λέγοντας "τέρμα η κρίση", ξαναψηφίστε μας...

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ ΑΡΗΣ 24/01/2014 15:56:26

          Αγαπητε Αρη ναξερες τι ευκολα φτιαχνονται τα Κουγκια κι οι αιματοχυσιες οπως λες...Πεντε βαλτοί και διαφοροι λαθρο που του εχουμε και μπολικους, σε διατεταγμενη υπηρεσια και νασου το σκηνικο. Οταν θα θελουν να πιεσουν για να προχωρησουν τα πραγματα συμφωνα με τα συμφεροντα τους και βεβαια ολα αυτα σε σκηνικο πεινας ωστε να μην υπαρχει αντιδραση. Χιλιοπαιγμενο το εργο αλλα παντα βλεπεται....

          • ΑΡΗΣ avatar
            ΑΡΗΣ @ Ρηνα 24/01/2014 20:42:17

            Aγαπητή Ρήνα, αμα βγούνε οι πέντε βαλτοί και διάφοροι λάθρο και σπάνε βιτρίνες όπως τότε με το Γρηγορόπουλο, εμείς θα σηκωθούμε απ' τον καναπέ και θα χωθούμε στο κρεββάτι με τις χοντρές κουβέρτες τωρα που δεν έχουμε και πετρέλαιο και θα περιμένουμε υπομονετικά να τελειώσουν όπως έκανε τότε κι ο Πάκης αν θυμάσαι...

  26. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 22/01/2014 21:05:28

    Πρέπει να καταλάβουμε ότι οι "σκληροί" της ΕΕ είναι και οι ίδιοι αντιμέτωποι με δημοσιονομικά προβλήματα. Προβαίνουν στη λήψη σκληρών μέτρων για το περιορισμό των δικών τους ελλειμμάτων. Στη Φινλανδία π.χ. οι Δήμοι προβαίνουν σε μαζικές απολύσεις. Το Δημόσιο καταργεί υπηρεσίες και απολύει προσωπικό. Δεν υπάρχει ο θεσμός του ΔΥ. Οι εργαζόμενοι
    στο Δημόσιο απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα με του ιδιωτικού τομέα. Δημόσια περιουσιακά στοιχεία πωλούνται ή με καθαρά επιχειρηματικά κριτήρια αξιοποιούνται. Δημόσιες εταιρίες πωλούνται, συγχωνεύονται ή κλείνουν. Η νοσηλεία ιδιωτικοποιείται και η δημόσια δεν είναι εντελώς δωρεάν. Η Εφορία και οι Ασφαλιστικές εταιρίες βγάζουν με συνοπτικές διαδικασίες
    σε πτώχευση εταιρίες που δεν καταβάλουν ΦΠΑ ή εργοδοτικές εισφορές. Πανεπιστήμια και ΤΕΙ συγχωνεύονται κτλ. Παραδοσιακές μονάδες παραγωγής συνεχίζουν να φεύγουν για την Κίνα / Α. Ανατολή/ Α. Ευρώπη. Η ανεργία αυξάνεται. Οι άνω τον 50 ετών άνεργοι περιθωριοποιούνται. Η ψυχολογία της κοινής γνώμης δεν είναι θετική. Το κλίμα δεν προσφέρεται για υποχωρήσεις σε ζητήματα θεσμικών και δημοσιονομικών μέτρων που και
    οι ίδιες λαμβάνουν.
    Δεν καταλαβαίνουν την έννοια «αδιόριστος καθηγητής ή δάσκαλος». Ο πτυχιούχος εκπαιδευτικός εισέρχεται στην αγορά εργασίας, όπως όλοι οι πτυχιούχοι.
    Δεν προσλαμβάνονται όλοι οι απόφοιτοι της Σχολής της Αστυνομίας. Τελειώνουν π.χ. 100,
    θα προσληφθούν 60. Οι υπόλοιποι αναζητούν εργασία στις ιδιωτικές εταιρίες ασφάλειας.
    Σε πολιτικό επίπεδο τα κόμματα μπορούν και συνεργάζονται. Στη Φινλανδία το Λαϊκό κόμμα συγκυβερνάει με τον αντίστοιχο ΣΥΡΙΖΑ.

    Εν ολίγοις, η Ελλάδα θα μπορεί να σηκώσει ανάστημα όταν δείξει στις χώρες μέλη της ΕΕ ότι επιτέλους προβαίνει στα αυτονόητα.

  27. Στέργιος avatar
    Στέργιος 22/01/2014 23:36:19

    Πάντως, όταν η ΝΔ δεν κατεβάζει υποψήφιο δήμαρχο στο προπύργιό της τη Θεσσαλονίκη, και όταν βγαίνει ο Παπαμιμίκος σαν την αλεπού τού Αισώπου -που τής φάνηκαν ξυνά τα σταφύλια που δεν έφτανε- και λέει ότι οι τοπικές εκλογές δεν είναι σωστό να κομματικοποιούνται, το μήνυμα που στέλνει η Συγγρού είναι μήνυμα πανικού και άτακτης υποχώρησης, ίσως και κάτω από το 10%.

  28. anergos avatar
    anergos 23/01/2014 00:42:03

    Οι Ισπανοι εκαναν αυτο που επρεπε με σοβαροτητα ,και σηκωσαν το αναστημα τους στις αγορες και τα πηραν με την μαγκια τους σημερα με το χαμηλοτερο επιτοκιο της τελευταιας οκταετιας.
    Εμεις ακομα ψαχνουμε τον ηγετη της δυναμικης αρπαχτης..που θα βρει τα ..τα λεφτα που καπου πρεπει να υπαρχουν, και καποιοι κακοι τα εμποδιζουν τα πεταξουν στην αγκαλια μας..
    Τον δυναμικο ελληνα που θα τρομαξει τους κακους..και θα μας παραδωσουν το ταμειο τους.
    ε ρε τσιριζα που μας χρειαζεται..και μετα ας τσιριζουμε απελπισμενοι.

  29. airman avatar
    airman 23/01/2014 01:17:39

    Οι ευχές συντηρούν την ελπίδα. Οι αποφάσεις φέρνουν αποτελέσματα.
    Για να σηκώσει η Ελλάδα το ανάστημά της απαιτούνται δύσκολες αποφάσεις.
    Και οι δύσκολες αποφάσεις λαμβάνονται από στιβαρούς ηγέτες.
    Αλέξη είσαι έτοιμος;

  30. Dimitris avatar
    Dimitris 23/01/2014 02:08:52

    Υπάρχει και κόσμος που είναι οργισμένος επειδή βλέπει ότι οι μεταρρυθμίσεις γίνονται μόνο στα χαρτιά, το πολιτικό κόστος εξακολουθεί να αποτελεί βασικό κριτήριο των οποίων αποφάσεων, το κομματικό κράτος ζει και βασιλεύει στην Δημόσια Διοίκηση ( βλέπε Διοικητές και Υποδιοικητές νοσοκομείων, στρατιές ειδικών συμβούλων ειδικών συνεργατών Υπουργών Υφυπουργών Γενικών και Ειδικών Γραμματέων, Διοικητών δημοσίων οργανισμών) και γενικά μια τάση συνέχισης νοοτροπιων και αντιλήψεων που μας οδήγησαν στην χρεοκοπία.

  31. Διογένης avatar
    Διογένης 23/01/2014 06:03:57

    Χάρηκα με τον τίτλο του άρθρου, αλλά διαφωνώ πλήρως με τον περιεχομενό του.

    Το να "ορθώσει" το ανάστημά της η χώρα ισούται, σύμφωνα με το άρθρο, με το να ζητιανέψει κι άλλη βοήθεια, βοήθεια που να έχει άλλα "μυαλά και τακτική". Δεν το λέει βέβαια το άρθρο ακριβώς "να ζητιανέψουμε", αλλά λέει "να απαιτήσουμε, να πατήσουμε πόδι, να βάλουμε τις φωνές". Δηλαδή να ζητήσουμε απαιτητικά από τους άλλους κάτι που (δήθεν) δεν μπορούμε να έχουμε από μόνοι μας. Κάτι που το είχαμε μέχρι τον Μάρτιο-Απρίλιο του 2010.

    Ναι. Και θα έρθουν οι άλλοι, αυτοί από τους οποίους "θα απαιτήσουμε" και θα πουν "εντάξει, εκτονωθήκατε, βουλώστε το τώρα και κάντε ό,τι σας λέει η τρόικα". Μα πού ζούμε επιτέλους, πόσα χρόνια θέλουμε για να καταλάβουμε τι εστί τρόικα;;;

    Με αυτήν την ψευδαίσθηση κινήθηκε ο Σαμαράς από τότε που καταψήφισε το πρώτο Μνημόνιο.

    Αυτά ακριβώς λέει τώρα ότι θα κάνει και ο Τσίπρας. Ότι θα απαιτήσει, λέει, όταν εκλεγεί, και θα τρομάξει η Μέρκελ και θα του κάνει όλα τα χατήρια.

    Και... για να μην ξεχνιόμαστε από πού ξεκίνησαν όλα: Η γελοιογραφία του Χαντζόπουλου είναι της 5ης Μαρτίου 2010. Μπορεί να μην λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα, αλλά αντικατοπτρίζει εξαιρετικά ψευδαισθήσεις παρόμοιου τύπου, που λησμονούν ότι μόνον η ΙΣΧΥΣ ρυθμίζει τις διεθνείς σχέσεις:

    http://www.hantzopoulos.gr/photos/caricatures/caricatures_020100304_1/100304a.png

  32. ορεσέιβιος avatar
    ορεσέιβιος 23/01/2014 09:11:58

    Ούτε τα μικρά παιδάκια δεν τολμούν να μεταχειριστούν τα φοβερά διλήμματα μας..
    Θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να σκάσω αν δεν μου δώσεις χαρτζιλίκι.. Εκτός από το νήπιο υπάρχει κανείς άλλος που να πιστεύει ότι ο εκβιασμός θα πετύχει?
    Οι κύπριοι το δοκίμασαν και άντεξαν δυό μέρες, με ένα κράτος οργανωμένο από τα αγγλοσαξωνικά συστήματα και με δομές διοίκησης άψογες.
    Εμείς ούτε ώρες δεν μπορούμε να αντέξουμε , γιαυτό και οι πιο σοβαροί του τσίριζα που μπορούν να "βλέπουν" προσπαθούν να το περάσουν στον κόσμο..
    ο Σταθάκης . που είναι κάτι σαν τον στουρνάρα της κυβέρνησης, και προφανώς συνομιλεί σε κανονική γλώσσα και με τους εξαποδώ, τρέμει και με την ιδέα ότι θα κληθεί αυτός να...διαπραγματευτεί και να υπογράψει τελικά αυτά που θα έχει ετοιμάσει ο Στουρνάρας, γιατί διαφορετικά τον περιμένει κυριολεκτικά κρέμασμα...
    Δεν μπορεί να σταθεί Έλληνας υπουργός ή πρωθυπουργός που θα δηλώσει, επτωχεύσαμεν γιαυτό οι τράπεζες κλείνουν, λεφτά με το δελτίο, πετρέλαιο με το δελτίο, απαγορεύονται η εξαγωγή συναλλάγματος και οι πολίτες θα τρέχουν αλλόφρονες να καίνε τα ΑΤΜ αλλά και την βουλή..
    Γιατί θα είναι άδεια...
    Όλα τα υπόλοιπα είναι φούμαρα και παραμύθια για μικρά παιδιά όταν θέλουν να κάνουν τον καμπόσο.

    Δώστε μας 100 δίς αλλιώς φεύγουμε και οι τράπεζες σας θα χάσουν 100 δις είναι φαινομενικά ωραίος εκβιασμός..
    Όμως μπορούν να δώσουν τα 100 δις στις τράπεζες τους αντί σε σένα για να τα δίνεις λίγα λίγα και να σε σουτάρουν με δόξες και τιμές..
    Ποιος εκβιασμός ωρέ παλληκάρια της φακής....Εμείς δεν μπορούμε να εκβιάσουμε πιά, όντας χρεοκοπημένοι.
    Αυτά για τα κατοχικά δάνεια και τα πετρέλαια μόνο γέλιο προκαλούν σαν εκβιασμός...Μετά από 10 χρονια θα αποδώσουν ρευστό και το χρειαζόμαστε σήμερα...

    • ΑΡΗΣ avatar
      ΑΡΗΣ @ ορεσέιβιος 23/01/2014 18:11:32

      Δηλαδή αγαπητέ ορεσίβιε πιστεύεις οτι ο Σαμαράς παρά τα εκατομμύρια "παράπλευρες απώλειες", θα καταφέρει να ξεπληρώσει το δάνειο που "υιοθέτησε" χωρίς να χρειαστεί να καταφύγει σε "εκβιασμό"? Δεν αποκλείεται, αλλά οι "παράπλευρες απώλειες" που σκορπίζει στο διάβα του θα τον ψηφίσουν κι απο πάνω νομίζεις? Και έτσι θα αποφύγουμε αυτός, εμείς και οι Γερμανοί το ατύχημα?
      Εγώ δεν το πιστεύω, εκτός αν οι Γερμανοί αποφασίσουν να το αποφύγουν. Αυτοί μπορούν...Ισως να καταλαβαν οτι τους συμφέρει κιόλας. Δεν τους βλέπω με θέρμη υπέρ Σαμαρά όπως την προηγούμενη φορά. Οχι μόνο ένθετα στα Ελληνικά κατά του Τσίπρα δεν δημοσιεύουν αλλά αποδοκιμάζουν ευθέως πλέον τον Σαμαρά.

      • ορεσέιβιος avatar
        ορεσέιβιος @ ΑΡΗΣ 24/01/2014 09:09:55

        Στο τρελλάδικο μας νομίζουμε ότι μετά από μια χρεοκοπία μετά βαίων και κλάδων...θα γίνουμε όλοι πλούσιοι και θα ζούμε καλύτερα.
        Αυτό πέρασαν ηλίθιοι ή πονηροί πολιτευτές στον κόσμο και αρνείται να δεί πια η κοινωνία την σκληρή και ωμή πραγματικότητα.
        Εχουμε χρεοκοπήσει ως χώρα.
        Μας διατηρούν εν ζωή με δάνεια που δεν θα ξεπληρωθούν ποτέ, το ξέρουν, και τους κατηγορούμε για τοκογλύφους όταν το επιτόκιο είναι 1%.
        Για δικούς τους λόγους και αυτοί μας θέλουν στην ΕΕ, όπως το θέλουμε και εμείς για αμοιβαία συμφέροντα. Αν όμως εμείς αποτρελαθούμε εντελώς και θέλουμε να φτιάξουμε ένα μεγαλοπρεπές κούγκι, μπορούμε να το καταφέρουμε.
        Όμως μην θεωρούμε εν τη αγαθή βλακεία μας ότι θα διαλυθεί το σύμπαν επειδή εμείς θα ρίξουμε ακόμη ένα κανόνι.
        Όπως δεν διαλύθηκε η αμερική επειδή μια τράπεζα έριξε κανόνι, όπως δεν διαλύθηκε ο καπιταλισμός επειδή η αργεντινή ξαναρχίζει τις κανονιές έτσι δεν θα διαλυθεί η Ευρώπη επειδή μια μικρή χώρα που ζούσε με δανεικά και αγύριστα θα το ρίξει στις κανονιές.
        Αντί να τα δώσουν σε μας , θα τα δώσουν στις τράπεζες τους και μετά εμείς θα παρακαλάμε τους καλούς τραπεζίτες να μας δανείσουν ευρά για να εισάγουμε πετρέλαιο, φάρμακα, γάλα, κρέας, αλεύρια και όλα τα καλούδια γιατί μόνο αέρα παράγουμε.
        Και να μην νομίζει κανείς ότι θα μας δανείζουν με 1% ή δεν θα επιβάλλουν όρους επειδή εμείς θα το παίζουμε τρελλοί.
        Τότε θα σοβαρέψουμε και θα γιατρευτούμε απότομα και δια παντός.
        Αν καταφέρουμε να μείνουμε και σαν χώρα ελλάς, που δεν το βλέπω, θα γίνεται το έλα να δείς. Και επειδή το μαγαζί ελλάς είναι γωνιακό θα σπεύσουν πολλοί καλεσμένοι και αυτόκλητοι να βάλουν τάξη και να σώσουν την χώρα.

        Εν ολίγοις.
        Εκβιασμοί δεν περνάνε, το μόνο που ισχύει είναι αμοιβαία συμφέροντα, δούναι και λαβείν.
        Μας δίνουν τα ευρά τους και τους δίνουμε εμείς τι? Αυτά που έπρεπε να είχαμε κάνει ως κράτος εδώ και 30 χρόνια τουλάχιστον.
        Αν το βλέπουν με ψυχρή ματιά οι εξαποδώ πάλι κερδισμένοι θα βγούμε.. Τις ίδιες μεταρυθμίσεις που εμείς πουλάμε με κατοστάρες δις ευρώ αγύριστα, άλλες χώρες που μας χρηματοδοτούν τοκογλυφικά με 1% τις έχουν κάνει έτσι και αλλιώς.
        Το να μετράς πόσους υπαλλήλους και συνταξιούχους πληρώνεις ως κράτος είναι κάτι που πρέπει να μπεί ως αντιστάθμισμα για τα δανεικά και αγύριστα?
        Ας αναλογιστούμε το πως το αντιλαμβάνεται ο μέσος ευρωπαίος φορολογούμενος που δίνει τα ευρά του.
        Και πως θα το παίρναμε εμείς αν στην θέση μας ήταν τώρα η Βουλγαρία και έπρεπε να ψηφιστεί νόμος ότι θα δανείσουμε στους βουλγαρους 1 δις ευρώ με 1% επιτόκιο ενώ εμείς ως κράτος θα πληρώναμε επιτόκιο 4-5% για τα ποσά αυτά και θα μα λέγανε και τοκογλύφους που τους ρουφάμε το αίμα με το μπουρί της σόμπας.

        Ας σοβαρευτούμε επιτέλους...
        Ευρόδενδρα δεν φύονται πουθενά στον κόσμο.
        Λεφτά δεν υπάρχουν..
        Η Κωπαίδα αποξηράνθηκε το 1920 και οι Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας έγιναν το 2004.
        Το Κούγκι ήταν μια ηρωική πράξη απελπισίας που δεν άλλαξε όμως την ροή της ιστορίας και τις ισσοροπίες ισχύος και το κυριότερο δεν έζησε κανείς για να διαπιστώσει αν πέτυχε ο εκβιασμός.

  33. rania avatar
    rania 23/01/2014 18:51:36

    Είναι εξόχως εντυπωσιακή, όσο και εύγλωτη η εκκωφαντική σιωπή του σάιτ και των σχολιαστών του σχετικά με τον πνιγμό των παιδιών και των μανάδων τους. Συγχαρητήρια. Θαυμάζω τον Ελληνικό Τρόπο.

  34. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/01/2014 22:33:06

    Η Ελλάδα να ορθώσει το ανάστημά της;
    Αληθεύει ότι ο Βενιζέλος στη Συνδιάσκεψη για τη Συρία δεν είπε ούτε μία κουβέντα για τις απαγωγές επισκόπων και καλογραιών και για τις σφαγές των Χριστιανών;
    Ανέκδοτα λέμε....
    Α, ναι, σωστά, όταν ανατραπεί ο Άσαντ και ο Γιανούκοβιτς θα μας δώσουν τη Βόρειο Ήπειρο και την Πόλη, σε αντάλλαγμα για την υποστήριξή μας στις εκεί "αντιπολιτεύσεις"....

  35. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 24/01/2014 19:53:02

    Ρε παιδιά, να πω μια τρελή ιδέα που μου 'ρθε? Δεν ξέρω αν γίνεται τεχνικά, αλλά αν γίνεται μπορεί να αξίζει τον κόπο!

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Θόδωρος 17.06.2014 24/01/2014 21:41:26

      Αρχή: Δίνεται η ευκαιρία στον ΑΣ να κάνει ό,τι δεν έκανε τον Δεκέμβριο του 2011.
      Τα επιτόκια μας είναι ~6.5% και ανεβαίνουν. Κάποιοι μπορεί να έβλεπαν να βελτιώνεται το κλίμα στην Ελλάδα, συνεργαζόμενοι μεταξύ τους ή ανεξάρτητοι, δεν ξέρω.
      Λοιπόν, η ιδέα είναι η εξής: Βγαίνουμε και δανειζόμαστε ΤΩΡΑ από τις αγορές αυτά που χρειαζόμαστε για τα ομόλογα του Μαρτίου! Με 6.5%+1.6% (πόσο είναι της Γερμανίας?) = ~8%. Και 8% θα είναι τα πρώτα, αν αφήσουμε λίγο περισότερο ανοιχτές τις εγγραφές (πως λέγονται..) μπορεί να πέσουν στα 6% - 5.5% στο τέλος.
      Που θα τα φορτώσουμε? Στο χρέος. Έτσι κι αλλιώς χαμένο για χαμένο είναι. Τι 173%, τι 180%!.. Και ας το επωμιστούν όσοι Ευρωπαίοι μας δάνεισαν και η ΕΚΤ. Τι να κάναμε, δεν γινόταν αλλιώς. Τι θα γίνει, θα απομονωθούμε? Δεν είμαι σε θέση να το ξέρω.
      Δεν ξέρω νομικά αν μπλέκουμε με διεθνή δικαστηρια και τέτοια, μιας και το χρέος μας δεν μας ανήκει πια. Αλλα μήπως κι αυτά μπορείς να τα γλυτώσεις φτηνά, όταν γίνουν μετά από καιρό. Τώρα τι γίνεται!

      Αλλά: γλυτώνουμε και άλλα μέτρα που έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να ψηφιστούν, τονώνεις την καταρρακωμένη αξιοπρέπεια μας, εξαφανίζεις τους λαϊκιστές και γλυτώνεις απ’ όλα τα φυντάνια και κάνεις μια νέα αρχή με τον κόσμο στο πλευρό σου. Αν πετύχει τέτοια κίνηση, ο ενθουσιασμός και η αισιοδοξία που θα δημιουργήσουν, μόνο σε καλύτερη μοίρα θα μας φέρουν. Θα πάρεις μια ανάσα χωρίς την βαριά σκιά της τρόϊκας πάνω απ’ το κεφάλι σου. Και κερδίζεις άνετα τις εκλογές τον Ιούνιο και συνεχίζεις τις μεταρρυθμίσεις σου ή κάνεις και βουλευτικές για να βγεις μόνος σου, χωρίς κανένα δεκανίκι.
      Αυτό που γίνεται τώρα είναι αργός θάνατος, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα πάει πολύ.
      Όλοι είμαστε αγανακτισμένοι, μας έχει τσακίσει η φορολογία (το τρίτο μνημόνιο δεν εφαρμόστηκε ακόμα μην ξεχνάμε), πολλοί δεν τα βγάζουμε πέρα χωρίς βοήθεια, δεν καταλήγει πουθενά αυτό. Θέλει μια «έκρηξη» προς τα μπρος, το σοκ που έλεγε κι ο ΑΣ παλιότερα. Τώρα γίνεται διαχείριση, που μετριάζει μόνο την αφόρητη κατάσταση, δεν κάνει κανά ιδιαίτερο καλό, δεν μας ωφελεί σχεδόν καθόλου.

      Εκτός κι αν υπάρχει κάποια «κρυφή» ατζέντα, ένα revolver πάνω στο τραπέζι. «Σκληρές διαπραγματεύσεις» με την τρόϊκα και κολοκύθια δεν πιάνουν πια. 10 δις € δεν θα τα δώσουν έτσι, σαν το 1 δις € του Δεκεμβρίου. Δλδ μακάρι να τα πάρουμε χωρίς άλλα μέτρα, αλλά...
      Εκτός κι αν αφήσουμε να λήξουν και «απειλήσουμε» ότι δεν θα τα πληρώσουμε. Παίξουμε το chicken run.. Έχουμε € νόμισμα, μην το ξεχνάμε κι αυτό.