#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2010 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Καθηγητές» στην προπαγάνδα και την παραπληροφόρηση

Μαθήματα προπαγάνδας από το ΠΑΣΟΚ



Η πιθανότητα γίνεται βεβαιότητα. Τα στοιχεία γίνονται όλο και πιο αποκαλυπτικά. Οι δραματικές εξελίξεις του τελευταίου οκταμήνου ήταν προσχεδιασμένες. Το κακόγουστο σενάριο που ζούμε έχει  παραγωγούς, σκηνοθέτες και εκτελεστές.

Η επιθετική πολιτική της κυβέρνησης εστιάσθηκε στα εξής σημεία:

1.Ο πόλεμος των νεύρων: συναγερμός και εφησυχασμός εναλλάσσονταν όλο και πιο συχνά. Θα προσφύγουμε στο μηχανισμό, προτεραιότητα είναι οι αγορές. Θα κάνουμε στάση πληρωμών, όχι δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα, αποκλείεται είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Θα μας διώξουν από το ευρώ, δεν υπάρχει πρόνοια στη συνθήκη..

Τελικά, η προσφυγή στο μηχανισμό μας βρήκε όλους  «προετοιμασμένους» από τα συνεχή σκωτσέζικα ντους, να αποδεχθούμε την επαχθή λύση.

2. Η απομόνωση του στόχου: οι  μισθωτοί με προεξάρχουσες κάποιες υποκατηγορίες τους, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και σε πρώτο πλάνο  γιατροί, δικηγόροι,  ταξιτζήδες απομονώθηκαν ένας, ένας και επλήγησαν χωριστά. Μετά την απομόνωση ερχόταν η συγκεντρωτική έφοδος σε κάθε ενέργεια της η κυβέρνηση έριχνε πυρ ομαδόν κατά των «αδύναμων κρίκων». Για τις περικοπές μισθών, ανέδειξε κάποια επιδόματα, που δίδονται σε συγκεκριμένες κατηγορίες. υπαλλήλων. Το επίδομα προπέλας, το επίδομα  έγκαιρης προσέλευσης, έγιναν ανέκδοτα χωρίς ποτέ να πουν ποιος το θεσμοθέτησε και πόσοι τα λαμβάνουν. Για το ασφαλιστικό, τα ίδια πχ οι  ένστολοι που βγαίνουν νωρίς στη σύνταξη ή οι γυναίκες στο δημόσιο. Η ασάφεια και η χρησιμοποίηση  συλλογικών στερεοτυπικών παραστάσεων χρησιμοποιήθηκαν αριστουργηματικά.

3. Η γελοιοποίηση των αντιπάλων: προς δεξιά και προς αριστερά, έχουν χρησιμοποιηθεί εντονότατοι τόνοι, πρωτόγνωροι για μια νεοεκλεγείσα κυβέρνηση. Ποτέ καμία άλλη κυβέρνηση δεν αισθάνθηκε την ανάγκη τόσο γρήγορα να επιτεθεί με θεμιτά και αθέμιτα μέσα προς κάθε κατεύθυνση, με στόχο την ακύρωση, την περιθωριοποίηση και  κάποιες φορές την διαπόμπευση του αντιπάλου

4. Ο αντιπερισπασμός: κάποια στιγμή ξεκίνησε μία κουβέντα για το αν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ΔΝΤ με τα μικρότερα επιτόκια, ως μέσο πίεσης των αγορών. Κατέληξε σε δυσβάσταχτα μέτρα για να μπορέσουμε να δανειστούμε !!!

Οι εξεταστικές επιτροπές υπηρετούν άριστα το σκοπό αυτό, καθώς ποινικά δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον

Ο κόσμος είναι στους δρόμους και κυκλοφορούν φήμες για παραιτήσεις υπουργών.

Τελειώνουν οι συνομιλίες με τους Τούρκους και ανακαλύπτουν μία υπόθεση 17 ετών συζύγου υφυπουργού και στρέφουν αλλού την κοινή γνώμη.

Όλα αυτά τα είδαμε μέχρι τώρα. Τώρα πρέπει να μας δείξουν ότι δεν είναι αδιάλλακτοι, ότι δίνουν κάτι στο λαό, ότι σκέπτονται το λαό. Είναι το επονομαζόμενο «ένα βήμα πίσω». Κάτι με υψηλό συμβολισμό, που να αφορά ευρύτατες ομάδες ή να αγγίζει το θυμικό του πολίτη. Θα γίνει λόγος για μερική αλλαγή πλεύσης, για αδικίες που διορθώνονται, για ανάσα, για ελπίδα. Στην πράξη δεν θα σημαίνει τίποτα και μετά το βήμα πίσω θα ακολουθήσουν δύο εμπρός στην προαποφασισμένη γραμμή.

Απλά μαθήματα προπαγάνδας…

ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 21/05/2010 16:15:13

    Λησμόνησες την ... εξουσία στην ..."Φαντασία"

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ firiki2010.wordpress.com 21/05/2010 19:03:23

      Σωστός, κατηγορία αντιπερισπασμός

  2. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 21/05/2010 16:28:35

    φιλε τωρα ειμαστε πτωχευμένοι στο ΔΝΤ...ο λογαριασμός πρεπει να παει σε οσους τοσα χρονια ψηφίζουν πασοκ-νδ, ξέροντας οτι ψιλο-χοντροκλέβουν....αν εισαι ενας απ'αυτους ,το αρθρο σου ειναι για τα γέλια

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 21/05/2010 16:30:23

    Τι λέει το παληό το τραγουδάκι;'Κι αν παρήλθον'.....
    Ε,λοιπόν παρήλθον.Και παρήλθον ανεπιστρεπτί.Αποχαιρέτα την την Αλεξάνδρειαν που χάνεις....
    Ο παπούς δούλεψε τους παπούδες μας,ο μπαμπάς τους μπαμπάδες μας κι αυτός επιχειρεί να κάνει το ίδιο τώρα , μ'εμάς.Ε,λοιπόν μικρό μου,άν το δίς εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού,το τρίς εξαμαρτείν να δείς.........ποιανού ανδρός ΟΥΚ !!!!

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 21/05/2010 16:36:50

      θες να φας και τον αντρίκο στη μάπα?

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ CRAZY DOCTOR 21/05/2010 17:11:30

        Μάπα έχεις εσύ κρετίνε.Οι υπόλοιποι εδώ μέσα,έχουμε πρόσωπο.Αυτά και πολύ σου που ασχολήθηκα με την ευτέλειά σου.Μπορείς να γράψεις όσο και ότι θέλεις,από ΜΕΝΑ,απάντηση δεν θα ξαναπάρεις φαιοπράσινο χάπατο.Αντε αλλού να κοπρίσεις.

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/05/2010 16:40:27

    Προσοχή:Mπορεί καμιά φορά νά διαδηλώσει καί κατά τού εαυτού του ο GAP.

    Aπόσο θυμαμαι η φωτογραφια ειναι απο διαδήλωση κατά τού ασφαλιστικού ενώ ήταν στην αντιπολίτευση..

    • zonitis avatar
      zonitis @ Σπύρος 21/05/2010 18:08:54

      Το γελας; Το ειπε κιολας οτι θα διαδηλωνε εναντιον των μετρων που πηρε ο ιδιος. Μαλλον ειμαστε σε λαθος φιλμ, δεν εξηγηται αλλιως

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Σπύρος 21/05/2010 19:08:54

      μας λέει ότι και αυτός είναι κατά των μέτρων!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Σπύρος 21/05/2010 19:09:23

      διαδηλώνει αυτός για να καθόμαστε στον καναπέ να τον βλέπουμε

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ archaeopteryx 21/05/2010 19:18:12

        Το μηχάνημα πολλαπλών χρήσεων ΠΑΣΟΚ. Κάνει την κυβέρνηση, την αντιπολίτευση, τα συνδικάτα. Μόνο στον Καρατζαφέρη αναγνωρίζουν ρόλο

  5. σερτης avatar
    σερτης 21/05/2010 16:48:37

    αυτή τη φωτογραφία πρέπει να την δουν όλοι οι έλληνες.....για να καταλάβουμε τι σημαίνει εμπόριο ελπίδας, τί σημαίνει αδίστακτος πολιτικάντης

    • zonitis avatar
      zonitis @ σερτης 21/05/2010 18:11:57

      Ο Παπαντρικος δεν ειναι πολιτικαντης. Διαχειριστης ειναι (manager). Το βαλανε εκει που βρισκεται τωρα για να εκτελεση μια αποστολη, να τελειωσει ενα εργο (project). Και τα καταφερνει πολυ καλα.

  6. Mavro Kounavi avatar
    Mavro Kounavi 21/05/2010 16:57:35

    «Στη Νομαρχία Πειραιά εκφράζουμε για ακόμη μια φορά την κατηγορηματική μας αντίθεση στην παραχώρηση από την Κυβέρνηση του πλέον κερδοφόρου τμήματος του λιμανιού του Πειραιά σε ιδιωτικά συμφέροντα.

    Εκφράζουμε για άλλη μια φορά την πάγια θέση μας ότι η ιδιωτικοποίηση των Λιμανιών, τα οποία αποτελούν τομείς στρατηγικής σημασίας για την οικονομία και την τοπική ανάπτυξη, είναι εθνικό έγκλημα και καταστροφική επιλογή για τη χώρα.

    Η παραχώρηση του ΣΕΜΠΟ του ΟΛΠ στο ιδιωτικό κεφάλαιο θα προκαλέσει αλυσιδωτές εκρηκτικές αρνητικές εξελίξεις για τους εργαζόμενους, την τοπική οικονομία, τις εισαγωγές και τις εξαγωγές, ολόκληρη την αγορά, αλλά και το περιβάλλον.

    Από τη μεριά μας θα αγωνιστούμε με όλες μας τις δυνάμεις, προκειμένου να μην επιτρέψουμε στην ελληνική κυβέρνηση και στην COSCO να μετατρέψουν τον ευρύτερο Πειραιά σε China Town, καταστρέφοντας τον παραγωγικό ιστό της πόλης, τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, οι οποίες ήδη δοκιμάζονται σκληρά από την οικονομική πολιτική της Κυβέρνησης.

    Θα αγωνιστούμε, προκειμένου το λιμάνι του Πειραιά να μην μετατραπεί σε «λιμάνι ευκαιρίας» και «μαύρης εργασίας» με χαμηλόμισθους ανασφάλιστους και χωρίς συγκροτημένα δικαιώματα εργαζομένους».

    Αυτά τα αρκούντως επαναστατικά είχε δηλώσει ο σοσιαλιστής κ. Ιωάννης Μίχας, Νομάρχης Πειραιά, την 25η Νοεμβρίου 2008.

    Ένας ανιδιοτελής αγωνιστής του σοσιαλισμού από το μετερίζι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ένας λαϊκός επαναστάτης τολμώ να πω, του οποίου η μορφή δίπλα στο δακρυσμένο Ηγέτη του Διεθνούς Σοσιαλισμού είναι ανεξίτηλα χαραγμένη στις μνήμες όλων μας. Σήμερα έχουμε τη πανηγυρική συνάντηση Παπανδρέου – Wei Jiafou στο Μέγαρο Μαξίμου.

    Δε μπορώ παρά να συναισθανθώ ρίγη Ιεράς Συγκίνησης να πλημμυρίζουν «όλο μου το είναι» όταν έπειτα από τόσους και τόσους «αγώνες», φτάνει επιτέλους η στιγμή της δικαίωσης για τους ήρωες της λαϊκής τάξης.

    Μπορώ τώρα λυτρωμένος που ο Πειραιάς δε θα γίνει China Town να αναφωνήσω τις τρεις λέξεις που φωτίζουν την ιστορική πορεία του Κινήματος στις λεωφόρους της ανυποχώρητης διεκδίκησης των λαϊκών δικαίων, τις τρεις λέξεις που ενσαρκώνουν το τρίπτυχο της ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ προσφοράς στον τόπο:

    ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ-ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ-ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.

    Mavro Kounavi (mavrokounavi@hotmail.gr)

    • Στέλιος Χ. avatar
      Στέλιος Χ. @ Mavro Kounavi 21/05/2010 18:46:17

      Όταν η προηγούμενη κυβέρνηση, έφερνε στην βουλή, την πώληση της μία προβλήτας στην Cosco, ένας ΓΑΠ, ωρυόμενος, την κατηγορούσε έξαλλος στην βουλή, ότι ξεπουλόύσε η ΝΔ την Ελλάδα στους Κινέζους.

      Δέκα μέρες πριν τις εκλογές του Νοεμβρίου, ο ΓΑΠ, υποσχόταν, ότι θα καταγγείλει την σύμβαση με την Cosco.

      Αυτή την σύμβαση, με το που ήρθαν στην εξουσία, την έκαναν γαργάρα. Την αποδέχτηκαν χωρίς να αλλάξει, ούτε ένας τόνος, γιατί αυτή η σύμβαση, ήταν πολύ σημαντική και απέφερε στην Ελλάδα μόνο έσοδα, από τον συνήθως υπερβολικά ζημιογόνο ΟΛΠ.

      Σήμερα, δίνουν τα πάντα. Δίνουν και τις υπόλοιπες προβλήτες, δήθεν με συνεκμετάλλευση με τον ΟΛΠ.
      Δίνουν και στο Θριάσιο, άδειες ελλιμενισμού και αποθήκευσης.

      Στην αγωνία του ο υπουργός κος Ρέππας, πρότεινε στον κάπτεν Γουέι Τζιαφού και τον ... ΟΣΕ, για να απαντήσει ο εμβρόντητος κινέζος, μας εμείς ασχολούμαστε, με ναυτιλιακά

      Σήμερα ο ΓΑΠ συναντήθηκε με τον πρόεδρο της Cosco και κάτι ακούστηκε και για το Τατόι

      Αν δεν ήταν τόσο αναξιόπιστοι, τόσο ξεκάθαρα ψεύτες, τόσο διαστρεβλωτές της αλήθειας, θα έβγαζαν πολύ γέλιο.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Στέλιος Χ. 21/05/2010 19:00:45

        Και γέλιο βγάζουν και τον κόσμο από τα ρούχα του και γυρίζει dvd(χαχα)

      • peripeton avatar
        peripeton @ Στέλιος Χ. 21/05/2010 19:56:50

        "Συνήθως ζημιογόνο ΟΛΠ";;; Σε ποιόν κόσμο ακριβώς ζεις; Δεν θα σου παραθέσω στοιχεία, διότι ως γνωστόν το μασημένο φαΐ είναι για τα έμβρυα και τους ανεγκέφαλους. Κάτσε ψάξε λίγο για να βγεις από τον κόσμο που σού'χουν φτιάξει και τον έχεις πιστέψει

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Mavro Kounavi 21/05/2010 18:53:06

      Αυτός ο γελοίος δεν ήταν που πρότεινε να κλείσουν τα σχολεία στον Πειραιά, γιατί κινδύνευε να τιμωρηθεί ο γαύρος, για επεισόδια οπαδών του; Να κλείσουν σχολεία! Μην ανοίξω το στόμα μου, θα έχουμε νεκρούς και τραυματίες...ο γελοίος...

  7. Orestios avatar
    Orestios 21/05/2010 17:04:15

    Ξέχασες και τις πρακτικές της "συλλογικής ενοχής", την επίκληση ενός "πατριωτισμού του μαμωνά", και την διακριτική απουσία του GAP όταν δυσκολεύουν τα πράγματα.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Orestios 21/05/2010 19:13:39

      Για όλα φταίνε οι άλλοι. Μονοθεματικά δελτία με το Βατοπέδι!!

  8. Ιάσων Κιανός avatar
    Ιάσων Κιανός 21/05/2010 17:16:09

    Ρε αδέλφια,

    μιας και μιλάμε για καθηγητές της προπαγάνδας,

    παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό τις ειδήσεις στο ALTER με τον Χατζηλαλάκη (τον αξιόπιστο...) Κάθε τρείς και λίγο έχει τον Λοβέρδο (υπουργό εργασίας και ασφαλιστικών ταμείων) και τον γλύφει πατόκορφα. Και όποτε δεν τον έχει καλεσμένο σχολιάζει τις αποφάσεις του πάντα θετικά και γεμίζει σάλια το στούντιο... Ολους τους τελευταίους μήνες δεν υπάρχει υπουργός που να έχει προβληθεί από τον Χατζηλαλάκη τόσες φορές όσες ο Λοβέρδος.

    Θα είμαι πολύ κακός.... αν υποψιάζομαι ότι αυτό εχει σχέση με τα τεράστια χρέη του ALTER στο ΙΚΑ;;;;

    • nancy avatar
      nancy @ Ιάσων Κιανός 21/05/2010 17:27:18

      .. τα οποία γνωρίζεις μόνο απο τα blogs γιατί οι φυλλάδες γενικώς, τα κρατάνε σαν πολύτιμα διαμάντια στα χρηματοκιβώτιά τους..

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Ιάσων Κιανός 21/05/2010 17:36:47

      Οχι δεν θα γίνεις κακός ,Κιανέ Ιάσονα.Μάλλον αυτό παίζει.Γιατί με τόόόόσο γλύψιμο πιάάάάά΄,δεν θέλω να πιστέψω τίποτ'άλλο !!!Μ'εννόησες φαντάζομαι.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 21/05/2010 17:31:17

    οταν πηγε ο προεδρος της Cosco στο Σαμαρα ειπε πολυ καλα λογια για τον Καραμανλη και ειπε οτι αυτος εφερε ουσιαστικα τους κινεζους στν Ελλαδα..η κρατικη τηλεοραση το ειπε ,το αλφα πριν λιγο οχι..παρχει περιπτωση να το πει το "πρασινο" μεγκα?
    πώς γινεται το κρατικο καναλι να ειναι λιγοτερο προπαγανδιστικο υπερ τη κυβερνησης απο τα ιδιωτικα καναλια?

  10. Salmonellas avatar
    Salmonellas 21/05/2010 17:41:07

    Καιρος να αφησουμε τις σαχλαμαρες και να δουμε που στο διαολο πηγαινουμε. Τα μπλογκς δεν ειναι μονο για πλακα, πρεπει να προωθουν και τον προβληματισμο του υπευθυνου Ελληνα πολιτη που θελει ναχει ψωμι η οικογενεια και μελλον η πατριδα.

  11. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 21/05/2010 18:07:48

    Η φωτογραφία είναι την εποχή που ήταν αντιπολίτευση. Ομως έχει κάνει δήλωση ως Υπουργός Παιδείας ότι πολυ θα ήθελε να συμμετάσχει κι αυτός στη διαδήλωση για τα προβλήματα της Παιδείας που διοργάνωναν εκείνες τις μέρες οι καθηγητές.

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 21/05/2010 22:08:07

    και μη ξεχναμε οτι τη συμφωνια με τους Κινεζους την εκλεισε στο μεγαλυτερο βαθμο και ο βουλγαρακης.παρολο που πεσανε τα μμΕ να τον φανε μετα..

  13. eliot avatar