#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2012 12:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καζαμίας 2013

Πιστοί στις παραδόσεις, επιφυλακτικοί στις διαδόσεις και ενάντια στις ομαδικές νευρώσεις, επιχειρούμε και φέτος να προβλέψουμε τα μελλούμενα.

Επισημαίνουμε ότι ο περυσινός Καζαμίας προέβλεψε 29% για τη ΝΔ, Σαμαρά Πρωθυπουργό και ΣΥΡΙΖΑ αξιωματική αντιπολίτευση (3 μήνες νωρίτερα καθώς είμαστε πολύ μπροστά).

Δεν μένουμε όμως στις δάφνες μας και ανοίγουμε πανιά για το 2013. Κάποτε θα τρομάζαμε από τον αριθμό (13), τώρα μας τρομάζουν μόνο τα «νούμερα».



 Iανουάριος: Ο Λαυρεντιάδης δηλώνει πολύ χαρούμενος στον Κορυδαλλό και αποσύρει το αίτημα αποφυλάκισης. Όλος ο καλός ο κόσμος εκεί βρίσκεται. Παίζει με τον Άκη Μονόπολυ και μόλις κέρδισε τη Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Η χαρά του διαρκεί λίγο γιατί ο πραγματικός Λούα-Λούα του κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. Η Βίκυ έξαλλη με τον ανεπρόκοπο σύζυγο, απαιτεί τη δωρεά της Σταδίου από τον Σάχη της Πιερίας, απειλώντας τον με το μπαστούνι του Καρούζου, ο οποίος το ξέχασε πηγαίνοντας στη Χαλκίδα. Προκαλείται πανικός, αλλά ο Μάκαρος βάζει όλες τις αγαπούλες στη θέση τους. Ο πρίγκιπας, αφού αμφισβητούν την επιταγή του, συμμετέχει στην αύξηση μετοχικού κεφαλαίου στον ΠΑΟ, με ενέχυρο ένα βυτιοφόρο τίγκα πετρέλαιο θέρμανσης. Εκστασιασμένοι οι ιθύνοντες της ΠΑΕ από τον πλούτο και τις θερμές νύχτες που τους υπόσχεται, πουλάνε μισοτιμής στους ποδοσφαιριστές «παλτά».



 Φεβρουάριος: Γίνεται ανασχηματισμός, στον οποίο συμμετέχουν οκτώ μέλη του ΠΑΣΟΚ. Είναι οι μόνοι που έχουν απομείνει στην Ιπποκράτους, μαζί με τον Αηδόνη και το πουλάκι τσίου. Ο Ρουπακιώτης ενώ διατηρείται στη θέση του, παραιτείται και αφιερώνει το χρόνο του στην ανάλυση των διαφορών του Μνημονίου που υπέγραψε με τη Συμφωνία της Γιάλτας. Ο Μανιτάκης τίθεται σε διαθεσιμότητα  και όταν αδειάσει θέση Υπουργού θα ειδοποιηθεί. Ο Ζεράρ Ντεπαρτιέ έρχεται στην Ελλάδα που έχει το δικαιότερο φορολογικό σύστημα της Ευρώπης. Παράλληλα θα ερμηνεύσει έναν προφητικό ρόλο: τον Τροϊκανό που ξέμεινε στην Ελλάδα μετά την κρίση και έγινε μπακαλόγατος. Ο Μπέος στέλνει δώρο του Κούγια ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου. Ο Σύλβιο Μπερλουσκόνι θριαμβεύει στις ιταλικές εκλογές.

 

Μάρτιος: Το Λιμενικό ψάχνει 600 δις νοτίως της Κρήτης, ο ΣΥΡΙΖΑ το δρόμο προς την εξουσία, το ΚΚΕ τον νέο «πατερούλη». Η Αλέκα Παπαρήγα, η μακροβιότερη στα κουμάντα του ΚΚΕ, παραιτείται έπειτα από μία λαμπρή καριέρα ταξικής πάλης. Παρά το γεγονός ότι φαβορί χρίζονται  ο Γκλέτσος και η Λιάνα, νέος Γενικός Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του Κόμματος «είναι ο Μπογιόπουλος ηλίθιε».  Το ΚΚΕ στρέφεται στην επικαιρότητα με σύνθημα «ΕΟΤ και ΝΑΤΟ, το ίδιο συνδικάτο». Ο Λοβέρδος ανακηρύσσει τη ΡΙΚΣΣΥ σε κόμμα. Πρόκειται για ένα αστικό σχηματισμό που απευθύνεται στον καθένα και μπαίνει στην καθημερινότητα μας με την κωδική ονομασία «ρήξη χι-αστού».

 

Απρίλιος: Ο Γιάννης Μανώλης φτιάχνει νέο κόμμα, το οποίο ονομάζεται «Πελοποννησιακή Συμμαχία» με αντιπρόεδρο τον Τσάκα και Γενικό Γραμματέα τον Χρυσοχοΐδη. Η 4η του μήνα καταγράφεται ως ιστορική, καθώς είναι η πρώτη ημέρα εδώ και μήνες, κατά την οποία δεν έφυγε κανείς από τους ΑΝΕΛ. Τα θαύματα δεν σταματούν εδώ, καθώς οι παρεμβάσεις της Ζωής Κωνσταντοπούλου στις Επιτροπές της Βουλής δεν ξεπερνούν το μισάωρο. Ο Τσίπρας μετά τη Λατινική Αμερική επισκέπτεται την Κορεατική Χερσόνησο, με έμφαση στο Βόρειο τμήμα. Τα διδάγματα σύγχρονης διακυβέρνησης είναι τεράστια, ενώ παράλληλα αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις δηλώνοντας πως «η Κίτρινη Θάλασσα ανήκει στα ψάρια της».

 

Μάιος: Ο Ολυμπιακός κατακτά για ακόμη μια χρονιά το Europa League και η λίστα αντι-Λαγκάρντ την Ελλάδα. Για να μην μας παραπέσει πάλι, οι Γάλλοι μας στέλνουν πρώτα τα ονόματα όσων δεν πρέπει να ελεγχθούν. Έπειτα στέλνουν την αυθεντική λίστα χαραγμένη σε μάρμαρο Πάρου για να μην αλλοιώνεται εύκολα. Ξεκινούν οι γεωτρήσεις σε Ιόνιο και Κρητικό Πέλαγος, αν και οι φάλαινες και τα δελφίνια έχουν καταθέσει ασφαλιστικά μέτρα. Εκτός από μια τρύπα στο νερό, καταφέρνουν να βρουν λίγα μέτρα από τις ακτές της Πάργας και τον θησαυρό του Αλή Πασά, ο οποίος αποτιμάται σε 600 δις γαλόνια πετρελαίου.

 

Ιούνιος: Το ΠΑΣΟΚ καταθέτει αίτηση προσφυγής στο άρθρο 99 και πρόταση συγχώνευσης στη ΔημΑρ, η οποία αρνείται καθώς θέλει για τον εαυτό της τον ηγεμονικό ρόλο στην Κεντροαριστερά. Μια συνιστώσα ΠΑΣΟΚ μόνο προβλήματα και κακούς συνειρμούς προκαλεί. Ο ΓΑΠ είναι πλέον στο CERN, ως ειδικός επί των διασπάσεων. Οι πρώην κηπουροί κλείνονται στη «βίλα Ανωμαλία», όπου κατασκευάζουν ατομικές ανεμογεννήτριες. Ο Πάγκαλος βγάζει το μπουρνούζι, βάζει το τάνγκα και θέτει ως στόχο να ξεπεράσει τη φήμη του Τατσόπουλου.

 

Ιούλιος: Παρατεταμένη άνοιξη σε όλη τη χώρα, καθώς η αιθαλομίχλη, που παρήχθη  από την καύση του ξύλου όλο τον χειμώνα, έχει εγκλωβιστεί  στα ανώτερα στρώματα και λειτουργεί ως κλιματιστικό, μη επιτρέποντας στον ήλιο να φτάσει στην επιφάνεια της γης. Ο Καμμένος παρελαύνει στην Αμαλίας, ανήμερα της 4ης Ιουλίου με σημαία ένα δολάριο, την ίδια στιγμή που ο Καρατζαφέρης ανακοινώνει την επιστροφή του στην πολιτική. Ο Μπενίνι εγκαταλείπει και τη χώρα μας, όπου είχε καταφύγει, μετά την επικράτηση του Σύλβιο στην Ιταλία.

 

Αύγουστος: Μετά από χρόνια είναι ο πρώτος Αύγουστος που πραγματικά δεν υπάρχουν ειδήσεις. Αυτό αποτελεί πρόβλημα ειδικά για τον ημερήσιο Τύπο, που γνωρίζει άνθηση: μόνο «Ελευθεροτυπίες» κυκλοφορούν, επτά. Τα μπάνια του λαού δεν τα σκιάζει φοβέρα καμιά, ενώ και τα κρατικά ταμεία γεμίζουν, μετά από μια εξτρά φορολόγηση των αντιηλιακών. Ο Μαρινάκης φέρνει τον Ροναλντίνιο, τον Ρονάλντο και τον Κακά στον Πειραιά. Εξήντα χιλιάδες κόσμου τους αποθεώνουν μπρος στην προβλήτα της Cosco.

 

Σεπτέμβριος: Η ΔΕΗ ζητάει αύξηση στα τιμολόγια, ενώ το χαράτσι των ακινήτων ενσωματώνεται στους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας. Όσοι είναι στο ενοίκιο, πάνε υποχρεωτικά στην καρτοκινητή. Η Μέρκελ καλεί τον Σαμαρά να κάνει μια δήλωση υπέρ της για να κερδίσει τις εκλογές, δίνοντας άλλες 60 δόσεις δανείου με ευνοϊκό επιτόκιο, ευκολίες αποπληρωμής και δώρο τη Βαυαρία. Αυτή δεν είναι η Γερμανία που όλοι αγαπήσαμε, αλλά ο Κωτσόβολος. Ο Ομπάμα παίρνει μια ιστορική πρωτοβουλία: στο Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ θα γίνονται δεκτοί και  straight.

 

Οκτώβριος: Ιδρύονται ιδιωτικά Πανεπιστήμια στη χώρα μας: Η Βάνα Μπάρμπα ιδρύει σχολή χορού, ο Θέμος ορθοφωνίας, ο Κωστόπουλος business administration. Ο  Παπακωνσταντίνου  καινοτομεί με τη σχολή Υπουργών: ξέρει όλα όσα δεν πρέπει να κάνουν. Η ελληνική οικονομία παρουσιάζει οριακή ανάπτυξη, ενώ καταφθάνουν τα πρώτα καράβια με αραβικά δισεκατομμύρια για επενδύσεις. Η οικοδομή ξεκινά και πάλι, καθώς οι καταδικαστικές αποφάσεις των δικαστηρίων για όσους έφαγαν δημόσιο χρήμα πέφτουν βροχή. Κάθε χωριό και κρατητήριο, κάθε πόλη και φυλακές. Η κοινωνική καταξίωση δεν είναι πια τα Καγιέν ή σπίτι στα ΒΠ, αλλά κελί στην VIP πτέρυγα του Κορυδαλλού.

 

Νοέμβριος: Στη νέα τηλεοπτική σεζόν, τα τούρκικα σίριαλ αντικαθίστανται με κινέζικα, καθώς οι παραγωγές είναι πιο φθηνές και η επόμενη παρτίδα θα είναι από την Καμπότζη. Ο Τσίπρας μεταβαίνει στο Βιετνάμ και από το Ανόι ζητάει εκλογές, πριν τα ποσοστά του φθάσουν στο κατώι. Η επανεκλεγείσα Μέρκελ επισκέπτεται τη χώρα μας για να επιθεωρήσει το ελληνικό οικονομικό θαύμα, τον φράκτη στον Έβρο και την κατακόρυφη μείωση των γερμανικών εξαγωγών. Η κρίση αποτελεί παρελθόν για τον Ευρωπαϊκό Nότο, έχοντας μετακομίσει στον Βορρά, πριν καταλήξει στο Βόρειο Πόλο.

 

Δεκέμβριος: Στίφη καταπιεσμένων καταναλωτών ξεχύνονται στους δρόμους για να ψωνίσουν, δημιουργώντας κυκλοφοριακό κομφούζιο, κανονική ατμοσφαιρική ρύπανση και πλασματική ευφορία. Πολλοί αρχίζουν και νοσταλγούν την κρίση, αλλά και τον Τσίπρα, ο οποίος ύστερα από το εσωκομματικό «πραξικόπημα της συνιστώσας» έχει αντικατασταθεί από τη Ρένα Δούρου. Είχε προηγηθεί το «κίνημα της καλτσοδέτας» που έφερε στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚ την Εύα Καϊλή, γεγονός που συντάραξε τη σοσιαλιστική διεθνή και την τριεθνή συμφωνία για τις Πρέσπες. Ο Σαμαράς δημιουργεί νέο πολιτικό φορέα, ευρωπαϊκού προσανατολισμού και σαρώνει στις δημοσκοπήσεις. Η ανεργία είναι κάτω από 20%, η βενζίνη στο  1 ευρώ, το πετρέλαιο θέρμανσης στα 50 λεπτά, η φιάλη ουίσκι κομπλέ στον Ρέμο 50 ευρώ. Η κρίση πέρασε: όλοι είμαστε φτωχότεροι, κάποιοι σοφότεροι, αλλά κυρίως καταλάβαμε ποιοι απεδείχθησαν κατώτεροι των (ιστορικών) περιστάσεων.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Τουρίστας avatar
    Κώστας Τουρίστας 29/12/2012 12:26:45

    Τύφλα νά 'χει το ημερολόγιο της PIRELLI(όσο αφορά τις φωτογραφίες).
    Γράψατε πάλι αγαπητέ !Και τα κείμενα εξαιρετικά.! Σας εύχομαι να είστε καλά καί το 2013 αλλά και όσα ακόμη χρόνια σας δώσει ο Θεός, για να μας χαρίζετε τέτοια ωραία κείμενα.Καλή Πρωτοχρονιά ! με εκτίμηση.

    • M.O. avatar
      M.O. @ Κώστας Τουρίστας 29/12/2012 19:14:48

      Καλή χρονιά και καλή τουριστική σεζόν... Να είστε καλά

  2. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 29/12/2012 13:40:51

    Kαλή χρονιά Μ.Ὀδυσσέα,μέ ὑγεία καί δύναμη.
    Οἱ φωτογραφίες σου δέν χωρίζονται σέ ἐποχιακές,ἀνάλογα τούς μῆνες,ὅλες παραπέμπουν σέ καύσωνα αὐγουστιάτικο..
    Ξεχωρίζω δυό ἀπό τούς μῆνες τοῦ Καζαμία σου ὥς πιό ἐνδιαφέροντες:
    Τόν Μάϊο γιά τίς κόκκινες κούπες καί τόν Δεκέμβρη πού θά περιμένω πῶς καί πῶς,ὄχι γιά τή βενζίνη πού θά πέσει στό 1 εὐρώ,ἀλλά γιατί θά πάω ἐπιτέλους στό Ρέμο μέ μόνο 50 εὐρώ..

    • M.O. avatar
      M.O. @ Κυθήριος Τ. 29/12/2012 19:16:17

      Γεια σου Κυθήριε με το πάντα καυστικά εύστοχο σχόλιο. Καλή χρονιά ρε γάβρε!

  3. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 29/12/2012 14:21:21

    Σκέπτομαι εάν είναι "πολιτικά ορθόν" , μερικές από τις Φωτο- να μετατρέψω (με την άδεια Μ.Ο. & Φάκτορα) σ' ευχετήριες καρτ-ποστάλ και να τις ταχυδρομήσω κατά VIP-μεριά του Κορυδαλλού , ευχόμενος φυσικά ... "Χρόνια Πολλά" .
    Τις ευχές μου άνευ εισαγωγικών Μ.Ο. , για έτη πολλά και δημιουργικά !

    • M.O. avatar
      M.O. @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 29/12/2012 19:17:31

      Χρόνια πολλά και πάντα τέτοιες ιδέες...

  4. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 29/12/2012 15:01:52

    Αγαπητέ factora x, αισθάνομαι τη βαθύτατη ανάγκη να διαμαρτυρηθώ εντόνως και να σας .......καταγγείλω δημοσίως, για την εντελώς μονόπλευρη-φαλλοκρατική εικονογράφηση του Καζαμία 2013 (δεν διάβασα τα κείμενα ακόμη)!!!! :-) Τουλάχιστον τον Φεβρουάριο, τον Μάϊο, τον Ιούλιο και τον Αύγουστο, θα έπρεπε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να τον είχατε αφιερώσει σ΄εμάς, τις θηλυκού γένους αναγνώστριες και σχολιάστριες του Αntinews!!!!! Τόσα όμορφα αρσενικά κορμιά θα μπορούσαν να ...ενσαρκώσουν τους εν λόγω μήνες !!!!. Πως διαπράξατε μία τόσο απαράδεκτη, αψυχολόγητη και ασυγχώρητη παράβαση; Σαν να μας προσπερνάτε αδιάφορα και να παραβλέπετε τεχνηέντως την ύπαρξή μας στο χώρο!!!!!
    Διαταράσσετε ανεπίτρεπτα τη ΘΕΪΚΗ και ΦΥΣΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ!!!!!!
    Παρακαλώ, επανορθώστε !!! :-) :-) :-)

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 29/12/2012 15:04:04

      Τώρα είδα οτι ο υπαίτιος της κατάφορης αδικίας, είσαστε εσείς Μικρέ Οδυσσέα!!!! Τόσο το χειρότερο λοιπόν !!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ !!! :-)

      • M.O. avatar
        M.O. @ BLACKQUEEN 29/12/2012 19:13:08

        Αγαπητή μου για παράπονα για τις φωτό απευθυνθείτε στο τμήμα άρτ & design του σάιτ. Κάντε αίτηση και θα δουν το αίτημα σας με συμπάθεια...

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ M.O. 29/12/2012 20:47:50

          Απευθύνομαι λοιπόν στους ειδικούς και παρακαλώ για την άμεση επανόρθωση της αδικίας. Δεν πιστεύω οτι θα εισακουστώ όμως, γιατί η μονότονη και μονόπλευρη προτίμηση στις ασπρόμαυρες αισθησιακές φωτογραφίες αποκλειστικά θηλυκών ''μοντέλων'', είναι καταφανέστατη. Ούτε που σκέπτεται κανείς να τολμήσει κάτι περισσότερο από το σύνηθες.....
          Την συμπάθειά τους δε, τι να την κάνω; :-(

          Κατά τα άλλα σας εύχομαι Μ.Ο, να διατηρείτε πάντα το χιούμορ σας και να καταφέρνετε να βλέπετε τη ζωή κυρίως από την εύθυμη πλευρά της.

    • anideos avatar
      anideos @ BLACKQUEEN 30/12/2012 02:30:48

      Ισως να μην το προσεξες αλλα οι αντρες ειναι ολοι μαζωμενοι στον Μαρτη>
      Και τι αντρες ;-)

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ anideos 30/12/2012 10:41:55

        Μα αυτοί εκτός από ....συγχωρεμένοι, μυστακοφόροι και κακάσχημοι, εν αντιθέσει με τις υπόλοιπες φωτό, είναι και ντυμένοι με αντιαισθητικές ...βρωμοχλένες !!!!
        Είναι κατάφορη η αδικία!!!

        • anideos avatar
          anideos @ BLACKQUEEN 30/12/2012 13:36:44

          Ρουχα εργασιας...
          για δουλεια πανε τα παλουκαρια.
          Εχεις δικιο ο Μ.Ο. σας αδικησε.
          Καλο χρονο να χουμε και ισως να αποδωθει ¨δικαιοσυνη¨ στον καζαμια του 2014

  5. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 29/12/2012 15:11:30

    μάλλον οι φωτο σου έκλεψαν τις δάφνες αγαπητέ ΜΟ, όπως και να χει να είσαι γερός και να μας χαρίζεις τέτοια ωραία κείμενα, Καλή χρόνιά

    • M.O. avatar
      M.O. @ Βούλα Ελευθεριάδου 29/12/2012 19:19:25

      Μην το συζητάς. Κι εγώ που το έγραψα τις φωτό κοιτάω. Καλή χρονιά Βούλα!

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 29/12/2012 15:33:37

    "Νάμαστε! απροσάρμοστοι, να η μεγάλη αρετή μας!
    Να μη βολευόμαστε. Nάμαστε! ανυπόμονοι, σκληροί,
    γιομάτοι ανησυχία και πίστη, να θέμε το αδύνατο
    -σαν τους ερωτευμένους. Να ξέρουμε πως ό,τι λένε
    σήμερα δικαιοσύνη, είναι οργανωμένη αδικία
    κι ό,τι λένε ηθική είναι η βολική, ταπεινή συνεννόηση
    των άναντρων. Και να μην το ανεχόμαστε.
    Ποιοί θα νικήσουν; Oι πιο σοφοί; Οι πιο πολλοί;
    Οι πιο ξυπνοί; Οι πιο σήμερα δυνατοί;

    Θα νικήσουν όσοι πιστεύουν. Oλοι μαζί σε μιαν επίθεση"
    ~Νίκος Καζαντζάκης

    Ευτυχές και Σωτήριο το 2013
    ♠ ♠ ♠

    Oι άνδρες, ερωτεύονται με τα μάτια. Οι γυναίκες, με τ’ αυτιά.

    “Yo Te Amo / Do I Love You (Yes In Every Way)”
    http://tinyurl.com/czmmu9z
    Με τη καλλονή Anthea Anka, τον πατέρα της Paul Anka
    και τον Berry Gibb των Bee Gees (στα φωνητικά)

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ η Dimi 29/12/2012 16:35:41

      ''Oι άνδρες, ερωτεύονται με τα μάτια. Οι γυναίκες, με τ’ αυτιά.''

      Oι γυναίκες ερωτεύονται ΚΑΙ με τα μάτια, και με τα αυτιά, και με τη διαίσθηση αλλά κυρίως, με τη φαντασία !!!! :-)

      • Αναξίμανδρος avatar
        Αναξίμανδρος @ BLACKQUEEN 29/12/2012 16:49:36

        Kαι οι αγαθοί ανδρες ερωτεύονται με όλα τα μέσα αγαπητή Βασίλισσα, αρκει να τους πατήσετε το κουμπί εσείς οι καλές γυναίκες...

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Αναξίμανδρος 29/12/2012 20:30:23

          +10000000000000000000000

      • Samurai avatar
        Samurai @ BLACKQUEEN 29/12/2012 16:52:16

        Μπορείτε να φανταστείτε ότι είστε ερωτευμένη με ένα ''λευκό αξιωματικό ''ας πούμε?
        Δε χρειάζεται να απαντήσετε,αφήστε τη φαντασία σας
        να κάνει όλη τη δουλειά !

        • αναξίμανδρος avatar
          αναξίμανδρος @ Samurai 29/12/2012 20:26:29

          To έκανε η Νικόλ Κίντμαν στο "Μάτια ερμητικά κλειστά"

          • Samurai avatar
            Samurai @ αναξίμανδρος 29/12/2012 22:54:01

            Η πιο ανούσια ταινία του Κιούμπρικ.
            Μεγάλη αποτυχία.Πατάτα !
            Αλλιώς μας είχε συνηθίσει ο Κιούμπρικ.
            Αυτή του η ταινία μας προσγείωσε ανώμαλα !

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Samurai 29/12/2012 20:37:22

          Χρειάζεται δεν χρειάζεται, πάντα απαντώ. :-)
          ...Αυτό που λέτε είναι πολύ δύσκολο.... Εγώ παίζω απέναντι !!!!!
          Φαντασία είπαμε. Όχι επιστημονική φαντασία! :-)

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ BLACKQUEEN 29/12/2012 21:29:39

        BLACKQUEEN “..αλλά κυρίως, με τη φαντασία !!!!”
        Εγώ είμαι του πολύ κοντινού και του συχνού. Ευχαριστώ.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ η Dimi 29/12/2012 22:53:09

          ''Εγώ είμαι του πολύ κοντινού και του συχνού. Ευχαριστώ.''
          Μα η φαντασία καλή μου ''η Dimi'', λειτουργεί εντελώς υπερβατικά και δημιουργικά, κυρίως στα ...συχνά ΚΑΙ τα πολύ κοντινά !!!!! :-)
          Τα... αραιά και τα μακρινά, είναι για όσους στερούνται εκτός όλων των άλλων ΚΑΙ φαντασίας !!
          Παρακαλώ. :-)

          • Samurai avatar
            Samurai @ BLACKQUEEN 29/12/2012 23:06:11

            Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει αγαπητή μου!
            Πιστέψτε με,το αραιό και το μακρινό έχει πολύ περισσότερη ένταση και χάρη.
            Η φαντασία δε, βρίσκει το πιο κατάλληλο πεδίο για να ξεδιπλωθεί,χωρίς να βρίσκει όρια μπροστά της.
            Το συχνό και το κοντινό,φέρνει τη λήθη,
            αφαιρώντας κάθε ίχνος μαγείας.
            Στερημένη μπορεί να είσαστε εσείς αγαπητή μου,οπότε μπορώ να κατανοήσω απολύτως το συχνό και το κοντινό που επικαλείστε.
            Καλά τα καταφέρνετε πάντως.
            Δεν έχετε αποκοιμηθεί ακόμα.
            Φιλικά πάντα.
            Θα έβαζα και χαμογελάκι αλλά δεν ξέρω πως μπαίνει !

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Samurai 29/12/2012 23:56:13

            :-) Αγαπητέ μου Samurai, η απομόνωση σε ονειρικούς κι άπιαστους κόσμους, η εξιδανίκευση και η άρνηση να ζήσουμε όσα φανταζόμαστε, είναι γι αυτούς που είτε αδυνατούν (φυσικά και ψυχικά) είτε διστάζουν, να απολαύσουν στο έπακρο όσα ποθούν. Δικαίωμά σας να ζείτε εγκλωβισμένος στο κυνήγι του...άπιαστου, δέσμιος του ανικανοποίητου και ιδανικός εραστής του ανύπαρκτου!!!! Η φαντασία οφείλει να πλάσει τον μύθο και η τόλμη οφείλει να μας ωθήσει να ζήσουμε εντός του ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΕΙ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΟΥΜΕ. Η ζωή είναι σύντομη κι εμείς όχι αιώνιοι με το ίδιο σώμα.... Ίσως βέβαια η ηλικία σας καλέ μου Samurai, να μην .....αντέχει το συχνά και το ...κοντά, οπότε με περισσή ευκολία επιλέγετε το μακριά και το σπάνια :-). 'Ομως μη γενικεύετε...Υπάρχουν και νεότεροι με πολύ πιό ...δυνατές επιθυμίες :-) !!!
            Φιλικότατα εννοείται....

            ** Το γελαστό ανθρωπάκι μπαίνει όταν πατήσετε Shift + Q Ταυτόχρονα για τα ματάκια : , μετά την μικρή παύλα για μυτούλα - και Shift + δεξιά παρένθεση επάνω από το μηδεν ). ok???? Για να μπορείτε κι εσείς πια να ...χαμογελάτε.

          • Samurai avatar
            Samurai @ BLACKQUEEN 30/12/2012 02:34:01

            Αγαπητή Μαύρη βασίλισσα,δεν είμαι εγώ αυτός που γενικεύει.
            Τα συμπεράσματα που βγάζετε για τους ονειρικούς και άπιαστους κόσμους ίσως να είναι βασισμένα πάνω σε δικές σας εμπειρίες.
            Θα δεχθώ ότι μπορεί να κυνηγώ το άπιαστο θέλοντας να ικανοποιήσω τη φλόγα που με καίει..
            Το προτιμώ από το να ζω με την ψευδαίσθηση του ''χειροπιαστού''με την πλαστή ασφάλεια που μου προσφέρει.
            Ξέρετε..η ζωή μας είναι γεμάτη από κανόνες και συμβιβασμούς..ο λίγος χρόνος που μας μένει ας αξιοποιηθεί με το κυνήγι του άπιαστου.Κάποτε θα το τσακώσουμε αυτό που κυνηγούμε, που ποθούμε και θα αποζημιωθούμε.
            Όσον αφορά την ηλικία μου και τις αντοχές μου..
            Έχω την ηλικία ενός αξιωματικού κι όχι ενός πύργου..
            Εσείς απ'ότι φαίνεται είστε μια νεαρή βασίλισσα που έχετε πολλά να μάθετε ακόμα :)

          • DebbyTant avatar
            DebbyTant @ Samurai 30/12/2012 06:42:34

            Blackqueen σε μεταφραση σημαινει καρα γκουνα.
            Ολα τα παιδακια τα μεγαλωνουν με παραμυθια βασιλισσες κ πριγκηπες. Οσες μενουν στον παιδικο αυτο κοσμο προσκολημενες ειναι ιδιοτυπα ρομαντικες. Ο ρομαντισμος εχει διαστασεις. Κοντινες πχ βασιλιαδες πυργους κ μακρινες πχ αστερια κ διαστημα.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Samurai 30/12/2012 08:40:52

            '' Κάποτε θα το τσακώσουμε αυτό που κυνηγούμε, που ποθούμε και θα αποζημιωθούμε.'' Στα περισσότερα που λέτε συμφωνώ. Επιτρέψτε μου όμως να μην αρκούμαι στο ''κάποτε'', που μπορεί αν είναι πολύ μακρινό (ή και αδιόρατο), να καταντήσει εύκολα ένα άδοξο ''ποτέ''
            :-).
            ...Ωραίο το κυνήγι του...άπιαστου, αρκεί μετά από εύλογο χρόνο αυτό να ....προσποιηθεί οτι κουράστηκε, να σταματήσει για να πάρει μιαν ανάσα και τότε να το πιάσουμε μιάς και αυτό επιθυμεί κατά βάθος....Να πιαστεί.

            Υ.Γ : Αγαπητέ είναι απαράδεκτο να έχετε την ημερολογιακή ηλικία ενός αξιωματικού και να εκφράζεστε με την ψυχική κόπωση ενός πύργου (όχι κοντά και όχι συχνά) !!!! Δε βρίσκετε;;
            Την …ηλικία μας τη μετρούν με συμβατική συνέπεια τα ημερολόγια, αλλά την επιλέγουν ΠΑΝΤΑ τελικά, οι επαναστατικές επιλογές μας. 0:)
            Αυτό που είναι σημαντικό, είναι να καταφέρνει κανείς να συνδυάζει την αποκοτιά του Πιονιού, την υπερηφάνεια του Αλόγου, τη φιλοδοξία του Αξιωματικού, τη σοφία του Πύργου, τη μυστηριώδη γοητεία της Βασίλισσας (οι γυναίκες) και την απαράμιλλη γενναιότητα του Βασιλιά (οι άνδρες).

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Samurai 30/12/2012 09:00:16

            @DebbyTant : Δικαίωμά σας αγαπητέ να αντιλαμβάνεστε ότι είναι δυνατόν να αντιληφθείτε, μέσω της καρα γκούνικης νοοτροπίας σας που επιτρέπει στον μικρόκοσμό σας να βοσκούν και να βελάζουν αθώα και χρήσιμα προβατάκια, αλλά δεν αντέχει ούτε τα παραμύθια, ούτε τους πρίγκιπες, ούτε τους μακρινούς γαλαξίες !!! Διαλέγει ο καθένας το πεδίο όπου αισθάνεται πιό άνετα να κινηθεί και πορεύεται. Πορευτείτε λοιπόν εν ειρήνη κι εσείς, αλλά μην προσπαθείτε να ερμηνεύσετε ματαίως αυτά που δεν σας συγκινούν, άρα αδυνατείτε να εννοήσετε.... :-)

          • Aναξίμανδρος avatar
            Aναξίμανδρος @ BLACKQUEEN 30/12/2012 19:35:22

            Αγαπητή Βασίλισσα αν σου έλεγα οτι από πολύ νέος 14 ετών, αν θυμάμαι καλά, είχα αντιληφθεί οτι η ανθρώπινη φαντασία είναι η πεμπτουσία του σύμπαντος, θα με πίστευες?. Τωρα στα 60 πλέον αντιλήφθηκα οτι είναι και ο μοναδικός οδηγός της επιστήμης όταν ψηλαφεί μεσ' τα σκοτάδια των συνόρων της γνώσης, το άγνωστο για να το αποκρυπτογραφήσει.
            Για να μην πώ για τους καλλιτέχνες που κάθε τους κίνηση ακολουθεί τη φαντασία...
            Η πιό ανέξοδη και απολαυστική εμπειρία του ανθρώπου είναι να κάνει το ΚΑΘΕΤΙ στη ζωή του μέ την Φαντασία του πάντα σε διέγερση, πόσο μάλλον το βασικό του ένστικτο...

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ BLACKQUEEN 30/12/2012 00:43:08

        Ακριβώς!

    • M.O. avatar
      M.O. @ η Dimi 29/12/2012 19:22:03

      Είναι εκπληκτικό το κομμάτι που έβαλες και συγκινητικό να βλέπω σχόλια τόσο παλιών αναγνωστών. Να είσαι πάντα καλά. Καλή χρονιά!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ M.O. 29/12/2012 21:19:54

        Οδυσσέα, Θερμά Ευχαριστώ.
        Αισιόδοξα, 2013 = Ετος ΑΟΖ για τη πατρίδα μας!

  7. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 29/12/2012 15:34:26

    Το κείμενο όπως πάντα απολαυστικό, με κορυφαίους τον Φεβρουάριο, τον Μάρτιο, τον Μάϊο, ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ και με πιό αγαπημένον μου όλων, τον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ !!!!

    *** Τις εικονογραφήσεις σας μόνο να επιμεληθείτε πιό πλουραλιστικά, παρακαλώ πολύ !!!! :-)

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/12/2012 15:36:37

    Πάντως το 2012 φεύγει με εκπληκτικό finish:
    Με Παπάκ και (Καρα)-χάλι,
    δυνατή Ελλάδα πάλι !
    Δια το όλον γκρεκο-λατινικόν μεσογειακόν κλέος, πρέπει ασφαλώς να προσθέσω και ολίγον σέξ, δηλαδή, τι άλλο, μπλάκ-εντ-ντέκερ-Τατσό (τώρα ντρέπομαι να κάνω και άλλη ομοιοκοταληξία).
    Σφραγίζουμε, οπισθογραφούμε, παντελονιάζουμε, και μετά ψεκάζουμε και σκουπίζουμε.
    Δεν τελειώσαμε: Στο τέλος άμα λάχει τους πηδάμε κι όλας...
    About two millions $ and so many citizens of Athens...
    Γραβάτες, σώβρακα....
    Καλή χρονιά Οδυσσέα, τα καλυτερότερα έρχονται, εύχομαι να έχεις κέφι να γράφεις, το γέλιο διώχνει μακριά την κατάθλιψη.

    • M.O. avatar
      M.O. @ Ο Θείος 29/12/2012 19:23:35

      Καλή χρονιά Θείο. Έτσι είναι: το χιούμορ είναι ανάχωμα στη μιζέρια

  9. δημης avatar
    δημης 29/12/2012 19:18:04

    ++++++++++++++++
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!!!!!
    ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΛΙ.....

    • M.O. avatar
      M.O. @ δημης 29/12/2012 19:24:25

      Καλή χρονιά Δήμη. Σε ευχαριστώ

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 29/12/2012 20:12:54

    Με το καλό η καινούρια χρονιά καζαμία οδυσσεύ!
    Με ασπίδα χιούμορ, keep calm and jingle on!

    • M.O. avatar
      M.O. @ victoria (true) 30/12/2012 01:03:01

      Καλή χρονιά και καλό κουράγιο victoria

  11. aris. aold avatar
    aris. aold 29/12/2012 20:18:04

    Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και να έχουμε θέματα να σχολιάζουμε.

    • M.O. avatar
      M.O. @ aris. aold 30/12/2012 13:15:41

      Καλή χρονιά Άρη, ότι επιθυμείς

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 29/12/2012 20:20:17

    Κρίμα που οι μήνες δεν είναι 13, να ‘μπενε η γνωστή της Μέρυλιν
    Καλή χρονιά Μ.Ο.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Ανώνυμος 30/12/2012 12:30:15

      Φίλε Ανώνυμε, όχι μια, αλλά εβδομήντα φωτογραφίες της απόλυτης γυναίκας όλων των εποχών http://tinyurl.com/avod9nl

    • M.O. avatar
      M.O. @ Ανώνυμος 30/12/2012 13:17:05

      Καλή χρονιά Ανώνυμε.Κάθε ευτυχία

  13. Anakin avatar
    Anakin 29/12/2012 20:22:21

    Δεν ξερω αν θα αλλαξει Γενικος Γραμματεας στο ΚΚΕ που και να αλλαξει δεν νομιζω οτι θα αλλαξει τιποτα οσον αφορα το ΚΚΕ αλλα ενα ειναι σιγουρο :
    Ειναι ο καπιταλισμος ηλιθιε

  14. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 29/12/2012 22:09:32

    αν κρινω απο το αλμπουμ το 2013 προβλεπεται ακρως ερωτικο.κοινως θα πεσει πολυ ΓΑ...ΣΙ!!!

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 29/12/2012 23:29:48

    BLACKQUEEN “..αλλά κυρίως, με τη φαντασία !!!!” βλάπτεται σοβαρά η υγεία.
    Επιτρέψτε μου.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ η Dimi 29/12/2012 23:39:05

      Η πολύτιμη ''υγεία'' σας αγαπητή ''η Dimi'', βλάπτεται κυρίως και ανεπανόρθωτα, από την αδυναμία να αφήσετε τη φαντασία σας να σας ταξιδέψει, να σας εμπνεύσει, να σας οδηγήσει!!!! Η συνήθεια, η τριβή, η ρουτίνα και ο συντηρητισμός είναι οι απόλυτοι φθορείς της ψυχοπνευματικής αλλά και της σωματικής σας υγείας. Δοκιμάστε αλλιώς, για το καλό σας :-) !!! Χάνετε το απόλυτο, αποκλεισμένη στο τετριμμένο....

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ BLACKQUEEN 30/12/2012 00:12:35

        BLACKQUEEN Ευχαριστώ για το δωρεάν ατομικό ψυχογράφημα που μπάζει από παντού. Οι δικοί μου διάλογοι είναι πάντα χωρίς emoticons. Επειδή, λανθασμένα υποτίθεται ότι μετριάζουν τις εντυπώσεις. Το ακριβώς αντίθετο μήνυμα εισπράττει ο παραλήπτης. Ιδιαίτερα όταν αυτά χρησιμοποιούνται κατά κόρον Τελεία

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ η Dimi 30/12/2012 00:39:35

          :-) :-) :-) :-) :-)
          Τι κακό έχουν τα χαμόγελα αγαπητή ''η Dimi'' ???? Απλά είναι θέμα γούστου. Σ΄εμένα αρέσουν πολύ, σ΄εσάς καθόλου. Όσο για το εισπραχθέν ως ψυχογράφημα σχόλιό μου, δεν ήταν, παρά μία προσπάθεια προτροπής σας να ξεπεράσετε την ανεξήγητη εμμονή που σας εμποδίζει να αναγνωρίσετε τη μαγική δύναμη της φαντασίας σε ΟΛΑ !! Αν τελικά δεν σας έπεισα, λυπάμαι, αλλά εσείς χάσατε .... :-) :-)

      • Samurai avatar
        Samurai @ BLACKQUEEN 30/12/2012 02:36:58

        Έρχεστε στα λόγια μου νεαρή?
        :)

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Samurai 30/12/2012 08:44:50

          ...Είναι λεπτή αλλά ευδιάκριτη η διαφορετική μας προσέγγιση καλέ μου Samurai. Eγώ μιλώ για ενεργή φαντασία που λειτουργεί ΚΑΙ από κοντά ΚΑΙ συχνά, εσείς για φαντασία που κυνηγάει το άπιαστο (και κατά βάθος δε θέλει και να το πιάσει, μην τυχόν και απογοητευτεί...)

      • Samurai avatar
        Samurai @ BLACKQUEEN 30/12/2012 12:28:42

        :)
        Θα αρχίσω τη μέρα μου με ένα χαμόγελο κι αφού βάλω τη στολή μου θα πιω ένα καφεδάκι και θα κοιτώ τον κάμπο από τον πύργο.
        Χαίρομαι που συμφωνείτε στα περισσότερα.
        Τα πιόνια ,τα μουλάρια οι πύργοι με τις βασίλισσες και τους βασιλιάδες αποτελούν το ''σκηνικό'' μιας σκακιέρας
        που προστατεύουν οι αξιωματικοί μα τα σπαθιά τους!
        Οι αξιωματικοί έχουν την αποκοτιά των πιονιών τη σβελτάδα των αλόγων,τη δύναμη των πύργων,τη σοφία των βασιλιάδων.
        Κόπωση,ψυχολογική κούραση,απελπισία,δε θα δείξουν ποτέ οι αξιωματικοί
        Και στη μυστηριώδη γοητεία της βασίλισσας αντιτάσσουν την αρχοντιά τους.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Samurai 30/12/2012 18:08:52

          :-) Εύγε αγαπητέ Samurai !! Άξιος.

  16. Karenin avatar
    Karenin 29/12/2012 23:59:23

    Ενα μεγάλο μπράβο για τα κείμενα, απο τα καλύτερα που έχω διαβάσε Μ.Ο.
    Καλή χρονιά σε ολους λοιπόν.

    • M.O. avatar
      M.O. @ Karenin 30/12/2012 13:11:26

      Καλή χρονιά να έχεις σύντροφε. Σε ευχαριστώ

  17. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 30/12/2012 01:08:08

    Απολαυστικός για άλλη μια φορά Μικρέ Οδυσσέα, μα μέγιστε σύγχρονε προφήτη!
    Φροντίζεις πάντα να αναγεννάς τα ηπατικά μας κύτταρα, που αυτή την εποχή μας τα μαυρίζουν σε καθημερινή βάση. Έναν προβληματισμό έχω που δεν είδα πουθενά τη Σκάρλετ! Είναι μήπως αλλεργική στους γαιάνθρακες που θα βγάλουμε; Ας είναι. Σου εύχομαι καλή χρονιά με αγάπη, υγεία και ευτυχία, από καρδιάς!

    • M.O. avatar
      M.O. @ Aφροδίτη 30/12/2012 13:12:16

      Η Σκάρλετ είναι ανάμνηση παλιά, κίτρινο γράμμα στο συρτάρι. Καλή χρονιά Αφροδίτη!

  18. ΑΣΚΗΤΗΣ avatar
    ΑΣΚΗΤΗΣ 30/12/2012 01:33:35

    Ωραια...νιωθω σαν το σπιτι μου εδω...Χρονια πολλα με υγεια κ χωρις γκρινια ευχομαι το 2013...κ επιτελους αισιοδοξια

    • M.O. avatar