#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2010 09:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάπως έτσι θα ήταν στα γεράματα ο Πινόκιο…



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Τον είδα και τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Θυμήθηκα την Κατερίνα Χέλμη στα «Κόκκινα φανάρια», που φώναζε «θα φαρμακωθώ» ! Μόνο αυτό δεν μας είπε. Άμα δεν φοβηθούμε, τουλάχιστον μπας και τον λυπηθούμε. Τον έβλεπα και σκεφτόμουν ότι κάπως έτσι θα ήταν στα γεράματα ο Πινόκιο.

Αφού επί ένα χρόνο χρησιμοποιούσε τον Φόβο ως μπαμπούλα, τώρα, βλέποντας ότι οι υποψήφιοι του, μνημονιακοί και ορντινάτσες, πάνε για πεταλοσυλλέκτες, αποφάσισε να ρίξει μεγάλη ζαριά. Αλλά ακόμη κι εκεί στη Μινεσότα θα ξέρανε να του πούνε ότι τα «κόκκαλα» είναι άτιμο πράγμα. Κι ο Γιώργος δεν ρίχνει καθαρά, τα κολλάει. Κι ως γνωστόν, έτσι τον φάγανε τον Σακαφλιά, τον καθάρισε στεγνά ο Μιχαλίτσης στα Τρίκαλα στα δυο στενά, ήγουν στο διάδρομο της φυλακής Τρικάλων, ένεκα διαφωνίας στο μπαρμπούτι.

Ήταν θλιβερός χθες το βράδυ, σκιά του - ούτως ή άλλως - από κατασκευής χλωμού εαυτού του.

Έμεινα έκπληκτος με αυτή τη δημόσια διακαναλική ομολογία αδυναμίας, ήττας.

Στα μάτια του έβλεπες ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ. Γιατί νομίζετε δεν τολμάει να κάνει αυτό που κάνει ο Αντώνης;

Γιώργο, αλήθεια, μπέσα, scout’s honour, τολμάς να πας μια βόλτα στα μαγαζιά στον Κορυδαλλό, στην Τρίπολη, στο Περιστέρι; Στον Άγιο Παντελεήμονα, βαστάει η περδικούλα σου να κάνεις μια περατζάδα ή στην αγορά της Θεσσαλονίκης;

Ο Γιώργος αδέρφια, δεν κυκλοφοράει, γιατί ξέρει ότι τα ‘χει κάνει ρόϊδο κι αν κυκλοφορήσει, όλο και κάποιος από τα εκατομμύρια των πικραμένων θα του δώσει με ρωμέϊκο ταπεραμέντο τα συχαρίκια.

Αδέρφια, αυτοί που σας απειλούσαν και σας δούλευαν ένα χρόνο τώρα, είναι φανερό ότι φοβούνται πια οι ίδιοι. Βλέπουν το βουβό κύμα να φουσκώνει. Να ‘ρχεται αδυσώπητο.

Κι είδα προχθές κι ένα άλλο σημάδι ότι ο σκουριασμένος «Τιτανικός» του ΠΑΣΟΚ πάει καρφί στο παγόβουνο της λαϊκής ετυμηγορίας: στο MEGA οι «ρεπατζούδες» του Πεταλωτή άρχισαν  τις κωλοτούμπες. Ξεφορτώνουν! Μιλούσαν για το γκάλοπ της GPO και ανέλυαν την ταχύτατη αποδόμηση του ΓΑΠ και του ΠΑΣΟΚ! ΄Ετριβα τα μάτια μου και ξεβούλωνα τ’ αυτιά μου.

Ποιος το ‘κανε αυτό, ξέρετε; Ποιος γυρίζει όλη την Ελλάδα άφοβα, με τσαμπουκά, μπαίνει παντού και μιλάει με όλους;

Ποιος έχει πείσει πια τον κόσμο ότι υπήρχε και υπάρχει άλλη λύση;  Οι Έλληνες ξέρουν, ακούνε τον Αντώνη και βλέπουν στο γρήγορο πέρασμα του χρόνου ότι δικαιώνεται.

Η καλπάζουσα αύξηση των φόρων συνέτριψε την πραγματική οικονομία. Τελικά σβήσε, γράψε, μέτρα με το κοντύλι και το αριθμητήρι, το παιδί με το σακκιδιάκι και τους μαρκαδόρους, ο Παπακωνσταντίνου, κατάλαβε τι τους έλεγε ο Αντώνης στον Προϋπολογισμό, όταν τους φώναζε απ’ το βήμα, «Δεν είναι πρόσθεση κι αφαίρεση, τόσα έσοδα μου λείπουν, τόσο αυξάνω τους φόρους, γιατί αν δεν είναι το κατάλληλο μίγμα πολιτικής, με ανάπτυξη, τότε καταλήγεις σε υστέρηση εσόδων». Και κατέληξαν. Ταπί και ψύχραιμοι, ή μάλλον χεσμένοι πάνω τους.

Ένα ένα τα ψέματα ξεβρακώνονται. Κι ο Γιώργος ξέρει πια ότι ξέρουμε πως ήξερε.

Ένα πράγμα μόνο δεν σκέφτηκε, πριν βγει να κλαφτεί κι απειλήσει, μη τυχόν κι ο Λαός εκλάβει την απειλή του ως κίνητρο και του στείλει περαίωση.

Σας λέει ο άνθρωπος αυτός ότι αν τον μαυρίσετε θα φύγει και σεις θα τον απογοητεύσετε;

Σηκώστε το γάντι που σας έριξε ο περιδεής, τσακισμένος κύριος Παπανδρέου και δώστε του αυτό που του αξίζει.

Είχε το θράσσος να μιλήσει για υπονόμευση κι αποσταθεροποίηση, αυτός που διέσυρε τη χώρα ανά την Υφήλιο, που κάθε φορά που έδινε μια υπόσχεση μάκραινε η μύτη του και κόνταινε ο μισθός σας.

Λοιπόν, αδέρφια, πιστεύω πως όλοι εσείς που με εγκαλείτε για το τι θα κάνει ο Αντώνης άμα γίνει Πρωθυπουργός, θα έχετε πολύ γρηγορότερα απ’ ότι νόμιζα τις απαντήσεις σας.

Καλό βόλι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. armageddon avatar
    armageddon 26/10/2010 09:54:45

    ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΗ ,...

  2. Παντελής Παντελής avatar
    Παντελής Παντελής 26/10/2010 10:04:09

    δυστυχως φοβαμαι οτι παλι paSSok θα ψηφισουμε
    Προχτες με μια γειτονισσα <> τον ΓΑΠ Χτες μου λεει οτι Δημαρχο πασοκτζη θα ψηφισει γιατι της εταξε <>.....

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/10/2010 10:19:51

    Οχι να μην δραπετεύσει, δεν μας συμφέρει. Να καθήσει εδώ να πιει όλο το πικρό ποτήρι, αν εχει στοιχειώδες φιλότιμο.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΒΙΣ 26/10/2010 13:19:55

      Σωστά. Να το πιεί το ποτήρι μέχρι πάτο και να τον σιχαθεί και ο ίδιος ο εαυτός του.

  4. KLE avatar
    KLE 26/10/2010 10:23:35

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΗΝΩΣΕΩΝ

    Ελεγχόμενη διόρθωση καταγράφεται στο ΧΑ και τις τράπεζες απόρροια τόσο του διεθνούς κλίματος όσο και της αβεβαιότητας που δημιούργησαν οι δηλώσεις του πρωθυπουργού της χώρας ότι δεν μπορούν να αποκλεισθούν και πρόωρες εκλογές.
    Το spread στα ομόλογα έφθασε στις 705 μονάδες βάσης από 685 μονάδες βάσης ενώ αντίστοιχα αυξήθηκαν και τα CDS στις 685 μονάδες βάσης.

    ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

  5. lazaros avatar
    lazaros 26/10/2010 10:49:49

    μια απορια...ποσο στοιχιζε επιτελους η παρελαση και την κοψαμε?εννοω κυριολεκτικα οχι τις ιστοριες για αρκουδες που βγαζουν οσοι βγαζουν φλυκταινες οταν την βλεπουν.να κοψουμε και απο τα πανια των σημαιων που στολιζουν τις δημοσιες υπηρεσιες αν ειναι?στοιχιζε περισσοτερο απο το πασοκικο κομματικο κρατος του δημοσιου που δεν λεει να φυγει ΟΥΤΕ και με την κριση?η παρελαση φταιει για την χρεωκοπια?
    και κατι ακομα εγω ξερω πως οταν το αμαξι δεν το λειτουργω για καποιο διαστημα τα φτυνει.ο μηχανολογικος εξοπλισμος του στρατου δεν εχει αναγκη απο ενα τζοκιν εστω δυο φορες τον χρονο?ναι να κανουν και ασκησεις εντος αλλα ο λαος γνωριζει πως και ο επομενος αμυντικος πολεμος δεν θα γινει με λογια αλλα με αρματα το εχει συνειδητοποιησει και εν τελει θελει να βλεπει παρελαση τις εθνικες εορτες του πως το λενε...τι να κανουμε τωρα να ικανοποιησουμε το 3 τα εκατο ή το 97?
    ελπιζω ο σαμαρας να παρει πισω αυτο το μετρο...καταργηση της μηχναοκινητης(δηλαδη του πιο εντυπωσιακου τμηματος) της παρελασης..προφανως ευελπιστουν σε σταδιακη καταργηση ολης της παρελασης λογω ελλειψη ενδιαφεροντος...το εθνικης παιδειας το κανουμε δια βιου μαθηση...εγινε αγωνας για να γινει προαιρετικη η ιστορια...
    συγγνωμη αλλα αυτα τα πραγματα δεν ειναι καθολου τυπικα,φανερωνουν την νοοτροπια αυτων που μας κυβερνουν...ΑΛΙΜΟΝΟ μας...και σε προλεταροποιηση του μισου πληθυσμου οδηγουν την χωρα και δεν λενε να ξηλωσουν ή εστω να ψαλιδισουν δραστικα την καμαριλα τους στο δημοσιο και στις χρεωκοπημενες ΔΕΚΟ ενω ταυτοχρονα μετατρεπουν την χωρα σε μπαγκλαντες(και η ΝΔ του προκοπη εχει τεραστια ευθυνη ως προς αυτο,αντι να πιεσει να επιμεριστει το προβλημα η δυση ή να βρει δραστικη λυση που θα μεταφερει οσους μεταναστες δεν μπορουμε να απορροφησουμε στην ευρωπη, εκει αλλωστε οι ανθρωποι θελουν να πανε ,περι αλλων τυρβαζαν και στο τελος η κατασταση θα ξεφυγει εντελως και θα γινει οτι και στον αγ παντελεημονα θα αφηνουν το ζητημα στις ακραιες ομαδες,ωραιο πολιτισμο εχουμε!μπραβο μας!) ...

    ειναι παντως φανερο πως καποιοι βαλλουν κατα του εθνικου χαρακτηρα της χωρας....
    δεν ειναι η κομματοποιηση των παντων ,ο αμοραλισμος και η διαφθορα που κατεστρεψε τον τοπο ,ο εθνικος χαρακτηρας που εδωσε ενα 1940 ειναι...μαλιστα
    ζητω ο ζαχαριαδης

  6. zackii avatar
    zackii 26/10/2010 11:32:14

    Βλέποντας ο φοβισμένος ΓΑΠ ότι με τη χτεσινή κωμωδία τα έκανε μούσκεμα, θα βάλει από αύριο μπροστά το plan B.
    θα αρχίσουν να βγαίνουν τώρα τα μέλη του Ευρωπαικού θεάτρου σκιών -Όλι Ρεν και λοιποί τεθλιμμένοι συγγενείς- να λένε απλά ότι αν δεν ψηφίσουμε ΓΑΠ δεν θα μας δώσουν άλλη δόση, φοβερίζοντας έτσι μισθωτούς και συνταξιούχους ότι δεν θα μπορούν να πληρωθούν. Θα γίνει επίσης τεχνητή άνοδος των spreads αλλά και των ασφαλειών κινδύνου γιά να τους πείσουν. Θα αρχίσουν επίσης να μιλάνε γιά χρεωκοπίες το 2013, και όλα αυτά με λίγο πασπάλισμα από τον πρόεδρο του ΣΕΒ, και ολίγο Μητσοτάκη και Μάνο.
    Κε Κρανιδιώτη: Προλάβετέ τους. ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΗΣ ΝΔ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΜΠΡΕΖΝΙΕΦ ΚΑΙ ΠΟΛ ΠΟΤ ΣΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ Η ΝΔ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣ...

  7. Τακης avatar
    Τακης 26/10/2010 11:44:10

    Φαήλο, ωραία τα λες,
    Αλλά τί θα κάνει ο Σαμαράς άμα βγει; Η χώρα παίρνει την κάτω βόλτα μ'ευθύνη του Γιωργάκη , αλλά...τί μπορεί να κάνει ο Αντώνης; Και το λέω ως κεντροδεξιός, χρόνια νεοδημοκράτης..

    • zackii avatar
      zackii @ Τακης 26/10/2010 11:47:35

      Αυτή τη φορά δεν δικαιούται η ΝΔ να αποτύχει..Θα κάνει με το ..έτσι θέλουμε.

      • aphrodirtechild avatar
        aphrodirtechild @ zackii 26/10/2010 12:32:56

        και το 2004 έτσι ήταν το κλίμα αλλά η συνέχεια είναι γνωστή δυστυχώς

  8. Λ.Μ. avatar
    Λ.Μ. 26/10/2010 11:51:32

    Και καλά ο Αντώνης τα λέει σωστά. Με ποιούς θα κάνει αλλαγή; Που ήταν τα παλικάρια όταν κυβερνούσαν να πούν τότε, στον τότε πρωθυπουργό ότι κάτι είναι λάθος και θα πιάσουμε πάτο. Ποιοί είναι οι ¨άριστοι¨ να κυβερνήσουν σωστά για τον τόπο και τους πολίτες; Κάθε αντιπολίτευση έχει το μαγικό ραβδί που το χάνει όταν γίνει κυβέρνηση. Θυμάστε τι έλεγε τούτος ¨ λεφτά υπάρχουν¨ είδατε τι εννοούσε. Αλλιμονό μας...

    • zackii avatar
      zackii @ Λ.Μ. 26/10/2010 12:04:26

      Του το έλεγαν αλλά αυτός τους έγραφε. Ο Σαμαράς δεν είναι έτσι.

      • Λαρισαίος avatar
        Λαρισαίος @ zackii 26/10/2010 18:30:21

        Ποιός του το έλεγε; Οι Γκρούεζες που είχε μαζέψει γύρω του; Οι Σουφλιάδες, οι Αλογοσκούφηδες, οι Βουλγαράκηδες και οι Ντόρες; Τον ηγέτη τον αναγνωρίζεις και από τους ανθρώπους που καλεί κοντά του για να κυβερνήσει.

  9. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 26/10/2010 12:09:17

    Μικρό το μέγεθος της μύτης. Κάπως έτσι θα είναι στα γεράματα ο Πινόκιο μετά από πλαστική επέμβαση στην μύτη.

  10. Hase avatar
    Hase 26/10/2010 13:02:31

    Παιδες, μπορει καποιος απο σας να μου πει ποσες κοκκινες γραμμες εχουν βαλει εκει στο ΠΑΣΟΚ;; Απο το ασφαλιστικο με τις συνταξεις, απο την μη φορολογυση των συνταξιουχων και απο ενα καρο κοκκινες γραμμες που καμια δεν κρατησε. Ολες καταπατηθηκαν.
    Χτες εβαλε ο ΓΑΠ μια νεα κοκκινη γραμμη. Ας λεει οτι θελει ο Ολι Ρεν ειπε, εμεις θα βαλουμε τους ορους μας ειπε, δεν προκειτε να μπουν νεοι φοροι ειπε.
    Εκει ηταν που η μυτη του μεγαλωσε και εγινε ετσι οπως στην φωτογραφια, ναι σας λεω μα τον Θεο, το ειδα με τα ματια μου.
    Τοσα πολλα ψεμματα απο προθυπουργο ειλικρινα δεν εχω ξανακουσει, παει για Γκινες ο ανθρωπος.

  11. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 26/10/2010 14:17:45

    ρε πραγματικα τον λυπηθηκα! ειδικα με τις απαντησεις που εδινε. δεν ξερω τι θα ψηφισει ο κοσμος αλλα οποιος ψηφισει γιωργακη απο εδω και περα θα πρεπει να στειρωνεται.

  12. 309 avatar
    309 26/10/2010 15:07:01

    Eνα με ανησυχει...το οτι ο κοσμος αηδιασμενος δεν θελει να ψηφησει η' θα ριξει λευκο η'ακυρο. Αυτο θα ειναι το μεγαλυτερο λαθος γιατι με απλα μαθηματικα καθε ψηφος ακυρη, λευκη η' αποχης ενισχυει ουσιαστικα τα κομματα του μνημονιου.Σκεφτειται απο τα 10 εκατομ.Ελληνων να ψηφισουν 1.000 ατομα , να παρει το ΠΑΣΟΚ 500 ψηφους και να λενε η μιση Ελλαδα εγκρινει τα μετρα του μνημονιου και ειναι με την τροικα...! Θα εχουν αδικο τοτε να μας θεωρουν τους μεγαλυτερους μα..ες του κοσμου ???

  13. Orestios avatar
    Orestios 26/10/2010 17:27:07

    Ξέρει τί έρχεται το GAP
    Ξέρει πως θα του γυρίσουν την πλάτη στις εκλογές.
    Υπήρξε χυδαίος και υβριστής όλων των Ελλήνων.
    Ποιός θα ξεχάσει τους χαρακτηρισμούς που απέδιδε.
    Κλέφτες, απατεώνες, διεφθαρμένοι.

    Τα ψέματα που συνεχίζει να λέειδεν μπορούν να καλυφθούν πια με τίποτα.
    Ας σταματήσει την χυδαία τρομοκρατία και ας παραιτηθεί αξιοπρεπώς.