#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2011 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάθε γενιά ψάχνει το "Πολυτεχνείο" της



Έχουμε γράψει κι άλλες φορές ότι τα πολιτικά κόμματα  θα την "πατήσουν" με το αποκαλούμενο "Κίνημα των Αγανακτισμένων", όπως την "πάτησαν" και με το Πολυτεχνείο του 1973.

Αραγμένες οι τότε πολιτικές ηγεσίες στα αντιστασιακά "καφέ" των Παρισίων και του Μονάχου, ή στα επαναστατικά κοζερί στα σαλόνια του Κολωνακίου, άργησαν πολύ να πάρουν χαμπάρι τι συνέβαινε τότε γωνία Πατησίων και Στουρνάρα.

Έτσι και σήμερα. Κλεισμένες στα πολιτικά τους γραφεία, αποκλεισμένες στην Βουλή, απομονωμένες από στρατιές συμβούλων και ειδικών της επικοινωνίας θεωρούν τους ξεσηκωμένους πολίτες "προσωρινούς αγανακτισμένους", κάτι αναμενόμενο μεν, παροδικό δε, και ελπίζουν ότι η θερινή ραστώνη και το χωνευτήρι των διακοπών θα τις σώσουν.

Η χθεσινή νέα μαζική συγκέντρωση τους διέψευσε. Δεν ήταν ο κόσμος της προηγούμενης Κυριακής, αλλά ήταν πάρα πολλοί εκείνοι που πήγαν πάλι πλατεία. Πολίτες κάθε ηλικίας και κοινωνικής τάξης. Οικογένειες με τα παιδιά τους. Μανάδες με καροτσάκια. Πήγαιναν, περιδιάβαιναν, έφευγαν και συνεχώς έρχονταν κι άλλοι.

Και η στιγμή που έκαναν "δοκιμαστική" για τον αποκλεισμό της Βουλής την ημέρα κατάθεσης του Μεσοπρόθεσμου έδειξε την δύναμη και την οργή της μάζας, που θα έλεγε και ένας κοινωνιολόγος (δείτε το βίντεο). Ένα τσακ ήθελε για να πυρποληθούν τα πάντα.

Ξυπνήστε !!!

Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες Όσσα,

ραγιάδες έχεις μάνα γη, σκυφτούς για το χαράτσι,

κούφιοι και οκνοί καταφρονάν τη θεία τραχειά σου γλώσσα,

των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι …

Και δημοκόποι Κλέωνες και λογοκόποι Ζωίλοι,

και Μαμμωνάδες βάρβαροι,και χαύνοι λεβαντίνοι,

λύκοι ώ κοπάδια οι πιστικοί και ψωριασμένοι οι σκύλοι

κι οι χαροκόποι αδιάντροποι και πόρνη η Ρωμιοσύνη.


Κωστής Παλαμάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 12:33:58

    Προς το παρον κανουν παρτυ οι περιπτεραδες, οι πωλητες "βρωμικων", οι Πακιστανοι με τα λειζερ, και ΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ = ΜΑΥΡΑ !!!! οκ??

    Τι θα εγραφε ο Παλαμας εαν ζουσε σημερα στην Πλατεια??
    "Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες Όσσα !"

    ΠΠ

    • Stripper avatar
      Stripper @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 12:37:37

      Ρε ΠΠ λες έξυπνα πράγματα καμιά φορά. Αλλά πετάς και κάτι κοτσάνες αδελφέ μου στην αγωνία σου να υπάρχεις συνεχώς στο διαδίκτυο.....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Stripper 13/06/2011 12:48:28

        να σαι καλα! που ειναι η κοτσανα? καθε Κυριακη εκει ειμαι!!

        ΠΠ

        • Stripper avatar
          Stripper @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 13:03:22

          Το μόνο που βρήκες να σχολιάσεις είναι οι 8 περιπτεραδες της πλατείας και μερικοί Πακιστανοι

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Stripper 13/06/2011 13:17:30

            Φωναζεις κατα των φοροφυγαδων?? Θελεις να πληρωνουν ολοι το μεριδιο τους στο κρατος ??

            Αλλο η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και αλλο τα ΜΑΥΡΑ και η φοροδιαφυγη.

            ΠΠ

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 14:55:36

            Ρε συ ΠΠ Αλβανά να πουλάνε σημαίες δεν έχει, ή μόνο Πάκηδες;

            Λέω, γιατί κάπου μάζεψα μια φωτό με ένα πάγκο με σημαίες και κασκολ κλπ.

            Όσο για τα μαύρα κι άραχνα έχεις δίκιο αλλά δεν υπάρχει ούτε αστυνομία ούτε εισαγγελέας, τους πάτησε το τραίνο

          • SXOLIASTHS avatar
            SXOLIASTHS @ Κοντη Λιζα 13/06/2011 17:28:38

            ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΤΕ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ Ο ΓΑΠ (ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ) ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ Ε;;;;;;;; ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ;;;; ΜΑΚΑΡΙ ΠΑΝΤΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 1834 ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ......

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 20:36:00

            @ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ
            εχεις απολυτο δικιο !! αλλα μην φωναζουμε Αγανατκισμενοι και διπλα το ΜΑΥΡΟ να κανει παρτυ !
            Εχουμε χιλια δικια και θυμο. Αλλα οι κοφαλες με τα μαυρα ειναι για κρεμασμα. Ειναι οι συγχρονοι μαυραγοριτες της κατοχης του ΠΑΣΟΚ !

            ΠΠ

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 20:55:25

            Μπράβο πορτα πορτα πολύ σωστά το θέτεις. Οχι μόνο λόγια αλλά και πράξεις. Πρέπει εμείς οι ίδιοι να είμαστε συνεπείς με τα λεγόμενά μας για να έχουνε δικαίωμα να κρίνουμε και τους άλλους.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 23:42:38

            o ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ γραφει π@π@ριεs
            το γεγονος ο'τι ο ΓΑΠ ασκει αυτη τη στιγμη εξουσια δεν σημαινει 'τι θα διαλυσω το κρατος - να του κανω και την χαρη δηλ..
            Ετσι την πατησαν αυτοι στην πλατεια ..θα τους χρησιμοποιησουν σαν οχλο (ηδη τα καναλια εχουν προγραμμα) για να καταλυσουν την ταξη

    • ΝΙΚΗΤΑΣ avatar
      ΝΙΚΗΤΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 19:47:50

      ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ.

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 13/06/2011 12:35:02

    ΣΕ ΤΕΝΤΩΜΕΝΟ ΣΧΟΙΝΙ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ.ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΙΠΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΣΑΚ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΑΝΑΒΟΥΝΕ.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/06/2011 12:35:17

    Και λοιπον;Ποιος την πατησε με το Πολυτεχνειο;Καμμια επιδραση δεν ειχε στα γεγονοτα.Αν η χουντα δεν ανετρεπε το Μακαριο θα εφευγε το 1990.
    Και τωρα αν μπει ο κοσμος στη Βουλη και την καψει τι θα γινει;Θα πεσει η κυβερνηση,θα χρεωκοπησει η χωρα και μετα τι θα κανουν αυτοι που φωναζουν;
    Θα πανε στα χωρια τους για να μη πεινασουν μαλλον.
    Ενα απο τα προβληματα της μεταπολιτευσης ηταν η μυθοποιηση της λαικης αντιστασης ωσαν τα λεφτα να φυτρωνουν στα δεντρα και να ειναι ζητημα "πολιτικης βουλησης" που ελεγε καποιος για να ελθουν οι καλοι να τα μοιρασουν.
    Δεν ειναι ετσι ομως.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ ψυχραιμια 13/06/2011 12:41:34

      Φίλε, δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο; να πας βόλτα την γυναίκα σου, να πιεις καφέ με φίλους, να βρεις μια γκόμενα τέλος πάντων. Αντί να χάνουμε τον χρόνο για να διαβάζουμε το απέραντο μίσος σου για κάθε νέο. "Δεν είχε καμία επίδραση το Πολυτεχνείο στα γεγονότα";;;;; Μόνος ένας τυφλός, κουφός, ή ανόητος μπορεί να πει κάτι τέτοιο

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αυτόνομος 13/06/2011 14:06:32

        Mην εξαπτεσαι.Δεν υπαρχει μισος,απλως παρατηρηση της πραγματικοτητος.
        Για το παρελθον : η χουντα επεσε απο το κυπριακο.
        Για τωρα : οι διαδηλωσεις δεν γεννουν χρημα.

        • Αλεξανδρος avatar
          Αλεξανδρος @ ψυχραιμια 13/06/2011 16:18:49

          Εν μερη σωστο Ψυχραιμια....αλλα ξεχνας οτι μετα το πολυτεχνειο εγιναν μια σειρα γεογονοτα που προεκυψαν απο πανικο με τραγικα λαθη με αποκορυφωμα το πραξικοπημα κατα του Μακαριου και δυστυχως την εισβολη.....Πριν το Μακαριο ομως υπηρξε η αντροπη το Παπαδοπουλου απο τον Ιωαννιδη.....γιατι αραγε θυμασαι?

          • koinos_nous avatar
            koinos_nous @ Αλεξανδρος 13/06/2011 18:56:02

            Για να κλεισει ο Ιωαννιδης το Κυπριακο που ηταν πιο κουτος απο τον Παπαδοπουλο.
            Και να πεσει η αυλαια με τον "εθναρχη" Καραμανλη που επι των ημερων του καταληφθηκε το μεγαλο κοματι της Κυπρου.
            Για να μην ξεχνιομαστε.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ koinos_nous 14/06/2011 13:22:42

            Για το ότι το Πολυτεχνείο ήταν μια απλή προβοκάτσια για να έρθει ο πιο αποφασισμένος να υπηρετήσει τους Αμερικάνους Ιωαννίδης και να φύγει ο μετριοπαθής Παπαδόπουλος το ξέρουμε. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως συνδέονται ο Καραμανλής και η τραγωδία της Κύπρου, γιατί δε μου βγαίνουν οι ημερομηνίες? Ο Καραμανλής ήρθε μετά την κατάπαυση του πυρός ή κάνω λάθος. Ένας Καραμανλής μάλιστα που, όπως είπε ο Θεοδωράκης, τον πρώτο καιρό τον είχανε σχεδόν με το πιστόλι στον κρόταφο.

        • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
          ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ ψυχραιμια 14/06/2011 18:39:47

          Η ΧΟΥΝΤΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ....ΤΑ ΠΡΑΚΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ.....ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ....ΑΠΛΑ.....ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ..

          ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΑΕΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΩΝ ΤΡΟΛΕΥ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΕΤΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΔΟΦΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΧΡΟΝΟ dt? ...."ΑΠΛΟ ΠΟΛΙΤΗ"....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....???

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ ψυχραιμια 13/06/2011 21:18:03

      Με τελείως διαφορετική αφετηρία,είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω
      με όσα λές.....Η μυθοποίηση δεν έχει φραγμούς και γίνεται σε ένα πεδίο
      που δεν επιτρέπει,πλέον,αυταπάτες!

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ ψυχραιμια 13/06/2011 22:15:48

      Συμφωνώ απόλυτα..δε λέω μπράβο στους φοιτητές του 73 αλλά όχι και να λέμε ότι έπεσε η χούντα από το πολυτεχνείο..είναι σαν να λέμε ότι ο βελουχιώτης έδιωξε τους γερμανούς..άλλο πράγμα το εσυναίσθημα και άλλο η πραγματικότητα..

  4. kiki avatar
    kiki 13/06/2011 12:38:38

    Ενα ποιημα του Παλαμα , δειχνει οτι διαχρονικα παραμενουμε γραικυλοι.
    Ουτε το Πολυτεχνειο ηταν δικο τους , ουτε το Συνταγμα ειναι δικο τους.
    αυτοι ειναι περαστικοι αδιαφοροι, ραγιαδες προσκηνημενοι, την Τεταρτη θα δουμε ποσο εχουμε εγκλωβιστει σαν λαος απο αυτους.
    Και οι συνθηκες του Πολυτεχνειου δεν ηταν ιδιες.

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ kiki 13/06/2011 12:50:18

      Οι ίδιες οι ευρωπαϊκές κοινωνίες, προς το παρόν τρομοκρατημένες από την προοπτική μαζικής φτωχοποίησης, αγανακτισμένες από τον ρόλο του χρηματιστικού κεφαλαίου και της πολιτικο-εκδοτικής τους τάξης, συγχισμένες από τον σύνθετο, δαιδαλώδη, αδιαφανή χαρακτήρα των τόσο απομακρυσμένων από την παραγωγή σύγχρονων οικονομικών λειτουργιών, χωρίς ηγεσία και καθαρές ιδέες. Πάντως, όλες οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις έχουν πλήρη συνείδηση του κινδύνου κοινωνικών εκρήξεων και «κρατάνε την ανάσα τους» τώρα για να δουν την εξέλιξη του κινήματος των «αγανακτισμένων» σε Ισπανία και Ελλάδα. Τόσο μεγάλος είναι ο υφέρπων πανικός στο Παρίσι που, παρόλο που οι πρώτες συγκεντρώσεις στη Βαστίλλη ήταν καμμια πεντακοσαριά Γάλλοι, η αστυνομία έχει καταλάβει τον χώρο μπροστά από την ομώνυμη ‘Οπερα, απαγορεύοντας ακόμα και συναθροίσεις τριών ατόμων!

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 13/06/2011 12:53:01

    Το έχω ξαναγράψει και ας μην κουράζω.Η διάρκεια της μεταπολίτευσης είναι,μέχρι στιγμής,37 έτη.Πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε σχέση με παλαιότερες εποχές της νεοελληνικής ιστορίας.Είμαστε σ΄ένα μεταβατικό στάδιο σε κάτι καινούργιο.Κάθε εποχή έχει τα δικά της σημεία αναφοράς.Το 1974 το αίτημα ήταν ελευθερία και δημοκρατία.Τώρα είναι αγάπη για την πατρίδα και όχι στην εξαθλίωση της χώρας και των πολιτών της.Οι στιγμές είναι ιστορικές και η πατρίδα βρίσκεται σ΄ένα πολύ κρίσιμο σταυροδρόμι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Komis Montechristo 13/06/2011 13:19:44

      +100000
      Η Πατρίδα και το Έθνος είναι αυτό που ενώνει τον κόσμο στο Σύνταγμα.
      Το αίτημα είναι για ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ Komis Montechristo 13/06/2011 13:25:40

      +1000000000

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Komis Montechristo 13/06/2011 16:45:36

      Eχει τελειωσει η μεταπολιτευση.Φυσικα οποιος θελει μπορει να λεει οτι συνεχιζεται.Ομως τελειωσε στις 6 Μαιου 2010 που υπεγραφη το μνημονιο.
      Απο τοτε τα παραμυθια τελειωσαν οποιος και να κυβερνησει.

  6. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 13/06/2011 13:04:01

    «Δυστυχισμένε μου λαέ καλέ και αγαπημένε. Πάντα ευκολόπιστε και πάντα προδομένε.» –
    Διονύσιος Σολωμός

    …O EΘΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΥΜΝΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!!!
    ….ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!!
    ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ “ΓΙΔΙ” ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ………
    ….
    Ο Κοινοβουλευτισμός είναι η χειρότερη και η πιο απατηλή μορφή της θεωρίας της «Δημοκρατίας»… Δίνει το προβάδισμα σε ανθρώπους που ξέρουν να μιλούν, αντί εκείνων που ξέρουν να δρουν. Διακηρύσσει την αφύσικη αρχή εκλογής ικανών από ανικάνους… Φέρνει στην εξουσία ψευδοεκλεκτούς της δημαγωγίας και όχι οδηγούς λαών. Είναι συνώνυμος και αρρήκτως δεμένος με τη συναλλαγή, τη διαφθορά και την πλουτοκρατία…

    • maik avatar
      maik @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 13/06/2011 14:01:28

      +1000000000000000000000000000

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 13/06/2011 15:02:21

      Δεν ξέρω γιατί μου ήρθε στο νου ο σύντροφος Φωτόπουλος και ο σύντροφος Λομβέρδος.

  7. δημης avatar
    δημης 13/06/2011 13:07:22

    -ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΙΞΑΝ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ..ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ....
    (ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΩΣΗ ..ΟΛΙΓΑΡΙΘΜΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ....)
    -ΜΕΤΑ ΓΙΝΑΝ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΟΙ- ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΙ......
    (ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΛΕΝΕ ΤΩΡΑ..... ΤΩΝ ..ΑΝΑΡΧΟΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΤΟΤΕ...)
    -ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ..... ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ" -ΕΝΤΥΠΑ - "ΕΞΤΡΕΜΙΣΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ"
    -ΜΕΤΑ...ΟΙ "ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ -ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ"....
    ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ- ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ.......
    -ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ -ΑΡΧΗ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΘΕΝΑΣ) ΜΕ ΤΗΝ "ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ"
    ΤΗΣ ΦΡΕΣΚΙΑΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ Η....ΕΠΕΜΒΑΣΗ.....
    ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΔΩ Η...ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΘΑ..ΟΔΗΓΗΘΕΙ ΣΕ...ΦΑΡΣΑ...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ δημης 14/06/2011 13:23:34

      Οι ομοιότητες είναι ανησυχητικές. Ας ελπίσουμε ότι ο κόσμος είναι πλέον πιο υποψιασμένος.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 13:12:33

    Μαλλον εχεις χασει σχολια μου!!
    Ολοι οσοι πουλανε και εισπραττουν ΜΑΥΡΑ δε σε χαλανε??
    οταν 20-100.000 κοσμου δινουν τα $$ τους?
    Εμενα με χαλανε, οταν το ΓΑΠ κοβει τη συνταξη του πατερα μου και την ιδια στιγμη 1 ταμειακη δεν εχει μπει στα λαμογια της πλατειας ! οκ??
    Μη μπερδευεσαι! αλλο η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και αλλο τα ΜΑΥΡΑ.

    ή μηπως ειναι Ελληναρες Επανασταστες οι ΜΑΥΡΟΙ σουβλατζηδες??... που πας ορε Ελληνα !! ολα σου φταινε και την ιδια στιμγη δεν λες κουβεντα οταν ο διπλανος σου εισπραττει ΜΑΥΡΑ και ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ εκμεταλλευομενος το αγχος και τα νευρα σου !

    ΝΑΙ με χαλανε και οι Πακιστανοι με τα λειζερ... μεχρι πριν 3 βδομαδες λεγαμε, να κοπει η μαυρη εργασια σε λαθρομεταναστες, ανοιγαμε αποθηκες και κατησχαμε προιοντα... και τωρα τι ?? Τα πηρε ολα παραμαζωμα η Πλατεια.

    Μιλαω για τον καθενα μας και τον τροπο σκεψης και δρασης. αν σου φαινεται κοτσανα.... αποψη σου ;)

    ΠΠ

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 18:44:13

      Και υπ όψιν ότι τα λέιζερ που πουλάνε οι Πακιστανοί ελεύθερα, είναι παράνομα εδώ και δυο χρόνια!
      Τόσο καλά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 18:51:40

      Εχεις χίλια δίκια φίλε.
      Αλλά στο ζήτημα "λαθρομετανάστευση" και "παραεμπόριο" ο Ελληνας δεν έχει ακόμα συνειδητοποιηθεί.
      Από καιρό φωνάζω εδώ ότι η αφροασιατική λαθρομετανάστευση είναι κίνδυνος-θάνατος. Δεν είναι και τόσο αθώος ο "κακόμοιρος" Πακιστανός. Ας δούμε τι σέρνει πίσω του....
      Αλλά ποιος τολμάει να θέσει το θέμα της λαθρομετανάστευσης στο Σύνταγμα; Βέβαια, υπάρχουν οι ελληνικές σημαίες και καταλαβαίνεις ότι κάτι υπονοούν, αλλά ανοιχτά κανείς δεν μιλάει. Υπάρχουν και οι φωνές κατά της παγκοσμιοποίησης, αλλά έχεις και τους αριστεριστές "μπάτσους" της κάτω πλατείας.
      Οσο για τα Πολυτεχνεία, έλεος! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ!!!
      Το Πολυτεχνείο έφερε τον Ιωαννίδη και άνοιξε τον δρόμο για την τουρκική κατοχή της Κύπρου. Το Πολυτεχνείο εμπόδισε τον ομαλό εκδημοκρατισμό της Ελλάδας, όπως έγινε στην Ισπανία όπου η δικτατορία τους ήταν πραγματική, αδίστακτη δικτατορία, με όλη τη σημασία της λέξης.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΒΙΣ 13/06/2011 20:33:55

        Θα μας βγει μια νεα Δαμανακη, και μετα απο 20 χρονια θα μας βαλει στο ρουβλι ! χαχαχαα
        ΕΛΕΟΣ. Ενας Λαλιωτης, ενας Βερνικος...

        ΠΠ

  9. Γιωργος avatar
    Γιωργος 13/06/2011 13:13:03

    Αναφερομαι στην πρωτη παραγραφο του αρθρου "Έχουμε γράψει κι άλλες φορές ότι τα πολιτικά κόμματα θα την “πατήσουν” με το αποκαλούμενο “Κίνημα των Αγανακτισμένων”, όπως την “πάτησαν” και με το Πολυτεχνείο του 1973."

    Ερωτηση: πια κομματα υπηρχαν την εποχη των γεγονοτων του Πολυτεχνειου;

  10. Orestios avatar
    Orestios 13/06/2011 13:17:12

    Αλοίμονο αν μας κατσικωθεί άλλη μια "γενιά του Πολυτεχνείου".
    Χρειάζεται να υπάρξει πολιτική σκέψη από περισσότερους και όχι από μια ελίτ, που όπως αποδείχθηκε τελικά, το μόνο που την ένοιαξε ήταν η ικανοποίηση της γαστέρας της.

  11. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 13/06/2011 13:19:07

    Στήνουμε πραγματικό «καρτέρι» στην δημοκρατία που δεν είναι κάτι άλλο παρά αυτό που περιγράφει ο Μπραζιγιάκ στο και στρέφουμε τα μάτια μας προς το θήραμα που δεν είναι άλλο από το Κράτος Αδίκου και τα μισθωτά τσιράκια του από όπου και αν προέρχονται όποια ταυτότητα και αν έχουν

    Ο Robert Brasillach για την δημοκρατία ...

    ''Και θα καταλήξουμε με τις οσμές αρωματισμένης σαπίλας που ακόμα αποπνέει η ψυχορραγούσα παλιά πουτάνα, η βλογιοκομμένη παλιοβρώμα, που μυρίζει το πατσουλί και την κολπίτιδα, η δημοκρατία πάντα όρθια στο πεζοδρόμιό της.
    Είναι πάντα εκεί, η κακοασπρισμένη, πάντα εκεί, η ραγισμένη, η σπασμένη, στο κατώφλι της, περιτριγυρισμένη απ'τους πελάτες και τους πρωτάρηδές της, εξίσου λυσασμένους με τους γέρους.
    Μετά τόση εξυπηρέτηση που τους έκανε, μετά από τόσα λαχεία που τους έφερε μέσα στις ζαντιέρες της, με τί καρδιά να την αφήσουν παρά τις βλεννοραγίες και τη σύφιλη; Είναι κι αυτοί έτσι σάπιοι μέχρι το κόκκαλο.''

    • maik avatar
      maik @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 13/06/2011 14:05:59

      =11111111111111

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/06/2011 13:58:15

    "Το Πολυτεχνείο το έστησαν σαράντα προβοκάτορες".
    Χα χα, άραγε πώς βγήκε η σοφία εκείνη; Το θυμούνται οι σημερινοί καθοδηγητές της "Ανταρσύα" στην Πλατεία; Οι φράξιες Λαφαζάνη, Τσίπρα και Αλαβάνη; Οι λοιποί ΚΝίτες, πρώην νύν κι επόμενοι;
    Άντε μη γράψω καμμιά άσεμνη κουβέντα, είναι και ανήμερα του Αγίου Πνεύματος!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Ο Θείος 13/06/2011 15:04:55

      οι 300 προβοκάτορες του Ρουφιανογάλη. Πανσπουδαστική Νο 8.

      Αναμεσά τους Λαλιώτης, Παπαχρήστος, Δραχμανάκη κλπ

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/06/2011 14:07:08

    Μαζί με το ΚΚεξ και τις θεωρίες συνωμοσίας του (μού θυμίζουν αφόρητα τις θεωρίες των δεξιών λαικιστών για τις "Πορτοκαλί επαναστάσεις"), να θυμηθώ και τους βαθείς Πάσοκες και Κινεζο-Πάσοκες της εποχής; Τα "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ίδιο συνδικάτο"; Τις κολληταριές με τους Καντάφηδες και τους σφάχτες του λαού τους - το Συριακό και Ιρακινό "Μπάαθ";
    Άχ κε ΓΑΠ, "αμαρτίαι γονέων παιδεύσουσι τέκνα", λέει ο σοφός λαός.
    Κατά τα άλλα, αρκετοί εδώ συνεχίζουν απτόητοι την ίδια παραμύθα: Σαν βροχοποιοί και σαμάνοι προσεύχονται για ακροαριστερή μπόρα που θα φέρει ακροδεξιά πλημμύρα.

  14. ΝικοςΜπ avatar
    ΝικοςΜπ 13/06/2011 14:10:07

    Οσοι λοιδορουν και χλευαζουν ,ευχομαι να μη ερθουν εδω που ειμαι εγω και πολλοι αλλοι τα τελευταια 2 χρονια .Γιατι σαν να βλεπω μερικους καποια μερα να ζητανε τις "χαμενες" κυριακες τους πισω και με τοκο.

  15. A.M. avatar
    A.M. 13/06/2011 14:34:26

    Για τον κάθε άνθρωπο υπάρχει μια Δαμασκός στο διάβα της ζωής του.
    Ας ελπίσουμε να υπάρχει και για κάθε λαό.

  16. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 13/06/2011 16:12:22

    Μόνο που τύποι σαν τον πάγκαλο δεν τους ενδιαφέρει ...Και αυτό είναι που με τρελαίνει ένας χοντρός Μαλ...λης να με γράφει στα αρχ..α του .Α ρε πουτάνα ζωή πως τα έκανες έτσι...Να γελάνε μαζί μας , περιφρονητικά ...ποιος ...ο πάγκαλος...

  17. kiki avatar
    kiki 13/06/2011 16:39:46

    " Ποτε ενας τοσο μικρος ανθρωπος ,
    δεν εκανε τοσο μεγαλο κακο και
    ποτε τοσο λιγοι δεν εξευτελισαν τοσο πολυ,
    τοσο πολλους "
    αφιερωμενο στον ΓΑΠ.

    • Άλλος avatar
      Άλλος @ kiki 13/06/2011 18:01:06

      "Sticks and stones can break my bones but words can't hurt me"
      αγγλική παροιμία.

  18. anonymous avatar
    anonymous 13/06/2011 17:25:45

    Εμπρός για της γενιάς μας τα Πολυτεχνεία

  19. FRESH avatar
    FRESH 13/06/2011 17:27:46

    ναι σε όλα με το ποστ, εκτός από την πρώτη παράγραφο. την πατήσανε τα κόμματα με το Πολυτεχνείο?
    το τότε καθεστώς την πάτησε. μία ομάδα φίλων που νόμιζαν ότι θα πατάξουν τους κομμουνιστοσυμμορίτες και τούς την φόρεσαν οι φίλοι τους οι αμερικανοί. μετά το καθεστώς , ήρθαν τα (σημερινά) κόμματα.
    σήμερα το καθεστώς είναι τα κόμματα. ποιος θα έρθει μετά?

  20. aggelosview avatar
    aggelosview 13/06/2011 19:16:36

    Βλέπω Αλαβάνο, να τον σηκώνουν στα χέρια οι "κάτω" και να τον περιφέρουν στην πλατεία ως μεσσία. Οι "πάνω" θα μείνουν με τις ελληνικές σημαίες στα χέρια, ο Αλαβάνος θα δημιουργήσει κυβέρνηση της "κάτω πλατείας" και τα ρόπαλα του ΑΝΤΑΡΣΥΑ θα επιβάλλουν την τάξη! Το ΚΚΕ θα μιλάει για προβοκάτορες, η δεξιά ως συνήθως θα απολογείται, γιατί αυτή φταίει για όλα τα τελευταία 30 χρόνια, οι πασόκοι θα μεταλλαχτούν μέσω του αριστερού ρεύματος κι έτσι το τέλος της μεταπολίτευσης θα φέρει νέους άφραγκους αριστερούς έτοιμους να πλουτίσουν δια της συμμετοχικής δημοκρατίας. Ο GAPy θα πάρει το ελικότερο και θα φύγει για άλλα μέρη, ο Ερντογάν θα πάρει το Καστελόριζο που τον "τσιμπά", ο Παπακωνσταντίνου θα πάει στην κοζάνη και θα βάζει κρόκο ενώ οι νέοι κυβερνήτες θα νομιμοποιούν τους λάθρο για να κόβουν αποδείξεις και να εφαρμοστεί η άμεση δημοκρατία. Καληνύχτα!!

  21. Δεξιός avatar
    Δεξιός 13/06/2011 19:38:10

    Τρέμω στην ιδέα μιας ακόμας "γενιάς Πολυτεχνείου"
    Τρέμω τις νέες Δαμανάκες, τους νέους Λαλιώτες, τους νέους Ανδρουλάκες, τους νέους Παπαχρήστους
    Τρέμω τους Τσίπρες από τις καταλήψεις του '90 - '91
    Τρέμω τους Γαβρίλους από το "κάτσε καλά Γεράσιμε"
    Τρέμω, κι αυτό είναι το διακύβευμα στην πλατεία σήμερα....
    Η μετουσίωση της οργής σε θέση
    Η μεταλαμπάδευση της θέσης στο λαό

    "Βοσκοί, στη μάντρα της Πολιτείας οι λύκοι! Οι λύκοι!
    Στα όπλα, Ακρίτες! Μακριά οι φαύλοι και οι περιττοί,
    καλαμαράδες και δημοκόποι και μπολσεβίκοι,
    για λόγους άδειους ή για του ολέθρου τα έργα βαλτοί."
    Κ. Παλαμάς

    "Παιδί, το περιβόλι μου που θα κληρονομήσεις,
    όπως το βρεις κι όπως το δεις να μην το παρατήσεις.
    Σκάψε το ακόμα πιο βαθιά και φράξε το πιο στέρεα,
    και πλούτισε τη χλώρη του και πλάτηνε τη γη του,
    κι ακλάδευτο όπου μπλέκεται να το βεργολογήσεις,
    και να του φέρνεις το νερό το αγνό της βρυσομάνας.
    κι αν αγαπάς τ’ ανθρωπινά κι όσα άρρωστα δεν είναι,
    ρίξε αγιασμό και ξόρκισε τα ξωτικά, να φύγουν,
    και τη ζωντάνια σπείρε του μ’ όσα γερά, δροσάτα.
    Γίνε οργοτόμος, φυτευτής, διαφεντευτής. Κι αν είναι
    κ’ έρθουνε χρόνια δίσεχτα, πέσουν καιροί οργισμένοι,
    κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα
    για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
    μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά! Τσεκούρι! Τράβα,
    Ξεσπέρμεψέ το, χέρσωσε το περιβόλι, κόφ’ το,
    και χτίσε κάστρο απάνου του και ταμπουρώσου μέσα,
    για πάλεμα, για μάτωμα, για την καινούργια γέννα,
    π’ όλο την περιμένουμε κι όλο κινάει για νάρθει,
    κι όλο συντρίμι χάνεται στο γύρισμα των κύκλων.
    Φτάνει μια ιδέα να στο πει, μια ιδέα να στο προστάξει,
    κορώνα ιδέα, ιδέα σπαθί, που θα είν’ απάνου απ’ όλα."
    Κ. Παλαμάς

  22. ΝΙΚΗΤΑΣ avatar
    ΝΙΚΗΤΑΣ 13/06/2011 19:52:09

    ΔΕΝ ΧΡΕΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΗ ΓΕΝΙΑ ....ΑΠΕΛΕΥΘΡΩΤΩΝ ΚΑΙ .ΗΡΩΩΝ ΚΑΗΚΕ Ο ΓΕΡΟΣ ΣΤΟ ΚΟΥΡΚΟΥΤΙ ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ.
    ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ...ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΝ ,ΝΑ ΠΟΝΕΣΟΥΝ ,ΝΑ ΜΑΤΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ.
    ΛΕΦΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.

  23. madprof avatar
    madprof 13/06/2011 20:30:06

    "τα πολιτικά κόμματα θα την “πατήσουν” με το αποκαλούμενο “Κίνημα των Αγανακτισμένων”, όπως την “πάτησαν” και με το Πολυτεχνείο του 1973".

    Τι πέτυχε το κίνημα του Πολυτεχνείου ?. Εγώ γνωρίζω από τα γεγονότα ότι ο μικρός δ. ιωαννίδης (με αφορμή τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, που έμμεσα βοήθησε αν όχι άμεσα και την βοήθεια των Αμερικάνων) αντικατέστησε την Γ. Παπαδόπουλο με τις γνωστές συνέπειες για την Κύπρο και τον Ελληνισμό το '74.
    Επιτέλους θα μάθουμε από τα ιστορικά μας λάθη ώστε να αντιμετωπίσουμε το μέλλον με ρεαλισμό και να μην ζούμε με μύθους οράματα και θάματα ?.
    Η 17η Νοέμβρη θα έπρεπε να είναι ημέρα πένθους και περισυλλογής όλων των Ελλήνων !.
    Διεθνώς είναι ημέρα για το δικαίωμα στην Παιδεία, για όσους δεν το γνωρίζουν.

  24. Γιώργος Κανελάκης avatar
    Γιώργος Κανελάκης 13/06/2011 20:40:35

    Για να γίνεις ηγέτης , πρέπει να βρεις μια παρέλαση και να μπεις μπροστά της .
    Η παρέλαση είναι κάτι παραπάνω από ορατή και δυστυχώς αρχίζει να κλίνει προς τα αριστερά. Το πάθημα πρέπει να μας γίνει μάθημα, για να μην επιτρέψουμε να γραφτεί ξανά η ιστορία από <>.

  25. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 13/06/2011 20:41:17

    Ας τα παρουμε τα πραγματα με την σειρα, οταν λεμε Δημοκρατια φυσικα δεν εννοουμε ή τουλαχιστον δεν μπορουμε να εννοουμε αυτο που συμβαινει σημερα και τα τελευταια το λιγοτερο 25 χρονια (εκλογικοι νομοι που δινουν στο 30κατι % αυτοδυναμες κυβερνησεις δεν ακουγεται καθολου δημοκρατικο) οποτε και οι νομοι και τα λοιπα διαταγματα που εχουν ψηφιστει απ'ολες αυτες τις κυβερνησεις στην πραγματικοτητα ειναι το λιγοτερο παρανομα (τωρα θα μου πεις αντε αποδειξε το αυτο.... σαν να προσπαθεις να πεισεις οτι δεν εισαι ροζ ελεφαντας). Το θεμα που λεγεται εξεγερσεις ανα την καθε εποχη απο τον λαο γιατι δεν αντεχε την αντιστοιχη με την εποχη κατασταση θεωρω οτι ειναι αδικο να την κατακρινει ο οποιωσδηποτε γιατι πολυ απλα ο λαος εξεγειρετε οταν δεν εχει αλλη λυση (οι κοινωνικοποιημενοι ανθρωποι απο την φυση τους προτιμουν τις ηρεμες καταστασεις), αυτο που νομιζω οτι πρεπει να γινετε απο τους λαους που φτανουν στο εκαστοτε σημερα στο σημειο να εξεγερθουν ειναι να προσπαθουν να μην επαναλαβουν τα λαθη του παρελθοντος και οχι να απορριπτουν το παρελθον στο συνολο του επειδη εγιναν λαθη τοτε (δηλαδη η αντιπροταση ποια ειναι να προσευχηθουμε να πανε ολα καλα;;;;;). Οσο για τα μαυρα που βγαζουν οι μικροπωλητες, πακιστανοι και λοιποι εκτος απο το να διαμαρτυρομαστε που δεν υπαρχει κρατος να επιληφθει επι του θεματος (τωρα αυτο πες μου ρε συ ΠΠ δεν ειναι αντιφατικο αφου ετσι κι αλλιως ενας απο τους λογους που εχουμε κατεβει στο Συνταγμα ειναι και το οτι δεν υπαρχει αυτου του ειδους κρατος.... τι λεμε τωρα) θα μπορουσαμε λοιπον να μην τους δινουμε και μεις τα ωραια μας ευρω ετσι ωστε να μην γινουν στην δικη τους τσεπη μαυρα (η λεξη μποϊκοταρισμα αν σας λεει κατι). Και τελος το μεγαλο κατ' εμε θεμα ειναι οτι ειναι καιρος να αντιληφθουμε οτι ετσι κι αλλιως με τους δικους τους τροπους (μνημονια, μεσοπροθεσμα κλπ) εμεις ο λαος θα πεινασουμε οπως και να 'χει, οποτε αν ειναι ετσι προτιμω να χρεωκοπησουμε αμμεσα και να γινει ενα ντομινο αρχικα ευρωπαϊκο και στην συνεχεια παγκοσμιο παρα να ξεπουληθουμε και να γινουμε πακιστανοι στην χωρα μας. Ασε που πιστευω οτι ετσι κι αλλιως το μονο οπλο στα χερια μας ειναι ακριβως αυτο η απειλη της χρεωκοπιας (και οχι το αντιθετο δηλαδη που μας απειλουνε με χρεωκοπια) γιατι μην μου πεις οτι ολοι αυτοι (ΗΠΑ, Γαλλια, Γερμανια κλπ) κοπτωνται για να μην χρεωκοπησουμε και πεινασουμε μονο εμεις εδω στην Ελλαδα, για την παρτη τους καιγονται. Οποτε κατα την αποψη μου αν οι κυριοι (λεμε τωρα.... και δεν εννοω μονο τους ξενους αλλα και τους δικους μας κυβερνωντες και πολιτικους ιθυνοντες της οποιας πλευρας) δεν θελουν ενα τροπο που να προσφερει αναπτυξη και σταθεροτητα ωστε και να τους ξεχρεωνουμε σιγα σιγα και να ζουμε και μεις αξιοπρεπως τοτε φωτια στο μπαρουτι και ντομινο χρεωκοπια (αλλωστε δικη τους δημιουργια ειναι το υπαρχων παγκοσμιο χρηματοπιστωτικο συστημα που μας οδηγησε εδω αρα ξερουν και τις συνεπειες της πτωσης του συστηματος)

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/06/2011 20:53:51

    Άν τελικά όλη η ιστορία είναι για να τα ξαναβρεί το φραξιονισμένο πρώην τμήμα της ΚΝΕ που πήγε στο Συνασπισμό και ξαναέφυγε από κεί με τον Αλέκο, το άλλο φραξιονισμένο που έφτιαξε το "Ανταρσύα" και το τρίτο το μακροβιότερο της φράξιας Λαφαζάνη - επιτυγχάνοντας τη "στάση πληρωμών" όπου συμπίπτουν οι γραμμές τους, κλαίω μετά τη ΝΔ που θα πρέπει ν' αναλάβει την κυβέρνηση.
    Όλοι αυτοί οι "αριστεροί" φάινονται τώρα να παίζουν ρόλο "χρήσιμου ηλίθιου" για λογαριασμό της ΝΔ - όπως συνήθως συμβάινει με τέτοιους "αριστερούς". Αλλά άν το κόλπο πετύχει, θα γίνει κάτι σαν μπούμεραγκ και θα "πιαστεί κώτσος" η επόμενη κυβέρνηση. Θα έχει να διαχειρισθεί χάος.
    Φαντάζομαι το καταλαβαίνουν αυτό στη ΝΔ. Τουλάχιστον ο Λαζαρίδης, ο οποίος επί Πολυτεχνείου δεν υπήρξε ΚΝίτης αλλά "Ρηγάς αντι-ΚΝίτης", έχει αίσθηση τι σατανικά ούφο είναι οι ΚΝίτες, πρώην, νύν και επόμενοι.

  27. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 13/06/2011 21:19:43

    Το θεμα Θειε δεν ειναι να πετυχουμε καμμια σταση πληρωμων, το θεμα ειναι να γινει κατανοητο οτι η απειλη στασης πληρωμων ειναι δικο μας οπλο και οχι των δανειστων γιατι στην πραγματικοτητα αυτοι την φοβουνται πιο πολυ απο τον καθενα την σταση πληρωμων. Οσο για το ποια κυβερνηση θα παραλαβει το χαος οπως λες επετρεψε μου να μην εχω καμμια μα καμμια εμπιστοσυνη ουτε σε ΠΑΣΟΚ ουτε σε ΝΔ ουτε σε ΚΚΕ ουτε σε ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ ουτε σε ΛΑΟΣ ουτε σε κανενα τελος παντων απο ολα τα μικρα και μεγαλα κομματα που απαρτιζουν και απαρτιζαν στο παρελθον την πολιτικη σκηνη αυτου του τοπου. Προτιμω προς το παρον να δω συνασπιστικες μη αυτοδυναμες κυβερνησεις παρολο που ακομα και γι αυτο εχω τις επιφυλαξεις μου. Και πρωτιστως να μπουν οι κλεφτες φυλακη μπας και φοβηθουν και λιγο οι μελλοντικοι

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 13/06/2011 21:42:05

      Ά, εσύ φίλε (φίλη) μου θέλεις να τετραγωνίσεις τον κύκλο!
      Νομίζεις ότι κάποιες από αυτές τις χρηματοπιστωτικές ακρίδες ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ δίνει δεκάρα για το άν χρεωκοπήσει ή όχι η Ελλάδα; Το Ευρώ θέλουν να χτυπήσουν, την Ελλάδα (και Ιρλανδία, Πορτογαλία) τις χρησιμοποιούν σαν πολιορκητικό κριό.
      Άν ως Ελλάδα παίξεις το παιχνίδι της Ευρωζώνης, κάνεις ζημιά στις "ακρίδες". Άν παίξεις το παιχνίδι της "ακρίδας" κάνεις ζημιά στην Ευρωζώνης.
      Και τα δύο μαζί δεν γίνεται.
      Και οι επικίνδυνες μπλόφες είναι για πολύ δυνατούς παίχτες. Άν δεν είσαι, θα σε πετάξουν έξω από το τραπέζι και θα καταλήξεις στον πάσσαλο με πίσσα και πούπουλα.

  28. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 13/06/2011 21:24:09

    Αν κι απο αυτό το "Πολυτεχνείο" ξεπηδήσουν νέοι Μπίστηδες, Λαλιώτηδες, Δραχμανάκη και σία, τότε άστο καλύτερα.

  29. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 13/06/2011 21:41:24

    Λοιπον κακως για μενα αυτο που γινετε σημερα στο Συνταγμα βαφτιζετε ή παρομοιαζετε με το πολυτεχνειο ή με οτιδηποτε αλλο απο το παρελθον. Οσο για το αν θα ξεπηδησει μεσα απο αυτο καθε καρυδιας καρυδι να εισαι σιγουρος οτι θα γινει. Ομως δικο μας θεμα ειναι αν αυτους θα τους σηκωσουμε στα χερια και θα τους αποθεωσουμε ή αν θα τους πεταξουμε στην ακρη και θα τους προσπερασουμε

  30. nikolas avatar
    nikolas 13/06/2011 21:45:53

    Οι αγωνες δεν κερδιζονται με ειρηνικες συγκεντρωσεις, μεσα στην βουλη
    γελανε και οι καρεκλες!!!

  31. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 13/06/2011 22:05:08

    Κι ομως Θειε σιγουρα υπαρχει ενα σημειο που βλαπτει και τις "ακριδες" και την ευρωζωνη και αυτο ειναι οτι και οι μεν και οι δε παιζουν μεσα απο το ιδιο συστημα. Αν λοιπον η δικη μας μπλοφα ειναι οτι κινδυνευει με καταρευση ολο το συστημα σε συναρτιση με την δικη μας καταρευση (και πιστεψε με δεν ειναι τοσο μπλοφα γιατι μονοι τους εχουν φερει το συστημα στα ορια του και το ξερουν) δεν ειναι τοσο δυσκολο να τους κανεις να σε δουν ως ενα δυνατο παιχτη (αλλωστε αυτοι απο λαθος τους μας εχουν φερει σε αυτη την θεση). Και τελος παντων δεν σου κανει καθολου εντυπωση οτι ξαφνικα ολες οι μεγαλες οικονομικες δυναμεις ασχολουνται με το να μην χρεωκοπησει η Ελλαδα. Δεν σου κανει εντυπωση το γιατι μια δικη μας χρεωκοπια επηρεαζει τοσο πολυ οχι μονο το ευρω αλλα και το δολλαριο (εξου και η πρεμουρα των ΗΠΑ).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 13/06/2011 22:15:27

      Η πρεμουρα των ΗΠΑ για να σωθεί η Ελλάδα, άν πρόσεξες, είναι πρεμούρα της FED και της διοίκησης Ομπάμα. Άλλο αυτοί όμως, άλλο οι "ακρίδες": Αυτοί έχουν την ακριβώς αντίθετη πρεμούρα.
      Η διοίκηση Ομπάμα θέλει να σταθεροποιήσει το τριπολικό σύστημα δολλαρίου- ευρώ - γιουάν με κεντρική οικονομική πολιτική (σε συνεργασία και με την ΕΚΤ) . Οι λεγόμενες "αγορές" - δηλαδή το εκτός ελέγχου τμήμα του χρηματοπιστωτικού - θέλουν αντίθετα να αποφασίζουν αυτές, χωρίς πολιτικές αποφάσεις. Θέλουν "πιστωτικό γεγονός" και restart του συστήματος, χωρίς να μεσολαβήσει ρύθμιση. Αυτές οι 2 πολιτικές πολύ δύσκολα συνδυάζονται. Θα υπάρξει νικητής και ηττημένος. Δεν μπορείς να μπείς ανάμεσα, είναι βλακεία.

  32. Apatsi avatar
    Apatsi 13/06/2011 22:18:39

    Να σταματήσει επιτέλους αυτός ο μύθος του Πολυτεχνείου και των αγωνιστών του. Ο πιό σωστός τίτλος εκείνου του επεισοδίου είναι "το 48ωρο των κατασκόπων", και ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει κατανοητό από τους νέους ανθρώπους. Η σημερινή κατάσταση έχει άλλα χαρακτηριστικά αλλά δεν αργεί να συμβεί το ίδιο από 150-200 άτομα εκπαιδευμένα για τη σχετική καθοδήγηση. Θέλει πολύ προσοχή από τους συμμετέχοντες, να παραμείνουν στα συνθήματα και τις πρακτικές που είχαν μέχρι σήμερα και το κυριώτερο να απομονώνουν κάθε έναν θολοκουλτουριάρη που προσπαθεί να οδηγήσει τα πράγματα σε διαφορετική κατεύθυνση και κυρίως σε εκείνην της οχλοκρατίας.

  33. nikolas avatar
    nikolas 13/06/2011 22:33:15

    Μακαρι ειρηνικα ο δημοκρατης ΓΑΠ να κανει αλαγη πλευσης.

  34. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 13/06/2011 22:57:58

    Δεν λεω να μπεις αναμεσα ισα ισα το αντιθετο.... συγγνωμη για την αναδρομη αλλα ειναι απαραιτητη... μετα τον μαυρο οκτωμβρη του 29 και το παγκοσμιο κραχ που δημιουργηθηκε λογω της ακατασχετης κερδοσκοπιας στο παγκοσμιο χρηματοοικονομικο συστημα σε συναρτηση με το χρηματιπιστωτικο κατανοηθηκε και οριστικε ως μεγιστο οριο το 1 προς 6 και διασφαλιστηκε με νομους οτι δεν θα μπορει να ξεπεραστει το 1 προς 4 ως οριο ασφαλειας. Απο τοτε εως σημερα με επομενους νομους και διαταγματα καταφεραν να αναιρεσουν τους νομους που διασφαλιζαν το οριο ασφαλειας 1 προς 4 με αποτελεσμα να φτασουμε τα ορια του συστηματος 1 προς 6 δηλαδη σε απλα λογια αυτη την στιγμη κυκλοφορει το 6πλασιο χηματοπιστωτικο χρημα εναντι του πραγματικου. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα και την διεθνη χρηματοπιστωτικη κριση του 2007 που προεκυψε απο τον κτηματομεσιτικο τομεα και τα ακατασχετα στεγαστικα. Στην πραγματικοτητα το ολο συστημα ειναι στα ορια του και ουτε οι "αγορες" εχουν να κερδισουν ουτε κανενας απο την καταρευση του. Το τριπολικο συστημα δολλαριο-ευρω-γιουαν που ανεφερες κραταει (προσωρινα για πολλους μεγαλους οικονομολογους) μια καποια ισοροπια που στην πραγματικοτητα εξυπηρετει και τις "αγορες" (αν αποσταθεροποιηθουν οι ισοτιμιες νομισματων διεθνως σε μια ανεξελεγκτη ανηφοροκατηφορα που φανταζεσαι οτι θα μπορεσουν να πατησουν οι "αγορες"). Στην περιπτωση μας τωρα αν χρεωκοπησουμε και συμπαρασυρουμε ενα ντομινο χρεωκοπιων εσυ τι φανταζεσαι οτι θα γινει με τις διεθνεις ισοτιμιες νομισματων;;; Οποτε ποσο παραλογο θεωρεις οτι ειναι να μας αφησουν ησυχους και σε μια σταθεροποιημενη κατασταση αν στον αντιποδα ειναι μια χρεωκοπια με ενα συμπαρασυρομενο ντομινο απο πισω;; αυτο εννοω

  35. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 13/06/2011 23:23:13

    Να καταγράψει παρακαλώ κάποιος τα θύμ…. για να μην εμφανιστούν κάποιοι μετά από χρόνια και στήνουν μνημεία πεσόντων , για να ξέρουμε ακριβώς την αλήθεια και όχι όπως κάποιοι ενδεχομένως να την θέλουν και μεταξύ μας να λέμε αλα νταλων. Αυτά είναι μόνο για την Ελλάδα και όχι για άλλο Ευρωπαϊκό Κράτος , Είναι ευκαιρία παρακαλώ να σοβαρέψουμε και να κόψουμε μαχαίρι τα ψέματα που λέμε στον εαυτό μας πρώτα απ όλα , διότι αρκετά πλήρωσε ο τόπος . Την Χούντα την έριξε ο Ελληνικός λαός και κανείς Ήρωας παρακαλώ . Υπάρχουν οικονομικά προβλήματα αναμφίβολα αλλά μην είστε απαισιόδοξη , χρέη είναι και θα πληρωθούν όταν και όταν μπορούμε ΚΕΦΑΛΙΑ δεν κόβει κανένας να είστε σίγουρη . Το βασικό πρόβλημα το έχουν αυτή που έδωσαν τα λεφτά και όχι αυτή που τα χρεωστάνε μην παγιδεύεστε ο θυμόσοφος λαός έχει απαντήσει εδώ και πολλά χρόνια , 2300 χρόνια πριν ο φιλόσοφος Μένιππος πέθανε. Ο Θεός Ερμής τον πέταξε στη βάρκα, ο Χάρος τον πέρασε απέναντι, όταν όμως ήρθε η ώρα να πληρώσει τον οβολό, ο Μένιππος είπε... Ουκ ¬αν λάβοις παρά του μη έχοντος ...και συνέχισε να ζει εκμεταλλευόμενος το πρώτο ηλίθιο γραφειοκρατικό παραθυράκι της ιστορίας μας. Ο Μένιππος πρέπει στην σύγχρονη Ελλάδα να βρει μία νόμιμη δουλειά και να παραδώσει έναν οβολό στον Χάρο. Ζήσε Μάη μου να φας τρι-φύλι.

  36. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/06/2011 23:28:39

    Για να ακριβολογούμε: Το "ρυθμιστικό τρίγωνο" EKT - FED - Κινεζική Κεντρική Τράπεζα δεν ελέγχει ακόμα το σύστημα. Είναι στη φάση που επιχειρούν να αποκτήσουν τον έλεγχο (και να έχουν μεταξύ τους μια στοιχειώδη ισορροπία και μη καταστροφική σχέση, διότι κάτι περισσότερο είναι αδύνατο).
    Εξ ού και ο συστημικός κίνδυνος. Ένας "τρελός" που ελίσσεται με "μπλόφες" μέσα στο αποσταθεροποιημένο σύστημα αυξάνει το συστημικό κίνδυνο. Θα μπουν στον πειρασμό να χτίσουν γύρω του "υγειονομική ζώνη", δηλαδή να μας αποκόψουν. Επιμένουν να το προτείνουν αυτό ως "λύση" οι πιό πολλοί νεοφιλελεύθεροι οικονομολόγοι (π.χ. Rogoff, Η.W. Sinn, το τμήμα ανάλυσης της Cityfroup), ακόμα και μερικοί σκληροί Κευνσιανοί το γλυκοκυττάνε (π.χ. ο Roubini, λιγότερο ο Krugman).
    Όχι πώς θα αποφύγουν σίγουρα την κατάρρευση άν μας αποκόψουν. Δεν είναι βέβαιο. Αλλά μπαίνουν στον πειρασμό να ρισκάρουν, δηλαδή στο σκληρό πυρήνα της σκέψης του νεοκλασικού - νεοφιλελεύθερου οικονομικού ιερατείου: Αυτοί θέλουν ένα "γεγονός", ένα restart του συστήματος. Να διακοπεί η πορεία "επαναρύθμισης των αγορών" που άρχισε από το 2008, με την ελπίδα έναρξης ενός νέου "ενάρετου κύκλου" (η μόνιμη φαντασίωση της νεοκλασσικής θεωρίας).
    Παίζουν με τη φωτιά οι απερίσκεπτοι. Να τους εφοδιάσουμε εμείς με λίγη ακόμα βενζίνη;

  37. ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ οπως λεμε ΝΙΚΟΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΕΛΕΝΗ, ΜΑΡΙΑ, ΠΕΤΡΟΣ κλπ 14/06/2011 09:46:54

    Καλημερα. Θειε δεν μας αφηνουν και πολλα περιθωρια οταν μας ζητανε να ζησουμε παμφτωχοι μεσα στην εξαθλιωση και να τους χαρισουμε οτιδηποτε μπορει να επαννεκινησει την οικονομια μας. Αυτοι τραβανε το σκοινι να σπασει οχι εμεις. Εμεις το μονο που μπορουμε πλεον να πουμε ειναι αφηστε μας ησυχους να βαλουμε μια ταξη ή αλλιως σας παιρνουμε μαζι μας. Βλεπεις δηλαδη εσυ αλλες επιλογες; κι αν ναι ποιες; λογικος ανθρωπος ειμαι που θελω να ζησω και να μεγαλωσω τα παιδια μου σ'ενα περιβαλλον με προοπτικες, μπορω;; αν μου λενε οχι ενω γινετε αγριευω, δεν δημιουργησα εγω το χαος με το οποιο τωρα με απειλουνε.....

  38. ΑυτοΜαςΕλειπε! avatar
    ΑυτοΜαςΕλειπε! 14/06/2011 23:05:08

    Αλλη μια γενια ΠΩΛΕΙΤΑΙχανίου!
    Πάνω σε σχέδια σκοτεινά,πάνω σε σκοπους βρώμικους, πάνω σε βόθρους , στεριωμένη!

    Οχι αλλη μεταπολιτευτική μαλακοΑνδρεια... Οχι αλλη κηδειολαγνεία! Οχι αλλες ...Μπούρδες!
    Η Εκαλη και ο Διόνυσος γέμισαν και οι καταθέσεις στη Ελβετία Ογκωσαν!
    Τι θα τους κάνουμε κι αλλους "εντεταλμένους";