#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2009 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιθαγένεια στους μετανάστες που είναι φίλοι του ... ΠΑΣΟΚ δίνει τελικά η Κυβέρνηση



Στο σχέδιο νόμου που έδωσε στη δημοσιότητα ο κ. Ραγκούσης ορίζεται ότι για την απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας με πολιτογράφηση αρκεί, μεταξύ άλλων, να αποδείξει ο αλλοδαπός ότι μπορεί να συμμετέχει ενεργά και ουσιαστικά στην πολιτική ζωή της χώρας (άρθρο 2 περίπτ. στ). Η προϋπόθεση αυτή ελέγχεται μάλιστα και από την Επιτροπή Πολιτογράφησης, η οποία εισηγείται σχετικώς στον Υπουργό. Τίθεται λοιπόν το ερώτημα πώς μπορεί ο αλλοδαπός να αποδείξει αυτή τη συμμετοχή στην πολιτική ζωή της Ελλάδας; Μήπως ο μόνος τρόπος για να το κάνει είναι να αποδείξει ότι είναι φίλος κάποιου Κόμματος και συμμετείχε στις εκλογές για την ανάδειξη Αρχηγού του;  Με δεδομένο λοιπόν ότι το καταστατικό της Νέας Δημοκρατίας δεν προβλέπει κάτι τέτοιο είναι ηλίου φαεινότερο ποιοι μετανάστες είναι αυτοί που έχουν την προϋπόθεση αυτή και θα πολιτογραφηθούν αμέσως Έλληνες: Αυτοί που συμμετείχαν στις εκλογές για την ανάδειξη του κ. Παπανδρέου ή έστω αυτοί που έχουν γίνει ή θα γίνουν φίλοι του ΠΑΣΟΚ! Έτσι θα μπορέσουν να τον ξαναψηφίσουν και στις επόμενες εθνικές εκλογές. Καταβάλλοντας, λοιπόν, παράβολο 1.000 ευρώ και προσκομίζοντας το πιστοποιητικό των κομματικών φρονημάτων τους οι μετανάστες γίνονται  Έλληνες και με τη βούλα. Το ξεπούλημα της ελληνικότητας σε όλο του το μεγαλείο!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 28/12/2009 19:51:24

    Δεν αντέχεται η ρημάδα η διαφάνεια....

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 29/12/2009 01:36:18

      ρε συ τιραμμολα...δηλ μας δουλευεις?? μας κοροιδευουν στα μουτρα μας και μιλας για διαφανεια??

      ξεκολα λιγο και ελα στα λογικα σου...!!!

      • κοψοχέρης avatar
        κοψοχέρης @ loretta 29/12/2009 10:03:28

        Μην τον παίρνεις σοβαρά, της Ιπποκράτους είναι.

  2. Liebknecht avatar
    Liebknecht 28/12/2009 19:52:10

    Η ελληνικότητα αγαπητοί έχει ξεπουληθεί προ πολλού. Η εθνικοφροσύνη δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση βασικό συστατικό πατριωτισμού. Ας μην ξεχνάμε ότι, αν και το καταστατικό της Ν.Δ. δεν προβλέπει κάτι τέτοιο, μεγάλος αριθμός προβεβλημένων στελεχών έπραξαν τα χείριστα πρωτίστως για την πατρίδα και δευτερευόντως για το κόμμα τους.
    Είναι καιρός να ξεπεράσουμε ως έθνος φοβικά σύνδρομα που παραπέμπουν σε άλλες εποχές. Ο σεβασμός και η αφοσίωση κερδίζονται, δεν επιβάλλονται, ακόμα και σε περιπτώσεις πολιτιστικής αφομοίωσης.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/12/2009 20:04:34

    Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.Αλλο μεταναστες με παρομοια πολιτιστικα στοιχεια με τους Ελληνες και αλλο με εντελως διαφορετικα ή και εχθρικα.
    Εχει αποδειχθει ιστορικα οτι ειναι αδυνατη η οποιαδηποτε αφομοιωση μουσουλμανων μεταναστων στον ελληνικο χωρο αλλα και σημερα στη Δ.ΕΥρωπη.
    Εαν αυτο ηταν δυνατον θα συμμετειχαν και μουσουλμανοι στη επαναστατικη κινηση κατα του σουλτανου το 19ο αιωνα και φυσικα ο Βενιζελος δεν θα προχωρουσε στην ανταλλαγη των πληθυσμων.
    Η εισοδος μουσουλμανων στην Ελλαδα ακυρωνει τη συνθηκη της Λωζαννης και δημιουργει προυποθεσεις αμφισβητησης της επαναστασης του 1821 και λιβανοποιησης της χωρας.Εαν η αριστερα δεν το αντιλαμβανεται αυτο επειδη για τη δικη της αντιληψη των πραγματων η θρησκεια ειναι κατι ασημαντο δε συμβαινει με ολους.Αλλωστε αν δεν ηταν αυτο το προβλημα δεν θα επαιρνε ο ΓΑΠ τον αρχιεπισκοπο στη συνεδριαση του Υπουργικου Συμβουλιου για να καθησυχασει οσους μπορει.
    Η ΝΔ οφειλει να καταψηφισει το νομο αδιαφορωντας για οτι λεχθει.Ας αναλαβουν ΠΑΣΟΚ.ΚΚΕ.ΣΥΝ τις ιστορικες ευθυνες τους.Οι ανθρωποι του μελλοντος που θα ζουν με τις συνεπειες των οσων ψηφιζονται σημερα θα ενδιαφερονται παρα πολυ για την περιοδο απο τον περασμενο Δεκεμβριο με την εξεγερση που υπογειο αιτημα της ηταν η διαλυση της Ελλαδος μεχρι τη σημερινη εξελιξη και πρεπει να ειναι απολυτως σαφες για ολους ποιος ηταν ο ρολος του καθενος.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 29/12/2009 10:13:40

      καλημέρα ψυχραιμία

      θα ήθελα να καταλάβω λίγο περισσότερο τα περί συνθήκης της Λωζάννης και αμφισβήτησης του 1821 - θα μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός ? Ευχαριστώ

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ ψυχραιμια 29/12/2009 10:42:57

      Η μπίζνα που λέγεται "αριστερά" στήθηκε γι' αυτό ακριβώς τον ρόλο. Την ΑΝΤΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ. Για να καπελώσει τις εθνικές επαναστάσεις με ταξικές άνωθεν. Για να καπελώσει την γαλανόλευκη με τα χρώματα του Απόλλωνα Καλαμαριάς, να υποκαταστήσει τον Καραϊσκάκη με τον Μαρξ και τον Γρίβα με τον Τσε.

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ fitsulas 29/12/2009 14:14:16

        Τεράστιεεεεε!!!!!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 29/12/2009 11:05:59

      Έχω κουραστεί να γράφω, εδώ μέσα και στο ιστολόγιό μου, για την ανάγκη διάκρισης των μεταναστών με βάση κριτήρια πολιτισμικά:
      Δηλαδή από τη μια οι καταγόμενοι από ευρωπαϊκές χώρες ή από χριστιανικά περιβάλλοντα (το δεύτερο το γράφω για να συμπεριλάβω χριστιανούς της Μέσης Ανατολής, της Αιγύπτου ή και της ευρύτερης Αφρικής ακόμα), από την άλλη οι Αφροασιάτες μουσουλμάνοι, που ΔΕΝ είναι αφομοιώσιμοι. Στην πρώτη κατηγορία, στους αφομοιώσιμους, είμαι διατεθειμένος να συμπεριλάβω ακόμα και τους Κινέζους.

      Τα περί μη αφομοιωσιμότητας των μουσουλμάνων Αφροασιατών δεν τα λέω από το βλαμμένο μυαλό μου, τα έχει καταδείξει η ευρωπαϊκή εμπειρία εδώ και δεκαετίες. Επιτέλους, δεν θα ανακαλύψουμε τον τροχό, τον έχουν ανακαλύψει άλλοι πολύ πιο πριν.

      Μερικοί κουτοπόνηροι αριστερούληδες κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν αυτή τη στοχειώδη διάκριση και μιλάνε γενικά και αόριστα για ανάγκη αφομοίωσης, για υπέρβαση στερεοτύπων "ελληνικότητας", για αποδοχή του "άλλου" και διάφορα άλλα φτηνά της ξύλινης γλώσσας της "πολιτικής ορθότητας".
      Σ'αυτούς προτείνω να πάνε να νοικιάσουν διαμέρισμα στην οδό Μενάνδρου ή την Αγίου Κωνσταντίνου. Τζάμπα θα τα βρουν. Ας μείνουν εκεί, με τις γυναίκες τους και τα ανήλικα παιδιά τους μάλιστα, για 1 χρόνο. Μόνο. Κάτι σαν survivor δηλαδή. Μπορεί να βρουν και καμιά ΜΚΟ, αυτές των "χρήσιμων ηλιθίων", ξέρετε, πρόθυμη να τους χρηματοδοτήσει από τις διάφορες επιδοτήσεις που αρπάζουν ένθεν κακείθεν.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μάρκο Τ 29/12/2009 11:18:55

        Το θεμα ομως ειναι οτι ακριβως αυτους -τους μουσουλμανους-θελουν να μας φερουν και υπαρχουν πολλες ενδειξεις γιαυτο.
        Αυτο το αιτημα ηταν στον αερα χωρις να λεγεται πισω απο την "εξεγερση" του Δεκεμβρη,αυτο το αιτημα υπονοειται σε πολλες αφισες των αναρχικων και τελικα αυτη ειναι και η αποστολη του Μπαρακ ΧΟΥΣΕΙΝ Ομπαμα του οποιου την αναδειξη πανηγυρισαν πολλοι προοδευτικοι στην Ελλαδα και που πρωτα πρωτα πηγε σε Αγκυρα και Καιρο για να "συμφιλιωσει" τη χωρα του με το ισλαμ.
        Ο ΑΓΠ επαιζε ρολο στη Μεση Ανατολη με τον Αραφατ χωρις υποχρεωση αποδοχης πληθυσμων απο εκει.Τα πραγματα εχουν αλλαξει και πλεον απαιτειται να εχεις και μουσουλμανους για να εισαι "παραγων" που "παιρνει πρωτοβουλιες".
        Φυσικα μεγας παραγων του Τριτου Κοσμου χρησιμοποιωντας και το χαρτι του μουσουλμανικου πληθυσμου ηταν στα χρονια του και ο Τιτο.Το τελος της αδεσμευτης σοσιαλιστικης αυτοδιαχειρζομενης Γιουγκοσλαβιας ειναι γνωστο.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ψυχραιμια 29/12/2009 12:37:48

          ο προσεταιρισμός των μουσουλμάνων από το ΠΑΣΟΚ φάνηκε ανάγλυφα την ημέρα των εκλογών: μετά το κλείσιμο της κάλπης και με την αρχική διαμόρφωση του αποτελέσματος , πριν την εμφάνιση του ΓΑΠ στην Ιπποκράτους, η ΝΕΤ πρόβαλε εικόνα μεγάλης ομάδας Πακιστανών που πανηγύριζαν έξαλλα στην πλατεία Κλαυθμώνος. Αργότερα η εικόνα αυτή εξαφανίστηκε, δεν την ξαναβρήκα πουθενά. Ρώτησα φίλη πολύ σχετική με τα τεκταινόμενα στο ΠΑΣΟΚ, έκανε την εντελώς ανήξερη και μάλιστα αιφνιδιασμένη...

  4. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 28/12/2009 20:10:44

    Το ΠΑΣΟΚ απέρριψε την ψήφο των αποδήμων αλλά προτιμά την ψήφο των παράνομων μεταναστών.
    Εκεί καταλαβαίνεις τι πραγματικά θέλει να κάνει.
    Απλά αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα δοκιμάζουν την υπομονή του κόσμου.Όλοι είναι έτοιμοι να βγουν στους δρόμους.Και αυτή τη φορά μέχρι και οι πιο μετριοπαθείς θα σπάζουν και θα δέρνουν.
    Έχουν έρθει γιορτές και δεν μπορούμε να χαρούμε.Η πίεση στον κόσμο μαζεύεται και αλοίμονο τους όταν γίνει το ΜΠΑΜ!!!

    • Jimmy Daras avatar
      Jimmy Daras @ ΜΗΤΣΟΣ 29/12/2009 16:31:21

      MITSO,

      It doesn't matter what you say, and you are right on all counts.
      Unfortunately, there will be NO mbam, because we, the Greeks, are looking only after ourselves, and we like the " FAPES and KARPAZIES ".

  5. yangoolas avatar
    yangoolas 28/12/2009 20:14:09

    και η ειλικρίνεια... "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ...."
    και η τιμιότητα "είπαμε ένα δωράκι"
    και η αξιοκρατία (παππούς, πμαμπάς γιός)

    Ξεπουλήσατε την Ελλάδα επί Σημίτη
    Την αποτελειώνετε τώρα

    Στο μέλλον θα είστε οι προδότες, οι Άγγελοι, οι δοσίλογοι που το έπαιζαν "λαϊκοί"

    • tiramola avatar
      tiramola @ yangoolas 28/12/2009 20:24:05

      Εφόσον διαβάστηκαν εμπεριστατωμένα όλα τα άρθρα αλλά και οι παράγραφοι κάθε άρθρου και "ευρέθη" ότι η περίπτωση στ του άρθρου 2 είναι πονηρή γιατί υποκρύπτει πολιτογράφηση πασόκων μόνο μεταναστών , δεν έχετε παρά να μετέχεται στην διαβούλευση εκφράζοντας τους "φόβους" σας...
      Αν μαζευτείτε πολλοί , μπορεί και να την αποσύρουν.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 28/12/2009 23:34:32

        Ωραίο πράγμα η ηλεκτρονική διαβούλευση. Κατ' αρχάς καλύπτει μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων, που έχουν pc και βλέπουν Μέγκα και Σκάϊ. Παρακολουθώ την διαβούλευση για τις ΑΠΕ. Βλέπω ποιοί είναι οι "επενδυτές" (αυτοί που τους πληρώνω ΕΓΩ για να επενδύσουν σε μένα, για να τους ξαναπληρώνω αργότερα). Αυτά είναι πασοκικές διαβουλέυσεις, με πασοκικά μαθηματικά (a.k.a mathimatika tou kolou, 1+1=3) για επενδύσεις που θα αποτρέψουν το φεγγάρι από το να φύγει, θα ακριβύνουν το ηλεκτρικό ρεύμα, προς δόξαν των πράσινων μουτζαχεντίν που σπούδασαν χολιστική βιομαγνητική ιατρική, χειροτεχνία και αεροβική.

        Καλή η διαφανής δημοκρατία, από αριθμητική δεν πάτε καλά.

      • by definition anti (back in 1972!) avatar
        by definition anti (back in 1972!) @ tiramola 29/12/2009 14:09:00

        Ωρέ δεκανέα της Ιπποκράτους, γράφοντας εδώ ελπίζεις να σου δώσουν την σαρδέλα του λοχία; παίξε στην παιδική σου χαρα και άει παράτα μας!

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/12/2009 20:27:39

    To ΠΑΣΟΚ είναι πολύ μπροστά από τη ΝΔ στις ειδικές τεχνικές. Απόδειξη και ότι έβλαψε ποικιλοτρόπως τη χώρα για πολλά χρόνια κι όμως έχει αφήσει, προς το παρόν τουλάχιστον, καλή φήμη ('ανέβηκαν τα εισοδήματα', 'μπήκαμε στην ΟΝΕ', κ.λ.π.) ενώ η ΝΔ όποτε έβαζε το χέρι στο βάζο με το γλυκό την παίρνανε χαμπάρι και την κράζανε. Οπότε, δείξτε respect στον master.

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/12/2009 20:28:48

    Είπαμε δημιούργησαν το μεγαλύτερο χρέος την χώρας διόρισαν από τα παράθυρα και τις πόρτες, έκαναν την μεγαλύτερη αναδιανομή στην νεότερη ιστορία του έθνους με του χρηματιστήριο, τώρα έρχεται η ώρα να βιάσουν την έθνος και το εκλογικό σώμα αν και βέβαια με το ποσοστό που πήραν θα αποτελειώσουν και τα τελευταίους «πυλώνες» που είχαν μείνει όρθιοι.

    Τιμή και δόξα στην πασοκάρα, τα έργα και οι ημέρες θα αφήσουν στην ιστορία του έθνους με τα μελανότερα χρώματα χαραγμένη την παρουσία τους.

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/12/2009 20:35:32

    Κερκόπορτα του ελληνικού κράτους και νοθεία του εκλογικού σώματος. Που αλλού στον κόσμο μοιράζουν μπουλουκιδών ιθαγένειες; Τι είναι οι ιθαγένειες πασοκικά στραγάλια ή η Ελλάδα περιουσία του πατέρα τους;

  9. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 28/12/2009 20:37:36

    ΗΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΙΣΧΥΡΟ ΡΑΠΙΣΜΑ ΤΟ ΕΛΑΒΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΕΒΑΛΑΝ !!!! ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΠΟΝΤΑΙ !!!!!!

  10. thouthou avatar
    thouthou 28/12/2009 20:49:34

    Αφερίμ... Όλα τα ωραία λογάκια σε συσκευασία ενός...
    Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το "να ξεπεράσουμε ως έθνος"....
    Διαβάζεις αυτά που γράφεις;

  11. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 28/12/2009 21:07:59

    ...KAI ΤΟ ΑΚΡΟΝ ΑΩΤΟΝ ΤΗΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΤΕΔΩΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΜΜΠ (ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ)..." EΡΩΤΗΘΗΣΑΝ ΤΑ ΛΑΘΡΑ ..ΑΠΟ ΤΟΥΣ ...ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ...ΚΑΙ ΕΘΕΩΡΗΣΑΝ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΗΣ ΧΟΡΗΓΗΣΕΩΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ...ΘΕΤΙΚΟ " !!!!

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΛΑΚΩΔΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ !!!!!

    ΟΨΟΜΕΘΑ ΕΙΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥΣ !!!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 28/12/2009 21:17:08

    Επιτέλους! Η μόνη προεκλογική υπόσχεση που άμεσα γίνεται πράξη. Το ΠΑΣΟΚ μπορεί!

  13. Orestios avatar
    Orestios 28/12/2009 21:20:00

    Αστείο

  14. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 28/12/2009 21:22:51

    ...Ο ΛΑΟΣ ...ΝΤΕΝ ΤΕΛΕΙ !!!!!

  15. yangoolas avatar
    yangoolas 28/12/2009 21:27:35

    Να μετέχεται... όπως ακριβώς το έγραψες. Αυτοδιαβούλευση, όπως ο αείμνηστος Αυνάν. Σα δεν ντρέπεστε!

  16. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/12/2009 21:47:04

    Και δεν πέρασαν ούτε 100 μέρες, στο ξεπούλημα έχουν μεγάλη συνέπεια!

  17. man8os avatar
    man8os 28/12/2009 21:49:30

    Καταστρεφουν την χωρα μας, με μεγαλη ανευθηνοτητα!

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/12/2009 21:53:24

    Το αστείο είναι ότι όπως σήμερα ευγνωμονούμε το Πασόκ για την αναβάθμιση της Ελληνικής παιδείας την δεκαετία του '80, σε μερικά χρόνια θα τους θαυμάζουν οι τότε κάτοικοι της χώρας για τα επιτεύγματα του 2010. Σε ποιά γλώσσα, δεν το ξέρω

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ archaeopteryx 29/12/2009 11:16:55

      Ακόμα ψάχνουμε να δούμε τι καλό προσέφερε αυτό το κόμμα και αυτή η οικογένεια στην Ελλάδα...

  19. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 28/12/2009 22:28:37

    Οταν τα χρόνια του 1993 έγινε το μεγαλύτερο συλλαλητήριο στη Θεσ/νίκη ήταν στα πράγματα ο Σαμαράς!
    Αν ο Σαμαράς "ζητήσει" συλλαλητήριο διαμαρτυρίας πόσοι θα κατέβουν σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας?
    Κατεβάινουμε και μόνοι μας, δε τρέχει τίποτα!

    @tiramola
    Λαστιχάνθρωπε ακόμα περιμένω! Βρήκες "αθώους" και γράφεις τις Πασοκιές σου?

  20. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 28/12/2009 22:33:29

    Μην αγχώνεσται...τον Ιανουάριο με τη φοροκαταιγίδα των οικονομικών "ανεγκεφάλων" του Τζέφρει που θα στεγνώσουν την αγορά, θα έχουμε κάθε μέρα απεργίες και κλείσιμο δρόμων.

    Η κυβέρνηση εάν συνεχίσει με αυτό το ρυθμό δεν έχει πολύ μέλλον. Κατά το Σεπτέβριο εκλογές και Σαμαράς νέςο πρωθυπουργός.

    Ο ΓΑΠ...απλά δεν κάνει το παιντί.


    Υ.Γ Βεβαίως και επιδώκουν να κάνουν τους "Πακιστανούς-φίλους" Έλληνες. Μιλάμε για το ΠΑΣΟΚ, το τελευταίο Μπααθικό κόμμα στο κόσμο.

    • Hase avatar
      Hase @ Dubai Expatriate 29/12/2009 13:01:44

      Οτι ερχεται καταιγιδα απο τον κοσμο μετα την φοροκαταιγιδα του ΠΑΣΟΚ ειμαι απολυτα συμφωνος μαζι σου. Εχω μιλησει με πολλους και ολοι λενε ασε να περασουν οι γιορτες και μετα θα δουνε.
      Ο ΓΑΠ ελεγε οτι υπαρχουν λεφτα, δεν ελεγε θα παρω τα λεφτα σας.
      Οσο για τον φιλο τον Τιραμολα μαλλον τα παιρνει απο το ΠΑΣΟΚ χοντρα, δεν γινεται διαφορετικα να υποστηριζει αυτες τις θεσεις συνεχεια.
      Καπου προσβαλει και την νοημοσυνη των ανθρωπων εδω μεσα. Και θα διαβασατε για το μορφωτικο επιπεδο των ανθρωπων που επισκεπτονται και γραφουν στο σαιτ.

    • Επίκουρος avatar
      Επίκουρος @ Dubai Expatriate 30/12/2009 01:56:23

      Dubai, είσαι πάντα πολύ ακριβής στις προβλέψεις σου. Να θυμίσω ότι ακόμη και την προηγούμενη του διασυρμού με 11% διαφορά εσύ έβλεπες καθαρή νίκη της ΝΔ. Μετά εξαφανίστηκες για κάνα δυο μήνες, αλλά εσχάτως επανήλθες για να μας διασκεδάσεις με τις προβλέψεις και τις αποκλειστικές πληροφορίες σου. Σε διαβάζω πάντα με μεγάλο ενδιαφέρον.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Dubai Expatriate 30/12/2009 12:48:53

      Δεν με ενδιαφέρει ποιός θα είναι πρωθυπουργός το Σεπτέμβριο. Το κακό είναι πολύ κοντά και πρέπει να το αποτρέψουμε τώρα. Αν δοθεί η ιθαγένεια, δεν αφαιρείται (παρά μόνο αν ο πολίτης αποκτήσει εκούσια άλλη ή προσφέρει υπηρεσία σε άλλη χώρα). Συνεπώς, αν πάρουν ιθαγένεια, τελείωσε, δε φεύγουν. Ως το Σεπτέμβρη θα χουν έρθει κι άλλοι τόσοι, μόλις μάθουν ότι ανοίξαμε και ξεπουλάμε. Ζήτω οι μεγαλόκαρδοι έλληνες, που χαρίζουν αφειδώς πατρίδα!!!

  21. καημένος avatar
    καημένος 28/12/2009 23:04:18

    ... τελικά ας μην παρεξηγιόμαστε γιατί η Αμερική εξακολουθεί και ζητά βίζα από τους Έλληνες τουρίστες. Πολύ απλά, γιατί οι Αμερικάνοι ξέρουν ότι οι κατ' εφημισμό Έλληνες δεν είναι παρά Αλβανοί, Ουκρανοί, Τσετσενοι Γεωργιανοί και τώρα Ινδοί και Πακιστανοί. Εσπεράντο γίναμε.

  22. JOHN avatar
    JOHN 28/12/2009 23:42:28

    Παλια μου τεχνη κοσκινο για το ΠΑΣΟΚ.Ξεχασαμε τις Ελληνοποιησεις του Σιμητη?Οσο για τα ΜΜΕ,πηραν συνεντευξεις απο αλλοδαπους,τους ιθαγενεις αυτης της χωρας που επομιζονται και το κοστος δεν ειχαν υποχρεωση να ζητησουν τη γνωμη τους?Αλλα ολα εχουν μια τιμη,και οι θεσουλες τους ειναι απο τις πιο ακριβοπληρωμενες.Οσο για το ΚΚΕ,θα εχει τη τυχη οσων δεχτηκαν τη καπιταλιστικη παγκοσμιοποιηση.Γιατι δεν προκειται για ανθρωπιστικη πραξη,αλλα για διαιωνιση της εκμεταλευσης και του συστηματος που την αντιπροσοπευει!!

  23. JOHN avatar
    JOHN 28/12/2009 23:55:03

    Παλια μου τεχνη κοσκινο για το ΠΑΣΟΚ.Ομαδικες Ελληνοποιησεις εγιναν επι Σιμητη οπου του χαρισαν και τη νικη της δευτερης τετραετιας.Τα ΜΜΕ πηραν συνεντευξεις αλλοδαπων να κρινουν το νομοσχεδιο.Τους ιθαγενεις αυτης της χωρας που επομιζονται και το κοστος δεν επρεπε να ζητησουν τη γνωμη?Αλλα ολα εχουν και μια τιμη,και οι θεσουλες τους ειναι απο τις πιο ακριβοπληρωμενες.Οσο για το ΚΚΕ θα εχει την ιδια τυχη με οσους δεχτηκαν τη καπιταλιστικη παγκοσμιοποιηση.Γιατι δεν προκειται για ανθρωπιστικη πραξη αλλα για διαιωνιση της εκμεταλευσης και του συστηματος που την αντιπροσωπευει!!

  24. Eleos avatar
    Eleos 29/12/2009 00:54:06

    Πριν περίπου 2 ώρες έστειλα μιά καταχώρηση εδω,
    Ολοι στους δρόμους!!
    Να γίνουν ειρηνικές διαδηλώσεις παντού...Είναι ασυληπτος ο τρόπος και η μεθόδευση γιά ένα τόσο σημαντικό, ουσιαστικά ιερό ζήτημα. Αν δε βγουμε εξω τώρα, πότε θα βγούμε? Είναι τεράστια και η εθνική ευθύνη του Σαμαρά, για να μη βαφτιστεί η αντίδραση 'ακροδεξιά' (ΛΑΟΣ). Τωρα θα δείξει αν θέλει να εκφράσει τη λαική βούληση. Πρέπει να το καταλάβει αυτό. Ειναι ιστορική ευθύνη! Αν μείνει χλιαρός όπως στη βουλή όταν αναφέρθηκε στο ζήτημα,θα γραφτεί κι αυτός στη λιστα της προδοσίας...
    Γιατί όσο κι αν πολλοί υποβαθμίζουν το θέμα, όλοι ξέρουν τι σημαίνει γιά μιά χώρα σαν την Ελλάδα, στη παρούσα φάση...

    Δε ξέρω γιατί δε μπήκε. Ηταν μιά ειλικρινής άποψη... Ελπίζω να ξέρετε τι κάνετε και τα κριτήρια σας για δημοσίευση να ειναί θεμιτά. Υπαρχουν κι άλλες καταχωρήσεις εδώ με το ίδιο υφος και μάλλον θα έχετε λαβει και άλλες ανάλογες. Το γεγονός οτι το email μου δεν ήταν valid επεξε ρολο μήπως? Τώρα ειναι ενεργό οπότε αν θέλετε μου απαντάτε...
    Ευχαριστω πολυ.

  25. μαρικα avatar
    μαρικα 29/12/2009 01:12:59

    Αυτη ειναι η επηθετικη πολιτικη που μας ελεγε προεκλογικα ο γογος;και εγω
    η χαζη νομισα οτι θα τα βαλει με τους Τουρκους με τους Σκοπιανους,με τους Αλβανους ,με τους λαθρομεταναστες,με την εγκληματικοτητα κτλ.Οοοοοοχι
    τα εβαλε με αυτα τα κοροιδα που τον ψηφισαν ααα ρε μαζωχες καλα σας κανει.
    Και κατι αλλο,ειμαι και διαρμενεας στην γερμανια και με φωναξαν στην αστυνομια για εναν κακοποιο Ελληνα.Ο κατηγορουμενος ομως ηταν Αλβανος ειχε Ελληνικο διαβατηριο και δεν ηξερε γρι Ελληνικα.αυτα!!!!!!!!!!

  26. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 29/12/2009 01:41:56

    Εντελως φιλοσοφικα μα και πραγματικα, θαθελα να αναλογισθουμε εστω και για λιγο. Ποιος η ποιοι ειναι εκεινοι που μπορουν να κανουν δωρο το ομαιμο το μοθρησκο και το ομογλωσσσο...εν περιληψει δλδ την ιθαγενεια και δη την Ελληνικη. δε μιλαμε για ελλαδιτες κατοικους αλλα για ελληνες... και πως μπορει αυτο να μεταδοθει με ενα νομοθετικο διαταγμα ? Ειναι σα να λεει η Βουλη των Ελλαδιτων π.χ. "απαγορευονται οι σεισμοι"... Μα γινοπνται αυτα τα πραγματα? Ενα νομοθετημα ειναι ποτε δυνατον να υπαοκαταστησει η ακομη περισσοτερο να επιβαλλει κατι στη φυση? μμμ μαλλον τα ερωτηματα θαπρεπε να απευθυνθουν σε νοημονες κι οχι σε μισθαρνα του γιωργακη και της παρεουλας του..
    σχετικως ασχτον για να μη μας λενε διαφορα χαριτωμενα ...
    «Τοσούτον δ’ απολέλοιπεν η πόλις ημών περί το φρονείν και λέγειν τους άλλους ανθρώπους, ώσθ’ οι ταύτης μαθηταί των άλλων διδάσκαλοι γεγόνασι και το των Ελλήνων όνομα πεποίηκε μηκέτι του γένους, αλλά της διανοίας δοκείν είναι, και μάλλον Έλληνας καλείσθαι τους της παιδεύσεως της ημετέρας, ή τους της κοινής φύσεως μετέχοντας».



    Τόσο πολύ ξεπέρασε η πόλη μας η Αθήνα τους άλλους ανθρώπους, ώστε οι μαθητές της έγιναν δάσκαλοι των άλλων. Και το όνομα των Ελλήνων δημιούργησε την πεποιημένη (:πλαστήν) εντύπωση να φαίνεται ότι είναι (:δοκείν είναι) χαρακτηριστικό όχι του γένους, αλλά της διανοίας. Και να αποκαλούνται (καλείσθαι και όχι καλείν) από τους άλλους όχι από μάς, Έλληνες μάλλον οι μετέχοντες της ημετέρας εκπαιδεύσεως και όχι της κοινής καταγωγής.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μαυρη Αντιδραση 29/12/2009 16:10:27

      το όμαιμο, το ομόθρησκο και το ομόγλωσσο είναι τα κατά τον Ηρόδοτο συστατικά της εθνικότητας και όχι της ιθαγένειας. Όπως το γράφει το κείμενο στο τέλος του σχολίου σου, "το όνομα Έλληνες πρέπει να αποδίδεται στους εκ γενετής, τους έχοντες κοινή καταγωγή(χαρακτηριστικό του γένους = ιθαγένεια), και όχι όπως πλαστά δημιουργείται η εντύπωση πως έχει σχέση με την απόκτηση ελληνικής παιδείας". Η ιθαγένεια έχει σαν προϋπόθεση το όμαιμον, ενώ η υπηκοότητα (πολιτογράφηση) πρέπει να ικανοποιεί διάφορες άλλες προϋποθέσεις, μεταξύ των οποίων και η ελληνική παιδεία.

  27. loretta avatar
    loretta 29/12/2009 01:44:00

    ας βαλουν στα κριτηρια και το επιπεδο μορφωσης τους δηλ να ξερουν να γραφουν και να ομιλουν ελληνικη κατοπιν γραπτης εξετασης και προφορικης να γνωριζουν και να ορκιστουν στο ελληνικο συνταγμα (οπως σε αλλες χωρες)και να αποποιηθουν της αλλης υπηκοοτητας τους ..να καταβαλουν εγγυηση για την διαμονη τους και συστατικες επιστολες οπως και σε αλλες χωρες να εχουν καθαρο ποινικο μητρωο ηλεγμενο και απο και απο υπηρεσιες των χωρων τους να εχουν κανει ολες τις ιατρικες εξετασεις οποως και στις αλλες χωρες και αφου κανουν ολα αυτα και ειναι και ασφαλισμενοι νομιμως για το ελαχιστο 5 χρονια τοτε ισως το συζητησουμε...!!

  28. 13 avatar
    13 29/12/2009 02:09:41

    Ελα παρτε...! ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΙΘΑΓΕΝΩΝ!

  29. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 29/12/2009 02:57:24

    Ο Γιώργος Παπανδρέου είπε προεκλογικά πως οραματιζόταν ότι η Ελλάδα μπορεί να γίνει η Δανία του Νότου.

    Ας δούμε λοιπόν πώς αντιμετωπίζει η Δανία ένα συγκεκριμένο ζήτημα για το οποίο η κυβέρνηση Παπανδρέου προτίθεται να φέρει μεταρρυθμίσεις: την χορήγηση ιθαγένειας σε μετανάστες.

    Προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης τα στοιχεία που αναφέρω μπορούν να ελεγχθούν από το επίσημο ιστοχώρο της Δανίας nyidanmark.dk για θέματα αλλοδαπών και ενσωμάτωσης.

    * Nationality – how to become a Danish national (επισκόπηση του Δανέζικου νόμου ιθαγένειας)
    * Conditions to be satisfied (προϋποθέσεις πολιτογράφησης)
    * Dual Nationality (διπλή υπηκοότητα)

    Προφανώς η περιγραφή που κάνω καλύπτει τις κύριες λεπτομέρειες και όχι κάποιες εξειδικευμένες διατάξεις για τις οποίες μπορείτε να πληροφορηθείτε μέσω του επίσημου Δανέζικου σάιτ.

    Πώς γίνεται κάποιος Δανός πολίτης

    Στη Δανία κάποιος γίνεται πολίτης αν:

    * Έχει έναν γονέα Δανό πολίτη με τη γέννηση του (δίκαιο του αίματος, jus sanguinis)
    * Εάν υιοθετηθεί έως την ηλικία των 12 ετών από Δανό πολίτη
    * Εάν η μητέρα του παντρευτεί Δανό πολίτη πριν γίνει 18 ετών
    * Με δήλωση για πολίτες Νορδικών χωρών (Φινλανδία, Ισλανδία, Νορβηγία, Σουηδία), μια απλοποιημένη διαδικασία πολιτογράφησης υπό προϋποθέσεις
    * Με πολιτογράφηση

    Βλέπουμε δηλαδή πως στη Δανία η ιθαγένεια λαμβάνεται αυτόματα μόνο με βάση το δίκαιο του αίματος, με τις αυτονόητες διαδικασίες (υιοθεσία, γάμος) στις οποίες ένα παιδί εντάσσεται σε μια οικογένεια Δανού πολίτη ο οποίος δεν είναι ο φυσικός του γονέας.

    Ιθαγένεια με πολιτογράφηση

    Το πιο ενδιαφέρον σημείο αφορά την Δανέζικη διαδικασία πολιτογράφησης, αφού ακριβώς αυτή είναι που προσπαθεί η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ να αλλάξει στη χώρα μας.

    Τί πρέπει να κάνει κάποιος ο οποίος δεν έχει γονέα Δανό για να γίνει Δανός πολίτης;

    * Ένα είδος επίσημης δήλωσης πίστης στη Δανία
    * Πρέπει να αναφέρει όλες τις παραβάσεις που έχει κάνει ή για τις οποίες έχεικατηγορηθεί, ακόμα και για κάτι τόσο ασήμαντο όσο ένα πρόστιμο για υπερβολική ταχύτητα. Αν βρεθεί αργότερα πως απέκρυψε κάτι, μπορεί να αφαιρεθεί η ιθαγένεια
    * Να αποποιηθεί την προηγούμενη ιθαγένειά του
    * Να είναι 9 χρόνια συνεχώς μόνιμος νόμιμος κάτοικος της Δανίας
    * Να μην έχει καταδικαστεί σε κάποιο είδος φυλάκισης και να μην εκκρεμούν κατηγορίες εναντίον του. Για κάποια αδικήματα προστίθεται χρόνος τον οποίο πρέπει να περιμένει κάποιος για να μπορέσει να πολιτογραφηθεί
    * Να μη χρωστά στο κράτος
    * Να συντηρεί τον εαυτό του, να μην έχει δεχτεί κανενός είδους κρατικής κοινωνικής βοήθειας ή επιδόματος 4.5 τουλάχιστον από τα τελευταία 5 χρόνια
    * Γνώση της Δανέζικης γλώσσας είτε με ειδικό τεστ είτε έχοντας περάσει τις εξετάσεις μετά την τρίτη τάξη του Γυμνασίου
    * Να περάσει από τεστ πολίτη που εξετάζει τις γνώσεις του για τη Δανέζικη κοινωνία, κουλτούρα και ιστορία

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μαυρη Αντιδραση 29/12/2009 11:23:16

      νομίζω ότι γλωσσικά σωστό είναι να πεις "Υπηκοότητα με πολιτογράφηση" και όχι "ιθαγένεια με πολιτογράφηση"

      Στην παράγραφο "Στη Δανία γίνεται κάποιος πολίτης αν:" , οι τρεις πρώτες περιπτώσεις αφορούν ιθαγένεια, οι δύο τελευταίες υπηκοότητα - συμφωνείς ? (δες και πιο κάτω το σχόλιο της Κόριννα για την ετυμολογία των λέξεων )

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ δρόμος 29/12/2009 15:09:06

        Αγαπητέ δρόμε

        Στο Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο δεν γίνεται διάκριση. Σωστότερο είναι να μιλάμε για ιθαγένεια και όχι για υπηκοότητα. Εάν υπάρχει ετυμολογική διαφορά είναι παντελώς αδιάφορη για το νομικό σύστημα της χώρας μας. Ανοιξε όποιο σύγχρονο εγχειρίδιο Ι.Δ.Δ. από οποιαδήποτε νομική σχολή της χώρας μας. Ιθαγένια και υπηκοότητα είναι το ίδιο, απλώς η υπηκοότητα είναι παλαιότερη έκφραση.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Α.Κ. 29/12/2009 18:37:46

          θέλω ακόμη να προσθέσω πως, απ' όσο καταλαβαίνω την εσκεμμένα κατά τη γνώμη μου θολή ελληνική νομοθεσία, οι έννοιες ιθαγένεια (nativity) kαι υπηκοότητα (citizenship)είναι "νομικά ταυτόσημες", δηλ. επισύρουν τις ίδιες συνέπειες ως προς τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που συνεπάγονται. Δεν έχουν όμως τις ίδιες προϋποθέσεις για να αποδοθούν, ή τουλάχιστον ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τις έχουν.
          Οι ιθαγενείς (natifs) διακρίνονται σε ομογενείς και αλλογενείς, ενώ οι υπήκοοι(Citizens) σε ημεδαπούς και αλλοδαπούς - οι διακρίσεις έχουν να κάνουν με την καταγωγή και την πολιτογράφηση.

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ δρόμος 29/12/2009 15:09:47

        Ιθαγένεια βέβαια και όχι ιθαγένια

  30. thouthou avatar
    thouthou 29/12/2009 06:39:12

    Αυτά κάνει η προπαγάνδα τόσων χρόνων...
    Όποιος γεννηθεί στο κράτος Ελλάδα, είναι Έλληνας... Όχι δικαιώματα, όχι υπηκοότητα, απλά είναι Έλληνας...
    Η Ελληνικότητα, ποιά όρια έχει ακριβώς; Μέχρι ποιο ύψος; Μιλάμε για FIR Αθηνών, 6-10 ή 12 μίλια; Αν γεννηθεί κάποιος στα Ίμια, τί είναι; Έλληνας ή γκρίζος; Όσοι γεννήθηκαν την περίοδο '41-44 είναι Έλληνες, ή πρέπει να αιτηθούν την Ελληνική ιθαγένεια; Η γιαγιά μου που γεννήθηκε στην Τουρκοκρατούμενη Δράμα, θεωρείται Ελληνίδα;
    Η νομολογία είναι απλά μια κανονικοποίηση των κοινωνικών νοουμένων. Εκεί πατάνε αυτοί που δεν κατέχουν τα νοούμενα, και νομολογούν φιλοσοφικολογόντας...
    Ας αφήσουμε τα σάπια, και τα "λογικά επιχειρήματα" περί μπουζουκιού...
    Πρέπει να υπερασπιστούμε τα αυτονόητα, απέναντι στην παρακμή και τα ιδεολογήματα. Αν θέλουμε βέβαια....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ thouthou 29/12/2009 07:25:50

      Τπεράσπιση αυτονοήτων σε καιρό παρακμής... δύσκολο thouthou, δύσκολο

    • Liebknecht avatar
      Liebknecht @ thouthou 29/12/2009 12:02:54

      Προφανώς έτσι εξηγείται η χρήση του επιφωνήματος eferim.
      Αναρωτιέμαι κι εγώ από την πλευρά μου, αν εσύ διαβάζεις ό,τι γράφεις. Πραγματικά ανεκδιήγητο το "πρέπει να υπερασπιστούμε τα αυτονόητα, απέναντι στην παρακμή και τα ιδεολογήματα..". Μού θυμίζει απόψεις Αυστριακών πατριωτών μετά το Anschluss το '38, όταν πετούσαν Εβραίους συμπατριώτες τους από τα σπίτια της Mariahilfestrasse, όπου κατοικούσαν. Σημειωτέον ότι οι "ξένοι" αυτοί, απέκτησαν ιθαγένεια και υπηκοότητα το 19ο αιώνα, αν και ζούσαν εκεί από την εποχή των Ρωμαίων. Τα πάντα είναι σχετικά κατά συνέπεια.

  31. citizengr avatar
    citizengr 29/12/2009 08:06:03

    Αποκάλυψη τώρα!Στο προεκλογικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ δεν αναφέρει πουθένα ότι μετά από πέντε χρόνια νόμιμης παραμονής θα γίνονται Έλληνες!


    Αυτό ήταν δεν περιλαμβανόταν στο πρόγραμμα σας κύριε Παπανδρέου

    Απόδειξη

    Προεκλογικό πρόγραμμα ΠΑΣΟΚ από την ιστοσελίδα του

    http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/6397cabd-e9f3-4d2e-87bb-0d64f8a72a43

    Εξορθολογισμός της διαδικασίας χορήγησης της ελληνικής ιθαγένειας σύμφωνα με τις αρχές του κράτους δικαίου. Κτήση της ελληνικής ιθαγένειας για
    όλα τα παιδιά μεταναστών, οι οποίοι διαβιούν έναν ελάχιστο αριθμό ετών στη χώρα μας, και τα οποία γεννιούνται στην Ελλάδα. Καθώς, και, μετά τη συμπλήρωση τριετίας στην ελληνική εκπαίδευση, για όλα τα υπόλοιπα παιδιά που είναι μαθητές στη χώρα μας.

    - Διευκόλυνση χορήγησης του καθεστώτος του «επί μακρόν διαμένοντος» και ενθάρρυνση οικογενειακής επανένωσης με χαλάρωση των υφιστάμενων περιορισμών.

    - Υιοθέτηση πάγιων διαδικασιών επαναφοράς στη νομιμότητα των μεταναστών που εκπίπτουν από το καθεστώς νομιμότητας για τυπικούς λόγους. Υιοθέτηση ενός πλαισίου που θα διευκολύνει τη διατήρηση του καθεστώτος νόμιμης παραμονής.

    - Σχεδιασμός πολιτικών που σκοπεύουν στην κοινωνική ένταξη των μεταναστών. Σύσταση σε κάθε Δήμο συμβουλευτικού οργάνου με τη συμμετοχή μεταναστών ή μεταναστευτικών οργανώσεων.

    - Πρόσβαση στην υγεία, στις προνοιακές δομές στήριξης που έχουν αναπτυχθεί σε όλους τους δήμους, στους βρεφονηπιακούς σταθμούς, στις συμβουλευτικές δομές κλπ. για την οικογένεια κάθε μετανάστη.

    - Σχεδιασμός εκπαιδευτικών μέτρων που θα διασφαλίζουν την ένταξη των παιδιών στο εκπαιδευτικό σύστημα και μέσα από αυτό την ένταξη στην κοινωνία.

    - Εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας, μέσα από δομές που να επιτρέπουν την παράλληλη εργασία του μετανάστη σε χώρους που οφείλει να εξασφαλίσει η
    τοπική αυτοδιοίκηση.

    - Συμμετοχή των μεταναστών στην παραγωγική διαδικασία της χώρας κάτω από τους ίδιους όρους με τους υπόλοιπους εργαζόμενους και διευκόλυνση της
    κοινωνικής ένταξης τους μέσω της πολιτικής ενεργοποίησης και συμμετοχής.

    - Αποφυγή κάθε είδους γκέτο, παροχή κινήτρων για τη διασπορά των μεταναστών στην πόλη με βάση οικιστική στρατηγική, συνολική αναβάθμιση του
    κέντρου της πόλης με πρωτοβουλία του κράτους και της τοπικής αυτοδιοίκησης, συνεργασία δημόσιων αρχών με τις κοινωνικές και εθελοντικές οργανώσεις, την εκκλησία και την τοπική αυτοδιοίκηση με στόχο την προσωρινή και μόνιμη στέγαση των μεταναστών με βραχυχρόνια και μακροχρόνια στεγαστικά προγράμματα μέσα στον αστικό ιστό.

    Βλέπετε κι εσείς καμία αναφορά για αυτό το μέτρο;Άλλη μια μετεκλογική έκπληξη!Να ένα έξοχο επιχείρημα για δημοψήφισμα.

    • kostas1212 avatar
      kostas1212 @ citizengr 03/01/2010 22:12:20

      Μεχρι τωρα απαιτουνταν 10ετης παραμονη. Η διαφορα νομιζεις οτι ειναι στα 5 ετη?

  32. dr.thess avatar
    dr.thess 29/12/2009 08:59:31

    καποιος που χορευει τσιφτετέλια στα σκυλάδικα της παραλιακής ,ειναι ελληνας?

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ dr.thess 29/12/2009 09:25:11

      Αυτή την παρακμιακή δήθεν "ελληνικότητα" προήγαγε δυστυχώς το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου, ενώ τώρα το ΠΑΣΟΚ του Γεωργίου Ανδρέα Παπανδρέου προάγει την άνευ όρων "πολυπολιτισμικότητα".
      Αν το δεις καλύτερα, θα καταλάβεις ότι το δεύτερο είναι ο επίγονος του πρώτου.
      Δυστυχώς, η μεταπολιτευτική μας κουλτούρα σφραγίστηκε από ένα άθλιο σοσιαλιστικό κόμμα, γνωστό ως ΠΑΣΟΚ, σε όλες του τις εκδοχές. Και από μία μοιραία οικογένεια, την οικογένεια Παπανδρέου.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ dr.thess 29/12/2009 14:49:12

      Άσχετο, εντελώς άσχετο. Μπορεί να είναι, μπορεί και να μην είναι. Έλληνας είναι όποιος αποδέχεται την ένταξή του στο ελληνικό έθνος, ως ειλικρινή συνειδησιακή επιλογή.

  33. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 29/12/2009 09:22:31

    Προσέξτε το εξής πολύ απλό:
    Το Νομοσχέδιο ορίζει ότι το παιδί που γεννιέται στην Ελλάδα παίρνει την υπηκοότητα όταν ο ένας γονιός είναι 5 χρόνια μόνιμα εγκατεστημένος εδώ.

    Σας δίνω ένα παράδειγμα:
    Ενας Πακιστανός έχει κάνει τα χαρτιά του προ 5ετίας, έχει άδεια παραμονής και εργάζεται εδώ.
    Πηγαίνει στο Πακιστάν, φέρνει μία γυναίκα από εκεί (και στην Αγγλία, το ίδιο κάνουν, έτσι και αλλιώς για δούλες τις θέλουν), γεννάει το παιδί του εδώ, αυτομάτως το παιδί Έλληνας. Ούτε καν να περιμένουμε να τελειώσει το Γυμνάσιο. Επειδή όμως είναι πολύγαμοι, φέρνει και την άλλη γυναίκα, μόνο που δεν την εμφανίζει ως γυναίκα. Γεννάει και αυτή εδώ, ή απλά την φέρνει έγκυο για να γεννήσει εδώ, να και το παιδί από την άλλη γυναίκα με ελληνική υπηκοότητα. Και θα γίνουμε το μαιευτήριο του Πακιστάν για να ικανοποιηθεί η ιδεοληψία του κολλητού του Βαλλιανάτου και του προστάτη της Αφροδίτης Αλ Σάλεχ.

    Το συμπέρασμα:
    1. Ο ΓΑΠ πρέπει να φύγει από την εξουσία το συντομότερο, είναι επικίνδυνος για τη χώρα, όχι επειδή είναι κακός ή διεφθαρμένος, αλλά επειδή έχει ιδεοληψίες που είναι ασύμβατες με την ελληνική πραγματικότητα. Ο άνθρωπος αυτός δεν έχει την παραμικρή αίσθηση ή διαίσθηση αυτού που λέγεται "ελληνικότητα".

    2. Ο Σαμαράς να δεσμευτεί ότι όταν έρθει η ΝΔ στα πράγματα, το ΠΡΩΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ που θα περάσει θα αφορά στην αναθεώρηση του νόμου περί υπηκοότητας του ΓΑΠ.

    • Soustom avatar
      Soustom @ Μάρκο Τ 29/12/2009 09:28:04

      Συμφωνώ απόλυτα στο 1. Το 2 είναι από αυτά πού..γίνονται και δεν λέγονται κ.λπ κ.λ.π

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκο Τ 29/12/2009 10:20:32

      Γιατί πας μακριά, στο Πακιστάν π.χ.? Γιατί δεν πας δίπλα, στη Βουλγαρία? Μια Βουλγάρα βρήκε εδώ στην περιοχή έναν Κρητικό. Παντρεμένο με παιδιά. Την τακτοποίησε αυτός κανονικότατα και αυτή έφερε και τον άντρα της από τη βουλγαρία με τα τέσσερα παιδιά και όλους τους συγγενείς σε λίγο δημιουργήθηκε ένα μεγάλο βουλγαροχώρι.

      Ο Κρητικός μπορεί να καμαρώνει, δεν ξέρω, αλλά μήπως πρέπει να το κοιτάξουν λίγο τα λιγούρια οι Έλληνες?

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ αλλενάκι 29/12/2009 11:24:29

        Αγαπητό αλλενάκι, η Βουλγάρα είναι πολίτις της ΕΕ. Επιπλέον, οι Βούλγαροι που έχουν εγκατασταθεί εκεί σε σας είναι, τυπικά τουλάχιστον, χριστιανοί Ορθόδοξοι, είναι Βαλκάνιοι, έχουμε πάρα πολλά κοινά πολιτισμικά στοιχεία, βαφτίζουν τα παιδιά τους στις εκκλησίες μας, συμμετέχουν στις γιορτές μας, μετέχουν σε μεγάλο βαθμό της παιδείας μας, αργά ή γρήγορα θα γίνουν Έλληνες. Αν όχι αυτοί, τα παιδιά τους σίγουρα.

        Αυτό πόσο μπορεί να ισχύσει για τον Πακιστανό; Για τον λόγο αυτό το ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Μάρκο Τ 29/12/2009 11:34:29

          Μarko_T : Αυτά έγιναν πριν από 15 χρόνια, μπορεί να είναι τουρκογενείς Βούλγαροι, αν κρίνω από το κλειστό τσαντιροχώρι που έχουν δημιουργήσει.
          Τέλος πάντων, το πνεύμα του σχολίου μου ήταν άλλο..., ξέρεις πόσοι γάμοι συνάπτονται μεταξύ βορειοαφρικανών κυρίως και Ελλήνων (γυναίκα-άντρας, άντρας-γυναίκα;)
          Τι συζητάμε εδώ πέρα;

          • kostas1212 avatar
            kostas1212 @ αλλενάκι 03/01/2010 22:14:54

            ε τον καημενο τον Σχορτσιανιτη.....:-)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Μάρκο Τ 29/12/2009 10:32:42

      Δηλαδη ποτε;To 2020 ή αργοτερα.Εκεινο που πρεπει να ξερετε ειναι οτι με την ψηφιση του νομου η διαφορα παει απο 10 σε 15 μοναδες αυτοματα γιατι οι ψηφοι που θα παρει το ΠΑΣΟΚ απο τους μεταναστες θα ξεπερασουν και το ρεκορ του νομου Ηρακλειου -χα-χα.Ζησε Μαη μου δηλαδη ενω καθε ετος θα προστιθενται καινουργιοι.Για να ξεπερασει η ΝΔ μονο με Ελληνες ψηφοφορους το ΠΑΣΟΚ πρεπει να γινει συμπαντικη μεταβολη.
      Πριν απο τις εκλογες ειχα γραψει οτι η μονοεθνικη Ελλαδα τελειωνει με τον Καραμανλη Β'. Χειροτερο τελος και απο το Βυζαντιο,τουλαχιστον ο Κωνσταντινος Παλαιολογος επεσε επι των επαλξεων ενω ο Κωστας ο Ελασσων δραπετευσε δια των εκλογων και ησυχασε.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 29/12/2009 10:38:39

        Aν δεν σταματήσουν οι είσοδοι τώρα ώστε να αρχίσει η οργανωμένη καταγραφή σε λίγο θα ψάχνετε τον Έλληνα με το μικροσκόπιο.
        Αλλά αυτά δεν πρόκειται να γίνουν.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 29/12/2009 10:40:42

        Όσο για τον Κώστα τον ελάσσονα όπως τον είπες, τα παιδιά του τα πήγε στο ταπεινό νηπιαγωγείο της Ραφήνας για να δώσει το καλό παράδειγμα και μετά έφαγε φλασιά και τα έγραψε για Γερμανική Σχολή Αθηνών.

  34. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 29/12/2009 09:40:04

    Κύριε πρωθυπουργέ, δεν έχετε το δικαίωμα να ψηφίζετε τέτοιας βαρύτητας θέματα μέσω της Βουλής.
    Το θέμα της παροχής ιθαγένειας ή υπηκοότητας σε παράνομους μετανάστες δεν είναι κάτι βραχυπρόθεσμο ή συγκυριακό, αφορά τον κοινωνικό ιστό της χώρας και, αν μη τί άλλο, δεν μπορεί να μπαίνει στην ίδια μοίρα με άλλα πολιτικά, θεσμικά ή οικονομικά θέματα.
    Είναι η ζωή μας, είναι τα παιδιά μας, είναι τα πάν για το μέσο Έλληνα.
    Δικαιούμαστε τουλάχιστον ένα δημοψήφισμα, είναι το ελάχιστο δημοκρατικό δικαίωμα που πρέπει να μας αναγνωρίσετε.
    Με τί πρόσωπο θα βγούμε στην μικρο-κοινωνία μας στις επόμενες εκλογές να υποστηρίξουμε το κόμμα;
    Ακόμη και οι συγγενείς και οι πιό κοντινοί φίλοι θα μας κοιτάζουν με καχυποψία, για να μην πώ τίποτε άλλο.
    Ο κόσμος είναι έξαλλος με την απόφασή σας αυτή.
    Φοβάμαι ότι ταφόπλακα στο πασόκ δεν θα είναι τα επιβεβλημένα οικονομικά μέτρα που λαμβάνετε, αλλά η παροχή της Ελληνικής ιθαγένειας ή υπηκοοότητας σε ανθρώπους που δεν είναι Έλληνες.
    Σκεφτείτε πολύ προσεκτικά τις επιπτώσεις πριν μας βάλετε σε μή αναστρέψιμη πορεία.
    Έχετε ζήσει στη Σουηδία (όπως και εγώ επί 12 χρόνια) αλλά είμαι βέβαιος ότι γνωρίζετε ότι, για πολλούς λόγους (γεωγραφικούς, οικονομικούς, κλπ), η Ελλάδα ΔΕΝ μπορεί να γίνει Σουηδία, κυρίως για ένα απλό λόγο.
    Δεν συνορεύει με δύο (κοινωνιολογικά και οικονομικά υποτελείς της) μικρές χώρες (Νορβηγία, Φινλανδία), που τυχαίνει μάλιστα να είναι πιό ειρηνόφιλες από την ίδια.
    Η Ελλάδα βρίσκεται στα σύνορα της Ευρώπης με τον ισλαμικό κόσμο, που εκτός από οικονομικά εξαθλιωμένος είναι και θρησκευτικά φανατικός εχθρός μας.
    Εάν επιμείνετε να προχωρήσετε αυτό το νομσχέδιο φοβάμαι ότι δεν θα είστε για πολύ καιρό στη θέση σας.

  35. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/12/2009 09:54:33

    Καί εμένα ό παππούς μου γεννήθηκε στήν Τουρκοκρατούμενη Ηπειρο,άρα;
    Τώρα γιά νά βγούμε στόν δρόμο είναι δύσκολο χωρίς ηγέτη.Τότε υπήρχε ό Χριστόδουλος,τώρα έχουμε τόν jeronimo,καί τόν Σαμαρά,πού βγήκε αρχηγός καί μετά τόν χάσαμε.
    Κάποιος σχολιαστής ανέφερε εκλογές γιά Σεπτέμβριο,μά μέχρι τότε θά έχη δώσει τήν υπηκοότητα,καί θά ξαναβγή.Ο σκοπός είναι νά γίνουν εκλογές τόν Μάρτιο,πού δέν τό βλέπω.
    Μιλάνε γιά ιθαγένεια,ετυμολογικώς:ιθύς+γένος,ευθύς+γένος,δλδ,ό κατἐυθείαν απόγονος,ό γηγενής,έν αντιθέσει πρός τόν έπηλυν(επί+ελαύνω,επελαύνω,επιτίθεμαι έξωθεν).Δηλαδή ό κάθε patel(πολύ κοινό πακιστανικό επίθετο,διότι ό κάθε ένας έχει 15 παιδάκια,τά αποκαλούμενα,πατελάκια)καί ό κάθε μωχαμέτης θά θεωρήται γηγενής;κατἐυθείαν απόγονος;π.χ τού Λεωνίδα;τού Παλαιολόγου;τού Κολοκοτρώνη;
    Πιστέψτε με αρχίζω καί τά παίρνω άγρια,καί άν πολλοί τό πάθουμε αυτό,τότε πού θά βρούν τρύπα νά κρυφτούν;Ξεπέρασαν ΚΑΘΕ όριο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Kὀριννα 29/12/2009 11:54:51

      ο πλούτος της ελληνικής γλώσσας βοηθάει τη διάκριση των εννοιών. Η ιθαγένεια μοιάζει να είναι πολύ στενώτερη έννοια από την εθνικότητα, εφόσον αποκλειστικός και απαραίτητος όρος είναι το ΟΜΑΙΜΟΝ (καταγωγή, γένος), ενώ ο ορισμός της εθνικότητας ποικίλλει διαχρονικά και προσαρμόζεται...
      Οι πρόγονοί μας, που ξεκαθάριζαν επί τόπου με πόλεμο τα προβλήματα της όποιας έξωθεν επιθετικότητας, δεν είχαν διανοηθεί να δώσουν υπηκοότητα (=πλήρη πολιτικά δικαιώματα) στους επήλυδες, ενώ το όνομα που τους έδιναν καταδείκνυε τη διαφορετικότητά τους (όχι κατ' ανάγκην απαξιωτικά).
      Είπαμε, να κάνουμε βήματα εκδημοκρατισμού, μήπως όμως η απόσταση που λένε να διανύσουμε είναι απύθμενη ? Και αυτοκαταστροφική ?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 29/12/2009 12:03:28

        native-->nation
        ιθαγενής-->έθνος

  36. Βραχυκέφαλος avatar
    Βραχυκέφαλος 29/12/2009 10:04:59

    Όταν θά μπορέσουμε νά καταλάβουμε τούς "θεσμούς" ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ καί ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ καθώς καί τήν μεταφυσική έννοια ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ {όχι τήν εξέγερση},τότε ίσως έχουμε κάποια ελπίδα.

  37. Νίκος avatar
    Νίκος 29/12/2009 10:33:49

    @ thouthou, αν αδυνατεις να κατανοησεις τα αυτονοητα εισαι χαμενος απο καιρο.
    Ο ΓΚΑΠ και η νεοταξικη του παρεα μπορει και να αποδειχθουν οι χειροτεροι που εχουμε δει τα τελευταια 50-60 χρονια. Δεν ειναι δυσκολο να φανταστουμε ισλαμικο κομμα σε 2-3 χρονια. Ωρε θα τους παρει και θα τους σηκωσει...

  38. nikiplos avatar
    nikiplos 29/12/2009 10:55:29

    κατ ελάχιστον ανόητο και απερίσκεπτο τούτο το άρθρο... Αντί να καταπιάνεται με τα πραγματικά προβλήματα όπως η Έλλειψη μεταναστευτικής πολιτικής από τη Χώρα, αναλλώνεται με την κάψα κάποιων κουμπάρων της ΝΔ που έχασαν την κουτάλα με το μέλι (και που διέλυσαν τη χώρα) να ξανακυβερνήσουν...
    Να θυμήσω μήπως ποιός έβαλε τους μετανάστες ανεξέλεγκτα τότε το 1990 και χωρίς καμία μεταναστευτική πολιτική ούτε στα σκαριά? (Αντίθετα η Γερμανία και η Αυστρία είχαν και μάλιστα αυστηρή).
    Όσοι έχουν ταξιδέψει στη Γερμανία και έχουν εγκληματιστεί λιγάκι με τη χώρα θα τους είναι σαφής η διαφορά της πρώην Ανατολικής περιοχής με τη Δυτική. Όταν η πρώην Δυτική άνοιξε τα σύνορα, είχε ήδη έτοιμες ΑΔΕΙΕΣ φυλακές (μεγαλύτερες από της ΣΤΑΖΙ) για τα "μπουμπούκια" που θα έμπαιναν. Γνώρισα αρκετούς στην πρώην Ανατολικη που "ξαναγύρισαν στο χωριό τους" γιατί το τμήμα της Δυτικής "δεν τους σηκώνει".
    Στην Ελλάδα λοιπόν που τους "σηκώνει" έρχονται και κάνουν ότι γουστάρουν...

    Το ζήτημα της υπηκοότητας και της ιθαγένειας είναι καθαρά ένα ζήτημα που αφορά την Μεταναστευτική Πολιτική. Και αφορά μια οργανωμένη χώρα και όχι ένα ξέφραγο αμπέλι... Και πρέπει να είναι αποτέλεσμα ενός διαλόγου. Το ζήτημα των νόμιμων μεταναστών (το ποιοί είναι νόμιμοι δλδ) είναι το ουσιωδέστερο. Και αυτό για την ώρα δεν το έχει αγγίξει κανένας. Και σαν Χώρα έχουμε αρκετά τετελεσμένα... Υπάρχει δλδ υποχρέωσή μας έναντι της ΕΕ στη διαχείρισή των μεταναστών που άνετα ξεμπαρκάρει η Τουρκία στα νησιά μας. Μια μεταναστευτική πολιτική, θα διαχωρίσει αυτοστιγμί τους Λαθρο από τους Νόμιμους μετανάστες και θα βοηθήσει την ελληνική οικονομία, που σήμερα αιμορραγεί απο το μαύρο χρήμα.

    @κοψοχέρη, η Σουηδία, "τρούπησε" βουνά γρανιτένια και έφτιαξε 7ώροφα υπόγεια Λιμάνια με γιγάντια Ασανσέρ, όλα μέσα στους βράχους για να μπαίνουν πλοία με ίδια μέσα (έδιωξαν με τις κλωτσιές τις ΗΠΑ τότε στα 60s) εκεί πάνω στη Νήσο Λουλέα, για να έχουν προστασία από μια Ρωσική Επίθεση (που ποτέ δεν εκφράστηκε ούτε διπλωματικά). Εμείς μόνο την "τρούπα του Καραμανλή" έχουμε φτιάξει. Τις άλλες σήρραγγες Γάλλοι και Αυστριακοί μας τις φτιάχνουν... Τι συγκρίνεις τώρα? Να είσαι καλά πάντως με έκανες και γέλασα...

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ nikiplos 29/12/2009 12:28:28

      kinikplos,
      τους λαθρομετανάστες του έβαλε στην ελλάδα πρώτος (και σε μεγάλη κλίμακα) ο σημερινός πρόεδρος της "δημοκρατίας" μας, ως υπουργός εξωτερικών του Ανδρέα Παπαντρέου, άστα αυτά.
      Σε ότι αφορά την ουσία του σχολίου σου δεν καταλάλαβα τελικά.
      Μιλάς για διαβούλευση, για εθνική μεταναστευτική πολιτική κλπ, αλλά δεν μας λές, συμφωνείς ή όχι με το εσπευσμένο νομοσχέδιο που ετοιμάζει το πασόκ;
      Nαι ή ού;
      Επικροτείς ή όχι;
      Όχι τίποτε άλλο αλλά μήοως και καταλάβω τη θέση σου επί της ουσίας.

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ κοψοχέρης 29/12/2009 12:31:39

        Νομίζει ότι είναι Δανός. Πιστεύει ότι έχει υποχρέωση απέναντι στην ΕΕ. Ευρωταγμένος.

  39. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2009 11:05:18

    Η Οθωμανικη Αυτοκρατορια ηταν προτυπο ισλαμικου κρατους.Ο σουλτανος ηταν ο χαλιφης του ισλαμ στη γη.Μετα τις επιθεσεις της 9/11 στο διαγγελμα του ο μπιν Λαντεν δηλωσε οτι εκδικειται για 80 μαυρα χρονια.Τα ελληνικα καναλια δεν καταλαβαν το εννοουσε αλλα στο CNN αμεσως αναφερθηκαν στην καταργηση του χαλιφατου και του σουλτανατου απο τον Κεμαλ Ατατουρκ.
    Η ελληνικη επανασταση λοιπον αμφισβητησε την εξουσια του χαλιφη και πηρε αμεσως θρησκευτικο χαρακτηρα εξ ου και το Συνταγμα της Επιδαυρου αναφερει οτι Ελληνες ειναι οι κατοικοι της Ελλαδος οι πιστευοντες εις Χριστον.Στη βαση αυτη επισης ο Μωχαμετ Αλυ εστειλε τον Ιμπραημ για την υπερασπιση του χαλιφατου.Με βαση τις θρησκευτικες πεποιθησεις των μωαμεθανων αυτη η επανασταση ηταν παρανομη (αυτο δεν θα στο πουν βεβαια οσο ειναι τρεις και ο κουκος στην Ελλαδα) γιατι δεν επιτρεπεται εδαφη του Ισλαμ να περασουν στη διοικηση απιστων.
    Την εποχη εκεινη και μεχρι τις αρχες του 20ου αιωνα δεν υπηρχε τουρκικη εθνικη συνειδηση,οι πολεμιστες του σουλτανου πολεμουσαν για το χαλιφη τους.Το 1922 αποκλειστικο κριτηριο της ανταλλαγης των πληθυσμων ηταν παλι το θρησκευμα γιατι αυτο ηταν το μονο ασφαλες κριτηριο που χωριζε Ελληνα απο Τουρκο.Ανθρωποι που δεν γνωριζαν ελληνικα αλλα ησαν χριστιανοι θεωρουνταν Ελληνες και ανθρωποι που γνωριζαν αλλα ησαν μουσουλμανοι θεωρουνταν Τουρκοι και ο διαχωρισμος αυτος ηταν κατανοητοτατος απο ολους.Ο Αγγλος αντιπροσωπος ειπε στην ελληνικη αντιπροσωπεια οτι χανετε πατριδες αιωνων αλλα θα βρειτε την ηυσχια σας απο τους μουσουλμανους.Η ησυχια αυτη θα τελειωσει με την πολιτογραφηση και επανεμφανιση μουσουλμανικων πληθυσμων στην Ελλαδα.Με αυτη την εννοια η Λωαζαννη ακυρωνεται μονομερως.Ενω δεν θα υπαρχουν χριστιανοι στην Τουρκια θα υπαρχουν μουσουλμανοι στην Ελλαδα.Η αμφισβητηση του 1821 που θα ελθει αργοτερα ειναι η προσπαθεια επιβολης ισλαμικου νομου που ηταν ο νομος των Οθωμανων.Ηδη στη Γαλλια και την Αγγλια υπαρχουν οργανωσεις που διακηρυσσουν οτι στοχος τους ειναι η επιβολη του ισλαμικου νομου στις χωρες αυτες.Αν εμφανισθουν -που θα εμφανισθουν-αναλογες οργανωσεις στην Ελλαδα ειναι προσπαθεια για αναιρεση του 1821 γιατι αυτο κατηργησε τον ισλαμικο νομο στην Ελλαδα.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ψυχραιμια 29/12/2009 11:15:25

      Πολύ καλό το σχόλιό σου. Μακάρι να τα κατανοήσουμε καλά αυτά, γιατί είναι ακριβέστατα στην ιστορική τους διάσταση. Οντως, το χαλιφάτο καταργήθηκε το 1922, με την παύση του τελευταίου σουλτάνου.

      Πρέπει να καταλάβουμε ένα πράγμα:
      Η κοινότητα των πιστών στο Ισλάμ, η "ούμμα", έχει πολιτικοθρησκευτική διάσταση. Δηλαδή, οφείλει να κατέχει ΚΑΙ την πολιτική εξουσία. Αυτό το νόημα έχει η σαρία: Είναι το αστικό δίκαιο σύμφωνα με τον ισλαμικό νόμο. Μουσουλμάνοι που ζουν σε μη μουσουλμανικό κράτος χωρίς καν να μπορούν να εφαρμόσουν τη σαρία στις μεταξύ τους σχέσεις είναι μη φυσιολογική κατάσταση για το Ισλάμ.
      Και αυτή τη "μη φυσιολογική" κατάσταση θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν είτε ζητώντας ουσιαστική αυτονομία με εφαρμογή του ιερού νόμου εντός της κοινότητάς τους (άρα, θεσμοθετημένο γκέτο), είτε κατακτώντας την πολιτική εξουσία.
      Υπάρχει τεράστια άγνοια για το Ισλάμ στην Ελλάδα και για την πολιτική του διάσταση, που είναι ΣΥΜΦΥΤΗ με τη θρησκευτική.

      Μου έλεγε φίλος μου Γάλλος ότι η δυνατότητα εγκατάλειψης του Ισλάμ για μουσουλμάνο είναι ταμπού ακόμα και μεταξύ φιλελεύθερων μουσουλμάνων στη Δύση. Δηλαδή, όταν σε συζήτηση με φιλελεύθερο μουσουλμάνο το θέμα φτάνει στη ελευθερία προσηλυτισμού στον χριστιανισμό ή σε άλλο θρήσκευμα, εκεί και ο ίδιος κομπιάζει. Γιατί το ίδιο το Κοράνι απαιτεί τον θάνατο του εξωμότη και αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να παρακαμφθεί εύκολα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 29/12/2009 11:26:17

      Λεγεται οτι ο ιδιος ο διαδοχος του αγγλικου θρονου Καρολος καλεσε συσκεψη μουσουλμανων για να δει πως μπορει να αναιρεθει η διαταγη για θανατωση οσων εγκαταλειπουν το ισλαμ και του ειπαν οτι δε γινεται τιποτα : ειναι ρητη εντολη στο κορανι που ειναι ο νομος του Θεου.
      Η Εκκλησια εχει αρκετους αγιους που αλλαξοπιστησαν επι τουρκοκρατιας και μετα μετανιωσαν,ξαναγιναν χριστιανοι και εκτελεσθηκαν για το λογο αυτο.
      Δε μπορεις δηλαδη να "δοκιμασεις" να γινεις μουσουλμανος και μετα να φυγεις.Ειναι one way.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 29/12/2009 11:27:31

      Μάλλον dead end. :)

  40. fitsulas avatar
    fitsulas 29/12/2009 11:13:43

    Δεν φταίνε αυτοί, εμείς φταίμε που ψηφίζουμε Λουδοβίκους κλεισμένους στις Βερσαλλίες τους, που ξέρουν μόνο την πραγματικότητα που τους περιγράφουν οι Ρισελιέδες-Βαλιανάτοι. Και δεν έχουμε καμιά δικαιολογία, τους ξέραμε ότι είναι τέτοιοι. Και ακόμα να βάλουμε μυαλό, νομίζουμε ότι κυβέρνηση είναι ο ΓΑΠ. Καλά ξυπνητούρια Έλληνες. Αντίο Ελλαδίτα... θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες...

  41. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 29/12/2009 12:26:58

    Η κυβέρνηση βρίσκεται σε δυσαρμονία με το αίσθημα των πολιτών σε ένα κρίσμης σημασίας εθνικό ζήτημα ...που η ίδια δημιούργησε από το πουθενά εφόσον δεν υπήρχε στο προεκλογικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ.

    Δηλαδή ο Γιωργάκης κορόιδεψε τους ψηφοφόρους του και τώρα προωθεί ένα νόμο που αντιστρατεύεται τόσο τα καλώς εννούμενα συμφέροντα των πολιτών όσο και εμπίπτει σε περιορισμούς του υπάρχοντος Συντάγματος και των δεσμέυσεων της Ελλάδας ώς προς την ΕΕ (Σύμφωνο μετανάστευσης του 2008).

    Πρόκειται για εκτροπή, κυρίες και κύριοι που αγγίζει τα όρια κοινοβουλευτικού πραξικοπήματος.

    Εάν συνεχίσει η κυβέρνηση αυτή πρέπει να φύγει.

    Ελπίζω ο νέος πρόεδρος τη ΝΔ, να καταλάβει ότι του ανοίγεται χρυσή ευακιρία το ερχόμενο χρονικό για μείνει στην ιστορία.

  42. citizengr avatar
    citizengr 29/12/2009 12:38:51

    Φίλε DUBAI στο προεκλογικο του προγραμμα δεν αναφεροταν πουθενα η προθεση αποδοσης ιθαγενειας μετα απο 5 χρονια παραμονης.Εχουμε να κανουμε με μια καταφορη ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ του ελληνικου λαου που συνιστα ΛΟΓΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ!

    • kostas1212 avatar
      kostas1212 @ citizengr 03/01/2010 22:21:05

      ουτε εκατο μερες αντιπολιτευση δεν αντεξες....λοιπον εγω προτεινω να δουμε τις διαφορες που εχει η κτηση ιθαγενειας με το παρον νομοσχεδιο, καθως κ η διαδικασια πολιτιγραφησης με το προηγουμενο καθεστως, για να βγαλουμε σαφη συμπερασματα!

  43. socrates avatar
    socrates 29/12/2009 14:37:18

    Οι έμμονες ιδέες του εθνικού μας Αϊνστάϊν πάνε να μας βάλουν σε τεράστιους μπελάδες.
    Από τη μία θέλει να δώσει δικαίωμα ψήφου σε ένα εκατομμύριο πακιστανο-αφγανο-ινδο-κουρδο-αφρικανο-αλβανούς και από την άλλη αρνείται το δικαίωμα ψήφου στους αυθεντικούς Έλληνες που ζούν στη Γερμανία, την Αυτραλία και την Αμερική. Είναι ακατανόητη η στάση του, ειδικά επειδή και ο ίδιος γεννήθηκε στην Αμερική και πέρασε εκεί τα παιδικά του χρόνια.
    Είτε είναι εγκεφαλικά πειραγμένος είτε εκτελεί εντολές εξαιρετικά σκοτεινών κύκλων.
    Σε κάθε περίπτωση είναι επικίνδυνος για όλους τους Έλληνες, ανεξάρτητα κομματικής προτίμησης.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ socrates 30/12/2009 02:21:52

      Kαι το ένα, αλλά και το άλλο είναι εξίσου ανεπίτρεπτα. Με ρωτάς αν θέλω να βγάζει κυβέρνηση για εμένα ο ομογενής, αλλά επί δεκαετίες απών, μόνιμος κάτοικος ΗΠΑ, Γερμανίας ή Αυστραλίας; Γιατί δηλαδή να νοθευτεί η εκλογική βούληση των εδώ κατοικούντων Ελλήνων είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο ελληνοποιήσεων; Επειδή η ΝΔ υπερέχει συντριπτικά στους εκτός Ελλάδος ομογενείς και επειδή το ΠΑΣΟΚ υπερέχει συντριπτικά στους εντός Ελλάδος λαθρομετανάστες;

  44. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 14:52:15

    Απωτερος στοχος ειναι να κατεβει πανελλαδικα μειωνοτικο σχημα με τις Β'περιφερειες στην Αττκιη να βγαζουν και αλλοδαπο βουλευτη.

  45. Γ. Μ. avatar
    Γ. Μ. 29/12/2009 15:09:04

    Αγαπητοί φίλοι, πριν από αρκετή ώρα προσπάθησα να αναρτήσω το ακόλουθο σχόλιο για το άρθρο 1 του νομοσχεδίου, στο opengov.gr. Έκτοτε έχουν δημοσιευτεί πολλά άλλα σχόλια, αλλά το δικό μου παραμένει σε moderation. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι από όλα τα παρακάτω είναι προσβλητικό, υβριστικό ή καταχρηστικό, ώστε να παραβιάζει τους όρους χρήσης. Κάνω χρήση της φιλοξενίας σας και το αναρτώ εδώ, μια που το opengov προς το παρόν το λογοκρίνει.

    Πάντως αξίζει τον κόπο να μπείτε στο opengov και να σχολιάσετε, γίνεται χαμός από σχόλια κατά του νομοσχεδίου. Ας ελπίσουμε ότι την εννοούν, στην κυβέρνηση, την επικοινωνία με τον πολίτη και ότι η δημόσια διαβούλευση δεν γίνεται μόνον για το θεαθήναι. Πιστεύω ωστόσο, αν κρίνω από τη μέχρι στιγμής λογοκρισία του δικού μου σχολίου, ότι τα σχόλια κατά του νομοσχεδίου είναι πολύ περισσότερα από όσα εμφανίζονται από τους διαχειριστές του opengov.

    "Όσοι, ελάχιστοι, από τους σχολιαστές έχουν τεθεί υπέρ του νομοσχεδίου μπερδεύουν δύο διαφορετικά πράγματα. Νομίζω ότι τα ίδια πράγματα μπερδεύει και η κυβέρνηση με την πρότασή της.

    Είναι διαφορετικό να έχουν ανθρώπινη ζωή οι μετανάστες, να συμμετέχουν ομαλά στην οικονομική και κοινωνική ζωή, να είναι κατοχυρωμένα τα βασικά τους δικαιώματα, εργασιακά και ασφαλιστικά, και διαφορετικό πράγμα να ενταχθούν στο σώμα του ελληνικού λαού και του ελληνικού έθνους. Διότι αυτό σημαίνει απόδοση ιθαγένειας (ή υπηκοότητας, οι δύο έννοιες είναι ταυτόσημες στο ισχύον ελληνικό δίκαιο).

    Η απόκτηση ιθαγένειας σε τίποτε δεν θα βοηθήσει την ενσωμάτωση των μεταναστών και τη δημιουργία ψυχικού και πολιτισμικού τους συνδέσμου με την Ελλάδα και την ελληνικότητα. Είτε το θέλουν οι υπέρμαχοι του πολυπολιτισμού, είτε όχι, εθνική ταυτότητα και εθνική συνείδηση υπήρχε και θα υπάρχει πάντοτε. Ασχέτως από την ιδεολογία του εθνικισμού που γεννήθηκε στην Ευρώπη σχετικά πρόσφατα (μερικούς αιώνες πριν), η έννοια και το αίσθημα του ανήκειν σε μια πολιτική συλλογικότητα, ως πολιτικό σώμα (λαός) και ως ταυτότητα (έθνος, με τη σημερινή ορολογία) είναι υπαρκτά από καταβολής κόσμου. Εμφανίζονταν απλώς με διαφορετικές μορφές.

    Η σημερινή ταυτότητα του ελληνικού κράτους είναι η ελληνική. Δεν είναι συνεπώς δυνατόν, ούτε επιτρεπτό, να γίνουν εξαναγκασμένα μέρος της ελληνικής αυτής ταυτότητας, άνθρωποι που δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν σε αυτή. Που δεν έχουν ενδιαφέρον να συμμετάσχουν σε αυτή. Ελληνική ιθαγένεια μπορεί να έχουν μόνον όσοι αισθάνονται Έλληνες. Ανεξάρτητα από καταγωγή, φυλή, κλπ., πρέπει να αισθάνονται Έλληνες. Και υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ελεγχθεί αξιόπιστα αυτό, το αν δηλαδή αισθάνονται Έλληνες.

    Να το πούμε με ένα παράδειγμα: Έχεις ένα μεγάλο σπίτι που ανήκει σε όλη τη μεγάλη οικογένειά σου. Κάποια στιγμή έρχονται μερικοί εκτός της οικογένειας και μπαίνουν σε κάποια δωμάτια. Τους λες «εντάξει, ήρθατε, ας κάνουμε κι ένα μισθωτήριο (άδεια παραμονής) για να είστε τακτοποιημένοι και να έχετε και τα βασικά σας δικαιώματα. Σημαίνει αυτό ότι δικαιούνται να έχουν ποσοστό συνιδιοκτησίας στο σπίτι; Όχι, διότι το σπίτι ανήκει στην οικογένεια. Σε όλη την οικογένεια και όχι σε τρίτους. Για πάρουν ποσοστό συνιδιοκτησίας, πρέπει να μπουν στην οικογένεια. Αν μπουν, να γίνουν μέλη της μεγάλης (ελληνικής) οικογένειας με τη θέλησή τους, τότε να πάρουν ποσοστό συνιδιοκτησίας (διότι αυτό σημαίνει το να ψηφίζεις και υπηρετείς τη στρατιωτική σου θητεία, κάνεις κουμάντο ως συλλογικότητα, και κρατάς όπλο για τις εξωτερικές επιβουλές). Αν όμως δεν θέλουν να γίνουν μέλη της μεγάλης ελληνικής οικογένειας, τότε πώς θα τους δώσουμε ποσοστά από το σπίτι. Αν ζουν στο σπίτι με μισθωτήριο, δεν τους αρκεί για να έχουν τα βασικά δικαιώματα; Άλλο να τους έχεις ως ενοικιαστές, άλλο να γίνουν ιδιοκτήτες με το ζόρι, και χωρίς να το θέλουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες.

    Η σύγκριση με τις Η.Π.Α. είναι άστοχη. Η χώρα αυτή φτιάχτηκε από μετανάστες και έχει διαφορετική δημιουργία απόκτησης εθνικής συνείδησης. Γαλλία και Βρετανία που παρείχαν αφειδώς υπηκοότητα σε άτομα χωρίς γαλλική η βρετανική συνείδηση βρίσκονται τώρα αντιμέτωπες με τεράστια προβλήματα, ακόμη και εσωτερικής ασφάλειας. Ας διδαχθούμε από τα λάθη τους.

    Δεν μιλούμε για ασφαλιστικά δικαιώματα και ισότιμη συμμετοχή σητν οικονομική και κοινωική ζωή. Μιλούμε για συμμετοχή στην πολιτική ζωή. Είναι διαφορετικά πράγματα. Ας μην τα συγχέουμε. Η κυβερνητική πρωτοβουλία βρίσκεται στη βάση της παρεξήγησης αυτής.

    Η συρρίκνωση των σοσιαλιστικών κομμάτων στην Ευρώπη, που υποστήριξαν την αθρόα παροχή ιθαγένειας σε μετανάστες, δεν είναι καθόλου άσχετη με τέτοιου είδους πρωτοβουλίες. Μπορεί οι μετανάστες να ψηφίζουν σοσιαλιστικά κόμματα, όμως ο γηγενής πληθυσμός στρέφεται στα συντηρητικά κόμματα, γιατί εκεί νιώθει ότι βρίσκει την ταυτότητά του. Ταυτότητα είναι αυτό που λέει η λέξη. Ταυτίζεσαι με αυτό που είναι η ταυτότητά σου.

    Και κάτι τελευταίο. Μας λένε σε όλους τους τόνους ότι οι μετανάστες που θα πάρουν υπηκοότητα με το νομοσχέδιο θα είναι 250.000. Πρόσφατα όμως μάθαμε ότι το ποσοστό των νομίμων μεταναστών στον πληθυσμό της χώρας είναι 8,1%. Δηλαδή περιπου 900.000. Πώς λοιπόν θα είναι μόνον 250.000 αυτοί που θα επωφεληθούν; Στην ουσία, το νομοσχέδιο δίνει σχεδόν σε όλους τους νόμιμους μετανάστες ελληνική υπηκοότητα. Αφήστε που ο αριθμός αυτός θα αυξάνεται κάθε ημέρα.

    Η κυβέρνηση πρέπει να συνειδητοποιήσει την ιστορική της ευθύνη. Πρώτα από όλα προέχει η συνέχεια του ελληνικού κράτους, του ελληνικού λαού, του ελληνικού έθνους. Το νομοσχέδιο που δεν θέτει ως αυστηρή προϋπόθεση την προηγούμενη, διαπιστωμένη απόκτηση ελληνικής συνείδησης, τέτοια που να θέλεις να πολεμήσεις αύριο για αυτή τη χώρα, αν χρειαστεί, θα καταργήσει πολύ σύντομα το χαρακτήρα αυτού του κράτους ως ελληνικού. Είναι απλά μαθηματικά, αριθμητική του δημοτικού, δεν είναι κάποια πολύπλοκη επιστήμη. Σταθείτε στο ύψος της ευθύνης σας!"

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Γ. Μ. 30/12/2009 13:07:38

      "Στην ουσία, το νομοσχέδιο δίνει σχεδόν σε όλους τους νόμιμους μετανάστες ελληνική υπηκοότητα"
      Το μέγιστο πρόβλημα είναι ότι δίνει ιθαγένεια και στα παιδιά των παράνομων, δείτε την παρ.2 του πρώτου άρθρου:"Τέκνο αλλοδαπών που έχει παρακολουθήσει τις τρεις πρώτες τάξεις υποχρεωτικής εκπαίδευσης σε ελληνικό σχολείο στην Ελλάδα και κατοικεί μόνιμα στη χώρα αποκτά την ελληνική ιθαγένεια με την ενηλικίωσή του, εφόσον υποβάλλει σχετική δήλωση και αίτηση εγγραφής στο δημοτολόγιο του δήμου της μόνιμης κατοικίας του το αργότερο εντός τριετίας από την συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας του. Την ελληνική ιθαγένεια αποκτά με κοινή δήλωση των γονέων του και αίτηση εγγραφής στο δημοτολόγιο του Δήμου μόνιμης κατοικίας του και το τέκνο αλλοδαπών που έχει ολοκληρώσει την παρακολούθηση έξι τουλάχιστον τάξεων ελληνικού σχολείου στην Ελλάδα". Δεν απαιτεί να είναι νόμιμα οι γονείς στη χώρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γ. Μ. 30/12/2009 13:14:47

      Η εκλεγεισα κυβερνηση δεν νομιζω να πιστευει οτι υπαρχει ελληνικο εθνος.
      Ελληνικο κρατος φυσικα υπαρχει και το διαχειριζονται κατα τις αντιληψεις τους.

  46. t avatar
    t 29/12/2009 15:28:07

    http://www.opengov.gr/ypes/?p=323

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ t 29/12/2009 15:29:26

      μου αρέσει το "τελεσίδικα"...

      • Γ. Μ. avatar
        Γ. Μ. @ archaeopteryx 29/12/2009 15:34:26

        Σωστά, δηλαδή αν απλώς κατηγορείται για αυτά, θα πάρει κανονικά την υπηκοότητα και όταν καταδικαστεί τελεσίδικα, μετά από αρκετά χρόνια, θα κρατήσει την υπηκοότητα, σαν να μην τρέχει τίποτα.

        • kostas1212 avatar
          kostas1212 @ Γ. Μ. 03/01/2010 22:23:59

          Αυτη οντως ειναι σημαντικη επισημανση, καθως στην ελλαδα η απονομη δικαιοσυνης κρατα κανα 4-6 χρονακια...αυτο οντως πρεπει να ελεγχθει

  47. nikiplos avatar
    nikiplos 29/12/2009 15:59:55

    ""@ Anonymous says: Νικίπλος,
    Συγνώμη που θα σου το πω αλλά η πρώτη παράγραφος είναι τουλάχιστον κατάπτυστη. "
    Μα ούτε εγώ μίλησα αγαπητέ για την ίδια την ΝΔ ως πολιτικό χώρο ή τη βάση της.Αν διαβάζατε πιο προσεκτικά μίλησα για κάποιους επιτήδειους κουμπάρους που σήμερα διαφεύγουν... ποιούς? μα εκείνους που έκαναν τη... διαφορά... (άλλωστε δεν γνωρίζεις ούτε καν υποψιάζεσαι από ποιόν πολιτικό χώρο προέρχομαι...). Όσο για το πότε μπήκαν ανεξέλεγκτα οι λαθρομετανάστες στη χώρα, διάβασε λίγο πιο προσεκτικά για κείνη την περίοδο για να σου φρεσκαριστεί η μνήμη... (όχι πως άλλη κυβέρνηση θα έκανε κάτι διαφορετικό από την οσφυοκαμψία)

    @κοψοχέρης,
    τι σημαίνει επικροτώ? Η ουσία της άποψής μου είναι να υπάρχει μεταναστευτική πολιτική που να καθορίζει τι παίρνει ποιός και πότε και να μην είναι τα πράγματα όπως σήμερα: ξέφραγο αμπέλι... Οι αριθμοί να είναι αποτέλεσμα διαλλόγου... με την κοινωνία, τους φορείς και την πολιτεία... Εννοείται ότι αυτό δεν είναι ολοσδιόλου ζήτημα θρησκείας, αλλά σαφές πολιτειακό.

    Επί κάποιων πρακτέων:
    (κατά το nationality) - Σαφώς δεν αποδέχομαι την αυτοστιγμή παροχή πολιτικών δικαιωμάτων και υπηκοότητας (κατά το nationality) σε όποιον μπαίνει σε αυτή τη χώρα. Μετά από παραμονή αρκετών χρόνων, τήρηση υποχρεώσεων επί της πολιτείας των τακτικών πολιτών (Αυτών που λέμε πολιτικών υποχρεώσεων. Να γνωρίζουν τους βασικούς νόμους και αρχές της χώρας και να αποδεικνύουν έμπρακτα ότι τις σέβονται. Πχ να μην υποχρεώνουν την γυναίκα τους να φοράει μαντήλα ή να είναι κατώτερη. Μου είναι αδιάφορο σε τι θεό πιστεύει ο καθένας προσωπικά, ως βαθιά ορθόδοξου και ανεξίθρησκου για όποιον φυσικά γνωρίζει τι σημαίνουν αυτές οι έννοιες).
    Οι υπόλοιποι (νόμιμοι πάντοτε) μετανάστες μπορεί να παραμείνουν με ειδικά καθεστώτα, όπως του "φιλοξενούμενου εργάτη" (χωρίς πολιτικά δικαιώματα, αλλά με απόδειξη εισοδημάτων κατ΄έτος ειδάλλως εθελουσία ή βιαία έξοδος και όχι όπως μας συμφέρει σήμερα γιατί κάνουν μαύρη εργασία και βολευόμαστε όλοι), ή όπως του κατόχου πολιτικού ασύλου (πάλι με διαδικασία απόκτησης πολτιτικών δικαιωμάτων).

    Η ιθαγένεια (κατά το nativity), είναι κάτι το οποίο αποκτάται με τη γέννηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτε περισσότερο από αυτό που δηλώνει. Η Ιθαγένεια δεν αποδίδει άμεσα υπηκοότητα, όπως και να το κάνουμε, εκτός αν οι γονείς του τέκνου επιθυμούν να πάρει... δλδ φοιτήσει σε ελληνικά σχολεία και εκπληρώσει τις όποιες υποχρεώσεις του. Εννοείται ότι αν ικανοποιούνται οι προϋποθέσεις, άμεση ενσωμάτωση και χορήγηση πολιτικών δικαιωμάτων, όπως στις ΗΠΑ.

    Για τους Λαθρομετανάστες τέλος που είναι και το μεγάλο μας πρόβλημα, αντί να κάνουμε παλληκαρισμούς εκ του ασφαλούς (επειδή κάποιοι είμαστε στην αντιπολίτευση δλδ και δεν έχουμε πολιτικό κόστος) καλό είναι να τηρηθεί πολιτική ανάλογη της Ιταλίας. Κρατική Συμφωνία με μια χώρα (η Λιβύη είναι η καλύτερη περίπτωση) και μπουζούριασμα και άδειασμα στα Στρατόπεδα της Λιβύης... Ή αν επιθυμούν διαφορετικά, να δηλώσουν Πατρίδα και να επαναπατριστούν κατόπιν συνεννόησης με τις χώρες τους. Οπωσδήποτε όμως καταγραφή των στοιχείων, ταυτότητας κλπ. Προφανώς σε περίπτωση επανάκαμψης απλά Λιβύη με ή χωρίς τη θέλησή τους... Να πληρώσουμε όμως τον άνθρωπο εκεί (τον Καντάφι), όπως κάνουν και οι Ιταλοί και όχι να ζητιανεύουμε (σαν επαίτες της ερμού) από την ΕΕ. Προφανώς αυτό συνεπάγει και αυστηρό έλεγχο των εδώ πολιτών που παρανομούν και απασχολούν λαθρομετανάστες. Κυρώσεις γιατί τα χρήματα που εξάγουν αυτοί ως εμβάσματα στις χώρες τους εμείς σαν χώρα τα δανειζόμαστε...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nikiplos 29/12/2009 16:28:58

      nativity = καταγωγή, ιθαγένεια
      nationality = εθνικότητα
      citizenship = υπηκοότητα

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nikiplos 29/12/2009 16:41:15

      Άλλο η υπηκοότητα (citizenship), η εθνικότητα(nationality), η ιθαγένεια(nativity). Οι λέξεις είναι σαφείς, και σηματοδοτούν διαφορετικές έννοιες. Αν όμως παρακολουθήσεις τη συζήτηση που προηγήθηκε, θα δεις ότι ενστάσεις υπάρχουν τόσο ως προς την από πλευράς των μουσουλμάνων κυρίως αποδοχή και ανοχή των άλλων θρησκειών, (και όχι από την πλευρά των ορθοδόξων, όπως σωστά λες), όσο και ως προς το θέμα της ελληνικής ιθαγένειας, που, όπως κι εσύ αναγνωρίζεις, διέπεται από το δίκαιο του αίματος (έλληνες γονείς, υιοθεσία, γάμος κλπ. με προϋποθέσεις)

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ δρόμος 30/12/2009 13:40:10

        Παιδιά, συγγνώμη κιόλας, αλλά νομίζω ότι υπάρχει μιά σύγχυση σχετικά με τους όρους και το βλέπω να κυκλοφορεί πολύ και στη διαβούλευση, πολλοί προτείνουν υπηκοότητα και όχι ιθαγένεια. Μην ψάχνετε τις ερμηνείες στα λεξικά, διότι δεν έχει νόημα για την περίσταση. Νομικά δεν έχουν καμία διαφορά, απλά επί βασιλείας λεγόταν υπηκοότητα και επί δημοκρατίας ιθαγένεια. Τέλος πάντων και τα δύο σημαίνουν το νομικό δεσμό με το κράτος, να είσαι πολίτης δηλαδή. Στο Σύνταγμα δεν υπάρχει ο όρος υπηκοότητα, αφού πλέον είναι ξεπερασμένος, μόνο η ιθαγένεια. Αυτό που πρόκειται να πάρουν οι αλλοδαποί είναι ακριβώς αυτό, η ιθαγένεια, η ιδιότητα του πολίτη, χωρίς καμία διαφορά από τη δική μας.

        • kostas1212 avatar
          kostas1212 @ πολίτης 03/01/2010 22:25:36

          κανεις δεν θα δωσει σημασια στην επισημανση σου...:-(

  48. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/12/2009 16:15:59

    Nikiplos,
    γράφεις γιά νόμιμους μετανάστες,πού τους είδες;Εφ'όσον κανείς τους δέν έλαβε πρόσκλησι,άρα είναι όλοι παράνομοι,γιά νά ακριβολογούμε.
    Ο ΓΑΠ,δέν αισθάνεται Ελληνας διότι έχει μητέρα Αμερικανίδα,όχι διότι γεννήθηκε στήν Αμερική.Ο σπόρος(πατέρας)καθορίζη τό γένος(στήν προκειμένη περίπτωσι ό σπόρος ήταν ολίγον αχταρμάς)δλδ δέν μπορείς νά φυτέψης μπρόκολο καί νά σού βγή κουνουπίδι(ατυχής έκφρασις ,διότι ανήκουν στήν ίδια οικογένεια,αλλά αυτό πρωτοσκέφτηκα).Τώρα άν ή αρουρα(ή μητέρα)σού βγή Μαργαρίτα Τσάντ,πού αγαπά πολύ τήν Ελλάδα,τότε βγαίνεις ΓΑΠ μέ όλες τίς συνέπειες γιά τήν φτωχή Ελλάδα.Ομως ό ποιητής(νομίζω Συκελιανός,διωρθώστε με άν λανθάνω)λέει πώς ή Ελλάδα σηκώνεται καί τρώει τόν ξένο.Ας τόν βγάλουμε αληθινό.

    • kostas1212 avatar
      kostas1212 @ Kὀριννα 03/01/2010 22:26:44

      δηλαδη νομιμος ειναι μονο ο μεταναστης που εχει προσκληση???

  49. δρόμος avatar
    δρόμος 29/12/2009 16:16:57

    τα έχεις ξαναπεί και τα θυμάμαι πολύ καλά. Εγώ όμως δεν μιλάω σαν νομικός, ούτε και θα το ήθελα, γιατί η νομική επιστήμη είναι μεταβλητή κατά τα γούστα των καιρών και των αρχόντων, ενώ η γλώσσα λέει αλήθειες που θέλουν να μας κάνουν να ξεχάσουμε. Δες και τα υπόλοιπα σχόλιά μου σ'αυτή την ανάρτηση σχετικά με το ξεκαθάρισμα των εννοιών. Δεν ξέρω αν έχω σε όλα δίκιο, αλλά επιμένω ότι πρέπει στο μυαλό μας να ξεκαθαρίσουμε τις έννοιες, ώστε να έχουμε καλύτερο κριτήριο για το τι ζητάμε.

  50. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 29/12/2009 16:37:29

    Συμπατριώτες Έλληνες δεν πρέπει να περάσει ο φασισμός τους!!!!
    Σε προσπάθειες μου να σχολιάσω στο site της διαβούλευσης το άρθρο 12 του νομοσχεδίου "περί εκλέγειν" για την ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ με έχουν αποκλείσει και δε μου το επιτρέπουν.
    η διαμαρτυρία μου έχει όπως παρακάτω:

    Διαμαρτύρομαι έντονα διότι δεν μου επιτρέπετε να εκφράσω την άποψή μου σε όλα τα άρθρα του νομοσχεδίου.
    Μου έχουν αφαιρεθεί 6 σχόλια μου επί των άρθρων .
    Εκτός εάν στη διαβούλευση που κάνετε δεν επιτρέπεται να αποφανθούμε σε όλα τα άρθρα.
    Αυτό είναι ανήθικο και παράνομο.
    Μήπως θέλετε να χρησιμοποιήσουμε άλλους υπολογιστές και άλλα email συγγενών μας για να τα σχολιάσουμε όλα τα άρθρα;
    Προσπαθώ να σχολιάσω το άρθρο 12 περί εκλέγειν και δεν μου το επιτρέπεται.
    Αίσχος!!!!!!
    Αυτό είναι φασισμός!!!!

    etherovamon



    Σας προσκαλώ στη διαβούλευσή τους να σχολιάσετε όπως εσείς νομίζετε αυτό το έκτρωμα που ετοιμάζουν.

    Είναι Συνταγματική μας υποχρέωση!!!

    δεν πρέπει να περάσουν την άποψη μόνο αυτών που θέλουν και να μας πουν στο τέλος ότι συμφώνησε ο κόσμος με μονάχα μερικές διαφωνίες.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!! που έλεγε η ΠΑΤΟΥΛΙΔΟΥ

    ΓΡΗΓΟΡΕΙΤΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ!!!!

  51. δρόμος avatar
    δρόμος 29/12/2009 16:42:20

    ????

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 29/12/2009 16:44:16

      προσπάθησα 3 φορές ανεπιτυχώς να απαντήσω στο τελευταίο σχόλιο του nikiplos . Γιατί με πετάει έξω ? Είπα κάτι κακό ? Να με συμπαθάτε...

  52. tiramola avatar
    tiramola 29/12/2009 16:50:39

    Ας δούμε λοιπόν τι λένε και κάποιοι άλλοι...
    ΔΙΚΤΥΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ:
    «Αδικίες και ανισότητες στο νομοσχέδιο για την ιθαγένεια»
    Ζητεί να καταργηθεί η προϋπόθεση της νομιμότητας των γονέων για την απόκτηση της ιθαγένειας, να εξαιρεθούν τα αδικήματα της μετανάστευσης από την απαγόρευση πολιτογράφησης και να ξεκινήσει νέα διαδικασία νομιμοποίησης.

    Σε συνέντευξη Τύπου του Δικτύου, η εισηγήτρια δικηγόρος Ιωάννα Κούρτοβικ τόνισε ότι με το νομοσχέδιο εξαιρούνται από τις διαδικασίες χιλιάδες παιδιά και χιλιάδες μετανάστες που, παρότι βρίσκονται επί χρόνια στην Ελλάδα, δεν είχαν πρόσβαση σε διαδικασίες νομιμοποίησης, είτε εξαιρέθηκαν από αυτές εξαιτίας των γραφειοκρατικών διαδικασίων ανανέωσης της άδειας παραμονής. Λειψό παραμένει και το δικαίωμα συμμετοχής στις εκλογές αφού οι μετανάστες που αποκτούν δικαίωμα δεν υπερβαίνουν τις 150.000.

    «Το νομοσχέδιο δημιουργεί νέους διαχωρισμούς ανάμεσα σε νόμιμους και παράνομους, ανάμεσα σε παιδιά, οικογένειες και γενιές», τόνισε η Σόνια Μητραλιά από την καμπάνια «Οχι στον ρατσισμό από κούνια». «Η νέα κυβέρνηση είχε τη δυνατότητα μιας πιο τολμηρής παρέμβασης», συμπλήρωσε.

    Εκπρόσωποι από το Στέκι Αλβανών Μεταναστών δήλωσαν ότι, παρά τα θετικά στοιχεία του νομοσχεδίου, παραμένει ως προϋπόθεση των ρυθμίσεων η ελληνική ιθαγένεια. «Πρόκειται για λογική ενσωμάτωσης που εξακολουθεί να εξαιρεί από δικαιώματα την πλειονότητα των μεταναστών, οι οποίοι αντιμετωπίζονται ως χρήσιμοι για την οικονομία και τη διάσωση των Ταμείων».

    Η Λορέτα Μακόλεϊ από την Ενωση Αφρικανών Γυναικών υπογράμμισε ότι η κυβερνητική πολιτική δημιουργεί προσδοκίες στους μετανάστες αλλά στην πραγματικότητα τους χωρίζει.

    Ο Νασίμ Μοχαμεντί από το Δίκτυο Υποστήριξης αναφέρθηκε σε μια άλλη όψη της κυβερνητικής μεταναστευτικής πολιτικής, τη «μηδενική ανοχή στη λαθρομετανάστευση», την καταστολή, τη φυλάκιση των προσφύγων, τις μαζικές απελάσεις.

    Η Βάσω Νικολάου από τα «Πίσω Θρανία» αναφέρθηκε σε νέες κατηγοριοποιήσεις που δημιουργούνται στους αλλοδαπούς μαθητές, ενώ η Κατερίνα Πούτου από την «Αρσις» είπε πως το νομοσχέδιο αποκαθιστά ελλείμματα αλλά ταυτόχρονα θέτει συγκεκριμένους περιορισμούς ως προς τη συμμετοχή και τα δικαιώματα των μεταναστών.

    Τέλος, ο Θανάσης Κούρκουλας από την κίνηση «Απελάστε τον ρατσισμό» τόνισε πως υιοθετείται τμήμα των αιτημάτων του αντιρατσιστικού κινήματος αλλά την ίδια στιγμή συντηρούνται και δημιουργούνται νέοι αποκλεισμοί. Οι πιέσεις από εθνικιστική σκοπιά που δέχεται η κυβέρνηση προέρχονται περισσότερο από το εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ και την ακροδεξιά, πρόσθεσε.

    Από την σημερινή "Ε"

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 29/12/2009 17:56:08

      Τιραμόλα, δεν αντέχεται η διαφάνεια!!!!!!!!!!!
      Πέφτει τρελό μοντερέσιον στο opengov. Στο ΠΑΣΟΚ τα βρήκαν σκούρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 29/12/2009 18:16:03

      Kλασικη περιπτωση της θεωριας συγκρουσεων.Οταν υπαρχουν αντιδρασεις για κατι βγαινει και η αλλη πλευρα δηθεν ως αδικημενη για να φανει το τελικο αποτελεσμα δικαιο.
      Θα μας κανει τωρα μαθημα και το Στεκι των Αλβανων Μεταναστων οτι εχουμε "λογικη ενσωματωσης". Δηλαδη ποια λογικη ηθελαν-τη λογικη διαλυσης;
      Ειναι γνωστο οτι η αντεθνικη αριστερα θελει ελευθερη εισοδο οποιουδηποτε ανθρωπου της γης στην Ελλαδα και αυτοματη παροχη ιθαγενειας και δικαιωμα να ψηφιζει την ελληνικη κυβερνηση οποτε το γεγονος οτι το νομοσχεδιο τους κανει να περιμενουν 5 χρονια δεν τους αρεσει.
      Αυτο δε σημαινει οτι θα τρελλαθουμε οι υπολοιποι.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 29/12/2009 18:24:46

        κι όμως θα τρελαθούμε... οι μουτζαχεντίν που κυβερνούν είναι σε αποστολή από τον θεό. The Green God, allahu akhbar

  53. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 29/12/2009 17:53:04

    Εντωμεταξύ, γίνεται χαμός στα blogs για τα σχόλια που κόβει το opengov από το νομοσχέδιο για τους μετανάστες!

    Πολύ open είναι ρε παιδί μου οι άνθρωποι!

  54. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 17:55:18

    Τiramola,
    λενε τις ιδιες μπουρδες που λεει και ενα ποσοστο ΠΑΣΟΚων,διοτι η πλειοψηφια βγαζει αφρους

  55. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 17:58:03

    @nikiplos,
    με καλυπτεις απολυτα,εστω και λακωνικα.

  56. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 17:59:52

    Factor X,
    πως καταλαβες σε ποιον αναφερομουν?
    Θα μου πεις κι ο ιδιος θα το καταλαβαινε αν το διαβαζε,ασε που μπορει να γραφει με κανενα ψευδωνυμο που ουτε το φανταζομαστε!

  57. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 18:02:07

    Opengov και..διαφανεια ο φερετζες του ΠΑΣΟΚ.

  58. Orestios avatar
    Orestios 29/12/2009 18:05:54

    Θα υπογράψει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίαςε αυτό το κατάπτυστο και αντισυνταγματικό νομοσχέδιο? Σε τί είδους Δημοκρατία είναι θεματοφύλακας? Στην Ισλαμική δημοκρατία της Ελλάδας?

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 29/12/2009 18:10:04

      Ορέστιε κάντην για Καρατζαφέρη , γιατί τον αρχηγό σου στη βουλή άλλα τον άκουσα να λέει...
      Αν σέβεσαι τον "πατριωτισμό" που αναδύουν τα γραπτά σου...

    • Επίκουρος avatar
      Επίκουρος @ Orestios 01/01/2010 05:55:09

      Εδώ υπέγραψε την πρόωρη διάλυση της Βουλής για να παραγραφεί το σκάνδαλο του Βατοπεδίου.

  59. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 18:15:29

    O συνδανειστης του Αντρεα,ομου μετα του κου Χαλαγκ?
    Δε νομιζω να εχει κανενα προβλημα,ως Υπουργος Εξωτερικων,οταν αλλαξανε σε ενα βραδυ την Ιστορια των Βαλκανιων με την εισβολη των Κροατων στην Σλαβονια και την Κραινα,ο Κροατης επιτετραμενος,ενημερωσε πρωτα τον...Εβερτ που ηταν αρχηγος της αντιπολιτευσης,διοτι ο Υπ.Εξ.βρισκοταν σε απομονωση στην Ελουντα με τον Αντρεα,τη Μιμη και την υπολοιπη Αυλη τους.
    Βεβαια,ισως ο ανθρωπος με την στενη του εποπτεια εκ του συνεγγυς στον παραλυτο θιασο να μας φυλαξε απο χειροτερα κακα...

  60. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/12/2009 18:38:17

    Θα παραστήσω τώρα εγώ τον ..ψύχραιμο. Σκέφτομαι....φωναχτά... Τι τους έχει πιάσει τους πασόκους? Παλαβοί δεν είναι. Ιδεολόγοι παραμυθιασμένοι δεν είναι. Εκπρόσωποι εργοδοτών που να ψάχνουν φτηνά εργατικά δεν είναι. Η πρωτογενής παραγωγή στα απ' αυτά τους. Ο κόσμος διαλύεται, πάμε για φούντο και αυτοί θέλουν μετανάστες που στην πλειοψηφία τους θα είναι από Νοτιοανατολικά. Οι Πολωνοί έφυγαν... πάνε. Οι Έλληνες, όσοι μπορούν πα΄νε για δουλειά δυτικά...

    Αρα κάτι άλλο παίζει.

    Οι φίλοι μας οι Αραβες... Γιατί είναι φίλοι μας οι Αραβες? Γιατί το λέει η Ελευθεροτυπια και η καθημερινή... "Αριστερή" εφημερίς η μία, "δεξιά" η άλλη που ανήκουν σε εισαγωγείς και μεταφορείς υγρού καυσίμου. Ο τρίτος εισαγωγέας δεν έχει εφημερίδα, έχει άλλα.

    Οι φίλοι μας οι Άραβες... Μας συμφέρει α εισάγουμε απ ' ευθείας με καλά συμβόλαια, θέλουμε να μας αγαπάνε, για αυτό τους αγαπάμε τους φίλους μας τους Άραβες.

    Δεν αντέχω, σας έχω πρήξει με τις ΑΠΕ, αλλά δένει! Αν βάζαμε κάρβουνο, θα χαίρονταν άλλοι εφοπλιστές, αλλά όχι οι παραπάνω... Αν βάζαμε κάρβουνο, δεν θα θέλαμε ούτε τόσο πετρέλαιο και ούτε ένα αιολικό. Το έχω ξαναπεί, τα αιολικά είναι η ασφάλεια ζωής του πετρελαίου, γιατί μαζί σώζουν τον πλανήτη εκτοπίζοντας το κάρβουνο...

    Και τι θέλουν οι φίλοι μας οι Άραβες για να μας αγπήσουν παραπάνω? Μετανάστες εδώ με το δικαίωμα να προσεύχονται...

    Δένει? ή δεν δένει?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 29/12/2009 22:18:21

      Αρχαίε, ερώτηση: Γιατί να μην καις κάρβουνο, αλλά πετρέλαιο, όταν δεν φυσάει; Δηλαδή, εμένα δεν μου δένει ότι ότι οι Α/Γ προμοτάρουν μόνον το πετρέλαιο, και όχι κάθε ορυκτό καύσιμο.

      Μάλλον θα ξέρεις γιατί, οπότε πες μου σε παρακαλώ, να μην το έχω απορία.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 29/12/2009 22:48:12

        φίλε επώνυμε

        έχει να κάνει με το πόσο απόκλιση σε παραγωγή ρεύματος μπορεί να έχει μια θερμική μονάδα από την στανταρ λειτουργία της. Λέγεται load factor (ντεν το ξερεις στο ελληνικό χαχα), ο λόγος average load με peak load και minimum load.

        Μια μονάδα κάρβουνου είναι σχεδιασμένη να δουλεύει σταθερά. Το πετρέλαιο αντέχει πιο πολύ πάνω κάτω, το αέριο ακόμα πιο πολύ. Αρα, αν έχεις αιολικά, χρειάζεσαι πετρέλαιο και αέριο για όταν δεν φυσάει. Ή ανάποδα: Αν έχεις κάρβουνο, τα αιολικά είναι μπελάς (τι κάνεις όταν φυσάει;) Μιά μονάδα αερίου πηγαίνει από 10% παραγωγή σε 120% αμέσως. Μια μονάδα κάρβουνου θέλει 1-2 μέρες να πάρει μπρος.

        Το πρόβλημα γίνεται χειρότερο: Οι καταναλωτές θέλουν ρεύμα, όταν το θέλουν, και όχι όταν φυσάει. Άρα όσο πιο πολλά αιολικά έχεις τόσο περισσότερη ΔΙΠΛΗ εγκατεστημένη ισχύ πρέπει να έχεις (με αέριο ή πετρέλαιο). Διπλό κεφάλαιο, διπλές αποσβέσεις, διπλοί τόκοι, διπλό δίκτυο τροφοδοσίας, επειδή το ρεύμα δεν αποθηκεύεται. Και γίνεται ΤΡΙΣχειρότερο με τα υβριδικά του Αρθούρου ΔΕΗ: Εχοντας διπλασιάσει το κόστος του, το τριπλασιάζει για να ξεπεράσει το πρόβλημα της μη αποθήκευσης, με άντληση νερού. Τρέλα. Εκεί τους αποκαλώ αγράμματους. Ή παιδιά που δεν μεγάλωσαν και παίζουν. Ροβινσώνες εκτός τόπου και χρόνου.

        Τα αιoλiκά έχουν νόημα, ΑΝ και μόνο ΑΝ είσαι κλειδωμένος σε πετρέλαιο ή αέριο και θες να καις λιγότερο. Αλλά το δίλημμα είναι απατηλό: To κάρβουνο τα κάνει και τα δύο άχρηστα. Αλλά καταστροφή! Θερμαίνεται ο πλανήτης!! Αυτό το τελευταίο φίλε επώνυμε απεδείχθη λίγο στημένο και αμφισβητείται, κάθε μέρα και πιο έντονα.

        Με το κάρβουνο σημαντικά φτηνότερο από τα πάντα, ακόμα και με σύγχρονα φίλτρα, ηλεκτροστατικά και αποθειωτές είναι λίγο διαστροφή όλη η συζήτηση για ΑΠΕ σε καιρό ύφεσης και αστάθειας στην Μέση Ανατολή...

        Με συγχωρείς για την φλυαρία

  61. στ. τακης avatar
    στ. τακης 29/12/2009 18:54:26

    ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ΠΕΡΣΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ , ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.

  62. o aristos avatar
    o aristos 29/12/2009 18:57:05

    Η συμμετοχική δημοκρατία στην Ελβετία και στην Ελλάδα.....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_7118.html

  63. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/12/2009 19:01:02

    Δενει απολυτα.Το πρασινο αλλωστε ειναι το χρωμα του Ισλαμ.
    Το ΠΑΣΟΚ απο ιδρυσεως του ειναι το φιλοαραβικο κομμα της Ελλαδος.
    Εβαλε πρασινη σημαια και μισο ηλιο-δεν θα μπορουσε φυσικα να βαλει μισο φεγγαρι ΤΟΤΕ το 1974 γιατι θα γινοταν χαμος.
    Η μεγαλη ιδεα του Ανδρεα παντα ειχε σχεση με Κανταφι,Ασαντ,Μπααθ κλπ και ενα μεσολαβητικο ρολο της Ελλαδος.Μονο που τοτε δεν υπηρχε απαιτηση αλλα ουτε και δυνατοτητα (Ψυχρος Πολεμος γαρ) για μεταφορα πληθυσμων.Τωρα φαινεται οτι υπαρχει.Οταν απεναντι ειναι ο Ερντογαν για να εισαι αξιοπιστος παικτης στον κοσμο του Χουσειν Ομπαμα πρεπει να εχεις και εσυ μουσουλμανους.Αξιοπιστος βεβαια παικτης ηταν και ο Τιτο.
    Αι αμαρτιαι ημων εφ ημων και επι τα τεκνα ημων.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ ψυχραιμια 29/12/2009 19:05:36

      Μην ξεχνάς και τον συν-οραματιστή για έναν Ισχυρό Τρίτο Κόσμο, Μακάριο...
      Άστα, "Φυχραιμία"... Παίξαμε και χάσαμε και μυαλό ακόμα δε βάζουμε

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Jasmin 29/12/2009 19:14:21

        Jasmin, νομίζω θα έπρεπε να λέγεσαι "σουπιά"... Ο Μακάριος μάλλον ενόχλησε αυτούς που το παραπάνω σενάριο εξυπηρετεί, και δεν νομίζω ότι μπλόφαρε (εκ του αποτελέσματος).

      • remali avatar
        remali @ Jasmin 29/12/2009 19:27:54

        Jasmin ειπαμε τοσες φορες οτι εδω δεν εχεις να κανεις με βλακες!

        χαιρετισματα στις υπηρεσιες!

      • Jasmin avatar
        Jasmin @ Jasmin 30/12/2009 13:38:54

        Archaeopteryx,
        Απορώ γιατί αισθανθήκατε την ανάγκη να με προσβάλλετε. Ελπίζω τουλάχιστον να απο-φορτιστήκατε.
        Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενόχλησε ο όρος "Τρίτος Κόσμος". Είναι καθιερωμένος παγκοσμίως.
        Η αναφορά μου, λοιπόν, περί "Τρίτου Κόσμου" ήταν σαφής και εντελώς αχρωμάτιστη.
        Να σας θυμίσω δημοσίευμα Times μετά τον θάνατο του Μακάριου;
        "a familiar and respected figure of the councils of the United Nations, the Commonwealth and of the Third World"

        Εγώ σας φταίω;
        Καταρχήν να το δούμε εντελώς ουδέτερα: Πως θα μπορούσε να λέγεται ένα κράτος που ήταν μέχρι πρόσφατα αποικία;
        Με απογοητεύσατε, δεν περίμενα λακανική προβολή τους δικού σας "προβλήματος" σε εμένα...
        Όσο για τα υπόλοιπα, με "φάκελο" ακόμα κλειστό, μπορεί εκ του αποτελέσματος, να διαπιστωθεί εύκολα ότι χάσαμε. Και όσο τις δικές μας ήττες τις φορτώνουμε στους άλλους, μπορείτε να είστε σίγουρος ότι τα χειρότερα έπονται

  64. Orestios avatar
    Orestios 29/12/2009 19:02:54

    Τιραμόλα, λίγα είναι τα ψωμιά του Αϊνστάιν. Παραδόξως το "μεγάλο δημοκρατικό κίνημα" είναι αντίθετο στα δημοψηφίσματα όπως ήταν και η Χούντα. Μα είναι δηνατόν στο ΠΑΣΟΚ να υπάρχει φασισμός?

  65. ασήμαντος avatar
    ασήμαντος 29/12/2009 19:17:07

    Τί ποσοστό των ελλήνων αντιπροσωπεύουν οι εν λόγω κυρίες και κύριοι άραγε; Περισσότερο από 0,01%;

  66. Soustom avatar
    Soustom 29/12/2009 19:41:08

    Νομίζω ότι ή παρακάτω διαπίστωση συνέλληνα με χιούμορ τά λέει όλα:
    Η Δραγώνα δικαιώνεται στο ότι "δεν είμαστε Ελληνες-Μάς κάνανε Ελληνες"
    Ή απόδειξη είναι......ό YORGO!!

  67. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 29/12/2009 19:50:33

    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΙ'ΕΓΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ opengov ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΟΝ Paul Joseph Goebbels ,Reichsminister of Propaganda !!!!ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΕΧΝΗ ΚΟΣΚΙΝΟ !!!!

  68. Soustom avatar
    Soustom 29/12/2009 20:00:57

    εχουμε ελπίδες ακόμη;
    "«Αϊνστάιν» τον αποκαλεί η διεθνής επιστημονική κοινότητα «Cogito», που απαρτίζεται από πανεπιστημιακούς απ’ όλο τον κόσμο, όλων των γνωστικών αντικειμένων. Ο μαθητής Μανώλης Βλατάκης βραβεύτηκε από τη NASA για τον «Σχεδιασμό του Υπερηχητικού Αεροσκάφους του 2020». Το προσωνύμιο, που απονέμεται από την ειδική επιτροπή της «Cogito», το είχε αποκτήσει πριν από την πρόσφατη βράβευση του από τη NASA. Ο μαθητής της Γ΄ τάξης του Λυκείου Καρέα, εδώ και καιρό, είναι ο πρώτος Έλληνας που έγινε δεκτός στη «νεανική ομάδα» του «Cogito».

    Η εργασία του χαρισματικού 17χρονου Μανώλη προσπάθησε να απαντήσει στο αίτημα εκπομπής μηδενικών ρύπων με το υδρογόνο ως αποκλειστικό καύσιμο και παράλληλη οριστική επίλυση των περιορισμών που παρουσιάζει η χρήση του. Άλλοι κεντρικοί άξονες της εργασίας ήταν ο ριζικός περιορισμός του θορύβου χάρη στην εξέλιξη μιας τεχνικής που χρησιμοποιούνταν παλαιότερα στα διαστημόπλοια, το σχετικά περιορισμένο κόστος της όλης κατασκευής και ο επαναστατικός νέος κινητήρας. Βοηθός και συνεργάτης του ήταν ο Δημήτρης Τσούνης. Είναι μεγάλη επιτυχία για ένα νέο να βραβεύεται από τη NASA. Η παιδεία τελικά είναι αυτή που κάνει τα ταλέντα να ανθούν."

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Soustom 29/12/2009 20:14:45

      ωραίο το υδρογόνο, φίλε, αλλά για αναρωτήσου ΠΩΣ παράγεται... Και τα τρόλλεϋ είναι ωραία... και μπράβο στον 17χρονο.

      • Soustom avatar
        Soustom @ archaeopteryx 29/12/2009 20:38:54

        .. με ηλεκτρόλυση θαλάσσιου ύδατος με την χρήση ηλιακής-αιολικής ενέργειας;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Soustom 29/12/2009 22:06:06

          Ωραίο σαν σκέψη, ανεφάρμοστο στην πράξη. Ο ήλιος είναι ιδανικός να μετατρέπεται σε σιτάρι και τριφύλι... όχι σε ρεύμα. Όταν τον μετατρέψεις σε ρεύμα και μετά παράξεις υδρογόνο χάνεις, χάνεις. Και που δίκτυο συλλογής? και που μεταφοράς? Έφτιαξα υδρογόνο με ηλεκτρόλυση να το δει ο πιτρσιρικάς, ενθουσιάστηκε με το "μπαμ" που έκανε 1/4 του δοκιμαστικού σωλήνα...

          Η οικονομία του υδρογόνου, αν υπάρξει, θα είναι με την τέταρτη γενιά πυρηνικών αντιδραστήρων (ορατή τεχνολογία) ή με την τήξη (θεωρητικά εφικτή, πρακτικά στο΄πολύ απώτερο μέλλον).

          Πολλοί έμποροι βαλσάμων και ιερών λογχών και σινδονίων θα επεγγέλλονται "λύσεις". Αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε τρόπο ζωής και επιστροφή στο 1850, οι λύσεις είναι ατυχώς οι συμβατικές. Πετρέλαιο, αέριο, κάρβουνο, πυρηνικά.

          Αέριο για θερμανση σε πόλεις
          Πετρέλαιο για ευελιξία
          Κάρβουνο για ισχύ βάσης
          Πυρηνικό για εξαγωγές ηλεκτρισμού.
          Υδροηλεκρικά όπου σηκώνει
          Αιολικά και φωτοβολταϊκά για κορόϊδα (ή για χώρες που έχουν δικό τους λίγο αέριο και πετρέλαιο)

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Soustom 29/12/2009 22:07:03

          με συγχωρείς, δες και αυτό
          http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_economy
          για χαλάρωση πριν τον ύπνο...

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ Soustom 29/12/2009 20:27:04

      MAΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙ Κ-Α-Ρ-Α-Θ-ΕΟ-ΔΩ-Ρ-Η Η " ΔΙΕΘΝΗΣ " ΚΟΙΝΟΤΗΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΒΥΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ !!!! ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Soustom 29/12/2009 20:30:26

      Ναι, ακόμη ένας 17χρονος που θα δουλέψει για τους Αμερικανούς. Να μην είχαμε αυτό το πουλημένο κράτος, να μπορούσε ο κάθε νεαρός Βλατάκης να δουλέψει για τον Ελληνισμό και όχι για τις Η.Π.Α... Κι όμως, θα αμερικανοποιηθεί κι αυτός μια μέρα και θα τον θαυμάζουμε, ενώ ο Ελληνισμός θα έχει χάσει ακόμη ένα μυαλό και θα αγοράζουμε μετά εμείς για κάποια δις τα εξοπλιστικά προϊόντα που θα έχει σχεδιάσει αυτός ο Έλληνας και θα παράγει η αμερικανική βιομηχανία.

      Αχ, να μπορούσαμε να κάνουμε αυτό το κράτος πραγματικά ελληνικό!

      • Soustom avatar
        Soustom @ Επώνυμος 29/12/2009 20:35:38

        Ακριβώς για τούς λόγους πού αναφέρετε, τό εθεσα και εγώ!!

        • ΙΑΝΟΣ avatar
          ΙΑΝΟΣ @ Soustom 29/12/2009 21:02:38

          ΕΑΝ ΤΑ ΛΑΜΠΡΑ ΑΥΤΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΠΑΡΕΜΕΝΑΝ ΕΔΩ, ΤΟ ΑΘΛΙΟ ,ΜΕ ΤΟ ΔΙΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΙΚΩΝ ΒΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΑΝΕΡΓΑ Η ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΠΑΡΕΡΓΟ ΤΩΝ 650 ΕΥΡΩ !!!
          TO R+D KAI Η ΔΗΘΕΝ ΑΝΑΠΥΘΞΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΟΛΙΓΟΥΣ Υ/ΗΜΕΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣΑΝΕ /ΛΕΗΛΑΤΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ !!!! ΜΑΖΕΡΑΤΤΙ Κτλ ΑΙχΣΗ !!!!

  69. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 29/12/2009 20:24:01

    Πάνω σ'αυτό που λες, και σε γενικές γραμμές το θεωρώ ορθό, θα ήθελα να πω ότι και οι δύο παππούδες μου, αν και απλοί άνθρωποι, με καταγωγή από επαρχία, την "κουλτούρα του τσιφτετελιού" την αγνοούσαν. Το φαινόμενο αυτό σιγά-σιγά ανδρώθηκε μετά το '60, επί ανδρεοπαπανδρεϊκού ΠΑΣΟΚ όμως πήρε τη μορφή κυρίαρχης κουλτούρας, με τους υπουργούς να ραίνουν με γαρύφαλλα τις αοιδούς στις "λαϊκές" πίστες πολυτελείας.
    Το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα δεν εφηύρε νέες αξίες. Απλά, πήρε μία διαδεδομένη "μαζική κουλτούρα" ή "υποκουλτούρα", μέσα στην οποία συνυπήρχαν το τσιφτετέλι, η (ψευτο)μαγκιά, η περιφρόνηση της έννομης τάξης και η αυθαιρεσία, και τους έδωσε επίσημη έκφανση. Να μην ξεχνούμε ότι τη συνδιοίκηση φοιτητικών παρατάξεων-καθηγητών στα ΑΕΙ την καθιέρωσε με νόμο ο γνωστός ξινισμένος εισαγγελίσκος Απόστολος Κακλαμάνης.

  70. Νίκος avatar
    Νίκος 29/12/2009 20:36:28

    Παντως, στις ειδησεις της ΝΕΤ εχουν ηδη προσαρμοστει. Απο ανταποκριση (συγγνωμη, ρεπορταζζζζ, ηθελα να πω, βλεπετε τα Ελληνικα μου πασχουν): ΛΗΣΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΑΧΑΓΙΑ. ΝΑΙ ΦΙΛΟΙ, ΑΧΑΓΙΑ εγραψαν οι κρετινοβλακοι. Ειναι απλο λαθος ή μεσα στον πολυπολιτιστικο τους οιστρο γραφουν ο,τι τους κατεβει;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος 29/12/2009 21:04:35

      Δεν παίρνουν επίδομα ορθογραφίας; Μόνο εκατό άλλα;

  71. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/12/2009 21:47:54

    Πριν από λίγο μου διέγραψαν σχόλιο στο opengov, στο οποίο διαμαρτυρόμουν για το... κόψιμο σχολίων! Φυσικά. Έλεγα βέβαια και ορισμένα άλλα για το ζήτημα, σκέψεις μου. Οι άνθρωποι είναι απίστευτοι. Το opengov είναι μια επινόηση εικονικής, όχι ηλεκτρονικής διακυβέρνησης. Έλληνες, πότε θα τον πάρουμε χαμπάρι αυτόν τον ΓΑΠ που έχουμε για πρωθυπουργό; Ξυπνήστε!

  72. aris lalidis avatar
    aris lalidis 29/12/2009 21:48:39

    @archaeopteryx
    Eγραψες για το "σουπια".
    Αλλη μια αποδειξη για τη σπουδαιοτητα και την εγκυροτητα του antinews: Η υπαρξη ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΩΝ.
    Επειδη ομως στερουνται Ελληνικης Παιδειας αγνοουν οτι: " Η ΛΙΧΝΕΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΑΙΤΙΑ ΚΑΚΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ"

  73. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/12/2009 21:57:43

    Με κολακεύεις... δεν είμαι "τοποτηρητής". Μπαϊλντισμένος από μπαρούφες είμαι σε μια δύσκολη συγκυρία... Είχε γράψει ο μποτίλιας, ότι όσο μεγαλώνουμε καλό είναι να προσπαθούμε να δούμε καθαρά (δεν ήταν ακριβώς έτσι τα λόγια του)... αλλά καταλαβαίνεις.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 29/12/2009 22:02:49

      Η σχολιάστρια jasmin μάλλον σε troll φέρνει και όχι σε σουπιά ή μαλάκιο...

    • remali avatar
      remali @ archaeopteryx 29/12/2009 22:07:54

      με ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΗΣ εννοει την κυρια αυτη!

      οχι τον αρχαιο!

      μιλαμε για πολυ δυνατες ανθελληνικες υπηρεσιες!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ remali 29/12/2009 22:10:56

        χαχαχαχα... δεν το έπιασα! Τοποτηρητές και counterτοποτηρητές.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ remali 29/12/2009 22:27:01

        Counterτοποτηρητές! Αυτό, αυτό!

  74. mara avatar
    mara 29/12/2009 22:03:15

    «Μήνυμα» προς τον ΣΑΜΑΡΑ

    ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΑΡΧΗΓΕ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ,

    Τούτο το ελληνικό Ιστολόγιο, έχει την τύχη και την τιμή να είναι ΕΝΑ από τα τρία μοναδικά BLOGS της Κρήτης που σε στήριξαν στη μεγάλη μάχη της 29ης του Νοέμβρη, για την αρχηγεία της Ν.Δ. Σε στηρίξαμε σε μια περιοχή όπου η ατμόσφαιρα έβραζε όπου κι ο αέρας γύρω μας ήταν έτοιμος να μας καταβροχθίσει, κι εν τούτοις ποτέ δεν φοβηθήκαμε, ποτέ δεν λυγήσαμε, ποτέ δεν κρυφτήκαμε και βέβαια ποτέ δεν σου ζητήσαμε καμιά χάρη ή αντάλλαγμα γιά ό,τι κάναμε. ΣΗΜΕΡΑ όμως είμαστε υποχρεωμένοι να σου στείλουμε ένα ΑΥΣΤΗΡΟ ΜΗΝΥΜΑ στο οποίο είσαι υποχρεωμένος να δώσεις την προσήκουσα προσοχή: ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, εκ μέρους των χιλιάδων πατριωτών αναγνωστών μας, αλλά και των εκατοντάδων bloggers που συνεργάζονται μαζί μας εντός κι εκτός της ελληνικής επικράτειας, σου εφιστούμε την προσοχή και σου λέμε τούτο: Πως δεν θα πρέπει ούτε καν να διανοηθείς ποτέ να συμπράξεις με το Πασόκ του Γιώργου Παπανδρέου, με το Πασόκ των απάτριδων πολιτικών, σε οποιοδήποτε θέμα θα είναι ενάντια στα εθνικά μας συμφέροντα αλλά και ενάντια στα συμφέροντα επιβίωσης του απλού, του μικρομεσαίου και του φτωχού έλληνα πολίτη. Σε καλούμε επίσης ν' αντισταθείς με όλες σου τις δυνάμεις στα σχέδια της Κυβέρνησης για την εισαγωγή και ελληνοποίηση των χιλιάδων λαθρομεταναστών που μεθοδεύει σήμερα το Πασόκ χωρίς Δημοψήφισμα, χωρίς να ρωτήσει τον ελληνικό λαό. Σε θέτουμε από σήμερα κιόλας προ των τεράστιων ευθυνών σου απέναντι σε όλους ανεξαιρέτως τους Έλληνες πολίτες που αγωνιούν για το μέλλον αυτής της Πατρίδας, για το μέλλον των παιδιών τους .Θα είμαστε δίπλα σου σε οποιαδήποτε καλή σου για το λαό μας κίνηση και θα μας βρεις άκρως μαχητικούς κι εχθρικούς απέναντί σου σε οποιαδήποτε κακή σου ! Από το http://cretanpatriot.blogspot.com/2009/12/blog-post_8430.html

  75. aris lalidis avatar
    aris lalidis 29/12/2009 22:19:33

    @archaeopteryx
    Eσενα σε κολακευουν τα κειμενα και οι παρεμβασεις σου.
    Το "τοποτηρητης" απευθυνονταν αλλου...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ aris lalidis 29/12/2009 22:26:31

      Πέστε τα βρε παιδιά, γιατί νόμιζα ότι τα βλέπω και τα σκέφτομαι μόνον εγώ.

      Η δουλειά δεν είναι ντροπή, κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί. Άμα το έχεις δει και το έχεις υποστεί έξι-εφτά φορές, μετά το αναγνωρίζεις με την πρώτη.

      Εντωμεταξύ, όλο και αντιλαμβάνομαι ότι το opengov πρέπει να είναι εργαλείο προπαγάνδας που είναι για να σου δίνει να διαβάσεις γνώμες και όχι για να ακούει τις δικές σου. Πολύ προχωρημένος ο ΓΑΠ, αλλά εμείς πρέπει να φανούμε πιο έξυπνοι.

      • Ένας Τυχαίος avatar
        Ένας Τυχαίος @ Επώνυμος 29/12/2009 23:50:32

        Να φτιάξουμε ένα blog π.χ. el_opengov.blogspot.com όπου θ'αντιγράφουμε τις γνώμες και θα τις σχολιάζει οποιοσδήποτε!

        Οτι κόβεται στο "γνήσιο" opengov θα φαίνεται στο γνησιότερο el_opengov.
        Καλό θα ήταν ειδικά στο el_opengov όλα τα βασικά θέματα να έβγαιναν και δίγλωσσα(ΕL,EN).

        • greekpoliticalreview avatar
          greekpoliticalreview @ Ένας Τυχαίος 30/12/2009 13:50:48

          Σωστόοοος

  76. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/12/2009 02:25:25

    Μάλλον έχεις καιρό να επισκεφθείς πολυκατοικία σε κάποια από αυτές τις περιοχές. Όχι μόνο στα υπόγεια μένουν, αλλά υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις όπου είναι ζήτημα αν σε ένα διαμέρισμα μένει Έλληνας κάτοικος. ΟΛΟΙ οι άλλοι ένοικοι, είναι αλλοδαποί!

  77. πολίτης avatar
    πολίτης 30/12/2009 13:23:40

    Με το συμπάθειο, στην TV παίζουν τίποτα για το θέμα; Δεν είδα και πολύ αυτές τις μέρες, αλλά μόνο για το φορολογικό και το επίδομα αλληλεγγύης ακούω, άντε και καμία ληστεία. Ο γέρος που δε μετέχει στα διαδικτυακά, γνωρίζει τι τον περιμένει;

  78. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 30/12/2009 13:42:43

    ΝΑΙ ! ΤΟ ΑΚΡΟΝ ΑΩΤΟΝ ΤΗΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΤΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΜΜΠ (ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ..…” EΡΩΤΗΘΗΣΑΝ ΤΑ ΛΑΘΡΑ ..ΑΠΟ ΤΟΥΣ …ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΙΣΧΥΝΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ...…ΚΑΙ ΕΘΕΩΡΗΣΑΝ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΗΣ ΧΟΡΗΓΗΣΕΩΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ …ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ” !!!!

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΛΑΚΩΔΗ ,ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΕΠΑΙΣΧΥΝΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΓΝΟΟΥΝΤΑΙ !!!!!

    ΟΨΟΜΕΘΑ ΕΙΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥΣ !!!!

    Reply

  79. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 06/01/2010 11:34:20

    ποσο τους βολεψε ο θανατος του πρωιν Αρχιεπισκοπου Κο Χριστοδουλου.
    λαχειο τους εκατσε.ασχετα αν πολοι διαφωνουσαν μαζι του ηταν αγωνιστης κ Ελληναρας
    βλεπεται κανεναν αλλο ομοιο του?
    ενας χρειαζεται ρε παιδια να μας εννωσει ολους.
    ειμαστε πολλοι

  80. Κώστας68 avatar
    Κώστας68 14/01/2010 11:55:28

    Και τι είναι Ελληνικότητα; Ο στείρος πατριωτισμός γενικά κι αόριστα αλλά στην πράξη καταστροφή της Ελλάδας; Μήπως η φοροδιαφυγή; Ο Ωχαδερφισμός; Η παντελής έλλειψη σεβασμού στους άλλους και στους κανόνες; Η παράνομη δόμηση και η αλόγιστη καταστροφή της όμορφης χώρας μας; Το βόλεμα και ας πάνε οι άλλοι να κουρεύονται; Η αισθητική επιπέδου τρωκτικών στα κλουβιά τους; Αυτό είναι Ελληνικότητα; Αν ναι τότε λίγο μπαστάρδεμα μάλλον καλό θα μας κάνει. Τι να την κάνω εγώ τη Λαμπρή αρχαιότητα; Τι μου χρειάζονται οι κορώνες για τους ήρωες του 21; Εγώ είδα τους ΕΛΛΗΝΟΠΑΙΔΕΣ της ΝΔ (Βουλγαράκηδες, Ρουσόπουλους και σια) να τρώνε με χρυσά κουτάλια και να καταστρέφουν την Ελλάδα! Είναι Έλληνες αυτοί; Μπράβο μας σα χώρα θα πάμε μπροστά... Καληνύχτα Ελλάδα... Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει γιατί δεν πεθαίνουν τα φαντάσματα.