Θύμα της Μέρκελ ο Τσίπρας
01/02/2015 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θύμα της Μέρκελ ο Τσίπρας

Ο Τσίπρας και η παρέα των άσχετων εγκληματούν σε βάρος της χώρας. Την οδηγούν σε μια απίστευτη περιπέτεια διότι ακόμη κι αν δεν χρεοκοπήσουμε και δεν επιστρέψουμε στη δραχμή θα πληρώσουμε πολύ βαρύ τίμημα.

Λένε ότι τα θαύματα διαρκούν τρεις ημέρες, όμως, στον κόσμο της Αριστερής μπαρούφας δεν κρατάνε ούτε τρεις ώρες. Χαρακτηριστική απόδειξη το απίστευτο σκηνικό που έστησε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με βασικό πρωταγωνιστή τον Μπαρουφάκη ο οποίος αποδεικνύει ότι είναι πολύ λίγος για να διαπραγματεύεται τόσο σοβαρά ζητήματα.

Αφού έστησαν το σόου με τον Ντάισελμπλουμ και ο Βαρουφάκης μόνο την τραγιάσκα του Τσε Γκεβάρα δεν είχε φορέσει, ήρθαν οι κωλοτούμπες. Όποιος διάβαζε τα σχόλια Συριζαίων μετά τον καυγά στο υπουργείο Οικονομικών θα νόμιζε ότι η Ελλάδα βγήκε ξανά στο βουνό και πολεμάει του Ναζί. Ότι ο οπλαρχηγός Αλέξης έβγαλε γενειάδα και έγινε αντάρτης κατά της Μέρκελ και των άθλιων δανειστών. Και τι δεν ακούσαμε, τι δε διαβάσαμε για τη νέα «αντίσταση» που ξεκίνησε ο ΣΥΡΙΖΑ κατά της τρόικας. Μέχρι και οι Podemos βγήκαν με σημαίες να πανηγυρίσουν την «επιτυχία» της ελληνικής κυβέρνησης που… έτριξε τα δόντια στους τροικανούς. Δεν μάθαμε αν έβγαλε ανακοινωθέν ο Νικολά Μαδούρο ή αν ο Κιμ Γιονκ Ιλ κήρυξε την 31η Ιανουαρίου ημέρα αντίστασης στους διεθνείς καπιταλιστές.

Μες τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, όμως, ήρθαν τα πάνω κάτω. Όταν μετά τη σύσκεψη στο Μαξίμου αντιλήφθηκαν την καταστροφή που έρχεται, έβγαλαν κακήν κακώς τον Βαρουφάκη να τα μαζέψει. «Φταίει η μετάφραση» είπε και νομίζει ότι καθάρισε. Δήλωσε υποταγή στην τρόικα, αλλά επέμεινε ότι θέλει διαπραγμάτευση σε ανώτατο επίπεδο. Η χθεσινή ημέρα ήταν, όμως, το επιστέγασμα της κωλοτούμπας που έρχεται. Τα μηνύματα που έφτασαν από το εξωτερικό ήταν οργισμένα. Ήταν έτοιμοι να μας πετάξουν έξω από το ευρώ, να κλείσουν τις στρόφιγγες της χρηματοδότησης και να στραγγαλίσουν τις τράπεζες. Από Δευτέρα μπορεί να είχαμε κανένα bank run, το Χρηματιστήριο να έκλεινε για να μην καταρρεύσει και τα ομόλογα να έφταναν σε επίπεδα χρεοκοπίας.

Μόλις κατάλαβαν τι έκαναν ή τουλάχιστον αφού αντιλήφθηκαν ότι το σόου τους μπροστά στον ελληνικό λαό τέλειωσε, ήρθε ο Τσίπρας να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Προηγήθηκε βεβαίως το τράβηγμα του αυτιού στον Βαρουφάκη που του είπαν να… τσακιστεί να πάει στο Παρίσι. Η κυβέρνηση Τσίπρα περίμενε στήριξη από τον Ολάντ αλλά η Μέρκελ τον τούμπαρε στο γεύμα στο Στρασβούργο. Κι έτσι η Ελλάδα έμεινε με τους… Podemos.

Ήρθαν κι άλλα μηνύματα. Όπως ότι ο Ντράγκι ζητά έκτακτο Γιούρογκρουπ ώστε να μας… τελειώσουν εδώ και τώρα κλείνοντας τις στρόφιγγες του ELA. Τι να κάνει και ο Τσίπρας. Κατάλαβε ότι οι λεονταρισμοί και οι επικοινωνιακές επαναστάσεις μπορεί να περνάνε στους αριστερούς ιθαγενείς, δεν περνάνε όμως, στους ανάλγητους δανειστές. Και προχώρησε στην πυροσβεστική δήλωση στο Bloomberg.

Όμως, αν και θα έπρεπε να είναι καθησυχαστικός, κατά τη γνώμη μας η δήλωση Τσίπρα είναι δείγμα ερασιτεχνισμού και βάζει σε ακόμη μεγαλύτερους κινδύνους την Ελλάδα. Είναι δείγμα ενός ανθρώπου επικίνδυνου για τη χώρα και είναι μια κίνηση ανάλογη με τον «Τιτανικό» που είχε πει κάποτε ο Παπακωνσταντίνου και βούλιαξε τη Ελλάδα.

Λέει ο Τσίπρας στη δήλωσή του η οποία ερμηνεύτηκε ως κωλοτούμπα ότι θα εκπληρώσει η Ελλάδα τις δανειακές υποχρεώσεις της «απέναντι στην ΕΚΤ και στο ΔΝΤ». Γιατί ο πρωθυπουργός εξαίρεσε τα δάνεια προς την Ευρωπαϊκή Ένωση τα οποία είναι πολλαπλάσια από τα υπόλοιπα; Σκοπεύει να τα κουρέψει;

Από τη μια δηλαδή ζητά πίστωση χρόνου και ανάσα από τους Ευρωπαίους και από την άλλη αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να μην τους πληρώσει; Είναι αυτό ή δεν είναι δήλωση – Βατερλό που μπορεί να τινάξει τα πάντα στον αέρα;

Λέει επίσης ο Τσίπρας ότι πρέπει να μας αφήσουν «να δημιουργήσουμε το δικό μας μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα ανάκαμψης». Τι εννοεί να το δημιουργήσουμε; Δεν το έχουν έτοιμο; Το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης τι είναι;

Κατά τα λοιπά η δήλωση του πρωθυπουργού μόνο επικύψεις δεν περιλαμβάνει αφού από το «δεν αναγνωρίζουμε την τρόικα και θέλουμε εδώ και τώρα διαγραφή χρέους και διεθνή διάσκεψη», φτάσαμε στην «αμοιβαίως επωφελή συμφωνία, την πληρωμή των χρεών ή την αποφυγή της σύγκρουσης. Πολλώ δε μάλλον όταν λέει ότι η Ευρώπη είναι το κοινό μας σπίτι.

Πώς είναι κοινό όταν λίγες ώρες νωρίτερα η ίδια η κυβέρνηση έδιωξε τους Ευρωπαίους;

Η ουσία είναι απλή και πλέον ξεκάθαρη. Εκτός από ερασιτέχνες κι επικίνδυνοι παίζουν κι επικίνδυνα επικοινωνιακά παιχνίδια που οι ξένοι δεν καταλαβαίνουν. Έβαλαν τον Βαρουφάκη να φωνάζει «ουάου» και μετά έδειξαν ότι θα κάνουν την κωλοτούμπα του αιώνα. Τις επόμενες ημέρες θα αποκαλύψουν το σχέδιό τους για κατάργηση της προεκλογικής τους ατζέντας. Γιατί κατάλαβαν ότι το παιχνίδι τους ξεπερνά. Εκτός κι αν είναι πολύ αργά.

Ουσιαστικά έχουν μείνει 28 ημέρες προκειμένου να καταφέρουν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Μπορεί ο χρόνος να είναι λιγότερος αν η ΕΚΤ αποφασίσει να κόψει τη ρευστότητα στις τράπεζες. Τότε θα συμβεί αυτό που ζήσαμε και στην Κύπρο, προς γνώση και συμμόρφωσή μας. Μόνο που το μάθημα θα είναι σκληρότερο.

Ο Τσίπρας και η παρέα των άσχετων εγκληματούν σε βάρος της χώρας. Την οδηγούν σε μια απίστευτη περιπέτεια διότι ακόμη κι αν δεν χρεοκοπήσουμε και δεν επιστρέψουμε στη δραχμή θα πληρώσουμε πολύ βαρύ τίμημα.

Θα είναι η καταστροφή της «Αριστεράς» το νέο Μνημόνιο που θα κληθούν να υπογράψουν, όμως αυτό πολύ λίγο μας ενδιαφέρει αφού όλη η χώρα θα υποστεί μια απίστευτη ταλαιπωρία, πολύ χειρότερη από αυτή που ζήσαμε την τελευταία πενταετία.

Ο Τσίπρας την πάτησε κι εγκλωβίστηκε στην παγίδα της Μέρκελ η οποία σε καμιά περίπτωση δεν θα αφήσει τον ΣΥΡΙΖΑ να της καταστρέψει την Ευρώπη που θέλει να χτίσει. Αν η Γερμανία κάνει πίσω τότε θα ανοίξει ο δρόμος και για τις άλλες χώρες με χρέη. Γι’ αυτό θα κάνει ότι περνά από το χέρι της να καταστρέψει την κυβέρνηση της αριστεράς στην Ελλάδα. Αλλά είπαμε: Η διάλυση των αριστερών ψευδαισθήσεων είναι το λιγότερο που μπορεί να πάθει η πατρίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. George N avatar
    George N 01/02/2015 09:47:02

    Η πληρωμές στο ΔΝΤ και την ΕΚΤ μπορούν να γίνουν μόνο μέσω χρημάτων της ΕΕ και άρα αφού πληρώνονται και τα χρέη στους μηχανισμούς της. Αλλιώς ισοδυναμεί με το δεν θα πληρώνω εσάς αλλά εσείς θα μου δίνετε τα χρήματα για να πληρώνω τους άλλους. Αν εννοεί κάτι τέτοιο ο Τσίπρας όχι μόνο πιστεύει στον Αγιο Βασίλη αλλά νομίζει ότι στο γράμμα που στέλνει για το δικό του δώρο μπορεί να προσθέσει και δώρα για τους φίλους του. Δεν έπεσε σε καμιά παγίδα της Μέρκελ απλά είναι "time for a sharp exit". Είτε από τα παραμύθια, είτε από την κυβέρνηση. Το πιθανότερο είναι να κλείσει η αξιολόγηση με "το πρόγραμμα γέφυρα" για να ακολουθήσει το νέο μνημόνιο με το νέο "μεσοπρόθεσμο". Το αν θα χρειασθεί η ΕΚΤ για να αυξηθεί η αυτογνωσία και η αυτοσυγκέντρωση μάλλον θα το ξέρουμε σε μια εβδομάδα.

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 01/02/2015 10:05:11

    Επιμένω: Δεν υπάρχει η παραμικρή κυβίστηση. Ο Τσίπρας επιμένει να λέει αυτά που έλεγε και προεκλογικά. Θα μιλάμε με τους επικεφαλής, δεν θα μιλάμε με τους υπαλλήλους. Ο Βαρουφάκης μίλησε κατευθείαν με τον διορισμό του για "δάνειο-γέφυρα", με άλλα λόγια, δεν θέλουμε τα 7,5 δις, θέλουμε "άλλα" λεφτά, που δεν θα έχουν τους ίδιους όρους. Βλακείες! Καλά, δεν αντιλαμβάνονται ότι ένα τέτοιο καινούργιο δάνειο πρέπει να περάσει από 19 κοινοβούλια; Ποιος θα ψηφίσει υπέρ ενός τέτοιου "χαλαρού" δανείου; Δεν ξέρω ποιος τους έχει παραμυθιάσει ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Θα μπορούσα να αναμένω να μην έχει ο Λαφαζάνης την παραμικρή γνώση του πώς γίνονται αυτά τα πράγματα. Όμως ούτε ο Βαρουφάκης, ούτε ο Δραγασάκης, ούτε και ο Τσίπρας δικαιολογείται να μην το ξέρει. Και "ναι" να του πει η Μέρκελ, θα του πουν "όχι" οι βουλευτές της. Το χειρότερο όλων είναι ότι όλα αυτά πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου. Διότι, βλέποντας τώρα πια οι Ευρωπαίοι πόσο "χαλαροί" είναι οι δικοί μας για την 28η Φεβρουαρίου, με πλήρη άγνοια του κινδύνου δηλαδή, αντιλαμβάνονται ότι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από όσο θα μπορούσαν να υποθέσουν. Εδώ δεν χωρούν θεωρίες συνωμοσίας. Και αν ακόμη υποθέσουμε (το υποθέτουμε) ότι ο Τσίπρας και, κυρίως, ο Βαρουφάκης είναι βαλτοί για να εκτελέσουν κάποιο σχέδιο εκπονημένο στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού (το οποίο όμως ίσως και να μην γνωρίζουν στην ολότητά του), και πάλι δεν είναι δυνατόν να πιστεύουν όλοι σε αυτό το κόμμα ότι δεν είναι μια κατεπείγουσα προθεσμία για την ελληνική οικονομία η 28η Φεβρουαρίου. Πρόκειται λοιπόν για ανθρώπους που πολύ απλά έχουν μαύρα μεσάνυχτα περί του τι θα συμβεί και πώς θα συμβεί. Το σημαντικότερο γεγονός όλων είναι ότι ο Ντράγκι ζήτησε πολιτική κάλυψη για την παράταση του ELA, δηλαδή για την παράταση της χρηματοδότησης του τραπεζικού συστήματος. Αυτό σημαίνει ότι ο ίδιος δεν θεωρεί ότι μπορεί να συνεχίσει να χρηματοδοτεί τις ελληνικές τράπεζες χωρίς πολιτική κάλυψη. Άρα, αν όχι μέσα στην εβδομάδα που έρχεται (ίσως και μέσα στην εβδομάδα, βέβαια), πολύ σύντομα οι υπουργοί της Ευρωζώνης θα κληθούν να αποφασίσουν "στηρίζουμε ή δεν στηρίζουμε" την Ελλάδα. Εσείς τι πιστεύετε ότι θα αποφασίσουν; Και όταν έλθει η ώρα να ληφθεί αυτή η απόφαση, τότε θα ξεκινήσει η διαδικασία "ξαφνικού θανάτου" της ελληνικής οικονομίας. Είναι κάτι που δεν το διανοούμαστε αυτό που θα μας συμβεί. Και άλλες χώρες χρεωκόπησαν, αλλά τουλάχιστον έκαναν μια προεργασία για την αντιμετώπιση των προβλημάτων. Εδώ δεν υπάρχει η παραμικρή προετοιμασία για αυτό που έρχεται. Το οποίο στην πραγματικότητα αναγκάζουμε τους Ευρωπαίους να κάνουν. Το χειρότερο όλων δεν είναι το οικονομικό θέμα. Εδώ αυτό που θα συμβεί είναι κατά τη γνώμη μου ήδη δεδομένο. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι πολιτικός: Είναι να μην χρεώσουν οι πολίτες, οι Έλληνες πολίτες τον επερχόμενο "ξαφνικό" θάνατο της ελληνικής οικονομίας στα αδίστακτα ρεμάλια του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά να τον χρεώσουν στην κακιά Γερμανία, στους κακούς Ευρωπαίους και στο κακό συναπάντημα, που δεν θέλουν να ταΐζουν τους απογόνους του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη. Να γίνει δηλαδή ο οικονομικός θάνατος της Ελλάδας πολιτικό όπλο στα χέρια του ΣΥΡΙΖΑ. Έστω και για μερικές ημέρες να συμβεί αυτό, θα είναι πολύ κακό διότι θα διασώσει την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ από το πρώτο και ισχυρότερο σοκ. Γνωρίζουμε ήδη από την 25η Ιανουαρίου ότι ο κόσμος δεν λειτουργεί με τη λογική και το συναίσθημα εδώ μπορεί να αποδειχθεί ισχυρότατος σύμμαχος για την κυβέρνηση Τσίπρα. Έτσι ώστε, όταν δεν μπει ή δεν μπει ολόκληρη η σύνταξη στον λογαριασμό των παππούδων, να μην φταίει ο θίασος των αδίστακτων ασχέτων και ρεμαλιών που μας κυβερνούν σήμερα, αλλά να φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από αυτούς. Δεν είναι φυσικά καθόλου βέβαιο ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο, όμως ας μην αποκλείουμε την πιθανότητα να συμβεί. Διότι, αν συμβεί, η διαδικασία "ξαφνικού θανάτου" της οικονομίας θα συνεχιστεί και θα εμβαθυνθεί. Και όπως μετά το πρώτο επτάμηνο ΓΑΠ η οικονομία μας είχε μπει σε μια διαδικασία (σχεδόν) μη αναστρέψιμη και τίποτε δεν ήταν πια όπως τον Οκτώβριο του 2009, έτσι και τώρα φαίνεται ότι θα ξεκινήσει μια διαδικασία επίσης μη αναστρέψιμη, όχι σχεδόν αυτή τη φορά, αλλά καθόλου μη αναστρέψιμη. Και κάθε μέρα που θα περνάει, θα είναι τόσο πυκνή σε γεγονότα όσο ήταν και η εβδομάδα που θα πέρασε και θα ωθεί την ελληνική οικονομία και κοινωνία πιο βαθιά μέσα στο βάραθρο. Ώστε μετά δεν θα μπορεί ο κόσμος και η χώρα να πει "αχ να επέστρεφα στην 24η Ιανουαρίου". Δεν θα γίνεται. Και κάθε μέρα που θα περνάει αυτή η διεργασία μη αναστρέψιμης καταστροφής θα προσθέτει και νέα κεφάλαια, νέα επεισόδια μη αναστρέψιμων καταστροφών. Όλα αυτά συμβαίνουν, εντωμεταξύ, ενώ η ελληνική κοινωνία βρίσκεται σε μια θαυμαστή νιρβάνα θαυμασμού προς τον Βαρουφάκη για το εξωπέταγμα της τρόικας. Όχι μόνον απλοί άνθρωποι, αλλά και υποτιθέμενοι γνώστες της κατάστασης (καθηγητές πανεπιστημίου κλπ.) βλέπεις να βγαίνουν στην τηλεόραση με μια απάθεια περί τα τεκταινόμενα και ούτε που συνειδητοποιούν ότι ο "ξαφνικός θάνατος" της ελληνικής οικονομίας είναι προ των πυλών. Δεν ξέρουμε ούτε καν αν αντιλαμβάνονται οι Τσίπρας και Βαρουφάκης των επικείμενο ξαφνικό θάνατο. Πιθανόν να τον γνωρίζουν μόνον όσοι τους "ντοπάρουν" προς αυτή την κατεύθυνση από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Πιθανόν και να γνωρίζουν. Εάν γνωρίζουν, τότε είναι ένοχοι εσχάτης προδοσίας. Θα φανεί από τις αντιδράσεις τους στον "ξαφνικό θάνατο" εάν γνωρίζουν από τώρα, ή όχι. Ο Θεός βοηθός. Είναι η μόνη μας ελπίδα...

    • George N avatar
      George N @ Διογένης 01/02/2015 11:32:48

      Ο Τσίπρας δεν γνωρίζει (δεν του φαίνεται?). Έχει μείνει στην διαβεβαίωση Βαρουφάκη ότι η ΕΚΤ δεν θα τραβήξει την πρίζα γιατί αυτό θα έχει αλυσιδωτές επιπτώσεις στην ΕΖ. Πρόβλεψη: Μόλις ο Βαρουφάκης ψυχανεμιστεί τι πάει να γίνει θα προτείνει στον Τσίπρα τον συμβιβασμό της ΕΖ που κανονικά θα έχει φροντίσει για πόρτα διαφυγής. Αν ο Αλέξης δεν πάρει το deal θα δηλώσει παραίτηση. To deal από την μεριά μας θα έχει μεταρρυθμίσεις που ο Βαρουφάκης τις θέλει-θα πρέπει να αναλάβει ο Αλέξης να τις πουλήσει εσωκομματικά. Από την μεριά τους κάτι ανάμεσα στο 1,5% πρωτογενές πλεόνασμα που λέμε τώρα και στο 4,5% της ισχύουσας συμφωνίας.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Διογένης 01/02/2015 14:20:59

      Διογένη , ετσι ακριβως εχουν τα πράγματα . ΚΑΙ εγω μενω αποσβολωμενη απο την ηρωοποιηση αυτου του τυπου και τον θαυμασμό στο πρόσωπο του, οχι γιατι εκανε καποιες πραξεις , αλλα΄για τον "τσαμπουκα" του απεναντι στον Νταισελμπαουμ. Λες και αυτο αλλάξε κατι πρακτικα. Αλλα΄εδω φαινονται πραγματικα ολα,,εδω φαινεται τι εκαναν 400 χρονια σκλαβιας και 30 χρονια Πασοκ Φθηνοι συνναισθηματισμοι , ελλειψη λογικης, κρίσεως , παιδείας , ειδικοτερα πολιτικης, αλλά και υποκρισια. Ανθρωποι "πιστοι" και χριστιανοι, ουδολως ενοχλουνται για την προκλητικη σταση του Τσιπρα απεναντι στην πιστη στην Ορθοδοξια.Αρκει να αυξηθει ο μισθος τους στο δημοσιο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μάνια 01/02/2015 17:18:07

        Ποιοι πιστοί και χριστιανοί; Ούτε 1 στους 10 δεν πάει στο ναό την Κυριακή και από αυτούς ούτε οι μισοί δεν ξέρουν γιατί πάνε. Τι περιμένεις πέρα από το χάος λοιπόν; Ο Θεός να μας λυπηθεί αλλά πρέπει να του το ζητήσουμε με το σωστό τρόπο και δε το κάνουμε...

        • Αντιγόνη avatar
          Αντιγόνη @ Γεώργιος Τ. 01/02/2015 19:14:45

          Ο Θεός δεν θα μας λυπηθεί, γιατί είναι βέβαιο πως δεν μας θεωρεί ...αξιολύπητους :-) . Θα μας ...φωτίσει όμως οπωσδήποτε και θα μας οδηγήσει στην έξοδο του λαβύρινθου είτε του το ζητήσουνε οι Συριζαίοι γονατιστοί είτε όχι, απλά γιατί επί 5 χρόνια τώρα ο Ελληνικός λαός μαρτύρησε και ήρθε η ώρα ν΄αναστηθεί. Μην είστε τόσο ηττοπαθείς και μίζεροι, έχετε πίστη !

          • Montechristo avatar
            Montechristo @ Αντιγόνη 01/02/2015 19:25:29

            Τέλειο.

          • extra_medium avatar
            extra_medium @ Αντιγόνη 01/02/2015 19:28:19

            Είμαστε ηττοπαθείς και μίζεροι, γιατί μας έμεινε τικ από τα 5 χρόνια αντιπολίτευσης ΣΥΡΙΖΑ.

          • Montechristo avatar
            Montechristo @ extra_medium 01/02/2015 19:47:32

            Είστε ηττοπαθείς και μίζεροι, γιατί απλά είστε φανατικοί τυφλίτες και οπαδοί, καλέ μου άνθρωπε. Δεν θέλετε να δείτε τι ακριβώς συμβαίνει.

          • extra_medium avatar
            extra_medium @ Montechristo 01/02/2015 19:50:31

            Μας αδικείτε. Εγώ όλη μέρα προσεύχομαι να μην στραβολαιμιάσει ο Αλέξης κατά τη διάρκεια της κωλοτούμπας για το καλό της πατρίδας.

          • Montechristo avatar
            Montechristo @ extra_medium 01/02/2015 20:29:22

            :) Πολύ καλά κάνετε και προσεύχεστε ολημερίς. Λειτουργεί αυτοθεραπευτικά, ανεξαρτήτως εξασφάλισης του ...αιτούμενου. Συνεχίστε έτσι. Βρίσκεστε ανυπερθέτως, στο σωστό το δρόμο.

          • Μάνια avatar
            Μάνια @ Αντιγόνη 01/02/2015 21:14:44

            Δυστυχώς τώρα ερχεται η ώρα του μαρτυριου! Μιζεροι δεν ημαστε ουτε ηττοπαθεις, επ ουδενι λογο ομως επειδη αυτην την στιγμη κυβερνουν αυτοι οι άνθρωποι! Ανασταση δεν μπορω να περιμενω απο εναν αθεο πρωθυπουργο, αφου ο ιδιος δεν μπορει καν να στηρίχτει σε τετοιες αξιες. Οποτε τι μας λες τωρα;

          • Αντιγόνη avatar
            Αντιγόνη @ Μάνια 01/02/2015 23:47:31

            Το προσωπικό μαρτύριο της κάθε ξεβολεμένης, κανέναν δεν γίνεται να αφορά. Άντε κάπου αλλού να κλάψεις και να κλαφτείς. Μας ενδιαφέρει μονάχα η κόλαση που έζησε και ζεί η πλειοψηφία των Ελλήνων κι αυτή, πρέπει να λήξει. Ο Πρωθυπουργός δεν υποχρεούται να υποκρίνεται τον ευσεβή πιστό. Υποχρεούται και οφείλει να υπερασπίζεται αμετακίνητα τα δίκαια του λαού που εκπροσωπεί. Ο Θεός δεν απαιτεί αυτά που απαιτείς εσύ, η τόσο -με τους άλλους- ...αυστηρή. Οπότε, λέγε ό,τι θέλεις. Δεν πείθεις.

          • Fotini avatar
            Fotini @ Αντιγόνη 02/02/2015 01:38:00

            Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΕΞΟΥΣΙΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • Montechristo avatar
            Montechristo @ Fotini 02/02/2015 08:19:25

            Καλά. Μη σκάσετε κι όλας εσείς, που έπαψε να είναι ...''απωθημένο'' και έγινε πραγματικότητα!! Συγκρατηθείτε, γιατί θα σας μαζεύουμε από τα πατώματα, έτσι και καταφέρουνε οι Συριζαίοι 5-6 πραγματάκια. Ψυχραιμία :-) . Είμαστε μόνο στην αρχή.

          • Fotini avatar
            Fotini @ Montechristo 02/02/2015 12:52:19

            Εἴμαστε στήν ἀρχή τοῦ σκισίματος τοῦ μνημονίου, ἐεεε, συγγνώμη κοινωνικῆς συμφωνίας καί τήν ἀναμονή νόμου πού θά καταργήσει ἐφαρμοστικούς. :) ῎Εχω ὑπομονή ᾿Ιώβ!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 01/02/2015 17:16:36

      Συμφωνώ απόλυτα. Έρχονται σκοτεινές ημέρες και πυκνές σε γεγονότα.

  3. Tassos avatar
    Tassos 01/02/2015 10:31:10

    Όταν οι «διαπραγματεύσεις» απέτυχαν το 416 π.Χ., γιατί οι Μήλιοι επέμεναν να μείνουν ανεξάρτητοι και ουδέτεροι στο μικρό νησί τους (πριν τελικά σφαγιαστουν από τους Αθηναιους), πραγματοποιηθηκε ο τελευταιος διπλωματικός διαλογος. Οι Μήλιοι συζήτησαν μεταξύ τους και κατόπιν έδωσαν στους Αθηναίους την εξής απάντηση : "Ούτε την αρχική μας απόφαση αλλάζουμε ούτε θα επιτρέψουμε να καταργηθεί μέσα σε λίγο χρόνο η ελευθερία μιας πόλης που κατοικείται εδώ και εφτακόσια χρόνια. Πιστεύοντας στην καλή τύχη από μέρους των θεών και στη βοήθεια από μέρους των ανθρώπων και ιδιαίτερα από μέρους των Σπαρτιατών, θα προσπαθήσουμε να τη σώσουμε. Σας ζητάμε να φύγετε από τη χώρα μας. Είμαστε φίλοι και με σας και με τους Σπαρτιάτες. Ας κάνουμε μεταξύ μας συνθήκες επωφελείς και για τους δυο μας."
    - Με τη σειρά τους οι πρέσβεις των Αθηναίων, τους έδωσαν την εξής απάντηση: "Όπως φαίνεται από την απόφασή σας, μόνο εσείς από όλους τους ανθρώπους πιστεύετε ότι τα μέλλοντα είναι πιο σίγουρα από αυτά που βρίσκονται μπροστά στα μάτια σας. Βλέπετε να πραγματοποιούνται τώρα τα αόρατα, επειδή αυτό επιθυμείτε. Θα αποτύχετε οικτρά παραδομένοι στις ελπίδες σας, στην τύχη και στους Σπαρτιάτες."

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tassos 01/02/2015 17:19:41

      Πολύ ωραίο παράδειγμα. Και όπως φαίνεται, και τότε οι Έλληνες είχαν ένα μέρος τους που τη λογική δεν την είχε σε υπόληψη...

      • Οπούντιος Λοκρός avatar
        Οπούντιος Λοκρός @ Γεώργιος Τ. 01/02/2015 20:39:34

        Μόνο που αυτοί "που την λογική την είχαν σε υπόληψη", οι Αθηναίοι δηλαδή, έχασαν τον πόλεμο. Και ένας από τους λόγους ήταν ότι τη σφαγή των Μηλίων που "την λογική δεν την είχαν σε υπόληψη", δεν τους τη συγχώρεσαν ούτε εχθροί ούτε φίλοι...

  4. airman avatar
    airman 01/02/2015 10:43:32

    "Πολλώ δε μάλλον όταν λέει ότι η Ευρώπη είναι το κοινό μας σπίτι." Γιατί έχει αρχίσει να δημιουργείτε η εντύπωση ότι ο Τσίπρας αυτό που θα καταφέρει τελικά είναι να καταδικάσει την Ελλάδα σε μια "μνημονιακή κατάσταση" απροσδιόριστης διάρκειας; Εκτός κι αν το σχέδιο έχει ως στόχο η Ελλάδα να γίνει μια ακόμα "πολιτεία" των ΗΠΑ, αφού οι "κακοί της Ευρώπης" δεν μας κάνουν τις "χάρες", και να αναφωνήσουμε "καλώς ήρθε το δολάριο"!

    • foros1 avatar
      foros1 @ airman 01/02/2015 23:29:14

      λέτε τα ΑΤΜ'ς να αρχίσουν να δίνουν αντί για ευρώ, δολάρια; ενδιαφέρουσα ιδέα!!!

  5. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 01/02/2015 10:51:47

    Με δεδομένο οτι πολύ σύντομα η Ε.Ε θα πάψει να είναι Γερμανικό Στρατόπεδο Συγκέντρωσης για τους λαούς του Ευρωπαϊκού Νότου, μπορούμε να ακούμε το τραγουδάκι που περιγράφει μοναδικά, την κατάσταση που θα βιώνουμε :-) : https://www.youtube.com/watch?v=iqODbP1T3nk Hotel California - The Eagles

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Άλυτη Εξίσωση 01/02/2015 15:41:10

      Ναι, θα ακουμε το τραγουδι μεσα στο Zastava του 1979 η σε κανα POLSKI του 1968 και κοντα στο τελος του τραγουδιου θα γαμωσταυριζουμε για την μαλακια που καναμε και σπαταλησαμε τα κουπονια για το φαγητο για να αγορασουμε 350 Δραμια Ρωσικη Βοτκα και 7 στριφτα τσιγαρα Παπαγιανη ( με ενα ν οπως κανει και ο εκλεκτος ).

      • Hunter avatar
        Hunter @ Vassilis 01/02/2015 18:11:43

        Πληρωμένη απάντηση! :)

      • d8 avatar
        d8 @ Vassilis 01/02/2015 19:28:33

        @ Vassilis Θα διαψευστείτε αγαπητέ, πολύ σύντομα. Καλύτερα να κόψετε όμως τα πολλά ποτά και τα τσιγάρα, να κάνετε μονάχα αισιόδοξεςσκέψεις και να έχετε περισσότερη υπομονή. Έτσι όπως το πάτε, μόνο τον εαυτό σας καταφέρνετε να δηλητηριάζετε. Θα αρρωστήσετε στο τέλος απ΄ την αυθυποβολή!

        • MoonWalk avatar
          MoonWalk @ d8 01/02/2015 19:38:55

          Tα αυτά ισχύουν και για τους γράφοντες παρακάτω καταστροφολόγους χρησμούς, καθώς και για τους οραματιζόμενους τον ....Αρμαγεδώνα να καλπάζει απαιλητικός προς το μέρος μας, καβάλα σε φλογόστομο δαίμονα!! χαχαχαχα. Έλεος. Ας βρεθεί κάποιος να τους ξυπνήσει από τον εφιάλτη που βιώνουν και να τους πει με τρόπο πως η προεκλογική περίοδος ΈΛΗΞΕ πια. Τώρα, δουλειά, σοβαρότητα και συνέπεια. Τέρμα τα ψέματα και οι σαχλαμαρίτσες.

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ MoonWalk 01/02/2015 20:00:44

            Σοβαροτητα με η χωρις καροτο?
            Ετσι για να ξερω πως να σας απαντησω

          • Montechristo avatar
            Montechristo @ Vassilis 02/02/2015 08:21:59

            Εσύ ειδικά, το ζητάς επιμόνως το καροτάκι σου. Χο Χο. Γραφικός κατάντησες πια.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ d8 01/02/2015 19:58:28

          @d8 Αισιόδοξες σκέψεις κανει καποιος οταν βλεπει οτι κατι αλλαζει προς το καλυτερο οχι οταν μεσα σε 7 ημερες καταφερνει καποιος να φερει το χαος. Οσο για το ''Θα διαψευστείτε αγαπητε'' Μακαρι. Οχι μια φορα αλλα 10000 φορες να διαψευστω αλλα δεν το βλεπω.

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Vassilis 01/02/2015 21:02:15

            Το άρθρο είναι από το athnesvoice:
            Δανείζομαι τον τίτλο από μια ραδιοφωνική εκπομπή που με κάνει να γελάω κάθε πρωί. Την έχω ανάγκη αυτή την εκπομπή: τα τελευταία χρόνια γελάω όλο και σπανιότερα, ενώ όλο και συχνότερα με καταλαμβάνει κλαυσίγελος. Λίγες μέρες πριν από τις εκλογές, μιλάω με φίλους και γνωστούς (ζήτω τα πακέτα των δωρεάν υπεραστικών κλήσεων) – με πολλούς φίλους και πολλούς γνωστούς. Επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια: αχ, βαχ, τι θα ψηφίσουμε, τι θα απογίνουμε. Αν και δεν διαθέτω επιστημονικώς έγκυρο στατιστικό δείγμα, καταγράφω την εντύπωσή μου: νομίζω πως έχουμε τρελαθεί. Ή ήμασταν ανέκαθεν τρελοί και δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Γι’ αυτό γελούσα σαν χαζή ενώ τώρα δεν γελάω.
            Πρώτο θέμα: πολλοί από τους συνομιλητές μου έχουν επιφυλάξεις για τα όρια της ελευθερίας του λόγου ή δεν ξέρουν τι σημαίνει το κεκτημένο αυτό δικαίωμα. Η υπόθεση Charlie-Hebdo έχει γίνει μια ακόμα ευκαιρία όχι μόνον για να διατυπωθούν οι κουρασμένες και κουραστικές ιδέες περί καθολικής ενοχής της Δύσης, αλλά και οι συνωμοσιολογικές περί σιωνιστικού δακτύλου. Ακούω λοιπόν, από κατά τα άλλα σοβαρούς ανθρώπους, εξωφρενικές θεωρίες για το Χαλιφάτο και το πόσο «νεωτερικό» είναι: πόσο έχει τα δίκια του, πόσο έξυπνα χρησιμοποιεί την τεχνολογία· καλά να πάθουμε εμείς οι κακοί άνθρωποι στη Δύση. Επαναλαμβάνεται η φιλολογία της 11ης Σεπτεμβρίου: ας προσέχαμε! Στο μεταξύ, στη Σαουδική Αραβία αποκεφαλίζουν γυναίκες καταμεσής στο δρόμο – το ζήτημα περνάει στα ψιλά. Για όλα φταίνε οι ΗΠΑ, η ΕΕ και η Μοσάντ.
            Δεύτερο θέμα: πρέπει να δώσουμε στον ΣΥΡΙΖΑ μια ευκαιρία. Τι είδους ευκαιρία; Ευκαιρία να γίνουμε μπανανία; Παρακολουθώ με κρυφή ελπίδα τις δηλώσεις και τις απαντήσεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ για να εντοπίσω τη σωφροσύνη και την εξυπνάδα που απαιτούνται ώστε να δικαιολογηθεί αυτή η ευκαιρία. Προς το παρόν, δεν τα καταφέρνω: ο ΣΥΡΙΖΑ μου φαίνεται ένα σύμφυρμα –μια σαλάτα– από θεοπάλαβες ιδέες που εκφράζονται χονδροειδώς και θορυβωδώς. Επιπλέον, πολλά από τα στελέχη του είναι εμφανώς ασταθή, νευρωτικά, εν εξάλλω καταστάσει.
            Και σαν να μη φτάνει αυτό, η προοπτική της εξουσίας τούς έχει προκαλέσει ένα είδος μέθης με αποτέλεσμα συγκεχυμένο λόγο, υπερβολικό κέφι, ψεύτικη σιγουριά, άρση των αναστολών που υπαγορεύουν οι κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς. Λένε ό,τι να ’ναι.
            Ο ΣΥΡΙΖΑ διακατέχεται από απωθημένο εξουσίας. Επιδεικνύει τη συμπλεγματική συμπεριφορά του loser που δεν ανέβηκε ποτέ ψηλά στην κοινωνική κλίμακα με αποτέλεσμα να κακολογεί αυτή την κλίμακα και να θέλει να την καταστρέψει. Κι όμως ούτε αυτό είναι δίκαιο: ο ΣΥΡΙΖΑ εκπροσωπεί το αριστερό κατεστημένο και το αριστερό παρακράτος – αντίθετα από όσα διατείνεται, αποτελεί μέρος της εξουσίας και έχει συμμετάσχει σε όλες τις φρικαλεότητες που έχουν συμβεί στην Ελλάδα. Παρότι πολλοί φίλοι συμφωνούν ότι ο Αλέξης Τσίπρας και το κόμμα του δεν ξέρουν τι τους γίνεται, διατελούντες στην προαναφερθείσα κατάσταση μέθης, επιμένουν ότι θα είναι ωραίο να αποκτήσουμε μια αριστερή κυβέρνηση. Αυτό μου θυμίζει μια παλιά πλάνη: όλες οι εμπειρίες είναι χρήσιμες.
            Αλλά δεν είναι. Είναι «χρήσιμη» η εμπειρία μιας αρρώστιας που μας αφήνει ανάπηρους; Είναι χρήσιμη η τοξικομανία, ο αλκοολισμός, τα ατυχήματα, το να κάνεις και να λες βλακείες; Όχι δεν είναι. Γιατί να είναι χρήσιμη μια ευκαιρία σε κόμμα που πάσχει από τρέλα του μεγαλείου και που, επιπλέον, μοιάζει με ανάσταση νεκρών; Πολλοί φίλοι είναι ενθουσιασμένοι από αυτή την τρέλα του μεγαλείου, ενώ άλλοι δηλώνουν ότι τους φαίνεται «σοβαρότερο» και «συμπαθητικότερο» το άλλο αριστερό κόμμα, το ΚΚΕ. Ο κ. Κουτσούμπας ποζάρει μπροστά στη Σοβιετική Εγκυκλοπαίδεια (μια φασιστοειδή έκδοση για την οποία είναι υπερήφανος) και στην προτομή του Λένιν: τι σοβαρό και συμπαθητικό υπάρχει; Αντιθέτως, ακούω πρωτόγονες αναλύσεις (μπουρδολογία), κοινωνικές περιγραφές 190υ αιώνα, προσωπολατρία, δογματισμό, απομονωτισμό, μεσιανισμό. Πάντως, ένας αγαπημένος μου εξάδελφος, που είναι πιο φιλελεύθερος ακόμα κι από μένα (αλλά δεν το συνειδητοποιεί), σχεδιάζει να ψηφίσει ΚΚΕ «για χάρη του θείου μας του Νίκου που σκοτώθηκε στον εμφύλιο» – τον οποίον, σπεύδω να προσθέσω, καθάρισε ο Νίκος Ζαχαριάδης. True story.
            Αυτά είναι τα πολιτικά μας κριτήρια. Πολλοί ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ επειδή «δεν θα κάνει όσα εξαγγέλλει», άλλοι διότι θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ, άλλοι διότι θα ανοίξει τον δρόμο για τον σοσιαλισμό σε ολόκληρη την Ευρώπη. (Να τη η τρέλα του μεγαλείου: από τον ΣΥΡΙΖΑ θα αρχίσει η διεθνής επανάσταση· θα βοηθήσουν λιγουλάκι και οι Podemos). Μερικοί διστάζουν με παράδοξο τρόπο ανάμεσα στο Ποτάμι και στον ΣΥΡΙΖΑ, άλλοι δεν ενημερώνονται για τίποτα και δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για τα κόμματα, τα πρόσωπα και για τη δεινή κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε. Αυτή η τελευταία κατηγορία πολιτών δηλώνει ότι «παθαίνει κατάθλιψη» ακούγοντας ειδήσεις. Προς θεού, μη στενοχωρηθούν οι καλομαθημένες γενιές... Οι οποίες πιστεύουν στην ιδεολογική συνέπεια – θα ψηφίσουν ό,τι ψήφιζαν το 1980: αυτή η συμπεριφορά αυτόματου πιλότου θεωρείται ηθικώς ορθή. Τέλος, δεν λείπουν οι φίλοι που θεωρούν ότι ο Γιώργος Παπανδρέου έχει «όραμα» και ότι χρειάζεται τη στήριξή μας. Ισχυρίζονται ότι πρόκειται για αδικημένο, για παρεξηγημένο πρόσωπο – αλλά, δεν ξέρω, δεν απαντώ.
            Το τρίτο ζήτημα που συζητάμε είναι τι πάθαμε από το 2009. Οι περισσότεροι φτωχύναμε – ωστόσο, πολλοί παραπονιούνται για πράγματα που δεν σηκώνουν παράπονα: διότι περικόπηκαν συντάξεις που δεν έπρεπε να παίρνουν, διότι μειώθηκαν έσοδα από περιουσίες που υπερβαίνουν τη λογική (γιατί κάποιος να διαθέτει π.χ. δεκαέξι ακίνητα; Γιατί να είναι ραντιέρης και να μην κάνει τίποτα ολημερίς;) ή διότι καταργήθηκαν γελοία επιδόματα. Οι βολεμένοι διαμαρτύρονται περισσότερο από όσους ζουν επισφαλώς. Και συχνά, σε αυτές τις συζητήσεις αποκαλύπτονται τρόποι ζωής, τρόποι σκέψης, τρόποι συμπεριφοράς απαράδεκτοι για σύγχρονες κοινωνίες. Αν κάνουμε, για παράδειγμα, έναν απολογισμό του πώς εμείς οι δημοσιογράφοι διαχειριστήκαμε το ασφαλιστικό μας ταμείο, πώς το εκμεταλλευτήκαμε, πώς το απομυζήσαμε, βγαίνει στην επιφάνεια αυτό το «ό,τι να ’ναι» – ο παραλογισμός και ο εγωκεντρισμός τους οποίους ενθαρρύνουν οι λαϊκιστές.
            Από τις συζητήσεις βγάζω τα εξής συμπεράσματα: οι άνθρωποι πιστεύουν ότι το χρήμα πέφτει, σαν μάννα, από τον ουρανό· ότι η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει· ότι η Ευρώπη μάς έβλαψε και εξακολουθεί να μας υπονομεύει (αλλά αφού η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει θα τους δείξουμε εμείς!)· ότι η δεξιά είναι ηγεμονική δύναμη εν αντιθέσει προς την αριστερά που στενάζει κάτω από τη δυναστευτική της εξουσία· ότι σκοτεινές δυνάμεις εξυφαίνουν περίπλοκες και φονικές μηχανορραφίες εναντίον των λαϊκών τάξεων· ότι η ευρωπαϊκή δημοκρατία είναι, στην πραγματικότητα, δικτατορία· ότι είμαστε θύματα των πολυεθνικών και δεν έχουμε καμία ευθύνη· ότι το σπουδαιότερο πράγμα στον κόσμο είναι η τσέπη μας. Σώτη Τριανταφύλλου

          • Chr avatar
            Chr @ Ιαπετός 01/02/2015 23:35:40

            Η σοβαρότητα του άρθρου : "Στο μεταξύ, στη Σαουδική Αραβία αποκεφαλίζουν γυναίκες καταμεσής στο δρόμο – το ζήτημα περνάει στα ψιλά. Για όλα φταίνε οι ΗΠΑ, η ΕΕ και η Μοσάντ" Συμφώνως με τα δικαστήρια η γυναίκα αυτή βίασε ένα κοριτσάκι 6 ετών με σκουπόξυλο ,το δολοφόνησε και πέταξε το πτώμα του σε σκουπίδια. Στις ΗΠΑ θα είχε εκτελεστεί με ένεση . Πολύ σοβαρή αρθρογράφος ,τα υπόλοιπα βαριέμαι να τα σχολιάσω............

          • βαγγέλας avatar
            βαγγέλας @ Chr 02/02/2015 12:13:46

            Δε σας ενοχλούν ούτε οι συνοπτικές διαδικασίες της "δίκης", ούτε η άρνηση δίκης σε ανώτερο βαθμό, ούτε η κοινωνική και δικαστική διάκριση εις βάρος των γυναικών, ούτε φαντάζομαι η μαστίγωση του μπλόγγερ, ούτε το κόψιμο χεριών, οι λιθοβολισμοί κλπ. Η αρθρογράφος σας ενοχλεί όμως. Μάλιστα....

          • Montechristo avatar
            Montechristo @ Ιαπετός 02/02/2015 08:33:04

            'Αμα το λέει η ...Σώτη, είναι πολύ σοβαρό. Όσο κι αυτή. χαχαχαχαχαχα

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Vassilis 02/02/2015 13:35:38

        Βλάσφημε των Θείων και των Ιερών μας, συμμαζέψου!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Άλυτη Εξίσωση 01/02/2015 17:20:56

      Πρόσεχε γιατί τα όνειρα γίνονται και εφιάλτες. Που θα υποστούν και όσοι δε φταίνε...

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Άλυτη Εξίσωση 01/02/2015 18:02:58

      Τρυφερά μου χεράκια. Αντε να δώσει ο θεός και να πάμε στη δραχμή...Να δω εγώ χεράκια να αφήνουν τα πληκτρολόγια και να πιάνουν τσάπες... Αρχίζω να εύχομαι να την κάνουν την πατάτα οι μπαρουφάκηδες. Τουλάχιστον θα έχει γέλιο με το ηρωικόν γελαδιστάν μας.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ ορεσείβιος 01/02/2015 18:21:32

        Πληκτρολόγια ; Computers ; Αυτά λειτουργούν με ρεύμα Ορεσείβιε. Κι όπως παρατηρήσαμε αρκετοί επιδίδονται να μας προετοιμάζουν ότι δεν είναι είναι και τόσο απαραίτητο να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία. Τις λίγες μέρες που μετρά ο σύριζα ως κυβέρνηση, κάθε μέρα βγαίνει και από ένα δημοσίευμα, για την αξία της παραδοσιακής γραφής. Π.χ. σήμερα τηλεοπτικό κανάλι δημοσίευσε ρεπορτάζ για την προστιθέμενη αξία της γραφής με μολύβι και χαρτί, σε σχέση με τη γραφή με πλήκτρα. Πριν λίγες μέρες δημοσιεύτηκε άρθρο του νέου υπ.παιδείας που επίσης εκθειάζει τη χρήση κιμωλίας σε μαυροπίνακα, αντί για τα μοντέρνα εποπτικά μέσα (προτζέκτορες, computers κτλ). Να αναμένουμε και ρεπορτάζ, για το πόσο βοηθά το σκάψιμο με την τσάπα στο να κρατιέται κανείς fit and healthy ; Ή πόσο προάγονται οι σχέσεις ζώων - ανθρώπων και η "πράσινη ανάπτυξη" εντάσσοντας τις "πράσινες βοϊδάμαξες" και άλλα πράσινα άλογα, στην κυκλοφοριακή αγωγή, για τους κατοίκους των αστικών (και μη) κέντρων σε αντικατάσταση των ενεργοβόρων και ρυπογόνων ΙΧ /ΔΧ / ΜΜΜ ;

      • Montechristo avatar
        Montechristo @ ορεσείβιος 02/02/2015 08:38:55

        Ποιά δραχμή βρε θείο; Απ΄ευθείας στη ''μνα'' να πάμε και να σκάβουνε για την πάρτη σου οι δούλοι, ενώ εσύ θα εγκαταλείψεις το άρμεγμα και θα μπουρδολογείς ολημερίς στο διαδίκτυο. Άμα είναι να επιχειρούμε άλματα ονειροφαντασίας, να το κάνουμε ολοκληρωμένα και να΄μαστε και όοοολοι ευτυχισμένοι. Χαλαρώστε. Η καταστροφή που περιμένετε - εύχεστε (; !) δεν θα έρθει. Κοστίζει πανάκριβα σε όλους και ήρθε η ώρα να το καταλάβουνε οτι τους καταλάβαμε και game over!

  6. Άσχετος avatar
    Άσχετος 01/02/2015 11:17:14

    Σιγα σιγα ξεκαθαριζει το παζλ. Νομιζα οτι ειναι ασχετοι και ψεκασμενοι ,ΑΛΛΑ εχουν σχεδιο. Την αποδομηση και διαλυση της Ευρωπης. Πουλανε τρελα γιατι δεν θελουν να αποκαλυψουν το σχεδιο. Εχουν την αποψη οτι το ευρω δεν συμφερει, Αλλα την ιδια στιγμη θα ειναι καταστροφη να φυγουμε ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ....Αρα επιταχυνουμε την διαλυση της ευρωπης για να φυγουν ολοι απο το ευρω. Με τα μετρα που παιρνουν καινε για παντα την εξοδο στις αγορες, αρα την "ανεξαρτησια" απο την κακια τροικα. Δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν κωλοτουμπα, θα τραβηξουν την κοντρα εως τα ακρα...της αποδομησης του ευρω. Στην συγκυρια εχουν και δυο μεγαλους συμμαχους, Αμερικανους που θελουν απαξιωση του ευρω αλλα οχι ακομα διαλυση. Και τους Ρωσους που επιδιωκουν την διαλυση της ευρωπης γιατι την θεωρουν φιλιπινεζα της αμερικης. Προτιμουν να εχουν σχεσεις με εθνικα κρατη αδυναμα.

    • Honnan avatar
      Honnan @ Άσχετος 01/02/2015 11:44:28

      Συμφωνώ. Το παιχνίδι παίζεται από τους Αμερικανούς. Πρώτα έβαλαν τον ΓΑΠ και μας έβαλε στο μνημόνιο, για να ζητήσει δημοψήφισμα όχι πριν μπει, αλλά 1,5 έτος αργότερα, όταν πια η Ευρώπη είχε στριμωχτεί. Όταν δεν τους έκατσε ο ΓΑΠ, στράφηκαν στον Alexis. Και όταν πήγαμε σε εκλογές, ξαναέβαλαν τον ΓΑΠ να κάνει κόμμα για να κόψει όσο γίνεται περισσότερο από τον Βενιζέλο και να μειώσουν τις πιθανότητες νέας συνεργασίας των δεδηλωμένων ευρωπαϊστών ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Στόχος είναι η διάλυση της Ε.Ε. Το θέμα είναι: εμείς (κυβερνώντες και λαός) με ποιους είμαστε, τι θέλουμε και -κυρίως- αν καταλαβαίνουμε το τι γίνεται, ώστε να ενεργήσουμε ανάλογα. Το να ερωτηθούμε, βέβαια, αποκλείεται.

      • airman avatar
        airman @ Honnan 01/02/2015 11:59:52

        Κι εγώ που νόμιζα ότι οι εποχές που κάποιοι "δε ρωτάγανε" πέρασαν! Απλά τώρα ακόμα κι όταν ρωτάνε, συνήθως έχουν φροντίσει η απάντηση να είναι "βολική"!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Honnan 01/02/2015 17:23:41

        Θα μας ρωτήσουν μέσω δημοψηφίσματος αφού όμως έχουν εξοργίσει τη Γερμανία και αυτοί έχουν κάνει αντίποινα με στέγνωμα ΑΤΜ. Και τότε, ο αδιόρθωτος λαός, πάλι με το θυμικό θα αποφασίσει να στηρίξει πάλι τον ψεύτη, μιας που η αποχή θα φτάσει στο 40-50%. Είπαμε, ο σοφός λαός έχει πάντα δίκιο...

        • MoonWalk avatar
          MoonWalk @ Γεώργιος Τ. 01/02/2015 19:41:44

          ...Δεν σας βγαίνει με τίποτε ε; Ούτε και με τελείως ακραίο σενάριο καταστροφικής φαντασίας! Πίκρα μεγάλη.

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 01/02/2015 11:29:48

    Και η κυρία Μέρκελ, εξ ίσου αναξιόπιστη και διφορούμενη, καθημερινά αποδεικνύεται. Με ζήλο προμοτάρει πολιτικές οι οποίες καταστρέφουν των λαών τις κοινωνίες και τις οποίες, στη συνέχεια αλείφει με “πανάκριβο λάδι” για να τις.. γιάνει και μετά πάλι, φτου κι απ’ την αρχή. Για της κυρίας Μέρκελ την ειδική περίπτωση και γι’ αυτές των απανταχού ομοτράπεζων και ομοϊδεατών της οι οποίοι, θεωρούν εαυτούς αλώβητους οικονομικούς “γίγαντες”, (Alas! με γυάλινα πόδια), υπάρχει η αρχέγονη κινέζικη ρήση: “Προτού ξεκινήσεις της εκδίκησης το ταξείδι, φρόντισε να σκάψεις δύο τάφους πρώτα.”

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ η Dimi 01/02/2015 17:26:44

      Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η Μέρκελ που νοιάζεται ΜΟΝΟ για την Γερμανία και τη δημοφιλία της εκεί. Το θέμα μας είναι το συμφέρον της Ελλάδας. Και αυτό είναι να μη φύγουμε κουτρουβάλα από το ευρώ τώρα που χαλαρώνουν οι νομισματικοί κανόνες και ξεκινά το ΕΣΠΑ. Θα είναι εγκληματικό να τσακωθούμε τώρα με όλους. Αν ήταν να το κάνουμε έπρεπε να γίνει το 2010 πριν το Α μνημόνιο. Τότε θα μπορούσαμε να απειλήσουμε κι εμείς, μιας που δεν ήταν τόσο πιεσμένα τα πράγματα. Τώρα με 6 χρόνια ζορίσματος, ο λαός δεν αντέχει άλλες μεγαλύτερες περιπέτειες...

  8. trooper avatar
    trooper 01/02/2015 12:07:53

    Το παιχνιδι που παιζεται ειναι πολυ βρωμικο στις πλατες μας,δεν εχει καμια δυναμη κανενας τσιπρας να κανει τιποτε,τους εχει ολους απεναντι,κανεναν συμμαχο,οι αγορες ανα πασα στιγμη μπορουν να σε συνθλιψουν. Πολυ φοβαμαι οτι ολη αυτη η ιστορια θα καταληξει σε ατακτη υποχωρηση της κυβερνησης οταν θα διαπιστωσει συντομα πως θα ψαχνει απεγνωσμενα λεφτα και δεν θα βρισκει πουθενα,ετσι αφου θα εχει ερθει η ρηξη με τους δανειστες και τους γερμανους,θα αναγκαστουν να πανε παλι πισω σε αυτους να ζητησουν χρηματα.Τοτε ειναι ομως που θα πληρωσουμε για αυτη την σταση με νεο σκληροτερο μνημονιο και θα τα δεχτουμε χωρις αντισταση.Συντομα παλι εκλογες...

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 01/02/2015 12:33:23

    Επείγον Άρτα: «Εκκενώνονται χωριά στα πεδινά λόγω της υπερχείλισης ποταμών Σε εκκένωση χωριών στα πεδινά προχωρούν οι αρχές στην Άρτα, καθώς ο Άραχθος, ο Αχέροντας και ο Λούρος έχουν ξεφύγει από το όριο κινδύνου, ενώ κατέρρευσε και το μοναδικής ιστορικής και αρχιτεκτονικής αξίας Γεφύρι της Πλάκας. Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκε ο δήμος Άρτας και Νικολάου Σκουφά.» http://on-msn.com/1CO3fyj (MSN Kαιρός | 2 ώρες πριν |

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 01/02/2015 12:46:23

    Το "λιτη ζωη" που ειπε ο Βαρουφακης εχει διπλη αναγνωση αλλα εκεινος μας ανεπτυξε τη μια. Ο παραδοσιακος Ελληνας Χριστιανος δεν τρομαζει με μια ζωη που θυμιζει παρελθον, αλλα θελει ολα τα συμπαρομαρτουντα, δηλ εκτος απο σταθερα εισοδηματα, ισως οχι πολυ μεγαλα αλλα επαρκη για τις αναγκες της οικογενειας, υπηρχε ασφαλεια (κλειδια πανω στις πορτες -βλ. μεταναστευτικο), λειτουργουσαν τα σχολεια χωρις υποχρεωτικα και προαιρετικα μαθηματα (πχ τα Θρησκευτικα που μπαινουν στην εφηβεια τα παιδια και αγνοουν τα παντα), ο κοσμος παντρευοταν στις εκκλησιες και η Κυριακη θεωρειτο ημερα Κυριου και ετυγχανε του δεοντος σεβασμου..... Αυτη ηταν μια λιτη ζωη αλλα πληρης, γιατι οι νεοι δουλευαν και εκαναν οικογενειες και η πατριδα προχωρουσε μπροστα. Αν ομως με τη λιτη ζωη εστιαζει η κυβερνηση μονο στο οικονομικο και δη στου λαου, ενω οι ιδιοι θα απολαμβανουν προνομιων και παχυλων απολαβων, τα δε υπολοιπα παραγραφονται, να μας συγχωρει αλλα μας ταπαν κι αλλοι και ειδαμε που κατεληξαν. Οποιος μεταναστης ηρθε απο Ανατολικες χωρες και ακουει τη λεξη κομμουνισμος ανατριχιαζει, αλλωστε αν ηταν αλλιως θαμενε εκει που ηταν. Ο Μιχαλολιακος ειχε πει καποτε κατι παρομοιο: να κλεισουμε τα συνορα και να ζησουμε με οτι εχουμε, αντι να χρωσταμε. Αυτο το ο,τι εχουμε ομως διαφερει σημερα γιατι απλουστατα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ας αποκτησουμε πρωτα και ας σταθεροποιησουμε αυτα που θα αποκτησουμε και μετα το ξανασυζηταμε.....Τα σαρανταρικα παιδια βιαζονται, βιαζονται πολυ, αλλα να προσεξουν μη σκονταψουν γιατι πισω τους ειναι μια ολοκληρη χωρα και το διακυβευμα δεν ειναι μονο τα οικονομικα, ειναι κι αλλα πολυ σοβαροτερα...... ΥΓ Μια καθολου ασχετη επισημανση: παρατηρω τελευταια πολλους συνσχολιαστες που τελειωνουν την αναρτηση τους λεγοντας -ο Θεος βοηθος-. Να γνωριζουν οτι ο Θεος θα φερει ετσι τα πραγματα που δεν θα εχουμε πουθενα αλλου να στραφουμε παρα μονο σ Αυτον και ισως τοτε καταλαβουμε και αρχισει η ανοδικη μας πορεια. Ολες οι ανθρωπινες και γι αυτο ατελεις προσπαθειες, αν δεν ευλογηθουν ανωθεν, δεν επιτυγχανουν, αλλα αυτο δε γινεται μαγικα, πρεπει να το ζητησουμε θερμα.....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρηνα 01/02/2015 14:08:45

      +++++++

    • Fotini avatar
      Fotini @ Ρηνα 01/02/2015 14:38:30

      ᾿Εγώ Ρήνα κάθε μέρα προσεύχομαι "Κύριε, σέ εὐχαριστῶ γιά τό σήμερα καί σέ παρακαλῶ γιά τό αὔριο, ΑΜΗΝ".

  11. toxo avatar
    toxo 01/02/2015 12:55:05

    Αν ο Ιωαννίδης το 1974, τέτοια εποχή,έκαμνε δημοψήφισμα (η χούντα είχε ήδη κάνει δύο),με το ερώτημα:Θέλετε να προβούμε στις απαραίτητες ενέργειες για να ενωθεί η Κύπρος με την Ελλάδα;ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Τι νομίζετε ότι θα απαντούσε ο ενθουσιασμένος ψηφοφόρος;Βλέπετε κάποια ομοιότητα με τα τωρινά;

  12. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 01/02/2015 14:32:33

    Οπως το τσίμπησα από το fb, ακούγεται αρκετά ρεαλιστικό.
    Ηρθε διαπραγμάτευση με την Τρόικα και την "απέλυσε". (τελεσίγραφο που απλά ΔΕΝ λέγεται σε closing statements - και δει από πολιτικό ξεβράκωτης χώρας)
    Ο εκνευρισμένος Ολλανδός όπως έφευγε του είπε κάτι σε "η Ελλάδα μόλις αυτοκτόνησε", και φεύγοντας από εκεί άρχισαν τα τηλέφωνα στον Τσίπρα.
    Ο Βαρουφάκης συνειδητοποίησε γρήγορα τι είπε, και μετά στην συνέντευξη του BBC άρχισε τα "χαθήκαμε στην μετάφραση" και λοιπές αηδίες για να μαζέψει τα πράγματα όπως-όπως. Μάλιστα έδωσε ρεσιτάλ φίλο-γερμανισμού αναφέροντας ότι κάποια στιγμή στο παρελθόν είχε γράψει και άρθρο όπου διατείνονταν ότι οι Γερμανοί πρέπει να ηγηθούν της Ευρώπης. (sic)
    Ακολούθησαν δηλώσεις των χωρών του Νότου (που επίσης βιώνουν κρίση, και ενώ δανείζονται με 9% μας δανείζουν με 1%) ο οποίοι μας θύμισαν σε έντονο τόνο ότι τα δάνεια που λέμε να κουρέψουμε, τα πήραμε και από αυτούς, και ότι δεν θα μας αφήσουν να τα κάνουμε λούσιμο/κούρεμα/αντάυγειες....
    Αρα πάει η συμμαχία των χωρών του Νότου και τα περί οργάνωσης "διάσκεψης χρέους" αποδείχθηκαν όνειρα θερινής νυκτός νεαρού πρωθυπουργού....
    Αμέσως μετά (σύμφωνα με δημοσιογράφους που δεν παίζουν στα mainstream media) και κατά το βράδάκι ο Τσίπρας έλαβε τηλέφωνο από τον πρόεδρο του ευρωκοινοβουλίου Μαρτιν Σούλτς μέσα από το εστιατόριο που έγινε το δείπνο Ολάντ και Μέρκελ (με κύριο πιάτο την Ελλάδα βεβαίως-βεβαίως)
    Ο Σούλτς είπε στον Αλέξη ότι επειδή η χώρα μας επισήμως δήλωσε ότι δεν θα τηρήσει τις υπογεγραμμένες δεσμεύσεις της, ο Ντράγκι υποχρεούται άμεσα να κάνει hold στον ELA (του οποίου τα προβλεπόμενα ενδέχεται ήδη να έχουμε ξεπεράσει).
    Σε ελεύθερη μετάφραση του είπαν ότι την Δευτέρα δεν θα υπάρχουν πια τράπεζες και ΑΤΜ στην χώρα.
    Επίσης του είπαν ότι την Τετάρτη 4 Φεβρουαρίου θα γίνει έκτακτο eurogroup για να αποφασίσει την λήξη (η ανανέωση) της ούτως η άλλως έκτακτης συμφωνίας στήριξης της ΤΤΕ από τον ELA.
    Δηλαδή του εξήγησαν ότι δεν έχει ούτε μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου όπως ίσως νόμιζε... ενώ του έβαλαν σφαίρες στο πιστόλι με το οποίο έπαιζε τόσες μέρες ρώσικη ρουλέτα.
    Έτσι με αυτά και αυτά οι Ευρωπαίοι ξαναπήραν στα χέρια τους το timeframe της διαπραγμάτευσης (γιατί όλα τα άλλα τα άλλα ατού στην διαπραγμάτευση τα είχαν ούτως η άλλως....) που νόμιζε ότι είχε κλέψει ο Αλέξης.
    Αποτέλεσμα ήταν ότι ο Τσίπρας κατά τις 04¨00 πρωινή πήρε πανικόβλητος ο ΙΔΙΟΣ τηλέφωνο τον Ντράγκι να δει αν όλα αυτά ισχύουν και για να προσπαθήσει να μαζέψει ότι μπορεί από τα κομμάτια.
    Στο ίδιο πλαίσιο ο Τσίπρας βγήκε σήμερα και είπε ότι θα τηρήσει όλες τις συμφωνίες και θα πληρώσουμε σαν καλά παιδιά και εις πλήρες ΔΝΤ, ΕΚΤ και διακρατικά δάνεια.
    Ταυτόχρονα ο Βαρουφάκης έφυγε εκτάκτως για Παρίσι, και έστειλε SOS στις ΗΠΑ, να μεσολαβήσουν μπας και η κατάσταση αποκλιμακωθεί.
    Δυστυχώς όμως για τον Αλεξη, αυτό δεν είναι αρκετό πια...
    Οι Ευρωπαίοι έχουν φάει πολύ κουτόχορτο lately, οπότε του είπαν να πάει να τα πει (και να τα υπογράψει) επίσημα στο eurogroup της Τετάρτης αλλιώς τραβάνε άμεσα το χαλί και την Πέμπτη τα ΑΤΜ θα είναι κλειστά....
    Αρα τώρα ο Αλέξης πρέπει να επιλέξει αν θα κάνει την τεράστια κωλοτούμπα και θα δεχθεί να μπει σε πρόγραμμα μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου (και να το υπογράψει φαρδιά - πλατιά, η αν θα ξεκινήσει την θητεία του ως πρωθυπουργός με την χρεοκοπία του Ελληνικού τραπεζικού συστήματος και ενδεχομένως και του Ελληνικού Δημοσίου. (θα θυμάστε ότι για να πληρώσει μισθούς και συντάξεις στους επόμενους 2-3 μήνες περιμένει ότι οι τράπεζες θα αγοράσουν ομόλογα Ελληνικού δημοσίου με την ελάχιστη ρευστότητα που -τελικά φαίνεται ότι ΔΕΝ- έχουν... σωστά?)
    Σε 5 μέρες λοιπόν πιστεύω ότι θα έχουμε καταλάβει απολύτως τι θα γίνει τα επόμενα χρόνια, αλλά με ασφάλεια μπορούμε να συμπεράνουμε ότι τα πιθανά σενάρια είναι μόνο δύο:
    1) ο Τσίπρας θα καταλάβει τι πρέπει να κάνει, θα περάσει σε DT ότι μεταρρυθμίσεις δεν πέρασαν οι κράτιστες ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και ταυτόχρονα θα πάει και στην φυλακή μερικούς βενιζέλους και Γιωργάκηδες (για να δει και ο λαός λίγο αίμα), η
    2) εναλλακτικά θα φύγει με ελικόπτερο (με δημοψήφισμα η χωρίς) αφού πρώτα η χώρα έχει ήδη γίνει η Βενεζουέλα της Ευρώπης.
    Πάντως στην περίπτωση 1) παραπάνω o Αλέξης θα παραμείνει πολλά χρόνια πρωθυπουργός.....

    • Fotini avatar
      Fotini @ Βούρδουλας 01/02/2015 15:18:11

      Τό νέο 81 δλδ ἄν συμβεῖ τό 1)! Καί πολλοί πιστέψαμε ὅτι ὁ πασοκισμός τῆς ῾Ελλάδας πέθανε, κάτι σάν τόν φοίνικα!!

    • Fotini avatar
      Fotini @ Βούρδουλας 01/02/2015 15:26:30

      ΥΓ. Φυλακές γιά βενιζέλους ἴσως εἶναι εὔκολο, γιά γιωργάκηδες κομματάκι δύσκκολο μέ τήν πρεσβεῖα κοντά καί ὑπεραντλαντικά καί τήν ἘΥΠ τοῦ μπαμπᾶ.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Βούρδουλας 01/02/2015 15:29:21

      Μακαρι να ηταν οπως τα λες... Μετα απο ολα αυτα -- που αναφερεις -- ο Μπαρουφακης εκανε μια δηλωση που δειχνει αν μη τι αλλο αυτο που λεει ο Διογενης. ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ. Η δηλωση -Το πιστολι πλεον αλλαζει κατευθυνση - Πριν το ταξιδι στην Γαλλια https://www.facebook.com/pages/Yianis-Varoufakis/882626161757717 Τωρα ποιο πιστολι και που θα μπει η καννη του ειναι απο αλλο ανεκδοτο.

    • Hunter avatar
      Hunter @ Βούρδουλας 01/02/2015 15:58:47

      Οι δημόσιοι υπάλληλοι (που περιμένουν "αποκατάσταση" μισθού, επιδομάτων, εφάπαξ και συνταξιοδοτικών ηλικιακών ορίων), οι συνταξιούχοι του Δημοσίου (που περιμένουν "αποκατάσταση" σύνταξης στα 1.800 Ε) καθώς και οι άνεργοι με επιδόματα ΟΑΕΔ (που περιμένουν επίδομα 650 Ευρώ μηνιαίως και δώρο ένα τάμπλετ), είναι αυτοί που έκαναν τον Τσίπρα πρωθυπουργό... Μόλις κλείσουν τη στρόφιγγα οι Ευρωπαίοι, οι πρώτοι που θα μείνουν χωρίς λεφτά, είναι όλοι οι παραπάνω!!! Ας μείνουν όλοι αυτοί 1-2 μήνες χωρίς λεφτά (όχι παραπάνω) και θα δείτε τι θα τον κάνουν τον Τσίπρα αυτοί οι ίδιοι που τον ψήφισαν... Αν τώρα νομίζει ο Τσίπρας, ότι θα ξεγελάσει όλους τους παραπάνω με 150 ωραία και κολλαριστά δραχμοχιλιάρικα το μήνα τα οποία σημειωτέον θα αξίζουν περί τα 100 Ευρώ (τη στιγμή που θα εισάγεται το 90% των καταναλωτικών προϊόντων σε τιμές Ευρώ), πλανάται πλάνην οικτράν... Το λυπηρό είναι: α) μαζί με τους παραπάνω θα μείνουν χωρίς λεφτά και οι συνταξιούχοι του ΙΚΑ, του ΟΓΑ, του ΤΕΒΕ κ.λ. β) η κυβέρνηση θα "δανειστεί αναγκαστικά" τις καταθέσεις από τις τράπεζες, σε μία τελευταία απέλπιδα προσπάθεια να "πληρώσει" τους ψηφοφόρους της

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ Hunter 01/02/2015 17:18:53

        Εχει υποσχεθεί όλα όσα αναφέρεις στην 1η παράγραφο ? Για ανέκδοτο μου ακούγεται, δεν το πιστεύω. Μέχρι τα 751 ευρώ και τον 13ο μισθό στις συντάξεις κάτω των 700 φτάνουν οι γνώσεις μου. Για αποκατάσταση στους 1.800άρηδες δεν μπορώ να φανταστώ ότι το ξεστόμισε.

        • Hunter avatar
          Hunter @ Βούρδουλας 01/02/2015 18:19:40

          Θυμάμαι σε μία συγκέντρωση κάποιας ΔΕΚΟ, είχε πει απευθυνόμενους σε αυτούς που βρέξει-χιονίσει παίρνουν ένα χιλιάρικο: "εσείς υποστήκατε τις περισσότερες αδικίες, εσείς θα αποκατασταθείτε πρώτοι"...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Βούρδουλας 01/02/2015 17:31:38

      Το #1 αποκλείεται εκ προοιμίου. Πάμε για δημοψήφισμα ή εκλογές μετά το στέγνωμα στα ΑΤΜ.

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 01/02/2015 17:32:57

    Το συγκρότημα των Eagles με τη μπαλάντα “Hotel California” (1976), θέλησε να ειδοποιήσει τους ακροατές, για τους δύο μεγαλύτερους στον κόσμο κινδύνους για τον άνδρα: τις γυναίκες και τη California. Πιό συγκεκριμένα, για τα πανέμορφα κορίτσια της California. Όμως, κάτι πολύ περίεργο συνέβη το χρονικό διάστημα 1965-1976 και οι καλλονές της Χρυσής Πολιτείας της California, αποδείχθηκαν άτομα με πολλαπλά ψυχολογικά προβλήματα και βάρη χαρακτήρα. Και καθώς η ιστορία εξελίσσεται, ο αφηγητής, οδηγεί το αυτοκίνητό του σ’ ένα σκοτεινό, μακρύ κι ερημικό αυτοκινητόδρομο, αργά τη νύχτα. Νοιώθει τον άνεμο στα μαλλιά του και μυρίζει της ερήμου τους ανθούς. Μετά από λίγο και σε καθεστώς υπνηλίας, σταματά το αυτοκίνητό του σ’ ένα ξενοδοχείο, για να περάσει τη νύχτα του. Ναί, σωστά μαντέψατε: πρόκειται για το Hotel California. Μία μυστηριώδης γυναίκα, σαν Ομηρική σειρήνα, στέκεται στη πόρτα, χαιρετά και δελεάζει με το τραγούδι της, τον κουρασμένο ταξειδιώτη. Αυτή η γυναικεία φιγούρα, διαδραματίζει τον κεντρικό ρόλο στη μπαλάντα αν και ποτέ δεν μαθαίνουμε κάτι περισσότερο γι αυτήν. Σε όλο αυτό το διάστημα, ο αφηγητής, δεν είναι σίγουρος τι να υποθέσει γι αυτόν το χώρο. Αρχίζει ν’ ακούει φωνές που τραγουδούν για το πόσο όμορφο κι ευχάριστο είναι να μένεις σ’ αυτό το ξενοδοχείο. Η μυστηριώδης γυναίκα είναι πλούσια, λατρεύει τη διασκέδαση και οι φίλες της είναι πανέμορφες. Όλα καλά μέχρις εδώ. Ο αφηγητής παραγγέλνει μερικά κρασιά από τον «Δοκιμαστή Κρασιού» ο οποίος, παρατηρεί ότι ο αφηγητής “κουβαλάει μέσα του”, το παιχνιδιάρικο πνεύμα της δεκαετίας του 1960. Και καθώς ο αφηγητής λιποθυμάει, ακούει και πάλι τις φωνές να τραγουδούν Hotel California. Αυτή τη φορά, όμως, αναφέρονται και σε κάτι άλλο, κάτι σχετικό με άλλοθι για ν’ αποδείξουν την αθωότητά τους. Αυτός ο εκλεκτός μεζές, πρωτίστως υποδηλοί ότι τα πράγματα Δεν πάνε καθόλου καλά σ’ αυτό το γραφικό Hotel California. Ο αφηγητής συνέρχεται και παρατηρεί το πόσο αριστοκρατικός αυτός ο χώρος είναι. Όμως, η μυστηριώδης γυναίκα, τού λέει ότι ο καθένας και η καθεμία στο Hotel California είναι αιχμάλωτος της δικής του/δικής της επιλογής. “Φτύνουμε με αηδία τη σαμπάνια σας!” του λέει. Και Όλοι εμφανίζονται για το"Δείπνο" στην «Aίθουσα του "Αφεντικού» και μαχαιρώνουν το «Ζώο» και μαχαιρώνουν το «Θηρίο» που όμως, ΔΕΝ πεθαίνει. Αυτό φυσικά, κάνει τον αφηγητή έντρομος να τρέξει προς την Έξοδο, όμως τώρα πιά, Δεν μπορεί να βρει την Έξοδο. «Ο Φύλακας», τού λέει να μην ανησυχεί, επειδή Δεν πρόκειται ποτέ! να ξεφύγει από το Hotel California. Αυτή είναι η μοίρα του κουρασμένου ταξειδιώτη αφηγητή. Hotel California = Σατανική Ωδή στις Ανθρωποθυσίες μτφρ: ~η Dimi

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ η Dimi 01/02/2015 20:48:24

      Το τραγούδι καταγγέλλει τις παραθρησκευτικές οργανώσεις που ευδοκιμούσαν ιδιαίτερα τη συγκεκριμένη περίοδο στις ΗΠΑ, ενώ για τους πιο "ψαγμένους" είναι αλληγορία για τον "κόσμο" των ναρκωτικών. Το νόημα είναι στον τελευταίο στίχο: "Όποτε θέλεις αποφασίζεις να φύγεις, αλλά ΠΟΤΕ δε θα μπορέσεις να φύγεις".

  14. sender avatar
    sender 01/02/2015 18:20:27

    Οι Ελληνες,υπερήφανα,θα φύγουν από την Ευρώπη,πετώντας στα μούτρα της, επιδοτήσεις,αποζημιώσεις,Εσπα και άλλα με τα οποία προσπαθούν να μας εξαγοράσουν.Λιτή ζωή,ξερό ψωμί και όλα ξανά από μιαν άθλια αρχή.

    • Hunter avatar
      Hunter @ sender 01/02/2015 19:08:13

      Τι είναι οι επιδοτήσεις, οι αποζημιώσεις και το ΕΣΠΑ, μπροστά στην "υπερηφάνεια" και στην "αξιοπρέπεια" με τις οποίες θα περιμένουν στην Ελλάδα τον 6ον στόλο με τα δολάρια και τους Γερμανούς με τα ευρώ;;;; Δεν ενθυμήστε με πόση αξιοπρέπεια περίμεναν τον 6ον στόλο στον Πειραιά;;;

      • sender avatar
        sender @ Hunter 01/02/2015 19:31:17

        Τώρα που έχουμε και αυτούς που δεν χάνονται στην μετάφραση,σώθηκε το τσαρδάκι!

  15. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 01/02/2015 18:29:51

    Αγαπητοι φιλοι διαβασα με προσοχη τα σχολια σας και συμφωνω. Εγω σημερα παρατηρω μια επιθεση μεσω internet αποδομησης καθε αλλης φωνης. Συντονισμενα αρχισε η επιθεση εναντιον του 'Ποταμιου" και του αρχηγου του. Το τι του γραφουν ειναι αλλο πραγμα. Hotdog και ' κουτι της Πανδωρας' , Τρομακτικο , Χωνι κλπ. Ηδη εγραψαν οτι ο Α.Σ συμπεριλαμβανεται στην γνωστη Λιστα .. Ηδη ο Βαρουφακης ειναι ο ηρωας σε αντιθεση με τους προκατοχους του Στουρναρα κλπ Ηδη ο Βαρουφακης ειναι ο υπερμορφωμενος σε αντιθεση με τον Ολλανδο. Ξεχνουν σκοπιμα ομως να συγκρηνουν τον Αλεξη με τον Αντωνη, τον Λαφαζανη με τον Βενιζελο, τον Σκουρλετη με τον Δενδια κλπ. Τι θελω να πω με τα παραπανω? Η προπαγανδα συνεχιζεται. Η αποδομηση και η συνομωσιολογια συνεχιζεται. Το ιντερνετ στην υπηρεσια της προπαγανδας . Ολοι αυτοι οι δημοσιογραφισκοι θα στειλουν συντομα τον λογαριασμο και θα εισπραξουν τα του κοπου τους. Η ΕΡΤ ή ΝΕΠΙΤ θα προσλαβει παλι παρα πολλους απο αυτους. Αιμιλιοι, Αρβανιτηδες , Πανδωρακηδες κλπ θα ξαναβαλουν το χερι στο βαρελι εις βαρος ολων των θυματων του Ι.Τ και καποιων εξαιρεσεων του ΔΤ. Οι εφημεριδες που πηγαν Realιστικα ΚΟΝΤΡΑ και μιλουσαν στον ΕΝΙΚΟ θα ξαναγεμισουν διαφημισεις ή θα εισπραξουν διαφορετικα τα δεδουλευμενα.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Ρεαλιστης 01/02/2015 21:19:02

      Θά πρέπει ὅμως νά φυτέψουν πολλά εὑρώδενδρα. :)

  16. Naruto avatar
    Naruto 01/02/2015 19:45:34

    Ο Τσίπρας χωρις να το θέλει θα κάνει στην Ελλάδα ένα μεγάλο δώρο. Οπως ο ΓΑΠ το ´10 με την βλακώδη συμπεριφορά του διέλυσε το ΠΑΣΟΚ έτσι και ο Τσίπρας με τους ερασιτεχνισμούς του θα μας απαλλάξει απο την αριστερά . Το τίμημα βέβαια βαρύ αλλά δεν είναι και λίγο να ξεφορτωθούμε τις κομμουνιστικές βλακείες και να γίνουμε μια φυσιολογική χώρα . Ολα αυτά που βλέπουμε είναι ο καρπός της αριστερής ιδεολογικής κυριαρχίας για δεκαετίες . Έτσι αν μεν αποτύχει και μας πάρει και μας σηκώσει, θα φύγουν νύχτα και δεν θα θέλει κανένας να ξανακούσει για αριστερά . Αν πάλι κάνει την κωλοτούμπα θα εκφυλιστούν σε ένα νέο απαξιωμένο ΠΑΣΟΚ . Ειλικρινά δεν ξέρω τι να ευχηθώ .

  17. Κεντροδεξιός avatar
    Κεντροδεξιός 01/02/2015 21:45:48

    Ο Τσίπρας θα κάνει μια μεγαλοπρεπη κολοτουμπα αυτό είναι βέβαιο, το θέμα είναι, θά απολογηθεί για τα προεκλογικά ψέματα στο λαό

    • Κυθήριος avatar