Θυμάστε που βρίζατε τον Σαμαρά κύριε πρωθυπουργέ;
15/07/2015 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θυμάστε που βρίζατε τον Σαμαρά κύριε πρωθυπουργέ;

Καλώς ήλθατε στην πραγματικότητα...

Όταν ένας πρωθυπουργός ξεκινά τη συνέντευξη λέγοντας «απόψε θα πούμε μόνο αλήθειες», παραδεχόμενος ότι το προηγούμενο διάστημα έλεγε και ψέματα, καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τον Αλέξη Τσίπρα. Θέλοντας να βαφτίσει το κρέας... λαβράκι και να μας πείσει ότι η συμφωνία είναι καλή κι ευτυχώς που έγινε το δημοψήφισμα, ο πρωθυπουργός μόνο που δεν μας είπε ότι η Ελλάδα θα γίνει παράδεισος.

Εντάξει, η συμφωνία ήταν μονόδρομος αφού του έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό. Εντάξει να τον στηρίξουμε γιατί αλλιώς θα καταστραφεί η χώρα. Αλλά ούτε ίχνος πραγματικής αυτοκριτικής. Ξέχασε τις προεκλογικές του κορώνες; Ξέχασε τι έλεγε μέχρι την προηγούμενη Κυριακή; Ξέχασε τι έλεγε την Παρασκευή στο Σύνταγμα πριν το δημοψήφισμα; Και βεβαίως δεν είχε ίχνος θάρρους να παραδεχθεί ότι το δημοψήφισμα ήταν η μεγαλύτερη πολιτική απάτη η οποία επέφερε απίστευτη ζημιά στην οικονομία. Και τελικά αποδυνάμωσε τη διαπραγματευτική ικανότητα της κυβέρνησης, φέροντας αυτή την κάκιστη συμφωνία.

Είχε όμως και πλάκα τα όσα είπε ο κ. Τσίπρας γιατί ήταν τα ίδια που έλεγε και ο... Σαμαράς όταν τον κατηγορούσαν για τα μέτρα που έφερνε. Όμως είναι η σκληρή πραγματικότητα. Ή χρεοκοπείς ή υπογράφεις μνημόνιο. Ο πρωθυπουργός έγινε... γερμανοτσολιάς και μνημονιακός και ο ίδιος επειδή κατάλαβε πόσα απίδια έχει ο σάκος. Τότε που έβριζε τον Σαμαρά και τους άλλους γιατί πήραν σκληρά μέτρα, τα θυμάται; Δεν κατάλαβε πώς αισθάνονταν όλοι οι προηγούμενοι όταν ήταν αναγκασμένοι να πάρουν αποφάσεις πολύ σκληρές αλλά υποχρεωτικές; Μάλλον το κατάλαβε αλλά δεν έχει το πολιτικό θάρρος να το παραδεχθεί.

Μίλησε για το Grexit και για το ότι οι συνταξιούχοι θα γίνονταν πολύ φτωχοί ενώ οι πλούσιοι που έβγαλαν τα λεφτά τους στο εξωτερικό θα ζούσαν ζωή και κότα. Μα τώρα το κατάλαβε; Όταν έλεγε ότι δεν είναι ταμπού το ευρώ τι νόμιζε; Όταν άφηνε όλους τους ανίκανους βουλευτές και υπουργούς του να παίζουν παιχνίδια με τη δραχμή που ήταν; Γιατί άφηνε τους Λαπαβίτσες, τους Λαφαζάνηδες ή τους Βαρουφάκηδες να μιλάνε σαν κάτι απλό την έξοδο από το ευρώ;

Είπε ότι το Μάρτιο έμαθε για το σχέδιο Σόιμπλε για έξοδο από το ευρώ και ζήτησε μελέτη επιπτώσεων και μόλις διάβαζε τι θα γινόταν απέρριψε το σχέδιο. Μέγα ψεύδος. Ο ίδιος ήταν αυτός που εδώ και τρεις μήνες επέσειε στους δανειστές το φόβο του Grexit. Αυτός ήταν που έφερε ένα δημοψήφισμα που όλοι του έλεγαν να μην το κάνει γιατί ήταν ουσιαστικά ευρώ ή δραχμή. Αυτός άφησε τον Βαρουφάκη να συνομιλεί με ειδικούς για χρεοκοπίες. Αυτός είναι υπεύθυνος για όλες τις επιλογές της κυβέρνησης που μας έχουν φέρει πιο κοντά στην καταστροφή.

«Δεν δραπετεύω από τις ευθύνες μου» είπε αλλά δεν είπε αν θα τις αναλάβει και ποτέ ενώ άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο εκλογών όταν ολοκληρωθεί η συμφωνία.

Ο κ. Τσίπρας δεν βρήκε το σθένος να πει ένα ευχαριστώ στα κόμματα της αντιπολίτευσης τα οποία αυτή τη στιγμή τον στηρίζουν έχοντας συναίσθηση της ευθύνης. Αντιθέτως, βρήκε καλά λόγια για τους ψεκασμένους και για την εξαιρετική σχέση με τον Καμμένο. Οποία κατάντια της αριστεράς.

Είπε ότι είναι εξαίρετος οικονομολόγος ο Βαρουφάκης αλλά δεν κάνει για πολιτικός γιατί δεν συγκρατείται ενώ το κάλυψε λέγοντας ότι αναλαμβάνει ο ίδιος τις ευθύνες για τα λάθη του πρώην υπουργού. Ενώ τον χαρακτήρισε και έντιμο. Ακόμη κι έτσι να είναι τη ζημιά στην οικονομία ποιος θα την πληρώσει;

Εκεί που έδωσε ρέστα ήταν για τις τράπεζες όταν είπε ότι δεν θα χρειάζονταν ανακεφαλαιοποίηση αν δεν υπήρχαν τα capital control. Μα η κυβέρνησή του ευθύνεται για τις κλειστές τράπεζες, άρα αυτό προκάλεσε ανεπανόρθωτη ζημιά που θα κληθεί να πληρώσει ο ελληνικός λαός. Τα 10, 15 ή 25 δισ για την ανακεφαλαιοποίηση ποιος θα τα πληρώσει κ. Τσίπρα;

Έκανε λόγο για μία δύσκολη συμφωνία, αλλά ξέφυγε η Ελλάδα από το Grexit και σημείωσε πως απέναντι στους ευρωπαίους ηγέτες υπήρχαν δύο εναλλακτικές, η συμφωνία ή η άτακτη χρεοκοπία.

Μα αυτό δεν τους λέγαμε τόσους μήνες; Το μαχαίρι στο λαιμό δεν είχε ο Σαμαράς όταν έπαιρνε δύσκολες αποφάσεις αλλά ο Τσίπρας τον λιθοβολούσε. Και ψεύτης και υποκριτής δηλαδή.

Ο κ. Τσίπρας δήλωσε πως με τη νέα συμφωνία δεν κόβονται μισθοί και συντάξεις, αλλά παραδέχθηκε πως με την αύξηση του ΦΠΑ μειώνεται η αγοραστική δύναμη των πολιτών. Σχεδόν μας είπε ότι η συμφωνία είναι καλύτερη απ' όλες αν και ξέρουμε όλοι ότι είναι ένα σκληρό μνημόνιο. Ενώ αποκάλυψε ότι εκτός από τον Βαρουφάκη ήταν κι αυτός ένας από τους πέντε που έκαναν σχέδια για Grexit και παρήγγειλε ανάλυση για τις επιπτώσεις. Μόλις είδε τα στοιχεία τρόμαξε και απέκλεισε το ενδεχόμενο. Χρειαζόταν μελέτη για να το καταλάβει; Τόση απερισκεψία και ασχετοσύνη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λαέρτης avatar
    Λαέρτης 15/07/2015 00:11:47

    τουλάχιστον αυτός , σταμάτησε στο χείλος του γκρεμού !!!! Οι λαφαζανίστας , οι μπαρουφίστας , οι ανελίστας , οι χρυσαυγιτίστας και οι κουκουέδες συντάσσονται με την γραμμή Σόιμπλε και μαρσάρουν στο κενό!!!!! Δε λέω!!! Δεν είναι και τόσο έξυπνο το παιδί, ούτε δουλεμένο είναι ούτε έμπειρο αλλά εκεί κάπου στο αμήν την έβγαλε την περικεφαλαία αφού έκανε θρύψαλα την τζαμαρία Συγκριτικά με τους προηγούμενους θεωρείται ανώτερο είδος οργανισμού!!!!

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Λαέρτης 15/07/2015 07:46:44

      δεν τον έχω για χαζό, πήρε ένα ένα κόμμα του 4% και το πήγε στο 35%. πιστεύω βάσιμα πως οι δραχμικοί του κόμματος του τον κράταγαν όμηρο.

      • Λαέρτης avatar
        Λαέρτης @ ουδέτερος 15/07/2015 12:53:42

        απόρριψε επιπλέον μέτρα 800 εκατομμυρίων για να δεχτεί μέτρα 12.5 δις!!!! Πήρε μια χώρα από την ευρωζώνη και την υποβίβασε σε επίπεδο ...σομαλίας!!! Δεν τα κάνει ο καθένας αυτά, όλα κι όλα!!

      • ΚΚ avatar
        ΚΚ @ ουδέτερος 15/07/2015 14:09:13

        Δεν πήρε ένα κόμμα του 4% και το πήγε στο 35% αγαπητέ φίλε. Πήρε το 30% του ΠΑΣΟΚ που αποτελείτο από συνδικαλιστές , και διαφόρους αναξιοπαθούντες και τους υποσχέθηκε δουλειές στο δημόσιο

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ ουδέτερος 15/07/2015 15:32:39

        ουδετερε; ας δεκτω το επιχειρημα σου. αφου το ηξερε οτι τον ειχαν εγκλωβισμενο γιατι ηθελε σωννει και καλα να παρει την εξουσια ριχνοντας τον σαμαρα; υπαρχει λογικο κενο σε οσα λες.

        • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
          ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Παρατηρητής 15/07/2015 20:50:12

          .Ναι αλλά βλέπεις φίλε Παρατηρητή οτι, τώρα που δεν τους χρειάζεται πιά, απεγκλωβίζεται και απο τους δραχμικούς. Αν δεν έριχνε τον Σαμαρά πώς θα γινόταν Πρωθυπουργός?

      • George N avatar
        George N @ ουδέτερος 15/07/2015 15:40:19

        Άλλο επιχείρημα για την διαπίστωση σας, έχετε? Για το αντίθετο πάντως υπάρχουν πολλά....

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 15/07/2015 00:28:07

    όσο για τον Σαμαρά ήδη είναι πολλοί αυτοί που τον αναπολούν !!! Κι ακόμα περισσότεροι αυτοί που θα τον αναπολήσουν !!!!!(θυμάται κανείς ότι το ¨κατάπτυστο¨ Mail Χαρδούβελη δεν ξεπερνούσε τα 900 εκατομμύρια ?????)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ λαέρτης 15/07/2015 00:55:02

      ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΟΣΟΝΟΥΠΩ, Λαέρτη!

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ λαέρτης 15/07/2015 07:41:40

      ο Σαμαράς δικαιώθηκε και αυτός. Δικαιώθηκε και εσωκομματικά. ο Τσίπρας και ο Σαμαράς έχουν κάτι κοινό, κάποιοι σύμβουλοι τους δεν ήταν καλοί.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ ουδέτερος 15/07/2015 13:34:56

        τωρα σοβαρα ρε ουδετερε μου; ολα αυτα που γινονταν τους τελευταιους μηνες θεωρεις οτι ηταν προιον συμβουλων; η οτι ο σαμαρας δεν ηξερε για τους συμβουλους τους δικους του; ηταν πολιτικες. η μεν δικαιωθηκε στα αποτελεσματα καταψηφιστικε διοτι ηταν ασχημη αισθητικα, η δε ειναι ενα καρακιοζιλικι το οποιο ομως ακουγετε ωραιο και συνεχιζεται.

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 15/07/2015 00:35:33

    Δεν θεωρείτε ότι σε σύγκριση με τον λαφαζάνη και τον μπαρούφα ο chip είναι ανώτερο εμβιο ον Χωρίς εγκέφαλο μεν αλλά ανώτερο? ή όχι????

  4. airman avatar
    airman 15/07/2015 07:15:18

    Κι όμως είναι ο Πρωθυπουργός της Χώρας και θα παραμείνει για ικανό διάστημα ώστε να προσπεράσουμε το χάος που δημιούργησε! Και ποιος ξέρει, μπορεί να τον επιλέξουμε εκ νέου! Νέος άνθρωπος, να μην έχει άλλη μία ευκαιρία; Υ.Γ. Σε κάποιες περιπτώσεις η ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ είναι πιο επικίνδυνη από κάθε τι άλλο!

  5. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 15/07/2015 07:45:00

    Εντάξει να τον στηρίξουμε....αυτά τα εντάξει μας φαλήρησαν...

  6. Jim Beam avatar
    Jim Beam 15/07/2015 09:27:09

    Δεν ειναι δυνατό να κυβερνήσουν τη χωρα, ο Τσιπρας, ο ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, η Φωφη και ο Καραμανλής junior ..... Με μονο επιχείρημα την νεότητα. Ειναι ανεπαρκείς, άπειροι και άσχετοι. Σε μια χρονική στιγμή που πρέπει να διαχειριστούμε την δυσκολότερη οικονομική και κοινωνική κρίση της χωρας, χρειαζόμαστε ηγέτες με εμπειρία και κύρος ! Χρειαζόμαστε καπετάνιο και όχι πειρατή .... Θελουμε άξιο ηγέτη και όχι μαθητευόμενους μάγους ! Ο Αλεξης ειπε πολλά, έταξε πολλά δεν έκανε τίποτα ! Ο Σαμαράς ειπε λίγα έκανε πολλά και ανατράπηκε στο όνομα της αριστερής μπουρδολογίας και του κόμπλεξ του εμφυλίου. Ο Τσιπρας δεν πιστεύει στο νέο μνημόνιο που έφερε, αλλά θέλει να το εφαρμόσει με την ψήφο των άλλων ..... Τα βράχια δεν κάνουν στην άκρη για να περάσει ο κλόουν της Αριστεράς !!!!

  7. Αριστος avatar
    Αριστος 15/07/2015 09:34:08

    Κι όμως είναι' να γιατί http://www.newsbomb.gr

  8. petros avatar
    petros 15/07/2015 09:49:14

    Να επιστρεψει ο ΣΑΜΑΡΑΣ. Το εθνος τον χρειαζεται τωρα οσο ποτε!!!!!!!

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/07/2015 09:55:37

    "...αποκάλυψε ότι εκτός από τον Βαρουφάκη ήταν κι αυτός ένας από τους πέντε που έκαναν σχέδια για Grexit και παρήγγειλε ανάλυση για τις επιπτώσεις. Μόλις είδε τα στοιχεία τρόμαξε και απέκλεισε το ενδεχόμενο. Χρειαζόταν μελέτη για να το καταλάβει; Τόση απερισκεψία και ασχετοσύνη;" Μόνο αυτή η φράση του τον καθιστά απόλυτα υπεύθυνο για όλη τη ζημιά που πάθαμε. Απαιτείται ειδικό δικαστήριο για το μνημόνιο 3 με Βαρουφάκη και Τσίπρα στο εδώλιο με κατηγορίες για το μεγάλωμα του κόστους της διάσωσης της χώρας από τη χρεοκοπία είτε λόγω δόλου (το πιστεύω απόλυτα), είτε λόγω άγνοιας που έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ δικαιολογείται μετά από 5 χρόνια μνημόνια και αυτούς τους τύπους να γυρνούν τον πλανήτη και να λένε ότι θέλουν προεκλογικά και μετεγκλογικά.

    • Αριστος avatar
      Αριστος @ Γεώργιος Τ. 15/07/2015 10:49:49

      Aς ξεκινήσουμε από τα μνημόνια 1 @ 2!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 15/07/2015 11:52:41

      ῎Ετσι! Εἰδικό δικαστήριο μέ τήν κατηγορία τῆς ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ γιά τσίπρα καί τῆς παρέας του. ῾Ο σύμβουλος τοῦ γαπ καί τέκνο τοῦ σόρος ἔγινε ὑπουργός ΥΠΟΙΚ τοῦ τσίπρα. . .ἑνώσετε τίς κουκῖδες.

  10. m.s avatar
    m.s 15/07/2015 10:52:25

    Η ζημιά έγινε. 6 μήνες αριστερά ήταν αρκετοί να διαλύσουν τη χώρα. Πολύ φοβάμαι ότι το προεκλογικό σποτάκι της ΝΔ είναι πάρα πολύ αισιόδοξο. Θεωρώ ότι ο Σαμαράς βιάστηκε να φύγει. Σοβαροί άνθρωποι με σύνεση είναι το ζητούμενο.

  11. Αρης avatar
    Αρης 15/07/2015 11:40:26

    Το πρόβλημα είναι καθαρά στα χέρια του λαού,αν συνεχίσει να πιστεύει στους μύθους στον επόμενο τόνο θα βρεθεί στον Κουτσούμπα, μετά στον Μαζιώτη και τον Ρωμανό και στο τέλος στην Βόρειο Κορέα.-