#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2011 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα προλάβουν να φτάσουν στις εκλογές;



Χάρις στην απεργία των δημοσιογράφων (οι οποίοι απολαμβάνουν τα κορμιά των αδυνατισμένων από την πείνα Ελληνίδων στις παραλίες) συνεχίζεται αμείωτη η φημολογία για το πως προτίθεται να αντιδράσει στη ανταρσία των βουλευτών του και στην επιδείνωση της Οικονομίας ο Πρωθυπουργός (ναι, έχουμε ακόμα) Γ. Παπανδρέου.

"Θα κάνει συσκέψεις, "έκανε συσκέψεις",  "θα δει αυτόν", "μίλησε με τον άλλον", "τους μάζεψε στο Μαξίμου",  "θα συνεδριάσει η κοινοβουλευτική ομάδα την Τετάρτη", "θα κάνει εκλογές", "θα κάνει ανασχηματισμό" κλπ κλπ.

Στην πραγματικότητα όλες οι πληροφορίες και διαρροές δεν μπορούν να κρύψουν το αυτονόητο: Ο κ. Παπανδρέου δεν ξέρει πλέον τι να κάνει ενώπιον της τετραπλής δαμόκλειας σπάθης που επικρέμαται άνωθέν του: Αποτυχία της οικονομικής πολιτικής - η κοινωνία δεν μπορεί να αφομοιώσει άλλα μέτρα - κυβέρνηση και κρατικός μηχανισμός αδυνατούν να υλοποιήσουν τα ληφθέντα μέτρα - για το ίδιο του το κόμμα ο ίδιος είναι πλέον παρελθόν.

Παράδειγμα: ως σανίδα σωτηρίας προβάλλεται τις τελευταίες ώρες απο φιλοκυβερνητικά μέσα η "ύπαρξη σχεδίου "ήπιας διευθέτησης" χωρίς κούρεμα του χρέους το οποίο εκτιμάται ότι, υπό προϋποθέσεις, μπορεί να γίνει αποδεκτό από την Τρόικα". Ποιό είναι το σχέδιο; Το αποκαλύπτει ο ΣΚΑΙ της σταθερής εμμονής στην συγκυβέρνηση με τον Σαμαρά:  "Το επικρατέστερο αυτή την στιγμή σχέδιο αναφέρει για συνολική επιμήκυνση του χρέους της χώρας με καλύτερους όρους αποπληρωμής κάτι που περιέγραψε ο Τζόρτζ Σόρος και στη συνάντηση του με το Γιώργο Παπανδρέου αλλά και στις δημόσιες παρεμβάσεις του..."

Όμως και στο καφενείο του τελευταίου χωριού προς την Τουρκία γνωρίζουν πλέον ότι μια επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής (θα αφορά και το χρέος σε ιδιώτες;) και μια μείωση (το πολύ κατά μισή μονάδα) του επιτοκίου δεν θα λύσει το πρόβλημα. Και ότι στην πραγματικότητα και τον χρόνο υποταγής στο Μνημόνιο θα επιμηκύνει και αφορμή για νέα μέτρα θα αποτελέσει.

 

Χρειάζεται αλλαγή πολιτικής, άλλη πολιτική, άλλες ιδέες και άλλη ορμή. Πράγματα και καταστάσεις δηλαδή που ούτε μπορεί να βρεί , ούτε έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει ο κ. Παπανδρέου.

 

Γι αυτό εκτίμησή μας είναι ότι παράλληλα με την καταστροφολογία θα ενταθούν από αύριο τα σενάρια εμπλοκής του Σαμαρά σε συγκυβέρνηση - επειδή δεν έχουν και δε μπορούν να κάνουν κάτι άλλο.
Όπως όμως επισημαίνει και ο ΣΚΑΙ σε πολλούς έχει αποτυπωθεί η φράση του υπουργού υγείας «δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να φτάσουμε στις εκλογές».

Περισσότερα: Κυβερνητικό χάος, ατέλειωτη φημολογία και σενάρια διαφυγής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/04/2011 15:52:43

    Reprofiling!
    Ανασχεδιασμός χρέους.
    Το σχέδιο παρουσίασε ο Μπάμπης Παπαδημητρίου στο αντικειμενικό και αδέσμευτο δελτίο ειδήσεων του ΣΚΑΙ την επομένη της συνάντησης Παπανδρέου-Σόρος.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Κώστας Ροδινός 10/04/2011 23:39:49

      ΣΚΑΪ, το κανάλι του ΔΝΤ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 11/04/2011 01:36:24

        Αληθεύει ότι το αγόρασε ο Σόρος?

  2. drider avatar
    drider 10/04/2011 16:21:11

    Σύμφωνα με εξακριβωμένες πληροφορίες, το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης μελετάει την εξαγορά του ποσοστού της Γιουβέντους που κατέχει ο Καντάφι. Φιλοδοξία τους είναι να ενισχύσουν την ομάδα του επιτελείου με παίκτες στην άμυνα, στο κέντρο αλλά και στην επίθεση, εν όψει του σκληρού αγώνα που θα δωθεί τον Ιούνιο.

    Οι ίδιες πληροφορίες συμπληρώνουν ότι το αντίτιμο της αγοροπωλησίας θα παρεσχεθεί στους αντάρτες της Λιβυής, οι οποίοι επίσης δεν έχουν ούτε άμυνα και ούτε επίθεση, ως συμβολική κίνηση συμπαράστασης και αλληλεγύης του ελληνικού λαού.

  3. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2011 16:25:05

    Η αποψινή νύκτα είναι γκαστρωμένη.

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ Orestios 10/04/2011 16:54:34

      μην λες τετοια. μακριααααα

      • Orestios avatar
        Orestios @ Εnzo 10/04/2011 17:00:39

        Αφού είναι. Τί φταίω?

        • jk avatar
          jk @ Orestios 10/04/2011 22:14:07

          Δηλαδή; Μπορεί το πρωί να ξυπνήσουμε και να μάθουμε ότι πάμε για εκλογές ή και τίποτα χειρότερο;

    • thanasis avatar
      thanasis @ Orestios 10/04/2011 20:10:49

      καθε νυχτα ειναι γκαστρμενη με το πασοκ
      μαθανε να αυτοσχεδιαζουν χωρις κανενα
      σχεδιο χωρις καμμια πυξιδα. αυτοσχεδιαζουμε
      χωρις στοχο χωρις πυξιδα και οπου βγη

  4. Apollonios avatar
    Apollonios 10/04/2011 16:25:59

    Ασπιρίνη για καρκίνο

  5. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 10/04/2011 17:03:43

    Το καινούργιο σαιτ της Ντόρας και το παλιο ποδοσφαιρικό και παραπολιτικό που σημειωτέον τα πατρονάρει εταιρεία που κάνει πράσινες μπίζνες και το παίζει και φιλική προς τον ...Σαμαρά, ανακοίνωσαν οτι μετά τον Καρατζαφυρερ ρόλο λαγου αναλαμβανει και η Ντορίτα:

    Τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλία θα επισκεφθεί τις επόμενες ημέρες η Ντόρα Μπακογιάννη και θα του ζητήσει να αναλάβει πρωτοβουλία για το σχηματισμό οικουμενικής κυβέρνησης, με τη συμμετοχή του μεγαλύτερου μέρους του πολιτικού κόσμου, για να μπορέσει η χώρα να αντιμετωπίσει τη βαθύτατη κρίση που διέρχεται.

    Η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας μάλιστα για να μην κατηγορηθεί ότι επιδιώκει να επιστρέψει στην εξουσία μέσα από μια οικουμενική κυβέρνηση, θα αυτόεξαιρεθεί από μία πιθανή κυβέρνηση συνεργασίας. Η κ.Μπακογιάννη θεωρεί ότι η κατάσταση της οικονομίας είναι εξαιρετικά κρίσιμη, πιστεύει πως όλες οι εξελίξεις είναι πιθανές και γι αυτό εκτιμά ότι μία πιθανή κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας θα βγάλει τη χώρα από αδιέξοδο.

    • tzager avatar
      tzager @ Αυτόνομος 10/04/2011 17:32:52

      Ίσως αυτό το σενάριο να είναι και το πιο άμεσα εφαρμόσιμο, το πιο δίκαιο και παράλληλα το πιο αποτελεσματικό!!! Αυτό γίνεται και στην Πορτογαλία τώρα γιατί αλλιώς βοήθεια γιοκ...

      Αυτοί οι πολιτικοί φορείς που δημιούργησαν και εξέθρεψαν νοοτροπίες και πρακτικές νοσηρές και σάπιες θα κληθούν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά!!!!

      Αυτομαστίγωμα να το πεις??? Θεία τιμωρία να το πεις??? Όπως και να το ονομάσεις αυτό είναι που τους αξίζει και αυτό θα έχουν!!!

      Και τώρα δεν έχουν και το περιθώριο αποτυχίας... Γιατί αλλιώς ξέρουν ότι πρέπει να μεταναστεύσουν!!!

      Τώρα για το αν θα συμμετάσχει η Ντόρα, ο Γιώργος, ο Κρατζαφύρερ, ο Σαμαράς ή ο Κουβέλης σε αυτό το κυβερνητικό σχήμα είναι το λιγότερο...

      Μπορούν να συμμετέχουν νέοι άνθρωποι από όλους τους πολιτικούς φορείς με φρέσκιες, καινοτόμες, ριζοσπαστικές, άμεσα υλοποιήσιμες πολιτικές που θα συντελέσουν στην επαναφορά της χώρας σε αναπτυξιακή τροχιά θίγοντας κατεστημένα ετών κυρίως στο κράτος και την αγορά???

      Έτσι μόνο θα εξιλεωθεί το υπάρχων πολιτικό σύστημα!!!! Αλλιώς αν περιμένουμε μόνο από το Γιώργο, τον Αντώνη ή τη Ντόρα... Τη γ******ε!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ tzager 10/04/2011 18:08:47

        Τα Ντοράκια σε παραλήρημα.
        Έρχεται η ώρα της φυλακής μηνύστε στους καλούς σας.

    • thanasis avatar
      thanasis @ Αυτόνομος 10/04/2011 20:14:34

      μονο στην οικουμενικη ελπιζουν τα συμφεροντα
      για να φανα και τα τελευταια απομειναρια
      εθνικης αξιοπρεπειας και εθνικου πλουτου.
      ο λαος και η σιωπηλη ανακδηλωτη πλειο
      ψηφια θα γινει φραγμος στα ανομα σχεδια των
      διαπλεκομενων και των της συμμοριας
      των προθυμων

  6. pizza avatar
    pizza 10/04/2011 17:10:52

    Μια κυβερνηση συνεργασιας με τους ιδιους πολιτικους που μας εφεραν σε αυτο το χαλι? Δυστυχως δεν νομιζω....

  7. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 10/04/2011 17:15:25

    κρατατε λιγο ολοι ρε παιδια να προλαβουμε να φυγουμε............βαστατε λιγοοοοοο

  8. tzager avatar
    tzager 10/04/2011 17:17:44

    "Χρειάζεται αλλαγή (????) πολιτικής, άλλη (????) πολιτική, άλλες (???) ιδέες και άλλη (???) ορμή..."

    Θα μπορούσε κανείς να συμφωνήσει με την επισύμανση ότι πολλά από αυτά (τα σκληρά, επώδυνα αλλά αναγκαία) που πάει... να εφαρμόσει η κυβέρνηση του Γ.Α.Π. ούτε τα πιστεύει, ούτε τα στηρίζει επαρκώς, ούτε επαρκή είναι από μόνα τους για να αποφύγουμε το αδιέξοδο...


    Επίσης σίγουρο είναι ότι αυτή η κυβέρνηση αργά ή γρήγορα δε θα μπορέσει να σταθεί γιατί ΤΩΡΑ ήρθε η ώρα που πρέπει να πληγεί το 'ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ'!!!! Και με αυτούς τους παλαιοΠασόκους δε μπορεί, δε θέλει ή δεν έχει τα κότσια να τα βάλει μία μονοκομματική κυβέρνηση.... Πα.Σο.Κ.!!!

    Πλησιάζει λοιπόν η ώρα που το ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ στο σύνολό του πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Δηλαδή... πέφτει η κυβέρνηση του Γιώργου, πρώην Γιωργάκη... Ερχεται το χάος..???

    Μονοκομματική κυβέρνηση Πα.Σο.Κ. ή Ν.Δ. δε πρόκειται να προκύψει από εκλογές και αυτό μάλλον ούτε καν ως επιλογή δε θα βρίσκεται στα δελτία των γραφείων στοιχημάτων... Άρα θα κληθούν τα όποια κόμματα εισέλθουν στη νέα Βουλή να επιλέξουν το δρόμο της ανυπακοής, που προτρέπει το ΚΚΕ, ή να συμπράξουν για τη σωτηρία της πατρίδας.

    Εκεί θέλω να δω με πόση ευκολία η Ν.Δ. κυρίως (που κυβέρνησε πολλάκις αυτή τη χώρα..) και τα λοιπά κόμματα- πλην ΚΚΕ (Λα.Ο.Σ., Δημ. Αριστερά, Δημ. Συμμαχία, Συ.Ριζ.Α., Οικολόγοι) που θα μπουν στη Βουλή θα απορρίψουν μία κυβερνητική συμμαχία με μοναδικό σκοπό την ουσιαστική και αποτελεσματική εφαρμογή επώδυνων αλλά αναγκαίων μέτρων για την αποφυγή της χρεοκοπίας...

    Βάζω ήδη στοιχηματάκι ότι βλέποντας οι δανειστές μας ότι πέρα από ευχολόγια αυτή η κυβέρνηση δεν τα βγάζει πέρα... θα πιέσουν για μία μεγάλη κυβερνητική συμμαχία (που θα προέλθει μάλλον από εκλογές πριν τον Ιούνιο) των δύο πρώην... μεγάλων κομμάτων για να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά!!! Και αυτό είναι ίσως και το πιο δίκαιο σενάριο. Αυτοί οι δύο πολιτικοί σχηματισμοί κυβέρνησαν εναλλάξ τη χώρα τα τελευταία 35 χρόνια.... Ευθύνονται και οι δύο, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο για το σημερινό κοινωνικο-οικονομικό τέλμα... και αυτοί πρέπει να διαλύσουν με μεθοδικότητα και επάρκεια ότι σαθρό και σάπιο εξέθρεψαν όλα αυτά τα χρόνια!!!

    Έτσι είναι στη ζωή... ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΟΝΟΝΤΑΙ!!!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tzager 10/04/2011 18:08:35

      Το θεμα οσο και αν σου φαινεται περιεργο δεν τιθεται ετσι.Το πρωτο σταδιο ειναι να ηττηθει ο ξερολισμος του ΠΑΣΟΚ.Κακως οι αλλοι ζητουν κυβερνηση συνεργασιας τη στιγμη που το ΠΑΣΟΚ προβαλλει οτι για ολα φταιει ο Καραμανλης και αυτο θα σωσει μονο του την Ελλαδα.Ειναι λαθος.
      Πρωτα να δηλωσει αδυναμια να κυβερνησει μονο του το ΠΑΣΟΚ και να ζητησει συνεργασια και μετα συζητουμε τους ορους της συνεργασιας.
      Η εκ των προτερων προσφορα παιζει το παιγνιδι του ΠΑΣΟΚ.

      • tzager avatar
        tzager @ ψυχραιμια 10/04/2011 19:03:15

        Αγαπητέ, δεν είναι κανενός παιχνίδι!!! Είναι ότι μόνοι τους δε μπορούν και αυτό είναι κοινό μυστικό!!! Δε με ενδιαφέρει αν το διατρανώσουν, αν το παραδεχτούν, αν το βροντοφωνάξουν...

        Με ενδιαφέρει να υπάρξει μία κυβέρνηση που θα ΜΠΟΡΕΙ να εφαρμόσει πολιτικές εξόδου από τη κρίση και όχι ημίμετρα. Δεν υπάρχει χρόνος!!!
        Και αν το έχεις συνειδητοποιήσει μονοκομματικές κυβερνήσεις και Εθνοσωτήρες μας τελείωσαν!!!

        • thanasis avatar
          thanasis @ tzager 10/04/2011 20:16:36

          αυτη την κυβερνηση πρεπει με περισκεψη να την ανα
          δειξη ολαος και οχι τα διαπλεκομενα μμε και
          τα ποικιλοχρωμα παπαγαλακια

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ tzager 10/04/2011 20:21:42

          Ενδιαφερει.Φθασαμε ως εδω λογω της ιδεολογικης μπαρουφας του ΠΑΣΟΚ και της αριστερας.Και ακομη συνεχιζουν να λενε μαλακιες για τεταρτο δρομο προς το σοσιαλισμο.
          Δεν πρεπει να υπαρξει καμμια συνεργασια αν δεν αποκηρυξουν το σοσιαλισμο και την "παγκοσμια διακυβερνηση".
          Μπορεις να τα θεωρεις μπαρουφες αλλα αυτες οι μπαρουφες διαστρεφουν τη θεωρηση της πραγματικοτητας και δινουν ζωη στα πασοκικα ιδεολογηματα.
          Με την πρακτικιστικη σταση της η ΝΔ αφηνε για χρονια το ιδεολογικο πεδιο ελευθερο και χωρις αντιπαλο.
          Ειναι λαθος να συνεχιζεται αυτο.

          • anonymos avatar
            anonymos @ ψυχραιμια 10/04/2011 21:19:49

            Για ποιο ιδεολογικό πεδίο μιλας ρε φίλε? για τους παραθερισμούς του Ελληνικού λαού στα Γιούρα που τους εστελνε η δεξιά? δεν υπάρχει λιγη τσιπα? τόσο πολύ προσβάλετε την αξιοπρέπεια των Ελλήνων?
            Φίλε ποτέ η δεξιά δεν δεν θα γίνει κυβέρνηση. δείτε τη τελαυταία δημοσκόπηση!!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ anonymos 10/04/2011 21:25:02

            Από τα Γιούρα γίνεται να γυρίσεις - από τον Άλλο Κόσμο δεν γυρνάς. Δεν σας το κοπανάμε όμως αντιθέτως καθόμαστε και ακούμε ιστορίες για ξερονήσια. Δεν υπάρχι λίγη τσίπα; Τόσο πολύ προσβάλετε την αξιοπρέπεια των Ελλήνων;

          • anonymos avatar
            anonymos @ ΚΜ 11/04/2011 04:45:15

            Φίλε, για βγάλεις αδεια οδήγησης αυτοκινήτου επρεπε να είσαι μέλος στο παρακράτος της Δεξιάς .
            Για να εισαχθείς στις Στρατιωτικές σχολές επρεπε να εισαι εθνθκόφρων και μέλος σε κάποια παρακριτική οργάνωση.
            Για να διαβάσεις την εφημερίδα > επρεπε να την αγοράσεις τη νύχτα, να τη βάλεις στο κορφο σου και να την διαβάσεις στο σπίτι σου ( στο Σταύλο που ηταν τα ζώα για να μη σε δούν οι χαφιεδες)
            Για ποιο ιδεολογικό περιεχόμενο της ΝΔ μιλας?Δεν υπάρχει τσίπα?

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ΚΜ 11/04/2011 07:46:39

            Παραμυθια ειναι αυτα που λες ανωνυμε.
            Εγω εζησα τη δεκαετια του 70 και αυτοκινητο επαιρνε οποιος ηθελε.
            Το ιδιο και εφημεριδες.Το ιδεολογικο περιεχομενο ειναι η ελευθερη οικονομια και οχι ο σοσιαλισμος.

          • Κωσταντινος Π. avatar
            Κωσταντινος Π. @ anonymos 10/04/2011 21:28:22

            ενω ο Καρατζαφυρερ...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Κωσταντινος Π. 10/04/2011 21:31:54

            Κι αυτός την προσβάλει, με διαφορετικό τρόπο.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ anonymos 10/04/2011 22:54:10

            Τσιπα απεναντι σε ποιους; στους σοσιαλιστες που χρεωκοπησαν τη χωρα;

    • JOHN avatar
      JOHN @ tzager 10/04/2011 20:18:59

      @tzager. Φιλε μου δεν μπορουν κοματα με μηχανισμους που ευθυνονται για το σημερινο μας χαλι να μας σωσουν απο το χαος.Χλωμο το βλαιπω.Η αλλαγη,ουτως η αλλως επωδυνη, πρεπει να ειναι ριζικη και κυριως για να πειστει ο κοσμος πρεπει να εχει προοπτικη.Χρειαζεται αλλαγη πολιτικων που και τα δυο μεγαλα κοματα εφαρμοσαν με παθος και που τελικα μας οδηγησαν στα σημερινα αδιεξοδα!Με τους σημερινους συσχετισμους ν αποκυριξουν ετσι απλα το παρελθον τους δεν γινεται.Ισως κυβερνηση τεχνοκρατων,παρα τις αδυναμιες ενος τετοιου σχηματος,να εφερνε καλυτερα αποτελεσματα εαν μπορουσε να ειναι ευρειας αποδοχης.

  9. KOSTAS avatar
    KOSTAS 10/04/2011 17:29:20

    ΡΕ ΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ…ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΟΥΝ (ΑΠ΄ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ) ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΡΕΜΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ???
    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ??? ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΛΑΒΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΥΣΟΔΕΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥΣ…ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΕΛΗΝΕΣ ΑΜΑΡΙΚΑΝΟΕΒΡΑΙΟΙ “ΤΣΑΝΤ…ΙΔΕΣ” ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ???

    • Orestios avatar
      Orestios @ KOSTAS 10/04/2011 18:10:29

      Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διαφύγουν.
      Η μεταπολίτευση θα κλείσει όπως άνοιξε. Με ένα δικαστήριο υπαιτίων για την ληστεία της Ελλάδας.

    • thanasis avatar
      thanasis @ KOSTAS 10/04/2011 20:18:01

      πρεπει να σταθουμε στην πλατει ταχιρ-συνταγμα
      και να απαιτησουμε να μας επιστρεψουν τον
      ιδρωτα μας

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/04/2011 17:43:29

    Δεν υπαρχει κανεις για να τους εμποδισει να φθασουν αν θελουν.Εκτος αν τους απολυσει η τροικα αλλα δεν εχει αλλους στη θεση τους.

  11. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 10/04/2011 18:53:52

    Προεπαθώ ματαίως να καταλάβω ποια προβλήματα θα λύσει μια συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ- ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ θεωρεί υπεύθυνη τη ΝΔ για τη σημερινή κατάσταση και η ΝΔ πιστεύει ότι μόνο ένα άλλο μείγμα οικονομικής πολιτικής , διαφορετικό από το εφαρμοζόμενο, μπορεί να δώσει λύση. Από την άλλη είναι προφανές ότι η ΝΔ δεν κάνει τίποτα απολύτως που να εμποδίζει το ΠΑΣΟΚ να εφαρμόσει την πολιτική του που πάντως μέχρι τώρα αποδεικνύεται εξόχως αναποτελεσματική.
    Τυχόν συγκυβέρνηση θα είχε σαν αποτέλεσμα την ακύρωση της ΝΔ ως "διαδοχου λύσης", την οριστική απεμπόληση ξεκάθαρων πραγματικά φιλελεύθερων λύσεων σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας και την δημιουργία μεγαλύτερου κενού εξουσίας. Με κάτι τέτοια κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ firiki2010.wordpress.com 10/04/2011 19:01:38

      Συμφερει αυτου που θελουν να αλλαξουν ολα για να μεινουν ιδια.Εκεινο που θελουν να αποτρεψουν ειναι κυβερνηση ΝΔ χωρις "σοσιαλιστικες" αυταπατες στην πλειοψηφια του λαου που ησαν τροχοπεδη στις προηγουμενες κυβερνησεις της ΝΔ.

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 10/04/2011 19:16:49

    Ὅλο καὶ περισσότερο ἐμφανίζεται ἡ ἀναγκαιότητα ἀνακήρυξης μεγάλου τμήματος τοῦ χρέους ὡς "ἐπαχθοῦς χρέους" (ὅπως σὲ ἄλλες χῶρες, ἁπλῶς... περισσότερο δικαιολογημένα), διότι εἰδάλλως τὸ πρᾶγμα δὲν βγαίνει οὔτε μὲ Ζάππειο ΙΙ, ΙΙΙ, ΙV...

    Ὁ Σαμαρᾶς θὰ τὸ τολμήσει;

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 10/04/2011 21:30:59

      εισαι πολυ σιγουρος οτι μπορει το χρεος μας να χαρακτηριστει ως "επαχθες"?
      γιατι χρειαζονται στοιχεια απο τη Γερμανια για Siemens κλπ., κλπ...

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Κωσταντινος Π. 11/04/2011 16:53:01

        Μά, ἡ ταύτιση ἐπέρχεται ἤδη ἀπὸ τὴν πρώτη-πρώτη πρόταση τῆς wikipedia:

        "In international law, odious debt is a legal theory which holds that the national debt incurred by a regime for purposes that do not serve the best interests of the nation, should not be enforceable. "

        http://en.wikipedia.org/wiki/Odious_debt

        Πέραν τούτου, τὸ πρωτάκουστον ρήτρας ὅπως ἡ περίφημη περὶ ἐθνικῆς κυριαρχίας στὴν Δανειακὴ Σύμβαση ἐπιτείνει τὴν ἐντύπωση πὼς πρόκειται περί... βρώμικης δουλειᾶς.

  13. apneagr avatar
    apneagr 10/04/2011 19:25:47

    "Χρειάζεται αλλαγή πολιτικής, άλλη πολιτική, άλλες ιδέες και άλλη ορμή. Πράγματα και καταστάσεις δηλαδή που ούτε μπορεί να βρεί , ούτε έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει ο κ. Παπανδρέου."

    Μάλλον αν δεν κατάρρευση πλήρως αυτό το πολιτικό σύστημα (να μηδενίσει το κοντέρ) και να το ξαναπάρουμε από την αρχή δεν γίνετε τίποτα.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 20:16:12

    Θα επαναλαβω μια περσυνη μου ερωτηση...!! ΠΕΡΣΥΝΗ..
    Οταν θα μπθν και αλλες χωρες σε μηχανισμους ΕΕ-ΔΝΤ ποιος θα πληρωνει τα δικα μας?? ΑΠ τη λιστα των Δανειστριων Χωρων ειδη η Πορτογαλια και ακολουθει η Ιρλανδια μπηκαν σε μηχανισμο!...
    Ξερετε ποσα ηταν να μας δωσουν για να καβατζαρουμε τα 110 Δις ??

    ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ
    Δέσμευση ΕΥΡΩ
    Βασίλειο του Βελγίου 2.860.942.462,10
    -----------Ιρλανδία 1.310.046.500,93 !!!!!!!!!!!!!
    Βασίλειο της Ισπανίας 9.794.387.452,71
    Γαλλική Δημοκρατία 16.773.596.199,72
    Ιταλική Δημοκρατία 14.739.467.996,33
    Κυπριακή Δημοκρατία 161.470.573,49
    Μεγάλο Δουκάτο του Λουξεμβούργου 206.054.851,64
    Δημοκρατία της Μάλτας 74.543.025,89
    Βασίλειο των Κάτω Χωρών 4.703.995.187,73
    Δημοκρατία της Αυστρίας 2.290.192.933,16
    ------- Πορτογαλική Δημοκρατία 2.064.558.742,44 !!!!!!!!!
    Δημοκρατία της Σλοβενίας 387.812.451,16
    Σλοβακική Δημοκρατία 817.850.223,95
    Δημοκρατία της Φινλανδίας 1.478.947.787,45
    KfW - Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας 22.336.133.611,30

    Θα μου πει καποιος τα 2 Δις της Πορτογαλιας κατ αρχας απο που θα τα παρουμε και ποσο θα μας κοστισουν?

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 20:35:58

      Ο Γιώργος είναι ικανός να δώσει εγγυήσεις στην Ιρλανδία και στην Πορτογαλία έναντι αυτών που πρέπει να μας δανείσουν για να εκταμιευθούν τα ποσά. Έτσι θα χρωστάμε και τα δανεικά και τις εγγυήσεις!
      Gaponomics!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 20:40:39

        Τα ΓΑΠονομκς τα δικα μου λενε οτι
        ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ κ ΕΜΕΙΣ ΔΑΝΕΙΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ !!!...
        λεω "πληρωσουμε" για ευνοητους λογους !
        πας στοιχημα???

        ΠΠ

        θα σου βαλω απο κατω αρθρο που βρηκα στη Γκαρντιαν, του Joseph Stiglitz ( Νομπελ ) και τι λεει για την Βρεταννικη Οικονομια και τη Λιτοτητα που τους χωνουν !!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 20:41:17

        “I argue that Britain, and the world, cannot afford not to have another stimulus. We cannot afford austerity. In a better world, we might rightfully debate the size of the public sector. Even now there should be a debate about how government spends its money. But today cutbacks in spending will weaken Britain, and even worsen its long-term fiscal position relative to well-designed government spending.

        “There is a shortage of aggregate demand – the demand for goods and services that generates jobs. Cutbacks in government spending will mean lower output and higher unemployment, unless something else fills the gap. Monetary policy won't. Short-term interest rates can't go any lower, and quantitative easing is not likely to substantially reduce the long-term interest rates government pays – and is even less likely to lead to substantial increases either in consumption or investment.

        “Britain is embarking on a highly risky experiment. More likely than not, it will add one more data point to the well- established result that austerity in the midst of a downturn lowers GDP and increases unemployment, and excessive austerity can have long-lasting effects.”

        Joseph Stiglitz is a US economist and Nobel Prize winner.

        ΠΠ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 20:54:48

        Ο Στίγκλιτζ τι συμβουλεύει τον ΓΑΠ αλήθεια?

        Να θέσω κι εγώ κάποια ερωτήματα κομβικά?
        1. Οι ελληνικές τράπεζες έχουν de facto καταρρεύσει ναι ή όχι?
        2. Το ασφαλισιτκό μας σύστημα είναι κλινικά νεκρό ναι ή όχι?
        3. Πως θα αντιμετωπίσουμε αυτά τα δύο προβλήματα?
        4. Θέλουμε να επιμείνουμε στο όραμα της ενωμένης Ευρώπης και αν ναι με ποιούς όρους?
        5. Θέλουμε να τραβήξουμε το δικόμας δρόμο και αν ναι με ποιό σχέδιο?
        6. Ποιός θα πει την ωμή αλήθεια για τα παραπάνω?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 21:01:49

          αχχαχα σε κολλησα την ασθενεια της ερωτησης???
          αν μου επιτρεπεις να σχολιασω.
          6. ΚΑΝΕΙΣ, διοτι ειτε ειναι ασχετοι ειτε πουλημενοι
          5. δεν "εχουμε" τα data, τα εργαλεια και τον αρχηγο ακομη..
          4. δεν μετρα η γνωμη μας
          3. ΔΕΝ αντιμετωπιζονται το καθενα για δικη του αιτια.
          2. no work no income, no income no assets, no assets, no money
          1. εχουν περασει κρασ τεστ και πηραν ΜΕΤΑ 100 Δις λεφτα ΜΑΣ
          εχουν να περασουν και δευτερο κρασ τεστ πολυ ζορικο !!! δε θα γλιτωσουν. Η απαντηση ειναι σχετικη απο ποια σκοπια ρωτας. Λογιστικα ΝΑΙ, αποθεματικα ΝΑΙ, απο επισφαλειες κλπ ΝΑΙ, ως Ιδρυματα ΟΧΙ κοκ

          ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 21:14:00

            Συνεπώς, το βαυαροκρατούμενο κρατίδιο-πιόνι των Αθηνών εξαρτάται από τις βουλές της Γερμανίας για το μέλλον της ευρωζώνης και τις ανάγκες των ΗΠΑ και του Ισραήλ για την ασφάλεια της Νοτιανατολικής Μεσογείου και από τις μεταξύ τους συμφωνίες ή διαφωνίες. Ωμά και κυνικά!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 21:24:58

            Ετσι ειναι !! το δε χαρτι της ασφαλειας της ΝΑ Μεσογειου δεν το εχουμε παιξει... ελεω ΓΑΠ.. και ουτε προκειτε !! διαφορετικα θα επαναστατουσαμε για ΑΟΖ με Κυπρο και Ισραηλ....
            εγω εμπαινα σε πολεμο για την ΑΟΖ... !!!

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 21:26:44

            CASUS BELI για ΑΟΖ με ΕΕ / ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ...

            ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 21:33:12

            Οι Γερμανοί είχαν στραβώσει σφὀδρα με την - ας πούμε - προσέγγισή μας με το Ισραήλ.
            Τώρα ποιός να κάνει γεωπολιτικό σχεδιασμό. Ο Δρούτσας? Ας καγχάσω.
            Αλήθεια, εκείνος ο Ρόντος τι να κάνει άραγε?

        • drider avatar
          drider @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/04/2011 21:14:36

          Αναφορικά με το ερώτημα για Στίγκλιτς:
          1) Θα του δίνει ιδέες για το πώς μπορεί να υποστηρίξει την επιχειρηματολογία του περί "ευρωπαϊκού" προβλήματος - σωστό
          2) Θα τον ευλογεί για τις προσπάθειες "δομικών αναπροσαρμογών" - λάθως

          Αυτά εξάγω από συνέντευξη του στον ΣΚΑΪ
          h**p://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_09/03/2011_382023

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 20:43:36

      Με κάθε επιφύλαξη ως προς την εγκυρότητα της απάντησης μου, η αίσθηση μου είναι η εξής:
      1) ότι θα χρηματοδοτηθούμε και από τα ομόλογα που εκδίδει το ευρωπαϊκό ταμείο στήριξης. Είμαι σίγουρος 100% ότι αυτό ισχύει για την Ιρλανδία, αλλά για εμάς όχι και τόσο.
      2) τα ομόλογα που εκδίδει το ταμείο στήριξης είναι υποτιμημένα, λόγου του ρίσκου που αναλαμβάνει αυτός που επενδύει σε αυτά. Επειδή πολλά κράτη συμμετέχουν στην έκδοση τους, έχουν και μια δόση "τοξικότητας". Συνακόλουθα, η αξία τους "πέφτει" κάθε φορά που ένα από τα κράτη που συμμετέχουν στην έκδοση τους προσφεύγει στο μηχανισμό στήριξης. Γιατί από δανειστής γίνεται δανειζόμενος.

      Ο Βαρουφάκης είχε γράψει ένα ωραίο αρθρό για το θέμα...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 10/04/2011 20:51:58

        Ισως γινει κ ετσι.. επισημα θα μαθουμε τι και πως και Πόσο ??
        - θα βρουμε οσα "χανουμε"
        - αν θα πληρωσουμε κ εμεις οσους μπουν σε μηχανισμους
        - ποσα, και με ποιο τροπο ( διαδικασια/εργαλειο/ )

        αδελφε drider μου βρωμαει πανωτόκι !...

        ΠΠ

        • drider avatar
          drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 20:57:31

          Τελικά, μάλλον δεν ισχύει αυτός ο μηχανισμός για εμάς (των ευρωομολόγων δηλαδή)...

          Να και το άρθρο Βαρουφάκη που είχα διαβάσει, που μάλλον θα βρεις πολύ ενδιαφέρον!
          http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=4751

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 10/04/2011 23:38:59

            καλα τα λεει ο καθηγητης ΑΛΛΑ,
            1. εχω στραβωσει αμζι του οταν στον Παπαγελα με την αλλη-κορη-Μητσοτακη-ακατανομαστη... ειπε "ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑΚ !!!!"
            - δε γουσταρω θεωριες και στον πολεμο Ι5. Να παει να κανει μαθηματα αν δε εχει τ @@ να υλοποιησει τις ιδεες του. ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ.-

            2. Το Ταμειο Σταθεροτητας, ειναι πολυ μπερδεμενη υποθεση. Ειναι ενα ΝΕΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ με ιδιομορφο facility. Αλλου δινει αλλου δε δινει. Ελεγεχται δε απ τους ΜεγαλοΔανειστες ΜΑΣ !!
            Δεν περιμενω ευκολιες απο τοκογλυφους !! με την καμια.

            ΠΠ

  15. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 10/04/2011 20:45:36

    "Χάρις στην απεργία των δημοσιογράφων (οι οποίοι απολαμβάνουν τα κορμιά των αδυνατισμένων από την πείνα Ελληνίδων στις παραλίες)..."

    Παρότι κράζετε το ΠΑΣΟΚ, απολαμβάνετε βλέπω τα μάλα, τη μέθοδο του κοινωνικού αυτοματισμού που ακολουθεί. ο ένας εναντίον του άλλου κι όλοι εναντίον όλων..

    Υ.Γ Προφανώς δεν έχετε ποτέ ουτε καν συναναστραφεί με δημοσιογράφο. Αλλιώς θα γνωρίζατε μαντάμ ή μεσιέ που υπογράφετε το άρθρο ότι ο δημοσιογράφος δουλεύει ημέρες και ώρες που οι περισσότεροι λοιποί επαγγελματίες ΟΥΤΕ στον ύπνο τους δεν έχουν δουλέψει και δη για ψιχία. Έλεος με το παιχνιδάκι αυτό.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Bloody_Ophelia 10/04/2011 20:49:48

      Θίξαμε την αλητεία της "ενημέρωσης" και βγήκαν οι υπερασπιστές.

    • factorx avatar
      factorx @ Bloody_Ophelia 10/04/2011 22:11:31

      Αγαπητή πρέπει να είσαι εντελώς άσχετη για να το λες αυτό σε εμάς

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Bloody_Ophelia 10/04/2011 23:34:32

      Μου δινεις ενα ονομα εντιμου και αδεκαστου δημοσιογραφου σε παρακαλω???

      ΠΠ

    • SOTHROPOULOS avatar
      SOTHROPOULOS @ Bloody_Ophelia 11/04/2011 02:02:26

      Σώπα καλέ, σας θίξαμε? Μονο που τα ψυχία είναι καρβέλια για τους περισσότερους με διπλές και τριπλές θέσεις σε ΕΡΤ , Υπουργείο Τύπου κλπ κλπ
      οι εξαιρέσεις στον κανόνα ελάχιστες και η ενημέρωση όπως θέλει η εργοδοσία....

    • gynner avatar
      gynner @ Bloody_Ophelia 11/04/2011 02:14:20

      Σιγά καλέ μη σπάσει το στυλό και σας χυθεί η μελάνη!Εγώ ξέρω τα στελέχη του ΠΝ που δουλεύουν μέρες και ώρες που δημοσιογράφοι ούτε στον ύπνο τους δεν έχουν δεί και με ΑΚΟΜΑ λιγότερα ψιχία!!

  16. an.βορινος avatar
    an.βορινος 10/04/2011 23:40:33

    Καλα ηταν με απεργεια των λειτουργων της ενημερωσης.Γλιτωσαμε απο την τηλεοπτικη τρομοκρατια Ας την κανουν διαρκειας προσωπικως δεν μου ελειψαν .Εξ αλλου οι δημοσιογραφοι -οι περισσοτεροι γραφουν για οτι αγνοουν και αποκρυπτουν αυτα που γνωριζουν

  17. kopritis avatar
    kopritis 11/04/2011 10:36:07

    PAPARAKONSTANTINOY KAI EPOS
    Το προεκλογικό σύνθημα «λεφτά υπάρχουν» ήταν δικής του έμπνευσης. Όμως, από τα 32 δις ευρώ που έλεγε προεκλογικά ότι ήταν εισπρακτέα από τις εφορίες, τα 24 (όπως ο ίδιος τελικά αποφάσισε) ήταν ανεπίδεκτα είσπραξης. Έτσι, επί υπουργίας του ένα αντίστοιχο ποσό επιβλήθηκε ως έκτακτη φορολογία στους Έλληνες.
    φακτορα κανε ενα καταλογο με ολες τις παπαριες προεκλογικες και μετεκλογικες του υπουργου του δντ

  18. Larry avatar
    Larry 11/04/2011 11:28:23

    Κόλαση!
    Επιμήκυνση του όλου χρέους σημαίνει 11 δις τον χρόνο τόκους!!! Για τα επόμενα 10-15 χρόνια. Πώς θα βγει το ποσό αυτό και ταυτόχρονα θα καλύπτει ένα στοιχειώδες έλλειμμα του τακτικού προϋπολογισμού της τάξης των 12 δις το χρόνο; Το χρέος θα διογκωθεί σε ασύλληπτο βαθμό. Εκτός και έχουμε ανάπτυξη 12% τον χρόνο. Αλλά, και πάλι, τον πλούτο που θα βγάλει η ελληνική κοινωνία θα τον πάρουν οι δανειστές.
    Η μόνη λύση είναι λογιστικός προσδιορισμός του χρέους, αφού 35-40 δις δανεισμένα επί Σημίτη και Καραμανλή φαίνεται ότι ήταν "μαύρα", δηλαδή τα δανειστήκαμε χωρίς να τα χρειαζόμαστε, δεν δαπανήθηκαν δηλαδή [για να γυρίσουν μαύρα στα ταμεία της GS, GPM, MS, και των "επενδυτών", που ετοίμαζαν χρεωκοπία και εξέδιδαν και τα CDS...], "κούρεμα" 75% για να γίνουμε ξανά άνθρωποι. Με δυσκολία, αλλά θα τα καταφέρουν.

  19. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 11/04/2011 12:14:49

    Η ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ

    Όταν το 1993 ο Αντώνης Σαμαράς αποφάσισε με γνώμονα τα εθνικά συμφέροντα να φύγει από τη Νέα Δημοκρατία και να δημιουργήσει δικό του πολιτικό κόμμα προφανώς και δεν γνώριζε τις εξελίξεις των επόμενων περίπου 20 χρόνων. Έχουμε όλοι αναγνωρίσει και αναλύσει το πολιτικό κόστος που βίωσε ο Σαμαράς, την απομάκρυνση του από την κεντρική πολιτική σκηνή και το αδιέξοδο που αντιμετώπισε. Προσέξτε το γεγονός ότι μιλάμε για τον νεότερο βουλευτή που εκλέχτηκε ποτέ, για την απίστευτη δημοτικότητα του την εποχή εκείνη, για το μέλλον της Νέας Δημοκρατίας. Ήταν ομολογουμένως από τους βασικότερους υποψηφίους προέδρους μετά τη Μητσοτάκη εποχή. Η ιστορία όμως είχε αντίθετη άποψη. Η ίδια η ιστορία λειτουργώντας σαν από μηχανής Θεός προστάτεψε τον Αντώνη Σαμαρά για τα δύσκολα. Γιατί στα εύκολα οι πρωθυπουργοί εύκολα διαχειρίζονται και χαλιναγωγούν την κοινωνία και το λαό. Καλός ή κακός η εποχή μετά το Μητσοτάκη ήταν εποχή παχύσαρκων αγελάδων. Με κονδύλια, πακέτα στήριξης, ευρωπαϊκά οράματα, ενιαίο νόμισμα, δημόσια έργα, ολυμπιακοί αγώνες κα οι κ Παπανδρέου, Σημίτης, Καραμανλής που κυβέρνησαν μέχρι το 2009 διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο τη ρεμούλα και τη λαμογιά. Μετά και αφού έφεραν τη Χώρα στο χείλος του γκρεμού αποσύρθηκαν άλλος για τον ουρανό, ο άλλος στο κολωνάκι γράφοντας τις επιτυχίες του και ο άλλος στη ραφήνα κάνοντας τον μουγκοθόδωρο ελπίζοντας ότι θα δικαιωθεί!!!, για την ανικανότητα του. Σήμερα όμως που η βρωμιά δεν χωράει πια κάτω από το χαλάκι υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη από ποτέ να βρεθεί ο Ηγέτης εκείνος που θα υψώσει το ανάστημα του έναντι των οικονομικών δολοφόνων και θα οδηγήσει τη Πατρίδα έξω από αυτό το αδιέξοδο. Ο Αντώνης Σαμαράς δεν χρωστάει πουθενά και την εποχή που κυβερνούσαν όλοι αυτοί ο Αντώνης ήταν σπίτι του ξέροντας ότι εκεί έξω υπάρχουν χιλιάδες πολίτες που τον εμπιστεύονται. Του το έδειξαν εκλέγοντας τον Πρόεδρο και εν αναμονή Πρωθυπουργό. Είναι φανερό ότι η ιστορία δικαιώνεται και σύντομα θα αξιοποιήσει τον τελευταίο μεγάλο ηγέτη αυτής της Χώρας και τότε θα μιλάμε για ολοκληρωτική ιστορική δικαίωση.

    Ανοιξιάτικος

  20. ahilleas-larissa avatar
    ahilleas-larissa 11/04/2011 22:35:16

    ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!
    ΘΑ ΣΑΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ...........ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ!