#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2011 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Θα έρθει στιγμή που θα βιάζονται να κυβερνήσω....»



«Να το θυμηθείτε ότι κάποια στιγμή η υπόλοιπη Ελλάδα θα βιάζεται να κυβερνήσει η Νέα Δημοκρατία περισσότερο από εμάς τους ίδιους.....»

Την φράση αυτή του Αντώνη Σαμαρά στην συνέντευξη του στην ΔΕΘ θυμήθηκα σήμερα το πρωί διαβάζοντας στον κυριακάτικο και ηλεκτρονικό Τύπο τις πρωτοφανείς πιέσεις που του ασκούνται για να συναινέσει - δηλαδή για να συγκυβερνήσει με τον Γιώργο Παπανδρέου, η ανεπάρκεια του οποίου έχει γίνει πλέον αντιληπτή από όλους.

Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες ο Σαμαράς επανέλαβε, με άλλα λόγια κι αυτό που είπε στην ΔΕΘ και στον Μπαρόζο,  και στους άλλους συνομιλητές του την περασμένη εβδομάδα στο Παρίσι και τις Βρυξέλλες: «Μόνο εγώ έχω εναλλακτικό σχέδιο και θα καταλάβετε την  αξιοπιστία του όταν θα συνειδητοποιήσετε την αποτυχία του δικού σας σχεδίου».

Αυτό βέβαια δεν το λένε οι «καλά πληροφορημένες» πηγές των σημερινών δημοσιευμάτων που χρησιμοποιούν μόνο όσα δήλωσαν ή διέρρευσαν ο Γάλλος πρωθυπουργός, οι  Ρομπάι και  Μπαρόζο, η Κριστίν Λαγκάρντ και ο Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ.

Για να επιτεθούν στον Σαμαρά χρησιμοποιούν ακόμα και όσα είπε ο συντηρητικός πρώην πρωθυπουργός της Βαυαρίας Έντμουντ Στόιμπερ (τον γνωρίζει κανείς εκτός ...Μονάχου;). «Το αδελφό κόμμα της Νέας Δημοκρατίας φέρει μεγάλη ευθύνη για τη μιζέρια του χρέους. Είναι παρανοϊκό το ότι ειδικά αυτό το κόμμα ... βγάζει τον κόσμο στους δρόμους (!!!) για να διαδηλώνει ενάντια στα μέτρα λιτότητας», δήλωσε ο κ. Στόιμπερ επιβεβαιώνοντας ότι δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει στην Ελλάδα. Επειδή αν είχαν πάρει χαμπάρι θα συνειδητοποιούσαν ότι κάνουν πολύ καλό στην αντιπολιτευτική εικόνα του Σαμαρά με αυτά που λένε. Δεν έχουν παρά να στείλουν εκπροσώπους τους στην πλατεία Συντάγματος και να ρωτήσουν τον κόσμο τι γνώμη έχει για την Ευρώπη.

Πόσο μάταιες είναι όμως οι πιέσεις στον Σαμαρά να συναινέσει φαίνεται όμως να το καταλαβαίνει και ο κ. Σταύρος Ψυχάρης στο σημερινό κύριο άρθρο του στο ΒΗΜΑ - διαβάστε  "Η ευθύνη του κ. Σαμαρά"



Τι λέει ο κ. Ψυχάρης για όσους μπορούν να διαβάσουν πίσω από τις γραμμές;

Ο Σαμαράς είναι «εν αναμονή Πρωθυπουργός», οι θέσεις του «εκφράζουν τις θέσεις ευρύτερων κοινωνικών στρωμάτων» και «πιθανώς τη λαϊκή πλειοψηφία»,  «ο Λαός θα κρίνει εκτιμώντας τα προσόντα και την ειλικρίνεια του καθενός» (χα χα χαααα), «το κρίσιμο σημείο θα είναι το πολιτικό πρόγραμμα», που μόνο ο Σαμαράς έχει με το Ζάππειο2. Και φυσικά κανένας πολιτικός δεν υποκύπτει όταν του γράφουν ανοικτά να υποκύψει.

Φαίνεται λοιπόν πως όχι μόνο το συγκρότημα Αλαφούζου αλλά και άλλοι πολλοί αντιλαμβάνονται ότι έρχεται η ώρα του Σαμαρά.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα των εκλογών που τόσο απασχολεί αρκετούς αναγνώστες μας:

Καταρχήν δεν γνωρίζω αν η τόση πίεση να ζητήσει εκλογές ξεκινά από την αγάπη για τον τόπο μας που καταστρέφει ο ΓΑΠ και η παρέα του, ή εκφράζει και τον ενδόμυχο πόθο ορισμένων "να ξεμπερδεύουμε με τον Σαμαρά". Επειδή ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι χωρίς ισχυρή πλειοψηφία ο Σαμαράς όχι μόνο δεν θα εφαρμόσει το όραμά του για την εκ θεμελίων ανασυγκρότηση της Ελλάδος, αλλά θα συμβούν πολύ χειρότερα.

Η ορθότερη τακτική κατά την γνώμη μου είναι να αναγκάσει τον ΓΑΠ να παραδεχθεί ότι δεν μπορεί να κυβερνήσει και να προκηρύξει αυτός εκλογές. Ο Σαμαράς δεν πρέπει να χρεωθεί την εκτόξευση των spreads στις διεθνείς αγορές, τις απειλές των δανειστών, τον πανικό των τραπεζών και τις νέες υποβαθμίσεις που θα ακολουθήσουν την προκήρυξη εκλογών. Αυτά πρέπει να τα χρεωθεί εκείνος που μας οδήγησε μέχρι εδώ. Εκείνος δηλαδή που μας έβγαλε από τις αγορές, μας υποδούλωσε στους «Μηχανισμούς Στήριξης» και μας έκανε εύκολους στόχους των κερδοσκόπων. Εκείνος πρέπει να πληρώσει το τίμημα της πολιτικής του και όλοι ξέρουμε πλέον ποιός είναι

FX

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 12/06/2011 16:18:09

    Ειναι πολυ σοβαρα αυτα που λες εσυ Φακτορα και παρα πολλοι αλλοι διαβασμενοι ανθρωποι. Προυποθετει ομως, οτι ο ΓΑΠ θα προκυρηξει συντομα εκλογες.
    Γιατι η καταστροφη που θα φερει θα ειναι πολυ μεγαλη εαν δεν φυγει γρηγορα.

    • factorx avatar
      factorx @ man8os 12/06/2011 16:21:35

      Μιλάμε πλέον για λίγους μήνες, αν όχι εβδομάδες...οπότε προς τι ο πανικός να γίνουν εκλογές;

      • man8os avatar
        man8os @ factorx 12/06/2011 16:24:52

        Γιατι αν με την υπογραφη του δεσμευσει την επομενη κυβερνηση θα ειναι αδιαφορο το αποτελεσμα των εκλογων.

      • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
        Νίκος Παπαδημητρίου @ factorx 12/06/2011 17:03:15

        Δεν είναι αυτονόητο ότι αγωνιούμε μην περάσει ΣΥΝΤΟΜΑ ο ΓΑΠ το Μν2;

        Το πρόβλημά μας είναι αν απλά θα ξαναγίνει η ΝΔ κυβέρνηση;

        • factorx avatar
          factorx @ Νίκος Παπαδημητρίου 12/06/2011 17:10:07

          Παρακαλώ να επιχειρηματολογούμε με την λογική, όχι μόνο με το συναίσθημα και λογική πλατείας. Δηλαδή αν ζητήσει ο Σαμαρας εκλογές δεν θα περάσει ο ΓΑΠ το μνημόνιο2; Μήπως συμβεί το αντίθετο και συσπειρώσει το ΠΑΣΟΚ για να διατηρήσουν βουλευτές και υπουργοί τις θεσούλες τους;

          ΚΙ αυτό το "Το πρόβλημά μας είναι αν απλά θα ξαναγίνει η ΝΔ κυβέρνηση" που το πετάς, στην πλατεία συνταγματος; Είδες να γραφω εγώ κάτι τέτοιο;

          • man8os avatar
            man8os @ factorx 12/06/2011 17:13:54

            Δεν καταλαβαινω φακτορα.
            Δεν υπαρχει καμμια δυνατοτητα αντιδρασης για να μην υπερψηφιστει το μεσοπροθεσμο?

          • factorx avatar
            factorx @ man8os 12/06/2011 17:17:25

            1. Είσαι σίγουρος ότι θα ψηφιστεί από τους Πασόκους;

            2. Αν ψηφιστεί θα εφαρμοστεί όπως το πρώτο μνημόνιο;

            3. Πόσον καιρό θα υπάρχει αυτή η κυβέρνηση; Ο ένας ή δυο μήνες μας μάραναν;

            4. Τι σημαίνει "επαναδιαπραγματευση";

            5.Τι θα κάνει ο Σαμαράς αν του αρνηθούν την επαναδιαπραγμάτευση;

          • man8os avatar
            man8os @ factorx 12/06/2011 17:19:57

            Αυτα ειναι και δικα μου ερωτηματα, και εαν οι ΠΑΣΟΚΟΙ υπερψηφισουν εγω δεν εχω καμμια απαντηση στα υπολοιπα (2-5).

          • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
            Νίκος Παπαδημητρίου @ factorx 12/06/2011 17:30:40

            1. Όχι, αν και ο "τσαμπουκάς" τους, όπως φάνηκε στο υπουργικό συμβούλιο, εξαντλείται στα 2 χτυπήματα του χεριού του ΓΑΠ στο τραπέζι, και δεν με κάνει αισιόδοξο.
            2. Θα εφαρμοστεί με άκρα συνέπεια ως προς τη συνέχιση της καταστροφής της πραγματικής οικονομίας (χώρια οι λοιπές περιπτώσεις υποχώρησής μας), αλλά αμφιβάλλω αν θα αγγίξει κακώς κείμενα όπως κάποια συνδικαλιστικά φρούρια του ΠΑΣΟΚ.
            3. Όχι πολύ. Επαναλαμβάνω πως το θέμα είναι ότι οι άνθρωποι είναι άκρως άξιοι να προκαλέσουν σε 2 μηνες καταστροφή που άλλοι χρειάζονται χρόνια για να ολοκληρώσουν.
            4. Το τι θα πει επαναδιαπραγμάτευση, είναι κάτι που ο πολύς κόσμος δεν έχει αντιληφθεί. Μιλάω με πολλούς δυσαρεστημένους και ασχολούμενους με τα κοινά, οι οποιοι δεν είναι καθόλου σίγουροι σε ποιο βαθμό το Μν επανιαπραγματεύεται. Εξού και που λέω ότι χρειάζεται δυναμική παρουσίαση των θέσεων - δεν έκανα πουθενά λόγο για εκλογές.
            5. Δεν γνωρίζω. Εμπιστεύομαι την ποιότητα του ανδρός, όπως τον είδα να χειρίζεται το Μακεδονικό, χρόνια πριν.

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 12/06/2011 17:17:52

            Να διευκρινισω θεσμικης αντιδρασης

          • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
            Νίκος Παπαδημητρίου @ factorx 12/06/2011 17:19:58

            Λυπάμαι αν τα ως τώρα σχόλιά μας και η συμμετοχή μας εδώ μας κάνουν κάποιους εξ ημών να φαινόμαστε πως έχουμε ''λογική πλατείας''.

            Εκφράζω αυτό που ανησυχεί και άλλους:

            1. ότι η ΝΔ ειναι η επόμενη κυβέρνηση, είναι το πιθανώτερο. Είναι ουσιαστικό όμως (νομίζω εγώ ο της πλατείας) να φανεί η αντίθεση στο Μνημόνιο 2 (για την οποία δεν έχουν πειστεί πολλοί), τόσο για να φανεί η ποιότητα της νέας ηγεσίας της ΝΔ, όσο και για να σφυρηλατηθεί πολιτική αντίθετη στην επερχόμενη σειρά Μηνμονίων.
            2. Ίσως κάποιοι εκτός ΝΔ καταψηφίσουν το Μεσοπρόθεσμο μόνο λόγω φόβου του λαού - κάτι είναι κι αυτό. Το ότι η ΝΔ θα είναι κυβέρνηση αργότερα, δεν ναιρεί να κερδηθεί μία μάχη στον παρόντα χρόνο.

            Νομίζω δεν είμαι ο μόνος που είπα πως το άμεσο θέμα είναι να μην περάσει το Μν2. Αλλά είμαι ο μόνος που προκάλεσα τέτοια αντίδραση. Το γιατί το γνωρίζετε εσείς. Και συνήθως όταν με πιάνει το συναίσθημα, αποφεύγω να κάνω οποιαδήποτε ανάρτηση.

          • factorx avatar
            factorx @ Νίκος Παπαδημητρίου 12/06/2011 17:32:17

            Άκουσε αγαπητέ: έχεις αναρτήσει εκατοντάδες σχόλια χωρις να παρέμβει κανένας απο εμάς. Εχω όμως κι εγώ τις απόψεις μου και δικαιούμε να κάνω κριτική όπως μου κάνετε όλοι κριτική και την δέχομαι - στα όρια της ευπρέπειας πάντα.

            Επίσης δεν είμαστε σχολείο ούτε Χριστιανική Αγωγή. Μάχη για την πατρίδα μας και τα παιδιά μας δίνουμε ΟΛΟΙ. Τίποτα προσωπικό.

          • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
            Νίκος Παπαδημητρίου @ factorx 12/06/2011 17:39:41

            δεν με ενόχλησε η παρέμβαση, άλλωστε δεν έκανα κριτική σε εσένα, απλά εξέφρασα κάτι που ανησυχεί πολλούς.
            Κι επειδή όπως σημειώθηκε από άλλη επισκέπτρια η εβδομάδα θα είναι κρίσιμη, ενώ μεγάλο μέρος δυσαρεστημένων αλλά προβληματισμένων ΔΕΝ έχει πειστεί για τις προθέσεις Σαμαρά, νομίζω πως ο ΓΑΠ παίρνει ανάσες. Έχει ακόμη μεγάλα περιθώρια να ζημιώσει τη χώρα.

            Και όταν ο ΓΑΠ θα δει εκλογές στον ορίζοντα, θα παραδώσει καμμένη γη. Μακάρι να είμαι υπερβολικός, αλλά μάλλον δεν είμαι.

  2. RSS avatar
    RSS 12/06/2011 16:24:46

    Το θέμα είναι ότι βιαζόμαστε ήδη, πριν ξεπουληθεί η Ελλάδα όσο-όσο. Το μεσοπρόθεσμο δεν πρέπει να ψηφιστεί, γιατί μετά θα είναι πολύ αργά (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2364.aspx ). Καλή Κυριακή.

    • man8os avatar
      man8os @ RSS 12/06/2011 16:39:25

      ++++

    • tasos avatar
      tasos @ RSS 12/06/2011 17:11:02

      Ο κ Βιλιάρδος τα λέει πολύ ωραία. Δεν αντιλαμβάνομαι όμως πως εννοεί την εθνική κυριαρχία και ανεξαρτησία "παραμένοντας φυσικά στη ζώνη του Ευρώ".

      • RSS avatar
        RSS @ tasos 12/06/2011 17:21:59

        Μήπως γιατί είμαστε φυλακισμένοι και αν βγαίναμε τέτοια χρέη, με τέτοια ελλείματα και με τέτοια κυβέρνηση, θα ήταν σαν να αυτοκτονούσαμε;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ RSS 12/06/2011 18:44:17

      Mονο που ο Σαμαρας δεν ειναι αντιθετος στις ιδιωτικοποιησεις.Σε αλλα ειναι αντιθετος.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ψυχραιμια 12/06/2011 21:24:41

        Δεν είναι αντίθετος σε αποκρατικοποιήσεις και αξιοποίηση της περιουσίας του δημοσίου, υπό *προϋποθέσεις*, το ίδιο κ ο Βιλιάρδος που ξεχωρίζει τρία επίπεδα.
        Στο Ζάππειο ΙΙ τους είπε πως είναι αντίθετος ακριβώς σε αυτό που μετέπειτα έκαναν με το 10% του ΟΤΕ, στη χαμηλή χρηματιστηριακή τιμή που έχει σήμερα.

        Δεν λέει ο Σαμαράς το "ίδιο" με τον ΓΑΠ, κ εσύ ψυχραιμία νομίζω πως έχεις την κατάρτιση να το διακρίνεις πολύ καλά.

      • tpe avatar
        tpe @ ψυχραιμια 13/06/2011 12:24:45

        Κι αυτό είναι κακό;;;; Δεν κατάλαβα!
        Πόσα δις γλυτώσαμε το 2010 από το κόψιμο του δώρου στους συνταξιούχους και τους δημοσίους; Μήπως ήταν ΛΙΓΟΤΕΡΑ από τα χρέη των ΔΕΚΟ? Λέω ΜΗΠΩΣ?
        Γιατί να πρέπει να "πληρώνω" τ' άντερά μου στη ΔΕΗ? Για να τα τρώει η οικογένεια του ΓΕΝΟΠίτη?
        Το κράτος, ΔΕΝ έχει δουλειά σε καμία υπηρεσία, πλην του νερού, ως το πλέον ζωτικό (ακόμα κι η αποχέτευση, υπό ΠΟΛΛΕΣ προϋποθέσεις θα μπορούσε να είναι ιδιωτική).
        Το ξέρετε πως η Αττικό Μετρό, είναι μάλλον η μοναδική εταιρεία στον κόσμο που ΔΕΝ λαμβάνει τα κέρδη της 100% θυγατρικής της "ΑΜΕΛ" για καλύψει τις τρύπες του ΟΑΣΑ? Και το ξέρετε πως επί Σουφλιά η ΑΜΕΛ γέμισε από κόσμο του κάμπου έτσι; Ε, ας γίνει ιδιωτική μπας και γλιτώσουμε από αυτά.

  3. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 12/06/2011 16:25:35

    «Νύχτα μαγική, σαν την Αργεντινή, δεν θα ’ χει ελικόπτερα να βγείτε απ’ τη Βουλή»

  4. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 12/06/2011 16:26:11

    Ωραίος αυτός ο Πρωθυπουργός της Βαυαρίας.Αυτό που είπε ταυτίζει εμμέσως πλην σαφώς τους χιλιάδες Έλληνες αγανακτισμένους με τη Νέα Δημοκρατία που υποτίθεται βγάζει τους ανθρώπους στους δρόμους.Όλος ο λαός μπορεί ακόμα να μην το έχει συνειδητοποιήσει αλλά ο Σαμαράς είναι η μόνη ελπίδα που του απέμεινε.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Υψηλάντης 13/06/2011 19:27:54

      ΕΔΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο..ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ (ΔΡΑΚΟΥΜΕΛ) ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ
      ΥΠΕΡ ΤΟΥ Γ.Α.Π , Ο ΠΡΩΗΝ ΤΗΣ ΒΑΥΑΡΙΑΣ ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΕ ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
      ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ?

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 15/06/2011 01:26:45

        Εντάξει ρε παιδιά, αρκετά με το να δίνουμε αξία στον κρότο κάθε πορδής από την Εσπερία. Τον Στόϊμπερ τον έχουν ξεχάσει όχι μόνο οι Γερμανοί αλλά κι οι ίδιοι οι Βαυαροί. Τον ξέθαψαν τα δημοσιογραφικά και πολιτικά εξαπτέρυγα του καθεστώτος. Βρωμάει από χιλιόμετρα η πομφόλυγα.

  5. spiros avatar
    spiros 12/06/2011 16:28:36

    Σωστό !!!!! Οι εκλογές είναι καταστροφή για την Ελλάδα του σήμερα αν ζητηθουν από την αντιποίτευση!! Εξάλλου αυτό δεν αποτυπώνουν οι δημοσκοπήσεις; Γιατί άλλωστε να μην υπολογιστεί η βούληση του Ελληνικού Λαού; Το σύστημα δεν τους ακούει όλους τους άλλους να ζητούν εκλογές ; Ακόμη και εκ του κυβερνώντος κόμματος βουλευτές το ζητούν. Η εμονή να το ζητήση ο Σαμαράς δείχνει την πρεμούρα να υποσκάψουν το μέλλον της Ελλάδας.

  6. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 12/06/2011 16:37:47

    η ισχνή πλειοψηφία του άν την έχει βέβαια ,δεν νομίζω να δεσμεύει κανέναν.Άλλωστε το μνημόνιο είναι αντισυνταγματικό και όποια επαναδιαπραγμάτευση ζητηθεί είναι θεμιτή και εφικτή.

  7. nikolas avatar
    nikolas 12/06/2011 16:40:35

    Παιρνει δανεια για να κρατηθει στην καρεκλα υπονομευοντας μελλοντικες
    κυβερνησεις και γενεες. αυτος ειναι ο παπανδρεισμος, φατε τον στα μουτρα!!!

  8. αυτόκλητος avatar
    αυτόκλητος 12/06/2011 16:40:56

    Μπράβο Φάκτορα!!!!
    Με λίγα λόγια είπες πολλά: το λακωνίζειν έστι φιλοσοφείν.

    • factorx avatar
      factorx @ αυτόκλητος 12/06/2011 16:50:38

      Σας εσβησα κάτι..... σεμνά παρακαλώ, θα με ματιάσετε

      • αυτόκλητος avatar
        αυτόκλητος @ factorx 12/06/2011 17:15:01

        Η μετριοφροσύνη είναι το ουράνιο τόξο της αρετής και είναι η μόνη αρετή που διαφημίζεται δια της σιωπής!

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/06/2011 16:56:55

    Το θέμα δεν είναι το πότε θα κυβερνήσει.
    Ούτε αν είμαστε μαζί του ...ορισμένοι το έχουν αποδείξει από το 2009 και όχι τώρα στα πανηγύρια και τα προεόρτια (...επί την ευκαιρία ας μαζευτούν μερικοί που ξετρυπώνουν πάλι...)
    Το πως που το καθορίζει το με ποιους είναι το ζητούμενο.
    Για την χώρα για εμάς για τα παιδιά μας.
    Γιατί το 2004 το ακολούθησε το 2009.
    Και το 2009 ορισμένες καρέκλες , συμπεριφορές και άνθρωποι το δημιούργησαν....

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 12/06/2011 16:57:35

    Ο Σαμαράς με την σταθερή πολιτική που ακολουθεί από πέρυσι που δεν ψήφισε το μνημόνιο έχει καταφέρει αυτός να μένει σταθερός στις θέσεις του και όλοι οι άλλοι ζαλισμένοι προσπαθώντας να τον παγιδέψουν να αλληλοαναιρούνται μέσα από τις πράξεις και δηλώσεις του:

    Ο Παπανδρέου μαζί με το οικονομικόεκδοτικό σύστημα που τον στηρίζει πίστεψαν ότι πήραν πέρυσι τα μέτρα και καθάρισαν.
    Ξεκίνησαν αλαζονικοί και προσβλητικοί απέναντι στην ΝΔ και κατέληξαν να εκλιπαρούν σήμερα τον Σαμαρά για μια δήλωση στήριξης των νέων μέτρων.

    Πίστεψαν ότι θα εκθέσουν τον Σαμαρά αν τον εγκλωβίσουν σε αυτή την περίφημη συζήτηση της συναίνεσης και τελικά κατάφεραν να εγκλωβίσουν τον Παπανδρέου δείχνοντας πόσο φοβισμένος ανεπαρκής και απογοητευμένος είναι.

    Ο Καρατζαφέρης μέχρι σήμερα έχει αλλάξει καμιά δεκαριά φορές θέση.

    Στην ψήφιση όμως το μνημονίου ΙΙ ή θα έρθει σε ρήξη με τους πάτρωνες του καταψηφίζοντας και θα χάσει την προκλητική στήριξη που έχει ή θα υπογράψει τον πολιτικό του θάνατο υπερψηφίζοντας.

    Μείνετε να απολαύσουμε τις διαδοχικές μεταμορφώσεις Καρατζαφέρη.

    Η Μπακογιάννη ψάχνει να βρει τον ψήφο της, και έφτασε στο σημείο να ζητάει εκλογές παρά το γεγονός ότι αυτή την στιγμή δεν μπορεί να γίνουν.

    Μπερδεμένη μέσα στα δικά της ψυχολογικά αδιέξοδα και την απόρριψη της από το εκλογικό σώμα συνεχίζει να προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες στην ηγεμονία Σαμαρά στην ΝΔ αφού με τις ανόητες προσωπικές της επιθέσεις το μόνο που καταφέρνει είναι να αποκαλύπτεται καθημερινά στους οπαδούς της ΝΔ.

    Οταν βλέπεις να πιέζουν τον Σαμαρά να ζητήσει εκλογές ΜΜΕ, Καρατζαφέρης, Πασόκ, Μπακογιάννη ξέρεις ότι προσπαθούν να τον παγιδέψουν και να τον κατηγορήσουν ως λαικιστή και ανεύθυνο.

    Οταν βλέπεις να είναι έτοιμο για κατάρρευση όλο αυτό το σύστημα που πήγε να σε ακυρώσει πολιτικά κάνεις οικονομία δυνάμεων και όχι άσκοπη επίδειξη δύναμης.

    Για αυτούς που θέλουν να επισπευθούν οι εξελίξεις για το καλό της χώρας είτε τώρα είτε μετά από μερικούς μήνες το κακό που ήταν να κάνει ο Παπανδρέου το έκανε και δεν αλλάζει.

    Πράγματι και εγώ ακούω από ανθρώπους οι οποίοι δεν πίστευαν ποτέ ότι η ΝΔ μετά την μεγάλη της ήττα θα μπορέσει να ξανακυβερνήσει να αναρρωτιούνται τι κάνει ο Σαμαράς.

    Μια σοφή Κρητική παροιμία λέει "αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι" έτσι και ο κόσμος ήθελε τον χρόνο του να αντιληφθεί ότι η προσφυγή μας στο ΔΝΤ ήταν προαποφασισμένη, ότι είναι μη αποδοτικά τα μέτρα και ότι χρειάζεται άλλη πολιτική για την χώρα.

    Πριν ο Σαμαράς ζητήσει εκλογές πρέπει να παρουσιάσει αυτή την άλλη πολιτική συνολικά για όλα τα κρίσιμα θέματα που ταλανίζουν την χώρα.

    Για να έχει πιθανότητες κυβερνητικής επιτυχίας ο Σαμαράς πρέπει να έχει διασυρθεί πρώτα στην συνείδηση των πολιτών όλος αυτός ο αθλιος μηχανισμός εξουσίας Πασόκ ΜΜΕ συνδικαλιστών και κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών ώστε να σαρωθεί με ευκολία.

    Κατά την γνώμη μου αυτό πρέπει να είναι και το διακύβευμα τον επόμενων εκλογών.

    Ψηφίστε με για να στείλω σπίτι τους τα μούλικα της μεταπολίτευσης.

  11. Ίωνας avatar
    Ίωνας 12/06/2011 17:01:43

    Όπως τα γράφεις είναι Φάκτορα. όσοι δεν τα καταλαβαίνουν είναι ή άπειροι περί την Πολιτική, ή παρασύρονται από τον συναισθηματισμό τους, ή αφελείς, ή Πασόκοι-Ντορικοί-Καρατζαφερικοί.

  12. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 12/06/2011 17:07:40

    Σωστά Ιθαγενή το θέμα είναι με ποιους θα κυβερνήσει γιατί η ΝΔ βρέθηκε στην εξουσία κι άλλες φορές και δεν κατάφερε να αλλάξει το σύστημα ΠΑΣΟΚ.Ο Σαμαράς έχει τη στόφα του Ηγέτη που μπορεί να αλλάξει την Ελλάδα αλλά και να φέρει τον νέο προσανατολισμό στους λαούς της Ευρώπης.Από αυτόν εξαρτάται αν θα τα καταφέρει.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/06/2011 17:12:38

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ FX....ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΛΑΦΡΟΪΣΚΙΩΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΙΝΕΨΩ ΠΟΛΥ...Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΄΄ΧΤΥΠΗΣΕΙ΄΄ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 12/06/2011 17:16:28

    "Για να έχει πιθανότητες κυβερνητικής επιτυχίας ο Σαμαράς πρέπει να έχει διασυρθεί πρώτα στην συνείδηση των πολιτών όλος αυτός ο αθλιος μηχανισμός εξουσίας Πασόκ ΜΜΕ συνδικαλιστών και κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών ώστε να σαρωθεί με ευκολία."


    σωστοοοοοοοο


    δεν εχει νοημα να ερθειη ΝΔ στην εξουσια πριν ψοφησει στο μυαλο του Λαου το τερας του Πασοκ..

    γιατι να ζητησει εκλογες ο Σαμαρας αφου δεν μπορει να τις προκαλεσει?δεν υπαρχει προεδρικη εκλογη μπροστα για να εκβιασει οπως ο Γαπ εκανε ξεδιαντροπα..

    Σαμαρα μην ζητας εκλογες,,γιατι δεν εχει κανενα πρακτικο νοημα,,μονο θα δωσει τροφη στα ΜΜΕ..

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ Aggelos 12/06/2011 17:23:59

      Πέσταααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Aggelos 12/06/2011 18:31:35

      ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ "ψοφησει στο μυαλο του Λαου το τερας του Πασοκ" ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΚΑΙ "ΨΟΦΗΣΕΙ" ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!!
      ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
      ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ...
      ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!

    • tpe avatar
      tpe @ Aggelos 13/06/2011 12:35:35

      Ναι ρε παιδιά, αλλά πρέπει να υπάρχει χώρα για να κυβερνήσει...
      Φοβάμαι πάρα πολύ την ψήφιση του ΜΝ2. Δεν είμαι σίγουρος πως ξέρουμε τι έχει συμβεί και τι έχει συμφωνηθεί πίσω από τις κλειστές πόρτες.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Aggelos 15/06/2011 01:31:31

      Σωστός. Πρέπει να καταρρεύσει αυτό το κρατικοδίαιτο σύστημα της πασοκικής σοβιετίας. Τότε θα δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για νέες, ευρείες κι ισχυρές κοινωνικές και πολιτικές πλειοψηφίες. Σ΄αυτή τη βάση θα μπορέσει ο Αντώνης Σαμαράς να εφαρμόσει το μεταρρυθμιστικό του πρόγραμμα για την Ελλάδα και τους Έλληνες.

  15. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 12/06/2011 17:20:38

    ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΑΣ; ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ! Ο Ελληνικός λαός δεν έχει δουλειά, δεν έχει υγεία, δεν έχει παιδεία, δεν έχει δικαιοσύνη. Γι αυτά φταίνε και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Τι θα κάνει γι αυτά ο Σαμαράς; Θα πάψει η ολιγαρχία της χώρας μας να βλέπει τον λαό μας σαν κορόιδο; Εδώ και είκοσι μήνες ακούμε από από τον ψευτοσοσιαλιστή πρωθυπουργό μας πως δεν ξέρουμε ποιό είναι το καλό μας και πως το άδικο είναι καμμιά φορά και δίκαιο!!! Τι θα πεί επαναδριαπραγμάτευση του μνημονίου; Τι θα πεί πατρίδα για τον Σαμαρά; Να την πληρώνουν αυτοί που δεν φταίνε; Αυτό είναι πατρίδα; Πότε θα την πληρώσουν αυτοί που φταίνε;

  16. irida avatar
    irida 12/06/2011 17:28:44

    Εκτιμώ πως σύντομα θα χουμε εκλογές! Μπορεί το νέο μνημόνιο να μην περάσει.Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να μην το ψηφίσουν κι όχι μόνο αυτοί. Το παιχνίδι αρχίζει μετά. Αν βγει, θα βγει, η ΝΔ τι μπορεί να μαζέψει; Θα χει αυτοδυναμία; Άλλο ερώτημα. Ελπίζω βέβαια να μη χρησιμοποιήσει ο Σαμαράς τους ανίκανους που χρησιμοποίησε κι ο Καραμανλής. Δύσκολοι καιροί για όλους. Ως μισθωτή πολίτης αν βγει η ΝΔ δεν προσδοκώ ανάσταση! Ο μισθός μου θα είναι πάλι χαμηλός και τα πάντα θα αλλάξουν πάλι. Η περίθαλψη θα ναι ίδια με τη σημερινή και χειρότερη ίσως και γενικότερα ό,τι αποφασίστηκε ούτε ο Σαμαράς θα το πάρει πίσω. Έτσι πιστεύω κι έτσι θα γίνει. Μακάρι να μην συνέβαιναν όλα αυτά στη χώρα αλλά συνέβησαν. Κάποια λάθη(ανικανότητας ή επιδευμένης ανικανότητας) δύσκολα μαζεύονται. Ο Γιώργος δεν τραβάει άλλο. Τελείωσε και φαίνεται πως δεν έχει άλλες αντοχές. Αλλά το έργο του το επιτέλεσε στο ακέραιο ή περίπου. Για να δούμε. Κρίσιμη αυτή η βδομάδα.

  17. βαγόνι avatar
    βαγόνι 12/06/2011 17:32:14

    Κανείς δεν μπορεί να κάνει το ελάχιστο σε "'Ερημη Χώρα"!
    Τί νόημα έχουν όλα αυτά; Ποιός θα χρεωθεί τί; Αυτό είναι το θέμα;

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ βαγόνι 12/06/2011 17:39:07

      ' Ετσι κι'αλλοιώς,απο τα μέσα του '90 και μετά παρελαύνουν
      μέτριοι πολιτικοί και καταστροφική οικονομική ελίτ...! λίγο
      ακόμη και θα ακουστεί το παλαιό σύνθημα του "Λαικού"Κόμματος:
      ..."Μικρά και ' Εντιμος Ελλάς"!

  18. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 12/06/2011 17:35:55

    Αφού λοιπόν, για πρακτικά σωστούς λόγους, δεν προτίθεται να ζητήσει εκλογές, τουλάχιστον έχει την υποχρέωση να ασκήσει δυναμική αντιπολίτευση (δεν εννοώ λαϊκίστικους παροξυσμούς), ούτως ώστε να μετριαστούν κάπως αυτά τα βάρβαρα εισπρακτικού χαρακτήρα μέτρα, και φυσικά να ασχοληθεί σοβαρά με το μεταναστευτικό ζήτημα που εξελίσσεται σε γάγγραινα για την ελληνική κοινωνία.
    Έχω κάνει μια πρόχειρη, αλλά την υποστηρίζω απόλυτα, εκτίμηση πως όσο καθυστερεί η προκήρυξη εκλογών τόσο θα καταποντίζεται η εκλογική επιρροή του πασοκ, και αν τελικά οδηγηθούμε σε εκλογές το 2012 ή 2013 -κάτι διόλου απίθανο, μιας και τα περί ανταρσίας των κυβερνητικών βουλευτών δεν με συγκινούν ιδιαίτερα-, θεωρώ πως (το έχω ξανα-αναφέρει) θα γίνουμε μάρτυρες σκηνών απείρου κάλλους...
    Το πασοκ δηλ., να διαγκωνίζεται με το τρίτο ή τέταρτο σε εκλογική απήχηση κόμμα.
    Περιμένετε και θα δείτε!

    • Ραββινος avatar
      Ραββινος @ Γιώργος Μεσσηνία 12/06/2011 18:58:33

      ++++ΑΡΙΣΤΑ 10 !

  19. Dal avatar
    Dal 12/06/2011 17:50:35

    H EE η ΕΚΤ και το ΔΝΤ και το καλαούζο τους ο ΓΑΠ δεν θέλουν να καταλάβουν η κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν, ότι το μνημόνιο κατέρευσε γιατί ήταν αναμενόμενο ότι θα καταρεύσει , γι όποιον ήξερε πέντε πράγματα από οικονομιία. Έφτανε να είναι και πρωτοετής της σχολής οικονομικών. Κατέρευσε σαν χάρτιονος πύργος όχι από αδυναμίες του ΓΑΠ και του ΠΑΠΑΚίου, όπως έντεχνα θέλουν να παρουσιάσουν οι νεο φιλελεύθεροι,ούτε και από την σκληρή αντιπολίτευση και τις απεργίες. Και αφού μετά από ένα χρόνο απέτυχαν παταγωδώς σε όλους τους στόχους που έθεσαν-το έλλειμμα θα είχε παραμείνει το ίδιο εάν δεν είχε κάνει το κράτος εσωτερική στάση πληρωμών - θέλουν να πορευτούν στο μέλλον με σημαία την ίδια πολιτική , το μνημόνιο 2 . Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος μαντης για να προβλεψει που οδηγούμεθα. Κατ΄ ευθείαν στο γκρεμό. Και σ΄αυτή την πορεία θέλουν και συνενόχους. Δεν νομίζω να βρούνε κορόιδα, εκτός από τα γνωστά εξαπτέρυγα

  20. kiki avatar
    kiki 12/06/2011 17:53:56

    Ψηφιστει δεν ψηφιστει το Μεσοπροθεσμο,
    ερχεται " φωνη λαου , οργη Θεου"
    ψυχραιμοι και μαχητικοι, επιμονοι και υπομονετικοι,
    εδω ειμαστε και εδω θα ειμαστε,
    για να μην ειναι αυτοι το μελλον των παιδιων μας.
    Φακτορα καλο ειναι, ναι καλο, αν και δυσκολο με την φουρια που μας εχει πιασει να τους διωξουμε , να συγκρατιομαστε, αλλα δεν θα τους περασει.

  21. st.takis avatar
    st.takis 12/06/2011 18:06:03

    ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΙΝΑΙ: ΠΤΩΧΕΥΣΗ, ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ, ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΚΙΝΑ Κ.ΛΠ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...........

    • tpe avatar
      tpe @ st.takis 13/06/2011 12:40:44

      Καταρχάς: Γιατί ουρλιάζεις;
      Αντί να λες σαχλαμάρες για δρχ κλπ, διάβασε πρώτα γιατί ΔΕΝ πρέπει να γυρίσουμε πίσω στη Δρχ και μετά φώναξε όσο θες την επιστροφή...

  22. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/06/2011 18:08:00

    Εξαιρετικά αποκαλυπτικό και άκρως ενδιαφέρον το κείμενό σας Φάκτορα.Επίσης,μένω στα 5 ερωτήματα που θέσατε καθώς σχολιάζατε.Τα κρίνω ιδιαίτερα σημαντικά.

  23. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 12/06/2011 18:46:55

    Η παρούσα κυβερνητική πλειοψηφία δεν έχει την δημοκρατική νομιμοποίηση να δεσμεύσει εκ νέου την χώρα μέσα από το Μεσοπρόθεσμο.

    Και αυτό γιατί:

    1ον Εξελέγει με τελείως διαφορετικό προγραμματικό πλαίσιο (λεφτά υπάρχουν)

    2ον Επιμένει σε μια αποδεδειγμένα λάθος πολιτική που καταστρέφει την οικονομία εξαθλιώνει τον λαό και αποδυναμώνει την πατρίδα.

    3ον Το μεσοπρόθεσμο δεσμεύει τη χώρα μέχρι το 2015 , πέραν δηλαδή της θητείας της παρούσας βουλής.

    4ον Είναι σε πλήρη δυσαρμονία τον με λαϊκό παράγοντα ο οποίος καταγράφει πλέον μαζικά την απαίτησή του για αλλαγή πορείας.

    Η άποψη μου είναι ότι οι συνθήκες είναι απολύτως ώριμες ο Αντώνης Σαμαράς να συνδυάσει πλέον το ΟΧΙ στο μεσοπρόθεσμο με την προειδοποίηση ότι δεν υπάρχει η δημοκρατική νομιμοποίηση της παρούσας βουλής να πάρει μια τόσο σημαντική απόφαση.

    Η στάση αυτή συγκλίνει με την απαίτηση της συντριπτικής πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού και θα επιταχύνει την ήδη οριακά εκφραζόμενη ανατροπή του πολιτικού σκηνικού.

    Ο πολιτικός χρόνος σήμερα είναι πυκνός και δεν ακολουθεί γραμμικά τον πραγματικό χρόνο.

    Ότι και αν συμβεί μετά , όποτε και αν γίνουν οι εκλογές τα ποσοστά του Αντώνη Σαμαρά θα είναι συντριπτικά μεγαλύτερα .

    Αντίθετα αν αφεθεί η πρωτοβουλία των εξελίξεων, το πότε και το πώς ,
    στο σύστημα διαπλοκής μπορεί και να προλάβουν να επιτύχουν το μόνο που τους έχει απομείνει ως επιλογή διαφυγής .
    Συναίνεση μέσω ακυβερνησίας.

    • tpe avatar
      tpe @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 13/06/2011 12:43:00

      "1ον Εξελέγει με τελείως διαφορετικό προγραμματικό πλαίσιο (λεφτά υπάρχουν)"
      Ε, και; Θα πάμε σε κάποιο Διεθνές Δικαστήριο και θα δεχθεί κάτι τέτοιο;

  24. anonymous avatar
    anonymous 12/06/2011 18:57:06

    Εκεί στη ΝΔ πρέπει να είσαστε οι βουλευτές μέσα στην γραμμή και να μην δίνετε την εντύπωση ότι άλλα λέτε και άλλα κάνετε.
    Ερώτηση υπάρχει συναίνεση?
    Αν όχι πως δικαιολογείται ότι ο βουλευτής της ΝΔ στα Ιωάννινα (πρώην υφυπουργός) εγκαινιασε χτές την έκθεση βιβλίου στα Γιαννενα μαζί με ένα εκ των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ ο οποίος δεν τολμάει να εμφανιστεί μόνος τον τελευταίο καιρό, στον χώρο που μαζεύονται οι Αγανακτισμένοι? Μήπως είμαστε κατά των αγανακτισμένων ή δίνουμε χέρι βοηθείας στους Πασοκους να εμφανίζονται δημόσια? Αναζητείται απάντηση, αλλοιως θα πιστέψουμε ότι άρχισε η συναίνεση. Αναμένεται τουλάχιστον συγγνώμη.

    • Roulis avatar
      Roulis @ anonymous 13/06/2011 01:22:11

      Το να τον καλεσαν αυτοι που διοργανωσαν την εκθεση ας πουμε δεν παιζει?Γιατι δεν νομιζω να τον πηρε απο το χερι και να του ειπε "ελα,παμε να σε βγαλω μια βολτα να ξεσκασεις"??Αυτο που λες εγω το βρηκα ανησυχητικο οταν συνετρωγε μαζι με την Γκερεκου ο Δενδιας...

  25. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 12/06/2011 19:12:54

    Έχω γίνει κουραστικός αλλά θα το ξαναπώ. Πίσω από τα φοβερά οικονομικά οικονομικά προβλήματα που θα βιώσουν τα προσεχή χρόνια τα 45 του Λαού μας ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΜΑΤΑ. ΤΟ Πρόβλημα είναι το υπόλοιπο ισχυρό 15 του Λαού μας τι κάνει και σε ποιά όχθη βρίσκεται και αν είμαστε διατεθειμένοι να πεθάνουμε πολεμώντας για την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ, στέλνοντας στα τσακίδια προδοτοδοσίλογους πολιτικούς και συνεργαζόμενους επιχειρηματίες. Τέτοιες διστυχώς καταστάσεις έρχονται.

  26. axis avatar
    axis 12/06/2011 19:19:37

    Αν περάσει το μεσοπρόθεσμο θα είναι τέτοια η αγανάκτηση του κόσμου με τους κυβερνητικούς βουλευτές που η διαφορά με το ΠΑΣΟΚ θα ξεπεράσει το 10%. Ο Σαμαράς καλά κάνει και δεν ζητάει εκλογές. Ο χρόνος και οι συγκυρίες είναι μαζί του. Όσο το καθυστερεί ο Παπανδρέου τόσο διευκολύνει την αυτοδυναμία της ΝΔ.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ axis 12/06/2011 20:17:25

      φαυλος κυκλος -
      οσο περισσοτερο χρονο εχει ο ΓΑΠ στην εξουσια τοσο μικροτερα περιθωρια διορθωσης θα εχουν οι επομενες κυβ/νσεις
      και ρισκαρουμε και αλλες μη-αντιστρεπτες μεταβολες που θα σφραγισουν τις τυχες της χωρας για γενιες?
      πρεπει να λογοδοτησει ο ΓΑΠ το συντομοτερο δυνατο και μετα ολα τα υπολοιπα
      ουτε κουβεντα δεν γινεται γι'αυτο ομως - ουτε αντιπολιτευση ουτε πλατειες - την δριμυτερη κριτικη στον ΓΑΠ την ασκει η Βασουλα και ο -ημαρτον- Τσιπρας..

  27. δημης avatar
    δημης 12/06/2011 19:45:00

    ΜΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΑΝΤΩΝΗ ΑΥΤΗ.......ΣΥΝ-ΕΝΕΣΗ...

  28. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/06/2011 20:17:10

    Oι Αγορές δεν «βλέπουν» τη συμμετοχή των ιδιωτών στο rollover του Χρέους μας, ως εθελοντική !! Παρά ως ΑΝΑΓΚΑΙΑ. Δλδ θα συμμετάσχουν φοβούμενοι τις επιπτώσεις του να μην το κάνουν !

    Οι Αγορές μπορούν να κρίνουν το πιο πάνω ως default, εξαιτίας του έμμεσου εκβιασμού των και όχι της πραγματικά εθελοντικής συμμετοχής τους.
    Δεν πιστεύουν ότι κάποιος θα συμμετείχε ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ στη δεδομένη στιγμή!!
    Η βαθμολoγία μας σε Caa1 σημαίνει 50% πιθανότητα Χεροκοπίας σε 3-5 χρόνια, στατιστικά πάντα ! Οι μισές από τις Χώρες με Caa1 έχουν Χρεοκοπήσει σε 5 χρόνια .-
    Τι σημαίνει αυτό για εμάς ?
    Εάν με τη λύση/πρόταση Γερμανίας, έχουμε credit event = τελική υποβάθμιση Ελλάδας, τότε η ΕΚΤ θα κόψει την ρευστότητα στις Ελληνικές Τράπεζες, γεγονός που θα οδηγήσει σε Τραπεζική Κρίση στη Χώρα.
    Οι Αγορές πιέζουν με τρόπο να μπούν $$ μέσω EFSF, έστω και ως προσωρινό μέτρο μέσω αυτού του προσωρινού μηχανισμού, με επιχείρημα ότι τα χρέη των Ισπανίας, Πορτογαλίας, Ιρλανδίας και Ελλάδας αντιπροσωπεύνουν ΜΟΝΟ το 13.5% του ΑΕΠ της Ευρωζώνης.
    Με δεδομένη τη χαμηλή ανάπτυξη στην Ευρωζώνη, τα επιτόκια θα παραμείνουν υψηλά και αυτό το δεδομένο είναι εμπόδιο σε όλες τις Χώρες με προβλήματα σαν της Ελλάδας.

    International Swaps and Derivatives Association ( Αυτοι αποφασιζουν τι θα ειναι credit event = πωληση CDS = χρεοκοπια ! )

    Board of Directors

    OFFICERS
    - Stephen O’Connor, Chairman
    Managing Director, Morgan Stanley
    Michele Faissola, Vice Chairman
    - Managing Director and Global Head of
    Rates and Commodities, Global Markets Division Deutsche Bank
    - Gay Huey Evans, Vice Chairman
    Consultant, Non-Executive,Chairman of Europe,ISDA
    - Diane Genova, Treasurer,Managing Director and General Counsel,
    Investment Bank JPMorgan Chase & Co.

    DIRECTORS
    - Guillaume Amblard
    Global Head Fixed Income Trading
    BNP Paribas
    - Eric Litvack
    Managing Director, Chief Operating Officer of Global Equity Flow
    Société Générale
    - Brian Archer
    Managing Director, Global Head of Credit Trading Citi
    - Ted MacDonald
    Managing Director of D. E. Shaw & Co., L.P.,
    Treasurer of the D. E. Shaw Group, The D. E. Shaw Group
    - R. Martin Chavez Managing Director, Goldman, Sachs & Co.
    - Yutaka Nakajima, Group Senior Managing Director,
    Nomura Securities CO., LTD.
    - Bill De Leon, Executive Vice President,
    Global Head of Portfolio Risk Management
    PIMCO
    - Robert Pickel, Executive Vice Chairman, ISDA
    - Thibaut de Roux Global Head of Structured Derivatives , HSBC Bank plc
    - Riccardo Rebonato , Head of Front Office Risk Management and
    Quantitative Analytics Royal Bank of Scotland
    - Nitin Gulabani , Global Head of Rates and FX, Standard Chartered Bank
    - Gerhard Seebacher, Managing Director, Head of Global Credit Products
    Bank of America Merrill Lynch
    - Harry Harrison, Head of Rates Trading, Barclays Capital
    - Yasuhiro Shibata, Joint Head of Fixed Income Group, Mizuho Securities
    - Alan Haywood, Head of Commercial Development,Integrated Supply & Trading
    BP p.l.c
    - Eraj Shirvani, Managing Director, Head of Fixed Income for EMEA Region
    Credit Suisse
    - Peter Healey, COO, Fixed Income, Currencies and Commodities
    UBS AG
    - Stuart Spodek , Managing Director, BlackRock
    - Jonathan Hunter
    Managing Director and Global Co-Head,
    Fixed Income and Currencies, RBC Capital Markets
    - Conrad Voldstad
    Chief Executive Officer, ISDA
    - TJ Lim , Global Co-Head of Markets, UniCredit
    - Lili Wang, Executiive Director and Senior Executive Vice President
    ICBC Ltd.

    ΠΠ

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/06/2011 20:59:06

      αλλοι θα ηταν οι ντιρεκτορες ρε ΠΠ.. ¨?
      το 90% των συμβολαιων ειναι ειτε μεταξυ τους ειτε κρατουν τη μια ακρη..
      τσεκαρε προσεκτικα την Μερκελ .. αν προσεξες μιλαει για 'ανεξελεγκτη' χρεωκοπια που πρεπει να αποφευχθει (ελεγχομενη ομως..? το βιολι τους..)
      ΕΚΤ απο την αλλη το ξεκοψε για αναδιαρθρωση παντος τυπου..αλλα...
      Γαλλοι πισω απο την ΕΚΤ
      Juncker στη μεση
      Αγγλο-σαξονες προ-τοποθετημενοι με τους οικους να εχουν κανει the dirty job

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/06/2011 21:09:27

      εθελοντικα - μη εθελοντικα
      να το αποφασισει επιτροπη ψυχολογων

    • tpe avatar
      tpe @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 12:51:21

      Το θέμα με αυτό είναι τι θα κάνουμε εμείς. Ακόμα κι αν αποφασίσουν πως είναι credit event, δεν έχουμε τρόπο αντίδρασης; Δεν μπορώ να δεχθώ πως το διεθνές δίκαιο δεν μας προστατεύει. Και στο κάτω κάτω της γραφής, υπάρχει το προηγούμενο της συμφωνίας της Βιέννης. Δεν πιστεύω πως έχουν χαθεί τα πάντα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tpe 13/06/2011 13:44:12

        OXI δεν εχουμε κανεναν τροπο αντιδρασης !
        Οσο δεν ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ οσα μας χρωστανε, ν αλλαξουμε το μειγμα διαπραγματευσης... να "ξυπνησουν" οι Αγορες... τοσο αλλοι θα αποφασιζουν για εμας χωρις καμια ενημερωση !

        ΠΠ

  29. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/06/2011 20:47:17

    Να μας απασχολεί, καλύτερα, το τι θα γίνει ΜΕΤΑ τις εκλογές. Τα κρίσιμα ερωτήματα είναι:
    1. Θα αποδειχθεί το νέο επιτελείο της ΝΔ καλύτερο από το παλιό; Καλύτερο, δεν σημαίνει μόνον προθέσεις, αλλά και γνώσεις και ικανότητες και δυνατότητες.
    2. Θα δεχθούν οι "άλλοι" αναδιαπραγμάτευση; Άν όχι; Και, τί θα έχει μείνει αναδιαπραγματεύσιμο;
    3. Θα πεισθεί, τότε, ο Ελληνικός λαός να πονέσει; Γιατί πόνος θα προκύψει ΚΑΙ επί ΝΔ, ελπίζουμε για καλό μας, αυτή τη φορά.

  30. rally monkey avatar
    rally monkey 12/06/2011 21:20:49

    Οι παρενεργειες
    ο Α.Σ. κινδυνευει να χασει τον Ελληνα και να μην μπορεσει να αποκττησει
    δυναμικη για ισχυρη κυβερνηση που να μπορει να ανατρεψει την κατασταση.
    Κατα τη γνωμη μου τοποθετει την ολη συζητηση σε λαθος πλαισιο.
    Το αμεσο θεμα (θα το θελαμε πολυ αλλα) *δεν* ειναι οι οικονομικες συνταγες και η αναπτυξη.
    Προηγουνται
    - η ανακτηση της αξιοπιστιας της χωρας και της κυβερνησης της τοσο στο εσωτερικο οσο και στο εξωτερικο (δειχνω ο'τι μπορω να χτυπησω την φοροδιαφυγη..μπορω να χτυπησω τη διαφθορα..αν μπορω)
    - αποκατασταση σταθεροτητας που παει μαζι με την εφαρμογη κοινωνικα δικαιων μετρων στο εσωτερικο (που θα εξυγιανουν τα δημοσιονομικα σε βαθος χρονου)
    Αν πετυχεις τα παραπανω - η αναπτυξεη ερχεται μονη της μεσα απο αυξηση της εμπιστοσυνης που μεταφραζεται σε επενδυσεις - τα αλλα ολα ειναι θεωριες - στην Πραξη πασχουμε.
    Εκτος και αν σκοπευει πει και αυτος 'λεφτα υπαρχουν' (κουβεντα για θυσιες) 'σε ενα 6μηνο θα μηδενισω το ελλειμα θα τρεχει η οικονομια κ.α. ευπεπτα (νομιζω πολλοι στις πλατειες κατα βαθος τετοια γουσταρουν ακομα, αν καποιος μιλησει για θυσιες θα τον παρουν με τις πετρες ..)

  31. Αννίτα avatar
    Αννίτα 12/06/2011 22:08:31

    Oλοι θέλουμε εκλογές για να ξεφορτωθούμε τον Γαπ κ την παρέα του,τα θέματα ομως που ηδη προκύπτουν είναι πολλά. 1] Το πιο σοβαρό είναι η Εθνική μας ασφάλεια, όποιος ενημερώνεται σωστά βλέπει τον κίνδυνο που πλησιάζει ύπουλα από την γειτονική μας χώρα! Είτε με μορφή παραβιάσεων στο Αιγαίο είτε με την μορφή της αγοραπωλησίας της περιουσίας της χώρας μας! 2] Το σύστημα της Υγείας έχει καταρρεύσει. 3] Η παιδεία τελεί υπό κατάρρευση, μη αφήνοντας το δικαίωμα της μόρφωσης σε Ελληνόπουλα που ζούν σε απομακρυσμένες περιοχές εντός Αττικής αλλά κ εκτός. 4] Η ασφάλεια και η περιουσία του πολίτη κινδυνεύει από την έξαρση της εγκληματικότητας!!
    5] Η συμμαχία με την ΕΕ πρέπει να βγει από την πολιτική και κοινωνική ζωή της Ελλάδας. Θα πρέπει τα βλέμματα να στραφούν σε άλλες συμμαχίες εξ ίσου δυνατές αλλά κ συμφέρουσες για την Ελλάδα. Το θέμα ομως κ εδώ είναι να έχουμε άρτια καταρτισμένους διπλωμάτες στο χώρο της εξ. πολιτικής να μπορούν επάξια να εκπροσωπούν και να στηρίζουν τα συμφέροντα της χώρας μας΄όπως πράττουν οι Κύπριοι στις διπλωματικές συνεργασίες τους με συμμαχίες εκτός ΕΕ κ κερδίζουν απαιτώντας τα έσοδα που έρχονται στην Κύπρο να είναι 50-50.
    Ολα αυτά ποιός θα μπορέσει να τα υλοποιήσει;Ποιός θα έχει τόση ανεξάντλητη δύναμη να δημιουργήσει πάλι από την αρχή ενα κράτος που το διέλυσε ο τυφώνας του Πασοκ;Που θα πρέπει να εστιάσει την προσοχή του συγχρόνως κ σε θέματα Ανάπτυξης;
    Το ευτυχές γεγονός κατ εμέ όπως έχω αναφέρει κ παλαιότερα σε άλλη ανάρτησή μου είναι οτι η ΕΕ ειδικά η Γερμανία φοβάται την οικονομική κατάρρευσή μας γιατί θα τους πάρει η μπάλλα κ αυτούς! Κ επιτέλους η Μέρκελ απόψε στο δελτίο των 8 το παραδεχθηκε.! Ο κ. Σαμαράς μπορεί ως μελλοντικός πρωθυπουργός μπορεί να εκμεταλλευτεί τους φόβους της Μέρκελ κ όποιων άλλων από το group φοβούνται το συγκεκριμένο γεγονός χωρίς ενδοιασμούς.
    όπως κάνουν κ αυτοί με μας τώρα!
    Σε περίπτωση που δεν γίνουν εκλογές, τότε ας κυλήσουν τα πράγματα με τις επιθυμίες του λαού! Ο οποίος σίγουρα θα μιλήσει και οχι στις πλατείες έτσι απλά! Γιατί οταν από νοικοκυραίοι γίνονται ζητιάνοι τότε.......
    Και να θυμάστε κάτι: Οι Ευρωπαίοι ζήλεψαν την χώρα μας, την έβλεπαν να
    αναπτύσετε και δεν άντεχαν ενα μικρό κρατίδιο της ΕΕ να σηκώνει κεφάλι!

  32. ΘΑΝΑΣΗΣ avatar
    ΘΑΝΑΣΗΣ 12/06/2011 22:43:52

    Αντώνη πρέπει να ξέρεις οτι περιμένει από εσένα ο λαός να τους στειλεις στο διάβολο.
    Αυτοί δεν ξεκολάνε από την αξουσία ούτε με πυρηνικά .

  33. aggelosview avatar
    aggelosview 12/06/2011 23:35:59

    Μόνον ο Χρύσανθος Λαζαρίδης είχε προβλέψει την κατάρρευση του ΓΑΠ. Σε εποχές που όλοι προσκυνούσαν το "παιδί" μόνον εδώ δίνονταν αγώνες.

  34. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 12/06/2011 23:47:48

    Πολλά "γιατί" και "επειδή" βλέπω, όμως "το σοφόν σαφές". Μετά από δυο-τρείς μήνες και εφόσον συντελεστεί το έγκλημα θα μοιράζουμε ευθύνες πάνω στα αποκαϊδια; Η πιστεύτε ότι ένας λαός που θα έχει χάσει την αξιοπρεπειά του και την εμπιστοσύνη του στους πάντες θα βγεί στις πλατείες και θα φτάσει μέχρι την κάλπη; Σαφέστατα ο κ. Σαμαράς ξέρει τι θα κάνει και πότε, δεν είναι παιδάκι να του το υποδείξουμε εμείς, όμως την αγωνία των πολιτών δεν δικαιούστε να της κολλάτε ετικέτες σαν τις παραπάνω που διάβασα. ( όσοι δεν τα καταλαβαίνουν είναι ή άπειροι περί την Πολιτική, ή παρασύρονται από τον συναισθηματισμό τους, ή αφελείς, ή Πασόκοι-Ντορικοί-Καρατζαφερικοί )
    Άπειροι περί την πολιτική? τι σημαίνει αυτό;;; Αφελείς? Δεν είδα σχολιασμό αυτών των χαρακτηρισμών factorx.

  35. διηνεκης avatar
    διηνεκης 13/06/2011 00:21:55

    Ειμαστε ολοι βιαστικοι θελουμε κατι και το θελουμε να γινει τωρα,λιγοι υπομονη και η ιδια η μανα ελλαδα θα κανει αυτοκαθαρση,η ελλαδα εχει περασει και πιο δυσκολα αντιμετωπισε οχι μονο οικονομικοι καταστροφη αλλα εφτασε μια ανασα πριν των αφανισμο σε ενα ΓΑΠ θα κολησει τωρα σας παρακαλω υποτιμαμε τις δυναμεις τις πατριδας

  36. chris avatar
    chris 13/06/2011 00:26:37

    Tι έχει η πλατεία Συντάγματος;

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ chris 13/06/2011 08:41:58

      Περιστέρια, τσολιάδες και τώρα τελευταία πολύ κόσμο! :)

  37. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 13/06/2011 00:35:08

    Εχω αναφερει σε προσφατη αναρτηση μου και επαναλαμβανω και τωρα πως αν ο Παπανδρεου περασει το Μεσοπροθεσμο εστω και με 150 ψηφους και μισο ψηφο
    γεγονος που το πιστευω οτι θα γινει -μην ακουτε τις κοτες του ΠΑΣΟΚ πως θα καταψηφισουν σας παραπλανουν- τοτε θα παμε για εκλογες το φθινοπωρο του 2013.
    Ο Παπανδρεου δεν ενδιαφερεται για την τυχη του ΠΑΣΟΚ και για την χωρα.
    Δεν τον ενδιαφερει αν θα διαλυθει το ΠΑΣΟΚ(ηταν παντα το απωθημενο της απορριψης του πατερα του) 'η θα καταστραφει η χωρα.
    Πιστευεται οτι ο ΓΑΠ αισθανεται την Ελλαδα για χωρα του;
    Το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να εκτελει τις εντολες των Δανειστων μας και κυριως των Αμερικανων.
    Αρα μην περιμενεται να μετρησει το πολιτικο κοστος για να κανει εκλογες.
    Επομενως αν ο Σαμαρας δεν ζητησει αμεσα εκλογες και δεν πιεσει με την πολιτικη του να τις επιβαλλει θα επιτρεψει στον Παπανδρεου να κυβερνησει ως το 2013 χρονια που η χωρα μας θα μπει υποχρεωτικα στον μονιμο μηχανισμο στηριξης(ESM)αφου δεν θα μπορει να βγει στις αγορες.
    Σε τι κατασταση θα βρισκεται η χωρα το 2013 ,ασφαλως πολυ χειροτερη απ΄την σημερινη.
    Με την ανεργια κοντα στο 30% με την αγορα πεθαμενη και δυστυχως χωρις κρατικη περιουσια και δημοσιες επιχειρισεις που θα εχουν ξεπουληθει αντι πινακιου φακης , εναν λαο εξαθλιωμενο και μια χωρα στα προθυρα της χρεωκοπιας.( Αφου συμφωνα με τους κανονες του ESM οποια χωρα ενταγμενη σ'αυτον δεν μπορει να βγει σε ευλογο χρονο στις αγορες οδηγειται υποχρεωτικα σε ελεγχομενη χρεωκοπια)
    Αυτην την χωρα ονειρευται να κυβερνησει ο Σαμαρας;

  38. steliosm karras avatar
    steliosm karras 13/06/2011 00:47:12

    Το θεμα φιλοι ξερετε ποιο ειναι;Οτι ολοι μα ολοι ανα την υφηλιο υποστηριζουν τον ΓΑΠ.Ειτε θες ο Ομπαμα που λεει στη Μερκελ να σωσετε την Ελλαδα, ειτε οι Γαλοι πολιτικοι που βγαινουν και λενε οτι αυτα που λεει Σαμαρας ειναι πολιτικη προπαγανδα, ολοι λενε μια καλη κουβεντα για τον ΓΑΠ.Τι στο διαλο παιζεται και ΤΙ ακριβως τους εχει ταξει;

  39. firiki2010 avatar
    firiki2010 13/06/2011 01:32:06

    Η ανάρτηση πάει κατ΄ ευθείαν στην καρδιά του προβλήματος. Ο Σαμαράς δεν χρειάζεται να ζητήσει εκλογές γιατί ούτε μπορεί να τις επιβάλει, ούτε σήμερα μπορεί να πάρει την αυτοδυναμία και την ευρεία κοινωνική συναίνεση που είναι απαραίτητη αν η ΝΔ θέλει να κυβερνήσει με βάση τις ιδέες της. Ας χρεωθεί τις εκλογές ο Παπανδρέου.
    Μερικοί σχολιαστές φοβούνται ότι μέχρι τότε θα τα έχει κάνει ρημαδιό. Είναι ένα κίνδυνος που δεν μπορεί να αποτρέψει η ΝΔ. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ρεαλιστική αντιπολίτευση ώστε να μην υπονομεύσει το κυβερνητικόο της μέλλον και να απαγορεύει στο ΠΑΣΟΚ να τοποθετεί τον πήχυ της επιτυχίας στην αποφυγή της χρεωκοπίας.
    Α, ναι μπορεί να κάνει και κάτι άλλο. Να απολαμβάνει καθώς θα βλέπει το ΠΑΣΟΚ να γλείφειν εκεί που έφτυνε.

  40. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 13/06/2011 01:38:05

    Αντιγράφω από το παρακάτω μπλογκ

    Όλη η αλήθεια για την δήθεν διαρροή του Γάλλου πρωθυπουργού Φιγιόν περί της δήλωσης Σαμαρά

    το ανάποδο έγινε ρε παιδιά. Δεν το βλέπετε;

    Κάλεσε τον Σαμαρά για να τον αναγκάσει να συναινέσει στον ΓΑΠ.

    ο Σαμαράς του είπε όχι. Ορίστε η πρότασή μου. Την πιστεύω. Έτσι θα ανακάμψουμε. Αυτό έκανε και η Πορτογαλία και η Ιρλανδία. Όχι σαν τον ΓΑΠ μόνο φόροι και εισφορές.

    Ο Γάλλος του είπε, κοίτα να δεις. Το ξέρω ότι αυτά τα μέτρα που λες είναι σωστά. Αλλά αποδίδουν σε 2-3 χρόνια. Εμείς θέλουμε να γλυτώσουμε την αναδιάρθρωση γιατί όπως ξέρεις οι Γαλλικές τράπεζες έχουν τεράστια έκθεση σε ελληνικά ομόλογα. Οπότε θέλουμε φόρους και εισφορές για να πληρώσετε τις δόσεις.

    ο Σαμαράς του λέει χέστηκα για τις Γαλλικές τράπεζες. αν θέλετε να τις σώσετε, δεχθείτε τα μέτρα αυτά και πιέστε τον ΓΑΠ. Ταυτόχρονα δεχθείτε ένα κουρεματάκι και μία μικρή απώλεια από τις τράπεζές σας.

    Ο Γάλλος απαντά ότι αυτό δεν γίνεται δεκτό.

    Για να τον τιμωρήσει, ο Γάλλος δήθεν άφησε να διαρρεύσει ότι ο Σαμαράς του είπε ότι τα μέτρα τα λέει για προεκλογικούς λόγους ώστε να του κάνει κακό.

    Πολιτικός ο ένας, πολιτικός κι ο άλλος.

    Τον κάλεσε να τον πιέσει για συναίνεση.

    Λέτε αν το κλίμα ήταν καλό να άφηνε τέτοια καρφιά εναντίον του;

    Προφανώς δεν τα βρήκαν και βγήκαν τα μαχαίρια.

    omarkosmetamousia.blogspot.com/2011/06/blog-post_13.html

  41. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 13/06/2011 01:50:54

    Ο Σαμαράς θα είναι ο επόμενος πρωθυπουργός..
    Μεσσίας δεν είναι αλλά είναι ό,τι καλύτερο έχουμε αυτή τη στιγμή...
    Συγκρίνετε τι συνεργάτες έχει σε σχέση με ΓΑΠ (γιατί η σύγκριση του ιδίου με τον ΓΑΠ είναι περιττή)...Δείτε απόψεις, επιχειρήματα, μεστό λόγο του Λαζαρίδη και αντιπαραβάλετε τις απόψεις του Παπακωνσταντίνου..
    Αν ενδιαφέρεται για την Πατρίδα πρέπει να κάνει γρήγορα ο Σαμαράς ώστε να βρει και κάτι όρθιο...

    Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι τι θα κάνει αν οι Ευρωπαίοι αρνηθούν την επαναδιαπραγματευση...είναι ένα κενό σημείο..υπάρχει πρόταση για το ενδεχόμενο αυτό?

    • tpe avatar
      tpe @ Φακ Κωστας 13/06/2011 13:01:32

      Πέραν 2-3 προσώπων, μέσα στη ΝΔ, άλλους βλέπεις για υπουργούς; Εγώ όχι.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ tpe 13/06/2011 17:38:42

        ...και πολλούς είπες...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Φακ Κωστας 14/06/2011 14:47:27

      Σε σχέση με το τι θα γίνει αν αναδιαπραγμάτευση γιοκ, σε ανύποπτο χρόνο, εκεί κοντά στο Ζάππειο ΙΙ, ίσως στην ομιλία του στον ΣΕΒ, δεν θυμάμαι, είχε αναφέρει μέσες άκρες κάτι για όπλα που έχουμε για την αναδιαπραγμάτευση, σε σχέση με το χρέος μας και ποιος έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα, οπότε, εάν τον έχω καταλάβει όσο πιστεύω, δε θα διστάσει να παίξει άγριο πόκερ εις βάρος του διεθνούς τραπεζικού συστήματος. Όσο και εάν αποτελούμε ένα μικρό ποσοστό του ΑΕΠ της ευρωζώνης, μην ξεχνάτε ότι από την μύτη ενός μικρού καρφιού μπορεί να μολυνθείς με τέτανο.

  42. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 13/06/2011 02:21:13

    Το ερώτημα είναι, θα βιάζεται ο λαός ή όσοι επιθυμούν περισσότερες ιδιωτικοποιήσεις και να μην ελεγχθεί ποτέ το δημόσιο χρέος;

    Νομίζω ήδη γίνεται το δεύτερο.

    Ο λαός δίνει στη ΝΔ πραγματικό ποσοστό 22% και στο ΠΑΣΟΚ 19% -και αυτό επειδή δεν έχει άλλη εναλλακτική.

    Αν είχε... ούτε τα μισά δεν θα έπιαναν.

    Τα δυο κόμματα υπάρχουν χάρη στις επαρχίες και τα τοπικά δίκτυα ρουσφετιών.

    Στις μεγάλες πόλεις, οι δημοσκοπήσεις τους δίνουν από 10%.

  43. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 13/06/2011 03:32:52

    Συγχαρητήρια Φάκτορα !!!!!!!

    ΄΄..........ή εκφράζει και τον ενδόμυχο πόθο ορισμένων “να ξεμπερδεύουμε με τον Σαμαρά“.......΄΄

    Αυτή είναι η ΟΥΣΙΑ

    Πάνε να ξεμπερδέψουν με την ΝΔ και τον ΣΑΜ μιά και καλή
    Γιατί με το ΠΑΣΟΚ έχουν τελειώσει.

    Αρκεί να δεί κάποιος απο πού προέρχεται το συγκεκριμένο ερώτημα το οποίο πολλοί απο εμάς αναπαράγουμε χωρίς πολλή σκέψη...........

  44. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 13/06/2011 07:43:12

    Η ΝΔ με τον μεγάλο Πρόεδρο της είναι πολύ κοντά στην εξουσία. Τα δεκανίκια και τα γνωστά παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ έχουν αρχίσει σκέφτοναι τι εμπόδια να στήσουν για να δυσκολέψουν την διακυβέρνηση της χώρας από την ΝΔ. Αυτή τη φορά όμως δεν θα τους περάσει ο κόσμος έχει ξυπνήσει.

    • sirvamar avatar
      sirvamar @ Θοδωρής 13/06/2011 10:46:05

      ναι κι εγώ νομίζω ότι ο κόσμος έχει ξυπνήσει και ότι κοιμόταν όταν επί 30 χρόνια ψήφιζε ΠΑΣΟΚ για να σωθεί από τη ΝΔ και ΝΔ για να σωθεί από το ΠΑΣΟΚ..

  45. sirvamar avatar
    sirvamar 13/06/2011 10:45:03

    OK πολύ ωραία όλα αυτά, όμως ο δικοματισμός δεν ήταν που μας έφερε μέχρι εδω; δηλ γιατί γινονται όλα αυτά, γιατί φωνάζουμε, για να γυρισουμε παλι στη ΝΔ για 3-4 χρόνια, μετά πάλι στο ΠΑΣΟκ κ.οκ; δε γίνεται να γίνει κάτι άλλο;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ sirvamar 14/06/2011 14:52:38

      Αν δικομματισμό εννοείς από τα τελευταία 30 χρόνια, τα 21 περίπου κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και όλο τον κρατικό μηχανισμό εμποτισμένο με την ΠΑΣΟΚική μούχλα μέχρι το μεδούλι, οκ, γιατί εγώ μονοκομματισμό το λέω. Όλα τα άλλα είναι προσπάθειες συμψηφισμού, με ολίγη βοήθεια από τα πεπραγμένα της Αγίας Οικογένειας, σάρκα εκ της σαρκός των προγόνων του ΠΑΣΟΚ, πραγματοποιητές της άλωσης του κεντροδεξιού χώρου από τα νεοφιλελεύθερα παράσιτα.

  46. sirvamar avatar
    sirvamar 13/06/2011 10:53:21

    Επίσης μην ξεχνάτε το κλασικό εικονογραφημένο: όλοι πριν τις εκλογές άλλα λένε και όταν εκλέγονται άλλα κάνουν. Στανταράκι αυτό. Πότε επιτέλους θα μάθουμε από τα λάθη μας;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ sirvamar 14/06/2011 14:57:21

      Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο αποτυγχάνω, για να μην πω δε με αφήνουν, να εφαρμόσω το πρόγραμμά μου (βλέπε ΚΚ και λάθος διατύπωση του βασικού μετόχου) και άλλο ούτε καν προσπαθώ να σας ρίξω στάχτη στα μάτια, παρά εφαρμόζω ότι κατήγγειλα χρόνια τώρα με τον χείριστο τρόπο (αποκρατικοποιήσεις-ξεπούλημα) και το ακριβώς αντίθετο πρόγραμμα από αυτό για το οποίο με ψηφίσατε.

  47. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 13/06/2011 11:18:07

    Δεν συμφωνώ με το άρθρο... υπάρχουν πολλές λάθος υποδείξεις.Η αλήθεια είναι μια , φτάσαμε στο μη παραπέρα. Πολιτικοί που από την ίδρυση του νεωτέρου κράτους μας να υπόκεινται σε κάθε μορφής πίεσης εξυπηρετώντας αλλότρια συμφέροντα , κατάντησαν τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ σάκο του μποξ . Επαίσχυντες συμφωνίες υπογράφονται και κανείς δεν απολογείται η συλλογική συνείδηση είναι σε λήθαργο- μας πειράζει που ο πάγκαλος ένας αντιπρόσωπος αυτής της πολιτικής σκέψης λέει... και είναι αλήθεια ότι όλοι εμείς ανεκτικαμε πρακτικές( ένα πανί είναι για το σύμβολο του κράτους μας.. ) ερχόμαστε τώρα και κάνουμε τις αθώες περιστερές ξεχνώντας ότι τους περνάμε όλους από την κολυμπήθρα του Σιλωάμ κάθε 4 χρονιά. Γιατί το στενό μας προσωπικό συμφέρων έτσι επίταση... νομίζουμε αλήθειά όλοι μας, ότι μας αξίζει ένα καλύτερο μέλλον ,που υπάρχει η συλλογικότητα στις αποφάσεις μας , πότε δώσαμε στους ξένους πατρόνες μας να καταλάβουν ότι εδώ υπάρχει ένας λαός που οφείλουν να δείξουν σεβασμό. Έχουμε έναν πρωθυπουργό ανίκανο και μαζί υπηρέτη ξένων κέντρων εξουσίας που δεν τον πολύ νοιάζει με πόσους τελικά ΕΛΛΗΝΕΣ θα μείνει αυτός ο τόπος αρκεί να εκτελέσει πιστά τις εντολές που του δίνουν οι αφέντες του νομίζοντας (εκεί φτάσαμε) ότι σε αυτούς οφείλει την μέχρι τώρα πορεία του , ένα είδος κυβερνήτης ας πούμε διορισμένος. Αντιπρόσωποι του λαού να ζητούν extra παροχές για τις υπηρεσίες που πρόσφεραν στον τόπο αναδρομικά ,και δεν υπάρχει ένας ηγέτης κόμματος που να θέσει το δίλημμα σε αυτούς ,πως μαζί με τα λεφτά ας καταθέσουν τις κομματικές τους ταυτότητες... Σάπιο πολιτικό σύστημα που εξαργύρωσε ο καθένας από αυτούς μια στιγμή αντίστασης με μισθούς και συντάξεις δεκαετιών(βλέπε Δαμανάκη )...και ερχόμαστε τώρα να μιλάμε για τακτικές κινήσεις σε ότι αφορά που θα χρεωθεί η προκηρύξει προώρων εκλογών μπας και κατεβάσουμε από τον θρόνο του (τον διορισμένο ) ....(καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή ) σας θυμίζει κάτι αυτό... επαναστατικός θούριος...Δεν μπορούν να ζητούν αδερφα κόμματα να υποκύψουμε λόγο ιδεοληψίας και εμείς να μην απαντούμε στις εκκλήσεις τους πως μοναδικός αφέντης μας είναι ο λαός και η προκοπή του ... Ότι μας καταστρέφει έχουμε υποχρέωση να αντισταθούμε .... Όπως επίσης η θέση πως χρωστάμε στις επόμενες γενιές ΕΛΛΗΝΩΝ ευημερία και υπερηφάνειά για τις πράξεις των προγόνων τους πέρα από οποιεσδήποτε επιπτώσεις που θα έχουν αλυτρωτικες αποφάσεις ...

  48. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/06/2011 11:20:06

    Λοιπόν, παιδιά, επιτρέψτε μου να πω κι εγώ ένα-δυο πράγματα.

    1) Ο Αντώνης έχει ούμπαλα. Το απέδειξε και στο παρελθόν, το απέδειξε και τώρα που τα βάζει μόνος του με όλους. Και λέει ένα "όχι" με σθένος, που αυτό είναι που τον εκτοξεύει, σήμερα, δημοσκοπικά. Και θα τον εκτοξεύσει κι άλλο.


    2) Ο μόνος λόγος για τον οποίον εγώ ήθελα από πάντα να ζητήσει εκλογές, είναι για να πείσει ότι διαθέτει εναλλακτική. Ήδη το καταφέρνει αυτό, λόγω του Ζάππειο 2, για την ακρίβεια, λόγω της επικοινωνιακής επιτυχίας του Ζάππειο 2, οπότε το κακό που δεν ζητάει εκλογές είναι μικρότερο.

    3) Μη ζητώντας εκλογές καταφέρνει δύο πράγματα: α) Βάζει το ΠΑΣΟΚ να αλληλοσπαράσσεται και να αποσυσπειρώνεται. Αν προβάλει ως ο "προαιώνιος κομματικός εχθρός", είναι βέβαιο ότι θα υπάρξουν κάποια αντιδεξιά αντανακλαστικά στο ΠΑΣΟΚ. Κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε με πολλή και συνεπή πολιτική δουλειά να κερδίσει τους Πασόκους, αλλά αυτό προϋποθέτει πολιτικό μηχανισμό που σήμερα, λόγω της οικτρής κατάστασης του βαριδιού που λέγεται "ΝΔ" είναι σχεδόν αδύνατον στο Σαμαρά να το έχει. β) Κερδίζει το επιχείρημα προς τους ξένους, όταν του ζητούν συναίνεση, ότι "εγώ ποτέ δεν εμπόδισα το ΠΑΣΟΚ να κυβερνήσει. Και βλέπουμε πόσο σημαντικό είναι αυτό στην παρούσα φάση, που μέχρι και ένας πολύ σοβαρός άνθρωπος όπως ο Στόιμπερ ξεστόμισε τις βλακείες που ξεστόμισε - έπεσε πάρα πολύ στην υπόληψή μου και πολύ θα ήθελα να ήξερα αν προέρχεται από άγνοια αυτό που είπε (γιατί γνωρίζω ότι υπάρχει τρελή παραπληροφόρηση στη Γερμανία σε σχέση με την Ελλάδα) ή αν είναι στημένο. Θα δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι δεν είναι στημένο, πάντως δεν μπορεί να αποκλειστεί. Σκεφθείτε όμως να ζητούσε κάθε μέρα "εκλογές" κλπ. ο Σαμαράς, πόσο περισσότεροι θα είχαν γνώμες σαν του Στόιμπερ.

    4) Το αν θα ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο είναι άλλη ιστορία και κατά τη γνώμη μου, η αποσυσπείρωση που προκαλεί στους Πασόκους το γεγονός ότι ΔΕΝ ζητάει ο Αντώνης εκλογές, μάλλον βοηθάει στο να μην ψηφιστεί, παρά στο να ψηφιστεί. Και με δεδομένη την επιθυμία για επαναδιαπραγμάτευση, που εκφράζει σταθερά ο Πρόεδρος, το μόνο σίγουρο είναι ότι, και να ψηφιστεί, θα αποτελέσει συνολικά αντικείμενο επαναδιαπραγμάτευσης. Και αν δεν θέλουν επαναδιαπραγμάτευση, τόσο το χειρότερο για αυτούς.

    Συμπέρασμα: Μέσα από μια στρατηγική με την οποία πολλοί διαφωνούσαμε, ο Αντώνης φαίνεται να κερδίζει σήμερα πόντους, να ανεβαίνει δημοσκοπικά και να ξεπερνάει το χάντικαπ που του δημιουργούσε το γεγονός ότι δεν ζήτησε ποτέ εκλογές. Και, αντιθέτως, σήμερα να του έχει δώσει αυτή η υπερβολικά ήπια τακτική, κάποιους πόντους, που ο ίδιος σωστά είχε προβλέψει όταν είπε τη φράση που είναι τίτλος της ανάρτησης.

  49. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 13/06/2011 22:21:37

    Μιλάει η CSU γιά ευθύνες περί την οικονομική διαχείριση!! Στον κ. Στώυμπερ έχει μιλήσει κάποιος γιά το σκάνδαλο BAYERN LANDESBANK; Σε ό, τι δε αφορά τον πρώην πρωθυπουργό της Βαυαρίας, ήταν πράγματι θλιβερό, επιφανείς γερμανοί πολιτικοί, ενώ ακόμα ασκούσαν επίσημα καθήκοντα, γιά ταπεινούς ψηφοθηρικούς λόγους ελπίζω, και όχι γιά τίποτε άλλο βαθύτερο, να επισκέπτονται και να συμμετέχουν σε συναντήσεις παλαιμάχων - βετεράνων των ορεινών μεραρχιών της βέρμαχτ (π.χ. της αιματοβαμμένης 1ης ορεινής μεραρχίας, η οποία ευθύνεται γιά απαίσια εγκλήματα στον ελλαδικό χώρο), στις οποίες πιθανόν οι "βετεράνοι", με φόντο τα ειδυλλιακά βαυαρικά χωριουδάκια να αναπολούσαν τις "εμπειρίες" τους στα ελληνικά χωριά τότε.

  50. Pikis avatar
    Pikis 14/06/2011 11:43:23

    Όσο ο Σαμαράς δεν ζητάει εκλογές, τόσο η Ελλάδα κατρακυλά στον πάτο. Πόσο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα; Υπάρχει Έλληνας που να πιστεύει ότι το Πασοκ μπορεί να οδηγήσει τη χώρα; Ήδη θα έπρεπε ο ΓΑΠ να βρίσκεται σε δίκη για εσχάτη προδοσία.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Pikis 14/06/2011 15:01:33

      "Υπάρχει Έλληνας που να πιστεύει ότι το Πασοκ μπορεί να οδηγήσει τη χώρα;" Χαλαρά 1 με 2 μύρια στην χειρότερη τους.

      Το κακό είναι ότι υπάρχουν άλλοι τόσοι Έλληνες που έχουνε φάει την παραμύθα της κακιάς δεξιάς και προτιμούνε να τους διαλύσει ένας "δικός τους" παρά να τους σώσει ένας δεξιός.

  51. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/06/2011 22:05:50

    Δυστυχώς, όλα τα παραπάνω επιχειρήματα δεν ξεφεύγουν από το θυμικό, από το συναισθηματικό μέρος του ανθρώπου. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Γιατί ψηφίζοντας αυτόν που δεν είναι ο χειρότερος, δεν ψηφίζουμε πάντα τον αποτελεσματικότερο. Η αλήθεια είναι αδυσώπητη. Γιά τα έξι χρόνια της προηγούμενης κυβέρνησης, οι εισπρακτικοί μηχανισμοί του κράτους είχαν νεκρωθεί και τα έσοδα ήταν πενιχρά. Αυτό φυσικά συνεχίζεται, γιατί δυστυχώς στη χώρα μας λειτουργεί ο άγραφος νόμος της αδράνειας. Λόγω της παράλογης φιλελεύθερης ιδεολογίας που δε θέλει φόρους, λίγοι πλήρωναν φόρους. Λόγω της παράλογης σοσιαλιστικής ιδεολογίας κανείς δεν πείραζε τα προνόμια των συνδικαλιστών. Έ αυτό θα τελειώσει. Οι συνδικαλιστές δεν έχουν εκλεγεί από το λαό ως βουλευτές. Οι βουλευτές έχουν εκλεγεί ως αντιπρόσωποι του λαού γιά 4 χρόνια. Σ' αυτούς μεταβιβάστηκε η λαϊκή εξουσία. Οι συνδικαλιστές των ΔΕΚΟ δεν εκπροσωπούν το λαό παρά μόνο τα συμφέροντά τους. Το σύνολο των εργαζομένων των ΔΕΚΟ είναι ολόκληρος ο ελληνικός λαός; Οι πορείες, οι απεργίες και οι καταλήψεις είναι νόμιμες μέχρι ενός σημείου. Τώρα που η χώρα βρίσκεται σε πόλεμο, μπορούν να απαγορευτούν. Η ιστορία δικαίωσε τη Θάτσερ και όχι τους ανθρακωρύχους ή τους άλλους συνδικαλιστές που δεν υποστηρίχτηκαν ούτε από την τότε Αντιπολίτευση.