#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2011 11:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέμα ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ (η εκδίκηση του 2007)



(Ανανεώνεται συνεχώς)

Πριν από λίγο η Βάσω Παπανδρέου ζήτησε έκτακτη σύγκλιση της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ και όταν την ρώτησαν αν τίθεται θέμα ηγεσίας, απάντησε: "θα συζητηθούν όλα"

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες η κ. Παπανδρέου έχει συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 15 υπογραφές βουλευτών που ζητούν σύγκλιση της κοινοβουλευτικής ομάδας

Βουλευτής μας είπε ότι το κλειδί της τύχης της κυβέρνησης και του ΠΑΣΟΚ το κρατά ο Ευ. Βενιζέλος ο οποίος αν δεν δεχτεί να μετάσχει στο νέο κυβερνητικό σχήμα, τότε…

Η εκδίκηση του 2007

'Ολοι αυτοί που παραιτούνται πάντως είναι πρωτοπαλίκαρα του Βενιζέλου από την εποχή της διεκδίκησης της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ από τον ΓΑΠ

Παραιτήθηκε ο Φλωρίδης από βουλευτής του ΠΑΣΟΚ !

Παραιτείται από βουλευτής ο Έκτορας Νασιώκας

Εετοιμάζεται και η Αικατερίνη Μερεντίτη !

Υπάρχει έλλειμμα στη διακυβέρνηση τη χώρας, ανέφερε σε δήλωσή του ο βουλευτής Β’ Πειραιά του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Λιντζέρης, λίγη ώρα αφού οι κ.κ. Φλωρίδης κλαι Νασιώκας υπέβαλαν την παραίτησή τους.

Επίσης ο Σαλαγιάννης είπε ότι δεν κυβερνάμε της χώρα με τον τρόπο που θα έπρεπε να κυβερνάμε, δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο παραίτησης αλλά όπως είπε υπάρχει θέμα ηγεσίας !!!

Στο Μαξίμου κάνουν λόγο για οργανωμένο σχέδιο ανατροπής

Οι βουλευτές που είναι πιστοί στον ΓΑΠ (με πρωτοβουλία του Μάρκου Μπόλαρη) σχεδιάζουν να αντιδράσουν ομαδικά.

Στο παρασκήνιο πάντως κυκλοφορούν πληροφορίες ότι ετοιμάζεται προνουντσιαμέντο βουλευτών, ή ομαδικές παραιτήσεις

Άλλες πληροφορίες, που διαψεύδει το Μαξίμου κάνουν λόγο για αναβολή του ανασχηματισμού και εσπευσμένη μετάβαση του πρωθυπουργού στις Βρυξέλλες.

Για τον ανασχηματισμό βολιδοσκοπούνται διάφοροι, αλλά είτε βάζουν όρους, είτε αρνούνται

Και οι δελφίνοι παίρνουν θέση μάχης…!!!

«Η αυριανή κυβέρνηση έχει ανάγκη από προσωπικότητες οικουμενικής εμβέλειας, από ομαδική λειτουργία και συναποφάσεις που θα πάνε τη χώρα μπροστά. Πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη τον παράγοντα χρόνο. Κάθε απόφαση που δεν λαμβάνεται στην ώρα της είναι καταστροφική σε άλλη στιγμή. Ότι χάνεται σήμερα δεν κερδίζεται αύριο…Δεν μπορούμε και δεν έχουμε το δικαίωμα κάτω από το βάρος των δισεπίλυτων προβλημάτων να αποστασιοποιηθούμε από τις ευθύνες μας» είπε πριν από λίγο στη Βουλή η Άννα Διαμαντοπούλου.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι παραιτηθέντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ καθώς και οι Αλέκος Παπαδόπουλος με τον Χρήστο Βερελή, ετοιμάζουν να μετάσχουν σε κόμμα τύπου «εκσυγχρονιστών» που θα λάβει μέρος στις επόμενες εκλογές. Μαζί με ποιά;

Σωστά το μαντέψατε

Χαμός δηλαδή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 16/06/2011 11:52:32

    ΑΦΗΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ. ΠΑΡΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΥΑΓΙΟ. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ
    H έκθεση της Βρετανικής Στρατιωτικής Ακαδημίας για την ελληνική κρίση η οποία άφηνε ανοιχτό το ενδεχόμενο διάσπασης του ΠΑΣΟΚ στο μεσοπρόθεσμο ορίζοντα. Η έκθεση προέβλεπε την αποτυχία του Μνημονίου και της ελληνικής κυβέρνησης και υποστήριζε πως στο μεσοπρόθεσμο ορίζοντα η λύση της πτώχευσης θα έφτανε στα χείλη του ελληνικού λαού ο οποίος θα ήταν εξαντλημένος από τα ανεπιτυχή μέτρα λιτότητας.

    http://aganaktismenoi-aganaktismenoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_6449.html

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 11:54:38

    στο τέλος θα αγανακτήσει κι ο Γιωργάκης με τον πρωθυπουργό !

    • Nick avatar
      Nick @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 12:01:27

      Λές να κατέβει στους "Αγανακτισμένους"; :lol:

  3. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 16/06/2011 11:59:18

    Μήπως πρεπει να μαδήσουμε τη μαργαριτα για να δούμε αν θα προκάμει η η ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ.... ΔΕΝ ΜΑΔΙΕΤΑΙ....

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Ιωάννης ο Μεσσήνιος 16/06/2011 13:15:41

      Ντροπή!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 11:59:47

    Μονο μη μου υποκλεψουν το nickname !! χαχα

    εχουν φαει τοση ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ, που τους βλεπω σε ΤΕΝΤΑ !! μακρια απο ΠΟΡΤΕΣ κ οπου ναναι!

    ΠΠ δωρητης ΠΟΡΤΑΣ

    • Nick avatar
      Nick @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 12:03:31

      Έτσι όπως πάει, στο τέλος ο GAP θα στέλνει γράμματα με τα ΕΛΤΑ Πόρτα-Πόρτα για να συννενοείται με τους πάντες. :lol:

    • kabisios avatar
      kabisios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 12:05:54

      Μη φοβάσαι. Αυτοί πάνε τώρα ΤΟΙΧΟ-ΤΟΙΧΟ!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 14:30:04

      Φάγαν πόρτα και από τον Γ.Στουρνάρα του ΙΟΒΕ.
      Δεν συζητά συμμετοχή του στην κυβέρνηση.

    • Roulis avatar
      Roulis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 15:08:38

      Aν εισαι μελος του πορτα-πορτα κανονιστε παρατεταμενη διαμαρτυρια εξω απο το Καστρι για να σιγουρεψουμε οτι ο Παπανδρεου δεν θα φυγει απο την Ελλαδα!

  5. adidrust avatar
    adidrust 16/06/2011 12:00:36

    "Άλλες πληροφορίες, που διαψεύδει το Μαξίμου κάνουν λόγο για αναβολή του ανασχηματισμού και εσπευσμένη μετάβαση του πρωθυπουργού στις Βρυξέλλες."

    ...το birthday party πάει να κάνει...

  6. xaris avatar
    xaris 16/06/2011 12:00:59

    που ειναι ο γιωργος???????? να τα βαλει σε ταξη

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/06/2011 12:03:28

    Εντάξει ρε παιδιά, ο Τσαουσέσκου και ο Ντε Λα Ρούα έφυγαν με ελικόπτερο, ο Τζέφρυ φεύγει με αεροπλάνο και με ενδιάμεσο σταθμό Βρυξέλλες. Από εκεί θα πάρει κάποια πτήση για Νέα Υόρκη, όπου και η έδρα του ΟΗΕ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 16/06/2011 12:06:59

      Την κοπανάει από την Ελλάδα προφασιζόμενος ότι πάει Βρυξέλλες

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 16/06/2011 12:14:42

        Ισως...
        Για να δουμε

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 16/06/2011 12:22:30

        μεταφορτώσεις εν πτήσει γίνονται;

    • torn avatar
      torn @ Αυριανιστής 16/06/2011 13:24:28

      Πιθανοί προορισμοί του ΓΑΠ:
      1)Νέα Υόρκη (το καλό γι' αυτόν σενάριο που επισημαίνει παραπάνω ο Αυριανιστής)
      2) Στοκχόλμη (παλιοί φιλικοί και συγγενικοί δεσμοί)
      3) Τορόντο (για τους ίδιους ακριβώς λόγους)
      4) St. Paul Minnesota (γιατί όλοι κάποτε θέλουμε να επιστρέψουμε στις ρίζες μας)
      5) Οποιοσδήποτε προορισμός στον πλανήτη ενδείκνυται για ποδήλατο και κανόε-καγιάκ

      • Bob ο μάστορας avatar
        Bob ο μάστορας @ torn 16/06/2011 14:29:54

        του 5) συνέχεια
        Αυστραλία: h++p://www.nymboidacanoecentre.com
        Αγγλία: h++p://www.leevalleypark.org.uk/
        Φλόριντα: h++p://keys-kayak-canoe-tours.com/

        Ιτ ιζ γουόντερφουλ Γκιόργκος, γιου γουίλ λάικ ιτ!
        Νοτ μενυ Γκρικς αράουντ.

        • man8os avatar
          man8os @ Bob ο μάστορας 16/06/2011 14:31:15

          Ναι αλλα υπαρχουν και οι φυλακες Κορυδαλου.

    • Βαλάντης Παππάς avatar
      Βαλάντης Παππάς @ Αυριανιστής 16/06/2011 14:55:36

      Ο Τσαουσέσκου εκτελέστηκε! Με την Ελένα μαζί..

  8. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 12:06:09

    Το επικοινωνιακά κόλπα του Παπανδρέου κράτησαν μόλις 12 ώρες.
    Τώρα άνοιξε ο ασκός του Αιόλου στο ΠΑΣΟΚ.
    Όσο πιο γρήγορα παραιτηθούν οι βουλευτές τόσο υπάρχει πιθανότητα να μην τους εξαφανίσει ο λαός.

  9. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 12:06:55

    Νέες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο πρωθυπουργός σήμερα ξύπνησε και θέλει πάλι να παραιτηθεί, αλλά τον κρατάνε πρόσωπα του στενού περιβάλλοντός του...!

    Κωμωδία !!!

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 12:13:55

      Απειρο γελιο!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 14:32:17

      Ακόμα πιο νεότερες πληροφορίες, λένε ότι ο Γιώργος θέλει να γίνει
      αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, για να εκδικηθεί τον
      Σαμαρά, τον οποίο θα στείλει στο Μαξίμου με διάγγελμά του.

    • sofia avatar
      sofia @ ΠΙΛΟΤΟΣ 17/06/2011 08:07:08

      Να μην παραιτηθούν.Να καταψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο και μετά να ανεξαρτητοποιηθούν. Αν παραιτηθούν θα αντικατασταθούν από άλλους. Η παραίτηση δείχνει δειλία και λιποταξία.

  10. periklis avatar
    periklis 16/06/2011 12:11:19

    Τωρα πια παιζει με θεσμους, εκτος απο την υπομονη μας , και το οποιο ακομα " ευ ζην" μας .
    Ντροπη του. Παραξενο που παρασυρθηκε στη μπλοφα του ο Αντωνης και τα αλλα κομματα. Με τετοιους αντισυμβαλλομενους ΔΕ ΚΑΘΕΣΑΙ ουτε στο ιδιο τραπεζι. Ουτε καν εκδιδεις Επισημη ανακοινωση. ΤΟυς περιφρονεις. Ετσι κι αλλιως ο Χρονος κυλα εναντον τους. Ακομα ο Αντωνης εχει το πανω Χερι, δε ξερω μηπως λιγο απογοητευτηκαν οι Αγανακτισμενοι χτες με τη παρολιγον συμφωνια, οποτε θελει πιο Δραστικη Αναδιαπραγματευση του Μνημονιου σε αρθρα ουσιας, ακομα και ΚΑταργηση του. Ακομα και αν θεωρηθουμε λαικιστες στη ΝΔ, καλυτερα λαικιστες παρα δειλοι. ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.
    Επισης αν με διαβαζει ο αρθογραφος ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΡΔΑΣ ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι γιος του γνωστου εμπορου ρουχων, γιατι ηταν πολλα χρονια αντιπροσωπος του , ο πατερας μου. Τελος θα θελα τα σχολια για τις σημερινες ισορροπιες μετα τη μπλοφα του Τζε-φρικιου , απο τους ΕΠΩΝΥΜΟ, ΕΦΙΜΠΙ, και ΑΡΜΑΤΙΣΤΗ . Να στε καλα

  11. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/06/2011 12:14:45

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ Ο ΜΑΡΚΕΖΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ?
    ΕΠΟΜΕΝΟ ΗΤΑΝ. ΚΑΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΧΟΥΝΤΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΕΣΕΙ
    ΜΑΡΚΕΖΙΝΗ ΕΒΑΛΕ. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ Η IMMITAΣION XΟΥΝΤΑ.

  12. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 16/06/2011 12:15:52

    Πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί ένα ελικόπτερο; Ας τσοντάρουμε όλοι μαζί. Μόνο το "Ale" θα πληρώσουμε.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Balafara Hunter 16/06/2011 13:17:35

      "Aller"

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/06/2011 12:24:23

    αναδημοσίευση από: To μεγαλύτερο blog της πόλης (πράσινο του μπένι...)

    Η αλήθεια δια στόματος του πολέος... Τζόζεφ Στίγκλιτς σε χρόνο ανύποπτο:
    «Γουρλώνουν τα μάτια, λέει ο Τζόζεφ Στίγκλιτς, αναφερόμενος στους ηγέτες των κρατών που συναινούν στο ξεπούλημα στο ΔΝΤ, με την προοπτική της προμήθειας του 10%, ποσό που καταβάλλεται σε λογαριασμούς στην Ελβετία».
    Σύμφωνα με το Βιβλίο Τhe best democracy money can buy, που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα με τίτλο: Δημοκρατία σε τιμη ευκαρίας του Γκρεγκ Πάλαστ .

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ αλλενάκι 16/06/2011 12:36:43

      Βρε αλλενάκι, για εξήγησε. Το έχω ξαναδιαβάσει, αλλά τι είναι αυτό το 10%;
      Ποιοι λογαριασμοί στην Ελβετία;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ victoria (true) 16/06/2011 14:51:26

        Καλησπέρα Victoria.

        Τι να εξηγήσω...?

        Οι προμήθειες για τα δανειακά πακέτα που χορηγεί το ΔΝΤ είναι 10%.

        Την προμήθεια λαμβάνουν όσοι συνάπτουν Δανειακές Συμβάσεις (διάφοροι ηγέτες χωρών για δάνεια της χώρας τους από το ΔΝΤ) και τα ποσά κατατίθενται στην Ελβετία.

        Όπως σε κάθε άλλη διαδικασία σύναψης δανείου, είτε σε τράπεζα (όπου η προμήθεια της τράπεζας είναι ενσωματωμένη στο δάνειο, είτε στον τοκογλύφο, είτε σε πάρει κάποιος από το χέρι και σε πάει συστημένα/μιλημένα στον τραπεζίτη να σου δώσει δάνειο σιγουράκι, έτσι και στα Sovereign δάνεια υπάρχει προμήθεια)

        Το είπε ο πολύς... Γιόζεφ Στίγλιτς.
        Ποιος ξέρει καλύτερα αν δεν ξέρει αυτός;...

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ αλλενάκι 16/06/2011 15:52:04

          Άλλο η προμήθεια, άλλο το επιτόκιο των δανείων με αυτό μπλέχτηκα!
          Τραγικό.

          Δλδ το IMF δίνει τις συμβουλές του και υπό ...κερδοσκοπική λειτουργία.

  14. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 16/06/2011 12:26:04

    Πάνω απ’όλα ο Οίκος Papandreou!!!
    Άλλωστε για να καταλάβει το μήνυμα,πρέπει να του το μεταφράσουν στην μητρική του γλώσσα ,τα αγγλικά.

  15. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 16/06/2011 12:29:47

    Xθες ο ΓΑΠ μου θύμισε κάτι καρτούν που μόλις πάνε να τραβήξουν το πιστόλι διαπιστώνουν ότι αυτό έχει κολλήσει στη θήκη και ζορίζονται !!! Αυξάνονται και πληθύνονται οι πολιτικοί κωλοτούμπες στη χώρα. Και μην ξεχάσω : Γεια σου γλόμπε απ' το Φάληρο με τις βαθυστόχαστες αναλύσεις σου. Πρόσεξε μήπως λίαν συντόμως κάνεις εγγραφή στα μητρώα του ΟΑΕΔ ....

  16. occultist avatar
    occultist 16/06/2011 12:29:58

    Ελληνες γρηγορήταε. Το GAP το σκάει για να αποφύγει την κρεμάλα. Τάχα Βρυξέλες και μετά στην αγαπημένη του πατρίδα. Μην τον αφήσουμε να φύγει. Να πληρώσει για το ξεπούλημα της δικής μας πατρίδας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ occultist 16/06/2011 12:35:26

      Μια καλή ιδέα θα ήταν να κλείσουν οι Έλληνες το αεροδρόμιο.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Orestios 16/06/2011 14:35:19

        Να κάνει απεργία η ΥΠΑ να μην το καταλάβει ο γιωργάκης -που καλλιγώνει τον ψύλλο.

  17. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 12:33:34

    Άλλοι δύο βουλευτές παραιτούνται.

  18. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 16/06/2011 12:34:11

    Κι άλλο ποντικάκι εγκατέλειψε σήμερα το καράβι του καπετάν Γιώργη .....

  19. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 13:02:13

    Η Βάσω ζήτησε έκτακτη σύγκλιση της ΚΟ του "Κινήματος". Αποκαθήλωση σήμερα που είναι και του Αγίου Μνημονίου.

  20. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 16/06/2011 13:03:18

    ΑΜΕΣΩΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΝΑ ΠΡΟΚΥΡΥΞΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ!

  21. Tem avatar
    Tem 16/06/2011 13:06:06

    PASOK τέλος. Η Eλλάδα τώρα μπροστά

    • Orestios avatar
      Orestios @ Tem 16/06/2011 13:21:08

      +1000

  22. κατερίνα avatar
    κατερίνα 16/06/2011 13:09:12

    Οι εξελίξεις φαίνονται ραγδαίες, γι αυτό χρειάζεται πολλή προσοχή και καθαρό μυαλό.
    Ο Σαμαράς ήταν άψογος, και έχει πολύ δύσκολο δρόμο μπροστά του.
    Βοηθείστε τον όσοι έχετε τη δυνατότητα πρόσβασης.

  23. Tem avatar
    Tem 16/06/2011 13:09:35

    Να απαγορευθεί η έξοδος του ΓΑΠ από την χώρα

  24. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 16/06/2011 13:11:24

    Eξαιρετικά αφιερωμένο στους αποχωρήσαντες : http://www.youtube.com/watch?v=QVGGv6gsv9A

  25. factorx avatar
    factorx 16/06/2011 13:16:53

    παρακαλώ να βλέπετε και τις συνεχείς ανανεώσεις του κειμένου

  26. Pikis avatar
    Pikis 16/06/2011 13:20:33

    Δεν ξέρω αν ο Σαμαράς μπορεί πλέον να χειριστεί με ήπιο τρόπο την κατάσταση στην οικονομία.
    Θα απογοητευτώ αν αρχίσει και η ΝΔ τα γνωστά "παραλάβαμε χάος", "για όλα φταίνε οι προηγούμενοι", "σεβαστήκαμε τις υπογραφές" και άλλα ωραία.
    Αν ο Σαμαράς καταφέρει και επαναδιαπραγματευτεί το μνημόνιο και δώσει ώθηση στη χώρα τότε θα του χρωστάμε ΠΟΛΛΑ.

    Όμως έχω την αίσθηση ότι μας περιμένουν πολύ άσχημες ημέρες...

  27. factorx avatar
    factorx 16/06/2011 13:20:43

    Οι βουλευτές που είναι πιστοί στον ΓΑΠ (με πρωτοβουλία του Μάρκου Μπόλαρη) σχεδιάζουν να αντιδράσουν ομαδικά.
    Ακούγεται ότι θα παραιτηθεί και ο Βενιζέλος !!!

  28. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 13:22:10

    Ο Βενιζέλος κάνει την κίνηση του μαύρου κύκνου.

  29. Kostas avatar
    Kostas 16/06/2011 13:22:50

    Μπράβο στη Βάσω Παπανδρέου και στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που κάνουν κίνηση να στείλουν τον Τζέφρυ στα τσακίδια!!!!

  30. Pikis avatar
    Pikis 16/06/2011 13:23:51

    Φάκτορα, στο τέλος του άρθρου εννοείς ότι οι φυγάδες του πασοκ θα πάνε στο μαντρί (μάλλον χοιροστάσιο) της μεγαλοκοπέλας;

  31. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 13:24:08

    Το ΠΑΣΟΚ έχει διαλυθεί.
    Υπάρχουν 3 ομάδες πια

    Ο Παπανδρέου ετοιμάζεται να προκυρήξει ΕΚΛΟΓΕΣ

  32. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 16/06/2011 13:24:48

    ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΡΟΙΚΩΝ.

    ΝΕΑ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  33. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/06/2011 13:26:03

    Ακόμα και τέτοιες ώρες, το πρόβλημα πολλών εδώ μέσα ειναι η Ντόρα !
    Τέτοια φανατίλα!
    Οταν στον ηλίθιο δείχνουν το φεγγάρι, αυτός κυττάζει το δάχτυλο

    • Pikis avatar
      Pikis @ Ο Θείος 16/06/2011 13:38:13

      Καλύτερα να δεις την ορθογραφία σου πρώτα και μετά το φεγγάρι...

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ Pikis 16/06/2011 13:46:29

        Τι πρόβλημα έχει η ορθογραφία του;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Αίθρα 16/06/2011 13:52:50

          Οι τόνοι, μάλλον φταίνε!
          Άλλοι τόνοι, άλλες έγνοιες, ο καθένας τραβάει άλλο ζόρι.

          • juliet avatar
            juliet @ Ο Θείος 16/06/2011 15:03:52

            Θείο,
            οι τόνοι μια χαρά είναι μάλλον τον εθάμπωσε η ''σελήνη'' και έχασε τους τόνους σου,με εκτίμηση.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 16/06/2011 13:42:56

      Θείο, ξεχνάς ότι η Ντόρα είναι κόρη αρχιαποστάτη. Μη σου διαφεύγει αυτή η λεπτομέρεια.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 16/06/2011 13:49:48

        Καλό μεσημέρι Αυριανίστ Γκενάντιεβιτς Νετσάγιεφ!
        Ο Τσάρος Γιούρι Αντρέεβιτς χάνει έναν έναν τους Ουσσάρους της Ανακτορικής φρουράς.
        Ο Άντον Φιοντόροβιτς Κερένσκυ ζήτησε πρόωρες εκλογές για τη Δούμα.
        Αλλά ο Βλαντιμήρ Ίλιτς Ουλιάνωφ κάνει ακόμα ρομαντικούς περιπάτους με τη Ναντέζντα Κρούπσκαγια στη λίμνη της Ζυρίχης.
        Αρχίστε επι τέλους την επανάσταση, γανιάσαμε να κυττάμε αποσβολωμένοι προς τα Θερινά Ανάκτορα!

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Ο Θείος 16/06/2011 13:56:57

      Ο Θείος
      που είδες εσύ αναφορά σε "Ντόρα" στα μέχρι τώρα σχόλια και κάνεις λόγο για "φανατίλα";
      Αποπροσανατολίζεις την κουβέντα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Εύμηλος 16/06/2011 14:08:28

        Το post καταλήγει:
        "Σύμφωνα με πληροφορίες, οι παραιτηθέντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ καθώς και οι Αλέκος Παπαδόπουλος με τον Χρήστο Βερελή, ετοιμάζουν να μετάσχουν σε κόμμα τύπου «εκσυγχρονιστών» που θα λάβει μέρος στις επόμενες εκλογές. Μαζί με ποιά;
        Σωστά το μαντέψατε".
        Πιά είναι αυτή η μορφονιά, φίλε Εύμηλε; Η Lady Gaga ή η Μαντόνα;

        • tpe avatar
          tpe @ Ο Θείος 16/06/2011 15:17:47

          Μήπως η Αννούλα που ανήκει και στην ίδια λέσχη με τον Μπαμπά της Ντορούλας και το Jeffrey?

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ tpe 16/06/2011 15:21:44

            Έ πάλι στο "ψητό" καταλήξαμε!
            Σαν μαγνήτης σας τραβάνε τα Καρπάθια!

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/06/2011 13:26:18

    Αδιαφορώ ποιος θα είναι πρόεδρος στο ΠΑΣΟΚ.
    Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι οι ανύπαρκτοι έχουν τη διακυβέρνηση της χώρας.
    Καθορίζουν τις τύχες της χώρας και τις ζωές όλων μας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 16/06/2011 14:05:08

      Χθες το βράδυ πάντως με έπιασε ένα κάτι τις και διάβαζα τις "Εβδομήντα κρίσιμες ημέρες" του Ψυχάρη, που αναφερόταν στις πρώτες μέρες της διακυβέρνησης Καραμανλή μετά την πτώση της χούντας. Εκεί έπρεπε να δείτε, "πολιτικούς με @@" και όχι "@@ πολιτικούς".

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 16/06/2011 15:09:47

        Χα χα, θυμάμαι τους αείμνηστους Γεώργιο Μαύρο και Γιάννη Ζίγδη.
        Τον Γεώργιο Ράλλη (που ξέσπασε μετά, ποιός ξέρει γιατί, στον άμοιρο Λουκιανό Κηλαιδόνη). Τον επερχόμενο θριαμβευτή (ωιμέ) ΑΓΠ.
        "Μην ωραιποιούμε το παρελθόν, αγαπητέ Σεργκέι Γκενάντιεβιτς".
        (Γιούλι Οσίποβιτς Τσέντερμπάουμ, κατά κόσμον Γιούλιους Μάρτωφ).

  35. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/06/2011 13:27:14

    Δύσκολο να αποκωδικοποιήσει κανείς τον μπερδεμένο ψυχικό κόσμο του Παπανδρέου. Το e-mail της μαμάς, στο οποίο του έλεγε να αποφεύγει τα stelehi του ΠΑΣΟΚ τον στοιχειώνει. Η χθεσινή κίνηση και όλη αυτή η μανιακή σχεδόν (ή μήπως δεν χρειάζεται στο σχεδόν;...) πρεμούρα για "συναίνεση" με το Σαμαρά δείχνουν ότι ο ΓΑΠ εμπιστεύεται το Σαμαρά π.χ. ή άλλους εξωπασοκικούς παίκτες περισσότερο από όσο το ΠΑΣΟΚ. Εξ ου και η κυβέρνηση των "κηπουρών". Απεχθάνεται το ΠΑΣΟΚ, όπως κατά βάθος απεχθάνεται και την Ελλάδα. Το cultural degradation σε όλη του την επιτυχία. "Τι θέλω εγώ με αυτόν τον άθλιο λαό".

    Τώρα που ο Σαμαράς όχι μόνον τον έφτυσε, αλλά τον εξευτέλισε κιόλας, με την χθεσινή επιτυχία του να του εκμαιεύσει παραίτηση, που ανακλήθηκε (όσο και αν προσωπικά διατηρώ τις ενστάσεις μου για τον όλο χειρισμό, μιλάω τώρα για το συγκεκριμένο κομμάτι), η χείρα βοήθειας που τόσο ψυχωτικά ανέμενε εις μάτην από την αντιπολίτευση δεν θα έλθει ποτέ. Μένει μόνος του με τα stelehi του κόμματος που τόσο μισεί. Και με τους ξένους να του έχουν απαγορεύσει να το κουνήσει ρούπι.

    Σήμερα έχει γενέθλια το χρυσό μου... Mamma mia, το περίμενες ποτέ αυτό στις 16 Ιουνίου του 1952; Να βλέπεις να σου συμβαίνει στις 16 Ιουνίου 2011, αυτό που συμβαίνει σήμερα; Ο πρωτότοκός σου, γόνος τέτοιας πολιτικής δυναστείας και καμάρι της παράταξής του, να γίνεται απόβλητος και νεκροθάφτης της παράταξης και της χώρας του; Για να μην πούμε και ολόκληρης της Ευρώπης;

    Happy birthday ΓΑΠ, αλλά ειλικρινά δεν νιώθω καλά που σου το εύχομαι, νιώθω πολύ υποκριτής. Ευχαριστιέμαι όσο τίποτε άλλο τη δραματική σου αποκαθήλωση. Εσού και όλων των ομοίων σου...

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Επώνυμος 16/06/2011 14:43:06

      Επώνυμος

      Η γιαγιά μου έλεγε μια παροιμία ¨οποιος ασχολείται με τα πίτουρα τόν τρώνε οι κότες".

      Ετσι και ο Σαμαράς πρέπει να απεγκλωβιστεί από τις συζητήσεις με τον Παπανδρέου γιατί με το κατάλληλο σπρώξιμο από πλευράς ΜΜΕ μπορεί να γίνει και ο ίδιος μέρος τους αδιεξόδου.

      Ηδη από το πρωί τα ΜΜΕ μιλάνε για τεράστιες ευθύνες και λαικισμό και των δύο.

  36. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 13:28:05

    http://www.youtube.com/watch?v=BYAD-2ynnIc
    καλύτερα στα μάτια μας να μη σε ξαναδούμε...

  37. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 16/06/2011 13:30:03

    ΕΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ. Κάνει καλό στα μούτρα ειδικά κατά την 10τία των 60.

  38. george_T avatar
    george_T 16/06/2011 13:30:07

    Εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνουν εκλογές έτσι εύκολα και με την υπάρχουσα κατάσταση. Το πιο πιθανό είναι παραίτηση του ΓΑΠ από πρωθυπουργός, σύγκλιση της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ για την εκλογή νέου πρωθυπουργού (όπως ορίζει το σύνταγμα), να καθίσει ..... κάποιους μήνες στην καρέκλα του πρωθυπουργού ο νέος και ύστερα εκλογές.

    Οι άνθρωποι αυτοί είναι απίθανοι..... Είναι τόσο γαντζωμένοι στην εξουσία που δεν την αποχωρίζονται έτσι εύκολα.

  39. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 16/06/2011 13:30:16

    Μέσα σε αυτό το χάος που έρχεται απαιτείται κάποιος να αναλάβει να σχηματίσει κυβέρνηση, (μέσα ασφαλώς από τις συνταγματικές διαδικασίες), για να οδηγήσει τη χώρα στις εκλογές. Μοναδική αποστολή η διεξαγωγή εκλογών και τίποτε άλλο. Εκλογές που θα διεξαχθούν μέσα σε 21-28 ημέρες και τίποτε περισσότερο.

    Όποιος αποφασίσει να διαχειριστεί τις τύχες της χώρας χωρίς νωπή λαϊκή εντολή, στη πραγματικότητα θα αναλάβει να διαχειριστεί μια καταστροφή χωρίς να έχει τη λαϊκή νομιμοποίηση και είναι πλέον ή βέβαιο ότι τα γεγονότα και η οργή του λαού θα τον παρασύρουν.

    Ο ΓΑΠ αποχωρεί αφήνοντας πίσω του αποκαίδια. Αποδείκτικε περίτρανα ότι ήταν όχι απλά λίγος, όχι απλά ανίκανος, όχι απλά χειραγωγούμενος, όχι απλά δημιούργημα των γονιών του και των άνομων συμφερόντων που επένδυσαν πάνω του, ήταν και συνέχιζε να είναι ένα ανόητο παιδί. Απλά ο Γιωργάκης. Και επειδή Φάκτορα γνωρίζεις τα στοιχεία μου, αναλαμβάνω την ευθύνη αυτών που γράφω.

    Ο Σαμαράς λοιπόν ας προσέξει πολύ μη πέσει στη λούμπα και αναλάβει ευθύνες που δεν του αναλογούν χωρίς τη λαϊκή εντολή..

  40. ο ξένος avatar
    ο ξένος 16/06/2011 13:33:48

    Είμαστε η χώρα της υπερβολής. Οι εκλογές είναι ό,τι πιο αυτονόητο μπροστά στο αδιέξοδο, όπως έγινε σε Πορτογαλία, Ιρλανδία και αλλού. Το πικρό ποτήρι, πάντως, θα το πιούμε με μόνη διαφορά ότι θα εξηγεί με καλύτερα ελληνικά την αναγκαιότητά του η νέα κυβέρνηση, που, κάνω μια πρόβλεψη, θα είναι ΝΔ-ΛάΟΣ.

  41. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/06/2011 13:34:10

    Όσο και να φωνάζουν ορισμένοι η μόνη λύση είναι εκλογές.
    Έχουμε Δημοκρατία και ελευθερία.
    Οποιοσδήποτε είναι ελεύθερος να πάει ή να πει οτιδήποτε.
    Και οι πολίτες στην κάλπη να επιβραβεύσουν ή να μαυρίσουν.
    Εκλογές η ύψιστη λειτουργία και ο τελικός κριτής των Δημοκρατιών.

    πχ
    ο εισηγητής του Μνημονίου αποφάσισε να παραιτηθεί από βουλευτής, δικαίωμά του.
    η κα Μπακογιάννη ή ο κύριος Κουβέλης να δημιουργήσουν κόμματα, δικαίωμά τους.
    ο κύριος Παπανδρέου το μεσημέρι να δηλώνει την παραίτηση της κυβέρνησής του και να συζητά να φύγει από Πρωθυπουργός το βράδυ να την ανασχηματίζει ως Πρωθυπουργός.
    Οι πολίτες μέσο της κάλπης θα μιλήσουν.
    Εκλογές λοιπόν για να ξεκαθαρίσει το τοπίο.
    δεν υπάρχει άλλη λύση.
    Και αν είναι να προκύψει συνεργασία ας είναι με βάση προγραμματικών συγκλίσεων και όχι ευκαιριακών ...διαφυγών από τα προβλήματα.

  42. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/06/2011 13:35:41

    Η πιθανότητα να ξανασπάσει στα 2 το το ΠΑΣΟΚ είναι πιά υπαρκτή (ο όρος "εκδίκηση του 2007" είναι σχετικά σωστός - το σχίσμα είναι περίπου ίδιο).
    Αλλά αυτό θα προκαλέσει "εξ επαγωγής" δονήσεις και στη ΝΔ.
    Εδώ είμαστε, η πρόβλεψη συτή δεν είναι χθεσινή. Ο παγωμένος πολιτικός χάρτης της Μεταπολίτευσης θ' αλλάξει.
    Αλλά η "ταμπακέρα" τι θα γίνει, άγνωστο!

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Ο Θείος 16/06/2011 14:04:54

      Οι πολίτες θα δώσουν μορφή στο νέο πολιτικό χάρτη Θείε. Η πρόκληση είναι για τους πολιτικούς αλλά και για τους πολίτες. Οι πρώτοι να δείξουν ότι αντιλαμβάνονται τα πράγματα κι οι δεύτεροι ότι μπορούν ώριμα να δουν και να επιλέξουν έξω από το εγώ τους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Εύμηλος 16/06/2011 14:06:59

        Αυτό που πρέπει να κάνουν οι πολίτες, και τάχιστα, είναι να ακυρώσουν σχήματα τύπου "εκσυγχρονιστικών" απολειφαδιών που κυοφορούνται με τελικό στόχο να περάσει το μνημόνιο. Η μάχη δεν είναι κομματική πια, είναι καθαρά πολιτικοϊδεολογική και τα στρατόπεδα είναι δύο. Από τη μία η κοινωνία και από την άλλη η νεοφιλελεύθερη κτηνωδία. Ας μην το ξεχνάμε αυτό.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Εύμηλος 16/06/2011 14:21:01

        Μερικοί φαντασιώνονται ότι θ' ακυρώσουν το "Μνημόνιο" και θα γυρίσουν πίσω στον Μεταπολιτευτικό "Παράδεισο" 1981 - 2008.
        Ο Αυριανίστ π.χ. νομίζει ότι μετά τον ΓΑΠ θα επιστρέψει στον κόσμο τούτο ο μέντοράς του ΑΓΠ με ένδυμα "Αντώνιου" και θα εκφωνήσει τρίς "Χρύσανθε δώστα όλα". Άλλοι φαντάζονται τη σκασμένη φούσκα να ξαναφουσκώνει με άλλο μαγικό τρόπο. Δεν βλέπουν τα σχισμένα λάστιχα που κρέμονται πανάσχημα δεξιά και αριστερά.
        Οι μόνοι "έξυπνοι" είναι οι σκληροί στενοί κομματικοί που ξέρουν την αλήθεια αλλά πουλάνε φύκια. Όπως ήξεραν πολύ καλά και οι "άλλοι", οι αντίπαλοι, όταν έλεγαν "λεφτά υπάρχουν".

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 16/06/2011 14:05:10

      Φίλε μου Αυριανίστ Γκενάντιεβιτς (sorry για το παρατσούκλι, αλλά μου θυμίζεις όντως τον Νετσάγιεφ), δεν το έχω κρύψει από καιρό ότι βλέπω στο βάθος πολιτικό σκηνικό χωρίς ενιαίο ΠΑΣΟΚ (μάλλον και με κανα - δυό ακόμα ΝΔ).
      Η Ντόρα θέλει χαμηλό ανώτερο φορολογικό συντελεστή, όπως η επίσημη ΝΔ, και το μόνο που τους χωρίζει είναι το πρόσωπο του Προέδρου. Μην αυταπατάσαι.
      Ο κυρ Φώτης (συμπαθής δεν λέω), είναι στον κόσμο του. Είπαμε, "ηγούμενος της μονής Κουβελο-Νόβγοροντ".
      ¨Α πού ' σαι: Η φράξια Μπέννυ - Κινέζου - Βασούλας μιλάνε για "αναδιάρθρωση" - όπως ο Σαμ για "αναδιαπραγμάτευση". Πάνε και αυτοί για αλεύρι αλλά ο Μάριο Ντράγκι τους γυρεύει.
      Το κυρίως ΠΑΣΟΚ (δηλαδή Μιχαλάκης - Λοβέρδος - ΓΑΠ) στο τέλος, μετά από εκλογές, θα τα βρούνε με την κυρίως ΝΔ και θα μας κυβερνήσουν, Ντράγκι θέλοντος και Σαρκοζύ βοηθούντος.
      Τελικά η Αλέκα έχει δίκιο. Ήμαρτον, θού Κύριε φυλακήν τω στόματί μου.

  43. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 16/06/2011 13:41:46

    Κανένα έλεος στούς πατριδοκάπιλους ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΠΟΥ κυβέρνησαν μέσω των φυλλάδων των Μπομπολολαμπρακηδων ΚΑΙ Κοκαλοβαρδινογιάννηδων 30 χρόνια ΠΡΟΣΤΥΧΑ, μέσω των δικών τους παιδιών στο δημόσιο και ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ( Κατασκευαστικών και προμηθειών ).

  44. Enzo avatar
    Enzo 16/06/2011 13:41:57

    μα καλα δεν βρεθηκε ενας να πει χρονια πολλα σημερα στον γιωργακη που εχει τα γενεθλια του? τς τς τς...

  45. LOUSPEN avatar
    LOUSPEN 16/06/2011 13:42:09

    Από σίγουρες πηγές από χθες το πρωί έπαιζε το όνομα του ΛΟΒΕΡΔΟΥ για πρωθυπουργός στην κυβέρνηση συνεργασίας. Να το δούμε και αυτό !!!!

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ LOUSPEN 16/06/2011 14:03:06

      Έλεος!

  46. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/06/2011 13:49:06

    Προφανώς εννοείς, Θείο, ότι το ΠΑΣΟΚ των μνημονιολάγνων θα κολλήσει με τη Ντόρα και τον "αξιοπρεπή κύριο Φώτη" σε ένα νεοφιλελεύθερο ενιαίο κόμμα που θα φιλοδοξεί να παίξει ρόλο ρυθμιστή.

    Όμως, οι υπόλοιποι, τα ορφανά του Γιωργάκη, τι θα κάνουν; Πώς θα εκτεθούν στη λαϊκή βούληση όταν ο μέντοράς τους ήταν εκείνος που έφερε το μνημόνιο; Ούτε καν πατριωτικό άλλοθι δεν θα μπορούν να επικαλεστούν.

    Μύλος!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 16/06/2011 14:01:17

      Όλες αυτές οι δημιουργίες ομάδων και πολιτικών σχηματισμών που δεν αντιστοιχούν σε κοινωνικές διεργασίες είναι καταδικασμένες. Τα σημαντικά, 0ι διαπραγματεύσεις δηλαδή, γίνονται αλλαχού. Δεν ξέρουμε ακόμα πως θα μας "σώσουν". Ούτε και οι ίδιοι έχουν καταλήσει ακόμα. Οι περισσότεροι συμπολίτες μας δεν έχουν αντιληφθεί ούτε την έκταση, ούτε το βάθος του προβλήματος. Η όποια "λύση" δεν πρόκειται, πια, να είναι αναίμακτη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 14:03:08

        Γιάννη, κάν' το πιο λιανά αν θέλεις σε παρακαλώ.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/06/2011 14:11:22

        Αυτό το "αναίμακτη" δεν τό 'πιασα καλά, φίλε μου, και ηχεί κομμάτι άγριο.
        Εκτός από "Νετσάγιεφ", διαθέτουμε πιά και "Μπακούνιν";

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 16/06/2011 14:22:42

          Δεν κυριολεκτώ με το αναίμακτη. Επώδυνη είναι πιο κατάλληλη λέξη. (Θείε, μάλλον πρέπει να γραφεί ένα βιβλίο με τίτλο, Η κατήχηση του Αστού).

          Η πτώση του βιοτικού επιπέδου και η "προσημείωση", εδώ που έχουμε καταντήσει, δεν βλέπω πως μπορεί να αποφευχθεί πλήρως. Αυτό εννοώ με το "αναίμακτη" λύση. Ποιός θα διαπραγματευθεί? Με τι εσωτερικό μέτωπο? Με τι χαρτιά στα χέρια του? Ο μακαρίτης ο Θουκ. έλεγε ότι το δίκαιο έχει νόημα μόνο μεταξύ ισοδύναμων παικτών.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 16/06/2011 14:31:35

          Ο (μεσο)Αστός γίνεται πιά Όχλος.
          Ακριβώς, καλά το υπαινίχθηκες. Αυτό είναι το πρόβλημα που έχει να διαχειριστεί στο άμεσο μέλλον ο λεγόμενος συντηρητικός πολιτικός χώρος, ως κυβέρνηση ή ως αντιπολίτευση. Δεν βλέπω να το έχει καταλάβει. Καθόλου. Σπέρνει κοφτερά καρφιά στο μονοπάτι που θα βαδίσει αύριο.
          Δεν ξέρω άν είναι μόνον ελαφρομυαλιά, λαικισμός και πολιτική ανεπάρκεια. Πιθανώς φταίει επίσης ότι "συντηρητικός" πολιτικός χώρος είναι μόνον κατ' όνομα. Προπολεμικά και ψυχροπολεμικά πίστευαν στο Vivere Pericolosamente, τώρα έγιναν αθεράπευτα μεταμοντέρνοι λαικιστές. Οι μόνοι πραγματικοί συντηρητικοί που έχω συναντήσει είναι οι Γάλλοι Γκωλικοί και οι Γερμανοί Grünen. Και στην Ελλάδα ο Καρτάλης 1955 - 1960.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Ο Θείος 16/06/2011 15:04:06

            Γιατί παραπληροφορείς!
            21 μέρες συγκεντρώνονται δεκάδες χιλιάδες κόσμος ΗΡΕΜΑ, με οικογένειες, παπουδες, γιαγιάδες και παιδιά!

            Αυτό που έγινε χθες Θείε ήταν η δράση προβοκατόρων του καθεστώτος και αλλοδαπών που μετέφεραν κοντάρια που συνελήφθησαν.
            Τους ξεφώνισε συλλήβδην η αριστερά και το ΚΚΕ με επίσημες ανακοινώσεις, και φυσικά στο δρόμο ήταν και οι μερικές εκατοντάδες, ίσως και μια δυο χιλιάδες leftists μικροί, συνέχεια του Δεκέμβρη 08.

            Δεν μπορείς να αποφυγεις την ανάμιξη προβοκατόρων με δυναμικές γκρούπες σε αυτές τις συνθήκες.

            Άκου ΟΧΛΟΣ!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ αλλενάκι 16/06/2011 15:19:52

            Αλλενάκι, ήταν ελαφρώς αλληγορικό. Και επίσης "εξορκισμός" μιας σκοτεινιάς που ίσως έλθει.
            Ο Γιάννης Φαίλτωρ υπαινίχθηκε το βιβλίο του Έζρα Πάουντ "Η κατήχηση του όχλου". Συνέχισα εν πλήρει συγχύσει αθώος.
            Καλά τα λέω Γιάννη;

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ αλλενάκι 16/06/2011 15:32:02

            Συνδυασμός...
            Η κατήχηση του επαναστάτη.
            Η κατήχηση του όχλου.

            (Μου φαίνεται πως χρειαζόμαστε εντατικές επαναλήψεις γιατί πλησιάζει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου. Βλέπω να πέφτει θέμα από τους Δαιμονισμένους)

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ αλλενάκι 16/06/2011 15:33:20

            Αλλενάκι, θυμήσου τι έκανε ο πραγματικά συντηρητικός Ντε Γκώλ το 1968: Άφησε όλο το Παρίσι, δρόμους και πλατείες, μαζί και την πλατεία Κονκόρντ, στο κίνημα, επί 30 - 40 ημέρες. Ούτε ένας νεκρός, ούτε μύτη δεν άνοιξε. Έρρεε στο δρόμο πνεύμα, χιούμορ, όχι φανατίλα και Μεσανατολική αγριάδα. Μετά είπε δυό λόγια και βγήκε στο δρόμο η "σιωπηλή πλειοψηφία". Μαζί και οι εργάτες, που ψήφιζαν σοσιαλιστές. Κι αυτή ήταν η κολυμβήθρα του Σιλωάμ για το στρατηγό.
            Δεν κρίνω άν ήταν "προοδευτικό" ή "αντιδραστικό", "δεξιό" ή "αριστερό". Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Λεώ απλώς ότι απέφυγε τη φανατίλα, το αιματώδες, το συγκρουσιακό, το μισαλλόδοξο, τα "λόγια που βάζουν φωτιά". Αυτό είναι συντηρητική αρετή. Αλλά δεν αρέσει στους λαικιστές, δεξιούς, κεντρώους ή αριστερούς, ιδίως στα Νότια Μπαλκάνια και στη γειτονική Μεσανατολική ενδοχώρα.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 16/06/2011 15:50:08

            εεε, οοο, πάρτε το Μνημόνιο και φύγετ' από δώ

            και α και ου και ντου, γμτ ΔΝΤ

            πουλήσατε νησιά πουλήσατε λιμάνια, πουλήστε και τη μάνα σας και φύγετε τσογλάνια

            αν έχετε φιλότιμο, αν έχετε πατρίδα, ανάποδα, ανάποδα γυρίστε την ασπίδα

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ αλλενάκι 16/06/2011 15:57:37

            Πέστο κι έφυγε, Κι ύστερα;
            "Κι ύστερα κι ύστερα
            μα δεν υπάρχει ύστερα
            κλείσαν ξανά τα σίδερα
            κι όλα τελειώνουν σήμερα"
            Ύστερα θά 'ρθουν οι μέλισσες.

  47. λολιτα της αθήνας avatar
    λολιτα της αθήνας 16/06/2011 13:52:49

    ο γιωργος δεν πρεπει να ανησυχει. βγηκε πριν ο τρισμεγιστος μαγκουφης (για όσους δεν γνωριζουν προκειται για τον γνωστο τραμπουκο-σακαφλιά των τρικάλων που ...ηθελε να πληρωσει διόδια) και ειπε πως τον ΓΑΠ θελουν να τον ριξουν οι δελφινοι του πασοκ. και ολα αυτα με ταχυτητα μιας λεξης/λεπτο με παυσεις οσες χρειαζεται για να παει το αιμα απο τις πατουσες στον εγκεφαλο. Γιωργο μου, σου ευχομαι να μεινεις με τον μαγκουφη!

  48. spiros1 avatar
    spiros1 16/06/2011 13:55:59

    Για ποιο ανασχηματισμό και πράσινα άλογα μιλάμε; «Πριονίζουν τα πριονίδια».
    Είναι ανίκανοι, ψεύτες και επικίνδυνοι. Δεν λαμβάνουν υπόψη την «κοινωνία». Μας υποτιμούν.
    Μας ληστεύουν και δεν αντιδράμε. Αναφέρομαι στον Κεφαλικό φόρο. Είναι ταχυδακτυλουργοί, φακίρηδες και κλόουν! Κατά συρροή και κατ εξακολούθηση, Κυβερνούν με το ψεύδος,
    την παραπλάνηση και την προπαγάνδα. Νομίζουν ότι απευθύνονται σε αφελείς ή σε ανόητους.

    Θριαμβολογούν ότι «Διατηρείται το αφορολόγητο στις 12.000, κλιμακωτά η εισφορά»
    Θριαμβολογούν αυτοί οι απίθανοι τύποι, οι επαναστάτες της πλάκας, αυτοί οι 16 βουλευτές του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ, ότι «διέσωσαν το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ!». Ντροπή τους και μόνον ντροπή τους. όχι μόνον δεν «διέσωσαν το αφορολόγητο των 12.000 ευρώ» αλλά με τον Κεφαλικό χαράτσι του Σουλτάνου, ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΣΤΙΣ 7.000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ τους ΤΙΜΙΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ, δηλαδή για μισθωτούς και συνταξιούχους, για τα συνήθη υποζύγια, για τα ιστορικά-ισόβια κορόιδα.

    Σύμφωνα λοιπόν με τους χασάπηδες, τους σφαγείς των μισθωτών και των συνταξιούχων, επιβάλλεται «ειδική εισφορά» (τύπου ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΛΑΦΚΑ) για ετήσια εισοδήματα άνω των 12.000 ευρώ.

    Όμως Τα σημερινά «φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ» (γιατί έτσι κυβερνούν, με διαρροές), διαλαλούν και γράφουν ότι «για εισοδήματα άνω από 12.000 ευρώ και μέχρι 20.000 ευρώ, Κεφαλικός Φόρος 1 %
    Για εισοδήματα 2001 – 50000 ευρώ Κεφαλικός Φόρος 2 %, για 50001 έως 100.000 ευρώ 3% κλπ.

    Από τους Πίνακες που εμφανίζουν και τους οποίους παρουσίασε ο μάγος της Οικονομίας,
    ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΚΛΙΜΑΚΩΤΑ (όπως εντέχνως αρχικώς άφησαν να διαρρεύσει).
    Δηλαδή, για εισόδημα 12.000, ΚΕΦΑΛΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 120 Ευρώ( αντί για 12 Ευρώ σύμφωνα με την Συνταγματική αρχή της αναλογικότητας) . Για εισόδημα 15.000χ1% ΚΕΦΑΛΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 150 ευρώ
    (αντί για 30 ευρώ), για εισόδημα 25.000 ευρώ χ 2% = ΚΕΦΑΛΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 500 Ευρώ! (αντί για 180 ευρώ) και για 30.000 ευρώ 30.000χ2% ΚΕΦΑΛΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ = 600 ΕΥΡΩ! (αντί για 280 ευρώ)
    Αυτή λέγεται Σοσια-Ληστική Ληστεία.

    Έτσι ο ανόητος φορολογούμενος, το ιστορικό και ισόβιο κορόιδο (μισθωτός ή συνταξιούχος) που δήλωσε
    Εισόδημα 25.000 ευρώ, πλήρωσε φόρο εισοδήματος 2.940 ευρώ. Τώρα καλείται να πληρώσει πάλι τα «κερατιάτικα» γιατί το ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ είναι ΑΝΙΚΑΝΟ να πιάσει την «φοροδιαφυγή». Καλείται λοιπόν να πληρώσει επιπλέον 500 Ευρώ! Δηλαδή συνολικά 3.440 Ευρώ.

    Ως δια μαγείας το αφορολόγητο του Ιστορικού Κορόιδου ΜΕΙΩΘΗΚΕ στο 7.000 ευρώ, γιατί τα 3.440 ευρώ
    ΦΟΡΟΣ αντιστοιχεί σε 7.000 ευρώ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ! Είναι σαν να μας λένε κυνικά «σας κλέβουμε γιατί έτσι μας αρέσει»! Δεν υπάρχουν νόμοι στην Σοσια-Ληστική Ληστεία! Μπερίσα, Τσαουσέσκου, Γιαρουζέλσκι, Καντάφι, Μπεν Αλί κλπ εμφανίζονται ως «Άγιοι» μπροστά τους.

    Με την ίδια αλόγιστη – λογική των φακίρηδων, ταχυδακτυλουργών, ένας φορολογούμενος με εισόδημα 25.000 ευρώ θα πρέπει να πληρώνει φόρο 25.000χ26%= 6.500 ευρώ ! ΑΝΤΙ 2.940 ευρώ που πληρώνει σήμερα, βάσει της ισχύουσας κλιμακωτής φορολογικής κλίμακας,

    Είναι ακατανόητα όλα αυτά από ένα σάπιο καθεστώς που καταρρέει. Τους υπενθυμίζουμε απλώς την ρήση του σοφού λαού μας «ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται».
    Τα ψέματα από κατ επάγγελμα ψεύτες, τελείωσαν.

  49. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2011 13:57:24

    Ο μόνος τρόπος να παραμείνει ο Παπανδρέου στην εξουσία είναι να προκυρηξει εκλογες και να παραμείνει υπηρεσιακός.

  50. mixalios avatar
    mixalios 16/06/2011 14:00:22

    Γιώργο , πολύ στεναχωρήθηκα με αυτό που έμαθα ρε παιδί μου.Μου είπανε πως φεύγεις. Πως έγινε αυτό ρε παιδί μου.Κάνε κάτι να μείνεις. Μαζί σου έμαθα τα άλλα Ελληνικά. Απέκτησαν άλλη σημασία οι λέξεις. Και τώρα πως θα ζήσουμε χωρίς το αγέρωχο περπατημά σου,απο το Μαξίμου στο Προεδρικό,κάθε τρείς και λίγο.Κανε μου τη χάρη και κάνε ενα τελευταίο πέρασμα. Βάλε αν θέλεις και τη μώβ γραβάτα.Και αν δεν εχεις λόγο να πας θα σου πω εγώ ενα. Ετσι για γούρι.Χαιρετισμούς σου στέλνω.Και δεν θα μου λείψεις καθόλου.

  51. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/06/2011 14:05:29

    Μία κυβέρνηση με τους όρους που έθεσε ο Σαμαράς και με τη συμμετοχή του ΛΑΟΣ θα ήταν εφικτή, για ένα εξάμηνο, μέχρι να προκηρυχθούν εκλογές. Αλλά όχι εξάμηνο ακυβερνησίας. Θα μπορούσε μία τέτοια κυβέρνηση των αστικών κομμάτων 1. να επιχειρήσει επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου, 2. να λάβει κοινής αποδοχής φορολογικά μέτρα που δεν θα είναι στη λογική "μαζεύω από τους μισθωτούς μόνο γιατί αυτοί είναι πρόχειροι", αλλά θα πιάνουν την πραγματική φοροδιαφυγή, 3. να επιχειρήσει επαναπατρισμό κεφαλαίων με ευνοϊκούς όρους, 4. να καταργήσει τον λαθρονόμο, επαναφέροντας εν ισχύι τον παλαιότερο νόμο της ΝΔ, που τον είχε υπερψηφίσει και το ΠΑΣΟΚ, 5. να κυνηγήσει αμείλικτα λαθρομετανάστες και όσους τους περιθάλπουν, 6. να καταργήσει το πανεπιστημιακό άσυλο της αλητείας.
    Προσωπικά, είμαι υπέρ μίας κυβέρνησης συνεργασίας ΝΔ και ΛΑΟΣ αν δεν προκύψει αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ μετά τις εκλογές. Με τον όρο να μην δοθεί υπουργείο στον Καρατζαφέρη (έλεος!!!).

  52. Theo avatar
    Theo 16/06/2011 14:10:04

    Παλι σας ψαρωσε ο GAP. Οι βουλευτες που δηλωνουν παραιτηση στην ουσια αφηνουν την εδρα τους σε αλλους που θα υπερψηφισουν το μεσοπροθεσμο. Επρεπε να μεινουν και να το καταψηφισουν. Αυτο δειχνει ποσο ανευθυνοι και τυχοδιωκτες ειναι.

  53. eco avatar
    eco 16/06/2011 14:11:06

    Μπράβο σε όλους. ο Γιώργος στηρίζεται στις ψήφους του Ερντογαν! Μπράβο Γιώργος!

  54. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 16/06/2011 14:21:03

    Το ψέμμα έχει κοντά ποδάρια.
    Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται.
    ΑΝ ήταν Έλληνας κι' άν είχε μάθει ελληνικά θα καταλάβαινε τί εννοεί ο θυμόσοφος λαός...
    Επιτέλους όλο και περισσότεροι (και ειδικά οι δικοί του) άρχισαν να καταλαβαίνουν με τί επικίνδυνο στόκο έχουνε μπλέξει.
    Ούσττττττττττττττττττ.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ ΔημΒας 16/06/2011 15:18:04

      Επικίνδυνο για την βόλη τους εννοείς φυσικά καθώς μιλάμε για πασόκους.

  55. Ένας avatar
    Ένας 16/06/2011 14:30:59

    Η υπέρτατη ατάκα που μπορεί να τους πετάξει κάποιος είναι:

    Βάλτε το σε Δημόσια Διαβούλευση στο όπενγκοβ.

    Χα χα χα χα χα!

  56. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 16/06/2011 14:37:00

    Συγνώμη (γιατί δεν είμαστε γιωργάκηδες) "πιο νέες" ή "νεότερες".
    Για να γράφουμε σωστά ελληνικά. Σαν τον γιωργάκη.

  57. m.s avatar
    m.s 16/06/2011 14:40:15

    Ανασχηματισμός
    Από έγκυρες πηγές θα βγουν μηνύματα στα ηλεκτρονικά ΜΜΕ του τύπου:
    Αν θέλετε να παραμείνει στην κυβέρνηση ο Πάγκαλος
    γράψτε ΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ αποστολή pizza hut
    Αν θέλετε να παραμείνει ο Παπακωνσταντίνου
    γράψτε ΞΗΛΩΘΕΙΤΕ αποστολή τοκογλύφος
    Αν θέλετε να μείνει ο Λοβέρδος
    γράψτε κιτ Κ.Α.Τ αποστολή στον Ευαγγελισμό
    Αν θέλετε να μείνει ο Σκανδαλίδης
    Γράψε ΑΓΓΟΥΡΙΑ αποστολή στο ecoli.
    Αν θέλετε να μείνει ο Γιώργος στο παιγνίδι
    Γράψτε Λεφτά ΘΑ υπάρχουν αποστολή ΣΤΙΣ ΚΑΛΤΣΕΣ!!!

    Όσοι αγαπάτε λίγο τη χώρα
    Γράψτε ΠΡΟΣΕΥΧΗ αποστολή στο ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ

    • juliet avatar
      juliet @ m.s 16/06/2011 15:10:20

      Ολα τα λεφτά!!!!

  58. alakran avatar
    alakran 16/06/2011 14:47:30

    Την Κυριακή που μας πέρασε το "Πρώτο Θέμα" είχε ως πρωτοσέλιδο την "επέμβαση Βενιζέλου"
    Τη Δευτέρα στον Παπαχελά, ο Μητσοτάκης κήρυξε ανεπίσημα την προεκλογική περίοδο λέγοντας ότι οι "υπεύθυνοι" των 2 κομμάτων πρέπει να υπερισχύσουν των "ανεύθυνων" που υπάρχουν και στα 2 κόμματα.
    Επακολούθησαν οι δηλώσεις, οι παραιτήσεις βουλευτών (σχέδιο Βενιζέλου - Βάσως), ενώ ο Παπανδρέου πήγε να μπλέξει το Σαμαρά.

    Μόνο που ο Σαμαράς τους την έφερε κανονικά!
    Πηγαίνουμε σε εκλογές (όπως έγραφα εχθές την ώρα που αρκετοί εδώ μέσα πίστευαν ότι ο Παπανδρέου σκεφτόταν να δεχτεί τους όρους του Σαμαρά -αν είναι δυνατόν!) που θα σημάνουν το τέλος της ΠΑΣΟΚ Α.Ε.
    Σήμερα το πρωί, μαζί με τις ευχές μου στον πρωθυπουργό μας, ευχήθηκα να σβήσει η κυβέρνησή του σαν τα κεράκια της τούρτας.
    Εσείς τί λέτε, τα έσβησε ήδη ή περιμένει ως τις 8 το βράδυ? (να προλάβουμε και τα δελτία)

    • alakran avatar
      alakran @ alakran 16/06/2011 15:39:50

      Να διορθώσω μόνο ότι οι "Νέοι Φάκελοι" μεταδόθηκαν την Τρίτη και όχι τη Δευτέρα όπως από βιασύνη έγραψα.
      Να προσθέσω επίσης ότι η όλη στάση των ευρωπαίων (αναβολή απόφασης) δείχνει ότι θεωρούν τον Παπανδρέου τελειωμένο.
      Δηλώθηκε δε πως θα εκταμιευθεί κανονικά η 5η δόση.Αλήθεια, δεν ήταν συνδεδεμένη με την υπερψήφιση του μεσοπρόθεσμου?Η προπαγανδα καταρρέει φίλοι μου κι εγώ προβλέπω οτι θα αναβληθεί και το Eurogroup στις 20 - 24 Ιουνίου ή τουλάχιστον θα αναβάλλουν τις αποφάσεις τους για την Ελλάδα, γιατί θα είμαστε επίσημα σε προεκλογική περίοδο.Βρε πού έμπλεξαν και οι ξένοι!

  59. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 16/06/2011 14:58:12

    Aς είμαστε βέβαια και λίγο επιφυλακτικοί γιατί όλοι γνωρίζουμε με τι έχουμε να κάνουμε. Οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι και το έχουν αποδείξει πολλές φορές. Ας περιμένουμε την Κ.Ο. για να δούμε που το πάνε γιατί από πασοκιές και ψευτοδιλήμματα άλλο τίποτα. Ενδεχομένως αυτό το τελευταίο ταξίδι του Σαμ στας Ευρώπας να έχει παίξει καθοριστικό ρόλο.

  60. PELIAS avatar
    PELIAS 16/06/2011 15:12:07

    'Ας πώ και εγώ την σκέψη μου. Γιατί πιστεύω ότι, ΚΑΝΕΙΣ νουνεχής πολιτικός εσω- ή εξω-κοινοβουλευτικός μπορεί να δεχθεί να δέσει την επόμενη καριέρα του με έναν Πρωθυπουργό, η ταυτότης του οποίου τον ονομάζει με το μή ελληνικό όνομα Τζέφρυ, γεννήθηκε απο σόϊ μπερδεμένο και θρηκευτικά εβραίϊκο έως ιεχωβαίϊκο και βρίσκεται στην χώρα μας σαν μετανάστης με συγκεκριμένες υπερατλαντικές εντολές οικονομικής - έτσι το λένε τώρα στις μαφίες - και στρατιωτικοπολιτικής φύσεως στο πλαίσιο φυσικά της φυσικής δυνατότητος και ικανότητος αντιλήψεως όλων των τεκταινομένων εκεί που βρίσκεται, διότι μαλλον οι ικανότητες του αυτές έχουν πλέον εξαντληθεί. Και το χειρότερο βέβαια είναι ότι, άν δεν εξαφανισθεί μέσα στι επόμενες ημέρες θα βρεθεί κατηγορούμενος για εθνική προδοσία.

    Μέσα σ'αυτό το σκεπτικό στην φούρια του να μείνει Πρωθυπουργός ακόμα και με 5 βουλευτές, είμαι σίγουρος ότι, θα έκανε Υπουργό Εθνικής Οικονομίας ακόμα και τον ... Ακη Τσοχατζόπουλο !

    Γιατί το Γουδί θα περιμένει και τους δύο.

    ΠΕΛΙΑΣ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ PELIAS 16/06/2011 17:29:21

      Αγαπητέ Πελία, κι εγώ διάβαζα Λε Καρρέ.
      Ωστου ανακάλυψα τη μία και μοναδική Agatha.
      Μήπως έτυχε να έχεις δεί γύρω στο 1990, σε τοίχους Ηπειρωτικών και Θεσσαλικών πόλεων, εκείνο το σουρρεαλιστικό σύνθημα "Ψωμί, ελιά και Γιώργο Ιεχωβά";
      Ρώτησα τότε τους επαϊοντες και μου είπαν: "Παλιοί κολλημένοι βασιλικοί, που είχαν εν τω μεταξύ αλλάξει θρησκευτικό δόγμα, με βούρτσες και πινέλα. Βλέποντας στο πέρασμα των δεκαετιών τη σειρά Γιώργος - Ανδρέας - Γιωργος, σκέφθηκαν "δικοί μας είναι, γαλαζοαίματοι, δυναστεία".
      Που νά ξεραν τότε οι έρημοι ότι θα προέκυπτε και δεύτερη, και μάλιστα ίδιο πρώτο συνθετικό με τους γείτονες Καρα-γιώργεβιτς.

  61. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/06/2011 15:12:07

    Σύμφωνα με πληροφορίες, οι παραιτηθέντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ καθώς και οι Αλέκος Παπαδόπουλος με τον Χρήστο Βερελή, ετοιμάζουν να μετάσχουν σε κόμμα τύπου «εκσυγχρονιστών» που θα λάβει μέρος στις επόμενες εκλογές. Μαζί με ποιά;

    Σωστά το μαντέψατε

    Χαμός δηλαδή

    Τοὐλάχιστον ἀποκλείεται νὰ βαρεθοῦμε

  62. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 16/06/2011 15:34:07

    http://www.youtube.com/watch?v=nvZv8k8Qf2Q&feature=related
    όλο δικό σου GAP

  63. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 16/06/2011 15:52:35

    Φέρτε τον Τσακ Νόρις για πρωθυπουργό να τελειώνουμε.

  64. thanos avatar
    thanos 16/06/2011 16:00:23

    Πόσο ειρωνικό είναι να βλέπεις να κατεδαφίζεται εκ των έσω το μεγαλύτερο καθεστώς που πέρασε ποτέ από αυτόν τον τόπο..Η μοίρα εκδικείται τον Μάστερ του Λαικισμού και της μαύρης προπαγάνδας, ο οποίος δεν άσκησε ποτέ πραγματική πολιτική, παρά μόνο αναλώθηκε σε μικροπολιτικά επικοινωνιακά παιχνίδια ως μέσο πίεσης της κοινής γνωμής και φυσικά μέχρι και των ίδιων των βουλευτών του!!Καληνύχτα ήλιε καλυνήχτα...

  65. axristos avatar
    axristos 17/06/2011 11:07:13

    Οι κύριοι Φλορίδης και Νασιώκας και οι λοιποί ΞΕΧΑΣΑΝ ότι τους έχει εκλέξει ο ελληνικός λαός παραιτούνται των ευθυνών τους σε μια κρίσιμη στιγμή, όπου θα έπρεπε να κρατήσουν την έδρα τους ως ανεξάρτητοι και να παλέψουν και όχι να γράψουν το ελληνικό λαό στα @@ τους και να αποποιηθούν των ευθυνών τους.
    Αυτοί είναι προδότες και δεν θα περάσει έτσι αυτό .
    υπέρ άνω όλων η Ελλάς (πατρίδα) και όχι το κόμμα.