#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2011 07:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέμα Ειδικού Δικαστηρίου οι μαϊμού στατιστικές



Οι αποκαλύψεις και οι καταγγελίες της Καθηγήτριας Ζωής Γεωργαντά,  για τις μεθοδεύσεις της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής στον υπολογισμό του ελλείμματος του 2009, εγείρουν τεράστιο ζήτημα πολιτικής και ηθικής τάξεως.

Ο καθ' ύλην αρμόδιος, πρώην Υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου είναι πολιτικά έκθετος.

Πιθανότατα και ποινικά  ελεγχόμενος.

Η  αμήχανη απάντηση του, με την οποία ...απάντησε χωρίς να απαντήσει, ουσιαστικά επιβεβαιώνει τις καταγγελίες.

 

Τα πράγματα είναι εξαιρετικά σοβαρά:

Κατ' αρχήν αποκαλύπτεται μια οργανωμένη προσπάθεια εξαπάτησης του ελληνικού λαού.

 

Δεύτερον, με την λαθροχειρία τους αυτή κατέστησαν δυσμενέστερη τη θέση της χώρας μας στο εξωτερικό και άρα ζημίωσαν τη φήμη και την αξιοπιστία της. Συνέπεια αυτού ήταν να αυξηθεί το κόστος δανεισμού, άρα την έβλαψαν και οικονομικά.

 

Τρίτον, ως απόρροια της πράξεώς τους αυτής, οι Έλληνες πολίτες υπέστησαν  και υφίστανται επαχθέστερα μέτρα, άρα ζημιώνονται οικονομικά, επαγγελματικά, κοινωνικά, ψυχολογικά και ηθικά.

 

Το χειρότερο όλων, σύμφωνα με τις δηλώσεις της κ. Γεωργαντά στο Real FΜ, είναι ότι οι καταγγελίες της αυτές είχαν τεθεί υπ' όψιν του Πρωθυπουργού  και του Προέδρου της Βουλής!

Οι οποίοι επέδειξαν προκλητική αδιαφορία.

Καλά από τον Πρωθυπουργό δεν είχα απαιτήσεις.

Όμως, ο κ.Πετσάλνικος;  Έμπειρος κοινοβουλευτικός, κατέχει εξέχουσα πολιτειακή θέση, είναι δυνατόν να αδιαφόρησε  σε τέτοιες συγκλονιστικές κατηγορίες;

 

Οι αποκαλύψεις της κ. Γεωργαντά αποτελούν κόλαφο για τον Πρωθυπουργό και την Κυβέρνησή του.

Αποδεικνύουν ότι τη χώρα την κυβερνάει μια παρέα φίλων που δεν διστάζει μπροστά σε τίποτα!

Και δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει, αν με την πολιτική τους βλάπτουν τη πατρίδα μας.

Της υπόθεσης αυτής πρέπει να επιληφθεί  το Ειδικό Δικαστήριο.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tasos avatar
    tasos 17/09/2011 07:52:42

    Πες ρε Αντωνη Σαμαρα οτι θα κυνηγησεις με λυσσα ολες τις αλητειες του ΠΑΣΟΚ στη χωρα και θα σε ψηφισω με 2 χερια και με 2 ποδια αν χρειαστει.

    • Bloody Mary avatar
      Bloody Mary @ tasos 18/09/2011 20:11:27

      Δεν αρκεί να το πει, πρέπει ΚΥΡΙΩΣ να το κάνει.

  2. Κρης avatar
    Κρης 17/09/2011 07:55:11

    αμ το Τ+10 ;΄

    Πρέπει η κα Γεωργαντά να δώσει στην δημοσιότητα
    αυτές τις επιστολές άμεσα,
    μην έχουμε ''κανένα ατύχημα '' σαν της vodafon πάλι.

    • AB avatar
      AB @ Κρης 19/09/2011 02:11:07

      Δεν έχεις καθόλου άδικο, με αυτούς τους αδίστακτους που έχουμε μπλέξει δεν ξέρεις τι μπορεί να σου ξημερώσει, γιατί όσο πλησιάζει η ώρα που θα χάσουν την κουτάλα γίνονται όλο και πιο επικίνδυνοι.

  3. juliet avatar
    juliet 17/09/2011 08:04:13

    Καλημέρα,
    επρεπε να έλθει η κ.Γεωργαντά να μας επιβεβαιώσει αυτό που όλοι λίγο -πολύ υποψιαζόμαστε ότι είναι πουλημένοι ,προδότες ,στυγνοί δολοφόνοι της Πατρίδος τους,μιας Ελλάδας που την λεηλάτησαν και έγιναν ''κάτι'' τα σκουπίδια του χθές.
    Ανθρωποι που προέρχονται απο το τίποτε -άνθρωπος που αποποιείται τις ρίζες του είναι το απόλυτο ΤΙΠΟΤΕ-ήλθαν να κάνουνε έναν λαό που εντάξει.....είναι...αλλά δεν είναι για τα σκουπίδια,άφρονα να τον πεις, καλοπερασάκιας ναι αλλα να τον διαφθείρει και μετά να του πεις είσαι διεφθαρμένος !
    Ποιός δικαστής να ορθώσει ανάστημα; ΠΟΙΟΣ;
    Βέβαια, αν εννοείς ειδικό δικαστήριο με πολίτες ενόρκους ,όλος ο λαός θα είναι σύμφωνος ,και απο όλα τα κοινωνικά στρώματα και απ' όλες τις ηλικίες και η ποινή ''εσχάτη προδοσία''.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ juliet 17/09/2011 11:48:34

      Καλά τα λες Τζουλιέτα. Αλλά οι δικαστές ξεκίνησαν τις διώξεις από τον αντιπρόεδρο της Στατιστικής για παράβαση του νόμου περί προσ. δεδομένων και ψάχνουν και τους υπόλοιπους.
      Χαϊρι από πουλημένα κορμιά περιμένουμε χρόνια τώρα και βουλιάζουμε λίγο-λίγο όλο και πιο πολύ.

      • juliet avatar
        juliet @ Κοντη Λιζα 17/09/2011 11:58:27

        Κοντη Λίζα ,
        καλημέρα ,μήπως εννοείς η δικαιοσύνη άρχισε να λειτουργεί ΜΕ ΔΙΩΞΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ;
        Αυγουστίνος:''Οταν δεν υπάρχει δικαιοσύνη,τι άλλο είναι η κυριαρχία,εκτός απο οργανωμένη ληστεία;''.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/09/2011 08:07:45

    H κατηγορια ειναι εσχατη προδοσια για τον Παπανδρεου και τον Παπακωνσταντινου.Μικροτερη κατηγορια θα ειναι ουσιαστικη απαλλαγη τους.

    • AB avatar
      AB @ ψυχραιμια 19/09/2011 02:15:54

      Δεν είναι μόνο για τους δύο, είναι για ολόκληρη την συμμορία μέχρι και του τελευταίου βολευτή τους γιατί όλοι τους γνώριζαν πολύ καλά τι έκαναν και ψήφιζαν.

  5. irida avatar
    irida 17/09/2011 08:14:02

    Πολλά ζητήματα σε αυτή τη χώρα θα έπρεπε να έχουν φτάσει στα δικαστήρια ειδικά ή μη αλλά δεν πήγαν ΠΟΤΕ. Δυστυχώς το πολιτικό σύστημα έχει τον τρόπο του να.. ξελασπώνει!! Ήρθε ο Καραμανλής κι αντί να σαρώσει το ΠΑΣΟΚ και τις αλχημείες του προτίμησε τη σιωπή. Ήρθε το ΠΑΣΟΚ τα ίδια για τη ΝΔ. Χρόνια τώρα. Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ευκταίου και πρακτέου! Στην Ελλάδα διαρκώς στο..ευκταίο βρισκόμαστε!! Πολύ φοβάμαι, επειδή θ αλλάξει το πασοκ, αυτό είναι βέβαιο(αν δεν αλλάξει και τώρα αλίμονο), πως τα ίδια θα γίνουν!! Ειδικό δικαστήριο μόνο ο Μητσοτάκης τόλμησε να στήσει και μετά το μάζεψε κι αυτός!! Πρωθυπουργοί δεν πάνε ειδικό!! Βρε τι μας λένε!!
    Αλλά η πολιτική κι οι πολιτικοί δεν έχουν τσίπα. ΑΝ είχαν θα ταν λίγο καλύτερα η χώρα! Δεν εξαιρώ κανένα πολιτικό! Μα κανένα!!

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 17/09/2011 08:18:13

    "Fiat iustitia, et pereat mundus"
    “Let there be justice, though the world perish”
    Ας επικρατήσει Δικαιοσύνη, και ας χαθεί ο κόσμος όλος

    Φερδινάνδος o Α΄ (1503-1564) του Οίκου των Αψβούργων
    O Αυτοκράτωρ, της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας
    O Γιός, της Ιωάννας της Τρελής

    "Από παιδί και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια", λέει o σοφός λαός

    • Orestios avatar
      Orestios @ η Dimi 17/09/2011 15:58:09

      Κάτι ανάλογο είπε κι ο Αλεξάντερ Χάμιλτον

  7. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 17/09/2011 08:31:45

    Καταστράφηκε η ζωή μας οριστικά και η βλάβη είναι μη αναστρέψιμη!Αποκαλύφθηκε το σχέδιο εναντίον μας,που είναι η δικαιοσύνη να διερευνήσει την καταγγελία;

  8. popolaros avatar
    popolaros 17/09/2011 08:45:09

    Εάν αυτό δεν είναι προσχεδιασμένη επίθεση εναντίον της χώρας και της ευρωζώνης...τι είναι ?
    Είναι εσχάτη προδοσία καραμπινάτη.
    Για όσους απορούν ακόμα γιατί ξαφνικά οι Γερμανοί τα πήραν στο κρανίο.
    Θα περίμενα όμως να τον καταγγείλουν επώνυμα και όχι για μια ακόμα φορά να 'καίνε' τα χωριά.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/09/2011 08:51:32

    Οπωσδήποτε θα διελευκανθεί και αυτό όπως άπειρα άλλα. Η "ανεξαρτητη" Ελληνική δικαιοσύνη θα κάνει την "δουλειά" της όπως έκανε πάντα. Η σαπίλα έχει τόσο βάθος που, δυστυχώς, μόνο εθνική καταστροφή την αντιστρεφει. Η διαφθορά είναι τόσο βαθιά που είναι σαν να λες ότι και να μην ακρωτηριάσιες το γαγγραινικό πόδι ή χέρι, ο ασθενής θα σωθεί. Ναι, θα σωθεί αλλά με θάνατο...
    Εκεί έχουμε φθάσει, αν δεν το αντιληφθήκατε. Οι καρικατούρες-ανδρείκελα που κυβερνάν και που επί 30 και χρόνια δημιούργησαν τον βόθρο που λέγεται Ελλαδικό κράτος, προσπαθούν να "σώσουν" την Ελλάδα. Ω ναι! Τόσο ηλίθιοι είμαστε ο Έλληνες...

  10. nikos avatar
    nikos 17/09/2011 08:59:49

    Ηρεμειστε θα κανει ανακοινωση ο Μιχελακης.

  11. ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ 17/09/2011 09:06:18

    Πρέπει η ΝΔ να ζητήσει άμεσα την σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής με το Ερώτημα της Εσχάτης Προδοσίας Για τον ΓΑΠ και το τσιράκι του.

  12. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 17/09/2011 09:08:02

    ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ?ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣΤΡΑΒΗ.ΓΟΥΔΙ ΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΟΥΔΙ.

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΛΛΑΣ 17/09/2011 10:20:49

      Αυγουστίνος:
      ''Οταν δεν υπάρχει δικαιοσύνη ,τι άλλο είναι η κυριαρχία,εκτός απο οργανωμένη ληστεία;''

  13. salmonellas avatar
    salmonellas 17/09/2011 09:13:32

    Τωρα πρεπει να περιμενουμε τον κ. Παπακωσταντινου να μηνυσει την κα Γεωργαντα.

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ salmonellas 17/09/2011 09:41:10

      ..ή να ζητήσει να της ψάξουν το "πόθεν έσχες" όπως έκαναν προ ημερών στον ανώτερο Δικαστικό.
      Τί τα θέλετε, έχουμε βαρεθεί να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δέν πειράζει όμως. να τα λέμε μήπως και γίνει κάτι.
      Και ο κ. Πετσάλνικος;;;; Τί περιμένετε, αφού και αυτός ανήκει στην ίδια συνομωταξία. Ξεχνάτε την μεταφορά του με το ελικόπτερο όταν αρώστησε; Δέν καταλαβαίνουν Χριστό! Και εγώ .......Στο Γουδή! Στο γουδή!

  14. alakran avatar
    alakran 17/09/2011 09:23:19

    Η Ζωή Γεωργαντά είναι τώρα στο Μέγκα.Αν θέλετε, δείτε την!

  15. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/09/2011 09:27:24

    Στον αμέσως επόμενο διαδικτυακό χώρο (EllinikosAnemos), βρίσκονται πολλά κείμενα του Καθηγητή Πανεπιστημίου (οικονομικών και όχι μόνο, επιστημών) στις Η.Π.Α. , Ανδρέα Αθηναίου. Διαβάστε τα, για να καταλάβετε σε βάθος τα πράγματα.
    Όλα τα κείμενα σε εκείνο το διαδικτυακό χώρο, που δεν υπογράφονται με κάποιο ονοματεπώνυμο, γράφηκαν από τον Καθηγητή Ανδρέα Αθηναίο.

    h__p://ellinikosanemos.blogspot.com

    Ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα του Ανδρέα Αθηναίου, βρίσκεται στην αμέσως επόμενη ιστοσελίδα:
    h__p://hfndflag.blogspot.com/2011/03/normal-0-false-false-false.html

    Αντιγράφω το προαναφερόμενο βιογραφικό του σημείωμα:
    «Καθηγητης Ανδρεας Π. Αθηναιος
    Post Doc, Ph.D. M.A., M.C.P., B.A.
    University Of Pennsylvania, Case Western Reserve University U.S.A.
    Lindaback Award For Teaching Excellence
    Villanova University
    Fomer Minister Dld
    τ. Νομαρχης
    Συμβουλος Δημοκριτειου Πανεπιστημιου Θρακης
    πρ. Προεδρος Εταιρειας Πανεπιστημιου Αιγαιου»

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γιώργος 17/09/2011 10:30:16

      O οποιος καθηγητης εμφανιζοταν στο καναλι HIGH και ηταν μεγας υποστηρικτης του ΠΑΣΟΚ και του Παπανδρεου - και του προεδρου Ομπαμα και περιφρονητικος για τη "συντηρηση".

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ ψυχραιμια 17/09/2011 12:07:16

        Έχει υποστηρίξει τον Ομπάμα, ΜΟΝΟ όταν ο Ομπάμα ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ για το ΚΑΛΟ του ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ λαού.
        Μακάρι να μιμόντουσαν τον Ομπάμα και οι δικοί μας πολιτικοί.

        Έχει υποστηρίξει το ΠΑΣΟΚ, ΜΟΝΟ σε όσα έκανε για το καλό του Ελληνικού λαού.

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 17/09/2011 09:37:50

    "Fiat iustitia, et pereat mundus"
    "Ας επικρατήσει Δικαιοσύνη, και ας χαθεί ο κόσμος όλος"

    ~Φερδινάνδος o Α΄ (1503-1564)
    O Αυτοκράτωρ, της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας

  17. manos avatar
    manos 17/09/2011 09:44:58

    Δύο τρείς ερωτήσεις έχω και συγχωρέστε την αμφισβήτηση.

    1. Τώρα κάπνισε της κυρίας Γεωργαντά να καταγγείλει το θέμα? Γιατί όχι τον Δεκέμβρη του 2009?

    2. Γιατί οι στατιστικές να χρήζουν ειδικού δικαστηρίου, και όχι όλα τα άλλα που ζούμε δυό χρόνια τώρα?

    3. Ποιός θα τους δικάσει?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ manos 17/09/2011 10:27:50

      Διοτι οι στατιστικες υπονομευσαν τη πιστοληπτικη ικανοτητα της χωρας μαζι με τις δηλωσεις περι τιτανικου και διεφθαρμενης χωρας και οδηγησαν στην ανοδο των επιτοκιων και την κριση δανεισμου που εκανε απαραιτητη την προσφυγη στο μηχανισμο ΔΝΤ - ΕΕ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ manos 17/09/2011 11:22:00

      manos
      η Γεωργαντά είναι whistleblower.
      Η ένστασή σου είναι γιατί όχι τότε?
      Δεν σε πειράζουν όλες αυτές οι μεθοδεύσεις του ΠΑΣΟΚ?
      Αν το έκανε τότε, δεν θα μάθαινες όσα μαθαίνεις σήμερα.

      • manos avatar
        manos @ Orestios 17/09/2011 11:48:26

        Με βάζει σε σκέψεις το γεγονός ότι επέλεξε δύο χρόνια μετά να ανοίξει το στόμα της.
        Μήπως λοιπόν Ορέστιε, είχε λαμβάνειν από το πασοκοκράτος και τελικά πήρε τα .........? Αυτό είναι το τραγικό, γιατί αν κάποιος είναι ηθικός γίνεται whistleblower τη στιγμή που βλέπει τη μαιμουδιά.
        Σίγουρα με πειράζουν όλα αυτά που συμβαίνουν αλλιώς δεν θα ήμουν εδώ να επικοινωνώ μαζί σας.
        Δεν ξέρω όμως, νιώθω τόσο μαλθακός. Εχω τόσο μίσος μέσα μου, τόσο θυμό, απογοήτευση, και δεν κάνω τίποτα. Το να επικοινωνούμε εδώ μέσα σίγουρα είναι καλό. Αλλά μήπως έπρεπε να γίνουν άλα πράγματα?

        Καλημέρα σου,

        • Κοντη Λιζα avatar
          Κοντη Λιζα @ manos 17/09/2011 11:57:42

          Δεν είναι μόνο αυτό που λες, που το είπα χτες σε άλλη ανάρτηση. Είναι και το γεγονός ότι όλοι αυτοί παρά το γεγονός ότι ήταν μέρος του συστήματος με ότι αυτό συνεπάγεται, είχαν ενδοιασμούς (;) και έκαναν κάποιες προσπάθειες στα πλαίσια που επιτρέπει το σύστημα.

          Επειδή όμως το σύστημα είναι ακραιφνές ΠΑΣΟΚικό τις αντιρρήσεις τις έθαψε όπως πολύ καλά μπορεί και κάνει το κράτος και το παρακράτος του ΠΑΣΟΚ.

          Αυτό όμως ξεδιπλώνει το μέγεθος της απάτης των επαγγελαμτιών απατεώνων με το ντάμπλ σπήκ. Τέτοιουε τύπους είχε στο νου του ο Όργουελ όταν έγραφε το 1984.

          • juliet avatar
            juliet @ Κοντη Λιζα 17/09/2011 12:06:11

            Θα θέσω μιά ερώτηση; Είμαστε βέβαιοι τώρα πιά ότι ο θάνατος του Βαρθολομαίου ήτανε ''ερωτικός καυγάς'' ;χαχαχα ή αποκαλύψεις ''νύχτας του Αγιου Βαρθολομαίου'',λέω.
            Κάτι περισσότερο(δυστυχώς) ξέρω απο σας απο σοσιαλιστικούς παραδείσους,

        • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
          Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ manos 17/09/2011 15:07:54

          Η Γεωργαντά έχει ειδίκευση στην οικονομετρία!
          Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζει περισσότερα.

          • Θέκλα avatar
            Θέκλα @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 17/09/2011 16:18:29

            Άμα την ενοχλούσαν τόσο πολύ όσα άκουγε και έβλεπε, να τα έλεγε τότε.... Τώρα που την στείλανε αποφάσισε να μιλήσει; ....

        • Orestios avatar
          Orestios @ manos 17/09/2011 16:03:14

          Έτσι είναι οι whistleblowers. Προέρχονται από το σύστημα.
          Ας μην είμαστε αυστηροί μαζί τους. Σημασία έχει η αποκαλυψη.
          Το να την κατηγορησουμε σημαίνει πως προστατεύουμε τον Παπακωνσταντίνου και ρον Παπανδρέου

        • kappadokis avatar
          kappadokis @ manos 18/09/2011 09:30:57

          Επιασες ακριβώς το θέμα manos! Η κυρία Γεωργαντά λόγω των πολιτικών της πεποιθήσεων και της σχέσης της οικογενείας της με την οικογένεια Παπανδρέου πίστευε ότι αυτή θα γίνει πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ. Το ΔΝΤ όμως είχε άλλη άποψη....

    • anonymous avatar
      anonymous @ manos 17/09/2011 11:57:29

      Δήλωσε ότι έχει στείλει έγγραφα και υπομνήματα στους πάντες. Μεταξύ άλλων και στον Απόστολο Κακλαμάνη τον οποίο εμπιστευόταν μάλλον περισσότερο από τους άλλους.
      Η Γεωργαντά είναι Πασοκα. Προσπάθησε να λύσει το θέμα εσωκομματικά, δεν πέτυχε και τα έδωσε στη δημοσιότητα.

      • juliet avatar
        juliet @ anonymous 17/09/2011 12:38:06

        Το δημοσιοποίησε για να φυλάξει τα νώτα της ,πολλά τροχαία συμβαίνουν και αν δεν οδηγείς ,μπορεί να πέσεις θύμα κατάθλιψης ,καλέ ,το ΔΝΤ.......δημιουργεί αυτοκτονικές τάσεις.

        • manos avatar
          manos @ juliet 17/09/2011 13:34:34

          Εδώ όλοι έχουμε πάθει κατάθλιψη Juliet.
          Αλλά εμένα διόλου ενδιαφέρει η κατάθλιψη των φαγο-πασόκων. Δεν πά να εξαφανιστούνε όλοι από προσώπου γης.
          Αυτοί έχουν κατάθλιψη επειδή τρώνε λιγότερο τώρα.
          Εγώ βλέπω το κοσμάκη που δεν την παλεύει άλλο.
          Σπίτια κλείνουν, άνθρωποι αυτοκτονούν, ζευγάρια χωρίζουν, επιχειρήσεις κλείνουν αβέρτα κουβέρτα.
          Αι σιχτίρι πιά.

          • juliet avatar
            juliet @ manos 17/09/2011 14:03:14

            Μάνο , δεν κατάλαβες το είπα για την Γιωργαντά.
            Δεν θα το πιστέψεις αλλά από την ημέρα που ανέλαβαν άρχισα να παίρνω μέτρα διαφύλαξης ,ο άνδρας μου τότε μου έλεγε ότι μου έχει γίνει έμμονη ιδέα,να ρυθμίσω όσο μπορώ τις υποχρεώσεις ,είναι δύσκολο γιατί δουλειές δεν υπάρχουν.Χθες ήμουνα στο Σύνταγμα , στο Μετρό μου έλεγε μια κυρία ,την είπα πως να πάει στο νοσοκομείο ,και μου λέει , είπε ο γαμπρός της ,δουλεύει στο υπ.οικ, μέχρι τέλους του μήνα μην πληρώσει τίποτε.
            Τα παντα ρει ,που έλεγε και ο αρχαίος μας πρόγονος.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ manos 17/09/2011 16:26:29

      «Τώρα κάπνισε της κυρίας Γεωργαντά να καταγγείλει το θέμα? Γιατί όχι τον Δεκέμβρη του 2009?»

      Τελικά οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε. Το διαπίστωσα κι από φίλους εκτός διαδικτύου.

      Μάνο, η κυρία Γεωργαντά ξεκίνησε να προσφέρει τις υπηρεσίες της στην ΕΛΣΤΑ τον Αύγουστο του 2010. Δύο μήνες πριν ο κύριος Παπακωνσταντίνου είχε ανακοινώσει τους εξαίρετους επιστήμονες, διεθνούς αναγνωρίσεως, οι οποίοι θα στελέχωναν τη νέα πραγματικά ανεξάρτητη αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) και θα ξέπλεναν τις αμαρτίες της παλιάς Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας Ελλάδος (ΕΣΥΕ).

      Καλά μέχρι εδώ;

      Ξεκίνησε, λοιπόν, τον Αύγουστο του 2010. Το έλλειμμα του 2009, αναθεωρήθηκε το Νοέμβριο του 2010. ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΛΑΜΕ. Πριν 10 μήνες δηλαδή.

      Η κυρία Γεωργαντά λέει πως πήγαμε από τα επίπεδα του 12% (υπολογισμοί τέλους 2009-αρχών 2010) στο 15,4%, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΠΟΙΕΣ ΔΕΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. Απόδειξη όσων λέει είναι και το τωρινό μπάχαλο με τις 151 επιχειρήσεις, για τις οποίες η κυβέρνηση δεν ήξερε ποιες είναι και τι κάνουν.

      Το ερώτημα είναι: γιατί να το κάνει η κυβέρνηση αυτό;

      Γιατί αν το έλλειμμα φαινόταν τελικά μεγαλύτερο στην Ευρώπη, μεγαλύτερο και από της Ιρλανδίας, τότε θα μπορούσε να δικαιολογήσει αυστηρότερα μέτρα. Και έρχομαι εγώ τώρα, να σε πάρω από το χεράκι, για να σου πω πως αυστηρότερα μέτρα ίσον μεγαλύτερη ύφεση, όπως έχουν πει χιλιάδες οικονομολόγοι. Τι γίνεται όμως όταν έχουμε μεγαλύτερη ύφεση; Κακό κλίμα, το χρηματιστήριο στα Τάρταρα.

      Και τι μ' αυτό;

      Μα εδώ είναι το μεγάλο παιχνίδι. Με τέτοιο κλίμα και με τις μετοχές να αγοράζονται για ένα κομμάτι ψωμία, οι ιδιωτικοποιήσεις γίνονται πιο συμφέρουσες για τους «τυχερούς» ξένους επενδυτές.

      Το κατάλαβες τώρα, ή να φέρω την κυρία Παναρίτη να στο εξηγήσει; Είναι ειδικός σε αυτά τα πράγματα, όλως τυχαίως την έφερε ο κύριος Παπανδρέου λίγο πριν τις κάλτσες.

    • sofia avatar
      sofia @ manos 19/09/2011 08:16:29

      πιστεύω ότι είμαι σε θέση να σου δώσω μιά απάντηση στο πρώτο σου ερώτημα. Κάτι μου λέει ότι η καθυστερημένες αποκαλύψεις της κ. Γεωργαντά δεν είναι άσχετες με την πρόσφατη στροφή Αμερικής (και Soros) σχετικά με το ελληνικό πρόβλημα. Ξαφνικά η Αμερική άρχισε να μας υποστηρίζει και, δειλά έστω, να πιέζει τους Γερμανούς κλπ εταίρους γιά χαλάρωση των μέτρων που λαμβάνουν γιά την Ελλάδα. Συμπεραίνω από αυτό οτι αρχικά η Αμερική, πιστεύοντας ακράδαντα ότι θα είναι αν όχι η μοναδική, τουλάχιστον η κυριότερη κερδισμένη από την είσοδο της Ελλάδας στο Δ.Ν.Τ., επέτρεψε, για να μην πω έβαλε το δαχτυλάκι της, την παραποίηση των στοιχείων του ελλείματος, γιά να σπρώξει την Ελλάδα στο Δ.Ν.Τ., όντας βέβαιη ότι οι δικοί της κερδοσκόποι, άρα και η ίδια, θα ήταν ίσως οι μόνοι κερδισμένοι. Έλα όμως που η Γερμανία και οι δορυφόροι της την έφαγαν στη στροφή... Πήραν τη μπάλα και παίζουν τώρα μονότερμα στο γήπεδο. Με αποτέλεσμα η Αμερική που πήγαινε γιά μαλλί, τώρα να βγαίνει...κουρεμένη! Είχαμε δηλ. μέχρι πρότινος τους γύπες και τις ύαινες να φέρνουν βόλτα πάνω από τα κεφάλια μας και το μοναδικό θέμα ήταν ποιός θα έτρωγε πρώτος το πτώμα της Ελλάδας. Τώρα απλώς ο ένας από τους δύο βγήκε χαμένος και μέσω τις δηλώσεις Γεωργαντά, προσπαθεί να βγάλει από το γήπεδο τον νικητή, και σταδιακά να τον διαδεχτεί στην κούρσα. Ας μην ξεχνάμε την φιλία της κ. Γεωργαντά με την κ. Μάργκαρετ, καθώς και το γεγονός ότι ο υπόδικος εδώ και ένα χρόνο, αντιπρόεδρος της ΕΛ.ΣΤΑΤ., συνέγραψε βιβλίο παγκοσμίου φήμης μαζί με τον λόρδο Ρότσιλντ... όλα αυτά μυρίζουν Αμερική. Εμείς με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο είμαστε απλώς το πτώμα...

  18. AR21 avatar
    AR21 17/09/2011 09:47:09

    Η ΝΔ να τοποθετηθεί άμεσα με δέσμευσή της για τιμωρία των ενόχων. Έτσι για να "σφίξουν οι ..................."

  19. leon avatar
    leon 17/09/2011 09:50:45

    ειναι καθηκον του Αντώνη Σαμαρά σηκωσει σαν λαβαρο την υποθεση και να μην σταματησει ποτε

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/09/2011 09:54:30

    Κι έχουν το θράσος να ζητούν θυσίες από τον ελληνικό λαό; και να απειλούν; ή πλέον βρίσκεται κανείς σε δίλημμα, για το αν οι άνθρωποι αυτοί είναι ανίκανοι ή απλά προδότες;

    • irida avatar
      irida @ ΕΥΑ 17/09/2011 10:15:23

      Το β με απόλυτη βεβαιότητα!! Αλλά και η ανικανότητα και σε αυτό ακόμα βγάζει μάτι!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ irida 17/09/2011 10:53:37

        χα! σωστά! τους παίρνεις εύκολα χαμπάρι!

  21. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/09/2011 10:04:17

    Εδώ τον θέλω τον κ. Αντώνη μας. Θα σηκώσει το θέμα ψηλά η θα το κάνει γαργάρα; Μην ξεχνάμε τι έγινε με το θέμα χρηματιστήριο παιδιά. Το πληρώσαμε πολύ ακριβά. Αντέχει λοιπόν; Η κα Γεωργαντά θυμίζει τον ριγμένο μεταξύ κατεργαρέων...

  22. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 17/09/2011 10:07:10

    Πριν από ελάχιστες μέρες είχε το Antinews ένα κεντρικό άρθρο που έλεγε ''ανικανότητα ή πρόθεση''.Είχα αναφέρει πως ΟΛΑ έγιναν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ...Αυτή η αποκάλυψη,με το μαγείρεμα και τον υπολογισμό του ελλείμματος,επιβεβαιώνει όσα έχουν γράψει και πάρα πολλοί άλλοι σχολιαστές.ΤΑ ΠΑΝΤΑ οργανώθηκαν με ΠΡΟΣΤΥΧΟ,ΒΡΩΜΙΚΟ και ΕΛΕΕΙΝΟ τρόπο και το κυριότερο έγιναν και εξακολουθούν να γίνονται από ΠΡΟΘΕΣΗ!!!Το πασοκικό καθεστώς,ΠΑΝΤΑ,παραμένει πρωτοπόρο στην ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ και στην ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ....Τριάντα ολόκληρα χρόνια αυτά.....

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Komis Montechristo 17/09/2011 12:03:55

      Μια χαρά τα λες! Ωστόσο το σύνθημα παραμένει τόσο από το ΠΑΣΟΚ όσο και από τα δεκανίκια του "Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά". Και ακούς ακόμη και σήμερα τα χάπατα και κυρίως τα "προοδευτικά" να σου μιλάνε σήμερα για δεξιά.

      Έλεγε ο Χ Κλυν το 89 (;): Οι υπηρέτες του λαού γίναν αφεντικά του και κάνουν λαθρεμπόριο με τα ιδανικά του. Και ο λαός αφιονισμένος τους αφήνει. Καλά να πάθουμε;

  23. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 17/09/2011 10:14:27

    1. Όλα τα μέλη της Στατιστικής Υπηρεσίας δέκτηκαν πιέσεις και απειλές για να μην μιλήσουν, εκτός του προέδρου που ήταν στο κόλπο. Ο Τούρκογλου Μπεν Αλί Αγάς καρατόμησε όλα τα μέλη αφήνοντας μόνο τον πρόεδρο.
    2. Δεν είναι οι στατιστικές υπηρεσίες που χρήζουν ειδικών δικαστηρίων, αλλά οι πολιτικοί τους προϊστάμενοι, με πρώτους τον πρωθυπουργό και τον υπουργό οικονομικών.
    3. Θα τους δικάσει ο ελληνικός λαός από δικαστές που θα ορίσει ο ίδιος μέσα από διαδικασίες άμεσης δημοκρατίας. Η ένταση που συσσωρεύεται δύο χρόνια τώρα θα ξεσπάσει σαν καταιγίδα στα κεφάλια τους και επειδή αρχίζουν να το νιώθουν, ελπίζουν σε μια ελληνοτουρκική σύρραξη που θα θολώσει τα νερά.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ παρατηρητής 17/09/2011 10:56:33

      Εκπληκτικές παρατηρήσεις..ειδικά για το 3, έχεις πολύ, μα πολύ δίκιο..είναι ένα από τα σενάρια

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ παρατηρητής 17/09/2011 12:05:31

      Ειδικά το 3ο μπορεί να τους θάψει. Οπλισμένοι έφεδροι...

  24. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 17/09/2011 10:17:34

    Άγιος ο Καραμανλής!
    Προσπάθησαν να τον ρίξουν το 2007 (καίγοντας όλη την Ελλάδα). Τον έριξαν το 2009 με ένα σκάνδαλο που τελικά δεν ήταν σκάνδαλο (βατοπαίδι). Του κατελόγισαν ότι "δραπέτευσε" από την εξουσία όταν το μόνο που έκανε ήταν να θέσει υπόψη του λαού την κατάσταση όπως ακριβώς είχε προκειμένου να έχει λαική εντολή να λάβει μέτρα. Αντίθετα οι άλλοι είπαν ψέμματα με το λεφτά υπάρχουν και προχώρησαν στην λήψη ακραίων μέτρων για τα οποία ποτέ δεν έλαβαν λαική εντολή. Τα δε μέτρα που πήραν ήταν απότοκο της κατασυκοφάντησης της χώρας από το πασόκ και της εγκληματικής πρόσκλησης του ΔΝΤ.
    Τώρα μαθαίνουμε ότι το έλλειμμα ήταν σίγουρα 4 περίπου μονάδες πιο κάτω από αυτό που κατελόγησαν στην κυβ. Καραμανλή σε μία συνειδητή προσπάθεια να κάνουν τι; Να διασύρουν την χώρα; Να την αλυσοδέσουν πιο εύκολα με τους όρους του "αναγκαίου¨ μνημονίου; Να πείσουν ότι παρέλαβαν καμμένη γή;
    Υπήρχε μία εποχή που η Ελλάδα δεν ήταν καμμένη γη. Η εποχή πριν το 1981 κατά την οποία το χρέος ήταν μόλις στο 26% του ΑΕΠ! Για να εκλεγεί ένα κόμμα (κίνημα) 2 φορές καταστράφηκε μια χώρα.

  25. φωνη avatar
    φωνη 17/09/2011 10:20:16

    Το σημαντικότερο της υπόθεσης είναι ότι ήθελαν να παρουσιάσουν, όχι απλά ένα φουσκωμένο έλλειμα. Ήθελαν να έχουν το μεγαλύτερο έλλειμα της Ευρώπης.

    Αν είχαν φουσκώσει το έλλειμα, χωρίς να τους νοιάζει να το φουσκώσουν τόσο ώστε να είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το κάνανε για εσωτερική κατανάλωση να ρίξουν δηλ μετά το έλλειμα και να εμφανιστούν αποτελεσματικοί ή για να δικαιολογήσουν κάποια σκληρά μέτρα. Αυτά θα τα πετυχαίνανε με ένα φουσκωμένο μεγάλο έλλειμα. Γιατί θέλανε όμως να είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης;

    Πιστεύω, ότι επειδή ο Παπανδρέου ήθελε να δικαιολογήσει την προσφυγή στο ΔΝΤ (δούλεψε υπόγεια με το ΔΝΤ το είπε ο ίδιος ο Στρος Καν) δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να υπάρξει στην Ευρώπη προηγούμενο χώρας που να έχει μεγαλύτερο έλλειμα από της Ελλάδας και δεν προσφέυγει στο ΔΝΤ και στηρίζεται μονο σε ευρωπαϊκή βοήθεια.

  26. papado avatar
    papado 17/09/2011 10:20:51

    Δεν είναι θέμα ειδικού αλλά λαικού δικαστηρίου και εκτέλεσης με συνοπτικές διαδικασίες...Όσοι περιμένουν απο ένα αστικό κόμμα όπως η ΝΔ να τιμωρήσει τους ενόχους ας αλλάξουν πλευρό καλύτερα.

  27. kappadokis avatar
    kappadokis 17/09/2011 10:28:56

    Με ποια στοιχεία δεχόμαστε τις κατηγορίες της κυρίας Γεωργαντά σαν αληθείς; Επειδή μας βολεύουν; Εδώ κατά τα λεγόμενα της, όλο το ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ, πλην του προέδρου, διορίστηκε επειδή ήσαν ΠΑΣΟΚ!!! Ξέρουμε τους λόγους που την έκαναν να θυμηθεί σήμερα μια εθνική κατά τα λεγόμενα της προδοσία; Και επειδή έστειλε κάποια μηνύματα στον Πρωθυπουργό και στον Πρόεδρο της Βουλής και δεν της απάντησαν τι έγινε. Ας παραιτείτο και ας γύριζε όλα τα ραδιόφωνα όπως έκανε χθες αφού από αυτή την παραποίηση μπ΄καμε στο ΔΝΤ. Εδώ υπάρχουν άλλα θέματα. Ηδη ο αντιπρόεδρος που φεύγει μαζί της, ΠΑΣΟΚ και αυτός, κατηγορείται για κακούργημα για υποκλοπή e-mails από το computer του προέδρου της ΕΛΣΤΑΤ. Και μια μικρή απορία. Αφού όλοι οι σύμβουλοι επιλέχθηκαν επειδή ήσαν ΠΑΣΟΚ, κατά δήλωσή της, γιατί αυτή ξαφνικά τα έβαλε με το ΠΑΣΟΚ και μάλιστα ΣΗΜΕΡΑ; Από καθυστερημένη φιλοπατρία;

    • kappadokis avatar
      kappadokis @ kappadokis 17/09/2011 10:40:31

      Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν αποκλείω να είναι και έτσι όπως τα λέει η κυρία Γεωργαντά. Απλώς βάζω στο τραπέζι και την άποψη πως μπορεί να μην είναι και έτσι γιατί όλοι οι παραπάνω σχολιαστές, πλην ενός, δέχονται τα λεγόμενα της κυρίας Γεωργαντ΄σαν πραγματικό γεγονός.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ kappadokis 17/09/2011 10:47:44

        Η συγκεκριμένη κυρία έδωσε εξηγήσεις ο πρώην υπουργός δεν έδωσε καμία εξήγηση. Ο εισαγγελέας ας ξεκινήσει τώρα έρευνα. Εκτός από το να παίρνει τον υπέρογκο μισθό του ας κάνει και καμιά δουλειά. Ακόμα και τα μισά να είναι αλήθεια αμφιβάλει κανείς ότι πρόκειται για ηθελημένη απάτη; Και ξαναλέω η κυρία διορίστηκε γιατί είναι ΠΑΣΟΚ σήμερα κατάλαβε ότι την πάτησε το είπε. Αν κατάλαβε σωστά ή λάθος ας το ψάξει και ο κύριος Αντώνης όπως παλιά οι ΠΑΣΟΚΟΙ εψάχναν το βατοπέδι.

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ kappadokis 17/09/2011 11:18:16

      Επιτέλους και μια "λογική φωνή" ....

  28. kirosgranazis avatar
    kirosgranazis 17/09/2011 10:40:51

    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΗ .................ΑΘΩΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

  29. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/09/2011 10:44:27

    Αυτά που λέει η κα Γεωργαντά, θα είχε καταγγείλει ο πρών πρόεδρος της Στατιστικής Υπηρεσίας καθηγητής Μανώλης Κοντοπυράκης και μάλιστα εγγράφως και δημοσίως, από τον Οκτώβριο του 2009.
    Ανεξαρτήτως, όμως, αυτού, το ύφος και το περιεχόμενο της απάντησης του κ. Παπακωνσταντίνου λέει πολλά.
    Προφανώς και ελέγχεται γιατί ...θυμήθηκε αργά.
    Ομως, ποτέ δεν είναι αργά να αποκαλυφθεί η αλήθεια.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Κώστας Ροδινός 17/09/2011 14:22:11

      η λίστα ειναι μεγάλη
      ..Παπακωνσταντινου, Προβόπουλος, κλπ
      το κατηγορητηριο βαρύτατο και μόνο απο την υποθεση των ομολόγων ('Τ+10' ή 'σορτάρεται Ελληνικά - τζάμπα είναι') ήταν αρκετο
      Είναι ύποπτοι φυγής απο τη χώρα
      Δεν φτανουν οι δηλώσεις Γκιουλέκα
      Ολοι περιμένουμε να ακούσουμε τον Σαμαρά

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Κώστας Ροδινός 17/09/2011 15:51:03

      Το άλλο σας άρθρο, το πρωϊνό, γιατί 'θάφτηκε'; Δεν άρεσαν οι παραινέσεις;

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ StarPowerNone 17/09/2011 15:53:12

        Πεεεστα!!!! StarPowerNone

  30. Κώστας avatar
    Κώστας 17/09/2011 10:50:35

    O Αντώνης Σαμαράς-που δεν το είπε καθόλου τυχαία- είχε δηλώσει το 2010:
    "Μία και μόνη εξεταστική, για το πως φτάσαμε στο Μνημόνιο" .
    Είτε ερωτηθεί , είτε όχι πρέπει να επαναλάβει σήμερα τη δήλωση εκείνη.
    Αποχρώσες ενδείξεις-τουλάχιστον- υπάρχουν. Ο ΓΑΠ είναι λαομίσητος πρωθυπουργός και το Πασόκ εγκληματική συμμορία. Και ως τέτοιοι πρέπει να αντιμετωπιστούν.
    Ο ΓΑΠ στο σκαμνί, αλλιώς θα πάμε σε κοινωνική αναταραχή.

  31. Moriarty avatar
    Moriarty 17/09/2011 11:01:55

    Κάποια από τα σχόλια εδώ αποδεικνύουν ότι πολλοί Έλληνες έχουν μνήμη χρυσόψαρου και λογική κατσίκας - δεν είναι λοιπόν περίεργο γιατί μας κυβερνάνε τύποι σαν τον Γιωργάκη, τον Βενιζέλο και τον Παπακωνσταντίνου..

    Ο Κ. Ροδινός μας θύμησε τις (όχι και τόσο μακρινές) καταγγελίες Κοντοπυράκη και που αυτές οδήγησαν (πουθενά). Η κα Γεωργαντά ισχυρίζεται ότι είχε κάνει και η ίδια επανηλειμμένως καταγγελίες, οι οποίες αποσιωπήθησαν. Προς τι η έκπληξη; Έχει κανείς αμφιβολία ότι πολιτικοί παράγοντες και ΜΜΕ επιλέγουν πότε και τι θα φέρουν στην επιφάνεια της "δημοσιότητας" και με ποιά κριτήρια το κάνουν; Όχι φυσικά την επιδίωξη της αλήθειας και του εθνικού συμφέροντος...

    Η ΝΔ έχει και συμφέρον και υποχρέωση να εξετάσει το θέμα σε βάθος και πέραν κομματικών σκοπιμοτήτων, να διερευνήσει την καταγγελόμενη προσπάθεια φίμωσης μελών του ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ (ακόμη και με ποινικές διώξεις) και αφού και αν συγκεντρώσει στοιχεία που να καταδεικνύουν το αληθές των λεγομένων Γεωργαντά, να υποβάλλει πρόταση μομφής και να επιδιώξει διώξεις των εμπλεκομένων.

  32. kappadokis avatar
    kappadokis 17/09/2011 11:07:39

    Και άλλη μία απορία; Γιατί το ΠΑΣΟΚ επέλεξε όλο το ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ με κομματικά κριτήρια; Ο Πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ, άνθρωπος του ΔΝΤ και γύρο του όλο το ΔΣ άνθρωποι του ΠΑΣΟΚ. Αυτό τι λέει; Το ΠΑΣΟΚ ήθελε να ελέγχει την ΕΛΣΤΑΤ αφού ο πρόεδρος, κατά τα φαινόμενα, τους επεβλήθει. Τον Αύγουστο του 10, τον ίδιο μήνα που διορίστηκαν, ο αντιπρόεδρος Λογοθέτης κατά το κατηγορητήριο για κακούργημα που του απηγγέλθει, "εκλεβε" e-mails από το computer του προέδρου. Και όλο αυτό το πασοκοκοκρατούμενο ΔΣ τι έκανε τόσους μήνες; Εχω την εντύπωση ότι εδώ έχουμ έναν ενδοπασοκικό καυγά για λόγους που δεν γνωρίζω.

    ΥΓ Δεν ξέρω αν τα λεγόμενα της κ. Γεωργαντά είναι σωστά. Εκείνο που είναι αδιαμφησβήτητο είναι πως το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ εν γνώσει τους μας οδήγησαν στο ΔΝΤ, καθυστερώντας από τον Νοέμβριο του 09 που άρχισαν οι συζητήσεις με τον Στρος Καν έως τον Μάϊο του 10, χρονοτριβώντας και παρακολουθώντας στα spread να ανεβαίνουν (αζημίως για αυτούς άραγε;) και μας οδήγησαν στο στόμα τπυ λύκου. Για αυτή την σκόπιμη και προκατασκευσμένη καθυστέρηση, ναι, ένα Ειδικό Δικαστήριο πρέπει να τους αναμένει στο μέλον..

  33. SOTPAP avatar
    SOTPAP 17/09/2011 11:08:11

    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η Κ. ΓΕΩΡΓΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΞΕΔΩΣΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Ο Π. ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Γ. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΠΡΩΤΟΣ ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΟΠΙΚΕΣ ΤΟΤΕ. ΑΛΛΑ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΕΝΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΝΟΧΗΣ , Ν ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ, ΝΑ ΞΑΝΑΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕ ΣΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ. ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΚΑΣΟΥΝ.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ SOTPAP 17/09/2011 13:26:02

      Δηλαδή ο Καραμανλής δεν δραπέτευσε, αφού προηγουμένως είχε καταστρέψει τη χώρα;

      "Το στρατηγικό σφάλμα της Ν.Δ.: Η μη υπεράσπιση του Κώστα Καραμανλή και της κυβερνητικής μας θητείας".

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Νίκος Α 17/09/2011 13:42:49

        ΜΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙΣ ΤΙΣ ΒΡΩΜΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ SOTPAP 17/09/2011 13:38:41

      +10000000000

  34. anonymous avatar
    anonymous 17/09/2011 12:16:08

    Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι αν παραπεμφθούν θα καταδικαστούν. Τα στοιχεία είναι στοιχεία. Τα νούμερα είναι νούμερα. Τέλος.

    Δυστυχώς όμως υπάρχει και η πολιτική διάσταση. Το ειδικό δικαστήριο που στήθηκε σε βάρος του Ανδρέα ξανάφερε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.

    Το θέμα δεν είναι δηλ. να τους παραπέμψουμε και να τους καταδικάσουμε αλλά να διαλύσουμε το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Αν δεν το κάνουμε σε 2 χρόνια θα τους έχουμε πάλι μπάστακες.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ anonymous 17/09/2011 14:14:18

      Δεν υπαρχει καμμια αμφιβολία πως αν ακριβως τα ίδια τα εκανε αλλο κόμμα εκτος ΠΑΣΟΚ δεν θα σε ενοχλούσε
      μιλάμε δηλ. για ανίατη περιπτωση
      τον Ανδρέα τον δικαίωσε ο λαός όχι το ειδικό δικαστηριο
      τα σκανδαλα του '89 τα εστησαν οι ίδιες δυνάμεις που εγκατέστησαν το συστημα Γιωργάκη στο ΠΑΣΟΚ

      • anonymous avatar
        anonymous @ rally monkey 17/09/2011 16:39:02

        Τα φαγωμένα λεφτά του Κοσκωτά βρήκαν ποιος τα πήρε όπως βρήκαν και τα λεφτά της Siemens. Ο λαός κατά σύμπτωση ήταν αυτοί που είχε διορίσει κι εκμαυλίσει. Ακόμη και τώρα ο σκληρός πυρήνας αυτού του τμήματος του λαού δεν έχει βάλει μυαλό.

        Κανένα άλλο κόμμα δε θα έκανε αυτά που κάνει το ΠΑΣΟΚ διότι κανένα άλλο κόμμα δεν είναι προδοτικό.

        Είναι μεγάλο ανέκδοτο να μας λες ότι τα σκάνδαλα του 89
        α) ήταν στημένα,
        β) τα έστησαν αυτοί που έφεραν το ΓΑΠ στα πράγματα.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ anonymous 17/09/2011 18:36:31

          Nα σου υπενθυμίσω το ποσοστο που πηρε το '89.
          Εκμαυλισμενο και προδοτικο προφανώς 40% του λαού..
          Να σου υπενθυμίσω το ρόλο των συγκροτημάτων.
          Μηπως να σου υπενθυμίσω ο'τι αυτοι που κυβερνησαν μετα ειναι οι επικρατείας προσωπικές επιλογες ΓΑΠ ?

          Οσο για το α/ β/ δεν τα λεω εγώ,
          τα αποκαλυψαν αυτοι που εκπαιδευτηκαν, οργάνωσαν και εκτέλεσαν το σχεδιο.
          Τυφλός φανατισμος και τίποτα περα απο το κόμμα. δυστυχώς δεν εισαι μόνος - υπαρχουν ανάλογα φαινόμενα και στο ΠΑΣΟΚ και παντου - περα απο το χρώμα ουδεμία διαφορά

  35. drider avatar
    drider 17/09/2011 12:33:53

    Δυστυχώς είναι τραγικές οι συνέπειες του μαγειρέματος των στατιστικών στοιχείων της ΕΛΣΤΑΤ.

    Γιατί εξαλείφθηκε από τη πλειοψηφία των μέσων η χθεσινή απόπειρα αυτοπυρπόλυσης ενός συμπολίτη μας στη Θεσσαλονίκη μπροστά από γνωστή τράπεζα;
    h**p://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=111773

    Ενώ μάλιστα την μετέδιδαν μεγάλα ειδησεογραφικά πρακτορεία;
    h**p://www.reuters.com/article/2011/09/16/pictures-report-idUSRTR2REV6

  36. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/09/2011 13:47:10

    ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.
    Ο ΣΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ "ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ" ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ,
    ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗΣ
    ΕΛΣΤΑΤ. ΔΗΛ. ΤΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ.
    ΑΜΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ....ΣΟΒΑΡΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ !!!!!!!!

  37. man8os avatar
    man8os 17/09/2011 14:21:13

    Αυτο ειναι απαραιτητο να παει ειδικο δικαστηριο.
    Δεν ειναι δυνατο μετα και απο αυτο να μη μιλησει ο Σαμαρας για ειδικο δικαστηριο για καθε υπευθηνο (Του Πετσαλνικου περιλαμβανομενου)

  38. a824 avatar
    a824 17/09/2011 14:52:11

    Ερχομασταν απο την Ν Μακρη στο Μοσχατο οπου διαμενω οταν η μητερα μου που ειναι 78 ετων αντι για να την αφησω σπιτι μου λεει να ψαξω να βρω που ψηφιζουνε για αρχηγο στο κομμα και να την αφησω να εγγραφη και να ψηφισει τον Σαμαρα γιατι ουτε που μπορουσε να φανταστει οτι θα αναλαβει το κομμα η Ντορα.Τωρα το αποτελεσμα μετα απο 2 χρονια ειναι οτι τσαμπα πηγαν τα 2 ευρω της εγγραφης.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ a824 17/09/2011 17:09:39

      TO ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ,
      ΠΑΣΟΚ ΚΑΤ'ΕΥΘΕΙΑΝ.

  39. εγω avatar
    εγω 17/09/2011 15:00:30

    Βάση του Συντάγματος, της υπόθεσης αυτής πρέπει να επιληφθεί το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο ως καθ' ύλην αρμόδιο για το έγκλημα της έσχατης προδοσίας το οποίο αποτελεί κακούργημα και πολίτικο έγκλημα ταυτόχρονα και όχι κάποιο ειδικό δικαστήριο.

    Άρθρο 97
    1. Τα κακουργήματα και τα πολιτικά εγκλήματα δικάζονται από μικτά ορκωτά δικαστήρια που συγκροτούνται από τακτικούς δικαστές και ενόρκους, όπως νόμος ορίζει. Οι αποφάσεις των δικαστηρίων αυτών υπόκεινται στα ένδικα μέσα που ορίζει ο νόμος.

  40. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 17/09/2011 15:39:56

    .''ΚΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΣΕ ΓΗ ΚΑΙ Σ'ΟΥΡΑΝΟ
    ΝΑ ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ
    ΚΑΜΕ ΚΡΙΤΗ ΠΑΝΤΟΤΕΙΝΟ
    ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ Τ'ΑΝΤΡΙΚΙΟ''..

  41. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 17/09/2011 16:29:23

    Λάθος πιστεύουν ότι ο ΓΑΠ συζητούσε από το Νοέμβριο του 2009 με το Στρος Καν από την άνοιξη του 2009το συζητούσε και εγώ το έμαθα τον Αύγουστο του 2009 . Άρα αγαπητοί φίλοι οι ευρωπαίοι που είχαν και έχουν γερά πόστα το ήξεραν. Δηλ. αυτοί το είχαν τούμπανο και οι έλληνες πλην του ηλιθίου Γιωργάκη και της συμμορίας του το είχαμε κρυφό καμάρι. Ως ευφυής λαός, ως λαός που αναγεννήθηκε πολλάκις μέσα από τις στάχτες του, ως λαός που γέννησε τον πολιτισμό τα γράμματα τις επιστήμες και τις τέχνες απορώ που στεκόμαστε με σταυρωμένα χέρια και αφήνουμε να μας περιγελούν λαοί που στάζει νωπό αίμα η ιστορία τους που χωρίς το δικό μας αλφάβητο δεν θα είχαν γλώσσα δική τους. απορώ γι'αυτούς που εμπιστεύθηκαν το μέλλον τους και το μέλλον των παιδιών και των απογόνων μας στα χέρια ενός άθεου αμερικανοεβραίου που δεν έχει ελληνική συνείδηση και δεν γνωρίζει ούτε τη γλώσσα μας που του έδωσαν την ελληνική υπηκοότητα για να κυβερνήσει έναν υπερήφανο λαό που οι ρωμαίοι συγκλητικοί κατά τη διάρκεια της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας όταν τους μήνυσαν ότι δεν μπορούσαν να υποδουλώσουν τους έλληνες αν και είχαν καταλάβει τη χώρα η απάντηση που έστειλαν ήταν: χτυπήστε γλώσσα θρησκεία και παράδοση. μόνο τότε θα υποδουλωθούν. Λόγια που επανέλαβε ο Κίσινγκερ χιλιάδες χρόνια μετά. Δυστυχώς ο Ανδρέας και οι ανθέλληνες απόγονοί του κατάφεραν να χτυπήσουν και τη θρησκεία και τη γλώσσα και την παράδοση. Ξεχνούν όμως ότι μπορεί να είμαστε λίγοι μεν αλλά είμαστε έλληνες και έχουμε υπερηφάνεια και η ελλάδα είναι το σπίτι του θεού γι'αυτό είναι μοναδική, όπως μοναδικοί κι ανάδελφοι είναι οι έλληνες. Μην το βάζουμε κάτω. πρέπει να ορθώσουμε- όσο κι αν μας πατούν- το ανάστημά μας και να εκδιώξουμε όλη αυτή τη συμμορία που τρώει τις σάρκες μας και τις σάρκες της μοναδικής σε ομορφιά και σε μυαλά χώρας μας να δικαστούν για εσχάτη προδοσία και ας βάλουμε μυαλό πιά και να δώσουμε τη θέση που αρμόζει σε μας και στην Ελλάδα μας μέσα στην Ιστορία. Είναι καιρός πιά ο καθένας μας να βάλει το δικό του λιθαράκι για την επιβίωση του έθνους ,της χώρας. δεν πρέπει να μας λυγίσει η δυσχερής οικονομική κατάσταση που μας έχουν ρίξει. αντέξαμε την κατοχή του Χίτλερ έναν παπανδρέου ξενόφερτο και ανθέλληνα δεν θα αντιμετωπίσουμε με τη συμμορία του; Είμαστε 9.999846 έλληνες αυτόχθονες, που μιλάμε ελληνικά σκεπτόμαστε ελληνικά, έχουμε την ίδια ιστορία και τον ίδιο θεό. Με ποιό δικαίωμα σιωπούμε και δεν διεκδικούμε τη ζωήμας. τα όνειρά μας, το δίκαιό μας και τη χώρα μας. Επιτέλους αφυπνησθείτε. Είμαστε Έλληνες.

    • Αντωνης avatar
      Αντωνης @ Κεραυνός 17/09/2011 17:24:25

      Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο. Αν ακόμα και κατά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου ένα εκατομμύριο άνθρωποι είχαμε βγει στους δρόμους, δε θα μπορούσαν να πάρουν κανένα μέτρο.
      Αυτή την ώρα έχουμε δύο επιλογές: Η βγαίνουμε στους δρόμους όλοι μαζί ή - όπως άκουγα να λέει ο Γ.Τράγκας στο ραδιόφωνο- μπαίνουμε στα τραίνα και κατευθείαν για τα κρεματόρια της Μέρκελ.
      Η επιλογή είναι δική μας. Δικαιολογίες πλέον δεν υπάρχουν για κανέναν. Ό,τι και να έχει καταστραφεί μέχρι τώρα κάτι θα γλυτώσουμε από τη λαίλαπα

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κεραυνός 18/09/2011 11:34:42

      Λάθος πιστεύουν ότι ο ΓΑΠ συζητούσε από το Νοέμβριο του 2009 με το Στρος Καν από την άνοιξη του 2009το συζητούσε και εγώ το έμαθα τον Αύγουστο του 2009 . Άρα αγαπητοί φίλοι οι ευρωπαίοι που είχαν και έχουν γερά πόστα το ήξεραν.

      Άρα η ΝΔ ήταν ακόμη στην κυβέρνηση και αυτός έκανε κουβέντες για το πως θα μας χώσει στο ΔΝΤ.

  42. ikaros avatar
    ikaros 17/09/2011 16:40:11

    Δυστυχώς πολύ φοβάμαι πως λόγω του ότι το ζήτημα τόσο των πειραγμένων στατιστικών όσο και του Τ+10 εμπλέκει μεγάλα συμφέροντα (πολιτικά και οικονομικα) η Νέα Δημοκρατία όταν θα γίνει κυβέρνηση δε θα τα αγγίξει όπως ακριβώς δεν άγγιξε και το χρηματηστήριο. Μακάρι να βγω ψεύτης...

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ikaros 17/09/2011 19:43:41

      Πολύ γνωστός καθηγητής πανεπιστημίου, είπε πως δέχτηκε απειλές για το θέμα του Τ+10. Το έχει χαρακτηρίσει ποινικά κολάσιμο.

  43. ΜΠ avatar
    ΜΠ 17/09/2011 23:15:18

    Η κα Γεωργαντά δεν μίλησε όταν έπρεπε, και τώρα είναι αργά. Οι τύψεις θα την ακολουθούν γιατί έπρεπε να μιλήσει τότε που έβλεπε τα τέρατα να συμβαίνουν το 2009. Έχει συμβάλλει με τη σιωπή της στη σημερινή κατάσταση.

  44. anonymous avatar
    anonymous 18/09/2011 00:18:28

    ουδείς αποκάλυψε κάτι και το σκάνδαλο κοσκωτά ήταν 27 δις που τους τα είχε μοιράσει.

    Και ναι το 40% ήταν οι βολεμένοι που μετά ξεβράκωναν κόσμο έξω από το εφετείο και σήμερα κυκλοφορούν ελεύθεροι.

  45. anonymous avatar
    anonymous 18/09/2011 00:49:49

    Δεν είναι θέμα μόνο ειδικού δικαστηρίου αλλά σηκώνουν και αποζημίωση από την ΕΕ με κατοχυρωμένη αρμοδιότητα αυτή του δικαστηρίου της ΕΕ.

    Τώρα αν οι ρήτρες διαιτησίας στις δανειακές συμβάσεις περιλαμβάνουν και την ευθύνη της Γερμανίας για το χάλκευμα των στατιστικών μπορεί να καθίσει και η Γερμανία στο σκαμνί.

    Υπολογίστε τη ζημία και βρείτε πόσα μπορούμε να ζητήσουμε.

  46. Ν.Σ.Κ. avatar
    Ν.Σ.Κ. 18/09/2011 10:56:05

    Γιατί τα κόμματα της αντιπολίτευσης δεν έθιξαν το ζήτημα όταν το έθεσε η Γεωργαντά;
    Εφόσον η Γεωργαντά είχε προσληφθεί με το open gov τι μας νοιάζουν οι κομματικές προτιμήσεις της;

  47. AB avatar
    AB 19/09/2011 02:07:06

    "Όμως, ο κ.Πετσάλνικος; Έμπειρος κοινοβουλευτικός, κατέχει εξέχουσα πολιτειακή θέση, είναι δυνατόν να αδιαφόρησε σε τέτοιες συγκλονιστικές κατηγορίες;"

    Τι μα λες τώρα; ξέρουμε και αυτός τι κουμάσι είναι.