«Θέλω να γίνω κι εγώ σύμβουλος του Γιάνη και του Αλέξη»
10/08/2015 05:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Θέλω να γίνω κι εγώ σύμβουλος του Γιάνη και του Αλέξη»

Λεφτά υπάρχουν

Ποιος είπε ότι έχει πρόβλημα το κράτος να δώσει μισθούς και συντάξεις; Υπάρχουν δε και πολύ ακριβοπληρωμένες θέσεις στο ελληνικό δημόσιο. Διότι μπορεί η χώρα να έχει καταστραφεί οικονομικά ωστόσο, για να δίνει 125 χιλ. ευρώ το μήνα σε έναν σύμβουλο αμφιβόλου αξιοπιστίας, είναι ικανή να το κάνει.

Ο Κορεάτης φίλος του Βαρουφάκη που διεκδικεί τρία μηνιάτικα φαίνεται ότι έπεσε στα capital controls τα οποία και ο ίδιος γνωρίζει καλά αφού ήταν σύμβουλος στην Ισλανδία ακριβώς για το θέμα αυτό. Άραγε είναι τυχαίο ότι ο Βαρουφάκης τον πήρε πριν από τρεις μήνες ως σύμβουλο; Ήξερε ότι θα πάμε σε τραπεζική αργία και περιορισμούς στην κίνηση κεφαλαίων; Αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να το ερευνήσει η δικαιοσύνη.

Το ενδιαφέρον είναι ότι και ο Τσακαλώτος παραδέχθηκε ότι ο Κορεάτης είναι σύμβουλος της ελληνικής κυβέρνησης και τον έχουμε και ανάγκη. Μαζί προφανώς με τον Κολομβιανό, τον Ιρανό και την Παναρίτη που συγκροτούσαν την «ομάδα Βαρουφάκη». Ο πρώην υπουργός μπορεί να είναι φαλακρός αλλά φαίνεται ότι πληρώσαμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για τους συμβούλους του.

Η πρώτη φορά αριστερά είναι και γαλαντόμα. 125 χιλιάρικα το μήνα για έναν και μόνο σύμβουλο; Πόσοι εργαζόμενοι των 1.000 ευρώ θα μπορούσαν να πιάσουν δουλειά; Μήπως 125 άτομα θα ζούσαν μια χαρά τη ζωή τους αν δε είχαμε τον Κορεάτη φίλο του Βαρουφάκη. Ίσως και άλλοι τόσοι αν δεν είχαμε και τους άλλους συμβούλους. Αλλά σιγά μην ενδιαφέρεται για την ανεργία η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Τα επιτεύγματά της γνωστά. Άνοιξε την ΕΡΤ του ΣΥΡΙΖΑ, διόρισε τις καθαρίστριες και πλήρωνε καραβιές συμβούλων.

Κορόιδο Έλληνα που θα πληρώσεις τα μαλλιά της δικής σου κεφαλής σε φόρους και ΕΝΦΙΑ. Κορόιδο νοικοκύρη που δουλεύεις 20 ώρες την ημέρα για να έχεις μια αξιοπρεπή ζωή και σε θεωρεί πλούσιο γιατί παίρνεις πάνω από 30 χιλ. το χρόνο.

Εμ, εσύ δεν είσαι Κορεάτης εμπειρογνώμονας για να πάρεις όσες συντάξεις θα έπαιρνε ένας συνταξιούχος σε 200 μήνες, δηλαδή σε καμιά 20αριά χρόνια.

Στις επόμενες εκλογές να φωνάξουμε όλοι το σύνθημα: «Θέλω να γίνω κι εγώ σύμβουλος του Γιάνη και του Αλέξη».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ταπαολκαφε avatar
    Ταπαολκαφε 10/08/2015 09:43:56

    Ασύγκριτα πιο επικίνδυνος από τη σπατάλη ο λαϊκισμός. (Δεν είμαι συριζαίος).

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Ταπαολκαφε 10/08/2015 12:14:31

      σκέψου το συνδυασμό σπατάλη - λαϊκισμός !!!!! Τα σπάει!!!!!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ λαέρτης 11/08/2015 07:20:46

        Ακριβώς!

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Ταπαολκαφε 10/08/2015 12:18:02

      125,000 τον μηνα....ειναι ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ και δεν ειναι σπαταλη.... Οταν αρχισει ο κοσμος να πεταει πετρες....να προσεχουν και οσοι δεν ειναι Τσιριζα μην τους παρει καμια λαικιστικη ξοφαλτση γιατι θα ειναι ασυγκριτα επικινδυνη.

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Vassilis 10/08/2015 12:33:44

        καλέ ναι !!! Άλλωστε ποιος δεν παίρνει σήμερα 125000 το μήνα και μάλιστα με capital controls!!! Κι από την άλλη τα ΣΥΡΓΕΛΑ δεν συνηθίζουν να λαϊκίζουν!!! (Μην ξαναγράψεις όμως τέτοια φοβιστικά για ξώφαλτσες γιατί τρομάζω!! Καλά??)

  2. λαέρτης avatar
    λαέρτης 10/08/2015 10:54:57

    που υποβάλλουμε αίτηση είπαμε? Και μια ερώτηση: η μητέρα μου είναι Ακροδεξιά με ειδικότητα στην κατασκόπευση του αντιςταςιακού πατέρα μου (γεννηθείς το 1954 αλλά δεν ενδιαφέρομαι για αυτόν γιατί πρώτον είναι αριστερός και δεύτερον λαμβάνει κανονικά την αντιστασιακή του σύνταξη ως μέλος του ΕΛΑΣ...) και λαμβάνει το επίδομα ανηλίκων για τα παιδιά μου. Έχει κι αυτή δικαίωμα αίτησης ή θα πρέπει να κάνει πρώτα ανάληψη των καταθέσεών μας με παράλληλο λογαριασμό ?

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ λαέρτης 10/08/2015 11:29:12

      Αν η μητέρα σου τον έκλεψε για να τον παντρευτεί,δικαιούται και επίδομα Β.Α.Ε. (Ο πατέρας σου..)

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/08/2015 12:12:30

        αλήθεια ??? τι είναι το Β.Α.Ε.????

        • sender avatar
          sender @ λαέρτης 10/08/2015 12:17:04

          Βαρέα και ανθυγιεινά!(χαχαχα)

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ sender 10/08/2015 13:35:38

            τι δηλαδή σκουπίδια χαμαλίκια και τέτοια !! Και να υπάρχει και απόδειξη ότι όντως εμείς κάναμε τέτοια δουλειά ???!!! Α όχι!! Εμείς είμαστε αριστεροί !! Έχουμε αξιοπρέπεια !! Έχουμε δικαιώματα!!! Αυτά είναι για τους προλετάριους!!

          • sender avatar
            sender @ λαέρτης 10/08/2015 14:18:21

            Νομενκλατούρα!

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ λαέρτης 10/08/2015 12:21:08

          :-) Βαρέα και Ανθυγιεινά Επαγγέλματα.