#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2012 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ώρα της μεγάλης παράταξης και του Αρχηγού της

Πάρε τον Γιώργο και κοπάνα τον Παπαδήμο

 

Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Ήρθαν πιο κοντά από ποτέ κι αλαλάζουν. Μας ζητούν να μειώσουμε όχι απλά τις αμυντικές μας δαπάνες αλλά ακόμη και των αριθμό των εισακτέων στις Στρατιωτικές Σχολές μας. Να απολύσουμε κι από τους εν υπηρεσία.

Δεν είμαστε το Λουξεμβούργο ή το Βέλγιο. Δεν συνορεύουμε με τον Άγιο Μαρίνο, την χώρα – λακκούβα, την Ολλανδία, ή την Δανία.

Ποιος θα μας εγγυηθεί τα σύνορα μας. Αν γίνει κάτι ποια αρωγή θα έχουμε; Την ευχή του Βέστερβελε και του αντρούλη του; Θα πάει ο Τόμσεν εθελοντής στην 16η Μεραρχία στον Έβρο; Χλωμό το βλέπω.

Δίπλα μας έχουμε ένα αρπακτικό, την ισλαμοφασιστική Τουρκία, παγκόσμια πρωταθλήτρια των Γενοκτονιών, κυπελλούχο στο αγώνισμα «παραβιάζω όποια συμφωνία υπογράφω». Τα θεμέλια του κράτους τους, οι θεσμοί, τα κρατικά όργανα των γειτόνων μας, η Ιστορία τους κι η σύγχρονη πολιτική τους είναι ποτισμένα από ελληνικό, αρμένικο και κούρδικο αίμα. Μαζικοί φόνοι, βιασμοί, εξανδραποδισμοί, πλιάτσικο, καμμένα χωριά, διεθνείς τσαμπουκάδες κι απειλές στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα.

Οι αρχισαράφηδες μας ζητούν μια ολική έκπτωση. Σε λίγο για να βγαίνουν τα νουμεράκια, θα μας ζητήσουν να εκτελούμε τους γέρους άνω των 70, για να λυθεί και το ασφαλιστικό.

Είμαστε πλέον μια τρίχα από την κόκκινη γραμμή, αν κι εγώ πιστεύω ότι ήδη την έχουμε περάσει.

Και τι έχουν απέναντι τους οι νέοι βάρβαροι; Τον …Παπαδήμο, που πάει κι έρχεται όπως πήγε. Δεν είναι πρωθυπουργός, είναι το κούριερ της Τρόϊκας και των Γερμαναράδων, οι οποίοι για τρίτη φορά στην σύγχρονη Ιστορία, διαπράττουν Ύβρη. Αυτή τη φορά όχι με τα όπλα. Με τα φράγκα, την οικονομική και πολιτική δύναμη.

Το χρέος είναι και όπλο. Δικό μας όπλο. Δεν θέλουν την χρεωκοπία, την απεύχονται, παρ ΄ότι μας απειλούν συνεχώς με αυτήν και επιστροφή στη δραχμή. Την φοβούνται όσο κι εμείς, γιατί δεν έχουν ούτε αυτοί ιδέα για τις συνέπειες, για την άγνωστη εκρηκτική ύλη που μπορεί να πυροδοτηθεί.

Ποτέ η Πατρίδα δεν βρέθηκε σε τόσο δεινή θέση με τόσο ελλιποβαρή ηγεσία. Πάρε τον Γιώργο και κοπάνα τον Παπαδήμο.

Είναι η ώρα της μεγάλης παράταξης και του Αρχηγού της. Της κοινωνικά φιλελεύθερης, λαϊκής και πατριωτικής. Είναι η ώρα μιας σαφούς και σταθερής θέσης αληθινής διαπραγμάτευσης, που θα βάλει φρένο στον εξευτελισμό και θα απαιτεί αυτά που πραγματικά θα βγάλουν τη χώρα και το Λαό από το αδιέξοδο. Χρήμα που δεν θα πηγαίνει μόνο στην αποπληρωμή των δανεικών αλλά στην χρηματοδότηση της ανασυγκρότησης της παραγωγικής μας βάσης. Χρήμα που θα ξοφληθούν τα χρέη προς τις παραπαίουσες αληθινές επιχειρήσεις, που θα κινήσουν τη μηχανή της οικονομίας, θα συνεχιστούν τα έργα υποδομής, χρήμα που θα κυκλοφορήσει στην πεθαμένη αγορά.

Και αληθινές μεταρρυθμίσεις, όχι πράσινες ιδεοληπτικές ανοησίες για την νομιμοποίηση της σάρας και της μάρας από την Ασία ή που θα τρώει τους Έλληνες και τις ήδη κολοβές αποδοχές τους και θα κάνει την χώρα κουφάρι. Μεταρρυθμίσεις που θα φέρουν αληθινές επενδύσεις, σπάσιμο των γραφειοκρατικών εκβιαστικών μηχανισμών.

Για όλα αυτά χρειάζεται νέα ηγεσία Λοιπόν: Εκλογές, εκλογές, εκλογές. Φτάνει πια με τις ισορροπίες, τα ακροβατικά παιχνίδια με τους θεσμούς. Ωραία, εκπληρώθηκε το όραμα του σύμπαντος Ελληνισμού, έγινε υφυπουργός ο «μπουμπούκος». Πάμε γι’ άλλα τώρα. Ας σοβαρευτούμε…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/02/2012 14:45:06

    Φαήλο, σε εξορκίζω: στις ώρες που απομένουν, πιάστε ΟΛΟΙ τον Σαμαρά και πείστε τον να κλείσει τα αφτιά του στις χυδαίες απειλές που εκτοξεύουν τα παπαγαλάκια των νταβατζήδων και των ευρωναζί. ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ το αυριανό ΟΧΙ στην εξαθλίωση. Ο ρόλος του Σαμαρά σήμερα είναι ταυτόσημος με εκείνον του Ιωάννη Μεταξά τα ξημερώματα της 28ης Οκτωβρίου του 1940, ταυτόσημος με εκείνον του Κωνσταντίνου Καραμανλή τη νύχτα της 23ης Ιουλίου 1974!

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Αυριανιστής 04/02/2012 14:57:24

      Eχεις απολυτο δικηο. Να δουμε εαν αυτα που προτεινεις θα εισακουστουν.
      H Eλλαδα βρισκεται πλεον στο "παρα πεντε" και εαν υπαρξει οποιαδηποτε αλλη ενδιαμεση "ρεαλιστικη" σταση, τοτε αυτη θα αντιμετωπιστει απο την πλειοψηφια του ελληνικου λαου ως κανονικη προδοσια.

    • kostis avatar
      kostis @ Αυριανιστής 04/02/2012 15:33:02

      Οι Σουλιωτησες & καλόγερος Σαμουήλ στο Κουγκι δεν ειχαν ιδεα για κοκκινες και ροζ γραμμουλες ,ειχαν ΜΟΝΟ Αξιοπρεπεια !!!!!

      • Rio avatar
        Rio @ kostis 04/02/2012 18:31:14

        Αυτη ομως,δεν διδασκεται στα πανεπιστημια της Εσπεριας, οπως θα παψει να αναφερεται στα βιβλια και το Κουγκι αν ετσι αποφασισει ο εσμος των δηθεν συντηρητικων και των ταχα προοδευτικων που μας εχουν κατσικωθει στο σβερκο απο συστασεως του ελληνικου κρατους.

      • Σουλιώτης avatar
        Σουλιώτης @ kostis 04/02/2012 22:15:16

        Ήταν Αλβανοί, γι' αυτό.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Σουλιώτης 04/02/2012 23:16:56

          Έλληνες ήταν. Η αρβανιτιά που έμενε εδώ ήταν ζυμωμένη με τον ελληνισμό ασχέτως φυλετικής καταγωγής γι' αυτό και μετά το 21 αποτέλεσε ένα αναπόσπαστο κομμάτι του ελληνικού λαού

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Σουλιώτης 05/02/2012 03:02:19

          Το "χα να μουν" το ξέρεις;
          Είχαν αλβανική εθνική συνείδηση οι Σουλιώτες;
          Για την Αλβανία πολέμησε και σκοτώθηκε ο Μάρκος Μπότσαρης;
          Αντε να πας να ποστάρεις σε κανένα νεοναζί αλβανικό φόρουμ καλύτερα....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αυριανιστής 04/02/2012 16:15:06

      Όπως το λες Φαήλο είμαστε πάνω στην κόκκινη γραμμή! Μη την περάσουμε για΄τι το χάος που περιμένει τον τόπο και το λαό που δε θα έχει που να βασιστεί με βάση τη λογική θα μας πάει πολύ πίσω έστω και για κάποιους μήνες με μεγάλες απώλειες λόγω πείνας... Με χρεοκοπία και ισχυρή κυβέρνηση που έχει συμμάχους μπεσαλήδες (π.χ. Πούτιν) δεν έχεις μεγάλα θέματα πέρα από την την εγκληματικότητα και την παιδεία. Η οικονομία με μικρές παρεμβάσεις θα ισορροπήσει άμεσα αρκεί να αρθούν οι αδικίες των 2 ετών που πέρασαν και να στηριχτεί ο Έλληνας κυρίως ψυχολογικά...

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Αυριανιστής 04/02/2012 23:46:21

      Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα μαζί σου. Ο Σαμαράς, στον οποίο πιστεύουμε ακόμη, κρατάει ένα μοναδικό κλειδί στο χερί του. Είτε θα το χρησιμοποιήσει για να μας κλειδώσει εντός του χρυσού κλουβιού της αγέλης των λύκων και να μας κατασπαράξουν είτε εκτός, όπου θα είμαστε μόνοι για να αναλάβουμε το μέλλον μας. Προτιμώ το δεύτερο για μένα και την οικογένειά μου.

    • Έλλην Πατριώτης avatar
      Έλλην Πατριώτης @ Αυριανιστής 05/02/2012 00:14:56

      Mη μασάτε παλικάρια. Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή. Καλύτερα να είμαστε λεύτεροι με τη δραχμή παρά είλωτες και στην Ευρώπη. Χωράφια έχουμε. Θα τα οργώσουμε με τον τίμιο ιδρώτα μας όπως οι παπούδες μας. Θα σπείρουμε σιτάρι στους κήπους και στα μποστάνια. Και θα κάνουμε υπομονή όπως οι ήρωες του εικοσιένα. Σε είκοσι χρόνια θα έχουμε δικά μας πετρέλαια. Κουράγιο Έλληνας. Σφίξτε τα δόντια. Δε χρειαζόμαστε ούτε ξένα αμάξια, ούτε έχουμε ανάγκη να ταξιδεύουμε στο εξωτερικό. Μένουμε στη καλύτερη πατρίδα του κόσμου. Θα ζήσουμε μόνοι μας ως καθαροί Έλληνες χωρίς ξένους, ξένα προιόντα, ξένα κανάλια, ξένα φαγητά.

  2. Fanis avatar
    Fanis 04/02/2012 14:55:41

    Λοιπόν: Εκλογές, εκλογές, εκλογές.
    ==
    Αυτο θελουμε μεσιε.

    Τον …Παπαδήμο, που πάει κι έρχεται όπως πήγε. Δεν είναι πρωθυπουργός, είναι το κούριερ της Τρόϊκας και των Γερμαναράδων
    ==
    Σωστος ,μεσιε δοκτωρ Φαηλος.
    Το λοιπον . Αυριο ο κ.Σαμαρας ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΣΚΕΨΗ .
    Αγνοει το "δοτο" και δηλωνει οτι αποσυρει την υποστηριξη του ..

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Fanis 04/02/2012 15:49:18

      Ας πάρει επιτέλους μια εθνική και Ελληνική στάση ο Σαμαράς.
      Οχι πια στους υπαλληλίσκους της τρόικας και τους δοτούς Πρωθυπουργούς. Ας σκεφτεί και κάποιος την Ελλάδα και τους Έλληνες.
      Δεν πάει άλλο. Μολών λαβέ.

  3. mlvzero avatar
    mlvzero 04/02/2012 15:02:26

    αν και αριστερος συμφωνω φαηλο στο οχι.
    αφηνω οποιαδηποτε κριτικη για αστικα κομματα προσωπα κλπ στο πλαι
    αφηνω πισω μου οτι ενοχλει στην νδ και καταπινω την κριτικη που ακουω για το κκε
    λοιπον,φαηλο, φακτορα και ολα τα παιδια εδω μεσα σας ρωταω..αν πει ΝΑΙ τι γινεται?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ mlvzero 04/02/2012 16:15:48

      ΝΑΙ, δε θα πει!

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ Γεώργιος Τ. 04/02/2012 17:22:18

        ΟΧΙ , ΘΑ ΠΕΙ!!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ mlvzero 04/02/2012 23:20:30

      Αν πει ναι δεν θα είναι πια αξιόπιστος. Θα πει ΟΧΙ γιατί γι' αυτόν το μείζον θέμα είναι η αξιοπιστία.

  4. βορειος avatar
    βορειος 04/02/2012 15:02:35

    Σωστος, ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.

  5. Ο Βουνίσιος avatar
    Ο Βουνίσιος 04/02/2012 15:03:01

    Τώρα είναι: "Ή Τάν ή επί Τάς". Δηλαδή ή θα μείνουμε ελεύθεροι και θα ορίσουμε εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ τις τύχες μας ή για 100 χρόνια θα είμαστε απολύτως εξαθλιωμένοι, σαν τους λαθρομετανάστες που έρχονται λαθραία στην Χώρα μας καθημερινώς και θα βλέπουμε τους Αμερικανόυς και τους Γερμανούς να εκμεταλλεύονται όλον τον ορυκτό μας πλούτο με αποικιοκρατικό σύστημα.
    Ο Σαμαράς παρά τις αφόρητες πιέσεις που δέχεται, πρέπει να κλείσει πρώτα την πόρτα κατάμουτρα στα ξένα "πιράνχας" και στην συνέχεια να ξεκαθαρίσει με την ντόπια "Κόζα Νόστρα" όλων των συντεχνιών, ξεκινώντας από τους δημοσιογράφους για να σταματήσει ο ψυχολογικός πόλεμος εις βάρος του λαού και να ακουσθεί επιτέλους η φωνή των πραγματικών Ελλήνων.-

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ο Βουνίσιος 04/02/2012 16:16:16

      Απόλυτα σωστός σε όλα!

  6. IOANNIS avatar
    IOANNIS 04/02/2012 15:06:01

    ΕΚΛΟΓΕΣ,ΕΚΛΟΓΕΣ,ΕΚΛΟΓΕΣ.Η ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΣΩΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  7. dimitris avatar
    dimitris 04/02/2012 15:08:28

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΟΛΙΤΕΥΟΣΟΥΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΝΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ Η ΜΟΙΡΑ ΣΕ ΕΦΕΡΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΥΡΙΟ ΕΧΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  8. ΠΑΛΛΗΞ avatar
    ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 15:10:09

    Εαν δεν υπογράψει την συμφωνία: 1. χρεωκοπία 2. εσωτερική αναταραχή (ναι θα χυθεί αίμα βλέπε Αργεντινή) 3. Δραχμή 4. Η τύχη/το μέλλον στα χέρια μας. Αν υπογράψει 1. υποδούλωση 2. συνέχιση του φαυλου κύκλου του δανεισμού 3. καταστροφη της παραγωγικότητας και του βοιωτικού επίπεδου και πείνα παντού.
    ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ! Μακαρι να τον φωτήσει ο θεός.

    • siakkas avatar
      siakkas @ ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 16:01:38

      1. Είμαστε σε καθεστώς χρεωκοπίας
      2.Από πότε οι εκλογές έγιναν αφορμή εσωτερικών αναταραχών; Μόνο όταν είχαμε χούντα.
      3. Ποιος θα προκαλέσει αναταραχή το 2%;
      Πιστεύω στην "ορθή" απόφασή του γιατί "Ο κόσμος είναι του θεού....και ο θεός του κόσμου."

      • coyote avatar
        coyote @ siakkas 04/02/2012 17:03:10

        +++
        Απελευθερωση λεγεται, απο τα δεσμα των ΝΕΟΝΑΖΙ.
        Υπαρχει Ελληνας πολιτικος που να πιστευει οτι η Γερμανια κοπτεται για το καλο μας?? η κρετινος ανιστορητος ειναι, η πουλημενο τομαρι.
        Αν υπογραψουν ολοι το καταπτυστο νεο μνημονιο σε λιγους μηνες θα ανακαλυψουν τι σημαινει εξαθλιωση, χρεωκοπια, αιμα στους δρομους.
        Οταν οι ανθρωποι δεν εχουν χασουν τιποτα αλλο..το χανουν και τοτε οι τυραννοι πεθαινουν.

        • Χαζούλης avatar
          Χαζούλης @ coyote 04/02/2012 21:52:55

          Απελευθερωση λεγεται, απο τα δεσμα των ΝΕΟΝΑΖΙ και από τα δεσμά της MERCEDES της AUDI της BMW και των Cayen

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 16:17:45

      Αίμα δε θα χυθεί αν πάμε σε εκλογές. Αν δεν πάμε θα έχουμε σίγουρα θέμα και αυτός είναι ο στόχος των εχθρών μας και των εγχώριων συνεργατών τους.

      • ΠΑΛΛΗΞ avatar
        ΠΑΛΛΗΞ @ Γεώργιος Τ. 04/02/2012 16:28:15

        Μαλλον αγνοείτε ότι για να γίνουν εκλογές χρειάζονται 25 μερες!!! Σε αυτό το διάστημα έχουμε δανειακές υποχρεώσεις (Μαρτιος) για τις οποίες ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ..άρα στάση πληρωμών και μεχρι να έρθουν εκλογές ποιο ζει ποιος πεθαίνει...κυριολεκτικά! ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ οτι οι εκλογές είναι τόσο απλή και εύκολη υπόθεση αυτή την στιγμή... γι αυτό και ο Σαμαράς πιστεύω έχει αυτό το ΤΕΡΑΣΤΙΟ δίλλημα..διαφορετικά θα είχε δρομολογήσει την διαδικασία...γνώμη μου.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 16:43:55

          Όχι μόνο το αγνοώ αυτό, αλλά και το αντιπαρέρχομαι. Θυμήσου μόνο το 1996 και τις "εκλογές εξπρές" που έκανε (και κέρδισε) ο αχαμνός λογιστάκος. (Ο όρος "εκλογές εξπρές" επινοήθηκε με αλαζονεία και κομπασμό από τους τσουκατοπανταγιάδες, που τότε ήλεγχαν απολύτως την πληροφόρηση εν μέσω των αλαλαζόντων ΜΜΕ των νταβατζήδων.)

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 04/02/2012 16:46:07

            (Οι εκλογές εκείνες είχαν γίνει μέσα σε 20 μέρες -το πολύ- από την προκήρυξή τους. Κάλλιστα μπορούν, αν αύριο πέσει ο φαύλος ντιλίβερυ μαν των ευρωναζί, να γίνουν και τώρα σε τόσο σύντομο διάστημα, ήτοι την πρώτη Κυριακή του Μαρτίου -κι αυτό, μόνον επειδή η προηγούμενη Κυριακή είναι των Απόκρεω.)

          • ΠΑΛΛΗΞ avatar
            ΠΑΛΛΗΞ @ Αυριανιστής 04/02/2012 16:53:25

            Μακάρι Αυριανιστή γιατί μόνο έτσι δεν θα έχουμε αποτέλεσμα.

    • astefan avatar
      astefan @ ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 20:53:34

      Τι μας λένε οι δανειστές;
      Εάν δεν σκύψετε,
      δεν θα σας δώσουμε άλλο δάνειο.
      Οπότε τι ακριβώς θα γίνει το Μάρτιο;
      Δεν θα έχουμε χρήματα
      να τους πληρώσουμε τα ομόλογα που λήγουν τότε.

      Δηλαδή, μάς απειλούν πώς,
      δεν θα μας δώσουν λεφτά
      για να τους πληρώσουμε.
      ΠΕΦΤΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΟΥΛΕΜΑ.

      Όχι τώρα. Και όχι, ένα απλό Όχι.
      ΟΧΙ ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ.

      Κανένα δάνειο για τα επόμενα 20 χρόνια.
      Κανένα δάνειο μέχρι να μηδενίσουμε το χρέος.

      Τα 360 δις μπορούμε να τα πληρώσουμε.
      Τα 250 κουρεμένα δις, δεν θα τα πληρώσουμε ποτέ.

    • Aris avatar
      Aris @ ΠΑΛΛΗΞ 05/02/2012 00:11:26

      1.Χαχααχαχαα
      2.Χιχιχιιιχιιχχι
      3.Χοχχοχοχοχοχ
      4. Γιούπι!!!!!
      Γιατί όλα όσα καταστροφικά γράφετε μου φαίνονται γελοία; Γιατί κανείς δεν λέει να καταλάβει ότι για να βγούμε από το ευρώ πρέπει να αλλάξουν οι ευρωπαϊκές συνθήκες, κάτι που κανείς δεν τολμά να κάνει; Γιατί δεν γνωρίζετε ότι όσα εκβιαστικά μας ζητάνε, μας σκοτώνουν όλο και πιο πολύ; Λοιπόν, η ΕΛΛΑΣ είναι δεμένη στο άρμα της Ε.Ε., της ευρωζώνης και εκτός από απεχθές και φουσκωμένο (με φαρίνα) χρέος, κουβαλά και πολύ πλούτο...
      Ελπίζω αύριο να ξημερώσει μια μέρα που θα την θυμόμαστε όλοι! Ελπίζω να γραφτεί ιστορία.

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ ΠΑΛΛΗΞ 05/02/2012 00:28:20

      Πραγματικὰ οὐδεὶς μᾶς ἔχει ἐξηγήσει γιατὶ ἄρνηση τῆς συγκεκριμένης συμφωνίας σημαίνει ἔξοδο ἀπὸ τὴν δραχμή. Οὔτε γιατὶ δὲν μπορεῖ νὰ γίνει μία συντεταγμένη χρεωκοπία ἐντὸς τοῦ Εὐρώ. Καὶ οὔτε βεβαίως γιατὶ δὲν μπορεῖ νὰ ὑπάρξει ἄλλη συμφωνία πιὸ συμφέρουσα γιὰ τοὺς Ἕλληνες.

  9. ikaros avatar
    ikaros 04/02/2012 15:10:56

    Μακάρι να διαψευσθώ αλλά για τη στάση του κ. Σαμαρά μάλλον δε θα ενθουσιαστούμε ιδιαίτερα. Μακάρι να διαψευσθώ.

  10. Κώστας Τσίπας avatar
    Κώστας Τσίπας 04/02/2012 15:12:05

    Το Τέλος του Αντωνίου

    Αλλά σαν άκουσε που εκλαίγαν η γυναίκες
    και για το χάλι του που τον θρηνούσαν,
    με ανατολίτικες χειρονομίες η κερά,
    κ' η δούλες με τα ελληνικά τα βαρβαρίζοντα,
    η υπερηφάνεια μες στην ψυχή του
    σηκώθηκεν, αηδίασε το ιταλικό του αίμα,
    και τον εφάνηκαν ξένα κι αδιάφορα
    αυτά που ως τότε λάτρευε τυφλά -
    όλ' η παράφορη Αλεξανδρεινή ζωή του -
    κ' είπε «Να μην τον κλαίνε. Δεν ταιριάζουν τέτοια.
    Μα να τον εξυμνούνε πρέπει μάλλον,
    που εστάθηκε μεγάλος εξουσιαστής,
    κι απέκτησε τόσ' αγαθά και τόσα.
    Και τώρα αν έπεσε, δεν πέφτει ταπεινά,
    αλλά Ρωμαίος από Ρωμαίο νικημένο[ς]».

    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

    Αντώνιε μια στιγμή-ένα ΟΧΙ (για την λήθη ή την Αιωνιότητα)!Ιωάννης Μεταξάς-Τάσος Παπαδόπουλος-Αντώνης Σαμαράς
    Βάρβαροι είναι απέναντι σε Ρωμαίο,Τσάκισε τους!!!

  11. burner856 avatar
    burner856 04/02/2012 15:12:27

    Ευγε Φαηλο!!!Η αριστεραντζα(εξαιρω το ΚΚΕ)κατεστρεψε τη χωρα-πεισε τον Σαμαρα να ριξει την κυβερνηση,να γινουν εκλογες και να περασει στην ιστορια ως ηγετης σαν τον ΤΑΣΣΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ!!!Μεταξυ μας ομως <>θα βρεθει και θα απογοητευτουμε ολοι μας.....ενστικτωδως βλεπω οτι με το πραγματικο ΟΧΙ θα τους παρει ολους ο διαολος,οταν επαναστατησει ο λαος!!!

  12. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/02/2012 15:14:48

    Αν διαβάζω σωστά τις εξελίξεις των τελευταίων εβδομάδων βρισκόμαστε μπροστά σε μια ηρωική έξοδο του Σαμαρά από την κυβέρνηση/παρωδία του Παπαδήμου. Τα ταξιδια σε Ρωσσία, Ισραήλ και όπου να ναι και Κύπρο αν δεν κάνω λάθος, οι διαρροές περί κόκκινων γραμμών και οι ζωντανές [!] παρεμβάσεις σε δελτία ειδήσεων για την επιβεβαίωση τους και αρκετές αναρτήσεις στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα από συγκεκριμένους ανθρώπους, με κάνουν να πιστεύω ότι έχει προσεκτικά οργανωθεί από τον Σαμαρά σχέδιο απεγκλωβισμού από την κυβέρνηση πρώτα και από το μαρτύριο "δόσης/μέτρων" που έχει σχεδόν εξαθλιώσει την χώρα.
    Το πρώτο βήμα είναι αύριο όπου η σύγκρουση του Σαμαρά με τον Παπαδήμο/κομιστή των τροικανών, νομίζω θα είναι σφοδρή και θα φτάσει στα άκρα. Ελπίζω προσωπικά για αποδέσμευση από τη στήριξη της κυβέρνησης, παραίτηση κομιστή τρόικας, εκλογές, ΠΑΥΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ τον Μάρτιο και σχηματισμό πατριωτικής κυβέρνησης νδ/αριστεράς με στήριξη από συγκεκριμένα ξένα κέντρα. Έξοδος από ευρώ νομίζω σύντομα.
    Σαμαρά, οι μάσκες τώρα θα πέσουν.

    • franc avatar
      franc @ Ηλίας 04/02/2012 20:38:47

      Hλία αυτό είναι το plan b,
      Είναι δηλαδή το απευκταίο σενάριο, όταν μας πετάξουν έξω.
      Απ την εξέλιξη των πραγμάτων εγώ αντιλαμβάνομαι οτι οι Γερμανοί εχουν μεγάλο πρόβλημα να μας πετάξουν έξω απο την ΕΕ αν και θα το επιθυμούσαν τώρα που πιστεύουν οτι έχουν προφυλάξει τα νώτα τους.
      Αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει να είσαι βέβαιος.
      Αρα θα τους προσφέραμε στο πιάτο τη λύση άν φεύγαμε μόνοι μας πρίν αρχίσει να ανακάμπτει η ΙΤΑΛΙΑ η οποία είναι και το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ μαζί με την ΙΣΠΑΝΙΑ.
      Πιστεύετε όλοι σας σ' αυθτό το site οτι τώρα που μας άναψαν οι κουτόφραγκοι τα λαμπάκια πρέπει να τους αφήσουμε να πετύχουν τό στόχο τους? Να γίνουμε εμείς κουτότεροι απ' αυτούς και να κόψουμε μόνοι μας τα πόδια μας. Ο ήρωάς μας αυτή τη στιγμή πρέπει να είναι ο ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ και όχι οξύθυμος Αχιλλεύς.
      Ο Σαμαράς πρέπει αύριο να βγεί χαμογελαστός και να πεί στους Γερμανούς: Αφού πιστεύετε οτι οσο μικρότερος ο μισθός τόσο μεγαλύτερη η ανταγωνιστικότητα, δεχόμαστε ελάχιστο μισθό 50 ευρώ. Καταργούμε 13 , 14 και 12ο μισθό . Δεχόμαστε Αγγλικό και όποιο άλλο δίκαιο θέλετε. To PSI το κλείσαμε, φέρτε τώρα τα 145 δις .
      Το τι θα κάνει στη συνέχεια θα του το πώ εγώ στο τηλέφωνο . Εχετέ μου εμπιστοσύνη. Ετσι κι αλλοιώς δεν έχουμε τίποτε παραπάνω να χάσουμε.

      • akenaton avatar
        akenaton @ franc 04/02/2012 21:52:05

        Μέσα!!!!!!!!!

  13. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 04/02/2012 15:16:07

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ....ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ,ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ!!!!!ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΘΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΑΡΕΚΛΩΘΟΥΝ!!!!

  14. k avatar
    k 04/02/2012 15:16:35

    ΑΟΡΙΣΤΙΕΣ. ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ k 04/02/2012 16:19:18

      Εκλογές, εκλογές, εκλογές! Τι πιο συγκεκριμένο θες δηλαδή;

  15. captain avatar
    captain 04/02/2012 15:20:51

    Το καθεστως της αστικης μας δημοκρατιας εχει τη νομιμοποιηση του 70%. Το 30% εχει χασει σχεδον τα παντα, νιωθει οτι τον ληστεψαν και οτι μεχρι το 2020, δε μπορει να ελπιζει σε καμμια ανελιξη διοτι οι ευκαιριες δε θα ειναι οπως τις προηγουμενες δεκαετιες. Η μειωμενη νομιμοποιηση εμποδιζει τη ΝΔ να βγαλει στο προσκηνιο ως μοχλο διαπραγματευσης τον ελληνικο λαο. Διοτι θα υπαρχει ο κινδυνος, ενα νεο πανδημο ΟΧΙ προς τους ξενους (βασικα Γερμανους που κινουν τα νηματα προς το παρον μονοι μεσα στην ΕΕ μαζι με 3-4 βορειους πλεονασματικους), να μετεξελιχθει σε περαιτερω αμφισβητηση του πολιτικου συστηματος που ξεπερνα τα συμφεροντα της αστικης ΝΔ. Εαν ο ελληνικος λαος διατρανωνε μαζικα την αντιθεση του (σε μια πολιτικη που α)ειναι πολλη αρνητικη για το 50% β)δεν ειναι σιγουρο οτι οδηγει σε 5-6 ετη σε βιωσιμη αναπτυξη και σε στοιχειωδη κοινωνικη ευημερια), η Ευρωπη θα ταρακουνιοταν (οπως το 1940). Τωρα οι αρχηγοι θα συμφωνησουν αναγκαστικα και μετα, το νεο μνημονιο θα περασει με πολλες αρνητικες ψηφους. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το 1940 ειπαμε ΟΧΙ αλλα μετα το θανατο του Μεταξα ειχαμε κριση αντιπροσωπευσης. Ο Σαμαρας μπορει να παιξει το ρολο της Σιδηρας Χειρος του Μεταξα; Ή θα αφησει τις εξελιξεις να τσουλησουν και να βγαλει τα καστανα απο τη φωτια η βουλη ή ο ελληνικος λαος (εκλογες); Μηπως ομως και αυτο ειναι σαν το λαθος του Ελ Βενιζελου που απεθεσε την Ευθυνη του Ηγετη στις πλατες της ανευθυνης μαζας;

    • Fanis avatar
      Fanis @ captain 04/02/2012 15:28:52

      captain
      =
      Αδελφε ασε το "captain" και διαλεξε ΟΠΟΙΟ αλλο νικ-νειμ γουσταρεις.

      ΟΧΙ τωρα και "captain" εσυ ρε ασυναρτητε αγραμματε μπερδεμενε..
      Σιχτιρ πια .Ολοι μικροι μεγαλοι στα καφενεια...

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Fanis 04/02/2012 15:45:29

        Οι κοινωνίες μαραζώνουν, όταν αρνούνται το διαφορετικό.
        Οι άνθρωποι γίνονται ανθρωπίσκοι, όταν την όραση και την ακοή τους παραχωρούν στην αδιαλαξία τους.

        Και ποιός θα κρίνει, ποιός ο μεγάλος και ποιός ο μικρός;

        • Fanis avatar
          Fanis @ Μανιάτης 04/02/2012 15:55:46

          Επειδη ρε "captain" εισαι πολυ μπερδεμενος για ριξε μια ματια εδω: (για το κολλητο σου αρχομανη μεθυστακα ελ.βενιζελο κυριως):
          (ΚΥΡΙΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟ της Μικρασιατικης καταστροφης) :

          h-p://palio.antibaro.gr/national/kekaumenos_oxi.php

      • Geros avatar
        Geros @ Fanis 04/02/2012 17:03:33

        Ασυνάρτητε , αγράμματε , μπερδεμένε .... μπράβο επίπεδο , μπράβο μόρφωση , μπράβο επιχειρήματα .
        Fanis όταν μάθεις να μιλάς πέραν του επιπέδου "καβγάς για ομάδες έκτης δημοτικού" έλα εσύ στο καφενείο. Μέχρι τότε κανε παρέα με δεκάχρονα και τσακωθείτε για μπάλα στην παιδική χαρά.

        • Fanis avatar
          Fanis @ Geros 05/02/2012 09:11:25

          Geros
          ==
          Αυτο το "νικ" ΟΚ. Παει "ασσορτι" με τα λεγομενα σου και δεν υπαρχει προβλημα.
          Αλλωστε το "γηρας ουκ ερχειται μονο του" που λεγαν και οι αρχαιοι Μιλησιοι?Θηβαιοι? θα σε γελασω..

          Μαζι του ερχεται και το σακχαρο,και η πιεση και το Αλτσχαιμερ ,πως λεμε "γεροντικη ανοια"??
          Σιγα σιγα ερχειται και μην νομισεις οτι το καταλαβαινεις ,θειε.

          Εγω ειπα να μην προσβαλλεις την λεξη και το επαγγελμα "captain".
          Αυτα ...

        • Fanis avatar
          Fanis @ Geros 05/02/2012 10:28:11

          Geros
          ==
          Ενταξει . Με το "Geros" νο προμπλεμ.

          Το "captain" μου την .."εδωσε"..
          Προφανως ηθελες να δωσεις ..βαρυτητα.

          Αυτα για την ¨εκτη δημοτικου" μου ταπε και καποιος .."συναδελφος σου" "alkatran" η κατι τετοιο σε καποια αλλη αναρτηση.
          Αδελφος σου ειναι η το ιδιο σχολειο βγαλατε και μαθατε τα ιδια??

    • μχ avatar
      μχ @ captain 04/02/2012 15:48:32

      το σχέδιο που εκτυλίσσεται δεν "προβλέπει" ανάπτυξη...... εκποίηση προβλέπει...

  16. svetlana avatar
    svetlana 04/02/2012 15:25:33

    Εδώ και δύο χρόνια κάποιος προδότης μας σώζει από την χρεωκοπεία... Κάθε δύο μήνες η δόση έχε καταντήσει τροχοπέδι των ονείρων μας... Κάθε δύο μήνες εδώ και δύο χρόνια χρεωκοπούμε, πτωχεύουμε... Κάθε δύο μήνες χορεύουμε όπως μας βαράνε... Φτάνει πια.... Δεν θέλω ν΄ανοίκω σε μια Ευρώπη χωρίς αξιοπρέπεια.
    ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ... ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ... ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ...
    Ο φτωχός και ο άστεγος στους δρόμους της Αθήνας δεν ενδιαφέρεται για το PSI, για τις κόκκινες γραμμές τους για τα ψεμματά τους... ΑΥΤΟΣ ΠΤΩΧΕΥΣΕ ΚΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ... ΞΥΠΝΗΣΤΕ.... ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ? Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕΛΟΣ?
    ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ... Θέλω τη ζωή μου πίσω! Θέλω τ΄ονειρά μου πίσω! Αυτά τα μικρά, τα καθημερινά όνειρα χωρίς τα ψέμματα των προδοτών...
    Αντώνη, μη φοβηθείς αυτή τη φορά να ΦΥΓΕΙΣ... Αξίζει το κόπο! Για το μέλλον των παιδιών μας! Καλύτερα φτωχοί και αξιοπρεπείς παρά εξαθλιωμένοι και προδομένοι!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ svetlana 04/02/2012 16:20:16

      Ακριβώς!

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ svetlana 04/02/2012 16:41:31

      Συμφωνούμε !
      Απόλυτα !

    • ΝΙΚΟΣ Τ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Τ. @ svetlana 04/02/2012 19:24:50

      Συμφωνούμε όλοι, όχι άλλες δόσεις ξεφτίλας.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ svetlana 04/02/2012 23:53:22

      Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα !

  17. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 04/02/2012 15:35:56

    Για την συμμετοχή της ΝΔ στο έκτρωμα Παπαδήμου θα συζητάμε και θα διαφωνούμε για χρόνια. Οι υπερασπιστές της απόφασης αυτής του Αντώνη προτάσσουν την ανάγκη, το καλό της χώρας(μετά τα αίσχη Παπανδρέου για δημοψήφισμα), την ανάγκη υποστήριξης της διαπραγμάτευσης από μια δύναμη (τη ΝΔ) που έχει να προτείνει εναλλακτικά μη υφεσιακά μέτρα, τον κίνδυνο να είχε επωμιστεί η ΝΔ τον Νοέμβριο το ναυάγιο και άλλα λιγότερο ή περισσότερο πειστικά επιχειρήματα.
    Όπως και να 'χει η κυβέρνηση του αποτυχημένου Δοτού θα γραφτεί με μαύρα γράμματτ στην ιστορία του τόπου. Στο εσωτερικό μέτωπο συμβόλισε την νεκρανάσταση της αποκρουστικής μνημονιακής παράγκας με τον διορισμό του απερίγραπτου Καψή στη θέση κυβερνητικού εκπροσώπου, με τους γελοίους υπαινιγμούς του Δοτού για πράξη νομοθετικού περιεχομένου για τους μισθούς
    ( τόσο ευρωπαιστής είναι ο Δοτός, που αγνοεί βασικά χαρακτηριστικά του πηρήνα του ευρωπαικού κεκτημένου , που διακηρύσει το σεβασμό των Κρατών στις συλλογικές διαπραγματεύσεις), με την υπουργοποίηση ζόμπι του μπετατζίδικου σημιτισμού( Γιαννίτσης), με τα κωμικά γκάλοπ της εφημερίδας του Μπόμπολα που παρουσίαζαν τον Δοτό ως λαοπρόβλητο πρωθυπουργό
    ( αλλά φανέρωναν πόσο πολύ τον θέλει η σεσημασμένη Διαπλοκή) , με το ξεσάλωμα των πασόκων (Παπαιωάννου με οικονομικούς εισαγγελείς, Βενιζέλος -Λοβέρδος που από κρατικά κτήρια έκαναν κομματικές ανακοινώσεις κοκ).
    Το αποτέλσμα της αυριανής συνάντησης θα το κρίνουμε τις επόμενες μέρες. Λίγη υπομονή ακόμη.
    Ένα είναι το σίγουρο. Ο Σαμαράς πρέπει να συγκρουστεί με τον Παπαδήμο. Πρέπει να τα ακούσει ο Δοτός. Για τις συνεχείς νύξεις των φίλων και υπουργών του για παραβίαση της συμφωνίας των αρχηγών, για τα αίσχη των υπουργών του και πάνω από όλα γιατί μετατράπηκε( κάποιοι το προειδοποιούσαν από τον 11/2011) σε γραμματοκομιστή της Τρόικας, "κρεμώντας" την Ελλάδα και τις όποιες διαπραγματευτικές της δυνατότητες.
    Ο Παπαδήμος είναι υπόλογος και πρέπει να απολογηθεί. Να δώσει εξηγήσεις. Να μας πεί τι πέτυχε. Να μας πει ένα σημείο στο οποίο πέτυχε κάτι. Τώρα, όχι μετά από μήνες όταν θα δουλεύει για κάποιοι τραπεζικό ίδρυμα με υψηλές αποδοχές και θα δώσει συνέντευξη... στο Βήμα.
    Και η ΝΔ πρέπει τώρα-εντός των προσεχών δύο εβδομάδων- να αποχωρήσει από αυτήν την ανύπαρκτη κυβέρνηση με επικεφαλής τον ένοχο του swap του 2001. Ακόμη και όσοι έδειξαν κατανόηση για την επιλογή Σαμαρά τον Νοέμβριο , σήμερα νομίζω συμφωνούν πως ο Παπαδήμος πρέπει και να στοχοποιηθεί για το κρέμασμα που έκανε στις ελληνικές διαπραγματευτικές θέσεις και να καταγγελθεί δια της αποχώρησης της ΝΔ.

    • ΠΑΛΛΗΞ avatar
      ΠΑΛΛΗΞ @ Κώστας ΜΠ 04/02/2012 15:45:20

      Μιλάς για τον Παπαδήμο και ξεχνάς ποιος τον πρότεινε και ποιος τον χειραγωγεί τόσο καιρό...ΠΡΟΣΟΧΗ μην ξεχάσουμε τις ευθύνες του ΓΑΠ!!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 16:21:46

        Ποιος τον πρότεινε και ποιος τον χειραγωγεί; Ο ΓΑΠ; Αφού ο Λούκι Λουκ ήταν συμβουλός του αυτά τα 2 χρόνια.

  18. ΜΠ avatar
    ΜΠ 04/02/2012 15:39:20

    Αγαπητέ Φαήλε,
    Η ώρα του Α.Σ έχει έρθει, υπό την έννοια ότι η πίεση και ο εκβιασμός για μία απόφαση - η οποία ικανοποιεί τους δανειστές μας - είναι πλέον αδιαπραγμάτευτη. Στο σημείο αυτό (σημείο 0 για την Ελλάδα), ο Α.Σ καλείται να σηκώσει το βάρος μιας απόφασης που θα καθορίσει το μέλλον της Ελλάδος και των κατοίκων της, για πολλές γενιές. Η απόφαση αυτή, εκτός από τις μελλοντικές γενιές, θα καθορίσει - σχεδόν νομοτελειακά - και τα σύνορα της Ελλάδος, όπως αυτά υπάρχουν σήμερα.
    Το ΌΧΙ που διακαώς ζητάει να ακούσει ο Ελληνικός λαός από όποια πολιτική παράταξη και αν ανήκει, δεν αφορά τόσο στη ζητούμενη αυτοδυναμία των επερχόμενων εκλογών, όσο στο αίσθημα αυτοσυντήρησης του που έχει ο Έλληνας για τη ράτσα του και τη διατήρησή της στους αιώνες διαχρονικά.
    Λύσεις στα αδιέξοδα πάντα υπάρχουν. Το κλισέ "στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα", αυτή τη στιγμή είναι πιο αληθινό στο νόημά του από ποτέ. Οι ΕΚΛΟΓΈΣ πριν από οποιαδήποτε εκβιαστική δέσμευση της Χώρας μας, είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΉ ΑΝΆΓΚΗ. Το αποτέλεσμά τους θα ανακουφίσει τους Έλληνες, που γνωρίζουν ότι οι δύσκολες μέρες θα υπάρχουν και την επομένη μέρα των Εκλογών, όπως επίσης γνωρίζουν ότι αυτές μπορεί να είναι οι τελευταίες εκλογές που θα διεξαχθούν σε ένα ΕΛΕΎΘΕΡΟ - τυπικά- κράτος.

  19. mx avatar
    mx 04/02/2012 15:45:41

    ekloges xthes.....giati meta den tha exoun kanena noima.!!!

  20. Χαρά Παπαδάτου avatar
    Χαρά Παπαδάτου 04/02/2012 15:52:24

    Συμφωνῶ ἀπολύτως μέ τούς προλαλήσαντες

    Κύριε Σαμαρᾶ
    Οἱ Γόρδιοι Δεσμοί λύνονται μέ το σπαθί. Χρειάζεστε δυό φορές νά χτυπήσετε μέ τό σπαθί. Μιά φορά φεύγοντας ἀπό τήν ἐπαίσχυντη αὐτή κυβέρνηση τῶν ἐκβιαστῶν. Καί νά τρομοκρατήσετε τούς τρομοκράτες.
    Καί μιά δεύτερη φορά μέσα στο κόμμα σας, διώχνοντας τούς λελέδες, πού ἀρκετά μᾶς ζαλίσανε.
    Ὁ κόσμος θά εἶναι μαζί σας σέ αὐτή τήν περίπτωση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Χαρά Παπαδάτου 04/02/2012 16:24:29

      Έτσι! Μου αρέσει ο παραλληλισμός της κατάστασης με Γόρδιο δεσμό! Ταιριάζει. Και μόνο κόβεται. Αφού δεν ήθελαν με πολιτισμένο τρόπο, θα το γυρίσουμε ως χώρα στο αντάρτικο. Γιατί να μην πούμε τώρα στους δανειστές: ότι σας χρωστάμε είναι μέρος αυτών που μου χρωστάει η Γερμανία από τον Β ΠΠ. Όταν μου τα δώσει θα πάρετε κι εσείς. Πιέστε την λοιπόν αν θέλετε χρήμα...

  21. katohos avatar
    katohos 04/02/2012 15:56:53

    ΌΧΙ και εκλογές άμεσα.παράλληλα συμμαχίες με ρωσία, israel, κίνα και οποιον άλλο ενδιαφέρεται. τρόικες και δύση τους πετάμε έξω δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι υπογραφές. με ενδιαφέρει τι λέει ο λαός. καθαρά πατριωτική στάση και καθόλου μα καθόλου σκύψιμο. μεγάλη μερίδα του λαου είναι έτοιμη για τα νέα δεδομένα. αυτή η μερίδα θα παρασύρει και τους άλλους που ακόμα φοβούνται.

    σαμαρά, αφού είσαι σε τέτοιο πόστο, βάλε ένα μεγάλο stop σε αυτό το παραμύθι. και πάμε για αλλα. την τελική απόφαση πρέπει να την έχει ο λαός όχι 2-3 αρχηγοί κομματων...

  22. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 04/02/2012 15:57:40

    τι νυχτα μαγικη...
    και τι δεν θα 'δινα να ξαναζησουμε παλι τον παλμο μιας πατριωτικης νικης...

    αυριο νομιζω θα αρχισει η αντιτροφη μετρηση.

  23. mx avatar
    mx 04/02/2012 16:00:32

    ......ama thelei o Thomsen na paei ethelontis stin XVI na ton steiloun se fylakio parakalw......na mathei ti esti trigwno
    pisteyw oti ton oro gia mi plirwmi ton cds se periptwsi polemou mono tyxaia den ton balane....

  24. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 04/02/2012 16:02:23

    Αγαπητέ Φαήλε,

    το κείμενό σου θυμίζει εκείνες τις εξάρσεις των πασόκων και των φαύλων της 'Δημοκρατικής παράταξης".

    Ως μέλος της Παράταξης, ως μέλος πολύπαθους στο εμφύλιο οικογένειας, θα σταθώ απέναντι σου και με σεβασμό μέγιστο θα σου:

    Η μόνη υπεύθυνη δύναμη να αναγεννήσει το Έθνος είναι η Παράταξη με την προϋπόθεση πως θα σταθεί στο ύψος και το ήθος που επέδειξε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής στις δύσκολες για την Πατρίδα στιγμές.
    Και με σύνεση έπραξε γιατί ήξερε πως μαγικές ρομφαίες δεν υπάρχουν.
    Και ξέρεις θαρρώ ότι η ευθύνη είναι πιότερη όταν γνωρίζεις ότι ρομφαίες δεν υπάρχουν.
    Κι εσύ το γνωρίζεις και το ξέρεις!

    • george avatar
      george @ Μανιάτης 04/02/2012 16:12:43

      Για γίνε πιο συγκεκριμένος, γιατί από αοριστίες χορτάσαμε.

      Εννοείς ότι ο ΑΣ πρέπει να υπογράψει αύριο την υποδούλωση;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ george 04/02/2012 16:22:12

        Παρακαλώ κι εγώ να μας δώσει ο Μανιάτης μια ξεκάθαρη απάντηση στην επίσης ξεκάθαρη ερώτηση που του θέτεις. Από χρησμούς, δόξα τω θεώ είμαστε χορτασμένοι από άλλους.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ george 04/02/2012 16:27:33

        Δεν έχω επαρκεί στοιχεία για να τοποθετηθώ με βεβαιότητα σε μια τόση μεγάλη για τη χώρα μας και το Έθνος απόφαση.
        Όμως, με ό,τι γνωρίζω και με την πείρα της ζωής και της τραγικής ιστορίας του τόπου μας σου απαντώ:
        Ναι να υπογράψει, αν ο ίδιος το θεωρεί ότι έτσι οφείλει να πράξει.

        Εκτιμώ βαθύτατα την λεβαντιά του ΟΧΙ.
        Όμως, η Πατρίδα δεν πρέπει αίμα άλλο να χύσει.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Μανιάτης 04/02/2012 16:32:05

          Το αίμα, αγαπητέ, χύνεται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Απλώς, δεν έχει την (ορατή) μορφή του εμφυλίου (που προφανώς υπαινίσσεσαι), αλλά έχει εκείνη την κρυφή, ύπουλη μορφή των ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΩΝ εξαθλιωμένων πατεράδων που δεν έχουν ούτε για να πάρουν γάλα στα παιδιά τους.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 04/02/2012 16:34:16

            Και, να γίνω και λίγο κυνικός; Προτιμώ να δω να ρέει το αίμα νεοφιλελεύθερων κτηνών που χασκογελάνε με το δράμα των εξαθλιωμένων και τους πουλάνε πνεύμα περί "Βορείου Κορέας", παρά το αίμα της αυτοκτονίας και της ορφάνιας!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 04/02/2012 16:37:31

            (Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: μόλις είδα παρακάτω ότι μνημονεύεις, σε ένα άλλο πλαίσιο, τη Βόρειο Κορέα. Προφανώς το ανωτέρω σχόλιό μου δεν αναφέρεται σε σένα -αντιλαμβάνεσαι σε τι αναφέρεται.)

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ Αυριανιστής 04/02/2012 16:42:19

            Ξέρεις ότι συμφωνούμε επ΄αυτού.

            Κι όμως πρέπει να κάνουμε πέτρα την καρδιά μας για να σώσουμε ότι μπορεί να σωθεί.

            Ας ξεκαθαρίσουμε στη συνέχεια τα ντόπια λαμόγια και τωμά τιμωρώντας τα ντόπια τομάρια!ρια.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Μανιάτης 04/02/2012 16:49:55

            Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι, με υποταγή στα κελεύσματα των ευρωναζί, τίποτα δεν θα μπορέσει να σωθεί;

            Ναι, θα περάσουμε τρεις εξαιρετικά σκληρούς μήνες με τη δραχμή, αλλά θα μαζέψουμε τα κομμάτια μας ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ. Όχι οι ύαινες που κάνουν ό,τι μπορούν για να πέσουμε ώστε να τα κατασπαράξουν!

          • Geros avatar
            Geros @ Αυριανιστής 04/02/2012 17:23:08

            Τι σπούδασες που μιλάς για τρεις δύσκολους μήνες ? Που το στηρίζεις ? Εγώ σπούδασα οικονομικά και λέω ότι δεν είναι τρεις μήνες αλλα 15 χρονια , αν έχεις το ελάχιστο επιχείρημα για ξεκίνημα ανάκαμψης στο τρίμηνο έλα να σου δώσουμε το Νόμπελ οικονομίας , τι κρύβεσαι ? Χάνεις τα λεφτά και την δόξα τζάμπα ...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Geros 04/02/2012 17:41:49

            Μόνο 15; 35 και βάλε! Θα... συνταξιοδοτηθούμε μέσα στη δυσκολία, κύριε Μπάμπη.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ Αυριανιστής 04/02/2012 17:33:59

            Δεν μπορώ ειλικρινά με βεβαιότητα να σου απαντήσω.

            Πάντως, απαιτώ Γουδί!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Μανιάτης 04/02/2012 17:40:16

            Προσυπογράφω την απαίτησή σου. Γουδή, όμως, μπορεί να προσυπογράφει, και ιδίως να προκαλέσει, μόνον όποιος δεν έχει βάλει την υπογραφή του μαζί με εκείνη των προδοτών. Γι' αυτό περιμένουμε αύριο το ιστορικό ΟΧΙ του Σαμαρά.

    • ΠΑΛΛΗΞ avatar
      ΠΑΛΛΗΞ @ Μανιάτης 04/02/2012 16:12:44

      Συμφωνω οτι χρειάζεται ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, οι αποφάσεις να μην είναι εν θερμώ. Εμείς μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε με συναισθηματισμό οργή ή αγανάκτιση και εγώ πρώτος ζητάω εκλογές. Είναι μεγάλη στιγμή για τον Σαμαρά...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 17:26:59

        Συμφωνώ..όπως συμφωνώ και με τα διλήμματα που παραθέσατε πιο πάνω και που μπορεί να αντιμετωπίζει ο Πρόεδρος..η αλήθεια είναι ότι δεν αντέχουμε πολύ ακόμα..κάτι πρέπει να γίνει...

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Μανιάτης 04/02/2012 16:21:14

      Μιλάς για τον άνθρωπο που διέλυσε την Παράταξη; Για τον διορισμένο πρωθυπουργό από το Παλάτι; Αυτόν που του έπεφτε μακρυά η Κύπρος; Αυτόν που ερήμωσε την Ελλάδα επί των ημερών του με το μεγάλο κύμα μετανάστευσης; Αυτόν που άφησε το μέρτεν να φύγει και με νόμο απαγόρευσε τα ελληνικά δικαστήρια να δικάζουν γερμανούς εγκληματίες πολέμου;;; Αυτόν τον "εθνάρχη" εννοείς;;;
      Ένας τέτοιος μας έλειπε τώρα να πάμε να αυτοκτονήσουμε ομαδικά.

  25. Απορία avatar
    Απορία 04/02/2012 16:08:32

    Φαήλο,
    εαν ο Σαμαράς τις επόμενες μέρες (που να ξέρεις ποια, αφού από αναβολή σε αναβολή το πάνε) καθήσει και υπογράψει, σε οποιαδήποτε μορφή του, το δεύτερο μνημόνιο, game over.

    Για αυτόν, για τη ΝΔ, αλλά το κυριώτερο, για την Πατρίδα.
    Πες το του.

    • coyote avatar
      coyote @ Απορία 04/02/2012 17:23:41

      +++++
      Λογικο επακολουθο!

  26. αχιλλεας avatar
    αχιλλεας 04/02/2012 16:09:24

    Αντωνη οχι

  27. george avatar
    george 04/02/2012 16:09:58

    Κάποτε οι Έλληνες έλεγαν "ελευθερία ή θάνατος" και επέλεγαν χωρίς δεύτερη σκέψη το πρώτο, θεωρώντας ότι η ελευθερία είναι το υπέρτατο αγαθό. Σήμερα το ερώτημα είναι "ελευθερία ή ευρώ" και πολλοί είναι τόσο αχρείοι ώστε να προτιμούν το δεύτερο (που δεν θα το έχουν κιόλας). Συναντώ πολλούς τέτοιους καθημερινά. Δεν ξέρω μέχρι πότε θα συγκρατούμαι να μην τους φτύσω.

    Όσο για τον ΑΣ, με διέψευσε πολλές φορές. Ελπίζω αύριο να γράψει στο βιβλίο της ιστορίας τις πρώτες σελίδες ενός νέου έπους του "ΟΧΙ". Ακόμα και να μας χρεοκοπήσουν (που δεν το νομίζω), θα περάσουν 1-2 μήνες δύσκολοι και θα σταθούμε στα πόδια μας σιγά σιγά. Ο εναλλακτικός δρόμος είναι η υποδούλωση των παιδιών μας. Η (καλή και άνετη) ζωή μας τέλειωσε ούτως ή άλλως. Πάρτε το απόφαση, ακόμα και εσείς που έχετε φαγητό ή πετρέλαιο να ζεσταθείτε. Αργά η γρήγορα θα φτάσει και στην πόρτα σας, είναι θέμα χρόνου. Τουλάχιστον ας μείνουμε στην ιστορία ως η γενιά που πάλεψε για την ανασυγκρότηση της Ελλάδας και όχι ως η γενιά που φοβήθηκε τις κακουχίες και την υποδούλωσε...

  28. anarxikos avatar
    anarxikos 04/02/2012 16:11:44

    Ουτε ΟΧΙ θα πει ο Σαμαράς ούτε εκλογές θα γίνουν.Πρέπει να κλείσουν κάτι...business πρωτύτερα.Αλλά μην ανησυχείτε δικαιολογία υπάρχει.Εκαι που δυο χρόνια το πασόκ "έσωζε" τη χώρα απο τους κερδοσκόπους,τα συμφέροντα τους υποστηρικτές της δραχμής κοκ τώρα θα έχει την τιμή να το κάνει μαζί με την Νέα Δημοκρατία (άλλωστε δεν πρέπει και αυτή να μας πει ότι μας έσωσε -μη μείνει πίσω στο...σώσιμο) και την αφεντιά του τον Α.Σ (κατα κόσμο...άλλος ένας "σωτήρας" της χώρας απο τη χρεοκοπία Αντώνης Σαμαράς).Κατα τα λοιπά ας χρεοκοπήσουν τα υπόλοιπα κουτορνίθια για να μην πάμε στη δραχμή και...χρεοκοπήσουμε.Αυτοκτονήστε λοιπόν για να μην πεθάνετε.Ιδού η Σωτηρία της Χώρας.

  29. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/02/2012 16:11:51

    Να πει όχι αύριο ο Σαμαράς. Αλλά να πει τα πράγματα ξεκάθαρα στον λαό.

    Δεν θα έχει απέναντί του μόνο την τρόικα. Θα έχει απέναντί του και τα εκμαυλισμένα και αποχαυνωμένα στρώματα του πληθυσμού από το πράσινο καθεστώς. Αυτούς που τσίμπησαν το δόλωμα του εκλαϊκευμένου life style – τους φοιτητές του δημοκρατικού 5, τις γκόμενες που τις αγόρασε ο μπαμπάς αυτοκινητάκι και τις πληρώνει τις διακοπές στην Μύκονο, τους “επιχειρηματίες” του αέρα, τους ψευτοαγρότες των επιδοτήσεων, και τους καλοπληρωμένους αργόμισθους διορισμένους από τον φωταγωγό – εξ αιτίας των οποίων κόβονται οριζοντίως μισθοί και μας ζητούν αναίσχυντα απολύσεις με μέθοδο ρώσικης ρουλέτας. Και φυσικά τους γνωστούς εθνικούς εργολάβους.

    Να πει την αλήθεια και να υποσχεθεί ότι, αν χρειαστούν απολύσεις, θα ψάξει και θα βρει τους τσόγλανους που διορίστηκαν αναξιοκρατικά και φαύλα και θα βγάλει στην σέντρα αυτούς που τους διόρισαν. Τα κομματικά golden boys, και golden girls.

    Ότι θα βγάλει στην σέντρα αυτούς που διέλυσαν ότι είχε απομείνει από την οικονομία, και κατέλυσαν την εθνική μας ανεξαρτησία.

    Να πει την αλήθεια και στο ίδιο του το κόμμα και όσοι θέλουν να φύγουν, να φύγουν τώρα.

    Να πάει σε εκλογές με καθαρές κουβέντες για όσο το δυνατόν ξεκάθαρες λύσεις.

    Να κάνει τους τρομοκράτες της δραχμής να σκάσουν.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Professor Moriarty 04/02/2012 16:20:10

      +10000000000000000

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Professor Moriarty 04/02/2012 16:28:53

      Προσυπογράφω και το τελευταίο σημείο στίξης, προφέσσορα!

      Αυτό που αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφο είναι πολύ σημαντικό, και εκεί πρέπει να δώσει ο καθένας μας τη μικρή και τη μεγάλη μάχη του, για να ΠΕΙΣΕΙ. Να πείσει όλους αυτούς τους εκμαυλισμένους -ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΟΙ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ- που είναι διατεθιμένοι να πουλήσουν και τη μάνα τους για να "είμαστε" στο ευρώ (κι ας μην έχουν ούτε ένα στην τσέπη), ότι η δική τους πολύχρονη υποταγή στην κωστοπούλεια αστραφτερή γυφτογκλαμουριά, η δική τους φυγοπονία, η δική τους πωρωμένη ηθική ευθύνεται για τη σημερινή μας κατάντια.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Professor Moriarty 04/02/2012 17:38:49

      Ξέρεις τι φοβάμαι πιο πολύ κι από την κατάρρευση;
      Την ατιμωρησία. Το σκυλολόι θα μείνει ατιμώρητο και θα συνεχίσει τα μπάνια του...
      Και μαζί ατιμώρητη θα μείνει και κείνη η καταραμένη νοοτροπία της κουτοπονηριάς.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μανιάτης 04/02/2012 17:45:30

        Μανιάτη, ειλικρινά για μένα προέχει αυτή τη στιγμή η απαγκίστρωση της πατρίδας από τον πνιγηρό εναγκαλισμό των ευρωναζί. Ας το κάνουμε αυτό, αρχής γενομένης από αύριο, και αν τελικά το σκυλολόι διαφύγει με τα ελικόπτερο, ας "συνεχίσει τα μπάνια του" ακόμα και στις Μαλδίβες, ας καταδικαστεί ερήμην και ας πεθάνει ατιμασμένος όπως πέθανε ο Κράξι στην Τυνησία.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Professor Moriarty 04/02/2012 18:05:41

      +1000 P.M

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Professor Moriarty 05/02/2012 00:04:54

      Από ό,τι ξέρω, και ό,τι έχω ακούσει, και ό,τι εικάζω, και ό,τι μου λέει η κοινή λογική εγώ συμφωνώ με τον Prof. Moriarty.

      "Όχι και την αλήθεια"

      Και αυτό, γιατί είτε πούμε "ναι" είτε πούμε "όχι" οι συνέπειες θα είναι περίου ίδιες" σε δυσκολία. Δεν θα ζήσουμε καλύτερα με "όχι", ούτε θα ζήσουμε χειρότερα με "ναι".

      Το "ναι" θα παρατείνει την σαπίλα (που είναι όπως την περιγράφεις αγαπητέ professor) και θα απομυζήσει υπέρ τρίτων, το "όχι" θα είναι επιτέλους η αλήθεια στα μάτια.

      Ούτε το "ναι" ούτε το "όχι" θα διασφαλίσουν το βιοτικό επίπεδο που χάνεται. Αλλά έχουν σημαντική διαφορά (κατ εμέ) σε ...καθαρή παρούσα αξία. Θα αξίζουμε περισσότερο σαν χώρα με το "όχι" παρά με το "ναι", και δεν εννοώ ηθικά, ή εθνικά ή τέτοια, εννοώ οικονομικά. (Λιγότερα transfers under duress προς τα έξω, αν μη τι άλλο).

      Τον καταλαβαίνω τον φόβο της δραχμής, αλλά η απέχθειά μου για ανελευθερία είναι μεγαλύτερη. Η δραχμη ΔΕΝ θα είναι το τέλος του κόσμου, και με συνετή διαχείριση δεν θα φτωχύνουμε λιγότερο, αλλά θα έχουμε προοπτική ανάκαμψης. Η εναλλακτική λύση είναι "ενα μήνα στο ακουστικό σας" για ελεημοσύνη και διαταγές.

      Και δεν κρύβω, ότι τρέφω κρυφή ελπίδα ότι έχουν βάλει κανένα φράγκο στην πάντα. Θα τελειώσει ο χειμώνας, ως το φθινόπωρο θα έχουμε κάνει τα κουμάντα μας.

      Δεν έχω καμία ελπιδα για κάμψη αλαζονείας ή αλλαγή πολιτικής Γερμανών. Δύο φορές μέχρι τώρα το έχουν πάει μέχρι τέρμα. Οι επιδρομείς δεν επιστρέφουν λάφυρα.

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ archaeopteryx 05/02/2012 11:52:56

        ...και με συνετή διαχείριση ...
        Συνετή είναι η σκέψη σου, αλλά τι σε κάνει να ελπίζεις ή να πιστευεις οτι θα καταφέρουμε την συνετή διαχείριση...
        Μεχρι τώρα, δυστυχώς. το αντίθετο συμβαίνει από ΟΛΟΥΣ !

  30. maria papadaki avatar
    maria papadaki 04/02/2012 16:17:51

    Τελευταια ευκαιρια,για το κ Σαμαρα,να φυγει απο αυτη τη κυβερνηση, και να εχει πολλες πιθανοτητες,για αυτοδυναμια.ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.

  31. Dimitris avatar
    Dimitris 04/02/2012 16:21:44

    Εγώ πάντως στις 19 Φλεβάρη (άντε το πολύ μια εβδομάδα πριν ή μια μετά, όπως μας έλεγαν) θα πάω στο χωριό μου να ψηφίσω...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Dimitris 04/02/2012 16:27:48

      Η κακεντρέχεια δεν πάει στα βουνά! Εσύ γιατί θα πας λοιπόν;

      • Dimitris avatar
        Dimitris @ Γεώργιος Τ. 04/02/2012 16:53:22

        Γιατί στα δικά μου τα βουνά οι λόγοι είναι συμβόλαιο, οι δεσμεύσεις βαραινουν και οι κωλοτούμπες άγνωστες.

  32. hdgr avatar
    hdgr 04/02/2012 16:22:03

    Προσυπογράφω κάθε λέξη.
    Εκλογές τώρα.
    Χρειαζόμαστε κυβέρνηση ελλήνων και όχι γραικύλων.

  33. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 04/02/2012 16:22:16

    ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΡΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΗ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΟΛΟΥΣ !!!!
    ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΚΑΜΜΙΑ ΓΚΕΛΑ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΝ ΕΒΑΨΕ !
    Ο ΛΑΟΣ ΑΥΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ !!!!
    ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
    ΧΩΡΙΣ ΔΕΡΒΕΝΑΓΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ !
    ΕΜΕΙΣ ΠΟΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΟΧΙ !!!!!!!!

  34. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/02/2012 16:26:47

    Αδερφέ, δεν καταλαβαίνουν από λόγια και διαπραγμάτευση και σου έχουν βάλει τη θηλιά στο λαιμό! Θα δεχθείς να πεθάνεις από αργό πνιγμό αδιαμαρτύρητα; Εσύ από τη Μάνη μπορεί. Εγώ από την βόρειο δυτική Πελοπόννησο ΟΧΙ!!!

  35. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 04/02/2012 16:27:17

    Η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού
    "Κωνσταντινος Καραμανλης "

    Εκτος και αν ακολουθήσουμε την τρελοπολιτική του ΠΑΣΟΚ "βυθίσατε το ΧΟΡΑ"

    Αντε παιδιά περαστικά σας

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ μαρια τσωνη 04/02/2012 16:29:40

      Τώρα δεν υπάρχουν γκρίζες λύσεις όμως! Και οι δύο δρόμοι κρύβουν πόνο και δυσκολίες. Το θέμα είναι θα παλεύεις ελεύθερος ή θα είσαι δούλος που θα σου πετάνε ένα κομμάτι ψωμί και θα σε εκβιάζουν μέχρι τον οριστικό θάνατό σου; Εγώ τη χώρα μου δε την παραδίδω λοιπόν!

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Γεώργιος Τ. 04/02/2012 16:33:19

        Και πώς θάσαι ελεύθερος, φίλε Γιώργο!
        Δεν βλέπεις τι γίνεται παγκοσμίως;
        Ούτε η Β. Κορέα είναι ελεύθερη...ούτε η Κούβα...

        • Απορία avatar
          Απορία @ Μανιάτης 04/02/2012 16:42:28

          Μανιάτη,
          αν περάσει το δεύτερο μνημόνιο, μέχρι το τέλος του χρόνου θα πεινάει σχεδόν όλη η Ελλάδα και η μισή θα είναι άνεργη.

          Και όταν λέμε πείνα, μιλάμε για πείνα κανονική, α λα 1950.
          Κρέας μια φορά το μήνα και εαν. Και όχι για ένα-δυο χρόνια, για καμμιά δεκαετία και βάλε.

          Τώρα μερικοί μπορεί να έχετε τίποτα στην άκρη, να'χετε τη δουλίτσα σας, να μην σας έχει ψιλοαγγίξει η κρίση. Με το δεύτερο μνημόνιο δεν θα μείνει κανείς ανέγγιχτος. Θα μεκελεφτεί κόσμος και κοσμάκης.

          Δες, τώρα, ως και ο Κωστόπουλος, ο άρχων του πασοκικού lifestyle, είναι υπό κατάρρευση...

        • johny avatar
          johny @ Μανιάτης 04/02/2012 21:41:36

          Πιστεύεις ότι εάν η χωρα βγει από τη ζώνη του ευρώ θα γίνει Βόρειος Κορέα και Κούβα; δηλαδή το ένα συνεπάγεται το άλλο; Εκόντες άκοντες πολλοί συμμετέχουν σε μια κινδυνολογία, και άντε να ακούω από το βενιζέλο για 3 γενιές πίσω, και άλλες βλακίες να το καταλάβω, γιατί όμως κι από εδώ; Το παράδειγμα της Ισλανδίας είναι ενδεικτικό, η Ισλανδία έγινε Β. Κορέα; Η Κύπρος είναι ένα ακόμα παράδειγμα που διαψεύστηκαν οι κασσάντρες μετά το σχέδιο Αννάν. Αντιθέτως, στην Ελλάδα ισχύουν κάποια πράγματα -όπως για παράδειγμα η Τραπεζα της Ελλάδος είναι ΑΕ και δεν ανήκει στο ελληνικό δημόσιο- που δεν ισχύουν σε άλλες φιλελευθερες χώρες όπως το Ηνωμένο Βασίλειο -κι αυτό το λέω ενδεικτικά γιατί επικρατεί ένας κομπλεξικός φοβισμός στο εσωτερικό. Πότε θα σοβαρευτούμε; Επειδή είμαστε συγχρονο και κυρίαρχο κράτος δεν θα έπρεπε καν να σκεφτόμασταν τι θα γίνει αύριο ΑΝ...Δεν είμαστε το μαγαζάκι του κυρ Αλέκου στη γωνία, είμαστε έθνος λαός κράτος 10 εκατομμυρίων ανθρώπων με δημοκρατική παράδοση και προσφορά παγκόσμια.Προσωπικά έχω την αίσθηση και το φόβο ότι εάν δεν πούμε το μεγάλο όχι είναι που τότε κινδυνεύουμε να γίνουμε Β Κορέα, διότι μετά ο κόσμος για να κοντρολαριστεί από τη Νέα Τάξη θα χρειάζεται ένα σκληρό καθεστώς (εφόσον θα έχουμε πει ως τότε το ΝΑΙ). Δεν ξέρω εάν σήμερα η Αργεντινή είναι 3 γενιές πίσω από ότι ήταν το 2001, ξέρω όμως πως η Ελλάδα διαθέτει και το ανθρώπινο δυναμικό (χέρια διάνοια) , και τους πλουτοπαραγωγικούς πόρους (έδαφος, θάλασσα, υπέδαφος) και τους ιστορικούς δεσμούς για να αντιπαρέλθει τα πρώτα πέτρινα δύσκολα μήνες/χρόνια.

      • μαρια τσωνη avatar
        μαρια τσωνη @ Γεώργιος Τ. 04/02/2012 16:40:20

        Που να μην παραδώσεις την χώρα σου?
        Είμαστε η δεν είμαστε στην ΕΕ?Ξέρει ο πολύς ο κόσμος οτι αυτό είναι ένα είδος παράδοσης?
        Αντε γιατί έχουμε γινει συνολικά απροσαρμοστοι.
        Δεν έχουμε την αξιοπρέπεια να αγαπήσουμε εμπράκτως την χώρα ουτε κατα διάνοια σαν τους Γερμανούς ,που βρίζουμε.

        • ΠΑΛΛΗΞ avatar
          ΠΑΛΛΗΞ @ μαρια τσωνη 04/02/2012 16:45:07

          100000000+++

        • anarxikos avatar
          anarxikos @ μαρια τσωνη 04/02/2012 16:51:45

          Το "βυθίσατε το χόρα" δεν ήταν η ατάκα του Α.Παπανδρέου που εκ των υστέρων φανερώθηκε ότι το έλεγε κατόπιν προσυνεννοήσεως με τον Καραμανλή ;(έτσι για να μην ξεχνιόμαστε). Και όχι το ότι είμαστε στην εε δεν σημαίνει ότι έχουμε εκ των προτέρων παραιτηθεί κάθε δικαιωματός μας.Συμμετοχή στην εε σημαίνει εκχώρηση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ αρμοδιοτήτων στη βάση της αρχής της αμοιβαιότητας (για να ρωτήσουμε τους γερμανους δέχονται αυτοί επίτροπο στον δικό τους προυπολογισμό;).Τα υπόλοιπα ότι αφου είμαστε στην εε είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε και ότι κατα καιρούς κατέβει στο κεφάλι κάποιου γραφειοκράτη στις Βρυξέλλες μόνο το κκε το φωνάζει.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ μαρια τσωνη 04/02/2012 16:53:34

          Συγγνώμη, αλλά σε ΑΛΛΗ, σε εντελώς διαφορετική ΕΕ (τότε ΕΟΚ) μάς είχε βάλει ο Καραμανλής, και ΕΚΕΙΝΗ την "παράδοση" κρατήσαμε και τιμούμε. Την παράδοση της ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ των λαών τιμούμε, όχι την παράδοση της νομισματικής θηλιάς των ευρωναζί!

          • Αφροδίτη avatar
            Αφροδίτη @ Αυριανιστής 04/02/2012 17:25:18

            Τώρα αγαπητέ Αυριανιστή εδώ που φτάσαμε, που πάθαμε και που μάθαμε, αυτή η Αλληλεγγύη των λαών στην οποία αναφέρεσαι, επιβάλλεται να εκδηλωθεί έστω και τώρα με το συνασπισμό των λαών κατά του νέου Παγγερμανισμού.
            Αν επιτρέψουμε στη θηλυκιά ξανθιά κλωνοποίηση του Χίτλερ, να πάρει όσα έχει βάλει στο μάτι και να μη δώσει αυτά που χρωστάει, με τις πλάτες της αμερόληπτης Χάγης, χαθήκαμε!

        • Απορία avatar
          Απορία @ μαρια τσωνη 04/02/2012 17:06:54

          Η χώρα μας είναι παραδομένη στην ΕΕ όσο παραδομένη είναι του γερμανού, του γάλλου, του δανού και του ολλανδού.

          Ένωση σημαίνει θυσία. Θυσία του έλληνα για τον γάλλο, θυσία του γερμανού για τον έλληνα.

          Εγώ αυτή τη στιγμή το μόνο που βλέπω είναι θυσία της Ελλάδας στον βωμό του διαπλεκόμενου ευρωπαικού και διεθνους τραπεζικού συστήματος, ελέω προδοτικών ελλαδικών κυβερνήσεων.

          Ξεκολλάτε επιτέλους και ανοίχτε τα μάτια σας.

          Τα ευρουλάκια που για τον άλφα ή βήτα λόγο συσσωρεύσατε τα τελευταία χρόνια θα σας τα πάρουν οι ευρωπαίοι πίσω μέσα στους επόμενους μήνες.

          Άλλωστε για να αυξήσουν την παραγωγή και τις εξαγωγές τους σας τα έδωσαν, όχι γιατί σας αγαπούσαν.

          Καλά θα κάνετε να το συνειδητοποιήστε σύντομα αυτό.

    • hdgr avatar
      hdgr @ μαρια τσωνη 04/02/2012 16:38:11

      Επίσης η πολιτική του εφικτού είναι η τέχνη της κωλοτούμπας.

      Το βασικό είναι: Ποιος καθορίζει τι είναι εφικτό και τι όχι;

      Η ιστορία (πρωτίστως η ελληνική) έχει πολλά παραδείγματα "ανέφικτων"
      που έγιναν πραγματικότητα από "τρελλούς" που δεν εισάκουσαν τα κυρήγματα της "λογικής" του εφικτού.

      Περαστικά και σε σένα . Κάθησε ήσυχη στον καναπέ σου , οι γερμανοί ξανάρχονται και θα μας κάνουν ανθρώπους.

      • μαρια τσωνη avatar
        μαρια τσωνη @ hdgr 04/02/2012 16:41:56

        Γιατί αισθάνεσαι οτι δεν είσαι "ανθρωπος?'

        • hdgr avatar
          hdgr @ μαρια τσωνη 04/02/2012 16:45:20

          "Ναι" γιατί δεν αισθάνομαι γερμανός.
          Εσύ φαίνεται ανήκεις στην συνομοταξία εκείνων που
          θέλουν ...τον γερμανό τους.

          • μαρια τσωνη avatar
            μαρια τσωνη @ hdgr 04/02/2012 16:59:56

            Και εσύ που δεν ανήκεις τον 'εχεις.Αυτό ειναι το αποτέλεσμα.Ολα τα αλλα ειναι λόγια του αέρα

          • hdgr avatar
            hdgr @ μαρια τσωνη 04/02/2012 17:10:52

            Αγαπητή μου μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
            Η αξιοπρέπεια , η περηφάνια , το αίσθημα της ελευθερίας είναι χαρακτηριστικά που τα έχεις ή δεν τα έχεις ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.
            Είναι θέμα γενικότερης στάσης και οπτικής θεώρησης των πραγμάτων.
            Γιατί άλλα τα μάτια του ΛΑΓΟΥ και άλλα της κουκουβάγιας.
            Ο νοών νοείτω!

          • vardarskian avatar
            vardarskian @ hdgr 05/02/2012 10:34:48

            @hdgr

            έτσι....

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ μαρια τσωνη 04/02/2012 16:57:16

      Πρώτον, κανένας Κωνσταντίνος Καραμνλής.
      Η χιλιοχρησιμοποιημένη φράση ειπώθηκε από τον Όττο Φον Μπίσμαρκ και έκτοτε έχει γίνει το σύνθημα κάθε υποχωρητικού κάθε ρίψασπι , κάθε ανίκανου να διαπραγματευθεί όπως ο Λουκάς καλή ώρα.
      Δεύτερον, διαβάστε τα απομνημονεύματα του Κωνσταντίνου Καραμανλή(τα βρίσκετε στη Φιλοθέη, στο Ίδρυμα), πριν γράψετε ό,τι να 'ναι. Εκει θα βρείτε τον ίδιο να λέει πως το "βυθίσατε το χώρα" ειπώθηκε μετά απο συνεννόηση Καραμανλή-Αντρέα για να ισχυροποιηθεί η κυβερνητική θέση στο εξωτερικό, αφού μια αδιάλλακτη αντιπολίτευση ισχυροποιεί το εθνικό μέτωπο και διευκολύνει ενίοτε τους κυβερνητικούς χειρισμούς προσθέτοντας στα κυβερνητικά επιχειρήματα.
      Περαστικά και σε σας και καλό διάβασμα.

      υγ: Ο John Kenneth Galbraith( που να είστε σίγουρη τον έχει διαβάσει προσεκτικά ο Σαμαράς) έλεγε:
      "Η πολιτική δεν είναι η τέχνη του εφικτού. Είναι η επιλογή μεταξύ του καταστροφικού και του δυσάρεστου."
      Και στη καταστροφή που θα επιφέρει η υφεσιακή μανία της Τρόικας και της Γερμανίας θα επιλέξει το δυσάρεστο.

    • gkot avatar
      gkot @ μαρια τσωνη 04/02/2012 23:17:31

      ΠΟΛΙΤΙΚΗ
      ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ.
      ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΕΣ.

  36. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 04/02/2012 16:33:02

    έχω κουραστεί να συμφωνώ με το Φαήλο και να διαβάζω τα ίδια σχόλια μετά ...

    για να δούμε ... αυτή είναι όντως η τελευταία ευκαιρία

  37. Θέμις avatar
    Θέμις 04/02/2012 16:38:42

    Φαήλο, μακάρι. Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αφτί. Όλοι αυτό ευχόμαστε και προσδοκούμε να πράξει ο ΑΣ. Να πει επιτέλους ΟΧΙ. Δεν υπάρχει κανείς άλλος που μπορεί να το πράξει. Όλα εξαρτώνται από τον ΑΣ. Είναι βαρύ το φορτίο, αλλά ας τον φωτίσει ο Θεός ν' αποφασίσει και να πράξει προς το συμφέρον του Ελληνικού λαού.
    Πάντως, προσωπικά δεν τρέφω καμία ιδιαίτερη αισιοδοξία για τη στάση που θα κρατήσει. Εύχομαι να διαψευστώ.

  38. 114 avatar
    114 04/02/2012 16:44:56

    Ο ΓΑΠ θα περάσει στην Ιστορία σαν ο ξένος σε διατεταγμένη υπηρεσία πολιτικός που υποδυόμενος τον Ελληνα πρωθυπουργό ,άνοιξε την κερκόπορτα στους εισβολείς.

    Ο ΑΣ , αν πει ναι ,θα περάσει στην Ιστορία σαν ο Ελληνας πολιτικός που υποδυόμενος τον Πρωθυπουργό θα διεκπεραιώνει τις απαιτήσεις των εισβολέων.

    Ο ΑΣ που θα πει το ΟΧΙ θα μείνει στην Ιστορία σαν ο Ηγέτης , που 190 χρόνια μετά την Εθνική παλιγγενεσία , οδήγησε το Έθνος στην διεκδίκηση της ανολοκλήρωτης αυτοδιάθεσης του.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ 114 04/02/2012 16:53:43

      Ο ΓΑΠ θα περάσει στην ιστορία σαν ο πιο επαίσχυντος προδότης που πήρε την πρωθυπουργία με το ελεεινό σύνθημα ''λεφτά υπάρχουν'' και δύο χρόνια μετά έχοντας διαπράξει το μεγαλύτερο έγκλημα εις βάρος της χώρας του , έβγαινε και έλεγε ότι είναι περήφανος γιατί την έσωσε!!!!!

  39. ΠΑΛΛΗΞ avatar
    ΠΑΛΛΗΞ 04/02/2012 16:51:20

    Τεχνικη ερώτηση:
    Αν ο ΑΣ πει ΟΧΙ μπορεί πρακτικά ο Παπαδήμος με την πλειοψηφία ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ να υπογράψει το νέο μνημόνιο ακόμα και αν παραιτηθεί η ΝΔ απο την συγκυβέρνηση;

    • Μπούφος avatar
      Μπούφος @ ΠΑΛΛΗΞ 05/02/2012 00:17:46

      Ας τολμήσει το ανδρίκελο και οι συνομόλογοί του παραγγελιοδόχοι της Τρόικα!

  40. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 04/02/2012 16:57:43

    Εδώ είμαστε λοιπόν!
    Αντώνη Σαμαρά η αλήθεια είναι πως δεν είσαι καθόλου ακόμη ένας "πολιτικός", το βλέπουμε άλλωστε από τα γεγονότα και τις αποφάσεις που πρέπει να πάρεις, πάντα με εθνική σημασία, που βάζει στο δρόμο σου η Ιστορία!
    Η Ιστορία των Ελλήνων!

  41. Τεθωρακισμενος avatar
    Τεθωρακισμενος 04/02/2012 17:04:45

    Φαηλο Ε Γ Ρ Α Ψ Ε Σ.
    Παρότι Δεξιός ναι ρε τιμή μου και καμάρι μου Δεξιός θα επαναλάβω τη φράση ενός μάγκα και πατριώτη αν και "αντιπάλου???" του Αρη "ραντεβού στα γουναράδικα" τους περιμένουμε

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Τεθωρακισμενος 04/02/2012 21:22:35

      Tεθωρακισμένε σε ποιόν να απολογηθούμε επειδή είμαστε ΔΕΞΙΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ;Πάλι εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα!

  42. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 04/02/2012 17:08:28

    Φαήλο ελπίζω πως ο Αντώνης στο ραντεβού του με την Ιστορία να είναι συνεπής, παρά τα χίλια τόσα εμπόδια που του βάζουν στο δρόμο.
    Το νοιώθουμε όλοι, πως έχει έρθει πολύ κοντά η ώρα, για να αναλάβει τις ιστορικές του ευθύνες! Αυτή μπορεί να είναι και αύριο!

  43. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 04/02/2012 17:19:20

    Φαήλο
    Είσαι πάντα αυτός που ξέρουμε.
    Όμως πικραίνεται περισσότερο όποιος τρέφει μεγαλύτερες προσδοκίες.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 05/02/2012 11:33:41

      !!!!!!!

  44. sceptic avatar
    sceptic 04/02/2012 17:23:38

    Πάντως πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι και με το ΝΑΙ και με το ΟΧΙ μας περιμένουν δύσκολες ημέρες και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα...προσωπικά προτιμώ το ΟΧΙ αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα πλάνο για το μετά από τον Σαμαρά....

  45. hdgr avatar
    hdgr 04/02/2012 17:35:27

    Ήσουν ο ένας , έγινες ο κανένας.
    Έχεις αυτογνωσία , την επόμενη υπέγραψε ως σκουπίδι.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ hdgr 04/02/2012 17:43:11

      Ταπεινό το σχόλιο σου.
      Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Αυτή η λογική οδηγεί στα Γκουλάγκ.

      • hdgr avatar
        hdgr @ Μανιάτης 04/02/2012 17:54:24

        Φίλε Μανιάτη δεν αναφέρομαι στις απόψεις του.
        Ο καθείς δικαιούται να πιστεύει ότι θέλει.
        Αναφέρομαι στο προσβλητικό ύφος του .
        Προηγουμένως είχε αναρτήσει το ίδιο σχόλιο με το ψευδώνυμο ένας.

  46. snowman avatar
    snowman 04/02/2012 17:37:55

    Τα σχόλια όλων σας μου δίνουν ελπίδα και με κάνουν να νοιώθω πως μπορώ να αναγεννηθώ. Ελπίζω και ο Αντώνης να με κάνει να αναθεωρήσω την άποψη που σχημάτισα μετά την προδοσία της συγκυβέρνησης.

  47. the mechanic avatar
    the mechanic 04/02/2012 17:56:15

    ΑΝΤΩΝΗ, ΠΕΣ ΟΧΙ! ΤΡΑΒΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ! Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΌ ΗΓΕΤΕΣ. ΑΝΤΩΝΗ, ΠΕΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ "ΟΧΙ"΅!

  48. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 04/02/2012 18:01:24

    ΠΑΡΆΚΛΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΆΨΟΥΝ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΔΑΝΕΙΑΚΉ ΣΎΜΒΑΣΗ ΕΊΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΖΉΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΌΧΙ ΣΑΝ ΆΠΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΚΑΙ ΜΆΛΙΣΤΑ ΥΠΌ ΚΑΤΟΧΉ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΏΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΆ ΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ ΝΑ ΦΤΩΧΕΥΣΟΥΝ ΕΜΑΣ. ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΝΑ ΦΤΩΧΕΥΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΉΦΑΝΟΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ.

  49. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 04/02/2012 18:01:25

    Λίγη ιστορία για τον Αρχηγό δεν βλάπτει Φαήλο, εκτός και απευθύνεσαι σε 18χρονα :

    "Ο τότε Πρωθυπουργός ήρθε τελικά σε συμφωνία με την Πολιτική Άνοιξη του Σαμαρά, για να εκλεγεί Πρόεδρος της Δημοκρατίας ο Πατρινός δικηγόρος και πρώην Υπουργός Κωστής Στεφανόπουλος, με τις συνδυασμένες ψήφους ΠΑΣΟΚ και Πολιτικής Άνοιξης, όπως και έγινε. Αυτό εξόργισε τη Νέα Δημοκρατία και τον αρχηγό της Μιλτιάδη Έβερτ, που σκόπευε να προκαλέσει εκλογές. Εκείνη την εποχή ο Έβερτ και η ΝΔ ήταν 5-6 μονάδες μπροστά στις δημοσκοπήσεις, λόγω της ραγδαίας πτώσης της δημοτικότητας της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ. Έτσι, ήταν σχεδόν βέβαιο ότι τις εκλογές θα κέρδιζε η Νέα Δημοκρατία και θα επέστρεφε στην εξουσία. Ο Έβερτ και πολλά στελέχη της ΝΔ επιτέθηκαν με βαρύτατες εκφράσεις κατά του Σαμαρά μετά την εκλογή Στεφανόπουλου.

    • eco avatar
      eco @ Βαγκούκος 04/02/2012 18:25:00

      Μακάρι τις αναφορές για τον Ελληνισμό που έκανε ο Στεφανόπουλος απέναντι στον Κλιντον να τολμούσαν να τις έκαναν , έστω τις μισες, οι πολιτικοί που πίστεψες όλα αυτά τα χρόνια!!!

  50. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 04/02/2012 18:15:36

    Καταρχην ευχαριστω για την αναφορα σου στην 16η....ΠΑΝΤΕΣ ΑΥΤΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ ΑΠΟΘΑΝΟΥΜΕΝ....Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΑΕΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΗΣ... ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΥΚΛΟΥΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ- ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ...ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ .Ενας ολοκληρος λαος δεν θελει τιμωρια αλλα συνεργασια- το εχουμε προχωραμε μαζι ...αλλιως ο καθενας τραβαει το δρομο του...

  51. καβουρας avatar
    καβουρας 04/02/2012 18:17:53

    Αν πει ΟΧΙ γινόμαστε ΑΛΒΑΝΙΑ σε 2 μήνες, εκτος ΕΕ και μας την πέφτουν καπάκι οι Τουρκοι οταν δεν θα έχουμε συνάλλαγμα ούτε για πετρέλαιο. Αν πει ΝΑΙ γίνόμαστε ΑΛΒΑΝΙΑ σε 3-5 χρόνια . Οτι και να γίνει , οι δημόσιοι υπάλληλοι να ετοιμάζονται για σφαγή...

    • george avatar
      george @ καβουρας 04/02/2012 21:44:25

      Είσαι παπαγαλάκι και λες μπούρδες. Θα περάσουμε λίγους δύσκολους μήνες. Ελεύθεροι και ανεξάρτητοι όμως. Όποιος μας την πέσει, θα βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που το έκανε. Οι Τούρκοι μπορεί να μας πάρουν 1-2 νησιά, θα μείνουν όμως χωρίς ναυτικό και αεροπορία. Δεν ξέρω πόσο το θέλουν με τους εξ ανατολών γείτονές τους... Και μην ξεχνάς το Ισραήλ και τη Ρωσία.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ george 04/02/2012 23:00:57

        " Oι Τούρκοι μπορεί να μας πάρουν 1-2 νησιά..." Και το λες έτσι απλά! Λες και παίζεις στρατιωτάκια..... Δεν σοβαρευόμαστε λέω εγώ!

    • Απορία avatar
      Απορία @ καβουρας 04/02/2012 23:15:48

      Αλβανία σε 3-5 χρόνια;
      Κάβουρα τράβα καμμιά βόλτα από καμμιά φτωχοσυνοικία .

      Με ΝΑΙ σε 2-3 μήνες θα τρώνε παπάρα το ζουμί σου αλβανοι κατσαπλιάδες μέσα στο καθηστικό σου, κάβουρα.

      Με ΟΧΙ μπορεί και να έχουμε ανεξάρτητο κράτος με κάποια τάξη και σειρά, ώστε να περπατάμε τουλάχιστον τη μέρα στο δρόμο.

      Όσον αφορά τους τούρκους αυτοί είτε με ΝΑΙ, είτε με ΟΧΙ θα μας την κάνουν ούτως ή άλλως.

      Και ξέρεις κάτι; καλύτερα να μας την κάνουν τώρα που υπάρχει μια άλφα ισορροπόια δυνάμεων παρά αργότερα.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ καβουρας 05/02/2012 00:06:44

      Αλβανός δεν γίνεσαι , γεννιέσαι !

      • Θέμις avatar
        Θέμις @ Silence t. 05/02/2012 00:34:58

        Silence t, σε διαβάζω, όπως και άλλους σχολιαστές, καιρό τώρα και θέλω να σου πω ότι με κάθε σχόλιό σου σε εκτιμώ περισσότερο.

        • Silence t. avatar
          Silence t. @ Θέμις 05/02/2012 01:20:33

          Σε ευχαριστώ Θέμις !

  52. Mike avatar
    Mike 04/02/2012 18:20:41

    Παιδια μην το κουραζετε το θεμα...ολοι μας εχουμε δικιο κ αυτοι που θελουν να πει οχι (οπως κ εγω) αλλα και αυτοι που θελουν να υπογραψει ( φοβουνται κ ειναι κατανοητο)...ομως ξεχναμε το βασικο...πρεπει να πει οχι κ να αποφασισει αμεσα ο λαος τι θελει...εγω αυτο θα ελεγα στην τροικα κ στην υπολοιπη ΣΥΜΜΟΡΙΑ

  53. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 04/02/2012 18:26:08

    Μεστό αρθρο και ολοσωστο συμφωνο με καθε λεξη καθε προταση...Οπως το πες ΕΚΛΟΓΕΣ,ΕΚΛΟΓΕΣ,ΕΚΛΟΓΕΣ αφου εχει προηγηθει πρωτα ενα ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ

  54. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 04/02/2012 18:31:34

    ΦΑΗΛΟ, ΟΛΟΙ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!
    ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ ΚΛΙΜΑ, ΑΛΛΑ... ΕΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΟΤΙ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΣΕ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΑΚΟΜΑ 5% ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ!!!!
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΣΕ ΤΟΥΣ ΕΝΣΤΟΛΟΥΣ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ) ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΟΥ "ΑΠΑΙΤΕΙ" Η ΤΡΟΪΚΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΛΑΚΑΣ Ή ΜΙΖΑΣ...
    ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ "Ποιος θα μας εγγυηθεί τα σύνορα μας. Αν γίνει κάτι ποια αρωγή θα έχουμε;"
    ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΣΥΝΟΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!!

  55. ΑΙΟΛΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΟΣ 04/02/2012 18:31:54

    Η υπογραφή του Σαμαρά , σ αυτά τα μετρά, τα οποία αν περάσουν, δεν θα είναι και τα τελευταία , όποιος αμφιβάλει ας μελετήσει το παρόμοιο πρόγραμμα, που εφαρμόζεται στη Ρουμανία, θα σημάνει την πλήρη εξαθλίωση της χωράς και το χάσιμο πολλών μελλοντικών γενεών, με ότι αυτό συνεπάγεται. Ταυτόχρονα όμως θα είναι και το πολιτικό τέλος της Ν.Δ και του ίδιου , καθώς και το τέλος του σημερινού πολίτικου μας συστήματος .
    Η απειλή της θηλείας μπορεί κάποιοι να νομίζουν, ότι κάνει τους πάντες να σωπαίνουν, αλλά, ένα είναι σίγουρο , ότι όταν φτάσεις να πιστεύεις ότι μ ένα σχοινί ξεμπερδεύεις νωρίτερα παρά αν πεθάνεις από την πεινά , τότε τίποτα δεν σε σταματά.
    ΑΜΕΣΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΝΜΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗ ΛΥΣΗ

  56. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/02/2012 18:37:43

    O Ήρωας, δεν είναι ένας υπεράνθρωπος με υπερφυσικές ικανότητες. Είναι ένας κανονικός άνθρωπος που κάτω από ειδικές συνθήκες, ωθείται να υπερβεί τους φόβους, τις αναστολές, τον εγωισμό, και το ένστικτο αυτοσυντήρησής του, χάριν ενός ανώτερου σκοπού.

    Κύριε Αντώνη Σαμαρά, φερθείτε ηρωικά εμπρός στα διλήμματα-προκλήσεις που σας παρουσιάζονται και μετατρέψτε τα σε ΕΥΛΟΓΙΑ!!!!
    Δώστε πρώτος εσείς το παράδειγμα και παρασύρετε έναν ολόκληρο λαό που σήμερα λουφάζει, να εκτιναχθεί ξανά στο φως, να ξανακερδίσει την περηφάνια και την πίστη του, να υπερασπιστεί την πατρίδα και την αξιοπρέπειά του, έτσι όπως έπραττε πάντοτε όταν οι συνθήκες τον καλούσαν.

    Αυτή τη στιγμή, μονάχα εσείς μπορείτε να γίνετε η φλόγα που θα απλωθεί σαν πυρκαγιά και θα σαρώσει ότι σαθρό, χυδαίο και κίβδηλο μας καταδυναστεύει.
    Να είστε σίγουρος πως αν το τολμήσετε, θα πάψετε να είστε ένας κομματικός Αρχηγός και θα αποτελέσετε τον ΕΘΝΙΚΟ ΗΓΕΤΗ που αυτή τη στιγμή ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.
    Έτσι κι αλλιώς, κανείς δεν μπορεί να μετατρέψει ένα ανθρωπάκι σε ήρωα…
    Για να σας έχει οδηγήσει όμως η ΄΄μοίρα΄΄ ξανά σε σταυροδρόμι, σε τόσο δύσκολες στιγμές , για να πιστεύουν τόσοι πολλοί πως ΜΠΟΡΕΙΤΕ, μάλλον συμβαίνει κάτι μαγικό, κι αποτελεί ύψιστη ασέβεια να διστάσετε…..

    Μην προδώσετε λοιπόν τον εαυτό σας και μην πηγαίνετε άλλο ενάντια στην ψυχή σας.

  57. thanasis avatar
    thanasis 04/02/2012 18:45:25

    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Η ΠΑΤΡΙΔΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗ
    ΒΓΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ TA KATAΦΕΡΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
    ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙ
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΜΜΕ

  58. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 04/02/2012 18:52:33

    O Ήρωας, δεν είναι ένας υπεράνθρωπος με υπερφυσικές ικανότητες. Είναι ένας κανονικός άνθρωπος που κάτω από ειδικές συνθήκες, ωθείται να υπερβεί τους φόβους, τις αναστολές, τον εγωισμό, και το ένστικτο αυτοσυντήρησής του, χάριν ενός ανώτερου σκοπού.

    Κύριε Αντώνη Σαμαρά, φερθείτε ηρωικά εμπρός στα διλήμματα-προκλήσεις που σας παρουσιάζονται και μετατρέψτε τα σε ΕΥΛΟΓΙΑ!!!!
    Δώστε πρώτος εσείς το παράδειγμα και παρασύρετε έναν ολόκληρο λαό που σήμερα λουφάζει, να εκτιναχθεί ξανά στο φως, να ξανακερδίσει την περηφάνια και την πίστη του, να υπερασπιστεί την πατρίδα και την αξιοπρέπειά του, έτσι όπως έπραττε πάντοτε όταν οι συνθήκες τον καλούσαν.

    Αυτή τη στιγμή, μονάχα εσείς μπορείτε να γίνετε η φλόγα που θα απλωθεί σαν πυρκαγιά και θα σαρώσει ότι σαθρό, χυδαίο και κίβδηλο μας καταδυναστεύει.
    Να είστε σίγουρος πως αν το τολμήσετε, θα πάψετε να είστε ένας κομματικός Αρχηγός και θα αποτελέσετε τον ΕΘΝΙΚΟ ΗΓΕΤΗ που ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.

    Έτσι κι αλλιώς, κανείς δεν μπορεί να μετατρέψει ένα ανθρωπάκι σε ήρωα…

    Για να σας έχει οδηγήσει όμως η ΄΄μοίρα΄΄ ξανά σε σταυροδρόμι, σε τόσο δύσκολες στιγμές , για να πιστεύουν τόσοι πολλοί πως ΜΠΟΡΕΙΤΕ, μάλλον συμβαίνει κάτι μαγικό, κι αποτελεί ύψιστη ασέβεια να διστάσετε…..

    Μην προδώσετε λοιπόν τον εαυτό σας και μην πηγαίνετε άλλο ενάντια στην ψυχή σας.

  59. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/02/2012 18:58:57

    Χαίρομαι ιδιαίτερα για την συμφωνία, αυριανιστή, ειδικά στο πιο κρίσιμο σημείο.

    Και δεν πιστεύω ότι αυτόματα το “όχι” στην τρομοκρατία της δραχμής σημαίνει και έξοδο από την ευρωζώνη. Όμως το κρίσιμο θέμα είναι με ποιούς όρους μένεις στην ευρωζώνη. Έπαθαν επιληψία κάποιοι προχθές όταν ο Χιόνης είπε το αυτονόητο: ότι αν μια οικονομία είναι υγιής, τότε δεν έχει μεγάλη σημασία αν το νόμισμά της λέγεται ευρώ, δραχμή ή ρούβλι. Και η δική μας είναι άρρωστη. Και είναι αυτοί οι ίδιοι που κελαηδούσαν αμέριμνα με την φούσκα του δανεισμού με “γερμανικά” επιτόκια και το εκλαϊκευμένο life-style.

    Αλλά με τους όρους υπό τους οποίους μας ζητάνε να είμαστε στο ευρώ, είναι βέβαιο ότι θα πάθουμε ότι έπαθαν οι κάτοικοι της σοβιετίας με το σοβιετικό ρούβλι από την ανάποδη. Εκείνοι είχαν ρούβλια, αλλά δεν υπήρχαν προϊόντα στα καταστήματα να αγοράσουν, εμείς, με την εσωτερική υποτίμηση, δεν θα έχουμε ευρώ να αγοράσουμε τα όποια προϊόντα υπάρχουν στα ράφια.

    Το ότι αυτά που λέει η τρόικα είναι μπούρδες το ξέρουν και οι πέτρες. Μέχρι και στο Βήμα γράφονται άρθρα για τα “σχολιαρόπαιδα” που εκτελούν εντολές άλλων. Για την στάση της Γερμανικής κυβέρνησης τους τά 'ψαλε ο πρόεδρος της Διεθνούς Τράπεζας Ζέλικ προχθές στο Βερολίνο.

    Το ότι η πασοκική κυβέρνηση υπέγραψε ένα απαράδεκτο μνημόνιο κοροϊδεύοντας τον ελληνικό λαό και προσπάθησε μετά να κοροϊδέψει και τους “κουτόφραγκους” είναι επίσης γνωστό. Αλλά για αυτό θα δεχθούμε να υποστούμε αντίποινα και “μαζικές εκτελέσεις”; Ή θα πούμε ως εδώ! Θα δεχθούμε αυτό που μας αναλογεί, αλλά θα απορρίψουμε κάθε συζήτηση για απαιτήσεις που αποδείχθηκαν στην πράξη λάθος;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Professor Moriarty 04/02/2012 21:09:19

      Προφέσσορα, ήμασταν αρκετοί εκείνοι που τα λέγαμε για τη φούσκα του δανεισμού και τη νοοτροπία του lifestyle, σε ανύποπτο χρόνο, αλλά λίγων ίδρωνε το αφτί τότε.

      Ρίξε μια ματιά -μια και τότε δεν σε θυμάμαι να σύχναζες- στο δεύτερο άρθρο που είχα γράψει στο antinews, 3+ χρόνια πριν, όταν σχεδόν τίποτε δεν προμήνυε τι θα επακολουθούσε και οι Έλληνες ήταν έτοιμοι να υποκύψουν στα "λεφτά" που "υπάρχουν": h**p://www.antinews.gr/2008/11/13/4249/

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 04/02/2012 21:12:24

        Ωραίο.
        Πως περνάνε τα χρόνια, ε;

    • franc avatar
      franc @ Professor Moriarty 04/02/2012 21:16:56

      Αγαπητέ Προφέσσορα λές:
      "Αλλά για αυτό θα δεχθούμε να υποστούμε αντίποινα και “μαζικές εκτελέσεις”; Ή θα πούμε ως εδώ! "

      Δεν θα δεχθούμε τίποτα. Απλά θα υπογράψουμε όπως και τις άλλες φορές χωρίς να διαβάσουμε το κείμενο, με το πιστόλι στον κρόταφο, θα πάρουμε τα λεφτα΄και το φθινόπωρο που θα τελειώσει η κρίση θα κάνουμε την ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και θα τους στείλουμε την απάντηση του Καραισκάκη. Οχι τώρα. ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΙΤΑΛΟΥΣ. Κι εκείνοι είναι απόγονοι Αυτοκρατόρων...

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 04/02/2012 23:23:01

      (διόρθωση) Ο Zoellick τους χτύπησε το καμπανάκι στο Μόναχο (και όχι στο Βερολίνο):

      "If Germany at the end of 2012 is only associated with austerity, and the key countries can't maintain the political support for the economic actions, then Germany could become the target of ire," Zoellick said.

  60. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 04/02/2012 19:03:38

    Ακριβώς, όπως τα γράφεις!!!!!! Συμφωνούμε απόλυτα!!!!!!

  61. nick avatar
    nick 04/02/2012 19:05:05

    Αντώνη, μια ολόκληρη παράταξη και ένας ολόκληρος λαός περιμένουν το ΟΧΙ σου. Μην απογοητεύσεις τον κόσμο σου...
    Απογητευτήκαμε ήδη από τη συμμετοχή στην κυβέρνηση Παπαδήμου, αλλά οι περισσότεροι στο συγχωρήσαμε γνωρίζοντας καλά το χαρακτήρα σου, την υπευθυνότητα και τον πατριωτισμό σου.
    Δεύτερη απογοήτευση δεν την αξίζουμε όσοι σε στηρίζουμε...
    Η χώρα θέλει ΗΓΕΤΗ μάγκα. Αν όχι εσύ, ποιός; Δωσ' τους αύριο να καταλάβουνε τι θα πει Έλληνας. Εσύ ξέρεις από δύσκολα, δε σου αφιέρωσε τυχαία ο Οδυσσέας Ελύτης το στίχο: "από τότε που ένας άνεμος μ' εμπόδισε, μ' όλους τους ανέμους ταξιδεύω...".

  62. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 04/02/2012 19:07:39

    Έ όχι και να σφαγιαστεί ένας ολόκληρος λαός για να σωθούν 5 κ@λοτράπεζες και τα πέριξ αυτών λαμόγια!!!
    Αποφασιστικά ΟΧΙ σε όλες τις παράλογες και αναποτελεσματικές απαιτήσεις της τρόϊκας.
    Δεν μπορούν να τις στοιχειοθετήσουν, δεν μπορούν να εγγυηθούν πλέον τίποτα για την ορθότητα των μέτρων που μας ζητάνε.
    Ή είναι σχιζοφρενείς, ή έχουν σχέδιο εξόντωσης για τους Έλληνες.
    Επειδή όμως επισήμως τίποτε απ΄αυτά δεν μπορούν να παραδεχτούν, μπορεί αυτή η διαπραγμάτευση να καταστεί πολύ απλή,
    γιατί η αντίθεση και το όχι , έχει πραγματικό έρεισμα:
    1. στην αναποτελεσματικότητα των μέτρων,
    2. στον κίνδυνο του κοινωνικού ξεσπάσματος,
    3. στην άρνηση του κοινοβουλίου να τα εγκρίνει ακόμα κι΄αν συμφωνήσουν οι αρχηγοί των κομμάτων.

  63. βορειος avatar
    βορειος 04/02/2012 19:11:27

    Λοιπον κυριοι,τους μεγαλους αρχηγους και ηγετες τους δημιουργουν οι πραξεις και οι αποφασεις τους εκει οπου καποιοι αλλοι κανουν πισω, Ουτε ο φαηλος ουτε εγω ουτε εσεις μπορουμε να κανουμε τον Σαμαρα μεγαλο ηγετη ,μονο οι πραξεις του, και κανεις αλλος δεν μπορουν να το κανουν αυτο. Στο χερι του ειναι να μεινει στον Ελληνικο Λαο- αυτον το βασανισμενο λαο-σαν ο λυτρωτης μιας καταστασης την οποια ειχε να βιωσει απο την εποχη, χωρις υπερβολη, της τουρκοκρατιας, η να ξεχαστει σαν μια ασημαντη μετριοτητα μαζι με ορισμενα αλλα ονοματα τα οποια τα παιδια μας θα προφερουν το ονομα τους με πληρη απαξιωση και ειρωνια. Στο χερι του ειναι.

  64. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 04/02/2012 19:17:03

    http://www.youtube.com/watch?v=4iFVwxe8SNM&feature=related

    αυτο θα επανηλφθει αυριο!!

    ΟΧΙ ΠΡΟΕΔΡΕ, για την ιστορια μας, την τιμη μας, την αξιοπρεπεια μας!

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Ιοκαστη 04/02/2012 21:44:31

      Προσυπογράφω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  65. ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΣ avatar
    ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΣ 04/02/2012 19:20:12

    ΕΑΝ Η Ν.Δ. ΥΠΑΓΡΑΨΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.

  66. βορειος avatar
    βορειος 04/02/2012 19:31:21

    εσενα αυτο ειναι το προβλημα σου?

  67. GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
    GIORGOS TSAVOLAKIS 04/02/2012 19:33:30

    ΦΑΗΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΧΟΛΙΟ. ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΙ ΤΑ 130 ΣΧΟΛΙΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΝ ΟΧΙ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΝΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ .ΚΑΙ ΔΩΣΤΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΗΣΥΧΟΣ.ΟΤΙ ΕΠΡΑΞΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΦΑΗΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΛΑΘΟΣ ΠΡΙΝ ΔΥΟΜΗΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΨΗΦΙΖΑΜΕ ΚΑΝΑΜΕ ΛΑΘΟΣ

  68. Παράπλευρος avatar
    Παράπλευρος 04/02/2012 19:37:36

    Φανταστείτε την σκηνή ,
    η Ελλάδα ανεβασμένη σε ένα καρεκλάκι με την θηλιά περασμένη στον λαιμό της ,( 1ο μνημόνιο ) , στην κρεμάλα που έχουν στήσει και παρακολουθούν οι Ευρωπαίοι και το ΔΝΤ.
    Το καρεκλάκι είναι δεμένο με ένα σχοινί (2ο μνημόνιο ) που την άλλη άκρη του κρατούν οι τρείς αρχηγοί και ο Παπαδήμος .
    Όλοι γνωρίζουμε τι θα συμβεί αν το καρεκλάκι τραβηχτεί.
    Θα τολμήσουν να το τραβήξουν ;

  69. αργόσχολος avatar
    αργόσχολος 04/02/2012 19:37:39

    "Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
    που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
    να πούνε."
    Κ.Καβάφης

    Σαμαρά ήρθε η ώρα για το ΜΕΓΑΛΟ ΝΑΙ ή το ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ!! Αν λυγίσεις, αν συμπλεύσεις με τους προσκυνημένους, δεν θα στο συγχωρήσουμε. Τα μόνο ΝΑΙ που οφείλεις να πεις είναι:

    ΝΑΙ στην Δημοκρατία, ΝΑΙ στην ελευθερία, ΝΑΙ στην Ελλάδα!!!

  70. Orestios avatar
    Orestios 04/02/2012 19:38:28

    Διαπραγματεύσεις για την οικονομία έκαναν και οι δοτές κυβερνήσεις κατά την διάρκεια της Γερμανικής Κατοχής.
    Η ιστορία επαναλαμβάνεται σήμερα δυστυχώς.

  71. Δεξιός avatar
    Δεξιός 04/02/2012 19:38:44

    Ήρθε η ώρα για τον Σαμαρά να αποφασίσει με ποιούς θα πάει και ποιούς θα αφήσει....
    Μακάρι να έχει τα κότσια να πει το μεγάλο ΟΧΙ.

    ΥΓ Κυκλοφορεί ένα σενάριο τις τελευταίες ώρες ότι οι αποφάσεις για τον ιδιωτικό τομέα δεν θα είναι τόσο δραστικές σε πρώτη φάση, έτσι ώστε να "διευκολυνθούν" οι αρχηγοί να συνυπογράψουν. Ελπίζω να μην πέσει ο Σαμαράς στην παγίδα....

  72. victoria (true) avatar
    victoria (true) 04/02/2012 19:38:57

    Φαήλο, εμπρός γιατί ο κόσμος κουράστηκε και έχουμε και να δουλέψουμε φτου κι από την αρχή για το μέλλον...

    Ο αρχηγός παρακαλείται να μη βλέπει τηλεόραση (δεν νομίζω, αλλά λέμε) και να αποφασίσει με την τιμή και τη συνείδησή του. Για τη δική μας τιμή και συνείδηση.
    Α, και αν χρειαστεί, δώστε και στους υπόλοιπους Έλληνες το μήνυμα καλύτερα να κλείσουν την τηλεόραση, μόνο έτσι θα αποφύγουμε τις μαζικές υστερίες.

  73. alex avatar
    alex 04/02/2012 19:39:10

    σε αντιθεση με τους πολιτικους αρχηγους δεν εχουμε ολη την εικονα για να κρινουμε βραχυπροθεσμα μια πολιτικη κινηση
    για αυτο θα με ενδιαφερε να δω εδω μεσα ενα αρθρο για τα σεναρια αντιδρασης του ξενου και ντοπιου παραγοντα σε ενα ναι,οχι,και οχι μεσα απο ελιγμους (οπως εκανε πχ στο σχεδιο αναν ο κ.καραμανλης), του κ.σαμαρα..

    για να καταλαβουμε τι ειναι εφικτο και τι ειναι κουφιες απειλες και οικονομικη τρομοκρατια, και ετσι να κρινουμε πιο ουσιαστικα την μελλοντικη του αντιδραση..

  74. αχιλλεας avatar
    αχιλλεας 04/02/2012 19:41:28

    τα περισσοτερα μετρα που προτεινει η τροικα μηπως ειναι προτασεις εκ των εσω?οχι και μονο οχι αυριο

  75. k_preve avatar
    k_preve 04/02/2012 19:46:08

    Τελικά... έφτασε ΠΑΛΙ, η ώρα της μεγάλης παράταξης. Ο Αρχηγός μας, είναι η τελευταία μας ελπίδα.......στηριζόμαστε σ΄αυτόν και τον εμπιστευόμαστε !!!
    Ο δρόμος θα 'ναι κακοτράχαλος, αλλά..... δικυβευεται το μέλον της πατρίδας, γι' αυτό Προόεδρε......ΑΜΥΝΩ ΔΕ υπέρ ιερών και οσίων, ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ (η μοναξια την κρίσιμη ώρα της μεγάλης απόφασης) και μετά πολλών (την...Επόμενη Μέρα).

  76. Pileas avatar
    Pileas 04/02/2012 19:53:30

    Υπό το πρίσμα αυτό των εξελίξεων μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση που έχουμε όλοι ξεχάσει:

    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ Η Ν.Δ. ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ;

    Μήπως για να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο; Τώρα λοιπόν που φτάσαμε στο σημείο αυτό μπορεί καποιος να μας εξηγήσει ΓΙΑΤΙ? Οπώς επίσης να μας εξηγήσει γιατί το νέο ΝΑΙ που έρχεται καλπάζοντας; Ποιοι οι λόγοι;

  77. Αγγελος Παπαδημητριου avatar
    Αγγελος Παπαδημητριου 04/02/2012 19:59:54

    Ναι φίλε μου, έτσι είναι, πλην οι άνθρωποι αλλάζουν, ωριμάζουν και ηρεμουν. Αυτο το απέδειξε η από τοτε και στο εξής ιστορικη διαδρομη του Αντωνη, ο οποίος επέστρεψε στο Κόμμα του, παρέμεινε στο παρασκήνιο, ανενεργος επί μια και πλέον δεκαετία και τωρα ειναι αυτός που ΜΠΟΡΕΙ Ν ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ, για αλλη μια φορά, όπως τότε, ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΗΜΟ ΠΙΑ!!! ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ, Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΕΜΕΝΕΣ ΕΠΙ ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ. ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΕΙΣ.....

  78. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 04/02/2012 20:01:57

    Αυτή η κατάσταση που σέρνεται σαν το σκουλίκι , πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Θυσίες χωρίς αποτέλεσμα , φτώχεια , εξευτελισμός προσωπικός και εθνικός και πάλι θυσίες , πάλι φτώχεια , πάλι εξευτελισμός ,μεγαλύτερος και περισσότερο δυσβάστακτος κάθε φορά....Καμμία προοπτική ,ούτε για εμάς τους πολίτες, ούτε και για τη χώρα. Αυτό το μαρτύριο που δεν έχει τέλος , δεν βγάζει πουθενά. Οσα γίνονται, εξυπηρετούν τη διαπλοκή και τους λίγους που αλληλοϋποστηρίζονται έχοντας αλώσει τα ΜΜΕ, χειραγωγόντας και αποπροσανατολίζοντας με ψέμματα την κοινή γνώμη . Μια κοινή γνώμη που φοβισμένη και ενοχική ,παρακολουθεί τη ζωή της να συντρίβεται ,ανίκανη να παρέμβει και το χειρότερο, πιστεύοντας ότι αυτή η εξαθλίωση είναι μονόδρομος, αν δεν της αξίζει κιόλας! Αυτό πρέπει να σταματήσει. Και στις δύο περιπτώσεις, είτε ναι , είτε όχι, ο δρόμος είναι πολύ δύσκολος και οι καταστάσεις που θα βιώσουμε ακραίες.....Αλλά ,άλλο πράγμα να σκύβεις το κεφάλι και να υποθηκεύεις το μέλλον σου και το μέλλον των επόμενων και άλλο , να έχεις τιμή και αξιοπρέπεια . Α.Σαμαρά, μας έχεις δείξει ότι και ευθύνη έχεις και πατριωτισμό. Την υπογραφή σου στην υποδούλωση της χώρας , μη τη βάλεις. Αν είναι γραφτό σου να κυβερνήσεις, θα γίνει. Αν πάλι οι συνθήκες δεν το επιτρέψουν, μη περάσεις στην Ιστορία σαν ένας με τους άλλους , λίγος και μικρός. Να περάσεις σαν ο άλλος ,ο διαφορετικός ,που την κρίσιμη στιγμή, είχε τη δύναμη να πει όχι.

  79. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 04/02/2012 20:02:41

    εγω δεν μπορω να καταλαβω πως απαιτουν απο 3 κομματα να υπογραψουν για τοσο σοβαρα θεματα που αν γινουν εκλογες μπορει να μην παρουν ουτε 10% το πασοκ ουτε 20% η ΝΔ και το ΛΑ>ΟΣ να μην μπει καν στην βουλη!!! τωρα η βλακες ειναι η καποιο σχεδιο να μην γινουν ποτε εκλογες εχουν.
    τελος ειτε ο σαμαρας πει ναι (το πιο πιθανο) ειτε οχι υπαρχει και ο λαος ο ελληνικος λαος που αυτος θα πει την τελευταια κουβεντα εστω και με αιμα!!!

  80. Valkyria avatar
    Valkyria 04/02/2012 20:03:40

    Νομίζω ήρθε η ώρα της κρίσης για τον Αντώνη Σαμαρά! Αν εννοεί τα περί επαναδιαπραγμάτευσης και έχει στρατηγικό σχέδιο εξόδου απ΄την κρίση, οφείλει να πει ΟΧΙ και να ρίξει την κυβέρνηση Παπαδήμου....Η χώρα υφίσταται,για άλλη μια φορά εκβιασμό παραχώρησης της εθνικής της κυριαρχίας στους Γερμανούς,με την απειλή της εξόδου απ'το Euro, όταν όλοι γνωρίζουμε πως πρόκειται περί μπλόφας που δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν γιατί θα οδηγούσε σε μαζική χρεωκοπία το Ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα και κατάρρευση του κοινού νομίσματος. Τέτοιες στιγμές "ζυγίζονται" οι ηγέτες και ελπίζω ο κος Σαμαράς να μην βρεθεί ελλιποβαρής.......Θα είναι κρίμα ο αστικός κόσμος να παραχωρήσει την πρωτοβουλία στην Αριστερά,που με το μεταπολιτευτικό ιδεολόγημα της κατέστρεψε την χώρα.....

  81. ολγα avatar
    ολγα 04/02/2012 20:20:06

    Ομολογω οτι κι εγω φοβαμαι για το αυριο, αν ο Σαμαρας πει οχι. Βεβαια και το ναι ειναι ταπεινωνικο και η Ελλαδα θα υποφερει πολυ με τα μετρα των τοκογλυφων δανειστων μας, ομως ... τι θα γινει πραγματικα αν εχουμε ατακτη χρεωκοπια; Αν βγουν αληθινα ολα αυτα που μας λενε διαφοροι οικονομολογοι για επιστροφη σε δεκαετιες πισω; Ειναι μεγαλο το διλλημα, πραγματικα ας τον φωτισει ο Θεος τον Σαμαρα, ισως αυτος να ξερει καλυτερα απο μας (το ευχομαι), διαφορετικα...

  82. ΝΙΚΟΛΑΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ 04/02/2012 20:26:09

    "Μητρός τε και πατρὸς και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερόν εστιν η Πατρὶς" ........αυτό μόνο να του πείτε . Τίποτε άλλο.

  83. thanos avatar
    thanos 04/02/2012 20:34:17

    Συμφωνώ απολύτως με τα γραφόμενα. Ελπίζω να ακούει και να πάρει τη δύσκολη, αλλά εθνική απόφαση ο Σαμαράς.

  84. ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
    ΕΥΛΟΧΟΣ 04/02/2012 20:41:22

    Επιτέλους περιμένουμε ένα ΟΧΙ. Και μετά φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους (βλέπε Κολοκοτρώνη) Τσολάκολγου και δοσίλογους των νεοναζί. Καλύτερα δραχμή, φτώχεια αλλά αξιοπρέπεια, παρά ευρώ και ατελειώτο "γλέντι" σε κάθε λογής εγχώριο και ξένο κάθαρμα. Συγκρίνω τους 300 του Λεωνίδα με τα γελοία πουλημένα ανθρωπάρια που μας "διαπραγματεύονται" και με πιάνει ατελείωτη θλίψη. Πως καταντήσαμε έτσι; Από το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ στο "πάρε μου τα σώβρακα και ξέσκισέ με", από το "Το δε την πόλιν σοι δούναι ούτ’ εμόν εστίν, ούτ’ άλλου των κατοικούντων εν ταύτη. Κοινή γαρ γνώμη πάντες αυτοπροαιρέτως αποθανούμεν και ου φεισόμεθα της ζωής ημών", στις "κόκκινες διαπραγματευτικές γραμμές" των κόκκινων φαναριών της (φαιο)πράσινης κοπρολάγνας νομεκλατούρας...

  85. Orestios avatar
    Orestios 04/02/2012 20:42:22

    ''Κομματική πειθαρχία αν αντιδράσουν οι βουλευτές της ΝΔ''

    Αυτό νομίζω τα λέει όλα

  86. KENZO avatar
    KENZO 04/02/2012 20:53:54

    TO ΠΑΣΟΚ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ .... ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΤΟΥΣ.....ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Η ΝΔ . . . . ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΤΟΔΕΣ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ....

  87. Takis Mavromixalis avatar
    Takis Mavromixalis 04/02/2012 20:55:21

    Eιμαι Καραμαλικοφρων απο τα γενοφασκια μου, βαφτησιμιος του Λεωνιδα Δερτιλη ,υπουργου οικονομικων του αειμηνστου Κωνσταντινου Καραμανλη, που συνεταξε και υπεγραψε το 1957 την συνθηκη προσχωρησης στην ΕΟΚ
    Τι σημασια εχουν ολα αυτα ;;;...εχουν , γιατι η παραταξη αυτη ηταν τελικα πιο κοντα στο λαο και στην πατριδα μας!!!....Πιστεψα στον Σαμαρα γιατι αντεληφθη πρωτος το προβλημα και με θαρρος το διατυπωσε παντου!!!...Αντωνη εχεις το λαο διπλα σου ..ολους αριστερους και δεξιους...ζητα εκλογες και ζητα απο το λαο να σε εξουσιοδοτησει για το ΟΧΙ ...ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ!!!...ΣΤΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΠΟΥΤΙΝ!!!...αλλοιως θασαι και ενα τιποτα , ενα κομματακι απο ΑΥΤΟΥΣ!
    Καλη τυχη σε σενα και σε μας!

  88. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 04/02/2012 21:15:11

    Φαηλο εδωσες ρυθμο σημερα στο σαιτ μας διαβαζει κανενας απο την ΝΔ να πιασει των παλμο του κοσμου το ελπιζω γιατι κακο του κεφαλιου τους

  89. peltastis avatar
    peltastis 04/02/2012 21:27:32

    Καλά, όταν δειτε τι περιλαμβάνει το νέο ευρωσύνταγμα που υπερψηφίστηκε και από την συγκυβέρνηση θα σας κοπούν μαχαίρι οι πατριωτικές κορώνες.
    Το έργο τελείωσε, αγαπητοί, μένει μόνο να επιλεγεί το επικοινωνιακό περιτύλιγμα με το οποίο θα προσπαθήσουν να παρουσιάσουν την κατάργηση της αυθυπαρξίας της Ελλάδας , σαν κάτι δήθεν αναγκαίο και δήθεν προσωρινό.

  90. the mechanic avatar
    the mechanic 04/02/2012 21:28:18

    Αντώνη, είμαστε Έλληνες, εμείς δεν προσκυνήσαμε ποτέ κανέναν. Ούτε τώρα θα το κάνουμε. Όλοι εμείς, ο απλός λαός περιμένει σύσσωμος, με μια ανάσα με μια ψυχή την ώρα που θα πεις το μεγάλο 'ΟΧΙ'. Οι ηγέτες αναδεικνύονται μέσα από τα δύσκολα. Πιστεύω ότι είσαι παλικάρι, πιστεύω ότι έχεις μέσα σου ψυχή, πιστεύω ότι είσαι πατριώτης. Κάνε το καθήκον σου. Θέλουμε πάνω από όλα να ζησουμε με αξιοπρέπεια, με το κεφάλι ψηλά, θέλουμε να ζήσουμε ελεύθεροι. Δε γουστάρουμε κουμανταδόρους στο κεφάλι μας. Δείξτους πως είναι να είσαι Έλληνας. Κλείνοντας, θα παραθέσω έναν απόσπασμα από έναν μεγάλο Έλληνα ποιητή για να το έχουμε όλοι μας πάντα στο μυαλό μας για να παίρνουμε δύναμη και επίσης να λαμβάνουμε τις αποφάσεις μας πάντα προς το όφελος και το καλό της πατρίδας :


    "Αυτό το λόγο θα σας πω
    δεν έχω άλλον κανένα
    μεθύστε με τ' αθάνατο
    κρασί του Εικοσιένα"

    Κωστής Παλαμάς
    28η Οκτωβρίου 1940



    Κ.Π

  91. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 04/02/2012 21:48:11

    ΦΑΗΛΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΜΠΕΣ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΤΡΕΣ .ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΕΤΡΩΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.ΤΕΛΟΣ

  92. leonidas avatar
    leonidas 04/02/2012 21:50:42

    ειμαστε ο σπορος που δεν πεθαινει δεν υποτασεται και θα βρουμε τον ηγετη που να μας εκφρασει. αυριο ειναι η τελευταια του ευκαρια να σωσει την παρτιδα για την πατριδα, τον ιδιο, το κομμα. οπως και να το παρουσιασει η υπογραφη και υποταγη θα σημανει το πολιτικο τελος. Η γεννια δεν κανει τον αντρα ο αντρας κανει την γεννια.

    ισως θα επρεπε να το σκεφτει ολο το συστημα-γιατι ο επομενος που θα εκφρασει τον κεντροδεξιο κοσμο μπορει να μην ειναι αστος και να βλεπει τις τραπεζες και να βγαζει σπυρακια.

  93. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 04/02/2012 21:51:39

    Ενα μεγάλο μπράβο Φαήλο !

  94. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 04/02/2012 21:52:20

    Ήγγικεν η ώρα λοιπόν.

    Η Ελλάς δύο χρόνια αντιμετωπίζει επίθεση και πόλεμο. Και αντιδρά με τακτικές υποχωρήσεις.

    Αν πεις όχι αύριο, κηρύσσεις πόλεμο και ανοίγεις την πόρτα του τρελάδικου της χρεοκοπίας.

    Αν πεις ναι, υπογράφεις ειρήνη και μαζί της την οικονομική, κοινωνική και πολιτική εξόντωση της χώρας και των κατοίκων της.

    Εγώ Πρόεδρε εγώ θα σου θυμήσω τα λόγια του Δημοσθένη.

    Πόλεμος δίκαιος ειρήνης αισχράς αιρετώτερον
    (μετ: Ένας δίκαιος πόλεμος είναι προτιμότερος από μια αισχρά ειρήνη).

  95. dimitris avatar
    dimitris 04/02/2012 21:59:42

    Ελευθερία ή θάνατος! Έξω η τρόικα με οποιοδήποτε κόστος. Σαμαρά πες όχι και πάνε άμεσα σε εκλογές!!!!

  96. ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΩΝ 900 € avatar
    ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΩΝ 900 € 04/02/2012 22:29:02

    ΑΝΤΩΝΗ ΑΥΡΙΟ ΠΕΣ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ.
    ΓΙΝΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ ΣΤΗΝΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΧΙ ΤΟΥ 1821 ΚΑΙΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ ΤΟ 1940.
    ΓΙΝΕ Ο ΗΓΕΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑΤΑΕΠΟΜΕΝΑ 10-12 ΧΡΟΝΙΑ.
    ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ!
    Σ-Ω-Σ-Ε ΤΙΣΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ
    ΕΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ

  97. Νίκος Καραβαζάκης avatar
    Νίκος Καραβαζάκης 04/02/2012 22:35:54

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ! ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ!
    04/02/2012 Επεξεργασία Γράψτε ένα σχόλιο Go to comments
    Αυτή την εβδομάδα, είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη, η ψηφοφορία στη Βουλή, επικύρωσης της “δανειακής σύμβασης” που όχι μόνον κατακρεουργεί εισοδηματικά τον ελληνικό λαό αλλά,προπάντων, εκχωρεί την δημόσια περιουσία και όποια περιουσιακά δικαιώματα του ελληνικού κράτους. Αυτό το ιστορικό έγκλημα,πρέπει να αποτραπεί!

    Οι Έλληνες πολίτες,οργισμένοι και φοβισμένοι, είναι έτοιμοι να εκραγούν. Καθώς όμως είναι, ανοικτά ζητήματα αμφισβήτησης των συνόρων μας σε στεριά και θάλασσα. Καθώς ο κρατικός μηχανισμός είναι σχεδόν διαλυμένος από τις περικοπές των δαπανών,από τις αποχωρήσεις προσωπικού κι από την εγκατεστημένη διαφθορά. Καθώς στην χώρα έχουν εισβάλλει ορδές εξαθλιωμένων από τις σπαρασσόμενες περιοχές του πλανήτη.

    Είναι εξώφθαλμο πως ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝ και η πολιτική πρόταση και η οργανωτική δομή και η συλλογική γνώση κι ωριμότητα,για τη διαχείριση τέτοιου είδους δραματικών ανατρεπτικών εξελίξεων. Η όποια πιθανή εξέγερση, με την αυτονόητη συμμετοχή και των λαθρομεταναστών, θα καταλήξει ολέθρια για τον ελληνισμό και το νεοελληνικό κράτος, μάλλον ανεπανόρθωτη! Εύλογα, θα κηρυχθεί η χώρα σε κατάσταση ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ, κάθε διακίνηση πληροφοριών θα απαγορευθεί (βλ. Αίγυπτος,Τυνησία) και η εκποίηση του δημοσίου πλούτου, θα γίνει απρόσκοπτα!

    Είναι επίσης πασιφανές πως, οι εξοργιστικά προκλητικές αναφορές, ειδικά των ΜΜΕ, στις νέες ακραίες περικοπές των λαϊκών εισοδημάτων, προκαλούν και προσκαλούν (…) σε τυφλές αντιδράσεις. Τα δε μέτρα αυτά, ουδέν αξιόλογο στην αποσυμφόρηση του χρέους εισφέρουν, είναι όμως καταθλιπτικά για την άμεση επιβίωση των Ελλήνων. Αποβλέπουν, αποκλειστικά, στην εξουθένωση των πολιτών και στη διάλυση του κράτους. Ώστε, αμαχητί να παραδώσουμε τον ενεργειακό πλούτο μας, στους αιμοσταγείς τοκογλύφους!

    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ τους!

    Πρέπει λοιπόν, άμεσα, όλοι όσοι αναδειγμένοι πολιτικοί, όλοι όσοι εκπροσωπούν κόμματα ή ομάδες, που νοιάζονται να σωθεί η πατρίδα μας, να συναντηθούν στα επόμενα 24ωρα και να συνθέσουν Προσωρινή Συντονιστική Επιτροπή ΣΩΤΗΡΙΑΣ της Ελλάδας και να απαιτήσουν από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!

    Την πρωτοβουλία αυτή, μπορεί να αναλάβει κάποιος πεφωτισμένος ηγέτης, πολιτικός, ακαδημαϊκός ή ιεράρχης, να απευθύνει επείγον κάλεσμα για άμεση συνάντηση ανεξάρτητων βουλευτών, προσωπικοτήτων κι εκπροσώπων συλλογικοτήτων, που θα αναλάβουν να διαδώσουν το αίτημα των άμεσων εκλογών αλλά και της παλλαϊκής ετοιμότητας για την σωτηρία της Ελλάδας μας!

    Ο Θεός της Ελλάδας, να βάλει το χέρι του!

    Ν.Κ.

  98. stoxastis avatar
    stoxastis 04/02/2012 22:58:22

    Πρόεδρε Αντώνη Σαμαρά
    αύριο δεν έχεις απέναντι σου Τρόϊκα - Παπαδήμο - Παπανδρέου κλπ θεατροπαίκτες του Ελληνικού δράματος.
    Αύριο έχεις να αντιμετωπίσεις την ίδια την Ιστορία τόπου που οι πρόγονοι σου έχουν τιμήσει.
    Αύριο είναι ίσως η μεγάλη ώρα για να επαληθεύσεις την Ηγετική σου φυσιογνωμία προτάσσοντας το Εθνικό συμφέρον που στην τρέχουσα συγκυρία δεν πάει μαζί με τα δάνεια και τα αποικιοκρατικά συμφέροντα των " φίλων" μας. Επίσης είναι ίσως μια απο τίς λίγες ευκαιρίες που δίνονται στην διαδρομή ενός Ηγέτη να ερμηνεύσει το λαίκό αίσθημα και να οδηγήσει εναν λαό που η Ιστορία του είναι γεμάτη δάφνες απο μεγάλες στιγμές μεγάλων Ηγετών και μελανές στιγμές μικρών που βρέθηκαν στο τιμόνι αυτού του τόπου.
    Στείλτους λοιπόν στο διάολο όλους και μιλά με τον λαό που κρέμεται στην κυριολεξία από τα χείλη σου.
    Βγές και μίλα στους Ελληνες Αντώνη Στόχευσε στην καρδιά και στο μυαλό του Ελληνα και της Ελληνίδας και πές καθαρά και ειλικρινά γιατί το ΟΧΙ είναι Εθνική επιταγή.
    Θα δείς το πιο μεγάλο κύμα ανθρώπων - πολιτών να πέφτει στην φωτιά για την ανάταση της Πατρίδας.
    Ο Ελληνικός λαός είναι μαζί σου!!! Μην λυγίσεις.

  99. GK avatar
    GK 04/02/2012 23:03:03

    LIVE : http://satira-gr.blogspot.com/2012/02/live.html

  100. Διομηδης avatar
    Διομηδης 04/02/2012 23:04:39

    Αντώνη,κράτα τήν χώρα αλώβητη ,δώσε την δυνατότητα στα βλαστάρια που έρχονται νά την διαχειριστούν καλύτερα από ἐμας.

  101. Δικερως avatar
    Δικερως 04/02/2012 23:06:07

    Αιντε ευλογημενε,επιτελους!
    Αρχιζω και ευελπιστω και μονον βλεποντας σε να γραφεις.
    Ας ειναι να πυκνωσουν οι καλες παρεμβασεις κι ας αρχισει
    επιτελους ο Καλος Αγωνας,αιματηρος η' αναιμακτος.
    Οτι μας υποδειξει η Ιστορια.

  102. firiki2010 avatar
    firiki2010 04/02/2012 23:14:54

    Τελειώνει μια διαπραγμάτευση. Η ΝΔ πρέπει να πει έν "ναι" ή ένα "οχι". Υπό ποιες προυποθέσεις θα έπρεπε να πεί "ναι". Δηλαδή ποια δυσάρεστα μέτρα θα έπρεπε να αποδεχθεί;

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ firiki2010 04/02/2012 23:20:37

      Δεν ειναι ο πονος κατα την διαρκεια της διακορευσης το προβλημα.
      Η διακορευση αυτη καθαυτη ομως ειναι.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Δικερως 05/02/2012 00:03:35

        Επομένως - αν σε ερμηνεύω σωστά - Ο,ΤΙ και να προβλέπει η συμφωνία η απάντηση πρέπει να είναι "όχι". Διαβάζοντας τα σχόλια, αυτή μάλλον είναι και η άποψη των περισσοτέρων σχολιαστών. Αρα δεν υπάρχει άποψη επί της διαπραγμάτευσης, επί της "συμφωνίας", επί των χειρισμών. Υπάρχει ένα "ηρωικό", "Ελληνικό", "ακαταμάχητο" "ΌΧΙ" σε κάτι που δεν γνωρίζουμε, ποιες είναι οι προοπτικές του και που δεν ξέρουμε την εναλλακτική του .
        Περίεργη λογική....

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ firiki2010 05/02/2012 00:05:58

          Τελικά έχετε πολλή πλάκα εσείς οι μνημονιολάγνοι. Πόσα θέλετε να μας τρελάνετε, επιτέλους; ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτό στο οποίο λέμε ΟΧΙ. Φρόντισαν να μας το κάνουν σαφέστατο, τόσο οι ευρωναζί όσο και τα ντόπια παπαγαλάκια τους από όλα τα μετερίζια.

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Αυριανιστής 05/02/2012 00:40:29

            Πες μου σε παρακαλώ: υπό ποιες προυποθέσεις θα έλεγες "ναι" ;;;; Tι δυσάρεστο μέτρο θα ήσουν διατεθειμένος να αποδεχθείς;;;

            Αν αρχίσουμε να μιλάμε για "μνημονιολάγνους" η "δραχμολιγούρηδες" δεν θα βγάλουμε άκρη.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ firiki2010 05/02/2012 00:44:21

            Δυο χρόνια τώρα δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να αποδεχόμαστε δυσάρεστα μέτρα που κατέστρεψαν εντελώς την οικονομία και που διέλυσαν την κοινωνία. Τώρα, θέλουν να υποθηκεύσουμε, ή μάλλον να τους παραδώσουμε από τώρα τα κλειδιά, για την ίδια την υπόσταση της χώρας. Ε, λοιπόν, ΑΡΚΕΤΑ ΩΣ ΕΔΩ. Δεν δεχόμαστε τίποτε άλλο πια, πέρα από την ελευθερία μας!

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ firiki2010 05/02/2012 16:16:10

            Μα δεν είναι θέμα να είσαι "διατεθειμένος να αποδεχθείς κάποιο δυσάρεστο μέτρο". Εδώ είναι ένα παιχνίδι lose-lose και όποιος δεν το βλέπει είναι είτε ύποπτος ειτε βλάκας. Για το Σαμαρά (και τη χώρα) υπάρχουν μόνον μερικές ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΕΣ ωφέλειες απο τη συμμετοχή σε όλο αυτό το θέατρο σκιών της κυβέρνησης Παπαδήμου, που είναι πολύ αμφίβολο αν ισοφαρίζουν το lose-lose παιχνίδι. Και όταν λέμε lose-lose εννοούμε και πολιτικά και οικονομικά. Κυρίως πολιτικά, διότι οικονομικά έτσι κι αλλιώς το πράγμα είχε πάρει προ πολλού την κάτω βόλτα και τώρα απλώς επιδεινώνεται.

            Τα 360 σχόλια της συγκεκριμένης ανάρτησης, ο "πάγος" που είχε πέσει στη χώρα μετά την κυβέρνηση Παπαδήμου, όλα αυτά κάτι λένε για τη μνημονιολάγνα και ψευτοσώφρονα τακτική σου. Μην τυχόν και δυσαρεστήσουμε τον Μητσοτακογενή ψυχισμό μας (δεν ξέρω πάλι αν είναι μόνον αυτό). Στο λέω, διότι ξέρω πολύ καλά πώς σκέφτεται όποιος ανατράφηκε πολιτικά ως νέος επί της "φιλελεύθερης" (τρομάρα μας...) ΝΔ του Μητσοτάκη.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ firiki2010 05/02/2012 00:08:54

          Κι όχι μόνον περίεργη.
          Επικίνδυνη.
          Κάτι μου θυμίζουν τούτες ώρες.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Μανιάτης 05/02/2012 00:11:58

            Εμένα, Μανιάτη, να σου πω τι μου θυμίζουν; Μου θυμίζουν τις ώρες λίγο πριν από το διάγγελμα του Τάσσου Παπαδόπουλου. Τότε που ο Τζέφρυ έσπευδε να υπερθεματίσει για το σχέδιο Ανάν, και εκτοξεύονταν από παντού ομοβροντίες κινδυνολογίας ότι, τάχα, αν οι Κύπριοι δεν το δέχονταν θα... έπεφτε ο ουρανός να τους πλακώσει.

            Τη συνέχεια, φαντάζομαι ότι τη γνωρίζεις. Και τώρα οι Κύπριοι, μαζί με τους Ισραηλινούς, εξορύσσουν φυσικό αέριο.

          • nostos avatar
            nostos @ Μανιάτης 05/02/2012 00:24:53

            Ntropi sou!!!!!

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ firiki2010 05/02/2012 00:21:54

          Για να μην αρχισουμε την συζητηση περι του
          περιφημου Γορδιου Δεσμου της Απροσδιοριστιας του Nash,θα σου το πω λιανα:
          μεχρι να εκλογικευσεις εσυ το παραλογο(γιατι αυτο αναγνωριζεται πιο ευκολα απο το λογικο)
          θα μας εχουν παρει φαλλαγγι.
          Γι'αυτο η αρνηση ειναι κατακλυσμιαια θετικοτερη
          εαν ο αντιπαλος παικτης ειναι ορθολογιστης σαν εσενα.
          Ετσι το ανορθολογικον εκλογικευεται για λογαριασμο του αρνουμενου με ευεργετικα
          αποτελεσματα για ην συνεχεια του στρατηγικου
          παιγνιου.
          Αντιληπτον?

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Δικερως 05/02/2012 00:22:58

            Για το firiki2010 η απαντηση!

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Δικερως 05/02/2012 00:41:59

            Ουάουουου!

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ firiki2010 05/02/2012 00:44:21

            Γιεςςς.

  103. ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ 04/02/2012 23:17:10

    ΑΠΟΨΕ ΔΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ.
    ΑΥΡΙΟ ΑΝΤΩΝΗ ΝΑ ΣΕ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΛΑΙΛΑΠΑ ΤΗΣ ΤΡΟΪΚΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.

    ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ-ΟΧΙ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ 04/02/2012 23:40:55

      Απόψε έπρεπε να είχαμε ήδη σταματήσει να σχολιάζουμε και να είχαμε βγει στο Σύνταγμα με πλακάτ που να αναγράφουν "ΟΧΙ", με σκοπό να παραμείνουμε εκεί μέχρι την εκδίωξη των τροϊκανών οικονομικών δολοφόνων και την απελευθέρωση από το ζυγό των ευρωναζί.

      Αλλά, πού. Είναι ζεστός ο καναπές...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 04/02/2012 23:45:16

        "Σύνταγμα" είναι κι εδώ Αυριανιστή... Ένα ηλεκτρονικό "Σύνταγμα", όπου μαζευόμαστε και λέμε ο καθένας αυτό που πιστεύει και σκέφτεται.

        Και η φωνή μας είναι πολύ δυνατή και φτάνει πολύ μακριά. Το νιώθω, το αισθάνομαι ότι έτσι είναι...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Επώνυμος 04/02/2012 23:59:56

          "Σύνταγμα" ΙΔΕΩΝ είναι εδώ, Επώνυμε. Μόνο που δεν αρκεί. Χρειάζεται, άμεσα, ένα "Σύνταγμα" ΠΑΘΟΥΣ, ένα "Σύνταγμα" ΠΑΛΜΟΥ. Είναι κάτι σαν το cybersex σε αντιδιαστολή με το πραγματικό.

          Και αναρωτιέμαι το εξής: το βράδυ της 23ης Ιουλίου 1974, η κατάσταση ήταν παρόμοια: οι χουντολογοκριμένες εφημερίδες φιλοξενούσαν δηλώσεις του τότε "υπουργού" Προεδρίας Κ. Ράλλη, σύμφωνα με τις οποίες ήταν "ψεύδη και φημολογίες" οι πληροφορίες για επικείμενη πτώση της χούντας. Έτσι και σήμερα, όλα τα καθεστωτικά ΜΜΕ έχουν ξεσκιστεί στην κινδυνολογία για το τι μας περιμένει αν πούμε "όχι", Ωστόσο, τότε ο κόσμος δεν είχε καθίσει στα αβγά του και ενώθηκε σε ένα λυτρωτικό ποτάμι που πλημμύρισε την Αθήνα και έδωσε το momentum στον Καραμανλή που εκείνη την ώρα πετούσε από το Παρίσι προς την Αθήνα. ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ;

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Αυριανιστής 05/02/2012 00:16:40

        Και ποιός θα χειριστεί και θα διαχειριστεί το ΟΧΙ;
        Θέλει λιοκαμένες ψυχές η ελευθερία.
        Άφησαν τα ξινάρια να πιάσουν τα ντουφέκια. Τότε.
        Μα τώρα αφήνουν τους καναπέδες μόνον για να πάρουν τον φραπέ.
        Και στον καφενέ ο αστυφύλαξ ξύνει το νυχάκι.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Μανιάτης 05/02/2012 00:19:02

          Αφού σ' αρέσουν τα ποιητικά, Μανιάτη, να σου πω κι εγώ ένα που απαντά στην ερώτησή σου:

          "Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, πώς θα γενούνε τα σκοτάδια φως;"

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Μανιάτης 05/02/2012 00:42:11

          Εγω θα παρω μαζι τον καναπε περι ου ο
          λογος,22 σπαστα Ελληνικα φραπεδακια,
          32 σοκολατες ΙΟΝ,και creamcrackers
          Παπαδοπουλου,κανα δυο κιλα μπασμα και
          1000 φυλαρακια για στριψιμο παραγωγου ροζ
          χρωμα,κληρονομια απο τον σχωρεμενο τον Παππου.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Μανιάτης 05/02/2012 00:53:05

          Εγω θα παρω μαζι μου τον καναπε περι ου ο
          λογος,22 σπαστα Ελληνικα φραπεδακια,
          32 σοκολατες ΙΟΝ,και 19 πακετα creamcrackers
          Παπαδοπουλου,κανα δυο κιλα μπασμα και
          1000 φυλαρακια για στριψιμο παραγωγου ροζ
          χρωμα,κληρονομια απο τον σχωρεμενο τον Παππου.

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ 04/02/2012 23:46:40

      Γεια σου συμπατριώτη Θεσσαλέ!!!
      Ο Βόλος εννώνει το ΟΧΙ του μαζί με το δικό σας :)

  104. Αντώνης avatar
    Αντώνης 04/02/2012 23:23:56

    Είναι η πιό κρίσιμη στιγμή της ιστορίας της Πατρίδος.Αντώνη Σαμαρά η ιστορία τίμησε το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ,το Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ, ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ, το ΟΧΙ ΤΟΥ 1940. Ελπίζω η πένα της ιστορίας να γράψει και το όνομά σου με ένα υπερήφανο: "ΩΣ ΕΔΩ", που πρέπει και σε παρακαλούμε να πεις στους τοκογλύφους στο όνομα της Ελλάδος, της ιστορίας μας και του μέλλοντος των παιδιών μας.Ακολούθησε την προτροπή όλων των Ελλήνων. Σώσε την Πατρίδα να παραμείνει ανεξάρτητη, το λαό μας από τον αφανισμό και κάνε μας περήφανους.Και τότε θα δεις τι σημαίνει λαϊκή αναγνώριση. Εμπρός, περιμένουμε πατριωτικό το διάγγελμά σου.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Αντώνης 05/02/2012 00:27:53

      Είσαι έτοιμος να συμμετάσχεις όπως ο πολεμιστής του ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ;
      Μάλλον όχι.
      Κράτα το όχι για την πάρτι σου και φτιάξε τον φραπέ σου...

      Οι μαγκιές του όχι στους Αμερικάνους από τον Παπατσή και με τον όχλο ηδονισμένο να οδεύει στη Χούντα και την καταστροφή της Κύπρου μας έφεραν εδώ.
      Ο λαός αγάπησε τούτο το φαιδρό "υπερήφανη εξωτερική πολιτική".
      Ο λαός ερωτεύτηκε το φαύλο "Η Ελλάδα να ανήκει στους Έλληνες".
      Παραλλαγή του συνθήματος του Μουσολίνη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μανιάτης 05/02/2012 00:31:05

        Πώς προεξοφλείς την "ανετοιμότητα" των άλλων να συμμετάσχουν και να αγωνιστούν για το μέλλον της πατρίδας τους;

        Δεν είναι όλοι ευρωλιγούρηδες, ξέρεις, ώστε να κατεβάζουν τα βρακιά για ένα iPhone.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Μανιάτης 05/02/2012 00:33:39

        Ρε Υπουργε,ασε τον κοσμο να εκφραστει ελευθερα.
        Ποιος λεει οχι στους Αμερικανους?
        'Η μηπως υπονοεις πως ερχεται δικτακτορια?
        Τα φαιδρα και τα φαυλα που αναφερεις ειναι μηνυματα
        ευγενικοτατα.
        Το οτι οι φορεις που τα μαγαρεψαν ηταν φαυλοι ειναι
        ανεξαρτητο με την συζητηση μας.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Μανιάτης 05/02/2012 00:51:40

        Έζησες τα γεγονότα του 1960;
        Ξέρεις το σχέδιο Άτσεσον;
        Ξέρεις τι έφερε τη χούντα;
        Η φαυλότητα του ανένδοτου των Παπατζήδων.
        Κι ο λαός να κραυγάζει και να πετροβολή.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Μανιάτης 05/02/2012 00:57:06

          Yπουργε μου I know,απλα δεν βλεπω την αντιστοιχια με το σημερα.
          Τα Αμερικανα ειναι μαζι μας σε αυτο.
          Δεν θα τους χαλουσε να στριμοκολιασουν τα Ευρωπονυ με οχημα την Ελλαδα.
          Δυσκολο και επικινδυνο το παιγνιο,δε λεω,αλλα
          τρομερα ενδιαφερον,dont you think?

          • Ermippos avatar
            Ermippos @ Δικερως 05/02/2012 01:20:46

            Από γιουσουφάκι των γερμανών (συ είπας) γιουσουφάκι των αμερικάνων (ή των ρώσων ή των κινέζων, το ίδιο κάνει). Μια φορά γουσουφάκι πάντα γιουσουφάκι. Αλλά την ρουφιανιά πολλοί ηγάπησαν. Τον ρουφιάνο όμως;

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Ermippos 05/02/2012 03:03:13

            Τι σε χαλα?
            Αφου το ''άθλιο μόρφωμα του νεοελληνικού τριτοκοσμικού κράτους",υπαρχει μονον χαριν του
            ''ανηθικου εκβιασμου των Ευρωπαιων εταιρων μας"?

          • Mανιάτης avatar
            Mανιάτης @ Δικερως 05/02/2012 01:36:25

            Yes I do!

  105. NONOS avatar
    NONOS 04/02/2012 23:26:40

    ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
    ΝΑΙ= ΦΤΩΧΙΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ
    ΟΧΙ= ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕΤΩΠΟ
    ΝΑΙ= ΠΡΟΔΟΣΙΑ
    ΟΧΙ= ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ
    ΝΑΙ= ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ
    ΟΧΙ= ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ
    ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ

  106. dmartinopoylos avatar
    dmartinopoylos 04/02/2012 23:31:53

    ΟΧΙ σε όλα
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ
    να ξεβρωμίσει ο τόπος

  107. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 04/02/2012 23:34:32

    Αντώνη ο θεός μαζί σου αύριο. Οι Έλληνες μπορούμε.

  108. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/02/2012 23:36:56

    Αγαπητοί φίλοι! Τι ωραία έκπληξη είναι αυτή να ανοίγω τον υπολογιστή μου και να βλέπω εκείνη την παλιά ζωντάνια του Antinews! Εκείνη τη σφριγηλότητα που χαρακτήριζε τον αντιμνημονιακό μας αγώνα μέχρι τη στιγμή που έγινε αυτή η κυβέρνηση Παπαδήμου!

    Αχ και να διάβαζε ο Σαμαράς αυτά τα σχόλια! Να δει όλο αυτό το λαϊκό δυναμικό που υπάρχει και που είναι έτοιμο να πάρει φωτιά με ένα μόνον πειστικό του "όχι"! Ένα όχι που δεν θα διστάζει να στείλει από εκεί που ήρθαν όλους αυτούς τους απίθανους τύπους που επιμένουν να καταστρέψουν τη χώρα.

    Κατά βάθος, ο Σαμαράς είναι η μόνη ελπίδα ακόμη και όσων δεν πιστεύουν σε αυτόν. Είναι η ώρα τώρα, με μία μόνο του κίνηση, να αλλάξει όλο το πολιτικό σκηνικό και να δώσει ξανά την ελπίδα στο λαό.

    Για τη "στρατηγική της ελπίδας", άλλωστε, μιλούσε πάντοτε. Τώρα είναι η ώρα της.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ Επώνυμος 05/02/2012 01:11:11

      Ο Σαμαράς όχι μόνο τα διαβάζει , αλλά ψάχνω να βρω πίσω απο πιο ψευδώνυμο βρίσκεται !
      Παπαδήμο και Βενιζέλο τους βρήκα ....

  109. Διομηδης avatar
    Διομηδης 04/02/2012 23:40:06

    Μεγάλη νύχτα για τήν Πατρίδα η αποψινή..Ατέλειωτη.
    Σήμερα και οι Νεκροί ξαγρυπνούν..και οι αγέννητοι τρέμουν..
    Περιμένουμε.. σαν ἔτοιμοι απο καιρό..ωραίοι σαν Ελληνες..

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Διομηδης 04/02/2012 23:52:04

      Εχεις δικιο.
      Γι' αυτο παραθετω σε ολη την παρεα:
      http://www.youtube.com/watch?v=QBzgYSvMg7E

  110. Orestios avatar
    Orestios 04/02/2012 23:46:56

    Η ΝΔ δεν έχει την πολυτέλεια να απορρίψει τον ρεαλισμό.
    Δεν έχει την πολυτέλεια να ενοχοποιείται.
    Δεν έχει την πολυτέλεια να περιχαρακώνεται από τον λαό.
    Δεν έχει την πολυτέλεια να φοβάται.
    Δεν έχει καμιά πολυτέλεια όταν η κοινωνία υποφέρει.

    Ο Σαμαράς είχε πεί πως κανείς δεν πέρασε το ποτάμι χωρίς να βραχεί.
    Όμως επίσης το νερό είναι σημαντικό για να βλαστήσει ο σπόρος.

    Οι αρχές της Ελληνικής Επανάστασης είναι αυτό το νερό

  111. NONOS avatar
    NONOS 04/02/2012 23:56:51

    ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ
    ΝΕΟΣ ΓΡΑΜΜΟΣ-ΒΙΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ ΑΠ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΣΥΜΜΟΡΙΤΕΣ
    ΠΑΛΙ Η ΕΝΩΜΕΝΗ ΔΕΞΙΑ ΕΘΝΙΚΟΦΡΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΙΣ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ
    ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΟΓΥΡΙΣΜΑΤΑ
    Ο ΜΕΓΑΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗΝ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΙΣ,ΤΟ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ
    ΑΥΡΙΟ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΘΥΜΗΘΕΙ ΤΗ ΦΥΤΡΑ ΤΟΥ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΤΟ ΒΕΤΟ ΣΤΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ ΤΟ ΗΣΚΗΣΕ ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΝΟΣ ΑΠΛΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΥΡ ΑΛΕΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΤΟΥ ΕΘΙΞΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΧΟΡΔΗ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ
    ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

  112. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/02/2012 00:04:48

    μόνο το "ΟΧΙ" είναι λογική απάντηση, αν η ερώτηση είναι η άνευ όρων παράδοση της εθνικής κυριαρχίας με αντάλλαγμα μάλιστα μια -έτσι και αλλιώς αμφίβολη- "σωτηρία". τα νέα επιβαλλόμενα μέτρα θα φέρουν, όπως και τα προηγούμενα, περαιτέρω ύφεση και σύντομα πάλι θα λέμε "τα νούμερα δεν βγαίνουν". αφού το ζητούμενο είναι ένας ισοσκελισμένος προϋπολογισμός να το κάνουμε μόνοι μας, σωστά, με ΔΙΚΟ μας σχέδιο, με ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΟΧΙ. αφού έτσι και αλλιώς θα χρεοκοπήσουμε, ας χρεοκοπήσουμε τώρα και με ΜΗΔΕΝ ΧΡΕΟΣ ας κάνουμε μια καινούργια αρχή. χωρίς κακίες για τους ευρωπαίους (λεφτά θέλουν να βγάλουν, ψηφουλάκια στις χώρες τους να μαζέψουν), αλλά και χωρίς να υποκύπτουμε στις ορέξεις τους. Μένοντας μέσα στην ευρώπη και στο ευρώ, αν γίνεται, με το δικό μας σχέδιο και με εθνικό προγραμματισμό, αξιοποιώντας τα ανθρώπινα και γεωστρατηγικά μας συγκριτικά πλεονεκτήματα και βάζοντας στην άκρη τη μιζέρια, τον ωχαδερφισμό τη διαφθορά, τη λογική της ήσσονος προσπαθείας. η Ευρώπη εξάλλου είναι μεγαλύτερη από τη μέρκελ, μεγαλύτερη ως Ιδέα και από το χρέος μας ;) υπάρχει Ηγέτης να μας συντονίσει και να μας εμπνεύσει για την υλοποίηση ενός Αιτιολογημένου Όχι, που θα είναι αρχή και όχι τέλος;;;

  113. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2012 00:11:12

    Θα απεδεικνύαμεν πολλήν ταπεινότητα και ανανδρίαν, εάν δεν εδοκιμάζαμεν τα πάντα προτού γίνομεν δούλοι……

  114. Silence t. avatar
    Silence t. 05/02/2012 00:13:07

    Σήμερα με αυτά που διαβάζω στην συγκεκριμένη ανάρτηση αισθάνθηκα μετά από πολύ καιρό περήφανος .
    Η συντριπτική πλειοψηφία ακόμη και αν δεν βγήκε στους δρόμους (ακόμη) , δείχνει πλέον μια γενναία και ξεκάθαρη θέση , εναντίον της σκλαβιάς και της τυραννίας , αναλαμβάνοντας την ευθύνη της επόμενης ημέρας .
    Να σαι καλά ρε Τόμασεν , μας ξύπνησες !

  115. Aris avatar
    Aris 05/02/2012 00:14:22

    26 Φεβρουαρίου εκλογές! ΤΕΛΟΣ! Να φύγουν οι προδότες!

  116. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 05/02/2012 00:15:13

    Κύριε Κρανιδιώτη,όλοι αυτοί που έχουν σχολιάσει (και χιλιάδες άλλοι που διαβάζουν) ΝΟΕΡΑ στέλνουν ένα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ μήνυμα στον Σαμαρά.Πολύ απλά,αύριο,να πει ένα τεράστιο και βροντερό ΟΧΙ.Κατά τη προσωπική μου γνώμη είναι κάποιες ώρες και στιγμές που,στη πορεία ενός έθνους,μεσοβέζικες λύσεις δεν υπάρχουν.Απόψε,ναι,θα είναι μια μεγάλη νύχτα...Από τη πλευρά μου,δεν έχω να προσθέσω τίποτα.Εδώ και μήνες έχω εκφράσει τις απόψεις μου αφενός αφετέρου τα είπαν και τα λένε ΟΛΑ,όσοι έγραψαν.Αύριο,ένα είναι σίγουρο:Μετά από τα γεγονότα των τελευταίων μηνών,μετά από τα χιλιάδες σχόλια,μετά από δηλώσεις και αναλύσεις,ΣΕΙΡΑ παίρνει η ΙΣΤΟΡΙΑ....Θα πάρει τη πένα της και θ'αρχίσει να γράφει....

  117. ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ. ΝΤΟΝΤΟΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ. ΝΤΟΝΤΟΣ 05/02/2012 00:16:28

    Εχετε εμπιστοσύνη στον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ. Δεν ισχύει μόνο πως έχει ΓΝΩΣΕΙΣ, αλλά έχει και ΚΑΡΔΙΑ.
    Από το 93 είμαι κοντά του και ποτέ δεν διέψευσε τις προσδοκίες μας .
    ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ.

  118. el_greco avatar
    el_greco 05/02/2012 00:18:17

    ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΛΑΘΟΣ!
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΙ "ΟΧΙ"!ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΥΤΕ ΧΡΟΝΟ!
    «Μολών λαβέ»!!!
    ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ,ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ!
    ΤΕΛΟΣ!
    ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ,ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΠΡΟΔΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΟΙ.
    Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ!
    Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ,ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΛΑΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΧΡΟΝΟΥ Ο ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ!
    ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ,ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ 600€ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ!
    ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ!
    ΣΤΑΘΕΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ!
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ el_greco 05/02/2012 00:32:21

      Θα πας να πολεμήσεις, όπως εκείνοι τις στιγμές που αναφέρεις;
      Θα πάει να πολεμήσει η γενιά του φραπέ;
      Οχι δεν θα πάει να πολεμήσει ο γιός του lifestyle!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μανιάτης 05/02/2012 00:35:42

        Θα πάει να πολεμήσει ο άνεργος!
        Θα πάει να πολεμήσει ο εξαθλιωμένος!
        Θα πάει να πολεμήσει ο σημερινός νοικοκύρης που βλέπει ότι είναι ο αυριανός απόκληρος!
        Όχι, δεν θα πάει να πολεμήσει το νεοφιλελεύθερο γιαπάκι της πολυεθνικής που όλος του ο κόσμος είναι το Καγιέν και το iPhone 4S πάνω στο τραπέζι του Starbucks!

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Μανιάτης 05/02/2012 00:37:16

        Τι κακο εχει ο φραπες βρε αθεοφοβε?
        Ο φραπες δεν εχει καμμια σχεση με το lifestyle στο
        οποιο αναφερεσαι.
        Μαλλον για τα καπουτσινια και τα latte μιλας!

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ Μανιάτης 05/02/2012 00:45:51

        Tι "επιχειρηματάρες" είναι αυτές τύπου "θα πας να πολεμήσεις";
        Τί ύφεση θα επιφέρει-ποσοστό- η περικοπή 13/14ου μπορείς να μας πεις? Ποσοστό συγκεκριμένο πες μας. Ο Σαμαράς και η ΝΔ λένε άλλο ένα 2,5- με 3%. Εσύ θες να πούμε ναι; Και τι "σωτηρία" θα υπάρξει μετά;
        Η περικοπή των επικουρικών θα επιφέρει στα κρατικά ταμεία το συγκλονιστικό ποσό των ...400εκ ευρώ. Δέχεσαι να τσεκουρέψουμε συντάξεις , δηλαδή νέα ώθηση στην ύφεση , για 400 εκ. ευρώ; Πες μας.
        Απέτυχε ή όχι ο Τόμσεν; Πες μας. Αν μας πεις πως πέτυχε να το συζητήσουμε. Αν απέτυχε γιατί να τον ξανακούσουμε;
        Τα μνημόνιο ή χρεοκοπία μας τα παν και άλλοι, από Κώνστα μέχρι ΓΑΠ. Και είδαμε πως το μνημόνιο(αυτό το μνημόνιο με τα φοροτσουνάμι και τις οριζόντιες περικοπές) =χρεοκοπία.
        Το να χρεώσεις με "λαικισμό" τους πολυποίκιλους οπαδούς του αυριανού όχι είναι εύκολο. Το δύσκολο είναι να αποφύγεις τον φιλομνημονιακό λαικισμό του "μνημόνιο/μονόδρομος ή χρεοκοπία", τον οποίο προφανώς ασπάζεσαι.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Kώστας ΜΠ 05/02/2012 00:52:39

          Πες τα, χρυσόστομε!

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Kώστας ΜΠ 05/02/2012 00:56:34

          Με αναγκάζεις να σου πω ως ειδικός πανεπιστημιακά στο θέμα ότι λες παραμύθια.
          Αλλά τώρα δεν είναι ώρα για αναλύσεις.
          Είναι ώρα αποφάσεων.
          Αν νομίζεις ότι πρόκειται για λογιστική, 2 πάνω 2 κάτω, τότε άστο.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Μανιάτης 05/02/2012 01:07:56

            Επειδή χωρίς ανάλυση δεδομένων δε μπορεί να λάβει κάποιος ορθές αποφάσεις το επιχείρημα που προβάλλεις για να μην εκθέσεις ποσοτικά δεδομένα κρίνεται ως ανεπαρκές όπως και η άποψή σου μη πειστική...

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ Γεώργιος Τ. 05/02/2012 01:18:03

            Είναι τραγικό να πιστεύεις ότι σε άρθρο ή σχόλιο μπορεί να παρουσιαστούν με εγκυρότητα και υπευθυνότητα οι παράμετροι και τα στοιχεία του θέματο αυτού.

            Αλίμονο αν έτσι νομίζεις!

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ Μανιάτης 05/02/2012 01:28:43

            Πατριώτες ......τα πολλά λόγια είναι φτώχεια . Και σίγουρα αυτοί που κρατούν τις τύχες συμπολιτών τους στα χέρια τους, δεν περιμένουν άρθρα ή σχόλια ή ακόμη και προτροπές από κολλητούς ή μη. Το λυπηρό είναι ότι δύο χρόνια τώρα δεν βγήκαν στις πλατείες , στα καφενεία , να διαπιστώσουν οι ίδιοι τα αποτελέσματα των αποφάσεων που πήραν. Μακάρι να είναι η τελευταία ευκαιρία του Σαμαρά για να πάρει αυτή τη φορά την σωστή απόφαση για το καλό όλων. Είδωμεν ...........

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Μανιάτης 05/02/2012 03:29:08

        Θα πάει, πήγε, πάει!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  119. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 05/02/2012 00:30:37

    Την Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012 στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καρύτση και μετά τη Θεία Λειτουργία (11πμ), θα τελεσθεί το καθιερωμένο από το 1990 μνημόσυνο του Ελευθερωτή του Γένους μας Θεόδωρου Κολοκοτρώνη,από την Παγγορτυνιακή Ένωση. Στη συνέχεια θα κατατεθούν στεφάνια στο άγαλμα του Ήρωα προ της Παλαιάς Βουλής (οδός Σταδίου).
    Άς περάσει πρώτα από κεί αύριο ο Σαμαράς. Θα καταλάβουμε οι Αρκάδες και θα τον πάμε σηκωτό Φ.

  120. Διομηδης avatar
    Διομηδης 05/02/2012 00:31:23

    Δίκερως..

    Αυτό είναι..Απο τις Πρέσπες ως τούς Κήπους καί τίς Καστανιές καί από τους Παξούς στον ΑγιοΚηρυκο στη χωρα Σφακιων,στο Σμολικα,στο Καιματσαλαν,
    στη Γαυδο,στο Πρασονησι,στα Κηθυρα,στη Πυλη,στο Μαιναλο και οπου κτυπα Ελληνικη Ψυχη, παμε Ικαριωτικο και τσαμικο και σουστα και μπαλο και κοτσαρη και τικ και καραγκουνα,παμε Αδελφια..Ξημερωνει..

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Διομηδης 05/02/2012 00:34:41

      Πεστα ευλογημενε,πεστα!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Διομηδης 05/02/2012 00:37:22

      !!!

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ ΕΥΑ 05/02/2012 01:01:07

        Δεν ηξερα πως απεχθανεσθο τα γλυκα τσιπουρακια και τους
        δημωδεις χορους φιλη μου!
        Προς τι ο θαυμασμος?

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Δικερως 05/02/2012 12:17:29

          Το αντίθετο Δίκερε! λατρεύω τους παραδοσιακούς χορούς...το σχόλιο του Διομήδη αφορά στον πολιτισμό μας, στη λαογραφία μας, στην ιστορία μας...δι' αυτό κι ο θαυμασμός..όπως εξαιρετικός ήταν και ο Ικαριώτικος (που έδωσες το link πιο πάνω)

  121. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 05/02/2012 00:34:35

    Τέτοια ώρα όλοι μετριόμαστε . Προσθέτω και λοιπόν τη φωνή μου σε όλους ( και στου Φαήλου φυσικά) που λέμε το αυτονόητο.
    Έξοδος από το αδιέξοδο με εκλογές!!!
    Την λύση ο λαός αφού μάθει την ωμή αλήθεια και τις εναλλακτικές προτάσεις που έχει.
    Οτιδήποτε άλλο- αφού αυτή η τραβεστί κυβέρνηση τα ΄΄κατάφερε΄΄ με τον χειρότερο τρόπο- θα είναι αν όχι προδοσία τότε πολιτική δειλία. Θα κρυφτούνε σαν γυναικούλες πίσω από νομοθετικές πράξεις των εντολοδόχων τραπεζιτών και μετά θα ζητήσουν από τον λαό εντολή να διαχειριστούν την μιζέρια.
    Εμείς δεν ζητάμε διαχειριστές μιζέριας , θέλουμε ηγέτες .
    Δεν ξέρω αν όντως η svetlana είναι γυναίκα. Σε κάθε περίπτωση όμως αυτά που έγραψε παραπάνω απηχούν πράγματι την αγωνία κάθε μάνας για τα παιδιά της, για τον άντρα της, για την οικογένεια, για την Ελλάδα.
    Η μάνα μου είναι 79 χρονών και ανησυχεί για τα παιδιά και τα εγγόνια της πιο πολύ τώρα, παρά από τα χρόνια του πολέμου και του εμφυλίου που ήταν παιδούλα.
    Τελειώνοντας θα πω πάλι (γιατί το γραψα και σε άρθρο του Ροδινού) στον Πρόεδρο να μη κάνει το λάθος που έκανε πριν 3 περίπου μήνες. Να μη δώσει την ευκαιρία στο σύστημα των βαμπίρ τραπεζιτών να μας τελειώσουν ως χώρα.
    Αν έκανε υπομονή για μισή ώρα πριν τρεις μήνες ο ΓΑΠ θα είχε βγει παραιτημένος από του Υπουργικό του συμβούλιο.
    Τώρα να τα τινάξει στον αέρα όλα. Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα άλλο.
    Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
    Εκτός αν θέλουμε μία χώρα διαλυμένη με κοκκινόμαυρη βουλή.

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 05/02/2012 01:08:20

      Δεν περιγράφω άλλο !

  122. τάσος avatar
    τάσος 05/02/2012 00:38:13

    http://www.youtube.com/watch?v=gXVZPzOc5FE

    -ιτ'ς ολ ράιτ, η φούμα είναι λαίτ.

  123. Dark Angel avatar
    Dark Angel 05/02/2012 00:40:31

    "Πόλεμος πάντων μεν πατήρ εστί, πάντων δε βασιλεύς. Και τους μεν θεούς έδειξε, τους δε ανθρώπους, τους μεν δούλους εποίησε, τους δε ελευθέρους."

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Dark Angel 05/02/2012 00:50:01

      Γενοιτο!

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ Δικερως 05/02/2012 01:08:43

        Yπάρχουν στιγμές στην ζωή κάθε ανθρώπου, που τελειώνουν τα λόγια και όλα όσα έπρεπε να ειπωθούν, ειπώθηκαν.
        Αρκετά.
        Πρέπει να ξεχωρίσει η ήρα απ΄το στάρι...

  124. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/02/2012 00:44:44

    Αντώνη Σαμαρά κάνε την καρδιά σου πέτρα, κοίτα την Ιστορία στα κατάματα και πάρε την απόφαση για το Έθνος, όχι για σένα, ούτε για το κόμμα.
    Για το Έθνος.
    Πάρε την απόφαση μόνος.
    Μόνος, χωρίς τη σαγήνη της επευφημίας του Λαού.
    Πάρε την απόφαση, όποια και νάναι, ως Ηγέτης κι όχι ως ήρωας θιάσου εις τον αρένα των αλαλαγμών του πλήθους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μανιάτης 05/02/2012 00:50:02

      Κάτι τέτοια του 'γραφε (με άλλα λόγια) κι ο Alexis στο editorial της αλαφουζοφυλλάδας τις δύο προηγούμενες Κυριακές. Ευτυχώς που ο Σαμαράς έχει την ευθυκρισία να γνωρίζει τους φίλους από τους λυκόφιλους.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Αυριανιστής 05/02/2012 01:02:47

        Εύχομαι να βγει η θέση σου νικητής μέσα στο πέρασμα της Ιστορίας.
        Όμως, φοβάμαι ότι το -60 επαναλαμβάνεται.

        O A.Π. σπούδασε με υποτροφία στις ΗΠΑ. Μπορεί ναχει τους λόγο τους.
        Εγώ δεν έχω τίποτα, παρά μόνο το πτυχίο μου και την αξιοπρέπειά μου. Την ελευθερία μου.

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Μανιάτης 05/02/2012 00:51:31

      Συμφωνώ.
      Χωρίς τους αλαλαγμούς των λαικιστών μνημονιακών που ομνύουν στο κίβδηλο "μνημόνιο ή χρεοκοπία".
      Για το Έθνος. Όπως τότε που σκύλιασαν οι μνημονιλάγνοι, οι οπαδοί της αποτυχίας, οι οπαδοί του κατορθώματος να αυξάνεις τους φόρους και να σου μειώνονται τα έσοδα.
      Χωρίς τη σαγήνη της επευφημίας των σοβαροφανών μνημονιακών, που αρνούνται να παραδεχθούν πως το λατρεμένο τους μνημόνιο απέτυχε οικτρά και μας βύθισε στην πιο άγρια μεταπολεμική ύφεση.
      http://www.antinews.gr/2010/05/05/43832/

  125. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 05/02/2012 01:03:40

    "ειδικός πανεπιστημιακά";;
    Ωραία ελληνικά.
    Τη θέση Σαμαρά για οριζόντια περικοπή 13ου/14ου και επικουρικών και πόση επιπλέον ύφεση θα επιφέρει σου ζήτησα, αλλά δυσκολεύεσαι...
    Το αφήνω, γιατί μνημονιακό λαικισμό κάνουν άλλοι πιο πειστικοί από σένα, που είσαι "ειδικός πανεπηστημιακά" όποτε το αφήνω.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Κώστας ΜΠ 05/02/2012 01:10:43

      Γιατί με προκαλείς και γιατί προφανώς είσαι κι άσχετος από αυτοσαρκασμό που εμπεριέχει η έκφραση “ειδικός πανεπηστημιακά”,
      θα σου απαντήσω πως το ζήτημα δεν είναι οικονομίστικο.

      Και τέλος πάντων, μόνο η τσέπη σας απασχολεί;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μανιάτης 05/02/2012 01:15:17

        Καλά το είπα και παραπάνω, θα μας τρελάνετε εντελώς εσείς οι μνημονιολάγνοι. Μάλλον είστε βαλτοί προς τούτο, δεν εξηγείται αλλιώς.

        Ακριβώς λοιπόν επειδή εμάς ΔΕΝ μας απασχολεί μόνο η τσέπη μας, αλλά το ΜΕΛΛΟΝ της ΠΑΤΡΙΔΑΣ μας, δεν θέλουμε να την παραδώσουμε βορά στους σκύλους και στις σκυλαίες που ετοιμάζονται να την κατασπαράξουν.

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ Μανιάτης 05/02/2012 01:16:50

        Δεν σε ξαναπροκαλώ.
        Με έπεισε το συγκλονιστικό επιχείρημα "μόνο η τσέπη σας απασχολεί;".
        Καλό βράδυ.

  126. Δικερως avatar
    Δικερως 05/02/2012 01:03:43

    Μμμμ,Μανιατη σου απαντω και τρωω ακυρο,
    απλα δεν εμφανιζεται η ανταπαντηση μου.
    Sorry.

  127. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/02/2012 01:04:10

    Ρώτησε τι ήταν πριν το μνημόνιο;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μανιάτης 05/02/2012 01:15:26

      Όχι ανεργία, πείνα και συσσίτια. Για να μη μιλήσουμε για εκβιασμούς και εξευτελιστικές προτάσεις Γερμανών βουλευτών του στυλ "πουλήστε και κάποιο νησί να ξεχρεώσετε".

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Γεώργιος Τ. 05/02/2012 01:20:36

        Δεν προκειται να υπαρξουν συσσιτια!
        Σου παραθετω:
        http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63610758
        Δεν φοβομαστε κανεναν.

  128. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 05/02/2012 01:04:26

    Οι σωστές αποφάσεις προϋποθέτουν την γνώση, οπότε οι αναλύσεις και δη γνώστη ,είναι χρήσιμες όλες τις ώρες, Και μην υποτιμάς την λογιστική , γιατί αν λαμβάναμε υπ' όψιν τις αρχές της δεν θα βρισκόμασταν εδώ

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΑΓΡΟΤΗΣ 05/02/2012 01:12:51

      Δεν εννοώ την Λογιστή, απλά την απλοποιητική μπακαλίστικη λογική του 2 πάνω 2 κάτω,

  129. Silence t. avatar
    Silence t. 05/02/2012 01:06:10

    Ειδικός πανεπιστημιακά !!
    Και ο Βενιζέλος ειδικότατος πανεπιστημιακά ήτανε !!
    Άστο μεγάλε , μας προκόψατε !!!!

  130. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/02/2012 01:06:15

    Αν και διαφωνώ σχεδόν πάντα με τις θέσεις σου, εκτιμώ τα γραφτά σου και αναγκάζομαι μετά λύπης μου να σου πω ότι ΔΕΝ έχεις την ελευθερία σου, κι ας ισχυρίζεσαι το αντίθετο. Την εκχώρησες αβασάνιστα στον "κύριο Μπάμπη" και στον ημιμαθή νεοφιλελεύθερο ταλιμπάν Πορτοσάλτε. Αυτοί οδηγούν τη σκέψη σου.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αυριανιστής 05/02/2012 01:11:06

      ... και δεν είναι ο μόνος δυστυχώς (συγγνώμη για την προσθήκη).

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Αυριανιστής 05/02/2012 01:27:07

      Ρε αγαπητέ μου, που και σε τούτες τις κρίσιμες στιγμές δεν θα πάψω να υπερασπίζουμε τη διαφωνία μας, τους θεωρώ και τους δυο μικρούς βεληνεκούς.
      Εννοώ ελεύθερος συμφερόντων.
      Έχω δεξιά καταγωγή. Θύματα στον εμφύλιο.
      Προφανώς είμαι επηρεασμένος από τη σωφροσύνη του Κωνσταντίνου Κ. και του Ι. Μεταξά.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μανιάτης 05/02/2012 01:31:04

        Για τρίτη φορά: πόσα θέλετε να μας τρελάνετε, τελικά;

        Θέλεις να μου περιγράψεις, με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια μπορείς, την επιρροή στη σκέψη σου και στα λεγόμενά σου της "σωφροσύνης" του Ι. Μεταξά όπως αυτή (η σωφροσύνη) επιδείχθηκε προς τον Γκράτσι;

        • Ιεροφάντης avatar
          Ιεροφάντης @ Αυριανιστής 05/02/2012 01:54:27

          Τέσσερις λέξεις.

          Alors, c' est la guerre...!

  131. firiki2010 avatar
    firiki2010 05/02/2012 01:06:36

    Προσυπογράφω το πρώτο μέρος του σχολίου σου. Σήμερα όμως βρισκόμαστε σε μια πολύ συγκεκριμένη κατάσταση. Γίνεται μια διαπραγμάτευση. Γιατί να υποθέσουμε ότι ο Σαμαράς θα πει "ναι" αν δεν θεωρεί ότι το "όχι " του θα οδηγήσει σε μια κατάσταση πολύ χειρότερη;;;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ firiki2010 05/02/2012 01:11:23

      Διάβασε, αρκετά παρακάτω, το σχόλιο του Κώστα ΜΠ για την επίπτωση των περικοπών στον ΙΤ στην ύφεση (+3 μονάδες με το "καλημέρα") για να καταλάβεις αν το "ναι" θα οδηγήσει σε καλύτερες καταστάσεις από το "όχι".

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ firiki2010 05/02/2012 01:14:08

      Το οχι δεν ειναι μονον
      τα αποτελεσματα του
      φιρικι μου.
      Στην περιπτωση μας
      αλλαζει και τις
      ισσοροπιες.
      Μαλλον το σκακι
      ειναι ξενο για σενα.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ firiki2010 05/02/2012 01:41:04

      @Αυριανιστή
      1 Αλλο σε ρώτησα !
      2 Αν δεν πειραχτεί 13ος-14ος;;
      3 Πρέπει να δούμε τι λέει η "συμφωνία" για να την συγκρίνουμε με την εναλλακτική της (την οποία επίσης δεν έχουμε ξεκαθαρίσει)

      @Δίκερως Θεωρητικολογίες δεν με ενδιαφέρουν. Ναι με ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα!

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ firiki2010 05/02/2012 01:48:21

      Τοτε εχασες εξ αρχης.
      Τα αποτελεσματα για
      τα οποια κοπτεσαι ειναι υποθετικα!
      ΤΟ ΠΑΙΓΝΙΟ ΔΕΝ
      ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ
      ΣΟΥ!

  132. Λευκαδιτης avatar
    Λευκαδιτης 05/02/2012 01:07:04

    Αυτές τις κρίσιμες ώρες ας σκύψουμε πάνω στους στίχους του Βαλαωρίτη να πάρουμε κουράγιο,καθώς η ιστορία επαναλαμβάνεται :

    Πάρ᾿ ἕνα σβῶλο, Μῆτρο,
    καὶ διῶξ᾿ ἐκεῖνα τὰ σκυλιά, ποὺ μοῦ χαλοῦν τὸ φύτρο
    ...
    Παληόφραγκοι, ποὺ πέφτουνε σὰν ὄρνια στὰ ψοφίμια,
    ἐκεῖνοι πάντα κυνηγοὶ καὶ πάντα ἐμεῖς ἀγρίμια.
    Καὶ σὺ τοὺς τρέμεις, βούβαλε! Παιδὶ μὲς στὴ φωτιά σου,
    ποὺ τρίβεις στουρναρόπετρα μ᾿ αὐτὰ τὰ δάχτυλά σου,
    πὤχεις τετράδιπλα νεφρὰ καὶ ριζιμιὸ στὰ στήθια,
    τοὺς βλέπεις καὶ σὲ σκιάζουνε! Ὁ δοῦλος, εἶν᾿ ἀλήθεια,
    λίπο ποτάζει μοναχά, ψυχὴ κ᾿ αἷμα δὲν ἔχει.
    ...
    Ξένος ζυγὸς δὲν ἔγυρε τοῦ Φωτεινοῦ τὴν πλάτη.
    Γι᾿ αὐτόν, γιὰ τοὺς συντρόφους του, τὰ Σταυρωτὰ κ᾿ ἡ Ἐλάτη
    ἦσαν λημέρια ἀπάτητα κ᾿ ἐκεῖθ᾿ ἐρροβολοῦσαν
    καὶ κάθ᾿ ἐχτρό, ποὺ φύτρωνε, τὴν νύχτα ἐπελεκοῦσαν
    ...
    - Ἂν ἐξεράθη τὸ κλαρί, πάντα χλωρὴ εἶν᾿ ἡ ρίζα
    καὶ μένει πάντα ζωντανὸ ἢ ρόδι φάγ᾿ ἡ βρίζα
    αὐτὸ τὸ βόιδι τὸ μανό, π᾿ ὅσο βαθειὰ ρουχνίζει
    τόσο εὔκολα μυγιάζεται κι ἀνεμοστροβιλίζει
    καὶ ποὺ τὸ κράζουνε Λαό. Θὰ σπάσῃ τὸ καρίκι
    καὶ θὰ προβάλῃ μὲ φτερὰ μία μέρα τὸ σκουλήκι.
    Τότε, πουλὶ τὸ σερπετό, ποιὸς ξέρει ποὺ θὰ φτάσῃ!...
    ...
    - Συμμάζωξε τὴ γλῶσσα σου τὴ φιδινή, χωριάτη,
    μὴ μοῦ ξανάφτης τὴ χολή. Γονάτισε ἐμπροστά μου
    καὶ ζήτησε συγχώρεση γιὰ τὰ λαγωνικά μου...
    Δὲ θές, ἀντάρτη, δὲν ἀκοῦς;...

    - Kαλύτερα τὸ βρόχο
    παρὰ τὰ γόνατα στὴ γῆ... Ἄρα-κατάρα τὤχω...
    Θά ῾φιναν λάκκωμα βαθὺ καὶ θά ῾ταν μέγα κρῖμα,
    τιμὴ νὰ θάψω κι ὄνομα μέσα σ᾿ αὐτὸ τὸ μνῆμα.

    Λες και γράφτηκε σήμερα...Καλή ανάσταση πατριώτες!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Λευκαδιτης 05/02/2012 01:33:01

      Στους ευρωλιγούρηδες, μην επικαλείσαι Βαλαωρίτη. Από Θέμο Αθανασιάδη και πέρα...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 05/02/2012 01:33:27

        Erratum: Αναστασιάδη

  133. Διομηδης avatar
    Διομηδης 05/02/2012 01:11:54

    Το 480 Οι Ελληνες αλλαξαν την πορεια του γηινου πολιτισμου..για καποια νανοδευτερολεπτα κοσμικου χρονου η γη σταματησε να γυρνα και περιμενε την εκβαση..Της δωσανε νεα ροτα και ηρθαμε μεχρι εδω..Μας χρωστανε ολοι απο τον αερα που αναπνεουν μεχρι τις εγκεφαλικες συναψεις τους.
    Ζουμε Ιστορικες Στιγμες.Σημερα γραφουμε Ιστορια..Ανοιγουμε Νεο Κεφαλαιο..

  134. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 05/02/2012 01:14:59

    Αντώνη Σαμαρά μόνο τούτο:
    “Η Ρωμιοσύνη έν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου
    Κανένας δεν ευρέθηκε για να την ιξηλείψη
    Κανένας γιατί σσιέπει την πού τάψη ο Θεός μου.
    Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή όντας ο κόσμος λείψη.”

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Δεξιός Ψάλτης 05/02/2012 01:20:34

      Αυτά έψαλαν και το 1960 οι...ήρωες του ανένδοτου ανέκδοτου.
      Δεξιός ψάλτης ο ανδρεοπαπατζής.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Μανιάτης 05/02/2012 01:23:03

        Ρε συ,τι κολλημα εφαγες με το 1960?
        Ιστορικα δεν εχει καμμια σχεση με την σημερινη κατασταση.
        Προκειται για υπαρξιακα διαφορετικες ιστορικες περιοδους.
        Ξεκολλα!

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Δικερως 05/02/2012 01:29:29

          Είσαι άσχετος από Ιστορία.
          Άστα τα ...υπαρξιακά για τους Ρηγάδες του ΚΚΕ εσ και τον Χρύσανθο.

          • Kώστας ΜΠ avatar
            Kώστας ΜΠ @ Μανιάτης 05/02/2012 01:41:15

            Σου είπα θα σταματήσω, αλλά τα σχόλια σου πλέον παίρνουν χαρακτήρα μνημονιακού troll.
            Όποιος διαφωνεί μαζί σου του απαντάς ευγένεστατα "λες παραμύθια", "είσαι άσχετος" και λοιπά που απάδουν της συζήτησης. Σταμάτα. Κόψε τις προσβολές.
            Επίσης επειδή κατηγορείς τους άλλους ως άσχετους να σου πω πως ο Άνενδοτος ξεκίνησε το 1961 και όχι το 1960 όπως γράφεις και πως ο Ανδρέας ΔΕΝ συμμετείχε στον ανένδοτο γιατί ήταν στο ΚΕΠΕ-διορισμένος από τον Καραμανλή και χωρίς δράση στο πολιτικό προσκήνιο- μέχρι το 1964 οπότε και εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής.
            Βρίσε τώρα.

        • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
          ΑΓΡΟΤΗΣ @ Δικερως 05/02/2012 01:32:42

          Ο χειμώνας του 1942 έχει σχέση με τον χειμώνα του 2012?

      • Silence t. avatar
        Silence t. @ Μανιάτης 05/02/2012 01:55:40

        Μανιάτη , πήγαινε για ύπνο αύριο έχετε δύσκολη ημέρα .
        Ποιος ξέρει πόση ώρα θα σας κρατήσει η Τρόικα ....

      • Δεξιός Ψάλτης avatar
        Δεξιός Ψάλτης @ Μανιάτης 05/02/2012 01:58:48

        Δεν ξέρεις τί λες!

  135. a.p. avatar
    a.p. 05/02/2012 01:17:32

    Προεδρε μονο το Οχι "γραφει" Ιστορια...... Εσυ επιλεγεις ..............

  136. ΙΑΒΕΡΗΣ avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 05/02/2012 01:21:21

    Πρόεδρε Αντωνη
    Όταν μπεις στο Μαξίμου θα ακουμπαμε στον ώμο σου όλοι οι Έλληνες. Θα είμαστε όλοι νοητα μαζί σου. Η φωνή σου θα είναι η φωνή μας. Η ματιά σου θα είναι το βλέμμα μας. Θα είσαι ο φορέας της εθνικης αξιοπρέπειας, της ευθύνης και της προοπτικής. Ήλθε η στιγμή. Η Πατρίδα εκτός απο την ανεξαρτησία της πρωτίστως πρέπει να ανακτήσει την αξιοπρέπεια της. Χωρίς χρήματα μπορεί κανείς να ζήσει. Θα βρεθούνε απο αλλού. Χωρίς αξιοπρέπεια δεν γίνεται. Δεν βρίσκεται αλλού.
    Εκλογές τώρα. Παραίτηση Παπαδημου. Η Τροικα και τα μέλη της χαρακτηρίζονται persone non grate και προχωράμε........

  137. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 05/02/2012 01:45:45

    "Το χρέος είναι και όπλο. Δικό μας όπλο. Δεν θέλουν την χρεωκοπία, την απεύχονται, παρ ΄ότι μας απειλούν συνεχώς με αυτήν και επιστροφή στη δραχμή. Την φοβούνται όσο κι εμείς, γιατί δεν έχουν ούτε αυτοί ιδέα για τις συνέπειες, για την άγνωστη εκρηκτική ύλη που μπορεί να πυροδοτηθεί."

    Αυτή είναι η ουσία : μπλοφάρουν και τρομοκρατούν γιατί μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν για να εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Η λέξη " ανάπτυξη " όχι μόνο τους είναι άγνωστη, αλλά την αντιμάχονται και όλα τα μέτρα είναι στην αντίθετη πορεία. Όταν άκουσαν τον Αντώνη Σαμαρά και τη ΝΔ να λένε ότι δεν συζητάνε για το θέμα της περικοπής των επικουρικών συντάξεων αύξησαν τις απαιτήσεις τους για τη περικοπή στο διπλάσιο. Η αποδοχή της φασιστικής αυτής πολιτικής ισχύος, σημαίνει ταυτόχρονα οριστικό θάνατο του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος στην Ελλάδα. Σημαίνει ότι ο λαός θα αναλάβει πια μόνος του τις τύχες του.
    Στις συζητήσεις με συμπολίτες, ακόμα και δεξιούς, η πίστη και εμπιστοσύνη που προσπαθώ να μεταδώσω για τον ΑΣ δεν βρίσκει πολλούς να τη συμμερίζονται.
    Οι περισσότεροι, η συντριπτική πλειοψηφία, δεν πιστεύουν πια στο υπάρχων πολιτικό σύστημα και στους εκπροσώπους τους. Τους θεωρούν πουλημένους και ταγμένους σε άλλες δοξασίες και σκοπούς ανομολόγητους. Ποτέ άλλοτε δεν ήταν τόσο μεγάλο το χάσμα που χωρίζει το λαό από το πολιτικό σύστημα που υποτίθεται ότι τον εκπροσωπεί.
    Για να ξαναβρεί την αξιοπιστία του και για να αφήσει την αξιοπουστία ως προνόμιο μόνο αυτών που κορόϊδεψαν τόσο ξεδιάντροπα τον λαό θα πρέπει επιτέλους το κομμάτι του πολιτικού κόσμου που παραμένει πατριωτικό να μετατρέψει τα λόγια σε πράξεις.

  138. Silence t. avatar
    Silence t. 05/02/2012 01:45:54

    Αγαπητοί φίλοι , που συμφωνούμε αλλά κυρίως που διαφωνούμε .
    Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν και πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις .
    Η ''κίνηση'' που έχει η συγκεκριμένη ανάρτηση , δείχνει την έγνοια που έχουμε όλοι μας για τα σπουδαία πράγματα που πρόκειται να ακολουθήσουν την αυριανή ημέρα .
    Εκείνο λοιπόν που πρέπει όλοι να καταλάβουμε , είναι ότι το δίλημμα που τελικά υπάρχει δεν είναι το ευρώ , η η δραχμή , δεν είναι το πτώχευση η μη , δεν είναι το ΝΔ , ΠΑΣΟΚ , η ΚΚΕ , καν δεν είναι η αυτάρκεια , η όχι της χώρας σε τρόφιμα .
    Το δίλημμα φίλοι μου και σε αυτό καλούμαστε να απαντήσουμε σήμερα , είναι αν θέλουμε ανεξαρτησία , ελευθερία , ελπίδα , περηφάνια , προοπτική , η όχι .
    Και όλοι ξέρουμε ότι σε αυτό το σταυροδρόμι θα πρέπει να επιλέξουμε τον δρόμο που μας εκφράζει , που μας αγγίζει περισσότερο , γιατί ο δρόμος που τα έχει όλα δεν υπάρχει !

  139. ΑΙ avatar
    ΑΙ 05/02/2012 01:48:21

    Η σημερινή απάντηση θα είναι ΟΧΙ

    http://www.youtube.com/watch?v=xcz0NYotIYg&feature=related

    Εξαιρετικό άρθρο παρακάτω.
    Germany's Role in Europe and the European Debt Crisis

    "Geopolitical Weekly"
    <http://www.stratfor.com/weekly/germanys-role-europe-and-european-debt-crisis?utm_source=freelist-f&utm_medium=email&utm_campaign=20120131&utm_term=gweekly&utm_content=display&elq=db8697e24d4f45ca87a514fa17e878d1

  140. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/02/2012 01:51:08

    ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΑΛΥΣΣΟ ... ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ: ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟ 1204.
    ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥ, ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΛΥΤΡΩΤΙΚΟ ΟΧΙ.

  141. θρακομακεδονας avatar
    θρακομακεδονας 05/02/2012 02:01:56

    ΠΡΟΤΑΣΗ :Αυριο το πρωι ολοι βγαζουμε ...την ελληνικη σημαια στο μπαλκονι.Απλα για να θυμισουμε σε αυτους που αποφασιζουν,ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ...

  142. Αλέξης avatar
    Αλέξης 05/02/2012 02:05:19

    Δυστυχώς είμαστε με την πλάτη στον τοίχο... Δεν μπορείς να απλώνεις το χέρι της επαιτείας και να θέτεις ταυτοχρόνως όρους. Ελπίζω ο κ. Σαμαράς να επιβάλλει καλύτερη συμφωνία αλλά η αξιοπιστία της χώρας έχει πληγεί ανεπανόρθωτα από την διετία του ΠΑΣΟΚ..

  143. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 05/02/2012 02:10:28

    Πρώτη φορά γραφω στον ιστοτοπο σας.. αν και εδώ και καιρό διαβαζω τοσο τα αρθρα οσο και τους εξαιρετους σχολιαστες.. δεν εχω ψηφισει ποτε μου ΝΔ(ουτε φυσικα ΠΑΣΟΚ).. βασικα ειμαι ανεστιος κομματικα (συνηθως ψηφιζω ΚΚΕ διοτι ειναι το πιο πατριωτικο απο τα αριστερα κομματα)
    Ο Αντωνης Σαμαρας με πειθει, τον θεωρω γνησιο πατριωτη, και οχι μαριονετα οπως ολες αυτες οι μαριονετες που ζησαμε στα 37 χρονια της μεταπολιτευσης.. δεν ξερω ποια πρεπει να ειναι η σωστη αποφαση..ειμαι πολυ μπερδεμενος..βλεπετε το παιχνιδι του φοβου το εχουν παιξει εξαιρετικα τα ΜΜΕ αλλα και οι πολιτικοι ταγοι μας.. δυστυχως το ΠΑΣΟΚ μεταλλαξε την ελληνικη κοινωνια..μεταλλαξε την ελληνικη ταυτοτητα και το συστημα αξιων του νεοελληνα... δεν ειναι παρα μια πομφολυγα που εδω και χρονια εχει κακοφορμισει στο τρυφερο δερμα της πατριδας μας.. κατελυσαν καθε εννοια του Εθνικου, με την προπαγανδα τους μεσα απο τα πανεπιστημια ταυτισαν το πατριωτικο με το φασιστικο, εκαναν οτι περνα απο το χερι τους να συρρικνωθουμε σε καθε παραγωγικο τομεα , μας προδωσαν με τα Ιμια, τον Οτσαλαν, την συνθηκη της Μαδριτης και τα ζειμπεκικαα τους, μας αφησαν να γινουμε ερμαιο λαθρομεταναστικων ορδων και εγκληματικων βαλκανικων μαφιων και τωρα πανω απο το κορμι που ξεψυχα θελουν να μας βγαλουν και τα τελευταια σωληνακια.. το ΠΑΣΟΚ δυστυχως ειναι το κομμα που υπηρετησε πιστα διαφορα υπερεθνικα συμφεροντα εις βαρος της πατριδας μας και η τελευταια πραξη του δραματος ηταν το Καστελοριζο (η αρχη του τελους)...
    Δεν πιστευω στους ηρωες ουτε στα θαυματα.. ομως ο Σαμαρας με εμπνεει.. νιωθω οτι εχει αυτη την μαγια του γνησιου πεφωτισμενου πατριωτη με οραμα, ειλικρινη αγαπη για την χωρα, καλλιεργεια, ευαισθησια και γνωριζει πολυ καλα τα αιτια που μας εφεραν ως εδω.. ανεξαρτητα αν πει ΝΑΙ ή ΟΧΙ εγω θα τον ψηφισω στις επομενες εκλογες διοτι ειτε στον ενα δρομο ειτε στον αλλο ξερει πως να μας γιατροπορευσει... φοβαμαι ομως τα μεγαλα αριστεροσοσιαλιστικοευρωλιγουρικα συμφεροντα δεν θα τον αφησουν.. φοβαμαι πολυ διοτι στην Ελλαδα η Δημοκρατια πασχει βαρεως και ο Ελληνας εχει μνημη βραχεια.. αγαπω της Ελλαδα περισσοτερο και απο την ζωη μου και απο την οικογενεια μου... διοτι χωρις την πατριδα μας ουτε συλλογικη ουτε προσωπικη ευτυχια μπορει να στεριωσει...
    ενας 36χρονος ανεργος γιατρος...

    • S.R. avatar
      S.R. @ Σικελιανος 05/02/2012 12:01:04

      Φιλε Σικελιανε, συγχαρητηρια..... Απο τις πιο μεστες αναρτησεις...

  144. WS avatar
    WS 05/02/2012 02:12:43

    ε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
    που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
    να πούνε.
    Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
    έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
    πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
    Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει.
    Αν ρωτιούνταν πάλι,όχι θα ξαναέλεγε.
    Κι όμως τον καταβάλλειεκείνο το όχι -- το σωστό -- εις όλην την ζωή του.

    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

  145. ΜΠ avatar
    ΜΠ 05/02/2012 02:30:03

    Γεώργιος Ἀ. Βλάχος, «Ἡ Καθημερινή», 8 Δεκεμβρίου 1940

    ".....Καὶ ἔφθασε τότε ἡ μεγάλη στιγμή. Εἴκοσι ὀκτὼ Ὀκτωβρίου, Δευτέρα, τρεῖς τὸ πρωί. Ὁ Μεταξᾶς, μόνος, κοιμᾶται. Τὸ τηλέφωνον. Μία ὁμιλία. Ὁ Γκράτσι. Γύρω του δὲν ἔχει κανένα. Δὲν ἔχει κἂν τὸ γραφεῖον του, δὲν ἔχει ἕνα κλητῆρα. Κανένα. Ἡ ὑπηρεσία, ὅπως ὅλη ἡ Ἑλλὰς τὴν ὥραν ἐκείνην, κοιμᾶται. Πρὸς στιγμήν, ἂς κρατήσωμεν τὴν ἀναπνοήν μας, διότι ἐδῶ πλησιάζομεν τὸν μεγαλύτερον σταθμὸν τῆς Ἑλληνικῆς Ἱστορίας. Ἡ Ἰταλικὴ Αὐτοκρατορία, μὲ τὰ σαράντα ὀκτώ της ἑκατομμύρια, μὲ τὸν πλοῦτον της, μὲ τοὺς στρατούς της, μὲ τὰ ἀεροπλάνα της, μὲ τὰ ἅρματά της, ἐξύπνησε αἰφνιδιαστικῶς ἕνα ἄνθρωπον καὶ τοῦ ἐζήτησε ἐντὸς τριῶν ὡρῶν τὴν Ἑλλάδα. Καὶ ὁ ἄνθρωπος αὐτὸς -τίς ἐξ ἡμῶν, μὴ γνωρίζων ἀκόμη ἂν ζῆ πραγματικότητα ἢ ἐφιάλτην, δὲν θὰ ἐδίσταζε, δὲν θὰ ἐζήτει ὀλίγων ὡρῶν προθεσμίαν, δὲν θὰ προσεπάθει ν᾿ ἀποφύγη τὸ γεγονός;- καὶ ὁ ἄνθρωπος αὐτὸς εἶπεν: Ὄχι. Ἀμέσως, ἄνευ συζητήσεως, ἄνευ ἐνδοιασμοῦ. Δὲν εἶπεν «ὄχι» ἁπλῶς. Ἐντὸς λεπτοῦ, ὅπως ἐξύπνησεν αὐτὸς ἐντὸς λεπτοῦ, ἐξύπνησε τὴν Ἑλλάδα. Διαταγαί, σχέδια, τηλεφωνήματα, γενικὴ ἐπιστράτευσις, κήρυξις Στρατιωτικοῦ Νόμου, ἐπιτάξεις, προκηρύξεις, ἀγγέλματα ἔγιναν πρὶν ἀνατείλη ὁ ἥλιος καί, ὅταν ἀνέτειλε, ἤδη ἐμάχετο ἡ Ἑλλάς.

    Ἐζήσαμεν ἔκτοτε ὥρας ἀνησυχιῶν, ἀγωνίας, ἐνθουσιασμοῦ καὶ χαρᾶς. Εἴδομεν τὴν Δόξαν ἀσθμαίνουσαν νὰ παρακολουθῆ τὰ στρατεύματά μας. Ἠκούσαμεν τοὺς ἀνέμους νὰ μεταφέρουν τὸ ὄνομά μας εἰς ὅλους τοὺς κόσμους καὶ νὰ διαλαλοῦν, γῆ, θάλασσα, ὡς καὶ τὰ ἄστρα, τὴν νίκην μας. Ἐφέραμεν ἕως ἐδῶ, εἰς τὰς Ἀθήνας, τὰ ὅπλα τῶν εἰσβολέων καὶ ἐσύραμεν ὣς ἐδῶ ἀόπλους τοὺς εἰσβολεῖς. Πρὸς στιγμὴν μᾶς ἐφάνη ὅτι ἡ Πλάσις ὁλόκληρος μὲ τοὺς ἡλίους της, μὲ τοὺς κόσμους της, ἐστάθη ὅλη διὰ νὰ προσέξη τὴν μικροσκοπικὰν αὐτὴν γωνίαν τῆς γῆς, ἡ ὁποία καὶ πάλιν ἐμεγαλούργει. Καὶ ἐζήσαμεν εὐτυχεῖς. Τόσον εὐτυχεῖς ὅσον ποτέ. Τόσον εὐτυχεῖς ὥστε τὸ τί θὰ γίνη αὔριον δὲν ἐνδιαφέρει. Ἔχομεν κεφάλαια διὰ τὴν Ἱστορίαν τὰς Νίκας μας, κεφάλαιον γιὰ τὰ παιδιά μας τὸ «Ὄχι».

    Τώρα ἡ Α.Ε. ὁ κ. Ἰωάννης Μεταξᾶς, Πρωθυπουργὸς τῆς Ἑλλάδος, ἔφθασεν εἰς τὸ ἀκρότατον σημεῖον τῆς δόξης του. Ἔγινε Γιάννης. Δὲν εἶναι οὔτε ἡ αὐτοῦ Ἐξοχότης οὔτε ὁ Πρωθυπουργὸς οὔτε ὁ Πρόεδρος. Εἰς τὸ στρατιωτικὸν Νοσοκομεῖον, ὅταν ὁ τραυματίας εἶχε γείρει εἰς τὸ προσκέφαλόν του βαρὺς καὶ τὸν ἠρώτησε ἡ ἀδελφὴ νοσοκόμος τί θέλει, ἐκεῖνος ἀπήντησε:

    - Θέλω τὸ Γιάννη...

    Ὅπως αἱ μελωδίαι διὰ νὰ ζήσουν πρέπει νὰ κατέβουν εἰς τοὺς δρόμους, οὕτω καὶ τῶν δημοσίων ἀνδρῶν τὰ ὀνόματα θὰ ζητήσουν εἰς τοὺς δρόμους, μεταξὺ τοῦ λαοῦ, τὴν ἀθανασίαν. Ὁ κ. Μεταξᾶς ἔχει ἀπέναντι τῆς ἀθανασίας κερδίσει τὴν μάχην του: Εἶπε τὸ ὄχι, ἔγινε Γιάννης... -τί τοῦ μένει; Νὰ γίνη καὶ ἄγαλμα. Θὰ γίνη λοιπόν. Ἀλλ᾿ ὄχι, ὅπως ηὐχήθημεν ἄλλοτε, ἀπὸ μάρμαρον τοῦ Πεντελικοῦ. Θὰ γίνη ἀπὸ τὸν ὀρείχαλκον ποὺ θ᾿ ἀποδώσουν ταπεινωμένα, αἰχμάλωτα, τὰ ἐχθρικὰ πυροβόλα, αὐτὰ ποὺ τὸν ἐξύπνησαν εἰς τὰς τρεῖς τὸ πρωί...

    * * *

    Ἡ στήλη αὐτὴ ἠσθάνθη τώρα, τὰς ἡμέρας αὐτὰς τῆς χαρᾶς, τὴν ἀνάγκην νὰ φυλλομετρήση τὴν ἱστορίαν της -τοὺς παλαιούς της λογαριασμούς- νὰ ἀνατρέξη εἰς περασμένους καιρούς, νὰ ἐνθυμηθῆ. Ἀλλὰ ἠσθάνθη πρὸ παντὸς τὴν ἀνάγκην νὰ γράψη ὅ,τι φρονεῖ, ὅ,τι σκέπτεται διὰ τὸν ἄνθρωπον αὐτόν, ὁ ὁποῖος, ἀφοῦ ἐπὶ δεκαὲξ ἔτη ἠγωνίσθη ἐναντίον ἡμῶν τῶν Ἑλλήνων εἰς μάτην διὰ νὰ χρησιμεύση εἰς τὴν Ἑλλάδα, εἰς μὲν τέσσαρα ἔτη κατώρθωσε νὰ τὴν ἀναπλάση, εἰς δὲ μίαν ὥραν τὴν ἔσωσε".

    Μακάρι όλοι οι Έλληνες αύριο να μπορούν να πουν: " θέλω τον Αντώνη "...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΠ 05/02/2012 10:38:45

      Πολύ καλό!!!

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ ΜΠ 05/02/2012 16:21:35

      Φανταστικό κείμενο φίλε ΜΠ και πολύ επίκαιρο !

  146. Takis Pap avatar
    Takis Pap 05/02/2012 02:50:41

    Ρίξτε την κυβέρνηση Παπαδήμου. Εκλογέ ς Τ Ω Ρ Α

  147. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/02/2012 03:04:33

    Να ζητήσει ο Σαμαράς να γίνει μεγάλη πατριωτική συγκέντρωση στο Σύνταγμα και να έρθουν όλοι οι έλληνες πατριώτες, χωρίς κομματικές σημαίες.
    Αρκετά με τον εξευτελισμό των χαρτογιακάδων των Βρυξελλών και του ΔΝΤ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 05/02/2012 03:12:33

      Αν κάνει κάτι τέτοιο, να είσαι σίγουρος, ΒΙΣ, ότι θα έρθει όλη η Ελλάδα, ακόμα και με τα πόδια. Ο... Μπιρσίμ θα σκότωνε για να έχει τέτοια πλάνα!

  148. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 05/02/2012 04:27:37

    Κι αν ζητήσει "κομματική πειθαρχεία" για την ηρωική έξοδο από την κυβέρνηση και έτσι παγιδεύσει και τους μνημονιακούς? Λέω, εγώ τώρα...

  149. leon avatar
    leon 05/02/2012 08:57:39

    Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


    Η σημερινή συνάντηση του Πρωθυπουργού με τους πολιτικούς αρχηγούς είναι ίσως η σημαντικότερη των τελευταίων ετών για το μέλλον της Ελλάδος.
    Το τι θα ειπωθεί και το τι θα αποφασιστεί θα το μάθουμε αργά το βράδυ.
    Από τους Παπανδρέου και Καρατζαφέρη δεν περιμένουμε τίποτα ιδιαίτερο.
    Το μεγάλο στοίχημα είναι ποιες θα είναι οι προτάσεις και οι εναλλακτικές λύσεις του Προέδρου της Ν.Δ στην κάθετη στάση των τροικανών.
    Εάν ο Πρόεδρος της Ν.Δ αποτρέψει τα βασικά από τα πολλά απαράδεκτα
    ( όπως κατάργηση 13 και 14 μισθού , αγγλικό δίκαιο , κυριαρχικά δικαιώματα ) που ζητούν οι τροικανοί , τότε θα είναι και ο μεγάλος νικητής.

    Εάν συμφωνήσει τότε πέταξε το πουλάκι για τον ίδιο και για την χώρα.


    ΚΙΝΗΣΗ ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΚΙΛΚΙΣ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ

  150. tasossp avatar
    tasossp 05/02/2012 08:58:57

    απο το 1984 και μετά που εχω δικαιωμα ψηφου εχω ψηφισει ΝΔ.
    Ειχα αποφασισει να μην ξαναψηφλισω κανενα μεγάλο κομμα. Θα πώ ενα πράγμα
    μονο. Αν ο Πρόεδρος της ΝΔ πει ΟΧΙ σε ολα αυτά τα εκβιαστικα μετρα τοτε
    θα ξαναψηφισω παλι Ν.Δ. Ας το καταλαβουμε ολοι. Δεν συνφέρει κανενα
    να χρεωκοπησουμε. Στο κατω κατω της γραφής ακομα και αν γινει κατι τετοιο
    σε λιγο καιρό η Ελλαδα θα ορθοποδήσει. Το εχουμε στο DNA μας . Ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε. Ελληνες ειμαστε και οχι Ραγιαδες του καθε ενός που νομιζει οτι μπορει να παιζει με την αξιοπρέπεια του Ελληνα. Κ.Σαμαρά τα βλεμματα ολων των Ελληνων ειναι πάνω σας . Να ειστε καλά και να σας φωτησει ο Θεός να παρετε την σωστή αποφση. Οχι για μενα αλλα για τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. Δεν αντεχω να παραδωσω μια παραδομενη χωρα στα παιδια μου
    Ευχαριστώ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ tasossp 05/02/2012 10:36:15

      Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα αδερφέ!

  151. george avatar
    george 05/02/2012 09:02:24

    Το λέω όσο απλά λέει ο άλλος ότι θα γίνουμε Αλβανία. Στρατιωτικά είναι αδύνατο να υπερασπίσεις συγκεκριμένα νησιά (ας μην αναφέρω ονόματα) και θα τα πάρουν. Θα τους κοστίσει όμως σχεδόν το σύνολο της αεροπορίας και του στόλου τους γι' αυτό και θεωρώ ότι δεν θα το κάνουν. Αυτό λέγεται αποτρεπτική ισχύς. Τι θες να πω; Μακάρι να μη γίνει ποτέ πόλεμος;

  152. george avatar
    george 05/02/2012 09:17:57

    Ξέρεις το "ΌΧΙ" τι άλλο θα περιλαμβάνει Μανιάτη; Κρεμάλα για καμιά 100αριά πρόσωπα. Μετά από αυτό να δεις πόση δύναμη θα έχουν όλοι οι Έλληνες να δουλέψουν για να ξαναστήσουν την Ελλάδα στα πόδια της. Να επανέλθει η αίσθηση του Κράτους Δικαίου. Άσε που άμα γίνει η δήμευση των περιουσιών των παραπάνω 100 ατόμων, θα έχουμε χρήμα και μισθούς και συντάξεις να πληρώνουμε, και πετρέλαιο να εισάγουμε...

    Είμαστε τόσο ξεφτίλες. Θέσαμε θέμα βασιλιά κάποτε και έχουμε τόσο πολιτικά λαμόγια να κυκλοφορούν ανάμεσά μας, να κατακλέβουν τους Έλληνες και να υπογράφουν την υποδούλωσή μας...

  153. Παναγιώτης Καρβέλης avatar
    Παναγιώτης Καρβέλης 05/02/2012 09:36:28

    Καλύτερα φτωχοί και ελεύθεροι παρά ραγιάδες για μια ακόμη φορά! Όπως είπε και ένας φίλος "Χωράφια έχουμε θα τα καλλιεργήσουμε και θα ζήσουμε"!
    ΕΛΛΑΣ - ΕΛΛΑΣ - ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!

  154. ΔΥΤΙΚΟΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΔΥΤΙΚΟΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 05/02/2012 09:52:49

    Έχει την τεράστια ευκαιρία ο Σαμαράς να περισώσει την αξιοπρέπεια των Ελλήνων.Να πει το μεγάλο ΟΧΙ στο γερμανοτσολιά Παπαδήμο και στον κολοτούμπα Καρατζαφέρη.Τον στηρίζει ο κάθε πολίτης αυτής της χώρας που πιστεύει στις υγιείς δυνάμεις του τόπου στηρίζοντας την ελληνική οικονομία.

  155. airman avatar
    airman 05/02/2012 10:04:51

    Όπως και να' χει, όποτε και αν γίνει η συνάντηση στο Μαξίμου, ένα πρέπει να έχουν κατά νου οι μετέχοντες σε αυτή (όσοι τουλάχιστον διαθέτουν κοινό νου), για να έχει ΕΛΠΙΔΑ ο λαός, ΕΛΛΗΝΑΣ Πρωθυπουργός!

  156. nikos17 avatar
    nikos17 05/02/2012 10:17:07

    ΛΟΙΠΟΝ, ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΔΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ, ΠΟΛΙΤΕΥΤΕΣ, ΠΟΙΗΤΕΣ, ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΩΝ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΣΤΡΩΜΑΤΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΙΑΦΩΝΩ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΧΕΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΣΑΣ. ΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΡΗΤΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ή ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ? ΠΟΙΝΕΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΦΤΩΧΟ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΓΡΑΨΤΕ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΤΕ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΣΑΣ. ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΛΟΙΠΟΝ.

  157. michael avatar
    michael 05/02/2012 10:18:34

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ:
    Ή ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΠΕΙΤΑ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ(ΑΕΡΙΟ,ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, ΟΥΡΑΝΙΟ ΚΤΛΠ) ΜΑΣ ΧΡΕΩΚΟΠΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ(ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΕΙΝΑΝΕ, ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ ΚΤΛΠ.)
    Ή ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΧΡΕΟΚΟΠΟΥΜΕ ΤΩΡΑ, ΣΥΝΑΠΤΟΥΜΕ ΔΙΜΕΡΕΙς ΣΥΜΦΩΝΕΙΕΣ ΜΕ ΦΙΛΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΕΞΑΓΩΓΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ ΚΤΛΠ.
    ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΛΟΙΠΟΝ. ΑΜΕΣΗ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΕΚΛΟΓΩΝ.
    ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΣΑΜΑΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΥΤΕΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ; ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΤΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΡΕ; ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΗ ΕΞΕΘΛΙΩΣΕΙ;
    ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΑΙ; ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ, ΥΓΕΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ;

  158. Ελπις avatar
    Ελπις 05/02/2012 10:40:59

    Ελπίζω ο ΑΣ να αποφασίσει με υπευθυνότητα και όχι συναισθηματικούς. Κανένας πραγματικος ηγέτης δεν βασίζεται στο θυμικο. Στο θυμικο κ. ΦΚ στηρίζονται λαικιστες και ανθρωπιά και που είναι ανίκανα να νιώσουν ότι οι αποφάσεις τους θα έχουν επιπτώσεις σε πραγματικούς ανθρώπους. Και η ήττα είναι μέσα στη ζωή κ. Κρανιδιωτη. Δεν αυτοκτονουν οι άνθρωποι όταν τα πράγματα στραβωνουν. Όταν η Ελλάδα βρέθηκε κάτω απο τον οθωμανικό ζυγό ο κόσμος δεν έπεσε στο γκρεμό για λόγους αξιοπρέπειας. Κατέβασε το κεφάλι, δούλεψε, επουλώσει τις πληγές, δυναμώσε και όταν έκρινε τη στιγμή κατάλληλη ξεσηκώθηκε και ελευθερωσε την πατρίδα. Όταν οι Γερμανοί το 40 μας νίκησαν οι στρατιώτες μας δεν αυτοπυροβοληθηκαν αλλά κατέβασαν το κεφάλι, γύρισαν σπίτια τους, δυναμωσαν και βγήκαν στα βουνά. ΦΚ το ότι χρεοκοπησαμε δεν φταίει κανείς περισσότερο απο εμάς. Είναι ντροπή να υπαινισεται κανείς ότι οι σαραφιδες παρεσυραν την Ελληνική Δημοκρατία και δανείστηκε περισσότερα λες και είναι η κυρά Μαρία απο το χωριό που την παρεσυραν οι κακοί ξένοι. Έλεος. Έγιναν λάθη εγκληματικά λάθη απο τη ηγεσία που μας έφεραν στην καταστροφή. Καλό είναι να σκεφτούμε τι πήγε στραβά και πως θα διασφαλίσουμε ότι δεν θα φτάσουμε ποτέ ξανά σε τέτοια δεινή θέση. Τα περι καλύτερα εξαθλιωμενοι αλλά περιφανοι είναι άθλιος λαϊκισμός. Οσοι νομιζεται οτι η χρεοκοπια ειναι επιλογη προοπτικης για τον τοπο και οτι εχουμε αυταρκεια ...αγροτικης παραγωγης... ξανασκεφτειτε το. Το ζητούμενο είναι πως απο την ήττα θα βγούμε με τις μικρότερες απώλειες. Ο Σαμαράς πιστεύω και ελπίζω ότι θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

  159. S.K avatar
    S.K 05/02/2012 10:49:05

    Στενοχωριέμαι που το λέω αλλά δεν νομίζω να γίνει τίποτε. Θα κάνει τάχα η Τρόϊκα μία κίνηση προς τα πίσω τελευταία στιγμή (δεν είναι τυχαίο ότι λίγο πριν την τελική διαπραγμάτευση αύξησαν τις απαιτήσεις τους) για να ικανοποιηθεί λίγο η περηφάνεια μας και κατά τα άλλα όλα θα συμφωνηθούν ωραία και καλά με τους "αρχηγούς".

  160. S.K avatar
    S.K 05/02/2012 11:34:38

    Συμφωνώ μαζί σου, αλλά προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα γίνει τίποτε. Στο δρόμο θα παιχτεί το παιχνίδι όχι στο Μαξίμου. Ο Μαρκεζίνης το είχε πει από την αρχή. Δεν υπάρχει προσωπικότητα να πάρει το παιχνίδι πάνω της και τη λύση θα δώσει, δυστυχώς, το πεζοδρόμιο (μάλλον το ματωμένο συμπληρώνω εγώ). Η ιστορία λέει ότι συνήθως από καραμπόλα έρχεται η ανατροπή και είναι βίαιη.

  161. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 05/02/2012 11:36:33

    !!!!!!!!

  162. ΚΑΡΑΜΠΑΤΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΑΤΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ 05/02/2012 11:58:45

    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΕΝΟΣ ΗΧΗΡΟΥ ΟΧΙ, ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝ Ο ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ Ο Β. ΜΑΡΚΕΖΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΔΕ ΘΑΛΟΥΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΝΕΝΕΚΟΥΣ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΟΝΤΑ ΜΕ ΓΝΩΣΗ, ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ. ΕΑΝ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕΡΕΣ 1932 - 35,36 ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΕΣ. ΟΙ ΣΩΦΡΟΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΛΑΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΘΕ ΤΟΠΟΣ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΗΧΗΡΟ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΠΛΕΟΝ, ΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΡΙ

  163. g.a. avatar
    g.a. 05/02/2012 11:59:47

    μακαρι ο σαμαρας να αποφασισει σωστα.ισως ομως να ζηταμε κατι το αδυνατο.ισως και αυτος, ειτε δεν μπορει,δεν "το'χει" κοινως,ειτε ολη η νεα δημοκρατια ειναι ενα κομμα γηρασμενο,με τις κεφαλες του να'ναι ανθρωποι του παρελθοντος.υπαρχει καποιος να ηγηθει?μονο ετσι θα λυθει το προβλημα και θα ορθοποδησει η χωρα μας.και δεν εχει καμμια σημασια απο πιο κομμα θα'ναι,αρκει να πιστευει στην ελλαδα μας.

  164. athina avatar
    athina 05/02/2012 12:02:17

    Ο Σαμαράς δεν πρέπει να συμφωνήσει στο νέο μνημόνιο. Βασίζεται και αυτό στην αποτυχημένη συνταγή του πρώτου: δεκάδες δις με στόχο την αποπληρωμή προηγούμενων δανείων, υπό τον όρο ακόμα μεγαλύτερης αφαίμαξης της πραγματικής οικονομίας, και με την ασαφή υπόσχεση για ανάπτυξη μέσω διαρθρωτικών αλλαγών και του πλήρως αναποτελεσματικού ΕΣΠΑ. Επιπλέον, uα δεσμεύει κατά τέτοιο τρόπο τη χώρα ώστε η εκμετάλλευση του όποιου ορυκτού πλούτου ανευρεθεί να κατευθύνεται για δεκαετίες στην αποπληρωμή των δανείων ενώ ο λαός είναι βέβαιο πως θα λιμοκτονεί.
    Το ερώτημα λοιπόν είναι: πώς ο Σαμαράς που απέρριψε -και σωστά- το πρώτο μνημόνιο και τη λογική του θα στηρίξει το δεύτερο μνημόνιο που βασίζεται στην ίδια λογική;
    Πριν ζητήσει την ψήφο μας αυτό το ερώτημα πρέπει να το απαντήσει.

  165. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/02/2012 12:07:20

    Τι έγινε, αδέρφια;!;!
    Έστειλα το κείμενο στο Φάκτορα κι έφυγα για μια ωραία πατριωτική εκδήλωση στο Γύθειο, όπου ήμουν ομιλητής (Ίμια και λακωνικό ήθος"), και τα ξημερώματα που γύρισα βρήκα 320 σχόλια!
    Λοιπόν, να εξηγήσω λίγο τι εννοώ.
    Τα πράγματα ποτέ δεν είναι στατικά και άσπρο ή μαύρο. Είναι δυναμικά.
    Δεν υπάρχει μόνο το όχι και το ναι.
    Αν, ας πούμε, με τις παρεμβάσεις του Αντώνη, εξασφαλίσουμε κονδύλια που θα πάνε απευθείας στην ανάπτυξη κι όχι για αποπληρωμή του χρέους, ελληνικό δίκαιο και ελληνικά δικαστήρια για την ενδεχόμενη (φτου φτου) αναγκαστική εκτέλεση και κάποια άλλα πράγματα, συμφωνώντας σε κάποια άλλα και διαφυλάσσοντας τους πιο αδύναμους, τότε αυτό είναι νίκη κι όχι ήττα.
    Αυτό που λέω είναι ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει άμεσα να γίνουν εκλογές. Να διαχειρίζσεται τα πράγματα και να διαπραγματεύεται άμεσ η αυτοδύναμη κυβέρνηση της ΝΔ.
    Δεν προτείνω να πάει απλά και να πει ένα ξερό ΟΧΙ. Αυτό θα πρέπει, λέω ως ταπεινός κι έσχατος των πολιτών, να το πει αν εμμένουν σε μια παράλογη και καταστροφική συνταγή.
    Αν όμως μπορέσει να περάσει σημαντικά θετικά για τη χώρα και το λαό πράγματα και πάμε γρήγορα σε εκλογές, τότε αυτό είναι μεγάλη υπηρεσία στην Πατρίδα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/02/2012 12:10:20

      Τα είπες όλα!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/02/2012 12:15:46

      Φαήλο, καμιά φορά η απήχηση αυτών που λέμε ξεπερνούν τις δικές μας προθέσεις.

      Εμπνευση και όραμα χρειάζεται ο λαός, αυτό είναι το ηθικό δίδαγμα των, ήδη, 341 σχολίων (342 το δικό μου).

      Νομίζω ότι από την κυβέρνηση Παπαδήμου και μετά δεν ξαναείχαμε τέτοιο αριθμό σχολίων. Είναι πολύ εύγλωττο από μόνο του αυτό που συμβαίνει, είναι ένα πολιτικό μήνυμα από μόνο του.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/02/2012 14:21:20

      Κύριε Κρανιδιώτη,σ'ένα πράγμα μόνο θα συμφωνήσω.Στην άμεση προκήρυξη εκλογών,που θεωρώ πως έπρεπε να γίνουν χθες.Όσο για τη προσέγγιση που κάνετε,διαφωνώ κάθετα.Ποια κονδύλια θα εξασφαλιστούν για το λαό;Εδώ πάμε κατευθείαν σε υποδούλωση της χώρας και στην εξαθλίωση των πολιτών(ήδη αυτό είναι μπροστά μας,το ζούμε και το βιώνουμε).Με τα μέτρα που προτείνει η τρόικα,οδηγούμαστε στην ανάπτυξη;Και κάτι ακόμη.Διαπραγμάτευση με τη κυβέρνηση Παπαδήμου σε τι;Θα σωθούν οι πολίτες αν μείνει ο 13ος και 14ος μισθός του ιδιωτικού τομέα;Τα υπόλοιπα είναι καλά;Εδώ έχει διαλυθεί το σύμπαν!!Δυο χρόνια μας έχουν τσακίσει!!Διαφωνούμε.Δεν πειράζει.Αυτή είναι η άποψή μου και μακάρι να πέσω εγώ έξω και να επιβεβαιωθείτε εσείς στο τέλος.

  166. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 05/02/2012 12:13:11

    Ομως Φαήλο όλα δείχνουν ότι εμμένουν σε μια παράλογη και καταστροφική συνταγή. Οπότε δεν μένει άλλη απάντηση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Θεμιστοκλής 05/02/2012 14:37:42

      Δυστυχώς!!!

  167. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 05/02/2012 12:33:00

    "Τα πράγματα ποτέ δεν είναι στατικά και άσπρο ή μαύρο. Είναι δυναμικά".

    Σωστή αυτή η αναφορά του Φαήλου.
    Λοιπόν, επειδή από το Ευρώ δε φεύγουμε και το δάνειο έχουν αποφασίσει να μας το δώσουν, όχι γιατί μας αγαπάν αλλά διότι εξυπηρετούνται έτσι και τα συμφέροντα των εταίρων μας, η Χώρα χρειάζεται Κυβέρνηση με νωπή ισχυρή λαϊκή εντολή για να διαπραγματεύεται. Και τέτοια Κυβέρνηση μπορεί να προκύψει μόνο από ΕΚΛΟΓΕΣ. Τώρα, άμεσα.
    Ο κ. Παπαδήμος δε μπορεί παραπέρα. Ο ρόλος του εξαντλείται καθώς όχι μόνο ήταν εξαρχής περιορισμένος αλλά καθώς ο ίδιος λειτουργεί κυρίως ως διερμηνευτής των προτάσεων των εταίρων και δε μπορεί για πλειάδα λόγων να αρθεί στο ύψος του αξιώματος του Πρωθυπουργού της Ελλάδας.
    ΕΚΛΟΓΕΣ
    ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ

  168. Nik Ar avatar
    Nik Ar 05/02/2012 12:36:48

    Ναι αλλά στη σημερινή συνάντηση, τα θέματα που θα τεθούν είναι άσπρο-μαύρο. Είναι ο 13ος 14ος μισθός, είναι οι επικουρικές, είναι το δίκαιο. Αν οι τροικανοί-παπαδήμος, πούνε "ή αυτά ή τελειώσαμε", δεν είναι απλά μια απάντηση "Ναι ή όχι" ;

    Εξάλλου τις προτάσεις του ο ΑΣ τις έχει κάνει και μάλλον δεν τις αποδέχονται.. Αν π.χ. κόψουν τις επικουρικές 20% αντί για 35% (που εντελώς τυχαία εμφανίστηκε τελευταία...) αυτό θα είναι νίκη;

  169. ΜΠ avatar
    ΜΠ 05/02/2012 12:38:11

    Αγαπητέ Φαήλε καλημέρα!
    Σε παρακαλούμε να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά όλα τα σχόλια που έγιναν από όλους εμάς που δεν κοιμηθήκαμε απόψε και έχουμε να κοιμηθούμε σωστά μήνες τώρα που μας τρώει η αγωνία.
    Τα σχόλια αυτά είναι αποτέλεσμα της αδιάλλακτης, θρασυτάτης, προσβλητικής και απαξιωτικής στάσης της Τροικας και των λοιπών, απέναντι σε ένα Έθνος που υποφέρει και βλέπει το μέλλον του μαύρο.
    Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να σου πώ ότι κάτω από τέτοιες συνθήκες δεν διαπραγματεύεσαι για τη χώρα που αγαπάς. Τους στέλνεις στα σπίτια τους, διεξάγεις εκλογές και ξεκινάς μαζί με το λαό τη δύσκολη ανηφόρα.
    Υπό αυτή την έννοια λοιπόν, ναι, είναι ασπρό-μαύρο. Έτσι απλά.
    Με εκτίμηση ΜΠ

  170. Βασίλης avatar
    Βασίλης 05/02/2012 12:51:37

    Καλημέρα σε όλους. Εύχομαι το φως αυτής της ημέρας να φωτίσει όλους του Έλληνες. Νομίζω οτι σήμερα μπορεί να είναι η μέρα ενός ΟΧΙ απέναντι στην Τρόικα, όμως ο γόρδιος δεσμός δεν λύνεται ούτε κόβεται με αυτό.
    Είναι οι πολίτικη που ακολούθησε η Ελλάδα επί χρόνια που μας έφτασε εδώ και αυτή η πολιτική είναι που πρέπει να σταματήσει.
    'Όσα χρόνια παρακολουθώ βλέπω ότι ο κόσμος εξετάζει τον εκάστοτε πρόεδρο του κόμματος και ακολουθεί ή όχι. Το παιχνίδι όμως παίζεται πίσω και κάτω από το πρώτο όνομα. Ακόμα και αν ο κ. Σαμαράς είναι σωστός, οραματιστής και ό,τι άλλο θετικό προσδιορισμό θελήσει κανείς να βάλει, είναι οι βουλευτές και τα μελλοντικά υπουργικά στελέχη που συνεχίζουν τον φαύλο κύκλο. Δυστυχώς ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη ούτε της πολιτικής ούτε της οικονομίας ούτε καν αυτή της επαγρύπνησης του λαού.
    Το ΟΧΙ είναι μονόδρομος για την μη υποδούλωση της χώρας, αργά η γρήγορα όμως οι ίδιοι που μας έφεραν εδώ θα ορθώνουν ψηλά τα λάβαρα της εθνικής μας σωτηρίας καλώντας μας να ξεχάσουμε τον πρότερο βίο τους.
    Καλή συνέχεια να εχουμε.

  171. tasossp avatar
    tasossp 05/02/2012 13:24:33

    επειδή φιλε με το Ονομα "Ελπις" διαβασα πολύ προσεκτικά την δημισιευση σου
    θα ηθελα να σου πω μονο ενα πράγμα .
    Αν οι Ελληνες ολα αυτα τα χρονια πηγαιναν με βαση την λογική τοτε θα βρισκομασταν ακομα υπό κατοχή . Με συναισθηματισμό , Αγάπη , δακρυα , πονο , γελια , αυθορμιτισμό , πατριωτικό αισθημα , τρέλλα , και ακομα χιλιαδες κοσμητικά επιθετα ,προχωρησαμε όλα τα χρονια και απαλλαξαμε τον τοπο μας απο τον εκαστοτε ζυγό. Με την λογική φιλε δεν θα ξεκιναγε ο Λεωνιδας να παει στις θερμοπύλες , Με την λογική φιλε θα ειμασταν ακομα στον Τουρκικο ζυγό.
    οχι φιλε τωρα χρειάζεται η τρέλλα μας γιατι φιλε "Ελπίς" αυτη την τρέλλα ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ. ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Γιατι ξερουν μεσα τους πως ο μονος λαός που δεν μπορουν να τιθασεύσουν ειναι οι Ελληνες . Και επειδή ξερουν επισης φιλε "Επλις" οτι δεν μπορουν να μας πολεμησουν σε οποιοδηποτε επιπεδο. Ειτε πνευματικό ειτε υλικό ειτε οποιαδηποτε αλλο.
    Ευχαριστώ
    Τάσος
    Σπάρτη

  172. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 05/02/2012 13:32:33

    Τι περιμένουμε στην αγορά συναθροισμένοι;

    Είναι οι βάρβαροι να φθάσουν σήμερα.

    — Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μια τέτοια απραξία;
    Τι κάθοντ’ οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;

    Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
    Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
    Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.


    Aγαπητέ Φαήλο. Είμαστε στην φάση του υψηλού πυρετού πριν την ανάρρωση.Ο λαός μας έχει πάρει την απόφαση να πολεμήσει, γιατί είναι λαός ελεύθερος κι όχι ανδράποδο κανενός αφέντη. Κι λαός θα ακολουθήσει και θα πορευθεί μαζί του σε κείνο τον αγώνα, ώσπου να νιώσει βαθιά ότι ήρθε η ώρα της Δικαιοσύνης.Φτάνει να φανεί ο ηγέτης που θα πεί το ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ, στον κατακτητή , όπως έγινε και το 1940.Τι διαφορά είχαν οι Δήμιοι και τα αποσπάσματα των κατακτητών από τα βάσανα και τους εξευτελισμούς που δέχεται καθημερνά. Ο λαός μας είναι εξαθλιωμένος μα και βαθιά οργισμένος. Οι χαλασμένοι τόποι, από τους βαρβάρους .Το Διστομο .Τα Καλάβρυτα.Το Κοντομάρι της Κρήτης. Το Κερδύλιο στην Μακεδονία ,ξαναβουν στο καντηλί ψυχής μας.Οι μαζικές εκτελέσεις, τα καμμένα χωριά, ο αφανισμός του αρσενικού πληθυσμού. Η πείνα μέχρι γενοκτονίας , ο τρόμος και βία ,που έγιναν σκοτεινό βίωμα του λαού μας το 1941-43, έχουν αφήσει τα σημάδια τους στο δέρμα της Πατρίδας και σήμερα ξανάρχονται σαν εφιάλτες.Η αντίσταση του λαού μας ηχεί σαν αντίλαλος της εθνικής μας αξιοπρέπειας. Οι ηρωισμοί , οι θυσίες οι ματωμένοι τόποι.Απ το σίδερο και την πείνα.Οι κραυγές των ανδρών που τουφεκίζονταν, οι σπαραγμοί των μαννάδων , τα παιδιά που ξεψυχούσαν πριν προλάβουν να απλώσουν τα χέρια για το συσσίτιο. Ξανάρχονται για να μας πούν πως η βία στον κολοφώνα της μοιάζει παντοδύναμη.Μα η ιστορία δείχνει πως η ισχύς της είναι προσωρινή.Ξανάρχονται για να μας υπενθυμίσουν πως « η αξιοσύνη στους λαούς δεν μετριέται με το στρέμμα με της καρδιάς το πύρωμα μετριέται και το αίμα» Τώρα οι Ούνοι ξανάρχονται. Όταν ξανάλθει η τρόικα ας κλεισουμε όλοι τα παράθυρα μας.Όπως έκαναν οι Αθηναίοι τον Απρίλη του 1941, όταν μπήκαν οι Ναζί στην Αθήνα.Κλείνω με ένα επίκαιρο κείμενο του Σεφέρη «Δύο χρόνια σκλαβιάς .Δυό χρόνια αγώνα».Γραμμένο στην καρδιά του πολέμου και της αντίστασης το 1943….Ενα πεινασμένο παιδάκι πήγε να αρπάξει μια κουραμάνα από ένα φορτωμένο καμιόνι της κατοχής.Ο Γερμανός φρουρός του πιασε το χέρι και του το τσάκισε πάνω στο γόνατό του , όπως τσακίζεις ένα ραβδί.:Απ΄τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα Ιερά».

  173. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 05/02/2012 13:49:24

    Κυριε Κρανιδιωτη πιστευετε οτι βοηθατε η εγκλωβιζετε τον αρχηγο με το ΑΡΧΙΚΟ κειμενο;Πρωτα θα σηκωσουμε τα μανικια για να αναστηλωσουμε το κρατος .Με ποα λογικη πρεπει να φτασουμε τωρα στο μηδεν επειδη βρεθηκε στην ηγεσια ενας ανευθυνος και ανεπαρκεστατος πρωθυπουργος;Πολλα παρα πολλα εχουν γινει αναποφευκταΤΩΡΑ.Βοηθηστε τον υπευθυνο και συνετο πατριωτη Α.ΣΑΜΑΡΑ να σωσει οτι σωζεται.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Νεοδημοκρατης 05/02/2012 14:11:47

      Ναι μωρέ. Να τον εγκλωβίζετε μόνον εσείς στα ψευτοδιλήμματά σας. Στη λογική του "αναπόφευκτου" που αποδεικνύεται για όλο και περισσότερους ότι ποτέ δεν ήταν "αναπόφευκτο".

      Σε λίγο που θα σας κόψουν τη μισθοδοσία, να δούμε ποιος θα σας πληρώνει για να συντηρείτε επικοινωνιακά το Μνημόνιο και τα παρακλάδια του.

  174. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 05/02/2012 18:02:02

    Ε-Λ-Ε-Ο-Σ
    Ας ξεκουμπιστουν να φυγουν επιτελους οι τροϊκανοι.
    Πολυ σωστα η Κυπρος δεν επαθε τιποτα παρα τα λεγομενα τοτε των ειδικων και βεβαια του αειμνηστου ΓΑΠ!
    Αντωνη δωσε τη μαχη σου.Η ιστορια και το ελληνικο εθνος θα σε καταγραψει στους ηρωες αυτου του τοπου!!!
    Β-Ο-Η-Θ-Ε-Ι-Α-ΠΕΣ Ο-Χ-Ι

  175. knight rider avatar
    knight rider 05/02/2012 18:54:49

    Αντώνη Σαμαρά, είμαστε απόλυτοι. ΟΧΙ στο νέο μνημόνιο…
    …κι αν τολμάνε να μας κυρήξουν υπό καθεστώς χρεωκοπίας!

    Πρόεδρε της Νέας Δημοκρατίας Αντώνη Σαμαρά,

    μην υποκύψεις στις πιέσεις και κάνεις πίσω… και υπογράψεις,
    διότι Πρώτα Ο Θεός, θα είσαι ο επόμενος Πρωθυπουργός
    και θα σε στηρίξουμε στην προσπάθεια για την ανοικοδόμηση της χώρας.
    Για την δημιουργία της Ελλάδας των αξιών και των αξίων.

    Όλοι εμείς οι Έλληνες που σε στηρίξαμε στις εκλογές της 29ης Νοέμβρη 2009,

    είμασταν και είμαστε σίγουροι για την επιλογή μας
    και βασιζόμαστε ακόμη και σήμερα στα λόγια σου…
    ώστε να φέρουμε ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,
    για να φτιάξουμε όλοι μαζί ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ.

    ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ σ’εσένα και στην Πατριωτική σου στάση
    και σε στηρίζουμε… ώστε στο να μην υπογράψεις το νέο μνημόνιο.

    Είμαστε η γενιά του μέλλοντος, καθότι 30…
    και μην μας αναγκάσεις να γίνουμε μετανάστες…
    όπως οι γονείς μας και οι γονείς των γονέων μας,
    με ότι αυτό συνεπάγεται… για την Πατρίδα μας Ελλάδα.

    Η μέχρι τώρα στάση σου, έδειξε ότι θα είσαι ο ηγέτης της Ελλάδας του 21ου αιώνα,
    Είμαστε μαζί σου και θα σε στηρίξουμε στην πορεία σου αυτή.
    Όλοι οι Έλληνες είμαστε ανήσυχοι για το μέλλον μας
    και φρόντισε λοιπόν, να μην μας απογοητεύσεις σήμερα, διότι…
    στα χέρια σου κρατάς το μέλλον μιας γενιάς … και ίσως και της επόμενης.

  176. nikos17 avatar
    nikos17 05/02/2012 20:01:01

    Η ωρα είναι 8 βραδυνή. Τελικά ειπώθηκε ΟΧΙ ?

  177. ikaros avatar
    ikaros 05/02/2012 20:15:43

    Από το "πάρε το Γιώργο και κοπάνα τον Παπαδήμο" στο "Τα πράγματα ποτέ δεν είναι στατικά και άσπρο ή μαύρο. Είναι δυναμικά.
    Δεν υπάρχει μόνο το όχι και το ναι."
    Κάτι δεν καταλαβαίνω ή γίνομαι καχύποπτος ...?

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ ikaros 05/02/2012 20:20:50

      Μπα ιδέα σου είναι...είναι όπως θα έλεγε και ο Κώσταλας τριπλό άξελ!!!

  178. BostonBruins_2011NHLChampions avatar
    BostonBruins_2011NHLChampions 06/02/2012 06:12:40

    Too late to do anything. Should have been alert in the good days of 70s and 80s. Your only hope and anchor is Jesus and the old Orthodox Bible, but you have even here, today given cart blanche to your black robed priests who are way worse and dangerous that any previous politician, even counting Andreas.

  179. Γ.ΣΠΥΡΟΥ avatar
    Γ.ΣΠΥΡΟΥ 07/02/2012 19:44:01

    Ο Σαμαράς δίνοντας στήριξη για τη δόση του Δανείου το Δεκέμβριο έδειξε το μέγεθος της πατριωτικής και εθνικής του ευθύνης. Μετα την καταστροφική τους πολιτική και τον εκβιασμό του λαού έδειξε ότι θέτει πάνω από το προσωπικό συμφέρον την πατρίδα και στήριξε τη χώρα στη λήψη του Δανείου και όχι τον Παπαδήμο. Αδιαφόρησε για το πολιτικό κόστος του ίδιου και του Κόμματος του και παρείχε στήριξη για τη λήψη του δανείου και την απαλλαγή της από το πολιτικο τυχοδιωκτισμό του πρώην Πρωθυπουργού. Πατριωτική στάση είναι όταν το προσωπικό και κομματικό συμφέρον υποχωρούν μπροστά στο εθνικό. Ο Σαμαράς το απέδειξε.
    Ακολουθησε τη μακρά παράδοση της παράταξης που τοποθετεί την πατρίδα και το δημόσιο συμφέρον πάνω από καθε κομματική ιδιοτέλεια.