Η ψυχή της Νέας Δημοκρατίας ξύπνησε
22/09/2015 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ψυχή της Νέας Δημοκρατίας ξύπνησε

Τώρα έρχεται η ώρα του λαού της Νέας Δημοκρατίας να αποφασίσει τι θέλει...

Επιτέλους, η ψυχή της Νέας Δημοκρατίας ξύπνησε και δείχνει ότι έχει σημάδια ζωής. Ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης κατάλαβε ότι δεν μπορεί το κόμμα να βρίσκεται σε... κώμα μέχρι να αποφασίσει κάποιο συνέδριο ότι θα πρέπει να αλλάξει αρχηγός και φυσιογνωμία.

Ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας αποφάσισε και μπράβο του να κινήσει τις διαδικασίες για άμεση συνεδρίαση των αρμοδίων οργάνων με στόχο να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες το ταχύτερο δυνατόν, ενώ αναμένεται να τηρηθεί το καταστατικό που προβλέπει εκλογή προέδρου από τη βάση.

Αυτό σημαίνει ότι σε ένα με ενάμιση μήνα η ΝΔ θα έχει νέο πρόεδρο και ελπίζουμε και νέα... ταυτότητα. Γιατί δεν αρκούν τα πρόσωπα, οι νέοι ή οι μεσήλικες που θα διεκδικήσουν την αρχηγία. Το κόμμα έχει ανάγκη από ένα δημιουργικό «σοκ», από μια στροφή πριν τον γκρεμό κι αυτό πρέπει να γίνει άμεσα ώστε η ΝΔ να είναι έτοιμη να διεκδικήσει την εξουσία όταν ο Τσίπρας θα τα έχει κάνει μούσκεμα. Τα νέα πρόσωπα ασφαλώς και είναι απαραίτητα σε ένα κόμμα αλλά απαιτούνται συγκεκριμένες στρατηγικές που θα αναδεικνύουν τις διαφορές που έχει η κεντροδεξιά από το αριστερό συνονθύλευμα. Κάποιος πρέπει να πει εκεί στη Συγγρού ότι η ΝΔ πρέπει να διατηρήσει μεν τη φυσιογνωμία της ως ένα κόμμα φιλελεύθερο, που υπηρετεί τις αρχές της ελεύθερης οικονομίας, της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, του πραγματισμού και της αριστείας που δεν αρέσει στον Μπαλτά. Αλλά για να τα διεκδικήσει όλα αυτά θα πρέπει να πείσει τον ελληνικό λαό ότι μπορεί και να τα υπηρετεί. Με «κομψευόμενες» τακτικές, με μη μου άπτου στρατηγικές και με ευγένειες απέναντι στον εχθρό, ο Τσίπρας θα πάρει φαλάγγι τη ΝΔ και θα την τελειώσει, όπως έλεγε και προεκλογικά.

Ο Β. Μεϊμαράκης υπηρέτησε τη ΝΔ εδώ και πολλά χρόνια με πίστη και αυταπάρνηση. Αποδέχθηκε τη θέση του μεταβατικού προέδρου, έδωσε έναν τίμιο και καλό αγώνα, ηττήθηκε και όφειλε να κινήσει τις διαδικασίες για έναν νέο πρόεδρο. Ευτυχώς το κατάλαβε νωρίς κι έκανε αυτό που έπρεπε, μη ακούγοντας κάποιους που ήθελαν να τον εγκλωβίσουν σε παρασκήνια και προσωπικές στρατηγικές.

Τώρα έρχεται η ώρα του λαού της Νέας Δημοκρατίας να αποφασίσει τι θέλει. Όπως έκανε και το 2009 που η βάση ήταν αυτή που τέλειωσε τον Μητσοτακισμό, έτσι και τώρα πρέπει να σκεφτεί με νηφαλιότητα τι θέλει, ποιον θέλει και κυρίως προς τα που πρέπει να στραφεί το καράβι. Ο Τσίπρας μπορεί να είναι ανίκανος να κυβερνήσει τη χώρα αλλά είναι ικανότατος στο να παραπλανά τον ελληνικό λαό. Έχει καταφέρει να κυριαρχήσει στον κεντρώο και αριστερό χώρο και γι' αυτό χρειάζεται μια ευρωπαϊκή, λαϊκή δεξιά στα πρότυπα του Ραχόι, του Κάμερον ή ακόμη και της Μέρκελ. Γιατί δηλαδή στην Ευρώπη να κυριαρχεί η κεντροδεξιά και να ηττάται συνεχώς η κεντροαριστερά και στην Ελλάδα να συμβαίνει το αντίθετο. Ειδικά μάλιστα τώρα που η χώρα έχει ανάγκη από πραγματιστές που θα βάλουν κάτω τα νούμερα, θα νοικοκυρέψουν την οικονομία, θα στηρίξουν τους αδύναμους αλλά δε θα θέσουν σε κίνδυνο το μέλλον των επόμενων γενεών. Πιστεύει κανείς ότι μπορεί ο Τσίπρας να το πράξει αυτό; Μόνο η ΝΔ, μια ισχυρή ΝΔ μπορεί να κάνει πράξη την Ελλάδα για την οποία θα είναι όλοι περήφανοι. Και το κυριότερο. Είναι ντροπή να έχει αφήσει η κεντροδεξιά παράταξη τη σημαία της Ελλάδας στα χέρια του Τσιπροκαμμένου.

Μέχρι στιγμής η μόνη επίσημη υποψηφιότητα για την προεδρία είναι αυτή του Κυριάκου Μητσοτάκη, ενώ ανοιχτό έχουν αφήσει το ενδεχόμενο να διεκδικήσουν την προεδρία οι Β. Μεϊμαράκης, Νίκος Δένδιας, Πέτρος Τατούλης και Μάκης Βορίδης. Η διαδικασία θα έχει πολύ ενδιαφέρον και για το ποιος θα είναι ικανότερος θα το κρίνει ο κόσμος. Ευτυχώς λειτουργεί ακόμη η δημοκρατία στη ΝΔ και δεν μπαίνουν αρχηγοί κάποιοι που επιλέγει η κομματική νομενκλατούρα και τα τζάκια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 22/09/2015 12:25:03

    Σαμαρά και τέλος στα τζάκια. όσο κυριαρχούν οι γνωστοί γόνοι δεν πρόκειται η ΝΔ να σταυρώσει ψήφο από τους φτωχοποιημένους. Οι γόνοι διώχνουν τη νεολάια. να φτιάξουν σοβαρή νεολαία που να τρβάει κόσμο και να μην μοιράζει ψήφους σε Βαρβιτσιώτηδες και Κυριάκους. Ο Ιωαννίδης μετρήθηκε, όπως και ο θίασος του.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ουδέτερος 22/09/2015 13:02:14

      Έτσι !

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ Diamond Angel 22/09/2015 15:54:34

        κοπέλα ψήφισα ΧΑ στις ευρωεκλογές του 14 και τον Ιανουάριο του 15. Κατάλαβα το λάθος μου. Θέλω να πάρω πίσω τη χώρα μου από τη Τασία. Και ξέρω πως ο μεσαιοχωρίτης δεν προκειται καθόλου αντισταθεί στο μεταναστευτικό.

  2. Ανώνυμος Δεξιός avatar
    Ανώνυμος Δεξιός 22/09/2015 12:41:23

    τα ονόματα των δελφίνων γιατί να τα αραδιάζουμε από τη στιγμή που υπάρχει ήδη ηγέτης;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ανώνυμος Δεξιός 22/09/2015 13:20:02

      Που υπάρχει;Συνήθως οι τέως πρωθυπουργοί δεν ξανακατεβαίνουν στο στίβο.Εκτός εάν υπάρξει εξαίρεση.

      • Ανώνυμος Δεξιός avatar
        Ανώνυμος Δεξιός @ ψυχραιμια 22/09/2015 14:44:11

        Και γιατί να μην υπάρξει εξαίρεση αγαπητέ;

  3. Vassilis avatar
    Vassilis 22/09/2015 12:46:03

    Κυριάκος Μητσοτάκης, ο Νίκος Δένδιας, ο Πέτρος Τατούλης και ο Μάκης Βορίδης. Με αυτα τα ονοματα....θα φτασει ο Συριζα το 75%.

  4. Νικ avatar
    Νικ 22/09/2015 12:46:56

    O Αντώνης Σαμαράς πρέπει ν επανέλθει στην προεδρία της ΝΔ. Η χώρα χρειάζεται ηγέτη με ευρωπαϊκές προεκτάσεις αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι οι δελφίνοι της ΝΔ. Ποιος από όλα τα ονόματα που ακούγονται σημερα για την θέση του προέδρου της ΝΔ έχει Ευρωπαϊκή εμπειρία; ΚΑΝΕΝΑΣ! Ο Αντώνης Σαμαράς υπερέχει σημαντικά των υπολοίπων που ακούγονται. Όλα τα παραπάνω πρέπει να αποτελέσουν το κριτήριο επιλογής προέδρου στην ΝΔ. Διαφορετικά πολλοί θα πούν "άντε γειά"

    • bankrun avatar
      bankrun @ Νικ 22/09/2015 12:53:10

      Αυτό περιμένουμε και εμείς τόσο καιρό. Να μας πουν "άντε γειά". Θα τους κουνήσουμε και μηντήλι.

      • Σωκράτης avatar
        Σωκράτης @ bankrun 22/09/2015 17:20:44

        Αγαπητέ bankrun Ποιοί είστε "εσείς" που περιμένετε τόσο καιρό να πείτε "άντε γειά" και σε ποιούς θα κουνήσετε το μαντήλι; Διαθέτετε "τίτλους ιδιοκτησίας" του κόματος ώστε να απειλείτε με "'εξωση" αυτούς που εκφράζουν διαφορετική γνώμη από την "δική" σας;

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ Σωκράτης 22/09/2015 21:26:18

          Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψε ο φιλος παραπανω.. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...
          Δεν εγραψε οτι περιμενει να ΠΕΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ σε κανεναν..... Οσο για το εμεις που αναφερει.... Ναι ΕΜΕΙΣ και ειμαστε πανω απο δυο...ισως να ειμαστε 200.000 , 300.000 ισως τελικα να ειμαστε πανω απο 900.000 αλλα θα το δουμε στην εκλογη προεδρου.

          • leukos avatar
            leukos @ Vassilis 22/09/2015 21:38:17

            Συμφωνώ. Και λίγους λες… Σε μια δημοκρατία όλες οι γνώμες ακούγονται αλλά αποφασίζει η πλειοψηφία …τι να κάνουμε είμαστε πλειοψηφία!Η βάση θα δείξει την έξοδο στα δελφινάκια…

          • Σωκράτης avatar
            Σωκράτης @ Vassilis 22/09/2015 21:41:52

            Αγαπητέ Vassilis Δέχομαι την διαφορετική σου ανάγνωση και τη συμμερίζομαι, οπότε mea culpa

  5. κωστής avatar
    κωστής 22/09/2015 12:55:46

    Όλα αυτά τα ονόματα που ακούγονται τα μόνα ποσοστά που θα επιτύχουν να ανεβάσουν είναι της αποχής και του ΣΥΡΙΖΑ! Χρειάζονται νέες ιδέες, απόψεις και κυρίως πρόσωπα που ουδεμία σχέση θα έχουν με τις φατρίες που τρώνε την ΝΔ εδώ και χρόνια! Νομίζω πως η Νίκη Κεραμέως θα ήταν μία καλή περίπτωση.

  6. copy-paste avatar
    copy-paste 22/09/2015 13:13:15

    Μήπως η επιλογή σε κάποιον νεότερο να βοηθούσε; Ο Κ. Κυρανάκης νυν πρόεδρος νεολαίας ΕΛΚ; Μήπως να σκεφτείτε πιο δημιουργικά;

  7. dexi_half avatar
    dexi_half 22/09/2015 13:15:55

    Απ΄αυτούς τους τέσσερις μόνο ο Βορίδης αξίζει. O Tατούλης κανονικά ανήκει στον ΑΝΤΑΡΣΥΑ

  8. Τάσος avatar
    Τάσος 22/09/2015 13:20:48

    Εγώ πιστεύω ότι ο Σαμαράς θα αναγνωριστεί από την Ιστορία ως ο σωτήρας της Ελλάδος. Ολη του η πορεία, η πολιτική διαδρομή του, οι Ιδέες του, θα είναι βαρειά παρακαταθήκη αλλά και Νάμα για τους επόμενους. Η ΝΔ να κοιτάξει μπροστά, με νέους (όχι τύπου των τελευταίων προέδρων της ΟΝΝΕΔ που όπως σωστά είπε το antinews έκαναν να μην ψηφίζουν ΝΔ οι ίδιοι οι Οννεδίτες) αλλά με επιστροφή στις ιδεολογικές ρίζες. Αγνοούν κάποιοι ότι η ΕΡΕ ήταν grassroots κόμμα, με οργανώσεις παντού. Είναι δυνατόν να εκπροσωπεί την ΔΑΚΕ αυτός που εξύβριζε τον Σαμαρά και την ΝΔ?

  9. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 22/09/2015 13:28:58

    ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ. ΕΙΧΕ ΜΑΛΛΙΑΣΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ. ΑΝΤΩΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

  10. Φρουρός avatar
    Φρουρός 22/09/2015 13:33:51

    Kανείς δεν μπορεί ν΄αντικαταστήσει τον Α. Σαμαρά, η ΝΔ χωρίς Σαμαρά θα είναι ένα πολιτικό πτώμα.

  11. tzeni avatar
    tzeni 22/09/2015 13:37:54

    Νομιζω οτι ο Κικιλιας σαν νεος και αφθαρτος ειναι ο καταλληλος για την ηγεσια.

  12. leukos avatar
    leukos 22/09/2015 13:46:33

    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΜΑΣ ΠΙΣΩ Άμεσα πρωτοβουλίες Αντώνη Σαμαρά Η ΒΑΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

  13. η Γιαδικιάρογλου avatar
    η Γιαδικιάρογλου 22/09/2015 13:59:39

    Δεν θα ήταν σωστό αυτή τη στιγμή να βγεί μπροστά ο Σαμαράς. Εξάλλου απέδειξε ότι έχει υπομονή, η οποία στο τέλος αμείβεται. Αφήστε να τσουρουφληστεί και ο νέος εργολάβος στο μνημόνιό του και μετά πάμε γι΄άλλα. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το πρόσωπο για αρχηγός, αλλά τα πρόσωπα που θα είναι φρενο στον όποιο αρχηγό. Κι εννοώ, το μητσοτακέϊκο κυρίως. Μάλλον θα έπρεπε να προχωρήσουμε στην ψήφιση αυτών που θέλουμε να αποχωρήσουν από την πολιτική ζωή και την ΝΔ και μετά να εκλέξουμε αρχηγό.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/09/2015 14:05:13

    Για τον Βορίδη έχω ενστάσεις αλλά στέκεται.
    Οι υπόλοιποι τρεις, αλλά και κάτι άλλοι που ακούγονται, είναι η συνταγή για διάλυση της ΝΔ και μονοκρατορία-δικτατορία του Τσίπρα με 80%.
    Ο Τατούλης; Ο Τατούλης; Ο μαοϊκός που υπονόμευσε αδιάντροπα την κυβέρνηση Καραμανλή; Πού πάτε ρε; Αυτόν τον τύπο δεν έπρεπε να τον αφήνετε να περνάει ούτε απ' έξω από τα γραφεία της ΝΔ. Και θα τον έχετε υποψήφιο αρχηγό; Με κάτι τέτοιους χαιρετίσματα από τώρα. Αρκετά σας κάναμε μάγκες χάριν του Σαμαρά και του Καραμανλή.

    • Γιάννης Ο. avatar
      Γιάννης Ο. @ Προφήτης 22/09/2015 20:51:20

      Ποιος τον έχει υποψήφιο Αρχηγό; Κανείς! Αυτοανακηρύχθηκε ο τύπος.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Γιάννης Ο. 22/09/2015 21:20:28

        Καί τί τύπος εἶσαι καί ποιόν προτείνεις;; :)

        • Γιάννης Ο. avatar
          Γιάννης Ο. @ Φωτεινή 23/09/2015 04:11:23

          Απάντησα στη δεύτερη παράγραφο του σχολίου του Προφήτη, που προσάπτει στη Ν.Δ την "υποψηφιότητα" Τατούλη. Εν πάση περιπτώσει, τι προτείνω; Μακάρι, για τη χώρα και την παράταξη, να μπορούσε να πεισθεί ο Πρόεδρος της καρδιάς μας. Μακάρι.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Γιάννης Ο. 23/09/2015 19:45:18

            Συγγνώμη γιά τήν παρερμηνεία.

          • Γιάννης Ο. avatar
            Γιάννης Ο. @ Φωτεινή 23/09/2015 20:08:09

            Παρακαλώ. Όμως, με τη μετάλλαξη που έχεις υποστεί τελευταία, θα περίμενα να με "παρατηρήσεις" αυστηρά για την προτίμησή μου.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Γιάννης Ο. 23/09/2015 23:06:03

            1. "Μετάλλαξη σου." ᾿Εξήγησε σέ παρακαλῶ ἄν καί ὑποπτεύομαι τί ἐννοεῖς. 2. "Πρόεδρος τῆς καρδιᾶς μας," μετάφραση παρακαλῶ.

  15. Νίκος π avatar
    Νίκος π 22/09/2015 14:35:08

    δυστυχως δεν υπαρχουν προσωπικοτητες με προφιλ ηγετη που να μπορει να εμπνευσει το κοσμο και να δωσει οραμα

  16. ΝΕΦΕΛΗ avatar
    ΝΕΦΕΛΗ 22/09/2015 14:43:24

    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΜΑΣ ΠΙΣΩ Συμφωνώ απολύτως. Άμεσα πρωτοβουλίες. Συμφωνώ απολύτως. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι και εμείς προς αυτή την κατεύθυνση γιατί μόνο λέμε και ξαναλέμε τα ίδια (για την ακρίβεια γράφουμε) και η κλεψύδρα χρόνου της χώρας μετράει αντίστροφα. Έχετε προτάσεις;

  17. Παράξενος avatar
    Παράξενος 22/09/2015 14:43:59

    Αν αυτοί είναι οι υποψήφιοι τότε η ΝΔ επιταχύνει προς την αυτοδιάλυση.

  18. fallen angel avatar
    fallen angel 22/09/2015 14:44:11

    Ας γεμίσουμε το antinews με σχόλια μπας και το καταλάβουν. ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  19. Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ avatar
    Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ 22/09/2015 15:05:04

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΘΟΔΟΞΙΑ. ΜΙΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΛΟΓΟ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ. ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΗΣ "ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑΣ'' ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ''ΜΕΤΡΙΟΚΡΑΤΙΑΣ'', ΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ, ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΚΑΝΕ ΛΟΓΟ Ο Κ.ΟΣ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΘΙΞΕΙ ΤΟ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ΤΗΣ.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ 22/09/2015 16:32:47

      @ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ !!!!!!!! Επισης θελουμε εγγυησεις οτι δεν ανηκουν σε λεσχες και στοες......Μπορουν αραγε να τις δωσουν ολοι; Οτι δεν εχουν πατησει το Σταυρο για ν ανεβουν;

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ 22/09/2015 21:45:45

      ++++++++++++++++++++++ ΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΟΥΛΟΥΡΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ..... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΩΗΝ ΟΣΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΚΙ ΑΝ ΗΤΑΝ Ή ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ... Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΛΟΓΟ, ΑΝΑΣΤΗΜΑ , ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ , ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΥΠΕΡΗΦΑΝΟ ΠΡΟΦΙΛ. ΑΤΟΜΑ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ,ΝΕΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ!! ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ!!!!!!!!! ΠΟΛΛΛΛΛΟΙ ΠΑΛΛΛΛΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ!!!!! ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ , ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΓΛΥΦΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΨΗΦΟ, ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΣΕ ...ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΚΥΒΙΣΤΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΜΑΛΩΣΕΙ Ο ...ΑΛΕΞΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΙΤ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!! Αν αυτά σας φαίνονται πολλά , καλό ...θάνατο τζάκια και ΝΔ γιατί είμαστε πολλοί αυτοί που έχουμε καταθέσει τις τελευταίες μας ελπίδες στη ΝΔ για την σωτηρία της χώρας κι αν δε γίνει κάτι σύντομα εμείς εξωτερικό εσείς ... ζητάτε ψηφαλάκια από τους ...ανταρσιώτες!!!!!!! Και φυσικά καλό θάνατο σε αυτό που κάποτε ονομάστηκε Ελλάδα .... Good morning Afghanistan !!!!!!!!!!!!!!!

  20. ΚώσταςΜΠ avatar
    ΚώσταςΜΠ 22/09/2015 15:13:23

    Σαμαράς. Ο καλυτερος πρωθυπουργός της Μεταπολίτευσης.Μακάρι να επανερχόταν.

  21. Λυκόπουλο avatar
    Λυκόπουλο 22/09/2015 17:03:18

    Η ΝΔ πρέπει να ξαναγίνει κεντροδεξιό κόμμα απο κεντροκεντρώο που είναι τώρα.

    • ρεμαλι avatar
      ρεμαλι @ Λυκόπουλο 23/09/2015 03:17:10

      μαλλον να γινει δεξιοδεξιο

  22. so avatar
    so 22/09/2015 17:28:43

    Ενα ερωτημα που με βασανιζει εδω και καιρο απο τοτε που εβαλε πρωτη φορα υποψηφιοτητα ο Φαηλος και εχει να κανει με την εκλογη Τραγακη στη Β'Πειραοα.Ποσο κερδισμενη ειναι η ΝΔ απο την παρουσια του συγκεκριμενου κυριου ολα αυτα τα χρονια στα εδρανα της βουλης?

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ so 22/09/2015 21:09:23

      Εὕλογο τό ἐρώτημα σου πού εἶναι καί δικό μας. Γι αὐτό ἡ ΝΔ ἔχασε μέ 7,50%.

      • so avatar
        so @ Φωτεινή 22/09/2015 23:45:20

        Το ζήτημα ειναι οτι καλά αυτοί δεν βαζουν ενα τελος αλλά και καποιος από το κόμμα δεν τους τελειώνει.

  23. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/09/2015 18:55:41

    Εν τω μεταξύ,όσο εμείς ασχολούμαστε με την κυβέρνηση,τί υπουργείο θα πάρει ποιός,και ποιός θα γίνει Αρχηγός στη Ν.Δ.,η Μέρκελ στη συνάντησή της με τον Φινλανδό Πρωθυπουργό,δηλώνει ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να φυλάξει μόνη της τα σύνορά της χωρίς την βοήθεια της Τουρκίας. Βάζουμε έτσι και επίσημα συνιδιοκτήτη στο Αιγαίο με το πρόσχημα της ασφάλειας των συνόρων για την ανάσχεση των αθρόως εισελθόντων λαθρομεταναστών. Συνδυάστε το αυτό με την προ ημερών δήλωση του Πρωθυπουργού μας ότι ''η θάλασσα δεν έχει σύνορα'',για να καταλάβετε τι μας περιμένει. Και βρήκαν την ώρα που ουσιαστικά δεν υπάρχει αντιπολίτευση. Τώρα κ. Σαμαρά λείπετε ακόμη περισσότερο...

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/09/2015 15:13:42

      Τελικά μήπως πρέπει σιγά σιγά να καταλαβαίνουμε τι λέει και ο καθένας? 1. Το αιγαίο έχει σύνορα. Που σημαίνει ότι στο Αιγαίο έχουν 2 χώρες πρόσβαση. Αν δεν έχει αλλάξει τίποτα η Τουρκία έχει ακτές στο Αιγαίο. 2. Πριν να αρχίσουμε τις κραυγές μήπως θα έπρεπε να εκλάβουμε την δήλωση ως προτροπή στην Τουρκία να φυλάξει την δικιά της πλευρά. Δηλαδή να μην αφήνει να περνάνε οι πρόσφυγες από την δικιά της πλευρά? Λέω μήπως το ξεχνάμε ότι τα θαλάσσια σύνορα είναι και της Τουρκίας? 3. Όταν κάποιος περνάει τα σύνορα, περνάει από το ένα κράτος στο άλλο. Πρώτα προστατεύει ο ένας και αν δεν μπορεί να αποτρέψει την διέλευση τότε παρεμβαίνει ο άλλος. Έτσι γίνεται πάντα. Για να έρθεις στην Ελλάδα πρέπει να περάσεις από την Τουρκία. Είναι απλά λογική

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πυθία 23/09/2015 16:34:58

        Αν θα διαβάσεις λοιπόν καλύτερα τη δήλωση της Καγκελαρίου,θα καταλάβεις ότι το 2 δεν ισχύει.Κι αυτό διότι αναφέρει καθαρά πώς η ΕΛΛΑΔΑ δεν μπορεί να φυλάξει επαρκώς τα σύνορά της και χρειάζεται την στήριξη της Τουρκίας. Γιατί δεν στηρίζει η Ευρώπη τα εξωτερικά σύνορά της που συμπίπτουν με τα ανατολικά σύνορα της Ελλάδας,παρά ζητά την συνδρομή της Τουρκίας,μιας ΜΗ Ευρωπαϊκής χώρας; Και γιατί δεν ζητά από την Τουρκία ξεχωριστά να φυλάξει τα ΔΙΚΑ της σύνορα και να μαζέψει τα μαγαζάκια της που θησαυρίζουν με τον πόνο των προσφύγων ξαποστέλνοντάς τους να θαλασσοπνιγούν στο Αιγαίο ΜΑΣ; Και τί θα γίνει επιπλέον,όταν συμβεί κάποιο ατύχημα εντός των δικών μας χωρικών υδάτων και επέμβει η Τουρκία ως πιό ''ικανή'' δύναμη να δώσει τη λύση; Δεν της αναγνωρίζουμε έτσι de facto το δικαίωμα να θεωρεί δικό της όσο χώρο δράσης θέλει, από την δυτική πλευρά των μεταξύ μας συνόρων; Τελικά μήπως πρέπει σιγά-σιγά να υποστηρίζουμε πρώτα τα δικά μας δίκαια,και να αφήσουμε τις δήθεν αντικειμενικές θέσεις,διότι την διπλωματία μπορεί να την βοηθούν,την Πατρίδα μας όμως όχι;...

  24. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 22/09/2015 19:07:51

    Η ΝΔ φιλοι μου πρεπει να γινει μοντερνα. Οπως πολλες φορες εχω γραψει εχασε απο την αποδομηση που ειχαν τα στελεχη της στο ιντερνετ. Εχασε γιατι γενιτσαροι δημοσιογραφοι πουλησαν τα παντα στον ΣΥΡΙΖΑ και στο λομπυ της δραχμης. Δεν τους βγηκε ακομα η δραχμη αλλα το μπαχαλο ειναι υπερ τους. Ο αρχηγος οποιος και να ειναι πρεπει να φτιαξει εναν μοντερνο μηχανισμο που να αντεχει σε καθε επιθεση προπαγανδας. Χρειαζεται ταλαντουχους και εμπειρους να φτιαξουν web channel και φυσικα δυναμικη παρουσια στο διαδικτυο. Φυσικα κατι Τατουληδες , Ντορες κλπ ειναι να πηγαινουν σπιτι τους γρηγορα. Ο ΑΣ δεν ειμαι σιγουρος οτι θελει να επιστρεψει οπως και ο ΚΚ. Θα μπορουσε να ειναι ενας αφθαρτος αυτοδημιουργητος επιχειρηματιας η επιστημονας . Ενα ακομα θεμα που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν προσφευγουν στην δικαιοσυνη αυτοι που θιγονται απο τους ψεκασμενους και τα περιεργης φυσης sites. O Μειμαρακης , ο Αδωνις , ο Βενιζελος κλπ πρεπει να προσφυγουν στην δικαιοσυνη με μηνυσεις εναντιον των Ψεκασμενων και καθε αλλου υβριστη. Καλο θα ειναι να φανε μερικες καταδικαστικες αποφασεις. Και ναι μεν πολλοι μπορει να εχουν βουλευτικη ασυλια αλλα τα υβριστικα sites και οι εφημεριδες δεν εχουν. ....

  25. Eva avatar
    Eva 22/09/2015 19:24:18

    Με συγχωρειτε για την αγνοια...τον κυριο Τατουλη ποιος θα τον στηριξει?

    • Λιψ avatar
      Λιψ @ Eva 22/09/2015 19:58:33

      Η συνιστώσα "Τασία"....

  26. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2015 19:33:17

    Καλά ας πάρει πίσω το 8% της ΧΑ η ΝΔ και να δούμε πόσο θα χάσει απο αυτό το περίφημο κέντρο μετα.Παρτο αλλιώς λεμε

  27. Νέμεσις avatar
    Νέμεσις 22/09/2015 19:53:21

    Πάρε ό,τι θέλεις παλιατζή...

  28. Λιψ avatar
    Λιψ 22/09/2015 19:57:58

    Στην περίπτωση που υπάρχουν αυτές οι τέσσερεις υποψηφιότητες (αυτή του Τατούλη, μήπως είναι ανέκδοτο και πρέπει να πάει στον Ανταρσύα, δίπλα στον σομαλολάγνο Κύπριο και κανένα Μπαγκλαντεσιανό με γένια;), η επιλογή των δεξιών είναι μία και μόνο. Μία μεταξύ των τεσσάρων. Νομίζω ότι είναι ευνόητο πια. Αυτόν που δεν ντρέπεται να πει ότι είναι δεξιός...

  29. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/09/2015 20:21:50

    Ο Τατούλης δεν έχει ελπίδες.Ούτε κάτι άλλοι περίεργοι. Τρεις θα παίξουν,Μητσοτάκης,Δένδιας,Βορίδης.Μπορεί να πάμε και σε δεύτερο γύρο.

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ ψυχραιμια 22/09/2015 20:57:57

      Αν παίξουν αυτοί οι τρεις τότε το....ταβάνι της παράταξης θα είναι το 20%. Δεν χρειάζεται καμία βιασύνη μέσα στο 2015.

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Φιλελεύθερος 22/09/2015 23:54:21

        Στο 20% εβαλες και ΦΠΑ? Αν παιξουν αυτοι οι τρεις....Τρεις κι ο κουκος....

  30. η Γιαδικιάρογλου avatar
    η Γιαδικιάρογλου 22/09/2015 20:23:32

    αγαπητέ Κυθήριε, σωστά τα λες. Γιαυτό ο μεσόκοπος σχεδόν, νεανίας της αριστεράς μίλησε για "θάλασσα που δεν έχει σύνορα". Στόχος του η συνεκμετάλλευση του Αιγαίου με την Τουρκία. Επίσης, μίλησε και για κατάργηση του 3% για την είσοδο των κομμάτων στη Βουλή, ώστε να αποκτήσουμε μουσουλμανικό κόμμα, αφγανικό κόμμα και ότι άλλο προάγει την παγκόσμια διακυβέρνηση , οικονομία και το θλιβερότερο, θρησκεία στην χώρα μας. Η Πόλις εάλω.

    • sender avatar
      sender @ η Γιαδικιάρογλου 22/09/2015 21:02:29

      1204=φράγκικα μνημόνια,εξασθένηση,διάλυση.1453=ισλαμισμός προ των πυλών.Ανθενωτικοί-ενωτικοί σε διαρκή διαμάχη=Κερκόπορτα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ η Γιαδικιάρογλου 22/09/2015 21:39:06

      Έτσι δυστυχώς,αγαπητή κ.Γιαδικιάρογλου. Αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι δεν εκλέχθηκε χριστιανός βουλευτής στη Θράκη,θέμα στο οποίο δεν δείχνουμε την προσοχή που πρέπει, τότε νομίζω ότι,προιωνίζονται πολύ άσχημα πράγματα και για το μέλλον των βορειοανατολικών χερσαίων συνόρων μας εκτός από τα θαλάσσια ανατολικά...

    • Naruto avatar
      Naruto @ η Γιαδικιάρογλου 23/09/2015 00:16:16

      Ολες οι χώρες που έχουν μειονότητες εχουν και ψηλό σκαλοπάτι για την είσοδο στην Βουλή , συνήθως 5% , η Τουρκία απαιτεί 10% για είσοδο . Χρόνια φωνάζουμε εμείς οι Θρακιώτες για τον εκλογικό νόμο που Ναί μεν εξυπηρετεί τα κόμματα αλλά οχι το εθνος . Με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο το 45% των μουσουλμάνων εκλέγει τρεις βουλευτές και το 55% των χριστιανών κανένα . Αν έτσι νομίζουν οτι υπηρετούν τα συμφέροντα της χώρας οι εθνοπατέρες ζήτω που καήκαμε .

  31. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 22/09/2015 21:08:17

    Οτιδήποτε καλό και να εμφανίσει η Νέα Δημοκρατία, αυτοστιγμεί αποδομείται από τα συστημικά μαζικά μέσα εξαπάτησης του λαού, που παίζουν τρελά υπέρ του Σύριζα και των αριστερών ινστροχτούρων, ενώ μόλις γεννιέται οποιαδήποτε καλή κίνηση από το κόμμα της Ν.Δ. ουσιαστικά με τον ορυμαγδό των αρνητικών κριτικών και εσκεμμένων παρεμβάσεων της αριστερίστικης προπαγάνδας το αδρανοποιούν. Έτσι το κόμμα δεν φαίνεται έστω και αν παράγει πολιτική ούτε το αφήνουν να δημιουργήσει προϋποθέσεις ανανέωσης και δημιουργίας νέου ρεύματος μέσα στο χώρο της δεξιάς παράταξης, που θα προσελκύσει νέους ψηφοφόρους. Οι διαφωνίες που δημιουργούν τη σύνθεση καλές είναι όταν μας οδηγούν μπροστά με στόχο την κοινή προσπάθεια για να κυβερνήσει η Ν.Δ. Δεν δικαιολογούνται φωνές ούτε αναθέματα κατά των εκάστοτε αρχηγών, γιατί έτσι ρίχνουμε νερό στο μύλο των αντιπάλων. Άλλωστε η κομματική βάση θα αποφασίσει για το νέο αρχηγό, που αν εκλεγεί με καθαρές δημοκρατικές διαδικασίες, δεν θα υπάρχει καμία δυνατότητα αμφισβήτησής του. Ακόμα όμως και με νέο αρχηγό, αν η εγχώρια και η διεθνής ολιγαρχία και διαπλοκή, δεν θελήσει να κυβερνήσει το κόμμα της Ν.Δ. και πάλι με τα μίσθαρνα όργανά της των Μ.Μ.Ε. θα δυσκολέψει κάθε προσπάθεια ανάκαμψης του κόμματος, που παρότι αποτελεί τη μόνη Εθνική λύση στο σημερινό πρόβλημα και όλοι το αναγνωρίζουν, στο τέλος σαν το κοινωνικό dna των Ελλήνων να έχει καταστραφεί δεν το ψηφίζουν, με τα γνωστά ολέθρια αποτελέσματα. Η πύρρειος νίκη του ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ δεν θα κρατήσει για πολύ. Νέες, άφθαρτες και καινοτόμες ιδέες, με σταθερότητα και προσήλωση στον ευρύτερο χώρο της δεξιάς, που με επιχειρήματα ενδυναμώνει την ιδιωτική πρωτοβουλία και δημιουργικότητα σε πείσμα της μικρομεσαίας διαφθοράς των βολεμένων, ίσως να αποτελέσει και το έναυσμα για μια δυναμική επανεμφάνιση της Ν.Δ., που πρέπει να απευθυνθεί στον κόσμο με αμεσότητα και όχι κρύβοντας τα προβλήματα κάτω από το χαλί της. Το κόμμα πρέπει να κερδίσει τους νέους, με ελκυστικό πρόγραμμα και φρέσκιες, ρηξικέλευθες ιδέες πάνω στο ιδεολογικό υπόβαθρο των κομμάτων, γιατί ο κορμός της Ν.Δ. που είναι στο 25% του εκλογικού σώματος σε οποιαδήποτε εκδοχή στις βουλευτικές εκλογές, δεν φθάνει για να καταστήσει τη Ν.Δ. κυβέρνηση.

  32. Αρης avatar
    Αρης 22/09/2015 21:29:26

    Υπαρχουν και οι Ελπίδες : Τζιτζικωστας _ Μπακογιαννης

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Αρης 22/09/2015 22:11:17

      ο δεύτερος είναι σουπερ αχώνευτος από το δεξιό κοινό

    • leukos avatar
      leukos @ Αρης 22/09/2015 22:47:05

      Ελπίδα ΜΙΑ επιστροφή του προέδρου μας…

  33. paris avatar
    paris 22/09/2015 22:27:19

    Υπαρχει η ελπιδα Τζιτζικωστας που ειναι προσιτος σε ολη την ΝΔ ενω ο αλλος ειναι συνεχεια του Μητσοτακεικου το οποιο αυτη την στιγμη ειναι οτι το χειροτερο στην ΝΔ & θα διωξει κοσμο.

  34. Hunter avatar
    Hunter 22/09/2015 23:08:12

    Αυτό με την εκλογη από τη βάση έχει κλειδώσει οριστικά ή θα δούμε καμιά 500αριά "σύνεδρους" να κλείνονται σε κανα ξενοδοχείο και να βγάζουν αρχηγό;;;;;;;;;;

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Hunter 22/09/2015 23:51:40

      Αν το κανουν με το συστημα των 500 σε ξενοδοχειο....Καλυτερα να πανε με τους μεταναστες προς το αγνωστο.

  35. ΠΕΤΡΑΙΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΑΙΟΣ 23/09/2015 00:20:14

    Καλησπέρα σας. Ποιος Τατούλης ρε παιδιά. Ο άνθρωπος ό,τι κάνει το κάνει για την κόρη του. Προσπαθεί να κάνει την προίκα της και να μας τη φορτώσει όπως έχουν κάνει τόσοι και τόσοι άλλοι και η παράταξη γέμισε σόγια !!!

  36. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 23/09/2015 00:53:34

    Εφθασε η μεγαλη ωρα αγαπητοι συμμαχητες,και εφθασε για μεγαλες αποφασεις και κυριως υπευθυνες.Δεν νοειται συγχρονο κομμα και να μην εχει ισχυρη νεολαια.Δεν νοειται ευρωπαικο κομμα της δεξιας και να ντρεπονται οι οπαδοι να πουν οτι ειναι δεξιοι.Τους μπολιασαν με ντροπη και συγκαταβαση υπερ της αριστερας.Ημουν εκλογικος αντιπροσωπος στις εκλογες τις προχθεσινες,και μονο ο γιος μου και εγω υπηρχαμε μεσα σε σχολειο με 6 εκλογικα τμηματα,γιατι οι δικοι μας ειτε ντρεπονταν να πανε ,ειτε φοβουνταν μηπως τους δουν γνωστοι και γειτονες,ειτε για να μην χασουν τον υπνο τους η το μπανιο στη θαλασσα.Μονοι μας μεσα σε γεματα τμηματα απο εκπροσωπους συριζα,κκε,λαε,κλπ.Η ΝΔ που επρεπε να υπερεχει απουσα.Οι ψηφοφοροι του συριζα λαλιστατοι οπως περιμεναν να ψηφισουν,οι νεοδημοκρατες μουγγοι και σκεπτικοι με το κεφαλι κατω.Πραγματικα η ηγεμονια του καταληψια και της ευρυτερης αριστερας,κατορθω σαν να κανουν το λαο μας να ντρεπεται.Ποιοι ? Οι τυχο διωκτες της πολιτικης,της λαμογιας,του ψευδους,της αλητειας,της προδοσιας ,της τεμπελιας,της εθνικης μειοδοσιας,τι να πρωτογραψω αληθεια γι αυτα τα καρκινωματα?Νεοδημοκρατες ξυπνηστε.Μονο ενας πρεπει να ηγηθει και μπορει να μας γυρισει πισω στις καλες μερες,αρκει να το αποφασισει.Εδωσε εξετασεις ,και τις περασε αριστα.Μονο αυτος ξερει να τους αντιμετωπισει και να τους εξαφανισει,γιατι απλα δεν τους κανει το καλο παιδι,ουτε καθεται μαζι τους στα γευματα του Πακη,και στις γελοιες τηλεμαχιες.Επισης δεν παραδιδει κλειδια λες κι ειναι θυρωρος της πολυ κατοικιας . Ψηφιστε τον αν θεσει υποψηφιοτητα, αλλοιως παραδωστε τις κομματικες σας ταυτοτητες.Οσο για την νομενκλατουρα της ΝΔ ας ξερει,οτι περασε ο και ρος που ηθελαν τους οπαδους δουλους,χωρις φωνη,να τρεχουν για την χαμαλοδουλεια στις εκλογες,να τους βγαζουν κυβερνηση,και μετα που τους ειδαμε!!!!! Τωρα η βαση αποφασιζει οπως και επι Σαμαρα.Σ οποιον δεν αρεσει η βαση,να φυγει ηρεμα,χωρις διχαστικα λογια και φανφαρες,να δημιουργησει νεο φορεα και να παρει 2% οπως τοτε η ντορα που εφυγε. Ο Σαμαρας την εφερε πισω,και να τωρα το ευχαριστω. Οσο για τον Αντωναρο και τις δηλωσεις,ντροπη γι αυτον που κινει τα νηματα παρασκηνιακα.Οι πραγματικοι ανδρες βγαινουν μπρο στα και μιλανε ,δεν κρυβονται πισω απο Αντωναρους και αλλα πολιτικα σουργελα.ΝΤΡΟΠΗ,ΝΤΡΟΠΗ.Ο Σαμαρας συγκρουσθηκε με το μητσοτακεικο στα ισα και πηρε την ευθυνη των πραξεων του.Ας τον μιμηθουν λοιπον και ας γινουν ανδρες καμμια φορα.Τα μουστακια ,τα μαλλια,και τα μουσια δεν προσδιοριζουν αρρενωποτητα,αλλα την προσδιοριζουν.Σκεφθειτε λοιπον ολοι σοβαρα για το μελλον της παραταξης και της Ελλαδος.Οι Τουρκοι καραδοκουν για ενα νευμα της Μερκελ,εξαλλου και ο καταληψιας δεν ξερει για τα θαλασσια συνορα,το δηλωσε ευθεως.Η τυχη του τοπου ειναι στα χερια μας. Ψηφιστε σοφα συναγωνιστες.

  37. Ίδας avatar
    Ίδας 23/09/2015 01:27:33

    Ας συνεχίσουμε την επανάσταση του 2009 με Μάκη Βορίδη.

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Ίδας 23/09/2015 01:56:38

      Αν δεν συμμετασχει ο ΑΣ σαν υποψηφιος,ο Βοριδης ειναι η μονη λυση για την ανασταση του δεξιου γνησιου χωρου. Ας τον στηριξουμε ολοι με τολμη,αποφασιστικοτητα,και ελπιδα για την αξιοπρεπεια της παραταξης και το μελλον της πατριδας.

  38. deltaplus avatar
    deltaplus 23/09/2015 01:41:23

    Εμεις ξερουμε τι θελουμε, το κομμα ξερει;;;και για να το ξεκαθαρισουμε ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.....αυτοι με την επιμονη στο κεντρο γιατι βαλθηκαν να μας διαλυσουν;;;θελουμε να ειμαστε Η ΔΕΞΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ οπως η γαλλια εχει τον σαρκοζι η αμερικη τους ρεπουμπλικανους ετσι κι'εμεις ειμαστε υπερηφανοι που ειμαστε ΔΕΞΙΑ.....αυτοι του κεντρου και της δηθεν αριστερας που μπορει να κανει δεξια πολιτικη καλυτερα απο μας ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΤΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΞΙΟΙ.τωρα αν το κομμα συνεχισει τις εμμονες του με την κεντρωα προσσεγιση θα τα πουμε στις καλπες.αυτες οι εμμονες περι προσεγγισεως του κεντρου ειναι δουλειες του μητσοτακεικου που θελουν να μας κανουν κεντρωους για να υποστηριζουν οτι ο γκαντεμης δεν αποστατησε απο το κεντρο διοτι πηγε σε αλλο κεντρο...στην δεξια ηλθε και να αφησουν οι απογονοι του τα καλπικα δηληματα.ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ και ΓΙΝΑΜΕ ΝΔ ΟΤΑΝ Ο ΕΘΝΑΡΧΗΣ ΕΚΡΙΝΕ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ......ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΟΥ.τωρα οι καιροι αλλαξανε και οσοι εχουν γνωρισει τον ΕΘΝΑΡΧΗ θα ξερουν οτι παντα το κομμα ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΞΙΑ και θα πρεπει να ειναι ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΕΞΙΑ......συνεπως κατι γατακια εκει στην συγγρου που νομιζουν οτι η ΝΔ ειναι κεντρο ειναι λειαν επιεικως ΑΣΧΕΤΟΙ.

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ deltaplus 23/09/2015 01:59:50

      Οσοι θελουν να φορεσουν τον μανδυα του κεντρωου, ας πανε να τον ραψουν ,στα ραφταδικα της ντορας,του πασοκ και του ποταμιου.Στη νεα δημοκρατια δεν εχουμε μοδιστρες,εχουμε μονο πολεμιστες και παλληκαρια που ξερουν απο μαχες και νικες.

      • Eva avatar
        Eva @ δεξιος αγωνιστης 23/09/2015 08:30:01

        Υπαρχει και ο κυριος Λεβεντης. Με λιγη καλη τυχη, κ αν βεβαια δεχθουν τους ορους του, εχουν καποιες πιθανοτητες.

    • Γιάννης Ο. avatar
      Γιάννης Ο. @ deltaplus 23/09/2015 04:21:28

      Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ίδρυσε τη Ν.Δ και την έθεσε υπεράνω των παραπλανητικών ετικετών. Διάβασε την Ιδρυτική μας Διακήρυξη, όπως ο ίδιος τη διατύπωσε.

  39. βασιλης avatar
    βασιλης 23/09/2015 07:32:23

    Η ΝΔ πρέπει να έχει συγκεκριμενη πολιτικη τοποθετηση. ειναι ενα κομμα που πιστευει στον κοινωνικο και οικονομικο φιλελευθερισμο με κεντρο της πολιτικης της τον ανθρωπο. τον ανθρωπο και οχι στις συντεχνιες και τα οικονομικα συμφεροντα. που να προασπιζει το συνταγμα που μιλαει για το γενικο καλο. που να εφαρμοζει τους νομους και τους κανονες της πολιτειας εναντια στην εξυπηρετηση καθε συντεχνιακης ομαδας και εναντια στους κρατικοδιαιτους μςγαλοεπιχειρηματιες με σκοπο την υποστηριξη τους. οφειλει να μην οδηγησει τον λαο σε περαιτερω ταξικοτητα της ψηφου του. οφειλει οχι μονο να μιλησει αλλα να γινει ο πιο ενθερμος υποστηρικτης της υγιους ιδιωτικης πρωτοβουλιας και της προοδου του ελληνα σε οποιαδηποτε ταξη και αν ανηκει. οφει´ει να μιλησει για πατριδα και αξιες. οφειλει να μιλησει για ποσοστωση στο μετανευστικο. να καταλαβπυν ολοι οτι μια συγχρονη ευρωπαικη χωρα ενδιαφερεται και ποναει τον προσφυγα μεταναστη ως ανθρωπο που βασανιζεται αλλα απο την αλλη οτι ποναει την χωρα της με τα πλειστα προβληματα τα οποια θα δημιουργηθουν με την αθροα εισοδο τους. μια συγχρονη ευρωπαικη χωρα λυνει προβληματα μεχρι εκει που μπορει. για τους υπολοιπους συστχως υπαρχουν συνορα που οφειλουμε να τα προστατεψουμε. και θελει μια ηγεσια μακρια απο βαρωνιες και τζακια που ειναι αποκρουστικα. χρειαζεται μια αμεση και ξεκαθαρη καταδικη ολων αυτων που εβαλαν το δα τυλο στο μελι και αμεση απομακρυνση τους απο το κομμα ακομα και με διαγραφες νυν βουλευτων που ειναι βαριδια ανεξαρτητα αν εκλεχθηκαν απο τπυς ψηφοφορους της παραταξης. η νδ οφειλει να ειναι πατριωτικη στανεξωτερικα θεματα, φιλελευθερη στα οικονομικα και ηπια φιλελευθερη στα κοινωνικα. μια παραταξη που θα προασπιζει τη νομμοτητα προς οφελος του συνολου του ελληνικου λαου. θελει ηγετη που εχει κατι να πει και οχι παιδιακια του κομματικου σωληνα σαν αυτπυς που βλεπω να προτεινεται. κ τελος ο καραμανλης οφειλει να παψει να βραχνας πλεον για το κομμα. να ξεκαθαρισει μια και καλη αν θελει να βαλει υποψηφιοτητα η να μεινει ως απλος βουλευτης χωρις τετοιου τυπου ανακοινωσεων υποστηριξης.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ βασιλης 23/09/2015 09:11:39

      Εχει αποδειχτεί ότι μόνο οι δεξιές ψήφοι δεν επαρκούν για να γίνει ένα κόμμα κυβέρνηση, πόσο μάλλον που κι αυτές έχουν κατακερματιστεί εδώ και κει......Δλδ η στροφή στο κέντρο δείχνει νομοτελειακή για ένα τέτοιο κόμμα εξουσιας η σας φαίνονται οι απόψεις του Κυριάκου κεντρωες; κι αυτός κι η Ντόρα φιλελευθεροι για να μην πω νεοφιλελευθεροι ειναι, αλλα βλέπουν ότι η Δεξιά στην Ελλάδα έπαψε να ευδοκιμεί μόνη της πια. Εδώ δεν είναι Ευρώπη, που και κει τα πράγματα άλλαξαν, εδώ ακόμα έχουμε απόνερα του εμφυλίου που πέρασαν από τους γονείς στα παιδιά και την ώρα της ψήφου αναδεικνύονται, χώρια που ο Έλληνας έχει πάψει να σκέφτεται πατριωτικά αλλά μόνο για τη πάρτη του ψηφίζει. Λοιπόν ένα καθαρό δεξιό κόμμα δεν θα έχει καμμια τύχη, άσε που θα πιέζεται πάντα από τη ΧΑ με την οποία φαίνεται δεν θα ξεμπερδεψουμε εύκολα. .. Από όσους μέχρι στιγμής ακούγονται για υποψήφιοι κανένας δεν μ ενθουσιάζει τόσο ώστε να πάω να τον ψηφίσω.

      • Δήμητρα Μ. avatar
        Δήμητρα Μ. @ Ρηνα 23/09/2015 22:44:47

        Αγαπητή Ρήνα, την προετοιμασία, την αγωνία, τον παλμό, ενθουσιασμό, συγκίνηση, αισιοδοξία, χαρά, προθυμία να βοηθήσουμε όσο και όπως ο καθένας/η κάθε μία μπορούσαμε, τα βιώσαμε έντονα εδώ, στο Antinews. Από τις 7 το πρωί και μέχρι τις 10 το βράδυ, οι κάλπες παρέμειναν ανοικτές, με το σύστημα να πέφτει από την υπερφόρτωση. Περισσότερα από 600.000 άτομα, μεταξύ αυτών πολλά με δυσκολίες κινητικότητας, με ενθουσιασμό προσήλθαν και βοηθήθηκαν για να ψηφίσουν. Και στον Αντώνη Σαμαρά να δώσουν, Νίκη ξεκάθαρη και δίκαιη, από τον Α' Γύρο! Ο Αντώνης Σαμαράς, θριαμβευτικά εξελέγη 7ος Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, την Κυριακή, 29 Νοεμβρίου, 2009. Ευτυχισμένες, αλησμόνητες στιγμές, για τη Νέα Δημοκρατία του Αντώνη Σαμαρά.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ Δήμητρα Μ. 23/09/2015 23:49:04

          Ευτυχισμένες, αλησμόνητες στιγμές, για την ΕΛΛΑΔΑ.

  40. ΚΟΣΤΑΣ avatar
    ΚΟΣΤΑΣ 23/09/2015 08:02:44

    ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΝΕΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΜΑΚΗΣ ΒΟΡΙΔΗΣ!!

  41. βασιληs avatar
    βασιληs 23/09/2015 11:14:30

    τζιτζικωστασ

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ βασιληs 23/09/2015 16:21:59

      Με τέτοια και παρόμοια πρόσωπα, γόνους τζακιών, χωρίς προσωπική προσφορά η ΝΔ δεν πρόκειται να πάει μπροστά

  42. τανια σωτηριου avatar
    τανια σωτηριου 23/09/2015 14:39:57

    το βημα τωρα στη νεολαια. τερμα το παλιο.

  43. santygrigoriou avatar
    santygrigoriou 23/09/2015 14:47:07

    ώρα να ξυπνάμε με νέο αίμα..

  44. liana nakou avatar
    liana nakou 23/09/2015 15:14:22

    η πασαρελα στη νδ ειναι μονο εικονα και μηδεν εργο. θελουμε εναν αρχηγο που να κανει εργο και οχι να ειναι ολο μοστρα λογω της οικογενειας.

  45. Πεννυ avatar
    Πεννυ 23/09/2015 19:00:24

    Θελουμε επιστροφη του Προεδρου μας που τα συμφεροντα ηθελαν να απομακρυνουν. Εχει δικαιωθει σε ολα οσα ειπε και για την ασκηση της πολιτικης του. Ειναι μακραν ο καλυτερος πρωθυπουργος της μεταπολιτευσης.