#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2010 15:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η χώρα διαλύεται



Αφήνοντας για λίγο τη δημοσιονομική διάλυση της χώρας και πηγαίνοντας σε άλλους τομείς της κυβερνητικής δραστηριότητας μπορούμε κάλλιστα να πούμε ότι δεν λειτουργεί απολύτως τίποτε. Διάλυση παντού, λες και δεν υπάρχει κυβέρνηση. Τα παραδείγματα είναι πολλά:

Στην υγεία έχουν κλείσει δεκάδες νοσοκομεία είτε γιατί οι γιατροί δεν έχουν πληρωθεί εφημερίες μηνών είτε γιατί οι προμηθευτές υλικών έχουν κάνει εμπάργκο αφού το κράτος του χρωστά δισεκατομμύρια και τους τα δίνει σε ομόλογα. Αποτέλεσμα είναι η ταλαιπωρία χιλιάδων ασθενών που δεν μπορούν να κάνουν από μια απλή ιατρική πράξη μέχρι σοβαρές χειρουργικές επεμβάσεις.

Στην Παιδεία περισσότερα από 150.000 γραπτά υποψηφίων στις Πανελλαδικές δεν έχουν διορθωθεί εξαιτίας της αποχής των εκπαιδευτικών – βαθμολογητών. Το κράτος τους κόβει από τα 300-400 ευρώ που τους έδινε και θα τους τα δώσει και σε τρεις δόσεις. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρξει μεγάλη καθυστέρηση στις ανακοινώσεις των βαθμών με ότι αυτό συνεπάγεται για χιλιάδες οικογένειες.

Στη ναυτιλία όχι μόνο δεν μπορεί να περάσει την άρση του καμποτάζ που θέλουν όλοι, αλλά δεν μπορεί να ελέγξει τους ναυτικούς, κυρίως του ΠΑΜΕ που κλείνουν λιμάνια και θέτουν σε ομηρεία ξένα πλοία. Αντί να βρει μια μέση λύση που να υποχρεώνει τους ξένους πλοιοκτήτες να πάρουν και κάποιους Έλληνες ναυτικούς, τα αφήνουν όλα στην τύχη και στην αυτορρύθμιση. Να εξαγριωθούν π.χ. οι έμποροι και να τα βάλουν με τους ναυτεργάτες και ούτω κάθε εξής.

Στα αστυνομικά, μπορεί να ξεμπερδέψαμε εν μέρει με την τρομοκρατία, αλλά η τρομοκρατία της καθημερινότητας με ληστείες και δολοφονίες έχει πάρει εκρηκτικές διαστάσεις.

Όσο για την κοινωνία γενικότερα, σιγοβράζει είτε λόγω των επώδυνων αλλαγών στο ασφαλιστικό – συνταξιοδοτικό είτε λόγω άλλων θεμάτων όπως ο Καλλικράτης.

Όλο το κλίμα μοιάζει να είναι τόσο νοσηρό, τόσο “μουχλιασμένο” λες και έχουν περάσει χρόνια με την ίδια κυβέρνηση κι όχι μόνο 9 μήνες.

Μπορεί τα μπάνια του λαού να κατασιγάσουν κάπως τα πάθη, αλλά από Σεπτέμβριο θα δούμε πολύ άσχημες καταστάσεις...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ZARKO avatar
    ZARKO 11/06/2010 15:56:32

    Όσο πιο γρήγορα φτάσουμε στον πάτο τόσο πιο γρήγορα θα ξυπνήσουμε. Δυστυχώς, όμως, το κακό δεν έχει πάτο. Πάντα υπάρχει το χειρότερο...

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/06/2010 15:59:28

    Και πού να έρθει η 1-1-2011 και να αρχίσει να "λειτουργεί" και ο Καλλικράτης. Θα λέμε ότι σήμερα, 11 Ιουνίου 2010, που γράφτηκε αυτή η ανάρτηση "η χώρα διαλύεται", ότι μια χαρά λειτουργούσε τότε το κράτος.

    Αυτό που θα συμβεί με τον Καλλικράτη δεν το χωράει το μυαλό του ανθρώπου. Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε. Ο Ραγκούσης θα ψάχνει ελικόπτερο (αν είναι ακόμη τότε υπουργός).

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Επώνυμος 11/06/2010 18:35:50

      Μπορείτε, παρακαλώ, να μας δώσετε παραδείγματα, γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε.

      • lampros avatar
        lampros @ χελιδόνι 11/06/2010 20:49:42

        Καλομελέτα και έρχονται...

        Άν πιστεύεις ότι θα αλλάξει σε λίγους μήνες η δομή όλης της Τ.Α και των περιφερειών/δήμων της χώρας χωρίς προβλήματα, τότε έχω κάτι οικόπεδα μέσα στη Λάρισα με θέα στη θάλασσα να σου πουλήσω...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ χελιδόνι 11/06/2010 21:09:31

        Αν διαβάσει κανείς τον Καλλικράτη θα δει ότι στην ουσία για την μορφή και τη λειτουργία της διοίκησης σε Περιφέρειες-Αποκεντρωμένες διοικήσεις και εν πολλοίς και στους Δήμους από 1-1-2011, δεν αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ. Υποτίθεται ότι αυτά θα ρυθμιστούν με ΠΔ κλπ. Πότε όμως?

        Και λίγα λέει ο Επώνυμος...

  3. Asterix avatar
    Asterix 11/06/2010 16:00:17

    Στα μπάνια του λαού ας ελπίσουν για φέτος αυτοί που παριστάνουν τη κυβέρνηση. Μπάνια δεν θα υπάρξουν. Τα "χρήματα" φτάνουν για να πάει πέντε μέρες διακοπές ο ασθενέστερος κρίκος των οικογενειών. Κάποιο παιδί που έδωσε εισαγωγικές για παράδειγμα. Οι γονείς θα κάτσουν να βράσουν στο ζουμί τους. Αλλά και για να σκεφτούν τον τρόπο με τον οποίο θα εκδικηθούν.

    Αν δεν φωνάξουμε φέτος, του χρόνου θα έχουμε παιδομάζωμα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Asterix 11/06/2010 16:04:56

      Ατσερίξ, δεν με λυπάσαι να διορθώνω;

      • Asterix avatar
        Asterix @ Factorx 11/06/2010 16:07:54

        Να με ζμπαθάς ρε Φάκτορα. Τα περισσότερα τα στέλνω από κινητό και μου κάνει μπουρδίτσες. Ανέβηκε δύο τρεις φορές ε;

  4. dimitris avatar
    dimitris 11/06/2010 16:08:54

    εδω ο κοσμος καιγεται και ο jeffrie...ταξιδευει και κανει συνεντευξεις τυπου για να μας πει να μην ανησυχουμε

  5. socrates avatar
    socrates 11/06/2010 16:57:29

    Έχω μέρες να δώ ένα από τα (αστεία τελικά αν το καλοσκεφθείς) προεκλογικά βίντεο με τα παραμύθια και τα ταξίματα του Παπανδρέου.
    Εκτός από "τα λεφτά που δεν είναι πρόβλημα", εκείνα τα "δεσμεύομαι" θα μου μείνουν αξέχαστα, όπως και το "πάμε".
    Κατα διαόλου, βέβαια.
    Τα βγάλαμε τα ματάκια μας.

    • bfo avatar
      bfo @ socrates 11/06/2010 20:51:34

      Ο ΓΑΠ έλεγε «πρέπει να ματώσουμε».

      Ο Παπακωνσταντίνου ότι «δεν υπάρχει σάλιο».

      Για να συνδυάσουμε αυτά τα δυο...

    • Οmnes vulnerant ultima necat avatar
      Οmnes vulnerant ultima necat @ socrates 12/06/2010 13:02:18

      Aπό τη ρίζα κόψιμο το χέρι που ψήφισε ΓΑΠ

  6. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 11/06/2010 17:20:41

    τον παραδεισο που ξεραμε επι σημιτη ας τον ξεχασουμε..να ειχαμε μυαλο να μην φερναμε τον καραμανλη.....ειμαι σιγουρος θα φαω πολυ βρίσιμο

  7. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 11/06/2010 17:22:34

    η χωρα που ξερατε και ολοι βρίζατε διαλυεται.και ανασυγκροτειται χαρη στο ν πρωθυπουργο μας Γεωργιο Α. Παπανδρεου

    • apis22 avatar
      apis22 @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 17:52:00

      Τουλάχιστον γράψε το σωστό όνομα του πρωθυπουργού σας. Για να μείνει στην ιστορία.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 18:39:28

      Τρως καλά ε; Πρόσεχε μη σου κάτσουν στο στομάχι.

    • bfo avatar
      bfo @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 20:53:03

      Πραγματικά τιμάς το ψευδωνυμό σου: crazy.

      • bfo avatar
        bfo @ bfo 11/06/2010 20:53:30

        Το κακό είναι ότι πιστεύεις ότι είσαι και Doctor.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 21:12:02

      Μας δουλεύεις ή σε δουλεύουμε?

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/06/2010 17:22:48

    Διάβασα λίγες σελίδες από τη συμφωνία που ψήφισε η Βουλή για το περίφημο σχέδιο σωτηρίας και την οποία δημοσιεύουν τα ΕΠΙΚΑΙΡΑ (του Αντώνη Λιβάνη για να μην ξεχνιώμαστε. Δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κανένας για κομματική εμπάθεια)

    Λυπούμαι, αλλά πρόκειται για μια καθαρά αποιοκιοκρατική συμφωνία.

    Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι βουλευτές δε θα διάβασαν το κείμενο, γιατί αν το διάβασαν και το ψήφισαν πρέπει να ντρέπονται εσαεί.

    Και μη μου πούνε ότι η άλλη λύση ήταν πτώχευση.

    Η άλλη λύση ήταν άλλη Κυβέρνηση.

    Κάτι επομένως ήξερε ο κ. Παπανδρέου όταν από τον περασμένο Οκτώβριο μιλούσε για εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας.

    Ο άνθρωπος είχε σχέδιο. Αδίκως τον κατηγορούμε ότι βάδιζε στα τυφλά.

    Δεν είμαι νομικός, αλλά αυτή η σύμβαση παραβιάζει θεμελιώδη άρθρα του Συντάγματος.

    Είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν δυο - τρείς νομικοί και να προσφύγουν στο Ανώτατο Δικαστήριο και να ζητήσουν την ακύρωσή της;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Κώστας Ροδινός 11/06/2010 18:24:56

      κ.Ροδινέ

      Πως κρίνετε, ότι κάτι τέτοιο δημοσιεύεται από τον εκδοτικό οίκο του Αντώνη ΛΙΒΑΝΗ;

    • ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
      ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ @ Κώστας Ροδινός 11/06/2010 21:22:17

      "Ο άνθρωπος είχε σχέδιο. Αδίκως τον κατηγορούμε ότι βάδιζε στα τυφλά.

      Δεν είμαι νομικός, αλλά αυτή η σύμβαση παραβιάζει θεμελιώδη άρθρα του Συντάγματος.

      Είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν δυο – τρείς νομικοί και να προσφύγουν στο Ανώτατο Δικαστήριο και να ζητήσουν την ακύρωσή της;"



      http://zoidosia.blogspot.com/2010/05/blog-post_30.html

      Sunday, 30 May 2010
      ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΝΤ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
      ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΞΙΟΤΙΜΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (άρθρο 41 Συντ.).



      ΜΗΝΥΣΗ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΠΡΩΤΟΔΙΚΩΝ XAΛΚΙΔΟΣ
      ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ


      Του Δημητρίου ΑΝΤΩΝΙΟΥ, Ιατρού, κατ. Χαλκίδος, τηλ. 22210-62743


      ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ

      Κε Εισαγγελέα

      Σύμφωνα με το άρθρο 62 εδ.4 «(για την δίωξη) άδεια δεν απαιτείται (από την Βουλή) δια τα επ` αυτοφώρω κακουργήματα τω βουλευτών)

      Επειδή τα αποτελέσματα της Εσχάτης Προδοσίας επέρχονται ................................................................. Η συνέχεια στο:

      http://zoidosia.blogspot.com/2010/05/blog-post_30.html

  9. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 11/06/2010 17:22:50

    Να σκεφθείς ότι ο Ραγκούσης αγόρασε υγειονομικό αεροπλάνο για να σωθεί έστω και μια ψυχή. Να εννοούσε την δική του;
    Παρεμπιπτόντως το αεροπλάνο παροπλίστηκε, τα χρήματα του Βελεντζείου, πάπαλα, όσες ζωές προλάβανε, σωθήκανε. Οι επόμενες; Μα δεν θα υπάρξουν επόμενες

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/06/2010 17:23:00

    Βρίσιμο γιατί; Ο Σημίτης άφησε 11% την ανεργία (όσο είναι τώρα, με τέτοια τρελή ύφεση), εν μέσω μάλιστα οργασμού ολυμπιακών έργων, και τον τελευταίο μήνα πριν από την κρίση (Σεπτέμβριο 2008) ο Καραμανλής την άφησε 7,1%. Απλώς τα λες λάθος.

    Η πραγματικότητα είναι ότι επί Καραμανλή η Ελλάδα είχε το υψηλότερο βιοτικό επίπεδο που είχε ποτέ στην ιστορία της. Και αυτό το ξέρουμε και από πρώτο χέρι ο καθένας μας, και από τους αριθμούς.

    Τώρα, φάε ΓΑΠ στη μάπα.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Επώνυμος 11/06/2010 19:23:21

      Το βιοτικό επίπεδο του Καραμανλή βασίστηκε στα δανεικά. Τώρα γίνεται η αναπροσαρμογή. Ο Καραμανλής τα έκανε σκατά.

    • Ενας αθώος avatar
      Ενας αθώος @ Επώνυμος 11/06/2010 23:01:43

      Επώνυμε, όχι και δεν έχεις τι αλλο να κάνεις, το μεροκάματο σου βγάζεις.

    • socrates avatar
      socrates @ Επώνυμος 12/06/2010 06:42:30

      Τρελλογιατρός με τα όλα του!
      Λές να παίρνει ψυχοφάρμακα;
      Σήμερα θυμήθηκε το Σημίτη και τί καλά που περνούσαμε.
      Την καταταστροφή που βίωσαν 1.500.000 ελληνικά νοικοκυριά την ξέχασε ο τρελλογιατρός.
      Γι' αυτό σου λέω, μην τον παρεξηγείτε.
      Είναι άτιμο πράγμα τα ψυχοφάρμακα.

    • socrates avatar
      socrates @ Επώνυμος 12/06/2010 06:43:17

      Αναφέρομαι στην τραγική ιστορία του Χρηματιστηρίου.

  11. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 11/06/2010 17:26:06

    εσυ που ψηφιζες καραμανλη να υποθεσω οτι εισαι εξω φρενων τωρα με τη σταση του σαμαρα ,που αφου ξηλωσε ολους του συνεργατες του μπουλη, του δειχνει κατ'ουσιαν την εξοδο.

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/06/2010 17:26:30

    Για εξήγησέ μας σε τι συνίσταται τώρα η ανασυγκρότηση και μετά ξαναμιλάμε.

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/06/2010 17:28:14

    Επώνυμε,

    Σε θαυμάζω που κάθεσαι και απαντάς στα σοβαρά, σ' όποιον αναμασά την πασοκική προπαγάδα!

    "παράδεισος Σημίτη", με Μαντέλη και Τσουκάτο στο Ταμείο!

  14. aristotelis avatar
    aristotelis 11/06/2010 17:28:21

    @Crazy Doctor...Πάντα σε φιλικό πλαίσιο και με καλοπροαίρετη χιουμοριστική διάθεση αλλά θα μας αποτελειώσεις...:)

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/06/2010 17:29:43

    Μην αλλάζεις θέμα, εδώ μιλάμε για το βιοτικό επίπεδο.

    Και, επιπλέον, δεν του δείχνει την έξοδο κανένας Σαμαράς. Κλασική τακτική διαστρέβλωσης της πραγματικότητας όλων των σοσιαλιστών.

  16. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/06/2010 17:31:13

    Μπα, είναι θέμα βαριεστημάρας, δεν έχω κάτι άλλο να κάνω αυτή τη στιγμή και επειδή μου την έχουν σπάσει οι δύο πράσινοι σπάμερς, στελ και τρελογιατρός, κάθομαι και απαντάω, είναι καθαρά επειδή δεν έχω να κάνω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή.

  17. Asterix avatar
    Asterix 11/06/2010 17:58:36

    @Crazy Doctor, αποκλείεται να τα εννοείς αυτά. Ξέρεις γράμματα, μπαίνεις σε blogs, ορθογραφείς... Το αποκλείω να τα εννοείς.

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Asterix 11/06/2010 18:03:43

      ενταξει..για σπασιμο τα γραφω. ουτε που εχω ψηφισει πασοκ ποτε......εσυ εχεις διαβασει τι γραφουν οι νεοδημοκρατες εδω μεσα.περναν τον ελληνα για βλακα σε αμνησια...λες?

      • Asterix avatar
        Asterix @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 18:41:12

        Περισσότερο anti/πασόκους, anti/αλήτες, anti/μαλάκες κ.ο.κ. βλέπω εδώ μέσα, παρά νεοδημοκράτες. Anti/news δηλαδή.

  18. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 11/06/2010 18:52:05

    H χώρα πρέπει να διαλυθεί για να υποταχθεί στην παγκόσμια διακυβέρνηση που ονειρεύεται ο ΓΑΠ και οι νεοφιλελεύθεροι φίλοι του στο εξωτερικό. Κάποτε ίσως ξυπνήσει ο κόσμος και καταλάβει ότι παγκόσμιος οικονομικός ολοκληρωτισμός (βλ. οικονομική ολοκλήρωση, ελεύθερο διεθνές εμπόριο, ανόθευτο ανταγωνισμό, ίσους όρους για όλους είτε είναι ισχυροί είτε αδύναμοι, κ.λ.π.) και πολιτική ελευθερία-ιδεολογικός πλουραλισμός-κοινωνική δικαιοσύνη δε συμβαδίζουν ούτε μπορούν να συμβαδίσουν: πολλοί άνθρωποι είναι υστερόβουλοι και οι διαφορές στα πλεονεκτήματα που διαθέτουν είναι ιλιγγιώδεις.

  19. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 11/06/2010 18:55:14

    Μετά από τα Δεκεμβριανά, που καιγόταν η Αθήνα, σήμερα, νομίζω, ο έλληνας πολίτης βιώνει τη χειρότερη μορφή καθημερινής τρομοκρατίας.

    Κοινό τότε και τώρα ....οι διακυμάνσεις των σπρεντς.
    Διαφορετικό τότε και τώρα.....η στάση των πολιτικών αρχηγών, τότε με τον πολίτη, σήμερα με τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.
    Η ιστορία θα κρίνει, ποία στάση υπήρξε σθεναρότερη, υπέρ βωμών κι εστιών!

  20. GSV avatar
    GSV 11/06/2010 19:24:57

    150.000 υποψηφιοι στις πανελληνιες? Και με ενα εκπαιδευτικο συστημα οπου δεν υπαρχει κατωτατη βαση συνεπαγεται οτι οι 100,000 καπου θα περασουν. Δηλαδη σε δεκα χρονια 1,000,000 φοιτητες.

    Που θα εργασθουν ολοι αυτοι βρε παιδια??? Ολοι για το δημοσιο!!! Αναπτυξιακη πολιτικη δεν υπαρχει ετσι και αλλιως ωστε να γινουν επενδυσεις να ανοιξουν νεες θεσεις εργασιας!

    Συν την ελληνοποιηση ολων των μεταναστων προβλεπεται ανεργεια καπου στο 40%.

    Και ολα αυτα για τους ψηφους!! Σπουδασα τα παιδια σας. Σας εκανα ελληνες ταλαιπωτρημενοι μου μεταναστες!!

    Η ματαιοδοξια του ανθρωπου ειναι τοσο μεγαλη οσο και η φαντασια του. Πρεπει να καταστραφει μια χωρα τελειως για να νιωσει καποιος την ηδονη της εξουσιας?

    Χιλιες φορες να σας ψηφισουμε απλα για να εξουσιασετε, να καταπραυνετε τη ματαιοδοξια σας χωρις να κανετε τιποτα, δεν θελουμε και να εξαφανισθητε μετα παρα να καταστρεψετε μια χωρα ενα λαο με ψηφοθηρικους νομους που θα εχουν αναντιστρεπτες συνεπειες για τη χωρα!

  21. nov11 avatar
    nov11 11/06/2010 19:43:23

    1-O Φρυδάς(ΚΚ Α) και ο ΑΓΠ ακολούθησαν τη ίδια πολιτική ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ -'ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ'-'ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ' και το σπουδαιότερο με ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.
    2-ΚΑΘΕΤΗ ΤΟΜΗ '89
    3-Απο την πίτα της ΕΥΘΥΝΗΣ αντιστοιχεί μεγαλύτερο κομμάτι σ'αυτούς που δεν συγκράτησαν το ΧΡΕΟΣ (τσιμπώντας το τυράκι έστω κι αν η οικονομία ήταν σε στάδιο ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ)ή σ'αυτούς που ΜΕΤΕΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΟΣ ΣΕ ΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ;;;
    Αν ανήκεις στην περίπτωση της ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ κάνεις παραπλανητικά χαζοχαρούμενα βηματάκια ΠΙΣΩ,ΤΟΝΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΕ ΧΑΧΟΛΟΥΣ , ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟΝ ΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ.
    4-Αν οι χαχόλοι ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ...τους ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ....ΕΚΕΙ..ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ! ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ....

  22. Κωστας Ρ. avatar
    Κωστας Ρ. 11/06/2010 19:56:09

    "...Το σκαφος της πολιτειας ταξιδευει ακυβερνητο.Ο ...ιδιοκτητης που ειναι μυωπας και κουφος δε γνωριζει τη ναυτικη τεχνη.Τα μελη του πληρωματος φιλονεικουν μεταξυ τους και κανεις δε σκεφτεται οτι χρειαζεται ενας εμπειρος κυβερνητης που να γνωριζει τις θεσεις των αστρων και τις ιδιοτροπιες των ανεμων.Ο μονος που μπορει να οδηγησει με ασφαλεια μεσα απο την τρικυμια το "μεθυσμενο καραβι" ειναι ο κυβερνητης φιλοσοφος...που δε διαθετει ουτε προσωπικη περιουσια ουτε καν οικογενεια, για να ειναι αδεκαστος, ανεπηρεαστος και ολοψυχα αφοσιωμενος στο κοπιωδες λειτουργημα του."ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

  23. bfo avatar
    bfo 11/06/2010 20:54:51

    Εδώ ο κόσμος καίγεται...

  24. neotera avatar
    neotera 11/06/2010 21:00:39

    Είναι όντως παγκοσμίως συγκλονιστικό το μνημόνιο και η σύμβαση που υπέγραψαν με τους δανειστές γιατί προβλέπει το ελεύθερο να εκχωρηθεί δημόσια περιουσία άμα έχουν στερέψει(φάει) τα κεφάλαια, αλλά και την υπαγωγή στον αγγλικό νόμο . Οντως κορυφαία στιγμή της ιστορίας, ή του τέλους της ιστορίας του νεοελληνικού κράτους. Να μη συνεχίσω και μας πάει για διασπορά επιβλαβών ειδήσεων για την οικονομία ο συνταξιούχος εισαγγελέας που επιστρατεύτηκε ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις...

  25. zackii avatar
    zackii 12/06/2010 04:39:26

    Την Κυριακή προανήγγειλε ο Χατζηνικολάου συνέντευξη του Παπακωνσταντίνου στην εφημερίδα του και άφησε να εννοηθεί ότι έχει κάποια καλά νέα.Είμαι περίεργος τι καθρεφτάκια θα δώσουν πάλι στους ιθαγενείς,κι αν αυτοί θα τσιμπήσουν.
    Ήθελα νάξερα τι μυαλό κουβαλάνε οι δημοσιογράφοι -γιά την κυβέρνηση ξέρω. Κάθε μέρα μας λένε να αντιστραφεί το κλίμα, να βγει ο κόσμος στην αγορά κλπ.
    Με τι λεφτά να βγει? Με αυτά που του κόψανε? Και από πίσω και οι εκπρόσωποι των εμπόρων να λένε στην κυβέρνηση να ανοίξουν οι τράπεζες τις κάνουλες να κυκλοφορήσει χρήμα -λέει- στην αγορά
    Μα αφού οι ίδιοι λένε ότι δεν πατάει ψυχή στις επιχειρήσεις τους, τι να το κάνουν το χρήμα? Να βάλουν νέα φέσια που δεν θα μπορέσουν ποτέ να ξεπληρώσουν?

  26. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/06/2010 07:59:48

    150.000 γραπτά φίλε μου. Μην ξεχνάς ότι κάθε υποψήφιος έχει γράψει μερικά μαθήματα. πόσα είναι τώρα, 6?

  27. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/06/2010 10:25:14

    Ας πούμε, οι πολεοδομίες. Σήμερα είναι αρμοδιότητα των νομαρχιών, αύριο γίνονται των δήμων, ΟΧΙ των περιφερειών, στις οποίες θα συγχωνευθούν οι νομαρχίες. Τώρα, ρωτάω. Είναι δυνατόν οι Καλλικράτειοι δήμοι σε εποχή απαγόρευσης προσλήψεων να τα βγάλουν πέρα με το προσωπικό των πολεοδομιών που θα τους μοιραστεί από τις νομαρχίες, όπου σήμερα υπάγονται, και ΟΛΕΣ τις αρμοδιότητες των πολεοδομιών άθικτες; Χρειάζεται πολλαπλάσιο προσωπικό σε κάθε δήμο για να βγει πέρα το πολεοδομικό κομμάτι των αρμοδιοτήτων.

    Έπειτα, όταν θα καλείται ο δήμαρχος να υπογράψει, ο οποίος δεν θα έχει ιδέα από πολεοδομικά θέματα, θα ζητάει να μάθει να ενημερωθεί, για να μην πάει και φυλακή, μια που μέχρι σήμερα δεν ήταν αρμοδιότητά του. Και από ποιον να ενημερωθεί και να μάθει, αν δεν θα έχει υπαλλήλους;;;

    Αυτό είναι ένα μικρό μόνον παράδειγμα. Θα το δείτε ότι για δυο-τρία χρόνια δεν θα λειτουργούν οι πολεοδομίες.

    Αυτό το μικρό ξέρω εγώ, αλλά είμαι βέβαιος ότι, αν αυτό είναι έτσι, θα υπάρχουν χιλιάδες άλλα που θα είναι παρόμοια.

    Ο Καλλικράτης σημαίνει τη διάλυση του κράτους όπως το ξέραμε και την αντικατάστασή του με κάτι που δεν το ξέρουν ακόμη ούτε οι ίδιοι που φτιάχνουν τον Καλλικράτη. Δεν ξέρω αν λειτουργήσει ο Καλλικράτης, αν θα είναι καλύτερο το καινούργιο κράτος που θα φτιαχτεί (δεν το πιστεύω, αλλά δεν μπορώ και να το αποκλείσω), όμως ξέρω ότι στην αρχή τουλάχιστον, το κράτος δεν θα λειτουργεί καθόλου. Βάλε και τις συνθήκες χρεωκοπίας μέσα και έχεις τον τέλειο θανατηφόρο συνδυασμό.

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/06/2010 10:32:01

    "Αθώε" μου μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Υπάρχουν πολλές ενδείξεις που ξεχωρίζουν ποιος πλήρώνεται και ποιος όχι. Ή είσαι καινούργιος στο Ίντερνετ, ή δεν έχεις τι να πεις. Πες πρώτα κάτι και μετά λες και αυτά. Αν δεν έχεις να πεις κάτι άλλο, αυτά σκέτα είναι αρλούμπες.

  29. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 12/06/2010 11:32:21

    Επώνυμε

    Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την απάντηση.

    Για τις πολεοδομίες, συγκεκριμένα, απορώ κι εγώ.
    Μένω σε δήμο με μονοκατοικίες και τριόροφα το πολύ.
    Συγχωνευόμαστε με δήμο, όπου ο συντελεστής δόμησης, επιτρέπει και δεκαόροφα! Μετά την ένωση των δήμων, τι θα επικρατήσει ως συντελεστής, επί του πρακτέου; Στην Ελλάδα ζούμε κι οι κατασκευαστές καραδοκούν... Βέβαια, στα πλαίσια της πράσινης ανάπτυξης θα είναι όλα τα κτίρια με ηλιακή ενέργεια,κλπ πρασινιές... Ομως, το περιβάλλον από το μπετό επιβαρύνεται!!!

    Προβληματίζομαι επίσης για ιστορικούς δήμους, όπως οι Μυκήνες, που διάβασα, ότι θα εκλείψουν από τον χάρτη!!!!;;;;

    Βέβαια, θετικό είναι, ότι θα υπάρξουν σημαντικές περικοπές, ως προς τα λειτουργικά έξοδα διπλανών δήμων, αρκεί αυτά, να μην αντικατασταθούν με άλλα μεγαλύτερα.

    Επίσης, ακριτικοί δήμοι με πολυπολιτισμικό χαρακτήρα, εννοποιούμενοι, μήπως αποτελέσουν αφορμή για μειονοτικές διεκδικήσεις;

    Δεν θέλω, άλλο να σας κουράσω. Προφανώς η ενημέρωση είναι ελλειπής κι ως προς τα ειδικά λειτουργικά θέματα κι ως προς τα γενικότερα.

  30. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 12/06/2010 14:33:13

    Ενα ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ θελετε ρε!
    Εχουμε γίνει έρμαιο του κάθε αλιτήριου καλοπερασάκια επι εποχής ΠΑΣΟΚ!