#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 04:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η φωτογραφία που κάνει τον γύρο του διαδικτύου





Την τραβήξαμε χθες το βράδυ στις 20:03 μπροστά στην Βουλή

Δείτε τη συγκέντρωση στο Σύνταγμα από όλες τις πλευρές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. katalytikos avatar
    katalytikos 26/05/2011 16:28:36

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ!!
    ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ katalytikos 27/05/2011 01:44:24

      Ασφαλως και ΔΕΝ αμφισβητω το οτι υπαρχουν καλοι ανθρωποι και αστυνομικοι, που αλλωστε πολλες φορες τους εχω υποστηριξει εδω μεσα..μιας και τα ρασα δεν κανουν τον παπα..

    • Nicole avatar
      Nicole @ katalytikos 27/05/2011 15:51:50

      Θα προτιμούσα να είναι λίγο πιο zoom-αρισμένη, για να κάνει ακόμο πιο έντονο το feeling που βγάζει.. Αλλά είναι όντως φανταστική..

    • Proud Hellene avatar
      Proud Hellene @ katalytikos 30/05/2011 14:34:37

      Fantastic picture. Greek Police have always been on the side of the People it is their scum bag filthy American Papandrou they have to obey. Once the Greek people exterminate the scum bag, the Greek Police will side with the People.

  2. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 26/05/2011 16:37:52

    Η φωτο αυτη πάει για Πουλιτζερ άνετα!!!

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ Igor Rasputin 26/05/2011 16:47:48

      Ακριβώς! Αυτό ήθελα να πώ!

  3. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 26/05/2011 16:41:18

    Συγκλονιστική φωτογραφία!

  4. Hercules! avatar
    Hercules! 26/05/2011 16:54:46

    Ανατριχιασα μολις την ειδα και την ανεβασα αμεσως!

  5. TED avatar
    TED 26/05/2011 16:57:19

    Από το πρωϊ την ανέβασα στο Facebook, αναφέροντας φυσικά την πηγή!

  6. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 26/05/2011 17:04:13

    Μόνο τα νήπια ελληνάκια μπορούνε να ρίξουν το πολιτικό σύστημα...
    Μεγάλη στιγμή για την Τέχνη της Ελληνικής Φωτογραφίας!
    Πρέπει να ταξιδέψει παντού στον πλανήτη.

  7. Αννούλα avatar
    Αννούλα 26/05/2011 17:07:44

    Antinews έγραψες. Για μία ακόμη φορά.
    Συγχαρητήρια.

  8. Κάποιος avatar
    Κάποιος 26/05/2011 17:10:40

    Μπράβο!
    Οντως καταπληκτική φωτογραφία.

    Απορώ πως δεν βγήκαν ακόμα οι γνωστοί να σχολιάσουν ότι τα παιδάκια φορούν μαυροκόκκινα ρούχα και δεν κρατούν ελληνικές σημαίες.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κάποιος 26/05/2011 17:14:14

      Δεν σου φτάνει το δηλητήριο που έχεις αμολήσει εδώ και πέρα;
      Ούτε αυτή τη στιγμή δεν σεβάστηκες;
      Επειδή έχω παιδιά σε ανάλογη ηλικία, η φωτογραφία με συγκλόνισε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΒΙΣ 26/05/2011 17:30:09

        Μάλλον τα παιδάκια του αστυνομικού είναι.
        Πολύ καλή φωτό!

        • factorx avatar
          factorx @ Strange Attractor 26/05/2011 18:06:12

          Απο διπλανή παρέα ήταν. Λες τα ΜΑΤ να κάνουν υπηρεσία οικογενειακώς;

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ factorx 26/05/2011 18:13:48

            Αποκλείεται δηλαδή η μαμά και τα παιδιά να πήγαν στη συγκέντρωση, όπου είχε υπηρεσία ο μπαμπάς;

          • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
            Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Strange Attractor 26/05/2011 18:27:35

            Κάτι τέτοιο θα έγινε. Αλλιώς δεν εξηγείται το ωραίο στιγμιότυπο...
            Αλλιώς τί να έγινε δηλαδή;
            Να είπε μία διαδηλώτρια μαμά (που πήγε εκει με κίνδυνο να της δηλητηριάσουν τα παιδιά της όπως έκαναν τα ζώα στην Κερατέα) "πήγαινε παιδάκι μου να πεις ενα γεια στον ΜΑΤατζή..."

          • lolablek avatar
            lolablek @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 26/05/2011 22:18:32

            Ενω ειναι πιο φυσιολογικο να ειπε η μαμα "Πηγαινε παιδι μου στο μπαμπα τωρα που ειναι υπηρεσια να του δωσεις ενα φιλακι γιατι εχεις κατι ωρες να τον δεις." ;;;

          • η μαμά των παιδιών avatar
            η μαμά των παιδιών @ Strange Attractor 27/05/2011 22:21:04

            και το λεω και εδώ... δεν πήγαμε να δούμε τον μπαμπά... πηγαμε στην συγκεντρωση όλοι ως οικογένεια, καθώς μέχρι τώρα έτσι λειτουργούμε συνειδητά και από επιλογή... απλά όταν τα μικρά κουράστηκαν από το πλήθος πήγαμε παραπέρα, για να τρέξουν λίγο και να παίξουν... απ'ότι φαίνεται οι αστυνομικοί με τις στολές φορτωμένες τους φάνηκαν περίεργοι και πήγαν πιο κοντά... και δεν φοβόμασταν μήπως γίνει κάτι, διότι ακόμη πιστεύουμε στους ανθρώπους...

          • tpe avatar
            tpe @ η μαμά των παιδιών 31/05/2011 08:25:15

            ΜΠΡΑΒΟ!
            Δάκρυσα, το ομολογώ...

        • Brankaleon avatar
          Brankaleon @ Strange Attractor 31/05/2011 18:03:02

          Δηλαδή, είναι Ματάκια;
          Πάντως τα "κουρμπάτσια" και οι λαϊκές "μάζες" στέκονται αντίκρυ.

  9. hellasatt avatar
    hellasatt 26/05/2011 17:12:18

    Πολύ ωραία φωτογραφία. Φοβάμαι όμως ότι θα μείνει στην αφάνεια.Δεν πουλάει όσο οι μολότωφ...

  10. effie B. avatar
    effie B. 26/05/2011 17:37:38

    Πανο εισαι μεγαλος ρεπορτερ!!

  11. κοινό γκνού avatar
    κοινό γκνού 26/05/2011 18:12:47

    Ωραία φωτό, όντως.
    Πάντως οι συμβολισμοί είναι πολλοί. Μια εικόνα, χίλιες λέξεις.
    Με αλλα λόγια, ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι λεζάντα θέλει.

  12. periklis avatar
    periklis 26/05/2011 18:37:31

    δ. ιΑΤΡΟΠΟΥΛΕ EISAI Ο ΓΝΩΣΤΟς ΠΟΙΗΤης ? αν ειναι ετσι χαρα μου να μιλω
    μαζι σου !
    Για τη φωτο , Υπεροχη ειναι θα θελα να μαθω το ΟΝΟΜΑ του φωτογραφου που τη τραβηξε. Γιατι εδεν το ανεφερε κανεις ?

  13. Elda avatar
    Elda 26/05/2011 20:13:14

    Ματατζής σε ρόλο πριγκίπισσας Σίσυ. Πολύ συγκινητικό !
    Στα παιδιά αρέσουν αυτά τα παιχνιδάκια , αρκεί να μην κινούνται και να βγάζουν καπνό...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Elda 30/05/2011 06:39:04

      Μάλλον δεν έχεις παιδιά... Αν κινιόντουσαν και βγάζανε καπνό θα τους άρεσαν πιο πολύ. Αν πάρω παράδειγμα από τον δικό μου γιο που είναι 2,5 ετών...

  14. mg avatar
    mg 26/05/2011 20:35:51

    sas pernaei apo to mualo oti einai kai autoi anthrwpoi???den einai oloi zwa gia na theloun na kanoun kako.exoun kai autoi oikogeneies,exoun kai autoi paidia..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ mg 26/05/2011 20:49:41

      Ο ίδιος Έλληνας που με το παραμικρό είναι έτοιμος να κατέβει να πλακώσει τον φίλο, χρήστη του δρόμου, οδηγό, περιμένει από έναν άνθρωπο με την ψυχολογία και τα βιώματα του ΜΑΤατζή να είναι πράος και γλυκύς. Φυσικά και υπάρχουν ανάμεσά τους τελείως "ζώα", αλλά μερικοί πρέπει να καταλάβουν ότι όταν φτιάχνεις ένα όπλο είναι ευθύνη του χειριστή αν θα στραφεί ενάντια σε αθώους ή σε εγκληματίες.

  15. Αίθρα avatar
    Αίθρα 26/05/2011 20:38:52

    +1000

  16. Xristoforos avatar
    Xristoforos 26/05/2011 21:00:16

    Οι ματατζήδες οπως τους λέτε (που τους απαξιώνει αυτό) είναι δικά μας παιδιά που με τη δουλειά τους και τα 1000€ θρέφουν τα παιδάκια τους και στέλνουν και στους "μεγαλοσυνταξιούχους" γονείς τους στην επαρχία χαρτζιλίκι.
    Αποφασίστε, είναι μπάτσοι στη διαδήλωση που εκτελούν εντολές? ή κυρ αστυνόμοι όταν έχουμε πρόβλημα και χρειαζόμαστε τη βοήθεια της έννομης τάξης?
    άντε, γκολτζήδες από κερκίδα μεριά, μπήτε για μια στιγμή στο παπούτσι τους και σκεφτητε τι θαταν η χώρα χωρίς αστυνομία....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Xristoforos 26/05/2011 23:24:46

      Προς διευκρινηση, το 'ματατζήδες' δεν το χρησιμοποίησα απαξιωτικά, άλλωστε διαφαίνεται από το ύφος του σχολίου μου νομίζω. Παρ' όλα αυτά, ζητώ συγνώμη εαν προσέβαλα άθελά μου.

    • Brankaleon avatar
      Brankaleon @ Xristoforos 31/05/2011 18:15:57

      Δηλαδή είναι απάντηση στην ερώτηση, ...
      Ε ρε τι κάνει το μεροκάματο (ματοκάματο).
      Με συγχωρείς αλλά δεν είναι εντεταλμένοι για την υπεράσπιση κανενός πολίτη.
      Οι συγκεκριμένοι, είναι τσομπανόσκυλα του συστήματος και των εκπροσώπων του.
      Κάτι σαν τους Παγκαλαίους, τους Δρουτσαίους και τους G.A.P -αίους.
      Τα ένσημα αυτοί τα μετρούν με τις κουσμπατσιές.
      Ο κόσμος του μόχθου μοχθεί και μηδέποτε ξυλοκοπεί ομοίους εν κατακλείδει.
      Σε άλλο πόστο θα τους υποληπτόμουν πραγματικά.
      Κάποια στιγμή όταν έρθει η ώρα της κρίσης (που δεν αργεί), τότε θα αποφανθούμε " τελεσιδίκως.
      Τόσο σπρέϋ πιπεριού πόσους τόνους ψητών θα καρύκευε αναρωτήθηκες;

      • ileana avatar
        ileana @ Brankaleon 20/06/2011 23:42:37

        Πρεπει να εχεις δουλεψει παρα πολυ στη ζωη σου..... Που θες και ωρα κρισης....

  17. Georgia avatar
    Georgia 26/05/2011 21:52:52

    Υπέροχο στιγμιότυπο!

  18. rally monkey avatar
    rally monkey 26/05/2011 22:13:18

    ουυυφ...μολις ειδα την πρωτη λεω εχει γουστο να κανουν σωματικο ελεγχο στο πιτσιρικι
    (ΟΚ )

  19. ΝΙΚΟΛΑΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ 26/05/2011 22:22:02

    ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΙΚΡΟΥΛΗ . . . ΑΠΟ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ.

  20. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 26/05/2011 22:26:39

    Οι Αστυνομικοί είναι δικά μας παιδιά,μπράβο στον φωτογράφο!!!
    Πίσω από το παληκάρι των ΜΑΤ,κρύβονται οι ηθικοί αυτουργοί της κακοδαιμονίας του τόπου μας!

  21. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 26/05/2011 22:44:00

    Ωραία η δημοκρατία σας μερικών ρε παιδιά!!! δεν είναι άνθρωποι οι ματατζήδες;δεν είναι εργαζόμενοι αυτοί;επιτέλους,αφήστε τα μετεμφυλιακά σύνδρομα που σας βάζουν παρωπίδες και βλέπετε στολή και εχθρό.
    Ο μπάτσος αυτός παίρνει λιγότερα από μερικούς ''αγωνιστές'' και ΄΄αγωνιούντες΄΄ και είναι εκεί όταν χρειάζεστε βοήθεια και συνδρομή.
    Όλοι από τους ''μπάτσους΄΄ της φωτό,θα ήθελαν να είναι από την άλλοι μεριά,μαζί με τους υπόλοιπους αγανακτισμένους Έλληνες αλλά ας όψεται η δουλειά. Να είσαστε σίγουροι όμως ότι μέσα στο πλήθος ήταν και εκατοντάδες άλλοι συνάδελφοί τους που ένωσαν τη φωνή τους και φυσικά την αγανάκτησή τους για την κατάσταση που επικρατεί.Όλοι μαζί είναι οι Έλληνες σήμερα.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Δεξιός Ψάλτης 27/05/2011 09:32:41

      Θα δακρύσω (ορμώμενος φυσικά από το "μεταμφυλιακό μου σύνδρομο"

      Άνθρωποι δεν είναι όσοι δηλητηριάζουν παιδάκια στην Κερατέα και στέλνουν κόσμο που διαδηλώνει στο νοσοκομείο. Αυτοί είναι ζωα!

      Άνθρωποι είναι οι αστυνομικοί που παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα για την ασφάλειά μας, που δεν χρηματίζονται , δεν εμπλέκονται με νονούς της νύχτας.

      Ευτυχώς είναι πολλοί. Αλλά δεν είναι οι ίδιοι με τα κωλόπαιδα που έστειλαν τους κατοίκους της Κερατέας (΄γερους και γριές) στο νοσοκομείο.

    • pilot avatar
      pilot @ Δεξιός Ψάλτης 29/05/2011 11:23:25

      θα συμφωνησω μαζι σου..... αλλα μην το λες διοτι μπορει να βρεθει καποιος αστυνομικος μεσα στο πληθος (που θα συμφωνει μαζι τους) και να τον βγαλουν ολοι οι προοδευτικοι ως πρακτορα !!

  22. Φωτης avatar
    Φωτης 26/05/2011 23:14:45

    Πολύ όμορφη η φωτογραφία αλλά πληροφορώ τους συντάκτες της antinews ότι καλό θα ήταν να αναφέρουν ότι η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε από τον Δημήτριο Θεοδώρου
    http://www.facebook.com/photo.php?fbid=206060150033700033&set=o.1070326051624&type=1&theater

    Αυτό μας έφαγε στην Ελλάδα, η κλεψιά και η κουτάλα
    Ελπίζω να μη σβήσετε το post και να αποκαταστήσετε την αλήθεια για τη προέλευση

    • factorx avatar
      factorx @ Φωτης 26/05/2011 23:41:41

      Αφήνω τους απαράδεκτους σχολιασμούς για να κρίνουν μόνοι τους οι αναγνώστες. Και σε καλώ όπου θες και με όποιους θέλεις μάρτυρες να επιδείξω το μηχάνημα που τραβήχτηκε η φωτογραφία και όλα τα στοιχεία - ΜΕ ΠΑΡΟΝΤΕΣ- που αποδεικνύουν ότι εμεις τραβήξαμε την φωτογραφία που δημοσιεύσαμε. Και δες εδώ την ακριβή ώρα της πρώτης δημοσίευσης:http://www.antinews.gr/2011/05/25/102623/. Εσύ πότε την δημοσίευσες; Μήπως συμβαίνει το αντίστροφο;

  23. Φωτης avatar
    Φωτης 26/05/2011 23:55:51

    Έχω να πω ότι ζητώ δημόσια συγνώμη, η φωτο δεν τραβήχτηκε από τον Δημήτριο Θεοδώρου, έπεσα θύμα πλάνης όπως και άλλοι συνομιλητές στο διαδίκτυο
    Ειλικρινά συγνώμη
    Φώτης - Ανα

    • Theo avatar
      Theo @ Φωτης 27/05/2011 03:06:35

      Σε τιμά ιδιαίτερα αυτό που έκανες. Μέσα στην ανωνυμία και την ψευδωνυμία του διαδικτύου είσαι ατόφιος. μπράβο σου (σας)!

  24. eva giannelos avatar
    eva giannelos 27/05/2011 07:55:57

    Δικά του παιδιά ξένα παιδιά το ότι γονάτισε και συνομιλεί μαζί τους είναι πολύ θετικό. Ακόμα κι αν είναι τα δικά του την εικόνα βλέπουν και τα αλλά παιδιά και συνειδητοποιούν ότι είναι απλά άνθρωποι κι όχι τέρατα ................

  25. GEORGOUDAKI KATHY avatar
    GEORGOUDAKI KATHY 27/05/2011 08:00:37

    AFIEROSTE ENA LEPTO MPROSTA S'AYTES TIS FOTO....KAI META SXOLIASTE......

  26. Stella avatar
    Stella 27/05/2011 08:44:30

    Προχθές λοιπόν είδα ένα παιδικό καροτσάκι στη διαχωριστική κορδέλα ανάμεσα στους αστυνομικούς και τον κόσμο. Έμεινα να κοιτάζω. Σκέφτηκα μια σκηνή σαν κι αυτή που βλέπω τώρα Κι έπειτα προσπάθησα να μπω στην ψυχολογία των ένστολων. Έμεινα να τους κοιτάζω κατάματα ώσπου ο σύντροφός μου με τράβηξε να συνεχίσουμε προς τα κάτω. Κάποιοι από αυτούς με κοίταξαν έντονα.Τους κοίταζα κι έμοιαζαν άνθρωποι μέσα στολή και κράνη. Για μια στιγμή είδα μπροστά μου, στην σκέψη μου, αυτούς τους ίδιους ανθρώπους που χαίρονται μια στιγμή με τα παιδάκια να χτυπάνε ανθρώπους, να εξαπολύουν δακρυγόνα, να γίνονται εχθροί αυτων των ίδιων παιδιών. Τότε, γύρισα το κεφάλι κι έφυγα.

  27. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 27/05/2011 09:49:45

    Φάκτορα , συγχαρητήρια για την φωτογραφία , σε παλαιό Πορτογαλικό - Καρβάλιο μοτίβο ( ψάξε την φωτογραφία από την Επανάσταση των Γαριφάλων , όπου το κοριτσάκι τοποθετεί ένα κόκκινο γαρύφαλλο μέσα στην κάνη του τουφεκιού που κρατά ένας εξεγερμένος στρατιώτης..., σε αυτή την ¨γραμμή έμπνευσης βρέθηκες¨...).

    Θα πρόσθετα και μια άλλη φωτογραφική πηγή έμπνευσης που θα μπορούσε να ¨αξιοποιηθεί¨ , όχι και τόσο ποιητική. Να δούμε τελικά - ποιος- ποιον , το ερώτημα ¨πλανάται¨ ...

    http://1.bp.blogspot.com/-BesboomuSJU/Td16sCIFd8I/AAAAAAAABJE/3oA-QV7vFso/s640/247408_2019625100214_1531501056_32244453_5260714_n.jpg

  28. Ο μπαμπάς των παιδιών avatar
    Ο μπαμπάς των παιδιών 27/05/2011 10:28:04

    Γενικεύσεις του τύπου "οι αστυνομικοί είναι καλοί" ή "οι αστυνομικοί είναι κακοί" μου φαίνονται αφελείς.

    Υπάρχουν άνθρωποι με καλές προθέσεις και άνθρωποι με κακές προθέσεις, όσο ασαφές κι αν είναι αυτό.

    Έτσι κάποιοι αστυνομικοί είναι άνθρωποι με καλές προθέσεις και κάποιοι άνθρωποι με κακές προθέσεις. Απο εκεί και πέρα, απο την στιγμή που οι αστυνομικοί υπηρετούν ενα διεφθαρμένο και "κακό" κράτος, ο ρόλος τους καθίσταται προβληματικός ...

    άντε τώρα να το εξηγήσω στο παιδί.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Ο μπαμπάς των παιδιών 27/05/2011 15:06:30

      Αυτό το "διεφθαρμένο και κακό κράτος" πόσοι τελικά το υπηρετούν άραγε; Μήπως όλοι όσοι συμμετέχουν σε αυτό, άμεσα κι έμμεσα;
      Άντε τώρα να το εξηγήσω στο παιδί...

    • pilot avatar
      pilot @ Ο μπαμπάς των παιδιών 29/05/2011 11:26:46

      συνχαρητηρια.

  29. Τ. ΓΙΑΝΝ. avatar
    Τ. ΓΙΑΝΝ. 27/05/2011 12:02:28

    ΑΥΤΗ Η ΧΟΛΗ ΠΟΥ ΧΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ...ΠΙΚΡΙΖΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ?

    • καινός avatar
      καινός @ Τ. ΓΙΑΝΝ. 27/05/2011 17:10:26

      ναι, αλλά όχι τόσο όσο μας πρήζει τα μάτια το χημικό που βγαίνει από τα καπνογόνα της αστυνομίας...

      • xrisa avatar
        xrisa @ καινός 12/06/2011 13:35:09

        ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΥΣ. ΜΑΘΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΑΠΛΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ,ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ,ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΠΟ ΜΑΣ

        • Ελένη avatar
          Ελένη @ xrisa 15/06/2011 21:33:43

          Αυτά τα "παιδιά" πληρώνονται για να δέρνουν συνταξιούχους, εργαζόμενους και μαθητές. Αν δεν τους αρέσει, ας κάνουν καμιά άλλη δουλειά όπως όλοι μας..

      • αλεξανδρος avatar
        αλεξανδρος @ καινός 23/09/2011 16:17:35

        μπορει ομως και να λεει ο μπατσος στο παιδακι (που ειναι δικο του) πηγενε στην μανα σου και πες της να φυγετε γιατι σε λιγα λεπτα θα ρηξουμε τοσο χημεικο που εχει χρονια να πεσει στην αθηνα και δεν θα μπορει να ανασανει κανενας σε ολοκληρη την αθηνα οποτε να πατε στο σπιτι του παπου....

        και γιαυτον που ελεγε για τα κακομοιρα τα παιδια οτι απλα περνουν διαταγες και τις εκτελουν να πω οτι αν σε διαταξω να πεσεις απο την ταρατσα του σπιτιου μου θα το κανεις???ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙς ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΑΤΑΞΑΝ???

  30. Χριστίνα Θεοδωροπούλου avatar
    Χριστίνα Θεοδωροπούλου 27/05/2011 12:09:27

    Μιά άλλη όψη που σου δημιουργεί έκπληξη σε κάνει να θυμάσαι ότι όλοι είμαστε άνθρωποι μέλη της ίδιας κοινωνίας και θα έπρεπε να αλληλοΰποστηριζόμαστε ΑΛΛΑ!!!!!!!!!!! πολλά αλλά άλλωστε και οι δήμιοι άνθρωποι ήταν........????

  31. Swtiris avatar
    Swtiris 27/05/2011 12:15:11

    Ayti i fotografia mporei na enwsei akoma perissotero ton monima dystyxismeno ellina kai na ton kanei na skeftei pws isws irthe i wra na afisei kai aytos tin polythrona.Pisteyw pws prepei na to anevasoume oloi p.x. stis profile fotos mas se opoiodipote blog mas anikei.Doksa kai timi ston filo fwtografo.P.S. kai kamia fratzola pswmi dn tha itan asximi diladi gia ayton kai tin oikogeneia tou.

  32. elina avatar
    elina 27/05/2011 12:30:56

    Καταπληκτική φωτογραφία! Είμαι παιδί αστυνομικού και θέλω να σας ενημερώσω πως οι αστυνομικοί δεν παίρνουν μαζί τα παιδιά τους στις υπηρεσίες τους και στις πορείες τους... Επομένως, αδύνατο να είναι τα παιδιά του αστυνομικού αυτά! Όσο για τα σχόλια περί καλών και κακών αστυνομικών, τα θεωρώ εντελώς περιττά. Ό,τι ισχύει για όλα τα επαγγέλματα ισχύει και για τους αστυνομικούς. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Απλά ο Ελληνας έχει θέμα με την εξουσία, η οποία βέβαια... είναι προβληματική! Κάποιος παντως πρέπει να την κάνει και αυτή τη δουλειά! Αύριο μπορεί να είναι το δικό σας παιδί που να είναι το όνειρό του να μπει στην Αστυνομία, να περάσει αυτές τις δραματικές Πανελλήνιες Εξετάσεις, να τελειώσει και να τον δείτε κάποια μέρα σε μια πορεία, να εκτελεί το "καθήκον"... Και το καθήκον είναι απλά εκτέλεση εντολών...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ elina 27/05/2011 13:53:53

      Τα ΜΑΤ δεν είναι απλοί αστυνομικοί αλλά δυνάμεις καταστολής πλήθους.
      Αναρωτιέμαι αν οι "καλοί" ματατζήδες ψεκάζουν με αβλαβή και οικολογικά δακρυγόνα και χτυπούν απαλά με τα ρόπαλα τους ενώ οι "κακοί" ψεκάζουν με τοξικά δακρυγόνα και έχουν βαρύτερο χέρι.

      Και αυτή η καραμέλα περί της απλής εκτέλεσης εντολών δεν έχει λιώσει ακόμα ;
      Πού κρύβουν αυτό το μαγικό διακόπτη human mode on/off οι "αδελφοί" ματατζήδες ;
      Το να υποβιβάζει κάποιος τον εαυτό του από νοήμονα άνθρωπο με κρίση, σε ζώο που εκτελεί άκριτα προστάγματα για να πάρει ως ανταμοιβή το "κόκκαλο" εις βάρος του κοινωνικού συνόλου, αποτελεί κατά την γνώμη σου επαρκές άλλοθι ή δικαιολογία ;

      • Γιώργος Σ. avatar
        Γιώργος Σ. @ Κάποιος 27/05/2011 15:57:30

        Τα ΜΑΤ, επεμβαίνουν αν διαλήσουν το πλήθος όταν η κατάσταση αρχίζει να ξεφεύγει, όχι όταν ο κόσμος απλά διαδηλώνει.

        Είναι τόσο χοντρή η διαφορά, που αναρωτιέμαι που δεν την βλέπετε κάποιοι.

        Έχουν γίνει 10δες συγκεντρώσεις (όπως πρόσφατα με τους αγανακτισμένους) όπου δεν έσπασε ούτε ένα παμπρίζ/τζάμι. Όταν όμως οι γνωστοί/άγνωστοι, βρίσκουν ευκαιρία, να καίνε τράπεζες, να σπάνε μαγαζιά (όπως το 08, που κάηκε η αθήνα) κτλ κτλ, ε εκεί έρχονται τα ΜΑΤ, και λένε ... ώρα να το διαλύετε παιδιά, τέλος.

        Όμως σκοπός δεν ειναι να καταστέλουν (σσ άκου λέξη!). Αλλά να αποτρέπουν τα εκτροπα όταν γίνονται μαζικά.

        Απλό είναι. Αλλά η θεωρεία της σχετικότητας λέει ότι δεν σε χτύπησε η γροθιά μου, αλλά εσύ ήρθες κ κοπάνησες με το κεφάλι σου το χέρι μου.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Γιώργος Σ. 27/05/2011 16:46:46

          Εχεις συμμετάσχει ποτέ σε διαδήλωση ;
          Από αυτά που γράφεις συμπεραίνω πως μάλλον όχι, γιατί κάθε φορά που οι κουκουλοφόροι καίνε και σπάνε, οι απλοί διαδηλωτές είναι αυτοί που τρώνε το ξύλο και τα χημικά και τρακάρουν πάνω σε στύλους και ζαρντινιέρες.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ Κάποιος 27/05/2011 17:43:06

        Δεν είναι όλες οι συγκεντρώσεις δίκαιες κάποιε, πόσο μάλλον ειρηνικές. Το Δεκέμβριο του 2008 παρ'όλες τις προτροπές για άμυνα τα ματ απέδειξαν ότι είναι η μόνη εγγύηση για να αποτρέπεται το μπάχαλο από μπάχαλους και αλλοδαπούς.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ αποκατάσταση 27/05/2011 19:54:13

          Πλάκα κάνεις ε;
          Ούτε το χριστουγεννιάτικο δέντρο δεν απέτρεψαν από το να καεί.

  33. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 27/05/2011 14:33:07

    Καποιε τα ΜΑτ ειναι απλα εργαλειο. Δεν φερουν πυροβολα οπλα και απο εκει πηγαζει η διαφοροποιηση της εκπαιδευσης τους και του ρολου τους. Η βιαιη αποτροπη χωρις πυροβολα οπλα ειναι αυτο που κανουν. Δεν ακουν, δε βλεπουν, απλα ακολουθουθουν εντολες. Αν τους πουν μπειτε στην Αμερικανικη Πρεσβεια τη μερα που ο Προεδρος των Ηνωμενων Πολιτειων (το αφεντικο σου δηλαδη) επισκεπτει τη χωρα και χυστε τα μυαλα του στο πατωμα, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ!

    Ειναι εργαλειο.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Greece Pleading 27/05/2011 17:34:07

      Η εικόνα βγάζει συναίσθημα. Μπορώ να πω ότι είναι τόσο εντυπωσιακή που την αποθήκευσα, κάτι που δεν το συνηθίζω. Έχω ξαναδεί τέτοια σκηνή όταν ένας άντρας των ματ στηριζόταν πάνω στην ασπίδα του και έκανε κάποια συζήτηση με ένα έφηβο ένα απογευματινό από το Δεκέμβρη του 2008 όπου είχαν ηρεμήσει κάπως τα πράγματα. Η λογική καμιά φορά έλυνε όλες τις παρεξηγήσεις.

      Πάντως μαθαίνω ότι πάρα πολλοί αστυνομικοί συμμετέχουν στον ελεύθερό τους χρόνο στους αγανακτισμένους στο Σύνταγμα με πολιτικά (όχι δεν εννοώ άτομα της ασφάλειας σε υπηρεσία) για να ενώσουν και αυτοί τις φωνές τους.
      Είναι μια θετική τροπή.

  34. Fedra avatar
    Fedra 27/05/2011 15:32:53

    Tέλεια φωτογραφία!!!!Οι αστυνομικοί είναι ένα μέρος από εμάς, άνθρωποι κι αυτοί, που κάνουν τη δουλειά τους (με χαμηλούς μισθούς)!Βέβαια κάποιοι φτάνουν στο σημείο να κάνουν κατάχρηση εξουσίας (σε όλες τις κοινωνικές ομάδες δε συμβαίνει αυτό?), αλλά και κάποιοι χάνουν τη ζωή τους εντελώς άδικα!!

  35. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/05/2011 17:56:11

    ααα... και κάτι ακόμα... δεν είναι των ΜΑΤ.. είναι απλός αστυνομικός. Τα ΜΑΤ έχουν καφέ στολές, είναι γουρουνο-φουσκωτοί, έχουν το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας... κάτι σε ΚΔΟΑ... (κτηνώδης δύναμη, ογκώδης άγνοια).

  36. η μαμά των παιδιών avatar
    η μαμά των παιδιών 27/05/2011 19:31:49

    μια διευκρίνηση... όχι δεν είναι του μπάτσου τα παιδιά... εμείς καμία σχέση δεν έχουμε με αστυνομικούς... πήγαμε στην διαδήλωση μαζί με τα παιδιά μας όπως και τόσοι άλλοι με παιδιά...

    • Φίλιππος avatar
      Φίλιππος @ η μαμά των παιδιών 28/05/2011 19:32:40

      Συγχαρητήρια! Μόνο προσέξτε τα αγγελούδια σας. Είναι το υγιές μέλλον.

  37. η μαμά των παιδιών avatar
    η μαμά των παιδιών 27/05/2011 22:11:04

    προφανώςνα το πάρουμε ως χιούμορ αυτό, ε??? Σοβαρευτείτε γιατί αν το λέτε στ'αλήθεια , είναι το λιγότερο γελοιότητα "κύριε"... και για να σας λύσω την απορία, καθώς μάλλον εσείς καθόσασταν στον καναπέ και πλέκατε πουλόβερ... είμασταν παραδίπλα και τα επιτηρούσαμε επαρκώς....

  38. debbie avatar
    debbie 27/05/2011 23:43:46

    Η αλήθεια και η ελευθερία έχουν μια ιδιαιτερότητα: ό,τι και να κάνουν υπέρ ή κατά τους, και τα δυο τους φέρνουν όφελος. Και Εκείνος που κρατάει την αλυσίδα, δεν είναι πιο ελεύθερος από εκείνον που την σέρνει...

  39. Vaggelis37 avatar
    Vaggelis37 28/05/2011 08:47:28

    Πραγματικά πολύ όμορφη φωτογραφία. Όμως το εντυπωσιακό και ανατριχιαστικό συνάμα είναι η απάθεια και η αδιαφορία για την σκηνή όλων των υπολοίπων ΜΑΤατζίδων!!!!!!! Έκτός από έναν, όλοι οι άλλοι αν και έχουν αντιληφθεί την σκηνή έχουν γυρίσει την πλάτη!!!!!!!!!!!!!

  40. η μαμά των παιδιών avatar
    η μαμά των παιδιών 28/05/2011 10:51:05

    το τελευταίο μου σχόλιο αφορούσε ένα σχόλιο που μάλλον αποσύρθηκε... οι υπόλοιποι αγνοήστε το...

  41. η μαμά των παιδιών avatar
    η μαμά των παιδιών 28/05/2011 10:52:57

    το τελευταίο μου σχόλιο αφορούσε κάποιο σχόλιο κακεντρεχές που προφανώς αποσύρθηκε...

  42. zoi avatar
    zoi 28/05/2011 11:09:36

    Palevome gia to melon mas , kirie astenome.

  43. χρηστος avatar
    χρηστος 28/05/2011 14:31:45

    ΤΑ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΜΑΣ.ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΚΛΕΨΑΝ ΦΥΛΑΚΗ ΤΩΡΑ

  44. Φίλιππος avatar
    Φίλιππος 28/05/2011 19:20:59

    Συγχαρητήρια σε όσους τολμούν και σηκώνουν ανάστημα. Συγχαρητήρια σε όσους δεν ντρέπονται που είναι Έλληνες και αγωνίζονται για αυτό. Ντροπή στους δειλούς που περιμένουν από τους άλλους να σκοτωθούν και μετά αυτοί να το παίξουν ήρωες. Όλοι μαζί να πετάξουμε τους προδότες της πατρίδος μας στον καιάδα της απομόνωσης - απομάκρυνσης και κατόπιν της λήθης.

  45. Katerinapom avatar
    Katerinapom 31/05/2011 23:23:33

    Poli oraia foto!

  46. zoi avatar
    zoi 31/05/2011 23:27:47

    πολυ ωραια φοτογραφια

  47. Βασίλειος Κ. Πλιάτσικας avatar
    Βασίλειος Κ. Πλιάτσικας 01/06/2011 12:27:29

    Γιατί σας κάνει εντύπωση;Αυτή είναι η Ελληνική Αστυνομία..

  48. Λυπηρό.. avatar
    Λυπηρό.. 01/06/2011 20:41:44

    Εγώ δεν κατάλαβα γιατί είναι συγκλονιστική...Τι θα έπρεπε; Να φάνε τα παιδιά ή να τα πατήσουν, κι επειδή δεν το έκαναν είναι ευτυχές γεγονός; Αν πανηγυρίζουμε και γιά τα αυτονόητα, αυτό απλά υπογραμμίζει το χαμηλό επίπεδο πολιτισμού που έχουμε αποδεχθεί. Τίποτα άλλο...

  49. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 02/06/2011 00:33:05

    Μετά από την ΕΜΕΤΙΚΗ χθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλλα που έφερε εξω-ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ, νεο-ΠΑΣΟΚΟΥΣ και ΑΝΤΑΡΣΥΕΣ να μας μιλήσουν ως "εκπρόσωποι" των ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ (εφτασαν στο σημείο να πουν ότι ακόμα και...πακιστανοί "αγωνίζονται" μαζί με τους Ελληνες), σήμερα έσκασε αυτή η ΒΟΜΒΑ με τις δηλώσεις ΓΑΠ περί ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!!!!!!!

    ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!! NA EXETE ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ και να προκαλείτε άμεση ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΚΟΥΛΗΚΙΩΝ προερχόμενων ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ!!!!! Και προσοχή σε "κάλπες", "ψηφίσματα" και άλλα αριστερίστικα και νεοταξίτικα καραγκιοζιλίκια που έχουν συγκεκριμένους στόχους αποπροσανατολισμού των Ελλήνων!!

  50. Ενας Νταλικερης φιλοσοφος. avatar
    Ενας Νταλικερης φιλοσοφος. 03/06/2011 13:31:33

    Μια υπεροχη φωτογραφία, που ως συνήθως δινει βημα σε ολους εμας τους Νεοέλληνες, αντι να δουμε την ουσια, το συναισθημα δηλαδη που βγαινει απο τη φωτογραφια αυτη, για κοντρες μεταξυ μας.
    Ελικρινα βλεποντας τα περισσοτερα σχολια, θυμαμαι ενα αγωνα μπασκετ που πηγα να παρακολουθησω. Επαιζε Απόλλων Πατρών -Παναθηναϊκός και οι παρευρισκόμενοι φιλαθλοι, σε ολη τη διαρκεια του αγωνα, φωναζαν το συνθημα:
    Γ........ ο Πειραιας και ο Ολυμπιακός. Καμια σχεση δηλαδη με την πραγματικότητα, ως συνηθως.

  51. Τιμαιος avatar
    Τιμαιος 03/06/2011 17:29:04

    Μη μασατε, ο ίδιος αστυνομικός σε δέκα χρόνια θα χτυπά αυτά τα παιδιά αν τολμήσουν να πουν ελεύθερα την γνώμη τους. Η ίσως ένα απο τα παιδιά αυτά να γίνει αστυνομικός! Η τέχνη πολλές φορές οταν λειτουργεί μόνο με το συναίσθημα επιφέρει σύγχιση!

  52. kapoios1 avatar
    kapoios1 04/06/2011 06:24:00

    paidia..mou fainetai sry kiolas oti merikoi lete vlakeies...ta mat einai ena oplo..to opoio an eisai eksupnos to perneis me to meros s h to strefeis enadion s..oi anthrwpoi mia xara einai oikogeneies exoun sunaisthimata exoun epishs..oi epoxes twn superman exoun perasei..apla kserete poios ftaiei ? oxi ta mat..to susthma...edw o stros na gamisei phge k ton evalan mesa..suberasma..h polu eleutheria kanei kako ;)

  53. elarefile avatar
    elarefile 08/06/2011 06:41:19

    Άσε μας ρε που είναι και ευαίσθητος ο μπάτσος.
    Βρήκε ευκαιρία να αποσπάσει πληροφορίες από τα πιτσιρίκια..

  54. unleast avatar
    unleast 10/06/2011 17:54:36

    δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο σπουδαία η φωτογραφία. συνηθίσαμε να βλέπουμε βία και τέτοιες εικόνες μας φαίνονται μοναδικές. ταυτίζουμε την αστυνομία με κάτι το φασιστικό , αντιλαϊκό , κάτι τέτοιο μου φέρνει στο μυαλό. (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

  55. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 10/06/2011 21:05:44

    Πολλή συναισθηματική μελούρα έχει πέσει,τι ωραία φωτό,τι καλός αστυνόμος,συγκινητικές στιγμές κλπ.Ακούστε όμως και ΒΑΒΥΛΩΝΑ στο τραγούδι τους ΠΟΛΙΣΜΑΝΙΑ και τα ξαναλέμε για το πως σκέφτονται οι περισσότεροι απο αυτούς τους κυρίους.....

  56. FreeThinker avatar
    FreeThinker 14/06/2011 14:51:20

    Καταπληκτική φωτογραφία! Ωραιο καδράρισμα, σωστή επιλογή διαφράγματος και ταχύτητας... αλλα δεν είναι οι τεχνικές λεπτομέρειες. Ειναι το θέμα!

    Ένας αστυνομικός των ΜΑΤ ο οποίος μιλάει με δύο παιδάκια. Τι να λένε άραγε;

  57. Diamoulias avatar
    Diamoulias 15/06/2011 15:38:53

    Αυτοι που λένε για ΜΑΤατζήδες κρανοφόρους κλπ δηλαδη δεν υποκινούνται από καποιους αλλους που νομίζουν οτι επειδή εχουν λιγο περισσοτερο μυαλο απο τους γνωστους αγνωστους μολοτωφατζηδες. Σημερα 15/6 /2011 δηλαδή τι νομίζαν οτι κάνουν οι κοκορόμυαλοι που κρατούσαν όπλα ''μολοτωφ'' εξω απο την βουλη οτι θα γκρεμίσουν κατι... και θα τους αφήσουν ετσι... δηλαδή η ανομία πιστευετε οτι θα οδηγήσει καπου; Τόσα χρονια έχουμε δημιουργήσει τόσες και τόσες διαδηλώσεις αλλα με την βία είδατε ρε Κοκορόμυαλοι αφήστε να γίνει και κάτι διαφορετικό ειρηνικό αυτήν τη φορα.... ΑΙΣΧΟΣ!!!!!