Η τελευταία «κόκκινη γραμμή» του ΣΥΡΙΖΑ πήγε στο... βόθρο της Ευρώπης
23/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τελευταία «κόκκινη γραμμή» του ΣΥΡΙΖΑ πήγε στο... βόθρο της Ευρώπης

Πανωλεθρία Τσίπρα

Το καλό νέο είναι ότι μετά τη Σύνοδο Κορυφής στις Βρυξέλλες η Ελλάδα απομακρύνεται από την χρεοκοπία. Και αυτό είναι παρήγορο ότι την τελευταία στιγμή οι απίθανοι ηθοποιοί που υποδύονται τους πρωθυπουργούς και υπουργούς κατάλαβαν τι σημαίνει να είσαι με το πιστόλι στον κρόταφο. Τι σημαίνει να γραφτείς στην ιστορία ως ο νέος Χαρίλαος Τρικούπης της χρεοκοπίας του 21ου αιώνα. Και φυσικά ο Τσίπρας κατάλαβε ότι αν οδηγούσε τη χώρα στην έξοδο από το ευρώ θα υπέγραφε την πολιτική θανατική του καταδίκη.

Αυτά ως προς το καλό και μένει να επιβεβαιωθεί στο Eurogroup της Τετάρτης και τη Σύνοδο Κορυφής της Πέμπτης.

Πάμε στα κακά νέα για τον περιφερόμενο θίασο. Ο Αλέξης Τσίπρας υπέστη μια πανωλεθρία η οποία μπροστά στο Βατερλό του Ναπολέοντα μοιάζει με γίγαντα. Τέτοια δεινή ήττα η χώρα είχε χρόνια να υποστεί δεκαετίες. Και εξηγούμαστε γιατί είναι ήττα και μάλιστα τριπλή.

1.Αποδέχεται ότι θα πρέπει να πάρει μέτρα ύψους 8 δισ. ευρώ σε 18 μήνες. Σοκ για εκατομμύρια εργαζόμενους και συνταξιούχους οι οποίοι θα πληρώσουν είτε με άμεση περικοπή διά της αύξησης εισφορών είτε με έμμεση μέσω του ΦΠΑ. Η κυβέρνηση αποδέχθηκε αυτό το πακέτο το οποίο δεν έχει προηγούμενο, ούτε και από τις προηγούμενες κυβερνήσεις. Πρόκειται για ένα μνημόνιο χωρίς μέτρα ανάπτυξης που θα προκαλέσει τεράστια ύφεση στη χώρα.

2.Η Αθήνα περίμενε και παρακαλούσε έστω για μια δήλωση που θα μιλά για ρύθμιση του χρέους. Οι δανειστές απέκλεισαν κούρεμα που ζήτησε ο Τσίπρας και ταυτόχρονα κανείς δεν μίλησε για το χρέος αφήνοντάς το για το... άδηλο μέλλον. Η τελευταία «κόκκινη γραμμή» του ΣΥΡΙΖΑ πήγε στο... βόθρο της Ευρώπης. Ούτε μια καλή κουβέντα, ούτε καν μια υπενθύμιση της συμφωνίας του Νοεμβρίου του 2012 που είχαν πετύχει ο Σαμαράς και ο Στουρνάρας. Ούτε καν μια υπόσχεση. Σφαλιάρα άνευ προηγουμένου. Ακόμη κι αν ο Τσίπρας είπε ότι θα γίνουν κι άλλες συζητήσεις τις επόμενες ημέρες για το θέμα.

3.Η Μέρκελ ειδικά απέκλεισε κάθε περίπτωση να δοθεί περαιτέρω χρηματοδότηση πέραν των προβλεπομένων. Οπότε θα πάρουμε καμιά 20αριά δις ευρώ και θα τα δώσουμε για να πληρώσουμε τα χρέη του καλοκαιριού.

Υπάρχει και μια ακόμη δεινή ήττα, συμβολική αλλά τόσο ουσιαστική. Έγινε το πρωί όταν οι δανειστές απαίτησαν και πήραν τελικά την υπογραφή του Τσίπρα και όχι του Βαρουφάκη. Ο πρωθυπουργός που θα έδιωχνε τη Μέρκελ, την τρόικα και όλους τους καπιταλιστές έβαλε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του στην ταφόπλακα της ελληνικής κοινωνίας.

Και κάτι ακόμη. Οι Ευρωπαίοι έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό της κυβέρνησης απαιτώντας να ψηφίσει τη συμφωνία μέσα στις επόμενες ημέρες, δηλαδή εντός του Σαββατοκύριακου. Άραγε τι θα κάνει τώρα η κυβέρνηση; Πώς θα περάσει μια επονείδιστη συμφωνία από τους βουλευτές του; Που είναι οι λεονταρισμοί όλων εκείνων των απίθανων απατεώνων βουλευτών που μιλούσαν για ρήξη αν έβλεπαν υφεσιακά μέτρα; Όλοι αυτοί τώρα θα κάνουν την κότα; Η Ζωή θα επιστρέψει πίσω στο Μαξίμου τη συμφωνία που θα έρθει με τη διαδικασία του κατεπείγοντος ή θα τα καταπιεί όλα προκειμένου να μη χάσει τη θεσούλα της;

Οι δηλώσεις του Τσίπρα μετά τη Σύνοδο ήταν ξεκάθαρες. Η Ελλάδα θα ξανασταθεί στα πόδια της είπε, αλλά αυτό που δεν είπε είναι πώς αυτός θα ξανασταθεί στα πόδια του. Πώς θα πείσει τους βουλευτές του και κυρίως τον ελληνικό λαό για την μεγαλειώδη κωλοτούμπα που έκανε. Η μπάλα βρίσκεται στο γήπεδο της Ευρώπης είπε ο κ. Τσίπρας αλλά δεν είπε για τα «γκολάκια» που έφαγε και τα μεγάλα αυτογκόλ που έβαλε ο ίδιος στην πατρίδα.

Ο μνημονιακός γερμανοτσολιάς Αλέξης Τσίπρας μπορεί τώρα να πανηγυρίζει για το κακό που έκανε στην Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deltaplus avatar
    deltaplus 23/06/2015 02:39:06

    Αντε γατακι τραβα στην ζωη και την ραχηλ να σε ανακρινουν για τα μνημονια......α παρε και τον γιανη μ'ενα ν μαζι σου να το διαπραγματευτει και μη μου πεις οτι δεν θα τα καταφερει ουτε μ'αυτες;;.....

  2. Giorgis avatar
    Giorgis 23/06/2015 04:43:10

    Ο Τσίπρας υπόγραψε πια τη πολιτική του καταδίκη, Υπόγραψε και την πολιτική καταδίκη της αριστεράς Απλά ίσως γλιτώσει την πραγματική του καταδίκη η πάρει τον δρόμο του Βελουχιώτη. Οι πραγματικές εξελίξεις είναι στις επόμενη εβδομάδα και μετά στις ψηφοφορίες τις βουλής. Είναι το μαρτύριο της σταγόνας αλλά με μανγούρες

  3. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 23/06/2015 05:52:14

    το θέμα είναι ότι αυτά τα μέτρα δεν μπορούν να αποδώσουν διότι η οικονομία έχει σχεδόν καταστραφεί το τελευταίο πεντάμηνο

  4. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 23/06/2015 06:06:53

    ΣΥΡΙΖΑ, η ποιό ΔΕΞΙΑ κυβέρνηση ever

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Σωκράτης 23/06/2015 12:17:40

      Ποια δεξια ρε παιδια; τι λετε; πιο αριστεροι πιο φορους πιο κρατος δεν γινεται οι ανθρωποι! ! ο σαμαρας σε συνθηκες απιστευτης υφεσης και ελλειμματων εβαλε τους λιγοτερο δυνατους φορους μειωνοντας τους μολις τα καταφερε. Κρατωντας την οικονομια σε ισορροπια. Αυτοι εδω μιλαμε για ξεσκισμα επικων διαστασεων. Σε οικονομια πολυ πιο ισορροπημενη!

  5. Φρουρός avatar
    Φρουρός 23/06/2015 06:14:56

    Άθλια συμφωνία, από άθλιους διαπραγματευτές. Αυτή ήταν η ΕΝΤΙΜΗ συμφωνία; Πολύ ακριβοί μας βγήκατε βρε επαναστάτες της δεκάρας... Ποιος θα πληρώσει τις αηδίες σας; Ο λαός φυσικά... Δεν γίνονται αυτά, στις πλάτες μας παίξανε οι πιο ανίκανοι όλων των εποχών. Θα το καταπιούμε κι αυτό;

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/06/2015 07:27:42

    Όλα όσα έγιναν τελικά,στο πρόγραμμα ήταν,να αναγκάσουν τον Ελληνικό λαό να αποσύρει τα χρήματά του από τις Τράπεζες και να τα φυλάξει σπίτι του. Αργά ή γρήγορα θα αρχίσει και να τα ξοδεύει για να πληρώνει λογαριασμούς,φόρους και για την επιβίωσή του,ή για να μην τον κλέψουν μέσα από τα σπίτια του,πάντως στις Τράπεζες δύσκολα θα τα επιστρέψουν. Ο ''πρόθυμος'' Ντράγκι με τις συνεχείς χρηματοδοτήσεις του ELA βοήθησε στο να βγούν οι καταθέσεις από τα σεντούκια των τραπεζών και σιγά σιγά να πέσουν στην αγορά...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/06/2015 07:37:33

      Ο Ντραγκι απλα διασφαλισε τα λεφτα των ελληνων σε ξενες τραπεζες....και ταυτοχρονα αποφυγε την παροχη διοικησης των τραπεζων στον Τσιπρα. Τωρα εαν ο κοσμος ριξει τα λεφτα του στην αγορα η σε φορους, ειναι αλλο θεμα. Για τον ΕΝΦΙΑ ακουσες τιποτα? :)

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Vassilis 23/06/2015 07:53:43

        Θα μείνει ο ίδιος (σιγά μη καταργούνταν).

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/06/2015 22:36:33

          Θα αυξηθεί (σιγά μην έμενε ο ίδιος) ;-(

  7. ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 07:35:43

    Tελικά το αίτημα της διαδήλωσης στο Σύνταγμα "μένουμε Ευρώπη" ο Τσίπρας το ικανοποίησε. Βέβαια για να το κατοχυρώσουμε, θα πρέπει και να ψηφίσουμε την συμφωνία στη Βουλή για να μην κινδυνέψουμε πάλι να βρεθούμε εκτός Ε.Ζ....Τί να κάνουμε? δεν έχουμε εναλλακτικό δρόμο...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 12:03:40

      Εχει εναλλακτικους δρομους...Κατσε να φερει την συμφωνια στην βουλη...και μετα θα δουμε τελικα ποιος ειναι ΗΓΕΤΗΣ .

  8. Vassilis avatar
    Vassilis 23/06/2015 07:40:09

    Αλεξη.......Πως το ειχες πει???? https://www.youtube.com/watch?v=RfpAcIAKzLo

  9. airman avatar
    airman 23/06/2015 07:45:26

    "... αυτό που δεν είπε είναι πώς αυτός θα ξανασταθεί στα πόδια του" Προς το παρόν στηρίζεται στα γόνατα που ως ικέτης έπεσε. Πόσο θα μείνει, αν θα στρώσει και παλάμη κάτω, λίγο αφορά εκείνους που εξαπάτησε. Αυτοί έχουν πλέον ο καθένας τους δικούς του λόγους να ζορίζονται. Υ.Γ. Ακόμα συμφωνία ΔΕΝ υπάρχει, να εξηγούμαστε! Το μόνο που "κλείδωσε" είναι ότι δεν θα υπάρξει ρήξη!

  10. Δημοσιος υπαλληλος avatar
    Δημοσιος υπαλληλος 23/06/2015 08:16:34

    Μια χαρα. Αρκετα πληρωσαν οι μονοι εργαζομενοι στη χωρα. Καιρος να πληρωσουν τα λαμογια οι επιχειρηματιες και κατι φοροκλεφτες γιατροι και δικηγοροι. Μπραβο αλεξη!!

    • Naruto avatar
      Naruto @ Δημοσιος υπαλληλος 23/06/2015 10:35:08

      Οι μόνοι εργαζόμενοι είναι του ιδιωτικού τομέα . Φόρους , ΦΠΑ κλπ πληρώνουν μόνο οι επιχειρήσεις . Οι δημόσιοι ούτε εργάζονται ούτε φόρους πληρώνουν . Τελικά ποιούς εννοείς ?

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Δημοσιος υπαλληλος 23/06/2015 11:40:25

      Δεν μας ειπες εαν εισαι με τα λαμογια η με τους φοροκλεφτες. ( Για δικηγορο η γιατρο δεν σε βλεπω...αλλα εδω που τα λεμε, μαλλον πρεπει να σε δει γιατρος με της παπαριες που γραφεις ) Σημ. Συγνωμη ANTINEWS για την λεξη παπαριες αλλα τα ηθελε ο κωλος του.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Δημοσιος υπαλληλος 23/06/2015 12:18:30

      Εκανες λαθος στο copy paste φιλε.

  11. Ρηνα avatar
    Ρηνα 23/06/2015 08:19:04

    "Θα επιβάλλουν στην Ελλάδα ένα τεραστιο εξωτερικό δημόσιο χρέος τόσο μεγάλο που δεν θα μπορούμε όχι να το ξεχρεώσουμε άλλα ούτε τους τόκους δεν θα προλαβαινουμε....Ο λαός θα ζητάει να ξανασάνει αλλά αυτό δεν θα του το επιτρέψουν ποτε μέχρι να σκύψει τελείως υποταγμενος το κεφάλι του στα άνομα σχέδια τους. Εχετε δίκιο που διαμαρτυρέστε θα μας λενε, αλλά θα πρέπει να δεχτείτε το σύστημα ηλεκτρονικού οικονομικού ελεγχού προκειμένου να κατάπολεμήσουμε τη φοροδιαφυγή....." Άγιος Παισιος

    • SteveVai avatar
      SteveVai @ Ρηνα 23/06/2015 10:23:27

      Ο Θεός μας είναι το Ευρώ, ότι θέλουν για να μείνουμε στο Ευρώ, θα κάνω θυσία στην Άγια Μέρκελ τα παιδιά μου για το Ευρώ. Ασε μας τώρα με τον Άγιο, τι ξέρει αυτός. Και ο Χριστός να ξανακατεβεί στην γη και να είναι κατά του Ευρώ, εμείς εκεί, Ευρώ μέχρι τέλους. Και το τέλος είναι κοντά!

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Ρηνα 23/06/2015 12:22:13

      ρηνα μου κανενας δεν το επιβαλλει. εμεις το επιβαλαμε μονοι μας. ο σαμαρας τα ηξερε αυτα για αυτο πανικοβλημενος προσπαθουσε να παει σε πλεονασματα οσο πιο γρηγορα γινεται. Η ΠΑΣΟΚαρα ολε ομως δεν ηθελε να δωσει προνομια.

  12. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 23/06/2015 08:54:55

    Ουδείς νοήμων πολιτικός θα μπορούσε ποτέ να εγκρίνει υφεσιακά μέτρα-πέλεκυ 7.9 δις ευρώ για τη διετία 2015-2016. Ουδείς!

  13. Παράξενος avatar
    Παράξενος 23/06/2015 08:56:18

    Μα τι λέτε τώρα; Οι "νεοφιλελέδες" φταίνε, που θέλανε Ευρώπη κι όχι την αξιοπρέπεια της χρεοκοπίας και της δραχμής. Αποτελούν λεπτομέρειες το ότι η επερχόμενη πολύ βαρύτερη φορολογία είναι κατεξοχήν αντιφιλελεύθερη πολιτική και, κυρίως, ότι η πληρωμή των δανείων (που καταναλώσαμε και σπαταλήσαμε εμείς και οι κυβερνήσεις που βγάζαμε για δεκαετίες) και η παραμονή στην ΕΕ απαιτούν μεταρρυθμίσεις προς την αξιοκρατία και την ευνομία ενώ αντίθετα το σύριζα διαλέγει το δρόμο της περαιτέρω διάλυσης του ιδιωτικού τομέα και της χώρας γενικά (άρα σύντομα και του δημόσιου τομέα παρόλο που οι αποχαυνωμένοι, χαζοχαρούμενοι υπάλληλοί του δεν το καταλαβαίνουν) για να μη θίξει τις πελατειακές συναλλαγές και την εύκολη ζωή των homo pasokus.

  14. Naruto avatar
    Naruto 23/06/2015 09:37:25

    Οχι μόνο θα τα καταπιούν τα μέτρα αλλά θα τα παρουσιάσουν και σαν επιτυχία . Απο την πλευρά της η Ν.Δ θα πρέπει να επισημάνει στον ελληνικό λαό ολες τις υποχωρήσεις απο τις υποτιθέμενες κόκκινες γραμμές που μας πούλησε ο Τσίπρας . Η ξεφτίλα τους θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε η πρώτη φορά αριστερά να είναι και η τελευταία . Η παροχή ρευστότητας απο τον Ντράγκι στις τράπεζες εγινε για να μην δοθεί στον Τσίπρα η ευκαιρία να κρατικοποιήσει τις τράπεζες . Αυτό με την σειρά του δείχνει οτι οι ευρωπαίοι δεν θα τον αφήσουν να κάνει του κεφαλιού του .

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Naruto 23/06/2015 10:24:57

      Ότι θέλει κάνει ο Σοιμπλε. Φόρτωσε στις Αμερικανικές Τράπεζες πολλά τοξικα διασπειροντας τον κίνδυνο από τις Γερμανικές και ποιος ξέρει τι ανταλλαγματα πήρε για τη συνέχιση του εμπάργκο στη Ρωσία που βέβαια έδειξε πόρτα στον Τσιπρα. Ο δε Ομπάμα είπε στη Λαγκαρντ να μην πει κουβέντα για το χρεος, γι αυτό και ο Τσιπρας που είχε πάρει τα μαντάτα, της το επεσήμανε..... Οτι έρχεται μεγάλος λογαριασμός είναι βέβαιο.

  15. George N avatar
    George N 23/06/2015 10:02:18

    Από ότι φαίνεται ο Τσίπρας (και ο ΣΥΡΙΖΑ) απέφυγε την ελεύθερη πτώση χωρίς αλεξίπτωτο και απλά θα μετράει μπαλκόνι το μπαλκόνι μέχρι να βρεθεί στο ισόγειο. Μια χαρά. Ο επόμενος μάγος της φυλής ας ετοιμάζεται....δεν μπορεί κάποιος θα κάνει επιτέλους το γουρούνι να πετάξει. Και όχι μόνο αυτό αλλά να κάνει και ακροβατικά. Αυτό μας έλειπε άλλωστε να αρχίσουμε να αμφισβητούμε αυταπόδεικτα αξιώματα.....

    • Naruto avatar
      Naruto @ George N 23/06/2015 10:19:07

      Ακόμα και η κατάβαση απο τις σκάλες μπορεί να είναι επώδυνη αν γίνει με το κεφάλι κάτω και τα πόδια επάνω .

      • George N avatar
        George N @ Naruto 23/06/2015 10:47:35

        Αυτουνού του αξίζει να το σπάσει το κεφάλι οπότε καμιά συμπάθεια. 40 χρονών άνθρωπος με ιδέες 80άχρονου με άνοια! Όλα εδώ πληρώνονται και τώρα είναι pay time.

  16. Ραβινος avatar
    Ραβινος 23/06/2015 10:33:01

    Χαρες & πανηγυρια ,νταουλια & ζουρναδες,πιπιζες & βιολια ολα παρατημενα στην αβολη γωνια της ηττας της συριζαικοψεκασμενης παρεας.Κι'ο λαος ? Ο λαος ηθελε αξιοπρεπεια και οχι λεφτα ,ηθελε χρονο και οχι δανεια ,ηθελε εθνικη υπερηφανεια κι εδωσε την εξουισα στα παληκαρια της φακης για να το κανουν ροιδο.Κι η Ζωη τραβα την κατηφορα .Το ηθικο πλεονεκτημα της αριστερας που δεν ξερει απο ρουσφετια,λαμογιες,ψεματα ,δολοπλοκιες ,διαφθορα πηγε απατο.Οι λαλιστατοι τροβαδουροι των πρωιναδικων και περισπουδαστων βραδυνων πανελ πχ περιπτερας ,τσαπα..,διδυμο σκαι,νικολακης κλπ αρχισαν τα παρατραγουδα της ''εντιμης & αμοιβαιας επωφελους συμφωνιας ''.Ουε τοις ηττημενοις !Ρεντικολα της παραπολιτικης καμαριλας .Κι ο λαος ?Ο λαος με το βλεμμα της αρμεγμενης αγελαδας παρακολουθει ανημπορος τα γεγονοτα με πρωτα βιολια τον θεατρινο Γιουνκερ -που δεν ειδε τον στραγγαλισμο του ιδιωτικου τομεα ,Ντραγκι -που θα στηριζει οσο ειμαστε σε προγραμμα ,Νταισεμπλουμ -που οπου ναναι παραδιδει του eurogroup στον Ισπανο ντε Γκουιντος και την Λαγκαρντ -που ηττηθηκε πανηγυρικα απο τον Γιουνκερ τον τυφλοποντικα υπερασπιστη του δημοσιου τομεα που ειναι -προς το παρον ο μονος κερδισμενος της παρτιδας .Τωρα πια το μονο που μενει στον ανυπερασπιστο συνταξιουχο ,μικροεπαγγελματια ,βιοτεχνη και ιδιωτικο υπαλληλο ειναι να ασκηθει καομη περισσοτερο στο ευγενες αθλημα της φοροδιαφυγης & εισφοροαποφυγης .Καλα ξεμπερδεματα ''συντροφια '' του αδηφαγου δημοσιου τομεα της ιερης αγελαδας της τελευταιας σοβιετιας στην ΕΕ -της Ελλαδας .

  17. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 23/06/2015 11:11:02

    Είναι τραγικό πάντως, που δεν έχει βγει κάποιος από τους λαλίστατους οικονομολόγους μας να εξηγήσει στον Ελληνικό Λαό τί σημαίνει έξοδος από το ευρώ για την καθημερινότητά μας και υπάρχουν εκατομύρια πολιτών που πιστεύουν ότι έτσι θα λυθούν τα προβλήματά τους. Σε μια χώρα που εισάγει το 70% των καταναλωτικών της αγαθών και έχει πρόβλημα Εθνικής ασφάλειας συνεχίζουν κάποιοι να κερδοσκοπούν στην έξοδο από το ευρώ. Κάποιος πρέπει να εξηγήσει τις συνέπειες και να του πει επίσης ότι έξοδος από το ευρώ δε σημαίνει και παραγραφή του χρέους. Μπορεί να σταματήσεις να το πληρώνεις αλλά όταν θα αποφασίσει κάποια άξια Ελληνική γενιά του μέλλοντος (αν υπάρξει) να ξαναγίνουν πολίτες μιας κανονικής χώρας, το χρέος θα είναι εκεί και θα αναμένει την αποπληρωμή του με όλα τα βάρη του.

    • proaristos avatar
      proaristos @ ΣΟΝ ΠΕΝ 23/06/2015 11:49:45

      Πολύ σωστά! Απλα ριχνεις μια ματιά γυρω σου (εννοω your assets etc.). Ρούχα, υποδήματα, κινητά, accesories, κοσμήματα, καυσιμα, ανταλλακτικά, ηλεκτρολογικά, ηλεκτρονικά, μηχανολογικά, οικοδομικά, λογισμικό, λευκές συσκευές, .... ακομη και μεγάλο ποσοστό απο τα τρόφιμα (gourmet, πατάτες κύπρου, λεμόνια αργεντινής, βιολογικά μήλα ιταλίας, τυριά, κλπ.), ζωοτροφές / φυράματα, εμβόλια, φάρμακα, κ.ο.κ. "ΟΛΑ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ" !!!! ΣΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΜΕ ΔΡΑΧΜΗ ΘΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150% !!! ΕΚΤΙΜΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ. ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟΛΟΓΟΙ.

      • Naruto avatar
        Naruto @ proaristos 23/06/2015 13:29:34

        Σε ρήξη προχωράς μόνο αν είσαι αυτάρκης σε όλα αυτά που αναφέρεις και σε πολλά άλλα όπως η ενέργεια . Εμείς δίνουμε κάθε χρόνο ενα δις μόνο για εισαγωγή κρέατος , εισάγουμε ακόμα και ντομάτες απο την Ολανδία . Επιστροφή στην δραχμή μπορεί να γίνει σε καμιά εικοσαριά χρόνια εφόσον παράγουμε ολα αυτά και κάνουμε και εξαγωγές και δεν μας έρθουν τίποτα άλλοι γυρολόγοι . Μέχρι τότε έχει ο θεός .

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ proaristos 23/06/2015 14:33:34

        proaristos Ακόμη και τα παραγόμενα εδώ θα είναι από δυσεύρετα έως πανάκριβα γιατί θα επιδοτούνται από την Κυβέρνηση να εξάγονται ώστε να φέρνουν συνάλλαγμα απαραίτητο για τις εισαγωγές.

  18. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 23/06/2015 11:15:13

    Μπουτάρης για Τσίπρα:
    «Είχα ελπίδες για τον Αλ. Τσίπρα. Εν τέλει συνειδητοποιώ πως είναι μπολσεβίκος. Μεγάλωσε στην ΚΝΕ, στα αμφιθέατρα και τις διαδηλώσεις. Δεν ξέρει τι θα πει μεροκάματο» συνέχισε, ενώ χαρακτήρισε πρωτοφανές το γεγονός ότι «αλλάζει η ομάδα των διαπραγματευτών 4-5 φορές για να έρθει αύριο ο Πρωθυπουργός και να πει ''νικήσαμε γιατί υπογράψαμε μια πολιτική συμφωνία''». «Αυτοί οι άνθρωποι μας κυβερνούν;»

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΣΟΝ ΠΕΝ 23/06/2015 11:49:48

      Μετα απο 6 μηνες το καταλαβε??

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 23/06/2015 11:54:15

      Mπουτάρης ο μεροκαματιάρης... Aφου βγαίνει δήμαρχος ο Μπουτάρης πώς να μη βγεί Πρωθυπουργός ο Τσίπρας?...

    • chp avatar
      chp @ ΣΟΝ ΠΕΝ 23/06/2015 12:14:52

      Τωρα θα ανοίξουν σιγά σιγά οι πραγματικές συζητήσεις ...περί εξόδου και τώρα θα αρχίσουν δειλά δειλά να παρουσιάζονται οι εξ'ολοκλήρου νέες πολιτικές δυνάμεις Επρεπε να ολοκληρωθεί ο κύκλος της μεταπολίτευσης , με την αριστερά . Τα μέτρα είναι εξίσου παράλογα με τα προηγούμενα και φυσικά υφεσιακά . Ειναι προφανές πλέον ότι παρουσιάζονται τα διλλήματα και οι αντιφάσεις που ήταν κλεισμένα στο κουτί της Πανδώρας. Τώρα που όλο το πολιτικό σύστημα είναι σε ευθυγράμμιση και σε εγκάρδια συννενόηση ,ο κόσμος θα αρχίσει να συνειδητοποιεί τι πραγματικά συμβαίνει .. (Και δεν θα είναι καθολου ευγενικός)

  19. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 11:31:18

    Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Η εντολή της διακυβέρνησης και της διαπραγμάτευσης δόθηκε στο Σύριζα βάσει ξεκάθαρων προϋποθέσεων, σαφών δεσμεύσεων και συγκεκριμένων προγραμματικών δηλώσεων. Εφόσον μέσα από την πεντάμηνη προσπάθεια προέκυψε τερατούργημα, παρόμοιου μάλιστα βεληνεκούς με αυτά που έχουμε ήδη υποστεί τα προηγούμενα 5 χρόνια, η μόνη τίμια και αξιοπρεπής διαδρομή είναι : Κατάθεση της συμφωνίας στη Βουλή των Ελλήνων, αναλυτική συζήτηση - τοποθέτηση όλων επ΄αυτής καθώς και πρόταση εναλλακτικής (εάν υπάρχει) και κατόπιν, προσφυγή στη λαϊκή ετυμηγορία, δεδομένου του οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ, ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΝΕΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. Εφόσον η πλειοψηφία αποδεχτεί τη συμφωνία γιατί θα κρίνει οτι η παραμονή στο Ευρώ είναι ο μονόδρομος που οδηγεί στην ευημερία, τότε μπορεί η κυβέρνηση να συνεχίσει στο δρόμο των προηγούμενων και οι Έλληνες, θα πρέπει να σωπάσουν και ν΄αποδεχτούν το τίμημα των επιλογών τους ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ πια, γιατί οι δοκιμασίες δεν θα έχουν τελειωμό και λύτρωση, δεν θα υπάρξει.....

    • airman avatar
      airman @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 12:58:30

      "... μέσα από την πεντάμηνη προσπάθεια προέκυψε τερατούργημα ..." Μήπως εκείνοι που επί 5 μήνες οδήγησαν στο "τερατούργημα", και ευτυχώς δεν έχουν διαπράξει (ακόμα) κακούργημα πρέπει και να δώσουν κάποιες εξηγήσεις; Όσο για τη λαϊκή ετυμηγορία, παρότι πρόσφατη, μάλλον θα καταστεί η μόνη διέξοδος για τον Αλέξη και τον αναγκαίο σύμμαχό του. Άμα καθαρίσει την Κοινοβουλευτική Ομάδα μέσω της λίστας και ξεφορτωθεί τον Πανούλη, με τον ανυπόμονο Σταύρο και το υπόλοιπο ΠΑΣΟΚ (άμα περάσει πάνω από τον πύχη), μπορεί η κυβέρνηση που θα σχηματισθεί να συνεχίσει στο δρόμο των προηγούμενων. Δεδομένου ότι εξουσία είναι αφροδισιακό, λίγοι θα επιλέξουν να εγκαταλείψουν το πλοίο. Οπότε θα χαρούμε και θα χορτάσουμε αριστερό μνημόνιο!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ airman 23/06/2015 13:29:26

        ''Πεντάμηνη προσπάθεια''... Καμμία προσπάθεια δεν έγινε εδώ και πέντε μήνες αγαπητέ φίλε,μην δουλευόμαστε μεταξύ μας. Μας δούλευαν οι εμμονικοί με τις ασάφειες και τις παλινωδίες τους,δεν τό 'χετε καταλάβει ακόμα; Κορόϊδεψαν τον κόσμο ότι θα διαπραγματευτούν και νόμιζαν ότι θα ξεγελάσουν και τους Ευρωπαίους.Μόνο εκείνοι,μαζί με την αναλγησία τους είναι ψυχροί και απαθείς,αφού δεν είναι αυτοί που τα έχασαν όλα,εκείνοι δανεικά δίνουν και το ψάχνουν καλά γιατί και πότε θα τα δώσουν. Εξηγήσεις λοιπόν να δώσουν όχι μόνο για τα νέα μνημονιακά μέτρα,αλλά και για τον χρόνο και τα χρήματα που σπατάλησαν για όλα αυτά τα ανώφελα σουρταφέρτα σε όλη την υφήλιο για να δείξουν ότι δήθεν διαπραγματεύονται,για να φορέσουν τρισχειρότερο μνημόνιο από το mail Χαρδούβελη,στον κόσμο...

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/06/2015 13:56:31

          Ετσι ακριβως

      • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
        Να΄χαμε να λέγαμε @ airman 23/06/2015 14:31:35

        Aγαπητέ airman, αν όταν ''καθαρίσει'' την Κοινοβουλευτική του ομάδα, κρατήσει μόνο τους πειθήνιους και αλλάξει ρεζέρβα τοποθετώντας τον Μπόμπολα σαν υποστήλωμα καταφέρει να εξασφαλίσει πλειοψηφία και αποδοχή, τότε θα σημαίνει οτι η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού γουστάρει τα μνημόνια, τα ψίχουλα ευρώ και τη ζωή σε μόνιμη επίκυψη!! Αν θα επιβάλλουν λοιπόν τη δουλεία πρασινογάλαζοι ή ροζοπρασινογαλάζοι κοινοτικοί υπάλληλοι, εσάς μπορεί και να σας ενδιαφέρει ιδιαιτέρως, εμένα όμως, καθόλου δεν με αφορά το χρώμα του δυνάστη μου. Σημασία έχει μόνο η ασκούμενη πολιτική και οι ολέθριες συνέπειες στη ζωή των Ελλήνων. Καθόλου δεν ενδιαφέρουν τα αναλώσιμα πρόσωπα - θεατρίνοι, που απλά εφαρμόζουν εντολές και τίποτε προσωπικό δεν έχουν να μας καταθέσουν.

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 13:07:45

      Ακούστηκε οτι μπορεί και να μην κατατεθεί η συμφωνία για ψήφιση στη Βουλή? Διότι αν δεν κάνω λάθος, ο Σόιμπλε αυτό ακριβώς είπε: Για να πάρετε λεφτά μετά την υπογραφή της συμφωνίας, αυτή θα πρέπει να εγκριθεί και απο την Ελληνική Βουλή. Μάλιστα ο Τσίπρας δεσμεύτηκε οτι πρώτα θα την ψηφίσει η Κ.Ο. του Σύριζα, διότι αν δεν την ψηφίσει, πάμε για Δημοψήφισμα ή έκλογές. Αν λοιπόν η συμφωνία περάσει απο την Κ.Ο. του Σύριζα και περάσει και απο τη βουλή, ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑΣ, εκτός αν θεωρήσουμε οτι οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι του λαού δεν τον εκπροσωπούν πλέον...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 13:58:09

        Λάθος κάνετε αγαπητέ. Οι ...εκλεγμένοι εκπρόσωποι του Ελληνικού λαού, εκλέχτηκαν με διαφορετικό αφήγημα και τελείως άλλη ατζέντα από αυτήν που τώρα ετοιμάζονται να μας σερβίρουν. Γιατί αν δέχεστε οτι οι ...εκλεγμένοι υποσχόμενοι αρχικά ανεδαφικά ψεύδη μπορούν αργότερα ...συνετιζόμενοι και ρεαλιστικά σκεπτόμενοι να υπογράφουν άθλια μνημόνια εκεί που θα τα ....έσκιζαν, τότε, άδικα κατηγορούσατε και τους προηγούμενους τους ''ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ''. Κι αυτοί εκλεγμένοι ήτανε και ψήφισαν το Μνημόνιο 2, που κανέναν δεν είχαν προπληροφορήσει οτι επρόκειτο να επιβληθεί. Δεν γίνεται το μνημόνιο 2 να είναι ...κατάπτυστο και το μνημόνιο 3 ...ευλογία. Μόνο εθελότυφλοι φανατικοί κομματάνθρωποι πάσχουν από το σύνδρομο τη επιλεκτικής αντίληψης.....

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 15:24:28

          ῎Αμ δέν ἐμπιστευτήκατε τόν ΑΣ ὅπως σᾶς παρότρυνα παρά ἕνα ἀμούστακο καταληψία. Καί μαζί μέ τήν λανθασμένη ἐπιλογή σας, τήν πληρώνει καί τό ὑπόλοιπο 64% τῶν ῾Ελλήνων. ῎Ας μήν ἀκούγατε τίς σειρῆνες!

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ Φωτεινή 23/06/2015 15:47:13

            Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ. Τον μονότονο χαβά σου εσύ. Ίδια γεύση σου λέει, ας έπινες καλύτερα κώνειο αντί ποντικοφάρμακο λες εσύ.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/06/2015 16:12:57

            Δικηγόρος τῆς ΑΕ;; :) ΥΓ: Δέν καταπίνεται μέ τίποτα ἡ ἐξαπάτηση σου ἀπό τήν πρώτη φορά ἀριστερά καί ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ Φωτεινή 23/06/2015 16:56:15

            Χαχαχαχαχα! Τόσες εξαπατήσεις, τόσα χρόνια από τόσους πολλούς εθνοσωτήρες, επέφεραν την απόλυτη ανοσία. Η έκπληξη θα είναι αν ποτέ, εμφανιστεί κάποιος απ΄όλους αυτούς, μη ψευδόμενος. Χλωμό....

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/06/2015 17:14:31

            Τοῦ τσίπρα ἦταν Η ΕΠΙΤΟΜΗ τῶν ΕΞΑΠΑΤΗΣΕΩΝ!!!! ΙΔΟΥ Η ΡΟΟΣ ἕν πρᾶγμα. Ξεχνιοῦντε τέτοιες "ὑποσχέσεις";;

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Φωτεινή 23/06/2015 17:16:41

            "ΡΟΔΟΣ". . . "ἕνα"

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Φωτεινή 23/06/2015 17:31:36

            Ιδού η Ρόδος, ιδού και η έφαλση !! Eσύ δηλαδή τον καταγγέλεις επειδή στάθηκε συνεπής στις υποσχέσεις του; Τώρα που ήρθε η ώρα της πληρωμής, τι; Δεν ικανοποιείσαι; Δικό σου πρόβλημα. Αυτός, κάνει εκείνο ακριβώς που είπε. :)

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φωτεινή 23/06/2015 17:00:19

            @ Φωτεινή : '' Μόνον οι εθελότυφλοι φανατικοί κομματάνθρωποι, πάσχουν από το σύνδρομο τη επιλεκτικής αντίληψης.....'' Ταιριάζει και σ΄εσάς :-)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 24/06/2015 01:10:59

            ἈΕ, Διαχρονική ναί, ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΗ ὄχι!

          • Τρελό νερό avatar
            Τρελό νερό @ Φωτεινή 24/06/2015 07:00:24

            Κολλημένη λέμε διαχρονικά, με LOGO ε;! Η μονολιθικότητα όμως όχι μόνο δεν αποτελεί ένδειξη ευφυϊας, αλλά μάλλον το αντίθετο υποδηλώνει. Έτσι, επειδή έπεσε το μάτι μου.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Τρελό νερό 24/06/2015 10:02:41

            Τόσο πολύ ἐνοχλεῖ ἡ "ἐπάρετος" ΔΕΞΙΑ; :) Ν᾿ ἀρχίζετε νά τό συνηθίζετε!

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Φωτεινή 24/06/2015 10:07:39

            ". . .ἐπάρΑτος. . ."

          • Τρελό νερό avatar
            Τρελό νερό @ Φωτεινή 24/06/2015 10:30:12

            Το κυνήγι μαγισσών είναι άσκοπο και κουραστικό. Οι δεξιές, νεοφιλελεύθερες, αντιλαϊκές πολιτικές ενοχλούν, από όποιον μεταμφιεσμένο σωτήρα και αν εφαρμόζονται. ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΟΝΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝΤΑΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Τρελό νερό 24/06/2015 14:34:40

            Says who?? ᾿Εγώ ἀντιλαμβάνομαι ὅτι πονᾶ πολύ. ΥΓ. ᾿Αφαίρεσε "νεοφιλελεύθερες", add "ΛΑΙΚΗ", ΔΕΞΙΑ μένει ὡς ἔχει. ΥΓ. Ποῦ εἶσαι Φαῆλο νά διαβάσης τά ὀρφανά τῆς κ. τασίας.

          • Τρελό νερό avatar
            Τρελό νερό @ Φωτεινή 24/06/2015 14:41:20

            Αντιλαμβάνεσαι; Είναι βέβαιον; Μωρέ μπράααβοοοο !!! Πάντως να ξέρεις οτι το κρύβεις πάρα πολύ καλά.

        • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
          ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 17:37:20

          . Λες πολλά , εκτός θέματος αγαπητή Άλυτη Εξίσωση. Μάλλον σου διαφεύγει η καταληκτηκή μου πρόταση: "εκτός αν θεωρήσουμε οτι οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι του λαού δεν τον εκπροσωπούν πλέον. Και μάλλον, όπως έχεις κάθε δικαίωμα, εσύ έβγαλες απο τώρα το συμπέρασμα οτι δεν τον εκπροσωπούν πλέον. Εγώ το θεωρώ λίγο βιαστικό, και επίσης λόγω ηλικίας ίσως, θεωρώ δεδομένο ότι ακόμα και εις Παρισίους, Δεξιοί και Αριστεροί εκπρόσωποι του λαού χρησιμοποιούν ενίοτε και τα"κατα συνθήκην" (όπως τα θεωρούν οι ίδιοι) ψεύδη, ως εργαλείο της πολιτικής τους. Ακόμα και οι πλέον Αριστεροί και ο ίδιος ο Λέων Τρότσκυ...

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 24/06/2015 07:27:53

            Eντελώς εντός θέματος είμαι αγαπητέ Κώστα Π. Θεωρώ οτι οι ...εκλεγμένοι εκπρόσωποι που θα έσκιζαν τάχα τα μνημόνια και σήμερα τα υπογράφουν με άνεση παρουσιάζοντάς τα ως... τα καλύτερα κάτω από τις συνθήκες, δεν θα είναι πλέον νομιμοποιημένοι εκπρόσωποι, εφόσον έχουν απομακρυνθεί από τις δεσμεύσεις τους, για την υλοποίηση των οποίων ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ, εξουσιοδοτήθηκαν. Τα ...κατά συνθήκη ψεύδη δε που φτωχοποιούν τον Ελληνικό λαό περαιτέρω, δεν γίνονται αποδεκτά, δεν πάει να το λέει και ο ...Βούδας. Αν σε 5 μόλις μήνες οι ...φερέλπιδες επικριτές του προηγούμενου καθεστώτος υιοθετούν τις μεθόδους και τη ρητορική εκείνων που κατηγορούσαν, τότε τα 2 χρόνια θητείας και γι αυτούς, μου φαντάζουν υπερβολικό χρονικό διάστημα. Θα καούν πολύ συντομότερα....

        • PayneK avatar
          PayneK @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 19:11:19

          Και λοιπόν; Συγνώμη αλλά εσείς κάνετε ένα μεγάλο λάθος,το πόσα χρόνια θα κατσικωθεί κάποιος στον σβέρκο σου δεν έχει να κάνει με το πόσο ρομαντικοί ή αφελείς ας πούμε καλύτερα ήταν αυτοί που τον ψήφισαν, ούτε αν έχουν δεύτερες σκέψεις..Δεν είναι ελαφρυντικό πλέον αυτό για κανέναν..Όπως έδειξε και το αφήγημα του 2009 "λεφτά υπάρχουν" άνετα οι εκλεγμένοι εκπρόσωποι θα καθορίσουν για κάποιο σεβαστό κιόλας χρονικό διάστημα την περαιτέρω πολιτική ζωή του τόπου..Καλά δεν έχετε καταλάβει τίποτα ακόμα λοιπόν;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ PayneK 24/06/2015 07:17:42

            Αυτά που λέτε, ισχύουν για όσους αποδέχονται απνευστί για τον εαυτό τους τους ρόλους του παθητικού αποδέκτη προεκλογικών παραμυθολογιών και του κατ΄επανάληψη εξαπατηθέντα ...πελάτη. Σαφώς και ο οποιοσδήποτε με δόλο και ψεύδη αναλάβει την εξουσία μπορεί εν δυνάμει να προκαλέσει καταστροφές, ωστόσο αυτή η παραδοχή, δεν τον νομιμοποιεί ούτε τον εξουσιοδοτεί να κινείται με ασυνέπεια και να ασκεί αντίθετη πολιτική από αυτήν που ευαγγελίσθηκε. Θεωρείται ΚΑΤΆΠΤΥΣΤΟΣ, ΜΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΚΥΡΟΣ ως εκπρόσωπος της λαϊκής θέλησης και ως εκ τούτου η εκθρόνισή του πλέον, συντελείται όχι σε τετραετία, αλλά εντός 2-2,5 χρόνων το πολύ.

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 14:03:54

        Κατι δεν ακουσες καλα. Πρωτα η ελληνικη βουλη μετα τα υπολοιπα κοινοβουλια και μετα λεφτα. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

        • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
          ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Vassilis 23/06/2015 17:39:33

          Το άκουσα, αλλά τα υπόλοιπα κοινοβούλια, έχω προσωπική εμπειρία, είναι δεδομένα...

      • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
        Να΄χαμε να λέγαμε @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 14:24:20

        ''ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑΣ, εκτός αν θεωρήσουμε οτι οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι του λαού δεν τον εκπροσωπούν πλέον...'' Εσύ τι λες; Οι αντιπρόσωποι που αντιπροσωπεύουν παραλλάζοντας αισχρά τα συμφωνηθέντα με τους εκλογείς τους, εκπροσωπούν; Νομιμοποιούνται; Δεν εκπροσωπούν αγαπητέ. Εκμεταλλεύονται ξεδιάντροπα και χρησιμοποιούν εις βάρος των εκλογέων τους, τη δύναμη που με ψέματα απέκτησαν, υφαρπάζοντας ψήφους. Kλασσικό και διαρκώς επαναλαμβανόμενο το εργάκι. Τόσο ασθενή μνήμη έχεις πια ΚΩΣΤΑ Π. ;

        • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
          ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/06/2015 17:49:18

          Λες να έχω ασθενή μνήμη ή το αντίθετο? Πώς μπορεί να θεωρείται ένοχος για το χρέος ο Ελληνικλός λαός και συλλήβδην να εξαναγκάζεται να το πληρώνει επειδή οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποί του θεωρείται οτι τον εκπροσωπούν ακέραια ασχέτως αν είναι ψεύτες ή ανέντιμοι, παραλλάζοντας αισχρά τα συμφωνηθέντα με τους εκλογείς τους, όταν δεν λέγονται Αριστεροί και όταν λέγονται Αριστεροί παύουν αυτομάτως να τον εκπροσωπούν? Τότε και να μην εφαρμόσουν τίποτε απο τη συμφωνία, δεν θα έχουν καμμία ευθύνη αφού δεν εκπροσωπούν πλέον το λαό...

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 21:03:46

            Μην είσαι στρεψόδικος και απλοϊκός Σοφιστής αγαπητέ. Αυτό ακριβώς σου λέω. Αν οι προηγούμενοι, ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ήταν απαράδεκτοι γιατί με ψεύδη πήραν την ψήφο του μη ενόχου για το χρέος Ελληνικού λαού και μετά ψήφιζαν μνημόνια, εφαρμοστικούς νόμους και ό,τι τους ζητούσαν οι τοκογλύφοι, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΚΑΤΑΚΡΙΤΑΙΟΙ θα είναι οι ....αριστεροί αν θα αντιγράψουν ήθος και μεθόδους προκειμένου να γαντζωθούν στην εξουσία. Ο ψεύτης και εκμεταλλευτής της εμπιστοσύνης, είτε δεξιός είτε αριστερός, παραμένει αισχρός. Η τάχα ...αριστεροσύνη, δεν καθαγιάζει τη φαυλότητα και την κακομοιριά. Απλούστατο.

          • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
            ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/06/2015 21:26:12

            "οι προηγούμενοι, ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ήταν απαράδεκτοι γιατί με ψεύδη πήραν την ψήφο του μη ενόχου για το χρέος Ελληνικού λαού και μετά ψήφιζαν μνημόνια, εφαρμοστικούς νόμους και ό,τι τους ζητούσαν οι τοκογλύφοι". Καλά τα λες, όπως και το άλλο: "ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΙ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΚΑΤΑΚΡΙΤΑΙΟΙ θα είναι οι ....αριστεροί αν? θα αντιγράψουν ήθος και μεθόδους προκειμένου να γαντζωθούν στην εξουσία." Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Πού βλέπεις την στρεπτοδικία? Απλοικοί είμαστε όλοι, άλλος πολύ και άλλος λίγο, αφού είμαστε εκτός παρασκηνίων και κάνουμε απλά υποθέσεις. Δεν ανεβάζουμε εμείς την παράσταση, για να ξέρουμε και την συνέχειά της...

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 24/06/2015 07:44:06

            Εμείς όμως ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕ (με το αίμα και τις ζωές μας) αυτή την ...παράσταση και οι θεατρίνοι είναι υποχρεωμένοι να μην ξεφεύγουν από το κείμενο του έργου που συμφωνήσαμε να ανεβάσουμε. Οι αυτοσχεδιασμοί, η αλλαγή του σεναρίου και τα παραπλανητικά τσαλίμια, δεν επιτρέπονται ούτε συγχωρούνται. Απλοί εκτελεστές του ρόλου τους είναι οι διαχειριστές. Δεν είναι ούτε συγγραφείς, ούτε παραγωγοί, ούτε σκηνοθέτες. Γιατί όπως όλοι πολύ καλά γνωρίζουμε, άμα μπεί κι άλλο ...μέσα ο ήδη φεσάτος επιχειρηματίας και το έργο κατεβάζει και το θίασο αλλάζει, εν μιά νυκτί!!

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 13:26:00

      Τα πράγματα είναι ακόμη πιο απλά. Αν η κυβέρνηση πιστεύει ότι επέτυχε το σκοπό της και το στόχο για τον οποίο ο λαός την επέλεξε, να φέρει τη συμφωνία της, την αξιοπρεπή και πετυχημένη , με τα τέσσερα, στη βουλή και να την υλοποιήσει αφού την ψηφίσει με χέρια και πόδια (με τα τέσσερα δηλαδή). Αν αναγνωρίζει ότι απέτυχε , να ζητήσει συγγνώμη από τον κόσμο για τα όσα προεκλογικά μας έλεγε, να αποδεχτεί που πως και γιατί κορόιδεψε τον κόσμο ή να παραδεχτεί ότι ήταν οι ίδιοι ανόητοι και ανεύθυνοι και πίστευαν σε οράματα και θάματα ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. Κυβερνοαντιπολίτευση δεν υπάρχει. Το ποιος και πως θα αναλάβει μετά τα υπόλοιπα είναι άλλη υπόθεση. Πρώτα θα καθαρίσει το τοπίο της πρώτης φοράς αριστεράς, θα μετρήσει ο καθείς το μπόι και τον ίσκιο του και μετά υπάρχει χρόνος για εκλογές και παιχνίδια του καφενέ. Ο καθείς όμως θα πάρει το βάρος των επιλογών του. Όχι μαγκιές πριν τα δύσκολα και κλανιές όταν έρθει η ώρα των αποφάσεων. Αν υπάρχει στοιχειώδης ευθυξία στον συρφετό αυτό οφείλουν να παραιτηθούν ,αφού πρώτα συμφωνήσουν και διασφαλίσουν την συνέχιση του κράτους που τους παραδόθηκε. Παρέλαβαν κράτος και οφείλουν να το παραδώσουν ως κράτος με δομές και οικονομία σε λειτουργία, ακόμη και αν παραιτηθούν. Τα παιχνίδια τέλος. Ο κάθε κατεργάρης στο πάγκο του. Ο Ιούλιος θα πρέπει να είναι μήνας που θα δεί την χώρα ως κράτος εν λειτουργία. Όλα τα υπόλοιπα είναι για τα καφενεία. Οποιος διαφωνεί , παραδίδει τη έδρα του,έτσι μας έλεγαν με υπερηφάνεια και πηγαίνει στο σπίτι του. Διαφορετικά, ψηφίζει τα όσα κατάφερε η κυβέρνηση, βγάζει το σκασμό, σταματά το δούλεμα της επιτυχίας και στρώνεται στη δουλειά για να υλοποιήσει όσα ψήφισε. αν δεν μπορεί πηγαίνει στο σπίτι του και αφήνει άλλους να κάνουν την δουλειά. Δόξα τω θεώ , αναπληρωματικοί βουλευτές υπάρχουν πολλοί. Και υπουργοί ομοίως.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ ορεσείβιος 23/06/2015 14:02:04

        Υπάρχει ο ανώτατος Νόμος του κράτους, το ισχύον μας Σύνταγμα, το οποίο προβλέπει και προσφέρει διέξοδα σε κάθε πιθανό πρόβλημα. Δεν μπορεί κατά την επιθυμία και τη βολή του καθενός, να προτείνονται λύσεις στο ...γόνατο.

        • ορεσείβιος avatar
          ορεσείβιος @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 15:59:42

          Το σύνταγμα προβλέπει πολλά...Ανεύθυνη κυβέρνηση όμως δεν προβλέπει ακόμη. Ο πρωθυπουργός έχει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης και η βουλή στηρίζει. Η ο πρωθυπουργός παραδίδει την εντολή ως ανίκανος να συνεχίσει ή η βουλή άρει την εμπιστοσύνη και ο πρωθυπουργός παραδίδει στον πρόεδρο την παραίτηση της κυβέρνησης του. Κυβέρνηση που να παριστάνει την αντιπολίτευση στον εαυτό της , με διαδηλώσεις στους δρόμους εναντίον της και κυβερνητικούς βουλευτές που να είναι στην εξουσία χωρίς να έχουν πλειοψηφία στη βουλή δεν προβλέπει το σύνταγμα μας. Καθαρές λύσεις για όλους. Κυβέρνηση ,βουλή και πολίτες. Δεν υπάρχουν κοψοχέρηδες, πλανημένοι βουλευτές και ψηφοφόροι. Καιρός να πάρουμε όλοι το βάρος των ευθυνών και των αποφάσεων μας.

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ ορεσείβιος 23/06/2015 16:52:18

            Συνταγματικό δικαίωμα κάθε κυβέρνησης να προσφύγει στις κάλπες όταν χάνει τη δεδηλωμένη υπάρχει; Ή επειδή βολεύει εσάς πρέπει παρά τη θέληση της πλειοψηφίας να ...παραδώσει τη εξουσία αναίμακτα? Όοοοχι, με εκλογές έλαβε την εντολή, με εκλογές θα παραδώσει, σε όποιον ΕΜΕΙΣ, αποφασίσουμε.

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/06/2015 17:15:54

            η δημιουργική ασάφεια του αλ μπαρούφ πότισε όλο το DNA της πρώτης φοράς αριστεράς. Μια κυβέρνηση που έχασε την δεδηλωμένη υποβάλει την παραίτηση της στον πρόεδρο της δημοκρατίας, δεν προκηρύττει εκλογές .Τελεία και παύλα. Με ότι συνεπάγεται. Δηλαδή παραιτείται και οι μπαλτάδες, αλ μπαρουφάκηδες ,ούγκαλοι και λοιποί πηγαίνουν στο σπίτι τους. Το ποιος θα αναλάβει είναι απλό. Ο πρόεδρος της δημοκρατίας έχει το λόγο. Το περιβόητο σύνταγμα μας τα αναφέρει όλα με κάθε λεπτομέρεια. Πάντως εκλογές με βίτσες, παλαβίτσες και μπαρουφίτσες στα υπουργεία δεν διεξάγονται. Πριν σκιστεί λοιπόν κανένα καλτσόν από την ισχυρή αντίσταση, πριν σπάσει κανένα νυχάκι από τις γροθιές της επανάστασης, ας διαβάσουν οι βολευτές το τι προβλέπει το σύνταγμα και μετά μπορούν να αποφασίσουν. Πάντως πρόωρες εκλογές λόγω ανικανότητας της κυβέρνησης δεν προβλέπονται κορίτσια. Κατά τα άλλα , προφανώς και είναι δικαίωμα των Ελλήνων πολιτών να διαλέξουν ακόμη χειρότερους από την παλαβή αριστερά...Εξ άλλου η βλακεία είναι ανίκητη αλλά σεβαστή όταν είναι δημοκρατική και δια της ψήφου επιλογή.

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ ορεσείβιος 23/06/2015 17:37:23

            Όταν χάνεται η δεδηλωμένη, τότε αυτομάτως πάμε σε εκλογές, χωρίς μεσοβέζικα με Προέδρους και αναθέσεις. Συνεπώς, να περιμένεις μέχρι και σκόπιμο ''χάσιμο'' αν είναι συμφέρον. Τα άλλα που λες, όνειρα απατηλά.

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ Πάρης ο όμορφος 23/06/2015 17:41:38

            Xωρίς τη συναίνεση και συμμετοχή του πρώτου κόμματος κυβέρνηση όπως εσύ φαντάζεσαι ΔΕΝ συγκροτείτει, άρα πάλι, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην κάλπη. Για να είμαστε ρεαλιστές.

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ Πάρης ο όμορφος 23/06/2015 18:07:12

            να και ο πάρης... εκλογές τώρα με πρωθυπουργό τον μικρό Αλέξη δεν γίνονται κορίτσια... ο πρωθυπουργός που παραιτείται, οικειοθελώς ή επειδή τον πήραν οι δικοί του με τις ντομάτες, πάει στο σπίτι του, δεν ζητά από το λαό να ψηφιστεί και πάλι. Αυτά ούτε στα παραμύθια για να κοιμόνται τα μικρά κοριτσάκια δεν τα λένε. Και μια που γίναν μερικοί ρεαλιστές, ο πρωθυπουργός που θα βάλει την υπογραφή του σε μια συμφωνία με την Ευρώπη και όλο τον κόσμο, δεν θα γίνει ρεζίλι των σκυλιών και έρμαιο του κάθε παλαβίτσα. Την υπογραφή μας και το άλλο προσέχουμε που το βάζουμε, ειδικά όταν έχουμε απέναντι κακά κορίτσια. Αν το υπογράψει ,που το υπόγραψε πια ο ίδιος και δεν μπορεί να κάνει πίσω, θα χορέψει και χορό της κοιλιάς για να το περάσει από τη βουλή, η συγκυβέρνηση θα είναι το ελάχιστο. Ξυπνείστε από τις ονειρώξεις της επανάστασης, η οποία έλαβε τέλος θλιβερόν και ολίγο γελοίον.

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ ορεσείβιος 23/06/2015 22:16:30

            Ok., Αν έτσι πιστεύεις, μή σκας. Χαλάρωσε να το απολαύσεις. Τι δύο μνημόνια, τι τρία!! Ο καλός ο δούλος, όλα τα αντέχει.

          • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
            ΚΩΣΤΑΣ Π. @ ορεσείβιος 23/06/2015 21:28:55

            Άν η κυβέρνηση χάσει τη δεδηλωμένη, θα έχεις δίκιο. Αλλοιώς θα κάνεις και σύ προβλέψεις σαν της Ντόρας...

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ ορεσείβιος 23/06/2015 17:03:52

            :-) '' Η ο πρωθυπουργός παραδίδει την εντολή ως ανίκανος να συνεχίσει...'' Δεν ...υποχρεώνεται φαντάζομαι. Μάλλον θα πρέπει να το επιθυμίσει ο ίδιος. Ε, τότε, δεν θα είναι Έλληνας αυτός ο Πρωθυπουργός, στα σίγουρα. χαχαχαχαχα. Θα είναι μάλλον .....εξωγήϊνος!

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 17:38:25

            Κορίτσια συνέλθετε...

          • Πάρης ο όμορφος avatar
            Πάρης ο όμορφος @ ορεσείβιος 23/06/2015 21:54:45

            Εκεί ψηλά στα μαύρα όρη, μάλλον παγώνει ο εγκέφαλος και αποσυντονίζεται έτσι;;

  20. Ανναμπουμπούλα avatar
    Ανναμπουμπούλα 23/06/2015 12:06:37

    Σημασία έχει πάση θυσία, να μείνουμε στο Ευρώ. Λίγο από εδώ λίγο από εκεί, έστω κι ακρωτηριασμένοι, για την ώρα μείναμε. Έτσι κι αλλιώς αγαθά, κόποις κτώνται. Μην ξανακούσω κανέναν να παραπονιέται και να μεμψιμοιρεί! Οι εταίροι αποφασίσανε για εμάς τα καλύτερα. Αυτοί, ξέρουν. Οι Βαρουφοτσιπροκαμμένοι που δεν καταλαβαίνουν, λίγο έληψε να μας καταστρέψουν. Τώρα όλα ευτυχώς, μπαίνουνε πάλι στο δρόμο τους.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Ανναμπουμπούλα 23/06/2015 17:56:27

      Δεν μας τα τραγουδάς καλά μπουμπουλίνα μας. Αυτή τη φορά δεν έφτιαξαν το σχέδιο οι κακοί εταίροι. Δικό μας είναι...Τέρμα τα μέιλ, δεν στέλνουμε πια όσα μας υπαγορεύουν οι δανειστές αλλά αυτά που ο μεγάλος αλ μπαρούφ εσκέφθη εν τη μεγίστη σοφία του.. Όλα έγιναν από τον λαό για τον λαό. Ποτέ πιά στα τέσσερα. Μπορείς να το ευχαριστηθείς, τουλάχιστον. Μόνη σου επέλεξες αξιοπρεπή στάση.

      • Ανναμπουμπούλα avatar
        Ανναμπουμπούλα @ ορεσείβιος 24/06/2015 07:53:01

        Δεν ξέρω τι μου λες κάτοικε των ορέων. Εγώ θέλω Ευρώ πάση θυσία των ....άλλων. Τι στα δύο, τι στα τέσσερα. Θέλω να ζω με πρόγραμμα, με συνεχείς ελέγχους, με γκρουπάκια Βρυξελών, με χάδια κι αγκαλιές απ τον Γιουνκέρ και φτύσιμο απ΄τον Σόϊμπλε. Σκοπός επετεύχθη, χαλαρώστε να το χαρούμε. Μην είστε αχάριστοι. Η καταστροφή απεφεύχθη!

    • intruder avatar
      intruder @ Ανναμπουμπούλα 23/06/2015 19:53:00

      Εχω μία θέση στην μηχανή του Χρόνου με πολύ ακριβό εισιτήριο για τις 25 Ιανουαρίου.Σκέψου το και σου στέλνω mail .Γρήγορα όμως γιατί αναμένω κοσμοσυρροή. Δώρο μπλουζάκι i love mail Hardouveli...

      • Ανναμπουμπούλα avatar
        Ανναμπουμπούλα @ intruder 24/06/2015 07:58:07

        Tαξίδι μες στο χρόνο προς το παρελθόν, επιθυμούν οι μη διαθέτοντες φαντασία!! Μονάχα προς το αύριο είναι προκλητικά αυτού του είδους τα άλματα. Το μόνο δε μπλουζάκι που ευχαρίστως θα μπορούσα να δεχτώ, θα ήταν κάποιο που θα έγραφε '' Ι love Yianis for ever '' :).

        • ορεσείβιος avatar
          ορεσείβιος @ Ανναμπουμπούλα 24/06/2015 10:39:30

          Δανάη εσύ?

          • Ανναμπουμπούλα avatar
            Ανναμπουμπούλα @ ορεσείβιος 24/06/2015 11:47:14

            Εσένα ειδικά, θα σου χαρίσω μακό με την ακόλουθη στάμπα : https://www.facebook.com/1439616732951034/photos/a.1624835404429165.1073741827.1439616732951034/1624835387762500/?type=1&theater Και από κάτω θα γράφει : ''Γελάει καλύτερα, εκείνος που γελάει τελευταίος.'' Ευτυχείτε!

  21. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 23/06/2015 12:13:46

    Προσωπικα, βλεπω οτι ακομα και τωρα ο τσιπρας το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η καταστροφη και ο διασυρμος των υπολοιπων. Βλεπω οτι πολυ δυσκολα θα περασει απο ανελσυριζα αυτη η συμφωνια. Η ΝΔ μπορει να ψηφισει αυτο τον καταιγισμο φορων; Μπορει να δεκτει η ΝΔ να φορολογηθει μεχρι εσχατων η μεσαια ταξη για να στησει ο τσιπρας ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ του κρατος; οποιος ψηφισει αυτη τη συμφωνια θα παει στον καλαθο των αχρηστων πολιτικα. Πολυ δυσκολη η εξισωση για αντωνη σαμαρα. Αν δεν ψηφιστει απο ΝΔ η συμφωνια πιο πιθανον παμε για καπιταλ κοντρολς. Σε ποιον νομιζετε θα απευθυνουν την ευθυνη τα συριζοτρολλ δημοσιογραφακια και αλλοι;
    Δεν ξερω πως θα βγουμε απο μεσα..

    • airman avatar
      airman @ Παρατηρητής 23/06/2015 13:08:03

      Δυστυχώς οι Έλληνες πολίτες έχουν συνηθίσει να περιμένουν τα πάντα από το κράτος, είτε είναι εθνικό είτε είναι υπερεθνικό. Η κεντροδεξιά δεν έχει καταφέρει μέχρι σήμερα να τους πείσει ότι ο δρόμος της ιδιωτικής πρωτοβουλίας είναι αυτός που δημιουργεί την πραγματική ανεξαρτησία, παρότι αυτό ήταν και παραμένει χρέος της. Στον αντίποδα, η εξάρτηση από τα χρήματα του κράτους είναι πάντοτε εξάρτηση από τα χρήματα των άλλων, εγχώριων και εκτός συνόρων φορολογουμένων. Συνεπώς η σημερινή κεντροδεξιά είτε θα προβεί στις ριζοσπαστικές αλλαγές που έχει παραλήψει εδώ και πάρα πολλά χρόνια ή θα αντικατασταθεί από κάποια άλλη. Αυτή άλλωστε είναι η «μαγεία» της ελεύθερης επιλογής: δεν αφήνει ποτέ κενό σε πολιτικούς χώρους

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Παρατηρητής 23/06/2015 13:13:53

      .Η ΝΔ φίλε Παρατηρητή δεν μπορεί τώρα να κάνει πίσω και να μην ψηφίσει τη συμφωνία διότι χτές μπροστά στη Βουλη ακόμα και ο Επίτημος Πρόεδρός της δήλωσε στον Τσίπρα να μην τολμήσει και δεν υπογράψει τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ συμφωνία που θα μας κρατήσει στο Ευρώ. Διαφορετικά θα πρέπει να ξανακάνει τη συγκέντωση και να ζητάει παραμονή στο Ευρώ, ΜΟΝΟΝ με ανεκτή συμφωνία, αλλοιώς, Δραχμή...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 14:06:15

        Και να ψηφίσει το μνημόνιο 3 η ΝΔ, αν δεν το ψηφίσει η κυβερνώσα πλειοψηφία, χάνεται η δεδηλωμένη. Δώρον άδωρον λοιπόν. Ας επικεντρωθούμε στη στάση των εκλεγμένων από τον Ελληνικό λαό βουλευτών του Σύριζα, που βρέθηκαν από το πουθενά στο Κοινοβούλιο για να υπερασπιστούν ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, την αξιοπρέπεια και το δκαίωμα των Ελλήνων πολιτών να ζήσουν σαν ΙΣΟΤΙΜΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ και όχι σαν καταπιεσμένα δουλικά.

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 15:21:15

          Το ψευδωνυμο σου απο μονο του ειναι απαντηση. Εγω σου λεω αντε και την περασε την συμφωνια ο τσιπρας. Με ταξιμο την αλωση του κρατους για τα δικα μας παιδια και το βολεμα τους(συνταξη δημοσιο κλπ) . Θα εξαφανιστουν πολιτικα δια παντως αλλα θα εχουν σωσει τις ζωες τους που παντα ητανε παρασιτικες . Τελικα ισως για αυτο λυσσαξαν να βγουν εξουσια. Για να διασφαλιστουν. Υπαρχει αυτο το τυρακι και ειναι το μονο που απεμεινε στον τσιπρα για να τον ψηφισουν. Θα εξαφανισουν την αριστερα δια παντως ομως. Παμε για ΓΑΠ 2 παιδια. αλλα 2 χρονια απιστευτης υφεσης αν ψηφιστει και εφαρμοστει η συγκεκριμενη συμφωνια. ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΟΛΕ .

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ Παρατηρητής 23/06/2015 16:47:06

            Κι εσείς όλοι αλήθεια γιατί στεναχωριέστε; Δεν χαίρεστε που οι ανταγωνιστές σας θ΄αποδειχτούν πανόμοιοι μ΄εσάς; Χαχαχαχα. Ε, ρε γλέντια!! Και το ΚΚΕ να έπαιρνε την εξουσία, πάλι δεξιά πολιτική με μνημόνια, φόρους, εξευτελισμούς και ξεπουλήματα θα εφάρμοζε. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΜΙΑ, ΕΝΙΑΙΑ, ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ. Συνεπώς, αφεθείτε. Είτε με γαλάζια, είτε με ροζ, είτε με πράσινα, είτε με κόκκινα σορτσάκια, όλοι την ίδια μπάλα παίζουνε. Άμα δεν ανήκεις σε κανένα team, σε καμιά παρέα, σε κανένα μαντρί, πάντα χαμένος θα΄σαι. Ας μαλλιοτραβηχτούνε λοιπόν οι αξιότιμοι κομματικοί πελάτες, μεταξύ τους. Την πλειοψηφία, δεν την αφορούν οι σκυλοκαβγάδες τους.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/06/2015 17:02:15

            Πώ, πώ τσατίλα! ῾Η ΧΑ τί χρῶμα ἔχει;;

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ Φωτεινή 23/06/2015 17:14:15

            ''Τσατίλα''; Μονάχα ειδικά εσύ θα μπορούσες να τη φανταστείς, η γνωστή για την ικανότητα αυθυπολβολής σου !! Η δε Χ.Α, είναι κοντά στη δική σου νοοτροπία και ιδεολογία (λέμε τώρα). Εγώ διασκεδάζω με την κάψα σας. Αφήστε το. Όλοι ίδιοι είσαστε. Ας παίξουν με τις ζωές μας λιγάκι κι αυτοί. Μονάχα εσείς θα μας κοροϊδεύετε με το αζημείωτον; Ok. Μην είστε άπληστοι!!! 40 χρόνια καλά περάσατε. Ας γλείψουνε κι αυτοί ένα κοκκαλάκι, έστω και άσαρκο!! χαχαχαχα

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Να΄χαμε να λέγαμε 23/06/2015 20:12:32

            ΠΑΤΡΙΔΑ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ! Εἶμαι ΔΕΞΙΑ καί δέν μέ τρομάζετε. ᾿Ενοχές δέν εἶχα καί δέν ἔχω γιά τά πιστεύω μου, if you know what I mean!

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ Φωτεινή 23/06/2015 20:55:09

            Καλά τώρα. Ανατριχιάσαμε. Σε ρώτησα εγώ αν είσαι Ολυμπιακός; Μονίμως εκτός θέματος. Κοίτα κάτι επίσης εκτός θέματος, αλλά σαφώς πιο ενδιαφέρον από το ποίημα που μας απήγγειλες για να κάνεις εντύπωση: Σνφμύωα με μια έυρενα στο Πισήναπιμετο του Κμτρπιαιζ, δεν πεαίζι ρλόο με τι σριεά ενίαι τοθοπεμετενα τα γταμάμρα μσέα σε μιαλξέη, αεκρί το πώτρο και το ταελείτυο γάμρμα να ενίαι στη στωσή θσέη.
            Τα υλοπιόπα μροπούν να ενίαι σε τχίυεας θιέεσς καιμροπετίε να δαβαιάεστε τις λιεξές χρωίς πλβημόρα. Ατυό γνίταει γαιτί ο απρώνθονις εκέγλφοας δεν δαεβζιάι γάμρμα γάμρμα κθάε λξέη αλλά την λξέη σαν σνύλοο. Ατίπτσυεο ? Κατάλαβες τώρα ποιό είναι το ζήτημα ; :)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Να΄χαμε να λέγαμε 24/06/2015 01:16:26

            I am impressed, εἶσαι τέρας μορφώσεως. ῎Ετσι λοιπόν;; :) ΥΓ. Εἶμαι ΔΕΞΙΑ!

          • Να΄χαμε να λέγαμε avatar
            Να΄χαμε να λέγαμε @ Φωτεινή 24/06/2015 09:09:47

            Κι εγώ είμαι ΛΕΩΝ με ωροσκόπο ΔΙΔΥΜΟ. So what?

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Παρατηρητής 23/06/2015 17:06:07

            @ Παρατηρητής Μηδένα προ του τέλους μακάριζε..... Θα κυλίσει πολύ νερό στο ποτάμι ακόμα.

      • deltaplus avatar
        deltaplus @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 23/06/2015 14:06:16

        Δεν νομιζω ο *καταλληλοτερος* κος αλιεκους να μην μπορει μονος του να περασει μια συμφωνια με το 60% του ελληνικου λαου στο πλευρο του......εκτος και αν εκτος απο ψευτης ειναι και προπαγανδιστης που ωχρια και ο γκεμπελς μπροστα του......παντως οι συνταξιουχοι ειναι ηδη στις πλατειες.οπως καταλαβαινεις η ΝΔ δεν πρεπει να ψηφησει τετοια συμφωνια......οσο για τον *επιτιμο*ας τον να παραμενει επιτιμος.....μονο η ντορα μπορει να την ψηφησει αυτην την συμφωνια,αλλος κανεις.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ deltaplus 23/06/2015 14:19:30

          Καλο

        • Naruto avatar
          Naruto @ deltaplus 23/06/2015 14:49:22

          Οχι μόνο οι συνταξιούχοι είναι στις πλατείες αλλά και κάτι συριζόφιλοι που λέγανε ( άσε να δούμε τι θα κάνει και ο Τσίπρας ) αγρίεψαν και άρχισαν να βρίζουν . Οπως και να έχει το πράγμα πάντως το πενταετές δράμα έφτασε στο τέλος του και ο κύκλος της μεταπολίτευσης κλείνει . Ας ελπίσουμε οτι αυτοί που θα έρθουν θα βάζουν πάνω απ' ολα την πατρίδα .

  22. G.T. avatar
    G.T. 23/06/2015 16:14:27

    " Όποιος βιάζεται σκοντάφτει " Ο Αλέξης βιαζόταν να γίνει πρωθυπουργός. Δεν έκανε κακό μόνον στον (πολιτικό ) εαυτό του,αλλά και στην χώρα.Υπεύθυνοι,για το κακό που προξενούν στον τόπο η ανωριμότητα,η βιασύνη και οι ιδέες του Αλέξη,είναι όσοι τον ψήφισαν σαγηνευμένοι από τις υποσχέσεις του.Ευτυχώς,έχουμε Δημοκρατία και τα επώδυνα λάθη του λαού μας πάντα διορθώνονται,αλλά με βαρύ κόστος,που πάντα πληρώνουν όσοι δεν φταίνε.Είναι παρήγορο ότι (εκτός απροόπτου ) ο Αλέξης θα μας κρατήσει στην Ευρώπη και θα του δοθεί καιρός να ωριμάσει,αλλά και να πληρώσει το τίμημα των απερισκεψιών του.

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ G.T. 24/06/2015 00:41:47

      Γιατι το ιδιο βιαστικος δεν ητανε κι'ο γαπ;;.το χουν αυτο οι δημαγωγοι.