#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2010 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σύγκρουση που έρχεται θα αφορά την υπεράσπιση της λαϊκής κυριαρχίας και του πολιτεύματος



Ο «Τέταρτος Δρόμος» είναι η Ιδεολογία του «Ύπατου Αρμοστή»

Μέσα στην αυγουστιάτικη αποχαύνωση πέρασε μάλλον απαρατήρητη η δήλωση του Γιώργου Παπανδρέου ότι: ο τέταρτος δρόμος είναι η παγκόσμια διακυβέρνηση, η οποία είναι ισχυρότερη κι από το εθνικό συμφέρον!

Καταρχάς, ο πρωθυπουργός μας προτείνει κάτι που είναι αντίθετο προς τις βασικές αρχές του Οργανισμών Ηνωμένων Εθνών. Και κυρίως προς την αρχή της «Αυτοδιάθεσης». Όλοι αγώνες των λαών για Ελευθερία τις τελευταίες δεκαετίες αυτήν ακριβώς την αρχή της Αυτοδιάθεσης επικαλέστηκαν.

Τώρα ο κ. Παπανδρέου διακηρύσσει το ακριβώς αντίθετο: όπου τα εθνικά συμφέροντα προσκρούουν στις αρχές της «παγκόσμιας διακυβέρνησης» θα πρέπει να υποτάσσονται τα εθνικά συμφέροντα!

Να υποτάσσονται σε ποιόν; Ποια είναι η νομιμοποιητική Αρχή της Παγκόσμιας διακυβέρνησης; Δεν υπάρχει!

Ούτε μπορεί να υπάρξει! Οι ισχυροί δεν θέλουν να υπαχθούν κάτω από πιθανούς συνασπισμούς άλλων ισχυρών. Και οι αδύναμοι, δεν θέλουν να χάσουν την ελευθερία τους να ελίσσονται ανάμεσα στους ισχυρούς και να επιβιώνουν ως ελεύθερες κοινωνίες.

Το σημαντικότρο, ο Έλληνας Πρωθυπουργός προτείνει κάτι αντίθετο και με Ελληνικό Σύνταγμα, το οποίο ορίζει ρητά ότι: «Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα» [άρθρο 1, παράγραφος 2 και 3].

Στο τελευταίο άρθρο του ορίζει ακόμα, ότι: «η τήρησή του επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο σε όποιον προσπαθεί να το καταλύσει…»[άρθρο 120, παράγραφος 4].

Αυτά που λέει ο κ. Παπανδρέου για «παγκόσμια διακυβέρνηση» έρχονται σε ευθεία αντιπαράθεση με το πρώτο άρθρο του Συντάγματος και παραπέμπουν κατευθείαν στο τελευταίο.

Η πολιτική ουσία της σύγκρουσης που εγκαινιάζει ο κ. Παπανδρέου είναι ακριβώς αυτή: Η υπεράσπιση της λαϊκής κυριαρχίας και του πολιτεύματος.

«Παγκόσμια διακυβέρνηση» και λαϊκή κυριαρχία δεν συμβιβάζονται. Είναι άκρα αντίθετα.

Εδώ δεν πρόκειται απλώς για τους καταναγκασμούς που επιβάλλει το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Πολλές χώρες βρέθηκαν υπό τον έλεγχο του ΔΝΤ…

Καμιά δεν έγινε εθελοντικά προτεκτοράτο!

Ο κ. Παπανδρέου επιλέγει οικειοθελώς να κάνει την Ελλάδα προτεκτοράτο της «διεθνούς διακυβέρνησης».

Αυτό ακριβώς αποκαλύπτουν οι διακηρύξεις περί «παγκόσμιας διακυβέρνησης»: την Ιδεολογία του Προτεκτοράτου.

Δια στόματος εκκολαπτόμενου «Ύπατου Αρμοστή»!

Ο κ. Παπανδρέου μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει.

Δικαίωμά του…

Αλλά εκλέχθηκε Πρωθυπουργός κυρίαρχης χώρας.

Αν αποφάσισε να γίνει… Ύπατος Αρμοστής προτεκτοράτου, στα πλαίσια μιας «παγκόσμιας διακυβέρνησης» που δεν υπάρχει, που κανείς δεν τη θέλει, που ακυρώνει τις θεμελιώδεις αρχές των Ηνωμένων Εθνών και παραβιάζει το Ελληνικό Σύνταγμα, αυτό δεν είναι δικαίωμά του.

Είναι δικαίωμα και υποχρέωση των πολιτών της χώρας αυτής να τον εμποδίσουν!

ΝΖ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 21/08/2010 18:47:32

    Είναι καιρός να καταλάβει η κυβέρνηση πως η πολιτική της πρέπει να καθορίζεται από τις ανάγκες εκείνων που την υφίστανται.Εάν δεν θέλει να το αντιληφθεί ας αποχωρήσει ομαλά.Είμαι σίγουρη ότι σε λίγο θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν!!!!!!Το πλήρωμα του χρόνου είναι κοντά.

  2. xristos avatar
    xristos 21/08/2010 18:50:26

    ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΣΣΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΣΘΕΝΑΡΑ ΠΑΛΕΨΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΕΝΩ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

  3. perastikos avatar
    perastikos 21/08/2010 18:52:51

    Πολλές καλές, εύστοχες και τεκμηριωμένες διαπιστώσεις κάνουμε όλοι μας. Αλλά μόνο γι' αυτό είμαστε. Να παρακολουθούμε τα τεκταινόμενα, να τα καταγράφουμε και να τα σχολιάζουμε με αγανάκτηση. Και λοιπόν? Κάνουμε κάτι περισσότερο απο αυτα? Δυστυχώς όχι. Είμαστε όλοι εαυτούληδες και σκατάδες και αυτές οι πολιτικές και πολιτικοί μας αξίζουν.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ perastikos 21/08/2010 23:16:21

      Εύχομαι να έχεις άδικο. Το φθινόπωρο θα δείξει.

  4. Greco avatar
    Greco 21/08/2010 18:56:06

    νομιζω οτι η εμμονη σαυτες τις βλακειες που ειπε ο γαπ δεν ειναι η καλυτερη τακτικη

    ουτε τα περι υπερασπισης του πολιτευματος.Πολυ απλα γιατι το μεχρι τωρα "πολιτευμα" μας ,αποδειχθηκε διεφθαρμενο και καταδικασμενο στη κοινη συνειδηση

    πιστευω οτι η κυρια εστια αντιπαραθεσης με το πασοκ,και εν οψει αυτοδιοικητικων,πρεπει να ναι η ισοπεδωση των λαικων εισοδηματων και των οικογενειων που επιχειρησε και θα επιχειρησει η κυβερνηση του πασοκ

    και ειναι ρεαλιστικη μια τετοια αντιπολιτευση.
    Γιατι τα πραγματα ειναι απλα:στα 20 χρονια που κυβερνησε το πασοκ διελυσε τη βιομηχανια και περασε στο λαο το "ζησε με δανεικα".Τωρα που οι δανειστες ζηταν τα λεφτα τους,το πασοκ--ανικανο για φοροεισπραξη απτους μεγαλους ,αλλα και για αναπτυξιακη πολιτικη--καταφευγει στο κοψιμο των εισοδηματων ως ευκολη λυση(ιδιως των μισθωτων που ελεγχει πιο ευκολα) με σκοπο να ικανοποιηθουν οι πιστωτες.

    Επισης, επιχειρει να κανει συνενοχους τους πολιτες με το επιχειρημα οτι απτα δανεικα και τα ευρωπαικα πακετα που φαγωθηκαν απτα συντροφια,τους πεταξε και αυτους ενα κοκαλακι-οποτε δεν μπορουν να μιλανε τωρα...

    να γινει κατανοητο οτι ενδεχομενη νικη του πασοκ στις εκλογες(τρελο σεναριο βεβαια),σε μια χωρα οπου οι τοπικες αποτελουν μυνημα για τις βουλευτικες, θα σημαινει "ομολογια συνενοχης" (!) απτους πολιτες και συγκαταβαση σε οποιοδηποτε μετρο και αν ακολουθησει η κυβερνηση

  5. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 21/08/2010 18:58:21

    Ο ΓΑΠ είναι γνωστός θιασώτης και πιστό όργανο της προωθούμενης Παγκόσμιας Διακυβέρνησης εδώ και πολλά χρόνια! Γι' αυτό προωθήθηκε με κάθε τρόπο παρά τις διαπιστωμένες περιορισμένες ικανότητές του. Έτσι, μετά τον εκλογικό του "θρίαμβο" που του προσέφεραν έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, για να μας υποτάξει στο ΔΝΤ και την Τρόικα, για να συηνηθίσουμε να κυβερνούμαστε και τυπικά πλέον από τα γνωστά υπερεθνικά κέντρα αποφάσεων! Ελπίζω ο ελληνικός λαός όμως να μην έχει ακόμα την τελευταία κουβέντα!

  6. The Saint avatar
    The Saint 21/08/2010 19:19:54

    Του αξίζει το τέλος του Τσαουσέσκου!
    Οι Ρουμάνοι είχαν τα κότσια... Εμείς τα έχουμε?

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ The Saint 22/08/2010 11:44:16

      Δεν θα τα χαλάσυμε αλλα θα προτιμούσα το τέλος του Νατζιμπουλαχ

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/08/2010 19:23:23

    Οταν ο ΓΑΠ εννοει παγκοσμια κυβερνηση εννοει ενα κονκλαβιο "σοφων" που θα αποφασιζει μονο του χωρις καμμια παρεμβαση λαων.
    Χαρακτηριστικο δειγμα του οργανου που οραματιζεται ειναι ο οργανισμος στον οποιο ειναι προεδρος,η Σοσιαλιστικη Διεθνης.Εγινε καποιο συνεδριο σοσιαλιστικων κομματων του κοσμου που εξελεξε το ΓΑΠ προεδρο;Ρωτηθηκαν τα μελη των σοσιαλιστικων κομματων ολων των χωρων;
    Τιποτε απ ολα αυτα.Απλως καποιοι αντιπροσωποι αυτοδιορισμενοι των σοσιαλιστκων κομματων μονοι τους αποφασισαν ομοφωνα να κανουν το ΓΑΠ προεδρο.
    Φυσικα η εκλογη αυτη εγινε λογω της αδιαφοριας των λαων για το οργανο αυτο.Κανεις δε ζητει για τον τοπο του το λογο απο καποια Σοσιαλιστικη Διεθνη αλλα και οπου κυβερνουν σοσιαλιστες απο το τοπικο κομμα.Για τις εισηγησεις και αποφασεις της Διεθνους υπαρχει γενικη αδιαφορια.
    Συνεπως η "παγκοσμια κυβερνηση" του ΓΑΠ δεν μπορει να υπαρξει εαν οι αλλοι λαοι αντιληφθουν οτι επηρεαζει τη ζωη τους γιατι θα γινει χαμος.Αυτοι θα ζητουν το λογο απο τις δικες τους εθνικες κυβερνησεις.

    • donaE avatar
      donaE @ ψυχραιμια 21/08/2010 19:27:01

      Κοινο νομισμα ονειρευονται...

      • Greekx avatar
        Greekx @ donaE 21/08/2010 20:58:08

        Εδώ προσπαθούμε να καταλάβουμε τι θέλει και τι λέει ο ΓΑΠ ξύπνιος, φτάσαμε και στα όνειρα του???

    • The Saint avatar
      The Saint @ ψυχραιμια 21/08/2010 19:29:32

      Οι υπόλοιποι της ...σοσιαληστρικης διεθνούς -τρομάρα της- τι λένε γιά τα έργα και τις ημέρες του εκλεκτού τους προέδρου?

      Μήπως ο Γιωργάκης, θέλοντας να ξεφύγει απο την μιζερια, και την ανυποληψία του συγκεκριμενου οργανισμού, τα έχει κάνει πλακάκια με άλλους ...οργανισμούς εκτελώντας και τις εντολές τους? Και δίνει αυτή τη στιγμή εξετάσεις?

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ ψυχραιμια 21/08/2010 19:38:28

      Ακριβώς για να μη ζητάνε το λόγο από τις κυβερνήσεις τους, τις δυσάρεστες αποφάσεις θα τις παίρνουν υπερεθνικά κέντρα (Βλ. ΔΝΤ, Τρόικα). Ακριβώς πρέπει επιτέλους να αντιδράσουμε όσο είναι καιρός! Οι εκλογές του Νοεμβρίου είναι η πρώτη ευκαιρία!

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ ΝΙΚΟΣ 23/08/2010 13:06:08

        Και ίσως η τελευταία...

  8. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 21/08/2010 19:32:58

    Θα δεχτούν οι Άγγλοι επί παραδείγματι να χάσουν την εθνική τους ταυτότητα, επί παραδείγματι; Και αναφέρω τους Άγγλους, γιατί πολλοί Έλληνες αν και έχουν ίσως ισχυρέτερα κίνητρα, λυπάμαι για τη κατάντια όσον αφορά εθνικά θέματα.

  9. donaE avatar
    donaE 21/08/2010 19:33:45

    Εξαπατηθηκαν οι ελληνες.Φαινεται πως ο φοβος να μην δουν τον μισθο τους στην τραπεζα ειναι μεγαλυτερος του φοβου της κατοχης.Ο πολεμος δεν γινεται με συμβατικα οπλα,γινεται με τον δανεισμο.

  10. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 21/08/2010 19:40:30

    Πάνω σ΄αυτό το σκέλος, το Gap δεν έχει ενδοιασμούς... Θα το παραφράσει ολίγον και όλα μέλι-γάλα...

    Από:

    «Το σημαντικότρο, ο Έλληνας Πρωθυπουργός προτείνει κάτι αντίθετο και με Ελληνικό Σύνταγμα, το οποίο ορίζει ρητά ότι: «Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα» [άρθρο 1, παράγραφος 2 και 3].»

    Σε:

    «Το σημαντικότρο, ο Έλληνας Πρωθυπουργός προτείνει κάτι αντίθετο και με Ελληνικό Σύνταγμα, το οποίο ορίζει ρητά ότι: «Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ κυριαρχία. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό της ΓΗΣ, υπάρχουν υπέρ αυτού και του ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ Σύνταγμα» [άρθρο 1, παράγραφος 2 και 3].»

    Απλά πράματα... Νομιμοφανή... ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΘΝΟΣ σε σχέση με τα Έθνη των Εξωγήινων. Ο άμοιρος ο Gap προσπαθεί από απλό στέλεχος πολυεθνικής να τσιμπήσει σε καμιά αναβάθμιση, π.χ Προιστάμενος στελεχών...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Νικόλαος Μ. 21/08/2010 19:49:50

      Παιδια οπως ξαναγραψα πραγματικη παγκοσμια κυβερνηση που να απορρεει απο τους λαους ειναι αδυνατον να υπαρξει.
      Για να υπηρχε θα επρεπε να εγκατασταθει ενα παγκοσμιο κοινοβουλιο στον ΟΗΕ οπου π.χ. στους 1000 βουλευτες οι 200 να ειναι Κινεζοι,αλλοι 200 Ινδοι,απειραριθμοι αλλοι τριτοκοσμικοι και μονο 60 Αμερικανοι,30 Ρωσοι και απο 10 Αγγλοι,Γαλλοι και Γερμανοι.Αυτη ειναι η αναλογια των πληθυσμων.Οποιος νομιζει οτι μπορει να υπαρξει κατι τετοιο ειναι τρελλος.Ο ΓΑΠ εννοει ενα μη εκλεγομενο κογκλαβιο.
      Εδω στην ΕΕ υπαρχουν φοβερες αντιδρασεις και ευρωσκεπτικισμος παρα τα δικαιωματα βετο των χωρων,παρα τις λιγες εξουσιες που εχουν δοθει.Μη κοιτατε την Ελλαδα,η Ελλαδα για ιστορικους λογους ειναι ανασφαλης χωρα με ανοικτα εθνικα θεματα και ο λαος ανεχεται εν τινι μετρω την ΕΕ γνωριζοντας και τη κσθυστερηση που εχει σε σχεση με αλλους.Σε αλλες χωρες αυτα δεν περνανε.
      Ο ΓΑΠ χρησιμοποιησε την κριση για να περασει μια μορφη "παγκοσμιας κυβερνησης" ως ζητιανος εκβιαζοντας οτι αν χρεωκοπησει θα θιγει το ευρω αλλα η αντιδραση της Μερκελ του περιορισε πολυ τους ελιγμους.

  11. dim1 avatar
    dim1 21/08/2010 19:42:25

    Μα οι Άγγλοι δεν έχουν τίποτα να χάσουν...αντίθετα να κερδίσουν έχουν...δεν
    έχουν παραδοσιακούς εχθρούς όπως εμείς από γύρω μας...δεν είναι κράτος
    με σύνορα 100 χρόνων..διότι πολλοί ξεχνάτε ότι η Ελεύθερη Μακεδονία- Θράκη...
    δεν έχει ούτε 100 χρόνια...δεν είναι όλες οι περιοχές μας ελεύθερες από το 1821.
    Αυτό που απλά σχεδιάζεται στις λέσχες τώρα υλοποιείται.
    Παγκόσμια δικτατορία με ανθρώπους ελεγχόμενους, φακελωμένους,..σφραγισμένους. Δεν είναι φαντασίες, συνωμοσιολογίες! Γίνεται!
    Μόνο αντίσταση ! Πρέπει όλοι μας κυρίως να συμμετέχουμε
    σε συλλαλητήρια! Είναι μια καλή αρχή!

    • Julius avatar
      Julius @ dim1 22/08/2010 10:13:41

      Εχεις δικιο, αλλα δυστυχως ο κοσμος (στην πλειοψηφια του), δεν εχει αντιληφθει τι γινεται.
      Η New World Order προωθειται (επιτυχως) απο την παγκοσμια ελιτ με οπλο το ΧΡΗΜΑ.Ουτε ΟΗΕ ουτε κοινοβουλια.
      Σχετικες οι δηλωσεις των Κισινγκερ,Ροκφελλερ,Μπους(πατρος) κ.α.
      Μια πρωτη επαφη με το θεμα βρισκει κανεις στο Youtube: the NWO agenda,και μετα βεβαια μπορει να εμβαθυνει κι απο αλλες πηγες.

  12. xristos avatar
    xristos 21/08/2010 19:52:06

    ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΓΟΝΟ ΤΟΥ ΜΙΝΕΙΚΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΠΑΣΧΙΖΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ...

  13. Olympia avatar
    Olympia 21/08/2010 20:15:11

    Εγώ γιατί πιστεύω ότι ο Γιώργος φτάνει την κατάσταση στα άκρα επίτηδες; Πριν από την εφαρμογή κάθε μνημονίου μείωσης εθνικής κυριαρχίας, υπήρχε το κερασάκι του διχασμού και της ακυβερνησίας.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ.

    Ο Σαμαράς έχει αποδείξει ότι έχει σχέδιο διακυβέρνησης. Ήταν η μοναδική αντιπολίτευση (στη μεταπολίτευση) που αντί για κραυγές παρουσίασε ολοκληρωμένη λύση διακυβέρνησης. Αυτό σημαίνει ότι:

    Το ΠΑΣΟΚ και όσες υγιείς δυνάμεις υπάρχουν εντός του, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ακόμα και σε μεταβατικό σχήμα αμέσως μετά τις αυτοδιοικητικές.

    Εάν δεν το κάνουν και οδηγήσουν την κοινωνία σε σύγκρουση, σημαίνει ότι επιδιώκουν να δημιουργήσουν την καταστροφική αναμπουμπούλα που προηγείτο κάθε Εθνικής καταστροφής.

    Ας επιλέξουν λοιπόν από τώρα: Συμμετοχή στην σωτηρία της Ελλάδας ή νέο Γουδή.

    • bgtrotelo avatar
      bgtrotelo @ Olympia 21/08/2010 23:31:02

      Γιατί έχει την ίδια τακική με τον Καραμανλή το νεώτερο. Θέλει να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.

      • bgtrotelo avatar
        bgtrotelo @ bgtrotelo 21/08/2010 23:37:48

        Υ.Γ Μπερδεψε όμως τις έννοιες. Άλλο Γουδί και άλλο Γουδής

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 21/08/2010 20:24:52

    "Παιδια οπως ξαναγραψα πραγματικη παγκοσμια κυβερνηση που να απορρεει απο τους λαους ειναι αδυνατον να υπαρξει.
    Για να υπηρχε θα επρεπε να εγκατασταθει ενα παγκοσμιο κοινοβουλιο στον ΟΗΕ οπου π.χ. στους 1000 βουλευτες οι 200 να ειναι Κινεζοι,αλλοι 200 Ινδοι,απειραριθμοι αλλοι τριτοκοσμικοι και μονο 60 Αμερικανοι,30 Ρωσοι και απο 10 Αγγλοι,Γαλλοι και Γερμανοι.Αυτη ειναι η αναλογια των πληθυσμων.Οποιος νομιζει οτι μπορει να υπαρξει κατι τετοιο ειναι τρελλος.Ο ΓΑΠ εννοει ενα μη εκλεγομενο κογκλαβιο.
    Εδω στην ΕΕ υπαρχουν φοβερες αντιδρασεις και ευρωσκεπτικισμος παρα τα δικαιωματα βετο των χωρων,παρα τις λιγες εξουσιες που εχουν δοθει.Μη κοιτατε την Ελλαδα,η Ελλαδα για ιστορικους λογους ειναι ανασφαλης χωρα με ανοικτα εθνικα θεματα και ο λαος ανεχεται εν τινι μετρω την ΕΕ γνωριζοντας και τη κσθυστερηση που εχει σε σχεση με αλλους.Σε αλλες χωρες αυτα δεν περνανε.
    Ο ΓΑΠ χρησιμοποιησε την κριση για να περασει μια μορφη “παγκοσμιας κυβερνησης” ως ζητιανος εκβιαζοντας οτι αν χρεωκοπησει θα θιγει το ευρω αλλα η αντιδραση της Μερκελ του περιορισε πολυ τους ελιγμους."

    η ΕΕ ομως μπορει και πρεπει να γινει ετσι..να εγλεγουμε δηλαδη απο τη βουλη τον προεδρο μας..

    ο Ρον παυ δεν εχει εξουσιες γιατι δεν ειναι εκλεγμενος..

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Aggelos 21/08/2010 20:31:26

      Μα οι κυριότερες αποφάσεις της ΕΕ που διαμορφώνουν τη ζωή μας παίρνονται από "τεχνοκράτες" που ούτε καν οι ευρωβουλευτές μας δε γνωρίζουν καλά-καλά

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 21/08/2010 21:29:34

    Το φοροτσουνάμι και το νέο κόψιμο των μισθών το ακούσατε;; Αυτός ο ξεφτίλας πρωθυπουργός θα μας κάνει χειρότερους από τους Αλβανούς. Το δεύτερο μνημόνιο είναι χειρότερο από το πρώτο. Με το πρόσημα του επικαιροποιημένου κατα τα άλλα. Ρε ξεφτίλες πασόκοι το αρχικό που υπογράψατε, τι είναι; Κείμενο προθέσεων; Η Ελλάδα πωλείται μέσω του ανακηρυγμένου ολίγιστου μεσίτη, εκπληρώνοντας επιταγές των φίλων του Σόρος κλπ. Κατα τα άλλα όλα μέλι γάλα από το πασοκοκάναλο mega, που βλέπει προβλήματα στη ΝΔ, με τον ανεκδιήγητο Μαρκογιαννάκη, ο οποίος κλέβει τη βουλευτική έδρα της ΝΔ, όπως οι πολιτικοί του φίλοι Δρακουλίνα Μητσοτάκη και ο κιλκισιώτης Γιλτίδης. Τι λέει ο θυμόσοφος λαός: ''Όμοιος ομοίω αεί παλάζει'' και ''πε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι''. Ούστ πασοκοεξαπτέρυγα του ΔΝΤ, Τατούληδες....

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ BlueSky 21/08/2010 22:58:21

      “Τατούληδες….”
      ΕΓΡΑΨΕΣ !!!

  16. F avatar
    F 21/08/2010 21:29:48

    Ἐπικίνδυνες οἱ θρησκοληπτικοῦ τύπου ἀντιλήψεις τοῦ πρωθυπουργοῦ-περιηγητῆ.

  17. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 21/08/2010 21:37:41

    Από ότι φαίνεται πάντως κάποιοι προετοιμάζουν τον στρατό ώστε να αναλάβει και αστυνομική δράση αν χρειαστεί.

    Εδώ το λινκ.

    h**p://youpayyourcrisis.blogspot.com/2010/08/blog-post_20.html

    Δυστυχώς δεν έπαιξε η είδηση και αλλού. Δεν την είδα δηλαδή.

    Θραξ Αναρμόδιος

  18. KOKKINOS ANEMOS avatar
    KOKKINOS ANEMOS 21/08/2010 21:44:21

    έπαιξε και εδώ η είδηση της καταστολής διαδηλώσεων
    http://redwildwind.blogspot.com/2010/08/blog-post_20.html

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ KOKKINOS ANEMOS 21/08/2010 23:18:28

      Το είδα.
      Και έφριξα!

  19. athamas avatar
    athamas 21/08/2010 22:06:01

    O κ. Παπανδρέου (δυστυχώς για μας όχι και «ο κ. πρωθυπουργός της χώρας» αλλά ο εγκάθετος των διεθνών εργοδοτών του) θα φύγει νύχτα με ελικόπτερο.

    Καιρός να καταλάβουμε εμείς οι πολίτες ότι έχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ - ΚΑΘΗΚΟΝ και όχι απλά το δικαίωμα να υπερασπίσουμε το Σύνταγμα «με κάθε μέσο» όπως ρητά ορίζει η ακροτελεύτια διάταξη.

    Ο κ. Παπανδρέου και η κυβέρνησή του κατάντησε το Σύνταγμα κουρελόχαρτο και δυστυχώς συνεχίζει τον ίδιο χαβά.

    «Σε ποιόν ανήκει αυτός ο τόπος;»

    Σε αυτό πρέπει να απαντήσουμε όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά.
    Και να διεκδικήσουμε τον τόπο ΜΑΣ!

  20. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 21/08/2010 22:30:29

    Σε προκυρήξεις θέσεων στα εθνικά εργαστήρια των ΗΠΑ αναφερει ότι οποιος έχει δεύτερη υπηκοότητα μπορεί να του ζητηθεί να την απομπεύσει, για προφανείς λόγους ασφαλείας: "If you hold dual citizenship and you accept a job offer for a position that requires a DOE-granted security clearance, you may be asked by DOE to renounce your foreign citizenship and retain only your U.S. citizenship"
    https://ws03snlntz.sandia.gov/psp/applicant/EMPLOYEE/HRMS/c/HRS_HRAM.HRS_CE.GBL
    Εσείς ρε κουτάβια, εχετε ανώτερο άρχοντα με ξένη υπηκοότητα, την οποία
    δεν του ζητήθηκε να αποπέμψει παρόλο που κρατάει όλα τα εθνικά μυστικά
    στα χερια του. Χαίρομαι μα την αληθεια γιά την κατάντια σας.

  21. bgtrotelo avatar
    bgtrotelo 21/08/2010 23:03:57

    Και το Σύνταγμα της χώρας τι είναι ρε. Λέει πουθενά ότι θα μας κυβερνούν άλλοι, πέρα απο αυτούς που ψήφισε ο Ελληνικός Λαός, έστω απο λάθος;

  22. Minnie avatar
    Minnie 21/08/2010 23:51:43

    http://www.mediasoup.gr/node/16492

  23. GAETANO avatar
    GAETANO 22/08/2010 00:01:43

    ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ .
    ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ .
    ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΚΟΛΛΑΝΕ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΩΡΑ . ΔΕΣ ΠΑΙΡΝΗΣ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ ΚΟΒΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΟΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ . ΑΡΑ ΑΝΑΡΧΙΑ , ΧΑΟΣ , ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ .
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΚΛΠ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΝΤ .
    ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΗΣ ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΗΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ , ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΔΑΝΕΙΣΜΟ .
    ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΤΟ ΤΥΠΩΝΗΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ .
    Η ΖΩΗ ΤΣΟΥΛΑΕΙ .
    ΜΕ ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ ? ΝΑΙ .
    ΜΕ ΕΛΕΙΨΗ ΕΙΣΓΟΜΕΝΩΝ ΕΙΔΩΝ ? ΝΑΙ .
    ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΟΣ ΕΙΣΓΩΓΩΝ ΕΞΑΓΩΓΩΝ . ΑΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ.
    ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ Η ΚΑΤΑΝΑΛΑΛΩΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΜΑΣ ΕΠΙΠΕΔΟ? ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΑΥΞΑΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΑΡΘΡΩΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ .
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ . ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ .
    ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΖΙΡΟ ΚΑΙ ΚΕΡΔΗ ΑΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΛΟΥΚΕΤΟ .
    ΔΙΟΤΙ
    Ο ΤΟΥΡΙΜΟΣ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ( ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40% ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ) ,
    ΟΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ
    ΟΙ ΕΙΣΡΟΕς ΞΕΝΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΑΓΟΡΕΣ ΣΕ ΚΛΑΔΟΥΣ ΜΕ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ .
    ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ .
    ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΧΡΕΟΥΣ ΜΑΣ. ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΓΟΡΕΣ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ? ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΤΟ 2014 ΣΤΑ 400 ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΑΕΠ ΛΟΓΩ ΥΦΕΣΗΣ ΣΤΑ 200 ΔΙΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΧΡΕΟΥΣ ΑΕΠ 200% ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ?
    ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΑΝΑΠΤΥΚΤΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΥΛΩΜΕΝΟΙ .
    ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΧΩΡΙΣ ΣΒΥΣΙΜΟ ΧΡΕΩΝ 70% ΑΠΟ ΤΑ 320 ΔΙΣ ΣΤΑ 96 ΔΙΣ , ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ , ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ 100% ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ .
    ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ Ε ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟΤΕ ΔΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΠΙΤΟΚΙΟ 2,5% ΚΑΙ ΟΧΙ 6% ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ .
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΧΡΕΟΣ 300ΔΙΣ ΠΑΡΑ ΣΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΧΡΕΟΣ 400ΔΙΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΜΕΝΑ.
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ . ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΙ Η ΕΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ . ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΖΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΙΕΖΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ . ΔΙΟΤΙ ΤΟ 80% ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΕΚΕΙ ΦΑΓΩΘΗΚΕ . ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ . 600.000 ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΔΗΜ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ( ΑΠΟ ΤΟΥΣ 1.1 ΕΚ ) ΜΕ 25.000 ΕΥΡΩ ΙΣΟΝ 15 ΔΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΕΠΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΙΣΟΝ 300 ΔΙΣ . ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΕΨΙΜΕΙΚΑ ( ΜΙΖΕΣ ΚΑΙ ΛΑΔΩΜΑΤΑ ) ΑΛΛΑ 20-30 ΔΙΣ ΝΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ .
    ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΚΑΠΟΤΕ ΘΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ . ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ? Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ . ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ . ΣΕ ΤΕΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΔΝΤ . ΑΛΛΑ ΝΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ .

    • Μisha avatar
      Μisha @ GAETANO 22/08/2010 19:50:24

      ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ και επιχειρήματα που προβάλλονται από πλειάδα οικονομολόγων ελλήνων και ξένων.

  24. firiki2010 avatar
    firiki2010 22/08/2010 00:07:55

    Για τυχόν ενδιαφερομένους "Πάνω από τα εθνικά συμφέροντα?" http://firiki2010.wordpress.com/

  25. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 22/08/2010 06:52:45

    Εχουμε τά κότσια,επειδή ή εθνική τραγωδία είναι ισοδύναμη μέ αυτή τής Μ.Ασίας,
    νά δικάσουμε μέ τή κατηγορία τής εσχάτης προδοσίας,τούς παρακάτω,κατ΄απόλυτο
    σειρά προτεραιότητος?

    1.-Ολων των στρατιωτικών ηγητόρων από τό 1974 έως καί σήμερα,τών ορκισμένων
    γιά τή διαφύλαξη τής ακεραιότητος τής Ελλάδος πού επέτρεψαν τήν δημιουργία
    γκρίζων ζωνων,τά διάτρητα σύνορα,τούς απειρους λαθρομετανάστες..

    2.-Μεγάλο αριθμό δικαστών-παραδικαστικά κυκλώματα-γιά τή συγκάλυψη εγκλη-
    ματικών πράξεων καί παραλείψεων κυβερνητών,βουλευτών,κρατικών οργάνων΄
    επωνύμων,δημοσιογράφων,είς βάρος τού δημοσίου συμφέροντος,σύμφωνα καί
    μέ ανάλογη δήλωση πρόσφατα συνταξιοδοτηθέντος δικαστικού λειτουργού.

    3.-Δημοσιογράφους καί ΜΜΕ γιά τήν εντελώς ψεύτικη πληροφόρηση,μέ σκοπό
    τήν εξυπηρέτηση ιδιοτελών συμφερόντων,σέ βάρος τού δημοσίου συμφέροντος.

    4.-Ολων τών πολιτικών,τών εμπλεκομένων σέ σκάνδαλα καί κακοδιοίκηση,έστω
    καί μέ απλές ενδείξεις,επειδή η ζημιά πού προκάλεσαν στή Πατρίδα είναι
    τεράστια γιά τά επόμενα τουλάχιστον 80 χρόνια.

    Εάν δέν έχουμε τά κότσια νά καθίσουμε τούς παραπάνω στό σκαμνί,ας
    κάτσουμε αναπαυτικά πάλι στούς καναπέδες μας,μέ τά πρωινάδικα,νά μας
    κάνουν λάχανα τά μυαλά μας,μέχρι νά γίνουμε εμείς καί τά παιδιά μας
    γιουσουφάκια στά νέα αφεντικά μας.

  26. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 22/08/2010 09:56:43

    Ο κος ΓΑΠ μπορεί να βολευεται με τον τίτλο του ύπατου αρμοστή ή του αντιβασιλέα διότι δεν θα χρειάζεται την σύμφωνη γνώμη του Λαού για να κυβερνήσει αλλά του πάγκόσμιου άρχοτα και έτσι όπως είναι και το δείχνει πειθήνειο όργανο και καλό παιντί!'Ολα αυτά που είπε αν δεν του τα υπαγόρευσε ο παγκόσμιος άρχων , ίσως να τα είπε αποβιβαζόμενος από το κανό του μετά από μέτριο "μπότζι"(δεν χρειάζεται και πολύ δυνατό!).
    Ο Λαός που του έδωσε την εξουσία πέρυσι , για να τον ξελασπώσει και να μοιράσει τα λευτά που υπήρχαν , τί να λέι άραγε!!!!!

  27. ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ avatar
    ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 22/08/2010 11:12:19

    Το πρόβλημα φαίνεται πως δεν είναι τόσο απλό, και λέω άντε και ο ΓΑΠ λέει αυτά που λέει, οι λοιποί πολιτικοί θεσμοί που είναι και τι κάνουν? Αυτός ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας που τα ακούει όλα αυτά περί μειωμένης εθνικής κυριαρχίας κλπ που είναι και τι κάνει? Ας δώσει την παραίτησή του (85 χρονών είναι νομίζω) αν έχει λίγη ευθιξία να μπούμε σε άλλη πορεία σιγά - σιγά.

  28. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 22/08/2010 14:40:55

    ΣΠΥΡΟ,
    Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ.
    ΑΝ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΠΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΠΡΑΓΑΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ.

    ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ.
    ΞΕΧΝΑ ΤΟ ΑΥΤΟ.

    ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΙΤ.

    ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΡΑΖΑΤΕ, ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΜΟΝΩΝΣΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΩΝ.

  29. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 22/08/2010 14:45:16

    Όποιος "ονειρεύεται" παγκόσμιες διακυβερνήσεις, πρέπει πρώτα να εξηγήσει ποια θα είναι η δημοκρατική νομιμοποίηση μιας τέτοιας "κυβέρνησης", πως θα ελέγχεται και από ποιους, ποια θα είναι η νομιμοποίηση των ελεγχόντων και σε ποιους και με ποιο τρόπο όλοι αυτοί θα δίνουν λόγο για τα πεπραγμένα τους (accountability). Αφού απουσιάζουν παντελώς τέτοιες διευκρινίσεις, έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω ότι όποιος αναφέρεται σε παγκόσμιες διακυβερνήσεις γενικά και αόριστα, είναι φασίστας και προδότης.

    • ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
      ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ @ Γιάννης Χριστόπουλος 22/08/2010 14:50:23

      ΓΙΑΝΝΗ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ ΚΑΙ ΧΙΤΛΕΡ ΕΙΝΑΙ.
      ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΗΤΑΝ.
      Η ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ. ΣΥΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΕΤΑΙ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΩΣ ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ.

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 22/08/2010 16:03:17

        Ο Μουσολίνι δεν ήταν απλός σοσιαλδημοκράτης με την έννοια που δίνουμε σήμερα στην λέξη, ήταν ακραίος λαϊκιστής αριστεροσοσιαλιστής με επαναστατική ρητορεία και ακραίες θέσεις. Ήταν υπερφιλόδοξος, μεγαλομανής και άνθρωπος των άκρων, στην πορεία πάντρεψε τον σοσιαλισμό του με τον ιταλικό εθνικισμό και έγινε ό,τι έγινε.
        Ο Χίτλερ είχε λιγότερα σοσιαλιστικά "ένσημα" από τον Μουσολίνι, ήταν μιλιταριστής από μικρός και μισούσε τους εβραίους και τους μπολσεβίκους. Ο Μουσολίνι αντιθέτως, ήταν παντρεμένος με Εβραία και δεν διακρίθηκε για τον αντισημιτισμό του παρά μόνο για την μωροφιλοδοξία του!

      • athamas avatar
        athamas @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 22/08/2010 18:49:19

        O Χίτλερ μισούσε τους εβραίους και τους μπολσεβίκους και εν μέρει μπορείς να τον «δικαιολογήσεις» ή να τον κατανοήσεις τέλος πάντων επειδή ούτε οι εβραίοι ούτε οι μπολσεβίκοι ήταν το δικό του έθνος, η δική του φυλή, ο δικός του λαός.

        Πως όμως να κατανοήσεις και πως να δικαιολογήσεις αυτούς που όχι μόνο μισούν αλλά και ξεπουλάνε την φυλή τους, την πατρίδα τους, το έθνος τους, τον λαό τους και μετατρέπουν σε μελλοντικούς σκλάβους κάθε Έλληνα που γεννιέται;

        Πώς;

        Μπορεί κάποιος να βρεί δικαιολογία;
        Μπορεί κάποιος να δείξει κατανόηση στους σύγχρονους Εφιάλτες;;;

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Γιάννης Χριστόπουλος 22/08/2010 19:46:44

      Συμφωνώ με την ουσία του σχολίου σου, αλλά όχι με τους τελευταίους χαρακτηρισμούς σου. Ο πρωθυπουργός φοβάμαι ότι κατέχεται από διάφορες αφελείς εμμονές, συνέπεια του κακοχωνεμένου "κοσμοπολιτισμού " του (αυτό είναι ίσως και η απάντηση στο ερώτημα του athamas).Δυστυχώς η αφέλεια δεν τον κάνει λιγότερο επικίνδυνο.

  30. Κικη avatar
    Κικη 22/08/2010 16:35:41

    Ειμουνα νια και γερασα.
    Μετα απο 45 χρονια θα ξαναβγω στους δρομους φωναζοντας Ενα -Ενα -τεσσερα.
    114,και θα κλαιω για την καταντια μου και την καταντια των παιδιων μου.

  31. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/08/2010 22:19:44

    Η σύγκρουση που έρχεται, ως συνήθως, θα είναι δικομματική, της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ. Θα έχει και τους πιό μικρούς, ως "γλάστρες", ωιμέ.
    Μου φαίνεται πώς ακούω τη φωνή του Λευτέρη Βενιζέλου και του Θεοτόκη, μόνο που τώρα βγαίνει από την TV. Είμαστε Μεσοπόλεμος, "ανίατα Μεσοπόλεμος".

  32. Άργος avatar
    Άργος 23/08/2010 07:09:38

    Παρατηρώ πολεμική στην κατεύθυνση του επίσημου εκφραστή κι ηγέτη του ΠΑΣΟΚ, και λιγότερο ή καθόλου στο κόμμα που κυβερνάει. Γιατί στο απυρόβλητο οι συνεργάτες;

    Βλέπω την πεποίθηση πως το άλλο μεγάλο κόμμα είναι η ελπίδα για έξοδο από την κρίση και αποκατάσταση.

    Δεν βλέπω την παραμικρή νύξη για τις ευθύνες αυτού το κόμματος για την σημερινή κατάσταση,

    αντίθετα, η πεποίθηση ότι θέλει να προσφέρει λύση παρουσιάζεται χωρίς την Ιστορική τεκμηρίωση της Οικονομίας και της Πολιτικής των μεταπολιτευτικών καιρών.

    Διαβάζω κατεβατά από ευχολόγια για αγανάκτηση κι εξέγερση. Εκεί που απουσιάζει η τεκμηριωμένη από την πραγματικότητα αντίληψη των πραγμάτων για απόδοση ευθυνών, τα περί αγανάκτησης κι εξέγερσης γίνονται είτε ευχολόγια, ή


    ύποπτα.

  33. CHRISTOS avatar
    CHRISTOS 23/08/2010 12:37:39

    Ας μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος ο Γ.Α.Π. είχε πει ότι "χάνουμε την εθνική κυριαρχία μας" το οποίο ως εσχάτη προδοσία δεν ξέρω ποια είναι η ποινή, θανάτωση, ή τι άλλο;

  34. COSTAS avatar
    COSTAS 23/08/2010 17:11:46

    Είναι ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΙ, μερικοί μάλιστα από αυτούς (όπως ο ΓΑΠ) το λένε και ανοικτά!!!
    Πρόκειται, απλά, για την χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης....