#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2010 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σύγκρουση μόλις έγινε αμείλικτη



Αλλαγή εποχής με αποσταθεροποίηση

Σε προηγούμενη ανάρτησή μας (μετά την αποστολή της βόμβας – πακέτο) στον Μιχάλη Χρυσοχοίδη, με τίτλο “Οι γερμανικές … ουρές της βομβιστικής ενέργειας”, είχαμε επισημάνει για πολλοστή φορά ότι “η εξάρθρωση του «Επαναστατικού Αγώνα» καλλιέργησε το έδαφος για τη χειραγώγηση και την καθοδήγηση κάποιων εγχώριων οργανώσεων από εξωθεσμικούς παράγοντες, μυστικές υπηρεσίες και πάσης φύσεως δομημένα συμφέροντα....”

Γράφαμε επίσης ότι, στην πραγματικότητα, είτε πρόκειται για τη «Λαϊκή Θέληση», είτε για τη «Σέχτα Επαναστατών», είτε για την ΕΝΕΔΡΑ, είτε για τη «Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς», είτε για αυτονομημένα ή δομημένα, εγχώρια ή ξενικά, συμφέροντα, είναι φανερό ότι κάποιοι τελικά απεργάζονται βαθύτερα σχέδια αποσταθεροποίησης.

Έχουμε επίσης επισημάνει κατά καιρούς την “σύμπτωση” μεθόδων και ενεργειών της τρομοκρατίας με το κοινό ποινικό έγκλημα.

Μετά την σημερινή δολοφονική επίθεση εναντίον του Σωκράτη Γκιόλια οι εκτιμήσεις εκείνες καθίσταται πλέον βεβαιότητα.

Η Αστυνομία αποδίδει ήδη την ενέργεια στην “Σέχτα¨, αλλά η μέθοδος εκτέλεσης παραπέμπει σε μεθόδους της ρωσικής Μαφίας (ειδικά το πρωινό ξύπνημα).

Όλοι θυμούνται επίσης όσα γράφονταν για τις διασυνδέσεις της “Σέχτας” με το Συνδικάτο του Εγκλήματος του Κορυδαλλού. Και στην περίπτωση της απαγωγής Παναγόπουλου δεν ειχαν άλλωστε πυρπολήσει το αυτοκίνητο που χρησιμοποιήθηκε;

Η σοβαρότητα και του εγχειρήματος και της κατάστασης υποδεικνύεται και μόνο από το ότι μετά τις υποθέσεις Βιδάλη και Πολκ του Εμφυλίου για πρώτη φορά δολοφονείται στην Ελλάδα δημοσιογράφος σε μια υπόθεση που αφορά καταφανώς την πολιτική συγκυρία.

Ούτε στην υπόθεση Λαμπράκη δεν τόλμησαν να σκοτώσουν δημοσιογράφο.

Αν στην περίπτωση του παγιδευμένου δέματος με αποδέκτη τον Μιχάλη Χρυσοχοϊδη (και όπως αποκαλύπτει ο “αποστολέας Χρ. Καραβέλας”) κρύβονταν ενδεχομένως, κάποια εξωθεσμικά κέντρα αποφάσεων που έχουν λόγους να ανησυχούν για τη συνέχεια των αποκαλύψεων γύρω από το τις μίζες της SIEMENS, τότε τι μπορεί να υποθέσει κανείς για τον ατυχή Γκιόλια που όπως λέγεται ενεπλάκη δημοσιογραφικά σε σοβαρότατες υποθέσεις;

Σε κάθε περίπτωση όλοι αντιλαμβάνονται πλέον ότι η κατάσταση εκτραχύνεται επικίνδυνα.

Το “σύστημα” και τα παρακλάδια του, μαζί με τους εγκεφάλους και τις παραφυάδες της τρομοκρατίας δεν περιορίζονται πλέον στο να στέλνουν μηνύματα. Χύνουν και αίμα για να διαφυλάξουν τα συμφέροντά τους.

Και δεν τολμούμε να εικάσουμε τι θα συμβεί στην συνέχεια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 19/07/2010 15:09:45

    Οπότε, χρειάζεται διακριτικότητα, εχεμύθεια, σε βάθος δημοσιογραφική έρευνα και λίγα λόγια.

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ ΑΡΚΑΣ 19/07/2010 15:48:06

      Πολύ σωστά! Ας ξεκινήσουμε. Ο Χρυσοχοϊδης με ποιούς είναι ? ))

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ http://neotera.wordpress.com 19/07/2010 15:56:47

        Τι να σε πω βρε φίλε μου; Άμα το ήξερα θα το είχα ήδη αναρτήσει στο ΑΝΤΙΝΕΑ, αλλά μήπως ξέρει και αυτός με ποιούς είναι; Ότι του λένε του κακόμοιρου του μιχαλάκη, αυτά λέει.

      • Dimi avatar
        Dimi @ http://neotera.wordpress.com 19/07/2010 16:41:17

        @ ΑΡΚΑΣ

        Ε, όχι και κακόμοιρος ο Χουντοχοϊδης!

      • Caktos avatar
        Caktos @ http://neotera.wordpress.com 20/07/2010 00:24:31

        > Ε, όχι και κακόμοιρος ο Χουντοχοϊδης!

        κακομοίρης;

  2. Άπιστος Θωμάς avatar
    Άπιστος Θωμάς 19/07/2010 15:30:46

    Μάλιστα! Καταλάβαμε.
    Το παρακράτος, πάντα χρησιμοποιούσε την "τρομοκρατία" γιά να λύνη τις εσωτερικές διαφορές του και τους γόρδιους δεσμούς του. Σχεδόν πάντα, οι δολοφονούμενοι, ήσαν πολλαπλώς χρήσιμοι γιά την πατρίδα
    Αυτού του παρακράτους, η πολιτικοδημοσιογραφική διαπλοκή, αποτελεί συστατικό στοιχείο.
    Εξ ού και η στοχοποίηση του άτυχου Γκιόλια.

    Η Σέχτα Επαναστατών λοιπόν, και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

  3. Άπιστος Θωμάς avatar
    Άπιστος Θωμάς 19/07/2010 15:34:23

    - Αν η Σέχτα Επαναστατών, είναι πράγματι αυτό που λέει,
    - Αν δεν υπάρχει πολιτικοδημοσιογραφική διαπλοκή και,
    - Αν η "τρομοκρατία" δεν είναι των μυστικών υπηρεσιών,

    Τότε,

    γιατί στην θέση του δολοφονημένου, είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος εν πολλοίς άγνωστος και, δεν είναι κάποια μεγαλοδημοσιογραφάρα των οκτώ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Άπιστος Θωμάς 19/07/2010 15:46:20

      Γρήγορα, να παρακολουθήσεις το δελτίο του μέγκα σήμερα.
      Έχει όλες τις "ορθές" απαντήσεις.

      • Άπιστος Θωμάς avatar
        Άπιστος Θωμάς @ Orestios 19/07/2010 17:08:30

        Δεν καταλαβαίνω το πνεύμα της απάντησής σου.
        Είναι προτροπή πρός εμένα ή χλευαστική αναφορά πρός το συγκεκριμένο δελτίο;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Άπιστος Θωμάς 19/07/2010 17:36:04

      Να λάβεις υπόψιν σου και το γεγονός ότι οι μεγαλοδημοσιογραφάρες φυλλάσονται.
      Ο Γκιόλιας ήταν εύκολος στόχος, όπως και ο αστυνομικός.

      • Άπιστος Θωμάς avatar
        Άπιστος Θωμάς @ tiramola 19/07/2010 18:57:26

        Θα στο κάνω λιανά :
        Οι μεγαλοδημοσιογράφοι, είναι μέρος του συστήματος. Συνεπώς, είτε φυλάσσονται είτε όχι, δεν κινδυνεύουν.
        Αν, αντίθετα, δεν ήταν μέρος του συστήματος, τότε, είτε φυλάσσονταν είτε όχι, θα κινδύνευαν τόσο, όσο και ο Γκιόλιας. Αν το σύστημα αποφάσιζε να σκοτώση κάποιον από αυτούς, δεν υπάρχει δύναμη ικανή να το αποτρέψη.
        Επομένως,
        - Αν η Σέχτα Επαναστατών, είναι πράγματι αυτό που λέει,
        - κ.λ.π (επαναλαμβάνω ολόκληρη την αρχική ερώτηση).

        Εν τέλει, η κοινή λογική λέει ότι, "τρομοκρατία" και πολιτικό σύστημα, συνδέονται άρρηκτα, ενώ η μεγαλοδημοσιογραφία, αναλαμβάνει να εκλαϊκεύει γιά τον χύδην όχλο, τα μηνύματα πού πρέπει να αφομοιωθούν.

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/07/2010 15:41:18

    "...είναι φανερό ότι κάποιοι τελικά απεργάζονται βαθύτερα σχέδια αποσταθεροποίησης."

    Δε νομίζω ότι πρόκειται για σχέδια αποσταθεροποίησης, αλλά για σχέδια ...σταθεροποίησης του καθεστώτος, για να κλείσουν τα στόματα και να βγουν χωρίς αναταράξεις τα δύσκολα χρόνια που έρχονται.
    Σχέδια αποσταθεροποίησης είχαμε επί Κυβερνήσεως Καραμανλή, όταν εσκαγαν τυφλές βόμβες δεξιά και αριστερά θέτοντας σε κίνδυνο αθώους ανθρώπους. Θυμάται κανείς τη βόμβα στην τελευταία προεκλογική συγκέντρωση της ΝΔ;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιώργος 19/07/2010 16:38:28

      Πολύ σωστά! Δεν είναι σχέδιο αποσταθεροποίησης, αλλά... σταθεροποίησης του καθεστώτος!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 19/07/2010 16:48:03

        Συμφωνώ.

  5. Kalliban avatar
    Kalliban 19/07/2010 15:43:31

    Σε κανέναν δεν αξίζει να πάει έτσι...
    Από πλευράς λαϊκής αποδοχής, η σέχτα Κολομβιάνα, πέθανε.
    Νομίζω πως τους αναζητούν για να τους αποκαλύψουν και οι πολίτες τώρα.
    Ίσως αποδειχθεί κομβικό γεγονός.

  6. πολίτης avatar
    πολίτης 19/07/2010 15:45:05

    Μπήκα στη ζούγκλα, να διαβάσω κι εγώ τι λέει ο μάκης,είναι εμετικός ο άνθρωπος. Δεν ξέρει ότι με μια αναζήτηση των ονομάτων τους μπορεί κανείς να βρεί όσα έσουραν ο ένας στον άλλον το τελευταίο έτος και το παίζει τώρα θλιμμένος και θιγμένος; Γελοίος, ακόμη και μπροστα στην τραγωδία. Πιο αξιοπρεπές θα ήταν να έκανε την πάπια και να μην σχολιάσει τίποτα.

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 19/07/2010 15:50:00

    Που είναι ο τιραμόλας να μας μην για το πήχη που κατέβασε ο Ραφηνατος, τώρα προφανώς έχει ανέβει ο πήχης ψηλά...

  8. Paranoia avatar
    Paranoia 19/07/2010 15:55:18

    Στην Ελλάδα είμαστε δεν είμαστε οι γηγενείς 9 βαριά 10 εκατομμύρια νοματαίοι, δηλαδή λιγότεροι από τη Νέα Υόρκη.
    Στην Αθήνα είμαστε δεν είμαστε 3 άντε 4 εκατομμύρια Έλληνες δηλαδή λιγότεροι από μια κινέζικη κωμόπολη.
    Άν μιλήσουμε σε ένα άγνωστο άτομο σε δρόμο της Αθήνας και είναι Έλληνας είναι πιθανότατο να είναι φίλος φίλου ή συγγενούς μας ή ακόμα και μακρινός συγγενής μας.

    Αυτό είναι το μέγεθος της Ελλάδας.

    Παρ'ολα αυτά εδώ και 30 (τριάντα ολογράφως) χρόνια έχουμε καταφέρει να έχουμε δεκάδες τρομοκρατικές ομάδες και παραφυάδες τους οι οποίες ω του θαύματος καταφέρνουν ακόμα και το 2010 να παραμένουν "ασύλληπτες", να βομβαρδίζουν, να σκοτώνουν και να καταστρέφουν. Και όλα αυτά στο σκηνικό που περιέγραψα όπου όλοι αν ψαχτούμε μπορεί και να είμαστε μεταξύ μας και ξαδέλφια...

    Θυμάμαι παλιά, επί εποχής 17 νοέμβρη στα φόρτε της, μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση που μεγαλοεκδότης-μεγαλοδιαπλεκόμενος κυκλοφορούσε χωρίς ουσιαστική προστασία στο κολωνάκι μεσημεριάτικα. Μα δεν θα έπρεπε να φοβόταν;... Μια χεσιά τόπος είμαστε ρε λεβέντες ιθύνοντες, αρκετά με την πιπίλα της τρομοκρατίας που δεν μπορείτε να "ανακαλύψετε". Έλεος πια, ούτε σε μπανανίες της Αφρικής δεν υπάρχουν πλέον αυτά...

  9. lpap avatar
    lpap 19/07/2010 15:55:28

    Σήμερα που μίλησε ο δικηγόρος του Γκιόλια στην τηλεόραση είπε για υποθέσεις που γνώριζε. Και πως ο εισαγγελέας όταν τις δει θα υπάρξουν εκπλήξεις. Λέτε με αφορμή αυτή τη δολοφονία να σκάσουν υποθέσεις που αλλιώς δεν θα βλέπαν το φως της δημοσιότητας; Μήπως όλα αυτά είναι απλά η αφορμή; Δεν μπορεί κάπως το πουλόβερ θα αρχίσει να ξηλώνεται. Εκτίμηση κάνω φυσικά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ lpap 19/07/2010 16:03:33

      Ναι και βγήκε ο φίμωτρος και τον είπε επιπόλαιο.

    • Factorx avatar
      Factorx @ lpap 19/07/2010 16:10:14

      δηλαδη τι μας λέει ο άνθρωπος, οτι τον εφαγαν συμφέροντα; Οτι η τρομοκρατία είναι οπλισμένος βραχιωνας άλλων;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Factorx 19/07/2010 16:14:58

        Εμένα αυτή είναι η άποψή μου έστω κι αν δεν ισχύει για το σύνολο της τρομοκρατίας.

  10. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 19/07/2010 16:00:44

    Ποιός δολοφόνησε τον Παναγούλη;
    Ποιός σκότωσε τους εκδότες της δεξιάς Μομφεράτο κ Αθανασιάδη;
    Ποιός σκότωσε επιχειρηματίες π.χ. Μποδοσάκης με σκοπό να γίνει αναδιάταξη συμφερόντων στον επιχειρηματικό κόσμο;
    Ποιός σκότωσε εισαγγελείς που τόλμησαν να αγγίξουν επικίνδυνα θέματα κ σκάνδαλα;
    Ποιός σκότωσε τον Μπακογιάννη;
    Ποιός σκότωσε τον Περατικό;
    Ποιός αποπειράθηκε να δολοφονήσει τον Παλαιοκρασσά με συνέπεια να πεθάνει απο θραύσματα ρουκέτας ο 20χρονος φοιτητής Αξαρλιάν;
    Ποιός έκαψε την Ικαρία το 1993 με αποτέλεσμα να καούν ζωντανοί 13 άνθρωποι παραμονές εκλογών;
    Ποιός έκαψε 67 ανθρώπους το 2007 στην Ηλεία-κοίτα σύμπτωση- 1 μήνα πριν τις εκλογές;
    Ποιός υποκίνησε τις βιαιοπραγίες κ το πλάτσικο τον Δεκέμβριο του 2008;
    Πόιός έκαψε τους υπαλλήλους της Μαρφίν του Βγενόπουλου που τόλμησε να σηκώσει κεφάλι,τι μέρα που εκατοντάδες χιλι'αδες κόσμου βγήκανε στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν;
    Ποιός σκότωσε με 16 σφαίρες τον δημοσιογράφο Γκιόλια,στέλνοντας μήνυμα στην αδέσμευτη και μη ελέγξιμη δημοσιογραφία του Ίντερνετ που όλο κ κερδίζει έδαφος εις βάρος των σάπιων καθεστωτικών Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης;
    Είμαι σίγουρος οτι στα χείλη σας όλοι έχετε την απάντηση......

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ Μαύρος Ιάκωβος 19/07/2010 16:06:14

      Περίφημο ! Αναρτάται ! Περνάς στην αιωνιότητα ! ))

    • Dimi avatar
      Dimi @ Μαύρος Ιάκωβος 19/07/2010 16:12:27

      Και Ποιός προκάλεσε τα Δεκεμβριανά 2008 όταν η άσχημη πόλη όμορφα καιγόταν;;;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Dimi 19/07/2010 16:17:40

        Κάποιος που ήθελε "ανατροπή"

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 19/07/2010 16:23:46

        Well said, Orestios. Very well said!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Μαύρος Ιάκωβος 19/07/2010 17:02:37

      ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΟΥΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ

    • Άλκης Πατσαβούρας avatar
      Άλκης Πατσαβούρας @ Μαύρος Ιάκωβος 19/07/2010 20:35:40

      φιλε γραφεις βλακειες και ξερω ποιος εισαι....το ονομα σου ειναι γνωστο ,προσεχε !

      • Alex avatar
        Alex @ Άλκης Πατσαβούρας 19/07/2010 20:37:31

        αχαχαχαχαχ φιλαρακο θα παρω το παπακι και θερθω να σε βρω νταξει???

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Άλκης Πατσαβούρας 19/07/2010 20:50:24

        Κάνε μια διευκρίνιση σε ποιόν αναφέρεσαι,αν αναφέρεσαι σε μένα σου απαντώ θα μου κλάσεις μια μάντρα.Αυτά τα πρόσεχε αλλού όχι σε μένα,εσύ τι τύφλα σου δεν ξέρεις ταγάρι...Αν δεν αναφέρεσαι στην πάρτη μου τα παίρνω πίσω...Έντονε τσάκαλε πατσαβούρα;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Μαύρος Ιάκωβος 20/07/2010 06:56:39

      Μαύρε Ιάκωβε όλο ερωτήσεις είσαι, καμιά απάντηση δεν έχεις για μας τους αδαείς που δεν έχουμε την απάντηση στα χείλη?
      Διότι αν δεν έχεις απάντήσεις γιατί ρωτάς?
      Γράψε ευθέως τι πιστεύεις εσύ για να τοποθετηθούμε.
      Διαφορετικά άσε το παραμύθι των δήθεν αναπάντητων ερωτημάτων που τίθονται με τέτοιο τρόπο ώστε να οργιάζει η φαντασία των οπαδών.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ tiramola 20/07/2010 11:12:47

        Ε καλά για σένα η απάντηση είναι απλή...
        ο Καραμανλής και η επάρατος Δεξιά φταίει για όλα.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tiramola 20/07/2010 12:28:59

        Αν ζείς στην Ελλάδα τα τελευταία 36 χρόνια,αν ο εγκέφαλος σου δεν είναι ξεφλουδισμένος απο κομματικές προπαγάνδα κ αν έχεις βγάλει τουλάχιστον την τρίτη δημοτικού νομίζω οτι ξέρεις την απάντηση

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 20/07/2010 12:44:05

        Άντε βρε να το πάρει το ποτάμι...
        Το πράσινο παρακράτος.
        Έπεσα μέσα?

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tiramola 20/07/2010 12:54:57

        Μάλιστα, ενδιαφέρον....Ομολογείς δηλαδή οτι υπάρχει πράσινο παρακράτος που δολοφονεί αθώους πολίτες....Ενδιαφέρουσα άποψη απο έναν ψηφοφόρο του Πασοκ

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 20/07/2010 12:59:43

        Είσαι για πολλά γέλια...
        :)

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tiramola 20/07/2010 13:06:32

        Εσύ δυστυχώς για πολλά κλάματα....

  11. Orestios avatar
    Orestios 19/07/2010 16:02:13

    Ο ΠΡΟΠΟ από σήμερα παίζει νέο στοίχημα?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 19/07/2010 17:08:58

      μπα που να καταλάβει... εκτός αν πάρει για σύμβουλο το χταπόδι και του ...κάτσει τίποτα.
      Το έχω ξανά γράψει δεν υπάρχει μεγαλύτερη φούσκα ή τυχερότερος, του έχουν κάτσει δύο συγκυρίες και νομίζει ότι είναι ή μπέμπης ή μαύρο κουστούμι.
      Έχει κτίσει τον μύθο του πάνω σε μία βόμβα που έσκασε στα χέρια του ενός και στο νεκρό από την απόπειρα κλοπής ΙΧ και ξεχνάνε όλοι τις δηλώσεις:
      - για Καμπούλ και έκατσε ο Βύρωνας,
      -για την επιλογή συμβούλων (νομοπαρασκευαστικές ή για τον βιασμό φταίει ο ...ρατσισμός)
      -για την εγκληματικότητα που θρέπτει η ανέχεια και είμαστε Σικάγο
      -για το τριτοκοσμικό κέντρο
      -για την βόμβα που σκότωσε έναν αθώο και πέρασε στο κτίριο της ασφάλειας της αντιτρομοκρατικής της μυστικής
      -σήμερα για τη δολοφονία ενός δημοσιογράφου

      Αλλά μην μιλάμε για τις ....επιτυχίες του αυτός ένας απλός πολιτικός ΠΡΟ.ΠΟ είναι που με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο ανακαλύπτονται όλες οι περσινές δηλώσεις και οι φετινές επιτυχίες...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 19/07/2010 17:32:22

        στο εγώ του

  12. Greco avatar
    Greco 19/07/2010 16:04:18

    μπηκα απο περιεργεια στο indymedia
    δεν αναφερει κουβεντα για τη δολοφονια(μπορει να χαιρονται κιολας,γιατι ειχαν κατι διαφορες με το μακαριτη)

    τελικα πιο καφροψυχα ανθρωποειδη δεν πρεπει να υπαρχουν στη σημερινη ελλαδα απο αυτα τα αριστερο-ειδη με τα ψυχολογικα προβληματα και τον καμμενο εγκεφαλο

    αλλα τι ναπεις?οταν εκπεμπει με αδεια του πρυτανη μεσα απο το πολυτεχνειο...
    ο,τι σπερνουμε,θεριζουμε

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ Greco 19/07/2010 16:07:34

      Στο Σαλόνικα μόλις ανέβασαν κατάξερη την είδηση. Λέξεις ούτε 50. Κουβέντα για Σέχτα

      • peripeton avatar
        peripeton @ http://neotera.wordpress.com 19/07/2010 19:03:08

        Επειδή η φαντασία ορισμένων οργιάζει και έχουν ως αγαπημένη ασχολία το να πετάνε λάσπη:

        http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1194013

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Greco 19/07/2010 19:09:42

      Ιστοσελίδες μίσους και ανοησίας, τι περιμένεις.
      Αυτοί μπορείς να πεις από τα γραφόμενα τους ότι ζηλεύανε το τρωκτικό και άλλα blogs που είχαν μεγαλύτερη επισκεψιμότητα από αυτούς.
      Δε γίνεται όμως να αναρτάς μόνο ότι εξυπηρετεί την ακροαριστερή προπαγάνδα σου και να θεωρείς ότι είσαι ανθρωπιστής και αντιφασίστας συνάμα αλλά και να απαιτείς παράλληλα δημοτικότητα και αποδοχή.
      Οπότε το τροκτικό και ο εμπνευστής του μας κλέβουν τις συνειδήσεις θα σκέφτονται οι αντιεξουσιαστές. Κάτι πρέπει να κάνουμε για αυτό.

  13. SABONIS avatar
    SABONIS 19/07/2010 16:04:52

    ΣΕΧΤΑ CIAΤΖΗΔΩΝ!!!

  14. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 19/07/2010 16:05:19

    Πιστεύω ότι αυτοί ήταν πληρωμένοι φονιάδες. Ο ιδεολόγος τρομοκράτης δεν χτυπάει έτσι ξεκάρφωτα έναν δημοσιογράφο. Ο Σ.Γ., προφανώς άρχιζε να ενοχλεί κάποιους ή κάποια κυκλώματα. Δεν έσκυψε το κεφάλι όπως οι μεγαλειοδημοσιογραφάρες των 20:00. Όταν λοιπόν υπάρχει ο κίνδυνος να βγουν στα μπλογκς πράγματα που θα ανοίξουν μέτωπα που δεν θα μπορούσαν να κλείσουν παρά μόνο μέχρι το τέλος, τότε το σύστημα αντιδρά.

    Βγάλτε τα θέματά σας και μετά κάντε τις ανακοινώσεις σας. Προλάβετε το χρόνο. Το διαδίκτυο σας εγγυάται την ταχύτατη διάδοση της σωστής πληροφορίας.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΑΡΚΑΣ 19/07/2010 16:52:40

      Ιδεολογος τρομοκράτης;;;; Περιεργες απόψεις!!!!

  15. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 19/07/2010 16:07:04

    Συμπληρώνω:

    Ποιός έκαψε την Αττική το 2009 πριν τις εκλογές;

    Τυχαίο; Δε νομίζω!

  16. ataktos avatar
    ataktos 19/07/2010 16:10:52

    tiramola -τελικα... ήταν αναμενόμενο.... καταντήσατε μαζί με τον ΓΑΠ και την παρεούλα του όπως ο..... ΤΑΛΑΝΤΟΣ.. ΧΙΧΧΙ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 19/07/2010 19:37:12

      tiramola @SIA ...αφού δεν καταλαβαίνεται οπως ...βλέπω...και προς δόξα ..τραβάτε
      Ο μύθος του Τάνταλου...


      Ο Τάνταλος, γιος της Πλουτώς και του Δία (ή του Τμώλου σύμφωνα με άλλο μύθο), ήταν βασιλιάς της Παφλαγονίας, μια περιοχή στη Λυδία (ή σύμφωνα με άλλους της Κορίνθου ή του Άργους). Ο Τάνταλος ήταν πολύ αγαπητός στους θεούς και ο Δίας τον καλούσε συχνά στα συμπόσια τους!
      Πολλές φορές μάλιστα του αποκάλυπτε πολλά από τα μυστικά του. Ο Τάνταλος, συνεπαρμένος από την ευνοϊκή μεταχείριση των θεών,, έκλεψε αμβροσία και νέκταρ, για να το μοιραστεί με τους φίλους του! Τους έλεγε επίσης όλα τα μυστικά τους που γνώριζε. Κάποτε ο Τάνταλος προσκάλεσε στο παλάτι του τους θεούς, οργανώνοντας ένα συμπόσιο προς τιμήν τους. Κι επειδή έκρινε ότι τα τρόφιμα που είχε στο κελάρι του δεν επαρκούσαν ή θέλοντας να βάλει σε δοκιμασία την παντογνωσία των θεών, έσφαξε το γιο του τον Πέλοπα, τον κομμάτιασε, έβρασε τα κομμάτια του σε μια χύτρα, τα ανακάτεψε με τα υπόλοιπα φαγητά και τα πρόσφερε στους θεούς. Οι θεοί κατάλαβαν αμέσως τι είχε συμβεί και αρνήθηκαν το φαγητό, εκτός από τη Δήμητρα, που έφαγε τη σάρκα της αριστερής ωμοπλάτης του Πέλοπα.
      Ο Δίας φρόντισε να αναστήσει τον Πέλοπα, προστάζοντας τον Ερμή να μαζέψει τα κομμένα μέλη του και να τα βράσει στην ίδια χύτρα. Η μοίρα Κλώθω ανέλαβε να συνταιριάξει τα κομμάτια και η Δήμητρα αποκατέστησε το κομμάτι που είχε φάει μ' ένα άλλο, φτιαγμένο από ελεφαντόδοντο. Έτσι ο Πέλοπας βγήκε ξανά ζωντανός μέσα από τη μαγική χύτρα.
      Όσο για τον Τάνταλο, ο Δίας τον καταδίκασε σε αιώνια τιμωρία. Αφού τον σκότωσε, όρισε τον τόπο του μαρτυρίου του δίπλα σ' εκείνον του Σίσυφου. Από τότε ο Τάνταλος είναι καταδικασμένος να λιμοκτονεί αιώνια, ενώ βρίσκεται μέσα στην αφθονία. Είναι κρεμασμένος στο κλαδί ενός δέντρου κατάφορτου με νόστιμους καρπούς, όμως όποτε απλώνει το χέρι του να πιάσει κάποιον, ένα ρεύμα αέρα κουνά τα κλαδιά, απομακρύνοντας τα από κοντά του. Ταυτόχρονα, ενώ είναι βουτηγμένος μέχρι τη μέση στο νερό μιας ελώδους λίμνης, όποτε σκύβει για να πιει το νερό, αυτό υποχωρεί.
      Ο Τάνταλος συμβολίζει τη βασανιστική, ανεκπλήρωτη επιθυμία.

  17. Orestios avatar
    Orestios 19/07/2010 16:21:35

    Αν δεν το έχετε καταλάβει, το troktiko έχει φιμωθεί, από το πρωί ή για να πώ καλύτερα από τότε που οι κωδικοί έχουν παραβιαστεί.

  18. ευτυχια avatar
    ευτυχια 19/07/2010 16:25:41

    Πάντως σπουδαίο σεβασμό δείχνει το site του "Πρώτου Θέματος" στον νεκρό φίλο και συνεργάτη τους: Προβάλλουν τα ...οπίσθια της Demi Moore. Δεν θα περίμενα τίποτα καλύτερο απο τον Θέμο και την παρέα του, αλλά είμαστε Ελληνες και μπροστά στον θάνατο δείχνουμε μια σοβαρότητα.

  19. kennan avatar
    kennan 19/07/2010 16:32:37

    Όπως είπα και σε άλλο σχόλιο μου σε προηγούμενο post. Τι κάνεις όταν θες να ελέγξεις πλήρως μια χώρα; Την αποσταθεροποιείς!!!

  20. nikiplos avatar
    nikiplos 19/07/2010 16:33:09

    Πολύ καλή περιγραφή... Πράγματι πρόκειται για την πρώτη μαφιόζικη δολοφονία δημοσιογράφου μετά από τις υποθέσεις Πόλκ και Βιδάλη. Η περίπτωση του Π.Μπ. ήταν διαφορετική, καθώς αφορούσε τον ίδιο ως πολιτικό και όχι ως δημοσιογράφο-ερευνητή.
    Εικάζεται πάντως από την πρόσφατη δημοσιογραφική δουλειά του Εκλιπόντως... Ίδωμεν

  21. antiochos avatar
    antiochos 19/07/2010 16:38:10

    "δηλαδη τι μας λέει ο άνθρωπος, οτι τον εφαγαν συμφέροντα; Οτι η τρομοκρατία είναι οπλισμένος βραχιωνας άλλων;"
    Factor ρητορικο το ερωτημα;
    Δηλαδη η συμμορια ΚΑΙ (;)των βλαχοτσιλιαδορων που ειναι εγκλειστοι-17Ν Α.Ε-δεν ηταν οπλισμενος βραχιωνας αλλων;
    Ποιους χτυπουσαν;
    Ποιοι ειχαν προβληματα οταν χτυπουσαν;
    Ποιοι ηταν οι αμεσα ωφελημενοι;

  22. kennan avatar
    kennan 19/07/2010 16:38:15

    Οι γνήσιοι λαϊκοί αγωνιστές ή αντάρτες πόλεων, έπαψαν να λειτουργούν το 83. Τώρα, εάν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει καλώς διαφορετικά…

  23. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/07/2010 16:47:46

    Ρε παιδιά τώρα ότι και να λέμε, υπάρχει μια αίσθηση ότι το παιχνίδι χόντρυνε, αλλά σας ρωτάω: Υπάρχει κανείς μεταξύ μας που θα αλλάξει τον τρόπο γραφής του μετά τη δολοφονία;

    Ας πούμε: Όταν έρθει η επόμενη πρόταση του επόμενου Σάλλα για το επόμενο χάρισμα κρατικής περιουσίας, υπάρχει περιπτωση να μην το αναδείξουμε και να μην πάρει φωτιά το Ίντερνετ;

    Όπως και οι παλιοί κομμουνιστές, αγωνιζόμαστε για αρχές. Όπως και ο Γέρος του Μοριά, αγωνιζόμαστε για την ελευθερία της πατρίδας μας. Και είμαστε χιλιάδες και κάθε μέρα προστίθενται κι άλλοι, κι άλλοι.

    Τον Γκιόλια ποτέ δεν τον είδαμε σαν συναγωνιστή μας. Το τρωκτικό ήταν ιδιαίτερη περίπτωση στο χώρο του blogging. Κάτι μεταξύ κατεστημένου τύπου και μπλογκ. Ο Γκιόλιας πατούσε σε δύο βάρκες και τελικά έπεσε στο κενό. Αυτή είναι, πιστεύω, η βαθύτερη αιτία της δολοφονίας του.

    Γιατί δεν πιστεύω ότι εδώ πήγε κάποιος "ιδεολογικά" να τα βάλει με το Ίντερνετ και τους μπλόγκερς. Κάτι συγκεκριμένο ήταν η αιτία του φονικού.

    Αλλά και "ιδεολογικά" να πήγε για να "μας τρομάξει", βασικά θα κάνει μια τρύπα στο νερό. Δεν βλέπω κανέναν εδώ μέσα διατεθειμένο να αυτολογοκριθεί από φόβο. Η πυρκαγιά του blogging έχει φτάσει σε τέτοια έκταση που τώρα πια δεν σβήνει με τίποτα. Για το λόγο ότι ο καθένας μας νιώθει εδώ μέσα, όχι μόνον στο antinews, αλλά και στο σύνολο των διαδικτυακών κοινοτήτων ενημέρωσης, ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, πραγματικά ελεύθερος, νιώθει να αναπνέει οξυγόνο ΑΛΗΘΕΙΑΣ στο δημόσιο λόγο, ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ στα πιστεύω του καθενός και ΦΙΛΟΤΙΜΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ για μια καλύτερη χώρα.

    Αυτός είναι ο λόγος που το Ίντερνετ και το blogging έχει γίνει ένα είδος ναρκωτικού και εξάρτησης για όλους μας. Που σαν τρελλοί πάμε κάθε τρεις και λίγο να δούμε ποια είναι η επόμενη ανάρτηση τι είπαν στα σχόλια οι φίλοι και σπεύδουμε να γράψουμε αυτό που έχουμε να πούμε εμείς.

    Αυτό όλο το οξυγόνο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑΣ που μας δινει το Ίντερνετ στον κάθε ενεργό πολίτη, στο λαό ολόκληρο, δεν τρομοκρατείται δεν φιμώνεται! Απλώς δεν γίνεται! Η άλλη λύση που έχουν δηλαδή είναι να ρίξουν μια ατομικη βόμβα και να μας εξαφανίσουν όλους. Έτσι, ναι, φιμώνεται. Αλλά ΜΟΝΟΝ έτσι.

    Γιατί όσοι μέσα μας πιστεύουμε στην ΕΛΛΑΔΑ

    • peripeton avatar
      peripeton @ Επώνυμος 19/07/2010 19:25:26

      Mια σκέψη εκτός θέματος:

      Μήπως η εξάρτηση από τα ιστολόγια μας κάνει περισσότερο ανενεργούς πολίτες στον έξω κόσμο; Μήπως απλώς λειτουργούν κι αυτά ως βαλβίδες ασφαλείας του συστήματος κι αντί να πάμε να ανατρέψουμε την χούντα καθόμαστε και ξεσπάμε γράφοντας σχόλια; Μια σκέψη.....

      • Hezoklan avatar
        Hezoklan @ peripeton 19/07/2010 21:08:26

        Endiaferon...

  24. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/07/2010 16:49:02

    Πάτησα κατά λάθος πριν τελειώσω το submit.

    Γιατί όσοι μέσα πιστεύουμε στην ΕΛΛΑΔΑ, απλώς δεν έχουμε καμία άλλη επιλογή παρά να συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε για αυτό που πιστεύουμε.

    Τόσο απλά!

    Venceremos!

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Επώνυμος 19/07/2010 21:39:10

      venceremos 0/

  25. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 19/07/2010 16:49:53

    Would you like to know where you'd be without us, the old US of A, to protect you? I'll tell you. The smallest fucking province in the Russian Empire, that's what! If it wasn't for us, you'd all be speaking German! Singing: Deutschland, Deutschland über alles.

    "-I used to box for Oxford.
    -I used to kill for the CIA."

    A Fish Called Wanda

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ παραέλληνας 19/07/2010 16:56:00

      Re-re-re-re-re-Re-ve-nge !

      • kennan avatar
        kennan @ Προφήτης 19/07/2010 17:02:29

        Don’t get high by your own supply!!!

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ παραέλληνας 19/07/2010 17:03:20

      Yeaaah ! Let's speak english all of us ! Viva Anna Diamantw Bildeberg ! George Papandriew and family ! Dora Mitsotakis and Karatzafurer ! Romantic Kyrkos fysarmonika !

      • Orestios avatar
        Orestios @ http://neotera.wordpress.com 19/07/2010 17:11:37

        Let's become Real Patriots!

      • Σαος avatar
        Σαος @ http://neotera.wordpress.com 19/07/2010 18:01:51

        what da fuck is goin'on biatches??? :-P

      • tiramola avatar
        tiramola @ http://neotera.wordpress.com 19/07/2010 18:17:37

        English motto..
        If you want to be funny, fuck yourself and keep your money.

  26. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/07/2010 17:00:40

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΙΣΟΣ ΑΒΥΣΣΑΛΕΟ.
    ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΙ....ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΑΛΥΤΕΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ!!
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΡ0Σ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

    • peripeton avatar
      peripeton @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/07/2010 19:28:42

      Ρε παιδιά, δεν υπάρχουν και δεν χωρούν συναισθηματισμοί στο παρακράτος. Οι δολοφόνοι απλώς έκαναν την δουλειά τους. Πληρωμένοι ήταν είτε ψευτοεπαναστατες σέχτας είτε δολοφόνοι του συρμού. Σιγά που δείχνει και μίσος..Απλό επαγγελματισμό δείχνει κι αυτό είναι που φοβίζει. Το ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν και πολύ δυνατές πλάτες, και ξέρουν ακριβώς τι κάνουν. Τα κίνητρα δεν τά'χαν οι δολοφόνοι αλλά αυτοί που τους προσέλαβαν.

  27. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 19/07/2010 17:03:14

    τάδε έφη Μάκης στη ζούγκλα...

    Ο ξεχωριστός για μένα Σωκράτης, ο μοναχικός Σωκράτης, ο Σωκράτης της ηρεμίας και της φουρτούνας, ο δικός μου Σωκράτης πέρασε σε αντίπαλα στρατόπεδα, διαφορετικής φιλοσοφίας και πρακτικής. Χωρίς υπογραφή και πρόσωπο.

    Το τελευταίο είναι το σημείο στο οποίο οφείλουν να σταθούν όσοι επιθυμούν να μάθουν την αλήθεια για ό,τι κρύβεται πίσω από τη δολοφονία του Σωκράτη


    τι θέλει να πει ο ποιητής;

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ σιδεράκιας 19/07/2010 17:06:59

      Κάτι ανάλογο μ' αυτά που έλεγε για το Θέμο. Η ίδια γελοία δραματοποίηση...

  28. Orestios avatar
    Orestios 19/07/2010 17:19:21

    Περίμενα να το είχες ήδη καταλάβει.

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/07/2010 17:19:32

    Έγραψες Ορέστιε!

  30. Orestios avatar
    Orestios 19/07/2010 17:21:29

    Επιτυχίες? Πού?

  31. Greco avatar
    Greco 19/07/2010 17:28:00

    i love petsalnikov

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/07/2010 17:30:15

    Όπως έγραψα και σε άλλη ανάρτηση:

    …ας έγραφε κάποιος το 2000 για 200.000 για πολιτική χορηγία
    …ας έγραφε κάποιος το 2001 για 83.000.000 για υποβρύχια που γέρνουν
    …ας έγραφε για μίζες σε συμβάσεις
    κτλ… όλα με απόλυτη διαφάνεια και για το δημόσιο συμφέρον είχαν γίνει και θα πήγαινες μέσα και για συκοφαντική δυσφήμιση…για αυτό το διαδίκτυο ενοχλεί επειδή η είδηση δεν φιλτράρεται με βάση τη σχέση δανειζόμενου δανειστή και ελεγχόμενου εκλεκτή όπως στα παραδοσιακά ΜΜΕ…

    Φυσικά και στο διαδίκτυο υπάρχουν προτιμήσεις πεποιθήσεις ή κατευθύνσεις και σκουπίδια, όπως και σε κάθε μορφή κοινωνικής δραστηριότητας.Δεν μπορούν όμως να ομαδοποιούνται και να ισοπεδώνονται όλα καθώς η ομοιομορφία και η ισοπέδωση είναι η χειρότερη μορφή φασισμού.
    Τους ενοχλεί λοιπόν τους αυλικούς αυτή η απώλεια ελέγχου της ατμόσφαιρας της αυλής, η δημοσιοποίηση της γνώσης της γειτονιάς, του χώρου εργασίας, της αποκάλυψης που δεν αποσκοπεί στην εξυπηρέτηση.
    Για κάποιο λόγο κάποιοι επέλεξαν να αφαιρέσουν μια ανθρώπινη ζωή για να φοβίσουν ...τι; Τα πληκτρολόγια; κάποιοι είναι κολλημένοι στο παρελθόν και απλά ξεπερασμένοι, μόνο ο οίκτος λόγω της παθολογικής τους κατάστασης τους αρμόζει.
    Κρίμα για την οικογένεια του ανθρώπου που χάθηκε αλλά το μόνο αμείλικτο είναι το κόλλημα των ξεπερασμένων που ζουν στην εικονική πραγματικότητα του εγώ τους...

  33. hercules avatar
    hercules 19/07/2010 17:39:25

    Που εξαφανίστηκε ο Αχρηστοχοίδης?? βαζει το Βούγια να κάνει δηλώσεις τώρα που βρωμάνε τα πράγματα

    • Orestios avatar
      Orestios @ hercules 19/07/2010 17:41:11

      Παίζει στοίχημα!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 19/07/2010 17:53:22

        εεε ας αγοράσουμε το χταπόδι από την γερμανία να τον βοηθήσουμε.

        Σήμερα ένας δημοσιογράφος
        Χθες ο υπασπιστής του
        Προχθές αθώοι εργαζόμενοι σε μια Τράπεζα

        καθημερινά η εγκληματικότητα και η παραβατικότητα έχουν κάνει μετατρέψει τη χώρα όχι σε Καμπούλ αλλά σε Σικάγο σίγουρα ... αλλά δεν ανησυχώ ούτε πολιτική ευθύνη υπάρχει τώρα ούτε ανικανότητα μόνο επιτυχίες...στο χταπόδι γρήγορα για σύμβουλο....

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 19/07/2010 18:06:41

        ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΡΚΑΙΕΣ ΤΟ 2007 ΚΑΙ 2009;
        Ο ΠΡΟΠΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΚΕΦΑΛΙΑ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ.ΚΤΛ
        ΟΤΙ...ΘΑ ΣΥΛΛΗΦΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΝΕΚΡΟΥΣ
        ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΤΗΣ ΜΑΡΦΙΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ...ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Ο ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ..ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Ο ΝΕΑΡΟΣ ΑΦΓΑΝΟΣ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ..
        ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΣΟΥΣΗΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΕΙΤΑΙ Ο Σ.ΓΚ..ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΒΥΣΑΛΕΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.
        ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟ ΠΙΡΙ-ΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ.
        ΠΟΛΛΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ...

  34. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/07/2010 18:13:55

    ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ!!!
    ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ;
    ΤΥΧΑΙΟ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΟΥ ΛΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΟΚΤΩ.

    ΑΣ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ η Η ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ!!!!

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/07/2010 18:39:09

    O Γκιολιας ειχε γινει πια δημοσιογραφος με επιρροη αλλα τοσο αυτος οσο και το τροκτικο ειχε ενα μειονεκτημα για τη σημερινη Ελλαδα : δεν ηταν αριστερος.
    ΔΕ μπορουμε να πουμε βεβαια οτι ηταν και δεξιος.Προσπαθουσε να κρατησει ουδετεροτητα.Αλλα και η ουδετεροτητα ειναι επιληψιμη.
    Ο λογος που ανθει η τρομοκρατια στην Ελλαδα ειναι οτι αποφευγεται να κατονομασθει η ιδεολογικη βαση της που ειναι η ακρα αριστερα.Οταν και οι υποτιθεμενοι αντιπαλοι αυτης δηλαδη ανθρωποι της ΝΔ ψαχνουν αμερικανικα φαντασματα ουσιαστικα ευνοουν τη συνεχιση της δρασης της.Η συνωμοσιολογια δινει τον αερα στην ακρα αριστερα και τους αναρχικους να συνεχιζουν τη δραση τους γιατι κανεις δεν τους βλεπει ως αυτο που πραγματι ειναι αλλα ολοι ψαχνουν τι κρυβεται πισω.Κρυβεται το μισος τους και οι εμμονες τους.
    Για τρεις δεκαετιες επεμενα σε συζητησεις και παρεες οτι η 17Ν ηταν κομμουνιστικη τρομοκρατικη οργανωση οπως η ιδια διακηρυσσε στα κειμενα της.Εις ματην.Μονο περιεργες θεωριες γινονταν δεκτες.Τελικα αυτοι που συνεληφθησαν ησαν κανονικοι ακροαριστεροι.
    Η σημερινη δολοφονια εγινε με οπλα της "Σεχτας Επαναστατων". Η οργανωση αυτη εχει βγαλει προκηρυξεις σε αλλες επιθεσεις και εχει απειλησει πολλους και πολλα.Διαβαστε τις προκηρυξεις και σκεφθειτε οτι μπορει και να ειναι αληθεια οπως ηταν αληθεια η 17Ν.

    • KARAGIOZIS avatar
      KARAGIOZIS @ ψυχραιμια 19/07/2010 18:56:43

      Εχω μεγάλες επιφυλάξεις για το οτι ηταν η Σεχτα πίσω απο αυτη την δολοφονία τόσο γρήγορα το βρήκε η αστυνομία? Βαλλιστική μεσα σε 2 ώρες???????????

    • neotera avatar
      neotera @ ψυχραιμια 19/07/2010 19:03:24

      Οτι η Σέχτα και το κακο συναπάντημα είναι αριστεροί σήμερα μόνο απο ενεργούμενα της Πρεσβείας τό χω ακούσει. Βεβαίως καμμία δουλειά δεν είναι κακή. Κάποιος πρέπει να την κάνει. Κατά βάση πρόκειται για υπεράσπιση ή υπερασπιστική γραμμή καλύτερα των φονιάδων από τους εντολείς τους.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ neotera 19/07/2010 19:07:44

        Kαι θα το ακουσεις παλι.Και θα ακουσεις οτι χωρις τη πρεσβεια δεν θα ειχε συλληφθει κανενας τρομοκρατης της 17Ν.
        Και θα ακουσεις οτι εχουν συλληφθει μονο τρομοκρατες της 17Ν και οχι αλλων τρομοκρταικων οργανωσεων επειδη οι αλλες οργανωσεις δεν σκοτωσαν ανθρωπους της πρεσβειας και δεν ενδιαφερθηκε να τους κυνηγησει ενω η Ελλαδα ως κρατος και ως πολιτικο συστημα ανεχεται την ιδεολογια και πραξη των τρομοκρατων και δεν πιανει κανενα αν δεν πιεζεται απο την πρεσβεια ή απο πρεσβειες.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ neotera 19/07/2010 19:36:11

        Αν εννοείς αριστερά στην Ελλάδα κάτι σαν αυτή της σκανδιναβικής προφανώς και θίγεσαι. Και εγώ θα θιγόμουν στη θέση σου.
        Αν όμως δε σου κάνει ο όρος αριστερά βάλε ακρα αριστερά. Η αριστερά στην Ελλάδα ευθύνεται μόνο στο ότι μια ζωή έδειχνε μόνιμη αδιαφορία απέναντι στη τρομοκρατία αν δεν έκλεινε και το μάτι κιόλας.

      • peripeton avatar
        peripeton @ neotera 19/07/2010 19:36:34

        Υπάρχει μια παρεξήγηση στο όλο θέμα. Οι τρομοκρατικές οργανώσεις που ελέγχονται από μυστικές υπηρεσίες (και υπάρχουν ανοικτά παραδείγματα δεκάδες σε Ιταλία, Ιρλανδία, Λατινική αμερική κτλ κτλ) δεν ελέγχονται εν γνώσει τους!! Ελέγχονται επειδή οι μυστικές υπηρεσίες έχουν είτε οργανώσει αυτές τις οργανώσεις με έναν μανδύα επαναστατικότητας (και επομένως είναι πολύ εύκολο να βρουν και μέλη) είτε επειδή έχουν διαβρωθεί από τις μυστικές υπηρεσίες και στην ουσία χειραγωγόνται. ΑΠλά τα πράματα και πολύ αποτελσματικά. Κάνουμε ό,τι έγκλημα μας βολεύει με τον μανδύα του αντιπάλου ή του φαντάσματος που εμείς δημιουργούμε ώστε μετά να το κυνηγήσουμε κιόλας με όποια μέθοδο μας βολεύει.

      • anonymous avatar
        anonymous @ neotera 19/07/2010 21:27:36

        @ peripeton

        Συμφωνώ μαζί σου αλλά θεωρώ ότι αυτό που λες είναι ένα μέρος του προβλήματος. Ισχύουν συνδυαστικά τα πιο κάτω:
        1) Ισχύει αυτό που λες
        2) ισχύει το ότι αντί για μυστικές υπηρεσίες μπορεί να έχεις επιχειρηματίες κοινούς ποινικούς κλπ.
        3) Υπάρχουν και κάποιες οργανώσεις από μόδα.

        Όλα αυτά προκαλούν κατ' αποτέλεσμα το εκρηκτικό μείγμα που έχουμε σήμερα.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ ψυχραιμια 19/07/2010 19:28:57

      Ακριβώς έτσι φίλε ψυχραιμία. Η εκτέλεση σήμερα του Σ. Γκιόλια δε διαφέρει ιδιαίτερα από τις παλαιότερες εκτελέσεις εκδοτών του δεξιού τύπου. Για τον απλούστατο λόγο. Η άκροαριστερά εκτελούσε πάντα αυτούς που διαμόρφωναν την αντίθετη άποψη, οπότε παλιότερα τους δεξιούς. Σήμερα οι δεξιοί είναι ελάχιστοι και οι περισσότεροι γραφικοί, συνεπώς το αντίστοιχα ιδεολογικό έρεισμα είναι οι κεντρώοι, οι ουδέτεροι, αυτοί που κρατούσαν ισορροπίες, τύποι σαν το Γκιόλια δηλαδή που έδωσε σαν γραμμή στο μπλογκ το μέσο όρο (καθόλου τυχαίο το ότι με αυτό το τρόπο έδωσε βήμα μάλιστα σε πολύ αποκλεισμένο κόσμο). Όπως δεν είναι τυχαίο ότι για αυτούς οποιαδήποτε μη-αναρχική ιδέα κρίνεται πάντοτε ακροδεξιά, φασιστική.

      Με κάνει να διερωτόμαι αφάνταστα γιατί ότι όλοι εκπλησσόμαστε αλλά ψάχνουμε τελικά φαντάσματα και συνομωσιολογίες. Ένα πράγμα σαν το Λιακόπουλο να μου επιτραπεί η έκφραση.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ αποκατάσταση 19/07/2010 19:41:30

        Θα σςου πω.Τεραστια ζημια εχει προκαλεσει ο αντιαμερικανισμος που εχει εισχωρησει στο χωρο της δεξιας και την εχει διαλυσει.Ειναι η μεγαλυτερη επιτυχια της ακρας αριστερας και οσο υπαρχει η ενασχοληση με φαντασματα δεν αλλαζει τιποτα.Αυτος ειναι ο λογος που εγω ειμαι σε ανοιχτη αντιπαραθεση με πολλους εδω μεσα και αδιαφορω αν με λενε πρακτορα,πληρωμενο κλπ.
        Αν δεν ασχολουμαστε με φαντασματα τωρα το 40% του λαου τουλαχιστον θα ειχε εμπεδωμενη αποψη οτι οι δολοφονοι ειναι απεναντι.Θα ηταν αδυνατον να λειτουργουν χωρις αντιδρασεις γιατι αναγκαστικα θα υπηρχαν αντιδρασεις.
        Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν γιατι υπαρχει αποπροσανατολισμος.Διεξαγεται μονομερης εμφυλιος πολεμος και η δεξια δεν απαντα γιατι ψαχνει να βρει τους ......Αμερικανους πισω απο τους δολοφονους της ακρας αριστερας ή πισω απο τους εξεγερμενους του Δεκεμβρη που ηταν ολοι κομμουνιστες και αναρχικοι.
        Ετσι βεβαια μπορουν να συνεχιζουν να σκοτωνουν και να καινε ανενοχλητοι αφου εσυ δεν θα τους κατονομαζεις και θα ψαχνεις για ανυπαρκτους ξενους.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ αποκατάσταση 19/07/2010 20:45:38

        http://www.noiazomai.net/bushplans.html

        http://www.antinews.gr/?p=6651

        δηλαδή ρε αδερφέ τί άλλο πρέπει να γίνει;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ αποκατάσταση 19/07/2010 21:07:23

        Nα γινει τι ακριβως ρε φιλε;Παλι θα γραφω οτι ο Αλαβανος και ολος ο ΣΥΡΙΖΑ,η ΑΝΤΑΡΣΥΑ,το ΜΕΡΑ και 40 αλλα κομματιδια της ακρας αριστερας ΔΕΝ ειναι πρακτορες των Αμερικανων αλλα αντιαμερικανικοτατοι απο ανεκαθεν;
        Αληθεια μπορω να μαθω ποια ειναι η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ της ΝΔ για τα Δεκεμβριανα 2008;
        Ηταν κυβερνηση ετσι δεν ειναι;Εκδηλωθηκε βιαιη αποπειρα ανατροπης της,ετσι δεν ειναι;ΠΟΙΟΙ προσπαθησαν να την ανατρεψουν;υπαρχει θεση του κομματος;μηπως δεν το εμαθε;
        γιατι δεν εγινε συζητηση στη Βουλη;γιατι ο Καραμανλης μιλησε μονο για ¨οργανωμενες ομαδες καταστροφεων";ποιων καταστροφεων;ποιας πολιτικης τοποθετησης;
        Στη γαλλικη Βουλη εγινε συζητηση για τα επεισοδια των Αθηνων αλλα στην ελληνικη δεν εγινε.Γιατι αραγε;
        Γιατι αν γινοταν ο Καραμανλης θα υποχρεωνοταν να ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΕΙ τους υπευθυνους.Και αν μιλουσε για ¨ξενους πρακτορες" θα ξεσηκωνοταν ο ΣΥΝ και η αριστερα που ειναι ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ για τη συμμετοχη τους στα Δεκεμβριανα και θα γινοταν ρεζιλι.Αν απο την αλλη πλευρα ελεγε την αληθεια (οτι δηλαδη η αριστερα επιχιερησε τη βιαιη ανατροπη της κυβερνησης της ΝΔ) αυτο δεν θα μπορουσε να περασει ετσι.Θα επρεπε να λαβει μετρα και τερμα τα γελακια και το καλο κλιμα με τους επιδοξους ανατροπεις.
        Οποτε διαδιδουμε υπογειως οτι δηθεν οι Αμερικανοι ησαν πισω απο τα επεισοδια για να το πιστεψουν οι οπαδοι μας και αφηνουμε τους αριστερους να διαλαλουν την εξεγερση που εκαναν.
        Αυτα τα καραγκιοζιλικια ομως δεν περνουν απαρατηρητα απο ολους.

      • anonymous avatar
        anonymous @ αποκατάσταση 19/07/2010 22:12:02

        ο αντιαμερικανισμος που εχει εισχωρησει στο χωρο της δεξιας και την εχει διαλυσει.

        Να μην προκαλούσε δικτατορία και Κυπριακό στην Ελλάδα για να μην υπήρχε αντιαμερικανισμός. Ξέρω θα μου πεις τις θεωρίες σου πάλι για το κυπριακό αλλά είναι αντικρούσιμες.

        ΥΓ. Μην ξεχνάς πως ότι έκαναν στην Ελλάδα έκαναν και στη λατινική Αμερική. Κι εκεί εισέπραξαν το ίδιο νόμισμα. Αριστερά παντού.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ αποκατάσταση 19/07/2010 22:12:11

        η δολοφονία ενός παιδιού μέσα στα εξάρχεια είναι ανοιχτή πρόσκληση σε πόλεμο. ό,τι ακολούθησε, από τη στιγμή που υποστηρίχτηκε με πείσμα από τις γενικές απεργίες, που ήταν προγραμματισμένες εκείνη την εβδομάδα, και έχοντας τη σιωπηρή αποδοχή του ενός τρίτου του κόσμου, ήταν απόλυτα φυσικό και δε στέκομαι σ'αυτό. εμένα μ'ενδιαφέρουν οι μπάτσοι που στα καλά καθούμενα και ενώ τους ειδοποίησαν να πάνε στο διάολο, σκότωσαν σαββατιάτικα ένα παιδάκι, οι μπάτσοι που άρχιζαν να σπάζουν βιτρίνες κουκουλωμένοι και οι μπάτσοι που είχαν ανοιχτούς λογαριασμούς να λύσουν άμα τους αφήνανε λυμένους, οι υπόλοιποι αστυνομικοί και οι ταραχοποιοί δε μ'απασχολούν. καταπληκτικό ενδιαφέρον έχουν και οι απεργοί που κάλυπταν αυτούς που έκαιγαν, το γεγονός ότι η ένταση των επεισοδίων αντί να εξασθενεί ενισχυόταν, πως τη χαριστική βολή τη ρίξαν οι υπεύθυνοι για την παιδεία μας, καθώς και όσοι ανέλαβαν να δημιουργήσουν ασπίδα προστασίας από ανήλικα παιδάκια, κατά τα πρότυπα των παλαιστινίων, οργανώνοντάς τα μέσω μηνυμάτων στα κινητά. η αντίδραση της κυβέρνησης ήταν αντίστοιχη με αυτή του Γκιόλια σήμερα το πρωί. τώρα άμα πατάς στο ότι ο καραμανλής δεν είχε περιθώρια, γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό οργανώθηκε από μέσα, και πως όλα ήταν τελειωμένα, για να μου πεις πως έπρεπε να σώσει την παρτίδα, όπως ο θείος του Κύπρο, καλά.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ αποκατάσταση 19/07/2010 22:34:07

        @ anonnymous

        Mονο που τους Αμερικανους μετα το 1990 δεν τους ενδιαφερει καθολου αν εισαι αριστερος.Φυσικα δεν τους υποστηριζουν οπως διαλαλει η δεξια συνωμοσιολογια αλλα δε νοιαζονται κιολας απο τη στιγμη που το οποιοδηποτε καθεστως δεν μπορει να συνδεθει με μια αντιπαλη αριστερη υπερδυναμη που δεν υπαρχει και να τους κανει ζημια.Γιαυτο και δε δινουν δεκαρα σημερα τι κανει ο καθε Νοτιοαμερικανος.Ουτε και τους νοιαζει αν εσυ εισαι αριστερος σημερα.Εχουν ολους τους αλλους,Τουρκους,Βουλγαρους,Αλβανους,Ρουμανους κλπ που δεν ειναι.Ετσι κι αλλιως με αλλους ασχολουνται (ισλαμισμος) και οχι με την αριστερα.
        Το να πεις θα παω αριστερα για να εκδικηθω τους Αμερικανους σημερα ειναι σα να πυροβολησεις τον εαυτο σου για να εκδικηθεις καποιον τριτο.Πολυ που τους ενοιαξε.
        Το θεμα αφορα αποκλειστικα εμας.

        @ παραελληνας

        Εγω αντιθετα με τον Καραμανλη αποδεχομαι την κηρυξη πολεμου απο την ακρα αριστερα και τους αναρχικους και δεν εχω προβλημα.Προβλημα εχουν αυτοι που πιστευουν σε εθνικες ενοτητες.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ αποκατάσταση 19/07/2010 22:49:07

        ρε συ εγώ δε μίλησα για την αριστερά, τους προκάλεσαν και αντέδρασαν και γίναν όλα μπουρδέλο, και στην τελική καλά κάνανε. εμένα με νοιάζει γιατί να προκληθούν σε τέτοιο σημείο στα καλά καθούμενα, όταν η παράταξη κουβαλάει στην πλάτη της τα γεγονότα με τον Τεμπονέρα και πρέπει ρε πούστη μου η σημαντικότερή της μέριμνα να είναι να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. και συμβαίνει αυτό το ιδιο πράγμα στην κτηνωδέστερη, προκλητικότερη και όσο πιο χύμα γίνεται μορφή. ένας μπάτσος πάει στα εξάρχεια ένα βράδυ στα καλά καθούμενα, σηκώνει τ'όπλο κι εκτελεί ένα παιδάκι. γαμώ την καραπουτανακλάρα μου. αν κάποιος ήθελε να ρίξει αυτή την κυβέρνηση και καθόταν πέντε λεπτά να το συζητήσει πως θα γίνει, δεν θα το έβλεπε σαν ενδεχόμενη λύση, ξέροντας πως αφού έγινε στο παρελθόν θα ξυπνήσει μνήμες και άιντε άλλα δέκα χρόνια στην μπάντα;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ αποκατάσταση 19/07/2010 23:09:14

        @ παραελληνας

        Γιατι δεν ξερεις ποτε θα συμβει.Γιατι αν συνεχεια σκεφτεσαι οτι η "παραταξη κουβαλαει τα γεγονοτα με τον Τεμπονερα" καλυτερα να το διαλυσεις και να μην επιχειρησεις να ξανακυβερνησεις.
        Ο νεκρος επωαζοταν καθε Πεμπτη στα πανεκπαιδευτικα συλλαλητηρια.Καθε Πεμπτη ξυλο και επικινδυνα παιγνιδια.Με τη λογικη σου δεν επρεπε ποτε να βγει νομος πλαισιο για τα πανεπιστημια γιατι θα τα εκαιγαν και μπορει να υπηρχε νακρος.
        Επισης καθε λιγο και λιγακι γινοταν επιθεση σε αστυνομικα τμηματα παλι με τον ιδιο στοχο.Εσυ ομως λες οτι πρωτος στοχος της παραταξης ηταν να μην υπαρξει νεκρος.Και πως μπορει να εξασφαλισθει αυτο παρα μονο με την αποσυρση της αστυνομιας;Αυτα σκεφτοταν και ο Παυλοπουλος.
        Ο Κορκονεας ειχε προσληφθει επι ΠΑΣΟΚ και το 80& της σημερινης αστυνομιας το ιδιο.Που να ξερεις ποιος ειναι ποιος;Πρεπει να ακινητοποιηθει η αστυνομια επι ΝΔ λογω της προκαταληψης των αριστερων;Δεν εισαι καλα.
        Βλεπεις τωρα που το ΠΑΣΟΚ τους κοβει μισθους και συνταξεις που δε βγαζουν κιχ;
        Δηλαδη ισχυριζεσαι οτι αν αυριο ξαναελθει η ΝΔ πρεπει να ακολουθει η αστυνομια "αμυντικη σταση¨γιατι εκνευριζονται οι ευερεθιστοι αριστεροι περισσοτερο οταν ειναι η ΝΔ κυβερνηση;
        Αν ειναι ετσι καλυτερα να ξαναγινει εμφυλιος να τελειωνουμε μια και καλη ή να διαλυθει η ΝΔ για να μην τους ενοχλει.Αλλη λυση πραγματικα δεν υπαρχει.

      • anonymous avatar
        anonymous @ αποκατάσταση 19/07/2010 23:10:18

        Ψυχραιμία,
        εγώ δεξιός είμαι, δεν είμαι αριστερός αλλά τους Αμερικανούς δεν τους πάω γιατί έκαναν κακό στη χώρα μου.
        Είναι ισχυροί, πρέπει να συνεργαζόμαστε αλλά από μακριά κι αγαπημένοι.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ αποκατάσταση 19/07/2010 23:31:22

        @ anonymous

        Το καταλαβα.Εκεινο που επισημαινω ειναι οτι μετα το 1990 και το τελος του ψυχρου πολεμου δεν εχουν καμμια σκασιλα οι Αμερικανοι αν υπαρχει ή δεν υπαρχει ισχυρη αριστερα στην Ελλαδα.Αυτο αφορα εμας και μονο.
        Και επειδη αφορα εμας πρεπει να αντιμετωπιζουμε τις πολιτικες εξελιξεις ανεπηρεαστοι απο προπαγανδες και δικαιολογησεις.Ο Καραμανλης επαιξε ενα παιγνιδι κατευνασμου της αριστερας με διαφορες κολακειες και αμοιβες.Οταν ναυαγησε το Δεκεμβριο 2008 αρνηθηκε να κατονομασει τους υπευθυνους για να μη χαλασει τις σχεσεις του.Αυτο ειναι ολο.Και μια προβλεψη.Καθε χρονο θα "εορταζονται" τα Δεκεμβριανα οπως το Πολυτεχνειο απο κανονικα αριστερα κομματα και να δω τι θα λενε τοτε στη ΝΔ.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ αποκατάσταση 19/07/2010 23:41:19

        διακρίνω μια ελαφρά μονολιθικότητα, η οποία ελπίζω να μην οφείλεται σε ποντιακό αλτσχάιμερ, αλλά παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να εξηγήσω τη θέση μου, ότι αυτά που συμβαίνουν σήμερα είναι εξαρτημένα από τα γεγονότα εκείνου του δεκεμβρίου και συγκεκριμένα δρομολογήθηκαν εκείνη την εποχή με την πτώση της κυβέρνησης σε πρώτη φάση. το mega την επόμενη μέρα έδειξε πειραγμένο βίντεο ότι υπήρχε κόσμος που φώναζε "ο λαός πεινάει, εκδίκηση ζητάει", σφυρίζοντας ουσιαστικά την έναρξη των επεισοδίων, τα οποία χορογραφούσε καθ'όλη τη διάρκειά τους με την Τρέμη να βγαίνει με κάτι μούτρα πεσμένα κάτω και εναλλαγή αηδίας και οργής στο βλέμμα ουσιαστικά υποβάλλοντας αυτά τα συναισθήματα στους πλειοψηφούντες χαμηλής νοημοσύνης συμπολίτες μας, αριστερούς και δεξιούς. τα υπόλοιπα λαμόγια απλά υπήρχαν. αφού λοιπόν ο λαός εξεγέρθηκε, εκτονώθηκε και τελικά έριξε, για να μην πω ισοπέδωσε, την κυβέρνηση των δολοφόνων, ήρθε ο γαπ έτοιμος με το κλειδί στο χέρι, όμως ό,τι και να κάνει δεν προβλέπεται ο κόσμος να αντιδράσει μαζικά, γιατί τότε θα συμβεί μια μεγάλη ανατροπή. ο κόσμος θα παραδεχτεί ότι είναι μαλάκας και αυτό δε γίνεται. αυτό είναι ταμπού. γιατί ρε φίλε είσαι μαλάκας όταν ρίχνεις αυτόν που εξασφάλισε με κάθε τρόπο και κόστος τα συμφέροντά σου, για να βγάλεις να σε σώσει αυτόν που στη συνέχεια σε σκίζει. όμως μετά τα τριαντα χρόνια πασοκικό κωλογλύψιμο προκειμένου να κυβερνάνε, ο κόσμος το έχαψε και θεωρεί εαυτόν ξύπνιο. πάνω σε αυτό το πείσμα και τη μειονεξία του παντοτινού έλληνα χωριάτη πάτησαν αυτοί που τώρα ελέγχουν την κατάσταση, και στην απαράβατη μία αλήθεια: το πασόκ είναι το όπιο του λαού, αδερφέ.

  36. fitsulas avatar
    fitsulas 19/07/2010 18:41:12

    Τα λέτε, τα γράφετε αλλά δεν τα πολυπιστεύετε. Τελούμε υπο κατοχή, τι πρέπει να γίνει για να το εμπεδώσετε; Να φωνάζουν οι Σέχτες "ράους, ζβάιν, παπίερ" και τα ρέστα; Και πρέπει να αλλάξουμε και την ορολογία, ο όρος "τρομοκρατία" είναι ο φερετζές τους. Τραμπούκοι, γερμανοτσολιάδες, στρατός κατοχής, βάφεν είναι λέξεις που θα έπρεπε να τους χαρακτηρίζουν. Όποιος μιλάει πεθαίνει. Τέλος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ fitsulas 19/07/2010 18:46:18

      Δεν ξερω τι νομιζεις για τους αλλους αλλα εγω πιστευω αυτα που γραφω.
      Δεν υπαρχει καμμια κατοχη.Υπαρχει το καθεστως της μεταπολιτευσης με βασικο πυλωνα το ΠΑΣΟΚ,δεξιο αλλοθι τη ΝΔ,τοτεμ της φυλης που πρεπει ολοι να προσκυνουμε ακομη και αν δεν τους ψηφιζουμε την αριστερα και τρομοκρατικο παρακρατος την ακρα αριστερα και τους αναρχικους.
      Ειναι καθαρα ελληνικης κατασκευης.

  37. Tassos avatar
    Tassos 19/07/2010 19:11:15

    Εγώ θα διαφωνήσω. Και η 17 Ν και ο Επαναστατικός αγώνας και ο ΕΛΑ ήταν αυτό που λέγαν. Ανθρωποι της διπλανής πόρτας. Γελοίοι, καραγκιόζηδες, κατώτατης νοητικής υποστάθμης (γέλασε ο κάθε πικραμένος με τους καραγκιόζηδες τους Ξηρούς), πυροβολημένοι στον εγκέφαλο σαν τον Τσιγαρίδα, ανθρωπάκια τύπου Αγγελέτου Κανά αλλά ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝ. Αναρχικοί δεν ήταν προφανές ότι ήταν ο ΕΑ? Ε, νάτοι. Η χοντρο Ρούπα, ο Μαζιώτης που τον πιάναν κάθε 10 χρόνια και οι άλλοι οι φθισικοί. Η Σέχτα τί βγάζει από τις προκηρύξεις της ότι είναι? Υπάνθρωποι που μισούν τους πάντες, την κοινωνία ολόκληρη (έχουν χρησιμοποιήσει ακριβώς αυτές τις εκφράσεις) που έχουν βρίσει ακόμη και τους αναρχικούς. Χουλιγκάνοι, άνθρωποι του υποκόσμου, παράφρονες εγκληματίες που ενδύονται τα ιμάτια κάποιου ακαθόριστου ΖΟΡΡΟ. Δεν πιστεύω σε συνωμοσίες. Το λούμπεν περιθώριο της ελληνικής κοινωνίας είναι.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ Tassos 19/07/2010 19:33:09

      Μα η "λουμπενοποίηση" της κοινωνίας και η εξαφάνιση της μεσαίας τάξης είναι ο βασικός στόχος του εξουσιασμού. Από εκεί αντλεί υπάκουα πρόβατα καθώς και χρήσιμους ηλίθιους για ειδικές αποστολές. Περιγράφεις τους πεζικάριους ενώ ξεχνάς τους επιτελείς που δίνουν τα φύλλα πορείας. Η πραγματικά υποδειγματική οργανωσή τους, στο στρατιωτικό αλλά ειδικά στον ιδεολογικό-εξωραϊστικό τομέα, φανερώνει εμπλοκή εγκεφάλων ανώτερης κλίμακας.

  38. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/07/2010 19:11:16

    Άρχισαν τα όργανα και οι ύαινες βγήκαν στο καρτέρι. Προ ενός λεπτού, ο Άρης Πορτοσάλτε έθεσε ανοιχτά θέμα άρσης της ανωνυμίας στο διαδίκτυο...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 19/07/2010 19:12:42

      "Η ανωνυμία μπορεί να στοιχίσει ανθρώπινες ζωές", κάπως έτσι το είπε

      • man8os avatar
        man8os @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2010 19:14:18

        Ξεκινησε η επιχειριση κρατικης τρομοκρατιας...

    • ρηγας φεραιος avatar
      ρηγας φεραιος @ Αυριανιστής 19/07/2010 19:15:46

      και με τι τροπο!!! μασωντας την γλωσσα του.
      και ο τροπος που συλλυπηθηκε; εξαισιος!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ρηγας φεραιος 19/07/2010 19:22:36

        Αποδεικνύεται κατά τον πλέον περίτρανο τρόπο πόσο μισάνθρωποι είναι όλοι αυτοί οι "ιεροκήρυκες του νεοφιλελευθερισμού". Λειτουργώντας ως ύαινες και κοράκια, δε διστάζουν να "αξιοποιήσουν" τα πάντα για να επιβάλλουν τις βαθιά ολοκληρωτικές απόψεις τους που καμουφλάρουν έντεχνα πίσω από τις αρχές του Διαφωτισμού...

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 19/07/2010 19:22:45

      Το πιο φρικτό με τον Πορτοπήδα ήταν το στυλ «τα θελε και τα παθε» που εξέφραζε και ο λόγος και η έκφραση του.Εμετός.

      • ρηγας φεραιος avatar
        ρηγας φεραιος @ Misha 19/07/2010 20:05:28

        μονο εμετος;; βαλτε οτι πιο σιχαμερο εχετε στο νου σας!!!

  39. man8os avatar
    man8os 19/07/2010 19:13:24

    man8os says:
    14/07/2010 at 18:56
    2 Σεναρια :
    Εκλογες Νοεμβριο η παραιτηση της κυβερνησης(υπο την προυποθεση οτι η ΝΔ θα βγει στους δρομους) μεχρι το Πασχα 2011.

    • Misha avatar
      Misha @ man8os 19/07/2010 19:30:35

      Η ΝΔ δε βγήκε ποτέ στους δρόμους.Μια φορά στην κηδεια του Αθανασιάδη, μία στη συναυλία για τον Μπακογιάννη στο Ολ.Στάδιο με τον Δρακουμέλ να δακρύζει και να συγκινεί το πόπολο, και μία για το Μακεδονικό.

      Έκτοτε, παντού και πάντοτε απούσα: Ίμια, Οτσαλάν, Πόλεμοι σε Γιουγκοσλαβία, Ιράκ, Αφγανιστάν. Μη περιμένεις λοιπόν ακτιβισμούς από τη ΝΔ.Μέχρι έκτακτη συνέντευξη στο Ζάππειο και πολύ είναι.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ Misha 19/07/2010 19:46:42

        Πολύ εύστοχα άλλωστε ένας βουλευτής τους ΣΥΡΙΖΑ ανέφερε κάποτε ότι η ΝΔ εκπροσωπεί την καθεστηκυία τάξη. Όπως και το ΠΑΣΟΚ ως επί το πλείστον.

  40. Alex avatar
    Alex 19/07/2010 19:54:14

    Επειδη πολλα ακουγονται και πολλα γραφονται απο παρα πολλους σχετικους και ασχετους πονηρους και μη! Και επειδη επισης τυχαινει να διαβαζω και να συμφωνω σχεδον στο ακεραιο στα οσα γραφει ο καθηγητης Γιανναρας.Εχοντας την αποψη οτι το χθεσινο κειμενο ειναι μια πολλη καλη βαση εθνικης κοινωνικης και πολιτης συζητησης για μια πλατφορμα ιδεων για το μελλον αυτης της ρημαδας της χωρας, παραθετω αυτουσιο το κειμενο του απο την Καθημερινη..

    Ευχομαι να ειναι η αφερτηρια για ενα γονιμο διαλογο..


    Απίθανη, αλλά μόνη ελπίδα.

    Tου Χρηστου Γιανναρα

    Είναι μάλλον φανερό ότι ο ελλαδικός Ελληνισμός δεν έχει ακόμη αντιληφθεί τι συμβαίνει στην Ελλάδα τους τελευταίους εννέα μήνες. Αλλά μοιάζει να μην το έχει αντιληφθεί ούτε ο Ελληνισμός της διασποράς, που συνήθως βλέπει καθαρότερα, γιατί βλέπει από μακριά.

    Οι έξω από την Ελλάδα Ελληνες ξεσηκώθηκαν δυναμικά, στη δεκαετία του ’70, για το Κυπριακό. Πέτυχαν τότε, ειδικά στις ΗΠΑ, να ανασταλεί από το Κογκρέσο η παροχή αμερικανικής εξοπλιστικής βοήθειας στην Τουρκία. Και ανέτρεψαν την πολιτική Καραμανλή-Μπήτσιου που βιαζόταν να «κλείσει» οπωσδήποτε, με οποιουσδήποτε όρους, το Κυπριακό. Γεγονός αυθόρμητης οργάνωσης, συντονισμού και μαζικών κινητοποιήσεων ήταν και ο ξεσηκωμός, στις αρχές της δεκαετίας του ’90, για το Μακεδονικό: οι λαοθάλασσες στα συλλαλητήρια της Νέας Υόρκης, του Τορόντο, του Σύντνεϋ, που τόσο λοιδορήθηκαν αργότερα (και λοιδορούνται) από κονδυλοφόρους περίεργων κινήτρων στο εσωτερικό.

    Είτε για την οικονομική ανάπτυξη πρόκειται και την ανάκαμψη από ύφεση βαθιά είτε για την άμυνα πατρώας γης και παράδοσης πολιτισμού, το βασικό προαπαιτούμενο είναι το λαϊκό «φρόνημα». Και «φρόνημα» θα πει, να είναι αυτονόητα και εμπειρικά βεβαιωμένος ο πολίτης (όχι ψυχολογικά ντοπαρισμένος από ρητορείες) ότι η κοινωνία στην οποία ανήκει και μετέχει του εξασφαλίζει ποιότητα ζωής πραγματικά πολύτιμη. Οτι η γλώσσα αυτής της κοινωνίας, με τον πλούτο της μακραίωνης ιστορικής της διαδρομής και την εκφραστική της πληρότητα, είναι προνόμιο ξεχωριστό για τη ζωή του. Οτι η γη και οι οικισμοί της πατρίδας του έχουν ομορφιά και πατίνα αρχοντιάς που του υπαγορεύουν αξιοπρέπεια. Οτι συνεχίζει η συλλογικότητα στον τόπο του να σαρκώνει συμπεριφορές, ήθη και παραδόσεις που παραπέμπουν σε «νόημα» της ύπαρξης και της συνύπαρξης πέρα από την τυφλή αναγκαιότητα των ενστίκτων. Μόνο με τέτοιες προϋποθέσεις «φρονήματος» ανασκουμπώνεται ένας λαός, για να βγει από μια οικονομική καταστροφή ή να αποσοβήσει έξωθεν απειλή.

    Τέτοιο «φρόνημα» δεν υπάρχει πια στην Ελλάδα. Σώζεται ίσως μια συναισθηματική, επιδερμική παραλλαγή του στους έξω από την Ελλάδα Ελληνες, που μπορεί να ξεσηκώνει ενθουσιαστικές εκρήξεις όταν θίγεται το «εθνικό φιλότιμο». Αλλά είναι αδύνατο να προκαλέσει κοινωνική ανάκαμψη στο εσωτερικό της χώρας. Οι Ελληνες σήμερα είμαστε ένας λαός που μοιάζει να μην πιστεύει σε τίποτα, ούτε στην ιστορία του, στη γλώσσα του, στον άλλοτε πολιτισμό του, ούτε στο κράτος του, στους κοινωνικούς θεσμούς, στη συλλογική αξιοπρέπεια. Λαός με ανήκεστα κατεστραμμένη τη γλώσσα του και τη γη του, με δραματικά χαμηλό επίπεδο κατά κεφαλήν καλλιέργειας, στερημένος λογική και κρίση, παραδομένος σε αντικοινωνικές συμπεριφορές, σε κτηνώδη εγωκεντρικά ορμέμφυτα, στον πρωτογονισμό της ζούγκλας των διεκδικήσεων δίχως την παραμικρή αίσθηση σχέσεων κοινωνίας.

    Γι’ αυτό και δεν μπορούμε να καταλάβουμε, ούτε οι ελλαδικοί ούτε της διασποράς οι Ελληνες, τι ακριβώς συμβαίνει στην πατρίδα μας τους τελευταίους εννέα μήνες. Οτι δεν πρόκειται για εφήμερη «κρίση», συνέπεια της παγκόσμιας, ούτε απλώς για κατάρρευση του καραγκιοζίδικου πολιτικού μας συστήματος. Δεν πρόκειται αυτή τη φορά για έξωθεν απειλές που επιδέχονται διαμαρτυρίες και συλλαλητήρια, για επιβουλές του χερσαίου ή θαλάσσιου χώρου, δόλιο σφετερισμό ονομάτων, ιστορίας, κυριότητας. Αυτή τη φορά πρόκειται για συντελεσμένη καταστροφή. Για απώλεια της σύνολης εθνικής κυριαρχίας, πρόκειται για διακυβέρνηση της χώρας από ξένους ελεγκτές και επιτρόπους. Μπορεί η κηδεμονία να μας προσφέρθηκε σαν σωτήρια λύση, λίγο πριν η κυβέρνηση κηρύξει «στάση πληρωμών» και αρχίσουμε να σφαζόμαστε στους δρόμους για λίγα τρόφιμα. Αλλά δεν παύει να συνιστά συντελεσμένη καταστροφή.

    Και ούτε συγκρίνεται με τις περιπτώσεις άλλων χωρών που τέθηκαν επίσης, για κάποιο διάστημα, υπό κηδεμονίαν. Εδώ έχουμε νόσο που έχει αχρηστέψει ζωτικά όργανα του κοινωνικού σώματος. Ο εγκέφαλος (η κυβέρνηση, υποτίθεται) εμφανίζει απίστευτη ανικανότητα θετικών ενεργημάτων: Αρνείται να πάρει μέτρα για πρόκληση και ανάπτυξη της παραγωγικότητας, περιορίζεται να τσεκουρώνει τα μικρά και μεσαία εισοδήματα πνίγοντας την αγορά και επιτείνοντας την ύφεση. Οι μηχανισμοί της διαφθοράς ανέγγιχτοι, το κομματικό χρήμα αναιδέστατα προκλητικό, το κράτος παραλυμένο, έρμαιο του γκανγκστερικού συνδικαλισμού. Στον ιδιωτικό τομέα η ασυδοσία των εκβιασμών και της απανθρωπίας ξαναζωντανεύει τη φρίκη μυθιστορημάτων του Ντίκενς στον 19ο αιώνα. Με κυβέρνηση εδώ «σοσιαλιστική»!

    Τα κόμματα βυθισμένα σε παντελή αυτισμό, εγκλωβισμένα στην ψυχοπαθολογική ιδιοτέλεια και μονομανία της οψέποτε εκλογικής επιτυχίας. Τα ΜΜΕ εμπορευματοποιημένα ώς το μεδούλι (και τα κρατικά: εξευτελισμένη δημοσιογραφία λακέδων της κάθε κυβέρνησης) κυνηγάνε μόνο τηλεθέαση σκυλεύοντας την αγωνία μισθωτών και συνταξιούχων με αναλύσεις, από το πρωί ώς το βράδυ, της σαδιστικής μείωσης των εισοδημάτων τους. Χωρίς να ξεχνάμε το γεγονός που έχει κυριολεκτικά διαλύσει τον κοινωνικό ιστό στην Ελλάδα, εδώ και πολλά χρόνια: τη θεσμοποιημένη ατιμωρησία, την κοινή βεβαιότητα ότι «όλα επιτρέπονται». Ηταν το μεγάλο ψηφοθηρικό κατόρθωμα του Ανδρέα Παπανδρέου, ο έμπρακτος θρίαμβος του λαϊκιστικού αμοραλισμού του.

    Αυτή η καταστροφή δεν ανατάσσεται. Η παραβατικότητα στην Ελλάδα, το ψέμα, η ατιμία, η κλοπή δημόσιου χρήματος, η φοροδιαφυγή, το «λάδωμα», η κατάχρηση, η αναίδεια, το νταϊλίκι του εκβιαστή, του παραβάτη των νόμων, ο χλευασμός της ηθικής και των κοινωνικών αναστολών, είναι οι «λαϊκές κατακτήσεις» των τελευταίων τριάντα χρόνων. «Κατακτήσεις» που θεμελιώθηκαν και παγιώθηκαν χάρη στην ειδεχθή ανηθικότητα όλων των κομμάτων, άσχετα με τις παραπλανητικές τους επωνυμίες και τις ψυχωτικές τους εμμονές.

    Λέγεται ότι έλεγε ο Λένιν (πριν από τον πραγματικό ή φανταστικό Κίσινγκερ) πως αν θέλεις να εξαφανίσεις ιστορικά έναν λαό, τον αποκόβεις από τη γλώσσα του. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα και τα διδακτικά βιβλία στα ελληνικά σχολειά, τριάντα έξι χρόνια τώρα, προσφέρονται για να σπουδάσει κανείς το πόσο μεθοδικά και δόλια μπορεί να συντελεστεί αυτή η αποκοπή ενός λαού από τη γλώσσα του. Δεν φτάσαμε αιφνίδια στην κηδεμόνευση από το ΔΝΤ και στην εξουδετέρωση της Ελλάδας στον διεθνή πολιτικό στίβο. Προηγήθηκαν η μεθοδική αποχαύνωση του πληθυσμού με τη μονοτροπία μεγιστοποίησης της καταναλωτικής ευχέρειας, η προγραμματική αγλωσσία, η διάλυση δημοτικού - γυμνασίου και η αχρήστευση του λυκείου, ο ευτελισμός και το μπάχαλο των πανεπιστημίων, η συστηματική διαστροφή της ιστορικής αυτοσυνειδησίας του Ελληνα, η χλεύη για τη μεταφυσική και για τον πολιτισμό που μόνο αυτή γεννάει.

    Η Ελλάδα έχει τελειώσει. Ελάχιστες οι πιθανότητες να ξαναβγεί από τη στάχτη φλόγα με Συντακτική Εθνοσυνέλευση και καινούργιο Σύνταγμα. Αλλά μοναδική ελπίδα.

    • ρηγας φεραιος avatar
      ρηγας φεραιος @ Alex 19/07/2010 20:13:15

      τα διαβασα χθες στην καθημερινη..δικιο εχει
      και αλλες κυριακες σωστα τα γράφει..και ας χρησιμοποιει αιχμηρη γλωσσα.
      ετσι πρεπει να τα γραφει μηπως και αφυπνηστουμε απο την μακαριοτητα μας.
      εχουμε παψει να διαβαζουμε αυτο που καποιοι ονομαζουν σοβαρα αρθρα.
      περιμενουμε το ευπεπτο. δεν διαβαζουμε για να σκεφθουμε λιγο..περιμενουμε την ευκολη λυση απο διαφορες χρυσες!!! πεννες!!!

      • ρηγας φεραιος avatar
        ρηγας φεραιος @ ρηγας φεραιος 19/07/2010 20:16:10

        οποισ φερνει αντιρρηση στο ψεμα , στο χαος,στην κλοπη κ.τ.λ
        χαρακτιριζεται απο καποιους εκσυχρονισμενους ως γραφικός

    • Greco avatar
      Greco @ Alex 19/07/2010 20:16:35

      και δηλαδη αν γινει μια συντακτινη εθνοσυνελευση θα γινει τιποτα?
      με ποιους εκπροσωπους?

      για να υπαρξει πολιτικη αναγεννηση ,γνωμη μου ειναι οτι πρεπει πρωτα να υπαρξει πολιτισμικη-εθνικη αναγεννηση

      ο πολιτισμος των λαικων ,αλλα και των αστικων στρωματων στη συγχρονη ελλαδα,ως επι το πλειστον,ειναι μια μαιμουδομιμιση,ενα βλαχομπαροκ ας πουμε.Και επιτρεψτε μου να πω οτι το κακο ξεκινα απτην πρωτευουσα δυστυχως,την αθηνα

      Αυτη η πολη,εξελιξη ενος ελληνοαρβανιτικου ωραιου οικισμου,που καποτε προσπαθουσε να εξευγενισει και να ενσωματωσει τις περιοχες του ελληνικου βασιλειου στην αστικη νοοτροπια

      πλεον ειναι η πηγη του κακου της συγχρονης πολιτισμικης παρακμης.Αντιαισθητικος νεοπλουτισμος,δομηση που παραπεμπει σε μεση ανατολη,υπερπληθυσμος που οδηγει σε αναρχια,εδρα των πανελληνιων εμβελειας μμε ιδιοκτησιας αμφιβολων και διαπλεκομενων ατομων που προβαλλουν ηλιθια προγραμματα και αποχαυνωνουν ολη την επικρατεια και δυστυχως τις νεες γενιες,παρηκμασμενη ηθικη που διαχεεται στην νοοτροπια ολων των ελληνων

      πλεον για να αναπνευσει κανεις πραγματικη ελλαδα,για ενα αισθημα ελπιδας οτι κατι μπορει να γινει στο μελλον,πρεπει να παει στην επαρχια,εκει ειναι η πραγματικη ελλαδα

      • Alex avatar
        Alex @ Greco 19/07/2010 20:26:14

        Κατα βασιν αυτο σου λεει αν το αποκωδικοποιησεις...δεν διαφωνητε αλλωστε...σε παλιοτερα κειμενα του εχει αναφερει ολα οσα λες..

      • Greco avatar
        Greco @ Greco 19/07/2010 20:28:17

        μα φυσικα εκτιμω πολυ το πνευμα του γιανναρα

      • Alex avatar
        Alex @ Greco 19/07/2010 20:31:58

        Το θεμα αγαπητε μου ειναι οτι ειναι φωνη βοωντος εν τη ερημω....Τετοια κειμενα επρεπε να διανεμονται παντου...Στην μιζερια της κρισης ,εθνικης κοινωνικης πολιτισμικης και τελος οικονομικης τη ληση δεν θα τη δωσουν οι τεχνοκρατες...αλλα ανθρωποι με παιδεια οπως ο Γιανναρας...ας τους ακουσουμε λιγο περισοτερο οι οικονομολογοι οικονομολαγνοι κτλ κτλ μπορουν να περιμενουν

      • Greco avatar
        Greco @ Greco 19/07/2010 20:45:08

        παντως δεν καταλαβαινουν οι νεοελληνες τι εγκλημα κατα της ιστοριας και των προγονων τους εχουν διαπραξει με αυτο το χαλι που εχουν φτιαξει στην πρωτευουσα

        ειχα μεινει σε ενα κεντρικο ξενοδοχειο της αθηνας πριν απο χρονια και χαζευα την ακροπολη απτη ταρατσα.Ε λοιπον δε πιστευα στα ματια μου απο την αθλιοτητα των πολυκατοικιων που εβλεπα τριγυρω.Σκεφτομουν αυτη την αντιθεση και ελεινολογουσα τη συγχρονη ελλαδα

        ο τσιλερ σιγουρα θα καταριεται απτον ταφο του :/

        και να σκεφτει κανεις οτι κατω απτις αθλιες πολυκατοικιες των αθηνων κρυβονται αρχαιοι θησαυροι,τα σπιτια των αρχαιων αθηναιων...
        παρατημενοι αρχαιολογικοι χωροι,με κακιστη αναδειξη,μπαζωμενα τα ιστορικα ποταμια της αθηνας...
        τι να πεις...

      • Alex avatar
        Alex @ Greco 19/07/2010 20:52:06

        Εδω ισως ενα μεγαλο μερος της ευθυνης να το εχει ο Κ.Κ ο γηρεος.Επελεξε την αντιπαροχη σαν μοχλο αναπτηξης και τσιμεντοποιησε οχι μονο την Αθηνα αλλα ολα τα αστικα κεντρα.Βεβαια απο την αλλη η χωρα εκεινη την εποχη ηταν σε αθλια κατασταση μετα απο Π.Π και εμφυλιο τουλαχιστον η αναπτηξη οφελησε τους πολλους και οχι τους λιγους οπως συνεβη τις 2 τελευταιες δεκαετιες και σε τελικη αναλυση το ισοζυγιο ηταν 50-50 θετικα αρνητικα.Εχουμε καιτ αντιστοιχο μετεπειτα?? Ποτε ολα για τις 50 οικογενεις και για τους απο κατω ευμαρεια με δανεικα...αντε τωρα να πληρωσουμε τα σπασμενα!!!!!!

    • aengus avatar
      aengus @ Alex 19/07/2010 21:17:12

      ΠΕΡΙ Χ. ΓΙΑΝΝΑΡΑ:
      ….Όμως, πλέον, δεν έχουμε ως χώρος την πολυτέλεια της αναμονής, διότι σήμερα ο νεο-οθωμανισμός έχει υποκαταστήσει τον εκσυγχρονισμό, ως ο κύριος ιδεολογικός κίνδυνος και αντίπαλος. Κατά συνέπεια φίλτατος μεν ο Χ. Γιανναράς, φιλτάτη δε η αλήθεια. Αυτό θα έπρεπε να πρυτανεύει στη σκέψη όλων.
      Φοβούμαι όμως υπάρχει κάτι βαθύτερο. Υπάρχει ο φόβος μπρος στη διατύπωση ενός εναλλακτικού οράματος, διότι ποιος ξέρει τι «καινούργια πράγματα θα δείξει» για τους ίδιους εμάς, για τις βεβαιότητές μας και τη ζωή μας. Το όραμα Νταβούτογλου για τη νεο-οθωμανική Τουρκία είναι κατ’ εξοχήν γεωπολιτικής υφής, δεδομένου ότι στηρίζεται σε υπαρκτές οικονομικές, κοινωνικές και ιδεολογικές πραγματικότητες και η μέριμνά του είναι πως θα καταστήσει την Τουρκία μια σημαντική δύναμη στον 21ο αιώνα, μέσα από μια ιστορική αναθεώρηση της συρρίκνωσης των αρχών του 20ού αι. Αντίθετα, για μας, για την Ελλάδα και την Κύπρο, η διατύπωση ενός «αμυντικού και μόνο» δόγματος εθνικής ανεξαρτησίας, μοιάζει με τον τετραγωνισμό του κύκλου, και απαιτεί ένα όραμα κυριολεκτικά οικουμενικών διαστάσεων. Αν λοιπόν ο κύριος Γιανναράς βρίσκει «οικουμενικότητα» στο όραμα του Νταβούτογλου, εμείς το θεωρούμε αντίθετα ένα σοβινιστικό όραμα ισλαμοτουρκικού σουνιτικού χαρακτήρα – που δεν συμπεριλαμβάνει καλά-καλά, στην ίδια την Τουρκία, ούτε τους Κούρδους, ούτε τους Αλεβίτες. Χαρακτηριστικά αφιερώνει ελάχιστες σελίδες στο μεγαλύτερο εσωτερικό πρόβλημα της Τουρκίας, το κουρδικό, (σσ. 654-678), χωρίς να αναφέρει ούτε ένα στοιχείο για τα μεγέθη του κουρδικού έθνους, ενώ αποσιωπά εντελώς το αλεβίτικο ζήτημα και θεμελιώνει τη στρατηγική του στη χρήση του ισλάμ και των ισλαμικών μειονοτήτων στα Βαλκάνια.
      Εκείνο που υποστηρίζουμε λοιπόν είναι πως το όραμα, που, πολιτικοί, διανοούμενοι, δημοσιογράφοι, ακόμα και άνθρωποι του χώρου μας, ισχυρίζονται πως δεν διαθέτει ο ελληνισμός, στην πραγματικότητα υπάρχει και μάλιστα είναι ενεργό σε ένα μέρος του λαϊκού σώματος, ενώ έχει διατυπωθεί έστω τμηματικά και από ένα μέρος της διανόησής μας στις καλύτερες στιγμές της. Είναι το όραμα που ενέπνευσε τον Ρήγα, τη γενιά του ’30, την εθνική αντίσταση, τον κυπριακό απελευθερωτικό αγώνα, που διαπερνάει ακόμα και σήμερα τη σκέψη πολλών απλών ανθρώπων. (ΑΡΔΗΝ-ΡΗΞΗ)

      • Alex avatar
        Alex @ aengus 19/07/2010 21:25:39

        Στο κειμενο που παρεθεσα δεν καταλαβαινω που αναφερεται ο Γιανναρας στην «οικουμενικότητα» στο όραμα του Νταβούτογλου???? και εν πασι περπτωσι συμφωνω στα περι νεοθωμανισμου αλλα δεν καταλαβαινω που διαφωνεις εσυ???

      • Greco avatar
        Greco @ aengus 19/07/2010 21:30:03

        @alex ασε τι ασχολεισαι
        η πνευματικη αναπηρια ειναι αναφαιρετο δικαιωνα του καθενος

      • Alex avatar
        Alex @ aengus 19/07/2010 21:31:33

        Αναπηρια??? η εν υπηρεσια?

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 19/07/2010 21:32:59

        Στο κείμενο που παραθέτεις, πουθενά. Άλλωστε δεν μέμφομαι εσένα… Σήμερα όμως οι παροικούντες… γνωρίζουν … Δες, π.χ.,

        http://www.ardin.gr/node/3622

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ aengus 19/07/2010 21:33:28

        Άλεξ, αν έχεις όμως υπόψιν σου τα δεδομένα που παρατίθενται για τον νεο'οθωμανισμό, το κείμενο που παρέθεσες σηκώνει και μια δεύτερη ανάγνωση, πιό σκληρή, πιο πονηρεμένη, πιο νηφάλια.
        Ο Χρ. Γιανναράς μαζί με τον Στέλιο Ράμφο είναι σήμερα για τους Νεοέλληνες ό,τι ήταν η γενηά του 30΄ για τους τότε κοσμοπολίτες και κατατρεγμένους Έλληνες. Μόνον που η εποχή είναι οδυνηρότατα αλλιώτικη.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ aengus 19/07/2010 21:35:09

        Σωστός φίλε aengus.
        Η περίπτωση Γιανναρά είναι ιδιάζουσα και θέλει πολλή προσοχή. Τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μια έντεχνη μεταστροφή σε σχέση με παλαιότερες αντιεθνομηδενιστικές θέσεις του. Εσχάτως υμνεί τον Νταβούτογλου, παλαιότερα υμνούσε το "μεστό" λόγο του Βγενόπουλου, τάχθηκε με μαεστρικό τρόπο υπέρ της ελληνοτουρκικής συνεργασίας (βλέπε συνδιαχείρηση κλπ), ζητά κυβέρνηση "αρίστων" προσωπικοτήτων, κλπ. Ουσιαστικά είναi απολογητής των εκάστοτε επιδιώξεων του Αλαφούζου αλλά με τρόπο περίτεχνο.
        Αν δεν ήταν έτσι, φυσικά και δε θα είχε ακόμα την επιφυλλίδα του στην Καθημερινή.

      • Greco avatar
        Greco @ aengus 19/07/2010 21:38:30

        τρια πουλακια...
        καλα ειστε τυφλοι δεν βλεπετε τι γινεται διπλα στην τουρκια,τι αναπτυξη εχει η χωρα και τι στρατηγικο οραμα με το νταβουτογλου κ τον ερντογαν?

        ειναι δλδ παραλογο να κανουν πραγματα για τη πατριδα τους?ειναι παραλογο να εχουν οραμα,που δυστυχως εμεις δεν εχουμε?

      • Alex avatar
        Alex @ aengus 19/07/2010 21:38:50

        Τι αναγνωση φιλτατε? Β.Κ.Σ το κειμενο ειναι ωμο και αιχμηρο...ο νεοωθομανισμος απο την αλλη βρισκει τη χωρα με ηγητορα ολιγιστο παλι κατα τον Γιανναρα...που ειναι το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω με το Γιανναρα ετσι οπως το εθεσε ο aengus?

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ aengus 19/07/2010 21:39:47

        Γιάννη Φαίλτωρ, ο Γιανναράς ΅φτιάχνει" την Καθημερινή και τον Αλαφούζο, και όχι η Καθημερινή τον Γιανναρά. Το ό,τι αυτή η εφημερίδα έχει τον συγκεκριμένο διανοητή κάθε Κυριακή στις σελίδες της είναι τζακποτ μακράς διαρκείας. Πάντα οι έμποροι έχουν ανάγκη από πνευματικούς μέντορες γιατί φοβούνται για τον θάνατο (καταρχήν των φράγκων τους αλλά και κατ΄ επέκταση τον φυσικό τους)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ aengus 19/07/2010 21:40:15

        Ο Γιανναρας παντα περιφρονουσε το ελληνικο κρατος και παντα πεταγε σε αυτοκρατορικα υψη.Επειδη δεν υπαρχει ελληνικη αυτοκρατορια ας βρουμε τροπο να υπαχθουμε με καλους ορους στη νεο οθωμανικη.
        Τι μας λες ρε φιλε;Εγω δεν εχω αναγκη καμμια αυτοκρατορια.
        Το κρατος των 132.000 τ.χλμ μου φθανει αν φτιαχτει σαν κανονικο κρατος.Και για να γινει κανονικο κρατος αρκει να παραγκωνισθουν οι διαφοροι παλαβοι εγκεφαλοι που κυκλοφορουν απο τους οποιους οπωσδηποτε ο Γιανναρας δεν ειναι ο πιο επικινδυνος.Αλλοι ειναι -αυτος ειναι λιγο γραφικος.

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ aengus 19/07/2010 21:41:34

        Alex διέθεσε το καλοκαίρι σου και πεντακόσια ευρώ και πάρε να διαβάσεις τα βιβλία και τις επιφυλλίδες του τα τελευταία σαράντα χρόνια.

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 19/07/2010 21:43:38

        Πρώτα διαβάστε τα επτά (7) νέο-οθωμανικά άρθρα του Γ.

        (Αυτά από κάποιον που έχει διαβάσει όλο του έργο του εν λόγω, όλα τα βιβλία του, και κάποτε τον είχε σε υπόληψη γι΄αυτό που ήταν τότε!…)

        Προφανώς είσθε νεοφυείς και νεοφώτιστοι.

        Αντιπαρέρχομαι τους χυδαίους χαρακτηρισμούς.
        Δεν τους επιστρέφω. Θα ήταν άδικο, καθώς δεν σας γνωρίζω.

      • Greco avatar
        Greco @ aengus 19/07/2010 21:46:34

        @ψυχραιμια εγω προσφατα τον ακουσα σε μια εκπομπη να λεει οτι κ η ελλαδα θα μπορουσε να εχει ενα αντιστοιχο οραμα εξωτερικης πολιτικης

        το οτι θαυμαζει την θεωρια του νταβουτογλου,δεν τον κανει τουρκο,μη τρελαθουμε.Οι τουρκοι με ο,τι διαθετουν κανουν το καλυτερο.Εμεις εχουμε το προβλημα και το κενο

      • Alex avatar
        Alex @ aengus 19/07/2010 21:47:57

        aengus αν αναφερεσαι στο αρθρο με τιτλο Στρατηγική λογική κατέναντι αφασίας 16/6/2010 δεν βρισκω κατι το κακο απλως μενω στην αναλυση του τροπου σκεψης το Νταβουτ. και στην τελευταια γραμμη...

        .Αυτά τα εκπληκτικά γεωστρατηγικά πλεονεκτήματα του Αιγαίου, της Κύπρου, της Κρήτης, σκέψου, αναγνώστη, ποια ελληνικά πολιτικά «αναστήματα» τα διαχειρίζονται....

        Διαφωνει κανεις μ αυτο??????

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ aengus 19/07/2010 21:49:30

        @ΒΚΣ
        Δε διαφωνώ ότι η παρουσία του στην Καθημερινή της δίνει "κύρος", αλλά η σχέση αυτή είναι αμφίδρομη πια. Η μεταστροφή του είναι αδιαμφισβήτητη.

      • Alex avatar
        Alex @ aengus 19/07/2010 21:51:11

        Β.Κ.Σ Συμφωνω αν διαβασεις ειδικα τους υπολοιπους οπως Τον PapaHell ας πουμε η τον Ellis καταλαβαινεις παλι καλα που ειναι και ο Λυγερος!!! Για να συγχωρεθουν τα πεθαμενα του τους εχει αχαχχ

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ aengus 19/07/2010 21:52:07

        aengus
        όπως και ο πνευματικός του δάσκαλος έτσι και ο ίδιος κινείται στα γνωστά μεταίχμια. Δεν μπορούν όμως τέτοια μεγέθη να αντιμετωπίζονται με μεζούρες για τον μέσο όρο. Δεν έχει "πουληθεί" στο νεο-οθωμανισμό ο Γιανναράς, δεν γράφει ποτέ κάτι που δεν το πιστεύει ακράδαντα -όπως το περιέγραψε και ο Ψυχραιμία, αυτοκρατορικά-. Προσωπικά μου συνειρμοί τα τελευταία χρόνια προν τον ΓΑΠ που δεν μαυρίζει την ψυχή του για να μας ξεκοκκαλίσει η Τρόικα, το κάνει μετά χαράς και με όλο του το είναι, θωρεί πως είναι η αποστολή του! Μεγάλη κουβέντα άνοιξες...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ aengus 19/07/2010 21:59:06

        @ Greco

        Για να υπαρχει οποιοδηποτε οραμα εξωτερικης πολιτικης θα πρεπει να υπαρχει η αισθηση οτι ειμαστε μια οντοτητα με αυτονομα συμφεροντα που θελει να τα υπερασπισει.
        Εδω αυτο αμφισβητειται επισημα.Επισημως στοχος της Ελλαδος κατα τον πρωθυπουργο ειναι η παγκοσμια δικαυβερνηση.Επισημως στοχος των κομματων της αριστερας ειναι η ανατροπη του συστηματος.Αρα η πλειοψηφια του λαου ανηκει σε κομματα που ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ για τετοια πραγματα.
        Δεν εχει σχεση με τον Νταβουτογλου ή τον καθε Νταβουτογλου και το μεγεθος της Τουρκιας.Το προβλημα ειναι εσωτερικο και δικο μας ανεξαρτητο απο τους Τουρκους.Γιατι και η Αλβανια που ειναι μικροτερη στοχο εχει τα συμφεροντα της Αλβανιας και τα Σκοπια τα συμφεροντα των Σκοπιων και η Ρουμανια τα συμφεροντα της Ρουμανιας κλπ.ΜΟνο στην Ελλαδα κυκλοφορουν παλαβομαρες για παγκοσμια διακυβερνηση,μονο στην Ελλαδα υπαρχουν κομματα που νοσταλγουν το Σταλιν και μονο στην Ελλαδα υπαρχουν αναρχοπαλαβοι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ aengus 19/07/2010 21:59:24

        Επειδή μπορεί να φαίνεται ότι τον πήρα αμπάριζα, θα πρότεινα ως καλοκαιρινή ανάγνωση το βιβλίο του "Η απανθρωπία του Δικαιώματος" το οποίο είναι δείγμα σπουδαίου στοχαστή.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ aengus 19/07/2010 22:01:41

        Σκεφτείτε απλώς τις περιπτώσεις Δελαστίκ και Μπουγάτσου για να καταλάβετε ότι κανείς δεν μένει στην "εφημερίδα του ΔΝΤ" αν δεν ευθυγραμμίζεται με τις επιλογές των αφεντικών της. Είτε απροκάλυπτα, είτε συγκαλυμμένα...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ aengus 19/07/2010 22:03:45

        @ Αυριανιστής
        Συμφωνούμε απολύτως.

      • Alex avatar
        Alex @ aengus 19/07/2010 22:10:06

        Επειδη εχουν ειπωθει πολλα να τι λεει για το ΓΑΠ
        και το μνημονιο..

        Τι σημαίνει «ολίγιστος»

        Tου Χρηστου Γιανναρα

        Ο επιθετικός προσδιορισμός «ολίγιστος», που οι πολίτες αποδίδουμε στον σημερινό πρωθυπουργό της Ελλάδας, συνιστά κριτική αποτίμηση, συγκριτική ετυμηγορία εμπειρική. Οχι εμπαθή λεκτική υπερβολή, όχι χλεύη.

        Ο χαρακτηρισμός συνάγεται από γεγονότα, συμπεριφορά (δημόσια) ευδιάκριτη και στοιχεία δηλωτικά ατομικής ιδιαιτερότητας.

        Από τα γεγονότα θα μπορούσε κανείς να θυμίσει, ενδεικτικά, κάποια πρόσφατα και κοινής προφάνειας: Την προεκλογική διαβεβαίωση του σημερινού πρωθυπουργού ότι «λεφτά υπάρχουν» και, επομένως, η παροχολογία που συγκροτούσε το τάχα και πολιτικό του πρόγραμμα, ήταν αξιόπιστη. Ξέρουμε ότι ήξερε, ενημερωμένος έγκαιρα τουλάχιστον από τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας, την ακάθεκτα επερχόμενη χρεοκοπία. Την απέκρυψε από τον λαό, διέψευδε τις πανικόβλητες ομολογίες του προκατόχου και αντιπάλου του, μόνο για να ψηφοθηρήσει. Ηταν συμπεριφορά ανεύθυνου πολιτικάντη, ανθρώπου ολίγιστης ευσυνειδησίας.

        Παρ’ όλα αυτά, για τους πολίτες που έβλεπαν το επί δεκαετίες όργιο της κομματικής κραιπάλης (τα κατά συρροήν οικονομικά εγκλήματα των κυβερνήσεων Ανδρέα Παπανδρέου, Κων. Μητσοτάκη, Κων. Σημίτη, Κων. Καραμανλή του βραχέος), η εξαγγελία ότι «λεφτά υπάρχουν» μπορούσε ενδεχομένως να έχει ρεαλιστικό αντίκρισμα: Με δραστικές, αμείλικτες περικοπές στις ξέφρενες σπατάλες του κομματικού κράτους (και χωρίς να θιγεί στο παραμικρό το κοινωνικό κράτος) η οικονομία ήταν δυνατό να νοικοκυρευτεί. Αν διαλύονταν μεθοδικά οι απειράριθμες εταιρείες του Δημοσίου με τη χρυσοπληρωμένη (κομματική) στελέχωση. Αν απολύονταν οι (κομματικές) στρατιές των «ειδικών συμβούλων» στα υπουργεία, όπως και όλοι οι διορισμένοι στο Δημόσιο με πονηρές παρακάμψεις του ΑΣΕΠ τα τελευταία χρόνια. Αν αναλαμβανόταν τίμιος έλεγχος του «πόθεν έσχες» σε εργολήπτες του Δημοσίου, προμηθευτές νοσοκομείων και Ενόπλων Δυνάμεων, εφοριακούς, υπαλλήλους Πολεοδομίας – και κατάσχονταν περιουσίες. Αν στήνονταν, κατά απόλυτη προτεραιότητα, θεσμοί κρίσης, αξιολόγησης και ιεραρχικής διαβάθμισης των δημοσίων υπαλλήλων για να ενεργοποιηθεί η κρατική παραγωγικότητα. Και πολλά άλλα ανάλογα, του κοινού νου.

        Τότε, ίσως να μη χρειαζόταν καν δανεισμός και πάντως η δανειοληπτική αξιοπιστία της χώρας θα ήταν διαφορετική. Αλλά ο σημερινός πρωθυπουργός προτίμησε να εγκαταλείψει ανεμπόδιστη την εσωτερική, οικονομική και κοινωνική κατρακύλα: άρχισε να περιφέρεται από χώρα σε χώρα, στις αυλές των ισχυρών, διαφημίζοντας το τεράστιο χρέος της χώρας, την πλαστότητα κρατικών προϋπολογισμών και στατιστικών στοιχείων, σε ποιους; Μα σε αυτούς που τους εκλιπαρούσε να μας δανείσουν επιπρόσθετα και στους εκτιμητές της δανειοληπτικής αξιοπιστίας μας. Εδινε την εντύπωση ότι θεληματικά τους προκαλούσε να μεγεθύνουν στο έπακρο την απαξίωση της χώρας και τη δική τους τοκογλυφική απληστία. Για πρώτη φορά από ιδρύσεως ελλαδικού κράτους, το όνομα των Ελλήνων εξευτελίστηκε και διασύρθηκε σε τέτοιο βαθμό, σε διεθνή κλίμακα. Από πρωθυπουργό ολίγιστο.

        Στην περίπτωση αυτή η λέξη «ολίγιστος» προσέλαβε, εκ των πραγμάτων, και σημασίες πέραν του ανεπαρκούς ή ανίκανου. Διότι, όταν ένας πρωθυπουργός, πρώτον: παραιτείται εξ αρχής από κάθε απόπειρα να αντιπαλέψει τη χρεοκοπία με τομές μεταρρυθμιστικές, δεύτερον: περιφέρεται στα παλκοσένικα της διεθνούς δημοσιότητας ξεγυμνώνοντας τις πομπές της χώρας του, τρίτον: επαιτεί να συνεχιστεί ο δανεισμός του υπερχρεωμένου κράτους του με όποιους όρους κι αν θέσουν οι τοκογλύφοι – τότε δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ΄Η να δυσλειτουργούν οι νοητικές του ικανότητες ή να εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία.

        Από το δεύτερο υποθετικό ενδεχόμενο ξεκινούν τα φανταστικά και αναπόδεικτα, αλλά τετράγωνης λογικής σενάρια: Οτι η χρεοκοπημένη Ελλάδα είχε έγκαιρα εντοπιστεί ως «αδύναμος κρίκος» για μια μεθοδική επίθεση του δολαρίου στο ευρώ και στις οικονομίες των χωρών της Ευρωζώνης. Και ο ολίγιστος ΓΑΠ είχε επίσης έγκαιρα επιλεγεί ως ο πλέον «εύχρηστος» πρωθυπουργός για να οδηγήσει πειθήνια τη χώρα σε παραίτηση από την εθνική της κυριαρχία, καθιστώντας το ΔΝΤ έμμεσο ρυθμιστή των οικονομιών της Ευρωζώνης.

        Τέτοια σενάρια μένουν συνήθως αναπόδεικτα – το «τέλειο έγκλημα» στις διεθνείς σχέσεις μοιάζει πολύ ευκολότερο (και συχνότερο) από όσο στα ποινικά χρονικά. Ο ολίγιστος ευθύνεται μόνο για παραπτώματα: ολιγωρία, ανευθυνότητα, ανικανότητα. Την Κερκόπορτα, για να μην εισβάλει η «τρόικα» και λεηλατήσει τη ζωή μας, δεν τη φύλαξε κλειστή. Κανένας, όμως, δεν μπορεί να αποδείξει ότι προσυνεννοημένα την άνοιξε στους γύπες.

        Σίγουρα κληρονόμησε συντελεσμένη χρεοκοπία. Αν είχε έστω και την ελάχιστη πρόθεση να την αντιπαλέψει, θα συγκροτούσε κυβέρνηση με πρόσωπα ικανά να τιθασεύσουν τη συμφορά, ανθρώπινη ποιότητα από οποιονδήποτε πολιτικό και κοινωνικό χώρο. Δεν θα έδινε προτεραιότητα στην επίδειξη κομματικής «ανανέωσης», δεν θα πρόσφερε υπουργεία σε φιλαράκια απόφοιτους περιώνυμων πανεπιστημίων για το μεταπτυχιακό τους stage. ΄Η πραγματικά αγνοούσε τι παρελάμβανε ή το γνώριζε και αντέδρασε σαν ψιλικατζής κομματάρχης. Και τα δύο ενδεχόμενα δικαιολογούν τον χαρακτηρισμό «ολίγιστος».

        Τα μειονεκτικά στοιχεία ατομικής ιδιαιτερότητας (εμφάνιση, εκφραστική δυνατότητα, αμήχανος μιμητισμός του πατρικού αρχηγικού προτύπου, νοοτροπία απόδημου ή και αλλοδαπού που καταφανώς απαξιώνει τα εντόπια – και όσα άλλα κατά προτεραιότητα συζητούνται από τους δηκτικούς Νεοέλληνες) δεν είναι επιτρεπτό να καταλογίζονται στον σημερινό πρωθυπουργό. Είναι στοιχεία που προϋπήρχαν και οι ψηφοφόροι του τα αγνόησαν, στοιχεία ανάλογα με τις μουσολίνιες πόζες ή τις κωμικές, τάχα αρχηγικές, τσιρίδες και υψωμένες γροθίτσες προγενέστερων πρωθυπουργών. Το πολιτικό προσωπικό στην Ελλάδα δεν ανανεώνεται, αντλείται από τα πιο υποβαθμισμένα και ανυπόληπτα κοινωνικά στρώματα (συνδικαλιστές, κομματικές νεολαίες, γόνους επαγγελματιών της πολιτικής), η ψήφος των πολιτών είναι παγιδευμένη σε επιλογές ντροπής ή απελπισίας. Και το ενδεχόμενο να αρχηγεύουν ακόμα και οι ολίγιστοι, γίνεται αυτονόητα ανεκτό.

        Αν η τρέχουσα κρίση, το εφιαλτικό φάσμα πείνας εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων και ο διεθνής εξευτελισμός της αξιοπρέπειας των Ελλήνων λειτουργήσουν σαν καταλύτης κοινωνικής αφύπνισης (πράγμα μάλλον απίθανο), τότε ο όνομα των Παπανδρέου θα ηχεί για τους πολλούς όπως το όνομα των Γλύξμπουργκ. Και ο σημερινός ολίγιστος πρωθυπουργός του «μνημονίου» θα εγκαταλείψει νύκτωρ τη χώρα. Τέτοιες εκπλήξεις, οσοδήποτε απίθανες, έχουν ξανασυμβεί στην Ελλάδα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ aengus 19/07/2010 22:21:42

        Μήπως να συσταθεί επιτροπή λογοκρισίας από το ΠΑΣΟΚ και να γράφονται μόνο δεκαπεντασύλλαβοι δεκάρικοι για να προπαγανδίζουν πόσο μέγιστο είναι το GAP?
        Αν δε βάλουν διαλαλούν πόσο τρισμέγιστο είναι, ακόμη καλύτερα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ aengus 19/07/2010 22:38:29

        @ Greco

        πνευματικά ανάπηρος είναι αυτός που έχει πρότυπα αναμασάει ότι του λένε, δε βάζει το μυαλό του να δουλέψει και δεν έχει προσωπικότητα.

        Ο Γιανναράς ποτέ δε με ενέπνευσε, έχω άποψη, έχω διαβάσει βιβλία του και δεν έχω πρότυπα.

  41. ataktos avatar
    ataktos 19/07/2010 20:27:24

    αφού όλοι συμφωνούν και ... λένε για τρομοκρατία ..αυτό ακόμα απο την εποχή του XIX Αιώνα... σημαίνει στην διεθνή και ελληνική ορολογία ..κρατική εξουσία... σημαίνει ΓΑΠ ,Πάγκαλος @ΣΙΑ ..κάνω λάθος ???

    • neotera avatar
      neotera @ ataktos 19/07/2010 20:34:03

      Οχι, καθόλου ! Εχουν πρόβλημα με τα ιστολόγια και η πολύ ενημέρωση ως γνωστόν βλάπτει το ΔΝΤ, τους τραπεζίτες, τους βολευτές που ζορίζονται απ' το γιουχαΪσμα, τους "συμμάχους", που δεν θέλουν "αντιαμερικανισμό", αλλά σκέτο αντιευρωπαϊσμό μόνο κλπ κλπ

  42. Misha avatar
    Misha 19/07/2010 20:32:58

    Συντακτική Εθνοσυνέλευση και Νέο συνταγμα με ΔΝΤ και Λισσαβώνα;
    Την Ελλάδα την οδηγησαν σε αυτό το χάλι οι ευρωλιγούρηδες, νεόπλουτοι και λαδιάρηδες πολιτικοί των δυο κομμάτων εξουσίας ξεκινωντας από τον Εθνάρχη -πωλητή της Κύπρου και καταλήγοντας στον ανεκδιηγητο Άβερελ το παιδί των λουλουδιών.

    • Alex avatar
      Alex @ Misha 19/07/2010 20:35:11

      ο Ισοπεδωτισμος ειναι κακος συμβουλος....

      • aengus avatar
        aengus @ Alex 19/07/2010 21:19:22

        Ο νέο-οθωμανισμός είναι πολύ χειρότερος…

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 19/07/2010 21:20:26

        Δε θα διαφωνησω..

  43. KARAGIOZIS avatar
    KARAGIOZIS 19/07/2010 20:45:32

    Ελληνες βρισκόσαστε σε βαθύ ύπνο ετοιμαστείτε σε λιγο γιατι θα έχουμε ΠΑΡΤΥ με Τουρκία.....

    • neotera avatar
      neotera @ KARAGIOZIS 19/07/2010 20:53:27

      Ακριβώς ! Ντου από παντού να πέσει ο γιωργάκης, να γίνουν διάφορα επείγοντα για πανεθνική συσπείρωση.

      • KARAGIOZIS avatar
        KARAGIOZIS @ neotera 19/07/2010 21:02:14

        Αυτό χρειαζόμαστε φίλε ....Πανεθνική Συσπείρωση και οχι Αριστερούς και Δεξιούς χαρακτιρισμούς...Ξυπνάτε ρεεεεεε Όλος ο λαός μαζί μια γροθιά!!

    • aengus avatar
      aengus @ KARAGIOZIS 19/07/2010 21:23:13

      Άρα, το μόνο που δεν χρειαζόμαστε είναι ο νέο-οθωμανισμός τού πρώην νέο-ορθόδοξου κ. Γιανναρά…

  44. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 19/07/2010 20:52:30

    Για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα λιγο..

    Η ακρα αριστερα (ιδιως η σημερινη η μεγαλωμενη σε ενα ολοκληρωτικο κλιμα χειραγωγουμενης αριστερης παιδειας - κινηματογραφου - ΜΜΕ) στοχο της εχει την διαλυση του αστικου κρατους , δεν την ενδιαφερει να φυγουμε πχ απο το ΔΝΤ (ασχετα με οτι λενε) γιατι το να ειμαστε μεσα ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΙΣΤΟΣ της πατριδας μας ειναι 'ΘΕΙΟ' δωρο για αυτους... δεν τους ενδιαφερει ο τροπος αλλα το αποτελεσμα ,να δημιουργηθει χαος ,ακυβερνησια πραγματικη πια ανυπακοη και αγανακτηση ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΩΝ μαζων που ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΤΑΓΜΑΤΑ της δηθεν δημοκρατικης κοινοβουλευτικης αριστερας (αλλο ανεκδοτο και μονο που το προφερεις) να αναλαβουν την καθοδηγηση και ποδηγετηση του λαου.... το εργο εχει παιχθει τοσες φορες που καταντα αηδια να επεκταθουμε περισσοτερο εδω, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΑ ΩΣ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΗΨΗ ΚΑΙ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ για να αναλαβει επαναστατικω δικαιω τα ηνια και να καθυποταξει σε μια σκοτεινη μακροχρονη αιμοσταγη δικτατορια τον λαο.....για το 'καλο' του... ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ.

    Γιατι τα γραφω αυτα ? γιατι σημερα η ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ καθως και Η ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ αθελα τους ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ (προς το παρον..) ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ποικιλοτροπως... ειναι ενα παιχνιδι που και Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ και η ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ το γνωριζουν αλλα δεν τους πειραζει καθολου οσο ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ... αυτος που χανει ειναι Η ΕΛΛΑΔΑ και Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των ΕΛΛΗΝΩΝ... που απο την μια τρωει σφαλιαρες απο την ΝΕΑ ΤΑΞΗ και απο την αλλη δεν του μενει παρα να τον προστατεψει μια ΑΛΛΗ χειροτερη ΠΑΛΗΑ ΕΡΥΘΡΑ ΤΑΞΗ ... ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΧΑΡΥΒΔΗ ...χωρις να του δινεται καποια αλλη διεξοδος , Η ΜΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΥΘΡΟΦΑΣΙΣΤΕΣ του λενε του αμοιρου πολιτη, σου παιρνουμε τα λεφτα ετσι γιατι γουσταρουμε και αν θελεις να διαμαρτυρηθεις σε αφηνουμε μονο κατω απο τα αιμοσταγη σφυροδρεπανα που αν επικρατησουν θα σου παρουν περισσοτερα.. ΩΡΑΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ... μου θυμιζει τοτε που βομβαρδιζοτανε ΑΔΙΚΩΣ Η ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΥΙΑ απο τον συγχρονο ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΑΞΟΝΑ και μονο ο ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΚΑΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΝΕ Κ-Α-Θ-Η-Μ-Ε-Ρ-Ι-Ν-Α αχειραγωγητος με τις Ελληνικες του σημαιες τα μπλουζακια με τον στοχο στην καρδια κλπ , δημιουργωντας ολοεν και περισσοτερα ερωτηματικα στους ευρωπαικους λαους που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΙ 'ΕΠΑΙΖΕ'... και ειχαν αρχισει να διερωτουνται ΤΙ ΠΑΘΑΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ , ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑΝ Η ... και τοτε ηρθανε τα σφυροδρεπανα (οπου γαμος και προβοκατσια και η βασιλω πρωτη) να ΚΑΠΕΛΛΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟ ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΛΑΟ που μολις ειδε τους γνωστους γελοιους ερυθροφασιστες καθησε στα σπιτια του και τελειωσαν οι διαδηλωσεις αφου ειχανε μεινει μονοι αραια αραια καμμια σαρανταρεα κομμουνιστες... ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ? ασε που αρχισε να προβαλει (ενω μεχρι τοτε το περναγε στα ψιλα) ΤΟΥς 500-600 ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΦΥΡΙΔΡΕΠΑΝΑ ΤΟΥΣ και να λεει ΄ΝΑ ΠΟΙΟΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ, ΚΑΤΙ ΑΘΛΙΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΩΘΕΝ ΚΑΛΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΠΡΑΞΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΝ'... ετσι λοιπον η ακρα αριστερα για αλλη μια φορα (αθελα της) προσεφερε ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ στον εχθρο της .

    Τωρα θα μου πειτε λιγο πολυ ολοι τον βλεπουμε αυτον τον πινακα αλλοι λιγο θολα αλλοι καθαροτερα, τι μας λες φιλε μου ? Αυτο που λεω - ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ - ειναι οτι το πραγμα θα παρει φωτια και ο πινακας θα πεσει απο τον τοιχο ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ που θα κτυπα ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΤΑΞΗ (ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΝ ΣΥΣΤΗΜΑ).... εκει θα γινει ΡΟΝΤΕΟ... θα μου πειτε ειναι κατι τετοιο δυνατο ? ειναι κατι τετοιο προβλεψιμο ? και θα σας απαντησω ναι γιατι ειναι ιστορικη νομοτελεια ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΛΑΙΚΗ ΟΡΓΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΛΑΙΚΑ (οχι αριστερα) ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ τοτε ανοιγουν οι ασφαλιστικες βαλβιδες προς εκτονωση....ΕΣΕΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΛΛΗ ΔΙΕΞΟΔΟ οπως αρμενιζουμε ?

    Ευχομαι να εχω λαθος , το ευχομαι πραγματικα αλλα δεν το βλεπω.

    ΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΞΕΥΤΙΛΙΣΤΗΚΕ - ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ (απο τα οικτρα προσωπα που τους υπηρετησαν και τους υπηρετουν) ΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ - ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΣΑ - Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΣΥΡΡΙΚΝΩΝΕΤΑΙ - Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΜΕ ΕΥΡΕΙΑΣ ΕΚΤΑΣΕΩΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΛΛΕΙΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΟΠΛΩΝ - ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΜΑΤΑ ΟΔΕΥΟΥΝ ΠΡΟΣ ΟΛΕΘΡΙΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ - Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ ΕΠΙΣΗΜΩΣ - Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΔΡΑΓΩΝΟ-ΡΕΠΟΥΣΗΔΩΝ - Η ΜΙΑ ΗΤΤΑ ΔΙΑΔΕΧΕΤΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΩΣ... ΦΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ - ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ - ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ - ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΣΤΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ?

    ΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ? ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΡΓΟ 'ΣΕΧΤΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΤΑΞΗ' ? ΕΡΧΕΤΑΙ ΘΥΕΛΛΑ φιλοι μου , ΘΥΕΛΛΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ ΧΙΛΑΔΩΝ ΝΕΩΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΩΝ ΑΠΟΛΥΜΕΝΩΝ , ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΡΓΗ ΚΑΙ Η ΟΡΓΗ ΜΠΟΥΝΙΑ.. και οποιον παρει ο διαολος...

    • neotera avatar
      neotera @ Νικηφορος Φωκας 19/07/2010 20:56:38

      Τα αριστεροδεξιά ζητήματα μόλις σωθούμε, σώοι και αβλαβείς ελάτε να κανουμε πλάκα. Μέχρι τοτε θα ειναι επικίνδυνος ο διχαστικός σκοπός.

      • peripeton avatar
        peripeton @ neotera 19/07/2010 21:00:42

        Σωστός σωστότατος... Κι εγώ έχω την ιδεολογία μου και έχω υπάρξει οργανωμένος σε κόμματα, αλλά αυτές τις ιστορικές στιγμές πρέπει να παραμερίσουμε τις αριστεροδεξιές μας διαφορές διότι το διακύβευμα είναι πολύ πιο σημαντικό. Είναι η κυριαρχία του λαού μας, είναι η ελευθερία όλων μας. Εκτός αυτού πρέπει όλοι όσοι καθόμαστε κι αναλωνόμαστε γράφοντας σχόλια να οργανωθούμε να οργανωθούμε και να οργανωθούμε! Από ποιούς περιμένουμε να μας σώσουν εάν εμείς δεν κάνουμε την διαφορά, δεν προτείνουμε και δεν οργανώνουμε την αντίσταση;;;;

      • aengus avatar
        aengus @ neotera 19/07/2010 21:26:54

        Και μακριά από τις νέο-οθωμανικές σειρήνες των κάθε λογής Γιανναράδων.

      • Alex avatar
        Alex @ neotera 19/07/2010 21:30:02

        aengus Δεν μου απαντησες απο που προκυπτει ολο αυτο???? Ωραια ειναι τα αφοριστικα...τεκμηριωση?????

      • aengus avatar
        aengus @ neotera 19/07/2010 21:52:39

        Σε έχω από ώρα παραπέμψει σε λινκ που όμως αργεί να εμφανισθεί…

    • Greco avatar
      Greco @ Νικηφορος Φωκας 19/07/2010 21:04:07

      δυστυχως ο εμφυλιος και ο φανατισμος του,κυνηγαν ακομα την ελλαδα...

      η ευθυνη αυτων που αποφασισαν οτι η ιστορια πρεπει να ξαναγραφει ειναι τεραστια.Ποτε δε μπορεσαν να κατανοησουν τις επιπτωσεις που εχει στο λαικο αισθημα ο ορος "εμφυλιος",και δη οταν παιρνει ιδεολογικοπολιτικη χροια

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Νικηφορος Φωκας 19/07/2010 21:16:37

      Aυτη ειναι η δικη σου λογικη.Η ακρα αριστερα οπως σωστα γραφεις επιδιωκει να επικρατησει μεσα στην αναμπουμπουλα και ετσι εκανε παντα.Δεν ενδιαφερεται γιαυτα που ενδιαφερουν εσενα,νεες και παλιες ταξεις.Δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να αποφυγεις τη συγκρουση μαζι τους.Δεν ενδιαφερονται για καμμια εθνικη ενοτητα ουτε οι εκκλησεις σου εχουν καποιο αποτελεσμα.
      Η λυση που εχω εγω λεγεται ¨περιορισμος ζημιων".Βρισκεις τι μπορει να κανεις και τι δεν μπορεις και κυνηγας εφικτους στοχους.
      Πρωτος στοχος η αντιμετωπιση του εσωτερικου εχθρου και μετα η οικονομικη ανορθωση.

      • Greco avatar
        Greco @ ψυχραιμια 19/07/2010 21:21:34

        μπα @ψυχραιμια...
        αυτος ο εσωτερικος εχθρος,οπως λες,πιστευω θα υφισταται αρκετες δεκαετιες ακομα
        πρεπει να πιουμε ολο το πικρο ποτηρι της μεταπολιτευσης

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 19/07/2010 21:27:08

        Οχι αν υπαρξει αποφασιστικη σταση.Η ΝΔ με τη νεα ηγεσια της δηλωσε οτι το πανεπιστημιακο ασυλο πρεπει να καταργηθει.
        Δεν φθανει,Πρεπει επισης να ζητησει το κλεισιμο του indymedia,την ανακαταληψη ολων των κατειλημμενων απο αναρχικους κτισματων και την ψηφιση νομου που βγαζει εκτος νομου κομματα και οργανωσεις που ασκουν βια.
        Εαν αυτα φαινονται ακραια και "εμφυλιοπολεμικα¨σε πληροφορω οτι ΗΔΗ ΔΙΕΞΑΓΕΤΑΙ εμφυλιος πολεμος απο μια πλευρα και η αλλη δεν απαντα ή λεει ¨ολοι οι Ελληνες ενωμενοι" (ας γελασω ποιοι ενωμενοι-μαζι με αυτους που καινε σημαιες) ή φταινε οι ......Αμερικανοι.
        Αυτα ειναι αστειοτητες.Η θα τεθουν οι αναρχικοι και οι ακροαριστεροι προ των ευθυνων τους ή θα συνεχισουμε ετσι.

      • Greco avatar
        Greco @ ψυχραιμια 19/07/2010 22:06:29

        @ψυχραιμια
        δεν αντιλεγω σε ο,τι λες
        μιλας με καποιον που καλα καλα δεν συμφωνει με τη χρηση του ορου εμφυλιος για το 46-49

        απλα,πιστευω οτι οι ιδεες της μεταπολιτευσης δεν μπορουν να αφανιστουν ουτε μεσα σε 2-3-5 χρονια.Εχουν γαλουχηθει αρκετες γενιες και μακαρι να διαψευστω,αλλα...

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 19/07/2010 22:13:28

        Και αν κλεισει το ελληνικό Ιντυ, θα δοθεί χώρος σε κάποιο άλλο εκτός Ελλάδος.Οσο είναι στο Πολυτεχνείο οι ασφαλίτες έχουν μια εποπτεία του «αντιεξουσιαστικού» χώρου, καταγράφουν ΙP κλπ.Χαζοι είναι να το κλείσουν;

      • Greco avatar
        Greco @ ψυχραιμια 19/07/2010 22:20:55

        ειναι θεμα ηθικης ταξεως
        δε γινεται απο ελληνικο πανεπιστημιο,να λειτουργει αναρχικο μπλογκ που να αποκαλει την αστυνομια "μπατσους" και να υποστηριζει τρομοκρατες δολοφονους

        ξερεις,συχναζουν και νεοι στα ελληνικα πανεπιστημια
        αυτα ειναι καραγκιοζιλικια που ουτε στην ουγκαντα δε γινονται

        κ επειδη αυτος ο πρυτανης ακουγεται οτι θα κατεβει και για περιφερειαρχης νομιζω στο αιγαιο,καλο θα ειναι να τον μαυρισουν

    • ρηγας φεραιος avatar
      ρηγας φεραιος @ Νικηφορος Φωκας 19/07/2010 21:23:57

      ετσι για να μην ξεχνιομαστε
      h**p://www.marinetraffic.com/ais/gr/default.aspx?mmsi=271015037&centerx=&centery=&zoom=10&type_color=3

      Αν κυβερνουσε η επαρατος τα ΜΜΕ και ο ΓΑΠ θα ειχαν κυρηξει τον Γ παγκοσμιο πολεμο

  45. antiochos avatar
    antiochos 19/07/2010 21:06:46

    Tassos
    " Δεν πιστεύω σε συνωμοσίες."
    Απλοϊκο φιλε μου.
    Απλοϊκο,αποπροσανατολιστικο και επικινδυνο.

  46. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 19/07/2010 21:09:10

    Το "σύστημα" απεχθάνεται την ελεύθερη φωνή των blogs, γιατί δεν τα ελέγχει στο βαθμό που επιθυμούσε! Οι δήθεν επαναστάτες επιβεβαίωσαν ότι «υπηρετούν» με συνέπεια τις επιθυμίες του συστήματος! Στο πρόσωπο του άτυχου Γκιόλια, το σύστημα τρομοκρατεί και στέλνει μήνυμα να χαμηλώσουν οι τόνοι και να μην του μπαίνουν στο ρουθούνι.
    Ποίος ωφελείται από την δολοφονία ενός δημοσιογράφου που συνέδεσε το όνομά του και με το διαδίκτυο; Ωφελείται όποιος έχει εκφραστεί ότι ενοχλείται από αυτό και αυτός είναι εν δυνάμει ηθικός αυτουργός αυτής της αποτρόπαιης δολοφονίας ενός νέου ανθρώπου και της ορφάνιας δύο παιδιών που θα μεγαλώσουν χωρίς να ζήσουν τον πατέρα τους!

  47. LEON avatar
    LEON 19/07/2010 21:38:19

    "Ο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ"

    Άρης Πορτοσάλτε

    Μάιστα..

    • Misha avatar
      Misha @ LEON 19/07/2010 22:10:10

      Κτηνωδία.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 19/07/2010 22:21:29

        Τέτοιες κτηνωδίες, συγκαλυμμένες πίσω από "αθώες" ρετσέτες, μόνο από κτηνόμορφα δίποδα μπορούν να λέγονται. Για κάτι σαν και δαύτον πάντως, μερικές φορές ξυπνάει μέσα μου το φασιστικό μου και νοσταλγώ τον "φαρμακοχέρη"...

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ LEON 19/07/2010 23:26:22

      Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο μισθοφόρο και στον ηλίθιο μισθοφόρο.

      Οι μισθοφόροι "δημοσιογράφοι" είναι καλοπληρωμένοι ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ της κριτικής ικανότητας, της σκέψης και της μνήμης των λαών. Διατηρούν όμως - για τους εαυτούς τους και μόνο - κάποια ψήγματα αισθητικής, αξιοπρέπειας και ικανότητας για σύνθετη σκέψη.

      Ο μισθοφόρος που είναι και βλάκας ασελγεί επιπλέον πάνω σε ό,τι απέμεινε από την αισθητική και την ευαισθησία μας. Δεν προπαγανδίζει τη χαμέρπεια και την ανοησία από συμφέρον και μόνο. Το κάνει και επειδή είναι ο ίδιος σκουλήκι και βλαξ. Και δεν ανέχεται να τον ξεπερνά κανείς.

    • Σαος avatar
      Σαος @ LEON 20/07/2010 06:48:55

      Ο Πορτοσάλτε είναι φραγκόσπορος;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ LEON 20/07/2010 11:22:23

      Μπραβο, τεραστιε το ειπες!!

      Πες το και στους συναδελφους σου που προφανως ειναι αμωμοι και ασπιλοι να στειλουν πισω τις "φιλιπινεζες" τους που τους προστατευουν.


      Αληθεια εσυ εχεις και αν ναι ποσες;

  48. stroumfaki avatar
    stroumfaki 19/07/2010 21:49:57

    Μαξιμιλιανός Ροβεσπιέρος

  49. diasapollon avatar
    diasapollon 19/07/2010 21:50:46

    Προσέχετε τι γράφετε ρε,γιατί οι καιροί είναι πασοκοπονηροί.Γιά τον Σωκράτη έγραψαν σζεδόν όλοι οι φίλοι και οι καθαροί Έλληνες.Τώρα να κάνω μιά πονηρη ερώτηση ρε Φάκτορα;Αν ΗΤΑΝ κυβέρνηση ο ΚΚ τι θα είχαν κάνει τα ΜΜΕ από το πρωί;Καλό ταξίδι Σωκράτη και να πάς στον ποιό φωτεινό κόσμο γιά να μας βλέπεις καλύτερα

  50. Greg avatar
    Greg 19/07/2010 22:04:29

    Τρωκτικό δεν μπορώ να παρακολουθήσω. Ο καταιγισμός "άκυρων" για μένα πληροφοριών δεν έχει κανένα ενδιαφέρον, όταν είναι μάλιστα τόσο κακογραμμένες.
    Ωστόσο, οι αποκαλύψεις ή οι "αποκαλύψεις" του, που εντωμεταξύ μαθαίνω και εγώ μέσω τρίτων, είναι σίγουρο ότι ενόχλησαν αυτούς που παρήγγειλαν την εκτέλεση.

    Είναι αστεία όσα ελέχθησαν, ότι δήθεν επελέχθη ως στόχος επειδή δεν είχε φρουρά. Άτομα που δεν δίστασαν να ανοίξουν πυρ, πολλές φορές, ακόμη και εναντίον ομάδας αστυνομικών στο δρόμο, θα είχαν ενδοιασμούς με τον αστυνομικό- φιλιππινέζα που φρουρεί άλλους, πολύ πιο "περιζήτητους" για έναν υποτίθεται ακροαριστερό τρομοκράτη, στόχους;

    Ως δημοσιογράφος τί έκανε; Ένας τύπος που έβγαζε βρώμες μέσα από μπλογκ, ενίοτε και χολή; Και τί ενοχλεί αυτό έναν ακροαριστερό τρομοκράτη; Εκπομπή δεν είχα ακούσει. Απορώ να δω αν υπάρξει προκήρυξη τί θα λέει.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Greg 20/07/2010 14:06:16

      Για θυμίσου λιγάκι πόσο κατηγόρησε και ειρωνεύτηκε τον επαναστατικό αγώνα όταν συνελήφθησαν μέλη του.
      Πάντοτε θυμάμαι ότι οι δημοσιογραφοί (λόγω φόβου προφανώς) ήταν συγκρατημένοι στους χαρακτηρισμούς τους.
      Απ'ότι φαίνεται δεν άρεσε στο γκρουπούσκουλο των σεκταριστών που άνοιξε λίγο παραπάνω και αυτός (ή το blog του αν θες) το στοματάκι του.
      Οι αντιεξουσιαστές, αναρχικοί, τρομοκράτες κ.τ.λ. δεν ξεχνούν εύκολα εξάλλου...

  51. ευτυχια avatar
    ευτυχια 19/07/2010 22:06:46

    Quiz για αρχάριους: ποιός γνωστός πολιτικός, πασίγνωστος για τις κονομες του, έχασε την ψυχραιμία του όταν αναρτήθηκε σχόλιο στο τρωκτικό για την σχέση του με την τρομοκρατία? Που ο κόσμος τόχει τούμπανο κι αυτός κρυφό καμάρι?
    α.Ο Λεβέντης
    β.Ο Ζαφειρόπουλος
    γ.Ο Μαρκάκης του ΛΑΟΣ

  52. Misha avatar
    Misha 19/07/2010 22:09:25

    O Mαρακάκης , ο δικηγόρος του Γκιόλια, είπε πως ήταν συνεργάτης της αντιτρομοκρατικής.
    Εχουν σαλτάρει όλοι;

  53. stroumfaki avatar
    stroumfaki 19/07/2010 22:18:57

    Χωρίς την επιστήμη της "εφεύρεσης της τρομοκρατίας", η αστυνομία θα ήταν ανήσχυρη να αντέξει την πίεση του λαού στις μέρες μας και το σύστημα ανίκανο να γνωρίζει τη μέθοδο τρομοκρατίας του λαού.

  54. triptokarudos avatar
    triptokarudos 19/07/2010 23:00:55

    Ο θάνατος αρχαιόθεν ήταν το τέλος και η αρχή.

    Μη φοβάσθε όσους φοβούνται να πεθάνουν.

    θα ξεθωριάσουν ασήμαντα,

    όπως κάθε κραταιά παρακμή.

    Εν Ελλάδι πλέον το τεθησόμενο ζητούμενον

    είναι άλλο:

    Πυλώνων Συλλογικότητος τεθνεώτων,
    Η ατομοκρατία θα περισώσει τον Ελληνισμό;

    Μία ατομοκρατία απτώς διαλαμβανομένη
    εντός των ιστοτόπων.

    Δεν φοβούμαι το ιστορικό μας τέλος.
    ήλθε χιλιάδες έτη πριν
    όταν ανεκηρύχθημεν Ρωμηοί.

    Παληά ήσαν ¨Ιεράρχαι"
    νυν δε ¨αριστεροι"

    Απλή ανατροφή προσχημάτων.

    Σκεπτομαι όμως
    πώς θα ήθελα έστω για λίγα έτη
    να δω την Ελλάδα
    να μην μηρυκάζει την αφάνταστη κυνική πραγματικότητα
    λαών κατεδικασμένων στην ζωώδη εξουσιαστική τους φύση.

    Σκέψις τόσο ρομαντική
    σχεδόν επικίνδυνη...

  55. Απορημένος avatar
    Απορημένος 19/07/2010 23:50:55

    Κανείς δεν αναφέρει την ιδεολογική μήτρα της τρομοκρατίας, όλοι τονίζουν ότι οι τρομοκράτες δεν έχουν σχέση με ιδεολογίες. Γιατί όλοι, αναπαράγοντας θεωρίες συνωμοσίας, δεν λένε την απλή αλήθεια, δεν βλέπουν τον ΕΛΕΦΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΚΡΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ στο δωμάτιο; Όπως και με την 17Ν, έτσι και τώρα κανείς δεν λέει το αυτονόητο. Ότι η ιδεολογία της ταξικής σύγκρουσης και της αντικαπιταλιστικής Αριστεράς γεννά την τρομοκρατία. Ότι οι τρομοκράτες ΕΙΝΑΙ ακροαριστεροί.
    Η αριστερή προπαγάνδα εδώ και 40 χρόνια έχει αποχαυνώσει τον Έλληνα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Απορημένος 20/07/2010 08:22:47

      Eγω αυτα γραφω συνεχεια.Δεν το λενε γιατι δεν θελουν να το λενε.
      Δεν θελουν να θιξουν την παραταξη που παραγει με τη θεωρια της δολοφονους.

  56. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 19/07/2010 23:53:47

    Με αφορμή τη δολοφονία του δημοσιογράφου Σωκράτη Γκιόλια εύκολα μπορεί ο καθένας μας να διαπιστώσει ότι μια σκιά ανησυχίας και σύγχυσης πλανάται πάνω από τη χώρα, δεν θα αποτελεί υπερβολή αν πούμε ότι πλέον όλοι περιμένουν τα χειρότερα, προς αυτή την κατεύθυνση συμβάλει σημαντικά και η ασυμφωνία των γεγονότων,
    πως ένας δημοσιογράφος που αποκαλύπτει γίνεται στόχος,

    όμως, διαβάζοντας τις προκηρύξεις της Σεχτας διαπιστώνουμε ότι ο δημοσιογράφος που εκτελέστηκε δεν θα μπορούσε παρά να είναι ο υπ, 1 στόχος της συγκεκριμένης οργάνωσης.
    Με λίγα λόγια έχουμε 2 προσεγγίσεις,
    από τη μια είναι η μεταρρυθμιστική του μαχητικού δημοσιογράφου που προσπαθεί να αλλάξει τον κόσμο μέσω του δρόμου των βαθμιαίων μεταρρυθμίσεων. Για την επανάσταση ο κόσμος παρά την αποκάλυψη των σκανδαλών κ.α παραμένει αμετάβλητος. Ο δημοσιογράφος όμως έχει όμως κερδίσει την εμπιστοσύνη του αναγνωστικού κοινού για την αγωνιστικότητα του και περνά τα μηνύματα του θέλει. Στόχος του δημοσιογράφου, η επιρροή για την κατάληψη , διατήρηση της κρατικής εξουσίας.

    Από την άλλη πλευρά είναι η επαναστατική προσέγγιση. Για την επανάσταση media και πολιτικοί είναι μια κερδοφόρα επιχείρηση που χρησιμοποιούν την κοινωνία και το κράτος για την εξυπηρέτηση των δικών τους συμφερόντων.
    Για την επανάσταση η ιδέα της αλλαγής της κοινωνίας συνεπάγεται μια ραγδαία μετάβαση και εδώ η αλλαγή του κόσμου θα έρθει μέσα από το κράτος εργαλείο.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα παρόμοιας ιδεολογικής πάλης είναι η διαμάχη μεταξύ Ροζας Λούξεμπουργκ και Εντουαρντ Μπερνστάιν στην αρχή του αιώνα

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ o βουνίσιος 20/07/2010 11:26:29

      ...Χαρακτηριστικό παράδειγμα παρόμοιας ιδεολογικής πάλης είναι η διαμάχη μεταξύ Ροζας Λούξεμπουργκ και Εντουαρντ Μπερνστάιν στην αρχή του αιώνα...

      Τι κοινο εχουν αυτοι οι δυο;

  57. Greco avatar
    Greco 20/07/2010 00:28:42

    http://taxalia.blogspot.com/2010/07/blog-post_8696.html

  58. ευτυχια avatar
    ευτυχια 20/07/2010 02:22:27

    Αυριανιστης@
    Τι έγινε με τον Δελαστικ και την Μπουγάτσου?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ευτυχια 20/07/2010 08:37:34

      Ιδού για τον Δελαστίκ: http://www.mediablog.gr/archives/781

      Ιδού και για τη Μπουγάτσου: http://www.mediablog.gr/archives/600

  59. Nazgul avatar
    Nazgul 20/07/2010 05:43:55

    Αμάχητο τεκμήριο ότι ο δημοσιογράφος –ο ΚΑΘΕ δημοσιογράφος- υπηρετεί πάντα την αλήθεια, κατ’ εμέ δεν υπάρχει. Αντίθετα, εάν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, κατά πάσα πιθανότητα θα συμφωνήσουμε ότι ο χώρος αυτός σκυλοβρωμάει. Εξυπηρέτηση ισχυρών συμφερόντων έναντι αδρών ανταλλαγμάτων, εκβιασμοί, συγκάλυψη της πραγματικότητας, διόγκωση του ασήμαντου, υποβάθμιση του σημαντικού, υστερικές κορώνες, αμορφωσιά, είναι στοιχεία που ακόμη κι αν δεν χαρακτηρίζουν τη ελληνική δημοσιογραφία εν γένει, πάντως αντανακλούν σε μεγάλο βαθμό την καθημερινή πρακτική και πραγματικότητα.

    Αυτό το πράγμα είναι κοινή αντίληψη, νομίζω τουλάχιστον.

    Αρνούμαι –και πάλι- να δεχτώ ότι οι Νεοέλληνες είναι πανίβλακες. Τουλάχιστον όχι σε βαθμό να καταπίνουν αμάσητο ότι –για παράδειγμα- οι κύριοι-κυρίες Κεντέρηδες, Θάνου, Χαλκιάδες, Παναγιωτόπουλοι, αρσιβαρίστες διάφοροι, διάττοντες «αστέρες» του διεθνούς αθλητισμού, οι περισσότεροι από τους οποίους εξακολουθούν να πληρώνονται αδρά από το ελληνικό δημόσιο ως στρατιωτικοί (και κανείς δεν μιλάει) ήσαν «καθαροί» αθλητές. Να γελάει ο κόσμος, δηλαδή.

    Όπως απεγνωσμένα προσπαθούσαν κάποιοι δημοσιογράφοι να μας πείσουν, κάνοντας το μαύρο-άσπρο, ότι οι άλλοι πέσαν από τη βέσπα και χτύπησαν το γόνα τους και τους κλαίει η νόνα τους, ακριβώς τη μέρα που θα τους περνούσαν από έλεγχο αντι-ντόπινγκ. Δημοσιογράφοι, οι οποίοι όχι απλώς εμφανίζονταν στα κανάλια, αλλά επιπλέον κατέθεταν και ως μάρτυρες υπεράσπισης των «θυμάτων»-αθλητών, στις διαδικασίες που ακολούθησαν.

    Θέλω να πώ, από πότε έγινε η δημοσιογραφία συνώνυμη της αλήθειας ; Και για ποιό λόγο θα πρέπει να κατατάσσομαι αυτομάτως στη κατηγορία του «πανίβλακα νεοέλληνα», εφόσον κρατάω ορισμένες επιφυλάξεις σχετικά με την αγνότητα του δημοσιογραφικού ιδεώδους, χάριν του οποίου ο τάδε ή ο δείνα δημοσιογράφος έπεσε θύμα επίθεσης ;

    Και τέλος, εάν αύριο κάποιος κάφρος -λέμε τώρα- πλακώσει στις σφαλιάρες τον Μάκη, τον Θέμο και τ΄άλλα παιδιά, αγιοποιούνται αυτόματα ο Μάκης, ο Θέμος και τ' άλλα παιδιά ;

  60. armatistis avatar
    armatistis 20/07/2010 06:20:35

    Τώρα 20/7/2010 Ώρα 0755

    Παρακολουθώ πρωινό ΜΕΓΚΑ. Χασαπόπουλος, Τάκης, Σόμπολος

    Χασαπόπουλος: Όταν απαξιώνουμε δημοσιογράφους, πολιτικούς, αστυνομία κλπ, θα έχουμε σαν αποτέλεσμα ….μπλα….

    Τάκης: Θα πρέπει να σταματήσει αυτή η απαξίωση που πριονίζει το κλαδί πάνω στο οποίο καθόμαστε.

    Σόμπολος: Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Δεν τα παίρνουμε όλοι γαμώ …..

    Τα γνωστά παπαγαλάκια σε συζήτηση επιπέδου με σοβαρά ερωτηματικά …

    Χασαπόπουλε, ποιοι έχουν απαξιώσει το δημοσιογραφικό λειτούργημα, ποιοι έχουν πριονίσει το κλαδί πάνω στο οποίο όλοι καθόσαστε;; Εμείς οι απλοί πολίτες; Και όχι ειδικά εσείς οι τρεις, όπως και πολλοί άλλοι που έχετε εξαγοράσει τη συνείδησή σας με τη καρέκλα σας; Εμείς οι πολίτες απαξιώνουμε τους πολιτικούς, ή εσείς οι δημοσιογράφοι και αυτοί με τις πράξεις τους, τους έχετε κάνει και έχουν γίνει ρόμπα;

    Σόμπολε, η λέξη τα «παίρνω», έχει πολλές μορφές……

    Κύριοι δημοσιογράφοι της πλάκας, έχετε απαξιωθεί μόνοι σας στα μάτια του κόσμου και έχετε περιέλθει σε καθεστώς ανυποληψίας. Το χειρότερο όλων, κατορθώσατε να κάνετε το λειτούργημά σας, απλό επάγγελμα.

    ΥΓ: Αυτή τη στιγμή γίνεται συζήτηση για τη κατάργηση της ανωνυμίας των μπλογκς. Όλοι τους τοποθετούνται κατά της ανωνυμίας. Δυστυχώς πρώτος άνοιξε το θέμα ο Γιάννης Δημαράς. Κρίμα.

    Και μη αναρτιέστε για τα μελλοντικά σχέδια......

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ armatistis 20/07/2010 06:38:58

      μα υπάρχει ανωνυμία στο ίντερνετ? άλλος ένα μύθος. μας ξέρουν όλους με τα ονοματεπώνυμά μας, που μένουμε, τί ώρα πάμε τουαλέτα κλπ.
      και τί σχέση η ανωνυμία με τη δολοφονία του γκιόλια. προφανώς επώνυμος ήταν.

    • Σαος avatar
      Σαος @ armatistis 20/07/2010 06:51:36

      Καλά ο Σόμπολος από τότε που έφαγε ξύλο από αναρχικούς, έχει αντικαταστήσει την λέξη "αναρχικός" με την λέξη "χρυσαυγίτης". Ακόμα και στα Εξάρχια βλέπει "χρυσαυγίτες". Τυχαίο; Δεν νομίζω...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ armatistis 20/07/2010 07:47:36

      Η κ. Γιαννακά στη ίδια εκπομπή είπε ότι "ο θάνατος του Γκόλια θέτει το ζήτημα ανωνυμίας των μπλογκς".
      Κι εγώ που νόμιζα ότι η δολοφονία του Γκόλια θέτει το ζήτημα της τρομοκρατίας που ταλανίζει τη χώρα 35 χρόνια και την απαίτηση της άμεσης και παραδειγματικής τιμωρίας των ενόχων.
      Ότι η τρομοκράτία θα θέτει και την πολιτική ατζέντα της κυβέρνησης, (δηλ. οι τρομοκράτες "θέτουν θέματα" με τα χτυπήματα τους, η κυβέρνηση νομοθετεί), μόνο στο Ελλαδιστάν θα μπορούσε να γίνει.
      Μετά μας φταίει ο Καραμανλής...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Γιώργος 20/07/2010 08:24:44

        O θανατος του Γκολια το μονο ζητημα που θετει ειναι της ανενοχλητης δρασης των εγκληματιων της ακρας αριστερας.

  61. ευτυχια avatar
    ευτυχια 20/07/2010 06:33:32

    Και μέσα σ όλα αυτά, τι έγινε με το ΤΤ, υπάρχει ακόμα η πουλήθηκε νύχτα?
    Γιατί, θυμάμαι οτι όταν ήταν να πουληθεί η Μακ-Θρακ, κάποιο πουλάκι είχε πει στον τότε Πρόεδρο του Συλλόγου που αντιδρούσε στο εξευτελιστικό χάρισμα της Τράπεζας "θα σε στείλουμε στα Δικαστήρια να έχεις να ασχολείσαι για τα επόμενα 8 χρόνια και να μας αφήσεις ήσυχους".Οπερ και εγένετο. Ο Πρόεδρος αθωώθηκε φυσικά , αφού ξεσκίστηκε και η Τράπεζα μεταβιβάστηκε με δυο-τρείς μερούλες απεργίας, έτσι για την τιμή των όπλων.

  62. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 20/07/2010 06:52:58

    σιγά την κόντρα με το κατεστημένο που είχε το "τρωκτικό"

    αν σταματήσει η λειτουργία αυτού του κατευθυνόμενου μπλογκ μάλλον καλό θα κάνει στο ιντερνετ

  63. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/07/2010 08:19:05

    Ψυχραιμία, βλέπω ξεσαλώσαμε.

    Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω:

    "ΜΟνο στην Ελλαδα κυκλοφορουν παλαβομαρες για παγκοσμια διακυβερνηση,μονο στην Ελλαδα υπαρχουν κομματα που νοσταλγουν το Σταλιν και μονο στην Ελλαδα υπαρχουν αναρχοπαλαβοι".

    "Η ακρα αριστερα οπως σωστα γραφεις επιδιωκει να επικρατησει μεσα στην αναμπουμπουλα".

    "Εγω δεν εχω αναγκη καμμια αυτοκρατορια".

    "Δεν υπαρχει καμμια κατοχη".

    "πρεπει να αντιμετωπιζουμε τις πολιτικες εξελιξεις ανεπηρεαστοι απο προπαγανδες και δικαιολογησεις.Ο Καραμανλης επαιξε ενα παιγνιδι κατευνασμου της αριστερας με διαφορες κολακειες και αμοιβες."

    "τους Αμερικανους μετα το 1990 δεν τους ενδιαφερει καθολου αν εισαι αριστερος.Φυσικα δεν τους υποστηριζουν οπως διαλαλει η δεξια συνωμοσιολογια".

    "οι υποτιθεμενοι αντιπαλοι αυτης δηλαδη ανθρωποι της ΝΔ ψαχνουν αμερικανικα φαντασματα ουσιαστικα ευνοουν τη συνεχιση της δρασης της.Η συνωμοσιολογια δινει τον αερα στην ακρα αριστερα και τους αναρχικους να συνεχιζουν τη δραση τους".

    Μέσα σε μία ανάρτηση δηλαδή πάς βολικά-βολικότατα να περάσεις το παραμυθάκι ότι δεν τρέχει τίποτα και ότι όλα αυτά που υπάρχουν πίσω από τα γεγονότα των τελευταίων ετών είναι "δεξιά συνωμοσιολογία".

    Τα έχουμε πει αυτά Ψυχραιμιάκο ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ, έχεις αποστομωθεί ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ και κάθε φορά που αποστομώνεσαι κάνεις μετά σαν να μην τρέχει τίποτα και ξαναβάζεις την κασέτα να παίζει με το ίδιο θράσος χιλίων καρδιναλίων.

    Εμ, βέβαια, αυτό λέει το μάνιουαλ. Πρώτος διδάξας ο Γκαίμπελς. Πες-πες, όλο και κάτι θα μείνει.

    Αλλά, όπως σου λέω πάντα, θα σου το ξαναπώ και τώρα: ΜΑΤΑΙΟΠΟΝΕΙΣ. Το πράγμα είναι πολύ πιο φανερό από όσο νομίζεις και με το να επιμένεις να το εμφανίζεις ότι δήθεν είναι "δεξιά συνωμοσιολογία" απλώς εκτίθεσαι περισσότερο, μια που δεν φροντίζεις να κάνεις αντιπαράθεση επιχειρημάτων, αλλά μόνον να απαξιώνεις αυτά που λένε οι "δεξιοί συνωμοσιολόγοι".

    "Δεξιά συνωμοσιολογία" λοιπόν το ρεπορτάζ του Λάμπρου Παπαντωνίου που σου έδειξε παραπάνω ο "Παραέλληνας" και που έκανες ότι δεν το είδες;

    "Δεξιά συνωμοσιολογία" το editorial του Βήματος στις 29 Ιουνίου 2007, αμέσως μετά την υπογραφή των συμφωνιών για τους αγωγούς; Εκεί ο αξιότιμος κος Ψυχάρης προανήγγειλε μετά βεβαιότητος "πολιτικά αντίποινα κατά του Καραμανλή" γιατί "όλοι ξέρουμε πώς ενεργούν οι μεγάλες δυνάμεις". Και, άντε, να πω ότι είναι "συνωμοσιολόγος" ο Ψυχάρης. "Δεξιός" συνωμοσιολόγος όμως δεν είναι Ψυχραιμιάκο, έ;

    Αν λοιπόν υπήρχαν "πολιτικά αντίποινα" για την πολιτική των αγωγών, τότε μπορείς σε περικαλώ να μας πεις ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ;;;

    Γιάτι κάποια άλλα "πολιτικά αντίποινα" πέρα από αυτά που ξέρουμε ΟΛΟΙ και μόνον εσύ αμφισβητείς (ούτε καν ο τιραμόλα δεν μπαίνει στη λογική να τα αμφισβητήσει), δηλαδή, πυρκαγιές, Ζαχόπουλος, "Δεκέμβρης" και Βατοπαίδι, εγώ άλλα ΔΕΝ ξέρω. Στο Βουκουρέστι π.χ. βάλαν την ουρά πίσω από τα σκέλια και έκαναν αυτό που θέλουμε εμείς. Μια που και λίγα γραμμάρια, έστω, εθνικής αξιοπρέπειας κάνει τους πάντες να λουφάζουν.

    Παμ' παρακάτω.

    Δεν έχεις ανάγκη καμία αυτοκρατορία, ε; Εδώ φαίνεται πόσο βαθιά είναι η γνώση σου περί της ελληνικής ψυχής και πόσο ύπουλος ο ρόλος σου. Στοχευμένη υπονόμευση του ελληνικού φρονήματος σε ένα πολύ καίριο σημείο.

    Το λοιπόν, ο Ελληνισμός ανήκει στα έθνη εκείνα που έχουν αυτό που αποκαλούμε "αυτοκρατορική συνείδηση". Τέτοια έθνη είναι, εκτός από το αμερικανικό, το ρωσικό, το κινεζικό, που έχουν και σήμερα αυτοκρατορίας, όσα υπήρξαν στο παρελθόν αυτοκρατορίες: Το γαλλικό, το βρετανικό, το γερμανικό, το ιταλικό, το ισπανικό, το τουρκικό, το περσικό. Και, βέβαια, το ελληνικό.

    Ο ελληνισμός, για να αναπτυχθεί χρειάζεται επειγόντως να ξαναβρει και να βιώσει σε συνειδητό, πολιτικό και πραγματικό επίπεδο την αυτοκρατορική του συνείδηση.

    Μια μικρονοϊκή Ελλάδα, χτυπημένη βάρβαρα από το σύγχρονο ελληνικό κράτος των Βαυαρών (που τόσο θαυμάζεις και ευγνωμονείς εσύ που μας άφησαν ένα κράτος σαν κι αυτό που έχουμε σήμερα, αντί για ένα πραγματικά ελληνικό κράτος) καταφέρνει και κατακτά τα Βαλκάνια και ανοίγεται στην Τουρκία ως μεγάλος ξένος επενδυτής. Και έχει την πρώτη ναυτιλία στον κόσμο (ο μοναδικός κλάδος χωρίς κρατική γραφειοκρατία). Σκέψου λοιπόν να είχαμε και την αυτοκρατορική συνείδηση.

    Όμως εσύ "δεν θέλεις αυτοκρατορία". Έτσι, να είμαστε μια ζωή ηθικά χτυπημένοι, ψωροκώσταινα, κράτος των Βαυαρών. Ζήτω το δόγμα Κίσινγκερ (α, ξέχασε, δεξιά συνωμοσιολογία κι αυτό).

    Οι "παλαβομάρες για παγκόσμια διακυβέρνηση" δεν υπάρχουν "μόνον στην Ελλάδα". Το σύνολο του αριστερισμού ανά τον πλανήτη ονειρεύεται μια "παγκόσμια διακυβέρνηση" που θα υλοποιήσει στα σίγουρα "την ειρήνη και τη φιλία μεταξύ των λαών". Και αναρχοπαλαβοί λες ότι υπάρχουν μόνον στην Ελλάδα; Δηλαδή το indymedia υπάρχει μόνον στην Ελλάδα; Εσύ βρε Ψυχραιμία, ένας τόσο ευφυής σχολιαστής δεν ξέρεις ότι το indymedia είναι παγκόσμιο και δεν υπάρχει μόνον στην Ελλάδα; Πουλάμε στο δεξιό κομμάτι του ακροατηρίου του antinewsξ το παραμυθάκι της κακιάς αριστεράς και της καλής Αμερικής για να ρίξουμε στάχτη στα μάτια;

    Όμως το indymedia ΥΠΑΡΧΕΙ σε όλον τον πλανήτη, θέλεις δε θέλεις, και αυτό κάνει φανερή την ύπαρξη μιας ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΩΝ. Με άφθονη χρηματοδότηση, ιδεολογική και υλικοτεχνική υποστήριξη, προστασία από αστυνομικές έρευνες και όλα τα σχετικά. Πού τα βρίσκουν όλα αυτά ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ και όχι μόνον στην Ελλάδα, όπου, κατά την εκδοχή σου, επικρατεί η αριστερά λόγω της αδράνειας της ΝΔ που κάνει το λάθος να μην είναι πάλι, όπως τον παλιό καλό καιρό, ένα καθαρά φιλοαμερικανικό κόμμα;

    Σε ένα πράγμα έχεις όμως δίκιο: Τους Αμερικανούς, από το 1990 και μετά, δεν τους ενδιαφέρει αν είσαι αριστερός. Δεν έχουν πια πρόβλημα να συνεργαστούην και με αριστερούς. Εδώ έκαναν Πρόεδρο κομμουνιστή στην Κύπρο, μια που τους εξυπηρετούσε, στο επιχειρησιακό κομμάτι θα κολλήσουν;

    Σε ένα άλλο πράγμα όμως, παρεμφερές, βρίσκεται ένα κεντρικό σημείο της παραπλάνησής σου:

    Αυτό που αποκαλούμε "διεθνές παρακράτος" ή αλλώς Νέα Τάξη, δεν ταυτίζεται με την Αμερικανική κυβέρνηση. Έχει κάνει την αμερικανική κυβέρνηση υποχείριό του, αλλά ΔΕΝ ταυτίζεται με αυτήν.

    Πρόκειται για παραθεσμούς παράλληλους με την επίσημη κρατική αμερικανική δράση. Θεσμούς ταϊσμένους με πολύ χρήμα από το διεθνές τραπεζο-πετραλαϊκό καρτέλ, το οποίο ελέγχει και την εκάστοτε αμερικανική κυβέρνηση. Έτσι, οι διάφοροι Σόρος φαίνονται να λειτουργούν παράλληλα και σε σύμπνοια με την αμερικανική κυβέρνηση, όμως ΔΕΝ ταυτίζονται με αυτήν. Η αμερικανική κυβέρνηση έχει λιγάκι (αναγκατικά...) και τα συμφέροντα του αμερικανικού έθνους στο μυαλό της, ενώ η Νέα Τάξη δεν νοιάζεται καθόλου για το αμερικανικό έθνος.

    Έτσι λοιπόν, οι διάφοροι Σόρος συντηρούν τον αντιεξουσιαστικό χώρο μέσα από "θεσμούς" όπως το Indymedia, προκειμένου να μπορέσουν στη συνέχεια ως "λαθρεπιβάτες" του αντιεξουσιαστικού χώρου να κάνουν τη δουλειά τους και να φορτώσουν "ιδεολογικά" και πολιτικά τη δράση τους στην άκρα αριστερά.

    Και τις πορτοκαλί επαναστάσεις τις έκανε "ο λαός" (ο "λαός", π.χ., έστησε βίντεο γουώλς στο κέντρο του Βελιγραδίου σε μια στιγμή για να παρακολουθήσει όλος ο κόσμος λάιβ την πτώση του Μιλόσεβιτς).

    Δεν ξέρεις βέβαια τίποτα εσύ για πορτοκαλί επαναστάσεις. Καμιά δεκαριά έχουν γίνει μέχρι σήμερα. Όλα αυτά είναι "δεξιά συνωμοσιολογία", Ψυχραιμιάκο, ε;

    Σε καταγγέλω λοιπόν όσο πιο φωναχτά γίνεται ως επιτήδειο πράκτορα ξένων δυνάμεων μέσα στα αντινέα και υπενθυμίζω προς τους αγαπητούς φίλους σχολιαστές όλα όσα κατά καιρούς έχω γράψει εδώ μέσα για το άτομό σου.

    Διαβάστε, φίλοι και βγάλτε μόνοι σας το συμπέρασμά σας.

    Μην πιστεύετε ότι ο Ψυχραιμίας είναι ένας "δεξιός", "Νεοδημοκράτης", που το μόνο που τον νοιάζει είναι να επικρατήσουν οι δεξιές, νεοδημοκρατικές, κλπ., απόψεις.

    Έχει αποδειχτεί πάμπολλες φορές ότι η Νέα Τάξη δια των διαφόρων βραχιόνων της, επιδιώκει να έχει δικούς της ανθρώπους μέσα σε σημαντικούς χώρους πολιτικών ζύμώσεων, όπως καλή ώρα το antinews, ώστε να μπορεί να περνάει τα δικά της μηνύματα, να περνάει τη δική της γραμμή, να σπάει το ηθικό όσων θέλουν να αγωνιστούν για μια καλύτερα Ελλάδα.

    Σπάστε τους το ηθικό εσείς πρώτοι! Ξεσκεπάστε τους! Μην τους αφήνετε να διαφθείρουν έντεχνα συνειδήσεις.

    Έτσι κι αλλιώς τα ψωμιά τους είναι μετρημένα. Αλλά αυτή η διευκρίνιση του ποιος είναι ποιος και τι υπηρετεί, πρέπει να γίνει ΑΜΕΣΩΣ.

  64. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/07/2010 08:40:15

    Ψυχραιμία, βλέπω ξεσαλώσαμε.

    Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω:

    “ΜΟνο στην Ελλαδα κυκλοφορουν παλαβομαρες για παγκοσμια διακυβερνηση,μονο στην Ελλαδα υπαρχουν κομματα που νοσταλγουν το Σταλιν και μονο στην Ελλαδα υπαρχουν αναρχοπαλαβοι”.

    “Η ακρα αριστερα οπως σωστα γραφεις επιδιωκει να επικρατησει μεσα στην αναμπουμπουλα”.

    “Εγω δεν εχω αναγκη καμμια αυτοκρατορια”.

    “Δεν υπαρχει καμμια κατοχη”.

    “πρεπει να αντιμετωπιζουμε τις πολιτικες εξελιξεις ανεπηρεαστοι απο προπαγανδες και δικαιολογησεις.Ο Καραμανλης επαιξε ενα παιγνιδι κατευνασμου της αριστερας με διαφορες κολακειες και αμοιβες.”

    “τους Αμερικανους μετα το 1990 δεν τους ενδιαφερει καθολου αν εισαι αριστερος.Φυσικα δεν τους υποστηριζουν οπως διαλαλει η δεξια συνωμοσιολογια”.

    “οι υποτιθεμενοι αντιπαλοι αυτης δηλαδη ανθρωποι της ΝΔ ψαχνουν αμερικανικα φαντασματα ουσιαστικα ευνοουν τη συνεχιση της δρασης της.Η συνωμοσιολογια δινει τον αερα στην ακρα αριστερα και τους αναρχικους να συνεχιζουν τη δραση τους”.

    Μέσα σε μία ανάρτηση δηλαδή πάς βολικά-βολικότατα να περάσεις το παραμυθάκι ότι δεν τρέχει τίποτα και ότι όλα αυτά που υπάρχουν πίσω από τα γεγονότα των τελευταίων ετών είναι “δεξιά συνωμοσιολογία”.

    Τα έχουμε πει αυτά Ψυχραιμιάκο ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ, έχεις αποστομωθεί ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ και κάθε φορά που αποστομώνεσαι κάνεις μετά σαν να μην τρέχει τίποτα και ξαναβάζεις την κασέτα να παίζει με το ίδιο θράσος χιλίων καρδιναλίων.

    Εμ, βέβαια, αυτό λέει το μάνιουαλ. Πρώτος διδάξας ο Γκαίμπελς. Πες-πες, όλο και κάτι θα μείνει.

    Αλλά, όπως σου λέω πάντα, θα σου το ξαναπώ και τώρα: ΜΑΤΑΙΟΠΟΝΕΙΣ. Το πράγμα είναι πολύ πιο φανερό από όσο νομίζεις και με το να επιμένεις να το εμφανίζεις ότι δήθεν είναι “δεξιά συνωμοσιολογία” απλώς εκτίθεσαι περισσότερο, μια που δεν φροντίζεις να κάνεις αντιπαράθεση επιχειρημάτων, αλλά μόνον να απαξιώνεις αυτά που λένε οι “δεξιοί συνωμοσιολόγοι”.

    “Δεξιά συνωμοσιολογία” λοιπόν το ρεπορτάζ του Λάμπρου Παπαντωνίου που σου έδειξε παραπάνω ο “Παραέλληνας” και που έκανες ότι δεν το είδες;

    “Δεξιά συνωμοσιολογία” το editorial του Βήματος στις 29 Ιουνίου 2007, αμέσως μετά την υπογραφή των συμφωνιών για τους αγωγούς; Εκεί ο αξιότιμος κος Ψυχάρης προανήγγειλε μετά βεβαιότητος “πολιτικά αντίποινα κατά του Καραμανλή” γιατί “όλοι ξέρουμε πώς ενεργούν οι μεγάλες δυνάμεις”. Και, άντε, να πω ότι είναι “συνωμοσιολόγος” ο Ψυχάρης. “Δεξιός” συνωμοσιολόγος όμως δεν είναι Ψυχραιμιάκο, έ;

    Αν λοιπόν υπήρχαν “πολιτικά αντίποινα” για την πολιτική των αγωγών, τότε μπορείς σε περικαλώ να μας πεις ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ;;;

    Γιάτι κάποια άλλα “πολιτικά αντίποινα” πέρα από αυτά που ξέρουμε ΟΛΟΙ και μόνον εσύ αμφισβητείς (ούτε καν ο τιραμόλα δεν μπαίνει στη λογική να τα αμφισβητήσει), δηλαδή, πυρκαγιές, Ζαχόπουλος, “Δεκέμβρης” και Βατοπαίδι, εγώ άλλα ΔΕΝ ξέρω. Στο Βουκουρέστι π.χ. βάλαν την ουρά πίσω από τα σκέλια και έκαναν αυτό που θέλουμε εμείς. Μια που και λίγα γραμμάρια, έστω, εθνικής αξιοπρέπειας κάνει τους πάντες να λουφάζουν.

    Παμ’ παρακάτω.

    Δεν έχεις ανάγκη καμία αυτοκρατορία, ε; Εδώ φαίνεται πόσο βαθιά είναι η γνώση σου περί της ελληνικής ψυχής και πόσο ύπουλος ο ρόλος σου. Στοχευμένη υπονόμευση του ελληνικού φρονήματος σε ένα πολύ καίριο σημείο.

    Το λοιπόν, ο Ελληνισμός ανήκει στα έθνη εκείνα που έχουν αυτό που αποκαλούμε “αυτοκρατορική συνείδηση”. Τέτοια έθνη είναι, εκτός από το αμερικανικό, το ρωσικό, το κινεζικό, που έχουν και σήμερα αυτοκρατορίας, όσα υπήρξαν στο παρελθόν αυτοκρατορίες: Το γαλλικό, το βρετανικό, το γερμανικό, το ιταλικό, το ισπανικό, το τουρκικό, το περσικό. Και, βέβαια, το ελληνικό.

    Ο ελληνισμός, για να αναπτυχθεί χρειάζεται επειγόντως να ξαναβρει και να βιώσει σε συνειδητό, πολιτικό και πραγματικό επίπεδο την αυτοκρατορική του συνείδηση.

    Μια μικρονοϊκή Ελλάδα, χτυπημένη βάρβαρα από το σύγχρονο ελληνικό κράτος των Βαυαρών (που τόσο θαυμάζεις και ευγνωμονείς εσύ που μας άφησαν ένα κράτος σαν κι αυτό που έχουμε σήμερα, αντί για ένα πραγματικά ελληνικό κράτος) καταφέρνει και κατακτά τα Βαλκάνια και ανοίγεται στην Τουρκία ως μεγάλος ξένος επενδυτής. Και έχει την πρώτη ναυτιλία στον κόσμο (ο μοναδικός κλάδος χωρίς κρατική γραφειοκρατία). Σκέψου λοιπόν να είχαμε και την αυτοκρατορική συνείδηση.

    Όμως εσύ “δεν θέλεις αυτοκρατορία”. Έτσι, να είμαστε μια ζωή ηθικά χτυπημένοι, ψωροκώσταινα, κράτος των Βαυαρών. Ζήτω το δόγμα Κίσινγκερ (α, ξέχασε, δεξιά συνωμοσιολογία κι αυτό).

    Οι “παλαβομάρες για παγκόσμια διακυβέρνηση” δεν υπάρχουν “μόνον στην Ελλάδα”. Το σύνολο του αριστερισμού ανά τον πλανήτη ονειρεύεται μια “παγκόσμια διακυβέρνηση” που θα υλοποιήσει στα σίγουρα “την ειρήνη και τη φιλία μεταξύ των λαών”. Και αναρχοπαλαβοί λες ότι υπάρχουν μόνον στην Ελλάδα; Δηλαδή το indymedia υπάρχει μόνον στην Ελλάδα; Εσύ βρε Ψυχραιμία, ένας τόσο ευφυής σχολιαστής δεν ξέρεις ότι το indymedia είναι παγκόσμιο και δεν υπάρχει μόνον στην Ελλάδα; Πουλάμε στο δεξιό κομμάτι του ακροατηρίου του antinewsξ το παραμυθάκι της κακιάς αριστεράς και της καλής Αμερικής για να ρίξουμε στάχτη στα μάτια;

    Όμως το indymedia ΥΠΑΡΧΕΙ σε όλον τον πλανήτη, θέλεις δε θέλεις, και αυτό κάνει φανερή την ύπαρξη μιας ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΩΝ. Με άφθονη χρηματοδότηση, ιδεολογική και υλικοτεχνική υποστήριξη, προστασία από αστυνομικές έρευνες και όλα τα σχετικά. Πού τα βρίσκουν όλα αυτά ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ και όχι μόνον στην Ελλάδα, όπου, κατά την εκδοχή σου, επικρατεί η αριστερά λόγω της αδράνειας της ΝΔ που κάνει το λάθος να μην είναι πάλι, όπως τον παλιό καλό καιρό, ένα καθαρά φιλοαμερικανικό κόμμα;

    Σε ένα πράγμα έχεις όμως δίκιο: Τους Αμερικανούς, από το 1990 και μετά, δεν τους ενδιαφέρει αν είσαι αριστερός. Δεν έχουν πια πρόβλημα να συνεργαστούην και με αριστερούς. Εδώ έκαναν Πρόεδρο κομμουνιστή στην Κύπρο, μια που τους εξυπηρετούσε, στο επιχειρησιακό κομμάτι θα κολλήσουν;

    Σε ένα άλλο πράγμα όμως, παρεμφερές, βρίσκεται ένα κεντρικό σημείο της παραπλάνησής σου:

    Αυτό που αποκαλούμε “διεθνές παρακράτος” ή αλλώς Νέα Τάξη, δεν ταυτίζεται με την Αμερικανική κυβέρνηση. Έχει κάνει την αμερικανική κυβέρνηση υποχείριό του, αλλά ΔΕΝ ταυτίζεται με αυτήν.

    Πρόκειται για παραθεσμούς παράλληλους με την επίσημη κρατική αμερικανική δράση. Θεσμούς ταϊσμένους με πολύ χρήμα από το διεθνές τραπεζο-πετραλαϊκό καρτέλ, το οποίο ελέγχει και την εκάστοτε αμερικανική κυβέρνηση. Έτσι, οι διάφοροι Σόρος φαίνονται να λειτουργούν παράλληλα και σε σύμπνοια με την αμερικανική κυβέρνηση, όμως ΔΕΝ ταυτίζονται με αυτήν. Η αμερικανική κυβέρνηση έχει λιγάκι (αναγκατικά…) και τα συμφέροντα του αμερικανικού έθνους στο μυαλό της, ενώ η Νέα Τάξη δεν νοιάζεται καθόλου για το αμερικανικό έθνος.

    Έτσι λοιπόν, οι διάφοροι Σόρος συντηρούν τον αντιεξουσιαστικό χώρο μέσα από “θεσμούς” όπως το Indymedia, προκειμένου να μπορέσουν στη συνέχεια ως “λαθρεπιβάτες” του αντιεξουσιαστικού χώρου να κάνουν τη δουλειά τους και να φορτώσουν “ιδεολογικά” και πολιτικά τη δράση τους στην άκρα αριστερά.

    Και τις πορτοκαλί επαναστάσεις τις έκανε “ο λαός” (ο “λαός”, π.χ., έστησε βίντεο γουώλς στο κέντρο του Βελιγραδίου σε μια στιγμή για να παρακολουθήσει όλος ο κόσμος λάιβ την πτώση του Μιλόσεβιτς).

    Δεν ξέρεις βέβαια τίποτα εσύ για πορτοκαλί επαναστάσεις. Καμιά δεκαριά έχουν γίνει μέχρι σήμερα. Όλα αυτά είναι “δεξιά συνωμοσιολογία”, Ψυχραιμιάκο, ε;

    Σε καταγγέλω λοιπόν όσο πιο φωναχτά γίνεται ως επιτήδειο εγκάθετο ξένων δυνάμεων μέσα στα αντινέα και υπενθυμίζω προς τους αγαπητούς φίλους σχολιαστές όλα όσα κατά καιρούς έχω γράψει εδώ μέσα για το άτομό σου.

    Διαβάστε, φίλοι και βγάλτε μόνοι σας το συμπέρασμά σας.

    Μην πιστεύετε ότι ο Ψυχραιμίας είναι ένας “δεξιός”, “Νεοδημοκράτης”, που το μόνο που τον νοιάζει είναι να επικρατήσουν οι δεξιές, νεοδημοκρατικές, κλπ., απόψεις.

    Έχει αποδειχτεί πάμπολλες φορές ότι η Νέα Τάξη δια των διαφόρων βραχιόνων της, επιδιώκει να έχει δικούς της ανθρώπους μέσα σε σημαντικούς χώρους πολιτικών ζύμώσεων, όπως καλή ώρα το antinews, ώστε να μπορεί να περνάει τα δικά της μηνύματα, να περνάει τη δική της γραμμή, να σπάει το ηθικό όσων θέλουν να αγωνιστούν για μια καλύτερα Ελλάδα.

    Σπάστε τους το ηθικό εσείς πρώτοι! Ξεσκεπάστε τους! Μην τους αφήνετε να διαφθείρουν έντεχνα συνειδήσεις.

    Έτσι κι αλλιώς τα ψωμιά τους είναι μετρημένα. Αλλά αυτή η διευκρίνιση του ποιος είναι ποιος και τι υπηρετεί, πρέπει να γίνει ΑΜΕΣΩΣ.

  65. rage@40 avatar
    rage@40 20/07/2010 12:40:34

    κουραφέξαλα.
    πέντε έξι πιτσιρικάδες είναι που διάβασαν τον μαρξ και τον κροπότκιν στα πεταχτά, διότι δεν είχαν και την κατάλληλη παιδεία να τους διαβάσουν ενδελεχως, μετά εντυπωσιάστηκαν από τον Νετσάγιεφ, έπειτα είδαν ότι έτι κι αλλιώς το μέλλον τους είναι κατεστραμμένο, κι είπαν να κάνουν τη ζωή τους πιο ενδιαφέρουσα.
    αποσταθεροποίηση και ιστορίες. Τι να αποσταθεροποιήσουν; Τα ετοιμόρροπα;
    Αφήστε, δεν υπάρχει κανα σκοτεινό κέντρο. Απεγνωσμένη νεολαία είναι, είτε το βλέπετε είτε όχι.
    Απλά για να παραδεχτούν κάποιοι αυτό, θα πρέπει πρώτα να παρεδχτούν ότι φταίνε κι αυτοί για αυτή την καταστροφή του μέλλοντος αυτών των πιτσιρικάδων.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ rage@40 20/07/2010 19:21:44

      πολύ απόγνωση ρε φίλε...
      Κοίτα, όταν πιάσει η απόγνωση και το 90% του λαού που αυτή τη στιγμή είναι ακόμα στη φάση της άρνησης, δεν θα τους είναι εύκολο να κάνουν τα κομάντα.

  66. PELIAS avatar
    PELIAS 21/07/2010 11:47:40

    21.7.2010

    Προτιμώ σήμερα να κακοχαρακτηρισθώ παρά σε λίγον καιρό να περνάω τις μέρες μου σε κανένα στρατόπεδο συγκεντρώσεως αντιφρονούντων. Γι’αυτό θα τα πώ όπως τα νιώθω.



    Ξεκινώ με το σημερινό πρωτοσέλιδο της εφημερίδας ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ την μισή σελίδα του οποίου καταλαμβάνει αντίγραφο της οθόνης του Google, όπου η αναπάρασταση του Λευκού Πύργου και δίπλα του σε ιστό ανεβασμένη η σημαία των Σκοπίων. Μία γεύση από την συνεχιζόμενη αλητεία των γειτόνων και φυσικά μία πιο έντονη γεύση από την απραξία των Ελλήνων, πολιτικών και μη, που – υποτίθεται – εκπροσωπούνται από τον νύν Πρωθυπουργό μας, που ως μετανάστης έφθασε με ξένο διαβατήριο, το οποίο δηλώνει εκ του ασφαλούς «μή Έλλην» και εν συνεχεία εκ του γεννεαλογικού δένδρου και έν τινι μέτ-ρω Εβραίος ως εκ πολωνοεβραίϊκης εκ μητρός (μινέϊκο) καταγωγής. Που εκπροσωπούνται (οι Έλληνες !!!) επίσης από το εθνικό – διαγράφεται η λέξη αυτή – ΥπΕξ στο οποίο υπουργεύει ο ανωτέρω Πρωθυπουργός και εντός του οποίου κατοικοεδρεύουν υπάλληλοι και σύμβουλοι – μέχρι και καθαρίστριες - Αμερικανοί, Εβραίοι Σιωνιστές και το κακό συναπάντημα, που μεταξύ τους συνεννοούνται μόνο στα αγγλικά. Οι Έλληνες έχουν μετατεθεί σε άλλες υπηρεσίες, όπως λέγεται.



    Και με την ευκαιρία αυτή, διαβάζουμε σήμερα, ότι ο Εβραίος Πρωθυπουργός μας μεταφέρει στο σιωνιστικό ΔΝΤ 300.δις Ευρώ αφού προηγουμένως οδήγησε την χώρα μας εκεί, ενώ θα μπορούσε κάθε άλλος ΕΛΛΗΝ Πρωθυπουργός να προλάβει να την βγάλει από το αδιέξοδο χωρίς αυτήν την «λαθροχειρία».



    Και έτσι, επανερχόμενος στην τελευταία πρόκληση των Σκοπίων, δεν χωρεί καμία αμφιβολία ότι, τουλάχιστον από τις τελευταίες εκλογές και μετά θα μπορούσε επι τέλους να αλλάξει ουσιαστικά η πολιτική μας έναντι αυτής της «πορδής» με μία και μόνη ηλεκτρονική σελίδα, όπου στην κεντρική πλατεία των Σκοπίων δίπλα στο άγαλμα του Μ.Αλεξάνδρου θα φιγουράριζε η γαλανόλευκη της Ελλάδος, η οποία και ιστορικά ταιριάζει άνευ περαιτέρω σχολίων. Σίγα που θα μας ενοχλούσε δίπλα στους 2 εκατομμύρια μετανάστες μας, τους οποίους ο μετανάστης Πρωθυπουργός μας σωρηδόν πολιτογραφεί Έλληνες ως και εαυτόν, να προσθέσουμε και άλλο ένα από Σλάβους, που μέσα σε δύο γενεές θα έχουν ελληνοποιηθεί, είτε το θέλουν είτε όχι. Και έτσι φυσικά και ομαλά και για το ΝΑΤΟ – λέγε με USA – ούτε γάτα ούτε ζημιά, αφού μαζί με τους Έλληνες, τους ελληνοποιημένους μαύρους, Τούρκους, Αφγανούς, Άραβες κ.λ.π. θα έμπαιναν και αυτοί στους λόχους του δυτικού αμυντικού εργαλείου.



    Είναι προφανές ότι, εδώ και αρκετόν καιρό έχει χαθεί η συνέπεια στους χειρισμούς της πολιτικής, η οποία παλιά ξεκινούσε από την αντιπαράθεση του δυτικού κόσμου με το ανατολικό μπλόκ. Μέσα από το χαλάρωμα αυτό έχουν προκύψει ανεξέλεγκτοι μηχανισμοί – παράσιτα, όπως οι σιωνιστές και οι, λέσχες τους, που σε πολλές περιπτώσεις καταφέρνουν να κλονίζουν και την χώρα που τους ανέδειξε, τις ΗΠΑ, όπου πολιτικοί και κάτοικοι είναι αποκομμένοι από τις αξίες του δυτικού κόσμου λόγω επιλεγμένου τρόπου ζωής, δηλαδή δουλειά, παραγωγή, ποτό και κατευθυνόμενη σκέψη και κρίση σε τέτοιο βαθμό, που πολλές φορές είναι αδύνατο να συνεννοηθείς ακόμα και στα πιο απλά ζητήματα της καθημερινότητας.