#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2010 18:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η (συνεχιζόμενη) επικοινωνιακή αυτοχειρία της Ρηγίλλης

Τα μπλογκς δεν υπάρχουν για την Ρηγίλλης



To επαναλαμβάνουμε για πολλοστή φορά, αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω: Οι …επικοινωνίες της Ρηγίλλης εξακολουθούν να ζουν στον κόσμο τους, σε μια φανταστική (ρουσοπουλοκαραμανλική) πραγματικότητα ασχετοσύνης και απαξίωσης. Επιμένουν να πιστεύουν ότι το μήνυμα του Σαμαρά θα περάσει μόνο απο τα μέσα της διαπλοκής (πού ούτε τον πήγαν, ούτε θα τον πάνε ποτέ) και εξακολουθούν να κάνουν δημόσιες σχέσεις με τα ίδια συγκροτήματα που τους συκοφαντούσαν μέχρι πρότινος.

Για παράδειγμα, σήμερα ο κύριος Μιχαλολιάκος ανακοίνωσε τις θέσεις της ΝΔ για την υποψηφιότητα Μπακογιάννη σε συγκρότημα που ουκ ολίγες φορές τον έχει απαξιώσει προσωπικά με ανακρίβειες (http://www.antinews.gr/?p=58516).  Φυσικά δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο στέλεχος της ΝΔ, που μόλις ξυπνήσει το πρώτο που σκέφτεται είναι σε ποιό κανάλι και ραδιόφωνο θα εκλιπαρήσει να βγεί. Αλλά εν σκέπτεται ότι υπάρχουν και τα μπλογκς παρά μόνον όταν δεν του περάσουν τα ΜΜΕ αυτά που θέλει.

Σήμερα, επίσης, ο  τομέας οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας παρουσίασε τις θέσεις του κόμματος για την επιδείνωση της Οικονομίας, καλώντας μόνο τα ΜΜ"Ε", τα οποία εσκεμμένα απαξίωναν τις θέσεις του Σαμαρά για το Μηνημόνιο ( http://www.antinews.gr/?p=58551). Πρακτική η οποία βεβαίως επαναλαμβάνεται συστηματικά, απο όλους τους Τομείς της ΝΔ.

Τα παραδείγματα είναι πολλά και καθημερινά και το συμπέρασμα ένα:

Η Νέα Δημοκρατία εξακολουθεί να κλείνει τα μάτια και να αγνοεί την πραγματικότητα της ενημέρωσης.

Η Νέα Δημοκρατία εξακολουθεί να θεωρεί ότι πρέπει να ενημερώσει τον λαό μέσα από τα φίλτρα των ΜΜ"Ε" του συμφέροντος, της υστεροβουλίας, της διαπλοκής.

Η Νέα Δημοκρατία για άλλη μία φορά δεν καταλαβαίνει πως εάν θέλει να στραφεί στον λαό, μπορεί να το κάνει όχι μέσω των χρεοκοπημένων και απαξιωμένων καναλιών του παρελθόντος και των προσωπικών σχέσεων του καθενός που την είδε “στέλεχος”, αλλά μέσα απο τις ελεύθερες φωνές του διαδικτύου. Ειδ' άλλως η ΝΔ θα παραμείνει έρμαιο της δικής της ανικανότητας.

Και θα πούμε και κάτι ακόμα:

Σε όλη την ενορχηστρωμένη επίθεση που δέχθηκε και δέχεται ο Σαμαράς απο την ημέρα της εκλογής του αλλά και το ΟΧΙ στο Μνημόνιο είχε μόνον έναν πιστό, μαχητικό και ανιδιοτελή παραστάτη: το διαδίκτυο.

Το διαδίκτυο που ενάντια στα δισεκατομύρια του ΔΝΤ ενημέρωσε τους Έλληνες για τα εγκληματικά λάθη της κυβέρνησης και την καταστροφική λύση του ΔΝΤ.

Το συντριπτικό μέρος του διαδικτύου υποδέχτηκε με ενθουσιασμό το "Όχι" του Σαμαρά όταν τα ΜΜ"Ε" το δαιμονοποιούσαν με έναν οχετό συκοφαντίας.

Το Διαδίκτυο έβγαλε τα στοιχεία της οικονομίας που δικαιώνουν τον Σαμαρά όταν τα ΜΜ"Ε" εξακολουθούν να τα αποκρύπτουν.

Εν κατακλείδι, το διαδίκτυο στάθηκε δίπλα στον Σαμαρά από την υποψηφιότητα του μέχρι την ορθή του στάση στα θέματα της οικονομίας.

Όχι επειδή είναι ο Σαμαράς, αλλά επειδή οι θέσεις του υπηρετούν τους πολλούς και όχι τους λίγους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Alex avatar
    Alex 23/08/2010 18:00:05

    @FactorX
    Προταση: Μπορει το Antinews να ανοιξει μια επιλογη WebTv θα μπορουσαμε να αναρτησουμε πχ διαφορα βιντεο με εγα και ημερες ΠΑΣΟΚ με ομιλιες στελεχω και του προεδρου της Ν.Δ. και πολλα αλλα σαν απαντηση στην λαιλαπα παραπληροφορησης των ΜΜΕ.Στο κατω κατω εκτος απο το κειμενο παιζει ρολο και η εικονα...FactorX τι λες?Υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο?

    • Factorx avatar
      Factorx @ Alex 23/08/2010 18:05:57

      θα το κανω. Αλλά θα στέλνετε υλικό, έτσι;

      • Alex avatar
        Alex @ Factorx 23/08/2010 18:07:41

        Απο εμενα να εισαι σιγουρος σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Alex 23/08/2010 18:19:12

      μπράβο Alex για την πρόταση, εύγε και στον Φάκτορα για την άμεση ανταπόκριση! Ειδικά η Κρήτη θα έχει ενδιαφέρον υλικό αυτό το διάστημα, χαχα... Δράση, αντί για γκρίνια! Και φαντασία.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 23/08/2010 18:27:42

        Φάκτορα, το πρωί σε σχόλιο στην ανάρτηση περί Ρόντου επισήμανα την εκ παραδρομής αναφορά της... Νόρας Κατσέλη. Δεν έχει διορθωθεί ακόμη, μάλλον δεν το πρόσεξε κανείς.

      • Alex avatar
        Alex @ δρόμος 23/08/2010 18:27:59

        Φιλε 10 λεπτα μενω απο το Αμιραντες λεω να παω να κανω και γω κανο...χεχε

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Alex 23/08/2010 18:42:41

      φιλε, τι ιντερνετ και τριχες κατσαρες....εχεις πιασει στα χερια σου απο τη μια την "ελευθεροτυπια" και το "βημα" και απο την αλλη την "απογευματινη" και τον "τυπο"?....παλι σας φταινε τα σκοτεινα κεντρα

      • Alex avatar
        Alex @ CRAZY DOCTOR 23/08/2010 18:45:59

        @Crazy Doctor

        Ευτυχως που εχουμε εσενα και μας τα ξεκαθαριζεις....παλι ληγμενα...τςτςτς

  2. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 23/08/2010 18:00:33

    Δεν διαφωνώ με την στόχευση του άρθρου αλλά θα αντιπρότεινα να δοθεί ίδια μεταχείριση σε όλα τα μέσα και ασφαλώς και στα διαδικτυακά. Πάντως, για να πω την αμαρτία μου, και μένα μου την δίνει πολύ άσχημα ώρες ώρες, αυτό το φαινόμενο. Πρέπει να συνυπολογιστεί το σχεδόν βέβαιο γεγονός ότι ορισμένοι έχουν "προνομιακές" σχέσεις με κάποια μέσα. Αυτό γιατί δεν αναφέρεται; Όλα "παίζουν", μην το ξεχνάμε και σίγουρα δεν τρώει κανείς κουτόχορτο πλέον.

  3. Orestios avatar
    Orestios 23/08/2010 18:11:26

    Μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λυσμονιούνται, λέει μια παροιμία.
    Όσο η επικοινωνιακή τακτική βρίσκεται στα χέρια ζελεδιασμένων τριχών, που συναγελάζονται με κατακάθια, τόσο θα πνίγεται και η φωνή 800 χιλιάδων μελών.

  4. nostos avatar
    nostos 23/08/2010 18:17:17

    Eksalouthw tin proigoumeni erwtisi mou. H ND tha sthriksei to mikro mpakogianni sto Karpenisi nai I oxi? Asxetws tou mesou opou anakoinwse tis protheseis tis.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/08/2010 18:24:38

    Θα ξαναπώ ανοιχτά αυτό που είπα αλλού με υπαινιγμό: ο Σαμαράς πρέπει να προσέξει ορισμένες επιλογές που εμφανίζονται ως πρωτοπαλίκαρά του.

    Εσχάτως τον παρασύρουν σε επιλογές που θυμίζουν έντονα... Έβερτ. Θα είναι κρίμα, κυρίως για τον ελληνικό λαό, να έχει τελικά την ίδια τύχη.

    • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ Αυριανιστής 23/08/2010 18:28:51

      Ποιες επιλογές εννοείς ότι είναι τύπου Έβερτ;

      • anonymous avatar
        anonymous @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 23/08/2010 18:47:11

        κατι ΄πρωτοπαλικαρα΄ μανιατικα...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 23/08/2010 18:56:26

        Δεν θέλω να γίνω προπέτης λέγοντας ονόματα, αλλά θυμήσου π.χ τι τύχη είχε ο επίσημος υποψήφιος της ΝΔ στον Πειραιά το 1994, που τον είχαν εισηγηθεί "αρμοδίως" στον Έβερτ κι εκείνος τον κατέβασε με κλειστά μάτια. Με τέτοιες επιλογές, κατάφερε ποτέ να εμπνεύσει ηγετικό προφίλ; Ήρθε μετά και η... Καρδίτσα (-Καρδίτσα!) και έδεσε η μανέστρα. Όχι βέβαια ότι ο Σαμαράς θα κάνει ποτέ τέτοια καραγκιοζηλίκια, αλλά ορισμένες επιλογές δεν μπορείς να πεις ότι ήταν και οι πλέον επιτυχείς.

      • BΙΣ avatar
        BΙΣ @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 24/08/2010 11:23:00

        Για παράδειγμα, η στήριξη Νικήτα Κακλαμάνη...Κορυφαία επιτυχία της ΝΔ.

  6. tiramola avatar
    tiramola 23/08/2010 19:07:12

    Γιατί με εχεμύθεια παρακαλώ?

  7. Greco avatar
    Greco 23/08/2010 19:14:12

    (ειχα σκεφτει καποτε οτι θα ταν καλο διπλα στα σχολια -αν γινοταν- να υπαρχουν δεικτες θετικοι ή αρνητικοι ωστε να κλικαρουν γρηγορα οσοι δε θελουν να αφησουν καποιο σχολιο,αλλα δεν γνωριζω αν ειναι ευκολο να γινει)

    οσον αφορα το θεμα τωρα,εχει δικαιο 100% ο φακτωρ
    χρονια τωρα ειναι διαπιστωμενο το εν λογω προβλημα επικοινωνιας

    εχω την εντυπωση ομως μερικες φορες οτι ο σαμαρας σκοπιμα δεν κανει σκληρη αντιπολιτευση στο παιντι,θεωρωντας ισως εκ των προτερων οτι θα τα κανει μπαχαλο και οτι η νδ εξ ορισμου θα τραβηξει τα εκλογικα οφελη που τις αναλογουν χωρις να μπει σε αντιπαραθεση

    δεν ξερω αν εχει ερθει σε καποια ισως ατυπη συμφωνια με το τζεφρι,παντως ας εχει υποψην του οτι οι πασοκοι την κρισιμη ωρα της κουταλας δεν εχουν μπεσα

  8. zackii avatar
    zackii 23/08/2010 19:24:42

    ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι θέλει ο Σαμαράς να γίνει τώρα πρωθυπουργός?

  9. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 23/08/2010 19:28:06

    Όχι βέβαια. Αφού τα περάσει όλα ο Γιώργος, υποχρεωτικά εκεί θα στραφεί ο λαός. Αν ήθελε να γίνει τώρα πρωθυπουργός θα τον είχε ρίξει εύκολα. Είπαμε ελληνες είμαστε, ηλίθιοι όχι.

  10. tiramola avatar
    tiramola 23/08/2010 19:34:05

    Την αποδοκιμασία προς την κυβέρνηση στις δημοτικές εκλογές την θεωρώ δεδομένη.
    Η αποδοκιμασία προς τους υποψήφιους της ΝΔ θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.
    Ανεξάρτητες κινήσεις πολιτών και αριστεροί υποψήφιοι θα έχουν την τιμητική τους.

  11. Τακης avatar
    Τακης 23/08/2010 19:38:10

    Έτσι ακριβώς είναι. Και όχι μόνο αυτά που λες, αλλά και οι ταχύτητες με την οποία τα πιάνουν στη Ρηγίλλης είναι...για 15μελές συμβούλιο νέων. Δυστυχώς , ο σαμαράς είχε (και ακόμη έχει )την δυνατότητα ν'αλλάξει κάποια πράγματα. Με τον επικοινωνιακό μηχανισμό που θυμίζει επαρχιακό συμβούλιο και με όλα αυτά που λες το μόνο που προχωράει είναι το ΠΑΣΟΚ. Ένα ΠΑΣΟΚ που κανείς δεν έχει κατηγορήσει για προδοσία. Ένα ΠΑΣΟΚ που λέει ό,τι θέλει. Να σε ρωτήσω κάτι; Αν όλα τα στελέχη της ΝΔ έβγαιναν στις τηλεοράσεις και στα μπλοκς συνέχεια και τόνιζαν την προδοσία , θα μιλούσε κανείς.; Τα εγκλήματα που γίνονται είναι χειρότερα από αυτά του Σημίτη και του Καραμανλή. Μιλάμε για καθαρή ΠΡΟΔΟΣΙΑ

  12. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 23/08/2010 19:42:21

    Το υλικό τους είναι β΄ εθνικής, τουλάχιστον.

  13. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 23/08/2010 19:54:32

    ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΡΑΨΑ 2 ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΗΣ ΝΔ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ...
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΡΗΞΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ(!!!) ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΖΟΚΑΝΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΙΔΑ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ.
    ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΣΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ (BLOGS ΚΑΙ ΜΜΕ) ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ!

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/08/2010 20:02:27

    Ειναι παγιο προβλημα αυτο της ΝΔ και δεν θεραπευεται απο τη μια μερα στην αλλη.Δεν μπορουν να εγκαταλειφθουν τα κλασικα ΜΜΕ εστω και αν ειναι εχθρικα.
    Εκεινο που πρεπει να γινει ειναι να προστεθουν και τα blogs.

  15. Τακης avatar
    Τακης 23/08/2010 20:09:09

    Έτσι είναι. Δυστυχώς αντί ν'ασχολούνται με το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ, ασχολούνται με τα εσωκομματικά. Αν σηκώσουν , ουσιαστικά, κάποια ζητήματα και συνέχεια τα παίζουν θα σου πώ τι έχει να γίνει...Δεν μιλάμε για βατοπέδι,αλλά για ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ Χώρας μας. Κανονικό

  16. Τακης avatar
    Τακης 23/08/2010 20:13:29

    Ως πότε θ'ασχολούμαστε με όσους δεν έγιναν υπουργοί επί Καραμανλή και τώρα...ξετσουτσούνισαν; Πόσο θ'ασχολούμαστε με την Κρήτη; Έχουμε καταλάβει πως έχουμε μπει σε τρυπάκια ; Αν ο Σαμαράς και η ΝΔ πάρει πολλές περιφέρειες και χάσει κάποιες που στηρίζει η Μπακογιάννη,τα ΜΜΕ δεν θα δουν την αλλαγή του κόσμου αλλά το εσωτερικό μέτωπο. Ποιός ο λόγος που δίνεται βήμα και σημασία σε ανύπαρκτους; Μιλάμε για γελοιότητες που δεν φταίει ο πρόεδρος αλλά κάτι πρωτοπαλίκαρα, που σε αστικά κόμματα, ούτε για να φτιάχνει καφέ δεν τα έχει κάποιος

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Τακης 23/08/2010 20:31:47

      ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΝΔ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΕΠΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΝΑ ΑΛΩΝΙΖΟΥΝ. ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΝ Ο ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ....

      • Alex avatar
        Alex @ ΜΑΝΙΑ 23/08/2010 20:37:12

        Ακουγεται εντονα οτι θα προτεινει για υποψηφιο το Λεμπιδακη προεδρο της Παγκρητιας Συνεταιριστικης Τραπεζας....λες να τη πατησε ο Μαρκο>???

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ ΜΑΝΙΑ 23/08/2010 20:46:57

        ΘΑ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ;
        ΕΜΕΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.
        ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΜΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.
        ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΚΡΗΤΗ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΣΟΚ ΔΑΓΚΩΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΥΤΟΙ ΕΚΕΙ...
        ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΑΚΟΜΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΟΙ ΡΟΥΣΦΕΤΟ-ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΙΣΙΝΗ!

      • Alex avatar
        Alex @ ΜΑΝΙΑ 23/08/2010 20:52:06

        Μανια ου απο Κρητη ειμαι και ξερω το ερωτημα ηταν ρητορικο....χεχε

  17. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 23/08/2010 20:52:03

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΤΕ ΓΑΙΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ, ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ Ν.Δ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΥΛΟΒΑΤΕΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΚΡΥΒΕΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΣΑς?ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΚΛΕΓΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ?ΕΓΩ?

    • Alex avatar
      Alex @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 23/08/2010 20:56:13

      Οτι θες λες....ειπε τοι η Ελλαδα θα σεβαστει τις Συμφωνιες που εχει υπογραψει( Δεν μπορει να κανει και αλλιως ετσι οπως τα καταφερε ο ΓΑΠ)και οτι η πολιτκη του θα στραφη στην οσο πιο γρηγοραη απεμπλοκη απο το μνημονιο....αλλα τετοιες ανοησιες λετε και σεις και οι δημοσιγραφοι οταν ρωτουν ποια πολιτκη προτεινετε....Τι να προτεινεις για θεραπεια οταν ο ασθενεις ειναι σε κωμα που τον εφερε αλλος....αντε γιατι βαρεθηκα τις ΠΑΣΟΚΚΙΣΤΙΚΕΣ καραμελες.....βρηκατε τωρα δικαιολογια του στυλ ολοι τα ιδια κανουν!!!ΨΕΥΤΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΠΟΤΕ!!!!!ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ>>>>>ΚΑΛΟ ΦΑΓΩΜΑ ΠΡΟΒΑΤΑ

  18. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/08/2010 21:10:16

    Aς μην υπερβάλλουμε και ας μην βλέπουμε το θέμα "συντεχνιακά" Δεν έχει νόημα να αποκοπείς απο τα παραδοσιακά ΜΜΕ ακόμα και τα προφανώς "εχθρικά" γιατί δεν σε ενδιαφέρει να σε ακούνε μόνο "οι δικοί σου". Εχει όμως μεγάλη σημασία το ΠΩΣ βγαίνεις και ΤΙ λες!Αν βγαίνεις με τον απαραίτητο αυτοπεποίθηση κι αν απαντάς με τον ανάλογο τρόπο σε τυχόν προσβολές ή ειρωνείες ή υονοούμενα του κάθε ¨"διακοψία" δημοσιοκάφρου.
    Το ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τα blogs είναι άλλο θέμα (πολύ προχωρημένα πράγματα ίσως για τη ΝΔ)

  19. Ηλίας avatar
    Ηλίας 23/08/2010 21:48:20

    Κι ο Σαμαράς ακόμα να δώσει συνέντευξη στο antinews....

  20. BlueSky avatar
    BlueSky 23/08/2010 22:15:03

    Μήνυμα προς τον Αντώνη: Αντώνη πρέπει να τους μαστιγώσεις για να κάνουν αντιπολίτευση; ή πρέπει να αρχίσουμε να τους βρίζουμε πάλι για να ξυπνήσουν; Δεν υπάρχουν πουθενά, δεν τους βλέπουμε πουθενά και τα πασόκια αλωνίζουν με τους καπρήδες και τους Ντερμπεντέρηδες. Π.χ Εξαίρετη η επιλογή Κικίλια, αλλά πως αφήνετε τον καρατζαχέρη να τον προσβάλλει και να τον ψαλιδίζει, χάρην του επίπλαστου πολιτικού της showbizz; Καμιά αντίδραση ως κόμμα;; Επιτέλους ο απλός πολίτης στενάζει, από το ψέμα και την αδιαντροπιά των πασόκων.

  21. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 23/08/2010 23:07:24

    ρε συ φιλε αλεξ σταληθεια πιστευεις οτι ετσι πρεπει να κανουμε γιατι δεν γινεται διαφορετικα?Μια ειναι η λυση επαναδιαπραγματευση του χρεους επιστροφη στη δραχμή!οσο το γρηγορότερο τοσο το καλιτερο.Μπορει να εχουμε ζορια για δυο τρια χρονακια αλλα ουτε η ελλαδα θα ξεπουληθει ουτε θα πουλήσουμε και την ακροπολη γιατι προς τα εκεί οδηγούμαστε με τον αμερικανο!Οσο για τους φανατικούς Σαμαρικούς αντιμνημονικους-δεν ξερω ποια θα ηταν η αντιδραση τους αν αυτος ηταν πρωθυπουργος και εκανε τα ιδια με το μνημονιο-(εγώ ειμαι σίγουρος οτι θα έκανε το ίδιο αλλωστε δεξιά νεοφιλελεύθερα κόμματα είναι και τα δύο Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ)θα τον κραζανε?θα αλλάζανε κόμμα?δεν νομιζω φιλε.συντηρητικοί ψηφοφόροι είναι.Ε οχι και ΤΣΕ ο Αντωνάκης!Κόψτε την πλάκα γιατι πολλούς βλέπω εδώ μεσα να σκούζουν αλλά οταν είναι να απεργήσουν π.χ.σε δημόσιες υπηρεσίες κατά του μνημονίου τουμπεκί ψιλοκομμένο.Βάζουν την ουρα κάτω απο τα σκέλια και το βουλώνουν .Και δε μιλώ για υπηρεσίες που πληρώνονται καλά οι υπάλληλοι!για τις άλλες της πείνας μιλάω.Αυτά τα ολίγα και αν θέλετε να το παίξετε αντιμνημονικοί λάθως κόμμα διαλέξατε.Και νομίζω οτι οι περισσότεροι το ξέρετε αυτό πολύ καλά!Δεν ξέρω γιατί υποκρίνεστε βέβαι.Μάλλον γιατί οι Πασόκοι σας πήραν την κουτάλα?Αν δεν ισχύει αυτό τότε το πρόβλημα ειναι πολύ πιο σοβαρό!!

    • Alex avatar
      Alex @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 23/08/2010 23:59:21

      @ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ Ασε τα περι νεοφιλελευθερα κομματα και τα 2.Για τη Ν.Δ η μονη περιοδος που μπορω να δεχτω οτι ηταν νεοφιλελευθερη ηταν του Δρακουμελ Μητσοτακη....ποτε αλλοτε δεν ηταν...ουτε απο το 2004-2009 ηταν..τελεια και παυλα....Το Πασοκ ομως ειναι ναοφιλελευθερο και οσφυοκαμπτικο σεχδον τα τελεταια 20 χρονια....Και επειδη μου ειπες κατι για κουταλες εμενα καμια κουταλα δεν μου πηρα ΚΑΝΕΙΣ εγω μισθωτος ημουν και εδω και 20 μερες εχασα τη δουλεια μου για το ΚΩΛΟΜΝΗΜΟΝΙΟ....γκεγκε?Την προπαγανδα σου αλλου φιλε μου οχι εδω!!!!!ΟΥΣΤ ΠΑΣΟΚΟΙ και αριστεροι της πλακας!!!!

  22. Τακης avatar
    Τακης 23/08/2010 23:14:06

    ούτε μαστίγιο, ούτε τίποτα δεν χρειάζεται. Πρέπει σαμαρικοί και καραμανλικοί να κάτσουν να τα βρουν. Αν συμβεί αυτό και ενωμένα ειπωθούν πράγματα συντονισμένα από όλους η ΝΔ θα πάρει τα πάνω της . (ξένος δάχτυλος...).Ο κωστάκης , τα έκανε θάλασσα σε πολλούς τομεις , αλλά προδότης της χώρας δεν ήταν ποτέ. Με τον Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, η μοίρα της χώρας μας θ'αλλαζε. Αν οι προδότες,δεν έπαιρναν την εξουσία. Το λέω βλέποντας την Αργεντινοποίηση της Ελλάδας να έρχεται, και η ΝΔ ασχολείται με τα βαρίδια και τις μαλακίες. Οι άλλοι δολοφονούν και τρώγονται μόνοι τους για το ποιός έφαγε...τα σοκολατάκια

  23. azxc avatar
    azxc 23/08/2010 23:59:47

    το παιχνίδι ισορροπίας οδηγεί στην σίγουρη μελλοντική αποδόμηση (βλ. Ρουσόπουλος)
    από την άλλη καταγγελία των μέσων της διαπλοκής και του μνημονίου σημαίνει "πόλεμος" και δη άνισος
    συνεπώς μία και μόνη επιλογή: να πέσει όρθιος..
    να πέσουμε κι εμείς μαζί..
    αλλά το Σύστημα επιβάλλεται με πολλούς τρόπους..
    το έχω ξαναπεί..ο στόχος δεν είναι ο εκάστοτε αρχηγός της ΝΔ, αλλά ο κόσμος της..δεν πρέπει να εκπροσωπείται αυτός ο κόσμος στην κυβέρνηση..είναι εμπόδιο στη γρήγορη κι ωμή προώθηση της νέας τάξης στη χώρα

  24. neotera avatar
    neotera 24/08/2010 00:06:48

    Η επιλογή του μέσου επικοινωνίας συμβαδίζει με το ποιόν της πολιτικής και του μηνύματος... Το γουέμπ φαντάζει ως υπέρβαση, αν όχι ανατρεπτικό μέσο από τους κακογερασμένους 50άρηδες γύρω απ' τον αντωνάκη. Κοιτάζω τον Πάνο τον Παναγιωτόπουλο πόσο γρήγορα η μάπα του έγινε ρετρό πολιτικάντικη, πόσο φθαρμένη φιγούρα της πολιτικής ματάντησε με τα φλατ ανούσια κλισέ. Ως προς την ουσία, κρύβονται επειδή δεν κάνουν αντιπολίτευση, μόνο θέατρο και εσωστρέφεια αδιαλείπτως...

  25. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 24/08/2010 00:10:38

    Φιλε alex εχασες τη δουλεια σου εισαι ανεργος και στηριζεις τη Ν.Δ.? Εισαι αξιος της τύχης σου!!Λυπάμαι πραγματικα γιατι απο τον τροπο που μιλας καταλαβαινω οτι εισαι και νεο παιδι κριμα!πραγματικα κριμα νεο παιδι ανεργο και να εχεις τετοιες ιδεες!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 24/08/2010 11:51:24

      ναι καλέ Αλεξ πήγαινε στο ΚΚΕ θα σου βρούνε δουλειά οι σύντροφοι

  26. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 24/08/2010 00:13:12

    εκτος και αν εισαι απο τους χιλιαδες ρουσφετολογικα διορισμενους συμβασιούχους που διορισε η ΝΔ.Τοτε δυο φορες κριμα!

    • Alex avatar
      Alex @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 24/08/2010 00:19:51

      @ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ

      17 χρονια κλλαω ενσημα στον ιδιωτικο τομεα αγαπητα και ειλικρινα λυπαμαι για εσενα που εχεις το θρασος και κατηγορεις εμενα...ενω εσυ ισοπεδωνεις τα παντα...οτι εχω κανει στη ζωη μου το εχω κανει με τον ιδρωτα μου φιλε ...βολεμενος εισαι εσυ που με τοση ευκολια στηριζεις το κωλομνημονιο οχι εγω .Αξιος της τυχης σου εισαι εσυ φιλε και μη κρινεις ινα μη κριθεις...Ευχομαι να μην ερθεις στη θεση μου...και τις ωρεες ιδεες σου τις ειδαμε και περιμενουμε και τα χειροτερα...35 ετων ειμαι φιλε και αν τυχαινει και εισαι μεγαλυτερος σου λεω οτι δεν εχω καμια διαθεση να πληρωνω τα λαθη των προηγουμενων γενιων.Αρον την ειρωνια σου λοιπον και σε αλλη παραλια!!!!

  27. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 24/08/2010 00:47:47

    Φιλε αλεξ μια και συστηθήκαμε σουζητω συγνωμη για το αν θικτηκες με το να υποθεσω οτι μπορει να εισαι ενας απο τους διορισμενους ρουσφετολογικα συμβασιουχους της Ν.Δ. Δεν σου συγχωρω ομως με τιποτα που ενω εισαι σε αυτην την κατάσταση δηλ.ανεργος(να υποθεσω και χωρις κανενα κονε με Ν.Δ.) δηλαδη αγωνιζεσαι για την επιβιωση.Να σου κανω μια ερωτηση?σταληθεια τι πιστευεις οτι ειναι η Ν.Δ.?Κομμα λαικο?δηλαδη στηριζει τα συμφεροντά σου?Αν εισαι ανθρωπος του μοχθου του μεροκάματου κτλ πιστευεις οτι αυτο ειναι το κομμα που στηρίζει εσένα και τους μισθωτούς τεως συναδέλφους σου?Παντως οι πλουσιοι μεγαλοαστοι, εφοπλιστες, εκαλιωτες κολονακιώτες που το στηρίζουν και μαζι με αυτο και το ΠΑΣΟΚ οποτε τους συμφέρει καλα κάνουν και το στηριζουν αφου υπερασπίζεται τα συμφεροντά τους. Οι φτωχοι φτωχοτεροι και οι πλουσιοι πλουσιότεροι.Και κατι τελευταίο λοιπον φιλε και δεν θα επανελθω εγω δεν λερωσα τα χερια μου να στηριζω κανενα απο τα δυο μεγαλα κομματα που εφεραν σε αυτο το χαλι τη χωρα εσυ το εκανες απο οτι καταλαβαίνω και το κακο ειναι οτι μετα απο οσα εχουν γινει εξακολουθεις και στηριζεις ενα απο αυτα τα δυο που κανουν εδω και 35 χρονια οτι μπορουν για να κανουν τη ζωη σου δυσκολη.Σε λιγο καιρο που το απευχομαι-μιας και μοθ ειπες την ηλικια σου εγω ειμαι 45-θα φτασουν στα ακρα τα πραγματα και τοτε μια και θα εχει εξαφανιστει η μεσαια ταξη ελεω ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα αναγκαστεις να παρεις θεση με το λαό η με τους πλούσιους και το Κεφάλαιο?Φιλε ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑς ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΘΈΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΥς ΠΟΛΛΟΥς ΚΑΙ ΚΑΛΟΥς.Αυτα τα πολλα και να ξερεις οτι ουτε διαθεση για ειρωνιες εχω ουτε τον καμποσο κανο και δεν εχω κανενα λογο να το κανω πιστεψε με.Σου ευχομαι παντως να μην ερθει η στιγμη που στηρίζοντας καποιους σε απογοητεύσουν ,Δεν υπαρχει τιποτα χειρότερο.Αγωνιστικους χαιρετισμους!Υ.Γ.Αληθεια τοσα που εγραψα πριν καταλαβες οτι στηρίζω το μνημόνιο?

    • Alex avatar
      Alex @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 24/08/2010 01:01:44

      @ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ

      Αυτα που εγραψες τα γραφουν πολλοι ΠΑΣΟΚΟΙ τωρα τελευταια για ν δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.
      Απο την αλλη Ν.Δ στηριζω κα αν θες και ΚΚΕ (κατα μια εννοια στηριζω) και το κανω διοτι αυτη τη στιγμη θεωρω οτι το Μνημονιο ειναι οτι πιο επαισχυντο υπαρχει μεταπλομικα.Δεν υπηρχε κανενας λογος να παμε στο Δ.Ν.Τ.Θα συμφωνησω μαζι σου για την επαναδιαπραγματευση του χρεους ενδεχομενως χωρις ομως δραχμη,αν και για να σου πω την αληθεια ουτε αυτο εν τελη θα χρειαζοταν αν ο ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΤΑΤΟΣ (και κατ εμε ειχε δολο)πρωθυπουργος μας δεν εκανε οσα εκανε μολις βγηκε κυβερνηση.Δλδ δυσφημηση παλινωδιες πιστολια στο κροταφο κτλκτλ και ολα αυτα τα εθνικα.
      Απο την αλλη μην υποτιμας ποτε καποιον που εστω και ρομαντικα εχει και καποια ιδεολογια.Εμενα ο Κων/νος Καραμανλης και διακυρηξη της Ν.Δ με εκφραζει για παραδειγμα.Δεν με εκφραζει Ο Μητσοτακης πχ και την πρωτη φορα που ειχα δικαιωμα ψηφου το 1993 δεν τον ψηφισα.Οπως απογοητευμενος δεν ψηφισα και στις τελευταιες εκλογες.Απο την Αλλη με τα αριστερα κομματα εχω ιδεολογικη και ψυχικη αποσταση.Που ειναι το περιεργο λοιπον.Να ψηφισω ΚΑρατζαχερη...να μου κοπει το χερι με τους ακροδεξιους.Τοσο απλα φιλε μου τοσο απλα....

  28. Costas avatar
    Costas 24/08/2010 04:05:55

    Πως Πιάσαμε Πάτο

    του Ιωάννη Μπουγά*

    Στα 35 χρόνια που ζω στο εξωτερικό, γιά πρώτη φορά βρίσκομαι συχνά στην ανάγκη να εξηγήσω σε μη Έλληνες που συναναστρέφομαι ότι «όλοι οι Έλληνες δεν είναι απατεώνες».
    Στο ερώτημα «πως φτάσαμε εδώ, πως πιάσαμε πάτο», που είναι στα χείλη όλων μας, χρειάζεται πάντα μιά πρώτη απόφαση σχετική με το «από που να αρχίσει κανείς». Από πότε άρχισε ο κατήφορος της πατρίδας μας, που μας οδήγησε εδώ;
    Στο παρόν σημείωμα, απεφάσισα να αρχίσω από το 1967, και την επιβολή της στρατιωτικής δικτατορίας, παραβλέποντας προς στιγμήν ότι και γι’αυτήν υπάρχουν ένοχοι πέραν των αξιωματικών που την επέβαλλαν.

    Ιδού λοιπόν μιά σύντομη απαρίθμηση λαθών και ενόχων που έφεραν την Ελλάδα όχι «στα γόνατα» αλλά «πρηνηδόν», και στη διάθεση κάθε ανθέλληνα ρατσιστή και κάθε κερδοσκόπου.

    • Η δικτατορία του 1967 διέκοψε την κανονική ροή κοινωνικής ανάπτυξης και διακυβέρνησης της χώρας. Η αναπόφευκτη πτώση τους έφερε νέα καταπάτηση θεσμών, και ανύψωσε σε αρετή την παραβατικότητα και την ανυπακοή στους κανόνες λειτουργίας της πολιτείας. Με το άνοιγμα των ασκών του Αιόλου στην Κύπρο, προκάλεσαν την τραγωδία της Τουρκικής εισβολής και κατοχής, και εκτόξευσαν τις στρατιωτικές δαπάνες στη στρατόσφαιρα, προς τέρψην μεσαζόντων, μιζαδόρων, και προμηθευτών.

    • Η ηγεσία των πρώτων χρόνων της μεταπολίτευσης εφήρμοσε μιά απαράδεκτη «σοσιαλιστική» πολιτική –εθνικοποίηση Ιονικής τράπεζας, Ολυμπιακής Αεροπορίας, ναυπηγείων, εργοστασίων, κλπ.-την στιγμή που η ανθρωπότητα βάδιζε την αντίθετη οδό. Επίσης, η βεβιασμένη αλλαγή του Συντάγματος και ταυτόχρονα του πολιτεύματος, αφαίρεσε από το έθνος μιά χρυσή ευκαιρία να δημιουργήσει σωστούς και σταθερούς κρατικούς θεσμούς διακυβέρνησης. Οι επανειλημμένες αναθεωρήσεις του Συντάγματος, οι συνεχείς αλλαγές του εκλογικού νόμου, οι δικτατορικές εξουσίες του πρωθυπουργού, η πολιτική εξάρτηση της Δικαιοσύνης, είναι κεφαλαιώδεις αδυναμίες του κράτους μετά τη μεταπολίτευση.

    • Η χώρα εισήλθε στην ΕΕ πρόωρα, χωρίς υποδομές και με ανύπαρκτη ανταγωνιστικότητα. Βέβαια, εξασφαλίστηκε έτσι μιά ασπίδα γιά τη δημοκρατία, αλλά η χώρα μετετράπει σε απλό καταναλωτή των προϊόντων των συνεταίρων της. Δυστυχώς, δεν έμαθε ποτέ να κολυμπά στα βαθιά, όπως την προέτρεψε ο τότε πρωθυπουργός! Οι γεωργικές επιδοτήσεις και τα κεφάλαια των Προγραμμάτων Σύγκλισης και Στήριξης ήταν το χάπι γιά την αποδοχή της εισόδου στην ΕΕ και από αυτούς που πριν αντιδρούσαν. Η μερίδα του λέοντος από όσα κεφάλαια ήρθαν τελικά στην Ελλάδα –γιατί πολλά χάθηκαν λόγω κρατικής αδιαφορίας ή ανικανότητας- αντί να οδηγήσουν σε σύγκλιση με την ΕΕ πήγαν στη διαφθορά και σε εξαγορά ψήφων και συνειδήσεων, καταρρακώνοντας έτσι ότι θεσμούς είχαν απομείνει όρθιοι, και πιέζοντας ακόμη πιό χαμηλά την ανταγωνιστικότητα της χώρας. Όταν άρχισε να ρέει το χρήμα από την Ευρώπη, ο τότε πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου λησμόνησε το «ΕΟΚ και ΝΑΤΟ, το ίδιο Συνδικάτο», το γνωστό σύνθημά του, και το πιό κλασσικό δείγμα του άκρατου λαϊκισμού που εισήγαγε στην πολιτική ζωή της χώρας. Παραπροϊόν της συμμετοχής στην ΕΕ, χωρίς πρότερο σχεδιασμό από την ανύπαρκτη κρατική μηχανή, ήταν να γίνει η Ελλάδα ακόμη πιό επιθυμητός προορισμός εκατομυρίων οικονομικών λαθρομεταναστών. Γιατί πίστευαν ότι μετά την Ελλάδα, θα μπορούσαν πολύ εύκολα να προωθηθούν και σε άλλες χώρες της ΕΕ, στη Δυτική Ευρώπη.

    «Άξιος άρχοντας είναι όποιος κατορθώσει να κάνει σπουδαία μια πολιτεία φαύλη» (Πατριάρχης Φώτιος Α’)»

    • Οι εισροές κεφαλαίων από την ΕΕ δεν έφθαναν να καλύψουν τα έξοδα από την αλματώδη αύξηση του Δημόσιου τομέα την δεκαετία του ’80, και η Ελλάδα ξεκίνησε τον άκρατο δανεισμό που την έφερε στην παρούσα κατάσταση πτώχευσης (σύμφωνα με τις δηλώσεις του σημερινού πρωθυπουργού). Ο διορισμός στο Δημόσιο έγινε ο κορυφαίος στόχος των νέων μετά τη μεταπολίτευση, με τον αριθμό τους να πλησιάζει σήμερα το 1 εκατομμύριο

    • Αν η πρόωρη εισδοχή στην ΕΕ ήταν μεγάλο πολιτικό λάθος της ΝΔ και του Κων/νου Καραμανλή, η συμμετοχή της Ελλάδος στην ΟΝΕ και η εισαγωγή του Ευρώ αντί της Δραχμής – χωρίς μάλιστα να πληρούνται οι απαραίτητοι όροι, αλλά με ψευδή στοιχεία της κυβέρνησης Σημίτη – ήταν εθνικό έγκλημα. Η τότε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, εκμεταλεύτηκε την πρόσκαιρη λαϊκή υπερηφάνεια γιά τη συμμετοχή μας στο νέο ισχυρό νόμισμα, απέκρυψε τελείως τους κινδύνους που περιέκλειε η άκαιρη είσοδος στην ΟΝΕ, και δεν έλαβε ούτε ένα προληπτικό μέτρο άμυνας και αποτροπής τους. Αντίθετα, με την πτώση των επιτοκίων και την εμφάνιση νέων «τραπεζικών προϊόντων», που ακολούθησε την είσοδο στο Ευρώ, ο άκρατος υπερδανεισμός επεκτάθηκε πλέον από το Δημόσιο και στις μικρές επιχειρήσεις και στους ιδιώτες. Ήταν χρόνια χαράς και κερδών γιά τους Ευρωπαίους συνεταίρους μας, που είδαν τις εξαγωγές τους στην Ελλάδα σε προϊόντα και ομόλογα να αυξάνονται συνεχώς. Το Ευρώ, εξαφάνισε από την Ελλάδα όποιο ίχνος ανταγωνιστικότητας τυχόν είχε. Σήμερα, η ανταγωνιστικότητα της Ελλάδος είναι στη θέση 52, από τις 57 χώρες στις οποίες μετρείται

    • Όλες οι ελπίδες που είχε επενδύσει ένα σημαντικό μέρος του Ελληνικού λαού, ακόμη και εκτός της ΝΔ, στην κυβερνητική αλλαγή του 2004 γιά αναστροφή της φαυλότητας, της διαφθοράς, και της οικονομικής κακοδιαχείρισης, απεδείχθησαν φρούδες. Απεδείχθει σύντομα ότι οι ελπίδες μας είχαν επενδυθεί σε λάθος πολιτικούς, που διαχειρίστηκαν τα κοινά με σημαία τους το «ότι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό», παραλείποντας βέβαια να πουν ότι πολλά ήταν νόμιμα μόνο γιά τους ελληνικούς νόμους, που είναι φτιαγμένοι στα μέτρα τους! Έτσι, γιά τον πρωθυπουργό εκείνης της περιόδου ταιριάζει η επόμενη σκέψη, που επίσης ανήκει στον πατριάρχη Φώτιο: «Οι φαύλοι άνθρωποι που είναι στο περιβάλλον του άρχοντος διαβάλλουν και τον δικό του τρόπο, διότι όσοι λαμβάνουν πείρα της πονηρίας εκείνων, υποθέτουν ότι και ο απ’αυτούς δορυφορούμενος είναι παρόμοιος». Παρά τη συνέχιση του ξεπουλήματος της Δημόσιας περιουσίας που είχαν αρχίσει οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, και δεν είχε καμιά σχέση με ιδιωτικοποιήσεις, το ήδη υψηλό δημόσιο χρέος αυξήθηκε από την κυβέρνηση της ΝΔ σε μεγέθη ασήκωτα, και η διαφθορά κάλυψε ως πλανκτόν ολόκληρη την κοινωνία.

    • Τέλος, η άκρως άστοχη δημόσια παραδοχή του σημερινού πρωθυπουργού, και μάλιστα κατ’εξακολούθηση, ότι «η χώρα βρίσκεται σε κατάσταση πτώχευσης», έκανε το δημοσιονομικό μας πρόβλημα κτήμα όλων και ισχυρό όπλο εχθρών και κερδοσκόπων. Ήταν ένα ανέλπιστο δώρο, από αυτά που δεν δίνονται ποτέ! Την επομένη ημέρα, από όταν ο κύριος Παπανδρέου έκανε αυτήν την δήλωση γιά πρώτη φορά, η διαφορά του επιτοκίου που πληρώνει η Ελλάδα γιά να δανείζεται, εκτοξεύθηκε από τις 170 μονάδες σε 308 μονάδες! Γιά όποιο λόγο και να έκανε αυτή την περί πτώχευσης δήλωση, είτε από αφέλεια ή από κομματικό καιροσκοπισμό, γιά να ενοχοποήσει ακόμη πιό πολύ την προηγούμενη κυβέρνηση της ΝΔ , ήταν μέγα σφάλμα του. Μετά από από αυτό, ο δανεισμός της Ελλάδος έγινε ακόμη πιό δύσκολος αλλά και πανάκριβος. Έκανε τις οικονομικές δυσκολίες της Ελλάδος πρωτοσέλιδο σε όλο τον κόσμο. Μετά από αυτό ο «περίπατός» του ανά τας αυλάς των ισχυρών της γης, έγινε τελείως απαραίτητος γιά κατευνασμό.

    • Αλλά και τα συνδικάτα, και τα κόμματα της Αριστεράς, με τις απεργίες που κήρυξαν, και τις αστείες κατηγορίες γιά πλουτοκράτες και καπιταλιστές, σε αντίδραση των μέτρων της κυβέρνησης, συνεχίζουν την ανεύθυνη συμπεριφορά και την κοντόφθαλμη πολιτική τους των τελευταίων 30 ετών, που κατέστρεψαν κάθε ελληνική βιομηχανία και απέκλεισαν την εισροή ιδιωτικών επενδύσεων στη χώρα.

    Αυτή είναι μιά πολύ σύντομη απαρίθμηση λαθών και ευθυνών των τελευταίων 40 ετών, με άμεσες προεκτάσεις στη λειτουργία του κράτους και στην οικονομία, που οδήγησαν τη χώρα στην σημερινή της δεινή θέση.
    Τα μέτρα που έλαβε η κυβέρνηση τελευταία, και τα οποία όλοι οι Έλληνες φυσικά ευχόμεθα να επιτύχουν, ήταν κυρίως έκτακτου, εισπρακτικού χαρακτήρα, γιά να αποσοβήσουν να γίνει πραγματικότητα η πρόβλεψη του πρωθυπουργού περί πτωχεύσεως.
    Δεν πιστεύω ότι είναι ικανά να αντιστρέψουν τον γενικό κατήφορο των τελευταίων 40 ετών. Γιά να βρει η Ελλάδα το δρόμο της, χρειάζονται πολλά άλλα, και σε πολλούς καίριους τομείς. Ενδεικτικά μόνον αναφέρω, την Παιδεία, το Φορολογικό Σύστημα, το Σύστημα Ασφάλισης και Συνταξιοδότησης, και τη Δικαιοσύνη.

    Μαζί με αυτά, χρειάζεται και γενικότερη αλλαγή νοοτροπίας με βάση την κοινωνική ευθύνη και την ιδιωτική πρωτοβουλία, που βέβαια απαιτούν και εμπνευσμένη ηγεσία. Απομένει να δούμε αν θα αναδειχθεί στην Ελλάδα ο άξιος ηγέτης, σύμφωνα με τον ορισμό του φωτισμένου Πατριάρχη της Κωνσταντινούπολης Φώτιου Α’, που θα εφαρμόσει τις αλλαγές που απαιτούνται και θα εμπνεύσει τον λαό.

    (*) Ο Δρ. Ιωάννης Μπουγάς είναι Στατιστικολόγος και Συγγραφέας

  29. dimitris avatar
    dimitris 24/08/2010 11:19:57

    Τι ξεπούλημα είναι αυτό; Έτσι θα προχωρήσει ο Σαμαράς; Με υποκλίσεις; Έδωσε το Καρπενήσι στη Μπακογιάννη η οποία με τη σειρά της του "έδωσε" τον Μαρκογιαννάκη. Μιλάμε για συναλλαγή στα όρια της ξεφτίλας. Αποδεικνύοντας οτι διαχωρίζετε τη θέση σας, δημοσιεύστε το για να καταλάβει ο μακάκας νεοΈλληνας τι ψηφίζει...

  30. BΙΣ avatar
    BΙΣ 24/08/2010 11:21:59

    Ο Κώστας Μπακογιάννης στο λαθρομεταναστευτικό έχει εκφράσει απόψεις που ξεπερνούν και αυτές του ΣΥΡΙΖΑ. Προφανώς φιλοξενείς πολλούς λάθρους στα (πολλά) σπίτια του.

  31. ΣΟΦΙΑ ΚΛΑΔΟΓΕΝΗ avatar
    ΣΟΦΙΑ ΚΛΑΔΟΓΕΝΗ 24/08/2010 14:51:50

    ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΥΟ. ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ Η/Υ. Π.Χ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ. ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

  32. Alex avatar
    Alex 25/08/2010 00:38:51

    @ΑΛΕΞ
    και ο πριγκιπας ...κανει τουρισμο 35 μερες μενει σε πανακριβα ξενοδοχεια...κανει κανο ....και κλεινει το ματι στη πριγκιπισσα Ντοροθι....κατι τετοιες ανοησιες να μη λεγατε ορισμενοι και να μιλαγατε με επιχηρηματα αντι για ανοητα τσιτατα που δεν ειναι καν δικα σας!!!

    • ΑΛΕΞ avatar
      ΑΛΕΞ @ Alex 25/08/2010 00:48:01

      Τα τεκταινόμενα στη ΝΔ είναι τόσο χαζά που δεν αξίζουν σοβαρής προσέγγισης, όσο για το ο βασιλιάς είναι γυμνός σίγουρα δεν είναι δικό μου, όλοι το ξέρουμε, αλλά ταιριάζει γάντι στην υπόθεση μας....

      • Alex avatar
        Alex @ ΑΛΕΞ 25/08/2010 00:51:49

        @ΑΛΕΞ μαλλον στερησαι επιχηρηματων και αερολογεις εφοσον θεωρεις οτι τα τεκταινομενα στη Ν.Δ ειναι χαζα ΜΗΝ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΚΑΝ ....ολα τα αλλα ειναι να εχουμε να λεμε αγαπητε....Εξυπνε!!!

  33. ident avatar
    ident 25/08/2010 02:28:37

    Η μικρή Ελένη κάθεται και κλαίει γιατί δεν την παίζουν...