#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/03/2013 10:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η συμφωνία για την Κύπρο κτίζει το νέο «Τείχος του Βερολίνου»



To γεγονός ότι είναι μια ντροπιαστική ημέρα για τον Κυπριακό ελληνισμό, πρωτίστως αλλά και για ολόκληρη την Ευρώπη δευτερευόντως, το αντιλαμβανόμαστε όλοι. Ο ασκός του Αιόλου άνοιξε και πλέον έχει στρωθεί το χαλί για να κάνει παρέλαση η γερμανική μπότα. Η συμφωνία για την Κύπρο, ανήμερα της μεγάλης εθνικής επετείου, δυστυχώς αμαυρώνει το νόημα αυτής της ημέρας. Λες και η σκηνοθετική μπαγκέτα του Σόιμπλε και των όμοιών του οδήγησαν τα πράγματα σε τόσο ακραίες καταστάσεις ώστε να φτάσουμε στην επέτειο της εθνικής παλιγγενεσίας προκειμένου να «γιορτάσουμε» και τη συμφωνία – όνειδος.

Είναι καλή συμφωνία, σύμφωνα με τον πρόεδρο Αναστασιάδη, διότι διασφαλίστηκαν οι καταθέσεις κάτω από 100.000 ευρώ. Τότε γιατί οι μεγαλοστομίες, τα ηχηρά «όχι», οι δραματικές διαβουλεύσεις, το παρασκήνιο μιας εβδομάδας και η αγωνία στο κατακόρυφο; Ήταν τόσο δύσκολο να που από την αρχή ότι συμφωνούν σε κάποιου είδους κούρεμα και σε διάλυση του τραπεζικού συστήματος, το οποίο από την αρχή είχε πέσει στο τραπέζι;

Γιατί πρέπει κάθε φορά οι άθλιες συμφωνίες να βαφτίζονται καλές για πολιτικούς λόγους; Και τι θα πει άραγε στους καταθέτες Έλληνες και Κύπριους που εμπιστεύτηκαν το τραπεζικό σύστημα; Τι θα πει στους Ρώσους που θα ακούνε Κύπρο και θα φεύγουν χιλιόμετρα μακριά;

Η Λευκωσία έχασε ουσιαστικά δύο βασικά θέματα: Το πρώτο είναι ότι έχασε έναν πολύτιμο σύμμαχο, τη Μόσχα η οποία έστω και για τους δικούς της λόγους ήταν κοντά στην Κύπρο. Τώρα οι σχέσεις αυτές «παγώνουν» με ότι αυτό συνεπάγεται σε ένα γεωπολιτικό πεδίο συνεχώς κινούμενο.

Το δεύτερο είναι ότι χάθηκε το επιχειρηματικό – τραπεζικό σύστημα της Κύπρου από το οποίο η χώρα προόδευσε. Πώς θα αναστηλωθεί άραγε πλέον ο κυπριακός λαός; Με τον τουρισμό που ήδη δέχεται χτυπήματα; Με το φυσικό αέριο που διεκδικείται και από τους Τούρκους; Ποιος θα πάει να επενδύσει ξανά στο νησί όταν δε θα γνωρίζει τι του ξημερώνει; Και φυσικά η Κύπρος είναι απόλυτα εξαρτημένη πλέον από τις αποφάσεις των ισχυρών της Ευρώπης και κάθε της βήμα θα πρέπει να γίνεται αφού ερωτηθούν οι Γερμανοί. Έχει κανείς καμιά αμφιβολία για τον οικονομικό «Αττίλα 3»;

Αν λοιπόν για τον πρόεδρο Αναστασιάδη η συμφωνία είναι καλή, με γειά του με χαρά του. Αυτός θα κληθεί να διαχειριστεί το λαό του. Όπως και τα σχέδιά του για Ταμεία Αλληλεγγύης που πανηγυρικά απορρίφθηκαν. Άλλα έλεγε, όμως, όλες αυτές τις ημέρες. Όπως ξαναγράψαμε, όταν θες να πεις το μεγάλο όχι πρέπει να είσαι έτοιμος και να το αντέξεις.

Κατά τα λοιπά, η συμφωνία είναι η σφραγίδα της οικονομικής (και πολιτικής) δικτατορίας των ισχυρών, με πρώτη τη Γερμανία. Σκεφτείτε μόνο το εξής: Μαζεύτηκαν 17 υπουργοί Οικονομικών στις Βρυξέλλες και οι 16 από αυτούς ήταν μαριονέτες του Σόιμπλε. Κλήθηκαν μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα να επικυρώσουν μια συμφωνία που είχε προαποφασιστεί. Καταργήθηκαν πλήρως τα συλλογικά όργανα αφού οι λεπτομέρειες της συμφωνίας είχαν κλειδώσει στις συζητήσεις της Κύπρου με τον Σόιμπλε και τη Λαγκάρντ. Για ποια Ευρώπη των λαών που συναποφασίζουν μιλάμε πλέον; Εδώ ο Σόιμπλε αποφάνθηκε μόνος του ότι δε χρειάζεται έγκριση της Βουλής. Τι να πει κανείς.

Στο ερώτημα τι σημαίνει η συμφωνία για τις αδύναμες χώρες, και φυσικά για την Ελλάδα, η απάντηση είναι εύκολη. Σημαίνει οριστική υποταγή στις ορέξεις ορισμένων παρανοϊκών αλλά και ανεπαρκών χαρτογιακάδων τύπου Σόιμπλε, Ρεν, Λαγκάρντ και Ντάισελμπλουμ. Αφού μέσα σε λίγες ώρες κατάφεραν να ποδηγετήσουν έναν ολόκληρο λαό, ένα ανεξάρτητο κράτος όπως η Κύπρος γιατί να μην το κάνουν και για την Ελλάδα; Μην ξεχνάμε ότι σε λίγες ημέρες έρχεται η τρόικα και τα μέτωπα είναι ανοικτά. Απολύσεις, χαράτσι στα ακίνητα, ΦΠΑ στην εστίαση, την ίδια στιγμή που ο ελληνικός λαός στενάζει για τέταρτο συνεχές έτος και τα έσοδα βουλιάζουν επειδή δεν έχει λεφτά ο κόσμος να πληρώσει. Τι θα εμποδίσει άραγε την τρόικα να εκβιάσει με ένα ελληνικό κούρεμα καταθέσεων, παρά το γεγονός ότι ήδη χιλιάδες Ελληνες έχουν χάσει από το κούρεμα ομολόγων;  

Η συμφωνία είναι, επίσης, ένα μήνυμα στις άλλες προβληματικές χώρες όπως η Ιταλία και η Γαλλία. «Μην κουνηθείτε γιατί το κούρεμα μπήκε στο τραπέζι», τους λέει η δικτάτωρ Μέρκελ. Κι αν προς το παρόν σώθηκαν τα 100.000 ευρώ, γιατί με μια… νυχτερινή απόφαση να κουρευτεί κι αυτό; Το μήνυμα λοιπόν πήγε στους αντιρρησίες και αντιδρώντες. Και δυστυχώς, οι άλλες «ισχυρές» χώρες αποδείχθηκαν κατώτερες των περιστάσεων υπό το βάρος των προβλημάτων τους. Που είναι ο Ολάντ άραγε στον οποίο όλοι ελπίζαμε όταν εξελέγη ότι μπορεί να σταματήσει τη Γερμανία;

Η συμφωνία από την άλλη είναι και μπούμερανγκ. Θα γεννήσει νέους Μπέπε Γκρίλο. Θα είναι Μπέπε Τσίπρας, Μπέπε Μιχαλολιάκος ή στη Γαλλία Μπέπε Λεπέν; Η ουσία είναι πως οι λαοί θα αντιδράσουν καταδικάζοντας τη γερμανική πολιτική. Ο αντιευρωπαϊσμός θα ενισχυθεί, η Γερμανία μπαίνει στα μαύρα κατάστιχα των λαών, το ευρώ κινδυνεύει όχι από τα χρέη αλλά από την απαξίωσή του μέσα στην ίδια την κοινωνία. Επομένως, ίσως η συγκεκριμένη συμφωνία και με τον τρόπο που επιτεύχθηκε να είναι η αρχή για να ξηλωθεί το κουβάρι της Ευρώπης.

Τέλος, επειδή πολλά σύννεφα μαζεύτηκαν πάνω από την Ευρώπη θα πρέπει να πούμε κι ένα αισιόδοξο. «Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και η κακή του μέρα». Η Γερμανία δε μπορεί να είναι πάντα ισχυρή. Πάντοτε στην ιστορία η αλαζονεία κάποια στιγμή πληρώθηκε. Οι Γερμανοί θα έπρεπε να το ξέρουν καλά ή να τους το θυμίσει κάποιος. Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος, Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος. Πλήρωσαν την αλαζονεία του με αίμα. Μόνο που μαζί με το γερμανικό χύθηκε και πολύ αίμα από άλλους λαούς.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/03/2013 10:35:39

    Πού είναι ο Ολάντ; Μα... έγινε Ολαντρέου φυσικά.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Αυριανιστής 25/03/2013 13:55:58

      Δεν καταλάβαμε κάτι βασικό - άς γράψω λοιπόν την "ανορθόδοξη" γνώμη μου.
      Η ιδέα για "κούρεμα" των μεγάλων ανασφάλιστων καταθέσεων ξεκίνησε από το Γαλλικό υπουργείο οικονομικών και απο τους Γερμανούς Σοσιαλδημοκράτες που ελέγχουν την Άνω Γερμανική Βουλή μαζί με τους συμμάχους του. Ο Μοσκοβισί επέμενε και χθές, δεν ήταν τυχαίο.
      Στην πορεία "επιβιβάστηκε" και ο Σώυμπλε (είτε γιατί πείσθηκε, είτε γιατί δεν "περνούσε" άλλου τύπου διάσωση απο το κοινοβούλιο, είτε γιατί θέλει μελλοντικά "μεγάλο συνασπισμό" CDU+SPD - μάλλον όλα μαζί).
      Μετά στο πρώτο Ευrogroup -παιδική χαρά, o Σώυμπλε και μαζί ο Αναστασιάδης, υπερέβαλλαν, προτείνοντας "κούρεμα" και των μικρών ασφαλισμένων καταθέσεων. Προφανώς τρόμαξαν όταν κατάλαβαν ότι "έκαιγαν" τους μεγάλους, και πήγαν να τους απαλύνουν κουρεύοντας τους μικρούς.
      Ύστερα ήρθαν οι μέλισσες και το τσίρκο Μεντράνο.
      Γενικευμένο μπάχαλο.
      Στο τέλος τα πράγματα έγιναν όπως ξέρουμε, μια ακόμη επιβεβαίωση της Μαρξικής (του Μάρξ, όχι των "μαρξιστών") θεωρίας για τις κρίσεις: Κρίση στον καπιταλισμό σημαίνει καταστροφή, εκμηδενισμό κεφαλαίων που πλεονάζουν και δεν μπορούν να αξιοποιηθούν. Όλη η σύγκρουση στις κρίσεις αφορά, ποιά κεφάλαια θα εκμηδενισθούν και ποιά θα διατηρηθούν.

  2. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 25/03/2013 10:47:54

    Όλι Ρεν: Σημαντική η συμφωνία (για εμάς ) όμως το μέλλον της Κύπρου διαγράφεται δύσκολο !
    ΑΥΤΗ είναι η Ευρώπη , και αφήσετε τα ναι και τα όχι , τα σαμαράς και τσιπρας , γιατι εινιαι μπούρδες , είμαστε ως ελληνισμός στην γωνία ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ Κατασπαράξουν ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ Μας .

  3. Νταβίκος avatar
    Νταβίκος 25/03/2013 10:49:12

    Τι θα εμποδίσει άραγε την τρόικα να εκβιάσει με ένα ελληνικό κούρεμα καταθέσεων, παρά το γεγονός ότι ήδη χιλιάδες Ελληνες έχουν χάσει από το κούρεμα ομολόγων;

    Αυτά να τα βλέπετε εσείς που δεν στηρίξατε το κυπριακό "όχι" και που τώρα επιχαίρετε για το κυπριακό στραπάτσο επειδή ισχυροποιείται πρόσκαιρα η θέση Σαμαρά.

    Και συνεχίζετε το ίδιο φοβικό τροπάριο με τη ρωσσική συμμαχία που "χάθηκε" λες και υπήρξε ποτέ, με την "πανίσχυρη" Ρωσσία που μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, και με το ηθικό δίδαγμα "ας κάτσουμε στα αυγά μας μη μας κάνει μπου! ο Σόιμπλε"

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Νταβίκος 25/03/2013 12:49:24

      Αν αυτό κατάλαβες καλύτερα να μη διαβάζεις antinews. Διάβασε... Τιραμόλα που είναι πιο εύπεπτο για σένα. Κι άσε τους τσαμουκάδες με το «όχι» των Κυπρίων. Τους είδαμε κι αυτούς. Αν δεν έχει κοχόνες κάτσε στ' αυγά σου. Αν τους αποκτήσεις και βγεις από τον καναπέ σου τότε ξαναμιλάμε

  4. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 25/03/2013 10:49:43

    Σιγά τα αίματα Α.Ψ.
    Είχε τον Παπαφλέσσα χθες στην τηλεόραση και πούντιασε το μυαλό σου.

  5. George avatar
    George 25/03/2013 10:55:16

    Εύχομαι μόνο να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και τη λογική μας ως Έθνος και να ανασυγκροτηθούμε. Στόχος θα πρέπει να γίνουμε όσο περισσότερο ανεξάρτητοι γίνεται. Να διαφυλάξουμε την περίμετρό μας σε όλα τα επίπεδα: στρατιωτικά, οικονομικά, επιστημονικά, σε επίπεδο αυτονομίας προϊόντων, διπλωματικά κλπ. Και φυσικά να θυμόμαστε τι μας έκαναν οι "φίλοι μας οι Ευρωπαίοι" μέσα σε 3 χρόνια. Τα χρόνια που εμείς νομίζαμε ότι είχαμε εξασφαλίσει την ισχύ μας μέσα στο κλαμπ των ισχυρών, κάποιες χώρες σιωπηλά συσσώρευαν δύναμη για να μας εξευτελίσουν για ακόμα μια φορά μέσα σε 60 χρόνια. Χρειαζόμαστε πάντως ένα ισχυρό όραμα και σίγουρα εξάλειψη του εθνικού διχασμού.

  6. aris. aold avatar
    aris. aold 25/03/2013 10:59:39

    Αφρονες πολιτικοί σε Ελλάδα και Κύπρο έβλεπαν το κακό να έρχεται και όχι μόνο δεν έκανα τίποτα για να αποφύγουμε τα μνημόνια αλλά από την άλλη πλευρά θώπευαν τα αυτιά του κόσμου με υποσχέσεις για αυξήσεις και αλόγιστες παροχές.

    Βέβαια τεράστιες ευθύνες έχουμε και όλοι που στην πλειοψηφία μας αναζητούμε το παραμύθι.

    Δυστυχώς οι Κύπριοι πολιτικοί δεν διδάχθηκαν τίποτα από τα ελληνικά παθήματα και κατάφεραν να ψηφίσουν την χειρότερη δυνατή συμφωνία για την Κύπρο.

    Ούτε ο Σοιμπλε και όσοι αποφάσιζαν να χτυπήσουν την Κύπρο δεν φανταζόντουσαν ότι ότι άφησαν όρθιο με την πρώτη συμφωνία ήρθε να το γκρεμίσει η ανικανότητα του Κυπριακού πολιτικού συστήματος.

    Χωρίς να ξέρω τα πολιτικά πράγματα στην Κύπρο τραγικό πρόσωπο είναι ο πρόεδρος της Βουλής και πρόεδρος της Εδεκ Ομήρου. Αν είχε συμφωνήσει στην πρώτη ψηφοφορία με δεδομένη την πρόθεση του Αναστασιάδη να ψηφίσει ναι δεν θα είχαμε ζήσει την τελευταία εβδομάδα.

    Στο Ακέλ ακόμα περιμένουν τον Πούτιν και σε Ελλάδα και Κύπρο οι πρώην σιωπούν λες και ήταν τουρίστες και όχι πρωθυπουργοί και πρόεδροι δύο χωρών που υποφέρουν.

    Ας ευασιθητοποιήσουμε τους γύρω μας και ας προσέξουμε ποιους σταυρώνουμε κάθε φορά γιατι η σωτηρία εξαρτάται μόνο από εμάς.

  7. usound avatar
    usound 25/03/2013 11:03:19

    Προς Διαφωνούντα.Καλόοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!

  8. Tasos avatar
    Tasos 25/03/2013 11:10:22

    Αυτό που επρόκειτο να κάνουν στη Κύπρο θα το κάνανε όπως και νά χει είτε σε 1 δόση είτε σε 2 είτε σε 3.
    Η άποψη που κυκλοφορεί ότι αν η Κύπρος είχε πεί ναι οι δανειστές θα ζητούσαν λιγότερα τώρα είναι αδύναμη πια. Το όχι απλώς εκνεύρισε για το θεαθήναι και επιτάχυνε τις εξελίξεις.
    Όταν λες σε κάποιον ότι χρωστάει Χ λεφτά και θα γίνει το Ψ πράγμα, δε πας την επόμενη βδομάδα να πεις ότι χρωστάει 3Χ και θα γίνουν 3Ψ.
    Στη πολιτική δεν υπάρχει "τιμωρία" και "εκδίκηση", υπάρχει μόνο συμφέρον.
    Η ίδια η τρόικα ομολόγησε ότι εκτός από το κούρεμα, οι τράπεζες της Κύπρου δε θα γλύτωναν το χοντρό μαχαίρι σε κάθε περίπτωση είτε με "ναι" είτε με "όχι". Μέχρι που σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να ήταν και στημένη η απροκάλυπτη χοντράδα του προηγούμενου γιουρογκρουπ απλά και μόνο για να φανεί ότι ο - αρεστός στην ΕΕ - Αναστασιάδης τελικά το "πάλεψε"...
    Επίσης η κατηφόρα της Κύπρου είναι το ίδιο βέβαιη με το ότι ο αστείος υπολογισμός ύφεσης 3% (σα τους πολλαπλασιαστές του ΔΝΤ μοιάζει) δεν αντιστοιχεί στη πραγματικότητα αφού οι ίδιοι ξέρουν ότι έρχεται φωτιά και τσεκούρι στο κυπριακό ΑΕΠ.

  9. Jimakos avatar
    Jimakos 25/03/2013 11:15:02

    Δεν έχετε βαρεθεί το παραμύθι με τους Ναζί, τις γερμανικές μπότες, το αίμα, το Β' Παγκόσμιο πόλεμο κτλ; Στους Ρώσους, Αμερικανούς, ΔΝΤ οι Γερμανοί επέβαλαν τι να κάνουν; Έλος με το παραμύθι εσωτερικής κατανάλωσης, πόσο κουτόχορτο πρέπει να φάμε ακόμα;
    "Το δεύτερο είναι ότι χάθηκε το επιχειρηματικό – τραπεζικό σύστημα της Κύπρου από το οποίο η χώρα προόδευσε." Η επιτομή της αρπαχτής, ότι φάμε 10-15 χρόνια και μετά;;;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Jimakos 25/03/2013 11:25:54

      Τα ίδια με την Ελλάδα, Τζιμάκο: "Εξω η Γερμανική μπότα ,που επιβάλει να...απολύσουμε τους επίορκους Δ.Υ που είναι στη φυλακή!"

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Jimakos 25/03/2013 17:09:16

      Έτσι είναι , φίλε
      Έλληνες και Κύπριοι ψάχνουμε τα δικά μας λάθη σε ενέργειες τρίτων που τους καλούμε για βοήθεια !!!
      Ας υποθέσουμε ότι στην ελλαδα , δεν ξέραμε , δεν διαπραγματευτήκαμε , αργήσαμε από το 2009 κ.α
      Η Κύπρος τι δικαιολογία έχει ?
      Καμία !!
      Απλά το παρασιτικό σύστημα πολιτικοί –δικηγόροι (διεθνών επιχειρήσεων) –τραπεζίτες , λογιστές , αφενός άπληστοι & διεφθαρμένοι, ΔΕΝ τους ένοιαζε ΝΑ ΧΡΕΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ και τα ταμεία πρόνοιας , προκειμένου να σώσουν της μπιζνες τους .
      ΣΙΓΟΥΡΑ ξεπλένει και η Γερμανία , το Λουξεμβούργο , αλλα με την λογική του parking money , και όχι της αναπαραγωγής νέου πλούτου (καταθέσεις με τόκο 5,6,7 % ) , από το βρώμικο χρήμα .

  10. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 25/03/2013 11:21:12

    Το κουτόχορτο τού σήμερα είναι το αντι-μνημόνιο.
    Όπως πριν από κάπου 15-20 χρόνια ήταν το Όνομα για το Μακεδονικό (πολλοί έφτιαξαν καριέρες πολιτικές τότε) και πριν άλλα 15 χρόνια η Αλλαγή (που έδωσε την ευκαιρία σε μια ολόκληρη κοινωνία να κάνει καριέρα αεριτζή)

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Διαφωνών 26/03/2013 06:48:25

      Μεγάλε ΓΑΠ Εθνάρχη, πόσους εμπνέεις! Δοξασμένο το όνομά σου κι η ανυπέρβλητη σοφία σου. Δεν είναι τυχαίο που αναγνωρίσθηκες πρωτίστως στην αλλοδαπήν. Ουδείς Προφήτης στον τόπο του.
      Σιγά-σιγά όλοι υποκλίνονται στη αλάνθαστη κρίση σου.
      Τα μνημόνια, είναι ευλογία. Όπου να΄ναι, μας έρχεται και το 4ο!

  11. Ραβινος avatar
    Ραβινος 25/03/2013 11:21:53

    Πολυ καλη τοποθετηση που δινει λαβη πολλαπλων σχολιων χωρις ταμπελλες και παρωπιδες!Ο,τι επρεπε κατι να γινει με το Κυπριακο μοντελο αναπτυξης δεν διαφωνει κανενας.Ως προς το πως επρεπε να γινει αυτο υπαρχουν και θα υπαρξουν διαφωνιες !Εδω ακομη και πανω απο το χειρουργικο τραπεζι μιας επεμβασης διασωσης ενος ασθενους υπαρχουν διαφωνιες .Το μοναδικο θεμα για μενα ειναι να επιβιωσει ο ασθενης που στην προκειμενη περιπτωση ειναι ο λαος της Κυπρου που για μενα εδειξε για μια ακομη φορα την ευπρεπεια και τον πολιτισμο που τον χαρακτηριζει μεσα απο τις διαμαρτυριες και διαδηλωσεις που εκανε .Μια συγκριση με τα της Ελλαδος ενισχυει την πεποιθηση μου αυτη .Επι του προκειμενου τωρα ξεκινωντας απο την συμπεριφορα του ΑΚΕΛ και του τελευταιου σταλινικου Προεδρου κρατους της ΕΕ του Χριστοφια ο οποιος πιστευε οτι ζουσε στην εποχη του πατερουλη Σταλιν για βοηθεια παο τους Ρωσους μεχρι τελευταια στιγμη και δεν εκανε τιποτα για να προετοιμασει το εδαφος των απαιτουμενων μεταρρυθμισεων της οικονομιας της υπονομευσε και την οποια προσπαθεια συμφωνιας του ΔΥΣΗ με την Τροικα θετωντας την κατω απο την συμφωνια με την Ρωσια !Οποια πλανη ανιδεων και απειρων πολιτικα πολιτικων .Εβλεπα χθες την DW και τον σχολιασμο που εκανε ο παρουσιαστης για την εικονα του Υπουργου Οικονομικων της Κυπρου Σαρρη ''αυτος ο σκυφτος κατηφης ανθρωπος που βγαινει απο τα γραφεια του Υπουργειου Οικονομικων της Ρωσιας ειναι ο ΥΟΙΚ της Κυπρου ..''.Ουαι τοις ηττημενοις λοιπον ?Οχι και παλι οχι η Κυπρος ακομη και με την επαχθη συμφωνια που επετευχθει εχει ολα τα μεσα για να ανακαμψει και να παει καλα.Οσον αφορα τα της Ρωσιας ηθελεστα και παθεστα απο δω και περα γι'αυτην ως προς την Ανατολικη Μεσογειο μετα την πτωση του Ασαντ της Συριας .Η οικονομια της Κυπρου με την διαφυλαξη των κατα των 100.000 € καταθεσεων απο αυριο θα αρχισει να κινειται.Οι δεσμοι μεταξυ Ελλαδος και Κυπρου θα σφυριλατηθουν καλυτερα και η επιδιωξη του κοινου Ελληνικου συμφεροντος θα γινει πραγματικοτητα .Νεες συμμαχιες θα συναφθουν {Ισραηλ,ΗΠΑ,Γαλλια ,Αιγυπτος,Ιταλια κλπ} ,σ'ενα Μεσογειακο κοινο συμφερον .Η αισιοδοξια πρεπει να κατακτησει τις διαθεσεις των Κυπριων {γι'αυτο δεν αμφιβαλλω ακουγοντας τα σχολια τους στην TV } και οι Ελλαδιτες συριζοκαμμενοι να καταλαβουν την στρατηγικη ηττα που υπεστησαν με τις ανεδαφικες και υπερφιαλες θεσεις που πηραν και να προσαρμοστουν στην πραγματικοτητα χωρις αιθεροβαμωνες αποψεις και θεσεις!Ιδωμεν !

  12. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 25/03/2013 11:34:50

    Ας σοβαρευτούν οι ανεπάγγελτοι πνευματικοί ταγοί....του Έθνους.
    Η μυθοπλασία τους μας διέλυσε.
    Άσματα θλιβερά και ταπεινά για τον ανθυπολοχαγό της φαυλότητας...

  13. rasputin avatar
    rasputin 25/03/2013 11:36:07

    Πόσο μπορούσε να τους στηρίξει η Ελλάδα;Πόσο να στηρίξει το "όχι" όταν οι ίδιοι οι Κύπριοι αναγκάστηκαν να το πάρουν πίσω;
    Οι άνθρωποι περνάνε δύσκολες ώρες , το σεβόμαστε και δεν είναι στιγμή για κατηγορίες και αυστηρή κριτική . Δεν φταίει όμως η Ελλάδα που τους παρέσυραν οι πολιτικοί τους και τους έπεισαν πως είχαν έτοιμο κάτι καλύτερο από το πρώτο κούρεμα .
    Είναι σαν να αρνείσαι να σου αφαιρέσουν το ένα άκρο με χειρουργική μέθοδο και μετά από λίγες μέρες δέχεσαι να ξαπλώσεις στις ράγες του τρένου για να περάσει και να σε διαμελίσει . Αφού ξέρεις ότι έχεις να κάνεις με αποφασισμένους και ανελέητους τύπους , βγες από το κάδρο γρήγορα . Όσο περισσότερο αργείς , τόσο χειρότερα .
    Κρίμα , μεγάλο κρίμα . Κουράγιο αδέρφια Κύπριοι .

  14. Karenin avatar
    Karenin 25/03/2013 11:36:36

    Είναι πια φανερό ότι όλα αυτά διαφορετικά διαβαζωνται και εκτιμούνται στον βορά, διαφορετικά στο νότο. Οι βόρειοι έχουν την εντύπωση ότι βοηθάνε οι νότιοι ότι τους υποτάσουν και τους καταστρέφουν. Ετσι δεν μπορούμε να πάμε μακριά.
    Για το ανήθικο να είναι αναγκασμένες να συνειπάρχουν στο ευρώ, Γερμανία Ολανδία Αυστρία, με Ελλάδα Πορτογαλία Ισπανία, έγραψε εχθές ο Μινχάου.
    ΥΓ
    Επειδή ακούστηκε ξανά, δεν αποφάσισε ο Σόιμπλε να μην περάσει η συμφωνία απο την βουλή, αλλά η ιδια η κυπριακή βουλή και οι πολιτικοί αρχηγοί στην τελευταία συνεδρίαση, και αυτό γιατί το ευρογκρούπ με τίποτα δεν θα έπαιρνε ξανά απόφαση κορυφής που κινδύνευε με απόριψη πιο κάτω.

  15. unfair avatar
    unfair 25/03/2013 11:46:07

    Στην επέτειο της 25ης Μαρτίου, πρέπει να δεχθούμε πως δεν υπάρχει πια ΕΘΝΙΚΗ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ παρά μόνον προδιαγραφές για το πως πρέπει να ζήσουμε από την κυρία Μέρκελ κ τον κύριο Σόημπλε.
    Ποιο είναι το μέλλον της Κύπρου μετά από αυτήν την "πετυχημένη" συμφωνία!? της Ελλάδος!? ...της ΕΕ!?
    ...κ όλα αυτά για το καλό μας ε!? ρωτήστε γύρω σας κάποιον/α αν βλέπει πουθενά κάτι προς το καλό μας! αν βρείτε, πείτε μου κ μένα τι βλέπει!!? για να ρωτήσω τι πίνει!
    Για το πως έφτασε η ευρωπαϊκή ένωση εδώ, θα αποδωθεί κάποια ευθύνη!? ή φταίει γενικότερα ο κοσμάκης που πληρώνει τα σπασμένα!? οι χαρτογιακάδες στην ΕΚΤ, στην ΕΕ στα γραφεία τους, απλά κάνουν συσκέψεις κ γεύματα εργασίας να παίρνουν αποφάσεις για μας κ το παραμύθι συνεχίζεται από τα ΜΜΕ!? ...εμείς έχουμε καμιά αξία στα λογιστικά τους? η αξιοπρέπεια της διαβίωσης μας δεν είναι μετρήσιμη ε? το μέλλον των παιδιών μας!?
    κ όλα αυτά για το ευρώ ε!? για το χρεόγραφο που τυπώνει η ΕΚΤ σύμφωνα με τις προσταγές της Γερμανίας! που 'χει την λογική "τα δικά μου, δικά μου, κ τα δικά σου, πάλι δικά μου!" γιατί!? ...γιατί!? είναι καλύτερος!? ...στους εκβιασμούς κ στις δωροδοκίες μάλλον!
    25η Μαρτίου ε!? εθνική γιορτή ε!?

  16. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 25/03/2013 11:53:39

    Από Πήλιους Γούσηδες καλά πάμε! Από Κολοκοτρώνη πάσχουμε....

    • panos avatar
      panos @ Queen For The Black Side 26/03/2013 06:37:09

      tha elega FILIKH ETAIREIA!

  17. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 25/03/2013 11:56:10

    ΑΨ συγγνωμη αλλα μαλλον εισαι αλλου για αλλου. Ξεχασες οτι χρωσταμε κοντα 500 δις τα οποια δεν ηρθαν με την μποτα του κατακτητη να μας τα δανεισουν. Τα δανειστηκαμε , δημιουργησαμε το κρατος βρυκολακα αλλα τωρα αρχισαμε να πληρωνουμε τα ¨Τσοβολα δωστα ολα¨ . Οι αδελφοι μας Κυπριοι μεσα σε 10 ετη παρατησαν οτι βιοτεχνια ειχαν και ασχοληθηκαν με το τραπεζικο και κτηματομεσιτικο τομεα. Δηλαδη με φουσκα. Ας μη μιλησουμε για το night life, to traficking και το ξεπλυμα του χρηματος. Λεμε για το Λουξεμβουργο, αλλα αυτοι 1. δεν ζητησαν δανεικα και 2. Αλλαξαν το νομοθετικο πλαισιο των τραπεζων στην ωρα τους. Η αιτια του της Ελληνοκυπριακης κρισης οφειλεται καθαρα σε εμας και σε κανενα Σοιμπλε ή Μερκελ.

  18. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 25/03/2013 12:01:02

    Ε πέστε και κανενα καλό λόγο για τον Αναστασιάδη... Μετά το αναστημα που σηκωσε κατά του σχεδίου Αναν τι περισσοτερο περιμένατε να κάνει ο ανθρωπος? Οφείλουμε πάντως να του αναγνωρίσουμε οτι υπήρξε καλός οχι μονο με τον Σόιμπλε αλλά και μαζι μας. Θα ηταν πολύ εγωιστικό εκ μέρους του να πάρει ολη την δόξα μόνος του. Γι' αυτό, μετά απο την καλή συμφωνία που εκλεισε στο Eurogroup, που επιτρέπει στην Κύπρο να "ανασάνει" για 1-2 μήνες μέχρι να πτωχεύσει, τουλάχιστον αφησε σε εμας να πούμε στους τροικανούς και μερκελιστές το μεγάλο ΟΧΙ !!!

  19. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 25/03/2013 12:14:23

    ΑΨ πες ότι θες, τα χρηματιστήρια σκαρφαλώνουν σήμερα και αυτό μετράει!

    • mara avatar
      mara @ Συριζαλβανία του Χότζα 25/03/2013 16:35:35

      Μετράει για ποιόν;

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ mara 25/03/2013 17:44:42

        Για αυτούς που λαμβάνουν τις αποφάσεις στο eurogroup

      • Ο Πειρατής avatar
        Ο Πειρατής @ mara 25/03/2013 20:53:39

        Για όοοολους εμάς που κονομάμε μανδάμ!
        Τους οικονομικούς δολοφόνους.

  20. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 25/03/2013 12:28:22

    Αντιθέτως Queen. Μέτρα υποψήφιους: Τσίπρας, Καμμένος, Μιχαλολιάκος, Θεοδωράκης, Ψωμιάδης, Ζώης, Λαφαζάνης, Παπαρήγα, Παπαθεμελής, Καζάκης, Καρατζαφέρης, Ανθιμος, Σεραφείμ, κλπ κλπ κλπ

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Διαφωνών 25/03/2013 12:49:02

      Eδω γελαει και το παρδαλο κατσικι!

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Διαφωνών 25/03/2013 13:06:14

      Και μετά σου λένε ότι δεν έχουμε λύσεις στον πάγκο...Dream Team λέμε!!!

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Διαφωνών 25/03/2013 20:58:19

      @ Διαφωνών : :-) Από τους αναφερόμενους, άλλοι ψάχνουν εναγωνίως κάποιον Κολοκοτρώνη, άλλοι αποτελούν απλά όνειδος και μερικοί είναι στο τσακ για το ανάκλινδρο του ψυχαναλυτή !

  21. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 25/03/2013 12:32:07

    ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ....ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΥΡΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 100 ΤΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ. ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ ΘΑ ΑΚΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΑΝ Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ,ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

  22. θανος avatar
    θανος 25/03/2013 12:32:20

    Σιγουρα δεν ειμαστε σοβαροι τι σχεση εχει η εθνκη γιορτη με το κουρεμα των καταθεσεων στη Κυπρο γτ μη μου πειτε οτι ολοι εσεις εχετε καταθεσεις πανω απο 100.000 ευρω γτ θα φαω τα μουστακια μου...Καποιοι Βενιζελοι τις εχουν , καποιοι αεριτζηδες απο τα μαυρα χρηματηστηρια κ εμποροι οπλων κ ναρκωτικων.Λυπαμαι αλλα αν γινοταν το ιδιο κ εδω με τις καταθεσεις θα ειχαν σωθει τουλαχιστον τα δωρα των μισθωτων κ των μικροσυνταξιουχων των 475 ευρω..ναι ναι λεφταδες μου που κλαιτε για την φορολογια στις καταθεσεις ανω των 100.000 υπαρχουν κ αυτα τα μηνιαια ποσα... Ρε λεφταδες που εχουμε στη χωρα κ κλαιν τις καταθεσεις τους...γι αυτο μας μπιπ....αλλωστε λεφτα υπαρχουν...

  23. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 25/03/2013 12:41:25

    Το θέμα ηταν απλό.
    Ο τσαμπουκάς κοστίζει 25% κούρεμα.
    Ο ανευ 10% κούρεμα.
    Μακάρι να μπορούσες να το πεις το περήφανο Οχι,μακάρι...αλλά αφού εχεις αναγκη δανεικά,τί παριστάνεις;

  24. Dal avatar
    Dal 25/03/2013 12:41:30

    Ας συνειδητοποιηθεί πλέον. Η παραμονή στην ΕΖ σημαίνει διαρκής φτωχοποίηση, τέλος της δημοκρατίας όπως την γνωρίζαμε και τέλος της Εθνικής κυριαρχίας. Δεν λειτουργεί το Ευρώ διαφορετικά.

    Σε ένα συνασπισμό την ΕΖ , που από εδώ και στο εξής το μόνο που ευελπιστεί να πετύχει είναι τη διαχείριση όσο το δυνατόν ανώδυνα , της οικονομικής του πτώσης παγκοσμίως. Δεν υπάρχει κανένα όφελος ούτε για τα έθνη ούτε για τους λαούς του Νότου από τη παραμονή τους στη ΕΖ και στο καταραμένο νόμισμα το ΕΥΡΩ. Να ακούσω έστω και ένα.

    Η Κίνα το 2007 έφτασε σε οικονομική απόδοση (ΑΕΠ)την Γερμανία. Σήμερα μετά από 5ετια ένω το ΑΕΠ της Γερμανίας αυξήθηκε ελάχιστα ,αυτό της Κίνας υπερτερεί κατά 2,5 φορές. Με αυτούς του ρυθμούς, δοθείσης και της στασιμότητας της ΕΖ σε λιγότερο από δεκαετία η οικονομική απόδοση της Κίνας θα ξεπεράσει αυτήν της ΕΖ.

    Αυτά είναι πολύ γνωστά στους Γερμανούς ιθύνοντες, οι οποίοι κατανοούν ότι ενώ εκτός ΕΖ θα είναι μια μεσαία δύναμη, διότι χωρίς στρατό πρώτες ύλες και με σκληρό νόμισμα , εντός όμως αυτής έχοντας την υπόλοιπη ΕΖ ως ενδοχώρα μπορούν να διαδραματίσουν έναν σημαντικό ρόλο στα τεκταινόμενα παγκοσμίως .

    Οι Γερμανοί κάνουν φυσικά πολύ σωστά για το εαυτόν τους. Οι υπόλοιποι τι κάνουν και εμείς φυσικά;.Αποτελεί μεγάλο αναπάντητο ερώτημα.

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ Dal 26/03/2013 01:08:26

      Ενδιαφέρουσες σκέψεις... Δεν νομίζω ότι απέχουν από την πραγματικότητα. Και κάτι ακόμα αγαπητέ μου. Φαντάζεσαι τη στιγμή που τα πρώτα κινέζικα αυτοκίνητα θα αρχίσουν να πωλούνται στην ΕΕ;; Χαρά που θα κάνει η Γερμανία!!

  25. η Dimi avatar
    η Dimi 25/03/2013 12:47:18

    Επί 39 χρόνια, το τελευταίο «Τείχος του Αίσχους» στην Ευρώπη, παραμένει αγκρέμιστο στη διχοτομημένη Κύπρο, με τα στρατεύματα Αττίλα (Ι και ΙΙ) να παραμένουν, έχοντας καταλάβει το 40% των εδαφών της.

    Η Κύπρος ΔΕΝ θέλει, ΔΕΝ αντέχει και ΔΕΝ μπορεί, ακόμα ένα, αυτό το εισαγόμενο του 4ου (Οικονομικού) Ράιχ, «Το Μερκέλειο Τείχος του Αίσχους».

    Κύπριος Ιδιοκτήτης Επιχείρησης: «Οι Γερμανοί θέλουν να μάς καταστρέψουν όπως βομβάρδισαν το Λονδίνο στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.» http://au.businessinsider.com/cypriot-resident-the-germans-want-to-destroy-us-like-they-bombed-london-in-wwii-2013-3

  26. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 25/03/2013 12:47:57

    Ε άντε πήγαινε να ζήσεις στην Κίνα τότε..
    Κολοκοτρώνη

    • Dal avatar
      Dal @ Διαφωνών 25/03/2013 13:06:26

      Εαν αυτή είναι απάντηση,,, τώρα παραδόθηκα...

  27. Νιόβη avatar
    Νιόβη 25/03/2013 13:08:46

    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με το άρθρο - σε όλα - και να προσθέσω και μερικά ακόμα.

    Όσοι δεν παραδέχονται ότι στις συμμαχίες δεν υπάρχουν «ιερά τέρατα» και «μονόδρομοι» στην καλύτερη περίπτωση εθελοτυφλούν ή αφήνουν τις ιδεολογίες τους να τους επηρεάσουν. Όσοι δε Δυτικόπληκτοι επιμένουν να καταλογίζουν στην άλλη πλευρά «πουτινοπληξίες» και «ρωσοπληξίες» πρέπει να εξηγήσουν γιατί η δική τους στάση δεν αποτελεί «Δυτικοπληξία» ή «Γερμανοπληξία». Τα λογικά επιχειρήματα που διατυπώνουν δεν είναι αρκετά διότι και η άλλη πλευρά διατυπώνει λογικά επιχειρήματα που αντικρούουν τα δικά τους. Όπως αναφέρει και το άρθρο, είναι αδύνατον κανείς να αγνοήσει τους λόγους που έχει η Ρωσία να βάλει πόδι στη Μεσόγειο, ειδικά αν οι προβλέψεις επαληθευτούν και η Συρία «πέσει». Όπως είναι αδύνατον να αγνοήσει κανείς την απώλεια εθνικής κυριαρχίας εντός Ευρωζώνης και την αντικατάστασή της με διευθυντήριο υπό Γερμανική ηγεμονία. Το αν διαφωνεί ή συμφωνεί με την απώλεια αυτή είναι άλλο θέμα. Δεν μπορεί όμως να υποκρίνεται ότι δεν υφίσταται. Όπως δεν μπορεί να χρεώνει στους διαφωνούντες επιχειρήματα περί «ξανθού γένους», «προφητειών» και «Μόσκοβου». Τουλάχιστον στο αντινιούζ, αυτές οι απόψεις δεν εκφράστηκαν. Κι αν εκφράστηκαν από έναν ή δυο, αυτοί οι ένας ή δυο (των οποίων οι απόψεις είναι σεβαστές) δεν επαρκούν για να χρησιμοποιηθούν σαν αντεπιχείρημα των «λογικών» έναντι των υπολοίπων. Αν συνεχίσει να συμβαίνει, υποχρεώνομαι να υποθέσω ότι γίνεται για την γελοιοποίηση των επιχειρημάτων τους. Σε κάθε περίπτωση, όμως, μπαίνω στον πειρασμό να αναρωτηθώ τι κάνουν τόσοι Χριστιανοί πατριώτες μαζεμένοι σε έναν ιστοχώρο εμφανώς προσανατολισμένο στη δεξιά πατριωτική παράταξη αν είναι τόσο πρόθυμοι να χλευάσουν τις προφητείες των Αγίων της πίστης τους. Και, αν όντως το θρήσκευμά τους είναι Χριστιανικό, τους προτρέπω να επανεξετάσουν την στάση τους.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Νιόβη 25/03/2013 13:49:00

      Αγαπητή Νιόβη.
      Ιστορικά ποτέ δεν κοίταξαν παρά μόνο την ...πάρτη τους.
      Πρακτικά η απάντηση βρίσκεται στις εξαγωγές προς την ΕΕ: δεν θα ασχοληθούν με εμάς επειδή κάνουμε το σταυρό με τον ίδιο τρόπο.
      Ουσιαστικά: δεν μπορείς να περιμένεις σωτηρία και σωτήρες όταν κρεμάς για άλλους φούντα στο σπαθί ...διαχρονικά.

      Ζήτω λοιπόν η Γερμανευρώπη και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γραικύλοι που χαίρονται το ΝΑΙ...καθώς είναι δύσκολο να ισιώσει η σπονδυλική στήλη όταν έχει εθιστεί στον καναπέ .


      ΥΓ

      Η Κύπρος ως ΑΕΠ έχασε σε 5 ημέρες ότι έχασε η Ελλάδα σε πέντε χρόνια...
      Ο Τραπεζικός τομέας εξαφανίστηκε και γκισέ θα υπάρχουν από αύριο μόνο και μόνο επειδή νομοθετήθηκε ο περιορισμός στην κίνηση κεφαλαίων...
      Η ανεργία έως το Πάσχα θα διπλασιαστεί...

      Αλλά ευτυχώς ο πατερούλης Σόιμπλε τους προτρέπει να κτίσουν μια καινούρια οικονομία (γιατί η παλαιά χρεοκόπησε) και ότι δεν χρειάζεται να νομοθετούν στη Βουλή αρκεί η εφαρμογή των μέτρων...

      Αλλά ευτυχώς σώθηκαν γιατί διαφορετικά θα καταστρεφόταν ο τραπεζικός τομέας θα υπήρχε ύφεση / ανεργία / εκροή καταθέσεων κλπ κλπ κλπ

      Δυστυχώς το χάσμα μεταξύ πολιτικών και πολιτών καθημερινά διευρύνεται και ....μόνη προστασία ακόμα και στις παρελάσεις είναι η αστυνομία.

      Μερικοί βέβαια βαυκαλίζονται στις καρέκλες και στα παράθυρα ότι σε μια χώρα συσσιτίων ανεργίας ύφεσης είναι απλά οι πολιτικές σκοπιμότητες που αντιδρούν μη συνειδητοποιώντας ότι είναι η καθημερινότητα της μειονότητας που τείνει να γίνει πλειοψηφικός χείμαρρος: η απόγνωση του τοίχου που ή τον γκρεμίζεις ή συνθλίβεσαι....

  28. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 25/03/2013 13:12:10

    Έχω μια οργή κ´ ένα βαθύ μίσος για αυτή την Ευρώπη που μας ταπεινωνει,δεν ξέρω για σας

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ Διηνεκης 25/03/2013 21:06:00

      Κάθε μέρα και περισσότερο μίσος, κάθε ώρα και μεγαλύτερη απέχθεια, κάθε στιγμή και πιο αβάσταχτη αηδία.

  29. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 25/03/2013 13:13:15

    Ήμαρτον. Η Αγία Πουλχερία από τη Μόσχα να με φωτίσει...
    (καλέ τί ωραίο site είναι αυτό...Γυναίκα, φτιάξε μου και δεύτερο καφέ)

  30. δαρειος avatar
    δαρειος 25/03/2013 14:01:19

    Ο Χριστόφιας μετά την καταστροφή στο Μαρί που ήταν για πολλούς η πρώτη ''πολεμική'' ενέργεια εναντίον της Κύπρου για άλλους ένα ατύχημα που έγινε σε πολύ άσχημο σημείο, έπρεπε να έχει πάρει το μήνυμα και να θέσει την Κύπρο σε γενικό συναγερμό. Αντί να θωρακίσουν τα συμφέροντα του κράτους και του λαού, αποδυνάμωσαν κι άλλο το τραπεζικό σύστημα με διαφυγή κεφαλαίων από μέρους της ''ελίτ'' οι γνωρίζοντες δηλαδή τα σχέδια κάνανε bank run εδώ και καιρό αφήνοντας το σύστημα στην τύχη του.
    Τώρα βρήκαν την ευκαιρία οι καλοί και αμόλυντοι γερμανοί να ''καθαρίσουν''
    προτεσταντικά την Κύπρο θα τους στείλουν μέχρι και εξορκιστή απο το βατικανό για να αποβάλουν τον δαίμονα της ευημερίας.
    Τα κάστρα δυστυχώς πρώτα πέφτουν από μέσα.

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ δαρειος 25/03/2013 21:07:40

      + 100000000000000

  31. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 25/03/2013 14:03:32

    Με κάθε σεμνότητα και μετριοπάθεια, μια πρόταση προς πολιτικούς, δημοσιογράφους, σχολιαστές - γενικώς οικονομολογούντες:
    Διαβάζετε το "Κεφάλαιο" του Μάρξ. Διαβάζετε Άνταμ Σμίθ, Ρικάρντο, Σουμπέτερ, Κέυνς, Σράφφα, ακόμη και νεοκλασική "σχολή της Βιέννης". Διαβάζετε Στίγκλιτς, Κρούγκμαν, FT, Μύνχάου και Ρόγκοφφ. Διαβάζετε όμως και Αριστοτέλη.
    Προτιμάτε τους κλασικούς.
    Αλλά προς Θεού, αφήστε στην άκρη τον Καζάκη, το Zero Hedge και τον ...Μπάμπη του απύθμενου.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Uncle Stgm 25/03/2013 19:18:42

      Αγαπητέ Θείε τι, να μάθουν οι Παπαδάκηδες κι οι Αυτιάδες!
      Αφού κατέχουν την τέχνη του δικαλάβου, τι τα θέλουν τάλλα.

  32. Νιόβη avatar
    Νιόβη 25/03/2013 14:26:55

    «δεν θα ασχοληθούν με εμάς επειδή κάνουμε το σταυρό με τον ίδιο τρόπο».

    Αγαπητέ Ιθαγενή, αυτό δεν το υποστήριξα ποτέ. :) Κατά τ᾽ άλλα, συμφωνώ. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι, δυστυχώς, η Ελλάδα δεν έχει το «υλικό» για να προστατεύει τα συμφέροντά της. Εννοείται ότι όλοι, και η Ρωσία φυσικά, την πάρτη τους θα κοιτάξουν και για τα συμφέροντά τους θα αναζητήσουν κι αυτοί συμμάχους. Το κακό είναι, κατά τη γνώμη μου, ότι αντιλαμβάνονται, όταν φτάνουν έξω από την πόρτα της, ότι η Ελλάδα δεν αναζητά «συμμάχους», αναζητά «προστάτες». Δεν στέκεται ισότιμα απέναντί τους, τους παρακαλάει να την αναλάβουν. Αυτό είναι, φρονώ, ένα από τα βασικά μας προβλήματα, ότι κάθε φορά στρεφόμαστε τυφλά σ᾽ έναν «μεγάλο» για να μας φροντίσει και να μας περιθάλψει και κλείνουμε κάθε άλλη πόρτα. Αλλά, όπως λέτε κι εσείς, όλοι κοιτάνε την πάρτη τους και πολύ καλά κάνουν. Όταν δίνουμε γη και ύδωρ με μόνο αντάλλαγμα την «προστασία», γιατί να μην μας πατήσουν κάτω; Όταν δεν κρατάμε πόρτες ανοιχτές, παρά παραδινόμαστε τυφλά σ᾽ έναν και μοναδικό, γιατί να μας υπολογίσουν; Αφού μας έχουν. Τελεία και παύλα. Όταν ζητάμε περίθαλψη και όχι μερίδιο, τι άλλο να μας κάνουν; Θα κοιτάξουν την πάρτη τους γιατί εμείς θα τους έχουμε δώσει το δικαίωμα και τις ευλογίες μας.

    Τέλος πάντων, οι λαοί, κι όχι μόνο οι Ελλαδίτες ή οι Κύπριοι, έχουν λάβει τις αποφάσεις τους καθώς φαίνεται (άφησαν τους άλλους να τις λάβουν για αυτούς, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα τώρα :) ) και το πράγμα πορεύεται όπως φαίνεται ότι θα πορευτεί. Κρίμα κι άδικο, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν έχω παιδιά για να κλαίω για το μέλλον τους. :) Είναι μια παρηγοριά κι αυτή, να ξέρεις ότι δεν παραδίδεις το παιδί σου σκλάβο σε κανέναν. Χαιρετώ και, όπως λέει κι ο Α. Σαμαράς, καλή Παναγιά. :)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Νιόβη 25/03/2013 15:06:08

      ;-)

      όταν στη "διαχείριση" και στην "πολιτική" εμπλέκονται τα Θεία τότε όπως έλεγε και ο Ζήκος στον Μπακαλόγατο...ας ρίξουμε ένα πατριωτικό: Ζήτω....

  33. istoria avatar
    istoria 25/03/2013 15:40:34

    ο Πηλιος Γουσης ηταν ηρωας και επεσε στην ηρωικη εξοδο του Μεσολογγιου.Η μνημη του εχει αποκατασταθει και βιβλιογραφικα.

  34. ΝΠ avatar
    ΝΠ 25/03/2013 16:35:43

    istoria:Ενδιαφέρον.ο Πηλιος Γουσης ηταν ηρωας:
    Τι αποφαίνεται γι`αυτό ο φίλτατος ΦΑΙΛΤΩΡ;Αν φυσικά το γνωρίζει....

  35. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 25/03/2013 19:09:44

    Εδώ και 30 χρόνια, οι γονείς μεγαλώνουν τα παιδιά τους με τη λογική ότι "δεν φταις εσύ πουλάκι μου". Φτιάξαμε μια κοινωνία ψεκασμένων. Πάντα φταίνε οι άλλοι. "Μας μάθανε έτσι", "μας κάνουν ότι θέλουν", "μας τα κρύβουν όλα", "μας σκάβουν το λάκκο", "μας σπρώχνουν εκεί που θέλουν", ο Έλληνας οιωνεί ένα παιδάκι που παρασύρεται, παραπλανείται, ένα αθώο θύμα χωρίς ευθύνες και υποχρεώσεις. Είμαστε μια μικρή νησιωτική χώρα της Μεσογείου. Φτιάξαμε ένα υπερτροφικό χρηματοπιστωτικό τομέα που συνεισφέρει τα μέγιστα στην τοπική οικονομία. Και μεις τι κάνουμε; Αντί να τη διαφυλάξουμε σαν κόρη οφθαλμού, αντί να έχουμε ένα στιβαρό τραπεζικό ελεγκτικό μηχανισμό για να σιγουρευτούμε ότι αυτή η κότα με τα χρυσά αυγά που δε θα ψοφήσει, αντί να έχουμε τα μάτια μας δεκατέσσερα ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΣΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΜΕΑ λόγω μεγέθους του, φερόμαστε ανεύθυνα, τζογάρουμε, πάμε κόντρα στις οικονομικές συνθήκες και δίνουμε τα πάντα στο βωμό των μπόνους των στελεχών και των μπίζνες των δικηγορικών γραφείων κι όταν οι τράπεζες είναι ένα βήμα πριν τη χρεοκοπία, τι κάνουμε επί ένα χρόνο; ΤΙΠΟΤΑ. Κανένα σχέδιο εξόδου από την κρίση, καμία πρόταση λογικής δανειοδότησης. Όχι στο κούρεμα, όχι στη φορολόγηση, όχι στη λιτότητα, σε τι λέμε ναι; Στο να μας χαρίσουν χρήματα οι ξένοι; Και εγώ δε λέω ότι είναι άγιοι. Έχουν τα συμφέροντά τους αλλά αν εγώ δεν ξέρω τι θέλω, αν έχω βάλει το εαυτό μου σε τέτοια θέση που η μόνη αποδεκτή λύση είναι να μου χαρίσουν μερικά δις χωρίς εγώ να συμμετέχω σε τίποτε, αυτοί μου φταίνε; Πολύ βολικά λέω ότι αυτοί δολοφονούν τη κυπριακή οικονομία, αλλά μια οικονομία δε δολοφονείται επειδή κάποιοι δεν τις δίνουν δανεικά κι αγύριστα, δολοφονείται επειδή κάποιοι, που ήταν οι θεματοφύλακες, την άφησαν να χρεοκοπήσει.

    "Μη στεναχωριέσαι πουλάκι μου δε φταις εσύ, ο μπαμπάκας θα πληρώσει τη ζημιά, όλα καλά"

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ MAYRO XABIARI 25/03/2013 19:14:47

      Ακριβώς έτσι.
      Το κύριο έλλειμμα της Ελλάδος είναι το έλλειμμα υπευθυνότητας και ηθικής. Μαζί με την ημιμάθεια και την αλαζονεία του όλα τα ξέρουμε εμείς.
      Δάσκαλοι του Έθνους οι τιποτένιοι αστέρες των καναλιών.

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ MAYRO XABIARI 26/03/2013 01:15:05

      Να υποθέσω ότι και εσύ είσαι ένα από εκείνα τα πουλάκια που δεν φταίνε!

  36. Idiot avatar
    Idiot 25/03/2013 21:52:50

    Δεν γραφω συχνα γιατι δεν εχω συστηματικες γνωσεις οικονομικων η πολιτικης.Εχω μαθει πριν εκφερω την γνωμη μου να εχω ζησει και βιωσει αυτο για το οποιο τοποθετουμαι.Δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι σ᾽αυτα που εγραψε ο φιλος ΜΧ,με τον οποιο και συμφωνω απολυτα.Εζησα την προοδευτικη εξαχρειωση της νεοελληνικης κοινωνιας πριν αυτη χρεωκοπησει μεταφορικα και κυριολεκτικα.Τριαντα χρονια ο τρελλος γιατρος του χωριου.Γνωρισα και τον ξεπεσμο των Κυπριων αδελφων στην Αφρικη οπου συναγωνιζονταν εναρετως τους Λιβανεζους σε πασης φυσεως λαθρεμπορια,διαμαντια,οπλα,πετρελαια κλπ..Κατοπιν στην Βρεττανια οπου αρκετοι ακολουθησαν την φυγη του πρωην κυριαρχου του νησιου συνεχιζοντας να τον υπηρετουν δουλικωτατα.Οσο για την Γερμανια,πηρα τους δρομους της οδηγωντας απο βορρα προς νοτο και προσπαθησα να εχω την δικη μου αποψη ζωντας την γερμανικη ιδιαιτεροτητα.Συνοψιζοντας εχω να πω οτι καλλιτερα να κατσουμε στ᾽αυγα μας.Ας αφησουμε αλλους να μας κυβερνησουν καιν᾽ασχοληθουμε με σοβαρωτερα πραγματα οπως ειχε πει και ο Μανος Χατζηδακης 50 χρονια πριν.Ευχαριστω πολυ.

  37. Jay Gatsby avatar
    Jay Gatsby 27/03/2013 20:46:02

    αν μου επιτρέπετε.

    χάριν ιστορικής ακρίβειας και δικαιοσύνης.

    ο Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος δεν είναι ευθύνη της Γερμανίας.

    ένας Σέρβος δολοφόνησε έναν Αυστριακό, η Αυστρία κήρυξε τον πόλεμο στην Σερβία, η Ρωσσία παρενέβη υπέρ της Σερβίας, και τότε ενεργοποιήθηκε ένα περίπλοκο σύστημα αμοιβαίων συμμαχιών που κάποια στιγμή έβαλε και την Γερμανία στον πόλεμο.

    Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος άλλη ιστορία.