#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2010 00:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ρήξη είναι η μαμή της ιστορίας



Γράφει ο φίλος  «ΠΑΣΟΚ χωρίς σύνορα»,  με αφορμή το τελευταίο …επίτευγμα της Γραμματείας Πολιτικού Σχεδιασμού (http://www.antinews.gr/?p=77748) :


Η ΝΔ σε δύσκολες εποχές είχε μία συσπείρωση της τάξης 40%-43%. Τώρα που έχει τα μέσα (blogs, 3-4 πατριωτικά ΜΜΕ, email 800.000 ατόμων,) έχασε το δρόμο της. Οι επικοινωνιολόγοι της και ο πολιτικός σχεδιασμός της είναι εκτός πραγματικότητας. Νομίζουν ότι οι νοικοκυραίοι και οι συντηρητικοί βρίσκονται στο κέντρο.

-Το 90% του πληθυσμού είναι εναντίον των μεταναστών, των σκοτωμών και του κλεψίματος
-Το  100% του πληθυσμού είναι εναντίον της κάρτας του πολίτη.
-Το. 95% του πληθυσμού είναι εναντίον του μνημονίου

Και αυτοί μας προτείνουν να διαβάζουμε Πυργιώτη και Χατζηνικολάου»

Το προσυπογράφω.

Από τότε που θυμάμαι τη Ν.Δ. (και  πλέον τη θυμάμαι πολλά χρόνια) είχε μια ομάδα συμβιβασμένων. Υπηρετών του συστήματος. Που ήταν μεν  στη Ν.Δ. αλλά δεν το φώναζαν και πολύ γιατί είχαν το φόβο μήπως και τους παρεξηγήσουν οι άλλοι.

Που καλόπιαναν τους πολιτικούς τους αντιπάλους, για να είναι οι ίδιοι στο απυρόβλητο.

Που ακολουθούσαν μεσοβέζικη πολιτική για να μην ενοχλήσουν κανέναν.

Που ήθελαν να τα έχουν καλά με την άλλη πλευρά, γιατί την απ’ εδώ την θεωρούσαν δεδομένη.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να διαβάσω οποιαδήποτε άποψη. Όμως, είναι άλλο αυτό και εντελώς διαφορετικό η Γραμματεία Πολιτικού Σχεδιασμού να προτείνει στα στελέχη της να ενημερώνονται από υπερασπιστές του μνημονίου. Μήπως θέλουν να μας προϊδεάσουν για κάτι;

Λυπούμαι που θα το πώ, αλλά με τέτοια μυαλά αυτό το κόμμα δεν έχει μέλλον. Θα γίνει μέρος του προβλήματος.

Για να κλείσω με τη φράση του φίλου που προανέφερα : «Οι επικοινωνιολόγοι της ΝΔ  και ο πολιτικός σχεδιασμός της είναι εκτός πραγματικότητας.»

Οι καιροί απαιτούν ρήξεις. Όχι συμβιβασμούς, Αν δεν το κατάλαβαν, καιρός να το καταλάβουν.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/12/2010 20:25:21

    ...Μήπως θέλουν να μας προϊδεάσουν για κάτι;...
    Σωστή η απορία φίλε μου.

  2. factorx avatar
    factorx 27/12/2010 20:29:15

    Strange: Μην το γενικεύεις, Ούτε τον εαυτό τους δεν μπορουν να προιδεάσουν για κάτι

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/12/2010 20:29:42

    «Οι επικοινωνιολόγοι της ΝΔ και ο πολιτικός σχεδιασμός της είναι εκτός πραγματικότητας.» ...μα οι εκάστοτε καρέκλες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα αλλά με το περιβάλλον που τοποθετούνται.
    ...

    Είπες μια μεγάλη αλήθεια της πεποίθησης των δεδομένων και ο εξευμενισμός των άλλων. Μόνο που ο κόσμος έχει αλλάξει δεν είμαστε ούτε στο 50 ούτε στο 80 και 1,000,000 περιμένουν στην όχθη του ποταμού όπως έχουν καταδείξει οι τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις και η συσπείρωση... γιατί αν κάποιοι θέλουν να συνεχίσουν να ονειρεύονται καρέκλες ενώ οι υπόλοιποι να τραβάμε κουπί θα αναρωτιούνται αιώνια γιατί δεν τους προσφέρουμε τα όνειρά μας πάλι για να τα κάνουν έδρες για την έδρα τους.

  4. The Saint avatar
    The Saint 27/12/2010 20:59:20

    Kαι εντάξει, λίγο πολύ κάποιοι υποψιασμένοι απο εμάς, είχαν καταλάβει, ότι όυτε απο την ΝΔ μπορούσαμε να περιμένουμε ανατροπές...
    Ειτε φταίει ο Αντώνης γι'αυτό, είτε όχι...
    Πηγαίνοντας παρακάτω, αναρωτιέμαι λοιπόν: "Και τώρα τι? Που θα ακουμπίσει ο αγανακτισμένος λαός, γιά να κάνει την "επανάσταση" του? Ακόμη και αν βρεθεί κάποιος "πεφωτισμένος" αρχηγός, εκτός κομμάτων και οδηγησει το λαό, και πετυχει την ανατροπή, όπως και αν έρθει τελικά αυτή, μετα τι?" Τι είναι αυτό που θα επικρατησει, αφού κανένα απο τα γνωστά κόμματα εξουσίας, δεν θά έχει την εντολή του λαού?
    Το ΚΚΕ μήπως? Ειναι ιστορικά δυνατόν?

    • GeNino avatar
      GeNino @ The Saint 28/12/2010 02:01:02

      "Το ΚΚΕ μήπως? Ειναι ιστορικά δυνατόν?"

      βάση ιστορίας... εξωπραγματικό

  5. Misha avatar
    Misha 27/12/2010 21:02:59

    Κώστα,
    Σωστά αναρωτιέσαι :
    «η Γραμματεία Πολιτικού Σχεδιασμού προτείνει στα στελέχη της να ενημερώνονται από υπερασπιστές του μνημονίου.Μήπως θέλουν να μας προϊδεάσουν για κάτι;».

    Στο ερώτημα σου έχει δωσει ήδη την απάντηση ο γάτος Επώνυμος:

    «...προσωπικά είμαι οργισμένος με το Σαμαρά. Δεν είναι δυνατόν να νομίζει ότι έχει πολιτικό σχεδιασμό όταν πάνε και γράφουν τέτοιες μπαρούφες.
    Τώρα καταλαβαίνω πάρα πολλά πράγματα… Τώρα καταλαβαίνω γιατί τα περισσότερα στελέχη της ΝΔ ήταν (και κατά βάθος ακόμη είναι) υπέρ του Μνημονίου. Διότι απλούστατα δεν έχουν καταλάβει απολύτως τίποτε! Και ούτε είναι σε θέση να καταλάβουν! »

    Και έρχεται να τον επιβεβαιώσει , πανηγυρικώ τω τρόπω, ο κομματικός εκπροσωπος.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Misha 27/12/2010 21:06:42

      Misha,
      Ασχετα με το τι λένε μερικοί καρεκλοκένταυροι της Ρηγίλλης, την επίσημη άποψη της Ν.Δ. την εκφράζει ο Πρόεδρος.
      Και ο Πρόεδρος είναι εναντίον του Μνημονίου.
      Είναι αρκετά έμπειρος για να γνωρίζει οτι αυτός ο δρόμος δεν έχει πισωγύρισμα ή καλύτερα το πισωγύρισμα ισοδυναμεί με πολιτικό χαρακίρι.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 27/12/2010 21:08:25

        Misha,
        Να προσθέσω και κάτι ακόμα: Μερικοί απλώς δεν έχουν τα guts να συγκρουστούν με το σύστημα.
        End of the story.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 27/12/2010 21:10:17

          ..μα επειδή είναι απλά υπάλληλοι του συστήματος: δρουν ζουν και αναπνέουν μέσα του, απλά αναλώσιμα υλικά του είναι, τόσο απλά

  6. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 27/12/2010 21:11:36

    η νδ βλεπει οτι δεν υπαρχει αλλη λυση απο το μνημονιο κ παραπαιει μην θελοντας ομως να χρεωθει κ το κοστος γιαυτο ψηφιζει κ τα περισσοτερα νομοσχεδια, παντα προσπαθουσε να χαιδευσει αυτια για να παρει την κουταλα με διορισμους κλπ.κλπ...ομως τωρα σχεδιαζει χωρις τον ξενοδοχο, τα φαγανε οι προηγουμενοι δεν εμεινε τιποτε,μετα απο 20 χρονια ισως ελθουν οι παλαιες χρυσες εποχες για τα τρωκτικα κ τα λαμογια...καλη χρονια...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δ.Φ. 27/12/2010 21:15:11

      Δ.Φ.
      Το μνημόνιο δεν είναι λύση.
      Είναι καταστροφή.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 27/12/2010 21:19:16

        Ακριβώς, μόνο που οι αποκομμένοι από την κοινωνία πολιτικοί θέλουν να το ξεχνούν...

        ΥΓ

        ...ας τους θυμίσει κάποιος ότι ξανά είχαμε άμεσο έλεγχο της οικονομίας από δυνάμεις κατοχής μετά το 1897, μόνο που με το Γουδί οι πολιτικοί ξεπεράστηκαν.

      • Δ.Φ. avatar
        Δ.Φ. @ Κώστας Ροδινός 28/12/2010 09:38:39

        αγαπητε κωστα,φυσικα κ το μνημονιο δεν ειναι λυση ποιος λογικος ανθρωπος μπορει να το ισχυριστει...αλλα εδω που εχουν φθασει τα πραγματα κ με ελληνες που σε καμμια περιπτωση δεν ειναι διατεθειμενοι να θυσιασουν την καλοπεραση τους κ δειχνοντας ο ενας τον αλλον λες κ ζουσαν σε αλλη χωρα,πες μου την λυση κ θα συμφωνησω μαζι σου...οχι ομως αλλο μειγμα πολιτικης κ τετοιες αηδιες...εχω αποψη επι αυτου γιατι εξασκω θετικο επαγγελμα...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Δ.Φ. 28/12/2010 13:42:58

          ΔΦ
          Θα είχε ενδιαφέρον να μας καταγράψεις την άποψή σου.

          • Δ.Φ. avatar
            Δ.Φ. @ Κώστας Ροδινός 28/12/2010 18:19:33

            η αποψη μου ειναι σαφης...οποιος αναλαβει θεση οπουδηποτε να εχει κ αστικη ευθυνη κ να δημευονται τα περιουσιακα στοιχεια εως 2ο βαθμο κ οχι πολιτικη κ τελειωσαμε...πχ ο πρωην (εθναρχης) ανελαβε την πολιτικη ευθυνη κ καθαρισε...επισης ποθεν εσχες σε ολους τους ελληνες κ να δημευονται ολα που δεν δικαιολογουνται απο τα δηλωθεντα εισοδηματα,να δεις πως βρισκονται τα χρηματα...πρακτικες θεσεις...στην θεση που βρισκομαστε δεν χρειαζοντε θεωριες αλλα αυτοκριτικη κ εντιμοτητα απο ολα τα κομματα...καλη σου χρονια...

          • Enzo avatar
            Enzo @ Δ.Φ. 28/12/2010 18:23:48

            ωραια ονειρα

  7. Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
    Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 27/12/2010 21:14:01

    Κύρια Ροδινέ μπορείτε να μου βρείτε ένα κείμενο της Γραμματείας Πολιτικού Σχεδιασμού που είναι υπέρ του Μνημονίου;
    Αν υπάρχε η επιστολή του Μίκη Θεοδωράκη προς τη Δραγώνα θα σας καλούσε η Γραμματεία να προσυπογράψετε όλη την πολιτική πορεία του;

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 27/12/2010 22:43:21

      Κύριε Αρβανιτάκη

      εγώ ως απλός αναγνώστης και πολίτης που δεν έχω καμία σχέση με μηχανισμούς έχω καταλάβει εδώ και χρόνια ότι πολύ από τους αρθογράφους που προτείνεται γράφουν κατά παραγγελία και έχουν σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να είναι δημοσιογράφοι με την πραγματική έννοια.

      Τι νόημα έχει κανείς να ενημερώνεται από απόψεις που στην ουσία είναι καλοπληρωμένη προπαγάνδα και όχι δημοσιογραφική διερεύνηση και προσέγγιση ενός θέματος.

      Ο πολιτικός σχεδιασμός ενός κόμματος δεν μπορεί να έχει αυτόνομη παραγωγή θέσεων και απόψεων που να υποστηρίζουν τις θέσεις του κόμματος και κρέμεται από βεντέτες προπαγανδιστές που γράφουν κατά πως βολεύει τα συμφέροντα που εκπροσωπούν και στην πλειονότητα τους θάβουν συστηματικά εδώ και χρόνια την ΝΔ και τις θέσεις της.

      Μετά διαμαρτυρόμαστε ότι τα ΜΜΕ είναι στην πλειονοτητά τους αντιΝεοδημοκρατικά αφού εσείς οι ίδιοι συντηρείται τους μύθους των βαθυστόχαστων πολιτικών αναλυτών της "κεντροαριστεράς¨.

      Γιατί δεν αλλάζετε επιτέλους ρεπερτόριο με την ανάδειξη νέων φωνών.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/12/2010 21:18:50

    Δεν υπαρχει Πολιτικος Σχεδιασμος στη ΝΔ. Να το παρουμε χαμπαρι να μην αγχωνομαστε.
    Μονο εμεις φωναζουμε και δινουμε στοιχεια και κανουμε αντιπολιτευση. Εαν μας φωναζαν σε μια συσκεψη στη ΝΔ θα γελαγε ο καθε πικραμενος.
    Θα πανε πολλα ψημαρια να στηριξουν τη Θοδωρα... η οποια το παιζει αντιστασιακια με μανδυα Μιζενς και εσωρουχα Σεξ Φορμ!!!......

    Η χαρα ειναι του ΔΝΤ και της ΕΕ και ΕΚΤ. Η μιζερια ειναι ολη δικη τους.

    Εγω αισθανομαι ελευθερος με οσα γνωριζω... και οσα διαβαζω εδω μεσα.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/12/2010 21:23:57

      ΠΠ

      έκαστος εφ' ω ετάχθη!
      Χρόνια πολλά.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 27/12/2010 21:27:50

        Χρονια Πολλα και Καλα..!! στην πρωτη γραμμη.

        ΠΠ

  9. A.M. avatar
    A.M. 27/12/2010 21:19:27

    «Ξεκάθαρες θέσεις» .. χμμ..
    Πιστεύει κάποιος πως με «ξεκάθαρες θέσεις» γίνεσαι κυβέρνηση;
    Και μάλιστα όταν αυτές οι «ξεκάθαρες θέσεις» είναι "κατά των λαθρομεταναστών", «κατά της κάρτας του πολίτη» και κατά του μνημονίου;
    Και για να το θέσω ορθότερα.. σε αφήνουν να γίνεις κυβέρνηση;;;
    Άσε που προσωπικά αν και είμαι κατά της καρτας και των λαθρομεταναστών - λάθος διατύπωση βέβαια, κατά της κυβερνητικής μεταναστευτικής πολιτικής πρέπει να είμαστε και όχι κατά των ταλαιπωρημένων που τους μαζεύουν κατά χιλιάδες στην Ελλάδα για «άγνωστους» λόγους - και κατά του μνημονίου ΑΜΦΙΣΒΗΤΏ τα ποσοστά που παρουσιάζει ο φίλος "ΠΑΣΟΚ χωρίς σύνορα" παραπάνω.

    Η δική μου άποψη έχει ως εξής:
    Γίνεται ΠΡΩΤΑ κυβέρνηση μεταχειριζόμενοι όποιον τρόπο θέλετε ακόμα και εξαπατώντας τους πολίτες και παίρνοντας την ψήφο τους λέγοντάς τους όμορφα παραμύθια που να τους κάνουν να σας ψηφίσουν..
    ..ΑΛΛΆ ..
    με το που θα γίνετε κυβέρνηση εφαρμόστε τα ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ μέτρα έτσι ώστε
    Να μας απαλλάξετε απ τους λαθρομετανάστες
    Να πάψει η χώρα να είναι ξέφραγο αμπέλι
    Να χώσετε στην φυλακή τα λαμόγια που λυμαίνονται εδώ και 30 χρόνια την χώρα αφού πρώτα επιστρέψουν όσα έκλεψαν στο κράτος
    Να δώσετε ζωή στην αγορά και να δημιουργήσετε θέσεις εργασίας περιορίζοντας την ανεργία ή και εξαφανίζοντάς την αν γίνεται
    Να εξασφαλίσετε την άμυνα της χώρας και τα κυριαρχικά της δικαιώματα
    Να στείλετε από εκεί που ήρθε ή στον αγύριστο το ΔΝΤ

    Μπορείτε;
    Κάντε το!
    και εμένα δεν με νοιάζουν ούτε οι «ξεκάθαρες θέσεις» ούτε ο ηθική της μεθόδου που θα εφαρμόσετε για να το κάνετε..

    Εξ άλλου...
    «όταν η απάντηση είναι σωστή
    ποιός νοιάζεται αν η ερώτηση ήταν λάθος;»

  10. Λαρισαίος avatar
    Λαρισαίος 27/12/2010 21:27:07

    "Και αυτοί μας προτείνουν να διαβάζουμε Πυργιώτη και Χατζηνικολάου» Και Πρετεντέρη παρακαλώ πολύ. Δεν ξέρω για το Σαμαρά, αλλά τα μεσαία και υψηλά στελέχη της Ν.Δ. είναι μακριά νυχτωμένα, και φοβάμαι ότι το κόμμα αυτό θα κάνει πολύ καιρό να δει εξουσία. Επίσης φοβάμαι ότι ο Σαμαράς θα γίνει ο Σημίτης της Ν.Δ., ένας πολιτικός που θα είναι ξένο σώμα στο κόμμα του οποίου ηγείται, θα βλέπει χίλια δυό στραβά κι ανάποδα που δε μπορεί να αλλάξει, και εντέλει θα αποτύχει μεγαλοπρεπώς.

  11. ierofantis avatar
    ierofantis 27/12/2010 21:30:08

    Έχετε σκεφτεί ότι πέραν από την υπερφορολογήση και ορισμένες άλλες αδικίες, μισθολογικού κυρίως χαρακτήρα στους συνταξιούχους και στον ιδιωτικό τομέα, το σύνολο του μνημονίου περιλαμβάνει μέτρα και πολιτικές που κατά καιρούς (σε πιο ήπια μορφή όμως), αποτέλεσαν προγραμματικές δηλώσεις της ΝΔ και ότι τώρα (έστω και αν δεν ομολογείται φωναχτά), αυτές οι πολιτικές εφαρμόζονται δια της επιβολής, ωσάν να μην υπήρχε άλλος τρόπος εφαρμογής και υλοποίησης αυτών, στους επι χρόνια αναρχοαυτόνομους κατοίκους της μικρής μας χώρας;
    Είναι σαν να σου στερούν την εφαρμογη της πολιτικής σου επί 30 χρόνια οι εκπρόσωποι της πράσινης σοσιαλσοβιετίας και ξαφνικά να έρχεται ένας Τόμσεν και κάτι άλλοι, κατόπιν οδηγιών άλλων, και να σου φέρνουν στο πιάτο την δική σου πολιτική, περιτυλιγμένη με ολίγον ΔΝΤ και ΕΕ...
    Και μη μου πείτε ότι οι αλλαγές σε Κράτος, ΔΕΚΟ, Ασφαλιστικό, οι μειώσεις στις δαπάνες και στη σπατάλη, οι διπλοθεσίτες, το πάρτυ στα φάρμακα και στις προμήθειες των νοσοκομείων, και άλλα πολλά, που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα του μηνμονίου δεν είχαν, πάλαι ποτέ, αποτελέσει σκέψεις και προγράμματα στη ΝΔ, ε;
    Πως περιμένετε λοιπόν επαναστάσεις και ανατροπές από μια παράταξη που όταν είχε την ευκαιρία (όποτε κυβέρνησε) να εφαρμόσει αυτές τις πολιτικές ή κιότεψε ή βρήκε λυσσώδη αντίδραση από την άλλη πλευρά και τώρα που οι πολιτικές αυτές εφαρμόζονται από τον βολικό μπαμπούλα, μάλλον σφυρά αδιάφορα;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 27/12/2010 22:36:49

      Ierofantis,
      Το τι μέτρα παίρνεις έχει σημασία η πολιτική συγκυρία εντός της οποία λαμβάντονται.
      Οταν δε μάλιστα είναι αποσπασματικά, μπορεί να έχουν αντίθετα του αναμενομένου αποτελέσματα.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 27/12/2010 22:46:39

        Δεν θα διαφωνήσω. Όμως αγαπητέ Κώστα Ροδινέ, η πρόσφατη ιστορία έχει αποδείξει ότι η συγκυρία για την ΝΔ πέρασε ανεκμετάλλευτη. Οσο για το αποσπασματικό, δεν θα το έλεγα. Αν εννοείς ότι το μνημόνιο είναι αποσπασματικό, προσωπικά μου έδωσε,όταν το διάβασα, την εντύπωση ενός δομημένου, με αρχή και τέλος πρόγραμμα με στόχους. Τώρα αν το πρόγραμμα είναι αποτυχημένο ή οι στόχοι αποδειχτούν ανεφάρμοστοι εν συνόλω είναι αντικείμενο άλλης κουβέντας. Η ΝΔ μου δίνει την εντύπωση ότι αρκετές από τις προβλέψεις του μνημονίου τις στηρίζει όχι δίκην συναίνεσης για το καλό της πατρίδας αλλά γιατί ανομολόγητα πιστεύει ότι αυτά τα μέτρα πρέπει ή έπρεπε να ληφθούν κάπως. Όπως είπα και σε άλλο συνομιλητή, εύχομαι να διαψευστώ.

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 27/12/2010 21:30:13

    Βρε Κώστα άμα η ΝΔ είχε σοβαρά στελέχη θα κυβερνούσε 6,5 από τα τελευταία τριάντα χρόνια.

    Πολύ σωστά το γράφεις ότι οι άνθρωποι έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας και πάντα προσπαθούσαν να γίνουν αρεστοί στην άλλη πλευρά.

    Επί 6,5 χρόνια κυβέρνησης Καραμανλή και δεν ανέδειξαν ένα νέο δημοσιογράφο μέσα από την ΕΡΤ.

    Μόνο ο Ρουσόπουλος βόλευε την γυναίκα του από κανάλι σε κανάλι.

    Οι άνθρωποι είναι ευνούχοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία ντρέπονται για αυτό που είναι.

    Λέμε ότι στις τελευταίες εκλογές υπάρχει μεγάλη αποχή σε αυτούς που είναι αντιΠασόκ αλλά δεν πάνε να ψηφίσουν ΝΔ.

    Γιατί ο κόσμος να έρθει να σε ψηφίσει όταν εσύ δεν πιστεύεις στις δυνάμεις σου και στις ιδέες σου.

    Ο Χατζηνικολάου πέτυχε ο άνθρωπος επειδή κατάλαβε τι looser παράταξη είναι η ΝΔ και το έπαιξε με τους απέναντι.
    Αμα είχε μείνει από εδώ ούτε τα φαρμακεία στα Νέα δεν θα έγραφε.

    Διάβασα και εγώ την λίστα των δημοσιογράφων που προτείνουν.

    Δηλαδή ο Λυγερός, Κωσταντακόπουλος, Δελαστίκ, Αδάμ, Κουβαράς δεν τους κάνουν.


    Πάλι καλά που δεν πρότειναν να διαβάζουμε και Ακη Παυλόπουλο.

  13. λοξίας avatar
    λοξίας 27/12/2010 21:34:31

    Το κόμμα αυτό είναι ήδη μέρος του προβλήματος.
    Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο σηκώθηκαν μέχρι και παππούδες και γιαγιάδες να πάνε να ψηφίσουν Σαμαρά. Οι άνθρωποι αυτοί έδωσαν εντολή ριζικής αλλαγής. Αν κάποιος μελετήσει τα αποτελέσματα των πρόσφατων αυτοδιοικητικών εκλογών θα καταλάβει πως ακριβώς η ίδια μάζα έδωσε ακόμα μια ευκαιρία στον Σαμαρά. Το πρόβλημα δεν είναι στην γραμματεία πολιτικού σχεδιασμού. Ξεκινάει από πάνω και διαχέεται. Είναι πρόβλημα στρατηγικής. Οι επιλογές είναι δυο: Ή ακολουθει τη γραμμή Καραμανλή του 2000 όταν αποφάσισε να συμβιβαστεί με όλο το σύμπαν για να κυβερνήσει, με τα γνωστά αποτελέσματα, ή επιλεγει την ολική ρήξη. Απλά και καθαρά.

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/12/2010 21:37:47

    Καλά τα λέτε κύριε Ροδινέ αλλά είμαι πεπεισμένος πια ότι δε σας ακούει σχεδόν κανείς και ότι ο Σαμαράς έχει συνειδητοποιήσει εδώ και καιρό πόσο πολύ απέχουν οι απόψεις των στελεχών του κόμματός του από αυτές των ψηφοφόρων του. Ίσως κάποιοι θέλουν έτσι να διαλύσουν οριστικά τη ΝΔ ως δύναμη αντιπολίτευσης, παρουσιάζοντάς τη δηλαδή, έμμεσα αλλά σαφώς, ως συμπορευόμενη με το ΠΑΣΟΚ. Θα το ξαναγράψω, ο Σαμαράς οφείλει να διαγράψει όσους συμμετείχαν στη σύνταξη του συγκεκριμένου δελτίου. Αλλιώς δεν έχει παρά να βγει και να πει ότι κακώς αντιπαλεύει τόσο καιρό το Μνημόνιο κι είναι πια κι αυτός υπέρ του. Δεν υπάρχει εδώ 'μέση λύση'.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Δημήτρης 27/12/2010 21:39:56

      Mην παρεξηγηθώ. Δεν εννοώ ότι όντως είναι υπέρ του. Αλλά ότι αν αφήσει τα συγκεκριμένα άτομα μέσα στη ΝΔ τότε ουσιαστικά ακυρώνει τις επιλογές του σε σχέση με το Μνημόνιο, και όχι μόνο (γιατί έχουμε και τεράστια προβλήματα εξωτερικής πολιτικής).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δημήτρης 27/12/2010 22:21:00

      Λέτε, ε;

  15. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 27/12/2010 21:42:46

    Π Π

    Ειδικευεται και σε παχουλες κυριες η Σεξ φορμ ?

    Να στειλουμε λιγα και στην (καποτε πολυ ομορφη ) συζηγο του Στρος-Καν !

    Ανεκαθεν το προβλημα της Ν.Δ. ηταν η ελλειψη δεκαριου οπως λεμε στο ποδοσφαιρο ικανο να μοιρασει παιχνιδι...Προοπτικες....Θεσεις....Αντικρουση !

    Ο λαος σημερα νομιζω δεν εχει καταλαβει τις βασικες διαφορες ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και αυτο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ !

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ O Chazos tou Choriou 27/12/2010 22:21:49

      φιλε μου,
      ειμαστε σε πολεμο και μερικοι ειναι στο τζακι με φουλαρι και παντοφλα..,
      αυτο ειναι το δραμα τους!!

      ΠΠ

  16. Misha avatar
    Misha 27/12/2010 21:47:27

    Ιεροφάντη

    Ο νεοφιλελευθερισμός του Μητσοτακέικου (Μάνος , Ανδριανόπουλος,Κοντογιαννόπουλος, Ξαφά, Ντόρα, Κούλης κλπ) έχει εγχαραχθεί στο πολιτικό σώμα της ΝΔ.
    Ο Σαμαράς παλεύει, ίσως, να ξορκίσει το τέρας αλλά ....

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Misha 27/12/2010 22:08:11

      Εμ, αυτό είναι το ερώτημα. Ο νεοφιλελευθερισμός εξαντλείται σε πρόσωπα ή διαπνέει τις δομές του κόμματος; Και είναι νεοφιλελευθερισμός οι λογικές, κατά την δική μου τουλάχιστον εκτίμηση, μεταβολές στη δημόσια διοίκηση και τους δημοσιονομικούς εκτροχιασμούς, ή είναι αδήριτη ανάγκη που είτε είχαμε μνημόνιο είτε όχι, το πράγμα έπρεπε να αλλάξει και μάλιστα δραστικά;

      • Misha avatar
        Misha @ ierofantis 27/12/2010 22:13:09

        Aγαπητε,

        η ΜΟΝΗ πραγματικά αδήριτη ανάγκη είναι να σταματήσει η Ελλάδα να ταϊζει το αδηφάγο και αχόρταγο τέρας των τραπεζων που έχει κατασπαράξει 11ο δις ευρω (δλδ όλα τα «δανεικά» του κατοχικού μνημονίου) μέσα σε 1,5 χρόνο και ετοιμάζεται να καταβροχθίσει άλλα 20 οσονουπω.

        Όμως και η «αντιμνημονιακή» ΝΔ πρωτοστατεί στο τάισμα του τερατος ...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Misha 27/12/2010 22:25:11

          Άντε να συμφωνήσω για το τέρας των τραπεζών. Να σταματήσουμε λοιπόν να το ταϊζουμε. Μπορείς να μου προτείνεις κάτι μετά; θεωρείς ότι όταν θα σταματήσουμε να χώνουμε λεφτά στις τράπεζες θα σηκωθεί το μαύρο πέπλο της απεπλισίας και θα ζήσουμε μέρες δόξας;
          Λυπάμαι που θα το πω, αλλά όσοι καλοί συνομιλιτές πιστεύουν ότι εξοντόνωντας τις Τράπεζες θα λύσουν το πρόβλημα (εγχώριο ή παγκόσμιο) διαπράτουν σφάλμα διότι πολύ απλά το όλο σύστημα στηρίζεται πάνω στην ύπαρξη και τη λειτουργία τους. Τώρα, αν θεωρητικολογούμε, καμία αντίρρηση, όχι μόνο να καταργήσουμε τις τράπεζες αλλά και ότι άλλο μας αρέσει. Εγω ας πούμε, θέλω να καταργηθούν τα τζαμιά στη Θράκη. Γίνεται;

          • Misha avatar
            Misha @ ierofantis 27/12/2010 23:44:27

            Εθνικοποίηση των τραπεζων, εθνικό νόμισμα, κλεισιμο συνόρων με βουλοκέρι, διεκδίκηση των πολεμικών αποζημιώσεων φορολογία εισαγομένων και αναδιάταξη του παραγωγικού ιστου της χωρας.
            Και πρώτα από όλα λογιστικός έλεγχος του χρεους όπως προτεινεη Σακοράφα και έκανε ο Ισημερινός.
            Εχουμε τον πρωτο στόλο παγκοσμίως που εγινε με κρατικά λεφτά και οι εφοπλιστάδες προσλαμβάνουν μόνο αλλοδαπούς.
            Αν τους αφαιρεθεί η υπηκοότητα και απειληθούν με κατάσχεση περιουσίας , ίσως και να το ξανασκεφτούν.
            Αν πάρουν ελληνικά πληρωματα, έχουμε αμέσως 150 χιλιάδες θεσεις εργασίας. Αλλιώς να έχουν την τύχη του Χοντορκόφσκυ.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Misha 27/12/2010 23:53:15

            Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά αν φερ' ειπείν κουνήσεις τους εφοπλιστές, την επόμενη εβδομάδα θα βγείς με δελτίο καυσίμων....
            Και μένα μου αρέσουν αυτά, αλλά κάτι τέτοιες πολιτικές εφαρμόζονται είτε από μουλάδες, είτε από χώρες που και να τα κάνουν, δεν τρέχει κάστανο, όπως η Ρωσία.
            Αν πάμε να κάνουμε ένα χιλιοστό των όσων λες, το επόμενο εξάμηνο θα κυκλοφορούν στην Αθήνα αυτοκίνητα τύπου Flindstones...
            Αντί αυτών, και μιας και έχω πιάσει τους εφοπλιστές, θα έλεγα να ικανοποιήσει όλα τα αιτήματα των εφοπλιστών (φορολογικά, εισφορές, ατέλειες, καύσιμα και άλλα) υπό τρεις όρους. 80% της σύνθεσης πληρώματος να είναι Έλληνες, όλα τα πλοία να γυρίσουν στην ελληνική σημαία και όλα τα πλοία να επισκευάζονται ή τα καινούργια να χτίζονται στην Ελλάδα. Νομίζεις ότι ως κράτος δεν θα έχεις έτσι οικονομικές, κοινωνικές και διπλωματικές ωφέλειες;

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 28/12/2010 00:02:51

            Χα, αυτα τα φοβικά συνδρομα θα μάς φανε.

            Για τους εφοπλιστές, είπα με το καλό.Αν δε δεχτουν με το καλό υπάρχει κι ό άλλος τρόπος.

            Από διάφορες εξαιρετικά αξιόπιστες πηγές, μαθαίνω πως οι Ρωσοι ζητουν επιμόνως διευκολύνσεις στο Αιγαίο για τον στόλο τους με εξαιρετικά συμφέρουσες αντιπροσφορές και η δοσιλογική κυβέρνηση Τσολάκογλου αρνείται επίμονα.
            Επίσης κάπου στο τέλος του κατοχικού μνημονίου υπάρχει ρητη απαγόρευση διεκδικήσεων οφειλών άλλων κρατων προς την Ελλάδα, την οποια υπέγραψε ο ΓΑΠ.
            Μετά λέτε εσεις οι της «δημοσιονομικής εξυγιανσης» πως το μνημόνιο μας κάνει καλό...
            Πίσσα και πουπουλα

          • Petros avatar
            Petros @ Misha 28/12/2010 00:30:06

            Είναι λάθος να κρίνουμε μια πολιτική αποσπασματικά.
            Η πολίτικη που ασκείται ελέω μνημονίου είναι συνολικά καταστροφική.
            Αν καταργήσω τα νοσοκομεία δεν θα έχω καθόλου ρεμούλες στις προμήθειες, αν δεν καλύπτω φάρμακα δεν θα έχω ''πάρτι'' αν γυρίσω 100 χρόνια πίσω θα έχω εξαφανίσει προβλήματα.
            Τι πέτυχα;

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Misha 28/12/2010 00:39:19

            Θα προτιμούσα τη διατύπωση ότι από τις πολιτικές που ασκούνται ελέω μνημονίου, άλλες είναι σωστές και άλλες εντελώς λάθος, ειδικά αν δεν συνδυάζονται με αντίμετρα.
            Τώρα για τα άλλα, με συγχωρείς αλλά είναι υπερβολή να λειτουργείς τρία γενικά νοσοκομεία σε ένα νομό και να υποστελεχώνονται αντί ένα πλήρες και ναι, είναι υπερβολή να συνταγογραφούνται φαρμακευτικά σκευάσματα για πληθυσμό 10 εκατομμυρίων ωσάν να είμασταν 40 εκατομμύρια. Δεν βλέπω την εθνική καταστροφή πίσω από την ανάγκη εξορθολογισμού κάποιων πραγμάτων που είναι πασιφανή.

          • Petros avatar
            Petros @ Misha 28/12/2010 01:05:12

            Οκ . Διαφωνούμε .
            Κοίταξε που οδηγεί η αποσπασματική λογική σου.
            Ο Σαντάμ ήταν δικτάτορας.
            Οι ΗΠΑ εισβάλουν για το ''καλό'' του λαού του ΙΡΑΚ ,
            και τον απαλλάσσουν από το τύραννο.
            Όμως σκοτώνονται και μερικά εκατομμύρια αθώοι.
            Βλέπεις δυνατότητα να κριθεί η εισβολή αποσπασματικά σε θετικό και αρνητικό αποτέλεσμα;

          • Γιάννης avatar
            Γιάννης @ Misha 28/12/2010 01:33:00

            "Κλείσιμο των συνόρων με Βουλοκέρι"...Βόρειος Κορέα λοιπόν! Επιτέλους το παραδεχθήκατε!

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 28/12/2010 10:09:09

            Βόρεια Κορέα;
            Γιατί δε λές ΗΠΑ ή Ισραήλ;
            Κάνει τζιζ; Θιγονται τα «ιερά και τα όσια»;

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 28/12/2010 14:58:26

            οxi ki etsi

            μεταπολεμικα χαριστηκαν ,με τα γνωστά θαλασσοδάνεια, στόλοι ολοκληροι στους εφοπλιστες.

            http://bit.ly/friiYR

  17. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 27/12/2010 21:48:37

    Κώστας Ροδινός, να διαβάζεις τον ‘ιδεολογικό αντίπαλο’ δεν είναι κακή ιδέα, αν όμως η στρατηγική και η τακτική του κόμματος επηρεάζεται σημαντικά απ όσα γράφει ο Πρετεντέρης τα πράγματα είναι δύσκολα, .

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ o βουνίσιος 27/12/2010 22:19:52

      Βουνίσιε,
      το να διαβάζεις τον αντίπαλο όχι μόνο δεν είναι κακό. Είναι επιβεβλημένο.

  18. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 27/12/2010 22:03:52

    Εγώ πιστεύω ότι δεν θέλουν να μετακινήσουν το σύστημα δεξιά. Η ΝΔ δεν ανήκει στο Ευρωπαϊκό λαϊκό κόμμα με αυτές τις απόψεις.Τη δεκαετία του 80 που η ΝΔ δεν διέθετε κανένα επικοινωνιακό μηχανισμό υπήρχε η ενημέρωση πόρτα-πόρτα.Για έντυπη ενημέρωση υπήρχε ο Ελεύθερος Τύπος, η Βραδινή , η απογευματινή, η Μεσημβρινή.
    Στις εκλογές τα ποσοστά που λάμβανε ήταν πάντα υψηλά, γιατί υπήρχε ιδεολογία καθώς και η εικόνα της «δεμένης» οικογένειας, που ήταν χαρακτηριστικό της παράταξής μας.

    Ο τρόπος που κρατάνε το σύστημα αριστερά είναι:
    1.Με το κόμμα του Καρατζαφέρη που είναι καιροσκοπικό. Έχει βουλευτές όπως τους Πλεύρη, Γεωργιάδη, Βορίδη που όταν μιλάς για σύστημα, αποτελούν τον ορισμό. Έχει το Βελόπουλο, που στη πραγματικότητα ανήκει στη λαϊκή δεξιά και τους υπόλοιπους που επειδή δεν μπορούσαν να βγουν με άλλο κόμμα βρήκαν πολιτική διέξοδο. Το κόμμα του Καρατζαφέρη που είναι ανάμεσα στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ έχει συντηρήσει όλο το Σταλινικό μηχανισμό του ΠΑΣΟΚ. Βγάζει και μερικές Ναζιστικές κραυγές, για να μη χάσει τις ψήφους της άκρας δεξιάς ,
    Η ΝΔ με όλο αυτό το συνοθύλευμα πολιτικής του Καρατζαφέρη έχει μπερδευτεί και δεν ξέρει που να πάει. Στην πραγματικότητα αν υπήρχε ακροδεξιό κόμμα της τάξης του 3%-5% η ΝΔ αυτόματα θα τραβιόταν προς τα δεξιά, στον κοινωνικό φιλελευθερισμό, στην οικογένεια ,στην Πατρίδα.
    Με την άνοδο της ακροδεξιάς στις δημοτικές τα σαϊνια μας ,οι επικοινωνιολόγοι ούτε αυτό κατάλαβαν.

    2. Μόλις η ΝΔ άρχισε να βρίσκει τον παλμό της, εμφανίστηκε ένα ακόμη κόμμα κέντρου, της Ντόρας μη ξεφύγει το σύστημα προς τα δεξιά. Πάλι οι επικοινωνιολόγοι μας δεν κατάλαβαν ότι από τις σάρκες του ΠΑΣΟΚ θα αρπάξει κι αυτό . Οι νοικοκυραίοι δεν θέλουμε άλλη πρόοδο , θέλουμε αξιοπρέπεια –ελευθερία-δικαιοσύνη-πατρίδα

    3. Η αριστερά κάνει με συνέπεια τη δουλειά της-‘Ενας αριστερός ψηφοφόρος μπορεί να αναβάλει και το θανάτό για να πάει να ψηφίσει

    4. Για να λειτουργήσει ένα σύστημα μαλθακής ισχύος ή σύστημα Soros, πρέπει να υπάρχουν άτομα να το λειτουργήσουν από μέσα.
    Δηλαδή στα κόμματα, στην αστυνομία, στις ένοπλες δυνάμεις, στο υπουργείο εξωτερικών, ακόμη και στην ΕΥΠ. ‘Ένα σύστημα Soros δεν μπορεί να
    φύγει από το αρχικό σχέδιο, του απόλυτου ελέγχου, το ΜΑΡΞΙΣΜΟ

    Η ΝΔ όπως και να έχει πρέπει να στραφεί προς τα δεξιά. Το ποσοστό που περιμένει κάποιον να μπει μπροστά και να τις επαναφέρει τη ηθική και τις αξίες της είναι 45%-55%. Η αποχή στις δημοτικές το έδειξε.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 27/12/2010 22:39:58

      Σωστοτατος!!!!!!

  19. Maximilien avatar
    Maximilien 27/12/2010 22:08:49

    "Και αυτοί μας προτείνουν να διαβάζουμε Πυργιώτη και Χατζηνικολάου

    Λέτε να μην ξέρουν τι ρόλο βαράει ο Χ"νικολάου; Ή τον προτείνουν γιατί εκτιμούν το βάθος της αναλυτικής του ικανότητας; Δηλαδή να τον γλείφουν γιατί ξέρουν πολύ καλά ότι το πολιτικό παιχνίδι είναι δούναι και λαβείν, το αποκλείει κανείς; Μάλλον όχι.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Maximilien 27/12/2010 22:19:03

      Το πρόβλημα δεν είναι ο Χατζηνικολάου. Ο οποίος, εκτός από δημοσιογράφος είναι και επιχειρηματίας και μάλιστα επιτυχημένος. Τώρα δε, που οι παραδοσιακές δυνάμεις του κεντροαριστερού τύπου (ΔΟΛ - Πήγασος) κλονίζονται, ο Χατζηνικολάου έχει κάθε λόγο να υιοθετήσει μια πολιτική δίπορτου (πότε δεξιά πότε αριστερά) διότι ο άνθρωπος δεν επενδύει σε ιδεολογίες και παρατάξεις αλλά σε αναγνωσιμότητα της εφημερίδας του και σε ακροαματικότητα των σταθμών του...
      Το πρόβλημα είναι η ΝΔ, που είτε πρέπει να αποφασίσει αν το μνημόνιο και οι πολιτικές του είναι συνολικά (με ορισμένες εξαιρέσεις) καλές για τον τόπο, οπότε θα συνεχίσει να ακολουθεί αυτή την πορεία του κάβουρα, ή θα αποτινάξει οριστικά το σύνολο της πολιτικής του μνημονίου από πάνω της και να ακολουθήσει ριζοσπαστική αντιπαράθεση με την πολιτική αυτή και τους εκφραστές της. Για κάποιους λόγους που ακροθιγώς έθιξα παραπάνω, πιστεύω ότι ισχύει το πρώτο. Εύχομαι να διαψευστώ.

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/12/2010 22:24:43

    κ. Αρβαντιτάκη,
    Εγώ δεν είπα οτι η Γραμματεία Πολιτικού Σχεδιασμού είναι υπέρ του Μνημονίου. Είμαι σαφής.
    Απλώς προτείνει αρθρογράφους που έχουν ταχθεί υπέρ του Μνημονίου.

  21. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 27/12/2010 22:29:42

    Νομίζω ότι η ΝΔ χρειάζεται απογραφή,
    δλδη σε κάθε νομό να γίνει καταγραφή στελεχών αναγκών και ιδιαιτεροτήτων. Δεν μπορεί κατά τις διαδικασίες επιλογής και έγκρισης στελεχών να προηγούνται άνθρωποι που το μόνο που έχουν είναι «κονε»

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ o βουνίσιος 27/12/2010 22:37:49

      Συμφωνώ απολύτως.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 27/12/2010 22:50:20

        Εγώ θα πρότεινα απογραφή στελεχών αναγκών και ιδιαιτεροτήτων ΜΕ ΚΟΝΕ...
        Χρειάζονται και αυτά. Αρκεί τα στελέχη να είναι ικανά, τίμια, διαβασμένα, μαχητικά και υπεύθυνα. Ε, άμα έχουν και κανά κονέ, δεν χάθηκε ο κόσμος ρε παιδάκι μου...

        • o βουνίσιος avatar
          o βουνίσιος @ ierofantis 27/12/2010 23:24:58

          Η κουλτούρα που διέπει εδώ και χρόνια τις εσωκομματικές διαδικασίες, ψηφοφορίες και υποψηφιότητες είναι αυτή,
          το γεγονός δημιουργεί στάσεις και αξίες. Η εντύπωση που υπάρχει είναι - αν έχεις γνωστό περνάς- , αν δεν έχεις όχι μόνο θα σε « φάνε» αλλά θα σε λασπολογούν μέχρι ολοκληρωτικής κατάρρευσης.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ o βουνίσιος 27/12/2010 23:30:37

            Εγώ θα προτιμούσα η κρίση να γίνεται αξιοκρατικά για όλους με βάση τα χαρακτηριστικά που προανέφερα. Αν κάποιος δε, έχει και κονέ, δώστου ρε παιδί μου ένα έξτρα μπόνους, ξέρω γω, αξιοποίησέ τον κάπως. Αλλά και εγώ συμφωνώ ότι η προώθηση μόνο λόγω κονέ και κατά τα άλλα, το μυαλό ακατοίκητο, είναι συνταγή αποτυχίας...

  22. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/12/2010 22:52:22

    Ισα-ίσα, θεωρώ οτι το Μνημόνιο έχει μια συγκεκριμένη φιλοσοφία.
    Απλώς διαφωνώ με όλους αυτούς που ισχυρίζονται οτι άς ....επωφεληθούμε από το Μνημόνιο για να πάρουμε μέτρα που διαφορετικά δεν θα παίρναμε.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Κώστας Ροδινός 27/12/2010 22:58:00

      Ναί μάλλον κατάβαλα πως το εννοείς...
      Η προπαγανδιστίκη πασοκική δικαιολογία του να επωφεληθούμε από το μνημόνιο τη στιγμή που τινάζονται στον αέρα ζωές και όνειρα ανθρώπων και εμένα με βρίσκει αντίθετο.
      Από την άλλη πιστεύω ότι συγκεκριμένα μέτρα του μνημονίου ήταν, είναι και θα είναι στην ατζέντα της ΝΔ (με Σαμαρά ή χωρίς), οπότε δικαιολογείται για μένα η επιλεκτική ή σαφής κάποιες φορές, στήριξη μνημονιακών μέτρων...
      Εκεί ισχύει νομίζω η θεωρία που λεέι ότι στηρίζω μέτρα της πολιτικής μου, που εφαρμόζει άλλος μεν αλλά υπό την δαμόκλειο σπάθη του μνημονίου.

  23. mojo62 avatar
    mojo62 27/12/2010 23:22:22

    Ο Ιεροφάντης είναι ο μόνος που έθιξε ευγενικά την αλήθεια.Η δημοσιονομική εξυγίανση είναι το ζητούμενο και δεν καλύπτεται πλέον από κανένα ιδεολογικό ή κομματικό μανδύα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ mojo62 27/12/2010 23:38:00

      Αρκεί η δημοσιονομική εξυγίανση να γίνεται παράλληλα με μέτρα τόνωσης της αγοράς και της ανάπτυξης. Ως προς το πρώτο σκέλος, ο Σαμαράς έχει αφήσει τον ΓΑΠ να κάνει τη βρώμικη δουλειά, το ξεκαθάρισμα δηλαδή με το βαθύ κρατικοδίαιτο ΠΑΣΟΚ και εξ αυτού να υφίσταται όλη τη φθορά. Δεν έχει λόγο κατά τη γνώμη μου να αντιτίθεται σε μέτρα λογικά και αναγκαία, έστω αν ξεβολεύουν μαζικά νοοτροπίες και κατεστημένα αρρωστημένης πασοκικής διοίκησης.
      Ως προς το δεύτερο σκέλος, διαμορφώνει πολιτική μεσοπρόθεσμης και μακροπρόθεσμης πνοής που μπορεί να την υποστηρίξει εύκολα στο σημερινό πολιτικό γίγνεσθαι, ως ο εναλλακτικός πόλος ελπίδας, αφού εξ ορισμού οι δημοσιονομικού τύπου προσαρμογές μονοπωλούν το ενδιαφέρον των μαζών με αρνητικό τρόπο. Τι κάνεις όταν είσαι απελπισμένος; Αναζητάς ελπίδα. Αυτή τη δίνει ο Σαμαράς, ο οποίος όμως δεν λέει, ότι θα σταματήσει τις δημοσιονομικού τύπου προσαρμογές. Ετσι, με ένα σμπάρο, δύο τριγώνια...

  24. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 27/12/2010 23:30:10

    Πολύ καλή η κριτική τοποθέτηση. Η ΝΔ πρέπει επίσης να είναι ξεκάθαρη στο θέμα του ΔΝΤ και όχι να αναφέρεται μόνο στο μνημόνιο (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2251.aspx ). Επαναλαμβάνομαι αλλά είναι απαραίτητο, σφού μόνο έτσι θα μπορέσει να πείσει. Όσο για κάποια στελέχη της, καλύτερα να το αφήσω για άλλη φορά.

  25. thanos avatar
    thanos 27/12/2010 23:43:48

    Από το σημερινό άρθρο της Κοραή στην Ελευθεροτυπία -πλέον κατάντησε να την θεωρώ ... έγκυρη- μαθαίνω ότι ετοιμάζει μεγάλες αλλαγές ο Σαμαράς στη Ν.Δ. Αν επιτέλους δεν προχωρήσει σε δομικές αλλαγές προσώπων άξιων κ ικανών να παράξουν έργο θα χάσει τη δυναμική που έχει αποκτήσει.
    Ελπίζω οι αλλαγές να περιλαμβάνουν πρόσωπα που δε θα πάρουν θέσεις για τις εσωκομματικές ισορροπίες, ούτε πρόσωπα που δεν προσφέρουν παρά μόνο λάιφ στάιλ (καταλαβαίνετε ποιον εννοώ).

  26. tiramola avatar
    tiramola 28/12/2010 00:00:42

    Ο θίασος ΝΔ συνεχίζει την ίδια παράσταση και στην αντιπολίτευση.Επικοινωνία και άγιος ο Θεός.
    Πάρε μιά παράγραφο από τον Πρετεντέρη, μιά ατάκα από την Πυργιώτη και δυό λέξεις από Χατζηνικολάου αυτή τη βδομάδα, οπλίσου και όρμα στα κανάλια και τα ραδιόφωνα να δώσεις μάχη...

    • Petros avatar
      Petros @ tiramola 28/12/2010 00:06:12

      Τον θίασο ΠΑΣΟΚ στο έργο: '' Τόπε η Τρόικα'' πως τον κρίνεις;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Petros 28/12/2010 00:09:07

        Ολοι υποψήφιοι για Οσκαρ!

  27. tiramola avatar
    tiramola 28/12/2010 00:11:56

    Η περίοδος των ηθοποιών πολιτικών τελείωσε.Τώρα λες μόνο αλήθειες και δεν χαιδεύεις αυτιά.
    Θες να το καταλάβεις?Έχει καλώς.
    Διαφορετικά ζήσε το μύθο σου στην Ελλάδα.

    • Petros avatar
      Petros @ tiramola 28/12/2010 00:17:05

      Συμφωνώ , μόνο αλήθειες.
      ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ , ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ , ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ
      Τιραμόλα τι θα ψηφίσεις;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 28/12/2010 00:20:27

      Χρόνια Πολλά Τιραμόλα.
      Και αντι-Μνημονιακά!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κώστας Ροδινός 28/12/2010 00:30:49

        Χρόνια πολλά με υγεία Κώστα.

        Η ψήφος είναι μυστική Πέτρο, δεν σουλέω

        • Petros avatar
          Petros @ tiramola 28/12/2010 00:33:48

          Εντάξει δεκτόν .
          Πάντως συμφωνούμε :
          μαύρο στους ψεύτες

  28. ierofantis avatar
    ierofantis 28/12/2010 00:16:42

    Misha είναι άλλο πράγμα το φοβικό σύνδρομο και είναι άλλο πράγμα το εφαρμόσιμο ή μη μιας πολιτικής απόφασης, από μια χώρα με πεπερασμένες δημοσιονομικές και διπλωματικές δυνάμεις. Νομίζω θα συμφωνήσεις.
    Για τους Ρώσους, θα συμφωνήσω εγώ μαζί σου. Πρόσφατα είχαμε και συνεκπαίδευση δυνάμεων αλεξιπτωτιστών με εξαιρετικές εντυπώσεις. Πρέπει να μπουν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Και η ΝΔ σιωπά, θέλω να πιστεύω επίτηδες για να μην κάψει πρόωρα το χαρτί.
    Οσο για τα του μνημονίου, ε, όταν έχεις παραιτηθεί από τις ασυλίες του κράτους, έχεις υποθηκεύσει δημόσια περιουσία και δέχεσαι εφαρμοστέο δίκαιο το αγγλικό, αυτό που αναφέρεις είναι πταίσμα...

  29. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 28/12/2010 00:17:13

    Έχω πολύ καιρό που φωνάζω "ο Πρόεδρος είναι μόνος"!!!

    Όταν το φωνάζω δυνατά-δυνατά με βάζει ο Φάκτορας σε moderation...

    Λες και δεν ξέρει ο ίδιος καλύτερα τι γίνεται εκεί μέσα (στη Ρηγίλλης)...

  30. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/12/2010 00:21:32

    Συμφωνω απολυτα με τις θεσεις σας κ.Ροδινε. Η παραταξη της Ν.Δ ηταν ανεκαθεν μια παραταξη συμβιβασμενων,που ειχε τα κοροιδα που ψηφιζαν και οι κυβερνωντες συμπεριφερονταν ως ψοφοειδη που δεν ειχαν το σθενος να προταξουν τις αξιες και τα ιδανικα της παραταξης. Γι αυτο και την εγκατελειψαν οι παραδοσιακοι ψηφοφοροι της, και απεχουν η ψηφιζουν οτιδηποτε αλλο. Οσο για τον πολιτικο σχεδιασμο ασε καλυτερα. Το μονο που δεν κανει ειναι αυτο που υποσχεθηκε ο ΣΑΜΑΡΑΣ να αναδειξη δηλ.την ιδεολογια μας ως κυριαρχη και τους οπαδους της παραταξης υπηρηφανους για τα πιστευω τους. Αντιθετα ψελιζει δηθεν κατι αντιμνημονιακες κορωνες, γαργαρα τα εθνικα θεματα ,τους λαθρομεταναστες, τα τζαμια. τις ταπεινωσεις απο την Μερκελ και δεν εχει τελειωμο.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/12/2010 00:38:41

      Μπορεί να είναι δεξιός ο Σαμαράς αλλά ούτε χρυσαυγίτης είναι και αντίληψη της πραγματικότητας έχει.
      Εσύ δεν θέλεις για αρχηγό έναν παραδοσιακό φιλελεύθερο δεξιό, θέλεις για αρχηγό ρατσιστή και εθνικιστή.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ tiramola 28/12/2010 01:25:44

        μάλλον δεν θα σε πείραζε σε 30 χρόνια απο τώρα τα παιδιά/εγγόνια σου γένους θυλυκού να αναγκαζονται να κυκλοφορούν με μπούργκες και να τρομοκρατούνται απο την πλειοψηφία των τότε "ελλήνων" έ;

      • oxi ki etsi avatar
        oxi ki etsi @ tiramola 28/12/2010 01:49:52

        "ρατσιστή κι εθνικιστή"...

        Έτσι χαρακτηρίζεται από τους Πασόκους σήμερα όποιος δεν κάθεται να τον μαμήσουν οικογενειακώς οι Αφγανοπακιστανοί (γιατί οι Ευρωπαίοι τον μαμήσαν ήδη)...

  31. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/12/2010 00:56:39

    Το ακριβως αντιθετο φιλε τιραμολα. Το να πεις την αληθεια οτι δηλ.η Ελλαδα μας δεν χωραει αλλους λαθρομεταναστες ειναι ρατσισμος ή το να μην δεχεσαι τους τουρκους για συνεκμεταλευση στο αιγαιο ειναι εθικισμος'. Περα απ αυτα το γεγονος οτι τα ιδια τα κομματα της αριστερας καταγγελουν οτι εχουμε χασει μερος αν θελεις της εθνικης μας κυριαρχιας με την τροικα και το δντ , η παραταξη μας γιατι το κανει και αυτο γαργαρα.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ ΓΙΑΝΝΗΣ 28/12/2010 12:14:26

      Νομίζω ότι ο Σαμαράς στην αρχή της ομιλίας του στη βουλή πριν λίγες μέρες αναφέρθηκε καθαρά για "προυπολογισμό υπό καθεστώς περιορισμένης εθνικής κυριαρχίας". Στα εθνικά θέματα ο Πάνος Καμμένος είπε τα πράγματα με το όνομα τους( μίλησε για την προσπάθεια ξένων δυνάμεων να αυτονομήσουν την Θράκη και να δημιουργήσουν θέμα μακεδονικής μειονότητας). Τώρα ο Σαμαράς έχει ζητήσει συζήτηση στη βουλη σε επίπεδο πολιτικών αρχηγών για τα εθνικά θέματα, όπου θα θέσει και το ζήτημα των ΑΟΖ(Αποκλειστικών Οικονομικών Ζωνών) για το Αιγαίο. Ελπίζω να είναι αμείλικτος στα εθνικά θέματα...

  32. ierofantis avatar
    ierofantis 28/12/2010 00:56:51

    Καλή συνέχεια από τον ierofantis...

  33. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/12/2010 01:21:57

    Kαι προς αρση παρεξηγησεων εννοω οτι η αναδειξη της ιδεολογιας μας ειναι πρωτίστως δουλεια του πολιτικου σχεδιασμου και μετα του Προέδρου. στον οποιο εχω απόλυτη εμπιστοσυνη οτι θα τα καταφερει τελικα αν και παλευει μονος. Πλεον παιζει μονος μπάλλα στη Ν.Δ ενω και η δημοκρατικη αποστασια της ντορας σε λιγο θα ειναι παρελθον.

  34. man8os avatar
    man8os 28/12/2010 01:38:06

    Παιδια
    πολυ απογοητευομαι. Σημερα που συναντηθηκα με φιλους μου απο την ευρητερη περιοχη, παρατηρησα μια δραματικη ελειψη ενθουσιασμου.
    Δεν παμε καλα αν δεν ημαστε αισιοδοξοι. Και δεν παμε καλα αν 2-3 μεγαλοστελεχη καλλιεργουν κλιμα διχονοιας.

  35. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/12/2010 01:50:33

    "Μήπως θέλουν να μας προϊδεάσουν για κάτι;"
    Βρισκόμαστε στην περόδο διεξαγωγής ενός μεγάλου πολιτικού παζαριού.
    Τα νούμερα των κομμάτων για αυτοδυναμία δυστυχώς δεν βγαίνουν.
    Τα ΜΜΕ προετοιμάζουν εντέχνως το έδαφος ακόμη και τα έντυπα των κομμάτων με όρους όπως εθνική ανάγκη ,σωτηρία της χώρας κτλ διαμορφώνοντας συνειδήσεις.
    Η αγορά το μόνο που δε θέλει αυτή τη στιγμή είναι πολιτική αστάθεια.
    Και όσο και να διαφωνούμε εδώ μέσα τα πράγματα είναι δρομολογημένα.
    Μεγάλο μυαλό ο Σαμαράς αλλά αδικείται στη ΝΔ.
    Μεγάλος σχηματισμός το πασοκ αλλά αδικείται με αρχηγό τον ΓΑΠ.
    Τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια; Η ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!!!!!!!!

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/12/2010 08:57:13

      @ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ
      Είναι αργά για συγκυβέρνηση, οι εξελίξεις τρέχουν. Άλλο έρχεται...
      “Εκείνο το πρωϊ λες και δεν ήθελε να ξημερώσει” λέει ο στίχος του Σφακιανάκη.
      Εγώ βλέπω το Κόντρα Channel παίζει τα πάντα χωρίς λογοκρισία.
      Βουλευτές και επικοινωνιολόγους της ΝΔ δεν βλέπω εκεί.
      To βλέπει και ο Κώστας Ροδινός, το βλέπετε και οι υπόλοιποι.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 28/12/2010 11:16:16

        Επειδή έχω μπερδευτεί με τα υπνοούμενα στο site μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς;
        Χρεωκοπία,εκλογές και νίκη Σαμαρά,αναρχία;

  36. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 28/12/2010 08:30:17

    Στη ΝΔ υπάρχουν οργανωμένα συμφέροντα - αντιδραστικές δυνάμεις που επιθυμούν την ακινησία και την ιδεολογική και πολιτική παρόπλιση του κόμματος για ίδιο όφελος. Αυτή η «ηθική» είχε ως αποτέλεσμα να λαμβάνονται σχεδόν πάντα ημίμετρα, με ταυτόχρονο ‘’αποπροσανατολισμό” από τις πραγματικές αιτίες των πολλών προβλημάτων. Η οποιαδήποτε συζήτηση για διορθώσεις, συμπληρώσεις ή αλλαγές περιστρέφετε συνεχώς γύρω από το πόσο γρήγορα και με ποιο τρόπο θα επιτευχθεί το κουκούλωμα των προβλημάτων και των ευθυνών. Η μανία της καρέκλας έκανε πολλούς , παράξενα να σκέπτονται, παράξενα να πορεύονται, με αποτέλεσμα να έχουμε αρχίσει, ως χώρα, να γινόμαστε ένας σωρός ανθρώπων, σχεδόν δεν σκεφτόμαστε τίποτα, ο κόσμος μας έχει γίνει ένας κόσμος στερημένος και η καθημερινή πραγματικότητα έχει γίνει οδυνηρή για τους πολλούς, στην κοινωνία μας δεν υπάρχει πλέον πολιτική δράση, η μονοτονία έχει απλωθεί παντού, με άλλα λόγια, βρισκόμαστε εν μέσω μιας επιδημίας δυστυχίας
    Σήμερα, τα μεγάλα προβλήματα, η ανάγκη προώθησης-προάσπισης των συμφερόντων της χώρας, η προσπάθεια για εδραίωση της διαφάνειας και της αξιοκρατίας, αλλά και η ανάπτυξη συμβατών με τις ιδεολογικές αρχές και αξίες του κόμματος προβληματισμών χρειάζεται διαφορετικές γραμμές σκέψης στην πρώτη γραμμή,
    όσο πιο γρήγορα αλλάξει η ΝΔ τόσο πιο εύκολα θα βγει η χώρα από την κρίση.

  37. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 28/12/2010 09:13:45

    Διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια και δυστυχώς επαληθεύονται οι σκέψεις που κάνω τα τελευταία 2-3 χρόνια... Η ιστορία όλη είναι στημένη εδώ και καιρό και απλά έπρεπε να υπάρξει μιά αιτία για να εκδηλωθεί το σχέδιο. Το θέμα κατά την γνώμη μου είναι: "ποιός είναι ο τελικός σκοπός". Και ποιοί είναι οι "μεμοιημένοι"....
    Προσωπικά πιστεύω πως η οικονομία είναι δευτερευούσης σημασίας θέμα, ένα εργαλείο θα έλεγα για να μας φτάσουνε στον τελικό σκοπό τους... Καί εργαλεία έχουν πολλά, όπως την παραπληροφόρηση, τους εργατοπατέρες, το μεταναστευτικό, την διάλυση των κομμάτων, και το για τα μάτια του κόσμου βολευτήριο. (δεν είναι λάθος τυπογραφικό). Και πολλά άλλα... Καί είναι και οι... υπόλοιποι... εμείς! Τι κάνουμε... Οι περισσότεροι, στην καλύτερη περίπτωση προβληματιζόμαστε αλλά... δεν αντιδρούμε... Τι να κάνουμε, να βγούμε στους δρόμους?. Και αυτό πρέπει να γίνει αλλά με δυο προυποθέσεις. 1ον μαζικά και όταν λέω μαζικά εννοώ μαζικά και 2ον χωρίς μαγκούρες τύπου ΚΚΕ και μολότωφ τύπου αναρχικών, που και οι δύο είναι από τα καλύτερα εργαλεία του συστήματος. Μέχρι τότε όμως θα πρέπει να πιέζουμε, εκ των έσω, όλους αυτούς που μας εκπροσωπούν να μας ακούσουν και να αλλάξουν ρότα. Και όταν οι πολλοί που θα μας ακούσουν αλλά ίσως δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα, γιατι και εκείνοι με την σειρά τους δεν θα ακούγονται, τότε να μαζευτούμε τρία εκατομμύρια στην Αθήνα, ενα στην Θεσσαλονίκη, χιλιάδες στις πόλεις. Και τότε θα ερθουν μαζί μας και θα σταματήσει ο κατήφορος και θα γίνει και ο διαχωρισμός ποιοί είναι Έλληνες, όχι Έλληναράδες για να μην παρεξηγηθώ και ποιοί οι γρεκύλοι. Μέχρι τότε η εγρήγορση πρέπει να είναι συνεχής... Και προσοχή στα συνθήματα...

    Καλή Χρονιά

  38. η Dimi avatar
    η Dimi 28/12/2010 11:10:40

    Split Ante Portas.
    Eπειδή, η λέπρα της νεο-αταξίας, τους Ισοβίτες Δούλους του Χρέους
    (ιδέ Ελλάδα), στοχευμένα ωθεί σ’αυτό το άθλιο σημείο φορολόγησης
    http://bit.ly/ikzJwy

    Εργόσημο και κάρτα εργασίας κατά της εισφοροδιαφυγής

    Δύο νέα μέτρα, τα οποία θα αφορούν εκατοντάδες χιλιάδες εργαζομένους στον ιδιωτικό τομέα, επιστρατεύει το υπουργείο Εργασίας, στη μάχη κατά της αδήλωτης εργασίας και της εισφοροδιαφυγής.

    Συγκεκριμένα, σύμφωνα με ΤΑ ΝΕΑ, πρόκειται για το εργόσημο και την κάρτα εργασίας.

    Το πρώτο τετράμηνο του 2011 καθιερώνεται για το οικόσιτο προσωπικό το ειδικό εργόσημο, υπό τύπον πολύπτυχης επιταγής συγκεκριμένης χρηματικής αξίας, στην οποία θα περιλαμβάνεται το ποσό της αμοιβής του εργαζομένου και το ποσό της εισφοράς υπέρ του οικείου ασφαλιστικού ταμείου.

    Επίσης θεσμοθετείται η κάρτα εργασίας, ένα νέο σύστημα ηλεκτρονικού ελέγχου εργασίας και ασφάλισης. Μάλιστα, ως κίνητρο ένταξης στο νέο σύστημα προγραμματίζεται η σταδιακή μείωση των ασφαλιστικών εισφορών, τόσο των εργοδοτών όσο και των εργαζομένων, κατά 25% μέχρι το 2013.

    Παράλληλα σχεδιάζεται η περαιτέρω μείωση των δαπανών υγείας κατά 1,4 δισ. ευρώ κυρίως με την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης σε όλα τα ασφαλιστικά ταμεία, η οποία άρχισε τον Οκτώβριο του 2010 και ολοκληρώνεται τον Απρίλιο του 2011, καθώς και με την ολοκλήρωση της απογραφής των συνταξιούχων κατά την ίδια περίοδο.

    Για το 2011 το υπουργείο Εργασίας στοχεύει σε αύξηση εσόδων κατά 1,2 δισ. ευρώ, που σε μεγάλο βαθμό θα προέλθουν από την είσπραξη οφειλών παρελθόντων ετών αλλά και άλλες δράσεις.

  39. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 28/12/2010 12:56:18

    1.Oι "ΑΠΟΨΕΙΣ" είναι προιόν της Γραμματείας Πολιτικου Σχεδιασμού της οποίας προίσταται ο Χαρακόπουλος οπότε -νομίζω- δεν τιθεται θέμα υπονομευτών, συμβιβασμένων κλπ
    2.Κανείς δεν συνιστά "διαβάζετε Πυργιώτη και Χατζηνικολάου" , αλλά λέει:"Δείτε τι έγραψε δε ΑΥΤΟ το άρθρο ο Χατζηνικολάου!" Μια ιδέα, μια άποψη, ένα επιχείρημα μπορεί να είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα και να ενισχύουν τις θέσεις σου άσχετα με το ποιος το προβάλλει.
    3. Απόψεις και επιχειρήματα που στηρίζουν τις θέσεις σου έχουν ιδιαίτερη αξία όταν προβάλλονται από την άλλη πλευρά. Είναι γνωστό π.χ. ότι ο Πρετεντέρης δεν συμπαθεί τη ΝΔ και οτιδήποτε έχει σχέση με αυτή. Ποιος όμως μπορεί να αμφισβητήσει ότι ακόμα λιγότερο συμπαθεί την Αριστερά ή έστω συγκεκριμένα τμήματα της εναντίον των οποίων κατ΄ επανάληψη "ξιφουλκεί",ότι έχει μια συνεπή και "κάθετη" στάση απέναντι στην τρομοκρατία, ότι σε πολλά θέματα (φορολογία, εξεταστικές κ.α.) οι θέσεις του πολές φορές βρίσκονται πολύ κοντά σε αυτές της ΝΔ (ΟΠρετεντέρης δεν είναι φυσικά το μόνο παράδειγμα)
    4 Το άχω ξαναγράψει αλλά να το επαναλάβω. Οι θέσεις της ΝΔ και του Σαμαρά περί μνημονίου είναι αρκετά διαφορετικές από αυτές που η πλειοψηφία των σχολιαστών θεωρούν πως είναι. Πολλοί σχολιαστές θεωρούν πως αν αύριο ο Σαμαράς γινόταν Πρωθυπουργός θα μας έβγαζε από το μνημόνιο αμέσως, πιθανώς και ότι θα ανέτρεπε το σύνολο των μετρων του ΠΑΣΟΚ. Η θέση του Σαμαρά είναι ρεαλιστική ("Αν δεν μπορώ να βγώ στις αγορές δεν μπορώ να βγω από το μνημόνιο. Τι θέλετε να σας πω ότι μπορώ?" παλιότερο σχόλιο του) και υπεύθυνη. Στα μέτρα που συμφωνεί -και θα ήταν ευτυχής αν είχε μπορέσει να τα εφαρμόσει η ΝΔ λέει "ΝΑΙ" και κατά την άποψη μου καλά κάνει.
    5 Το θέμα δεν είναι αν είσαι "υπερ" ή "κατά" του μνημονίου. Το θέμα είναι ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος για να βγείς. Επομένως ΚΑΙ "υπερασπιστές" του μνημονίου μπορούν να έχουν ενδιαφέρουσες απόψεις όχι αναγκαστικά πολύ μακριά απο τις δικές σου ακόμα κι αν το έχεις- για συγκεκριμένους λόγους και στη συγκεκριμένη συγκυρία- καταψηφίσει.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ firiki2010.wordpress.com 28/12/2010 13:49:13

      προσυπογράφω με εξαίρεση την τελαυταία πρόταση.

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ firiki2010.wordpress.com 28/12/2010 14:42:43

      @firiki2010.wordpress.com
      H ΝΔ όταν έχασε τις εκλογές βρέθηκε χωρίς ένα ΜΜΕ υπέρ της.
      Αυτό είναι το πρόβλημα. Σήμερα υπάρχει προοπτική, μέσα από blogs, πατριωτικά ΜΜΕ, email . Αυτό λέμε αλλά δεν το βλέπουμε.
      Ο Χατζηνικολάου έμμεσα προσπαθεί να περάσει ότι ο Σαμαράς είναι υπέρ του μνημονίου... ενώ είναι υπέρ των διαρθρωτικών αλλαγών.

  40. ganasta avatar
    ganasta 28/12/2010 13:05:25

    Κώστα, χρόνια πολλά.
    Η Γραμματεία πολιτικού σχεδιασμού της Ν.Δ φάνηκε λίγη, όταν δεν αποπειράθηκε καν να εκλαϊκεύεσει την οικονομική πρόταση που διατύπωσε ο Σαμαράς τον Ιούλιο στο Ζάπειο. Όταν με τα σημειώματα που εκδίδει- και αυτά αραιά και που- δεν μπορεί να διατυπώσει σοβαρές θέσεις ιδεολογικού και πολιτικοκοινωνικού χαρακτήρα.
    Δεν μπορεί καν να επικοινωνήσει τις θέσεις του κόμματος.
    Μερικές φορές μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν διαβάζουν καν τις ομιλίες του Αντώνη.
    Και έτσι περιορίζονται σε συρραφές άρθρων, δυστυχώς με ατυχέστατες επιλογές.
    Νομίζω ότι δεν διαθέτει σοβαρές «πέννες».
    Είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να δει ο Πρόεδρος

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ganasta 28/12/2010 13:41:40

      Xρόνια Πολλά και καλή χρόνια επίσης.

  41. Andreas Gkoulas Ougarezos Istorikos avatar
    Andreas Gkoulas Ougarezos Istorikos 28/12/2010 14:43:33

    κυριες και κυριοι , όταν θα καταλάβουν οι κωμικοτραγικοί των νεο-ελλήνων ότι για τό ότι οι ξένες τράπεζες μας δανείζουν με διπλάσιο τόκο απότι δανείζουν τις άλλες χώρες ΔΕΝ φταίνε τα σχέδια κατά τις Ελλάδος από Αγορές, Τράπεζες, Σιωνιστές, Μέρκελ, και πολλών άλλων φαντασιώσεων, ΑΛΛΑ η φοβερή έλλειψη αξιοπιστίας μας! Τι σοβαρότητα μπορεί να έχει μία ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΗ χώρα απέραντης παρακμής, η οποία (1) φιγουράρει στις πρώτες θέσεις κάθε δημοσιευμένης λίστας διαφθοράς, (2) έχει μεγάλο αριθμό κλεπτών, καταχραστών, εγκληματιών, αλλά κανένας τους και ποτέ δεν τιμωρείται, (3) τη μία χρονιά που οι επιδοτήσεις της ΕΟΚ για κτηνοτρόφους με αμνοερίφια είναι μεγάλες η Ελλάδα δηλώνει 80% αμνοερίφια, και την επόμενη που οι επιδοτήσεις είναι μεγάλες για βοοειδή η Ελλάδα δηλώνει 80% βοοειδή, (4) τα πανεπιστήμιά της δεν συγκαταλέγονται στη λίστα των 500 καλλίτερων του κόσμου (λίστα στην οποία υπάρχουν πανεπιστήμια τριτοκοσμικών χωρών), (5) έχει Έλληνες ακαδημαικούς που ένα χρόνο μετά την απονομή μισού Νόμπελ Ειρήνης σε επιτροπή του ΟΗΕ παίρνουν ευχαριστήρια επιστολή από ΟΗΕ για τη συμμετοχή τους σε κάποια προγράμματα, την οποία επιστολη πήραν και άλλοι 15.000 ερευνητές ανά το κόσμο που συμμετείχαν στα ίδια προγράμματα, αλλά μόνο οι Ελληνάρες αυτοχρίζονται Νομπελίστες (!;), τους δοξάζουν αγράμματοι δημοσιογράφοι και τους απονέμει τιμές ο ίδιος ο τότε πρωθυπουργός, και πολλά άλλα κωμικοτραγικά γεγονότα (ων ουκ έστι αριθμός); Καλή μας χρονιά, που λέει ο λόγος. ανδρεας.

  42. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/12/2010 14:55:23

    Aγαπητέ Κώστα Χρόνια Πολλά.

    Η παρέλκυση της ΝΔ προς το κέντρο δεν θα περπατήσει, διότι ο χώρος του κέντρου, οι μεσοχωρίτες που λέει ο Φαήλος, είναι διαχρονικά νεοφιλελεύθεροι/κοσμοπολίτες/διεθνιστές, εκφράζονται ιδανικά από το Πασόκ, που απέδειξε ότι είναι ο πιο καλός Μνημονιακός Διαχειριστής, ενώ για το σκοπό αυτό υπάρχει και το νεοφιλελεύθερο δεξιό συμπλήρωμα της Δη.Συ.
    Άρα κλειστός ο δρόμος προς τα εκεί για τη ΝΔ.
    Τα αποθέματα του χώρου αυτού τα "τρώνε" άλλοι.

    Προς τα αριστερά επίσης εκτιμώ ότι έχουν κλείσει τα περιθώρια, ήδη το γενναίο Όχι στο Μνημόνιο είναι αρκετά "αριστερά" για ένα κόμμα όπως η ΝΔ.
    Ταυτόχρονα το Όχι στο Μνημόνιο είναι και ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ.
    Προς τα αριστερά υπάρχει ένα ΚΚΕ που παίζει πολύ δυνατά Αντιμνημονιακά και θεωρώ ότι έχει οριοθετήσει με επιτυχία το χώρο του.

    Επομένως τα τρία σημεία που επισημαίνεις:

    -Το 90% του Ελληνικού πληθυσμού είναι εναντίον της λαθρομετανάστευσης, των σκοτωμών και του κλεψίματος, δλδ. ΟΞΥΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.

    -Το 100% του πληθυσμού είναι εναντίον της Φακελο-Κάρτας του Πολίτη.

    -Το. 95% του πληθυσμού είναι Εναντίον του Μνημονίου

    είναι αυτά ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ, στα οποία αν ο πρόεδρος της ΝΔ επικεντρώσει με ΔΥΝΑΤΗ ΦΩΝΗ, θα εκφράσει συντριπτικό ποσοστό του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ λαού.

    Και να μη πτοείται από χαρακτηρισμούς όπως :
    "λαϊκισμός" [άρα: κρυπτοαριστερά, μαρξισμός κλπ]
    "εθνικισμός" [άρα: χρυσαυγιτισμός κλπ]
    Οι χαρακτηρισμοί αυτοι εκτοξεύονται για να τον πτοήσουν και να τον στριμώξουν και από αριστερά και από δεξιά στο χώρο του κέντρου ΜΟΝΟ, όπου όμως ΔΕΝ έχει ελπίδες.

    Οταν πασόκοι λένε ότι ο Σαμαράς είναι καλός δεξιός πολιτικός αρχηγός, επειδή είναι ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗΣ, και πρέπει να παραμείνει στη μετριοπάθεια, εσύ τι λες, το λένε για το καλό του???

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ αλλενάκι 28/12/2010 15:01:00

      Χρονια Πολλα Αλλενάκι!!
      Συμφωνω ΠΛΗΡΩΣ με τις επισημανσεις σου..
      Πες τα ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ να τ' ακουνε ΟΛΟΙ..

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Kostas D 28/12/2010 15:03:01

        Χρόνια Πολλά και σε σένα Kosta D και σ' ευχαριστώ.

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ αλλενάκι 28/12/2010 15:05:52

      Μπράβο αλλενάκι !

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 28/12/2010 15:08:42

        Με συγχωρείς Πασόκ Χωρίς Σύνορα που παρέλειψα να σε αναφέρω, το άρθρο του Κώστα Ροδινού δομήθηκε γύρω από τον πυρήνα του δικού σου σχολίου. Λάθος μου, παρασύρθηκα από την "επωνυμία" του Κώστα.

        • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
          ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ αλλενάκι 28/12/2010 15:14:46

          Και εγώ ξέχασα να σου πω, πως από όταν άρχισα να σε διαβάζω εδώ, άρχισα να μπαίνω και στο blog σου. Με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ αλλενάκι 28/12/2010 15:21:24

      Aν μου επιτρέπετε,μία παρατήρηση επί της πολιτικής ορολογίας. Γράφετε:
      " διότι ο χώρος του κέντρου, οι μεσοχωρίτες που λέει ο Φαήλος, είναι διαχρονικά νεοφιλελεύθεροι/κοσμοπολίτες/διεθνιστές, εκφράζονται ιδανικά από το Πασόκ, που απέδειξε ότι είναι ο πιο καλός Μνημονιακός Διαχειριστής, ενώ για το σκοπό αυτό υπάρχει και το νεοφιλελεύθερο δεξιό συμπλήρωμα της Δη.Συ."

      Νομίζω ο όρος "Κέντρο" δεν θα πρέπει να συγχέεται με τους υπόλοιπους.
      -Μεσαίος χώρος= στρογγυλοποίηση των πάντων, δήθεν συναινετική στάση(στην πραγματικότητα αυτοευνουχισμός απέναντι στον σημητικό μπετατζίδικο ψευτοεκσυγχρονισμό ή στην παραφροσύνη του αποτυχημένου Μνημονίου, ανάλογα με την εποχή). Καμία σχέση με το Κέντρο.
      - "νεοφιλελεύθεροι/κοσμοπολίτες/διεθνιστές"=Οικονομική και κοινωνική ακροδεξιά(νεοφιλελευθερισμός).Οι ακραίοι του νεοφιλελευθερισμού στο Ρεπουμπλικανικό Κόμμα, αλλά και στην Ευρώπη ουδέποτε διανοήθηκαν να αυτοτοποθετηθούν στο Κέντρο. Καραμπινάτη οικονομική ακροδεξιά είναι. Και οι κκ Ανδριανόπουλος,Μάνος,Μπακογιάννη με πυξίδα την κοινωνικΟοικονομική προσέγγιση είναι ακροδεξιοί. Να σταματήσουν να οικοιοποιούνται όρους που δεν τους ανήκουν(Κέντρο) και να σταματήσουμε και εμείς να τους αναγνώριζουμε τέτοιο δικαίωμα.

      Το Κέντρο στην Ελλάδα, μεταπολεμικά καθορίστηκε από το Κόμμα Φιλελευθέρων,την Ενωση Κέντρου, και την ΕΚ-Νεες Δυνάμεις(μεταπολιτευτικά), μέχρι την διάσπαση και το μοίρασμα σε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ το 1977. Πασόκοι τύπου ΓΑΠ, νεοφιλελεύθεροι ακροδεξιοί τύπου Μάνου και Μπακογιάννη, αλλά και αποιδεολογικοποιημένοι μεσαιοχωρίτες ούτε απ΄ έξω δεν θα πέρναγαν από τα γραφεία κομμάτων του Κέντρου. Καπηλεύονται τον όρο απλά, για να μην τρομάξει η αποκρουστική ακροδεξιά νεοφιλελεύθερη όψη τους οι μεν και για να μασκαρέψουν την "Λούλεια" αποιδεολογικοποίση και να την βαφτίσουν μεσαία-κεντρώα οι δε. Ας μην τους διευκολύνουμε και εμείς, στην λαθροχειρία.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας 28/12/2010 15:33:04

        To έγραψα έτσι γιατί το αναφέρει το άρθρο ως κέντρο. Συμφωνώ ομως με το μασκάρεμα που λέτε.

  43. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 28/12/2010 15:29:05

    O Σαμαράς πρέπει να κάνει ξεκάθαρη πατριωτική αντιπολίτευση χωρίς να ανησυχεί για το πως θα τον χαρακτηρίσει το πολιτικοεκδοτικο κατεστημένο .Ισως είναι η πρώτη φορά που η κεντροδεξιά μπορεί να γίνει πραγματική πλειοψηφία στο λαό .Οχι μόνο εκλογικά αλλά και ιδεολογικά αρκεί να είναι αυθεντικός και αυτά που πιστεύει να τα λέει δυνατά.

  44. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 28/12/2010 16:15:04

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΙΧΑΛΗ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ Η ΘΑΡΑΛΕΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΣΤΑΣΗ ΘΑ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΘΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ

  45. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/12/2010 18:57:45

    Στη Ρηγίλλης να κάνουν κάτι πάρα πολύ απλό:
    Αντί να αναδημοσιεύουν το κάθε σκουπίδι που γράφει ο κάθε Νίκος Παπανδρέου (αλήθεια, γιατί όχι και ο Πέτρος Κωστόπουλος;), να στρωθούν κάτω και να βρουν κείμενα σοβαρών συντηρητικών στοχαστών και δημοσιογράφων σε εφημερίδες της Ευρώπης και των ΗΠΑ, ή παλαιότερα δημοσιεύματα ακόμα και συντηρητικών στοχαστών που δεν είναι εν ζωή, να τα μεταφράσουν και να τα αναδημοσιεύσουν. Υπάρχουν και πολύ καλά κείμενα ελλήνων στοχαστών που μπορούν να δημοσιευτούν σε ένα σοβαρό περιοδικό με ιδεολογικό προσανατολισμό.
    Αλλά αυτό θέλει λίγη παραπάνω δουλίτσα... Και θέλει ανθρώπους διαβασμένους να το κάνουν, όχι κομματόσκυλα. Σωστά;
    Μετά όμως να μην παραπονιούμαστε που υπάρχει αριστερή κυριαρχία στον χώρο της ιδεολογίας και που μέχρι και πρώην αμιγώς συντηρητικές εφημερίδες, όπως η "Καθημερινή", έφτασαν να εκφράζουν τη νεοφιλελεύθερη στα οικονομικά και την αριστερή στα θέματα των αξιών ιδεολογία.

  46. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 29/12/2010 21:26:37

    Πως θα ηταν δυνατον να συμπεριλαβει η γραμματεια πολιτικου σχεδιασμου στην λιστα των συνιστωμενων μμε για τα μελη της νδ καποια μπλογκς οπως το antinews το olympia κλπ οταν πχ αυτα ηταν καθετα αντιθετα στην υποψηφιοτητα παπαμιμικου αναρτωντας σχετικα αρθρα κατα την διαρκεια της προεκλογικης περιοδου των εκλογων της οννεδ ενω αυτην την στιγμη ο Παπαμιμικος ειναι ο προεδρος της οννεδ?

    Αν ξερει κανενας ας μου εξηγησει!