#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2012 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η προαναγγελθείσα αυτοκτονία της αστικής πολιτικής τάξης

(Από τα καμπαρέ του Καΐρου στην … σημερινή Βουλή)



Δεν ξέρω αν το προσέξατε, μέσα στον γενικότερο ορυμαγδό πληροφόρησης και παραπληροφόρησης, αλλά ο βουλευτής της ΝΔ κ. Ιωάννης Τραγάκης , ήταν ο πρόεδρος της κεντρικής εφορευτικής επιτροπής για την εκλογή προχθές του νέου Γραμματέα της ΝΔ.

Δηλαδή εκτός από ύπατος ελεγκτής της ηθικής των άλλων μελών και στελεχών του κόμματος, ως "Πρόεδρος της Επιτροπής Δεοντολογίας & Πειθαρχικού", αναγορεύτηκε από το κόμμα του και εγγυητής της διαδικασίας ανανέωσής του.

Δεν ξέρω ποιες σκέψεις γεννά σε σας η υπόθεση Τραγάκη, αλλά σε μένα υπενθυμίζει πόσο σοφή ήταν μια βασική αρχή της societas civilis των Ρωμαίων : η γυναίκα του Καίσαρα δεν οφείλει μόνο να είναι αλλά και να φαίνεται τίμια.

Δύσκολα πιστεύει κανείς, για παράδειγμα, ότι όπως δημοσιεύθηκε πρόσφατα,ο κ. Τραγάκης έκανε δωρεάν διακοπές σε πανάκριβη σουΐτα, λίγες μέρες μετά από την υπογραφή ένταξης του ξενοδοχείου της Μυκόνου όπου διέμεινε στον αναπτυξιακό νόμο, επειδή ο ξενοδόχος έτρεφε γι' αυτόν φιλικά αισθήματα.

Εκτός όμως από ένδειξη ότι πλέον μοναδικό κίνητρο ενασχόλησης με τα κοινά είναι ένας ευτελής, προσωπικός ευδαιμονισμός, το χειρότερο είναι ότι η υπόθεση Τραγάκη δημιουργεί ένα καταθλιπτικό, ιστορικοπολιτικό deja vu.

Επί Μεταξά, το 1940, το ΚΚΕ είχε 400 μέλη.

Η αστική πολιτική τάξη, γλεντοκοπώντας στα καμπαρέ του Καΐρου και αφήνοντας τον ελληνικό λαό να υποφέρει μόνος του τα πάνδεινα, το έφτασε το 1944 στα 400.000 μέλη.

Θέτοντας τη βάση για τη δημιουργία μέσα στην ελληνική κοινωνία μιας κομμουνιστικογενούς μάζας.

Η οποία (μάζα) πυροδότησε την εξέγερση του 1946-49 και κατόπιν υπήρξε η κοινωνικοπολιτική μαγιά:

1) το 1965-67 για την κοινωνική εκτροπή που οδήγησε στην δικτατορία

2) το 1974-81 για την θεμελίωση της ιδεολογικής ηγεμονίας και την εγκαθίδρυση του αριστερού παρακράτους

3) το 1981 για την άνοδο στην εξουσία και την 30ετή ιδεολογικοπολιτική ηγεμονία του ΠΑΣΟΚ, δηλαδή της κυβερνητικής Αριστεράς.

Που εν τέλει κατέστρεψε την Ελλάδα.

Ο Μητσοτάκης, είχε πει σε εκπομπή του Τζαννετάκου στην ΕΡΤ : “η αστική πολιτική τάξη στην Κατοχή δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Σήμερα, η αστική πολιτική τάξη εμφανώς ανησυχεί για ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσή Αυγή.

Χιλιάδες όμως συνεπείς νοικοκυραίοι υποφέρουν από τον παρατεταμένο εφέτος καύσωνα. Και μάλιστα αμπαρωμένοι στα σπίτια τους, από το φόβο των λαθρομεταναστών και των ληστών.

Γιατί δεν πάνε διακοπές; Επειδή φυλάνε τα λιγοστά χρήματα που τους απέμειναν για να πληρώσουν τα αλλεπάλληλα χαράτσια. Φόρο εισοδήματος, χαράτσι ΔΕΗ, ΕΤΑΚ, ΦΑΠ, πετρέλαιο θέρμανσης 1,5 €/λίτρο.

Πώς λέτε να νιώθουν όλοι αυτοί βλέποντας τον κ. Τραγάκη να κάνει δωρεάν διακοπές στη Μύκονο, σε σουίτα 400 ευρώ τη βραδιά ;

Πρεσβεύουμε μια αρχή : για ό,τι σε βρίσκει, κοιτάξου στον καθρέφτη.

Δυστυχώς, η πολιτική τάξη έσπασε τον καθρέφτη.

Αντί να φωνάζει "γρουσουζιά!" ας κάνει κάτι.

Έστω την ύστατη στιγμή.

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/09/2012 08:23:37

    Δεν γινονται ολα σε μια μερα.Κατι κανει : τον Ξενιο Δια.Η οικονομικη κατασταση δεν αλλαζει εκτος αν αποφασισθει η εξοδος απο την ευρωζωνη.
    Τα λαθη του παρελθοντος πληρωνονται.Ο λαος θα πληρωσει την ψηφο του στον παπανδρεισμο.Εαν αυριο ψηφισει τον Τσιπρα θα το πληρωσει και αυτο.

    • με συνείδηση avatar
      με συνείδηση @ ψυχραιμια 01/09/2012 09:31:38

      να ρωτήσω κάτι... θεωρείς λογικό και "ψύχραιμο" μέσα στη δινη των περικοπων μισθων - συντάξεων - δωρων (μιας και ο λαος πληρωνει την ψηφο του στον ΓΑΠ) να συζητανε αυξήσει σε πάγια εξοδα διαβιωσης όπως ΜΜΕ - νερο - τηλ - ρεύμα?????

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ με συνείδηση 01/09/2012 11:34:34

        Οχι αλλα πρεπει να διακρινουμε αυτες που ειναι υποχρεωτικες και αυτες που γινονται λογω ιδεοληψιας.
        π.χ. τα ελλειμματα των ΜΜΕ με τον ενα ή τον αλλο τροπο πληρωνονται,ειτε με επιδοτησεις και ελλειμμα ειτε με αυξηση των εισιτηριων.
        Αντιθετα η αυξηση της ΔΕΗ για ιδεολογικους λογους ΑΠΕ και λοιπες οικολογικες μπαρουφες σε εποχη μνημονιου ειναι απαραδεκτη.Η Ελλαδα μαλιστα πρεπει να αναστειλει την εφαρμογη του Κυοτο οσο ειναι σε μνημονιο.

        • thΘ avatar
          thΘ @ ψυχραιμια 09/09/2012 14:03:40

          Επί Μεταξά, το 1940, το ΚΚΕ είχε 400 μέλη. Ίσως ; ή ίσως, το 1940, το ΚΚΕ να ’χε περίπου 2.000-2.500 μέλη (μαζί με το “κόμμα Τυρίμου-Μανιαδάκη”), με τα μισά στη φυλακή και στην εξορία.
          Αν σκεφτούμε ότι ως κόμμα ήταν εκτός νόμου από το 1936, ο αριθμός αυτός είναι αρκετά μεγάλος.
          (τα “αρχεία του Στίνα ” τα ‘χε ο Παπουτσάκης “Aντί”).
          απ’ 400 μέλη, -μερικά μεταφέρθηκαν στο Νταχάου-, κι απ’ το “κόμμα Τυρίμου-Μανιαδάκη”, η Γκεστάπο και η Ασφάλεια, έφτιαξαν ότι έφτιαξαν, “για να μην στασιάσουν οι άνδρες των δυνάμεων κατοχής” .
          (τ’ άλλα να τα πεί ο Χαριτόπουλος).
          σημ.: οι Ιταλοί, πράγματι στασίασαν, και μέγα μέρος των “Γερμανών” ήταν Πολωνοί μειονοτικοί της Σιλεσίας, βιαίως επιστρατευθέντες.
          Ποια αστική τάξη; ή “πολιτική αστική τάξη” αυτοκτονεί;

          (αυτοκτονία, απλώς της “¨αντι-βασιλικής” ή “αντι-αγγλικής” ή “αντι-εφοπλιστικής ”, “πολιτικής αστικής τάξης”).
          αυτή η τάξη , “η «πράγματι» αστική τάξη”, διώκετε απ’ την μεταπολίτευση,
          αστική τάξη είναι ο Κόκκαλης. δεν μας είπε: ο Σ(ι)άντος πως πέθανε; του Σ(ι)άντου, ο καθοδηγητής, αλλά και εκκαθαριστής/δηλητηριαστής, του Ζαχαριάδη η καταστροφή, και της Ελλάδας “ολετήρας”, έχει, δρόμο να τιμάτε επ’ ονόματί του, δίπλα στην “Αμερικανική Πρεσβεία”.
          … σύντροφε Πόσδαγλη, να’σαι τιμημένος!!!…

      • h avatar
        h @ με συνείδηση 01/09/2012 20:36:20

        Να γίνει δημοψήφισμα σ’ όλους τους ”Δήμους”, γιά να αποφανθούν οι Δημότες αν θέλουν: i. τον ”Καλλικράτη”, ή ii. τον ”Καποδίστρια”, ή iii. τα ”συμβούλια περιοχής, του Άκη Τσοχατζόπουλου”.

        • h avatar
          h @ h 01/09/2012 21:34:16

          Όσον αφορά τον “Άκη”, όλοι ‘φάγαν. Tου “εθνάρχη” του Ελ. Βενιζέλου, οι απόγονοι, πως έχουν καράβια ή τσιφλίκια στην Αίγυπτο, ή του “εθνάρχη” του Κων/νου Καραμανλή τα’ αδέλφια, πως βρέθηκαν με περιουσίες. O “Ανδρέας” δεν παραπέμφθηκε; (και πως αθωωθηκε?), για τον Μιστοτάκη τι να πούμε; Πολλοί είναι έτσι, τον “Άκη” τον έφαγε η μνησικακία της Μαργαρίτας, γιατί ευνόησε την “Μημή”.
          Αντίθετα μετάνιωσε που παντρεύτηκε “ξένη”, και την αντικατέστησε μ’ ελληνίδα, κι’ έκανε και παιδί στα γεράματα!!!
          ο “Άκης”, είναι -από μια άποψη- το νεοελληνικό αντίστοιχο του “Δαντών”. έχει, όμως, απέναντί του τον “Πίτ”, τον “νεώτερο”, που δεν στερείτε μιάς θηριώδους μάνας, κάτι σαν την “βελιδέ σουλτάνα”.

          • Nietzsche avatar
            Nietzsche @ h 01/09/2012 21:54:54

            Χώστα!!!

      • h avatar
        h @ με συνείδηση 01/09/2012 21:51:29

        Ποια αστική τάξη;
        απλώς της “¨αντιβασιλικής” ή “αντιαγγλικής” ή “αντιεφοπλιστικής “.
        αυτή η "τάξη", η αστική, διώκετε απ' την μεταπολίτευση, αστική τάξη είναι ο Κόκκαλης. δεν μας είπε: ο Σ(ι)άντος πως πέθανε;

    • Άλεξ avatar
      Άλεξ @ ψυχραιμια 01/09/2012 11:05:43

      Μόλις ο Σαμαράς σε καταντήσει Βουλγαρία, είμαι σίγουρος πάλι η Αριστερά θα σου φταίει. Το οτι απο το 1981 και μετά τα σχεδόν μισά χρόνια στην εξουσία ήταν η ΝΔ έχει ξεχαστεί απο τον αρθογράφο.

      Η κατάντια μας δεν έχει να κάνει με την Αριστερά ή την Δεξιά. Έχει να κάνει με τον Ελληνάρα αφού 400 χρόνια υποδούλωσης έχουν μπει στο πετσί του και δύσκολα θα φύγουν.

      • Nietzsche avatar
        Nietzsche @ Άλεξ 01/09/2012 22:02:23

        @400 χρόνια υποδούλωσης

        146 πΧ - 1821 μΧ = 1967 χρόνια.

        Αυτή η καραμέλα, αστικός μύθος, προπαγάνδα των 400 χρόνων είναι καιρός να σταματήσει.

        Υπήρξαν ελληνικοί τόποι που ήταν σκλάβοι των Αράβων και των Τούρκων ΑΙΩΝΕΕΕΕΕΕΣ πριν το 1453, ενώ άλλες, όπως τα Επτάνησα, δεν σκλαβώθηκαν σχεδόν καθόλου από Τούρκους, ή, όπως η Κρήτη, πολύ αργότερα.

        ΙΣΤΟΡΙΑ, κυριολεκτικά, σημαίνει ΓΝΩΣΗ. ανοίξτε κανένα βιβλίο (από το Δίκτυ ΔΕΝ μαθαίνονται αυτά)

        • Stratis avatar
          Stratis @ Nietzsche 06/12/2012 04:44:55

          Ποια; τα 400 χρόνια σκλαβιάς στους τούρκους; Μα αυτά δεν ήταν σκλαβιά παρά μόνον οικονομική υποδούλωση και μάλιστα σε δυο δυνάστες τουρκία και ορθόδοξη εκκλησία που διπαλασίαζε τις εισπράξεις των φόρων Όμως η σκλαβιά της Ελλάδος ήταν μόνον από το επαίσχυντο βυζάντιο που πολέμησε με μανία και κάθε μέσον τον Ελληνικό πολιτισμό την ιστορία και γεννξκώς τον Ελληνισμό για να μπορέσει να εδραιώσει την εβραϊκή θρησκεία και που για να το επιτύχει έπρεπε να εξαφανιστεί το αντίπαλο δέος που άκουε στο Όνομα Ελλάς και Ελληνική ιστορία και κατέστρεψαν έκαψαν βίασαν μείωσαν φίμωσαν καταράστηκαν και αφόρισαν οτιδήποτε είχε σχέση με το Ελληνικό πνεύμα και σήμερα οι κάτοικοι της Χώρας αντί για Έλληνες προτιμούν το χριστιανοί και το υποτιμητικό Ρωμιοί γιατί έτσι σας επέβαλαν αυτοί που σας φόρεσαν τις θρησκευτικές παρωπίδες

      • th avatar
        th @ Άλεξ 02/09/2012 10:09:36

        Ποια αστική τάξη;
        απλώς της “¨αντιβασιλικής” ή “αντιαγγλικής” ή “αντιεφοπλιστικής “.
        αυτή η “τάξη”, η αστική, διώκετε απ’ την μεταπολίτευση, αστική τάξη είναι ο Κόκκαλης. δεν μας είπε: ο Σ(ι)άντος πως πέθανε;

  2. Miss Fifty avatar
    Miss Fifty 01/09/2012 08:32:31

    Πολύ σωστός ο Προφήτης.Ας τον ακούσει η "Ιφιγένεια".

  3. stergdoc avatar
    stergdoc 01/09/2012 08:37:39

    Ξεκαθαρο,λιτο και με πληρη περιγραφη μιας κοινωνικης ταξης το αρθρο.Πιανει τον ταυρο απο τα κερατα αυτο το μικρο αρθρο,λεει πολλα...

  4. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 01/09/2012 08:49:30

    Δ.Σαββόπουλος - Δημοσθένους Λεξις

    Κι αν βγω απ' αυτή τη φυλακή κανείς δε θα με περιμένει
    οι δρόμοι θα 'ναι αδειανοί κι η πολιτεία μου πιο ξένη
    τα καφενεία όλα κλειστά κι οι φίλοι μου ξενιτεμένοι
    αέρας θα με παρασέρνει κι αν βγω απ' αυτή τη φυλακή

    Κι ο ήλιος θ' αποκοιμηθεί μες στα ερείπια της Ολύνθου
    θα μοιάζουν πράγματα του μύθου κι οι φίλοι μου και οι εχθροί
    μαρμαρωμένοι θα σταθούν οι ρήτορες κι οι λωποδύτες
    ζητιάνοι εταίρες και προφήτες μαρμαρωμένοι θα σταθούν

    Μπροστά στην πύλη θα σταθώ με τις κουβέρτες στη μασχάλη
    κι αργοκουνώντας το κεφάλι θα χαιρετήσω το φρουρό
    χωρίς βουλή χωρίς Θεό σαν βασιλιάς σ' αρχαίο δράμα
    θα πω τη λέξη και το γράμμα μπροστά στην πύλη θα σταθώ

    ............................
    "Ανάθεμα στους αίτιους"

  5. Thymios avatar
    Thymios 01/09/2012 08:58:01

    απλώς της "¨αντιβασιλικής" ή "αντιαγγλικής" ή "αντιεφοπλιστικής ".

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/09/2012 08:58:25

    Το 1940, το ΚΚΕ είχε περίπου 2.000-2.500 μέλη, με τα μισά στη φυλακή και στην εξορία.
    Αν σκεφτούμε ότι ως κόμμα ήταν εκτός νόμου από το 1936, ο αριθμός αυτός είναι αρκετά μεγάλος.
    Καμία όμως σχέση με τους σημερινούς γιαλαντζί "αριστερούς" του ΣΥΡΙΖΑ, κλπ.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Strange Attractor 01/09/2012 19:05:03

      Strange, ο Μανιαδάκης, με τον 2πλό Ριζοσπάστη, επαιρόταν ότι τους είχε φτάσει στα 300-400 μέλη.

  7. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 01/09/2012 09:01:44

    ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ
    ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ ΕΚΤΟ
    ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΝ
    Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα
    στις εκκλησίες και την ευλόγησαν. Λείψανα παλιών άστρων και γω-
    νιές αραχνιασμένες τ' ουρανού σαρώνοντας η καταιγίδα που θα γεν-
    νήσει ο νους του ανθρώπου. Και των αρχαίων Κυβερνητών τα έργα
    πληρώνοντας η Χτίσις, θα φρίξει. Ταραχή θα πέσει στον Άδη, και
    το σανίδωμα θα υποχωρήσει από την πίεση τη μεγάλη του ήλιου.
    Που πρώτα θα κρατήσει τις αχτίδες του, σημάδι ότι καιρός να λάβου-
    νε τα όνειρα εκδίκηση. Και μετά θα μιλήσει, να πει: εξόριστε Ποιη-
    τή, στον αιώνα σου, λέγε, τι βλέπεις;
    -Βλέπω τα έθνη, άλλοτες αλαζονικά, παραδομένα στη σφήκα και
    στο ξινόχορτο.
    -Βλέπω τα πελέκια στον αέρα σκίζοντας προτομές Αυτοκρατόρων
    και Στρατηγών.
    -Βλέπω τους εμπόρους να εισπράττουν σκύβοντας το κέρδος των
    δικών τους πτωμάτων.
    -Βλέπω την αλληλουχία των κρυφών νοημάτων.

    Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα
    στις εκκλησίες και την ευλόγησαν. Αλλά πριν, ιδού, θα γίνουν οι
    ωραίοι που ναρκισσεύτηκαν στις τριόδους Φίλιπποι και Ροβέρτοι.
    Θα φορέσουν ανάποδα το δαχτυλίδι τους, και με καρφί θα χτενίσουνε
    το μαλλί τους, και με νεκροκεφαλές θα στολίσουνε το στήθος τους,
    για να δελεάσουν τα γύναια. Και τα γύναια θα καταπλαγούν και θα
    στέρξουν. Για να έβγει αληθινός ο λόγος, ότι σιμά η μέρα όπου το
    κάλλος θα παραδοθεί στις μύγες της Αγοράς. Και θα αγαναχτήσει το
    κορμί της πόρνης μην έχοντας άλλο τι να ζηλέψει. Και θα γίνει κα-
    τήγορος η πόρνη σοφών και μεγιστάνων, το σπέρμα που υπηρέτησε
    πιστά, σε μαρτυρία φέρνοντας. Και θα τινάξει πάνουθέ της την κατά-
    ρα, κατά την Ανατολή το χέρι τεντώνοντας και φωνάζοντας: εξόρι-
    στε Ποιητή, στον αιώνα σου, λέγε, τι βλέπεις;
    -Βλέπω τα χρώματα του Υμηττού στη βάση την ιερή του Νέου Α-
    στικού μας Κώδικα.
    -Βλέπω τη μικρή Μυρτώ, την πόρνη από τη Σίκινο, στημένη πέτρι-
    νο άγαλμα στην πλατεία της Αγοράς με τις Κρήνες και τα ορθά
    Λεοντάρια.
    -Βλέπω τους έφηβους και βλέπω τα κορίτσια στην ετήσια Κλήρω-
    ση των Ζευγαριών.
    -Βλέπω ψηλά, μες στους αιθέρες, το Ερεχθείο των Πουλιών.

    Λείψανα παλιών άστρων και γωνιές αραχνιασμένες τ' ουρανού σαρώ-
    νοντας η καταιγίδα που θα γεννήσει ο νους του ανθρώπου. Αλλά πριν,
    ιδού, θα περάσουν γενεές το αλέτρι τους πάνω στη στέρφα γης. Και
    κρυφά θα μετρήσουν την ανθρώπινη πραμάτεια τους οι Κυβερνήτες,
    κηρύσσοντας πολέμους. Όπου θα χορτασθούνε ο Χωροφύλακας και ο
    Στρατοδίκης. Αφήνοντας το χρυσάφι στους αφανείς, να εισπράξουν
    αυτοί τον μιστό της ύβρης και του μαρτυρίου. Και μεγάλα πλοία θ' ανε-
    βάσουν σημαίες, εμβατήρια θα πάρουν τους δρόμους, οι εξώστες να ρά-
    νουν με άνθη τον Νικητή. Που θα ζει στην οσμή των πτωμάτων. Και του
    λάκκου σιμά του το στόμα, το σκοτάδι θ' ανοίγει στα μέτρα του, κρά-
    ζοντας: εξόριστε Ποιητή, στον αιώνα σου, λέγε, τι βλέπεις;
    -Βλέπω τους Στρατοδίκες να καίνε σαν κεριά, στο μεγάλο τραπέζι
    της Αναστάσεως.
    -Βλέπω τους Χωροφυλάκους να προσφέρουν το αίμα τους, θυσία
    στην καθαρότητα των ουρανών.
    -Βλέπω τη διαρκή επανάσταση φυτών και λουλουδιών.
    -Βλέπω τις κανονιοφόρους του Έρωτα
    .
    Και των αρχαίων Κυβερνητών τα έργα πληρώνοντας η Χτίσις, θα φρί-
    ξει. Ταραχή θα πέσει στον Άδη, και το σανίδωμα θα υποχωρήσει από
    την πίεση τη μεγάλη του ήλιου. Αλλά πριν, ιδού, θα στενάξουν οι
    νέοι, και το αίμα τους αναίτια θα γεράσει. Κουρεμένοι κατάδικοι θα
    χτυπήσουν την καραβάνα τους πάνω στα κάγκελα. Και θα αδειάσουν
    όλα τα εργοστάσια, και μετά πάλι με την επίταξη θα γεμίσουν, για να
    βγάλουνε όνειρα συντηρημένα σε κουτιά μυριάδες, και χιλιάδων λο-
    γιών εμφιαλωμένη φύση. Και θα 'ρθουνε χρόνια χλωμά και αδύναμα
    μέσα στη γάζα. Και θα 'χει καθένας τα λίγα γραμμάρια της ευτυχίας.
    Και θα 'ναι τα πράγματα μέσα του κιόλας ωραία ερείπια. Τότε, μην
    έχοντας άλλη εξορία, που να θρηνήσει ο Ποιητής, την υγεία της κα-
    ταιγίδας από τ' ανοιχτά στήθη του αδειάζοντας, θα γυρίσει για να στα-
    θεί στα ωραία μέσα ερείπια. Και τον πρώτο λόγο του ο στερνός των
    ανθρώπων θα πει, ν' αψηλώσουν τα χόρτα, η γυναίκα στο πλάι του σαν
    αχτίδα του ήλιου να βγει. Και πάλι θα λατρέψει τη γυναίκα και θα την
    πλαγιάσει πάνου στα χόρτα καθώς που ετάχθη. Και θα λάβουνε τα
    όνειρα εκδίκηση, και θα σπείρουνε γενεές στους αιώνες των αιώνων!

  8. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 01/09/2012 09:05:08

    @Προφήτης
    στιβαρό το άρθρο σου... αλλά ποιος ακούει;;

  9. Γεωργία avatar
    Γεωργία 01/09/2012 09:05:35

    Ποια αστική τάξη;
    Αν μιλάμε με οικονομικούς όρους, δηλαδή μέσο εισόδημα , η ραχοκακαλιά της αστικής, η μεσαία, αυτή έφτασε στις 15 χιλ ευρώ από 27 που ήταν το 2009, και με τα νέα μέτρα οδεύει προς τα 12 χιλ.
    Δυστυχώς κάποιοι ζουν ακόμα στις τζάμπα διακοπές τους στα χλιδάτα νησιά αλλά και στα γυάλινα βουλευτικά γραφεία τους.

    • h avatar
      h @ Γεωργία 01/09/2012 21:48:47

      --=----===---=--
      Ποια αστική τάξη;
      απλώς της “¨αντιβασιλικής” ή “αντιαγγλικής” ή “αντιεφοπλιστικής “.
      αυτή η "τάξη", διώκετε απ' την μεταπολίτευση, αστική τάξη είναι ο Κόκκαλης. δεν μας είπε: ο Σ(ι)άντος πως πέθανε;
      --=----===---=--

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/09/2012 09:07:24

    Ἡ ἀστική πολιτική τάξη ἀνέκαθεν διαβιοῦσε ἀπό πλούσια ἕως προκλητικά.
    Τα τελευταία 30 χρόνια ὅλοι ὅσοι ἀσπάζονταν καί τίς ἀριστεροῦ φάσματος ἰδεολογίες,«παρασύρθηκαν» σέ αὐτήν τήν τρυφηλότητα.Δέν εἶναι ἄμοιρος εὐθυνῶν ὁ λαός,τόν ἔμαθαν καί τούς ἀκολούθησε,ὅλοι βλέπαμε τήν προκλητικότητα ἐκ μέρους τῶν πολιτκῶν,καί γενικά τῶν μεγαλοπιασμένων,ἀλλά δέν δίναμε σημασία,γιατί ὅλοι λίγο πολύ τρώγαμε ἀπό τά ψίχουλα πού πέφτανε ἀπό τό τραπέζι καί ἢμασταν εὐχαριστημένοι.
    Τώρα πού τό τραπέζι φτώχυνε καί μίκρυνε,σέ ὅσους ἔχουν ἀπομείνει κακές συνήθειες πού δέν κόβονται εὔκολα,χτυποῦν πολύ καί βγάζουν μάτι.Γιατί ἄλλωστε ἐμεῖς τίς κακές συνήθειες μᾶς ἀνάγκασαν καί τίς κόψαμε καί κάποιοι ἄλλοι ὄχι;
    Ὁπωσδήποτε τό καλό παράδειγμα τῶν πολιτικῶν διδάσκει καί ἐμψυχώνει καί στήν τελική,ὁ λαός χρησιμοποιεῖ πολύ καί μιά ἄλλη παροιμία:δάσκαλε πού δίδασκες καί νόμο δέν ἐκράτεις...

  11. plakias avatar
    plakias 01/09/2012 09:09:04

    Η υποθεση Τραγακη πηρε δυσαναλογα μεγαλη δημοσιοτητα και επικριτικα/ειρωνικα/σαρκαστικα σχολια ..
    Και δηλαδη τι να πουμε για το μπραβογιοργο της τσαντ μετα??
    Αυτουνου του αθλιου βληματος του πληρωνουμε και την "συνοδεια" να παει να συναντηθει με κατι μαυρους της "σοσιαλητειας διεθνους"!!
    και να παμε και λιγο παραπερα?? ΠΩΣ αυτο .."μαθευτηκε"??
    Βγηκε ο ιδιος και το ειπε με καμμια ντουντουκα??
    Και αμα βγει και το διαψευσει και πει οτι εγω πληρωσα κανονικα τα εξοδα μου,τι θα γινει μετα???
    Η περιπτωση μου θυμιζει "Λιαπη" και η "αποκαλυψη" του καρα-τζαφερ,οτι πριν 5 ΠΕΝΤΕ χρονια πηγε στη Γερμανια και δεν πληρωσε αεροπορικο εισιτηριο!! Τι και αν το διεψευσε αυτος.. Η λασπη κολλησε για παντα πανω του,ας ειναι καλα τα "λητες ρουφιανοι δημοσιοκαφροι" και τα πουλημενα ΜΜΕ απο τα οποια σιτιζονται...



    Επί Μεταξά, το 1940, το ΚΚΕ είχε 400 μέλη.
    --
    Μαλλον χρησιμοποιεις "δυαδικο συστημα" και αυθαιρετη αριθμηση.

    Η "αστικη ταξη" ειπε το θρυλικο ΟΧΙ,ενω το σεκε,κουκουεξω και λοιπες συνιστωσες ,κατεκρινε τον Μεταξα ,γιατι πολεμαει εναντιον της Ιταλιας συμμαχου της μεγαλης Γερμανιας !!!!! Ισχυε τοτε το "συμφωνο Ριμπμεντροπ-σταλιν..

    • Thymios avatar
      Thymios @ plakias 01/09/2012 09:38:56

      Επί Μεταξά, το 1940, το ΚΚΕ είχε 400 μέλη.
      τα “αρχεία του Στίνα ” τα ‘χε ο Παπουτσάκης. απ’ 400 μέλη, -μερικά μεταφέρθηκαν στ Νταχάου-, κι απ’ το “κόμμα Τυρίμου-Μανιαδάκη”, η Γκεστάπο και η Ασφάλεια, έφτιαξαν ότι έφτιαξαν, “για να μην στασιάσουν οι άνδρες των δυνάμεων κατοχής” . τ’ άλλα να τα πεί ο Χαριτόπουλος.
      σημ. οι Ιταλοί, πράγματι στασίασαν, και μέγα μέρος των “Γερμανών” ήταν Πολωνοί μειονοτικοί της Σιλεσίας, βιαίως επιστρατευθέντες.

      • plakias avatar
        plakias @ Thymios 01/09/2012 10:50:37

        Λίγες μέρες μετά την κήρυξη πολέμου από την Ιταλία, ο γενικός γραμματέας Νίκος Ζαχαριάδης, ο οποίος βρισκόταν στη φυλακή, κάλεσε τους Έλληνες να αντιμετωπίσουν τον κατακτητή[12]. Tον Νοέμβριο του 1940 ο Ζαχαριάδης αλλάζει γραμμή και χαρακτηρίζει τον αγώνα στην Αλβανία ιμπεριαλιστικό που εξυπηρετεί τα συμφέροντα των μοναρχοφασιστών και καλεί τους μαχόμενους Έλληνες να στραφούν κατά του Μεταξά επιδιώκοντας "έντιμη" ειρήνη με τους Ιταλούς με τη διαμεσολάβηση της ΕΣΣΔ (βλέπε 2η επιστολή Ζαχαριάδη). Η αλλαγή πλεύσης του Ζαχαριάδη πιθανώς να οφείλεται σε επίκριση της Σοβιετικής Ένωσης, καθώς ίσχυε ακόμα το Σύμφωνο Μολότωφ - Ρίμπεντροπ μεταξύ Στάλιν και Χίτλερ.Τον Σεπτέμβριο του 1941 το ΚΚΕ προχώρησε στη δημιουργία του Εθνικού Απελευθερωτικού Μετώπου που με τη σειρά του ίδρυσε τη νεολαία της ΕΠΟΝ και τον Ελληνικό Λαϊκό Απελευθερωτικό Στρατό (ΕΛΑΣ). Στις οργανώσεις αυτές εντάχθηκε πλήθος λαού και το ΕΑΜ έγινε η μαζικότερη αντιστασιακή οργάνωση, στην οποία μάλιστα συμμετείχε πλήθος μη κομμουνιστών.


        h--p://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%9A%CF%8C%CE%BC%CE%BC%CE%B1_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82#.CE.95.CE.B8.CE.BD.CE.B9.CE.BA.CE.AE_.CE.91.CE.BD.CF.84.CE.AF.CF.83.CF.84.CE.B1.CF.83.CE.B7_.CE.BA.CE.B1.CE.B9_.CE.95.CE.BC.CF.86.CF.8D.CE.BB.CE.B9.CE.BF.CF.82

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2012 09:10:53

    Η αστική τάξη, ή καλύτερα η ηεγσία του αστικού κόσμου, στην κατοχή όχι απλώς δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων - πλην φωτεινών εξαιρέσεων - αλλά είτε την έκανε για τη Μέση Ανατολή (χρακτηριστικό το ποίημα του Σεφέρη Θεατρίνοι ΜΑ), ή έκανε την πάπια ή συνεργάστηκε με τον κατακτητή. Έτσι άφησε το πεδίο ελεύθερο στο ΚΚΕ να καρπωθεί το μεγαλύτερο μέρος των δυνάμεων που αντιστάθηκαν. Ας αναμετρηθεί κάποτε με το παρελθόν της και ας μην παριστάνει την άμωμο παρθένο. Οι ευθύνες της υπήρξαν τεράστιες. Όχι μόνο άφησε να δημιουργηθεί η κρίσιμη μάζα την οποία ορθώς αναφέρεις, αλλά άφησε να αλωνίζουν τα χειρότερα βλαστάρια της άκρας δεξιάς και αλλά χρεώνεται σε μεγάλο βαθμό την τραγωδία της Κύπρου. Ας μην κοιτάει μόνο την καμπούρα των άλλων αλλά και τη δική της.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/09/2012 21:36:49

      Πρέπει να επανεξεταστεί και η διαδρομή της πολιτικής ηγεσίας κατά τη Δικτατορία αλλά και η επίδραση στο Κυπριακο

  13. Thymios avatar
    Thymios 01/09/2012 09:13:28

    Επί Μεταξά, το 1940, το ΚΚΕ είχε 400 μέλη.
    τα "αρχεία του Στίνα " τα 'χε ο Παπουτσάκης. απ' 400 μέλη, -μερικά μεταφέρθηκαν στ Νταχάου-, κι απ' το "κόμμα Τυρίμου-Μανιαδάκη", η Γκεστάπο και η Ασφάλεια, έφτιαξαν ότι έφτιαξαν, "για να μην στασιάσουν οι άνδρες των δυνάμεων κατοχής" . τ' άλλα να τα πεί ο Χαριτόπουλος.
    σημ. οι Ιταλοί, πράγματι στασίασαν, και μέγα μέρος των "Γερμανών" ήταν Πολωνοί μειονοτικοί της Σιλεσίας, βιαίως επιστρατευθέντες.

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/09/2012 09:27:11

    Δεν γνωρίζω αν είναι σωστά αυτά που καταμαρτυρούνται εναντίον της αστικής τάξης του ΄40, αυτό που ξέρω είναι ότι, ο εκπροσωπός της Μεταξάς, είπε το ΟΧΙ . Και ήταν αυτός που εκτέλεσε τον γιό του μεγάλου Χρυσικόπουλου, επειδή επιχείρησε να αποφύγει την αποστολή του στο εμπόλεμο μέτωπο!!
    Σήμερα βέβαια οι εκπρόσωπη της αστικής τάξεως ή ακόμα ευρύτερα, των ταγών της εξουσίας, καμιά σχεση δεν έχουν με τους τότε!
    Και να μην βιαστήτε να βγάλετε συμπεράσματα, μακριά από μενα τα ιδεολογήματα της Χρυσης αυγής!

    • Kimon avatar
      Kimon @ ΝΤΙΝΟΣ 01/09/2012 11:46:26

      Ο Μεταξάς υπήρξε προστάτης της αγροτικής και εργατικής τάξης, το δε καθεστώς της 4ης Αυγούστου είχε βαθιές σοσιαλιστικές ρίζες. Παρά το γεγονός ότι υπήρξε ιδεολογικός πολέμιος της μεγαλοαστικής τάξης, την προσέγγισε με σκοπό την ταχεία βιομηχανοποίηση της χώρας και την καταπολέμηση της ανεργίας. Μέσα σε δύο χρόνια οργάνωσε το ΙΚΑ ασφαλίζοντας 430 χιλ. εργάτες. Κατήργησε την παιδική εργασία, καθιέρωσε την εργασιακή, μητρική και αναρρωτική άδεια. Χάρισε τα χρέη στους αγρότες, κατήργησε δια νόμου την τοκογλυφία χορηγώντας αντίστοιχα άτοκα δάνεια στους αγρότες μέσω της Αγροτικής τράπεζας. Ο Μεταξάς δεν ασπάσθηκε την Ναζιστική ιδεολογία, αφού προστάτευσε νομοθετικά τους Εβραίους από την αντισημιτική δράση της ΕΕΕ στην Θεσσαλονίκη. Για τον λόγο αυτό οι Μεταξικοί διώχθηκαν αμείλικτα από την κυβέρνηση Τσολάκογλου και αργότερα από την αστική τάξη. Ο Μανιαδάκης και ο Παξινός δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Ο υιός Χρησικόπουλος εκτελέσθηκε το 1948, οχτώ χρόνια μετά τον θάνατο του Μεταξά, επειδή αρνήθηκε εν καιρώ πολέμου (κομμουνιστική ανταρσία) να στρατευθεί.

  15. parsifal avatar
    parsifal 01/09/2012 09:34:15

    Προφήτη καίριος και σωστός οπως πάντα, με μια ενσταση : Σε ποιά "αστική τάξη" αναφέρεσαι ? Στους "υποδυόμενους την αστική τάξη" διαμένοντες στην Κηφησιά και το Κολωνάκι...
    Που βρέθηκε αστική τάξη σε χώρα μεταπραττών και χωροταξικά εξαστισμένων βλαχοδημάρχων και κομματαρχών ?

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ parsifal 01/09/2012 19:15:53

      Στο τμήμα των μεταπρατών που "την έκαναν" και στην πλειοψηφία της πολιτικής ηγεσίας.
      Που μεταπολεμικά ενώθηκαν με την κλεπτοκρατία που ρήμαξε το Σχέδιο Μάρσαλ.
      Η οποία από το 1982-84, και ιδίως το 1996-2004, ενώθηκε με την "σοσιαλιστική", για να σχηματίσει τη σημερινή, καταστροφική κλεπτοκρατία που λεηλάτησε την Ελλάδα.

  16. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
    ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 01/09/2012 09:34:31

    "Των οικιών ημών εμπιπραμένων υμείς άδετε"
    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ 1940. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΙΑΔΑΣΚΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ, ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΣΤΑΤΙΣΕΙ. ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ή Η ΔΙΑΦΑΙΝΟΜΕΝΗ ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ;;;
    ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Η ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΜΑΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΡΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ......

  17. βαγόνι avatar
    βαγόνι 01/09/2012 09:36:01

    ."Αστική Τάξη" η χώρα διέθετε στον Παροικιακό Ελληνισμό...στην κυρίως
    Ελλάδα κυριάρχησε ο πελοπονησιακής εμπνεύσεως κοτζαμπασισμός...συνεπώς
    το αίτημα αυθεντικής αστικής πολιτικής τάξης στερείται βάσεως.
    .Τώρα είναι λίγο αργά...η τελευταία,άξια λόγου,πολιτική προσπάθεια του
    φιλελεύθερου βενιζελισμού εξεμέτρησε το ζήν στο μεσοπόλεμο...άλλοστε,
    το αίτημα,στη σημερινή "κοινωνία μαζών",είναι άνευ αντικειμένου...στην
    πράξη,ο δυτικός κόσμος,προωθούσε την "κοινωνική κινητικότητα" και
    είχε ήδη ξεχάσει τους old bostonians..
    .Βρίσκω ολίγον...μονομερές να χρεώνεται η εκάστοτε καταστροφή στο
    εκάστοτε αριστερό "παρακράτος",ενώ ο πρωταθλητισμός του είδους έχει
    μάλλον άλλη κατεύθυνση.
    .Επίσης είναι ελαφρώς υπερβολικό το επιλεκτικό παράδειγμα Τραγάκη,
    ως χρήσιμου bouc-emissaire,ενώ επρόκειτο για γενικευμένη πρακτική
    "αστών" και "προλεταρίων", όταν και όπου εδύνατο έκαστος...ο άνθρωπος,
    είναι συμπαθής τρέχων Νεοέλλην και αντιπροσωπευτικότατος κοινωνικά,
    ειδικά το μουστακάκι του..
    -Η πολιτική μας τάξη είναι προβληματικότατη, είναι όμως δικιά μας,
    σάρξ εκ της σαρκός και πάντως απείρως προτιμότερη απο το εναλλακτικό
    δίδυμο ΣΥΡΙΖΑ-Χ.Α, αποθέωση του πολιτικού οπορτουνισμού ο είς και
    του λούμπεν τραμπουκισμού ο έτερος
    .Χρειαζόμαστε υπομονή,στήριξη του αδύνατου,αίσθημα δικαίου,μαχητικότητα
    όπου χρειάζεται,αποστροφή στις πρόχειρες ερμηνείες και,πάνω απ'όλα αγάπη
    σ'αυτήν την έρμη πατρίδα με τηντόσο πλούσια παράδοση, δίπλα στα τόσο....
    πλούσια λάθη της!
    Φιλικά, βαγόνι.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ βαγόνι 01/09/2012 19:25:16

      Μα ακριβώς την έλλειψη αισθήματος δικαίου και προστασίας του αδυνάμου καταλογίζω στην κυβερνήσασα τάξη, που είχε ως αποτέλεσμα το "φούντωμα" αυτού που λες "αποθέωση του πολιτικού οππορτουνισμού και του λούμπεν τραμπουκισμού".

      Δεν υπήρξα αβασάνιστα "μονομερής". Δυστυχώς η Ιστορία είναι αμείλικτα λιτή.
      Το δεξιό παρακράτος (1949-1974) δεν έφτασε τη χώρα στο χάλι που την έφτασε το αριστερό (1975-2012).
      Και ο όρος "αριστερό παρακράτος", μαζί με την λειτουργία που έχει επιτελέσει, έχει γίνει απόλυτα αποδεκτός από στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά σε ιδιωτικές συζητήσεις.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/09/2012 09:38:35

    Νομίζω ότι ο Σαμαράς 'εχασε ακόμα μιά μεγάλη ευκαιρία. Τα φαινόμενα Τραγάκη και Πολύδωρα, έπρεπε να αντιμετωπισθούν άμεσα με την απομακρυνσή τους. Σήμερα οι πολίτες , δεν χαρίζονται και δεν κρίνουν όπως άλλωτε φορώντας κομματικά γιαλιά. Με τα δεινά που υφίστανται καθημερινά, δεν ξεχνούν και κρίνουν αυτηρότατα, ακόμα και τον εαυτόν τους.

  19. abc avatar
    abc 01/09/2012 09:54:03

    Aγαπητέ προφήτη,
    Πόσο απόλυτο δίκιο έχεις, και πόσο σου ταιριάζει το ψευδώνυμο που επέλεξες...
    Αλλους 60.000 ανέργους στον Τσίπρα και η αστική τάξη καίει φλάντζα καθότι "μωραίνει κύριος ον βούλεται απωλέσαι" και "των οικιών υμών εμπιμπραμένων υμείς άδετε" . Τα συμπτώματα Πολύδωρα Τραγάκη κλπ, δεν είναι μεμονωμένα φαινόμενα. Είναι η απόδειξη οτι το "Βεσίλειο της δανιμαρκίας" είναι σάπιο μέχρι θανάτου...Και δεν χρειάζεται ο Τσίπρας να είναι αυθεντικός Κομμουσιστής με κονσερβοκούτι. Του αρκεί το ότι θα έχει την πλειοψηφία του εκλογικού νόμου Παυλόπουλου...

  20. δουρικός avatar
    δουρικός 01/09/2012 10:25:47

    Αστική τάξη ουδέποτε υπήρξε στην Ελλάδα, υπήρξε ένα παρασιτικό κεφάλαιο(από το 40 και μετά) που θριάμβευσε στη χώρα μόνο στη λογική του αντίβαρου στον κομμουνιστικό κίνδυνο και που στήριξε την παντοδυναμία του στην πελατειακή και μιντιακή προσφορά στα κόμματα εξουσίας, δεξιά και σοσιαλιστικά. Πραγματική αστική τάξη ίσως ήταν 5 οικογένειες, τίποτε παραπάνω, δεν υπήρξαμε ποτέ Ιταλία ή Γαλλία. Εξ ου και αυτό το παρασιτικό και τραπεζικό (τυχαίο;) κεφάλαιο, ουδέποτε υπήρξε πατριωτικό, ουδέποτε συνέβαλλε στην ανάπτυξη. όσο για την άνοδο του ΣΥΡΙΖΑ (έφτασε μία ανάσα από την εξουσία, οι αναλύσεις οφείλουν να είναι απλούστερες. Εξαθλιώθηκε και προλεταριοποιήθηκε ο κόσμος, άλλαξε κοινωνική τάξη, άλλαξε και κόμμα. Αν δεν μπόρεσε να το καρπωθεί αυτό το ΚΚΕ, κακό του κεφαλιού του, μπόρεσαν άλλοι)

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ δουρικός 01/09/2012 20:14:48

      Σωστον ως προς την απουσια της αστικης ταξης στην Ελλαδα
      και τα υποκαταστατα της.
      Παντως,οσον αφορα στην προλεταριοποιηση του "κοσμου",
      εχεις λαθος.
      Κατα τον Μαρξ και τον Εγγελο,προλεταριοι(δηλ,"πωλητες"
      μισθωτης εργασιας")ειμαστε οι περισσοτεροι.
      Με μια διαφορα.Αυτοι δεν ειχαν περιουσια.
      Στην Ελλαδα,ακομη και μετα τα προσφατα 2,5 εξοντωτικα χρονια βιαιης προσαρμογης,η ιδιωτικη περιουσια(μαζι με τις ιδιωτικες καταθεσεις)υπερεχει του ΑΕΠ τρεις φορες.
      Εαν συνυπολογιστει και η "μαυρη"ιδιωτικη περιουσια,ακομη περισσοτερο.
      Ετσι λοιπον,οι Ελληνες απεχουν πολυ απο τον ορισμο του
      προλεταριου.Ευτυχως...

  21. Kimon avatar
    Kimon 01/09/2012 10:31:29

    "Το 1940, το ΚΚΕ είχε περίπου 2.000-2.500 μέλη, με τα μισά στη φυλακή και στην εξορία.." Από αυτούς οι μισοί ήταν σλαβομακεδόνες. Ο κύριος άξονας της πολιτικής του ΚΚΕ ήταν η θέση της "ενιαίας και ανεξάρτητης Μακεδονία και Θράκη". Η εξορίες και οι διώξεις ήταν αποτέλεσμα αυτής της ανθελληνικής πολιτικής. Δυστυχώς έχουμε το προνόμιο να διαθέτουμε μία ρατσιστική ανθελληνική αριστερά και μία ρηχή Βαλκανική (βλαχομπαρόκ) αστική τάξη, χωρίς παράδοση και συνέχεια.

    • Darki avatar
      Darki @ Kimon 01/09/2012 19:04:18

      Γεια σου ρε Μακη Φισφιρη.Και αν χρειαστεις δανεικα,ξερεις.Στο φιλο σου τον Νταρκι.

  22. panas avatar
    panas 01/09/2012 10:38:38

    Τότε έφυγε για το Κάιρο, τώρα η αστική τάξη φεύγει με τα υπάρχοντά της για τις κεντρικές ευρωπαικές πρωτεύουσες. Μερικοί είναι εδώ και δίνουν συμβουλές στην τρόικα...
    Η Μέρκελ και ειδικά ο Σρέντερ είναι πιο σαφείς στις δηλώσεις τους, όταν λένε πως: " η πολιτική και οικονομική τάξη που βγήκε πολύ κερδισμένη στα χρόνια του δανεισμού και της ευμάρειας αρνείται να συμβάλει τώρα στην επίλυση των οικονομικών προβλημάτων λόγω κρίσης"

    Ή διαφορετικά για εμένα: Δεν είναι Έλληνες αυτοί, δεν είναι πατριώτες. Ας ξεκουμπιστούν και ας αφήσουν να δημιουργηθεί κάτι καινούριο εδώ...
    Να έρχονται σαν τουρίστες μόνο σε ιδιωτικά ξερονήσια. Να μη τους βλέπουμε...

  23. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 01/09/2012 10:55:33

    Προφῆτα, εὖγε.

    Πρόσθεσε στὰ κατορθώματα τῆς "ἀστικῆς" μας τάξης καὶ τὴν πλήρη ἀποδοχὴ τῆς γλωσσικῆς μας κατάντιας...

  24. Kimon avatar
    Kimon 01/09/2012 11:11:46

    Οι πολιτικές θέσεις περί " νομίμου και ηθικού", "φιλοξενίας λαθρομεταναστών", το "δωράκι στον εαυτό του", "ο καθένας έχει δικαίωμα να καίει την Ελληνική σημαία", "ευχαριστούμε τους (λαθρο)μετανάστες", " τα φαινόμενα Τζοχατζόπουλου", είναι απόρροια μιάς επίπλαστης αστικής τάξης που στερείται παράδοσης, πατίνας και συνέχειας σε βάθος χρόνου. Η ασθενής αστική τάξη που δημιουργήθηκε μετά την ανεξαρτησία, χάθηκε στους Βαλκανικούς πολέμους και στον Σαγγάριο, έπεσε από τα εκτελεστικά αποσπάσματα των Γερμανών (π.χ. οι 118 αστοί Σπαρτιάτες στο Μονοδένδρι) και αφανίσθηκε από την αριστερά την περίοδο της Εαμοκρατίας (Σεπτ. 1944-Φεβρ. 1945).

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Kimon 01/09/2012 19:34:00

      Αυτή είναι και η δική μου ιστορική ανάγνωση.
      Αλλά και στην Κατοχή, με το ξεπούλημα περιουσιών για ένα ντενεκέ λάδι...

  25. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/09/2012 11:16:58

    Προφήτα, εύγε! Ανάμεσα στα 2-3 καλύτερα και περιεκτικότερα άρθρα για γεγονότα με αλληλοσυνδεόμενες αιτίες στο μακρυνό χρόνο της πρόσφατης ιστορίας μας.

  26. Λακμος avatar
    Λακμος 01/09/2012 11:18:32

    Πρεπει να λαβουμε υπ'οψη μας επισης οτι τα 30 χρονια εξουσιας του ΠΑΣΟΚ αστικοποιησαν σε μεγαλο βαθμο την "αριστερα", οπως τα 14 χρονια εξουσιας του Μιττεραν εγκατεστησαν στη Γαλλια την "gauche caviar". Στην Ελλαδα σημερα η κυρια διαχωρισtικη γραμμη δεν ειναι μεταξυ "δεξιας" και "αριστερας" αλλα μεταξυ πατριωτων και οπαδων των θεωριων Ρεπουση-Δραγωνα.

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/09/2012 11:40:53

    Μεσα στη σημερινη "αστικη ταξη" βαζεις και πρακτορες της KGB και της Σταζι που πλουτισαν με εργα επι ΠΑΣΟΚ;
    Να ξερουμε απο ποιους περιμενεις σωτηρια.

    • Λακμος avatar
      Λακμος @ ψυχραιμια 01/09/2012 17:50:01

      Ναι, οι πρωην πρακτορες Stasi και KGB που πλουτισαν επι ΠΑΣΟΚ (αλλα και επι ΝΔ) αστικοποιηθηκαν οπως ειχαν αστικοποιηθει και οι μαυραγοριτες τησ Κατοχης. Σωτηρια περιμενω απο την ενωση ολων των υγειων πατριωτικων στοιχειων. Με ποιον ηγετη; Τους ηγετες τους αναδεικνυουν οι περιστασεις. Ελπιζω και ευχομαι την καταλληλη στιγμη να εμφανισθουν ηρωες ηγετες, οπως εμφανισθηκαν π.χ το 1821, γιατι η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη. Φυσικα δεν περιμενω να μας σωσουν οι σημερινοι αρχηγοι των κομματων.

      • Θth avatar
        Θth @ Λακμος 08/09/2012 17:00:29

        Επί Μεταξά, το 1940, το ΚΚΕ είχε 400 μέλη. Ίσως ; ή ίσως, το 1940, το ΚΚΕ να ’χε περίπου 2.000-2.500 μέλη (μαζί με το “κόμμα Τυρίμου-Μανιαδάκη”), με τα μισά στη φυλακή και στην εξορία.
        Αν σκεφτούμε ότι ως κόμμα ήταν εκτός νόμου από το 1936, ο αριθμός αυτός είναι αρκετά μεγάλος.
        (τα “αρχεία του Στίνα ” τα ‘χε ο Παπουτσάκης).
        απ’ 400 μέλη, -μερικά μεταφέρθηκαν στο Νταχάου-, κι απ’ το “κόμμα Τυρίμου-Μανιαδάκη”, η Γκεστάπο και η Ασφάλεια, έφτιαξαν ότι έφτιαξαν, “για να μην στασιάσουν οι άνδρες των δυνάμεων κατοχής” .
        (τ’ άλλα να τα πεί ο Χαριτόπουλος).
        σημ.: οι Ιταλοί, πράγματι στασίασαν, και μέγα μέρος των “Γερμανών” ήταν Πολωνοί μειονοτικοί της Σιλεσίας, βιαίως επιστρατευθέντες.
        Ποια αστική τάξη;
        (απλώς της “¨αντι-βασιλικής” ή “αντι-αγγλικής” ή “αντι-εφοπλιστικής ”).
        αυτή, “η αστική τάξη”, διώκετε απ’ την μεταπολίτευση,
        αστική τάξη είναι ο Κόκκαλης. δεν μας είπε: ο Σ(ι)άντος πως πέθανε;
        … σύντροφε Πόσδαγλη, να’σαι τιμημένος!!!…

  28. blue nile avatar
    blue nile 01/09/2012 11:42:51

    Έτσι είναι.

    Πόσο βαρύ είναι για ένα βίαια φτωχοποιημένο λαό να μαθαίνει τέτοιες πράξεις;

    Γελοίοι κομματάνθρωποι που νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους...

    Εκεί που με τη στάση τους έπρεπε να δίνουν το παράδειγμα , εκεί που με τη στάση τους έπρεπε να στέκονται στο πλευρό όσων χτυπιούνται αλύπητα από την οικονομική κρίση.

    Από τον κλαυσίγελο της ορκομωσίας στη βουλή με τα πολύχρωμα συνολάκια και τα φανταχτερά κουστούμια στον διορισμό της θυγατέρας του Πολύδωρα, τώρα στις βερεσέ διακοπές του Τραγάκη.

    Ναι ξέρω οι άλλοι έκαναν χειρότερα ... πολύ χειρότερα.
    Όμως άλλα χρόνια τότε...
    Το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ , όπως έλεγε και ο Λάκης, είχε στήσει έναν μπουφέ και έλεγε περάστε κόσμε...
    Έτρωγαν οι πράσινοι τα χαβιάρια πετούσαν και κάνα ξεροκόμματο και όλοι όμως.

    Όμως άλλες ώρες τότε άλλες ώρες τώρα...

    Δεν συναισθάνονται ότι σε μια τραγική στιγμή για τον τόπο όπου μετράμε θύματα, σε μια στιγμή που οδηγηθήκαμε και από λάθη δικά τους θα έπρεπε να έδιναν ένα παράδειγμα, θα έπρεπε να εμψυχώνουν ;

    Δεν διαισθάνονται ότι η λαική οργή θα είναι τυφλή και θα τους πάρει και θα τους σηκώσει;

    Αλλά που να βρεθεί ανθρωπιά και σύνεση στα παχύδερμα...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ blue nile 02/09/2012 21:30:53

      Μας μελαγχολείς ...

  29. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 01/09/2012 11:56:07

    Οτι κι αν λένε οι κομματικοί, η κατάσταση δείχνει ξεκάθαρα ότι σχεδόν όλοι οι πολιτικοί δεν έχουν καταλάβει τίποτα ακόμη !
    Χθες, φίλος στέλεχος του ΥΠΕΞ μου περιέγραφε ότι πολιτικοί και πολιτικάντηδες κομματικοί όλων των κομμάτων (και κυρίως της ΝΔ) ζητούν χάρες , ρουσφέτια, αστεία αιτήματα βολέματος των ημετέρων, μέσα στον ορυμαγδό των σοβαρότατων προβλημάτων που αντιμετωπίζει η χώρα...
    Μήπως τελικά η χρεωκοπία μας κανει να καταλάβουμε το μέγεθος της κρισιμότητας της κατάστασής μας? Εκεί φτάνουμε βλέποντας αυτά που γίνονται γύρω μας...
    Ακόμα και σήμερα υπάρχουν υπάλληλοι σε όλες τις υπηρεσίες που ζητάνε "λάδι", "γρηγορόσημο" !
    Τι άλλο πρέπει να μας συμβεί για να έρθουμε στα ίσια ?

  30. abc avatar
    abc 01/09/2012 12:00:54

    Aπόλυτρο δίκιο και σύ ναύτη.
    Μήπως τελικά είμαστε περισσότεροι απ' αυτούς και ήρθε η ώρα να τους ξεφορτωθούμε?

  31. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 01/09/2012 12:03:46

    Οπως και τοτε -1940 , 41- ετσι και τωρα ολα αυτα εχουν σχεδιαστει
    απο τα γνωστα κεντρα που βρισκονται στις οχθες του Ατλαντικου.
    Τοτε κατα το 1944 ειχαμε απ' τις λιγες ευκαιριες να εκκμεταλευτουμε
    την διεθνη συγκυρια και να απεμπλακουμε απο την κηδεμονια αυτων των κεντρων.
    Δυστυχως τοτε οπως και σημερα το ΚΚΕ επαιξε το βρωμικο παιχνιδι και παρασυρθηκαμε στον εθνοκτονο εμφυλιο εχοντας εναν τυφλομενο ηγετη τον ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ(σημερα ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ).
    Απ' την αλλη μερια η παραδοσιακη Δεξια(Αστοι, Τραπεζιτες και λοιποι επιχειρηματιες) ευθυγραμιζομενοι με την Νεα Ταξη (USA) υπονομευσαν
    την προσπαθεια του ΝΙΚΟΥ ΠΛΑΣΤΗΡΑ για Εθνικη Συμφιλιωση οδηγωντας την χωρα στον εμφυλιο σπαραγμο και στο χαμο εκατονταδων χιλιαδων αξιων νεων στην φυγη στο εξωτερικο και στα ξερονησια.
    Σας θυμιζουν τιποτα αυτα στο σημερα που ζουμε;
    Το ΚΚΕ παιζει ακριβως τον ιδιο υπονομευτικο του ρολο.
    Καμμια διαθεση συνεργασιας για να φτασουν τα πραγματα στα ακρα.
    Η παροδοσιακη Δεξια(ΝΔ )και η νεα Νεοφιλελευθερη Δεξια(ΠΑΣΟΚ)
    υπακουουν στα κελευσματα της ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ(Η Νεα πλεον Δυναμη).
    Η νεα Εθνικη καταστροφη ,σχεδιαζομενη απ' τα γνωστα κεντρα επι θυραις.

  32. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 01/09/2012 12:05:51

    Με συγχωρείς αλλά όταν εμείς γράφαμε για "γαλαζοπράσινη" διαπλοκή και για το "γαλάζιο ΠΑΣΟΚ" εσύ μάλλον δεν είχες ανακαλύψει το διαδίκτυο ή το διαδίκτυο εσένα.

    Και μια σημείωση για το μέλλον: Οι προσπάθειές μας στήριξης της ΝΔ πήγαζαν από την βαθιά μας πίστη για ένα μέτωπο εναντίον του κεντροαεριστερού διαπλεκόμενου μετώπου που λεληλάτησε την χώρα και την μεταχρονολογημένη έστω διαμόρφωση μιας αστικής πολιτικής τάξης που να σκέφτεται και πράττει εθνικά. Δεν αφορούσε τα πρόσωπα.

    • h avatar
      h @ Αριστερός Ψάλτης 01/09/2012 21:32:47

      Επί Μεταξά, το 1940, το ΚΚΕ είχε 400 μέλη.
      τα “αρχεία του Στίνα ” τα ‘χε ο Παπουτσάκης. απ’ 400 μέλη, -μερικά μεταφέρθηκαν στ Νταχάου-, κι απ’ το “κόμμα Τυρίμου-Μανιαδάκη”, η Γκεστάπο και η Ασφάλεια, έφτιαξαν ότι έφτιαξαν, “για να μην στασιάσουν οι άνδρες των δυνάμεων κατοχής” . τ’ άλλα να τα πεί ο Χαριτόπουλος.
      σημ. οι Ιταλοί, πράγματι στασίασαν, και μέγα μέρος των “Γερμανών” ήταν Πολωνοί μειονοτικοί της Σιλεσίας, βιαίως επιστρατευθέντες.

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Αριστερός Ψάλτης 01/09/2012 22:57:18

      Αλήθεια 1: Δεν είναι μόνο το γαλάζιο ΠΑΣΟΚ...είναι και η κοκκινοπράσινη ΝΔ...τόσους και τόσους αριστερούς έχει διορίσει στο δημόσιο η ΝΔ...μιά ζω.η στα ώπα-ώπα τους είχε....για τα ψηφαλάκια (η αποθεώση ήταν ο Καμμένος ο οποίος παραμονές Περιφεριακών εκλογών ζητούσε από τους Ικαριώτες Νεοδημοκράτες να ψηφίσουν ΚΚΕ)
      Αλήθεια 2: Τους αριστερούς δεν τους κυνήγησε η Δεξιά. Θυμηθείτε ποιός ήταν Πρωθυπουργός κατά τα Δεκεμβριανά (Γεώργιος Παπανδρέου). Θυμηθείτε ποιοί ήταν υπουργοί κατά τη διάρκεια των εκκαθαριστικών επιχειρήσεων στο γράμμο (οι Σοφούλης, φιλελεύθερος και Γ. Παπανδρέου, κεντρώος)
      Αλήθεια 3: Θυμηθείτε ποιά παράταξη νομιμοποίησε το ΚΚΕ: η ΝΔ του Καραμανλή
      ΑΛήθεια 4: Για τους παραπάνω λόγους, οι ΚΚΕδες και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ βγάζουν φλύκταινες για το κέντρο και τους φιλελεύθερους...
      Αλήθεια 5: Οι Χυρασυγίτες που το παίζουν δεξιοί πότε τόλμησαν να συμμετάσχουν στις γιορτές του Γράμμου; Ποτέ. Πόσοι από αυτούς τόλμησαν να ψηφίσουν ΕΠΕΝ ή ΕΝΕΚ;;;; Τώρα ξύπνησε η Δεξιά μέσα τους; Συνυπεύθυνοι και ΣΥΜΜΕΤΟΧΟΙ ήταν τόσα χρόνια και αυτοί στο αλισβερίσι των τελευταίων 40 ετών. Είτε μέσα από το ΠΑΣΟΚ είτε μέσα από τη ΝΔ κλπ.
      Αλήθεια 6: Επειδή ακούω και πολλά πως δήθεν υποφέρουν οι στρατιωτικοί κλπ: τόσα χρόνια δεν τους πείραζε η κατάσταση; Εμ, βέβαια, αφού απολάμβαναν παχυλούς μισθούς υπό το φόβο πραξικοπήματος. Αφού τρώγαν και πίναν εις υγείαν των κορόϊδων φορολογούμενων....Για να μη μιλήσουμε για τις μίζες...διοικητές μονάδων με υποκοριστικά του στυλ "ο κύριος 20% κλπ"...ΜΗ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΟΥΝ. Αυτοί οι οποίοι στήριζαν το στράτευμα από 47 μέχρι το 74 τώρα θα είναι εναντίον τους...οι απόγονοι όσων πολέμησαν στο γράμμο ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ....αλήθεια, ποιός στρατιωτικός τόλμησε να παραστεί στις γιορτές του Γράμμου τα τελευταία 40 χρόνια;;;;
      Αυτά τα ολίγα για...τους Δεξιούς...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Τί να λέμε; 02/09/2012 21:39:18

        Νομίζω ότι στρατιωτικοί παρίσταντο στις επετείους του Γράμμου

        • th avatar
          th @ Προφήτης 03/09/2012 15:51:04

          … σύντροφε Πόσδαγλη, να’σαι τιμημένος!!!...

  33. Kimon avatar
    Kimon 01/09/2012 12:07:57

    Δυστυχώς μόνο η απόλυτη καταστροφή. Η οικονομική κρίση επιταχύνει την σήψη σε μία τριτοκοσμική κοινωνία χωρίς πατριωτικά και εθνικά αντανακλαστικά.

  34. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 01/09/2012 12:14:35

    Από τα 3ο.5 χρόνια η ΝΔ 8,5. Όχι τα μισά. Και κείνα, με το κράτος στα χέρια των Φωτόπουλων.

    • nikolas avatar
      nikolas @ Νίκος Α 01/09/2012 17:34:12

      Αυτό δεν είναι δικαιολογία. 8,5 χρόνια γιατί δεν τους έδωσε πόδι; Δεν μπορούσε ή δεν ήθελε; Αν ισχύει το πρώτο ήταν ανίκανη αν ισχύει το δεύτερο ήταν συνένοχη.

      • Nietzsche avatar
        Nietzsche @ nikolas 01/09/2012 22:06:43

        Το ΠΑΣΟΚ, στην αρχή, έγινε "ΝΔ στην θέση της ΝΔ" και, μετά, η ΝΔ έγινε "ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ"/

        Εξ ου και, τώρα: ΝΔ ΠΑΣΟΚ

        Τουτέστιν μεθερμηνευόμενον, αγαπητέ: Το κράτος είναι το λάφυρο για τους νικητές των εκλογών... Όλα τα άλλα είναι, απλώς, γλυφίδες γραφίδων, -αν με εννοείς

        • th avatar
          th @ Nietzsche 02/09/2012 10:12:04

          Nietzsche :
          Το ΠΑΣΟΚ, στην αρχή, έγινε “ΝΔ στην θέση της ΝΔ” και, μετά, η ΝΔ έγινε “ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ”/
          Εξ ου και, τώρα: ΝΔ-ΠΑΣΟΚ A.E.

  35. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/09/2012 12:16:12

    Η κοινωνία αλάζει ραγδαία και αυτό φαίνεται και στο ντύσιμο και στην συμπεριφορά. Η Πατρα για παράδειγμα έχει γεμίσει με "εναλλακτικές" δεσποινίδες. Φοιτήτριες κι άλλες νεαρές που έχουν ένα ιδιαίτερο, μη συμβατικό στυλ ντυσίματος (φαρδιά παντελόνια, έμφαση στην άνεση κι όχι αποκλειστικά στην εμφάνιση των ρούχων, αδιαφορία για τις επιταγές της μόδας) που δεν λέω ότι είναι άσχημο αλλά απλά διαφορετικό (πολλές φορές ντύνονται με αρκετή καλαισθησία).

    Βλέπω επίσης πολλά παιδιά να κάθονται στις σκάλες της Αγίου Νικολάου, να σχηματίζουν παρέες στις πλατείες, να αναπτύσσουν μία νέα μορφή κοινονικότητας, αδιαφορώντας για τον μέχρι τώρα καθιερωμένο τρόπο διασκέδασης (καφετέριες, κλάμπς κτλ).

    Ασφαλώς τα παιδιά αυτά έχουν σαφώς αριστερή τοποθέτηση. Και για πρώτη φορά είναι πάρα, μα πάρα πολλά. Ας σκεφτούμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ήδη δικές του τις τρεις μεγαλύτερες πόλεις: Πάτρα, Θεσ/νικη, Αθήνα.

    Αυτό είναι κάτι που το βλέπεις και το αισθανεσαι στους δρόμους της Πάτρας. Αν κάποιος πρέπει να πάρει κάποιο μήνυμα, επιτέλους ας το πάρει!

  36. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/09/2012 12:18:07

    Καλημέρα αγαπητέ Προφήτη και καλό μήνα! Πιστεύεις πως έχει απασχολήσει κανέναν ο προβληματισμός, που εύστοχα εκθέτεις εδώ; Παρτάκηδες στη συντριπτική τους πλειονότητα, αποκομμένοι από τον κόσμο άμα τη εκλογή τους. Αν υπήρχε μια αδέκαστη δικαιοσύνη και στην πραγματικότητα μια ανεξάρτητη και δίκαια ελεγκτική αρχή και έβλεπαν τα περιουσιακά τους στοιχεία που έχουν αποκτηθεί μετά την είσοδό τους στο κοινοβούλιο, τότε θα γινόταν τεκτονικός σεισμός! Ποίων η πολιτική βούληση θα το επέτρεπε αυτό;

  37. arcane avatar
    arcane 01/09/2012 12:23:55

    Σωστός Προφήτη, αλλά κάθε αστική τάξη δρα έτσι όταν της το υπαγορεύουν οι περιστάσεις.
    "Αστική τάξη" είναι εκείνοι που βγάζουν κέρδη από το κεφάλαιο που διαθέτουν, το αν είναι μεταπράτες, βιομήχανοι, εφοπλιστές ή τοκογλύφοι δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι αστοί. Είναι εντυπωσιακό πόσο βαθιά έχουν διαποτίσει την Ελληνική δεξιά οι ιδεολογικές προχειρότητες του ΚΚΕ του μεσοπολέμου!
    Η μοναδική ασπίδα που προστατεύει πολιτικά την αστική τάξη είναι ένα μεγάλο πλήθος μικροαστών, δηλαδή ανθρώπων που προσπορίζονται κάποια μικρά κεφαλαιακά κέρδη και φιλοδοξούν να γίνουν κάποτε αστοί. Οταν οι μικροαστοί είναι πολλοί τότε οι αστοί είναι ασφαλείς, ακόμα και αν είναι κλέφτες, απατεώνες, "μεταπράτες" και αν γλεντοκοπούν στο Κάϊρο, την Ελβετία ή τη Μύκονο. Οταν όμως οι μικροαστοί καταστραφούν κανείς πιά δεν είναι ασφαλής.
    Τραγάκηδες πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν, δεν παίζεται όμως εκεί το θέμα. Αν τα αστικά κόμματα συνεχίσουν στο δρόμο της καταστροφής της μεσαίας τάξης που έχουν ξεκινήσει με τα μνημόνια τότε θα βουλιάξουν μαζί της.

  38. rally monkey avatar
    rally monkey 01/09/2012 12:43:36

    ετσι ειναι..επιταγες της καθε εποχης ..
    τοτε το ΚΚΕ ηταν η ντοπια αντιπροσωπια μιας εκ των 'μεγαλων δυναμεων' ..απλο
    η εποχη μας ειναι οντως περισσοτερο 'γιαλαντζι'
    δεν ειναι το ιδιο ευκολο να δειξεις με το δακτυλο τινος μπροκερ ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ rally monkey 01/09/2012 19:02:01

      "δεν ειναι το ιδιο ευκολο να δειξεις με το δακτυλο τινος μπροκερ ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ"

      My name is George...George Soros...

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Προφήτης 01/09/2012 20:14:37

        απο την στιγμη που 'οι πολλοι' (και δεν αναφερομαι προσωπικα) γνωριζουν τον G Soros
        ενα ειναι σιγουρο.. οτι το παιχνιδι εχει φυγει προ πολλου και παιζεται σε αλλο γηπεδο και απο άλλους παικτες..
        οι οποιοι(αν θυμασαι απο παλαιοτερο σχολιο) εξοκολουθω να υποστηριζω ο'τι δεν ειναι ευκολα αναγνωρισιμοι
        ναι μεν ο Τζορτζ εχει δωσει κατι 'υποτροφιες' σε καποια 'παιδια' του ΣΥΝ
        αλλα θα κοιταζα πισω και πανω απο αυτον στην τροφικη αλυσιδα, τι εννοω..
        ...οταν ενα ζωο πεσει θυμα στη ζουγκλα - τρεφονται απο λιονταρια και υαινες μεχρι μικροοργανισμοι - τον Τζορτζ (και ολο το hedge fund crowd γενικοτερα αν θες) θα τους καταταξω (το πολυ..στην κατηγορια της υαινας..) το ζητουμενο ειναι τα λιονταρια (που ειναι και οι θηρευτες στην τελικη) - και σε αντιθεση με την ζουγκλα στην σημερινη γεωπολιτικη ταξη δεν ειναι το ιδιο αναγνωρισιμα (τουλαχιστον οχι οσο ηταν σε αλλες εποχες).

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ rally monkey 02/09/2012 02:14:23

          Πίσω από τον Σόρος, στα αρχικά τουλάχιστον βήματα , ήταν οι Ροκφέλλερς. Παιδί για τα θελήματα τον είχαν. Όπως είχαν προστατευόμενο τον Κίσσινγκερ.
          Πίσω από τους Ροκφέλλερς ...δεν υπάρχει. Ή ίσως οι Ροθτσαϊλντ. Αλλά και έτσι να είναι, δεν εξηγείται γιατί το Σιτιγκρουπ (τους) έφτασε στην κατάρρευση το 2008-09. Θέλω να πω ότι ο κόσμος είναι πολυπαραγοντικός. Θυμάμαι το σχόλιό σου : ψάχνεις ποιος πραγματικά "βγάζει το λαγό απ' το καπέλλο;". Ε, δεν είναι ένας.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Προφήτης 02/09/2012 02:19:26

            rally monkey, εντελώς συμπτωματικά οι πίσω από τον Σορος είχαν κατηγορηθεί (χωρίς αποδείξεις) ότι βρισκόντουσαν πίσω από τον Ανδρέα, έχοντάς του δώσει 100 εκατ. $ για να στήσει το ΠΑΣΟΚ, το 74.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Προφήτης 02/09/2012 16:48:40

            Προφητη ο Ανδρεας παραμενει αμφιλεγομενη προσωπικοτητα (ειμαστε ηδη μια γενια μετα θανατον και η κριτικη στο προσωπο δυσκολα αποφευγει την αγιογραφια ή την δαιμονοποιηση..)
            απο την αλλη εχουμε τα προσφατα τα πεπραγμενα του γιου του, και τις τραγικες συνεπειες που ειχαν για την Ελλαδα, ο γιος του (χωρις την ασυλια που του παρεχεται) θα επρεπε να ειχε καταδικαστει για εσχατη προδοσια, αυτο δινει την ευκαιρια σε εχθρους του πατερα του να γενικευσουν..
            η γνωμη η δικη μου (περα απο τα 'δωστα ολα' και τα 'ενα δωρακι ειπαμε να παρει' ..) ειναι ο'τι ο Ανδρεας εζησε και πεθανε Ελληνας.
            Εχω διαβασει τις θεσεις σου -ενας απο τους δυο μας κανει λαθος (μπορει και να μην το μαθουμε ποτε).

            Στο αλλο ..'το ανεξηγητο του 2008-09' που πολυ σωστα εντοπιζεις θα επανελθω..
            ολα συνεβησαν μερικους μηνες πριν αποχωρησει απο την εξουσια το συμπλεγμα που εφερε και στηριξε τον George W. στην εξουσια για 2 θητειες.
            Αυτο το 'συμπλεγμα' ειναι ο ενας πολος (το ενα ζητουμενο) στη σφαιρα επιρροης που ανηκουμε ..και εχει συγκεκριμενο γεωπολιτικο οραμα για την Ευρωπη, τα Βαλκανια και τον ρολο της Ελλαδας (οραμα που πιστευω δεν ειναι πολυ ευχαριστο για τους Ελληνες)
            Αναζητειται ο 'αλλος' πολος.. (αν υπαρχει)
            Οι Rothschild πιστευω στις μερες μας ειναι λιγο μουσειακο ειδος και η επιρροη τους δεν εχει σχεση με αυτη που ειχε η οικογενεια στους προηγουμενους αιωνες.

  39. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 01/09/2012 12:51:53

    Μισογεμάτο τό ιστορικό ποτήρι σου!

    Πρέπει νά πάς πίσω στούς εφευρέτες/χρηματοδότες/ συντονιστές τού κομμουνισμού(στίς ρίζες του) καί νά τούς εντοπίσεις όχι μόνο πίσω από τήν "κομμουνιστικογενή μάζα" σου αλλά καί από τούς γιαλαντζή 'αστούς' καί πολιτικούς αχυράνθρωπους, όργανα όλοι τών ίδιων 'σκιών', τών "αφανών" χρυσοκανθάρων εισπρακτόρων "της ύβρης και του μαρτυρίου" τού Ελύτη.
    Μά ο κόσμος άλλαξε, τό αφεντικό τρελλάθηκε από τίς χασούρες καί τήν κατάρευση πού έρχεται, οι αχυράνθωποι κάνουν ότι εκτελούν εντολές αλλά, κλέβοντας στό ζύγι τούς πελάτες καί στό λογαριασμό τό αφεντικό, συμβάλουν καί αυτοί μέ τή σειρά τους στήν κατρακύλα αξιών τής δύουσας Δύσης.

  40. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/09/2012 12:57:05

    Και βέβαια να μη ξεχνάμε ότι οι διαπρεπέστεροι κομμουνιστές (διεθνώςκαι ιστορικά) ήταν παιδιά της αστικής τάξης.

  41. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 01/09/2012 12:57:42

    Τό "αξιών" σέ εισαγωγικά, φίλε ψαλιδοχέρη.

  42. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/09/2012 13:16:27

    Είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε την διαφορά της παραδοσιακής αποικιοκρατίας από την νέο- αποικιοκρατία , ιδιαίτερα στην περίοδο του καπιταλιστικού ιμπεριαλισμού με την επεκτατική θεοποιημένη ¨ελεύθερη¨ αγορά . Η Ελλάδα ήταν ίσως ένα από τα πρώτα μοντέλα του περάσματος από την προκαπιταλιστική αποικιοκρατία στην νέο – καπιταλιστική αποικιοποίηση μέσω της ¨απελευθέρωσης¨ και την ίδρυση ενός ¨ανεξάρτητου¨ κράτους .

    Το μοντέλο αυτό του ¨νέο- ιμπεριαλισμού άνθησε ιδιαίτερα μετά τις Εθνικοαπελευθερωτικές – αντιαποικιακές επαναστάσεις που ακολούθησαν τον Β. Π.Π.

    Η Οθωμανική διοίκηση και τα ¨πολυεθνικα στρατεύματα κατοχής¨ αντικαταστάθηκαν με ξένους ( Βαυαρούς ) συμβούλους , μισθοφορικά στρατεύματα¨ από άνεργους απατεώνες όλης της ¨πολιτισμένης¨ Ευρώπης ΚΑΙ ξένες τράπεζες που έθεταν και θέτουν μέχρι σήμερα τους τοκογλυφικούς τους όρους.

    Τότε , όπως και σήμερα μετά από 180 χρόνια ( ! ) , το βασικό επιχείρημα για την νέο-αποικιακή διοίκηση της Ελλάδας ήταν ο απαραίτητος ¨εκσυγχρονισμός¨ της και η ¨αναμόρφωση¨ των ¨άξεστων Ελλήνων¨ , σύμφωνα βέβαια με τα πρότυπα των ¨βορείων¨ ή της ανερχόμενης μητρόπολης του καπιταλισμού.

    Όμως η αλήθεια είναι πως τότε , όπως και σήμερα μετά από 180 χρόνια , εκτός από τους ξένους αποικιοκράτες του Βορρά ή της Δύσης , σημαντικό ρόλο στην νέο – αποικιοποίηση της Ελλάδας και στην διαιώνιση της καθυστέρησης ( που επικαλούνται υποκριτικά οι ¨εκσυγχρονιστές¨ και ¨κοσμοπολίτες¨ , τα εισαγωγικά τα θέτω διότι τίποτα απ΄αυτά δεν είναι ) έπαιξαν και παίζουν οι άλλοι ¨ξένοι¨ , οι ¨Ετερόχθονες¨ Έλληνες από τις ελληνικές παροικίες στην ¨Δύση¨.

    Η ¨ελληνική¨ αστική τάξη , οικονομική και πνευματική , διαμορφώθηκε υπό την ανοχή και την προστασία των ¨πολιτισμένων κρατών¨ που επέτρεπαν την ύπαρξη και την ανάπτυξη των ελληνικών παροικιών. Οι συναλλαγές που της εξασφάλιζαν κέρδη και αναγνώριση με ¨οφίτσια¨ πολιτικά και επιστημονικά , δεν ήταν σε σχέση με τον Ελλαδικό χώρο , αλλά με τον περίγυρο τους , δηλαδή την ¨παγκόσμια αγορά¨ και τον ¨παγκόσμιο πολιτισμό¨ όπως αυτός διαμορφωνόταν βέβαια στην Μητρόπολη .

    Συνεπώς η ¨ελληνική¨ αστική τάξη , οι ¨ετερόχθονες των ελληνικών παροικιών¨ ήταν από τις πρώτες ¨παγκοσμιοποιημένες αστικές τάξεις ( χωρίς ¨εθνική εδαφική εστία ανάπτυξης και αναπαραγωγής της ).

    Κύριος εκφραστής του ¨σώματος¨ αυτού είναι διαχρονικά το εφοπλιστικό ¨μας¨ κεφάλαιο , που όταν ¨ξεπεζεύει¨ από την Ναυτιλία γίνεται ¨χρηματιστικό¨ -τραπεζιτικό και ιδιοκτήτης Μ.Μ.Ε. για τον ¨έλεγχο εγκεφάλων ¨ , σύμφωνα με την εμπορική μεταπρατική τους και ¨παροικιακή ιδεολογία¨ , δηλαδή τίποτα το παραγωγικό αλλά μόνο τοκογλυφικό ενδιαφέρον για ¨προμήθειες¨ .

    Και σαν διανόηση η αστική μας ¨τάξη¨ ήταν -αποικιοποιημένη- από τα πρότυπα του βιωματικού και επαγγελματικού περίγυρου της. Χαιρόντουσαν γα κάθε δουλειά που εξασφάλιζαν και για κάθε ¨μεγαλόσταυρο¨ ή καθηγητική έδρα που έπαιρναν από τις νέες ¨φιλόξενες και εκσυγχρονισμένες πατρίδες τους¨ , πάλευαν για τα προς το ¨ζην¨ και την ¨ενσωμάτωση τους¨ . Αυτό παρήγαγε και παράγει μια ¨μεταπρατική ιδεολογία¨ του να μοιάσουμε ή να ¨εκσυγχρονιστούμε¨ όπως στις νέες τους πατρίδες , για τις οποίες σε πολλές περιπτώσεις γινόντουσαν και γίνονται ¨ατζέντηδες¨ , ανεξάρτητα των συνεπειών για την χώρα καταγωγής και των ¨συμπατριωτών τους.

    Τον Γεώργιο ( β΄) Παπανδρέου θα μπορούσαμε να τον χαρακτηρίσουμε ¨ετερόχθονα¨ . Ο χρόνος παραμονής στο εξωτερικό δεν παίζει ρόλο. Απλοί άνθρωποι όπως το 75 % των Ελλήνων στην Γερμανία αρνούνται να πάρουν γερμανική υπηκοότητα μετά από 50 χρόνια παραμονής και εργασίας στην χώρα ( αυτοί είναι ¨καθυστερημένοι άξεστοι Ελληναράδες ¨ ) και κάποια παιδάκια της άρχουσας οικονομικής τάξης και των μεταπρατικών μεσοστρωμάτων που μόλις βρεθούν για δύο χρόνια για σπουδές στο εξωτερικό ή επισκεφτούν κάποιες καφετέριες στο Βερολίνο και το Παρίσι και τους αναγνωρίσει την ¨ιδιοφυΐα τους¨ κάποιος καθηγητής η επιχειρηματίας είναι έτοιμοι να πάρουν όχι μόνο άλλη υπηκοότητα , αλλά και να πουλήσουν…. , στην συνέχεια δε να έρθουν στην Ελλάδα σαν εμπορικοί η πολιτικοί αντιπρόσωποι …

    Μόλις ανέβηκε στην εξουσία ο Γ. Παπανδρέου με την βοήθεια των ¨ημετέρων συμμαχικών δυνάμεων¨ , δήλωσε σε συνέντευξη του σε αγγλική εφημερίδα πως η Ελλάδα θα διοικηθεί και από τον ¨Απόδημο Ελληνισμό¨ , δηλαδή έκανε το παν , έψαχνε ¨ετερόχθονες¨ των παροικιών ( κυρίως από την ¨πρώτη του πατρίδα¨ ) , όπως ¨Παμπούκηδες¨ , ¨Ρόντος¨ , ¨Παναρήτισες¨ , ¨Δρούτσες¨ και πολλούς άλλους για να ¨εκσυγχρονίσουν¨ την Ελλάδα μαζί με όλους τους διεθνείς δεσμοφύλακες της.

    Το ίδιο έκαναν βέβαια και οι απόφοιτοι – υπότροφοι των γερμανικών Α.Ε.Ι. ( αυτοί στελέχωσαν κυρίως μετά την μεταπολίτευση σαν ¨διπλωματούχοι¨ κυρίως Πολυτεχνείων τα μεσαία κλιμάκια του κρατικού μηχανισμού , των Α.Ε. Ι. και του ¨πολιτικού κομματικού προσωπικού¨ ) , βάση της ψευτο – κοσμπολίτικης μεταπρατικής ιδεολογίας και των αποικιοποιημένων εγκεφάλων τους . Τίποτα δεν ήταν και είναι τυχαίο . Αρκεί να εντοπίσουμε την πηγή του εθνικού και ταξικού εγκλήματος .

    Σε ότι αφορά την Βαυαροκρατία δεν έχω τίποτα άλλο να πω , εκτός από το να συστήσω ( κοντά στην ¨3η Σεπτέμβρη¨ ) την ανάγνωση της συγκλονιστικής εξιστόρησης της περιόδου ( απόλυτα και αντικειμενικά τεκμηριωμένης ) του πατριώτη αριστερού ιστορικού συγγραφέα ( το είδος αυτό έχει εκλείψει ή επικαλυφτεί από Ρεπούσια , Δραγωνέϊκα και Λιάκικα ¨επιστημονικά¨ -Τάγματα ιστορικής αναθεώρησης- και ¨συμφιλίωσης¨ ) ΔΗΜΗΤΡΗ ΦΩΤΙΑΔΗ : ¨ΟΘΩΝΑΣ Η ΜΟΝΑΡΧΙΑ¨ ( εκδόσεις Ζαχαρόπουλος ) όπως και το ενδιαφέρον σύγγραμμα ενός πρώην αντάρτη του ¨ΕΛΑΣ¨ ΔΗΜΗΤΡΗ Π. ΛΙΑΤΣΟΥ :
    ¨Η Βαυαροκρατία και οι αγωνιστές του 21¨ ( εκδόσεις Βασιλόπουλος Στέφανος Δ., 1983 205 σελ. Τιμή € 12,78 ) . Ενδιαφέρον διότι ένας ¨άξεστος ληστής¨ που πολέμησε τους Γερμανούς το 1941-45 ενδιαφέρθηκε στην συνέχεια να μάθει τις ιστορικές πηγές, , την κληρονομιά της Γερμανοκρατίας στην Ελλάδα . Μια στάση που επίσης έχει εκλείψει από πρώην αγωνιστές¨ που ¨παλεύουν¨ σήμερα για να σώσουν το Ευρώ , το ¨Ευρωπαϊκό¨ όραμα της ¨Νέας¨ -Γερμανίας και συγκινούνται με τον ¨Ύμνο της Χαράς¨ του Μπετόβεν..).

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΝΤΑΝΤΟΝ 01/09/2012 13:45:51

      κλασσικα η παραμβαση καταπελτης - οποτε η κουβεντα ερχεται στο συγκεκριμενο αντικειμενο..
      ειναι καιρος αυτα που γραφεις να αρχισουν να ακουγονται ευρυτερα
      Τυχαιες σκεψεις τελειωνοντας την αναγνωση ...
      φωτεινες εξαιρεσεις στο τοπιο δεν εντοπιζεις ?
      γιατι εστιαζεις στο 'μεταπρατικο' χαρακτηρα της αστικης ταξης ?
      αντιδιαστολη με την Εβραικη διασπορα ?
      (θεση η δικη μου ειναι οτι δεν εχει σημασια το *τι* κανεις, αν το κεφαλαιο ειναι 'χρηματιστικο'/'εφοπλιστικο' κλπ, αλλα το *πως* κανεις, και ποια ειναι η σταση σου απεναντι στον 'τοπο σου', 'εθνικη σου ταυτοτητα' αν υποθεσουμε ο'τι την διατηρεις κλπ..)

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ ΝΤΑΝΤΟΝ 01/09/2012 16:16:33

      Μπράβο ΝΤΑΝΤΟΝ.
      Μέ βρίσκει σύμφωνω τό σχόλιό σου καί μέ απαλάσσει από τήν ανάγκη νά σχολιάσω παραιτέρω.
      Εθνική αστική τάξη δέν είχαμε ποτέ στό νέο μας κράτος.
      Η ¨ελληνική¨ αστική τάξη , οικονομική και πνευματική ήταν καί είναι μιγάδικη.
      Όταν αναφερόμαστε στούς ¨έλληνες¨ αστούς πρέπει νά είμαστε συνειδητοποιημένοι ότι αναφερόμαστε, κατά κύριο λόγο, σέ μιγάδες.

    • arcane avatar
      arcane @ ΝΤΑΝΤΟΝ 01/09/2012 17:24:35

      Κλασική Ζαχαριαδιακή σαλάτα! Μερικές άβολες λεπτομέρειες ΝΤΑΝΤΟΝ:

      1. Ολοι οι παραδοσιακοί εφοπλιστές ήταν Ελληνες νησιώτες, ξεκίνησαν ψαράδες και καϊκτζήδες πριν την επανάσταση του 1821.
      2. Οι Ελληνες της διασποράς στην ανατολική μεσόγειο δεν ξενιτεύτηκαν, ζούσαν στα μέρη αυτά που ήταν Ελληνικά από αιώνες.
      3. Το Ελληνικό κράτος ιδρύθηκε ως αποτέλεσμα της ναυμαχίας του Ναυαρίνου, όπου οι στόλοι τριών Ευρωπαϊκών κρατών κατατρόπωσαν τους Τούρκους που δεν μπορούσαμε να νικήσουμε εμείς. Ηταν επόμενο μετά να φροντίσουν κυρίως τους κεφαλαιούχους τους. Η σημερινή κρίση όμως δεν έχει καμμία σχέση με το Ναυαρίνο, είναι αποτέλεσμα του δικού μας υπερδανεισμού μετά το 1981. Αν είχαμε την υπευθυνότητα να μην υπερδανειστούμε στις μέρες μας δεν θα είχαμε πρόβλημα σήμερα.
      4. Ο τρόπος ανάπτυξης της Ελλάδας μετά την ανεξαρτησία υπαγορεύτηκε από τα γεωγραφικά δεδομένα και τους διαθέσιμους φυσικούς πόρους. Μία ορεινή και παραθαλάσσια χώρα χωρίς κοιτάσματα άνθρακα δεν προσφέρετο γιά βιομηχανία στον 19ο αιώνα, θα στρεφόταν στη θάλασσα.
      5. Ο όρος "αστική τάξη" είναι κοινωνικοοικονομικός όρος, καμμία αστική τάξη δεν είναι πατριωτική με την έννοια της Ελληνικής πατριδογνωσίας του 1950.
      6. Ο ΓΑΠ γεννήθηκε στην Αμερική από Ελληνα πατέρα και Αμερικανίδα μητέρα, μεγάλωσε σαν Αμερικανός και δεν έμαθε ποτέ καλά-καλά Ελληνικά. Δεν έχει ομοιότητα με Ελληνες που ξενιτεύτηκαν και έμειναν έξω ή γύρισαν πίσω. Το γιατί εκλέξαμε Αμερικανό πρωθυπουργό στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα βέβαια, ρώτα όσους τον ψήφισαν.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ arcane 01/09/2012 20:27:27

        στο 1&2) δεν βλεπω λογο γιατι να διαφωνησει κανεις
        στο 3) προφανως και δεν φτασαμε στην κατασταση που ειμαστε λογω υπερδανεισμου (ασχετα αν θελουν να μας κανουν να δουμε την κριση στην Ελλαδα με μακρο - ορους)
        στο 4) δραματικη υπεραπλουστευση - βιομηχανια δεν ειναι μονο η βιομηχανια χαλυβα...
        στο 5) δες σαν μοντελο τους δεσμους των (πολυ επιτυχημενων επιχειρηματικα) Εβραιων της διασπορας με το κρατος του Ισραηλ.
        στο 6) η απαντηση θα μας κανει να αισθανθουμε ολοι αβολα.. και τουρκος να ελεγε 'λεφτα υπαρχουν' .. θα τον εβγαζαν (οπως και θα το κανουν.. δυστυχως..)

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΝΤΑΝΤΟΝ 02/09/2012 21:28:29

      ΝΤΑΝΤΟΝ, οι παρεμβάσεις σου είναι πάντα καίριες, καλοδεχούμενες και αντικείμενα προβληματικής.

      Αλλά, αν διαβάσεις Βρυώνη : Μεγάλωσε σε μια πόλη της επαρχιακής Αμερικής. Κάθε Κυριακή, μετά τη λειτουργία διάβαζαν ελληνική ποίηση.

      Υπήρχε "Ελληνικός τρόπος ζωής".
      Με Ορθοδοξία, με παραδόσεις, με ιστορία, με πνευματικότητα, που ερχόταν στόμα με στόμα, γενιά τη γενιά.
      Σε όλους τους αιώνες και τους γεωγραφικούς τόπους.
      Η απώλεια αυτής της ελληνικότητας ήταν η πραγματική καταστροφή.

      Δεν ξεκινάνε όλα από την τσέπη και καταλήγουν στο στομάχι, οι οι ταξικές μόνο αναλύσεις έχουν ελλιπή ανάλυση..

  43. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 01/09/2012 13:20:42

    + 1000000

  44. δημης avatar
    δημης 01/09/2012 13:27:07

    "Πρεσβεύουμε μια αρχή : για ό,τι σε βρίσκει, κοιτάξου στον καθρέφτη"++++++++

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο...ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ;;;;;;;;;;

    Π.Χ ΑΝ Ο...ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η...ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ;;;;;;;

    -ΑΝ ΕΛΕΓΧΩ ΤΟ INPUT ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΩ ΚΑΙ ΤΟ...OUTPUT ;;;;;;;;;;;;

  45. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 01/09/2012 13:54:38

    Eχουν επιστρέψει βουλευτές Υπουργοί κα δημοσιογράφοι κατάμαυροι από τι παραλίες και τα νησιά. Εμείς βλέπουμε τη θάλασσα πλέον με το μακαρόνι.

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ Πηνελόπη 01/09/2012 22:32:21

      Αχ, βρε, Πηνελόπη!

      Καλλίτερα να μην ήσουν/είμαστε τόσο παρατηρητική/οί...
      Πίκρα, μοναξιά και σιωπή...

  46. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 01/09/2012 14:32:56

    οχι μονο με εργα πασοκ

  47. kat avatar
    kat 01/09/2012 15:01:00

    Eτσι ακριβώς

  48. Enzo avatar
    Enzo 01/09/2012 15:29:20

    Αφού μέχρι και οι ένστολοι εκραξαν τους πολιτικούς φανταστείτε τι έρχεται .

  49. rally monkey avatar
    rally monkey 01/09/2012 16:12:27

    για να ειμαστε ακριβεις (μιας και αναφερθηκαν τιμες) - στο εν λογω ξενοδοχειο στη χωρα, 400 ευρω τη βραδιά εχει το φθηνοτερο, οι σουιτες ειναι πανω απο 1000αρικο.

  50. xp avatar
    xp 01/09/2012 17:56:18

    Η γεωγραφική θέση της χώρας και η μορφολογία της προσδιόρισαν και τα οικονομικά της στοιχεία.Ειναι ένα πολύτιμο κομμάτι γης αλλά με μειωμένους φυσικούς πόρους.Αυτη η θέση για να ανήκει σε κάποιο στρατόπεδο πρέπει ο πολιτικός της κόσμος να ελέγχεται από τις εκάστοτε Μ.Δυνάμεις.Αυτοί κυρίως -οι πολιτικοί- είναι και οι αναγκαίοι μεσολαβητές! Και δημιούργησαν ένα κλειστό σύστημα με πολλά προνόμια.Συμφωνώ με το άρθρο.Απλά και η αποτυχία των πολιτικών σημερα έχει την ρίζα της εκεί . Η Μερκελ σαν Μ.Δύναμη παίζει με το θυμα της (όπως η γάτα με τα έντομα) αλλά ο Ελληνας Πολιτικός φοβάται.Τι φοβάται? Οτι σε μια συγκρουση θα αλλάξει το κλειστό πολιτικό τοπίο.Προτιμά να "κάνει ότι του λένε" για να συνεχίσει αυτός και τα παιδιά του να απολαμβάνουν προνόμια.Ετσι στο μπραν ντε φερ εγκαταλείπει ,χωρίος καμιά προσπάθεια.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ xp 02/09/2012 02:04:31

      Έτσι ακριβώς αλλά τώρα κανείς δεν μπορεί να μιλήσει για μειωμένους φυσικούς πόρους όταν υπάρχουν ορυκτά.
      Και δεν εννοώ τους πολυσυζητημενους υδρογονάνθρακες , αλλά π.χ. το χρυσό που δίνεται για εκμετάλλευση στους ξένους.
      Ή τους ανθρώπινους πόρους, "τα καλύτερα μυαλά της Ευρώπης" που στελεχώνουν ερευνητικά εργαστήρια πολυεθνικών και ξένων πανεπιστημίων αλλά δεν προσφέρουν τίποτα στην πατριδα τους.

  51. Λακμος avatar
    Λακμος 01/09/2012 18:20:54

    Σημερα οι οροι "αριστερα" και "δεξια", "αστικη ταξη" και "εργατικη ταξη" εχουν σχετικη σημασια. Στην Ελλαδα του σημερα, ποιος ειναι αστος και ποιος ειναι προλεταριος; Και ποσοι αστοι και μικροαστοι γιναν σε μια νυχτα κατι λιγωτερο απο προλεταριοι; Σημερα σημασια εχουν οι οροι "πατριωτης" και "διεθνιστης" - οπαδος της "ανοικτης κοινωνιας" . Η τυχη της Ελλαδος θα κριθει απο το ποιος θα επικρατησει, οι πατριωτες η οι διεθνιστες; Υπενθυμιζω οτι διεθνιστες υπαρχουν πολλοι και μεσα στη ΝΔ και μεταξυ των αρθρογραφων και αναγνωστων της παλαι ποτε Καθημερινης.

  52. βαγόνι avatar
    βαγόνι 01/09/2012 19:55:53

    Μπορούμε σε πολλά να συμφωνήσουμε και σε άλλα να
    διατηρήσουμε την άποψη μας....πολύ θεμιτό!
    Στην συγκυρία αυτή, η χώρα έχει ανάγκη απο
    ριζοσπαστικές τομές χωρίς να απωλέσει μια στοιχειώδη
    θεσμική και δημοκρατική θωράκιση....αυτό είναι
    δύσκολο και για έναν ακόμη,κοντά σε τόσους άλλους.
    λόγο:δεν είμαστε προετοιμασμένοι για δυό καρπούζια
    σ'ενα χέρι και επειδή μάθαμε να τεντώνουμε το σχοινί
    ανέξοδα,μπορεί να τρέχουμε και να μήν φτάνουμε....εδώ,
    θέλει κάποια υψηλη τεχνική...η ελληνική "ευπορία", απο
    τη βαστηγμένη μεσαία τάξη και άνω είναι για κλάματα
    και κάπως πρέπει να πληρώσουν...εδώ σε θέλω: πως τους
    βάζει κανείς στο χέρι;...για τα υπόλοιπα,που δεν είναι
    λίγα, ίσως μας δώσει ο ιστορικός χρόνος άλλη μιά ευκαιρία! Χαιρετώ.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ βαγόνι 01/09/2012 20:40:47

      ωραια τα λες.. αλλα αν δεν πληρωσει 'η ελληνική “ευπορία”' -αμεσα- το σιγουρο ειναι πως δεν θα υπαρξει αρκετος 'ιστορικος χρονος' ..

      για το πως τους βαζει στο χερι (που ειναι και το μονο θεμα προς συζητηση πλεον, ολα τα υπολοια εχουν αναλυθει επαρκως...) δεν νομιζω οτι πρεπει να επανεφευρει καποιος τον τροχο ..
      η επιβολη των νομων ενιοτε απαιτει χρηση βιας ..

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ rally monkey 01/09/2012 23:47:18

        Δεν διαφωνώ για την έπιβολή του νόμου...
        δεν φτάνει όμως, πολύ χρήμα έχει φύγει
        έξω και η επανάκαμψη είναι σύνθετη υπόθεση.

  53. Δικερως avatar
    Δικερως 01/09/2012 20:00:30

    Δεν υπηρξε ποτε Εθνικη αστικη ταξη στην Πατριδα μας.
    Εκει εντοπιζονται,ιστορικα,και ολες οι μετεπειτα κοινωνικες ανωμαλιες.
    "Σε καμιά στιγμή της η νεοελληνική πραγματικότητα δεν διαμορφώθηκε αποκλειστικά, καθοριστικά και τελεσίδικα από μια κοινωνική τάξη. H «αστική τάξη» δεν συγκέντρωνε ποτέ τα ειδοποιά γνωρίσματα της αστικής τάξης με τη δυτική έννοια / ενσάρκωνε με διαφορετικά τμήματά της άλλοτε άλλα γνωρίσματα του αστικού ήθους και έθους, ποτέ ταυτόχρονα και όλα / ποτέ δεν κατάφερε να δημιουργήσει γηγενή και αυτοτελή αστικό πολιτισμό.
    Ο όρος διαδόθηκε στα πλαίσια των αναλύσεων της τοτινής ελληνικής κοινωνίας από μετριοπαθείς ή ακραίους ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ κοινωνιολόγους και δημοσιολόγους.
    Υποδήλωνε μια άμεση ή έμμεση πολεμική / εισάγεται ως ο μεγάλος αντίμαχος της ανερχόμενης εργατικής τάξης. Επιπλέον, ο όρος χρησιμοποιήθηκε από τους δυτικούς κοινωνιολόγους στις αναλύσεις τους για τις μη αναπτυγμένες χώρες, της Ελλάδας συμπεριλαμβανομένης, με ένα ιδιαίτερο σκεπτικό.
    Στην Ευρώπη υπήρξε ο αντίπαλος της αριστοκρατίας και της κληρικοκρατίας, ο φορέας μιας νέας θετικής αντίληψης για την οργάνωση της ζωής και μιας ρωμαλέας νέας κοσμοθεωρίας. Επειδή στην Ελλάδα δεν βρέθηκε αστική τάξη να παίξει τέτοιο ρόλο, δεν βρέθηκαν ούτε και λογοτέχνες ή ιστορικοί για να την υμνήσουν."

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Δικερως 02/09/2012 21:14:40

      Κονδύλης. Διαχρονικός και καίριος. Έφυγε νωρίς.

  54. Λακμος avatar
    Λακμος 01/09/2012 21:51:25

    Η βασικη διαφορα ειναι οτι στις ευρωπαïκες χωρες η αστικη ταξη διαμορφωθηκε με και απο τις αποικιες ενω, την ιδια εποχη, η Ελλαδα ηταν η ιδια ενα ειδος αποικιας των Τουρκων. Βεβαιως και υπηρξαν και υπαρχουν αστοι λογοτεχνες. Ο Σεφερης, ο Ελυτης, ο Παλαμας, ο Μυριβηλης, ο Βενεζης και τοσοι αλλοι ηταν τελειως bourgeois. Και τα μυθιστορηματα του Καραγατση; Δεν ηταν απολυτα αστικα; Ο "Κιτρινος Φακελλος"; Ο "Γιουγκερμαν" που περιγραφει την μεταμορφωση ενος Ρωσοφινλανδου αριστοκρατη σε Ελληνα μικροαστο και κατοπιν μεγαλοαστο;

  55. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 02/09/2012 10:43:41

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί περιμένετε σωτηρία από την"αστική τάξη" αν υπάρχει δηλαδή. Τί είναι οι αστοί τίποτε συνειδητοποιημένοι πατριώτες με κοινωνική συνοχή και οργανωμένη δομή; Kεφαλαιοκράτες με στενή οικογενιακή ωφελιμιστική λογική και συμφέροντα οικονομικά είναι. Δεν θυσιάζουν ούτε μισό ευρό για άλλους σκοπούς ξένους από το ίδιον όφελος, είναι το ίδιο συνένοχοι με το πολιτικό και το κρατικιστικό κατεστημένο. Αν σας έπιασε δε καμία νοσταλγία για τον Ζάπα, τον Αβέρωφ, τον Συγγρό κλπ. Μην κάτετε όνειρα οι σημερινοί ούτε κλήση στην τροχαία δεν πληρώνουν.

  56. yannidakis avatar
    yannidakis 02/09/2012 15:50:11

    "βράβευση τσι μέρας" για το Σάββατο σύμφωνα με την ομώνυμη ενότητα του yannidakis, η παρούσα καταχώρηση του ιστολογίου.
    Το ιστολόγιο είναι πλέον υποψήφιο για την μηνιαία βράβευση "ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΗΝΑ".

    Καληνωρίσματα :[