#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 02:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η οργή έξω από την Βουλή




Δεκάδες χιλιάδες πολίτες συγκεντρώθηκαν και χθες στο κέντρο της Αθήνας. Λίγο μετά τις 8 το βράδυ, η διαδήλωση των Αγανακτισμένων στο Σύνταγμα έγινε ένα με την εκδήλωση κατά του μνημονίου του Μίκη Θεοδωράκη που πραγματοποιήθηκε στα Προπύλαια και ακολούθησε ο ειρηνικός αποκλεισμός της Βπυλής.

Οι Αγανακτισμένοι συνεχίζουν λοιπόν να αυξάνουν και να πληθύνονται, επειδή δεν κατεβαίνει ο ίδιος ο κόσμος κάθε ημέρα, μην ακούτε τις στατιστικές των ΜΜΕ.  Και είναι  ο λαός αυτός που κατεβαίνει πλέον στους δρόμους, όχι τα διάφορα "συστηματάκια" και οργανωσούλες που στήνονται σε αυτές τις περιπτώσεις, ή σπεύδουν να τις εκμεταλλευτούν. Και επειδή διάφοροι επιχειρούν να στρέψουν την αγανάκτηση όπου τους συμφέρει (όπως οι μεγαλοδημοσιογράφοι που προβάλλουν από τα κανάλια τους ότι αυτό που τάχα κυριαρχεί είναι το σύνθημα "όλοι ίδιοι είναι") τους λέμε να κατέβουν να δουν τι κόσμος πάει στις συγκεντρώσεις και τι αισθάνεται. Και να μην κρίνουν όπως τους συμφέρει επειδή για μια ακόμα φορά θα βρεθούν προ εκπλήξεων.

Το άλλο μεγάλο συμπέρασμα από αυτά που έγιναν χθες έξω από την Βουλή είναι ότι αυτή βρίσκεται πλέον σε προφανή δυσαρμονία με το λαϊκό αίσθημα (ό,τι κι αν σημαίνει και συνεπάγεται αυτό). Οι ένοικοί της (εκλεγμένοι και μη) ζουν στην κοσμάρα τους και δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται στους δρόμους, στην κοινωνία. Είναι αδιανόητο το γεγονός ότι ορισμένοι βουλευτές δεν αποχωρίστηκαν τα αυτοκινητάκια τους και προτίμησαν να περάσουν ανάμεσα στο οργισμένο πλήθος που τους γιούχαρε. Ενώ άλλοι, διέφευγαν μέσα στο σκοτάδι από τον Εθνικό Κήπο και έστελναν τα αυτοκίνητα με τους οδηγούς τους να τους παραλάβουν. Έτσι ο κόσμος γιούχαρε αδιακρίτως βουλευτές και υπαλλήλους, μπροστά στους "διακριτικούς" είναι αλήθεια αστυνομικούς που στην κυριολεξία τα είχαν παίξει. Και έδιναν την εντύπωση ότι ήταν έτοιμοι να ... πετάξουν τις στολές τους. Να χρωστάνε χάρη ορισμένοι εθνοπατέρες που χάρις στην ψυχραιμία ορισμένων ...παλαιότερων από όσους βρεθήκαμε εκεί και το ρίξαμε στο χαβαλέ, αποφεύχθηκαν χειρότερες εξελίξεις.

Αυτά όσον αφορά το ρεπορτάζ. Επί της ουσίας τώρα:



Να λοιπόν που, από εκεί που δεν κουνιόταν φύλλο, φτάσαμε πολύ γρήγορα ως εδώ. Το κίνημα των «Αγανακτισμένων» που μέχρι χθες το βράδυ οι πολιτικοί το έβλεπαν με ψεύτικη συμπάθεια, με χλευασμό άλλοι και με περιέργεια κάποιοι, έκανε την κίνησή του.

Ο αποκλεισμός για πολύ ώρα της Βουλής και η ομηρεία βουλευτών κι όχι μόνο, είναι το πρώτο βήμα για τη μεγάλη κοινωνική αλλαγή που έρχεται και πρέπει να γίνει.

Μετά τα χθεσινά γεγονότα, η Ελλάδα δεν θα είναι ποτέ όπως πριν, κι αυτό το λέμε μετά λόγου γνώσεως, αν και δεν υπήρξαν επεισόδια, αλλά "μόνο" χλεύη. Όταν όμως ακούς φοβισμένους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να λένε μέσα στη Βουλή ότι μόνο τα τανκς της Χούντας είχαν καταφέρει να περικυκλώσουν έτσι το Κοινοβούλιο, τότε η κατάσταση είναι σίγουρα πρωτόγνωρη. Κι όταν βλέπεις συναδέλφους τους να φεύγουν σαν κλέφτες από τον κήπο του Ζαππείου, τότε ....

Είναι σαφέστατα επικίνδυνο για τη δημοκρατία να ξεφεύγουν οι καταστάσεις. Ούτε μας άρεσαν χθες εκεί τα "χοντρά" γιούχα και τις ύβρεις που ακούγονταν από ορισμένους (οι περισσότεροι έκαναν πλάκα). Όμως, όταν κάποιος δεν έχει να φάει, να μεγαλώσει τα παιδιά του, να πληρώσει το νοίκι του, δεν μπορείς να τον σταματήσεις. Ούτε φυσικά να τον κατηγορήσεις ότι είναι «ακροδεξιός της Χρυσής Αυγής» όπως έλεγαν κάποιοι πολιορκημένοι βουλευτές.

Δεν είμαστε της άποψης ότι "πρέπει να καεί το μπουρδέλο η Βουλή", ούτε να κρεμαστούν οι πολιτικοί. Ούτε καν οι μούντζες δεν είναι της αισθητικής μας. Όμως ακούστε έναν ... παλιό των διαδηλώσεων: Όταν από τη σφιγμένη γροθιά των πρώτων χρόνων της μεταπολίτευσης φτάνουμε στη μούντζα, σίγουρα αυτό δεν είναι καθόλου καλό σημάδι.

Το βασικότερο "βουβό" αίτημα των χιλιάδων «Αγανακτισμένων» είναι να δουν φως στο τούνελ, να αποκτήσουν κάποια ελπίδα. O κ. Παπανδρέου και η κυβέρνησή του δεν μπορούν πλέον να αντιμετωπίσουν την κατάσταση και πρέπει να πάνε σπίτια τους. Έρχεται η ώρα των μεγάλων ανατροπών. Μόνο όσοι το αντιληφθούν αυτό θα παραμείνουν στο τρένο της Ιστορίας. Οι άλλοι θα κατέβουν.

Αριστερός Ψάλτης  - FactorX

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 02:21:13

    Πολύ καλή ανάρτηση.

  2. kapoios avatar
    kapoios 01/06/2011 02:26:21

    Mια μονο παρατηρησουλα, στο κατα τ' άλλα πολυ καλο κειμενο.
    Θεωρω οτι αν ξεμυτισουν οι μεγαλοδημοσιογραφοι στο Συνταγμα, ο κοσμος δεν θα περιοριστει σε γιουχα αλλά θα φανε πολυ ξυλο.

    Και σε μερικους τους αξιζει και με το παραπανω...

    • Cal avatar
      Cal @ kapoios 01/06/2011 10:20:07

      Χαχαχαχα! Σωστός! Και χτες άκουσα το Μπάμπη να λέει στο σκάι ότι κατέβηκε στο σύνταγμα να μαζέψει τις κόρες του. και τον πιστέψαμε!

      • effie B. avatar
        effie B. @ Cal 01/06/2011 12:18:18

        τουναντιον, αν συνεβη, την αντιδραση των νεαρων κοριτσιων την βρισκω απολυτα υγιη!!!

        • Cal avatar
          Cal @ effie B. 01/06/2011 14:57:29

          Των νεαρών κοριτσιών ναι! Των διαδηλωτών μόλις έβλεπαν το φερέφωνο Μπάμπη Παπαδμητρίου όμως?

  3. captain avatar
    captain 01/06/2011 02:30:06

    Πρώτη φορά είδα τόσους αστυνομικούς και ειδικές δυνάμεις της αστυνομιας όσες σήμερα το βράδυ στη βουλή: όταν μια πολιτική τάξη χρειάζεται τόσο στρατό για να σταθεί βράσε όρυζα, είναι τελειωμένη.
    Οι επαγγελματίες διαμαρτυρόμενοι του κυρίου Τσίπρα το ‘καναν το θαύμα τους: έχουν καταλάβει την πλατεία με τις σκηνές τους κι αρχίζουν να διαβρώνουν (όσο μπορούν) τη διαμαρτυρία.

    • kostas avatar
      kostas @ captain 01/06/2011 13:02:43

      kai st iraklio paidia mia apta idia! oi epaggelmaties diadilosakides ton upireton ton systymatos(tsipra,kke k sia) exoun eisxorisei k akoume t idia k idiao kosmos psiloapogoiteytike tis teleytaies meres

  4. nikos avatar
    nikos 01/06/2011 02:33:10

    katevaste tin tremi sto syntagma

  5. Jasmine avatar
    Jasmine 01/06/2011 02:39:15

    φαντάζεστε τί θα γινόταν αν ξαφνικά μερικές εκατοντάδες αρχίζανε - με τρόπο αιφνιδιαστικό -να κατευθύνονται τροχάδην προς τη βουλή αλαλάζοντας ''Ε Ρ- Χ Ο Μ Α Σ Τ ΕΕ'';;;
    Κάτι μου λέει ότι οι ξένοι ειναι πιο ''χέστηδες'' από το ''δικό'' μας σάπιο πολιτικο/κρατικοδίαιτο/μιντιακό προσωπικό. Νομίζω ότι μόνο αυτοι, όπως έφεραν τον προδοταρο έτσι μπορούν και να τον αποσύρουν έγκαιρα πριν χαθεί ο έλεγχος. ο ΓΑΠακης είναι τόσο νάρκισσος που δεν υπάρχει περίπτωση να τον ξεφορτωθούμε χωρις να το πληρώσουμε με αίμα.

  6. jkr avatar
    jkr 01/06/2011 02:39:42

    "Το βασικότερο “βουβό” αίτημα των χιλιάδων «Αγανακτισμένων» είναι να δουν φως στο τούνελ, να αποκτήσουν κάποια ελπίδα. O κ. Παπανδρέου και η κυβέρνησή του δεν μπορούν πλέον να αντιμετωπίσουν την κατάσταση και πρέπει να πάνε σπίτια τους. Έρχεται η ώρα των μεγάλων ανατροπών. Μόνο όσοι το αντιληφθούν αυτό θα παραμείνουν στο τρένο της Ιστορίας. Οι άλλοι θα κατέβουν."
    Έτσι, ακριβώς αδέλφια. Ζούμε όντως ιστορικές στιγμές και κάποιοι πρέπει να διαλέξουν ποιους θα αφήσουν, με ποιους θα πάνε...είναι σύντομο το ταξίδι της ζωής...κι ο Εφιάλτης ζει αιώνια...

  7. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/06/2011 02:50:41

    Συγγνώμη μα άν δεν είναι της αισθητική σας η μούτζα (και πολύ καλά κάνετε, προσωπική επιλογή), σκεφτείτε οτι με προσευχές και καντήλια και θυμιατά δεν αλλάζει πιά τίποτε.
    Η συντριπτική πλειοψηφία όσων είναι η πέρασαν παλιότερα απο το κυνοβούλιο ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ την χώρα.
    Είτε κλέβωντας ΑΜΕΣΑ, είτε αφου το αντιλαμβανόντουσαν οτι το έκανε άλλος απο το "συνάφι" τους κάνανε οτι δεν βλέπανε η στη χειρότερη στήνανε μια εξεταστική μέχρι να παραγραφεί εκ του ασφαλούς το αδίκημα.
    Με λίγα λογια, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ο φόβος του λαού, μόνο ο φόβος του πολιτικού κόστους, δηλαδή του χάσιμου ψήφων αν πέρνανε τις σωστές αποφάσεις.

    Οπότε, τώρα πιά πρέπει να γινει κατανοητό οτι ο κόσμος ο απλός μπορεί να μη πολύ μιλάει, να μη σπάει βιτρίνες, να βαριέται ακόμα ακόμα και να πάει να ψηφίσει καμιά φορά (λάθος), άλλα άπαξ και του γυρίσει το μάτι...

    Επέλεξε η ελίτ της Ελλάδος εδώ και 35+ χρόνια να τεντώνει το σχοινί, πνίγωντας την ιδιωτική επενδυτική πρωτοβουλία, γιγαντώνοντας το σιχαμερό τέρας της γραφειοκρατείας και δημιούργησε το κατασκεύασμα που πίστεψε οτι θα την κάνει κυρίαρχη επάνω στον απλό Έλληνα πολίτη.

    Μάλλον το τέντωσε το σκοινί πολύ περισσότερο απο τις οποιεσδήποτε αντοχές του.
    Τώρα πρέπει να δεχτεί τις συνέπειες, οι οποίες θα είναι πολύ έντονα εκφρασμένες, απο ένα λαό που έκανε ιώβειο καρτερία σε πολλά θέματα εκτός απο το χρέος.

  8. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/06/2011 02:53:03

    :D

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/06/2011 02:56:03

    ΓΑΠ έλα στο λαό σου..

  10. Μάρκος avatar
    Μάρκος 01/06/2011 02:58:20

    Ναι αλλά παρά τη μεγάλη αστυνομική δύναμη, προφανώς κάποιοι από αυτούς...συμμετείχαν στη συγκέντρωση. Εδώ τα ΜΑΤ χτυπάνε και ΑμεΑ υπό άλλες συνθήκες, και τώρα μόνο που δεν βοήθησαν τους διαδηλωτές;-)

  11. σωτηρης avatar
    σωτηρης 01/06/2011 03:02:04

    Ξεβρακωμα πουπουλα και πίσσα

  12. dima avatar
    dima 01/06/2011 03:10:07

    αν αρχισουν τα επεισοδια, σκεφτειτε οτι θα ειναι πρωτης ταξης ευκαρια για την κυβερνηση να βαλει τα ΜΑΤ να διαλυσουν συγκεντρωσεις και ο κοσμος που για πρωτη φορα κατεβηκε στο δρομο, να γυρισει σπιτι του.
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!

    • factorx avatar
      factorx @ dima 01/06/2011 03:56:44

      Έτσι, αλλά που να το καταλάβουν μερικοί

    • Y. avatar
      Y. @ dima 01/06/2011 09:18:53

      Απλά, να μη γίνουν επισόδια

  13. env avatar
    env 01/06/2011 03:23:29

    Η αμεσοδημοκρατια της συνελευσης στην πλατεια Συνταγματος είναι συγκινητικη. Μια ζωσα αναπαρασταση της εκκλησιας του Δημου. Οι πολιτες που διαμαρτηρονται περα απο καθε επιμέρους διαφορα που έχουν (ταξικη, ιδεολογικη , ηλικιακη κ.α) Συμφωνουν πως δεν μπορει κανεις να ξεπουλησει την χωρα και τις ζωες τους. Δεν μπορει και δεν νομιμοποιειται κανεις να λαμβανει αποφασεις που εξαθλιώνουν το βιωτικο τους επιπεδο, προσβαλουν την εθνικη και προσωπικη τους αξιοπρεπεια και υποθηκεύουν το μέλλον των παιδιων τους σε τραπεζες, και πολυεθνικες εταιριες.
    Μολονοτι αριστερος δεν παυω να ειμαι Ελληνας περιφανος για τους αγωνες και το αιμα και τα κατορθωματα των παπουδων μου και των προγονων μου.
    Αυτες τις μερες γυροφερνει στο μυαλο μου αναμεσα στα αλλα και ο παιανας των αθηναιων στην Ναυμαχια της Σαλαμινας...
    "Ὦ παῖδες Ἑλλήνων ἴτε,
    ἐλευθεροῦτε πατρίδ', ἐλευθεροῦτε δὲ
    παῖδας, γυναῖκας, θεῶν τέ πατρῴων ἕδη,
    θήκας τε προγόνων:
    νῦν ὑπὲρ πάντων ἀγών.

    Εμπρός, γιοί των Ελλήνων,
    Ελευθερώστε τη πατρίδα,
    Ελευθερώστε τα παιδιά σας, τις γυναίκες σας,
    Τους βωμούς των θεών των πατέρων σας
    Και τους τάφους των προγόνων σας:
    Τώρα είναι η μάχη για τα πάντα. "
    Αυτος ο λαος εχει μαθει και γνωριζει αριστα να μαχεται και να παλευει για τα υψηλοτερα ιδανικα. Δεν θα σκυψει το κεφαλι του σε κανενα, να ειναι σιγουροι πως οι πολιτες στους δρομους ειναι αποφασισμενοι....πολυ αποφασισμενοι!!

    • Y. avatar
      Y. @ env 01/06/2011 09:20:10

      Επίκαιρο, όσο ποτέ

    • co avatar
      co @ env 01/06/2011 10:07:51

      η συνελευση ειναι προβληματικη αλλα εχει (ακομα) κατι μαγικο.

      α και πασχει απο "μεταναστολαγνεια"

      λενε μεταναααστηηηςςς και νομιζεις οτι εκφερουν το κρυφο ονομα του θεου
      δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρουν συνκοινωνους τους ανθρωπους (περα απο τον αυτονοητο ανθρωπινο σεβασμο) που κατεβηκαν απο ενα αεροπλανο Αθηνα και ξαφνικα εχουμε περισσοτερες υποχρεωσεις απεναντι τους απο οτι αυτοι εμας.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ co 01/06/2011 11:52:07

        Αυτή η εξιδανίκευση των λαθρομεταναστών, πολλοί από τους οποίους έδωσαν χιλιάδες σε δουλέμπορους για να έρθουν εδώ, επειδή προφανώς ήξεραν ότι εδώ θα τα έβγαζαν και με το παραπάνω, με κάθε είδους "δουλειές" και δουλειές, είναι το μεγάλο πρόβλημα της σύγχρονης Αριστεράς και δείχνει πόση αποκομμένη από το κοινό αίσθημα είναι και πόσο μακριά από την κοινή λογική.
        Αν αυτές οι "συνελεύσεις" είναι άμεση δημοκρατία, τότε να ρωτήσω αν μπορώ εγώ να πάω και να ζητήσω οι λαθρομετανάστες να μπουν σε διαδικασία απέλασης, δηλαδή να ζητήσω απλώς την εφαρμογή του νόμου.
        Μπορώ να το κάνω ή θα κινδυνεύσει η σωματική μου ακεραιότητα;
        Και πώς γίνεται αυτές οι "συνελεύσεις"(γνωστή φάμπρικα της Αριστεράς) να είναι αντιπροσωπευτικές της κοινής γνώμης, όταν η κοινή γνώμη σε ποσοστά 80% ή και παραπάνω ζητά απελάσεις;
        Άρα, έχουμε επανάληψη του φαινομένου της επιβολής μειοψηφικών γνωμών μέσω μεθοδεύσεων ή και βίας.
        Η παλιά δοκιμασμένη συνταγή των "επαγγελματιών επαναστατών" της Αριστεράς...

  14. factorx avatar
    factorx 01/06/2011 03:37:51

    με συγχωρείς κι εμένα , αλλά μην σκίσεις κανένα καλσόν. Και διάβασε καλά τι γράφω

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ factorx 01/06/2011 04:27:49

      Δεν φοράω καλτσόν :D
      το διάβασα όλο.

  15. Ignoramus avatar
    Ignoramus 01/06/2011 05:12:11

    "Αυτοί που ρίχνουν την ψήφο τους δεν είναι αυτοί που αποφασίζουν.
    Αποφασίζουν αυτοί που μετράνε τις ψήφους"
    Τρισμέγιστος Στάλιν.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ignoramus 01/06/2011 09:57:53

      It's the counters that count!

    • parsifal avatar
      parsifal @ Ignoramus 01/06/2011 12:02:33

      +1000 ! Παμμέγιστος ! Αλλά που να καταλάβουν οι "αμεσοδημοκράτες"...

  16. periklis avatar
    periklis 01/06/2011 08:06:09

    Εχει κανεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια φαεινη ιδεα για το πως θα αποδομηθει το συνθημα "ολοι ιδιοι ειναι " (ακομα και ο Παπαδοπουλος δεν ηταν καθολου ιδιοις με το χουντικο τερας Ιωαννιδη ) . εΠΕΙΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙς καποια ιδεα για το πως ολοι Αγανακτισμενοι θα βοηθησουν καποτε το Σαμαρα ???? αλλιοως ΠΟΛΥΘ΅Λογος για το τιποτα !! Εγω με τη ταπινοτατη μου γνωμη φοβαμαι οτι θα διαλυθουν και τα 2 μεγαλα κομματα και αυτο θα ειναι πραγματι Ατυχια για τον Αντωνη, που μπορεινα προσεφερει πολλα , εδικα αυτο το καιρο !!

  17. STATHIS avatar
    STATHIS 01/06/2011 08:07:56

    Λόγω της απόφασης μου να μη σας "παρεμβάλω" με τη "ξένη" παρουσία μου , θα μείνω σ'ένα σημείο του σχολιασμού σας που , κατ'εμέ δεν το αντιμετωπίζετε με κριτήριο "πραγματικότητας" ....... το σημείο: "Είναι σαφέστατα επικίνδυνο για τη δημοκρατία να ξεφεύγουν οι καταστάσεις" ΛΟΙΠΟΝ (Κυρίες & Κύριοι) ΟΧΙ δεν είναι επικινδυνο για τη Δημοκρατία να ξεφύγει η "ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" , ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ είναι να μείνει σε επίπεδο "ειρινικής" συνάθρησης και να μη δώσει τελικά ΤΗ ΔΙΕΞΟΔΟ προς τη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ την "από το Λαό Για το Λαό" .Το σύστημα "Δημοκρατίας" που δημιουργήθηκε (κρυφίως & στη πλάτη του Λαού) είναι βέβαιο πως δε θα παραιτηθεί των "Δικαιωμάτων" του χωρίς Πραγματική Πίεση ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΡΗΝΙΚΗ .... ΟΥΤΕ ΜΟΝΟ (ΔΙΑ)ΛΕΚΤΙΚΗ ! Αν οι κοινωνικοπολιτικές αλλαγές μπορούσαν να προέλθουν με διάλογο ΤΟΤΕ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΒΙΑΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ & ΕΛΕΓΧΟΥ του συστήματος . Αν θέλουμε επιτέλους να έλθει πραγματική ΑΛΛΑΓΗ και να επικρατίση Η ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ αντί της καρικατούρας ΤΗΣ "ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗΣ" ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ που ζούμε , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΕΛΘΟΥΜΕ "ΠΑΝΤΟΣ ΜΕΣΟΥ" , ΑΛΛΟΙΩΣ ............... ΑΣ ΔΙΑΛΥΘΟΥΜΕ ΗΣΥΧΩΣ και ας αποδεχθούμε την ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΑ ΤΗΣ .!

    *ex mea sententia .

  18. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 01/06/2011 08:46:05

    Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για να γνωρίζει κανείς τι φέρνει η επόμενη μέρα, εκατοντάδες αγανακτισμένοι πολίτες απέκλεισαν χθες το ελληνικό κοινοβούλιο σε μια πρώτη προσπάθεια να διαδηλώσουν δυναμικά την αντίθεσή τους στη πολιτική του ΔΝΤ και του πρωθυπουργεύοντος Γ. Παπανδρέου.
    Είναι πλέον φανερό ακόμη και στους πιο δύσπιστους ότι το αίτημα για περισσότερη δημοκρατία,ομαλοποίηση της οικονομίας και βελτίωση της κοινωνικής ευημερίας είναι καθολικό.
    Τα όσα διαδραματίζονται σήμερα στις πλατείες της χώρας κατατάσσουν την παρούσα συγκυρία στις περιόδους που ιστορικά ονομάζονται περίοδοι έντονων ζυμώσεων και ριζικών ανακατατάξεων. Η ελληνική κοινωνία δεν ανέχεται πλέον και το δείχνει εμπράκτως μια μικρή ομάδα οικονομικών συμφερόντων να προσπαθεί αξιοποιώντας τις συνέπειες της κρίσης να υποτάξει τα άλλα μέρη της κοινωνίας για να διατηρήσει ή ακόμη και για να επαυξήσει τα προνομία της σε βάρος του φτωχού συνόλου.
    Την ίδια ώρα η κυβέρνηση , σαν να μην έχει συμβεί τίποτα όλες αυτές τις μέρες, σαν να μηνέρχονται τα χειρότερα, ετοιμάζεται να καταθέσει προς ψήφιση στην βουλή το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, ένα πρόγραμμα που όπως όλα τα στοιχεία λένε αναμένεται να ζητάει από τους πολίτες μεγάλες θυσίες μέχρι το 2015, χωρίς να εξασφαλίζει διέξοδο από την κρίση.
    Το ερώτημα λοιπόν εδώ είναι αν έχουμε το περιθώριο ως χώρα να περιμένουμε δύο-τρία χρόνια ή όσα χρόνια μας λένε οι ταλιμπάν της λιτότητας ότι απαιτούνται για να έχουμε αποτελέσματα,όταν μάλιστα στον ένα χρόνο εφαρμογής του μνημονίου η οικονομική πολιτική που ήρθε, όπως έλεγαν για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα που οι ίδιοι δημιούργησαν για να φέρουν το μνημόνιο και όσα συνεπάγονται (του μνημονίου) δημιουργεί νέα, μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που λύνει και ο ξύνει χρόνιες αδυναμίες της οικονομίας και του κράτους.
    Με αλλά λόγια, η κυβέρνηση βρισκεται στην αντίθετη κατεύθυνση από εκείνη που ορίζουν οι κοινωνικές ανάγκες,
    όπως όλα δείχνουν, αν συνεχίσει (η κυβέρνηση) να κοιτάζει αδιάφορα την κοινωνία, είναι σχεδόν σίγουρο ότι πολύ σύντομα θα μάθουν την ενδεκάτη εντολή

  19. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 01/06/2011 08:46:15

    Αριστερέ Ψάλτη και factorx, καλημέρα και καλό μήνα.
    Έχω μια ένσταση που αφορά το "ο Παπανδρέου και η κυβερνησή του να πάνε στα σπίτια τους". Απεναντίας πιστεύω ότι πρέπει να πάνε στη φυλακή, γιατί έφεραν τη χώρα στο χείλος του γκρεμού.

  20. Y. avatar
    Y. 01/06/2011 09:17:48

    Εδώ και τώρα. Ρ ι ζ ο σ π α σ τ ι κ ε ς α λ λ α γ έ ς, π α ν τ ο ύ. Στα κόμματα, στη Δικαιοσύνη, στη Διοίκηση, στην ενημέρωση, στο Σύνταγμα (..Πρόεδρε, μιλησες για ανατρεπτικές προτάσεις). Πάνω απ΄όλα όμως, στον ίδιο μας τον εαυτό
    Αν ξέρουμε να αγαπάμε αυτό που πατάμε, το τόπο που ζούμε, κυρίως όμως το περιβάλλον που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας. Και όποιος αγαπά τα παιδιά, γνωρίζει την αξία του σκοπού
    (..και καλό μήνα σε όλους. Είθε ο Ιούνιος, να είναι απελευθερωτικός)

  21. Ήρεμος avatar
    Ήρεμος 01/06/2011 09:21:36

    Πάντως με τη συνέλευση της πλατείας, χρειάζεται προσοχή, γιατί αρχίζουν και διεισδύουν προβοκατόρικα στοιχεία ("αναρχικοί" αυτοαποκαλούνται). Θα πρέπει να είμαστε ψιλιασμένοι με κάποια πράγματα που λέγονται και ψηφίζονται.

  22. player avatar
    player 01/06/2011 09:22:08

    ΑΦΟΥ ΟΙ ΕΝΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ
    ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥΣ......
    ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑΝ
    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΟΣΜΟ.
    ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥ.
    ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ
    2011 ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΦΤΙΑΞΑΤΕ.

    • effie B. avatar
      effie B. @ player 01/06/2011 12:32:24

      !!!!!!!!!!!!!

  23. roadrunner avatar
    roadrunner 01/06/2011 09:32:32

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο το αντικείμενο της οργής των αγανακτισμένων είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ η Βουλή ;
    Υπήρχε καμία περίπτωση οι καρχαρίες-τρωκτικά της κυβέρνησης του ΓΑΠ (αλλά και οι προηγούμενοι, π.χ. Τσουκάτοι κτλ) να βρίσκονται μέσα στη Βουλή κοντά στα μεσάνυχτα ; Όλοι όσοι τον τελευταίο 1,5-2 χρόνια υπέγραψαν τις συμβάσεις προδοσίας της χώρας είναι κλεισμένοι στις γραφειάρες τους, ασφαλείς και πολύ μακριά από τη Βουλή, στα γραφεία των υπουργείων τους και όχι μόνο.

    Αμυδρά θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό, οι "ανοργάνωτοι αγανακτισμένοι!" , είχαν ξεκινήσει να πολιορκούν τις βίλλες των γνωστών πολιτικών-καταχραστών του δημοσίου και πρωταγωνιστών της πολιτικής σκηνής τα πρόσφατα χρόνια.

    Τους εξακριβωμένα "κλέφτες πολιτικούς" τους ξεχάσαμε ;
    Τους εξακριβωμένα εθνικούς μειοδότες , που υπέγραψαν τις συμβάσεις τις ντροπής τους αγνοούμε ;;

    Τους τσουβαλιάζουμε όλους μαζί, εθνικούς μειοδότες μαζί με ανεξάρτητους και μαχόμενους εκπροσώπους του κοινοβουλίου ; Γιατί υπάρχουν τέτοιοι και στη Ν.Δ., και στο Κ.Κ.Ε. , ίσως και στο ΣΥΡΙΖΑ.
    Για το ΠΑΣΟΚ, δεν το συζητώ, όσοι δεν έχουν ακόμη ανεξαρτητοποιηθεί , είναι συνένοχοι του ΓΑΠ.

    Ξαφνικά, τα τελευταία 3-4 βράδια όλοι οι βουλευτές, όλων των κομμάτων έχουν ίσα μερίδια ευθύνης ;
    Η πλήρης ισοπέδωση των πάντων είναι επικίνδυνη, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

    Πόσο μαγικά μέσα στο γενικό χαμό, "πνίγηκε" η πρόταση σχεδίου νόμου, που κατέθεσε η Ν.Δ. για το πόθεν έσχες των εμπλεκομένων στην διακυβέρνηση του τόπου τις τελευταίες δεκατίες και τη δήμευση των περιουσιών των αποδεδειγμένα καταχραστών ;

    Υπήρξαν και υπάρχουν βουλευτές που τίμησαν την ψήφο του λαού και εξακολουθούσαν να το πράττουν, υπάρχουν κραυγές αγωνίας που ακούγονται μέσα στο κοινοβούλιο που πρέπει να συνεχίσουν να ακούγονται.
    Αλλά νομίζω πως οι προπηλακισμοί και τα γιούχα, έτσι καθολικά σε όλους,
    μάλλον τις κραυγές αγωνίας των λίγων θα εμποδίσουν να ακούγονται.
    Μαζί με τα ξερά καίγονται και χλωρά, ειδικά αν καις τα ξερά ακριβώς επειδή σε ενοχλούν τα χλωρά...

    Ένας αγανακτισμένος με τους αγανακτισμένους

    • Pikis avatar
      Pikis @ roadrunner 01/06/2011 12:09:21

      Καλέ μου φίλε,
      οι βουλευτές όλοι είναι υπεύθυνοι για την κατάντια μας.
      1. Όταν μειώθηκαν οι μισθοί τους φρόντισαν να είναι μέλη σε ένα σωρό επιτροπές και κατέληξαν να παίρνουν περισσότερα από πριν.
      2. Κανένας δεν αντέδρασε όταν αυξήθηκαν οι "υπάλληλοι" της Βουλής χωρίς να υπάρχει λόγος.
      3. Κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε όταν οι περικοπές στους δημόσιους υπαλλήλους δεν άγγιξαν τα καλόπαιδα της Βουλής.
      4. Κανένας δεν αρνήθηκε τη βουλευτική MERCEDES.
      5. Κανένας δεν παραιτήθηκε όταν οι εξεταστική που συμμετείχε έβγαζε "αθώους" τους λήσταρχους πολιτικούς.
      6. Κανένας δεν έφερε ποτέ στοιχεία για τους κλέφτες συναδέλφους του.
      7. Κανένας δεν μας είπε που βρήκε τα λεφτά για την εκλογική του καμπάνια.

      Υπάρχουν και άλλα πολλά που δεν έκαναν.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Pikis 01/06/2011 13:12:01

        Αν είναι αλήθεια ότι οι βουλευτές ΟΛΟΙ είναι υπεύθυνοι για την κατάντια μας, άρα είναι ΚΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ που εσύ ψήφισες το 2009 φίλε PIKI τότε :

        Toν βουλευτή που εσύ ψήφισες και έκανε όλα τα παρακάτω, και τόλημησε να έρθει στην περιφέρειά σου, φρόντισες καιρό πριν, να τον βρεις και να του τα ψάλεις ;

        Προσωπικά, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν κάποιος βουλευτής αντέδρασε ή διαμαρτυρήθηκε για τη μισθολογική κατάσταση των υπαλλήλων της Βουλής. Ούτε και θεωρώ ότι το μισθολόγιο των υπαλλήλων της Βουλής θα λύσει το πρόβλημα χρέους της χώρας.

        Όσο για τα έξοδα κίνησης των βουλευτικών Mercedes , ναι επιβαρύνουν και ας τα περικόψουν, συμφωνώ, αλλά σε σχέση με το (ανενάως υπεριπτάμενο σε όλα τα μήκη και πλάτη της υδρογείου) πρωθυπουργικό ιδιωτικό αεροπλάνο είναι αστεία....


        Όσο για στοιχεία και καταγγελίες στη Βουλή, πρόσφατα
        έχει πέσει στην αντίληψή μου, ένας Πάνος Καμμένος , που έφερε στοιχεία για κάποια εταιρεία που φαίνεται να κερδοσκόπισε σε βάρος της χώρας από τον Οκτώβριο του 2009, με μεγαλοστελέχη κυβερνητικά να μπλέκονται έμμεσα. Το αν προσκόμισε επαρκείς αποδείξεις και πάλι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, ένας απλός πολίτης είμαι.
        Κάποιοι όμως κάνουν προσπάθεια να ξεκαθαρίσουν την ήρα από το σιτάρι, δεν σφυρίζουν άπαντες αδιάφορα.

        Έχει επίσης πέσει στην αντίληψή μου, ένα νομοσχέδιο της ΝΔ για δήμευση της περιουσίας των καταχραστών-(διαχειριστών της εξουσίας στην Ελλάδα) των τελευταίων δεκαετιών ;;; Άραγε θα επιδείξουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ το πνεύμα συναίνεσης που αποζητούν από την αντιπολίτευση, για να τιμωρηθούν οι ένοχοι και να αποζημιώσουν το ελληνικό κράτος που κατακλέψανε ;;;

        Ή μήπως αν δεν το ψηφίσουν, δεν είναι τελικά και οι 300 ίδιοι ;;;

  24. Kanaris avatar
    Kanaris 01/06/2011 09:49:21

    Καλό μήνα και συγχαρητήρια για το άρθρο.
    Είναι νομοτελειακά βέβαιο ότι το κίνημα στο Σύνταγμα δεν θα παραμείνει για πολύ ακόμα στατικό (γεωγραφικά, πολιτικά και κοινωνικά). ¨Όμως όσοι περισσότεροι συμμετέχουμε και ζυμωνόμαστε με τους ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ μας, τόσο ισορροπούνται δυναμικά οι διάφορες αυθόρμητες ή μη τάσεις. Αν τώρα αποτραβηχτούμε είτε γιατί φοβόμαστε τον καθ’ όλα πιθανό εκτροχιασμό του κινήματος, είτε γιατί τους απαξιώνουμε με βάση τις «ανώτερες αναλύσεις μας», τότε το χαρίζουμε στους «επαγγελματίες» της φυσικής βίας. Όσο ό απλός ΛΑΟΣ παραμένει μαζικά συμμέτοχος σε αυτές τις διαδικασίες, τόσο αυξάνεται ο πανικός των προδοτών που νιώθουν ότι δεν μπορούν πια να ξεγελάσουν κανένα, ενώ ταυτόχρονα δυσκολεύεται οποιαδήποτε προσπάθεια μετατροπής του κινήματος σε «πυροτέχνημα καταστροφής». Το σίγουρο είναι ότι ζούμε ιστορικές ημέρες, είτε σαν πρωταγωνιστές, είτε σαν «αφ’ υψηλού» αναλυτές, καθισμένοι τους καναπέδες μας.

  25. A.M. avatar
    A.M. 01/06/2011 09:49:23

    «Είναι σαφέστατα επικίνδυνο για τη δημοκρατία να ξεφεύγουν οι καταστάσεις.»

    Για την δημοκρατία είναι πράγματι επικίνδυνο το να ξεφεύγουν οι καταστάσεις.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωσή μας όμως δεν υπάρχει δημοκρατία.
    Την έχουν καταλύσει οι «300» βολευτές, όλοι μαζί χωρίς καμμία εξαίρεση.
    Ασυλία βουλευτών. ατιμωρησία, παρεμβάσεις στην δικαιοσύνη, ξεπούλημα της χώρας, παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας, ασυδοσία, αδιαφορία για τον λαό, παραβιάσεις εκ μέρους και των 300 βασικών συνταγματικών διατάξων, μετατροπή του Συντάγματος της Ελλάδος σε κουρελόχαρτο και όλα τα άλλα «επιτεύγματα» των 300 εδώ και 30 χρόνια.

    Οι καταστάσεις έχουν ΉΔΗ ξεφύγει!
    Και υπεύθυνοι είναι οι «300» της Βουλής, όλοι τους χωρίς καμμία απολύτως εξαίρεση, και με το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης να βαρύνει τα δύο κόμματα εξουσίας που κυβέρνησαν την χώρα μεταπολιτευτικά.

    Όταν λοιπόν οι καταστάσεις έχουν ξεφύγει εκ μέρους όσων θα έπρεπε να είναι οι θεματοφύλακες της δημοκρατίας και των θεσμών τότε το να ξεφύγουν οι καταστάσεις εκ μέρους του λαού δεν σημαίνει τίποτε λιγότερο από μια προσπάθεια του λαού να επαναφέρει την δημοκρατία και να προστατέψει το Σύνταγμα, κάτι που ο λαός όχι απλώς δικαιούται αλλά και ΥΠΟΧΡΕΟΎΤΑΙ να κάνει σύμφωνα με την ακροτελεύτια διάταξη του Συντάγματος της Ελλάδος.

    Η εκτροπή απ την γραμμή που έχουν χαράξει οι εκτραπέντες 300 της Βουλής είναι και νόμιμη και Συνταγματικά επιβαλλόμενη πράξη.
    Και όποιος δεν συμμετέχει σε αυτήν είναι συνένοχος στα εγκλήματα κατά της χώρας και κατά της ζωής των Ελλήνων του σήμερα και των επόμενων 5 δεκαετιών που διέπραξαν και διαπράττουν οι 300 του ευαγούς ιδρύματος της πλατείας Συντάγματος.

    Τι σύμπτωση ε;
    Στην πλατεία Συντάγματος οι 300 ξεφτύλισαν το Σύνταγμα της Ελλάδος.
    Στην πλατεία Συντάγματος ο λαός αγωνίζεται να προστατέψει το Σύνταγμα, έστω και ασυνειδητοποίητα.

  26. dacord avatar
    dacord 01/06/2011 09:51:29

    Δωστε το γαπα στο λαο.
    Επικαιρο,ε? Αν και νομιζω αν το ακουσει το γαπα θα πει σαν αλλη "αντουανεττα":
    Γιατι δεν με βλεπει στην τηλεοραση?

    Υ.Γ
    Εννοειται ΟΧΙ ΜΟΝΟ το γνωστο γαπα. Ολοκληρη την .."εταιρεια" πασοκ.
    (νευριαζω οταν χρησιμοποιω τοσες "κομψες εκφρασεις" για αυτο το θιασο!
    Εχω ΠΟΛΥ καλλιτερες αλλα τις κοβουν οι..ευγενεις!)..

  27. man8os avatar
    man8os 01/06/2011 10:07:34

    Η κατασταση εχει αρχισει να ξεφευγει. Υπευθυνη ειναι η κυβερνηση που δεν παραιτειται. Επισης μετα την ντριμπλα ΓΑΠ για συναινεση η αντιπολιτευση θα φανει ανευθυνη ζητωντας εκλογες. Μου φαινεται εντελως αδιεξοδη η κατασταση. Και οι αγανακτισμενοι ειναι ο αγνωστος Χ που και διδακτορικο του Χαρβαρντ να εχεις δεν ξερεις πως θα κινηθουν...

  28. χαρης avatar
    χαρης 01/06/2011 10:11:17

    μονο η χουντα εκλεισε την βουλη ετσι ελεγαν οι αλητες οι βουλευτες? σημερα ειναι κρισιμη μερα και να προσεξουμε για προβοκατσια το παρακρατος θα λαβει τα μετρα του μετα τα χθεσινα προσεκτικα αλλα παλι δυναμικα

    • Pikis avatar
      Pikis @ χαρης 01/06/2011 12:12:16

      Οι βουλευτές έπρεπε να πουν: "Μόνο η χούντα δεν χρεοκόπησε την Ελλάδα".
      Να σημειώσω ότι ήμουν φανατικός αντιχουντικός μέχρι πριν από 4 μήνες!!!

  29. rs avatar
    rs 01/06/2011 10:31:55

    Λοιπόν! Εκλογές τώρα! Με ότι και να σημαίνει αυτό. Δεν έχει σημασία αν θα τις ζητήσει η αντιπολίτευση, ή αν θα τις προκαλέσει η κυβέρρνηση. Σημασία έχει να "εκφραστεί" κάπως ο θυμός και η απόγνωση!
    Όλα τ΄άλλα είναι επικύνδυνα και ρέπουν προς τον λαϊκισμό και οδηγούνται σε αδιέξοδο ,το οποίο μπορεί να μην υφίσταται στα ..."πλαίσια" της δημοκρατίας, αλλά ας μου πεί κάποιος ποιό είναι το επόμενο βήμα.
    Ο προπηλακισμός -συλλήβδην- δεν είναι διέξοδος.
    Εάν τώρα οι εκλογές , ανοίξουν ένα γαϊτανάκι εκλογών και δεν ... και δεν ...
    Τί να πώ; Πάντως απο αναλύσεις πήξαμε!

  30. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/06/2011 10:33:57

    Το ότι ο πάγκαλος ανθρωπόμορφος χοίρος κυκλοφορεί ελεύθερος και μολύνει τον αέρα με τις δυσώδεις πολιτικές αναθυμιάσεις του.

    Το ότι ο κατσιασμένος ωραιοπαθής κυκλοφορεί ελεύθερος και κάνει πολυτελείς ανακαινίσεις σε πολυτελή κατοικία κάτω απ' την Ακρόπολη, αγορασμένη με αδιευκρίνιστα χρήματα.

    Το ότι ένας τυχάρπαστος γιάπης μισθοφόρος χειρίζεται τα εξωτερικά θέματα της χώρας, δηλαδή τη συλλογική μας ύπαρξη.

    Το ότι ένα τρωκτικό με μορφή νυφίτσας και ήθος οχιάς χειρίζεται την Οικονομία, δηλαδή την ατομική μας ύπαρξη, με δικαίωμα να υπογράφει ανεξέλεγκτα δεσμεύσεις για την κοινή περιουσία.

    ΑΥΤΑ είναι χούντα.

    Όχι ο αποκλεισμός της Βουλής.

    Μπορεί να φαντάζει μαξιμαλιστικό, αλλά το υποστηρίζω από την αρχή εδώ : γκιλοτίνες.

    Ασκηση πολιτικής εξουσίας από πληβείους, όχι από ευπατρίδες με κώδικα τιμής, χωρίς φόβο για τη ζωή τους είναι απολυταρχία της χειρότερης μορφής.


    Δε

  31. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 01/06/2011 12:12:11

    Τα τάγματα εφόδου έχουν αρχίσει να εισρέουν στην ανεξέλεγκτη πλέον πρωτοβουλία των Πολιτών. Είναι θέμα χρόνου να γίνει προβοκάτσια, γιατί οι άνωθεν γνωρίζουν αυτό που εμάς μας πήρε μέρες να αντιληφθούμε: ότι οι συγκεντρώσεις είναι (φυσικά) ετερόκλητες και κατανοούν όλοι πως απαιτείται χρόνος κ ζύμωση γισ να δημιουργηθεί το απαραίτητο ομαδικό πνεύμα που θα δώσει ισχύ. Πρέπει να ΚΡΑΤΗΘΕΙ ο κόσμος στην Πλατεία, πρέπει το κύμα να αυξάνει. Το γνωρίζουν και θα επιτεθούν όταν η νίκη των Πολιτών θα αρχίσει να διαφαίνεται πέραν αμφιβολίας.

    Στο Λ. Πύργο κάποιος πρότεινε χθες βράδυ "να καλέσουμε τους εργαζόμενους στα σωματεία ΜΕ ή ΨΩΡΙΣ την σωματειακή τους ταυτότητα". Σας λέει κάτι; Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι εγώ ο υπερβολικός και ο καχύποπτος.... Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ένα μέλος σωματείου δεν θα κατέβαινε από μόνος του να διαμαρτυρηθεί αλλά θα περίμενε να τον καλέσουν, και μάλιστα ως σωματείο.... Δεν είναι αρκετά αγανακτισμένοι οι οργανωμένοι εργαζόμενοι και θα έρθουν απλά για ''συμπαράσταση;''. Θα συζητηθεί σήμερα αυτό, θα προσπαθήσω να είμαι εκεί.

    Με δυο λόγια, κάθε μέρα που περνάει, επείγει περισσότερο η συμμετοχή μας. Τέτοια γεγονότα συμβαίνουν μια φορά στα 40 χρόνια, αν το αφήσουμε στο έλεος του καπελώματος, θα μουντζώνουμε τον εαυτό μας για τις επόμενες 4 δεκαετίες.

  32. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/06/2011 12:20:57

    Εάν δεν πάνε σπίτια τους ΕΚΔΟΤΕΣ -ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ΜΠΕΤΑΤΖΗΔΕΣ και όλοι οι μεγαλουπάλληλοί τους δημοσιογράφοι και κυρίως
    πολιτικοί του ΠΑΣΤΟΚ ΌΧΙ δημοκρατία δεν θα δούμε αλλά καταστάσεις 10τίας
    του 1940 . Νομίζουν κάποιοι ότι θα κυκλοφορούν με τα ωραία τους αμάξια και τα σινιέ ρουχαλάκια τους και όλοι οι υπόλοιποι θα κάθονται και θα τούς κοιτούν θαυμάζοντάς τους. Κούνια που τους Κούναγε, θα πέσουν απ' τα ΑΝΑΚΤΟΡΑ χωρίς να το καταλάβουν.

  33. of8almos avatar
    of8almos 01/06/2011 12:34:45

    Να ρωτήσω και να πονηρέψω όσους ήταν εκεί και διαβάζουν αυτό το θέμα.
    Στην δεύτερη φωτό βλέπετε πουθενά τις 2 κλούβες που κλείνουν πρίν απο το παρκινγκ της βουλής όλες τις μέρες όπως και χθές μέχρι τις 11 που ήμουν εκεί?
    Οχι φυσικά, δηλαδή άνοιξαν τις πόρτες για να γίνει ακριβώς αυτό το θέμα και μερικοί τσίμπισαν και πήγαν εκεί. Τι σημαίνει αυτό? Οτι φοβούνται την ηρεμία που υπάρχει στον κόσμο... μην δίνετε άλλοθι!

  34. η Dimi avatar
    η Dimi 01/06/2011 13:06:42

    Στο Βυζάντιο, τους ψεύτες, κλέφτες, απατεώνες, επίορκους, προδότες τιμωρούσαν όχι μόνο σύμφωνα με τον νόμο. Αλλά και με τις υβριστικές χειρονομίες της μούντζας και τύφλας. Οταν γιά τον εντοπισμό, παραδειγματισμό και καταισχύνη, τα πλήθη με τις παλάμες μαυρισμένες με κάρβουνο μουντζούρωναν τα πρόσωπα των σκυβάλων και αθυρμάτων. Το έθιμο της ντροπιαστικής μούντζας και τύφλας συνεχίζεται μέχρι σήμερα χωρίς το καρβούνιασμα, βεβαίως.

    Συγκλονιστική η χθεσινή συγκέντρωση. Το σύνθημα «κλέφτες, κλέφτες» (*) αντικαταστάθηκε από το «προδότες, προδότες»(**). Και να είναι ευχαριστημένοι ΟΛΟΙ αυτοί «οι νυκτερινοί φυγάδες» της Βουλής, με την αξιοπρεπή στάση των αγανακτισμένων, σκεπτόμενων, απηυδησμένων, αηδιασμένων και χιλιοπροδομένων Πολιτών. Οι οποίοι, παντελώς ακαπέλωτοι, αυθόρμητοι κι ακομμάτιστοι είμαστε αποφασισμένοι να παραμείνουμε σε πλατείες, δρόμους και στενά, μέχρις ότου την Υβρι, ακολουθήσουν η Νέμεσις – Κάθαρσις από το Αγος.

    Είναι Αδιανόητη η πολυσυζητημένη νυκτερινή φυγάδευση μ’ελικόπτερο όλων αυτών οι οποίοι δόλια εγκλώβισαν, υποδούλωσαν, υποθήκευσαν και δέσμευσαν τα στρατηγικής σημασίας περιουσιακά στοιχεία της Ελλάδας κι επέβαλαν τα μνημόσυνα των δανειστών/οφειλετών στη Πατρίδα μας.

    Το 2001 μ’ελικόπτερο, διέφυγε ο Fernando de la Rúa, ο Αργεντινός μαφιοκράτης κι αγαστός συνεργάτης ΔΝΤ, ο οποίος με τα ληστρικά (ΚΑΙ φυγαδευμένα σε ξένες τράπεζες) εσαεί ανεξόφλητα δανεικά της Αργεντινής (της γεωστρατηγικά ζηλευτής και πνιγμένης σε υδάτινους πόρους (καταρράκτες Ιguazu με απόδοση υδροηλεκτρικής ενέργειας 12 εκατομμύριων λίτρων νερού/ανά δευτερόλεπτο), σε τροπικά δάση και θάλασσες με ανεκμετάλλευτα πετρέλαια και φυσικό αέριο σε Παταγωνία και Ανταρκτική), στη χώρα με τη πρώην 5η ανθηρή οικονομία παγκοσμίως, ο δυνάστης de la Rúa τους Αργεντινούς λόγω πείνας σε κανίβαλους κι εξαθλίωσης σε ναρκομανείς/ζωντανούς-νεκρούς των «villas miserias», μετέτρεψε. Κι όμως! Προχθές, τον Fernando de la Rúa σε ηλικία 83 ετών, οι Αργεντινοί συνέλαβαν και φυλάκισαν. Την ηλικία του, αγνόησαν. Η τιμωρία γιά τα κατά συρροή και διαρκείας εγκλήματά του, έστω και με 10ετή καθυστέρηση, μόλις άρχισε. Γιά τη Νέμεση και Κάθαρση στην Αργεντινή, ποτέ δεν είναι αργά.

    (*)(**) Τα Ονόματα και τους Λογαριασμούς των παχυλών καταθέσεων στην «ουδέτερη» Ελβετία, επί εποχής Γερμανικής Κατοχής ,η Αγγέλα-Δωροθέα απειλεί ν’αποκαλύψει άν συνεχίσουμε οι Ελληνες να επιμένουμε στις Γερμανικές επανορθώσεις. Δηλαδή, η ιστορική Ελλάδα και ο Λαός της, διασύρονται, υποθηκεύονται και θυσιάζονται, γιά να σωθούν οι «έλληνες συνεργάτες» της Γερμανικής Κατοχής!!! Γι’αυτό τόν λόγο, ΔΕΝ υπάρχει άλλη επιλογή, από το σημερινό Ξεπούλημα της Ελλάδας και του Λαού της, λυσσαλέα μάς λένε.

    «Ναι. Αντλούμε πόρους από ένα σύστημα εντός της Ελλάδας που ξέρουμε ότι εμπεριέχει αδικίες. Γι’αυτό και απαιτούνται αλλαγές. Και αυτό κάνουμε. Οπως παραδείγματος χάριν το φορολογικό. Γιά να εμπεδώσουμε επιτέλους τη δίκαιη κατανομή των βαρών και του πλούτου. Αλλά τώρα, σήμερα, άμεσα προέχει η επιβίωση του έθνους.» ~ΓΑΠ από του Βήματος της Βουλής, 30/4/2010 (απόσπασμα)

    Σε απλά ελληνικά, με αυτά τα οξύμωρα παγκοσμιοποιημένα μέτρα και σταθμά, με τους φτωχούς φτωχότερους και τους πλούσιους πλουσιότερους, θ’αποκατασταθεί η δικαιοσύνη στην Ελλάδα και η άμεση επιβίωση του έθνους, λέει.

    Κι εδώ, πολλοί ακόμα μακάριοι κι αραχτοί ακούν, ανέχονται και χρυσοπληρώνουν. Ας το εμπεδώσουν λοιπόν,
    Οσο υπάρχουν Ελληνες-πρόβατα, πάντα θα υπάρχουν παγκοσμιοποιητές-λύκοι.

  35. dem avatar
    dem 01/06/2011 16:23:24

    Δυστυχώς όλα αυτά τα χρόνια όλοι κάνανε / κάναμε πάρτυ με ξένα λεφτά. Θα μπορούσε να εξαιρεθεί μόνο μιά μερίδα εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα. Γιατί κι' εκεί υπάρχουν πατρίκιοι και πληβείοι, στελέχη και παρακατιανοί. Τα πακέτα της κοινοτικής στήριξης κάποιοι τα φάγανε. Να μην ξεχνάμε οτι οι "εργολάβοι" δημοσίων έργων και ιδιοκτήτες ΜΜΕ φάγανε και από τις επιχορηγήσεις της ΕΕ αφού τα δημόσια έργα επιχορηγούνται από 25 έως 75 % από κοινοτικούς πόρους. Και το υπόλοιπο από το διεφθαρμένο δημόσιο. Διεφθαρμένο; Μα φυσικά. Το "γρηγορόσημο" στις δημόσιες υπηρεσίες πήγαινε σύννεφο. Ευελπιστώ πως έχει μειωθεί. Το ίδιο και το "φακελλάκι" στα "δημόσια" νοσοκομεία. Το ίδιο και οι μίζες στις δημόσιες προμήθειες. Το ίδιο και ο χρηματισμός στους εφοριακούς για να μην πέφτουν πρόστιμα. Και στις πολεοδομίες το ίδιο. Αν ψάχνεις φίλε να βρείς τον διεφθαρμένο πολιτικό, κοίτα τον εαυτό σου και ύψωσέ τον στην νιοστή δύναμη. Κάποιος είπε οτι έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν. Μα φυσικά. Πώς θα πληρωθεί ο δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα όταν ο ένας στους δύο Έλληνες φοροδιαφεύγει; Με τι πόρους; Μα φυσικά με δανεικά. Και οχι μόνο πληρώθηκε αλλά πήρε και υπερωρίες που ουδέποτε έκανε. Όλοι νόμιζαν οτι οι "κουρόφραγκοι" μας χαρίζουν λεφτά. Τώρα ήρθε η ώρα του λογαριασμού. Δεν υπάρχει διεθνώς ανταγωνιστικό παραγωγικό υπόβαθρο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Έτσι οι χρηματοπιστωτικές και κερδοσκοπικές αγορές κάνουν πάρτυ σε βάρος μας. Είναι φυσικό και μάλιστα αφού μπήκαμε στο Γιούρο. Το Γιούρο είναι νόμισμα, αλλά αν ήταν ποδόσφαιρο θα είμασταν στην Β΄Εθνική. Δεν μπορείς να σταθείς εκεί ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. Κακά τα ψέμματα. Ο Ανδρέας (Τσοβόλα δώστα όλα) είχε κάνει τρείς υποτιμήσεις της δραχμής. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

  36. Κυριάκος avatar
    Κυριάκος 01/06/2011 20:19:21

    Κάποιες χιλιάδες τους φυλάνε ,έξω ως συνοδοί και καμαριέρες. Κάποιες εκατοντάδες τους φυλάνε από έξω. Η χαρά του κλέφτη. Πάντως για να σοβαρευτούμε , φτάσαμε στο σημείο να συνεδριάζουν οι βολευτές με αυστηρή περιφρούρηση προστασίας από τον λαό. Λαός που ίσως και να τους στήριξε στις εκλογές. Άλλωστε ειπώθηκε από βολευτή σε συναδέλφισσά του βολευτίνα την ώρα που κρύβονταν μέσα στο πάρκο . Η τσίπα υπάρχει στα ζώα . Αυτοί ούτε αυτό δεν έχουν. Άρα ούτε ζώα μπορούμε να τους πούμε. Πάντως θα έχει μεγάλη πλάκα να μην μπορούν μετά από ολομέλεια να μην μπορούν να βγουν καθόλου και να μείνουν εκει μέσα για κανα δύο μέρες . Πάμε για παγκόσμια πρωτοτυπία . Μήπως θα ζητήσουν και υπερωριακή απασχόληση ??????????

    • dem avatar
      dem @ Κυριάκος 02/06/2011 00:18:29

      Σίγουρα θα ζητήσουν. Θα κάνουν την κρίση ευκαιρία.

  37. anonymos avatar
    anonymos 20/09/2011 17:38:46

    ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ. Δεν αντέχουμε άλλο!!!
    «H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.» ΑΡΘΡΟ 120 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ {παράγ 4}
    …όταν αυτό το καταλύουν οι «Εκλεγμένοι» με πραξικοπηματικό τρόπο για προσωπικά και κομματικά συμφέροντα,βάζοντας και συνδέοντας το όνομα τους, στην πιο μαύρη σελίδα της σύγχρονης Ιστορίας. ( 6-5-2010 Δεν ξεχνώ πότε έγινα σκλάβος!!!. )
    Ένας Ανθέλληνας προδότης, ο οποίος συνειδητά και λαμβάνοντας προμήθεια, ξεπουλάει τη χώρα και το μέλλον των Ελλήνων, για να θησαυρίσουν οι διεθνείς τοκογλύφοι. Ένας «παπατζής», ο οποίος είναι πλέον βέβαιον ότι είχε κάνει μυστική συμφωνία με ξένους, προκειμένου να «επιλεγεί» για τη θέση του πρωθυπουργού της Ελλάδας. «Διορισμένος» πρωθυπουργός, εφόσον έκανε αυτό, το οποίο δεν τόλμησε να κάνει καμία άλλη κυβέρνηση στο παρελθόν. Παρέκαμψε κάθε λογική δημοκρατικής «ψηφοφορίας», εφόσον με άλλη «ατζέντα» διεκδίκησε την εξουσία, -»καπελώνοντας» τους αντιπάλους του- και με τη χειρότερη εκδοχή της «ατζέντας» των άλλων κυβερνά. Η παραχώρηση εκ μέρους της κυβέρνησης του δικαιώματος για ψήφιση νόμων, που αποφασίζει και επιβάλλει η τρόικα, με μοναδικό σκοπό την εξασφάλιση των δανειακών υποχρεώσεων και όχι βέβαια τη σωτηρία της χώρας, ισοδυναμεί με κατάσταση εθνικής υποδούλωσης, συνιστά κατάλυση του δημοκρατικού μας πολιτεύματος και βιασμό της βούλησης και της ελευθερίας του ελληνικού λαού.
    Οι όροι της μνημονιακής σύμβασης για παραίτηση, αμετάκλητα και άνευ όρων της Ελλάδας από την εθνική της κυριαρχία, μπαίνουν για πρώτη φορά σε σύμβαση δανείου στην ιστορία της ανθρωπότητας. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που βλέπουμε. Μας πάνε για κηδεία.Θέλουν να μας διαλύσουν σαν χώρα,απλά να είμαστε προτεκτοράτο των μεγαλοτραπεζιτών. Μέτρα που αποσκοπούν στην εκχώρηση της λαϊκής μας κυριαρχίας και ενισχύουν τις κατασταλτικές δυνάμεις του αστυνομικού κράτους, προκειμένου να επιβάλλουν σιδηρά πειθαρχία στην τήρηση των κανόνων που το ΔΝΤ και η τρόικα επιβάλλουν. Μιλάμε για γενικό οικονομικό ολοκαύτωμα της Ελλάδας, στα καμίνια του εβραιομασονισμού, που κυβερνά την Ευρώπη.
    «Η επιβολή του μνημονίου αποτελεί πραξικόπημα», δήλωσε ο καθηγητής του Συνταγματικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, κύριος Κασσιμάτης. Ηδη τώρα, διαμαρτυρόμενοι της ΑΔΕΔΥ καίνε τα ραβασάκια της εφορίας, έξω απο το Υπ.Οικονομικών . ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ.
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΗΣΤΕ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ. «Δεν χρωστάμε, δεν πουλάμε, δεν πληρώνουμε»!