Η κυβέρνηση υπέγραψε την θανατική της καταδίκη
29/06/2015 06:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση υπέγραψε την θανατική της καταδίκη

Όποιες κι αν είναι οι εξελίξεις, αν θα γίνει το δημοψήφισμα ή όχι, αν κερδίσει το «όχι» του Τσίπρα ή όχι κ.λπ. η Ελλάδα θα γυρίσει σύντομα σελίδα

Έξι ημέρες πριν από το δημοψήφισμα παρωδία, πίσω από αυτό το… δημοκρατικό πραξικόπημα μιας κυβέρνησης ανεύθυνων ερασιτεχνών που στηρίχτηκε στο σύνθημα «ΑΝΕΛ – Ζωή – Χρυσή Αυγή», και όλα είναι ανοικτά. Ακόμη και αυτό να μη γίνει καθώς εκτιμάται ότι θα αναληφθούν πρωτοβουλίες ώστε να βρεθεί λύση στο και πέντε και να κλείσει κάποια συμφωνία με τους δανειστές. Την Τετάρτη άλλωστε έχει ανακοινωθεί έκτακτη Σύνοδος Κορυφής που θα συζητήσει εναλλακτικές για την ελληνική οικονομία. Ίσως εκεί να πέσουν στο τραπέζι συμβιβαστικές προτάσεις που θα κινούνται στα επίπεδα του «αριστερού μνημονίου» των 8 και πλέον δις ευρώ που η κυβέρνηση με εύσχημο τρόπο αποκρύβει για ευνόητους λόγους.

Οι επόμενες ημέρες θα είναι πρωτόγνωρες για την Ελλάδα, θα νιώσουμε κι εμείς πώς είναι να μην λειτουργούν οι τράπεζες, ο βασικός πυλώνας μιας οικονομίας. Ακόμη και στα κομμουνιστικά καθεστώτα μόνο με ανοικτές τράπεζες λειτουργεί ένα κράτος. Αυτές οι δραματικές ημέρες όπου ο κόσμος θα μάθει από την καλή και από την ανάποδη τι ακριβώς προκάλεσε η άφρονα πολιτική ενός πολιτικού νάνου όπως ο Τσίπρας, είναι καλό να κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας και να δούμε από εδώ και στο εξής που θα πάμε ενωμένοι, χωρίς εμφυλιοπολεμικό κλίμα που θα κάνει ακόμη χειρότερη την κατάσταση για την Ελλάδα.

Πέρα από κομματικές ταυτότητες και φανατισμούς αυτό που προέχει είναι η προάσπιση της χώρας καθώς σε περιπτώσεις κρίσης όπως αυτή υπάρχουν κι άλλα θέματα που πρέπει να προσέξουμε, κυρίως σε εθνικά ζητήματα.

Όμως, με τις αποκαλύψεις να είναι απίστευτες και με τη ζημιά που ήδη έχει πάθει η Ελλάδα ο τίτλος «εσχάτη προδοσία» που χρησιμοποιήσαμε στο antinews πριν μερικές ημέρες αντικατοπτρίζει με τον καλύτερο τρόπο αυτό που διαπράττεται σε βάρος του ελληνικού λαού.

Αποκαλύφθηκε ότι ο Τσίπρας μιλούσε εδώ και εβδομάδες με τους Αμερικανούς οι οποίοι γνώριζαν για το capital control. Πιθανότατα να ήξεραν και για το δημοψήφισμα και γεννάται το ερώτημα: Ποιοι κέρδισαν από αυτή την πληροφορία; Ποιοι έπαιξαν στο χρηματιστήριο ή στα ομόλογα δισεκατομμύρια; Και γιατί έπρεπε να ενημερωθεί η Ουάσιγκτον για το θέμα αυτό όταν είναι γνωστό ότι δεν θα καιγόταν και πολύ αν δημιουργούνταν αναταραχή στην ευρωζώνη; Μήπως δηλαδή υπάρχει κάποια μυστική «συμμαχία» της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ με τον αμερικανικό παράγοντα;

Και βεβαίως ποιους άλλους είχαν ενημερώσει οι Συριζαίοι;

Υπάρχει και το θέμα της ζημιάς που προκαλείται: Στις τράπεζες, στην οικονομία, στον τουρισμό, στην εμπιστοσύνη των ξένων για τη χώρα ώστε να έρθουν να επενδύσουν σ’ αυτήν. Επίσης τι θα γίνει αν καταρρεύσουν τα έσοδα, μεγαλώσει η τρύπα στον προϋπολογισμό και χρειαστούν περισσότερα μέτρα; Πόσο αποτιμάται το έγκλημα των πέντε μηνών και κυρίως των τριών τελευταίων ημερών; Μήπως θα πρέπει να υπάρξει παρέμβαση εισαγγελέα, όχι για τις πολιτικές αποφάσεις αλλά για την τέλεση πιθανών κακουργημάτων με αφορμή τις πολιτικές αποφάσεις;

Είναι ζητήματα που θα μας απασχολήσουν λίαν συντόμως, όχι για ρεβανσιστικούς λόγους αλλά για πρακτικούς. Κάποιος πρέπει να εξηγήσει στον ελληνικό λαό γιατί θα πληρώσει με αίμα όλα τα παραπάνω. Θα αναζητηθούν ευθύνες γι’ αυτό και ο 40άρης κ. Τσίπρας θα έχει πολύ περισσότερα στο μυαλό του από αυτά που έχει σήμερα.

Ένα είναι πάντως σίγουρο σε πολιτικό επίπεδο. Όποιες κι αν είναι οι εξελίξεις, αν θα γίνει το δημοψήφισμα ή όχι, αν κερδίσει το «όχι» του Τσίπρα ή όχι κ.λπ. η Ελλάδα θα γυρίσει σύντομα σελίδα. Με εκλογές ή χωρίς αυτές, η κυβέρνηση υπέγραψε την θανατική της καταδίκη. Η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου για το δημοψήφισμα είναι το «κηδειόχαρτο» για την χειρότερη κυβέρνηση στην ιστορία της χώρας.

Και είναι η ταφόπλακα της ψευτοαριστεράς στην Ελλάδα και του λαϊκισμού απ’ όλες τις πλευρές του πολιτικού φάσματος. Ο πρωθυπουργός με τα ψευτοδημοψηφίσματα επιχειρεί να παίξει το τελευταίο του χαρτί. Η επόμενη Κυριακή θα επιβεβαιώσει το τέλος της «κυριαρχίας» Τσίπρα, όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Naruto avatar
    Naruto 29/06/2015 08:30:41

    Φαίνεται πως είναι το τέλος της αριστεράς και της μεταπολίτευσης . Ισως θα πρέπει να ευχαριστούμε τον Τσίπρα για τον ρόλο του Γκρομπατσόφ της Ελλάδας . Είτε με οχι είτε με ναι το δημοψήφισμα θα γίνει η ταφόπλακα της αριστεράς . Η Ελλάδα με μια αριστερα χωρίς καμία επιρροή στην πολιτική ζωή θα βρεί γρήγορα τον δρόμο της ανάμεσα στίς προηγμένες χώρες της Ευρώπης . Αντίο Αλέξη και η παρέα σου και να μην σας ξαναδούμε .

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Naruto 29/06/2015 10:11:22

      Αλλαζουν πολλα...απο δω και περα θα λεμε... π.χ. Για το, αει στο διαολο...
      Βρε αει στον Τσιπρα και ακομα παραπερα.

  2. Tasos avatar
    Tasos 29/06/2015 09:55:03

    Οι εξευτελιστικές σκηνές στις ουρές των ΑΤΜ αλα Σοβιετική Ενωση θα στοιχειώσουν την Αριστερά για γενιές.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Tasos 29/06/2015 12:48:42

      Εξευτελισμός είπατε; Και η κατάντια που βιώνουμε εδώ και πέντε χρόνια;
      http://pasteboard.co/1A8PgCCq.jpg

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 13:03:59

        Την καταντια την βιωνουμε για να μη μειωθουν οι μισθοι των καθε ΔΕΚΟτζηδων. Για να μη πληρωνουν ΦΠΑ , εισφορες και φορους οι εκατοντ. χιλιαδες ταβερνιαρηδες και αυτοαπασχολουμενοι τεχνητες. Την καταντια την βιωνουμε για να συνεχισουν να συνταξιοδοτουνται οι 50ρηδες. Δες ποσοι ειναι οι συνταξιουχοι κατω απο τα 60. Την καταντια την βιωνουμε γιατι οι ΔΥ δεν θελουν αξιλογηση. Γιατι χωρις προσοντα εφταναν να εχουν μισθους διπλασιους και τριπλασιους απο πολυ καλα μορφωμενους που δουλευουν στον Ι.Τ Την καταντια την βιωνουμε γιατι οι επιδοτησεις πηγαν σε μπαρ και σε Αλβανους εργατες . Γιατι η ζωη ειναι καλλιτερη στο καφενειο απο το χωραφι. Την καταντια την βιωνουμε γιατι η διαφθορα και οι επιορκοι εσπασαν καθε ρεκορ. Γιατι καθε φορα η προπαγανδα ηταν εναντιον καποιων φωνων που ελεγαν την αληθεια και τα προβατα ψηφιζαν λεφτα υπαρχουν και προγραμματα Θεσσαλονικης. Γιατι το οραμα χαθηκε. Γιατι ο στοχος ηταν το Δημοσιο. Να δουλεψουμε εκει, να οικονομησουμε εκει, να συνταξιοδοτηθουμε εκει απο τα 50.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Ρεαλιστης 29/06/2015 13:56:00

          Tην κατάντια τη βιώνουμε γιατί 40 χρόνια τώρα τα δύο κόμματα που άσκησαν την εξουσία χρειάζονταν κομματικούς στρατούς, οπότε κι...εκχωρούσαν με ιδιοτέλεια τα αντίστοιχα γενναιόδωρα κομμάτια της (με δανεικά) ζυμωμένης πίτας, στους υποστηρικτές πελάτες τους. Έτσι, με κάθε είδους παροχές, με αποδοχή της ανομίας, της φοροκλοπής, της επιδοτούμενης αεργίας, εξασφάλιζαν την ανοχή της μίζερης κι εξαγοράσιμης πλειοψηφίας και κατάφερναν να μασουλάνε δις Ευρώ από μίζες, καταχρήσεις, διαπλεκόμενες δραστηριότητες και ...εκδουλεύσεις. Από το κεφάλι βρωμάει πάντοτε το ψάρι. Κατάφεραν παράλληλα διατηρώντας απαίδευτον, απλοϊκό και μίζερα μικροσυμφεροντολόγο τον Ελληνικό λαό, να ολοκληρώσουν το έργο τους, αλυσοδένοντας τη χώρα σε μνημόνια υποταγής, αφού πριν τεχνηέντως την υπερχρέωσαν, στους συνεταίρους τους. Μοιράσανε και ψίχουλα στους αφελείς χειροκροτητές δε λέω, αλλά το χαβιάρι το μασουλούσαν εν κλειστό …οικογενειακό κύκλο. Καιρός όμως σήμερα, μετά από τόσες δοκιμασίες να ενηλικιωθούμε πολιτικά, να δούμε τα λάθη μας και να διεκδικήσουμε την αξιοπρέπεια και τη ζωή μας. Τουλάχιστον εμείς που μαζί τους ποτέ δεν τα...φάγαμε, έχουμε κάθε δικαίωμα συνειδητά, να επιλέξουμε το δρόμο που μας αξίζει. Δεν είμαστε όλοι ένοχοι, ούτε συνένοχοι, ούτε κι αποδεχόμαστε να θυσιαστούμε για …εξιλέωση κανενός.

          • George N avatar
            George N @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 14:34:57

            Δεν έχετε άδικο σε πολλά αλλά από την στιγμή που δεν πληρώνουμε σχεδόν τίποτα σε δανειστές από τα δικά μας έσοδα εξ ορισμού κάποιοι γίνονται "θυσία" για κάποιους άλλους (για να χρησιμοποιήσω την φρασεολογία σας), πάντα όμως εντός της χώρας. Ίσως αν προσπαθούσατε να λύσετε την εξίσωση ως προς αυτόν τον άγνωστο, να μην παρέμενε άλυτη.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ George N 29/06/2015 17:21:07

            Πληρώνουμε κύριε και πληρώνουμε δυσβάσταχτα.Με την καταδίκη της χώρας στη στασιμότητα, στην ύφεση, στην ανεργία, με την αργή και συστηματική διάλυση κάθε παραγωγικής μας δυνατότητας, με την υποθήκευση του μέλλοντος και με την καταστροφή του παρόντος μας. Η μετατροπή μας σε αέναη αποικία χρέους και η συστηματική προσπάθεια καταλήστευσης περιουσίας και πόρων, θα αφήσει την Ελλάδα συντομότατα ένα αδύναμο κουφάρι, που δεν θα μπορέσει ποτέ να σηκώσει κεφάλι ξανά, στον αιώνα τον άπαντα. Κάθε υπογραφή ένας κρίκος στην αλυσίδα της υποτέλειας, κάθε μνημόνιο κι ένας αμετάκλητος ακρωτηριαμός. Την έχω λύσει εδώ και καιρό, τη δική μου εξίσωση....

          • metronomos avatar
            metronomos @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 15:27:22

            Κύριε, κάποια στιγμή πρέπει να λύσετε την εξίσωση με assumptions έστω και μερικώς. Ένα καπάτσο τμήμα του ελληνικού λαού (γύρω στα 2,5 εκ.), από όλα τα κοινωνικά στρώματα, είχε μερίδιο - με αναλογικό ποσοστό και με μοχλό τη συνδικαλιστική ισχύ - στο μοίρασμα των "κλοπιμαίων". Αυτό λέγεται ανοχή στη διαφθορά - συμμετοχή στο φαγοπότι. Εν κατακλείδι ανεγέρθησαν γενιές με ικανή περιουσία από δημόσιο χρήμα χωρίς μόχθο. Πχ. Ο σύζυγος εργάζεται στη ΔΕΗ και η σύζυγος στην κ' ΔΟΥ. Ο λαός όταν γίνεται πολίτης δεν χρειάζεται συντηρητικό για να διατηρείται. Ο λαός επιλέγει ανάλογα με τα ερεθίσματα, την καλλιέργεια και ευφυΐα του - το επίπεδο πολιτισμού του. Όχι μόνο τις σπουδές, μια που καταντήσαμε απο τους 10 υποψήφιους να περνάνε οι 7,5 έστω και με βαθμούς κάτω απο τη βάση !! Παρακαλώ κάντε σαφές το "συνειδητό δικαίωμα" να επιλέξουμε, τον "δρόμο", την "ενηλικίωση" που αναφέρετε. Πείτε το καθαρά. Ευρώ ή Δραχμή ? Συνέχιση του Συριζα ή κυβέρνηση έκτακτης ανάγκης ? Ναι ή Όχι?

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ metronomos 29/06/2015 17:02:27

            Πριν σας απαντήσω όμως εγώ, διευκρινείστε μου παρακαλώ μερικά ...καθοριστικά και ενδιαφέροντα σημεία : - Πόσα Ευρώ κύριε και στις τσέπες ποιών ακριβώς; Για κάποιους 200 και για κάποιους ...υπέρμαχους άφθονα; - Ανεργία πόσο επί τοις % αντέχει η χώρα; - Ανεργία για εμένα μόνο και για τα παιδιά μου, ή και για εσάς και για τα δικά σας παιδιά; - Υποβάθμιση κοινωνικοοικονομικομορφωτική για εμένα μόνο και για τα παιδιά μου, ή και για εσάς και για τα παιδιά σας; - Στυγνή υπερφορολόγηση ειδικά για τα μεσαία και αδύναμα κοινωνικά στρώματα, ή κυρίως για τα περισσότερα ισχυρά και εύρωστα; - Παραχώρηση της κρατικής περιουσίας και κάθε πλουτοπαραγωγικής πηγής σε ξένους και ντόπιους αετονύχηδες μπιρ παρά, ή προσέλκυση αυτοχρηματοδοτούμενων επενδύσεων και δημιουργίας ιδιωτικών επιχειρήσεων, με την απόλυτη δέσμευση δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας; - Προστασία και επανοργάνωση της αγροτικής και κτηνοτροφικής μας παραγωγής με σκοπό την αυτάρκεια, ή άγρια φορολόγηση με σκοπό την εκμηδένιση της Ελληνικής παραγωγής και την πλήρη εξαρτηση από τις εισαγωγές των ...φίλων εταίρων; Έχω και πάρα πολλά άλλα να σας ρωτήσω, που αποτελούν προϋποθέσεις για το δικό μου ΝΑΙ ή για το ΟΧΙ μου... Είναι περίπλοκο το θέμα. Για να συνεννοηθούμε, θα πρέπει να δηλώσει ο καθένας μας, τι ακριβώς προτίθεται να θυσιάσει συνειδητά στο βωμό του Ευρώ, όσον αφορά ΤΟ ΕΧΕΙΝ ΤΟΥ (αλλά και σύμφωνα με αυτό που πιστεύει καθήκον του, απέναντι στην πατρίδα). Όχι πόσα ευχαρίστως αποδέχεται να χάσουνε οι ...άλλοι, οι σήμερα παρόντες ή οι αύριο ερχόμενοι. Μία ''δραχμή'', κάτω από τις υπάρχουσες συνθήκες, δεν γίνεται να είναι ευχάριστη επιλογή. Θα είναι όμως σίγουρα αναγκαίο κακό, αν δεν υπάρχει τίποτε σημαντικό να χάσει πια η πλειοψηφία. Αν αλώνεται η χώρα. Αν καταστρέφεται υπογράφοντας μία αιματηρή-περιστασιακή ΄΄εκεχειρία΄΄, κάθε μελλοντική δυνατότητα ανάπτυξης και ανόρθωσής της.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 13:31:01

        Στήν σοβιετία δέν ὑπάρχουν τέτοιες εἰκόνες, χιχιχι. Στήν Β. Κορέα ἀπαγορεύοντε οἱ φωτογραφήσεις καί στήν Κούβα ὑπάρχει ὁ Τσέ. ΥΓ. Τελικά τό θράσος σας δέν ἔχει πάτο. ΥΓ1. Θά σχολιάζετε γιά πολύ ἀκόμα στό ΑΝΤΙ;; ῾Υπάρχουν κι ἀλλοῦ πορτοκαλιές νά γράφετε τ᾿ ἀπωθημένα σας.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Φωτεινή 29/06/2015 14:14:21

          Το μόνο που αποδεικνύετε με τα όσα γράφετε αγαπητή, είναι για μιά φορά ακόμη ο τυφλός σας φανατισμός, η βαθύτατη ψυχοδιανοητική σας συγγένεια με αυτό που τάχα καταδικάζετε (Σοβιετία) και η ανικανότητά σας να διαβάσετε με ψυχραιμία απόψεις διαφορετικές από τις δικές σας. Χαριτωμένο για πεισματάρικο δωδεκάχρονο, κουτό και ανώριμο για ενήλικα..... Υ.Γ : Σίγουρα θα είσαστε ακόμα ένας υποκριτής άνθρωπος, από αυτούς που ...διέρρηξαν πρόσφατα τα ιμάτιά τους σχετικά με τις αντιδράσεις των (αλλόδοξων) άξεστων, ενάντια στα σκίτσα του Αρκά.... http://pasteboard.co/1AdTOBz2.jpg Υ.Γ 2 : Θα γράφω τις σκέψεις μου στο Antinews, όσο οι διαχειριστές του δεν ταυτίζονται με τις....δημοκρατικές σας απόψεις. Προσδεθείτε λοιπόν. :-)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 15:08:03

            Αὐτό θά πῆ συριζεικη προπαγάνδα. Δέν "ἀγοράζομε" τίς φιλοσοφικές σας καί ἄνευ περιεχομένου μποῦρδες σας γιατί τά γεγονότα μιλοῦν ἀπό μόνα τους. . Γίνατε ἀφάνταστα ἀνεπιθύμητη ἀπό τούς συνσχολιαστές σας.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Φωτεινή 29/06/2015 15:09:40

            ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ!!!!!!!

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φωτεινή 29/06/2015 17:12:21

            :-) ΜΕΙΝΕΤΕ ΗΣΥΧΗ, ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ...ΓΟΥΣΤΑ ΣΑΣ..... !!!!!!!!!!!!

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φωτεινή 29/06/2015 17:10:56

            Τώρα ...παρεκτρέπεστε κι εκτίθεστε αδίκως αμετροεπή μου Φωτεινή!! Αυτοσυγκράτηση μηδέν! Όταν κάποιος εκφράζεται, ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ. Όταν κάποιος διαβάζει, ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ. Αυτά που λέτε περί ...προπαγάνδας και άλλων κωμικών, αφορούν κι εφαρμόζονται σε ανερμάτιστους και απλοϊκούς νόες, που απ΄όσο ξέρω, δεν συχνάζουν στο Αntinews... Άδικα αμύνεστε υπέρ των ανεμόμυλων λοιπόν.....

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 18:45:48

            ᾿Αρκετά σᾶς φάγαμε στήν μάπα. ᾿Ενοχές τέρμα. Καταλαίνετε τί ἐννοῶ. ῾Η ᾿Αριστερά ἐφερε μόνο δυστυχίες καί ἐμφύλιους.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φωτεινή 29/06/2015 22:33:34

            Μπα σε καλό σας πια! Σαν ένα ελαττωματικό γραμμόφωνο, ξύνετε μονότονα με τη σκουριασμένη βελόνα της θολωμένης κρίσης σας, τον ίδιο πάντοτε κατεστραμμένο δίσκο .... Όταν αρχίζετε αυτά τα εμφυλιογάγνα, παύει και η ανάγκη να σας απαντά κανείς στα σοβαρά :-). Αφιερωμένο. H έκπληξη της Ελλάδας στα αρπακτικά : http://pasteboard.co/1AB8gzpe.jpg

  3. blue nile avatar
    blue nile 29/06/2015 11:49:06

    Μακάρι να ήταν έτσι... Φανταστείτε τελευταία στιγμή ύστερα από τις πιέσεις των ΗΠΑ που μάλλον θα κορυφωθούν τις επόμενες ώρες να ρίξουν λίγο παραπάνω νερό στο κρασί τους οι δανειστές και να πάμε σε μια συμφωνία με περίπου μέτρα για οκτώ δις. Η κυβέρνηση εισηγείται ναι στο δημοψήφισμα, το οποίο ναι όντως θα επικρατήσει και ο ελληνικός λαός θα φάει οκτώ δις μέτρων ενώ ο Τσίπρας θα είναι ο ηγέτης που δεν άργησε στο ραντεβού του με την ιστορία. Ο μεγάλος ο τεράστιος ηγέτης που σώζει τη χώρα...ενώ παράλληλα τρεις χιλιάδες λαθρομετανάστες περνούν τα σύνορα τη μέρα και σε λίγο τα περιττώματα τους θα πνίξουν την Αθήνα και τα μεγάλα αστικά κέντρα.
    Αλλά πέστε ότι δεν γίνεται τίποτα και πάμε την Κυριακή σε δημοψήφισμα. Εδώ θα δούμε αν επαληθευτεί η Ναόμι Κλάιν που έγραψε για την πλειοψηφία των Ελλήνων: ...η ΕΕ και ειδικά το ΔΝΤ το παράκαναν. Διότι για να δουλέψει η θεραπεία του Σοκ πρέπει να υφίσταται μια πλειοψηφία με κάτι να χάσει. Υπάρχει ένα σημείο το οποίο ξεπεράστηκε και όπου η πλειοψηφία των Ελλήνων χαμογελά με απειλές τύπου capital control και χάσιμο των διαθεσίμων κεφαλαίων. Απλά διότι δεν έχουν κάτι από αυτά. Και όταν συμβεί αυτό, η αντίδραση ενός έθνους στην ταπείνωση μπορεί να είναι απρόβλεπτη...

    Το σίγουρο είναι πάντως ένα.
    Πως είτε με τα μέτρα των 8 δις του Τσίπρα, είτε με την πρόταση των δανειστών (βελτιωμένη ή μη) το ποσοστό των Ελλήνων που θα πέσει από το γκρεμό θα μεγαλώνει διαρκώς. Αυτή δε η πλειοψηφία που αναφέρει η Κλάιν αν αυτή τη στιγμή δεν είναι υπαρκτή, πολύ σύντομα θα είναι. Και τότε...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ blue nile 29/06/2015 12:39:47

      Πρώτον, ηγέτης που για μείζον θέμα εισηγείται 'όχι' την Παρασκευή και 'ναι' την Τρίτη, είναι ηγέτης μόνο για σένα. Δεύτερον, μας είπες τι δυστυχίες θα έχουμε με συμφωνία και τι θα πληρώσουμε. Δεν μας είπες τι δυστυχίες θα έχουμε χωρίς συμφωνία. Τρίτον, κανένας δεν χαμογελά σήμερα με τα capital controls, είσαι καλά άνθρωπέ μου μέρα που είναι;

    • Αμφιδάμας avatar
      Αμφιδάμας @ blue nile 29/06/2015 15:38:17

      Είδαμε ποιά ήταν η αντίδραση του έθνους στην ταπείνωση,ψήφισε...ΣΥΡΙΖΑ...

    • akenaton avatar
      akenaton @ blue nile 29/06/2015 18:03:14

      Το δημοψήφισμα έχει ένα συγκεκριμένο ερώτημα. Εντελώς συγκεκριμένο. Αν ο Τσίπρα εισηγηθεί ΝΑΙ θα είναι επί αυτού του ερωτήματος. Όχι επί μιας πιθανής νέας συμφωνίας. Άντε γιατί κοντεύουμε να τα κάνουμε όλα ίσιωμα σε αυτή την χώρα. Επίσης, υπάρχει μείζον ζήτημα δημοκρατίας που το καταπίνουμε αμάσητο αν όπως λέγεται τα 2/3 του τηλεοπτικού χρόνου για την ενημέρωση των πολιτών επάνω στο δημοψήφισμα μοιρασθεί στα ΚΟΜΜΑΤΑ!!! ανάλογα με την κοινοβουλευτική τους δύναμη (γιατί;;;;;) και το 1/3 συμμετρικά ανάμεσα στο ΝΑΙ = ΟΧΙ. Για κερασάκι στην τούρτα άφησα το ίδιο το ψηφοδέλτιο που προτάσσει το ΟΧΙ (!!!!) πάνω από το ΝΑΙ. Όταν στην γλώσσα μας και σε κάθε έκφρασή μας προτάσσουμε αυθόρμητα το ΝΑΙ πριν από το ΟΧΙ.

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 12:38:42

    Εγώ πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω την τόσο ακραία πολεμική σχετικά με το ζήτημα του δημοψηφίσματος. Αν η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών πιστεύει ανεξάρτητα από το οποιοδήποτε κόστος επί των ζωών μας και με οποιεσδήποτε επιπτώσεις για την Εθνική μας ανεξαρτησία καθώς και για την υποθήκευση του μέλλοντος της χώρας, η παραμονή μας στον πυρήνα του σκληρού Ευρώ είναι περισσότερο συμφέρουσα, θα ψηφίσει ένα τεράστιο ΝΑΙ. Ναι στην με κάθε τρόπο και με κάθε θυσία παραμονή στο Ευρώ. Nα ψηφίσουνε όμως συνειδητά, προσφέροντας τη δική τους θυσία και τη θυσία των παιδιών τους. Να μη φαντάζονται πως θα πληρώνουνε το τίμημα πάντοτε οι …άλλοι. Αν η πλειοψηφία όμως των πολιτών βυθίζεται στην ανέχεια, στη δυστυχία και στη μιζέρια κάθε μέρα και περισσότερο, αν πιστεύει οτι τη θυσιάζουν χωρίς ελπίδα Ανάστασης και δίχως καν να τη ρωτάνε, αν πιστεύει πως καταδικάζεται άδικα για να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη ''ευημερία'' μιάς μικρής μειοψηφίας, που εν μέσω κρίσης καταφέρνει να ζεί τους μύθους της στα .... Nammos (www.google.gr), τότε θα αναλάβει την ευθύνη και θα εκφράσει το δικαίωμά της να πεί ΟΧΙ και φτάνει ως εδώ. Γιατί λοιπόν να μην μετρηθούμε; Πόσοι οι ωφελημένοι, πόσοι οι ισοπεδωμένοι απ΄ τις συνέπειες των μνημονίων; Πόσοι οι πεισμένοι οτι αποτελεί μονόδρομο για τη σωτηρία της χώρας ο ...δωδεκάλογος του Σόϊμπλε; Πόσοι θεωρούν οτι μπορεί να υπάρξει μιά δικαιότερη συμφωνία που θα σεβαστεί τις δοκιμασίες του Ελληνικού λαού, μιά συμφωνία που θα διευθετήσει το χρέος και θα εγγυηθεί την ανάπτυξη; Γιατί να μη λειτουργήσουμε δημοκρατικά, ψύχραιμα, με αλληλοσεβασμό, ψηφίζοντας αυτό που ο καθένας μας πιστεύει ως σωστότερο για τον εαυτό του, για τους ερχόμενους Έλληνες και τη χώρα; Καιρός να πάρει ο καθένας μας τις ευθύνες του. Ευρώ χωρίς αιματηρές ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ θυσίες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Ας τελειώνουμε με τις βολικές αυταπάτες μας και ας μετρήσουμε τις αντοχές και τις ανοχές μας... Μετά, όποια και αν είναι η απόφαση της πλειοψηφίας, ας εργασθούμε για την ανασυγκρότηση της οικονομίας μας και για την επούλωση των πληγών που πέντε χρόνια τώρα κακοφόρμισαν και απειλούν με γάγγραινα τη χώρα.

    • ΤΤ avatar
      ΤΤ @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 12:42:10

      Eδώ που μας φέρατε, ισλαμοκομμουνιστές, αν γλιτώσουμε την Συρία θα είναι θαύμα.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ ΤΤ 29/06/2015 15:06:56

        Έτσι λοιπόν ε; Οι ....Ισλαμοκομμουνιστές ασκούσαν την εξουσία τα προηγούμενα 40 χρόνια στην Ελλάδα; Αυτοί υπερδανείζονταν, συντηρούσαν στρατούς πελατών, κατέτρωγαν τη σάρκα της χώρας, υποθήκευαν το μέλλον, εξαγοράζονταν, μας πρόδιδαν; Και όλα αυτά ενώ εσείς....απουσιάζατε. ΄Ωστε δεν ήταν οι εξωγήϊνοι τελικά.... Τι πλάνη!

        • ΤΤ avatar
          ΤΤ @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 16:50:37

          Ανοίξατε τα σύνορα και αυξήσατε τους παράνομους κατά 1.126% σε σχέση με πέρσι. Σαφής διαφορά λοιπόν. Δεν υπάρχουν μόνο τα επιδόματα προπέλας, υπάρχει και το ισλαμικό κράτος. Οι τζιχαντιστές δεν είναι ταξικά αδερφια σας, θα μας φάνε όλους.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ ΤΤ 29/06/2015 17:43:31

            Τα θαλάσσια σύνορα κύριε, ΔΕΝ ... ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΟΥΝ. Ούτε η Ιταλία (που διαθέτει πολύ περισσότερα χρήματα και άφθονα μέσα) δεν καταφέρνει να τα ελέγξει. Τρείς χώρες διαλύθηκαν από τους ....συμμάχους. Ατέλειωτα κύματα προσφύγων δημιούργησε η αφροσύνη τους! Οι τζιχαντιστές, είναι δημιούργημα των ΗΠΑ. Θέριεψαν και σήμερα υπάρχουν, λόγω της ανοχής όλων των Νατοϊκών υποκριτών. Κι εμείς κινδυνεύουμε, γιατί ΑΠΑΝΤΕΣ οι εθνοσωτήρες μας που σήμερα κροκοδειλοδακρύζουν, προσυπέγραψαν επί Εθνοπροδόταρου Σημίτη, με τα δυό χέρια, το Δουβλίνο 2. Μην προσεγγίζετε απλοϊκά λοιπόν την αλήθεια, προκειμένου να καταφέρετε καίριο...πλήγμα στον '' οχτρό '' !

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 17:00:36

          Ενω οτι κατεστρεψαν τα 2 κομματα σε 40 χρονια τα κατεστρεψε αυτη η ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ κυβερνηση σε 5 μηνες. Και αυτους υποστηριζεις χωρις να το γραφεις καθαρα. Ναι σε 5 μηνες. Τι ντοπα ειναι αυτη που καταναλωνουν? Και μαζι και η ΧΑ. Καλα παμε.... Δυστυχως οτι εγινε με κοπο καταστραφηκε σε 5 μηνες. Και μαζι και η Αυγη του Ηλιου και του Κυρκου. Που εγινε Χρυση Αυγιανη

          • UncleStgm avatar
            UncleStgm @ Ρεαλιστης 29/06/2015 17:13:25

            Ο Παπαντρέας κράτησε 3 χρόνια. Ο Σαμαράς κάτι λιγότερο. Ο Τσίπρας άραγε θα εξαμηνίσει; Μπα δεν νομίζω...
            Τελικά η κρίση είναι σαν το σταφύλι και το οινόπνευμα. Ο μύκητας είναι πάνω στο σταφύλι ήδη από το κλήμα. Η ζύμωση του μούστου κρατάει 1-2 βδομάδες. Από τα στέμφυλα, το τσίπουρο βγαίνει με απόσταξη σε 1 μέρα. Ο μεθύστακας γίνεται στουπί σε ένα τέταρτο... Περί τύχης Τσίπρα: Όλα είναι μαγικά και μοιάζουν με Κύπρο, 2013. Για τον Τσίπρα υπάρχουν 3 πιθανά ενδεχόμενα με το δημοψήφισμα (ανέκδοτο που σκάρωσε φίλος άγριος χωραταζής): Το καλό: Να γίνει "Αναστασιάδης" Το κακό: Να γίνει "Γ. Παπανδρέου" Το άσχημο: Να γίνει "Τριανταφυλλίδης" Το σίγουρο είναι ότι ο Σαμαράς πρόλαβε και έγινε ήδη "Χριστόφιας", δηλ. "αναρχοκουμμούνι". Είναι τρελοί αυτοί οι Έλληνες...

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ UncleStgm 29/06/2015 17:49:26

            Μου αρεσουν τα παραδειγματα αλλα στην περιπτωση Σαμαρα εισαι αδικος θειε. Ηταν ο μονος που απο το 91 ηταν εκτος Πολιτικης. Ηταν απο τους λιγους που παλεψαν στις διαπραγματευσεις και παρεδωσε ενα μικρο πλεονασμα χωρις κλειστες τραπεζες. Η προπαγανδα ομως τον απαξιωσε και τον αποδυναμωσε. Μαζι βεβαια και πολλοι ασπονδοι φιλοι. <Η προπαγανδα που τον εβγαλε γερμανοτσολια οταν οι νεοι σωτηρες προσεφεραν 8 φορες περισσοτερους φορους στους δανειστες. Η προπαγανδα που εστησε στον τοιχο τον Αρκα, τον Πορτοκαλογλου τον Σακη κλπ αλλα θεωρει πατριωτες τον Λαζοπουλο, τον γελειογραφο της Αυγιανης τον Κραουνακη κλπ. Ετσι λοιπον αποδομησαμε καθε αλλον πολιτικο για να εχουμε προεδρο στο ΙΚΑ συνταξιουχο απο τα 50, Πρωθυπουργο χωρις μια μερα ενσημα, Υπουργο αναπτυξης καποιον που ποτε δεν πειρε πτυχιο, υπουργο που ετρεχε να υποστηριξει φοροφυγα ταβερνιαρη και η γυναικα του να λεει οτι ολοι οι μεταναστες λιαζονται. Ε ολα αυτα μαζι με την Ζωη δεν εχουν ξαναγινει. Δυστυχως σημερα μαθαινω οτι οι ακυρωσεις των τουριστων επιασαν ταβανι. Και ολα αυτα λογω ερασιτεχνισμου της κυβερνησης.

          • akenaton avatar
            akenaton @ UncleStgm 29/06/2015 18:46:32

            Θείε, συνολικά, παρά τα λάθη του, είστε πολύ άδικος με τον Σαμαρά. Κατά τα άλλα απολαυστικός όπως πάντα.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Ρεαλιστης 29/06/2015 17:49:52

            Θέλω πολύ να συγκινηθώ με την αντικειμενική σας προσέγγιση, αλλά συγνώμη, μου είναι αδύνατον. Η επιπόλαιη ...καταγραφή και η βολική ερμηνεία των γεγονότων καθώς και των προθέσεων, δρα ενίοτε άκρως ψυχοθεραπευτικά... Γιατί να σας το χαλάσω;

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Άλυτη Εξίσωση 30/06/2015 00:01:08

            Μηπως ειναι καλο να ανοιξετε τα χαρτια σας? Μηπως ειναι καλο αντι να απαξιωνετε σχολια και σχολιαστες να μας πειτε περισσοτερα για εσας και την καθημερινη σας ασχολια? Μηπως ειστε ενας /μια διορισμενος στο Δημοσιο που σας χαλαει το επιπεδο των σχολιαστων στο Αντι?

    • akenaton avatar
      akenaton @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 18:05:32

      Και γιατί δεν υπήρξε η δημοκρατική ευαισθησία να τεθεί απευθείας το ερώτημα όπως ακριβώς το θέτετε εσείς; Υπήρξε κάποιος φόβος ή απλώς αμέλεια;

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ akenaton 29/06/2015 18:20:02

        Κατ΄αρχήν, καλησπέρα σας αγαπητέ akenaton. Kατά δεύτερον, εγώ πιστεύω πως αυτή είναι η επί της ουσίας ορθή ερμηνεία του ερωτήματος, που τίθεται στο επικείμενο δημοψήφισμα. Στην πραγματικότητα, φέρνει τον βολεμένο Έλληνα πολίτη που θέλει και την πίτα αφάγωτη και τον σκύλο χορτάτο (και να απολαμβάνει τα αγαθά του ευρώ και να μην θυσιάζει απολύτως τίποτε από τα κεκτημένα του), μπροστά στις τεράστιες ευθύνες του. Για να μην παριστάνει τον ...αθώο και τον ανήξερο μετά, όταν θα φάει κατά πως φαίνεται, το 3ο παχουλό μνημονιάκι που ψήνεται..... Τώρα, γιατί δεν ειπώθηκε με τόση σαφήνεια, τι να σας πω; Άβυσσος η ψυχή των εκάστοτε ασκούντων την εξουσία! Χάρηκα που σας ξαναείδα.

        • akenaton avatar
          akenaton @ Άλυτη Εξίσωση 29/06/2015 18:43:10

          Καλησπέρα. Αμοιβαία τα αισθήματα αγαπητή μου. Αυτή την άβυσσο είναι που φοβούμαι πολύ.

  5. patriotis avatar
    patriotis 29/06/2015 12:42:56

    Παιδιά ήμαρτον,δε μπορώ να καταλαβώ απο που προκύπτει ότι ο κόσμος έχει πάρει χαμπάρι αυτόυς τους αληταράδες που μπλέξαμε.Εγώ βλέπω ότι ακόμα είναι περήφανοι και δε βάζουν μυαλό.Δυστυχώς θα πληρώσουμε και με τους καθυστερήμενους.Το οχι έρχεται.Μακάρι να έχω άδικο ειλικρινά.

  6. UncleStgm avatar
    UncleStgm 29/06/2015 15:49:43

    Grexit και μετά τι; του Νιλς Καντρίτσκε Η επαναφορά της δραχμής δεν ανοίγει καμμιά προοπτική για το μέλλον, παρά μόνον για τους κερδοσκόπους

  7. Ρηνα avatar