Η κυβέρνηση παίζει χωρίς αντίπαλο
08/08/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση παίζει χωρίς αντίπαλο

Πρέπει να ληφθούν κρίσιμες αποφάσεις προτού το κόμμα των νοικοκυραίων μετατραπεί οριστικά σε πολιτικό πτώμα πάνω από το οποίο ο Α. Τσίπρας δεν θα κλαίει από πόνο αλλά από τα γέλια

Silver alert: Αναζητείται κυρία 41 ετών που εξαφανίστηκε τους τελευταίους δύο μήνες από την πλατεία Συντάγματος. Πάσχει από σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, τρομάζει με το που ακούει το όνομα «Αλέξης», έχει πάθει αφωνία. Την τελευταία φορά που εθεάθη φορούσε… πολιτικά κουρέλια και έμοιαζε με γριά 100 ετών.

Όποιος την βρει να ειδοποιήσει τους οικείους: Τον Βαγγέλη, την Ντόρα, τον Κυριάκο. Προσοχή: Βρίσκεται σε σοβαρό κίνδυνο γιατί νομίζει ότι είναι ακόμη μεγαλοκυρία, αστή αλλά δεν έχει παρά ένα βρακί να φορέσει. Κι αυτό όλο μπαλώματα είναι.

Αν πάει ο νους σας στη Νέα Δημοκρατία πέσατε μέσα. Το κόμμα που κάποτε είχε ιδέες, όραμα, όρεξη για δουλειά, παρέμβαση στην κοινωνία, έχει απλά… εξαφανιστεί. Δεν υπάρχει και η κυβέρνηση παίζει χωρίς αντίπαλο. Ο Τσίπρας είναι ο μεγαλύτερος ψεύτης που πέρασε ποτέ από τη χώρα, έχει κάνει τις μεγαλύτερες κωλοτούμπες στην ιστορία, δεν μπορεί ούτε την καθημερινότητα να διαχειριστεί και παρ’ όλα αυτά κάνει πάρτι έχοντας απέναντί του το πολιτικό κουρέλι που ακόμη και οι ανακοινώσεις του δείχνουν πόσο πολύ βαριέται στο ρόλο του κριτή.

Η ΝΔ πάσχει από σοβαρή έλλειψη προσανατολισμού, από ουσιαστική πολιτική ταυτότητα και ιδεολογική καθαρότητα. Κάθεται και ψηφίζει όλα τα μέτρα του Τσίπρα, τον στηρίζει για να μην καταρρεύσει και πάει η χώρα σε εκλογές την ίδια στιγμή που ο ίδιος ο πρωθυπουργός ετοιμάζει τις κάλπες όπως και όποτε θέλει. Η ΝΔ ετοιμάζεται να συνομολογήσει ένα νέο μνημόνιο, είναι έτοιμη να ξαναγίνει το δεκανίκι της κυβέρνησης και οι γαλάζιοι βουλευτές πηγαίνουν στις περιφέρειές τους και καλούνται να απολογηθούν για το μνημόνιο που υπέγραψε ο Τσίπρας. Ο οποίος εμφανίζεται άφθαρτος, σκληρός διαπραγματευτής, αγωνιστής την ίδια στιγμή που η ΝΔ εμφανίζεται χωρίς καθαρό λόγο, ουρά του ΣΥΡΙΖΑ και δίχως να έχει να δώσει στον ελληνικό λαό ένα νέο αφήγημα.

Να του πει τέλος πάντων: Έλληνες η αλήθεια είναι αυτή, θα περάσετε δύσκολα αλλά σας υποσχόμαστε ότι τότε θα βγείτε από το λούκι αρκεί όλοι μαζί να αλλάξουμε. Να αλλάξει το παραγωγικό μοντέλο της χώρας, να κινητοποιηθούν Έλληνες και ξένοι επενδυτές, να πει η ΝΔ στον κόσμο τι θα κάνει με τη φορολογία, τα κίνητρα για επενδύσεις. Και αυτή τη φορά να πει την αλήθεια κι όχι παρλαπίπες σαν κι αυτές που ο ΣΥΡΙΖΑ φλόμωσε τον ελληνικό λαό. Να δώσει μια διέξοδο στους πικραμένους και απογοητευμένους πολίτες που μένουν άναυδοι με τα όσα έχουν δει τα μάτια τους τους τελευταίους μήνες.

Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από το γεγονός ότι οι συνιστώσες ετοιμάζονται να καταστρέψουν ό,τι καλύτερο είχε η Ελλάδα αυτά τα χρόνια, δηλαδή την ευρωπαϊκή της πορεία, και το κατεξοχήν ευρωπαϊκό κόμμα απλά είναι στην κοσμάρα του. Κινητοποίησε ποτέ τον κόσμο; Να βγει στους δρόμους, να διαδηλώσει για το μέλλον του, να βρίσει τους δραχμολάγνους, να υψώσει φωνή ιερής αγανάκτησης. Τίποτε, άλαλα τα χείλη των ασεβών.

Ακόμη και στο μεταναστευτικό, ψελλίζουν διάφορα όταν η κυβέρνηση έχει χάσει τα αβγά και τα πασχάλια. Όταν ακόμη και η κυρά Τασία κάνει πολιτική και οι μόνοι που την αντιμετωπίζουν είναι τα άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης και μερικά μέσα ενημέρωσης, τότε τι να πεις. Η ΝΔ έχει πάει διακοπές, δεν ακούγεται η φωνή της, δεν υπάρχει αξιωματική αντιπολίτευση σχεδόν 1,5 μήνα πριν από τις πιθανές εκλογές που θα προκαλέσει ο Τσίπρας για να έχει το πάνω χέρι.

Δεν θα ήταν υπερβολή να πει κανείς ότι περισσότερη αντιπολίτευση κάνει ο Λαφαζάνης, ο Λαπαβίτσας και η Ζωή παρά η ΝΔ. Μα εκεί φτάσαμε; Να αναζητούμε ένα στήριγμα και να μην το βρίσκουμε; Να ψάχνουμε να δούμε τι άνεμος φυσάει στη Συγγρού μπας και τους πάρει και τους σηκώσει; Και μέχρι να ξυπνήσουν ο Αλέξης θα έχει κάνει τις κωλοτούμπες του αιώνα, θα έχει ψηφίσει το χειρότερο Μνημόνιο, θα έχει καταστρέψει την οικονομία, τις τράπεζες και το χρηματιστήριο αλλά θα είναι κυρίαρχος. Πολύ φοβούμαστε ότι ενισχύονται τα άκρα, τα κόμματα της δραχμής και οι ευρωσκεπτικιστές γιατί απλά η ΝΔ δεν έχει να προσφέρει τίποτε έτσι όπως έχει δομηθεί και δεν έχει ανανεωθεί.

Πρέπει να ληφθούν κρίσιμες αποφάσεις προτού το κόμμα των νοικοκυραίων μετατραπεί οριστικά σε πολιτικό πτώμα πάνω από το οποίο ο Α. Τσίπρας δεν θα κλαίει από πόνο αλλά από τα γέλια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 08/08/2015 08:23:31

    Προφανως δεν μπορει να το κανει. Οι μετρημενοι στα δαχτυλα ικανοι (που την κρατανε ζωντανη-και κρατανε κι εμας διπλα της) δεν φτανουν.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Eva 08/08/2015 11:42:24

      Ποιοί ακριβώς την κρατάνε ζωντανή κι εμάς δίπλα της;...

      • Κανονικός Δεξιός avatar
        Κανονικός Δεξιός @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2015 15:57:31

        Βασικά ένας είναι. Αυτός που χλευάζεται ακόμα κι από άτομα εντός Ν.Δ.

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ Κανονικός Δεξιός 10/08/2015 22:52:17

          Δεν ξερω ποιον εννοεις αλλα εμενα το μυαλο μου πει στον Αδωνι Γεωργιαδη καλα ναναι ο ανθρωπος .Μια φορα δεξιος για παντα δεξιος .

  2. ΤΤ avatar
    ΤΤ 08/08/2015 08:25:39

    σε δεκαπέντε μέρες γράφονται τα παιδια των παράνομων σχολείο, παίρνουν διαβατήριο και μετά μας κατσικώθηκαν οικογενειακώς για πάντα, εκτος αν απελάσουμε Ελλαδίτες υπηκόους. Το είχα πει, ο Τσιπρας δεν θα κάνει εκλογές πριν δώσει 2 εκατομμύρια διαβατηρια made in Syriza. Σε δεκαπέντε μέρες λοιπόν τελείωσαν ολα, ελληνική μειονοτητα,ως το 2021 θα εχουν αντιστραφεί πλήρως τα αποτελεσματα του 1821. Οποίος είδε την σύσκεψη είδε και τους εκπροσώπους των παράνομων. Αν ηταν για τις ληστείες , συγγνωμη τις απαλλοτριώσεις, θα είχαμε εκπροσώπους ληστών; Οχι. Άρα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θεωρεί οτι το προβλημα ειναι το έγκλημα, αλλα το οτι δεν υπάρχουν αρκετά δωρεάν σπίτια για τις 500.000 που έρχονται μέχρι το τέλος του έτους. Αυτά ανακοίνωσαν, γρηγορότερη εξυπηρέτηση των πελατών τους. Η ΝΔ λοιπόν θα εξαφανιστεί, η ΧΑ θα αυξηθεί, αλλα σε ποσοστό θα πέσει, αφου ο πληθυσμός θα ειναι 15 εκατομμύρια. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα θριαμβεύει μέχρι να κατέβει αυτοδύναμη η Τζαμαα Αλ Ισλαμιγια ή ΑΚΡ ή Αδελφοί Μουσουλμάνοι ή οπως αλλιώς θα λέγεται το ισλαμιστικό κόμμα εν Ελλαδι. Ανοητοι συντροφοι, το μέλλον με τα διαβατηρια που δίνετε δεν ειναι ο κομμουνισμός αλλα η τζιχαντ. Ομολογώ οτι δεν περίμενα τέτοιον ελληνοφοβικο ρατσισμό, να θέλουν να μας εξαφανίσουν. Τέλος, ολα τελείωσαν στις 26/1.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΤΤ 08/08/2015 10:37:24

      Δυστυχως ο Ελληνας καταλαβαινει μονο οτι εχει να κανει με λεφτα. Λεφτα, λεφτα, λεφτα.....Εκει εχει τοποθετησει ολα του τα ονειρα και τις ελπιδες. Οσο οι μεταναστες δεν φτανουν να μπουν μεσα στο σπιτι του, ξορκιζει το κακο και νομιζει οτι αφορα αλλους. Ειναι πια ναρκωμενος και ανικανος να σκεφτει με προοπτικη. Περιμενει παντα καποιον αλλον να του λυσει τα προβληματα. Οταν θα ξυπνησει καποιο πρωϊ και η ΝΤ θα εχει σφιχτει σαν βρογχος στο λαιμο του, οι μεταναστες θα εχουν προνομια κι ο ιδιος θα διωκεται στη χωρα του, τοτε και να ξυπνησει θα ειναι αργα..... Οσο για τη ΝΔ κοιμαται τον υπνο της...Απορω πως νικησε τοτε στον εμφυλιο η "δεξια" παραταξη....Ισως τοτε τα παντελονια τα φορουσαν αξιοι, ειχα γνωρισει στο παρελθον μερικους. Δεν ελεγαν λογια αλλα οι πραξεις τους ηταν μελετημενες και με πατριωτικο προσανατολισμο. Τωρα το ατομικο συμφερον και η ιδιοτελεια εκανε ολους να βραζουν στο ιδιο καζανι......

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ ΤΤ 08/08/2015 12:08:11

      ++++++++++++++++++++++++++ ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΝΔ Η ΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ!!!!!!!

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 08/08/2015 10:03:01

    δεν υπάρχει πλέον πολυτέλεια να εναποθέσουμε τις ελπίδες μας σε κανέναν. Κι είναι καλύτερα έτσι. Ο καθένας μας στόμα στόμα, πόρτα πόρτα, Mail mail, όπως μπορεί ! Από επιχειρήματα κατά των αχρηστοαριστερών να φαν κι οι κότες!!! Κι εγγραφή πολλών στο κόμμα!!! να μιλάει ο καθένας προσωπικά και να ασκεί κριτική στους σάπιους που κάνουν κακό στη ΝΔ Για να επιλεγούν φρέσκοι και κυρίως ΙΚΑΝΟΙ που θα μπολιαστούν με τους παλιούς που αξίζουν FRESH BLOOD ΓΙΑΤΙ ΠΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΗΣ Δ , ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ (κι αν δεν ενεργήσουμε ο καθένας μας ΤΩΡΑ δυναμικά δε θα έχει καμία αξία να μυξοκλαίμε αύριο για την κακιά μας τη μοίρα... Γιατί αφήσαμε την αριστερή ερπετολογία να μας κάνει Αλβανία του Χότζα... Γιατί οφείλουμε να μπορούμε αύριο να κοιτάμε στα μάτια τα παιδιά μας...)

  4. Δρόμος avatar
    Δρόμος 08/08/2015 10:22:38

    Για να υπάρχει κόμμα νοικοκυραίων θα πρέπει να υπάρχουν νοικοκυραίοι. Επειδή οι τελευταίοι δεν υπάρχουν πια, τελειωσε και το κόμμα που υποτίθεται τους αντιπροσώπευε.

    • ΚΡΗΤΙΚΟΣ avatar
      ΚΡΗΤΙΚΟΣ @ Δρόμος 09/08/2015 12:02:52

      Αυτό δυστυχώς, είναι η πραγματικότητα. Οι πάλαι ποτέ νοικοκυραίοι, ήταν αυτοί που με συνετή διαχείριση των οικονομικών τους, φρόντιζαν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και να βάζουν και στην άκρη κάτι για το αύριο. Τώρα, σε μια αγωνιώδη προσπάθεια να αντιμετωπίσουμε το σήμερα αναλωνόμαστε και το αύριο, μόνο σαν απειλή το αντιμετωπίζουμε, σίγουροι οτι θα γίνει η ζωή, ακόμα δυσκολότερη.

  5. Νεύτων avatar
    Νεύτων 08/08/2015 11:06:39

    Σε κάποιο καλοκαιρινό θέρετρο, κάποιο μεγαλοσχήμον στέλεχος της ΝΔ, μέσα στην αυγουστιάτικη ζέστη, εκεί δίπλα στη θάλασσα, άνοιξε το iPad του και διάβασε αυτό το εξαιρετικό (για εμάς τους "περαστικούς") άρθρο... Μειδίασε... "Ωχ βρε αδερφέ, σιγά μην κάτσω καλοκαιριάτικα να ετοιμάσω και πρόγραμμα για τους "περαστικούς"! Ένα πασάλειμμα θα κάνω περιγράφοντας την τωρινή κατάσταση στη χώρα, θα τους πετάξω και μερικές φωτό από μετανάστες και οι "περαστικοί", πάλι ουρές θα κάνουν στο πολιτικό γραφείο μου πριν τις εκλογές!!!! Διαχρονικά κράζουν τα πρόσωπα, αλλά διαχρονικά τους ίδιους στέλνουν στη Βουλή. Τι ανάγκη έχω;;; Πάλι εκεί θα είμαι, πρώτη μούρη, εξασφαλίζοντας τα προς το ζειν για μερικά χρονάκια ακόμη. Μετά, τι θα γίνει, βλέπουμε. Ο Θεός είναι μεγάλος...". Και μετά ρούφηξε άλλη μία γουλιά από το μοχίτο του... Αδέρφια, δεν υπάρχει χαΐρι. Πάρτε το χαμπάρι. "Περαστικοί" είμαστε για αυτούς. Στην ουσία γίδια αλλά δεν μας το λένε κατάμουτρα. Είναι νοικουραίοι βλέπετε και προσέχουν πώς μιλούν. Και στην ουσία είμαστε γίδια για αυτούς γιατί δεν έκατσαν να κάνουν τίποτε αυτή τη χρονική περίοδο που περιμένουν εκλογές. Όλα αυτά τα "προγραμματικά" που σωστά ζητάει ο αρθρογράφος είναι όνειρα θερινής νυκτός... Πόσο είπαμε ότι θα πιάσει η ΝΔ στις εκλογές;;; Πόσο;;; Και πόση ανανέωση θα υπάρξει στις λίστες;;; Πόση;;; Άντε γεια!!!!!

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Νεύτων 08/08/2015 12:05:39

      φίλε είσαι θεός! κανείς δεν μπορεί να περιγράψει καλλίτερα τα συγκεκριμένα προϊόντα νεποτισμού!! στο θέμα της ανανέωσης θα διαφωνήσω, τόσα καλά παιδιά από τα σωστά τζάκια υπάρχουν εκεί μέσα. εννοείται ότι οι φίλα προσκείμενες στο μητσοτακισμό οικογένειες θα έχουν πιο άμεση προτεραιότητα για τη βουλευτική αποκατάσταση των τέκνων τους. Έχουμε την Εύη Τατούλη και τη νέα φουρνιά του δουκάτου της Πετραλιά!! Πάνε για φούντο μη το ζορίζεις. Αντιπολίτευση έχει πάψει να υφίσταται μιας και κανένας δεν πρόκειται να συγκινηθεί από τα τζάκια και τους αποτυχημένους της εποχής Καραμανλή. Ο Θεοδωράκης έχει πιο έντονη αντιπολιτευτική δραστηριότητα από τον Βαγγέλη. είδα συνέντευξη Στυλιανίδη σε εφημερίδα. Τι να πει κι αυτός;; για τα ακριβά ταξιδάκια του;; ή για τα έλλειμματα του ΟΣΕ και του ΤΡΑΜ;;Ή για τό τι έκανε τη νύχτα που καιγόταν το κέντρο για τον Γρηγορόπουλο; Ο συγκεκριμένος το παίζει και μεταρρυθμιστής (της πεντάρας όπως και ο Κούλης). Τέτοια απολιθώματα έχουν ερείσματα στα φρούτα του κομματικού σωλήνα (βλ Ιωαννίδης) για διάφορους λόγους. Όχι όμως και στη κοινωνία. Ο Τσίπρας είναι πανίσχυρος επειδή έχει απέναντι του τελειωμένες καταστάσεις! Όσο είναι αυτοί στη πρώτη γραμμή, ο κόσμος θα στηρίζει το Τσίπρα από αντίδραση. Χρειάζεται νέο σχήμα.

      • Eva avatar
        Eva @ ουδέτερος 08/08/2015 13:41:47

        Λεγε, λεγε, ....το πιστεψαμε οτι ο κ. Τσιπρας ειναι πανισχυρος! Οι ιδιοι οι δικοι του τον αμφισβητουν, εχουν εκτεθει οι υπουργοι του, μην το κανουμε τωρα αυτοεκπληρουμενη προφητεια! Στο τελος θα πιστεψουμε κι οτι το (ακυρο) 62% ητανε συριζα....

  6. Αχιλλεας Π. avatar
    Αχιλλεας Π. 08/08/2015 12:54:21

    Ωραιες οι προτασεις σας αλλα ξεχασατε το βασικο.Να κρατικοποιηθει η Τραπεζα της Ελλαδος ωστε το κρατος να επανακτησει τον ελεγχο των τραπεζων, οπως επιτασσει και το Συνταγμα, ωστε να μην την πατησουμε την επομενη φορα οπως η Ιρλανδια που ειχε θαυμασιο παραγωγικο μοντελο αλλα χρεωκοπησε ταυτοχρονα με την Ψωροκωσταινα και μαλιστα με τριπλασιο ελλειμα 34%!!! Χωρα χωρις ουτε μια δικη της τραπεζα, οπως μαθαμε πολυ καλα και εμεις και ο Τσιπρας, δεν ειναι παρα αποικια χρεους στο ελεος των Τραπεζιτων, ο,τι κι αν κανει και ο,σο τελειος κι αν γινει ο λαος της...

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ Αχιλλεας Π. 08/08/2015 17:39:40

      Το ...έμαθε αυτό και ο Τσίπρας; Μετά, ή πριν απ΄όταν υπέγραψε το ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ; Και που το έμαθε όμως τι έγινε; Πάλι σ΄εμάς δεν έρχεται ο λογαριασμός; Πολύ ακριβά κοστίζουν τα ... μαθήματα τελικά. Προσποιούνταν οτι ήξερε που πήγαινε και πως είχε τα κότσια να ανοίξει νέους δρόμους.

  7. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 08/08/2015 13:25:41

    Ίδρυση κόμματος με όνομα γνώριμο, ιστορικό το οποίο, Διεθνώς έχει τιμήσει στην Ελλάδα. Στελεχωμένο με νέους άφθαρτους, εργατικούς, βάσει στόχων και απτών αποτελεσμάτων αξιολογούμενους, αυτοδημιούργητους. Με ηγέτη Έλληνα πατριώτη, ο οποίος ακούει πολύ, είναι λιγομίλητος και ακατάπαυστα εργαζόμενος. Με στόχους ζωής του: την Αξιακή Αναγνώριση, την Κοινωνικο-Οικονομική Αυτάρκεια, Ευμάρεια, τη Διεθνή Καταξίωση του Έλληνα. Την Οριστική Λύτρωση της Ελλάδας και των αγέννητων παιδιών της από τα Άγη των ατέρμονα ανεξόφλητων χρεών. Με Ηγέτη, άριστο γνώστη της επιστήμης του, απλό, συζητήσιμο, επικοινωνιακό, έμπρακτα αποτελεσματικό, ο οποίος, διά του προσωπικού παραδείγματος, εμπνέει εμπιστοσύνη, ακολουθείται και στα πολύ δύσκολα, μέρος της λύσης γίνεται. Υπερβαίνοντας στόχους, σκοπούς και ορίζοντες χρονικούς. Με Ηγέτη στρατηγικό σχεδιαστή, με δεινότητα διαπραγματευτική και διορατικότητα πολιτική. Ο οποίος, με πολιτικό και προσωπικό κόστος βαρύτατο, ελίσσεται, αποφεύγοντας καλοστημένες παγίδες και συμφορές τις οποίες, οι αδηφάγοι δανειστές, για όλους εμάς, χωρίς εμάς απεργάζονται. Για να διαλύσουν και αβρόχοις ποσί να υφαρπάξουν, τη χαρισματική και γεωστρατηγικά μοναδική, πατρίδα μας Ελλάδα. Οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί Έλληνες, -άθεους-αθεόφοβους για να μάς σώσουν, ψηφίσαμε. Και τον Μαμμωνά για θεό, λατρέψαμε-. Γι αυτό και ποικιλότροπα τουμπάραμε.

    • Νεύτων avatar
      Νεύτων @ Δήμητρα Μ. 08/08/2015 17:18:20

      +10000Εξαιρετική προσέγγιση, έγραψες τον οδικό χάρτη εύρεσσης νέου ηγέτη και νέων στελεχών!Και στο τέλος, όλοι μαζί ξυπνήσαμε από το όνειρο θερινής νυχτός!Δυστυχώς...

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/08/2015 15:49:20

    @ Ρήνα Επειδή απορείς για το πως νίκησε η τότε δεξιά στον εμφύλιο να σου δώσω μια ιδέα : δεν πίστευε ότι εχθρός της είναι κάποια ΝΤ αλλά ο κομμουνισμός.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ ψυχραιμια 11/08/2015 07:07:21

      Αν δεν έρχονταν και τότε η ξένη βοήθεια , ακόμη θα πολεμούσε η δεξιά και αριστερά...Ξέρεις πόσους βόλευε η κατάσταση? Δεξιούς και αριστερούς.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/08/2015 15:55:05

    @ Αχιλλέας Π. Στην ευρωζώνη όλες οι κεντρικές τράπεζες ανήκουν στο ευρωσύστημα και είναι παραρτήματα της ΕΚΤ υπό τον Ντράγκι.Εκεί θα ανήκει και η Τράπεζα της Ελλάδος για όσο διάστημα είμαστε στο ευρωσύστημα. Για την περίπτωση δραχμής ξέρει ο σύντροφος Λαφαζάνης που ήθελε να εισβάλλει μέσα.

  10. Νεύτων avatar
    Νεύτων 08/08/2015 17:15:27

    Αποπροσανατολίζεστε γράφοντας συνεχώς για τα κακά του ΣΥΡΙΖΑ. Τα ξέρουμε, τα βιώνουμε, θα τα υποστούμε. Άλλος είναι ο στόχος του άρθρου: τι κάνει η ΝΔ; Τι πρόγραμμα έχει φτιάξει; Στο τέλος, το σχέδιο του Λαφ θα μας φαίνεται πιο σωστά δομημένο από το σχεδόν ανύπαρκτο σχέδιο της μουμιοποιημένης ΝΔ!!!Σταματήστε να τα χώνετε στο ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη, ξυπνήστε από τον λήθαργο τους δικούς μας νοικοκυραίους!!! Απαιτήστε φρέσκα και καθαρά πρόσωπα, φρέσκα μυαλά, ανθρώπους όχι οπωσδήποτε χαρισματικούς αλλά με όρεξη για δουλειά. Επιτέλους!!!

  11. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 08/08/2015 17:28:58

    Μη ξυπνάτε τη παράταξη.....Ο Παπαμιμίκος κάνει αγώνα να είναι σε εκλόγιμη θέση στο Επικρατείας(αν γίνουν εκλογές) και τα κανάλια τα......παίρνει σβάρνα η Ντόρα μπας και ανεβούμε σε ποσοστά. Κάπου διάβασα ότι ο Λεβέντης πάει για 4-5% για πλάκα.....

    • Eva avatar
      Eva @ Φιλελεύθερος 09/08/2015 12:26:01

      Σε συγκριση με παρα πολλους στο κοινοβουλιο μια χαρα ειναι.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Φιλελεύθερος 10/08/2015 10:30:09

      "παίρνει σβάρνα η Ντόρα μπας και ανεβούμε σε ποσοστά" όπως ακριβώς τα πήραν σβάρνα ο Κώστας Μητσοτάκης, Ο Κώστας Καραμανλής και Ιωάννης Βαρβιτσιώτης πριν το δημοψήφισμα, και ανέβηκαν τα .. ποσοστά του .. ΟΧΙ!!

  12. Naruto avatar
    Naruto 08/08/2015 18:42:13

    Η Ν.Δ εχει ολοκληρώσει σαν κόμμα τον κύκλο της , τα γεγονότα την έχουν ξεπεράσει και με την μορφή που έχει τωρα δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα στον τόπο . Είναι φανερό οτι ενα πατριωτικό κόμμα είναι στην σκέψη των Ν.Δ κρατών , αλλά στην ευρωζώνη κάθε τι το πατριωτικό έχει εξοβελιστεί προ πολλού. Δυστυχώς επιστροφή στο 2001 , την δραχμή και την Ελλάδα που μας λείπει είναι αδύνατη , είναι σαν να πηδάμε απο το πλοίο στη μέση του πελάγους για να γυρίσουμε πίσω στο λιμάνι κολυμπώντας . Το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να διαλυθεί η ευρωζώνη και να πάρουν οι λαοί πίσω τις πατρίδες τους. Ο αντικαταστάτης της Ν.Δ πρέπει να είναι ενα κόμμα απόλυτα ριζοσπαστικό και επαναστατικό που θα σαρώσει όλη την κόπρο της μεταπολίτευσης , τίποτα λιγότερο . Ιδέες υπάρχουν πρόσωπα υπάρχουν τόλμη χρειάζεται .

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Naruto 11/08/2015 10:47:20

      Αγαπητέ Naruto Αν υπήρχαν ιδέες και πρόσωπα δεν θα έφτανε η ΝΔ στο 20% με καθοδική πορεία. Η τόλμη θα ήταν αυτονόητη. Αντικαταστάτης της ΝΔ, με φθαρμένα υλικά, δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Τα άφθαρτα νέα πρόσωπα που όλοι περιμένουμε δεν διαθέτουν τόλμη.

      • airman avatar
        airman @ Σωκράτης 11/08/2015 12:03:45

        Άφθαρτα νέα πρόσωπα και με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, δυστυχώς δεν καταδέχονται να αντιπαρατεθούν με τα "ραμολί της πολιτικής" που έχουν κατσικωθεί στη Συγγρού. Δεν είναι ζήτημα τόλμης αλλά αίσθησης της αναξιοπρέπειας με την οποία πρέπει να αντιπαρατεθούν. Γι' αυτό λοιπόν κάλιο Λεβέντης στη Βουλή παρά Ντόρα και το κάθε ραμολί!

  13. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 08/08/2015 18:49:45

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κυβέρνηση και αντιπολίτευση μαζί. Η αντιπολίτευση συμπολιτεύεται με το ΣΥΡΙΖΑ. Το οξύμωρο είναι θέμα ιστορικής συγκυρίας, αποτέλεσμα των μόνο μη θιγόμενων Ελλήνων από την αριστερή λαίλαπα, που είναι η μικρομεσαία διαπλοκή των δημοσιοϋπαλλήλων, γκρουπόσκυλων της κυβέρνησης. Τον Σεπτέμβριο θα αρπάζουμε ο ένας το ψωμί από τα χέρια του άλλου. Δεν νομίζω ότι η κυβέρνηση των παρανοϊκών θα μακροημερεύσει και το εύχομαι ολόψυχα. Πάντως οι θεοί που κάποτε με την αύρα τους κατηύθυναν αυτήν την όμορφη χώρα, κατέστησαν ανέστιοι και ελπίζω να μην μας εγκαταλείψουν....... Ανέστιοι θεοί. Ανέστιοι θεοί ζητούνε στέγη, τους έδιωξε από τον Όλυμπο ο Δίας και η Νεφέλη, όπου ανθεί καλός καρπός καθένας αυτό θέλει, κανένας δεν τους ρώτησε, κανένα δεν τον μέλλει. Ερήμωση. --------------------------------------------- Άμα δεν έχετε θεούς τους λέει ο Ποσειδώνας, θα’ ρθουν χίλια κακά και ο Αρμαγεδδώνας, πάντα οι θεοί χρειάζονται στις δύσκολες τις ώρες, όταν θα πέφτουν κεραυνοί και θα ξεσπούν οι μπόρες, Ταπείνωση. --------------------------------------------- Ανέστιοι θεοί, γυρνούν στους δρόμους, ψάχνουνε φύλακες και αστυνόμους, ακούνε ανθρώπους,πιάνουν κουφάρια, μέσα στη σκόνη και στα ντουβάρια, βλέπουν την κόλαση. ---------------------------------------------------- Προβιά φοράνε και είναι λύκοι, βγάζουν κραυγές, γεμάτη φρίκη, πετάνε βέλη και όποιον πετύχει, γκρεμίζουν σπίτια, ρίχνουνε τείχη, γεμάτοι απόλαυση. --------------------------------------------------- Κανένας πόλεμο δεν κέρδισε μονάχα με ανδρεία, ο Δούρειος ίππος κούρσεψε την ξακουστή την Τροία, κι’ οι θεοί που φύλαγαν τάξη και ευνομίες, τσουνάμι τους παρέσυρε και γίνανε παρίες. ---------------------------------------------------------- Πικρά λίγο δακρύσανε, δεν διαμαρτυρηθήκαν, σπίτια κλειστά και έρημα, στους Αγαρηνούς αφήκαν, κρατούσανε στα χέρια τους, ενθύμια λίγα πράγματα, ν’ αναπολούν τις εποχές, με ιδέες και οράματα. ------------------------------------------------------------------ Τα σπίτια τους κατέστρεψαν, κάψαν τους ελαιώνες, τους μετανάστες φέρανε, τους φτιάξανε στρατώνες, μα οι θεοί που έκλαιγαν πως χάσανε τα σπίτια, αυτοί χειροκροτούσανε, πατώντας στα ερείπια. --------------------------------------------------- Αυτούς να εξημερώσουμε δεν γίνεται με μία, είναι θέμα εκπαίδευσης να αλλάξει η νοοτροπία, πολλά χρόνια προσπάθησαν η Ήρα με το Δία, όσοι θεό δεν έχουνε είναι άγρια θηρία, γενναία και αν πολέμησαν και αν κούρσεψαν την Τροία, με μελανά τα χρώματα τους γράφει η ιστορία. ----------------------------------------------------- 8-8-2015

  14. Φρουρός avatar
    Φρουρός 08/08/2015 19:41:50

    Η ντόπια διαπλοκή έκανε πάλι το θαύμα της. Με έναν ψεύτη Τσίπρα, που έφερε τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ στη χώρα κάνοντας την μεγαλύτερη κωλοτούμπα όλων των εποχών, με ένα κόμμα (ΣΥΡΙΖΑ) που διασπάται, κατάφερε ν΄απομακρύνει τον μοναδικό άνθρωπο που μπορούσε να τους πολεμήσει από το τιμόνι της ΝΔ. Έτσι σήμερα σύμφωνα με την ρητορική των ΜΜΕ ο Τσίπρας θεωρείται το μεγάλο ... πολιτικό κεφάλαιο της χώρας (θα ξεράσω..). Με το έτσι θέλω μας τον επιβάλλουν, γιατί άραγε; Μήπως το τυράκι είναι τα 35 δις του Γιούνκερ; Μάθανε μια ζωή να τρώνε από τις σάρκες αυτής της χώρας και αυτό εξακολουθούν να θέλουν και τώρα. Δυστυχώς το παιχνίδι είναι και πάλι στημένο με την σφραγίδα της Αγίας οικογένειας (ε κάτι θα πάρουν κι΄αυτοί από την πίττα..). Και ζούσαν αυτοί καλά και μείς .....

  15. dexi_half avatar
    dexi_half 08/08/2015 21:04:20

    Εδώ βλέπουμε την αντιπολίτευση ενός στελέχους του Μεσαίου Χώρου, από τη Μύκονο http://www.verysorry.gr/wp-content/uploads/2015/08/11847581_1030442816966878_654587722_o.jpg

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2015 21:18:29

    Aκόμη κι εδώ που φτάσαμε,μετά από έξι μήνες τραγικής για τη χώρα διακυβέρνησης, με έτοιμο το τρίτο κατά σειρά και πρώτο της Αριστεράς Μνημόνιο, που είναι έτοιμο να μας βιάσει ομαδικώς και παρά φύσιν,εμείς αμετανόητοι και αδίδακτοι, δεν ομονοούμε ενάντια στην λαίλαπα που επέρχεται καταστροφική,έξωθεν και έσωθεν. Άλλοι,οι δραχμοσυμμορίτες ετοιμάζονται για ανταρτοπόλεμο,άλλοι βιάζονται να υπογράψουν μια ώρα αρχύτερα για να σωθούν με νέες εκλογές και άλλοι πάνω στη φουρτούνα βρήκαν την ώρα να στρίψουν το τιμόνι πρός μεσαιοχωρίτικους ανέμους... Κι εμείς ζαλισμένοι και μ' ανακατεμένα στομάχια,ψάχνουμε από κάπου να πιαστούμε να μην πέσουμε στη θάλασσα και μας καταπιεί ο μαύρος βυθός. Τί θα γίνει; Ας μας λυπηθεί Εκείνος που εμείς διώξαμε από τη ζωή μας...

  17. George N avatar
    George N 08/08/2015 21:24:48

    Το κακό με την ΝΔ είναι ότι προσπαθεί για τον ίδιο ζωτικό χώρο με σχεδόν όλα τα υπόλοιπα κόμματα ακόμα και με το προεδρικό συριζα. Από την άλλη δεν μπορεί να είναι ούτε πολυσυλλεκτικό μια και πολυαπωθεί και δικαίως. Ίσως ένα συνέδριο επανίδρυσης με νέα στελέχη και με ένα δεξιό πρόγραμμα γεμάτο γωνίες και όχι καμπύλες να ήταν το σοκ που χρειάζεται για να ακουστεί κι όχι να αγνοηθεί. Ακριβώς το αντίθετο από ότι κάνει δηλαδή :-)

  18. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 11/08/2015 07:15:11

    Με απλά λόγια...Η νδ δεν αρέσει πιά τον κόσμο. Πρέπει να αλλάξει ως κόμμα ή να αλλάξει ο κόσμος που απευθύνεται. Ακόμη και το καλύτερο προιόν θα πατώσει αν δεν το προωθήσεις σωστά, σε καλό μαγαζί ,με καλούς πωλητές κλπ. Δηλαδή θα σωθεί η πατρίς, το έθνος, και η νου δού, με την επιστροφή Βουλγαράκη?