#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2012 12:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση να πει επιτέλους "ως εδώ"

Τα εργασιακά πρέπει να είναι αδιαπραγμάτευτα....



Γράφαμε εδώ τον Αύγουστο για την «παγίδα που λέγεται έκθεση της τρόϊκα»

Παρέλκει να τα επαναλάβουμε.

Παιχνίδι καθυστερήσεων...

Είναι πλέον προφανές ό,τι παίζεται ένα επικίνδυνο «παιχνίδι καθυστερήσεων».

Η τρόϊκα θέλει να σπρώξει τα πράγματα όσο περισσότερο μπορεί. Για έναν βασικό λόγο, ανεξαρτήτως άλλων εξωγενών παραγόντων (αμερικανικές εκλογές, συνολική λύση που θα περιλαμβάνει Ισπανία και Κύπρο, επίλυση του ζητήματος βιωσιμότητας του χρέους κ.λ.π.), θεωρεί πως, αν η Ελληνική πλευρά κληθεί να αποφασίσει με την πλάτη στον τοίχο, δεν θα έχει καμιά  εναλλακτική, παρά να αποδεχτεί και τα σκληρότερα των μέτρων.

Γιατί όλοι αντιλαμβάνονται και η δική μας πλευρά το κατέστησε «εκ των ων ούκ άνευ», πως «χωρίς τη δόση, δεν αντέχουμε άλλο».

Βέβαια όλα αυτά έρχονται σε μια περίοδο που η μέν τρόϊκα κάνει δήθεν την αυτοκριτική της για τα λάθη που διέπραξε στην Ελλάδα, επικεντρώνοντας την πολιτική της μόνο στις μειώσεις μισθών, ενώ από την άλλη ακούμε έναν ορυμαγδό δηλώσεων στήριξης (ακόμα και ο «σκληρός» Σόϊμπλε απέκλεισε την έξοδο μας από το ευρώ).

Μετακύλιση ευθυνών...

Όλα, όμως, αυτά καταλήγουν σ΄  ένα κοινό παρονομαστή που λέγεται  «έκθεση της τρόϊκα».

Γιατί στο περιεχόμενό της προσβλέπουν όλοι για αποφάσεις!

Εδώ, λοιπόν, αρχίζουν τα ...ωραία!

Επειδή, γνωρίζουν, ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει, επιζητούν μια πολιτική κάλυψη!

Θέλουν να προηγηθεί, στη Σύνοδο Κορυφής, μια θετική δήλωση στήριξης, η οποία ενδεχομένως θα αποτελέσει ένα χρήσιμο άλλοθι.

Η τρόϊκα θα «κάνει τα στραβά μάτια» και θα παραδεχτεί ό,τι είχε τη λύση, αλλά πρυτάνευσε η πολιτική. Οπότε, μετακυλεί από πάνω της  μερίδιο ευθύνης που της αναλογεί.

Το Eurogroup, μπορεί να δηλώσει την ικανοποίησή του για την πρόοδο που σημειώνει η Ελλάδα, αλλά θα τονίσει ότι έχουν ακόμα πολλά να γίνουν. Και σ’ αυτό το «έχουν ακόμα πολλά να γίνουν», κρύβεται όλη η ουσία.

Ήδη Μέρκελ και Σόϊμπλε προετοιμάζουν το έδαφος για μια «πολιτική λύση».

Το ΔΝΤ, ίσως έχει την πιο ξεκάθαρη θέση επί του παρόντος δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στη βιωσιμότητα του χρέους διότι χωρίς ένα νέο κούρεμα .

Η διεθνής αρθρογραφία....

Είναι ορατό ό,τι τα πράγματα αλλάζουν διεθνώς.

Όλο και περισσότερο τα διεθνή μέσα αρχίζουν να συνειδητοποιούν ότι αυτή η εμμονή με τη λιτότητα είναι αδιέξοδη.

Παραδέχονται, επίσης, ότι η πρόβλεψη της πορείας του  χρέους μας,(θέμα που υποτίθεται είχε αντιμετωπιστεί με το PSI) το προβάλει ως μη βιώσιμο.

Αρα, αν το χρέος δεν είναι βιώσιμο ο,τι γίνεται φαίνεται να μην έχει αποτέλεσμα.

Πολλαπλασιάζονται, λοιπόν , οι φωνές για την ανάγκη ενός νέου κουρέματος.

Ενδεικτική είναι, επι του προκειμένου, η καταιγιστική αρθρογραφία των Financial Times.

«Και αν σβήσουν οι Κεντρικές τράπεζες το χρέος»

 «Ας σταματήσει πια η εμμονή με τη λιτότητα»

 «Μόνο μια μεγάλη αναδιάρθρωση χρεών θα σώσει το ευρώ»

Ορισμένοι είναι στον ...κόσμο τους!

Ποιά είναι η θέση της Ελλάδος, σ’ αυτό το περιβάλλον;

Να αρχίσουμε από τα δυσάρεστα, μικροπολιτικά.

Μερικοί υπουργοί κάνουν πώς διαπραγματεύονται και επιχειρούν  να μεταθέσουν την ευθύνη των  αποφάσεων στους πολιτικούς αρχηγούς.

Κάποιοι άλλοι, αν και έχουν περάσει τόσοι μήνες, αναλώνονται σε ανέξοδες ρητορίες, χωρίς πρακτικά αποτελέσματα.

Τέλος, υπάρχουν και εκείνοι που έχουν πέσει στην παγίδα της λογιστικής αντιμετώπισης, ξεχνώντας πως πίσω από τους αριθμούς κρύβονται άνθρωποι.

Φυσικά δεν λείπουν και μερικοί που ζούν στον κόσμο τους, απολαμβάνουν το «υπουργιλίκι» και μοιράζουν υπερωρίες στους συνεργάτες τους.

Το βάρος στον Πρωθυπουργό

Είναι προφανές ότι το βάρος της διαπραγμάτευσης θα το σηκώσει ο Πρωθυπουργός.

Ο κ. Βενιζέλος είναι εγκλωβισμένος στα λάθη του, χώρια που δεν αποτελεί πλέον αξιόπιστο συνομιλητή, όχι μόνο λόγων των τραγικών χειρισμών του στην υπόθεση με την περιβόητη πλέον «λίστα Λαγκάρντ», αλλά και γιατί αντιμετωπίζει μια γενικευμένη εσωκομματική αντιπολίτευση. Τα περιθώρια ελιγμών του είναι περιορισμένα. Αποτελεί βαρίδι για την κυβέρνηση γιατί ενδιαφέρεται πρωτίστως για την προσωπική πολιτική του επιβίωση. Αυτό μπορεί να τον οδηγήσει σε αποφάσεις  με εσωκομματικά κριτήρια.

Ο κ. Κουβέλης, από την άλλη, προσπαθεί να ισορροπήσει σε τεντωμένο σκοινί. Και στη ΔΗΜΑΡ το εσωκομματικό τοπίο είναι εκρηκτικό. Αναμφίβολα αποτελεί τον πλέον αξιόπιστο συνομιλητή του Πρωθυπουργού, αλλά δεν μπορεί να αναλάβει ή να του φορτωθεί φορτίο το οποίο δεν μπορεί να φέρει.

Επομένως;

Όσο και αν αυτό φαίνεται περίεργο εκ πρώτης όψεως, αυτή η εμμονή της τρόϊκα με τα εργασιακά, μπορεί και να εξυπηρετεί την Κυβέρνηση!

Τι θέλω να πώ;

Πρώτον, γιατί η Κυβέρνηση έχει την ευκαιρία να χαράξει μια πραγματικά κόκκινη γραμμή και να πεί, επιτέλους, ένα «έως εδώ». Τέλος!

Η Ελλάδα δεν μπορεί να μεταβληθεί σε τριτοκοσμική μπανανία.

Δεύτερον, ίσως είναι η πρώτη φορά, από τότε που άρχισαν οι «διαπραγματεύσεις» με την τρόϊκα, που η Ελλάδα μπορεί να  θέσει έναν πραγματικά αδιαπραγμάτευτο στόχο. Γιατί μέχρι τώρα, όλοι οι ...αδιαπραγμάτευτοι στόχοι, έπεφταν στον πρώτο εκβιασμό.

Μια τέτοια στρατηγική δεν θα ενισχύσει μόνο  τη συνοχή της κυβέρνησης και το εσωτερικό μέτωπο, αλλά θα στείλει και ένα ισχυρό μήνυμα ότι η κοινωνία έχει  προ πολλού υπερβεί τα όρια αντοχής της.

Aν η κυβέρνηση υποκύψει στις απαιτήσεις της τρόϊκα για τα εργασιακά τα πραγματικά οφέλη για την οικονομία θα είναι ελάχιστα. Αντιθέτως, η αγορά εργασίας θα απορρυθμιστεί πλήρως με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε μια «βαλκανοποίηση» μισθών. Αυτό θα έχει αρνητικές  επιπτώσεις στην ανεργία, τα ασφαλιστικά ταμεία, την πραγματική ζήτηση της οικονομίας και την κοινωνική συνοχή.

 Θα έχει, επομένως, ενδιαφέρον να δούμε, στη Σύνοδο Κορυφής, αν η «επίθεση φιλίας» που δέχεται η Ελλάδα τις τελευταίες μέρες είναι ειλικρινής ή εξυπηρετεί σκοπιμότητες...

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/10/2012 12:36:27

    Αχ, Κώστα, κάθε φορά τα λες, και (δυστυχώς για όλους) τις περισσότερες φορές η ηγεσία (συλλογικά) τα αντίθετα πράττει...

  2. Δρυς avatar
    Δρυς 16/10/2012 12:43:50

    Καταπληκτικό άρθρο κ. Ροδινέ, γεμάτο αλήθεια και γνώση των πραγμάτων.

  3. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 16/10/2012 12:49:25

    Νέο σύμφωνο πού οδηγεί σέ Ευρώπη δυό ταχυτήτων προωθεί ήδη ο Σόιμπλε:

    http://www.dailypress.com/business/sns-rt-us-eurozone-germany-schaeublebre89f0ci-20121016,0,5272682.story

  4. romeo avatar
    romeo 16/10/2012 12:55:43

    Έπρεπε να το είχε πει από χθες...

  5. Bohemian avatar
    Bohemian 16/10/2012 13:07:23

    Τώρα είναι αργά, άλλον δρόμο τραβήξαμε

  6. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 16/10/2012 13:13:56

    Πλεον, ειναι αργα. ''Ριχνουν τα τελευταια χωματα στον ταφο''. Οπως και σε αλλες στιγμες της ιστοριας μας οι νεκροθαφτες ειναι ελληνες και τεθλιμμενοι συγγενεις οι ξενοι ''φιλοι''μας.
    ''Ραγιαδες εμεις, ραγιαδες και τα παιδια των παιδιων μας''

  7. Storm avatar
    Storm 16/10/2012 13:19:20

    Το "πάση θυσία" με το "έως εδώ" απέχουν παρασάγγες 15 δις...

  8. Tasos avatar
    Tasos 16/10/2012 13:20:42

    Όταν λες δημόσια "πάση θυσία ευρώ" δε μπορείς μετά να βάλεις κόκκινες γραμμές γιατί η πάση θυσία είναι πάση και όχι αυτή που μας αρέσει. Αλλιώς ας έμενε η πάση θυσία σαν σκέψη στο μυαλό (ή σαν απώτερος στρατηγικός στόχος) αλλά όχι σαν δημόσια θέση που δίνει σήμα στον απέναντι πως δεν έχεις εναλλακτικό σχέδιο κι επομένως θα σε χορέψει στο ταψί.

  9. Λιογκος avatar
    Λιογκος 16/10/2012 13:32:39

    Εγώ απλά θα θέσω έναν προβληματισμό. Μήπως η πίεση για τις περικοπές στις αποζημιώσεις εγείρονται από το Τραπεζικό Λόμπι και όχι απευθείας από την Τρόικα? Έχοντας μπροστά μας πιθανές συγχωνεύσεις τραπεζών που θα οδηγήσουν και σε απολύσεις εργαζομένων τι καλύτερο για τους τραπεζίτες μείωση του κόστους απολύσεων.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Λιογκος 16/10/2012 18:58:02

      τι κάνει νιάου-νιάου τα κεραμίδια!

  10. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 16/10/2012 13:41:53

    Βλέπω έχει πέσει πολύ .....κατάθλιψη στους σχολιαστές.
    Καμιά φορά για να πείς το όχι, πρέπει να φτάσεις στο τέλος...
    Και αυτό το τέλος μπορεί να αποτελέσει μια νέα αρχή...

    • noldor avatar
      noldor @ Αδέξιος Δεξιός 16/10/2012 13:48:00

      Αν το όχι το πεις στην αρχή μπορεί και να μην φτάσεις στο τέλος.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Αδέξιος Δεξιός 16/10/2012 14:34:09

      Ἐξαρτᾶται πού βρίσκεται αὐτό τό τέλος.
      Καί τά ὄρια τοῦ τέλους εἶναι διαφορετικά γιά τόν καθένα...

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 16/10/2012 13:43:26

    “He who knows that enough is enough will always have enough.”~Lao Tzu

    "Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
    ~Κωστής Παλαμάς

  12. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 16/10/2012 13:58:36

    Ωραιο το αρθρο κυριε Ροδινε...ειπαμε ομως Ευρω παση θυσια...
    Οταν το Ευρω παψει να ειναι φετιχ τοτε το ξανασυζηταμε... Μεχρι τοτε ας απολαυσουμε τον βιασμο...

  13. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 16/10/2012 14:01:59

    Αντώνη ,μείνε πιστός στο ''ευρώ πάση θυσία'',όλα τα υπόλοιπα είναι φληναφήματα!
    αποδεχόμαστε ότι έχουμε υπογράψει με την συμφωνία για το PSI ,τίποτε περισσότερο τιποτε λιγώτερο.
    Πρέπει να τιμήσουμε τις υπογραφές μας ,συνέπεια και εφαρμογή θέλουν οι εταίροι και δανειστές μας.
    Εξάλλου το κλίμα στη κοινή γνώμη των αδελφών Ευρωπαίων αλλάζει,φάνηκε και με τα χθεσινά γκαζάκια.
    Εμείς οι υπεύθυνοι Ευρωπαίοι σε στηρίζουμε.

  14. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 16/10/2012 14:02:51

    Τι λέτε τώρα αγαπητέ;;; Δε μένει παρά να μας πληροφορήσετε και σε ποιά ερημική παραλία προτίθεστε να κατευθυνθείτε, με τη δεμένη κοτρόνα που κρεμάσατε ήδη στο λαιμό σας..... Έτσι για να σας βιντεοσκοπήσουμε για το βραδινό δελτίο του MEGA !!!!! Ότι και να λέτε, εμείς θα έχουμε τον τελευταίο λόγο σ΄ετούτο το ειδεχθές και προμελετημένο έγκλημα, και όταν πάψουμε να έρπουμε παραδομένοι στην αυτολύπηση, θα προκαλέσουμε και την ανατροπή των δόλιων σχεδίων τους. Βιαστείτε όμως να ενεργοποιηθείτε, γιατί ο χρόνος τρέχει εναντίον μας και ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ ΑΠΕΧΟΝΤΑΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΣ.

    • Κωνσταντινος avatar
      Κωνσταντινος @ BLACKQUEEN 16/10/2012 17:13:56

      Η ερμηνεια σας, θυμιζει τη γνωστη παροιμια ''σφηκες περδικες, ψηλα νοηματα''. Μαλλον για προβολη μου ''φερνει''. Α!!, συγνωμη, αγαπητε.

      • ΒLACKQUEEN avatar
        ΒLACKQUEEN @ Κωνσταντινος 16/10/2012 19:15:42

        Προβολή ή προβολή ????? Χαίρομαι πάντως που η υψηλή σας διανοητική ικανότητα, κατόρθωσε να σας βοηθήσει να αντιληφθείτε ΑΚΡΙΒΩΣ το περίπλοκο νόημα των γραφόμενών μου!!!!! Ήμουν σίγουρη πως απευθύνομαι στον κατάλληλο φωστήρα. Διαφορετικά δε θα έμπλεκα ποτέ την κοτρόνα με το λαιμό σας και τον πεσιμισμό με την αποδοχή του ραγιαδισμού σας. Και αφού επιθυμείτε να είστε ...ευγενής, ΑγαπητΉ για να ακριβολογούμε :-)

        • Κωνσταντινος avatar
          Κωνσταντινος @ ΒLACKQUEEN 16/10/2012 22:17:53

          Νοητικες ακροβασιες ( οχι ιδιαιτερως επιτυχημενες ) που εξυπηρετουν εμφανεις ναρκισσιστικες αναγκες. Παντως, ειλικρινως παραδεχομαι ο,τι ο λογος σας , απο πολλες πλευρες εχει ''ποικιλο'' ενδιαφερον . -
          * Ειμαι σιγουρος οτι θα παρατηρησετε την παυλα που ακολουθει την τελεια ( αφορα την επικοινωνια απο την πλευρα μου ).

  15. gio avatar
    gio 16/10/2012 14:10:14

    Ωραια να πουμε ως εδω αλλα planb υπαρχει?

  16. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 16/10/2012 14:17:38

    Δηαλαδη ειναι τοσο δυσκολο πια να καταλαβουμε ο,τι το μονο πλανο που εχει υποσταση ειναι το... '' η' αυτοι η' εμεις'' ;

  17. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 16/10/2012 14:25:05

    Ζούμε την απόλυτη σύγχυση. Επιβάλλεται άμεσα επαναφορά της απλότητας στη λογική στη σκέψη στη δράση:
    1. Είμαστε το πεδίο της διαμάχης ευρώ-δολαρίου.
    2. Ό,τι εισηγείται η τρόικα έχει λογική αλλά και σκοπιμότητα.
    3. Η πολυφορεμένη ευρωπαϊκή πολιτική λύση ίσως να εκδηλωθεί ως ενιαίο ευρωπαϊκό φορολογικό πλαίσιο.

  18. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/10/2012 14:35:42

    Οταν οι κυβερνώντες,ως άτομα , δεν έχουν ζήσει αυτό που υποφέρεις, χωρίς ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν αυτό που τους λές ότι ζείς τώρα και τι αποτέλεσμα έχουν τα μέτρα που τους επιβάλλουν και αποδέχονται χωρίς αντίρηση.

  19. δημης avatar
    δημης 16/10/2012 14:56:30

    Ώς εδώ λέει ...
    ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ .....ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ...ΟΧΙ ΣΗΜΕΡΑ....

  20. Δαναός avatar
    Δαναός 16/10/2012 15:04:14

    Έχω καιρό να σχολιάσω.Με όλα αυτά που βλέπω και διαβάζω το μυαλό μου βρίσκεται σε περιδίνηση. Το μόνο που με κρατάει και δεν ουρλιάζω είναι η εμπιστοσύνη που έχω στο Σαμαρά. Πιστεύω πως θα τα καταφέρει γιατί αλλιώς...

    • partyman avatar
      partyman @ Δαναός 16/10/2012 15:26:05

      Copy&paste, το ίδιο ακριβώς και για εμένα

  21. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 16/10/2012 15:22:06

    Αντώνη όλοι οι Ευρωπαίοι πολίτες είναι μαζίσου,δίπλα σου,ο αγώνας σου τιτάνιος αλλά με την αμέριστη συμπαράσταση της Καγκελαρίου , η χώρα μας θα μείνει στο ευρώ.
    Ελλάς ,Γερμανία,αιώνια συμμαχία.

    • noldor avatar
      noldor @ ΝΙΚΟΣ 16/10/2012 15:24:57

      Πράγματι 200 χρόνια τώρα, ίσως και παραπάνω, εμείς και οι Γερμανοί κολλητάρια.

    • AUD avatar
      AUD @ ΝΙΚΟΣ 16/10/2012 17:54:27

      φαντάζομαι πως δεν το εννοείς αυτό???

  22. partyman avatar
    partyman 16/10/2012 15:27:38

    "Τα εργασιακά πρέπει να είναι αδιαπραγμάτευτα…."

    Μια μικρή διόρθωση αν μου επιτρέπεται :
    Τα εργασιακά ΕΠΡΕΠΕ να είναι αδιαπραγμάτευτα….

    • kouvari avatar
      kouvari @ partyman 16/10/2012 20:04:20

      Της επαναδιαπραγματευσης γινεται...!!!

  23. drider avatar
    drider 16/10/2012 15:41:11

    Θα πει όχι η κυβέρνηση στην τρόικα για τα εργασιακά και θα μας πουλήσει επανάσταση χωρίς αντίκρυσμα. Θυμίζω ότι οι τελευταίες απαιτήσεις της τρόικας (χρόνος/ύψος αποζημίωσης, 6ήμερη εργασία κτλ) δεν προβλέπονταν από το μεσοπρόθεσμο ούτε φυσικά είχαν ψηφιστεί. Ύποπτος ο χρόνος που πέσανε στο τραπέζι για να μας δείξει η κυβέρνηση ότι "διαπραγματεύεται".

    Ωραίο λοιπόν το θεατράκι για να διασωθεί η κυβέρνηση ενώ εκκρεμεί η ψήφιση μέτρων ύψους 11.5 δις, κατά εκτίμηση άλλων 15 δις, μην είναι τελικά 19-20 δις . Μιας και μιλάμε και για ψήφιση, πώς στο καλό γίνεται κάθε φορά οι διαπραγματεύσεις να ολοκληρώνονται λίγο πριν τα όποια μέτρα πάνε για ψήφιση στη βουλή; Πάλι θα έχουμε τον τραγέλαφο των "αδιάβαστων" βουλευτών, "δεν ήξερα δεν γνώριζα" και άλλων φαιδρών δηλώσεων.

    Ψηφίστε λοιπόν ό,τι σας πλασάρουν για να γλιτώσετε τον Στουρνάρα από την ασφυξία. Αν και φαντάζομαι ότι ασφυξία νιώθουν η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ από τα εκκρεμή δάνεια στις τράπεζες αλλά και από την πίεση του κόσμου που είναι έτοιμος να ξεσπάσει.

  24. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 16/10/2012 15:45:13

    master & servant ,ένα πράμα.

  25. Afroditi P. avatar
    Afroditi P. 16/10/2012 15:47:06

    Πολύ σωστά τα λέτε, κύριε Ροδινέ, αλλά φοβάμαι ότι είστε ''φωνή βοώντος εν τη ερήμω""
    Να μην ξεχνάμε, ότι στα τέλη Ιουνίου 2012, ο κ. Σαμαράς ως Πρωθυπουργός, απέστειλε επιστολή στους ευρωπαίους ηγέτες μέσω του κ. Παπούλια, που έλεγε μεταξύ άλλων :

    ''Με την παρούσα επιστολή θα ήθελα να σας επαναβεβαιώσω ότι η Ελλάδα είναι απόλυτα αποφασισμένη να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις που προκύπτουν από την πρόσφατη συμφωνία διάσωσης.

    Η νέα κυβέρνηση της Ελλάδας αποδέχεται την ιδιοκτησία του προγράμματος σταθεροποίησης και είναι πλήρως δεσμευμένη στους στόχους, στους αντικειμενικούς σκοπούς και σε όλες τις βασικές πολιτικές του προγράμματος.''

    - Αυτό δεν το διαβάζετε ως ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΕΣΜΕΥΣΗ αυτών των μέτρων που ήταν ήδη γραμμένα στο 2ο Μνημόνιο ?


    - Τα εργασιακά μέτρα , λοιπόν, είναι προαποφασισμένα, πέραν του ''θρίλερ'' που δήθεν παίζεται ( το έργο, άλλωστε, το έχουμε ξαναδεί).

    Αλλωστε, αν παρατηρήσετε την φρασεολογία του email του Τόμσεν πρός Λαγκάρντ για τα εργασιακά, θα δέιτε ότι η φρασεολογία αποδεικνύει το προαποφασιμένο του πράγματος, όπως δείχνει το κείμενο παρακάτω: ( παρατηρήστε τα σημεία που τόνισα ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, αλλά και τις φράσεις ''θα μειώσουμε '', ''θα διατηρήσουμε'' κλπ- τα οποία δεν θα κάνει προφανώς μοναχός του ο κ.Τόμσεν) :

    ''* Άλλα μη μισθολογικά κόστη. Ως προαπαιτούμενη δράση για την αναθεώρηση,Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΧΕΙ ΘΕΣΠΙΣΕΙ νομοθεσία για την μείωση πλειάδας μη μισθολογικών κοστών εργασίας, που παρεμποδίζουν την αποδοτικότητα. Οι αλλαγές, που ορίζονται στο παράρτημα 2 (είναι στο τέλος του κειμένου), θα φέρουν πιο κοντά την Ελλάδα στους εταίρους της ΕΕ, και περιλαμβάνουν:

    * Μεγαλύτερη ευελιξία των ρυθμίσεων εργασίας, στο πλαίσιο των γενικών εβδομαδιαίων ορίων για το χρόνο εργασίας (που καλύπτουν το μέγιστο αριθμό εργάσιμων ημερών, ωρών εργασίας και βαρδιών και περιορισμού των αδειών και στις βαρδιών).

    * Μείωση του διοικητικού φόρτου (σε σχέση με εκτεταμένες απαιτήσεις υποβολής εκθέσεων και προεγκρίσεις των εργασιακών ρυθμίσεων)

    * Μείωση του κόστους απόλυσης. ΘΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ την περίοδο προειδοποίησης σε 3 μήνες και θα θέσουμε ανώτατο όριο, στην ελάχιστη νόμιμη αποζημίωση στους 12 μήνες, (ενώ ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ την υπάρχουσα σχέση μεταξύ της διάρκειας εργασίας και της ελάχιστης αποζημίωσης για διάρκεια εργασίας κάτω από το ανώτατο όριο).''

    Το πλήρες κείμενο του μέηλ εδώ:
    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/oloklhro_to_sxedio_mnhmonioy_me_tis_anatropes_sta_ergasiaka.1969758.html

  26. αγωστος στρατιωτης avatar
    αγωστος στρατιωτης 16/10/2012 16:00:21

    υψωμα 731(και αυτοι "χωματιλα" μυριζαν)

  27. αγωστος στρατιωτης avatar
    αγωστος στρατιωτης 16/10/2012 16:00:22

    υψωμα 731(και αυτοι "χωματιλα" μυριζαν)

    • Τοξότης avatar
      Τοξότης @ αγωστος στρατιωτης 16/10/2012 18:27:41

      ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΒΕΡΝΤΕΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ 1940
      ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΛΥΣΑΛΕΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΙΤΑΛΩΝ, ΠΑΡΟΤΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΕ 5(ΠΕΝΤΕ) ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΒΟΜΒΕΣ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΟΙ ΗΡΩΪΚΟΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΕΞΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΑΝ ΣΠΙΘΑΜΗ ΕΔΑΦΟΥΣ. ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΜΨΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩΝ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΡΙΞΕΙ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΤΗΝ ΕΑΡΙΝΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ

  28. Dal avatar
    Dal 16/10/2012 16:12:30

    Nίκος θα επιθυμούσα να μας κάνεις γνωστό πότε στα τελευταία 70 χρόνια η Γερμανία συμπεριφέρθηκε ως σύμμαχος απέναντι στην Ελλάδα? Έστω και μια φορά, σε εθνικά πχ η σε πολιτικά ζητήματα. Απεναντίας οι Γερμανοί πήραν αρκετά έργα και έλαβαν πολιτικοί αρκετές μίζες από αυτούς.

  29. Geros avatar
    Geros 16/10/2012 16:25:26

    "Τέλος, υπάρχουν και εκείνοι που έχουν πέσει στην παγίδα της λογιστικής αντιμετώπισης, ξεχνώντας πως πίσω από τους αριθμούς κρύβονται άνθρωποι."

    Κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι πίσω από τους αριθμούς κρύβονται άνθρωποι αλλά εγώ αναρωτιέμαι: Πίσω από μερικούς αριθμούς μόνο κρύβονται άνθρωποι ή πίσω από όλους?
    Πίσω από τον αριθμό του ελλείμματος του ΟΣΕ κρύβονται οικογενειάρχες άνθρωποι που αν απολυθούν για να μην κάνει ο ΟΣΕ ελλείμματα θα βρεθούν σε δεινή θέση , αλλά και πίσω από τον αριθμό της τρύπας στον προϋπολογισμό που αυτό το έλλειμμα δημιουργεί κρύβονται οι άνθρωποι που θα το πληρώσουν με υπερφορολόγηση ή που έχασαν την δουλειά τους λόγω του ότι η εταιρεία που εργάζονταν έκλεισε ή μετακόμισε από την Ελλάδα εξαιτίας της υπερφορολόγησης. Αυτοί δεν είναι άνθρωποι?

    Πίσω από τον αριθμό της περικοπής των συντάξεων που ζητάει η τρόικα κρύβονται συνταξιούχοι που θα πληγούν , πίσω όμως από τον αριθμό του ελλείμματος των ασφαλιστικών δεν υπάρχουμε εμείς που καλούμαστε να το πληρώσουμε?
    Η χιλιοειπωμένη αυτή φράση γίνεται καταφύγιο ευνοημένων , διαπλεκόμενων συντεχνιών , κοινωνικών ομάδων που πούλησαν ακριβά την ψήφο τους τα τελευταία σαράντα χρόνια και κατόχων προνομίων που πίσω από αυτή την φράση κρύβουν την πλήρη τους αδιαφορία για το κοινωνικό σύνολο. "Είμαι ο άνθρωπος πίσω από τα νούμερα" σου λένε , αλλά στην ουσία σου λένε να πληρώσεις εσύ αντί για αυτούς την νύφη.

    Η κρίση στην χώρα μας δεν ήρθε γιατί κοιτούσαμε τα λογιστικά βιβλία αντί για τους ανθρώπους , αλλά γιατί αγνοήσαμε τα νούμερα και αγνοώντας τα νούμερα αναπαυτικά καθισμένοι πάνω στον υπερδανεισμό βάλαμε μια θηλιά στον λαιμό των παιδιών μας.
    Τώρα θα κοιτάξουμε αναγκαστικά τα νούμερα γιατί δεν υπάρχουν τα δανεικά που μας επέτρεπαν να τα αγνοήσουμε , γιατί μπορεί πίσω από τους αριθμούς να υπάρχουν άνθρωποι αλλά και πίσω από τους ανθρώπους υπάρχουν αριθμοί. Πίσω από ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

    Παλιά όσοι μιλούσαν για ανάγκη ισοσκελισμένων προϋπολογισμών χαρακτηρίζονταν αντιλαϊκοί , γραφικοί , χωρίς κοινωνικές ευαισθησίες και με δημοσιονομικές εμμονές ενώ όσοι "βλέπαν τους ανθρώπους πίσω από τους αριθμούς" και φόρτωναν την χώρα με χρέη δανειζόμενοι από τα εγγόνια μας χαρακτηρίζονταν ως προοδευτικοί , κοινωνικά ευαίσθητοι που αφουγκράζονταν τις ανάγκες του λαού.
    Ήλπιζα ότι η κρίση μας έμαθε κάποια πράγματα , αλλά όσο βλέπω να επαναλαμβάνονται τα ίδια λαϊκίστικα στερεότυπα που μας έφεραν ως εδώ καταλαβαίνω ότι ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Geros 16/10/2012 20:10:11

      Γιατί Γέρο χαλάς τήν σούπα εκεί πού πάει νά δέσει;
      Εμείς μέ τόν ήλιο τά βγάζαμε καί μέ τόν ήλιο τά μπάζαμε.
      Τί είχαν τά έρ'μα καί ψοφούσαν;

  30. theo1611 avatar
    theo1611 16/10/2012 16:30:49

    Πως μας αρέσει σ' αυτή τη χώρα να μπλέκουμε τον μύθο με την πραγματικότητα.

    Από ένα site που αντλεί και από δημοσιογραφικές περγαμηνές του παρελθόντος θα περίμενα να ξεχωρίσει τον μύθο από την πραγματικότητα, γιατί αλλιώς δεν μπορούμε να συζητήσουμε εποικοδομητικά για το δέον γενέσθαι.

    Υποστηρίζω λοιπόν ότι τα εργασιακά, που φαίνεται να τα ανακαλύψαμε τις τελευταίες μέρες, περιέχονται αυτούσια στο μνημόνιο που ψήφισε η Βουλή με το Ν. 4046/2012 (ΦΕΚ 28 Α) και μάλιστα και στα ελληνικά και στα αγγλικά!!!

    Υπ' αυτή την έννοια, μάλλον ο Πολ και λοιποί της τρόϊκα κάνουν καλά τη δουλειά τους και οι δικοί μας βαράνε πιστολιές στον αέρα!!!

    Εντάξει παλληκάρια, η τρόϊκα θέλει να μεταθέσει τις αποφάσεις για μετά τις αμερικανικές εκλογές.

    Εμείς αν θέλαμε να κλείσουμε το πακέτο που συμφωνήσαμε το Φεβρουάριο 2012 και να πάρουμε άμεσα τη(τις) δόση(εις), θα έπρεπε να ήμασταν έτοιμοι και για τα εργασιακά, πριν οι μάγκες μας το υπενθυμίσουν τελευταία στιγμή!!!

    Αλλού κατά τη γνώμη μου είναι το πρόβλημα:
    Από το Φεβρουάριο μέχρι σήμερα κοροϊδεύουμε και σε πολλές άλλες υποχρεώσεις που αναλάβαμε (επαγγέλματα, φοροεισπρακτικός μηχανισμός, κλπ) και βρήκαμε τα εργασιακά, που θα τα καταπιούμε 9 Νοεμβρίου, ως δήθεν "αντίσταση".

    Να δείτε λοιπόν ότι τη στιγμή που θα καταπιούμε τα εργασιακά και θα περιμένουμε τη δόση 15 Νοεμβρίου, θα ανοίξει η τρόϊκα τα κλειστά επαγγέλματα και τις λοιπές υποχρεώσεις που δεν έχουμε εκπληρώσει.

    Και τότε ο ΑΣ δεν θα ξέρει που να κρυφτεί!!!

  31. ΜΔ avatar
    ΜΔ 16/10/2012 17:01:33

    Κε Ροδινέ,
    Με έχει βρει σύμφωνο η συντριπτική πλειοψηφία των άρθρων σας τα τελευταία χρόνια που διαβάζω antinews. Τώρα τελευταία όμως διαπιστώνω ότι εκεί που έχω φτάσει στο "δεν πάει άλλο", διαβάζοντας ένα άρθρο σας ή αντίστοιχης θεματολογίας, σκέφτομαι ότι "κάποιοι καταλαβαίνουν εκεί τι γίνεται και όπου να 'ναι κάτι θα αλλάξει" και "κρατιέμαι"!! Είμαι σίγουρος ότι δεν αρθρογραφείτε εσκεμμένα με αυτό τον τρόπο και σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές... Όμως, έστω και χωρίς πρόθεση, θεωρώ ότι συμβάλλετε στο να μην "αντιδρώ". Επειδή:
    1) θυμάμαι και ένα άρθρο σας για τις πρόσφατες κινητοποιήσεις που αναρωτηθήκατε γιατί δεν κατεβαίνει 1 εκατομμύριο κόσμος στις πορείες,
    2) δεν θέλω να θεωρεί ο Κος Σπηλιωτόπουλος ότι "προσαρμόζομαι" και έγινα "ώριμος πολίτης με επαναστατική νοοτροπία",
    3) είναι σωστές οι αιτιάσεις για τους "συνδικάλες" και τους επαγγελματίες διαμαρτυρόμενους, αλλά ασφαλώς δεν ευθύνονται αυτοί μόνο για ότι γίνεται και τώρα θα συμφωνήσετε ότι μάλλον έχουν δίκιο,

    για όλους αυτούς τους λόγους εγώ θα είμαι στην πορεία, όταν ανακοινωθούν αυτά τα μέτρα, για να διαμαρτυρηθώ. Ελπίζω να είστε και εσείς εκεί!
    Φιλικά!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΜΔ 16/10/2012 18:56:02

      προσπαθώ να καταλάβω τι θέλετε να πείτε....

      • Storm avatar
        Storm @ Κώστας Ροδινός 16/10/2012 19:18:06

        Δεν λέει.
        Ρωτάει πότε θα διαχωρήσετε την θέση σας.
        Τελείως.

      • ΜΔ avatar
        ΜΔ @ Κώστας Ροδινός 16/10/2012 20:31:55

        Γιατί τώρα που το ξαναδιάβασα νομίζετε ότι κατάλαβα εγώ??? ;-))))
        Απλά Κε Ροδινέ αυτό που λέτε ότι πρέπει να γίνει, δυστυχώς οι κυβερνώντες δεν δείχνουν να το καταλαβαίνουν! Πλέον πιστεύω ότι θα το καταλάβουν μόνο αν βγει 1 εκατ. κόσμος στον δρόμο όταν είναι να ψηφιστούν αυτά τα μέτρα! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Την υπομονή του κόσμου την εκλαμβάνουν ως "προσαρμογή" στα νέα δεδομένα (http://www.youtube.com/watch?v=uF-wCtnvYos). Και πιστεύω ότι την θεώρηση αυτή δεν την έχει μόνο ο κος Σπηλιωτόπουλος αλλά πολλοί στην κυβέρνηση. Δυστυχώς!
        Φιλικά!

  32. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 16/10/2012 18:18:18

    Εντάξει,
    να τα γκρεμίσουμε όλα, στάχτη & μπέρμπερη! (που είπε σε ανύποπτο χρόνο και ο Κακλαμάνης, τα σοσια-ληστικά Burberry βεβαίως-βεβαίως, για να μην παραξηγηθούμε!)

    Μετά, οι ήρωες που θα "επιζήσουν" απ' αυτήν την "μεγαλειώδη επανασταση" του Ελληνικού Λαού, τι θα κάνουν?
    Έχει κανείς σκεφτεί το ΜΕΤΑ ή όλοι οι "αγωνιστές" σταματούν να σκέφτονται μετά την "επανάσταση"?

    1. Θα αρχίσουν να σκάβουν με τα χέρια να βρουν πετρέλαιο?
    2. Θα υποτιμήσουν την δραχμή τόσο πολύ και θα ξεγελάσουν "πολύ έξυπνα" για ακόμα μια φορά τους "κουτόφραγκους"? (και μπράβο τους δλδ.!)
    3. Θα παρακαλέσουν τον σύντροφο τσάβες να μας δίνει τζάμπα πετρέλαιο μέχρι να τα φέρουμε βόλτα?
    4.Θα κυβερνήσουν οι Fantastic 4 και η Ελλάδα θα γίνει ο Sport Billy (ο ήρωας απ' άλλο πλανήτη)?
    5. όλα τα παραπάνω?

    Αλλάζει το κλίμα, το βλέπετε όλοι, γίνονται πράγματα που δεν έγιναν για χρόνια.

    Άλλα από μέσα απ' την κυβέρνηση δεν είμαι σε θέση να ξέρω, άμα ξέρει κάποιος να μας πει...

    Και για να κλείσω, είναι δείγμα ΑΝΩΡΙΜΌΤΗΤΑΣ και ΔΕΙΛΙΑΣ να κλαιγόμαστε όλη την ώρα κατηγορώντας πάντα τους άλλους και -το εύκολο- την κυβέρνηση.

    Όποιος έχει λύση να την προτείνει, φτάνει πια η κλαψομου...ση, καταντά και βαρετό πια!

    Και όσοι θέλουν να παν στην πορεία, να παν, να ξελαμπικάρουν μπας και ξεθολώσουν!

    Εκτός κι αν κάποιοι κινούνται εκ του πονηρού... Τότε, εντάξει, αλλάζει μη μας βάλουν και μέσα!..

  33. θησεας avatar
    θησεας 16/10/2012 18:20:59

    οι ανθρωποι ειναι ασχετοι !ντοπιοι κ ξενοι !βαζουν βαζουν βαζουν φορους ! κοβουν κοβουν κοβουν ! αυτοι παιρνουν τις μισθουδαρες τους ,τρωνε πινουν κυκλοφορουν τσαμπα , κ σου λενε που ειναι η κριση ? ο κοσμος ομως ομως εχει φτασει στο σημειο δεν πληρωνω ! δεν πληρωνω γιατι δεν εχω αλλα ! εδωσα ! εδωσα ! εδωσα ! κ δεν τον νοιαζει πια τον κοσμο τι θα του κανουν ? χανεται κ ο σωστα φορολογικα πολιτης ! γιατι δεν μπορει κανεις μικρος-μικρομεσαιος να ειναι ενταξει ! τον εχουν στριμωξει αγρια ! αλλα αυτο πρεπει να φοβουνται !γιατι οταν τον λαο τον στριμωγνεις στην γωνια να περιμενεις οτι καποια στιγμη θα περασει απο πανω σου θα σε ισοπεδωσει !!!!!!!

  34. kapar13 avatar
    kapar13 16/10/2012 18:43:42

    quote
    Τέλος, υπάρχουν και εκείνοι που έχουν πέσει στην παγίδα της λογιστικής αντιμετώπισης, ξεχνώντας πως πίσω από τους αριθμούς κρύβονται άνθρωποι.
    unquote
    Μην γράφετε τέτοια διότι άμα καταλάβει ο κόσμος ότι η οικονομία δεν μπορεί να διαχωρίζεται από την πολιτική θα αρχίζουν να τρίζουν τα θεμέλια του "συστήματος"...

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ kapar13 16/10/2012 19:10:37

      Και όχι μόνο αυτό, αλλά τελικά αυτός είναι και ο πραγματικός διαχρονικός ρόλος του ΔΝΤ, να διαλύσει το "σύστημα" του Συστήματος (!) που συμπεριφέρεται εκτός προδιαγραφών. Και δεν ενδιαφέρεται για ανθρώπους, αυτοί ας πρόσεχαν ή ας παραδειγματιστούν για το μέλλον.

      Μ' αρέσει ότι ακόμα όλοι νομίζουμε ότι θα τη βγάλουμε καθαρή, ο καθένας για την πάρτη του βέβαια, σιγά μη δίνει δεκάρα για τους υπόλοιπους!!! Κάποιοι θα τη βγάλουν, αλλά κανένας δεν ξέρει ποιοί θα είναι αυτοί!!!

  35. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/10/2012 19:28:10

    Όποιος συνέχεια υποχωρεί, δίνει πάντοτε λαβή στην άλλη πλευρά για νέες αξιώσεις. Ο λαός το λέει, δώσε θάρρος στο χωριάτη.
    Αν η κυβέρνηση έχει βάσιμες ελπίδες να πιστεύει ότι θα δοθεί μια πολιτική λύση, τότε για ποιό λόγο σύρεται πίσω από τα γεγονότα;
    Δεν νομίζω ότι θα δοθεί οριστική λύση, για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα. Όλοι κρύβονται πίσω από την τρόικα και στο τέλος, στη σύνοσο κορυφής, θα κρύψουν το πρόβλημα κάτω απ' το χαλί - για μια ακόμα φορά. Κάθε μέρα που περνάει και δεν αποκαθίσταται ένα ελάχιστο επίπεδο οικονομικής εμπιστοσύνης, οδηγεί την πραγματική οικονομία σε αποσύνθεση. Άντε και πήραμε τη δόση. Και ανακεφαλαιοποιήσαμε τις τράπεζες. Αλήθεια, με ποιο μαγικό οικονομικό τρόπο, εν μέσω παγκόσμιας ύφεσης, θα επιτύχουμε την πολυπόθητη ανάπτυξη; Και με τι εργαλεία και με ποια κεφάλαια; Και στην επόμενη εκταμίευση τι θα γίνει;
    Ας μην κρυβόμαστε. Εδώ μαίνεται μια μάχη και η Ελλάδα, για μια ακόμα φορά στην Ιστορία της, έχει καταστεί άβουλο πιόνι στη μεγάλη σκακιέρα αντιμέτωπη με τραγικά και ψυχοφθόρα διλλήματα. Ας κάνει όμως και μια φορά μια κίνηση en passant. Και ας δοκιμάσει για λίγο και τα όρια των άλλων. Η διάσπαση της τρόικα μπορεί να αποβεί πλεονέκτημα.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/10/2012 20:14:37

      Γιάννη βιαστικέ.
      Αργά-αργά γίνεται η αγουρίδα μέλι.
      Εκτός καί άν τήν μαζέψει κάποιος πιό μπροστά νά ξινίσει τήν φακή του.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ιαπετός 16/10/2012 20:20:48

        Πάντως, εν Ελλάδι έφαγε η φακή το λάδι!

  36. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 16/10/2012 19:35:55

    Ρε εσείς, εδώ στο ΣΚΑΪ ο Αυτιάς αποκάλυψε ότι έχουν ήδη ψηφίσει στο δεύτερο Μνημόνιο την κατάργηση των τριετιών/ωριμάνσεων. Τι κάθεστε και συζητάτε για "έως εδώ και μη παρέκει" και "ΟΧΙ" και "διαπραγμάτευση".
    Οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι ψηφίζουν και τι έχουν συμφωνήσει!!
    Και καθόμαστε και τους κοιτάμε;;

  37. Κώστας avatar
    Κώστας 16/10/2012 19:40:10

    O “πατριώτης” Σαμαράς, το “Ζαππειο” κι ο ντε λα Ρούα
    Το “Ζάππειο” ΙΙ ήταν μια άριστη οικονομοτεχνική ανάλυση και πρόταση ανάπτυξης. Συμφωνούμε όλοι στα μέτρα ανάσας για την οικονομία, Αλλά …
    Την ώρα που δηλώνει αντίθετος στο μνημόνιο και στην οικονομική πολιτική αυτού υιοθετεί απερίφραστα το κυριότερο σκεπτικό του Μνημονίου! Δηλαδή το ξεπούλημα των περιουσιακών στοιχείων της χώρας!
    Οσο κι αν τονίζει….
    ο κ.Σαμαράς ότι το μνημόνιο απέτυχε, η πραγματικότητα μας δείχνει ότι το Μνημόνιο έχει πετύχει όλους τους αντικειμενικούς στόχους του!
    1. Στόχος του μνημονίου δεν ήταν ποτέ να σωθεί η χώρα αλλά να προλάβουν να ξεφορτωθούν τα τοξικά Ελληνικά Ομόλογα οι Δανειστές. ΤΟ ΠΕΤΥΧΕ!
    2. Στόχος του μνημονίου ήταν να απορροφήσει όσα περισσότερα μετρητά και καταθέσεις από τον Ελληνικό λαό, για να πληρωθούν οι Τράπεζες. ΤΟ ΠΕΤΥΧΕ!
    3. Στόχος του μνημονίου ήταν να χάσουν την αξία τους όλες οι Ελληνικές επιχειρήσεις κι ακίνητα φιλέτα, ωστέ να πέσουν οι αγέλες των λύκων του εξωτερικού και να πάρουν τζάμπα ο,τι τους γουστάρει! ΤΟ ΠΕΤΥΧΕ!
    Ο Α.Σαμαράς δείχνει να διαφωνεί με τα δυο πρώτα μέρη του μνημονίου αλλά συμφωνεί με το τελικό στόχο και σκοπό ολόκληρου του σκεπτικού του μνημονίου! Τις επαχθείς αποκρατικοποιησείς!

    Ο πρόεδρος Κάρλος Μένεμ, κατά τη δεκαετή θητεία του 1989-1999, ακολουθώντας πιστά την πολιτική του ΔΝΤ, ιδιωτικοποίησε πάνω από 400 κρατικές επιχειρήσεις και τι κατάφερε; Την χρεωκοπία!
    Μίλησε για την ΔΕΗ ο κ.Σαμαράς κι είπε να πουληθεί ολόκληρη πλην του δικτύο διανομής! Μάλιστα μας έκανε και τον σκληρό λέγοντας ότι δεν είναι ιδιοκτησία των συνδικαλιστών! Το νέο κουτόχορτο! Μα δεν είναι ιδιοκτησία των συνδικαλιστών κ.Σαμαρά, αλλά του Ελληνικού Λαού!
    Αν θέλουν να ανοίξουν ιδιώτες Μονάδες Παράγωγης να τους δώσουμε άδειες, αλλά όχι να ξεπουλάμε ό,τι χτίσαμε σαν χώρα τόσες δεκαετίες.

    Οι παγίδες της “αξιοποίησης” είναι:
    * Η αξία της εταιρείας! Πόσο σκοπεύει να την Πουλήσει; Στην απάτη της “χρηματιστηριακής αξίας”. Μα σήμερα η “χρηματιστηριακή αξία” της ΔΕΗ είναι 2δις! Ναι μόλις 2δις! Δηλαδή αν δώσει κάποιος 2δις, θα αποκτήσει ορυχεία, μονάδες παραγωγής, ακίνητα, υδροηλεκτρικά φράγματα, τα οικόπεδα στα οποία βρίσκονται όλα αυτά, όλα αυτά με μόλις 2δις! Οσα φτιάξαμε με τόσο κόπο; Οσο δηλαδή εισπράτει η εταιρεία σε 1 χρόνο από λογαριασμούς .Οσο έχασαν οι συνταξιούχοι σε ένα χρόνο! Και μετά; Θα περιμένουμε να εισπράξουμε το 23% του ΦΠΑ ή θα περιμένουμε να έχουμε φθηνό ρεύμα; Κοροϊδα!
    * Τα λεφτά θα πληρωθούν; Τα λεφτά δηλαδή θα πληρωθούν και θα πέσουν στην αγορά, έστω τα 2 δις ή θα γίνει μια “λογιστική” εγγραφή σε κάποιο τεφτέρι, σε κάποια Τράπεζα του εξωτερικού; Μάλλον το δεύτερο! Δηλαδή το κοράκια του Σόρος θα αποκτήσουν την Μεγαλύτερη Εταιρεία της Ελλάδος, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ!
    Τα λεφτά είναι πολλά. Θα μας πουλήσουν και το χαπάκι της πράσινης ανάπτυξης, θα αρχίσουν να βάζουν πανάκριβους ανεμιστήρες, για πανάκριβο ρεύμα κι όποιος έχει λεφτά θα έχει ρεύμα, οι υπόλοιποι στο σκοτάδι.
    Κρίμα για τον Α.Σαμαρά που έχασε την Ιστορική Ευκαιρία να κάνει κάτι διαφορετικό.
    Δεν πειράζει, στις εκλογές θα τρίβουν τα μάτια τους εκεί στην ΝΔ που περιμένουν να πέσει το ώριμο φρούτο στο από τον κακό Μπάτσο Παπανδρέου στον καλό Μπάτσο Σαμαρά.
    Αντώνη Σαμαρα….την Αργεντινή ο Κάρλος Μένεμ την έβαλε στο ΔΝΤ,αλλά ο Ντε λα Ρούα την κοπάνησε με ελικόπτερο.Να το θυμάσαι καλά αυτό…

  38. leon avatar
    leon 16/10/2012 19:52:00

    διαβαστε το σημερινο αρθρο της χ.κοψινη στην καθημερινη 16.10.12-θα καταλαβετε πολλα.................................(ποιοι και γιατι θετουν θεμα αποζημιωσεων......).
    Κε Σαμαρα,τι λετε?

  39. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 16/10/2012 20:24:04

    Και τώρα δηλαδή που έγινε μάγκας (και πολύ καλά έκανε ) ο Κυβέλης τι κατάφερε ο Σαμαράς;
    Ας στηριχτεί στον Μπένυ και στο φιλαράκι του (του Μπένυ) τη Ντόρα και ας πορευτεί προς τον γκρεμό.
    Επειδή όμως πάντα κρατώ μια πισινή και υποπτεύομαι πόσο πονηρά είναι τα φιλαράκια, δεν θα με εξέπληττε καθόλου αν τον άδειαζαν.
    Κατά τα άλλα άρθρα και σχόλια τύπου '' να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα'' συνεχίζονται αβέρτα - κουβέρτα.
    Άντε και καλά κρασιά!!!

  40. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 16/10/2012 20:40:18

    Το άρθρο λέξη προς λέξη , λέει όλη την αλήθεια . Εγώ γι αυτό το "όχι" που περιγράφεις κε Ροδινέ ψήφισα τον Σαμαρά . Και προσδοκούσα μια άλλη
    τακτική που δυστυχώς σε τίποτε δεν μοιάζει με αυτή που εφαρμόζεται.
    Με άλλα λόγια ή ο Σαμαράς λέει ένα ηρωϊκό "όχι" στις συνεχείς από την
    Τρόϊκα απαιτήσεις ,τις πιό παράλογες,τις πιό αισχρές ,τις πιό απάνθρωπες
    και θα τους διαολοστείλει, όπως έπρεπε να έχει γίνει από καιρό,ή θα σκύψει
    γι άλλη μιά φορά το κεφάλι και θα βάλει την σφραγίδα του στην εξόντωση
    των Ελλήνων . Στην πρώτη περίπτωση όλοι θάμαστε μαζύ του,εκεί να δείς
    μια ενότητα όλου του κόσμου που θα τρομάξουν όχι μόνο οι υπαλληλίσκοι Τροικανοί ,αλλά και τα αφεντικά τους που τους ακριβοπληρώνουν και μας
    τους στέλνουν εδώ για μπαμπούλες. Την δεύτερη εκδοχή ,την προδοτική ού-
    τε που θέλω να την σκέφτομαι.Ο Σαμαράς δεν θα πρέπει να την σκέφτεται
    ούτε κατά διάνοια και στην μπρός μεριά του εγκεφάλου του{όχι την πίσω
    πλευρά},να έχει πάντα το κατάντημα του Αργεντινού πρωθυπουργού.

  41. Storm avatar
    Storm 17/10/2012 11:29:26

    Τελικά, αγαπητέ κ.Ροδινέ, ειπώθηκε το "έως εδώ" ή όχι;
    Δεν έχω αντιληφθεί.
    Εσείς;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Storm 17/10/2012 13:55:14

      Oύτε εγώ το έχω αντιληφθεί, άν ειπώθηκε....

  42. Φιλιππος VI avatar