#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2013 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση "εσωτερικού" να μαζέψει τα ασυμμάζευτα!



Στον τομέα των ξένων επενδύσεων φαίνεται ότι κάτι κινείται. Μεγάλες πολυεθνικές έρχονται στην Ελλάδα και στήνουν μονάδες παραγωγής ή κλείνουν συμφωνίες για εξυπηρέτηση από το λιμάνι του Πειραιά.

Η υπογραφή του αγωγού ΤΑΡ, ακόμη κι αν τίποτε δεν είναι ξεκάθαρο ακόμη, δείχνει ότι η χώρα μας είναι στο επίκεντρο ενός ενεργειακού πεδίου και μπορεί να παίξει το μπαλαντέρ στο μεγάλο παιχνίδι που θα παιχτεί τα επόμενα χρόνια.

Οι αποκρατικοποιήσεις, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, προσελκύουν σημαντικά ονόματα, κυρίως από τη Ρωσία αλλά όχι μόνο.

Η κυβέρνηση πέτυχε να συμφωνήσει στη Σύνοδο Κορυφής για το νέο ΕΣΠΑ με κεφάλαια άνω των 16 δις ευρώ και υπό προϋποθέσεις άνω των 18 δις ευρώ.

Τη δόση των 2,9 δις ευρώ θα την πάρουμε στις 21 Φεβρουαρίου ενώ «κουτσά – στραβά» το σκληρό πρόγραμμα με θυσίες το τηρούμε. Οι δαπάνες έχουν μειωθεί σημαντικά κι αχνοφέγγει ένα μικρό πλεόνασμα.

Παράλληλα, κανείς δεν έχει εγκαταλείψει το σενάριο του νέου κουρέματος, μετά τις γερμανικές εκλογές.

Ο δε Αντώνης Σαμαράς, ως μοναδική εγγύηση για πολιτική σταθερότητα στην Ελλάδα, ετοιμάζεται για κρίσιμες επαφές με κορυφαίους ηγέτες, μπας και καταφέρει κάτι καλό για την Ελλάδα.

Έξω πάμε καλά, που έλεγαν και παλιότερα. Μέσα όμως τι γίνεται;

Δυστυχώς, η κυβέρνηση μοιάζει με τον Ιανό, έχει διπλό πρόσωπο, μοιάζει με κυβέρνηση εσωτερικού και εξωτερικού.

Στην καθημερινότητα μια σειρά από βαρίδια γυρίζουν πίσω την κυβέρνηση και ακυρώνουν το έργο που γίνεται σε αρκετά υπουργεία. Υπάρχουν επιτυχίες που χάνονται εξαιτίας αστοχιών, λαθών και αυτογκόλ. Κι εκεί που πάει να πάρει ανάσα η κυβέρνηση, από το δόξα το Θεό, στον βοήθα Παναγιά.

Ο Βρούτσης με τις απεργίες, ο Μέργος με τον κατώτατο μισθό, η αστυνομία που πλακώνει στο ξύλο τους αγρότες και αναζωπυρώνει ένα σχεδόν σβησμένο μέτωπο.

Λες και κάποιοι θέλουν να παραδώσουν τα κλειδιά της χώρας στον… Αλέξη και τον σύντροφο Θεοδωρίδη. Διότι, δυστυχώς, ο κόσμος ξεχνά εύκολα. Ξεχνά τα Ίμια που έγιναν Καρντάκ, τους τρομοκράτες που είναι «δικά μας παιδιά», τους Συριζαίους που θέλουν φυγή από το ευρώ, τον Παναγούλη που θέλει λιντσαρίσματα.

Ό,τι ταϊσεις το… τέρας της δημοσιότητας, αυτό θα σου ανταποδώσει. Και τις τελευταίες ημέρες η κυβέρνηση δίνει αφορμές, δίνει τροφή για αρνητικά σχόλια. Είναι βλακεία, γκάφα, παντελής ασυνεννοησία; Ό,τι κι αν είναι ας το βρουν γρήγορα γιατί σε λίγο δε θα έχουν πολλές ευκαιρίες να διορθώσουν τα λάθη. Εκτός κι αν θέλουν να δουν τον Τσίπρα να κάνει παρέλαση στο Μέγαρο Μαξίμου. Ας μας το πουν τουλάχιστον ότι θα παραδώσουν τα κλειδιά στον ΣΥΡΙΖΑ, να ξέρουμε κι εμείς τι θα κάνουμε.

Αν όχι, τουλάχιστον ας γίνει μια προσπάθεια από την κυβέρνηση εσωτερικού να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

Α.Ψ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/02/2013 10:40:19

    Αριστερε Ψαλτη ν αγιασει το στομα σου και το πληκτρολογιο σου...
    Θελω μονο να μας πεις τι μπορουμε εμεις να κανουμε αμα εχουν κανονισει να παραδωσουν τα κλειδια;

  2. Queen In Black avatar
    Queen In Black 14/02/2013 11:24:34

    ΑΦΙΕΡΩΜΈΝΑ :
    1) '' Αφεντικό σε συμπαθώ πάρα πολύ. Έχεις τα πάντα εκτός από λίγη τρέλα και όλοι οι άνθρωποι χρειάζονται λίγη τρέλα... Αλλιώς δεν μπορεί να σπάσει το σκοινί και να ελευθερωθούν. ''
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΑΚΗΣ

    '' Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφάλια μας στα σίδερα.
    Πολλά κεφάλια θα σπάσουν.
    Μα κάποια στιγμή, θα σπάσουν και τα σίδερα.''
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΑΚΗΣ

    «Όταν ο λαός διατηρεί τις αρετές του και την επαγρύπνησή του, καμιά κυβέρνηση, με οποιαδήποτε ακρότητα, αδυναμία και αστόχαστες πράξεις, μπορεί σοβαρά να τον βλάψει στο σύντομο διάστημα των τεσσάρων χρόνων.»
    Αβραάμ Λίνκολν

    • Queen In Black avatar
      Queen In Black @ Queen In Black 14/02/2013 11:26:25

      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤ Ζ ΑΚΗΣ !!! Mea Culpa.

  3. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 14/02/2013 11:49:30

    Αριστερέ Ψάλτη,

    Δεν έχεις βαρεθεί πια έξω πάντα...να πηγαίνουμε καλά και μέσα να επικρατεί το απόλυτο μπάχαλο στην κυβέρνηση και στην κοινωνία;;;;

    Κι αν αναρωτιέσαι αν η απεχθής εικόνα της κυβέρνησης οφείλεται στη βλακεία καιμσε γκάφες στελεχών της ή σε παντελή ασυνεννοησία μεταξύ των στελεχών της, να σε διαβεβαιώσω (αν και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το ξέρεις ήδη) ότι τίποτα από όλα αυτά τα κρούσματα κυβερνητικού κυνισμού δεν συμβαίνουν τυχαία.

    Όλοι τους είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία να ανοίγουν θέματα ταμπού για τους δοκιμαζόμενους πολίτες, προκειμένου να στρώσουν το χαλί στις αυξανόμενες απαιτήσεις της τρόικα (που μας επισκέπτεται οσονούπω) για να συγκαταθέσει στην καταβολή της επόμενης δόσης.

    Μην 'το παίζετε' αφελείς και ξαφνιασμένοι...

    Τα δωράκια στον ΣΥΡΙΖΑ θα είναι απανωτά...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ tzagerCrete 14/02/2013 13:18:02

      Δηλαδή δωράκια στους Έλληνες εργοδότες δεν κάνουν;
      Δεν θυμάστε την ιστορία του Συνδέσμο Ξενοδοχειακών επιχειρήσεων;
      Πολλές φορές χρησιμοποίησαν ως αλλοθι την τρόικα. Τους καταλάβαμε, ξέρουμε για ποιούς δουλεύουν. Δεν μασάμε.
      Ταξικό είναι το θέμα. Έχουν "αφεντικά" και τα "αφεντικά" είναι Έλληνες.

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/02/2013 12:00:11

    "Κάν' το όπως ο Κώστας"; ¨Η κάνε την, όπως ο Κώστας;
    Τόσο σατανικό; Μετά τη "λίστα Λαγκάρντ", βόλλευ και με την καυτή πατάτα;
    Ιδού το φίλμ του αγώνα:
    Η μπάλα "έκαιγε", από τον Κώστα βιαστικό "σερβίς" στον Γιώργο.
    Πονηρή "υποδοχή" απο τον Γιώργο ("λεφτά υπάρχουν"), κάκιστη διαχείριση της μπάλας στο φίλιο τεραίν.
    Σκληρό "μπλόκ απο τον Αντώνη (της "αντιμνημονιακής" φάσης), και όπου φύγει-φύγει η μπάλα στον Λουκά.
    Μετά οι ομάδες ανακατεύτηκαν, ρίξαν και το φιλέ.
    "Τυφλή" πάσα-καντήλι απο τον Λουκά ψηλά για τις μπεκάτσες (δις εκλογές, Μάιος - Ιούνιος).
    Ωραίο "κατέβασμα" από τον Αντώνη, αλλά μ' αυτήν την ομάδα...
    Τώρα "καρφί" για τον Αλέξη;
    Τι μέλλει γενέσθαι; "Μπλόκ", "μπλόκ άουτ"; Ή "έξυπνη υποδοχή" και ξανά μανά όπως Γιώργος και Αντωνης;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Uncle Stgm 14/02/2013 13:21:18

      Εξοχο! (Ελπιζω οχι αληθινο παντως)

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Uncle Stgm 14/02/2013 14:12:09

      Τελεια περιγραφη Θειε.

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ Uncle Stgm 14/02/2013 14:30:37

      Παραστατικότατος και ωμά πραγματιστής.

      Εύγε για την περιγραφή!!!

    • Queen In Black avatar
      Queen In Black @ Uncle Stgm 14/02/2013 14:46:45

      ΘΕΙΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ !!!!!!!
      Προτείνω έξυπνη υποδοχή και Λαός - Αντώνης - Αλέξης σε μονομπλόκ, για την πλήρη ανατροπή του εφιάλτη. Ότι άλλο, θα είναι απλά καταστροφικό για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

    • Θεριζόμενη Θύελλα avatar
      Θεριζόμενη Θύελλα @ Uncle Stgm 14/02/2013 15:39:58

      Ωραιότατη η περιγραφή σας, αλλά αυτό το ''και ξανά μανά όπως Γιώργος και Αντώνης'' αποκλείστε το παρακαλώ, γιατί και η φιλειρηνική μας διάθεση, έχει όρια.

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 14/02/2013 12:05:54

    Και Μέργος ή απεργίες να μην υπήρχαν και ακόμη καλύτερα να τα πήγαινε η κυβ. στο εξωτερικό και πάλι μπορεί να κάνει παρέλαση ο Τσίπρας.
    Η καθημερινότητα των πολιτών είναι επώδυνη, τα όποια θετικά, θα αργήσουν πολύ να επηρεάσουν την ζωή μας και κανείς δεν ξέρει πόση αντοχή ή υπομονή θα μας έχει μείνει στο τέλος του 13 ή προς της ευροεκλογές του 14....

  6. avanti avatar
    avanti 14/02/2013 12:23:03

    Η αστυνομία από μόνη της αποφασίζει να χτυπήσει τους αγρότες? Μάλιστα.

  7. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 14/02/2013 14:02:25

    Αν δεν προλάβει ο αλέξης να κάψει τις λάθος προσδοκίες της κοινωνίας που προσβλέπουν σε μια ονειρώδη επαναφορά των εποχών διακοποδάνειων και τσοβόλα δώστα όλα, αν δεν μπορέσει να παγώσει το παιχνίδι των ελπίδων, τον βλέπω να φεύγει πριν καν αναλάβει...Θα τον ψάχνουν να του δώσουν τα κλειδιά και δεν θα τον βρίσκουν....Είπαμε ότι οι τσιριζαίοι είναι μπάχαλο αλλά τρελοί δεν είναι, τουλάχιστον όλοι οι της ηγετικής ομάδος;,της πραγματικής ενοείται.
    Αλλο πράμα να είναι κακός ο μέργος και άλλο ο...μηλιός.
    Το παιχνίδι είναι σκληρό...Μπλόφες με σημαδεμένα χαρτιά δεν περνάνε,οπότε τα πράγματα είναι ζόρικα.
    Αν καεί η προοπτική της ευρωπαικής πορείας μας του αντώνη, θα μπορεί μετά ο αλέξης να διαχειριστεί την κοινωνία και να την κρατήσει πάλι στην ίδια ρότα?
    Πολύ δύσκολο έως αδύνατο. Εξίσου ακόμη δυσκολότερο όμως και πιό καταστροφικό το να σκάσει στα χέρια του η βόμβα της διάλυσης μας και της αναπόφευκτης δραχμής.
    Ρεαλιστικά το μόνο που μπορεί να ελπίσει ο αλέξης είναι επναδιαπραγμάτευση ,που είναι δεδομένη όμως πια και απο τους γερμανούς, νέο κούρεμα του χρεόυς που έχει αποφασιστεί ήδη και...περιορισμό του δημοσίου για να βγεί το μαγαζί..Εδώ είναι το δύσκολο.
    Το ζήτημα διάλυσης της ευρωζώνης ξαναζεστένεται και για να φύγει απο τα επικίνδυνα γήπεδα της σκωτίας που τσουρουφλίζουν μπορεί να ξανάρθει στους ωραίους και ηρωικούς έλληνες που πολεμούν ως ήρωες κλπ κλπ για να σώσουν την γηραιά αλβιώνα...ως συνήθως....και τους τοπάρχες της στο ελλαδιστάν...εξ άλλου απο το 1822 έτσι γίνεται.
    Και τι θα μας ενώσει ως κοινωνία ?..Το αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλλων?
    Καλό είναι αλλά για τους αλλόφυλους που πάντα γλυτώνουν...Δεν μπορείς να τους καταπλακώσεις όλους.
    Ούτε υπάρχουν ανάκτορα για να ορμήσεις με την ρόζα τον ρούντυ και τάλλα παιδιά..

    • Λερναία Ύδρα avatar
      Λερναία Ύδρα @ ορεσείβιος 14/02/2013 17:45:41

      ''Αν καεί η προοπτική της ευρωπαικής πορείας μας του Αντώνη,''
      Και γιατί να καεί; Το εθνικό μας νόμισμα είναι το Ευρώ λέει κι ο άλλος. Ευκαιρία να ενώσουν λοιπόν τις δυνάμεις τους κι εμείς τη δύναμή ΜΑΣ και να απαιτήσουμε ανθρώπινες συνθήκες μετάβασης μέσω μεταρυθμίσεων σε ένα πιό υγιές περιβάλλον. Χωρίς εκβιασμούς, πιέσεις και ξεπούλημα. Μην είστε απαισιόδοξος. Μπορούμε αν ενωθούμε, να γράψουμε ΕΜΕΙΣ την Ιστορία μας, έτσι όπως κάναμε πάντα.

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/02/2013 15:29:47

    Οι Βρυξέλλες μόλις ακύρωσαν και "καθάρισαν" τον κ. Μέργο:
    h**p://news.in.gr/economy/article/?aid=1231235255
    Με δική του πρωτοβουλία ενήργησε, αυτός ξέρει το σκοπό.
    Ο πρωθυπουργός τι περιμένει; Απο τους δανειστές και εταίρους, ο "στόχος" είναι "ελεύθερος". Άν δεν "πυροβολήσει" τον "στασιαστή", αναλαμβάνει αυτός την ευθύνη.
    Fire...

  9. Economist avatar
    Economist 14/02/2013 15:39:37

    Α. Ψ. θα παραδώσουν όπου πει το αφεντικό. Ήδη το τελευταίο χρονικό διάστημα υποβάλουν τον ΣΥΡΙΖΑ σε διάφορα γυμνάσια για να τον προετοιμάσουν με σκοπό να αναλάβει τα ηνία μιας νέας συγκυβέρνησης. Ο ΣΥΡΙΖΑ αφού κλέψει τις ψήφους των απεγνωσμένων ανθρώπων μετεκλογικά θα δείξει το πραγματικό του πρόσωπο.

    • Θεριζόμενη Θύελλα avatar
      Θεριζόμενη Θύελλα @ Economist 14/02/2013 15:43:19

      Περιγράψτε μας αν θέλετε λίγο τα πραγματικό του πρόσωπο. Πως το φαντάζεστε; Γιατί αν ο Σύριζα διανοηθεί να είναι μετεκλογικά τρομακτικός και αντιλαϊκός, σε 5 μήνες θα΄ναι παρελθόν ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

      • Economist avatar
        Economist @ Θεριζόμενη Θύελλα 14/02/2013 20:09:41

        Οι άνθρωποι που ηγούνται του ΣΥΡΙΖΑ είναι άνθρωποι με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που θα έρθουν για να διαλύσουν την Ελλάδα από μέσα. Παιδεία, θρησκεία, δικαιοσύνη, δημόσια ασφάλεια, άμυνα και εθνικός ιστός θα διαλυθούν. Αν προλάβουν να διαλύσουν την Ελλάδα τι σημασία έχει εάν μετά διαλυθούν και αυτοί. Το κακό θα το έχουν κάνει.
        Ο ελληνικός λαός όμως δεν ενδιαφέρεται για τα παραπάνω, τον ενδιαφέρει μόνο η οικονομία. Μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να αλλάξει τα πράγματα στην οικονομία; Όχι. Για να αλλάξεις τα πράγματα στην οικονομία πρέπει να αλλάξεις τους κανόνες του παιχνιδιού άρα να συγκρουστείς με τους παγκόσμιους ισχυρούς, Ισραήλ, Η.Π.Α., Γερμανία. Ως άνθρωποι δεν έχουν τις δυνατότητες και τα προσόντα να το κάνουν αυτό ούτε και θα πάνε κόντρα σ' αυτούς. Και δεν έχουν και τις οικονομικές γνώσεις και τις οργανωτικές ικανότητες για να χτίσουν μια χώρα από την αρχή. Αν υποθετικά λέμε πηγαίνανε κόντρα στους ισχυρούς αλλοίμονο στο λαό μας γιατί τυφλοί θα οδηγούσαν τυφλούς κατευθείαν στο γκρεμό. Ξέρουν όμως ότι δεν έχουν τις δυνατότητες αλλά και δεν είναι αυτός ο σκοπός τους. Γι’ αυτό και θα πάνε σε μετεκλογική συνεργασία με κορμό το ΣΥΡΙΖΑ ακολουθώντας πιστά όσα θα τους πούνε οι δανειστές. Θα συνεχίσουν δηλαδή το βασανιστήριο της οικονομικής σταγόνας αλλά κάνοντας όλα τα ανωτέρω, χύνοντας δηλαδή το δηλητήριο τους μέσα στο σώμα του ελληνικού λαού θα είναι αδύνατον να αποφευχθεί η καταστροφή της χώρας.

        • Uncke Stgm avatar
          Uncke Stgm @ Economist 14/02/2013 21:39:23

          Η συγκρουσιακή λογική με τους συμμάχους μας δια το θεαθήναι και οι βλαχαδερές κουτοπονηριές του λιγδιάρη επαρχιώτη (greek statistics) κατέστρεψαν τη χώρα.
          Και σεις τα προβάλλετε πάλι ως λυση;
          Δεν μας έφθασε το βύσσινο;

        • Uncke Stgm avatar
          Uncke Stgm @ Economist 14/02/2013 22:01:01

          Τώωωωρα θα διαλύσουν την Ελλάδα;
          Δηλαδή επί τρείς δεκαετίες τι κάνανε;
          Μήπως οικοδομούσαν την "ισχυρή Ελλάδα";
          Μήπως ..."επανίδρυαν το κράτος";
          "Χειροπιαστά" και "σταθερά" αποτελέσματα. Σαν τον αέρα της "φούσκας" που φούσκωναν και σαν το χρήμα που χάρισαν στους ευνοουμένους τους, κο έφυγε, έφυγε, το έχουμε χάσει και κρύβεται σε στικάκια...

          • Economist avatar
            Economist @ Uncke Stgm 14/02/2013 23:08:00

            Εάν από όσα έγραψα αυτά κατάλαβες δεν έχω να προσθέσω τίποτα.

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/02/2013 16:07:42

    Ριζοσπαστική και ανορθόδοξη επιλογή, πραγματική επανάσταση: Compromesso storico, πίσω στο 1980 αλά Ιταλικά.
    Με τόσο ανεπαρκές πολιτικό και υπηρεσιακό προσωπικό, και τόση τρικυμία εν κρανίω στους "κομματικούς", μου φαινεται η μόνη ρεαλιστική λύση πιά.

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/02/2013 16:17:08

    Αγαπητέ (συν)ορεσείβιε, απο "εναλλαγή" πιό ρεαλιστικός (άν και πολύ δύσκολος) μου φαίνεται τώρα πιά ένας "ιστορικός συμβιβασμός" με στόχο διασφάλιση του ευρώ + άλλη πολιτική για την κρίση.
    Άς τον κάνουν όμως πρώτα στην Ιταλία Μπερσάνι και Μόντι, και μετά συζητάμε πώς θα βρούν κοινό τόπο "Στουρνάρας + Μηλιός".
    Ο Μέργος είναι ήδη fired από Βρυξέλλες (τους δημιούργησε πολιτικό πρόβλημα), ελπίζω να μη τον σώσει ο παλιός εσωκομματικός μηχανισμός της ΝΔ και η "συμμορία των εορταζόντων οικονομολόγων και τραπεζικών στελεχών".

  12. λαλακης avatar
    λαλακης 14/02/2013 16:51:29

    Ο Συριζα θα δυσκολευτει πολυ να κυβερνησει . Που θα βρει συμμαχους
    μονο οι Ανελ προσφερονται.
    Τελικα αν το κανει δε θα μπορεσει ακομα και ο Τσιπρας να θελει να εφαρμωσει
    τις αποφασεις του μνημονιου καθως οι Κομμουνιστες του Συριζα θα αντιδρασουν ειτε σε νεα φορολογια ειτε σε απολυσεις στο δημοσιο.
    Οποτε η δραχμη ως ''προσωρινο'' μετρο θα εφαρμωσθει αναγκαστικα απο
    το Συριζα.
    Τωρα το το ειναι καλυτερο , ταπεινη μου αποψη η δραχμη.
    Oσο για την κυβερνηση , μαλλον επιτηδες κανουν τοσες γκαφες δεν εξηγειται
    αλλιως.