#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2010 06:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση δεν αντέχει το Ασφαλιστικό



Έχουμε γράψει επανειλημμένως και επιμένουμε  ότι το Ασφαλιστικό, ταχύτερα και περισσότερο από κάθε άλλο πρόβλημα, ακόμη και από την ενδεχόμενη πτώχευση, θα αποτελέσει καταλύτη ραγδαίων πολιτικών εξελίξεων.

Αυτά που ζητά το ΔΝΤ και που σιωπηρά αποδέχθηκαν στην κυβέρνηση και τώρα κάνουν τις «μωρές παρθένες», δεν μπορούν να περάσουν από την κοινωνία. Γι’ αυτό και θα υπάρξουν κοινωνικές αναταραχές οι οποίες θα οδηγήσουν σε εκλογές.

Η αδυναμία της κυβέρνησης να αντέξει την κοινωνική κατακραυγή θα την οδηγήσει στις κάλπες. Το αν είναι σωστό ή όχι, αν θα αποτελειώσει την χώρα ή όχι, είναι θέμα για συζήτηση, αλλά σε άλλη χρονική στιγμή. Η κυβέρνηση, άλλωστε επέλεξε τον ολισθηρό δρόμο του ΔΝΤ και κάποτε θα πρέπει να πληρώσει τα επίχειρα της προδοσίας στον ελληνικό λαό.

Γιατί τα λέμε όλα αυτά; Μα γιατί κάποιοι στην Ελλάδα παίζουν με τη νοημοσύνη μας ενώ η Τρόικα είναι αμετάπειστη. Όσα είπαμε ισχύουν, διατείνονται και δεν κάνουν βήμα πίσω.

Η «Ημερησία του Σαββάτου» δημοσιεύει μια αποκλειστική συνέντευξη του κοινοτικού επιτρόπου για θέματα ασφάλισης και συνταξιοδότησης. Ο Λάζλο Αντορ, Ούγγρος στην καταγωγή στέλνει το εξής μήνυμα στην κυβέρνηση: «Αυτά που υπογράψατε, αυτά και θα ισχύσουν. Αν δεν τα εφαρμόσετε, κόβουμε τη ροή της χρηματοδότησης, κόβουμε τις άλλες δόσεις του δανείου».

Υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη από τα παραπάνω ότι στην κυβέρνηση είναι πανικόβλητοι και δεν ξέρουν πώς να αντιδράσουν;

Το ασφαλιστικό θα γίνει η ταφόπλακα ορισμένων που πίστεψαν ότι είναι παιχνίδι η άνευ όρων προσφυγή στο ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 05/06/2010 06:37:27

    Δείτε επίσης πως φτιαχνουν το κλίμα για δειπλές εκλογές το Νοεμβριο.

    ΝΕΑ: Και νέο μαχαίρι σε μισθούς - συντάξεις . Ερχεται καταιγίδα και άλλων μέτρων από το φθινόπωρο

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Factorx 05/06/2010 06:51:45

      Φάκτορα,
      Τι γίνεται;
      Πρωϊ-πρωϊ βλέπω πιάσαμε δουλειά σήμερα;

      • Factorx avatar
        Factorx @ Κώστας Ροδινός 05/06/2010 06:57:06

        Αποφάσισα να κοιμάμαι νωρίς γαμω το μου. Δεν βγαίνει με ξενύχτια.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Κώστας Ροδινός 05/06/2010 07:13:56

        Καλώς τον στο πρωινό club χαχα
        Καλημέρα

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Factorx 05/06/2010 07:01:37

      ΩΧ, άμα πέφτουν και τα τελευταία κάστρα!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Factorx 05/06/2010 08:16:47

      Μήνες τα λέμε από εδώ, ότι υπάρχει ημερομηνία λήξης για το φθινόπωρο.
      Το επόμενο σχήμα δείχνει να είναι 'mixed grill' , για διασπορά ευθυνών.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/06/2010 07:06:21

    Ασχετο.Θαυμαστε τη φαλαινα αυτη την ωρα στην ΝΕΤ.Δινει τα ρεστα της.

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/06/2010 07:18:45

      Είναι εντελώς φασίστες.
      Αντώνη Σαμαρά ελπίζω να καταγράφονται όλες αυτές οι εκπομπές.
      Σε συζήτηση στη ΝΕΤ σήμερα το πρωί για τη Ζίμενς είχαν καλεσμένους από το Πασόκ (οικονόμου), το Λάος (Αιβαλιώτης) και το Σύριζα (Ραγκούσης).
      ΚΑΝΕΝΑΣ από τη Νέα Δημοκρατία και το ΚΚΕ.
      Φαίνεται ότι στα μάτια των πρασινοφασιστών της ΝΕΤ το Λάος του 5% είναι πιό σημαντικό από τη Ν.Δ. του 33% και του ΚΚΕ του 8%.
      Ο μόνος που έλειπε από το παραπάνω πανηγυράκι ήταν η Θοδώρα που δεν έχεικάνε κόμμα.
      Είναι ντροπή για τη δημοκρατία αυτό που συμβαίνει με τα κανάλια.

  3. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 05/06/2010 07:49:11

    Πιστεύω ότι το καταλάβανε και αναμεταξύ τους (είδανε τις εισπράξεις του Μαίου και πάθανε πλάκα) γιαυτό έγινε:
    -ο χαμός στο υπουργικό συμβούλιο (πουναι οι κάμερες οέο?)
    -οι δηλώσεις Βενιζέλου για Βατοπέδι (ρίχνει ραντιέ ανοχής σε λαμογιοδεξιούς για συνεργασία)
    και κυρίως πετάνε την μπάλα στην εξέδρα για να κρατήσουνε οσους δικούς τους μπορούν με το σούπερ μόττο "ιδιωτικοποιήσεις μέχρι 49% και το ΔΣ από το ΠΑΣΟΚ", άρα οι εξελίξεις είναι πολύ κοντά.
    Εγώ πιστεύω ότι το άλλοθι του ΠΑΣΟΚ θα είναι το "πέσιμο" μιας τράπεζας,ΘΑ ΓΊΝΕΙ ΧΑΟΣ και επειδή δεν θα μπορούν να τυπώσουν ΕΥΡΩ θα τυπώσουν ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΔΡΑΧΜΕΣ για το καλό μας. Εκλογές μετά για να νομιμοποιηθούν και οι αποφάσεις (προδοσίες)τους από την πλέμπα...........

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/06/2010 08:20:46

    Οι συνέπειες του πασοκισμού.

    Όταν ένας άνθρωπος

    - που μπήκε στα 22 με κομματικό μέσον σε ΔΕΚΟ, αγράμματος ντενεκές
    - που η απασχόλησή του ήταν να κόβει το εξωφλητικό απόκομμα σε λογαριασμούς (π.χ. ΟΤΕ-ΔΕΗ) και να πατάει σφραγίδα "εξωφλήθη"
    - που κάνοντας χρήση διαφόρων διατάξεων συνταξιοδοτήθηκε μετά 25-30 χρόνια "υπηρεσίας" - ή σαν μητέρα στα 40 της
    - που παίρνει πάνω από 2.000 € σύνταξη (επί 14)
    - που απολαμβάνει εξίσου ευνοϊκές υπηρεσίες περίθαλψης
    - που ουδέποτε τον απασχόλησε το ζήτημα ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ πραγματικές οικονομικές πράξεις προέρχεται η σύνταξή του
    - που την φράση "παίρνω ένα ελάχιστο ρίσκο στη ζωή" την έχει διαβάσει μόνο σε εφημερίδες

    περίμενε ότι από τα 50 μέχρι τα 80 με την παχυλή σύνταξη, συνδυασμένη συνήθως από μια εξίσου παχυλή της επίσης πρασινοδιορισμένης συζύγου, θα ζήσει μια κοσμοπολίτικη ζωή απογόνου Άγγλου αποικιοκράτη γαιοκτήμονα, φυσικά υπάρχει πρόβλημα.

    Πολύ περισσότερο όταν ο ντενεκές με την προσωπική ευμάρεια πληρωμένη με συλλογικά δανεικά "σπούδασε", δηλαδή έκανε με κάθε μέσο (όπως πληρωμένα πτυχία σε Ρουμανίες, Βουλγαρίες κλπ) πτυχιούχους τους απογόνους του και τους διόρισε και αυτούς για να συνεχίσουν οικογενειακά το ξεκοκκάλισμα του δημοσίου τομέα.

    Αλλά πάνω απ' όλα έθεσε το κοινωνικό πρότυπο.
    Ποιος είναι τόσο μαλ.κας να δουλεύει όταν ο διπλανός του "ξύνεται" και περνά ζωή χαρισάμενη; 18χρονοι συζητούν για συντάξεις!

    Δεν λυπάμαι κανέναν από αυτούς.
    Το ζήτημα είναι ότι η
    - η προσωπική τους ευημερία
    - και οι εγκληματικές ηγεσίες που ψήφισαν για να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους
    μάς τραβάνε όλους στο βυθό.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Προφήτης 05/06/2010 09:26:51

      Πολύ περισσότερο όταν ο ντενεκές με την προσωπική ευμάρεια πληρωμένη με συλλογικά δανεικά “σπούδασε”, δηλαδή έκανε με κάθε μέσο (όπως πληρωμένα πτυχία σε Ρουμανίες, Βουλγαρίες κλπ) πτυχιούχους τους απογόνους του

      άρχισε ο εμφύλιος Προφήτη;!
      όταν υπηρετούσα στο ΠΝ είχα έναν αξιωματικό που έβριζε συλλήβδην ως άχρηστους όσους σπούδασαν στη Ρουμανία, γίναμε κ...ος, διότι κι εγώ εκεί σπούδασα. Κι όπως γράφεται συνέχεια εδώ ΄μέσα δεν είμαστε ίλοι ίδιοι. Μετά συνέχισα μεταπτυχιακά στη Γερμανία κι εκεί είδα άλλο τρόπο να φτάνεις στο πτυχίο ακόμη κι αν δεν το αξίζεις. να υποθέσω ότι κι εδώ συμβαίνουν;

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ σιδεράκιας 05/06/2010 10:14:41

        Αγαπητέ σιδεράκια, μερικές σκέψεις από τα παραπάνω ανήκουν σε ένα κείμενο με τίτλο "ο σημερινός εμφύλιος" που βαρέθηκα να ολοκληρώσω.

        Να είμαι σαφής : αν αξίζεις, εισέρχεσαι με εξετάσεις στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της πατρίδας σου.
        Τουλάχιστον αν ανήκεις στα ευρέα κοινωνικά στρώματα.

        Υπάρχουν βέβαια αρκετές περιπτώσεις έξυπνων ανθρώπων που αγχώθηκαν πολύ από την εξεταστική διαδικασία και δεν μπόρεσαν να αποδώσουν. Αλλά αν θες κι αυτό αποτελεί φυσική επιλογή. Περνάνε οι πιο ικανοί αλλά και οι πιο ανθεκτικοί.
        Πράγμα που μετά βδελυγμίας αρνούνται να αποδεχθούν τα νεόπλουτα κομματόσκυλα.

        Η εξεταστική διαδικασία είναι η κοινωνική νόρμα που συντηρεί μια στοιχειώδη ισότητα στις ευκαιρίες, και αποτελεί δημοκρατικό οχυρό, εφόσον η πανεπιστημιακή μόρφωση γίνει αντιληπτή ως κοινωνικός πόρος που διατίθεται στους έχοντες τις νοητικές ικανότητες.

        Όχι τυχαία η παράκαμψη της δια των εξετάσεων ισονομίας αποτελεί το πρώτο στάδιο στην επιβολή αναξιοκρατίας.

      • Κ.Τ. avatar
        Κ.Τ. @ σιδεράκιας 05/06/2010 13:56:06

        Εχειυπολογισει κανεις ποσες εκατονταδες εκατομμυρια ευρω το χρονο σπαταλωνται για σπουδες στο εξωτερικο..

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ σιδεράκιας 05/06/2010 14:14:34

        Κ.Τ.
        Κάθησε καλά: Το ποσόν είναι περίπου 1 δις ευρώ!
        Σε αναλογία με τον πληθυσμό, είμαστε η πρώτη ...εξαγωγική χώρα σπουδαστών.
        Δυστυχώς.

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ Προφήτης 05/06/2010 09:58:58

      Εξαιρετικό κείμενο. Να είστε καλά.

    • pizza avatar
      pizza @ Προφήτης 05/06/2010 13:47:58

      Κριμα που το βαρεθηκες και δεν τελειωσες τον "εμφυλιο πολεμο". Συμφωνω απολυτα. Το εχω πει τοσες φορες, "οταν τολμησης να παρεις απο τον πεινασμενο σκυλο το φαγητο του θα σε δαγκωση". Ολα αυτα τα χρονια τρωνε και τρωνε και τρωνε. Τωρα το ΔΝΤ μας φταει.

  5. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 05/06/2010 08:32:21

    Η παρωδία της χθεσινής επιστολής των 14 βουλευτών του πασόκ πραγματικά δεν έχει προηγούμενο.
    Μνημείο υποκρισίας, όπως ακριβώς το έγραψες.
    Μου θύμησε τις παλιές κακές μέρες του πρωθυπουργού Αντρέα, που όταν έδερναν τα ΜΑΤ τους συνταξιούχους έξω από του μαξίμου αυτός έλεγε στα κανάλια:
    -Έχουν δίκιο οι συνταξιούχοι, αυτές δεν είναι συντάξεις αλλά φιλοδωρήματα.
    Και ήταν ο ίδιος πρωθυπουργός!
    Πόση υποκρισία κουβαλάνε Θεέ μου;
    Υπάρχει γονίδιο υποκρισίας τελικά;

  6. socrates avatar
    socrates 05/06/2010 08:39:08

    Ο Παπανδρέου θα το πιεί το πικρό ποτό της υποκρισίας του, ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.
    Όσο και να κτυπιέται, όση προπαγάνδα και να κάνει, όσο θράσος και να επιδείξει δεν τη γλυτώνει.
    Θα φύγει βράδυ.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ socrates 05/06/2010 14:15:53

      άρχισαν τα προεόρτια:

      http://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_6497.html

  7. bromoskylo avatar
    bromoskylo 05/06/2010 09:02:12

    Εντάξει ο γιωργάκης θα το πιεί το ποτήρι. Ε και; Το ζήτημα είναι ότι μέχρι τότε θα έχει διαλύσει τη χώρα.

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 05/06/2010 09:02:24

    Ωραία, η κυβέρνηση δεν αντέχει το ασφαλιστικό.
    Και τι θα γίνει; Θα παραιτηθεί ο Παπανδρέου και θα πάμε σε εκλογές;
    Αφού πάλι το ΠΑΣΟΚ δεν θα βγει;
    Με τα χάλια τής ΝΔ, με την απουσία σοβαρής εναλλακτικής λύσης και το αβανταδόρικο εκλογικό σύστημα, ακόμη και με 5% διαφορά, πάλι θα βγει το ΠΑΣΟΚ με 165 βουλευτές.
    Μαύρα τα πράγματα.

    • socrates avatar
      socrates @ Στέργιος 05/06/2010 10:54:00

      Καλημέρα και σε σένα κυριάκο.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ socrates 05/06/2010 10:58:22

        Καλά, κάτσε εσύ να περιμένεις μεσσίες που θα σώσουν την Ελλάδα και ομάδες έψιλον.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ socrates 05/06/2010 13:01:25

        Δεν σου είπε για ομάδες έψιλον ο άνθρωπος. Αυτό που σου είπε είναι ότι με τέτοια ρητορική παίζεις το παιχνίδι των αντιπάλων της χώρας, όλου αυτού συρφετού που ζει εις βάρος μας.

        Δουλειά μας είναι ΑΚΡΙΒΩΣ να μην ξαναβγει το ΠΑΣΟΚ και δεν θα ξαναβγεί αν α) δεν σπέρνουμε την ηττοπάθεια μεταξύ μας ("χάσαμε από τώρα") και β) ανατρέψουμε αυτή την εξωφρενική επιχειρηματολογία που προπσθεί να περάσει ο ΓΑΠ.

        Με την ηττοπάθεια έφτασε η ΝΔ στο 33%. Πάρα πολλοί γνωστοί μου απλώς βαρέθηκαν να πάνε να ψηφίσουν επειδή "έτσι κι αλλιώς θα βγει το ΠΑΣΟΚ").

        Αλίμονο αν ξαναπέσουμε στην ίδια παγίδα. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν πρέπει να ξαναβγει το ΠΑΣΟΚ, σοβαρά μιλάμε;

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 06/06/2010 08:21:30

      Βρε Επώνυμε, βρίσκεσαι σε επαφή με την πραγματικότητα ή μόνο με τις επιθυμίες σου;

      Είναι δυνατόν, 8 μήνες μετά που η ΝΔ έχασε τις εκλογές με 10% διαφορά να ξαναγίνουν εκλογές και να τις κερδίσει; Κι εγώ θέλω ένα σωρό πράγματα, αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να τα αποκτήσω ή να τα πετύχω, τουλάχιστον όχι τώρα, ούτε σε 10 χρόνια. Σε 20 χρόνια, μπορεί.

      Καλός χρυσός ο Σαμαράς, αλλά αν βγει η ΝΔ στην κυβέρνηση, θα μας ξανακαθίσουν στον σβέρκο οι Αλογοσκούφηδες, οι Βουλγαράκηδες, οι Ρουσσόπουλοι και οι Καραμανλήδες; Γιατί τελευταία φορά που κοίταξα, όλοι οι παραπάνω ήταν ακόμη εκλεκτά μέλη τού κόμματος. Πιστεύεις ότι ο κόσμος θα διώξει το αναποτελεσματικό και εθελοδουλικό ΠΑΣΟΚ για να ξαναφέρει 8 μήνες μετά μια αποδεδειγμένα ανίκανη κυβέρνηση;

  9. foris avatar
    foris 05/06/2010 09:15:28

    geia sas apo Belgio. Doste mou mia eikona. Kyrios stenohoriomaste, tsatizomaste, xalame ta matia mas ston ipologisti gia enimerosi kai antalagi apospeon kai perimenoume tis ekloges,i ginetai kai kati allo pio drastiko?

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ foris 05/06/2010 11:52:00

      Τίποτα δεν γίνεται.
      Έχουμε βαρέσει διάλυση στην Ελλάδα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Στέργιος 05/06/2010 13:07:41

        Με τέτοια νοοτροπία θα καταστραφούν ακόμη και αυτά που ακόμη αντέχουν.

        Μην κρίνεις από το μικρόκοσμό σου.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Στέργιος 06/06/2010 08:33:43

        ΟΚ, Επώνυμε.

        Για πες μας εσύ τι γίνεται.

        Εξεταστικές επί εξεταστικών που θα παραπέμψουν στο τέλος κάναν γενικό γραμματέα-τελευταία τρύπα του ζουρνά, ή θα εξωθήσουν καμμιά γραμματέα σε αυτοκτονία, και μετά όλα ωραία, όλα καλά.

        Από κει και πέρα, δεν υπάρχει καμμία πολιτική κίνηση ανατροπής των κομμάτων που μας έχουν στρογγυλοκαθίσει στον σβέρκο τόσα χρόνια, δεν υπάρχει ίχνος αντίδρασης από τους διανοούμενους (τους θυμάσαι που έτρεχαν στις εκδηλώσεις τού Σημίτη;), αλλά ούτε κι από την κοινωνία, εκτός κι αν θεωρείς την απεργιακή γυμναστική μιας 24ωρης απεργίας κάθε δύο μήνες αντίδραση.

        Αφού είμαστε ασπόνδυλος λαός.
        Λες, να βρεθούμε, να σκεφτούμε, να κάνουμε κάτι και σου λένε, ε, τι να κάνουμε, για να τρέχουμε είμαστε τώρα, έχει ο Θεός.

  10. denkserotipota avatar
    denkserotipota 05/06/2010 09:25:35

    Το παρακάτω σε κάποιους θα φανεί ακραίο - ουτοπικό, αλλά δεν έχει σημασία. Για όσους, ακόμα πιστεύουν σε Θεό μάλλον έχει αξία.

    Το σχέδιο εξόντωσης των κρατών - εθνών, προς το παρόν τους πάει καλά.
    Αλλά.......

    """Άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων, άλλα δε Θεός κελεύει""".

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ denkserotipota 05/06/2010 11:54:51

      Και το "μανή θεκέλ φαρές" τού Θεού είναι.
      Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απολέσαι.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ denkserotipota 05/06/2010 12:02:25

      Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο θεός χαμογελά...

  11. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 05/06/2010 09:39:37

    «Η τελική αιτία όλων των πραγματικών κρίσεων παραμένει πάντα η φτώχεια και ο περιορισμός της κατανάλωσης των μαζών, που αντιτίθεται στην τάση της κεφαλαιοκρατικής παραγωγής ν’ αναπτύσσει έτσι τις παραγωγικές δυνάμεις, λες και το όριό της αποτελείται μόνο από την απόλυτη ικανότητα κατανάλωσης της κοινωνίας»

    Κάρλ Μαρξ, Το Κεφάλαιο, τ. ΙΙΙ, κεφάλαιο 30, σελ. 610.

    ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ -ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ-ΜΙΣΘΟΙ ,ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΩΝ
    ΠΑΠΑΓΑΛΩΝ ,ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?
    ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΥΦΕΣΗ ,ΠΩΣ ΘΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΣΜΙΚΩΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ?

  12. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 05/06/2010 10:28:23

    Επειδη κρισιμοι καιροι απαιτουν αμεσες λυσεις, τα Ταμεια να βρουν χρηματα που εχουν επενδυσει σε ακινητα που εχουν ρημαξει. Ας τα πουλησουν.
    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΔΕΙΞΩΜΕ, ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.
    Γωνια Αχαρνων ηαι Λιοσιων, Πλατεια Βαθη, ετος κατ. 1956, 3,500 τμ,
    60 διαμερισματα κενα, 10 καταστηματα, αξια 6εκ περιπου,
    >> Χαλκοκονδυλη και Μενανδρου, ετος κατ 1952. 900τμ, 12 διαμ/τα,
    4 κατ/τα, αξια 1,5 εκ.περιπου,
    >> Βερανζερου και Μενανδρου, ετος κατ. 1938, 1,600τμ, 15 διαμ/τα,
    4 κατ/τα, αξια 2,5 εκ

    Να μην ξεχναμε το παληο Εφετειο, που γινεται ανετα παρκινγ 1000 θεσεων

  13. ΣΥΣ avatar
    ΣΥΣ 05/06/2010 10:51:05

    Σκεψου που φθάσαμε ο Θοδωρος να απηλεί ότι αν πέσει το ΠΑΣΟΚ το ΔΝΤ θα συνομικλεί με την αναξιόπιστη ΝΔ.
    Δηλαδή ο Θόδωρος και οι συν αυτόν είναι ότι αξιόπιστο έχει αυτή η χώρα,που σημαίνει αγαπητοί μου ότι ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ θα μας πάρουν και τα σώρβρακα.
    Συμβουλή άν έχετε κανένα χωραφάκι σε επάρχία αρχήστε να φυτεύετε κανένα ζαρζαβατικό γιατί μας πάνε για πείνες χοντρές ,αν δεν έχετε [ουλείστε κανένα αμαξι και αγοράστε όπου και ότι βρείτε.
    Τώρα άν ,άν λέμε την γλυτώσουμε τουλάχιστον θα ρίξουμε τις τιμες στις λαικές ,έ κάτι είναι και αυτό..................

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2010 10:53:37

    Αντεχει τον Σαραντιτη.. !! εε ρε τι εχει να γινει!

    ΠΠ

    • socrates avatar
      socrates @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2010 10:55:28

      Ο παλιός ο σαραντίτης είναι αλλιώς, βεβαίως βεβαίως.
      Παραδίδει και σεμινάρια.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/06/2010 11:02:59

      ΥΓ. τον εχει εξΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ !!!

      ΠΠ

  15. σερτης avatar
    σερτης 05/06/2010 11:52:57

    ΜΑΓΚΕΣ ΚΑΘΙΣΤΕ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΜΙΛΑΜΕ......ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΛΟ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΡΩΤΗΣΤΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

    Η ΚΡΙΣΗ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ.....ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΦΟΡΑΝ ΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ;ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ;ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ;

    ΑΚΟΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΔΟΤΗ;ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΙΧΑΘΗΚΑΤΕ;

  16. aurora3363 avatar
    aurora3363 05/06/2010 12:49:13

    Στην Ισπανια παντως αντιμετωπιζουν πιο θαρετα την κριση.Οι εργαζομενοι αντιστεκονται και ακουσα απο τβ οτι κανουν ανταλλαγες εργασιων! Ο υδραυλικος ανταλλασει εργασια με τον ασπριτζη πχ..οι οικονομολογοι τους βγηκαν στο γυαλι και λενε ανοικτα οτι δεν θα πεινασει και ο λαος επειδη καποιοι επενδυτες θελουν τα κερδη τους πισω κτλπ..βλεπεις βρε παιδι μου μια αλλη αντιμετωπιση,εδω ειναι ολοι μεσα στη μουτζουχλα κανεις δεν λεει και δεν κανει τιποτα! Δεν ειναι η αντιδραση μονο οι διαδηλωσεις ειναι και το κατι αλλο δεν ξερω πως να το εκφρασω..

  17. anonymos avatar
    anonymos 05/06/2010 13:03:00

    Kala aytoi oi fasistes den exoun tsipa. Sylavete aytous tou DNT kai tis EKT kai liwste tous sto xylo sto syntagma

  18. nov11 avatar
    nov11 05/06/2010 13:29:24

    @ ΠΑΝΑΓΟΣ
    Με ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ κατηφορίζοντας οδεύουμε στο ΣΤΟΧΟ ΧΡ.
    Το πρόβλημα είναι γιατί να ΦΟΡΤΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΡΕΟΣ κι ολες αυτές τις @@@@@@ προκειμένου κάποιοι να κάνουν τα βίτσια τους με αβανταδόρους τους ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ στου κασσίδι το κεφάλι.
    ΚΑΙ....ΠΟΛΙΤΙΚΗ δεν ειναι η τέχνη του ΕΦΙΚΤΟΥ....
    ΑΛΛΑ...Η τέχνη της ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗΣ στις ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!
    Ποιάς Μ.Κ.Ο. η προεδρία θα τους ταίριαζε για να ΠΑΙΖΟΥΝ;

  19. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 05/06/2010 13:36:49

    ερώτηση:Οι ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ αντέχουν το ασφαλιστικό;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 05/06/2010 13:38:25

      Γιατί όχι; Άλλωστε λεφτά υπάρχουν...ε συγνώμη... έχουν ήθελα να πω.

  20. bugtrottel avatar
    bugtrottel 05/06/2010 14:09:41

    Ρε άσχετοι λογιστές ή/και οικονομολόγοι ή/και πολιτικοί της Ελλάδας "μας". Δεν γνωρίζετε, δεν έχετε ποτέ διαβάσει ιστορία; Δεν γνωρίζετε ότι η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση; Αφήνετε τους διεφθαρμένους δημόσιους κοινοτικούς υπαλλήλους να παίζουν με το μέλλον των Ελλήνων; Σε αυτούς (τους κοινοτικούς) έχουν αναθέσει την εξόντωση των Ελλήνων, και, εσείς κάθεστε και τους ακούτε και προβάλλετε επιχειρήματα φοιτητικών συνελευσεων. Μία απάντηση τους πρέπει. Να πάνε να γαμ...υν, μιας και αυτό κάνουν μεταξύ τους.Δεν τους προσβάλω απλά καταγράφω τη κοινή γνώμη.
    Θα συνεχίσετε με αυτό το σκεπτικό;
    Δείξτε τους ότι υπάρχουν όρια, που αν αυτοι, θέλοντας να εκφράσουν το κόμπλεξ τους εναντίον των Ελλήνων,προσπαθούν να υπερβούν, έχουμε τη δυνατότητα να τους κάνουμε να χάσουν και τα αυγά και τα πασχάλια. Κάποια "τρις" απόθεμα έχουμε σε χρυσό. Αν μέρος αυτών βγάλουμε στη δημοπρασία , όχι μόνο ξεχρεώνουμε, αλλά θα κλάψουν και οι χαζοχαρούμενοι "οίκοι" και οι περι αυτών σπεκουλάροντες. Όχι βέβαια γιατί θα χάσουν αυτά που τους χρωστάμε, αλλά γιατί η τιμή της ουγγιάς θα έχει πλέον όσο και ο χαλκός. Καταλάβατε ή θέλετε και άλλη ανάλυση.
    Και οι τάχαμου ειδικοί ας μην βιαστούν να εκτεθούν και άλλο.

    • Misha avatar
      Misha @ bugtrottel 05/06/2010 14:16:06

      Mάς αρέσει να βαδίζουμε στον μονόδρομο τους.
      Πριν λίγους μήνες μάς φωναζαν όλοι οι διεθνείς οργανισμοί για τον «μονόδρομο» του υποχρεωτικού εμβολιασμού για την «πανδημία» που δήθεν θα μάς αφανίσει.
      Τώρα αποκαλύφθηκε μεγαλοπρεπώς η απάτη μα η είδηση θάφτηκε.
      Σχεδόν καπάκι μάς είπανε ότι το ΔΝΤ είναι η μόνη ορατή διέξοδος και αν δεν κάνουμε όσα λέει ο γάλλος σιωνοσοσιαληστής Στρος Καν θα μάς κατασπαράξει η Σκύλλα και η Χάρυβδη από κοινού και ταυτοχρόνως.

      Κι εμείς αντί να τους διαολοστείλουμε διαπραγματευόμαστε πόσο θα πουλήσουμε τα αεροδρόμια και τα λιμάνια μας...

      • bugtrottel avatar
        bugtrottel @ Misha 07/06/2010 19:10:42

        Σε όλους αυτούς που αναπαράγουν, άθελά τους, τους δημοσιογραφικούς παπαγαλισμούς, ας κάνoυν τον κόπο να διαβάσουν πρώτα το σχέδιο κύρωσης "http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/Fototypies/1447/ADANEIO.pdf" , και μετά ας καταγράψουν τις απόψεις τους. Το δάνειο παρέχεται με εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου, αλλά το να διαδίδεται ότι το σύνολο της δημόσιας περιουσίας (κινητής και ακίνητης)έχει υποθηκευθεί είναι κάτι άλλο. Εκτός αν το έχουν κρυμμένο σε κανένα παράρτημα και δεν φαίνεται με απλή ανάγνωση.
        Ισως κάποιοι να προσπαθούν να προετοιμάσουν την κοινή γνώμη για τον δευτερο κύκλο μέτρων, που θέλουν να επιβάλουν για την εξόντωση των Ελλήνων.
        Μη μασάτε, και κυρίως μην υποκείπτετε στα παράλογα σενάρια διαμόρφωσης της κοινής γνώμης απο τα ΜΜΕ.
        Η αλήθεια είναι ότι η σωστή αξιοποίηση μέρους της κινητής περιουσίας και αξιών του δημοσίου (ούτε λόγος να γίνεται για την ακίνητη) όχι μόνον μας ξεχρεώνει αλλά και δεν θα χρειασθεί η διατήρηση αυτών των εξοντωτικών μέτρων πέραν του αυγούστου 2010.
        Υπάρχει Έλλην πολιτικός, με ελληνική παιδεία, που να τους πει εως εδώ ρε, ή θα πρέπει να τους το πούμε όλοι μαζί για να το καταλάβουν.

  21. Ηλίας avatar
    Ηλίας 05/06/2010 14:44:59

    http://news247.gr/oikonomia/oikonomika/oi_afaneis_oroi_toy_sxedioy_sthrikshs_poy_katatethhke_sth_voylh.177435.html

    Αποκαλυπτικό!

  22. anonymos avatar
    anonymos 05/06/2010 14:46:20

    ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΝΟΕΙΘΗΤΕ το 63-64% ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ το 48%. ΘΑ ΣΑΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.
    ΔΙΩΞΤΕ ΤΟ ΔΝΤ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ

  23. anonymos avatar
    anonymos 05/06/2010 14:48:26

    ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΗΡΩΙΣΜΟΥ?
    ΠΑΡΕΤΕΙΘΗΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝΕ.

  24. evangelos avatar
    evangelos 05/06/2010 14:53:11

    ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ..ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ...
    Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕ...

  25. πολίτης avatar
    πολίτης 05/06/2010 15:08:49

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;
    ΚΟΙΜΑΣΤΕ;
    Αν δεν τηρήσουμε τη σύμβαση υποθηκεύεται όλη η περιουσία του δημοσίου (video)-ALTER, ANT1
    Σχόλια Νικήτας Καραχάλιος , 5 Ιουν, 01:04
    http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=46753
    Ως εξαιρετικά κρίσιμο χαρακτηρίζει τον έλεγχο που θα διεξαχθεί στα μέσα του μήνα στην ελληνική κυβέρνηση, προκειμένου να διαπιστωθεί από τους δανειστές μας η πρόοδός μας ως προς την εξυγίανση των οικονομικών μας μεγεθών: "έχουμε αναλάβει τρεις δεσμεύσεις. Αν δεν υλοποιήσουμε έστω και μία από αυτές τις δεσμεύσεις κόβεται ανάλογα η δόση του δανείου. Και τα πράγματα είναι πάρα πολύ άσχημα, γιατί αυτοί που μας δανείζουν σήμερα δυσκολεύονται να δανειστούν. Ο Γ. Κούρος συμπληρώνει ότι "αν δεν καταφέρουμε να αποπληρώσουμε τα δάνεια σε κάποια χρονική περίοδο, τότε βάσει της σύμβασης που έχουμε υπογράψει υποθηκεύεται όλη η κινητή και ακίνητη περιουσία του δημοσίου". Περικοπές από τη μία, υποθηκεύσεις από την άλλη, κατά τα άλλα όλα κυλούν ήρεμα στο- και επίσημα πλέον- φτωχό Ελλαδιστάν...

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/06/2010 15:26:01

    Τίποτα δεν θα αλλάξει ποτέ αν δεν αλλάξει η πελατειακή κομματοκρατούμενη δημόσια διοίκηση. Όταν προάγονται σε θέσεις ευθύνης κλέφτες, επειδή είναι τσανάκια του τάδε βουλευτή ή του δείνα πολιτικάντη, τότε σαπίζει όλο το σύστημα. Ακόμη και οι σωστοί, κάνουν πίσω αηδιασμένοι, οπότε τα κομματικά λαμόγια κυριαρχούν και για αυτό έχουμε τη δημόσια διοίκηση που έχουμε. Με μπιλιετάκια από πολιτικά γραφεία λειτουργεί το δημόσιο και με εγκάθετους κομισσάριους στις υπηρεσίες.Όποιος είναι άχρηστος σαν προσωπικότητα αλλά θέλει να κάνει κουμάντο και αρπαχτές, προσκολλάται σε κάποιον κομματάρχη, και οι ουρανοί είναι δικοί του.

  27. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 05/06/2010 15:57:23

    Το ζήτημα σήμερα είναι η διάσωση του χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου, πάνω στο οποίο αφενός βασίζεται η καπιταλιστική επέκταση τα τελευταία 20 χρόνια και αφετέρου βρίσκονται αποθηκευμένα πλασματικά κεφάλαια σε επισφαλή προϊόντα αμύθητης αξίας που ξεπερνά ίσως και τα 600 τρις δολάρια. Οι κάτοχοι αυτών των κεφαλαίων τα τελευταία χρόνια είχαν βρει τον τρόπο να επιτυγχάνουν απίστευτα ποσοστά κέρδους καθιστώντας κάθε άλλη επενδυτική δραστηριότητα στην πραγματική οικονομία σκέτο βίτσιο.

    Τα κεφάλαια αυτά που τα διαχειρίζονται τράπεζες και διάφορα hedge funds, όλα αυτά τα χρόνια έκατσαν σαν βδέλλες πάνω στα κεφάλαια που δραστηριοποιούνταν στην πραγματική οικονομία με αποτέλεσμα είτε να τα ελέγξουν είτε να τα εξολοθρέψουν. Το είδος αυτό καπιταλιστικής επιχειρηματικότητας πέρα από την παρασιτική του φύση δημιουργεί και ένα συγκεκριμένο είδος λούμπεν καπιταλιστή τοκογλύφου, που έχει χάσει εντελώς την επαφή του με την κοινωνία αφού δεν συμμετέχει σε καμία πραγματική οικονομική διαδικασία.

    Σε αντίθεση με τον παραδοσιακό βιομήχανο που έχει επαφή με προϊόντα, εργάτες, πελάτες και εν πάση περιπτώσει με πραγματικές αξίες και πλούτο. Και επομένως ακόμα και από τη θέση του εκμεταλλευτή που οικειοποιείται την υπεραξία του εργάτη, συνεχίζει να έχει μια αίσθηση κοινωνικής ευθύνης. Ο επενδυτής στο χρηματοπιστωτικό τζόγο είναι εντελώς ένα ανεύθυνο παράσιτο που δεν καταλαβαίνει τίποτα πέρα από το να έρχονται κάθε μήνα οι τόκοι. Μοιάζει περισσότερο με αριστοκράτη του μεσαίωνα που μαζεύει φόρους πάρα με έναν καπιταλιστή που τρώγεται για μπίζνες.

  28. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 05/06/2010 16:11:39

    ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΕΤ-3 ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΕΙΠΕ Ο ΒΟΥΓΙΑΣ ΟΤΙ ΜΙΛΑΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΑΜΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΑΤΕ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 8 ΜΗΝΕΣ.

  29. πολίτης avatar
    πολίτης 05/06/2010 16:13:03

    ΚΟΨΤΕ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΤΩΡΑ. ΝΑ ΔΙΑΣΩΣΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΜΑΣ ΤΑ ΦΑΝΕ ΟΛΑ. ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΪΚΑ. ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΕΝΥΠΟΘΗΚΑ ΔΑΝΕΙΑ.

  30. magistros avatar
    magistros 05/06/2010 16:47:57

    ΡΞΕΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!!!!!

  31. Χρήστος avatar
    Χρήστος 05/06/2010 16:54:51

    Ας ελπίζουμε πως οι βουλευτές του ΠΑ.ΣΟ.Κ θα είναι πολύ προσεκτικοί...

    http://apolitik.pblogs.gr/2010/06/as-elpizoyme-pws-oi-boyleftes-toy-pa-so-k-tha-einai-poly-prosekt.html

  32. Sionistis avatar
    Sionistis 05/06/2010 17:31:20

    Δεν μπορώ να μην δεν συμφωνήσω μαζί σας καταλήξαμε να γίνουμε άπληστοι ,ελπίζω αυτό κάποτε να μας βγει σε καλο.......

  33. hot dog avatar
    hot dog 05/06/2010 18:05:21

    Αυτό το τίτλο έπρεπε να έχει το άρθρο! (U R In my mind)

  34. hot dog avatar
    hot dog 05/06/2010 18:13:49

    Καλά τα πες! Αυτό που γράφεις μου θυμίζει κάτι για τη πραγματική αξια του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού συστήματος να ανέρχεται στα 50 - 60 τρις $ u.s. & τα Τοξικά - Δομημένα στα 500 με 600 τρις $ u.s. Είμαστε ο δοκιμαστικός σωλήνας άραγε & μόνο η αρχή;

  35. πολίτης avatar
    πολίτης 05/06/2010 19:11:22

    Χα, χα, αν θυμάστε καλά, η συμφωνία δε χρειάζεται κύρωση από τη βουλή, αλλάξανε το νόμο την επόμενη μέρα από την ψήφισή του και η συμφωνία απλά θα παρουσιαστεί στη βουλή.
    ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΞΕΠΟΥΛΗΘΕΙ ΠΑΙΔΙΑ.

  36. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2010 19:28:30

    Εγώ δε δέχομαι καμιά σύνταξη μικρότερη του αθροίσματος των χρημάτων που έχω πληρώσει καθώς και των τόκων τους με 3% επιτόκιο, δια των μηνών που θα τη λαμβάνω με βάση τον τότε μέσο όρο του τότε προσδόκιμου διαβίωσης.

  37. Ηλίας avatar
    Ηλίας 05/06/2010 20:31:37

    Εγώ ο αφελής να ρωτήσω κάτι;
    Ο Σαμαράς ακόμα επιμένει ότι "το κράτος έχει συνέχεια και δεσμεύομαι να τηρήσω τη συμφωνία με την τρόικα";;;

  38. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2010 21:06:59

    Θα την ξαναμαζέψουμε. Θα καταργήσουμε ότι έχει περάσει και θα ξεθεμελιώσουμε σε βάθος το σύστημά του. Τώρα μετά το στραπάτσο της ήττας, της πτώσης, των Δεκεμβριανών μάθαμε. Ξέρουμε ποιος είναι ο εχθρός.

  39. anonymos avatar
    anonymos 05/06/2010 22:37:37

    ΑΜΑ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ ΠΡΟΤΟΥ ΑΝΕΒΕΙ

  40. anonymos avatar