#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση ... αγναντεύει την Χρυσή Αυγή να καλπάζει



Με αφορμή την τελευταία δημοσκόπηση της Pulse για το «Ποντίκι», αλλά και της Public Issue για τον ΣΚΑΪ, αρκετοί θα σπεύσουν να πουν ότι έχει αρχίσει η αντιστροφή μέτρηση για τη ΝΔ και η «επέλαση» του ΣΥΡΙΖΑ στα χειμερινά ανάκτορα του Μαξίμου.

Φυσικά το αντίθετο ισχύει, καθώς και τα δύο μεγάλα κόμματα κινούνται στα ίδια επίπεδα. Μία μονάδα πάνω μία μονάδα κάτω δεν κάνουν την διάφορα.  Ίσως ο πιο δόκιμος όρος θα ήταν ότι και οι δυο έχουν «ταβανιάσει» με δεδομένες τις πολιτικές που ακολουθούν.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα κόμματα, κινούνται και αυτά στα ίδια επίπεδα με προηγούμενες μετρήσεις, με εξαίρεση την ΔΗΜΑΡ που φαίνεται ότι "πληρώνει" τις λανθασμένες επιλογές της.

Στον αντίποδα το “φαινόμενο” Χρυσή Αυγή δεν λέει να καταλαγιάσει, αντίθετα καλπάζει με άλματα με την συμπολίτευση αλλά και την αντιπολίτευση να κοιτούν έκπληκτοι και άπρακτοι.

Άπρακτοι, διότι τόσο η κυβερνητική στρατηγική όσο και αυτή της αντιπολίτευσης την έχουν οδηγήσει στα σημερινά επίπεδα.

Από την μια η κυβέρνηση την αντιμετωπίζει ως το υποτιθέμενο νέο φάντασμα του ναζισμού χρησιμοποιώντας μια ξεπερασμένη ρητορική για να μαζέψει του χαμένους ψηφοφόρους της ΝΔ, που αποτελούν το 90% και πάνω των ψηφοφόρων της ΧΑ. Και από την άλλη η αντιπολίτευση αναλώνεται σε αντιφασιστικά τσιτάτα που ποσώς ενδιαφέρουν του οργισμένους – αγανακτισμένους  με το σύστημα πολίτες που την στηρίζουν.

Μήπως έχει χαθεί η μπάλα;

Μήπως και οι μεν και οι δε δεν έχουν αντιληφθεί ότι η πλειονότητα των ψηφοφόρων της ΧΑ επιζητά κάτι απλό; Δικαιοσύνη!

Θα μου πείτε, ότι την αντιπολίτευση την συμφέρει να κάνει την πάπια γιατί η ΝΔ αιμορραγεί κυρίως προς την ΧΑ.

Η κυβέρνηση ωστόσο τι κάνει;

Δεν αντιλαμβάνεται ότι ο κόσμος της ΝΔ και άλλοι ψηφοφόροι της είναι διατεθειμένοι και να ματώσουν για την Ελλάδα και να πληρώσουν όσα χαράτσια χρειάζονται για την ανόρθωση της οικονομίας, αρκεί να τους δώσει λίγη δικαιοσύνη;

Να τους πει τέρμα οι νταβατζήδες που καταλήστεψαν το κράτος, τέρμα τα προνόμια και οι παχυλοί μισθοί  των βουλευτών και των «παιδιών» τους. Τέρμα το κομματικό κράτος και οι παρατρεχάμενοί του;

Ότι θα θυσιαστούμε  αλλά πραγματικά θα χτίσουμε ένα ευνομούμενο κράτος;

Αν όμως τους βάζεις συνεχώς το μαχαίρι στο λαιμό με τα χαράτσια και την ίδια στιγμή σε βλέπουν να κυβερνάς αγκαλιά με το «πράσινο κράτος» της μεταπολίτευσης, τότε είναι σίγουρο πως θα κάνουν ότι είναι δυνατό για να σε τιμωρήσουν και να εκδικηθούν το πολιτικό σύστημα που έφερε τα πράγματα ως εδώ. Έτσι θα οδηγήσουν την ΧΑ όσο μπορούν πιο κοντά στην εξουσία.

Και τότε το πρόβλημα δεν θα το έχουν οι κυβερνώντες αλλά ο λαός. Γιατί θα τον έχουν οδηγήσει σε εμφύλιο!

Π.Ζήσης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Heaven avatar
    Heaven 12/09/2013 07:45:16

    ...επι τον τυπον των ηλων!!!
    Μπραβο κε. Π. Ζήση!

  2. GO avatar
    GO 12/09/2013 07:49:58

    Μας λέτε Κύριε Π. Ζήση (καλημέρα σας) ότι "Μία μονάδα πάνω μία μονάδα κάτω δεν κάνουν την διάφορα" αλλά αυτό είναι μεγάλο πολιτικό λάθος.
    Όλοι μας γνωρίζουμε ότι η διαφορά μίας και μόνης ψήφου δίνει το bonus των 50 βουλευτικών εδρών στο πρώτο κόμμα και το καθιστά οπωσδήποτε μέτοχο στην Κυβέρνηση που θα σχηματιστεί.
    Μόνο με βάση αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε σε εκλογικά σενάρια, ένα εκ των οποίων θα μπορούσε να είναι ότι ορίζουμε τον Ευάγγελο Βενιζέλο ...ισόβιο Αντιπρόεδρο των Ελληνικών Κυβερνήσεων.

    • kat avatar
      kat @ GO 13/09/2013 22:03:36

      OXI τον Βαγγέλα,Παναγιά ....

  3. Tεό avatar
    Tεό 12/09/2013 08:16:57

    Σωστή προσέγγιση.Ας το δεί ο πρωθυπουργός και ας εγκαταλείψει το άνοιγμα προς την λεγόμενη κεντροαριστερά του Πασοκ.Αλίμονο αν συνυπάρξουμε με τον Λοβέρδο ,τον Χρυσοχοίδη και τους λοιπούς.Τι έχουν να προσφέρουν στην διεύρυνση του κόμματος?Αντίθετα θα είναι πολύ αρνητικό βαρίδι.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Tεό 12/09/2013 15:35:07

      ...Βολεύτηκε όμως εν μέσω κορύφωσης της κρίσης, κλεισίματος οργανισμών και απολύσεων η αγαπητή Μπιρμπίλη ως (ακολουθεί ο τίτλος της θέσεως, αυτούσιος)
      "Εκτελεστική Γραμματέα της Σύμβασης της Βιέννης για την προστασία του στρώματος του όζοντος και του Πρωτοκόλλου του Μόντρεαλ για τις ουσίες που καταστρέφουν τη στοιβάδα του όζοντος"

      • Χωρις Μασκα avatar
        Χωρις Μασκα @ Ανδρέας 13/09/2013 00:49:18

        Eν μέσω κρίσης λοιπόν η Μπιρμπίλω απέκτησε τίτλο τόσο μακρινάρι που ούτε να τον συγκρατήσεις στο μυαλό σου δεν δύνασαι.Ντροπή .Και μετά περιμένεις Κε Ζήση μου δικαιοσύνη;Λυπάμαι αλλά δυστυχώς θα περιμένεις για πολύ.Όσο για την βεβαιότητα σου,για την αυτοθυσία των Νεοδημοκρατών να πληρώσουν τα χαράτσια που απορρέουν από την ανικανότητα σχεδόν του συνόλου του πολιτικού κόσμου να κτυπήσει την φαυλοκρατία,την μάσα των ημετέρων ,την φοροδιαφυγή κ.λ.π. προκειμένου ν'ανορθωθεί η οικονομία της χώρας μας, μάλλον δεν τα λές καλά.Δεν έχω ακούσει ούτε ένα Νεοδημοκράτη,κι έχω πολλούς στον κύκλο μου,όπως κι εγώ να προσφέρεται να πληρώνει για τις αμαρτίες του κάθε Άκη μια ζωή. Αντίθετα οι άνθρωποι έχουν πιά απηυδήσει και το φασκέλωμα τύπου Μαυρογυαλούρου πάει σύννεφο.Όσο για τους ψηφοφόρους της Χ.Α.,μπορεί να ψηφίζουν από αντίδραση στην έλλειψη δικαιοσύνης αλλά και πολύ μυαλό δεν έχουν.Φοβάμαι δε ότι σε μεγάλες περιπέτειες σύντομα θα μας βάλουν.

  4. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 12/09/2013 08:33:01

    Αντιφατική προσέγγιση ,

    -Η Κυβέρνηση δεν είναι Μονοκομματική κατα συνέπεια ποιός ο λόγος να ασχοληθεί με τις διαρροές προς το Νεοναζιστικό μόρφωμα της Χ.Α.;
    -Η Κυβέρνηση δεν είναι κομματικό όργανο ποιός ο λόγος να ασχοληθεί με την αιμορραγία της Ν.Δ.;
    -Σείς δεν κατηγορείτε την Κομματοκρατία και το πελατειακό κράτος;
    -Αλλωστε ως ομολόγησε ο Κος Δένδιας " δεν μπορεί να γνωρίζει εάν κάποιος αστυνομικός έχει σχέσεις με το συγκεκριμένο κόμμα και δεν έχει δικαίωμα να μιλάει γι” αυτό, εφόσον η συμπεριφορά του δεν επηρεάζει τη λειτουργία της υπηρεσίας ή δεν παραβιάζει το νόμο. «Ωστόσο, αν ο αστυνομικός αυτός παρανομεί, προσπαθώντας να εφαρμόσει τις αρχές της νεοναζιστικής ιδεολογίας, τότε θα υποστεί τις συνέπειες των πράξεών του, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία. Σ” αυτό το θέμα είμαστε αποφασισμένοι και κατηγορηματικοί»"

    Απο την στιγμή λοιπόν που θεωρείται νόμιμο να πιστεύεις σε ένα νεοναζιστικό μόρφωμα , που είναι νόμιμο να παλεύειες για την ιδεολογία του , που νομιμοποιείς ένα Κόμμα που δρα παράνομα και παρακρατικά ποιός ο λόγος να μην συγκυβερνήσει η Ν.Δ. μαζί του; Αλλωστε οι Κοι. Καράμπελας, Ιωαννίδης, Κεφαλογιάννης , ως και όσοι θετικά εκφράστηκαν ως προς αυτήν, Κα Μπακογιάννη, Κος Πολύδωρας,ο Κος Βορίδης αποτελούν μια καλή μαγιά την προσέγγιση αυτή

    • factorx avatar
      factorx @ Δρόλαπας 12/09/2013 13:22:46

      κ. Δρόλαπα παίζουμε με τις λέξεις και κάνει πάλι ζέστη; Αντί για κυβέρνηση βάλτε Μαξίμου. Αν και επί της ουσίας το πρόβλημα αφορά όλο το πολιτικό φάσμα

  5. Samios avatar
    Samios 12/09/2013 08:33:31

    Άριστο !
    Η ιστορία του μεσαίου χώρου πρέπει να σταματήσει χθες.
    Ο διεθνηστικός νεοφιλελευθερισμός των φίλων του κυρίου Σημίτη επίσης.
    Ο δρόμος για μια ΝΔ κυρίαρχη στο πολιτικό παιχνίδι των επόμενων χρόνων εχει στροφή δεξιά και κάποιος πρέπει να φροντίσει να σταματήσει την ευθεία πορεία στον τοίχο.
    Ενα κράτος δικαίου, εθνικά ανεξάρτητο, που να εμπνέει σεβασμό, αλλα και φόβο αν χρειάζεται, σε φίλους και εχθρούς, ενα κράτος που να αναδυκνύει και να προστατευει τις αξίες, τα ιερά και όσια τις παραδόσεις που κράτησαν αυτό το έθνος ζωντανό μέσα απο τοσες αντιξοότητες χιλιάδες χρόνια.
    Αμ επος αμ εργον κυριοι της ΝΔ

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 12/09/2013 08:34:18

    Ατελέσφορο. Ο Σαμαράς δεν μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω από αυτό που κάνει γιατί συγκυβερνά με το ΠΑΣΟΚ έξω ανάγκης. Αυτό το 10% που λέει ότι θα ψηφίσει ΧΑ θα επιστρέψει σταδιακά μόνο αν υπάρξει ανάκαμψη και επανασύσταση του κράτους και σε βάθος χρόνου. Για να επιστρέψει άμεσα πρέπει να στηθούν κρεμάλες στις πλατείες και η αστυνομία να πυροβολεί τους μετανάστες στα σύνορα. Αλλά τότε θα έχει γίνει η ΝΔ νεοναζί. Εντάξει η γκρίνια αλλά με συγκυβέρνηση οι δυνατότητες είναι αυτές. Στις επόμενες εκλογές η ρητορική πρέπει να είναι "η συγκυβέρνηση σημαίνει αργή απονομή δικαιοσύνης".

    • Master avatar
      Master @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 12/09/2013 12:27:26

      Γιατί όχι; Οι κρεμάλες στις πλατείες θα δείξουν αποφασιστικότητα και παραδειγματισμό!

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 12/09/2013 12:44:48

      Δηλαδη οποιος κρεμαει κλεφτες και δη δημοσιου χρηματος που θελουν παλουκωμα μαλλον και φυλαει τα συνορα του ειναι νεοναζι; Ρε παιδια με κατι τετοια η ΧΑ θα γινει κυβερνηση σε λιγο

      • Αλέκος Κ. avatar
        Αλέκος Κ. @ IOKLOS ZARAS 12/09/2013 13:53:06

        Πάλι εδώ εσύ κυρ Ζάρα μας να προτείνεις την ...Εθνική συμφιλίωση; Πιό ενωτικός πια, πεθαίνεις!!! ΕΛΕΟΣ! :-)

        • IOKLOS ZARAS avatar
          IOKLOS ZARAS @ Αλέκος Κ. 13/09/2013 09:14:22

          ΠΑΛΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΥΡ ΑΛΕΚΟ (με το προφανως καταπρασινο γιλεκο); Οχι κυρ αλεκο τους. Δεν θελω εθνικη συμφιλιωση γιατι ουτε οι του μεσαιου χωρου που πουλουσαν την ψηφο τους στον πλειοδοτη ουτε οι αριστερατζες ως διεθνιστες και αμφοτεροι ως μητραλοιες δικαιουνται να λέγονται Ελληνες. Αν επιστραφουν τα χρηματα που λειπουν εξαιτιας τους να συζητησουμε μια αμοιβαια ανοχη μακραν της συμφιλιωσης βεβαιως. Εν τω μεταξυ πομφολυγολογειτε ανετως οσο ο κυρ αντωνης κανει παιχνιδι και σας προστατευει γιατι κατοπιν δεν ξερω αν θα μπορειτε

          • GO avatar
            GO @ IOKLOS ZARAS 13/09/2013 09:23:46

            Εγώ θα επαναλάβω την ερώτησή μου.
            Το μοντελάκι που τα μανίκια δένουν πίσω, στην πλάτη, τι χρώμα το προτιμάτε; Μαύρο σαν την ψυχή σας ή κάτι παρδαλότατο σαν τα μυαλά σας;

          • A.K. avatar
            A.K. @ IOKLOS ZARAS 13/09/2013 16:14:13

            Εγώ δηλαδλη που είμαι αριστερός πατριώτης, κατά την άποψή σας, δεν υπάρχω ; Είμαι ζωντανό παράδειγμα Contradictio in terminis ???

    • factorx avatar
      factorx @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 12/09/2013 13:23:52

      Αντι για κρεμάλες και εκτελέσεις δεν πορεί να γίνει κάτι πιο απλό; Λίγο κράτος για παράδειγμα

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ factorx 12/09/2013 13:58:50

        Το κλασικό σύνθημα των κλασικών δεξιών σε όλο τον κόσμο είναι "λιγότερο κράτος". Τα ίδια και εδώ, μετά το 1980 τουλάχιστον.
        Το να θέλουν οι δεξιοί πιό πολύ κράτος, αποτελεί πολύ αιρετική δοξασία. Κατηγορούν άλλους για εκπασοκισμό ή για "σοσιαλισμό", αλλά δεν βλέπουν ολόκληρο τεράστιο βαθύ πασόκ και τα τέρατα τύπου σοβιετίας που είναι καβαλημένα στην πλάτη τους.

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Uncle Stgm 12/09/2013 15:07:45

          Στο κρατος δικαιου η δικαστικη εξουσια ειναι ανεξαρτητη απο την εκτελεστικη αλλα ανηκει και αυτη στο κρατος! Δηλαδη αυτοι που δεν θελουν κρατος θα διαλυσουν και την δικαστικη εξουσια; Τους συμφερει, ε;

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Zugzwang 12/09/2013 15:59:49

            Την διαλυμένη; Θα την ξαναδιαλύσουν;
            Τελεσιδικίες σε 10 χρόνια.
            Καταρχήν, χρειάζεται αποκατάσταση της ανεξαρτησίας της από την εκτελεστική, που δεν υπαρχει.
            Γενικότερα, επανίδρυση χρειάζεται.
            Όχι μόνον της δικαστικής, αλλά του κράτους. Αυτό για το οποίο δόυηκε ψήφος το 2004, αλλά...
            Επανίδρυση. Ούτε "μεγαλύτερο", ούτε "μικρότερο" κράτος.
            Άλλο κράτος. Λειτουργικό, αποτελεσματικό. Υπηρέτης του πολίτη. Όχι δυνάστης.
            Και προπαντός, κομματικά ουδέτερο και συνεχές.
            Δεν θέλω πολύ, ούτε λίγο κράτος. Θέλω κράτος για όλους τους πολίτες.
            Ζητάω πάρα πολλά, και δύσκολα, το ξέρω.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Uncle Stgm 12/09/2013 16:09:41

          Οι κρεμάλες μετά τη Νυρεμβέργη, δεν έχουν καμμιά δουλειά σε Ευρωπαικό έδαφος.
          Αυτοί που ζητούν κρεμάλες για τους κλέφτες θέλουν κράτος Σαρίας, Μεσανατολικού τύπου. Μεγάλο, πολύ, βαθύ και δεσποτικό κράτος. Υπάρχουν και αυτοί που θέλουν ελάχιστο κράτος, δηλαδή να μπαινοβγαίνουν οι ίδιοι ή κάπως διαφορετικοί κλέφτες ελεύθερα στις τσέπες μας.
          Αντ' αυτού, το ευνομούμενο κράτος, τους κλέφτες δεν τους αφήνει ασύδοτους. Τους πιάνει. Αλλά δεν τους κρεμά. Τους τιμωρεί αναλογικά με το έγκλημα. Και η σκληρότερη και δικαιότερη τιμωρία για κλέφτη, είναι να τον αποστερήσεις από τα κλεμμένα. Όσα έκλεψε, τόσα να χάσει.
          Ένα ευνομούμενο κράτος, κάνει αυτό ακριβώς που δεν κάνει το σημερινό Ελληνικό κράτος.

      • Master avatar
        Master @ factorx 13/09/2013 10:25:09

        Πότε είδατε κράτος για να δείτε και τώρα; Και μέχρι να γίνει κράτος πως θα επιστραφούν τα κλεμμένα;

  7. man8os avatar
    man8os 12/09/2013 08:40:16

    Υπαρχει αναγκη για καθαρση. Σωστος.

  8. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 12/09/2013 08:47:10

    "αρκεί να τους δώσει λίγη δικαιοσύνη"
    ΕΥΓΕ ΠΕΤΡΟ!!!

  9. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 12/09/2013 09:00:26

    Και τέρμα η Ρεπούση,ο Σωμερίτης,η Δραγώνα,ο Μουζέλης και οι διεθνιστές βρε παιδιά

  10. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 12/09/2013 09:03:56

    Απο την ειρωνεία των προηγούμενων μηνών στις προειδοποιήσεις κάποιων εδώ μέσα, περάσαμε στην ανησυχία. Πρόοδος...
    σημ. το ποσοστό στο Δήμο Αθήνας είναι 25 %

    • Αλεξανδρινος avatar
      Αλεξανδρινος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 12/09/2013 11:56:52

      Τα έλεγα πριν 2-3 μέρες και κάποιος με αποκάλεσε γραφικό.

    • factorx avatar
      factorx @ ΠΙΛΟΤΟΣ 12/09/2013 13:25:01

      Μην διαστρεβλώνεις καταστάσεις. Η στάση και οι θέσεις του antinews έναντι τηες ΧΑ είναι πάγιες

  11. Eva avatar
    Eva 12/09/2013 09:21:40

    Θα ήταν αρκετό να την αντιμετωπίσει μπροστά στην κάμερα.

  12. Γρηγόρης Σ. avatar
    Γρηγόρης Σ. 12/09/2013 09:27:46

    Η Χ.Α. δεν πρόκειται να ανεχθεί κυβέρνηση Ν.Δ. γιατι την επόμενη μέρα θα πάθει όπως ο Καρατζαφέρης.
    Επομένως η άνοδός της δεν σώζει τη ΝΔ απο τον ΣΥΡΙΖΑ που φοβάται κυρίως...

  13. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 12/09/2013 09:37:07

    "Λιγη Δικαιοσύνη"; ΛΑΘΟΣ. ΤΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ. Οπως ολοκληρη η ζωη μας αναλώθηκε στον αγωνα να επιβιώσουμε καθαροί μεσα στη βρωμα του πασοκ και στο κατακαθι του μεσαίου χώρου.. Οπως ολοκληρη τη ζωή τους εχασαν οι παππουδες που σκοτωθηκαν για να μπορεί μετα η παρασιτικη "δεξιά" του θείου να χρησιμοποιεί τις δάφνες των ηρώων για να κανει φακές ή στιφάδο, αναλόγως ποιους ταϊζε. Οπως ολοκληρη η Πατρίδα μου υποθηκευτηκε στους ξένους.
    Απο το παλιανθρωπάκι που επαιρνε επιδομα τυφλού ενω ειχε οραση αστριτη και τον λιγούρη που εξανισται επειδη του εγιναν μειωσεις ενω εκανε την παπια οταν εν μια νυκτί διπλασιαζόταν ο μισθός του ως τους πολλους ακηδες και εκεινους που δεν δημοσιοποιούν τα ευρήματα 6 ελεγκτικών εταιρειων για την οικονομική διαχείρηση του πασοκ, ΟΛΟΙ πρεπει να βρεθούν πισω απο τα καγκελα. Και αυτό πρεπει να το κανει η ΝΔ τωρα γιατι ο καιρός περνα και τα σκουληκια νομιζουν οτι θα τη γλυτώσουν οπως οι προγονοι τους μετα την κατοχη. Ευτυχως τωρα υπαρχει ενλλακτικη αν η ΝΔ ολιγωρήσει. Και να θυμαστε οτι ο λόγος της εναλλακτικης είναι ξένος μονο για τους "μοσχαναθρεμμένους" μπολσεβίκους και τους φοιτητές των εν κολωνακίω "ιδρυματων". Ο παππους μου - μεγας κεντρωος και φανατικος του παππου του γαπ- που ειχε την πολεμησει αλβανους και οχι ιταλους το 1940 εκφραζοταν για τους πρωτους με τροπο που θα εκανε τον Κασιδιαρη να μοιαζει κνιτης. Και οταν πεθανε η "εναλλακτική" δεν ξέρω αν υπήρχε καν

    • regeneration avatar
      regeneration @ IOKLOS ZARAS 12/09/2013 12:58:15

      +1000

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ IOKLOS ZARAS 12/09/2013 14:14:03

      Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι οι απόγονοι των ...''εναλλακτικών'' δοσίλογων γερμανόδουλων προδοτών κυβέρνησαν, έλεγξαν οικονομικά, κατάκλεψαν και πρόδωσαν την πατρίδα μου.
      Οι ''εναλλακτικοί'' φασίστες λοιπόν, ας μείνουν αποκλεισμένοι στην αραχνιασμένη σκέψη σας, παρέα με τα υπόλοιπα φαντάσματα που σας βασανίζουν απ΄ότι φαίνεται ολημερίς και σας εμποδίζουν να σκέφτεστε ψύχραιμα και λογικά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ IOKLOS ZARAS 13/09/2013 12:06:49

      Οσοι θεωρουν τη δεξια του ¨θειου" δηλαδη του Καραμανλη παρασιτικη δεν εχουν καμμια θεση στη ΝΔ.Η θεση τους ηταν στην ΕΠΕΝ ή την Εθνικη Παραταξη και τωρα στην ΧΑ.

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ IOKLOS ZARAS 13/09/2013 12:25:34

      Απόδοση δικαιοσύνης προφανώς θα εννοείται αυτό http://www.antinews.gr/2013/09/13/226988/

  14. WY avatar
    WY 12/09/2013 09:37:42

    Τά πιό ωραία είναι μπροστά μας!!!!

    • Ανάπτυξη avatar
      Ανάπτυξη @ WY 12/09/2013 12:04:45

      Εσύ θέλεις να κρυφτείς, αλλά η χαρά δε σ΄αφήνει ε; Σε νιώθω.

      • WY avatar
        WY @ Ανάπτυξη 12/09/2013 18:53:33

        ##ΝΟΙΩΘΩ## κύριε Πελάτη τής Κουμουνδούρου!!!!!!

        υ.γ.

        ##Τά πιό ωραία είναι μπροστά μας!!!!##
        (΄Αλέξης Τσίπρας,ομιλώντας από τού βήματος,στό τελευταίο Syriza Gay Parade-Συνέδριο).

        • Ανάπτυξη avatar
          Ανάπτυξη @ WY 13/09/2013 08:23:31

          Όσον αφορά το ''νοιώθω'', έχεις δίκιο, κι εγώ αισθάνομαι τύψεις που στην τρέχουσα γραφή πια -δυστυχώς- ''απλοποιούνται'' πολλές λέξεις, αλλά παρασύρομαι γιατί είμαι οπτικός τύπος.
          Τώρα για το δεύτερο, για όλους εσάς ειδικά τα ''πιο ωραία'', βρίσκονται ΠΑΝΤΑ, ....πίσω σας :-).

  15. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/09/2013 09:51:55

    Ετσι , λιγος ρεαλισμός δεν βλάπτει.

    Γιατί οι ...πολιτικά ορθοί "δημοκράτες" (τρομάρα τους!) κοντεύουν να μας πείσουν πως 20% σχεδόν του Ελληνικού λαού έγιναν ξαφνικά οπαδοί του...Αλφρεντ Ροζενμπεργκ ,και πρέπει να αντιμετωπιστουν σαν μιάσματα!

    Αλλα βέβαια ,εμείς είμαστε δημοκράτες ,ενώ οι Νορβηγοί (βλέπε τελευταίες πολιτικές εξελίξεις) είναι κάφροι!

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/09/2013 12:40:59

      Ε χρονια τωρα μας τα ειχαν ζαλισει οι της λουξενμπουργκ. Ασε να δουμε τι θα μας πουν και οι του Ροζενμπεργκ

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ IOKLOS ZARAS 12/09/2013 15:46:03

        Καλό!

  16. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/09/2013 09:58:00

    Θυμός, Οργή, Φόβος. Οι άνεμοι που ωθούν τα ιστία της ΧΑ. Ας τους σταματήσει η κυβέρνηση για να πάψει να πλέει τιο σκάφος της ΧΑ.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 12/09/2013 16:07:26

      Aριστόδημε αν περιμένεις από την μνημονιακή συγκυβέρνηση, που μας
      οδήγησε στα σημερινά μας χάλια,
      να σταματήσει την εθνικολαϊκή λαίλαπα, πλανάσαι πλάνην οικτρά.
      Πολύ σύντομα τα 2 διεφθαρμένα κόμματα που κατέστρεψαν τη χώρα θα αποτελούν παρελθόν και εσύ θα ψάχνεις να βρεις νέο μαντρί.

  17. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 12/09/2013 10:31:43

    Τέρμα στην κληρονομική ολιγαρχία και την οικογενειοκρατία που κυβερνάει την Ελλάδα τα τελευταία 100 χρόνια. Όχι άλλους Παπανδρέου, Καραμανλήδες, Μητσοτάκηδες, Βαρβιτσιώτηδες, Γεννηματά κλπ. Υπάρχουν και άλλοι άξιοι Έλληνες για να κυβερνήσουν τη χώρα. Φθάνει πια 10 σόγια και 10 διαπλεκόμενοι να πίνουν το αίμα του απλού Έλληνα

    • Αλεξανδρινος avatar
      Αλεξανδρινος @ Κώστας Σταματάκης 12/09/2013 12:46:48

      Σε αυτό φίλε συμφωνώ. Μιλώντας με έναν πολιτικό αναλυτή εδώ στο εξωτερικό φίλο μου, του έκανε εντύπωση που η ΧΑ έχει έναν "φούρναρη" στις τάξεις της στη Βουλή. Μου εξηγούσε δε, ότι στη χώρα του - Δανία - ορισμένοι βουλευτές είναι πολύ νεαροί, σχεδόν αμόρφωτοι. Ο λαός τους εκλέγει για να μπορούν κάποιες κοινωνικές ομάδες χαμηλότερων στρωμάτων να έχουν φωνή.
      Ας μη το κρύβουμε άλλοστε, τα παιδιά των κολλεγίων χωρίς ούτε ένα ένσημο πάνω τους πειραματίζονται πάνω στο πτώμα της Ελληνικής κοινωνίας. Κρίνοντας δε ότι πολλοί πλέον στρέφονται στην πρωτογενή παραγωγή, θα βλέπουμε αρκετούς φουρνάρηδες και φαναρτζήδες στη Βουλή μας, πράμα όχι απαραίτητα κακό αλλά με λάθος κόμμα.
      Κακά τα ψέμματα, ο μέσος Έλληνας των 600ευρώ δε μπορεί να ταφτιστεί με τα παιδιά του Βαρβιτσιώτη των ακριβών κολλεγίων και σπουδών στα εξωτερικά. Είδομεν..

  18. George avatar
    George 12/09/2013 10:46:16

    Τα χαράτσια-σε σημείο ακρότητας, οι περικοπές στους εξοπλισμούς και στην συντήρηση των οπλικών συστημάτων, η αδυναμία μείωσης ενός υπερβολικού κράτους, ο μη έλεγχος των χαρτιών μεταναστών που κατά 90% βγαίνουν μια χαρά στον Ξένιο Δία όταν υπάρχουν 1,5 εκ άνεργοι, αλλά και η μη απόδοση δικαιοσύνης όπως λέτε, είναι συμπτώματα μιας μετατόπισης της ΝΔ αριστερά, που έγινε μεν για να αντιμετωπισθεί το ΠΑΣΟΚ αλλά άφησε ταυτόχρονα ακάλυπτο τον δεξιό χώρο. Όταν τακτικές του προηγούμενου πολέμου γίνονται το ευαγγέλιο του επομένου, λογικό είναι αυτός να χαθεί. Όπως σε όλα ή προσαρμόζεσαι ή πεθαίνεις. Το μόνο παρήγορο για τη ΝΔ, είναι ότι από τα τρία μεγάλα κόμματα της μεταπολίτευσης (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ) είναι το μόνο που ακόμα το παλεύει.

  19. DA avatar
    DA 12/09/2013 10:49:24

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ!
    ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΙΜΑ!

    • Γιωργος Μακρης avatar
      Γιωργος Μακρης @ DA 12/09/2013 19:49:08

      ε οχι βεβαια....εχεις εικόνα πόσοι νομοι ειναι α-νομοι;;....ενα παραδειγμα θα σου φερω μονο, τον νομο περι ευθυνης υπουργων, Α! και εναν ακόμα, κάτι για μημονιο αν εχεις ακουστα....και θα πω το κλασσικο αριστερίστικο, αν ο νόμος ήταν καλός θα ήταν παράνομος....

  20. blue nile avatar
    blue nile 12/09/2013 10:53:44

    H κομβική στιγμή ήταν η αλλαγή στάσης απέναντι στο μνημόνιο.
    Ανεξάρτητα αν ήταν αναγκαίο με βάση το εθνικό συμφέρον, το πέρασμα της ΝΔ στο μνημονιακό μπλοκ δημιούργησε ευρεία δυσαρέσκεια. Και όχι μόνο για οικονομικούς λόγους
    Βλέπετε από την αρχή υπέρ μνημονίου είχαν ταχτεί όλοι όσοι είχαν μεταπολιτευτικά συμβάλει τα μέγιστα στο κατάντημα της χώρας.
    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ πλην αριστερής συνιστώσας, οι νεοδημοκράτες εκσυγχρονιστές, οι αρχιερείς της διαπλοκής και πιο σημαντικά οι εν αμαρτίες πολλές περιπεσούσες τράπεζες.
    Το ΝΑΙ στο μνημόνιο έδωσε στους πολίτες την εμπειρική διαβεβαίωση ότι ο Σαμαράς και το υγειές τμήμα της πολιτικής ζωής που εκπροσωπούσε συμπορεύτηκε με τις δυνάμεις του κακού ενώ δυστυχώς η συγκυβέρνηση με την εγκληματική ανοχή που δείχνει στους διεφθαρμένους πολιτικούς ενισχύει αυτή τη διαβεβαίωση.
    Παράλληλα η φορολογική επιδρομή συνεχίζεται καθιστώντας το μέσο πολίτη ανήμπορο να ανταπεξέλθει στα εξοντωτικά χαράτσια και προξενώντας του πανικό για τυχόν απώλεια της περιουσίας του που με μαθηματική ακρίβεια θα επέλθει όσο γίνεται ολοένα και πιο δύσκολο μέσα στην Κρίση να προσφέρει έστω και τα ελάχιστα στην οικογένεια του και να πληρώνει την εφορία.
    Τίποτα δεν προδικάζει ότι το μεγάλο ποσοστό της ακίνητης περιουσίας του Έλληνα δεν θα περάσει έναντι ελαχίστου αντιτίμου σε μεγάλες real estate εταιρίες και υποψιάζομαι ότι μόλις γίνει κάτι τέτοιο θα πέσει αυτόματα και η αντίστοιχη φορολογία.
    Τυχαία ήταν άραγε η απαράδεκτη και αντιδεοντολογική τοποθέτηση του Βαρβιτσιώτη περί πώλησης των περιουσιακών στοιχείων όλων όσων αδυνατούν να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους;
    Δεν θυμίζει εκείνες τις ηχηρές προτροπές κορυφαίων πράσινων στελεχών για να μπούμε στο χρηματίστήριο;
    Όσο λοιπόν ακόμα και οι πιο καλόπιστοι πολίτες που παραδέχονται ότι στο έγκλημα της μεταπολίτευσης η κοινωνία δεν είναι αθώα, αντιλαμβάνονται ότι πολλοί μπορεί να έφταιγαν για την τραγική θέση που βρέθηκε η χώρα μόλις της χτύπησε τη πόρτα η Κρίση του 2008, τα σπασμένα όμως τα πληρώνει μόνο ο λαός ενώ όλοι οι επίορκοι πολιτικοί πλην Άκη, η διαπλοκή και οι τραπεζίτες παραμένουν στο απυρόβλητο, χτίζοντας μάλιστα τις νέες εστίες διαφθοράς της επόμενης μέρας, όσο το φορολογικό πλιάτσικο συνεχίζεται τόσο και οι πολίτες θα γλυκοκοιτάζουν προς την ΧΑ...
    Γιατί παρά τα πολλά αποκρουστικά χαρακτηριστικά της, δείχνει ο μόνος πολιτικός φορέας που μπορεί να σταθεί ανάχωμα στην βίαιη προλεταριοποίηση ευρύτερων κοινωνικών ομάδων και η μόνη που μπορεί να κλείσει φυλακή τις μεταπολιτευτικές σπείρες.
    Το καλό είναι ότι όλα αυτά μπορούν να αποφευχθούν.
    Αρκεί ο Σαμαράς να υλοποιήσει την κάθαρση που ήταν και προεκλογική του δέσμευση και να πει το μεγάλο ΟΧΙ στους πολιτικούς προισταμένους της τρόικας.
    Ειδάλλως...

    • Spiros avatar
      Spiros @ blue nile 12/09/2013 13:43:54

      Αγαπητέ blue Nile σου έχω πεί και άλλες φορές οτι κάνεις τις πιό σωστές αναλύσεις σ΄αυτό το σάιτ, αλλα αυτή εδώ είναι η σούμα όλων θα έλεγα!
      Εξηγεί απόλυτα την αποτυχία και τελικά την συνενοχή του Σαμαρά γιατί και ήξερε οτι συνεργάζεται με τις δυνάμεις του κακού και είχε προειδοποιηθεί.
      Οπως πολύ σωστά παρατηρείς :"Το ΝΑΙ στο μνημόνιο έδωσε στους πολίτες την εμπειρική διαβεβαίωση ότι ο Σαμαράς και το υγειές τμήμα της πολιτικής ζωής που εκπροσωπούσε συμπορεύτηκε με τις δυνάμεις του κακού ενώ δυστυχώς η συγκυβέρνηση με την εγκληματική ανοχή που δείχνει στους διεφθαρμένους πολιτικούς ενισχύει αυτή τη διαβεβαίωση."
      Κι όλα αυτά γιατί τόσο οι ντόπιοι όσο και οι ξένοι άρχοντες τρομοκρατήθηκαν στη σκέψη οτι η Ελλάδα θα ήταν η πρώτη χώρα της Ευρωζώνης που θα περνούσε σε Αριστερή κυβέρνηση, πράγμα που ίσως ανοίξει το δρόμο και σε άλλες...
      Και παρακάτω πάλι διαπιστώνεις: " όσο το φορολογικό πλιάτσικο συνεχίζεται τόσο και οι πολίτες θα γλυκοκοιτάζουν προς την ΧΑ…"
      Oι δεξιοί πολίτες που δεν διαθέτουν μόρφωση θα κοιτάζουν προς την Χ.Α. οι διαθέτοντες εξ αυτών λογική προς τους ΑΝΕΛ και οι μη δεξιοί προς τον ΣΥΡΙΖΑ όπως δείχνουν και τα πρόσφατα γκάλλοπ.
      Οπότε αυτό που απέφυγε ο Σαμαράς συντασσόμενος με τις δυνάμεις του κακού τελικά μάλλον δεν το απέφυγε. Εκτός αν κρυφά δεν τον ενοχλεί και τόσο...

    • factorx avatar
      factorx @ blue nile 12/09/2013 13:48:49

      Δηλαδήαν αλλάξει η στάση στο μνημόνιο θα πέσει η ΧΑ; Μεγάλος λάθος αγαπητέ. Οι λόγοι ανόδου της ΧΑ είναι διαχρονικοί. Δες:
      http://www.antinews.gr/2013/07/25/222961/

      • Spiros avatar
        Spiros @ factorx 12/09/2013 16:36:38

        Eχεις δίκιο φίλε Φάκτωρ. Τώρα είναι αργά πλέον για την ΝΔ να αλάξει στάση απέναντι στο μνημόνιο. Είναι προφανές οτι με την καταστροφή που επέτρεψε αυτή τη χρονιά να γίνει στη μεσαία τάξη, είναι αδύνατο σε μερικές εβδομάδες ή μήνες αντε μέχρι το Μάιο, να την ξαναφέρει πίσω τώρα που σκόρπισε απεγνωσμένη προς το ΣΥΡΙΖΑ τους ΑΝΕΛ και την Χ.Α. Το ΟΧΙ στο μνημόνιο έπρεπε να είχε λεχθεί νωρίτερα.
        Οι Χ.Α. στα υπόλοιπα Ευρωπαικά κράτη ανέβαιναν μόνο όταν η Αριστερά σήκωνε κεφάλι, της έκοβαν το δρόμο προς την εξουσία και εξαφανίζονταν πάλι ή μετατρέπονταν σε ΝΔ... Θεωρείς τυχαίο οτι στην Ευρώπη της απόλυτης κυριαρχίας των Παγκόσμιων τραπεζών σήμερα ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις της Ευρωζώνης (και των χρεωμένων) είναι Δεξιές? Και οι χώρες όπου η Αριστερά σηκώνει κεφάλι, αμέσως αποκτούν Χ.Α? Γιατί Χ.Α. στην Ελλάδα μόλις ο Σύριζα ακούμπισε την εξουσία? Διαχρονικά δεν ήταν καλός εκφραστής της ακροδεξιάς ο Καρατζαφέρης? Επειδή δεν έλεγε "εγέρθητο" και δεν ξυλοκοπούσε γυναίκες με πολεμικές τέχνες?
        Που ήταν διαχρονικά, εδώ και σαράντα χρόνια η Χ.Α.? Πιστεύει κανένας (εκτός απ' τους "εγέρθητο") οτι θα είναι λιγώτερο διαπλεκόμενη απο το ΠΑΣΟΚ? Ηδη οι νταβατζήδες του μνημονίου, τους έχουν προσλάβει και τους χρηματοδοτούν αφειδώς δήθεν ως σωματοφύλακες.
        Ποιά κάθαρση και ποιά δικαιοσύνη θα δεί απ' αυτούς ο λαός?
        Η Χ.Α. έχει ήδη περισσότερους "λιπαρούς" διαπλεκόμενους απ' ότι πρώην Πασόκους ο ΣΥΡΙΖΑ...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Spiros 12/09/2013 19:07:01

          Μα φυσικά και οι της ΧΑ είναι διαπλεκόμενοι. Κατ' αρχήν είναι των νυκτερινών κέντρων και, εν συνεχεία, παρεμφερών "υπηρεσιών" "παροχής ασφαλείας". Είμαι χρόνια μέσα στα γυμναστήρια και ξέρω τι παίζει... Το ζήτημα είναι ότι όσοι τους ψηφίζουν, τους ψηφίζουν εν γνώσει τού ότι είναι κάφροι, δεν τους ψηφίζουν για intello. Το να προσπαθείς να απαξιώσεις την ψήφο στη ΧΑ με το επιχείρημα ότι είναι αγράμματοι χιμπατζήδες, δεν πιάνει, διότι ο υποψήφιος ψηφοφόρος θα σου πει "το ξέρω, αλλά τέτοιους θέλω, τους είδαμε και τους άλλους". Εντωμεταξύ, κάτι "γραμματιζούμενες" στυλ Ρεπούση στέλνουν κόσμο αβέρτα στη ΧΑ (αν ήταν σε payroll του Μιχαλολιάκου η Γαλλικού, δεν θα έκανε καλύτερη δουλειά...).
          Κοινώς, η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι μη αναστρέψιμη για τη ΝΔ. Εννοείται ότι κάποια στιγμή το φαινόμενο ΧΑ θα κάνει τον κύκλο του και θα χαθεί, αλλά μέχρι τότε έχουμε κάποιο καιρό.

          • Γρηγόρης Σ. avatar
            Γρηγόρης Σ. @ ΒΙΣ 12/09/2013 20:38:03

            “το ξέρω, αλλά τέτοιους θέλω, τους είδαμε και τους άλλους”.
            Είδαμε τους άλλους δεξιούς ή κεντροδεξιούς.
            Το άλλο μισό της Ελλάδας την Αριστερά, δεν την είδαμε ακόμα στην εξουσία (και μη μου πείς οτι το ΠΑΣΟΚ είναι Αριστερά) και όταν αποτυγχάνει η Δεξιά το λογικό είναι να πάμε Αριστερά και όχι στους χιμπατζήδες της Δεξιάς μόνο και μόνο για να παραμείνουμε στη Δεξιά που πίνει στην υγεία των κορόιδων που την ψηφίζουν για να μην τους πάρει την Α' κατοικία ο Κομμουνισμός...

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Γρηγόρης Σ. 13/09/2013 08:58:21

            Οποιος είναι αριστερός, ας πάει Αριστερά. Επειδή γνωρίζω ιστορία, ξέρω τι σημαίνει Αριστερά, και επειδή έχω κρίση βλέπω τι ποιόν έχουν Τσίπρας, Σκουρλέτης, Βούτσης και λοιπά ιζήματα της μεταπολιτευτικής αφασίας...Ας πούμε, αν δεν υπήρχαν καταλήψεις στα δημόσια σχολεία οργανωμένες από την Αριστερά, ο Τσίπρας το πολύ-πολύ να ασχολείτο με νομιμοποίηση ημιυπαιθρίων. Στην καλύτερη περίπτωση. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω...

          • Θησειώτης avatar
            Θησειώτης @ Γρηγόρης Σ. 13/09/2013 09:29:14

            Την αριστερά την είδαμε (αλλά ευτυχώς δεν τη ζήσαμε) 70 χρόνια στην ευρώπη. Άϊντε στη ναφθαλίνη σας τώρα.

      • kats avatar
        kats @ factorx 14/09/2013 11:03:52

        Ε όχι και "διαχρονικοί"......

        http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2009/pages/index.html

        0.30% είχε η ΧΑ στις εκλογές του 2009.....δεν το λες και "διαχρονικό"!!!

  21. kotstak avatar
    kotstak 12/09/2013 11:06:24

    Το συμπέρασμα που βγαίνει από όλες τις δημοσκοπήσεις, είναι ότι πολλοί πολίτες κάτι περιμένουν.

    Αυτό που σίγουρα ΔΕΝ περιμένουν είναι κάποιο νέο αριστερό κόμμα.
    Όλα τα ελληνικά κόμματα είναι "αριστερόστροφα".
    Πέραν αυτού όμως, οι αριστεροί είναι μειωμένης αντιλήψεως και τι θα πει “περιμένω” δεν ξέρουν.
    Πάνε, σαν τα πρόβατα, πίσω από τον εκάστοτε “λεφτά υπάρχουν”.

    Αυτοί που περιμένουν είναι οι σκεπτόμενοι πολίτες. Η “ήρεμη” δύναμη.
    Περιμένουν να δημιουργηθεί ένα γνήσιο δεξιό κόμμα.
    Ένα κόμμα που δε θα προέλθει από ανακύκλωση.

    Εάν δεν δημιουργηθεί γρήγορα αυτό το κόμμα, η πατρίδα θα μπει σε μεγάλη περιπέτεια.
    Θα γίνουμε σαν την Συρία και την Αίγυπτο.
    Θα αποστασιοποιηθούν οι σκεπτόμενοι και σοβαροί πολίτες, θα πάρουν μεγάλα ποσοστά οι πολιτικοί χούλιγκαν των δυο άκρων και η Ελλάδα θα μοιάζει με κερκίδα και περιβάλλοντα χώρο γηπέδου σε αγώνα Παναθηναϊκού – Ολυμπιακού.

    • SPYROS avatar
      SPYROS @ kotstak 12/09/2013 11:30:54

      Αγαπητέ kotstak , το IQ σου βράζει αυγό. Συγκλονιστική η ανάλυσή σου για την πάλη των τάξεων...
      Απο τη μια οι "αριστεροί" οι οποίοι "είναι μειωμένης αντιλήψεως και τι θα πει “περιμένω” δεν ξέρουν. Πάνε, σαν τα πρόβατα, πίσω από τον εκάστοτε “λεφτά υπάρχουν”. ", κι απο την άλλη εμείς οι αυξημένης αντιλήψεως δεξιοί , "οι σκεπτόμενοι πολίτες. Η “ήρεμη” δύναμη.", που "Περιμένουν να δημιουργηθεί ένα γνήσιο δεξιό κόμμα.", σαράντα χρόνια τώρα...

      • kotstak avatar
        kotstak @ SPYROS 12/09/2013 14:00:12

        Εάν στο παρελθόν ψηφίζατε τους “λεφτά υπάρχουν”, επειδή πιστεύατε ότι λεφτά υπάρχουν και τους ψηφίζατε για να τα μοιράσουν και να επωφεληθείτε, πρέπει να αγανακτείτε με τον τρόπο που σκέπτεστε και όχι με την πραγματικότητα.
        Πραγματικότητα που εσείς δημιουργείτε, χωρίς να το θέλετε και χωρίς να το ξέρετε, με την καταναλωτική σας συμπεριφορά.
        ΕΣΕΙΣ φέρατε την κρίση, επειδή αγοράζετε συνεχώς εισαγόμενα.
        ΕΣΕΙΣ συντηρείτε και ανατροφοδοτείτε την κρίση.

        Οι σκεπτόμενοι πολίτες στο παρελθόν δε διέβλεπαν κίνδυνο και δεν έδιναν ιδιαίτερη σημασία.
        Ασχολούνταν με τις δουλειές τους.
        Δεν παρασιτούσαν εις βάρος των άλλων , όπως κάνουν οι αριστεροί.
        Δεν ψήφιζαν τους "λεφτά υπάρχουν".
        Παρήγαγαν και δημιουργούσαν λεφτά.

        • Πέτρος avatar
          Πέτρος @ kotstak 12/09/2013 14:49:29

          Δίκιο έχεις. Αυτοί οι ......παλιοαριστεροί για εμάς τους απλοϊκούς νόες, είναι η πηγή όλων μας των δεινών! Μαμώ την ατυχία μας!

        • Άγαμη Θυγατέρα avatar
          Άγαμη Θυγατέρα @ kotstak 12/09/2013 15:35:47

          Είστε έτοιμος βλέπω για την αναδιανομή του εισοδήματος με μεταφυσικά κριτήρια.
          Όλοι οι αριστεροί είναι τεμπέληδες και λαμόγια άρα μια εθνική κυβέρνηση οφείλει να κατάσχει την περιουσία του αριστερού (η οποία προφανώς και αποκτήθηκε δολίως,για τους λόγους που ήδη αναφέραμε) και να την μοιράσει στους "δεξιούς".Είμαι σίγουρος ότι στον δικό σας κώδικα αξιών αυτό ονομάζετε νοικοκυροσύνη,αλλά μην απατάστε είναι απλά κλοπή.

          • kotstak avatar
            kotstak @ Άγαμη Θυγατέρα 12/09/2013 17:18:55

            Εσείς τώρα φοβάστε, μήπως σας κάνουν αυτό που κάνατε;

            Μην φοβάστε, οι ξενιστές δε γίνονται παράσιτα.
            Το μόνο κακό που μπορεί να σας κάνει ο ξενιστής, είναι να σας απομακρύνει από πάνω του.
            Όταν το κάνει αυτό, η Ελλάδα θα προοδεύσει.

            Παρασιτισμός και πρόοδος δε συμβιβάζονται.

          • Άγαμη Θυγατέρα avatar
            Άγαμη Θυγατέρα @ kotstak 12/09/2013 17:56:47

            Είσαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα της της παράταξης που υποστηρίζετε.Επειδή για δημιουργία πλούτου ...ούτε λόγος,ένεκα της εγγενούς ανικανότητας,καταφεύγετε στο επόμενο βήμα που είναι "τα αρπάζω από τον γείτονα" κάτι που όπως φαίνεται προκρίνει η ιδεολογία σας.
            Ο χαρακτηρισμός σας επιστρέφετε στο ακέραιο.

        • Spiros avatar
          Spiros @ kotstak 12/09/2013 16:45:39

          Αν απ' αυτά που γράφω κατάλαβες οτι εγώ ψήφισα το Giorgagis που έβαλε καπετάνιο στον Τιτανικό τον Παπακ που δεν είχε κυβερνήσει ούτε περίπτερο και την Τίνα υπεύθυνη να μαζέψει το χρήμα απ' τα αυθαίρετα για να μη μας πιάσουν τα "ραντάρ" των αγορών, επειδή τάχα μου πίστεψα το "λεφτά υπάρχουν" δικαιώνεις την υποψία μου για το IQ σου...

          • kotstak avatar
            kotstak @ Spiros 12/09/2013 17:39:25

            “Λεφτά υπάρχουν” δεν είναι μόνον αυτός που λέτε.

            “Λεφτά υπάρχουν” είναι και οι
            "κουβαρντάδες", αυτοί δηλαδή που αποκαλούσαν “ψίχουλα” αυτά που θα έδινε ο “λεφτά υπάρχουν” , υπονοώντας δηλαδή ότι αυτοί θα έδιναν περισσότερα.
            Οι "κουβαρντάδες" δεν έλεγαν απλώς: “λεφτά υπάρχουν”, εμμέσως έλεγαν: “περισσότερα λεφτά υπάρχουν”, από αυτά που λέει ο “λεφτά υπάρχουν”.

          • Spiros avatar
            Spiros @ kotstak 12/09/2013 18:00:23

            Ετσι σου είπαν εσένα και τους πίστεψες...Δεν χρειάστηκε να δοκιμάσεις μόνος σου.
            Αφού έτσι στα είπαν αυτοί που ποτέ δεν σου είπαν το παραμικρό ψέμμα, έτσι θα είναι, αν το πιστεύεις. Δικαίωμά σου. Εγώ αν δεν δοκιμάσω, δεν πιστεύω κανέναν ειδικά στην πολιτική φίλε μου...

          • kotstak avatar
            kotstak @ Spiros 12/09/2013 18:08:56

            "Αν απ’ αυτά που γράφω κατάλαβες οτι εγώ ψήφισα το Giorgagis"

            Δεν είπα κάτι τέτοιο.
            Είπα:
            "Εάν στο παρελθόν ψηφίζατε τους “λεφτά υπάρχουν” "

            Το: “εάν ψηφίζατε”, είναι εντελώς διαφορετικό από το: “ψηφίζατε”.
            Με το: "τους “λεφτά υπάρχουν” ", λέω ότι οι λαϊκιστές είναι πολλοί και όχι μόνον ένας.
            Έχει μεγάλη διαφορά το “τον”, από το “τους”.

  22. elileo avatar
    elileo 12/09/2013 11:12:59

    Απογραφή 2001 Έλληνες 11 εκατομμύρια.
    Απογραφή 2011 Έλληνες 10 εκατομμύρια
    Απογραφή 2021 Έλληνες πόσοι; (όταν οι νέοι μας μεταναστεύουν, όταν λόγω κρίσης δεν παντρεύονται, όταν, όταν, όταν)
    Από το 2001 έως το 2021 πόσο θα αυξηθούν οι λαθρομετανάστες;
    Ποιά θα είναι η Ελλάδα με αυτούς τους ρυθμούς σε 30 χρόνια;
    Είναι απλό. Η Ελλάδα θα έχει χαθεί!
    Γιατί λοιπόν αναρωτιούνται για την άνοδο της Χρυσής Αυγής;

    • gonzilaus avatar
      gonzilaus @ elileo 12/09/2013 22:19:39

      Δεν αναρωτιέμαι για την άνοδο της ΧΑ. Αναρωτιέμαι για το σχόλιο σου.
      Απογραφή 2001 10.964.020
      Απογραφή 2011 10.815.197
      (Επίσημα στοιχεία. Δεν υπολογίζονται οι έλληνες που δουλεύουν στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια)
      Αναρωτιέμαι αν σας στα λένε στην ΧΑ και μπαίνετε στον κόπο να τα επαληθεύσετε! Έτσι δεν αναρωτηθήκατε αν σας λένε και καμιά φορά την αλήθεια;

  23. akenaton avatar
    akenaton 12/09/2013 11:21:16

    Κάθαρση και τιμωρία λοιπόν κ. Ζήση. Πολύ σωστά!

  24. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 12/09/2013 11:36:41

    δυστυχώς κάποιοι δε μαθαίνουν από τα λάθη τους

  25. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 12/09/2013 11:48:15

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  26. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/09/2013 11:48:37

    Ρε παιδιά, είναι πανεύκολο να ξαναγυρίσουν οι ψηφοφόροι της ΧΑ στην ΝΔ!
    Η κυβέρνηση δεν έχει παρά να κάνει 3 μόνο βήματα:

    1)Επαναφορά μισθών και συντάξεων στην προτέρα του 2009 κατάσταση +30% για ψυχική οδύνη.

    2)Απόλυτη στεγανοποίηση από νέες μεταναστευτικές ροές.

    3)Απελευθέρωση της βορείου Ηπείρου, της ανατολικής θράκης και της Ιωνίας και μετεγκατάσταση των βαρβαρικών πληθυσμών που τώρα κατοικούν εκεί στα βάθη της ανατολίας.

    4)Σχέδιο για 4πλασιασμο του ελληνικού πληθυσμού μέχρι το 2100.

    • Αλεξανδρινος avatar
      Αλεξανδρινος @ Γιώργος Αχαιός 12/09/2013 12:48:57

      Εσύ αναφέρεις 4 όμως!

      • GO avatar
        GO @ Αλεξανδρινος 12/09/2013 12:53:52

        Ο τέταρτος δεν θέλει βήματα, γίνεται (ως επί το πλείστον) ξαπλωτά!

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ GO 12/09/2013 13:49:13

          GO χαχαχα ευτυχως δε χανουμε το χιουμορ μας.

      • Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
        Δημήτριος ο Μυροβλύτης @ Αλεξανδρινος 12/09/2013 13:01:13

        Έχει πρωτογενές πλεόνασμα!

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Αλεξανδρινος 12/09/2013 13:07:34

        Εμείς οι 5 ας κάνουμε μία τριμελή επιτροπή!

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Αλεξανδρινος 12/09/2013 13:08:48

        Ένα απο τα 4 ας μην το κάνει η κυβέρνηση αν της πέφτει δύσκολο, ας κάνει τα 3 μόνο!

  27. GREGORIS avatar
    GREGORIS 12/09/2013 12:09:45

    Οι πολιτες, ελπιζουν επισης, να δημιουργηθει καποτε ενα κομμα, που θα εκφραζει τους εργαζομενους & μικρομεσαιους του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ τομεα. Εδω & χρονια ,δεν υπαρχει κανενα.

    • Goumas avatar
      Goumas @ GREGORIS 12/09/2013 13:09:38

      Υπάρχουν οι Μάνος-Τζήμερος καθώς και άλλα μικρότερα κομματίδια του ιδιωτικού τομέα, που δεν τα ψηφίζει κανείς, διότι όπως και στα ρούχα ....ο καταναλωτής ζητά τα επώνυμα!

      • gonzilaus avatar
        gonzilaus @ Goumas 12/09/2013 22:23:09

        χαχαχαχαχαχαχα καλό και η τρόικα θέλει το καλό μας.
        χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
        οι Μάνος-Τζήμερος εκφράζουν τους εργαζομενους & μικρομεσαιους του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ τομεα; Πραγματικά έχεις διαβάσει τι λένε. Έχεις διαβάσει;

  28. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 12/09/2013 12:12:27

    ...και την ίδια στιγμή σε βλέπουν να κυβερνάς αγκαλιά με το «πράσινο κράτος» της μεταπολίτευσης...

    Δυστυχώς το θέμα δεν είναι απλά κομματικό, αν ήταν έτσι θα ήταν εύκολο να αντιμετωπιστεί. Το πρόβλημα είναι συστημικό και μη κάνετε ότι δεν το βλέπετε. Οι κομματικοί μηχανισμοί σε όλα τα κόμματα, μέσοι και κατώτεροι, λύνουν και δένουν με την ανοχή ή την ενθάρρυνση από τα κεντρικά. Τώρα ειδικά, ισχύει το "στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται" και γίνεται ο κακός χαμός σε όλες τις διαδικασίες αξιολόγησης, μετατάξεων, διαθεσιμότητας, μεταθέσεων κλπ. Και το κράτος εμφανίζει νεκρική ακαμψία και προχωρημένα συμπτώματα σήψης. Τώρα αν, όσοι "ρίχνονται" για να ευνοηθούν τα δικά μας παιδιά, όσοι είναι άνεργοι χωρίς προοπτικές, όσοι αισθάνονται θυμό με όλη την κατάσταση κλπ, ψηφίζουν ΧΑ νομίζοντας ότι θα δικαιωθούν, δείχνει απλά το πολιτικό επίπεδο του Έλληνα ψηφοφόρου.

  29. Φασολαδα avatar
    Φασολαδα 12/09/2013 12:14:35

    Δεν ξερω τι ποσοστα εχουν ο ΣΥΡΙΖΑ και η Χρυση Αυγη, αλλα σε κυκλο 500 ανθρωπων που γνωριζω, δεν γνωριζω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ να ειναι οπαδος της Ν.Δημοκρατιας.

    Οσοι ψηφιζαν Πασοκ , ειναι σημερα με τον ΣΥΡΙΖΑ, και οσοι ψηφιζαν Ν.Δημοκρατια ειναι με τη Χρυση Αυγη.

    Υπαρχει ομως και μια διαφορα με τους πρωην Νεοδημοκρατες , σε σχεση με τρεις μηνες πριν.

    Σημερα βγαινουν ανοικτα στις συζητησεις, και υποστηριζουν τη Χρυση Αυγη, κατι που δεν συνεβαινε τρεις μηνες πριν.

    Αν αυτο μας λεει κατι, ειναι ωρα για ενα μεγαλο ΟΧΙ του Σαμαρα, και στροφη στον καθημαγμενο λαο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Φασολαδα 12/09/2013 18:58:11

      Γιατί δεν τους προτείνεις να ψηφίσουν Τραγάκη;

  30. Ενοχλητικός avatar
    Ενοχλητικός 12/09/2013 12:15:16

    Πολύ σωστή η ανάλυση , νομίζω δε οτι οι συνέπειες αυτής της πολιτικής είναι πια αναπόφευκτες .Οταν φτάνουμε να αναλύουμε το αυτονόητο ,σημαίνει οτι δεν είναι στραβός ο γιαλός , εμείς ως παράταξη στραβά αρμενίζουμε .

  31. Έλενα Χ. avatar
    Έλενα Χ. 12/09/2013 12:18:38

    ''και έτοιμοι να πληρώσουν όσα χαράτσια χρειάζονται για την ανόρθωση της οικονομίας...'' Ουκ αν λάβουν εκ των μη εχόντων! Καρδία μεν πρόθυμος, το πορτοφόλι δε, ασθενές.....

  32. Eva avatar
    Eva 12/09/2013 12:26:01

    Κάνετε κακές παρέες.
    Οφείλετε να τους επαναφέρετε.

    • Νίκος Β. avatar
      Νίκος Β. @ Eva 12/09/2013 16:45:07

      σιγά τα αίματα βρε Εύα.
      μη φοβού, ο εμφύλιος (όπως χαριτολογεί μάλλον ο αρθογράφος) κείτα μακράν Εύα, πολύ μακράν...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Νίκος Β. 12/09/2013 19:44:05

        Γιατί να γίνει εμφύλιος; Απλά θα βγει η ΧΑ πρώτο κόμμα.

        Και ο Χίτλερ δίχως εμφύλιο ανέβηκε στην εξουσία. Τον ψήφισαν και βγήκε.

        • Sotiris avatar
          Sotiris @ Γιώργος Αχαιός 13/09/2013 10:00:09

          Δεν ντρεπεστε που ειστε μισανθρωπος χιτλερικος;

  33. Mon Paper avatar
    Mon Paper 12/09/2013 12:26:48

    Καλά τα λες αγαπητέ, αλλά οι διοικούντες δίνουν πια την εντύπωση, οτι έχουνε χάσει επαφή! Τζάμπα μιλάμε....

  34. Kimon avatar
    Kimon 12/09/2013 12:37:22

    Όταν η ηγεσία της ΝΔ αντιληφθεί πρώτον ότι η ιδεολογική καθαρότητα ενός κόμματος, η ευθύτητα και η ειλικρίνεια του λόγου του είναι η πηγή της ισχύος του και δεύτερον, ότι η 40 χρονη απουσία ενός δεξιού αστικού πολιτικού χώρου οριοθετεί το εκλογικό κενό, τότε ίσως να ανακάμψει.

  35. Βασίλης avatar
    Βασίλης 12/09/2013 12:38:00

    Έχεις δίκιο, αλλά θα πρέπει να πεις και το άλλο σχετικά με το επίπεδο του Έλληνα ψηφοφόρου.

    Από το 74 και μετά δύο πολιτικά κόμματα εναλλάσσονταν στις κυβερνήσεις (πλην εξαιρέσεων που ήταν για λίγο συνεργασίες κομμάτων). Αυτά τώρα έχουν παραδώσει τη χώρα με 314 δις έλλειμμα (όσο είναι, πάνω κάτω). Παρ' όλα αυτά ο Έλληνας ψηφοφόρος στηρίζει τα δύο κόμματα που είναι υπεύθυνα για τα χάλια μας.

  36. θανασης avatar
    θανασης 12/09/2013 12:39:57

    Να γίνουμε λίγο ρεαλιστές και να πατάμε στο έδαφος.
    Οι λύσεις που έχουν προταθεί κατά καιρούς για την ανάσχεση της Χρυσής Αυγής έχουν αποτύχει ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ!
    Η Χρυσή Αυγή καλπάζει προς την εξουσία(ναί,προς την εξουσία!!!) κι εμείς καθόμαστε άπραγοι,μοιραίοι και άβουλοι αντάμα να παρακολουθούμε να συμβαίνει αυτό το ανοσιούργημα.
    Άλλος λέει να τους απομονώσουμε,άλλος λέει να τους εκθέσουμε στα μάτια των ψηφοφόρων,άλλος να βγάζουμε φωτογραφίες τις σβαστικες στα μπράτσα του Κασσιδιάρη και τα sieg heil του Ηλιόπουλου μπάς και "φοβηθούν" οι νεοέλληνες και επιστρέψουν στην δημοκρατία.Όμως δεν νομίζω να δίνει δεκάρα τσακιστή ο νεόπτωχος και πεινασμένος Έλληναςγια όλα αυτά.
    Εάν λοιπόν συμφωνούμε όλοι οτι αντιμετωπίζουμε μία "ασύμμετρη απειλή" θα πρέπει να καταφύγουμε σε αντίστοιχες μεθόδους για να επιβιώσουμε πλέον.

    Άμμεσα να τεθεί ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ με οτι αυτό συνεπάγεται.Ξέρω οτι ακούγεται λιγάκι αντιδημοκρατικό αλλά για να προασπίσεις την Δημοκρατία ας κάνουμε και μιά παραχώρηση.Στο κάτω κάτω είναι για καλό και ιερό σκοπό και δεν νομίζω να μας "βάλουν χέρι" ούτε καμμιά ΜΚΟ,ούτε το Παρατηρητήριο του Ελσίνκι.
    Τώρα πρίν είναι πολύ αργά

    • George avatar
      George @ θανασης 12/09/2013 14:45:16

      Πέρα από το ανέφικτο του πράγματος μια και θα υπάρξει αμέσως μια Λευκόχρυση Αυγή (ίσως να είναι και πιο ταιριαστό το όνομα) στη θέση της, ζητάτε ουσιαστικά να διαπράξουμε εμείς αυτό που πιστεύουμε ότι θα διαπράξουν εκείνοι? Αν καλπάζει για την εξουσία σημαίνει ότι βλέπετε και την πλειοψηφία των Ελλήνων να το επιθυμεί. Έναντι ποιού υπέρτατου αγαθού τότε θέλετε να θυσιάσουμε εμείς τη δημοκρατία?-διότι περί αυτού θα πρόκειται.

    • και Κλεφτης και Απελατης avatar
      και Κλεφτης και Απελατης @ θανασης 12/09/2013 17:16:29

      Α εσύ βάλθηκες να της δώσεις και αυτοδυναμία!

  37. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 12/09/2013 12:40:46

    Πριν απο αρκετές βδομάδες "χτυπούσα προειδοποιητικές καμπάνες" ! Κάποιοι (ελάχιστοι) χλεύασαν...
    Τώρα χτυπάνε τον τοίχο μπας και βρουν λύση.
    Τη λύση θα τη δώσει ο λαός......

  38. Tassos avatar
    Tassos 12/09/2013 12:52:57

    Επειδή εγώ δεν πιστεύω ότι ο Ελληνικός Λαός αποφάσισε να γίνει φιλοχουντικός, Γερμανοτσολιάς ή να αυτοεξοβελιστεί (αλλιώς θα μας πετάξουν με τις κλωτσιές από την Ευρώπη) από την Διεθνή Κοινότητα, εγώ λέω ότι η ΧΑ δεν πρόκειται να πάρει πάνω από 6%. Καλά το πάει ο Σαμαράς, το περιθώριο δεν θα δει χαρά στα σκέλια του.

  39. AGGELOS avatar
    AGGELOS 12/09/2013 12:56:54

    Δεν ξέρω αλλά έχω την αμυδράν εντύπωσιν ότι στοχεύουμε λανθασμένα! Οκ, η ΧΑ θα πάρει μεγάλο ποσοστό, αυτό είναι υπερβεβαιον, ό,τι και να κανει ο Σαμαρας τους επόμενους μηνες. Είναι, θεωρώ, χαμένη υπόθεση αυτή.
    ΑΛΛΑ....
    Αυτό που θα έπρεπε, κατ εμε να τεθεί ως στόχος, είναι η προσπάθεια επαναπατρισμού όσων επιμένουν ακόμη σ αυτο το πράμα που λέγεται ΚΑΜΜΕΝΟΣ!! Και ειναι πολλοί αυτοί, έχετε υπόψιν σας! Απορώ γιατί δεν ομιλεί κανείς γιαυτούς, οι οποίοι έχουν παντα και σταθερα ένα 5%! Παρτο πίσω αυτό και κλείδωσες, κυριε Σαμαρα..
    Όσο για τους άλλους, που πανε ΧΑ, αυτοί παιδιά μου κατοικούν στο μέγιστο ποσοστό τους σε "επικίνδυνες" για την υγεία γειτονιές της Αττικής ή της χώρας. Εξ ιδίων το γνωρίζω, μιας και κατοικώ στα Κάτω Πατησια... Βγαίνει, που λέτε, η ογδοντάχρονη μάνα μου το ΠΡΩΙ να κάνει μια βολτούλα μέχρι το παρκάκι της γειτονιάς και σε μία απόσταση 80 μέτρων βλέπει τον Πακιστανό να κατουράει στον τοίχο της πολυκατοικίας, τον Αφγανό να ψάχνει τα σκουπίδια και να πετάει στον δρόμο όσα δεν γουστάρει και τεσσερις γυφτους (εκ Ρουμάνίας παρακαλώ) να επαιτούν με το μωρό στο βυζί τους!! Γυρνάει σπίτι και μου λέει: ΑΣΕ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ Μ ΑΥΤΟΝΑΝΕ (σσ τον Σαμαρα...) ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΑ ΠΑΤΗΣΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑ!!!! Ούτως ειπείν, αγαπητοί κυριοι, ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΟΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΛΛΩΝ 200.000 ΠΟΛΙΤΩΝ, ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΥΤΩΝ, ΠΕΤΑΞΕ ΣΕ ΑΛΛΕΣ (ΝΑΖΙΣΤΙΚΕΣ Η ΜΗ...) ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ!!
    Οι ΑΝΕΛ ΟΜΩΣ;;

  40. Goumas avatar
    Goumas 12/09/2013 13:00:49

    Κοιτάζετε το δενδρο και οχι το δάσος!
    Οι Ελληνες δεν έχουν σοβαρο πρόβλημα με τους λάθρους. Μάλλον τους εκμεταλλευονται με φτηνά μεροκάματα...
    Οι Ελληνες εχουν σοβαρό πρόβλημα με τον εγωισμό και το φιλότιμό τους, που ποδοπατιέται από τη ΝΔ εν μέσω κρίσης! Αν λοιπόν η ΝΔ μπορέσει (μάλλον δυσκολο) να στείλει φυλακή στελέχη και φίλους της που άρπαξαν δημόσιο χρήμα , καθώς και να στείλει σπίτια τους τζάκια και βαρώνους , τότε να της προσθέσετε ένα 10% που θα επιστρέψει από τη Χρυση Αυγή!

    • daresome avatar
      daresome @ Goumas 12/09/2013 23:08:01

      Πολύ σωστό, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Μην θεωρείτε όμως αμελητέα και την φιλοσοφία της πρόσφατης ρήσης Βαρβιτσιώτη, που στην ουσία εξέφρασε αυτό που είναι ο απώτερος στόχος όλων (υπηρετών-κυβερνώντων και των αφεντάδων τους). Ο εγωισμός και το φιλότιμο των Ελλήνων ποδοπατιέται επίσης και από την άμετρη φορολογία, μέσω της οποίας επιδιώκεται (και πλέον μας τον λένε και στα μούτρα μας) αυτός που δεν αντέχει να πληρώσει να αναγκαστεί να πουλήσει ακίνητη περιουσία.

    • MCA avatar
      MCA @ Goumas 13/09/2013 01:24:13

      ….΄΄Οι Ελληνες δεν έχουν σοβαρο πρόβλημα με τους λάθρους. Μάλλον τους εκμεταλλευονται με φτηνά μεροκάματα΄΄…και δηλώνουν αντιρατσιστές.

  41. Tommy avatar
    Tommy 12/09/2013 13:03:05

    Πολύ εύστοχο το σχόλιό σας για τα "βαρετά αντιφασιστικά τσιτάτα". Η μάνα μου, μια ζωή Νεοδημοκράτισσα, έφαγε τριάντα χρόνια στη μάπα την "δημοκρατική" και "αντιφασιστική" προπαγάνδα του Πασόκ "και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων". Η ΝΔ από το 1984 και έπειτα έκυψε και αυτοενοχοποιήθηκε για την πατριωτική της ιστορία. Η Δεξιά ΄ταπεινώθηκε και εξευτελίστηκε, με ευθύνη των πολλών "ελαφροδεξιών" φιλελεύθερων μεσαιοχωριτών. Αλλά επί του προκειμένου, επειδή είμαι 36 και τώρα συνειδητοποιώ τι χυδαία προπαγάνδα υφιστάμην ως παιδί στα σχολεία του Πειραιά με τις γιορτές του "Πολυτεχνείου" και άλλες αριστερές προπαγάνδες, όσο και να με καλύπτει ο Α.Σαμαράς (ο μόνος Δεξιός πρόεδρος της ΝΔ μετά τον Αβέρωφ) δύσκολα δεν θα ψηφίσω Χ.Α. σε ευρωεκλογές και δημαρχιακές (τουλάχιστον). Η εν Ελλάδι αναρχοαριστερά και τα πλοκάμια της δεν παλαίονται αλλιώς. ΄Οτι δεν λύνεται κόβεται.

    • gonzilaus avatar
      gonzilaus @ Tommy 12/09/2013 22:29:51

      Εσύ φίλε μου είσαι χαμένη υπόθεση. Σόρρυ που στο λέω αλλά είσαι 36 χρονών και δεν γνώρισες ούτε κατοχή ούτε εμφύλιο ούτε χούντα. Και όμως οι γονείς σου καταφέραν και σου περάσαν ένα εμφυλιοπολεμικό μίσος. Κάνε έναν κόπο και ρώτα τους πριν την χούντα ποιο ήταν το μεγαλύτερο διάστημα που αισθανθήκαν ασφαλείς!! Χωρίς να τους κυνηγάει κανείς για οποιαδήποτε λόγο. Και μην μου πεις για τους λάθρους. Τα παραμύθι δεν έχει δράκο πλέον.

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ gonzilaus 14/09/2013 10:09:16

        Χαμένη υπόθεση ε! Όποιος λέει την αλήθεια είναι χαμένη υπόθεση. Έ είμαι και εγώ χαμένη υπόθεση αγαπητέ. Φυσικά διαφωνώ με τη λύση της Χ.Α. Παραμένω δεξιός στη Ν.Δ. ΤΥΦΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΣΑΜΑΡΑ.

        • Αντώνης avatar
          Αντώνης @ MantisKalhas 14/09/2013 10:20:23

          Μπα πια Χριστιανέ μου! Μας εζάλισες με την τύφλα σου πια. Χαμένη υπόθεση

  42. Hawk avatar
    Hawk 12/09/2013 13:04:04

    Το θέμα δεν είναι αν καλπάζει η ΧΑ αλλά το επίσημο ποσοστό των 30% των ανέργων που όχι απλώς καλπάζει αλλά έχει εκτοξευτεί ως πύραυλος. Οι επιχειρήσεις ετοιμάζονται με αυτά και με εκείνα να βάλουν λουκέτο τουτέστιν ο χειμώνας προβλέπεται να είναι ιδιαίτερα βαρύς κάτι ένα πράγμα σαν την κατοχή...... Εμείς απλώς εδώ αντί να έχουμε στείλει σύσσωμη την κυβέρνηση και την αντιπολίτευση να τα κάνουν γης μαδιάμ στις Βρυξέλλες (και βέβαια πριν τις εκλογές της καθώς πρέπει κυρίας Μέρκελ) καθόμαστε και βαυκαλιζόμαστε αν θα έχουν μετακινηθεί οι δημόσιοι υπάλληλοι που ζήτησε η τρόϊκα!! Τόσο απλά, κοινώς έχουμε χάσει την μπάλλα, προ πολλού.

  43. Petronius avatar
    Petronius 12/09/2013 13:15:15

    Μια φράση του άρθρου τα λέει όλα. Κατά τον συντάκτη, η ΧΑ είναι το "υποτιθέμενο νέο φάντασμα του ναζισμού", δηλαδή δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι ΕΙΝΑΙ ναζιστικό κόμμα, παρά τις διαβεβαιώσεις (και τις συμπεριφορές) των στελεχών της. Τι να πει κανείς; Ο φόβος τυφλώνει.

    • factorx avatar
      factorx @ Petronius 12/09/2013 13:26:57

      Εννοείς οτι το 95% των ψηφοφόρων της ΧΑ είναι νεοναζιστές;

      • Petronius avatar
        Petronius @ factorx 12/09/2013 14:42:13

        Εννοώ ότι το 100% των στελεχών της ΧΑ (στα στελέχη αναφέρθηκα, αν πρόσεξες) είναι νεοναζιστές. Αμφιβάλλεις;

  44. Tommy avatar
    Tommy 12/09/2013 13:20:38

    Τις προάλλες η κ. Μπακογιάννη στο Σκάι αυτοπροσδιαρίστηκε ως "κεντρώα" και υπεραμύνθηκε των λαθρομεταναστών καθώς και "μιας ευρύας συναίνεσης με την κεντροαριστερά". Και προαλλοίφει τον εαυτό της για επόμενη (!) πρόεδρος της ΝΔ. Απλά εξοργιστική, που κάνει εμένα τον δεξιό και μόνο που τη βλέπω να τρέχω λαχανιασμένος προς τη Χ.Α. Θέλω να πω πως αν δεν κάνει μια μεγαλοπρεπή δεξιά στροφή η νΔ, και να παρκάρει εκεί, τότε οι λεγόμενοι άσωτοι που πήγαν στη Χ.Α. θα γίνουν ξένοι προς τη ΝΔ. ΚΑι μη μου πείτε ότι η ΧΑ δεν είναι δεξιά γιατί θα σας ρωτήσω αν η ΝΔ είναι δεξιά..και θα πέσει πολύ γέλιο. Με ναυαρχίδα δε τον "μαχητικό" Ε.Τ. (ο οποίος ΕΤ εύκολα περνιέται για μια φιλελεύθερη κεντροαριστερή εφημερίδα, όμοια της Καθημερινής) γελάει και ο κάθε πικραμένος.

    • Μανώλης Πετράκης avatar
      Μανώλης Πετράκης @ Tommy 12/09/2013 16:07:27

      Η ΝΔ διευκρινίζει ρητά στην ιδρυτική της διακύρηξη ότι "δεν είμαστε δεξιοί". Είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι τον Έβερτ στα μαύρα χρόνια της οκταετίας να διαρρηγνύει τα ιμάτιά του και να φωνάζει σε δημοσιογράφο "μην με λες δεξιό". Και φυσικά κανένας Νεοδημοκράτης δεν μπορεί να ξεχάσει τον Λούλη και τον "μεσαίο χώρο" του. Για κάποιον λόγο αυτό το μη δεξιό κόμμα που αφοδεύει πάνω στους τάφους των Ηρώων του Γράμμου και του Βίτσι και των σφαγμένων γυναικόπαιδων του Μελιγαλά χαρακτηρίζοντας τα μνημόσυνά τους "γιορτές μίσους", το κόμμα που κατέβασε μεσίσιστιες τις σημαίες στα στρατόπεδα όλης της χώρας και στην ΣΣΕ για να κηδευτεί ο Φλωράκης, το κόμμα που μόνο προτομή του Κλάρα και του Μπελογιάννη δεν έχει τοποθετήσει στα γραφεία του έπαιρνε επί 30 χρόνια τις ψήφους των δεξιών. Πολύ απλά στις επόμενες εκλογές θα πάρει για πρώτη φορά μόνο τις ψήφους των "μεσαίων" και θα μετρήσει ακριβέστερα την απήχηση των ιδεών του στην κοινωνία.

      • Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
        Σπῦρος Μαυροειδῆς @ Μανώλης Πετράκης 12/09/2013 23:49:10

        Κύριον Μανώλη Πετράκη. Τό σχόλιόν σας μικρό, περιεκτικόν, πικρόν, ἴσως, λέγει ὅμως ἀληθείας ἀδιαψεύστους. Εὖγε.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Μανώλης Πετράκης 13/09/2013 09:36:48

        Καυστικότατο αλλά 100% σωστό.

  45. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 12/09/2013 13:32:49

    Γιατί, το 95% των ψηφοφόρων των κομμάτων που κυβέρνησαν στο παρελθόν, ήταν φαύλοι και λαμόγια; Μια χαρά χρεοκοπήσαμε όμως...

  46. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 12/09/2013 13:44:53

    Τι να λέμε τώρα;
    εδω αντιπροεδρος ΝΟΔΕ εχει παει στην Χρυση Αυγη και ακομα το κομμα δεν τον εχει διαγραψει αλλα τον αφηνει μεσα απο τα κομματικα του γραφεια να παιρνει τηλεφωνα και βριζει τον Σαμαρα και να προπαγανδιζει τον Μιχαλολιακο

  47. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/09/2013 13:47:12

    Σε λιγο καιρο δεν θα εχουν σημασια τα κομματα. Η Ελλαδα θα περιελθει σε ακυβερνησια. Ποιοι θα συνεννοηθουν; Η ΝΔ με τη ΧΑ ; Μα ο Μιχαλολιακος ανδρωθηκε με τις επιταγες του Παπαδοπουλου και η ΝΔ ειπε "απεταξαμην" σε οτιδηποτε χουντικο. Η ΝΔ σεβεται τον ιδρυτη της και η ΧΑ βγαζει σπυρακια στο ονομα Καραμανλης. Η ανοδος της ΧΑ οφειλεται στο οτι μειωνεται η λεγομενη αστικη ταξη και φτωχοποιειται πολυς κοσμος ο οποιος παει καπου που να εκφραζεται και συγχρονως θελει και να εκδικηθει τα συστημικα κομματα για το πως καταντησαν τη χωρα.
    Τωρα να συνεργαστει με τον ΣΥΡΙΖΑ η ΝΔ; θα χασει και τους υπολοιπους. Τους χωριζουν οι.... καταρρακτες του Νιαγαρα σε ολα τα επιπεδα.
    Τι αλλο μπορει να σκαρφιστει ο Θεος για να γελασει ; Ιδωμεν...Προς το παρον Σαμαρα κι οσο παμε.

  48. Μara avatar
    Μara 12/09/2013 13:53:39

    Δυστυχώς αναμενόμενο.... και ας μην το πίστευαν κάποιοι... (οι πιό παλιοί θα θυμούνται τί γράφαμε και πόσα καμπανάκια χτυπούσαμε....)
    Η στροφή Σαμαρά το '11 τους εκτόξευσε και ο λανθασμένος χειρισμός του φαινομένου τους έδωσε τον καλπάζων... ρυθμό.
    Ο δεξιός ήταν να μην φύγει... Τώρα... άντε να τον ξαμαζέψεις....
    Και το χειρότερο είναι πως δεν έφυγε έτσι απλά...
    Έφυγε πλήρως απογοητευμένος, θυμωμένος και εκδικητικός.
    Μόνο κάτι εξαιρετικά πατριωτικό μπορεί να πετύχει πλέον την μεταβολή και επιστροφή αυτών των ψηφοφόρων που στην πλειοψηφία τους είναι δεξιοί και ήταν ΝΔμοκράτες.

  49. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/09/2013 13:59:04

    Εμφύλιος δεν γινεται για ιστορικους λογους και μονο για το μεταναστευτικο.
    Ποια η διαφορα της ΧΑ απο τα κομματα της αριστερας σε επιπεδο προγραμματος και οχι σε επιπεδο Μελιγαλα;
    Και οι δυο ειναι κρατιστες,και οι δυο ειναι αντιδυτικοι,και οι δυο υπερ της στροφης προς τη Ρωσια.Αληθεια εαν ο ΣΥΡΙΖΑ καταργησει το μνημονιο και θα φερνει τη δραχμη και ακυρωσει τις ιδιωτικοποιησεις ,η ΧΑ τι θα λεει;Θα κανουμε εμφυλιο γιατι ειναι αριστεροι αλλά κατα τα άλλα συμφωνουμε;
    Ειναι πολυ χαρακτηριστικο οτι παρ οσα λεγονται συγκρουσεις χρυσαυγιτων με αριστερους υπαρχουν μονο για το μεταναστευτικο.Για κανενα οικονομικο θεμα γιατι δεν εχουν διαφορες.Μεχρι και στην απεργια της χαλυβουργιας πηγαν οι χρυσαυγιτες και μετα θορυβημενοι ετρεχαν οι συνδικαλιστες να τους αποκηρυξουν μη χαλασει το αντιφασιστικο προφιλ τους.
    Οσο για τη ΝΔ πολυ σωστα δεν κανει κανενα διαλογο με τη ΧΑ ουτε και προκειται.Οποιος θελει ας φυγει.Η πληρωμη θα ελθει αργοτερα οταν θα προσπαθησει να υλοποιησει τις εξαγγελιες του ενα ναζιστικο κομμα που θελει συμμαχια με τη χωρα που εχασε 20 εκατομμυρια πολεμωντας το Χιτλερ.Ειναι να γελας με την παρανοια που τους δερνει.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ψυχραιμια 12/09/2013 14:50:05

      Δέν ἔχουν διαφορές γιά οἰκονομικά θέματα,γιατί καί τά δύο δέν ἔχουν σοβαρό οἰκονομικό πρόγραμμα,σέ τί νά ἀντιπαρατεθοῦν;

    • Γκοτζιλα avatar
      Γκοτζιλα @ ψυχραιμια 12/09/2013 21:50:26

      Ποια η διαφορα μεταξυ νεοταξιτων ουλτραφιλελευθερων και νεοταξιτων αριστερων; Μονο τα οικονομικα τους χωριζουν και ξερουμε ολοι οτι εκει γινονται πιο ευκολα οι συμβιβασμοι. Κατα τα αλλα ιδιοι ειναι. Διεθνιστες που φτυνουν το τριπτυχο Θρησκεια, Πτριδα, Οικογενεια. Βρισκονται μαλιστα μαζι στις ιδιες ΜΚΟ και αλλου...Μεχρι να βρεθουν μαζι στην κυβερνηση. Γιατι ουτε αντιδυτικοι ειναι οι νεοταξιτες αριστεροι. Ορκιζονται και αυτοι στο ονομα της Διεθνους Αμνηστειας, του Πρατηρητηριου Ανθρωπινων Δικαιωματων και των ΦΕΜΕΝ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Γκοτζιλα 13/09/2013 08:43:23

        Nαι αλλά αυτοι μπορουν να συγκυβερνησουν.Οι χρυσαυγιτες μπορουν με τους αριστερους;Oχι.Ουτε ομως μπορουν να κανουν εμφυλιο μονο για ιστορικους λογους.
        Απλως θα αλληλουβριζονται..

  50. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/09/2013 14:02:17

    Σε μερικές περιοχές, άν οι της ΝΔ πλησιάσουν τη Χρυσή Αυγή θα χάσουν πολύ πιό ουσιαστικές πηγές ψηφοφόρων.
    Π.χ. τι είναι πιό κερδοφόρο ψηφοθηρικά; ΧΑ ή ΠΑΟΚ;
    Και τα δύο μαζί δεν γίνεται.
    Εδώ σε θέλω μάστορα...

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Uncle Stgm 12/09/2013 14:47:58

      Είναι απλό, αν οι σκληροπυρηνικοί ψηφοφόροι της ΝΔ παραδώσουν τα κλειδιά στη ΧΑ, οι δύο πόλοι θα είναι ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ. Και νάστε σίγουρος ότι πάρα πολλοί που ψήφιζαν ΝΔ, τότε θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ.

      • Εθνικιστης avatar
        Εθνικιστης @ MAYRO XABIARI 12/09/2013 15:03:59

        Οι ψηφοφοροι της ΝΔ αναμεσα σε συριζα και χα θα ψηφισουν συριζα;

        Εχω την εντυπωση οτι ζειτε εκτος κοινωνιας...

        • DexMax avatar
          DexMax @ Εθνικιστης 12/09/2013 17:54:37

          Οι ψηφοφόροι της ΝΔ που αντιλαμβάνονταν τη ΝΔ ως ένα νεοφιλελεύθερο κόμμα του μεσαίου και κεντρώου χώρου θα ψηφίσουν σαφέστατα Σύριζα...
          Οι υπόλοιποι που αντιλαμβάνονται τη ΝΔ ως ένα δεξιό πατριωτικό κόμμα θα μετακινηθούν προς τη Χρυσή Αυγή...
          Οι τάσεις είναι πλέον ολοφάνερες...

          • WY avatar
            WY @ DexMax 12/09/2013 19:09:09

            @@DexMax είπε:
            .........................................


            ## Σέ παίρνει άριστερά,
            μήν τό ζορίζεις ##!!!!

          • Εθνικιστης avatar
            Εθνικιστης @ DexMax 12/09/2013 19:16:40

            εχω την εντυπωση πως οι πρωτοι δεν ξεπερνουν ουτε το 20% των ψηφοφορων της ΝΔ....

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ DexMax 12/09/2013 19:31:40

            Γιατί θεωρείτε ότι όσοι αντιλαμβάνονται τη ΝΔ σαν δεξιό πατριωτικό κόμμα, θα μετακινηθούν προς ένα κόμμα του οποίου τα ιστορικά ιδρυτικά στελέχη μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν έκρυβαν τις φιλοναζιστικές συμπάθειές τους; Πιστεύετε ότι ο πατριωτισμός τους ξέχασε την Κατοχή;

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ MAYRO XABIARI 12/09/2013 15:05:48

        Σαφώς είμαι, στοιχηματίζω.

  51. Wolf avatar
    Wolf 12/09/2013 14:11:46

    Οσο η οικονομική κρίση συνεχίζεται και οι πολίτες δε βλέπουν φως στην καθημερινότητά τους, τα άκρα θα κάνουν πάρτι.
    Ειναι η περίοδος που ανθούν.
    Με τα πρώτα δείγματα αναθέρμανσης της οικονομίας, που σιγά-σιγά συμβαίνει, θα αρχίσουν και τα φαινόμενα αυτά να αποσυντονίζονται.
    Φτάνει μόνο αυτό πλέον? Οχι.
    Πρέπει να σταματήσει το σχεδιάκι που ισχύει για τους ΧΑγίτες σήμερα: βάλτε τους στη γωνία, δείξτε τους με το δάχτυλο, απομονώστε τους.
    Όσο αυτό συμβαίνει, αυτοί θα κερδίζουν.
    Γιατί πολύ απλά η τακτική τους είναι: καταγγέλουμε δυναμικά και κάνουμε αισθητή την παρουσία μας -πάντα με κάμερες και μόνοι- στην κοινωνία, βάζοντας απέναντι τους συγκεκριμένους στόχους και κοινωνικές ομάδες.
    Ο λαός βλέπει σ αυτούς, τις φωνές που έχει ανάγκη να ακούσει τούτη την ώρα, ως βάλσαμο. Ακριβώς γιατί χρειάζεται δικαιοσύνη, όπως πολύ σωστά λέτε στο άρθρο.
    Όσο τους περιθερειοποιεί όμως η πολιτεία, τόσο κερδίζουν.
    Βρισκόμαστε σε είδική περίοδο, με ειδικές απαιτήσεις, προτόγνωρες.
    Αν θέλουμε να τους αποδυναμώσουμε, πρέπει να τους φέρουμε "μέσα στο γήπεδο".
    Να παίξουν μαζί μας στην αληθινή ζωή.
    Στο τραπέζι της συζήτησης, της αντιπαράθεσης, του διαλόγου -στη βουλή, στο καφενείο, στην τηλεόραση, παντού-. Εκει θα τους εκθέσεις.
    Και ναι ξέρω θα μου πούν κάποιοι: αν το κάνεις αυτό θα βγούν, θα καταγγείλουν, θα κάνουν τσαμπουκά, θα βρίσουν, ενδεχομένως θα ρίξουν και καμιά ψιλή και θα πάρουν τις εντυπώσεις.
    Αμ δε!!!
    Όλα έχουν να κάνουν με το ποιον θα έχουν απέναντι τους. Γιατί ναι θα κάνουν όλα τα παραπάνω, αλλα όταν ο έτοιμος συζητητής τους, ρίξει τη μπόμπα τύπου: οκ μεγάλε, εμείς είμαστε ετσι-αλλοιώς, όπως μας κατηγορείς, θες να μας πεις τώρα, εκτός του να βρίζεις τι θα κάνεις για να δώσεις εφαρμόσιμη και αποδεκτή λύση στο Χ πρόβλημα της κοινωνίας?
    Φανταζόμαστε όλοι, λίγο -πολύ τι θα συμβεί.
    Γι αυτό λέω, πρέπει αυτούς τους αχρείους τύπους να τους φέρεις "μέσα στο γήπεδο".
    Να υποστούν τη βάσανο των θέσεων -που δεν έχουν- των λύσεων στα προβλήματα -που επίσης δεν έχουν-. Να πουν το πως και με ποιο τρόπο, θα χειριστούν τα μεγάλα προβλήματα της χώρας και των πολιτών, δίχως κραυγές και τσιτάτα.
    Αυτό το λένε ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ.

  52. Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
    Δημήτριος ο Μυροβλύτης 12/09/2013 14:24:08

    http://www.agrotypos.gr/index.asp?mod=articles&id=81709

    Έψαχνα να βρω τσάντα σχολική Made in Greece και δεν βρήκα. Έχεις να μου προτείνεις κάτι;

    Γνωρίζεις ότι η διαφήμιση της χώρας προέλευσης ενός προϊόντος αντίκειται στην κοινοτική νομοθεσία;

    Μεγάλος στόχος μας δεν είναι, να γίνει το λιμάνι του Πειραιά μεγάλο διακομιστικό κέντρο για τα κινέζικα πρϊόντα;

    Όταν ο Πρωθυπουργός της χώρας λέει ότι από το πρωτογενές πλεόνασμα θα κοιτάξουμε να δώσουμε χρήματα για διόρθωση "αδικιών" και όχι για αναπτυξιακούς λόγους δεν λέει "Λεφτά υπάρχουν";

    • kotstak avatar
      kotstak @ Δημήτριος ο Μυροβλύτης 12/09/2013 17:05:47

      "Μεγάλος στόχος μας δεν είναι, να γίνει το λιμάνι του Πειραιά μεγάλο διακομιστικό κέντρο για τα κινέζικα πρϊόντα;"

      Τα οποία θα πηγαίνουν στην Ευρώπη.
      Τα κινέζικα προϊόντα πήγαιναν στην Ευρώπη από άλλο δρόμο.
      Τώρα, πηγαίνοντας μέσω Ελλάδας, θα δημιουργηθεί μια μεγάλη αγορά που θα επιφέρει πολλά έσοδα.
      http://www.antinews.gr/2013/03/01/206560/


      "Έψαχνα να βρω τσάντα σχολική Made in Greece και δεν βρήκα. Έχεις να μου προτείνεις κάτι;
      Γνωρίζεις ότι η διαφήμιση της χώρας προέλευσης ενός προϊόντος αντίκειται στην κοινοτική νομοθεσία;"

      Πάντα βρίσκω ελληνικά προϊόντα, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
      Το "δεν βρίσκω ελληνικά προϊόντα" είναι δικαιολογία.
      Δεν προσπαθήσατε, γι’ αυτό δε βρήκατε.

  53. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/09/2013 14:29:12

    ...ἀσθενές ἐξ' ἔλκους ἕως διατρήσεως...

    • daresome avatar
      daresome @ Κυθήριος 12/09/2013 22:56:28

      Θα με συγχωρήσετε κα Έλενα Χ. αλλά η καρδία δεν είναι καθόλου πρόθυμος .....

  54. Dim avatar
    Dim 12/09/2013 14:34:05

    Δεν έφυγαν οι δεξιοί ψηφοφόροι απο την Νέα Δημοκρατία. Η Νέα Δημοκρατία έφυγε απο τους ψηφοφόρους της. Οι περισσότεροι απο εμας που στηρίζαμε για δεκαετίες την ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ της Νέας Δημοκρατίας και ΟΧΙ το κομμα, σήμερα νοιώθουμε προδομένοι και βαθύτατα απογοητευμένοι απο αυτήν. Και το χειρότερο είναι οτι δεν φαίνεται ίχνος αλλαγής νοοτροπίας στην τακτική της εως τώρα η στο άμεσο μέλλον. Τι να το κάνουμε άλλωστε αν κατόπιν εορτής γίνουν βήματα προόδου; Δεν εχει νόημα να ζητας συγνώμη απο τους πεθαμένους.

  55. yellow avatar
    yellow 12/09/2013 14:37:07

    Μα γιατί δεν έχετε βάλει ότι ο Σύριζα προηγείται 1+ μονάδα της ΝΔ?
    Σε άλλες δημοσκοπήσεις ακόμα και το ... 0,2 (για τη ΝΔ) ήταν υψίστης σημασίας πολιτικό γεγονός ....

  56. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 12/09/2013 14:45:14

    Η πλειονότητα των σχολίων επαληθεύει το αδιαμφισβήτητο γεγονός της πολιτικής ανωριμότητας και της αμφιβόλου ποιότητας πολιτική εκτίμηση των γεγονότων που χαρακτηρίζει το νεοΈλληνα.
    1. Μεγάλη μερίδα των νυν χα είναι παλαιοπασόκοι.
    2. Η ΝΔ είναι φιλελεύθερη παράταξη ενώ η χα είναι ναζί, δεν υπάρχει συγγένεια.
    3. Η χα δεν έχει πολιτικά στελέχη με βαρύτητα. Δεν μαζεύονται τα ψήφια με μπρατσάκια.
    4. Η ΝΔ είναι κόμμα παράταξη. Δεν σβήνει, μόνο όνομα αλλάζει. Κάποτε λέγονταν ΕΡΕ, παλιότερα Λαϊκό Κόμμα και στα χρόνια του Αριστείδη λέγονταν Αριστοκρατικό. Δεν πεθαίνει η παράταξη γιατί δε βασίζεται σε πρόσκαιρες αξίες.
    Είναι δυνατόν να μας διαγράψει μια παρέα ναζί;
    Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ MantisKalhas 12/09/2013 15:57:59

      ακριβως αυτα τα ειδους σχολια θα πανε την χα στο 30 και 35 %...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Εθνικιστης 12/09/2013 18:21:21

        Nα την πανε οπου θελουν.Η ΧΑ ειναι καταδικασμενη ετσι κι αλλιως.Ακομη και στην απιθανη περιπτωση που φθασει στην εξουσια θα θαφτει για παντα στα ερειπια της καταστροφης που θα προκαλεσει οπως θαφτηκε και το Γ' Ραιχ που θαυμαζει.
        Ο φιλελευθερος χαρακτηρας της ΝΔ δεν προκειται να αλλαξει.Για εκεινους που λενε οτι η ΝΔ αλλαξε τους απαντω οτι δεν αλλαξε τιποτα.Μαζι με την ιδρυση της ΝΔ ηλθε η κοινοβουλευτικη δημοκρατια,νομιμοποιηθηκε το ΚΚΕ και φυλακισθηκαν οι χουντικοι.
        Τι άλλαξε λοιπον και φωναζετε;Τιποτα.Οποιος ηταν χουντικος και τωρα χρυσαυγιτης να σηκωθει να φυγει.
        Αρκετα με τη νομιζομενη δηθεν "βαση" που αδικειται.
        Επαναλαμβανω οτι η ιδεολογια της ΝΔ ηταν ξεκαθαρη απο την πρωτη στιγμη της ιδρυσης της.Ουτε εξαπατησε κανενα ουτε κοροιδεψε.Γιαυτο και αμεσως ιδρυθηκαν άλλα ακροδεξια κομματα.Εθνικη Παραταξη,ΕΠΕΝ κλπ - επειδη η ΝΔ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ως ρηξη με τη χουντα και την ακρα δεξια και στα λογια και στις πραξεις.
        Απλως οι τοτε χουντικοι αδυνατουσαν να φτιαξουν και να κρατησουν κομμα ,γυρισαν αφου διαλυθηκαν τα κομματα τους στη ΝΔ και ξαφνικα παριστανουν και τους αδικημενους - για ποιο λογο;

        • Εθνικιστης avatar
          Εθνικιστης @ ψυχραιμια 12/09/2013 19:20:54

          δεν μιλαω για χουντα και ναζι μιλαω για πατριωτισμο ..

          σε ΠΟΛΛΑ απο τα πατριωτικα θεματα οι κοκκινες γραμμες εχουν ξεφτισει..

          για να μην μιλησω για την ενοχικη δεξια..

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ψυχραιμια 12/09/2013 21:57:17

          Να την πάνε όπου θέλουν? Και να φέρουν τον ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία! Ωραία λογική!

          Γιατί δεν θα κυβερνήσει η Χρυσή Αυγή.

          Με το να της στέλουμε όμως πεσκέσι όλους τους Δεξιούς -και όχι μόνο- πατρίωτες (αγνοώντας επιδεικτικά τα μήνύματα που μας στέλνουν για αλλαγη πολιτικής- και δε μιλάω για το Μνημόνιο ,αλλα για το Μεταναστευτικό και τη Δημόσια Τάξη), το αποτέλεσμα θα είναι κυβέρνηση...Τσίπρα-Ρεπούση!

          Αμεση πτώχευση , άμεση πολιτογράφηση εκατομμυρίων λαθρομεταναστών και ισλαμοποίηση του εκλογικού σώματος... ΚΑΙ στο τέλος ,αυτή είναι η ειρωνία,αναπόφευκτα πιά , εμφύλιος και φασισμός!

          Το να θαφτεί η Ελλάδα για πάντα στα ερείπια της καταστροφής που θα φέρει η άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία , δεν σε ενοχλεί?

          Και όλα αυτά γιατί ,για να είμαστε "πολιτικά ορθοί"?

        • GO avatar
          GO @ ψυχραιμια 13/09/2013 07:31:49

          Οράτε την Ιδρυτική Διακήρυξη της Ν.Δ, το εθνικό αυτό κείμενο του Κωνσταντίνου Καραμανλή.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ MantisKalhas 12/09/2013 21:38:09

      Μπρατσάκια-ξεμπρατσάκια , καλά πάνε απο ψηφαλάκια πάντως! ΄

      Σου θυμίζω βέβαια ,επειδή αναφέρθηκες στην ιστορία της παράταξης και είμαι παλιός, πως η πολιτική της ΕΡΕ στα Εθνικά Θέματα ήταν η ίδια με της Χ.Α!

      Για τον Αριστείδη δεν ξέρω ,δεν είμαι τόσο παλιός!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2013 08:58:07

        Καλα κρασια.Η ΕΡΕ υπεγραψε τη συνθηκη της Ζυριχης το 1960 και το 1961 ειχε μειονοτικο βουλευτη υφυπουργο.
        Εχθρος της ΕΡΕ δεν ηταν η Τουρκια αλλά η Σοβιετικη Ενωση.Για το λογο αυτο η μειονοτητα ψηφιζε ΕΡΕ κατα πλειοψηφιαν ενω η ΧΑ δεν μπορει να περασει ουτε απεξω απο τα μειονοτικα χωρια και ζηταει συμμαχια με τη Ρωσια.
        Ανηκομεν εις την Δυσιν ελεγε ο Καραμανλης και ο Αβερωφ οτι δεν υπαρχει κινδυνος απο ανατολας ενω η ΧΑ βλεπει παντου αμερικανοσιωνιστες εχθρους και εσυ λες οτι εχουν ιδια εξωτερικη πολιτικη.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ψυχραιμια 13/09/2013 11:00:13

          Όταν λέω Εθνικά Θέματα δε μιλάω αναγκαστικά για εξωτερική πολιτική ,τι σχέση έχει ο κόσμος του 1950 με τον κόσμο του 2013?

          Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ , επί ΕΡΕ , τρία εκατομμύρια μουσουλμάνους λαθρο να εισβάλουν στη χώρα ,και τους Υπουργούς Δ.Τ να τους λένε "ευχαριστούμε που μας προτιμήσατε"!

          Δεν μπορώ να φανταστώ να δολοφονούνται καθημερινά ηλικιωμένοι με τον πιό άγριο τρόπο ,και οι ένοχοι να μην συλλαμβάνονται ή να απελευθερώνονται «λόγω παρέλευσης του 18 μήνου»!

          Δεν θυμάμαι ,επι ΕΡΕ , οι ήρωες του Γράμμου και του Μακρυγιάννη να χαρακτηρίζονταν «Φασίστες» ,και οι επίγονοι των σφαγέων της Ούλεν να αφήνονται ελεύθεροι, τιμής ένεκεν, να καταληστεύουν τη χώρα!

          Και τότε δεν έλειπαν τα σκάνδαλα, αλλα δε θυμάμαι τα λαμόγια να κυβερνάνε τη χώρα χωρίς κανένα πρόσχημα ,και να απαιτούν να στέκονται προσοχή μπροστά τους οι εκλεγμένοι πρωθυπουργοί - πχ ,στο Ηρώδειο…

          (Αντίθετα , θυμάμαι τον Κωνσταντίνο Καραμανλή να εξοντώνει τον τότε πανίσχυρο επιχειρηματία Ανδρεάδη , μόλις πήγε να του κουνηθεί!)

          ΑΥΤΑ είναι σήμερα τα Εθνικά θέματα.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2013 12:02:10

            Εαν θυμοσουν καλυτερα θα θυμοσουν οτι ο Καραμανλης χαρακτηριζοταν ενδοτικος τοσο απο τους Παπανδρεου οσο και απο την αριστερα.Θα θυμοσουν το βυθισατε το Χορα,το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ιδιο συνδικατο και άλλα πολλα.Θα θυμοσουν οτι η 17Ν δεν σκοτωσε κανενα δεξιο για εθνικιστη αλλά γιατι τους κατηγορουσε για οργανα ξενων.
            Θα θυμοσουν οτι κατηγορειτο και αυτος οτι καλυπτε Γερμανους εγκληματιες πολεμου.
            Οι ιδιες ακριβως κατηγοριες που απευθυνονται στη σημερινη ΝΔ απευθυνονταν και στον Καραμανλη λογω της φιλοευρωπαικης πολιτικης του.
            Απλως τοτε εσενα δεν σε ενδιεφερε αυτο επειδη και για σενα ο μεγας εχθρος ηταν ο κομμουνισμος και η ΕΣΣΔ.Παρεβλεπες λοιπον ολα τα υπολοιπα.
            Απο τοτε που η Μοσχα αλλαξε σημαια αλλαξαν και πολλοι δεξιοι προσανατολισμο και ξαφνικα τους πειραζουν οι Αμερικάνοι,οι Γερμανοι,οι Εβραιοι κλπ ενω οταν ο Παπανδρεου εφερνε εδω τον Αραφατ δυσφορουσαν.
            Η πολιτικη ηγεσια ομως δεν μπορει να πολιτευεται με συναισθηματα και εμμονες απο τον εμφυλιο.Δεν ανηκουμε στη Δυση γιατι οι Ρωσοι ηταν κομμουνιστες και μολις αλλαξαν αλλαζουμε και εμεις.
            Εν πασει περιπτωσει οποιος σκεφτεται ετσι μπορει να παει και στη ΧΑ ή στον Καμμενο.
            Αλλά η ιστορια δεν αλλαζει.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ ψυχραιμια 13/09/2013 14:21:35

            ΔΕΝ με πειράζουν οι Αμερικάνοι (better the devil you know), ΔΕΝ με πειράζουν οι Γερμανοι ( είμαι υπέρ του Μνημονίου, ως ανπόφευκτου , και θεωρώ πως το καλύτερο που συνέβη στην Ελλάδα τα τελευταία 50 χρόνια είναι η Τρόικα!) ,
            και ΔΕΝ με πειράζουν οι Εβραίοι (είμαι υπέρ της στενής συνεργασίας με το Ισραήλ)

            Μη με εντάσεις λοιπόν αυθαίρετα σε ΑΕροψεκασμένους και τέτοια.

            Εξήγησα πως δε μιλάω για την ιστορία της Ελληνικής εξωτερικής πολιτικής του 20 αιώνα. (το γιατί ο Ανδρέας έλεγε τα "βυθίσατε το Χόρα" και ήθελε να προκαλέσει πόλεμο Ελλάδος Τουρκίας , μην το ψάχνεις...)

            Εθνικά θέματα είναι τα θέματα απο τα οποία εξαρτάται η επιβίωση του Εθνούς. Και κύριο , αν όχι μοναδικό Εθνικό θέμα σήμερα είναι η εισβολή των λαθρομεταναστών.

            Και αυτό που ξέρω είναι πως τον παλιό καλό καιρό, όταν κάποιος πήγαινε να περάσει τα σύνορα , ήταν "μπάμ και κάτω". Αυτό δε λέει σήμερα η Χ.Α?

            Οταν κάποιος σκότωνε ,πήγαινε στο απόσπασμα (ή σε πραγματικά ισόβια). Αυτό δε ζητάει σήμερα και η Χ.Α?

            Και επι ΕΡΕ , Υπουργοί Δημόσιας Τάξης ήταν συνήθως μπαρουτοκαπνισμένοι πατριώτες Στρατηγοί ,που δεν μπορώ να τους φανταστώ να βλέπουν το Σύνταγμα και τον Αγνωστο Στρατιώτη να καίγονται και να κάθονται με σταυρωμένα χέρια!

            Αυτό εννούσα απλά.

          • deldio avatar
            deldio @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/09/2013 17:18:11

            Αντικειμενικά είσαι πολύ καλός. Και ξέρεις πάρα πολλά. Μήπως πρόκειται να δώσεις κάποια διάλεξη να έλθω να σε παρακολουθήσω;

    • George avatar
      George @ MantisKalhas 12/09/2013 21:49:06

      Φιλελεύθερος πάντως ήταν ο Θεμιστοκλής, όχι ο Αριστείδης :-)

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ George 14/09/2013 10:14:46

        Τότε ήταν όλοι δεξιοί.

        • George avatar
          George @ MantisKalhas 14/09/2013 10:45:15

          Σωστά αδέξιοι γίναμε σχετικά πρόσφατα! Υπήρχε όμως η διαίρεση σε "Ακροδεξιά" εκτός συνταγματικού τόξου και συνεργαζόμενη μάλιστα με τους Πέρσες (Πεισίτρατοι) , "Λαική Δεξιά" (Αριστείδης) και "Φιλελεύθερους" (Θεμιστοκλής). Ο Μιλτιάδης πάντως την φύλαξη του θησαυρού των Περσών μετά την μάχη του Μαραθώνα την ανέθεσε στον Αριστείδη. Δίκαιος και δικαιοσύνη τα χαρακτηρηστικά της παράταξης του, αν αυτό λέει κάτι για σήμερα...

    • Ανάπτυξη avatar
      Ανάπτυξη @ MantisKalhas 13/09/2013 08:45:56

      Θα τρίζουνε τα κόκκαλα των Αρχαίων με τις συγκρίσεις του τσαρλατάνου Μάντη.

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ Ανάπτυξη 14/09/2013 10:16:21

        Άσε τις μπαρούφες. Κανένας δεν σύγκρινε τίποτα. Απλά οι παρατάξεις-ιδεολογίες δεν μπορούν να σβήσουν.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ MantisKalhas 13/09/2013 10:01:52

      Βλέπω για σας η λέξη "δεξιός" κάνει τζιζ.

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ Θησειώτης 14/09/2013 10:19:38

        Αν αναφέρεσαι σε μένα θα σου πω ότι η λέξη δεξιά σημαίνει πολλά. Δεν σημαίνει όμως τους "προδότες" δήθεν παλιούς δεξιούς που εξαγοράστηκαν από το ΠΑΣΟΚ για 30 χρόνια, τώρα το βρίζουν "αναγνωρίζοντας" το λάθος τους και πλέον στηρίζουν τους νεοναζί. Το έχω ξαναγράψει η Χ.Α ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑΖΙ.

  57. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 12/09/2013 15:00:39

    Aπό το 15% της προθεσης ψηφου για την ΧΑ ,ουτε το 1% δεν ειναι ιδεολογικα μαζι τους.ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ ειναι , και νομιζουν οτι ετσι θα τιμωρησουν το πολιτικο συστημα που τους οδηγησε και τους οδηγει στην εξαθλιωση .Βολευονται κιολας ,γιατι ετσι συνεχιζουν την "επανασταση " του καναπε , βαζοντας αλλους να "τιμωρησουν" .Αυτο ομως το πολιτικο συστημα μου φαινεται δεν το συνειδητοποιει , ειτε η Δεξια είτε τα κομματα της Αριστερας,
    για δικους τους λογους ο καθενας .
    Οσο δεν υπαρχει δικαιοσυνη στα ματια του κοσμου και δικαιη ΚΑΤΑΝΟΜΗ των βαρών , όσο το κρατος στελεχωνεται απο τους ιδιους και τους ίδιους που μας κατακλεψανε και κανεις δεν τους αγγιζει , αν και ολοι τους γνωρίζουμε ,
    η ΧΑ θα ενισχυεται περαιτερω .Σε τι να ελπιζει ενας που δεν εχει να ταίσει την οικογενεια του ?Στο σχεδιο ,που κανεις δεν το βλεπει ?
    Πρεπει να γινει επανιδρυση τοσο του πολιτικου συστηματος οσο και του κρατους , να προκυψει κατι νεο που θα ξαναδωσει ελπιδα στον κοσμο .Να ξερει ο πολιτης οτι συνεισφερει σε μια προσπαθεια για ενα καλυτερο αυριο , και οχι σε ενα βαρελι χωρις πατο , οπου νιωθει , οτι η στοχευση δεν ειναι η αναγεννηση της χωρας , αλλα η απολυτη εξαθλιωσή της οικονομικα και κοινωνικα . Δυστυχως δεν φαινεται διατεθειμενο το πολιτικο συστημα για ριζικες αλλαγες και ρηξεις με το παρελθον του...εχει στελεχωθει για δεκαετιες με ανικανους στην πλειοψηφια του ανθρωπους , που ελαχιστοι θα ειχαν την ικανοτητα να ιδιωτευσουν και να πετυχουν .Και οσο αποτελουν την πλειοψηφια , θα εξαφανιζουν και οσους ικανους και ανιδιοτελεις , προσπαθουν να βοηθησουν τον τοπο .

  58. Hawk avatar
    Hawk 12/09/2013 15:08:57

    Πάντως εγώ έπαψα να ανησυχώ και πιστεύω ότι το ίδιο πρέπει να κάνει και η κυβέρνηση, από την στιγμή που βρέθηκε " προξενήτρα " και μάλιστα με " ειδικά" προσόντα και μπορεί να παντρέψει την ΝΔ με την " καλή & σοβαρή" Χρυσή αυγή δεν έχουμε να φοβόμαστε πιά τίποτα.
    Μπράβο κύριε Μπάμπη τολμηρέ αναλυτή και προσφάτως εξελιχθέντα προξενητή κομμάτων!

  59. Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
    Η Πηνελόπη βαρέθηκε 12/09/2013 15:10:14

    ''Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντιανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται από ιδεολογία, δεν περιέχει ιδεολογία, δεν συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση-εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξή του, όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν, ενισχύουν τη βάρβαρη και αντιανθρώπινη παρουσία του.'' - Μάνος Χατζιδάκις
    Το τρομακτικό δεν είναι οτι το ....Μαξίμου παρατηρεί άπραγο τη Χ.Α να καλπάζει, αλλά οτι στην ψυχή και στο μυαλό των συνανθρώπων μας, το τέρας έχει πραγματοποιήσει πλήρη κατάληψη κι αυτό δεν αντιμετωπίζεται με ξόρκια, ελπίδες, φούμαρα και ζαχαρένιες υποσχέσεις.
    Ο φασισμός καλπάζει επάνω στο άρμα της απόγνωσης, που σέρνουνε τ΄αφηνιασμένα άτια της τυφλής εκδίκησης.
    Πολύ δύσκολο πια να του πάρεις τα γκέμια.......

  60. aeroporos avatar
    aeroporos 12/09/2013 15:10:27

    Για να υπάρχουν τόσα σχόλια ,πάει να πεί ότι το συγκεκριμένο άρθρο έχει απήχηση.
    Τελείωσαν οι δεξαμενές για Σύριζα και Ν.Δ.
    Για τη Χρυσή Αυγή υπάρχουν ακόμα δεξαμενές.
    Όσο σφίγγουν το ζωνάρι τόσο θα ανεβαίνει η Χρυσή Αυγή.
    Για αυτό ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ.

  61. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 12/09/2013 15:11:49

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ.....ΚΑΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΛΕΩ ΕΓΩ ΣΥΓΚ/ΣΗΣ Ν.Δ.-Χ.Α. Ε....ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ-ΜΕΡΙΚΟΥΣ......(ΚΑΙ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ....)

  62. Zugzwang avatar
    Zugzwang 12/09/2013 15:24:37

    Σωστα τα λεει ο κ. Ζησης! Θα ηθελα να προσθεσω οτι η ΝΔ θα μπορουσε να παρει πισω πολλους ψηφοφορους αν εξη μηνες πριν τις dhmotikes εκλογες καθαριζε τα πεζοδρομια και τις πλατειες απο το παραεμποριο/λαθρεμποριο, απο τα ναρκωτικα και λοιπα φαιδρα και ασχημα που συμβαινουν μονο στην Ελλαδα. Επισης θα μπορουσε να παρει πισω αλλους τοσους ψηφοφορους αν περνουσε στη Βουλη πραγματικα αυστηρο λαθρομεταναστευτικο νομοσχεδιο αντι για νομοσχεδιο με μπολικη πασοκικη σαλτσα.

  63. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/09/2013 15:27:07

    Σε τμήμα του πολιτικού προσωπικού της ΝΔ διακρίνεται απώλεια ψυχραιμίας. Και αδυναμία στάθμισης. Δεν μπορούν να διακρίνουν και να αξιολογήσουν τις απώλειες "κεντροδεξιών" ψηφοφόρων προς ΣΥΡΙΖΑ (και τελευταία ακόμη και προς ΠΑΣΟΚ). Επικεντρώνονται με εμμονή στη διαρροή πρός ΧΑ. Αυτό είναι πολιτική ανεπάρκεια.
    Αντίθετα, ένα άλλο μικρότερο τμήμα του πολιτικού προσωπικού της ΝΔ ξέρει τι κάνει. Μεταχειρίζεται ως εργαλείο την πολιτική ανεπάρκεια του προηγούμενου τμήματος, για να προωθήσει εσωκομματικά (αλλά και στο όλο πολιτικό σκηνικό) τη δική του ατζέντα. Η ατζέντα αυτή έχει ως στόχο ένα άθροισμα ΝΔ+ΧΑ+ΑΝΕΛ γύρω στο 50 %. Αδιαφορεί για τη σύσταση του αθροίσματος, δηλαδή αδιαφορεί για την τύχη του κόμματος της ΝΔ. Για την προγραμματική εικόνα του, είναι παγερά αδιάφορο, σημασία έχει "η δεξιά ως όλον".
    Η εκτίμησή μου:
    Μια "πλατωνική" προγραμματική προσέγγιση ΝΔ προς ΧΑ (η οργανωτική είναι αδύνατη, πόσο μαλλον σε επίπεδο πολιτικής - κυβερνητικής συνεργασίας), θα έχει τις εξής κύριες συνέπειες:
    1. Δημοσκοπική αναγέννηση του ΠΑΣΟΚ από "τρομαγμένους" κεντρο-αριστερο-δεξιούς ψηφοφόρους (ήδη συμβαίνει σε μικρό βαθμό).
    2. Ενίσχυση του ΣΥΡΙΖΑ, απο το επίπεδο της ισοπαλίας με την ΝΔ, σε σαφώς πρώτο κόμμα.
    3. Περαιτέρω ενίσχυση της ΧΑ μέχρι μια οροφή ~ 20 %. Οι ψηφοφόροι με κεντρόφυγες τάσεις προτιμούν να πάνε (έστω περιστασιακά) προς το "αυθεντικό" και αποφεύγουν τους μιμητές του.
    4. Συρρικνωση της ΝΔ σε επίπεδα ελαφρώς κάτω του 20 %.

    Το συμπέρασμά μου: Η επιχείριση "αυτό που μετρά είναι η δεξιά ως όλον", θα έχει την τύχη του Βενιζέλειου "όλου ΠΑΣΟΚ" του 2007. Η ειρωνεία είναι, ότι πιθανον θα νεκραναστήσει το διαλυμένο ΠΑΣΟΚ.

    • old visitor avatar
      old visitor @ Uncle Stgm 12/09/2013 16:01:24

      Νομίζω πως και εσύ το ίδιο πραγματολογικό σφάλμα διαπράττεις.
      Δεν υπάρχουν ιδεολογίες για τον πεινασμένο κόσμο φίλε μου.
      Αυτά είναι για τους συνδικαλίζοντες, κομματικούς, παρα-κομματικούς, αναλυτές, συμβούλους.
      Αυτά αφορούν ένα ποσοστό ανθρώπων που έχουν την πολυτέλεια να ασχολούνται με τους πολιτικούς συσχετισμούς.
      Λύση, έξω από την επίλυση των κοινωνικών προβλημάτων, δηλαδή έξω από την πραγματική παραγωγή δημόσιας πολιτικής, δεν υπάρχει.
      Η επικοινωνία, οι συσχετισμοί και οι αναλύσεις της εκλογικής συμπεριφοράς, αφορούν ένα μικρό ποσοστό ψηφοφόρων, που λειτουργούν με τα κριτήρια που αναφέρεις.
      Δεν υπάρχουν πλέον επικοινωνιακές ιδεολογικές αντζέντες.
      Υπάρχει πια μόνο η κοινωνία.
      Αυτή είναι η μόνη αντζέντα.
      Ούτε οι κοινωνικοί εταίροι, ούτε οι ομάδες πίεσης, ούτε κανείς...
      Ούτε προς χρυσαυγίτες, ούτε προς καμμένους, ούτε προς πασόκους, ή συριζαίους πρέπει να στραφεί κανείς.
      Πρέπει επιτέλους να στραφούν προς την κοινωνία που υποφέρει και να ασχοληθούν με τα ζωτικά της προβλήματα.
      Δεν είμαστε πια στη δεκαετία του 1980 ή του 1990 ή του 2000 με το "άνοιγμα στον μεσαίο χώρο", "την αριστερή στροφή" κλπ...
      Αυτά πάνε.. τελείωσαν οριστικά.
      Η κατάσταση είναι πιο ζοφερή από ποτέ και η ίδια η πραγματικότητα των ανθρώπων, αδυσώπυτη...

  64. old visitor avatar
    old visitor 12/09/2013 15:27:47

    Δύο είναι τα καθημερινά -δεν αναφέρομαι σε δομικά- προβλήματα που απασχολούν την κοινωνία:

    α. Ανεργία
    β. Μεταναστευτικό ζήτημα

    Συν μια χρήσιμη παρατήρηση:
    Η Μέρκελ μετά τις γερμανικές εκλογές ΔΕΝ πιέζεται από τίποτα και από κανέναν...

    Επίσης θεωρώ ότι

    α. εργασία/απασχόληση δίνουν οι ΜμΕ και όχι οι διάφοροι όμιλοι ή "επενδυτές" της αγοράς γης.
    Λύση δίνεται με ευκαμψία των τιμών προς τα κάτω ΜΟΝΟ για τους νεοεισερχόμενους και όχι να μειωθεί η ενεργή ζήτηση των ήδη εργαζομένων, ώστε να υπάρχει αφενός κίνητρο πρόσληψης των μεν, αύξηση ζήτησης των δε.
    Όσον αφορά το β. μεταναστευτικό,
    εκεί έχει χαθεί η μπάλα για τα καλά...
    Το έγκλημα είναι διαχρονικό και γι' αυτό πολύς κόσμος απευθύνεται στη χρυσή αυγή, ειδικά όσοι βιώνουν αυτή τη καθημερινότητα.
    Συνοψίζω λοιπόν:
    Το νούμερο ένα (καθημερινό, όχι δομικό)πρόβλημα είναι η ανεργία και το δεύτερο αφορά στη μεταναστευτική κρίση που πλήττει διπλά την Ελλάδα.
    Νέοι επιστήμονες εγκαταλείπουν την χώρα, ενώ την ίδια στιγμή ορδές ανθρώπων από την ευρύτερη αφρασιατική σφαίρα εγκαθίστανται με ευνοϊκές συγκριτικά με το που ζούσαν συνθήκες.
    Χρειάζονται και οι μετανάστες , αλλά εδώ μιλάμε για ασύλληπτη υπερβολή-παράνοια που αλλάζει εντελώς την κοσμογεωγραφία της χώρας μας, χωρίς μάλιστα να ερωτηθεί κανένας, η ίδια η κοινωνία αν επιθυμεί να την εξωβελίσουν με το ζόρι...

  65. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 12/09/2013 15:56:22

    Γιατί το κουράζουμε κάθε τρείς και μία με την Χ.Α? Κάποιος επιλέγει κάτι άλλο όταν αυτό που έχει δεν τον καλύπτει..Ηθικό συμπέρασμα: Για την επιτυχία της Χ.Α αποκλειστικά υπεύθυνη είναι η αποτυχία του συστημικού (όχι συνταγματικού..) τόξου...Έχετε απόλυτο δίκιο κ. Ζήση σε ότι αφορά τα περί Δικαιοσύνης...μόνο που αυτή δεν αποδίδεται μόνο στις αίθουσες των δικαστηρίων..αποδίδεται πρωτίστως στην δομή των κυβερνήσεων αλλά και κατά την διάρκεια της άσκησης εξουσίας σε όλες τις μορφές της...γνωρίζετε άλλωστε το σχετικό περί της γυναίκας του Καίσαρα....Τα υπόλοιπα μου θυμίζουν την στρουθοκάμηλο και την άμμο...

  66. Απλος Πολιτης avatar
    Απλος Πολιτης 12/09/2013 16:04:07

    Εγω ρε παιδια που κινουμε δεξια στην ιδεολογια μου και αναρωτιεμε τι πρεπει να ψηφισω γιατι τα βλεπω αλλιως?

    Προβλημα 1 - λαθρομεταναστες
    Ποιος μπορει να καθαρισει τη πολη μας? ΝΔ η ΧΑ?
    Φυσικα Χ.Α .... προκαλω οποιον θελει να κατεβει ΤΩΡΑ μια βολτα στο κεντρο...θα βρει εκατονταδες μαυρους να πουλανε χυμα στο κυμα,διπλα στα μαγαζια των Ελληνων....μετα τις 7-8 το βραδυ ειναι σχεδον αδυνατον να περπατησεις στην αχαρνων και στους γυρω δρομους αν εισαι γυναικα,και αν εισαι αντρας θες παρεακι ακομα εναν φιλο μαζι, τουλαχιστον για το βραδυ, γιατι οι μαυροι ειναι πιο πολλοι απ τα αυτοκινητα...

    Προβλημα 2 - Δικαιοσυνη/ξεκαθαρισμα
    Ποιος θα φερει δικαιοσυνη? ΝΔ η ΧΑ?
    Φυσικα Χ.Α γιατι μονο που θα κανει λογιστικο ελεγχο στους δημους αλλα και στο δημοσιο χρεος θα μπουνε πολλα μπουμπουκια ισοβια στη φυλακη.
    Ακομα περιμενουμε τη Μια εξεταστικη για να δουμε τι εφταιξε και μπηκαμε στο μνημονιο και τωρα συγκεβερνα με το Πασοκ(εδω γελαμε δυνατα) και στη πορεια με το Συριζα
    Η ΝΔ εχει τα κοτσια για ξεκαθαρισμα? Αποδεδειγμενα ΟΧΙ

    Προβλημα 3 - μνημονια,παραδωση εθνικης κυριαρχιας,ξεπουλημα.
    Ποιος θα πει ΟΧΙ στους τοκογλυφους που μας εχουνε στα 4 και ξεπουλαμε τη χωρα μας? ΝΔ η ΧΑ?
    Φυσικα ΧΑ και ας γυρισουμε στη δραχμη,δε φοβομαστε πια τιποτα.
    Καλυτερα ξεκινημα απο την αρχη με ζορια 3-4 χρονια και μετα αναπτυξη πραγματικη , παρα σκλαβοι μεσα στην ιδια μας την πατριδα για τα επομενα 50 χρονια και ξεπουλημενη η Εθνικη μας κυριαρχια(κατι το οποιο δεν απασχολει τους περισοτερους εδω μεσα) Ας δωσουμε και τις κορες μας πορνες αρκει να εχουμε Ευρω....βρε δε μας παρατατε......

    προβλημα 4 (κωμικο) - Ειναι Ναζι οι Χαυγητες... δε Φοβασε?
    ΟΧΙ!!! φοβαμαι μονο αυτους με τα κουστουμια στα καναλια, που μιλανε ομορφα και με τροπους, και κλεβουνε τη πατριδα μου τα τελευταια 35 χρονια...αφου τη κλεψανε ,τη καταστρεψανε,μας κουβαλησανε και 2 εκατομμυρια λαθρο και τωρα θελουνε παλι τη ψηφο μας για να συνεχισουνε το εργο τους....

    Δεν μπορει τιποτα να αντιμετωπισει τη ΧΑ διοτι απλα δεν υπαρχει το ηθικο αναστημα απο κανενα κομμα...ολα τα αλλα τα ακουμε βερεσε....

  67. galis avatar
    galis 12/09/2013 16:18:28

    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θα έχουν πρόβλημα ΚΑΙ οι κυβερνώντες. Εκτός κι αν δραπετεύσουν στο... Παρίσι.

  68. Kikos avatar
    Kikos 12/09/2013 16:19:01

    Η Τίνα Μπιρμπίλη, όπως ανακοινώθηκε από τον γενικό γραμματέα του ΟΗΕ Μπαν Κι Μουν, μετά από διεθνή διαδικασία επιλογής, επιλέχθηκε ως Εκτελεστική Γραμματέας της Σύμβασης της Βιέννης για την προστασία της στιβάδας του όζοντος και του Πρωτοκόλλου του Μόντρεαλ για τις ουσίες που καταστρέφουν τη στιβάδα του όζοντος.

    Η θητεία της Τίνας Μπιρμπίλη σε αυτή τη νευραλγική και ιδιαίτερα τιμητική για την Ελλάδα θέση είναι πενταετής.

    πηγή: iefimerida.gr

  69. antilogos avatar
    antilogos 12/09/2013 16:34:10

    Πάλι φταίνε όλοι οι άλλοι, και ο λαός δεν έχει καμία ευθύνη για τις επιλογές του ...

  70. mid avatar
    mid 12/09/2013 17:08:17

    Η χρυση αυγη όπως και ο σύριζα δεν ειναι λυση καιροσκοποι ειναι αλλα απο εκει και περα ο κόσμος δικαια έφυγε απ την ν.δ γιατι ο Σαμαράς μας υποσχέθηκε διαφορετική πολιτική(ενίσχυση στους αδύναμους και δίκαιη κατανομή των βαρών) και εγώ τον ψήφισα με αυτα που άκουσα στα Ζάππεια και όχι για να συνεχίσει την ακραία λιτότητα του γαπ και φυσικά δεν ξεχνώ την λιστα λαγκαρντ,τον χριστοφορακο και siemens,τις παρανομες άδειες σε καναλαρχες,τα δημοσια εργα σε κολλητούς και κουμπάρους μεγαλοκατασκευαστες θέλετε και αλλά ορίστε λοιπόν διορισμοί χιλιάδων συμβούλων και παρετρεχαμενων από βουλευτές και υπουργούς και το κορυφαίο εξεταστική για το πως μπήκαμε στο μνημόνιο όταν ο παπακωνσταντίνου,η μπιρμπιλη και οι άλλοι κηπουροί του γαπ είναι έξω ελεύθεροι όταν εμένα και χιλιάδων άλλων συνανθρώπων μου μας έχουν γαμ... την ζωή μας.

  71. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 12/09/2013 17:47:22

    Ο Σαμαράς μπορεί να βρει τους μαϊμού αντιστασιακούς ,200.000 στο σύνολο,
    προερχόμενους από τον ΕΑΜ...

    • GO avatar
      GO @ κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 13/09/2013 07:35:50

      Έχουν αποδημήσει εις Κύριον.

  72. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/09/2013 18:54:10

    Θα σας πω μία αληθινή ιστορία:
    Παιδί γνωστής μου οικογένειας, Αλβανός, από Ορθόδοξη αλβανίδα μητέρα και μουσουλμάνο αλβανό πατέρα, από μικρό στην Ελλάδα. Το βάφτισαν οι γονείς του όταν ήταν στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, αλλά αυτός δεν ήθελε στο σχολείο να τον αποκαλούν με το ελληνικό όνομα, αλλά με το αλβανικό. Είναι 21 ετών, τελείωσε τεχνικό λύκειο, πήρε πέρσι (2012, αν όχι νωρίτερα) την ελληνική ιθαγένεια, χωρίς ίχνος ελληνικής συνείδησης. Αλλά του έδωσαν αναβολή από τον στρατό μέχρι το 2015, χωρίς να είναι γραμμένος σε καμία ιδιωτική ή δημόσια σχολή (είμαστε large...). Αυτός, προκειμένου να μην υπηρετήσει, πήγε σε χώρα της Δ. Ευρώπης, όπου έπιασε δουλειά σε επιχείρηση Κοσοβάρου. Και περιφέρει την ελληνική ιθαγένεια-κουρελόχαρτο και δεν θα πάει στρατό....
    Θα μου πείτε, τί σχέση έχουν αυτά με το θέμα μας;
    Έχουν, αγαπητοί. Διότι την αναβολή από τον στρατό την πήρε επί κυβέρνησης Σαμαρά...
    Υποψιάζομαι ότι υπάρχουν και ανάλογες περιπτώσεις όχι μόνο Αλβανών, αλλά και Πακιστανών και Αφγανών...
    Υ.Γ. Η οικογένεια του νεαρού είναι γείτονες της μάνας μου, που έχει τώρα φρυάξει με το όλο σκηνικό και σκέφτεται να ψηφίσει ΧΑ (ενώ μια ζωή, όσο τη θυμάμαι, ψήφιζε ΝΔ τυφλά...).

    • ο avatar
      ο @ ΒΙΣ 12/09/2013 21:15:35

      Γιατί ασχολείστε με το τι κάνει ο άλλος? Ας κάνει οτι νομίζει και ας εργάζεται σε οποια χώρα θελει αφου εχει το δικαιωμα απο το νομο. Οπως υπάρχουν αυτες οι περιπτώσεις ειναι και αλλες που δεν ειναι ετσι τι να κανουμε τωρα. Στο θεμα της θητείας το κράτος φταίει που του εδωσε αναβολή, οχι αυτος.

      Ο καθένας να κοιτάει τη δουλειά του για να καλυτερέψει τη δικη του ζωη. και οχι να θελει να βλάψει τον άλλον. Γενικά σε ψηφοφορους της Χ.Α. διακρίνω πολύ κατινιά, μικροπρεπεια και μικροαστισμό...

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ ο 12/09/2013 21:27:24

        Ο ΒΙΣ ψηφοφορος της ΧΑ; Απο που ερχεσθε;

        • gonzilaus avatar
          gonzilaus @ Zugzwang 12/09/2013 22:46:26

          Μεγάλος δημοκράτης από τους λίγους αυθεντικούς!
          χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
          Η μάνα του θα ψηφήση ΧΑ επειδή ο γιος του γείτωνα πήρε ελληνική ιθαγένεια αναβολή από τον στρατό και δουλεύει στο εξωτερικό σε Κοσοβάρο. Και μετά λέμε ότι η ψήφος της έχει την ίδια βαρύτητα με την δικιά μας. Περαστικά μας

          • Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
            Σπῦρος Μαυροειδῆς @ gonzilaus 13/09/2013 00:17:07

            Τί δημοκράτης μεγαλοδύναμε, δώστου σέ παρακαλῶ φώτιση. Σέ ἐνοχλεῖ ἡ μητέρα τοῦ κυρίου ΒΙΣ πού λέει ὅτι ἀπό τήν ἀγανάκτησή της θά ψηφίσῃ ΧΑ καί δέν σέ ἐνοχλεῖ ὁ ἀλβανός πού πῆρε ἀναβολή ἐπί ΝΔ καί περιφέρει ὡς κουρελόχαρτο τό ἀποδεικτικό τῆς Ἑλληνικῆς ἰθαγενείας ; Εἶσαι βέβαιος ὅτι εἶσαι ΝΔ. Μήπως ἔχασες τό Indymedia καί εἶσαι στό antinews ;

          • ο avatar
            ο @ Σπῦρος Μαυροειδῆς 13/09/2013 09:10:28

            Η μητερα του κυριου και η καθε μια , ας κοιταξει την δικη της ζωη και ας κατηγορησει τον εαυτο της για την ποιοτητα της ζωης της.
            Μαγκια του του Αλβανου αμα τα καταφερε, ας παρει και αυτη αν μπορει π.χ. Αμερικανικη υπηκοότητα και αν ηταν και ικανη, ας εμενε εκει τωρα με καλυτερο επίπεδο ζωης.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ gonzilaus 13/09/2013 09:00:39

            Τελευταία φορά που απαντώ σε φαιδρούς: Αν κατάλαβες καλά, είπα ότι με ενοχλεί όχι το ότι ο νεαρός Αλβανός (ή Έλληνας) έφυγε στο εξωτερικό σε αναζήτηση εργασίας, αλλά το ότι χρησιμοποίησε την ελληνική ιθαγένεια απλά ως μέσον να μεταβεί σε χώρα της ΕΕ και τώρα περιφέρει ένα ελληνικό διαβατήριο και συστήνεται παράλληλα ως Αλβανός....

          • ο avatar
            ο @ ΒΙΣ 14/09/2013 01:09:33

            Ειναι Αλβανος με ελληνική υποκοοτητα. Οπως και δηλωμενοι Ελληνες με γερμανική, οπως και Κινεζοι με αμερικανικη. Και εγω στη θεση του το ιδιο θα κοιτούσα να κάνω.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ gonzilaus 13/09/2013 15:48:23

            Ξέρει τουλάχιστον πως ο γείτονας δεν γράφεται με ωμέγα...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ο 12/09/2013 22:31:13

        Μά ἀκριβῶς αὐτό λέει ὁ ἄνθρωπος,ὅτι τό κράτος φταίει πού τοῦ ἔδωσε τό χαρτί τῆς ἀναβολῆς!
        Ἐπίσης,ἀκόμη χειρότερα,τό κράτος τοῦ ἔδωσε καί τήν ἰθαγένεια χωρίς νά αἰσθάνεται ἔστω λίγο Ἕλληνας.
        Σέ ἕναν τέτοιο ἄνθρωπο λοιπόν παρέχει τό κράτος τέτοιες εὐεργεσίες,γιά νά τίς γράψει στά παλιά του τά παπούτσια καί δέν πρέπι νά τό σχολιάσει καί κανείς;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ο 13/09/2013 09:03:48

        Με το Κράτος τα βάζω, αγαπητέ bourgeois (ή μήπως gentilhomme;) και όχι petit bourgeois. Το Κράτος, το ελληνικό βεβαίως-βεβαίως δίνει την ιθαγένεια και τις αναβολές και όλα.... Απλά, ως ιθαγενής πολίτης του συγκεκριμένου Κράτους νοιώθω λίγο ηλίθιος. Πειράζει;
        Δεν έχω πρόβλημα με ανθρώπους που μεταβαίνουν στο εξωτερικό για αναζήτηση δουλειάς, έχω συμβουλεύσει πολλούς φίλους μου να κάνουν το ίδιο. Εχω πρόβλημα όταν η ελληνική ιθαγένεια σε αλλοδαπούς είναι απλά μέσον να βρεις δουλειά έξω και να περιφέρεις διαβατήριο ΕΕ έξω...

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ ΒΙΣ 13/09/2013 09:12:02

      Αλήθεια όταν θα εισπράξει η μητέρα σας την σύνταξη της σε πολύχρωμα χαρτάκια με τον μαίανδρο σφραγίδα και αγοραστική αξία Softex,πως θα αισθάνεται άραγε?
      Ελπίζω να έχει κάτω από στρώμα μερικά ευρώ,για να μπορεί να αγοράζει στην μαύρη το κιλό το ρύζι που τώρα της παρέχεται "δωρεάν".Η ειρωνεία....θα το αγοράζει από τα ίδια χέρια που τώρα της το "προσφέρουν"
      Άραγε θα έχει τότε την δυνατότητα να αλλάξει γνώμη και να ψηφίσει κάτι άλλο?

      • GO avatar
        GO @ Ήμερος 13/09/2013 09:18:46

        Γιατί λέτε "μαύρη"; Θα στοχοποιηθείτε! Δεν είδατε τι έπαθε ο Ατεντοκούμπο;

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ ΒΙΣ 13/09/2013 11:24:14

      Το θέμα που θέτεις είναι σοβαρότατο. Μια αληθινά εθνική Κυβέρνηση ΟΦΕΙΛΕΙ να επανεξετάσει όλες τις περιπτώσεις απόδοσης Ιθαγένειας τα τελευταία 15 χρόνια (πριν δηλαδή τις εκλογές του 2000). Τα "φίδια" που θα βγουν στην επιφάνεια θα είναι τεράστια! Πιστεύω ότι οι υπόδικοι θα είναι εκατοντάδες σε όλες τις βαθμίδες της Κρατικής Διοίκησης. Από απλούς υπαλλήλους προξενείων μέχρι κομματικά και υπουργικά γραφεία.

      • Ήμερος avatar
        Ήμερος @ Tonia G. 13/09/2013 12:22:40

        Ίσως η ερώτηση μου να είναι αφελής-δεν γνωρίζω αν υπάρχουν νομικοί περιορισμοί-αλλά γιατί δεν δίνονται στην δημοσιότητα οι εκλογικοί κατάλογοι του δήμου Αθηναίων,από αυτούς που καταγγέλλουν τη αλλοίωση του αποτελέσματος,για να δούμε επιτέλους πόσοι είναι οι εγγεγραμμένοι αλλοδαποί.

        • Tonia G. avatar
          Tonia G. @ Ήμερος 13/09/2013 13:26:58

          Μαζί σου, να δοθούν. Και όχι μόνο του Δ. Αθηναίων. Όλων των Δήμων και μάλιστα όπως λέω παραπάνω από το 1998 που ξεκίνησε η Ιστορία των "ελληνοποιήσεων". Αν θυμάσαι είχε ξεκινησει ο Τραιανταφυλλόπουλος να βγάζει και ονοματα Δήμων και Κοινοτήτων (τότε δεν υπήρχε ούτε Καλλικράτης ούτε Καποδίστριας) και το πνίξανε το θέμα πρίν τη Δεύτερη εκπομπή...

          • Ήμερος avatar
            Ήμερος @ Tonia G. 13/09/2013 16:15:58

            Πάμε πάλι.....γιατί λοιπόν αυτοί που έχουν κάθε συμφέρον να τα δημοσιεύσουν,περιορίζονται σε καταγγελίες τύπου προπαγάνδας?
            Το λέω γιατί τα στοιχεία για τους βρεφονηπιακούς σταθμούς,προ της παρέμβασης των Μιχελάκη- Βρούτση έδειξαν ότι μόλις το 5% τω νηπίων ήταν αλλοδαπά και μάλιστα συμπεριλαμβανομένων των κοινοτικών.Σε καμία περίπτωση η "πλημμύρα" που απειλούσε την ελληνική φαμίλια.

          • Tonia G. avatar
            Tonia G. @ Ήμερος 13/09/2013 16:48:55

            Κατ' αρχάς δεν δημοσιεύθηκαν στοιχεία αλλοδαπών παιδιών σε παιδικούς σταθμούς αφού από βήματος βουλής ο αρμόδιος υπουργός απάντησε πως αυτό θα ήταν παράνομο για λόγους προσωπικών δεδομένων. Εσύ που τα βρήκες;
            Δεύτερον ακόμη κι αν ήταν έτσι ποιος σου είπε πως το 5% είναι αμελητέο ποσοστό;
            Τρίτον όπως λες ποιοι έχουν συμφέρον να τα δημοσιεύσουν και δεν το κάνουν; σε ποιους αναφέρεσαι;
            Τέταρτον -για έξυπνος άνθρωπος που είσαι- θεωρείς ίδιας βαρύτητας θέμα την αλοίωση της λίστας των παιδικών σταθμών με την αλοίωση των εκλογικών καταλόγων;
            Πέμπτον, γιατί μου τα γυρνάς; Στο προηγούμενο μήνυμα σου λες: "αλλά γιατί δεν δίνονται στην δημοσιότητα οι εκλογικοί κατάλογοι του δήμου Αθηναίων,από αυτούς που καταγγέλλουν τη αλλοίωση του αποτελέσματος,για να δούμε επιτέλους πόσοι είναι οι εγγεγραμμένοι αλλοδαποί." Γιατί λοπόν κ. Ήμερε αφού συμφωνώ μαζί σου να δοθούν οι λίστες στη δημοσιότητα, στο δεύτερο μήνυμα σου το γυρνάς στη συνομοσιολογία περί "παλαβών ξενόφοβων" που υπερβάλουν για το πόσοι είναι στις λίστες;

          • Γκοτζιλα avatar
            Γκοτζιλα @ Ήμερος 13/09/2013 17:16:12

            Μα γιατι ειναι γνωστο αγαπητε Ημερε οτι δεν υπαρχουν λαθρομεταναστες στην Ελλαδα...
            Υ.Γ Για ποιους "κοινοτικους" προκειται; Για "Ρομα" βουλγαρικης και ρουμανικης προελευσης;

  73. dem avatar
    dem 12/09/2013 20:40:45

    Aς αρχίσουν λοιπόν οι κύριοι της κυβέρνησης με κάτι απλό εδώ και τώρα. Εν όψει της -αντισυνταγματικης- διαθεσιμότητας, βλέπε απόλυσης, 2.500 υπαλλήλων των Υπουργείων, με χουντικής υφής πράξη νομοθετικού περιεχομένου που εξουσιοδοτεί υπουργούς να απολύουν κόσμο, να μας απαντήσουν. ΠΟΣΟΙ από τους 2.500 αργόμισθους - ανύπαρκτους υπαλλήλους της βουλής των Ελλήνων, που είναι "δικά τους παιδιά" πρόκειται να μπουν σε διαθεσιμότητα ήγουν να απολυθούν. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  74. ο avatar
    ο 12/09/2013 21:01:38

    Απο αποδεδειγμενα ρατσιστές δεν πρέπει να δέχεσαι καμία λύση σε κανένα πρόβλημα. Πρωτα κοιταμε τα βασικα για την ανθρωποτητα και μετα τα αλλα.
    Μονο και μόνο το οτι παρομοίωσε με χιματζη το γνωστό μαυρο μπακετμπολιστα, επρεπε να ειναι αρκετο για να απομονωθεί και να χλευαστεί απο ολο τον κοσμο. Αλλα με το επίπεδο των νεοελληνων τι περιμενεις...Βασικα τετοιους ανθρωπους πρεπει να τους βλεπεις πισω απο τα κάγκελα της φυλακης.

    • Γκοτζιλα avatar
      Γκοτζιλα @ ο 12/09/2013 21:21:56

      "Πρωτα κοιταμε τα βασικα για την ανθρωποτητα και μετα τα αλλα."
      Ποτε κοιτατε τα βασικα για την ανθρωποτητα; Οταν κλεινετε τα αυτια για να μην ακουτε τις κραυγες των γεροντων που κακοποιουνται καθημερινα απο λαθρομεταναστες; Που ληστευονται, σφαζονται και (οι γιαγιουλες μεγαλης ηλικιας) βιαζονται σχεδον καθε μερα; Τοτε κοιτατε τα βασικα για την ανθρωποτητα;

      • ο avatar
        ο @ Γκοτζιλα 13/09/2013 09:04:34

        Το οτι κακοποιουνται καθημερινά απο λαθρομεταναστες δεν σημαίνει οτι ο ρατσισμος πρεπει να ειναι ανεκτός ουτε στο ελαχιστο. Ειτε ειναι φυλετικος ειτε για οποιονδηποτε αλλο λογο. (καλα ο φυλετικός του Μιχαλολιακου πρέπει να τιμωρείτε απευθείας με ξυλο και πέταγμα σε μπουντρούμι)

        Εστω και ενας μονο στους 100 αλλοδαπούς να ήταν καλός, πρεπει να προστατευθεί απο τα τσουβαλιασματα.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ο 13/09/2013 12:29:52

          Ξύλο και πέταγμα σε μπουντρούμι; Τι έγινε αριστεροφασιστάκι, πέταξες τη δημοκρατική σου μάσκα ή ήταν καλτσόν και σού σκίστηκε; Ξέρεις δημοκρατικές χώρες που να ισχύει επισήμως ποινή το ξύλο; Από το Ιντιμήντια πέρνεις τις πληροφορίες σου για το νομικό σύστημα;

      • cynthia avatar
        cynthia @ Γκοτζιλα 13/09/2013 13:24:23

        Γκοτζίλα μην τρελλαίνεσαι , αν ήξερες τι θα πάθαιναν αυτα τα γεροντάκια και οι γιαγιούλες όπως λες, αν τυχόν ποτέ ...κυβερνούσε (sic!) η ΧΑ θα σου'φευγε η ...γκοτζιλίτιδα! Μόνο που δεν ξέρω ποιούς θα "τακτοποιούσαν"πρώτους , τους γέρους και τις γιαγιάδες η τους αναπήρους και τους ψυχικά ασθενείς . Αυτό δεν είναι δυστυχώς αποσαφηνισμένο στην ιδεολογία και στα πεπραγμενα του εθνικοσοσιαλισμού .

        • Γκοτζιλα avatar
          Γκοτζιλα @ cynthia 13/09/2013 15:20:56

          @cynthia
          Ας αφησουμε λοιπον τους λαθρομεταναστες να σφαζουν, να καινε και να βιαζουν τους παππουδες και τις γιαγιαδες μας. Ωραια νοοτροπια. Ολη η Κουμουνδουρου σ'αυτη την αναρτηση εχει μαζευtει σημερα!

  75. ΑΝηφοριστές avatar
    ΑΝηφοριστές 12/09/2013 21:04:35

    Εμφύλιος δεν θα επιτρέψουμε να γίνει ποτέ ξανά. Ας διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και ας συνειδητοποιήσουμε οτι επί της ουσίας, σαν λαό, δεν μας χωρίζει απολύτως τίποτε.Μαζί μπήκαμε στη σκοτεινή σπηλιά, όλοι μαζί θα βρούμε και την έξοδο.

  76. firiki2010 avatar
    firiki2010 12/09/2013 21:10:04

    Οποιος πιστεύει ότι ψηφίζοντας ΧΑ θα φύγουν οι μετανάστες, θα αποδοθεί δικαιοσύνη, θα λυθεί το πρόβλημα της ανεργίας κλπ ας την ψηφίσει κι ας περιμένει στη συνέχεια τα οράματα του να τα υλοποιήσει ο .... σ Τσίπρας με τους κολλημένους του (μαοϊκούς , διεθνιστές, κομμουνιστές, αντιεξουσιαστές κλπ) και τους παλαιοπαόκους του. Στην πολιτική χρειάζεται κι ένα minimum ρεαλισμού.
    Θα στεναχωρήσω ορισμένους, αλλά η ΧΑ σε βουλευτικές ούτε με κυάλι δεν θα δει τα ποσοστά που της δίνουν οι δημοσκοπήσεις

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ firiki2010 12/09/2013 22:25:41

      δεν υπαρχει μινιμουμ ρεαλισμος με 2000000 λαθραιους

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ ΓΙΩΡΓΟΣ 13/09/2013 00:20:54

        Ας υποθέσουμε πως η ΧΑ αύριο παίρνει 20% Σε τι θα βοηθήσει αυτό την αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης αν κυβέρνηση είναι ο Τσίπρας;;;;;;;

        • George avatar
          George @ firiki2010 13/09/2013 14:06:30

          Αν κυβέρνηση είναι ο Τσίπρας και η ΧΑ έχει 20% οι λαθρομετανάστες θα φύγουν τρέχoντας. (όπως άλλωστε και εμείς). Για καλύτερα ήρθαν όχι για χειρότερα :-)

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ George 13/09/2013 15:45:17

            Eνα δίκιο το έχεις ! :)

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ firiki2010 12/09/2013 22:49:57

      Αυτά που περιγράφεις ότι πρέπει να γίνουν πότε βλέπεις να τα κάνει η σημερινή κυβέρνηση σε 50 100 200 χρόνια.

      Οι μεγάλες συνταγματικές αλλαγές που υποσχέθηκε ο Σαμαράς και μάλιστα τις προετοίμαζε με τον Αβραμόπουλο επικεφαλής που είναι.

      Η γκιλοτίνα της δικαιοσύνης σταματάει στον γεροντοκαψούρη Ακη;;

      Καλά δεν βλέπεις ότι Χρυσή Αυγή και Καμμένος είναι κόμματα tranzit για κάτι σοβαρότερο για έναν κόσμο που κουνάει το μαντήλι στην ΝΔ.

      Με Ψυχάρη Παπαμιμίκο και Κώστα Μπακογιάννη θα χτυπήσει η ΝΔ την ΧΑ στην νεολαία που θερίζει.

      Για πλάκα όπου πάνε μαζεύουν 2 με 3 χιλιάδες κόσμο και η ΟΝΝΕΔ δεν μπορεί να γεμίσει ούτε μπαρ στο Κολωνάκι.

      Τα νέα πρόσωπα και το άνοιγμα στην κοινωνία που υποσχέθηκε ο Σαμαράς που είναι κουμπάρε.

      Βλέπω η ΝΔ πάλι τελευταία ώρα να το πηγαίνει εκβιαστικά ψηφίστε μας να μην έρθει ο Τσίπρας και να την πατάει.

      • old visitor avatar
        old visitor @ aris. aold 13/09/2013 00:06:44

        "Καλά δεν βλέπεις ότι Χρυσή Αυγή και Καμμένος είναι κόμματα tranzit για κάτι σοβαρότερο για έναν κόσμο που κουνάει το μαντήλι στην ΝΔ."

        Δεν ξέρω τι επαγγέλεσαι ή τι σπουδές έχεις, αλλά μέσα σε λίγες γραμμές ανέπτυξες ακριβώς την αντίληψη του κόσμου, τον οποίο αναλώνονται να δασκαλεύουν σαν σε νήπια χωρίς στοιχειώδη σκέψη για το κακό του ναζισμού και άλλες τέτοιες ρηχότητες.
        Μπράβο!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ old visitor 13/09/2013 09:14:25

          Να δουμε το σοβαρο που θα εμφανισθει και τι θεσεις θα εχει για την ΕΕ,τις συμμαχιες της χωρας,το μεταναστευτικο,την οικονομια,την εξωτερικη πολιτικη κλπ και να κρινουμε.
          Γιατι ξερεις τα σοβαρα κομματα εχουν και σοβαρες θεσεις.Δεν ειναι αμπλαουμπλα ,δεν μου αρεσει ο πλανητης ,σταματηστε τον να κατεβω.

          • old visitor avatar
            old visitor @ ψυχραιμια 13/09/2013 10:40:56

            Κόμματα tranzit είπε ο φίλος πιο πάνω...
            Τι περισσότερο από αυτό να αναλύσω;
            Περιμένει η κοινωνία κάτι άλλο και μέχρι τότε ψηφίζουν αρνητικά απέναντι στο υπάρχον σύστημα, δίνοντας ένα σαφές μήνυμα.
            Γκρεμίζουν για να χτίσουν, δεν είπε κανείς ότι εγιναν νεοναζί οι έλληνες.
            Ούτε χρειάζονται οι νουθεσίες του συστήματος για το τι εστί ναζισμός.
            Δεν επιβραβεύουν κανέναν οι πολίτες.
            Ακυρώνουν το σύστημα που αρνείται να αυτοδιαλυθεί και το οποίο είναι κλειστό, συντεχνιακό και κυρίως, απάνθρωπο (βλ. φτώχεια, ανεργία, αναξιοκρατία, εσωτερική πληροφόρηση, κρατικοδίαιτη επιχειρηματικότητα, κομματική εξάρτηση κλπ...).
            Εκλογές με διακύβευμα ένα νέο πολιτικό σύστημα χρειάζονται, ειδάλλως σε λίγους μήνες το τσουνάμι της αμφισβήτησης εκφρασμένο δια της χρυσής αυγής, δεν θα συμμαζεύεται.
            Μην έχει κανείς την αυταπάτη, ότι το 2014 θα είναι αναστρέψιμη η κατάσταση...
            Αντίθετα με τη δεδομένη πολιτική αυτά τα ποσοστά: 23 συριζα, 21,5 νδ, 15% χ.α, θα είναι απλές οδοντόκρεμες στο άμεσο μέλλον, όπου αναμένονται δραματικές ανατροπές στην εκλογική βάση

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ aris. aold 13/09/2013 00:50:17

        - Καμμία κυβέρνηση δεν μπορεί να τα κάνει γρήγορα. Στις παρούσες συνθήκες είναι αρκετό αν πηγαίνει στην σωστή κατεύθυνση.
        -Συνταγματικές αλλαγές με την παρούσα σύνθεση της Βουλής καταλαβαίνεις ότι δύσκολα περπατάνε
        - Την δικαιοσύνη απασχολούνε πολύ περισσότεροι από τον Ακη. Δεν θυμάμαι άλλη περίοδο τόσους επώνυμους με δικαστικές "εμπλοκές"
        -Αν υπήρχε κάτι σοβαρότερο δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Από ΧΑ και ΑΝΕΛ λόγω στελεχών δεν μπορεί να προκύψει κάτι σοβαρότερο.
        - Δεν γουστάρω την ονοματολογία, αλλά μπροστά στον Κασιδιάρη αυτοί που ανέφερες μπορεί να είναι και... αστέρια.
        - "Για πλάκα μαζεύουνε 2 με 3 χιλιάδες κόσμο" Στην Ελλάδα έχουμε μια περίεργη άποψη για την αριθμητική
        - Προσωπικά το "νέα πρόσωπα" μόνο του δεν μου λέει τίποτα.
        - Δεν υπάρχει τίποτα εκβιαστικό. Οπως έχουν σήμερα τα πράγματα πρόκειται για μια σκληρή πραγματικότητα. Η πολιτική είναι θέμα συγκρίσεων. Ποιο ακριβώς πρόβλημα θα σου λύσι ο Τσίπρας; Η ΝΔ λίγο μ΄ ενδιαφέρει αν την πατήσει. Μ΄ ενδιαφέρει να μην την πατήσει ο τόπος.

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ aris. aold 13/09/2013 01:09:54

        - Καμμία κυβέρνηση δεν μπορεί να τα κάνει γρήγορα. Στις σημερινές συνθήκες αρκεί να βαδίζει στη σωστή κατεύθυνση
        - Με την παρούσα σύνθεση της Βουλής συνταγματικές αλλαγές δύσκολα περπατάνε
        - Η (μονίμως αργή ) δικαιοσύνη μας δεν ασχολείται μόνο με τον Ακη. Δεν θυμάμαι άλλη περίοδο με τόσους επώνυμους σε δικαστικές εμπλοκές.
        - Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα αν επρόκειτο για κάτι σοβαρότερο ΧΑ και ΑΝΕΛ κυρίως λόγω στελεχών και των εντελώς ιδιαίτερων απόψεων τους δεν μπορούν να αποτελέσουν μαγιά για κάτι σοβαρότερο
        -Δεν μου αρέσει η ονοματολογία αλλά μπροστά στον Κασιδιάρη αυτοί που ανέφερες μπορεί να είναι και αστέρια
        -"Για πλάκα μαζεύουν 2με 3 χιλιάδες κόσμο" Στην Ελλάδα έχουμε περίεργες απόψεις περί αριθμητικής.
        - "Νέα πρόσωπα" μόνο του δεν μου λέει τίποτα
        - Δεν υπάρχει τίποτα το εκβιαστικό. Πρόκειται για μια πραγματικότητα. Η πολιτική είναι θέμα συγκρίσεων. Ποιο ακριβώς πρόβλημα θα σου λύσει ο Τσίπρας; Λίγο μ΄ ενδιαφέρει αν τν πατήσει η ΝΔ. Μ΄ ενδιαφέρει να μην την πατήσει ο τόπος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ firiki2010 13/09/2013 09:11:03

      Είναι απόλυτα σωστό αυτό που λες. Αλλά με εκνευρίζει αφόρητα το γεγονός ότι η όποια δράση για τη λαθρομετανάστευση έγινε από τον φόβο της ανόδου της ΧΑ, και όχι επειδή ήταν καταστροφή για τη χώρα η κατάσταση. Γνωρίζεις άλλη πρωτεύουσα του δυτικού κόσμου όπου λαθρομετανάστες να πουλάνε πρέζα στον περίβολο της Εθνικής Βιβλιοθήκης και της Ακαδημίας μέρα μεσημέρι; Ή να είναι κατειλημμένη η κεντρικότερη πλατεία, μπροστά στο κοινοβούλιο, από λινάτσες με λαθραία; Αφού είσαι νοήμων άνθρωπος, καταλαβαίνεις ότι, δυστυχώς, ό,τι θετικό έχει γίνει προς την κατεύθυνση του συμμαζέματος, οφείλεται στην άνοδο ενός φασιστικού μορφώματος. Αυτό είναι τραγικό για μία δημοκρατία και για τα αστικά κόμματα...

  77. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 12/09/2013 21:12:05

    ποτε θα καταλαβαιτε οτι αυτα περι ναζι-φασισμου και χιτλερ ΔΕΝ εχουν ακουμπανε ΚΑΝΕΝΑΝ στην κοινωνια?

    οταν απεναντι εχουν την διεθνιστικη και ΑΠΑΤΡΙΔΗ αριστερα με της λαθρολαγνες αντιληψεις και απαραδεκτες αποψεις σε πατριωτικα θεματα τοτε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα επιλεξει την αλλη πλευρα με το "εξω οι ξενοι " και "η μακεδονια ειναι Ελληνικη"

    οποιοι και να ειναι αυτοι!

    • Ήμερος avatar
      Ήμερος @ Εθνικιστης 13/09/2013 14:05:45

      Ας πιάσουμε λοιπόν αυτό το “η Μακεδονία είναι Ελληνική”.
      Από τις πρώτες αντιδράσεις της διεθνούς κοινότητας ,σε περίπτωση ανάληψης εξουσίας από την ΧΑ θα είναι να αναγνωρίσει τα Σκόπια ως Μακεδονία.Ξέρετε αυτό που ο "γεωπολιτκός σύμμαχος" του γένους έχει κάνει προ πολλού.Και τότε τι θα κάνει ο Λαικός σύνδεσμος …εισβολή? Στις παχιές κουβέντες θα μείνει και τα Σκόπια θα είναι De Facto και De Jure "Μακεδονία"

  78. Dyer avatar
    Dyer 12/09/2013 22:06:11

    Με δυο λόγια. Όταν διαλύεις τη μεσαία τάξη τι περιμένεις, να συνεχίζει να ψηφίζει μεσαία κόμματα; Γιατί σου κακοφαίνεται που ψηφίζει ΧΑ; Στα άκρα θα πάει αφού ακραία της συμπεριφέρεσαι.

  79. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/09/2013 22:16:43

    Firiki ,ο κόσμος ψηφίζει Χ.Α ...για να σφίξουν οι κ*λοι! Και μάλλον έχει αποτέλεσμα!

  80. Στρυμών avatar
    Στρυμών 12/09/2013 22:25:20

    Τι μυαλά κουβαλάν αυτοί που ψηφίζουν ΧΑ; Ποιες πολιτικές προτάσεις έχει η ΧΑ για τα πολλαπλά και μακροχρόνια προβλήματα της χώρας; Ποιές οι θέσεις τους για μια εξελησόμενη παγκόσμια κοινωνία;
    Απάντηση : Ας κάνουμε μια λαμπαδοφορία μπρος στο άγαλμα του Λεωνίδα...και μη χειρότερα για τα μυαλά πολλών Ελλήνων.

    • Δεσποινα avatar
      Δεσποινα @ Στρυμών 12/09/2013 22:56:05

      Δεν εχουν θεσεις γι' αυτο και ανεβαινουν.....εχουν πιασει το νοημα.....απο τα ζαππεια και σφοδρα αντιμνημονιακος εγινε πιστος στο μνημονιο ο σαμαρας....αυτα βαρεθηκε ο λαος οπως και τα ψεμματα.....θα εχουμε πλεονασμα η κυβερνηση...αλλα λεει ο προβοπουλος....πεφτει η ανεργια ο βρουτσης ανεβηκε λεει η ελστατ....ε ολα αυτα καπου οδηγουν

      • GO avatar
        GO @ Δεσποινα 12/09/2013 23:10:52

        Στην αγκαλιά του Τσίπρα.

        • Δεσποινα avatar
          Δεσποινα @ GO 12/09/2013 23:55:09

          Μπορει αλλα μολις ειδα αναλυση της χθεσινης δημοσκοπησης ανα κατηγορια ηλικιας...
          18-34 νδ 12 % συριζα 20% χ.α 17%
          35-44 νδ 15 συριζα 20 χ.α 17
          45-59 νδ 18 συριζα 26 χ.α 12
          60+ νδ 29 συριζα 16 χ.α 11
          αυτοι κρατανε ακομα το κομμα...

  81. Petronius avatar
    Petronius 13/09/2013 00:17:46

    Να θυμίσω, αν και σε μερικούς δεν θα αρέσει, ότι η μόνη σοβαρή προσπάθεια ανάσχεσης των χιμπαζτήδων της ΧΑ έγινε από το σχέδιο νόμου του υπουργού Δικαιοσύνης της συγχωρεμένης ΔΗΜΑΡ, αλλά εμποδίστηκε τότε φανατικά από μερικούς θερμοκέφαλους της ΝΔ. Στερνή μου γνώση...

    • Sitting Bull avatar
      Sitting Bull @ Petronius 13/09/2013 00:41:07

      Το καταπτυστο εκεινο κειμενο δεν αναγνωριζε τις γενοκτονιες που εχει αναγνωρισει η Βουλη των Ελληνων.

      • Petronius avatar
        Petronius @ Sitting Bull 13/09/2013 01:53:33

        Οι γενοκτονίες, αγαπητέ μου, δεν αναγνωρίζονται (ούτε παραγνωρίζονται) με νόμο. Αλλά, ούτως ή άλλως, είσαι εκτός θέματος.

        • Tonia G. avatar
          Tonia G. @ Petronius 13/09/2013 11:11:56

          Εγώ πιστεύω ότι εσείς Petronius είστε εκτός θέματος.
          Η Χ.Α. τρέφεται από τους συγκεκριμένους λόγους που αναφέρονται στο κέιμενο και όχι φυσικά επειδή δεν ψηφίστηκε το νομοσχέδιο Ρουπακιώτη!
          Είναι επιχείρημα να νομιμοποιήσουμε 5εκ. αλλοδαπούς και σε 30 χρόνια, οι Ελληνες να είμαστε το 10% του πληθυσμού, μόνο και μόνο για να μην ανέβει η Χ.Α.; Αυτό μου θυμίζει "το κλειδώνω το παιδί μου σπίτι, μπας αν βγει μπορεί να γίνει ναρκομανής..." ή "Σφάζω τα πρόβατα μου γιατί το βράδυ μπορεί να μου τα φάει ο λύκος"!
          Πάντως το να αλλάζεις το εκλογικό σώμα για να ευνοείσαι είναι ο ορισμός του Φασισμού και της κατάλυσης της Δημοκρατίας. Και υπό αυτήν την έννοια όποιος τάσσεται υπέρ της νομιμοποίησης των παράνομων μεταναστών είναι ΓΝΗΣΙΟΣ ΑΝΤΙ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ γιατί αλλοιώνει την ουσία του πολιτεύματος. Κλασσικές βεβαίως οι μεταπολιτευτικές τακτικές που τίθονταν σε εφαρμογή σε συλλόγους και οργανώσεις: O κάθε εξουσιαστής "έγραφε" δικούς του στον εκλογικό κατάλογο και από δω παν οι άλλοι!

        • αναρχοσυριζέος avatar
          αναρχοσυριζέος @ Petronius 13/09/2013 19:03:52

          Είμεθα και είρωνες εμείς οι αριστεράτζες.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Petronius 13/09/2013 01:25:01

      Επρόκειτο για πολύ προβληματικό κείμενο που δημιουργούσε μύρια όσα προβλήματα και περισσότερες υποψίες. Και αν υιοθετείτο κανένα αποτέλεσμα δεν θα είχε για την ΧΑ .

      • Petronius avatar
        Petronius @ firiki2010 13/09/2013 11:04:39

        Δεν είδα καμμιά προσπάθεια να βελτιωθεί το 'προβληματικό΄κείμενο, όμως. Αντιθέτως, το όλο θέμα κουκουλώθηκε στα γρήγορα εξαιτίας της επιμονής ορισμένων ανεγκέφαλων να μη ταράξουν τις ισορροπίες της "όλης δεξιάς", και έτσι χάθηκε μια μοναδική ευκαιρία ευρύτατης κοινοβουλευτικής καταδίκης της απροκάλυπτα αντι-κοινοβουλευτικής ΧΑ (θυμίζω ότι όχι μόνο οι δύο από τις τρεις συνιστώσες της τότε τρικομματικής, αλλά και η ίδια η αξιωματική αντιπολίτευση, είχαν δεσμευτεί να στηρίξουν το νομοσχέδιο). Τα αποτελέσματα είναι ήδη ορατά (για όποιον δεν χρειάζεται οφθαλμίατρο).

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Petronius 13/09/2013 11:23:55

          Αν συμφωνείς με τον Ρουπακιώτη, απλά μπορείς να ψηφίσεις ΔΗΜΑΡ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απολύτως. Μόνο μην μας πλασσάρεσαι για ΝΔ, διότι δεν θα σε πιστέψουμε, όσο και να χτυπηθείς...

          • Petronius avatar
            Petronius @ ΒΙΣ 13/09/2013 12:43:46

            Εγώ, πάντως, σου επιτρέπω να 'πλασσάρεσαι' όπως θες, ακόμα και αν είσαι επίδοξος χρυσαυγίτης, που είναι και το πιθανότερο.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Petronius 13/09/2013 13:41:06

            Ευχαριστώ για την άδεια, αλλά δεν τη χρειάζομαι. Είμαι απλά δεξιός δημοκρατικός πολίτης, αυτό που λένε εις τας Ευρώπας conservative, όχι επίδοξος ή κρυφός ή φανερός χρυσαυγίτης. Αλλά εσύ, πάντως, στον χώρο που εκφράζει πολιτικά η ΝΔ δεν ανήκεις, αν κρίνω από τα σχόλιά σου. Δεν αποτελείς άπαξ: Υπήρξαν και άλλοι κομήτες εδώ μέσα που αυτοσυστήνονταν νεοδημοκράτες και πλάσαραν θέσεις ΔημΑρ και τω πέριξ χωρίων...

          • Petronius avatar
            Petronius @ ΒΙΣ 13/09/2013 14:53:07

            Πού με είδες να "αυτοσυστήνομαι" ως το Α ή το Β, άνθρωπέ μου; Εσύ μας συστήνεσαι κάθε τόσο, αλλά δε χρειάζεται: έχουμε καταλάβει.

  82. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/09/2013 00:31:25

    Εξαιρετικός και στο "δόξα Πατρί"...

  83. Arion avatar
    Arion 13/09/2013 00:43:15

    Κύριοι εμπρός στον δρόμο που χάραξε ο Babis Skai.
    Μπαμής Μπαμπής
    εσύ μας οδηγείς
    Να δουμε μιαν αυγή
    κι ας είναι κι η χρυσή!
    Τον ακούσατε χτες το βράδυ στον Ευαγγελάτο;
    Ηταν πραγματικά.... απολαυστικός!
    Η Χρυσή Αυγή είπε εχει ταυτοσημες θέσεις με τα κομματα της αντιπολιτευσης ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΑΝΕΛ κ.α.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Arion 13/09/2013 11:25:47

      Η αλήθεια είναι ότι ορισμένες ανακοινώσεις της ΧΑ για εργατικά και άλλα θέματα μου φαίνονται σχεδόν κουκουεδίστικες. Στην πραγματικότητα, χρειάζεται να ακούσω ότι τις έβγαλε η ΧΑ, διότι θα μπορούσα να υποθέσω ότι τις είχε βγάλει και το ΚΚΕ.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΒΙΣ 13/09/2013 15:54:31

        Μην ξεχνάμε πως ο Αδόλφος με τον Ιωσήφ ήταν κάποτε καρντάσηδες...

        Τώρα μου έφερες παιδικές αναμνήσεις: Οταν έγινε η 21 Απριλίου , η πρώτες ανακοινώσεις το πρωί τς 21ής (που δεν ξέραμε ακόμα τι συνέβη) ήταν με ορολογία...ΚΚΕ, γιά δίκαια των εργαζομένων κλπ!
        Και η μητέρα μου πανικοβλήθηκε: "Ωχ, Κουκουέδες είναι!"

        • αναρχοσυριζέος avatar
          αναρχοσυριζέος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2013 19:05:56

          Σσσσ... κρύβε λόγια. Αφού είμεθα αντιφασίστες....

  84. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/09/2013 02:24:17

    Τα μάθατε τα νέα σύντροφοι;
    Χθές έγινε χαμός: φλού ο Μπάμπης για τη χου-γή

    Μια ιστορία θα σας πω
    για το Μπάμπη, το Μπάμπη τον φλου
    που του ‘λεγες βρε Μπάμπη τι τρέχει εδώ
    σού ‘λεγε φλου, φίλε μου όλα είναι φλου
    .........
    Πείραζε όποιον του ‘ρχότανε
    χωρίς να το σκεφτεί
    κι άμα ψιλοβαριότανε
    άραζε όπου ‘βρισκε να λιαστεί
    .......
    Κι όταν τον μπουζουριάζανε
    ψόφιος κοριός ο Μπάμπης ο φλου
    κι αν τον πολυρωτάγανε
    σού ‘λεγε φλου, φίλε μου όλα είναι φλου

    (Στίχοι - Μουσική Παύλος Σιδηρόπουλος)

  85. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 13/09/2013 09:44:47

    ΡΩΤΑΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕ. ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΝΟΛΟΓΕΙΤΕ ΕΡΩΤΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ ΛΑΜΠΡΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΑΚΛΕΟΥΣ ΔΟΞΗΣ ΣΑΣ. ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ

    • kat avatar
      kat @ IOKLOS ZARAS 13/09/2013 22:09:54

      Ωραία ελληνικά κ.Ζάρα...

  86. GO avatar
    GO 13/09/2013 09:45:37

    100% λάθος.
    Ανατρέξτε στο εθνικοκεντρικότατο κείμενο της Ιδρυτικής Διακήρυξης της Ν.Δ.

  87. WY avatar
    WY 13/09/2013 09:46:50

    Πώς τό βλέπεις τώρα,κύριε τρόφιμε τής ρόζ Κουμουνδούρου!!
    # Μία ή αλεπού,σαράντα τά αλεπόπουλα?? #

    • GO avatar
      GO @ WY 13/09/2013 09:50:35

      Ε, όσο να 'ναι, μια κάποια ταραχή την πήρατε. Βάλατε θαυμαστικό στην ερωτηματική πρώτη πρότασή σας.

  88. GO avatar
    GO 13/09/2013 09:47:40

    Φτου γαμώτο και είμαι κατά των λευκών κελιών!

  89. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/09/2013 10:02:31

    Δεν καταλαβαίνεις ένα πράγμα (και δεν είμαι υπεύθυνος για αυτό, ειλικρινά...): Η ψήφος οφείλει να είναι ορθολογική, αλλά πολλές φορές κινείται από το θυμικό. Και αυτό συμβαίνει όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε πολλές χώρες. Με πιο απλά λόγια: Πολλοί ψηφίζουν για κάποιο προσωπικό όφελος ή για το κοινό όφελος (αυτό λέγεται ορθολογική ψήφος, είτε είναι υστερόβουλη, είτε ανυστερόβουλη), αλλά αρκετοί άλλοι, ειδικά σε περιόδους κρίσης, ψηφίζουν από πίκα, από αντίδραση. Είναι η λεγόμενη "αρνητική ψήφος". Καλώς ή κακώς, η αρνητική-ανορθολογική ψήφος δεν έχει άλλο χρώμα στην κάλπη και μετράει όσο και η θετική-ορθολογική. Ξάδερφός μου δεξιός είχε ψηφίσει το 2009 ΚΚΕ από αντίδραση. Η πλειοψηφία των ψήφων της ΧΑ είναι αρνητικές ψήφοι συντηρητικών πολιτών, που δεν έχουν κανένα θέμα με το αν ο προ-προπάππους τους ήταν πολεμιστής στις Θερμοπύλες ή απλά ένας Ιλλυριός, άρα οι ψευδο-ιστορικές "ανησυχίες" της ΧΑ τον αφήνουν αδιάφορο. Ούτε έχουν κανένα θέμα να συμπαρασταθούν οικονομικά ή ηθικά σε έναν συνάνθρωπό τους που είναι από άλλη φυλή, άρα είναι ουσιαστικά αντιρατσιστές. Η ιδεολογία της ΧΑ είναι απλά βλακώδης και με προσβάλλει ως άνθρωπο, ως χριστιανό, αλλά και ως Έλληνα. Δεν έχει ρίζες στην ελληνική κοινωνία αυτό το μόρφωμα και θα ξεφουσκώσει φυσιολογικά όταν κάνει τον κύκλο του. Αλλά να καταλάβουμε το εξής: Η ΧΑ είναι απλά η έκφραση της οργής για την τωρινή υποβάθμιση του έλληνα πολίτη και της ελληνικής κοινωνίας και το περιστατικό που ανέφερα με τον νεαρό Αλβανο αυτό δείχνει: Ένα κράτος που μοιράζει ιθαγένειες και διαβατήρια και δεν ζητά ούτε καν στρατιωτική θητεία αμέσως, αλλά δίνει αναβολή δίχως να υπάρχει λόγος σπουδών σε άτομο που ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΝ στην Ελλάδα και του δόθηκε η ιθαγένεια αυτόματα. Και το συγκεκριμένο άτομο, και καλά κάνει απο τη δική του πλευρά, δεν θα υπηρετήσει ποτέ. Απλά θα επιδεικνύει στην Αγγλία το ελληνικό του διαβατήριο ως υπήκοος ΕΕ και θα απολαμβάνει τα αντίστοιχα προνόμια, ενώ έχει ήδη τακιμιάσει με Κοσοβάρους. Λυπούμαι αν μερικοί κολλημένοι δεν καταλαβαίνουν τη συμβολική και ουσιαστική σημασία τέτοιων περιστατικών, δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτούς. Τους αφήνω στις μεγαλοαστικές τους ονειρώξεις, σαν μικροαστός που είμαι...Να προσέξουν μόνο οι "μεγαλοαστοί" μήπως πέσει η γκλίτσα του τζομπάνη παππού από το καρφί που είναι κρεμασμένη στο σαλόνι...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΒΙΣ 13/09/2013 10:43:29

      Και συμπληρωνω οτι οι Κοσοβαροι ειναι η χειροτερη μορφη της Αλβανικης ρατσας [απο στομα Αλβανου αυτο], βαρβαροι μουσουλμανοι και αυτος που αναφερει ο ΒΙΣ μπορει μονο για ενα λογο να επιστρεψει Ελλαδα. Για να πολεμησει εναντιον μας αν προκυψει κατι μεταξυ των δυο λαων. Το μισος τους απυθμενο.....

  90. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 13/09/2013 10:47:21

    Κε factorx Οροι όπως Μαξίμου ή Κυβέρνηση δεν είναι απλές λέξεις, κατά συνέπεια χρειάζεται η δέουσα προσοχή. Σε ότι αφορά το πολιτικό σύστημα συμφωνώ μαζί σας, άλλωστε ως έχει καταδείξει η ανάλυση του εκλογικού αποτελέσματος των εκλογών του 2012 το νεοναζιστικό μόρφωμα κατά τον Κο Σαμαρά ή το Εθνικοσοσιαλιστικό Κόμμα κατά τον Κο Βορίδη ενισχύεται απο όλα απο κόμματα λ.χ. απο την Ν.Δ. προέρχεται το 44% της εκλογικής του δύναμης και το 7% απο τον ΣΥΡΙΖΑ.

    Το ότι συνεχίζει να λειτουργεί νόμιμα μια ομάδα η οποία εμπλέκεται σε παρακρατικές δράσεις και σε αδικήματα ποινικού δικαίου δεν ανησυχεί κανέναν.Οπως δεν ανησυχεί κανέναν ότι και σχέση με τον κρατικό μηχανισμό και ότι και ο πυρήνας της είναι σε γεωγραφικές περιοχές οι οποίες κατά τον Εμφύλιο υπήρξαν θέατρα σφοδρών συγκρούσεων (το 47% της πολιτικής δύναμης της είανι σύμφωνο με την ιδεολογία της).Οπως δεν ανησυχεί κανέναν πως τα χτυπήματα κατά της Εκκλησίας κατά της πολιτιστικής και πολιτισμικής μας παράδοσης την ενισχύουν

    Δεν την ενισχύει πρώτιστα η οικονομική δυσπραγία και ότι συνεπάγεται αλλά το γεγονός ότι άπαντες αποδέχονται πως το δημοκρατικό πολίτευμα είανι το πλέον ακατάλληλο να διαχειριστεί το κράτος ως θεσμός.Να γνωρίζετε ότι για όλα τα νεοφασιστικά κινήματα ο όρος Κράτος είναι θέσφατο ανώτερο δε και του Εθνους , να γνωρίζετε ότι οι όποιες αντιπαραθέσεις με όρους διχαστικούς και εμφυλιοπολεμικού χαρακτήρα παράγουν το καλύτερο πεδίο για την επέλαση της.Να γνωρίζετε πως η πολιτική εξ' απαλών ονύχων και οι επιθέσεις φιλίας αποτελούν το άλλοθι για την καταξίωση της.Γιατί το νεοφασιστικό κίνημα της σύγχρονης Ελλάδας νομιμοποιήθηκε με την συμμετοχή στην Κυβέρνηση Κου Παπαδήμου του ΛΑΟΣ του οποίου ο κύριος κορμός αργά και σταθερά μετακομίζει στην Ν.Δ.

    Αν ανατρέξετε σε παλαιότερο σχολιασμό θα δείτε ότι η εξισορρόπηση απο μένα ορίζεται ως ο πλέον σημαντικός παράγοντας για την πολιτική επιβίωση της Ν.Δ. κα ιτην ταυτόχρονη πολιτική σταθερότητα της χώρας.Το άνοιγμα προς την άκρα δεξιά και το νεοναζιστικό μόρφωμα της Χ.Α. πρέπει να εξισορροπηθεί με άνοιγμα και προς την Κεντροαριστερά.Το Άνοιγμα αυτό δεν είναι μια απλή διαδικασία ενσωμάτωσης προσώπων.

    Αν λοιπόν δεν μπορεί το Ελληνικό κράτος, η Ελληνική πολιτεία να κηρύξει παράνομη την Χ.Α. ας τουλάχιστον την αντιμετωπίσει σε ιδεολογικό επίπεδο κα ισε επίπεδο κοινωνίας

  91. el eternauta avatar
    el eternauta 13/09/2013 20:20:24

    Από το πλήθος και μόνο των σχολίων φτάνει για να καταλάβει κανεις τι έρχεται .

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ el eternauta 13/09/2013 22:40:21

      Τίποτε δεν είναι τα 250. Σαν παλιός σχολιαστής εδώ, ξέρω ότι αναρτήσεις περί Ισραήλ , Εβραίων - Μεσανατολικών κτλ πριν 2 - 3 χρόνια, χτυπούσαν 400άρια. Οι factorες και οι παλιοί, ασφαλώς μπορούν να το επιβεβαιώσουν.
      Ωιμέ, όταν το σκέφτομαι, λέω: Απο τότε φαινόταν τι ερχοταν, και ήρθε.
      Αλλά τότε δεν το πήραμε όσο σοβαρά θα έπρεπε, και την πατήσαμε. Και του λόγου μου δεν το έπαιρνα τότε στα σοβαρά, έκανα και πλάκα, ενώ έπρεπε να κλαίω.

  92. perastikos avatar
    perastikos 13/09/2013 23:24:30

    Δρόλαπα,
    Μην κρύβεσαι... αποκάλυψε τον ρόλο που παίζεις... δεν μας πείθεις για τις δήθεν δημοκρατικές ευαισθησίες σου... συγκαλυμμένο, πωρωμένο και προφανώς ένα βολεμένο φερέφωνο του συστήματος εισαι... πές αλεύρι... η Χ.Α. σε περιμένει...

  93. Traveler avatar
    Traveler 14/09/2013 01:28:20

    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς πάντως στα Πετράλωνα η αρχή θα γίνει με Κασιδιάρη γιατί δεν πάει άλλο με τους Κολονακιώτες Δημάρχους τύπου Μπακογιάννη,Αβραμόπουλου,Κακλαμάνη,Καμίνη.
    Τώρα όλοι συζητά για Δημο στην Χ.Α. και για Εθνικές εκλογές αν δεν προηγηθούν ποιός ξέρει που θα φτάσει Χ.Α.

  94. stamoschios avatar
    stamoschios 14/09/2013 17:59:05

    Κύριοι όταν ο θιασώτης του μεσαίου χώρου και υιός προβεβλημένου υπουργού της παρατάξεως δίνει δωρεάν με την φυλλάδα του βιβλίο ύμνο για τον σφαγέα των Ελλήνων (γνωστό κίναιδο) Άρη την ημέρα μνήμης του Μελιγαλά τι περιμένεται να μην καλπάζει ο Λαϊκός Σύνδεσμος;;;;

  95. ανδρεας avatar
    ανδρεας 14/09/2013 19:18:29

    ρωτατε γιατι καλπαζει η χρυση αυγη.......ψηφιζεται νομοσχεδια με 3 ατομα και εχετε ενα τυπο στο προεδριο που να λειε εγκρινεται κατα πλειοψηφια...τουλαχιστον βαλτε εναν αυτοματο τηλεφωνητη που δεν θα τον χρυσοπληρωνουμε κιολας............

  96. Μήτσος avatar
    Μήτσος 24/09/2013 14:29:34

    Πολύ ωραίο άρθρο! Μπράβο σας κύριε Ζήση...
    Ο κόσμος που στράφηκε στην Χρυσή Αυγή δεν θέλει φασισμό...
    Αγαπάει την πατρίδα του και το μόνο που ζητάει είναι δικαιοσύνη, τήρηση των νόμων απ' όλους και επιπλέον την σιγουριά ότι δεν ματώνει και υποφέρει να πληρώσει τις παράλογες απαιτήσεις της τρόικας την ώρα που πολιτικοί δεν έχουν αλλάξει τίποτα στον τρόπο ζωής τους και εξακολουθούν να κλέβουν το κράτος εις βάρος των πολιτών...
    Καλώς ή κακώς η Χ.Α. είναι το μοναδικό κόμμα που λέει στην βουλή αυτό που φωνάζει όλος ο κόσμος εκτός βουλής... Τα υπόλοιπα κόμματα ζούνε στον μικρόκοσμο τους. Προσωπικά θέλω την Χ.Α. στην βουλή αλλά δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να κυβερνήσει...
    Τέλος όταν υπάρχουν κόμματα όπως το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ στην βουλή λογικό ήταν να εμφανιστεί στον αντίποδα ένα κόμμα σαν την Χ.Α.