#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση έχει βαλθεί να κάνει μάγκες τον Τσίπρα και τον Μιχαλολιάκο



Σε επικοινωνιακό βατερλό εξελίχθηκε τελικά ο χειρισμός των μέτρων και των (υποτιθέμενων) "διαπραγματεύσεων" με την Τρόικα από την κυβέρνηση.  Τε αυτογκόλ πάνε κι έρχονται σαν τον αγώνα Πανιωνίου – ΟΦΗ. Παντελής έλλειψη αίσθησης της πραγματικότητας.

Μπορεί κάποιοι να πιστεύουν ότι είμαστε "σκληροί" στην κριτική μας, όμως, μια σειρά από γεγονότα και καταστάσεις επιβεβαιώνουν τελικά ότι κάποιοι στην κυβέρνηση θέλουν να κάνουν μάγκα τον Μιχαλολιάκο και μαζί και τον Αλέξη.

1. Κατ’ αρχάς, λίγα 24ωρα προτού ανακοινωθούν τα μέτρα που περιμένει όλη η Ελλάδα τα κόμματα που συγκροτούν την κυβέρνηση μοιάζουν με… σκόρπια διαδήλωση. Το ΠΑΣΟΚ βγήκε στο… βουνό και κάνει αντάρτικο με τον Βενιζέλο να έχει ντυθεί Βελουχιώτης. Η ΔΗΜΑΡ είναι διχασμένη και δεν είναι σε θέση να μαζέψει ούτε τους λίγους βουλευτές της. Η ΝΔ ως κόμμα απουσιάζει επιδεικτικά από μια τόσο κρίσιμη περίοδο, κανείς δεν μπαίνει μπροστά, κανείς δεν δείχνει ότι εν πάση περιπτώσει είναι ένα κόμμα εξουσίας. Όσο για την επικοινωνιακή τακτική της κυβέρνησης γενικότερα…κλάφτα Χαράλαμπε.

2. Είδαμε το ΠΑΣΟΚ χθες το πρωί να επιτίθεται με απίστευτη αγριότητα στην ΝΔ, λες και είναι αντιπολίτευση. Λες και δεν συγκυβερνά, δεν έχει μερίδιο ευθύνης στις αποφάσεις. Δεν ξέρει για τα μέτρα, ούτε για τη θυσία που καλούνται να υποστούν οι Έλληνες. Σα να ήρθε από τον Άρη ξαφνικά, να είδε τη λίστα με τα μέτρα και να δικαιολογημένα να αντιδρά. Ακούγαμε επί ένα τέταρτο από το Mega τον πρώην υπουργό Οικονομικών, Φ. Σαχινίδη να λέει απίστευτα πράγματα και να επιβεβαιώνει αυτό που λέγεται: Πώς όποιος κάθεται με τον Βενιζέλο χάνει και την όποια σοβαρότητα είχε. Κατόπιν εντολής του προέδρου του φυσικά βγήκε για να πει το… παράπονό του. Ότι ο Στουρνάρας δεν τους ενημερώνει για τα μέτρα, ότι ξαφνικά τα 7,5 δις από μισθούς και συντάξεις έγιναν 9,5 δις, ότι δεν υπάρχει καλή συνεργασία και άλλα πολλά. «Μα είστε κι εσείς στην κυβέρνηση, γιατί δεν πάτε να κάνετε διαπραγμάτευση», του είπε ο Πρετεντέρης, όμως απάντηση δεν πήρε. Ο κ. Σαχινίδης, και πίσω από αυτόν ο κ. Βενιζέλος παίζουν ένα πολύ ύπουλο παιχνίδι με την πατρίδα. Αν, όμως, θέλουν να ρίξουν την κυβέρνηση ας το κάνουν, έχουν τη δυνατότητα. Τα φθηνά κολπάκια, οι βολές κατά του Στουρνάρα και όλο αυτό το επικοινωνιακό σόου λίγες ώρες πριν τη συνάντηση με τους άλλους αρχηγούς είναι αν μη τι άλλο άθλιο. Ο κ. Σαχινίδης έχει πολύ βραχεία μνήμη. Την υπογραφή του ιδίου και το Βενιζέλου δε φέρει η συμφωνία για τα 11,5 δις; Το ξέχασαν κιόλας; Και κάτι ακόμη. Όσες φορές στο παρελθόν δόθηκαν οι προτάσεις για τα μέτρα, αμέσως διέρρευσαν στον Τύπο. Όχι από κάποιο δαιμόνιο ρεπόρτερ αλλά από κάποιον δαιμόνιο υπάλληλο της Ιπποκράτους. Γίνεται, όμως, έτσι σοβαρή δουλειά;

3. Όλο αυτό το κλίμα της αμφισβήτησης στο πρόσωπο του κ. Στουρνάρα και της έμμεσης επίθεσης εναντίον του σε συνδυασμό με την οξύτατη επίθεση της Γεννηματά στη ΝΔ σημάδεψαν την χθεσινή ημέρα. Κι ενώ έπρεπε η απάντηση να είναι αποφασιστική από το Μαξίμου το μόνο που έγινε ήταν η διαρροή της ενόχλησης του υπουργού Οικονομικών για τη στάση του ΠΑΣΟΚ. «Σας ενημερώσαμε για τα μέτρα, τα ξέρετε. Κι εν πάση περιπτώσει, αν δεν κάνουμε εμείς καλά τη δουλειά μας με την τρόικα, γιατί δεν έρχεστε να διαπραγματευτείτε αν και σας καλέσαμε ενώ προτιμάτε την κριτική και τη γκρίνια;» ήταν η απάντηση του Στουρνάρα; Είναι όμως αυτό κλίμα εν μέσω της πιο σοβαρής και σκληρής διαπραγμάτευσης;

4. Από την άλλη, η κυβέρνηση συνολικά παρουσιάζει αυτές τις ημέρες το χειρότερό της πρόσωπο. Γράφαμε σε προηγούμενη ανάρτηση ότι η τρόικα και τα θέλει όλα και τα παίρνει διά του εκβιασμού. Όσα ισοδύναμα κι αν βάζει η κυβέρνηση στο τραπέζι, η τρόικα θέλει κι άλλα με αποτέλεσμα το πακέτο να κλείνει με το 80% αυτού να προέρχεται από αιματηρές περικοπές.. Και παρόλο που στην κυβέρνηση ότι το πακέτο που κλείνει θα φέρει τεράστια κοινωνική έκρηξη και αναταραχή εντούτοις επιμένουν στη «χαλαρή» στάση. Μα επιτέλους, που πήγαν οι δεσμεύσεις πριν τις εκλογές; Και πώς θα αντικρίσει η ΝΔ τους ψηφοφόρους της μετά την ανακοίνωση των μέτρων;

Κι έτσι, φτάνουμε στην τελική ευθεία για την ανακοίνωση των μέτρων με την κυβέρνηση να μοιάζει με ραγισμένο βάζο έτοιμο να σπάσει. Ακόμη δεν τολμούν να κάνουν την κίνηση για να ξεκολλήσουν τα κομμάτια, αλλά υπάρχουν και τα «ατυχήματα». Το έχουν σκεφτεί αυτό όσοι τραβάνε το σκοινί; Το έχουν σκεφτεί και οι άλλοι που έρχονται σε ρήξη με τη λαϊκή βούληση; Μήπως να αλλάξουν ρότα όλοι γιατί πάμε προς το γκρεμό με σπασμένα φρένα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/09/2012 07:59:06

    Mα δεν καταλαβαινετε οτι δεν μπορουν να βαλουν κανενα φρενο;
    Τι νοημα εχουν οι οιμωγες και οι θρηνοι;
    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα : απο τη στιγμη που ο Παπανδρεου εβγαλε τη χωρα απο τις αγορες και τελειωσε το φθηνο χρημα υπηρχαν μονο δυο δρομοι : ο δρομος του μνημονιου και ο δρομος της δραχμης.Ολα τα άλλα ησαν παραμυθια.
    Η ΝΔ εκανε αντιπολιτευση με παραμυθια.Το πρωτο μνημονιο ηταν λογικο που το καταψηφισε.Αφου ομως το καταψηφισε θα επρεπε το φθινοπωρο του 2010 να κανει τακτικο συνεδριο και μετα τις καταγγελιες ποιος φταιει κλπ να παρει αποφαση : Εξω απο την ευρωζωνη ή αποδοχη του μνημονιου.
    Άλλοι δρομοι δεν υπαρχουν και αυτη τη στιγμη Τσιπρας ,Μιχαλολιακος και Καμμενος το ιδιο παραμυθι λενε.Μονο οταν φθασουμε σε πρωτογενες πλεονασμα μπορει ισως να συγκρουσθει μια κυβερνηση με τους ξενους και παλι πρεπει να ξερει οτι το ρισκο να βρεθει εκτος ευρω θα υπαρχει.
    Αντ αυτου ο Σαμαρας πηγαινε σε συνεδρια του ΕΛΚ για να μεταπεισει τη Μερκελ.
    Αφου η οικονομικη πολιτικη ειναι γερμανικο δογμα.
    Ή λοιπον τους λες "αντε και σεις και το νομισμα σας" ή ακολουθεις το δογμα και το μνημονιο.
    Ποιος θα γινει μαγκας δεν ξερουμε.Μαλλον μαγκες θα γινουν αυτοι που δεν θα ανακατευθουν σε κυβερνηση μεχρι το 2015 που θα ολοκληρωθει η φτωχοποιηση της Ελλαδος.Λυπουμαι που αναμεσα σε αυτους δεν θα ειναι ο Σαμαρας αλλά αυτος το επεδιωξε.Ο Καραμανλης παντως που εχει και ευθυνες την εχει κανει και περιμενει να περασει η μπορα.

    • Karenin avatar
      Karenin @ ψυχραιμια 20/09/2012 13:18:31

      Εχει απόλυτο δίκιο ο ψυχραιμία, και αρκετά παίξαμε τις κουμπαρες όλον αυτλον τον καιρό. Η σωτηρία με κάθε τρόπο στο ευρώ, προβλέπει ακριβώς αυτά, και η φτωχοποίηση που θα κάτσει το ΑΕΠ. Τα στρατόπαιδα έπρεπε να ηταν με πιο ευδιάκριτες γραμμές με ξεκάθαρες προτάσεις ας ηταν και λάθος, και να εκφράζουν αυτό ακριβώς που σκέφτονται και πιστεύουν και να αφήσουν τα επικοινωνιακά τερτίπια, που είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
      Καμιά κυβέρνηση ποτέ πουθενά που δεν κατάφερε να αποκαταστήσει οικονομικά τις σχέσεις με τον κόσμο, δεν κατάφερε να σταθεί. Αυτο λύθηκε απο την εποχή του Αλιέντε.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Karenin 20/09/2012 21:25:57

        Εαν ομως εισαι εκτος ευρω τοτε το κατα κεφαλην εισοδημα σου και η φτωχοποιηση ή μη καθοριζεται απο την αγορα και το ισοζυγιο πληρωμων.
        Η αγορα συναλλαγματος καθοριζει την αξια του νομισματος σου και αρα το επιπεδο σου αντικειμενικα.Δεν περιμενεις απο τον καθε μαλακα Τομσεν να σου πει αν θα εισαι Βαλκανιος ή οχι.
        Το ευρω αποτελει μεγαλειωδη μπαρουφα .Ποτε δεν θα ειχε η Ελλαδα πανω απο εκατομμυριο ανεργους με δραχμη.

        • GeorgeK avatar
          GeorgeK @ ψυχραιμια 21/09/2012 00:39:02

          Πολύ σωστός...

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ψυχραιμια 20/09/2012 21:01:27

      ''............ Μάλλον μαγκες θα γινουν αυτοι που δεν θα ανακατευθουν σε κυβερνηση μεχρι το 2015..............''

      Γι αυτό και η θυγάτηρ δεν ακούγεται ??????????

    • armageddon avatar
      armageddon @ ψυχραιμια 20/09/2012 21:10:33

      Περιμένει ο Καραμανλής ένα νέο 74...

  2. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 20/09/2012 08:05:04

    Υπάρχει σχέδιο φτωχοποίησης του ελληνικού λαού και όχι μόνο. Ήδη στην Πορτογαλία το κατάλαβαν οι στρατιωτικοί. Το σχέδιο έχει πολλές πτυχές. Αναφέρεται στο μνημόνιο πως μέχρι το 2020 πρέπει οι μισθοί και οι συντάξεις στην Ελλάδα να φτάσουν στο επίπεδο τωβν όμορων βαλκανικών κρατών. Δηλ. στην καλύτερη περίπτωση μέσος μισθός 400 ευρώ γιατί κι αυτοί δεν παίρνουν όλοι τους ίδιους μισθούς. Δεν άκουσα από κυβερνητικό στέλεχος πως τώρα που η χώρα έχει κρίση να δώσουν έκτακτη εισφορά οι εφοπλιστές και οι τραπεζίτες. Οδηγούν το λαό στην εξέγερση.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Γεώργιος 20/09/2012 13:06:14

      Σταματήστε τις ανοησίες και τις ιστορίες συνωμοσίας. Αυτό που λέτε "μνημόνιο" είναι ένα κείμενο με άρθρα και παραγράφους (υπάρχει και στα Ελληνικά). Θα ήθελα ο Γιώργος να μου πει που ακριβώς το είδε γραμμένο αυτό που λέει (στο επίσημο κείμενο εννοείτε).

      • Lampros avatar
        Lampros @ Ηλίας 20/09/2012 18:59:38

        Σταματήστε τις ανοησίες και τις ιστορίες συνωμοσίας. Αυτό που λέτε “μνημόνιο” είναι ένα κείμενο με άρθρα και παραγράφους (υπάρχει και στα Ελληνικά). Θα ήθελα ο Γιώργος να μου πει που ακριβώς το είδε γραμμένο αυτό που λέει (στο επίσημο κείμενο εννοείτε).

        Ε, σταμάτα και εσύ την αφέλεια επιπέδου Αμερικάνου τηνέιτζερ.

        Αυτό το κείμενο δεν έχει μόνο «άρθρα και παραγράφους» έχει επίσης συντάκτες, στόχευση και εφαρμογή.

        Και στην πολιτική, αν δεν είναι αφελής και σερνόμενος, μαθαίνεις να διαβάζεις *πίσω από τις γραμμές*...

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ Γεώργιος 20/09/2012 15:00:18

      Θα ηταν πολυ καλα αν το μνημονιο προσπαθουσε να κανει την Ελλαδα σαν τα ομωρα βαλκανικα κρατη. Γιατι αυτα μπορει να εχουν μισθο πληρους απασχολησης 400 ευρω, εχουν ομως και μισες τιμες στα παντα. Το μνημονιο προσπαθει να κανει την Ελλαδα μια πολυ πιο μακρινη χωρα, στο κατω μερος της "ομωρης" ηπειρου Αφρικης. Το ονομα αυτης; Ανγκολα. Που σημαινει μισθους Μογγολιας με τιμες Μονακου.

  3. peiraths06 avatar
    peiraths06 20/09/2012 08:05:15

    Αν γραφόταν το άρθρο αυτό πριν 7 μήνες με αντιστροφή στα ονόματα ΠΑΣΟ.Κ. και Ν.Δ. (όπως και στα ονόματα των υπουργών) θα ήταν και πάλι επίκαιρο!!!

  4. tak avatar
    tak 20/09/2012 09:12:49

    Ποια κυβέρνηση;

    • GO avatar
      GO @ tak 20/09/2012 10:09:00

      Δυστυχώς, η Ιστορία γράφει Κυβέρνηση Α. Σαμαρά.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tak 20/09/2012 12:54:40

      Αὐτή πού ψηφίσαμε tak,τό πρῶτο σκέλος της...

      • tak avatar
        tak @ Κυθήριος 21/09/2012 17:51:06

        Να πω τίποτα για το χέρι μου ή να το συντρίψω σε καμιά πρέσα;

  5. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 20/09/2012 09:13:53

    Καλημερα. Αυτο που , πραγματικως, φοβουνται οι Γερμανοι ΕΚΤ, ΔΝΤ, Κομισιον δεν ειναι οι αντιδρασεις των αγορων (αλλωστε αποτελουν μερος τους), σε περιπτωση ''πραγματικης'' αντιστασης της Ελλαδας στο εγκλημα της ''ερημοποιησης''. Ειναι το ντομινο ποικιλων αντιδρασεων των λαων της ευρωπης σε συνδυασμο με ο,τι γινεται στις ισλαμικες χωρες και γενικοτερα αυτο που ονομαζεται '' παγκοσμια αφυπνιση'' ( Μπρεζινσκυ). Οταν στην Πορτογαλια αντιδρα ο στρατος, στην Ισπανια κυριο αιτημα της Καταλωνιας ειναι η ανεξαρτητοποιηση, παρομοιες κινησεις υπαρχουν στον Ιταλικο Βορρα, η παρουσια ουσιαστικης ανοδου φασιστικων-ναζιστικων ΚΙΝΗΜΑΤΩΝ (αντιλαμβανεσθε τη διαφορα), την ανθρωπιστικη κριση να αγγιζει πολλες ευρωπαικες χωρες, τοτε το παιχνιδι της οικονομικης κυριαρχιας ειναι θεμα χρονου να οδηγησει σε τραγωδια. Μοναδικη λυση η ''συγκρουση'' με ορους πολιτικους που θα διεκδικησουν οι λαοι. Τωρα σε ο,τι αφορα την Ελλαδα, των ανθρωπων που εχουν αντικαταστησει τις γατες στους καδους απορριματων, τους συνταξιουχους να εχουν αποδεχθει τον επερχομενο θανατο απο αδυναμια να πληρωσουν τα φαρμακα τους, τις καθημερινες αυτοκτονιες, το μελλον των παιδιων μας καθορισμενο σε μια Ελλαδα-Κουβα της δεκαετιας του 50' κλπ-κλπ, ας συνεχισουμε περιμενουμε τον καθε ''πατερουλη'' - ''χαρισματικο ηγετη'' η' μαθητευομενο μαγο'' ( οχι κατ'αναγκη ελληνα) , ειτε λεγεται Σαμαρας - Βενιζελος -Τσιπρας να σωσει την κατασταση.

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 20/09/2012 09:15:51

    Επικοινωνιακα παιχνιδια εξουσιας !Στο τελος ολοι θα ομονοησουν, θα συμφωνησουν και θα πουν κ'ενα τραγουδι που λεει ο λαος!Εαν νομιζουν ΠΑΣΟΚ & ΔΗΜΑΡ οτι με τα τερτιπια τους κερδιζουν ποντους ψηφοθηρικους πλανωνται πλανην οικτρα!Ο λαος ξερει πια και περιμενει να τελειωσει αυτη η ανοητη ιστορια με τις διαρροες και τις ενστασεις επι των μετρων και στο τελος θα ξυρισει τον γαμπρο !Οσο για την μαγκια των Τσιπρα και Μιχαλολιακο αυτη ειναι μια αλλη ιστορια που απεχει πολυ απο την σοβαροτητα και την νηφαλια εκτιμηση της στασης τους !Παρακολουθουσα χθες τον Λαφαζανη να προσπαθει με πανικο και εντονη προσπαθεια αποφυγης απαντησης στο ερωτημα εαν ασπαζεται την θεση του Τσιπρα οτι ''το ευρω ειναι φυλακη ...''!Ο δε αλλος Ροβεσπιερος της πολιτικης σκηνης Βουδουρης της ΔΗΜΑΡ μιλουσε λες και απευθυνοταν σε συγκεντρωση της Παρισινης κουμουνας με τους συντροφους του να χαβουν οσα λαπαδικα ελεγε !Για την ΧΑ τι να πει κανεις εκχυδαισμος της πολιτικης του χειριστου ειδους !Κατεβηκαν οι χιπαντζηδες απο τ α δεντρα της σκοτεινης ζουγκλας που ζουσαν μεχρι τωρα και πιθηκιζουν τα χιτλερικα κολπα του Ρεμ και του Γκαιμπελς μπας και φτιαξουν την μαγια για νυκτες των κρυσταλλων και των μεγαλων μαχαιριων !Αιδως Αργειοι !

    • αγθ avatar
      αγθ @ Ραβινος 20/09/2012 09:40:14

      Αιδώς, Ραβίνε!

  7. blue nile avatar
    blue nile 20/09/2012 09:16:42

    Ναι τα μέτρα είναι αφόρητα.
    Ναι η κοινωνία είναι στα κάγκελα.
    Ναι οι πολιτικοί (και η πολιτική) απουσιάζουν.
    Όμως...
    Λίγο υπομονή.
    Μπήκαμε στην τελευταία πράξη του δράματος του ευρώ.
    Το πραγματικό πρόβλημα που είναι η κατάρευση της Ιταλίας και η γοργά επερχόμενη καταστροφή της Ισπανίας δεν μπορεί να κρυφτεί κάτω από το χαλάκι με την επίριψη όλων των δεινών στην μικρή Ελλάδα.
    Οι Γερμανοί πολιτικοί πολύ γρήγορα θα βρεθούν αντιμέτωποι με τα δικά τους διετή και βάλε σφάλματα και ήδη αναγκάζονται στην αγγαρεία της σοβαρότητας.
    Όσο περνάει ο καιρός ξεκαθαρίζει το τοπίο και γίνεται κατανοητό ότι η αποπομπή της Ελλάδας θα σημάνει το τέλος της ευρωζώνης και λίγο μετά το τέλος της ΕΕ.
    Λύση θα δωθεί , θα είναι πολιτική και θα έρθει γρήγορα.
    Τα μέτρα δεν θα μείνουν για πολύ καιρό.
    Ζούμε μια τελείως διαφορετική κατάσταση από ότι στην ψήφιση του πρώτου μνημονίου ή του μεσοπρόθεσμου.
    Οι αντοχές του ευρωπαικού οικοδομήματος τελείωσαν παρά το φιλί ζωής που επιχειρεί να δώσει ο Μόντι.
    Θα προτιμούσα τη κυβέρνηση να είχε ακολουθήσει άλλη πλεύση αυτές τις δύσκολες τελευταίες στιγμές.
    Θωράκιση της χώρας με την επιδίωξη πρωτογενούς πλεονάσματος και ενέσεις ρευστότητας για να ζει με τους δικούς της πόρους για πέντε-έξη μήνες.
    Για να μπορέσει να μείνει για λίγο στο ευρώ ακόμα και αν τα'σπαγε με την τρόικα.
    Είχε και την μεγάλη ευκαιρία στις 20 Αυγούστου να μην πληρώσει αυτά που χρωστούσαμε στην ΕΚΤ και να πιέσει με αυτή της τη πράξη .
    Επιλέχτηκε να σκύψουμε το κεφάλι.
    Οπότε τώρα πρέπει να το πάμε έτσι μέχρι τέλος... που δεν θ'αργήσει
    Περιμένοντας είτε να σώσουν το ευρώ με ότι αυτό θετικό κομίζει για τις νότιες χώρες και την Ιρλανδία ...είτε να το κλείσουν το μαγαζάκι του ευρώ που έχει μετατραπεί σε οικονομική φυλακή... είτε να πάει στο κόρακα...και να δούμε τι θα γίνει την επόμενη μέρα...

    • franc avatar
      franc @ blue nile 20/09/2012 09:47:19

      Αγαπητέ Blue Nile πολύ καλή η ανάλυσή σου.
      Διαφωνώ μόνο στο τέλος. Δεν πιστεύω οτι θα " κλείσουν το μαγαζάκι του ευρώ που έχει μετατραπεί σε οικονομική φυλακή…"
      1. Γιατί δεν τους συμφέρει επειδή θα χάσουν πολύ περισσότερα απ' όσα κέρδισαν μέχρι τώρα. Μάλλον μαζί με τα αυγά θα χάσουν και τα καλάθια.
      Θα τους συνέφερε να "κλείσουν" το δολλάριο αντικαθιστώντας το απ' το Ευρώ+ λίγο απο Γιουάν+Ρουβλι.
      2. Θα το ξαναχρειαστούν στο μέλλον για να το ξεζουμίσουν όπως και τώρα...
      Βεβαίως και τα μέτρα δεν θα μείνουν για πολύ καιρό, διότι αν τα ψηφίσει η κυβέρνηση θα υποχρεωθεί να αρχίσει να τα εφαρμόζει. Σίγουρα θα προσπαθήσει να το καθυστερήσει οσο γίνεται, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει το ξέσπασμα. (Μην ξεχνάμε τις "επετείους" που έρχονται σύντομα). Οπότε ή θα διαλυθεί εκουσίως, ή θα την διαλύσουν με τη βία (αν και ήδη δείχνει οτι δεν θα χρειαστεί καν) οπότε , όπως το λες τα μέτρα δεν θα μείνουν για καιρό.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ blue nile 20/09/2012 10:31:00

      Πόση ὑ πομονή νά κάνουμε ἀκόμη blue nile;
      Ποιός ἀπό αὐτούς πού τούς κόβονται κι ἄλλο οἱ μισθοί καί οἱ συντάξεις,θά δεχθεῖ νά κάνει κι ἄλλο ὑπομονή;
      Ἔχεις τό κουράγιο νά συστήσεις ὑπομονή στήν χήρα καί τά ὀρφανά τοῦ 49χρονου ἀπό τήν Κρήτη πού κατέρρευσε ὅταν τοῦ ἀνακοίνωσαν τήν ἀπόλυσή του;
      Ἔχεις τό σθένος νά συμβουλεύσεις γιά ὑπομονή αὐτόν πού βρίσκεται πάνω στήν ταράτσα μέ τό ἕνα πόδι νά αἰωρεῖται στό κενό;
      Τά οἰκονομικά πού γράφεις μπορεῖ νά εἶναι σωστά καί οἱ πληροφορίες ἤ οἱ ἐκτιμήσεις σου,ἐγῶ ἀπό αὐτά δέν γνωρίζω,ἐκεῖνο πού ξέρω ὅμως κι ἐγῶ καί πολύς κόσμος,εἶναι ὅτι περιθώρια γιά ὑπομονή δέν ὑπάρχουν ἄλλα πλέον.
      Λές ἀκόμη ὅτι τά μέτρα δέν θά μείνουν γιά πολύ ἀκόμη.Πολύ σωστή κουβέντα! Ἀφοῦ κάθε λίγο προστίθενται ἄλλα σκληρότερα.Ὁπότε,ὅπως καταλαβαίνεις,ἡ ὑπομονή εἶναι μιά λέξη ξεχασμένη πιά...

      • blue nile avatar
        blue nile @ Κυθήριος 20/09/2012 13:10:53

        @Κυθήριος
        Μέχρι τα Χριστούγεννα μπορούμε να αντέξουμε...
        που ίσως δεν θα χρειαστεί τόσο...
        Αυτό δε σημαίνει ότι σε τρεις μήνες θα αλλάξουν τα πράγματα.
        Όμως θα ξέρουμε ότι όλα τα τραγικά που περάσαμε και όλα όσα έρχονται δεν θα πάνε στράφι.
        Ότι έχουμε ακόμα Γολογοθά μπροστά μας... έχουμε...
        Όσο για αυτά που γράφω σίγουρος δεν μπορώ να είμαι για τίποτα. Απλά τα θεωρώ πιθανά.
        Δεν είναι μαθηματικά , η οικονομία είναι πρωτίστως άσκηση πολιτικής.

        @franc
        Εδώ που έφεραν τα πράγματα οι εκφραστές της δημοσιονομικής ορθότητας της Μέρκελ, το ευρώ μπορεί να διαλυθεί από ένα απλό ατύχημα !

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ blue nile 20/09/2012 15:03:17

          Blue nile,πάντα παρακολουθῶ τά σχόλιά σου μέ πολύ ἐνδιαφέρον,ἀπλά θέλω νά πάρω κουράγιο ἀπό τήν αἰσιοδοξία σου.Μακάρι νά εἶναι τά πράγματα ὅπως τά περιγράφεις...

        • franc avatar
          franc @ blue nile 20/09/2012 15:36:53

          @blue nile
          Εννοείς ο Καπιταλισμός ολόκληρος υποθέτω, που σίγουρα θα ακολουθήσει την κατάρρευση του ευρώ.

        • Lampros avatar
          Lampros @ blue nile 20/09/2012 19:03:23

          Μέχρι τα Χριστούγεννα μπορούμε να αντέξουμε…
          που ίσως δεν θα χρειαστεί τόσο…

          Ποιά Χριστούγεννα ρε παιδιά; Τι αφέλειες ακούμε...

          Ό,τι απόφαση και να πάρει η Ευρώπη, η Ελλάδα πάει για συνεχιζόμενη ύφεση μέχρι το 2020 και βλέπουμε.

          Και όλα τα ΤΩΡΙΝΑ μέτρα να πάρουν πίσω, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.

          • blue nile avatar
            blue nile @ Lampros 21/09/2012 00:32:13

            @Κυθήριος
            Δεν είμαι αισιόδοξος. Και δεν θέλω τη διάλυση του ευρώ. Πριν από δέκα χρόνια δεν το ήθελα το ευρώ. Δεν άλλαξα γνώμη αλλά τώρα δεν μπορεί να γίνει κι αλλιώς. Αφού στήθηκε πρέπει να διασωθεί. Για να διασωθεί όμως πρέπει να σταματήσουν οι λιτότητες. Εδώ και τώρα και σε όλη την ευρωζώνη. Αν φύγουμε από το ευρώ μονάχοι μας πριν τη λήξη ή τη διάσωση του θα είναι το χειρότερο ενδεχόμενο που μπορεί να γίνει.
            Αν καταφέρουμε να μείνουμε μέχρι το τέλος του τότε θα λήξουμε παρέα με πολλούς άλλους και θα είμαστε παρόντες στις ζυμώσεις για τη γέννηση αλλων μικρότερων νομισματικών ενώσεων.
            Αλλά ότι θα λήξουμε ως κοινωνική οικονομία θα λήξουμε. Απλά θα υπάρχει μια ελπίδα για επανεκίνηση .
            @franc
            Ο καπιταλισμός έχει πεθάνει από τότε που με σκανδαλώδεις κυβερνητικές αποφάσεις στις δύο όχθες του Ατλαντικού άφησαν ανεξέλεγκτη την τραπεζική ασυδοσία που δημιούργησε μια τεράστια φούσκα η οποία έσκασε με πάταγο το 2008...συμπαρασύροντας την παγκόσμια οικονομία στο χείλος του γκρεμού.
            Στη θέση του ενυπάρχει ο ηροστράτειος αμοραλισμός της νεοφιλελεύθερης τραπεζοκρατίας η οποία δανειοδοτεί τις τράπεζες με 1% επιτόκιο... και οδηγεί στην εξαθλίωση απλούς πολίτες γαι να καλυφτούν οι χρεωκοπημένες τράπεζες ...που αντί να περάσουν υπό κρατικό ή υπό έλεγχο της ΕΚΤ παραμένουν στη κατοχή των αποτυχημένων τραπεζιτών.
            Ε λοιπόν αυτή νεοφιλελεύθερη τραπεζοκρατία ζει και βασιλεύει και σε αντίθεση με τη Κρίση του '29 όπου οι πολιτικοί περιόρισαν τις αμαρτωλές τράπεζες τώρα αφήνονται αχαλίνωτες να συνεχίσουν το καταστροφικό τους έργο.
            @Lampros
            Nομίζω ότι αντέχουμε για λίγο ακόμα.
            Παρόλο που η κατάσταση είναι τραγική μη ξεχνάμε τα χειρότερα που συνέβησαν αλλού.
            Από το 2008 και μετά σε ΗΠΑ Βρετανία Ιρλανδία δέκα εκατομμύρια άνθρωποι έχασαν τη στέγη τους καμιά σαράντα έχασαν τις δουλειές τους ενώ στην άλλη άκρη του πλανήτη στην νοτιανατολική Ασία αυξήθηκε κατά πολύ ο αριθμός των ανθρώπων που πεινάνε.
            Ή να μην ξεχνάμε τα χειρότερα που μπορούν να γίνουν εδώ αν επιστρέψει μια υπεραιωνόβια κυρία ... η δραχμή...

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ blue nile 21/09/2012 06:57:10

            Συμφωνῶ blue nile κι εὐχαριστῶ.

          • franc avatar
            franc @ blue nile 21/09/2012 14:28:53

            @Βlue Nile,
            Τα ίδια λέμε. Με την κατάρρευση του Ευρώ θα καταρρεύσει και νεοφιλελεύθερη τραπεζοκρατία,όχι βέβαια αυτή τη φορά εξ αιτίας των πολιτικών που είναι ντενεκέδες, αλλα εξ αιτίας της ίδιας της της αχαλίνωτης απληστίας...

  8. franc avatar
    franc 20/09/2012 09:21:19

    Γι αυτό εγώ επιμένω να μην προσπαθούμε να αποδομήσουμε με ειρωνείες τον Τσίπρα γιατί θα τον χρειαστούμε, αφού η μόνη εναλλακτική λύση θα είναι μετά απ' αυτόν ο Μιχαλολιάκος.
    Ειναι προφανές οτι οι "παλιοί" δεν υπάρχει περίπτωση να μετανοήσουν για τα βαριά αμαρτήματά τους και να τα διορθώσουν. Με αυτά θα πορευθούν ως την κόλαση...Αν δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε ούτε τον γιό μας, ας παραδοθούμε στον εχθρό ελπίζοντας οτι θα δείξει περισσότερη επιείκια απο τα ντόπια όργανά του...

    • nikos avatar
      nikos @ franc 20/09/2012 11:52:36

      Αγαπητε Franc ουτε καν ειρωνιες δεν χρειαζονται. Ποιος να ειρωνευτει εξαλλου? Υπαρχει μηπως σταθεροτητα , σοβαροτητα και συνεπεια για να δικαιουται καποιος να ειρωνευεται?

      Επισης το "σκυψιμο του κεφαλιου" που αναφερθηκε παραπανω (οχι απο εσενα), ελπιζω να αναφερεται σε σχεση με το να συνοδευεται απο περισκεψη και σοβαροτητα. Οχι με συμβιβασμο. Γιατι δεν υπαρχει συμβιβασμος. Ολη η πορεια ειναι λαθος. Η περισυλλογη λοιπον πρεπει να ειναι πως θα ξεμπλεξουμε και οχι πως θα δικαιολογισουμε αυτα που γινονται.

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 20/09/2012 09:53:23

    Οι τελευταίες λέξεις της κεντρικής ανάρτησης τα λένε ΟΛΑ.Βαδίζουμε ολοταχώς εκεί που αναφέρει το φινάλε του αρχικού κειμένου.

  10. Νικος avatar
    Νικος 20/09/2012 10:04:19

    Η κυβερνηση αυτη προεκυψε απο την θεληση των δανειστων να εισπραξουν τα χρωστουμενα με το μεγιστο για αυτους κερδος.Μεσα απο εκφοβισμους για τυχον πιστωτικο ατυχημα,με εκβιασμους για την καταστροφη της επιστροφης στη δραχμη και ταυτοχρονα με υποσχεσεις τυπου επαναδιαπραγματευσης,ανακαμψης,ανακουφησης,αναπτυξης δημιουργηθηκε μια κυβερνηση λυκοφιλιας λαικοδεξιοκεντροαριστερη,με μονο σκοπο τη διαχειρηση-διεκπεραιωση της κρισης και το δικαιο του κατακτητη.Αν μετα απ'ολα αυτα το μελημα της κυβερνησης ειναι να μην δινουν λαβες στο ΣΥΡΙΖΑ και τη ΧΑ ειναι μαλλον ουτοπια.

  11. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 20/09/2012 10:36:54

    Ολα σχετικά είναι:
    h**p://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=19967

  12. θησεας avatar
    θησεας 20/09/2012 10:38:13

    ραβινε αυτοι τουλαχιστον κατεβηκαν απο τα δεντρα τους ενω οι της νδ κ πασοκ ειναι ακομα στα κλαδια (χρυσα κλουβια) τους ! πουειναι η δικαιοσυνη που ειναι η εξετατικη που ειναι ο γαπ ?αν ο γαπ ηταν σε ιδ. επιχειρηση θα ηταν φυλακη !

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ θησεας 20/09/2012 11:42:30

      Θησεα οι οργανωμενοι σε ταγματα θυελης Χρυσαυγιτες και Συριζαιοι αποτελουν το ονειδος της πολιτικης & κοινωνικης ζωης της πατριδας μας !Επενδυουν στην φτωχεια και την απελπισια των ανεργων,ασθενων,ανημπορων ,οργισμενων Ελληνων & Ελληνιδων χωρις προοπτικη επιλυσης των προβληματων τους !Δειχνουν τους λαθρομεταναστες και τους επενδυτες ως εξιλαστηρια θυματα της καταστασης που εχει δημιουργηθει και πισω απο αυτην την δολια πολιτικη τους εξυφαινουν σχεδια καθυποταξης της πολιτικης ζωης και ρηξης με τους Ευρωπαιους εταιρους ετσι ωστε η Ελλαδα να καταστει ερμαιο των ακραιων ορεξεων τους σε εναν δρομο δουλειας χωρις επιστροφη!Ως προς τον κολασμο των υπευθυνων μεινε ησυχος οτι καθε πραγμα στο καιρο του θα βρει το δικαιο που του πρεπει μεχρι τοτε ας ακολουθησουμε το του Ισοκρατη ''Δει καρτερειν επι τοις παρουσι και θαρρειν περι των μελλοντων''!

      • H pena tis logikhs avatar
        H pena tis logikhs @ Ραβινος 20/09/2012 12:00:48

        ""με τους Ευρωπαιους εταιρους ""

        Κατά πρώτον ποιους εννοείς ως εταίρους , τους α) Ιταλούς τους Ισπανούς τους Πορτογάλους τους Ιρλανδούς κ.α η β) τους Γερμανούς τους Φινλανδούς τους Αυστριακούς τους Ολλανδούς κ.α ;
        Και κατά δεύτερων η δεύτερη ομάδα είναι πραγματικά εταίρος της πρώτης ομάδας ;

      • Εθνικιστης avatar
        Εθνικιστης @ Ραβινος 20/09/2012 15:05:06

        Και γιατι να μην το κανουν, αλλωστε; Καποιοι τους δωσανε το δικαιωμα και το γηπεδο ελευθερο. Αυτα πρεπει να τα προβλεπεις και να τα προλαμβανεις. Ειναι γελοιο αυτο που πιστευαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, οτι επειδη ειναι κεντρωα κομματα, ο,τι και αν κανουν, ο κοσμος δεν θα στραφει στα ακρα. Αυτη τους η σκεψη φανερωνει απλα επαρση και αλαζονεια. Και ιδου τα αποτελεσματα.

      • DI.KO avatar
        DI.KO @ Ραβινος 20/09/2012 15:24:12

        Σωστός Ραβίνε!

      • Τάκης Μπ. avatar
        Τάκης Μπ. @ Ραβινος 20/09/2012 19:00:22

        Θα έπρεπε να παρουσιάσετε και την προηγούμενη ημιπερίοδο: Όστις ούν ορών τοσαύτας μεταβολάς γεγενημένας εφ' ημών οίεται παύσεσθαι, λίαν ανόητός εστιν.
        Δεν είμαι ούτε Ιώβ ούτε Λεωνίδας. Οσονούπω με εγκαταλείπουν η υπομονή και το θάρρος (άλλωστε, "γήρας ου μόνον έρχεται"). Το υπόλοιπο του "περατού" μου βίου θέλω να ζήσω με αξιοπρέπεια, την οποία επιμένουν όλο και πιο πολύ να μου στερούν κάποιοι επιμηθείς, τροϊκανοί και μη, με τα οικονομικά μέτρα που εφαρμόζουν.
        Ραβίνε, με τις συνεχείς μειώσεις των συντάξεων πιστεύεις ειλικρινά ότι μπορώ να εξυπηρετήσω τις βιοτικές ανάγκες του σαρκίου μου και ταυτόχρονα να είμαι συνεπής προς το Κράτος και τις τράπεζες πληρώνοντας φόρους, ΕΤΑΚ, αλληλεγγύη, φως, νερό, δάνεια; Τα "κερατιάτικα" κάποιων οι συνταξιούχοι θα τα πληρώσουν; Γιατί όχι οι "δράστες";
        Τόσο τα παρόντα όσο και τα μέλλοντα πολύ σκούρα τα βλέπω!

      • Lampros avatar
        Lampros @ Ραβινος 20/09/2012 19:09:12

        Θησεα οι οργανωμενοι σε ταγματα θυελης Χρυσαυγιτες και Συριζαιοι αποτελουν το ονειδος της πολιτικης & κοινωνικης ζωης της πατριδας μας !

        Ναι, γιατί η νεολαία της ΕΡΕ και της ΝΔ ήταν πολύ καλύτερες στο παρελθόν, και οι Γκοτζαμάνηδες με τα τρίκυκλα...

        Σιγά, δε, τα «τάγματα θυέλλης».

        Οι μεν Συριζαίοι περιορίζονται στις κλασσικές γυμναστικές του κώλου στις ημέρες διαδηλώσεων, και στις παρλαπίπες στα Φλοράλ,

        οι δε μποντιμπιλτεράδες της Χ.Α έχουν δείρει 2-3 συριζαίους και καμμιά 20ρια μετανάστες τα τελευταία 10 χρόνια (οι παπαριές περί δολοφονιών και μαχαιρωμάτων που ακούγαμε πρόσφατα κατάρρευσαν όλες: ομοεθνής του σκότωσε τον Ιρανό τελικά, κλπ κλπ).

        Ούτε «Βαϊμάρη» είμαστε (έμαθε ο κάθε καράβλαχος δημοσιογράφος και αναπαράγει το κλισέ), ούτε Ρωσσία του 1917...

        Είμαστε Ελλάδα της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚΟΔΗΜΑΡ που μας έχουν αλλάξει τον αδόξαστο, ως τοποτηρητές της Τρόικας και των τοκογλύφων.

        Αυτό θέλουν να ξεχάσουμε...

  13. Karenin avatar
    Karenin 20/09/2012 10:42:05

    Η αλήθεια είναι ότι όλοι μας παρακολουθούμε άναυδοι το επίπεδο επαναδιαπραγμάτευσης, και τα ισοδύναμα των 18δισ. του Ζαπείου να αξίζουν μια δεκάρα. Μα ούτε εναδισ. δεν κάνουν απο αυτά;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Karenin 20/09/2012 10:45:54

      Πῶς,κάνουν τά κοινωνικά ἐπιδόματα,γι' αὐτό τά κόβει...

  14. Louisa avatar
    Louisa 20/09/2012 10:48:23

    Πιο εξοντωτική είναι η "μετρολογία" από τα ίδια τα μέτρα. Έξι μήνες τώρα τα λιβανίζουν, ρίχνοντας την κοινωνία στην απελπισία, χωρίς καν να έχουν ληφθεί! Η στάση των κομμάτων ακατανόητη. Κι ο Σαμαράς τα ίδια έκανε (ουδείς αναμάρτητος) και το πλήρωσε, παρά την πρωτιά, με εκλογική κατρακύλα. Πόσο γελοίοι μπορεί να είναι ο Βενιζέλος (ο αρχιτέκτονας των μέτρων!) και ο Κουβέλης, πιστεύοντας ότι θα διασωθούν με λεκτικές διαφοροποιήσεις, όταν στο τέλος ψηφίσουν τα μέτρα.

  15. Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
    Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 20/09/2012 10:54:00

    Λυπάμαι που θα το πω αλλά από την κατάσταση που έχει περιέλθει η χώρα και θα επιβαρυνθεί περισσότερο, κανένας δεν θα βγει κερδισμένος. Τι θα κερδίσει δηλαδή ο Τσίπρας αν μεθαύριο γίνει κυβέρνηση, μία χώρα πτωχευμένη, τσακισμένη και παραδομένη στα χέρια των δανειστών της? Τι κέρδος είναι αυτό?
    ΄Η ο Μιχαλολιάκος τι θα κερδίσει αν π.χ. είναι αντιπολίτευση? θα πουλάει μαγκιά στην " αριστερή " κυβέρνηση ή θα επιδιώξει βίαιη ανατροπή?
    Κύριοι όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε, οι επικεφαλείς της ΕΕ και ιδιαίτερα η Γερμανία δεν έχουν καμία διάθεση ούτε να βοηθήσουν την Ελλάδα αλλά και τις άλλες χώρες του νότου αλλά ούτε και το ευρώ. Κάθε μέρα που περνάει καταλαβαίνουμε όλο και καλύτερα πόσα λάθη έχουν κάνει, πόσες παραλείψεις, καθυστερήσεις, υπεκφυγές με μόνο στόχο να κερδίζουν χρόνο χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Εχουν στείσει ένα σπιράλ θανάτου γύρω από τον λαιμό των χωρών του νότου και ιδιαίτερα της Ελλάδας, το σπιράλ αυτό ρούφηξε το ΠΑΣΟΚ και σε λίγο θα ρουφήξει την ΝΔ και μετά τον Σύριζα. Αυτό που πρέπει να καταλάβουν όλοι οι επικεφαλείς των πολιτικών κομμάτων και πρέπει να επαχαράξουν τις πολιτικές τους οι οποίες είναι η εξής μία: Πρέπει πάση θυσία να διασώσουμε την χώρα μας από τα αρπακτικά και τους πολίτες της που οδηγούνται με μαθηματική ακρίβεια σε γενοκτονία μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια. Δυστυχώς τα πολιτικά χρώματα ξεθώριασαν και θα συνεχίσουν να ξεθωριάζουν όσο δεν θα ενώνονται οι Ελληνες κάτω από μία σημαία, την σημαία σωτηρίας τους.

    • Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
      Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) @ Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 20/09/2012 12:03:18

      διόρθωση: επαναχαράξουν ..

    • Lampros avatar
      Lampros @ Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 20/09/2012 19:10:54

      Τι θα κερδίσει δηλαδή ο Τσίπρας αν μεθαύριο γίνει κυβέρνηση, μία χώρα πτωχευμένη, τσακισμένη και παραδομένη στα χέρια των δανειστών της? Τι κέρδος είναι αυτό?

      Πτωχευμένη, τσακισμένη και παραδομένη στα χέρια των δανειστών της είναι και ΤΩΡΑ η χώρα.

      Οπότε δεν ξέρω τι θα κερδίσει ο Τσίπρας, εμείς πάντως δεν θα χάσουμε και πολλά...

  16. Απορία avatar
    Απορία 20/09/2012 11:30:47

    Ο Στρατός στην Ελλάδα που είναι θεματοφύλακας της Εθνικής Κυριαρχίας πως ανέχεται την παραχώρησή της σε ξένους χαρτογιακάδες και γραφειοκράτες;;
    Γιατί δεν παρεμβαίνει επιτέλους;
    Μήπως γιατί όλοι οι Αρχηγοί είναι κομματόσκυλα και καρεκλοκένταυροι βολεψάκηδες;;;

    • POLYS avatar
      POLYS @ Απορία 20/09/2012 22:18:53

      EINAI ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ . ΣΤΡΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤ ΄' ΟΝΟΜΑ

  17. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 20/09/2012 12:40:54

    Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια, τους πάτησε το τραίνο...
    Οπότε τζάμπα περιμένουν, όσοι περιμένουν, τον τσίπρας..
    Για κουτσαβάκι καλός είναι.

    • franc avatar
      franc @ ορεσείβιος 20/09/2012 15:34:33

      Οταν ομως δεν έχεις κανέναν άλλο, καλο είναι και το κουτσαβάκι, μέχρι να βρείς καλύτερο...Ο πατέρας μου έλεγε "και με το κουτσό τ' άλογο θα πας στη μάχη"... (Αφου δεν έχεις άλλο)

  18. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 20/09/2012 12:45:33

    Εκανε ...επίθεση η Φώφη στην Κυβέρνηση και ακόμα δεν έπεσε;
    Δε διαλύθηκε το σύμπαν...
    Η κυρά Φώφη έχει ακόμα εκείνη την αργομισθία στην τράπεζα;
    Εχει δουλέψει έστω και μια μέρα;

  19. drider avatar
    drider 20/09/2012 13:25:35

    Μην τα λες αυτά ούτε για αστείο... Από άρθρο 120 του Συντάγματος

    1. Tο Σύνταγμα αυτό, που ψηφίστηκε από την E΄ Aναθεωρητική Bουλή των Eλλήνων, υπογράφεται από τον Πρόεδρό της, δημοσιεύεται από τον προσωρινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Eφημερίδα της Kυβερνήσεως, με διάταγμα που προσυπογράφεται από το Yπουργικό Συμβούλιο και αρχίζει να ισχύει από τις ένδεκα Iουνίου 1975.
    2. O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Eλλήνων.
    3. O σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.
    4. H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.

    Δε λέει πουθενά για στρατό, λέει;

    • Scarface avatar
      Scarface @ drider 20/09/2012 15:33:06

      Κατι λεει:
      "Η αποστολή του Στρατού είναι να εξασφαλίζει την άμυνα της χώρας, να υπερασπίζει την εθνική ανεξαρτησία και την εδαφική ακεραιότητα της Πατρίδας".
      http://www.army.gr/default.php?pname=APOSTOLH_STRATOY&la=1

      Ξερει κανεις αν σημερα εχουμε Εθνικη Ανεξαρτησια, η να ρωτησουμε την τροικα να μας πει?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Scarface 20/09/2012 19:14:30

        Άλλο ανεξαρτησία, άλλο κυριαρχία.
        ¨Οταν μια χώρα συμμετέχει σε Ένωση κρατών (στην ΕΕ από το 1981), παραχωρεί τμήματα της κυριαρχίας της στην Ένωση.
        Όλες οι συνθήκες (από τις ιδρυτικές μέχρι Μάαστριχτ και Λισσαβώνα) σ' αυτό στηρίζονται. Και ως γνωστόν, υπερισχύουν των νόμων του επιμέρους κράτους.
        Αλλά αυτό δεν σημαίνει έλλειμμα ανεξαρτησίας - κάθε χώρα αποφασίζει για την τύχη της - αποφασίζουν οι πολίτες.
        Ακόμη και σε ομοσπονδικές χώρες (π.χ. ΗΠΑ, Ισπανία, Γερμανία, Ρωσία, καθώς και η παλιά Γιουγκοσλαβία και Τσεχοσλοβακία), τα επιμέρους ομόσπονδα κράτη που τις αποτελούν έχουν διεθνώς σεβαστό δικαίωμα αυτοδιάθεσης και απόσχισης, αρκεί να το αποφασίσει η πλειοψηφία των πολιτών.
        Ως κατακλείδα: Όσοι επιθυμούν να φύγουμε από την ΕΕ έχουν κάθε δικαίωμα να ξεκινήσουν τις νόμιμες διαδικασίες.
        Εδώ είμαστε, για να μετρηθούμε. Σε εκλογές ή και δημοψήφισμα, άν χρειαστεί.

        • Scarface avatar
          Scarface @ Ο Θείος 21/09/2012 16:53:42

          Δε θυμαμαι οταν υπογραψαμε τη συνθηκη εισοδου στην ΕΟΚ να δεχθηκαμε τη μελλοντικη διαλυση των ενοπλων μας δυναμεων και τη αναθεση της εκτελεσης του ελληνικου προυπολογισμου στην Κομισιον. 100+50 πολεμικα αεροσκαφη πηγαινουν για αποσυρση, ο στολος κανιβαλιζεται, τα αρματα ειναι χωρις πυρομαχικα. Αλλα δεν ανησυχω. Χαρη στις συνθηκες του Μααστριχτ και της Λισσαβονας (συμφωνα με τις οποιες, οπως αναφερεις, παραχωρησαμε μερος της κυροιαρχιας μας στην Ενωση), οι νεοι της Γερμανιας, της Ολλανδιας και της Φινλανδιας για παραδειγμα, θα κανουν ουρες στα κεντρα καταταξης, να ερθουν να πολεμησουν για την Ελλαδα, αν χρειαστει.

          Για κατι τετοιο, αξιζει λοιπον η μειωση της εθνικης μας κυριαρχιας. Γιατι, εφοσον εμεις παραχωρουμε κυριαρχια, τοτε η Ενωση αναλαμβανει την υποχρεωση της παροχης προστασιας. Ακομα και οι νταβατζηδες τα κοριτσια τους τα υπερασπιζονται, αρα εμεις πρεπει να ειμαστε ησυχοι με τους ευρωπαιους εταιρους μας.
          Θυμησε μου ομως, πως αντεδρασε η Ενωση στο κασους μπελι της Τουρκιας? Πως αντιδραει στις καθημερινες παραβιασεις? Τι εκανε για να μας βοηθησει ουσιαστικα με την εισβολη των αφροασιατικων στιφων? Η απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα, δινει και την απαντηση στο ζητημα της παραχωρησης εθνικης κυριαρχιας.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Scarface 21/09/2012 17:05:41

            Είπαμε. Υπάρχει διάσταση απόψεων, η οποία στις δημοκρατίες επιλύεται με καταμέτρηση κάθε 4 χρόνια.
            Ή και με έκτακτο δημοψήφισμα άμα λάχει.
            Είμαστε πάντα εδώ, εύκολο να μετρηθούμε.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Scarface 21/09/2012 17:10:58

            Άλλωστε, αυτό είναι η καθημερινή ανεξαρτησία και ουσία της κυριαρχίας.
            Τα στρατά έχουν ένα και μόνον καθήκον: Να αποτρέπουν εξωτερικά στρατά άλλων, να μην κάνουν "πονηρές σκέψεις". ¨Οχι να πλουτίζουν Τσοχαντζαραίους (και τους 200 στρατηγούς τους), φορτώνοντας τη χλιδή τους και τα ακίνητά τους στις πλάτες του προυπολογισμού.

  20. Βασίλης avatar
    Βασίλης 20/09/2012 13:56:33

    Η κατάσταση φαινόταν απο πέρσι προς τα που πάει... Όταν έγραφα οτι προσπαθούν να μας κάνουν με το ζόρι Συριζαίους μου κόβανε τα σχόλια.... Να λοιπόν που έφτασε η ώρα να γραφτεί παρόμοιο άρθρο.... Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απο ότι φαίνονται, κατά την άποψή μου. Και τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσουμε σαν χωρα δεν θα είναι μόνο πολιτικά ή οικονομικά. Μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά πιστεύω οτι θα αντιμετωπίσουμε θέματα διεκδίκησης εδαφών... και αν οι "πολιτικοί" μας αντιδράσουν με τον ίδιο τρόπο που αντιδρούν τα τελευταία 40 χρόνια ,μας βλέπω να θέλουμε διαβατήριο για Θεσσαλονίκη. Ο Τούρκος Υπ.Εξ. δήλωσε προχθές οτι η ανεξαρτησία της Ελλάδας είναι προσωρινή, στο ίδιο μήκος κύμματος ενας γερμανός πολιτικός είπε οτι θα έπρεπε να είμαστε επαρχία της Τουρκίας, ακούσατε καμιά αντίδραση από τους δικούς μας;;;
    Το πολιτικό σύστημα έχει καταρεύσει και δεν το ξέρει. Αυτά που περιγράφονται στο άρθρο είναι τα συμπτώματα... ο Σαμαράς κάνει τις προσπάθειες του, αλλά δεν έχει συμπαραστάτες. Δυστυχώς για όλους μας είναι απελπιστικά μόνος για να δώσει τον αγώνα που πρέπει. Το αποτέλεσμα όμως είναι ένα. Το κεφάλι κάτω και πάμε όπου μας πάνε. Κάποιος φίλος πιο πάνω έγραψε οτι πρέπει να κάνουμε Υπομονή. Εγω θα πώ πως τέτοια ΥΠΟΜΟΝΗ δεν ξέρω αν θα την έκανε άλλος λαός για τόσα χρόνια. Μας κλέβουν τη ζωή, τα όνειρα, το μέλλον και εμείς στοϊκά καθόμαστε και τους κοιτάμε. Στην Αργεντινή βγήκανε στους δρόμους για πολύ λιγότερα. Στην πορτογαλία απειλούν με δικτατορία, με μέτρα 1/10 απο αυτά που εφαρμόζονται και θα εφαρμοστούν στην Ελλάδα. Ακόμη και οι ίδιοι οι Γερμανοί απορούν που δεν αντιδρούμε... Δεν ξέρω αν μέχρι τα χριστούγεννα θα έχει κάτσει κάπου η μπίλια, και θα έχουμε βγεί από το σπιράλ του θανάτου, ξέρω όμως οτι η κοινωνία κάποια στιγμή θα ξεσπάσει... δεν μπορεί να είμαστε τόσο ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΙ....

  21. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 20/09/2012 14:19:51

    — Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μια τέτοια απραξία;
    Τι κάθοντ’ οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;

    Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
    Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
    Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.
    .............................................................................
    .............................................................................
    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις

    Οι πολιτικοί θα την πάθουν σαν τον ψεύτη βοσκό.
    Αυτή τη φορά οι βάρβαροι είναι εδώ.

  22. andreas avatar
    andreas 20/09/2012 14:59:56

    ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΤΕ ΕΜΕΣΑ

  23. δημης avatar
    δημης 20/09/2012 15:09:34

    Άς μη ξεχνάμε ότι αυτόν που "χτυπώ" πολιτικά ...αυτόν θέλω να ανεβάσω εκλογικά ...
    Πηγαίνετε λίγο πίσω όταν ο..Κ.Κ "χτυπόυσε στη Βουλή όχι την ΕΚ ,δεύτερο κόμα ,αλλά τον Ανδρέα Παπανδρέου...

  24. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 20/09/2012 15:17:56

    Πέρασα χθες από την εφορία,όπου διαπίστωσα ότι τα ποσοστά της χρυσής αυγής στους ευρισκόμενους σε πλήρες αδιέξοδο πολίτες ,είναι τρομακτικά!!!

  25. DI.KO avatar
    DI.KO 20/09/2012 15:30:07

    "Η ΝΔ ως κόμμα απουσιάζει επιδεικτικά από μια τόσο κρίσιμη περίοδο, κανείς δεν μπαίνει μπροστά, κανείς δεν δείχνει ότι εν πάση περιπτώσει είναι ένα κόμμα εξουσίας. Όσο για την επικοινωνιακή τακτική της κυβέρνησης γενικότερα…κλάφτα Χαράλαμπε".
    Εδώ είναι όλο το πρόβλημα. Πολύ καλή η ανάρτηση Φάκτορα!

  26. λαλακης avatar
    λαλακης 20/09/2012 16:35:16

    Η τρικομματικη θα φερει στην εξουσια την εξτρεμ αριστερα και αντιπολιτευση
    την ΧΑ . Και ξηγουμαι:
    - η καταργηση του αφορολογητου θα προκαλεσει ΕΚΡΗΞΗ της φοροδιαφυγης
    αφου κανεις τα λιγα που βγαζει δε θα τα μοιραστει με το αθλιο κρατος.
    -Η ανεργια παει επισημα στο 35% συντομα δηλ καταστροφικο νουμερο.
    - Η γραφειοκρατια δε μειονεται ουτε και το δημοσιο. Το σχεδιο μανιτακη με 200.000 προωρες συνταξιοδοτησεις ΔΥ θα προκαλεσει καταρρευση στο ασφαλιστικο.
    - Το κλεισιμο μικρων επιχειρησεων θα προκαλεσει καταρρευση εσοδων και
    νεες περικοπες συνταξεων και μισθων στο δημοσιο.
    Τα λογια πλεον περιτευουν , ο χρονος δουλευει υπερ Συριζα και ΧΑ.

    • GeorgeK avatar
      GeorgeK @ λαλακης 21/09/2012 00:36:21

      ...και μετά? Επιστροφή τώρα σε εθνικό νόμισμα, χωρίς έξοδο από ΕΕ, για να γλυτώσουμε από τα χειρότερα...Ούτε πόλεμο να είχαμε, γαμώ το νόμισμα μου!

  27. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 20/09/2012 17:58:25

    Οι πολιτικοί ούτε μπορούν ούτε θέλουν. Το μόνο που μπορούν και θέλουν είναι να κρύβονται στις απίθανης ονομασίας ΜΚΟ όπως :
    Η Μη Κερδοσκοπική Οργάνωση Πολιτισμού και Περιβάλλοντος «Πράσινο+Μπλε», ανακοινώνει την πρόσληψη, με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, συνολικά πεντακοσίων ογδόντα (580) ατόμων, για την υλοποίηση προγράμματος Κοινωφελούς Χαρακτήρα (ΚΟΧ) στην Περιφερειακή Ενότητα Αιτωλοακαρνανίας, στο πλαίσιο του Εθνικού Στρατηγικού Πλαισίου Αναφοράς (Ε.Σ.Π.Α.) για την προγραμματική περίοδο 2007 – 2013.
    «Πράσινο+Μπλε» indeed .... ξέχασαν το ... κόκκινο.
    Τελικά, μήπως λεφτά υπάρχουν ;

  28. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 20/09/2012 18:36:37

    Αν η εσωτερική τρόικα δεν καταφέρει να κρατηθει στο ευρώ ,χαιρέτα μας τον πλάτανο...
    Οι ψευτόμαγκες θα τρέχουν να κρυφτούν όχι να αναλάβουν κυβέρνηση...
    Σαν τα άλλα παλληκάρια που το 74 εξαφανίστηκαν όλα τους και άφησαν τους προδότες πολιτικους να καθαρίσουν τα σκα... τους...Απο τον φόβο για τα επακόλουθα ,και αφού πρώτα μάζεψαν τα λεφτά τους απο τις τράπεζες,κήρυξαν επιστράτευση και κρύφτηκαν.
    Ωραίοι μάγκες...
    Τρέμουν όλα τους, τα κουτσαβάκια , να μας πούν την δική τους λύση.
    Εξω απο ευρώ και ΕΕ ένωση φυσικά, δεν μπορείς να έχεις δραχμές και συγχρόνως τους ευρωπαικούς κανονισμούς παλληκάρια της...δραχμής.
    Ελευθερίες κίνησης κεφαλαίων,εμπορευμάτων ,ανθρώπων..
    Το κουτσαβάκι για επαναδιαπραγμάτευση ψελίζει και αυτός..Να το καταγγείλουμε πρώτα και μετά να διαπραγματευτούμε...
    Και μετά όλοι θα τρέχουν να μας γεμίσουν ευρά...
    Να διαπραγματευτούμε τί?
    Αν θέλεις να φύγεις απο την φυλακή του ευρώ δεν διαπραγματεύεσαι...Φεύγεις.Ανοιχτές οι πόρτες είναι..Παρε τις σημαίες σου και μπρός...

    Ακόμη και οι σοβαροί τσιριζαίοι, υπάρχουν μερικοί στην παρέα δραγασάκη, προσεύχονται το βράδυ να μην γινει καμιά στραβή και έρθουν στα πράγματα.

    Κατά τα άλλα ,η επανάσταση που δεν έγινε στην ΔΕΘ, αναβάλλεται προσεχώς...

    Αντε και διώχνουμε τρόικες αύριο κιόλας...Να είναι και Παρασκευή για να φοβηθουν περισσσότερο..Φεύγει και η εσωτερική τρόικα και φωνάζει τους ψευτόμαγκες να αναλάβουν εν λευκώ την εξουσία...Ούτε εκλογές ούτε τίποτε.
    Αμα εμφανιστούν γράψτε μου ένα συστημένο για να κατέβω να τους δώ και εγώ.
    Πως το είπε η Αλέκα?
    Και να μας δώσουν την εξουσία, αν δεν αλλάξουν οι συνθήκες δεν θα την πάρουμε...Εκτός ευρώ την παρούσα στιγμή είναι καταστροφή...
    Σκληρές αλήθειες , τέρμα τα όνειρα, τέρμα και οι ψήφοι...

    Με κουτσό άλογο όχι στην μάχη δεν πάς, ούτε για να το δέσεις στο λιβάδι .
    Η τύχη μας είναι συνδεδεμένη ,θέλουμε δεν θέλουμε, με τους απέξω.Μόνοι μας δεν υπάρχει περίπτωση να σωθούμε όπως τα φτιάξαμε 50 χρόνια τώρα.
    Αλλαξε ο διεθνής περίγυρος ,εμείς όχι...η θα αλλάξουμε πορεία εντός εύρώ ή θα διαλυθούμε. Με αυταπάτες δεν κυβερνάται μια χώρα και δεν τρέφονται οι πολίτες.Ούτε οι μισθοί πληρώνονται με ΑΟΖ.

    Αυτούς τους πολιτικούς εκλέγουμε ,με αυτούς θα πορευτούμε αναγκαστικά..Οσο για τους κουραμπιέδες του στρατού και τις επαναστάσεις είναι για γέλια και να το σκέφτονται μερικοί...

    • franc avatar
      franc @ ορεσείβιος 21/09/2012 14:34:16

      Κι όμως ο μακαρίτης ο πατέρας μου που πολέμησε δυό φορές στην Αλβανία (5 χρόνια φαντάρος) , επέμενε: Και με το κουτσό τ' αλογο...
      (Οταν δεν έχεις άλλο).

  29. elli avatar
    elli 20/09/2012 20:09:52

    Τόσα χρόνια που κρατάει η κρίση, δεν έχουν κάνει ούτε 1 διαρθρωτική αλλαγή από αυτές που έχουν οι ίδιοι υπογράψει στα μνημόνια. Ούτε 1 απόλυση στο Δημόσιο, ούτε 1 ιδιωτικοποίηση, ούτε 1 συγχώνευση Δ. οργανισμού, ούτε πάταξη της φοροδιαφυγής (των μεγαλοφοροφυγάδων εννοείται), παρά μόνο οριζόντιες περικοπές και καινούρια χαράτσια.
    Αυτό ξέρει να το κάνει κι ένα παιδάκι του δημοτικού, τι τους θέλουμε τότε ολόκληρους οικονομολόγους , συνταγματολόγους κλπ για να "βγάλουν" τη χώρα από το οικονομικό αδιέξοδο?

  30. elli avatar
    elli 20/09/2012 20:19:20

    Μας οδηγούν στα χέρια αυτών που είναι πολέμιοι της εθνικής ταυτότητας, της πολιτιστικής και θρησκευτικής παράδοσης και ιστορικής κληρονομιάς, κοινώς στα χέρια των ανθελλήνων του ΣΥΡΙΖΑ .
    Αλλά λίγο φαίνεται να τους νοιάζει, μπορεί κι εκείνοι σε λίγο να κάνουν διακοπές στο USA, εκεί όπου διέφυγε και ο ΓΑΠ!

  31. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 20/09/2012 21:59:44

    Κατοχή έχουμε κύριοι! Μονο αν οι εθνικές δυνάμεις της αριστεράς (Τσίπρας) και της λαϊκής δεξιάς (Καμμένος, Μιχαλολιάκος) συνασπισθουν ίσως μπορέσει να σωθεί η πατρίδα από τους τοκογλύφους. Στην κατοχή δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει η ιδεολογία αλλα μονο η αντίσταση στους κατακτητές. Τα υπόλοιπα είναι παραφιλολογία για να δίνεται κι άλλος χρόνος στους βολεμένους να βγάζουν τα λεφτά τους στο εξωτερικό και στην εντολοδόχο κυβέρνηση τον πιστωτών να παραμένει στην εξουσία...

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Evro-skeptikos 21/09/2012 10:23:35

      Μην τα γράφεις τόσο απότομα αυτά , θα έχουμε τίποτε δράματα...Γέροι άνθρωποι τα διαβάζουν με πίεση,προβλήματα...
      Θες να μας ξεκάνεις απο τα γέλια?

      Να δώ αγκαλιαμένους τον εγέρθουτου με την ρένα και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο να περιμένω απο τον μάταιο τούτο κόσμο...

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Evro-skeptikos 21/09/2012 10:47:27

      Εθνικές δυνάμεις οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ?
      Αλήθεια, πείτε μας, ποια από όλες?
      Προσωπικά εξαιρώ τον παλιό αμιγή ΣΥΝ. Από εκεί και πέρα?

  32. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 21/09/2012 00:11:20

    Τώρα που θα πληρώσουν και τα ειδικά μισθολόγια (όπως όλοι έχουν την ευθύνη τους για το κατάντημα της χλωρας) γέμισε η ιστοσελίδα μαυρίλα.Μέχρι και πραξικόπημα ξανά από τους στρατιωτικούς διαβάζω για να έλθει ένας νέος Ανδρέας με Ακη-Λαλιώτη-Γεννηματά και να μας κάτσει στο σβέρκο 30 χρόνια.Κράτος δικαίου πότε θα γίνουμε ρε μάγκες;