#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2011 20:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η καταψήφιση του Μεσοπρόθεσμου αποτελεί πράξη ευθύνης




Εδώ και είκοσι περίπου μήνες παριστάνουμε τα «καλά παιδιά». Λέμε «ναι» σε όλα.  Σε αντάλλαγμα αυτής της στάσης οι εταίροι  μας  διευκολύνουν με δάνεια, επιβάλλοντας παράλληλα επαχθείς όρους.   Η  κατάσταση της ελληνικής οικονομίας επιδεινώθηκε και κανένας δεν ξέρει να μας πεί  πότε θα αρχίσει η ανάκαμψη. Ουσιαστικά πορευόμαστε στο άγνωστο, χωρίς ελπίδα…

Ένα χρόνο τώρα κυβέρνηση και τρόϊκα,  επιμένουν σε μια συνταγή που αποδείχθηκε λάθος. Και μια λάθος συνταγή, όχι μόνο δεν θεραπεύει τον ασθενή, αλλά επιδεινώνει την ήδη βεβαρυμμένη κατάστασή του.

Με το Μεσοπρόθεσμο αυξάνουν την δόση της λαθεμένης συνταγής.  Και μας εκβιάζουν απροκάλυπτα να την πάρουμε. Θα τους κάνουμε τη χάρη;

Αλήθεια, όλοι αυτοί οι κήνσορες της δημοσιονομικής προσαρμογής, θα αποτολμούσαν ποτέ να περικόψουν τις συντάξεις των πολιτών τους;

Θα παρουσίαζαν στα Κοινοβούλιά τους προς ψήφιση ένα έκτρωμα, όπως είναι ο λεγόμενος εφαρμοστικός νόμος;

Θα επέβαλαν αναδρομικά κεφαλικούς φόρους, όπως γίνεται με το τέλος επιτηδεύματος για το 2010;

Θα εκποιούσαν περιουσία του δημοσίου, έναντι ευτελών ανταλλαγμάτων;

Θα δανειζόταν ποτέ με τοκογλυφικά επιτόκια;

Η απάντηση είναι όχι. Και είναι όχι γιατί καμιά πολιτική δεν μπορεί να είναι αποτελεσματική,  όταν στηρίζεται στην εξαθλίωση των πολιτών τους οποίους προορίζεται να σώσει.

Καμιά πολιτική δεν είναι υπεύθυνη,  όταν είναι αδιέξοδη.

Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που, στα σοβαρά,  πιστεύει ότι η πολιτική του μνημονίου θα λύσει τα προβλήματα  μας.  Αλλωστε η κα Μέρκελ το είπε ξεκάθαρα ότι θέλουν να αγοράσουν χρόνο! Για να κτίσουν ένα δίκτυ ασφαλείας για τις δικές τους τράπεζες και να δώσουν την ευκαιρία στις μεγάλες οικονομίες της Ευρώπης (Ισπανία και Ιταλία) να θωρακιστούν. Γιατί η Ευρωζώνη μπορεί να απορροφήσει τους κραδασμούς μιας ενδεχόμενης ελληνικής κατάρρευσης.   Αν, όμως, μπούν στο στόχαστρο των κερδοσκόπων οικονομίες του μεγέθους των δυο χωρών που προαναφέραμε, τότε το πρόβλημα θα είναι της συνολικό πρόβλημα της ευρωζώνης. Και της κας Μέρκελ!

Επομένως, όλος αυτός ο σχεδιασμός γίνεται με απώτερο σκοπό, όταν επέλθει το …μοιραίο, οι συνέπειες για τους εταίρους μας να είναι διαχειρίσιμες. Να τη βγάλουν με κάποια επιφανειακά εγκαύματα!

Η Κυβέρνηση Παπανδρέου,  όμως, γιατί δέχθηκε  να παίξει αυτόν τον ρόλο;

Καλά στην αρχή δεν γνώριζαν. Όμως, από το Φθινόπωρο του 2010  φαινόταν καθαρά προς τα πού πήγαινε το πράγμα και από τις αρχές του 2011 όλοι παραδεχόταν την αποτυχία του μνημονίου. Γιατί επιμένουν στην ίδια συνταγή;

Αντιλαμβάνομαι ότι τους πιέζουν και τους πιέζουν αφόρητα, Ε, και;

Επειδή τους πιέζουν, πρέπει να υποχωρούν; Πρέπει να επιμένουν σε μια πολιτική που καταστρέφει τη χώρα;

Εχει αναλογιστεί ο κ. Παπανδρέου τι σημαίνει να συγκεντρώσεις 6,5 δις σε έξη μήνες για το 2011; Δηλαδή 1 δις το μήνα; Με μια οικονομία σε πρωτοφανή ύφεση; Με την ανεργία σε ύψη ρεκόρ; Με την ακρίβεια αβάσταχτη, την φορολογία ανελέητη και τα λουκέτα να πολλαπλασιάζονται;  Εχουν καταλάβει ότι η κοινωνία δεν μπορεί άλλο; Δεν αντέχει;

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι και το Μεσοπρόθεσμο θα αποδειχθεί μια τεράστια αποτυχία. Ακόμα και αν  ψηφιστούν όλα τα μέτρα, θα είναι αδύνατον να υλοποιηθούν! Γιατί τα συνήθη …υποζύγια, δεν έχουν άλλες δυνάμεις!

Αφού, λοιπόν, το Μεσοπρόθεσμο θα καταλήξει σε φιάσκο, τότε για ποιο λόγο να το ψηφίσουμε;

Απλά και μόνο για να  προσφέρουμε  στους άλλους το χρόνο που χρειάζονται για να  διασώσουν  τις τράπεζες τους;

Για να έρθουν οι εταιρείες τους  να αρπάξουν ό,τι περισσότερο μπορέσουν από την περιουσία του δημοσίου; Ηδη η DT απέκτησε  το  10% του ΟΤΕ έναντι ευτελούς ανταλλάγματος.

Ναι, αλλά αν δεν ψηφιστεί το Μεσοπρόθεσμο, τότε δεν θα εκταμιευτεί η 5η δόση!

Κατ’ αρχήν δεν μας είχαν διαβεβαιώσει ότι η 5η δόση είχε εξασφαλιστεί ανεξαρτήτως του Μεσοπροθέσμου;

Όμως πέραν αυτού, αφού απειλούν να μας εγκαταλείψουν στη μοίρα μας, μήπως πρέπει και εμείς να τους …απειλήσουμε ότι δεν  μας τρομάζει η …απειλή τους;

Στον εκβιασμό δεν υποχωρείς! Γιατί αποθρασύνεται ότι εκβιαστής και θα επανέλθει αργότερα με μεγαλύτερες απαιτήσεις. Όπως κάνουν καλή ώρα με το Μεσοπρόθεσμο!

Η καταψήφιση του Μεσοπροθέσμου από την Ελληνική Βουλή αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, μια ύψιστη πράξη πολιτικής ευθύνης, με  πολλαπλά μηνύματα.

Πρώτον, θα δείξει ότι η Ελλάδα είναι ακόμα όρθια και ζωντανή! Το Κοινοβούλιο  αποτελεί , τουλάχιστον στις δυτικές δημοκρατίες, θεσμό υψίστου κύρους, που χαίρει σεβασμού. Οι ομόφωνες αποφάσεις του  είναι πράξεις εμβληματικού χαρακτήρα. Γιατί εκφράζουν τη θέληση ενός λαού. Αυτό τείνουμε να το υποτιμήσουμε. Γιατί νομίζετε οι Ευρωπαίοι πιέζουν τόσο πολύ το Σαμαρά να ψηφίσει το Μεσοπρόθεσμο; Το κάνουν επειδή αντιλαμβάνονται τη σημειολογική (και όχι μόνο) σημασία της άρνησής του! Η ΕΕ μπορεί να τα βάλει με τα κόμματα και τις κυβερνήσεις. Ποτέ δεν θα διανοηθεί να τα βάλλει με την Βουλή των Ελλήνων.

Δεύτερον,   θα   υποχρεώσει την Ε.Ε. να δείξει το πραγματικό της πρόσωπο και τις ειλικρινείς προθέσεις της.  Αν θέλουν να μας βοηθήσουν, θα πρέπει  να το κάνουν με όρους που δεν μας εξευτελίζουν. Ας είναι αυστηροί, αλλά όχι εξευτελιστικοί.  Αν δεν θέλουν να μας βοηθήσουν, τότε ας  αναλάβουν και το κόστος της απόφασής τους. Γιατί και αυτοί δεν είναι άμοιροι  ευθυνών για τα προβλήματά μας.

Τρίτον,  παρά τα όσα λένε οι Κασσάνδρες, η καταψήφιση του Μεσοπρόθεσμου δεν θα αποδυναμώσει τη χώρα. Θα την ενισχύσει!  Θα την ενισχύσει γιατί θα στείλει σε  όλους ένα μήνυμα ότι η Ελλάδα δεν είναι αποφασισμένη να αυτοκτονήσει. Δεν θα παραδοθεί αμαχητί. Αυτή τη στιγμή η χρεοκοπία μας  δεν συμφέρει σε κανέναν, παρά μόνο σε μια χούφτα κερδοσκόπους που επένδυσαν σ΄ αυτήν.  Είναι προς όφελος του συστήματος να τους εξουδετερώσει διαψεύδοντας τις προσδοκίες τους!

Τέταρτον,  θα αποτελέσει την αφορμή για να ξαναδούν όλοι το πρόβλημα της Ελλάδος εξυπαρχής.  Το μνημόνιο απέτυχε. Η Ελλάδα χρειάζεται χρόνο και άλλη πολιτική. Αυστηρή μεν, αλλά άλλη πολιτική. Και όπως απεδείχθη,  από τους πρωτοβουλίες  Σαρκοζί, υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Συμπέρασμα: Με  την  αντιπολίτευση αντίθετη, τον κόσμο στους δρόμους και το ακλόνητο επιχείρημα ότι το προηγούμενο πρόγραμμα απέτυχε, η Κυβέρνηση έχει ισχυρά διαπραγματευτικά χαρτιά στα χέρια της.  Αν δεν τα χρησιμοποιήσει η ευθύνη θα είναι δική της.   Στο κάτω-κάτω δεν έχει την ηθική, πολιτική και κοινωνική εξουσιοδότηση να δεσμεύσει τη χώρα για διάστημα πέραν της θητείας της. Και αυτό είναι ένα ακόμα επιχείρημα που μπορεί να επικαλεστεί. Και μια διέξοδος…

Κώστας  Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria (true) avatar
    victoria (true) 28/06/2011 21:01:11

    Θα επέτρεπαν ποτέ Συμπεράσματα του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου να λένε πως "Λόγω της διάρκειας, της κλίμακας και της
    φύσης των μεταρρυθμίσεων που απαιτούνται στην Ελλάδα, η εθνική ενότητα αποτελεί προϋπόθεση της επιτυχίας. Οι αρχηγοί κρατών και κυβερνήσεων γνωρίζουν τις προσπάθειες που τα μέτρα προσαρμογής απαιτούν από τον ελληνικό λαό αλλά είναι πεπεισμένοι ότι οι θυσίες αυτές είναι απαραίτητες
    για την οικονομική ανάκαμψη και θα συμβάλουν στη μελλοντική σταθερότητα και ευημερία της χώρας."

    Διανοείται κανείς τους υπόλοιπους 26 να λένε στη γερμανική κυβέρνηση τι είναι καλό για το γερμανικό λαό;; Και να το δέχονταν οι Γερμανοί; Κυβέρνηση και λαός;
    Είπαμε δεν είμαστε Γερμανία, αλλά αυτό πάει πολύ...

  2. sauraki avatar
    sauraki 28/06/2011 21:03:17

    Αν δεν ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο ο Μπένι γίνεται αρχηγός στο ΠΑΣΟΚ? Ναι ή Όχι? Παίζεται μεγάλο παιχνίδι. Μήπως ο Βενιζέλος μπλοφάρει?

    • το καρφί avatar
      το καρφί @ sauraki 28/06/2011 23:18:50

      Ρε φίλε εδώ καταρρέει η χώρα και σένα σε καίει αν ο Μπένι θα γίνει αρχηγός του ΠΑΣΟΚ;

      Έχεις καταλάβει ότι μεσοπρόθεσμο = αιώνια καταδίκη στην κόλαση;

      Προφανώς είσαι από αυτούς που τρέχουν πίσω από κόμματα και δε σε ακουμπούν τα μέτρα ;

      • sauraki avatar
        sauraki @ το καρφί 29/06/2011 00:07:35

        Στο antinews μπορεί ο καθένας να καταθέτει την άποψη του για τα τρέχοντα πολιτικά θέματα και όχι μόνο. Από εκεί και πέρα όμως την επόμενη φορά θα σε ρωτήσω πριν διατυπώσω μιαν άποψη. Όσο για την τελευταία υπόθεση που κάνεις για εμένα... για καφετζού δεν κάνεις.

  3. axis avatar
    axis 28/06/2011 21:07:25

    Πράξη ευθύνης για τους προδότες είναι να στηρίξουν και να υπερψηφίσουν την καταστροφή του Έθνους. Μην περιμένετε πατριωτικές πράξεις από τους ξεπουλημένους. Τώρα θα μου πεις είναι όλοι τους προδότες; Όχι βέβαια. Υπάρχουν και οι κότες...

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/06/2011 21:21:27

    Η καταψήφιση του μεσοπρόθεσμου αποτελεί ΥΨΙΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ και καθήκον.Εν αντιθέσει,τυχόν,αυριανή ψήφισή του είναι η ΑΡΧΗ αφενός της πολύχρονης δουλείας όλων μας αφετέρου του εγκληματικού ξεπουλήματος της πατρίδας.Φυσικά,δεν τρέφω αυταπάτες...το πασοκικό καθεστώς,πιθανόν,θα ψηφίσει αύριο ναι....Και κάτι ακόμη.Τα τωρινά επεισόδια,ΠΑΛΙ,αποδεικνύουν το εξής απλό:το πασοκικό παρακράτος ΔΕΝ θα ησυχάσει με τίποτα,αν δεν κυριαρχήσει ΠΛΗΡΩΣ ο ΦΟΒΟΣ στους πολίτες για να ματαιωθούν ΟΡΙΣΤΙΚΑ οι μεγαλειώδεις σγκεντρώσεις....είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣΤΑΤΟ τι συμβαίνει....Η κυβέρνηση Παπανδρέου είναι μια ΙΔΙΟΤΥΠΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΥΡΑΝΝΙΑ.....

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/06/2011 21:56:21

    Αν μπλοφάρεις έχοντας πενταφυλλία κινδυνεύεις σοβαρά να σου πεί ο άλλος "τα βλέπω!" Κι επίσης ως κράτος δεν μπορείς να μπλοφάρεις ή να (νομίζεις πως μπορείς να) "εκβιάζεις". Ιδίως όταν είσαι στην κατάσταση που είμαστε. Πολλά πράγματα μπορούσαν να γίνουν νωρίτερα. Αλλα μέτρα, άλλη εφαρμογή, άλλη διαπραγμάτευση..... Τώρα είναι αργά Τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους. Το μεσοπρόθεσμο θα ψηφιστεί. Θα κερδίσουμε χρόνο; Ισως. Θα τον εκμεταλλευθούμε (που είναι και το ζητούμενο); Αμφίβολο.
    Η προσωπική μου ελπίδα είναι ότι η Ευρώπη φαίνεται να καταλαβαίνει το αδιέξοδο της συγκεκριμένης πολιτικής. Το ζήτημα είναι ότι την όποια πολιτική χρειάζεται μια κυβέρνηση να την υλοποιήσει. Κι αυτή η κυβέρνηση... δεν παίζεται.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ firiki2010 28/06/2011 22:15:10

      Firiki,
      Ενας από τους μύθους του αμερικανικού base ball , ο Yogi Bera, έμεινε στην ιστορία, μεταξύ άλλων, για τη φράση του : a game ain't over, 'till its over.
      Το ίδιο ισχύει και για τις διαπραγματεύσεις!
      Μόνο που οι διαπραγματεύσεις και όταν ακόμα καταλήξουν σε αδιέξοδο, μπορούν να επαναρχίσουν.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 28/06/2011 21:56:57

    Κώστα, η απάντηση στο ερώτημα γιατι οι ευρωπαίοι πιέζουν για να ψηφιστεί το μεσοπόθεσμο, είναι ότι έτσι νομιμοποιούνται, ακόμα μια φορά, οι βλέψεις τους στην εθνική μας περιουσία. Η νομιμοποίηση από την βουλη θα αποτελέσει ένα από τα τελευταία καρφιά στο φέρετρο της Ελλάδας.
    Εν τω μεταξύ, και αφού ενισχυθούν κεφαλαιουχικά οι γαλλογερμανικές τράπεζες αναλώμασι της Ελληνικής περιουσίας (ήδη υπολογίζεται ότι η Γερμανία κερδισε περιπου 10 δις ευρά από την "βοήθεια" που μας πρόσφερε ως δάνειο) σιγά-σιγά, να με θυμηθείς, θα σταματήσουν την "βοήθεια" τους και θα μας απορρίψουν σαν "κακή συνήθεια" διότι, και λαμβάνοντας υπ' 'οψιν ότι η Ελληνική οικονομία είναι μόνο 2,7% της Ευρψπαϊκής, θα έχουν εξασφαλισει ότι δεν θα μολυνθούν οι μεγαλυτερες Ισπανία, Ιταλία κ.α. Αυτή ήταν η στρατηγική τους με τις ήξεις-αφήξεις. έχουν εξ' αρχης εστιάσει στον πλούτο μας, αυτον που η ανθελληνική αλήτ δεν μπορεσε ποτε να κεφαλαιοποιήσει ως εθνική συνισταμένη.

    • dealex avatar
      dealex @ Νίκος Αργεάδης 28/06/2011 22:18:26

      αυτο γιατι δεν το βλεπουν οι βουλευτες?
      μηπως επρεπε να τους το δειξουμε εμεις? (και κατι αλλο μαζι...)
      τοσους μηνες αυτο δεν ειναι το προβλημα?

  7. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 28/06/2011 22:19:08

    Αγαπητέ κύριε Ροδινέ,
    το Μεσοπρόθεσμο είναι ΠΤΑΙΣΜΑ.
    Ο Εφαρμοστικός Νόμος είναι το ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ.
    Τον φέρνουν προς ψήφιση την Πέμπτη και δεν το έχει αντιληφθεί κανένας, ακόμη. Δυστυχώς...
    Όποιος ΕΛΛΗΝΑΣ έχει γερό στομάχι και καταφέρει να τον διαβάσει μέχρι τέλους, πιστεύω πως ή θα καταρρεύσει ψυχολογικά ή θα πάρει τα όπλα και θα βγει στους δρόμους...
    Πρόκειται για ένα ολέθριο κείμενο.
    Ξεπουλάει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    Από την περιουσία των ΟΤΑ, μέχρι τους αιγιαλούς της χώρας κι από τα περιουσιακά στοιχεία των Δημοσίων Οργανισμών μέχρι τον Ορυκτό Πλούτο της Ελλάδας!!!
    Κάντε τον κόπο και διαβάστε το.
    Ενημερώστε τον κόσμο.
    Την Πέμπτη το βράδυ θα έχουν τελειώσει όλα.
    Θυμηθείτε με...
    Είναι ντροπή για όλους μας, αυτό που πάει να γίνει.
    Είναι κρίμα για τα παιδιά μας...

    • κώστας avatar
      κώστας @ Βολιώτης 29/06/2011 03:18:38

      Συμφωνώ απολύτως Βολιώτη. Την πέμπτη η χώρα μετατρέπεται σε αποικία του πιο εξευτελιστικού είδους. Και κανείς δεν μιλάει! Ξεπουλιούνται τα πάντα ό,τι μπορείτε ή δεν μπορείτε να φανταστείτε, όποτε θέλει η τρόικα, σε όποιον θέλει η τρόικα, σε όποια τιμή συμφωνήσει η τρόικα. Αντιλαμβάνεστε; Θα ξεπουληθούμε για ένα κομμάτι ψωμί με το χρέος ουσιαστικά ανέπαφο, το έλλειμμα ουσιαστικά απείραχτο. Θα πληρώνουμε ακόμη και για τα όποια έξοδα έχουν οι διαδικασίες ξεπουλήματος. Μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα.
      Αλλάζουν οι συντελεστές δόμησης για χτίσιμο σε αιγιαλούς, υπάρχει ειδική πρόβλεψη ότι τα ακίνητα που θα ξεπουληθούν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για θρησκευτικούς χώρους κ.λπ. κ.λπ.
      Την Πέμπτη αποχαιρετάμε την Ελλάδα που γνωρίσαμε και ετοιμαζόμαστε να υποδεχτούμε μία ξένη χώρα.

  8. papaki avatar
    papaki 28/06/2011 22:32:32

    Ας μη γελιόμαστε, θα ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο. Το θέμα ειναι πότε θα πέσει αυτή η κυβέρνηση, αν υπάρχει η δυνατότητα να σταματήσει αυτή τη διαδικασία του ξεπουλήματος μετά και κυρίως το να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για ειδικό δικαστήριο που θα βγάλει στη φόρα με πιο τρόπο μεθοδεύτηκε αυτή η κατασταση που βιώνουμε και από ποιούς. Νομίζω πως έχει ωριμάσει αυτή η ιδέα πια. Κάποιοι εκ των έσω παιζουν ασχημο παιχνίδι στη χώρα και πρέπει να τελειώνει. Νομίζω πως αυτό που είχε πει ο Μπρεχτ στο "Γερμανικο εγχειρίδιο πολέμου" ειναι πιο επίκαιρο από ποτέ: "...Πολλοί δεν ξέρουν/ Πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους/ Η φωνή που διαταγές τους δίνει/ Είναι του εχθρού τους η φωνή/ Εκείνος που για τον εχθρό μιλάει/ Είναι ο ίδιος τους ο εχθρός."

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ papaki 28/06/2011 23:54:17

      papaki
      Σε συγχαίρω. Είναι πολύ δύσκολο να κρατήσουμε καθαρό το μυαλό μας, να μην γίνουμε θύματα της θηριώδους προπαγάνδας. Να μην ξεχάσουμε τι έγινε από τον Οκτώβρη του 2009 μέχρι τον Απρίλη του 2010.
      Ακόμα και το σημερινό άρθρο έχω την εντύπωση ότι δείχνει να έχει επηρεασθεί από αυτή την προπαγάνδα. Αναρωτιέται:
      Η Κυβέρνηση Παπανδρέου, όμως, γιατί δέχθηκε να παίξει αυτόν τον ρόλο;

      Μα αυτός ήταν ο ρόλος της.
      Σε λίγο θα αρχίσουμε να συζητούμε πάνω στη βάση που πασσάρουν:
      η Κυβέρνηση που απέδρασε μας παρέδωσε μια χώρα στο χείλος του γκρεμού και σε μας έτυχε ο κλήρος να σώσουμε την Ελλάδα.

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/06/2011 22:50:55

    προφανώς το αυτό ισχύει και για τον εφαρμοστικό νόμο

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/06/2011 23:00:09

    Ένας-ένας μπαίνουν στο μαντρί οι... αντάρτες του γλυκού νερού. Όπως αναμενόταν, ο Ρομπόπουλος επιβεβαίωσε πλήρως το επώνυμό του, καθώς δήλωσε ότι θα ψηφίσει το κατοχικό Μεσοπρόθεσμο.

    Άντε, να μπει αύριο και ο Αθανασιάδης, να τελειώνει το παραμύθι με τους βολευτές του Τζέφρυ που δήθεν "είχαν βγει στα κάγκελα"...

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Αυριανιστής 29/06/2011 08:11:04

      ΕΣΚΙΣΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΡΟΜΠΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΣΟΝ ΤΟΥ

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 28/06/2011 23:07:47

    O Εφαρμοστικός Νόμος με σχολιασμό (πηγή: Επίκαιρα Online) http://www.epikaira.gr/content/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

  12. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 28/06/2011 23:09:10

    Συμφωνώ απόλυτα οι Διαπραματεύσεις ποτέ δεν καταλήγουν σε αδιέξοδο. Απλώς σταματούν και ξαναρχίζουν απο την αρχή με άλλα δεδομένα. Βασική Αρχή της διπλωματίας.
    Έδω βέβαια υπάρχει το ύποπτο της Λυσσαλέας καταβολής προσπάθειας της κυβέρνησης να το περάσει οπωσδήποτε. Μην ξεχνάμε ότι και στο σχέδιο Ανάν ο ΓΑΠ ήταν υπέρ. Ευτυχώς που ο Τεράστιος Τασος Παπαδόπουλος με το απίθανο Διάγγελμά του πήρε τη τεράστια ευθύνη στις πλάτες του και μαζί με τον Καραμανλή πήραν την πλέον σωστή απόφαση..

  13. BlueSky avatar
    BlueSky 28/06/2011 23:12:44

    Αγαπητέ Κώστα εξαιρετικό άρθρο. Υπάρχει περίπτωση κάποιος βολευτίσκος του πασόκ (όπως και η τελειωμένη παπαδημητρίου, η Ντόρα, τα έρμαια της κλπ.... )να μπει στη διαδικασία κατανοησής του ή θα παραμείνουν γαντζωμένοι στο πολιτικό πτώμα του διορισμένου ανθύπατου;
    Υπάρχουν ελπίδες καταψηφισής της ταφόπλακας που ετοιμάζεται να πέσει πάνω μας;

  14. Ευμένης avatar
    Ευμένης 28/06/2011 23:16:53

    Το παιχνίδι των αποκρατικοποιήσεων θα μπορούσε να παιχτεί αλλιώς:
    α. Το κράτος κρατάει ολόκληρες ή σημαντικό μέρος από τις προσοδοφόρες (ΟΠΑΠ) ή τις στρατηγικές (ΔΕΗ, ΟΤΕ ) κτλ.
    β. Τις υπόλοιπες αντί να τις ξεπουλάει στο 10% της τιμής τους να πεί :
    Πόσα χρωστάω, 250 δις €?
    Πόσο νομίζεις ότι κάνουν , 50 δισ € ?
    Λάθος κάνεις, 500 δις € κάνουν και στις πουλάω -χαριστικά-για 250 δις €.
    Έτσι και αποκρατικοποίηση που μου ζητάς κάνω και τα χρέη μου ξεπληρώνω.
    Δεν σου αρέσει? Άμα σου αρέσει, γιατί αλλιώς αντί για 300 θα πάρεις τα 3.
    Αλλά για να παζαρέψεις θα πρέπει να έχεις και τα 3 που λέγαμε..

  15. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 28/06/2011 23:40:44

    Αυτοί που επιζητούν υποτίθεται την εθνική ομοψυχία δείτε τι έχουν γράψει στην πρώτη σελίδα του "ενημερωτικού σημειώματος" για το μεσοπρόθεσμο:

    Γιατί χάσαμε την πρόσβασή μας στις αγορές;
    Γιατί το μέγεθος του ελλείμματος και του
    χρέους δημιούργησαν συνθήκες μη βιωσιμότητας των δημοσίων οικονομικών, άρα υψηλό
    κίνδυνο χρεοκοπίας, άρα αποτροπή των επενδυτών να επενδύσουν στην Ελλάδα.
    Γιατί μπορούσαμε να δανειζόμαστε πριν;
    Γιατί οι αγορές δεν γνώριζαν το μέγεθος του
    προβλήματός μας. Και το μέγεθος του δικού μας προβλήματος ήταν τόσο μεγάλο που δεν
    ήταν δυνατό να συνεχίζει να κρύβεται πρώτα από όλα από τους πολίτες και από όλους τους
    υπόλοιπους.Οι επενδυτές παρακολουθούν τα μεγέθη που παρουσιάζει κάθε οικονομία και με
    βάση αυτά λαμβάνουν τις αποφάσεις τους. Η Ελλάδα μέχρι τον Οκτώβριο του 2009
    απέκρυπτε το μέγεθος του προβλήματος. Ο Προϋπολογισμός του 2009 προέβλεπε έλλειμμα
    2% του ΑΕΠ. Η Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας στις 2 Οκτωβρίου έστειλε στοιχεία που
    έλεγαν ότι το έλλειμμα θα ήταν 6% του ΑΕΠ και τελικά το έλλειμμα που παραλάβαμε ήταν
    15,4% του ΑΕΠ. Ακόμη και αυτό το έλλειμμα αποκαλύφθηκε σταδιακά (12,5% στην αρχή,
    13,7% έως την άνοιξη και τελικά με την τελευταία αναθέωρηση κατέληξε στο δυσθεώρητο
    μέγεθος του 15,4% ή πάνω από 36 δις ευρώ).

    Το απλό δε ξεφύλλισμα του μεσοπρόθεσμου, παραπέμπει σε τριτοκοσμικό προπαγανδιστικό κείμενο (κάτι σαν το πράσινο Κανταφικό βιβλίο), παρά σε νομοθέτημα (και τόσο κρίσιμο) ευρωπαικής χώρας.

  16. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 29/06/2011 00:10:25

    http://www.youtube.com/watch?v=z5V_SD1uTzI

  17. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 29/06/2011 00:20:18

    Δεν είμαι οικονομολόγος,δεν είμαι πολιτικός επιστήμονας. Είμαι όμως ΕΛΛΗΝΙΔΑ. Είμαι όμως ΜΑΝΑ. Και ειλικρινά σας το φωνάζω με όλη τη δύναμη της ψυχής μου: Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

  18. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 29/06/2011 00:24:11

    Η κατάσταση χαλαρής αποικιακής εξάρτησης από την τρόικα με τα συμβόλαια εξευτελισμού που εκβιάζουν απροκάλυπτα μια ολόκληρη χώρα υπάγοντάς την ουσιαστικά σε ξένη διοίκηση αναμένεται να ενισχύσει την αντικυβερνητική δράση όχι μόνο με διαδηλώσεις και ειρηνικές πορείες, αλλά με εξελίξεις που θα αναγκάσουν την κυβέρνηση και το διεθνές σύστημα που βρίσκεται πίσω της να ευχόντουσαν να μην είχαν «μπλέξει» με το ζήτημα του ελληνικού χρέους.
    Από δω και στο εξής τόσο η κυβέρνηση Παπανδρέου, όσο και οι υποστηρικτές της θεωρούνται από την κοινωνία εχθροί του λαού.
    Είναι πολύ πιθανό μέσα στο επόμενο διάστημα να αρχίσουν βανδαλισμοί σε ξένες επενδύσεις, ξυλοδαρμοί βουλευτών, κ.α.
    Η Ελλάδα μπαίνει στην εποχή της βαρβαρότητας.

  19. Monique B. avatar
    Monique B. 29/06/2011 06:58:31

    Please read this (about the "civilized" germans!)
    Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
    http://filologos10.wordpress.com/2011/06/27/%CE%BF-%CE%B5%CF%87%CE%B8%CF%81%CE%BF%CF%83-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B7%CF%83-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B1/

  20. vaggelisart avatar
    vaggelisart 30/06/2011 00:37:12

    Ελλαδας στο Δ.Ν.Τ.....
    Ολα τυχαια?Δε νομιζω...