Η κακία της Ντόρας αποκαλύπτει και τους στόχους της
27/08/2015 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κακία της Ντόρας αποκαλύπτει και τους στόχους της

Δεν στήριξε τον Σαμαρά παρά το γεγονός ότι έγινε πρωθυπουργός στην πιο δύσκολη στιγμή για τη χώρα. Πήρε μια διαλυμένη οικονομία και την έσωσε από τη χρεοκοπία αλλά η Ντόρα... έκανε διακοπές ή έστηνε ίντριγκες για να τον «φάει». Τέτοιος πολιτικός αμοραλισμός, ίδιον την Αγίας Οικογενείας.

Τα καλοκαιρινά φαντάσματα της ΝΔ, μαυρισμένα και ξεκούραστα, αφού έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ζορίστηκαν για κάτι στη ζωή τους, βγήκαν παγανιά. Πήρε το δρόμο για το mega και η Ντόρα η Εξερευνήτρια για να μιλήσει και για τα εσωκομματικά της, ρίχνοντας το δηλητήριό της που αλλού, στον Σαμαρά.

Είπε η κόρη του Μητσοτάκη και άξια συμπαραστάτριά του στην ίντριγκα και το μίσος για τον αντίπαλο: "Όλους τους αρχηγούς πλην του Σαμαρά έχω υποστηρίξει. Τον Σαμαρά δεν τον υποστήριξα, δεν υπάρχει αμφιβολία. Και δεν μπορούσα κιόλας και θα ήταν και λίγο ψεύτικο εκ μέρους μου και δεν είμαι καλή σε αυτά".

Αναφερόμενη στον Βαγγέλη Μεϊμαράκη είπε ότι έχει συσπειρώσει τους πάντες: «Ο Ευάγγελος Μεϊμαράκης είναι κιμπάρης, άνθρωπος ντόμπρος και εξαιρετικός ως πρόεδρος του κόμματος. Είναι άνθρωπος που δεν προκαλεί αρνητικά αντανακλαστικά». Αναγνώρισε ωστόσο ότι «υπάρχει μια κριτική ότι καμία φορά λέει καμιά κουβέντα παραπάνω και είναι λίγο λαϊκός, ωστόσο "ένας δεν έχει βρεθεί να τον κατηγορήσει ότι δεν σου λέει αυτό που σκέφτεται». Σφάξιμο με το... γάντι δηλαδή, παλιά της τέχνη κόσκινο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Η κακία της Ντόρας αποκαλύπτει και τους στόχους της. Δεν στήριξε τον Σαμαρά παρά το γεγονός ότι έγινε πρωθυπουργός στην πιο δύσκολη στιγμή για τη χώρα. Πήρε μια διαλυμένη οικονομία και την έσωσε από τη χρεοκοπία αλλά η Ντόρα... έκανε διακοπές ή έστηνε ίντριγκες για να τον «φάει». Τέτοιος πολιτικός αμοραλισμός, ίδιον την Αγίας Οικογενείας.

Όχι ότι ο Σαμαράς είχε ανάγκη από την στήριξη της Ντόρας αλλά λέμε τώρα πόση αχαριστία υπάρχει. Ο Σαμαράς δεν της επέτρεψε να πατήσει ξανά το πόδι της στη ΝΔ; Ας μας πει ένας Νεοδημοκράτης αν θυμάται πώς λεγόταν το... κόμμα της Ντόρας; Κανείς δεν το θυμάται και κανείς δεν θα θυμόταν την ίδια αν δεν παρακαλούσε και δεν έπεφτε στα πόδια του Σαμαρά ικετεύοντας λίγα ψίχουλα πολιτικής αγάπης. Και πώς του το ξεπλήρωσε; Αδιαφορώντας για το πού πάει η ΝΔ και πού πάει η χώρα. Όταν ο Σαμαράς έδινε μάχες στην πρώτη γραμμή η Ντόρα και η παρέα της έκαναν τις κότες στην οπισθοφυλακή περιμένοντας σαν τα κοράκια να εκμεταλλευτούν την κατάσταση.

Στήριξε όλους τους προέδρους της ΝΔ πλην του Σαμαρά είπε: Σιγά τη στήριξη που παρείχε και στον Καραμανλή. Το λάκκο του έσκαβε για να επωφεληθεί η ίδια και να γίνει αρχηγός. Αλλά το 2009 δεν της πέρασε και ο λαός της ΝΔ την έστειλε στον αγύριστο. Όμως, όλοι οι πολιτικοί Βρυκόλακες επιστρέφουν και απειλούν. Και αλίμονο αν ο... μεταβατικός πρόεδρος Βαγγέλας στηριχθεί πάνω της. Μαύρο φίδι που τον έφαγε.

Δεν υπάρχει μπέσα στην κ. Μπακογιάννη. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι όσοι παραμένουν πιστοί στη Νέα Δημοκρατία. Δεν είναι μόνο το μίσος της για τον Σαμαρά για την ήττα του 2009. Είναι και το μίσος της για το ίδιο το κόμμα. Ήθελε να πιστεύουν ότι είναι δικό της, κληρονομιά που κανείς δεν μπορεί να της πάρει. Όταν κατέρρευσε ο μύθος της κατάλαβε ότι μόνο με την ίντριγκα θα παραμείνει στην πρώτη γραμμή.

Αλλά ποιος ασχολείται πια μαζί της; Επειδή ο Σαμαράς δεν είναι πρόεδρος νομίζει ότι θα αναλάβει ρόλους; Καημένη, η φαντασίωση μιας εξουσίας που δεν έχει θα την κατατρώει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Beam avatar
    Jim Beam 27/08/2015 16:21:14

    Μόνη της ομολόγησε ότι Δεν στήριξε τον Σαμαρά .... Εννοώντας ότι τον ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΕ !!!! Τωρα που ο Καμμενος και η ΔΗΜΑΡ διαλύθηκαν ... Το ομολογεί και δεν ντρέπεται που παραλίγο να διαλύσει τη χωρα απο τα κόμπλεξ και τα αποθυμένα της !!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Jim Beam 28/08/2015 16:36:52

      Που χάθηκε η ντροπή να την βρουν οι Μητσοτάκηδες; Προδότες της Ελλάδας αιώνια. Τον Σαμαρά που τους αποκαθήλωσε θα στήριζαν;

      • apostolis avatar
        apostolis @ Γεώργιος Τ. 03/09/2015 23:56:10

        Έλα όμως που ο Σαμαράς την ξαναέφερε πίσω στην ΝΔ ??? Έβαλε φίδι στον κόρφο του . Αυτογκόλ του Αντώνη εις ένδειξη ενότητας , μεγαλοψυχίας και ομοψυχίας . Τα φίδια όμως δεν τα αντιλαμβάνονται γιατί γι αυτά είναι άγνωστες λέξεις .

  2. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 27/08/2015 16:26:43

    το έχω ξαναπεί, μέχρι και οι νεοφιλελεύθεροι δεν τρελαίνονται από τη Ντόρα. το 2012 η ΔΗΣΥ πήρε ένα 2,5%, ενώ άλλο ένα 5% πήγε σε 2 άλλα παρόμοια κόμματα..έ όχι ρε παιδιά δεν μπορεί μια ζωή να φορτωνόμαστε τη Ντόρα, το Κυριάκο, το γιο της και την Αλεξία.. για αυτό απαξιώθηκε η παραδοσιακή πολιτική. Βεβαίως αυτό ισχύει και για όλα τα πολιτικά τζάκια. Ρωτήστε τους παλιότερους να σας πούνε για το πόσο διαχρονικά στήριξε το μητσοτακέικο τους προέδρους της ΝΔ. Ξέρω φανατικούς καραμανλικούς που να αποκαλούν τους μητσοτακικούς 'προδότες¨.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ουδέτερος 28/08/2015 16:38:34

      Εννοείται πως ΠΟΤΕ Μητσοτάκης δεν στήριξε οποιονδήποτε πρόεδρο της ΝΔ. Ούτε καν τον ΚΚ Α'. Εδώ έφυγε από την Ένωση Κέντρου που είχε λάβει 50% σε εκλογές και ήρθε η Χούντα από την αστάθεια που προκλήθηκε. Πάντα σχέδια αλλότρια εξυπηρέτησαν αυτοί...

  3. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 27/08/2015 16:41:07

    @ Jim Beam Είχε προηγηθεί του Καμμένου ο έτερος γίγας της πολιτικής απάτης , Ο Καρατζαφέρης και το αλήστου μνήμης κόμμα του ΛΑΟΣ .Στην ίδια διατεταγμένη αποστολή φθοράς της ΝΔ ήταν και το ΛΑΟΣ όπως και οι ΑΝΕΛ. Κατά τα άλλα η Ντόρα θεωρεί ότι "στήριξε" τον ΚΚ ....Είναι τόσο χονδροειδείς και τόσο προβλέψιμες οι κακοήθειες της οικογένειας που καταντάει ανιαρό να ασχολείται κανείς μαζί τους

  4. V avatar
    V 27/08/2015 17:50:06

    Δυστυχχώς δεν ήταν μόνο η Ντόρα που τον υπονόμευσε άλλα και πολλοί άλλοι. πχ Πάκης

  5. ΝΙΚΟΣ Π. avatar
    ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 18:21:36

    Eίναι προφανές οτι η διαμάχη Σαμαρά-Ντόρας εντός της ΝΔ είναι πολύ πιο αδυσώπητη απο τη διαμάχη Τσίπρα-Λαφαζάνη εντός του Σύριζα...

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ ΝΙΚΟΣ Π. 27/08/2015 23:48:55

      Η εμπαθής θείτσα, δεν έχει ιδεολογικές ...διαφορές. Έχει μονάχα ζήλια κι απωθημένα. Ο Τσιπρομνημόνιος πούλησε αυτά που έλεγε οτι πίστευε και απέναντί του δεν έχει μόνο τον Λαφαζάνη, αλλά χιλιάδες. Στις 20 Σεπτεμβρίου, θα δούν κι αυτοί που σήμερα παριστάνουνε τους χαζούς, την ξεκάθαρη εικόνα.

  6. Tasos avatar
    Tasos 27/08/2015 19:34:45

    Ντόρα, πέρασαν τα χρόνια. Απέτυχες, ένας υπουργός αλά Χαϊκάλη ήταν το ταβάνι σου. Στα 60φεύγα σου δεν έμεινες στην πολιτική ιστορία ούτε για ένα νομοσχέδιο.

  7. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 27/08/2015 20:50:24

    Eίχε όνειρα, για πρώτη γυναίκα πρωθυπουργός της Ελλάδος. Την πρόλαβε σήμερα, η κυρία Βασιλική Θάνου.

  8. λαέρτης avatar
    λαέρτης 27/08/2015 22:32:58

    αν ο Βαγγέλης σουτάρει τη Ντόρα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και προωθήσει Μπακογιάννη θα πάρει τρελή αβάντα στις δημοσκοπήσεις αλλά που... Κατά τα άλλα ποιος περίμενε κάτι διαφορετικό από την συγκεκριμένη ...κυρία??

  9. ΝΤΑΗΣ avatar
    ΝΤΑΗΣ 27/08/2015 22:41:42

    ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

  10. ιεραξ avatar
    ιεραξ 27/08/2015 23:46:27

    Χαχαχαχαχα Ποιός το περίμενε. Η αλεπού 9 χρονών και το αλεπουδάκι 10. Τα ΄΄ντοράκια΄΄έγιναν αρχηγοί, ΚΑΙ Η ΚΥΡΊΑ ΑΚΌΜΗ ΠΕΡΙΜΈΝΕΙ Πώς σου την έκατσε έτσι ο Αντώνης ρε Ντόρα, που παρεμπιτόντως, φοβάσαι και τη σκιά του ακόμη και τώρα. Ούτε στην ίντριγκα πια μετράς. ΤΕΛΟΣ

  11. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 27/08/2015 23:51:18

    Δε μπορώ ,να καταλάβω , γιατί είχανε τέτοια εμμονή σε αυτήν τη Ντόρα.Τόσο μαζοχισμός στην ΝΔ...

  12. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 28/08/2015 00:24:52

    Καθαρες κουβεντες, τωρα που ειδαμε την 'νεα' Νεα Δημοκρατια του Βαγγελακη της Ντορας και του μηχανισμου Κωστακη θα κανω οτι εκαναν και αυτοι στις 25 Ιανουαριου.....δηλαδη ΔΕΝ θα ψηφισω ΑΥΤΗΝ την ΝΔ αλλα Λεβεντη....ετσι δεν εκαναν κατι Αντωναροι,Ντορες, Κουτσικου κλπ ? Ε λοιπον σειρα μας τωρα. Θα ψαχνει ο Βαγγελακης να βρει το 28% του Αντωνη και δεν θα το βρισκει πουθενα, αυτο θα ειναι το ΒΑΤΕΡΛΩ ολων αυτων των κομματοσκυλων και των μηχανισμων τους, ομως πιο μεγαλο θα ειναι το ΒΑΤΕΡΛΩ της απεχθους εμμονικης και ακρως ιδεοληπτικης φασιζουσας Ελληνικης ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ οταν κληθει να κανει κυβερνηση και να εφαρμοσει το πιο αθλιο μνημονιο που γνωρισε ο Πλανητης. Τα δηθεν ψευτοχωρισματα με τον βαθεια οπισθοδρομικο μπουκαδορο Παναή δεν ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΕ ΕΜΑΣ... θα πιουν το ποτηρι το πικρο μεχρι τελους..ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΦΑΣΙΖΟΥΣΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ στην Ελλαδα, διανθισμενο με διασπαρτα πολιτικα πτωματα τυπου 'βαγγελα' , 'ντορας' κλπ Αυτη ισως να ειναι και η τελευταια ευκαιρια της ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ οπως την γνωρισαμε απο το 1821 και εντευθεν... Βαγγελακη απο εμας μην περιμενεις ψηφο.. Τελεια και παυλα, τα υπολοιπα μετα την καταμετρηση...

  13. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 28/08/2015 00:37:36

    Η ντορα ''με μικρο το ν'' γιατι ουτε αυτο δεν της αρμοζει,περασε τα ορια της κακιας,μικροψυχιας ,κατινιας,μνησικακιας,αχαριστιας,κλπ,κλπ,γιατι ως γνωστον το DNA δεν λαθευει ποτε.Πως να ξεφυγει απο το περιβαλλον που μεγαλωσε?Τι διδαχθηκε απο τους οικειους της? Πως να ξεπερασει τον δυστυχο τον εαυτον της?Για να γινουν ολα αυτα θελει μεγαλειο χαρακτηρα και ψυχης,και αυτα δεν ξερει πως να τα αγορασει,γιατι απλα δεν πωλουνται πουθενα.Ο ΑΣ ειναι το απωθημενο της ζωης της,και δυστυχως ακομα δεν το ξεπερασε.Κριμα, στην ηλικια της αυτο ειναι σχιζοφρενεια.Ευτυχως που δεν θα γινει ποτε προεδρος,ουτε φυσικα πρωθυπουργος,γιατι αν γινοταν,η Ζωη θα ωχριουσε μπροστα της.Οσο για την στηριξη στους αλλους προεδρους,θυμομαστε ,δεν εχουμε παθει αμνησια ευτυχως.Καποια στιγμη παλια γυρω στο 90 ο Αχιλλεας Καραμανλης ειχε πει στον πατερα της,''δεν φτανει που σε μαζεψαμε στην παραταξη,θα μας βγαζεις και τετοια γλωσσα?'',τοσο αγαπημενοι ηταν μεταξυ τους!!!!! Οσο για τον μεταβατικο,οτι υποχρεωση και να εχει στο μητσοτακαιικο,δεν χρειαζεται να την ρωτα''ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ''!! Αν δε οι στοχοι της κυριας εινα συμπραξη με τον αλεξη,να τα φορτωσουν νυκτα και να φυγουν οποιοι το κανουν.ΠΡΟΣΟΧΗ''ΟΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ,ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ'',αν θελετε διακαως κατι τετοιο ,φτιαξτε νεο κομμα και στο καλο.Πιστεψε μας κυρια ντορα δεν θα μας λειψετε καθολου.Φτανει μεχρι εδω.Ουτε η ΝΔ,ουτε η ΕΛΛΑΔΑ ειναι τσιφλικι σας.Τον Σαμαρα θα τον δικαιωσει η ιστορια,και θα μεινει το ονομα του με ασπρα γραμματα.Δεν ηταν αυτος ο εχθρος σου.Εχθρος σου ειναι ο εαυτος σου και ο κακος χαρακτηρας σου.Απ αυτους δυστυχως δεν θα ξεφυγεις ποτε!!!!

  14. apostolis avatar
    apostolis 03/09/2015 23:50:52

    ΜΠΡΡΡΡΡ....... ΞΑΝΑΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ .....ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗΣ ΞΑΝΑΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΕΠΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΣΩΣΟΥΝ - ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΘΩΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΥΦΙΤΣΙΑ ......ΠΟΣΑ ΦΤΥΣΙΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ???

  15. Αναστάσιος avatar
    Αναστάσιος 24/09/2015 14:56:28

    Συμφωνώ με τον συντάκτη του άρθρου. Είμαι μέλος της Ε.Κ.Ο. Αποστράτων και αν ρωτήσετε τι γνώμη έχουν για την κα. Θεοδώρα Μητσοτάκη-Μπακογιάννη θα καταλάβετε αρκετά. Ότι και να έπραξε ο κος. Σαμαράς θετικό ή αρνητικό θα έπρεπε όχι μόνον η εν λόγω κυρία να τον υποστηρίξει αλλά και όσοι διαφωνούσαν αρκεί να έβαζαν το συμφέρον της χώρας πάνω από όλα.