#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2010 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα (ο Δεκέμβρης του 2008 “ανάποδα”)



Από χθες η Αθήνα (όπου του ΠΑΣΟΚ δίνει την πιο καθοριστική εκλογική του μάχη) αστυνομοκρατείται. Βόμβες πακέτα αποστέλλονται προς κάθε κατεύθυνση, ελεγχόμενες εκρήξεις αναστατώνουν την ηρεμία της “σιωπηλής πλειοψηφίας” που επικαλέστηκε χθες ο κ. Ραγκούσης, περιπολικά τρέχουν πάνω κάτω προκαλώντας μόνιμη κυκλοφοριακή συμφόρηση, για να πληροφορηθούν τα καθέκαστα και οι απληροφόρητοι.

Ο στόχος είναι εμφανής: Βόμβες, αποσταθεροποίηση, φόβος και ως γνωστόν σε τέτοιες εποχές το πόπολο πάει με το γκουβέρνο, ειδικά οι νοικοκυρέοι που θέλουν την ησυχία τους. Τα “δεκεμβριανά” ανάποδα δηλαδή. Στην υπηρεσία του γκουβέρνου του ΔΝΤ και του Μνημονίου αυτή την φορά, αλλά με την Αστυνομία να συλλαμβάνει τώρα τους "ταραξίες" και να δείχνει αποτελεσματική.

Επειδή όμως ο κόσμος δύσκολα θα πιαστεί κορόιδο κι αυτήν την φορά και η ιστορία επαναλαμβάνεται πάντα ως φάρσα αναδημοσιεύουμε ένα πάντα επίκαιρο άρθρο στο «Αντί» το 1988, σε μια ανάλογη δηλαδή εποχή μεγάλων ανακατατάξεων στην πολιτική σκηνή, με το ΠΑΣΟΚ να αποχωρεί από την εξουσία



Ο λόγος περί κινήτρων

.... Τόσο στην πραγματική ζωή, όσο και στα αστυνομικά μυθιστορήματα ο λόγος  είναι πάντοτε περί «κίνητρου». Για ποιο λόγο έγινε το τάδε έγκλημα, ποιος είχε συμφέρον διερωτώνται παντα οι ντετέκτιβ στον κινηματογράφο. Στην εγκληματική ιστορία της ελληνικής τρομοκρατίας δεν διερευνήθηκαν ποτέ τα πραγματικά κίνητρα, αλλά θεωρήθηκαν ότι επιλέγονταν παραδειγματικά με βάση την ιδεολογικοπολιτική θεώρηση της 17Ν ή του ΕΛΑ και τις επιχειρησιακές δυνατότητες που προσέφερε ο κάθε στόχος. Κανείς δεν διερωτήθηκε αν υπήρχαν και άλλα κίνητρα πέραν αυτών.



Όταν πλέον έχουν αποδειχθεί περίτρανα οι σχέσεις όλων των τρομοκρατικών οργανώσεων της Ευρώπης με τις μυστικές υπηρεσίες, γιατί άραγε οι ελληνικές πρέπει να αποτελέσουν εξαίρεση; Και όταν, όπως συμβαίνει πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, οι σχέσεις αυτές αποβαίνουν πάντα υπέρ του ισχυρότερου – των μυστικών υπηρεσιών εν προκειμένω – τότε γιατί οι ελληνικές τρομοκρατικες οργανώσεις θα ξέφευγαν και από αυτόν τον κανόνα;

Ας κάνουμε ένα flash – back δια του λόγου το αληθές:

­Στις 10/1/89 απόπειρα της 17Ν εναντίον του δικαστικού Ανδρουλιδάκη

­Στις 18/1/89 απόπειρα πάλι της 17Ν εναντίον του δικαστικού Ταρασουλέα

­Στις 23/1/89 δολοφονείται ο δικαστικός Α. Βερνάρδος, από την «1 Μάη».

­Στις 10/4/89 γίνεται βομβιστική απόπειρα εναντίον του αρεοπαγίτη Σ. Σαμουήλ

­Στις 23/5/89 δημοσιεύεται στην «Ελευθεροτυπία» προκήρυξη του ΕΛΑ κατά της Δικαιοσύνης με πρωτοφανείς απειλές προς τη δικαιοσύνη την ίδια ημέρα που αναλαμβάνει η Κυβέρνηση Τζαννετάκη

Μέσα σε πέντε μόνο μήνες ένας εισαγγελέας νεκρός, ο δεύτερος να χαροπαλεύει στο νοσοκομείο, ένα τρίτος με σφαίρες στα πόδια. Η 17Ν και η «1η Μάη» (ο ΕΛΑ δηλαδή) μοιράζονται τη δόξα για το κατόρθωμα . Το δικαστικό και εισαγγελικό σώμα πανικοβάλλεται.

Αν δει κάποιος νεότερος σε ηλικία τις προηγούμενες ημερομηνίες δεν θα του πούνε πιθανώς τίποτα, πέρα από την άσκηση τρομοκρατικών πιέσεων προς το δικαστικό σώμα. Ποιος θυμάται άραγε τώρα πια το «σκάνδαλο Κοσκωτά», την «Αγορά του Αιώνα» , τον Λούβαρη και τόσα άλλα που συγκλονίζαν την πολιτική ζωή του τόπου εκείνη την περίοδο;

Ο τόπος όμως διερχόταν εκείνη την εποχή μια πρωτόγνωρη πολιτική κρίση. Ο συνδυασμός των μεγάλων σκανδάλων, με την  ασθένεια του Παπανδρέου και τη διαφαινόμενη εκλογική νίκη της Νέας Δημοκρατίας ύστερα από μια περίοδο οκτάχρονης ασυδοσίας του ΠΑΣΟΚ, είχαν δημιουργήσει έναν εκρηκτικό κλίμα. Η δικαιοσύνη αρχίζει και παίζει καθοριστικό ρόλο, το Ειδικό Δικαστήριο είναι ήδη ορατό στον ορίζοντα. Και εκείνη ακριβώς τη στιγμή διαλέγουν οι τρομοκράτες για να εξαπολύσουν μια σειρά βίαιων επιθέσεων εναντίον δικαστών. Μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι οι επιθέσεις εκείνες δεν αποτελούσαν παρέμβαση ευνοϊκή προς το ΠΑΣΟΚ; Ότι δεν αποσκοπούσαν στην τρομοκράτηση των δικαστών που μελετούσαν ήδη τους φακελους των επερχόμενων δικών;

Η προσκόλληση τότε του Ανδρέα Παπανδρέου και των άλλων στην εξουσία, η άρνηση τους να την παραδώσουν, είχε πάρει τον χαρακτήρα μιας αμείλικτης προσωπικής μάχης, στην οποία όμως τον τόνο έδιναν τα πιο καθυστερημένα πολίτικα τμήματα του τόπου: οι «αυριανιστές», οι «τομπριστές» και οι κάθε είδους παρακρατικοί.. Με αυτούς ακριβώς συντάχθηκαν τότε οι τρομοκράτες και κανείς δεν μπορεί να πιστεψεί πλέον στην υποτιθέμενη «επαναστατική αγνότητα» τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2010 14:22:34

    «Πολλά ερωτηματικά δημιουργεί το σκηνικό τρομοκρατίας που στήνεται τις τελευταίες μέρες λίγο πριν από τις εκλογές και λίγες μέρες μετά την ύποπτη επανεμφάνιση του Μπιν Λάντεν με απειλές σε βάρος της Γαλλίας και του Σαρκοζί», σχολιάζει το ΚΚΕ με αφορμή τις εκρήξεις παγιδευμένων δεμάτων.

    Το Κομμουνιστικό Κόμμα καλεί το λαό «να είναι επιφυλακτικός και δύσπιστος σε όσα μεταδίδονται από τα ΜΜΕ, να επαγρυπνεί και να κρίνει τις εξελίξεις με βάση το ποιος επωφελείται, ποιον εξυπηρετούν οι προβοκατόρικες ενέργειες και το κλίμα τρομοφοβίας που κάποιοι δημιουργούν».

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ Factorx 02/11/2010 16:26:59

      Επειδή είναι πλέον πασιφανές και αυτονόητο ότι υπάρχει "παρακρατικός νους", που σκέφτεται, οργανώνει και εκτελεί...
      Επειδή είναι ολοφάνερη η σχέση του με το ΠΑΣΟΚ...
      Επειδή είναι δεδομένη η σχέση του με τους πλούσιους της χώρας...
      απαιτούμε από τον Αντώνη να μας "δείξει" ότι διαθέτει τη μέθοδο και τα μέσα να αποκαλύψει ότι βρίσκεται εκεί ΠΙΣΩ!
      Απαιτούμε το ξερίζωμα των παρακρατικών μηχανισμών με όποιο κόστος για το καλό της πατρίδας... Είμαστε πρωτοσέλιδο με αρνητικό φορτίο σε όλα τα ΜΜΕ του πλανήτη! Πως θα έρθει κάποιος να επενδύσει όταν θα πρέπει να κλείσει ξεχωριστή συμφωνία με το παρακράτος;
      Οι απαντήσεις πρέπει να δοθούν άμεσα και η αντιμετώπισή του να γίνει έγκαιρα. Ο Καραμανλής ΔΕΝ αξιολόγησε όσο έπρεπε αυτή την απειλή αι το πλήρωσε!

      Να μην κάνει ο Αντώνης το ίδιο λάθος!

      ΥΓ Και μην ξεχνιόμαστε... ο υπασπιστής του Χρυσοχοϊδη πέθανε γιατί προσπαθούσε να ανοιξει φάκελλο-βόμβα, που κατασκεύαζε (;) ο ίδιος!!!

      • Greg avatar
        Greg @ karamanlikos 02/11/2010 16:40:25

        Έχει ακουστεί ότι ο υπουργός είχε ζητήσει έρευνα για συγκεκριμένα πρόσωπα εντός του μεγάρου. Άραγε είναι αλήθεια;

        • karamanlikos avatar
          karamanlikos @ Greg 02/11/2010 23:06:56

          Ο υπουργός γνώριζει! Θυμάστε την Καμπούλ; Ήξερε!
          Έτσι και τώρα... το παρακράτος πήρε την υπόθεση στα χέρια του!

  2. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2010 14:24:20

    τη δημοσιότητα τα ονόματα των δύο συλληφθέντων χθες.
    Πρόκειται για τον 22άχρονο Παναγιώτη Αργυρού (σε βάρος του εκκρεμεί ένταλμα σύλληψης για συμμετοχή του στην οργάνωση Πυρήνες της Φωτιάς) και τον 24χρονο Γεράσιμο Τσάκαλο

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 02/11/2010 14:31:23

    Πολύπλοκο το θέμα και οι από του μόνους που μπορούσαμε να μάθουμε κάτι παραπάνω είναι τους εγκέφαλους καθοδηγητές, πλην όμως πιστεύω ότι από αυτού δεν θα τους ακουμπήσουμε ποτέ, μόνο οι χρήσιμοι ηλίθιοι της "επαναστατικής" αριστεράς γίνονται γνωστοί.

  4. donaE avatar
    donaE 02/11/2010 14:33:31

    Ειναι ωρα και για λιγη κερδοσκοπια,αρκετα ηρεμησανε τα spreads.

  5. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 02/11/2010 14:42:32

    Αυτοί οι δύο καταζητούνται τόσο καιρό . Μέχρι τώρα δεν τους είχε αναγνωρίσει κανένας. Αλλά τους αναγνώρισε μία κοπέλα που δούλευε
    σε εταιρία courier.
    Το κύριο χαρακτηριστικό που υπάρχει στην περιοχή της Αστυδάμαντος, είναι η αστυνομία.Ένα στενό πάνω από τη Σπύρου Μερκούρη υπάρχει το αστυνομικό τμήμα Παγκρατίου.Ο συγκεκριμένος "τρομοκράτης" πήγε με στρακαστρούκες ντυμένος ως καρνάβαλος ώστε να τον αναγνωρίσουν.

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/11/2010 14:49:39

    Συνομωσία πυρήνων του σκότους είναι. Ούτε καν φάρσα δεν είναι. Πρόωρο καρναβάλι. Εκτός κι αν γιορτάζουν καθυστερημένα το halloween.

    cui bono?

  7. Παναγιώτης Α. avatar
    Παναγιώτης Α. 02/11/2010 14:54:45

    Πολύ σωστή η επισήμανση για τις ¨τρομοκρατικές επιθέσεις". Αν δεν είναι αυτό προσπάθεια χειραγώγησης, δεν είναι τίποτα άλλο. Ας ελπίσουμε το καλύτερο.

  8. adanaklasi avatar
    adanaklasi 02/11/2010 14:55:00

    Παραμύθια και δράκοι...
    http://adanaklasi.blogspot.com/2010/11/blog-post_02.html

  9. ο παγωτατζής avatar
    ο παγωτατζής 02/11/2010 15:07:30

    Ρε και στην πρεσβεία τής Χιλής στείλανε...
    Φτού ρε, ξέχασα να τούς δώσω τήν διεύθυνσή μου ,ήθελα να παραλάβω και εγώ ένα...να τό κρατήσω για σουβενίρ ..
    Τί ή Χιλή είναι καλύτερη;;;;;;;;;;;

  10. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 02/11/2010 15:18:28

    Ψηλέ, την κυριακή τελειώνεις,δεν μασάμε.Επαγρύπνηση όλων,το καθεστώς θα χρησιμοποιήσει όλα τα όπλα του.Δεν ξεχνάμε τους μάρτυρες της Μαρφίν.Προσοχή,τα μάτια ανοιχτά,οι ελεύθεροι πολίτες δεν φοβούνται κ την κυριακή ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ, ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ

  11. Σαος avatar
    Σαος 02/11/2010 15:20:38

    Το πράσινο κράτος χέρι-χέρι με το πράσινο παρακράτος προχωρούν προς τις ατραπούς της νέας (οθωμανικής) διακυβέρνησης!

  12. perastikos avatar
    perastikos 02/11/2010 15:21:31

    και τι βομβα ε? εσκασε και τσουρούφλισε τα δάκτυλα της υπαλλήλου στο ημιυπόγειο των 100 τετραγωνικών της εταιρείας courier μουτζουρώνοντας λίγο το πατωμα... θέμα ομως ικανο για να διαχυθει οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο για να "μαζευτούν" στο καβούκι τους ακομα περισσότερο οι Ελληνες...

  13. kiki avatar
    kiki 02/11/2010 15:29:06

    Factora,
    Ποσο δικιο εχεις με την ιστορικη αναδρομη που κανεις.
    Εγραψα παρα διπλα,για την περιπτωση της βομβιστικης επιθεσης στο Αγγλικο προξενειο στην Πατρα,το 90.οπου σκοτωθηκαν τρεις ανθρωποι.Συνεληφθησαν Παλαιστινιοι,και στην Πατρα,και στην Θεσ/νικη μετα απο ερευνα της αστυνομιας,οπου στα σπιτια τους βρεθηκαν και οπλα.
    Στην δικη αποκαλυφθηκε οτι την βομβα την ειχε βαλει η Μοσαντ.Αυτοι καταδικαστηκαν για την κατοχη οπλων.
    Τι δειχνει αυτο,οτι οι μυστικες υπηρεσιες,χρησιμοποιουν,ατομα με πεποιθησεις η πιστευω ακραια,κανουν εισοδησμο σε τετοιες ομαδες και εκτελουν σχεδια αποσταθεροποιησης .
    Μετα την συληψη των Ιταλων τρομοκρατων,μας εγινε γνωστος ο τροπος λειτουργιας τους,και των σχεδιων τους.Ετσι καταλαβαμε και στην Ελλαδα τον τροπο δρασης τους,και ερμηνετηκαν πολλα απο τα γεγονοτα που λαμβαναν χωρα.

  14. Greg avatar
    Greg 02/11/2010 15:35:06

    Η υπόθεση είναι κωμική. Γελοία τη χαρακτήρισε ο αρχηγός της αστυνομίας. Χωρίς θύματα, που θα είχαν το αντίθετο απ'το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα, καθώς όλοι πια υποψιάζονται ποιοι κινούν τα νήματα στο χώρο. Μόνο λίγο άρωμα, για να θυμηθούμε τις επιτυχίες του κόμματος που πιάνει τους κακούς. Οι επιτυχίες συνεχίζονται με αποσόβηση τρομοκρατικής επίθεσης σε βάρος του γάλλου προέδρου! Τς, Τς...

  15. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/11/2010 15:37:48

    Ποιος μπορεί να ξέρει αν τα χτυπήματα αυτά είναι κατευθυνόμενα ή όχι με σιγουριά; Δύσκολο να πεις.

    Ομως σίγουρα τέτοιες καταστάσεις ανεβάζουν τα spreads και κάνουν τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου χαρτοπετσέτες. Οσοι έχουν τέτοια ομόλογα λογικό είναι να θέλουν να τα ξεφορτωθούν, έστω και σκοτωμένα. Εξάλλου πάμφθηνα τ' αγόρασαν κι αυτοί, και οι αρχικοί αγοραστές μάλιστα με 30% έκπτωση.

    Και είναι πολλοί που θα κερδίσουν ΠΟΛΛΑ από αυτες τις διακυμάνσεις.
    Οσοι μάλιστα ξέραν νωρίτερα "τι" θα γίνει λόγω εσωτερικής πληροφόρησης, και πρόλαβαν και "τοποθετήθηκαν", λύσαν το πρόβλημα γενεών δεκατεσσάρων...

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Πολιτικά ιδανικά vs χρηματιστιριακά κέρδη

  16. kiki avatar
    kiki 02/11/2010 15:49:03

    Γιαυτο πεισμωστε.Δεν θα τους περασει.
    Αυτη να ειναι η απαντηση μας.
    Τα ιδια κολπα μια ζωη αει σιχτιρ πια.

  17. Minnie avatar
    Minnie 02/11/2010 15:51:13

    Χμμ?
    Δηλαδη βγαινει ο ΓΑΠ την προηγουμενη Δευτερα και μας λεει ουτε λιγο ουτε πολυ
    "πηγαινετε να ψηφισετε ελευθερα και δημοκρατικα... μονο που αν ΕΜΕΝΑ δεν μου αρεσει το αποτελεσμα, ΕΓΩ θα κανω εκλογες"
    και τωρα αλλαξαν γνωμη και προσπαθουν να μας αποτρεψουν απο τις καλπες?
    Δεν εχουν καν αποφασισει αν θελουν να παμε η οχι?
    Ποσο απελπισμενοι ειναι??

  18. man8os avatar
    man8os 02/11/2010 15:54:22

    Ας το παιξω στοιχημα.
    Δεν τολμαει να το κανει, θα ειναι δικτατορια μετα απο αυτο.
    Επισης για τον μικρο Οδυσσεα, να δωσω τα στοιχηματικα εθνικα ποσοστα μου.
    Την πρωτη Κυριακη των εκλογων, αφου αφαιρεσουμε απο την σουμα τους ανεξαρτητους, το ΠΑΣΟΚ θα ειναι πρωτο με διαφορα της ταξης των 2-4 μοναδων ενω σε ποσοστα και οι 2 κατω απο 35.
    Το ΛΑΟΣ θα εχει μεταξυ 3,8-5,1 ενω το ΚΚΕ θα ξεπερασει το 10, ισως και το 12.
    Ο ΣΥΝ θα ειναι μεταξυ 3,5-4,5 και οι Οικολογοι θα ξεπερασουν το 3.
    Τελος αναμενεται εμφανιση και αλλων μικρων κομματων.
    Την μετρηση για τα μικρα κομματα θα την κανω μονο σε οσες περιφερειες εχουν δικο τους υποψηφιο.

  19. kiki avatar
    kiki 02/11/2010 15:55:32

    @ Μινιε,
    Ειναι .
    Εμεις τι φταιμε.Γιαυτο μαυρο. να πανε στα κομματια.

    • Χρ.Δ avatar
      Χρ.Δ @ kiki 02/11/2010 19:26:32

      Την Κυριακη ολος ο κοσμος να ριξει ενα βροντερο ΛΕΥΚΟ.

      -Ειναι η πιο Στοχευμενη εκφραση διαμαρτυριας για ολο το πολιτικο(συνολικα) συστημα που εφερε στην χωρα την χρεοκοπια και στον κοσμο την καταθλιψη.
      -ΛΕΥΚΟ ειναι Ενεργητικη εκφραση διαμαρτυριας..ενω Αποχη ειναι γενικη,αοριστη-χωρις στοχο-εκφραση και παντως ειναι Παθητικη..
      -Τα μικρα κομματα (ΚΚΕ,ΛΑΟΣ,ΣΥΡΙΖΑ κλπ) ειναι μερος του πολιτικου συστηματος.Δεν ειναι???Γιατι να τα ψηφισω???

      • popolaros avatar
        popolaros @ Χρ.Δ 02/11/2010 21:03:55

        Αν είναι να ρίξεις λευκό...μην πας καθόλου.
        Χάρη τους κάνεις.

  20. john avatar
    john 02/11/2010 15:56:01

    ΣΕ ΒΑΡΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ..


    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=195570&cid=122


    DEITE TO..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ john 02/11/2010 16:04:02

      Αφού το είπαν και αυτοί, χ*σε ψηλά κι αγνάντευε.
      Τρείς τραγουδούν και δυό χορεύουν.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 02/11/2010 16:05:23

        Για το αποκάτω (το σχόλιο του ΣΥΝ) ήταν. Συγγνώμη.

  21. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2010 15:57:31

    Σχόλιο του Γραφείου Τύπου του ΣΥΝ με αφορμή τα σημερινά πακέτα-βόμβες σε πρεσβείες :


    Το σήριαλ των εκρηκτικών μηχανισμών αποσκοπεί στη δημιουργία κλίματος αποπροσανατολισμού και εκφοβισμού της κοινωνίας λίγες μέρες πριν τις εκλογές. Οι νοσηροί εγκέφαλοι τέτοιων σχεδιασμών δεν θα πετύχουν τους στόχους τους.

  22. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2010 15:58:06

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Προστασίας του Πολίτη της Νέας Δημοκρατίας, Νικόλαος Δένδιας, για τις τρομοκρατικές ενέργειες στην Αθήνα και την αποστολή δεμάτων με εκρηκτικούς μηχανισμούς, έκανε την ακόλουθη δήλωση:


    «Καταδικάζουμε, κατά τον πλέον απερίφραστο και κατηγορηματικό τρόπο, τις τρομοκρατικές επιθέσεις με τα «δέματα – βόμβες», γιατί πλήττουν τη χώρα μας και τα συμφέροντα του Ελληνικού λαού.

    Είναι ώρα, επιτέλους, μετά τις πρόσφατες εξελίξεις, η Κυβέρνηση και οι μηχανισμοί του Κράτους να λειτουργήσουν στην κατεύθυνση της πλήρους εξάρθρωσης του νοσηρού φαινομένου που διασύρει την Ελλάδα διεθνώς, όπως και της αποκατάστασης του αισθήματος ασφάλειας.
    Αλλά είναι και ώρα, επίσης, να διερευνηθούν και να αποκαλυφθούν τα κίνητρα της έξαρσης του τρομοκρατικού φαινομένου, σε αυτή την ιδιαίτερα ευαίσθητη περίοδο για τη χώρα μας».

    • Minnie avatar
      Minnie @ Factorx 02/11/2010 16:11:34

      Αυτο ειχε να μας ο κ. Δενδιας?
      Ανατριχιασα!
      Συγκλονιστηκα!!
      Τους διελυσε!!!

      Sorry Φακτορα αλλα καποιος να ενημερωσει τον κ. Δενδια οτι καλο ειναι να μιλαει εφ'οσον εχει κατι ουσιωδες να πει, αλλιως να σωπαινει γιατι μας δινει στα νευρα (πασχιζω να εκφραστω κοσμια).

      • kiki avatar
        kiki @ Minnie 02/11/2010 16:15:44

        @Μινιε,
        Ο Δενδιας πιστευει οτι οι μηχανισμοι του κρατους λέιτουργουν ,σε ενα ιδεατο κρατος που εχει μεσα στο μυαλο του.
        Χαμπαρι δεν εχει παρει οτι αυτο που γινεται,ειναι το κρατος ,το δικο μας παρακρατος που ειναι και το μονο που λειτουργει.

        • Minnie avatar
          Minnie @ kiki 02/11/2010 16:21:42

          Εαν πιστευα οτι ο Δενδιας ειναι τοσο αφελης, δεν θα νευριαζα.

          Επειδη ομως δεν ειναι και παραλληλα πιστευει οτι ΕΜΕΙΣ ειμαστε αφελεις και μας σερβιρει αυτην την χλιαρη σουπα, ε ναι, νευριαζω.

          • Greg avatar
            Greg @ Minnie 02/11/2010 16:24:23

            Φασόν δηλώσεις της ΝΔ είναι για την τρομοκρατία. Αλλάζουν μόνο ημερομηνία.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Factorx 02/11/2010 16:24:48

      την καλυτερη δηλωση για αλλη μια φορα την εκανε το ΚΚΕ.

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ Enzo 02/11/2010 18:43:50

        Και γι αυτό (όχι μόνο) θα το ψηφίσω.....

    • man8os avatar
      man8os @ Factorx 02/11/2010 17:26:35

      Να εκδωσει καινουρια ανακοινωση η ΝΔ!
      Να συμπεριλαβει τα κατευθηνομενα Δεκεμβριανα. Συμφωνω με το ΚΚΕ, πρεπει να αναγνωσουμε ποιοι ωφελουνται απο αυτα τα συμβαντα. Ετσι ξεσκεπαζετε το παρακρατος.
      Οσο για τις επενδυσεις, θα τις βλεπουμε απο μακρυα αν δεν υπαρχει πολιτικη σταθεροτητα. Και αυτη την στιγμη δεν υπαρχει!
      Η Ντορα κανει τα του πατερα της, η κυβερνηση αρνειτε να κυβερνησει, αλλα θελει να καταδικασει την αντιπολιτευση, η αντιπολιτευση δεν μπορει να κυβερνησει, το απαγορευει εξαλλου το Συνταγμα. Και ο Ελληνικος λαος αρνηται να εμπιστευτει την αντιπολιτευση, αλλα εμπιστευεται; την κυβερνηση.Δηλαδη ειναι αδυνατη και η διενεργεια εκλογων. Η χωρα ειναι ακυβερνητη απο Ελληνες, στο ελεος των ξενων κερδοσκοπων, της Μερκελ και των αμερικανοΔΝΤαδων.
      Η πολιτικη ασταθεια επιτεινετε γιατι δεν υπαρχει εναλακτικη προταση εξουσιας, η ΝΔ δεν εχει περασει μπροτα στις δημοσκοπισεις.
      Ειναι αναγκη η ΝΔ να προσπαθησει να κυβερνησει. Ειναι αναγκη το ΠΑΣΟΚ να απαγκιστρωθει της εξουσιας, απο την οποια κρατιεται με νυχια και με δοντια, χωρις να εχει να προσφερει στον τοπο.
      Και ειναι αναγκη να κουβεντιασουμε το θεμα, τι θα κανουμε με την αποπληρωμη του μνημονιου!

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ man8os 02/11/2010 18:47:22

        Καλύτερα να κυβερνήσω εγώ παρά η ΝΔ....Ας ξεφορτωθούμε το ΠΑΣΟΚ (δια παντός) σε πρώτη φάση μαζί με όλους τους ανεπάγγελτους καιροσκόπους και μετά θα βρούμε το δρόμο μας.

  23. sakis avatar
    sakis 02/11/2010 16:19:37

    πάντως ο ακροαριστερός εξτρεμισμός έκανε πάλι το θαύμα του μας έκανε όλους ρόμπα διεθνώς λες και είμαστε κάνα Μπαγκλαντές ή καμιά Καμπούλ.Ξέρετε ποιό είναι το αστείο ενώ μας εμφανίζουν οι ψευτοπροοδευτικοί ως την μοναδική απειλή της Ελλάδας την (ανύπαρκτη) ακροδεξιά στην Ελλάδα βλέπουμε κάθε λίγο και λιγάκι πως ο πραγματικός φασισμός και η μοναδική φασιστική και εξτρεμιστική απειλή που υπάρχει στην Ελλάδα είναι η ακροαριστερή αλλά είδατε το σύστημα όταν πρόκειται για ακροαριστερούς φασίστες δολοφόνους κάνει μόκο εκεί τα παιδάκια τα καλά, οι επαναστάτες είναι μικρά παιδάκια μωρέ δεν καταλαβαίνουν τι κάνουνε ή το άλλο είναι προβοκάτορες τους βάζει η μοσάντ το FBI και οι εξωγήινοι αλλά αν πετάξουν κάνα γιαούρτάκι σε κανέναν αριστερό πολιτικό εκεί μιλάμε για φασισμό χούντα που κινδυνεύει η Ελλάδα και ένα σωρό γραφικότητες.Ενώ σε όλα τα ξένα μμε εμφανίζεται η Ελλάδα ως το άντρο ακροαριστερών εξτρεμιστικών στοιχείων και αναρχικών που τρομοκρατούν βάζουν βόμβες σκοτώνουν πετάνε μολότωφ μόνο οι δικοί μας βλέπουν ακροδεξιά απειλή και φασισμό αποτελούμε το άντρο της υποκρισίας και της διπλοπροσωπείας .Φανταστείτε αυτοί που έδιναν τα δέματα-βόμβες να ήταν ακροδεξιοί τι χαμός θα γινόταν στην Ελλάδα θα μιλούσαν για ναζισμό,χιτλερισμό και χούντα που ήρθε να καταστρέψει την Ελλάδα εγώ είμαι αντίθετος σε κάθε είδους άκρο οποιασδήποτε πλευράς απλώς τρελένομαι να βλέπουν όλοι αυτοί οι δήθεν δημοκράτες ως την μοναδική απειλή το ένα μόνο άκρο ενώ στο άλλο άκρο κάνουν και λίγο τους κινέζους ή τους ψιλοδικαιολογούν κάπως και σφυρίζουν κλέφτικα αλλά να ξέρουν όμως ότι τους πήραμε χαμπάρι

    • peripeton avatar
      peripeton @ sakis 02/11/2010 19:35:17

      Σταματήστε επιτέλους να διαχωρίζετε τον κόσμο σε αριστερό και δεξιό. Δεν καταλαβαίνετε πως αυτό ακριβώς θέλουν; Δεν μπορούμε νά'μαστε όλοι πολίτες σκεπτόμενοι που θέλουμε το κοινό καλό; Όλοι συμφωνούμε, αριστεροί και δεξιοί ότι το μνημόνιο είναι σχέδιο ελέγχου της χώρας και της κοινωνίας. Όλοι επίσης συμφωνούμε πως έιναι αδύνατον να αποπληρωθεί αυτό το χρέος και πως κανένα κέντρο εξουσίας δεν θέλει να αποπληρωθεί ώστε να συνεχίσει και να επεκταθεί ο έλεγχος. Ας αγωνιστούμε για μια φορά μαζί εφόσον έχουμε κοινό εχθρό. Ξυπνήστε

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ peripeton 02/11/2010 21:57:23

        Δεν ειμαστε ολοι μαζι.Οσο και να αγανακτουν και ακροδεξιοι για το μνημονιο ποτε δεν θα εστελναν βομβες σε ξενους ηγετες γιατι θα σκεφτονταν τη δυσφημιση της χωρας για την οποια δε δινουν δεκαρα οι αριστεροι.
        Και πρωτα πρωτα το οτι δεν ειμαστε μαζι το λενε συνεχεια οι αριστεροι.Αποδεχομαι την αποψη τους και δεν τους θελω μαζι.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ sakis 02/11/2010 20:09:29

      Επιτέλους κάποιος μίλησε. Δυστυχώς η ακροδεξιά υστερία κρατεί καλά από τη μεταπολίτευση και μετά.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ αποκατάσταση 02/11/2010 20:11:13

        διόρθωση "αντιακροδεξιά" υστερία.

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ αποκατάσταση 03/11/2010 06:36:09

        να'ναι καλα ο ''εθναρχης'', με τις διωξεις του....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ sakis 02/11/2010 21:08:00

      Η ακροδεξιά στην Ελλάδα είναι πρακτικά ανύπαρκτη. Η Χρυσή Αυγή υπάρχει εδώ και κάμποσα χρόνια, ένα περιθωριακό γκρουπούσκουλο είναι με μηδενική αποδοχή και μόνο λόγω της υποστήριξης της άκρας Αριστεράς και των ροζ συνοδοιπόρων της στους μουσουλμάνους λαθρεποίκους, καθώς και της αδράνειας της πολιτείας απέναντί τους, κέρδισε κάποια δημοσιότητα, ίσως και κάποιες συμπάθειες.
      Η άκρα Δεξιά στην Ελλάδα, ό,τι έχει και δεν έχει, το οφείλει στην άκρα Αριστερά και αποτελεί και λόγο ύπαρξης για την άκρα Αριστερά. Είναι σαν τα τέρατα στο "Χωριό" του Shyamalan, που "υπήρχαν" μόνο και μόνο για να τρομοκρατούν τα παιδιά που δεν ήξεραν το μυστικό του χωριού (δηλ. ότι ήταν περιτριγυρισμένο από μανδρότοιχο), για να μην ξεφεύγουν από τα όριά του.
      Από το 1974 η χώρα βιώνει μία αριστερή και ακροαριστερή κυριαρχία λίγο-πολύ παντού, με διάφορους τρόπους. Από τη μια η ριζοσπαστική Αριστερά, που φτάνει μέχρι τους αναρχομπάχαλους των γηπέδων και των Εξαρχείων, μαζί και τα πρεζόνια, και την τρομοκρατία, από την άλλη η "καθωσπρέπει" δήθεν αντικομμουνιστική Αριστερά Κολωνακίου και ΒΠ, με ρίζες στο παλιό ΚΚΕ Εσ. ή και στο ΕΚΚΕ. Ενα μέρος της επί Σημίτη εντάχθηκε στο ΠΑΣΟΚ, ως η νέα ελίτ του "Κινήματος".
      Οποιος δεν ήταν μέρος του συστήματος αυτού, από τη μια ή την άλλη πλευρά (ο καλός και ο κακός μπάτσος), ήταν στο περιθώριο, στιγματισμένος αρχικά ως δεξιός, στη συνέχεια ως λαϊκοδεξιός ή λαϊκιστής.
      Τελευταία, με τη δίκαια αγανάκτηση των κατοίκων του Κέντρου, όσοι απόμειναν, δηλαδή οι φτωχότεροι και οι ηλικιωμένοι, στους οποίους προστέθηκαν και οι νόμιμοι οικογενειάρχες μετανάστες από Ευρώπη, εφευρέθηκε ο μπαμπούλας της ανύπαρκτης σχεδόν Ακροδεξιάς.
      Μέχρι που διάβασα ότι οι τιμές στα σπίτια στον Άγιο Παντελεήμονα έχουν πέσει επειδή ακροδεξιές συμμορίες χτυπούν μετανάστες!
      Τέτοια εσκεμμένη παραποίηση της πραγματικότητας.
      Βέβαια, διαχρονικά, η Αριστερά ποτέ δεν φημιζόταν ούτε για τη γνήσια αγάπη της για τα λαϊκά στρώματα (ο Λένιν δεν είχε ποτέ του ταξιδέψει στη Ρωσία και σιχαινόταν τους ρώσους αγρότες), ούτε για την επαφή της με την πραγματικότητα. Λόγω του δογματισμού της, αν η πραγματικότητα δεν τη βόλευε, τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα.

    • neotera avatar
      neotera @ sakis 03/11/2010 05:04:48

      Θα πρέπει να είσαι, όχι να φαίνεσαι απλώς (μπιτ για μπιτ λαμάκας) για να θεωρείς ότι οι πυρήνες και η Χέστα είναι αριστερές οργανώσεις .

  24. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2010 16:28:16

    Με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο καταδίκασε η κυβέρνηση, μέσω του κυβερνητικού εκπροσώπου Γιώργου Πεταλωτή,«τις ενέργειες των εγκληματιών που επιχειρούν να τρομοκρατήσουν μάταια και να διασαλεύσουν την κοινωνική ειρήνη».

    Ταυτόχρονα, ο κ. Πεταλωτής απένειμε τα εύσημα στην Ελληνική Αστυνομία, λέγοντας ότι έδειξε πως λειτουργούν άριστα τα αντανακλαστικά της, προχωρώντας χτες στη σύλληψη δύο ατόμων και συνεχίζοντας ανελλιπώς το έργο της.

    Σημείωσε δε ότι οι επιχειρήσεις της αστυνομίας και οι έρευνες είναι σε πλήρη εξέλιξη.

    «Αν μας έλεγαν και ποιοι το στήνουν αυτό το σκηνικό θα ήταν καλά», ανέφερε ο κ. Πεταλωτής, ερωτηθείς εάν η κυβέρνηση εκτιμά ως τυχαίο το γεγονός ότι μια εβδομάδα πριν τις εκλογές επανεμφανίστηκαν τα φαινόμενα τρομοκρατίας, δεδομένου ότι ορισμένα κόμματα λένε ότι στήνεται επίτηδες ένα τέτοιο «σκηνικό».

    «Εν πάση περιπτώσει, θεωρίες συνωμοσίας έχουμε δει, είναι γνωστό ότι κάποιοι καταφεύγουν στις θεωρίες συνωμοσίας για να αποδείξουν, να ισχυροποιήσουν κάποιες απόψεις τους», είπε ο κ. Πεταλωτής και πρόσθεσε ότι «εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να καταδικάσουμε και να κάνει καλά της δουλειά της η Αστυνομία, όπως κάνει μέχρι στιγμής».

  25. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/11/2010 16:33:32

    To πανυγήρι θα αρχίσει όταν ξαμολύσουν τους παπανδρέλληνες μουσουλμάνους

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Γιώργος 02/11/2010 16:42:41

      + 10 φιλε. ανηκουν κι αυτοι στο παρακρατος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιώργος 02/11/2010 17:43:59

      +1000
      Σύντομα δηλαδή

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Γιώργος 02/11/2010 18:49:49

      Έχεις δίκιο....ακόμα δεν είδαμε τους εποίκους εν δράσει...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ MatrixRevolutionEra 02/11/2010 22:34:58

        Toν Μάιο του 2009 δεν τους είδες τους εποίκους εν δράσει, με το "σχισμένο Κοράνι";
        Με την καθοδήγηση του ΑΝΤΑΡΣΥΑ;
        Σήμερα που η Πανεπιστημίου ήταν ένα απέραντο παζάρι και δεν μπορούσες να περπατήσεις, δεν ήταν υπό την προστασία των περιπτέρων του ΑΝΤΑΡΣΥΑ και της Πορτάλιου (κάποιος παρεξηγήθηκε που την είπα τραβεστί Παλόμα...);
        Αφού γύρω τους ήταν και ήταν φανερό. Οπου στήνει εκλογικό περίπτερο ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ, γύρω του μαζεύονται ανενόχλητοι οι πραιτωριανοί τους λαθρέποικοι.
        Πρακτικά, ποια η διαφορά μεταξύ τούρκων εποίκων στην κατεχόμενη Κύπρο και δικών μας μουσουλμάνων λαθρεποίκων;
        Μήπως και οι έποικοι ήταν εγκληματίες; Φτωχοί άνθρωποι από τα βάθη της Ανατολής που η Τουρκία μετέφερε στην Κύπρο ή θέλησαν να πάνε εκεί για καλύτερη μοίρα. Και παράλληλα, να εξισλαμίσουν το νησί.
        Πρακτικά, το ίδιο κάνουν και οι διάφοροι Πακιστανοί, Μπαγκλαντεσιανοί, Αφγανοί και άλλοι. Οργανα της Τουρκίας είναι και του νεοταξικού παρακράτους εδώ, του οποίου αιχμηρή απόληξη είναι η άκρα Αριστερά, λόγω διεθνισμού.
        Τον ίδιο ρόλο παίζουν που παίζουν οι τούρκοι έποικοι στην Κύπρο.
        Και έτσι πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε, όχι ως δήθεν "αναξιοπαθούντες". Εστω αθέλητα, είναι όργανα ξένων συμφερόντων.

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ ΒΙΣ 02/11/2010 22:54:30

          Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εν δράσει δεν τους είδαμε..είδαμε μόνο την προθέρμανση.
          Είναι όμως αναξιοπαθούντες αλλά και όργανα ξένων προς τα δικά μας συμφερόντων. Προέχει το συμφέρον μας.

  26. bromoskylo avatar
    bromoskylo 02/11/2010 16:40:23

    Oι Νew York Times θεωρούν ότι πίσω από τις βόμβες είναι έλληνες αριστεροί

    • peripeton avatar
      peripeton @ bromoskylo 02/11/2010 19:36:48

      Η αξιόπιστη μη καθεστωτική αυτή εφημερίδα...μάλιστα....

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ peripeton 03/11/2010 06:42:36

        δηλαδη εχεις κι εσυ την εντυπωση οτι ηταν χρυσαυγητες και ''αγανακτισμενοι'' κατοικοι του Αγιου Παντελεημωνα οι βομβιστες ε?

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ bromoskylo 03/11/2010 06:40:15

      δε γινεται αυτο που λες. η αριστερα δεν εχει πατριδα,πατριδα της ειναι ολη η γη!

  27. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2010 16:40:34

    Το υπουργείο Εξωτερικών της Ελβετίας ανακοίνωσε σήμερα ότι το παγιδευμένο δέμα που τοποθετήθηκε στην είσοδο της ελβετικής πρεσβείας στην Αθήνα περιείχε "ίχνη μετάλλου" και όταν ανοίχθηκε "πετάχτηκαν φλόγες" χωρίς όμως να σημειωθεί έκρηξη.

    "Ενα δέμα τοποθετήθηκε στην είσοδο της πρεσβείας της Ελβετίας στην Αθήνα", δήλωσε ο Γκέοργκ Φαράγκο εκπρόσωπος Τύπου του υπουργείου Εξωτερικών της Ελβετίας σε επικοινωνία του με το Γαλλικό Πρακτορείο.

    Διευκρίνισε ότι "δεν σημειώθηκε έκρηξη".

    "Ιχνη μετάλλου εντοπίστηκαν κατά τη διάρκεια του ελέγχου που διενεργήθηκε από τους υπαλλήλους της πρεσβείας, το αντικείμενο ελέγχθηκε", πρόσθεσε ο Φαράγκο.

    Ο Φαράγκο υπογράμμισε επίσης ότι "πετάχτηκαν φλόγες την ώρα που οι υπάλληλοι αφαιρέσαν το εξωτερικό περιτύλιγμα του πακέτου", κανείς όμως δεν τραυματίστηκε.

    • loretta avatar
      loretta @ Factorx 02/11/2010 18:34:19

      προσθεου δεν θα επιθυμουσα τον τραυματισμο η θανατο ουτε ενος πολιτη αλλα.....αυτο απο μονο του κατι λεει....δηλ το συμπονετικοι τρομοκρατες ηταν που στειλαν βομβες ποπ κορν????

      ...αυτο απο μονο του κανει υποπτο το γεγονος....!!

      ....στην μαρφιν τους καψαν ζωντανους.....και τους βριζαν και απο πανω....και τωρα στελνουν ασφαιρες...βομβιτσες???

  28. Factorx avatar
    Factorx 02/11/2010 16:41:10

    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
    Ο φαύλος κύκλος του αίματος και της βίας από τις τρομοκρατικές ενέργειες πρέπει επιτέλους να κλείσει. Η χώρα βυθισμένη στην κοινωνική και οικονομική κρίση, χτυπημένη από τη φτώχεια και την ανεργία, δεν αντέχει και νέα πλήγματα από τους δήθεν λαϊκούς αγωνιστές. Όλα τα κόμματα και οι φορείς του τόπου πρέπει να ενώσουν τις δυνάμεις τους για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας.

    • peripeton avatar
      peripeton @ Factorx 02/11/2010 19:37:58

      Κι αυτοί στον κόσμο τους

  29. Minnie avatar
    Minnie 02/11/2010 16:41:34

    @Greg
    Ετσι ακριβως!

    @sakis
    Νομιζω οτι εχεις και δικιο και αδικο.
    Πιστευω οτι ο πυρηνας της γιαλαντζι τρομοκρατιας μας ειναι μια χουφτα μισθοφοροι, αντε 20 ατομα, δεν χρειαζονται παραπανω.
    Αυτοι με τη σειρα τους στρατολογουν πιτσιρικια που ονειρευονται να "επαναστατησουν" εναντια στο κατεστημενο, τουε σερβιρουν ακροδεξιες η ακροαριστερες ιδεολογιες-σουπες, αναλογα με το τι τραβαει ο οργανισμος τους, τους μαθαινουν και πεντε βλακειες με χυτρες και τους ξαμολουν.

    Οταν προκειται για εμπρησμους η γενικωτερο μπαχαλο, σιγα το προβλημα.
    Μοιραζεις λιγα πενταευρα δεξια-αριστερα, υποσχεσαι και λεηλασιες κατα βουλησιν και να πως μαζευονται τα πληθη των "αυθορμητων".

    • A.M. avatar
      A.M. @ Minnie 02/11/2010 18:42:08

      Αυτό που δεν μας λές είναι από ποιόν μισθοδοτούνται αυτοί οι «μιά χούφτα μισθοφόροι άντε 20 άτομα».
      Γιατί όλη η ουσία του πράγματος εκεί βρίσκεται.
      ΠΟΙΟΣ μιθσώνει επαγγελματίες που μισθώνουν άλλους που στρατολογούν τους πιτσιρικάδες και τους οργανώνουν;
      Αυτό είναι το ζητούμενο.
      Τι να το κάνεις να πιάσεις έναν ή δυό ή δέκαδυό που σπάνε και καίνε και βάζουν βόμβες.
      Το ζήτημα είναι να βρείς ΠΟΙΟΣ τους διέταξε ή τους εκμίσθωσε για να βάζουν ή να στέλνουν βόμβες.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ A.M. 02/11/2010 22:47:48

        Εκεί ακριβώς είναι το θέμα. Είναι αδύνατο, όπως δείχνουν τα πράγματα, αυτοί οι ακροαριστεροί να μην είναι τα εκτελεστικά όργανα - τα τελευταία των τελευταίων - ενός πανίσχυρου συστήματος.
        Ο άκρατος διεθνισμός της άκρας Αριστεράς την κάνει ευεπίφορη στη χειραγώγηση από διεθνή κέντρα αποφάσεων. Το παρακράτος αυτή τη στιγμή είναι ο ακροαριστερός χώρος.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2010 16:46:44

    Είπε ο Ραγκούσης για "σιωπηλή μειοψηφία"; Η "Γερμανική" κυβέρνηση χρησιμοποιεί Ρεπουμπλικάνικη γλώσσα. Θα πέσει φωτιά να τους κάψει!

  31. Orestios avatar
    Orestios 02/11/2010 17:56:35

    Κρίσιμο είναι το ερώτημα για το ποιός αποσταθεροποιεί την χώρα.
    Επειδή όλα τα εξαπτέρυγα φωνάζουν από ενδιαφέρον για την Ελλάδα, όπως και όταν ψήφιζαν το μνημόνιο.
    Το σύνθημα του GAP πως αποσταθεροποιείται η χώρα σημαίνει πως - με δεδομένη την καταψήφισή του - οι Έλληνες την αποσταθεροποιούν?
    Γιατί δεν υπάρχει εμφανής και άμεση απειλή παρά αυτή που αισθάνεται η κυβέρνηση από την καταψήφισή της.
    Λέτε να ακυρώσει το GAP τις εκλογές, αφού υπάρχει κίνδυνος αποσταθεροποίησης της κυβέρνησής του?
    Δεν είναι θεμιτή η εναλλαγή στην εξουσία στα πλαίσια της Δημοκρατίας ή κάνω λάθος?

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Orestios 02/11/2010 18:56:25

      Για ποιά δημοκρατία μιλάς; Από τότε που με θυμάμαι Παπανδρέου, Καραμανλήδες, Μητσοτάκηδες βλέπω ΚΑΙ διαβάζω στα βιβλία της ιστορίας...να μην αναφέρω και άλλα τζάκια που υπάρχουν όπως και διάφορους γλίτσες που εκλέγονται επί 20 και 30 χρόνια στη σειρά. Για ποιά δημοκρατία μιλάς;

      • loretta avatar
        loretta @ MatrixRevolutionEra 02/11/2010 20:03:36

        .....ξεχασες οτι ολους αυτους τους ψηφιζουν πολιτες.....δεν εκλγεγονται απο μονοι τους.....!!

        • Greg avatar
          Greg @ loretta 02/11/2010 20:12:27

          Μην παίρνεις και όρκο. Ο κ.ΓΑΠ κυβερνά (με άνεση βουλευτών) με το 30% των ψηφοφόρων. Είναι αυτό πλειοψηφία ή μήπως είναι δημοκρατία;

          • loretta avatar
            loretta @ Greg 02/11/2010 20:15:26

            αυτο ειναι το συστημα μας....και βαση αυτου εκλεγονται....ομως ειναι μια αλλη συζητηση αυτη αγαπητε...τωρα αν με ρωτας αν η ελλαδ α ειναι ετοιμη για μια αλλου ειδους δημοκρατια?? δεν νομιζω....δυστηχως.

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ loretta 02/11/2010 23:10:21

          Δηλαδή λες ότι από τη μία φταίνε οι πολίτες (όσοι λίγοι) που τους ψηφίζουν και από την άλλη λες ότι φταίει το εκλογικό συστήμα....τελικά τι φταίει κατ΄εσένα; το σύστημα ή οι λίγοι βολεμένοι και βλαμμένοι που ψηφίζουν αυτούς;
          Βέβαια αφού μετά λες ότι η ελλάδα δεν είναι έτοιμη για άλλου είδους σύστημα μάλλον θεωρείς κι εσύ σαν τον αντιπρόεδρο ότι φταίνε οι πολίτες που τα φάγανε κι αυτοί.
          Τι να πω...

  32. Enzo avatar
    Enzo 02/11/2010 18:02:52

    μεχρι και στο γραφειο της Μερκελ στην Γερμανια εφτασε εκρηκτικος φακελος.
    Banania Republic of Greece

  33. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/11/2010 18:10:12

    Το πακετάκι για τη Μέρκελ ήταν μάλλον από Υεμένη μεριά, όχι από την εδώ θυγατρική των μουτζαχεντίν και ταλίμπανων (συγγνώμη κοι Μπουτάρη και Άνθιμε).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 02/11/2010 18:33:05

      Και όμως οι εδώ ταλιμπάνηδες το στείλανε. Απ' ότι έλεγε η διεύθυνση του αποστολέα, τουλάχιστον.

      • Enzo avatar
        Enzo @ Ο Θείος 02/11/2010 18:43:19

        υπουργειο οικονομικων ο αποστολεας! χαχαχαχαχαχα
        τελικα θα δει πολλα η δικια μας η γενια. ολο το εργο και το τελος του.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 02/11/2010 18:49:52

        Πραγματικό τσίρκουλο!
        Το απέραντο φρενοκομείο κατά Κ.Κ. τον Α', ή μάλλον χώρα αναρχοαυτόνομων, που έλεγε και ο μακαρίτης ο Γεώργιος Ράλλης - είχε πάρει η μπάλα και τον έρημο τον Λουκιανό Κηλαηδόνη τότε !
        Άχ Θεέ μου, γιατί δεν γεννήθηκα στη Λαπωνία;

        • Enzo avatar
          Enzo @ Ο Θείος 02/11/2010 18:56:08

          ειμαστε για κλαματα. δεν μας βλεπω καλα.
          θα μας πεταξουν με τις κλωτσιες εξω απο παντου στην Ευρωπη.λες να ειναι καλυτερα?

          • προβοκατορας avatar
            προβοκατορας @ Enzo 03/11/2010 06:47:00

            φαντασου να μας ξανακυβερνησει και η νου-δου και να μας απομακρυνει απο το μνημονιο τι εχουμε να δουμε. θα ξηλωσουν τα πεζοδρομια

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 02/11/2010 18:55:04

        Πάλι λάθος είσαι Θείε.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Orestios 02/11/2010 18:58:38

          Γκαμότο, λάθος έκανε ο πελαργός!

  34. A.M. avatar
    A.M. 02/11/2010 18:29:35

    Στα τρομοκρατικά σχέδια της ΠΑΣΟΚΟκυβέρνησης, των εξαπτέρυγων του ΔΝΤ και των λοιπών παρατρεχάμενων απαντάμε:

    Κλείνουμε τις τιβί και δεν διαβάζουμε τις κατευθυνόμενες παραπληροφορήσεις των ξεπουλημένων μέσων.

    Ψηφίζουμε Ό.ΤΙδήποτε άλλο εκτός ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΝΤΌΡΑ και το συνάφι της
    Ψηφίζουμε κατά προτίμησιν Αντώνη Σαμαρά και Ν.Δ.

    Φτύστε τους και περιφρονήστε τους!
    Το αξίζουν και με το παραπάνω!

    Απ την πρώτη εκλογή του μακαρίτη Αντρέα μέχρι και σήμερα για να στεριώσει αυτό το κόμμα και να κυβερνήσει έχει στείλει στον τάφο ούκ ολίγους που στέκονταν εμπόδιο στην πορεία του προς την εξουσία αρχής βεβαίως γενομένης απ την ήρωα Αλέκο Παναγούλη.

    Μην τους κάνουμε το χατήρι.
    Μην τους φοβηθούμε.
    Μην τσιμπάμε στην πασοκοδημιούργητη τρομοκρατία που λυμαίνεται την χώρα απ το 1980 μέχρι σήμερα.

  35. A.M. avatar
    A.M. 02/11/2010 19:06:15

    Έλα μωρέ τώρα ανοησίες!
    Δεν τους βγαίνουν τα κουκιά στις εκλογές για να συνεχίσει ο ΓΑΠ το ολοκληρωτικό ξεπούλημα της χώρας στους δανειστές, βλέπουν ότι αν ο Αντώνης πάρει την εξουσία - που απ ότι δείχνουν τα πράγματα δεν θα αργήσει - δεν θα έχουν εγγυημένο το ξεπούλημα της χώρας και ίσως χαλάσουν τα σχέδιά τους και σκέφτηκαν το παλιό και πάντα δοκιμασμένο κόλπο της τρομοκρατίας.
    Πάω στοίχημα ότι ο ΓΑΠ θα αρχίσει νέο κύκλο δηλώσεων με στόχο την κατατρομοκράτηση του κόσμου ώστε να τους αναγκάσει να τον ψηφίσουν για να μην διακοπεί το «θεάρεστο» έργο του ξεπουλήματος της Ελλάδας και για να συνεχίσει να υπάρχει η σταθερότητα της κυβέρνησης του πασοκ και να μην μας προκύψει η αποσταθεροποίηση με πρωθυπουργό τον Σαμαρά και δυσάρεστες συνέπεις για τους δανειστές της Ελλάδας.
    Τώρα το ποιοί ακριβώς στέλνουν τις βόμβες δεν το ξέρω ούτε κόβω φλέβες ότι είναι βαλτοί απ την κυβέρνηση του πασοκ ή από ξένους υποστηρικτές του ΓΑΠ ή και απ τους δύο.
    Το βέβαιο όμως είναι το που αποβλέπουν:
    Στο να παραμέινει το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ στην εξουσία μέχρι να ξεπουληθεί η χώρα και να μοιραστεί το Αιγαίο.
    Για αμερικανάκια μας πέρασαν; δεν είμαστε!

  36. Orestios avatar
    Orestios 02/11/2010 19:11:40

    Σωστός Α.Μ.

  37. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/11/2010 19:14:30

    H τρομοκρατια δεν δουλευει διοικητικα,δηλαδη δεν δινει καποιος διαταγες και οι τρομοκρατες εκτελουν αν και καμμια φορα γινεται και αυτο.
    Η τρομοκρατια δουλευει για λογαριασμο αυτων που εξυπηρετει με τη διαμεσολαβηση της ιδεολογιας.Δημιουργειται απο καταλληλους διανοουμενους μια ιδεολογια που δικαιολογει τη χρηση βιας και καποιοι ανθρωποι,συνηθως νεαρης ιδεολογιας πιστευουν σε αυτη και αρχιζουν τρομοκρατικη δραση.
    Για να εξυπηρετησει η τρομοκρατια το σχημα που πρεπει,η ιδεολογια που παραγεται ειναι εξτρεμιστικη προεκταση του νομιμου καθεστωτικου σχηματος το οποιο δεν εχει φανερες σχεσεις με αυτη και δεν μπορουν να βρεθουν αποδειξεις.Εχει απλως ιδεολογικες σχεσεις.Οι τρομοκρατες αυθορμητα και λογω της ιδεολογιας τους επιλεγουν ως στοχους τους αντιπαλους του οφελουμενου σχηματος που θεωρουν κυριους εχθρους ενω το οφελουμενο σχημα κατηγορειται λεκτικα ως "πουλημενο" ή "συμβιβασμενο" αλλα δεν παθαινει τιποτα.
    Η μεθοδος αυτη χρησιμοποιηθηκε στη μεταπολιτευτικη Ελλαδα με δυο διαφορετικες αριστερες ιδεολογιες που καθε φορα ηταν εξτρεμιστικες προεκτασεις της ιδελογιας του ΠΑΣΟΚ.
    Στην πρωτη φαση,την "αντιιμπεριαλιστικη" αντιστοιχει η 17Ν και ο ΕΛΑ.Η ιδεολογια τους ειναι εξτρεμιστικη προεκταση της διακηρυξης της 3ης Σεπτεμβρη και του αρχικου πασοκισμου.Αν και ο Κουφοντινας περασε απο τη ΠΑΜΚ δεν ειναι αυτο το καθοριστικο αλλα η ιδεολογικη συγγενεια που τον ωθουσε να σκοτωνει δεξιους ως "ενδοτικους" και "καπιταλιστες" ενω κατηγγειλε τους πασοκους απλως ως συμβιβασμενους και ξεπουλημενους (χωρις ομως να τους σκοτωνει).
    Στη δευτερη φαση αλλαζει ιδεολογια το ΠΑΣΟΚ και αλλαζει και η τρομοκρατια.
    Στην "αντιεθνικιστικη" φαση του ΠΑΣΟΚ η 17Ν αποσυρεται και παιζουν οι αντιεθνικιστες της "Σεχτας" ή των "Πυρηνων της Φωτιας" και σε πιο χαμηλο επιπεδο οι αντιεξουσιαστες -οι εκτος εξουσιας γιατι υπαρχουν και οι αντιεξουσιαστες στην εξουσια.
    Και παλι η ιδεολογια της τρομοκρατιας - αντιρατσισμος,αντιεθνικισμος - ειναι εξτρεμιστικη προεκταση της ιδεολογιας του καθεστωτος ΠΑΣΟΚ.

    • Greg avatar
      Greg @ ψυχραιμια 02/11/2010 19:40:54

      Πολύ δυνατό σενάριο. Αν προσθέσεις και την αρχική χρηματοδότηση, όταν το κόμμα ήταν ακόμη "στα μπετά", έχεις όλη την εικόνα. Ισχύει ή όχι, φαίνεται προς το παρόν η πιο λογική ερμηνεία.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 02/11/2010 19:52:37

      Ο συντονισμός των συμβάντων είναι κεντρικός πάντως.

      • Α.Μ. avatar
        Α.Μ. @ Orestios 02/11/2010 21:08:32

        Σαφώς και είναι!

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ ψυχραιμια 02/11/2010 20:21:59

      Δυστυχώς ψυχραιμία κανείς δεν κατηγορεί τους επαναστάτες. Βολεύει να μιλάμε για αόρατα κέντρα συνομωσίας. Δεν χρειάζονται καν καθοδηγητές πολλές φορές. Ακόμη και ένα καλό βιβλίο με "επαναστατικές" συνταγές αρκεί για μια μικρή ομάδα εκρηκτικών νεαρών. Η φιλοσοφία και η ιδεολογία κατευθύνει και οπλίζει. Τώρα αν κάποιοι βολεύονται από την όλη κατάσταση είναι άλλο θέμα και δεν έχει σχέση. Η τρομοκρατία στην Ελλάδα υφίσταται διότι έχει ελεύθερο πεδίο. Ας επανέφεραν τη θανατική ποινή να δούμε αν θα εμφανίζονταν τα πιόνια που λέτε. Εδώ ολόκληρο indymedia τους σιγοντάρει και τους στηρίζει. Τι παρακράτος και πράσινα άλογα; Όσο φανταζόμαστε αόρατες δυνάμεις και δεν τις προσωποποιούμε χάνουμε τον έλεγχο. Μάθε ποιος είναι ο εχθρός. Αν είναι η ιδεολογία κυνήγησέ την. Η ιδεολογία που σκοτώνει δεν πρέπει να έχει ελαφρυντικά.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ αποκατάσταση 02/11/2010 20:46:41

        Ουδεποτε η ΝΔ αντεληφθη το προβλημα και ποτε δεν εκανε ιδεολογικο αγωνα.
        Οταν αρχισε τη δραση της η 17Ν αρχικα ελεγαν οτι ειναι οργανα ξενων δυναμεων και μετα οταν εγινε φανερο πως επαιζαν εψαχναν να βρουν οργανωτικους δεσμους με το ΠΑΣΟΚ και δεν εβρισκαν.
        Ποτε δεν αντιπαρατεθηκαν με την ιδεολογια της 17Ν γιατι η ιδεολογια αυτη ηταν εξτρεμιστικη προεκταση της κυριαρχης πασοκοαριστερης ιδεολογιας της μεταπολιτευσης και δεν ηθελαν να τα βαλουν μαζι της.
        Ακομη και στη δικη προσπαθησαν να τους βγαλουν κοινου ποινικου δικαιου και φυσικα απετυχαν γιατι ηταν φανερο οτι δεν ηταν.Κατα ποσο ομως ηταν δυνατον ενας νεοδημοκρατης να κατηγορησει τη 17Ν ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΩΝ της για διαταραξη των σχεσεων με συμμαχικη χωρα και αποπειρα επιβολης μαρξιστικης δικτατοριας ,πραγματα που σαφως προεκυπταν απο το λογο των προκηρυξεων της;
        Μετα περασαμε στο αστερισμο του "αντιρατσισμου" και του "αντιεθνικισμου" και βλεπουμε το ιδιο εργο με τη "Σεχτα" κλπ.

      • Tsaxpinogargaliarhs avatar
        Tsaxpinogargaliarhs @ αποκατάσταση 03/11/2010 07:16:32

        @αποκατάσταση

        Δηλαδή, εφ'όσον δεν πρέπει να υπάρχουν ελαφρυντικά στην ιδεολογία που σκοτώνει, θα πρέπει, με την εφαρμογή της θανατικής ποινής, να εκτελεστούν αυτόματα και οι εισηγητές της, δηλάδή η κηβέρνηση, το νομοθετικό σώμα καθώς και οι υποστηρικτές αυτών, αφού κι αυτοί έχουν μία ιδεολογία που θα σκοτώσει κάποιους, σωστα?

        Τι θα έλεγες για τις ιδεολογίες που δεν σκοτώνουν με βόμβες-φακέλους, αλλά με αεροπορικές επιθέσεις και άρματα? Ή για τις άλλες ιδεολογίες που σκοτώνουν έμμεσα? Όταν πεθαίνουν άτομα απ'τη πείνα και αυτοκτονούν άλλοι απ'την απελπισία? 'Η αυτοί που πεθαίνουν επειδή γίνονται εμπόδιο σε σχέδια ανάπτυξης?

        Εύκολο ε?

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ αποκατάσταση 03/11/2010 16:00:08

        Πάντα θα υπάρχουν ηλίθιοι, που γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από άλλους.
        Κι αν καταπολεμήσεις την "αριστερή ιδεολογία", θα σου σκάσουν αντίστοιχα δεξιά τσουτσέκια που την έχουν δει επαναστάτες, από την άλλη όμως πλευρά. Τα χουμε ζήσει αυτά στην Ελλάδα.

    • Άργος avatar
      Άργος @ ψυχραιμια 03/11/2010 03:01:00

      Τρομοκρατία είναι σε θέση να παράγει μόνον ο Ισχυρός, Ψυχραιμία.

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ ψυχραιμια 03/11/2010 06:49:32

      ξεχασες την περιοδο σημιτη-αβουρη του ''πιο επιτυχυμενου'' πρωθυπουργου

  38. azxc avatar
    azxc 02/11/2010 19:23:27

    ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ "ΕΛΛΑΔΑ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ...

  39. kiki avatar
    kiki 02/11/2010 19:30:04

    Το λευκο δεν προσμετραται.
    Σε βαζουν με τους κρετινους που τα μουντζουρωνουν,τα ακυρα.
    Λευκο λενε η ακυρο.

  40. kiki avatar
    kiki 02/11/2010 19:32:16

    Το λευκο δεν προσμετραται.
    Καταγραφεται με τους κρετινους που τα μουντζουρωνουν.
    Λευκα η ακυρα λενε.

  41. arxaiologos avatar
    arxaiologos 02/11/2010 20:19:13

    Θέλω απλώς να επισημάνω 2-3 καθοριστικές λεπτομέρειες αυτής της πληθώρας βομβών-δεμάτων: πρώτον, πρόκειται για οργανωμένη επιχείρηση άνω του ενός πυρήνων, δεύτερον είναι καθαρά για λόγους πρόκλησης εντυπώσεων και όχι ουσίας (η μαύρη πυρίτιδα είναι περισσότερο κρότος παρά πρόκληση ζημιάς) και τρίτον, η παγκόσμια χρονική συγκυρία κάνει το όνομα της Ελλάδας να εμφανίζεται πλάι-πλάι με της Υεμένης στον νεότυπο αυτό βομβιστικό Άξονα του Κακού.

    • A.M. avatar
      A.M. @ arxaiologos 02/11/2010 20:42:52

      Δεν πρόκειται για βομβιστικές επιθέσεις!
      Ούτε κάν για απόπειρες βομβιστικών επιθέσεων. Ούτε κάν!
      Πρόκειται για επιθέσεις δυσφήμισης της Ελλάδας παγκοσμίως.
      Χωρίς θύματα και χωρίς κανέναν άλλον σκοπό εκτός απ την δυσφήμιση της χώρας.
      Μου θυμίζει η κατάσταση όχι τα Δεκεμβριανά αλλά τις πυρκαγιές που άναβαν κάθε δέκα λεπτά και σε άλλο σημείο «μόνες» τους.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ A.M. 02/11/2010 20:52:56

        Δεν ειναι παραξενο.Η κρατουσα ιδεολογια στην Ελλαδα απο την εποχη Σημιτη και μετα και με τη συνεργασια αριστεριστων και αναρχικων εχει παραγει ιδεολογικα ανθελληνικα στοιχεια που θελουν να καταστρεψουν τη χωρα.Αν διαβασεις τις δυο τελευταιες προκηρυξεις της Σεχτας Επαναστατων ειναι ακριβως στο πνευμα αυτο.

      • Misha avatar
        Misha @ A.M. 02/11/2010 21:00:45

        Δηλαδή αν σαλτάρω εγω και πέντε κολλητοί κι αρχισουμε να στέλνουμε φακέλλους με στρακαστρούκες , δεξιά κι αριστερά, αποσταθεροποιούμε τη χώρα ;

        Και δεν αποσταθεροποιείται η χώρα όταν στο κέντρο της πρωτευουσας της πουλάνε καλάσνικωφ και ηρωίνη με τη σέσουλα;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Misha 02/11/2010 21:09:38

          Με ολα αποσταθεροποιειται.Η παρουσα δημοσιευση ομως αφορα την τρομοκρατια που ειναι φαινομενο δεκαετιων.

        • Άργος avatar
          Άργος @ Misha 03/11/2010 03:01:52

          Misha, γειά στο στόμα σου, αδελφέ!

  42. vassilisrho avatar
    vassilisrho 02/11/2010 20:45:30

    παντως αμα εχουν σκοπο να δυσφημησουν την χωρα στο εξωτερικο το εχουν καταφερει μια χαρα ....στην ολλανδικη μετρο σημερα ειμαστε πρωτοσελιδο πριν απο μια εβδομαδα παλι για αλλο θεμα για τα καγιεν εξω απο τα σκυλαδικα η κοτερα στον Αλιμο ...καθε εβδομαδα υπαρχουν δυσφημηστικα αρθρα για την χωρα μας στη ολλανδια τουλαχιστον που ειμαι εγω ....γιατι ολη αυτη η αρνητικη δημοσιοτητα;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ vassilisrho 02/11/2010 21:08:23

      Για πολλους λογους : γιατι πολλα απ οσα γραφονται ειναι πραγματικα.
      Γιατι η Ελλαδα με τη κριση της απειλησε τη σταθεροτητα του ευρω.Γιατι η Ολλανδια παντα εβλεπε με καχυποψια τις ελληνικες πατεντες στην ΕΕ.
      Και γιατι πραγματι στην Ελλαδα υπαρχει αριστερη τρομοκρατια που δεν υπαρχει πια σε αλλες ευρωπαικες χωρες.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ ψυχραιμια 02/11/2010 22:02:53

        Είναι πλέον απίστευτο και αστείο σχεδόν το πόσο επικρατεί (με την ανοχή πάντα) ακόμη η ιδεολογία που διδάσκει την τυφλή διάλυση των θεσμών στην Ελλάδα και την επιβολή μιας ουτοπικής αταξικής κοινωνίας (κατ'αποκλειστικότητα στον κόσμο και μάλιστα με τη χρήση βίας). Σε όλη την Ευρώπη το φαινόμενο αυτό δεν υφίσταται και όλος ο κόσμος καταλαβαίνει πως το κράτος ακόμα και όταν διεκδικείς τα δικαιώματά σου δεν μπορείς να το βλέπεις αποκλειστικά σαν εχθρό διότι υπονομεύεις μαζί με αυτό και τη δική σου ύπαρξη.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ αποκατάσταση 02/11/2010 22:16:58

          Επικρατει επειδη μεταξυ αλλων ολιγωρει η ΝΔ.
          Εγω εχω γραψει επανειλημμενα εδω και εχω δεχθει επιθεσεις για τα δεκεμβριανα.εχω κατηγορησει τον Καραμανλη για ολιγωρια και εχω πει οτι επρεπε να συντριβουν δια της βιας οι εμπρηστες ενω οι πολιτικοι υποκινητες τυπου Αλαβανου να προσαχθουν σε δικη.
          Αν ομως η ΝΔ θελει καλες σχεσεις με τους ταραξιες και να κρυβεται δε γινεται τιποτα.

          • Άργος avatar
            Άργος @ ψυχραιμια 03/11/2010 03:08:36

            Ψυχραιμία, φοβάμαι ότι ούτε κρύβεται, ούτε καλές σχέσεις θέλει. Τολμώ να υποψιάζομαι πως δεν μπορεί να αποτινάξει τούτο το υποσύστημα (είδες ευγένεια στην έκφραση, ε;). Δεν έβγαλε στη φόρα τις υποκλοπές σε βάρος του ίδιου του πρωθυπουργού! Άρα, δεν είναι σε θέση, ή μας τα κρύβουν για να διαιωνίζεται σε όφελςο της εκάστοτε κυβέρνησης (ή ίσως επειδή δεν είναι του χεριού τους αλλά άλλων, από πιο μακριά) το παρακρά... το υποσύστημα, δηλαδή. Και νάμαστε όλοι έτσι μια χαρύμενη ατμόσφαιρα :-)

            Μπορεί να κάνω λάθος, βέβαια!

          • Άργος avatar
            Άργος @ ψυχραιμια 03/11/2010 03:10:00

            (Συγνώμη για την ανορθογραφία, φταίνε δύο χτυπημένα δάκτυλα κι η βιασύνη μου.)

        • skeptiki avatar
          skeptiki @ αποκατάσταση 02/11/2010 22:19:39

          Μπράβο, πες το και στο κράτος τώρα ότι ο πολίτης δεν είναι εχθρός του, γιατί 30 χρόνια τώρα με βλέπει πάντα σαν εχθρό όταν δεν με θεωρεί παντελώς ηλίθια (συνήθως πριν τις εκλογές...) Στην Ευρώπη το κράτος έστω υποκριτικά αλλά σου αναγνωρίζει έμπρακτα κάποια υποτυπώδη δικαιώματα ... εδώ τα έχεις τα "δικαιώματα" γιατί δεν μπορεί να μαζέψει τα χάλια του το "κράτος" και το αψηφάς

          • αποκατάσταση avatar
            αποκατάσταση @ skeptiki 02/11/2010 22:58:50

            Η νοοτροπία αυτή καλλιεργεί ένα φαύλο κύκλο του ποιος αδικεί και ποιος αδικείται και η χώρα αυτή έχει πάρει τον κακό το δρόμο εδώ και πολύ καιρό (για να μη πω από ποιους εκλέγονται οι αρμόδιοι, το κράτος δηλαδή). Αν στις υπόλοιπες χώρες της ευρώπης οι έννοιες έχουν συμβιβαστεί δεν υπάρχει λόγος να μη μπορούμε να το κάνουμε και εμείς, εκτός και αν αποδεχτούμε τα χάλια μας και πούμε μαζί με το Σαββόπουλο κωλοέλληνες!

  43. A.M. avatar
    A.M. 02/11/2010 21:03:54

    Έτσι είναι όπως το λές.
    Έχουν στήσει ολόκληρο σύστημα αφελληνισμού των συνειδήσεων.
    Έχουν εξαγοράσει μέσα ενημέρωσης ακόμα και στο διαδίκτυο (indymedia κ.ά.)
    Έχουν βάλει σε σημαντικά πόστα της παιδείας δικούς τους ανθέλληνες.
    Μας τα ζαλίζουν κάθε μέρα στις τηλεοράσεις με το πόσο καλός είναι ο Εντογάν και πόσο κακοί είμαστε εμείς που δεν συνεργαζόμαστε με τους Τούρκους για το κοινό καλό και άλλες τέτοιες αηδίες.
    Έχουν βρεί πολιτικούς χώρους που τους εξαγόρασαν για να παίξουν το παιχνίδι τους ως άλλοι δούρειοι ίπποι σε βάρος της Ελλάδος (βλ. ΛΑΟΣ και Ντόρα και πράσινους οικολόγους κλπ).
    Και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς για να αμβλύνουν το πατριωτικό αίσθημα των Ελλήνων.
    Γιατί αν είσαι πατριώτης πως μπορείς να δεχτείς συγκυριαρχία με τους Τούρκους στο Ελληνικό Αιγαίο;;;
    Αν είσαι πατριώτης πως μπορείς να αφήσεις την Θράκη στους Τούρκους;
    Μόνο αν σ' έχουν κάνει αδιάφορο για έννοιες πατρίδα και έθνος μπορούν να σε κάνουν να δεχτείς τέτοιες παραχωρήσεις.
    Και όσοι βέβαια σκοπεύουν να τις κάνουν και τις προωθούν είναι ανθελληνικά μιάσματα.

    • Misha avatar
      Misha @ A.M. 02/11/2010 21:47:13

      ΑΜ

      Υπάρχει μια σημειολογική μετάλλαξη ενός τμηματος της δεξιάς όσο και της μεταλλαγμένης αριστεράς προς αντιπατριωτικές θέσεις.
      Γι αυτό και βλέπεις η Ντόρα να τα πηγαίνει μια χαρά με τον Ψαριανό αλλά και τον Βορίδη.
      Παλιά η Αριστερά κατέβαινε στις διαδηλώσεις με τις ελληνικές σημαίες, τώρα ένα κομμάτι της καίει αυτή τη σημαία, την οποια επίσης «καίει» με τον τρόπο της και η ευρωλαγνική δεξιά.
      Η τελευταία έχει και ιδεολογικό παρελθόν στους «ρεαλιστές» ταγματασφαλίτες της Κατοχής, των οποίων τα οράματα υλοποιεί σε μεγάλο βαθμό και η εθνομηδενιστική ψευτοαριστερά.

    • Άργος avatar
      Άργος @ A.M. 03/11/2010 03:03:55

      *s* Σημειολογική! Αυτό τα λεέι όλα, αν έχουμε την καθαρή θωριά να βλέπουμε την πραγματικότητα, βέβαια.

  44. rally monkey avatar
    rally monkey 02/11/2010 22:04:57

    tο ειπε ωραια η αριστερη Κανελη στο μεγκα - 'théâtrale'
    ποιοι τους ελεγχουν και ποιοι επωφελουνται απο το σκηνικο
    κανεις τιποτα ιδεες?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ rally monkey 02/11/2010 22:20:01

      Η Κανελλη εχει ενα μονο σκοπο : να απαλλαξει την ευρυτερη παραταξη της αριστερας -με την οποια το κομμα της ειναι στα μαχαιρια - απο καθε ευθυνη μονο και μονο γιατι υπαρχει το μακρινο ενδεχομενο να κατηγορηθουν και οι ιδιοι.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ψυχραιμια 02/11/2010 22:35:05

        να κατηγορηθουν απο ποιους ? μονο αυτοι που τα προκαλουν θα μπορουσαν να κατηγορησουν την αριστερα στην προκειμενη περιπτωση - απλα για να θολωσουν τα νερα...
        μπορουμε να καταλογισεις στα κομματα τις αριστερας πολλα - αλλα δυνατοτητα να επηρεασουν πραγματα και καταστασεις στις μερες μας ειναι αστειο και να το συζητας
        η αριστερα κλπ αυτα εχουν παψει να υπαρχουν και να λειτουργουν με την μορφη υπηρχαν οταν τα θυμασαι επι Ψυχρου Πολεμου - αυτα που βλεπεις τωρα ειναι οι αφισες, οι λειτουργιες και αυτοι που κανουν κουμαντο αλλαξαν..

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ rally monkey 02/11/2010 22:51:39

          Όντως η αριστερά λίγο επηρεάζει τα πράγματα πλέον-αν τα επηρέαζε ποτέ- αλλά φαίνεται ότι ο ψυχραιμίας βγάζει καλό μεροκάματο με αυτό το παραμύθι της ενοχοποίησης της αριστεράς για ότι συμβαίνει στη χώρα. Το ότι σκέφτηκε να γράψει πως η κανέλλη προσπαθεί να βγάλει λάδι το ΚΚΕ επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο .... να το κατηγορήσουν ότι στέλενει βόμβες με το ταχυδρομείο δεν σου λέει τίποτε; Αυτά όπως έγραφε κάποιος αλλος σχολιαστής παλιότερα γι αυτόν είναι ψυχολογικές ασκήσεις, προσπαθεί σε κάθε τι να ανακαλύψει και να αναφέρει τις ευθύνες της αριστεράς συνηθίζοντας τον κόσμο ότι αυτή είναι το απόλυτο κακό.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ τηλέμαχος αναγνώστου 03/11/2010 00:43:51

            ..τον διαβαζω απλα ορισμενες φορες αμφιβαλλω αν τα πιστευει *ολα* οσα γραφει (λεω δε μπορει...)

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ τηλέμαχος αναγνώστου 03/11/2010 00:57:57

            Έτσι κι αλλιώς οι άνθρωποι που αποδεδειγμένα περνάνεόλη τους την ημέρα μπροστά από έναν υπολογιστή γράφοντας σχόλια για την κοινωνία -από την οποία απουσιάζουν- ή είναι διαταραγμένοι ψυχολογικά ή εκετελούν κάποιο -έμμισθο- καθήκον. Βέβαια κοντεύει να με τρελλάνει και μένα. Για ότι συμβεί στον πλανήτη θα παρέμβει για να καταλήξει ότι φταίει η αριστερά -γενικά, γι' αυτόν ο βούτσης και η Α/Κ είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα-. Παλιότερα τον είχα πιάσει κανα δυό φορές να λέει αρκούδες και το ψιλοπαραδέχτηκε αλλά μετά συνέχισε ακάθεκτος.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ψυχραιμια 02/11/2010 22:35:08

        να κατηγορηθουν απο ποιους ? μονο αυτοι που τα προκαλουν θα μπορουσαν να κατηγορησουν την αριστερα στην προκειμενη περιπτωση - απλα για να θολωσουν τα νερα...
        μπορουμε να καταλογισεις στα κομματα τις αριστερας πολλα - αλλα δυνατοτητα να επηρεασουν πραγματα και καταστασεις στις μερες μας ειναι αστειο και να το συζητας
        η αριστερα κλπ αυτα εχουν παψει να υπαρχουν και να λειτουργουν με την μορφη υπηρχαν οταν τα θυμασαι επι Ψυχρου Πολεμου - αυτα που βλεπεις τωρα ειναι οι αφισες, οι λειτουργιες και αυτοι που κανουν κουμαντο αλλαξαν..

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 02/11/2010 23:03:14

        Μπορει ο καθενας να διαβασει τις προκηρυξεις των τρομοκρατων και να βγαλει συμπερασματα για τις ιδεες τους.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ψυχραιμια 02/11/2010 23:14:46

          θα μου επιτρεψεις αλλα οι πραξεις και τα αποτελεσματα μιλανε δυνατοτερα απο τα κειμενα

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ rally monkey 02/11/2010 23:24:50

            Οι πραξεις και τα αποτελεσματα της δρασης της 17Ν ηταν σε απολυτη συμφωνια με τις προκηρυξεις και την ιδεολογια της.
            Το ιδιο συμβαινει και με τις αλλες οργανωσεις.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ rally monkey 03/11/2010 00:08:17

            για 17Ν εν μερει ισχυει - πλην ομως ..η 17Ν εδρασε ως επι το πλειστον κατα τη διαρκεια (και καποια χρονια μετα την ληξη) του Ψυχρου Πολεμου.
            Αναφερομαστε σε 2 τελειως διαφορετικους κοσμους. οι συμψηφισμοι δεν εχουν λογικο υποβαθρο.

  45. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2010 22:14:31

    Ποιός οφελείται... και ποιός άλλος... με τίνος βοήθεια... με τίνος οργάνωση... Τόσο καιρό κανείς δεν μιλάει.

    1. Τουρκία;
    2. Αλβανοβούλγαροι;
    3. Γερμανοί (που δεν παριστάνουν τους Ευρωπαϊστές)
    4. Με Πασόκ από το 1981, εγώ δεν ευθύνομαι

    Σπάω το κεφάλι μου να ξεπεράσω τις προδιαθέσεις μου να βρώ γιατί οι Αμερικάνοι έχουν να κερδίσουν κάτι. Ίσως δεν συμφωνούν να μιλάμε με το Ισραήλ τώρα που το Ιραν κουνιέται και η Τουρκία λαιλάχαιλαλάχ.

    Αν οι εκτιμήσεις μου είναι λάθος, με το συμπάθειο.

    • Άργος avatar
      Άργος @ archaeopteryx 03/11/2010 03:21:56

      Σε καλή σειρά βάζουν τις σκέψεις μας οι προτάσεις σου. Πράγματι!

      Δεν έχουν οι κατηγορίες που αναφέρεις να κερδίσουν κάτι, συμφωνώ απόλυτα. Τι μένει, λοιπόν;

      Τακτική δράση για δημιουργία α) υπόβαθρου έντασης της αστυνόμευσης/πες το όπως θέλεις, β) ελεήστε τον αναξιοπαθούντα ηγέτη που τώρα αντιμετωπίζει κι ετούτα - απευθύνεται συναισθηματικά στο φιλότιμο για να συσπειρώσει κι άλλους ψηφοφόρους προ εκλογών, μετά την απειλή για εκλογές (τυχαίο ως υποστηρικτική κίνηση;), γ) προκατάληψη για δραστικά μέτρα Τάξης (ευγενικά) εάν ξεσπάσουν άλλα Δεκεμβριανά (σαν του 2008, μην πάει ο νους αλλού, καλέ!), δ) κι εάν ήμουν διεφθαρμένος και κακοήθης θα το υποψιαζόμουνα ως μια ωραία ευκαιρία για να αποσταθεροποιήσω παραπάνω την εμπιστοσύνη των αγορών λίγες ημέρες μετά την προηγούμενη αποσταθεροποίησή μου όταν ανακοίνωσα το ενδεχόμενο εκλογών.

      Σκέπτομαι πολύ ακάθαρτα, ε, archaeopteryx ; Ίσως φταίνε τα όσα έχω δει και ζήσει. Τι να πει κανείς; :-)

  46. Θεωρείο avatar
    Θεωρείο 02/11/2010 23:01:04

    Κολλάμε πάλι στην (υποχρεωτική;) ένταξη των δραστών σε κάποιο (χρωματικά) χώρο. Αν είναι έτσι, δεν στέκει να δημιουργούν "καπνό χωρίς φωτιά", εκτός αν είναι τόσο "βλάκες" που κατασκευάζουν ακίνδυνες δήθεν βόμβες.
    Αν είναι εγκάθετοι των εχόντων συμφέρον για πιο χρονοβόρα οικονομική ανάκαμψη, βλέποντας ότι είναι πιτσιρικάδες και όχι ψυχροί επαγγελματίες, πάλι περνιούνται για "χαμένα", εκτός (πάλι) αν τους πλήρωσαν αδρά για να κάνουν αποστολή αυτοκτονίας.
    Δεν πρέπει να υποθέσουμε ότι μπορεί να είναι οι (αναζητούμενοι, σήμερα) "αγανακτισμένοι πολίτες" που μες το θυμό τους, αποφάσισαν εν θερμώ να δράσουν "κι ότι βρέξει ας κατεβάσει";
    Μου θυμίζει τους αγανακτισμένους της "δήθεν" Σέχτας που εκτέλεσε τον Γκιόλια και οι τηλε/web-σχολιαστές ψάχνουν να τους εντάξουν και χρωματίσουν, αρνούμενοι να "δουν" την καθαρή σκοπιμότητα της "σκούπας" για λογαριασμό αυτών που ωφελούνταν απ' αυτό.
    ...και by the way τι έγινε μ' αυτούς; Ησυχία στο διαδίκτυο...
    Πήγε χαμένο το αίμα του Σωκράτη, όπως και του Τσαλικίδη.
    Δεν ήταν ελληνόπουλα αυτά; Τούρκοι ήταν και δεν νοιάζεται κανείς;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Θεωρείο 02/11/2010 23:06:54

      Γιατι δηθεν "Σεχτα". Η Σεχτα ειναι πραγματικη και ο Γκιολιας ειχε ταχθει υπερ του Βατοπεδιου και της εκκλησιας και εγραφε διαφορα εθνικιστικα.
      Εξηγουνται ολα στις προκηρυξεις της Σεχτας και η ομοιοτητα με τις ιδεες που κυκλοφορουν στο indymedia φαινεται.
      Φυσικα ανηκουν σε χωρο, τον αναρχοαντιεξουσιαστικο.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 02/11/2010 23:16:09

        Η προκήρυξη ήταν για κλάμματα.
        Μόνο την υπογραφή του ΔΝΤ δεν είχε...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Θεωρείο 02/11/2010 23:08:41

      Δεν ήταν ελληνόπουλα αυτά; Τούρκοι ήταν και δεν νοιάζεται κανείς;

      Η φραση αυτη που εγραψες ηδη αρκει για να χαρακτηρισθεις εχθρος απο τον κοσμο του indymedia.

    • Θεωρείο avatar
      Θεωρείο @ Θεωρείο 02/11/2010 23:24:50

      Η "Σέχτα" που δολοφόνησε το Σωκράτη δεν είναι σε καμία περίπτωση τρομοκρατική οργάνωση, παρά επαγγελματίες πληρωμένοι δολοφόνοι, που αποδεικνύεται πολύ εύκολα. Αν τον είχαν στοχοποιήσει ιδεολογικά ως εχθρό της ιδεολογίας τους ή της χώρας θα είχαν παρακολουθήσει το λόγο του όπου φαίνεται εύκολα ότι ήταν πιστός χριστιανός. Τότε να φοβούνται όσοι χριστιανοί μιλάνε πολύ (π.χ. misha κ.ά.) Φυσικά, ήταν εντελώς τυχαίο ότι τον μόνο που συνέφερε η άμεση εξαφάνισή του από το διαδικτυακό λόγο καθώς και ο παραδειγματισμός για τους ομοϊδεάτες του, ήταν η κυβέρνηση. Μια προσεκτική ανάγνωση της προκήρυξής τους βρίσκει ένα σωρό κενά και λεκτικά φτιασιδώματα που μόνο ένας μη τρομοκράτης θα περιποιούνταν ώστε να "περάσει" για τρομοκράτης.
      Όσο για τον τρόμο που πρέπει να έχω μην ενοχλήσω το Indymedia και με στοχοποιήσει, εγώ είμαι ένας ασήμαντος. Καλό θα κάνουν στα παιδιά μου να μεγαλώσουν έχοντας έναν "ήρωα" πατέρα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Θεωρείο 02/11/2010 23:45:20

        Δεν ισχυρισθηκα οτι θα σε στοχοποιησουν.Απλως ανεφερα οτι εκ του λογου αυτου θεωρεισαι ιδεολογικος εχθρος οπως και μερικα εκατομμυρια ακομη.
        Οσο για τον Γκιολια και τη Σεχτα : αν δεις ενα παραπανω σχολιο που εγραψα θα δεις πως βλεπω τη λειτουργια της τρομοκρατιας.Πηγαζει απο μια ιδεολογια που ειναι εξτρεμιστικη προεκταση της νομιμης ιδεολογιας που εξυπηρετειται απο αυτην.
        Η ιδεολογια της 17Ν ηταν εξτρεμιστικη προεκταση της αντιιμπεριαλιστικης πασοκοαριστερης ιδεολογιας της αρχικης φασης της μεταπολιτευσης.Απο και μονο το γεγονος αυτο δολοφονουσε καποιους που ηδη θεωρουνταν αντιπαλοι τοσο της οργανωσης οσο και του προοδευτικου χωρου γενικοτερα που καταδικαζε τη δολοφονια τους αλλα ο ιδιος φυσικα δεν κινδυνευε γιατι στα καταστιχα της οργανωσης ηταν "συμβιβασμενος" και οχι εχθρος.
        Κατα τον ιδιο τροπο η αντιεθνικιστικη ιδεολογια της Σεχτας ειναι εξτρεμιστικη προεκταση του "νομιμου" αντιεθνικισμου της κεντροαριστερας.Δεν διεταξαν αυτοι τη Σεχτα να δολοφονει.Δημιουργησαν μια καταλληλη ιδεολογικη ατμοσφαιρα στη χωρα που βγαζει σεχτες.
        Συνηθως οι ιδιοι περιγραφουν αυτη την ιδεολογικη διαδικασια ως το "αυγο του φιδιου" για τους ακροδεξιους αντιπαλους τους.
        Ομως στην μεταπολιτευτικη Ελλαδα τα αυγα του φιδιου ηταν ο αριστερος αντιιμπεριαλισμος που εβγαλε τη 17Ν και ο αντιεθνικισμος μετα το 1996 που εβγαλε τις σεχτες και τους εμπρηστες του Δεκεμβριου.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ψυχραιμια 02/11/2010 23:52:42

          Τα αυγά του φιδιού και τα ίδια τα φίδια βρίσκονται στην σοσιαλιστική φωλιά και μόνο εκεί.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ψυχραιμια 03/11/2010 00:06:19

          ψυχραιμία, δεν ξέρω πολλά για την τρομοκρατία. Αλλά δεν νομίζω ότι πηγάζει από οποιαδήποτε ιδεολογία. Κρύβεται πίσω απο ιδεολογίες που συχνά καλλιεργεί, κατά το δοκούν με βάση υφιστάμενες τάσεςι. Π.χ. αριστερός αντιαμερικανισμός (με σοβιετική βοήθεια) την δεκαετία του 60, δώσ' του να καταλάβει την δεκαετία του ...90. Λες και οι "αντιαμερικάνοι" του 90, ξέρουν που είναο το Βιετνάμ ή τι είναι ο 6ος στόλος. Αλλά αν είσαι καθίκι (συγκεκριμένη εθνικότητα έχω κατά νου) και έχεις και κοινά συμφέροντα με άλλο καθίκι (άλλης εθνικότητας) ούουου, σε βολεύει ο αντιαμερικανισμός... το 96 που δεν υπάρχει αμερικάνος για δείγμα (με την έννοια του 65 (if you know watt I mean). Και βρίσκεις και τις φυλλάδες που γλείφουν τους Αραβες για κανένα απ ευθείας συμβολαιάκι, έδεσε η ιδεολογική σούπα

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ archaeopteryx 03/11/2010 00:23:04

            Iσως να συμβαινει και αυτο σε καποιες περιπτωσεις.Ωστοσο στην Ελλαδα γινοταν και γινεται το εξης : η υπερβολικη ενασχοληση με το "ποιος κρυβεται" τα "απωτερα συμφεροντα", "ποιος οφελειται" κλπ λειτουργει υπερ της παραμελησης των φυσικων αυτουργων και ακομη περισσοτερο των ηθικων αυτουργων -που παραγουν την ιδεολογια των τρομοκρατων.Για παραδειγμα η διαρκης ενασχοληση με το ποιος κρυβεται πισω απο τη 17Ν ευνοουσε τους δραστες αφου εψαχναν καπου αλλου και οχι εκει οπου φανερα ηταν οι πιθανοτεροι υποπτοι ενω η ιδεολογια της οργανωσης εμενε στο απυροβλητο οπως και οι αβανταδοροι της.
            Απο τη 17Ν τελικα δεν ευνοηθηκε κανενα απο τα θυματα ,ουτε οι Αμερικανοι,ουτε οι βιομηχανοι,ουτε οι εκδοτες των δεξιων εφημεριδων.Ευνοηθηκαν οι αντιπαλοι τους που για χρονια αποπροσανατολιζαν τον κοσμο διαρρεοντας οτι δηθεν ευνοουνται οι φιλοι των θυματων.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ archaeopteryx 03/11/2010 00:38:15

            σα να λεμε αν σε πυροβολουν - θα πρεπει να σε απασχολει το οπλο και οχι ποιος το κρατανε.
            Η συζητησεις περι τρομοκρατιας και 17Ν απλα ειναι εκτος θεματος στους καιρους που ζουμε και με τα φαινομενα που αντιμετωπιζουμε - για να συγχιζεται η μαζα.

      • Θεωρείο avatar
        Θεωρείο @ Θεωρείο 03/11/2010 00:10:31

        Περίπου, καταλαβαίνω τη συλλογιστική σου, ήδη από το προηγούμενο σχόλιό σου. Απλά, η αντίληψή μου (το ένστικτό μου, αν θέλεις) από τη μελέτη του κειμένου τους και από την χρονική συγκυρία και από το πρόσωπο που επέλλεξαν για να δηλώσουν κάτι, ότι υπάρχουν αναντιστοιχίες λεγομένων και πράξεων, ιδιαίτερα ως προς την ιδεολογία. Στο τέλος τέλος, ο Σωκράτης είχε γίνει διεθνώς γνωστός για τον πόλεμό του με το σύστημα και τη συσπείρωση όλου του ανήσυχου Ελληνισμού γύρω από το Τρωκτικό. Δεν σκοτώνεις το κυνηγόσκυλό σου επειδή γαυγίζει άσχημα τη νύχτα και σε ξυπνάει, ούτε αν σου φάει και καμιά κότα!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Θεωρείο 03/11/2010 00:27:41

          Ναι αλλα αν διαβασες την προκηρυξη της Σεχτας μισει αυτο που ονομαζεις ελληνισμο -θα κανουμε την Ελλαδα να ματωσει εγραφαν -με το μισος που καλλιεργειται στο indymedia και τους αντιεξουσιαστες.Αρα η δολοφονια ενος πατριωτη ηταν φυσιολογικη.
          Η σεχτα επισης ξεκαθαρισε οτι στοχος της δεν ειναι το συστημα με την εννοια της μεγαλοαστικης ταξης οπως επι 17Ν (ισως γιατι εν τω μεταξυ μεγαλοαστικη ταξη εγιναν προοδευτικοι ενω επι 17Ν ηταν δεξιοι) αλλα η μικροαστικη ταξη δηλ. ακριβως αυτοι που συσπειρωνονταν γυρω απο το Τρωκτικο.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ψυχραιμια 03/11/2010 00:43:13

            εξακολουθώ να μην ξέρω... Αντιγράφουν την φιλολογία που προσφέρει την καλύτερη παραλλαγή... Όπως είπε και ο rally monkey, δεν φταίει το μαγαζί που πουλάει τα αποκριάτικα, φταίει αυτός που ντυμένος γορίλλας, τρομοκρατεί. Τώρα κατά πόσον οι μασκαράδες γορίλλες καλλιεργούν τα καταστήματα με αποκριάτικα, είναι άλλο.

        • Θεωρείο avatar
          Θεωρείο @ Θεωρείο 03/11/2010 00:42:38

          @ψυχραιμία
          Πιστεύεις ό,τι γράφεται; Μπράβο για το θάρρος σου!
          Κάπως έπρεπε να τεκμηριώσουν το παράλογο της στόχευσης, οπότε εφείραν κάποιο ευφυολόγημα.
          Και πάλι, δεν μπορώ να στο αποδείξω. Είναι "ένστικτο" (βλέπω πολύ NCIS-Γκιμπς). Να περιαυτολογήσω όπως ο αγαπημένως μου ήρωας:
          "Έχεις πέσει έξω ποτέ;
          Όχι!" (δυστυχώς...)

    • Άργος avatar
      Άργος @ Θεωρείο 03/11/2010 08:34:47

      "...μπορεί να είναι οι (αναζητούμενοι, σήμερα) “αγανακτισμένοι πολίτες” που μες το θυμό τους, αποφάσισαν εν θερμώ να δράσουν “κι ότι βρέξει ας κατεβάσει..."

      Θεωρείο, στ' αλήθεια θεωρείς πιθανό τέτοιοι πολίτες να μπορούν να έχουν πιστόλια __με δύο γεμιστήρες__ για τον καθένα;

      Αν δεν το γνωρίζεις, δύο γεμιστήρες δίνονται __μόνο__ ως, να σου πω την συγκεκριμένη ορολογία 'προσωπικά είδη'.

      ΟΥΤΕ οι παραστρατιωτικοί δεν έχουν ΔΥΟ. Στους παραστρατιωτικούς, στους "τρομοκράτες" χορηγούνται ΜΙΑ γεμιστήρα. Αυτά είναι δεδομένα από μέσα το 'σύστημα', αγαπητέ φίλε.

      Άρα υπάρχει και ΜΗΝΥΜΑ που δεν μπορούσες ως τώρα να διαβάσεις, κι ούτε θα το διαβάσεις στην προκήρυξη :-)

      Κατάλαβες τώρα,



      αθώε ανυποψίαστε



      ή εντεταλμένε πολίτη;

  47. Kostas D avatar
    Kostas D 02/11/2010 23:10:17

    ΑΝ λεω ΑΝ συμβεί το παραμικρό και πάνε να κάνουν "λαδιές" ..με στόχο φυσικά τις Εκλογές, προτείνω να μαζευτούμε πολίτες έξω από τη
    βουλή, να μπούμε ειρηνικά όμως μέσα και να πεταάξουμε τους 157 + τα εξαπτέρυγα έξω από τη χώρα με τις κλωτσιές.... Αυτή θα είναι η βραδιά που θα ξεκινήσει ΟΡΙΣΤΙΚΑ η Νεα Μεταπολίτευση..
    Η βουλή είναι χώρος Ιερός, Σύμβολο Δημοκρατίας και ο Ελληνικός Λαός αποφασίζει ποιούς θα κρατήσει μέσα και ποιούς θα πετάξει από το τιμόνι της χώρας!!!!

    • Misha avatar
      Misha @ Kostas D 02/11/2010 23:14:56

      H Boυλή είναι σύμβολο βαυαροκρατίας και κλεπτοκρατίας.
      Μόνο η μετατροπή της σε παράρτημα του γειτονικού εθνικού κήπου , δλδ κάποιο είδος βοτανικού ή αλλου μουσείου, μπορεί να ξεπλύνει τα ανομήματα της.
      Αλλέως , η φωλιά των κοπρομούμουλων που κατατρώνε την πατρίδα, μπορεί να γίνει ένα πολύ όμορφο προσάναμμα

      • Παρτο αλλιως avatar
        Παρτο αλλιως @ Misha 03/11/2010 15:45:30

        Misha,

        κατι τετοια λενε και οι "ανταρτες" μεσα σε κατι τρυπες σε εγκαταλελειμενα σπιτια και μετα βγαινουνε εξω και σπανε τα αυτοκινητα του κοσμακη...

  48. deldio avatar
    deldio 02/11/2010 23:28:40

    Αυτό που βλέπω εγώ πέρα από υπαρκτές ή ανύπαρκτες αποσταθεροποιήσεις, θεωρίες συνομωσίας και εξωθεσμικά κέντρα-απόκεντρα είναι ότι ξέφραγο αμπέλι δεν είμαστε μόνο σε σχέση με τους αλλοδαπούς, αλλά και σε σχέση με τη δράση παρακρατικών, ιδίως ελληνικών και ξένων μυστικών υπηρεσιών. Πέραν της γνωστής πρεσβείας που εμπλέκεται στις υποκλοπές και σε πολλά άλλα, πράκτορες ΜΙΤ και ΜΟΣΑΝΤ αλωνίζουν, πόσοι συνελήφθησαν κατά λάθος στο παρελθόν να παρακολουθούν κτήρια ή ανθρώπους και απελευθερώθηκαν με ένα τηλέφωνο, ως προτεκτοράτο που είμαστε. Όλες οι "βόμβες" στην Αθήνα, σε καίρια σημεία, την ίδια περίοδο, με μοναδικό ωφελούμενο την κυβέρνηση είναι οπωσδήποτε ύποπτο.

  49. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/11/2010 00:07:39

    Ανησυχώ ιδιαίτερα απο τήν επίθεση στήν πρεσβεία τής Βουλγαρίας..

    Χάλασε ο GAP κάποια συμφωνία μέ στριπτιτζούδες??

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Σπύρος 03/11/2010 07:00:37

      μπουργκας-αλεξανδρουπολη αδερφε, μπουργκας-αλεξανδρουπολη!
      παντως στην U.S. embasy δεν σταλθηκε πακετο, οποτε μην ταραζεστε

  50. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/11/2010 00:10:14

    Αλλη απορία...Μπορώ νά αγοράζω δίσκους απο τό Amazon??
    Η τό gap-courier (προέρχεται από τό ελληνοπρεπές Κούρος,μετά τήν μεγαλειώδη εμφάνιση μέ τήν αντιανεμική στολή τού GAP στον Μαραθώνιο,πού θύμιζε διαφήμιση τού νέου δίσκου τής Μadona)..θά μού ρίξει στρακαστρούκα κατά τήν παράδοση??

  51. Kostas D avatar
    Kostas D 03/11/2010 00:14:06

    Την Κυριακή λοιπόν να δώσουμε την απάντηση, οτι η Ελλάδα ούτε προτεκτοράτο των ΗΠΑ είναι , ΟΥΤΕ ..... ικέτης.. Αρκεί να πετάξουμε με τις
    κλωτσιές το Πασόκ και τα εξαπτέρυγα από τη χώρα μια για πάντα..!!!!!!!!
    Ενα μεγάλο ΟΧΙ στην κυβέρνηση (μαριονέτα των ΗΠΑ) και του μνημονίου..
    Να ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Κύπρου που βροντοφώναξε ΟΧΙ στο σχέδιο Αναν παρ' όλο που τους τρομοκρατούσαν οι ίδιοι που τρομοκρατούν
    σήμερα εμάς.
    Να ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Ουγγαρίας!!!!!! Που όλως "τυχαίως "
    τα διεθνη ΜΜΕ κατακεραυνώνουν τον Βικτορ Ορμπαν..!!!!!

  52. Θεωρείο avatar
    Θεωρείο 03/11/2010 00:20:13

    Η συνέχεια της κουβέντας στο σχετικό άρθρο:

    Οι χρήσιμοι “επαναστάτες” των Βορείων Προαστίων

  53. rally monkey avatar
    rally monkey 03/11/2010 01:14:13

    μπορουμε να γραφουμε θεωριες επ'απειρον αλλα το μονο δεδομενο ειναι ο'τι η χωρα βγαινει ζημειωμενη - αυτο εχει σημασια και αν δεν απαντηθουν τα ερωτηματα Ποια τα Κινητρα - Ποιοι ωφελουνται δεν υπαρχει περιπτωση να αποφευχθει καταστροφη
    κερδισμενη απο την αποσταθεροποιηση μεχρι στιγμης η κυβ/νση
    που την επειχειρει μεθοδικα τις τελευταιες 2 βδομαδες - μπαραζ, ΓΑΠ (εκλογες), henchman (super υφεση λεει -3%), μετα Παγκαλος (αναδιαρθρωση κ.α. ).. χρειαστηκαν και κατι black ops (kudos και για τις συλληψεις) και εχουμε καιρο να δουμε και αλλα...
    Πριν ενα χρονο εκαναν τα παντα για να κατεδαφισουν την αξιοπιστια της χωρας με το γνωστο (ενδιαμεσο) αποτελεσμα - τι εχει το σχεδιο γιατι φαση Β' ?
    Που το παει η κυβν/ση - εχει ηδη συμφωνησει σε 'ελεγχομενη' αναδιαρθρωση (με συνεπειες που δεν φανταζεται κανεις)
    ΟΚ Να το δουμε το θριλερ (πιθανον να ειχαμε και πιθανοτητες για happy end ΑΝ επαιζε και η αντιπολιτευση - χωρις αντιπολιτευση μαλλον για τσοντα παει).

    • Θεωρείο avatar
      Θεωρείο @ rally monkey 03/11/2010 01:20:44

      Μια που αναρωτήθηκες "Που το παει η κυβν/ση;", έχω αποκαλύψει την απάντηση εδώ και μέρες:

      theoreio.wordpress.com/2010/10/28/πού-το-πάει-το-πράγμα/

      Εμπεριστατωμένη και με χρήσιμα συμπεράσματα.

      • Άργος avatar
        Άργος @ Θεωρείο 03/11/2010 03:28:29

        Πράγματι με χρήσιμα συμπεράσματα, Θεωρείο! Διδακτικά.

    • delpan avatar
      delpan @ rally monkey 03/11/2010 01:49:30

      ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ ΠΙΑ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ!ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2009!

  54. sakis avatar
    sakis 03/11/2010 02:40:10

    Εγώ πιστεύω η άκρα δεξιά και η άκρα αριστερά είναι οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος η τρομοκρατία ,η βία, ο φασισμός,ο ακραιφνής δογματισμός και η ιδεοληψία που τους διακατέχει με την μόνη διαφορά οι ακροδεξιοί γνωρίζουν ότι είναι φασίστες ενώ οι ακροαριστεροί όχι. Θεωρούν ότι έχουν το ιδεολογικό αλάθητο και ότι λένε οι ακροαριστεροί είναι η μοναδική αλήθεια σαν τους χαζούς που πάνε να τραγουδήσουνε στην Πάνια ενώ αυτοεξευτελίζονται και γίνονται ρόμπα όντας οι ίδιοι άφωνοι νομίζουν ότι το κοινό τους χειροκροτεί λόγω των φωνητικών τους ικανοτήτων και όχι ότι τους δουλεύουν και σπάνε πλάκα μαζί τους.Επικρατεί ένας ιδεολογικός φασισμός ή είσαι με μας τους καλούς αριστερούς ή εναντίον μας άρα φασίστας ,ακροδεξιός σκοταδιστής και όλες αυτές τις γραφικότητες. Όπως έκανε και ο Χίτλερ αν είχε κάποιος διαφορετική άποψη από τον φύρερ θεωρούνταν ψυχοπαθής και τον έκλειναν στο τρελάδικο ή τον σκότωναν. Η άκρα αριστερά όσο και να προσπαθεί να επιβάλλει είτε μεσω της βίας είτε μέσω της ιδεολογικής προπαγάνδας των καναλιών την αλήθεια της η πραγματικότητα της καθημερινής ζωής του Ελληνα (λαθρομετανάστευση,εγκληματικότητα,γκέτο,παραεμπόριο) ολοένα θα την ξεπερνάει και ολοένα θα την οδηγεί στο περιθώριο.

  55. Νίκος avatar
    Νίκος 03/11/2010 10:29:43

    Συμφωνώ ότι βολεύει την "διοίκηση" Παπανδρέου η τρομουστερία αλλά υπάρχουν και εναλλακτικές θεωρίες ΠΩΣ την βολεύουν.

  56. peripeton avatar
    peripeton 03/11/2010 17:01:35

    O στόχος επετεύχθει. Τα δεματάκια του Χαχανούλη που τα ανοίγεις και κάνουν πουφ εστάλησαν, όλοι άρχισαν (ΟΛΟΙ, μεταξύ αυτών κι εσείς) να ασχολούνται με τους Χαχανούληδες και άφησαν στην άκρη την πραγματική τραγωδία που βιώνει η κοινωνία. Συγχαρητήρια στον Μπαμπαστρούμφ και στα στρουμφάκια του. Κλείστε τώρα τα μάτια και ξανακοιμηθείτε.