#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2011 07:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ευθύνη είναι του Πρωθυπουργού





του Κώστα Ροδινού



Η Τρόϊκα ήταν στην Αθήνα για περισσότερο από μια εβδομάδα.

Είχε συναντήσεις με υπουργούς και μαραθώνιες διαπραγματεύσεις με τον Υπουργό Οικονομικών, τον κ. Παπακωνσταντίνου.

Το απόγευμα της Παρασκευής, στη καθιερωμένη συνέντευξη τύπου πριν την αναχώρησή της,  "έβαλε πωλητήριο" στην ακίνητη περιουσία του δημοσίου.

Η Τρόϊκα έχει προ πολλού, και με την ανοχή της κυβέρνησης, υπερβεί τα εσκαμμένα.

Όμως,  η προχθεσινή συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη και προσβλητική για μια ανεξάρτητη χώρα.

Αφού αναγκάστηκε να αντιδράσει ακόμα και το ..MEGA!

Oταν στην κυβέρνηση αντιλήφθησαν τι συμβαίνει, ζήτησαν από τον ατυχή Πεταλωτή να κάνει μια μεταμεσονύχτια δήλωση καταδίκης της τρόϊκας, με την επισήμανση ο,τι η Κυβέρνηση παίρνει εντολές από τον ελληνικό λαό!

Είναι σίγουροι για αυτό;

Η κατάσταση είναι σοβαρή.

Κατ' αρχάς, τουλάχιστον ο κ. Παπακωνσταντίνου πρέπει να ήταν ενήμερος για το περιεχόμενο των δηλώσεων της Τρόϊκας.

Εύχομαι να ήταν!

Διαφορετικά τι διαπραγματευόταν μαζί της τόσες μέρες;

Τα πράγματα είναι τραγικά, αν δεν ήταν ενήμερος!

Γιατί αυτό δείχνει ότι   οι «τροϊκανοί» δεν λογαριάζουν πια την κυβέρνηση!

Παίρνουν αποφάσεις ερήμην της και κάνουν ότι γουστάρουν!

Την έχουν υποκαταστήσει στην πράξη.

Την επόμενη φορά θα απευθύνουν και διάγγελμα!

Σε κάθε περίπτωση, ομως,  την πολιτική ευθύνη την έχει ο ίδιος ο Πρωθυπουργός.

Οπότε, το  χθεσινό....διάβημα του κ. Παπανδρέου δεν αποτελεί τίποτα άλλο παρά  ομολογία ενοχής.

Επιπλέον, αδειάζει και τον υπουργό του, που έχει την ευθύνη των διαπραγματεύσεων με την τρόϊκα.

Το θέμα δεν έληξε και δεν πρέπει να λήξει έτσι.

Η κυβέρνηση οφείλει  να απαντήσει, σήμερα κιόλας, αν ο κ. Παπακωνσταντίνου ήταν σύμφωνος με τις δηλώσεις της τρόϊκας.

Αν ήταν, δεν έχει θέση στην κυβέρνηση γιατί είναι επικίνδυνος.

Αν δεν ήταν, πάλι δεν έχει θέση στην κυβέρνηση, γιατί προφανώς τα μέλη της τρόϊκας δεν τον υπολογίζουν.

Οποιοσδήποτε πολιτικός, μ’  ένα δράμι αξιοπρέπειας,  θα είχε ήδη παραιτηθεί.

Η Νέα Δημοκρατία, ορθώς, ζήτησε την παραίτηση του κ. Παπακωνσταντίνου.

Αν ο κ. Παπανδρέου δεν τον απομακρύνει, σημαίνει  ο,τι τον καλύπτει, και αναλαμβάνει την ευθύνη και προσωπικώς.

Όμως, επειδή όπως προείπαμε το θέμα είναι σοβαρό, πρέπει να υποβληθεί και πρόταση μομφής εναντίον του κ. Παπακωνσταντίνου.

Για να αποφασίσει  η Βουλή.

Αλλωστε, μη μας διαφεύγει,  ότι στον κ. Παπακωνσταντίνου έχει παρασχεθεί η εξουσιοδότηση να διαπραγματεύεται με την τρόϊκα για λογαριασμό του ελληνικού δημοσίου.

Μετά τα χθεσινά, ποιος τον εμπιστεύεται;

Υ.Γ. 1 Και επειδή ο Πρωθυπουργός, κατά πάγια κοινοβουλευτική τακτική,  θα μετατρέψει την  πρόταση μομφής εναντίον του Παπακωνσταντίνου σε πρόταση μομφής εναντίον της κυβέρνησής του, θα έχει ενδιαφέρον να  δούμε τι θέση θα πάρουν οι λαλίστατοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που παριστάνουν, εκ του ασφαλούς, τους δήθεν διαφωνούντες καθώς επίσης και τα γνωστά εξαπτέρυγα.

Υ.Γ. 2 Διαβάζω ότι η κυβέρνηση θα παράσχει πρόσθετες εγγυήσεις στις τράπεζες ύψους 30 δις ευρώ,  προκειμένου να ενισχυθεί η ρευστότητα στην αγορά

Έχω δυο απορίες:

Απορία πρώτη: με τις προηγούμενες εγγυήσεις ενισχύθηκε η ρευστότητα στην αγορά; Μάθαμε ποτέ «που πήγαν τα λεφτά»;

Απορία δεύτερη: Θυμάται ο κ. Παπανδρέου τι έλεγε όταν η Κυβέρνηση Καραμανλή άρχισε αυτό το πρόγραμμα το 2008;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 13/02/2011 08:00:20

    Θα έχει πολύ γέλιο μια πρόταση μομφής στον μη-εκλεγμένο παπακωνσταντίνου.
    Θα ξεφτιλιστούν όσοι πασόκοι βουλευτές του έκαναν 'κριτική' για τα μάτια του κόσμου και στην μομφή θα τον στηρίξουν.

    Δεν θα μπορούν να δικαιολογηθούν στους ψηφοφόρους τους λέγοντας ότι φταίει για όλα ο παπακωνστ. και του έκαναν κριτική.
    Αφού θα αναγκαστούν να τον στηρίξουν.
    Όλο το παραμύθι περί εσωκομματικής αντιπολίτευσης και Ανδρεικών, θα καταρρεύσει, αφού πάνω από όλα είναι η κουτάλα.

    • man8os avatar
      man8os @ popolaros 13/02/2011 11:31:03

      Νομιζω κανει λαθος ο κυριος Ροδινος. Υπαρχει ισχυρη πιθανοτητα να οργανωσουν ηρωικη εξοδο , το ΠΑΣΟΚ, θυσιαζοντας μερικους βουλευτες, οσους ξερουν πως ουτως η αλλως δεν θα ξαναβγουν.Η επιλογη που περιγραφει εχει πολλες δυνατοτητες, αλλα και σημαντικους κινδυνους. Μπορει να οδηγησει τη χωρα σε εκλογες, τις οποιες ειναι κριμα να χασουμε για 1-2 μοναδες. Ακομη περισσοτερο αυτοδυναμα δεν βγαινει με τιποτα αυτη τη στιγμη. Και ολοι ξερετε ποσες δυσκολιες θα εχει μια μη αυτοδυναμη κυβερνηση...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ man8os 13/02/2011 11:35:54

        "Οποιος στη μάχη πάει για να πεθάνει, στρατιώτη μου για πόλεμο δεν κάνει..."

        • man8os avatar
          man8os @ Κώστας Ροδινός 13/02/2011 11:40:35

          Με λες ηττοπαθη?

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ man8os 13/02/2011 11:54:57

            Οχι βεβαίως!
            Ομως, στην παρούσα συγκυρία με έκατομμύρια ανθρώπους στα όρια της αντοχής τους, ποιός μπορεί να προβλέψει την εκλογική τους συμπεριφορά;

            Υ.Γ. Ακουγα εκείνη την ώρα τη θεσπέσια μουσική του Χατζηδάκι και μου έκατσε ο στίχος.

          • man8os avatar
            man8os @ Κώστας Ροδινός 13/02/2011 12:20:24

            Ενταξει, ομως δεν μπορειται να αρνηθειτε οτι η επιλογη που προτεινετε εχει ρισκο.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ man8os 13/02/2011 12:24:37

            Κατ' αρχήν δεν θεωρώ κακό το ρίσκο!
            Επίσης, συχνά η απραξία ενέχει μεγαλύτερο ρίσκο!
            Μπορεί να ξεπεραστείς από τα γεγονότα και τις εξελίξεις και να μην το πάρεις είδηση.
            Επι του προκειμένου τώρα, εκτιμώ οτι τα οφέλη θα είναι περισσότερα.
            Ο κ. Παπακωνσταντίνου είναι κόκκινο πανί για πολλούς κυβερνητικούς βουλευτές.
            Και εν τέλει η παραμονή της κυβέρνησης Παπανδρέου στην εξουσία είναι το μεγαλύτερο ρίσκο από όλα.

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 13/02/2011 12:43:18

            Το ΠΑΣΟΚ μπορει να εκμεταλλευτει ατο για να κυρηχθουν εκλογες.
            Μπορει ηδη να εχουν σχεδιασει στρατηγικη εξοδου, και να φορτωσουν στη ΝΔ οτι αυτη προαλεσε εκλογες. (Τουλαχιστον ετσι θα ισχυριστουν)

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ man8os 13/02/2011 12:47:43

            Και ο Παπανδρέου προκαλούσε τις εκλογές του 2009.

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ popolaros 14/02/2011 12:43:08

      Mα υπάρχει χαρτί αμοιβαία υπογεγραμμένο με όσα προσπάθησαν να καλύψουν. Και πέρα απο αυτό υπάρχει βιβλίο με όσα η Ελλάδα "πουλάει", το οποίο ΄[εχει ταξιδέψει στην Κίνα με μέλος - υπουργό της κυβέρνησης.

      'Αν κάποιος αμφιβάλλει, παρακαλώ να του το στείλω



      Ευχαριστώ

      ΠΕΛΙΑΣ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ PELIAS 14/02/2011 13:03:15

        Pelias,
        δεν αμφιβάλλει κανένας!
        Απλώς προσπάθησαν να θολώσουν τα νερά!

  2. Antilogos avatar
    Antilogos 13/02/2011 08:04:30

    Φυσικά και ήταν ενήμεροι άπαντες...

    Δεν άργησε τελικά η κυβέρνηση να αντιδράσει !!!

  3. kiki avatar
    kiki 13/02/2011 08:28:04

    Θα παει βολτα παλι με τον Γερουλανο σε αλλο πολιτιστικο χαππενιγκ, θα δει χορευτες αυτη την φορα, και αντι να ακουσει μονολογους θα βλεπει πιρουετες, ,για ενα διαστημα θα κοβει βολτες και δεν θα ασχολειται με το ποπολο.
    αυτος ο μεγας ηγετης μονο με τα μεγαλα ασχολειται.
    Οι αμερικανοι, για την επομενη μερα της Αιγυπτου , ενω αυτος ειχε εθελοντικα προσφερθει, πηραν τηλεφωνο τους τουρκους, ιορδανους, και λοιπες φιλιες δυναμεις, παει και αυτη η πρωτοβουλια.
    Το Ιδρυμα Ανδρεας Παπανδρεου, μετετραπει σε μεσιτικο γραφειο, και εβγαλε λιστα με ακινητα προς πωληση και ενοικιαση.
    δουλευουν αλλοι για αυτον, σιγα που θα καθησει να μας απαντησει, μυρμηγκακια.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 13/02/2011 11:21:15

      Κική, αυτό με το ΙΣΤΑΜΕ, ισχύει;

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/02/2011 08:28:12

    Ο πόλεμος θα κερδιθεί χωρίς να δώσουμε μάχη.
    Αράξτε στους καναπέδες με το netbook στα χέρια να κάνουμε αντιπολίτευση.
    Ε πού θα πάει;Θα πουλήσουν ,θα ξαναπουλήσουν στο τέλος θα βαρεθούν στο πασοκ και θα φύγουν.
    Με μια Ελλάδα από τη Λαμία και κάτω ο Σαμαράς θα μπορεί να κυβερνήσει πιο άνετα εκλογές και μάλιστα με κοινωνική συσπείρωση.

  5. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 13/02/2011 09:13:58

    Η Κυβέρνηση και ο Πρωθυπουργός πρωταγωνιστούν σε παράσταση ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ. Αλοίμονο στην Ελλάδα μας.

    • man8os avatar
      man8os @ Nίκος Θ. 13/02/2011 11:31:52

      Ο Λοβερδος αξιζει οσκαρ

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 13/02/2011 13:36:11

        Και χρυσή σφαίρα......στο κεφάλι

  6. Tem avatar
    Tem 13/02/2011 09:27:44

    ετοιμαστείτε για νέες ψευτοδημοσκοπήσεις μετά την σκλήρυνση της στάσης του μικρού γιωργάκη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Tem 13/02/2011 11:22:13

      Μην το αποκλείεις καθόλου!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 13/02/2011 13:36:38

        Ήδη ο σκάι αύξησε την διαφορά

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Orestios 14/02/2011 09:26:56

          Kαλά ο Μαυρής πέφτει πάντα μέσα!

  7. kapoios avatar
    kapoios 13/02/2011 09:28:04

    Τα εχουν ηδη υπογραψει οσα απλα ανακοινωσε η Τροικα
    Δειτε εδω

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kapoios 13/02/2011 12:37:55

      Του ανέφερα και αλλού.
      Η τρόϊκα οτι ανακοινώνει στην Αθήνα είναι μετά απο συμφωνία με την κυβέρνηση.
      Ολα τα άλλα είναι επικοινωνιακά τερτίπια.

  8. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 13/02/2011 09:34:41

    Εξαιρετική η φωτογραφία με τον καλογυμνασμένο κωπηλάτη και το γλυκό κοτσύφι που έχει εξαφανιστεί από προσώπου γης τις τελευταίες μέρες.

  9. sauraki avatar
    sauraki 13/02/2011 09:37:01

    Κώστα θεωρώ πως η αγανάκτηση του MEGA ήταν μέρος της επικοινωνιακής τακτικής τους. Οι πάντες ήταν ενήμεροι για το τι θα πει η τρόικα και η δραματική - δήθεν - δήλωση Πεταλωτή έγινε τα μεσάνυχτα επίσης για επικοινωνιακούς λόγους. Η πρόταση μομφής από την Νέα Δημοκρατία αν δεν γίνει μέχρι την Τρίτη η χρυσή ευκαιρία θα χαθεί. Και αν χαθεί να μην μας κακοφαίνεται που θα βγουν κάποιοι να πουν πως ο Σαμαρας δε θέλει ακόμα να κυβερνήσει.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ sauraki 13/02/2011 19:22:05

      Συμφωνώ.

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 13/02/2011 09:38:40

    Φήμες για άσκηση εναέριας εγκατάλειψης του Μεγάρου Μαξίμου (στυλ Μπεν Άλι & Μουμπάρακ),λόγω σοσιαληστικής τεχνογνωσίας, χαρακτηρίζονται ως κακόβουλες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ αλλήθωρος 13/02/2011 11:22:42

      Εντελώς!

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/02/2011 10:15:29

    Γιατί σου κάνει έκπληξη; Θυμίσου την υπογραφή του Μνημονίου. Είναι ντροπή να εκφράζομαι έτσι για Πρωθυπουργό, αλλά είναι εντελώς εγκληματική η όλη συμπεριφορά, από τα προεκλογικά ψέματα (100% ψέματα), την εσκεμμένη απραξία, τις άρες μαρες. ΄Αναισθησιολόγος εκκαθαριστής. Ονειροπαρμένος, και παραμυθάς. Το κατά πόσον είναι και Προδότης, θα το δείξει η Ιστορία. Τον παππού του δεν τον πρόλαβα, αλλά είναι άξιος διάδοχος του Μέγα Λαοπλάνου Αντρέα. Μόνο που δεν έχει καφετζούδες, έχει ΜΚΟ και κάθε τυχάρπαστο σοσιαληστή, "σύμβουλο". Παπακωνσταντίνου κλπ, είναι αναλώσιμοι. Ο Σημίτης δεν ήταν αναλώσιμος;

  12. pikras57 avatar
    pikras57 13/02/2011 10:21:20

    Θα λολέψουμε εντελώς!
    Είναι δυνατόν να μην ήξεραν , αφού τα διαπραγματεύτηκαν, τα θέματα που έθεσαν οι τροικανοι στην συνέντευξη τύπου?
    Ο ίδιος ο Παπακωνσταντίνου μοίρασε το ενημερωτικό σημείωμα για την επικαιροποίηση του Προγραμματος αμέσως μετα την συνέντευξη.
    Ο Ιγνατίου στο MEGA άθελά του τους ξεμπρόστιασε μεταφέροντας την θέση του ΔΝΤ (η κυβέρνηση ήξερε)
    Ο Παπακωνσταντίνου τους πλάσαρε την μελέτη του ΙΣΤΑΜΕ για την δημόσια περιουσία.

    Τα επικοινωνικά καραγκιοζιλίκια του διανυκτερεύοντος φαρμακείου της κυβέρνησης δεν έχουν τελειωμό!
    Και μεις μπαίνουμε στο τριπάκι τους να προσπαθούμε να αποδεικνύουμε τα αυτονόητα:
    ότι όλος ο κυβερνητικός θίασος γνώριζε και συνεχίζει να παραπλανά τους πολίτες!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ pikras57 13/02/2011 11:24:14

      Δοκιμάζουν τις αντοχές μας.
      Εχουν μετατρέψει την Ελλάδα σε "πεδίο βολής φτηνό"

      • leste avatar
        leste @ Κώστας Ροδινός 13/02/2011 15:10:11

        Βρείτε το video αν μπορείτε . Ο Ιγνατίου δεν είπε μόνο αυτά είπε ότι η κυβέρνηση ήξερε και για τα 50 δις και το τι ακριβώς θα πούνε,μίλησε για υποτιθέμενη κόντρα μεταξύ κυβέρνησης και ΔΝΤ κάνοντας το Χασαπόπουλο να ψάχνει τα χάπια του. Επαναλαμβάνω πρέπει να βρεθεί αυτό το video.

  13. LOKROS avatar
    LOKROS 13/02/2011 10:27:19

    Άλλο πρακτική εμπειρία και άλλο ο ωραίος λόγος χωρίς την έμπρακτη πείρα γνωρίζει η εξυπνάδα να διακοσμήσει τα λόγια της και να εκφέρει αλήθεια την οποία δε γνωρίζει να ερμηνεύσει xωρις ποτέ να έχει πείρα στην εφαρμογή της. Ο λόγος που βγαίνει ως καρπός έμπρακτης εφαρμογής είναι ταμείο γεμάτο ελπίδα, Ενώ η άπρακτη σοφία είναι παρακαταθήκη ντροπής. Γενικώς βιαζόμαστε, είτε σαν Έλληνες , Είτε σαν Λαός Βιαζόμαστε να κρίνουμε τι είναι σωστό και τι όχι. Το αύριο που μας περιμένει θα είναι ακόμη καλύτερο αρκεί και εμείς να μην επαναλάβουμε τα λάθη του παρελθόντος φτάνει να αγαπήσουμε την χώρα μας όπως την οικογένεια μας την αγαπάμε και την προστατεύουμε. Ζούμε σε ένα τόπο όπου, αυτό που μετράει είναι, Ποιός θα πει την τελευταία λέξη. Το ποιος θα κερδίσει τις εντυπώσεις στο τόπο αυτό, όσο πιο ισχυρογνώμων και παντογνώστης, όσο λιγότερο ευέλικτος και δεκτικός αλλαγών, όσο πιο πολύ δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου, τόσο θριαμβεύεις. Καταφέραμε να χάσουμε την ουσία για να κερδίσουμε τον τύπο δεν μας αρέσει η κριτική, μας αρέσουν οι παρεμβάσεις, δεν μας αρέσουν οι γνώμες των άλλων. Δεν θέλουμε βρε αδερφέ να τις εκφράζουν χωρίς να μας ρωτήσουν. Βιαζόμαστε ν’ αλλάξουμε χωρίς παράλληλα να έχουμε δημιουργήσει τις προϋποθέσεις. Το αλλάζω δεν μπορεί να σημαίνει αναγκαστικά και προχωρώ, Μπορεί και να σημαίνει και οπισθοχωρώ. Καλή σας ημέρα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ LOKROS 13/02/2011 10:47:13

      Καλημέρα και σε σένα Λοκρέ.

      Αν και προσωπικά μου αρέσει η παραστατική, νεφελώδης και τρόπον τινά, φιλοσοφική απόδοση των σκέψεων, στα γραφόμενά σου, ωστόσο δε σου κρύβω ότι προβληματίζομαι, για το αν η παρούσα ανάρτησή σου έχει κάποια σχέση με το άρθρο το κ. Ροδινού...

      Κάνε μια προσπάθεια να γίνεις πιο συγκεκριμένος...

      • LOKROS avatar
        LOKROS @ ierofantis 13/02/2011 12:17:12

        Αγαπητέ κύριε Ιerofanti.
        H Τρόικα κλήθηκε να έρθει στην χώρα από νόμιμη κυβέρνηση την εμπιστεύτηκε ο κυρίαρχος λαος οι χειρουργικές παρατηρήσεις μάλλον προκαλούν ομίχλη στην προσπάθεια σωτηρίας της χώρας, προσπάθεια που δεν τόλμησε ο πρώην πρωθυπουργός για δικους του λογους.Εν πάση περιπτώσει. Η τελευταία λέξη δεν ειπώθηκε , Θα ειπωθεί ή θα γραφεί αυτό είναι σίγουρο. Εκείνο που δεν είναι σίγουρο είναι, αν θα σφραγίσει σελίδες με περιεχόμενο, ή εν τέλει, σελίδες κενές περιεχομένου. Η ανησυχία είναι μήπως σφραγίσει το κενό που δεν θέλαμε να παραδεχτούμε, ν’ ακούσουμε, να δούμε. Η μήπως ανακαλύψουμε πολύ αργά πως ήμασταν κυβερνήτες του κενού όπου παρασύραμε τον εαυτό μας και άλλους. Μηδενα προ του τέλους Μακαριζε. Ο Ελληνικός λαός δεν προεξοφλεί καταστάσεις πριν πρώτα αυτές τελειώσουν και ξέρει πολύ καλά να επιλέγει αυτό που θέλει λευκές επιταγές δεν δίνει σε κανέναν.

  14. karamanlikos avatar
    karamanlikos 13/02/2011 10:46:42

    Άδικος κόπος Κε Ροδινέ...
    Πάρε ανακοίνωση Καρχιμάκη για νάχεις!!!

    "Οι εκπρόσωποι της τρόικας, ξεπέρασαν τα...

    όρια.
    Τα όσα είπαν, χθες, είναι απαράδεκτα και αποδοκιμαστέα.
    Τελεσιγραφικές υποδείξεις και εντολές για το πώς θα αξιοποιηθεί η περιουσία του ελληνικού δημοσίου, η περιουσία του ελληνικού λαού, δεν δεχόμαστε από κανένα.
    Και από κανένα, δεν δεχόμαστε να κουνά το δάκτυλο του στον ελληνικό λαό, μέσα στο σπίτι του. Να το κουνάνε στα δικά τους σπίτια.
    Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και ο Γιώργος Παπανδρέου, ξέρουν ποια είναι τα συμφέροντα της Ελλάδας και του ελληνικού λαού και αυτά υπηρετούν με επιτυχία.
    Γι αυτό πήραμε σκληρές αποφάσεις και σώσαμε τη χώρα από τη χρεοκοπία, για αυτό προχωράμε σε...
    ριζικές αλλαγές για να βγάλουμε οριστικά τη χώρα από την κρίση.
    Για να μην χρειαστούμε ξανά ούτε Μνημόνια ούτε τρόικες και φυσικά ούτε τους εκπροσώπους τους...



    Η πασοκιά στο μεγαλείο της

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ karamanlikos 13/02/2011 11:27:41

      Φίλε Καραμανλικέ,
      είναι οι ίδιοι που δεν θα μείωναν συντάξεις.
      Δεν θα έκοβαν μισθούς.
      Δεν θα αύξαναν τα όρια ηλικίας.
      Θα σκεφτόταν ακόμα και να μειώσουν το ΦΠΑ.
      Και σε καμιά περίπτωση δεν θα οδηγούσαν τη χώρο στο ΔΝΤ.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 13/02/2011 11:29:21

        ο δαίμονας του πληκτρολογίου "τη χώρα"
        Ελπίζω "τη χώρο" να μην είναι σημαδιακό.

        • man8os avatar
          man8os @ Κώστας Ροδινός 13/02/2011 11:34:13

          Χωρος και ιθαγενεις. Αυτο θα μας κανουν. Αν πανε μεχρι το 13 μην ξαναγραφεεις χωρα.

  15. gap_sold_traitor avatar
    gap_sold_traitor 13/02/2011 10:48:59

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΔΩΡΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.

    Ειναι δυνατον επιχειρησεις προ της πτωχευσης να πρεπει
    να δωσουν δωρα??!!!!!!
    Αυτο τις καταδικαζει σε σιγουρο κλεισιμο και πτωχευση

    Τυχαιο ειναι που μονο στην ελλαδα υπαρχει αυτη η
    πατεντα με τα δωρα?...

    Επισης πολλες επιχειρησεις θα μπορουσαν να προσλαβουν κι αλλο
    προσωπικο με τα λεφτα των δωρων, καλυπτοντας θεσεις που
    χρειαζονται στελεχωση και δινοντας ετσι και δουλεια σε πολλους δυσμοιρους ανεργους.

    Επιτελους πια να καταργηθει αυτο το αισχος με τα δωρα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ gap_sold_traitor 13/02/2011 10:50:49

      Ωρέ, φορτσάτος ξύπνησες κυριακάτικα....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ gap_sold_traitor 13/02/2011 11:30:35

      Ενδεχομένως θα μπορούσε να καταργηθεί και αυτό ο αίσχος με τους ...μισθούς.
      Ας το ρίξουμε όλοι στη ...φιλανθρωπία

    • thanasis avatar
      thanasis @ gap_sold_traitor 13/02/2011 12:38:00

      ειναι ομως δυνατον ο ιδιωτικος τομεας να πληρωνει της
      σπαταλες του υπερμεγεθους κρατους

    • Orestios avatar
      Orestios @ gap_sold_traitor 13/02/2011 13:41:30

      Είναι δυνατόν να λαμβάνουν μισθό οι εργαζόμενοι?
      gap_sold μήπως να τους καταργούσαμε?
      Θα μηδενίζαμε την ανεργία έτσι.
      Κοινωνική εργασία και GAP στην εξουσία.

  16. nick avatar
    nick 13/02/2011 10:52:06

    Πρόταση μομφής δε χρειάζεται. Ευκαιρία συσπείρωσης δεν πρέπει να τους δοθεί τώρα που διαλύονται. Είναι τόσο αναξιόπιστοι που δε θα έχουν κανένα πρόβλημα να ψηφίσουν είτε υπέρ του διορισμένου-μη εκλεγμένου Υπ. Οικονομίας είτε υπέρ της κυβέρνησης του μνημονίου. Το έργο το έχουμε δει πολλές φορές: οι βουλευτές όλο αντιδράνε, συνεχώς διαμαρτύρονται και όταν έρθει η ώρα της ψηφοφορίας ψηφίζουν κανονικά. Αυτό θα γίνει και πάλι. Και μετά θα πανηγυρίζουν. Κι αυτοί και τα κανάλια τους.
    Είναι προτιμότερο να συνεχιστεί να βγαίνει αυτή η εικόνα διάλυσης και αποσύνθεσης που έχουν και η πρόταση μομφής να έρθει από το λαό...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ nick 13/02/2011 11:31:51

      Nick
      η πρόταση μομφής έχει τεράστια συμβολική σημασία και είναι κορυφαία κοινοβουλευτική διαδικασια.

  17. karamanlikos avatar
    karamanlikos 13/02/2011 10:54:03

    Απάντησε και η τρόϊκα:
    Άδειασμα κυβέρνησης....
    Ομολογία ότι τα μέτρα τα παίρνει η κυβέρνηση και όχι η τρόϊκα που δίνει συμβουλές...
    Κουβέντα για την ταμπακιέρα διότι ότι χρειαστεί να πουληθεί θα το πουλήσει η κυβέρνηση!
    Να η απάντηση "τρία πουλάκια κάθονταν και η κυβέρνηση τα κοιτούσε..."
    "Με το πέρας της κοινής αποστολής μας, χθες, διαπιστώσαμε ότι το οικονομικό πρόγραμμα της Ελλάδας παραμένει σε καλό δρόμο. Επισημάναμε επίσης ότι συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε σθεναρά την Κυβέρνηση για την επίτευξη των στόχων της, δηλαδή της δημοσιονομικής σταθεροποίησης και της αποκατάστασης της ανάπτυξης και της ανταγωνιστικότητας, όπως αποτυπώνεται και στο Μνημόνιο επί του προγράμματος. Η συνεργασία μας σε αυτήν την προσπάθεια βασιζόταν πάντα και εξακολουθεί να βασίζεται στην αμοιβαία εμπιστοσύνη".

    "Οι τρεις Οργανισμοί μας σέβονται απόλυτα τις αρμοδιότητες και τις πρωτοβουλίες της Κυβέρνησης σε όλους τους τομείς λήψης οικονομικών αποφάσεων, ο δε ρόλος μας συνίσταται στην παροχή συμβουλών και υποστήριξης προς την Κυβέρνηση μέσω της εξέτασης εναλλακτικών λύσεων κατά τη διαδικασία λήψης αποφάσεων. Είναι λυπηρό εάν κάποια στιγμή σχηματίστηκε διαφορετική εντύπωση. Αναγνωρίζουμε τις δύσκολες προκλήσεις που αντιμετωπίζει η ελληνική οικονομία και σεβόμαστε απόλυτα τις αξιοσημείωτες προσπάθειες που καταβάλλει ο ελληνικός λαός. Εξακολουθούμε να υποστηρίζουμε τις προσπάθειες αυτές".

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ karamanlikos 13/02/2011 11:33:23

      Γιατί υπήρχε αμφιβολία;
      Οι ανακοινώσεις της τρόϊκας γίνονται πάντα -ΠΑΝΤΑ- μετά την έγκριση της κυβέρνησης όταν γίνονται στην Ελλάδα.

  18. man8os avatar
    man8os 13/02/2011 11:39:32

    Θελω να παρατηρησω κατι.
    Δεν χρειαζεται ενας υπουργος να ειναι εκλεγμανος. Αρκει να ειναι ικανος, να κανει καλα την δουλεια του, και να εχει την εμπιστοσυνη του προθυπουργου του.
    Δεν πρεπει να διαφωνουμε με τον Παπακωνσταντινου για το οτι δεν ειναι βολευτης. Στο κατω κατω, και εγω οταν ερθει ο κυριος Σαμαρας, θα ηθελα το υπουργικο συμβουλιο του να μην ειναι εκλεγμενο, η τουλαχιστον να μην εχει εδρα στην Βουλη. Γιατι ετσι μειωνεται η διαπλοκη, και γινετε ευκολοτερος ο κοινοβουλευτικος ελεγχος.
    Με τον κυριο Παπακωνσταντινου εγω διαφωνω σε 2 πραγματα
    1)Με την απολυτη εξουσια που του δωθηκε να υπογραφει εκ μερους της κυβερνησης χωρις να ενημερωνει κανεναν
    2)Στη κακιστη διαπραγματευση για το μνημονιο, και την υβριστικη εκστρατεια κατα της χωρας, τον Νοεμβριο και Δεκεμβριο 2009, και ολο το 2010.

  19. Νίκος avatar
    Νίκος 13/02/2011 11:42:04

    "...η συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη και προσβλητική για μια ανεξάρτητη χώρα."

    Αγαπητέ Κώστα,
    Για ανεξάρτητη χώρα, ναι. Για χώρα όμως της οποίας η αλητ ξενοπληρώνεται (μίζες, πρακτοριλίκια κα. ) η ανεξαρτησία είναι....ιδεοληψία. Δεν ισχύει εδώ και πολλά χρόνια αυτή η συνθήκη. Το ΔΝΤ ήταν και στην Τουρκία πριν 10 χρόνια. Δεν θυμάμαι να συνέβησαν αυτά που συμβαίνουν εδώ.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/02/2011 12:23:28

    Δυστυχώς, η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι ο μέσος Πασόκος που κατάφερε ελέω αφισοκόλλησης ή κουμπαριάς να εξασφαλίσει μια διευθυντική θέση στο δημόσιο, επηρεάζοντας δεκάδες άλλους που τρώνε τα ψίχουλα που τους ρίχνει, και συμπληρώνοντας το εισόδημά του με ταχυδακτυλουργίες, ποσώς ενδιαφέρεται αν θα πουληθούν νησιά ή άλλα εθνικά εδάφη.
    Το κόμμα του νάναι καλά, και τα κορόιδα που το στηρίζουν, ώστε η μαρμίτα να πέφτει ανεμπόδιστη.
    Δυστυχώς, έτσι είναι.
    Δις ιζ δε Γκρίς, που λέγανε κάποτε και τα καμάκια.

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/02/2011 12:27:08

    Strange,
    Υπάρχουν και τέτοιοι, αναμφίβολα, αλλά δεν νομίζω οτι αποτελούν πλέον την πλειοψηφία.
    Το ΠΑΣΟΚ για πρώτη φορά βρίσκεται αντιμέτωπο με το σκληρό του κομματικό πυρήνα.

  22. thanasis avatar
    thanasis 13/02/2011 12:35:05

    καιρος το αεροπλανο που υπαρχει στην ελευσινα για την
    αποχωρρηση του jefry να προθερμενει της μηχανες
    για τη τροχιοδρομηση και απογειωση προς αγνωστη
    κατευθυνση

    • Enzo avatar
      Enzo @ thanasis 13/02/2011 12:45:30

      οπα ρε θαναση, σοβαρα?
      κανεις δεν πρεπει να φυγει παρα να τους πιασουν ολους και να δικαστουν εδω στην Ελλαδα.
      δηλαδη παλι εξω να πανε και να μας κανουν μετα αντιστασιακο αγωνα οπως στην χουντα απο τα σαλονια των παρισιων?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Enzo 13/02/2011 13:46:21

        Συμφωνώ. Κανείς δεν θα φύγει από την Ελλάδα. Εδώ θα πληρωθούν όλα.
        Δεν θα επαναληφθεί ότι έγινε το 67 για να έρθουν ξανά το όπως το 73 και να παίζουν τους σωτήρες.
        Εδώ θα γίνει το ξεκαθάρισμα.

  23. η Dimi avatar
    η Dimi 13/02/2011 12:46:47

    @ gap_sold_traitor

    Ποιός πουλάει ονειρεμένα Ελληνικά νησιά σε Αιγαίο,
    Ιόνιο, κοντά στην Αθήνα και Πελοπόννησο;
    ~
    Ο θεσπέσιος «ΒΟΥΒΑΛΟΣ»: 31.63 στρέμματα
    «A highly unique island» στον Αμβρακικό κόλπο
    και το κολύμπι μαζί με τα δελφίνια!
    Τιμή πώλησης: Kατόπιν αιτήματος
    ~
    Ο σμαραγδένιος «AΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ»: 300 στρέμματα
    Καθηλωτικής ομορφιάς νησί, κοντά στην Αθήνα και Κόρινθο
    «In the Saronicos Gulf, an area of Greece mythologized
    for the lush emerald beauty of its picturesque islands»
    Τιμή πώλησης: €15,500,000
    ~
    H κατάφυτη,«ΝΑΥΣΙΚΑ»: 1.280 στρέμματα
    με τα 2 φυσικά λιμάνια και τη δυνατότητα υποδοχής Ferry!
    Τιμή πώλησης: €6,900,000
    ~
    «Μικρή Αμοργός»: 494 στρέμματα
    «in one of the world’s hottest island markets»
    Τιμή πώλησης: €6,500,000
    ~
    «ΚΑΡΔΙΩΤΙΣΣΑ»: 280 στρέμματα στη καρδιά του Αιγαίου
    «could easily be transformed into Greece’s newest resort hotspot»
    Σύνδεση με Φολέγανδρο και Σίκινο
    Τιμή πώλησης: €6,500,000
    ~
    «ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ»: «this beautiful island» 2.5 Στρέμματα
    «Ελληνική Μαλδίβα» πνιγμένη στα πεύκα και ελαιόδενδρα.
    Κοντά στην Ιτέα, Δελφούς, Χιονοδρομικό Παρνασσού, Γαλαξείδι.
    Τιμή πώλησης: €1,500,000

    Και διάφορα άλλα 01, 02, 03.. Ελληνικά Νησιά-Κοσμήματα.

    Mεσίτης: Private Islands Inc., Canada © Copyright 2011
    http://www.privateislandsonline.com/greece-by-price-2.htm

    Επειδή, βάσει των λεγομένων σας φαίνεται να έχετε γνώση και θέση
    γιά την κατάργηση στον Ιδιωτικό Τομέα των Δώρων (ΒΟΝUSES).

    Γιά τις πωλήσεις των Ελληνικών Νησιών, ερήμην των Ελλήνων,
    θα μπορούσατε μήπως να μάς ενημερώσετε QUI BUONO?

    Φιλικά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ η Dimi 14/02/2011 09:26:01

      Καλημέρα Dimi.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κώστας Ροδινός 14/02/2011 22:10:10

        Κώστα, Kαλώς σε βρήκα, με αισιοδοξία. Και σου στέλνω αυτό το msn video με τον εκπληκτικό Husky, ο οποίος μπορεί να μιλήσει 12 λέξεις! Mεταξύ αυτών: «hello, bye bye, thank you, I love you» http://video.gr.msn.com/watch/video/dog-speaks-12-words/1j385sfof

  24. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 13/02/2011 12:51:17

    "... ζήτησαν από τον ατυχή Πεταλωτή..."

    Κάτω τα χέρια από τον Πεταλωτή. Είναι η συμπάθειά μου. Δεν φταίει αυτός. Εδώ, οι εκπρόσωποι τής τρόικας έφτυσαν κατάμουτρα την κυβέρνηση (Πρωθυπουργό, Υπ.Οικ., κλπ) γιατί με την πράξη τους είναι σαν να τούς λένε απροκάλυπτα: "Είσαστε ανίκανοι όχι μόνο να διοικήσετε, αλλά ούτε και το μήνυμα να περάσετε στο πόπολο και γι αυτό θα το περάσουμε εμείς". Και τι έκανε η κυβέρνηση; Έβαλε τον υποβοηθό τού υπομουζίκου να βγει νυχτιάτικα και να το παίξει εθνικόφρονας. Κι αυτός φιλότιμα το έκανε, όσο μπορούσε καλύτερα. Και αισθάνθηκε και υπερηφάνεια διότι δεν περίμενε ποτέ ότι θα τού ανέθεταν τέτοιο ρόλο. Πότε θα τού ξανατύχει τέτοια ευκαιρία; Γι αυτό τον πάω τον Πεταλωτή. Είναι ευσυνείδητος υπάλληλος και ξέρει μέχρι πού φτάνει το χέρι του. Επίσης, πιστεύω ότι είναι από τα σημαντικότερα όπλα τής αντιπολίτευσης (να έχει αυτόν τον κυβερνητικό εκπρόσωπο απέναντί της). Και με λίγη προσπάθεια ακόμα, ίσως να γίνει εφάμιλλος και αυτού τού ίδιου τού Αντώναρου. Αν και αυτός είναι μάλλον αξεπέραστος. Γιατί ο Αντώναρος ήταν cult, δεν ήταν άνθρωπος, ήταν ιδέα...

    Γι αυτό σού λέω, "μην πυροβολείτε τον πιανίστα"!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 13/02/2011 12:58:31

      ..."υποβηθός του ...υπομουζίκου..!"
      Τι λές τώρα!
      Αυτός νομίζει οτι είναι ο εκπρόσωπος του Μεγάλου Στοχαστή!

      • man8os avatar
        man8os @ Κώστας Ροδινός 13/02/2011 13:42:48

        Τι περιμενεις απο εναν αφισοκολητη να νομιζει...

  25. Έρεβος avatar
    Έρεβος 13/02/2011 12:57:44

    "Τα πράγματα είναι τραγικά, αν δεν ήταν ενήμερος!"

    Δεν είναι για τίποτε ενήμεροι.
    Διαχειριστές δημοσίων σχέσεων της τρόικας με τους υπηκόους της ελλαδικής χερσονήσου είναι.

    Γιατί κάνει συνεχώς ταξίδια ο ΓΑΠ στο εξωτερικό; Παίρνει οδηγίες και τις μεταφέρει στους κολλητούς που έχει στην κυβέρνηση για να τις περάσουν με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο στους χαχόλους κατοίκους του ελλαδισταν.

    Αν κάνει ποτέ ανασχηματισμό να δειτε ότι θα κόψει αυτούς που δεν είναι καλοί σε αυτού του είδους τις "δημόσιες σχεσεις" και όχι αυτούς που δεν παράγουν έργο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Έρεβος 13/02/2011 13:00:02

      Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω: επί του προκειμένου ήσαν απολύτως ενήμεροι!
      Δοκιμάζουν τις αντιδράσεις μας.

  26. Έρεβος avatar
    Έρεβος 13/02/2011 13:06:40

    ...επί της ουσίας συμφωνούμε:
    Είναι για την "ίππευση του ανδρικού μορίου" και ακόμα γι'αυτό δεν κάνουν...

  27. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 13/02/2011 13:07:11

    ΟΧΙ αλλα χρηματα στις ΤΡΑΠΕΖΕς
    χωρις να εξασφαλισθει η στηριξη των επιχειρησεων
    διαφορετικα
    αποτελουν ΧΑΡΙΣΜΑ
    ΣΤΟΥς ΤΡΑΠΕΖΙΤΕς ΕΝΩ Η ΑΓΟΡΑ ΜΑΤΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ βουλα ελευθεριαδου 14/02/2011 09:23:03

      Βούλα,
      έχει ενδιαφέρον να αναζητήσεις τις δηλώσεις Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου όταν είχε πρωτοανακοινώσει ο Αλογοσκούφης το πρόγραμμα στήριξης των τραπεζών το 2008.

  28. tsouska avatar
    tsouska 13/02/2011 13:16:39

    κλείνει και κάθε συζήτηση για τα 2/3 που μπορεί να οδηγήσει, επίσης, σ' εκλογές μ' εμας όμως στο σκαμνί. θεωρώ κι εγώ την προτ. μομφ. εκ των ουκ άνευ.....

  29. Orestios avatar
    Orestios 13/02/2011 13:44:04

    Ντε φάκτο ήξερε η κυβέρνηση αφού έκανε τις διαβουλεύσεις.
    Εκτός κι αν ήταν μαστουρωμένοι.
    Αλλά επειδή δεν είναι, ή έτσι μας λένε, οι ευθύνες του GAP είναι τεράστιες.
    Η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ βρίσκεται στις γκρίζες ζώνες της προδοσίας από τον Μάιο του 2010 όταν ψήφισε το μνημόνιο. Μαζί με όλα τα εξαπτέρυγα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 14/02/2011 09:19:59

      Ορέστιε,
      Ο Παπακωνσταντίνου έκανε πάντα δηλώσεις μετά την τροϊκα.
      Ηταν η πρώτη φορά που δεν το έκανε.
      Ηθελε να αποφύγει το κόστος.
      Εβαλαν μπροστά τους γραφειοκράτες, αλλά αιφνιδιάστηκαν από τις αντιδράσεις.
      Ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες.
      Προφανώς και ήξεραν

  30. tiramola avatar
    tiramola 13/02/2011 14:42:59

    http://www.istame-apapandreou.gr/files/PDFs/2010/policy_brief_tefxos_9_dimosiaperiousia_Nov2010_web.pdf

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 14/02/2011 09:21:32

      Tiramola,
      Την άποψη σου επι της ουσίας του θέματος δεν είδα.
      Χαθήκαμε "επι της διαδικασίας"

  31. Misha avatar
    Misha 13/02/2011 15:01:06

    Κώστα

    Νομίζω πως ήρθε η ώρα να μιλησει ο Σαμαράς για ξεπούλημα, ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ και ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΩΝ ΕΝΟΧΩΝ, κατά πως τους πρέπει.

    Δεν ξέρω τι παίζεται στο παρασκήνιο, αλλά το κόλπο είναι πιο γκρόσσο κι από γκρόσσο , και η Ελλάδα χρειάζεται τον Τάσσο της ή τον Κίρχνερ της.

    Εύχομαι να έχει ο Α.Σ. την τόλμη που απαιτείται ώστε να υπερβεί το μουχλιασμένο μικρομάγαζο με τους Άρηδες, τους Μπάρμπυ και τους Κούληδες, και να ισοπεδώσει τον φαιπράσινο καθεστωτικό δοσιλογισμό .

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Misha 14/02/2011 09:17:40

      Μisha,
      Πολύ φοβούμαι, επειδή η αποτυχία του μνημονίου είναι απ' όλους παραδεκτή, οτι θα οδηγηθούμε σε λύσεις με συνοπτικές διαδικασίες.

  32. tiramola avatar
    tiramola 13/02/2011 15:10:37

    Κώστα για κάποιο λόγο δεν ανεβαίνει.
    Γκούγκλισε ισταμε κεδ και θα βρεις πολύ υλικό

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 13/02/2011 19:34:07

      Tiramora,
      για τα θέματα αυτά είχε μιλήσει ο κ. Παπανδρέου οταν είχε επισκεφθεί τη Wall Street.
      Ηξεραν τι θα πεί η τρόϊκα γιατί συμφωνούν εκ των προτέρων για το πλαίσιο των δηλώσεων.
      Για λόγους δημοσίων σχέσεων έστησαν αυτό το θέατρο των αντιδράσεων.

  33. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 13/02/2011 16:13:13

    Επιτέλους μετά απο 18 μήνες διακυβέρνησης απο τον όμιλο φίλων του Γιώργου,σε ένα είναι σταθερό το ΠΑΣΟΚ. "Αντιεξουσιαστές" .Έσκασαν τόσο καιρό ,με κάποιον ήθελαν να τα βάλουν,και επιτέλους βρήκαν ένα εχθρό,εκτος απο την ΝΔ ,τον Καραμανλή,τον Σαμαρά,βρέθηκε τώρα και η ΤΡΟΙΚΑ.Το σύνθημα της δήθεν επίθεσης ξεκίνησε απο τον μεταμεσονύχτιο τραγουδιστή play back .Έτσι αυτή τη στιγμή το ελλ. κοινοβούλιο αποτελείτε μόνο απο αντιπολιτευόμενα κόμματα, με πρώτο και καλύτερο το ΠΑΣΟΚ.(τι διάολο τζάμπα τους πληρώνουμε τους ξένους προπαγανδιστές)Μέχρι και η προσεχώς αρχηγός αιφνιδιάστηκε ,και έστειλε σκληρή ανακοίνωση ότι θα αποκρατικοποιηθούν όλα, αλλά από τις οικογένειες μας ,και όχι απο άλλους.Σήμερα το πρωί μάλιστα σε πρωινό καφέ οι φίλοι του ΠΑΣΟΚ αισθάνονταν μια αγαλλίαση μια ηρεμία, δείχνοντας μας τα πρωτοσέλιδα των συγκροτημάτων τους. Είναι έτοιμοι μάλιστα να κατέβουν σε δυναμικές απεργίες κατα της κατοχικής ΤΡΟΙΚΑΣ,η οποία βέβαια μόνη της ήρθε, μόνη της κατέλυσε την Βουλή,μόνη της πήρε και θα πάρει σκληρά μέτρα,μόνη της ανακάλυψε τα ελλείμματα μας, μόνη της κυβερνά,μόνη της δανείζει,και βέβαια μόνη της θα φύγει.

  34. kp8 avatar
    kp8 13/02/2011 18:22:33

    Είναι δυνατόν να υπάρχει έστω ένας που να πιστεύει ότι δεν ήξεραν ? Οπως δήλωσε πρόσφατα κάποιος απ' αυτούς τους ξένους ότι "αν νομίζουν οι Ελληνες ότι μπορούν να ξεπληρώσουν ποτέ το χρέος τους, θα πρέπει να παίρνουν ναρκωτικά" έτσι νομίζω και εδώ ότι θα πρέπει να παίρνει ναρκωτικά κάποιος αν νομίζει ότι όλες αυτές οι ανακοινώσεις και δηλώσεις δεν είναι στημένες. Εδώ το ξεπούλημα της ελληνικής δημόσιας περιουσίας είναι στα τελευταία στάδια του σχεδίου που έχει ανατεθεί στο γαπ από "τα σκοτεινά κέντρα" που έλεγε και ο αείμνηστος πατέρας του. Η τρόικα το' πε πολύ φανερά κι αυτό ίσως τους τσάτισε λίγο, αλλά πάλι τους έδωσε την ευκαιρία να αρχίσουν τις δηλώσεις και να το παίζουν εθνοσωτήρες και εθνικά υπερήφανοι. Τα σχέδια να δούμε πότε θα τους τα χαλάσουμε.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kp8 13/02/2011 19:29:45

      Είπαμε ήταν μια κακοστημένη παράσταση.