#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2011 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επιστολή Βενιζέλου αποκαλύπτει το έγκλημα κατά της κοινωνίας




Τώρα καταλαβαίνουμε γιατί ο... καθηγητής, αντιπρόεδρος και τσάρος της οικονομίας κ. Βενιζέλος δεν ήθελε να δημοσιοποιήσει την επιστολή του προς την Κ. Λαγκάρντ στις 27 Σεπτεμβρίου. Είναι η επιστολή που του είχε ζητηθεί (μαζί μ' αυτή του πρωθυπουργού) ως προϋπόθεση να επιστρέψει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων η τρόικα η οποία είχε φύγει από την Αθήνα. Τότε θυμίζουμε ο κ. Βενιζέλος επέμενε ότι δεν υπάρχει θέμα με την τρόικα, ότι ήταν προγραμματισμένη να φύγει και να ξαναγυρίσει. Λίγο μετά βέβαια μετέβη στις ΗΠΑ κι έπεσε γονατιστός  ζητώντας την επανέναρξη των διαπραγματεύσεων.

Με άλλα λόγια: Πήγε ο κ. Βενιζέλος να μπλοφάρει με την Τρόικα, αλλά αυτή του έκανε κόντρα ρελάνς και του τα ...πήρε όλα. Τους τα έδωσε όλα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ. Και επιπλέον προεξόφλησε και την ψήφο των βουλευτών.

Εν πάση περιπτώσει η επιστολή που δόθηκε στην δημοσιότητα αποκαλύπτει με τον πλέον κυνικό τρόπο ότι ο κ. Βενιζέλος εγκληματεί κατά του ελληνικού λαού, διαλύει μια ολόκληρη κοινωνία και φυσικά διαλύει και το κόμμα του.

Κατ' αρχάς να ξεκινήσουμε με τα χαριτωμένα. Ο κ. Βενιζέλος υπογράφει στο τέλος, όχι ως υπουργός ή αντιπρόεδρος αλλά ως... professor. Δεν παίζεται ο άνθρωπος, νόμιζε άραγε ότι θα τσιμπήσουν με το "καθηγητής" οι τεχνοκράτες; Μήπως τους είπε ότι είναι καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου κι ότι η σχέση του με τα οικονομικά είναι όσο αυτή που έχει κι ένας... καθηγητής γυμνασίου; Ή μήπως είναι μεγαλομανής και υπογράφει με τον τρόπο αυτό; Εκτός βέβαια κι αν είναι σίγουρος ότι σύντομα δε θα είναι ούτε υπουργός, ούτε αντιπρόεδρος, ούτε βουλευτής, παρά μόνο καθηγητής οπότε, προετοιμάζεται κι ο ίδιος ψυχολογικά.

Στα σοβαρά τώρα. Η επιστολή του κ. Βενιζέλου περιγράφει τις δεσμεύσεις της Ελλάδας προκειμένου να εκταμιευτεί η 6η δόση. Τονίζεται λοιπόν ότι θα προχωρήσουν όλες οι διαρθρωτικές αλλαγές κι ότι θα ψηφιστούν μέχρι το τέλος του Οκτωβρίου για να τηρηθούν οι δημοσιονομικοί στόχοι του 2011 και του 2012 τα εξής μέτρα:

Μείωση του αφορολογήτου στα 5.000 ευρώ με εξαίρεση ατόμων άνω των 65 και κάτω των 30 ετών.
Μείωση των συντάξεων άνω των 1.200 ευρώ κατά 20% και κατά 40% για τους συνταξιούχους κάτω 55 ετών με σύνταξη άνω των 1.000 ευρώ. Προαναγγέλλει επίσης "μεταρρύθμιση των επικουρικών συντάξεων" και "σημαντική μείωση" του εφάπαξ.
Μείωση των μισθών στο Δημόσιο τομέα (στενό και ευρύτερο) κατά μέσο όρο 20% μέσω αλλαγής του μισθολογίου.
Τοποθέτηση 30.000 εργαζόμενων του Δημοσίου σε εφεδρεία και δέσμευση για επανακαθορισμό ώστε να επιτευχθούν οι στόχοι.
Έσοδα από τη νομιμοποίηση αυθαίρετων.
Υπόσχεται επίσης ότι θα επιταχυνθεί η πώληση μεριδίων του Δημοσίου σε επιχειρήσεις και δεσμεύεται ότι θα κλείσουν τα δημοσιονομικά κενά της επόμενης διετίας 2013-2014.

Και τώρα στο ζουμί. Στην επιστολή δεν γίνεται καμία αναφορά στο ζήτημα των κλαδικών συμβάσεων.

Δηλαδή, κανείς δεν του ζήτησε να φέρει στο πολυνομοσχέδιο το περίφημο άρθρο 37 που προκάλεσε τόση ταραχή στην κοινωνία. Ένα άρθρο που ψηφίστηκε και με το οποίο και με τη βούλα επικρατεί ο εργασιακός μεσαίωνας στην Ελλάδα.

Δεν του ζήτησε η κ. Λαγκάρντ να κάνει κάτι τέτοιο. Ούτε και ο Ματίας Μορς ο επικεφαλής της Τρόικας που  σε βαρυσήμαντη συνέντευξη του στην «Καθημερινή», στις 13 Οκτωβρίου, δήλωσε ότι «δεν ζητήσαμε ποτέ την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων» και «ότι η Κυβέρνηση θα πρέπει να ξεκινήσει συζητήσεις με τους κοινωνικούς εταίρους για να δουν τι πρέπει να γίνει, προκειμένου να βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητα των επιχειρήσεων και να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας».

Κανένας λοιπόν από την τρόικα δεν του είχε ζητήσει να γίνει βασιλικότερος του βασιλέως. Με δική του βούληση ο κ. Βενιζέλος -για να ευχαριστήσει άραγε την τρόικα;- έφερε το ντροπιαστικό αυτό άρθρο. Αυτός είναι ο πρωτεργάτης της εργασιακής και μισθολογικής ανατροπής και φυσικά οι τροικάνοι δε θα μπορούσαν να μη δεχθούν το δώρο που τους έκανε ο... συνεργάτης τους.

Ο κ. Προφέσορ θα πρέπει να δώσει λόγο για το έγκλημα κατά της κοινωνίας.





 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. parsifal avatar
    parsifal 20/10/2011 22:43:22

    Εγινε επιτέλους κατανοητό οτι δεν φταίνε πάντα και αποκλειστικά οι "ξένοι", οι "γερμανοί", οι αμερικάνοι κλπ αλλά οτι εχει ξεσαλώσει το ντόπιο λούμπεν επιχειρηματικό κατεστημένο ? Οτι θέλει αίμα και θέλει να πάρει πίσω οτι κερδήθηκε απο το 1981 και μετά ?
    Οτι βάζει "καθηγητές", πορτοσαλταδόρους, λαθρέμπορους - ενημερωτές - εφοπλιστές και πάντα πρόθυμους νομικούς - οικονομολόγους να διαλύσουν την ελληνική κοινωνία ?

    • madprof avatar
      madprof @ parsifal 21/10/2011 01:18:29

      Να φύγει Τώρα, Τώρα! Αυτός, ο υπεύθυνος συνταγματολόγος και εισηγητής νομοθετημάτων προστασίας του μαφιόζικου καθεστώτος που σύστησαν για να ληστέψουν τα δημόσια ταμεία και τα κονδύλια της Ε.Ε.
      Μαζί του ο έταιρος ανισόρροπος και ο ιδανικός αυτόχειρας! Η Τρόϊκα των υπευθύνων, της διεθνούς δυσφήμισης-διαπόμπευσης, την χρεοκοπία της χώρας και των πολιτών της με αποτέλεσμα να τους οδηγήσουν σε κοινωνικό, οικονομικό και υπαρξιακό αδιέξοδο, για εσχάτη προδοσία!
      Ο ανθρωποειδής, επόμενος capo της "οργάνωσης" έδειξε α) με την συμπεριφορά του απέναντι στον δημοσιογράφο Βαξεβάνη στην εκπομπή "πρόσωπο με πρόσωπο" του Ν. Χατζηνικολάου και β) με την αντίδρασή του στον Α. Τσίπρα (μίλησε για "δημοκρατία με όρους omerta") στο κοινοβούλιο ότι είναι επικίνδυνα αυταρχικός, εγωπαθής, αλαζόνας, δημαγωγός, ολιγαρχικός και οπαδός ολοκληρωτικού καθεστώτος διακυβέρνησης. Ο βίος και η πολιτεία του στα κοινά έως σήμερα (το Σύνταγμα και οι νόμοι που εισηγήθηκε μας οδήγησαν εν πολλοίς εδώ που φτάσαμε ως χώρα και πολίτες!).
      Αισθάνομαι ντροπή που, χωρίς να έχω ποτέ ψηφίσει πασοκ, πίστεψα ότι θα μπορούσε να είναι ο ηγέτης που θα επαναπολιτικοποιούσε την δημοκρατική παράταξη μετά την διαλυτική ηγεσία του υπεύθυνου α) για την περίφημη νεοφιλελεύθερη και αριστεροχαμαιλεοντίστηκη διεύρυνση =πολιτικο-ιδεολογική διάλυση της και β) του σχεδίου Ανάν στην Κύπρο! Έκτοτε η κατάσταση ξέφυγε εντελώς και σήμερα βιώνουμε την απόλυτη διάλυση της κοινωνίας και άρα την καταστροφή της χώρας!
      ΥΓ. Το τι μας επιφυλάσσει η κάστα των κρατικοδίαιτων τραπεζοχρηματιστών και καναλαρχοεπιχειρηματολησταρχοσυμμοριτών
      αποδεικνύεται από την τηλεοπτική εκπομπή "Σκάϊ θέμα" όπου καλεσμένοι ήταν μόνο, εκπρόσωπος της ν.δ. του "Λα.ο.ς" και της εφιάλταινας δηλαδή η Τρόϊκα εσωτερικής κατοχής!
      Αυτούς προωθούν λοιπόν και άρα οι πολίτες να είναι έτοιμοι για τα χειρότερα, ο νοών νοείτω!
      "Σοφοί δε προσιόντων" πλην του "Περιμένοντας τους Βαρβάρους" έγραψε ο μέγιστος των ποιητών μας!

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 21/10/2011 01:44:45

        Διόρθωση: Μαζί του ο έταιρος ανισόρροπος και ο ιδανικός αυτόχειρας! Η Τρόϊκα των υπευθύνων της διεθνούς δυσφήμισης, διαπόμπευσης, της χρεοκοπίας της χώρας και των πολιτών της με αποτέλεσμα να τους οδηγήσουν σε κοινωνικό, οικονομικό και υπαρξιακό αδιέξοδο. Η Τρόϊκα της εσχάτης προδοσίας!

      • irida avatar
        irida @ madprof 21/10/2011 08:53:03

        Αλήθεια, νομιμοποιείται να υπογράφει ως προφέσορ; Με την επιστολή δεν εκπροσωπούσε κανένα πανεπιστήμιο αλλά μια ολόκληρη χώρα!Δεν έχει θεσμικό ρόλο; Παράξενα πράγματα! Σόρρυ, πασοκικά πράγματα ήθελα να πω!!

        • madprof avatar
          madprof @ irida 22/10/2011 09:01:56

          Να φύγει Τώρα, Τώρα! Αυτός, ο τζάμπα "μάγκας", ο
          έταιρος ανισόρροπος "αντικρετίνος" και οι συν αυτώ τζάμπα "μάγκες" βολεμένοι στο κυνόβιο εκπρόσωποι του F. Gap alias εκπρόσωποι του ορισμού της πολιτικής κρετινιτάς!
          ΥΓ.Βλέπω αυτόν τον ελεεινό χαμαιλέοντα της αγροτικής αγρανάπαυσης στο mega ΣΚ, που είχε πει ότι δεν θα δεχόταν επίτροπο στο υπουργείο που θα προίσταται!
          Αποτύχανε οικτρά οι ανίκανοι, οι οικτρά ανεπαρκείς, οι Κρετίνοι!
          Γι' αυτό άλλωστε έχουν το θράσος να εμφανίζονται οι ΤατιανοΤσιτσιολινοΔημαγωγοΛήσταρχοι ανερυθρίαστα στα μεγαλολησταρχοκάναλα των νταβατζήδων!

  2. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/10/2011 22:45:00

    αυτο ειναι πολυ σοβαρο θεμα. στην επιστολη του δε αναφερεται καθολου για τις συλλογικες συμβασεις. τοτε γιατι εκβιαζε την κοινοβουλευτικη ομαδα του πασοκ να το ψηφισει αλλιως δε θα παρουμε την δοση. αρα λοιπον οι καταργηση των συλλογικων συμβασεων ειναι δικης του εμπνευσης και του πρωθυπουργου φυσικα. και αυτος ο ανθρωπος , ο θεος να τον κανει ανθρωπο παραμενει ακομη στη θεση του?. και οι βουλευτες του πασοκ τι κανουνε? θα ανεχτουνε το δουλεμα του χοντρου? επρεπε να τον ειχαν βαλλει κατω και να τον πατανε μεχρι να σκασει.

    • Παυλος Βαφειάδης avatar
      Παυλος Βαφειάδης @ mhtsos karditsa 20/10/2011 23:34:07

      Πιστευω οτι το θεμα των συλλογικων συμβασεων, αποτελει πιεση της γερμανικης πλευρας, ώστε να ικανοποιηθεί το γερμανικό λαϊκό αίσθημα περί της τιμωρίας προς τους έλληνες και της προτεσταντικής ηθικής απέναντι στον παραβάτη ελληνικό λαό. Και φυσικά το ανδρείκελο που νομίζει πως κυβερνα είπε ένα "Γιαβόλ" και καθάρισε.

      • drider avatar
        drider @ Παυλος Βαφειάδης 20/10/2011 23:59:34

        Και εγώ πιστεύω οτι το θέμα των συλλογικών συμβάσεων, αποτελεί εντολή των γερμανοτσολιάδων, άξιων απογόνων των δοσίλογων, που κυβερνάνε οικονομικά τη χώρα.

        Δεν έχει καμιά σχέση με την προτεσταντική ηθική αλλά μόνο με την ανηθικότητα των ίδιων "μεγάλων επιχειρηματιών, κορυφαίων τραπεζιτών, διακεκριμένων οικονομολόγων και στελεχών «δεξαμενών σκέψης» της Αθήνας", που ζητούσαν έναν "κατακλυσμό ιδιωτικοποιήσεων"...

  3. φωνη avatar
    φωνη 20/10/2011 22:46:33

    Άρα η Βάσω μπορούσε να το καταψηφίσει χωρίς να σηκώσει κάποιο βάρος στου ώμους της.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ φωνη 21/10/2011 01:00:17

      Αίσχος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/10/2011 22:46:48

    Τα ψέματα πέφτουν βροχή !!!! Είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει. Είναι τραγικό. Τί άλλο να πούμε;; Κρίμα στην Ελλάδα.

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/10/2011 23:05:27

    Μετά από αυτή την εξέλιξη πρέπει να είμαστε κάθε μέρα στο Σύνταγμα. Τώρα και αν πρέπει να ξεσηκωθούμε που φάγαμε το ψέμα κατάμουτρα και εμείς και όλοι οι βουλευτές που το ψήφισαν. Τώρα που βγήκε η αλήθεια στο φως και δεν τίθεται θέμα συνειδησιακού φορτίου για την 6 δόση, αλλά όπως φαίνεται ωμός εκβιασμός ήταν από τους ίδιους για τους ίδιους, όσοι ψήφισαν θα πρέπει να αισθάνονται το λιγότερο κορόιδα και θα πρέπει να ξεσηκωθούν. Δεν είπαν όλοι τους ότι είναι η τελευταία φορά που ψηφίζουν κάτω από τέτοια πίεση; Ε λοιπόν πώς θα αντιδράσουν τώρα που μαθαίνουν ότι η πίεση ήταν φτιαχτή;;; Στις περιφέρειές τους τί θα πούν;;; Τραγικές φιγούρες όλοι τους.

  6. of8almos avatar
    of8almos 20/10/2011 23:13:32

    Ο Σαμαράς θα έπρεπε να σύρει τον Βενιζέλο αν δεν είναι η εφεδρεία του παρελθόντος συστήματος. Μπράβο ρε Τσίπρα τίποτε άλλο ΜΠΡΑΒΟ

    • madprof avatar
      madprof @ of8almos 21/10/2011 02:03:07

      Τα σύκα σύκα και τον ευθύ και σταράτο λόγο, που δεν επιδέχεται αμφισημία, που αυτές τις κρίσιμες στιγμές εκφράζει ο Α. Τσίπρας με παρρησία, οφείλουμε να τον αναγνωρίζουμε και να τον προβάλουμε. Είναι το ελάχιστο για να μην χάσουμε την όποια δυνατότητα λογικής κρίσης μας απέμεινε, με τόσους κωλοτούμπες ΤατιανοΤσιτσιολινοΔημαγωγούς (sic!).

    • popolaros avatar
      popolaros @ of8almos 21/10/2011 08:22:56

      Μάγκας ο Τσίπρας για αυτό έχει ρεύμα.
      Άφησε τις κομματικές γραμμές και βγήκε μπροστά στο λαό.
      Και όποιος συριζαίος θέλει ακολουθεί.

  7. SERTIS avatar
    SERTIS 20/10/2011 23:16:28

    ΟΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ.....ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΤΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΑΟΚΤΖΗΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ;

  8. Y. avatar
    Y. 20/10/2011 23:25:58

    Θα υπάρξουν άραγες παραιτήσεις αύριο με δηλώσεις τύπου Ρομπόπουλου, “δεν ήξερα τι ψήφιζα”?
    Όσο για τον τίτλο στην υπογραφή του, μεγαλομανής είναι ο ανθρωπάκος, σε όλο του το μεγαλείο. Όπως ο συνώνυμός του Μουσολίνι

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/10/2011 23:26:48

    Του Τσίπρα του ούρλιαζε σαν να ήταν σε παροξυσμό "να ανακαλέσει ΤΩ-ΡΑ"!! Απίστευτα πράγματα, και ο Πρόεδρος της Βουλής να έχει πάθει σοκ και να του απαντά ότι δεν υπάρχει λόγος για να ανακαλέσει ο Τσίπρας !!!!
    Έχει χαθεί κάθε έλεγχος, κάθε ίχνος ψυχραιμίας και αξιοπρέπειας κάθε έννοια του πολιτισμού. Α.Σ αυτό ΔΕΝ πρέπει να το αφήσεις να περάσει έτσι. Κυνήγησέ τους όλους ανελέητα και ρίξε τους στο χρονοντούλαπο της μαύρης ιστορίας. Αύριο το πρωί επίσκεψη στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και ζήτα εκλογές εδώ και τώρα. Μας κυβερνούν τα ψέματα, δεν αντέχουμε άλλο και δεν θα ανεχτούμε άλλα ψέματα.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ ΜΠ 21/10/2011 01:07:01

      Συμφωνώ ΜΠ!! γράφεις παραπάνω ό,τι ακριβώς σκεφτόμουν αυτή τη στιγμή!! η μόνη ελπίδα τώρα πια είναι οι εκλόγές! ποτέ δεν ήμουν έντονα πολιτικοποιημένη (το λέω και ντρέπομαι) αλλά δεν αντέχεται αυτή η κατάσταση άλλο !!!! έχει μπει στο πετσί μας! προτιμώ να φτωχείνω ξανά! και ξέρω τι σημαίνει!! την προδοσία αυτή όμως δε γίνεται να τη χωνέψουμε!!!

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΜΠ 21/10/2011 08:24:45

      Φοβούνται πολύ για τα κάγκελα.
      Το πολιτικό τους τέλος το ξέρουν.
      Την τιμωρία σκέφτονται.
      Οι τελευτείες ημέρες της χιτλερικής καγκελαρίας.

  10. bladerunner avatar
    bladerunner 20/10/2011 23:28:14

    ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΤΟ ΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ.
    IRON MAIDEN ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

    • drider avatar
      drider @ bladerunner 21/10/2011 00:02:23

      Μιλάμε για πολύ "σκληρό ροκ"! Προεκλογική περίοδο διανύουμε άλλωστε τώρα και ας μην το έχουν παραδεχτεί ακόμα.

  11. Orestios avatar
    Orestios 20/10/2011 23:31:36

    Έκανε αναφορά ο Βενιζέλος εναντίον του Έθνους, που εμποδίζει την Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση???????

  12. Orestios avatar
    Orestios 20/10/2011 23:38:40

    «τα εθνικα κρατη ειναι ακομα ισχυρα κ εμποδιζουν την ολοκληρωση της Ευρωπης»
    Ποιός το είπε??????????

  13. ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ avatar
    ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ 20/10/2011 23:49:51

    TA ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.....
    Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΧΕΔΟΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΙ!
    ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ!

    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.
    ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΈΝΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.
    ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ!

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΠΕΘΑΙΝΕΙ!
    +++ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΙΚΑ+++

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ 21/10/2011 01:37:09

      Ποιός Χριστός και ποιός Θεός! Στυλιάρι επί της γης τους χρειάζεται!

    • asxetos avatar
      asxetos @ ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ 21/10/2011 11:39:33

      Πού ήταν ο Θεός το 1204; το 1453; το 1897; το 1940; το 1974; ΤΩΡΑ;;;;;;;

      "Τώρα" έχουμε βγάλει τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια τα τελευταία 40 χρόνια: αεριτζίδικη, μεταπρατική οικονομία, δανεικά, καλοπέραση, φραπεδιές, καταναλωτισμός, πολιτικές ρεμούλες, μικροκομματικά ρουσφετάκια στους δήμους της επαρχίας... κι όχι μόνο αυτά: έλλειψη επενδύσεων στους νέους, στη παιδεία, στην έρευνα και την καινοτομία, στις "λεωφόρους των επικοινωνιών", στις νέες τεχνολογίες, έλλειψη ηθικών αξιών, έλλειψη τσίπας και φιλότιμου, δύο λέξεις που μάλλον θα δυσκολευτεί να μεταφράσει κανείς σε άλλες γλώσσες.

      Ηταν ένα σχήμα που μας βόλεψε όλους για χρόνια, και τους ''καρχαρίες'' και τους ''σπάρους''... αλλά όπως λέει κι ο γκρουπιέρης στη ρουλέτα, rien ne va plus.

      Όχι ότι οι 300 της Βουλής και πολλαπλάσιοι έξω απ αυτήν δεν είναι ΑΠΑΤΡΙΔΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ, που ο μόνος "τριαδικός" θεός στον οποίο πιστεύουν είναι το ΧΡΗΜΑ (οι επαύλεις, οι μαζεράτι, τα κότερα, τα πιπίνια, τα διαμάντια, και το ....καλό κρασί κάβας), Η ΕΞΟΥΣΙΑ και η ΔΙΑΠΛΟΚΗ - να εξηγούμαστε.

      ΞΕΡΑΝΕ και επενδύανε στη φτώχια μας, στη δυστυχία μας, στον αφελληνισμό μας και στον κυνισμό που φέρνει η ανέχεια και η διαρκής επιβίωση και απ αυτά προσδοκούν να βγάλουν τα ξύγκια να λαδώσουν το έντερο τους.

      Ας προσευχόμαστε λοιπόν, δεν λέω, αλλά η προσευχή δεν είναι ρουσφέτι... ούτε επιχειρηματική συναλλαγή... ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

    • gizmo clown avatar
      gizmo clown @ ΕΛΛΑΣ-ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ 21/10/2011 13:32:32

      Θρησκεία σκλάβων...

  14. AΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ avatar
    AΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ 20/10/2011 23:51:27

    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.ΟΙ ΜΙΚΡΟΚΑΤΑΘΕΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΝ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ.ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΘΑ ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΣΘΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΑΠΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ,ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΙΔΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

  15. Rio avatar
    Rio 20/10/2011 23:51:31

    Κι ομως, την αληθεια την περιεχουν δυο φρασεις του Βενιζελου: "πρεπει να περασει το πολυνομοσχεδιο γιατι δεν μας εμπιστευονται" και "αν δεν ψηφιστει, η επομενη μερα θα ειναι νυχτα"
    Ας δουμε τωρα, πως συνδυαζονται αυτα με καποιες κουβεντες της Μερκελ.Τι λεει συνεχως τωρα τελευταια η Μερκελ; Λεει πως επειδη ακριβως δεν εμπιστευεται την κυβερνηση, αλλη βοηθεια δεν δινει παρα μονο αν υπαρχει μονιμος ελεγχος στα δημοσιονομικα μας. Δηλ. στο λογιστηριο του κρατους. Τι θα σημαινε αυτο για αυτους που μας κυβερνουν; Τερμα οι σπαταλες που συνεχιζονται, τερμα οι απευθειας αναθεσεις, τερμα το παρτυ που ακομα συνεχιζεται για δαυτους! Αυτη ειναι η νυχτα που τρεμουν μην ξημερωσει, και το αρθρο 37 ειναι ουσιαστκα το διαπραγματευτικπο τους χαρτι για να συνεχισει γι αυτους να ξημερωνει, ασχετως αν για τους ιθαγενεις το σκοταδι γινεται ολο και πιο πυκνο! Να το πω πιο απλα; Να το πω: "Ιδου κυριοι της τροικας τι μπορουμε να σας φερουμε στο πιατο ως ελλ.κυβερνηση εκβιαζοντας και παραμυθιαζοντας : το κεφαλι του ελληνα εργαζομενου για να ερθετε να κανετε τις μπιζνες σας στην ελλαδα σε κοστος που δεν φανταζοσασταν! Πιστευω πως οι επιχειρηματιες σας θα το βρουν ιδιαιτερα ελκυστικο ωστε να σας πεισουν πως δεν αξιζει τον κοπο να κανετε θεμα για τα ολιγα που ακομα ξεκοκαλιζουμε στελνοντας μας μπαστακες να ελεγχουν τι δαπαναμε και που,και να συνεχισετε να μας στελνετε τα ωραια λεφτα των φορολογουμενων σας αλλοτε για να τα επιστρεφουμε στις τραπεζες σας κι αλλοτε για να συντηρουμε εμεις η ντοπια νομενκλατουρα τις συνηθειες τοσων χρονων.
    Διοτι οπως και να το κανουμε εσεις μας κακομαθατε τοσα χρονια ! Λοιπον τι λετε; Θα συνεχισετε να μας στηριζετε χωρις πολλα πολλα γα το αν μας εμπιστευεστε η οχι;

    • lampros avatar
      lampros @ Rio 21/10/2011 02:34:18

      Καλό το παραμύθι σου, αλλά δεν έχει δράκο.

      Εσύ δηλαδής πιστεύεις ότι οι γερμανοί «ελεγχτές» θα έρθουν για να περιορίσουν τις σπατάλες στο κράτος; Αυτοί που τα έχωναν με την Μίζενς για να αγοράζουμε τα σκατά τους;

      Όταν ένας ξένος άρχοντας στέλνει τους δικούς του να πάρουν τον έλεγχο ενός κράτους δεν το κάνει για να το ...διορθώσει δημοσιονομικά, για πλιάτσικο το κάνει.

      Και οι Γερμανοί έχουν ιστορία στο πλιάτσικο. Πρώτα μας βούλιαξαν με τους Βαυαρούς και τα φαγοπότια τους (διάβασε για τα δάνεια της εποχής της ίδρυσης του ελληνικού κράτους που πήγαν), μετά με την κατοχή, και έκτοτε με τις μπίζνες τους. Ξέρεις ας πούμε ότι η Μίζενς λαδώνει τον ελληνικό πολιτικό κόσμο όχι από τον Χριστοφοράκο, αλλά από το '50 και υπάρχουν δημοσιεύματα και σκάνδαλα της εποχής;

  16. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/10/2011 00:15:47

    Απίστευτο μνημείο υποτέλειας, για να μην πω δουλοπρέπειας. Λίγο ακόμη και θα θύμιζε απολογία κατηγορουμένου στις "δίκες της Μόσχας".

    Αυτό το "...are necessary (the measures) to rectify omissions of too many years" είναι όλα τα λεφτά (που υπήρχαν - στην... ακίνητη περιουσία). Απίστευτο το πώς ο μουσάτος πασόκος μεταφορφώθηκε σε μερικά χρόνια χρόνια σε γιάπη εκσυγχρονιστή (της σημιτικής γκλαμουριάς και του φουσκωτού χρηματιστηρίου), και ύστερα σε αυτομαστιγούμενο φονταμενταλιστή νεο-φιλελεύθερο. Αλλά σε παλιότερο σχόλιο έδωσα μια ερμηνεία του φαινομένου.

    ΥΓ. Όσο για το prof., δε νομίζω ότι χρειαζόταν να δοθεί τόση έκταση, διότι σε έγγραφα στα αγγλικά είθισται να υπογράφεις χρησιμοποιώντας τα τυπικά προθέματα (prefixes): mr, mrs, ms, dr, prof. Υπάρχουν ακόμη και σε φόρμες τραπεζικών συναλλαγών. (Εξ ού και το Prof. Moriarty, χα-χααα!)

    • eyropaistis avatar
      eyropaistis @ Professor Moriarty 21/10/2011 01:06:50

      στα αγγλικα οχι τοσο στα γερμανικα ναι, Herr Doktor Professor El Beny

  17. Οργή avatar
    Οργή 21/10/2011 00:15:49

    Ο υπερτεράστιος Βερμπαλιστής, ο ¨με γουστάρω πολύ, να με ακούω να μιλάω", ο "l'etat c'est moi"", ο "νιάου" στο εξωτερικό, που βρυχάται στα έσω, o προφέσορας, αφού πρώτα μας έκανε όλους τους Έλληνες, Εξωφυλαρούχες, με αυτήν την επιστολή υπέγραψε και την άνευ όρων παράδοσή μας.
    Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς;
    1.Τα μπακαλίστικα, παρ'όλα αυτά, τεχνοκρατικά (!!!!) : 3 το λάδι, 3 το ξύδι, 6 το λαδόξυδο, φτου και βγήκε ο λογαριασμός
    2. Τα ταξίματα του τύπου "concessions", δλδ παραχωρήσεις
    3. Την ειλικρινή του μεταμέλεια και συγνώμη για όλες τις παραλείψεις του παρελθόντος (τι μεγαλείο ψυχής και τι πολιτικό ανάστημα πραγματικά!!! Δοξάστε τον!!!!)
    Άντε τώρα κύριοι της Κυνοβουλευτικής ομάδας του Πασόκ, ψάξτε λεξικά να μεταφράσετε την επιστολή μπας και καταλάβετε τι ψηφίζετε.
    Καληνύχτας σας.
    ΥΓ. Και οι φαντασιώσεις των ελικοπτέρων να απογειώνονται από το Σύνταγμα... this was last year!
    Πίσσα και πούπουλα και κούρεμα για τις μωρές παρθένες, Γουδή για τους "ολίγους".
    Ουφ, ξεπάθιασα!

    • drider avatar
      drider @ Οργή 21/10/2011 00:28:09

      Θα ήμουνα πολύ σκληρός αν συμπλήρωνα ότι το απολογητικό του ύφος θυμίζει δικαιολογίες εργαζόμενου στο αφεντικό του για κάποια δουλειά που καθυστέρησε να διεκπεραιώσει; Μόνο βέβαια που το αφεντικό του δεν είναι το ΔΝΤ αλλά οι οικονομικές ολιγαρχίες που εκπροσωπεί αυτός ο οργανισμός παγκοσμίως.

      Μόνο στον Μπαξεβάνη ήξερε να πουλήσει να μαγκιά, όταν του έκανε εκείνη την πολύ εύστοχη παρατήρηση: περί Πρότον και της ντροπολογίας περί ασυλίας των υπουργών οικονομικών, όταν αποφασίζουν για θέματα "συστημικής σταθερότητας".

      • Οργή avatar
        Οργή @ drider 21/10/2011 00:38:58

        Παρακαλώ συμπληρώστε τόσα κι άλλα τόσα...
        By all means and be my guest!
        ... για να μην παρεκκλίνουμε και από τις αβρότητες του κειμένου της επιστολής.... ;-)

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Οργή 21/10/2011 01:10:51

      RESPECT Οργή!!!!!! Φοβερή γραφή!!

      • Οργή avatar
        Οργή @ ΝΙΚΗ 21/10/2011 01:36:00

        Η γραφή αποτυπώνει δυστυχώς, άλλα φοβερά και τρομερά. Σήμερα blog-άρω για πρώτη φορά. Η οργή κάπου πρέπει να διοχετευθεί μέχρι τελικώς εκτονωθεί κατ'απόλυτο τρόπο, όταν και όπως πρέπει...
        Έρχεται σύντομα η ώρα, θέλω να ελπίζω...

        • ΝΙΚΗ avatar
          ΝΙΚΗ @ Οργή 21/10/2011 01:42:08

          Μπορεί να blog-άρεις για πρώτη φορά αλλά δεν έχει σημασία... αυτούς που γράφουν επαγγελματικά τι να τους κάνουμε πια; καμιά αξία... Η ώρα έρχεται, φέρνει και φόβο και άγχος και θυμό.... αισιοδοξία;;;;;

          • Οργή avatar
            Οργή @ ΝΙΚΗ 21/10/2011 02:02:11

            Για να αισιοδοξώ πρέπει εγώ και όλοι μας, να γνωρίζω, να ελέγχω, να αποφασίζω και οι κυβερνώντες να είναι εκφραστές μας. Όταν γίνει αυτό και συνομωτήσει και όοοοοοοοοολο το Σύμπαν, διότι πολύ φοβάμαι πως έτσι όπως τα έκανε ο GAP προαπαιτείται και Θεία παρέμβαση, μπορεί να αισιοδοξώ τελικώς. Μέχρι τότε όμως και ο θυμός θα με κρατάει σε εγρήγορση :-)
            Εξάλλου όλοι οι αγώνες ξεκίνησαν με pure θυμό και μετά τις πρώτες νίκες εμπλουτίστηκαν και με αισιοδοξία.

          • ΝΙΚΗ avatar
            ΝΙΚΗ @ Οργή 21/10/2011 02:10:20

            Να γνωρίζω προσπαθώ καθημερινά. Να ελέγχω; Γίνεται; Τι είναι υπό τον έλεγχο του απλού πολίτη; Όσο για το αν οι κυβερνώντες είναι εκφραστές μας; πήραν την εξουσία με το "λεφτά υπάρχουν"! Μέγα ψέμα!!! Πόσο να σε εκφράσει ένας τέτοιος ψεύτης;; Κι ο Θεός ο ίδιος μας έχει εγκαταλείψει λες; Τότε τι να περιμένουμε, είμαστε τελείως ανύμποροι! δε θέλω να το πιστεύω αυτό... υπάρχουν ελπίδες.. ό,τι καλύτερο είχε να δώσει αυτός ο τόπος σε επίπεδο ηγέτη είναι ο ΓΑΠ;;

    • Ψηφοκράτης avatar
      Ψηφοκράτης @ Οργή 21/10/2011 02:32:17

      Σημειώστε την πασοκιά-επιμύθιο σε τόνο μελό,
      η οποία όμως ως ψευδής, ανατρέπει την τεχνοκρατική σοβαροφάνεια που επιδιώκει η επιστολή.

      « ..sacrifices.. hoped that soon will bear fruit and improove conditions for growth and prosperity»

      Μπορεί οι ψηφοφόροι να τη πατάνε από το πασοκ τόσα χρόνια διότι ψηφίζουν συναισθηματικά, αλλά η παραλήπτης ασκεί λογική.

  18. tsouska avatar
    tsouska 21/10/2011 00:19:29

    Με συγχωρείτε, αλλά...από το "further to the letter of the Prime Minister...." εγώ καταλαβαίνω ότι η επιστολή του δεν είναι ίδια με του ΓΑΠ ! πού είναι η δεύτερη ;;;

    • tsouska avatar
      tsouska @ tsouska 21/10/2011 00:47:31

      τη βρήκα αλλού. sorry...

    • drider avatar
      drider @ tsouska 21/10/2011 00:48:17

      Δεν κατάλαβες του ΓΑΠ ήταν το cover letter. Με άλλα λόγια παρέπεμπε στη επιστολή του Βενιζέλου. Εξάλλου ποίος παίρνει στα σοβαρά πια τον Παπανδρέου;

  19. geopan avatar
    geopan 21/10/2011 00:31:03

    τώρα στο βραδυνό δελτίο του μέγκα στις δηλώσεις της παπαρήγα που τα έχωνε στον σκαι και στον ρ/σ κόκκινο ανέφεραν μόνο για τον κόκκινο!!η διαπλοκή στο μεγαλείο της!!όλα για το γαποπαιδο!!

  20. Κώστας avatar
    Κώστας 21/10/2011 00:52:05

    Κατάπτυστος, συμπλεγματικός, ανίκανος.
    Εξασφάλισε θέση στο σκαμνί δίπλα σε ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου.

  21. johny avatar
    johny 21/10/2011 02:03:07

    Μου κάνει τρομερή εντύπωση, ότι αυτοί οι άνθρωποι επιδιώκουν με κάθε τρόπο να προβούν σε μια πράξη που θα τους δεσμεύσει έναντι του ελληνικού λαού ιστορικά. Για παράδειγμα ο Βενιζέλος, ο οποίος ως νέος υπουργός Οικονομικών δεν έφερε έστω τυπικά την κύρια ευθύνη μέχρι και τον Ιούλιο, με το κείμενο αυτό επιδιώκει -σκόπιμα;;;- να προβεί αδιανόητα σε συγκεκριμένες πράξεις (υπογραφή) οι οποίος μπορούν τυπικά να τον οδηγήσουν σιδηροδέσμιο....(και είναι και συνταγματολόγος, έλεος)...Δε θέλω καθόλου να συγκρίνω ανόμοια, αλλά αυτό συμβαίνει πάντα με πολιτικούς ηγέτες που εν ώρα κρίσεως δεν λυπήθηκαν τον λαό τους. Να θυμηθούμε τον Τσαουσέσκου, ή τον Καντάφυ. Υστερόγραφο: το κείμενο (με αγγλικά επιπέδου advanced στη καλύτερη των περιπτώσεων) δεν είναι ανεπαίσχυντο μόνο στα επί της ουσίας αλλά και στο ύφος με το οποίο δείχνει να παρακαλεί σα ζήτουλας και στη προχειρότητα του λόγου που μοιάζει με επιστολή συλλόγου φοιτητών, συλλόγου εργαζομένων σε μια μικρη επιχείρηση ή δεκαπενταμελούς μαθητών [αν και νομιζώ ότι οι νέοι σήμερα εκφράζονται αρκετά συγκροτημένα!!!!]. Ευχαριστώ για το 'βήμα'.

  22. lampros avatar
    lampros 21/10/2011 02:36:54

    " διότι σε έγγραφα στα αγγλικά είθισται να υπογράφεις χρησιμοποιώντας τα τυπικά προθέματα"

    Σε έγγραφα στα αγγλικά ή γερμανικά ΓΕΝΙΚΑ μπορεί.

    Σε ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΑ έγγραφα, από αντιπρόσωπο ΚΡΑΤΟΥΣ;

    Ο Ομπάμας υπογράφει «Professor of constitutional law, B. Obama";

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ lampros 21/10/2011 11:52:36

      Ο Ομπάμα προτάσσει τον τίτλο president που υπερισχύει, ένας κυβερνήτης γράφει governor, o υπουργός εξωτερικών της Thacher υπέγραφε Lord Carrington, κλπ. Η χρήση των προθεμάτων έχει διαφοροποιήσεις σε διάφορες χώρες. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι στα αγγλικά υπάρχει το τυπικό πρόθεμα prof. και δεν είναι τίποτε περίεργο. Το θεμα είναι το περιεχόμενο αυτών που έγραψε ο prof Venizelos, και όχι ο τίτλος prof. Κατα την δική μου άποψη πάντοτε.

  23. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/10/2011 06:18:19

    Γιατί δεν τονίζετε τη φράση "adjust downwards....the child allowances" (να μειώσω προς τα κάτω τα επιδόματα παιδιών);
    Σε μία χώρα με υπογεννητικότητα, η άθλια φιλο-λαθρομεταναστευτική κυβέρνηση, καταργεί τα επιδόματα παιδιών ουσιαστικά και τιμωρεί όσους έχουν από 3 παιδιά και πάνω! Και εξακολουθεί να εισάγει και να νομιμοποιεί ό,τι σκουπίδι υπάρχει στην Αφρική και την Ασία και η Τουρκία το στέλνει εδώ!
    H κυβέρνηση Καραμανλή είναι η μόνη που βοήθησε τα τρίτεκνα ζευγάρια και έδωσε κίνητρο σε αρκετά ζευγάρια για τρίτο παιδί.
    Και ο δειλός και άφωνος αρχιεπίσκοπος Αθηνών, παρά το ότι τα περισσότερα από τα πολύτεκνα ζευγάρια είναι άνθρωποι της Εκκλησίας, δεν βρήκε να πει ΤΙΠΟΤΑ!
    Ο κ. Βενιζέλος δεν μπορεί από εδώ και πέρα να κυκλοφορεί ανενόχλητος στον δρόμο. Και πρέπει πολιτικά να τελειώσει, μια για πάντα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 21/10/2011 06:19:20

      Λάθος στη μετάφραση εκ παραδρομής: "Να προσαρμόσω προς τα κάτω..."

  24. ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 21/10/2011 07:26:25

    Η παραγγελία για την κρεμάλα να προβλέψει χοντρό σκοινί και διπλά δοκάρια, μη και δεν αντέξουν και τη γλυτώσει ...

  25. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 21/10/2011 08:45:40

    Άκου Προφέσσορ. Αχαχαχαχα! Θυμίζω το υπό του Χαριτόπουλου -παραφρασμένο- ρηθέν, ότι με τους ξένους είναι δουλικοί και γραικύλοι και με τους Έλληνες γενίτσαροι και κομπλεξικοί.

  26. Ίωνας avatar
    Ίωνας 21/10/2011 08:53:20

    Αφήνοντας κατά μέρος τους πολιτικούς καθωσπρεπισμούς, ας δώσουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στις χιλιάδες των οπαδών του ΠΑΟΚ, οι οποίοι εν χορώ χθες, κατά την διάρκεια του διεθνούς αγώνα, που έδινε η ομάδα τους, για μισή ώρα περίπου, στόλιζαν τον Έλληνα(?) πρωθυπουργό(?), με συνθήματα, που θα έπρεπε να ακούγονται συνεχώς στις διαδηλώσεις. Πολιτικός πολιτισμός ΤΕΛΟΣ. Πολιτισμό θα δείχνουμε στους στοιχειωδώς πολιτισμένους και όχι στους πολιτικούς - ηθικούς μας βιαστές και ενσυνείδητους εξαθλιωτές μας.

  27. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 21/10/2011 08:54:09

    Ο λακές Σμερντιακόβ που υπογράφει Prof εννοεί "Προφανώς Μπενύτο".
    Γιατί πάει αλλού το μυαλό σας;

  28. KA avatar
    KA 21/10/2011 10:18:23

    Ανεξάρτητα από την προσωπική καταφυγή του καθενός μας, που είναι η ανάρτηση ενός σχολίου σε κάποιο blog όπως το παρόν, η αλήθεια είναι πικρή. Πολύ πικρή. Την γράφουν πριν από μένα πολλοί σχολιαστες της ανάρτησης αυτής, ο madprof, o of8almos ....

    Χτες, ημέρα σημαδιακή και μαύρη για το μέλλον του τόπου, η μοναδική αντιπολίτευση ήταν ο Τσίπρας. Και μόνο που αναγκάζομαι να το γράψω, νιώθω έντονη δυσφορία. ΑΠλά όμως της αληθείας τα ρήματα. Ο Σαμαράς δεν ακούει τη φωνή της Ιστορίας (όπως τουλάχιστον την αντιλαμβανόμαστε κάποιοι από εμάς και ελπίζω - ειλικρινά - να έχουμε άδικο), και είναι σίγουρα η τελευταία ευκαιρία. Τόσο δική του ευκαιρία όσο και της πιθανότητας να συγκροτηθεί ξανά μία πατριωτική, ευρεία λαϊκή συντηρητική παράταξη (σε αντικατάσταση του απο-πολιτικοποιημένου τερατουργήματος, τραβεστι-ΠαΣοΚ, που εγκατέστησε στο σώμα της παράταξης η οικογένεια Μητσοτάκη).

    Ο Τσίπρας, ΝΑΙ, ήταν η μόνη αντιπολιτευτική φωνή χτες. Και μπράβο του που τόλμησε να μιλήσει για ομερτά. Και κρίμα, που δεν θέλησε να το τραβήξει στα άκρα, και να πεί στον βρυχώμενο Βενιζέλο πως καλό θα ήταν να εξαντλεί το αυστηρό ύφος, το μουσολινικό στυλ και τις φωνές όταν συνομιλεί με τους υπαλλήλους της τρόικας, και όχι με τους αντιπολιτευόμενους βουλευτες. Εκεί όπου εκλιπαρεί γονυπετής να επιστρέψουν στην Αθήνα και γράψουν "καλά λόγια" στην έκθεσή τους προς την Κομμαντατούρ. Είμαι σίγουρος πως θα το σκέφτηκε, κρίμαι που δεν το τόλμησε.

    Κρίμα και για τον Σαμαρά, που δεν τολμάει. Το συζητάει πιά ολος ο κόσμος στις παρέες, στα πεζοδρόμια, στα σπίτια. Μπορεί όντως να έχει απέναντί του το τέρας της διαπλοκής οικονομικών συμφερόντων - ΜΜΕ - πολιτικής που εγκατέστησε ως καρκίνωμα ο πασοκικός "εκσυγχρονισμός", αλλά στα δύσκολα μετριέται ο ηγέτης. Το έγραψα και χτες. Η κοινωνία δεν θα του το συγχωρέσει. Όταν θα σωριαστεί σε ερείπια θα ακολουθήσει άλλες φωνές ....

  29. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 21/10/2011 10:27:25

    Χωρίς να θέλω να μπώ σε "αντιδικία" με τον "μεταφραστή", το εδάφιο που αναφέρεται στην μείωση των συντάξεων, έχει μεταφραστεί λάθος.

    Για παράδειγμα, η μείωση κατά "40% για τους συνταξιούχους κάτω των 55 ετών με σύνταξη άνω των 1.000 ευρώ" θα έπρεπε να μεταφραστεί "ως μείωση 40% για το ποσό ΑΝΩ (pension segment exceeding) των 1.000 ευρώ". Το ίδιο λάθος έχει γίνει και στην προηγούμενη φράση (μείωση 20% για το ΠΟΣΟ ΑΝΩ των 1.200 ευρώ".

    Κατά τα άλλα, δεν μάθαμε τίποτε το καινούργιο - και για να είμαι ειλικρινής φοβόμουνα πολύ χειρότερα ...

  30. Y. avatar
    Y. 21/10/2011 10:28:48

    Έχω μια απορία
    Γιατί ο Σαμαράς δεν μίλησε χθες στη Βουλή, μετά την αποκάλυψη στην επιστολή πως ότι συμπεριλαμβάνεται στο άρθρο 37 ήταν μια πρωτοβουλία του Μπένυ-Μπενίτο (όλοι φανταζόμαστε ποιών απαίτηση ήταν) και δεν είχε καμιά σχέση με απαιίτηση του ΔΝΤ? (…ειδικά όταν το άρθρο έχει καταδικσθεί από τη ΝΔ)
    Πολύ θα ήθελα μιια τεκμηριωμένη, πολιτική αλλά και ουσίας απάντηση

  31. Γιάννης avatar
    Γιάννης 21/10/2011 10:48:27

    Τελικά και λίγα του είπε το Τσιπρόπαιδεο μάλλον γι΄αυτο τσαντίστικε ο χοντρούλης "Οχι και ομερτά ρε φίλε εδώ πηδάμε ολόκλητο λαό, κοροιδεύουμε τους βουλευτές μας και θα μας πεις ομέρτα".
    Απο τους χειροκροτητές βουλευτές του Πασόκ θα υπάρχει αντίδραση, ραγιάδες οσφιοκάμπτες, προεξοφλησε οτι τα μέτρα θα περάσουν

  32. KA avatar
    KA 21/10/2011 11:02:23

    Kαι κάτι ακόμα, επειδή θα εκραγώ μετά τις χτεσινές εικόνες ...

    Είδα τον εκλεκτό Κύριο Απόστολο Κακλαμάνη, να ζητά το λόγο και να διαρρηγνύει τα ιμάτιά του, δηλώνοντας προσβεβλημένος από τα λόγια Τσίπρα περί ομερτά.
    Λίγες ημερες πριν, ο (πρώην) συνάδελφος του στα έδρανα της Βουλής κ. Ρομπόπουλος, παραιτήθηκε δηλώνοντας πως δεν μπορει άλλο "Να ψηφίζει χωρίς να ξέρω τι ψηφίζει, όπως έκανε με το Μνημόνιο Ι" (!!!). Δηλώνοντας δηλ. ξεκάθαρα και επωνύμως πως η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠαΣοΚ (συμπεριλαμβανομένου προφανώς και του κ. Κακλαμάνη) ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ τι εκαλείτο να ψηφίσει!
    Την προηγουμένη Κυριακή, η Πράβδα του ("εκσυγχρονιστικού") ΠαΣοΚ που κυκλοφορεί με τον ελληνικό τίτλο "Το ΒΗΜΑ", έγραψε (στο περίφημο άρθρο για τους Υπουργούς που ένιωθαν σαν τις πόρνες μετά την πρώτη φορά ...), πως αυτό που εκληθησαν να ψηφίσουν στη Βουλή ως Μνημόνιο Ι, είχε γραφτεί στο πόδι, copy-paste από μνημόνια άλλων χωρών, και αρμόδιος Υπουργός είχε μόλις 3 ώρες για να το διαβάσει .... Και όλα αυτά για ένα κείμενο που υποθήκευε το μέλλον της ελληνικής κοινωνίας σε βάθος χρόνου και το οποίο αφορούσε σε μία δανειακή σύμβαση η οποία περιελάμβανε παραίτηση από την ασυλία που προσφέρει η εθνική κυριαρχία!

    Επειδή λοιπόν δεν αντελήφθην καμμία διαμαρτυρία του κ. Κακλαμάνη (ή κανενός άλλου μέλους της ΚΟ του ΠαΣοΚ) προς τον κ. Ρομπόπουλο ή προς το ΒΗΜΑ, μάλλον είναι αλήθεια όλα αυτά. Και δεν πείραξε τον κ. Κακλαμάνη το γεγονός πως ψηφίζει χωρίς να ξέρει τι ψηφίζει, αλλά η λέξη "ομερτά" !!!!!

    Τι να πεί κανείς; Η κατάντια τους είναι άνευ προηγουμένου. Τους φτύνουν και κοιτάζουν το μετεωρολογικό δελτίο να δουν αν ψιχαλίζει, και λεονταρίζουν μόνο όταν δείχνει πλανα η τηλεόραση ....

    Αλλά, είπαμε. Η φωνή της Ιστορίας ακούγεται. Σε λίγο, θα την σκεπάσει όμως η βοή του έξαλλου πλήθους .....

  33. Θ.Α. avatar
    Θ.Α. 21/10/2011 11:43:23

    Η απορία μου παραμένει. Πως τα έχουν βρεί κότες και παχύδερμα ? Άβυσσος το βασίλειο των ζώων .......

    • Tem avatar
      Tem @ Θ.Α. 21/10/2011 12:06:36

      Απλά τα συγκεκριμένα είναι πασοκικά ζώα

  34. ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 21/10/2011 12:18:47

    Το μείζον θέμα από την επιστολή είναι ότι δεσμεύτηκαν στο ΔΝΤ για την λήψη μέτρων χωρίς προηγουμένως να τα έχουν συζητήσει ούτε με τους βουλευτές τους. Και μάλιστα προεξόφλησαν και την θετική τους ψήφο. Αυτό μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα γίνεται. Από κει και πέρα τα όσα αναφέρονται στην επιστολή δείχνουν το τι ακόμη μας περιμένει. Δεσμεύτηκαν για απολύσεις χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων μέχρι να επιτευχθούν οι στόχοι του προγράμματος. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί με την δικαιολογία αυτή να κάνουν εκκαθάριση στους μη αρεστούς. Επίσης με το άρθρο 37 δείχνουν πόσο αδίστακτοι εκβιαστές είναι, γιατί για ένα μέτρο που ούτε στην επιστολή υπάρχει ούτε η τρόικα το ζήτησε εκβίασαν τους βουλευτές τους ότι θα καταστραφεί η χώρα αν δεν το ψηφίσουν. Πρέπει να τελειώνουμε μαζί τους οριστικά για να μπορέσει να σωθεί η χώρα.

  35. ΜΠ avatar
    ΜΠ 21/10/2011 13:27:21

    Είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με το ΠΏΣ υπογράφει;;;;;;;; ΕΛΕΟΣ!!!!!!
    Το θέμα είναι ΤΙ υπογράφει !!!
    Και αυτό που υπογράφει είναι η θανατική μας καταδίκη! Ξυπνήστε !!!! Βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος !!!!!

  36. Ariadne avatar
    Ariadne 21/10/2011 13:30:21

    ..Τωρα γιατί εμένα μου φαίνεται οτι η Καννέλη έχει δίκιο που λέει οτι όλα αυτά τα κάνουν κατ' εντολή της πλουτοκρατίας για να μειώσουν τα μεροκάματα(έως να τα εξευτελίσουν) ώστε να συνεχίσουν οι πλούσιοι να έχουν υπερκέρδη! Και γιατί , ενώ π.χ. μειώνονται οι μισθοί στην ΔΕΗ, δέν μειώνεται αντίστοιχα και η τιμή της κιλοβατώρας, παρ' ότι κατα πως λένε, η ΔΕΗ είναι κερδοφόρα? Αντίστοιχα βέβαια πρέπει να ισχύσουν τα ίδια και σε όλες τις επιχειρήσεις.Νομίζω???

  37. GO avatar
    GO 21/10/2011 15:18:09

    Φταίξιμο υπάρχει παντού, το ερώτημα είναι, οι υπόλοιποι θα κάνουμε και λίγη δουλειά ή ακόμα περιμένουμε από μηχανής θεούς, είτε του δημοσίου, είτε από τη Γερμανία;
    Όσο για το πού ήταν ο Θεός στις προαναφερθείσες χρονολογίες.... εκεί ήταν, ο κόσμος διάλεξε να τον αγνοήσει, όπως το 1453 που προτίμησαν τους Οθωμανούς από τους Καθολικούς και ακόμα η Ελλάδα δεν απέταξε τη νοοτροπία 'ραγιά'.

    Το σημαντικό είναι να καταλάβουμε επιτέλους ότι πρέπει να στρωθούμε σε δουλειά, χωρίς παρεμπόδιση από 'κρατικούς (ε)φορείς'.

  38. factorx avatar
    factorx 21/10/2011 16:38:27

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:


    «Η δημοσιοποίηση στο παρά πέντε της ψηφοφορίας στη Βουλή των επιστολών που έστειλαν ίδιος ο κ. Παπανδρέου και ο κ. Βενιζέλος στην επικεφαλής του ΔΝΤ κα Κρ. Λαγκάρντ, αποκαλύπτει για μια ακόμη φορά την αναξιοπιστία και τις εκβιαστικές μεθοδεύσεις που χρησιμοποιούν σε βάρος της Βουλής και της Κοινωνίας.
    Συγκεκριμένα:
    Πρώτον: Στις επιστολές αυτές δεν υπάρχει καμία αναφορά στις συλλογικές συμβάσεις, γεγονός που γεννά σοβαρά ερωτήματα σχετικά με το άρθρο 37. Υπενθυμίζεται, ότι ο εκπρόσωπος της Ε.Ε. στην τρόικα κ. Ματίας Μορς (σε συνέντευξή του στην “ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ”) υπογράμμιζε ότι δεν ζητήθηκε τίποτε σχετικό από την κυβέρνηση. Πως, λοιπόν, θα μπορούσε να εκβιάζει για την επιβολή ενός άρθρου που είναι άγνωστο πως και γιατί προέκυψε;
    Δεύτερον: Διότι, οι επιστολές αυτές ήταν το δραματικό αποτέλεσμα της “μπλόφας”, που προσπάθησε να στήσει όταν -μέσα στα μεσάνυχτα- διέκοπτε τις συζητήσεις με την τρόικα και επιχειρούσε να δημιουργήσει “αντιστασιακές” εντυπώσεις. Στη συνέχεια ισχυριζόταν ότι η διακοπή των συζητήσεων με την Τρόικα ήταν, δήθεν, προσυμφωνημένη και κατόπιν διέρρεε διάφορες ημερομηνίες για την επιστροφή της που συνεχώς διαψευδόταν. Έως ότου οι κύριοι Παπανδρέου και Βενιζέλος απέστειλαν τις επιστολές αυτές προς την επικεφαλής του ΔΝΤ. Η δημοσιοποίησή τους αναδεικνύει το φιάσκο στο οποίο κατέληξε, ο κ. Βενιζέλος, αφού αναγκάστηκε να βάλει στην επιστολή του μια σειρά πρόσθετα, αντικοινωνικά και υφεσιακά μέτρα (τσεκούρι σε μισθούς και συντάξεις, μείωση αφορολόγητου, πρόσθετα χαράτσια, μαζικές απολύσεις με κακοποίηση του θεσμού της εφεδρείας) χωρίς να διαπραγματευτεί τίποτε. Μόνο και μόνο για να γυρίσει η Τρόικα πίσω. Και
    Τρίτον: Διότι, με τις επιστολές αυτές, ο κ. Βενιζέλος προεξοφλούσε την απόφαση των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, τους οποίους θεωρούσε δεδομένους. Προφανώς, ήθελε πρώτα να εξασφαλίσει την ψήφο τους και μετά να μάθουν

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ factorx 21/10/2011 16:55:40

      Kαι τα "κατάφερε" μία χαρά, να συμπληρώσω, αν μου επιτρέπεται...
      Όχι ότι δεν ήθελαν...Τραβώντας, τους πήγαινε να ψηφίσουν...έκλαιγαν κιόλας...Δάκρυ κορόμηλο...
      Αν "υπήρχε" στοιχειώδης αυτοσεβασμός, οι ΠΑΣΟΚΟΙ έπρεπε να τον έχουν ήδη κρεμάσει στα μανταλάκια, αλλά ως γνωστόν οι κότες δεν έχουν συναισθήματα και ανθρώπινες ιδιότητες...Ζα...

    • Y. avatar
      Y. @ factorx 21/10/2011 17:45:12

      Υποθέτοντας ότι η δήλωση Μιχελάκη δίνει απάντηση στην απορία που εξέφρασα πιό πάνω, να πω μόνο ότι πρέπει να βρεθούν φάρμακα ώστε τα αντανακλαστικά της ΝΔ να οξυνθούν. Η δικαολογία του “παραπέντε” για ένα κόμμα εξουσίας και εν δυνάμει κυβέρνηση, δεν με ικανοποιεί και πείθει. Για έναν επιπλέον λόγο. Το “παραπέντε”, ήταν ένας πρόσθετος λόγος για να γίνουν ρόμπες και ξεσκεπασθούν, και από Βουλής
      Τα αντανακλαστικά του Τσίπρα πάντως, φαίνονται μια χαρά

  39. Κ avatar
    Κ 21/10/2011 16:44:43

    ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΜΑΥΡΟ.....

  40. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 21/10/2011 17:28:06

    Από τα σχόλια συμπεραίνω ότι, δεν έχουν γίνει αντιληπτοί οι κύριοι στόχοι της ακολουθούμενης πολιτικής:
    1. Οι δημοσιονομικές δαπάνες, που αντιμετωπίζονται με τις μειώσεις μισθών, συντάξεων, εξόδων κλπ του Δημ.Τομέα και
    2. Η άμεση βελτίωση της ανταγωνιστικότητος μέσω της μειώσεως των μισθών, κερδών, αμοιβών του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ τομέα, που επιδιώκεται μέσω της "εσωτερικής υποτίμησης" (και προϋποθέτει την κατάργηση των Συλλογικών Συμβάσεων).
    Όσο δεν καταλαβαίνουμε πόσο οδυνηρή μπορεί να γίνει η "εσωτερική υποτίμηση" θα μένουμε στο να κατηγορούμε τον Βενιζέλο σαν φυσικό αυτουργό του προδιαγεγραμμένου μαρτυρίου μας ενώ δεν είναι παρά μια μαριονέττα του ευρωπαϊκού (ή παγκόσμιου;) σχεδιασμού.

  41. hostaki avatar
    hostaki 22/10/2011 01:19:54

    Απορώ αν στο έργο που βλέπουμε να παίζεται μπροστά μας έχουμε βρει το "Esc" .
    Είμαστε ο λαός, το θύμα δλδ στην συγκεκριμένη υπόθεση .
    Ξέρουμε τι θέλουμε ? Το προφανές (το τι δε θέλουμε) το νιώθουμε, το ξέρουμε.

    Είμαστε μέρος του παιχνιδιού που μας έχουν βάλει. Καταναλωτισμός λέγεται .
    Τώρα γιατί μας πετάνε έξω ? Τι δεν κάνουμε καλά ?

    Βγήκαμε στο δρόμο . πετάξαμε πέτρα ή όχι , αντιδράσαμε . Και ? Έπιασε τόπο ?
    Προφανώς όχι .
    Ο Μπένυ και ο Τσίπρας έπαιξαν, παίζουν το ρόλο τους .