#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2011 00:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία



Όλες αυτές τις ημέρες εκφράσαμε όλοι εδώ (συντακτική ομάδα, φίλοι και αναγνώστες) τις σκέψεις και τις απόψεις μας για όσα δραματικά και ιστορικά ζήσαμε. Κι αν μη τι άλλο το διαδίκτυο απέδειξε και στους πιο δύσπιστους την μεγάλη συμβολή του στο πολιτικό και κοινωνικό γίγνεσθαι.

Η απογοήτευση και η πικρία όλων μας είναι δεδομένη. Ας μας επιτραπεί όμως μια εισαγωγική παρατήρηση: είναι λίγο άκομψο να παραδίδει κανείς μαθήματα «σαμαρισμού» στον ίδιο τον Σαμαρά. Ας του επιτρέψουμε να είναι ο ίδιος ο αυθεντικότερος εκφραστής του εαυτού του…

Η πολιτική είναι πάντα η τέχνη του εφικτού. Σε όσους λοιπόν πιστεύουν ότι ήταν «απαράδεκτη η συμμετοχή σε μια Κυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ» η πολιτική απάντηση είναι διαχρονικά μία: Και με τον διάβολο τον ίδιο θα πας, αν αυτό εξυπηρετεί στη δεδομένη στιγμή –έστω και στο ελάχιστο βαθμό- τα συμφέροντα της χώρας. Μοναδικό κριτήριο του Σαμαρά ήταν και παραμένει το συμφέρον της Πατρίδας.

«Έπρεπε να προκηρυχθούν εκλογές άμεσα» υποστηρίζουν άλλοι. Λέτε ο Σαμαράς να μην θέλει ο Σαμαράς να πάρει αυτοδυναμία και να γίνει πρωθυπουργός; Όποιος σκέφτεται κάτι τέτοιο είναι μακριά νυχτωμένος. Έδωσε (δώσαμε όλοι μας) μια μάχη με υπέρτερες δυνάμεις που απειλούσαν με εκτροπές και μύρια όσα δεινά - ακόμα και με επιστροφή στην δραχμή και πραξικοπήματα απειλούσαν όπως θα δείτε σε άλλες αναρτήσεις.

Στην δεδομένη στιγμή η εκτίμηση του συσχετισμού δυνάμεων από τον Σαμαρά τον οδήγησε στην διαπίστωση ότι μόνο σε αυτόν τον συμβιβασμό μπορούσε να προχωρήσει με στόχο πάντα την αυτοδυναμία.

Στο σημείο αυτό τίθενται οι βασικές ενστάσεις:

1. Ο Σαμαράς οδηγήθηκε σε αυτήν την επικίνδυνη ισορροπία δυνάμεων επειδή εγκατέλειψε τον κινηματικό χαρακτήρα της ηγεσίας του. Έδωσε περισσότερο βάρος όχι στην δυναμική των μαζών, αλλά στους πολιτικούς τακτικισμούς και στα παιχνίδια κορυφής με πολιτικούς τυχοδιώκτες. Οδηγήθηκε έτσι σε μια «ανατολίτικη» διαπραγμάτευση, με έναν Παπανδρέου που  έβαζε διαρκώς προσκόμματα και εμπόδια, αλλά πήρε στο τέλος το μέγιστο από αυτήν.

2. Ο Σαμαράς δεν τόλμησε να προχωρήσει σε μια ριζική ανανέωση του κόμματος, αλλά προτίμησε να αναλώνεται καθημερινά σε μαθήματα ηγεσίας σε ένα  ανεπίδεκτο μάθησης στελεχικό ακροατήριο. Εξαντλούσε έτσι τον εαυτό του και την δυναμική του. Τα είπαμε χιλιάδες φορές αυτά και ελπίζουμε να αλλάξουν κάποτε.

Όλα αυτά δεν αλλάζουν όμως το γεγονός ότι ο Σαμαράς παραμένει η μοναδική ελπίδα του ελληνικού λαού. Οι βερμπαλισμοί και τα μεγάλα λόγια είναι εύκολα. Αλλά ποιός θα κάτσει αύριο στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων; Η συντρόφισσα Αλέκα, ή ο συναγωνιστής Αλέξης;

Πάμε τώρα στην τωρινή συγκυρία όπως διαμορφώνεται. Μπορούμε νομίζω να είμαστε αισιόδοξοι

Πρώτον, ξεχάσαμε προς στιγμή το βασικό, ο Παπανδρέου έφυγε και θα δούμε πράγματα και θαύματα σε λίγο στο ΠΑΣΟΚ

Δεύτερον, η νεογέννητη  κυβέρνηση Παπαδήμου είναι θνησιγενής όπως επισημαίνουμε και αλλού. Ο Ελληνικός Λαός την αποστρέφεται ήδη . Κανείς δεν θα την πάρει στα σοβαρά. Είναι μια κυβέρνηση που στερείται κοινωνικής , ηθικής , πολιτικής και συνταγματικής νομιμοποίησης . Τα ετερόκλητα πολιτικά πρόσωπα (και μη) που την απαρτίζουν είναι βέβαιον ότι δεν θα μπορέσουν να συνεννοηθούν μεταξύ τους, ούτε για τα απολύτως απαραίτητα , αφού προέρχονται από αντίπαλους πολιτικούς χώρους . Τα συνδέει μονάχα η εφήμερη ανάγκη για εξουσία και….δόξα .

Ο πολιτικός τους βίος θα είναι λοιπόν σύντομος. Και τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει ο λαός.

FactorX

(με την συμβολή του Μικρού Οδυσσέα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maria-Maria avatar
    Maria-Maria 12/11/2011 00:14:57

    ....... "" Αν μπορεις να ονειρευεσαι,
    διχως να γινεις των ονειρων σου σκλαβος ποτε,

    Αν μπορεις να ανταμωνεις , μια τον θριαμβο και μια την ηττα,
    και να φερεσαι παντα στους δυο κατεργαρους αυτους ολοιδια,

    Κι αν της ζωης σου το εργο το βλεπεις συντριμμια,
    Να το σκαβεις ξανα , να το χτιζεις ξανα , με ....φθαρμενα εργαλεια. ""

    --Kipling--

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ Maria-Maria 12/11/2011 01:52:45

      http://www.youtube.com/watch?v=tI80jmBMpH0

  2. akisenv avatar
    akisenv 12/11/2011 00:15:10

    Μενω στην τελευταια σας φραση που συμπυκνωνει τελικα τις σκεψεις ολων μας.
    Ο λαος μας δεν αφεθηκε να μιλησει την κρισιμοτερη στιγμη της νεωτερης ιστοριας μας. Αυτο απο μονο του αποτελει υβρις... Ενα ειναι σιγουρο, πως μετα την υβρι ακολουθει η νεμεσης.

    • factorx avatar
      factorx @ akisenv 12/11/2011 00:24:17

      Κάνει μεγάλο λάθος όποιος τσιτατολογεί. Ο λαός επέβαλε αυτές τις διαδικασίες, η αφορμή δεν ήταν η απειλή χρεοκοπίας, αλλά ο παλλαικος ξεσηκωμός. Όμως ποιος μπορούσε να κάνει το παραπέρα βήμα; ο Σαμαράς είναι αστός πολιτικός και κινήθηκε με βαση τα πιστευω του. Το ΚΚΕ ομως και ο ΣΥΡΡΙΖΑ τι έκαναν; λογάκια; σχόλια στο διαδίκτυο;

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ factorx 12/11/2011 01:04:06

        Αμ' έλα που ούτε αυτά δεν έκαναν!
        Πήραν θέση αυτές τις μέρες και δεν την διαβάσαμε;
        Τσιτάτα μόνο, εκ του αφαλούς.
        Πάγο και ρετσινόλαδο, ρε!

      • Jean avatar
        Jean @ factorx 12/11/2011 01:50:31

        ....κι επειδή είναι αστός δεν μπορεί να έχει 'επαναστατικές' ενέργειες; Από πότε οι αστοί έχασαν την επαναστατική και κινηματική τους διάθεση; Τα μεγαλύτερα ΟΧΙ στον τόπο μας αστοί τα είπανε. Να μη προχωρήσω σε ονόματα λόγω χώρου αλλά στο κάτω, κάτω της γραφής η συντριπτική μερίδα των αστικών στρωμάτων πλήττονται από αυτή την πολιτική. Η μεταπολίτευση εκτός των άλλων βοήθησε σε μια οπτική ανάγνωση της ιστορίας με πολλές στρεβλώσεις. Τέλος πάντων έχω την γνώμη ότι ένα μπλοκ δυνάμεων 'μνημονιακών' θα το ονόμαζα χάριν ευκολίας συσπειρώνετε με γοργούς ρυθμούς βοηθούμενο από ΜΜΕ και διαπλοκή. Θα πρέπει κι ο δοκιμαζόμενος λαός να αντιδράσει φτιάχνοντας το δικό του αντίβαρο. Κάποιος θα πρέπει να εκφράσει αυτή την προσπάθεια. Ελπίζω ο Σαμαράς μετά τα τελευταία γεγονότα να θελήσει και να μπορέσει να το κάνει γιατί οι ρήξεις θα είναι σοβαρές.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ akisenv 12/11/2011 01:23:10

      Πραγματι δεν αφεθηκε.Γιατι δεν τολμησατε να κανετε το δημοψηφισμα που προτεινε ο Παπανδρεου και αποσαφηνισε η Μερκελ. ΘΕΛΕΤΕ ΕΥΡΩΠΗ ΝΑΙ,Η ΟΧΙ. Μαζευτηκαν ολα γρηγορα γρηγορα απο το φοβο μην παρει 60-65% το ΝΑΙ και παθουν μεγαλη ζημια οι επαγγελματιες αντιδυτικοι επαναστατες. Αυτο ομως σημαινει ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΙΑ.Η Ελλαδα ειναι για διαμαρτυριες ,γκρινιες,απεργιες ,δηθεν και παλι δηθεν.Παρε την αποφαση και φυγε ή συμμορφωσου με τους κανονες.

  3. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 12/11/2011 00:16:48

    Καλέ μου φίλε, μην αμφιβάλεις, ότι πάλι μαζί στα χαρακώματα θα είμαστε. Με όλα τα καλά φιλαράκια. Και όταν γράφω όλα, εννοώ όλα, με πρώτον τον Φαήλο. Λίγη υπομονή.

    • factorx avatar
      factorx @ Μποτίλια στο Πέλαγος 12/11/2011 00:21:52

      Μποτίλια, δεν αμφιβάλω, αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να κάνω μια όσο πιο μπορώ ψυχρή αποτίμηση των γεγονότων,επειδή απογοητευμένοι και μην ξεχάσαμε το βασικό: Η μεταπολίτευση πέθανε και μαζί της και η ΝΔ. Όποιος δεν το βλέπει είναι τυφλός

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ factorx 12/11/2011 00:28:54

        Αυτή η σελίδα στάθηκε σημείο εκκίνησης για το μισό Ελληνικό διαδίκτυο. Έχει εντελέχεια φοβερή και καλό είναι κάποιοι να κάθονται προσοχή, εάν μπορούν να κατανοούν το πνεύμα των καιρών.

      • Theoprovlitos avatar
        Theoprovlitos @ factorx 12/11/2011 00:39:47

        Γιατι, η Νεα Δημοκρατια ήταν ποτε κατι συγκεκριμενο; Μια ομπρελα που συστεγαζε φιλοδοξους μασωνους ΚΑΙ λαμογια τυχοδιοκτες ΚΑΙ αρχομανεις προσωπικοτητες ΚΑΙ αταλαντα βουτυροπαιδα τεως πολιτικων ΚΑΙ ατομα με γερασμενες αντιληψεις ΚΑΙ δωσιλογους στο φιλελευθερισμο ΚΑΙ υγιεις πατριωτες ΚΑΙ μη υγιεις πατριωτες ΚΑΙ τον απλο ανθρωπο που δεν εχει καμμια σχεση με μεγλα συμφεροντα εσυ την εβλεπες ποτε για κατι εννιαιο;

        Ενα ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑ ητανε, που εδω και χρονια εξεφραζε καποια ατομα που μη εχοντας κανενα πραγματικο συστημα αξιων στη ζωη τους μετεβαλαν τον κομματισμο σε αξια. Βλεπω την παρακμη των κομματικων νεολαιων, ιδιιατερα της ΟΝΝΕΔ η οποια περα απο αγρα πελατων στα Πανεπιστημια το μονο που εχει να προσφερει ειναι εκδρομες στη Μυκονο για εκκολαπτομενες τσουλιστες. (Το ιδιο ισχυει και για αλλες κομματικες νεολαιες).

        Αιθεροβαμων εισαι. Γι αυτο και δεν εβλεπες κατι μεταλλαγμενες περσονες που πλαισιωναν το Σαμαρα. Αλλα ισως και γι αυτο το λογο δεν αμφιβαλω για τι καλες και τις ειλικρινεις σου προθεσεις.

        Αποχαιρετα τη την Αλεξανδρεια που υπηρξε μονο στο μυαλο σου. Ηρθε η ωρα να καθαρισει η ηρα απο το σταρι. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

        • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
          Μποτίλια στο Πέλαγος @ Theoprovlitos 12/11/2011 01:00:44

          Φιλαράκι, ας μην ισοπεδώνουμε και ας μην μπαίνουμε στον πειρασμό να ξυλευτούμε, ενώσω οι δρεις στέκουν με βαθιές τις ρίζες στο έδαφος.
          Εάν δεν έχεις κατανοήσει τον Δεκέμβριο του 2008 και αγνοείς το φαινόμενο της λαϊκής - πατριωτικής δεξιάς, είναι επόμενο να αναφέρεσαι σε ιδεολογήματα.
          Δεν υπάρχουν στην ζωή αμειγή πράγματα. Τι ήταν στο παρελθόν αμειγές; Ή τι είναι τώρα;
          Αναφέρεσαι σε ιδεολογήματα. Εάν γνωρίζεις ένα πολιτικό φορέα με ιδεολογία, κατονόμασέ τον μας για να έρθουμε και μεις.
          Μήπως πρέπει να κατανοήσουμε, ότι η ήρα και το στάρι αναφέρονται σε ένα και τον αυτόν μίσχο και πριν διχοτομήσουμε τα μυαλά μας, καλόν είναι πρώτα να τα απεγκλωβίσουμε;

          • Theoprovlitos avatar
            Theoprovlitos @ Μποτίλια στο Πέλαγος 12/11/2011 01:51:10

            Κανεις λαθος! Πατριωτης ειμαι. Και μαλιστα τοσο που ενω το 2004 δεν ψηφισα Καραμανλη τον ψηφισα το 2009 οταν κατερρεε γιατι ηταν προφανες οτι η πατριδα παρεδιδετο στον Αννα και στον Καϊαφα μεσω τρομακτικων σκευωριων του διεθνους παρακρατους. Δεκεμβριανα, πυρκαγιες στην Παρνηθα, στην πελοποννησο και την Αττικη, ελικοπτερο Πατριαρχη Αλεξανδρειας, Ζαχοπουλο και βατοπαιδι.

            Και του συγχωρεσα ακομα και οτι επι Προκοπη Παυλοπουλου το κομματικο κρατος αφησε την γυναικα μου εκτος ΑΣΕΠ ενω ειχε 13 χρονια προυπηρεσια, πτυχειο εξωτερικου, 4 ξενες γλωσσες, 4 παιδια και εντοπιοτητα.
            Και ξερεις πως το καταφεραν αυτο; Μετα από 7 μηνες απο απανωτα τηλεφωνα για να μαθουμε πότε να προσκομισουμε τα δικαιολογητικα ξαφνικα ως κεραυνος εν αιθρια ανακοινωσαν στα μουλωχτα την παραμονη ως ημερομηνιες υποβολης την Μεγαλη Δευτερα 2004 με Παρασκευη του Θωμα! Και οποιος ηταν μιλημενος τον Κυριον οίδε.
            Και πρσεληφθη νεαρη, ανυπαντρη και απειρη συναδελφος της.

            Που βλεπεις λοιπον την δικαιοσυνη, την αξιοκρατια ή τον πατριωτισμό σε ενα τετοιο αθλιο κομματικο κρατος; Τριαντα χρονια ψηφιζω, και σε αυτο το αθλιο κρατος μονιμως στην απεξω ειμαι. Δεν εννοω ρουσφετια. Εννοω αυτα που δικαιουμαι και που μου αναλογουν σαν πολιτη της χωρας. Τα κομματα εναλλασονται αλλα τα λαμογια μενουν.

            Αλλα όπως θεωρω ξεφτιλα να γινομαι παρατρεχαμενος ανθρωπων ατάλαντων τους οποιους δεν εχω και σε καμμια εκτριμηση άλλο τοσο θεωρω ξεφτιλα οταν η πατριδα κινδυνευει απο το διεθνες παρακρατος να ψηφισω με βαση το δικο μου συμφερον, ακομα και αν αδικηθηκα από το κρατος καταφανως.

            Κομματα με ξεκαθαρες ιδεολογιες -αρεστες ή μη- σαφως και υπαρχουν. Ασχετα αν διαφωνουμε γενικως ή μερικως ή αν δεν μας αρεσει ο πολιτικος τους λογος.

            Αλλα σημερα, οχι μονο ως ιδεολογημα αλλα και ως οικονομικο συστημα οι μονες δυναμεις που μπορουν να μας βγαλουν απο το τελμα ειναι αυτες που εχουν μια καποια πατριωτικη συνειδηση. Δεν εννοω εθνικιστικη. Ειτε αυτο λεγεται ντοπιο κεφαλαιο είτε λεγεται ευσυνειδητος εργατης είτε λεγεται πατριωτης επιστημονας που επιλεγει να εργαστει εδω με τα μισα λεφτα αντι να ξενιτευτει.

            Βλεπεις εσυ λοιπον ιχνος πατριωτικης συνειδησης σε βδελυγματα που η ΝΔ εξεθρεψε στους κολπους της; Απο που ξεφυτρωσε η Μπακογιαννη, ο Ανδριανοπουλος, ο Μανος, ο Μητσοτακης, ο Αβραμοπουλος, ο Σπηλιωτοπουλος και ολοι αυτοι που ξαφνικα εκδηλωθηκαν ως κρυφες αδελφες της... μασωνιας.

            Ο κοσμος πια θελει ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ και ΑΝΤΡΙΚΙΑ πραγματα. Να ξερει οτι οταν θα ψηφισει πχ ΚΚΕ θα του προκυψει ΚΚΕ. Οχι να ψηφιζει Δημοκρατικη Αριστερα και να του προκυπτει η Μπακογιαννη ή να ψηφιζει τον Καμινη και να του προκυπτει ο Αβραντινης.

            Η ΝΔ δεν εχει αποκαθαρθει ακομα απο καποιες δυναμεις του σκοτους. Αν λοιπον θελουν να διεκδικησουν τη ψηφο μας ο κοσμος πλεον κοιταζει και τη συσκευασια και το περιεχομενο. Ας φυγουν από τη ΝΔ όλες οι μεταλλαξεις του Μανου και τοτε ίσως ο κοσμος να την παρει σοβαρα. Οσο ο αρχηγος της παταει με δυο ποδια σε δυο βαρκες ουτε το κομμα του θα παει μπροστα και φυσικα ουτε και η χωρα. Πολυ απλα γιατι θα την κυβερνουν οι Σαταναδες οι μεταμορφωμενοι εις αγγελους φωτος.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Theoprovlitos 12/11/2011 03:02:14

            Kαμμια δυναμη του σκοτους δεν ηταν πισω απο τις ταραχες του Δεκεμβρη.Ηταν η ακρα αριστερα και οι αναρχικοι.
            Και θα το δεις σε λιγες μερες που αυτοι θα γιορτασουν την εξεγερση ενω οι καραμανλικοι και λοιποι δειλοι θα μιλανε για μπαρουφες διεθνους παρακρατους γιατι δεν τολμουν να ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΟΥΝ αυτους που εκαψαν την Αθηνα.
            Σε λιγα χρονια θα γινετε γραφικοι οταν η αριστερα θα καθιερωσει την 6η Δεκεμβριου σαν εθνικη γιορτη τυπου 17 Νοεμβρη και εσεις θα μιλατε ακομη για εξεγερση διεθνους παρακρατους.
            Αντι να πειτε οτι ο εχθρος ειναι η αριστερα και οι αναρχικοι πουλατε ιστοριες για αγριους για να δικαιολογησετε τον ανιδυτικισμο σας.

          • GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
            GIORGOS TSAVOLAKIS @ Theoprovlitos 12/11/2011 08:06:30

            ΜΠΡΑΒΟ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ .

          • Theoprovlitos avatar
            Theoprovlitos @ Theoprovlitos 12/11/2011 10:56:16

            κε Ψυχραιμια

            Η μεθοδος του ΛΑΟΣ να παραπληροφορει ή να εχει επιλεκτικη οραση φαινεται ότι διακατεχει ολον το μεσαιο χωρο. Τωρα μας λετε οτι δηθεν δεν υπαρχει παρακρατος στην Ελλαδα.

            Επειδη λοιπον το συμπαν συνωμοτει υπερ των αναζητωντων την Αληθεια και επειδη ετυχε να ειμαι παρων τοσο στον ξυλοδαρμο του Χατζηδακη (με την πορεια των πολυτεκνων) όσο και στην πορεια του ΠΑΜΕ οταν εκαψαν την Marfin (και οχι την Πειραιως ή την Αlpha που θα τους ηταν και πιο ευκολο και πιο βολικο) τον τροπο που το παρακρατος λειτουργει το ειδα μπορστα μου, όπως και κατεστη σαφες το ποιοι το υποθαλπτουν οταν σπευδουν να κατηγορησουν κοινοβουλευτικα κομματα.

            Τον κο Τσιπρα τον εκραξα συτηματικα και εγω και απο το blog μου για αθλιο καιροσκοπισμό όμως. Οχι διοτι "οι οπαδοι του εσπαγαν και λεηλατουσαν μαγαζια".

            Απο τα γραφομενα σας παντως ευκολα αντιλαμβανεται κανεις το τι ειδους μονοκομματικη δημοκρατια ονειρευεστε. Τετοια, που θα κανει μεχρι και τον Παπαδοπουλο να μοιαζει σοσιαλιστης. Τα Σοβιετ βαπτιζαν τους αντιφρονουντες "εχθρους του λαου". Εσεις βαπτιζετε τους αντιφρονουντες (δηλαδη συσσωμο τον ελληνικο λαο εκτος απο κατι αθλιους βολεμενους του συστηματος) ως "εχθρους της φιλελευθερης οικονομιας" και "εχθρους της ΕυρωπαΙκης προοπτικης της χωρας".

            Ξερετε, την κοινη Ευρωπαϊκη προοπτικη την οραματιστηκαν πολλοι. Και ο Ναπολεον, και ο Χιτλερ και ο Σταλιν. Και ολοι αυτοι που ξεκολαγαν μετωπες απο Παρθενωνες και αγαλματα από την Αιγυπτο και λεηλατουσαν άλλους λαους για να γεμισουν τα δικα τους Μουσεια. Ειναι και αυτο η καλυτερη ενδειξη για το πως αντιλαμβανονται οι ιδιοι (και οι παρατρχαμενοι τους) το "κοινο Ευρωπαϊκο όραμα". Με γεματα τα μουσεια και τα θησαυροφυλακια τους απο ΚΛΕΜΜΕΝΟΥΣ ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ.

            Τετοια Ευρωπη, όχι μονο σας τη χαριζω αλλα εχουμε υποχεωση - αν μας εχει μεινει καθολου ανθρωπια και τσιπα- να την πολεμησουμε.

          • Theoprovlitos avatar
            Theoprovlitos @ Μποτίλια στο Πέλαγος 12/11/2011 01:53:38

            ΥΓ Οταν θα μαζευτουν ολες οι δυναμεις του "εκσυχρονισμου" σε ενα κομμα, απο Κουβελη μεχρι Μπακογιαννη και Καρατζαφερη και απο αυτομολημενα στελεχη της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, τοτε ειναι που θα παρουν όλοι μαζι 10% και θα γλυτωσουμε απο δαυτους μια για παντα.

          • kostas* avatar
            kostas* @ Theoprovlitos 12/11/2011 03:13:30

            οτι πιο σωστο εχει γραφτει ..και το 10% που το βρηκες να τους το δωσεις ... Στη καλυτερη τοσο ...

          • Mara avatar
            Mara @ Μποτίλια στο Πέλαγος 12/11/2011 08:52:32

            Αγαπημένε μου Μποτίλια,

            Εθνικό συλλογικό ασυνείδητο. Νομίζεις ότι έχει ξυπνήσει ή έστω έχει ερεθιστεί?
            Εσύ ξέρεις να το αναλύσεις. Πρέπει!!!
            Περιμένω με αγωνία!!!
            Παραγγελιά... βρέ παιδί μου, πώς να το πώ... (χα χα)

            Υ.Γ.
            Όσο για το άρθρο στο μπλόγκ σου, αναμένω με αγωνία την συνέχεια....
            Θεωρώ ότι στις τελευταίες ημέρες του Νοεμβρίου, κάτι γίνεται....

            "Νυν υπέρ πάντων ο αγών"

          • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
            Μποτίλια στο Πέλαγος @ Mara 12/11/2011 11:12:04

            Αγαπητή φίλη Μάρα,

            πιστεύω, ότι το συλλογικό ασυνείδητο όχι μόνο έχει ερεθιστεί, αλλά έχει ξεσαλώσει στην κυριολεξία. Αυτό καταγράφεται από τα αλλεπάλληλα πολλαχόθεν κτυπήματα στο Μάτριξ, με στόχο την δημιουργία ρωγμής.
            Όμως, εκτιμώ, ότι το συλλογικό ασυνείδητο δεν έχει ξυπνήσει ακόμη. Αυτό κατά τον Φρόιντ θα σήμαινε οπωσδήποτε άνοδό του στο συνειδητό. Αυτό που προλέγει ο Ελύτης στο "Προφητικόν":
            "Τότε θα πάρουν τα όνειρα εκδίκηση".
            Είναι η στιγμή που θα διαρραγεί το Μάτριξ. Τότε δεν θα εξέλθουν κάποιοι των Δεσμωτών μεμονωμένως του Σπηλαίου, αλλά το σπήλαιον θα πλημμυρίσει φωτός. Οι θαυματοποιοί δεν αντέχουν στο Φως και τότε "θα καούν αν λαμπάδες στην Τράπεζα της Αναστάσεως", όταν "το σανίδωμα θα υποχωρήσει κάτω από την πίεση την μεγάλη του Ήλιου".
            Ναι, "τα παιδιά με τα πρηζμένα πόδια που τους έλεγαν αλήτες" έρχονται.

          • Mara avatar
            Mara @ Mara 12/11/2011 12:10:47

            Μποτίλια σε ευχαριστώ!!!

            Προσμένω την ώρα... που θα πάρουν τα όνειρα μας εκδίκηση!!!

  4. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/11/2011 00:17:38

    Μπράβο φάκτωρ. Για όλα αυτά, όλες αυτές τις μέρες, ειλικρινά.
    Το άρθρο και ο τίτλος του λένε την αλήθεια, για μένα τουλάχιστον και πιστεύω για αρκετούς από εμάς που φιλοξενείς.
    Το γεγονός πως εδώ εκφραζόμαστε πολιτικά και ανταλλάζουμε απόψεις και επιχειρήματα, ξεφεύγοντας από το να είμαστε ψηφοφόροι της μιας μέρας, μας βοηθά σε προσωπικό επίπεδο, αν δε, οδηγήσει και σε ένα ευρύτερο καλό για την πολιτικοποίησή μας, την κοινωνία, την αναζήτηση σκέψης και λίγης σοβαρότητας μέσα σε ένα κόσμο τύπου σταρ τσάνελ, μακάρι...
    Και βέβαια και με καλό χιούμορ, γιατί αυτό και αν χρειάζεται! (γεια σου Μικρέ)

  5. Τασος avatar
    Τασος 12/11/2011 00:19:24

    Έδωσε (δώσαμε όλοι μας) μια μάχη με υπέρτερες δυνάμεις που απειλούσαν με εκτροπές – ακόμα και με πραξικόπημα απειλούσαν τον Σαμαρά σε περίπτωση ανάληψης της εξουσίας από τον ίδιο (και όποιος αμφιβάλλει να του στείλουμε τα link)..........δεν σε καταλαβαίνω; δηλ ακόμα και με πραξικόπημα απειλούσαν τον Σαμαρά σε περίπτωση ανάληψης της εξουσίας από τον ίδιο,( θα έκαναν αυτό μέσα στην ΝουΔου;)
    ...είπαμε χιλιάδες φορές αυτά και ελπίζουμε να αλλάξουν κάποτε...... Πρέπει να έχει τα φρύδια που πιστεύω ο,τι τα έχει να πετάξει τα Ιστορικά κάδρα ;)

    Αν δεν τα κάνει την ξεκαθάρισμα από τα πεϊ ρολ των Βουλευτών... λαϊκά το λεω ... σκατά και από σκατά... να πάμε στο μπαιρακταρη για κάνα κεμπαπ... και πλεϊστεσιον....

    • factorx avatar
      factorx @ Τασος 12/11/2011 00:34:11

      πραξικόπημα στην Ελλάδα

      • Τασος avatar
        Τασος @ factorx 12/11/2011 00:41:39

        Αλλά κίνημα του 1909 .... εεεε τώρα έχουμε πραξικόπημα των Τραπεζιτών....!!!

        Κ factorx γενικά καλό το κείμενο...

        • kostas* avatar
          kostas* @ Τασος 12/11/2011 03:11:52

          θελετε να σας δειξω στο twitter σχολια ανθρωπων οπως ο συγγραφεας Χωμενιδης , οπως ο Πετρος ο Μπουτος , κτλ που καλουσαν βουλευτες να ανατρεψουν τους αρχηγους τους ??? Πριν ακομα παει ο Γαπ στις Καννες !

  6. parsifal avatar
    parsifal 12/11/2011 00:21:33

    Ας συντομεύσωμε λοιπόν τον βίο τους (τον πολιτικό εννοώ...) !
    Ενας πολύ απλός τρόπος : Δεν πληρώνω ! (γιατί δεν εχω !)! Η πρώτη δηλητηριώδης διαφωνία μεταξύ των μελών της "κυβερνήσεως", θα είναι ΠΩΣ θα αντιμετωπίσουν μια γενικευμένη ανυπακοή - στάση πληρωμών απο τους πολίτες στα διάφορα χαράτσια που ΕΡΧΟΝΤΑΙ : Σκληρή καταστολή, χρήση του (διαλυμένου) εισπρακτικού - κατασταλτικού μηχανισμού, "πειθώς" μέσω των ΜΜ Εξηλιθιώσεως, αλληλο-επίρριψη εθυνών κλπ.
    Οι μισοί απο τους "κυβερνώντες" δεν κατήγγειλαν ως παράνομα και καταχρηστικά, εξαθλιωτικά κλπ. τα μέτρα αυτά ? Ελάτε τώρα να εισπράξετε !

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 12/11/2011 00:22:16

    FactorX: Ο φόβος μας ας είναι το θάρρος μας, και η ευθύτης των οδών μας η ελπίδα μας (Ιώβ 4.6)

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Τιγράνης 12/11/2011 11:54:23

      ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Ιδιαιτερα αν καταστει και τρόπος ζωης...

    • ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
      ΑΜΟΡΓΟΣ @ Τιγράνης 13/11/2011 21:57:47

      Η ΕΥΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΔΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ,ΦΙΛΤΑΤΕ ΤΙΓΡΑΝΗ.

  8. stanley@gr avatar
    stanley@gr 12/11/2011 00:30:56

    ενδεχομενως ναι!
    τυχον αστοχια τους γεννουν ALIEN!

  9. torn avatar
    torn 12/11/2011 00:31:16

    Δυστυχώς ο Σαμαράς πήρε το δρόμο που ενδεχομένως τον καταστήσει ευνοούμενο της εσωτερικής και διεθνούς διαπλοκής, αλλά τον απομακρύνει από αυτό το λαό που πίστεψε σε αυτόν και θεωρούσε ότι δεν είναι ίδιος. Μένει να διαπιστώσουμε αν το βάρος των πιέσεων τον λύγισε ή τελικά δυστυχώς δεν ήταν τόσο ασυμβίβαστος όπως νομίζαμε.
    Υ.Γ. Ελπίζω μετά τη χτεσινή ιστορική ανάρτηση (χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία) να μην δούμε πάλι καμιά κωλοτούμπα. Για κανέναν δεν αξίζει αυτό το forum ανταλλαγής σοβαρών απόψεων, να μετατραπεί σε pravda. Η ΝΔ έκανε τη στρατηγική επιλογή της, και ο Σαμαράς πρέπει να δώσει χειροπιαστές αποδείξεις για το αν στην πραγματικότητα μπορεί να δώσει κάτι διαφορετικό από το καταστροφικό ΠΑΣΟΚ (αμφιβάλλω σφόδρα για το αναστρέψιμο της κατάστασης)

    • factorx avatar
      factorx @ torn 12/11/2011 00:32:51

      Δεν κατάλαβα, που τις είδες τις κωλοτούμπες;

      • torn avatar
        torn @ factorx 12/11/2011 00:50:11

        Μου έδωσε την αίσθηση το άρθρο, ιδιαίτερα το πρώτο κομμάτι, ότι επιχειρείτε να δώσετε συγχωροχάρτι στο Σαμαρά, αν όχι κατευθείαν, σε σχετικά σύντομο χρόνικό διαστημα. Μακάρι να κάνω λάθος. Η συγχώρηση είναι που επιβάλλεται από την πίστη μας, αλλά αφενός προϋποθέτει ειλικρινή μετάνοια, αφετέρου δε στο δρόμο που ακολούθησε ο Σαμαράς κάποιοιέχουν ήδη ρίξει τόσα εμπόδια πίσω του, που η δυνατότητα επιστροφής είναι σχεδόν αδύνατη.

      • Αγροφυλακας avatar
        Αγροφυλακας @ factorx 12/11/2011 05:00:57

        Το 'απεραντο φρενοκομειο" ολονυχτις μετατραπικε σε υπο εκολαψη 'γη της επαγκελιας', αυτη ειναι η κολοτουμπα, οπως καποιος αναγνωστης μας ειχε προιδεασει. Ο νοων νοητω! και δεν πειραζει αν ο Φακτωρ εφαρμοζει τo: "τα εν οικω ουκ εν δημω". Τελος καλο, ολα καλα!

  10. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 12/11/2011 00:33:25

    Εύχομαι να μην ονομάζεται η πεθερά σου Ελπίδα.

  11. Φευγατος avatar
    Φευγατος 12/11/2011 00:33:58

    Ενα μπραβο και απο εμενα.....για την τολμη και την ειλικρινεια....γιατι ηαληθεια παντα ποναει,αλλα νιωθεις καλυτερα οταν την ακους.Δεν ειναι ο καθενας μονος του,ειμαστε ολοι μαζι με ενα κοινο στοχο: να σωσουμε οτι μπορουμε,και να διωξουμε ολους οσους συνεβαλαν σε αυτη την βιβλικη καταστροφη.κατεστρεψαν ενα ολοκληρο εθνος,αφανησαν ονειρα,γκρεμισαν ζωες.........Δεν ειναι τοσο απλο,δεν σβηνεται με μια παραιτηση ουτε με μια συγκυβερνηση.

  12. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 12/11/2011 00:34:50

    Eνα απο τα πολλα shok των τελευταιων 37 χρονων για την παραταξη,προσωπικα μυθριδατισμο θα το πεις,συνηθισμενος ειναι ο πισι....ς μας θα το πεις ,μεγαλη αγαπη για την παραταξη και τα πιστευω μας,ολα αυτα με κανουν να ειμαι αισιοδοξος και να θεωρω οτι την λυση τελικα μονο ο Α.Σαμαρας θα την δωσει.

  13. Χάρρυ Κλυνν avatar
    Χάρρυ Κλυνν 12/11/2011 00:34:59

    ΝΑ ΡΩΤΑΣ

    Να ρωτάς
    για ’κείνους που βγαίνουν στο φως
    και κραυγάζουν

    Για τους υποτελείς της ιστορίας
    που πυροβολούν αδιακρίτως.

    Για τους ανθρώπους των σπηλαίων
    που κατέλαβαν τα υψηλά δώματα
    και απειλούν δαίμονες και Θεούς.

    Να ρωτάς για όλους εκείνους
    που λιποτάχτησαν
    για όλους εκείνους που έδωσαν τη μάχη
    και την έχασαν.

    Για τους σιδηροδέσμιους
    και τους απελεύθερους
    για τους ομήρους
    και τους αιχμαλωτισθέντες
    για τους ριψάσπιδες
    και τους ήρωες
    που παρελαύνουν υπό τα όμματα όλων ημών
    των ιεροργούντων την πλάνη της ιστορίας.

    Να ρωτάς
    για τα τωρινά και τα μελλούμενα
    για την ευθανασία των ιδεών
    την έννοια της απώλειας
    την φυγομαχία της μεγάλης Θεότητας
    που λούφαξε στην κιβωτό
    αναμένοντας
    την πλημμυρίδα των ανθρώπων.

    Και έτσι να αναμένεις κι εσύ
    τη μεγάλη βροχή
    που θα αποπλύνει ως θεία δίκη
    ως διαλείπουσα υστεροφημία
    την εσχάτη αμαρτία των επαναστατών
    και των κρατούντων.

    Δε θα υπάρξει το αύριο
    όπως το γνώριζες
    και οι άλλες μέρες που θα ξημερώσουν
    θα έχουν το χρώμα της γλώσσας του φιδιού
    το γκριζοπράσινο της σήψης
    και το βαλτώδες του φόβου.

    Ούτε πάλι θα υπάρξει το χτες που γνώριζες,
    εκείνο που σε δίδαξαν οι ασχήμονες
    στο κρυφό σχολειό
    του καταναγκασμού και της άγνοιας.

    Να χαίρεσαι, όμως
    που επέρχεται επιτέλους η αρχή
    και επανατοποθετεί στα βάθρα
    τους ακρωτηριασμένους ανδριάντες της ηθικής
    και της αξιοπρέπειας…

    Δε σου ταίριαζε εσένα αυτή η διαδρομή
    κι ούτε κανένας από τους ηγήτορες
    και τους διδασκάλους σου άξιζε.

    Άλλους ουρανούς και άλλα όνειρα
    είχες εναποθέσει μες στο μυαλό σου
    άλλα είχες περιφρουρήσει
    μέσα στη σκέψη σου.

    Να ρωτάς λοιπόν,
    για τους απόντες και τους υπάρχοντες
    για τους οιωνούς και τις προφητείες,
    για τα υποσχόμενα και προγεγραμμένα,
    για τα πολλαπλά και τα ελάχιστα…

    …Και να μην περιμένεις απάντηση.

    (Με τη συμβολή της ψυχής μου)

    • ataktos avatar
      ataktos @ Χάρρυ Κλυνν 12/11/2011 01:41:26

      http://www.youtube.com/watch?v=I25ipexO-kA

  14. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 12/11/2011 00:37:06

    ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ: Φάκτωρα γράφεις ότι η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι μια κυβέρνηση που στερείται κοινωνικής , ηθικής , πολιτικής και συνταγματικής νομιμοποίησης. Και εμείς τι θα πρέπει να υποθέσουμε; Ότι αυτό το αποτέλεσμα είναι ότι καλύτερο μπορούσε να πετύχει ο Σαμαράς; Κάνω την ερώτηση αυτή όχι για να κάνω τον έξυπνο αλλά για να καταλάβω και εγώ τι ακριβώς έγινε. Οι ψυχολογικές μάχες που δίνει ένας ηγέτης ή ένας μαχητής είναι οι πιό σκληρές και δείχνουν και τις πραγματικές δυνατότητες του ηγέτη ή του μαχητή.

  15. unfair avatar
    unfair 12/11/2011 00:41:27

    Εγώ θα το ξαναπώ! Δεν είναι επιτρεπτό να υπογραφεί το μνημόνιο με βάση το αγγλικό δίκαιο, όπως κ η απώλεια οποιοδήποτε εθνικού κυριαρχικού δικαιώματος της χώρας μας. Κατά τα άλλα, υπήρξαν κ υπάρχουν πολλοί λόγοι γι' αυτή την σύνεση του Σαμαρά.

  16. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 12/11/2011 00:45:04

    Συνήθως πιστεύουμε σε αυτό πού θέλουμε να πιστεύσουμε.
    Η πολιτική δέν είναι ουτοπία. Η ουτοπία είναι όμως πολιτική.
    Καλό το παϊδάκι πού τρώμε. Θέλουμε και ξεχνάμε όμως το αθώο και συμπαθητικό αρνάκι πού χθές χαϊδεύαμε.
    Η πολιτική ώς κρατική εξουσία είναι το παϊδάκι.
    Η προσμονή ώς πολιτική έκφραση είναι το αρνάκι.
    Βεβαίως και η πολιτική είναι η τέχνη τού εφικτού.
    Ο πρωϊνός καφές και το βραδυνό τσίπουρο απαιτούν και υγιές στομάχι.
    Δέν πίνονται ανακατωμένα και ούτε πάντα έχουν την ίδια γεύση.
    Τόν εθνικά προδότη με τον εθνικά ήρωα μιά τρίχα τούς χωρίζει.
    Η εμπιστοσύνη στόν οδηγό κάνει το ταξίδι ήρεμο καί όχι οι κραυγές σε κάθε φρενάρισμα.
    Δέν υπόσχομαι τίποτα. Οι υποσχέσεις είναι γιά τα μικρά παιδιά καί γιά τά γερόντια.
    Η αμφισβήτηση τής εμπιστοσύνης στήν ικανότητα τού οδηγού κινδυνεύει να ματαιώσει το ταξίδι.
    Έλεος με τούς παντογνώστες καί παναμφισβητίες τής δυνατότητας να συνταξιδέψουμε.
    Λίγη εμπιστοσύνη χρειάζεται. Αξίζει.
    Ακόμα καί άν μείνουμε στό δρόμο, αξίζει να τό προσπαθήσουμε.
    Όσοι ψάχνουν «σιγουριά» δρομολογίου, άς προτιμήσουν τήν σιγουριά τού ΚΤΕΛ.
    Εκεί υπάρχουν σίγουροι οδηγοί. Μιά ζωή τήν ίδια διαδρομή κάνουν.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ιαπετός 12/11/2011 02:33:51

      !!!!!

    • danaos avatar
      danaos @ Ιαπετός 12/11/2011 14:36:21

      Ιαπετέ τι παραπάνω να προσθέσω;

  17. papaki avatar
    papaki 12/11/2011 00:48:25

    το όλο θέμα ειναι η δανειακη σύμβαση με την παραχωρηση εθνικής κυριαρχίας. τα παντα συγχωρουνται και ο κοσμος ξέρει να κρίνει. κάποια βήματα πίσω δεν πειράζει. αμα ψηφίσει όμως παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας είναι τελειωμένος σαν πολιτικός. και εμείς τελειωμενοι σα λαός.

  18. Mara avatar
    Mara 12/11/2011 00:49:37

    Tα δύο κρισιμότερα υπουργεία φύγανε από τα χέρια της συμμορίας. Πολύ σημαντικό τέτοιους καιρούς... Οι φάτσες κάποιων πολιτικών και δημοσι0γράφων σήμερα, δεν έδειχναν ικανοποίηση. Μάλλον κάτι δεν τους πάει καλά... Το αμέσως επόμενο διάστημα, περιμένω (δηλ. το εύχομαι) από τους Αβραμόπουλο και Δήμα κινήσεις και επαφές ιδιαίτερης Εθνικής σημασίας... Άντε να δούμε...

  19. Tινα avatar
    Tινα 12/11/2011 00:50:03

    Χαίρομαι φάκτορα,γι'αυτην την τοποθέτηση σου,έστω και με καθυστέρηση.Αυτές τις πιέσεις που πληροφορήθηκες οτι δέχτηκε να'σαι σίγουρος οτι ο κόσμος με το ένστικτο που διαθέτει τις έχει καταλάβει.Εγραψε καπου ο SA ,οτι o Σαμαράς όταν γίνουν εκλογές την αυτοδυναμία θα την πάρει κυρίως απο τους μη νεοδημοκράτες.Το προσυπογράφω.Κι'αυτό γιατί έκανε πράξη αυτό που πάντα πίστευε.Την υπέρβαση.Αυτήν τη φορά του εγώ του,για χάρη της πατρίδας.Το'χει ξανακάνει άλλωστε μη λογαριάζοντας το προσωπικό του κόστος.Αυτές τις μέρες όμως ένα πράγμα κατάλαβα.Δεν του αξίζει το κόμμα του.Τον λερώνει,είναι πολύ "μικρό" γι αυτόν.Οπως επίσης και μεις ,που λατρεύμε να γκρεμίζουμε με μιας αυτόν που μας κράτησε στα δύσκολα.Δεν χρειάζεται να είναι φυσιογνωμιστής καποιος,βλέποντας το πρόσωπο του,για να καταλάβει πόσο του στοίχισαν όλα αυτά που έγιναν.Πληγώθηκε η περηφάνεια μας που έστω και για λίγο θα συγχρωτιστούμε με όλο αυτό το συρφετό και ορμήξαμε να τον φάμε.Τη δύναμη να παλέψει απο πού θα την αντλήσει αν όχι απο μας;

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Tινα 12/11/2011 09:18:39

      ++

  20. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 12/11/2011 00:50:17

    Σε λιγες μερες ερχεται ο Τομσεν της τροϊκας του ΄΄Σκοτους΄΄ με τις 5 επιστολες παραδοσης της χωρας στη νεα Αυτοκρατορια...να δουμε ποιος θα υπογραψει και ποιος ΟΧΙ.....

  21. SKAIs avatar
    SKAIs 12/11/2011 00:50:17

    Επιτέλους κοι, βάλατε τα πράγματα στην θέση τους, ύστερα από αρκετές μέρες!!!! Θα προσθέσω στις σκέψεις σας και τα παρακάτω στοιχεία: 1. Την Κυριακή ο Σαμαράς δέχτηκε να βοηθήσει και την Δευτέρα "έπεσε" η Ιταλία. Σκεφτείτε να είχε αρνηθεί τα πάντα, μέχρι και ο Ομπάμα θα τον πυροβολούσε!!!! 2. Είχε να αντιμετωπίσει ένα άθλιο σύστημα,που δεν έλεγε να φύγει με τίποτα από την εξουσία. Έφτασαν εκεί στο MEGA να λένε, ότι ευτυχώς που ο Σαμαράς δεν 'τσίμπησε" με τα ψέματα που λέγανε οι Ελενόπουλοι και δεν δέχτηκε τα Παπανδρεικά ανδρείκελα. 3. Είναι πλέον φανερό, ότι το σύστημα περίμενε τον Σαμαρά για να του φορτώσει τα πάντα, ακόμα και την καταστροφή της Ιταλίας και του Ευρώ αργότερα. Για την χρεωκοπία της χώρας δεν το συζητάμε!!! Επιπλέον, ο ΓΑΠ θα παρέμενε Πρωθυπουργός για να ΣΩΣΕΙ την χώρα, αφού ο Σαμαράς θα αρνείτο!!! Δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω. Το δείχνουν τα γεγονότα που ακολούθησαν και το είπε ουσιαστικά και το MEGA!!!! 4. Αν ο Σαμαράς έκανε αυτά που του λέγατε, θα παρελάμβανε ένα ΠΤΩΜΑ. Τώρα υπάρχει πιθανότητα να αναλάβει την χώρα σε κατάσταση αναστρέψιμη. Έδρασε με προσοχή, υπομονή και νηφαλιότητα. Οι χειρισμοί του μόνο κέρδη μπορούν να του δώσουν, γιατί η κοινωνική εξέγερση δεν θ' αργήσει να έρθει. Η κυβέρνηση αυτή είναι πλήρως απονομιμοποιημένη στα μάτια του κόσμου!!!

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ SKAIs 12/11/2011 09:18:18

      Skais
      Συμφωνώ

  22. ataktos avatar
    ataktos 12/11/2011 00:51:27

    δυστυχώς factorx --"nadzieja jest matka glupich "!!!!

  23. Γ.Α. avatar
    Γ.Α. 12/11/2011 00:51:29

    Τον διαβολο τον εχουμε αποταξει απο γεννησιμιου μας. Ποσο μαλλον να συμμαχησουμε μαζι του.

  24. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 12/11/2011 00:56:17

    Φάκτορα, η μεταπολίτευση πέθανε, και μαζί με αυτά όχι μόνο η ΝΔ, αλλά και η Αριστερά: όταν οι μνημονιακοί έσερναν τα αστικά κόμματα σε συγκυβέρνηση - με τον ζόρι τον Σαμαρά, με άνεση τον Καρατζαγκιοζη και τον ΓκΑΠ - η Αριστερά καθόταν και έλεγε τσιτάτα.. Ο Κοσμος καταστρέφεται σήμερα, διαδήλωση από Δευτέρα. Ουτε μια σύμπραξη, ένα Λαικό Μέτωπο δεν σκέφτονται να κάνουν.. Την λύση θα την δώσει από ότι φαίνεται ο δρόμος, γιατί στις 17/11 θα γίνει ότι και στις 28/10, και άσε τους Στραβελάκηδες να μιλάνε για φασίζουσες νοοτροπίες

  25. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/11/2011 01:06:56

    αΣφαλούς :)

  26. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 12/11/2011 01:10:25

    Απέδειξες, ότι οι σοβαροφανείς είναι κωμικές προσωπικότητες και ότι οι αληθώς κωμικοί διασώζουν την σοβαρότητα.

  27. rally monkey avatar
    rally monkey 12/11/2011 01:13:47

    Προς το παρον λεει ..' στηριζουμε και ευχόμαστε να επιτύχει στην αποστολή της' (κυβ/νση Παπαδημου)
    απο δω και στο εξης θα πρεπει να αντιμετωπισει διαφορα, ενδεικτικα
    1. δεν θα ειναι πλεον προφανες για ποιον ακριβως λογο ζηταει εκλογες σε 3μηνες (ειδικα αν ο Παπαδημος ειναι επιτυχια)
    δηλαδη τι ακριβως θα διαφοροποιει μια ενδεχομενη κυβ/νση ΑΣ απο την κυβερνηση που ήδη σηριζει (πολυ δε μαλλον απο την κυβ/νση ΓΑΠ, μιας και την παρουσα την στηριζουν οι ιδιοι που στηριζαν και τον ΓΑΠ) ..εμεις μπορει να το ξερουμε αλλα για τον πολυ κοσμο δεν θα ειναι προφανες..
    2. οσο ο Σαμαρας στηριζει Παπαδημο - η δικη του ατζεντα αποσυρεται (εκ των πραγαματων). Στην παρουσα συγκυρια χωρις ισχυρες θεσεις την αυτοδυναμία την ξεχνας. Πιθανη εξαιρεση αν οι Ελληνες ξαφνικα αποφασισουμε να ψηφισουμε με 'μεταφυσικα' κριτιρια (σας κοιτω στα ματια, εμπιστευτειτε με κλπ)..τετοια δειγματα παντως δεν εχουμε δώσει
    Δηλώνω ρομαντικος και αν γινοταν αυριο εκλογες θα τον ψηφιζα - αλλα φοβαμαι δεν πρεπει να μαζευομαστε πολλοί για αυτοδυναμια
    Με τις εξελιξεις να τρεχουν πιο γρηγορα απ'οτι μπορουμε να τις επεξεργαστουμε ειναι σχεδον βεβαιο ότι θα εμφανιστουν συντομα και αλλες 'ευκαιριες' για διαφοροποιηση (δυστυχως με μορφη διληματος).
    Με τον τιτλο δεν μπορω παρα να συμφωνησω.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ rally monkey 12/11/2011 07:11:13

      Μα η αποστολή της είναι η ομαλή μετάβαση στις εκλογές. Ο Σαμαράς στηρίζει τον Παπαδήμο στο να υπογράψει τη συμφωνία ΧΩΡΙΣ νέα μέτρα και μετά να οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές. Δεν εννοεί να ελευθερώσει το Μοναστήρι και την Πόλη!

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ TopGunZ 12/11/2011 10:30:44

        Η αποστολή της ειναι η επικυρωση της συμφωνιας του Οκτ. και το ξεμπλοκαρισμα της 6ης δοσης.
        Οι εκλογες ήταν το 'δολωμα' /'αλωθι'/sweetener πες το οπως θες, για να τη στηριξει και ο ΑΣ.
        Προσπαθω να ανακαλεσω απλη αναφορα στη λεξη 'εκλογες' στις δηλωσεις Παπαδημου..ανεπιτυχως.
        Οσον αφορα τα μετρα, τι ειναι παλαιο/νεο (με βαση το αν εχει εξαγγελθει, ή με βαση το αν εχει ήδη ψηφιστει) επιδεχεται ερμηνειας
        To θεωρω αδυνατο να μην ψηφιστουν μετρα απο την παρουσα βουλη (εκτιμηση).
        Οπως και να εχει ειναι απαραιτητο να το λεει δημοσια ποιο ειναι το game plan της νεας κυβ/νσης, (χωρις να ξεχναμε οτι αν ηρεμησουν τα πραγματα στο ΠΑΣΟΚ..η ΝΔ δεν ειναι απαραιτητη..και η αθετηση συμφωνιας περι εκλογων ειναι το λιγοτερο που θα εχει κανει το ΠΑΣΟΚ..αν και οι εξελιξεις θα τα προλάβουν όλα αυτά..)

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ rally monkey 12/11/2011 13:16:34

          Το έχω ξαναγράψει πως κάνετε πολλοί το λάθος να παίρνετε ως de facto το αρνητικό. Οι εκλογές ήταν η βασική μας επιδίωξη, ναι ή όχι? Δηλαδή γιατί το "σύστημα" να έσυρε το Σαμαρά στη σύμβαση και όχι ο Σαμαράς το "σύστημα" σε εκλογές?

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/11/2011 01:18:03

    Kαθολου δεν ειμαστε ολοι απογοητευμενοι.Ειναι πολλοι - και εγω - που ειναι ευχαριστημενοι.Απογοητευμενοι ειναι αυτοι που θελησαν να καταλαβουν τη ΝΔ και να την κανουν κατι αλλο απο αυτο που ηταν παντοτε : το κομμα της Ευρωπης και του δυτικου προσανατολισμου της χωρας. Και οσο για το οτι "πεθανε" η ΝΔ γιατι τοτε σκιζονται τοσοι να αναλαβουν την αρχηγια σε κατι πεθαμενο; Aν θεωρουν οτι πεθανε μπορουν να φυγουν και να κανουν αλλα κομματα.Γιατι -ας πουμε - διαφοροι ορθοδοξοι και εθνοπατριωτες δε φτιαχνουν ενα ρωσοφιλο δεξιο κομμα και επιμενουν να κολλανε στη ΝΔ για να της αλλαξουν τα μυαλα; Ειναι πιο ευκολο βεβαια να παραλαβεις κατι ετοιμο και να το αλλαξεις. Οσο για την κυβερνηση Παπαδημου εχει τεραστια δημοτικοτητα γιατι εμφανισθηκε ως σανιδα σωτηριας.Και η παραμονη στο ευρω συγκεντρωνει μεγαλη πλειοψηφια.Φυσικα οι γνωστοι αγνωστοι θα παιξουν τη συνηθη μπαλα. Για τα υπολοιπα που θα αναλαβει ο λαος ας τα αναλαβει.

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ ψυχραιμια 12/11/2011 02:13:04

      Η Ελλαδα δεν ανηκει στην Δυση. Ανηκει ΠΑΝΤΟΥ.

      Και αυτο ακριβως ειναι το μεγαλο της προτερημα σε σχεση με αλλους λαους μονοκομματους που δεν μπορουν να αντιληφθουν την νοοτροπια των αλλων λαων. Η Ελλαδα ειναι ΠΑΝπολιτισμος. Ειναι ισως απο τα ελαχιστα μερη στον κοσμο που ο οποιοδηποτε μπορει να νοιωσει στο σπιτι του.

      Αλλα οι Φραγγοπαρατρεχαμενοι επειδη ειναι και δογματικοι και περιορισμενης πολιτισμικης και γεωπολτικης αντιληψης (και αρα ακαταλληλοι για την πολιτικη) επιμενουν σε ενα δογμα που μου θυμιζει ξιπασμενες επαρχιωτισσες κυρατσες που γυρναγανε απο το Λονδινο φοορτωμενες με ψωνια για να αισθανονται - οι βλαχαρες- Ευρωπαίες.

      Αλλα εστω να το δεχθουμε αξιωματικα (διοτι και εγω ομολογω οτι δεν θα το θελα να ανηκω στην μεση Ανατολη όσο και αν μου ειναι οικεία) οτι ανηκομεν εις την Δυσην. Μπορεις να ανηκεις στη δυση ως παραδουλευτρα ή χαμαλης μπορεις να ανηκεις και ως άρχοντας με τον παρα σου και την κυρα σου.

      Εκ των πραγματων αποδεικνυεται οτι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ Δυση και αυτοι που την ελεγχουν ο ρολος που εχουν κρατησει για μας ειναι ο πρωτος: Του υπακουου και προθυμου δουλικου που αν καθεται στα κρυφα και του κυρη της θα περναει καλα μαζι του αρκει να μη γκαστρωθει.

      Μα ειναι δυνατον ΠΟΤΕ οι Αρχοντες των δακτυλιδιων να μας βαλουν συνεταιρους σε ενα φαγοποτι και συνιδιοκτητες στο σπιτι τους;
      Τα δυτικοστροφα κομματα το εχουν συνειδητοποιησει αυτο;

      Kαποια μαλιστα του “Μεσαιου Χωρου” το εχουν συνειδητοποισει αλλα εχουν φροντισει να εξασφαλισουν για το τομαρι τους το ρολο της παρατρεχαμενης κυριας επι των τιμων και του βοηθου παρατραπεζιτη. Η ΝΔ εχει ξεκαθαρη θεση;

      Το ανηκομεν εις την δυσην - εστω και ως γκαρσονια ή μασσερ για κυριες - δεν μας καθιστα και περιορισμενης αντιληψης για το ποιος ειναι ο ρολος μας...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Theoprovlitos 12/11/2011 02:55:59

        Σου απαντησα πιο πανω.Τη θεση σου την κερδιζεις στις αγορες και οχι αλλου.
        Αλλα τελικα ολα καταληγουν στο εξης : αν πιστευεις οτι σε βλαπτει το ευρω,η ΕΕ κλπ γιατι δε δεχθηκες το δημοψηφισμα που προτεινε ο Παπανδρεου και αποσαφηνισε η Μερκελ;
        Ναι ή οχι.Θες ΕΕ ή οχι;
        Χρυση ευκαιρια για τους αντιευρωπαιστες να γλυτωσουν ηταν.Γιατι την αφησαν;
        Οποιος ειναι τιμιος απαντα - ευχαριστω για το δημοψηφισμα,ψηφιζω οχι και φευγω.

        • Theoprovlitos avatar
          Theoprovlitos @ ψυχραιμια 12/11/2011 10:30:32

          Προτιμω τα ερωτηματα που καλουμαι να απαντησω να τα θετω ΕΓΩ ως πολιτης. Και να καλυπτουν της ΔΙΚΕΣ μου της αναγκες. Οχι μιας αθλιας εξουσιας διεφθαρμενων γιαπηδων που την λαϊκη εντολη δεν την ειχαν ΟΥΤΕ καν οταν εξελεγησαν.

          Και επειδη διετελεσα επι σειρα ετων διευθυντης σε διαφημιστικες εταιριες (και κατα συνεπεια γνωριζω τη ΒΡΩΜΙΑ του φιλελευθερισμου και πως αυτος αναπτυσσεται σαν παρασιτο και σαν γαγγραινα σε βαρος του κοσμακη, των νομων, της δημοσιας υγειας και των εθνικων οικονομιων) την τεχνη της παραπληροφορηης την κατεχω πολυ καλα. Ασχετως αν την εχω αποκυρηξει συνειδητα. Οπως και του διαβασματος αναμεσα στις γραμμες. Αντιλαμβανομαι αμεσως το τι θελει να πει ο αλλος οταν λεει άλλα.

          Αν σας αρεσει η Ευρωπη των Μασωνων, των καρχαριων, των κτηνων που δημιουργουν πολεμους κανιβαλιζοντας χωρες για να φαει μια κλικα, δικαιωμα σας. Αλλα καποτε θα πρεπει να εξηγεισετε στον λαουτζικο ΠΕΙΣΤΙΚΑ το εξης ερωτημα:

          Γιατι ειναι διαφθορα και παρακμη το να διοριζει ο βουλευτης τον ανηψιο της κουμπαρας της θειας του στο δημοσιο προκειμενου να βρει μια δουλιτσα, να επιβιωσει και να κανει οικογενεια και ταχα ΔΕΝ ειναι παρακμη και διαφθορα ο βουλευτης να ξεπουλα λιμανια, πλοια, εθνικες οδους, τηλεπικοινωνιες, αεροπλανα, ορυκτο πλουτο στην εγχωρια και την παγκοσμια μαφια με σπονσορες τα ελεγχομενα media αφου εξασφαλισει πρωτα το τομαρι του και της οικογενειας του;

          Ειναι δηλαδη τυχαιο που ο γιος του Στεφανου Μανου -που ξεπουλησε την Τραπεζα Κρητης στο Sallah- ειναι τωρα στελεχος στη Τραπεζα Πειραιως;

          Θελετε να παμε στο ποιος ελεγχει την ΝΑΥΤΙΛΙΑ και πως το Αιγαιο κατεληξε σημερα ιδιωτικη θαλασσα μιας συγκεκριμενης κλικας; Μεχρι και ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ εγιναν για να ολοκληρωθει το εγκλημα.

          Nα παμε στην Αγια οικογενεια Μητσοτακη και τις σχεσεις της με το Γερμανικο παρακρατος; Να πιασουμε τους παρατρεχαμενους του Στεφανου μανου και της Μπακογιαννη; Μηπως το Σηφουνακη;

          Και τωρα ολη αυτη η φαρα που εκτος από διαπλεκομενη εχει πουλησει και την ψυχη της στο διαολο (κυριολεκτικα όμως) και πολεμα με νυχια και με δοντια μεσω χρηματοδοτουμενων παρακρατικων οτιδηποτε εθνικο, ελληνικο και χριστιανικο εχει απομεινει σε αυτη τη χωρα προκειμενου αυτη να χασει την ιδιοπροσωπια της, το branding της και το positioning της στην παγκοσμια αγορα, (το λεω στην μονη γλωσσα την οποια προφανως μπορειτε να καταλαβετε μιας και τα ονειρα σας εχουν μονο αριθμο-που λεει και ο Κραουνακης δια στοματος Μοσχολιου) και να καταστει προτεκτορατων λωβοτομημενων καταναλωτων μας κουνουν το δακτυλο και παριστανουν τους αγιους; Ποιοι; Oι ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ (ή μαλλον οι Μεγαλοι Αρχοντες) της διαπλοκης;

          ΑΙΔΩΣ, Φραγγοι!

  29. Τασος avatar
    Τασος 12/11/2011 01:18:53

    αμα ψηφίσει όμως παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας είναι τελειωμένος σαν πολιτικός. και εμείς τελειωμενοι σα λαός...

    πες στα ρε παιδί μου.
    .... αλλά μπορούν να σου πουν εε ελα μωρέ ολίγον έγκυος...
    ... θες να βγεις από το ευρώ...
    ...τι θες να σου κάνουν επίθεση η τουρκιά...
    ....θες να έρθουν η δανειστές να σου κάνουν ναυτικό αποκλεισμό...
    όλα αυτά τα διλήμματα δεν τα απαντά ο Α.Σ.Κ και πρέπει να τον ρωτήσουμε δυνατά! Για μένα τα έχει πει ο Ρήγας Φεραίος!!!

  30. stanley@gr avatar
    stanley@gr 12/11/2011 01:19:56

    θα επρεπε να ξερεις, εδω που φτασαμε, οτι αυτο δεν θα το κανει ποτε!

    • Τασος avatar
      Τασος @ stanley@gr 12/11/2011 01:28:40

      Δηλαδη: τι θες να πεις ;;;; τι δεν θα το κανει ποτε ;;; πες μου για τι εσυ θα ξερεις ;

  31. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 12/11/2011 01:25:04

    Τη στιγμή αυτή η αλήθεια είναι(όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ) η εξής:
    1 Η ΝΔ μπήκε στο κάδρο του Μνημονίου
    2 Η ΝΔ δεν μπορεί πλέον να αντιπολιτεύεται (τον εαυτό της;)
    3 Ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ περνούν άνετα τη γραμμή «κάναμε ότι μπορούσαμε σε μια πορεία που ήταν μονόδρομος αφού τελικά και η ΝΔ στήριξε την προσπάθεια»
    4 Το πρόβλημα για τον κόσμο δεν ήταν ο ΓΑΠ αλλά η πολιτική της εξόντωσης και της υποτέλειας του λαού. Άντε να πεις τώρα σε ένα άνεργο ότι η ΝΔ θα δώσει λύσεις.
    5 Απέναντι στο «όλοι ίδιοι είναι» προσπαθούσαμε να πούμε ότι η ΝΔ είναι διαφορετική , τώρα;;;;;;;
    6 Απέναντι στο «τα κόμματα που έφεραν την Ελλάδα σε αυτά τα χάλια δεν μπορούν να τη σώσουν» τώρα τι θα πούμε;
    7 Τα ΜΜΕ λιβανίζουν την υπευθυνότητα της ΝΔ αλλά σε μερικές μέρες θα χαρακτηρίζουν ανευθυνότητα να πάμε σε εκλογές σε τόσο κρίσιμες στιγμές το Φεβρουάριο.
    8 Ειμαι το ίδιο και περισσότερο αγανακτισμένος με πριν. Το είπε και ο Γ. Μανώλης: μην περιμένουν ότι ο κόσμος θα φύγει από τους δρόμους , αλλά θα πολλαπλασιαστεί.
    9 Ο κ Παπαδήμος θα επιτελέσει το έργο του και (ενδεχομένος ) θα αποχωρήσει. Ο ΑΣ θα μείνει να εξηγεί γιατί στήριξε το έργο του κ Παπαδήμα
    10 Για πραξικόπημα δεν ξέρω αλλά ότι χρεοκοπούμε κάθε 15 μέρες από τον Σεπτέμβριο (για να φοβόμαστε) αυτό το ξέρω σίγουρα! Γιατί κ Σαμαρά θα χρεοκοπούσαμε στις 15 Δεκ. και όσι στις 30 ή στις 15 Ιαν ;;;;;;;; Που το ξέρατε;;;;;;
    Μάλλον γιατί αυτή τη φορά η απειλή χρεοκοπίας βόλευε και τη ΝΔ ,
    αλλά άξιζε γιατί επιτέλους είδαμε το Βορίδη και τον Άδωνη υπουργούς.

    Για να τελειώνω : Σας παρακαλώ να έρθετε να εξηγήσετε στα παιδιά μου που κρυώνουν (γιατί δεν έχω για πετρέλαιο) τους τακτικούς ελιγμούς της ΝΔ , την αναγκαιότητα ψήφισης του σχεδίου διάσωσης και αν τα εγγόνια τους θα δουν μια άσπρη μέρα .

    Όλα έγιναν λάθος. Όλα πήγαν στραβά.

    • Τασος avatar
      Τασος @ Γιαννης Ν. 12/11/2011 02:12:26

      Αδερφε τα λες απλα και ωραια!

      Ο Φαηλος αλλά Αρης : είπε... ραντεβού στα γουναράδικα....

      Ο Σαμαρας πρεπει να πει την Αλήθεια σε τι Ευρώπη θελει αυτο και τα εγγόνια του να πανε.
      ... Ελπίδα-Ελευθερία-Ελλάδα... αυτό είναι από τον Ροδινο...;)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Τασος 12/11/2011 02:48:42

        Γουναραδικα και πρασινα αλογα.
        Ο Παπανδρεου ξεκινησε και η Μερκελ απαντησε : καντε δημοψηφισμα αν θελετε να ειστε στην ΕΕ.
        Και τοτε ο Σαμαρας φωναξε ειμαστε το φιλοευρωπαικο κομμα που εβαλε την Ελλαδα στην ΕΕ και θα την κρατησουμε.Οχι στο δημοψηφισμα.
        Και την ιδια στιγμη οι υπερσαμαρικοι εδω μεσα εβριζαν την Ευρωπη και ζητουσαν να φυγουμε.
        ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ.
        Οποιος ειναι ενταξει λεει δεν γουσταρω παιρνω το καπελο μου και φευγω στη Μερκελ.
        Εδω οχι να μην κανουμε δημοψηφισμα,να μεινουμε μεσα και να βριζουμε αυτο που αποφασισαμε οι ιδιοι και παραλληλα να πουλαμε μπαρουφες για γουναραδικα και "αντισταση".
        Θελετε την Ευρωπη ναι ή οχι;
        Αν δεν τη θελετε πειτε το και φυγετε.Αν τη θελετε παιξτε με τους κανονες της.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ψυχραιμια 12/11/2011 11:12:47

          Ακουγεται λογικο, αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, παραμονη στην Ευρωπη και οροι Μερκελ δεν πρεπει (θεωρητικα τουλαχιστον) να ειναι ταυτοσημα.
          Διαφωνω με το 'ανηκουμε στη Δυση και συνεπως θα κανουμε ακριβως οτι μας υπαγορευουν'..παντα θα υπαρχουν και περιθωρια και όρια.
          Βεβαια καθενας τα αντιλαμβανεται διαφορετικα.
          Ο πετυχημενος ηγετης καταφερνει να αποσπασει οσο το δυνατον περισσοτερα σ'αυτο το παρε δωσε ελαχιστοποιωντας ζημιές. Παντα θα βρεθουν καποιοι να τον αμφισβητησουν. Αν ομως δεν αποσπασει τιποτα η αξιοπιστια του τιθεται σε αμφιβολια.
          Στην πραγματικοτητα τωρα εχουμε τον Παπανδρεου να εχει προκαλεσει τεραστια βλαβη όχι μονο στην Ελλαδα αλλα και στους υπολοιπους του Ευρω - αποδυναμωνοντας την οποια διαπραγματευτικη δυνατοτητα μας ειχε απομεινει.
          Οι υπολοιποι Ευρωπαιοι αδιαφορουν αν τον λέγαν Παπανδρεου η οτιδηποτε- το πιστωνουν όλο στην Ελλάδα, στο φιναλε εκλεγμενος πρωθυπουργος ήταν.
          Αξιοπιστια δεν προκειται να αποκτησει η Ελλαδα οσο ο ρολος του Παπανδρεου δεν αποκαλυπτεται και δεν του αποδωθουν ευθυνες.
          Σ'αυτο το σημειο οπως γραφω σε καθε ευκαιρια η σταση Σαμαρα πασχει (αν δεν δημιουργει και ερωτηματικα).

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ rally monkey 12/11/2011 12:59:38

            .. φυσικα ο ΓΑΠ δεν ηταν μονος
            ..λαθος απο πλευρας ΝΔ το ότι δεν μπηκε βετο στη συμμετοχη Παπακωνσταντινου στην κυβνση Παπαδημου που στηριζει.
            Η θεση του ΑΣ ειναι δυσκολη αλλα ας στειλει τουλαχιστον τα σωστα (εστω και κωδικοποιημενα) μυνηματα.

        • Τασος avatar
          Τασος @ ψυχραιμια 12/11/2011 12:02:58

          ψυχραιμια: δεν ξέρω αν είσαι άντρας η γυναικά.

          Αν είσαι αντρας στα παντελόνια σου..... τι είναι αυτά που λες !!! Στράτο έχεις πάει ακόμα και βύσμα να είσαι! κάτι θα θυμάσαι!!!

          (θα υπερασπίζομαι την πατρίδα μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματός μου)

          Αν είναι Ευρωπη η Ελλας το ξανα λεω για τα Μερκελοηδοι και τους Ναιναικους ΕΛΛΑΣ....

          Αρε και να ζουσε ο Πλαστήρας η ο Καραϊσκάκης , άρε και να ζούσε!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιαννης Ν. 12/11/2011 07:28:24

      1. Σε ποια ακριβώς φάση δέχτηκε το μνημόνιο? Τώρα αν κάποιοι είναι ηλίθιοι και βλέπουν ανεμόμυλους για γίγαντες, ας όψεται η πολιτική αποχαύνωση της μεταπολίτευσης.
      2. Κι αυτός ο αστεϊσμός έχει φορεθεί πολύ τις τελευταίες μέρες, τι πάει να πει θα αντιπολιτευθεί τον εαυτό της? Έγινε κυβέρνηση και δεν το πήραμε χαμπάρι? Τοποτηρητές έχει βάλει σε μια μεταβατική κυβέρνηση, δεν έχει αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ από τις γραμμές Σαμαρά.
      3. Άνετα μπορεί να την περνάνε σε νοητικούς τσιμεντόλιθους και ταβανόπροκες, αν κάποιος το πιστεύει πραγματικά τότε έχει μονοψήφιο δείκτη ευφυίας.
      4. Ναι, καθώς ο ΓΑΠ δεν είχε τίποτα να κάνει με τις πολιτικές εξόντωσης και υποτέλειας, ένα χνουδωτό λαγουδάκι τις πέρασε. Για τον δε άνεργο, αφού δεν του κάνει η ΝΔ, μπορεί να ψηφίσει κάλλιστα κάποιον από αυτούς που τον έφεραν εδώ ή κάποιον από αυτούς που δεν έχουνε πρόβλημα την όποια θέση εργασίας προκύψει να του την πάρει "μισοτιμής" ο Αμπντούλ από το Πακιστάν.
      5. Φυσικά και δεν είναι ίδια, σε αντίθεση με το ΠΑΣΟΚ και τα εξαπτέρυγα, προτίμησε να χρεωθεί ένα φαινομενικό επικοινωνιακό φάουλ, αντί να συναινέσει στην χρεωκοπία της χώρας, ενώ σε αντίθεση με το ΚΚΕ και το Συνασπισμό δεν "νίπτει τας χείρας" μην τυχόν και χαλάσει το ιδεολογικό της μανικιούρ.
      6. Βλέπε 5.
      7. Είπαμε, όποιος βλέπει Μέγκα και περιμένει δεοντολογικά ορθή δημοσιογραφία, ας κάτσει έξω με ανοιχτό το στόμα προς τον ουρανό να του ρίξει ο Θεός μάννα.
      8. Λογικό, αλλά ο Σαμαράς δεν περίμενε κάτι αντίθετο. Ίσα ίσα.
      9. Τι εννοείς να εξηγήσει? Αν πετύχει πραγματικά η μεταβατική σημαίνει πως δεν ήρθανε καινούρια μέτρα και πήγαμε ομαλά σε εκλογές? Γιατί να απολογηθεί? Αν πάει ο Παπαδήμος να εκτραπεί του ρόλου του, στη γωνία τον περιμένει ο Σαμαράς.
      10. Το ότι ο βοσκός φώναζε "Λύκοι, λύκοι!" για να σπάσει πλάκα, δεν σημαίνει πως κάποια στιγμή δεν ήρθανε τελικά οι λύκοι....

      • Γιαννης Ν. avatar
        Γιαννης Ν. @ TopGunZ 13/11/2011 02:04:33

        Δυστυχώς δεν μπορείς να βάζεις τοποτηρητές σε κυβέρνηση , να της δίνεις και ψήφο εμπιστοσύνης , να ψηφίσεις και τα νομοσχέδιά της αλλά ...... να μην συγκυβερνάς !
        Κοίτα και εγώ με τον ΑΣ είμαι αλλά προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά γιατί ζω στη κοινωνία και όχι στη ΝΔland .

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/11/2011 01:27:38

    H NΔ για μενα συμβολιζε αυτο που ειπε ο ιδρυτης της : Η ΕΛΛΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΣΙΝ. Δεν απαγορευσε ομως ολους τους αλλους - αντιθετα νομιμοποιησε το ΚΚΕ - που ηθελαν αλλα.Ακομη αυτο ειναι παρα τις προσπαθειες να γινει κατι αλλο. Απο τοτε που στη Μοσχα κατεβηκε το σφυροδρεπανο τη γυροφερνουν πολλοι και διαφοροι για να την κανουν οτι αλλο φανταζονται. Γιατι αυτοι οι ανθρωποι δεν κανουν τα δικα τους κομματα τελικα;

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ ψυχραιμια 12/11/2011 02:02:22

      Η Ελλαδα δεν ανηκει στην Δυση. Ανηκει ΠΑΝΤΟΥ. Και αυτο ακριβως ειναι το μεγαλο της προτερημα σε σχεση με αλλους λαους μονοκομματους που δεν μπορουν να αντιληφθουν την νοοτροπια των αλλων λαων. Η Ελλαδα ειναι ΠΑΝπολιτισμος. Ειναι ισως απο τα ελαχιστα μερη στον κοσμο που ο οποιοδηποτε μπορει να νοιωσει στο σπιτι του.

      Αλλα εστω να το δεχθουμε αξιωματικα (διοτι και εγω ομολογω οτι δεν θα τοθελα να ανηκω στην μεση Ανατολη όσο και αν μου ειναι οικεία) οτι ανηκομεν εις την Δυσην. Μπορεις να ανηκεις στη δυση ως παραδουλευτρα ή χαμαλης μπορεις να ανηκεις και ως άρχοντας με τον παρα σου και την κυρα σου. Εκ των πραγματων αποδεικνυεται οτι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ Δυση και αυτη που την ελεγχουν ο ρολος που εχουν κρατησει για μας ειναι ο πρωτος. Τα δυτικοστροφα κομματα το εχουν συνειδητοποιησει αυτο. Γιατι καποια μαλιστα του "Μεσαιου Χωρου" το εχουν συνειδητοποισηει αλλα εχουν φροντισει να εξασφαλισουν για το τομαρι τους το ρολο της παρατρεχαμενης κυριας επι των τιμων και του βοηθου παρατραπεζιτη. Η ΝΔ εχει ξεκαθαρη θεση;

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Theoprovlitos 12/11/2011 02:15:54

        Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, πλην όμως δεν μπορώ να διακρίνω τα κόμματα που υπάρχουν με ξεκάθαρη ιδεολογία.
        Με εξαίρεση κάποιους πολύ νέους σχηματισμούς, οι οποίοι ακόμη ούτε έχουν κατασταλάξει, ούτε έχουν υποβληθεί σε ελάχιστη δοκιμασία του χρόνου, αυτό που μπορώ να διακρίνω ολόγυρα είναι μόνο πολιτικά υβρίδια.
        Δεν είμαι, ούτε υπήρξα ποτέ δεξιός, ανήκω μονίμως στον αντιεξουσιαστικό χώρο, όμως προσπαθώ - όσο και εφόσον μπορώ - να διαφοροποιώ τα πράγματα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Theoprovlitos 12/11/2011 02:34:30

        To σε ποια θεση θα ανηκεις δεν απονεμεται κατ επιλογην οπως στην Ελλαδα αλλα κερδιζεται στις διεθνεις αγορες.
        Αν δεν παραγεις τιποτα και εισαι ζητουλας δεν μπορεις να εισαι αρχοντας.

      • Theoprovlitos avatar
        Theoprovlitos @ Theoprovlitos 12/11/2011 11:49:58

        Μποτιλια σαφως και δεν υπαρχουν κομματα με ξεκαθαρη ιδεολογια. Εχεις δικιο. Και μαλιστα καποια κομματιδια ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΑ, διοτι το μεγεθος τους τους εξασφαλιζει την ζητουμενη αδιαφανεια ωστε να λειτουργουν εντελως πρακτοριστικα ενω τουναντιον σε καποια μεγαλυτερα υπαρχουν και καποιες εξισορροπιστικες δυναμεις.

        Γι αυτο ακριβως το λογο η Μπακογιαννη και ο Καρατζαφερης ειχαν ΛΥΣΣΑΞΕΙ να γινει συγκυβερνηση. Για να μπορουννα εκβιαζουν όπως οι αεροπειρατες που αν και ειναι ενας-δυο στο αεροπλανο υπο το φοβο της πτωσης οδηγουν και τους υπολοιπους 298 επιβαινοντες όπου θελουν αυτοι.

        Να παμε δε στο Δημο Αθηναιων που επι διαχειρησης ΔΗΜΑΡ-Κουβελη και ΔΡΑΣΗΣ-Μανου ειναι πιο αυταρχικος από οτι υπήρξε ποτέ;

        Να παρουμε τους Οικολογους με τα Μακεδονικα λεξικα που διασυνδεονται με το παρακρατος του Soros που δημιουργησε και διατηρει εστιες αναφλεξης στα Βαλκανια; (σε πληρη εναρμονιση με το κομμα του βαθεως κρατους του Στεφανου Μανου)

        Δεν τρεφω αυταπατες, και γι αυτο εχω περασει πλεον στην οχθη του να μπορω να ψηφιζω με βαση την συνειδηση μου και αναλογως τον εξτερικων περιστασεων κομματα απο ολο το πολιτικο φασμα πλην ΠΑΣΟΚ. Ειναι το μονο κομμα που από το 1981 που ψηφιζω δεν το ψηφιζα ποτε. Και επιβεβαιωθηκε η διοραση μου πανηγυρικα...

      • Theoprovlitos avatar
        Theoprovlitos @ Theoprovlitos 12/11/2011 12:08:30

        Κε ψυχραιμια

        απορω πως δεν εχετε αντιληφθει οτι η ΕΕ ειναι ακριβως εκεινος ο μηχανισμος ο οποίος σαν ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ AIDS εισερχεται στους υγιεις οργανισμους, καταστρεφει το ανοσοποιητικο τους συστημα και στην συνεχεια ο ασθενης πεθαινει απο διαφορα νοσηματα γιατι δεν μπορει να προστατευθει από διαφορους θανατηφορους ιούς (συμπεριλαμβανομενης και της δημοσιογραφιας).

        Η Ελλαδα ειχε την ατυχια να ανηκει στον κυκλο των χωρων ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ. Εκεινων που δεν ανηκαν ουτε επροκειτο να ανηκουν ΠΟΤΕ στο σκληρο πυρηνα της Ευρωπης. Στο Ευρωπαϊκο Manhattan. Απλα γιατι η πιτα ειναι μοιρασμενη προ πολλου αλλα δυστυχως τα σκυλια ειναι και ΑΧΟΡΤΑΓΑ.

        Επισης η Ελλαδα (οπως και η Πορτογαλλια, η Ιρλανδια, η Ισπανια, κλπ) εκ των πραγματων δεν ανηκουν και στον κυκλο εκεινων των χωρων της... "Ευρωπαϊκης ολοκληρωσης" = νομιμοποιημενης δουλείας, που οι μισθοι ειναι 200 ευρω και οι κατοικοι τους σκλαβοι (εκπαιδευμενοι απο τα προηγουμενα καθεστωτα). Εξαιρουνται οι χωρες-πλυντηρια όπως η Κυπρος, η Μαλτα και η Εσθονια που ψιλοευημερουν αν και δεν παραγουν τιποτα.

        Λοιπον παρτε το επι τελους αποφαση. Το... λαμπρο μελλον μας στην Ευρωπη ειναι να γινουμε Βουλγαρια. Γιατι να μεταφερει την εδρα της η Siemens ή η Carrefour στην Ελλαδα δεν προκειται να γινει ποτε.

        Ας σας το πει καποιος αυτο με τρόπο - μην παθετε shock.

  33. astir avatar
    astir 12/11/2011 01:31:02

    ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ 2 3 ΟΤΑΝ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΑΣ ΓΑΠ ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΟΜΦΑΛΟΣΚΟΠΕΙΤΕ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΕΣΑΣ

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ astir 12/11/2011 01:44:05

      Αν εννοείς Ανάσταση τη δημιουργία κυβέρνησης "λίγο από όλα" για την υποταγή στις διαταγές Μέρκελ δεν συμφωνώ.

  34. ΜΠ avatar
    ΜΠ 12/11/2011 01:44:06

    Τελείωσε η εποχή της μεταπολίτευσης και τα κόμματά της όπως τα γνωρίζαμε. Και τα δύο κόμματα εξουσίας το γνώριζαν αυτό ότι θα συμβεί. Έως και έδρες (στέγαση) άλλαξαν στο όνομα του εκσυγχρονισμού. Η εποχή του ζιβάγκο και του "ζήτω η Ελλάδα, ζήτω η Θρησκεία, ζήτω η Ν.Δ", τελείωσε ανεπιστρεπτί. Τα τρία μεγαλύτερα πολιτικά τζάκια Καραμανλή, Μητσοτάκη, Παπανδρέου βρέθηκαν στα "εξ ων συνετέθη" λαμβάνοντας ως τελευταία ανάμνηση την πιο σκληρή χλεύη που μπορούσε ο λαός να τους προσφέρει. Ο δε τελευταίος (ΓΑΠ), φρόντισε να βροντίξει ηχηρά την πόρτα πίσω του κλείνοντας την μεταπολιτευτική περίοδο και εγκαινίασε με τις πράξεις του τη νέα εποχή της πολιτικής παγκοσμοιοποίησης, με τη νέου τύπου κυβέρνηση "εθνικής ομοψυχίας", με συνοπτικές διαδικασίες που φυσικά δεν περιελάμβαναν τη βούληση του Ελληνικού λαού μέσα απ´ την εκλογική διαδικασία. Το Σύνταγμα υποβιβάστηκε σε Κείμενο Εθνικής Διακύρηξης των Ελλήνων, και η ισχύς του υπονομεύτηκε από τις πράξεις όλων των παραγόντων του πολιτικού συστήματος, από την άκρα αριστερά έως την άκρα δεξιά. Η δε ιδιότητά μας ως "κυρίαρχο κράτος", μένει να αποδειχτεί μετά το αποτέλεσμα των υπογραφών που ζητάει η Ε.Ε από τους αρχηγούς των κομμάτων και τον νέο πρωθυπουργό. Θα είναι η τελευταία πράξη στο Δράμα "Ελλάδα σ´ αγαπούμε γι αυτό σε τιμωρούμε" ! Α.Σ σε ευχαριστούμε.

  35. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 12/11/2011 02:12:37

    @ factorx......από ποια συγκεκριμένα στοιχεία συνάγεται το βιαστικό και αυθαίρετο συμπέρασμα ότι "την νεογέννητη κυβέρνηση Παπαδήμου ο ελληνικός λαός την αποστρέφεται ήδη"?
    Η κρίση σας αυτή, την δεδομένη στιγμή, μάλλον αντανακλά την επιθυμία σας, την προσδοκία σας. Ή μπορεί κάλλιστα να αντανακλά την επιθυμία-προσδοκία διαφόρων κομματικών στελεχών και κομματαρχών.
    Μετά τις κυβερνήσεις Καραμανλή-Παπανδρέου που ακολούθησαν συγκεκριμένες πολιτικές, ο λαός σίγουρα θα δείξει ανοχή στην συγκεκριμένη κυβέρνηση, με την ελπίδα ότι δεν θα πτωχεύσει ή καταρρεύσει ολοκληρωτικά η χώρα.
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη κυβέρνηση θα πετύχει σίγουρα στους στόχους της.
    Εγώ προσωπικά εύχομαι ολόψυχα να πετύχει - για το καλό των πολιτών.

    Υ.Γ : H αποστροφή και η δυσαρέσκεια των πολιτών μάλλον αποτυπώνεται στις δημοσκοπήσεις εδώ τουλάχιστον και ένα εξάμηνο, όπου πρώτο κόμμα είναι οι αναποφάσιστοι, η ΝΔ δεν μπορεί να ξεκολλήσει από το 22%-23% και το ΠΑΣΟΚ μετά βίας φτάνει ασθαίνοντας το 15%-17%........

  36. Βασίλης Χ. avatar
    Βασίλης Χ. 12/11/2011 02:15:16

    Το έγραψα κι αλλού, θα το γράψω κι εδώ: Τις τελικές αποφάσεις μας θα τις πάρουμε τη μέρα των εκλογών. Είμαστε ακόμη εδώ - και πού αλλού θα μπορούσαμε να πάμε; Ο Τσίπρας κουβαλάει τα δικά του αναρχοαυτόνομα, λαθροδιεθνιστούλικα "μπαγκάζια", η Αλέκα είναι στην κοσμάρα της, οι λοιποί "συμπράττουν" και η Χρυσή Αυγή, που θα νομιμοποιούνταν να αρθρώσει λόγο για πατρίδα και έθνος, λατρεύει έναν μισότρελο δικτάτορα που οι παππούδες μας έχυσαν αίμα για να μη μας "καπελώσει" το '40. Συνεπώς, είμαστε ακόμη εδώ, να περιμένουμε, να ελπίζουμε, κι αυτή ίσως είναι και η τραγωδία μας ως λαού, ότι δεν έχουμε πού αλλού να πάμε.

    Είναι όμως άλλο αυτό, κι άλλο να βλέπουμε τη Νέα Δημοκρατία να κάνει κωλοτούμπες με ταχύτητα σαλτιμπάγκου. Αν είναι να δηλώνεις τη μια μέρα ότι "δε συμπράττεις σε συγκυβέρνηση" και την άλλη να την αποδέχεσαι, καλύτερα μη δηλώνεις τίποτε. Αν είναι να λες τη μία μέρα ότι δε θα δώσεις πολιτικά στελέχη και την άλλη να βάζεις τους αντιπροέδρους σου - και τους δύο! - τότε μη λες τίποτε. Φτάσαμε στο σημείο να βγαίνουν μεγαλοστελέχη (θα γίνω συγκεκριμένος: ο Αρούλης απόψε στο Κόντρα) και να λένε ότι συμπράξαμε γιατί "δε θα είχαμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις"!!! Αυτά που ακούγαμε από τον Παπακωνσταντίνου και το Σαχινίδη, τα ακούμε τώρα κι από τους δικούς μας! Αν είχαν δίκιο, γιατί τους κράζαμε; Κι αν δεν είχαν δίκιο, γιατί τους μιμούμαστε;;; Λοιπόν παρεξηγήσατε "σύντροφοι": Η ΝΔ δεν είναι ΠΑΣΟΚ και ο κόσμος της ΝΔ δεν είναι πασόκοι. Οι ψηφοφόροι της ΝΔ είναι ακριβώς αυτό, ψηφοφόροι, ενώ οι πασόκοι είναι μισθοφόροι. Όλοι τους έχουν πληρωθεί, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (καμιά μόνιμη θεσούλα στο Δημόσιο, κανένα διορισμούλη σε μετακλητή θέση ή καμιά άλλη εξυπηρετησούλα) για την ψήφο τους και ό,τι κωλοτούμπα να κάνει ο θίασός τους επί σκηνής, αυτοί από κάτω θα χειροκροτούν. Εμείς δεν είμαστε έτσι, ούτε ανεχόμαστε τέτοια. 'Η, όπως θα 'λέγε κι ο Χάρρυ Κλυνν, αυτοί κάνουν το... λαλάκα γιατί γι' αυτό πληρώνονται, εμείς γιατί το κάνουμε;

    Και κάτι τελευταίο: Όταν έχεις τον πολιτικό σου αντίπαλο "τελειωμένο" από τους Ευρωπαίους και το ΠΑΣΟΚ σε φάση ενδόρρηξης, δεν βγαίνεις να δηλώσεις ότι "αυτό το δημοψήφισμα πρέπει πάση θυσία να μη γίνει". Διότι αυτό το δημοψήφισμα εκ των πραγμάτων δε θα γίνει και το μόνο που καταφέρνεις είναι να "κερδίσεις" τη ρετσινιά του αντιδημοκράτη. Θα είσαι εσαεί ο τάδε, που δεν ήθελε να αφήσει το λαό να εκφραστεί.

    Λυπάμαι πολύ, αλλά προβλέπω ο κόσμος να ξεσηκώνεται και να παρακαλά τον Καραμανλή να βγει ξανά μπροστά και να κάνει αντιπολίτευση. Και επειδή υποψιάζομαι ότι οι φάκτορες θα με βαφτίσουν υπονομευτή, έχω να πω ότι δεν χρειάζομαι εγώ για να κάνω τον υπονομευτή του Σαμαρά, τη δουλειά αυτή την κάνει πολύ καλά ο Σαμαράς και μόνος του.

    Ουφ, τα είπα και ξαλάφρωσα!

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ Βασίλης Χ. 12/11/2011 09:30:45

      Εχεις απολυτο δικιο σε ολα. Ιδιως για τον Κ.Κ.
      Κανε λιγο υπομονη και θα δουμε πολλα....

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ Βασίλης Χ. 13/11/2011 02:18:49

      Φίλε συμφωνώ σε γενικές γραμμές με μια επισύμανση.
      Αυτά για τον μισότρελο δικτάτορα κλπ. μάλλον θα αναφ΄ρεσε στο Μεταξά. Θα ήθελα λοιπόν να σε παρακαλέσω να το ψάξεις λίγο (έτσι για ιστορικούς λόγους) και σύντομα θα διαπιστώσεις πως (βεβαίως ήταν δικτάτορας και με αποφασιστική καταστολή προς τα αριστερά) αλλά παράλληλα έχει επιτελέσει πολυ σημαντικό εθνικό και κοινωνικό έργο που παρόμοιό του δυστυχώς δεν συναντάμε ξανά σε καμία περίοδο δημοκρατίας από τότε έως σήμερα.
      Ο μισότρελος αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα πολιτικά και στατιωτικά μυαλά που έχει βγάλει αυτός ο τόπος.
      Συνοπτικά άριστος αξιωματικός , στατιωτικός σύμβουλος του Βενιζέλου στους Βαλκανικούς , στρατιωτικός σύμβουλος του βασιλιά Κωνσταντίνου, αντιτάχθηκε στην Μικρασιατική εκστρατεία και τέλος προετοίμασε την νίκη του 40 .
      Στην Ελλάδα βέβαια αν ήσουν βασιλιάς η δικτάτωρας ήσουν και ηλίθιος ενώ αν ήσουν κουμουνιστής ήσουν πατριώτης και αγωνιστής

  37. astir avatar
    astir 12/11/2011 02:24:55

    οχι βεβαια εννοω σαφεστατα οτι ο ΓΑΠ δεν ειναι πρωθυπουργος

  38. cobalt avatar
    cobalt 12/11/2011 02:26:13

    Ναι, Φάκτορα. Η μεταπολίτευση πέθανε. Ο Σαμαράς έβαλε τα ευρά στα μάτια της και άφησε να την πάρει το ρέμα, μαζί με όλα τα σκουπίδια της. Μετά πήρε ΟΛΑ τα δαχτυλίδια και τα πέταξε στη θάλασσα.
    Θα έπρεπε να χαιρόμαστε. Το μόνο που μένει, πλέον, είναι να αποβάλλουμε εμείς τις κακές συνήθειες.

    Σε ένα σχόλιο σε άλλο θέμα, ίσως άδικα για τον σχολιαστή, παραθέτω ένα στίχο από τον Οιδίποδα
    ΤΥΦΛΟΙ ΤΑ Τ’ ΩΤΑ ΤΟΝ ΤΕ ΝΟΥΝ ΤΑ Τ’ ΟΜΜΑΤ’ ΕΙ"
    Τυφλοί στα αυτιά, στο νου και στα μάτια. Το ταυ ν' ακούγεται δυνατά, με οργή.
    Τσιτάτο (εγώ να μην πώ ένα; κι άλλοι είπανε) πληρωμένο για αυτούς που κρίνουν ακόμη με γνώμονα το κομματικό/παραταξιακό καλό.

    Την ιστορία του Οιδίποδα την γνωρίζετε όλοι.
    Η ανακάλυψη και εκδίωξη του ενόχου, για τη δολοφονία του Λάιου, απο την πόλη, θα έβαζε τέλος στον λιμό της Θήβας.
    Ο Οιδίποδας αναλαμβάνει να τον ανακαλύψει.
    Ο διώκτης και ο διωκόμενος είναι το ίδιο πρόσωπο. Την αποκάλυψη ακολουθεί η κάθαρση της αυτοτιμωρίας. Αυτό βλέπουμε τώρα.
    Ο ένοχος εκδιώχθηκε και το σύστημα αυτοτυφλώνεται.
    Το μόνο που μένει είναι να φύγει ο λιμός.
    Στο έργο του Σοφοκλή, η τιμωρία είναι συνειδητή από τον ίδιο τον ένοχο, εδώ τους μαζεύει όλους ο καλός Θεούλης που μας κυβερνάει, στο νερό και μετά θα τραβήξει την τάπα.

    Πάντως εδώ και μέρες γράφω πως ο Σαμαράς εγκατέλειψε μεν τη σκοπιά του, αλλά δεν παρέδωσε τα όπλα και επιμένω ακόμη. Είναι η μόνη ελπίδα για πολιτισμένη λύση του προβλήματος.
    Τον κύκλο του δεν τον έχει κάνει ακόμη και το ξέρει.

    Αλλά, έτσι κι αλλιώς, τίποτα δεν θα είναι πια το ίδιο μετά από αυτό.

  39. Polux avatar
    Polux 12/11/2011 02:36:21

    ... Μποτίλια, δεν αμφιβάλω, αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να κάνω μια όσο πιο μπορώ ψυχρή αποτίμηση των γεγονότων,επειδή απογοητευμένοι και μην ξεχάσαμε το βασικό: Η μεταπολίτευση πέθανε και μαζί της και η ΝΔ. Όποιος δεν το βλέπει είναι τυφλός...

    Αγαπητέ Factorx πριν από αρκετό καιρό έγραφα στο antinews...

    ...Ο κύριος Σαμαράς μοιάζει να βαδίζει με το ρυθμό των καιρών και να παίρνει μέρος, εκών άκων, στην κωμωδία που απατά και απατάται… Τα ελληνικά πολιτικἀ σχήματα έχουν έλθει στο τέλος της "ιστορικής τους αλήθειας" και εγκαταλείπουν την σκήνη βουλιάζοντας μέσα στα ψέμματα, τον κυνισμό, την διαφθορά, τις συγκαλύψεις, την δολοπλοκία… Εξ άλλου εδώ και δεκαετίες πληρούν μόνο ένα κενό. "Κάθε εξουσία παραπέμπει διαρκώς στο κενό και το κενό αυτό οδηγεί στον θάνατο της εξουσίας" μας θυμίζει ο Κώστας Αξελός...
    Είμαστε πλέον μιά κοινωνία ακινητοποιημένη που διαμάχεται με την σήψη της.
    Πώς μέσα σε αυτήν την κατάσταση και την παραγόμενη και παράγουσα πολιτική ο Α. Σαμαράς θα κάνει κάτι ριζικά νέο;
    Πως η πολιτική μπορεί να είναι Πολιτική όταν υποκύπτη στην μεγάλη Παγκόσμια Αγορά; Πως θα αποφύγει την ατραπό των ουτοπικών σχεδίων του φιλελευθερισμού; Πως θα μπορέσει να κάνει αυτό που πρέπει και όχι αυτό που του επιβάλλεται; ...
    Θα μου πείς η αμπελοφιλοσοφία δεν σωτηρεύει...
    Στην απαισιοδοξία της γνώσης, έλεγε ο Αντόνιο Γκράμσι, ας αντιτάξουμε την αισιοδοξία της βούλησης λοιπόν...

    Και πάντα μελαγχολικά τελείων’ η γιορτή τους.
    Γιατί θυμούνταν που κι αυτοί ήσαν Έλληνες –
    Ιταλιώται έναν καιρό κι αυτοί.
    Και τώρα πώς εξέπεσαν, πώς έγιναν,
    Να ζουν και να ομιλούν βαρβαρικά
    Βγαλμένοι –ω συμφορά!- απ’ τον Ελληνισμό

  40. Y. avatar
    Y. 12/11/2011 02:54:24

    Γειά σου φάκτορα και ΜΟ. Ωραία καταγραφή, και συμπέρασμα!!
    (..στείλε μου τα λινκς)

  41. mx avatar
    mx 12/11/2011 03:04:40

    A Ladder of Citizen Participation - Sherry R Arnstei

    ://lithgow-schmidt.dk/sherry-arnstein/ladder-of-citizen-participation.pdf

  42. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 12/11/2011 03:16:05

    Theoprovlite,
    Προσυπογράφω μέχρι και την τελευταία σου λέξη...

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Απολλώνιος 12/11/2011 11:07:51

      Να σαι καλα Απολλωνιε.

      Δεν κομιζω και καμμια γλαυκα. Απλα μεταφερω αυτα που συζητιουνται γυρω μου παντου στην πραγματικη αγορα και στην πραγματικη κοινωνια. Και οχι στην εικονικη πραγματικοτητα των laptop καποιων γραφειοκρατων που σκεφτονται με μικροτσιπ.

      Οτι γραφω παντως ειναι κατ' αρχην βιωματικό. Και γι αυτο ειλικρινες.

  43. μχ avatar
    μχ 12/11/2011 03:39:47

    ..... ελπίζω το χρέος προς την πατρίδα που δεν τελειώνει ποτέ να μην ταυτίζεται με την "βιωσιμότητα" του χρέους της πατρίδας προς τους πιστωτές (που δεν ξεχρεώνει ποτέ)

  44. factorx avatar
    factorx 12/11/2011 03:55:20

    ο Γάλλος δημοσιογράφος της γαλλικής εφημερίδας Liberation, Jean Quatremer ο οποίος ήταν ο ειδικός απεσταλμένος της εφημερίδας στην Κάννες αναφέρει σε σχόλιο του στο Twitter ότι κατά τη διάρκεια του δείπνου στις Κάννες την Τετάρτη το βράδυ, ο Παπανδρέου είπε στους Ευρωπαίους ηγέτες ότι η προκήρυξη δημοψηφίσματος ήταν αναγκαία για να αποφευχθεί ο κίνδυνος πραξικοπήματος!
    http://www.liberation.fr/economie/01012369295-g20-athenes-face-au-jury-de-cannes

  45. factorx avatar
    factorx 12/11/2011 03:57:06

    http://www.egaliteetreconciliation.fr/2014-l-euro-est-enterre-a-Athenes-une-junte-militaire-a-pris-le-pouvoir-et-Berlin-renforce-son-8807.html

  46. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2011 06:31:40

    Υπάρχει κάτι που πεθαίνει ακόμα πιο αργά από την ελπίδα: Είναι η κοινή λογική που αποτελεί βάση αυτού που εγώ λέω «ελευθερία».

    Ο διάλογος σε αυτή την ιστοσελίδα, η εκλογή του Σαμαρά από την βάση, το δημοσιονομικό μας αδιέξοδο, η «Ευρωπαϊκή» Ένωση, οι πιρουέτες του ΓΑΠ, και η Κυβέρνηση της 6ης Δόσης, έχουν πετύχει κάτι: Να κάνουν επιτακτική την επανατοποθέτηση του πώς ορίζουμε την Δημοκρατία και τα Κόμματα, εάν θέλουμε να παραστήσουμε ότι είμαστε κάτι άλλο, εκτός από δουλοπάροικοι.

    Αλλά, αν, τελικά, είμαστε δουλοπάροικοι, είμαι πράγματι υπερήφανος που επιτέλους η Άμυνα και οι Εξωτερικές σχέσεις μας είναι στα στιβαρά χέρια των δύο γιγάντιων πολιτικών ιδιοφυϊών και ότι τα φωτομοντέλα με την …λαϊκή απήχηση εμφανίζονται στην TV με …πολιτικό λόγο.

    Ή, αν είμαστε δουλοπάροικοι, ας δεχτούμε ότι υπάρχει αόρατο χέρι που να μας υποδεικνύει την Ορθή Σκέψη, και ας το προσκυνήσουμε.

  47. Geros avatar
    Geros 12/11/2011 08:15:36

    Δεν ξέρω σε ποίους κύκλους κινούνται μερικοί από τους σχολιαστές στο site αλλα ας κάνουν μια βόλτα στον κόσμο και θα καταλάβουν ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων της ΝΔ είναι ευρωπαϊστές και υπέρ του μικρού κράτους που δεν ασκεί επιχειρματική δραστηριότητα (αυτό ακριβώς που λένε τα .... μιάσματα δηλαδή). Όπως είπε και κάποιος άλλος σχολιαστής αντί κάποιοι να προσπαθήσετε να αλλάξετε ένα κόμμα που δεν ταιριάζει καθόλου με τα αντιδυτικά σας κόμπλεξ και το αίσθημα κατωτερότητας που νιώθετε για την δύση (δεν βρίσκω άλλο λόγο να εξηγήσω το μένος των εκφράσεων για ότι δυτικό), ας φτιάξετε ένα άλλο καθαρό από όλους τους σιχαμερούς δούλους της δύσης και αφήστε την ΝΔ ήσυχη. Δεν βλέπετε ότι η ΝΔ καθηλώθηκε στις δημοσκοπήσεις μετά από 2 χρονια κυβέρνησης του πλέον ανικανου που έβγαλε ποτε η χωρα? Γιατί ? Μήπως γιατί ο Σαμαράς δεν κράτησε αρκετά αντιδυτική στάση ?
    Διαβάστε καμια δημοσκόπηση , όλα μέσα γραμμένα είναι . Ο κόσμος θέλει Euro , ευρωπαϊκή προοπτική , θεωρεί ότι η λύση των εθνικών θεμάτων περνάει μέσα από καλές σχέσεις με την ευρώπη .... και πολλά αλλα . Μπορεί εσείς να ονειρεύεστε ότι ο Έλληνας θέλει έναν .... Καραϊσκάκη να πάει στο Eurogroup να τους αρχίσει στις χριστοπαναγίες αλλα δείτε λίγο γύρο σας , ακούστε , διαβάστε και αναρωτηθείτε : μήπως δεν είμαστε τόσο πολλοί όσο νομίζουμε ?

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ Geros 12/11/2011 11:34:19

      O καθενας το χαβα του.

      Και δυστυχως ενα απο τα χαρακτηριστικα των γεραματων ειναι οτι οι γεροι θυμουνται διαρκως τα νιατα τους ενω παραλληλα προϊοντος του χρονου περιοριζεται και η αντιληψη του περιβαλλοντος.

      Γι αυτο παει ο γερος να διασχισει π.χ. την Boulevard Saint-Germain στο Παρισι νομιζοντας οτι περναει ακομα ενα αυτοκινητο καθε 5 λεπτα όπως το '50 και περναει η νταλικα της Carrefour και τον ισοπεδώνει. Και ας του φωναζαν οι παρισταμενοι Attention!

      Οι μονοι γεροι που ειναι ασφαλεις, ειναι οι μετοχοι της Carrefour γιατι κυκλοφορουν με Mercedes, οπότε δεν εχουν και λογους να ανησυχουν. Τουναντιον χρησιμοποιουν καθε θεμιτο και αθεμιτο μεσο για να καταργηθουν και οι διαβασεις πεζων ωστε να μην παρεμποδιζεται η ελευθερη κυκλοφορια της Mercedes τους.

      Αλλα και αυτοι να προσεχουν γιατι καποια μερα μπορει να πανε από πεσιμο...

      • Geros avatar
        Geros @ Theoprovlitos 12/11/2011 15:11:48

        Πήγα να απαντήσω αλλα μετά μπήκα στο blog σου και όλα όσα σκεφτόμουν να γράψω γίναν ξαφνικά μάταια . Σιωνισμός , μασονίες , μυστικές λέσχες παρέλασαν μπροστά από τα ματια μου .
        Συνέχισε να ψάχνεις μασονικά σύμβολα σε ετικέτες μπίρας , τα ονόματα επωνυμων για να βρείς εβραϊκές ρίζες και φυσικά κανε ερευνα για να μάθουμε επιτέλους ποια παγκόσμια συνωμοσία υπαρχει πίσω από το γεγονός ότι ο πατέρας του ιδρυτή της Philips ήταν ξάδελφος του Marx , είναι απίστευτα διασκεδαστικό.
        Τέλος θα ήθελα να παρατηρήσω ότι την απάντηση σου την έστειλες στις 11 εγώ έγραψα στις 8 και είχε 88 γράμματα ! 11888 Τυχαίο ? Δεν νομίζω.

        • Theoprovlitos avatar
          Theoprovlitos @ Geros 13/11/2011 02:36:14

          Η συνωμοσιολογια ειναι μια ωραια εφευρεση για να κουκουλωνουμε ατσαλα αυτα που δεν θελουμε να βγουν στην επιφανεια ή για να μειωνουμε το κυρος εκεινου που τα λεει.

          Επι της ουσιας όμως, επειδη αυτα που γραφω ειναι παντα τεκμηριωμενα - όπως αλλωστε θα διαβασες οτι για παραδειγμα οι 8 στις δεκα ελληνικςς μπυρες ΟΝΤΩΣ ειναι ξεπουλημενες σε μια Σκωτικη εταιρια, γεγονος αδιαμφισβητητο- παρατηρω ενα περιεργο πραγμα:

          Εκεινοι που προσπαθουν να με βγαλουν συνομωσιολογο, επι της ΟΥΣΙΑΣ αδυνατουν να αντικρουσουν αυτα που γραφω ή να τα βγαλουν ψευδή και ανακριβη.

          Διασημη Συνωμοσιολογος ήταν και η γνωστη κασσανδρα της Τροιας, η οποία τελικα αντιθετα απο οτι νομιζεται γλυτωσε. Αυτοι που σφαγιαστηκαν ηταν οσοι την αποκαλουσαν συνωμοσιολογο.

          ΥΓ. Συνομωσια δεν υπαρχει μεταξυ Karl Marx kai Philips (απλα επιβεβαιωνει την καταγωγη των Philips.) Η συνωμοσια εγκειται οτι ΔΙΑΦΟΡΟΙ εβραιοι που εστειλαν πεσκεσι την ΕβραΪκη πλεμπα στο Ισραηλ (ενω οι ιδιοι περιεργως εμειναν σωοι και αβλαβεις) βρεθηκαν στη συνεχεια και με πολλλα λεφτα.

          Και λες εσυ ο κοινος νους. Τι διαααολο εκαναν αυτοι οι συγκεκριμενοι και οχι μονο γλυτωσαν αλλα βρεθηκαν και με κομποδεμα. Οι υπολοιποι προσπαθουν να επιβιωσουν στην αραπιά...

          Θα πρεπει παντως να αρχισετε να διαβαζετε περισσοτερο. Υπαρχουν ωραιοτατα βιβλια στο εξωτερικο και μαλιστα γραμμενα απο εβραιους. Εκει ειναι το ψωμι για το σκοτεινο παρελθον μερικων μερικων. Γνωστων και στην Ελλαδα ονοματων...

          • mx avatar
            mx @ Theoprovlitos 17/11/2011 09:21:40

            nai to diabasma einai mia lysi pou omws proypothetei eleythero xrono....alla pws xereis poia biblia lene tin alithia ?

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ Geros 13/11/2011 02:33:52

      Η ΝΔ είναι κόμα ευρωπϊκό και όχι ευρωδουλικό. Η ΝΔ πρέπει να θέλει λιγότερο κράτος όχι όμως γιατί χαρίσαμε το υπόλοιπο . Η ΝΔ εκπρωσωπεί την παράταξη που έχυσε το αίμα της για μια ελεύθερη Ελλάδα την ώρα που κάποιοι άλλλοι μοίραζαν τη
      Μακεδονία δεξιά και αριστερά.
      Η Ελλάδα δεν θέλουμε να είναι προτεκτοράτο!
      Τώρα αν αυτό μας κάνει αντιευρωπαϊστές ας είναι.
      όσον αφορά τους πολλούς: οι πολλοί δεν ήθελαν την επανάσταση του 21 (φοβόντουσαν) οι πολλοί δεν ήθελαν τον πόλεμο του 40 (φοβόντουσαν) , ούτε την αντίσταση στη κατοχή (φοβόντουσαν) , η Κύπρος έπεφτε μακρυά , τα Ίμια είναι μόνο δυο κολόβραχοι , και ο Οτσαλάν κομουνιστής κτλ............
      Ο φόβος είναι χαρακτηριστικό των γέρων........

  48. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 12/11/2011 08:48:14

    http://www.youtube.com/watch?v=hU4h3pMNXfA

  49. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 12/11/2011 09:19:45

    Φακτορα καλημερα,
    Ηδη στα ΜΜΕ αρχισαν τα οραγανα, για παραταση του χρονου εκλογων,για κοινοβουλευτικη ομαδα!!!! Παπαδημου,κτλπ...(ΝΕΤ,ΜΕΓΚΑ αυτη την στιγμή)
    Πιστευω λοιπον οτι η ηγεσια της ΝΔ διεπραξε μεγαλο στρατηγικο λαθος συμπρατοντας σε υτο το συνοθυλευμα
    Πιστευω οτι βρισκομαστε στην αρχη δυσαρεστων εξελιξεων. Εκλογες μαλλον δεν θα γινουν. Η ΝΔ ισως γινει 3 κομματια.
    Υ.Γ. Καποτε ειχα ξαναγραψει για τον κινδυνο διασπασης ΝΔ με αφορμη τις δηλωσεις Χατζηδακη, Μητσοτακη..Μαλλον επεβαλαν την γραμμη τους μαζι με τον Αβραμοπουλο
    Εαν μπορεις να τη βρεις κανε μου μια μικρη χαρη να το βαλεις σε αυτο το σημειο εδω.Ευχαριστω

    ****Διακινδυνευω μια προβλεψη...το ελεγα και παλαιοτερα. Η ΤΕΛΙΚΗ ΛΥΣΗ ΘΑ ΔΩΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ με οτι συνεπαγεται αυτο

  50. trochalos avatar
    trochalos 12/11/2011 09:27:40

    Factor,άσε τις ιστορίες με τον Σαμαρά,ο άνθρωπος τελείωσε από την πολιτική όπως έκανε και στην πολιτική άνοιξη.Ο ΓΑΠ και ο Καρατζαφύρεν τον τύλιξε σε μιά κόλα χαρτί.Εγώ δεν αντέχω να βλέπω αυτούς που γιά δύο χρόνια μας έβριζαν και μας πέρναγαν από εξεταστικές και έφεραν την καταστροφή να μας διοικούν τώρα.Λάθος του Αντώνη αυτό ΜΕΓΑΛΟ και μεγαλύτερο αυτοί που τον συμβούλεψαν.Αν δέχθηκε πιέσεις ας βγει να μας το πει.Τώρα τελείωσε από τις καρδιές μας.Συμβούλεψέ τον σίγα σίγα να πάει σπίτι του να φύγει με αξιοπρέπεια πριν είναι αργά.Το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές θα πάρει 35% το λιγότερο, η ΝΔ 12-15%.Θα το δεις και συ στις δημοσκοπήσεις.Ο Παπανδρέου δικαιώθηκε πλήρως.

  51. Κάποιος avatar
    Κάποιος 12/11/2011 09:36:31

    "Ο πολιτικός τους βίος θα είναι λοιπόν σύντομος. Και τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει ο λαός."

    Υπήρχε ένα συνθηματάκι στις διαδηλώσεις παλιότερα που έλεγε :"Όταν οι άλλοι τα βρίσκουν στην Βουλή, η μόνη αντιπολίτευση είμαστε εμείς".

    Ούτως ή άλλως οι λαϊκές κινητοποιήσεις στις πλατείες και στους δρόμους και οι αγωνιστικές κινητοποιήσεις στους χώρους εργασίας είναι αυτές που έριξαν τον ΓΑΠ και την κυβέρνηση του και αν δεν βρίσκονταν οι δυνάμεις της συντήρησης ΝΔ και ΛΑΟΣ να τους δώσουν αναπνοές και χέρι βοηθείας, τώρα θα γινόντουσαν εκλογές και κάτι Πάγκαλοι,Βενιζέλοι,Διαμαντοπούλου,Ραγκούσηδες & σία θα ήταν σπιτάκια τους στην καλύτερη περίπτωση γι'αυτούς.

    Επίσης χέστηκε ο Ελληνας πολίτης που δυσκολεύεται να επιβιώσει, να συντηρήσει την οικογένεια του και να πληρώσει τις υποχρεώσεις του, τι θα κάνει μελλοντικά ο κάθε Σαμαράς,Παπανδρέου,Καρατζαφέρης,Τσίπρας,Παπαρήγα κτλ.
    Γι’αυτούς η ελπίδα μπορεί να πεθαίνει τελευταία, όλοι οι υπόλοιποι που δεν παίρνουν βουλευτική αποζημίωση, που δεν έχουν φορολογικές ατέλειες και δεν αναμένουν βουλευτική σύνταξη, ούτε έχουν καταθέσεις στην άκρη και εισοδήματα από ακίνητα, θα πεθάνουν πολύ γρηγορότερα από την ελπίδα.

    Σταματήστε επιτέλους να παραμυθιάζετε τον κόσμο με επίδοξους Μεσσίες και αναμορφωτές και να τους λιβανίζετε, γιατί όσο κι αν υπάρχουν κάποιοι που μασούν ακόμη κομματικό κουτόχορτο, σε λίγο που δεν θα έχει το 50% του λαού δουλειά, που θα γονατίσουμε ομαδικά από τα χαράτσια και την ακρίβεια και οι δρόμοι θα γίνουν ζούγκλα, θα δουν και οι τυφλοί και τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο άγρια και η οργή θα πέσει επί δικαίων και αδίκων.

  52. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 12/11/2011 09:56:05

    Αν θα πεθάνει η ελπίδα θα το ξέρουμε σε
    99 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!

  53. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 12/11/2011 10:05:49

    Τα κάστρα πέφτουν εκ των έσω!

    Ο Αχιλλέας πάλευε δέκα χρόνια και ακόμη να πέσει η Τροία. Η Τροία έπεσε όταν ανέλαβε ο Οδυσσέας.

    Ο Α. Σαμαράς ξέρει ότι πρέπει να δράσει ως Οδυσσέας και όχι ως Αχιλλέας...

    Υπάρχει ακόμη ελπίδα, και ο νοών νοήτω...

  54. tak avatar
    tak 12/11/2011 10:43:38

    Τι μας λες! Θύμωσε ο Αγάς κτλπ. Η κατάσταση είναι εκτός τόπου και χρόνου και κάποιοι σκέφτονται όπως την εποχή του διαφωτισμού! Τώρα που τα ξέρουμε όλα, όλοι, πρέπει να τα ξεχάσουμε όλα, όλοι... Και να σας πω κάτι; Με τη σημερινή κυβέρνηση δεν λοιδορούμε τους ευρωπαίους "κυρίους"... Τα μούτρα μας ξανά - φτύνουμε...

  55. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 12/11/2011 13:36:17

    Δεν έπεσε κανένας Παπανδρέου. Οι Μπομπολολαμπράκηδες κυβερνούσαν αυτοί συνεχίζουν , με τα πρωτοπαλίκαρά τους Τσιμοπρετεντέρηδες , Παπαχελοτρέμηδες, Μπάμπηδες και όλες τις δευτεράντζες από πίσω. Γι' αυτό άλλωστε χαμογελούν από προχθές για την ''μοναδική λύση Παπαδήμου'' και μας εκνευρίζουν χειρότερα.

  56. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 12/11/2011 13:42:38

    ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΗ ΑΥΤΟΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ Μ.Μ.ΚΥΒΕΡΝΟΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΠΑΞΙΩΣΕ ΣΤΑ «ΜΑΤΙΑ» ΤΟΥ ΛΑΟΥ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ

    ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ Η ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ «ΜΑΣΑΣ» ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ «ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ»

    «αυτός θα είναι μεγαλύτερο πολιτικός εφιάλτης μετά το ‘67»

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΓΧΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ «ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ» ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΕΝΟΧΩΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ (ΠΑΓΙΔΕΥΣΗ)

    «να αρθούμε στο ύψος των περιστάσεων πέρα από προσωρινά κομματικά οφέλη»


    Η ΜΕ ΤΟ ΑΓΡΙΟ (ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ ΤΥΠΟΥ ΕΥΡΩ Η ΔΡΑΧΜΗ)

    ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ «ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ-ΕΣ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ (ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ)

    «Ψηφίζω τελευταία φορά, έχω συνειδησιακό πρόβλημα»


    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΤΟ «ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΜΑ» ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΧΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΟΦΕΛΗ.

    «Η κοινωνία έχει καταδικάσει συλλήβδην το πολιτικό σύστημα. Δεν θα υπάρχουν καλοί και κακοί πολιτικοί»

  57. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 12/11/2011 13:43:15

    Η ίδια στενοκεφαλιά που χαρακτηρίζει διαχρονικά τον μέσο δεξιό ψηφοφόρο, παραμένει και σήμερα ο χειρότερος εχθρός του κόμματος.

    Η ίδια στενοκεφαλιά, που οδήγησε στην εξουσία τον ΓΑΠ....

    Να υπενθυμίσω ότι το ΠΑΣΟΚ το 2009 κέρδισε με αριθμό ψήφων ΙΔΙΟ με το 2004 που είχε χάσει με 6 μονάδες διαφορά...

    Προσθέστε το (διαχρονικό πλέον) 5-6% του ΛΑΟΣ και έχετε στα χέρια σας το πρόβλημα της ΝΔ. Ότι δηλαδή, με τέτοιο δυναμικό να μην μπορεί να συσπειρωθεί επαρκώς και να βαδίσει ξεκάθαρα μπροστά, ιδεολογικά, εκλογικά και κυβερνητικά...

    Το 2009, οι δεξιοί "απογοητευμένοι" ήταν αυτοί που πήγαν για μπάνιο και χάθηκαν 700.000 ψήφοι.. Ετσι, το ΠΑΣΟΚ βγήκε με 10 μονάδες διαφορά, αλλά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟ ΨΗΦΩΝ αριθμητικά! Και άλλοι ακόμα, δεξιοί, κρίνοντας ότι θα "τιμωρήσουν"την ΝΔ ψήφισαν ΛΑΟΣ. Τελικά η στενοκεφαλιά των δεξιών μας έφερε τον ΓΑΠ και τίποτα άλλο... Αβυσσος η ψυχή του δεξιού…

    Αυτή η αδυναμία συσπείρωσης όμως, δεν οφείλεται μόνο στον επικοινωνιακό σχεδιασμό του κόμματος και τις ψυχώσεις των δεξιών ψηφοφόρων, αλλά και στην πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ εναντίον της ΝΔ, ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ της μεταπολίτευσης και κυρίως μετά την εξαφάνιση των εκδοτών της δεξιάς (Μομφεράτος, Αθανασιάδης, Βουδούρης) χωρίς ποτέ να αντικατασταθούν αυτοί στα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης...

    Εδώ κατάφερε και πέρασε ντούκου η λαίλαπα ΓΑΠ με όλη την καταστροφή που έφερε σε δυο χρόνια και σήμερα, ΔΕΞΙΟΙ, αντί να κάνουν κριτική στα δύο αυτά χρόνια ΠΑΣΟΚ, κάνουν κριτική στον...Σαμαρά, τη στιγμή μάλιστα που μας απάλλαξε από την παρουσία του, μεσούσης της πρώτης κυβερνητικής περιόδου του, και ταυτόχρονα, καταφέρνοντας να ελέγξει τα κρισιμότερα Υπουργεία της χώρας! Ελεος, λίγο νιονιό δεν βλάπτει πια!

    Για να ξυπνήσουμε λίγο και να ηρεμήσουμε λίγο με την εσωστρεφή κριτική μας! Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από εξάλειψη των όποιων ενοχών μπορεί ακόμα και σήμερα να κουβαλάει στην πλάτη του ο «μέσος Δεξιός».

    Και το κυριότερο, να μην ξεχνάμε ότι η ΝΔ εξακολουθεί να έχει εναντίον της (κόμμα και ψηφοφόροι) το 95% των μέσων, εντύπων και ηλεκτρονικών, και εσχάτως και το πανευρωπαϊκό Σύμπαν! Και να σκεφτούμε ακόμα καλά, αν υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλος από τον Σαμαρά, που να μπορεί να εγγυηθεί την ενότητα μέσα στην ΝΔ αλλά και την αύξηση της εκλογικής επιρροής της σε άλλους χώρους. Μάλλον δεν υπάρχει...

    Για αυτό, σας παρακαλώ, λίγη υπομονή με τον Σαμαρά!!! Πάρτε το σαν "έκκληση προς συσπείρωση στα δύσκολα", παρά το γεγονός ότι και εγώ ο ίδιος στο τσακ την γλύτωσα την κατάθλιψη την Κυριακή το βράδυ της “συνεννόησης”...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Βατάτζης 12/11/2011 14:52:02

      Το έγραψα και αλλού...
      ....ορισμένοι βασιλικότεροι του βασιλέως προσπαθούν να κάνουν τη ΝΔ …ΚΚΕ: άλλο το υποστηρίζω αλλά μιλώ και κρίνω και διαφορετικό το …χειροκροτώ.

  58. nick avatar
    nick 12/11/2011 14:18:26

    Κανείς δε παραδίδει μαθήματα «σαμαρισμού» στο Σαμαρά. Ο Σαμαράς πρέπει να είναι εκφραστής του κόσμου που τον εξέλεξε. Του λαού που έτρεξε, αγωνιστήκε γι' αυτόν, πίστεψε σ' αυτόν. Αυτόν τον κόσμο πρέπει να εκφράζει ο Σαμαράς και κανέναν άλλον. Και πιστέψτε με αυτό τον κόσμο τον εξέφραζε όταν έλεγε:
    "Συναίνεση στο λάθος δεν δίνω!
    Δεν δικαιούμαι να δώσω.
    Και δεν μπορώ να δώσω…
    Ξέρετε ποιος είμαι.
    Λέω όχι, και εννοώ, όχι!
    Έχω λόγο και τον τιμώ.
    Κάποτε αρνήθηκα να υποχωρήσω και έμεινα 11 χρόνια σπίτι μου.
    Ύστερα γύρισα.
    Δεν γύρισα για να υποχωρήσω.
    Γύρισα για να παλέψω
    Και το λάθος δεν το συνυπογράφω…"
    Πλέον ποιον εκφράζει όταν κάθονται στο ίδιο υπουργικό συμβούλιο οι 2 αντιπρόεδροι του κόμματος με τον Παπακωνσταντίνου, την Διαμαντοπούλου, τον Βενιζέλο και τους υπόλοιπους; Και πως αφού κάθονται σε υπουργικά έδρανα, θα διερευνήσει αύριο πιθανές ευθύνες ο ΑΣ ως πρωθυπουργός για την ένταξη της χώρας στο ΔΝΤ;
    Τον Α. Σαμαρά τον έκανε πρόεδρο της ΝΔ ο κόσμος της παράταξης ενάντια σε συμφέροντα, ενάντια σε όλους και σε όλα. Τον έκανε Πρόεδρο με 50,06% από την πρώτη Κυριακή γιατί άγγιξε την ψυχή του μέσου αγνού πατριώτη ΝΔάτη.
    Όσοι αγωνιστήκαμε γι' αυτό αισθανόμαστε προδωμένοι...
    Χτες Αντώνη έκανες πράγματι μια ωραία δήλωση και μίλησες για πατρίδα. Συμφωνώ μαζί σου: "η πατρίδα δεν είναι μια εύκολη κουβέντα, είναι μια δύσκολη υπόθεση, κι ένα βαρύ χρέος. Είναι το μόνο χρέος που δε θέλεις ποτέ να ξεχρεώσεις, μόνο να το τιμήσεις..." Την πατρίδα Αντώνη την αποτελεί πρώτα απ' όλα ο λαός. Χωρίς λαό πατρίδα δεν υπάρχει... Και εσύ αποφάσισες να συνεργαστείς με αυτούς που 2 χρόνια πολεμούν συστηματικά τον ελληνικό λαό και κάθε τι το ελληνικό.
    Κρίμα... μόνο αυτό.

  59. η Dimi avatar
    η Dimi 12/11/2011 14:43:07

    «Η Νέα Δημοκρατία πήρε δύο κρίσιμα υπουργεία
    με ουσιαστικό ρόλο και βαρείς εθνικούς συμβολισμούς:
    Το Αμυνας και των Εξωτερικών.
    Και στέλνει τα μηνύματα που πρέπει να στείλει εκεί,
    που πρέπει να τα στείλει.»
    ~Aντώνης Σαμαράς 11-11-11

    «Παραιτούμαι, επειδή αρνούμαι
    ν’αναγνωρίσω στους Σκοπιανούς
    το δικαίωμα ν’αποκαλούνται Μακεδόνες.»
    ~Αντώνης Σαμαράς 21-10-92

  60. tyr avatar
    tyr 12/11/2011 14:49:29

    Φάκτορα μην είσαι τόσο σίγουρος ότι θα είναι θνησιγενής η κυβέρνηση Παπαδήμου.
    Πρέπει να παρατηρησουμε τον τρόπο που αυτή σχηματίστηκε,που μπορεί άνετα να επαναληφθεί,τη στήριξη που αυτή λαμβάνει απο τα περισσότερα ΜΜΕ,την ευρωπαική στήριξη που της παρέχεται.
    Σημαντικό επίσης για το χρόνο ζωής της είναι και το πρόγραμμα που έχει να εφαρμόσει,απο όπου είναι ξεκάθαρο οτι δεν προλαβαίνει μέχρι το Φεβρουάριο να τα κάνει όλα. Η μετροιπαθής εκτίμησή μου είναι ότι θα τραβήξει τουλάχιστον μέχρι τον Ιούνιο.
    Δεύτερον,λίγα λόγια για τη γραμμή Σαμαρά.Το κύριο δίπτυχό της όπως το καταλάβεναι ο λαός (και γενικά συμφωνούσε) ήταν επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου και άλλο μίγμα μέτρων-πολιτικής.Όλα αυτά μέχρι πριν 15 μέρες.Αλήθεια τώρα τι απέμεινε;
    Η 10ετης θα υπογραφεί μαζι με σωρεία μέτρων οπότε ας μη γελοιόμαστε τα περιθώρεια διαπραγμάτευσης είναι πλέον ασκήσεις επι χάρτου.
    Επιπλέον η ΝΔ μπήκε στο κάδρο με Πασοκ και ΛΑος.Κακά τα ψέματα αυτή είναι η αλήθεια.Και πόσο ωραίο ακούγεται εκείνο που έλεγε ο Καραμανλής:Δεν συνεργάζομαι με τα άκρα....
    Πλέον υπάρχει νέα κατάσταση.Και άν θέλει ο Σαμαρας να προσφέρει στην Ελλάδα πρέπει αλλού να κοιτάξει για παραδείγματα.Ας δει πως η Συντηριτική παραταξη αντιμετώπισε τα διάφορα ΔΝΤ στην Ουγγαρία-ποιούς φορολόγισε κ.τ.λ.Ας δει έστω πως ξεμπέρδεψε μια και καλή η Αργεντινη απο τους δανειστές της και που είναι σήμερα.
    Η Ευρώπη που ζούμε δεν είναι η Ε.Ε του 2005.Παρα πολλά έχουν αλλάξει.Ας ανοίξει μια σοβαρή συζήτηση για το πού οδηγείται η Ε.Ε και αν θέλουμε να αποτελούμε μέρος της με ότι τραγικό αυτό συνεπάγεται.Αυτα με τις υπογραφές των κομμάτων-τις περίφημες δηλώσεις νομιμοφροσύνης είναι μόνο η αρχή.
    ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.

  61. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 12/11/2011 14:53:13

    Συμφωνώ ότι η Ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Πεθαίνει όμως... Και νομίζω ότι πρέπει να αλλάξουμε τον χρόνο της πρότασης. Η Ελπίδα πέθανε τελευταία... χθες

  62. antikatathliptikos avatar
    antikatathliptikos 12/11/2011 15:27:15

    Α, ρε Αντώνη,ξέρουμε για τους άλλους. Εσύ Γιατί;

  63. cobalt avatar
    cobalt 12/11/2011 17:24:29

    Μπορείτε να σκεφτείτε για λίγο έξω απο το μικρόκοσμό σας, να δείτε το bιg picture και να πάρετε ξύλα για το χειμώνα;

  64. ER avatar
    ER 12/11/2011 21:45:40

    Ειστε σιγουροι οτι θα γινουν εκλογες πριν το 2013 ?


    Υ.Γ. Θα το γραφω για 100 ημερες και μετα θα ξυπνησουμε μαζι.

  65. Loretta avatar
    Loretta 12/11/2011 23:00:35

    εαν την παρελαση της θεσσαλονικης και σε οποιες αλλες πολεις εγιναν θεωρεις οτι υπηρχαν μονο ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ...ειστε βαθεια νυχτωμενοι...ελεος με το καπελωμα της ...επαναστατικης αριστερας....σε διαβεβαιω οτι δεν το φορανε ολοι οι ενεργοι ελληνες πολιτες και πατριωτες.!!!!

    Φτανει πια μαυτη την λογικη.

    και by the way...get over your self.

  66. captain avatar
    captain 13/11/2011 00:05:58

    Είναι δυνατόν να σταματήσουμε το πολιτικό αγώνα εναντίον του πιο ανεκδιηγητου ευρωπαικού σοσιαληστικου κόμματος-μαφια που "κατόρθωσε" να χρεωκοπήσει μια ευρωπαική χώρα; να μας πει κάποιος α) μέχρι πότε θα μας κυβερνούν με τη λεοντή του παπαδημα β) πότε θα ξαναρχίσει ο πολιτικός αγών Στόχος πρεπει να ειναι το πασοκ να πεσει κατω απο 15% και ο σύριζα κάτω από 7% (η παπαρήγα είναι ακίνδυνη) ωστε να αρχίσουν να τοποθετούνται με ασφάλεια 100% (επενδυτικά/καταθετικά/χρηματιστικά ή ως Αμεσες Ξενες Επενδύσεις) τα σε ξένες τράπεζες 200δις ελληνικων συμφερόντων που επι μακρόν (1981-2011) λένε "μακρυά κι αγαπημένοι" σε αντίθεση με Κύπρο, Αυστρία, Ισπανία, Ιταλία κλπ.

  67. Gaetano avatar
    Gaetano 13/11/2011 02:43:15

    Η Ελπίδα για την Ελλάδα δεν πεθαίνει τελευταία . Πεθαινει όταν τελειώσουν τα λεφτά διότι δεν θα πάρουμε την δόση . Αρα μπορει να πεθανει κάθε τρίμηνο .

    Ο Λαός με την ψήφο του θα κάνει τον Πρωθυπουργό , οι Ευρωπαίοι θα τον κρατήσουν Πρωθυπουργό πάνω από τρεις μήνες , αν υπογράφει τα συνεχομενα μνημονια γιά να πάρει την νέα δόση .

    Προσπάθεια να αλλάξει το μίγμα . Αν δεν συμφωνήσουν οι Ευρωπαίοι τότε τί ; Υπάρχει σχέδιο ;

  68. Θύμιος avatar
    Θύμιος 13/11/2011 21:26:22

    το ΠαΣοΚ άλλαξε ηγεσία.
    Η Ευρωπαϊκή Kwa-Zoulou-land, απέχτησε Μπόερ διοικητή

  69. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 13/11/2011 22:47:57

    Η ΕΛΠΙΔΑ ΔΕ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ!!!

    Τα κόμματα είναι κοινωνικοί σχηματισμοί και τάσεις που αντικατροπτίζουν μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο! Μετασχηματίζονται, μεταλάσονται και παρασύρουν ψηφοφόρους.

    Οσον αφορά τη ΝΔ, ο κ.Σαμαράς είναι ο τελευταίος και δικαίως για μένα.
    Εχει αναλάβει να ολοκληρώσει το τελευταιο του ραντεβού με την ιστορία
    και ελπίζω να το πάει μέχρι τέλους, όποιο και να είναι αυτό!

    Δυστυχώς στην Ελλάδα, αυτοί που αγαπάμε την Πατρίδα είμαστε λιγότεροι απο αυτούς που αγαπάνε τον εαυτό τους!

    ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ!!! ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ, ΟΥΤΕ Η ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΣ! ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!

  70. Παντελής avatar
    Παντελής 14/11/2011 19:00:24

    με τον διαβολο δεν θα πας...

  71. Σακελλαορης Γιάννης avatar
    Σακελλαορης Γιάννης 17/11/2011 07:04:32

    Λάθος τελευταίος πεθαίνει αυτός που είχε την ελπίδα
    η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία !!!
    για την ιστορία