#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2009 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η εκλογή αρχηγού από τη βάση είναι όρος συνέχισης της ύπαρξης της ΝΔ

 



Όταν ανοίξει ο Ασκός του Αιόλου οι άνεμοι δεν ξαναμαζεύονται

Όταν ο ένας πυλώνας του δικομματισμού έχει καθιερώσει εκλογή αρχηγού από την βάση δεν στέκεσαι με πρακτικές κλειστού κλαμπ εξουσίας.

Ακόμα και αν οι διαδικασίες στο ΠΑΣΟΚ είναι εν πολλοίς επικοινωνιακό τέχνασμα, ακόμα κι αν η πρώτη φορά με τον μοναδικό υποψήφιο ήταν γελοιότητα, ακόμα κι αν τη δεύτερη φορά υπήρξε νοθεία, ο ασκός άνοιξε.

Ο κόσμος, αποκομμένος από κάθε μορφή άσκησης εξουσίας, «διψάει» να συμμετάσχει ακόμα και στην επιλογή του παίκτη που θα αποχωρήσει από το reality ή στην επιλογή του τραγουδιάρη που θα μάς «εκπροσωπήσει» στην Eurovision.

Στην ψευδαίσθηση συμμετοχής βασίζεται η τηλεοπτική δημοκρατία της εποχής.

Και με εμπορικούς όρους όμως, όταν ο απέναντι έμπορος προσφέρει στην πελατεία του διευκολύνσεις εσύ είσαι καταδικασμένος ή να τον ακολουθήσεις, ή να σβήσεις.

Για τα κόμματα εξουσίας, η συμμετοχή πλατειών μαζών στην ψηφοφορία για τον αρχηγό, προοιωνίζει την ευρεία αποδοχή του αύριο ως μελλοντικού πρωθυπουργού.

Και δημιουργεί στον ψηφοφόρο ψυχολογικό δεσμό, ώστε αυτόν που ψήφισε για αρχηγό να τον επιλέξει αύριο για πρωθυπουργό.

Αρκεί πάντα να διασφαλίζεται το αδιάβλητο της διαδικασίας.

Για την ΝΔ λοιπόν η εκλογή αρχηγού από τη βάση είναι όρος συνέχισης της ύπαρξης.

Κατ’ επέκταση για τον δικομματισμό, αφού η κατάρρευση του ενός θα επιφέρει την διάλυση και του άλλου, δεδομένου ότι δεν θα υπάρχει κάποιος στον οποίο να στραφεί ο κόσμος όταν απογοητευθεί από την υπάρχουσα κυβέρνηση.

Στις κρίσεις επιστρέφεις στις βασικές αρχές.

Αρκετά οι περίτεχνες αναλύσεις.

Μισητός άνθρωπος δεν εκλέγεται πρωθυπουργός σε αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

Η λυσσαλέα αξίωση της γνωστής οικογένειας να επιβάλλει τον γόνο της αντιστρατεύεται τη Φύση.

Και ό,τι αντιστρατεύεται τη Φύση πεθαίνει.

Ας το καταλάβουν - οι άλλοι - κι ας το επιβάλλουν- ή ας πάνε στον κάλαθο των αχρήστων

 Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 12/10/2009 21:05:17

    Αφήστε την να εκτεθεί. Ο κόσμος βλέπει.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Κώστας Θ. 12/10/2009 21:20:40

      Βλέπει, αλλά το σημαντικό είναι τι κάνει.
      Αν πάρει το "στέμμα", σε εκλογές θα χάσει.
      Θα παραμείνει πάλι το ΠΑΣΟΚ 8ετία, θα ξανα"σαπίσει", όπως επί Σημίτη.
      Διαρκής κατρακύλα σε βάρος του τόπου.
      Πρέπει κάποια στιγμή να βγουν πιο υγιείς δυνάμεις, και από τα δύο κόμματα.

      • anetos avatar
        anetos @ Προφήτης 13/10/2009 07:26:03

        ενα ΝΕΟ κομμα..!

  2. Χαζος του χωριου avatar
    Χαζος του χωριου 12/10/2009 21:12:04

    Περα απο την νεκρανασταση στο σχεδιο Ανναν με τον ετροθαλη αδελφο Γ.Α.Π. επονται πολλα δεινα για την πατριδα μας με την Ντορα αρχηγο της Ν.Δ.
    Δεν λεω καν την Ντορα Πρωθυπουργο καθως ειμαι πεπεισμενος πως οσο μακιγιαζ και να τις βαλουν (μιλαμε για τοννους!) αποκλειεται ο Λαος να την ψηφισει...

    Το πραγματικο μπλοκο ομως πρεπει να γινει τωρα, αλλοιως ο νομπελιστας και οι συν αυτω θα εχουν κυβερνηση και αντιπολιτευση δικη τους!

    Ουτε στην χωρα τους!!!!!!!!!!!!!

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/10/2009 21:13:31

    Ερε γλέλτιααααα... όπα όπα όπα!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ «Κασσάνδρα» 12/10/2009 21:19:09

      Ημουνα σίγουρος ότι κάποτε κάποιος Μητσοτάκηςκαινα θα διέλυε το κόμμα. Well done Dora.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Κώστας Θ. 13/10/2009 08:07:49

        Είδαμε και τα πρωτοπαλίκαρά της Ντόρας: Ιωαννίδης,Γιακουμάτος,Κοντογιάννης κλπ. Η πνευματική ελίτ της πολιτικής ζωής! Μόνο από αυτό ας καταλάβουμε τι μας περιμένει, αν αυτή η κλίκα αναλάβει το κόμμα.

  4. spm avatar
    spm 12/10/2009 21:14:22

    Χαίρομαι ιδιαίτερα που η κορη της αγιας οικογενειας -μετά το χθεσινό άρθρο του Αντώνη Σαμαρα στην Καθημερνή της Κυριακής, στο οποίο έκανε λόγο για την πολιτική που έχει χρόνια τωρα ακολουθησει, αυτό του κοινωνικού φιλελευθερισμού- ήρθε και αυτή να ακολουθήσει και να υιοθετήσει την τοποθέτηση Σαμαρά, περι κοινωνικού φιλευθερισμού.
    Αλλωστε ετσι συμβαίνει και στη ζωή, όπως λέει ο σοφος λαός: μπροστα πάει ο αρχηγός και πίσω πάνε οι...άλλοι!
    Είναι καλό στέλεχος η Ντόρα και είναι σίγουρο ότι θα την χρησιμοποιήσει ο Σαμαράς.

    • spm avatar
      spm @ spm 12/10/2009 21:26:56

      Μου κάνει εντυπωση επίσης που οι Πασοκοι χαίρονται σε μια πιθανη εξέλιξη εκλογης -φτου φτου στον κόρφο μου- της Ντόρας. Μηπως σημαινε κατι το μπλουζακι του Θεμου Αναστασιαδη στο ΟΛΑ που έλεγε ¨με Ντορακι αρχηγο, ο Γιωργακης μονιμα Πρωθυπουργος¨. Μηπώς ξέρουν κάτι που δεν ξερουμε ολοι οι υπολοιποι.
      Το ειπε και ο Κακαουνάκης πριν λιγο στον Χατζηνικολάου -που κι αυτός πια τετοια απροκάλυπτη στηριξη στη Ντορα. Τι του εταξαν αραγε τη θεση του Ρουσόπουλου ή του ειπαν οτι θα τον ...καταραστεί ο μπαμπας Δρακουλας-.

    • anetos avatar
      anetos @ spm 13/10/2009 07:28:07

      ειναι η πρωτη φορα που ακουσε την λεξη "κοινωνικος Φιλελευθερισμος " απο τον Σαμαρα

  5. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 12/10/2009 21:30:17

    Πολύ δυνατό κείμενο. Και στην ουσία και στην διατύπωση.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μποτίλια στο πέλαγος 12/10/2009 21:51:07

      Μποτίλια Danke mein freund
      Πρέπει να κατεβάσεις ιδέες αντίστασης στον μητσοτακισμό.
      Έρχεται από τα "έγκατα" της Πλανηταρχίας.
      Ένας μήνας έμεινε.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Προφήτης 13/10/2009 18:39:29

        Παραμένω πάντοτε προσεκτικός μελετητής του λόγου που αναπτύσσεις. Από την αρχή της συμμετοχής μου στα σχόλια επιχειρηματολογούσα αναφορικά με τον ρόλο της αγρίας οικογενείας στο σενάριο που έχω χαρακτηρίσει ως κατάργηση του δικομματισμού στην Ελλάδα (μια εκτίμηση, που μπορεί κάλλιστα να μην συμβεί) και σε φάση που η ΝΔ εμφανιζόταν εξωτερικά χωρίς ουσιαστικές εσωτερικές αντιθέσεις.
        Αυτή την περίοδο η κ. Μπακογιάννη δέχεται σφοδρή κριτική. Με αυτήν την έννοια δεν νομίζω να έχω να προσθέσω κάτι ουσιαστικό σε αυτήν.
        Έμφαση προσπαθώ να δίνω όμως πάντοτε, όσο αφορά την αναζήτηση, σε θέματα Πλανηταρχίας. Εκεί χρειάζεται νομίζω συνολική επισκόπηση του όλου φάσματος, με βάση τα συνολικά σενάρια και όχι μεμονωμένη επισκόπιση του όποιου πολιτικού πόλου. Φοβάμαι ότι εδώ και 55 χρόνια - ίσως άθελά μου - δουλεύω γι αυτά τα κυκλώματα. Θα ήμουν ευτυχής εάν κατόρθωνα να αποδεσμεύσω τουλάχιστον τον εαυτό μου.
        Συγχαρητήρια για τις εύστοχες παρεμβάσεις και καλή συνέχεια.

  6. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 12/10/2009 21:30:18

    Είναι προφανές ότι η Μπιρμπίλη σε συνδυασμό με τον Ισπανό αρχιτέκτονα, θα αποτελεί για τα επόμενα χρόνια ΤΟΝ πόλο εξουσίας. Αν θέλουμε να το αποφύγουμε αυτό (εγώ θέλω) ας ανοίξο υν οι ασκοί του Αιόλου. Από την Ντόρα... από την Ντόρα, δενμε πειράζει καθόλου. Αρκεί να βγει το καινούριο.
    Ο Χρυσοχοίδης είναι το καινούριο????

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/10/2009 21:36:39

    Ολοένα και πιο έντονη γίνεται η αλγεινή εντύπωση ότι ζούμε σε μια εννοιολογική εικονική πραγματικότητα. Δεν υπάρχει Δημοκρατία αλλά Κοινοβουλευτική Ολιγαρχία. Δεν υπάρχει Πολιτική αλλά Πωλητική πάντα διαψευδόμενων υποσχέσεων κι ελπίδων. Δεν υπάρχουν ηγέτες με συλλογικό όραμα αλλά γραφειοκράτες-διαχειριστές με προσωπικές φιλοδοξίες κι επιθυμίες. Δεν υπάρχουν εναλλακτικές ιδεολογίες αλλά αναμασώμενες χυδαιολογίες. Δεν υπάρχει ελεύθερη οικονομία αλλά υποδόρια δικτατορία των πολυεθνικών. Δεν υπάρχει Διεθνές Δίκαιο αλλά το δίκαιο του ισχυρότερου. Δεν υπάρχει ΕΕ αλλά μια χαλαρή οικονομική συνομοσπονδία κρατών, που περιχαρακώνονται μόλις εμφανιστεί κάποια μεγάλη κρίση, και σε πολιτικό επίπεδο βρίσκονται στο τσεπάκι των Αμερικανών. Δεν υπάρχουν Θρησκείες αλλά μισαλλόδοξες Εκκλησίες, με εκπροσώπους που ζουν με τρόπο διαμετρικά αντίθετο από εκείνον που διδάσκουν στους πιστούς τους. Δεν υπάρχει Ελλάδα αλλά ένα χλωμό ιδεατό κακέκτυπο εκείνης των «επιφανών αρχαίων προγόνων», που βαρέθηκαν να δίνουν (μάταια) τα φώτα τους και να παίζουν τους αιώνιους ναυαγοσώστες μας. Δεν υπάρχει μεγάλη Τέχνη αλλά αναρίθμητες ευπώλητες τσίχλες για τα μάτια (τηλεοπτικές και μη) μιας ακατάσχετης Παλίρροιας των Εικόνων. Δεν υπάρχει έρωτας αλλά ένας υποκατάστατος εικονικός πανσεξουαλισμός. Δεν υπάρχουν οικογένειες αλλά ανθρώπινη ματαιοδοξία διαιώνησης και θλιβεροί οίκοι ενοχής. Δεν υπάρχουν ανθρώπινες αλλά μόνο δημόσιες σχέσεις και μάρκετινγκ της καλύτερης δυνατής πώλησης του εαυτού. Δεν υπάρχουν άνθρωποι αλλά εκατομμύρια καταναλωτικά και τηλεκατευθυνόμενα ζόμπι. Δεν υπάρχει κοινή λογική αλλά ένας παγκοσμιοποιημένος παραλογισμός… Μοιάζουμε με αναρίθμητα τίποτα στο πουθενά… Αυτό δεν είναι το κατά Φουκουγιάμα "τέλος της Ιστορίας", αυτό είναι η πλήρης υλοποίηση του περίφημου πλατωνικού Σπηλαίου, εκείνου των απόλυτων ψευδαισθήσεων… -Η φρίκη!… Η φρίκη!…, που ψελλίζει ο συνταγματάρχης Κουρτς, στην Καρδιά του σκότους, του Τζόζεφ Κόνραντ… Κι ο τελευταίος που θα μπει να κλείσει την πόρτα!…

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Strange Attractor 12/10/2009 22:00:31

      Strange, το τελευταίο διάστημα ο Καραμανλής θύμιζε λίγο τον Κουρτς, που περίμενε κάποιον Γουΐλλαρντ. Για να τον σκοτώσει.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2009 21:44:05

    μαζί σου Προφήτη

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/10/2009 21:48:20

    ΠΠ = Προφητης Προφητης οσον αφορα στο αρθρο. Μπραβο.

    Διευκρινιζω διοτι ειμαι ΑΛΛΟΣ.. πιο νευρικος απ τον προφητη μας!

    Ταπερνογλου.

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/10/2009 21:52:47

    Ας αποφειξουν οι ΝΔτες οτι η διαδικασια ΠΑΣΟΚ,
    ( δαχτυλιδι + 1 υποψηφιος στη βαση + 1 εκ φιλοι!! = καραγκιοζιλικι )

    Οποιος κολλαει σε καταστατικα σε ωρα κρισης ειναι για πηλινα με πετσα. (ου)

    ΠΠ

  11. ΣτέλιοςΔ. avatar
    ΣτέλιοςΔ. 12/10/2009 21:53:16

    09/10/2009 έστειλα της Ντόρας (dorabak) ένα σχόλιο καθ' όλα ευπρεπές αλλά δέν το δημοσίευσαν.11/10/2009 έστειλα ένα λιβανιστήρι"Ντόρα προχώρα για σένα είναι η ώρα"και ως εκ θαύματος αναρτήθηκε ΑΜΕΣΩΣ.ΜικροΠρέπεια; ίσως, αλλά απο τα Μικρά Πρέπει ξεχωρίζει ο Μεγάλος.

    • anetos avatar
      anetos @ ΣτέλιοςΔ. 13/10/2009 07:34:26

      dora-bak η back-door

  12. ti le re file avatar
    ti le re file 12/10/2009 21:59:10

    Οταν τεθει(που σιγουρα θα τεθει) το θεμα SIEMENS καποιοι θα βρεθουν ... ανοιχτοι...

    • trellakias avatar
      trellakias @ ti le re file 13/10/2009 06:39:52

      Τόσο που δεν πάει το μυαλό σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/10/2009 22:01:11

    O συγγραφεύς του άρθρου είναι εκτός πραγματικότητας η βάση της ΝΔ στην παρούσα φάση δεν «διψάει» για συμμετοχή σε εσωκομματικές εκλογές, μάλλον αδιάφορα βλέπει τη διαδικασία για την εκλογή αρχηγού.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο βουνισιος 12/10/2009 22:05:54

      μμ εκει στο βουνο το ακουσες το νεο??? σ ενα μηνα που θα εχουν φορτωσει με το ΓΑΠΠ και τους πασινοαναπτυξιακους θα σου πω εγω !! ΜΕχρι και η Αλεκα θα παει να ψηφισει !

      Εαν ισχυει αυτο που λες.. τι μας νοιαζει? Ας μην παει κανεις να ψηφισει να βγει ο Πανικας με 50%. So What ( Metallica ! )

      ΠΠ

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/10/2009 22:29:47

        ΠΠ μαζί σου. Live and let die (Guns 'n' Roses). Ο Πανίκας είναι πιο δυναμικός απ' τους παρακμιακούς.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 12/10/2009 22:42:52

          Ολους οσοι, περα απο την ιδιοσυγκρασια τους, λενε αληθειες τους βγαζουν γραφικους. Σωστα?

          Απο Αλεφαντο μεχρι Πολυδωρα και απο Αλεκο Παπαδοπουλο μεχρι Πανουση. Διαλεγουμε και περνουμε.

          Rob Zombie - American Witch αφιερωμενο στη Θοδωρα μας.

          ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ο βουνισιος 12/10/2009 22:23:03

      βουνισιος, έχεις παρακολουθήσει ηλικιωμένους ανθρώπους;
      Όσοι εξακολουθούν να ενθουσιάζονται και να ακολουθούν τις εκδηλώσεις της ζωής, μακροημερεύουν.
      Όσοι παραιτούνται φθίνουν και πεθαίνουν.

      Η ΝΔ πρέπει να έχει ή να βρει θέληση για ζωή.
      Αλλοιώς θα πεθάνει.

      Αν οι νεοδημοκράτες νομίζουν ότι θα ξανα-πάρουν την εξουσία πίνοντας καφέδες και ποτά στο JK, με αυτόματο κοινοβουλευτικό πιλότο την εναλλαγή των κομμάτων, με τη θεωρία του "ώριμου φρούτου ενός επόμενου Λούλη και αρχηγό μια αδαή, εθνικά επικίνδυνη και αντιπαθή περσόνα, γελιούνται.

      Το ΠΑΣΟΚ, μες' στα χάλια του, σε σχέση με τη ΝΔ εμφανίζεται σαν το "δυναμικό βάρβαρικό φύλο" που καταλύει την παρηκμασμένη Ρώμη.

  14. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/10/2009 22:09:15

    … αν με την αποσυσπείρωση που υπάρχει γίνουν εκλογές στην βάση για την εκλογή αρχηγού, η εφορευτική επιτροπή θα ψηφίζει για όλο το χωριό!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο βουνισιος 12/10/2009 22:15:36

      καλυτερα. Θα το παρουν χαμπαρι μια ωρα αρχυτερα τ αφεντικα του κομματος οτι ειναι για τα σκυλια.. ολοι μαζι (ισως).

      και θα κοιταξουν να οριοθετησουνβ το κομμα και να κανουν αντιπολιτευση ΚΑΙ να βγαινουν καθε μερα να μιλανε και να δειχνουν και να "δινουν"---> ( Καρχιμακης ).

      Δεξιος Καρχιμακης υπαρχει ??? ΟΧΙ ?? να ψαξουν να τον βρουν.

      ΠΠ

  15. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 12/10/2009 22:14:33

    ΠΡΟΦΗΤΙΚΗ Η ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΦΑΚΤΟΡΑ.Η ΑΜΦΙΕΣΗ ΤΟΥ ΩΡΑΙΟΥ ΠΛΑΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ
    ΩΤΟΣΤΟΠ,ΑΝΤΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΚΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

  16. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 12/10/2009 22:19:32

    Διαβάστε όσα λέγονταν -και εδώ- τον καιρό της σύγκρουσης Γιώργου - Βαγγέλη.
    Θυμηθείτε τις εκτιμήσεις για επικείμενη διάσπαση του ΠΑΣΟΚ.
    Και αναλογιστείτε: Μήπως ήρθε η ώρα για διάσπαση της ΝΔ;
    Μετά ας συζητήσουμε τι σημαίνει 'τέλος μεταπολίτευσης' που τόσο καιρό λένε οι αναλυτές μας και ποια θα είναι τα κόμματα της "μετά" εποχής.
    Α, αλλάζει και το εκλογικό σύστημα ο Γιώργος;
    Και αυτό... άσχετο είναι;

  17. Υ. avatar
    Υ. 12/10/2009 22:35:31

    Η ΝΔ είναι σε κρίση και πρέπει να εκλέξει νέο αρχηγό. Το ερώτημα που τίθεται είναι το πως. Κάποιοι επικαλούνται την κατά γράμμα αυστηρή τήρηση του καταστατικού, ως δογματικοί της νομιμότητας. Της νομιμότητας που οι ίδιοι στο παρελθόν είχαν παραβεί πλειστάκις και ως προς το καταστατικό, και ως προς το δόγμα (της νομιμότητας). Αυτά ως προς όλους αυτούς που εκ της αιρετής ή εκ διορισμού θέσης τους, αποφασίζουν.

    Κάποιοι άλλοι το ερμηνεύουν κατά το δοκούν. Με άλλα λόγια, ναι μεν αλλά. Είναι αυτοί που έχουν την τεχνογνωσία (know-how) να λειτουργούν και να καθορίζουν αποφάσεις, υπογείως.

    Υπάρχουν τέλος και όλοι αυτοί οι οποίοι αν δεν υπήρχαν, δεν θα υπήρχαν και οι αποφασίζοντες ή οι καθορίζοντες. Όλοι αυτοί που είτε είναι συνειδητοί οπαδοί αυτής της παράταξης, ή κάποια στιγμή πίστεψαν την πολιτική της πλατφόρμα και την ακολούθησαν. Δηλαδή, οι πραγματικοί ή εν δυνάμει ψηφοφόροι. Όλοι αυτοί θέλουν να έχουν λόγο, στο ποιος θα είναι ο ηγέτης που θα ακολουθήσουν. Ουδείς ψηφοφόρος είναι δεδομένος. Λευκές επιταγές στην παράταξη, δεν δίνουν

    Νομοτελειακά, μια και μοναδική η επιλογή. Εκλογή προέδρου της ΝΔ από τη βάση. Αυτή είναι η καθαρή λύση.

  18. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/10/2009 22:41:15

    @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση, ούτε πρέπει περνάει από το μυαλό να προσπαθούν να εξελιχθεί η ΝΔ σε ανοιχτό κόμμα με την προβληματική κομματική δομή που στην παρούσα φάση έχει .
    Με ευκαιριακά πυροτεχνήματα δεν υπάρχει περίπτωση να συσπειρωθεί η βάση της ΝΔ.
    Με βάση αναφοράς τα όσα ακούγονται το τελευταίο διάστημα θεωρώ ότι η ΝΔ βρίσκεται σε «τροχιά αυτοδιάλυσης»

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο βουνισιος 12/10/2009 22:50:29

      Eδω δε διαλυθηκε το ΠΑΣΟΚ με ΓΑΠΠ ποδηλατα καλτσες και Βαγγελη,....εξαιτιας της ΝΔ. Εκ συνεπαγωγης αλλα και απλης μεθοδου των τριων ( δεν δειχνω..) θα συμβει το αυτο οσονουπω ταναπαλιν.

      Το ΠΑΣΟΚ θα γινει ρομπα λιαν συντομως. Δινω 4-12 μηνες και στοιχηματα βαζω. Το ζητημα δεν ειναι να κερδιζει ο ενας γυμνος τη ρομπα του αλλου. Ας φτιαξει τη ΝΕΑ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΡΟΜΠΑ Η ΝΔ να τη δοκιμασουμε στο μελλον (τα ραφτικα δικα της!). Εδω ειναι η ουσια. Με η χωρις συσπειρωση Η ΝΕΑ ΡΟΜΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΑΦΤΕΙ. οχι απο ετοιματζιδικα αλλα sur mezure. Ουτε χαρισμα, ουτε κληρονομια του συγχωρεμενου.

      ΠΠ

  19. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/10/2009 23:08:23

    @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ μεταξύ ΝΔ και πασοκ υπάρχει μεγάλη διαφορά, το πασοκ είχε «κομματικό στρατό» η ΝΔ πλέον δεν έχει.
    Αν το πρόγραμμα των 100 ημερών του πασοκ αποδειχθεί ότι δεν έχει κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα ή πλεονέκτημα έναντι της πολιτικής που άσκησε η ΝΔ και η ΝΔ καταφέρει να βρει προγραμματικό λόγο και ρυθμό γρήγορα, συμφωνώ μαζί σου ότι όλα μπορεί να ξανακριθούν το Μάρτη.

    Αν αυτό δεν συμβεί, ο χώρος- χρόνος που θα μπορέσει η ΝΔ να κάνει το ποιοτικό άλμα είναι οι εκλογές για την τοπική και περιφερειακή αυτοδιοίκηση.

  20. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/10/2009 23:20:00

    o Προφήτης ειπε:
    “Η ΝΔ πρέπει να έχει ή να βρει θέληση για ζωή”.

    Για να βρει θέληση για ζωή η ΝΔ πρέπει πρώτα να βρουν τροφή για να επιβιώσουν οι ΝΔκρατες.
    Μην ξεχνάς ότι η βάση της ΝΔ είναι μεσαία και χαμηλά οικονομικά στρώματα, δεν είναι οι κυριούλες των β. προαστίων.,

  21. Shalai avatar
    Shalai 12/10/2009 23:22:28

    Ευτυχώς που "στη Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα"...

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/10/2009 23:31:25

    @ βουνισιος
    Ούτε την αποφασιστικότητα του πεινασμένου δεν έχουν.
    Όπως τα λαμόγια που ήρθαν το 81 και κατακυρίευσαν τα πάντα.

    Τώρα περιμένουν οι ΝΔκράτες να βρουν τροφή, επί ΠΑΣΟΚ;
    Γνωστό μεν ότι η ΝΔ, όσο ήταν κυβέρνηση, εξυπηρετούσε αποκλειστικά πασόκους, αλλά μην περιμένουν ανταπόδωση.

  23. anagnostis avatar
    anagnostis 12/10/2009 23:56:27

    Η Ρετσίνα Κουρτάκη (παράγεται στα Χανιά απο τον Νικηφοράκη) γράφει τα εξής καταπληκτικά σε μηδενικής αναγνωσιμόττητας σαιτ (να μην το διαφημίζουμε κιόλας). Η Ντόρα τα υπαγορεύει, ή γίνονται εν αγνοία της;

    "Άρχισαν κάτι γαλάζια παπαγαλάκια (αυτά που ταΐζουν ο Δασκαλάκης, ο Αντώναρος και ο Ζακυνθινός) να τρομοκρατούν ακόμη και τους υπαλλήλους της Ρηγίλλης. Τι λένε; Ότι δήθεν αν πάει η Ντόρα στο νεοκλασικό θα αρχίσει τις διώξεις ακόμη και των απλών υπαλλήλων της Ν.Δ. Με τρόπο αυτό επιδιώκουν να δημιουργήσουν κλίμα και να βάλουν πλάτη στον φίλο τους, τον Λειβαδά που έχει αναλάβει ρόλο - κλειδί στο επιτελείο του Σαμαρά. Είναι οι ίδιοι (αξιόπιστοι άνθρωποι) που διέδιδαν ότι ο Καραμανλής να κάνει δομικό ανασχηματισμό και δεν θα πάει σε εκλογές. Είναι τα ίδια γαλάζια παλικάρια που διέδιδαν μέχρι και το απόγευμα της Κυριακής των εκλογών ότι ο Καραμανλής δεν πρόκειται να παραιτηθεί. Τέτοια αξιοπιστία έχουν. Η Ντόρα δεν πρόκειται να τους κάνει το χατίρι. Η ψηλή γνωρίζει ότι ο μόνος τρόπος για να κερδίσει τον Παπανδρέου είναι να καταφέρει την σύνθεση. Όλα τα' άλλα μπορούν να συνεχίζουν να τα λένε, παρέα με τον Τράγκα, που πριν από ένα εξάμηνο τους έβριζε μαζί με το Ρουσόπουλο. Η Μπακογιάννη και κατά το σημερινό διάγγελμα έδειξε ότι στην περίπτωση που θα κερδίσει την αρχηγία, έρχεται για να ενώσει. Να βάλει πλάτη σε όσους νεοδημοκράτες θα διώχνουν από το ΠΑΣΟΚ. Αυτά προς το παρόν για τους αρχιτέκτονες της νεοδημοκρατικής συντριβής!"

    • Υ. avatar
      Υ. @ anagnostis 13/10/2009 07:00:32

      Μέσω των παπαγάλων άρχισε ήδη η αποκαθήλωση του Καραμανλισμού.

      Κώστα Καραμανλή, τα βλέπεις? Αν όχι αλλού, στο Συνέδριο είσαι υποχρεωμένος να μιλήσεις για το ποιοι είναι οι αρχιτέκτονες της νεοδημοκρατικής συντριβής!

  24. mpaxalo avatar
    mpaxalo 12/10/2009 23:57:53

    Υπουργός Ε[πικρατείας στην θέση του Ριρή θα τον κάνει τον χατζηνικολάου η Ντόρα αν ποτέ γίνει πρωθυπουργός; Μάζε χθες το βραδυ μερικούς γαλάζιους ηλικίας 1.000.000 ετών και βάλε μαζί να μας πουν για την ανανέωση της ΝΔ

  25. Marianna avatar
    Marianna 13/10/2009 01:05:19

    Παιδια πολλα λογια κ χωρις ουσια. Τη Ντορα την θελει η βαση της ΝΔ,την περιμενε μαλιστα απο καιρο. Δεν υπαρχει αντιπαλος οσο κ να ελπιζεται.Οχι εκλογη απο τη βαση να γινει αλλα κ 3 μηνες να ψηφιζουν καθε μερα παλι την Ντορα θα βγαλει η βαση.Κ δεδομενου αυτου γιατι να τρεχουν σε καλπες κ να αργοπορουν κ να αφηνουμε το γιωργακη να οργωνει τη χωρα με τον ισπανο κ να κανουν χαρτογραφηση οσων δεν θα δουμε ποτε??? Γρηγορα αρχηγο χρειαζεται η ΝΔ κ δυνατη αντιπολιτευση να αποφυγουμε τα χειροτερα του πασοκ που ερχονται.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Marianna 13/10/2009 07:02:18

      Αφού η βάση της ΝΔ την θέλει, προς τι η άρνηση της εκλογής προέδρου από αυτή και μόνο?

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Υ. 13/10/2009 07:40:55

        Μόνο για το τομάρι τους νοιάζονται οι Μητσοτακαίοι. Ποιά βάση και κουραφέξαλα;

    • anetos avatar
      anetos @ Marianna 13/10/2009 07:42:52

      marianna η γνωστη... κυρια της φιλοπτωχου ...?

  26. crunch avatar
    crunch 13/10/2009 01:09:15

    Οι οποίοι παραδοσιακοί δεξιοί είναι ποιοί;

    • Tηλέμαχος avatar
      Tηλέμαχος @ crunch 14/10/2009 13:21:26

      Οι πραγματικοί δεξιοί δεν βρίσκουν εδώ και χρόνια διέξοδο έκφρασης στα πολιτικά πράγματα.

      Οι πραγματικοί δεξιοί πιστεύουν στο έθνος-κράτος (άρα στην εθνική αξιοπρέπεια με ό,τι σημαίνει αυτό), δίνουν έμφαση στην παράδοσή μας και στην ελληνική ιδιοπροσωπεία την οποία δεν θέλουν να απωλέσουν σε καμία περίπτωση και είναι υπέρ της ελεύθερης αγοράς (κλισέ ίσως επειδή όλοι πλην ΚΚΕ είναι υπέρ σήμερα, αλλά ας το λέμε). Τέλος, δεν πέφτουν στην παγίδα να ντρέπονται να δηλώνουν δεξιοί όπως η αριστερά τους θέλει.

      Η ιδεολογία των Μητσοτακικών δεν είναι πολιτική αλλά ιδιωτική: είναι καθαρά τα συμφέροντα της οικογενείας.

      Η ιδεολογία των Καραμανλικών έχει κάνει πολύ μεγάλες παραχωρήσεις στην αριστερά και εφάρμοσε την απαράδεκτη για τους δεξιούς θεωρία του μεσαίου χώρου, η οποία λειτουργεί ως Δούρειος Ίππος εναντίον της ίδιας της δεξιάς.

      Έτσι οι δεξιοί διασκορπίζονται στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, ανάλογα με τα προσωπικά τους κριτήρια αξιολόγησης. Άλλοι παρέμειναν να στηρίζουν τη ΝΔ δυσανασχετώντας για τις φατρίες και το συγκεχυμένο ιδεολογικό στίγμα της παράταξης), άλλοι έφυγαν στο ΛΑΟΣ δυσανασχετώντας για τις παλλινωδίες και την αναξιοπιστία του Καρατζαφέρη αλλά και των στελεχών του, άλλοι προσέγγισαν νέα εγχειρήματα όπως της Δημοκρατικής Αναγέννησης και της Κοινωνίας. Άλλοι αδιαφόρησαν. Άλλοι στράφηκαν στο ΠΑΣΟΚ για να τιμωρήσουν την μη δεξιά Νέα Δημοκρατία. Ναι, έγινε κι αυτό!

  27. mpaxalo avatar
    mpaxalo 13/10/2009 01:35:12

    εμένα μόνο ένα πράγμα μου αρκεί για να αποφασίσω ποιος δεν είναι ο καταλληλότερος για τη ΝΔ. Οτι τη ντόρα την στηρίζουν το Fimotro και όλα τα καταπράσινα μπλοκάκια. Για ποιο λόγο; Το είπε το άλλο διαμάντι ο Κακουνάκης χθες: τη Ντόρα θα την ξεσκίσει ο Γιώργος και στις επόμενες εκλογές η ΝΔ θα ψάχνει πάλι για αρχηγό

  28. mpaxalo avatar
    mpaxalo 13/10/2009 01:36:38

    αγαπητέ, μήπως μπέρδεψες τη ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ για παράδειγμα; Λέω τώρα και να με συμπαθας.

  29. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 13/10/2009 01:39:34

    "Υπεύθυνος" του σχολιου Anonymous 3.19 ΑΡΗΣ Θ

  30. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 13/10/2009 01:49:57

    Αυτό περί ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ δεν το πολυκατάλαβα. Αν εννοείς ότι η ΝΔ σαν κόμμα εξουσίας πρέπει απλώς να "πουλάει" είμαστε προφανώς σε διαφορετικό μήκος κύματος. Σου πέρασε μήπως ποτέ από το μυαλό ότι αυτή η νοοτροπία είναι μια από τις βασικές αιτίες των προβλημάτων της?
    Οσο για το ποιος είναι καταλληλότερος: ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΜΟΥ
    Και εντελώς μεταξύ μας τέτοια ώρα που είναι. Στη συγκεκριμένη συγκυρία ο επόμενος Αρχηγός της ΝΔ ίσως να μην έχει παρα πολλές πιθανότητες να είναι ο επόμενος Πρωθυπυργός.

  31. grleo avatar
    grleo 13/10/2009 06:23:15

    γιατί τσακώνεστε και θεωρητικολογείτε

    ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ

    Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ Η ΝΤΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ

    ΑΝ ΑΠΑΙΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ

    Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΜΜΕ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ?

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΚΕ

    ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΙΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΝ
    ΤΟΝ ΤΟΠΟ

    ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

  32. eleftheros avatar
    eleftheros 13/10/2009 06:36:25

    Δεν είναι θέμα προσώπων ή διαδικασίας η εκλογή νέου στη ΝΔ.
    Ο Σαμαράς έθεσε χθές το θέμα επί της ουσίας της πολιτικής ζωής. Έθεσε το θέμα της γενικότερης ιδεολογικής κατεύθυνσης όχι μόνο της ΝΔ αλλά και όλης της πολιτικής ζωής.
    Μόνο όταν η ιδεολογία είναι ξεκάθαρη έχεις αρκετά όπλα για να πολεμήσεις τον αριστερό λαϊκισμό. Εάν δεν κερδίσεις πρώτα στην ιδεολογική μάχη δεν μπορείς να κερδίσεις στον πολιτικό πόλεμο.
    Σίγουρα, στην αρχική φάση, το αριστερό επιχειρηματικό και δημοσιογραφικό κατεστημένο θα θελήσει να βάλει αρνητικές ταμπέλες σε μία πιό ξεκάθαρη ιδεολογική θέση της ΝΔ, όπως ακριβώς έκαναν πριν από χρόνια με τον Καρατζαφέρη.
    Η ουσία όμως είναι ότι οι διεθνείς οικονομικές εξελίξεις οδηγούν νομοτελειακά την Ελλάδα να συγκλίνει με αυτά που συμβαίνουν σε όλο τον κόσμο.
    Δεν είναι δυνατό να ντρέπεσαι για την ιδεολογία σου, ειδικά όταν αυτή είναι το σχεδόν απόλυτο status quo στον πλανήτη.
    Αυτό σημαίνει ότι το δεξιό κόμμα στην Ελλάδα, δεν κάνει καλά τη δουλειά του.
    Δεν μπορεί να "πουλήσει" την ιδεολογία του στους Έλληνες, τη στιγμή που όλα τα άλλα δεξιά κόμματα (ιδιαίτερα στην Ε.Ε.) το έχουν κάνει από τη δεκαετία του 80.
    Μακροπρόθεσμα, ο Σαμαράς έχει δίκιο, εκεί θα πάμε υποχρεωτικά.
    Εξ' άλλου, εάν δεν επιλέξουμε μόνοι μας να πάμε σε αυτή την επιλογή, θα μας πάει από μόνος του ο Καρατζαφέρης, προς μεγάλη χαρά του Γιωργάκη που, έχοντας τη δεξιά διαιρεμένη, θα κυβερνάει για καμιά δεκαριά χρόνια.
    Ας κάνουν τις επιλογές τους οι υποψήφιοι αρχηγοί της ΝΔ, ελπίζω να είναι στρατηγικές και όχι τακτικές.
    Έτσι ξεχωρίζουν οι ηγέτες από τους διαχειριστές της καρέκλας.
    Και για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, ένα «ιερόσυλο» σχόλιο:
    Ο Κώστας Καραμανλής δεν ήταν ηγέτης, ήταν διαχειριστής, κάτι σαν το Σημίτη.
    Όλες αυτές οι γενικότητες περί "κεντρώου" χώρου και "ήπιας" προσαρμογής, αυτό απέδειξαν, την έλλειψη ξεκάθαρης ιδεολογίας.
    Αυτή είναι η πραγματικότητα, που έλεγε και ξανάλεγε!

  33. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 13/10/2009 07:00:56

    Σε σχέση με το ζήτημα της γενικότερης ιδεολογικής κατεύθυνσης, η Ν. Μπακογιάννη, ο Α. Σαμαράς και ο Δ. Αβραμόπουλους κινούνται στον ίδιο πολιτικό χώρο, δλδη στο μεσαίο χώρο.

    Το παλιό «πατριωτικό ΠΑΣΟΚ» με σημείο αναφοράς τα εθνικά θέματα και ένα μεγάλο τμήμα της πατριωτικής δεξιάς και όχι μόνο σήμερα βρίσκονται στο χώρο του ΛΑ.Ο.Σ ή απέχει.
    Αν θεωρήσουμε ως δεδομένη την εξωτερική πολιτική Παπανδρέου τότε εύκολα καταλήγουμε να πούμε ότι στο μέλλον είναι σχεδόν σίγουρο ότι τα ποσοστά του ΛΑΟΣ θα έχουν ανοδική τάση.

  34. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/10/2009 07:24:39

    @βουνισιος
    ο Καρατζαφέρης, όταν η ΝΔ χάνει 10% παίρνει το 1%.
    Ποτέ μην λες "ποτέ" στην Πολιτική, αλλά φαίνεται να έχει τύχη μόνο σε περίπτωση πλήρους ανατροπής του σκηνικού, με πολυδιάσπαση της ΝΔ.
    Επιπλέον η πολιτική ελκυστικότητα του φθάνει σε οροφή διότι εκτός από το προφίλ του ιδίου και λίγων στελεχών του, το οποίο αν και αμφιλεγόμενο "στέκει", οι υπόλοιποι είναι μπάζα.
    Και δεν είναι Ανδρέας, να παιρνει το κάθε τυχαίο και να τον κάνει στέλεχος με την δική του "αύρα".

  35. Hellenic avatar
    Hellenic 13/10/2009 07:25:26

    Η επανιδρυση της Ν.Δ. ως μια "νεα ΕΡΕ" με εκλογη προεδρου απο τον λαο ειναι τελικα η μονη λυση που διαφαινεται, που θα τσακισει και την ανοδο της ακροδεξιας-Λ.Α.Ο.Σ. Η δημιουργια ενος νεου κεντρωου κομματος υπο την Κ.Μπακογιαννη εφοσον δεν καταφερει να εκλεγει πρεδρος απο την βαση της Ν.Δ. ειναι παλι η μονη εφικτη επιλογη. Το κεντρωο αυτο κομμα θα απορροφησει μερος του ΠΑΣΟΚ, το οποιο μετα απο μια οκταετια δεν θα εχει πλεον λογο υπαρξης ως "σοσιαλιστικο κομμα"-(παρωχημενη ταμπελα marketing της δεκαετιας του 70-80).

  36. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2009 07:35:10

    H παραταξη αυτη επαιξε τον ιστορικο της ρολο.Κρατησε την Ελλαδα στη Δυση τα δυσκολα χρονια του Ψυχρου Πολεμου.Απο εκει και περα δεν εχει βρει αλλο ρολο και τα κομματα δεν υπαρχουν εν κενω.
    Η διαμορφωθεισα κατασταση οδηγει σε μακροχρονια κυριαρχια του ΠΑΣΟΚ.
    Σε μια χώρα με τις ιδιαιτερότητες της Ελλάδας (πλήρης πολιτική ορθότητα αριστερών και κεντροαριστερών δοξασιών, απόλυτη μονομέρεια ΜΜΕ υπέρ κεντροαριστεράς, σαφής προτίμηση μεγάλων επιχειρηματικών συμφερόντων υπέρ κεντροαριστεράς, σαφής προτίμηση κυρίαρχων ξένων Κρατών υπέρ κεντροαριστεράς και επερχομενη ψηφος των μεταναστων που θα προστεθει στην κεντροαριστερα πλειοψηφια), η μετά το 1996 στροφή του ΠαΣόΚ προς τα δεξιότερα, καταδικαζε τη ΝΔ σε μονιμη αντιπολιτευση.
    Το φαρμακο που νομισαν οτι βρηκαν οι Καραμανλης και Λουλης ηταν ο προσεταιρισμος ενος μερους της αριστερας και μαλιστα της πεπαλαιωμενης με το κοινο συνθημα της ανεξαρτησιας για το οποιο συγκρουσθηκαν στο παρελθον.
    Η στρατηγικη αυτη κατερρευσε οριστικα με την περυσινη εξεγερση που απεδειξε πρωτον οτι η νεα αριστερα κερδιζει εδαφος και δευτερον σε συνθηκες αντιπαραθεσης η κυβερνηση ειτε θα παραδιδοταν ανευ ορων οπως και εγινε ειτε θα επαιρνε κατασταλτικα μετρα οποτε οι οποιες συμμαχιες και ανοχες της αριστερας θα εξαφανιζονταν.Απο το μανιφεστο Σαμαρα που γραφει ρητα οτι εγκαταλειψαμε τις αρχες μας και εχει αναφορες στα επεισοδια προκυπτει οτι ολες οι πλευρες αντιλαμβανονται οτι το κολπακι Λουλη μπορει να εδωσε 3-4 χρονια εξουσιας αλλα τελικα κατεληξε σε χειροτερη καταρρευση και παντως δεν μπορει να επαναληφθει.
    Στη ΝΔ θα πρεπει να συνειδητοποιησουν οτι βρισκομαστε στην πιο αριστερη χωρα της Ευρωπης και θα καθησουν για πολλα χρονια στην αντιπολιτευση.Εάν οι επομενες γενιες αλλαξουν γενικη αποψη για τα πραγματα δεν το ξερει κανεις και κανεις δεν ξερει και την πορεια του κοσμου.Εφημερες λυσεις δεν ειναι δυνατες.
    Εαν δεν εχουν διαθεση για μακροχρονια αντιπολιτευση τοτε δεν χρειαζεται και το κομμα.Θα καλυψει το κενο με τη δημαγωγια του και αγαρμπο τροπο το ΛΑΟΣ που θα γινει η μονιμη αντιπολιτευση.

  37. Υ. avatar
    Υ. 13/10/2009 07:40:16

    Οι περισσότεροι των συνειδητών οπαδών (και πολλοί άλλοι) που κινούνται στο πολιτικό χώρο που λέγεται ΝΔ, το κάνουν για τις ιδέες τους και λόγω των ιδεών τους, όπως εσύ (και εγώ).

    Για να συναντηθούν όμως κάποια στιγμή οι ιδέες αυτές με τον επιζητούμενο ρεαλισμό της ικανοποίησης (δηλ. να υλοποιηθούν), πρέπει να υπάρχει η ηγετική εκείνη φυσιογνωμία που θα το κάνει πράξη. Έτσι λειτουργούν οι κοινωνικές οργανώσεις. Και ένα κόμμα ως πολιτική οργάνωση είναι και κοινωνική οργάνωση, γιατί οι συμμετέχοντες σ’ αυτή είναι μέλη της κοινωνίας. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Σαμαράς μίλησε την Κυριακή (ως πρόσφατη αναφορά) για “κοινωνικό φιλελευθερισμό” ως την ιδεολογική ταυτότητα της παράταξης (δηλ. τις ιδέες), και τον μιμήθηκε και η Ντόρα στο χθεσινό της “διάγγελμα”.

    Κατά συνέπεια, έχει σημασία ποιος θα είναι αυτός που θα επιλεγεί να φέρει εις πέρας το έργο της υλοποίησης των ιδεών.

    Και το κυριότερο? Να είναι αυτόφωτος και όχι μιμητικό ον.

  38. spiros avatar
    spiros 13/10/2009 07:46:23

    Φίλε ψύχραιμε, φοβάμαι ότι έχεις χάσει την επαφή με το σύγχρονο κόσμο.
    Δεν υπάρχει αριστερά πια σε όλο τον πλανήτη, τουλάχιστον όχι με την έννοια απου τη φαντάζεστε στην Ελλάδα.
    Όσο για τη ΝΔ, εάν ο νέος αρχηγός είναι συνειδητοποιημένος μπορεί να τα αλλάξει όλα, ακόμη και την γελοία και αναχρονιστική αντίληψη πολλών Ελλήνων ότι τη δεξιά την ψηφίζουν οι πλούσιοι και την αριστερά οι φτωχοί.
    Αν τα πείς αυτά στις άλλες χώρες της Ε.Ε. δεν θα σε αποπάρουν, ξέρεις γιατί;
    ΘΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ!

  39. Γ.ΜΑΚΡΗΣ avatar
    Γ.ΜΑΚΡΗΣ 13/10/2009 07:48:19

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Δ. ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ,ΕΦΙΚΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Ε.Ε.ΑΝΕΦΙΚΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.ΕΔΩ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ. ΑΡΑ Η ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΩ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΩΝ ΛΑΘΩΝ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΩΝ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΡΠΑΚΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΡΤΙΖΟΥΝ.ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.

  40. Hellenic avatar
    Hellenic 13/10/2009 07:48:22

    -Ψυχραιμια- Οσον αφορα τα επεισοδια του Δεκεμβριου τα οποια ηταν ασφαλως καθοδηγουμενα και ειχαν ψς στοχο την ανατροπη της εκλεγμενης απο τον Λαο κυβερνησης, η ηπια αντιμετωπιση δεν εγινε λογω του "αριστερου" συνδρομου που αναφερεις, αλλα για να μην υπαρξουν αλλα θυματα ,κατι που θα οδηγουσε σε παντελη ελλεψη του ελεγχου, επιβολη στρατιωτικου νομου και πτωση της κυβερνησης. Πολυ εξυπνα χειριστηκε ο απελθων πρωθυπουργος το θεμα αυτο οπως και αλλα, δεν καταφερε ομως να ελεγξει το ιδιο του το κομμα, θυνα και αυτο τηε γενικοτερης φθορας του συστηματος της μεταπολιτευσης.

  41. Hellenic avatar
    Hellenic 13/10/2009 07:50:33

    -replace-- Οσον αφορα τα επεισοδια του Δεκεμβριου τα οποια ηταν ασφαλως καθοδηγουμενα και ειχαν ως στοχο την ανατροπη της εκλεγμενης απο τον Λαο κυβερνησης, η ηπια αντιμετωπιση δεν εγινε λογω του "αριστερου" συνδρομου που αναφερεις, αλλα για να μην υπαρξουν αλλα θυματα ,κατι που θα οδηγουσε σε παντελη ελλεψη του ελεγχου, επιβολη στρατιωτικου νομου και πτωση της κυβερνησης. Πολυ εξυπνα χειριστηκε ο απελθων πρωθυπουργος το θεμα αυτο οπως και αλλα, δεν καταφερε ομως να ελεγξει το ιδιο του το κομμα, θυμα και αυτο τηε γενικοτερης φθορας του συστηματος της μεταπολιτευσης.

  42. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 13/10/2009 07:58:58

    Καθώς φαίνεται η κοινωνία σε ένα μεγάλο σύνολο έπαψε να αλλάζει γνώμη, άλλαξε στάση. Αν η ΝΔ συνεχίσει να προσπαθεί να αλλάξει τη γνώμη της εκλογικής της βάσης πετώντας την καραμέλα της εκλογής προέδρου από τη βάση και το άνοιγμα δεν έχει την ανάλογη συνέχεια, τότε δεν θα φτάσει ούτε στις δημοτικές εκλογές...
    Κάθε πολιτικό άνοιγμα χρειάζεται να έχει τη σφραγίδα του αρχηγού!

    ΥΓ. Αν στα επεισόδια του περασμένου Δεκεμβρίου έκανε επέμβαση η αστυνομία είναι σίγουρο ότι ο Καραμανλής δεν θα έφευγε από τη χώρα μόνο με άλλο όνομα, θα έφευγε και μεταμφιεσμένος.

  43. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2009 07:59:52

    Καθοδηγουμενα ή μη τα επεισοδια αυτα θα ηταν αδυνατα με κυβερνηση ΠΑΣΟΚ χωρις τον τυπο να τα υποδαυλιζει και τη γενικοτερη εξαψη εναντιον της δεξιας.
    Προκυπτει συνεπως ενα πολιτικο συμπερασμα : Οι κυβερνησεις της ΝΔ ειναι ευαλωτες σε παρομοιες ανατροπες οποτε και αν αναλαβουν καθως στερουνται νομιμοποιησης απο τα αριστερα στρωματα που βγαινουν στους δρομους και τα κεντροαριστερα που τα υποστηριζουν και αρα το κομμα αυτο με τη δεδομενη διαταξη κοινωνικων και πολιτικων δυναμεων και ιδεολογικων επιρροων δεν ειναι σε θεση να κυβερνησει ακομη και αν κερδισει τις εκλογες.Δεν εχει σημασια αν αυτο ειναι δημοκρατικο ή οχι αλλα ειναι γεγονος.
    Το εξυπνο του χειρισμου ειναι συζητησιμο καθως οι επιθεσεις συνεχιστηκαν μειουμενες για πολλους μηνες και συνεβαλαν στην καταρρευση του αισθηματος ασφαλειας του πολιτη.Ακομη και αν αποφευχθηκαν τα θυματα το πολιτικο αποτελεσμα ηταν το ιδιο μεσω εκλογων,η κακην κακως εκδιωξη της κυβερνησης.
    Αυτο εννοω οτι με το σημερινο συσχετισμο ολων των παραγοντων η ΝΔ δεν ειναι σε θεση να κυβερνησει οτι και να κανει.

  44. tiramola avatar
    tiramola 13/10/2009 08:02:03

    Εκείνο το οποίο είναι περίεργο έως απαράδεκτο είναι η στάση Καραμανλή μπροστά σε αυτό το ΝΔκρατικο μπάχαλο της τελευταίας εβδομάδας.
    Δεν ξέρω αν έχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα ή αν κάποιοι μέσα στο κόμμα τον έχουν κάνει να αηδιάσει με τις συμπεριφορές τους.
    Αντί να βγει μπροστά σαν εγγυητής της ενότητας δρομολογώντας ο ίδιος διαδικασίες και χρονοδιαγράμματα για την ομαλή μετάβαση στην μετά εποχή του περίοδο της ΝΔ όχι απλώς αδρανεί αλλά είναι και προκλητικός όταν ουσιαστικά δηλώνει "εγώ στις 8 του μηνός παραιτούμαι και κόφτε το λαιμό σας..."
    Αν δεν συμβαίνει κάτι άλλο που δεν γνωρίζουμε αποδεικνύεται σαν αρχηγός κόμματος ακόμη χειρότερος από ότι σαν πρωθυπουργός...

  45. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/10/2009 08:09:23

    ΑΡΗΣ Θ (Anon 3.19)
    Εγώ φοβάμαι ότι η ανιδιοτέλεια (σου και μου) οδηγούν σε εθνικό όλεθρο.

    Δεν υπερκεράζεις αγύρτες με αγνότητα.
    Το μήνυμα του Ναζωραίου, αν σάς ραπίσουν στρέψατε και την άλλη παρειά, καλό είναι να μένει εντός των ναών.

    Ο λεγόμενος "κυνισμός" του, κακοδιαβασμένου και παρεξηγημένου, Μακιαβέλλι συνίστατο στο ότι αν θες να υπηρετήσεις και το πιο άγιο σκοπό μοιραία θα χρησιμοποιήσεις μέσα που βοηθούν στην επικράτησή του.

    Φοβάμαι επίσης ότι δεν έγινε αντιληπτό πως η τελευταία εκλογή είχε ακριβώς τα χαρακτηριστικά μιάς αγοραπωλησίας ελπίδων-υποσχέσεων.
    Συνεπώς, όσο και να διαφωνείς - κι εγώ διαφωνώ- οφείλεις να το λάβεις υπόψη.

    Αν η Ντόρα κερδίσει έχουμε αμερικανόδουλο πρωθυπουργό και αρχηγό αξιωματική αντιπολίτευσης.
    Συννειδητοποιείς τι διακυβεύεται;
    Ξέχνα όλα τα εθνικά θέματα.
    Και υπαλλήλους να διόριζαν οι Αμερικανοί για κυβερνήτες μας θα πήγαιναν στοιχειωδώς κόντρα στα αμερικανικά συμφέρονταί, από τσίπα.
    Γιώργος και Ντόρα δεν έχουν.

    Κάθησε, τότε, να κάνουμε διαλέξεις πολιτικής ηθικής, σε στυλ ΣΥΡΙΖΑ.
    Αντί για ουσία ατέρμονη διαδικασία, δεν έπιασες την νύξη του μπαχαλου.

    Οι προτάσεις σου στην τελευταία παράγραφο δεν βλέπω που μπορούν να οδηγήσουν.
    Εγώ λέω :
    1. Αγώνα για ψήφο από την βάση
    2. Όλοι να αποκαλούμε τη Ντόρα "Μητσοτάκη", τέρμα η καπηλεία του Π. Μπακογιάννη
    3. Αγώνα κατά της Μητσοτάκη
    4. Ψήφο στον Σαμαρά, δεν υπάρχει καλυτερος.

    Συνεπώς, εκφράζοντας την εκτίμησή μου για το πολιτικό ήθος που αποπνέει η κατάθεσή σου, οφείλω να υπενθυμίσω το Δαρβινικό συμπέρασμα :
    όποιο είδος δεν προσαρμόζεται, εξαφανίζεται.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Προφήτης 13/10/2009 08:47:37

      Επίσης ΜΑΥΡΟ στα πρωτοπαλικαρα της Θοδωρας (Κασσίμη, Γιακουμάτο) που προκλητικα χθες βραδυ στον πρετεντερη, ελεγαν πως η ΝΔ δεν προλαβαινει να κανει εκλογη απο τη βαση και πρεπει να βγαλουμε αρρων αρρων τη Θοδωρα Μητσοτακη. Βρε ΟΥΣΤ

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2009 09:02:04

        ΣΩΣΤΟΣ !!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Προφήτης 13/10/2009 10:01:40

      "Ψήφο στον Σαμαρά, δεν υπάρχει καλυτερος"!
      Όμως αυτός γκρέμισε την "παράγκα" του Μήτσου από μέσα.
      Πλάκωσε και τον ίδιο, φυσικά. Άς πρόσεχε.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Προφήτης 13/10/2009 10:38:18

      1 Πως ακριβώς ισχυρίσθηκα "αν σε ραπίσουν γύρνα και το άλλο μάγουλο"?
      2 Το πρόβλημα με τον παρεξηγημένο όπως πολύ σωστά λες Μακιαβέλι είναι ότι αν δεν χρησιμοποιήσεις μέσα που "συνάδουν" με τους σκοπούς σου πιθανώτατα θα φθάσεις σε αποτελέσματα διαφορετικά από τα αρχικώς επιθυμητά.
      3 Το ότι οι εκλογές έχουν χαρακτηριστικά αγοραπωλησίας ελπίδων καλό είναι να το λαμβάνεις υπ΄ όψη και καλύτερο είναι ταυτόχρονα να εξηγείς γιατί δεν μπαίνεις σ αυτό το παιχνίδι (από το σημείο αυτό μέχρι να ανοίγεις τον προεκλογικό αγώνα μιλώντας για πάγωμα των μισθών ,που τελικά αφορά μόνο μειοψηφία Δημοσίων υπαλλήλων υπάρχει μεγάλη διαφορά)
      Επιμένω βλέπεις στον παιδευτικό ρόλο των κομμάτων
      4 Δεν είμαι υπέρ της ατέρμονης διαδικασίας αλλά όταν πάμε να κάνουμε πράγματα τουλάχιστον στην πολιτική πρέπει να έχουμε ξεκαθαρίσει απόλυτα τι , γιατί,πως και με ποιους θα το κάνουμε.
      5 Οι προτάσεις μου (όχι καννιβαλισμός,όχι απαξίωση του έργου της ΝΔ,χαμήλωμα των τόνων επικέντρωση σε πολιτικές και όχι σε πρόσωπα) αποτελούν απλώς προυποθέσεις για να πάμε χωρίς σοβαρούς κλυδωνισμούς στην εκλογή και μετά από αυτή να μην κοιτάζουμε ο ένας τον άλλο με "μισό μάτι" ("να μη διαρραγεί η ψυχική ενότητα της παράταξης" το λένε επισήμως)

      ΥΓ Συγγνώμη για την ακατάσχετη (?) θεωρητικολογία μου (?) αλλά μια και μίλησες για Δαρβίνο σου παραθέτω μια σκέψη του Πόππερ που διάβασα μόλις προχθές:"Τα φυτά και τα ζώα είναι έτοιμα να μπουν στο κίνδυνο της περιπέτειας ενός καινούργιου βιότοπου. Και εκείνα που παίρνουν αυτή την πρωτοβουλία φτανουν μεσω της επιλογής σε ένα ανώτερο επίπεδο"

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2009 08:25:31

    Εαν περιμενετε απο ενα κομμα που ειναι μειοψηφικο και απομονωμενο να περισωσει τα εθνικα θεματα οντας στην αντιπολιτευση κανετε λαθος.
    Αλλωστε κατα την αποψη μου πιεση μπορει να ασκησει μονο στο θεμα οπου η Ελλαδα ειναι ισχυροτερη αλλα και ειναι και το λιγοτερο σημαντικο,το μακεδονικο.
    Στα ελληνοτουρκικα και το κυπριακο υπαρχουν συσχετισμοι ισχυος που δεν ξεπερνιουνται απλως με κοινοβουλευτικη πιεση γιατι μονο αυτο μπορει να κανει ενα κομμα σαν τη ΝΔ.
    Εαν το 2004 περναγε το σχεδιο Αναν απο την κυβερνηση Σημιτη η ΝΔ δεν θα εβγαζε κιχ ή εστω θα εκανε καποια ανακοινωση γιατι εκ φυσεως δεν μπορει να κανει κατι αλλο.Απλως βρεθηκε σε θεση εξουσιας και αφησε περιθωρια στους Κυπριους να το απορριψουν.Αλλα απο θεση αντιπολιτευσης λιγη διαφορα εχει αν αρχηγος θα ειναι η Ντορα η ο Σαμαρας : απλως ο δευτερος μπορει να οργανωσει καποιες συγκεντρωσεις αποστρατων που δεν θα τις ακουσει κανεις.

  47. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2009 09:08:59

    Πολύ σωστος ο Κύρτσος στη χθεσινη CITY PRESS λέει...
    Τα στελέχη της ΝΔ και οι ενδιαφερόμενοι για την ηγεσία βρίσκονται μπροστά σε ένα κρίσιμο πολιτικό σταυροδρόμι. Ή θα ανοίξουν την εκλογική διαδικασία στα μέλη και τους φίλους της ΝΔ ή θα οδηγήσουν το κόμμα στη διάσπαση.

    Λαϊκή απαίτηση

    Με βάση και τα αποτελέσματα της πανελλαδικής έρευνας της κοινής γνώμης που έγινε για λογαριασμό της κυριακάτικης εφημερίδας «F.S.», 8 στους 10 Νεοδημοκράτες ζητούν την εκλογή του νέου ηγέτη απευθείας «από τα μέλη και τους φίλους» του κόμματος, όπως ακριβώς έγινε στο ΠΑΣΟΚ.

    Πρόκειται για μία στροφή των Νεοδημοκρατών υπέρ της λαϊκής συμμετοχής, που είναι απόλυτα κατανοητή. Πρώτον, αισθάνονται αδειασμένοι από την προηγούμενη ηγεσία, η οποία βιάστηκε να χάσει την εξουσία, ενώ ο ίδιος ο κ. Καραμανλής αφήνει σαφώς να εννοηθεί ότι η όποια προσφορά του στην αναδιοργάνωση του ηττημένου κόμματος τελειώνει στις 7 Νοεμβρίου.

    Δεύτερον, θέλουν εγγυήσεις ότι θα συζητηθούν τα αίτια της ήττας και της απαξίωσης της ΝΔ, για να χαραχθεί στη συνέχεια η νέα στρατηγική. Τα μέλη και οι φίλοι της ΝΔ παρατηρούν τα ηγετικά στελέχη να αποθεώνουν τον αρχιτέκτονα της ήττας κ. Καραμανλή χωρίς να βγάζουν τα αναγκαία πολιτικά συμπεράσματα. Η ΝΔ έχει καταντήσει μια υπόθεση δύο πολιτικών δυναστειών και μερικών δεκάδων παραγόντων. Εάν δεν ανοιχθεί στο λαό της και δεν αναγεννηθεί μέσω αυτού πολιτικά, θα οδηγηθεί σε πολιτικό αδιέξοδο και στη διάσπαση.

    Τρίτον, το πολιτικό σκηνικό έχει αλλάξει σε βάρος της ΝΔ, γεγονός που επιβάλλει ουσιαστικές αλλαγές στον τρόπο λήψης των αποφάσεων και στη λειτουργία της. Το ΠΑΣΟΚ έχει υιοθετήσει την άμεση εκλογή του ηγέτη από τη βάση, ο ΛΑΟΣ του κ. Καρατζαφέρη αναπτύσσεται σε βάρος της ΝΔ αξιοποιώντας την οικογενειοκρατική αντίληψη για την πολιτική που εφαρμόζεται στη Ρηγίλλης, και οι ψηφοφόροι που την εγκατέλειψαν θα πάρουν και άλλους δυσαρεστημένους μαζί τους εάν δεν υπάρξει μια πολιτική ανοιχτής παραταξιακής αγκαλιάς για όλους τους Κεντροδεξιούς.

    Καθυστερημένη βιασύνη

    Ο κ. Καραμανλής, που θέλει να φύγει, η κ. Μπακογιάννη, που φαίνεται να έχει έρθει σε συνεννόηση μαζί του, και ορισμένοι ισχυροί παράγοντες της ΝΔ επιμένουν στην εκλογή της νέας ηγεσίας από το συνέδριο της 7ης Νοεμβρίου στη βάση του καταστατικού, που δεν προβλέπει βέβαια τη συμμετοχή των μελών και των φίλων στην ψηφοφορία.

    Λειτουργούν στη βάση μιας παρασκηνιακής συμφωνίας που είναι πλέον ορατή διά γυμνού πολιτικού οφθαλμού. Επικαλούνται την ανάγκη επίσπευσης της διαδικασίας ανάδειξης της νέας ηγεσίας για να υπάρξει δήθεν αποτελεσματική αντιπολίτευση σε σύντομο χρονικό διάστημα.

    Το ίδιο σύστημα παραγόντων που προετοίμασε τον εκλογικό καταποντισμό της ΝΔ αρνούμενο οποιαδήποτε αλλαγή στην κυβερνητική πολιτική και παραιτούμενο από την αξιοποίηση των χρονικών, πολιτικών περιθωρίων που είχε στη διάθεσή του μάς δηλώνει τώρα ότι... βιάζεται να κάνει αντιπολίτευση.

    Δεν εξηγεί όμως σε ποια πολιτική βάση θα επιχειρήσει να κάνει αντιπολίτευση στο άμεσο μέλλον. Η προεκλογική επιχειρηματολογία που αναπτύχθηκε από όλους αυτούς τους παράγοντες έχει υπονομεύσει την αντιπολιτευτική τακτική της ΝΔ για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα στελέχη της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ δεν έχουν παρά να υπενθυμίζουν στον ελληνικό λαό τις προεκλογικές πολιτικές ανοησίες του κ. Καραμανλή και όσων στήριξαν την απόφασή του υπέρ των πρόωρων εκλογών, προκειμένου να κερδίσουν πολιτικό χρόνο και να ξεδιπλώσουν την πολιτική της νέας κυβέρνησης. Δεν υπάρχει πλέον κανένας λόγος να βιάζεται να διασπαστεί η ΝΔ, αντίθετα, υπάρχουν πολλοί λόγοι για να επενδύσει δυο-τρεις μήνες στην ανασυγκρότησή της, τη ρήξη με το κυβερνητικό παρελθόν της και το αναγκαίο νέο ξεκίνημα.

    • mpaxalo avatar
      mpaxalo @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2009 09:20:25

      ΠΟιος θα θυμίσεις στον κύριο Κύρτσο που κόπτεται για τις δημοκρατικές διαδικάσιες οτι το 2000 'ηθελε να φάνε τον καραμανλή με την Τζαβέλλα του Κοκκαλίνου και τον Βαρβιτσιώτη; Αυτό για να ξέρετε για ποιό λόγο καθάρισε το μπαρμπα Γιάννη ο Καραμανλής, τα έβαλε με τον ΄Κοκκαλίνο και ο Κυρτσος εβγαλε το βιβλίο για τον Βαρδινογιάννη

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ mpaxalo 13/10/2009 09:23:06

        mpaxalo onoma kai prama eisai!

  48. george avatar
    george 13/10/2009 09:19:58

    Δε νομίζω ότι η ΝΔ έχει ιδεολογικό πρόβλημα. Παραδοσιακά ανήκει στον κεντροδεξιό χώρο, και νομίζω ότι αν ξεφύγει θα χάσει περισσότερα. Η διαφοροποίηση από το ΛΑΟΣ περισσότερο την ωφέλησε παρά την έβλαψε, γιατί κατόρθωσε να τονίσει τον χαρακτήρα της ως κεντροδεξιό κόμμα. Η έννοια του κέντρου αφορά κυρίως την προσπάθεια διευθέτησης των προβλημάτων με διάλογο, την ενδυνάμωση και εφαρμογή θεσμών κράτους δικαίου, την προσπάθεια ενότητας των Ελλήνων. Από την άλλη πλευρά έλλειψε το σαφές σχέδιο αντιμετώπισης των προβλημάτων, και το χρονοδιάγραμμα λήψης και εφαρμογής αποφάσεων με αποτέλεσμα η διακυβέρνηση να χαλαρώσει και στο τέλος να υποκύψει στην αδράνεια.
    Η αντιμετώπιση των Δεκεμβριανών είχε σωστή αφετηρία (να μην υπάρξουν θύματα), αλλά έπρεπε να είχε θέσει σαφές όριο υποχωρητικότητας αλλά και σχέδιο εκτόνωσης και αντιμετώπισης της κρίσης (κάτι που δεν έγινε). Επίσης μάλλον καθυστερημένα τέθηκε σε εφαρμογή σχέδιο πολιτικής αντιμετώπισης της κρίσης (συνάντηση με λοιπούς πολιτικούς αρχηγούς, ανάθεση ευθυνών κλπ).

  49. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2009 09:20:15

    Αν η ΝΔ, εν έτει 2009, με αυτά που έγιναν, γίνονται και θα γίνονται δεν ξυπνήσει να γίνει πραγματικά δημοκρατικό κόμμα και όχι κόμμα λίγων πουλημένων παλιόγερων και των ηλιθίων γόνων τους, τότε θα παραμείνει όπως το περιέγραψα, μόνο που οι πουλημένοι θα αποδημήσουν εις Κύριον, και θα μείνουμε με τους γόνους. Θένκ γιου.

  50. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 13/10/2009 09:26:22

    @ ψυχραιμία τα επεισόδια του Δεκεμβρίου και η ταυτόχρονη επανεμφάνιση της τρομοκρατίας με χτύπημα- παρέμβαση ακόμη και 2 μέρες πριν τις εκλογές είναι φαινόμενα που χρίζουν βαθύτερης και πιο ουσιαστικής ανάλυσης.

    Ως αναφορά τη διαχείριση της τότε κρίσης σε επιχειρησιακό επίπεδο δεν ήταν άσχημη, επίσης, με τα δάνεια των επιχειρήσεων (με εγγύηση του ελληνικού δημοσίου) που επλήγησαν από τα επεισόδια του Δεκεμβρίου καθώς και τα μεταγενέστερα επεισόδια κινήθηκε η αγορά σε μια περίοδο που ήταν σίγουρο ότι ο τζίρος θα ήταν ιδιαίτερα χαμηλός.

  51. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/10/2009 09:40:06

    Ψυχραιμία
    Υποστηρίζοντας παρόμοιες "απόψεις" διάλεξε τι είσαι : επικίνδυνος ή βλαξ;
    Ή χειρότερο : ντοράκι;

    Αν η αντιπολίτευση, η εν δυνάμει κυβέρνηση, δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τα εθνικά θέματα είναι, πανηγυρικά, εθνικά άχρηστη.

    Το είδος των δεξιών αραχτών, οπαδών και ηγετών που, πρώτα περιμένοντας να ξεθυμάνει ο Αντρέας και μετά γλείφοντας το Σημίτη, άφησαν το ΠΑΣΟΚ 20 χρόνια στην εξουσία είναι για τα σκουπίδια.
    Τέρμα.

    Αν είναι, ό,τι και να γίνεται, να μάς κυβερνά εσαεί, έμμεσα ή άμεσα, το καθεστώς ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ να διασπαστεί, να διαλυθεί, να πάει στο διάολο.

    Να γίνει συνταγματική τροποποίηση, να κηρυχθεί το ΠΑΣΟΚ «δια βίου» Κυβέρνηση, όπως το ΚΚΣΕ, να καθιερώσουμε μεσογειακή Σοβιετία.

    Να θεσμοθετηθεί ότι το ΠΑΣΟΚ θα παίρνει και μερικούς υπουργούς από άλλα κόμματα, κι έτσι ο προεκλογικός αγώνας να γίνεται μεταξύ κομματιδίων (και γυμναστηρίων), για το ποιος θα αναδείξει την επόμενη Μπιρμπίλη.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 13/10/2009 09:51:40

      Eγω φιλε μου θα ψηφισω ΝΔ οποιος και να ειναι αρχηγος αλλα γνωριζω το κομμα στο οποιο βρισκομαι απο χρονια.
      Ειναι ενα κομμα το οποιο ως κυβερνηση δεν μπορει να προστατευσει τα βιβλιοπωλεια προσκειμενων σε αυτο ιδεων και που τρεμει μηπως καποιος αριστερος διανοουμενος τους κακοχαρακτηρισει απο την Ελευθεροτυπια.
      Αλλωστε αν δεν υπηρχε αυτη η κατασταση δεν θα υπηρχε και το ΛΑΟΣ.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ψυχραιμια 13/10/2009 10:01:28

        Κοίτα, και η Οθωμανική Αυτοκρατορία ήταν αιώνες ο "Μεγάλος Ασθενής". Κάποια στιγμή κατέρρευσε.
        Το ίδιο και η ΝΔ.
        Οι αναλήψεις της εξουσίας, 1990, 2004-2007 θα τείνουν να χαρακτηριστούν περιστασιακές.
        Αντί για κατάρρευση έχει μια ευκαιρία. Θα την αρπάξει;
        Τι θα κάνεις εσύ γι' αυτό;
        Αν, σαν πουλάκι στη φωλιά, περιμένεις να σου φέρουν μασημένη τροφή, γνωρίζοντας ότι είσαι περίπου 50, θα τελειώσεις τη ζωή σου υπό κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Προφήτης 13/10/2009 10:30:11

          Ελα ντε ομως που ειναι αγνωστος ο φορεας της ευκαιριας.
          Αυτος που εσυ θεωρεις ευκαιρια ως Υπουργος Πολιτισμου παρενεβη και δεν συνελαβε η αστυνομια τους καταληψιες που ειχαν κανει θερινο το ανακαινισμενο Εθνικο Θεατρο και ετσι απεφυγε να χαρακτηρισθει "οπισθοδρομικος δεξιος" απο την Ελευθεροτυπια και την Αυγη που τον περιποιηθηκαν μονο για το μουσειο και τον Γαβρα.Κακος ηταν μονο ο ντορικος Μαρκογιαννακης.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Προφήτης 13/10/2009 10:35:06

          Εσείς τα ντοράκια επιμένετε ότι δεν παιζόταν τίποτε άλλο το Δεκέμβριο και ότι ήταν μόνον οι κακοί αναρχικοί που τα κάναν μπάχαλο.

          Δεν υπήρχε δηλαδή καμία αμερικανοκίνητη επέμβαση κατά της χώρας, η οποία χρειαζόταν την καταστολή για να περάσει στη δεύτερη φάση του σχεδίου. Αυτό όμως ήταν το σχέδιο των Αμερκανών, στο οποίο συμμετείχε η Ντόρα με την πρόταση για καταστολή. Ευτυχώς όμως ο Καραμανλής το εξουδετέρωσε με τις προσεκτικές κινήσεις του, οι οποίες τον βοήθησαν να κρατήσει τον έλεγχο του κράτους.

          Όταν δημιουργήθηκαν οι κοινωνικές συνθήκες για καταστολή, έβαλε τον πρώην εισαγγελέα Μαρκογιαννάκη (τις κινήσεις του οποίου θέλετε τώρα να εκμεταλλευτείτε εσείς τα ντοράκια) να καταστείλει.

          Η κυβέρνηση πέρασε πάλι στο ΠΑΣΟΚ τώρα τον Οκτώβριο, αλλά μέσα σε συνθήκες ομαλότητας. Πρόκειται για μεγάλη προσφορά του Καραμανλή στον τόπο.

        • revolt avatar
          revolt @ Προφήτης 13/10/2009 11:30:12

          "Ευτυχώς όμως ο Καραμανλής το εξουδετέρωσε με τις προσεκτικές κινήσεις του, οι οποίες τον βοήθησαν να κρατήσει τον έλεγχο του κράτους."

          Θα με χτυπήσεις, θα με χτυπήσεις, θα ξανοίχτεις, θα κρυώσεις, στο τέλος θα πεθάνεις. Φοβερό σχέδιο.
          Αν είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά τα πράγματα.

          Η θεωρία ότι οι αμερικανοί είναι πίσω απ'όλα είναι κλασσικά αριστερογενής κι έχει το πλεονέκτημα ότι υποβιβάζει τον ουσιαστικό ένοχο -δηλαδή την ακροαριστερά.
          Πολύ αμφιβάλω, αν όλοι οι τόσο ένθερμοι υποστηρικτές του Καραμανλή έχετε ψηφίσει ποτέ ΝΔ, ακόμα περισσότερο και το αν είστε δεξιοί.
          Στην καλύτερη περίπτωση είστε αριστεροί τύπου Ρεσάλτο, νομίζετε ότι έτσι κάνετε "αντίσταση στη Νέα Τάξη πραγμάτων".

          Φτάσαμε στο σημείο δηλαδή οι αριστεροί να επιβάλουν τις ιδεοληψίες τους και στη ΝΔ, την ίδια στιγμή μάλιστα που το ΠΑΣΟΚ δείχνει να απαγκιστρώνεται πλέον από αυτές.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Προφήτης 13/10/2009 11:44:35

          revolt, εσύ τι τύπου αριστερός είσαι;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Προφήτης 13/10/2009 12:30:19

          Προφητη θα προσπαθησω να συνεννοηθω αν και δυσκολο.
          Τα Δεκεμβριανα ησαν το αποκορυφωμα ολης της τακτικης Καραμανλη - Λουλη για προσεγγιση της αριστερας με τη μετατροπη της ΝΔ σε καρπαζοεισπρακτορα.
          Η μεταφυτευση του αντιαμερικανισμου στο χωρο της ΝΔ εχει κεντρικη σημασια σε αυτο.
          Το 2002 συνεληφθησαν οι 17Νοεμβριτες.Η εφημεριδα "Απογευματινη" αρχισε ερευνα πανω στην ιδεολογια της οργανωσης και δεχθηκε επιθεση απο τους αναρχικους.Με διαταγη Καραμανλη σταματησαν τα αρθρα που συνεδεαν τη 17Ν με την μαρξιστικη ιδεολογια της και στη δικη αλωνιζαν πολιτικα οι κατηγορουμενοι και οι ιδεολογικοι μαρτυρες υπερασπισης των δολοφονων ενω οι κατηγοροι περιοριζονταν στο ποινικο μερος.Η ομαδα "Ως εδω" περιθωριοποιηθηκε.
          ΕΔω και χρονια διεξαγεται κατι που λεγεται πολεμος κατα της τρομοκρατιας στο οποιο μετεχουν ολες οι μεγαλες Δυναμεις ΗΠΑ,Ρωσια,Κινα,Γαλλια,Αγγλια κλπ.
          Το μοναδικο κομμα στην Ελλαδα που ειναι θυμα τρομοκρατιας,η ΝΔ, αρνειται να επωφεληθει απο το παγκοσμιο αυτο κλιμα και να κανει εκδηλωσεις,ημεριδες κλπ για να μη κακοχαρακτηρισθει απο τους αντιπαλους του.Οποιος παραασχοληθει με την τρομοκρατια σταμπαρεται για "νεοταξιτης".
          Αλλα δια της τρομοκρατιας οι διαφορες Σεχτες και αλλοι παιζουν το ρολο τους.Η αντιδραση σε ολα αυτα ειναι οτι μην τα βαζετε με τους υπαρκτους αριστερους που διευκολυνουν,απολογουνται και εξωραιζουν τους τρομοκρατες γιατι ο πραγματικος εχθρος ειναι εκτος συνορων.Οι επιθεσεις σε τμηματα και μαγαζια απο πολυ πραγματικους ημεδαπους δεν πτοουν τους διακινητες της θεωριας αυτης.
          Οταν εγιναν τα επεισοδια εγω επεμεινα οτι δεν μπορουμε να δουμε ποιος ειναι απο πισω αλλα να αντιμετωπισουμε τους φυσικους αυτουργους.Οχι ειπε η αντιθετη αποψη,ολοι ειναι πρακτορες.
          Ετσι ομως δε γινεται συζητηση γιατι αν θεωρησεις τους παντες πρακτορες δεν ξερεις τι να κανεις.
          Το περιοδικο που αναφερθηκε ειναι παραδειγμα.Μολις πηρε θεση υπερ του Καραμανλη στις εκλογες το καψανε.Παρ οτι το καψανε θεωρει τον Καραμανλη απλως συμβιβασμενο και δεν διανοειται να ζητησει ευθυνες απο αυτον.
          Γιαυτους και ο τελευταιος αναρχοαυτονομος και ο τελευταιος αστυνομικος Διοικητης παιρνει εντολες απο τους Αμερικανους.Ετσι δεν ειναι με εντολες Καραμανλη που αφηνονται αφυλακτα οσα καιγονταν συμπεριλαμβανομενου του ιδιου αλλα προκυπτουν ως αυτοματες λειτουργιες καποιας Νεας Ταξης.
          Λοιπον εγω δεν μπορω να ζω με παρανοικα σεναρια.
          Εκεινο που συμβαινει ειναι κατι πολυ πιο λογικο : το γλυψιμο της αριστερας απο τον Καραμανλη απεδωσε μονο στο ΚΚΕ που εχει πειθαρχια και παιρνει γραμμη.
          Οι υπολοιποι αριστεροι που ειναι πια πολλοι αδιαφορησαν και η γραμμη χρεωκοπησε.Για να μην εκτεθει ο Καραμανλης στους οπαδους της ΝΔ διαρρεουν φημες περι πρακτορων και οποιος θελει τις πιστευει.
          Εσυ μου ζητας να κανω την επανασταση μου απεναντι στο συστημα ΠΑΣΟΚ βασιζομενος στους ανθρωπους που εκαναν τη ΝΔ καρπαζοεισπρακτορα.
          Αν δεν το εχεις καταλαβει αρχηγος της ΝΔ εδω και 12 χρονια δεν ειναι η Ντορα.Δεν περιμενω και πολλα απο αυτην αλλα οι αλλοι ειναι που καταντησαν ετσι τη ΝΔ.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Προφήτης 13/10/2009 12:30:23

          Ιδεοληψία; Γιατί; Προσπαθούμε να μιλήσουμε με βάση τα γεγονότα. Για πες μου εσύ: Γιατί κοιμήθηκε ο Παπούλιας εκείνο το βράδυ στο Προεδρικό και όχι στο σπίτι του; Γιατί διέρρεε η κυβέρνηση για κατάσταση εκτάκτου ανάγκης - που τη διέψευδε στη συνέχεια; Γιατί, παράλληλα, δεν χτύπησε κανέναν, αλλά μιλούσε για κατάσταση εκτάκτου ανάγκης;

          Το μόνο που είχαν να πουν ορισμένοι εδώ μέσα ήταν για πόκες και για μπιρίμπες της κυρίας Παπούλια. Ειρωνίες δηλαδή. Την πραγματική σημασία των κινήσεων δεν κάθησαν να την ερμηνεύσουν.

          Αν παρακολουθήσετε πώς έγιναν οι πορτοκαλί επαναστάσεις σε ένα σωρό χώρες, θα καταλάβετε πού ήταν το μαγικό σημείο στο οποίο ο Καραμανλής εξουδετέρωσε μαεστρικά το σχέδιο: Οι ταραχές ακολουθούνταν από έκκληση για ανατροπή της κυβέρνησης από δημοσιογράφους. Ε, λοιπόν, όταν βλέπει κανείς τα κανάλια να "παίζουν" σε εθνικό δίκτυο τις ίδιες παράτες, σε διατεταγμένη υπηρεσία, μένει καμιά αμφιβολί για τη δεύτερη φάση του σχεδίου;

          Ο Καραμνλής βρέθηκε αντιμέτωπος με ένα ξενοκίνητο παρακράτος που δεν ήλεγχε. Ό,τι και να λέτε, όσο και να ειρωνεύεστε, αυτή είναι η πραγματικότητα, απόλυτα ορατή για όποιον θέλει να μείνει στα γεγονότα μακριά από ιδεοληψίες. Αν θέλετε να σας πω κι αυτό, ανήκω σ' αυτούς που λάτρευαν την Αμερική επί ψυχρού πολέμου. Ακόμη και σήμερα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους Αμερικανούς. Με την πολιτική τους, ναι. Αλλά οι πορτοκαλί επαναστάσεις ΥΠΗΡΞΑΝ. Όποιος δεν θέλει να δει ότι είχαμε ακριβώς την ίδια πορτοκαλί μεθοδολογία το Δεκέμβριο, απλώς λέει ψέματα στον εαυτό του. Κακό για τον ίδιο.

        • revolt avatar
          revolt @ Προφήτης 13/10/2009 21:03:13

          "revolt, εσύ τι τύπου αριστερός είσαι;"

          Δεν είμαι.

          @Blimblomblim
          Πάλι τα ίδια. Πορτοκαλί, ροζ όπως θες πέστην την "επανάσταση". Εσύ όμως απέναντι σε ένα τοσο οργανωμένο σχέδιο όπως το παρουσιάζεις, έχοντας προφανώς κάποια πολύ ιδιαίτερη πληροφόρηση που δεν έχουμε οι υπόλοιποι, θεωρείς ότι η σωστή αντίδραση ήταν να ...αφεθεί το σχέδιο να ξεδιπλωθεί και να καεί η Αθήνα. Και κατηγορείς και όσους υποστήριζαν να υπάρξει αντίδραση ως πράκτορες των Αμερικανών!! Αν αυτό δεν είναι σουρρεαλισμός, τότε δεν ξέρω τι είναι.
          Με τη λογική σου δηλαδή κακώς το ελληνικό κράτος πολέμησε το ΚΚΕ στον εμφύλιο, διότι αφού ήταν κι εκείνο όργανο κάποιων ξένων δυνάμεων έπρεπε να αφεθεί να κάνει τη δουλειά του, ώστε να αποκαλυφθεί το πραγματικό του πρόσωπο.

          Επίσης το γεγονός ότι και πάλι δεν γράφεις ούτε μια φορά τη λέξη "αριστερά" όταν μιλάς για τα γεγονότα είναι ενδεικτικό, λες και ακροδεξιοί ήταν αυτοί που έκαψαν την Αθήνα.
          Γιατί βέβαια εφόσον κατ'εσέ ήταν ξενοκίνητοι κατά της εκλεγμένης κυβέρνησης, διέπραταν προδοσία, αλλά αριστεροί και πρόδοτες; Μπα, αυτό μόνο για δεξιούς επιτρέπεται να λέγεται από τους αριστερούς εθνικόφρονες.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Προφήτης 13/10/2009 21:22:50

          Mην τον παρεξηγεις revolt πραγματικα.Δικος μας ειναι.
          Απλως ο αντιαμερικανισμος εχει κανει τεραστια βηματα σε ενα χωρο που δεν υπηρχε παλια,την ελληνικη δεξια επι Καραμανλη του Β΄ και ειναι το τελειο αλλοθι για την αδρανεια εναντι της αριστερας.
          Αντι δηλαδη να βλεπουν τους υπαρκτους αριστεριστες που κανουν οσα κανουν και τα εκαναν παντα φανταζονται οτι ειναι ελεγχομενοι απο τις ΗΠΑ.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Προφήτης 13/10/2009 10:09:43

      Προφήτη αυτό πού μάλλον δέν κατανοείται ,είναι πώς το ΠΑΣΟΚ σαν Κόμμα έχει την δυνατότητα διείσδυσης και δεξιά και αριστερά.
      Και αυτό το κάνει χρόνια τώρα με επιτυχία.
      Κάτι σάν τον Πρωτέα.
      Τον Σημίτη πρώτοι τον λάτρεψαν οι Δεξιοί...Και μέ συγχωρείς αλλά η έννοια ΄Εθνική Ανεξαρτησία΄δέν υπάρχει στο Λεξικό τής Δεξιάς Παράταξης ή τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της.
      Γιατί φυσικά οι Καμένοι και οι Γιακουμάτοι πουλάνε Πατριδοκαπηλία εκ τού ασφαλούς αλλά ταυτόχρονα είναι κολλητοί τής Ντόρας ,οπως και ο Καρατζαφέρης πού γιά κάθε νοήμονα ο ρόλος του είναι συγκεκριμένος και δεδομένος.
      Αποδεικνύεται έτσι ότι μονον Τεχνητές διαιρέσεις υπάρχουν και επί τής Ουσίας νοιάζονται γιά Τσιφλίκια .
      Το σημερινό ΠΑΣΟΚ μέ το προφίλ πού εμφανίζει(Νέοι,Τεχνοκράτες κ.λ.π.)κερδίζει άνετα τίς εντυπώσεις.
      Είναι το πρότυπο τού κάθε μικροαστού πού θάθελε και το παιδάκι του νάχει κάνει ΄Καλές Σπουδές΄στο Εξωτερικό και να γυρίσει στο Ελλάντα νά δώσει τά ΄φώτα΄του στό πόπολο.
      Αυτά γίνονται ακριβώς τά ιδια απο τον Εμφύλιο και μετά.
      Και απο φάτσες μονον να κοιτάξεις σημειολογικά, ολες οι μαμάδες θάθελαν να δώσουν την κόρη τους στον Γερουλάνο..
      Για άλλη μιά φορά το ΠΑΣΟΚ πήρε τά σώβρακα απο την Ν.Δ. πατώντας στόν ΄θαυμασμό΄που νοιώθει ο μέσος έλληνας γιά τον ΄σπουδαγμένο΄με τά πολλά Πτυχία.
      Συνταγή και στερεότυπα τών αρχών τού 60 ,εκσυγχρονισμενη και πασπαλισμένη μέ Αλλαγές Λέξεων και Νεολογισμούς.
      Η Κυρίαρχη πολιτική άποψη πλέον είναι ο ΄ρεαλισμός΄και ο ΄Κατευνασμός΄.
      Απο την Γιαννάκου,στον Δρούτσα έως τις Συνιστώσες απλά ο καθένας τά λέει μέ άλλα λόγια.
      Επιμένω πώς τζάμπα ασχολείσαι.
      Για κάποια χρόνια έχει πλέον ανατείλει η εποχή τών Δημητράδων και τών Μ.Κ.Ο.
      Ο Κόσμος ασχολείται μέ Θεάματα..Σιγά μήν ασχοληθεί με τον Θουκυδίδη και τον Αισχύλο .Θά τούς διαγράψουν και απο τά Βιβλία σε λίγο.
      Καλύτερα νά μήν ελπίζεις σέ τίποτα .Ισως έτσι σκάσει καμιά έκπληξη μέ τον Καιρό.
      Καλημέρα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Σπύρος 13/10/2009 10:22:19

        Ποιό "θαυμασμό νοιώθει ο μέσος έλληνας γιά τον σπουδαγμένο με τά πολλά Πτυχία" ρε φίλε Σπύρο;
        Τρείς κι εξήντα δίνει η "αντικειμενική" αξιολόγηση της νεοελληνικής κοινωνίας στον σπουδαγμένο με τά πολλά Πτυχία. Η "δυναμική μερίδα" της Ελληνικής κοινωνίας αισθάνεται μίσος και καταφρόνια για τους μορφωμένους και τους διανοούμενους. Προτιμά τους αεριτζήδες και τις "μοντέλες" (sic).
        Τέτοιος αντιδιανοουμενισμός δεν υπάρχει πουθενά αλλού στην Ευρώπη, ούτε στην Αλβανία.
        Τα παιδιά μας τα στέλνουμε στο εξωτερικό όχι για να μορφωθούνε, αλλά για ν' αντέξουν στον άγριο ανταγωνισμό της επιβίωσης, στην καλύτερη περίπτωση της καριέρας.

        • Σπύρος avatar
          Σπύρος @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 10:25:10

          Aυτη ειναι η Κυβερνητική Αξιολογηση τών Σπουδών.
          Ο Μεσος άνθρωπος πάντα ηθελε το παιδι του σπουδαγμένο ειτε στην βουλγαρία ειτε στην Ρουμανια είτε στο τελευταιο πανεπιστήμιο τής Μ.Βρεττανίας.
          Πτυσιο νάναι κι΄οτι νάναι.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 10:36:57

          "Πτυχιο νάναι κι΄οτι νάναι".
          Απόλυτα σωστό! Αλλά για να δουλέψει, όχι για την ίδια τη μόρφωση και την καλλιέργεια. Αυτή τη γράφουμε στα πα..άρια μας. Πράγμα χωρίς αξία!
          Αυτό ακριβώς είναι ο αντιδιανοουμενισμός. Ένας ρατσισμός που πηγάζει (και αυτός) από σύμπλεγμα κατωτερότητας.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Σπύρος 13/10/2009 10:24:26

        Δεν συμφωνώ ότι δεν υπάρχει η λέξη εθνική ανεξαρτησία στο λεξιλόγιο του δεξιού. Δεξιός είμαι κι εγώ και την έχω τη λέξη. Η πρόσφατη πολιτική ιστορία την ενέγραψε, βέβαια, στο ΠΑΣΟΚ. Αλλά σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει:

        1) Τελείωσε εδώ και 20 χρόνια ο ψυχρός πόλεμος και αυτό μας δίνει εμάς τους δεξιούς τη δυνατότητα να αντιπαθήσουμε την Αμερική χωρίς να φοβόμαστε τον κομμουνιστικό κίνδυνο.

        2) Το ΠΑΣΟΚ του Σημίτη υιοθέτησε ως το μεδούλι του τη νεοταξικότητα και σήμερα είναι πολύ λιγότερο εθνικά ανεξάρτητο από ό,τι η δεξιά.

        3) Η αριστερά είχε πολύ ισχυρότερες εξαρτήσεις από το εξωτερικό (Σοβιετική Ένωση), αλλά το έπαιζε ανεξάρτητη, σε αντίθεση με τη δεξιά που ήταν ανέκαθεν πιο έντιμη.

        4) Το ίδιο αυτό που λες για πατριδοκαπηλεία της δεξίας (που ισχύει) δείχνει τις ψυχικές διαθέσεις των δεξιών, των απλών πολιτών δηλαδή. Υπήρχε πάντα διάσταση μεταξύ δεξιών πολιτικών και δεξιών πολιτών.

        5) Η δεξιά δεν ήταν ποτέ "κίνημα" όπως το ΠΑΣΟΚ. Ήταν έκφραση του δοτού ελληνικού κράτους. Μια άρχουσα τάξη και από κάτω ο λαουτζίκος που κάθεται και τρώει ό,τι του σερβίρουν. Τώρα όμως που απομυθοποιήθηκε πια η αριστερά, ο δεξιός βλέπει τι συμβαίνει και αποστασιοποιείται από την τυφλή υποστήριξη αυτής της άρχουσας πολιτικής τάξης.

        Πρόκειται για σημαντικές διεργασίες που δεν τις έχουμε ακόμη αντιληφθεί επαρκώς. Κατά τη γνώμη μου λείπει μόνον ο ηγέτης που θα αναμορφώσει, όχι τη δεξιά, αλλά τη χώρα ολόκληρη. Γιατί η αναμόρφωση της δεξιάς θα είναι και αναμόρφωση της χώρας, λόγω του φυσικού καθεστωτισμού αυτής της παράταξης.

        Αυτός είναι ο λόγος που υποστηρίζω Σαμαρά, γιατί είναι ο μόνος που έχει λίγη εντιμότητα πάνω του από τους δεξιούς, ο μόνος που πιστεύει σε αρχές. Οι άλλοι είναι είτε γνωστά λαμόγια (Ντόρα) είτε επιδέξια τίποτα που αναρριχήθηκαν μέσα από τον καθεστωτισμό της ΝΔ (Άρης - Αβραμόπουλος). Ο Μεϊμαράκης είναι κάπως καλύτερος, αλλά υπερβολικά κομματικός και δεν τον νοιάζει πολύ για αρχές κλπ. Μόνον ο Σαμαράς δείχνει (επαναλαμβάνω, ΔΕΙΧΝΕΙ) να πιστεύει σε κάποιες αρχές. Αυτός είναι μόνος λόγος για να τον προτιμήσουμε.

  52. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 13/10/2009 09:40:17

    ...Για να κρίνεις την επιχειρησιακή επάρκεια σε σχέση με τη διαχείριση των επεισοδίων , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ τη σκέψη σου ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ -ΑΡΧΙΣΑΝ- ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ -ΕΙΧΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ-

    ΑΝΑΙΤΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ

  53. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 13/10/2009 09:46:34

    Επιτυχημένες εκδοχές κεντροδεξιού κόμματος και ηγεσίας του υπάρχουν σήμερα αρκετές στην Ευρώπη, ευτυχώς για τη ΝΔ. Αλλά και για τη σταθερότητα του πολιτικού συστήματος, που είναι καλό πράγμα για όλους, πιστεύω.
    Λόγου χάρη, Γαλλία, Νικολά Σαρκοζύ: Εδώ υπάρχει βέβαια ηγέτης με χαρακτηριστικά εν μέρει χαρισματικά. Μπορεί κανείς από τους υποψήφιους της ΝΔ να είναι ανάλογος; Μάλλον όχι.
    Γερμανία, Άνγκελα Μέρκελ. Γυναίκα, Ανατολικογερμανίδα. Η επιτυχία της αουτσάιντερ. Η νίκη του ασυνήθιστου επί του στερεότυπου. Εφικτό κάτι ανάλογο; Ναί, αλλά μόνον με την Ντόρα Μπακογιάννη, άν αυτή καταφέρει να υπερβάλλει εαυτήν, να φύγει από την οικογενειακή της τροχιά και να φτιάξει το δικό της δρόμο.
    Δημοκρατική δομή και λειτουργία στο κόμμα, σύμφωνοι, είναι απαραίτητο, αλλά χωρίς ηγεσία δημοκρατική και στιβαρή συγχρόνως, είναι νεκρό γράμμα. Ο Παπανδρέου πέτυχε επειδή έδειξε αντοχή δρομέα μεγάλων αποστάσεων αλλά και επειδή φέρθηκε ήπια αλλά στιβαρά, ηγετικά.
    Και κάτι άλλο: Μετά από τόσες "πατρικές" φιγούρες, μια "μητρική" δεν θα είναι κακό. Καλό θα κάνει σε όλους, κεντροδεξιούς και μή.
    Προσπάθησα ν' αποφύγω τα ιδεολογήματα. Έχουμε πήξει στην ιδεολογία στη χώρα αυτή, δεξιοί, κεντρώοι και αριστεροί. Καιρός να προσέξουμε και άλλα χαρακτηριστικά των πολιτικών: Δύναμης χαρακτήρα, νοοτροπία "αποστολής", φιλοδοξία με την καλή έννοια, διάθεση για νεωτερισμό και εμφύσηση ενστίκτου αυτοσυντήρησης και αισιοδοξίας στην κοινωνία. Μερικά από τα χαρακτηριστικά αυτά είναι πιό πολύ "θηλυκά" παρά "αρσενικά".

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 12:02:11

      Έχεις σε όλα δίκιο και ανήκεις σε αυτούς που μπορούν να δώσουν στην εξελίξεις μια πραγματικά νέα δυναμική . Θα πρέπει όμως να κατανοηθεί, ότι ενώ η εμμονή στις αρχές είναι εκτός από θεμιτή και απαραίτητη, ο συντηρητισμός αποτελεί βαρίδι. Και ο φετιχισμός, να επανακερδηθούν αυτοί που πήγαν στο Λάος, πέρα από συγκεκριμένες πολιτικές στοχεύσεις, θα λειτουργήσει ανάστροφα.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 12:03:37

        Συγγνώμη η τοποθέτηση που προηγήθηκε φορά τον blimblomblim

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2009 12:23:29

        Δεν τον βλέπω ως βαρίδι, το συντηρητισμό, αλλά ως αναγκαιότητα. Το σωστό είναι σε παλιότερες αξίες, όχι στις σημερινές, που δεν είναι καν αξίες.

        Από τη στιγμή που πέθανε ο Μαρξ, πέθαναν οι επίγειοι παράδεισοι, από τη στιγμή που οι καπιταλιστές χρεωκόπησαν στην περυσινή κρίση, καταλήγω σε αυτό που μου είπε κάποτε φίλος καλός: "η μόνη πραγματική πρόοδος είναι η σωστή τήρηση της παράδοσης".

        Διαφωνίες και συμφωνίες δεκτές.

        • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
          Μποτίλια στο πέλαγος @ Blimblomblim 13/10/2009 17:31:19

          Στην ενεργό υποστήριξη των παραδοσιακών αξιών συμφωνούμε. Όμως οι αξίες δεν αποτελούν στείρα δόγματα και απαιτούν ειλικρινή μαρτυρία για να μην αποστεώνονται στα όρια της διπλοπρόσωπης φαρισαϊκής ηθικής. Το "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" καταρράκωσε η ίδια η φαρισαϊκή αστική ηθική. Μια ζωή άλλα λέγαν και άλλα έπρατταν οι διορισμένοι ταγοί. Οι "μοντέρνοι" παραβίασαν ανοικτές πύλες.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 12:59:19

      Θεμιτά και αναγκαία όλα αυτά τα χαρακτηριστικά του ηγέτη που αναφέρεις στο τελευταίο σου εδάφιο. Υπό την προϋπόθεση ότι συνυπάρχουν και με κάποια άλλα χαρακτηριστικά (κατά την αξιολόγηση μου πλέον καθοριστικά) που είναι οι αξίες. Κοινωνικές αξίες, προσωπικές αξίες.

      Τελικά όλα είναι θέμα προσωπικής ερμηνείας και αξιολόγησης. Με άλλα λόγια, η υποκειμενικότητα του εύρους και μεγέθους των αξιών. Σ’ αυτή την υποκειμενικότητα κρύβεται τελικά η απόφαση των επιλογών και πορείας ενός εκάστου.

      Και για να καταλήξω. Δεν πιστεύω ότι η Ντόρα ως δημόσιο πρόσωπο (που ως τέτοιο η πορεία της είναι γνωστή), κατέχει τα χαρακτηριστικά που εγώ επιζητώ. Το αρσενικό ή θηλυκό που εσύ του δίνεις τόση σημασία, μου είναι αδιάφορο.

  54. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2009 09:56:23

    Οι βαρονοι της ΝΔ εδιωξαν το 2002 τον κυρτσο απο τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ για να καταληξει η εφημεριδα στα χερια της Γιαννας και τελικα στο λουκετο. Εβερτ, Βαρβιτσιωτης, Παλιοκρασσας. Πιανουν χρυσο και το κανουν ΚΑΡΒΟΥΝΟ. Ο Κυρτσος δε χαθηκε. Ειναι ικανος ανθρωπος. Εφτιαξε τη city press και τη free sunday που σκιζουν. Σημερα, λεει αληθειες. Πρεπει να ακουστει.

  55. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/10/2009 09:58:05

    Βλεπω κατι πιανεις. Η μονη αντιστοιχη συμπεριφορα με του Καραμανλη ειναι αυτη του Γκορμπατσωφ.Για δικους του λογους ενεργει προς διαλυση του οργανισμου στον οποιο προισταται.Τα περι ανικανοτητας κατα τη γνωμη μου ειναι ανεπαρκη προς εξηγηση πολλων πραγματων και το τελευταιο ειναι οτι δεν χρειαζεται ιδιαιτερες ικανοτητες για να μεινει αρχηγος κομματος αντιπολιτευσης καποιος 2-3 μηνες ακομη.
    Απλως κατι που ειναι απιστευτο δεν γινεται κατανοητο.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ψυχραιμια 13/10/2009 10:21:44

      @Ψυχραιμία
      Γίνεται το έκτακτο συνέδριο με αρχηγό τον Καραμανλή.
      Αποφασίζεται ο τρόπος εκλογής νέου αρχηγού από την κάλπη τροποποιώντας το καταστατικό.
      ο Καραμανλής παραμένει αρχηγός για έναν μήνα ακόμη.
      Η οργανωτική επιτροπή καθορίζει την ημερομηνία νέου συνεδρίου εκλογής και θέσεων μέσα σε ένα μήνα.
      Οι έχοντες θέσει υποψηφιότητα αναλύουν τις θέσεις τους όλο αυτό το διάστημα του μήνα σε όλη την Ελλάδα με περιοδίες.
      Παράλληλα δημιουργείται μητρώο μελών.
      (Δεν είναι τόσο δύσκολο...)
      Στήνονται οι κάλπες στις τοπικές οργανώσεις ή στα δημαρχεία και εκλέγεται ο νέος αρχηγός.
      Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πνίγονται σε μιά κουταλιά νερό...

  56. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 13/10/2009 09:59:25

    πικρές αλήθειες σημερα στη city press toy kyrtsou
    Στη Νέα Δημοκρατία βρίσκεται σε εξέλιξη μια σκληρή αντιπαράθεση γύρω από το χαρακτήρα της διαδικασίας εκλογής της νέας ηγεσίας. Το κρίσιμο πολιτικό ερώτημα είναι εάν θα υπάρξει μια ανοιχτή διαδικασία που θα στηριχθεί στην ψήφο των μελών και των φίλων της Νέας Δημοκρατίας ή θα πάρει τις αποφάσεις η απαξιωμένη κομματική νομενκλατούρα των 4 χιλιάδων στελεχών.

    Με την έρευνα της κοινής γνώμης που έγινε για λογαριασμό της «Free Sunday» να δείχνει 8 στους 10 Νεοδημοκράτες υπέρ της εκλογής της νέας ηγεσίας από τα μέλη και τους φίλους της Νέας Δημοκρατίας, ελάχιστοι είναι εκείνοι που τάσσονται δημόσια κατά της θέλησης της εκλογικής, κοινωνικής βάσης του κόμματος. Είναι όμως πολλά τα ανώτατα στελέχη που δραστηριοποιούνται παρασκηνιακά για να «καπελώσουν» μέσα από το συνέδριο της 7ης Νοεμβρίου τους Νεοδημοκράτες. Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, υπάρχει συμφωνία μεταξύ πολιτικών οικογενειών για το πέρασμα της κομματικής εξουσίας από τη μία στην άλλη, χωρίς ουσιαστική συμμετοχή της παραταξιακής βάσης.

    Αυτοί που κινούνται στο παρασκήνιο εκτίθενται ανεπανόρθωτα στην αντίληψη των ψηφοφόρων της Νέας Δημοκρατίας. Ακόμη και αν παρακάμψουν τα μέλη και τους φίλους της Νέας Δημοκρατίας, θα διαπιστώσουν πολύ σύντομα ότι ελάχιστοι θα τους ακολουθήσουν στα πολιτικά τους παιχνίδια. Η εποχή του κλειστού κόμματος δύο πολιτικών οικογενειών και μερικών «βαρόνων» ανήκει οριστικά στο παρελθόν. Η Νέα Δημοκρατία ή θα αλλάξει ή θα βουλιάξει.

  57. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 13/10/2009 10:04:45

    Νομίζω ότι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Ψυχραιμία είναι ντοράκι και το έχει δείξει εδώ και αρκετό καιρό - περισσότερο όμως μετά τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου. Προσπαθεί όμως να το κρύβει για να προσποιείται τον αντικειμενικό υποστηρικτή της Ντόρας.

    Αυτό το 30% των δημοσκοπήσεων της Ντόρας ανήκει σε όσους έχουν φάει το παραμύθι του Μητσοτάκη ότι θέλει το καλό της χώρας. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη πολιτική απάτη μεταπολεμικά, μεγαλύτερη και από το ΠΑΣΟΚ ακόμα. Υπάρχουν άνθρωποι που στηρίζουν με φανατισμό το Μητσοτάκη και την κόρη του, διότι νομίζουν ότι είναι για το καλό της χώρας, ότι "δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τα εθνικά θέματα", ότι μπορούμε μόνον να ευθυγραμμιστούμε με τους Αμερικανούς, άσχετα αν μας ζητούν να εγκαταλείψουμε εθνικό έδαφος και κυριαρχία, και άλλα τέτοια φαιδρά που δυστυχώς έχουν περάσει σε αρκετό κόσμο.

    Η πραγματικότητα είναι όμως διαφορετική αποδείχθηκε τόσο με τον Ανδρέα Παπανδρέου (στα λίγα που έκανε, πολύ λιγότερα από όσα υποσχέθηκε), όσο και με τον ΚΚ τον Β, στα λίγα που επίσης έκανε, και που ήταν πολύ περισσότερα από όσα υποσχέθηκε.

    Είδαμε τις προηγούμενες ημέρες τον εκπρόσωπο της Ντόρας σε αυτή τη σελίδα, τον Ψυχραιμία, να έχει το θράσος να μας λέει, ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι το βέτο στο Βουκουρέστι ήταν... επιτυχία της Ντόρας! Όταν όλοι ξέρουμε ότι μέχρι την τελευταία στιγμή υπήρχαν διαρροές Ντόρας στο ελληνικό τύπο ότι "πάμε σε συμφωνία" της τελευταίας στιγμής. Ο αιφνιδιασμός του Μπους στο Βουκουρέστι οφειλόταν ακριβώς σε αυτές τις λάθος πληροφορίες που του έδινε η Ντόρα. Και φτάνουμε σήμερα στο σημείο τα ντοράκια να θέλουν το Βουκουρέστι επιτυχία της Ντόρας, πολιτική της Ντόρας, επειδή ήταν υπουργός εξωτερικών.

    Η πραγματικότητα είναι βέβαια ότι όλες οι πολιτικές Καραμανλή που είχαν στοιχειώδη εθνική ευαισθησία (σχέδιο Ανάν, αγωγοί, Σκοπιανό) πολεμήθηκαν υπόγεια από τη Ντόρα. Σήμερα όμως, τα αδίστακτα ντοράκια δεν διστάζουν να κάνουν το άσπρο μαύρο. Όλα για την κουτάλα.

    Για το Σκοπιανό, αλλά και γενικότερα για το βίο και πολιτεία του Μητσοτακαίικου, δείτε δυο άρθρα-καταπέλτες του Γ. Μάτσου από το Αντίβαρο:

    http://www.antibaro.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5970:1207-mhtsotakhs&catid=55:politics&Itemid=89

    http://www.antibaro.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=885:2008-10-20-18-40&catid=35:macedonia&Itemid=79

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Blimblomblim 13/10/2009 10:20:28

      Λοιπον δεν το εκρυψα οτι προτιμω τη Ντορα,διαφωνω ομως με τη λογικη της για εκλογη απο το συνεδριο και θελω απο τη βαση.
      Μπορω και να σου πω ποτε και για ποιο λογο το αποφασισα : περυσι το Δεκεμβριο.
      Το θεμα δεν ειναι οτι ο Παυλοπουλος κατ εντολην Καραμανλη απεσυρε την αστυνομια και αφησε να καουν τα παντα αλλα και οτι ο ιδιος ο Καραμανλης απεφυγε να κατονομασει ΠΟΙΟΙ εκαναν τις καταστροφες.Μιλουσε για "ομαδες ταραξιων" "καταστροφεις" κλπ αποφευγοντας να δωσει οποιοδηποτε πολιτικο στιγμα.Αντιθετα η Ντορα μιλησε για "ακρα αριστερα" και αμεσως διαταχθηκε να το βουλωσει.Εξηγησα οτι για να σταθει η καραμανλικη λουλειος σουπα θα πρεπει οι οπαδοι της ΝΔ να ψαχνουν "εξωτερικους εχθρους" για να μη θιγει η δηθεν "κοινωνικη συμμαχια" που εχει κανει.
      Λοιπον συμφωνω μαζι σου με την εκλογη απο τη βαση αλλα θα μου επιτρεψεις να πιστευω οτι ο Καραμανλης εχει κανει πολυ περισσοτερη ζημια απο τη Ντορα στη ΝΔ.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 13/10/2009 10:28:36

        Μα και η Ντόρα συμφωνεί με την εκλογή από τη βάση! Δεν μας λες κάτι διαφορετικό!

        Τις καταστροφές το Δεκέμβρη τις έκαναν εντεταλμένοι των Αμερικανών, που έχουν φιλτραριστεί στην άκρα αριστερά. Αξιοποίησαν την πρακτορίστικη δουλειά που είχε γίνει όλα αυτά τα χρόνια για να επιχειρήσουν να ανατρέψουν την κυβέρνηση της χώρας. Η Ντόρα ήθελε την επίθεση για να μπορέσουμε περάσουμε στην πλήρη αποσταθεροποίηση, την οποία ήταν έτοιμα να κάνουν τα κανάλια. Την πλήρωσαν καμιά 400αριά μαγαζιά, αλλά σώθηκε η χώρα από την αποσταθεροποίηση.

        Εσύ για πες μας τώρα, γιατί λες να κοιμήθηκε ο Παπούλιας το βράδυ της 8ης προς 9η Δεκεμβρίου στο Προεδρικό Μέγαρο; Σε ποιους ήθελε να στείλει το μήνυμα για κατάσταση εκτάκτου ανάγκης ο Καραμανλής; Στος Εξαρχειώτες αντιεξουσιαστές; Ξέρεις που την είχαν γραμμένη την κατάσταση εκτάκτου ανάγκης οι αντιεξουσιαστές;

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Blimblomblim 13/10/2009 10:31:49

          Ξέχασες τη συμβολή του Στρατηγού Ανέμου!
          Ά, άν διάβαζες και τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, θα καταλάβαινες και άλλα μυστήρια!
          Χάθηκε η μπάλα!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 13/10/2009 10:36:09

          Για εξήγησέ μας τότε εσύ που ξέρεις να ειρωνεύεσαι γιατί κοιμήθηκε εκείνο το βράδυ ο Παπούλιας στο Προεδρικό.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Blimblomblim 13/10/2009 10:37:48

          Εγω δεν ειμαι αρμοδιος.Νομιζω οτι αρμοδιος ειναι ο πρωθυρπυργος που θα επρεπε να ενημερωσει το λαο ΠΟΙΟΙ εκαναν τις καταστροφες.Δεν ηταν αναγκη να πει ποιας χωρας πρακτορες ησαν,αρκει να πει κατι π.χ. ξενα συμφεροντα.Αυτος το μονο που ελεγε ηταν "ομαδες καταστροφεων".Και μετα στις ευρωεκλογες ολα τα κομματα της αριστερας περηφανευονταν για τη συμμετοχη τους στην εξεγερση.
          Και επαναλαμβανω δεν ηταν κεραυνος εν αιθρια.Επιθεσεις σε αστυνομικα τμηματα και βιβλιοπωλεια γινονταν για χρονια.Πρακτορες της CIA καινε το μαγαζι του Αδωνι ή το τμημα Ζωγραφου.Τι εκανε αυτος;Εχουν καμμια συγκριση με αυτα που κανει ο Χρυσοχοιδης;

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ Blimblomblim 13/10/2009 10:38:28

          Είχε η γυναίκα του τις φίλες της για πόκα στο σπίτι.
          Και δεν ήθελαν άντρες παρόντες.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 13/10/2009 10:42:35

          Ο Καραμανλής ήταν λίγος, δεν μπορούσε να συγκρουστεί ανοιχτά με τους Αμερικανούς. Το έκανε εν μέρει σε αυτή την προεκλογική εκστρατεία. Θα εισέπραττε μόνον ειρωνίες αν μιλούσε όπως ο Ανδρέας. Δεν θα έπρεπε να είναι αυτός, θα έπρεπε να είναι κάποιος άλλος.

          Λίγος αυτός, υπονομεύτρια όμως της χώρας η Ντόρα. Διαφορετικά πράγματα. Καλά θα ήταν να ήταν Μέγας Αλέξανδρος και Λεωνίδας ο Καραμανλάκος, όμως δεν ήταν, τι να κάνουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι η Ντόρα δεν είναι Εφιάλτης.

  58. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 13/10/2009 10:22:12

    Ντόρα!
    Ας πούμε εντάξει αλλά από βιογραφικό σπουδών τι γίνεται?
    Ξεχνάτε τις ίντριγκες και τις άλλες εσωκομματικές "τσιριτσάνζουλες", όταν ο εφιάλτης - πατέρας της προέδρευε της Ν.Δ
    Νομίζω ότι η κακοδαιμονία της Χώρας τούτης είναι η "κοντή" μνήμη των υπηκόων της.
    Η "κυρία" αυτή σπούδασε και περι-σπούδασε και ενηλικιώθηκε, στην “αρχιερατική” της μικροκομματικής ίντριγκας και του υποχθόνιου μικρο - κομματισμού..
    Ευτυχώς που και αρχηγός της Ν.Δ να γίνει δεν θα γίνει ποτέ πρωθυπουργός...
    Ποτέ....ποτέ....ποτέ...
    Ψηφίστε την, δοξάστε την και βάλτε την μετά και "μπλάστρι"….

  59. nasos avatar
    nasos 13/10/2009 10:22:47

    Το ιδεολογικό πρόβλημα της ΝΔ είναι παρόμοια με αυτό που αντιμετώπιζαν οι Συντηρητικοί στη Βρετανία στα χρόνια του Τόνυ Μπλερ,όταν οι Εργατικοί μετακινήθηκαν προς στο κέντρο και τους στέρησαν ζωτικό πολιτικό χώρο.
    Κάτι παρόμοιο συνέβη και εδώ,με το ΠΑΣΟΚ επί Σημίτη-το ΠΑΣΟΚ μάλιστα χρησημοποιόντας τις δυνατότητες που τους έδινε η διαχείριση του δημοσίου και κοινοτικού χρήματος,κατόρθωσε να εξουδετερώσει σε σημαντικό βαθμό την απειλή από τα αριστερά,μετατρέποντας την Αριστερά σε άτυπο συνδιαχειριστή.
    Ο Καραμανλής προσπάθησε να βγει από το αδιέξοδο χρησημοποιώντας την ρητορική του μεσαίου χώρου,κίνηση που κατά βάση ήταν σωστή λόγω του αντιδεξιού συνδρόμου σημαντικού μέρους της ελληνικής κοινωνίας, αλλά θα'πρεπε να εγκαταλείψει αυτή την στρατηγική μετά την νίκη του 2004 και να προσπαθήσει να δημιουργήσει συθήκες μακροπρόθεσμης πολιτικής κυριαρχίας.
    Αντ'αυτού συνέχισε την πολιτική προσέγγισης με την αριστερά που αποδείχτηκε διπλά αποτυχημένη:ούτε κέρδισε κάτι απ'την αριστερά και το χειρότερο,έδωσε πολιτικό χώρο στον Καρατζαφέρη με αποτέλεσμα σήμερα να πιέζεται έντονα και από τα δεξιά.
    Όποιος και να εκλεγεί Πρόεδρος θα πρέπει να δώσει έμφαση στον ιδεολογικό τομέα,η ΝΔ πρέπει να εμφανιστεί ως σύγχρονο κεντροδεξιό κόμμα που πιστεύει(χωρίς κόμπλεξ απέναντι στην έξαλλη αριστερά) στην ελεύθερη αγορά και ταυτόχρονα έχει ισχυρές εθνικές αναφορές.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ nasos 13/10/2009 10:28:58

      Η ελεύθερη αγορά όπως την ξέρουμε από το 1980 και δώθε πέθανε.
      Η εποχή της deregulation τέλειωσε, μπήκαμε στην εποχή της regulation.
      Η ΝΔ χρειάζεται τώρα Μέρκελ, Σαρκοζύ και προπάντων Ομπάμα, ξεχάστε τους νεοφιλελέυθερους και τους εθνικοαπομονωτιστές συντηρητικούς τύπου Βάτσλαβ Κλάους (Τσεχία).

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 10:55:00

        Όταν λέμε ελεύθερη αγορά δεν εννοούμε ασύδοτη αγορά . Ελεύθερη αγορά δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς σαφή πλαίσια Στην Ελλάδα πάντως ουδέποτε είχαμε νεοφιλελευθερισμό. Όσο για τον Ομπάμα που είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση από τη Μερκελ ασε να δουμε πως θα τα πάει.

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ ΑΡΗΣ Θ 13/10/2009 11:29:08

          Εδώ σε θέλω μάστορα! Όντως πολύ καλύτερος από Μέρκελ και Σαρκοζύ. Κάτι από ένστικτο μου λέει ότι ο Μπάρακας θα σκίσει. Δεύτερος Φραγκλίνος Ρούσβελτ.
          Στην Ελλάδα είχαμε νεοφιλελευθερισμό, τωμ "μικρομεσάιων": Θυμάσαι την ΕΡΕ = Εδώ Ροκανίζουν Εργολάβοι;

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ Sic transit gloria mundi 13/10/2009 12:16:14

        Με συγχωρείς αλλά μιλάς για νεοφιλελευθερισμό (έστω των μικρομεσαίων) στην Ελλάδα του ΄60? Οι λέξεις έχουν συγκεκριμένο περιεχόμενο.Με το να κολλας απλώς "αντιπαθείς" ταμπέλλες σε πράγματα που δεν γουστάρεις συζήτηση δεν γίνεται.

  60. nasos avatar
    nasos 13/10/2009 10:25:38

    Παρεπιπτόντως ο αρχικρατικοδίαιτος Κύρτσος και οι πομπώδεις αναλύσεις του,μου προκαλούν ατελείωτη αναγούλα.
    Αρκετά έχει υποφέρει η ΝΔ από τέτοιου είδους δημοσιογράφους.

  61. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 13/10/2009 10:45:36

    Ωραίο! Αλλά μάλλον για μπιρίμπα επρόκειτο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Καθρέφτης 13/10/2009 11:32:04

      Πόκα + μπιρίμπα, ο αχτύπητος συνδυασμός που αποτρέπει καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης, ίσως και δικτατορίες!

  62. tiramola avatar
    tiramola 13/10/2009 11:00:11

    Κάτι συμβαίνει με τον Καραμανλή....
    Δεν εξηγείται αλλιώς.
    Αν εμφανιστεί στη βουλή κατά τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης έχω την εντύπωση ότι θα ακούσουμε κάτι διαφορετικό από ότι ακούγαμε μέχρι τώρα από την εκάστοτε αξιωματική αντιπολίτευση.
    Θα μιλήσει σε προσωπικό επίπεδο και θα προκαλέσει πάταγο...
    Αυτή είναι η αίσθησή μου.
    Μπορεί να κάνω και λάθος....

    • Υ. avatar
      Υ. @ tiramola 13/10/2009 15:21:20

      Αν και πασόκος, έχεις πολιτικό ένστικτο.
      Θα ήθελα και εγώ να το κάνει. Δεν ξέρω αν θα το κάνει. Αν όμως τελικά το κάνει, η Βουλή σε συνεδρίαση προγραμματικών, δεν είναι το κατάλληλο φόρουμ. Ως εκ τούτου, να το κάνει στο επερχόμενο συνέδριο. Είδομεν!

  63. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 13/10/2009 11:07:07

    Επανίδρυση και αλλαγή ονόματος (απίστευτα ντεμοντέ).
    Έξω οι πεινασμένοι, οι κουρασμένοι, οι βαρεμένοι, οι διεφθαρμένοι, οι βαρόνοι,οι κόμητες και οι κόμισες, οι σπουδαιοφανείς, οι αδαείς, οι αμόρφωτοι με πτυχία,
    οι κυρίες-κεφτεδάκια με χόρτα, οι νεότερες - μου φυγε ο πόντος - γλάστρες (να πάνε στην εκπομπή του Θέμου) οι σοβαροφανείς στόκοι, οι πολιτικάντηδες, οι βλαχο-δήμαρχοι και βλαχο-νομάρχες ανά την επικράτεια, οι επικοινωνιολόγοι της πλάκας, τα βλαχο-κυριλέ στελέχη της εποχής ΕΡΕ,
    οι νεόκοποι φτηνο-χλιδάτοι. Με τέτοιο υλικό πού πήγαινες, στρατηγέ μου;

  64. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 13/10/2009 11:20:32

    Ειλικρινά πιστεύω ότι το πρόβλημα της ΝΔ δεν είναι ιδεολογικό. Αντίθετα θεωρώ ότι ιδεολογικά έχει απόλυτη υπεροχή στην Ελληνική κοινωνία.(Χαριτολογώντας θα έλεγα ότι το 80% των Ελλήνων έχει υιοθετήσει τις ιδέες της ΝΔ και τις πρακτικές του ....ΠΑΣΟΚ). Μη μας μπερδεύουν τα εκλογικά αποτελέσματα Οι ψήφοι επηρεάζονται και από μικροσυμφέροντα,το ρεύμα,τη μόδα, συναισθηματικά "δεσμά", την ανάγκη αλλαγής ,1002 πράγματα.
    Το πρόβλημα της ΝΔ είναι ότι δεν έχει καταλάβει την ιδεολογική υπεροχή της και αναλίσκεται σε κινήσεις για να κερδίσει συμπάθεια δεξιά και αριστερά, αντί απλά να βγει και να πει θαρρετά τις απόψεις της. Ισως φταίει κάποιο κόμπλεξ έναντι της Αριστεράς όπως κατ επανάληψη έχει επισημάνει ο ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, ίσως φταίει το στελεχιακό δυναμικό που είναι "λίγο" (προεκλογικά και μετεκλογικά έχω φύγει τουλάχιστον 10 φορές βρίζοντας απο την τηλεόραση για να μην ακούω τις απίθανες π......ριες που αμολούσαν πολιτευτές ,βουλευτές κλπ),ίσως φταίει απλά αυτό που είπε ένας φίλος μου (μεταξύ τσίπουρου και σαρδέλλας): "Ε, οι δεξιοί είναι και λίγο χαλβάδες"

  65. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/10/2009 11:31:22

    Φίλε Σπύρο, το ΠΑΣΟΚ, μαζί με τον κεντροαριστερό τύπο και τους κεντροαριστερούς νταβατζήδες, είναι η «Αριστερά Εξουσίας» στην Ελλάδα.

    ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ κλπ είναι η «Αριστερά Διαμαρτυρίας» - ή Ιδεαλισμού αν θέλεις.
    Γι’ αυτό τα στελέχη της «Αριστεράς Διαμαρτυρίας» μόλις αποβάλλουν τον ιδεαλισμό μετακινούνται στην «Αριστερά Εξουσίας». Πολιτικά ή επαγγελματικά.
    Τσίμας, για παράδειγμα, από Ριζο στα Νέα. Ή μπιστοκουναλάκηδες.
    Ο όμιλος Μπόμπολα, π.χ., η οικονομική εξουσία, είναι στελεχωμένος με σκληρούς κνίτες.

    Αυτός ο πολιτικός χώρος έχει, ιστορικά, μετά τον 2ο ΠΠ περίπου το +55% στο εκλογικό σώμα. Φέτος έφθασε 60%.
    Είναι εύλογο λοιπόν να συγκεντρώνει το ΠΑΣΟΚ υψηλά ποσοστά, όταν όχι μόνο απευθύνεται στο πλειοψηφικό ιδεολογικά ρεύμα της ελληνικής κοινωνίας αλλά και υπόσχεται υλική ανταμοιβή σε ετούτη τη ζωή και όχι στην άλλη, όπως η Δεξιά.

    Για την σημερινή διεισδυτικότητα του ΠΑΣΟΚ έχω διαφορετική άποψη, δεν είναι η ικανότητα του ΠΑΣΟΚ είναι η αλλαγή στάσης του εκλογικού σώματος. Αλλά θέλω να το γράψω αναλυτικά.

    Από την άλλη, «Δεξιά Εξουσίας» υπήρχε αντίστοιχα από το 1951 μέχρι το 1974.
    Από το 74 μέχρι το 81 έγινε ένα αμιγώς καραμανλικό όχημα, και μετά μια αφασική συνύπαρξη πολιτικών κοτζαμπάσηδων. Η αλλαγή που έφερε το ΠΑΣΟΚ στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της κοινωνίας τους έχει αλαλιάσει.

    Στις καταστροφές ενυπάρχουν σπέρματα δημιουργίας. Μια αντιπολίτευση χωρίς την οικογένεια Μητσοτάκη, ίσως από «καραμπόλες» βοηθήσει τη χώρα. Αξίζει.
    Και η εκστρατεία κατά του βιβλίου της Ρεπούση ξεκίνησε χωρίς προοπτική, αλλά συνενώνοντας ανθρώπους στην πορεία έφθασε σε ένα πρόσκαιρο (πιστεύω θα ξαναενσκήψει) αποτέλεσμα.

    Αν εξέλαβες ότι ασχολούμαι με Ιωαννίδηδες και Γιακουμάτους το έχεις παρερμηνεύσει. Η ελάχιστη οφειλόμενη αντίσταση στον νεοταξισμό, στην κατάργηση της ύπαρξης μας, είναι. Να αφήσω τους Δημητράδες εντελώς ανενόχλητους;

    Τάχουμε γράψει, "οριζόντιο" κόμμα είναι όλοι, από Ντορα και ΓΑΠ, σε Γιαννάκου και Ρεπούση, σε Δημου και Μίχα, σε Ιούς και Βαλλιανάτους.
    Οι "κάθετοι" κομματικοί διαχωρισμοί είναι για κοροϊδία στο πόπολο.

    Για το πνεύμα του μέσου Έλληνα να έβλεπε το παιδί του Γερουλάνο ή Μπιρμπίλη ή Κουβέλη συμφωνώ, είναι ο μεσογειακός αμερικανισμός.

    Δεν ελπίζω. Αλλά και δεν τα παρατάω. Ακόμα.
    Πάντα φιλικά

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Προφήτης 13/10/2009 12:47:51

      Τα "οριζόντια " κόμματα υπάρχουν. Κάνεις όμως επικίνδυνες υπεραπλουστεύσεις όταν βάζεις μαζί πχ τη Γιαννάκου και τον Βαλλιανάτο.
      Το θέμα με τα "οριζόντια" κόμματα είναι ότι υπάρχουν "μονοθεματικά" Δηλαδή μπορεί άνθρωποι διαφορετικής κομματικής προέλευσης να συναντώνται πχ σε θέματα οικονομικά αλλά όχι εξωτερικής πολιτικής, στα οποία να έχουν σύγκλιση με εντελώς άλλους ανθρώπους και πάλι διαφορετικής κομματικής προέλευσης.
      Γι αυτό υπάρχουν οι κάθετοι διαχωρισμοί οι οποίοι είναι βεβαίως προιόν συγκερασμών και συμβιβασμών εχουν πιο συνεκτική και συνολική άποψη και πάντως δεν είναι κοροιδία για το πόπολο.
      Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό (και ίσως πρόβλημα) στη λογική σου. "Οι άλλοι είναι πόπολο.Δεν καταλαβαίνουν" Μπορεί ναι ,μπορεί και όχι. Απαξιώνοντας τους σίγουρα δεν τους βοηθάς να καταλάβουν.
      Ελπίζω. Δεν τα παρατάω.Τελεία

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΑΡΗΣ Θ 13/10/2009 13:50:04

        @ ΑΡΗΣ Θ
        Α. Μην βιάζεσαι να μού προσάψεις ελιτισμό.
        Εννοώ ότι αυτοί που ανήκουν στα "οριζόντια" κόμματα σκέφτονται έτσι : να παραστήσουμε ότι ανήκουμε σε "κάθετα" αντίμαχα κόμματα για να κοροϊδεύουμε το πόπολο. Αυτοί θεωρούν εσένα, εμένα, όλους, "πόπολο".
        Και κάπου έχουν δίκιο.
        Κανένας δεν αναρωτιέται με επίταση τι κάνει ο Αλαβάνος, μεγαλοαστός, γόνος πλούσιας πολιτικής οικογένειας, στην Αριστερά.
        Θα κάνει Επανάσταση; Εναντίον τίνος ; Των προνομίων του;
        Πως συμβαίνει και όλοι σχεδόν οι κομματικοί ηγέτες ανήκουν στην κοινωνική ελίτ;
        Είναι οι παρενέργειες της ρητορικής της Μεταπολίτευσης. Καθένας δήλωνε "Προοδευτικός" και "Αντιστασιακός" και τελείωνε.

        Β. Δεν είναι υπεραπλούστευση το "τσουβάλιασμα". Οι συγκεκριμένοι παραπάνω ανήκουν στο μονοθεματικά οριζόντιο κόμμα της παραχάραξης της Ελληνικής Ιστορίας, με σκοπό την άμβλυνση των εντάσεων μεταξύ γειτονικών εθνών που γεννά η γνώση των ιστορικών γεγονότων, άλλος ένας όρος που θέλουν να απαλείψουν. Γιατί το κάνει καθένας τους επιμέρους παίρνει μεγάλη ανάλυση, γι' αυτό το συνοψίζω : χρήμα και προσωπική προβολή.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Προφήτης 13/10/2009 20:52:54

      Αυτό πού γνωρίζω Φίλε μου Προφήτη είναι πώς Οι Ηρακλείδες,οι Δημητράδες ,οι Σωμερίτες και ολο αυτό τό κακό συναπάντημα(μαζί με τούς Ιούς φυσικά και τά λοιπά παραφερνάλια )κάνουν πάρτυ σημερα και θα κάνουν ακόμα περισσότερο στο μέλλον.
      Γνωρίζεις πολύ καλά πώς συμφωνούμε απολύτως γιά τη Οριζόντια Διακομματική επίθεση τού Εθνομηδενισμού και ολων τών Μεταμοντέρνων Μαλακίων πού στη ουσία δέν θέλουν Πολίτες αλλά Δούλους...
      Οσο ομως περνά ο καιρός οι νεότερες γενιές θα αγωνίζονται γιά 2 Masters μπάς και προσληφθούν στην Eurοbank οπότε ο Πιλιτισμός και η ουσιαστική γνώση θα εξαφανίζονται...
      Η Κτηνωδία τού Νεοφιλελευθερου ή παλαιομαρξιστικού Οικονομισμού ,είναι η μόνη πού επικρατεί σήμερα ,εξ΄ού και ολα αυτά τά καραγκιοζιλίκια για τούς ΄Λαούς που δεν έχουν Πατρίδες΄-εννοούν πώς το Κεφάλαιο δεν έχει Πατρίδα αλλά το ρίχνουν στούς Λαούς,και καλά-τά ΄εθνικά φαντασιακά΄,τήν λυσσασμένη αποπειρα να αποδειχτεί η ανυπαρξία εθνικής ταυτότητας και πάει λέγοντας.
      Το δυστύχημα είναι πώς Ικανός αριθμός Πολιτών ,επί τής ουσίας Ιδιωτεύει και ενώ διαφωνεί ριζικά μέ τά εθνομηδενιστικά και τά Πατριδοκάπηλα (ιδια μούρη έχουν)παραληρήματα δέν έχει Συλλογικό φορέα να εκφραστεί.
      Εδώ ρε Προφήτη χτές βγήκε ο Γιωργάκης και γεμάτος περηφάνεια ανέφερε τον Δοτό Πρωθυπουργό τού Σκόμπυ και Παππού του ως τον άνθρωπο που υψωσε την Ελληνική Σημαια στην Ακρόπολη στην Κατοχή.
      Νομιζα πώς ηταν και ο Γλέζος και ο Σάντας συγγενείς τού Γιωργάκη και συγκινήθηκα τά μάλα.
      Ο Ρεπούσειος εσμός παραμονεύει και σε λίγο θα κατακλύζει τά Υπουργεία...
      Και πιστεύεις πώς σε ολα αυτά θα δοθεί απάντηση απο Δεξιό Ηγέτη??
      Ουτε με σφαίρες.
      Καλά γιά την Ντόρα δεν το συζητάω,το Κορίτσι θα υπερθεματίζει...
      Κατασκευάζονται Λαοί-ρέπλικες χωρίς Μνήμη υπό ΄σοσιαλιστικό΄ή ΄δεξιό μανδύα΄.
      Υπάρχει αντίπαλος Πολος σε ολους αυτούς??
      Οχι...
      Ο Μόνος πού παρεμβαίνει ως γνήσιος Προβοκάτορας ειναι ο Καρατζαφέρης μέ έναν και μονον σκοπό :Νά υποσκάψει και να συκοφαντήσει ολα τά Εθνικά ,Πολιτιστικά και Θέματα Παιδείας γιά να ΄πείθεται ΄ο Λαός πώς οι ΄άλλοι΄έχουν δίκιο.
      Γι΄αυτό και τά διαπλοκοκάναλα τον διαφημίζουν.
      Τούς προσφέρει μεγίστη Υπηρεσια.
      Υ.Γ
      Θα χρειαστεί πολύς καιρός και άλλλες γενιές γιά να υπάρξει ανάκαμψη.
      Μέχρις τότε θα υπάρχουν Φωνές πού θα αντιδρούν αλλά θα πρέπει νάχουν Γερό Στομάχι γιά να αντέξουν τήν Συκοφαντία και την Γκαιμπελίστικη Προπαγάνδα τού ΄Εθνομηδενιστικού Γκουλάγκ΄.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Σπύρος 13/10/2009 21:20:56

        Σπύρο, σου’ 'χω νέα. Το πάρτυ άρχισε. Παράδειγμα, ένας τυπάκος δήθεν νέας εποχής, δικηγόρος, με προηγούμενο σε αντιδικίες στο Διαδίκτυο, με απειλές μηνύσεων σε αυτούς που είχαν γράψει επικριτικά γι' αυτόν, ο e-lawer αν τον ήξερες σαν μπλογκερ, που έχει βάλει σκοπό στη ζωή του να αναθεωρηθεί το Σύνταγμα και να θεσμοθετηθεί η δράση των ΜΚΟ, Χρυσόγελοι και Δημητράδες, τον οποίο Δημητρά προτείνει για "σύστασή" του, κατέθεσε αίτηση για ΓΓ Διαφάνειας.
        Αν τον πάρουν θα πληρώνουμε ένα 30χρονο τσουτσέκι για lobbying πούστηδων.
        Και από-εθνικοποίηση δημόσιας διοίκησης.
        Τα πολλά λόγια είναι περιττά. Διάβασε Βιογραφικό, θα καταλάβεις.
        http://twitter.com/Sotiropoulos/status/4807335930

        • Σπύρος avatar
          Σπύρος @ Προφήτης 13/10/2009 21:50:20

          Τον ξέρω μπρέ...
          Εκανει Αιτηση?????
          ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
          Στόπα.
          Εχουμε να δουμε πολλά.
          Και πούσαι.
          Αν πιστευεις πώς τά bloggs πού θα διατηρήσουν ανεξάρτητη φωνή θά μείνουν ΄απείρακτα΄΄είσαι γελασμένος.Και ξέρω πώς δεν είσαι.
          Θα μπουκάρουν ΄εθνομηδενιστικά΄μαλάκια και θα τρομοκρατούν παντοιοτρόπως.
          Εδώ την πρώτη γευση την πήραμε,αν θυμάσαι.

          Τα σεβη μου.

  66. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 13/10/2009 12:51:51

    Νομίζω κι εγώ Προφήτη ότι είναι πολύ κρίσιμη αυτή η μάχη. Πρέπει να κερδηθεί οπωσδήποτε.

    Όσο και να λέμε τώρα όλοι "δεν ξαναψηφίζουμε ΝΔ αν βγει η Ντόρα", η αλήθεια είναι ότι μια μέρα θα ζητήσει ο ελληνικός λαός εναλλακτική απέναντι στον Παπανδρέου. Όχι επειδή θα τα κάνει θάλασσα (που δεν αποκλείεται), αλλά επειδή θα υποστεί κι αυτός μια φυσιολογική φθορά. Κι επειδή δεν έχει πραγματικό ρεύμα στην κοινωνία. Υπάρχει μεγάλη καχυποψία απέναντί του με τα εθνικά, η οποία θα τον φθείρει. Θα του είναι σχεδόν αδύνατον να κάνει εξωτερική πολιτική, που θα προσπαθεί και δεν θα του βγαίνει.

    Ο λαός νίκησε πολλές φορές πρόσφατα εις πείσμα των σχεδίων. Απέρριψε το σχέδιο Ανάν. Έδιωξε τη Μαριέττα και απέρριψε το βιβλίο Ιστορίας. Ανάγκασε τον Καραμανλή να αντιτάξει βέτο στο Βουκουρέστι (ας μην ξεχνούμε ότι δεν ήταν αυτή η αρχική επιλογή Καραμανλή). Τώρα πρέπει να νικήσει και τη Ντόρα. Η μάχη αυτή είναι πιο δύσκολη, αλλά πιο σημαντική.

    Δεν είναι ίδια τα πράγματα με το 1984. Τότε ο Μητσοτάκης (αυτός που υποστήριζα κι εγώ) φάνταζε ως ικανοποιητικό αντίβαρο απέναντι στον Ανδρέα. Ο ρόλος των Αμερικανών και του παλατιού στην αποστασία ήταν "συκοφαντίες" για εμάς τους δεξιούς (μετά καταλάβαμε ότι δεν μπορεί να ήταν). Αφού βόλευε την παράταξή μας, ο Μητσοτάκης ήταν "καλός". Υπήρχαν πολιτικά πάθη και σε αυτά έχτισε ο Μητσοτάκης. Σήμερα δεν υπάρχουν πια.

    Σήμερα υπάρχουν οι σκεπτόμενοι και τα λαμόγια. Μπορεί ένας σκεπτόμενες να υποστηρίξει και Ντόρα, αν αυτή είναι η ειλικρινής του γνώμη, αλλά ένα λαμόγιο θα υποστηρίξει ΜΟΝΟΝ Ντόρα. Δεν θα βρούμε διαπλεκόμενο που να μην υποστηρίζει Ντόρα. Αυτό σημαίνει για εμάς τους υπόλοιπους ότι πρέπει υποχρεωτικά να πάμε σε άλλη λύση. Μεταξύ των υπολοίπων αυτή η άλλη λύση είναι ο Σαμαράς, ο μόνος που πιστεύει σε αρχές ή φαίνεται να πιστεύει (σε αυτή τη φάση δεν έχει διαφορά, γιατί όσο δεν φαίνεται το αντίθετο, θα του δώσουμε πίστωση χρόνου και εμπιστοσύνης).

    Το σχέδιο Ανάν ήταν πιο ξεκάθαρο ότι είναι σχέδιο κατά του Ελληνισμού, όπως και το βιβλίο Ιστορίας. Αντίθετα, η παραταξιακή συνείδηση της ΝΔ μπορεί να βγάλει τη Ντόρα "καλή" αν μπορεί να "κερδίσει το ΠΑΣΟΚ", όπως και τον πατέρα της. Το φαινόμενο αυτό των πολιτικών παθών είναι πολύ μικρότερο σε ένταξη από παλιότερα, όμως υπάρχει ακόμη. Έχουμε αυξηθεί οι σκεπτόμενοι, αλλά όχι τόσο ώστε να γίνεται αμέσως προφανές σε όλους πόσο λαμόγιο είναι η Ντόρα.

    Αν ηττηθεί ο Σαμαράς δεν ξέρω αν θα πρέπει να μείνει στη ΝΔ ή να φύγει. Ίσως είναι καλύτερα να περιμένει. Πρέπει όμως εμείς οι σκεπτόμενοι να καταψηφίζουμε εμείς τη ΝΔ όπου τη βρούμε, προκειμένου να περάσουμε το μήνυμα. Αντικειμενικά, ο ΓΑΠ είναι καλύτερος για τη χώρα από τη Ντόρα. Η κα. Μητσοτάκη είναι ξεπουλημένη, ενώ ο ΓΑΠ είναι απλώς αμερικανάκι. Υπάρχει ελπίδα να τον μεταπείσει κάποιος σύμβουλός του, ενώ η Ντόρα έχει οργανωμένο σχέδιο στήριξης των αμερικανών συμφερόντων. Για τον πολύ απλό αυτό λόγο, πρέπει να μην γίνει αρχηγός της ΝΔ.

    Πρέπει να δοθεί η μάχη και να μην πιστέψουμε ότι η Ντόρα κέρδισε από τώρα. ΔΕΝ κέρδισε. Υπάρχει ελπίδα μέχρι την τελευταία στιγμή. Ψήφο - ψήφο, ποστ - ποστ, η μάχη είναι για τη χώρα μας και όχι για τη ΝΔ.

  67. ataktos avatar
    ataktos 13/10/2009 14:10:15

    Έτσι που έγιναν Μόνο ο Δίας μπορεί να τους σώσει

  68. spiros avatar
    spiros 13/10/2009 14:23:36

    Η ζαμανφουτίστικη συμπεριφορά του Κώστα Καραμανλή απέναντι στο λαό και το κόμμα που τον ανέδειξε δύο φορές πρωθυπουργό της Ελλάδας είναι ανεύθυνη και επαίσχυντη.
    Δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται καθόλου για το μέλλον της παράταξης αλλά ούτε και της χώρας, αφού θα έπρεπε να ξέρει ότι, ανεξάρτητα από το άν ο ίδιος έχασε από το Γιωργάκη, η χώρα θεσμικά χρειάζεται μία ισχυρή αντιπολίτευση, ακόμη και στον τυπικά ελεγκτικό της ρόλο απέναντι στην κυβέρνηση.
    Τελικά ήταν πραγματικά κουρασμένος ή απλά δεν νοιαζόταν την τελευταία διετία;

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ spiros 13/10/2009 14:38:17

      Αν παρατηρήσει κανείς τη συμπεριφορά του θείου του το 1963 και το 1980, θα δει ότι είναι πανομοιότυπη. Εγώ σας αφήνω για να με εκτιμήσετε περισσότερο και γαία πυρί μειχθήτω πίσω μου. Και μια μέρα θα με φωνάξετε για να σας σώσω.

      Δεν περίμενα όμως ότι θα παρέδιδε εμμέσως στη Ντόρα. Τόσο πολύ πια Τριανταφυλλίδης; Εδώ το πράγμα το παράκανε πια.

      Εδώ που τα λέμε, αυτή τη στιγμή στη ΝΔ μόνον ο Έβερτ, ως πρώην αρχηγός, έχει το κύρος να κάνει πέρα τη Ντόρα και να αναδείξει το Σαμαρά. Του το χρωστάει εξάλλου από τότε που πάτησε την υπόσχεσή του και δεν παραιτήθηκε από βουλευτής. Ας ελπίσουμε να μην συμμετάσχει κι αυτός στο να παραδώσει το κόμμα του στους Μητσοτάκηδες.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Blimblomblim 13/10/2009 15:29:42

        Δήλωση Έβερτ (Μέγκα, μεσημέρι Τρίτης)
        “Το συνέδριο πρέπει να αναδείξει αρχηγό”

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Υ. 13/10/2009 16:45:32

          άλλο μακρύ χέρι με δημοκρατικά μυαλά (και "φίλος" του Σαμαρά... χαχαχαχα)

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Υ. 13/10/2009 17:10:15

          Ανταποδίδει την αρχηγία που του έδωσε ο Μητσοτάκης το 1993;

      • Υ. avatar
        Υ. @ Blimblomblim 13/10/2009 15:32:04

        ...λες τη δήλωση να του την υπαγόρευσε ο ΚΚ για ξεκάρφωμα?

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Blimblomblim 13/10/2009 16:22:22

        Δε νομίχω ότι ο Έβερτ είναι σε κατάσταση που να μπορεί να επέμβει αποφασιστικά στις εξελίξεις για τους γνωστούς λόγους. Μακάρι πάντως
        Όσο για τον Καραμανλή,ας είμαστε πιο επιεικείς. Δε γίνεται να του φορτώνουμε τις αμαρτίες όλων. Είναι τόσο περίπλοκος πια ο τρόπος διοίκησης του κράτους που είναι άδικο να αποδίδουμε όλες τις ευθύνες σε έναν, ακόμα και αν αυτός είναι ο πρωθυπουργός.

    • ataktos avatar
      ataktos @ spiros 13/10/2009 15:22:22

      λες επιτέλους η μικρή να νομιμοποιηση την συμμετοχή της λιγνιτικής τέφρας στο τσιμέντο ??? για να του την σκάσει...

  69. isnogood avatar
    isnogood 13/10/2009 16:33:04

    Αύριο ο ΓΑΠ θα πει ένα μεγάλο ΠΕΡΑΑΑΑΣΤΕΕΕ στα Σκόπια στην Ε.Ε....
    Κατάργησε το ΥΜΑΘ, μίλησε για ...μητέρες πατρίδες στην Κυπρο κάνοντας την πρώτη του επίσκεψη στην ΤΟΥΡΚΙΑ και έρχονται τα καλύτερα με θερμό επεισόδιο το χειμώνα και κανονικό μοίρασμα του Αιγαίου...
    Η Ν.Δ. με τη Ντόρα απλά θα γίνει Μονοπρόσωπη ΕΠΕ του 25%...και θα κυβερνήσει στο μέλλον με τον Καρατζαφέρη του 20%...

    Καληνύχτα Ελλάδα

  70. Marianna avatar
    Marianna 13/10/2009 16:34:40

    Τελικα διαβαζοντας σας κανεις μπερδευει ακομα κ αυτα που μεχρι σημερα θεωρουσε σιγουρα κ δεδομενα. Οχι βεβαια πως αυτο ειναι κακο αλλα λεμε τωρα. Εγω να ρωτησω κατι.....αν τον Καραμανλη τον εφαγε η Ντορα κ ηταν συμμαχος κ του αμερικανικου σχεδιου για ανατροπη,γιατι πιστευετε επισης οτι ο καραμανλης θελει να δωσει το κομμα στη Ντορα κ το εχουν συμφωνησει?? Οσο αυτα για τους αμερικανους τι να πω? Κ οταν επεσε ο Μητσοτακης ολοι λεγανε πως το Σαμαρα τον ειχαν βαλει οι αμερικανοι,γιατι ο Μητσοτακης συμμαχουσε με τους γερμανους. Τελικα εμεις οι Ελληνες αποκλειεται να σκεφτουμε οτι τα σκατωνουμε μια χαρα απο μονοι μας γιατι απλα δεν εχουμε σοβαρους πολιτικους που να ενδιαφερονται για το τι συμβαινει ουτε μεσα στη χωρα ουτε κ εξω. Κ ετσι απλα γινομαστε ερμαια των οποιων βλεψεων των μεγαλων δυναμεων καθε φορα που γουσταρουν.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Marianna 13/10/2009 17:16:48

      Καλό ερώτημα. Κι εγώ Μητσοτακικός, το 1993, δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί παραδίδει το κόμμα στον Έβερτ.

      Έχουν κονέ μεταξύ τους τα τζάκια που δεν τα υποψιαζόμαστε. Το πρόβλημα είναι όμως, τι θέλουμε εμείς. Ότι όλα αυτά γίνονται χωρίς εμάς που δεν θέλουμε τη Ντόρα και τους Μητσοτάκηδες να έχουν πολιτικό ρόλο στη χώρα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Blimblomblim 13/10/2009 18:07:41

        σωστή η επισήμανση για κονέ που δεν υποψιαζόμαστε...

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Blimblomblim 13/10/2009 18:48:56

        Η μόδα των τελευταίων ετών είναι τα διαπαραταξιακά κονέ που δεν φαντάζεται κανείς και τα μαθαίνει κατόπιν εορτής. Ας πούμε πασοκικός δήμαρχος με κολητό τέως υπουργό της ΝΔ. Καταλαβαίνει κανείς την δυναμική που αποκτούν και οι δύο με τέτοια σχέση.

  71. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2009 16:44:11

    Στην τελευταία σου πρόταση, 100% σωστή.

  72. Υ. avatar
    Υ. 13/10/2009 17:09:42

    Εδάφιο από το χθεσινό “διάγγελμα” της Θοδώρας Μητσοτάκη,
    “Στη ΝΔ του αύριο, δεν θα υπάρχουν συστήματα και κομματικοί μηχανισμοί”.

    Σωστή! Θα υπάρχει ένα και μοναδικό σύστημα. Το “Σύστημα Μητσοτάκη”

  73. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 13/10/2009 17:25:43

    Ο Γιακουμάτος, λέει, "συγκινήθηκε" όταν άκουσε το διάγγελμά της...
    Εχουμε ακόμα πολλές μ...ες να ακούσουμε..

  74. ataktos avatar
    ataktos 13/10/2009 17:44:54

    η νεκρώσιμη ακολουθεια έχει βάθος και χρόνο

  75. Υ. avatar
    Υ. 13/10/2009 17:47:24

    Τελευταία είδηση (Άλφα, 7 απόγευμα)

    Ο ΚΚ αποδέχεται να παραμείνει στα καθήκοντά του, έως ότου γίνουν οι διαδικασίες και η εκλογή νέου αρχηγού από κάλπες.

    Να υποθέσω, κόκαλο η Ντόρα?

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Υ. 13/10/2009 18:09:18

      Καλά, ετοιμαζόμαστε για το δεύτερο γύρο, τον "πνιγμό" μας από τα ΜΜΕ σχετικά με το πόσο πολύ πρέπει να εκλεγεί η Ντόρα.

      Θα ξεχάσουν άραγε οι Νεοδημοκράτες το πόσο "σάπισαν" τα κανάλια τον Καραμανλή;

      Είχα γραφτεί άραγε ποτέ στη ΝΔ για να ψηφίσω; Ούτε θυμάμαι.

  76. Υ. avatar
    Υ. 13/10/2009 18:20:13

    Χαρτογράφηση και ανάλυση της μέχρι τώρα ιστορίας για την ανάδειξη αρχηγού

    Σαμαράς και Αβραμόπουλος ζήτησαν από την αρχή, η εκλογή αρχηγού να γίνει από τη βάση.
    Η κυρά-Θοδώρα, σε πρώτη φάση ζήτησε να γίνει από το έκτακτο (συνέδριο, όχι στρατοδικείο). Σε δεύτερη φάση, έκανε ένα βήμα πίσω δηλώνοντας “αρχηγός από το συνέδριο, επιβεβαίωση εν ευθέτω χρόνω, από τη βάση”. Σε τρίτη φάση, “αν ο ΚΚ μείνει να εγγυηθεί τις διαδικασίες, από τη βάση”.

    Όσοι έχουν μελετήσει θεωρία διαπραγμάτευσης, μπορούν να καταλάβουν τη στρατηγική των φάσεων. Προφέσορας η κυρία. Πήρε μαθήματα και από τη θητεία της στο ΥΠΕΞ. Για να μη πούμε ότι άνοιξε τα αρχεία του μπαμπά. Έχει πολύ υλικό για ρέφερενσες, από την εποχή του ’65. (Αυτό εννοούσα σε προηγούμενο σχόλιο που ανέφερα περί τεχνοτροπίας, know-how).

    Τελικά ζούμε σε περίοδο φάσεων. Να δούμε πότε θα μας έρθει η αφασία

    • Υ. avatar
      Υ. @ Υ. 13/10/2009 19:25:09

      Το πιο πάνω σχόλιο στη στρατηγική των φάσεων, είναι τεχνοκρατικής αντίληψης.
      Ποια είναι η πολιτική αντίληψη? Εσύρθη!

  77. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 13/10/2009 18:21:35

    Η ενότητα και η δημοκρατική έκφραση της βάσης της ΝΔ έχει σημασία. Όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολές που αφορούν πρόσωπα και μηχανισμούς. Όχι στον παραπλανητικό διχασμό. Ναι στην μεγάλη και ενιαία κεντροδεξιά. Έρχονται μπόρες για τον τόπο και θα κληθεί η παράταξη και πάλι να κάνει το καθήκον της.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Παλιός Οννεδίτης 13/10/2009 19:42:26

      Φίλε μου, δεν είναι καθόλου παραπλανητικός, ούτε είναι ενιαία η κεντροδεξιά. Τυχαίνει εγώ, αλλά πιστεύω και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, να μην σκεφτόμαστε παραταξιακά. Θέλω εναλλακτική λύση απέναντι στον ΓΑΠ. Θέλω αύριο να μπορώ να τον καταψηφίσω. Αν βγει η Ντόρα, μπορεί να υποχρεωθώ να τον ψηφίσω, όπως υποχρεώθηκα να ψηφίσω Καραμανλή για να μην βγει ο ΓΑΠ.

      Δεν με ενδιαφέρει η κεντροδεξιά, ούτε αν θα είναι ενιαία. Θέλω όμως να μην ελέγχονται πλήρως από τη Νέα Τάξη και τα δύο ελληνικά κόμματα εξουσίας. Αυτό με καίει εμένα και από αυτή την άποψη, το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο αν θα βγει ο Σαμαράς, όσο το να μην βγει η Ντόρα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Blimblomblim 13/10/2009 19:54:05

        Απλως θα πρεπει να ξερεις οτι ο αντιπαλος λειτουργει πληρως παραταξιακα.Δεν τον ενδιαφερουν τα θεματα που ενδιαφερουν εσενα.Αν πας μαζι του για καποιο ευρυτερο συμφερον θα σε χρησιμοποιησει για την εξουσια του και μετα θα σε πεταξει.
        Αυτο επαθε και ο Σαμαρας και γυρισε πισω.Εγω θα στηριξω Σαμαρα αν βγει προεδρος της ΝΔ και θα ξεχασω το παρελθον.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 13/10/2009 20:00:57

          Δεν τον βλέπω ως αντίπαλο. Πάνε αυτά. Για ποιο λόγο να κομματιζόμαστε; Βλέπω ως δικούς μου όλους του πατριωτικού ΠΑΣΟΚ και ως αντιπάλους όλους του νεοταξικού ΠΑΣΟΚ και της νεοταξικής ΝΔ. Νιώθω πολιτικά πολύ πιο κοντά στο Γιάννη Καψή παρά στη Ντόρα Μητσοτάκη. Θεωρώ πρότυπο πολιτικού τον Αναστάσιο Πεπονή και συφιλιάζομαι με κάτι τύπους σαν τον Αβραμόπουλο. Θα μου πεις, μιλάω για παλιούς. Ε, αυτοί μου έμειναν να εκτιμώ. Και το Σαμαρά τον γουστάρω γιατί έχει έναν αέρα παλιομοδίτικης ανιδιοτέλειας, έχει φιλοδοξία αλλά δεν έχει αυτό το λαμογίστικο που έχει η καινούργια φάρα πολιτικών.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 13/10/2009 20:12:40

          Αυτος ομως δεν νιωθει ετσι.Η ηττα της "δεξιας" ειναι το αλφα και το ωμεγα γιαυτον και τωρα.
          Εσυ νομιζεις οτι ¨πανε αυτα" αλλα γιαυτους δεν πανε καθολου.Ο γιος του διευθυνει τα ΝΕΑ και στηριξε λυσσαλεα το βιβλιο της Ρεπουση γιατι αυτη ειναι ΤΩΡΑ η γραμμη του "προοδευτικου χωρου" και ο πατερας που μας ειχε πρηξει για χρονια με τις ευθυνες της "δεξιας" και του βασιλια για τη Μικρα Ασια ΔΕΝ αποδοκιμασε το γιο και την παλια του εφημεριδα.
          Οταν γινοταν το δημοψηφισμα για το σχεδιο Αναν κανεις Λαλιωτης και κανεις Λυσσαριδης δεν κατηγγειλε το ΓΑΠ που ηταν υπερ.Εμεις μπορει να σφαζομαστε για τα εθνικα και εσυ να με θεωρεις προδοτη αν ψηφισω Ντορα αλλα οι αλλοι ειναι και θα ειναι ενωμενοι οταν ερχεται η ωρα να κτυπηθουν με τη ¨δεξια".
          Αν δεν το καταλαβεις αυτο θα εισαι ερμαιο των μεταμορφωσεων των "προοδευτικων¨οπως ειμαστε χρονια τωρα.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 13/10/2009 20:20:54

          Δεν σε θεωρώ προδότη. Κρατάω μία αμφιβολία μήπως είσαι υπάλληλος της Ντόρας που πληρώνεται για να γράφει, αλλά δεν σου το είπα ως τώρα γιατί μπορεί και να μην είσαι. Είναι πιθανόν να είσαι απλώς ειλικρινής υποστηρικτής της. Αν είναι έτσι είναι η γνώμη σου και είναι σεβαστή.

          Και από την από δω μεριά έγιναν πολλά. Ισχύει αυτό που λες, αλλά εν πάση περιπτώσει, αν γίνουμε κι εμείς οι δεξιοί σαν κι αυτούς, ζήτω που καήκαμε ως χώρα. Προτιμώ να κυβερνά το ΠΑΣΟΚ κι να πηγαίνει η χώρα καλά, παρά να κυβερνάει η παράταξη στην οποία είμαι πιο κοντά και να πηγαίνει η χώρα χάλια.

          Άλλωστε, πιστεύω ότι σύντομα θα αλλάξουν τα πράγματα και θα καταρρεύσει η αριστερή πολιτική ορθότητα. Προϋπόθεση για να γίνει αυτό βέβαια είναι να φύγουν τα λαμόγια από το χώρο της ΝΔ.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 13/10/2009 20:26:40

          Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν με πληρωνει κανενας.
          ΔΕν ξερουν ποιος ειμαι καν.Αλλα δεν εχει αυτο σημασια.Σημασια εχει οτι για τους αντιπαλους μας ο πολεμος φωτος και σκοτους οπως τον ελεγε ο Κουτσογιωργας συνεχιζεται.
          Τη νοοτροπια σου την καταλαβαινω γιατι τηνξερω καλα : τελειωσε ο Ψυχρος Πολεμος ας συμφιλιωθουμε.
          Λες να το πιστεψε και ο Καραμανλης και να εφαγε ενα Δεκεμβρη ολο δικο του;
          Eπειδη ακριβως η δεξια θεωρει οτι δεν υπαρχει εσωτερικος αντιπαλος μετα το 1990 τρωει το ξυλο της χρονιας της απο τοτε και μετα.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 13/10/2009 20:47:52

          Το πρόβλημα της δεξιάς είναι ότι έγινε υλιστική (καπιταλιστική), ιδεολογικά εννοώ, για να αντιμετωπίσει τον υλισμό της αριστεράς και τώρα που τελείωσε ο ψυχρός πόλεμος της ξέμεινε ο υλισμός και δεν ξέρει τι απασχολεί σήμερα τον κόσμο. Ο κόσμος διψάει για ιδανικά. Για αυτό βλέπει και ξαναβλέπει τις παλιές ελληνικές ταινιές. Πώς το είχε γράψει κάποιος εδώ μέσα νομίζω: τον Ορέστη Μακρή να τραβάει από το αυτί τη Γιαδικιάρογλου.

          Αντί γι' αυτό, έμειναν τα ιδεολογήματα. Έμειναν τα αρχιλαμόγια πολιτικοί. Έμεινε η έλλειψη αντίληψης του τι είναι αυτό που ψάχνει ο δεξιός, αλλά και ο αριστερός: Εντιμότητα. Ευθύτητα. Θυσία από τον ηγέτη του. Ηρωισμό, τον παλιό ηρωισμό της φυλής.

          Κάποτε ο Αριστείδης υποχώρησε πρώτος για να γίνει ο Μιλτιάδης μόνιμος στρατηγός πριν τη μάχη του Μαραθώνα, διότι έβλεπε ότι δεν γινόταν να αλλάζει κάθε μέρα ο αρχιστράτηγος από τους δέκα στρατηγούς των Αθηναίων. Κάποτε ο Μ. Αλέξανδρος έχυσε το νερό που του βρήκαν και του πρόσφεραν στην έρημο της Γεδρωσίας γιατί είπε "δεν φτάνει για όλους". Κάποτε ο Παλαιολόγος είπε "το δεν την Πόλιν σοι δούναι ουτ' εμόν εστί, ούτε άλλου των κατοικούντων εν αυτή".

          Πώς καταντήσαμε σήμερα έτσι; Αν δεν τα προσφέρει αυτά η δεξιά, η αριστερά δεν μπορεί να τα προσφέρει. Αν δεν δείξει την πραγματική αρετή, η ψευτοαρετή, για την ακρίβεια, το υποκατάστατο αρετής του σοσιαλισμού και (ήδη σήμερα) του αριστερισμού θα κυριαρχεί.

          Ναι, λοιπόν, προτιμώ να κυβερνά ο "αντίπαλος", κατ' εσέ. Δεν με νοιάζει η κουτάλα. Δεν το βλέπω παραταξιακά. Είμαι Έλληνας.

        • Tηλέμαχος avatar
          Tηλέμαχος @ ψυχραιμια 14/10/2009 15:17:34

          ψυχραιμία, ο BlimBlomBlim εννοεί τα εξής

          1. διαχωρίζει τον εαυτό του από όσους σκέφτονται παραταξιακά, δηλαδή από όσους θα ψήφιζαν τον οποιονδήποτε αρχηγό της παράταξής του ό,τι και να έλεγε

          2. συμφωνεί μαζί σου ότι ο περισσότερος κόσμος σκέφτεται παραταξιακά, και εν προκειμένω στην αντιπέρα όχθη.

          3. τον λυπεί ότι επειδή ισχύει το (2) η αντιπέρα όχθη έχει εξ ολοκλήρου μετακινηθεί σε εθνομηδενιστικές απόψεις. Τα δικά σου παραδείγματα για τους Καψήδες είναι χαρακτηριστικότατα.

          4. επειδή ισχύει το (3), το (2) και το (1) ο ίδιος επιδιώκει να μην γίνει το ίδιο και στην από δω όχθη. Δηλαδή να μπει αρχηγός η Ντόρα που

          α. συμφωνεί με τη "νέα γραμμή" της αντιπέρα όχθης
          β. μοιραία, ως αρχηγός της παράταξης, θα μετακινήσει και τους ψηφοφόρους της στη νέα αυτή γραμμή
          γ. ο ίδιος επειδή δεν σκέπτεται παραταξιακά θα μείνει ακόμη μία φορά πολιτικά άστεγος με μοναδικό του κριτήριο ψήφου τον ολιγότερο νεοταξίτη.

          5. Αντίθετα με όλα αυτά, υποστηρίζει μία λύση στο πρόβλημα ηγεσίας η οποία

          α. παραμένει στην παραδοσιακή πατριωτική γραμμή
          β. θα σταθεροποιήσει την μετακίνιση των παραταξιακά σκεπτόμενων της δεξιάς πτέρυγας σε εκσυγχρονιστικές απόψεις, αφού όπως ακριβώς λες κι εσύ, θα στηρίξεις τον Σαμαρά εάν τυχόν εκλεγεί
          γ. ο ίδιος θα μπορεί να ψηφίζει με θετικό κριτήριο, παρά τίς όσες επιφυλάξεις τυχόν έχει για το διάδοχο σχήμα της ΝΔ. Έτσι, θα απεγκλωβιστεί από το δίλλημα Α ή Β νεοταξίτης και θα το μετατρέψει στο ευκολότερα λυτό πρόβλημα Νεοταξίτης ή όχι νεοταξίτης.

          Αν τον ερμηνεύω σωστά αυτά θέλει να πει.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 15/10/2009 00:38:40

          Ασφαλως αυτο θελει να πει.Και εκει εγκειται η συγχυση που οδηγει τη ΝΔ στο τελος της.
          Ο αντιπαλος πια ειναι η Νεα Ταξη.Η αριστερα οταν εχει εθνομηδενιστικες θεσεις εξυπηρετει αυτη,δεν υπαρχει περιπτωση να εξυπηρετει παγιες ιδεολογικες αρχες της.
          Δεν υπαρχει δηλαδη η πολυ απλη περιπτωση να ηταν ο λεγομενος "πατριωτισμος" της αριστερας το προπετασμα μεσω του οποιου εβγαιναν απο δεξια και κερδιζαν εδαφος πουλωντας αντιαμερικανισμο και φιλοσοβιετισμο επι Ψυχρου Πολεμου και απλως τωρα αναπροσαρμοσαν την τακτικη τους γιατι αν πουλησουν τωρα πατριωτισμο θα ευνοησουν ιδεολογικα τη δεξια.
          Η εξελιξη της τρομοκρατιας απο τη "πατριωτικη" 17Ν στην ¨"εθνομηδενιστικη" Σεχτα ειναι χαρακτηριστικη.Με αλλα προσχηματα εχουν τον ιδιο στοχο.
          Προσεξε οτι ο φιλος μας blim καταληγει οτι δεν τον νοιαζει αν τον κυβερνα ο αντιπαλος.Εκει καταληγει ο ιδεολογικος αφοπλισμος.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Blimblomblim 15/10/2009 06:42:33

        Μη συγχέεις τον κομματικό με τον "ιδεολογικό" αφοπλισμό. Κομματικός αφοπλισμός, ναι. Δεν συμφωνείς; Δεν δέχομαι τα κόμματα ως ομάδες κρούσης για την εξουσία, ούτε καν για την ιδεολογική επικράτηση. Ως δεξιός που είμαι, έχω αρχές, όχι ιδεολογία. Τι είναι η ιδεολογία; Ετοιματζίδικη σκέψη για τα πλήθη. Αριστερό - υλιστικό εφεύρημα. Μετά ζήλεψαν οι δεξιοί του καθεστωτισμού και έκαναν τον καπιταλισμό και τον φιλελευθερισμό ιδεολογία τους.

        Ποια η διαφορά; Τεράστια. Ζητώ ελευθερία, όχι φιλελευθερισμό. Ζητώ κοινωνική δικαιοσύνη, όχι κομμουνισμό. Ζητώ δημιουργικότητα, όχι καπιταλισμό. Ζητώ εντιμότητα και όχι ηθικισμό. Τα πρώτα είναι αρχές, τα δεύτερα ιδεολογίες. Το λοιπόν, τι μπορεί να σημαίνει "ιδεολογικός αφοπλισμός"; Σταματώ να αγωνίζομαι για αυτό που πιστεύω σωστό; Όχι. Αυτά που λέω σημαίνουν ότι σταματά η εξουσία να είναι αυτοσκοπός. Σταματά να είναι σκοπός. Είναι μέσο και όχι σκοπός.

        Κάποιοι τώρα, το ΠΑΣΟΚ, ας πούμε, τη θέλουν για σκοπό. Άστους να τη χαίρονται. Για πότε θα τους κάνει πέρα ο λαός και θα φωνάξει εμένα τη δεξιά, που δεν την έχω σκοπό, ούτε που θα καταλάβουν. Αρκεί εγώ να είμαι στις επάλξεις για το σωστό. Στη μάχη για το σωστό. Αν ως δεξιός είμαι στην κουτάλα (εκεί που ήταν η παράταξή μου για όσες δεκαετίες κυβέρνησε), αν έχω για σκοπό μου την εξουσία, σε τι διαφέρω από το ΠΑΣΟΚ; Πάλι ένα αμοραλιστικό σύστημα διασπάθισης του δημόσιου πλούτου γίνομαι, όπως το περιέγραψε ο Σουρής.

        Δεν δέχομαι λοιπόν τα δάκρυα για μια εξουσία που δεν διεκδικώ. Στη μάχη για το σωστό πολλές ανατροπές μπορούν να γίνουν. Το κακό είναι ότι η μάχη αυτή δεν δίδεται πλέον από καμία πολιτική δύναμη. Δεν υπάρχει πια Αριστείδης ο δίκαιος, δεν υπάρχει καν Θεμιστοκλής, δεν μιλάμε για Λεωνίδες και Μεγαλέξανδρους.

        Ας αναλογιστούμε τη θυσία των Θερμοπυλών. Με όρους ορθολογισμού και αποτελεσματικότητας, ήταν ανόητη και άσκοπη. Ήταν όμως; Όλοι ξέρουμε κατά βάθος ότι αυτή έδωσε την τελική νίκη. Και αυτή μας έφτιαξε ιστορικά ως έθνος, με τις ηθικές και υλικές συνέπειές της, αυτό που είμαστε σήμερα. Χάρην στον έναν εκείνον Λεωνίδα και τους 300 του, που βρέθηκαν στην κρίσιμη στιγμή στο σωστό μέρος.

        Το κρίσιμο λοιπόν είναι οι νέοι Λεωνίδες και όχι οι νέοι κοτζαμπάσηδες. Όχι στη Ντόρα, ναι στο Σαμαρά, για το μόνο λόγο ότι ο τελευταίος είναι σε θέση να υπηρετήσει αρχές, ενώ η πρώτη όχι. Αν δεν μπορεί ούτε αυτός, τόσο το χειρότερο για όλους μας.

  78. Edo avatar
    Edo 13/10/2009 18:35:15

    Το πε κι αυτό η Ντόρα. Πάμε στις εκλογές με πρόγραμμα. Man to man. Οχι λάθος το πα, εξήγησε: Woman to men

  79. Υ. avatar
    Υ. 13/10/2009 18:36:29

    Κυρά-Θοδώρα στο Μέγκα. “Κόμμα χωρίς παρέες και συμφέροντα!”
    Κοίτα ποιος μιλάει.

    (Προβλέπω να τη βγει αρχηγικά στη βουλή, στο μεσοδιάστημα μέχρι τις εκλογές προέδρου ΝΔ)

  80. maria avatar
    maria 15/10/2009 20:01:40

    παιδια, ειναι μια απο τις πρωτες φορες που μπαινω σε μπλογκ κι εχω ενθουσιαστει. τις τελευταιες μερες σας διαβαζω και αποφασισα να σας γραψω πρωτα απολα για συγχαρητηρια γιατι ακομη δεν εχουν αποκρυσταλλωθει μεσα μου οι σκεψεις που θελω να εκφρασω. πραγματικα εξεπλαγην ευχαριστα απο το επιπεδο της συζητησης, τον τροπο γραφης και τις ιδεες που ανταλλασσονται εδω μεσα, οπως επισης και την ανυπαρκτη ανορθογραφια! ειχα τοσο απελπιστει με την περιρρεουσα ατμοσφαιρα και κυριως την προπαγανδα, που ειχα αρχισει να νομιζω οτι μονο οι γονεις μου, ο φιλος μου κι εγω σκεφτομαστε ετσι. αλλα τελικα ανακαλυψα οτι υπαρχουν κι αλλοι που σκεφτονται ετσι, συμφωνω με παρα πολλα που εχουν ειπωθει εδω, ακομη κι αν ειναι αντιφατικα μεταξυ τους, δεν παυουν να ειναι αληθεια!!ζουμε εξαλλου σε εναν παραλογισμο! το οτι σας βρηκα με ενθουσιαζει ακομη περισσοτερο και για το λογο οτι τις πρωτες μερες μετα τις εκλογες (και λιγο πριν) ειχα πεσει πανω σε κατι αριστεριστικα-αναρχοαυτονομα μπλογκ και ειχα πεσει σε απογνωση με τον τροπο γραφης, τις δηθεν ιδεες, στην πραγματικοτητα ιδεοληψιες, και κυριως την τελειως φασιστικη νοοτροπια που τους διαπνεει απεναντι σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ αποψη, ακομη και πριν προλαβει να τη διατυπωσει καποιος καλα καλα (ακομη κι αν κι εγω διαφωνουσα με αυτην). και παλι συγχαρητηρια, συνεχιστε ετσι, μουχετε δωσει ηδη πολλες αφορμες για σκεψη