Η δόξα είναι εφήμερη
04/09/2015 16:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η δόξα είναι εφήμερη

Η ΝΔ πρέπει να πει την αλήθεια στον ελληνικό λαό όσο σκληρή κι αν είναι. Γιατί η πρόσκαιρη ευφορία μπορεί εύκολα να καταλήξει σε τραγωδία και τότε... θα πέσουν γιαούρτια

Κακό να πιστεύεις στη νίκη στις εκλογές δεν είναι. Ούτε καν να εκτιμάς ότι θα πας πολύ καλύτερα απ' ότι αξίζεις ή πολύ καλύτερα απ' ότι περίμεναν οι αντίπαλοί σου. Ως εκ τούτου η ΝΔ ό,τι κι αν πετύχει στις κάλπες της 20ης Σεπτεμβρίου είναι προς όφελός της, αρκεί βεβαίως να μην θεωρηθεί μεγάλη νίκη ένα ποσοστό 22%-25%...

Ωστόσο, κάποιοι στη Ρηγίλλης και την Συγγρού μαζί θα πρέπει να μαζευτούν λίγο και να μαζέψουν και τους κλακαδόρους που είναι ανεξέλεγκτοι. Μια μόνο καλή δημοσκόπηση, η οποία όπως και οι άλλες αμφισβητούνται για ευνόητους λόγους, ήταν αρκετή για να θυμηθούν στη ΝΔ τον κακό τους εαυτό.

Πανηγύρια, υπερφίαλες δηλώσεις και μια ευφορία που εν πάση περιπτώσει δεν δικαιολογείται από πουθενά. Και βεβαίως αστειότητες με συνθήματα που μπορεί να φέρνουν γέλιο αλλά προκαλούν και αρνητικούς συνειρμούς.

Πριν μερικά χρόνια ο Γιώργος Βουλγαράκης ή «κύριος τίμιο και ηθικό» που πρόσφατα επανέκαμψε στη ΝΔ, είχε πάει σε συγκέντρωση της ΔΑΠ όπου εκεί φώναζαν «βρέξει – χιονίσει η ΔΑΠ θα σας γα...ει». Ο Βουλγαράκης χαιρόταν σα μικρό παιδί αλλά όλοι ξέρουμε την τύχη του ίδιου και της Νέας Δημοκρατίας εκείνα τα χρόνια.

Προχθές, σε μια έξαρση αλαζονείας κλακαδόροι του Μεϊμαράκη που αναθάρρησαν με τα γκάλοπ άρχισαν να φωνάζουν το... ευρηματικό σύνθημα «Βαγγέλη είσαι σέξι και σκίσε τον Αλέξη». Προφανώς κάποιοι πιστεύουν ότι με το να ανασύρουν προεκλογικές τακτικές του παρελθόντος θα συσπειρώσουν και θα νικήσουν, αγνοώντας τελικά τα πραγματικά προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας. Και κυρίως το γεγονός ότι ο μέσος Έλληνας πολίτης που έχει περάσει έξι δραματικά χρόνια δεν θέλει να ξεσκίσει κανείς κανέναν. Αλλά θέλει να πάψει να τον ξεσκίζουν όλοι και αυτός να μένει απαθής.

Σοβαρές κυβερνήσεις θέλει, σταθερές, με πρόγραμμα, σύστημα, λιγότερο λαϊκισμό και κουβέντες και τα κεφάλια κάτω από ταπεινότητα και κυρίως από την πολύ δουλειά. Επειδή στη ΝΔ λοιπόν μπορεί πράγματι να είναι ξανά στον προθάλαμο της εξουσίας ας κάτσουν να σκεφτούν αν όλος αυτός ο παλαιοκομματισμός που βαφτίζεται «αμεσότητα, επιστροφή στο λαό» και άλλα τέτοια είναι καλός την παρούσα χρονική στιγμή.

Αν η Ελλάδα έχει χώρο και χρόνο για μια ακόμη πολιτική αντιπαράθεση στείρα η οποία θα χειροτερεύσει την κατάσταση της οικονομίας και τίποτε άλλο.

Μήπως στη ΝΔ να ρίξουν μια ματιά στο παρελθόν να δουν τι πλήγωσε τον ελληνικό λαό και δεν τους εμπιστεύεται; Και μάλιστα εμπιστεύεται έναν απίστευτο ψευτοαριστερό που τους πουλάει παραμύθια;

Από το 2012 μέχρι το 2014 έγιναν πολλά λάθη αλλά αναγνωρίζεται και η σκληρή δουλειά χωρίς φανφάρες, συνθήματα και ανοησίες. Σώθηκε η Ελλάδα παρ' ότι στη συνέχεια παραδόθηκε στα χέρια του ΣΥΡΙΖΑ. Ας κάνουν λοιπόν την αυτοκριτική τους στο... ιστορικό κτίριο ή σε όποιο άλλο κτίριο επιθυμούν αλλά τουλάχιστον ας βάλουν το κόμμα σε μια τάξη και κυρίως ας δουν τις πραγματικές ανάγκες της κοινωνίας.

Οι αστειότητες ας δοθούν στον Τσίπρα και την παρέα του. Η ΝΔ πρέπει να πει την αλήθεια στον ελληνικό λαό όσο σκληρή κι αν είναι. Γιατί η πρόσκαιρη ευφορία μπορεί εύκολα να καταλήξει σε τραγωδία και τότε... θα πέσουν γιαούρτια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 04/09/2015 17:07:41

    Εάν η ΝΔ είχε την εκτίμηση που είχε πριν το μοιραίο 2008 θα είχε πιάσει το 40% σήμερα. μη ξεχνάμε και τι έχει κάνει ο Τσίπρας. είμαι βέβαιος ότι πολλοί εδώ μέσα καταλαβαίνουν το λόγο που δεν γίνεται αυτό. να σοβαρευτούν γιατί αν έρθει δραχμή, ο αγανακτισμένος μπορεί και να μπουκάρει μέσα στη Βουλή. Το γιαούρτι είναι η καλή περίπτωση. Ο Τσίπρας μπορεί να πασάρει την εξουσία και να περιμένει τα μέτρα για να κάνει αντιπολίτευση πεζοδρομίου, με ΛΑΕ και μπαχαλάκηδες. Από την άλλη θα οργιάσει και η ΧΑ αν συνεχιστεί το μεταναστευτικό ρεύμα. η Ελλάδα σώζεται;;; αμφιβάλλω!!

  2. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 05/09/2015 00:08:37

    Η μονη κυβερνηση της ΝΔ που πραγματικα εβαλε το κεφαλι κατω και εργασθηκε συστηματικα,ταπεινα,νυχθημερον,ηταν του ΑΣ.Ο δε Σαμαρας ειχε ξεχασει το σπιτι του και την ζωη του ολοκληρη.Πληρωσε δε το τιμημα και με την υγεια του.Αποτελεσμᨨ¨ΑΔΙΚΙΑ,μη αναφορα στο εργο του,ακυρωση της προεδριας του,εξοδος αρον,αρον.Αρα λοιπον ο λαος δεν καταλαβαινει ουτε απο σοβαροτητα,ουτε απο εργατικοτητα,ουτε απο ταπεινοτητα.Τι ζηταει πια ,απορω και περιμενω να δω την ετυμηγορια του.Οσο για τους κλακαδορους του Βαγγελη ειναι γελοιοι και ντεμοντε.Καποιος πρεπει να τους μαζεψει,πριν ριξουν την παραταξη στον καιαδα,γιατι τοτε δεν θα ανασυρθει ποτε πια στην επιφανεια.Λιγη σοβαροτητα εκει στην Συγγρου δεν βλαπτει.!!!

  3. Jim Beam avatar
    Jim Beam 05/09/2015 00:58:12

    Η αποδόμηση του ΤΣΙΠΡΑ και η πτώση του οφείλεται αποκλειστικά στον Αντωνη Σαμαρά ! Η παραίτηση του επιτάχυνε την διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ ! Ο Μειμαρακης βρέθηκε πάνω στο κύμα και επωφελείται χωρίς να εχει αρθρώσει δικό του λόγο .... Χωρίς καμία διαφοροποίηση απο την πολιτική Σαμαρά. Το μονο νέο ειναι η αγωνία της Ντορας να συγκυβερνήσει με τον ΣΥΡΙΖΑ, με σκοπό να αποκτήσει ρόλο η ίδια. Πιθανόν να βολεύει και την ηγεσία της ΝΔ, ελπίζοντας σε μικρότερες αντιδράσεις απο τον λαό στην εφαρμογή των μέτρων. ΕΛΠΙΔΑ δεν υπάρχει, φως στο τούνελ δεν βλέπουμε, γεγονός που θα δυσκολέψει την επιτυχία της όποιας κυβέρνησης προκύψει . Η ποιότητα του πολιτικού προσωπικού συμπεριλαμβανομένων των αρχηγών των κομμάτων ειναι το μεγαλύτερο πρόβλημα !

    • V avatar
      V @ Jim Beam 05/09/2015 12:36:13

      +++++.......

  4. Dr. Tom Papadopoulos, NODE (ND) Canada avatar
    Dr. Tom Papadopoulos, NODE (ND) Canada 05/09/2015 04:01:01

    Το να κερδισει η ΝΔ τις εκλογες δεν ειναι αυτοσκοπος. Το να κερδισει η ΝΔ τις εκλογες και να διοικηθει η Ελλαδα καλιτερα ειναι το ζητουμενο. Με το να μιλα και να αναδυκνυει η ΝΔ τα λαθη και τις αδυναμιες του Τσιπρα και του ΣΥΡΙΖΑ (negative campaign) μπορει ισως να κερδίσει τις εκλογες. Αν ομως μπορουσε να πεισει τους Ελληνες οτι εχει καλο προγραμμα και οτι θα κυβερνησει καλιτερα απο μια κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ θα της εξασφαλιζε μια σιγουρη εκλογικη νικη και θα ηταν και ωφελιμη στην πατριδα. Μηπως ζηταω πολλα?

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ Dr. Tom Papadopoulos, NODE (ND) Canada 05/09/2015 11:41:06

      Δεν ζητάς πολλά αλλά βλέπεις ότι με ένα ...μεταβατικό αρχηγό η Ν.Δ. προσδοκά εντολή διακυβέρνησης για πολλά χρόνια...βγάλε άκρη...

  5. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 05/09/2015 09:34:57

    υπάρχουν πολλοί ανθρωποι συνετοί ,οικογενειαρχες που ανήκουν σε αυτούς που παράγουν για να ταιζονται καποιοι άλλοι. και ναι μέν δεν ειναι ΝΔ η Τσιπρικοί[καλά αυτός ακόμη υπάρχει;] και κουρασμένοι απο ολα αυτά λένε φτάνει , ας κυβερνήσει κάποιος εστω αυτοί οι δυό [πολύ πιθανό γιατι οχι ;επειδη λένε αρλουμπες οτι εμεις οι δυό; απαπα!!!! ποτε,προεκλογικά; θυμαστε και το 2012 ετσι;]στραβα κουτσα ας κυβερνήσουν δεν ειναι δυνατόν καθε δυο μήνες να εχουμε εκλογές ομως δεν γελιόσαστε ,τα πράγματα θα ειναι ακόμη πιο τραγικά γιά την Ελλάδα και τον Ελληνα χειρότερα απο πρίν αναμφίβολα , ωστόσο το δημοκρατικό πείραμα του δόγματος σοκ που εφαρμοσαν με επιτυχία όλοι τους και ειδικά η αριστερά εχει φέρει θεαματικά αποτελέσματα στην επιχείρηση λοβοτόμησης του Ελληνα ,τώρα βλέπω σκαι, Αυτιας [χωρίς Μητρόπουλο αυτη την φορά] πάνω δεξια ο ...δεξιός Οικονόμου [ πρωην πασοκ δημαρ εκκε]κατω το μεγαλο ποταμι περα το μεγαλο λαφαζαν και διπλα η ανεκδιηγητη Κανέλλη του δημοκρατικότατου κκε, το τι λένε; αέρας κοπανιστός, απευθύνονται σε ηλίθιους νομιζουν,αλλαξα καναλι και εβαλα πεπα το γουρουνακι γιατι ειμαι ηδη ...ανόητος

    • Eva avatar
      Eva @ κατωυποστάθμης 06/09/2015 06:30:58

      Διοτι σημερα υπαρχουν δυο κατηγοριες ψηφοφορων. Οι ρουσφετολογικα βολεμενοι και οι...αλλοι.

  6. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 06/09/2015 08:57:30

    Όσο ψηλά κι αν κάθεται κάποιος, κάθεται στον πισινό του. ΙστορίαΤουΑνθρώπου

  7. Ελενα Κανελοπούλου avatar