#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2011 22:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η διαπλοκή δεν έχει πατρίδα (Ο Χρ. Λαμπράκης και η Κύπρος)



Αυτή η είδηση κεραυνός τι είναι, την ώρα που στην Ελλάδα απεργούν τα ΜΜΕ;

ΚΥΠΡΟΣ : 17.03.2011. Τον ιδιοκτήτη του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη και εκδότη των εφημερίδων «Το Βήμα» και «Τα Νέα» Χρήστο Λαμπράκη, κατονόμασε ως ιθύνοντα νου του πραξικοπήματος εναντίον του Μακαρίου στις 15 Ιουλίου 1974, ο βουλευτής του ΔΗΚΟ Ζαχαρίας Κουλίας.

Μιλώντας στην Ολομέλεια της Βουλής  στο πλαίσιο συζήτησης για το Φάκελο της Κύπρου, ο Ζαχαρίας Κουλίας ανέγνωσε έγγραφο που κατέθεσε στην at hoc Επιτροπή για τον Φάκελο της Κύπρου, ο Χάρης Βωβίδης, γραμματέας του τότε προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Αρχιεπισκόπου Μακαρίου, σύμφωνα με το οποίο, τρεις μέρες πριν το πραξικόπημα στην Κύπρο πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα σύσκεψη των ηγετών του εγχειρήματος ανατροπής του Μακαρίου.

Συγκεκριμένα η σύσκεψη πραγματοποιήθηκε, στην εξοχική έπαυλη του Χρήστου Λαμπράκη στον Πόρο. Επικεφαλής της συσκέψεως, σύμφωνα με το έγγραφο, ήταν ο εκδότης Χρήστος Λαμπράκης, τον οποίον ο κ. Κουλίας χαρακτήρισε ως πολιτικό νου του πραξικοπήματος και σε αυτή μετείχαν ο δικτάτορας Δημήτρης Ιωαννίδης και επιτελείς του, o εφοπλιστής Ποταμιάνος, ενώ από την Κύπρο πήγε στον Πόρο και συμμετείχε στη σύναξη ο Νίκος Σαμψών, ο οποίος ανέλαβε «πρόεδρος» της πραξικοπηματικής κυβέρνησης μετά την ανατροπή του Μακαρίου στις 15 Ιουλίου του 1974.

Ο Χρήστος Λαμπράκης πέθανε στις 21 Δεκεμβρίου του 2009 στην Αθήνα, σε ηλικία 75 ετών.

Εκτός από ιδιοκτήτης του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη με δύο εφημερίδες και είκοσι και πλέον εβδομαδιαία και μηνιαία έντυπα, ο Λαμπράκης δημιούργησε και το Μέγαρο Μουσικής, που ήταν αποτέλεσμα των προσπαθειών της ομάδας των Φίλων της μουσικής στην ίδρυση της οποίας πρωτοστάτησε.

Ο Χρήστος Λαμπράκης θεωρείτο ως παράγοντας δημοκρατικών πεποιθήσεων και πνεύμα ανήσυχο και είναι χαρακτηριστικό ένα απόσπασμα, που γράφτηκε για τον ίδιο την ημέρα του θανάτου του από το ειδησιογραφικό site “in.gr”, για τον Λαμπράκη: «Οι πολιτικές περιπέτειες της Ελλάδας, η καθημερινή μάχη για τα δημοκρατικά ιδεώδη και για την αλήθεια, που σάλπιζαν τα έντυπά του και πρόβαλλε ο ίδιος, δεν τον άφησαν άτρωτο. Η χούντα των συνταγματαρχών τον φυλάκισε και κυριολεκτικά στραγγάλισε την κυκλοφορία των εφημερίδων και των περιοδικών του».

www.kathimerini.com.cy

Όπως βλέπουμε η είδηση αναδημοσιεύτηκε στην Κυπριακή ηλεκτρονική σελίδα της ¨Καθημερινής¨ .

Θα έχουμε και πόλεμο ¨Αλαφουζαίων- ΔΟΛ ¨ ;

Βέβαια η καταγγελία αυτή χρήζει διασταύρωσης και επιβεβαίωσης. Απλά αναδημοσιεύουμε με κάθε επιφύλαξη.

ΝΤΑΝΤΟΝ

Εκτεταμένη κάλυψη του θέματος Λαμπράκη στην Κύπρο


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nasos avatar
    Nasos 17/03/2011 22:57:56

    {{{{{Ο Χρήστος Λαμπράκης θεωρείτο ως παράγοντας δημοκρατικών πεποιθήσεων και πνεύμα ανήσυχο και είναι χαρακτηριστικό ένα απόσπασμα, που γράφτηκε για τον ίδιο την ημέρα του θανάτου του από το ειδησιογραφικό site “in.gr”, για τον Λαμπράκη: «Οι πολιτικές περιπέτειες της Ελλάδας, η καθημερινή μάχη για τα δημοκρατικά ιδεώδη και για την αλήθεια, που σάλπιζαν τα έντυπά του και πρόβαλλε ο ίδιος, δεν τον άφησαν άτρωτο. Η χούντα των συνταγματαρχών τον φυλάκισε και κυριολεκτικά στραγγάλισε την κυκλοφορία των εφημερίδων και των περιοδικών του».}}}}}

    θυμάμαι συνέντευξη του Σεραφείμ Φυντανίδη στο Παρόν της Κυριακής,όπου ανέφερε πως η Χούντα υπήρξε χρυσή εποχή για τους Μπότση-Λαμπράκη,μιας και ο κόσμος από αντίδραση αγόραζε ''δημοκρατικές εφημερίδες''
    επίσης για τους μερακλήδες υπάρχει βιβλίο του ήρωα της Εθνικής Αντίστασης Ηρακλή Πετιμεζά-είχα διαβάσει σχετικά σε άρθρο του ιστορικού περιοδικού ΤΟΤΕ,μου διαφέυγει ο τίτλος-
    όπου αναφέρονταν λεπτομερώς τα κολλητιλίκια και οι συναλλαγές κάτω από το τραπέζι των εκδότών με την εκάστοτε εξουσία

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Nasos 18/03/2011 08:14:45

      O Σαμαράς τον έχει αποκαλέσει στην προεκλογική εκστρατεία του 1996 από την πλατεία Εσταυρωμένου στο Αιγάλεω, "σκοτεινό άνθρωπο".

      • juliet avatar
        juliet @ ΣΟΝ ΠΕΝ 18/03/2011 11:39:31

        και το πλήρωσε....

    • g.stein avatar
      g.stein @ Nasos 18/03/2011 11:08:33

      Θυμάμαι καλά τον τίτλο στα "Νέα" της 22/23ης Απριλίου 1967 ¨Η Ελλάς εσώθει";

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/03/2011 23:00:57

    H εξηγηση για το περιβοητο μη ανοιγμα του φακελλου ισως;
    Εχουν παρελθον αλλωστε στη προβοκατσια.Ο γεναρχης της δυναστειας ηταν ενας εκδοτης της Κρητης που τον εφερε ο Βενιζελος την εποχη του εθνικου διχασμου και πυροβολησε εναν Αγγλο αξιωματικο με σκοπο να αποδοθει ο φονος σε βασιλοφρονες και να αποφασισει η Αγγλια να συναινεσει στην εκθρονιση του Κωνσταντινου.

  3. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/03/2011 23:03:22

    Όλη η "μεταπολίτευση" είναι αναμεμειγμένη.
    Λόγω και έργω.
    Εξαργυρώθηκαν και ακόμη εξαργυρώνονται, "γραμμάτια" :-(

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/03/2011 23:06:44

    Δεν ήταν ο ιθύνων νούς. Ηταν ο συντονιστής. Ο Ποταμιάνος ήταν τότε ο τοποτηρητής των Bildenberger στην Ελλάδα. Το βλήμα Ιωαννίδη τον καθοδηγούσε, μέσω της εβραίας γυναίκας του ο Μοσέ Νταγιάν. Για τον Λαμπράκη δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο. Ο ρόλος του βρυκόλακα είναι σε όλους γνωστός.

  5. τάσος avatar
    τάσος 17/03/2011 23:16:29

    ok θεέ, κόψε την πλάκα.

  6. Orestios avatar
    Orestios 17/03/2011 23:20:03

    Ποιά "Γενιά" έφερε τον Ιωαννίδη?

  7. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/03/2011 23:22:00

    Ο Φάκελλος της Κύπρου είναι κατατεθετειμένος στην Βουλή ( Γιά τούς αμνήμονες ). Για το περιεχόμενό του έλαβαν γνώση οι τότε πολιτικοί αρχηγοί όλων τών κομμάτων. Ολοι ομόφωνα ( και ο Φλωράκης μαζί ), αποφάσισαν να μην ανοιχθεί.
    Τρία πουλάκια κάθονταν....

  8. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 17/03/2011 23:26:50

    Και εγώ που νόμιζα ότι τα πυρηνικά σκάνε στην ΓΙΑΠΩΝΙΑ (που είπε και ο ΓΑΠ)

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/03/2011 23:28:36

    1. Σε κλασσική φωτό της Μεταπολίτευσης στην αίθουσα ορκωμοσίας, με Καραμανλή και Γκιζίκη μπροστά, από πίσω είναι ο Ψυχάρης, νέος, τότε 30αρης.

    2. Η μετάβαση σε κυβέρνηση πολιτικών και η ορκωμοσία της καθυστερούσε γιατί πολιτικοί, όπως ο Μαύρος, πηγαινοερχόντουσαν στον ΔΟΛ για διαπραγματεύσεις και εντολές. Ο Κανελλόπουλος αποχώρησε για μεσημεριανή σιέστα. Εκεί την πάτησε. Στις συνεχιζόμενες μεσημεριάτικες συσκέψεις ο Αβέρωφ πλασάρισε τον Καραμανλή.

    3. Ο Στριγάς ανέφερε σε βιβλίο του, πριν 15 χρόνια, ότι τις ημέρες του Πολυτεχνείου βρισκόταν εδώ ο Μοσέ Νταγιάν, επικεφαλής ομάδας ισραηλινών κομάντος με αποστολή συνολικά αδιευκρίνιστη αλλά μεταξύ των άλλων να προστατεύσουν- φυγαδεύσουν τυχόν τον Χρήστο Λαμπράκη!

    4. Είναι γνωστό αλλά σπανίως αναφέρεται ανοιχτά ότι ο Χρ. Λαμπρακης ήταν ο broker της πολιτικής εξουσίας στην Ελλάδα τα τελευταία 50 χρόνια.
    Εσείς, νομίζετε, θα μπορούσατε να φτιάξετε Μέγαρο για την κ..α σας, χρηματοδοτημένο 100% από τα κορόϊδα-φορολογικά υποζύγια;

    • rs avatar
      rs @ Προφήτης 18/03/2011 09:52:50

      Καλά ο " εθνάρχης" δεν "ήρθε αυτοβούλως" για να σώσει το Έθνος, αλλά ... "πλασαρίστηκε" ;

      • kiki avatar
        kiki @ rs 18/03/2011 12:00:33

        @ rs,
        γιαυτο περασε και σαν Καραμανλιζασιον, πειραμα για τις υπολοιπες χωρες που ειχαν χουντα και κατα τους αμερικανους ειχαν επιτελεσει το εργο τους, και επρεπε να πεσουν.
        Πειραμα ειμασταν και τοτε και τωρα.

    • tsiroso avatar
      tsiroso @ Προφήτης 18/03/2011 10:32:09

      Δώσε κι άλλο στο λαό my friend.

  10. Kronos avatar
    Kronos 17/03/2011 23:37:55

    TI, ΠΕΦΤΟΥΝ TA TEIXH? ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΟΤΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΔΑΡΙΑ!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Kronos 18/03/2011 01:02:15

      Ποια τειχη πέφτουν. Η τυχη μας πεφτει.
      Εδω ο λαος πειναει κι αλλοι χαριζουν αλεξισφαιρα γιλεκα 1.3 δις στην ΕΛΑΣ.
      Ολα μου γυρω αλλαζουνε κι ολο τα ιδια μενουν.
      Κατονομασαν τον πεθαμενο και κατι εγινε.

  11. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/03/2011 23:45:13

    Και μιά και το έφερε η συζήτηση. Ο μεγάλος πατριώτης Αβέρωφ και ο Κληρίδης ήταν παρών, όταν αποφασίσθηκε το ξεπούλημα της Κύπρου στο Club of Rome. Τι να πώ για τον μεγάλο εθνάρχη Κ. Καραμανλή; Ο Αττίλας δύο έγινε επί πρωθυπουργίας του, με υπουργό άμυνας τον Αβέρωφ.
    -Η Ελλάς είναι μακριά, διά να βοηθήσει- δήλωσε τότε ο πατριώτης Αβέρωφ. Αυτή η είδηση ξύνει παλιές πληγές. Οπως την μικρασιατική καταστροφή. Μια ζωή προδομένο το Εθνος από τούς πατριώτες του πολιτικούς. Και ο Ανδρέας στο κόλπο. Και ο Φλωράκης γνώστης. Οι μόνοι ηλίθιοι, ο Ιωαννίδης και ο Σαμψών. Νομίζανε ότι θα γίνουν Ηρωες. Οι υπόλοιποι τα αιώνια θύματα. Το αίμα πού τρέφει την Ιστορία. Μην αποστρέφετε το πρόσωπό σας. Αυτή είναι η Μαιμού πατρίδα. Γνωρίστε την.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ιαπετός 17/03/2011 23:50:54

      Οι μαϊμού πολιτικοί θέλεις να πεις

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Orestios 18/03/2011 00:10:25

        Οπως το έγραψα. Η μαιμού πατρίδα. Οποιος παύσει να βλέπει την μαιμού, τότε γνωρίζει την Πατρίδα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ιαπετός 18/03/2011 00:18:03

          Τότε έχει νόημα

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Orestios 18/03/2011 00:18:38

        Με λόγο Καζαντζάκη, θά έλεγα, όταν Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ζήσει μέσα μας.
        ( Δες εισαγωγή στο βιβλίο του, Αναφορά στο Γκρέκο. )

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Ιαπετός 18/03/2011 02:11:03

      Γιατι γραφεις τη μαιμου με κεφαλαιο,και την Πατριδα με μικρο;
      Εχεις καποιο ιδιαιτερο λογο,η σου ξεφυγε φιλτατε Ιαπετε;

      • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
        Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 18/03/2011 02:13:25

        Σου ξεφυγε!

  12. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/03/2011 23:48:03

    Γράψε και άλλα να θυμηθούν μερικοί και να μάθουν οι νεώτεροι

  13. Orestios avatar
    Orestios 17/03/2011 23:49:38

    Πολύ σωστά τα λες

    • nostos avatar
      nostos @ Orestios 18/03/2011 01:07:12

      Ας θυμηθουν καποιοι τη ρηση ποιος κυβερναει την Ελλαδα. Ενας π... , μια π.... κι ενας ανρθωπος των Αμερικανών. Οι ρόλοι ελεύθεροι για όποια διανομή προτιμάτε.

  14. κρής avatar
    κρής 18/03/2011 00:01:37

    Άμεση κατάσχεση κινητής και ακίνητης περιουσίας του ΔΟΛ για εσχάτη προδοσία. Μήπως ξέρετε το ρόλο του πατέρα του Λαμπράκη στην κατοχή ? περιβόητος δοσίλογος . Όπως είχε γράψει το περιοδικό Λαβύρινθος ο πατέρας του Κώστα Σημίτη με το θείο της Μελίνας Μερκούρη είχαν το ναζιστικό κόμμα Ελλάδος επί κατοχής !!! τυχαίο η στήριξη και η σχέση όλων αυτών στα σημερινά χρόνια. Οι τύποι αυτοί κατέστρεψαν την Ελλάδα ! δεν είναι παράξενο λοιπόν που ο ΓΑΠ θέλει να φορτώσει τα χρέη του Μεγάρου μουσικής στους φορολογούμενους. Απολαύστε τον !!!!!!!!!!!! ενώ οι παππούδες μας πάλευαν και σκοτώνονταν να ελευθερωθεί η Ελλάδα αυτουνού το σόι ήταν από την μεριά των εχθρών !!!!! και είναι σήμερα πρωθυπουργός της Ελλάδας ???? ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ

    • zagor avatar
      zagor @ κρής 18/03/2011 00:25:32

      Το ωραίο ρε φίλε Κρη είναι ότι για τα χρέη του μέγαρου του Λαμπράκη συμφώνησε αν δεν κάνω λάθος και η ΝΔ. Δλδ δεν φτάνει που όλα αυτά τα χρόνια μας έχει ξεσκίσει με τα εντυπά του να κάνουμε και πλάτες δήθεν για τον πολιτισμό, ενώ ο λαός πεινάει! Τι να πει κανείς!

      • κρής avatar
        κρής @ zagor 18/03/2011 10:22:31

        Αν το έχουν κάνει αυτό είναι τουλάχιστον ΝΤΡΟΠΗ για πολλά πράγματα. Ακόμα και για μικροπολιτικούς λόγους θα χαρακτηριζόταν πραγματικά ηλίθιο. Το συγκρότημα που τους βάραγε στο κεφάλι τόσα χρόνια(και συνεχίζει) να το υπερασπίζονται με την υπογραφή τους στην βουλή !!! Και λέω για μικροπολιτικούς λόγους γιατί ο ξεπεσμός των Ελλήνων πολιτικών τους έχει κάνει να λειτουργούν μόνο με κομματικό πατριωτισμό !

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ zagor 18/03/2011 13:54:26

        Aυτο ειναι χειροτερο και απο την υπερψηφιση του οποιουδηποτε μνημονιου ή αλλου νομου.
        Προκειται για ΕΘΕΛΟΔΟΥΛΕΙΑ.Σε βριζουν και τους δινεις λεφτα.
        Ενα κομμα εθελοδουλων δεν μπορει να ασκησει καμμια εξουσια.

    • kiki avatar
      kiki @ κρής 18/03/2011 12:34:45

      @ κρης,
      ο πατερας του Λαμπρακη οντως στηριξε με την εφημεριδα του το κατοχικο καθεστως και την κυβερνηση Τσολακογλου.
      Με την απελευθερωση, εδωσε την εφημεριδες του Ελευθερο Βημα και Νεα, στον γιο του για να τις σωσει απο μια πιθανη καταδικη για συνεργασια με τον εχθρο,και αποσυρθηκε και ανελαβε ο Χρηστος με βοηθο τον γιο του φιλου του πατερα του Καραπαναγιωτη.
      Τωρα ο πατηρ σημιτης ηταν Μεταξικος και τον ειχαν διορισει προεδρο του Δικηγορικου συλλογου Πειραια, ο Μεταξας. Στο τελος λογω της επιρροης της συζυγου του περασε στην κυβερνηση του βουνου, η οποια ηταν ΚΚΕ αξιολογοτατη γυναικα, και παρεμεινε κομμουνιστρια μεχρι τελους.ευτυχως πεθανε πριν δει την καταντια του γιου της.
      Η οικογενεια Μερκουρη ηταν με ολους, κοινως κολοοικογενεια.Μετα τον πολεμο ο θειος περασε στην ΕΔΑ, και βγηκε με το ζορι βουλευτης.τιποτα αξιολογο.
      Αλλα απο ολα αυτα το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι αυτες οι κοινωνικοπολιτικες οικογενειες, οι οποιες βρισκοντουσαν περιξ του κολωνακιωτικου βοθρου, συνεργαζοντουσαν σε πολιτικο οικονομικο επιπεδο, μια χουφτα ανθρωποι μας διοικουσαν καθοριζαν την τυχη μας και την σκαρτη δημοκρατια μας.Τα συμφεροντα τους πανω απο ολα.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ kiki 18/03/2011 19:02:08

        έξοχο

  15. κρής avatar
    κρής 18/03/2011 00:02:24

    http://www.youtube.com/watch?v=_J4XstVr3KM

  16. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2011 00:23:24

    Ο Φάκελος της Κύπρου γκρεμίζει όλο το σάπιο οικοδόμημα της Μεταπολίτευσης

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Orestios 18/03/2011 00:29:39

      Και ποιός θα τον ανοίξει; Ο Παναγούλης αναπαύετε εις τόπον χλοερόν. Αν υπάρχει ακόμα καταχωνιασμένος στο μ.....ο, την Βουλή.

  17. ΣΕΡΙΦΗΣ avatar
    ΣΕΡΙΦΗΣ 18/03/2011 00:23:45

    ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΟΔΙΚΕΙΟ Ο ΜΙΣΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΑΡΧΩΝ

  18. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 18/03/2011 00:30:04

    Σημερινός Μαρκεζίνης:

    http://www.epikaira.gr/epikairo.php?id=14794&categories_id=69

    [...]

    Οι θεοί της Ελλάδας μάς έχουν εγκαταλείψει.
    Για να κατευναστούν, θα χρειαστούν «ανθρωποθυσίες».
    Και το καταλληλότερο σημείο για να ξεκινήσουμε είναι το υπουργείο Εξωτερικών – απομακρύνοντας πάραυτα τον προϊστάμενό του, προτού αυτός, μαζί με τους πανεπιστημιακούς παρατρεχάμενούς του, μπορέσουν να μας βυθίσουν ακόμη περισσότερο στην καταστροφή, καθώς θα αναπτύσσουν το από καιρό διακηρυσσόμενο «νέο δόγμα» τους περί ελληνικής εξωτερικής πολιτικής. Έλεος!

  19. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! avatar
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 18/03/2011 00:36:00

    Κρη... δεν σε πιστεύω...να δημοσιεύσεις το καταστατικό του κόμματος...και φιλικά...κοψε τα ληγμένα!!!

    • κρής avatar
      κρής @ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 18/03/2011 09:34:00

      Πιστεύεις δεν πιστεύεις καρφάκι δεν μου καίγεται.αν θές να δείς φως απλά άνοιξε τα γκαβά σου . Η αλήθεια είναι αλήθεια δυστυχώς για σένα και όμοιους σου. Περαστικά.....

    • κρής avatar
      κρής @ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 18/03/2011 10:07:09

      monsieur θαυμαστικό , πάρτο όλο και χώνεψέ το

      "Κατά την διάρκεια της κατοχής διατέλεσε στενός συνεργάτης του αγαπημένου θείου της Μελίνας Μερκούρη, Γεωργίου Μερκούρη. Ο τελευταίος ήταν αρχηγός του μόνου πολιτικού κόμματος του οποίου η λειτουργία επετρέπετο στην κατοχή: του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος Ελλάδος."

      http://olaxidyo-x2.blogspot.com/2010/05/blog-post_9530.html

  20. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/03/2011 00:45:44

    Και μη ξεχνάμε και το "ένδοξο" κατοχικό παρελθόν του Λαμπράκη...

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2011 00:48:23

    Εγώ ξέρω ότι οι λεγόμενοι άνθρωποι της οικονομικής εξουσίας έτρεμαν τον Λαμπράκη. Ότι ο Λαμπράκης ήταν ο συντονιστής της διάλυσης του Ελληνικού Κεφαλαίου (του "Κακού" Ελληνικού Κεφαλαίου) από το 1965 και μετά.

  22. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 18/03/2011 00:54:48

    Σε ποιόν απ όλους τους “Φακέλους” αναφέρεστε; Υπάρχει ένας που άνοιξε στην ελληνική βουλή. Άλλος που άνοιξε από τον Χαρδαβέλλα. Άλλοι λέγανε ότι υπάρχει “κρυφός” φάκελος, άλλοι ότι τα κρίσιμα έγγραφα καταστράφηκαν, άλλοι ότι κατόπιν εντολής δεν υπήρξαν έγγραφα.

    Σήμερα η Κυπριακή βουλή ενέκρινε πόρισμα, μετά σχεδόν 5 χρόνια ακροάσεων, για τον “Φάκελο της Κύπρου” όπου αναφέρεται ότι έχει 350 χιλ. σελίδες έγγραφα.

    Από συμπεράσματα, άφθονα: Ο κάθε δημοσιογράφος και πολιτικό κόμμα έχει κι από ένα. Χώρια οι μπλόγκερς και οι συνταξιούχοι στα καφενεία

    Το ΑΚΕΛ απεφάνθη ότι οργανωτής και εκτελεστής ήταν το ΝΑΤΟ, οι Αμερικανοί, η Χούντα και η ΕΟΚΑ β. Σαφέστατο συμπέρασμα, δηλαδή.

    Τώρα με βάση την νέα εκδοχή περί ηγετικού ρόλου του Λαμπράκη, μπορώ να ανασυνθέσω κάποιες άλλες απόψεις και να συμπληρώσω το παζλ: ο Λαμπράκης ήταν ο front man μιας ευρύτερης συνωμοσίας πολιτικών κύκλων οι οποίοι με τον Αραπάκη σχεδίασαν το πραξικόπημα και ενέπλεξαν τον Ιωαννίδη με την βοήθεια της CIA (η CIA είναι απαραίτητη στα πραξικοπήματα) με απώτερο σκοπό να επέμβει η Τουρκία, να ανατραπεί η χούντα, να επανέλθει ο Αβέρωφ ή ο Καραμανλής, και οι εφημερίδες του Λαμπράκη να γίνουν πρώτες στην κυκλοφορία και να κάνει το όνειρο της ζωής του πραγματικότητα: το Μέγαρο!

    Ομολογώ ότι η πατρότητα των παραπάνω ιδεών αυτών δεν ανήκει σ' εμένα γιατί υστερώ σε δημιουργική φαντασία. Εγώ έκανα μόνο το κολλάζ.

    ΥΓ. Ισχύει πάντως το όποια πέτρα να σηκώσεις στην ελληνική πολιτική θα βρεις από κάτω Λαμπράκη.

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/03/2011 01:09:04

    Η πληγή είναι ανοιχτή αλλά στην Ελλάδα κάνουμε ότι δεν τη βλέπουμε.
    Η Κύπρος, εκ των πραγμάτων, θυσιάστηκε για να λυθεί το αδιέξοδο της Ελλαδικής πολιτικής σκηνής, σε συνδυασμό με τις επιδιώξεις του διπλωματικά αποκαλούμενου "διεθνή παράγοντα".

    Βέβαια και η Κυπριακή ελίτ δεν ήθελε ένωση, για να απολαμβάνει τιμές αξιωματούχων ανεξαρτήτου κράτους. Με προεξάρχοντα τον Μακάριο που, επηρεασμένος από την αντιβασιλεία του Δαμασκηνού μετά την Κατοχή, ονειρευόταν μέχρι Βασιλεία. Διόλου φιλόδοξος...
    Έτσι κλωτσήθηκαν οι ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν .

    Με Ένωση ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας θα ήταν νομάρχης ελληνικής περιφέρειας και οι υπουργοί μεσαίοι κρατικοί υπάλληλοι. Δεν θα απολάμβαναν οι διπλωμάτες 35 χρόνια New York Plaza Hotel, με αστακούς και ακριβές πόρνες, για 40 γύρους ατελέσφορων "διμερών" συνομιλιών, οι οποίες αναπαράγονται ακριβώς για αυτές τις απολαύσεις.

    Αλλά οι ευθύνες της Ελλαδικής ηγεσίας για την εγκατάλειψη ουσιαστικά του τελευταίου μαζικού Ελληνικού πληθυσμού εκτός μητέρας/πατρίδας - την Βόρειο Ήπειρο δεν την αναφέρουμε καν- είναι τεράστιες.
    Αν πιστέψουμε ιστορικές πληροφορίες που κυκλοφορούν, αλλά δεν είναι εύκολο να επιβεβαιωθούν, η απόφαση για την εισβολή ελήφθη από τους Αμερικανούς τον Απρίλιο του 1974. Οι Τούρκοι άρχισαν να ετοιμάζονται τον Μάϊο του 1974. Τον Ιούνιο ο Καραμανλής εκλήθη σε μυστική συνάντηση με Κίσσινγκερ στην Ν. Υόρκη, με περιεχόμενο "για να κατέβεις να κυβερνήσεις ξέχνα την Κύπρο".

    Με την έναρξη της Εισβολής ήρθε ο Σίσκο ο οποίος αποκοίμιζε τους εδώ μη μυημένους στην συνωμοσία ότι επρόκειτο για "στρατιωτικά γυμνάσια", πηγαινοερχόμενος Αθήνα-Άγκυρα δήθεν για διαπραγματεύσεις, και μεταφέροντας εκεί το κλίμα παράλυσης που επικρατούσε εδώ.
    Παρόλα αυτά στις 23 Ιουλίου 1974 οι Τούρκοι κατείχαν το 3% του εδάφους.

    Ο χρήσιμος ηλίθιος Ιωαννίδης, που πίστευε ότι υλοποιούσε το ιστορικό όνειρο του Ελληνισμού, καθοδηγείταν μέσω του Εβραίου γαμβρού του Ζακ Αλαζράκη, ιδιοκτήτη της Κλινικής Κυανούς Σταυρός στην Βασιλίσσης Σοφίας, απέναντι από την Αμερικανική Πρεσβεία.
    Από κει έκανε το τελευταίο τηλεφώνημα, ψέλλισε "μάς πούλησαν οι Αμερικάνοι, κατέρρευσε, έδωσε το "πράσινο φως" για κλήση των πολιτικών και άρχισε η "Μεταπολίτευση".

    Ο Αλαζράκης και ο Ιωαννίδης πήραν στον τάφο τα μυστικά των ημερών. Ο Ιωαννίδης, σύμφωνα με το ΠΑΡΟΝ, φέρεται να έχει πει σε στενούς του συνεργάτες "αν μιλήσω το 90% των Ελλήνων θα γίνουν κομμουνιστές".

    Πρέπει να ξαναγραφεί η ιστορία της Δικτατορίας. Δεν ήταν εκτροπή. Ήταν η συνέχιση του αστικού καθεστώτος με άλλα μέσα. Οι πολιτικοί πριν το 67 σχεδόν είχαν πετάξει "λευκή πετσέτα" και περίμεναν τον "λοχία". Και όλοι οι μετά το 74 "σωτήρες", πλην Καραμανλή που δεν ανεχόταν ηγεσία άλλου, ήταν έτοιμοι να συμμετάσχουν σε κυβέρνηση Μαρκεζίνη.

    Κατά τ' άλλα ο Φάκελλος της Κύπρου έκλεισε με ψήφους 298 - 2 απόντες.
    Όποιος ζει το 2074, αν ανοίξουν τίποτα αρχεία της CIA, ίσως μάθει περισσότερα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 18/03/2011 01:34:52

      Η Γενιά του Πολυτεχνίου έφερε την "μικρή Χούντα" του Ιωαννίδη προκαλώντας στην ουσία την Μεγάλη Εθνική Καταστροφή.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Προφήτης 18/03/2011 03:56:01

      Ευχαριστώ για την διευκρίνηση με τον φάκελλο της Κύπρου. Είσαι αρκετά και σωστά ενημερωμένος.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Προφήτης 18/03/2011 16:52:41

      Προφήτη,

      υπάρχει μια ανάρτηση του Τραϊανού που μιλά για αυτά περνώντας από κόσκινο τον Θεοδωράκη. Το είχαν καλέσει οι κακοί στην Ουάσιγκτον για διαβουλεύσεις σχετικά με τον Καραμανλή. Ο ίδιος θα προτιμούσε όπως είπε στην έναρξη της "Ισκρας" τον δημαγωγό σιδερένιο. Δεν ξέρω αν την έχεις υπ΄όψιν σου.

      Μίλησες παραπάνω για κάποιο βιβλίο του Στριγκά, Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες; Αν θες και σε ΠΜ νο πρόμπλεμ...

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ Κοντη Λιζα 19/03/2011 00:11:32

        Έλεος με τα παραληρήματα του ευφάνταστου Τραϊανού, σε λίγο θα μεταδίδουμε και Λιακόπουλο εδώ μου φαίνεται...

  24. jkr avatar
    jkr 18/03/2011 01:52:46

    Πείτε κι άλλα...κυρίως γιατί ήταν και είναι σημαντικό το υπόδουλο κομμάτι της Β. Κύπρου...ο Ιωαννίδης δεν ήταν ηλίθιος...ήταν μεσαίου βεληνεκούς και δεν μπορούσε να αρθρώσει λέξη...ο ΚΚ ο Α΄είχε πλέον αναρρηθεί σε υπέρτατους βαθμούς...ο Αντρέας ήρθε μετά τον Αττίλα 2...ο ηλίθιος κόσμος πανηγύριζε και η Β. Κύπρος χανόταν...κάτι αντίστοιχο θα γίνει σε 10 χρόνια με Δ. Θράκη και αποχώρηση ΔΝΤ...μη ξαναδούμε και τον ΚΚ τον Β΄...κι η ηρωική Αριστερά έσκασε (κατά το "σκάσε και τρώγε εσύ").

  25. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/03/2011 01:57:18

    Το ΑΚΕΛ [h**p://www.sigmalive.com/news/politics/364748]
    βιάζεται να φορτώσει τα πάντα στον Γρίβα, που ίσως έκανε και λάθη αλλά ήταν ένας αγνός Έλληνας που φλογιζόταν να δει την Κύπρο ενωμένη με την Ελλάδα.
    Τα σχέδια, οι πρόνοιες και τα οχυρά αμύνης του Γρίβα γύρω από την Κερύνεια, εκπονημένα από το 1960 για αποτροπή τουρκικής εισβολής, εγκαταλείφθηκαν με αφοπλισμό της ευρύτερης περιοχής γιατί εμπόδιζαν την "τουριστική ανάπτυξη", με τα γνωστά αποτελέσματα του 74.

    Το ΑΚΕΛ προωθεί λυσσαλέα την "κυπριακή" ταυτότητα, αποσυνδεδεμένη από την ελληνική. Ο συμπλεγματικός νάνος τα κατάφερε να γίνει Πρόεδρος...
    Α, ρε Τάσσο, πήγες σκασμένος...

  26. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/03/2011 04:31:49

    Αν ευσταθεί η είδηση, τότε νομίζω ότι είναι προφανές ότι ο Λαμπράκης ήταν το "μακρύ χέρι" ή, έστω, ένα από τα "μακρυά χέρια" που οδήγησαν την Αθήνα και τον χρήσιμο ηλίθιο Ιωαννίδη να διενεργήσουν το πραξικόπημα.

    Διότι, να το σκέφτηκε από μόνος του για το καλό του Ελληνισμού να συμμετάσχει στην οργάνωση του πραξικοπήματος ο Λαμπράκης, μου φαίνεται απλώς αδιανόητο!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Επώνυμος 18/03/2011 15:52:13

      Επώνυμε

      Με εκπλήσεις.

      Σ΄ έχω για ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ πιό υποψιασμένο..........

  27. neotera avatar
    neotera 18/03/2011 06:48:19

    Κι εκείνη η φωλιά των πρακτώρων γυρω απ' το Λαμπρακέϊκο φούντωσε κι αυγάτισε με τη μεταπολίτευση και έγινε με τον Αντρέα καθεστώς κι εκανε "δωράκια" και μεταστάσεις παντού, καταβροχθίζοντας τα πάντα. Τι κόμματα, τι μήντια, τι πανεπιστήμια, τι στρατά κι αστυνομιες, τι τέχνες, τι γράμματα, τι μουσική, τι παιδεία, τι εμένα, τι εσένα ενδεχομενως... Τώρα αποπειράται να τελειώσει ξεπουλώντας την Ελλάδα.

  28. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 18/03/2011 08:16:08

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "Η ΜΑΥΡΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ", ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ [ΘΑΝΑΣΗ ΣΤΡ***], ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΤΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΥΠΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ!!.. [ΟΠΩΣ ΛΕΓΑΜΕ ΠΑΛΙΑ]
    ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ Η ΥΠ'ΟΨΙΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΗ ΕΙΔΗΣΗ ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΞΕΝΗΣΕ.

  29. ANNITA avatar
    ANNITA 18/03/2011 08:22:52

    απ όσα διαβάζω παιδιά περί Λαμπράκη θα βγούν πολλά στη φόρα, λεπτομέρειες που σε άλλες εποχές δεν θα δίναμε σημασία. Είμαι βέβαιη ότι ο κ.Σαμαράς τότε στην πλατεία Αιγάλεω δεν το αποκάλεσε τυχαία " σκοτεινό άνθρωπο". Σίγουρα είναι γνώστης πολλών λεπτομερειών αλλά όπως βλέπετε λόγω ανωτερότητας του χαρακτήρα του δεν ασχολείται περισσότερο απ ότι πρέπει, εστιάζει την προσοχή του σε πιο σημαντικά θέματα. Καλημέρα, καλό σαββατοκύριακο.

  30. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 18/03/2011 08:35:13

    Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες και ο Λαμπράκης στους Αμερικανούς. Αυτή η ντουλάπα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη, για να χωράει τόσους σκελετούς...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 18/03/2011 10:02:22

      το τρίτο φύλο που ανήκει;

      • κρής avatar
        κρής @ juliet 18/03/2011 10:27:08

        σε μία από τις δύο κατηγορίες αναλόγως της υπερισχύουσας ορμόνης εμπρόσθιας ή οπίσθιας (ωριαία δειγματοληψία )

  31. christof avatar
    christof 18/03/2011 08:51:04

    Στις 2/7/1974 ο Μ.Θεοδωρακης βρισκοταν στη Ν.Υ.για συναυλια.Τον καλεσαν στο stade department τον ρωτησαν πως βλεπει μια πολιτικη αλλαγη στην Ελλαδα με προθυπουργο τον Καραμανλη. Τους απαντησε θετικα, και του ειπαν να παει στο Παρισι και να πει του καραμανλη οτι το ΚΚΕ δεχεται. Την επομενη πηγε στο Παρισι και ενημερωσε τον Καραμανλη οτι το ΚΚΕ δεχεται την αλλαγη με προθυπουργο τον Καραμανλη. Στις 8/7/1974 στελλει ο Μακαριος επιστολη στο Γκιζικη να φυγουν οι Ελληνες αξιωματικοι απο τη Κυπρο . Στις 15/7/1974 γινεται το πραξικοπημα ,στις 20/7/1974 γινεται η εισβολη και στις 24/7/1974 ερχεται ο Καραμνλης. Τα ανωτερω τα αναφερει ο ιδιος ο Θεοδωρακης στην εκπομπη του Ν. Χατζηνικολαου ενωπιος ενωπιω και στο βιβλιο ΑΞΙΟΣ ΕΣΤΙ, του Μαλουχου.

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ christof 18/03/2011 14:09:42

      Ούτε μια σπίθα από ελπίδα ??

  32. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 18/03/2011 09:11:40

    Μικρασιατική καταστροφή προχθές, Κύπρος χθες, Μνημόνιο και ΔΝΤ σήμερα ( με επακόλουθα ίσως στη Θράκη και στο Αιγαίο ) : σε όλα κοινή συνισταμένη η συνεργασία σύγχρονων Εφιαλτών με τις "σύμμαχες" χώρες που μας πούλησαν και θα συνεχίσουν να μας πουλάνε όσο μας εκπροσωπούν ανθρωπάρια τύπου Φον Δρούτσα, Παπατζή, Αβραμό ή η κόρη του μπαμπά.
    Προφήτη, ευχαριστούμε για την ενημέρωση που είναι πολύ πιο έγκυρη από αυτή που πουλάνε οι φυλλάδες και οι τηλεοπτικοί μαϊντανοί. Στις σχολές δημοσιογραφίας διδάσκουν ότι οι ειδήσεις πρέπει να διασταυρώνονται με όσο το δυνατόν περισσότερες πηγές για να εξασφαλίζεται η εγκυρότητα. Αυτά που γράφεις συνδιάζονται με άλλες πτυχές και πηγές και " δένει το γλυκό " , που δυστυχώς για μας τους Έλληνες είναι πικρό. Μόνο βάλσαμο μπορεί να είναι η πίστη μας και η ζωντανή μνήμη ονομάτων όπως Ευαγόρας, Αλέκος, Ισαάκ ...

  33. agitatoras avatar
    agitatoras 18/03/2011 09:13:13

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ : ΟΙ ΣΥΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ "ΚΥΑΝΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΣ" ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΖΑΚ ΑΛΑΖΡΑΚΗ ΓΑΜΒΡΟΥ ΕΠ`ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ Δ.ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΟΡΟ .

  34. agitatoras avatar
    agitatoras 18/03/2011 09:14:19

    ΖΑΚ ΑΛΑΖΡΑΚΗΣ ΕΞΕΧΟΝ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ Κ.Ι.Σ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΟΝ

  35. Ian Mac Os avatar
    Ian Mac Os 18/03/2011 09:37:46

    Αυτό που ξέρω διότι το έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά από - Μακαρίτη πλέον- άνθρωπο που ήταν "μέσα" σε αυτά είναι ότι ο πατέρας του Χρήστου Λ, ο Δημήτρης Λ, ήταν πράκτορας των Βρετανών. Για τα υπόλοιπα έχω άγνοια.

  36. juliet avatar
    juliet 18/03/2011 09:41:16

    με υπόκρουση κλασικής μουσικής έγιναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα!!!

  37. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 10:47:35

    και να ηταν μονο αυτα.....
    η μαχη του μανταλακιου στο περιπτερο !!!
    η χαρα μου !!!

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/03/2011 11:56:58

      ''Το ψέμα πετάει και η αλήθεια έρχεται κουτσαίνοντας από πίσω.Ετσι ,όταν πια οι άνθρωποι καταλάβουν ότι εξαπατήθηκαν ,είναι πολύ αργά.Το αστείο έχει τελειώσει,το ''παραμυθάκι'' πέτυχε τον σκοπό του.''

  38. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 18/03/2011 10:47:52

    Αυτή είναι η αλήθεια. Αποκαλυπτική !

  39. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 18/03/2011 10:53:32

    Και μη σας φαίνεται περίεργο για τον πρώην του ΔΟΛ. Δεστε τον ρόλο που πολλοί γύρω από το περιβάλλον του Λαμπράκη έπαιξαν. Ο αποθανών υπεύθυνος της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος και αμαρτίες φέρων, ο υπεύθυνος του Μεγάρου Μουσικής, αποτελούν χαρακτηριστικά παραδείγματα προς αποφυγή.

  40. Γιάννης Ι. avatar
    Γιάννης Ι. 18/03/2011 11:16:01

    Ποιος είναι σήμερα το πραγματικό αφεντικό του Συγκροτήματος; Ποιοι είναι οικονομικά σε θέση να χρηματοδοτούν τις τεράστιες προσφορές των εφημερίδων της διαπλοκής; Ποιος ήταν ο εμπνευστής της εκστρατείας κατά των εθνικών ιδεών που ξεκίνησε το Συγκρότημα και τα δορυφορικά μέσα από το 1999 και εντεύθεν και η εκπληκτικής έντασης προπαγάνδα τους έφθασε σήμερα στο σημείο να επιτύχει ώστε η λέξη "πατριώτης" να αποτελεί συνώνυμη της λέξης "μίασμα"; Ποιος χρηματοδοτεί τις οργανώσεις των λεγομένων αναρχικών που καθημερινώς κατακλύζουν τα κέντρα των μεγάλων πόλεων με πανάκριβες αφίσες; Πώς κατορθώνουν οι μετανάστες απο το Μπαγκλαντές κλπ να φθάνουν στην Ελλάδα, της οποίας λογικά ούτε την ύπαρξη δεν γνώριζαν;

  41. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/03/2011 11:33:43

    Χρήσιμος και άλλος ένας συσχετισμός:
    Ο ΔΟΛ, όπως και κύκλοι της επιχειρηματικής "ελιτ", είναι από τους πόλους εξουσίας που, μετά την αντι-τουρκική εποχή Καψή Α' στα ΝΕΑ και την "διπλωματία των σεισμών" ΓΑΠ, έχει αποδεχθεί την "Φινλανδοποίηση".

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Προφήτης 18/03/2011 12:27:07

      Ποιο είναι το κακό της φινλανδοποίησης για την ίδια τη Φινλανδία;

  42. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/03/2011 11:51:56

    Όχι η διαπλοκή, αλλά το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα.
    Η διαπλοκή είναι ένα από τα εργαλεία της κυριαρχίας του κεφαλαίου και ο "μακαρίτης", ήταν μάστορας στη χρήση της.
    Διαχρονικά, από τις πλέον διαπλεκόμενες οικογένειες στην Ελλάδα, "δεν ορωδίζανε προ ουδενός"

  43. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 18/03/2011 12:53:51

    Θα πρότεινα, σε όσους έχουν ενδιαφέρον, και το βιβλίο τού Βεργίδη (ψευδώνυμο) “Οι μιγάδες”. Παρά τα όποια λάθη του, είναι πολύ καλό. Να τιμήσουμε έτσι και την μνήμη ενός ανθρώπου, τον οποίο βιαίως “απέσυραν” από τα εγκόσμια.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Ιαπετός 18/03/2011 15:00:38

      Πού το βρήκες;
      Έχω φάει τον κόσμο, αλλά δεν κυκλοφορεί τίποτα δικό του, πια. Ούτε σκονισμένο αντίτυπο.

      • abyssus avatar
        abyssus @ Προφήτης 18/03/2011 17:17:51

        με λίγη αναζήτηση κάτι εντόπισα... h++p://nomoreseed.ucoz.com/blog/chtler_stlin_nrwn_kai_christ_migde_nko_bergdh/2009-11-28-3252

        (τη συνωμοσία της σιωπής δεν την έχει)

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Προφήτης 18/03/2011 17:45:28

        Μου το χάρισε ο ίδιος

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Προφήτης 18/03/2011 17:50:09

        Εκδότης ήταν ο αδερφός του. Εκδόσεις ARCADIA. Αρκάς, γαρ, την καταγωγήν. Δυστυχώς μετά τον θάνατό του, έχασα και την επαφή με τον αδερφό του.

  44. kiki avatar
    kiki 18/03/2011 12:54:56

    Επισης στην κριση με τα Σκοπια, τι ρολο επαιξε το συγκροτημα, τι γνωριζε ο Μητσοτακης, τι συνεργασια εκανε με τον Λαμπρακη, τι ειχαν συμφωνησει μεταξυ τους, τι μπιζνες κανανε και πως κραταγε ο ενας τον αλλον.
    Με τις αγορες των οπλικων συστηματων , ποιες συνεργασιες εκανε , με ποιους ειχε κανει συμφωνιες για την αγορα των F16, των αχρηστων για την χωρα μας
    Πατριοτ, και ολα αυτα χρυσοπληρωμενα πολλαπλως.

  45. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 18/03/2011 13:23:15

    Βέβαια η καταγγελία αυτή χρήζει διασταύρωσης και επιβεβαίωσης. Σαν πολίτης απλά αναδημοσίευσα με κάθε επιφύλαξη.

    Όμως είναι γνωστό στους παροικούντες στην Ιερουσαλήμ ότι το Λαμπράκειο συγκρότημα ήταν από την εποχή του Μεσοπολέμου :

    " very intelligence ..." ( service )

    Ως εκ τούτου τίποτα δεν πρέπει να αποκλείουμε στην Ελλάδα των ¨Ρόντος¨- Παπανδρέου...

    Πρόκειται για μια υπόθεση που ξεκινά από την σύσταση του Νεοελληνικού κράτους ( 1832 ) και καταλήγει ( από τους πρόθυμους - embeted ) στην ¨25η Μαρτίου 2011¨ ! , ημερομηνία που θα είναι ισάξια αυτής του ¨ελληνικού¨ πραξικοπήματος στην Κύπρο και της Τουρκικής εισβολής.

    Ναι ο Ηρακλης Πετιμεζάς έχει βγάλει ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΑΚΤΟΡΙΚΟ ΡΟΛΟ ΤΩΝ Μ.Μ.Ε ( ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΙΜΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΏΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ) ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - ΜΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ¨ΔΟΛ¨-Λαμπράκη .

    Θα άξιζε να βρεθεί και να ανέβει από το Antinews , μέσω ¨skrip" , στο διαδίκτυο
    για να γνωρίζουν οι νέοι και να μην μπορούν να λένε οι παλαιοί ¨πως δεν ήξεραν¨ τι συνέβει και συμβαίνει στην Ελλάδα.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΝΤΑΝΤΟΝ 18/03/2011 15:03:03

      Επίσης, ΝΤΑΝΤΟΝ, πού το βρήκες;
      Ψάχνω και το βιβλίο του (Πετιμεζά) για την Εθνική Αντίσταση, αλλά μάταια.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Προφήτης 18/03/2011 17:01:37

        Φυλάτε αρχεία, αδέλφια...

  46. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 18/03/2011 17:10:11

    Αν θυμούνται οι παλιοί, το 1963 κεντρώοι ψηφοφόροι έκαψαν στην Ομόνοια 2000
    φύλλα των ΝΕΩΝ γιατί το είχε γυρίσει στον Καραμανλή. Όπου φύσαγε το χρήμα ήτανε.

    • kiki avatar
      kiki @ Αργοναύτης 18/03/2011 19:39:36

      Οχι δεν εγινε αυτο.Ειχε δημιουργηθει ενα κλιμα προς τα τελη του 63, πριν απο τις εκλογες, ειχε γραψει το Βημα το Κυριακατικο σαν γκαλοπ εκτιμηση οπου εβγαζε μια η αλλη Ενωση Κεντρου -ΕΡΕ και ειχε προκαλεσει μια δυσαρεσκεια γιατι ηταν σαφης η προθεση ψηφου και η επερχομενη νικη της Ενωσης Κεντρου.Απλως επιστολες διαμαρτυριας , και καποιες ατομικες οχι μαζικα.
      Το 65 ναι ,διοτι ηταν σαφως με τους Αποστατες.

  47. irida avatar
    irida 18/03/2011 17:25:54

    Δεν σας κάνει εντ'υπωση που 'ενας Λαμπράκης με το εκδοτικό συγκρότημά του τόοοσα χρόνια έλυνε κι έδενε; Μια ολόκληρη πολιτεία δεν μπόρεσε να τον "πιάσει" κάπου και να τον γονατίσει; Γιατί; Τι ήταν αυτό που τους κρατούσε δέσμιους κι υπόδουλους του Λαμπράκη; Τί ήταν αυτό που τόσα χρόνια τον κράταγε στην επιφάνεια κι έκανε κουμάντο; Είναι μάλλον απλό: κάποιοι τον στήριζαν με μεγαλύτερη δύναμη από όλη όση είχαν οι ελληνικές κυβερνήσεις. Κι αυτό φυσικά δεν ήταν οι έλληνες οσφυοκάμπτες, κατά τ άλλα, πολιτικοί. Σκέφτομαι πολλές φορές την περίοδο Κωσκοτά κι όλα όσα γίνανε. Περνά μια σκέψη από το μυαλό. Μήπως ο Αντρέας ήθελε να ξηλώσει το μηχανισμό που υπήρχε και να εγκαθιδρύσει ένα δικό του απόλυτα(αυτό πάντα παίζεται) ελεγχόμενο; Κι εκεί τον έφαγε η μαρμάγκα; Απλός συλογισμός; Απλοικός; Μπορεί. Αλλά ποιος μπορεί να ξέρει και πότε θα μάθει κι αν τι στ αλήθεια συμβαίνει στο παρασκήνιο; Νομίζω κανείς και ποτέ. Πάντα η αλήθεια θα φαίνεται μερικώς. Κι αναλόγως τι θα εξυπηρετεί κάθε φορά. Κια μια κι ο λόγος για τον πολιτισμό: από την παραγωγή του πολιτισμού φτάσαμε σε αυτό το χάλι; ή μήπως ο υψηλός πολιτισμός(κι αυτός) ανήκει στους λίγους κάθε φορά;

  48. remali avatar
    remali 18/03/2011 17:35:16

    παιδια για το Αλαφουζεικο τιποτα; γιατι;

  49. xbab avatar
    xbab 18/03/2011 17:46:32

    "...Η χούντα των συνταγματαρχών τον φυλάκισε και κυριολεκτικά στραγγάλισε την κυκλοφορία των εφημερίδων και των περιοδικών του».
    Η ΒΡΑΔΥΝΗ & ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ έκλεισαν κατά τη διάρκεια της επταετίας.
    Μπορεί να μου πει κάποιος αν έκλεισαν έστω και μία ημέρα ΒΗΜΑ & ΝΕΑ;
    Ήθελα να ξέρω...

    • kiki avatar
      kiki @ xbab 18/03/2011 19:45:14

      Οχι δεν εκλεισαν
      .Και θεωρεις εντελως τυχαιο την περιοδο αυτη την εμφανιση στο συγκροτημα του Ψυχαρη, γνωστου και ως χ..ε, της Ασφαλειας και του Στρατου της χουντας,
      και μετα κατσικωθηκε γνωριζοντας πολλα, σαν δημοσιογραφος δεν ελεγε τιποτα σαν ανθρωπος ομως του παρασκηνιου παρα πολλα.

  50. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 18/03/2011 18:03:05

    Οι τελευταίες επισκέψεις υπουργών άμυνας ( επι Καραμανλή ) των ΗΠΑ, είχαν την ακόλουθη προτεραιότητα. Πρώτα συνάντηση τού υπουργού με τον Χ.Λαμπράκη ( φυσικά πρός πληρέστερη ενημέρωση και σηματοδότηση πρός τρίτους για το ποιός κουμαντάρει αυτό τον τόπο ), στην συνέχεια με τον Σ. Κόκαλη ( δεν είναι τυχαίο, ότι την ανάπτυξη λογισμικού κοινής επιχειρησιακής δράσης για S 300 και Patriot την δώσανε οι αμερικάνοι στην intrakom τού Cascander). Τελευταία, τυπική επίσκεψη στόν ιθαγενή υπουργό άμυνας.

  51. στο τελος θα μας πουν και ... avatar
    στο τελος θα μας πουν και ... 18/03/2011 18:39:43

    παιδια ενα ενδιαφερων λινκ
    τοτε που ειχαμε συμπλευση συμφεροντων

    http://www.diplomatikoperiskopio.com/index.php?option=com_content&view=article&id=593:sir-basil-zaharoff---------1849-1936&catid=53:2008-06-14-16-50-37&Itemid=82
    Μετά την έναρξη του Α΄ ΠΠ το 1914, η άριστη γνώση των Βαλκανίων και της Μέσης Ανατολής ως και οι εκτενέστατες προσωπικές του διασυνδέσεις με τις σημαντικότερες προσωπικότητες των περιοχών αυτών και της Ευρώπης, έκαναν τον Basil Zaharoff απαραίτητο και πολύτιμο πράκτορα της Αγγλίας. Με την ιδιότητα αυτή πέτυχε να προωθήσει ακόμη περισσότερο τις επιχειρηματικές του δραστηριότητες και να αποκτήσει όχι μόνο μεγάλα πρόσθετα κέρδη, αλλά να αναγορευθεί και σε Sir Basil Zaharoff.

    Στην Ελλάδα, ο Basil Zaharoff χρησιμοποιήθηκε από τη Βρετανία από την έναρξη του Α΄ ΠΠ το 1914, για διείσδυση και ανάπτυξη προπαγάνδας υπέρ της προσχωρήσεως της Ελλάδας στην Entente, στην οποία πρωτοστατούσε η Αγγλία. Για να κερδηθεί η Ελλάδα προς την πλευρά της Entente, o Basil Zaharoff ισχυρίζεται σε επιστολή του που βρίσκεται στα αναφερόμενα αρχεία και απευθύνεται προς υψηλόβαθμο σύνδεσμό του με το Βρετανό Πρωθυπουργό, ότι χρειάζεται να δαπανηθεί γιά χρηματισμούς στην Ελλάδα συνολικό ποσό Λιρών Αγγλίας (Λ.Α.) 1.500.000. Από αυτά τα χρήματα ο Zaharoff έγραφε ότι είχε ήδη δαπανήσει στην Ελλάδα τα τελευταία 9 χρόνια Λ.Α. 1.200.000 και με ένα συμπληρωματικό ποσό Λ.Α. 300.000, τόνιζε ότι θα επιτύγχανε μέσα σε 20 ημέρες την προσχώρηση της Ελλάδας στην Entente και την έναρξη επιχειρήσεων του Ελληνικού Στρατού κατά της προσκείμενης προς τη Γερμανία Βουλγαρίας. Σημείωνε επίσης ο Zaharoff, ότι ο Αρχηγός του Κόμματος των Φιλελευθέρων Ελευθέριος Βενιζέλος ήταν αγαπητός του φίλος και επίσης ο παλαιός του φίλος και τότε Πρωθυπουργός Στέφανος Σκουλούδης, θα ακολουθούσε τις προτροπές του. Ο Zaharoff συνέχιζε στην επιστολή του ότι αυτό που τότε προείχε, ήταν η εξαγορά 45 Ελλήνων Βουλευτών, των Γερμανόφιλων Ελληνικών εφημερίδων και ενός Στρατιωτικού Διοικητού των Ελληνικών συνόρων, προκειμένου να επιταχυνθεί το τέλος του Α΄ ΠΠ. Ο Βρετανός Πρωθυπουργός, παρά τους ενδοιασμούς των επιτελών του, τελικά δέχτηκε γραπτώς την 11 Δεκεμβρίου 1915 τις προτάσεις της επιστολής Zaharoff, εκτιμώντας μεταξύ άλλων ότι οι Γερμανία είχε περί τους 3.000 δικούς της πράκτορες μέσα στην Ελλάδα και τον έλεγχο Ελληνικών εφημερίδων.

    Ακολούθως η Βρετανική Κυβέρνηση έθεσε στη διάθεση του Zaharoff το ποσόν των Λ.Α. 1.407.000, καταθέτοντας τα χρήματα εις πίστωση του Zaharoff, σε λογαριασμό του στην Barclay’s Bank. Αμέσως μετά τη λήψη των χρημάτων ο Zacharoff, σημειώνει ο Keith Hamilton, ενημέρωσε τον Ελευθέριο Βενιζέλο. Στα πλαίσια της προπαγάνδας, ο Zaharoff φρόντισε να ιδρυθεί στην Αθήνα το 1916 Αγγλο-Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, που πήρε τη μορφή Ραδιοφωνικού Πρακτορείου.

    Προκειμένου να ενισχυθεί οικονομικά περαιτέρω ο Ελευθέριος Βενιζέλος, τα αρχεία αναφέρουν ότι οι Βρετανοί διέθεσαν ένα εκατομμύριο Γαλλικά Φράγκα, τα οποία πληρώθηκαν μέσω της Εθνικής Τράπεζας της Αιγύπτου στον Γεώργιο Αβέρωφ, φίλο και πράκτορα, όπως τον χαρακτηρίζει ο Keith Hamilton, του Ελευθερίου Βενιζέλου. Ο Γεώργιος Αβέρωφ, ήταν ανεψιός και κυριότερος κληρονόμος του Εθνικού ευεργέτη Γεώργιου Αβέρωφ (1818-1899) και κατά την Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια υπήρξε πολιτευτής Ευβοίας και χορηγός του κινήματος του Ελευθερίου Βενιζέλου της Θεσσαλονίκης το 1917, κατά τη διάρκεια του Α΄ ΠΠ, το οποίο απέβλεπε την υποστήριξη της εξόδου της Ελλάδας στον πόλεμο, στο πλευρό της Entente.

    Από δικά του χρήματα ο Zaharoff χρηματοδότησε κατά τα αρχεία με Λ.Α 37.000, την ίδρυση Εκδοτικού Οίκου των Φιλελευθέρων. Επειδή όμως μέχρι τον Ιούλιο του 1916, δεν είχε επιτευχθεί η κήρυξη πολέμου εκ μέρους της Ελλάδας κατά της Βουλγαρίας, ο Zaharoff, ζήτησε και πέτυχε τη Γαλλο-Αγγλική χρηματοδότηση του Κόμματος των Φιλελευθέρων με επί πλέον 5.000.000 δραχμές, για προβλεπόμενα προεκλογικά έξοδα. Παρά την πίεση της Entente προς την Ελλάδα δεν έγιναν εκλογές και η Ελλάδα εξαναγκάστηκε μετά Ναυτικό Αποκλεισμό που της επέβαλαν η Βρετανία και Γαλλία και την επέμβαση Γαλλικών και Αγγλικών στρατιωτικών δυνάμεων, να πάρει μέρος στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, στο πλευρό των Συμμάχων.

    Η Κυβέρνηση Ελευθερίου Βενιζέλου της περιόδου 1917-1920, η οποία σχηματίστηκε μετά την τον ναυτικό αποκλεισμό της Ελλάδας, τον ναυτικό βομβαρδισμό των Αθηνών, την αποβίβαση Αγγλικών και Γαλλικών στρατευμάτων στη Θεσσαλονίκη, την κατάληψη Ελληνικών νησιών από τους Άγγλους και Γάλλους και κατ’ αξίωσή τους εκθρόνιση του Βασιλιά Κωνσταντίνου τον Ιούνιο 1917, έβγαλε την Ελλάδα στον Α΄ ΠΠ στο πλευρό της Entente και τίμησε τον Basil Zaharoff με το παράσημο του Σταυρού του Σωτήρος.

    Μετά αυτή τη συνοπτική παρουσίαση των άκρως-άκρως απορρήτων αρχείων από τον Ιστορικό του Βρετανικού Υπουργείου Εξωτερικών και της Κοινοπολιτείας Keith Hamilton, θα περιμένουμε την ανάλυση του συνόλου των εν λόγω όλως ενδιαφερόντων αρχείων, από τους ιστορικούς

    • brankaleon avatar
      brankaleon @ στο τελος θα μας πουν και ... 18/03/2011 19:13:32

      Και έτσι ... ξεκάρφωτα, ... μιας και φτάσαμε τόσο "πίσω", ...
      Ακούσατε για κάποιον Σαρτζέτη, ορμώμενον εκ Κρήτης, να ήταν εις εκ των εκτελεστών του Ι. Δραγούμη;

      Από συστάσεως του νεο-Ελλαδικού κρατικού μορφώματος, ΑΝΟΙΞΑΝ άρα γε τα κρατικά αρχεία;

      Τον καιρό της Εκστρατείας στην Ουκρανία, έγινε πρόταση ο Πόντος να αποτελέσει μέρος της νεο-σύστατης τότε Σοβιετικής Ένωσης, αλλά κάθε τέτοια σκέψη απερρίφθει καθέτως από τα μακρινά Λονδίνα.
      Οπότε η Σ.Ε. εστράφη ακολούθως στον Κεμάλ Αττατούρκ.

      Αν, Αν, Αν.
      Αφού δεν έγιναν τότε πράξη, τουλάχιστον σήμερα, δεν μπορούν να μας οδηγήσουν στο όραμα μιας πολιπολικής πολιτικής;

  52. v-karditsa avatar
    v-karditsa 18/03/2011 18:44:58

    Επειδή κάποιοι έχουν ήδη αναπτύξει μεγάλου βαθμού πολιτικό ναρκισισμό και θεωρούν ότι θα αποτελέσουν ή αποτελούν οι μεγάλοι αναμορφωτές της Ελλάδας, ξεχνώντας ή απαξιώνοντας όποια προσπάθεια καταβλήθηκε από τη ΝΔ και τον Κώστα Καραμανλή (με όλα τα λάθη που σημειώθηκαν), παραθέτω υπόμνημα που έστειλε άλλος bloger με το όνομα "Πέτρος" στο δεξί-χtrem (i) για να ξεσκονίσω τη μήμη σας:
    “Τι έκανε λοιπόν ο συνεταιρισμός σε όλη τη περίοδο διακυβέρνησης; Όσα δεν έγιναν ποτέ σε βάρος πολιτικής ηγεσίας! Χρησιμοποιήθηκαν όλα τα μέσα για να ελεγχθεί ο επικίνδυνος Κ.Κ..
    Όπως αποδείχθηκε αργότερα, παρακολούθηση (άκουσον-άκουσον) από τις πρώτες μέρες των τηλεφώνων του. Χοντρή προβοκάτσια στη διάρκεια των Ολυμπιακών αγώνων (Κεντέρης, Θάνου- Wada). Όχι σε όλα, πλήρης άρνηση σε κάθε ενέργεια της Κυβέρνησης- ακόμα και για τη συγχώνευση των 130 ασφαλιστικών ταμείων σε 6.
    Με το κομματικό στρατό ΓΣΕΕ - ΑΔΕΔΥ μπροστά, ακόρεστη διεκδίκηση με συνεχείς απεργίες.
    Με τον πρωτοφανή αυτό πόλεμο φθάνουμε στο φθινόπωρο του 2007 και την προκήρυξη των εκλογών. Ο συνεταιρισμός λύσσαξε. Τώρα έπρεπε να τα 'δώσει' όλα. Καίνε την Ελλάδα, 200 φωτιές σε μια βραδιά. Τα νταβατζοΜΜΕ στο τόπο του εγκλήματος να αλαλάζουν για το ανύπαρκτο κράτος - με εντολή να μη δείχνουν τίποτε από τις πυροσβεστικές δυνάμεις και τα αεροπλάνα που υπερίπτανται, μόνο κραυγές διαμαρτυρόμενων απελπισμένων πολιτών. Προπηλακίζουν, πολιτικά, ακόμα και το Μπαρόζο που ήλθε να δει από κοντά τις καταστροφές.
    Το αποτέλεσμα; Γνωστό. Η μισή νίκη. 152 Βουλευτές μαζί με τον Τατούλη (σημερινό περιφερειάρχη του ΠΑΣΟΚ - το μπλόγκ του οποίου είχε ανακηρυχθεί σε βασικό μετερίζι των νταβατζήδων). Το πρώτο βήμα για το συν/σμό έγινε. Μίσθωση, τώρα, όλων των μέσων και χολερική επίθεση παντού.
    Θα αναφέρω επιγραμματικά γεγονότα και ημερομηνίες από τη δεύτερη θητεία.
    Φθινόπωρο του 2007, Μαγγίνας - ανασφάλιστος Ινδός κηπουρός (φαντάζεστε να γίνει πρώτο θέμα, για μέρες, ένα τέτοιο ζήτημα σήμερα; Απάντηση και σε όσους από μας 'τσιμπούσαν' διαμαρτυρόμενοι: δίνουν και οι 'δικοί' μας αφορμές).
    20/12/07 μέχρι τέλους Ιανουαρίου 2009 Ζαχοπουλιάδα. Μονοθεματικό δελτίο σε όλα τα νταβατζοΜΜΕ. Κομιστής την ημέρα της αναχώρησης για το κρίσιμο ταξίδι του αγωγού στη Μόσχα, υπονοούμενα στη συνέχεια για το αμοντάριστο DVD και σχετικές αθλιότητες στο διαδίκτυο (το τελευταίο χρησιμοποιείται πλέον σαν καθεστωτικό εργαλείο για τις πιο χυδαίες επιθέσεις).
    28/1/08 Πέφτει η πρώτη κολώνα, ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος.( θυμηθείτε τις χυδαιότητες που προηγήθηκαν -Βαβύλης, Γιοσάκης, Παντελεήμων, Πατριαρχείο Ιεροσολύμων - έπρεπε να φύγει από τη μέση το μεγάλο 'εμπόδιο'.)
    7/2/08 Εκλέγεται (μέσα από μεγάλο παρασκήνιο) ο Ιερώνυμος.
    3/4/08 Όχι στο Βουκουρέστι -ΝΑΤΟ
    22/4/08 Αποβολή από το Κιότο - τή συνδρομή του καθηγητή Λάλα (το αναφέρω σαν παράδειγμα υπονόμευσης σε όλα τα επίπεδα και με όλους τους μηχανισμούς).
    Η οικονομική κρίση έχει εν τω μεταξύ χτυπήσει. Το πετρέλαιο στα 135 $.
    Απεργία φορτηγών - βυτιοφόρων.
    Απεργία στο λιμάνι του Πειραιά: COSCO GO HOME.
    Αύγουστος 2008. Υπόθεση Μανούση -Παυλίδη. Ένα στέλεχος της Ν.Δ. μισθώνεται για να προβεί σε καταγγελίες.
    Σεπτέμβριος του 2008. Στήνεται το Βατοπέδι που κρατά μήνες.
    29/9/08 Διαγραφή Δαιλάκη. Μένουν 150 + Τατούλης. Χαράς ευαγγέλια για το συνεταιρισμό.
    Σκάνε τα πρώτα γκάλοπ με προβάδισμα ΠΑΣΟΚ.
    6/10/08 επιστρέφει ο Δαιλάκης. Αφρίζει ο συν/σμός. Για να αποτρέψουν την επιστροφή είχαν επιστρατεύσει μέχρι και την Μπεζεντάκου, που 'απευθύνθηκε' με επιστολή στον Πρωθυπουργό.
    15/10/08 Παραιτούνται δύο δικαστές γιατί 'παρεμποδίζονται' στην έρευνά τους για το Βατοπέδι.
    6/12/08 Δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου. Δεν προσθέτω τίποτα. Θυμόμαστε όλοι τα γεγονότα.
    Σε λίγες μέρες επίθεση, με καλάσνικοφ, σε κλούβα των ΜΑΤ μέσα από το 'άσυλο' του Πολυτεχνείου.
    Ιανουάριος του 2009. Αγροτικές κινητοποιήσεις - μπλόκα. Το ΠΑΣΟΚ χλευάζει τα 'ψίχουλα' των 500 εκατομμυρίων που δίνει η Κυβέρνηση για την στήριξη των αγροτών. Ο Γιώργος υποδέχεται, αν μέσω δακρυγόνων, τους αγρότες που έφερε το κόμμα από την Κρήτη, για να πορευθούν στο Μέγαρο Μαξίμου διεκδικώντας περισσότερα.
    22/2/2009 Απόδραση Παλαιοκώστα με ελικόπτερο από τον Κορυδαλλό.
    Ευρωεκλογές. Ο πόλεμος απέδωσε. Τη βοηθεία εκατοντάδων χιλιάδων Νεοδημοκρατών, που δεν προσήλθαν στην κάλπη, το ΠΑΣΟΚ πέρασε μπροστά. Το μεγάλο βήμα για το συν/σμό έγινε.
    Θυμίζω εδώ, πως στη δεύτερη κυβερνητική θητεία ο Κ.Κ. είχε φροντίσει να τοποθετήσει τον Αντώνη Σαμαρά στο προνομιακό Υπουργείο πολιτισμού, ολοκληρώνοντας, με τους πιο ευνοϊκούς όρους, την πολιτική του επαναφορά.
    Ακολουθεί το πικρό καλοκαίρι του 2009 με τον Κ.Κ. να πολεμά (με λίγους), χωρίς θερινές διακοπές, να αντιμετωπίσει την οικονομική κρίση και να κατευθύνει τη κυβέρνησή του. Τα ΜΜΕ μιλούν για ανύπαρκτο Πρωθυπουργό (αυτά που με τόση 'κατανόηση' χειρίστηκαν τις ατέλειωτες διακοπές εν μέσω κρίσης του ΓΑΠ το περασμένο καλοκαίρι).
    Ο ΓΑΠ διακηρύσσει τον εκβιασμό των εκλογών με αφορμή την εκλογή Προέδρου Δημοκρατίας.
    21/8/09 Καταστρεπτικές φωτιές στην Αττική.
    Προκήρυξη εκλογών... Μόνος, σχεδόν, ο Κ.Κ. δίνει τον προεκλογικό αγώνα
    Λέει την αλήθεια προεκλογικά. Απέναντι ο ΓΑΠ με τις 'αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό' και 'τα λεφτά υπάρχουν'. Σε μια ασυνήθιστη παρέμβαση, αμέσως μετά την πλειοδοτική εμφάνιση στη ΔΕΘ του ΓΑΠ, ο επίτροπος Αλμούνια καυτηριάζει την ανευθυνότητα. Για να λάβει την 'περήφανη' απάντηση από το κίνημα: και ποιος είναι ο Αλμούνια, ένας κοινοτικός υπάλληλος που τον ανήγαγαν σε ισότιμο συνομιλητή οι ανίκανοι Υπουργοί της Ν.Δ.. (αλήθεια πως σας ακούγονται τα παραπάνω σήμερα που οι Υπουργοί τρέμουν μπροστά στους υφισταμένους του σημερινού Αλμούνια - Όλι Ρέν;)
    Ο συνεταιρισμός πανηγυρίζει. Η Ν.Δ. στην πιο ταπεινωτική της ήττα αλαλάζουν (τον χαρακτηρισμό τον υιοθετούν και πολλοί της από δω πλευράς - για προφανείς λόγους)
    Στο επόμενο, τα πανηγύρια των νταβατζήδων και οι δικαιολογημένες αμέλειες της ΝΔ τους πρώτους μήνες μετά τις εκλογές του Οκτώβρη του 2009...”

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ v-karditsa 18/03/2011 20:20:07

      Φίλε μου, τα έχουμε γράψει : h**p://www.antinews.gr/2010/05/08/44590/

  53. v-karditsa avatar
    v-karditsa 18/03/2011 18:55:16

    Και αυτά στην πολύ πρόσφατη ιστορία μας. Καταλαβαίνουμε, λοιπόν, όλοι πόσο πολύπλοκο, δυσθεώρητο στο μεγεθός του, διαχρονικά παντοδύναμο και εξωθεσμικά αναπτυγμένο είναι το σαθρό σύστημα με τα πλοκάμια του; Αν ναι, ας σοβαρευτούμε κι ας κόψουμε μερικοί τις "εξυπνάδες" και τους "μεγαλοιδεατισμούς", πριν "ξαναφάμε τα μούτρα μας". Απαιτούνται, εκτός από τη βοήθεια του Θεού, πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις σε σθένος, ικανότητες, τόλμη και αξιακό κώδικα από αυτές που έχουν κατακλύσει σήμερα τα κόμματα. Όλα τα κόμματα. Τελία και παύλα. Λυπάμαι αλλά ο "εθνοσωτήρας" δεν φάνηκε ακόμη.

  54. v-karditsa avatar
    v-karditsa 18/03/2011 18:57:45

    "Τελεία και παύλα", με σωστή ορθογραφία, μου ξέφυγε ένα ε..

    • kiki avatar
      kiki @ v-karditsa 18/03/2011 19:51:37

      Ο Θεος μας βαρεθηκε, και εχει και αλλες δουλειες,
      για αιωνες ασχολειται μαζι μας ,
      αλλα μυαλο δεν βαζουμε,
      τι να σου κανει και ενας Θεος
      με εντεκα εκατ, ελληνες,
      μπαιλντισε.

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ kiki 19/03/2011 00:19:28

        Κική, καταπληκτικό, θα μπορούσε να το είχε γράψει και η συνονόματή σου, Δημουλά...!!

  55. v-karditsa avatar
    v-karditsa 18/03/2011 20:17:41

    Απάντηση σε Kiki
    Την βοήθεια του Θεού την επικαλέστηκα και μάλιστα κατ' εξαίρεση για να αναδείξω το μέγεθος του προβλήματος και τις πολλαπλές δυσκολίες που ενέχονται σε κάθε απόπειρα προς όφελος της χώρας μας. Σ' αυτό έμεινες; Ότι απαιτούνται "πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις σε σθένος, ικανότητες, τόλμη και αξιακό κώδικα από αυτές που έχουν κατακλύσει σήμερα τα κόμματα. Όλα τα κόμματα.", δεν σου λέει τίποτε;

    • kiki avatar
      kiki @ v-karditsa 18/03/2011 20:41:46

      Οχι συμφωνω μαζι σου.
      απλως σκεφτηκα γραπτα, φωναχτα.

      • juliet avatar
        juliet @ kiki 18/03/2011 21:03:16

        Κική,να σου παραθέσω τα λόγια του Καραϊσκάκη :''Οποιος θέλει να κουμαντάρει τους Ελληνες πρέπει να βαστάει ένα δισάκι γεμάτο,εμπρός με τον Χριστό,πίσω με διαόλους και στη μέση με χρυσάφι.''Αυτοί είναι οι Ελληνες!!!!!

  56. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/03/2011 00:31:27

    Για τους φίλους που ρώτησαν για το που βρίσκεται το βιβλίο του Ηρακλή Πετιμεζά στο οποίο γίνεται εκτενής αναφορά στον πρακτορικό ρόλο των εφημερίδων – εκδοτών της Ελλάδας θέλω να συστήσω τα παρακάτω :

    Το συγκεκριμένο σύγγραμμα με πολλές αναφορές στο συγκρότημα Λαμπράκη έχει τον επίκαιρο στις μέρες μας τίτλο ( γεγονός που επιβεβαιώνει τον συγγραφέα μετά θάνατον).

    *********************************
    ¨Ελληνική υποτέλεια και κλεπτοκρατία¨
    **********************************
    Το έχει αναδημοσιεύσει στα τεύχη 54-56 και 57-59 το ιστορικό περιοδικό ¨ΤΟΤΕ¨ ( 2009 ).

    Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων θεωρώ αναγκαία την παρακάτω διευκρίνιση :

    Ο Ηρακλής Πετιμεζάς , όπως και Κ. Πυρομάγλου με το επίσης αποκαλυπτικό βιβλίο του - ¨Δούρειος Ίππος ¨ - για τον υπονομευτικό ρόλο των ξένων υπηρεσιών στην Ελλάδα , ήταν στελέχη του ¨Πατριωτικού ΕΔΕΣ¨ ( διότι υπήρξε και ο ΕΔΕΣ –Αθηνών που συνεργάστηκε ανοιχτά με τα Τάγματα Ασφαλείας ,εκτός του Μάρτυρα εκτελεσθέντος στον Διόνυσο Μ. Λήτινα , δημοσιογράφου – εκδότη της ¨Δημοκρατικής Σημαίας¨ , παράνομου δημοσιογραφικού οργάνου του ΕΔΕΣ . Ορισμένοι λένε ότι ¨καρφώθηκε¨ στους Γερμανούς από τον ¨προδοτικό ΕΔΕΣ¨ επειδή ήταν ¨σοσιαλδημοκρατικών αρχών¨ και δεν ήθελε ¨αντικομουνιστική συνεργασία¨με τους Γερμανούς ) και συνεπώς γνώριζαν ¨από πρώτο χέρι¨ το πώς λειτούργησε η ¨Intelligence¨ στην Ελλάδα και ποίοι την εξυπηρετούσαν μέσα από τα media και όλους τους άλλους θεσμούς του κράτους και της κοινωνίας…

    Γι΄ αυτό και οι αναφορές τους έχουν αξία. Ο εκδοτικός οίκος ¨Μέτρον¨ του δημοσιογράφου – συγγραφέα Δ. Κούκουνα με ¨αντικειμενικούς όρους¨ θα μπορούσε σαν ¨δεξιός¨ , ανάλογα με το θεωρητικό υπόβαθρο του καθενός ακόμα και ¨εθνικιστικός¨ ή απλά ¨πατριωτικός¨ . Στα ιστορικά περιοδικά που εκδίδει , με αξιόλογο αρχειακό υλικό , ¨ΤΟΤΕ¨ και ¨ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ¨ , αρθρογραφεί και ο γνωστός , ας πούμε , ¨δημοσιογράφος συντηρητικών αρχών¨ Γ. Λεονταρίτης.

    Πολλές φορές διαβάζουμε σε αυτά άρθρα για τις ¨πατριωτικές ευαισθησίες¨ που είχαν για παράδειγμα οι Χουντικοί στην Ελλάδα και τα φασιστικά κινήματα του μεσοπολέμου στην Ευρώπη , σε αντίθεση βέβαια με τον ¨προδοτικό ρόλο των ¨αιμοσταγών Εαμοβουλγάρων¨…

    Ο ¨ρομαντικός – διανοουμενίστικος αντικουμουνισμός τους¨ είναι θα έλεγα πολύ ¨ρετρό¨ . Έχει όμως σύμφωνα με την γνώμη μου μια ενημερωτική και ¨αισθητική αξία¨ ενός χαμένου μέσα στην ιδεοληψία κόσμου.

    Όλα αυτά δεν μειώνουν την αξία πολλών ιστορικών ερευνών που δημοσιεύουν , όπως και την αναγκαιότητα να βρεθούν , να σκαναριστούν και αναδημοσιευτούν τα βιβλία των Ηρακλή Πετιμεζά και Κομνηνού Πυρομάγλου. Με προσεχτική και όχι δογματική ανάγνωση , αποτελούν συμβολή και μπορούν , ανεξάρτητα το που ανήκει κανείς ιδεολογικά , να εξαχθούν γόνιμα συμπεράσματα , ιδιαίτερα για την τρέχουσα περίοδο των ¨Ρόντος- Παπανδρέου- Λαμπράκηδων – Μπομπολαίων , Αλαφουζαίων , Κοκκαλέων ΚΑΙ ¨ΣΙΑ¨ όλων των χωρών της Μητρόπολης.

    Τέλος ένα άλλο βιβλίο ¨αριστερών καταβολών¨ για τις υπονομευτικές δραστηριότητες του Δόλιου Συγκροτήματος ήταν αυτό του δημοσιογράφου Νίκου Δρόσου ¨Συγκρότημα Λαμπράκη ή Ο Βαλές της Άρχουσας Τάξης¨ ( 1982 , στις εκδόσεις Σπύρος Μπογιάτης ). Εάν δεν πρόκειται για συνωνυμία το ίδιο όνομα το συναντώ σήμερα σαν ¨φιλελεύθερο δημοσιογράφο¨ σε κάποια άλλα συγκροτήματα. Πάντως έκτοτε δεν τον έχω ακούσει η διαβάσει να αναφέρεται στον σκοτεινό και αντιδραστικό ρόλο των Μ.Μ.Ε. στην Ελλάδα. Είναι αυτό που λέμε στερνή μου γνώση να σ΄είχα πρώτη , είναι τα ¨ατίθασα νιάτα ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ¨ ; Δεν γνωρίζω , απλά παρατηρώ , μπορεί να κάνω και λάθος.


    ¨Ελληνική υποτέλεια και κλεπτοκρατία¨
    Πετιμεζάς, Ηρακλής
    ISBN : 0007201028
    ISBN 13 : 9780007201020
    Εκδόσεις : ΜΕΤΡΟΝ
    Τιμή Vres : 13.50 euro


    Εθνική αντίσταση και κοινωνική επανάσταση
    Ζέρβας και Ε.Α.Μ.
    Συγγραφέας : Πετιμεζάς, Ηρακλής
    ISBN : 0007201001
    ISBN 13 : 9780007201006
    Εκδόσεις : ΜΕΤΡΟΝ
    Χρονολογία έκδοσης : 1991
    Σελίδες : 560
    Τιμή Vres : 16.20 euro

    http://www.estiabookstore.gr/estia/HestiaBookStore_pub.asp?searchpub=21470000

    ¨ ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ¨
    ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΟΜΝΗΝΟΥ ΠΥΡΟΜΑΓΛΟΥ

    Εδώ :

    http://www.scribd.com/doc/36297865/%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CE%BD%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%A0%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B3%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%9F-%CE%94%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%8A%CF%80%CF%80%CE%BF%CF%82

  57. ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ 19/03/2011 08:24:27

    ΑΧ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΓΑΠΕΣ

  58. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 19/03/2011 08:51:08

    Το θέμα αυτό των σκοτεινών κύκλων της παραεξουσίας και της διαπλοκής κάνει τζιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ, ειδικά στο Ελλαδιστάν. Κάθε φορά που κάτι πάει να βγει στην επιφάνεια, τρέχουν διάφοροι παρατρεχάμενοι να το κουκουλώσουν. Και κάτι ακόμα : οι σχέσεις αυτών των κύκλων με τις διάφορες στοές και ακόμα πιο σκοτεινά κέντρα εξουσίας που είναι πέρα ακόμα και από ξένες κυβερνήσεις και μυστικές υπηρεσίες. " Συνωμοσιολογίες " θα τρέξουν να πουν οι παρατρεχάμενοι... Οι ξυπόλυτοι και οι αγράμματοι ( κατά Πάγκαλο, Βερέμη, Δραγούμη, Ρεπούση και σία ) επαναστάτες του '21 πολεμούσαν πρώτα για τη πίστη την αγία και μετά για το έθνος. Αλλά για μας τους ευρωλιγούρηδες αυτά είναι ψιλά γράμματα...
    Λαός χωρίς μνήμη δεν έχει μέλλον. Και χρειάζεται ολόκληρη η μνήμη και όχι πετσοκομμένη κατά τα γούστα μερικών και με ό,τι τους βολεύει.

  59. στο τελος θα μας πουν και ... avatar
    στο τελος θα μας πουν και ... 19/03/2011 13:43:24

    γενικα ελεος,
    ανεκαθεν υπηρχαν απο πελλοπονησιακου πολεμου ως 2ουΠ.Π διαπραγματευσεις μεταξυ των αντιμαχουντων.
    θα ελεγα προχειρα οτι το δογμα-λεφτα για τα στρατευματα,εποκοινωνια με τον εχθρο(αμεση η εμμεση) και το ο εχθρος του εχθρου μου φιλος μου,ειναι must σε ενα πολεμο, σε ενα συνεχες γαιτανακι.
    χμ, οπως εγραψε κ ο αν δεν κανω λαθος ο φοιβος(η σολων?)γρηγοριαδης στην ιστορια του μετα τον 2οΠ.Π., ο Ζερβας δημοσιοποιησε το ποσο απο την
    ο-ι-κ-ο-ν-ο-μ-ι-κ-η βοηθεια, εχμ, του συμμαχικου στρατηγειου Μ.Ανατολης.
    μαλλον ηταν και ο μοναδικος που επαιρνε βοηθεια απο τους συμμαχους (σαρδονιο χαμογελο εδω!).

  60. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 03/04/2011 17:01:38

    O αρχισκηνοθέτης πίσω από τις πολιτικές κουίντες. Mην έχετε αμφιβολία.